Giriş
(3)

İk firmalari

>>> İs arayan bir kişi firmalara başvuruyor. Daha sonra firma bu kişiye iş buluyor ve ilk maaşını aliyor.Veya ücreti siz takdim ediyorsunuz maaşı beklemeden. Bu tarz firmalar vardı sanki.Önerebilceginiz bir yer var mı İstanbuldA?
>>> İs arayan bir kişi firmalara başvuruyor. Daha sonra firma bu kişiye iş buluyor ve ilk maaşını aliyor.Veya ücreti siz takdim ediyorsunuz maaşı beklemeden. Bu tarz firmalar vardı sanki.Önerebilceginiz bir yer var mı İstanbuldA?
ırene adler
(4 saat)
Böyle bir şey bildiğim kadarıyla yasak


efx
(4 saat)
head hunter'lar var fakat firmalar icin calisirlar. siz onlarla iletisime gecerseniz sizi portfolyoya dahil edip, calistigi firmalarda uygun pozisyon olursa yerlestirmeye calisir. parayi da firmadan alir. dediginiz gibi bir sey hic duymadim.


sizin bahsettiğiniz şey işkur'a bağlı özel istihdam büroları.

ama bu bürolar işçiden para almaz, yasak. ücretlerini personel buldukları işverenden alırlar.


kibritsuyu
(4 saat)
(2)

Fıstık draje

>>İci Antep fıstık dışı bitter veya sütlü çikolata kaplı drajeler var ya hani, onlar en iyi nerde bulunur İstanbul'da? Melodi ve kahve dünyası denenmiş,orta kalite bulunmuş. En iyilerinden arıyoruz ofis icin. Baya alıcak patron. Nereye bakalım?
>>İci Antep fıstık dışı bitter veya sütlü çikolata kaplı drajeler var ya hani, onlar en iyi nerde bulunur İstanbul'da? Melodi ve kahve dünyası denenmiş,orta kalite bulunmuş. En iyilerinden arıyoruz ofis icin. Baya alıcak patron. Nereye bakalım?
ırene adler
(16.07.19)
Divan.


ozdek
(20 saat)
Elit çikolata. esenyurt fabrika satış mağazası.
tam aradığınız kalite.


ayaklibalik
(4 saat)
(5)

İcecekler

>> Sağlıklı beslenmeye çalışan birinin tüketebilcegi kahveler nelerdir? Krema,sos ve şeker tercih edilmiyor.Şekersiz Türk kahvesiŞekersiz latteŞekersiz Filtre kahveBu ikisini biliyorum uygun olan. Cappuccino diyenler de olmuş.Bundan emin olamadım. Baska neler var az kalorili?
>> Sağlıklı beslenmeye çalışan birinin tüketebilcegi kahveler nelerdir? Krema,sos ve şeker tercih edilmiyor.

Şekersiz Türk kahvesi
Şekersiz latte
Şekersiz Filtre kahve

Bu ikisini biliyorum uygun olan. Cappuccino diyenler de olmuş.Bundan emin olamadım. Baska neler var az kalorili?
ırene adler
(14.07.19)
Sağlıklı beslenmeden kasıt nedir acaba? Örneğin ıf yapan biri latte içermez oruç süresince ama sade kahve içebilir. Türk ya da filtre ya da espresso fark etmez.
Onun dışında espresso ve filtre kahve olmayan her şeye sütlü kahve gözüyle bakılabilir. Süt ile sağlıklı beslenme ikilisi arasında ilişkiye nasıl baktığına göre de sonuca ulaşabilirsin.


kisa
(14.07.19)
latte oluyorsa cappuccino da olur, cappicuno'da süt basınçla köpürtülüyor fark bu, kahve ikisinde de espresso; başka da bir katkı yok.

hiç kalori için sade kahve. buraya tabii ki türk kahvesi, sade fitre kahve, espresso, americano vb. giriyor.

az kalori diyince işin içine maksimum süt katıyoruz, o halde de -starbucks'ta misto olarak da geçen- sütlü filtre kahve, latte, cappucino, ek olarak -hatta daha az sütlü olanı- flat white, -daha da az süt içeren olarak- ristretto bianco uygun oluyor.


brena
(14.07.19)
Americano daa şekersiz diye biliyorum


morgenstern
(14.07.19)
Merhaba, bir sonraki çikolata duyurunuza cevap yazılamıyor. O yüzden burdan yazıyorum.
Vakko çikolata üstüne tanımam. Efsanedir.


(1)

Pazarlama maili

>> Ağırlıklı olarak yurtdışı ile iş yapan bir firmamız var. Yurtdışındaki ilgili şirketlere beraber iş yapmak için mailler gönderiyoruz arada. Bunun için '' outlook'' kullanıyoruz fakat biraz yavaş ilerliyor. Ben internet taraması ile maillere ulasıyorum diyelim, 10 tane mail buldum, bu adresler 10
>> Ağırlıklı olarak yurtdışı ile iş yapan bir firmamız var. Yurtdışındaki ilgili şirketlere beraber iş yapmak için mailler gönderiyoruz arada. Bunun için '' outlook'' kullanıyoruz fakat biraz yavaş ilerliyor. Ben internet taraması ile maillere ulasıyorum diyelim, 10 tane mail buldum, bu adresler 10 ayrı mail atıyorum.

>İçerik aynı maillerde ve sıkıntı yok bu konuda fakat 10 ayrı adrese tek tek mail atmak yerine daha kolay bir yöntem var mı? Standart alıcı kısmına 10 maili birden eklemek var tabi fakat bu sefer mail attıgım firmalar diğer mail adreslerini de görecek.

>CC kısmında bizim şirket var. ''To'' kısmında alıcı var. Diğer 9 maili de BCC'ye eklesem nasıl olur acaba? Kolay bir çözümü var bu işinde ben bilmiyorum. Teşekkürler
ırene adler
(12.07.19)
ben bcc kullanmazdım

bunun için mail merge kullanabilirsiniz.

excel giriyor işin içine,

basit aslında

mail merge nasıl yapılır diye aratın,
1 -2 deneme kendi mail’lerinize yapı
olduğunu görünce de potansyel müşterilerinize


otopsicocugu
(12.07.19)
(3)

Trendyol koton

>>Trendyol koton butiginden alinmis bir ürün var. Bizim komşu bana verdi,koton magazasindan bunu değiştir diye. Sizce bu mümkün mü? Ben Trendyol kendisi yapar değişimi dedim ama ısrarla olduğunu söyledi. Tendyol faturası var elimde, ürün koton ürünü,etiketi de duruyor. Oluyorsa bravo yani,gidip hall
>>Trendyol koton butiginden alinmis bir ürün var. Bizim komşu bana verdi,koton magazasindan bunu değiştir diye. Sizce bu mümkün mü? Ben Trendyol kendisi yapar değişimi dedim ama ısrarla olduğunu söyledi. Tendyol faturası var elimde, ürün koton ürünü,etiketi de duruyor. Oluyorsa bravo yani,gidip hallederim.
ırene adler
(11.07.19)
Faturasıyla birlikte gidip alarm çıkartmışlığım var ama değişim yapar mı bilmiyorum, denemeden öğrenemezsin.
Sonucu paylaşırsan sevinirim ;)


yarın geri götür, olmuyormuş öyle de :D

bence olmaması lazım bu arada. değişim koşulları trendyol da yazıyordur.


kisa
(11.07.19)
mağazada olan ürün olmama ihtimali yüksek. eğer varsa beden değişimi falan yapabilirler. direkt değişim sanmıyorum.


reanarchy
(11.07.19)
(2)

Ankaraya dilekcemiz

>>Ankara'daki nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğüne 1 ay önce bir dilekçe yolladık. Dilekçe annanem ve dedemin vatandaşlığa (göçmenler) kabulleriyle ilgiliydi ve arşiv araştırması da gerektiriyordu. >>Dilekçeyi annem PTT'den göndermiş,yalnız şöyle bir sıkıntı var. Annem "iadeli taahhütlü" gö
>>Ankara'daki nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğüne 1 ay önce bir dilekçe yolladık. Dilekçe annanem ve dedemin vatandaşlığa (göçmenler) kabulleriyle ilgiliydi ve arşiv araştırması da gerektiriyordu.

>>Dilekçeyi annem PTT'den göndermiş,yalnız şöyle bir sıkıntı var. Annem "iadeli taahhütlü" göndermek istedigini söylemiş. Görevli ise takip nosu ile takip edecegimiz bir gönderi şeklinde göndermiş. Böylece takip edebilirsin demiş. Yani biz annemin dilekçeyi "iadeli taahhütlü' gönderebildiğinden şu aşamada emin bile değiliz.

>>Ben takip no ile baktığımda dilekçenin biri tarafından teslim alındığını gördüm sadece PTT'nin sitesinden ve bize haber kağıdı gelmedi.

Şu anda bizim dilekçeyi ne olduğunu ögrenebilcegim bir birim var mıdır? En azından işleme alındı ve süreç devam ediyor bile dense şu aşamada yeterli. Sonraki sorum da bu tür önemli dilekçelerde ilgili kurumun şu kadar sürede cevap vermesi gerekir gibi bir olay var mı? Ne yapsam ben ya nüfus genel müdürlüğünün bir çağrı merkezi filan var mıdır? Siz prosedürleri yanlış yapmışsınız, dilekçe takip no gibi bir bilgi elinizde olması lazımdı diyen var mı ya da? Biraz aydınlatılması istiyorum.
ırene adler
(07.07.19)
İadeli taahhütlüdur o.
Dilekçeniz teslim alınmış ama dilekçeye karşılık gelen evrak kabul numarasına ihtiyacınız var oradaki akıbetini bilmek için. En iyisi nüfus müdürlüğünü aramak. Mubtemelen evrak kayıt gibi bir bölümü vardır oradan bilgi alınabilir gibi geliyor.


kisa
(07.07.19)
nvi'nin genel evrak servisini arayın. oradaki evrak kayıt memuru teslim alıp sisteme kaydetmiştir. nvi'de takip için o numaraya ihtiyacınız var. size haber kağıdı gelse bile onda evrak kayıt numarası yoktur. en iyi yöntem arayıp sormak.


helenart
(07.07.19)
(2)

3. Köprü

>>3. Köprü(Yavuz) 1. Ve 2. Köprülerin trafiğini rahatlamak için yapılmadı mı? Ne oranda rahatlattı? Baltalimanından başlıyor Fatih köprüsüne giriş trafiği şu an. Şerit çalismasini durumunu biliyorum da bu köprüler hep böyle iş çıkışı.
>>3. Köprü(Yavuz) 1. Ve 2. Köprülerin trafiğini rahatlamak için yapılmadı mı? Ne oranda rahatlattı? Baltalimanından başlıyor Fatih köprüsüne giriş trafiği şu an. Şerit çalismasini durumunu biliyorum da bu köprüler hep böyle iş çıkışı.
ırene adler
(05.07.19)
Trafiği rahatlatmak ama özellikle kamyon tır ve türevleri araçlar için yapıldı. Yani otomobiller için yapılmadı, işi olan kullanabiliyor tabi. İşin özeti Rahatlatma amacı kamyon ve tırların ana arterlerden uzak kalmasıdır.


respect
(05.07.19)
Onun yapılış amacı rant. Üçüncü havalimanina ulaşım, bölgeyi imara açmak oradan öncesinde yer alıp rant elde etmek vs vs.
Bir de kamyonlara mecbur bırakıldı onlar köprülerle giremiyor falan. Rahatlatan kısmı bu, ne kadar rahatsa.


kisa
(05.07.19)
(4)

Staj başvurusu

>>Uluslararsı iyi bir firma. 3 hafta önce staj için basvurdum. Okulun grubunda ilanı vardı. Başvurduktan 3 gün sonra arandım,bir kaç bilgi sordular,mezun durumunda olduğumu da belirttim.İkinci görüşme için aranırsınız dediler. O zamandan bu yana arayan olmadı.Dün aynı ilanı acil koduyla tekrar vermi
>>Uluslararsı iyi bir firma. 3 hafta önce staj için basvurdum. Okulun grubunda ilanı vardı. Başvurduktan 3 gün sonra arandım,bir kaç bilgi sordular,mezun durumunda olduğumu da belirttim.İkinci görüşme için aranırsınız dediler. O zamandan bu yana arayan olmadı.

Dün aynı ilanı acil koduyla tekrar vermişler. Başvursam mı tekrar? Saçma mı olur? Çok istiyorum burayı ama aramadıkları için zaten elenmisimdir bi sebepten diye düşünüyorum. Mezun durumunda olsam da bu alanda deneyim kazanmak için stajda aradığımı belirtmiştim.
ırene adler
(04.07.19)
basvur bence ne kaybedersin, stajyer arıyorlar sacma bir sebepten elemislerse tekrar gözden gecirirler.


Ben ık ci olsam, bir daha başvuru görsem, niye ikinci kez başvurmuş demem. Hele mesaj yazma imkanım varsa, İkinci kez başvuruyorum ama bu stajı çok istiyorum gibi bir şey yazardım.
Gerçi ik cilar ya da bu işin profesyonelleri daha doğru bir yorumda bulunacaktır.


kisa
(04.07.19)
Linkedin’de pozisyonun bağlı çalışacağı yöneticiyi bulun ekleyin ona mesaj atın.


selimcigimisik
(04.07.19)
Bence tekrar başvurmaya gerek yok. Firmayı direkt arayıp insan kaynaklarıyla görüşün.
İkinci görüşme için geri dönüş bekliyordum,aranmayınca sormak istedim diyebilirsiniz.
Daha önce çalıştığım yerde (insan kaynaklarında) böyle durumlarla çokça karşılaştım.Olumsuz karşılanacak bir durum değil.


