Giriş
(2)

Bilgisayar SSD vs

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_swift-3-sf314-54-pentium-p4417u-4gb-128gb-ssd-%C4%B1hd-14-fhd-win-10-home-laptop-1203102.html>>Selamlar herkese, taşıması kolay, hafif, ince bir bilgisayar bakıyordum. Yukardaki bilgisayarı aldım indirimden. En azından bir İ3 işlemci olmasını bende isterdim
www.mediamarkt.com.tr

>>Selamlar herkese, taşıması kolay, hafif, ince bir bilgisayar bakıyordum. Yukardaki bilgisayarı aldım indirimden. En azından bir İ3 işlemci olmasını bende isterdim ama ne yazık ki değil.

İsteklerime yeteceğini düşünüyorum. 8-9 sekmeli internet gezinmeleri,ofis programları bazen google spreadsheet çalışmaları, arada netflix.


Bunun yanında SSDli bir model olması iyi oldu.Bu bilgisayara RAM ve SSD desteği yapabilir miyim ilerde? Nispeten ucuza mal oldu, biraz masraf yapabilirim. Bu destekleri yapmak laptopu garanti dışı kapsamına sokar mı? Siz ne dersiniz,neler yapabilirim? Bu haliyle de bana yeterse yapmam ama kasma,donma baslarsa biraz çıldırıyorum elektronik aletlerde.
ırene adler
(14.02.20)
4GB ram varmış, özelliklerinde max 12 diyor, demek ki arttırılabilir.

Ssd olduğuna göre slot da vardır, en kötü şu an bulunan 128gb ssd yi söküp daha yüksek bir model takarsınız


pislick0
(14.02.20)
(14)

Maaşın dağılması

>>>Herkeste böyle mi bilmiyorum ya da hayat mı pahalandı. İstanbul'da bir tık lüks semte yakın bı yerdeyiz. 4 bin lira maaşım var.(Az biliyorum) Annemlerle yasiyorum. Kira+Fatura+mutfak katkısı kafadan 1200 TL veriyorum. Bana 2800 TL kalıyor daha ilk günden. >>Sanki bana biraz eve verdiğim miktar fa
>>>Herkeste böyle mi bilmiyorum ya da hayat mı pahalandı. İstanbul'da bir tık lüks semte yakın bı yerdeyiz. 4 bin lira maaşım var.(Az biliyorum) Annemlerle yasiyorum. Kira+Fatura+mutfak katkısı kafadan 1200 TL veriyorum. Bana 2800 TL kalıyor daha ilk günden.


>>Sanki bana biraz eve verdiğim miktar fazlaymış gibi geliyor. Akbil filan derken 2 bin 500 TL'ye geçinmeye çalışıyorum. Sizce bana kalan para az mı? Hayat mı çok pahalandı? Bazen para artıyor,aylık 650 yemek kartımda var,bazen dışarda onu da kullanıyorum. Ama yine de yetmediği durumlarda da oluyor.Su ara hiç seyahatte etmiyorum,bir de seyahatleri hayatıma kattigimda ne yapicam diye düşünüyorum. Bu durum için ek bir iş daha arıyorum part time. Siz de nasıl durumlar? Maaşınızın kaçta kaçı bu giderlere gidiyor?Eve giden parayı büyütüyor muyum?
ırene adler
(09.02.20)
hayat aşşırı pahalandı :(
her ay sabit 4700 tl, geldiği gibi hesabımdan çıkan para. sabit olan bu; mutfak, faturalar vs dahil değil. sabit olmayan giderler biraz daha artarsa ek iş aramayı ben de düşünüyorum.


pati
(09.02.20)
2500 liraya yemek, kalacak yer, faturalar vs hariç geçinemiyor musunuz?

şu harcamaları alt alta yazsanıza siz de aydınlanmış olursunuz.

günlük 80 tl harcama bütçesi yapar. sadece 1 öğün dışarıda yemeniz gerekiyor. işyeri genelde yemek veriyor tr de yani bu da bir parametre olmamalı. ne yapıyorsunuz da günde 80 tl harcıyorsunuz merak ettim.


ozdek
(09.02.20)
Her gün 80 TL harcamıyorum aslında,bir alışverişe ciksak kıyafet vb 400-500 gidiyor zaten. Sosyal ortamlara girince hele daha çok gidiyor. Bende kendi harcamalarimi biraz gözden geciricem.


ırene adler
(09.02.20)
@ozdek hocam iyi güzel güne dağıtmışsınız da, yaşamak olmaz ki öyle. dışarı bir mekana çıkılsa en az 150-200 lira, dışarıda yeseniz minimum 30 lira vs.

Ki mesela daha ulaşımı şusu busu da var. Hayat pahalı cidden.


aguen
(09.02.20)
açık öğretime yazıl aylık öğrenci çıkar ya da
öss gir bir bölüm kazan 4 sene bedava öğrencsisin


bir soru sorcam
(09.02.20)
ben bir süredir iş arıyorum eşim 7 bin civarında kazanıyor. 1-2 ay kadar önce 6 bin tl maaşla ortalama bir hayat sürülebileceği iddiasındayım hatta entry bile girdim aksi yönde mesajlar geldi ona rağmen savundum. ama kışın gelişiyle ay sonunu zor getirir olduk. geçen yıl böyle değildi para bile biriktiriyorduk. müthiş pahalandı her şey. evde bir şey bitmeye yaklaşınca panik oluyorum. dışarı çıkmaya korkuyoruz. çok ama çok pahalı her şey.


Evet Türkiye de herşey pahalandi haklisin.
Fakat şöyle bir durum var,mesela ilk işime başladığında asgari ücretin biraz fazlasiydi maaşım yetmiyordu ikinci isimde yaklaşık iki katına cikmisti kaldığım yer falan aynıydı ama yine yetmiyordu paranin nereye gittiğini hiç anlamiyordum. Daha sonra ise maaş yatınca belirli kısmını yatırım yapmaya başladım o parayı gormuyordum. Bu düzene alıştıkça harcamalar azaldı ve bu sayede syehat falan için para birikmeye başladı.


retarder
(09.02.20)
Hayat pahalı kardeşim,eve daha az vereceksen market alışverişini kendin yap ,az mı çok mu veriyorsun anlarsın.
Beyaz peynir olmuş 50 lira a.q


istanbullu zenci
(09.02.20)
hayat acayip pahalandı. bugün bir yere gittim, milkshake 28.5 tl diyordu. eskiden 10 tl'ye alıyordum. şu an ben de ailemle yaşıyorum, kira-katkı hiçbir şey vermiyorum. ona rağmen ayda minimum 2000 tl harcıyorum ve tek yaptığım starbucks'a gitmek, haftasonu 1-2 gece çıkmak.


2018 ocak - 2019 ocak arası market ürünlerinde enflasyon 37%
www.kliktag.com
bu arada 4500'e kira verip geçinen çocuk sahibi arkadaşım var. yani harcamalarını gözden geçir.
eline 2800 kalırken 17%sini kıyafete vermemelisin.


esref
(09.02.20)
hayat hakikaten pahalandı


tamamhosdiyonda
(09.02.20)
ben de o civarda kazanıyorum. kira vermiyorum ama ev alışverişini falan yapıyorum, yetmiyor cidden. adamakıllı bir market alışverişi yaptığım zaman 400-500 liradan aşağı çıkamıyorum, ki bu aldıklarım 10 gün gidiyor en fazla. sosyal hayatım yok, sadece sigaraya para veriyorum. önceden bu şekilde yaşayarak maaşın yarısını kenara atabiliyordum, şimdi ancak yetiyor.


Son sorunuza cevap vermek istiyorum, bu tamamen ailenizin maddi durumuyla alakalı, durumları iyi değilse yardımcı olmanız gerekiyor tabi, ya tek başınıza yaşamak zorunda kalsanız bunun belki 3 katı eve gidecek o zaman nasıl geçineceksiniz? Sırf doğalgaz 400-500 tl geliyor. Bu arada evet hayat pahalı, ben de kıyafete çok para harcıyorum ama her ay olmuyor bu, bir ay atıyorum kozmetiğe çok harcadıysam kıyafet almıyorum ya da tam tersi bi denge kuruyorum.


carmenta
(09.02.20)
Hocam evet her şey pahalandı falan ama bir de maaşlı çalışan olmanın sinsi bir tarafı var, probleminiz o olabilir. Olay şu, maaşlı çalışan olunca kaç para alırsanız alın yetmiyor, çünkü standartlarınızı ona göre yükseltiyorsunuz. Bu durum o kadar siz farketmeden gerçekleşiyor ki bi bakmışsınız elde bir şey kalmamış, kredi kartları sonuna kadar kullanılmış, boğazınıza kadar borçtasınız falan.

Geçen sene X birim maaş alıyordum ve yetmiyordu. Üstüne bahsettiğim gibi borçlanmıştım bir sürü. Bu sene bu durumun farkına vardım ve 3X maaşlı bir işe geçmeme rağmen aylık X/2 kadar harcama yapıyorum ve geçen sene paramın nasıl yetmediğine akıl sır erdiremiyorum.

Bunun başarmanın en kolay yolu, maaş yatınca belli bir kısmını yatırım hesabına aktarın (ya da dolar altın falan alın) ve kredi kartı kullanmayın. Elinizdeki paraya göre yaşamayı öğrenirsiniz böylece. Sonuçta insan garip bir canlı, her duruma adapte olabiliyor.


(7)

Kombiye ne oldu?

>>>Basınç 3ünde üzerine çıktı, daha sonra su boşaltımı yaptık, 2ye indi tekrar. Bir iki saat içersinde yine tavan olmus,3ü de geçmiş. Su giden mavi vanayı kapatın dedi kombici,onu kapatmamıza rağmen yine 3 ve üzeri. Bu kombiye ne oldu?Bilmem ne vanası bozulmuş filan dedi. Anlamıyoruz ki,belki daha u
>>>Basınç 3ünde üzerine çıktı, daha sonra su boşaltımı yaptık, 2ye indi tekrar. Bir iki saat içersinde yine tavan olmus,3ü de geçmiş.

Su giden mavi vanayı kapatın dedi kombici,onu kapatmamıza rağmen yine 3 ve üzeri. Bu kombiye ne oldu?Bilmem ne vanası bozulmuş filan dedi. Anlamıyoruz ki,belki daha ucuza halledilcek bir şey. Tamir için 500 TL dediler.Daha basit bir çözümü yok mudur? Şu an çalışıyor kaloriferler.
ırene adler
(02.02.20)
su doldurma vanası bozulmuş olabilir. markasına göre tamir ücreti yukarı çıkabilir.


sutlu nescafe
(02.02.20)
Bence çok basit birşekilde göstergesi bozuldu. Kombi markasına göre youtube'da bazı videolar var sorunu nasıl çözeceğinize dair. Tabiiki işe yaramama olasılığı var ama ben 150 lirayı youtube sayesinde kasada tutmuş bulunuyorum.


aks-i endaz
(02.02.20)
ne kadar zamanda tekrar 3 e çıkıyor. basıncı 1 e sabitleyip evin suyunu kesin yine de 3 e çıkıyorsa vanada değildir. evin suyunu kesince sabit kalıyorsa vanadır problem. bir tesisatçıya bu vana değişecek kaça değişirsin yarım saatlik iş deyin(borular plastikse). teşhisi siz koyduğunuzda fiyat inanılmaz düşer.


tukenmez adam
(02.02.20)
1 saat içinde tekrar 3e çıkıyor. Tüm suyu keselim bakalım. Teşekkürler bilgiler icin


ırene adler
(02.02.20)
büyük ihtimalle vanadır problem. kombinin içindeki su basma vanasıysa pahalıya değiştirebilirler.


tukenmez adam
(02.02.20)
su basincini ayarlayan ya vana ya da icinde basinci dengeleyen tup gibi balon gibi bir sey var odur. ikisi de cok pahali degistirilmemeli. internetten fiyatlarina bakabilirsiniz hatta.


sparkle kiddle
(02.02.20)
Genleşme tankı içindeki hava bitmiş,muhtemelen delinmemiştir. Düzgün bir servis pompayla hava basacak ve bu 500tl kesinlikle olmaz kendimizin bile yapabileceği basit bir işlem bu.


