Giriş
(8)

Apartmanımıza gelen Suriyeliler

Merhaba arkadaşlar,Dün binamızda ev sahibi bir moruk oturmadığı dairesini Suriyelilere kiraya vermiş. Elemanlar gelir gelmez binanın içine etmeye başladı. Duvarları falan hep çizdirmişler. Evlerindeki suyu kullanmak yerine binanın temizlik çeşmesinden su almışlar, her tarafı batırmışlar. Biz dahil h
Merhaba arkadaşlar,

Dün binamızda ev sahibi bir moruk oturmadığı dairesini Suriyelilere kiraya vermiş. Elemanlar gelir gelmez binanın içine etmeye başladı. Duvarları falan hep çizdirmişler. Evlerindeki suyu kullanmak yerine binanın temizlik çeşmesinden su almışlar, her tarafı batırmışlar. Biz dahil herkes rahatsız oldu onların gelmesinden. Artık evi yalnız bırakıp rahat rahat bir yere gidemeyeceğiz. Kimse istemiyor.

İmza falan toplayıp attırma şansımız var mı bir olay olursa? Sonuçta ev sahibi verdi kiraya. Yoksa seve seve oturmak zorunda mıyız onlarla? Benzer durumu yaşayan varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

Not: Tatlı su hümanistleri yorum yapmasın.
Bildiğim kadarıyla Suriyelilerin taktiği bir apartmanda bir daireye taşınabildilerse geri kalan daire sakinlerini binayı terketmeye zorlayıp boşalan dairelere gene Suriyelileri yerleştirmek. Bir nevi virüs gibiler yani.

Duvarları çizmek, binaya zarar vermek, merdivenlere çöplerini atmak, bir dairede 3-4 aile kalmak gibi yöntemleri var apartman sakinlerini rahatsız etmek için.


crown
(05.07.19)
çıkacak sorunlarda polis üzerinden yürüyün. yani bu tarz problemlerde polise şikayetçi olun. tutanak tutturun. bunu defalarca yapın. muhtemelen çok zorlanmayacaksınız, büyük ihtimalle sorunların ardı arkası kesilmeyecek. bol bol polis çağırma fırsatınız olur. her seferinde farklı kişiler çağırır ve şikayetçi olursa daha etkili olacağını düşünüyorum. Daha sonra bu tutanaklar ile bir avukata danışın. en doğru yolu hukuk bilen bir profesyonel gösterecektir. büyük ihtiamalle binada çoğunluk sağlanırsa evden çıkarabilirsiniz.


draconas
(05.07.19)
bizim apartmanda arap kadınlarla bağıra bağıra seks yapıyolardı. bir de giriş katındalar düşün yani.

waleehhhhh vuleahahhhh öeahhhhh sesleri geliyordu. Attırdık sonra.


gölgede aynı
(05.07.19)
aidat falan toplanıyorsa apartman yönetimi olarak, belki verdikleri zararlar ev sahibine alınabilinir. düşükte olsa ev sahibi adamları evinden çıkartmaya çalışabilir. zor durum valla


HasanK
(05.07.19)
İşin milliyetinden bağımsız olarak, apartmandaki diğer dairelerin ev sahibi ile görüşmesi sonucu bir kiracının evden çıkarılmasına şahit olmuştuk. Bayağı illallah ettirmişti; kavgalar, kapı cam kırmalar, silahlı çatışmalar, küfür kıyamet atışmalar falan vardı, ev sahibi de bıkmıştı. Fakat bunun yasal dayanağı nedir, kira sözleşmesinde nasıl belirtilir; gerçekten bir bilgim yok.

Oturduğum apartmanda var bu arada Suriyeli bir aile, eğer niyetiniz bir önlem almak ise, peşin peşin harekete geçin diyeceğim. Bizim apartmana bir aile geldi, şu anda evde yaşayan insan sayısını bilmiyoruz. Hatta evi kiralayan komşuyu da hiçe sayıp bir başka Suriyeli aileye kiraya vermişti ilk kiracı. Epey tuhaf şeyler yaşayabilirsiniz yani gelecek zamanlarda; gecenin bir yarısı eşya taşımalar, tarifsiz yükseklikte konuşmalar, sabaha kadar nişan yapıp eğlenmeler ilk aklıma gelen mevzular.


Ailemin oturduğu sitede suriyelilere kiraya vermek yasaktı. Kontratı bitenleri de sutluyorlardi sizse belki sutlayabilirsiz


all girls dream
(05.07.19)
ortak yaşama ayak uyduramayan, toplu kullanım alanlarında ne yapacağını bilemeyenler her kimse-ingiliz, hintli, alman- suriyeli kimliğinden bağımsız olarak ilk önce bu konuda uyarılır. baktınız başa çıkılır yanı yok hiç olumlu düzelme yok o zaman kollektif bir şekilde hareket ederek polise başvurulur. ve gerçekten problem yaratıcı durumlar varsa gereken ivedilikle yapılır/yapılıyor şahit oldum çokça.

tatlı su hümanisti değilim o nasıl olunur onu dahi bilmiyorum ama böyle şeyler sırf belirli bir etnisiteye karşı ve sırf o etnisiteye ait olduğu için dışavurulduğu zaman rahatsız olmazsak nasıl insan olabiliriz ki?
**kimse kastedilerek yazılmadı.


pardus
(05.07.19)
Geçici koruma statüsünün ve mülteci hukukunun sağladığı hakların bir sınırı var. Şikayetlerinizi yazılı olarak bağlı bulunduğunuz mülki idare amirliğine bildirin. Türk halkının misafirperverliğini suistimal edenlerin sınır dışı edilmelerini sağlayabilirsiniz.


redskull
(05.07.19)
(10)

Payoneer için en ideal banka

Merhaba arkadaşlar,Dün açtığım duyuruda serbest çevirmenliğe başlayacağımdan bahsetmiştim. Upwork' den iş kovalamak için ödeme bilgilerini girmem gerektiği için detaylı araştırmalarım sonucu Payoneer hesabı açmanın ideal olduğu kanısına vardım. Payoneer de kayıt olurken Türkiye' ye transfer yapabile
Merhaba arkadaşlar,

Dün açtığım duyuruda serbest çevirmenliğe başlayacağımdan bahsetmiştim. Upwork' den iş kovalamak için ödeme bilgilerini girmem gerektiği için detaylı araştırmalarım sonucu Payoneer hesabı açmanın ideal olduğu kanısına vardım. Payoneer de kayıt olurken Türkiye' ye transfer yapabileceğim bir banka hesabı istiyor. Zaten Garanti ve Ziraat hesabım var, onları kullanmak istemiyorum.

Yine araştırmalarım sonucu en ideal iki bankanın Teb ve Finansbank' ın Enpara hizmeti olduğuna karar verdim. Bu iki bankadan hangisi en az swift ücreti alıyor?

Veya sizin başka öneriniz varsa onlara da bakabilirim? Bankacılık cahili olduğum için pek bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.
swift yapmayacaksın ve türkiye hesabına para göndermeyeceksin kesinlikle.

payoneer kartın ile teb atm'den döviz çekeceksin direkt.

senden 2,5 dolar civarı artı %2 masraf alacak. mis gibi dalırların olacak. gidip onu istediğin yerde bozduracaksın, istersen dalır olarak saklarsın. sana kalmış.


bisorumvargaliba
(02.07.19)
@ bisorumvargaliba Payoneer kart almayı düşünmüyorum. Yıllık 30 $ ücreti varmış. Tek çarem swift yani.


Hocam çare transferwise. En temizi.


@geçerkenuğradım Bildiğim kadarıyla Upwork ödeme seçeneklerinde Transferwise yok. Siz nasıl yapıyorsunuz.


türkiye'de ki bankaların uygulayacağı kur farkı 30$'ın yanında hiç bir şey değil inan bana:)


bisorumvargaliba
(02.07.19)
@ bisorumvargaliba Aslında haklısınız. Yıllık 180 TL hiçbir şey. Ama insan işsiz olunca gözünde büyüyor. Birkaç iş yaparsam kart almayı düşünebilirim.


kart ilk sene ücretsizdi ben aldığımda.


bisorumvargaliba
(02.07.19)
@ bisorumvargaliba Süpermiş. Umarım yine öyledir.


Enpara gelen dövizden komisyon kesiyor. iki transferde yıllık 30 usd rahatlıkla çıkar zaten.

senin yapacağın iş yıllık 30 Usd kart ücretini ödeyip gelen parayı doğrudan visa kart ile harcamak.

gerisini de ya teb atm'lerinden ya da direk yurtdışından çekmek.

diğer yollar boka sarıyor.


babilbaligi
(03.07.19)
@babilbaligi Kart almak en mantıklısı galiba. Sanırım banka hesabına transferden dolayı denetimden de sıyrılabiliriz.


(11)

Serbest çeviriye yeni başlayanlar için karakter ücreti

Merhaba arkadaşlar,Serbest çevirmenliğe başlamaya karar verdim. Upwork' e ve bionluk' a kayıt oldum. Çeviriye uzak değilim, daha önceden farklı amaçlarla yaptığım çok çeviri var ama daha önce ücret karşılığında hiç çeviri yapmadım. Çeviri yapacağım diller İngilizce ve Almanca. İngilizce için kar
Merhaba arkadaşlar,

Serbest çevirmenliğe başlamaya karar verdim. Upwork' e ve bionluk' a kayıt oldum. Çeviriye uzak değilim, daha önceden farklı amaçlarla yaptığım çok çeviri var ama daha önce ücret karşılığında hiç çeviri yapmadım. Çeviri yapacağım diller İngilizce ve Almanca. İngilizce için karakter başına 15 TL, Almanca için de 20 TL ücret istemeyi düşünüyorum. Az önce bir forumda geçen sene bir öğrenciye 1000 karakter için 9 TL önerdiklerini okudum. Sanırım köle arıyorlar. Sizce nasıl düşündüğüm fiyatlar?
Evet köle arıyorlar. Eminim 4 liraya yapacak birilerini bulabilirler.


karakter başına 15-20 yl derken?


candide
(01.07.19)
1000 karakter için 9 tl mantıklı değil ama karakter başına 15 tl isteyerek de çeviri yapamazsın, iş gelmez sana. söylemiş olayım.


whyamy
(01.07.19)
1000 karakter 15 tl demek istemis iste anlayin siz de. dusundugunuz rakam olmasi gereken belki ama yeni baslayan birisine asla verilmeyecek bi rakam maalesef.


aydonno
(01.07.19)
@ geçerkenuğradım 4 TL' ye çeviri yapanları gayet de buluyorlar, müsterih olun :(

@ candide,whyamy aydonno sağ olsun belirtmiş demek istediğimi. Kusura bakmayın eksik yazdığım için.

@ aydonno Peki ne önerirsiniz? 10 TL' ye de düşülmez ki!


10 yıldır serbest tercümanlık yapıyorum. tek mesleğim bu. bionluk gibi siteler bu piyasayı öldürüyor. sayfa başına 4-5 tl gibi rakamlar veriyorlar.

izleyeceğin en güzel yöntem bürolarla konuşmak. anlaşırsan başlangıç fiyatı için 8 tl'den başlarsın. baktın iyi yapıyorsun, birim fiyatı 10-11'e yükseltirsin. ama 15 tl verecek bir büro tanımıyorum türkiye piyasasında. normali şuan için ortalama 10'dur.

bahsettiğin sitelerden vb. kesinlikle uzak dur.


lesmiserables
(01.07.19)
Bionluk' un kötü şöhretinden haberim var. Çok da orayı kullanmak istemiyorum açıkçası. Zaten bir şey kazanamıyor insanlar, bir de 20 % gibi uçuk bir komisyon koymuşlar. Oldu olacak bir de becersinler bizi, tam olsun.

Bürolar demişken dolaşıp tek tek kapılarını mı çalayım yoksa telefonla veya maille mi ulaşayım? İş yapmak için kolay bir anlaşma yolu önerebilir misiniz veya daha kolay seçilmem için bir standart var mıdır? Bir de büroların paranın üzerine yatması veya çok geç ödeme yapmasından sakınmak için neler yapabilirim?

Cevabınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.


kurumsal bürolar kendini belli eder zaten. ödeme yapmayanlar daha çok bireysel takılanlar. arada bir bürolardan da ödemeyenler çıkıyor tabi. facebook çeviri gruplarını kurcalayarak başlayabilirsin.

mail gönder, cv at, "çeviri projelerinizde yer almak isterim" de. eğer çeviri konusunda tecrübeliysen ve cv'nde varsa doğrudan tamam derler. yoksa, deneme metni atarlar. piyasaya çeviri yapmakla çeviriyle uğraşmış olmak farklı şeyler. yeri geldiğinde denizcilik terminolojisine, yeri geldiğinde inşaat terimlerine, tıp terimlerine, hukuk terimlerine aşina olmanı isterler. işte kazanacağın birim ücreti belirleyen de budur.


lesmiserables
(01.07.19)
Anladım. Çok teşekkür ederim.


Yeni başlayana 1000 karakter (200 kelime) 6-8tl falan verirler. Evet köle arıyorlar, çünkü daha ucuza bile yapan var. Kesinlikle emeğinize değecek bir şey değil.


awareim
(02.07.19)
@ awareim Aslında bugüne kadar bu kölelik anlayışından dolayı serbest çevirmenliğe yaklaşmadım ancak şu anda işsiz olduğum için iş bulana kadar ekonomik gücümü dengede tutmak istiyorum.

Bence de emeğime değecek bir şey değil. Çünkü çevirinin kaynak metne anlam bakımından olabildiğince yakın olması için çok uğraşıyorum. O kadar uğraşmaya bu ücret değmez bile. Ancak insan bir yerde yapmak durumunda kalıyor. Ama ne olursa olsun o fiyata ineceğimi düşünmüyorum.


(7)

Çok başarılı hale gelen firmalar neden satılıyor?

Merhaba arkadaşlar,Geçenlerde internette dolaşırken ünlü ödeme firması Iyzico' nun yabancı ödeme firması PayU' ya satıldığı haberini okudum ve oldukça şaşırdım. Çünkü Iyzico çok iyi bir ivme yakalamıştı. Steam ile falan çalışıyordu. Gün geçtikçe daha da ilerliyordu. Yabancılara satıldığı için üzüldü
Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde internette dolaşırken ünlü ödeme firması Iyzico' nun yabancı ödeme firması PayU' ya satıldığı haberini okudum ve oldukça şaşırdım. Çünkü Iyzico çok iyi bir ivme yakalamıştı. Steam ile falan çalışıyordu. Gün geçtikçe daha da ilerliyordu. Yabancılara satıldığı için üzüldüm. Daha önce de Yemeksepeti satılmıştı. Bu şirketler yurt dışına falan açılabilirdi, para ülkede kalabilirdi.

Benim merak ettiğim bu şirketler neden iyi bir yere gelince satılıyor? Cahilliğimden soruyorum. Bu şirketlerin kurucuları bu işe başlarken belli bir yere getirip sonra satmak için mi başlıyorlar bu işe? Yoksa sonradan işlerin yoğunluğundan yorulup maaşlı bir üst düzey yönetici olmak mı istiyorlar? Ya da vizyonsuzluk mu? Çünkü bu şirketlerin kurucuları da Ceo olarak görevine devam ediyor. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.
degisiyor.

cogu girisimcinin bir exit plani olur, satma amacli girer.

salliyorum basarili olursa adim adim, fiyati degisir. ilk adimlarda 1 milyon, sonra 10 sonra 50 der. kafasinda duruma göre satar ya da devam eder.

genelde kurucu bir süre daha kali basta sirketi yönetir.

vizyonsuzluk degil, hayata bakisin degismesi. sirket kurulumu ve basarili olunmasi inanilmaz yipratici bir sürec. günlerce stress yasamadan, yorulmadan, gözyasi olmadan kurulmuyor basarili sirketler.

bu noktada 25 yasindaki gücü göremiyor 40 yasindaki girisimci. daha geri plana cekilip geziyorlar. ya da yeni girisimlere yelken aciyorlar.


felismalafatus
(16.06.19)
bu arada bir yatirima milliyetcilik yapmak cok ilginc gelir bana her zaman. ülkenin kendi kurdugu yatirim olsa haklisiniz, ama bu kar amacli bir sirket. merkezini bir kararla istanbuldan londraya tasiyabilir.

paranin ülkesi, yabancisi, yerlisi olmaz. sadece kritik teknolojilerin yurt disina satisinda devlet onayi gerekebiliyor. mesela japonyada cokca yapiliyor bu, bir teknoloji sirketi satilacaksa ve yabanci sirket talipse devlet yerli sirketlere "siz alin olm, yabanciya gitmesin, xxx konusunda vergi avantaji saglarim" gibi seyler diyor.


felismalafatus
(16.06.19)
exit deniyor bu olaya. sadece türkiyeye özgü bir sistem değil. türkiyedeki sıkıntı alıcıların hep yabancı sermayederler olması. amerikada da esasen benzer şeyler oluyor, şirket belli bir değere alıcı bulunduğunda satılıyor ama orada yatırımcı yine amerika iç piyasasından olan yatırımcılar oluyor. sadece bu işi yapan ve gelecek gördüğü şirketleri satın alıp zenginliğine zenginlik katan insanlar var.


ve evet yeni bir oluşum kurguladığınızda en büyük amaçlardan biri exit'dir. kurucu ortaklar başlangıçta farazi olarak aralarında konuşur hatta şu kadar bir teklif gelirse yaparız diye. tabi teklif beklentisi işin büyüme hızına göre değişir.


nedeni ise çok basit: risk. bu insanlar bir risk alıp az olan paralarını ve zamanlarını bu işe ayırdılar. şirket belli bir büyüklüğe ulaştı ama büyümeye devam edeceğinin bir garantisi de yok. onlar da bu riski ardlarında bırakıp hayatlarını da değiştirecek bu parayı alarak başka bir şeye yelken açıyorlar. kimisi dediğiniz gibi ceo olarak kalmaya devam ediyor. yemeksepetinde de durum aynı mesela. yarın bir gün istifa edip başka bir projeye atılabilirler veya yan gelip yatıp hayatları boyunca bu parayla yaşayabilirler.

kısacası exit olayı onca zamanlık çalışmanın karşılığı bir para ile yapılırsa iyi bir şeydir kurucular için. projenin büyüdüğünü, kendilerinin bunu başardığını gördüler. kendi hayatlarını da fazla fazla kurtardılar. şu an önlerinde başka yatırımlar yapmak, yan gelip yatmak veya bu hayallerini sürdürmek gibi bir çok seçenek var.


bir insanın 500 milyar doları olmasıyla 1 milyar doları olması arasında pratikte neredeyse hiç bir fark yoktur çünkü.


syozkn
(16.06.19)
girişimi satmayıp ne yappacaksın olayı mantığı bu zaten.
startup kur, büyüt geliştir birilerini tehdit eder hale getir, tehdit ettiğine veya onun rakibine sat aldığın parayla başa dön.
doğru yerde exit yapmazsan elinde patlar.


Poree1932
(16.06.19)
Hiç öyle duygusallık yapılacak bir şey değil. Belki iyzico kurucuları "Biz bunu büyütür sonra satarız" diye çıkmamışlardır yola ama bir şirketle birleşme konusunda iki temel husus var:
1 - Satmamanın fırsat maliyeti ne?
Bu aslında basit matematik; sahip olduğum kapital, bulunduğum pazar ve iş planlarım itibariyle şirketimin ederini biliyorum. Eğer bir şirket bunun üzerinde bir para teklif ediyorsa satmamak anlamsız, zira senin o parayı kazanman mümkün değil. Rasyonel olmak lazım.

2 - Ben satmazsam bu adamlar ne yapacak?
Bu da işin diğer kısmı; bazı şirketler katalog yatırım yapıyor, amaç o pazara girmek değil sahip olunan fonu en iyi şekilde değerlendirmek. Böyle bir fona şirketini satmasan bu adamlar gidip alakasız bir ülkede alakasız bir şirkete yatırım yapabilir. Ama senin teknik olarak rakibin seni satın almaya çalışıyorsa ve sen satmıyorsan
a) Kendileri o pazara girip sana rakip olabilirler; daha çok sermayeleri ve risk iştahları varsa seni batırana kadar pazarda kalıp sonra bütün pazarı kapatabilir
b) Gidip o pazarda senden bir sonraki şirketi satın alıp büyütebilir; sen de idealizmin peşinden koşarken batabilirsin.

Yemeksepeti konusu -bence- biraz daha dramatik bir senaryo. Yemeksepeti, onu satın alan Delivery Hero adlı şirketten bir on küsür sene önce kurulan bir şirket. Normalde Yemeksepeti'nin dünyaya yayılmasını, asya, avrupa falan derken bir dev haline gelmesini beklersin ama olmamış.


salihdt
(16.06.19)
Parasi olan iyi gordugu sirketi aliyor ve parasi olan yurt disinda.
Para kuruculara gidiyor. Yani ulkede kaliyor zaten. (Tabii kurucular parayi istedigi yere cikarabilir.)
Kurucular yonetici olarak devam ediyor cunku alanlar bunu belirli sure icin sart kosuyor.


dunal
(16.06.19)
iyi para veriyorlar.

ömür boyu bitmeyecek parayı bana teklif etseler ben de bir dakika durmam.


babilbaligi
(17.06.19)
(11)

Duyuru da mı bitti?

Merhaba arkadaşlar,Buraya geleli 1 yıl oldu. O zamandan beri kullanıyorum, yaklaşık 2- 3 hafta öncesine kadar memnundum. Bu son 2- 3 haftadır kalitede gözle görülür derecede ciddi bir kalite düşüşü var gibi gelmeye başladı. Abuk subuk nickler alıp duyurulara saçma sapan yorum yapanlar, başlık açan m
Merhaba arkadaşlar,

Buraya geleli 1 yıl oldu. O zamandan beri kullanıyorum, yaklaşık 2- 3 hafta öncesine kadar memnundum. Bu son 2- 3 haftadır kalitede gözle görülür derecede ciddi bir kalite düşüşü var gibi gelmeye başladı. Abuk subuk nickler alıp duyurulara saçma sapan yorum yapanlar, başlık açan moronlar türemeye başladı. Onların türemesi ciddi ciddi rahatsız etmeye başladı. Çünkü sözlükten çok burada takılıyorum.

Artık eskiden popi olan kullanıcılar da pek görünmüyor. Şimdi onlardan da az kaldı.

Bu durum üyelik alımının sürekli açık hale gelmesinden mi kaynaklanıyor? Rahatsız olmaya başladım. Siz ne düşünüyorsunuz?
aynen öyle, sözlük gibi burası da bitti.


tabirimekruh
(15.06.19)
yaz geldi
üyelik alımı açıldı
sor uduyurularında millet birbirine çok laf sokunca tadı kaçtı.


cassey
(15.06.19)
Eskiden de acikti, sonra kapatilmisti, benzer serzenisler 100 yildir sozluk nesilleri arasinda da yapiliyor, Pek cok seyin eskiye nazaran hep daha kotuye gittigi ve ucuzladigi bir gercek. Ama bu ucuzlama koydeki cobani da kasabali ve ardindan sehirli yapiyor iste yavas yavas, olumlu tarafindan bakmak gerekirse.


Valla cidden sıkıntılı oldu. Saçma sapan troll duyuruları açanların çoğu yeni duyuru kullanıcıları. Hep aynı kişiler üyelik alınca millet saçma sapan trollemeye başladı yeni hesaplarla, cevaplar da aynı şekilde. Bakalım ne olacak.


bunlardan biri ben miyim?


sameidiot
(15.06.19)
tespitin doğru sözlüğü sömürenler burayada geldi. aklı başında olan kullanıcılar her şeye yorum yapmıyor artık.


mikahakkinen
(15.06.19)
@ sameidiot Doğrusunu söylemek gerekirse yeni olduğunu biliyorum ama gözüme çarpan kötü bir cevabın yok. Rahat ol.


Türk kızları/erkekleri niye böyle, hangi diziyi korsan yoldan nasıl izlerim, yiyiştiğimiz çocukla bizden bi şey olur mu vb salak saçma sorular olması bittiği anlamına gelmez.

Ama çok boş adam var. Elinde hiçbir bilimsel kanıt, argüman olmadığı halde burada boş boş sallıyolar. Onları özellikle göt etmek için araştırma yapıyorum. Faydalı insanlar ama yine de. Bi bok bilmese de bilmek isteyene araştırma enerjisi aşılıyo.

Geçen biri bi öğünde alınabilecek protein miktarı hakkında atıp tutmuş, öteki kadınların spor müsabakalarında daha az sakatlanmasını aptal aptal işine geldiği gibi yorumlamış, beriki türk erkekleri çok porno izliyo diye ezik demiş falan fişman.

Bu düşük profille bence iyi bile duyuru. Sözlüğe on basar.


(s)AINT
(15.06.19)
Acildigi haftadan beri duyurudayim -2006 yazi-.Bu sure icinde uzun yillar girmedigim oldu elbet ama o zamanki durumu Breaking Bad ise, su anki kivami anca Arka Sokaklar olur. Duyuru bozdu muhabbeti senelerden beri var evet ama bosuna degil, dogru bir muhabbet. Eski yillarindaki moderasyon olsa simdiki duyurularin/kullanicilarin yarisi sutlanirdi.. Bana kalirsa 2013 sonu gibi bitti burasi, su an uzatmalari oynuyor. Da o zamanlardan sevdigim 3-5 isim var diye giriyorum hala ara sira..


twq
(15.06.19)
gerizekalı çok gerizekalı, google'a yazıp 30 saniyede sonuca ulaştırabileceği şeyleri buraya yazıyor andavallar. eh hal böyle oluncada kalite düşer tabi


Bence zirveye oynuyor kiskananlar catlasin


(4)

Binanın internet altyapısı tamam mı sizce?

Merhaba arkadaşlar,TT binamıza uzun bir süreçten sonra binamızın fiber altyapısını tamamlamak üzere veya tamamladı ama emin değilim. TT' nin binaya özel atadığı 2 müşteri temsilcisini de aradığımda " O iş tamam, abone olabilirsiniz." dediler. Ama binanın iç tesisatını döşemek için ekip geldi 1 ay ön
Merhaba arkadaşlar,

TT binamıza uzun bir süreçten sonra binamızın fiber altyapısını tamamlamak üzere veya tamamladı ama emin değilim. TT' nin binaya özel atadığı 2 müşteri temsilcisini de aradığımda " O iş tamam, abone olabilirsiniz." dediler. Ama binanın iç tesisatını döşemek için ekip geldi 1 ay önce, katlardaki kabloların olduğu kapaklar kaynaklı olduğu için bir şey yapamadan gittiler. Onlar gidince kestik kaynakları, geçen aradığımızda ne zaman geleceklerinin belirsiz olduğunu söylediler. Ben de binanın iç tesisatının hazır olduğunu düşünüyorum. Çünkü binanın yapı izin belgesinde tesisat kısmında "haberleşme" de işaretli. Fotoğrafta gördüğünüz gibi üzerinde Cat6 yazan telefon prizi var iki odada da.
eksiup.com

Binanın girişindeki tesisat odasında da fotoğrafta gördüğünüz ucunda telefon soketi olan yukarıdan sarkan kablolar var.
eksiup.com

Bu arada TT ekipleri uzun zaman önce fotoğrafta gördüğünüz Gpon olduğunu düşündüğüm bir kutu koydu bu tesisat odasına.
eksiup.com

2 ay önce TT Genel Müdürlüğü' ne gittiğimde proje sorumlusu sonlandırma kutusu takacaklarını söyledi. Yoksa bu sonlandırma kutusu fotoğraftaki kutu mu?
Veya toplamda 2 kutu mu olacak?
Bütün bunlardan sonra abone olabilir miyiz sizce? TT cilerin her biri farklı bir şey söylüyor. Kafam karıştı. Bir de başka operatörü seçeceğim için direk TT' yi arayamıyorum abonelik için. Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Teşekkür ederim.
zannedersem bu siyah olan fiber sonlandırma kutusu. şimdi duruma göre iki seçenek hatta 3 seçenek var.

1. bu fiber sonlandırma kutusundan dairelere direkt olarak tek damar fiber çekip sizin dairede sonlandıracaklar (gpon ile) katlara bakıp gitmeleri nedeni ile bu daha olası.
2. bu kutunun yanına bir kabinet daha koyup switch ile ve sizin cat6 kablolarınız ile sonlandırma. bu durumda tesisat daha hazır değil.
3. fiber ile sonlandırma yanına yine kabinet ama cat6 değil iki telli kablo ile vdsl üzerinde haberleşme. bu durumda tesisat yine hazır değil.

Edit:

sizinki FTTH 'mış. yani daireye kadar fiber gelecek.

forum.wotmp.com


@ delidir yakalayın

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.Editden anladığım kadarıyla 1 numaralı seçenek geçerli galiba, değil mi? Bir de daireye kadar fiber gelecek evet ama bu durumda benim 2. fotoğrafta bahsettiğim kablolar ne işe yarıyordur sizce? Üzerlerinde dairelerin numaraları yazıyor. Ben onların müteahhitin çektirdiği fiber kablolar olduğunu düşünüyorum. Çünkü Btk' nın yayınlamış olduğu bir bildiride 2018' den itibaren yapılan bütün binalarda daireye kadar fiber optik kablo döşemenin zorunlu olduğunu okudum. Bizim bina da 2018' de yapıldı. Şu durumda henüz abone olamıyoruz galiba anladığım kadarıyla.


evet bir no'lu seçenek geçerli.

