Giriş
(9)

Görünüş, imaj kaygısının sıfırlanması

Bir süredir diğer kadınlar gibi olmadığımı fark ediyorum. Bakımlı görünmek, güzel kokmak, yeni ayakkabılar, kıyafetler, saçımın modeli umrumda değil. Çok severdim böyle şeyleri, dahasını da isterdim ama bir yandan da masraf yaptığımı bilip, azaltmam gerektiğini düşünüyordum. Şimdi ise minimize olmad
Bir süredir diğer kadınlar gibi olmadığımı fark ediyorum. Bakımlı görünmek, güzel kokmak, yeni ayakkabılar, kıyafetler, saçımın modeli umrumda değil. Çok severdim böyle şeyleri, dahasını da isterdim ama bir yandan da masraf yaptığımı bilip, azaltmam gerektiğini düşünüyordum.

Şimdi ise minimize olmadı, sıfırlandı sanki. Hevesim kalmadı. Arkadaşlarıma bakıyorum sürekli bir çaba, hep dahası. Onun o rengi, bunun bu rengi vs. Sadece alışverişkoliklik olarak düşünmeyin. Üç beş liralık takı tokada bile hevesim yok. İnsan kendine biraz bakıp edince, yeni bir şey alınca iyi hisseder. Ben keyif almıyorum. Bi kazak bi kotla kışı geçirdim rahatsız olmadım.

Bir şeyler ters gidiyor gibi, sevgilim falan umrumda değil, heves edip çok bakımlı güzel hissettiğim zamanlarda da tepkisiz kalır kendisi zaten.

"Kadınlığın doğasına aykırı." diyeceğim. "Kime göre neye göre." diyeceksiniz. Sizin de böyle bir dönemden geçtiğiniz oldu mu, anlatsanıza biraz.
1a2b3c4d
(20.01.19)
bir çeşit farkındalığa ulaşmışsın. yanlış bir pozisyonda değilsin, ters giden bir şey yok. giyim kuşam, kozmetik sektörünün kendini özel hissettirme illüzyonundan uyanmışsın varsayıyorum ben.

ben neredeyse hayatım boyunca şu anki halin gibi yaşadım. erkek olduğumdan aksi yönde davranmam pek beklenmedi. o açıdan rahatım.


zgrydn
(20.01.19)
Hayata karsi heyecanimin azaldigi, mutsuz ve depresif zamanlarimda benzer seyler yasiyorum. Keyfinizi kaciran seyi bulmaniz lazim. Ha yukaridaki yorum da dogru, su anki halinizden mutluysaniz sorun yok zaten.


bxgx
(20.01.19)
Saçlarım beyazlıyor ve 4 yıldır saçımı boyatmıyorum, boyatmaya da niyetim yok. Üşenmediğim zamanlarda maviye, pembeye falan boyuyordum en son. Belki yine onu yaparım.
Sürekli giydiğim üç kotum vardı, ikisi giyilmez hâle gelince iki tane daha aldım yeni. Bütün tişörtlerimin 3/4'ü siyah, yıllardır çok eskiyenleri atıp yeni siyah tişörtler alarak yaşıyorum. En son geçen kış kazak aldım, kilo da aldığım için üstüme olan 4-5 kazağı çevirdim bu kış boyunca.
Bütün kışı en sevdiğim düz taban rahat botlarımla geçirdim, arada ayakkabılıktaki az topuklu süslü botlara gözüm ilişiyor, "amaaan" deyip yine aynı botu giyiyorum.
Makyaja çok üşeniyorum, önemli bir yere gideceksem bi kapatıcı, kalem, rimel sürünce makyaj yaptım sayıyorum.