(4)

Enflasyon zammı

>>>6 ay önce bir işe girdim. Enflasyon zammı alacağım vardı teklifte. Şimdi enflasyon zammı yüzde 12 olarak personele verilmiş. Ben 6 aydır çalıştığım için bana yüzde 6 verilmiş zam olarak. Usül böyle mi normalde? Ne dersiniz bu duruma? Özel sektör.
>>>6 ay önce bir işe girdim. Enflasyon zammı alacağım vardı teklifte. Şimdi enflasyon zammı yüzde 12 olarak personele verilmiş. Ben 6 aydır çalıştığım için bana yüzde 6 verilmiş zam olarak. Usül böyle mi normalde? Ne dersiniz bu duruma? Özel sektör.
ırene adler
(31.01.20)
Evet, usul boyle.


AcreaM
(31.01.20)
Bizde böyle değil Aralık 29unda bile işe girsen zammın tamamını alırsın.


Mcfly
(31.01.20)
Öyle şey olur mu hiç, enflasyon farkı herkesin hakkıdır. Biz 31 Aralık'ta bile ise başlasa farki ekliyoruz yıllardır. Şirket sahibi olan bir sürü arkadaşım var, herkes ayni şekilde hakkını teslim eder çalışanlarına. Bana böyle demiştiniz ama böyle oldu diye hakkını aramalısın.


İşe giriş anındaki giriş maaşına bağlı.
6 aylık enflasyonu ekleyip verdik de diyebilirler.

En doğrusu giriş anında konuşabilmektir.


burfak
(31.01.20)
(13)

4000 maas

>>4 bin TL maaş var. 100bin TL'lik araç kredisi verirler mi bana? Başka borç yok. 70 bin TL nakit var. Mevzu bahis araç: Peugeot 2008. Yeni çıkan model.Gülmeyiniz,bir ihtimal belki. Maksimum kaç lira alabilirim kredi olarak?
>>4 bin TL maaş var. 100bin TL'lik araç kredisi verirler mi bana? Başka borç yok. 70 bin TL nakit var. Mevzu bahis araç: Peugeot 2008. Yeni çıkan model.

Gülmeyiniz,bir ihtimal belki. Maksimum kaç lira alabilirim kredi olarak?
ırene adler
(29.01.20)
vermezler muhtemelen. ama verseler bile 170 binlik aracın masrafını kaldırmaya yeterli bir maaş değil 4000 lira. periyodik bakım, kasko sigorta vb derken araba kapının önünde yatsa bile her ay 600 700 lira ayırmanız gerekecek minimum. birde kullandığınızı düşünürsek bamboleyyo. otoparkı ıvırı zıvırı derken aylık 2 2.5 gider.


Tears of Devil
(29.01.20)
Benim olmayacak araç sadece aile aracımız.Annem emekli, ablam 7-8 alıyor. Kredi çıkmaz heralde bana. Belki ablama çıkar.


ırene adler
(29.01.20)
Benim de sizin gibi yükselip " oha olur mu lan yoksa olsundu çünkü " diyip hayal kurmuşluğum çok güzel araçlar için.. ama @tears'a katılıyorum. Ucu ucuna maaşınızla taksitlerini ödeseniz de bir çok masrafı var.. yeni arabaların vergileri de eğey çok.. bir de SUV bakıyorsunuz.. bence 1-2 sene bekleyin prim yapacak baska bir araç alıp o sırada para da biriktirin sonra zaten 2008'in de fiyatı düşer biraz 2. el bakarsınız derken bakmışssınız sizin olmuş :)


denizmaniaherif
(29.01.20)
maasinin yarisi kadar odenebilecek krediyi verirler, maas 5000 se 2500 odemeli kredi alabilirsin, eger evliysen esinin geliriyle toplamin yarisi kadar alinabilir.


eipcack
(29.01.20)
verebilirler ama vermesinler zaten hocam. bu dönemde 100 bin tl kredi ciddi bir para. bir süre daha biriktir o parayı azalt öyle çek


Araca ipotek koydukları için verirler


kisa
(29.01.20)
Oncelikle cesaretinden oturu kutlarim, 4000 lira maas alsam 40 bin bile kredi cekmeye gozum kesmez sanirim.
Bence 70.000 cok kotu bi para degil, borcsuz ikinci bi el arac al. 100.000 faiz altina girip sadece bi arabaya yillarini baglaman cok akil kari degil. Sonucta araba, dukkan acmiyorsun


Kredi cikabilir. KRedi notun ne durumda ve borclanma limitinin ne kadarini kullaniyorsun bilmiyorum, kredi karti limitlerin vs duruma gore cikabilir. Ama cok uzun vadeyle cikar ciksa da, istedigin gibi vadeyle cekemezsin.

Sadece kredi cikar mi diye sormussun, tavsiye falan istememissin ama yine de soyleyeyim;
Yarisindan fazlasini krediyle odemek uzere 0km arac almaya kalkiyorsunuz, aldiginiz sey alti ustu bir araba. O borca girmek akil isi degil. 70-100 bin arasi bir 2.el alin, birikim yaptikca ustune koyar model yukseltirsiniz. Elindeki nakitten fazla kredi cekiyorsun bir araba icin, ev falan alsan anlarim da bir araba yahu alti ustu. Araba icin o kadar yukun altina girmek mantikli degil.

Bir de buunlardan bagimsiz olarak piyasaya yeni cikmis kronigi neyi bilinmeyen bir arabaya atlamazdim ben. Hele de cogunu krediyle!
Degerini korumayabilir yani o arac.


stavro
(29.01.20)
Hocam taşı çatlatsan maaşının 15 katı kredi verirler.
O da başka kredi/ kredi kartı borcun olmamalı. Nakitin ciddiye alınmaz.


lcha
(29.01.20)
Maaşızın yüzde 70'i kadar taksit yapabildiğiniz miktarları verirler. Denizbank'a başvurun mutlaka büyük ihtimalle alırsınız 60 ay vadeli gibi.


synax
(29.01.20)
Tavsiyem yeni Clio 1.0 Icon. 140 bin lira araç. 70 bin peşin 70 bin kredi çıkma ihtimali daha yüksek.

Bomboş 2008 alacağına, dopdolu Clio alırsın. Aralarındaki tek fark birinin yerden biraz yüksek olması, ikisi de B sınıfı.


aristarkos
(29.01.20)
Dizel mi bakıyorsun benzinlisi daha uygundu galiba.
4-5 yaşında düşük kilometre 2008ler 90-100bin civarına bulabilirsin
aradaki farka değmez bence


bnmzz
(29.01.20)
Borç altına girip masraf satın almayın. buradaki arkadaşları dinleyip paranıza uygun araba alın. Ayrıca pöjo konusunda çok iyi düşünün


r evolution
(29.01.20)
(2)

Amerika siparis

Amerika'dan elektronik siparişiniz olsa hangi online mağazalara bakarsınız?Amazon,bestbuy,wallmart cepte. Başka neler var?Getirecek kişinin evi var,o eve kargolancak.
Amerika'dan elektronik siparişiniz olsa hangi online mağazalara bakarsınız?Amazon,bestbuy,wallmart cepte. Başka neler var?Getirecek kişinin evi var,o eve kargolancak.
ırene adler
(28.01.20)
markaların kendi sitelerine bak bir de. ne elektronik alacağına bağlı olarak ben bilgisayarımı oradan almıştım direkt olarak dell'in kendi sitesinden almıştım.


viyana kangurusu
(28.01.20)
Bhphoto


brkylmz
(28.01.20)
(2)

Bir garip.diyetisyen sorusu

>>Kilo verme sürecim devam ediyor. En son 10 gün önce randevu almıştım diyetisyenden. Araya iş seyahati ve başka bir üzücü haber girdi. Direkt duygusal olarak yedim ve bozdum diyeti.Bir kaç günde çok yemedim fakat saatlere hiç dikkat etmedim.Bu konuyu çözmek için çabalıyorum ama bazen beynim çok far
>>Kilo verme sürecim devam ediyor. En son 10 gün önce randevu almıştım diyetisyenden. Araya iş seyahati ve başka bir üzücü haber girdi. Direkt duygusal olarak yedim ve bozdum diyeti.Bir kaç günde çok yemedim fakat saatlere hiç dikkat etmedim.Bu konuyu çözmek için çabalıyorum ama bazen beynim çok farklı çalışıyor ve mutluluğu yalnızca yemekte arıyor.4 randevu şeklinde alıyoruz,4. Randevum olacak haftaya. Hiç uyamamısken gitmek,feci bir sonuç yaratacak gibi. Bıraksam da kendim veremiyorum,denedim. Diyetisyene ne diyebilirim? Hiç uymadım diye karşısına çıkılır mı? Vallahi çok utanıyorum. Ne yapsam? Son randevu hakkımı tekrar mı ertelesem? Şu ana kadar 16 kg verdim,bir 10 kg daha hedefim var.Çok zorlanıyorum nedense artık,öğünleri ayarlamak,sürekli düşünmek vs. Duygusal yeme ile.ilgili tavsiyeniz varsa iyi olur.

Bir yandan da bunu randevu bazında düşünmeyin,sağlıklı beslenmeyi öğrenme olarak görmek lazım tabi ama.yine de o tartıya çıkılacak randevuya gidince.
ırene adler
(26.01.20)
Ortada bir sorun yok ki. Uygulayamadım. Yeni bir program ver de, olsun bitsin. Psikolojik olarak hazırlayamıyor seni. Ayıp onun ayıbı. O utansın.


Mirket
(26.01.20)
Duygusal yeme durumu baş gösterdiğinde açık havada kısa da olsa bir yürüyüş yapmak iyi geliyor.

Bence randevuyu ertelemeyin, bu üzerinizdeki baskıyı artırır ve ertelenen randevuya kadar daha çok zorluk çekersiniz. Diyetisyene durumu olduğu gibi anlatın ve diyeti hiç bozmamış gibi kaldığınız yerden devam edin.


Olive
(26.01.20)
(3)

Galaxy Note 10 lite

>>>Galaxy Note 10 lite almak istiyorum. Hindistan'da satışa çıkmış. Amerika'da ne zaman çıkar acaba? Şubat 20'ye kadar bir arkadaşım Amerika'da olacak,o getirecek bana. Best buy,Amazon sürekli bakıyorum telefon Amerika'da yok daha. Sizce nasıl telefon almaya değer mi? iPhone sevmiyorum ama üst segme
>>>Galaxy Note 10 lite almak istiyorum. Hindistan'da satışa çıkmış. Amerika'da ne zaman çıkar acaba? Şubat 20'ye kadar bir arkadaşım Amerika'da olacak,o getirecek bana. Best buy,Amazon sürekli bakıyorum telefon Amerika'da yok daha. Sizce nasıl telefon almaya değer mi? iPhone sevmiyorum ama üst segment bir telefon almak istiyorum. Şubat 20ye kadar Amerika'ya gelir mi dersiniz?
ırene adler
(25.01.20)
1800 lira harç var. Sizin paspürtünüz yoksa veya yurtdışına çıkıp girmediyseniz kaydettiremezsiniz zaten.


bahoho
(25.01.20)
Harcı biliyorum.Soruya cevap var mı?