şöyle,

aslında sistem hazır. siz abone olduğunuzda ekip gelecek bahse konu kutudan dairenize, şaft tüneli ve katlarda bulunan dolabı kullanarak kablo çekecek (katlardaki dolaba kadar kabloları hazırlamış olabilirler ama zayıf bir ihtimal) bu kabloyu mevcut data, telefon, anten prizlerinden birisinden pörtletecekler. :) yani mevcut bir kablonun yanından geçirecekler size uzun gibi görünebilir ama taş çatlasın bir saatte hazır hale getirirler interneti.

ikinci resme gelirsek, ilk olarak o kablolar bakır. fiberoptik iletişim yapamaz. o cat6 kabloları belki superonline kullanır ileride. o da switch koyarlarsa. türk telekom gibi bir sistem de yapabilirler. hiç belli olmuyor operatörlerin ne kuracakları. geçenlerde bir sitede gördüm sizinki gibi cat6 kablo çekmiş müteahhit. üç operatör kendi kutularını koymuş. türk telekom cat6'ları kullanmış. diğerleri sizin sistem. yani bu işin bir standardı yok şimdlik herkes kafasına göre takılıyor. hiç bir projede henüz fiber çeken görmedim.


Sizin dediğiniz durumda Türk Telekom ekiplerinin gelip dairelere fiber çekmesini bekleyeceğiz o zaman kuzu kuzu. Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim :)


(6)

Binaya TT fiber altyapısı gelmesi ve başka operatörler

Merhaba arkadaşlar,Binamız yeni olduğu için internet altyapısı yoktu. Yaklaşık 1 yıl süren bir faaliyetten sonra binamıza TT fiber altyapısı gelecek. Sadece bina içi tesisat kaldı yapılacak. O da bayramdan sonraya kaldı. Buraya kadar her şey tamam ama TT sitesine bir göz atınca onlardan internet fal
Merhaba arkadaşlar,

Binamız yeni olduğu için internet altyapısı yoktu. Yaklaşık 1 yıl süren bir faaliyetten sonra binamıza TT fiber altyapısı gelecek. Sadece bina içi tesisat kaldı yapılacak. O da bayramdan sonraya kaldı. Buraya kadar her şey tamam ama TT sitesine bir göz atınca onlardan internet falan almak istemiyor insan. Rezil hızlara uçuk fiyatlar isteniyor. Orta halli bir internet kullanmak için bile 100 TL' den yukarı bir para vermek lazım.

Adsl falan da olmadığı için elimizde kıyıda köşede kalan İSSler dışında pek alternatif yok. Millenicom ve Netspeed sadece adamakıllı normal fiyatta ve iyi hızlarda hizmet veren. Çünkü bildiğim kadarıyla sadece bu ikisi TT fiber altyapısını kullanıyor. Ama aklıma takılan başka bir sorun var. TT altyapıyı yeni getirdiği ve bunun için de para harcadığı için diğer İSSlerden hizmet almamıza izin vermez diye düşünüyorum. En azından parası çıkana kadar. Öyle olursa da TT' ye mecbur kalırız. Böyle bir şeye tanık olan var mı? Sizce de öyle olur mu?

Bir de TT tüm bina için indirimli bir kampanya sunar mı? Aşağı yukarı 10 daire falan var abone olacak. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.
Öyle bir şey yok, diğer firmalar anlaşma yaparak tt altyapısını kullanır. En iyi ikisi de: türknet ve millenico olur. Ben 50mbit hız alabiliyorum Türknet’te, Türknet’te Tt altyapısını kullanıyor bizim binada.


dismainpula
(03.06.19)
bir de kablonet ile konuşun. kablonet, candır, ciğerdir, kuzu sarmasıdır.


@ dismainpula TT' nin diğer firmalarla anlaşmalı olduğunu, TT' ye kira bedeli ödediklerini biliyorum ama sonuçta diğer firmaları tercih edince TT kazanç kaybı yaşıyor. Aslında kazanç kaybından bahsetmiştim. Peki sizin binadaki Türknet TT fiber altyapısını mı kullanıyor yoksa adsl mi? Çünkü Türknet İstanbul' da belli yerlerde kendi fiber altyapısını kullanması dışında yurt genelinde adsl altyapısı üzerinden hizmet veriyor diye biliyorum.


@ blue eyes white dragon Kablonet binamızda yok maalesef. Yoksa bir dakika bile düşünmem.


hocam adsl diye bir şey yok sadece. vdsl’de var 100 mbit’e kadar hız verebiliyorlar. fiberden mi yapılıyor başka bir şeyden mi orasını bilmem en iyisi müşteri hizmetleriyle konuşun.


dismainpula
(03.06.19)
@ Dismainpula Vdsl' i de biliyorum. Zaten Türknet' in sitesinden hız testi yapınca adresimde xdsl olmadığı için Adsl/ Vdsl internet alamayacağım yazıyor.


(13)

2023' e kadar kesin patlar mıyız?

Merhaba arkadaşlar,Malum, ülkenin hâli ortada. İşsizlik, enflasyon, döviz derken her şey aldı başını gidiyor. Devletimize alternatif vergi toplama yolu ararken beyin fırtınası yaparken buluyoruz kendimizi. Geçen senenin tekrarını yaşıyoruz ama şimdi sona biraz daha yaklaştığımızı daha yoğun hissediy
Merhaba arkadaşlar,

Malum, ülkenin hâli ortada. İşsizlik, enflasyon, döviz derken her şey aldı başını gidiyor. Devletimize alternatif vergi toplama yolu ararken beyin fırtınası yaparken buluyoruz kendimizi. Geçen senenin tekrarını yaşıyoruz ama şimdi sona biraz daha yaklaştığımızı daha yoğun hissediyorum. Sanki 2023' e kadar patlayacağız gibi geliyor. Siz ne diyorsunuz 2023' e kadar patlar mıyız?
kesin


off hem de ne biçim.

patladık zaten patatesin kilosu neredeyse 2 dolar

amerika değil ki burası 10 liraya patates alalım kaldı ki mayıs ayında yani.


Fodera
(15.05.19)
mahfi amcaya göre patlamamız an meselesi; twitter.com


deyl
(15.05.19)
Dün annemle babam pazara gitti. 110 TL harcamışlar. Hiç de kayda değer bir şey yok oysa ki.


patladık bile


Marcelo Burlon
(15.05.19)
erdo satacak bir şey bulamazsa sctık..


prizmatik
(15.05.19)
ben reise ve damada guveniyorum, bizi duzluge cikaracakler elele. hedef 2023, dinledikce icimdeki umut daha da artiyor

twitter.com


exlibris
(15.05.19)
Azizim, bana kalirsa batip batmamaktan da onemlisi; reiscimle bir sekilde gidiyoruz. Gerekirse emine hanim'in bileziklerini bozdurur bir sekilde gemiyi yurutur. O gemi de yurur ben eminim. Esas sikinti, reiscimden sonrasi. Iste o zaman, tezegi avucla yedigimizin resmidir. Sadece kendisinin bildigi, sadece kendisinin karar verdigi bir sistemden esas oglani cikarirsak; daha dikis tutmayiz. Iste o zaman acin turkiye'nin onunu.


bebeğim herkes sakin olsun. tencerenin düşünemeyeceğim hükümet yoktur. finitto bu bademler artık dükkanı kapatıyorlar. ülke battı. insanlar calisiyor ama açlık sınırı karşılığında çalışıyorlar. bi s*ke yaramıyor aldıkları 3000 maaslar dolayısı ile kasım'ı görmez bu ülke. erken seçim loading!


picassoishere
(15.05.19)
tencerenin düşüremeyeceği hükümet yoktur!


picassoishere
(15.05.19)
2023 geç bile 2020yi çıkaramayız.


mikahakkinen
(15.05.19)
abi tencereyle hükümet düşse ne olacak ki, herifler altyapıyı bitirip eldeki her şeyi sattılar. gitmeleri güzel bir başlangıç olacaktır elbette ama şu an geleceğimizi başkalarına teslim etmeden, imf'nin kapısına gitmeden, özgürlüklerimizden ve bağımsızlığımızın belki bir kısmından feragat etmeden nasıl devam edeceğiz? dış borç çok fazla, ödeyecek para yok. kesinlikle destek şart. ayrıca ben eminim ki "17 yıldır tayyip dedik ama artık yeter!11!" deyip hem yerelde hem de genelde akp karşıtı tavır takınacak olan adamlar acı reçeteyle karşılaşınca, 2-3 sene ciddi sefillik yaşayınca "akp'nin değerini bilememişiz" diyecekler sjfjsjfs.

genel olarak umutsuz değilim, yani olur da görürsem 20 sene sonrasının en azından kendi adıma güzel olabileceğine dair bir inancım mevcut fakat türkiye'de kendi parasını kazanmak zorunda olan bir öğrenci olarak önümüzdeki 3-4 senenin gavur tabiriyle tam bir SHITSTORM olacağını düşünüyor ve korkuyorum. 2001'de ben 7 yaşındaydım. reis sağolsun doların bir gecede iki katına zıpladığını göreceğim yine de herhalde. düşünsene yav. birken iki oluyo. 6'yken 12 olur. sıkıntı.


der meister
(15.05.19)
Ne batması yahu 2023'te süper güç olup dünyaya diz cokturecegiz.


doxanikee
(15.05.19)
(2)

Daha önce tercümanlık yapmamış biri olarak tercümanlığa nasıl bakmalıyım?

Merhaba arkadaşlar,Daha önce hiç tercümanlık yapmadım. İngilizcem intermediate seviyesinde. İngilizce metinleri falan sorunsuz okuyorum. Yabancı sitelerde çok rahat takılabiliyorum. İnternette falan bir şey aratacağım zaman daha çok İngilizce olarak aratıyorum. Hatta elimde olsa Amerika' da yaşamak
Merhaba arkadaşlar,

Daha önce hiç tercümanlık yapmadım. İngilizcem intermediate seviyesinde. İngilizce metinleri falan sorunsuz okuyorum. Yabancı sitelerde çok rahat takılabiliyorum. İnternette falan bir şey aratacağım zaman daha çok İngilizce olarak aratıyorum. Hatta elimde olsa Amerika' da yaşamak bile istiyorum. Ama olay karşılıklı konuşmaya gelince neredeyse kaçacak delik arıyorum. Kendime bir türlü güvenemiyorum. Bi heyecan basıyor. Konuşmak zorunda olunca da hiçbir sorun olmadan konuşuyorum. Adres soran turistlere yardımcı falan oldum. İş görüşmelerinde İngilizce mülakatlara da girdim, batırmadım da bir şeyi. Kendimi gayet iyi bir şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum. Ama nedense konuşma konusunda geriliyorum. Sizce bu konuşma pratiği olmadığı için mi?

Esas olaya gelecek olursak tercümanlıkla ilgili bir iş ilanına başvurdum. Pazartesi görüşme için aramamı istediler. Aslında ona da başvurmak konusunda tereddüt ettim. Bu güvensizliğin üstesinden nasıl gelebilirim. Kendime güvenmemekte haklı mıyım yoksa boşuna mı endişeleniyorum? Düşüncelerinizi alabilir miyim?
kendine güvenmemekle haklısın. tercümanlıkla dil bilmek aynı şey değildir. istersen kendin görmek adına bir adet sözleşme, bir adet herhangi bir noter belgesi, bir adet akademik makale veya istediğin başka tür belgelerden birer paragraf çevirmeye çalışabilirsin.

ayrıca intermediate olup metinleri sorunsuz okuma olayına takıldım. intermediate isen metin okurken bir sorun vardır. eğer yoksa intermediate değilsindir.

edit: sözlü çeviri yapmayacaksan konuşurken kaçacak delik aramanın bi etkisi olmaz. yazılı çeviride sadece dil bilgini ve pratiğini icra ediyorsun.


lesmiserables
(09.05.19)
@ Selimpusat46 Evet, konuşma pratiğim de yok sosyalliğim de. Doğru yani. Yardırmakta fayda var :D

@lesmiserables Aslında çeviriye yabancı değilim. Eski çalıştığım yerlerden birinde çeviri falan da yapmıştım. Tabi o Almanca idi. İş planı, resmi belgeler falan çok çevirmiştim.

Ondan başka yine tercüme ofislerine başvuru yaparken deneme metinlerini çevirmiştim. Son ayrıldığım firmaya girmeden önce de test amaçlı olarak istedikleri metni çevirmiştim.

Bu arada 2. Dünya Savaşı' na meraklı olduğum için bu konuyla ilgili bir blog açmayı düşünüyordum. Bunun için de yabancı kaynaklardan bir sürü çeviri yapıp biriktirmiştim blogda yayınlamak için. Hevesim kaçtığı için kaldı öyle.

Ayrıca dil bölümü mezunu olduğumu da söylemeyi unutmuşum. O yüzden yazılı çeviriye uzak değilim. Sorduğum daha çok sözlü çeviri. Belirtmemişim.


(6)

Neden haberlerde artık " cinsel istismar" kelimesi kullanılıyor?

Merhaba arkadaşlar,Uzun zamandır dikkatimi çekiyor. Haberleri izlerken cinsel saldırılar ile ilgili verilen haberlerde tecavüz varsa "istismar" kelimesi kullanılıyor, " Zanlı kadını istismar etti." gibi. Tecavüz kelimesi kullanılmıyor artık sanki. Bunu bilinçli mi yapıyolar ?"İstismar" kelimesi yumu
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır dikkatimi çekiyor. Haberleri izlerken cinsel saldırılar ile ilgili verilen haberlerde tecavüz varsa "istismar" kelimesi kullanılıyor, " Zanlı kadını istismar etti." gibi. Tecavüz kelimesi kullanılmıyor artık sanki. Bunu bilinçli mi yapıyolar ?

"İstismar" kelimesi yumuşatılmış gibi duruyor ve olayın dehşetini, korkunçluğunu uyandırmıyor. Yani ellerinden gelse "Zanlının canı sıkılmış, kadını istismar edivermiş. Ne var bunda?" gibisinden haber yapacaklar utanmadan. Sanki sıradan, önemsiz bir olaymış gibi duruyor. İzleyiciyi uyutmaya yönelik bir girişim mi var? Bunda bir art niyet arayan ben miyim?

Oysa "tecavüz" kelimesi insanı iliklerine kadar dehşete düşürüyor, ürpertiyor. İçinizi bir nefret kaplıyor, daha çok tepki gösteriyorsunuz. Kötü şeylere yakıştırma isimler verilir ya hani, mesela kansere " ince hastalık" denmesi gibi. Bu da öyle bir şey mi? Siz ne düşünüyorsunuz?
İstismar aslen tecavüzden daha ağır bir durumu tanımlar. “Kadına tecavuz-çocuğa istismar” gibi düşünün, tecavüzdeki saldırı fiiline korunmasız olandan faydalanma/sömürü anlamı da katıyor. Hukuken de bu şekilde kullanılır. Ama dediğiniz şey doğru da, tartışması yapılmış bir konudur bu. Toplumsal nedenlerini tartışmadan sorumlu trafik canavarı demek gibi, algıyı değiştirmek gibi, bir yönetiş, politik bir araç olarak dil...


tck den terimleri alıp kullanıyorlar tahminimce nitekim yeni tck da gasp diye bir suç yok ama haberler gasp diye haber dolu adı yağma mesela onun. tecavüz diye suçta yok tck da


Topalordek
(28.04.19)
Ceza Kanunu'nda tecavüz için "nitelikli cinsel saldırı" ve "çocukların cinsel istismarı" ifadeleri kullanıldığı için buna paralel olarak haberlerde de aynı ifadelere yer verildiğini düşünüyordum. Ancak sanırım yavaş yavaş olayın vahşetinin "istismar" kelimesi ile hafiften gizlendiği fikrine kapılmaya başlıyorum. Hukuken "iş kazası"nı "iş cinayeti" olarak haberlere yansıtan medya "istismar" yerine açık açık "tecavüz" de kullanabilir. @1'in dediği gibi istismar daha ağır bir fiili ifade ediyor ancak kamuoyunda bu anlam farkı henüz tam oturmadığı tam aksi bir sonuç yaratıyor sanki.


Istismar basit bir suistimal intibası uyandırıyor. Soruyu soran arkadaşa katılıyorum tecavüz yahut iğfal kulllanılmalı. Istismar yanlış, Hukukta da iğfal diye geçiyordur.


wynter
(28.04.19)
TCK’da çocuklara karşı işlenen cinsel suç çocuklarım cinsel istismarı olarak geçiyor. Haberciler de cahilliklerinden yetişkinlere karşı işlenen suçlar için de bu terimi kullanıyor. Yanlış! Doğrusu suçuna göre cinsel saldırı veya cinsel taciz olmalı. Cinsel istismar suçu çocuklar için söz konusu.


microfiction
(28.04.19)
Türk Ceza Kanunu'nda geçtiği üzere "cinsel saldırı" söz öbeğinin kullanılması gerekmektedir. Cinsel saldırı suçu mağdurun 18 yaşını tamamlamış olduğu vakalar için kullanılır. Mağdurun 18 yaşını tamamlamamış olduğu durumlarda ise cinsel istismar veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçu söz konusu olur.
Kaynak: (git: av-saimincekas.com)


124
(28.04.19)
(5)

Bir MCU manyağı olarak Avengers Endgame' e gitmesem olur mu?

Merhaba arkadaşlar,Başlıkta da belirttiğim gibi bir MCU manyağı olarak Endgame gitmekte kararsızım. Hem üşeniyorum hem de neredeyse her sinemaya gittiğimde 100 TL' ye yakın para gidiyor. O yüzden gitsem mi gitmesem mi kararsızım. Son 2 yılda Black Panther hariç çıkan tüm filmlere gittim. Buna gitme
Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta da belirttiğim gibi bir MCU manyağı olarak Endgame gitmekte kararsızım. Hem üşeniyorum hem de neredeyse her sinemaya gittiğimde 100 TL' ye yakın para gidiyor. O yüzden gitsem mi gitmesem mi kararsızım. Son 2 yılda Black Panther hariç çıkan tüm filmlere gittim. Buna gitmeyeyim, internete düşünce izlerim diyorum ama biraz saçma olur galiba. Siz ne dersiniz?
spoiler yemeyi dert etmiyorsan gitme.

ben pek beğenmedim gerçi manyağı da değilim.


kljgslsdkjsd
(27.04.19)
niye 100 tl gidiyor onu anlamadım ben, zaten soygun gibi bilet parası istiyorlar, bi de mısır çikolata falan mı alıyorsun? cinemaximum'da izleyeceksen orada bi su bi çikolataya verdiğin parayla başka sinemalarda film izleyebiliyorsun. hadi bu film imax'te izlenesi bir film, o yüzden gittin diyelim, başka para harcama. suyu dışarıdan sok, mısır da yemeyiver. sinemada mısır yemek kadar izleme zevki bozan başka bişey yok, başbakan olursam yasaklatıcam yeminle.

neyse işte, pire için yorgan yakmaya değmez; git kesinlikle. ben çok beğenmedim, üstelik çizgi romanlardan gelen bi kültürüm de yok ama sinemada izlenmesi gereken filmlerden.


Jux
(27.04.19)
@ kljgslsdkjsd Spoilerımı troll bir arkadaş sayesinde yedim zaten. Kendisinin her filmin vizyona girdiği ilk gün gidip milleti spoilera boğmak gibi bir hobisi var.

@ Jux Mısır falan almıyorum ama yemek yemeden dönmüyorum, ondan o kadar gidiyor. Bir de sinema da uzak, yol parası da oluyor.
Belki biraz hesabı abartmış olabilirim.


mcu manyağı olan birisi spoiler yemeden önce filmi izlemesi lazım derim.


false pretension
(27.04.19)
ben mcu manyağı değilim ama marvel karakterlerini küçükken çok severdim ve karakterlere uzak değilim.

Filmi ise hiç beğenmedim, arkadaşlarıma eşlik etmek için girdim ve 3 saat sıkıntıdan patladım. Ha mcu hayranları beğenmiş genelde, sinemada ağlayanlar, şaşkınlıkla ohaa diyenler falan oldu ama ben çok sıkıldım yani sıkıcı ve saçmaydı bence. Bol bol aşırı görsel efektli dövüş falan görmek istiyosan git yani ama bence ortalama bi fast and furious filmi kadar sinema değeri var filmin


nundu
(27.04.19)
(2)

Video kaydı için ses tonunu değiştirecek bir uygulama

Merhaba arkadaşlar,Değer verdiğim birisi için video kaydı yapacağım ama sesimden nefret ediyorum. Çok iğrenç geliyor. O yüzden video kaydı yaparken sesimde düzenleme yapmama izin verecek bir Android veya Windows uygulaması arıyorum. Bildiğiniz uygulamaları belirtirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Merhaba arkadaşlar,

Değer verdiğim birisi için video kaydı yapacağım ama sesimden nefret ediyorum. Çok iğrenç geliyor. O yüzden video kaydı yaparken sesimde düzenleme yapmama izin verecek bir Android veya Windows uygulaması arıyorum. Bildiğiniz uygulamaları belirtirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Windows için adobe audition'u önerebilirim. Sesle istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz diye biliyorum.


ombutosman
(22.04.19)
Teşekkür ederim. Bir bakayım.


(3)

Ara ara gelen yüksek lisans fikrine nasıl baksam?

Merhaba arkadaşlar,Biraz uzun olacak ama kusura bakmayın. Durumu olmayanlar için özet sondadır. İşsizliğin de etkisiyle bazen aklıma "Acaba yüksek lisans mı yapsam? " düşüncesi geliyor ama geldiği gibi gitmesini istiyorum ama bir yanım da " Acaba? "diyor içinde bulunduğum koşullardan dolayı. Bu fiki
Merhaba arkadaşlar,

Biraz uzun olacak ama kusura bakmayın. Durumu olmayanlar için özet sondadır.

İşsizliğin de etkisiyle bazen aklıma "Acaba yüksek lisans mı yapsam? " düşüncesi geliyor ama geldiği gibi gitmesini istiyorum ama bir yanım da " Acaba? "
diyor içinde bulunduğum koşullardan dolayı. Bu fikirden köşe bucak kaçmamın sebebi okuldan, derslerden falan artık iyice sıkılmış olmam. Bir an önce para kazanmak istiyorum ve zaten para kazanmanın tadını aldım.

Mezun olunca nasıl bir ferahlık geldi anlatamam öyle ki sonradan 2. üniversite için başladığım kıçı kırık AÖF' yi 2. sınıfta bıraktım. Çünkü sınavlara falan gitmek zoruma gidiyordu. Dayanamadım bıraktım. Mezun olalı 3 yıl olacak neredeyse ve o kadar zamandan sonra yüksek lisansa başlayabilir miyim bilmiyorum. Aklıma lisans zamanlarımdaki vize haftalarında zorla ders çalıştığım anlar geliyor. Zulüm gibi geliyordu ders çalışmak. Böyle diyince aklınıza tembel bir öğrenci olduğum gelmesin . Devamsızlık yaptığım gün sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi, düzenli olarak not tutardım ve millet en çok benden not isterdi. Hocalar falan severdi beni. İstesem zorlanmam ama içimden gelmiyor artık. Bir de bunun tez zamanı var ki zaten tek başına yetiyor yüksek lisans fikrinden soğutmak için.

Diğer yandan iş bulamıyorum, görünüşe göre vasıfsızdan halliceyim. Mezun olalı neredeyse 3 yıl olacak ama bu süre içerisinde iki şirkette toplamda sadece 6 ay çalışma deneyimim var. Yaş olmuş 28, napıcam bilemedim. Bu arada iyi bir üniversitede Alman Dili ve Edebiyatı' ndan mezun oldum. Şu anki aklım olsa asla ama asla okumazdım. Realist olmak gerekiyormuş, onu anladım. 2 yıllık myo falan okusaydım daha iyi olurmuş bence. Tonla görüşmeye gittim ama bi halt çıkmıyor. Bu çıkmaz da beni yüksek lisans yapma fikrine yöneltiyor. Zaten ülkenin hâli malûm, deneyimliler iş bulamıyor, şu halimle kim beni ne yapsın! Kimse neler yapabileceğimi bilmiyor, potansiyelimden haberi yok. Çünkü onlar için sadece CV' de yazanlar önemlidir, gerisi teferruattır.

Yüksek lisansa gelince Uluslararası İlişkiler falan düşünüyorum ya da kendi bölümümden devam ederim. Bu arada beni çok seven ve aynı zamanda bölüm başkanı olan hocam okul yıllarımda ben bahsetmemiş olmama rağmen yüksek lisans düşünürsem yardımcı olacağını söyledi. Zaten önceden beri aklıma girip çıkıyor yüksek lisans düşüncesi ve yurt dışında yaparsam güzel olur diye düşünüyordum. Ama ne yapsam bilemedim. Siz ne düşünüyorsunuz? Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Uzun olduğu için kusura bakmayın :)

Özet: Artık okumaktan sıkılmama rağmen iş bulamadığım için yüksek lisans yapma fikri kafamı kurcalıyor. Uzak mı durayım yoksa şansımı deneyeyim mi?
Su halinle is bulamiyorsan yuksek lisans'ta uluslararasi iliskiler gibi hava civa bir sey okursan gene bulamayacaksin, tutup Bogazici'nde falan okumadikca. O yuzden is bulmaya odaklan.

Yurtdisinda yapacak paran varsa yap en azindan dilin falan gelisir ama sonrasinda orada mi kalmaya calisacaksin yoksa turkiyeye mi doneceksin? Her kosulda elle tutulur ve stratejik bir sey okumadiktan sonra laf olsun diye okumak fayda saglamaz.


hot potato
(18.04.19)
Valla sadece özeti okudum, özete göre yorum yapacak olursam eğer rahat iş bulurum beklentisiyle yüksek yaparsan sonun hüsran olur.


Bu fikir ara ara bana da geliyor hatta başvurdum kabul edilmedim. Herkes yüksek lisans doktora yapıyor yine iş yok yine iş yok. Direkt lise ya da on lisans mezunu olsaydık çoktan bir yere atanmıştık. Ben eski iş yerinde emirleri lise mezunu yönetici asistanından alıyordum. Maaşı da 5000 falandı.


(1)

Linkedin' de bağlantılara mesaj atmak etkili mi?

Merhaba arkadaşlar,İşsiz durumda olduğum için Linkedin' den yana şansımı bir denesem mi diye düşünüyorum. Çünkü diğer yerlerden bir şey çıkmıyor. Şu anda 280 küsür bağlantım var ve içlerinde 4- 5 kişi hariç kimseyi tanımıyorum. Amacım bağlantı kasmaktı. Burada yine Linkedin' den nasıl iş bulunacağın
Merhaba arkadaşlar,

İşsiz durumda olduğum için Linkedin' den yana şansımı bir denesem mi diye düşünüyorum. Çünkü diğer yerlerden bir şey çıkmıyor. Şu anda 280 küsür bağlantım var ve içlerinde 4- 5 kişi hariç kimseyi tanımıyorum. Amacım bağlantı kasmaktı.

Burada yine Linkedin' den nasıl iş bulunacağına dair soru sormuştum. Bağlantılara mesaj atmanın etkili bir yöntem olduğunu söylemişti bir arkadaş. Onu denemeyi düşünüyorum. Ama kimseyi de tanımıyorum. Nasıl bir mesaj atmalıyım sizce? Aslında bu mesajı atsam da milletin sallayıp sallamayacağını da bilmiyorum. Bağlantılar içinde İKcılar da var. Benzer şekilde mesaj atıp da olumlu yanıtlar alanlar ve konu hakkında bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Teşekkür ederim.
yüzde doksan dokuz nokta dokuzunu tanmadığım binlerce insan var linkedin hesabımda. ekleyeni kabul ediyorum. bana atılan anlamsız mesajlara da cevap vermiyorum.

cvni linkedine yükleyip, seninde dediğin gibi bağlantıların içindeki ikcılara, ilgilenmeniz dileğiyle gibi küçük bir mesaj atman yeterli. cevap gelmedi diye boş yere tekrar mesaj atma ama. aktif kullanırsan linkedin faydalı aslında.


scudman1
(11.04.19)
(37)

Yeğenime bi kaç tane vurdum, yanlış mı yaptım?

Durumu olmayanlar için özet sondadır.Merhaba arkadaşlar,Büyük kardeşimin 7- 8 yaşlarında biri kız biri erkek birbirinden fırlama 2 tane çocuğu var. O kadar fırlamalar ki gittikleri her yerde terör estiriyorlar. Terbiye denen bir şey yok. Her istedikleri yapılıyor, alınıyor. Hiç hayır denmiyor. Eğer
Durumu olmayanlar için özet sondadır.

Merhaba arkadaşlar,

Büyük kardeşimin 7- 8 yaşlarında biri kız biri erkek birbirinden fırlama 2 tane çocuğu var. O kadar fırlamalar ki gittikleri her yerde terör estiriyorlar. Terbiye denen bir şey yok. Her istedikleri yapılıyor, alınıyor. Hiç hayır denmiyor. Eğer istedikleri yapılmazsa ağlayarak yaptırmaya çalışıyorlar. Gittikleri her yerde ortalığı birbirine katıyorlar, kimse bir şey demiyor, uyarmıyor. Uyarılsa dahi yalancıktan. Çocuklara anne kızsa baba çocukları kayırıyor, baba kızsa anne kayırıyor. Zaten her şeyin sorumlusu anne ve baba.