Üşenmeden düzenli kullandığım bir saç kremim, bir de deodorant ve parfümüm var. Bir de saçımı kendi haline bırakamadığım için köpük kullanıyorum. Rahatsız ve süslü olmak yerine rahat ve temiz olmak yetiyor yani özetle. Haftada iki kere düzenli fön çektirip markete giderken bile "bari bi rimel süreyim" diyen insandım 20'lerimin başındayken. Hâlâ lazım olur diye atamadığım topuklu ayakkabılarım, bir dolu süslü elbisem bluzum falan var, duruyorlar kenarda. Böyle yaşamak çok huzurlu. Hayatınızın geri kalanında bir şey yoksa, depresyon belirtisi göstermiyorsanız bence pırıl pırıl olmuşsunuz.


kobuzchu kiz
(20.01.19)
Depresyonda olabilirsiniz, uzman değilim.

En basitinden, eksiduyuru'ya girip içinde bulunduğunuz bu isteksiz hâle dair duyuru açmışsınız. Nasıl hissediyorsunuz genel olarak? Bir şeyler ters gidiyor demişsiniz zaten.


@yazarken ellerini birakan herif, herhangi bir problem hissetmiyorum ruh halim açısından. Sadece farkındalık hissediyorum. Ama bu farkındalıktan rahatsızım. Bi ayakkabıyla mutlu olurdum. Şimdi daha zor kendini mutlu etmek.


1a2b3c4d
(20.01.19)
Mutluluk zaten ayakkabıya veya başka dış faktörlere bağlı olan bir şey değildir. Bence doğru sonuçlara varmissiniz. Ancak mutlu olmak ile ilgili keşfetmenin gereken şeyler var.

Sevgiliniz de umrunuzda değilse boşa vakit kaybetmeyin, kapının önüne koyun.


JohnOakley
(20.01.19)
Nesneler boyledir. Para ornegin, ömrümüz bi şeyler elde etmek pahasına çürüyor. Yaşlaniyoruz ve anlıyoruz nesnelerin değersiz olduğunu.


olaylar olaylar
(20.01.19)
Ben de böyleyim bir süredir. Aslında düşününce sanırım hep böyleydim. Sadece ilk kez işe başladığım dönem ilk birkaç ay falan özeniyordum ama onun da sebebi öğrenciyken de böyle olmamdı. Öğrenciyken o kadar az kıyafet almıştım ki işe başlayınca ister istemez ihtiyacım oldu bazı şeylere.

Sebebi kesinlikle maddi değil bu arada benim de. Öğrenciyken de maddi değildi. İnanılmaz üşeniyordum ve çok gereksiz geliyordu bu tip şeyler. Ne avm'lerdeki o saçma koşuşturmaca ve gürültüye ne de kuaförlerdeki gereksiz beklemelere, muhabbetlere dayanabiliyorum. Zaten kendimi güzel bulmuyorum ve kendimi daha güzel olmaya zorlamak ve buna inandırmak da saçma geliyor.

Zaten mutluluk da bir çift ayakkabı ya da bir çantayla gelecek bir şey değil bence.


ms brownstone
(20.01.19)
Ben de böyleyim ve depresyona mı girdim acaba diye düşünmekten kendimi alamıyordum. Cevapları okuyunca yalnızlık hissim geçti. Eskiden de çok aşırı olmamak ile birlikte uyumlu kıyafet ve ayakkabılarım olsun, o kıyafetlere ait aksesuarlarım olsun isterdim. Son bir yılda tamamen sıfırlandı bu isteklerim. Temiz ve hijyenik bir hayat sürdükten sonra fazla kıyafetin, her kıyafete uygun takının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Fazla eşyanın bana ruhen yük yarattığını da bu yaz keşfettim. Daha az kıyafetle yolculuğa çıka çıka, bu halimi günlük hayatıma da yansıttım.
Yukarıda yazılan iki şey beni tamamen yansıtıyor. Ben de 20’lerin başında rimelsiz merkete bile gitmezdim hatta 2-3 rimelim olurdu yok biri kıvırır yok biri uzatır... her makyaja göre ayrı rimel sürerdim. Ayrı rimel sürdüğümü ben hariç kim anlıyordu allasen saçmalığa bak. İkincisi ise kendimi zaten güzel bulmuyorum ve daha güzel gözükmeye çalışmak beni yoruyor. O yüzden tamamen akışına bıraktım. Sevdiğim bir şeyi görürsem alıyorum, diğer zamanlarda aklıma bile gelmiyor. Çok daha rahatım.