ırene adler
(25.01.20)
üst segment telefon seviyorsan lite alınmaz. normalini al en azından.


sutlu nescafe
(25.01.20)
(5)

Otomatik araç

Selamlar, ehliyetimi alıyorum bu ay kısmetse. Mart-Nisan ayı gibi de ilk arabamızı alıcaz. Yeni araba kullanan 3 kadınız. Otomatik araç bakıyoruz,60 bine kadar çıkabiliriz. İyi bir otomatik için miktarın az olduğunu biliyorum.İlk araç olmasından dolayı ufak tefek carpmalar olursa çok üzülmeyeceğimiz
Selamlar, ehliyetimi alıyorum bu ay kısmetse. Mart-Nisan ayı gibi de ilk arabamızı alıcaz. Yeni araba kullanan 3 kadınız. Otomatik araç bakıyoruz,60 bine kadar çıkabiliriz. İyi bir otomatik için miktarın az olduğunu biliyorum.İlk araç olmasından dolayı ufak tefek carpmalar olursa çok üzülmeyeceğimiz bir araç istiyoruz.Bütceyi arttırabiliriz ama ilk araç için gerek duymadık.


Sahibinde fiyatlar uçmuş durumda malumunuz. 55-60 civarı düzgün otomatik araç bulamıcaz gibi geliyor bana. Araç alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bizi sanayiye abone yapmayacak hangi markalara ve modellere yoğunlaşalım?

Bir de ben biraz pimpirikli bir insanımdır. Araç aldığımızda koltuk kılıflarıni değiştirtmek istiyoruz. Bu kaça mal olur aşağı yukarı?
ırene adler
(24.01.20)
Toyota yaris olabilir hem küçük park etmek ve manevra yapmak kolay olur.genel olarak sorunsuz denilebilir. ama al satçılar falan denk gelebilir önceki sahibini bilemezsiniz. mümkünse araba işlerinden anlayan ve dolandırılma riskini minimuma indirecek bilgili kişilerden yardım isteyin.
Arabayı alınca koltuk direksiyon temizliği yaptırırsınız.üstüne isterseniz kılıf alırsınız. Kılıf işi 200 liraya falan malolur heralde. temizliği de çok ucuz yerlere yaptırmayın ama uçmayın da çok.


bahoho
(24.01.20)
d4d yaris akar.


Tears of Devil
(24.01.20)
Temiz bir Yaris iş görecektir. Doğru düzgün bir ekspertize götürün.

Kocaeli Tarcanlar
İkitelli Yeşil Oto
Düzce Onay Oto


aristarkos
(24.01.20)
Bana sorarsanız 2004 corolla benzinli. Çünkü eski tip 4 ileri otomatik vitesi var. Motor ise tüpe uyumlu. Genel olarak görüş açıları sorunsuz bir araba.


denizgonen
(24.01.20)
Mazda 3 (dynamic) benim de ehliyet sonrası ilk arabamdı.
Kilometresine takılma, yağ su koy yeter.
Ama lpg’li olmasın. Benzinli.


otopsicocugu
(25.01.20)
(9)

Izgara Tavuk Göğüs Tarifi

>>Izgara tavuk göğsü yapıyorum evde bazen.Bir sürü baharat koymama rağmen tatsız oluyor sanki. Dışarda çok daha güzel yapıyorlar,ızgaranın da etkisi vardır tabi. Yumuşacık,lezzetli ızgara tavuk için tarifimiz var mı? Marinasyon tarzı bir şeyde olur.
>>Izgara tavuk göğsü yapıyorum evde bazen.Bir sürü baharat koymama rağmen tatsız oluyor sanki. Dışarda çok daha güzel yapıyorlar,ızgaranın da etkisi vardır tabi. Yumuşacık,lezzetli ızgara tavuk için tarifimiz var mı? Marinasyon tarzı bir şeyde olur.
ırene adler
(16.01.20)
www.gimmesomeoven.com
Şuradaki brine aşamasını deneyebilirsiniz. Tavuğu çok tuzlu (aşırı çok tuzlu) ılık suda 15 dakika bekletin (önceden hazırlıyorsanız en fazla 6 saat bekleyebilir suda) sonra çıkarıp musluktan soğuk suyla yıkayın ve kağıt havluyla kurutun. Sonra istediğiniz gibi pişirin.


kobuzchu kiz
(16.01.20)
yogurt, salca ve baharatli bir marinede bekletebilirsiniz birkac saat.
ayni sekilde soya sosunda da bekletebilirsiniz.


soya sosunda bekletebilirsiniz. hatta biraz da nişasta ekleyerek kadifemsi bir dokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.


ben zeytinyağı, yoğurt, salça, karabiber karışımında bekletiyorum dolapta 2 saat.

saman gibi olmuyor, ama tam bir kanat but ızgara performansı beklememek lazım, sonuçta malzeme ortada. sağlıklı bişeyi, sırf yumuşak olsun diye sağlıksız bişey haline de getirmemek lazım.


onemoremile
(16.01.20)
sütlü veya yoğurtlu ve zeytinyağlı (+istediğiniz baharatlar) ile sos yapın güzelce bir kapta karıştırın. buzdolabında en az 2.5-3 saat bekletin. tavukları çok büyük kesmeyin cücük kadar da olmasın.

pişirirken tava iyice ısınsın ondan sonra içine atın tavukları ve bir tarafı böyle kahverengi olana kadar(kızarana kadar) çevirmeyin sonra çevirin. varsa eğer döküm tava ile yapın güzel ısınıyor çünkü. tavanın azını kapak ile kapatmayın.

birde ben tuz eklemiyorum. suyunu salmasın diye. en son yerken ekliyorum. en son pişme aşamasından sonra biraz krema ve kaşar ile 5 dk daha kısık ateşte çevirdim güzel oldu.

püf nokta özeti: dolapta soslu olarak bekletmek ve kızgın tavaya atıp pişirmek.


morcivert
(16.01.20)
Kaynar suda 5 dk haslayip tavada kizartirsan ici sulu ve yumusaak disi citir olur


justathought
(16.01.20)
tuz, çekme karabiber, kekik/fesleğen, zeytinyağı varsa worchestershire sos ile marine edip döküm tavada pişirin.

döküm tava önemli sulu olması açısından


argent dawn
(16.01.20)
brine++

www.tablespoon.com


inheritance
(16.01.20)
kefir, kekik, fesleğen, karabiber, nane ve az tarçınlı sosta bir süre bekletip döküm tavada pişirerek yapıyorum. mis gibi oluyor.


d e j i n
(16.01.20)
(3)

Makyaj

>>İyi makyaj yapabilmek istiyorum. Göz kalemi,ruj ve allık kullanmayı biliyorum ve onları kullanıyorum.Diger ürünler nedir ve ne için kullanılır hiç bir fikrim yok.Agır makyajı zaten sevmem ama iyi makyaj yapabilmek isterim.2-3 kere ders mi alsam birinden?Karar veremiyorum.
>>İyi makyaj yapabilmek istiyorum. Göz kalemi,ruj ve allık kullanmayı biliyorum ve onları kullanıyorum.Diger ürünler nedir ve ne için kullanılır hiç bir fikrim yok.Agır makyajı zaten sevmem ama iyi makyaj yapabilmek isterim.2-3 kere ders mi alsam birinden?Karar veremiyorum.
ırene adler
(05.01.20)
M.a.c. magazalarinda mualardan ders alabilirsiniz. Ucreti 200 tl gibi sanirim, sonrasinda o meblagda urun aliyorsunuz.


muti
(05.01.20)
Bence ders almaya hiç gerek yok. Bu konuyla alakalı bir sürü youtube videosu var. Baz, aydınlatıcı, sabitleyici sprey neden ve nasıl kullanılır tek tek gösteriyor. İyi makyaj yapmak ancak pratikle oluyor. Bol bol video izle, sonra kendinde dene. Zaten bir süre sonra, kendin de bir şeyler katmaya başlayacaksın makyajına.
Ürünleri mac’ten alacaksanız muti’nin dediği de iyi bir alternatif. Yalnız bu noktada cildi iyi tanımak lazım. Mesela bana mac’in fondötenleri resmen dokunuyor fakat rujlarını çok beğeniyorum. Siz de önce deneyin 2-3 saat cildinizde kalsın, sonra alın.


irene
(05.01.20)
Fırça çok önemli demeye geldim. Guzel makyaj=kaliteli firca benim icin.


Hazelelif18
(05.01.20)
(1)

Sözlükten altruder adlı kullanıcıya mesaj

Bir konu hakkında danışmam gerekiyor. Ekşi hesabımı kapattım, çaylak bile değilim. Mesaj atabilen biri olursa çok güzel olur. Teşekkürler. Nick: altruder
Bir konu hakkında danışmam gerekiyor. Ekşi hesabımı kapattım, çaylak bile değilim. Mesaj atabilen biri olursa çok güzel olur. Teşekkürler. Nick: altruder
ırene adler
(22.12.19)
Mesaj attım


(2)

SGK döküm

-Aralık ayı bitmek üzere hala Kasım ayının SGK dökümü daha yansımadı.Kasım ayının 30 günlük girişi ne zaman yapılır ya?Sinir oldum.Sirket ödemiştir primi,buna eminim.
-Aralık ayı bitmek üzere hala Kasım ayının SGK dökümü daha yansımadı.Kasım ayının 30 günlük girişi ne zaman yapılır ya?Sinir oldum.Sirket ödemiştir primi,buna eminim.
ırene adler
(17.12.19)
genelde ayın 20. günü ve sonrasında yansıyor bir önceki ay. ama kişi veya kuruma göre değişebilir.


foolrules
(17.12.19)
e bildirge ayın 23.üne kadar veriliyor.genelde son gün verilir, 23ünden sonra görebilirsiniz.


benaslinda
(17.12.19)
(1)

KYK faizsiz kısım

Selamlar,KYK borcum uzun zamandır vergi dairesine devrolmus durumda. Sitesinden bakıyorum vergi dairesinin(gib.gov.tr). Bir türlü bulamıyorum faizsiz miktarı,geciken borçların yanında faiz görünüyor sadece,o da taksit olarak gözüküyor.Total miktara uygulanan faizi nerden görürüm?Gecikmede çoğu taksi
Selamlar,KYK borcum uzun zamandır vergi dairesine devrolmus durumda. Sitesinden bakıyorum vergi dairesinin(gib.gov.tr). Bir türlü bulamıyorum faizsiz miktarı,geciken borçların yanında faiz görünüyor sadece,o da taksit olarak gözüküyor.Total miktara uygulanan faizi nerden görürüm?Gecikmede çoğu taksit,çok düşük bir kısım var gecikmede olmayan.Herhangi bir yapılandırma yok.
ırene adler
(11.12.19)
Vadesi gelen ve gelmeyen borçlar ayrı ayrı ve gecikme bedeli ayrı olarak gösteriliyor. Gib adındaki android uygulamasini kullanıyorum bunun için. Web sürümü ile uygulamalar farklı tasarıma sahip olabilir.


biseysorcaktim
(11.12.19)
(3)

Dondurmalı irmik

>>İstanbul'da dondurmalı irmik tatlısı yiyebilecegim bir yer arıyorum. Güzel yapan bir yer olursa daha iyi olur. Önerileri bekliyorum.
>>İstanbul'da dondurmalı irmik tatlısı yiyebilecegim bir yer arıyorum. Güzel yapan bir yer olursa daha iyi olur. Önerileri bekliyorum.
ırene adler
(20.11.19)
Malta Köşkü | Yıldız Parkı | Beşiktaş


birdenbire
(20.11.19)
hacı şerif. www.haciserif.com şubelerine burdan bakabilirsiniz.


hacı şerif +1. birkaç yıl önce anadolu yakasında maltepe carrefourda yemek katında cornerları vardı. Avrupa yakasında eminönü de en eski dükkanları var diye biliyorum. Ama büyük ihtimalle şube sayısı fazlalaşmıştır.

Bu sırada kendin evde de yapabilirsin. Öyle zor bir yiyecek değil.