Bu çocukları etrafta seven kimse yok, herkes yaka silkiyor. Biz bile lanet ediyoruz o derece. Ben bize geldiklerinde yaramazlık yaptıklarında bağırdığım için çocuklar da annesi de pek sevmez beni. Ama asla vurmam, sadece kızarım. Çünkü çabuk sinirlenen bir insanım. Onun dışında anneleriyle ben pek sevmeyiz birbirimizi.

Her neyse az önce bize geldiler. Erkek olana babası istediği topu almamış da başka bir top almış. O yüzden beyefendi ortalığı birbirine kattı. Ayrıca çok da küfürbaz. Ağza alınmayacak küfürler ediyor, kimse bir şey demiyor. Her neyse bu anneme, annesine vuruyor, onlar uyardıkça onlara küfür ediyor. Bizimkiler de o daha da kudurmasın diye sadece uyarmakla yetiniyor. Kapıları tekmeliyor, benim şalterler attığı için kızdım, kızınca bana da küfretti. Ben de yakasından tutup sendeledim, bu sefer de vurmaya başladı, ben de sert olmayan şekilde vurdum. Annem araladı.

Bu arada annesinin yanında oldu bu olay. Annesi de ona sinirliydi. Annesini falan görmedi gözüm. Belki küsmüştür bilmiyorum ama sabrım tükendi. Ama onlar gittikten sonra küstüklerini düşünüp üzülür gibi oldum. Bazen ne kadar haklı olursam olayım sinirlenince verdiğim kırıcı tepkilerden sonra pişman oluyorum.

Her neyse siz olsanız ne yapardınız? Sizce küsmüşler midir? Olaya diğer taraftan bakınca ebeveyn olsaydınız ne yapardınız? Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim. Kusura bakmayın uzun olduysa.

Özet: Ortalığı birbirine katan fırlama yeğenime birkaç tane vurdum annesinin yanında. Yanlış mı yapmışım? Küsmüşler midir? İki taraftan da bakınca nasıl duruyor?
bizde biri öyle bir şey yapsa kan davası başlar, sülale dağılır.

"Annem araladı." ne demek acaba anlayamadım?


Ben de tutamazdım kendimi. Küsme ihtimalleri düşük bence.


Sadece özeti okudum. Küçükken dayım bize döverim sizi demişti. Aradan 20 küsür yıl geçti, hala bu yüzden sevmem kendisini.


inheritance
(07.04.19)
iyi etmişsin bence. sıkma canını. normalde şiddet çözüm değil ama anlattigin seviyede bazen dozunda lazım kendisine gelmesi için (bence)..


lata
(07.04.19)
o cocuklarin pedagojik yardima ihtiyaclari var.

aileside cok umursamaz anladigim kadariyla. bu cocuklarin iyi birer birey olmalarini istiyorsaniz bu sart belli ki anne baba cocuk yetistirmeyi bilmiyor. sinir oluyorum sirf cocuk yapmis olmak icin cocuk yapan insanlara.

cocuk o, vurulmaz. cezalandirirsin bir sekilde ama vuramazsin. boyle davranan bir cocuk degil denyetiskin ve senden guclu olsaydi vurabilir miydin? hayir.

uzulmen gereken sey cocukken, ablanin sana kusme ihtimali olmus.

cocuklara vurulmaz, ne yaparlarsa yapsin vurulmaz.


batlegolas
(07.04.19)
yani tabii ki siddet dogru degil, yanlis. bir daha vurmazsiniz olur biter.
hem bu yigenlerinizi sabrinizi gelistirmek icin kullanin bence. ne yaparlarsa yapsinlar vurmayin. sabredin.
gercek hayatta sabirli olmak cok sey kazandiriyor insana.


Cocuklarin durumu iyi degil,o konuda haklisin. Ama baskasi benim cocuguma vuracak agzini burnunu kirarim.


Traveler
(07.04.19)
Bence yaptığın şey doğru mu bilmem ama iyi yapmışsın. Böyle veledleri çevremde gördükçe ailesi de dahil olmak üzere uyuz oluyorum. Ağza alınmayacak küfürler ne demek o yaşta allah bilir eğitimlidir bide o aile. Bu bağırıp istediğini yaptırma bizim milletin çocuklarda gelenek demekki genlerden geliyor malum Ortadoğulu olunca. Üzülmene gerek yok millete sövüp sayan çocuğu yetistiremeyenler utansın.


Topalordek
(07.04.19)
uzman destegi almalari gerekmekte. boyle cocuk yetistirilmez. uzulmeyin.


çocuklara, hele hele sizin olmayan, başka birinin çocuğuna vulumlaz +1 diyorum küçükken tonla dayak yemiş olan biri olarak. benim çocuğuma benden başkası vursa kıyameti koparırım, ne sebeple vurmuş olursa olsun. sorunların esas muhattabı benim, çocuk değil.

unutulur gider muhtemelen olay ama bir daha ne yeğeninize ne bir başkasına yapmayın böyle bir şey. şımarıklar insanları çileden çıkartıyorlar sabretmesi çok zor evet ama bu çocuğun değil ailesinin suçu. ailesine bu durumu anlatmayı deneyebilirsiniz belki pedagojik yardım alırlar. ya da kitap fln hediye edin konuyla ilgili. onun dışında çok iletişmeyin tahammül edemiyorsanız, herkes yeğen sevecek diye bir kaide yok, mesafeli olun. çocuklar sizin değil sonuçta, annesiyle babası nasıl biliyorlarsa öyle yapsınlar.

bir de şöyle düşünün, çocuk sokakta restoranda uçakta fln tanımadığınız birinin çocuğu olsa vurur muydunuz yine? yoksa ailesine mi söylerdiniz çocuklarına sahip çıksınlar diye?


taurina
(07.04.19)
O çocuğu öyle yetiştiren büyük ihtimal uzman desteği vs desen tinlamaz. Anlık bir tepki vermişin ama bu birikmiş birşey buna sebep olanlardan biri de ebeveynler. Senin yerinde olsam üzülmezdim.


Topalordek
(07.04.19)
Yaramaz olmaları, şımartılmaları, arsızlıkları vs. hiçbiri güzel şeyler değil. Ama bunları düzeltecek olan da siz değilsiniz, yani üzerinize vazife değil o çocukları düzeltmek. Bu yüzden annesi babası kırılmıştır, hatta kendi anneniz de kırılmış ve üzülmüştür.
Ben de çocukları sevmem pek, böyle durumlarda çocukların olduğu ortamda durmamaya çalışıyorum. Onlar hangi odalarda takılıyosa ben başka mekana geçiyorum, mutfağa mesela, yine kurtulamadıysam wc’ye girip kapı kilitli yarım saat falan takılıyorum.
Annesi babası eğitmedikçe kimsenin dedikleri etkili olmaz çocuklara, ne kendinizi yorun ne de ailenizi kırın boş yere.


megalomaniac
(07.04.19)
sen amca oluyorsun sanırım. eğer sana ettiği küfüre karşılık senin de annen gibi susman doğru olmazdı. bence bu kadar üzülme.


bezginbekir
(07.04.19)
ben anne babanın olduğu ortamda çocuğa bişey yapmazdım, anasına babasına kızardım.(diyorum ama bende ani sinirlenen bir insanım) üzücü bir olay hatalı olanlar anası babası.


mikahakkinen
(07.04.19)
Hatalisin


elorelia
(07.04.19)
valla çocuk o derece şımarık bir şekilde davranırken annesi babası bir şey yapmıyorsa onlar da suçludur. belki senin yapman gereken ailesine dönüp uyarırmısınız rahatsız oluyorum diye onların tepki göstermesini beklemek olabilirdi. ama onlar da suçsuz değil kesinlikle. sen çocuğuna sahip çıkmazsan başkaları da gelir haddini bildirir.


hknty
(07.04.19)
Valla ben de yukardakilere katiliyorum, asil iki sarsilmasi gereken anne baba aslinda da neyse. Ben asil anneanne babaanne ve dedelere uzuldum, torun torun diye beklemislerdir, cocuklari torunlari mahvetmis.


kassiopeia
(07.04.19)
Ellerine sağlık.


caletti
(07.04.19)
Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse anne ve baba bildiğiniz klasik olanlardan. Pedagoga falan götürün demişsiniz haklı olarak ama o derecede bile bilinçli değil anne baba. Pedagoga götürmek akıllarının ucundan bile geçmez. Böyle bir şeyi önersem güler geçerler, " Artık sen çocuğun olunca götürürsün pedagoga." derler.

Uyarın, bir şey yapın diyince de dalga geçer gibi " Kıyabilir miyim ben hiç ona? " tarzında insanı delirten şeyler söylüyor annesi.

Kendimi haklı çıkarmaya çalışmıyorum ama başkalarına ciddi biçimde rezil olmadan anne ve babanın olaya el atacağını düşünmüyorum.


Umarım küsmüşlerdir de bir aha getirmezler.
Nefret ediyorum o tür çocuklardan ve anne babadan sanki dünyada tek çocuk yapan onlar.


yalandan niye vuruyorsun ki, sağlam bir tokat yapıştırsaydın. anneye küfür mü edilir?


malheiros
(07.04.19)
Benim yeğenim anneme bana küfürler edip vuracak ben de ailesine kitap armağan edicem ya da yardım almalarını önericem öyle mi gerçekten o kadar komiksiniz ki hayret ediyorum. Net çok iyi yapmışsın ben de aynısını yapardım annesi babası kızarsa onlara da birkaç tane sallardım.


pastörizesüt
(07.04.19)
Ben böyle çocuklardan ve ebeveynlerinden cidden nefret ediyorum ama çocuğa vurmasaydın keşke. Bütün suç ebeveynlerde çünkü, onlara laf edebilirdin bence. Sizin evdelerse uslu durursanız şunu yaparız diyenilirdin, buna rağmen devam ediyorlarsa herhangi bir konuda kısıtlayıcı davranabilirdin. Böyle davrandığını için bilgisayarla oynamana izin vermiyorum gibi. Gerçi yeni nesil tabletle doğuyor ama. Bilemiyorum, anne babanın destek alması şart ama sanmam o bilince ulaşacaklarını. O yüzden üzülme boşver.


Mossy
(07.04.19)
yanlış yaptın tabii ki. çocukta bir travma yarattın demiyorum, o iş kadar basit değil belki ama yine de senden nefret etseler yeridir.

ayrıca ben kendi dayılarımı düşünüyorum. kim ki onlar? ne hakla vuruyolar? ki ben annem babamdan cüzi miktarda dayak yemiş bi çocuktum.

bunlar sıradan bi insan olarak yorumlarımdı.

çocuklarla çalışan biri olarak yorumlarım ise şiddeti normalleştiriyosunuz. yetişkinlerde görmek bunu pekiştiriyor çocuklarda.

çocuklar uzman desteği alabilir iyi olur.

ama siz de öfke kontrolü için biraz destek alabilirsiniz.


ruh i tibbiye
(07.04.19)
bir çocuğun eğitiminden annesi-babası sorumludur. çocuğun kötü yetiştiriliyor olması size sadece kısıtlı söz hakkı verir. siz ebeveynlerini uyarabilirsiniz / değişen bir şey yoksa görüşmemeyi de seçebilirsiniz ama bir çocuğa vuramazsınız.
ne oldu yani terbiye mi ettiniz şimdi çocuğu?
ha küsmüşler midir bilemem, sonuçta küsecek kadar 'düşünceli' bir ebeveynlik de göstermiyorlar.


asisamus
(07.04.19)
O kadar çok sinirlendim ki şu anda sokağa çıktım ve dövmek için çocuk arıyorum.

Yanlış yapmamışsınız.


bu yüzden çocuk yapmak istemiyorum çünkü yaramaz çocuğa katlanamıyorum. çocuğumu yetiştirmeyi beceremezsem böyle bir çocuk olursa her gün, her gece hayat hem bana, hem çocuğa, hem eşime, hem komşulara zindan olur.

herkes(bende dahil) çocuk yapmamalı.


gliderpilot
(07.04.19)
Yanlış evet,
Ama durum ve konumunuz itibariyle yanlış, hem de işlevsiz, çünkü şu anda sadece dayakçı dayı/teyze olacaksınız. Bunu yaptınız diye küfür etmekten geri durmayacaklar mesela. Çünkü evde süregelen bir şeyler var ve bu da onun sonuçlarından biri.

Bir de bir daha olursa diye, o yaşta çocuklar ettikleri kufurlerin, ya da allah belanı versin tipinde söylediklerinin anlamını bilmeyebiliyorlar, aslında öfkesini/hayal kırıklığını ya da başka neyse duygusu, onu ifade etmeyi bilmedikleri için sonuç bu oluyor.

Ha annesi yapsa da işlevsiz olur bence, dayak sadece caydırıcı olabilir ama bu davranışlarına kaynaklık eden şeyleri ortadan kaldırmaz. Hatta bir de "dayak arsizi" olma potansiyellerini beslersiniz çocukların.

Olmuş bir kere de, bir daha yapmayın yani çünkü sizin kötü olmanız dışında bir işe yaramaz yani.


dafaisss
(07.04.19)
onlar senin yeğenlerin. ayakları taşa değse en az annesi/babası kadar sen endişelenirsin. en az anne/baba kadar da sevdiğine eminim. ama bazen öyle anlar olabiliyor. kırılsalar da (çocukların anne-babası) uzatacaklarını sanmam. kötü hissetmen de normal. çocukların terbiyeye ihtiyacı var. küfür etmek ne demek? bu konuyu kardeşiniz ve eşiyle yalnız konuşup bir tedbir almalısınız. (bir psikolog mu olur pedagog mu olur onu bilemiyorum.)


naksidil
(07.04.19)
Benim annem de ben şirazeyi kaçırınca kulağımı çekerdi. Olur abi öyle şeyler, bazen dayanamıyor insan, tekrarlanmadığı sürece bir şey olmaz bence.


ravenclaw
(07.04.19)
normalde etrafta ebeveynleri varsa hicbir cocuga, yegenim bile olsa, terbiye vermeye kalkmam. annesi babasi varken 1- benim haddime degil, 2- anne/babaya saygisizlik, 3- cocukta anne/babaya karsi otorite bozuklugu olusur. ama sizin durumda ebeveyn otoritesi diye bir durum yok. bu durumda ben olsam muhtemelen yine dovmezdim ama arka odaya kilitler cezalandirirdim. cocuga sizin evinizde sizin kurallariniza uymasi gerektigini ogretmeniz lazim ama ebeveynler de bu konuda zayif maalesef. zor bir durum


crucio
(07.04.19)
cocuga atilan dayagi mazur gormek ha, vay be, hayretler icinde okuyorum. dayak aziciksa olabilir, cocuk cok cileden cikarmissa atilabilir, sen de baba yarisisin atabilirsin, kufretmis cocuk vur gitsin... koskoca insanlar, belki de egitimli insanlar boyle diyor. pes!


jimicik
(08.04.19)
Şiddet şiddeti doğurur, yapmayın böyle şeyler.. Onlar evde ve en yakınlarından böyle gördükçe bunun normal olduğunu zannedecekler ve akranlarına hiç düşünmeden uygulayacaklar! Böyle sorunlar eğitimle ve makul oranlarda cezalarla çözülebilir ancak.


blue serenity
(08.04.19)
Burada cevap nettir. Şiddet her daim yanlıştır. Çok büyük bir hata yapmışsınız.

Sıkıntılı, bozuk, hasarlı herhangi bir şeyin vurarak düzelmeyeceğini, çalışmadığı için vurduğunuz kumanda; o an çalışsa bile, ertesi gün artık düzelemeyecek kadar bozulduğunda anlamış olmalıydınız. O çocuk da bu kumanda gibi tepki verecek. O an size vurmayı kesti belki ya da küfür etmeyi. Ama böyle devam ederseniz yakında neredeyse düzelemeyecek kadar zarar görecek.


Bir konuya açıklık getirmek istiyorum yorumlardan sonra. Sadece sert olmayan bir tokat attım ve bacağına vurdum. Biliyorum yanlış ama dayakçı demek de biraz abartı oluyor bana göre.


Bu son dediğinizi o kadar çok sık duyuyorum ki şiddet gösterenlerde.

Bir iş vardı yaptığımız, şiddet gösteren insanlarla, mülakat yapıyorduk. Hiç eşinize şiddet uyguladınız mı diye bir sorumuz vardı. Yok diyorlardı hemen. Peki hiç vurdunuz mu diyorduk. Bir kere azıcık vurmuşluğum var diyorlardı, istisnasız. Şimdi siz de aynısını diyorsunuz. Şiddet çalışmalarında çok sık rastlanan bir cümle bu.

Şiddetin size göre yoğunluğunun "az" olması, çocuğa şiddet uyguladığınız gerçeğini değiştirmiyor.


Emin olun o çocuk sizden tokat yediği için akıllanmayacak; üstüne şiddetin normal bir sey oldugunu düşünüp başkalarına da uygulamasında bir sakınca olmadığına kanaat getirecek. 'Dayak arsızı' denen bir tabir de vardır, büyükler sıkça kullanır. Sizin için bir tokattan ibaret olan şey yeğeniniz için ciddi travma sebebi olabilir. Ülkedeki insanların psikolojileri neden bozuk diye düsunup duruyoruz, temel sebeplerinden biri çocukken maruz kaldıkları şiddet. Şiddetin büyüğü küçüğü de olmaz.

Annesi de size muhakkak darilmistir; yaramaz da olsa çocuğu sonuçta. Benim kendi çocuğuma şiddet uygulama ihtimalim yok, başkası bunu yapsa ortalığı birbirine katacağıma eminim mesela.

Evet, çocuğun bu durumda olmasını normal bulmuyorum ama sizin yaptığınız da asla normal değil. Şiddet ile bir şeyleri çözmeye çalışmak yerine yeğeninizi kazanmaya, sağlıklı bir ruh haline sahip olması için destek olmaya çalışmalısınız. Durumu anlattığınız kadar vahim ise anne babasi ile konuşup profesyonel destek almaları için yonlendirmelisiniz. Küçücük çocuk o, su anki halinden asıl sorumlu olan kisiler de ebeveynleri.

Bu arada bu yaptığınız yüzünden yeğeniniz kesinlikle psikolojisi bozulmuş bir erişkin olacak demiyorum sadece asla bu durumu normallestirmeye çalışmayın. Hatalisiniz, tekrarlamaniz halinde de iz bırakacak bir şey olur bu.


fraise
(08.04.19)
(3)

Bankacılık sınavlarına nasıl hazırlanmalıyım?

Merhaba arkadaşlar,Gözüme kestirdiğim birkaç bankacılık sınavı var. Ama ortada bir sorun. O da sayısalımın kötü olması. Yabancı dil bölümünden mezun oldum. Matematikle, geometriyle aram yok. Ancak içinde bulunduğum işsizlikten dolayı bir alternatif olarak görüyorum. Mat 1 i zorlasam yaparım da mat 2
Merhaba arkadaşlar,

Gözüme kestirdiğim birkaç bankacılık sınavı var. Ama ortada bir sorun. O da sayısalımın kötü olması. Yabancı dil bölümünden mezun oldum. Matematikle, geometriyle aram yok. Ancak içinde bulunduğum işsizlikten dolayı bir alternatif olarak görüyorum. Mat 1 i zorlasam yaparım da mat 2' ye gelince devrelerim yanıyor. Bu sınavlara hazırlanırken çok iyi yardımcı olacak kitaplar varsa önerir misiniz? İşin doğrusu okuldan mezun olalı 2.5 yıl olmuş, kitapla defterle bi alâkam kalmamışken nasıl başlarım çalışmaya bilmiyorum. Yoksa benden bir yol olmaz diyip sallasam mı? Teşekkür ederim.
bankacılık sınavıyla mat 1- 2 nin ne alakası var? bankacılık sınavlarında daha çok genel yetenek tarzı sorular soruyorlar. bu sorudan ünv mezunu olmadığını anlıyorum?


yeahbutso
(13.03.19)
Gayet de üniversite mezunuyum. Yabancı dil mezunu olduğumu söylemişim zaten. Birkaç defa bankacılık sınavına girdim zaten. Mat 2 olmasa bile geometri ve mat 1 soruları gayet de vardı. Matematiği lisede bırakmış biri olarak zorlanıyorum. O yüzden sordum.


kamu bankaları gişe hariç ales tarzı ya da mat 1 mat 2 li sormaz. müfettişlik sınavları içinse kpss alandan hallice sorular gelir.
özel bankalar neredeyse her pozisyon için ales kıvamında sınav yapıyor.
kısa cevap: ales çalışır gibi çalışacaksınız.
müfettişlerde zaten alan kısıtlaması olur alan yapsanız da almazlar yüksek ihtimalle.


Efoody
(13.03.19)
(4)

AB Proje Hazırlama İşi Sazan.avi mi?

Merhaba arkadaşlar,Az önce 1- 2 sene önce AB Proje Hazırlama Uzmanı/ Asistanı ilanına başvuru yaptığım firmadan mail geldi. Mailde hazır pdf şablonu vardı. Özgeçmişimin değerlendirildiği ve ön başvurumun olumlu sonuçlandığını yazmışlar. Tabi bu firmada çalışmam için eğitimlere katılmam şartmış. Bu h
Merhaba arkadaşlar,

Az önce 1- 2 sene önce AB Proje Hazırlama Uzmanı/ Asistanı ilanına başvuru yaptığım firmadan mail geldi. Mailde hazır pdf şablonu vardı. Özgeçmişimin değerlendirildiği ve ön başvurumun olumlu sonuçlandığını yazmışlar. Tabi bu firmada çalışmam için eğitimlere katılmam şartmış. Bu hakkımı kullanabilmem için eğitimlere ve sınava kayıt yaptırmalıymışım. Bunun için de bi kayıt olma linki var.

Şimdi ben bu işler için para tuzağı gibi şeyler duydum ve şimdi birdenbire karşıma böyle çıkmaları tuhafıma gitti. Sizce sazan. avi mi? Yoksa inanıp yürüyeyim mi?
ben de geçenlerde araştırdım, sazan avıymış. o eğitimin bir ücreti varmış 400 lira civarı gibi. eğitimi aldıktan sonra size hiçbir garanti vermiyorlar. işe alma vs gibi. ki bunun yanı sıra yapacağınız projenin kabul edilme olasılığı vs çok düşükmüş. ki kabul edilse bile baştaki adam on binlerce lira kazanırken projeyi yazanlara 3 kuruş veriyormuş. yani saçma ve gereksiz bir iş.


tabirimekruh
(04.02.19)
Evet, ben de öyle şeyler yazıldığını gördüm araştırınca. Sokağa atacak o kadar param yok. Biraz önce de sms atmışlar. Sanırım yeni sazan avına çıktılar.


işe girmek için paralı eğitim almanı zorunlu tutan tüm işler sazan.avi. düzgün bir firma olsa önce işe alır, sonra ne eğitim aldıracaksa aldırır.


babilbaligi
(05.02.19)
@ babilbaligi Evet, dediğin gibi olması gerekiyor. Ama sazan mı çok nedir devam ediyolar.


(6)

Motivasyonunuz yerlerde olunca ne yapıyorsunuz?

Merhaba arkadaşlar,İçinizden bir şey yapmak için hiç istek gelmediğinde, motivasyonunuz yerlerde olduğunda, içinizdeki bütün heves kaybolup gittiğinde ne yapıyorsunuz? Bu eylemsizlik sürecini nasıl atlatıyorsunuz? Yapmak istediğiniz şey için mücadele ediyor musunuz yoksa akışına mı bırakıyorsunuz?
Merhaba arkadaşlar,

İçinizden bir şey yapmak için hiç istek gelmediğinde, motivasyonunuz yerlerde olduğunda, içinizdeki bütün heves kaybolup gittiğinde ne yapıyorsunuz? Bu eylemsizlik sürecini nasıl atlatıyorsunuz? Yapmak istediğiniz şey için mücadele ediyor musunuz yoksa akışına mı bırakıyorsunuz?
Olayın önemine ve aciliyetine göre akışına birakıp yatıyorum.


Amaranta ursula
(28.01.19)
Masaj yaptiriyorum. Yerse.


stavro
(28.01.19)
atlatamıyorum. akışına bırakıyorum. yapmak "istediğim" hiçbir şey olmuyor o durumda zaten, yapmak zorunda olduğum şeyleri yapıyorum sadece.


pati
(28.01.19)
müzik dinleyip uplifting yapıyorum çok kısa sürede faydnsını görüyorum.

tabi müziği çok severim orası ayrı. bu kadar kısa sürede ve masrafsız olarak modumu yukarı çeken en basit şey ayrıca.


killerbee
(28.01.19)
cdn.pbrd.co


nobody
(28.01.19)
Ben bunu da doğal bir süreç olarak görüp akışına bırakıyorum. Her daim motive kalabilmek bana çok olası görünmüyor açıkçası. İnsan ara ara şevklenir, ara ara salar. Normali bu bana göre. Arada dinlenmek lazım.


(18)

Nutellanızı pisboğazlardan saklıyor musunuz?

Merhaba Nutella' ya Gönül Vermiş Duyuru Halkı,Bugün bir Nutella olmuş 16 TL hem de tadı sebebiyle neredeyse hazine gibi. Kimseyle paylaşmak istenilmeyecek bir yiyecek. Belki kendinizden bile koruyorsunuz. Bütün görkemiyle bütün benliğinizi kaplıyor. Şimdi bazen evinize misafir geliyor, onların şımar
Merhaba Nutella' ya Gönül Vermiş Duyuru Halkı,

Bugün bir Nutella olmuş 16 TL hem de tadı sebebiyle neredeyse hazine gibi. Kimseyle paylaşmak istenilmeyecek bir yiyecek. Belki kendinizden bile koruyorsunuz. Bütün görkemiyle bütün benliğinizi kaplıyor. Şimdi bazen evinize misafir geliyor, onların şımarık veletleri oluyor veya sevmediğiniz pisboğazlar geliyor. Önlerine çıkan her şeyi Tazmanya Canavarı gibi dönerek tüketiyor. Sonra bir ara dolabı açıp bakıyorsunuz, o da ne! Gözleriniz dolabı süzerken " Kıymetlimiss" Nutella kavanozunun bomboş olduğunu görüyorsunuz. Kim yaptı bunu diye düşünürken aklınıza o pisboğaz geliyor. Ve içinizi bir nefret kaplıyor. Şimdi bütün bunları yaşamamak için Nutellanızı saklıyor musunuz?
Bu ciddi bir soru mu? Evine misafir olduğum birisinin benden nutellasını sakladığını öğrensem bir daha yüzüne bakmam.


sys coyg
(27.01.19)
sağlıklı olmadığı için almıyorum - yemiyorum. alsaydım da paylaşırdım. özellikle çocuksa.


scudman1
(27.01.19)
scudman +1
sevdiğim yiyecekleri paylaşırım, paylaştıkça daha güzel..

edit: sevmediğim insanlar, hele de şımarık veletleriyle, evime gelmiyor. evime gelen biri mutlaka sevdiğim biridir, ve evde ne varsa evime gelenle paylaşırım.


pati
(27.01.19)
Şımarık velet ve pisboğaz kelimelerinden sevmediğiniz insanlar anlamının çıkarılacağını düşünerek yazmaya gerek duymamıştım. O yüzden sevmediğiniz insanlar veya gıcık olduğunuz diye genişleteyim.


evimdeki kavanoz aylardır duruyor. misafir de geliyor ama yine de onun yüzüne bakan yok, bence siz de biraz gözüdoymazlık var. yapmayın sonra ağır yaşamlar belgeselinde görürüz sizi, üzülürüz. bir şeyleri yerken sağlığınızı sevin önce.


for day to break
(27.01.19)
Nutella yemiyorum ama böyle sevdiğim bir yiyecekse tabii ki bayılmadığım bir insan gelince ona vermek istemem belki saklarım bile şartlara göre değişir. Ama sevdiğim biriyse ben yemem ona yediririm.


Ben bu soruyu daha genel alacağım, hayat pahalılığı kişileri bencilleştiriyor, en azından beni bencilleştirdi, eskisi gibi kesinlikle paylaşımcı değilim. Misafir dediğimiz kişiden bir şey saklayacak değilim tabi ama en başında bir şeyleri almamak da bir çözüm benim için :D


ülkede hala palm yağı bağımlıları olduğunu görmek sevindirici, pisboğaz nüfus hızla temizlenecek misss


Nutella sevmiyorum ama sevip de alsaydim esirgemezdim milletten. Nutella kitligi yok, 16tl de müthiş para değil bence.


stavro
(27.01.19)
Valla o kadar rezil sagliksiz bir urunu misafirlerime veremem zaten. Bizim eve de giremez.


acemi
(27.01.19)
Hiçbir ürüne o denli bağlılık göstermediğim için gerek duymuyorum ama genel olarak pisboğazlı misafir çocuklarına sınır koyuyorum. Ha Nutella, ha Peripella, cidden bir fark var mı yahu arada? Yemediğim bir şey olsa anlarım da bu marka takıntısı çok tuhaf, anlam veremiyorum.


m e b
(27.01.19)
Bizim eve de girmez ama dolapta olsaydı saklamazdım.


Amaranta ursula
(27.01.19)
Valla nutella kadar abartılan yiyecek yok herhalde. Tadı falan güzel değil hiç, ondan çok daha güzel çikolatalar var. Bende olsaydı "al bitir, zaten kimse yemiyor" diye direkt verirdim her gelene.


