Giriş
(1)

Fiat pailo gaz yememek :')

Arkadasimin eski model bir paliosu var. 1-3 gün önce motor yagini degistiriyolar. Ve 2-3 yılın üstüne depoyu fulluyor :))) sonra dün arabayı yıkamaya veriyor. Adam diyor ki mazot damliyor fark etmedin mi? Bir parça var böyle huniye benziyor. Onu çıkarıp veriyor bunun yenisini al diye. 350 TL falan.
Arkadasimin eski model bir paliosu var. 1-3 gün önce motor yagini degistiriyolar. Ve 2-3 yılın üstüne depoyu fulluyor :))) sonra dün arabayı yıkamaya veriyor. Adam diyor ki mazot damliyor fark etmedin mi? Bir parça var böyle huniye benziyor. Onu çıkarıp veriyor bunun yenisini al diye. 350 TL falan. Parçayı bulunca adam dedi ki o parçayla alakasi yoktur muhtemelen. Gidin arabayı getirin başka bir yerine bakalim. Geri dönüp arabayı kullanınca bir süre sonra tekleyip gaz yememeye başlıyor. Bazen yiyor bazen yemiyor.

Sizce nedir sebebi? Benim deponun paslanmis olma ihtimali aklıma geldi
üğpoıuy
(11.06.19)
sebebi çok farklı şeyler olabilir ama benim de aklıma ilk gelen yakıt filtresinin tıkanması oldu. deponun üst kısımlarında biriken kir vs. yakıt filtresini tıkamış olabilir. yine de her durumda servise götürmekte fayda var.


himmet dayi
(11.06.19)
(5)

Pırlanta falan

Aşağıda bir duyuruda görünce safir yüzük neymiş diye baktım. 1 milyoncularda satılan saçma yüzükler bu bildigin :') neden görüntüsü aynı (ve berbat) olan şeye 10000 dolares veriyoruz ki? Taş şifalı falan mı? Dalga yayan kanseri onleyen taslardan mi.. Pırlanta keza
Aşağıda bir duyuruda görünce safir yüzük neymiş diye baktım. 1 milyoncularda satılan saçma yüzükler bu bildigin :') neden görüntüsü aynı (ve berbat) olan şeye 10000 dolares veriyoruz ki? Taş şifalı falan mı? Dalga yayan kanseri onleyen taslardan mi.. Pırlanta keza
üğpoıuy
(09.06.19)
Nerde çokluk orda ucuzluk.


neymis
(09.06.19)
İnsanlarda takı kültürü binlerce yıllık bir mevcu, gösteriş için doğal taşlar, metaller yıllarca takılarda kullanıldı, kullanılacak.

Siz kıymet vermeseniz de milyarlarca insan veriyor. Az olan şey de kıymetlidir.

Azıcık birikimi olan herkes bijüteri ile gerçeği arasındaki farkı anlar. Doldurma parfüm 20 tl iken neden 1000 tl verelim? Gibi bir soru bu.


@bir ileti, tamam evet işte ben anlayamiyorum. Onu soruyorum zaten.fark nedir? Görsel bir farktan mi bahsediyoruz


üğpoıuy
(09.06.19)
Görsel fark tabii ki. Bir de olayın “prestij” boyutu var.

Rolex ile tissot aynı işi yapar ama rolex daha “prestij” lidir.

Rolex kopyası taktığın zaman bunu anlayan olacaktır, o tür “prestij”li ortamlarda, bunun anlaşılması daha kötü.

Taşın parlaması bile cidden çok fark ediyor. Pırlantadaki d ile g arasındaki fark mesela başta bir hiçti benim için, az ilgilenince çok fark olduğunu anladım. Ama uzman değilim :)


Yukarıda sayılanların yanında dayanabilirlik de başka bir etken. Takılar genelde manevi değeri olan ve insalar tarafından uzun süre kullanılan eşyalar. Bir milyoncudan aldığınız takı birkaç sene içerisinde çizilip rengini değiştirecek ve kullanılmaz hale gelecek ancak safir yıllar boyunca ilk aldığınız gün gibi kalacak.


(7)

Sahibinden.com jargonu

Günaydın. Hiç sigorta sirketinin sisirmesi sonucu degil de bayaa böyle kendiliginden ağır hasar kayıtlı araba gördünüz mü xd hangisini okusam sigorta sirketi yapmis, araçlar hiç kaza yapmamis.Ya da mesela terrtemiz diye başlığa yazmış, icerigine bakiyosun 60-70 binlik arabada 35.000 hasar kaydi, kap
Günaydın. Hiç sigorta sirketinin sisirmesi sonucu degil de bayaa böyle kendiliginden ağır hasar kayıtlı araba gördünüz mü xd hangisini okusam sigorta sirketi yapmis, araçlar hiç kaza yapmamis.