(4)

Bu olayı tam anlayamıyorum

>>Kyk'dan dolayı haciz geldi diyelim hesaba. O an var olan miktar blokeleniyor diye biliyorum. Diyelim 3 tl vardı blokelendi,sonra para gönderip ayrıca gelen parayı da cekebiliyoruz değil mi? Ben bu yüzden çok az para bırakıyorum,haciz gelirse o tutara gelsin,sonra kullanmaya devam edeyim diyorum ve
>>Kyk'dan dolayı haciz geldi diyelim hesaba. O an var olan miktar blokeleniyor diye biliyorum. Diyelim 3 tl vardı blokelendi,sonra para gönderip ayrıca gelen parayı da cekebiliyoruz değil mi? Ben bu yüzden çok az para bırakıyorum,haciz gelirse o tutara gelsin,sonra kullanmaya devam edeyim diyorum vergi dairesi ile anlaşmadan. Aramızda böyle yapan var mı?Neden herkes hemen blokeyi kaldırmaya koşuyor,hesaplarında çok para olduğu için mi? Hesap olarak annemin hesabını kullanıyorum para tutmak için.
ırene adler
(15.11.19)
bloke geldiği zaman borcunuzu ödeyene kadar o hesabı kullanamazsınız.


ciagra
(15.11.19)
aynen öyle.

hesabımda 3 yıldır duran haciz var, üstüne gelen parayı sorunsuz kullanıyorum.


babilbaligi
(15.11.19)
Üstüne gelen parayı kullanabilirsiniz, sadece tek risk var ikinci bir haciz gelebilir her an


tangoalfa
(15.11.19)
aynı bankada 2 hesabım var,sonradan açtığıma e-haciz geldi,diğer hesabı kullanıyorum her türlü, tedbir açısından hesapta para tutmuyorum başka bir haciz gelebilir diye. E-devlette hangi hesabında haciz olduğu belli zaten.


brussss
(15.11.19)
(8)

07:00 başlayan mesai

>>Sabah 7'de başlayan mesai için ne düşünürsünüz? Çok çok erken değil mi?Zihin olarak daha uykuda olurum gibi geliyor. Çıkışta 16:00. Bu mesai düzeninde çalışan var mı? Nasıl oluyor?6'da servise binilir anca. Bu da 5 buçukta kalkış demek.
>>Sabah 7'de başlayan mesai için ne düşünürsünüz? Çok çok erken değil mi?Zihin olarak daha uykuda olurum gibi geliyor. Çıkışta 16:00. Bu mesai düzeninde çalışan var mı? Nasıl oluyor?6'da servise binilir anca. Bu da 5 buçukta kalkış demek.
ırene adler
(14.11.19)
Oeh derim. Ben yapamam. O ise gidebikmek icin aksam 9da falan yatmam lazım. Pratikte mumkun degil. Her gun 5bucukta kalkis iskence olur bana.


stavro
(14.11.19)
benim de mesai aynı dediğin gibi. akşamları cok guzel oluyor eve erken gelmesi, cok vakit kalıyor bir şeyler yapacak. sabah 6.20 de servis alıyor, 10 dk önce uyanıp direk biniyorum. 7 de uyanmakla 6 da uyanmak arasında pek fark yok benim için. 9 da uyanamadıktan sonra hepsi ağır işkence.


t joe
(14.11.19)
ben 10 yıldır bu vardiyada çalışıyorum zamanla alışıyorsun büyük bir olay değil takma kafaya


basond
(14.11.19)
16:00'da işten çıkmak muazzam bişi. sabah erken kalkmaya 1-2 ay içinde alışırsın.


spirit crusher
(14.11.19)
Hiç şikayet etmezdim açıkçası. 9'da başlayan mesaide 20 dakikalık yol 1.5-2 saat sürüyordu giderken de gelirken de. 7'de olsa benzer saatlerde kalkmış olurdum akşamım boş olurdu.

Sırf günde 4 saat boş zaman yetmiyor diye istifayı bastım geçen ay, 9-18 o kadar çıldırtıyor.


aguen
(14.11.19)
Kendi işimde böyle yapıyorum ben, gün sana kalıyor, yaşamaya, eğlenmeye.


tangoalfa
(15.11.19)
dokuzda iş başı yapıyorum bizde de 7'de başlasalar ve buna göre erken çıksak, akşam spora gidip eve geldiğimde saat çok geç oluyor. Bence alışınca harika olur diye düşünüyorum. Hele yazın tadından yenmez.


liberal
(15.11.19)
9’da başlayan mesai için 6.15’te uyanıyorum, 07.10’da servise biniyorum. Mesai 4’ten geç bitse kötü derdim, ama bu haliyle süper.


auroraaurora
(15.11.19)
(6)

İşte hata

>>Bugün baya üzgünüm.İşte benim gözden kaçırdığım bir şey yüzünden müşteri olumsuz bir yorum yazabilir. Daha yazmadı ama. Bu yorumun yazılmaması için almam gereken aksiyonu çok geç ögrendim. Patrona da böyle böyle diye anlattım o da takma kafana,öğrenmen önemli demiş ama gerçekten takıyorum şu an. K
>>Bugün baya üzgünüm.İşte benim gözden kaçırdığım bir şey yüzünden müşteri olumsuz bir yorum yazabilir. Daha yazmadı ama. Bu yorumun yazılmaması için almam gereken aksiyonu çok geç ögrendim. Patrona da böyle böyle diye anlattım o da takma kafana,öğrenmen önemli demiş ama gerçekten takıyorum şu an. Kızdığını biliyorum içten içe, çünkü küçük bir şirket,sanki alldigim maaşı bile sorguluyormus gibi geliyor hata yapınca,hiç öyle bir ima olmadı ama ben düşünüyorum böyle.

Benim yaptığım her hata son kullanıcıya direkt yansıyor. Artık tedirgin olmaya başladım bu durumdan,önceden de ufak tefek öğrenme sürecinde hatalar olmuştu ama bu büyük bir hata.

Bazen de düşünüyorum,şirketlerde patronlar çalışan hatasından büyük paralar,ihaleleler bile kaybedebiliyor. Ama böyle düşünmek rahatlatıyor açıkçası. Bu konuya nasıl yaklasmalıyım? Fikri olan var mı? Bu hata haricinde gayet memnunlar benden iş anlamında.
ırene adler
(13.11.19)
böyle düşünmek rahatlatmiyor olacak.


ırene adler
(13.11.19)
Olmuşla ölmüşe çare yok (demişti müdürüm bir keresinde bana). Şu an yapacak hiçbir şey yok, düşünüp durma, önemli olan bir daha tekrarlamaman. Birçok işi doğru yapıyorsun, arada bir hata yapman normal, insanız oluyor öyle şeyler. 500 kere doğru yapmışsındır da bir kere hata yapmışsındır. İstatistiksel olarak çok küçük bir oran.

Bir keresinde benim hatam yüzünden türkiye'nin her yerine dağıtılmış olan toplam 8 ton ürünü iade almıştık. Daha geçenlerde yine benim hatam yüzünden tırı durdurup yoldan geri döndürdük, yine şansımıza müşteriye gitmeden yakaladık. Üretimde tonlarca ürünün rengini bozduğum oldu. İnan ben de kendime çok kızıyorum. Müdürüme yine böyle bir durumda hayattan nefret ediyorum, çok gerizekalıyım keşke ölsem fln demiştim. Müdürüm de olmuşla ölmüşe çare yok demişti. Böyle yaklaşmayı dene.


pati
(13.11.19)
Şu da bonus olsun:

m.9gag.com


pati
(13.11.19)
Merak etme ben yanlışlık adam öldüren gördüm iş yerinde. Çok takma kafana.


paudi
(13.11.19)
patron sana diyelim aylık 10k veriyorsa senin çalışmanla 50k kazanıyor. dolayısıyla çok büyük bir hata yapmadıkça sıkıntı olmaz, gene şirket karını alır.


hata insani birsey, herkes yapiyor. hatalardan ders cikartabilmek onemli, ayni hatayi defalarca tekrar etmedigin surece sikinti olmaz, olursa zaten oyle bir ortamda calismamak lazim.


cooperr
(13.11.19)
(3)

Eski pasaport

>>2010 yılında pasaport cıkarttırmıstım,2012 yılında süresi dolduŞimdi yeni bir pasaport cıkartıcam 10 yıllık.Bu eski pasaportu geri isterler mı?Üzerinden baya geçti ama bulamazsam ne olur?Eski pasaportu geri vermeden yenisini çıkartabilir miyim?
>>2010 yılında pasaport cıkarttırmıstım,2012 yılında süresi doldu
Şimdi yeni bir pasaport cıkartıcam 10 yıllık.Bu eski pasaportu geri isterler mı?Üzerinden baya geçti ama bulamazsam ne olur?Eski pasaportu geri vermeden yenisini çıkartabilir miyim?
ırene adler
(15.10.19)
Götürmenize gerek yok. Çıkartabilirsiniz.


kcoruh
(15.10.19)
Ben 4 defa pasaport aldım. İkisi memurların iş bilmezliği yüzünden hatalı basıldı. Her yenisini almaya gittiğim de eskisini deldiler ve iptal kaşesi bastılar. Düz mantık yürütecek olursak sizinkinin süresi dolduğu için herhangi bir talepte bulunmazlar.


Başkalaşım
(15.10.19)
Pasaport geri istenmez. Sadece delerler. Ama yanında götür delsinler derim, çünkü tutar da seyahate çıkarken yanına yanlışlıkla eskisini falan alırsan problem. İkisi de deliksiz olursa karışabilirler.


d max
(16.10.19)
(7)

Çalışırken iş fırsatı

Bir süre önce yeni bir işe girdim. Şartlar iyi. Çalışma ortamı rahat. >>>3 ay deneme sürem dolmadan önce sorumlu müdür son bir toplantı yapacak sanırım devam etmek isteyip istemedigime dair.Burası küçük bir yer,izinler filan rahat.Şu an devam etmek istiyorum fakat daha kurumsal ve şartların daha iyi
Bir süre önce yeni bir işe girdim. Şartlar iyi. Çalışma ortamı rahat. >>>3 ay deneme sürem dolmadan önce sorumlu müdür son bir toplantı yapacak sanırım devam etmek isteyip istemedigime dair.Burası küçük bir yer,izinler filan rahat.

Şu an devam etmek istiyorum fakat daha kurumsal ve şartların daha iyi olduğu bir yerle de süreç yürütüyoruz. Bu süreçten işteki kimseye ve müdüre bahsetmedim henüz çünkü mülakat aşamasında elenme durumunda şu anki çalıştığım şirkete devam edicem.

Sizce bahsetmemekle doğru mu yapıyorum? Ve deneme sürecimin bitişine yakın müdürle toplantıda "evet,ben devam etmek istiyorum" deyip daha sonra da diğer kurumsal olan yerden onay alırsam ve gitmek zorunda kalırsam nasıl bir durum olur sizce?Bunun yerine müdürle konuşmamda böyle böyle bir süreç var ,orası olumlu olursa geçicem desem hiç iyi olmaz değil mi? Nasıl hareket etmemi önerirsiniz bu konuda?
ırene adler
(24.09.19)
İş dünyası böyle.
Daha iyisini bulduğun an beklemeyeceksin, babanın şirketi değil neticede.


cakabo
(24.09.19)
Müdüre öbür kurumsala geçicem dediğin anda müdür seni kapının önüne koydu. Sonra kurumsal işi de yattı. Napıcan o zaman?


diğer firmadan onayı almadan o işten kimseye bahsetme. diğer taraf garanti olana kadar burada kalacakmış gibi devam et. diğer taraf olursa bas istifayı.

iş hayatında duygusallığa yer yok. bas geç istifayı. kendini de hep en ön plana koy.
ben iş hayatında her zaman şirkete ve işime çok bağladığımdan kaybettim. sen yapma profesyonellik bunu gerektiriyor. Sadece işini yap ve işini en iyi şekilde yap ama bağlanma, duygusal olarak yaklaşma şirkete.