Nutella yemeyeli bi 7-8 yıl oldu herhalde. Eve almadığım için böyle sorunlarım olmuyor.


Stavro+1 en küçük boy nutella evimde tam bir yıl süründü. Ben yemediğim gibi misafirlerim de yemiyodu:D


pastörizesüt
(27.01.19)
nutella yemeyecek kadar sağlıklı ve mükemmelim, ben harikayım asla öyle şeyler yapmam.


xvyz
(27.01.19)
Kimse sunu koymamis
encrypted-tbn0.gstatic.com


acemi
(27.01.19)
%56 şeker değil miydi o ya. Bence bırak yesinler. Sana kalmasa daha iyi bence.


rakidabalikolsa
(27.01.19)
(4)

EVS Ev Sahibi Kuruluş' tan Cevap

Merhaba arkadaşlar,Uzun bir süredir EVS ile ilgileniyorum. Yılbaşından önce başvurduğum bir proje ile ilgili 15 ocakta ev sahibi kuruluştan European Solidarity Corps sistemi üzerinden mail geldi. Ev sahibi kuruluşun yetkilisi uygun bir zamanda iletişim kuracağını yazmış ve kontak talebi yollamış. Be
Merhaba arkadaşlar,

Uzun bir süredir EVS ile ilgileniyorum. Yılbaşından önce başvurduğum bir proje ile ilgili 15 ocakta ev sahibi kuruluştan European Solidarity Corps sistemi üzerinden mail geldi. Ev sahibi kuruluşun yetkilisi uygun bir zamanda iletişim kuracağını yazmış ve kontak talebi yollamış. Ben de kabul ettim. Ancak o zamandan bu yana ses soluk yok. Sizce tekrardan iletişim kurarlar mı yoksa birini bulmuşlar mıdır? Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Eğer çok istediğiniz bir projeyse siz iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz bana kalırsa. Hem ilgili olduğunuzu da göstermiş olursunuz böylece


nickimineyapsam
(26.01.19)
@nickimineyapsam Ev sahibi kuruluş European Solidarity Corps sistemi üzerinden iletişime geçtiği için iletişim bilgileri yer almıyor. Zaten mailde de güvenlik sebebiyle ev sahibi kuruluşun iletişim bilgilerinin yer almadığı belirtiliyor.

Tabi bu kuruluşun sitesine girerek iletişim bilgilerine falan baktım da şimdi adamlar sistem üzerinden iletişime geçip iletişim bilgilerini paylaşmadığı için sitelerindeki mail adresine cevap atmamı nasıl karşılarlar bilmiyorum. İngilizleri Almanlar gibi biraz kasıntı görüyorum. Tabi bu yanlış da olabilir.


bence buldugunuz mail adresine yazin, en fazla ingiliz kibarligiyla reddederler. durumu anlatin, iletisim kuracagiz demistiniz ama bilgi gelmeyince yazmak istedim gibisinden iste kibarca durumu anlatin. dilerseniz ESC uzerinden iletisim kurmanizi bekleyebilirim de, isterse evet bekleyin der.


kassiopeia
(26.01.19)
@ kassiopeia Evet, dediğiniz gibi yazmakta faydavar.


(11)

Pizza neden bu kadar pahalı?

Merhaba arkadaşlar,Ailem tatil nedeniyle yeğenime bakmaya gitti. 1 hafta idare edeceğim. Dün üşendim yemek yapmaya, dışarıdan söyleyeyim dedim. Normalde hiç dışarıdan söyleyen biri değildim ve hayatımda ilk defa dışarıdan pizza söyledim. Dominos' dan söyledim. 1 kola, tek kişilik bir pizza ve sonrad
Merhaba arkadaşlar,

Ailem tatil nedeniyle yeğenime bakmaya gitti. 1 hafta idare edeceğim. Dün üşendim yemek yapmaya, dışarıdan söyleyeyim dedim. Normalde hiç dışarıdan söyleyen biri değildim ve hayatımda ilk defa dışarıdan pizza söyledim. Dominos' dan söyledim. 1 kola, tek kişilik bir pizza ve sonradan telefondaki Dominoscunun sufle de ister misiniz diye sormasıyla olur dedim ve bu üçü 30 TL tuttu. Pizza gelince şoklardan şok beğendim. 30 TL ben buna mı verdim kaldım öyle. Ne bileyim o kadar küçük ki şaşırdım.

Ben kedi kadar yiyen bir insanım ama beni bile doyurmadı. Ne bileyim ben 30 TL' ye 1, 5 iskender yerim dışarıda. Hem de sağlam doyarım. Yani merak ettiğim neden bu kadar pahalı? Hayvan gibi doyayım desek 100 TL' yi gözden çıkarmak lazım. Bunlar ne koyuyorlar da bu pizzanın içine bu kadar pahalı oluyo? Size de pahalı gelmiyo mu?
mana veremediğim kadar pahalı geldiği için evde yapıyorum. sana da tavsiye ederim.


killerbee
(23.01.19)
Pizzanın kendisi, ham madesi pahalı değil ama dükkan kirası, marka hakkı bedeli, eleman maaşları vb işin içine girince çoğu fast food hemen hemen aynı fiyatlara gelebiliyor.


crown
(23.01.19)
Bence de gereksiz pahalı. İçinde de tavuk sosis, tavuk sucuk falan var. Bomboş yani. Hamur yiyosun. Bu nedenle asla pizza yemem. En saçma bulduğum yemek.


(s)AINT
(23.01.19)
Tek kişilik pizza dediğin küçük boydur muhtemelen, çocuğu doyurmaz. Genellikle 3 al 2 öde tarzı kampanyalar oluyor ve insanlar o şekilde sipariş ediyor. 3 orta boy yetişkin 2 kişiyi anca doyurur. Promosyonun yanında içecek varsa alırsın, yoksa ayrıca söylemezsin. Kural budur.


shangrilla
(23.01.19)
Dominos kanatlı eti kullanıyor, sucuk rüyası pastırma gezegeni et şöleni diye kanıp sipariş veriyorsunuz ama adamlar içine kırmızı et bile koymaktan kaçınıyor.
Dışarıdan söyleyeceğine superfresh donmuş olanlardan al fırında 5dkda yap, aynı sağlıksız gıda ama daha fazla ve daha ucuza :D
İlla dışarıdan söyleyeceksen de pizza hut tavsiye ederim


kambek
(23.01.19)
Maliyeti 5-6 lirayı geçmez ama isim hakkı dükkan kirası servis hizmeti derken rakam artıyor. Ben evde yapıyorum gayet güzel oluyor


Fritz-X
(23.01.19)
Franchise bedelleri çok yüksek, dominos en aşağı 350-400 bin dolar + kdv idi en son. Bir de şubede kafana göre indirim yapamıyorsun, uyman gereken bir fiyat politikası var.

Ama böyle gitmeyecek çünkü hem kaliteli pizza yapan butik üreticiler artıyor hem de aralarındaki fark azalıyor. İstanbuldaki en kaliteli pizzayı (gerçek İtalyan pizzası) 35-40 tlye yiyebiliyorsun. 8 dilimli büyük pizza oluyor genelde, ince hamur ama doyurucu. Franchiselarda muadili orta boy pizza, onu da kampanya vs ile 2 tane almayınca aynı fiyata denk geliyor.


Bruce
(23.01.19)
Ben zincir pizzacilarin pizzalarini gerçekten hiç sevmiyorum; hem tatsız, tuzsuz, kalitesiz hem de bu kalitesizlige rağmen gereksiz pahalı. Biz etrafımızdaki butik pizzacilari tek tek deneyip birkaçını not aldık. Hem çok lezzetliler, verdiğiniz paraya değiyor hem de fiyatları o kadar saçma değil. Size de tavsiye ederim.


fraise
(23.01.19)
Ya kampanyaları oluyor. Muhtemelen 5 lira fazla verip seni iki pizza almaya itecek bir şeyler vardı. Ya da x banka kodu ile o pizza 15 liraya geliyordu. Ama sadece bir pizza yemek niyetindeki adama böyle zarar oluyor. Herkes sürekli kampanya mi takip etmek zorunda dersen Domino's böyle maalesef.


baal
(23.01.19)
Ne ucuz ki diyebiliriz. Yeşil biberin kilosu 15 tl. olmuş gerisini siz düşünün.


sinematikcrop
(23.01.19)
Koyduklari malzemeler hic de pahali degil. Gereksiz pahali bir sey pizza.
30tl cok para degil bana sorarsan, zaten daha asagiya doyulmuyor ama o verdikelri pizza kesinlikle 30tl edecek bir sey degil. Ne lezzet ne de porsiyon buyuklugu olarak.
Uzerinde yazar zaten, kullandiklari sosis, sucuk, jambon, hicbiri dana eti degil hepsi hindi.

Sadece pizza degil hicbir seyin porsiyonu doyurmuyor su an. Sadece fiyat arttirmakla kalmayip porsiyonunu da kucultmusler her seyin. Karisik pide alsan onunla da doymuyorsun, 1.5 ya da duble soylemen lazim artik.


stavro
(24.01.19)
(4)

Eski Hollywood yıldızları ve Unutulmayan Filmler

Merhaba arkadaşlar,Son zamanlarda dikkatimi çekti. Artık " üstad" diyeceğimiz Bruce Willis, John Travolta, Arnold Schwarzenegger, Robert De Niro, Tom Hanks, Mel Gibson gibi bir zamana damgasını vurmuş oyuncular artık pek oynamıyor. Oynasa da Imdb puanı 6 altında olan klişe B tipi filmlerde oynuyorla
Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda dikkatimi çekti. Artık " üstad" diyeceğimiz Bruce Willis, John Travolta, Arnold Schwarzenegger, Robert De Niro, Tom Hanks, Mel Gibson gibi bir zamana damgasını vurmuş oyuncular artık pek oynamıyor. Oynasa da Imdb puanı 6 altında olan klişe B tipi filmlerde oynuyorlar. Ben şaşırıyorum, bu insanlar sinema sektörünün simgesi olmuş insanlar. Önceden bu ağzımızın suyunu akıtan filmlerde oynadılar, bugün oynamamalarının nedeni artık yaşlanmaları mı? Ben bunu bir neden olarak görmüyorum.

Ne bileyim artık Die Hard, Terminator, Face Off, Predator, Braveheart, Green Mile, Saving Private Ryan gibi filmler yapılmıyor. Çok güzel olsa da onları izlerken aldığım keyfi almıyorum. Artık neden öyle filmler yapılmıyor? Şu an yapılan filmlerin çoğu izle ve unut tarzında. Yoksa devir değişti falan ondan mı? Belki o zaman görsel efektler bu kadar sırıtmıyordu, belki ondandır. Ya da hitap kitlesi değişmiştir. Ama kesin olan bir şey var ki Hollywood bendeki büyüsünü kaybetti. Bilmiyorum o kadar yaşlı da değilim ki, 27 yaşındayım. Siz ne düşünüyorsunuz?
O oyuncular yaşlandılar ve artık ancak 2.-3. kalite filmlerde rol bulabiliyorlar. İstisnalar elbet mevcuttur. Amerika'da ve dolayısıyla Amerikan film endüstrisinde tüketim kültürü hakimdir, izleyici her zaman yenisini ve daha fazlasını ister. Film kalitesindeki düşüşün sebebini de ben algıların ve beğenilerin değişmesine bağlıyorum, aynı şey bizim ülkemiz için de geçerli. Her yeni gelen iş öncekinden daha kalitesiz. Idiocracy'ye doğru gidiyoruz.

Oyuncularla alakalı asıl problem, yaşlananların yerine aynı kalitede yeni oyuncuların gelmemesi. Yeni dönemde, -işi olduğu üzere- oynadığı rolün altından kalkabilen oyuncuları abartıp baştacı ediyoruz. Hep yokluktan işte.


shangrilla
(21.01.19)
sorunun ikinci kısmı için cevap verecek olursam bravehearth, green mile gibi filmler hatta belki daha iyileri yapılıyor. sadece değerinin anlaşılması için üzerinden biraz zaman geçmesi, yıllanması lazım. insanlar her zaman yeni çıkan şeyleri gömme eğiliminde. müzik için de böyle bu mesela.


Eski holywood yildizlari deyince bende 1950lerin yildizlari ve filmlerinden bahsedeceksiniz sandim. Tom hanks o saydiginiz aktorlerin hepsinden cok daha ustun bi kariyere ve oyunculuga sahip kanimca.
Genclik ve yeni bu iki kavram haddinden fazla kutsallastirildigi icin o oyunculara gore senaryo yazilmiyor. Yazilsa da cok az oluyor. Ancak kendi yapim firmaniz olacak ki her yil film cekebilin, bakiniz tom cruise.
Bahsettiginiz filmlerden sonra da pek cok iyi klasik cekildi holywoodda. Bence biraz da sizin kisisel zevklerinizle alakali bunlar.


rn
(21.01.19)
İnsan kalitesi düştü,Beklentiler degişti,hem türkiyede hem dünyada enes batur tarzı filmler tutuyor,emek harcamadan köşe dönmeli filmler furyası,seyircide bunu talep ediyor.senaryo falan önemli değil,görsel efektle uyuştur milleti geç.


kreatin
(22.01.19)
(9)

Sosyal medyadan midem bulanıyor

Selam Muhterem Roma Halkı,Sosyal medyada hiç aktif değilim. Sadece Facebook hesabım var ve ne olduysa son bi 4- 5 aydır nefret etmeye başladım. İnsanların paylaşımları falan çok anlamsız geliyor artık, ilgimi çekmiyor. Birkaç ay önce dondurmuştum. O dondurduğum süre zarfında o kadar rahat hissettim
Selam Muhterem Roma Halkı,

Sosyal medyada hiç aktif değilim. Sadece Facebook hesabım var ve ne olduysa son bi 4- 5 aydır nefret etmeye başladım. İnsanların paylaşımları falan çok anlamsız geliyor artık, ilgimi çekmiyor. Birkaç ay önce dondurmuştum. O dondurduğum süre zarfında o kadar rahat hissettim ki anlatamam, önceden harcadığım zamana acıdım. Tabi insanların da bütün sosyal medya hesaplarına harcadığı zamana acıdım. En son 1 ay önce falan AGH projelerine bakmak için tekrar açmıştım. Ama şimdi kapatmak istiyorum. Bir yanım da belki lazım olur diye kabul etmiyor.

Ne bileyim çok saçma geliyor artık insanların birbirini takip etmek için bu denli zaman harcaması. Nerede görsem herkesin elinde telefon. Herkes İnstagram delisi olmuş, stalka ömrünü adamış. Önceden ben de " like " delisiydim, sürekli bir şeyler paylaşırdım, beğenilmesini isterdim paylaşımlarımın ama uyandım çok şükür bu kompleks rüyasından. Ama bakıyorum 35- 40 yaşında insanlar bile uyanmaya istekli değil. Son diyeceğim " Allah kurtarsın! ".

Peki siz ne düşünüyorsunuz?
Herkesin hayatına kimse karışamaz diyorum ben. Kimin ne yaptığıyla bu kadar ilgilenmeyi de saçma buluyorum. Sen o şekil takılırsın başkası obür şakıl takılır. İnsanlar birbirini az salsa rahatlayacaklar zaten. Biri sosyal medyaya sövüyor, biri tictoc’a, biri hükümete, biri muhalefete. Salın az ya. Ben boyle dusunuyorum.


Deathrow
(08.01.19)
70 yaşında da olsa insan beğenilme ihtiyacı hisseder. sorun şurada ki otokontrolümüz yok.
yani yazdıklarımız ettiklerimiz yaptıklarımız paylaşmaya değer şeyler mi insanlar bunu sorgulamıyor.
insanlar ne yapsın benim 150 farklı açıdan çekilmiş fotolarımı, nerelere gidip neler yaptığımı neler yediğimi ...
ha güzel bir etkinlik yapmışsan, dişe dokunur bir bilgi veya ilginç vaka paylaşmışsan, kalitesi yerlerde sürünmeyen komik şeyler paylaşmışsan bunda sorun görmüyorum ben.


lazpalle
(08.01.19)
Artık sosyal medya yeni gerçek hayat en azından benim için. Twitter'ı olmayan bir insanla zorlukla samimiyet kurabilirim çünkü artık belli bir dili, iletişim biçimi oluştu oraların. Günlük sohbetlerde direkt oraya gönderme yapıyoruz arkadaşlarla. Ekonomi, bilim hakkında asla denk gelemeyeceğim insanların görüşlerini eş zamanlı okumaktan bahsetmiyorum bile.


nrn
(08.01.19)
ben de aynı şekilim, insanlar bir döngüye girmişler, hep aynı şeyleri yapıyorlar. sıkılmıyorlar mı acaba diye düşünüyorum bazen.


tabirimekruh
(08.01.19)
Amin.

Ben seviyorum(sadece instagram kullanıyorum) ve böyle herhangi bir şeye aşırı nefret duyan birisinin ne yaparsa yapsın, nasıl yaşarsa yaşasın asla mutlu olamayacağını düşüyorum.

Amin.


eazy
(08.01.19)
Ben de ilanları takip etmek için kullanıyorum sadece Feys var. Bir de arkadaşlarımın açık hesaplarına bakıyorum. Türkü, yabancısı hepsi aynı. Herkes spor salonundan resim atıyor, ya da işte yemek yerken, altına da bir şeyler yazıyor. Çok komik buluyorum. Ayda yılda bir kere yapana sözüm yok ama her gün resim atınca ne oluyor acaba? 65 yaşındaki annem bile ergen gibi like gelmediği için depresyona giriyor.


ben de uzun zaman oldu sosyal medyayi birakali. kendimce birakmak icin sebeplerim vardi. mesela, gizlilik sebepleri, sosyal medya algoritmasinin aslinda beni programlamaya baslamis olmasi, beynen yorucu ve psikolojikmen zarar vermeye baslamasi... gibi bir suru sebebim vardi. ben de kokten hepsiyle tum ilisigimi kestim.
biraktiktan sonra bana olumlu etkisinin oldugunu farkettim.

sosyal medya ego makinesidir ki bu da ayri bir baslik.
sigara gibi bagimlilik yaptigindan dolayi kullananlar da bir turlu birakamiyor. ileride sosyal medyayi birakma hatti kurulabilir. alo *** gibi mesela. buraya yazalim.


facebook'u şu an yaşlı teyze/amcalar ve köylüler kullanıyor (köylüler derken aşağılamak için değil, cidden köy insanları). zaten uğramadığım bakmadığım bir şey. hesabım kapansa 10 gün sonra haberim olur.

twitter'a aylardır girmedim. yılda iki üç tane tweet atıyorum o da yaptığım işlerin duyurusu falan.

instagram'da 200 hesap takip ediyorsam bunların 190'ı yurtdışındaki sanatçılar, sanat grupları, arthouse'lar, müze/galeriler, illüstrasyon sayfaları falandır. kalan 10 kişi de en yakınımdaki benim kafada olan, zaten görüştüğüm kişiler. post atmak için kullanmıyorum. 5 senede 30 post anca atmışımdır.

yani en popüler üç sosyal medya mecrasında da hesabım var. ama sosyal medyanın cıvıklığına uzağım. çoğu trendi, geyiği, yapılan kekolukları vs. bilmiyorum. böyle iyi. özellikle instagram'ı benim kullandığım şekilde kullanırsan çok zevkli ve kafa açıcı bir platform, nefret kusmaya gerek yok. üniversiteden pelin'in spor salonunda zafer işareti yapmış yarrak gibi selfie'sini görmektense hiç tanımadığın polonyalı bir heykeltıraşın eserine bakıyorsun, kafana bir şey giriyor.


sir gawain
(08.01.19)
facebook'ta genelde ayda yılda bir eğitici ufuk açıcı güzel bir yazı görmüşsem paylaşırım. benden küçükler sevdiklerim feyz alsın diye. arada kapatmayı düşündüm ama geçmişimde bıraktığım onlarca arkadaşımdan haber alamamak demek bu. hemen hepsiyle tel.de görüşme şansım yok. bazılarını oradan görüyorum. twietter tam ergen işi. sevmiyorum. sadece görmen lazım diye bir sayfa var değişik ülkelere ait güzel manzara fotoları paylaşıyor, birde tansu yeğen onları takip ediyorum.


for day to break
(08.01.19)
(1)

Kredi kartı puanları yılbaşında siliniyor mu?

Merhaba arkadaşlar,Dün teknoloji haberlerinin paylaşıldığı bir sitede dolaşıyordum. Kredi kartı puanlarını yılbaşına kadar kullanmamız gerektiği, yılbaşından sonra puanların sileneceğinden bahseden bir haber gördüm. Daha önce de haberlerde benzer bir şey duyduğumu hatırlıyorum. Bu doğru mu? Kredi ka
Merhaba arkadaşlar,

Dün teknoloji haberlerinin paylaşıldığı bir sitede dolaşıyordum. Kredi kartı puanlarını yılbaşına kadar kullanmamız gerektiği, yılbaşından sonra puanların sileneceğinden bahseden bir haber gördüm. Daha önce de haberlerde benzer bir şey duyduğumu hatırlıyorum. Bu doğru mu? Kredi kartıyla, bankayla hiç alakam yok. 10 TL bonus var eğer doğruysa yılbaşına kadar Steam' den oyun alayım boşa gitmesin. Bir bilginiz var mı bu konuda?
kart ekstresinde yil sonunda silinecek puanlari yazar normalde. her puanin gecerlilik siresi ayni olmuyor. mesela benim ekstrede 2016 yilindan kalan puanlariniz yil sonu itibariyla silinecektir yaziyordu. yazmiyorsa musteri hizmetlerine sorabilirsin onlar da goruyorlar.


in vino veritas
(25.12.18)
(4)

İş Görüşmesi Daveti- Telefonun Kesilmesi- Facepalm İçerir

Merhaba arkadaşlar,Az önce önemli bir yer iş görüşmesine davet etmek için aradı. Ancak telefonu açalı 20- 25 saniye olmuştu ki telefon sinyal zayıflığından dolayı kesildi. Birkaç kere aradım ama ya çalarken meşgule düştü ya da hep meşgul çaldı. Bir denemede telefon açıldı ama sonra tekrar gitti. S
Merhaba arkadaşlar,

Az önce önemli bir yer iş görüşmesine davet etmek için aradı. Ancak telefonu açalı 20- 25 saniye olmuştu ki telefon sinyal zayıflığından dolayı kesildi. Birkaç kere aradım ama ya çalarken meşgule düştü ya da hep meşgul çaldı. Bir denemede telefon açıldı ama sonra tekrar gitti. Sonra 4- 5 defa daha aradım ama yine sonuç vermedi. Yine meşgul çaldı ya da çaldıktan sonra meşgule düştü. Kendimi çok rezil hissediyorum. 9 kez aramışım.

Bir telefon yüzünden bu kadar gülünç bir duruma düştüğümü hatırlamıyorum. Yani hadi işsizlik bir parçam oldu, görüşmeler " Biz seni ararız" dan öteye gitmiyor,görüşmeden mahrum kalmak o kadar etkilemez de, İK yanlış anlayacak. Ondan çekiniyorum. Sizce ne yapsam? Whatsapp' dan mesaj mı atsam? Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.
tecrubeli bir issiz olarak ben olsam whatsapptan yazardim. "telefon cekmedi kusura bakmayin, burdan iletebilir misiniz?" seklinde.


pide
(21.12.18)
mail atın. bulunduğunuz yerde telefonun çekmediğini görüşmenin kesildğini denediğiniz halde tekrar bağlanamadığınızı anlatın. kusura bakmayın diyin. tekrar görüşme randevusu isteyin.


argent dawn
(21.12.18)
Whatsapp kullanmıyormuş, mail adresi de yok. O yüzden SMS attım. Teşekkür ederim cevaplarınız için. İnsanı gerçekten geren bir durum.


yok gerilmeyin yahu, sebeke hatasi sizinle kesinlikle alakasi olmayan bir durum, bir sekilde geri konusacaksiniz, sakin olun, nazar boncugu olsun bu kesinti, gorusmenin kalani super gecer :)


mavicorap
(21.12.18)
(8)

Düzenli aralıklarla midenin bulanması

Merhaba arkadaşlar,Başlıkta da belirttiğim gibi belirli aralıklarla midem fena bulanıyor ve yatak döşeklik oluyorum. Hatta şu an bu duyuruyu yattığım yerden yazıyorum. 2- 3 ayda bir tekerrür ediyor etmese de 6 ay içinde kesin oluyor. Sıkıldım artık. Buna sebep olduğunu düşündüğüm reflüm var, bir de
Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta da belirttiğim gibi belirli aralıklarla midem fena bulanıyor ve yatak döşeklik oluyorum. Hatta şu an bu duyuruyu yattığım yerden yazıyorum. 2- 3 ayda bir tekerrür ediyor etmese de 6 ay içinde kesin oluyor. Sıkıldım artık. Buna sebep olduğunu düşündüğüm reflüm var, bir de romatizma nedeniyle kullandığım Salazopyrin ve Colchicum. Belki bu ilaçların yan etkisi olabilir. Hastaneden de nefret ediyorum, gitmiyorum. Sizce neden böyle? Tecrübesi olan veya bilgisi olan düşüncelerini paylaşırsa sevinirim.
hamilelik?


mikahakkinen
(19.12.18)
kolşisin kullandığına göre romatizma olarak fmf olduğunu tahmin ediyorum. fmf'in en yaygın belirtisi de şiddetli karın ağrısı/bulantı. ya ilaçlarını düzenli kullanmıyorsun ya da doz ayarlaması lazım. yeterli gelmiyor olabilir.

bir ihtimal safra kesesi problemi diyorum.


sutlu nescafe
(19.12.18)
@ mikahakkinen En azından hamilelik bitince bu sorun da bitiyor. Bunda o da yok.

@ for day to break Çok yemek yiyen biri değilim. Hatta aksine iştahsızlık var. O yüzden kolesterol olacağını sanmıyorum. Doktorun dikkat et dediği yiyecekler feragat etmemin imkansız olduğu şeyler: Tatlı, baharatlı yiyecekler falan

@ sutlu nescafe Fmf değil de ankilozan spondilit var. İlaçlarımı düzgün kullanmadığım konusunda haklısın. Ağır olduğunu düşündüğüm için günde 1 kere alıyorum.Safra kesesi problemi konusunda haklı olabilirsin.


ağır olduğunu düşündüğün için mi?
nick duyuru uyumu süper olmuş...


sutlu nescafe
(19.12.18)
safra kesesi büyük ihtimal..
yemek borunda da kitle olabilir arkadaşımdan 3 tane kitle çıktı ve devamlı midesi bulanırdı.


jamswety
(19.12.18)
@ sutlu nescafe :D Aslında düşünmekten ziyade bunu askerlik muayenesine gittiğimde muayene olduğum romatoloji doktoru söyledi. Kullandığım ilaçların ağır olduğunu söyledi. Zaten söylemesine de gerek yok. Prospektüsleri okuyunca bir fikir ediniyorsun. Kısırlık bile yapıyor kullandığım ilaç.

@jamswety En iyisi düzelince safra keseme baktırmak için doktora gideyim.


bende kullandım da o nedenle yani :) şimdi onlardan daha ağır ilaçlara geçtim :)


sutlu nescafe
(19.12.18)
@ sutlu nescafe Geçmiş olsun. Sanırım Fmf var sende. Hangi ilaçlara geçtin?


(5)

Suçla vahşi yoldan mücadele etmek

Merhaba arkadaşlar,Biliyorsunuz ülkemizde ve dünyada normal yollardan suçla mücadele etmek pek etkili olmuyor. Bu yüzden suçla mücadele ederken belki biraz vahşet belki biraz " temizlik" eklemek gerektiğini düşünüyorum. Yani şöyle ki Almanların uyguladığı toplama kampı sisteminin etkili olacağını dü
Merhaba arkadaşlar,

Biliyorsunuz ülkemizde ve dünyada normal yollardan suçla mücadele etmek pek etkili olmuyor. Bu yüzden suçla mücadele ederken belki biraz vahşet belki biraz " temizlik" eklemek gerektiğini düşünüyorum. Yani şöyle ki Almanların uyguladığı toplama kampı sisteminin etkili olacağını düşünüyorum.Taciz, tecavüz gibi ağır suçların gaz odalarında yakılmak gibi cezaları olmalı. Tabi bir yanlışlığa ihtimal vermemek adına cezası onananlara uygulanmalı. Ne bileyim cezaevlerinde bu yaratıkları beslemek çok saçma. Hem yeniden çıkabiliyorlar veya ceza almıyorlar.

Sokakları uyuşturucu kullananlardan, tinercilerden " arıtmak" gerektiğini düşünüyorum. Ne bileyim işte yaşamasını istemediğim bu tarz suçluları itlaf etmek gerektiğini düşünüyorum. Böylece buna kalkışacak olanlara da ibret olur.

Yani eğer itlaf edilmeleri istenmiyorsa da Guantanamo gibi hapishaneler olmalı. Bir şekilde ortadan kaybolsunlar. Siz ne düşünüyorsunuz?
bence cezaevlerini çalışma kampları gibi yerler yapmakta hiç ama hiç sakınca yok.


babilbaligi
(16.12.18)
Ağır çalıştırma olmalı. Sürekli iş yükleme ve askerlikteki içtima gibi içtima olmalı.