Rh Negatif
(04.07.19)
(1)

AÖF 2 yıllık

>>>Açıkögretimde 2 yıllık bir bölüme başlasam ikinci üniversite olarak. Bu 2 yıllık bölümü kaç yılda bitirmem gerek? Atılma var mı?
>>>Açıkögretimde 2 yıllık bir bölüme başlasam ikinci üniversite olarak. Bu 2 yıllık bölümü kaç yılda bitirmem gerek? Atılma var mı?
ırene adler
(01.07.19)
(4)

Ressam videosu

https://www.instagram.com/p/ByvbriShZjT/?utm_source=ig_web_copy_linkYukardaki videoyu her izlediğimde ağlıyorum ya. Sizce ben mi abartıyorum? Amacım İmamoglunun yaptığını övmek değil aslında,benim daha çok dikkat çektiğim nokta videonun başında söyledikleri. Türkiye'de böyle bir sürü yetenekli insan
www.instagram.com


Yukardaki videoyu her izlediğimde ağlıyorum ya. Sizce ben mi abartıyorum? Amacım İmamoglunun yaptığını övmek değil aslında,benim daha çok dikkat çektiğim nokta videonun başında söyledikleri. Türkiye'de böyle bir sürü yetenekli insan var sanatını icra etmek isteyen ama işte şartlar bazen bizi başka başka işlere sürüklüyor.Bu durum daha çok etkiledi aslında beni. Sizce nasıl bir video? Abartıyor muyum?;)
ırene adler
(25.06.19)
Normal bir video. Sanatçıya destek olması cidden güzel bir şey ama ağlanacak bir şey göremedim ben en azindan ben ağlamadım.


Amaranta ursula
(25.06.19)
Ağlamadım, çok da etkilenmedim.


cemallamec
(25.06.19)
Olay güzel ama video gayet normal, etkilenmedim. Etrafta her şeyin aşırı abartıldığı bir sosyal medya duygusallığı var bence, bana gereksiz geliyor.


aquarium
(25.06.19)
ben etkilendim. neden?

cünkü hayatimda her yaptigim sey benim kendi adimim. her seyi yasadim. adamin söyledigi su, ben daha fazlasini yapabilirim ama sistem müsade etmiyor. ben bunu yasadim, bunu yasayan herkes etkilenir.

her animda kavga ettim, her animda insanlarla ugrastim. ama basardim sonunda.

sadece sanat degil, yapmak istediklerini ve becerilerini kullanamayan insanin üzüntüsüdür bu video. para degil. yapabilecek seyleri olupta yapamamak acidir. bu kadar bu videonun hikayesi.


(3)

Telefon önerisi

Dostlar selam,Anneme telefon alıcaz.50 yaşında. Klasik Instagram,facebook ve bu aralar YouTube kullanıcısı. Bir kaçta banka uygulaması yükler.Oyun oynamaz. Şu anki teli çok takılıyor. Tek isteğimiz takılma vs en azından 2 yıl için olmaması. Samsung M10:https://www.hepsiburada.com/samsung-galaxy-m10-
Dostlar selam,

Anneme telefon alıcaz.50 yaşında. Klasik Instagram,facebook ve bu aralar YouTube kullanıcısı. Bir kaçta banka uygulaması yükler.Oyun oynamaz. Şu anki teli çok takılıyor. Tek isteğimiz takılma vs en azından 2 yıl için olmaması.

Samsung M10:
www.hepsiburada.com


Xiaomi Red mi S2:


www.hepsiburada.com


Bu ikisi arasında kaldık.Fikri ya da başka önerisi olan
Xiaomi ithalatçı garantisi düşündürüyor.
ırene adler
(25.06.19)
samsung A10 da M10 ile aynı fiyatlara düştü sanırım. Daha iyiydi yanılmıyorsam özellik olarak.


ayin yazari
(25.06.19)
kiyas.la

Buradan özellikleri kıyaslayabilirsin.


cemallamec
(25.06.19)
16gb hafızalı cihaz alınmaz.
xiaomi garantili s2 trendyolda 1210 tl.


mr.goodcat
(25.06.19)
(6)

İş görüşmesi sunum

>Bir iş görüşmesine gidicem. Yarım saatlik sunum bekliyorlar,detayları mail atmışlar. Telefonda tam anlamamıştım olayı. Sunum olayı filan beni aşar gibi biraz. Ne desem de iptal etsemm? Profesyonel bir bahane bekliyorum.
>Bir iş görüşmesine gidicem. Yarım saatlik sunum bekliyorlar,detayları mail atmışlar. Telefonda tam anlamamıştım olayı. Sunum olayı filan beni aşar gibi biraz. Ne desem de iptal etsemm? Profesyonel bir bahane bekliyorum.
ırene adler
(14.06.19)
Adaya sunum yaptirmak garip gelse de aşar diye dusunme, akademik referana gerekmiyorsa 3-4 saat icinde halledebilirsin.


pofudukayi
(14.06.19)
niye aşsın, ya? yaparsın.

imkansızsa da teşekkür edin, süreci maalesef sonlandırmak istediğinizi yazın; izahat şart değil.


e haliyle
(14.06.19)
Muhtemelen ne sunduguna degil nasil sunduguna bakacaklar.O ise girmesen/giremesen bile buyuk bir tecrube olacak sana bu sunum.Bedava tecrubeyi kacirma


turkuaz
(14.06.19)
iptal etme, sunum yetkinliği herkese gerekli. en kötü tecrübe olur. ileride işe girince şunu sunmam lazım diye söyleyince, ben sunum yapamam ki mi diyeceksin?


keşke banada böyle bir görüşme denk gelse. bende güzel bir şov yapsam.


sunum istemişler ise demek ki senin CV'nde yazdığın tecrübelerini görmek istiyorlar. Eğer ki farklı bişeyler yazmamışsan CV'ne neden sorun olsun ki?


smh
(15.06.19)
(6)

Baştan yaratmak

>>Selamlar, kendinizi baştan yaratmak istediniz diyelim,paranızda var biraz.Neler yaparsınız?Geniş anlamda söylüyorum baştan yaratmayı. Fiziksel olur,zihinsel olur, genel kültürle ilgili olur.Fikirlerinizi merak ettim.
>>Selamlar, kendinizi baştan yaratmak istediniz diyelim,paranızda var biraz.Neler yaparsınız?Geniş anlamda söylüyorum baştan yaratmayı. Fiziksel olur,zihinsel olur, genel kültürle ilgili olur.Fikirlerinizi merak ettim.
ırene adler
(11.06.19)
oo sims alırım bi dal

öncelikle boyumu uzatırım 187 yaparım
genetik mirasıma lanet okur tanrım beni baştan yarat derim, yaratır ve üçgen vücutlu yiyip yiyip kilo almayan biri olurum

zihinsel’e dokunmam o kısmı kendim hallederim işin eğlencesi orada zaten yoksa oynamayalım


burun, dudak, goz kapagi estetigi.

kisa degilim ama dahabuzun olmak istiyorum, boyumu uzattiririm.

mumkunse ten rengimi baya bir acar ve gozlerimi mavi saclarimi sari yapardim. bu sayede her turlu sac rengi bana yakisirdi. renkten renge boyardim sacimi.

popomu da birazcik buyuturdum.

dogdugum andan itibaren sanatla ilgili, komik ve eglenceli bir ailede buyumus olmayi isterdim. e bi de zengin. kavga ve siddet olmayan huzurlu bir aile. travmalarim olmazdi. cok istedigim baleye gidebilirdim.

felsefe ve tarihi beynime yukletirdim cunku ne kadar hevesle okusam da beynimde yer tutmuyorlar. resmen beynim bu ikisini disliyor almiyor iceri.

geri kalan seyler iyi diyecegim de ne kaldi ki?


batlegolas
(11.06.19)
fiziksel olarak saç ektiririm hatta ilk iş bunu yaparım.
brad pitt'in fight club'taki vücudunu alırım. çükümü bi tık büyütürüm, karşı cins iletişiminde bence özgüvene direk + olarak yansır diye düşünüyorum, denemiş olurum.
zihinsel olarak da daha çalışkan, algısı daha açık -büyük resmi görebilen- bir seviye güzel olurdu.
resim demişken, resimden de hiç anlamam onu da anlamak isterdim, yani sıkılmadan bir tabloya en azından 10 dk bakabilmek bile yeterdi.


ilkot
(12.06.19)
çok karmaşık bir soru neyseki hazırlıklıyım =)
hayal kurmak bedava nasıl olsa :)
muhtemelen amerika'lı bir çiftçi olmak isterdim.60 yaşlarında yaşlı göbekli beyaz saç sakal. güneşten kavrulmuş ten.
büyük baş hayvanlarım olsun çoban köpeklerim olsun. tavuklar olsun. yüzlerce dönüm mısır tarlaları falan.
bir çiftlik evi olsun. akşam üstü verandada oturup sigara viski yapabileyim(normalde sigara viski kullanmıyorum). oturdugum sallanan sandalyenin dibinde tüfeğim olsun. önümde iki alman kurdu uzansın. bık bık bık tavuk sesleri gelsin. ahırdan gübre kokusu. çiftlik evi şöyle olabilir. www.google.com

çiftlik şöyle olabilir www.google.com

ama şöyle bir şey kesin lazım :) www.google.com

oh mis ne güzel hayat. tek derdim mısır tarlasına dadanan porsuk olsun.


kitik
(12.06.19)
bazı karakterlerimi değiştirirdim. gamsız, umursamaz olmak isterdim. alıngan olmak istemezdim. sinirimin alınmasını isterdim. uyku düzenim olsun isterdim.

boyumu uzatırdım +1

daha fazla sosyal zeka isterdim.


zihinsel olarak matematikten anlamak isterdim, biri bana sayısal herhangi bir şey söylediğinde bön bön bakmak yerine anında abi bu rakamın kümülatif arttığını var sayarsak sonucu yüzde 2 oranında değiştirecektir falan diyebilmek isterdim. çok havalı bişiy bence. ben bunun yerine napıyoruz biz burda ki seviyesindeyim matematiksel herhangi bir konuda.
fiziksel olarak tabi ki kilo vermek isterdim. burnumu değiştirirdim. saçlarımı başa çıkılabilir bir versiyonla revize ederdim. hissettiklerimi yüzüme yansıtmamak isterdim, bir de duruşumu düzeltirdim.
bir de müzik kulağı edinir, kendime hemen piyano çalma yeteneği bahşederdim.


(1)

IF ve protein ağırlıklı beslenme

>>Bir süredir doktor kontrolünde yeni bir beslenme düzenine geçtim. 8 saat besleniyorum,kalan 16 saatte su,çay,kahve vb şeyler var. Gündüz 12 ile akşam 8 arası besleniyorum.İlk başta hiç tahıl ürünü yoktu,ketojenik diyetti if ile birlikte,sonra biraz esnettik ama çok fazla kilo kaybı oldu yâgdan bu
>>Bir süredir doktor kontrolünde yeni bir beslenme düzenine geçtim. 8 saat besleniyorum,kalan 16 saatte su,çay,kahve vb şeyler var. Gündüz 12 ile akşam 8 arası besleniyorum.İlk başta hiç tahıl ürünü yoktu,ketojenik diyetti if ile birlikte,sonra biraz esnettik ama çok fazla kilo kaybı oldu yâgdan bu sürede.

Son bir aydır da ketojenik diyeti biraz modifiye ettik ama protein ağırlıklı beslenmeye devam. Önceden uyguladıgım programlarda zararlı yiyecekler vb hep aklımdan geçiyordu ve baya zorlanıyordum. Bu programda ise tamamen değişik bir durum oldu. Şekerli veya karbonhidratlı yiyecekleri hiç canım çekmiyor. Bazen mesela doktor kontrolü sonrası bir ufak kaçamak hakkı oluyor.Yiyecek bir şey bulamıyorum. Canım istemiyor.

İnsülini belli bir seviyede tutmanın ve protein ağırlıklı beslenip gerçekten doymanın sonucu mü bu sizce? Nasıl yorumlarsınız? Bu sorunun cevabını bulmam önemli çünkü en son yiyeceklere ilgimi kaybettiğinde depresyon sürecim başlamıştı. Tekrar o döngüye girmekten korkuyorum.
ırene adler
(03.06.19)
normal. ben tatlı yiyince üç gün kendime gelemiyorum. bayram geldi yine kabus başladı. akrabalarla kavga...


alperz
(03.06.19)
(2)

Tarih kitabi( dünya)

>> Yakın tarihi(1800 sonlarından başlayabilir) basit ve kolay anlaşılabilir bir şekilde anlatan bir kitap var mı? Roman istenmiyor.Ntv tarih başvuru kitabı var fakat sevmedim,karışık anlatmışlar. Hangi kitaba bakayım?
>> Yakın tarihi(1800 sonlarından başlayabilir) basit ve kolay anlaşılabilir bir şekilde anlatan bir kitap var mı? Roman istenmiyor.Ntv tarih başvuru kitabı var fakat sevmedim,karışık anlatmışlar. Hangi kitaba bakayım?
ırene adler
(31.05.19)
william mcneill - dünya tarihi, bulabilirsen baskısı yoktu


freebird5406_2
(31.05.19)
Oral sander siyasi tarih cilt 2
Fahir Armaoğlu siyasi tarih


ovungec zeus
(31.05.19)
(2)

Kredi

>>2 aylık sigortalıya kredi veren ve krediyi şubeye gitmeden alabilcegim bir banka var mı? İng onayladı fakat şubede 6 aylık sigorta istediler.Maaşımı aldığım garanti ise 3 ay sigortalılık şartı sunuyor. Cepteteb veya enpara mı denesem? Olmazsa bu hesaplar kolayca kapatılıyor mu?
>>2 aylık sigortalıya kredi veren ve krediyi şubeye gitmeden alabilcegim bir banka var mı? İng onayladı fakat şubede 6 aylık sigorta istediler.Maaşımı aldığım garanti ise 3 ay sigortalılık şartı sunuyor. Cepteteb veya enpara mı denesem? Olmazsa bu hesaplar kolayca kapatılıyor mu?
ırene adler
(30.05.19)
Enpara veriyor, ben aldım. Cepteteb de verebilir, yeni işe girmişken başvurmuştum o da verdi.