Netlesmeden hic bahsetme. O kadar derin etik kaygilarla hareket edilmez is hayatinda.


stavro
(24.09.19)
Diger firma seni alicaz gel kontrati imzaliyoruz demeden bahsetme sakin kimseye.


chitosan
(24.09.19)
iyi olmaz ama yapacak hiçbir şey yok


yeni yer kesinleşince güzel bi şekilde istifanı sun. kesinleşmeden sakın anlatma şu anki patronuna.


megacracker
(25.09.19)
(3)

Notebook önerisi

>Yok galiba bu tarz bir notebook uyguna.•13 inch civarı, ince ve baya hafif•Cok sağlam bir kılıfla çantada taşınabilecek.•özellik olarak hızlı olması önemli,bol sekmeli kullanılacak.•klasik ofis programları,picasa vb basit programlar harici bir şey yüklenmeyecek. İşle ilgili çalışmalar,arada dizi iz
>Yok galiba bu tarz bir notebook uyguna.

•13 inch civarı, ince ve baya hafif
•Cok sağlam bir kılıfla çantada taşınabilecek.
•özellik olarak hızlı olması önemli,bol sekmeli kullanılacak.
•klasik ofis programları,picasa vb basit programlar harici bir şey yüklenmeyecek. İşle ilgili çalışmalar,arada dizi izleme,internette gezinme temel amaç.Bu amaca göre uygun fiyatlı bir çok bilgisayar var fakat yukardaki özellikleri taşımıyor çoğu.

Son olarak şuna baktım:

consumer.huawei.com


Ne dersiniz bu bilgisayara?Bahsettiğim özellikleri taşıyan başka hangi bilgisayarlar var?
ırene adler
(21.09.19)
macbook (düz) veya macbook air hocam aradığınız. özellikle bu düz macbook aşırı hafif ve taşınabilirdi. apple artık üretmiyor sanırım, ama belki bulabilirsiniz başka yerlerde.


lenovo X1 carbon serileri


orpheus
(21.09.19)
Açıkçası yapacaklarınıza oranla vereceginiz para bana fazla geldi. 6bin lira bana kalırsa fiyat fayda oranında dengesiz. Soylediklerinizi 2bin liralık tabletlerle dahi yapabilirsiniz.
www.epey.com
Hp probook gayet rijit alüminyum kasaya sahip, 1,4 kg. 13,3 ips paneli var. 4bine alırsınız, freedos olduğundan tek yapacağınız 30 40 liraya windows key satın alıp windows kurmak.


(1)

Sözlük mesaj

>> "putperestt" nick'li yazara mesaj atar mısınız?Ufak bir sorum var.Tesekkürler
>> "putperestt" nick'li yazara mesaj atar mısınız?Ufak bir sorum var.Tesekkürler
ırene adler
(15.09.19)
Çaylaklar mesaj atamıyor mu ki?


oldumusimdi
(15.09.19)
(3)

Yıllık enflasyon farkı zammı

>>Ocak ayında yıllık enflasyon farkı zammı olacak.(öze şirket)Aralık ayında bir oran belirlenecek ve bu orana göre mı zam olacak? Ya da Ocakta mı açıklanır? Maaş ay sonlarında. Kaç olur tahmibi bu oran sizce?
>>Ocak ayında yıllık enflasyon farkı zammı olacak.(öze şirket)Aralık ayında bir oran belirlenecek ve bu orana göre mı zam olacak? Ya da Ocakta mı açıklanır? Maaş ay sonlarında. Kaç olur tahmibi bu oran sizce?
ırene adler
(14.09.19)
Ocakta açıklanır. Zamlı maaşı Şubatta alırsınız.


kablelvuku
(14.09.19)
Şubatta alacağınız maaşla anlarsınız. Özel bir açıklama olmaz büyük ihtimalle.


himmet dayi
(14.09.19)
Bizde zamlı maaşı almadan bir iki gün önce açıklanırdı.


kisa
(14.09.19)
(3)

Bu nasıl güzel bir marştır?

>>İki gündür bu marşı dinliyorum.Çok beğendim. Hayal kurarken ciddi bir gaz veriyor. Bir gün Adana tribünlerinde olmak isterim. YouTube'a tesadüfen Bekir başkanın son videosunda duydum. Çok etkiledi beni. Bu marşı bilen,herhangi bir anısı olan var mı?https://youtu.be/PiFNmC4m6eY
>>İki gündür bu marşı dinliyorum.Çok beğendim. Hayal kurarken ciddi bir gaz veriyor. Bir gün Adana tribünlerinde olmak isterim. YouTube'a tesadüfen Bekir başkanın son videosunda duydum. Çok etkiledi beni. Bu marşı bilen,herhangi bir anısı olan var mı?


youtu.be
ırene adler
(10.09.19)
Güzel mi evet ama daha ne marşlar var
Sen Adanalı olduğun için öyle gelmiştir sana:)


marşın atasını burdan dinleyebilirsin ( www.youtube.com )


catch
(10.09.19)
evet çok güzel başkanı adana demir sporun borçlarına kefil olduğu için ödeyememiş ve intihar etmiştir.
trabzonsporlu olarak anadolu insanı olupta istanbul takımalarını tutanlara yazıklar olsun.


jamswety
(10.09.19)
(1)

Garanti bankası nakit çekim

>>Asgari ödemeden biraz eksigim var. Asgari ödemenin yüzde 80'ini yatirsam mesela sonra karttan nakit çeksem( yani çekebilsem) bu çektiğim nakitlede asgarinin kalan yüzde 20 Lil kısmını tamamlasam?Olur mu bu? Asgari tam yatmadı diye nakit avans cektirmez değil mi?öyle varsayıyorum ama?
>>Asgari ödemeden biraz eksigim var. Asgari ödemenin yüzde 80'ini yatirsam mesela sonra karttan nakit çeksem( yani çekebilsem) bu çektiğim nakitlede asgarinin kalan yüzde 20 Lil kısmını tamamlasam?

Olur mu bu? Asgari tam yatmadı diye nakit avans cektirmez değil mi?öyle varsayıyorum ama?
ırene adler
(09.09.19)
2-3 dönem asgari tutarı ödemezseniz o zaman nakit avansa kapatılır. eğer böyle bir sıkıntı yoksa tutarı yatırıp tekrar nakit avans çekebilirsiniz.


catch
(09.09.19)
(5)

Şöyle bir kurs var mı?

>>İnsanlarla doğru ve iyi iletişim kurmanın yollarını öğreten veya muhabbet nasıl devam ettirilir tarzı iletişim taktikleri veren bir şey. Her gün bir sürü duyuru açılıyor bu konuyla ilgili merak ettim. Etkili iletişim başlığı altında bir şey var ama bu dediklerimi kapsar mı?İletişim egitimleri gene
>>İnsanlarla doğru ve iyi iletişim kurmanın yollarını öğreten veya muhabbet nasıl devam ettirilir tarzı iletişim taktikleri veren bir şey. Her gün bir sürü duyuru açılıyor bu konuyla ilgili merak ettim. Etkili iletişim başlığı altında bir şey var ama bu dediklerimi kapsar mı?

İletişim egitimleri genel olarak fasa fiso mu sizce? Yararlı olanları hangileridir?
ırene adler
(04.09.19)
+1 ben de merak ediyorum


valarmurgulis
(04.09.19)
Biraz başka başlıklar altında aramak gerekiyor olabilir bu eğitimleri. Şöyle bir eğitime katılmıştım ben: interkültürel yeterlilik. Ne yaptık? Aynı kültürel arka planı taşımayan insanlarla etkili iletişim nasıl kurulur? Bunu öğrendik. ”Small talk nasıl (farklı kültürden gelen insanlarla) başlatılır, devam ettirilir; klişelerden nasıl ve niçin kaçılır?” gibi noktalar üzerine tartıştık.
Sanki sizin de bu arayışta bir çıkış noktası belirlemeniz, mesela gençlerle etkili iletişim ya da kurumsal alanlarda etkili iletişim gibi, gerekiyor. Öyle daha kolay bulursunuz diye düşünüyorum.


buf-e kür
(04.09.19)
artık pahalı falan ama idare ediverin :)

www.sahibinden.com


re noreno
(04.09.19)
iletisim egitimleri bence faso fiso.

karsinizdakine kaliteli ve guzel soru sorun ve sonrasinda o kisiyi gercekten ve iyi dinleyin. oncelikle cok iyi bir dinleyici olmaya calisin. gerisi kendiliginden geliyor.


İnsan kazanma ve dost edinme sanatı - dale carneige

tüm kişisel gelişim, ıvır zıvır seminerlerinin kökünde bir şekilde bu kitaba dayanır.

okuyun uygulayın.


KaraSakall
(04.09.19)
(2)

Normal zamanda aklıma gelmeyen sekiz sayisi

>>Bayadır normal giyinik otururken aklıma gelmeyen sekiz sayısı.Duştan sonra havluyla biraz dinlenme sürecine geçtiğimde ve bu sırada çıplakken aklıma gelmeye başladı fazlaca.Bu neden olur? Giyinikken neden sinyal yok? Bunu yaşayan oldu mu daha önce? Güzide bir sayımızdır 8.
>>Bayadır normal giyinik otururken aklıma gelmeyen sekiz sayısı.
Duştan sonra havluyla biraz dinlenme sürecine geçtiğimde ve bu sırada çıplakken aklıma gelmeye başladı fazlaca.Bu neden olur? Giyinikken neden sinyal yok? Bunu yaşayan oldu mu daha önce? Güzide bir sayımızdır 8.
ırene adler
(03.09.19)
Yemek yerken peki?


kisa
(03.09.19)
sekiz-seks ?


sir gawain
(03.09.19)
(9)

Resmi tatil

>>30 Agustosta normalde resmi tatil. Bizim şirkette çalısılıyormuş. Çalışılan günler izin olarak ekleniyormuş personele. Bu normal mi? Kanunda yeri var mı? Çalışan kişi resmi tatil ben gelmiyorum diyebiliyor mu? Özel şirket mevzu bahis.
>>30 Agustosta normalde resmi tatil. Bizim şirkette çalısılıyormuş. Çalışılan günler izin olarak ekleniyormuş personele. Bu normal mi? Kanunda yeri var mı? Çalışan kişi resmi tatil ben gelmiyorum diyebiliyor mu? Özel şirket mevzu bahis.
ırene adler
(27.08.19)
o gunun ucretini ayriyetten alacaksiniz.
mesela aylik maasiniz 3000 tl mi?
bu ay 3100 tl alacaksiniz.
resmi tatil cunku.


turbo sadık
(27.08.19)
Öyle bir şirkette çalışma resmî tatil de çalıştırmak için özel izin lazim


trgydl
(27.08.19)
Ek ücret alacaksınız denmedi. Sadece izin olarak ekleniyormuş. Bir çok kişi çalışıyor resmi tatillerde biliyorum,işverenin "işine gelirse" tavrından dolayı herhalde.


ırene adler
(27.08.19)
hocam isterseniz para alirsiniz isterseniz para almaz onun yerine 2 gun tatil alirsiniz. ama bu tatili 6 ay icinde kullanmalisiniz. para mi tatil mi bunun kararini siz verirsiniz. isveren degil.


turbo sadık
(27.08.19)
Bizim şirket serbest dedi bu sefer açıklama yapmadı
Kanunda yeri var ama özel şeyler sanırım


ikikerekac
(27.08.19)
mevzuata uygun değil ama uygulamada var.
parayı vermek zorunda. ekstra izin kullandırırsa ne ala.


Doğrusu ücretini vermek ama şimdiye kadar çalıştığım yerlerde bu tip çalışmalar genelde hep yıllık izne eklendi. 2 gün değil 1 gün olarak.


zombi
(28.08.19)
biz para almıyoruz iznimize ekleniyor. çalışan kişi girerken "resmi tatil ve harici tatil günlerinde işverenim isterse mesaiye gelmeyi kabul ediyorum" sözleşmesine imza atmıştır büyük ihtimalle o nedenle "ben gelmiyorum emenike" derse yaptırım uygulayabilir işveren.


kablelvuku
(28.08.19)
İş kanununa bakın bi. Benim hatırladığım kadarıyla, çalıstırabilir ama bayram v.s. gibi günler için günlük aldığınız paranın 2 katını vermek zorunda diye biliyorum. Siz yinede bi güncelleme için tekrar göz gezdirin. UYAP Sisteminden bakılıyodu sanırım. Google'a yaz hemen bulursun zaten. Umarım yardımcı olabilmişimdir...