irene
(20.01.19)
(1)

Nazalnem damla

Bunu daha önce kullanan olduysa nasıl kullandınız. Bildiğimiz burnun içine damlatıyoruz. Sinüslere kadar gitse de sakıncası yok mu yani? Eczacıya özellikle sordum sıkıntı olmaz dedi. Yağ gibi bir şey olduğu için güvenemedim.
Bunu daha önce kullanan olduysa nasıl kullandınız. Bildiğimiz burnun içine damlatıyoruz. Sinüslere kadar gitse de sakıncası yok mu yani? Eczacıya özellikle sordum sıkıntı olmaz dedi. Yağ gibi bir şey olduğu için güvenemedim.
1a2b3c4d
(18.01.19)
sorun olmaz tabii ki, ürünün doğasına aykırı zaten. eczacıya da sormuşsunuz evham yapmayın hiç. ben sprey versiyonunu kullanmıştım daha önce.


bxgx
(18.01.19)
(3)

Sivrisinek kaşıntısına mantar kremi sürsem? (Travacort)

Vajinal kaşıntıyı şıp diye kesiyordu bu krem. Kortizonlu demişti eczacı. Çıldırtan sivrisinek ısırığı kaşntısına da iyi gelir mi?
Vajinal kaşıntıyı şıp diye kesiyordu bu krem. Kortizonlu demişti eczacı. Çıldırtan sivrisinek ısırığı kaşntısına da iyi gelir mi?
1a2b3c4d
(26.08.18)
Sinek kaşıntısına öyle risk alacağın şeyler sürmek yerine buzluktan bezelye çıkartıp bir torbaya koyup bas üstüne yine daha iyidir. Direkt buz koyma buz yanığı olursun veya canın acır.


Kortizonlu şeyleri gerekmedikçe vücudunuza almayın, sürmeyin.

Varsa viks krem sürün 3 dakika içinde keser.


janavarorion
(26.08.18)
kolonya da cok iyi geliyor. ters etki yapabilecek veya etkisini bilmedigin bir seyi surme derim ben de.


in vino veritas
(26.08.18)
(4)

İstanbul'da sorunsuz kanal tedavisi gerçekleştiren doktor tavsiyesi?

Kanal tedavisi gerektiren bir dişim var. Sağdan soldan duyuyorum efendime söyleyeyim kanal olmuş ağrısı geçmemiş çok uğraşmış falan fistan... Bana işini iyi yapan sağlam bir doktor tavsiyesi gerekli. Sürekli gittiginiz biri olursa daha iyi olur. Yapılması gereken başka sorunlar da var çünkü. Dişçim
Kanal tedavisi gerektiren bir dişim var. Sağdan soldan duyuyorum efendime söyleyeyim kanal olmuş ağrısı geçmemiş çok uğraşmış falan fistan...

Bana işini iyi yapan sağlam bir doktor tavsiyesi gerekli. Sürekli gittiginiz biri olursa daha iyi olur. Yapılması gereken başka sorunlar da var çünkü. Dişçim belleyeceğim kendisini ona göre :)
1a2b3c4d
(10.07.18)
Metin kınacı


valentinov
(10.07.18)
Dt. Özgür B. VAROĞLU

www.denthouse.com.tr


Traveller
(10.07.18)
normalde hafta süren bir tedavi var diyenler genellikle eski usül çalışıyorlar, istanbulda unkapanında medipol diş hastanesi var fiyatları da özel hastanelere kıyasla gayet uygun ve dolgu gibi akşama yemeğinizi yiyin :)

aşırı reklam gibi oldu


the game
(10.07.18)
endodonti uzmanona gitmelisiniz. başka doktorların toygan hocaya hasta yolladğına çok şahit oldum, kesinlikle tavsiye ederim

kanaltedavisi.co


oscar
(10.07.18)
(1)

Kuafajlı dişi açınca kesin kanala mı gider?