İkisi açık kalsa da olur zaten her şeyleri ömürlük ücretsiz.


iyi karpuz
(30.05.19)
Bana göre aktif bank en kolay veren. Kredi puanı 1000'in altında olana bile veriyor. Benim bir kredi kartımda 20 tl lik iki donem gecikme olmuştu. Gözden kaçmış puanım bayağı düşmüştü. Bir tek aktif bank verdi. "Bildiğiniz gibi Aktifbank kredi notu düşük olan kişiler içinde nakit imkanı sunmaktadır." www.kredihibedestek.com

Edit: Bilmiyorum ama puanın 600'ün üstünde olması yeterli sanırım. Orada çalışan bir arkadaşla görüştüm şimdi. Gecikme varsa yatırsın bir gün sonra başvursun dedi ayriyetten.

Faiz oranlarını karşılaştırman gerekiyor ama. Umarım alabilirsin.


atramento
(30.05.19)
(2)

Güzel konuşma ve diksiyon

>>Bu kursa gidip verim alan var mı? İstanbul'da hangi kursa gidilmeli?
>>Bu kursa gidip verim alan var mı? İstanbul'da hangi kursa gidilmeli?
ırene adler
(25.05.19)
İsmek'in var fakat seviye acayip düşük. Yes yerine orrayt demek caizmidir tadında. Baya gülmüştüm katılanlara. Para vermeden değerlendirilebilir.


2007
(25.05.19)
Ümraniye ismekten aldım hocalar çok iyi


seyyar satıcı
(25.05.19)
(2)

SSK emeklisi

>>Sskdan emekli olan bir kişi şirket kurduğunda bir ek ödeme veya maaştan para kesilme durumu oluyor mu?
>>Sskdan emekli olan bir kişi şirket kurduğunda bir ek ödeme veya maaştan para kesilme durumu oluyor mu?
ırene adler
(22.05.19)
Evet oluyor. Maaştan belli oranda kesinti uygulanıyor. Babamın kendine ait işyeri var ssk emeklisi ve maaşından 400 TL'ye yakın kesinti var. Oran tam olarak bilmiyorum :)


alkolik imam
(22.05.19)
kesinti olur


tamamhosdiyonda
(22.05.19)
(1)

Yüksek tansiyon

>>Yüksek tansiyon konusunda deneyimli, küçük tansiyon yüksekliği problemini çözebilecek bir doktor arayışımız var.Kimleri önerebilirsiniz İstanbul'da? 800-1000 TL muayene ücretlerinden bahsedenler var.Biraz da hesaplı olsa güzel olur. SSK emeklisi muayene olacak kişi.
>>Yüksek tansiyon konusunda deneyimli, küçük tansiyon yüksekliği problemini çözebilecek bir doktor arayışımız var.Kimleri önerebilirsiniz İstanbul'da? 800-1000 TL muayene ücretlerinden bahsedenler var.Biraz da hesaplı olsa güzel olur. SSK emeklisi muayene olacak kişi.
ırene adler
(20.05.19)
www.redlinekardiyoloji.com

Her zaman çok para iyi doktor demek değil.


Mirket
(20.05.19)
(7)

Vodafone teklifi

>>Vodafone ile cihaz ödemem bitmek üzere. Yeni bir teklif sunmuşlar:7 GB internet 2) Vodafone'lularla sınırsız ve her yöne 1000 dakika görüşme 3) 250 SMS olmak üzere bir red paketi sundular. 12 ay 44 TL istiyorlar. Sizce nasıl fiyat?Vodafone'da çok memnunum,gereksiz mesajlar almıyorum Turkcell gibi.
>>Vodafone ile cihaz ödemem bitmek üzere. Yeni bir teklif sunmuşlar:7 GB internet 2) Vodafone'lularla sınırsız ve her yöne 1000 dakika görüşme 3) 250 SMS olmak üzere bir red paketi sundular. 12 ay 44 TL istiyorlar. Sizce nasıl fiyat?Vodafone'da çok memnunum,gereksiz mesajlar almıyorum Turkcell gibi. Çekim kalitesi de iyi. Ne yapsam kabul etsem mı?
ırene adler
(12.05.19)
Vodafone Redline olacakmisim bu tarifeyle


ırene adler
(12.05.19)
memnunsan fiyat iyi. Ben memnun olsam 7gb internet ihtiyacim olsa kalirdim.


1917
(12.05.19)
türk telekoma geç faturasız bir paket al en ucuzundan sonra işlemler bitince faturalı paket çıkıyor 15 gb bin dk bin sms 35 tl ona geç. gg wp. tt sevmem ama en iyi paket bu.


dismainpula
(12.05.19)
Redliyim. 8 lisine daha baska bir fiyat oduyorum. Ama ekstra indirimim baska seyden tabi. Alin.


baldan kaymak
(12.05.19)
10gb olanina 49 ödüyorum. Al


Mcfly
(12.05.19)
Vodafone pişmanlıktır.


rhan
(12.05.19)
www.turktelekomprime.com

Aynı paraya 10 GB. Vodafone pişmanlıktır +1.


(3)

İhbar suresi

>>İşten ayrılırken bir ihbar süresi var ya hani. Bu süreyi yarım yarım bölüm olur mu? Mesela ihbar süremiz 4 hafta ,biz istifa mektubundan sonra 2 hafta daha çalışmak istiyoruz. Sonra kalan iki haftanında maaşımızdan kesilmesini talep Edip işten ayrılıyoruz.Veya maaşa denk gelmiyorsa 4 haftanın 2 ha
>>İşten ayrılırken bir ihbar süresi var ya hani. Bu süreyi yarım yarım bölüm olur mu? Mesela ihbar süremiz 4 hafta ,biz istifa mektubundan sonra 2 hafta daha çalışmak istiyoruz. Sonra kalan iki haftanında maaşımızdan kesilmesini talep Edip işten ayrılıyoruz.Veya maaşa denk gelmiyorsa 4 haftanın 2 haftasını çalışıyoruz. 2 haftanında parasını veriyoruz ve ayrılıyoruz işten bu mümkün müdür?
ırene adler
(11.05.19)
ihbar süresi 15 gün.


dismainpula
(11.05.19)
olur. anlaşırsınız işverenle. iyi niyetle giderseniz iyi niyetle yaklaşabilirler, ben işlerimi 2 haftada devredeyim, şu tarihte ayrılmam gerekiyor orta noktada buluşalımla gidin ilk.

enn kötü senaryoda ücretten kesilmesini talep edersiniz.


benaslinda
(11.05.19)
Mümkün


elorelia
(11.05.19)
(5)

Steam GTA5

>> Steamde GTA5 84 TLye düşmüş. Bu düşen oyunun tamamıdır? Full oyundur yani demi? Ona göre alıcaz da ne zamandır bekliyorduk. Bir de online eklentili var o da 99 olmuş.
>> Steamde GTA5 84 TLye düşmüş. Bu düşen oyunun tamamıdır? Full oyundur yani demi? Ona göre alıcaz da ne zamandır bekliyorduk. Bir de online eklentili var o da 99 olmuş.
ırene adler
(09.05.19)
Full oyundur tabi niye full olmasın? Online ayrı zannediyorsan, ana oyunun içinde zaten online var. Eklentili olan kesin ekstra silah, araba, oyun için para falan veriyordur.


eazy
(09.05.19)
full oyundur +1


kisa
(09.05.19)
54 liraya mı ne almıştım.

eazy +1

not: alın olm güzel oyun online modu çok sarıyor. bir sürü apartmanım, evlerim var. garajlar dolu araba yiğenim. bir tane de charger var, yapmışlar cidden.


baldan kaymak
(09.05.19)
54 liraya yiene düşse de alsam :(


sutlu nescafe
(09.05.19)
Yaz indirimlerini bekleyin. Şunun şurasında 1 ay kaldı. Gerçi eskisi gibi güzel indirimler olmuyor ama 50 küsürlere iner yine.


(2)

Resmı belge cevırısı

>> Baska bır ulkenın devlet arsıvıne gonderılecek resmı belgeler var. Bu belgeler arasında vukuatlı kayıt örnekleri var. Bu belgelerde tc kimlik silmek mi lazım ceviriye yollamadan önce? Belgelerde mesela annemin adı soyadı tcsi, annanemin adı soyadı tcsi filan var. Ne yapsak bilemedik? Tercüme büro
>> Baska bır ulkenın devlet arsıvıne gonderılecek resmı belgeler var. Bu belgeler arasında vukuatlı kayıt örnekleri var. Bu belgelerde tc kimlik silmek mi lazım ceviriye yollamadan önce? Belgelerde mesela annemin adı soyadı tcsi, annanemin adı soyadı tcsi filan var. Ne yapsak bilemedik? Tercüme bürosuna güvensek bile göndereceğimiz ülkenin arşivine pek güven yok. Bu işin oluru nedir? Kimlik bilgilerini çevirisi de lazım, vukuatlıya bakarak sağlama yapıyor olabilirler.
ırene adler
(07.05.19)
mantığım buradaki evrağın aynısını gönderilmesi gerektiğini söylüyor. sonuçta istenen belge belli ve onun üzerinden bir şeyi silmek doğru olmaz sanırım?


kisa
(07.05.19)
normalde çevirinin yanında aslını görmek de isteyecekler. ondan çevirtmeseniz de pek fark etmeyecek. benim bildiğimce böyle.


(10)

3 ayda bir çift maaş veren yerler

>>>3 ayda bir çift maaş verdiğini bildiğiniz özel veya devlet kurumu farketmez nereler var? Tabi genelde bu brüt maaş üzerinden oluyor ama olsun. Benim iki tane bildiğim var.Siz de bildiklerinizi yazarsanız memnun olurum.Ziraat BankasıTürk hava yolları
>>>3 ayda bir çift maaş verdiğini bildiğiniz özel veya devlet kurumu farketmez nereler var? Tabi genelde bu brüt maaş üzerinden oluyor ama olsun. Benim iki tane bildiğim var.Siz de bildiklerinizi yazarsanız memnun olurum.

Ziraat Bankası
Türk hava yolları
ırene adler
(05.05.19)
Aselsan eczacıbaşı ford. Eti de öyleysi galiba. Kurumsal fabrikaların çoğu öyle sanırım


glamdr1ng
(05.05.19)
bridgestone


pide
(05.05.19)
amcor

tat gıda ama 16/12 olarak veriyor


nonik
(05.05.19)
koçsistem


since1907
(05.05.19)
Migros falan da veriyor. Kipa da veriyordu bildigim


veritaslibertas
(05.05.19)
Akbank


Giovanni Pipitto
(05.05.19)
TRT de öyle bildiğim kadarıyla.


Lim5
(05.05.19)
bayer


sutlu nescafe
(05.05.19)
Sabancı Üniversitesi.. Hocaları bilmiyorum ama diğer personelleri 3 ayda bir çift maaş alıyor.


Rh Negatif
(05.05.19)
iller bankası.


avatar is back
(05.05.19)
(8)

Masa başı çalışanlar

>>Herkese selam,masa başında bilgisayarla haşır neşir olarak çalışan dostlar sırt ağrısıyla nasıl baş ediyorsunuz? Fazlasıyla multitasking bir iş yapıyoruz, işimiz tamamen bilgisayarda. Mesai bitince çok fazla sırt agrisi çekiyorum,yatıp uyuyunca sabaha geçmiş oluyor neyse ki. Acaba bu tarz bir işte
>>Herkese selam,masa başında bilgisayarla haşır neşir olarak çalışan dostlar sırt ağrısıyla nasıl baş ediyorsunuz? Fazlasıyla multitasking bir iş yapıyoruz, işimiz tamamen bilgisayarda. Mesai bitince çok fazla sırt agrisi çekiyorum,yatıp uyuyunca sabaha geçmiş oluyor neyse ki. Acaba bu tarz bir işte yeni sayılırım diye kendimi kasıyor muyum bilmiyorum.Yani bu ağrı normal mi ilk zamanlarda? Azaltmak için ne gibi önlemler alınabilir? Daha öncede çalışma geçmişim var fakat o aktif bir çalışmaydı,ofis dışı görevler oluyordu,sık sık giderdik o işlere,sürekli ofiste olmazdık.
ırene adler
(02.05.19)
Baş edilmiyor, postür bozuluyor, fıtık çıkıyor, hatta karpal tünel sendromu bile yaşayabilirsin.


Fitness'a başladığımdan beri eser miktarda ağrı ile karşılaşıyorum. Öncesinde bel fıtığım dahil boyun ve sırt ağrılarından müzdariptim. Aynı zamanda hasta olma durumum da iyice azaldı.


reyals
(02.05.19)
Sandalye falan azcık hikaye gibi. Çok çok çok aşırı ideal bir masa ve sandalye kombosu ve pozisyonu bularak minimize edebilme ihtimali var belki ama çılgın paralar tutar gibi o masalar sandalyeler de.

Spor fena çözüm değil sırtı güçlendirmek, esnekleşmek.

Oluyo yani ağrı.