0zzy
(28.08.19)
(5)

İkinci üniversite aöf

>>İkinci üniversite olarak açıkögretime kaydolmak istiyorum.2 Eylül'de başlıyormuş kayitlar. Süreç nasıl oluyor? Önce internetten başvuru yapıp sonra bürodan kaydımızı onaylatıyor muyuz? O onay işlemi sırasında öğrenci kartı verilir mi?
>>İkinci üniversite olarak açıkögretime kaydolmak istiyorum.2 Eylül'de başlıyormuş kayitlar. Süreç nasıl oluyor? Önce internetten başvuru yapıp sonra bürodan kaydımızı onaylatıyor muyuz? O onay işlemi sırasında öğrenci kartı verilir mi?
ırene adler
(24.08.19)
Artık öğrenci kartı yok. Büroya gidip kayıt oluyorsun. Sana kullanıcı adı şifre veriyor. 10 dakika içinde e-devlet e düşüyor öğrenciliğinm Istediğin işlemi yapabiliyorsun bu sayede.


westblack
(24.08.19)
Atatürk e kaydol. Bi şey yapmana gerek yok. Tamamen her şey netten cızzz


gameofannen
(24.08.19)
Kaç adet aöf var ? Harçları aynı mı farkları var mı ?


İsterseniz öğrenci kartı alabiliyorsunuz.lisans mezuniyetin varsa daha önce aldigin ingilizce,tarih,edebiyat gibi derslerden de muaf oluyorsun.ben halen okuyorum,çok beğendim,bitsin yine 2 yillik ilgimi çeken bir bolum okuyacagim.


winstonsoft
(24.08.19)
öğrenci kartı artık istenildiği takdirde veriliyor.


war of the world
(24.08.19)
(5)

Bilgisayar toparlanır mı?

>>Lenovo bilgisayarım var. 7 yıldır kullanıyorum. 2 GB ram varmış,Intel pentium işlemci. Bilgisayar sıfır sesle çalışıyor,bu yönünü seviyorum ama çok yavaşladı artık. Formatla kurtarabilir miyiz?Şu an Windows 10 yüklü,aslında bu da çok gerekli değil. İstediğim internete girdiğimde sorunsuz gezinmek,
>>Lenovo bilgisayarım var. 7 yıldır kullanıyorum. 2 GB ram varmış,Intel pentium işlemci. Bilgisayar sıfır sesle çalışıyor,bu yönünü seviyorum ama çok yavaşladı artık. Formatla kurtarabilir miyiz?Şu an Windows 10 yüklü,aslında bu da çok gerekli değil. İstediğim internete girdiğimde sorunsuz gezinmek,is içinde kullanıcam bazen maillere bakmak için.

Bu bilgisayar için ne tavsiye edersiniz?
ırene adler
(24.08.19)
bir ssd takıp canavar gibi devam ediyoruz.

şu anda 12 yıllık laptop ile bu duyuruyu cevaplıyorsam ssd sayesindedir.


eeb
(24.08.19)
Ssd çok iyi olur ve ram de biraz yükseltilmeli. İkinci er ram bulunabilir sanırım


kisa
(24.08.19)
Önce ssd takıp duruma bakın çünkü 1 den 2 ye ram çok fark ederken 2 den 4 e o kadar fark etmez. Ssd den sonra anlaşılır zaten.
Ek para varsa alınır tabi ama ssd en önemlisi.


ozdek
(24.08.19)
ben bunun 4gb versiyonuna Windows 10 yüklediğimde bilgisayar acı çekiyordu. 7 yükleyince bariz bi performans iyileşmesi olmuştu.


mehmed resad
(24.08.19)
4gb ram vardı, 8 yaptım, birde üzerine ssd çaktım, işlemcimde "Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8400 @ 2.66GHz" şu, senelerdir kullanıyorum, eğer microsoft ürünlerine bağımlığın yoksa birde linux kur mis gibi hayatına devam et derim ben.


selam
(24.08.19)
(4)

Çalışma sigorta

>>Çalışmadığım zamanlarda babamın üzerinden bakiliyorum sskda. Şimdi 19unda çalışmaya başladım ama kendisiyle görüşmedik. O sskdan farkedebilir mi çalıştığımı ve kendi ssk'ama gectigimi? Cinsiyet:K
>>Çalışmadığım zamanlarda babamın üzerinden bakiliyorum sskda. Şimdi 19unda çalışmaya başladım ama kendisiyle görüşmedik. O sskdan farkedebilir mi çalıştığımı ve kendi ssk'ama gectigimi? Cinsiyet:K
ırene adler
(23.08.19)
Hayır göremez normal şartlar altında ama meraklı ise öğrenir bizim salak memurlarımızdan


oldumusimdi
(23.08.19)
Bakılmaktan kastın sağlık sigortası di mi?


oldumusimdi
(23.08.19)
Evet sağlık sigortası.


ırene adler
(23.08.19)
öğrenmek isterse öğrenir. memurların salaklığıyla falan da ilgisi yok, bir kişi bakmakla yükümlü olduğu kişiyi istediği gibi görebilir tabii olarak. fakat durup dururken bildirim falan gitmez kendisine.


hadsafhada
(23.08.19)
(2)

THY teknik sartlar

https://m.kariyer.net/firma-profil/turk-hava-yollari-teknik-a-s-36959-35927>>Memur ilanı var THY teknikte. Şartlar hakkında bilgi sahibi olan var mı? Ne kadar verirler? Thydeki 3 ayda bir çift maaş burda geçerli mi? Diğer yan haklar?
m.kariyer.net

>>Memur ilanı var THY teknikte. Şartlar hakkında bilgi sahibi olan var mı? Ne kadar verirler? Thydeki 3 ayda bir çift maaş burda geçerli mi? Diğer yan haklar?
ırene adler
(18.08.19)
tam emin değilim ancak thy yönetimine bağlı olduğu için thy'deki maaş sistemi ve yan hakların teknik tarafta da geçerli olduğunu düşünüyorum.


humprey bogart
(18.08.19)
Benim bir arkadaşım yine böyle bir thy technic ilanıma başvurmuştu. Ancak aldıkları kadro taşeron kadrosu. Hiçbir hak yok. Onu iyi bir sorgulamak lazım


goodman
(18.08.19)
(10)

İşe götürebilcegim yemekler

>>İş yerinde kendimize ait mutfak var. Ocakta var. Ben bir iki kere dışarda yerim,geri kalan zamanda yemek götürmek istiyorum. Amazondan sızdırmayan bir kap buldum. Neler götürebilirim yemek olarak?Sağlıklı.secenekler tercihim.Kap bu: https://www.amazon.com/dp/B01G365GM6/ref=cm_sw_r_other_apa_3CB5zb
>>İş yerinde kendimize ait mutfak var. Ocakta var. Ben bir iki kere dışarda yerim,geri kalan zamanda yemek götürmek istiyorum. Amazondan sızdırmayan bir kap buldum. Neler götürebilirim yemek olarak?Sağlıklı.secenekler tercihim.

Kap bu: www.amazon.com

İki gün köfte ızgara+ salata+ yoğurt olabilir diye düşündüm farklı zamanlarda. Bir gün barbunya,mercimek tarzı bakliyat. Tavuk pek sevmiyorum soğuyup ısıtılınca. Başka neler geliyor aklınıza? Mutfakta ısıtabilirim.
ırene adler
(18.08.19)
pırasa kavurması
bamya kızartması
kuru köfte


sameidiot solo
(18.08.19)
ben ise yemek gotururken ayri kaplarda tulum peyniri(bergama falan) haslanmis mercimek, maydonoz ve ceviz idi. bunlari karistirip on numara besleyici bir salata yapabilirsin.


alperz
(18.08.19)
yoğurt pek gitmez o kabın içine, ayrıca kokusunun sineceğini de hesaba kat. suyu az gıdalar götürebilirsin, pilav makarna kızartma vs


nahtoderfahrung
(18.08.19)
patates kızartması kesinlikler önermiyorum, bi süre sonra süngerbob'a dönüşüyorlar


Sağlıklı seçenekler dedim :) Pilav makarna gırla;) Onları normalde de sevmiyorum ben pek ya. Yoğurtu sızdırır mı emin olamadim.Denicem


ırene adler
(18.08.19)
süzme yoğurt al kabıyla, buzdolabına koy yahu. ne uğraşacaksın


sameidiot solo
(18.08.19)
Yoğurdu bu kapta değil ayrıca minik bir kavanozda taşımanı öneririm. Yemek olarak da aklına gelen bütün sebze-bakliyat yemeklerini götürebilirsin işte. Buğday salatası, sebzeli bulgur ya da kinoa pilavı vs de olur.


ma ya
(18.08.19)
Yoğurtlu semizotu, humus, patlıcan salatası, zeytinyağlı yemekler...

Humus aşırı sağlıklı ve doyurucu bir meze,

Zeytinyağlılar da soğuyunca daha bir lezzetli oluyor zaten.

Ben öyle yapardım.


makarnacanavari
(18.08.19)
Bento yerine çelik sefertası alsana?

Sıcak soğuk ne istersen götürürsün.

İster patates salatası ister karnıyarık.

Ayrıca sefertasını ısıtma kabı olarak kullanabilirsin.


marsargo
(18.08.19)
daya yeşilliği. Bir gün içine tavuk at, ertesi gün et, ertesi gün balık, ertesi gün peynir domates. sağlıklı yemek için salatadan ötesi var mı bilemedim.


windows95
(18.08.19)
(4)

Kaliteli valiz markası

>>Samsonite kadar pahalı olmayan fakat kaliteli valiz markası var mi? kabin boylar 300-400 bandında olsa mesela.Samsonite uçmuş iyice.
>>Samsonite kadar pahalı olmayan fakat kaliteli valiz markası var mi? kabin boylar 300-400 bandında olsa mesela.Samsonite uçmuş iyice.
ırene adler
(16.08.19)
yoktur


American tourister bir tik daha ucuzdur. Samsonite'in alt markasi.


stavro
(16.08.19)
IT Luggage


bradshaw
(16.08.19)
delsey samsonite ayarindadir, ama fiyatlari daha uygun mudur bilemedim

marka olarak buna da bir bak istersen


exlibris
(16.08.19)
(5)

Rahat sırt cantası

Rahat,kaliteli aynı zamanda da klasik tarza yakın bir sırt çantası bakıyorum.Haftasonu dışarda da kullanabilirim.Büyük spor sırt çantalarından istemiyorum. Beymenden bir kaç model baktım,fena değildi. Başka hangi markalara odaklanayım?
Rahat,kaliteli aynı zamanda da klasik tarza yakın bir sırt çantası bakıyorum.Haftasonu dışarda da kullanabilirim.Büyük spor sırt çantalarından istemiyorum. Beymenden bir kaç model baktım,fena değildi. Başka hangi markalara odaklanayım?
ırene adler
(15.08.19)
Jack wolfskin velocity 13


kckmlqm
(15.08.19)
12 pardon


kckmlqm
(15.08.19)
Paran varsa ve İstanbul da isen geçen hafta Vakko da acayip şık kadın sırt çantası gördüm
Baya hoşuma gitti erkek olarak


Matmazel ve Divasere kullanıyorum yıllardır sorun olmadı


(1)

Aile hekimi sağlık raporu

>>Mart sonunda aile hekiminden işe giriş için sağlık raporu almıştım.Vrem savaşta rontgende çekildi. Şimdi tekrar lazım oldu? Bu raporu kullanabilir miyim 6 ay dolmadi? Raporu nereden bulurum? E-nabizda çıkar mı?
>>Mart sonunda aile hekiminden işe giriş için sağlık raporu almıştım.Vrem savaşta rontgende çekildi. Şimdi tekrar lazım oldu? Bu raporu kullanabilir miyim 6 ay dolmadi? Raporu nereden bulurum? E-nabizda çıkar mı?
ırene adler
(15.08.19)
Verin şirkete eski derlerse yenisini alırsınız.