Sürekli meşgul edilerek boş kalmaları önlenirse ciddi eziyet olur.


500 t yolcusu
(16.12.18)
Hakikaten ln adamlar alışmış zaten her haltı ediyor sonra da otel gibi takılıyor. Yaşamak ve insan hakları bunlar için geçerli olmamalı.


zxcd
(16.12.18)
Askerde 2 tane disiplin yeri gordum.

Birinde siyah onluk giyip bagciksiz ayakkabiyla insaatlarda calisiyordun, digerinde olumune yatis vardi.
Kilo alip geliyorlardim

Insaat olan kisla acayip disiplinliydi, kimse hapse dusmek istemiyordu.

Digerinde sirf ceza almak icin nobette uyurken yakalaniyorlardi, disiplin falan sifirdi. Madde kullanimi tavan yapmisti.

Lan dedim olay bu kadar basitmis aslinda.


acemi
(16.12.18)
Cezaevlerinde yatanları madenlerde çalıştırmamak çok saçma.

maden dediğin yer zaten şehir içinde değil, dağda bayırda şehir dışında, güvenlik önlemini kolay alırsın yani.

Eşya hırsızlığına ver 10 yıl hapis, 10 yıl çalıştır maden ocağında bak bakayım hırsızlık yapıyor mu kimse? (bir insan aç olduğu için yemek çalabilir, bunu ayrı değerlendirmek gerekli)


John Bloor
(17.12.18)
(10)

At hırsızıyla evlenip şiddet görmek

Merhaba arkadaşlar,Ya bakıyorum haberlerde kadınların şiddet gördüğü kocalarının, sevgililerine alayı çomar, at hırsızı, çakal züppe tipli barzolar. Ben anlamıyorum yani hiç mi tiplerinden belli olmuyor bu heriflerin? Yani adamların tipi " Ben buradayım " diyor. Sokakta görsem yolumu değiştireceğim
Merhaba arkadaşlar,

Ya bakıyorum haberlerde kadınların şiddet gördüğü kocalarının, sevgililerine alayı çomar, at hırsızı, çakal züppe tipli barzolar. Ben anlamıyorum yani hiç mi tiplerinden belli olmuyor bu heriflerin? Yani adamların tipi " Ben buradayım " diyor. Sokakta görsem yolumu değiştireceğim tipte adamlarla sevgili oluyorlar, evleniyorlar. Ondan sonra da ya şiddet görüyorlar ya da mezara gidiyorlar. Yani ne bekliyorlar da ilişki kuruyorlar böyle çomarlarla? Macera falan mı arıyorlar? Cidden artık yani abartmadan söylüyorum, her defasında bakalım bu sefer yanılacak mıyım diye bakıyorum kadına şiddet haberlerine ama " E tipinden belli bunun! " diyorum. Yani bilmiyorum adamlar Pandora' nın Kutusu gibi açılmayı bekliyor. Bile bile lades bu. Yani oyun mu bu? İstediğin zaman kurtulabileceğini mi sanıyorsun?

Bir de ne bileyim o tek hücreli yaşam formlarına diyecek bir şey bulamıyorum. İtlaf etmekten başka bir çözüm göremiyorum. O yüzden bütün sorumluluğu kadınlara yüklüyorum. Yani gelip burada o tek hücreli yaşam formlarını savunduğumu düşünüp karşı yorum yazmayın. Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?
Aslinda bu ne yazik ki sosyolojik bir sorun. Bircok kadin ne yazik ki ne akademik ne de sosyal egitim gordugunden dogru insan ile yanlis insani ayirt edemiyor.

Kisisel goruslerim egitimsiz kadinlarin ne yazik ki egitimli kadinlara gore erkek hegomenyasini erkekler kadar savundugu yonunde. Ornegin o kadinlarla egitimli bir birey olarak konusursak kendi erkek arkadaslari nisanlilari kadar "erkek, maco, asik, vb" olmadigimizi iddia edebilirler. Ne yazik ki en cok bu kadinlar bu yanlis sistemin acilarini en cok cekenler arasinda. Cozum genis kitlesel sosyolojik kulturel degisimle cozulur bence. Bu degisim akademik egitimin yaninda Amerikalilarin street smart dedikleri kotu insan ile dogru insani ayirt etmelerini saglayacak bir ogrenme yasamalarini saglamak olabilir.


Traveller
(15.12.18)
Harabat ehlini hor görme zakir, defineye malik viraneler var. Diyor ve tiple akasız olduğunu insanlıkla alakalı olduğunu beyan ediyorum.


Techsavvy
(15.12.18)
izleyip gülüyorum zerre acımıyorum bunlarla evlenen kadınlara.


ayseee
(15.12.18)
Başıma bi iş gelmeyecekse sana katılıyorum.


İki gün önce "polis neden bize gbt sorup duruyo" diye ağlayan ekşiciler de dahil mi bu tanıma? Yok yani daha sonra aynı adamlar "kezbanlar"ın tipe bakıyor olmasına da içerliyorlar, ondan soruyorum. Ortada bir çelişki var. En iyisi mi çıkın ortaya delikanlı gibi, bizim yediklerimiz dahil her bokun kabahati kadınlardadır diyin kurtulun gitsin. En azından tutarlı bir görüş olur.


Alfa erkek onlar.
Surune lider ariyorsan arada dayak da yiyeceksin asjsksk


acemi
(15.12.18)
bir de şöyle düşün
salon beyefendisi, doktor, akademisyen vb. eşi olan eğitimli kadın gurur yapıyor...kolay değil bu kadınlar için "kocamdan dayak yiyorum, ama morartmadan dövüyor" veya "morartıyorsa o gün işe gitmemek için yalan uyduruyorum" vs. demek
yoksa biliyoruz ki karısını dövüp dövüp buz küvetine yatıran tıp profesörü olan adam da var.

ha ama evet, senin dediğin gibi olan tabi daha çok...ülkede "evlenmek" resmen zorunlu gibi bir şey. sen diyorsun neden bu adamlarla takılıyorlar. bak ben bekarım, hayatımda kimse yok. sorunlu ilişki yerine hiç ilişkiyi hep tercih ederim. bana okumuş, koca koca ablalarım "ya aptal taklidi yap, bul birini" akılları filan veriyor :) kadınların üzerinde korkunç bir mahalle baskısı var. makbul kadın tipi de o ufku dar, evlenme meraklısı,yalnız kalamayan tipleme. sevgilisi ağzını burnunu kırıyor, müdahele ediyorsun "sana ne, kıskanma" oluyor, kadın 3 gün sonra barışıyor..4. gün öldürüyor bu sefer.

ailesi o at hırsızı adamla evlenmesine izin vermez diye gebe kalıp evlenen üniversiteli hatun biliyorum...çözümsüz.


niye ama
(15.12.18)
Izmir’de oldukca duzgun bir ailede yetisip, fen lisesinden mezun olup super burslarla üniversite okuyup sonrasında birden fazla kadini taciz etmis insan tanidim. bu isler tipe bakmayabiliyor.

tipcisindan, ilahiyatçısina her turlu akademisyenin siddet uygulayanini tanidim.

kendi enistem, doktoralı bir meb mensubu; dangalagin onde gideni.

bu konu at hırsızlarını cok asar. hele ki “niye ama”nin bahsettigi toplumsal baskı varken.


fever
(15.12.18)
o at hirsizlari bazi kadinlar icin bir proje. Evlenince ben adam ederim, degistiririm herifi diye dusunuyorlar. iyi niyetli bir yaklasim ama sonuc ortada.


parcxerox
(15.12.18)
O bahsettiğin kadınlardan bir kısmı sadece o tipte insan görmüş oluyor, belki ilişki konusunda tecrübeli degiller ve insanları tanımıyorlar.


biseysorcaktim
(15.12.18)
(4)

Avengers End Game Fragman Sorusu ( Spoiler)

Selam Thanos' un Çocukları,Bildiğiniz gibi Avengers End Game fragmanı yayınlandı. Fragman herkes gibi benim de aklımda birçok soru işareti bıraktı. Önemli kısmının Ant Man and Wasp filmini henüz izlemediğim için oluştuğunu düşünüyorum. Ama bir tanesi var ki aklıma ciddi şekilde takıldı. Thanos' un z
Selam Thanos' un Çocukları,

Bildiğiniz gibi Avengers End Game fragmanı yayınlandı. Fragman herkes gibi benim de aklımda birçok soru işareti bıraktı. Önemli kısmının Ant Man and Wasp filmini henüz izlemediğim için oluştuğunu düşünüyorum. Ama bir tanesi var ki aklıma ciddi şekilde takıldı. Thanos' un zırhını çıkarıp korkuluk yapması. Zaten ekinler arasında dolaşıyordu Thanos fragmanda. Acaba Thanos her şeyi bırakıp müteşekkir bir evrende sakin bir hayatın temellerini mi atacak ve savaşı bırakacak mı sizce? Ne düşünüyorsunuz?
Thanos cok uzun zamandir planliyordu bu seyi. Bilenler bilir Thor evrenindeki taslar durumundan beri, Doctor'un zaman tilsimi icin olan sezonundan beri.

Simdi bi avengers grubu gidip bir onceki filmdeki "tek" ihtimalin iste olmasina izin verip zamani vs geri almak gibi bir zimbirtiya donustururse benim icin marvel serisi biter.

Thanos'un bir fikri var. Avengers gelse bile bulamasinlar diye yok ederdim. Savasmazdim. Savassa da ok benim gozumde. Kral yani. Dedigini yapti sonucta.

Film serisi zaten uzun suredir gotu basi kaybetmis durumda.


baldan kaymak
(09.12.18)
Savaş için bir ihtimal bırakmıyor pek. Captain Marvel falan ne yapacak merak ettim şu senaryoda.


Benim fragmandan tahmin ettiğim şey

Antman bir şekilde kuantum evreninden çıkacak ve captain america ve avengers merkezine gidecek. fragmandaki araç da zaten kuantum makinasının olduğu araç. bu araç ile bir zaman yolculuğu olacağını düşünüyorum ve thanos'un bir veya daha fazla taşı almasını engelleyecekler.

Thanos da şimdiki zamanda bunu farkedecek ve bu şekilde yeniden Thanos ile savaşılacak, tabii bu sefer Captain Marvel da olacak. Hatta Ironman'i uzayda sürüklemekten kurtaran o bile olabilir. Ya o ya da Pepper kurtaracak Ironman'i (Şu aralar internette Gwyneth Paltrow'un Rescue zırhıyla fotoğrafları dolaşıyor)


awareim
(10.12.18)
@ awareim O zaman oldukça karışık bir film olacak. Zaten çoğu kişi böyle düşünüyor. Adama ağız tadıyla bi çiftçilik yaptırmayacaklar.


(8)

Avrupa Gönüllü Hizmeti Gençtur Skype Görüşmesi

Merhaba arkadaşlar,Avrupa Gönüllü Hizmeti' ne katılmayı düşünüyorum. Gençtur' a Gönderen Kuruluş olması için başvuru belgelerini yolladım. Bugün dönüş yapmışlar. Müsait bir zamanda Skype görüşmesi yapabileceğimizi belirtmişler. Ancak evimde internet bağlantısı yok. Telefonun internetini bilgisayara
Merhaba arkadaşlar,

Avrupa Gönüllü Hizmeti' ne katılmayı düşünüyorum. Gençtur' a Gönderen Kuruluş olması için başvuru belgelerini yolladım. Bugün dönüş yapmışlar. Müsait bir zamanda Skype görüşmesi yapabileceğimizi belirtmişler. Ancak evimde internet bağlantısı yok. Telefonun internetini bilgisayara yönlendirsem 2 dakikada bitirir. Telefonla Skype yapmak da pek olmaz. Acaba bilgisayarı alıp sakin bir kafeye falan mı gitsem Starbucks gibi? Yoksa telefonun internetini yönlendirsem mi bilgisayara?

Bu arada görüşmede takım elbise giysem çok mu abartılı olur? Önerebileceğiniz bir giyim tarzı var mı? Takım elbiseden anlayacağınız üzere erkeğim. Görüşmeyi gerçekleştirecek olan da yabancı bir kadın Agh gönüllüsü olacak. Önerilerinizi bekliyorum. Çok teşekkür ederim.
Telefonla skype yap karsi taraf anlamiyor bile. Tabi elinde tutma duzgun bir yere sabitle


acemi
(07.12.18)
Telefonla iyi oluyor hocam. Denendi onaylandı.


adwokat
(07.12.18)
Smart casual ıyidir takım abartma

@amabunuyapmayacaktin cevap nick uyumu :D


takım elbise mi?! :))) agh informel bir şeydir, rahat olun, sempatik ve enerjik olun yeterli. çoğu projede ingilizce bilmemek bile sorun olmuyor, düşünün yani gerisini.

telefondan skype olur (bir iş görüşmesinde elimden düşürmüştüm telefonu, bunu yapmadığınız sürece bir şey olmaz :))


bu is gorusmesi olmadigi icin takim elbiseye gerek yok bence, telefondan gorusecekseniz de internetin iyi cektigi bir yerde yapin hatta oncesinde arkadasinizla bir deneme gorusmesi yapin baglanti kalitesi icin.


Cevaplarınız ve tavsileriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

@ amabunuyapmayacaktin Telefonun elinizden düşmesi trajikomik olmuş. Ama gülmekten kendimi alamadım :D İK' nın yüz ifadesini merak ettim.


:)) yarattığım gülücükler için ne mutlu bana... görüşmede de bir espriyle toparlayıvermiştim aslında; ben ik olsam beni alırdım :))


Krizden fırsat yaratıp espritüel kişiliğinizi ortaya çıkarmanız gayet olağanüstü olmuş. İk' nın sizi alması için bir neden daha :)


(8)

Pilot olmak için sağlık durumları

Merhaba arkadaşlar,Geçenlerde bir firmanın First Officer Yetiştirme Programı'na başvurmuştum. Bugün ön bilgilendirme amaçlı bir toplantılarına katıldım. Anlattıklarına şeylerden sonra fena biçimde " Bu beni aşar! " kafasına girdim, zaten beklentim de bu yöndeydi. Biliyorum pilot olmak gerçekten zor
Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde bir firmanın First Officer Yetiştirme Programı'na başvurmuştum. Bugün ön bilgilendirme amaçlı bir toplantılarına katıldım. Anlattıklarına şeylerden sonra fena biçimde " Bu beni aşar! " kafasına girdim, zaten beklentim de bu yöndeydi. Biliyorum pilot olmak gerçekten zor bir olay ama buna hazırlık yapmak bile benim için zora girdi. Benim için bu olayı çıkmaza sokan 2 olay var: Biri DLR sınavına benzeyen Mollymawk ve sağlık sorunlarım.

Bugün toplantıda bir sağlık sorunu olanların,kronik rahatsızlığı olanların, düzenli ilaç kullananların ciddi düşünmeden önce bir uçuş hekimine danışması gerektiği söylendi. Şöyle ki bende eklem romatizması var, yani duzenli ilaç kullanmam gerekiyor, ilaçları aksatmazsam sorun olmuyor. Onun yanında ciddi miyop var, derecesini bilmiyorum, çünkü uzun zamandır gitmedim doktora. Bu da zaten çok büyük bir problem bu iş için. Sizce de olumsuz konuşmamak için bir sebep var mı? Benzer problem yaşayanınız veya tanıdığı olan var mı?

Diğer sorun Mollymawk da ciddi derecede zor. Daha önce giren oldu mu? Sayısal zekası iyi biri değilim. Sizce yoğun bir çalışmayla geçmem mümkün mü?

Konu hakkında bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Mollymawk dediğinize göre zannediyorum ki SunExpress'e başvurmuşsunuz, hayırlısı olsun.

Bence SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir hastaneye gidip 1. Sınıf Sağlık Raporu alın şimdiden. Memorial çok para isterken, Aile Hastanesi falan oldukça hesaplıydı diye hatırlıyorum. En azından yüzüp yüzüp kuyruğuna gelip sonra sağlık sebebiyle elenmezsiniz eğer bu raporu alamayacaksanız.

Mollymawk değil ama DLR için konuşursak, iyi çalışan herkes geçebilir diye düşünüyorum ben.


yardimci
(30.10.18)
@ yardimci Öncelikle teşekkür ederim. Tahmin ettiğiniz gibi SunExpress' e başvurdum.

Dediğiniz gibi bir hastaneye gitmeyi düşünüyorum. Ama araştırdığımda uçuk rakamlarla karşılaştım verdiğiniz örnek gibi. Aile Hastanesi sizce tahminen ne kadar ister? Ya da bunları rapor çıkarmadan, sadece bilgi almak için ücretsiz danışabileceğim bir yer biliyor musunuz? Çünkü eğer sınavı geçemezsem o kadar parayı vermeyelim.

Sınav için de 1 ay sizce yeterli olur mu çalışmak için?


yeter. dlr için 1 aydan daha az süre veriyorlar genelde. mollymawk'a da daha kolay dediklerine göre yeter. zaten 10 deneme testi hakkın olacak mollymawk için verdikleri kullanıcı adıyla.


hmpf
(31.10.18)
@ hmpf Evet kolay diyorlar. Mollymawk için 10 deneme hakkımı kullanırsam iflas ederim :D


pilot olmak düşünüldüğü kadar zor bir olay değil sadece bu işi yeteri kadar ciddiye alman gerekli tabi hayatı olukça zor buna itirazım asla yok.
kronik hastalığın vs varsa sakın bulaşma.


basond
(31.10.18)
@ basond Evet, farkındayım . Ciddiye almak lazım, sonradan okula başlamak falan epey stresli şeyler.

Kronik hastalık derken sağlık kontrolünden geçerken sorun olduğu için mi yoksa kontrolden geçsen bile pilotluk için mi risk olușturuyor? Yani ne gibi riskleri olabilir aydınlatır mısın?


örneğin böbrek sorunun var şu an için sıkıntı yaşamıyorsun ama böbrek taşı düşürmek için hastaneye gittiğin an pilot lisansın tehlikeye girer(%100 doğru örnek değil ama anlatmaya çalıştığım olay böyle)

sağlık koşulları önemlidir bazı sorunlara taviz verilmez bunları iyi araştır ansızın kronik rahatsızlığın başka bir sorunu tetiklerse tüm pilotaj hayatın sona erebilir.


basond
(01.11.18)
Demek istediğini anladım. Zaten toplantıda da söylemişlerdi kritik bir sağlık sorunu olunca lisansı alabileceklerini. O yüzden futbolculara benzetmişlerdi.


(13)

Linkedin' den iş bulma

Merhaba arkadaşlar,Son zamanlarda aklımda Linkedin' de bağlantı kasarak iş bulma şansımı arttırabileceğime dair bir düşünce var. Bu yüzden 1 haftadan beri seri olarak bağlantı kasmaya çalışıyorum. Genelde ortak bağlantılardan gidiyorum. Bu bağlantı kasmaya başlamadan önce 25 civarı bağlantım vardı.
Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda aklımda Linkedin' de bağlantı kasarak iş bulma şansımı arttırabileceğime dair bir düşünce var. Bu yüzden 1 haftadan beri seri olarak bağlantı kasmaya çalışıyorum. Genelde ortak bağlantılardan gidiyorum. Bu bağlantı kasmaya başlamadan önce 25 civarı bağlantım vardı. 1 haftada bağlantı sayımı 150 civarına getirdim. Hedefim 250' ye ulaşmak. Ondan sonra iş arayışı iletisi paylaşmayı düşünüyorum. Sizce ideal bağlantı sayısı ne olmalı size göre?

Biliyorum bu tarz iletiler paylaşınca iş bağlantıların iletinize "Bağlantılarıma" tarzı yorum yazmasından öteye pek gitmiyor. Yani gözlemlerim hep bu yönde. Peki bu yöntemle iş bulanınız var mı veya bulan birini tanıyor musunuz? Ve bu yönteme nasıl bakıyorsunuz?
linkedin'den iş bulunuyor ama genelde sen değil, işveren seni buluyor. tersi yönde bulan pek görmedim. benim 400 kadar bağlantım var. ayda iki üç ik'cı yokluyor kesin. hatta iki tanesiyle görüşmelere de gittim. ilan ver tabii ki ama önemli olan aramalarda görünmen. bol bol sektörden insanlarla bağlantı kas.


sir gawain
(24.10.18)
iş arıyorum postu atmak yerine başvuru yapsan daha çabuk geri dönüş alırsın.


condom kurşunu
(24.10.18)
Arkadaşlar,
Linkedin profili herkese açık oluyor. Bütün deneyimlerinizi oraya nasıl yazıyorsunuz? alakasız kişilerin iş deneyimlerinizi görme olayı biraz tuhaf değil mi? ben mi yanlış düşünüyorum


@ sir gawain Evet, ben de senin dediğinle aynı düşünüyorum. O yüzden pek umutlanmamak gerek. Senin iyiymiş durum. Benim de aramalarda görünme ve profil ziyareti oluyor ama az. Kasmaya devam bakalım.

@ condom kurşunu İş ilanları ya alakasız oluyor benimle( genelde yazılımla alâkalı ilanlar oluyor) ya da uçuk tecrübeler isteniyor. İstanbul' da güzel ilanlar oluyor ama ben de orada değilim.

@kanlakarisikyagmur Vallahi iş deneyimini yazmayanı henüz görmedim. İş platformunda deneyimleri yazmak neden tuhaf olsun ki? O alâkasız kişilerden başka uygun aday arayışında olan İK lar da görüyor ve o deneyimlere göre hareket ediyor.


son 2 işimi linked in den başvurark buldum.
etrafımda da epey adam var beyaz yakalı linked in den iş bulan.

bazı büyük şirketler sadece linked in e ilan veriyor mesela. devir değişiyor.


liriamer
(24.10.18)
Bin tane adamı eklemekten ziyade düzgün bir profil oluşturup, başvuru yapsan daha mantıklı. Ben tanımadığım kimseyi takip etmiyorum şahsen.


roket adam
(24.10.18)
@ liriamer Çok doğru söylüyorsun. Bir de Linkedin' e herkes hakim olmadığı için buradan başvuranların şansı daha da artıyor.

@ roket adam Bana uygun ilan pek olmuyor. Bir de Ankara' da yaşadığım için İstanbul' a göre yayınlanan ilan sayısı çok az.
Ben de o yüzden ortak bağlantılardan gidip bağlantı kasıyorum. Bu şekilde bağlantı kasan çok insan var ve tanınmaya pek önem verilmiyor.


iki kere linkedinden is buldum. ikisinde de recruiter bana ulasti. duzenli olarak da head-hunter'lar mail atip durur linkedin'den. sen profilini guncelle projelerini yaz. recruiter'lar seni bulur zaten. baglantilarin cok bir onemi oldugunu dusunmuyorum. recruiter'lar zaten premium linkedin kullaniyor. istedikleri sartlari giriyorlar ve butun linkedin kullanicilari onlerine dusuyor.

@kanlakarisikyagmur is deneyimini paylasmakta ne gibi bir sikinti var ki? facebook'ta ozel hayati paylasmak sorun degil ama is tecrubelerini paylasmak mi sorun?


crucio
(24.10.18)
@ Crucio Recruiterların bana ulaşacağı türden yetkinlikte biri olduğumu düşünmüyorum :(


Bağlantı kurduğunuz insanların uzmanlık alanı sizinkine yakınsa belki bağlantı sayınızı arttırmak işe yarayabilir. Ama 150 bağlantının 50 tanesi yazılımcı ise ve sizin yazılım sektörüyle bir alakanız yoksa pek bir işe yaramayabilir.

Ben olsam bağlantı sayısını arttırmak yerine profilimi tamamlar, kariyerimi özetlerken İstanbul'a veya başka bir yere taşınma fikrine sıcak bakıp bakmadığımı da not düşerdim. LinkedIn'i ne kadar etkili kullanırsanız kullanın sonuçta yaşadığınız yerdeki iş fırsatlarıyla sınırlısınız.

Türkiye'de genellikle referral bonus gibi bir olay olmadığı için insanlar tanımadığı insanları kolay kolay önermiyor ya da LinkedIn gibi yerlerde bağlantı olarak eklemiyor.


bruce mclaren
(25.10.18)
Şöyle yap. Spesifik olarak çalışmak istediğin şirketlerin İK çalışan veya müdürlerini ekleyip CV ni ufak biz önyazı ile mesaj at. Kesinlikle çok etkili.


kismisolungac
(25.10.18)
@İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi eger recruiter'larin sana ulasacagini dusunmuyorsan, sen onlara mail attiginda da bakmazlar. oyle dusunme her yetkinlikte insan icin is vardir. sonucta bir sirkette sadece 20 yil tecrubeli super insanlar calismaz. her kademeden(tecrubeli, uzman, az tecrubeli, yeni mezun, stajyer, part-time) insana ihtiyac olur.


crucio
(25.10.18)
@ Bruce Mclaren Evet bağlantı konusunda haklısın. Önemli olan nicelik değil niteliktir. İşime daha çok yaraması için İK ları da eklemeye özen gösteriyorum. Profili tamamlamayı hatırlattığın için teşekkür ederim. Başka bir yere taşınma fikri de pek bana göre değil. Ama Linkedin'de İstanbul için yayınlanan ilanları görünce insanın içi gidiyor. Ama İstanbul' u yenemem, beni mahveder.

@ kismisolungac Bu önerini deneyeceğim. Teşekkür ederim.

@ crucio Haklısın. Fakat o işi bulmak o kadar da kolay değil.


(2)

AGH ile buralardan gidebilir miyiz?

Durumu olmayanlar için özet sondadır.Merhaba arkadaşlar,Malum işsizlik kol geziyor ülkede. Ben de yabancı dil bölümü mezunuyum. İkisi birlikte çok güzel işsizlik kombosu oluşturuyor. Yani parayı basıp formasyon alarak öğretmen olmaktan başka pek şansım yok. Özel sektörde " Ne iş olsa yaparım!" lafın
Durumu olmayanlar için özet sondadır.

Merhaba arkadaşlar,

Malum işsizlik kol geziyor ülkede. Ben de yabancı dil bölümü mezunuyum. İkisi birlikte çok güzel işsizlik kombosu oluşturuyor. Yani parayı basıp formasyon alarak öğretmen olmaktan başka pek şansım yok. Özel sektörde " Ne iş olsa yaparım!" lafına çıkıyor benim bölüm.

Bu yüzden beni bir sıkıntı kapladı ne zamandır. Evde durmaktan sıkıldım artık. Ailem de benden sıkılmış gibi geliyor, onlara gittikçe daha fazla yük oluyorum gibi geliyor. Ama 1 yıldır da onlardan para istemiyorum, birikmiş paramdan harcıyorum. Ülkeden de umudumu kestim artık çok uzun zaman önce. Kendimi de bu toplumdan soyutladım. Önceki açtığım işsizlik temalı bir duyuruda bir arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti' ni önerdi. Zaten daha önceden de araştırmıştım. Bu sıralar kafama o takılıyor denesem mi denemesem mi diye?

Aslında bir bakıma AGH ile s.ktir olup gidebilir miyim diye düşünüyorum? Uzun dönem gittikten sonra orada bir bağlantı bulup orada kalma ihtimalim nedir sizce veya oradan birini bulup evlenme ihtimali? Veya gönüllü çalıştıran kuruluş beni beğenirse çalışma izni çıkarttırır mı acaba? Oraya gidince kalmak istiyorum.

Bir de oraya gidip gönüllülük süresi bitince bir şey ayarlayamadan buraya dönme durumu olursa ki -muhtemelen böyle sonuçlanır- yurda dönünce diğerlerinin önüne geçme olasılığım nedir?İşverenler bu tecrübemden dolayı nasıl değerlendirir Şirketler " Ooo adamın 1 yıl yurtdışı deneyimi var, kaçırmayalım! " deme ihtimalleri nedir acaba?( Biraz hayalperestçe oldu kabul)

Bunlardan başka oraya gidince nasıl bir hayat yaşarım onu merak ediyorum.

Yoksa AGH' yi boşverip öğretmen mi olayım?(İçimden gelmiyor, veletlerle, KPSS ile kim uğraşacak)

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Bir de AGH yapmış olan varsa deneyimlerini paylaşırsa memnun olurum.Özet : Yabancı dil mezunu birinin AGH ile gittiği yerde proje bitiminde kalma ihtimali veya pek tabi olacak olan yurda dönünce işverenlerin fırsat verme ihtimali nedir?
AGH yapmis olanlar daha somut cevaplar verecektir elbette ama bildigim kadariyla cok kucuk bir ucret veriyorlar, kalacak yerin vs ayarlaniyor. 2 haftadan 1 seneye kadar yapabiliyorsun gerci projesine gore. kesin arastirmissindir zaten.

ben de arastirdim. gitmek istedim ama AGH diye bir seyi duydugumda 28 yasindaydim maalesef ve ben secip basvuru yapana kadar 30 oldum. sonra butun bookmarklari bir bir sildim.

yurtdisinda yasama hayalim tam olarak seninki gibiydi. giderim ordan baska yere kapagi atarim filan. 32 yasina gelince yurtdisinda bir is buldum. 2 yildir calisiyorum. kariyerime bir kazanci olmayacak ama turkiye'den ve issizlikten kurtuldum. hatta borclarimi odedim filan...

yurtdisindaki islere bir bak derim ben bir yandan.


supergirl
(11.10.18)
@supergirl Senin adına çok sevindim. Her şey istediğin gibiyse kariyer falan pek de önemli değil. Agh' yi de dediğin gibi araştırdım. Her şeyi onlar karşılayınca verdikleri para küçük olsa bile çok para gitmez sanırım. Projeye seçilmek de ayrı zor.