İşin komiği masa başında çalışmayıp da goygoy geyik yaparken hiç bir ağrı yok, iş olunca 2 saatten sonra kollar sırt patlamaya başlıyor :D


hedep
(02.05.19)
Spor yapmanı öneririm. Ben fitness yapıyorum öyle ağrı, sızı olmuyor. Sırt için bele denk gelen sırtlıklar var onlardan koltuğa takabilirsin.


murtiii
(03.05.19)
sandalyene sırt desteği falan alabilirsin, ekranınıgöz hizana getirebilirsin falan ama yine de oluyor o ağrılar.

en iyi gelen şey yüzmek bence.


contavolta
(03.05.19)
herhangi bir ağrım yok. spor yapıyorum.


veritaslibertas
(03.05.19)
eger yoksa ayak altina bir sey koyun mutlaka, kesinlikle fark ediyor. onun disinda arada kalkip yurumek. mouse icin bilek alti destek. ve spor.


kassiopeia
(03.05.19)
valla +18 yıldır bu şekilde çalışıyorum. ama işim gereği sürekli üretime inme, ürün takipleri, sevkiyat durumları, yazıcıdan çıktılar vs.vs.vs. derken bol bol sandalyeden kalkarak hareket ediyorum. yoksa zaten 9/17 sandalye-masaya yapışmıyorum.
Bence bol hareket ve de çok su için gün içerisinde. Ben neredeyse çay, kahve hariç iki büyük cam şişe "limonlu su" içiyorum.
saygılar.


gece lampulu
(03.05.19)
(4)

Kredi kartı sorusu

>>> Kredi kartı kullanmak istemiyorum aslında fakat elimde var bir tane. İnternetten çok sık alışveriş yaparım. Bitaksi,uber gibi uygulamaları fazlaca kullanırız. Netflix, blutv, amazon gibi platformlara üyelik istiyorum. Sanal kart çıkarttım bir tane, büyük rahatlıkmış esasen. Acaba diyorum fiziki
>>> Kredi kartı kullanmak istemiyorum aslında fakat elimde var bir tane. İnternetten çok sık alışveriş yaparım. Bitaksi,uber gibi uygulamaları fazlaca kullanırız. Netflix, blutv, amazon gibi platformlara üyelik istiyorum. Sanal kart çıkarttım bir tane, büyük rahatlıkmış esasen. Acaba diyorum fiziki olarak kartı kırıp atsam sadece sanal kartla mı devam etsem? Fiziki kartta sorun şu oluyor: Yemek ve market alışverişinde aman bu seferlik karttan çekeyim diyebiliyorum. Daha fazla harcıyorum ,sonra ekstrede birikmiş bir sürü kalem oluyor. Bir yandan da bazen taksitli alışveriş için cazip buluyorum kredi kartını.Sizce ne yapsam?
ırene adler
(30.04.19)
bende 2 kredi kartı var birinin limiti çok çok düşük onu yanımda taşıyorum asıl kartımı ise kırdım attım sadece net için kullanıyorum dediğin gibi. uçak tatil biletleri yüksek meblağlı şeyler için kullanıyorum. gayet mantıklı bir fikirdir.

kır at sende sadece internette kullan.


avatar is back
(30.04.19)
şahşi görüşüm, evin bir köşesinde, çekmecesinde bulunsun. Dediğiniz gibi bazen taksitli alışverişlerde lazım olabilir.

Yanınızda olduğunda da harcıyorsunuz. Atın bir çekmeceye dursun orada.


kapat gitsin.

o uygulamaların tamamı için banka kartı iş görüyor. tamamen gereksiz. aidat falan derken faydasından çok zararı var.

taksitli alışveriş bir tuzak. ondan sonra sağda solda kart borcu boyunu aşan insanları görüyoruz.


babilbaligi
(30.04.19)
En para alsanıza. Netflix spotify uyguna geliyor. Sırf onlar için onu kullanıyorum ben diğer tüm şeyler için kredi kartı. Nakitten çok daha avantajlı ve mantıklı bence.


(9)

İş yerinde selam vermeyen insanlar

>>Yeni bir işe başladım bildiğiniz gibi. Yabancı ve Türklerin beraber çalıştığı bir ortam burası.Yabancılar genelde çok samimi, günaydın-merhaba vb kelimeleri kullanıyorlar sıklıkla. Ben ilk başta herkese diyordum en azından yakınından geçen herkese. Ama o kişiler beni gördüklerinde sessiz kalıyorla
>>Yeni bir işe başladım bildiğiniz gibi. Yabancı ve Türklerin beraber çalıştığı bir ortam burası.Yabancılar genelde çok samimi, günaydın-merhaba vb kelimeleri kullanıyorlar sıklıkla. Ben ilk başta herkese diyordum en azından yakınından geçen herkese. Ama o kişiler beni gördüklerinde sessiz kalıyorlardı. Sonra bende sessiz kalmaya başladım,daha önce az da olsa muhabbet ettiğim biri olsa bile bir şey demeden geçiyorum artık.Acik ofis olduğu için çoğu da benim masanın yakınından geçerler yani. Garip geliyor bu durum bana biraz.Yabancilarla sorun yok. Türklerin bu tutumu nedendir acaba?İs olarakta benzer şeyler yapıyoruz, ast-üst durumu yok. Siz ne yapıyorsunuz genelde açık ofislerde?Sonra bir şey isteyecekleri zaman hiç bir hitapta bulunmadan,dan diye istiyorlar gelip.
ırene adler
(26.04.19)
valla ben ortamları şenlendirmek için yiyecek getiririm hep. insanları beslemek her zaman ısıtır ortamı.
sosyal medya diye bir gerçek var ve insanlar ihtiyaçlarını buradan gideriyor. gülmek ağlamak sohbet etmek sevişmek vb. kimse reel bir arkadaşlık peşinde değil artık pek, çünkü gerçekler acı. sosyal medya safe zone.


hasmetizm 2046
(26.04.19)
demeye devam etmek lazım diye düşünüyorum. ha, herkes türk kimse demiyor olsaydı uğraşma derdim ancak belli ki ortamda abuk durmaz bu davranış. bir süre sonra alışırlar. zor bir şey de değil hem.


kisa
(26.04.19)
Gözlerinin içine baka baka "günaydın" diyorum. Türk insanı böyle, evet. Hadi sokakta yapma, hırsızı, uğursuzu, bana baktı- verecek diyeni var. Ama işyeri ortamında kezbanlık, kamillik ya da ego yapana gıcığım.


SiyamkedisiZorro
(26.04.19)
Selam vermeyen o kişilerde iş körlüğü, mesleki kaşarlılık durumu başlamış.
Size tavsiyem duygusal olmayın, sizin gibi işe yeni başlayan kesimle muhattap olun.


selam vermiyorlarsa ugrasma. gerek yok. koskoca insanlar belirli bir yastan sonra degismiyor.


rm
(26.04.19)
Of bu benim kanayan yaram ve sanırım o insanlardan biri benim.

Sadece ofise ilk girdiğim an günaydın derim. Sonrasında yanından her geçtiğim insana günaydın demekten nefret ediyorum. Ne gerek var abi tek tek sizle mi uğraşcam diyorum içimden. Aynı şekilde yemekhanede masaya ilk otururken afiyet olsun diyorum ama o esnada yürürken herkesin birbirine afiyet olsun demesinden nefret ediyorum. Deyince ne oluyor sanki anlamıyorum..

Aynı şekilde bir ortama girerken ve çıkarken herkese sarılmaktan ya da öpmekten ve birinden bi şey isteyeceğim zaman öncesinde naber nasılsın muhabbetinden nefret ederim. Bana da yapılsın istemiyorum. Bi şey istiyorsa delikanlı gibi gelsin istesin. Hiç "insan bi nasılsın der" triplerine falan girmem çünkü bütün bu saydıklarımı çok ikiyüzlüce buluyorum.

Tabii bence Türk insanınınki tamamen ayılıktan; kimsenin benim gibi düşündüğünü sanmıyorum. Bir de ben bunlardan nefret ediyorum ama selamı da cevapsız bırakmam asla.


jacque
(26.04.19)
bir ara çalıştığım bir işyerinde, sabahları günaydın dediğim insanlar kafalarını yüzüme çevirip garip garip bakıyorlardı ve cevap vermeden gidiyorlardı. bana özel bir şey değildi yaptıkları, sadece orda insanlar birbirlerine günaydın falan demedikleri için alışkın değillerdi böyle şeylere gördüğüm kadarıyla.


reanarchy
(26.04.19)
Takma bu tür şeyleri. İşini yap geç. Sonuçta bu insanlarla ortak noktan aynı yerde çalışıyor olman.


[GODDARD]
(26.04.19)
bence takılma.
ben de vermem.


oldumusimdi
(26.04.19)
(1)

Kredi kartindan taksitli nakit avans

>>Bunun olayı nedir tam olarak? Atıyorum 200 TL taksitle 6 aylık nakit avans çektik. Her ay ekstreye 200 TL borc olarak gelicek ve tamamını veya asgarisini ödemek benim elimde. Böyle anlıyorum. Her ay 200 TL yatırmama gerek yok yani değil mi? Ekstreden ayrı şekilde ve taksidin tamamı ödenmesi gereke
>>Bunun olayı nedir tam olarak? Atıyorum 200 TL taksitle 6 aylık nakit avans çektik. Her ay ekstreye 200 TL borc olarak gelicek ve tamamını veya asgarisini ödemek benim elimde. Böyle anlıyorum. Her ay 200 TL yatırmama gerek yok yani değil mi? Ekstreden ayrı şekilde ve taksidin tamamı ödenmesi gereken bir şey değildir değil mi?
ırene adler
(22.04.19)
Hayir degil. Ekstre icinde her ay ekstre`ye islenir taksit tutari diger alisverisleriniz gibi.


(3)

Islak mendil

>>>En güzel kokan ıslak mendiller hangileri? Soyle ki ben normalde eyup sabrinin islak mendillerini alırım kendime özel olarak. Fakat işte masayı silerken filan kullanmak istemiyorum bunlari.Işyerine ayri alıcam bir tane. Masa silindiğinde kokusu sırıtmayacak bir şey olması lazım. Aman derdim ne tat
>>>En güzel kokan ıslak mendiller hangileri? Soyle ki ben normalde eyup sabrinin islak mendillerini alırım kendime özel olarak. Fakat işte masayı silerken filan kullanmak istemiyorum bunlari.Işyerine ayri alıcam bir tane. Masa silindiğinde kokusu sırıtmayacak bir şey olması lazım. Aman derdim ne tatlışmış.
ırene adler
(20.04.19)
Şok markette paketi mor ebru marka olanını alıyorum. Sağın solun tozunu alırken gayet iş görüyor.


A101'deki mavili olan yavru gibi kokuyor.


ssiradanbirigibi
(21.04.19)
Rebull.


Deathrow
(21.04.19)
(7)

Hayatta adil olmayan durumlar ve haksızlıklar

>> Son üç dört senedir hayatın adil olmadığı algısı iyice aklıma yerleşti. Zaten önceden de bu algım vardı fakat iyice emin oldum diyelim. Bunda bana yapılan özel hayatımda, aile ortamında ve iş ortamlarında haksızlıklar da etkili oldu. Ama bu haksızlık dediğim bir çok durum olmuştur, ki gerçekten d
>> Son üç dört senedir hayatın adil olmadığı algısı iyice aklıma yerleşti. Zaten önceden de bu algım vardı fakat iyice emin oldum diyelim. Bunda bana yapılan özel hayatımda, aile ortamında ve iş ortamlarında haksızlıklar da etkili oldu. Ama bu haksızlık dediğim bir çok durum olmuştur, ki gerçekten de öyledir ama ben bu yapılan haksızlığı hayat zaten adil bi yer değil, her gün haksızlığa uğrayan veya hakkı bir şekilde zapt edilen milyonlarca insan var diye düşünüyorum. Bu durum beni rahatlatıyor ve yapılan haksızlığı gözümde büyütmemi engelliyor.

En basitinden işte başka saatlerde anlaştığım halde alışık olmadığım ve zorlandığım bir vardiyada bir-iki ay çalışmaya zorlanıyorum ve elimden bir şey gelmiyor. Ben rahatsızlığımı bildirdiğim halde bir şey yapılmayınca, çalışmaya ihtiyacım olduğundan bende dedikleri zamanda işte olmaya çalışıyorum. En basitinden kendi öz babamla bile iş yaparken tamamını ben yaptığım halde çok çok az pay ayırdığını öğrendim geçen gün tesadüfen. Tabi üzüldüm ama hayat zaten adil değil deyip yoluma devam ediyorum. İsyan edebilirim , konuşabilirim ona rağmen hiç bir şey yapmıyorum sadece gelecekte bu davranısının karsılıgını benden alacağına inanmak istiyorum. İşyerinde de bu tip haksızlıklara maruz kalsam da laf anlatmaya çalışmak saçma geliyor.

Sizce bu ruh hali nereye kadar gider? Veya bu ruh halinin ve algının çok sıkıntı çıkaracağı durumlar olur mu? Eger "bu haksizlik","nasil olur" kaliplari ile devam edersem daha cok yıpranıyorum sanki.
ırene adler
(20.04.19)
İki şey diyeceğim.
1- O güzel paragraflar o güzel atlara binip gittiler.

2- sana zararı artık uyuşup hakkını arayamamak olur. Hiçbir şey senin ayağına gelmez, sen gitmelisin. Bu durumdan kurtul ve sana yapılan haksızlıklara karşı çık.


helena
(20.04.19)
"Hayat zaten adil değil" siz her şeyin kolayına kaçıyorsun üzerine. Başıma ne gelirse gelsin hayat zaten adil değil deyip geri cekileyim. Var mı böyle bir sey?
Siz böyle yaparak hem kendi motivasyonunuzu öldürüyorsunuz hem de dayanma gücünüzü kendi kendiniz sabote ediyorsunuz.

Hayat adil değile bakarsak neler var, ama hepimiz bir şekilde katlaniyoruz.
Bu kafayı bırakın hayat gerçekten adil değil kabul fakat kendi lehinize çekmek için hamle yapmanız en azından o içinde olduğunuz şartları değiştirmeniz gerek.
Titre ve kendine gel


Benden tecrübeli birinden yıllar önce aldığım tüyoyu uyguluyorum.
Rahatsız olduğum bir konu var. Bu konuda yapabileceğim birkaç şey var. O birksç şeyi denedim ama değişen birşey olmadı. Elimden geleni yaptım, hakkım buymuş deyip devam etmek. İkinci seçenekte;değişen birşey olmadı ve durum da beni çok rahatsız ediyor. mantıklı bir plan çerçevesinde ortamdan uzaklaşmak.


sumuklu asilzade
(20.04.19)
@kirmizipilotkalem

Sumuklu asilzadenin dediği durum aslında yaptığım. Vardiya için serzenişte bulundum, bizim yaptığımız işten bize verilen paranın kat be katı kazanılıyor, buraya kadar o da tamam. O zaman bu vardiya için başka biri de alınabilir pekala bir süreliğine. Alınmıyor ve bana calısman gerek deniyor. Bu konuda daha fazla ne yapabilirim ki?Ikinci adim isten cikmak oluyor. Yani ne kadar ugrassakta hakkimizi alamayacagimiz durumlar olabiliyor.