(1)

Sodexo yıl sonu

>>Sodexo yıl sonu sıfırlanıyor mu? Yeni bir işe başlıcam sodexom baya yüksek, bazen evden de gotururum ben sağlık açısından. Yıl sonu sıfırlanmaz inş.
>>Sodexo yıl sonu sıfırlanıyor mu? Yeni bir işe başlıcam sodexom baya yüksek, bazen evden de gotururum ben sağlık açısından. Yıl sonu sıfırlanmaz inş.
ırene adler
(15.08.19)
sıfırlanmaz hocam öyle bir şey yok.


catch
(15.08.19)
(3)

Kyk toplam borc

>>Az önce baktım 21 bin TL olmus borç, daha önce baktığımda toplam borç 16 bin civariydi diye hatırlıyorum. Bu aradaki miktar faiz olabilir mi? Bu 21 bin TL'yi nakit olarak kapatmak istesem faiz düşer mi ya da nakitte indirim yaparlar mı?Çok artmış ya sinir oldum.Borc vergi dairesinde bayadır vadesi
>>Az önce baktım 21 bin TL olmus borç, daha önce baktığımda toplam borç 16 bin civariydi diye hatırlıyorum. Bu aradaki miktar faiz olabilir mi? Bu 21 bin TL'yi nakit olarak kapatmak istesem faiz düşer mi ya da nakitte indirim yaparlar mı?Çok artmış ya sinir oldum.Borc vergi dairesinde bayadır vadesi geçmemiş 2 bin küsur TL kalmis,digerlerinin vadesi geçmiş.
ırene adler
(08.08.19)
faiz olabilir mi değil faiz tabii ki işte ne olacak başka. hepsinin vadesi geçmiş diyorsun, vadesi geçenlere de haliyle faiz biniyor.
borcun dökümünü açarsan görebilirsin ne kadar faiz gelmiş, ne olmuş. nakit indirimi ya da faiz silmek diye bir şey yok benim bildiğim kadarıyla. yapılandırmaya açmışlardı kyk borçlarını geçenlerde, onu yapsaydın olurdu.


Borç dökümü diye bir yer göremedim de tam olarak anlayamadım faiz miktarını. Şansıma daha haciz gelmedi,gelene kadar aksiyon almıcam.


ırene adler
(08.08.19)
borcun detayına bastığın zaman aylık ödemeler şeklinde satır satır çıkar. her bir satırın yanında da onun üzerine eklenmiş faiz tutarı yazar. aylık anapara ödemesi ne kadarsa, toplam taksit ile çarp, anaparayı bul. toplam borcundan onu çıkartıp da gelen toplam faizi bul.


(8)

Aylık istanbulkart

>>İsyerinizde size verilen aylık istanbulkart ne şekilde veriliyor? Yol parası olarak 200 TL maasiniza mı ekleniyor? Ya da siz aylık yaptığınızda fişi götürüp parasını mı alıyorsunuz?Bir yandan öğrencilik durumu varsa süreç nasıl oluyor? İsverenin bunu takip etmek durumu var mı?
>>İsyerinizde size verilen aylık istanbulkart ne şekilde veriliyor? Yol parası olarak 200 TL maasiniza mı ekleniyor? Ya da siz aylık yaptığınızda fişi götürüp parasını mı alıyorsunuz?Bir yandan öğrencilik durumu varsa süreç nasıl oluyor? İsverenin bunu takip etmek durumu var mı?
ırene adler
(07.08.19)
bizde maaşın yanında belli bir ücret yol yardımı olarak ekleniyor.


kisa
(07.08.19)
Net 205 lira nakit veriliyor.


aynabugusu
(07.08.19)
205
Ama tercihli. Sizin de öyle mi?


damladamla
(07.08.19)
Benim şu an belli değil.Aylık İstanbul kart yazmışlar sadece eklere. Öğrencilik durumunu yaparsam maaşı kafadan 165 TL fazla dusunucem de,o yüzden arastiriyorum.İki şirket arasında kaldım.


ırene adler
(07.08.19)
Yazma eğer yl öğrencisi değilsen


damladamla
(07.08.19)
tutar bilgisini atlamışım. bizde yol yardımı biraz daha fazla. şayet servis kullanırsanız bu tutardan bir miktarı kesiliyor, kullanmazsanız tam tutar yatıyor, nasıl gelirsen gel diyor.


kisa
(07.08.19)
Bizim şirket yol parası olarak 440 Tl veriyor. Benim servis maliyetim o kadarmış diye. Ben onunla 205 Akbil alıyorum 225 Tl ye de çılgınlar gibi eşleniyorum:)


ikikerekac
(07.08.19)
bizim şirket de 600 yol 600 yemek veriyor. maaşı az tutuyor. ben de öğrenci akbili ayarladım 40 tl ye hallediyorum :d istanbul da hayat zor gençler. para tutun , boş yere harcama yapmayın...


catch
(07.08.19)
(6)

İş görüşmeleri ve teklifler

>>Bu aralar gittiğim iş görüşmelerinde ilk etapta maaş belirtilmiyor. Önce mülakat süreci ,ki bu görüşmelerde genelde beklenen maaş aralığı da soruluyor.(sormayan bir kaç yer oldu) Bunun sebepleri az çok belli. Buraya kadar tamam. Bu süreçlerden sonra çalışmaya karar verirlerse teklif sunuluyor mail
>>Bu aralar gittiğim iş görüşmelerinde ilk etapta maaş belirtilmiyor. Önce mülakat süreci ,ki bu görüşmelerde genelde beklenen maaş aralığı da soruluyor.(sormayan bir kaç yer oldu) Bunun sebepleri az çok belli. Buraya kadar tamam. Bu süreçlerden sonra çalışmaya karar verirlerse teklif sunuluyor maille. Benim sorum şu: Bu teklif aşamasında atıyorum 3 bin TL teklif edildi. Artı yemek kartı ve yol.Bu durumda biz iş arayan kişiler olarak karşı teklif sunabilir miyiz? Mesela 3 bin değil de 3 bin 500 TL olması mümkün mü gibi? Ya da o sunulan teklifi kabul etmedigimizde,onlar nedenini sorar,sen de net maaşı az buldugunu söylersin. Ve isterlerse biraz daha artmış haliyle teklif yaparlar. Olması gereken süreç böyle mi?Hangisi daha mantıklı?
ırene adler
(04.08.19)
O an da, bu ücret düşündüğümden az oldu. Planlarım doğrultusunda bu ücretle başlamam doğru olmaz. Teşekkür ederim derseniz zaten sorarlar kafanızdaki ücret nedir diye.
Genelde pek artış olmaz ama tabi ise pozisyona göre değişir.


kisa
(04.08.19)
Karşı tarafın sunduğu ücrete razı gelmeyip daha fazlasını talep edebilmen için alanında belli bir yeterliliğinin olduğunu onlara ispatlaman, diğer bir deyişle "siz vermezseniz veren birini bulurum" diyebilmen gerekir. Ayrıca "önceki iş yerimde de zaten bu kadar alıyordum" demen lazım ki adamlara bir gerekçe sunabil.

Diğer türlü "sıradaki" derler ve devam ederler.


Psycho Mantis
(04.08.19)
Ben biraz şanslı olduğumdan diplomayı aldıktan birkaç gün sonra işe girdim o yüzden sadece 2 mülakat deneyimi anlatabilicem ama benzer durumlar bence.

Diğeri ile internette uygun geldi gittim konuşmaya, her şey güzel. Sonra öyle düşük bir maaş önerdiler ki (2500 falandı sanırım) Açıkçası çok da köprüleri yakmayacağım diye düşünmedim dedim üzgünüm ama bu maaşa çalışamam, teklifiniz için teşekkürler dedim gittim. 2500 artsa nereye artacak sanki çünkü.

Son yerde ise detaya giremeyeceğim ama teknik mülakat sonrasında ben sormuştum onlar beklentin ne diyince uygun olduğunu düşündüğüm yüksek bir maaş istemiştim. 2 gün sonra tekrar çağırdılar mülakatı geçmişim vs. Yine sordular beklentin ne diye, o ilk istediğim sayıdan ₺500 fazlasını söyledim. Onlar da söylediğin sayı bizim teklifimizi değiştirmeyecekti ama biz de tam o sayıyı teklif edecektik dediler, hani bence ₺500 artırmış oldum.


aguen
(04.08.19)
beni yakın zamanda 2 kere şehir dışından mülakata çağırdılar. işlerin de şartları oldukça kötüydü o yüzden anca maaşı iyi olursa gidilebilicek işlerdi. normalde direkt maaş söylemezler ama bahsettiğim gibi olunca 4 binden aşağı veriyosanız boşuna gelmiyim oraya kadar dedim. öyle olunca 3-3.5 arası veriyoruz bu pozisyona dediler ikisi de. o aralık nasıl oluyor anlamadım pazarlıkla 3.5'a kadar çıkartabiliyosun manasında gibi geldi bana, hemen 3'e razı olmamak lazım herhalde. ama dediğim gibi çok zor şartlarda işlerdi o yüzden pozisyonu doldurmakta zorluk çektiklerinden böyle bilgiler vermeleri muhtemel.


Teklifi ret ederken sebebin ucret oldugunu soylersin. Onlar da diger adaylarin seni ikame edebiliyor olma durumuna gore teklifi gunceller veya guncellemez. Ekstra durumlar haric yeni mezunun pazarlik payi dusuk olur.


pofudukayi
(04.08.19)
red etme değilde, uygun bir uslupla onlarla çalışmak istediğin fakat +x kadar fazla istediğin söyle.
zamanında yeni mezun iken bu şekilde yapıp cuzi de olsa fark almıştım.


nuisance
(04.08.19)
(2)

İstanbul-izmir arası

>>Bu hatta kamil koça alternatif olarak nispeten daha kaliteli hangi firmayı kullanabiliriz? Son zamanlarda bir çok sorun var. Pamukkale desek o da iyi durumda değil galiba.
>>Bu hatta kamil koça alternatif olarak nispeten daha kaliteli hangi firmayı kullanabiliriz? Son zamanlarda bir çok sorun var. Pamukkale desek o da iyi durumda değil galiba.
ırene adler
(02.08.19)
Bütçe ne kadar?
Hiçbir firma iyi değil yapacak bir şey yok.


Uludag olabilir


balpolen
(03.08.19)
(1)

İş sözleşmeleri

>>Bir süredir yeni iş görüşmelerine gidiyorum.Bu görüşmelerde bir senelik sözleşme öneriliyor,bu sözleşmelere göre de 1 seneden önce çıkarsan bazı yaptırımlar var.(çıkarken 6 maas,2 maaş gibi şeyler) 2 ay deneme süresi diye bir şeyde yok. Ben bu tarz sözleşmelere baya gıcık oluyorum ya, bir sene ord
>>Bir süredir yeni iş görüşmelerine gidiyorum.Bu görüşmelerde bir senelik sözleşme öneriliyor,bu sözleşmelere göre de 1 seneden önce çıkarsan bazı yaptırımlar var.(çıkarken 6 maas,2 maaş gibi şeyler) 2 ay deneme süresi diye bir şeyde yok. Ben bu tarz sözleşmelere baya gıcık oluyorum ya, bir sene orda kalıcaksam kendi istegimle,şevkimle,çalışma istegimle kalmam gerekir diye düşünüyorum. Yok eğitim vermiyorlarmis bilmem ne,verilen eğitim de 2 haftalık bir şey. Sizce bu tür sözleşmeler gerekli mi? Bu tür sözesmeler sunan şirkete nasıl bakarsınız? Ben fikrimi söylüyorum,yaniantıklı bulmadığımı.
ırene adler
(30.07.19)
işçi aleyhine konulan bu tek taraflı hükümler geçersiz sayılıyor zaten. aynı hükümler işveren için de olmalı. yoksa geçersiz. (eğitim masrafı vs hariç) zaten bi işverenin de erken çıkan işçinin peşine düşeceğini sanmıyorum. deneme süresi tarafların isteğine bağlı. açıkçası beni de iterdi ama ortam malum.


elorelia
(30.07.19)
(3)

Çelebi İzmir bomba

>Bu tatlının İzmir Celebi Pastanesindeki versiyonunda Nutella mı var çikolata olarak? Yoksa cokokrem mı? Ya da bilinmeyen bir çikolata sos mu? Bir sürü yer yapmaya başlamıs.
>Bu tatlının İzmir Celebi Pastanesindeki versiyonunda Nutella mı var çikolata olarak? Yoksa cokokrem mı? Ya da bilinmeyen bir çikolata sos mu? Bir sürü yer yapmaya başlamıs.
ırene adler
(29.07.19)
pralin sanırım


lavie
(29.07.19)
Enterasandır kopya mekanların bombası daha lezzetli olmaya başladı :)
Ben kıbrıs şehitleri çıkışındaki seyyar büfeden alıyorum.