Ya da mesela terrtemiz diye başlığa yazmış, icerigine bakiyosun 60-70 binlik arabada 35.000 hasar kaydi, kaput degismis, her tarafa boyali bilmem ne. Ben arabami satiyor olsam ve arabamin gecmisi öyle olsa, başlığa tertemizi bırak T harfini koymaya utanirim wtf. darbesiz islemsiz yazıyo başlığa içine giriyosun agir hasarlı ama degisen parça yok, komple boya falan diyo :/

Yani ya ben cidden bu işten hiç hicc anlamıyorum ya da insanlar çok mu karaktersiz :/ isallah ilkidir. Eğer ilkiyse bana biraz anlatir misiniz bu aciklamalarin sebeplerini, ogreniyim. Yani ağır hasar kayitli, motor kaputu çamurluklar degismis bı araba gerçekten BAYANDAN COKKK TEMİZZ olabilir mi? Neyi kaciriyorum

Siz hiç ağır hasarlı arabaniza "kız gibi, el degmemis, kusursuz temizlikte" falan yazdiniz mi? Hangi motivasyonla tam olarak?
üğpoıuy
(09.06.19)
2.si

biz de geçenlerde hiçbir problemi olmayan arabanın başına gittik. telefonda da ben biraz agresif bi' insanım adamı arayıp demiştim ''eğer bir sıkıntısı varsa ve yazmadıysanız birbirimizi yormayalım sinirleniyorum ben öyle olunca'' diye, adam demekki telefonda tatmin olmamış benim söylediklerimden ''yok abi, hiçbir problemi yok'' dedi.

atlayıp gittik, aracın kapısı değişmiş ardından değişen kapı tekrar kaza yapılmış ve kazalı halde duruyor. adam bildiğin ta**k geçiyor sandım bizimle.

dedim burası kazalı, abi ondan bişey olmaz dedi.

bunu dövmedik tabi, hata ettik. hayatın adaletine bırakmamak lazımdı sonra da başka bi' kazasız boyasız araba için üniversite öğrencisiyle konuştuk dedik bak başımıza böyle bir olay geldi, bi'daha gelirse şiddete meylederiz. ''yok abi, ne yazdıysak o'' dedi.

yine sözleştik atladık gittik bu sefer de tampon mu diyorlar birşey diyorlar orası sökülmüş takılmış boyanmış. dedik bu ne abi tampon araba parçasından sayılmaz dedi. inandık.

biz safız galiba. sözümüzde de duramıyoruz.


mete kudur
(09.06.19)
İlanların hepsi söylediğiniz gibi hatta bunların yüzünden iyi niyetli satıcılar varsada arada kaynıyor benim gibi. 3 yıl kadar önce beğendim bi araba aldım sahibinden, bu pislikleri de bilip aldım yani sonradan yapacağım masrafları göze aldım neyse satacağım zaman ben ekstra bişey yazamam ya da söyleyemem ki veya saklayamam ki.
Parça boya var değişen yok yani yaptığım masrafı aldığımdaki halini her şeyi yazıyorum. Masraf yaptıktan sonra kaya gibi de araba olmuştu gel gör ki aldığım fiyata zor satttım. Piranaların arasında kalmışsın gibi düşün.


Dün favoriye bir kaç ilan ekledim
Akşamına fiyatlar 2k düştü. Şaka gibi. İnanılmaz fiyat sisirmesi var diğer konuların yanında. Leş gibi ülkede yaşıyoruz ya vallahi bıktım


westblack
(09.06.19)
Türkiyedeki esnafa bir bakın çoğu sahtekar oluyor. Böyle bir profile sahip ülkenin bireysel satıcılarının dürüst olmasını beklemek fazla iyi niyetli olmaktır


filipis
(09.06.19)
Youtubedaki tarcanlar oto ekspertiz videolarini seyredin ikinciel durumunu size özetler.


protrek
(09.06.19)
kimseye güvenilmeyecek bir zaman, biz kendi seçtiğimiz bir ekspertizciye soktuk aracı. adamın söylediğinden daha fazla hasar çıktı.


9kuyruklukedi
(09.06.19)
hepsi yalancı evet sigortalarda maldı cebimden bi sürü para çıksın da rahatlayayım diyordu.


basond
(09.06.19)
(7)

Hayatınızın filmini

Önerir misiniz? 5-6 gün bosum, güzel filmler izliyim. Bilimkurgu olmazsa çok sevinirim :')İyi bayramlar
Önerir misiniz? 5-6 gün bosum, güzel filmler izliyim. Bilimkurgu olmazsa çok sevinirim :')

İyi bayramlar
üğpoıuy
(04.06.19)
The man from earth
Seven pounda
Mary and max
Eternal sunshine of...
Dogville
Requiem for a dream
Into the wild
Her
Gran torino
Whiplash
Billy eliot

Bunlar arasında “her” bilimkurguya kaçıyor ama öyle insanı sıkmayacak bir kurgusu var. Dogville anlatım açısından ötürü çok farklı. Mary and mac animasyon. The man from the earth tek mekanda geçen güzel bir film.


cemallamec
(04.06.19)
Papillon


neymis
(04.06.19)
Matrix serisi
Godfather serisi (evet 3. film dahil)
Goodfellas
City of Gods
Seven
Memento
Salinui Chueok
Chugyeogja
lock stock and two smoking barrels
Full Metal Jacket
Taxi Driver
Scarface
Nocturnal Animals
Zodiac
No Country for Old Men
Prisoners
Gladiator
Fear and Loathing in Las Vegas
Braveheart
The Wailing


eazy
(04.06.19)
amadeus
lost highway
salinui chueok
the big lebowsky
a clockwork orange
lock stock
mary and max


sir gawain
(04.06.19)
Pek bilinmeyen iki film yazayım;

- The Big Kahuna
- Ruby Sparks


Kurtuluş film dizisi
Devrim arabaları
Spy game


the lobster


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.