ırene adler
(20.04.19)
Ben tersini iddia edip aslında hayat dehşet verici şekilde adildir diyeceğim. İnsan bencil ve açgözlü bir yaratık, ama kötü kişilik özellikleri en çok para, güç ve kontrol eline geçtiğinde ortaya çıkıyor. Güçsüzken çok şeker ve iyi niyetli gözüküyoruz ama. Kısacası ben içimizde ne saklıyorsak onun karşılığını yaşadığımızı düşünürüm. Kendi karanlık tarafınızla yüzleşebildiğinizde hayat daha adil görünmeye başlıyor. Bir bedel ödeniyorsa sebebi ya kişiliğinizde ya da geçmişinizde saklıdır.


mikro patlama
(21.04.19)
dediğiniz gibi bu hep oluyor, olacak.
bizde de kimse mesai yapacaksın zorla demiyor ama o iş ve deadline veriliyor ve karakterin nasılsa - görev bilinciyle- mesai yapıyorsun. ya da sallamıyorsun belki ama işten çıkarılma anında ipin ucundaki ilk isim olacağını biliyorsun. işini kaybetme korkusundan da öte madem bir şey yapıyorum iyi bir şey çıksın ortaya da demek istiyor insan bazen. 2. bir kişi tarafından buna zorlanıp karşılık görememek ise sinir bozucu oluyor haliyle.

çalışma hayatı insanın hayatın hiç adil olmadığını iliklerine kadar hissettiği yer malesef. günlük hayatta ise bir yere kadar bu adaletsizliklerin önüne geçmeye çalışılabiliyor yine. benim kendime hep söylediğim çözüm: en kısa sürede bu tarz mesaili-vardiyalı çalışmaya gerek bıraktırmayacak bir hayat kurgulamak.


blacksky
(21.04.19)
Valla boşuna ağlamayana meme vermezler dememişler. Sen bişey yapmadığın, karşı çıkmadığın sürece bu olaylar böyle devam eder. Bunu "dünya adil değil zaten" deyip kabullenme de @kirmizi nin dediği gibi kolaya kaçmak oluyor. İş yeri için şikayetimi yapmıştım daha ne yapabilirim diyorsun ya gidip tekrar tekrar şikayet et, olmuyorsa gidip başka bir iş ara çünkü yarın öbürgün daha büyük hak kaybına uğraman kaçınılmaz gibi.

Baba meselesinde de gidip açık açık konuşman şart. Olmuyorsa o zaman işi sen yapma. Yani "hayat adil değil zaten" ve "daha fazla ne yapabilirim ki" düşünceleri üzerine hayatını kurgulamak yanlış bence.


(2)

Öğrenci akbili sorusu

>>Kuzenim başka sehirde yüksek lisans öğrencisi.İstanbula gelip bir ay kalicak,bu durumda öğrenci akbili alabilir mi İstanbuldayken? Sonra ne olur bu akbilin durumu? Kullanıma kapanır mı?
>>Kuzenim başka sehirde yüksek lisans öğrencisi.İstanbula gelip bir ay kalicak,bu durumda öğrenci akbili alabilir mi İstanbuldayken? Sonra ne olur bu akbilin durumu? Kullanıma kapanır mı?
ırene adler
(12.04.19)
Alabilir. Sene sonuna kadar geçerli oluyor. Ocakta da vizeletmesi gerekiyor.


alabilir. e-devlet üzerinde öğrenciliği gözüktüğü üzere kartın kullanım hakkı devam eder fakat yılda bir dolum makinelerinden 5 tl karşılığında vizeleme yapılması gerekiyor.


neysene
(12.04.19)
(2)

Genel yetenek

<<<Bir kurumda calısmak için genel yetenek ve ingilizce sınavına giricem. Genel yetenek kısmında ne tür sorular soruluyor genelde? Soru tiplerini hiç bilmiyorum. Şu zeka soruları tipinde sorular var,onlar mı olacak sadece?Hiç yapamam onları ama denicez. Yardımcı olabilecek biri var mı?
<<<Bir kurumda calısmak için genel yetenek ve ingilizce sınavına giricem. Genel yetenek kısmında ne tür sorular soruluyor genelde? Soru tiplerini hiç bilmiyorum. Şu zeka soruları tipinde sorular var,onlar mı olacak sadece?Hiç yapamam onları ama denicez. Yardımcı olabilecek biri var mı?
ırene adler
(10.04.19)
pattern soruları mantık soruları ve pratik 4 işlem soruları olur genelde.
internette örneklerini bulabilirsiniz.


cassey
(10.04.19)
Kuruma görre değişir.
Bankalar kolay soruyor çok.


oldumusimdi
(10.04.19)
(4)

Organik ürün istanbulda

>>Organik ürünleri bulabilcegim nereler var İstanbul'da? Lafta organik değil de gerçekten güvenilir ürünleri arıyorum. Daha çok meyve ve sebze olarak.Macroda var bir şeyler ama seçenek az. İnternetten siparişte olur.
>>Organik ürünleri bulabilcegim nereler var İstanbul'da? Lafta organik değil de gerçekten güvenilir ürünleri arıyorum. Daha çok meyve ve sebze olarak.Macroda var bir şeyler ama seçenek az. İnternetten siparişte olur.
ırene adler
(09.04.19)
Cumartesi günleri bomonti organik pazarı diyorum.


solenkol
(10.04.19)
balmumcu/beşiktaş'da atv binasını hemen geçince sağda 'ipek hanım çifliği' diye organik market var.

yalnız lafta mı değil mi bilmem


guinan
(10.04.19)
ben internetten alıyorum ve tavsiye ediyorum. sertifika ve diğer bilgilerde mevcut oluyor.
aydanaya.com / gunlukdogalsut.com / tazedirekt.com


jenasinans
(18.04.19)
organic pazar kuruluyor istanbulda, hepsinin sertifikalari ciddi denetleniyor. ben kartal organic pazardan alisveris yapiyordum orada yasarken


JohnOakley
(18.04.19)
(7)

Starbucks

>>>>Starbucksta Setcard geciyor. Bu kartı kullanarak starbuckstan termos alabilir miyim ki? Sadece gıda ürününde kullanılıyor diyor bazı marketler. Tek derdim bu evet.
>>>>Starbucksta Setcard geciyor. Bu kartı kullanarak starbuckstan termos alabilir miyim ki? Sadece gıda ürününde kullanılıyor diyor bazı marketler. Tek derdim bu evet.
ırene adler
(08.04.19)
Maslak uniq İstanbul da birisi almıştı diye biliyorum. Çok emin olamadım şimdi. Unutmazsam 7 de sorarım :)


kisa
(08.04.19)
alırsın. sıkıntı olmaz.


babilbaligi
(09.04.19)
Kdv oranları farklı olduğu için içecek ve yiyecek dışında bir şey alamazsın.


sincapgibimesela
(09.04.19)
alamazsın.


otopsicocugu
(09.04.19)
Paketli kahveyi bile satmıyorlar setcardla.


goodman
(09.04.19)
sincap’ın dediği gibi yemek kdv’si %8 diğerleri 18.
kdv oranı farklı olduğu için alamazsın


cedex
(09.04.19)
Satmıyoruz dedi


kisa
(09.04.19)
(7)

Şifre sorusu

>>> Her ortama aynı şifreyi vermek konusunda ne düşünüyorsunuz?Mesela duyuru, hepsiburada, yahoo mail, gmail, bilyoner vb bu sitelerin şifresi hepsi aynı olsa ne olur? Genelde dikkat ediyorum farklı olmasına ama iyice karıştı sanki şifreler. Düşüncem biri patlarsa diğerleri de patlamasın en azından.
>>> Her ortama aynı şifreyi vermek konusunda ne düşünüyorsunuz?Mesela duyuru, hepsiburada, yahoo mail, gmail, bilyoner vb bu sitelerin şifresi hepsi aynı olsa ne olur? Genelde dikkat ediyorum farklı olmasına ama iyice karıştı sanki şifreler. Düşüncem biri patlarsa diğerleri de patlamasın en azından. Siz nasıl yapıyorsunuz? En azından mailler farklı olsun fakat diğer tüm platformlar aynı olsa olur mu?
ırene adler
(05.04.19)
farklı vermek daha güvenlidir ancak bir de iki kademeli güvenlik sistemleri var. cep telefonuna sms gelmesi gibi (google authenticator)
riski ise şu, bunlardan birisi şifrenizi çaldırsa, bir çok kişi aynı mail ve şifreyi başka ortamlarda deniyor/deneyebilir.
güvenliğe verdiğin önem - rahatlık arasındaki ilişkiye bağlı


kisa
(05.04.19)
bu arada şifre yönetim programları ve bilgisayarda ve ceptelefonunda çalışan. o da işe yarayabilir


kisa
(05.04.19)
farklı olması lazım. benim maile girmişler mesela, twitch, steam gibi önemsemediğim hesaplarıma da girmişler. önemsediklerimin şifreleri farklı.


primary hesap sifresini benzersiz secin. yani mail adresi sifresi. ayrica iki adimli dogrulama da aktuf edebilirsiniz. diger hesaplar calinsa bile mail adresi uzerinden kurtarmaniz kolay olur.


2006
(05.04.19)
En azından hesaplarının bağlı olduğu mailin şifresini sadece o mail hesabına özel kullan. Kurtarabilme ihtimalin olsun.


diyanet takvimi
(05.04.19)
tırt siteler için fix şifrem var, ekşisözlük, mail, facebook vs şifrelerinin hepsi farklı.

Telefon onayı destekleyen bütün sitelerde de telefon onayı gerekiyor. şifreleri patlarsalar da giriş yapamazlar (sitede bir açık yoksa veya cookilerimi araklamadılarsa)

heryerde aynı şifrenin kullanılması çok yanlış. dandik bir siteye üye oldun diyelim, adam kötü niyetliyse a'dan z'ye bütün hesaplarına erişim sağlar.


kimlanbu
(05.04.19)
ben de senin gibi düşünüyordum her yere aynı şifreyi verdim, kim napsın lan benim şifrelerimi diye düşünüyodum. üye olduğum sitelerden birisinin veri tabanı hacklenmiş ve oradan yola çıkarak bir grup çinli arkadaş bi anda bütün hesaplarıma girip çıkmaya başladı allahtan çoğunda 2 aşamalı güvenlik var da sms mail uyarısı aldım. sonra lastpass kullanmaya başladım her sitedeki şifrem farklı kendim bile ezbere bilmiyorum çoğunu.


nahtoderfahrung
(05.04.19)
(4)

Vadeli para

>>15 bin TL kadar var. Faize koymak istiyorum İngye. KYK borcu vergi dairesinde, haciz ihtimali var. Ben attım diyelim vadeliye. Yarın bir gün haciz geldi, bu vadelideki parayı onlara vermek zorunda miyim?Ya da haciz geldi,gittim hemen yapilandirdim ödemek için,sonra kendi paramı çekebilir miyim? Ka
>>15 bin TL kadar var. Faize koymak istiyorum İngye. KYK borcu vergi dairesinde, haciz ihtimali var. Ben attım diyelim vadeliye. Yarın bir gün haciz geldi, bu vadelideki parayı onlara vermek zorunda miyim?Ya da haciz geldi,gittim hemen yapilandirdim ödemek için,sonra kendi paramı çekebilir miyim? Kaptırmak istemiyorum parayı şimdilik. En son zamana kadar ertelemem lazım KYK konusunu.
ırene adler
(29.03.19)
bişi olmaz.


icra islemi acilip, o bankaya banka hesap blokesi gonderilene kadar parani alamaz kimse hukuken.


Kyk borcun vergi dairesinde haciz ihtimali varsa , vergi daireleri maasin 4/1 seklinde kesmeyebiliyor alacagini, yani tum mevduatina el koyabilir vergi daireleri paran yoksa yapilandirabilir fakat mevduatin varsa icra da kesinlesirse problem olur.


Diskirminant
(29.03.19)
Banka hesaplarına haciz konuyor

Sonra vergi dairesine gidip "e-haciz geldi napcaz" diyorsun. Borcun bir kısmını ödeme karşılığı (10 bin liraysa 2 bin öde falan derler) haciz kalkıyor.

Adamın bana söylediği şu "biz ne kadar koparsak kardir diye düşünüyoruz" karşılıklı anlaşarak kaldırmak zor olmuyor yani.