Yurtdışında iş konusuna gelince doktor değilim, mühendis değilim. Seçilmemi sağlayacak yetkinliğim de yok. Yapabilir miyim bilmiyorum.

Sen peki ne kadar uğraştın bu işi bulmak için, nasıl buldun? Anlatman mümkün müdür?


(2)

Özgeçmişe 2 aylık deneyim yazılır mı?

Merhaba arkadaşlar,Uzun zamandır iş görüşmesi için kimse aramadı, özgeçmişi görüntülüyorlar ama aramıyorlar, bir de 2 kez bakıyorlar. Acaba özgeçmişte bir şey mi hoşlarına gitmedi derken son işimdeki 2 aylık tecrübemin onların hoşuna gitmeyeceğini düşündüm. Bunun kısa sürmesi benim elimde değildi, e
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır iş görüşmesi için kimse aramadı, özgeçmişi görüntülüyorlar ama aramıyorlar, bir de 2 kez bakıyorlar. Acaba özgeçmişte bir şey mi hoşlarına gitmedi derken son işimdeki 2 aylık tecrübemin onların hoşuna gitmeyeceğini düşündüm. Bunun kısa sürmesi benim elimde değildi, ekiple yıldızımız hiç barışmadı ve onlar da beni attırdı işten. Şimdi özgeçmişten çıkarmayı da hiç istemiyorum, çünkü önemli bir kurumsal firmada önemli bir pozisyondaydım. Ondan önceki tecrübe de 4 aylıktı, 2 aylık olsa hiç düşünmeden silerdim, o da maaş vermedikleri için ben çıktım. Ondan önce de 9 ay okulda kısmi zamanlı çalıştım.


Bu son işe girmeden önce sürekli ararlardı, bu işten sonra kimse aramaz oldu. Ben olsam ben de aramazdım sanırım. Sizce silmeli miyim? Ve siz olsanız arar mıydınız? Teşekkür ederim.
Ben olsam silmezdim.dediğine de birinin takılıp aramamazlık yaoacağını sanmıyorum. Çok detaylara takılma. Tüm tecrübelerini hoş bir şekikde belirt. Çıkış sebebini de olurda bir görüşmede sorarlarsa söylersin. Tabii ekiple anlaşamadık deme. Mesela ücret alamadım gibi. O iki aylık işe de bir kılıf uydur. Belki birazdan güzel cvplar gelebilir. İşinin ve sektörün ne olduğunu belirtirsen daha drtaylı cvp verilebilir.


mahone
(04.10.18)
Takılabilirler. Staj yaptığım yerde neden 2 ay çalıştığımı soran üstün nitelikli İK biliyorum.

Olabilecek tüm kombinasyonları düşünün :)


hana bi
(04.10.18)
(7)

Bi baltaya sap olamama korkusu

Merhaba arkadaşlar,Alman Dili ve Edebiyatı okumak gibi bir hata yaptım. Bunu 2 yıl önce mezun olduğumda anladım. Neyse bu bölümü okumam gereken yerde, DTCF' de okudum. Son yıl Erasmus' a gitmek gibi bir şansım oldu ama okul uzar diye aptallık edip gitmedim. Şimdi çok pişmanım ama çok geç artık.Mezun
Merhaba arkadaşlar,

Alman Dili ve Edebiyatı okumak gibi bir hata yaptım. Bunu 2 yıl önce mezun olduğumda anladım. Neyse bu bölümü okumam gereken yerde, DTCF' de okudum. Son yıl Erasmus' a gitmek gibi bir şansım oldu ama okul uzar diye aptallık edip gitmedim. Şimdi çok pişmanım ama çok geç artık.

Mezun olduğumdan bu yana 2 ayrı yerde toplam 6 ay çalıştım. Sanırım yanlış bölüm seçmenin sonucu burada görülüyor. Son işimden 3 ay önce çıkarıldım ve o zamandan bu yana bir firma bile görüşmeye çağırmadı. Önceden 2 günde bir görüşmeye çağırırlardı. Yaş oldu 27, daha evlilik falan var. Aslında aklımda hiç evlilik falan yok. Loser olduğumu kabullendim. Bizimkiler de sanki evde keyfimden yatıyormuşum gibi davranıyor. Özellikle annem her fırsatta laf çarpıtıyor, o kadar ki 7 yaşındaki yeğenimi kıyaslıyo benimle. Sıkıldım artık milletle polemiğe girmekten.

İmkânım olsa yurtdışına gitmek istiyorum ama maddi imkânım el vermiyor. Yabancı dil sorunum yok, 2 dil biliyorum. Yüksek lisansla gitmek istesem şu yaştan sonra kitap defterle uğraşmak düşüncesi bile dehşete boğuyor beni. Bu yüzden Kpss' ye bile girmiyorum. Çünkü artık okumaktan sıkıldım, para kazanmak istiyorum artık. Kriz de vurdu, ne yapacağımı bilmiyorum. Bir yandan da son zamanlarda aklımı acaba sağlık myo falan mı okusam diye bir düşünce meşgul ediyor. Kafam allak bullak.

Kendime ideal meslek olarak dış ticareti benimsedim. Ama bu işlerde de en az 3-4 yıl tecrübe isteniyor. Hayalimde ise bir oyun stüdyosunda yerelleştirme ekibinde çalışmak var. O da bu ülkede yok.

Her neyse tavsiyeleriniz varsa almak isterim. Benim gibi çıkmaz da olanlar varsa düşüncelerini okumak isterim. Teşekkür ederim.
işle alakalı tavsiye verebilecek kadar yetkin göremiyorum kendimi, o kısmı diğer arkadaşlara bırakayım. ama benim söylemek istediğim tek şey, hayatı kendine zehir etme. ben de aynı senin gibiydin. uzun süre işsiz kaldım, annem babam çok fazla olmasa da arkadaşlarım çok laf sokuyordu. kimseyle görüşesim yoktu iş durumunu soracaklar diye. iyice karamsarlığa kapılmıştım. ama bunun gerçekten faydası yok. eninde sonunda bir işe giriyosun ve sonra her şey kendiliğinden geliyor. belki hayalindeki maaşlarla hayalindeki büyük işleri yaparak başlamayacaksın ama mutlaka bi şeyler olacak. hayat böyle şeyleri kafaya takıp sağlığını bozmak için çok kısa. olabilecek her türlü işe başvur, arkadaşlarına haber ver, onlar cv'ni versin bi yerlere. mutlaka bi şeyler olacaktır, er ya da geç. bu kadar taktığına değecek bi şey değil işsizlik. herkes öyle dönemler yaşıyor.


nathanieltroy
(13.09.18)
hocam freelance çeviri yapsan? hem evinde çalışırsın kafa rahat olur hem para kazanırısın. en azından iş bulana kadar deneyebilirsin bence.


signore
(13.09.18)
Tercumanlarin isi zor, yasiniz genc oldugu icin evs'i onerecegim, belki gittiginiz yerde bir kapi acilir. Bir de oralardaki okullara bakin (bakmadiysaniz yani)Almanya'da Turkce ogreten bir okutmanla tanismistim.


@ nathanieltroy Belki dediğin gibi gerçekten büyütülmemesi gereken bir şeydir ve gerçekten de düzelecek bir şeydir. Ama sen de biliyorsun ki bu çaresizlik hissi yakaladı mı bırakmıyor. Bazen tam olacak gibi oluyor ama tekrar başa sarıyor. Dediğin gibi sürekli iş arıyorum ama bir şey olduğu yok.

@ acemi Özel dersi falan biraz düşünmüştüm daha önce ama bu tarz şeyler sadece günü kurtarır. Almanya mevzusuna gelince kaçaklık bana göre değil . Bu resmen bir yaşam savaşı olur :)

@ signore Freelance çeviride de sömürü çok, emeğinin karşılığını alamıyorsun bazen. Komik rakamlar için resmen eziyet çekiyorsun.

@ xportant Kendi isteğimize göre bir fırsat yakalayamıyorsak neden burada kalalım ki? Burada doğup büyüdük diye burada kalmaya mecbur değiliz. Belki de başka yerde istediğimiz düzeni kurabileceğiz. Bunu kimse bilemez.Ayrıca iş güç sahibi kişiler kendi düzenini kurmuş kişiler, neden bütün düzenlerini bırakıp gitsinler?

@ geçerkenuğradım Aslında EVS yapmak istiyordum. Bayağı araştırma yapmıştım. Çankaya Belediyesi' ne danışmaya gittiğimde ülkelerle kötü ilişkiler yüzünden proje gelmediğini ve durgun bir dönem gecirdiklerini söylemişlerdi. 9 ay önce yılbaşı zamanlarında sormuştum. Okul olayını da araştırayım bir. İyi bir tavsiye verdiniz. Teşekkür ederim.


İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi, direkt gönderen kuruluşa gitmek yerine ev sahibi kuruluşu kendiniz bulun veri tabanından, yahoo evs grupları da vardı, bir araştırın. Gönderen kuruluşlar proje olduğunda genelde tanıdıklarını gönderiyor, o yüzden siz hosting kuruluşu bulmayan çalışın ilk önce.


Hocam KPSS istemiyorsunuz, yüksek lisansla uğraşamam, freelance iş olmaz diyorsunuz. Özel ders günü kurtarır kurtarmasına ama en azından bir işiniz olmuş olur. Evde iş bekleyerek ayağınıza hiçbir şey gelmez. Bu tarz bölüm mezunlarının kendini geliştirmesi gerekiyor ne yazık ki, duyuruya yazmakla olmuyor maalesef. CV'nize yazacağınız büyük küçük deneyimleriniz olsun. Bu işlere bakım bence.


@ geçerkenuğradım Evs' nin kendi sistemindeki ilanlara bakmıştım, çoğu gönderen kuruluş istiyordu. Yahoo gruplarına falan bir baksam iyi olur dediğiniz gibi. Teşekkür ederim tavsiyeniz için.

@ black holes in the İnsan para kazanmanın tadını alınca bu tür şeylerle uğraşmak istemiyor gerçekten. Nasıl olur bilemiyorum ama zor bunlarla uğraşmam. Belki freelance çeviri olabilir. Bilemedim.


(1)

Binaya internet için ankastre kutusu

Merhaba arkadaşlar,Yeni bir binaya taşındık ve burada da internet altyapısı yok.2 aydır internet yok.Müteahhit sağ olsun hiç uğraşmamış, ankastre kutusu bile koymamış. Uzun uğraşlardan sonra bir Türk Telekom ekibi keşfe geldi ve elektrikçi çağırıp ankastre kutusu taktırmamızı söyledi, kendileri de
Merhaba arkadaşlar,
Yeni bir binaya taşındık ve burada da internet altyapısı yok.2 aydır internet yok.Müteahhit sağ olsun hiç uğraşmamış, ankastre kutusu bile koymamış. Uzun uğraşlardan sonra bir Türk Telekom ekibi keşfe geldi ve elektrikçi çağırıp ankastre kutusu taktırmamızı söyledi, kendileri de kesin olmamakla birlikte telekom direği dikeceklermiş. Kutuyu onların takmadığını söyledi.

Komşum da tanıdığı elektrikçilere sormuş, onlar da Telekom' un veya müteahhitin takması gerektiğini söylemişler. Müteahhit zaten iskanı bile almadı, sürekli oyalıyor, onunla hiç uğraşmaz. Herkes birbirine atıyor topu. Ben Superonline kullandığım için düzgün bilgi almak için onları aradım. Onlar da kendilerinin takabileceğini söylüyor. Hem de ücretsiz. Acaba başka bir şey mi anladı diye düşünüyorum. Diğerleri topu birbirine atıyor. Sizce gerçekten kim takıyor? Bilgisi olanlar deneyimlerini yazarsa çok memnun olurum.

Çok teşekkür ederim.
Muhtemelen adsl den bahsediyoruz. Binanın dışına kadar Turk Telekom sorumludur. Bina içi özel mülktür binayı yapan bu işleri halleder tıpkı elektrik gibi. Binanın elektrik işlerini firma yapmaz mülk sahibi yapar.

Neyse her elektrikçi de anlamaz bu işlerden. Müteahhitin yapması gerekiyor dedik peki sizin adam yapmıyorsa ne olacak tüm apartman elin altına taşı koyacak. Bu işlerden anlayan elektrikçi takacak kutuyu bu elektrikçinin kim olduğunu da müteahhit bilir.


vatan ayini
(08.09.18)
(5)

Artık memur olmak da mı tehlikeli sizce?

Merhaba Sevgili Duyuru Sakinleri,Son 2 yıldır kamudan ciddi manada memur ihraç edildi. Bunların belki yarısından fazlası da haksız yere oldu. İhraç edilenlerin adeta tutunacak dalı bile kalmıyor, perişan oluyorlar. Özel sektör de ölü hale geldiği için millet KPSS' ye yardırıyor. Ancak ortalıkta böyl
Merhaba Sevgili Duyuru Sakinleri,

Son 2 yıldır kamudan ciddi manada memur ihraç edildi. Bunların belki yarısından fazlası da haksız yere oldu. İhraç edilenlerin adeta tutunacak dalı bile kalmıyor, perişan oluyorlar.

Özel sektör de ölü hale geldiği için millet KPSS' ye yardırıyor. Ancak ortalıkta böyle bir tehlike varken bu mantıklı mı sizce? Özellikle de muhalif görüşlüyseniz tez zamanda ayağınızın kaydırılma riski var. Sizce dediğim gibi artık tehlikeli mi?
Özel sektör nasıl ölü halde?

Cevap: Tehlikeli değil.


Devlet muhalif kadroları boşalttı. Yerine vasıfsız yandaşları dolduracak.
özel sektör ölmese de sürünüyor. Ücretler düşük. O yüzden kapağı devlete atıp sağlama almak daha mantıklı. Tabi sosyal medyadan muhaliflik yapmayacaksın.


neymis
(10.07.18)
ihraç olan kişilerin SGK kayıtlarına kamu görevinden çıkarıldığına ilişkin şerh konması sebebiyle özel sektörde dahi iş bulamıyorlar. kamu personellerinin birçoğu mevcut hükümetin gitmesi halinde işlerinden olacağı korkusuyla hükümete oy veriyor, kamu kurumunda çalıştığım için bu tarz kişilerle denk geldiğim oluyor.

siyasetin girdiği her yer tehlikelidir bence.


maybe one day
(10.07.18)
Evet, artık güvenli değil memurluk, kazara ihraç olsanız özel sektörde de tutunamiyorsunuz, sizi kimse işe almak istemiyor. ben memuriyetin önünü pek parlak görmüyorum.


@diffarentiationation Ölü halde derken işsizlik yoğun anlamında söyledim.

@ neymis Muhalif olduğu için insan davranışlarına, konuşmalarına ekstradan dikkatli davranmak zorunda. Yoksa anında kapı dışarı, bir de vatan haini yaftası yiyince combo olur.

@maybe one day, damla sakızlı dondurma Özellikle bu özel sektörde de tutunamama olayından dolayı sordum aslında. Oldukça tehlikeli. Eski iş arkadaşım bilgisayar mühendisiydi ve bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışıyormuş. İhraç olunca hiçbir yerin almadığından bahsetmişti. Mecbur kaldığından eski işyerime başlamıştı. ama şerefsiz açıkgöz patron zor durumunu kullanarak sigor Bu hallere düşmek de var.tasız çalıştırdı, para falan da vermedi. Kısaca sömürdü yani. Arkadaş da avukata falan verip öyle aldı parasını. Allah kimseyi işsizlikle sınamasın.


(5)

Başvuracak iş ilanı bulabiliyor musunuz?

Merhaba Sevgili Duyuru İnsanları,1 aydır işsizim ve 2-3 haftadır her gün iş ilanlarına bakıyorum. Genel olarak Kariyer.net, Yenibiriş, Eleman.net ve Elemanonline(Buraya kadar bile düştük) olmak üzere 4 siteden bakıyorum. Ve bu süre boyunca sadece 3 tane başvuru yapabildim Kariyer.net' den. Neden? Çü
Merhaba Sevgili Duyuru İnsanları,

1 aydır işsizim ve 2-3 haftadır her gün iş ilanlarına bakıyorum. Genel olarak Kariyer.net, Yenibiriş, Eleman.net ve Elemanonline(Buraya kadar bile düştük) olmak üzere 4 siteden bakıyorum. Ve bu süre boyunca sadece 3 tane başvuru yapabildim Kariyer.net' den. Neden? Çünkü artık başvuracak ilan bile bulamıyorum. Önceden günde garanti 5-10 tane başvuru yapıyordum. İş fırsatlarının tavan yapacağı dönemde resmen iş ilanı bulamıyorum. İlanların yarısı mühendis yarısı da satış temsilcisi ilanı. Gerçekten iflas bayrağını çekiyoruz sanırım. İnsan biliyor durumu ama gerçek yüzüne çarpınca çok farklı oluyor.

Sizde durumlar nedir?
Aynı. Bugün bir suru yolcu gemisinde eleman arandığını gördüm. Sadece yaş belirtmişler. İş ne işi onu bile yazmamışlar.


2016'da mezun oldum. staj yaptığım belediye bile tam yeni atamalar yapıldığı sırada bizim kadromuz dolu diyerek geri çevirdi. halbuki staj yaptığım bilgi işlem müdürlüğünde çalışan 5 kişi ve bir de müdür vardı. işler 2 kişi ile yürüyordu. diğerleri sırf akpli oldukları için birileri tarafından atanmıştı. hele birisi vardı ki, sabah gelince youtube'u açıp akşama kadar dizi izliyordu. arada gidiyorum muhabbete. adam bakıyorum hala aynı. bilgisayarda dizi-film izliyor. müdür de işler kendisine kaldığı için ikide bir söyleniyordu ama kovamıyorlar da. (swh)

durum böyle. halen iş bulamadım. kimse geri dönüş yapmıyor. biraz da benden kaynaklandığını düşünüyorum, pek bir şey vaat edemiyorum insanlara. yalnız 2 yıl önce çok "yetiştirilmek üzere" ilanları görüyordum. şimdi neredeyse yok denilecek kadar az bu ilanlar. allah sonumuzu hayretsin.


ben de bulamıyorum, 1 ay olmadı mezun olalı 40+ yere cvmi ilettim tek bir (1) yer mülakata çağırdı ve o da olumsuz oldu


oekuklu
(09.07.18)
PHP programlama ile ilgileniyorum, özel sektöre gecmeyi düşünüyorum, internette yüzlerce ilan var bu sektörde (Developer). Demek ki sektörüne göre değişiyor. Ama kriz olduğu kesin.


dostum belli bi meslegin var mi bilmiyorum lakin spesifik bir ilan bakmayip rahat diye tabir edecegin is bakiyorsan bitti o devir, istanbul avrupa yakasindayim, 2010 ile 2018 arasinda is sartlari o kadar degisti ki, 2013 sonrasi zaten kotuydu, 2016 sonrasi tamamen felaket oldu.

gazete ilanlarinin en kotusu 12-13 saat calistirir.
ilan sitelerinde belli bi vasif olmadan herkesin yapabilecegi isler kalmadi, arayan ya kole ariyor ya tam vasifli eleman.
70 80 tane madde yazmis almak istedigi eleman icin verdikleri maaslar asgari.
yani kendini yalniz hissetme, herkes bu durumda. ya bi tanidigin olacak devlete memur olup en kotu 3200 tl maas alcaksin ya da asgari maasi kabulleneceksin ya da ticaret icin kafa yorucaksin sansin yaver giderse artik.
ama bu ulkede arkanda birisi olmadan sifirdan bir yerlere gelme ihtimali sifir, otesi yok.
piyasada is bulma olayi kalmadi artik, gencler bu durumu kabullenip satis danismani olup kariyer pesindeler, magazacilik disinda kariyer yapilabilecek hicbir meslek kalmadi tanidiksiz insana. bir avm ye girin satis danismanlarinin %90i universite mezunu, magazacilik yaptigim bir donemde 4-5 sene once, 23 kisilik kadronun 22 si universite mezunuydu, sadece mudur eski calisan oldugu icin lise mezunuydu, hesap et.


(10)

Türkiye 2. bir Suriye olur mu?

Merhaba arkadaşlar,Malum yine Tayyip seçildi. Seçim biter bitmez anında enflasyon tavan yaptı. 16 yıldır mevcut durumu korumak dursun gittikçe batıyoruz. Hedef 2023' ün Türkiye' nin bitiş noktası olduğunu düşünüyorum. Peki bu süreç sonunda hiç kafama yatmıyor ama malum kitlenin isyan çıkarıp iç sava
Merhaba arkadaşlar,

Malum yine Tayyip seçildi. Seçim biter bitmez anında enflasyon tavan yaptı. 16 yıldır mevcut durumu korumak dursun gittikçe batıyoruz. Hedef 2023' ün Türkiye' nin bitiş noktası olduğunu düşünüyorum. Peki bu süreç sonunda hiç kafama yatmıyor ama malum kitlenin isyan çıkarıp iç savaş çıkaracağını düşünüyor musunuz?

Biliyorsunuz Suriye'de de on yıllardır Esad Rejimi iktidardaydı ve dibe batınca silahlı isyan çıkarıp iç savaş başlattılar. Şimdi isyan çıkaran Öso ile malum kitle tıpatıp aynı. Yani bütün şartlar aynı. Böyle bir şeyin olmaması sürpriz olur diye düşünüyorum. Zaten Tayyip de bütün kontrolü eline aldı polis, asker her şey onun elinde. Sizce yanılıyor muyum?

Güncelleme: Sanırım yanlış yazdım. Yani iç savaş derken malum kitlenin iktidara karşı isyan başlatmasını kastediyorum.
"türkiye'de asla öyle şeyler olmaz" demiyorum, gerçekten acınacak haldeyiz ama daha o kadar batmış değiliz. kitlenin ve şartların aynı olduğunu da düşünmüyorum. türkiye'de hala kaybedecek çok şeyi olan çok fazla insan var - buna sağcılar, reisçiler vs. de dahil.

erdoğan şu an tüm gücü elinde toplamış durumda. karşı taraftan saldırı gelmediği sürece iç savaş çıkması için bir sebep kurmuyorum. adam zaten "meşru" olarak aldı her şeyi, yönetiyor istediği gibi. işin raydan çıkması için erdoğan'ın zayıflaması, can havliyle pozisyonunu geri kazanmaya çalışması lazım. şu an öyle bir durum yok.

bir de kimle iç savaşacağız allasen, fasıl tutkunu plaza çalışanları mı savaşacak yoksa aylık geliri 6 bin lira olan, viyana'da berlin'de "kaçamak" yapan instagramcılar mı?


der meister
(29.06.18)
olmaz arkadaşlar. bu ülkede her şey olur, iç savaş olmaz. suriye başka türkiye BAMBAŞKA ülkeler/devletler. insanları bambaşka. temsil ettiği şeyler bambaşka. en azından yakın geçmiş için ülke tarihleri devlet tarihleri başka.

bu ülkeyi küçük veya sıradan bir ortadoğu ülkesi olarak göremezsiniz. alev alatlı'nın geçen bir sözü vardı, türkiye batarsa denizler taşar.

bu ülkede kendini bu vatan topraklarına ait hisseden, sağcısı solcusu ateisti alevisi kürdü birbirinin boğazına sarılmaya kadar gelseler bile yeri gelirse çok kolay yek, bütün olabilir.

ki bazen ayrışmak vatanın sıhhati için elzemdir. ayrıştırabildiğin kadar ayrıştırırsın, sonra zamanı gelince dökersin çimentoyu ve ayrılmamacasına bütün olunur.

o eli silahlılara aldanmayın, bu devlet hiçbir kesimi diğerine yedirmez, o pompalıları onların içinde patlatır.

bi de şunu düşünmeyin, tayyip erdoğan gücü elinde tutmak için ortalığı karıştırmak pahasına direnir filan. buraya yazıyorum yanılırsam açıkça hatırlatacağım, en geç 2019'da 2. erken seçim olacak ve tayyip erdoğan seçime bile girmeyecek. ak parti anap gibi bi şey olacak. siyasal islamcılık misyonunu tamamladı ve dönemi bitti, ulusalcı bir dönem geliyor. bekleyip görelim.


ssiradanbirigibi
(29.06.18)
Güncelleme yaptım arkadaşlar.


Ki yani hukumete karsi bir ic savas ciksa bile TSK ile Suriye ordusunu karsilastirmamak lazim. TSK NATO'daki en buyuk ordulardan biri, devleti savundugu surece Turkiye'de baslayacak catismalarin Suriye'deki boyutlara ulasmasi imkansiz bence.


Haldamir
(29.06.18)
%52 bir yerde toplanıyor diğer partilerin toplamı buna bile yaklaşamıyor.soldan iktidar olmaz arkadaşlar iç savaş miç savaş geyiklerini bırakın bu halk enflasyonu 1 yapıcaz dese de sol ona oy vermez bünyesi kabul etmiyor alerjisi var milletin sola bunu bilince daha anlaşılabilir oluyor her şey.
devlet hala güçlü bu ülkede sadece huzurlu yaşamanın sevdiğinin iktidar olmasını istemekten ibaret olmadığını bilmek lazım.
ya da apolitik.


jamswety
(29.06.18)
Bizim milletin cani tatlidir ic savas mic savas olmaz. Herkes dusmus kurbanda koye mi tatile mi gitsek’in derdine :)

Sonra okullar falan basliyo zaten. Yogunuz bro yani milletce :)


brkylmz
(29.06.18)
Suriye'deki iç savaşın temel nedeni, Katar'daki doğalgazın Avrupa'ya Suriye üzerinden götürülmesini Esad'ın kabul etmemesidir. Bunun temelinde de ABD - Rusya çekişmesi yatıyor. ABD, Rusya'nın dış gelirlerini dinamitlemek için AB ülkelerinde Rusya'ya ambargo uygulaması için talimat verdi. AB ülkeleri doğalgazı artık Rusya'dan almayacağı için Katardan alacaklardı. Suriye bu boru hattına izin vermeyince ülkeyi patlattılar.

Yarın Türkiye benzer bir ikilemde kalır ise Suriye'ye dönmemesi için bir sebep yok. Tek fark: Türkiye NATO ülkesi. Ama o da çok sorun olmaz.

Bu arada (bkz: kobani olayları)


himmet dayi
(29.06.18)
yahu ben anlamadım malum kitle iktidara neden isyan başlatsın?, zaten kendileri iktidarda. türkiye suriye olmaz, olursa iran olur. o da akp güçlüyken olmaz. akp zayıflayıp gerici kitleyi kontrol edemediğinde olur.


titiraprap
(29.06.18)
İktidardayken neden isyan cikarsinlar +1


chavezding
(29.06.18)
Yani 20 yıla yakın zamandır tecavüze uğramanın canlarına tak etmesi söz konusu olamaz mı iktidara isyan etmenin sebebi ? Titiraprap'ın bahsettiği Akp'nin zayıflaması ihtimalinden falan da bahsediyorum.


(6)

Muhabbet kuşum hasta olabilir mi?

Merhaba arkadaşlar,Son zamanlarına yaklaşmış bir muhabbet kuşum var ve son birkaç gündür tüylerini kabartıp öylece duruyor, daha önceden çenesi hiç durmayan, sürekli konuşan kuş konuşmaz oldu. Acaba hasta mı? Suyuna biraz aspirin tozu katsam bir şey olur mu? Sizin önerebileceğiniz basit ama etkili b
Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarına yaklaşmış bir muhabbet kuşum var ve son birkaç gündür tüylerini kabartıp öylece duruyor, daha önceden çenesi hiç durmayan, sürekli konuşan kuş konuşmaz oldu. Acaba hasta mı? Suyuna biraz aspirin tozu katsam bir şey olur mu? Sizin önerebileceğiniz basit ama etkili bir yöntem var mıdır. Şimdiden teşekkür ederim.
hasta olduğu bariz de aspirin ne alaka anlamadım? veterinere götürün?


pitjantjatjara
(24.06.18)
dışkısı cıvık mı?


lesemajeste
(24.06.18)
aspirin tozu atmayın. eğer ishal değilse ve sadece halsizlik, iştahsızlık yaşıyorsa iştah açıcı veya vitamin şurubu alın (pet shop veya veteriner). suyuna bir damla katmanız yeterli olur. yemleri çeşitlendirin. yeşil sebze verin.

ishal ise hemen veterinere götürün.


lesemajeste
(24.06.18)
@pitjantjatjara O şekilde tavsiye veriyorlar ama aspirin dediğim bebek aspirinlerinden.

@lesemajeste Dışkısı cıvık değil gördüğüm kadarıyla. Poposunu kontrol ettim ishal durumuna karşı ama çok şükür poposu temiz. Önceki kuşumu ishalden kaybetmiştim ve poposuna kaka bulaşmıştı. Yarın petshopa gidip bir ilaç alacağım. Teşekkür ederim.


yaa... geçmiş olsun. benim de çok sevdiğim yaşlıca bir miniğim vardı. yaşı olmasaydı, üşütmüş arada olabiliyor, ilgi gösterin diyecektim ama maalesef yaşı varsa yapabilecek bir şey yok.

bolca ilgi gösterin, konuşun kendisiyle. en sevdiği yiyecekleri vermeye çalışın. geçmiş olsun. inşallah toparlar. :(


artik yazar olmak istiyorum be Teşekkür ederim şu an biraz toparladı gibi. :)


(8)

İşten çıkarıldım ve motivasyonum bozuldu. Şimdi ne yapacağım?