5 ay önce indirekt kuafaj ve dolgu yaptırdığı dişin bir köşesi sadece bir şey değdiği zaman sızlama yaptı ama birkaç gün sonra geçti. Ben yine de tedbir amaclı bugün başka bir doktora muayene oldum. Röntgen çekmeden baktı, kırık falan yokmuş. "Dişinde kuafaj olduğuna göre dolgun derinmiş. Bu dişi aç
5 ay önce indirekt kuafaj ve dolgu yaptırdığı dişin bir köşesi sadece bir şey değdiği zaman sızlama yaptı ama birkaç gün sonra geçti. Ben yine de tedbir amaclı bugün başka bir doktora muayene oldum. Röntgen çekmeden baktı, kırık falan yokmuş. "Dişinde kuafaj olduğuna göre dolgun derinmiş. Bu dişi açarsak kanala gider. Şu an ağrısı yoksa açmayalım. Ağrı yapmaya başladığında gel." dedi.

Esasında ben kanal tedavisi hakkımı ilerleyen yaşlarımda kullanmak istiyorum. Bu dişin de dolgusunu yeniletip içimi rahatlatmak istiyorum. Çünkü dolgu yapıldığından beri farklı farklı geçici şikayetlerim oldu. Bir uzman varsa beni aydınlatabilir mi acaba? Kuafajlı diş açılırsa kesin kanala mı gider? Başka bir hekime daha göstereyim mi?
1a2b3c4d
(19.04.18)
Eğer dolgun sökülürse büyük ihtimalle kanala gider. Zaten kuafaj her zaman başarılı oomaz ağrı yaparsa, kanal tedavisi yapılır.
Yani hekiminiz haklı, şikayetiniz varsa kanal yoksa bırakınız kalsun.


(2)

Dolgulu diş sızlaması

5 ay önce dolgu yaptırdığım diş yemek yerken, diş fırçalarken sızlamaya başladı. Ağrımıyor. İlla kanala mı gider bu diş? Zaten doktor dolguyu yaptığında da yaptığı işe güvenememiştim nedense. İstanbul avrupa yakasında işini gerçekten iyi yapan bir doktor arayışındayım. Tavsiyede bulunursanız sevinir
5 ay önce dolgu yaptırdığım diş yemek yerken, diş fırçalarken sızlamaya başladı. Ağrımıyor. İlla kanala mı gider bu diş? Zaten doktor dolguyu yaptığında da yaptığı işe güvenememiştim nedense. İstanbul avrupa yakasında işini gerçekten iyi yapan bir doktor arayışındayım. Tavsiyede bulunursanız sevinirim. İyi akşamlar
1a2b3c4d
(10.04.18)
Unkapanı medipol diş hastanesinde 3 dolgu yaptırdım. Memnunum. Sgk anlaşmaları da var.


cloudybloody
(10.04.18)
kesin kanal değil şu an. dişin içindeki sinirler iltihaplanmış ama geri dönüşü olmayan yerde değil. tabi bu dişin altındaki çürük miktarına, yaşınıza, doktorunuzun eline göre değişir. bir üniversite hastanesine gitmenizi tavsiye ederim.


neverlose
(13.04.18)
(1)

Kuafaj hissedilir mi?

Birkaç ay önce doktor dolguluk dişime kuafaj yaptı. Kanal tedavisi ihtimalinden hiç bahsetmediğine göre anladığım kadarıyla önlem olarak yaptı. Ama kuafaj yapılan dişimin içinde bir şey unutulmuş gibi tuhaf bir his hissediyorum. Ağrısız zonklama gibi bir hisle beraber. Şimdiye kadar kaç tane dolgu y
Birkaç ay önce doktor dolguluk dişime kuafaj yaptı. Kanal tedavisi ihtimalinden hiç bahsetmediğine göre anladığım kadarıyla önlem olarak yaptı. Ama kuafaj yapılan dişimin içinde bir şey unutulmuş gibi tuhaf bir his hissediyorum. Ağrısız zonklama gibi bir hisle beraber. Şimdiye kadar kaç tane dolgu yaptırmışımdır hiçbirinin varlığını hissetmiyorum bile ama bu diş tuhaf bir şekilde kendini hissettiriyor. Ağrı değil, sızlama da değil. Sadece doluluk hissi gibi daha çok. Kuafajla alakalı bir durum olabilir mi bu? Dişim mi elden gidiyor anlamadım.
1a2b3c4d
(28.02.18)
kanal tedavisine doğru gidiyor gibi. pulpaya yakın olmasa korumak için kuafaj yapmazdı. muhtemelen pulpaya yakın. kuafajın ordan ilerlemiş olabilir ve hissettiğiniz şey pulpanın içindeki nabız atışıyla korele bir ağrı olabilir.