Koyacakları haciz tedbir amaçlı, paraniza çökmüyorlar.


akatreil
(30.03.19)
(4)

Kredileri çift çift ödemek

>>Ablamın üzerinde biri 15 ay biri 16 ayı kalmış iki kredi var.Ben de şimdi ise başlıyorum. Bir ayda çift ödeme(iki taksit) yatırıp yıl sonuna kadar bitirelim diyoruz bu borçları.Böyle bir şey mümkün mü? Faizleri ödendi ,çok mantıklı değil belki ama kurtulmak istiyoruz bir an önce el birliğiyle.
>>Ablamın üzerinde biri 15 ay biri 16 ayı kalmış iki kredi var.Ben de şimdi ise başlıyorum. Bir ayda çift ödeme(iki taksit) yatırıp yıl sonuna kadar bitirelim diyoruz bu borçları.Böyle bir şey mümkün mü? Faizleri ödendi ,çok mantıklı değil belki ama kurtulmak istiyoruz bir an önce el birliğiyle.
ırene adler
(28.03.19)
Böyle birşey mümkün hatta erken ödediğiniz için borcunuzdan faiz indirimi bile alırsınız.
Ama bana kalırsa vadelenmiş borcu vadesinde ödemek her zaman daha karlıdır.


nuevo
(28.03.19)
mantıklı. böylece faiz indirimi olabilir. ayrıca eğer sigortalı bir kredi ise 12 ayın altında biteceği için yeniden sigorta ücretinden de kurtulursunuz.


naksidil
(28.03.19)
krediyi yeniden yapılandırmadığınız sürece çift çift ödemenizi kabul edemez banka. ya borcu ödeme miktarını artırıp vadeyi düşürecek şekilde yeniden yapılandırmalısınız. ya da normal ödemenize devam edip fazladan ödeme yapmayı düşündüğünüz tutarı kenarıya koyarsınız. biriktirdiğiniz tutar ödemeniz gereken miktara eşit olunca bankaya gidip toplu ödemeyle borcumu kapamak istiyorum demelisiniz.


yemrem
(28.03.19)
@yemrem yanlışın var.
İhtiyaç kredisini istediğin şekilde erken ödeyebilirsin.
Sadece Konut Kredilerinde erken ödersen erken ödeme cezası alırsın o da bankanın faiz getirisini azalttığın için.


nuevo
(28.03.19)
(16)

Araba almak

>>>Araba almak istiyoruz.Durum şu: ablam,annem ve ben ehliyetimiz var fakat araç pratiğimiz yok. Çok iyi bilen bir kuzen var,şu an bizle kalıyor.Ben size pratik yaptirrim diyor.Bir nevi öğrenme aracı olcak bizim için. Kuzen bu yüzden manuel olsun diyor.Biz de otomatikten yanayız.Sizce ne yapmalıyız?
>>>Araba almak istiyoruz.Durum şu: ablam,annem ve ben ehliyetimiz var fakat araç pratiğimiz yok. Çok iyi bilen bir kuzen var,şu an bizle kalıyor.Ben size pratik yaptirrim diyor.Bir nevi öğrenme aracı olcak bizim için. Kuzen bu yüzden manuel olsun diyor.Biz de otomatikten yanayız.Sizce ne yapmalıyız?Modeli aşağı yukarı belirledik ikinci el 35-45 bin arası Fiat Bravo düşünüyoruz.Manuel olursa yıl olarak daha yeni bir araba alabiliyoruz. Ne yapsak bilemedik? Geçiş arabası gibi bir şey olacak bizim için 2-3 yıl sonra daha iyi bir araç alabiliriz.
ırene adler
(27.03.19)
manuele gerek yok bence, otomatik alin rahat rahat ogrenin.


cedex
(27.03.19)
otomatik vites alın.. sürüş esnasında vitesi debriyajı düşünmezsiniz sadece yola odaklanırsınız kolaylık olur..


strobist
(27.03.19)
Size araba lazim bence
Ama otomatik alın
Manuel kullanan otomatiği de kullanır
Kuzen gezdirir ya da sizi
Bütçeniz az ama:(


oldumusimdi
(27.03.19)
otm+1. madem aile 3 kişi ve bilen yok manuel için kendinizi zorlayıp ne yapacaksınız? acil bir olay olsa desen çevirirsin taksi. otomatik alırken pahalı ama satışı daha kolay, talep çok. sadece alırken vites geçişini adam gibi yapanı bulmak önemli. çok sarsıntı yapmasın rahatsız eder. alırken expere götür vites kutusuna baksın adam akıllı. bu arada 45 i biraz daha zorla mümkünse.


Topalordek
(27.03.19)
otomatik alın. 2008 sonrası bravo fiyatına göre güzel araçtır.


orpheus
(27.03.19)
dünya tamamen otomatiğe dönüyor, şimdi manule alışsan daha sonra otomatiğe alışma süreci yaşayacaksın. al otomatik bir yaris kafan rahat olsun.


mikahakkinen
(27.03.19)
Sizin kuzen hiç Otomatik kullanmamış biridir kesin.
Otomatik alın alışsın gariban.


neymis
(27.03.19)
Otomatik + 1000

Hyundai i20 veya Kia Rio alabilirsiniz.


Fusha
(27.03.19)
otomatik +1
bu arada, fiat bravo iyi arabadır fakat çok satmadı. gerçi altyapı ve yürüyen aksam olarak yine fiat olduğu için yedek parça bulmak zor olmaz fakat daha çok satan bir modele yönelirseniz ufak tefek de olsa sorunlarda halletmesi daha kolay olur.


gkhncnzdgn
(27.03.19)
manuel alinmasi gerekli ilk aracin. sayet erkeksen bunun tartismasi bile olamaz zaten. manuel vites arac kullanmayi bilmeyen erkek olamaz benim gozumde. hayatin boyunca kendi aracini mi kullanacaksin, yarin bir gun esin dostun komsunun, aracini da kullanman gerekecek ve duz vites ile alismadiysan olmaz o is.

onun disinda arac kullanmanin mantigini cok daha iyi anlarsin duz ile alisirsan. 2 sene duz kullan sonra yine otomatik al, ona lafim yok.


otomatik alin, manuelde cildirirsiniz ve cildirtirsiniz, 3 bayana manuel ogretmek karsi tarafta beyin felci yaratabilir bi de hastane masrafi ile ugrasmayin:)
arac olarakta citroen pego hyundai vs hatchback bi arac uygundur, ikinci eli olsunki ogrendikten sonra kolay elden cikarin


alttaraf
(27.03.19)
35-45 bin arası alacağınız her otomatik vites araba sizi sanayi ile kanka yapar. Ben de manuel almanız taraftarıyım. Ayrıca acemi sürücülerin otomatik kullanması genelde daha riskli oluyor (fren-gaz karıştırma halinde araç +sonsuz hızlanıyor zira)


roket adam
(27.03.19)
Hem manuel hem otomatik kullanıyorum. Otomatik alın. Kuzen olmadan bile öğrenirsiniz.


rakidabalikolsa
(27.03.19)
Otomatige alisma sureci diye bir sey yok. Onu bi gecin. Manuel kullanan adam istedigi zaman otomatik kullanır.

30-35bin butceyle otomatik almak biraz fazla cesurca bu arada.
Otomatik almayin manuel alin demiyorum ama otomatik sanziman sikinti cikardiginda kesenin agizi acmak zorunda kalacaksiniz ki dusuk model araba alıyorsunuz. Otomatik arabam falan oldugundan degil ama otomatik sanzimanin bakimi tamiri cok masrafli oldugu bilinen bir sey.


stavro
(27.03.19)
bu bütçeyle otomatik alınmaz. sakın ha böyle bir hata yapmaya kalkışmayın yoksa hem paranıza hem de zamanınıza yazık olur! önerim skoda fabia 1.4 tdi. 2010-2011 model rahatlıkla bulabilirsiniz. dizel olduğu için az yakar, sağlamdır, güvenilirdir, oldukça pratiktir ve ilk araba için gayet uygundur.


hocam
(27.03.19)
bravo gibi araçlara girmeyin.

size parçası ucuz ve kolay bulunan, ustası bol bir araba lazım. filo araçlarından alın geçin.

fiat linea, reno sembol, reno megan gibi arabalara bakın.

zaten bir iki sene sonra değiştireceksiniz, o zaman güzel bir araba bakarsınız. denk getirirseniz komple boyalı alın, zaten sağını solunu sürekli çizeceksiniz.


babilbaligi
(28.03.19)
(20)

Skechers gerçekten rahat mı?

>>Yürüyüs için ayakkabı bakıyorum,günlük hayatta da arada giyerim.Kime sorsam Skechers diyor,şu an Nike Air Max var bende nedense hiç rahat değil yürürken. Skechers alsam mı bir tane?Genelde modellerini beğenmiyorum ama bu kadar rahatsa denemek isterim.
>>Yürüyüs için ayakkabı bakıyorum,günlük hayatta da arada giyerim.Kime sorsam Skechers diyor,şu an Nike Air Max var bende nedense hiç rahat değil yürürken. Skechers alsam mı bir tane?Genelde modellerini beğenmiyorum ama bu kadar rahatsa denemek isterim.
ırene adler
(27.03.19)
çok hafif ve rahat bi ayakkabı.


isvicre rakisi
(27.03.19)
çok rahat ve hafif, yok gibi yürürken öyle diyim.


kronik
(27.03.19)
son 4 ayakkabim skechers, baska almiyorum oyle soyleyeyim


cedex
(27.03.19)
çok çok rahat ve oldukça hafif.


koela
(27.03.19)
Adidasin,Nike'in ve Skechers'in belli modelleri rahat belli modelleri rahat degil. Direk markalari degil modelleri karsilastirmak lazim.


turkuaz
(27.03.19)
Çok hafifi ve rahat ayakkabı + 1
Ancak bence yürüyüş ayakkabısı değil, terlik gibi rahat diyeyim, yok gibi.
Ama uzun yürüşlerde ben ayakkabı ayağımı sarsın isterim, bence o yok - en azından benim seçtiğim modeli öyle, bütün modellerine laf sokmayayım şimdi.


SiyamkedisiZorro
(27.03.19)
bu arada siyamkedisi’nin yorumu dogru ben ofiste hep skechers giyerim ama yuruyuste asla, cunku tarak kemiklerimi agritiyor. yuruyuste nike giyiyorum.

kullanim amacina bagli yani biraz.


cedex
(27.03.19)
evet rahat. biraz da uygun fiyat olsun dersen lumberjack kinetix foam modellerine bak. aynı tadı verir mi bilmiyorum ama.


Topalordek
(27.03.19)
Tabanı sert olan modelleri dışında gerçekten rahat.


rakidabalikolsa
(27.03.19)
Iki cift almistim. Birini anneme diğerini kendime. Ikimiz de begenmedik. Nike'in bazi hafif modelleri bunlardan daha iyi ve saglam. Dogru duzgun giymedigimiz halde birinin bez olan kisimlari açıldı. Neredeyse 1000 lira verdim. Kesinlikle degmez.


rahatlını bilmem ama tamamen şişirme. söylenildiği gibi her markanın belli modelleri var.


mikahakkinen
(27.03.19)
Nike Pegasus her zaman favorim olmuştur. Rahatlık konusunda üzerine tanımam.

Ancak son zamanlarda ne modeller ne de ayakkabı kalitesi bir şeye benziyor. sıçtılar afedersin.


Sekil takintin yoksa kalenji al, hem hafif hem saglam.


acemi
(27.03.19)
çok rahat ama çabuk eskiyo. dört senedir her sene bi tane alıyorum. ( bi punduna getirip ucuz alıyorum tabi o kadar para verilmez ayakkabıya ) ama bu yaz skechers yüzünden ayağımı kırdım. o konuda kendisine biraz kırgınım.


spirit crusher
(27.03.19)
Kimse yazmamış ama çok rahat ve hafif.
İş yerine gitmenin motivasyonlarından biri, tertemiz.


mor bembombom
(27.03.19)
belki benim aldığım modelden kaynaklıdır bilmiyorum(skechers go trail 2) çok bi rahatlığını sezemedim açıkçası. Bendeki model su geçirmeyen, biraz daha mevsimlik bir modeldi. Ayrıca 3-5 ay içinde sağ tekinin ucu delinmişti ve yaklaşık 6 ay falan öyle kullandım :D

modele göre değişiyor olabilir yani


nundu
(27.03.19)
Benim aldığım model çok tırt çıktı ya. Rahat ama iki günde ağzı yüzü yamuldu ki başka ayakkabıma hiç olmadı öyle bişey.


inawen
(27.03.19)
Asics gel serisi derim başka bir şey demem. Pro olanları değil de daha normal fiyatlıları var, tavsiye ederim. Skechers rahat ama aşırı hızlı dökülüyor, pideye dönüyor ayakkabı.


whoosie
(28.03.19)
ayağında problem varsa sketchers onu büyütüyor


neynep
(28.03.19)
içi yumuşak, hafif ve yürüyüş yaparken bence farkı hissettiriyor. ben bu haftasonu bir tane daha alıcam.


(4)

Uzun soluklu calismak

>>Bir işveren size biz uzun soluklu çalışmak isteriz,bizimle en az bir yıl calismanizi isteriz derse sizin buna en profesyonel cevabınız ne olur? Cevap öyle profesyonel olsun ki işi alalım ama 4-5 ay sonra çıktığımızda da sorun olmasın.(Benim açımdan maksimum 6 ay çalışmak istediğim bir iş,başka gor
>>Bir işveren size biz uzun soluklu çalışmak isteriz,bizimle en az bir yıl calismanizi isteriz derse sizin buna en profesyonel cevabınız ne olur? Cevap öyle profesyonel olsun ki işi alalım ama 4-5 ay sonra çıktığımızda da sorun olmasın.(Benim açımdan maksimum 6 ay çalışmak istediğim bir iş,başka gorusmelere gitmeye devam edicem ama ekip çok iyi,orda bir süre de olsa çalışmak isterim)
ırene adler
(26.03.19)
hem ayranım dökülmesin hem tatsız olaylar yaşanmasın istiyorsunuz o çok zor, zira işveren böyle söyledikten sonra önünüze 1 yıllık sözleşme koyacaktır


Böyle süreli sözleşmelerin geçerliliği yok diye duydum. Hadi başladım ama hiç memnun değilim ve verimli olamadim,o zaman ne olcak?


ırene adler
(26.03.19)
süreli sözleşmenin neden geçerliliği olmasın ki?
6 aylık çalışmada ihbar süresi 4 haftadır. ya bir aylık maaşı bırakıp çıkarsınız ya da 5. ayda ben bir ay sonra çıkacağım dersiniz.


elorelia
(26.03.19)
Ben de sizinle uzun soluklu çalışmak isterim, zaten oradan oraya atladığım bir kariyerden ziyade stabil bir hayatım olsun, tanıdığım bildiğim insanlarla çalışmak istiyorum dersin, başka bi fırsat çıkarsa ihbar süresinin parasını öder uzarsın.


roket adam
(26.03.19)
(1)

Numarası değişik kredi karti

>İptal ettiğim ve aydan aya ödemesini yaptığım bir kart var. Bu kart bir kaç kere kayıp statüsünde olup yenilenmisti. Ben de karta EFT bölümünde iş bankasında tanımlı fakat eski kart numarası ile tanımlanmış. EFT yapmış bulundum,bu durumda para nereye gider?Bana geri gelir mi?Eski kart no:XxxxYeni k
>İptal ettiğim ve aydan aya ödemesini yaptığım bir kart var. Bu kart bir kaç kere kayıp statüsünde olup yenilenmisti. Ben de karta EFT bölümünde iş bankasında tanımlı fakat eski kart numarası ile tanımlanmış. EFT yapmış bulundum,bu durumda para nereye gider?Bana geri gelir mi?