Merhaba arkadaşlar, önceki duyurularımda ((git: 1275019), (git: 1282490)) bahsettiğim orospu(afedersiniz ama tanımlayacak başka kelime yok) öngördüğüm gibi ayağımı kaydırdı ve işten çıkarıldım. Patron benden vazgeçtiklerini düşünmememi ve başka bir yere yerleştirmeye çalışacaklarını söyledi ama pek
Merhaba arkadaşlar, önceki duyurularımda ((git: 1275019), (git: 1282490)) bahsettiğim orospu(afedersiniz ama tanımlayacak başka kelime yok) öngördüğüm gibi ayağımı kaydırdı ve işten çıkarıldım. Patron benden vazgeçtiklerini düşünmememi ve başka bir yere yerleştirmeye çalışacaklarını söyledi ama pek umudum yok. Önceki duyuruda kadının benimle kafayı bozduğu için ayağımı kaydıracağını söylediğimde bazı arkadaşlar abarttığımı söylemişti ama ne yazık ki haklı çıktım. 1 hafta sonra 1 ay olacak işten çıkarılalı ve neredeyse 1 aydır hergün o aşağılık kadına saydırmaktan kendimi alamıyorum. Çünkü o sadece beni haksız yere işten attırmakla kalmadı aynı zamanda "Acaba her şey yoluna mı giriyor?" gibi umutlarımı da yok etti. Şimdi yeniden iş arama sürecine döndüm.

Bütün motivasyonum , neşem, geleceğe dair umutlarım toz oldu gitti. Artık canım iş aramak da istemiyor. Yeniden görüşmelere gitmek, hergün 2-3 saat iş ilanlarına bakmak, çalan her telefona görüşme için arıyorlar umuduyla bakmak falan yoruldum, sıkıldım artık. Ne güzel kurumsal bir şirkette çalışıyordum, bir sürü imkanım vardı, tam istediğim gibi bir işe kavuşmuştum ama o soysuz yüzünden işe mutsuz gidiyordum, buna rağmen öncekine göre daha bir enerjiktim.

Ben ne yapsam da tekrar motivasyonumu, pozitif enerjimi tekrar kazansam?

Çok teşekkür ederim.
salla o işten cacık olmazdı zaten. daha düzgün bir yer ve iş bulursun.


nick bulamadim
(22.06.18)
Dert etme bence hiç. Moralini bozsan bile eline geçecek bir şey olmayacak sonuçta. Kendini psikolojik olarak ne kadar hırpalarsan seni o kadar hızlı işe geri almayacaklarına göre sadece kendine zarar vermiş olacaksın.

Öncelikle iş ilanlarını ara, tara ve her şeyi zamanına bırak. İşsizlik kötü ama unutma kadına artık saydırmakla ne sen bir şey kazanırsın ne o kaybeder. O işr hiç girmediğini farz et. Olmadı öyle bir iş hayatında. O kadını da tanımıyorsun. Tanışmadın bile.

Yoluna devam et. Canını sıkma.


cemallamec
(22.06.18)
Intikamini al. Intikam dogal ve gereklidir. Karsiligini vermezsen veremedim diye aglanir durursun boyle. Karsiligini verebilirsen verdiginde cok mutlu olcaksin


kush
(22.06.18)
ona daha fazla saydır içinden, kus bütün öfkeni. bu, birkaç saatini ya da en fazla bir gününü alsın. çünkü dünya dönmeye devam ediyor.

her yerde böyle tipler var. ben de kovuldum, hem de daha berbat bir işten. daha sonra, sözde "kanka" olduğumuz şefle de az atışmadık, kavganın eşiğine gelmedik. ağır geri zekalı olan birkaç tiple de öyle. sorsan, arkadaşız şimdi! her merhaba dediğim arkadaşım olsaydı ooo...

şu an çalıştığım yerden de iki kez işten çıkarıldım, ilkinde iki gün sonra geri çağrıldım, ikincisinde de bir 10 dk falan sonra "kusura bakma bik bik" denilerek...

mecbur olduğum için çalışıyorum. kimse benim arkadaşım, kankam falan değil bunların içerisinde. arkadaşlarımın, dostlarımın kim olduğunu biliyorum.

profesyonel bakacaksın. artık o sektörde iyi kötü bir deneyimin var. iş hayatında nasıl tipler karşına çıkacak, bununla ilgili de bir deneyimin var. şimdi bu deneyimlerini sahada kullanma vakti.

kendine güven ve enerjik ol, umudunu yitirme; saldır, eminim daha iyi bir fırsat çıkacak karşına.

umarım çook kısa bir süre sonra, çok daha güzel bir işe girdiğini anlattığın bir duyuru açarsın. :) takma kafana


runagain
(22.06.18)
Mobildeyim müsait olunca mesaj atacağım


kirmizi kart
(23.06.18)
Kimse söylememiş ama kıza dava aç. git ve mobbing davası aç. kız elinde savcılıktan gelen yazıyı görünce ne yapacak bakalım. git ifadeni ver ve davayı aç. orayla işin bitmiş zaten. şimdi o düşünsün.


mr.goodcat
(23.06.18)
öncelikle daha önce açtığın duyurulardaki iyi niyet elçilerinin kulakları çınlasın, madem durumunda bir sıkıntı görmemişler, kendi başlarına gelirse iyi niyetli olmaya devam etsinler.

yeri geldi ben de işten çıkarıldım, ancak sonradan fark ettiğim üzere benim için çok karlı oldu. bence sen de bu şekilde düşün, emin olabilirsin ki tahmin ettiğinden çok daha fazla kurumsal firma var, hem maddi hem manevi olarak. ayrıca çalıştığın firma hiç de kurumsal değilmiş ki bu şekilde bir şey başına gelmiş.

malesef iş hayatı biraz acımasızdır, insanlar hiç ölmeyeceklerini varsayarak garip bir hırsla çalışıyor, ben genel olarak herkese aynı mesafede davranmaya özen gösteririm, daha sonraları ise herkese hakketiği gibi davranırım. Kendini de ezdirmeyeceksin.

Son olarak, o tarz bir kadınla aynı ortamda çalışmayacağın için şanslısın, kendi ömründen yerdin, sakın umutsuzluğa kapılma, bol şans

www.youtube.com


mephistoo
(23.06.18)
Cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Dediğiniz gibi yoluma devam etmekten başka bir çarem yok. Geçmişe takılıp kalmanın bir manası yok sanırım dediğiniz gibi. Yine dediğiniz gibi benim için bir deneyim oldu.

@mr. goodcat Aslında param olsa mahkemelerde süründürmek isterdim ama maalesef çalışmayan bir insan için mahkeme büyük bir yük. Hem versem bile patronu sevdiğim için onu zor durumda bırakmak istemem.

@mephistoo Umarım dediğin gibi gerçekten de karlı olur. Kendimi tanıyorsam böyle bir ihtimal pek olmaz ama umarım olur. Evet dediğin gibi firma dışarıdan kurumsal gibi görünüyor ama içeride hiyerarşik olarak pek kurumsallık yok. Dışı seni içi beni yakar anlayacağın üzere. Aslında kadından kurtulmam kısmında da doğru söylüyorsun. Çünkü hayat enerjimi sömürmediği bir gün yoktu . O bakımdan iyi oldu.

@runagain Hergün ara ara saydırıyorum, öyle daha güzel oluyor. En azından her zaman bir şeye moralin bozulunca saydıracak birinin olması güzel. Bütün öfkemi kusarsam saydıracak biri kalmaz :D Ben de senin gibi kimseye arkadaş gözüyle bakmadım aslında. Zaten arkadaşlık kurulacak bir ortam da değildi. Sadece sıkı olduğum 1-2 kişi vardı o kadar. Onlar da başka departmandandı. Dediğin gibi artık ne türden insanlarla karşı karşıya geleceğimi daha iyi biliyorum, zamanı gelince bu bilgileri kullanacağım. Umarım dediğin gibi gerçekten de güzel bir fırsat çıkar karşıma. Teşekkür ederim güzel dileklerin için. :)

@kush Aslında elimde iyi bir koz da vardı ama uzakta olduğum için intikam almam mümkün değil.

@cemallamec Dert etmemek o kadar kolay değil aslında. İşsizlik psikolijisini biliyorsundur, eve tekrar hapis olmak, tekrar evdekilere yük olmak, ekonomik özgürlüğü kaybetmek ve daha bunun gibi birçok şey ama dediğin gibi yapacak bir şey yok. İş ilanlarına bakıyorum ama o da zor geliyor, tekrar bir şeyleri yoluna koymaya çalışmak oldukça can sıkıcı.

@nick bulamadım Umarım

@acemi Düşman olmamın tek sebebi bana gıcık olduğu için patronu bana karşı zehirleyip işten attırmasıydı.Sen olsan kafana takmaz mıydın? Neyse umarım sen de en kısa zamanda işine kavuşursun .


(5)

Para işleri/Yatırım mevzusu

Merhaba arkadaşlar,Doların durmaksızın yükselişi ve "Dolar 7,8 TL lere kadar çıkacak." teorilerini de baz alarak dolara yatırım yapsam mı diye düşünüyorum. Ailem de dolara güvenmemek gerektiğini, yatırım yapmak istiyorsam bankada mevduat hesabı açtırarak az da olsa garantili bir kazanç elde etmemi i
Merhaba arkadaşlar,

Doların durmaksızın yükselişi ve "Dolar 7,8 TL lere kadar çıkacak." teorilerini de baz alarak dolara yatırım yapsam mı diye düşünüyorum. Ailem de dolara güvenmemek gerektiğini, yatırım yapmak istiyorsam bankada mevduat hesabı açtırarak az da olsa garantili bir kazanç elde etmemi istiyorlar. Ama bu mevduata yatırınca neredeyse hiçbir şey kazanılmıyo ki. Kenarda üç beş kuruşum olsun istiyorum.

Diğer yandan asgari ücret alıyorum, işim garanti değil,yeni girdim. Ailem benden para istemiyor, verdiğimi bile almıyor, birikim yapmamı söylüyorlar. Para harcayan biri değilim, ayda yılda bir alışveriş yaparım o da ihtiyacım olduğunda. Onun dışında en çok para gömdüğüm yer Steam. O da çok beğendiğim bir oyun iyi indirime girerse.

Bir de muhtemelen yeni eve taşınma durumu var. Taşınırsak bayağı para lazım, benim de yardım etmem şart. Bir sürü eşya alınacak. Ne yapmam gerektiğini bilemedim. Yatırım işine girersem sizce neyi tercih etmeliyim? Doların düşme ihtimali var mı? Malum kişi gitse düşer mi? Bir de şu an 3000 TL'ye yakın param var dolara gömsem mi?
burda hep aynı şey söylendi defalarca. birikimini 3e böl. dolar, euro ve altın olarak paylaştır. pişman olmayacaksın. yastık altında değil bankada tut. tavsiyem ufak bi miktar da olsa kar payı verilen vadeli hesaplar. yatırım tavsiyesi değildir.


dedim ben sana
(22.05.18)
doların 3,5'ten 7'e çıkması bir işletmecinin 100.000dolar olan borcunun bir anda 350.000TL'den 700.000TL'ye çıkması demektir. bu da işletmenin toprak altına gömülmesi demektir. devletin bile al-sat durumlarında dolar kullandığını düşünürsen doların 7'ye gelemeyeceğini kavrayabilmek gerekir. belki 8-9 yılda gelir ama 3 ayda gelmez.


Şuan devalüasyona doğru gidiyoruz ve TL’den kaç. Ancak normal bi zamanda ben olsam yüzde 40 hisse senedi yüzde 30 usd bazlı yabancı hisse senedi yüzde 30 da hedge amaçlı altın alırdım.


Mcfly
(22.05.18)
Gözünü kapat altin al..


lata
(22.05.18)
(bkz: yatırım sepeti)


alkolik imam
(22.05.18)
(13)

İşyerinde yemekte karşı cinsin davetine karşılık vermemek öküzlük müdür?

Merhaba arkadaşlar,İşyerinde yemek yerken hoş bir hanım arkadaş masaları dolu olmadığı zaman beni gördüğünde buraya gel diye teklif ediyor ama ben teşekkür edipkendi masama geçiyorum.2-3 defadır oluyo bu olay. Bugün kafama dank etti acaba öküzlük mü ediyorum diye? Ben rahatsızlık vermemek için gitmi
Merhaba arkadaşlar,

İşyerinde yemek yerken hoş bir hanım arkadaş masaları dolu olmadığı zaman
beni gördüğünde buraya gel diye teklif ediyor ama ben teşekkür edip
kendi masama geçiyorum.2-3 defadır oluyo bu olay. Bugün kafama dank etti acaba öküzlük mü ediyorum diye? Ben rahatsızlık vermemek için gitmiyorum, bir de yavaş yediğim için onların yanında kasmak istemiyorum. Kötü bir şey düşünürler mi kaba,öküz falan diye?

Bir de bu arkadaş daha önceden "Yalnız olursan yanımıza gel, yalnız yemek yeme" demişti. Aramız da iyidir yani ama işlerin yoğunluğundan konuşma fırsatımız olmuyo. Bir dahakine davetine karşılık mı versem? Bir de o manada bir şey anlamalı mıyım?
Bence art niyet yok. Yemek yenebilir bir seferlik. Muhabbet sarmazsa masanızda devam


rosencruz
(21.05.18)
Aciyorlardir sana belki ya da ufak ihtimal kadin veya yanindaki birisi senden hoslaniyor da olabilir, bi bakalim demislerdir. Bi kere dene de gör


Her girişte şifresini unutam adam +1


lata
(21.05.18)
Bence o manada bisey anlamalisin. Ayrica davete icabet gerekir ne olursa olsun.


balpolen
(21.05.18)
yanlarında keyifli zaman geçirmiyorsan bence gerek yok zorla oturmaya, bazen samimiyet olmuyorsa olmuyor.


Bi kere yanlarına gidip yemek ye diyorum ben de. Çok düşünme bu kadar.


Kadın olmalarıyla ilgisi yok, erkeğe de desen bozulur ya da bir şeyler düşünür da erkekler bu kadar ısrar etmez gibi sanki.


dafaisss
(21.05.18)
çokta kasmaya gerek yok. rahatsız olacak olsalardı birkaç kere teklif etmezlerdi. bence de bir kere git dene.


booty hunter
(21.05.18)
Gardaş gay mısan


kleider
(21.05.18)
Yav hatunlar sende ışık görmese pas verir mi , acıdıkları için değil ışık gördükleri için çağırmışlardır


kleider
(21.05.18)
Yahu bu sorunun gönül işlerinde açılması nasıl bir olaydır?!?!?

İş arkadaşı, sen yalnızsın diye masaları boşken seni yanlarına çağırıyor, sen de gitmiyorsun. Evet öküzlük ediyorsun. İş yerinde yapılan her hareketi cinsiyet bazlı değerlendirmeseniz mesela. 4000+ kişilik bir şirkette çalışıyorum. Bir sürü insanla konuşuyorum, öğle yemeği yiyorum yeri geliyor kahve içip sohbet ediyoruz. Genellikle de iş konuşuyoruz. Bazen konserlerden veya çocuklardan da konuşuyoruz samimiysek. O manada bir şey anlamayın. Kendi geleceğiniz için işyerinden gönül işi çıkarmayın.


SiyamkedisiZorro
(22.05.18)
Kibar ve klas insanmış. Git, otur, teşekkür et, yemekte sohbete abartmadan katıl. Onlar senden önce bitirirse de lütfen beni beklemeyin, çok yavaş yerim de.


twelfth
(22.05.18)
"O manada bir şey" anlamamalısın. Nezaketen çağırıyordur yüksek ihtimal.

Ayrıca evet öküzlük ediyorsun. Davet etmişler işte, ne rahatsızlığı ya. Kendini de sal, davet edeni de.


gayda
(22.05.18)
(5)

Yeni girdiğim işte ayağımı mı kaydıracaklar?

Merhaba arkadaşlar,1 ay önce falan (git: 1275019) bu duyuruyu açmıştım ve çalıştığım bölümde anlaşamadığım bir kadının olduğunu ve bana taktığını söylemiştim.Duyurunun üstünden 1 ay geçmiş ve benim fikrim değişmedi,aksine bundan daha da emin oldum.Çünkü kadının davranışları,söyledikleri artık o kada
Merhaba arkadaşlar,

1 ay önce falan (git: 1275019) bu duyuruyu açmıştım ve çalıştığım bölümde anlaşamadığım bir kadının olduğunu ve bana taktığını söylemiştim.Duyurunun üstünden 1 ay geçmiş ve benim fikrim değişmedi,aksine bundan daha da emin oldum.Çünkü kadının davranışları,söyledikleri artık o kadar rahatsız edici olmaya başladı ki artık kendimi ne kadar tutabileceğimi bilmiyorum.

Önceki duyuruda cevap veren arkadaşlar abarttığımı falan söylemişlerdi ama abartmıyorum. İşimi falan öğrendim artık, kendi başıma işlerimi yapıyorum. İşlerimi yoluna koydum sayılır artık. Hatta bana işleri kendi başıma yapabilmem için ne kadar süre gerektiğini sorduklarında 1.5 ay gibi bir süre vermiştim ve söz verdiğim gibi de 1.5 ay olunca işlerimi yapmaya başladım. Eskiye göre kızacak bir şey kalmadı ama bu gerizekalı kadın en ufak şeyde bile bana laf sokmaya çalışıyor, hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Beni düşmanı gibi görüyor adeta. "Of Allahım kimlerle çalışıyoruz!" minvalinde şeyler söylüyor sürekli. Hatta bunun için de gidip patronla kaç kez konuşmuştur. Çünkü başkalarıyla konuşurken "Buraya iş yapacak adam lazım, X Bey ile bunu konuşacağım bugün" dedi kaç kez.

Sonra bir gün patron beni çağırdı. Y Bey(muhasebe müdürü kendisi ve patron beni test etmesini söylemiş ve o da Logo Tiger'da bir şeyler yapmamı istedi.Sonunda da iyi olduğumu ama bazı yerlerde ufak sıkıntılar olduğunu söyledi) ile konuştuğunu ve şu an çalıştığım bölümün bana biraz ağır geleceğini söylediğini söyledi. " Seni de üzmek istemiyoruz, başka bölümde çalışmak ister misin?" falan diye sordu. Ben de oraya uyum sağlayabileceğimi ama yine de en iyisini kendinin bileceğini söyledim. O da şimdilik devam etmemi söyleyerek gönderdi.

Ben de bunun o kadının başının altından çıktığını düşünüyorum. Ama patron Y Bey diye değiştirdi diye düşünüyorum. Bundan başka bana diğer işleri de vermeleri için beklememiz gerektiğini ve yukarıdan onay gelip Z Bey (genel müdür) işe giriş mailini atınca vereceklerini söylüyor. Yani pratik olarak işe alınmış sayılmam daha.
Ne yapsam bilmiyorum. Kadın sanırım gözlerimin önünde ayağımı kaydırıyor ve ben bir şey yapamıyorum.

Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama ne yapmalıyım sizce? Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.
Malesef her yerde var o kadınlardan. Yaptığınız işin öğrenme süresi, zorluğu vs. hakkında pek bilgim yok ama tüm meslekler insan mesleği, siz de insan olduğunuza ve ordaki diğer elemanlar süperzekalı olmadığına göre alasını yaparsınız. Biraz sabırsız gördüm sizi, bunun sebebi de o salak kadın tabi ki.
Ben şöyle bi çözüm bulmuştum, kendimden ve işimden emin olduğum an, baktım ki kadın sürekli kusur arayışı içerisinde, ne yapsam beğenmemeye ve eksik yanları göstermeye zorluyor. Evet haklısınız diyip bildiğim gibi devam etmeye başladım, huzur buldum. Böyle yapınca çalışkan ve çabalayan kişi olduğunuzu düşünmeye başlayacak, kulp takmaya devam edicek ama patrona fişfişleme sayısı azalacak. Tabi sizin sinirler başlarda pert olabilir ama bu düzene alışıyor insan. Bulduğu her hatayı açıklamaya çalışmak daha yorucu emin olun. He diyip geçin. Atla deve değil ya elbet pratikleşirsiniz.


megalomaniac
(19.05.18)
Diğerleriyle arası nasıl? Onlara da aynı davranıyor mu, onlar nasıl geçiştiriyor bunlar da önemli. Siz yeni olunca en çok size biniyodur tabi ama pes etmek yok. Takmamayı öğreneceksiniz. Ve burda kazandığınız sabır normal hayatınızda da sizi pamuk gibi bir insan yapacak.


megalomaniac
(19.05.18)
Ya kadın sana niye taksın ve ayağını kaydırmak istesin anlamıyorum. İnsanları sevmeyiz her zaman ok ama ayak kaydırmak falan gibi komplocular bana garip geliyor iş hayatında.


benaslindayohum
(19.05.18)
psikolojik savaş içindesin. sakinliğinizi koruyun lütfen. kadını da aklınızdan çıkarın diyeceğim ama kadın sanki sizi biraz kamçılıyormuş gibi de geldi bana. ama ne olursa olsun hiçbir şey ruh sağlığınızdan daha önemli değil. kıytırık bir .rospu yüzünden sağlığınızdan olmaya değmez. "off kimlerle çalışıyoruz" dediğinde götüne bakıp gıcık gıcık gülseydin keşke. afallardı. ay! sinir oldum ben de şimdi. ne istiyormuş ki senden. korkuyor mu acaba beni geçer diye. sence neden senle uğraşıyor olabilir?


for day to break
(19.05.18)
@megalomaniac Evet o da sürekli kusur arayışında. Nereden ne bulsam da yüzüne vursam amacında. Sabırsızım çünkü benim için bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Ben de çok takmamaya çalışıyorum, hatta böyle davranarak onu da sinir ediyorum, bana takmasının diğer sebeplerinden biri de böyle bir tavır göstermek.

Diğerleriyle arası çok iyi. Kötü davrandığı bir ben varım. Ama bazen çok iyi olduklarının arkasından sallıyo. "Bu uyuzluğuyla 1 senedir burada." gibi şeyler söylüyo. Ukala olduğumu, kendime çok güvendiğimi falan söylüyo. Belki ondandır.

@benaslındayohum Bana biraz çok iyi niyetlisiniz gibi geldi. Bu tarz insanlar her yerde vardır. Tavırlarınızı beğenmez, sizi rakip olarak görür, tipinizi beğenmez falan takmak için bir sürü sebep var.

@for day to break Bu tüyonuzu aklımda bulunduracağım. Çok iyi bir tavsiye. :) Küçük dağları ben yarattım tipinde biri. Bazen kendimi tutamayıp dalga geçer gibi cevaplar veriyorum, ondan olabilir. Böyle zamanlarda resmen kuduruyo :D


(17)

İnsanlardan nefret ediyor musunuz siz de?

Merhaba arkadaşlar,Durumu olmayanlar için özet sondadır.Açtığım başlık yüzünden alınanlar olabilir ama bu genel bir kanı. Neyse sorunuma gelecek olursak uzun zamandır insanlardan nefret ediyorum. Yaptıkları her şey gözüme saçma, aptalca, değersiz geliyor. Her şeyleri sahte geliyor. Birbirlerine karş
Merhaba arkadaşlar,

Durumu olmayanlar için özet sondadır.

Açtığım başlık yüzünden alınanlar olabilir ama bu genel bir kanı. Neyse sorunuma gelecek olursak uzun zamandır insanlardan nefret ediyorum. Yaptıkları her şey gözüme saçma, aptalca, değersiz geliyor. Her şeyleri sahte geliyor. Birbirlerine karşı anlamsız bir rekabete girişmeleri, arkalarından türlü dolaplar çevirmeleri, kendilerini mutlaka beğendirmek zorunda olmaları, gittikçe yozlaşmaları. Bilmiyorum artık her şeyleri sahte geliyor.

İyi insanlar yok mu? Tabiki iyi insanlar var ama o kadar azlar ki göremiyorum bile, kurunun içinde yanan yaşlar gibiler. Kalabalık içine çıkmaktan nefret ediyorum. Dediğim gibi katlanamıyorum, rahatsız oluyorum. Evden çıktığımda, mesela şehrin kalabalık olan yerlerine gittiğimde çok tuhaf oluyorum. Kendimi Matrix'in ilk filminde Morpheus'un Neo'yu sahte dünyayı gezdirdiği zaman(kırmızılı kadın falan vardı hatta,Neo şaşkınlık içinde etrafındaki kalabalığa bakıyordu.) Neo'nun hissettiklerini hissediyorum. Ajan Smith'in dediklerine de tüm kalbimle katılıyorum.

Sizce neden böyle hissediyorum? Bazı psikolojik sorunlarım var, belki ondan kaynaklanıyor olabilir. Hep insanlardan nefret mi edeceğim böyle? Sosyal medyayı falan kullanmıyorum. Sadece Facebook hesabım var onu da artık doğru düzgün kullanmıyorum. Çünkü kullandığım zaman midem bulanıyo resmen. Herkes gösteriş peşinde. Mesela bugün anneler günü, başka zamanda bir kere annesiyle fotosunu paylaşmamış biri aldığı hediyeyle birlikte annesiyle çektiği fotoyu paylaşıyor. Ulan bu kadının annen olduğu şimdi mi aklına geliyor da sadece anneler gününde onunla foto çekip paylaşıyorsun?

Neyse uzun oldu, kusura bakmayın. Olumlu veya olumsuz farketmeden yorum yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi merak ediyorum. İçinizde benim gibi düşünen varsa ne hissediyor, bununla nasıl mücadele ediyor merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Durumu olmayanlar için özet: İnsanlardan nefret ediyorum? Ne yapmalıyım?
Etmiyorum. İnsanları pek sevmem ama nefret de etmem, nefret çok güçlü bir duygu. Gerek yok öyle uçlarda yaşamaya.


EVET


pinkpeony
(13.05.18)
ek olarak çok olumsuz bir insanım ve bazen kendimden de nefret ediyorum. bugün arabayla şirinevler'den geçerken o insan kalabalığını gördüm ve kalabalığı görmek bile bıkkınlık, yorgunluk duygularımı kabarttı. kalabalık hemen üstümü başımı çıkartıp makinada yüksek derecede yıkama ve duş alma hissiyatı da oluşturuyo, belki gizli bi ocd hastasıyımdır ama bence değilim.


pinkpeony
(13.05.18)
insanların içindeyim seviyorum insanları
hareketi seviyorum
düşünceyi seviyorum
kavgamı seviyorum
sen kavgamın içinde bir insansın sevgilim
seni seviyorum

demiş nazım hikmet, duygularımı tezahür ederek.


biravekahve
(13.05.18)
Büyüklenme, kendini diğerlerinden üstün görme emareleri bunlar. Sen de diğeri de sıradan insansınız işte, abartma.


devilred
(13.05.18)
insanlari kendi kisisel standartlarina gore degerledirirsen olacagi bu. kafayi yersin. sana sahte gelen o hareketler belki de onu mutlu ediyordur, bilemezsin ki. dolayisiyla insanlari kendi standartlarina gore degerlendirme. her insan farklidir.

ikincisi bir isle ugras, kafan isinle mesgul olsun, etrafini o zaman gormezsin. insanlarin ne yaptigi umurunda olmaz.

ve son olarak, biz insanlar birbirimizle variz. benim varligim baska insanlarin varliginin sonucudur. dunya'da senden baska hicbir insanin olmadigini dusun. ne kadar sikici bir yer olurdu degil mi? her seye anlam katan insanlarin varligidir aslinda. bu sebeple insanlardan nefret etmem kendimden nefret etmemle esdeger. insanlari seviyorum ve onlarin hayatina deger katmak benim onceligim. cunku onlar benim hayatima deger kattilar ve katmaya devam ediyorlar.

ek olarak kisisel olarak kotu davranislara sahip ve hayatimiza negatif etkileri olmus insanlar da var tabii ki. onlara kizigin olabilirz ama faturayi tum insanlara kesemeyiz. kurallar ve deneyimler ve kanunlar ve degerler insan-insan iliskisini ayakta tutan seylerdir, yanlis iliskiden ders alip ilerlemek gerektigini dusunuyorum.


tomcruise
(13.05.18)
Sisteme entegre olamıyorsun. Onlar da zevk almıyor bu işten ama prim getiriyor sonuçta


empedokles
(13.05.18)
Fazlasıyla.


@j r r tolkien +1
Sevmiyorum ama nefret de etmiyorum.

Bazen bu tür hisler gelebiliyor ama kendimizi bu saydiklarınız içinde nereye konumlandırdığımız da önemli. Yani başkalarının sevmediği ya da nefret etmediği bir insan olmadığımız ne malum? Belki eylemlerimiz ve yaşam tarzımız da başkalarının midesini bulandırıyor. Söz konusu insanken keskin yargılar ve tanımlar yapmak çok güç bence.