Soruya direkt cevap değil ama Çelebi'de beyaz çikolatalı bomba da vardı en son, orijinaline göre daha hafif ve daha lezzetli gelmişti bana. Deneyin dilerseniz.


(2)

Bayram trafik

10 Ağustos cumartesi İstanbul'dan İzmir'e doğru yola çıkicaz sabah 9da. Yol durumu ne olur?Cuma akşamı oluşacak Bayram trafiği hafiflemiş olur mu?Çok uuzun saatler yolda kalmak istemiyoruz.Kararsız kaldık.
10 Ağustos cumartesi İstanbul'dan İzmir'e doğru yola çıkicaz sabah 9da. Yol durumu ne olur?Cuma akşamı oluşacak Bayram trafiği hafiflemiş olur mu?Çok uuzun saatler yolda kalmak istemiyoruz.Kararsız kaldık.
ırene adler
(27.07.19)
Belli olmaz ama olur


trgydl
(27.07.19)
Önceki tecrübelerime dayanarak söylüyorum cuma ve c. tesi arasında fark olmuyor. Feribot ile Bursa Bandırma ya da daha erken çıkıp 9 gibi Karacabey i geçmiş olmak mantıklı


renegade
(27.07.19)
(6)

Ön ödemeli kart

>>Kredi kartı kullanmak istemiyorum fakat bolca internet alisverisi yapıyorum. Banka kartıyla yapmak icin bilgilerini sitelere vermek istemiyorum. Banka kartının sanal kartı olsaydı güzel olurdu.Bildigim kadarıyla yok..Kendi yatirdigim miktar kadar internet alışverişi yapabilcegim bir ön ödemeli kar
>>Kredi kartı kullanmak istemiyorum fakat bolca internet alisverisi yapıyorum. Banka kartıyla yapmak icin bilgilerini sitelere vermek istemiyorum. Banka kartının sanal kartı olsaydı güzel olurdu.Bildigim kadarıyla yok..

Kendi yatirdigim miktar kadar internet alışverişi yapabilcegim bir ön ödemeli kart arıyorum. Alt yapısı sağlam bir şey olsa güzel olur. Yapıkredi cikarmis bir tane, daha subedekilerin bile doğru dürüst haberi yok.Ondan vazgeçtim.

Kısa özet:Ön ödemeli, internet alışverişinde kullanılacak,alt yapısı sağlam( bankaya bağlı da olsa da olur) bir kart arıyorum.
ırene adler
(23.07.19)
aslında banka kartları da ön ödemeli kart değil midir? aç yeni bir hesap. fazla paran başka vadesizde dursun. ihtiyacın olanı o yeni hesaba aktar karta bağla. aktarır aktarır kullanırsın bu kadar basit. banka kartında sanal kart bu yüzden yok.

imkan dahilinde bu şekilde yapabilirsiniz.


tinky winky
(23.07.19)
Bazı sitelerde banka kartı geçmiyor diye duydum,ondan böyle bir yol arıyorum.Kullanmadığım hesabım var.


ırene adler
(23.07.19)
Banka kartıyla hiçbir sıkıntı çekmedim şimdiye dek.

Ama ininal kartımdan para çekilmişti mesela. Çok da yaygın bir problem, önlem de alınmıyor, içindeki parayı çektikleriyle kalıyorlar.


ssiradanbirigibi
(23.07.19)
banka kartı ile 3d secure olan sitelerde işlem yapabiliyorsun, artık neredeyse 3d secure desteklemeyen site kalmadı. 3d secure desteklemiyorsa ordan da alışveriş yapma zaten.

banka kartı kullanın. kredi kartına hiç bulaşmayın.


aziz dostum jack
(23.07.19)
bundan yıllar önce banka kartı üzerinden sanal kart çıkartıyordu garanti. hala yapıyorlar mı bilmiyorum


argent dawn
(23.07.19)
Garantinin bankamatik kartına sanal kart çıkartılabiliyor halen


bohemianrhapsody
(23.07.19)
(1)

Soğan sarımsak

>>Soğan ya da sarımsak yediğimde( daha çok çiğ olarak tüketince) çok afazla tatlı isteği oluyor. Bu neden olur? Soğan yemeğin içinde pişmiş haldeyse pek fazla olmuyor bu istek. Kafamdan aşagı Nutella dökülsün filan istiyorum o derece.
>>Soğan ya da sarımsak yediğimde( daha çok çiğ olarak tüketince) çok afazla tatlı isteği oluyor. Bu neden olur? Soğan yemeğin içinde pişmiş haldeyse pek fazla olmuyor bu istek. Kafamdan aşagı Nutella dökülsün filan istiyorum o derece.
ırene adler
(21.07.19)
sarımsak ve soğan tansiyonu düşürür, tansiyon düşünce de tatlı isteği oluşabilir. ama o kadar soğan sarımsak yerim, bu derece etkili olduğunu hiç fark etmemiştim.


(3)

İk firmalari

>>> İs arayan bir kişi firmalara başvuruyor. Daha sonra firma bu kişiye iş buluyor ve ilk maaşını aliyor.Veya ücreti siz takdim ediyorsunuz maaşı beklemeden. Bu tarz firmalar vardı sanki.Önerebilceginiz bir yer var mı İstanbuldA?
>>> İs arayan bir kişi firmalara başvuruyor. Daha sonra firma bu kişiye iş buluyor ve ilk maaşını aliyor.Veya ücreti siz takdim ediyorsunuz maaşı beklemeden. Bu tarz firmalar vardı sanki.Önerebilceginiz bir yer var mı İstanbuldA?
ırene adler
(17.07.19)
Böyle bir şey bildiğim kadarıyla yasak


efx
(17.07.19)
head hunter'lar var fakat firmalar icin calisirlar. siz onlarla iletisime gecerseniz sizi portfolyoya dahil edip, calistigi firmalarda uygun pozisyon olursa yerlestirmeye calisir. parayi da firmadan alir. dediginiz gibi bir sey hic duymadim.


captainobvious
(17.07.19)
sizin bahsettiğiniz şey işkur'a bağlı özel istihdam büroları.

ama bu bürolar işçiden para almaz, yasak. ücretlerini personel buldukları işverenden alırlar.


kibritsuyu
(17.07.19)
(2)

Fıstık draje

>>İci Antep fıstık dışı bitter veya sütlü çikolata kaplı drajeler var ya hani, onlar en iyi nerde bulunur İstanbul'da? Melodi ve kahve dünyası denenmiş,orta kalite bulunmuş. En iyilerinden arıyoruz ofis icin. Baya alıcak patron. Nereye bakalım?
>>İci Antep fıstık dışı bitter veya sütlü çikolata kaplı drajeler var ya hani, onlar en iyi nerde bulunur İstanbul'da? Melodi ve kahve dünyası denenmiş,orta kalite bulunmuş. En iyilerinden arıyoruz ofis icin. Baya alıcak patron. Nereye bakalım?
ırene adler
(16.07.19)
Divan bir de Pelit.


ozdek
(16.07.19)
Elit çikolata. esenyurt fabrika satış mağazası.
tam aradığınız kalite.


ayaklibalik
(17.07.19)
(5)

İcecekler

>> Sağlıklı beslenmeye çalışan birinin tüketebilcegi kahveler nelerdir? Krema,sos ve şeker tercih edilmiyor.Şekersiz Türk kahvesiŞekersiz latteŞekersiz Filtre kahveBu ikisini biliyorum uygun olan. Cappuccino diyenler de olmuş.Bundan emin olamadım. Baska neler var az kalorili?
>> Sağlıklı beslenmeye çalışan birinin tüketebilcegi kahveler nelerdir? Krema,sos ve şeker tercih edilmiyor.

Şekersiz Türk kahvesi
Şekersiz latte
Şekersiz Filtre kahve

Bu ikisini biliyorum uygun olan. Cappuccino diyenler de olmuş.Bundan emin olamadım. Baska neler var az kalorili?
ırene adler
(14.07.19)
Sağlıklı beslenmeden kasıt nedir acaba? Örneğin ıf yapan biri latte içermez oruç süresince ama sade kahve içebilir. Türk ya da filtre ya da espresso fark etmez.
Onun dışında espresso ve filtre kahve olmayan her şeye sütlü kahve gözüyle bakılabilir. Süt ile sağlıklı beslenme ikilisi arasında ilişkiye nasıl baktığına göre de sonuca ulaşabilirsin.


kisa
(14.07.19)
latte oluyorsa cappuccino da olur, cappicuno'da süt basınçla köpürtülüyor fark bu, kahve ikisinde de espresso; başka da bir katkı yok.

hiç kalori için sade kahve. buraya tabii ki türk kahvesi, sade fitre kahve, espresso, americano vb. giriyor.

az kalori diyince işin içine maksimum süt katıyoruz, o halde de -starbucks'ta misto olarak da geçen- sütlü filtre kahve, latte, cappucino, ek olarak -hatta daha az sütlü olanı- flat white, -daha da az süt içeren olarak- ristretto bianco uygun oluyor.


brena
(14.07.19)
Americano daa şekersiz diye biliyorum


morgenstern
(14.07.19)
Merhaba, bir sonraki çikolata duyurunuza cevap yazılamıyor. O yüzden burdan yazıyorum.
Vakko çikolata üstüne tanımam. Efsanedir.


(1)

Pazarlama maili

>> Ağırlıklı olarak yurtdışı ile iş yapan bir firmamız var. Yurtdışındaki ilgili şirketlere beraber iş yapmak için mailler gönderiyoruz arada. Bunun için '' outlook'' kullanıyoruz fakat biraz yavaş ilerliyor. Ben internet taraması ile maillere ulasıyorum diyelim, 10 tane mail buldum, bu adresler 10
>> Ağırlıklı olarak yurtdışı ile iş yapan bir firmamız var. Yurtdışındaki ilgili şirketlere beraber iş yapmak için mailler gönderiyoruz arada. Bunun için '' outlook'' kullanıyoruz fakat biraz yavaş ilerliyor. Ben internet taraması ile maillere ulasıyorum diyelim, 10 tane mail buldum, bu adresler 10 ayrı mail atıyorum.

>İçerik aynı maillerde ve sıkıntı yok bu konuda fakat 10 ayrı adrese tek tek mail atmak yerine daha kolay bir yöntem var mı? Standart alıcı kısmına 10 maili birden eklemek var tabi fakat bu sefer mail attıgım firmalar diğer mail adreslerini de görecek.

>CC kısmında bizim şirket var. ''To'' kısmında alıcı var. Diğer 9 maili de BCC'ye eklesem nasıl olur acaba? Kolay bir çözümü var bu işinde ben bilmiyorum. Teşekkürler
ırene adler
(12.07.19)
ben bcc kullanmazdım

bunun için mail merge kullanabilirsiniz.

excel giriyor işin içine,

basit aslında

mail merge nasıl yapılır diye aratın,
1 -2 deneme kendi mail’lerinize yapı
olduğunu görünce de potansyel müşterilerinize


otopsicocugu
(12.07.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.