Eski kart no:Xxxx
Yeni kart no:Yyyy

Ben gidiyorum eski kart no ya başka bankadan eft yapıyorum kısaca. Kartıma para yatırılmış olur mu?
ırene adler
(24.03.19)
O kart kapandığı için işlem gerçekleşmez size geri döner para. Emin olmak için parayı gönderdiğiniz bankanın çağrı merkezini de arayabilirsiniz.


cilekli pasta
(24.03.19)
(2)

Cep telefonu taksit

>>Cep telefonlarında taksit olayı geri gelmedi mi? bir ara 6 aya düşürdüler,şimdi de 3500 TL'ye kadar 12 ay taksit olmuş. Bunun haberini okudum, migrostan Xiaomi almak istedik kuzene. Pekte bilmiyorlar oradakiler ama taksit yapamıyoruz dedi. Bu ne kadar doğru?Kesin bilgisi olan var mı?
>>Cep telefonlarında taksit olayı geri gelmedi mi? bir ara 6 aya düşürdüler,şimdi de 3500 TL'ye kadar 12 ay taksit olmuş. Bunun haberini okudum, migrostan Xiaomi almak istedik kuzene. Pekte bilmiyorlar oradakiler ama taksit yapamıyoruz dedi. Bu ne kadar doğru?Kesin bilgisi olan var mı?
ırene adler
(22.03.19)
Alışveriş kredisi taksiti en son haberlere konu olan. Ticari değilse kredi kartına taksit yok


westblack
(22.03.19)
Yukarıda dendiği gibi. Ticari kredi kartı ile taksit oluyor. Ya da alışveriş kredisi ile alıyorsunuz.


kisa
(22.03.19)
(2)

Vivobooklar

>>Asusun şu modellerini çok beğendim:Asus vivobook s15 veya s14.Bu tarz bir bilgisayar almak istiyorum.Hafif ve kullanışlı. Ama ne yazık ki bu modelleri Türkiye'de bulamadım doğru dürüst. Nereden bakabilirim bunlara? 5 bin civarı bir fiyat var n11 de i7 işlemcili olanına ama az geldi fiyat bana,bir
>>Asusun şu modellerini çok beğendim:Asus vivobook s15 veya s14.

Bu tarz bir bilgisayar almak istiyorum.Hafif ve kullanışlı. Ama ne yazık ki bu modelleri Türkiye'de bulamadım doğru dürüst. Nereden bakabilirim bunlara? 5 bin civarı bir fiyat var n11 de i7 işlemcili olanına ama az geldi fiyat bana,bir sıkıntı olmasın.Bu seri ile ilgili bilgisi olan var mı? Almanyadan filan da aldirabilirim gerekirse.

www.asus.com
ırene adler
(10.03.19)
www.amazon.com


Mesela şunu Almanya'da yaşayan kuzenim alsa bana gelirken getirse olur mu? Ekstra bir bedel olur mu?


ırene adler
(10.03.19)
Ekstra bir bedeli olmaz. Kuzeniniz alsın. Şimdi baktım benim Rusya'da notebook aldığım yerde 750 dolar.


(4)

Vesikalık cogaltma

>>Daha önceden çekilmiş bir vesikalık var. Bir kuruma lazım oldu sertifika sınavı icin, 10 tane çoğaltmam lazım. Fotoğrafçıya gittim 10 tane için 30 TL dediler. Çok geldi bana baya,çekilmiş foto sonuçta. Verebilcegim bir miktar fakat cimriliğim tuttu çok fena. Bu durumu en uygun şekilde nasıl halled
>>Daha önceden çekilmiş bir vesikalık var. Bir kuruma lazım oldu sertifika sınavı icin, 10 tane çoğaltmam lazım. Fotoğrafçıya gittim 10 tane için 30 TL dediler. Çok geldi bana baya,çekilmiş foto sonuçta. Verebilcegim bir miktar fakat cimriliğim tuttu çok fena. Bu durumu en uygun şekilde nasıl halleden olurum? Fikri olan?
ırene adler
(09.03.19)
Fiyat çok değil.
Kurum resmî mi


damladamla
(09.03.19)
Çok önemli bir kurum değil.;)


ırene adler
(09.03.19)
tarayıp 10x15 cm bir foto kağıdı boyutuna getirip en kaliteli jpg olarak kaydedin. bir 5m migrosa ya da mediamarkt a gidip oradaki cihazlardan 1 tl ye 10x15 çıktı alın. 10x15 de boyuta göre ortalama 6 adet vesikalık çıkar. 8 de olduğu olur.
fotonuz yoksa cep telefonu ile çekin. idphoto4you sitesinden de istediğiniz boyut ve kağıda jpg olarak basın.
fotoğrafçılara da boşuna para kaptırmayın hepsi batsın inşallah.


ozdek
(09.03.19)
Kırtasiyelerde daha ucuza çoğaltabilirsiniz


kablelvuku
(09.03.19)
(8)

Roll-on dosyası

>>Gönül rahatlığıyla kullanabilcegim bir roll-on arıyorum.Tamamen doğal olmasını istiyorum. Bir tane buldum aslında kristal tuz şeklinde kullanmaya başladım fakat hiç memnun değilim.Dogal roll-on arıyorum dediklerinde bunları öneriyorlar genelde. Ama ben sürülebilen bir şeyler arıyorum.İnternette do
>>Gönül rahatlığıyla kullanabilcegim bir roll-on arıyorum.Tamamen doğal olmasını istiyorum. Bir tane buldum aslında kristal tuz şeklinde kullanmaya başladım fakat hiç memnun değilim.Dogal roll-on arıyorum dediklerinde bunları öneriyorlar genelde. Ama ben sürülebilen bir şeyler arıyorum.

İnternette doğal ürünlerini takip ettiğim bir sayfada şunu buldum:

www.fermentemutfagimdukkan.com

Denesem mi kararsız kaldım.Ek olarak evde şunları şunları karıştır uygula dediğiniz şeyler var da o da kabul. Neredeyse her gün duş alırım, bazen iki olur,kıl bırakmam koltuk altında ama roll-onsuz olmuyor.Ne yapsam ben?
ırene adler
(08.03.19)
Ben burada bir duyuru açmıştım, terim birden çok acayip kokmaya başladı diye, birisi de bana karbonat önermişti. O zamandan beri (ki 4 sene oldu sanırım) her banyodan sonra (ya da ihtiyaç varsa gün içinde koltukaltlarımı yıkadıktan sonra) biraz karbonatı avcuma döküp, 2 3 damla suyla ıslatıp koltukaltıma sürüyorum. Çok dökülmesin diye de bir peçeteyle fazlasını alıyorum. Ben de roll-on sürerdim önceden ama hem ter kokusuyla karışınca kötü oluyor hem de dediğin şekilde doğal değiller.

Güzel de koksun istersen bir kabın içine döküp 1 2 damla sevdiğin bir yağ (lavanta, kakao, vanilya vs.) damlatıp o şekilde sürebilirsin. Ya da yine bir kapta hindistan cevizi yağıyla karbonatı krem kıvamına getirip sürebilirsin. Hem çok çok daha doğal hem de karbonat süper bir şey!


dedi ayca
(08.03.19)
Eczanelerden aluminyum icermeyen dogal icerikli kaliteli roll on bulbilirisn.karbonati hindistan cevizi yagi ile karistirmani onernem. Kil sayisini cogaltirsin.


postmodern rh
(08.03.19)
Her gün duşunuzu duş jeliyle mi alıyorusunuz. Duş jelleri temizlemiyor sanki. Duru türk hamamı sabunuyla yıkanın, el örgüsü lif ile.
Ben öyle yapıyorum her gün nadiren koku oluşuyor.


coca cola
(08.03.19)
istagramda badecanlar ya da hepsimis sayfalarina bakin. dogal icerikli urunleri var.


balik kraker
(08.03.19)
www.profsaracoglu.com
ben bunu kullanıyorum. sonuç başarılı.


onurrrrr
(08.03.19)
ben karbonat ve hindistan cevizi yagiyla bi roll-on yapmistim evde. gerek kokusundan gerek etkisinden cok memnun kalmis olsam da koltuk altina yagli bir seyler surunce tum kiyafetlerinde lekeler oluyor bir sure sonra diye vazgectim kullanmaktan. yine de eger denemek istersen nasil yaptigimi bulur paylasirim seninle?


in vino veritas
(09.03.19)
Ben siveno kullanıyorum, memnunum şimdilik. www.siveno.com


mslny
(09.03.19)
(3)

Whatsaapp

>>Hem rehberimde hem de whatsappimde olan biri vardı. Rehberden sildim. Profil foto ve durumum 'herkes' görebilir şeklindeymiş.Onu da kişilerim yaptım.Bu durumda bu kişi boş bir profil fotosu ve durum görücek dimi benim profilime baktığında WhatsAppte? O beni daha silmedi eminim.
>>Hem rehberimde hem de whatsappimde olan biri vardı. Rehberden sildim. Profil foto ve durumum 'herkes' görebilir şeklindeymiş.Onu da kişilerim yaptım.Bu durumda bu kişi boş bir profil fotosu ve durum görücek dimi benim profilime baktığında WhatsAppte? O beni daha silmedi eminim.
ırene adler
(05.03.19)
evet


veritaslibertas
(05.03.19)
evet


kablelvuku
(05.03.19)
evet


seni 3 evetle uğurluyoruz. bu şaka :(


bazenuyur
(05.03.19)
(6)

Pubg silah

>>Pubg silahlarla ilgili bir sorum var. Hangi silahın daha iyi olduğunu nasıl anlıyoruz? İki silah var diyelim bizde,sonra bir eve giriyoruz orda başka silahlar var onları alıp almamak konusunda tereddüt ediyorum. Pompalı tüfek ve klasik tabancaları almıyorum tabi elimde taramalı varken de, yine de
>>Pubg silahlarla ilgili bir sorum var. Hangi silahın daha iyi olduğunu nasıl anlıyoruz? İki silah var diyelim bizde,sonra bir eve giriyoruz orda başka silahlar var onları alıp almamak konusunda tereddüt ediyorum. Pompalı tüfek ve klasik tabancaları almıyorum tabi elimde taramalı varken de, yine de silahları ayırt etmenin kolay bir yolu var mı diye merak ettim. Şu silah varsa kesin al dediğiniz bir şeyler var mı?

Bir de bu yukardan paraşütle gelen silahlari almak istiyorum.O parsutleri bulmanın bir yolu var mı? Denk gelmiyorum nedense onlara bir türlü.
ırene adler
(25.02.19)
paraşüt=drop.

Dropları kovalamanız lazım, uçak sesi duyunca uçağı takip edip drop attığı yere doğru gitmeniz lazım. Yani hep havaya bakmak lazım.

Silah konusu muallak. Fakat ben akm görünce affetmiyorum. Dp-28 de iyi bir silah.

img.rankedboost.com


kablelvuku
(25.02.19)
paraşüt cagırmak için isaret fisegi atman gerekli. ya işaret fisegi atacaksın yada drop dustugunde hızlı olup alacaksın


MiraTaurus
(25.02.19)
Kalabalık yerlere düştüysek hemen bi shotgun alıyoruz. Çünkü insanlar henüz seviye 1 kask yelek bulumuşken fırsatı değerlendirip tek atıyoruz. Sağ çıktıysak m416, m16 ya da akm kapıyor varsa yanına keskin nişancı alıp yola çıkıyoruz(kar98-M24)

Kesin nişancılara 6-8x dürbün arıyoruz yoksa 4 takıp idare ediyoruz. M416 ve m16 ya 2-3x takıyoruz, akm ye holo ya da lazer takıyoruz. Akm ye holo-lazer takınca daha az sekiyor sanırım.

Dropları izliyoruz, nereye düştüyse gidip almaya çalışıyoruz. Arabayla gidip hemen alıp, ortamı hızlıca terketmek önemli.

*Ben bu taktiklerle ola ola Taç 1 oldum :D


eazy
(25.02.19)
Uçak sesini duyduktan sonra drop'un doğrultusuna bakıyorsun üstten ve o sayıyı unutmuyorsun. Uzaktaysa çok uğraşmanı tavsiye etmem, ulaşabilecek gibiysen ve güzel bir dürbünün varsa pusmanı tavsiye ederim. Eğer herkesten önce yetişebileceğini düşünüyorsan da yardır.

Silah olarak da ben m416'yı tek geçerim ama başka bir arkadaş Akm sever falan, biraz değişken. Yine de hasar, geri tepme ve aksesuar çeşitliliğini düşününce kasadan çıkanlar harici en dengelisi m416. Değerleri çok merak ediyorsan pubg weapon stats diye aratabilirsin.


shangrilla
(25.02.19)
Benim Assault / Sniper / SMG / Shotgun kategorilerinden favorilerim var.

Genelde Assault & Shotgun şeklinde kombinliyorum.
Sniper bulursam shotgun'ı atıyorum. Sniper & Assault veya SMG yapıyorum.


zombi
(25.02.19)
menüde armory kısmında (envanterin solundaki sekme) silahları tek tek inceleyebiliyorsun.
Hasarları, sekme miktarları ve atış hızları gibi özellikleri gösteriyor. ilaveten eklentileri de üzerine takıp bu değerlerdeki değişimleri de gözlemleyebiliyorsun.
mermilerin milimetreleri var bir de, bu basitçe iyi bir ipucu verecektir oyun esnasında.