Amaranta ursula
(13.05.18)
evet ne zaman metroya metrobuse otobuse binsem bosbeles insanlardan ki %96sini olusturuyor ortamin, nefret dolu gozlerle bakiyorum. tamamen zarar ziyan yaratiklar oldugu her hallerinden belli. ozellikle yaslilar ah o karakter yoksunu bir baltaya sap olmamis yaslilar yok mu


seljax
(13.05.18)
Bir kısmından nefret etmiyorum ama insan sevmiyorum.


ms brownstone
(13.05.18)
1.O nefret ettiğin insanların arasında emin ol seni tanımadığı halde insan olduğun için seven ve kaza vs. zor duruma düştüğünde yardım edecek insanlar da var. Bu adaletsizliği vicdanın kabul ediyor mu?

2.Nefreti sadece zihninde saklayamazsın. Mutlaka diğer insanlara olan davranışlarına da bir şekilde yansır. Yani diğer insanların senden nefret etmelerine yol açacak hareketlerin olur. Kendini bu kısır döngüye hapsetmek sana mantıklı geliyor mu?


mikro patlama
(13.05.18)
çoğunlukla evet.


Sevmeye çalış, böyle hissedersen yalnızlaşırsın. İnsanlara mecbursun, mecburuz. Sağlıklı insan sosyal bir varlıktır. Kendini izole etmemelisin. Tahammül seviyeni zorla. Bence her şey üzerinde çalışılırsa başarılabilir. Bir de şunu aklıma getiririm hep
" eeveryone you meet is fighting a battle you know nothing about, be kind, always "


dragons
(13.05.18)
insanlar dediğin sensin. kendine dair ne hissedersen, insanlar dediğin şeye dair de o. böyle olmasa, bu durumdan rahatsız olman daha zor olurdu, değil mi? ya da değiştirmek istemezdin?

ne yapmalıyım? kendi halinden memnun ol, ya da halini memnun olacağın bir kıvama getirmeye uğraş.


dafaisss
(13.05.18)
epeyce. ama minik bir umut kırıntısı da taşıyorum bir yandan.


fever
(13.05.18)
pis, gıcık, yobaz, şerefsiz, adi... lanet insanlar var ama yine de nefret etmiyorum insanlardan. güzel insanlar halâ var.

gülücüğe odaklan.


runagain
(13.05.18)
(12)

Ağır dalgınlık sonucu yanlış bankaya hesap açtırmak

Merhaba arkadaşlar,Yeni girdiğim iş için bugün hesap açtırdım. Ancak ağır gerizekalılık sonucu yaptığım dalgınlıkla B bankasına hesap açtıracakken A bankasına hesap açtırdım. Böyle bir şeyi nasıl mı yaptım? İki bankanın da renkleri aynı olduğu için A bankasını B bankası zannettim. A bankasına girdim
Merhaba arkadaşlar,

Yeni girdiğim iş için bugün hesap açtırdım. Ancak ağır gerizekalılık sonucu yaptığım dalgınlıkla B bankasına hesap açtıracakken A bankasına hesap açtırdım. Böyle bir şeyi nasıl mı yaptım? İki bankanın da renkleri aynı olduğu için A bankasını B bankası zannettim. A bankasına girdim müşteri temsilcisi sözleşmeleri getirdiği esnada şüphelendim ve etrafıma bakmaya başladım, sonra masanın üstünde duran kağıdın üstünde yazan banka adını görünce ağır bi "S.ktir" çektim. O esnada temsilci kağıtları getirdiği için bozuntuya da veremedim, acil bi işim olduğunu belirtip iptal ettirebilirdim ama o an aklıma gelmedi. Kısacası olayın vahametini çaktırmamak için yanlışımı daha da bi sıvadım. Şirketin ismini falan söyledim. Sadece kart verdiler, hesap cüzdanı falan da vermediler.

Düzeltme: Arkadaşların cevaplarıyla A ve B bankası arasındaki karışıklık düzeltildi.

Sonra gittim gitmem gereken B bankasına orada hesabımı açtırdım yine. Burada hesap cüzdanı verdiler. Şimdi diyeceğim şu ki bir maaş hesabı için 1 saat içinde 1 i yanlış olmak üzere 2 tane maaş hesabı açtırdım, 2 si de aynı şirket için. Başıma bir iş gelir mi veya yanlış olan banka şirketimden para ister mi? Telefonla iptal ettirebilir miyim? İptal ettirmek için şubeye mi gitmek gerek?

Bir yardım edin şu saftiriğe. İtiraf ediyorum gerizekalıyım. Yaptığım dalgınlık Ekşi'deki 'Yapılmış En Aptalca Dalgınlık' başlığında ilk 10 a girer. Gülmek serbest. Hak ettim bunu.
:) hiç bir şey olmaz. boşta hesabın durmasın istiyorsan müsait olduğun bir gün hesabını kapat B bankasından.


wishful thinking
(27.04.18)
firmadan kimse bir talepte bulunamaz. telaşlanacak bir şey yok. o bankada da bir hesabınız var artık. bulunsun. nasılda hesap işletim ücreti artık yok.


karlmarx
(27.04.18)
a bankasina git, 'muhasebeci de yeni baslamis, renkleriniz ayni oldugu icin b bankasiyla karistirmis salak, ehehe, kapattirayim ben bu hesabi' de.


icim urperiyor
(27.04.18)
"A bankasına hesap açtıracakken B bankasına hesap açtırdım." demişsiniz.
Arzulanan, hedeflenen, istenen, olması gereken: A bankası!

Sonra "A bankasını B bankası zannettim." demişsiniz, ve duyurunun geri kalanında...
Yani, arzulanan, hedeflenen, olması gereken: B bankası!
"Sonra gittim gitmem gereken B bankasına orada hesabımı açtırdım yine."

Dalgınlık devam ediyor hocam :)
Sıcak bir duş, papatya çayı, soft müzik ve rahat bir uyku.


güneyli çocuk
(27.04.18)
@guneyli cocuk
Hocam "A bankasını B bankası zannettim"de sıkıntı yok. Oradan "A bankasına girdim"le başlayan kısım "B bankasına girdim"le devam etmeli, tabii "gitmem gereken B bankasına" kısmı da "gitmem gereken A bankasına olmalı".


me23
(27.04.18)
@güneyli çocuk, @me23

bence "dalgınlıkla A bankasına hesap açtıracakken B bankasına hesap açtırdım" kısmında A ve B yer değiştirirse sorun kökten çözülüyor.

--- neyse böyle dalgınlıkları hepimiz yapıyoruz duyuru sahibi arkadaşım dert etme kendine çok da uç bi örnek değil :)


ssiradanbirigibi
(27.04.18)
@ssiradanbirigibi , @me23 arkadaşlar konu üzerine 'gerçekten çok fazla düşündüm', şuan cenin pozisyonunda işsizliğimi sorguluyorum. @ssiradanbirigibi haklı. "A bankasını B bankası zannettim"'de incecik bir sıkıntı var. Söylemeye utanıyorum ama bu konuda küçük bir deney bile yaptım. Şuan açıklamasına girişip kendime olan saygımı daha da yitirmek istemiyorum. kaç yaşında adamım yahu.


güneyli çocuk
(27.04.18)
@wishful thinking ve karlmarx Bunu duyduğuma gerçekten sevindim. Yüreğime su serptiniz.

@içim ürperiyor Kendi mallığımı muhasebeciye attıktan sonra oluşan o azabı nasıl yenicem ? :D

Öncelikle güneyli çocuk,me23,ssiradanbirigibi Ya yazdığınız şeylerle yarıldım . Hala sırıtıyorum o derece. Hepinizi de çok seviyorum. Özellikle güneyli çocuk bir başka.

@güneyli çocuk Artık rahat bir nefes alabilirsin. Çünkü düzelttim. Dalgınlık sanırım benim yaşam tarzım olmalı. Dediğin şeylere, özellikle de uykuya çok ihtiyacım var. Belki de uykusuzluktandır :)

@ssiradanbirigibi Bu benim yaptığıma 'dalgınlık' demek biraz hafif kalır.


@guneyli cocuk :)))))
"A bankasını B bankası zannettim." aslında iki türlü de anlaşılabiliyor dikkatlice düşünürsek, yani karıştırılan banka a da olabilir b de. ay daha fazla devam edemeyeceğim :) offf cuma gecesi bu konu üzerinde bu kadar düşünmek biraz ilginç oldu :)) şu an gerçekten bulunduğum ortama yabancılaştım.


me23
(27.04.18)
Hiç bir şey olmaz, istediğiniz bankadan istediğiniz zaman hesap açabilirsiniz. Kullanmazsanız problem yok, ama ilerde bir gün kullanmak gerekir ve hesabınız olduğunu hatırlar ve o hesaba bir eft/havale yaptırırsanız ;

hesaba para geçtiği an yamyamlık yapıp hesap işletim ücreti kesebilirler.

pazartesi bir faks çekin şubeye "xx şubenizdeki xx hesabımı kapatmanızı rica ederim" yazın gönderin. mecbur kapatıyorlar.


John Bloor
(28.04.18)
Yav ne yazmış millet. Bankayı ara hemen kapatırlar hesabı.
Ayrıca kimse o hesaptan hesap işletim ücreti alamaz. Yasak.


@John Bloor Sevindim bunu duyduğuma. İşim düşse bile kullanmam.

@mutlusismankedi2015 Telefonla kapatırlar mı? Öyle bir şey varsa harika olur.


(10)

Şimdi ben Deizm'e doğru gidiyor muyum?

Merhaba arkadaşlar,Din açısından umursadığım sadece Allah var. Ama nedense Kuran, Peygamber,ibadetler falan hiç mi hiç umrumda değil.Olması da olmaması da benim için bir fark yaratmıyor.Öldükten sonra bir hayata biraz inanıyorum, aslında inanmak istiyorum ama emin değilim olup olmadığı konusunda. Bu
Merhaba arkadaşlar,

Din açısından umursadığım sadece Allah var. Ama nedense Kuran, Peygamber,ibadetler falan hiç mi hiç umrumda değil.Olması da olmaması da benim için bir fark yaratmıyor.Öldükten sonra bir hayata biraz inanıyorum, aslında inanmak istiyorum ama emin değilim olup olmadığı konusunda. Bu kesinlikle Ateizm'e kaymaz. Nasıl desem bilmiyorum ama bu konuda sanırım kafam karışık veya soğudum dinden. Kendimi bir Müslüman gibi hissetmiyorum. Bütün dinlerin gereksiz ve insanları ayrıştırmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. Bazen dua etme gereksinimi duyuyorum, yardım istiyorum. Yani benim dini yaşama anlayışım sadece Tanrı'dan ibaret. Sanki dinler, kitaplar, peygamberler başka bir şekilde ortaya çıkmış. Değişeceğini falan da düşünmüyorum. Şimdi ben bu anlattıklarıma göre Deist mi oluyorum? Ne düşünüyorsunuz?
evet anlattigin deizm gibi bir sey. "evreni yaratan bir bilinc var bence ama din peygamber olayi insan urunu, bu yaratici bence insanlarla iletisim kurmaz, kursa da peygamber falan kasmaz direk soyler diyecegini" demis oluyorsun bir yerde dogru mu anladim?

tabii bu durumda oldukten sonra hayata inanmak icin falan bir sebebin kalmiyor, yani o dinlerle (bazi dinlerle) gelen bir sey. yani o "fikir" dinlerle gelen bir sey, hayatinda hic din diye bir sey ogrenmemis olsan oldukten sonra hayat fikri aklina gelir miydi? bazi dinlerde ise oyle bir konsept yok bile. dua da ayni sekilde, bir tanriya inaniyorsun ama dua ve duanin kabulu / dinlenmesi uzerine inancin yine din (islam dini) tabanli, bildigin dinde bu var, her dinde bu yok. benim tanrimda bu olay var dersen bir yerde kendi dinini olusturmus oluyorsun.

Umursadigin da Allah olmuyor kelimeyi dogru kullanmak istiyorsan, Allah ibrahimi dinlerin (musevilik, hristiyanlik, islam) tanrisidir. Yani Ganesh nasil baska bir dinin tanrisiysa allah da bu bahsettigim dinlerin tanrisi. Boyle onbinlerce belki yuzbinlerce tanri gelmis gecmis.

tabii deizm ile soyle bir barisirsan sayet sonra "tanri var mi lan neden olsun ki? evreni yaratacak bir bilince ihtiyac varsa, o bilinci yaratacak baska bir bilince de ihtiyac olmali, ve onu yaratacak bilinclere sonsuza kadar..." sorusuna cevap arayacagin gunler de gelecektir. ona da hazirlikli olman lazim.


robokot
(26.04.18)
Klübe hoşgeldin


all girls dream
(26.04.18)
Aslında ben buna “mecburiyetten deizm” diyorum. Çünkü muhtaç hissettiğin için dua ediyorsun. Eğer yardıma ihtiyacın olmasaydı belki dua de etmeyecek kim bilir vir yaratıcıya da inanmayacaktın.


cemallamec
(26.04.18)
İslama göre deist biri de müslüman değildir. Çünkü İmanın altı şarttına da (şüphesiz) inanmak gerekir.


1adam
(26.04.18)
@robokot Öncelikle genel olarak doğru anlamışsınız. Yani tanrı direk insanlarla iletişim kurar, neden dolaylı yoldan iletişim kursun ki? Sonuçta sonsuz güç sahibi olarak her insanla eş zamanlı olarak iletişim kurabilir. Aslında durumumu en kısa şekilde anlatmam gerekirse imanın şartı 5 dir ve ben bunun 4 ünü sağlamıyorum. Sadece bir tanrıya inanma durumu var. Durumum bu şekilde. Şu bahsettiğin evreni yaratan bilinci başka bir bilincin yaratması olayı da bazen kafama takılıyor ve yine bahsettiğiniz gibi bu sonsuza kadar gider. O yüzden bunu düşünmemeye çalışıyorum.

@all girls dream hoşbuldum :)

@cemallamec Mecburiyetten değil çünkü dua etmeyecek olsam bile evrenin tesadüfen değil de bir bilinç, bir yaratıcı tarafından yaratıldığına inanıyorum. Asıl bu yüzden Deizm diyorum.

@1adam Zaten Müslüman olduğumdan da bahsetmiyorum. Dikkatli okuduysanız Müslüman gibi hissetmediğimi yazdım.


Gitmekten ziyade zaten oradaymışsın gibi.


@j r r tolkien hayranı Evet farkındayım aslında. Ama şu an peygamber,kitap, din gibi şeyler konusunda kararsızım, direk reddetmiyorum. Umrumda değil gibi ,direk reddetmekle bunun arasında fark var bence.


agnostik deist arasi bişey olmuşun reiz


The_Lollok
(26.04.18)
umrumda degil meselesi de sık goruluyor inanc yikimi durumlarinda yani aslinda kafan bir sey diyor farkindasin ama sonuclarindan hosnut degilsin / korkuyorsun o zaman da kafa direk dusunmemeye calismaya / umursamiyormus gibi yapmaya vuruyor kendini.

bir de imanin sartlarinda durumun 1/6 degil de 0/6 cunku allah'a iman dedigim gibi ibrahimi dinlerin tanrisina imandir yani sen "allah'a" yani islam'in tanrisina inaniyorsan dolayli olarak meleklerine peygamberine falan da inanman gerekir. "bir tanriya" inaniyorsan sayet bu allah degildir o yuzden imanin sartlarinda sayilmaz bence. Mesela tanri'ya iman eden bir budist islamda imanin sartlarindan birini yerine getirmis olmuyor cunku farkli tanrilar onlar. senin aklima yatiryor dedigin tanri allah degil gibi geldi bana.


robokot
(26.04.18)
@The_Lollok Agnostik ve deist arası güzel tanımlama olmuş.

@robokot Eksik bıraktığım yerler olmuş. Aslında bende insanların hayatında bir etkisi olan ama kaderciliğe kaymayan bir tanrı anlayışı var. Senin de söylediklerini göz önünde bulundurursak ilk cevabında belirttiğin gibi kendi dinimi oluşturdum sanırım.


(5)

Yeni girilen işte sabrın zorlanması

Merhaba arkadaşlar,Durumu olmayanlar için özet sondadır.Daha önceki duyuruda belirttiği (git: 1273099) gibi kurumsal bir firmada E-Ticaret Sorumlusu olarak 1 hafta önce işe girdim. Daha önce bu alanda bir tecrübem olmadı. Yani beni yetiştirmek üzere aldılar. Görevim stokları kontrol etmek, siteleri
Merhaba arkadaşlar,

Durumu olmayanlar için özet sondadır.

Daha önceki duyuruda belirttiği (git: 1273099) gibi kurumsal bir firmada E-Ticaret Sorumlusu olarak 1 hafta önce işe girdim. Daha önce bu alanda bir tecrübem olmadı. Yani beni yetiştirmek üzere aldılar. Görevim stokları kontrol etmek, siteleri kontrol etmek, siparişleri işleme koymak, iade almak, sitelerde ürün açıp kapamak, kargo kapatma gibi şeyler olacak. Seo,Ad Sense gibi ileri seviye gerektirecek işler yok. Onları yazılım ekibi yapıyor.

Siteler demişken 10-11 civarı alışveriş sitesi var. Yarısı önemli, yarısı da geri planda kalan siteler. Genel olarak bu işler var. Ufaktan ufaktan görev vermeye başladılar ve iş öğretme anlamında da 3-4 gündür hareketlilik var. Ben de bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Ben de daha iyi kavramak için verdikleri görevleri biraz detaylara dikkat ederek yapıyorum, bu da biraz uzun sürmesine neden oluyor. Şimdi çalıştığım bölümde bana yardımcı olan 2 kişi var. Bir tanesi 1 yıldır orada çalışan 19 yaşında bir genç, diğeri de 30 yaşında 3 yıldır çalışan bir kadın, şef değil ama oranın ağası gibi bir şey. Çoğu yük onda gibi. Genç arkadaşımız (en iyi arkadaşım) acele etmemem gerektiğini, her zaman yardımcı olacağını, her şeyin birden olmayacağını, canımı sıkmamam gerektiği gibi destekleyici şeyler söylüyor. Diğer bölümlerden arkadaşlar da öyle söylüyor ve bana hep güleryüzle, sevecenlikle yaklaşıyorlar.

Ancak bu bana daha çok iş öğreten ve yapmam gerekenleri söyleyen kadın tam anlamıyla sabrımı zorluyor. Bana sanki gerizekalıymışım gibi davranıyor. Amk işe başlayalı 1 hafta oldu, 1 haftada o kadar şeyi nasıl öğreneceğim? Ona göre böyle gidersem bir işi yapmam 1 yılımı alırmış. Ben her şeyi kavramak, neyin ne olduğunu öğrenmek için yavaştan alıyorum. Bir şeyi yanlış yapınca " Ben galiba anlatamıyorum" gibi kezban kezban triplere giriyor. Bi yerde öyle sinirlendim ki anlatamam, yeni de olduğunuz için bir şey de diyemiyorsunuz, kendinize göre gerekçeler belirtiyorsunuz. Sanki zorla yaptırmışlar gibi, sanki benim orada çalışmamı istemiyor gibi ve bana en soğuk davranan o . Ben bu kadınla napıcam bilmiyorum. Üstelik kendisi de diyo bu iş öğrenmesi zor, zaman alır diye. Tahmini olarak ne kadar zamanda kavrayabileceğimi sordu ve ben de "1.5-2 ay" dedim, "1.5 ayda yaparsan bravo sana dedi". İşverenle konuştuğumda o da bu işi öğrenmenin çok zaman alacağını söylemişti.

Önümüzdeki ay sezon açılacak ve ben o zamanki stresle bu kadınla nasıl baş edicem bilmiyorum. Adeta diken üzerindeyim, edeceğim en ufak lafın 2 dakika sonra işverenin kulağına gideceğine eminim. Ya da gidip "Aldığınız İnatçılık kişisi işleri batırıyor" diyecek birisi bence. Bu da benim sonum olur. Var mı sizin de yaşadığınız benzer tecrübeler ve ne önerirsiniz? Tikler gelecek.

Özet: Daha önce tecrübemin olmadığı e-ticaret işinde yeni başlamama rağmen, işleri hemen kavrayamadığım,yavaş olduğum için gerizekalı muamelesi yapan bir kezban var, bana orada en soğuk davranan odur.Adeta sabrımı zorluyor.En ufak bir lafımda işverene işpiyon eder. Yaşayanınız var mı ve ne önerirsiniz?
bu ne sabırsızlık, ya hu... sakin, daha. belki birgün şükranla andığınız kişi o olacak... 1 haftada birşey belli olmaz. daha önce hızlanamyan kişiler olmuştur, yetişip kaçanlar olmuştur... o yüzden öyle davranıyordur belki.


e haliyle
(13.04.18)
Sizce asıl o sabırsız davranmıyo mu 1 haftada her şeyi öğrenmemi bekleyerek?


Valla bana abartıyormuşsun gibi geldi. Anlattıklarına bakılırsa şu an için verdiği en uç tepki "ben anlatamıyorum" şeklindeki tepkiymiş ki bu da işleri yavaş kapmandan dolayı ya da aynı şeyi belki defalarca anlattığı için verebileceği bir tepki. İşleri yavaştan alıyorsan bunu karşıya güzelce anlat. Çok da bilenme şimdiden.


böyle insanlar her yerde. olabilir zamanla öğrenirsin de "Ben galiba anlatamıyorum" şu cümle bile kadını tanımak için yeter. insan gibi yaklaşabilir. patron yalakasıdır bir de bu bence. eline güç geçirince böyle olurlar kendilerinden daha yukarda birinin karşısında tam tersi.


nick bulamadim
(13.04.18)
@j r r tolkien hayranı Keşke abartsaydım ama abartmıyorum. Başkalarına davranma şekliyle bana davranma şekli arasında dağlar kadar fark var. "Ben anlatamıyorum galiba " dediği yerde bildiğin azarladı yani. Orada kendimi nasıl tuttum bilmiyorum. Kendisine de zaten kaç kere söyledim detaylara dikkat etmek için yavaştan aldığımı. Bir de bu iş öyle 1 haftada öğrenilecek bir şey değil. Standart bir insanın 3-4 ayını alır öğrenmesi. Bunu işveren de söyledi, oradakiler de söyledi. Zaten sözleşmede de yazıyor ilk 2 ayın deneme süresi olduğu. Her sitenin kendine özgü bir sistemi var. Daha 1 haftalık birinin işleri hemen kapıp standart düzeye gelmesi beklenemez. Tamam 4-5 ayımı doldurmuş olsam orada biraz hak veririm ama bu şekilde olmaz. Bir de kendisi sürekli üzerinde çok yük olduğunu, delirme noktasına geldiğini, kafa tatiline ihtiyacı olduğunu söylüyor. Herhalde üzerindeki yükü hemen bana yükleyemeyeceği için de olabilir bu tavırlar.

@nick bulamadım Vallahi tam anlattığın gibi. Egoist manyağın teki. Matrix' de yaşamıyoruz ki bilgisayara kendimizi bağlayıp ihtiyacımız olanı anında beynimize yükleyelim. Patron yoğun olduğu için kimse kolay kolay kendisine ulaşamıyor ama ulaşsalardı patron yalakası olurdu eminim.


(8)

E-Ticaret'i ne kadar sürede öğrenebilirim sizce?

Merhaba arkadaşlar,Bugün bir mobilya firmasında E-ticaret Sorumlusu olarak işe başladım. Bu işi daha önce hiç yapmadım, yani yetiştirilmek üzere alındım. İşte fiyat güncellemeleri, stok kontrol,kampanyalar, siparişler, tabi bunun yanında Erp olarak Tiger falan var. Bugün mesela site kontrolü görevi
Merhaba arkadaşlar,

Bugün bir mobilya firmasında E-ticaret Sorumlusu olarak işe başladım. Bu işi daha önce hiç yapmadım, yani yetiştirilmek üzere alındım. İşte fiyat güncellemeleri, stok kontrol,kampanyalar, siparişler, tabi bunun yanında Erp olarak Tiger falan var. Bugün mesela site kontrolü görevi verdiler. 250 entrylik listeyi 2 saatte kontrol edemedim. Daha bugün başladığım için normal de ileriki zamanlarda böyle yavaş olamam. Ama sezon da açıldığı için artık daha yoğun olacak.

Sizce hızlanır mıyım gittikçe? Nelere dikkat etmeliyim? Ortalama biri ne kadar sürede kapabilir veya bu işi yapanlarınız varsa ne kadar zamanda öğrendiniz? Görüşlerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum. Tikler geleceek.
Datayla özellikle fiyatlarla çalışıyorken çok dikkatli olmalısın. ufak bir virgül hatası fiyatın yanlış yazılmasına bu da baş ağrımasına sebep olur (tecrübeyle sabit). Hızdan ziyade dikkat önemli.

Sistemi ERPyi kullanmayı öğrendikçe hızlanırsın zaten.


facebook
(04.04.18)
@facebook Vallahi bu kadar dikkat isteyen bir işte hata yapmanın da bir o kadar kolay olması sanırım işin ironik kısmı. Hata yapmak işten bile değil. Noktalama işareti uyarısını dikkate alacağım. Teşekkür ederim.


zamanla alışır hızlanırsın, bu sırada rahatlayıp boşlama yeter.

(bkz: hepsiburada'da 1 tl'ye satılan bilgisayar)


yuto
(04.04.18)
@yuto Öyle zannediyorum.


dikkate ve zamana ihtiyacın var sadece. sistemler artık facebook kullanmak kadar kolay.


retiredcolonel
(05.04.18)
@retiredcolonel İki gündür site kontrol ediyorum da kolay gibi geldi dediğin gibi. Sanırım 1-2 aya ihtiyacım olabilir.


Uzman ama yaptığı işi ilk defa yapıyor. Çok komik degil mi ya. Neyse Python falan öğren amelelik işini bayağı azaltır ufak tefek botlar.


Jimmy McNulty
(05.04.18)
@Jimmy Mcnulty Haklısınız, işi ilk defa öğrenen biri olarak "Uzman" kelimesini kullanmak doğru olmaz. Sorumlu olarak değiştirdim. Tecrübeli olunca kullanırım artık :) Seo falan yok işin içinde. O yüzden öyle Ad Sense, Python falan gerekmiyor. Mağaza açma kapama, site kontrol, stok yönetimi gibi şeyler var.


(7)

İşe başlamadan önce izin istemek(Tikler gelecek)

Merhaba arkadaşlar,Uzun zamandır iletişim halinde olduğum firma dün aradı ve beni alacaklarını, dolayısıyla gerekli evrağı toplayıp pazartesi günü başlamamı söyledi. Ancak bir sorun var. Kronik bir rahatsızlığım var ve düzenli aralıklarla kontrole gidiyorum. 2-3 ayda bir gitmem gereken kontrole bu s
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır iletişim halinde olduğum firma dün aradı ve beni alacaklarını,
dolayısıyla gerekli evrağı toplayıp pazartesi günü başlamamı söyledi. Ancak bir sorun var. Kronik bir rahatsızlığım var ve düzenli aralıklarla kontrole gidiyorum. 2-3 ayda bir gitmem gereken kontrole bu sefer neredeyse 8-9 aydır gitmiyorum.Bi ara önceki işten dolayı fırsat bulamadım, oradan çıkınca da erteledikçe erteledim. Bu sıralar gitmeyi düşünüyordum, zaten ilaçlarım da bitti sayılır, ilaç raporunun süresi de bitti. Rapor olmadan ilaç alamıyorum. İlaçlara güvendim gitmedim.

Firmadan da bir süredir ses çıkmıyordu, umudu kesmiştim. Dün arayıp beni alacaklarını söylediler. Şimdi düşünürken farkına vardım olayın. Benim işe başlamadan önce doktora gitmem gerek. Kontrol çok önemli değil ama yeni rapor çıkarttırmam çok önem arz ediyor. İşe başlarsam sittin sene gidemem bir daha.Çalışırken gitmek istesem yeni başlayan birisinin izin istemesi de çok yakışıksız olur.Yarın arayıp sebebi belirtip salı veya çarşamba günü başlamak için izin istesem mi veya ne desem?Şimdiden teşekkür ederim.

Tikler gelecek.
İşe birkaç gün geç başlamak çok sorun olmaz. Ara söyle yarın.


Evet ben de işe başlamadan önce izin almanın daha kolay olduğunu düşündüm.Yarın arayıp söyleyeyim bakalım ne diyecekler.Cevaplar için teşekkürler.


@want2die Adamlar kronik rahatsızlığım olduğunu biliyorlar aslında ama dediğin gibi bundan bahsetmem zaten. Benim için önemli olan ilaçlar. İlaç olduğu sürece gitmesen de doktora önemli değil. Muhtemelen bir daha gideceğim zaman senelik iznin gelmesini beklerim.


girdikten sonraki hafta 1 hafta tatile gidecem yalnız diye anlaşarak işe girmişliğim var. önden konuş, herhangi bir hoşgörüsüzlük sezersen de sıkıntıyı baştan görmüş olursun en azından.


yuto
(31.03.18)
@yuto Yamanmışsın vallahi :) O sırada tatil yapacak zaman bile bulmuşsun. Dediğin gibi sıkıntıyı baştan görmek önemli. Bu arada ben de mi hastaneye gideceğim diyerek birkaç gün tatile çıksam? Kafama çok yattı.


Beni pat diye aramışlardı pazartesi gel başla diye. O sırada fizik tedaviye gitmem gerekiyordu. 1 hafta geç başlayıp, başladıktan sonra da 1 hafta erken çıktım işten. Sorun olacağını zannetmiyorum.


jazzabel
(01.04.18)
Şimdi aradım da sorun yok dediler. Ne zaman hazır hissediyorsam o zaman başlamamı söylediler.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.