carabelli
(28.02.18)
(2)

kuafaj nedir?

Bugün dolgu için gittiğim doktor, dolguyu yaparken kuafaj denilen bir tedavi de uyguladı. Ücretini de almadı. Kanal tedavilik bir çürük değilmiş ama masum bir çürük de değilmiş. Biraz araştırdım, genelde kanal tedavisi öncesi uygulanan eğer işe yaramazsa kanal tedavisi yapılıyormuş. Kanal tedavisind
Bugün dolgu için gittiğim doktor, dolguyu yaparken kuafaj denilen bir tedavi de uyguladı. Ücretini de almadı. Kanal tedavilik bir çürük değilmiş ama masum bir çürük de değilmiş. Biraz araştırdım, genelde kanal tedavisi öncesi uygulanan eğer işe yaramazsa kanal tedavisi yapılıyormuş. Kanal tedavisinden hiç bahsetmedi, tedbir amaçlı da yapılabiliyor mu bu işlem? Nedir ne değildir?
1a2b3c4d
(22.11.17)
diş hekimi değilim ama 2 tane kuafajım var.

dolgudan öte kanaldan beri bişey. çürük, dişte sinirlerin yer aldığı pulpa diye bi bölüm var, oraya kadar ulaştı ama sinirlere zarar vermediyse. orayı özel bişeyle doldurup üzerine bildiğin dolgu yapıyolar. amaç dişi canlı tutmak. soğukta ve sert temasta sızı yapabilir. bu nedenle doktorum zaten kuafaj kafası çalışan ya da doktor yakını olan hastalara yapılır demişti. standart hastalar bu hassaiyeti hissettiğinde doktorun arkasından sövüyomuş yapamadı dişimi diye.

son olarak, kuafaj çoğu zaman geçici bir çözüm oluyor. 8-10 yıl idare edip sonunda kanal tedavisi yolu gözüküyor.


shenergy
(22.11.17)
@shenergy güzel açıklamış.

esktra olarak evet tedbir olarak yapılanı da var. indirekt kuafaj denir, pulpaya yakın olan yere yapılır hassasiyet olmasın diye.

kuafajım yok ama diş hekimiyim.


(3)

toefl, ielts ve yds için kaynak önerileri

Şöyle olmazsa olmaz, popüler olanları yazabilir misiniz? Teşekkürler.
Şöyle olmazsa olmaz, popüler olanları yazabilir misiniz? Teşekkürler.
1a2b3c4d
(30.11.15)
edx.org'da ielts kursu basladi ucretsiz. denemedigim icin bilemicem ama edx kurslari iyidir.


ielts-simon.com
notefull
ielts cambrigde kitapları


konskenkova
(30.11.15)
TOEFL için sahibinden.com dan ucuz kitaplar bak


Traveller
(30.11.15)
(2)

oturma izni almadan giriş çıkış

Fransa'da OFII'den oturma izni almadan Türkiye'ye giriş-çıkış yapılabilir mi? (Oturma izni için başvuru yapılmadı henüz) teşekkürler
Fransa'da OFII'den oturma izni almadan Türkiye'ye giriş-çıkış yapılabilir mi? (Oturma izni için başvuru yapılmadı henüz) teşekkürler
1a2b3c4d
(28.01.15)
vizen multi'yse olur bence


la noix
(28.01.15)
Vizende yazar.


baldur2
(28.01.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.