Etanglement
(27.05.19)
(4)

Şu televizyonu aldık

https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-ue-49n5300-49-123-cm-fhd-smart-tv-dahili-uydu-alici.html#urun-ozellikleriYukarıdaki televizyonu aldık.Özellikleri nasıl sizce?İyi yapmıs mıyız?Netflix sorunsuz çalışır değil mi?
www.vatanbilgisayar.com


Yukarıdaki televizyonu aldık.Özellikleri nasıl sizce?İyi yapmıs mıyız?Netflix sorunsuz çalışır değil mi?
ırene adler
(22.02.19)
oha soygun resmen. bu paraya mı aldınız?

edit: daha uyguna aldıysanız fena tv değil aslında ama bu paraya aldıysanız 4k modeller var:

www.amazon.com.tr


ya bana full hd ve boyut olarak biraz pahalı geldi ama piyasadan uzağım, belki fiyatlar artmıştır.
netflix çalışır.
aldıktan sonra iyi ya da kötü demek de yersiz aslında, güle güle kullanın :)
ama iade edebiliyorsanız başka markaların 4k'sı ve büyüğü vardır o fiyata.


kötü tercih. o paraya hem bir kaç inç daha büyüğünü hem de 4k olanını bulabilirdiniz. galiba hiç kampanyaları takip etmediniz direkt gidip aldınız.


oldz
(22.02.19)
Vatan çok kazık almayın oradan


(3)

Faturalı hattan faturasiz

>>Vodafone hattım var. Üzerine cihaz kayıtlı,tablet almıştım. Bu Mayıs'ta bitiyormuş. Hiç geciktirmedim. Muhtemelen faturalı hatlar devam etsem tekrar cihaz şansım olur ama düşünmüyorum.Faturalı da bazen aşım olabiliyor,fazla geliyor.Faturasıza mı çeviren diye düşündüm.Faturasız hatların durumu nedi
>>Vodafone hattım var. Üzerine cihaz kayıtlı,tablet almıştım. Bu Mayıs'ta bitiyormuş. Hiç geciktirmedim. Muhtemelen faturalı hatlar devam etsem tekrar cihaz şansım olur ama düşünmüyorum.

Faturalı da bazen aşım olabiliyor,fazla geliyor.Faturasıza mı çeviren diye düşündüm.Faturasız hatların durumu nedir? şu kadar TL yüklersen şu kadar internet,konusma vb diye mi oluyor sistem?Bu detayları nereden görebilirim? Şu an şaka gibi ama 2 GB internete 64 TL ödüyorum cihazdan dolayı. En az 5 GB lazım. Ne yapsam ben faturasız gecsem mi?
ırene adler
(21.02.19)
operatörlerin sitesinde faturasız hat tarifelerine bakacaksınız.


elorelia
(21.02.19)
Çare bimcell


neymis
(21.02.19)
Şu kadar lira yükleyince şu kadar konuşma, sms, internet verilecek deniliyor. Sen de ihtiyaç kadar lirayı yükleyip(hatta beş-on lira fazlasını) sms ile pakete kayıt yaptırıyorsun. Sen bir ay içerisinde paket süresi biterse konuşma hakkın filan paraya dönüyor. Ama hattında yeterli bakiye varsa otomatik olarak tahsil ediyorlar bakiyenden. Faturalıya göre avantajı çocuk alırsa veya bilmeden bir yeri ararsan süpriz fatura ile karşılaşmıyorsun. Çünkü paket bitse bile paran kadar konuşuyorsun. Onun dışında ise eğer yeterli bakiye yoksa hesapta, ertesi gün yok atmye git, yok internet bağlantısı olan bir yerde mobil bankacılıktan kontör yükle diyerek uğraşıyorsun. tavsiye istersen bimcell tavsiye ederim tabi şehir dışına çıkarım demezsen. İki buçuk yıldır faturasız kullanıyorum. Bimcelle yeni geçtim.


(28)

Şöyle bir evlilik olur mu?

>>Evli iki insan düşünün fakat evde ev arkadaşı gibi yaşanıyor. Evde iki banyo var. Erkek birini kullanıyor sadece,banyodaki tüm kişisel eşyaları orda. Bu banyoda aynı zamanda çamaşır makinesi de var.Erkek kişisi bu banyoda kirlilerini biriktiriyor,kurutuyor. Ütülenecekleri iki haftada gelen bir yar
>>Evli iki insan düşünün fakat evde ev arkadaşı gibi yaşanıyor. Evde iki banyo var. Erkek birini kullanıyor sadece,banyodaki tüm kişisel eşyaları orda. Bu banyoda aynı zamanda çamaşır makinesi de var.Erkek kişisi bu banyoda kirlilerini biriktiriyor,kurutuyor. Ütülenecekleri iki haftada gelen bir yardımcı teyze var,o yapıyor.

Bu kısma kadın hiç dahil olmuyor. Diğer banyoda işini görüyor,kendi çamaşırını yıkıyor,kendi ütüleneceklerini yine teyze hallediyor.Kadın da çalışan biri.Evde hiç dağınıklık istemiyor, akşam dagilirsa gece yatmadan eşiyle el birliğiyle topluyorlar. Kimse kimsenin arkasını toplamıyor.

Yemek olayını da bir gün erkek bir gün kadın ayarlıyor. Kimi zaman dışarda oluyor,kimi zamanda günü gelen ya bir önceki gün ya da işten geldiğinde yemeği hazırlıyor,sofrayı topluyor,bulaşıkları makineye koyuyor.Misafir geldiğinde ise her şey birlikte. Uzun kalacak bir misafirse teyze yine olaya dahil oluyor.


Beraber uyuma var.E tabi başka şeylerde var. Yine de odalarda kıyafetlerin bulunduğu dolaplar ayrı odada. Kimse kimsenin kıyafetini,ütüsünü,dağınıklığını,yemeğini dert etmiyor. Her şey bir düzen içinde ama çokta katı değil. Mesela erkeğin yemek hazırlama gününde kadın eserse çay da demleyebiliyor.

Nasıl bakarsınız bu işe?
ırene adler
(18.02.19)
Önemli olan mutluluk, sevgi ve saygı. Bunlar oluyorsa. Kişiler memnunsa ve diğer şeyler dediğiniz şey herhalde seks. Seks de varsa neden olmasın


westblack
(18.02.19)
valla koltuğa bağdaş kurup oturan terlik giymeyen misafir duyurunu görünce direkt olarak bu senaryoyu senin yazdığını düşündüm.

bence ayrı evlerde yaşayıp, sadece 25 dakka seks için buluşsalar daha mutlu olurlar sanki hehehe


killerbee
(18.02.19)
Fazla robotik. Sirket mi orasi? Ev ev


brkylmz
(18.02.19)
Bu kadar sistematik yürümez, sanmıyorum. Ama imkansız da değil.


elorelia
(18.02.19)
ayrı banyolara sahip olmanın her zaman ilişkinin ömrünü uzatacağını düşünürüm.
ama ayrı banyodan kastım çamaşır makinesine kadar değil.

bu durum biraz fazla yapay ve kopuk geldi bana.


blatta hiberna
(18.02.19)
sekste sorun yoksa bence en ideal, uzun ömürlü evlilik.


Çok fazla duygusuz bir ilişki. Çiftlerden biri hasta olsa ne olacak? Diğeri ben senin arkanı toplamam kendi başının çaresine bak mı diyecek? Ya da atıyorum birinin duş başlığı ya da makinesi bozuldu diğeri olmaz benimkinde yikanma/yikama mı diyecek? Allah bilir bunlar pijamalariyla bagdas kurup ayni battaniye altinda film dizi falan da seyretmiyorlardir.

Böyle bir evlilik olur ama ne derece evlilik olur bilemedim:/


Amaranta ursula
(18.02.19)
bu işlerin hepsini yapan erkek tanıyorum yemek yükü de onda sıkıntı yok. çok normal.


mikahakkinen
(18.02.19)
Doğum sancısını nasıl paylaşmışlar? Çift günlerde çocuğu hangisi emzirecek? Lastik patladığında Hangi bijonlar kime düşüyor?


Mirket
(18.02.19)
Pek çok kadın için ideal koca


photo85
(18.02.19)
Aslında gayet güzel ya


photo85
(18.02.19)
denildiği gibi çok robotik geldi bana da. Fakat her ilişkinin dinamiği farklıdır,herkes memnunsa neden olmasın. bana uymazdı.


biravekahve
(18.02.19)
Hiçbir kadın istemez ama erkekler isteyebilir


oldumusimdi
(18.02.19)
bu evlilikte kimse birbirini sevmiyor belli ki. kimse kimsenin dağınıklığıyla uğraşmasın eyvallah da sevdiğim adamın kazağını koklayarak katlarım, bi kere de laf etmem.


amelie poulain
(18.02.19)
hayalimdeki evlilik:(


antihistaminik
(18.02.19)
evliliği çocuk oyuncağı mı sanıyorsunuz? nasıl bir hayat sürdürüyorsunuz?

olmaz. bahsettiğin şey evlilik değil ev arkadaşlığı.

çocuk olunca ne olacak? 3. banyo mu yaptıracaksınız çocuk için?


mistikla
(18.02.19)
Çamaşırların iki ayrı makinada veya ayrı ayrı yıkanması hariç gayet normal olan evlilik. Robotik değil, şirket hiç değil. Dediğim gibi çamaşır yıkama olayı hariç çok çok mantıklı. evliliklerde gerginliği ve tahammülsüzlüğü arttıran en büyük meselelerden biri dağınıklık ve çiftlerden birinin bir diğerinin arkasını toplaması. Saçma sapan şeylerle büyüyen bir tartışmayı elemişler en azından. Ben beğendim.


Dylan Murphy
(18.02.19)
allahım olabilir mi böyle bir şey lütfen olsun çünkü :'( abur cuburların da ayrı olmasını eklersek böyle bir evliliğe sıcak bakabilirim.


rallied
(18.02.19)
Olmaz.


ona beraber yatıyorlar denmez. birbirlerine misafirliğe gidiyorlar, bazen yatıya kalıyorlar denir.

burdan bakınca ev arkadaşlığı gibi duruyor.


qobel
(18.02.19)
Benim camasiri yikamiyorsa niye evleneyim ki, ayrica yemek yapacaksam da evlenmem.


Lan benim ev arkadasim vardi erkek kendisi, onla eve ciksam bu karidan daha cok hizmet eder.

Seks olayini da escortla hallederiz temizlikci teyzeden daha ucuza gelir :)


acemi
(18.02.19)
Yahu sırayla yemek yapmanın nesi robotlaşmak? Bana garip gelen tek şey ayrı çamaşır makineleri kullanmak oldu, vardır onun da bir nedeni. Çünkü herkesin kişisel buzdolabı veya bulaşık makinesi yok anladığım kadarıyla. Kadın erkeğin para kazanma yükünü paylaşıyorsa erkek de evdeki yükü paylaşmalı bunun nesini beğenmediniz? Yok sevdiğim adamın kazağnı öper katlarım, yediği yemek tabağını yalarım falan.


vücut sıvısı değiştirmekten çekinmediğin, birlikte uyuduğun insanla aynı makinede çamaşır yıkamaktan çekinmek hastalık bence...
ha kimse kimsenin arkasını toplamasın, günümüz dünyasında zaten kimsenin öyle bir vakti yok ve eşşek kadar 2 insan kendi döküntüsünü toplayabilmeli -daha doğrusu zaten derli toplu bir düzen içinde yaşamayı başarabilmek lazım. yine bi gün sen pişir bir gün ben, son derece mantıklı bir yöntem. türk hiç görmedim ama Alman arkadaşlarımın çoğu şeyi böyle paylaşılmıştı. sadece yemek temizlik değil mesela 3 gün çocuğu biri alıyordu 3 gün biri.
ama dediğim gibi çamaşır makinesini ayırıyorsan..ohooo yani. elektrik faturasını da ayırırsın. senin misafirin benim misafirim de olur...çamaşıra gelinceye kadar.
bu paylaşım değil ayırım, bu "ayırma" olayı için makul bir neden olmadıkça bence evlilik gibi evlilik bu değil.


niye ama
(18.02.19)
seksi de el birliğiyle yapıyorlar dimi, onun nasıl olduğunu belirtmemişsin. bir de kadın başak burcu mu?


tughan
(19.02.19)
Çamaşır makinesi ayırmaya varacak bir insanla aynı evde yaşamak istemezdim (ki kadınım, tümden pejmürde, pis değilim). Bence bu bir takıntı evlilikten önce halledilmesi gereken travmalar, takıntılar var...


SiyamkedisiZorro
(22.02.19)
İdeal evlilik. İki farklı banyo dışında bizde de aynı. Neresi robotik ve sistematik anlamadım?
Evli olmayanlar durumu abartmış resmen:)
Sabah aynı anda uyanıp işe gitme telaşı içinde lavabo tuvalet duş sırası beklerken anlarsınız iki ayrı banyonun lüksünü.

Evde böyle bir lüks varsa kullanılsın tabii ki rahat rahat, gerisi de ev işlerini bölüşülmesi zaten.

Götünü toplayamayan, yemek yapamayan erkelerin işine gelmeyecek bir durum sadece.


peggy
(22.02.19)
bir evliligin aslinda (evlilik degil iliskinin) nasil olmasi gerektigini evli kisiler yani o iliskiyi yasayan kisiler disinda kimse tanimlayamaz.
evlilik dediginiz sey iliskinizin devletce taninmasidir. dolayisiyla nasil bir iliski istiyorsaniz bunu karsilayacak biriyle birlikte olursaniz muhtesem bir hayatiniz olur. bu kadar basit.
ayrica peggy'e katiliyorum, kendi isini goremeyen bir embesilseniz camasir yikamak zorunda olmak, yemek yapmak zorunda olmak falan 'ayyy o ne oyle' olarak tanimalanabiliyor.


kassiopeia
(22.02.19)
olmaz. eşinden aynı anda banyoyu kullanamayacak kadar iğrenen birisi eşinin yanında sadece iyi günde durur, en ufak bir sorunda kaçar gider. böyle robotik ve tamamen maddiyat üzerine kurulmuş evliliklerden iğreniyorum.


hocam
(22.02.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.