Giriş
(8)

İş hayatına yeni başladığınızda

Sizin de kendinizi aptal gibi hissettiğiniz olmuş muydu? İlk iş tecrübem olduğu için bir çok konuda zorlanıyorum. Saçma sapan hatalar yapıyorum. Bir iki saniye önceki bilgileri hemen unutuveriyorum. Mal mal sorular soruyorum falan. İşle ilgili olmasa bile iş yerinde hep hata yapıyorum sanki. Bunları
Sizin de kendinizi aptal gibi hissettiğiniz olmuş muydu? İlk iş tecrübem olduğu için bir çok konuda zorlanıyorum. Saçma sapan hatalar yapıyorum. Bir iki saniye önceki bilgileri hemen unutuveriyorum. Mal mal sorular soruyorum falan. İşle ilgili olmasa bile iş yerinde hep hata yapıyorum sanki. Bunların farkına varınca da üzülüp bende mi bir sorun var acaba diye düşünüyorum. Kısır döngü misali düşündükçe her şeyim gözüme batıyor ve insanların da gözüne batacak sanıyorum. Kendimi eleştirdikçe özgüvenim düşüyor vs. bir sürü şey. Adım atsam sorumluma danışacağım sanki o kadar.

Şu yaşıma kadar hiç zekasal, hafızasal bir problem yaşadığımı hissetmemiştim. Okul başarısıyla alakalı değilmiş bunu anladım. Adapte olmakta zorlanıyorum kendimi gelişime açık görmemeye başladım.

Siz de biraz bahsetsenize, merak ediyorum olağan bir süreç midir diye. Bir de şu hafıza işini ne yapacağız onu da diyiverin. İyi akşamlar
1a2b3c4d
(08.11.18)
Olur öyle. Bir işi iyi yapabilmek demek o işi reflekse yapabilecek kıvama gelmek demektir. İş içine işleyecek yani.

Ayrton senna şu işi düşünerek mi yapıyo sence: youtu.be

Refleks olmuş. Tekrarla, tecrübeyle edinilmiş, yetenekle harmanlanmış işler bunlar. Zamanla sen de otomatik pilota bağlarsın. Başlarda herkes mal gibidir.


Delay Fuze
(08.11.18)
Bende de oluyordu bazen bahsettiğim şeyler. Birkaç ufak hamle ve tecrübe kazandıkça azalıyor.

1. En soluk mürekkep en keskin hafızadan daha kalıcıdır. Yani her şeyi sürekli not al, belli aralıklarla bunları temizle.
2. Karar verirken acil bir durum yoksa acele etme. Yazarak bütün seçenekleri düşündüğünden emin ol.
3. Vereceğin raporları düşün, yap ve detaylı kontrol et.

İlişkiler her şeydir. Türkiye'de "iyi niyet", "çok emek" gibi düşünceler yaygındır kullanmayı bilene :) Ben sevmesem, katılmasam da bu düsturlara bazen kullanıyorum.


fermiparadoksu
(08.11.18)
bence kendini rahat bırak. sen kendini kastıkça hata yapmaya ve işi tam olarak anlayamamaya meyilli oluyorsun. en iyisi akışına bırakmak ve her şeyi çok da ciddiye almamak.


melina
(08.11.18)
bende de aynen böyle olmuştu.
hiç merak etme hepsi geçecek. en geç altı aya kadar evin gibi bir yer olacak, her şeye alışacaksın.
yeni olduğun için seni ezmeye küçümsemeye çalışanlar olursa üzülme. gün gelecek onlar sana soracak.

ve bilmediklerini sormaktn sakin cekinme.


tabudeviren
(08.11.18)
not almak hayat kurtarır. ilk işe başladığımda direktörüm 'her söylediğimi not al, her yaptığını da yaz geri dönüp bakman gerekecek' demişti. aldığım notlar sonradan çok hayatımı kurtardı, söz uçar yazı kalır :) sizin işe uyarlanabilir mi bilemem tabi.
bir de işe yeni başlayan birinin soru sorması çook normal o yüzden tadını çıkarmak lazım. aradan zaman geçtikçe utanıp soramadığım 'lan keşke bunu ilk girdiğimde sormuş olsaydım' dediğim şeyler olmuştur.


asisamus
(08.11.18)
Sabır :)

Bu satırları yazmışsınız ya, gelişeceğinizin en büyük göstergesi bu.


hana bi
(08.11.18)
hemen hemen herkes bu benzeri durumları yaşar. istersen bu iş için kullandığın bir ajandan olsun günlük yapılacaklarını ve öğrendiklerini yaz ve her gün kontrol et. biraz da sabırlı olmak bu işin olmazsa olmazı. tereddüt ettiğin ya da bilmediğin durumlarda ara ara yerinde sorular sorarak da aslında kendini teyit etmek için ve güven tazelemek için kullanabileceğin bir yöntem olabilir.


ezkaza
(08.11.18)
sizde hiçbir problem yok. sakin kalmaya çalışın. yanınızda çalışan insanların tutumları bu psikolojiyi atlatmanız için çok önemli. danışman gerektiğini düşündüğün her anda danışmalısın ilgili kişilere. taaaa ki onlar sana bu da sorulur mu diyene kadar. öyle dediklerinde sorumluluk alırsın sonra yanlış yaparsan da danışma dediniz ben de danışmadım dersiniz. hafıza refleksleri zamanla gelişiyor onu hiç dert etmeyin.


tukenmez adam
(08.11.18)
(3)

Sivrisinek kaşıntısına mantar kremi sürsem? (Travacort)

Vajinal kaşıntıyı şıp diye kesiyordu bu krem. Kortizonlu demişti eczacı. Çıldırtan sivrisinek ısırığı kaşntısına da iyi gelir mi?
Vajinal kaşıntıyı şıp diye kesiyordu bu krem. Kortizonlu demişti eczacı. Çıldırtan sivrisinek ısırığı kaşntısına da iyi gelir mi?
1a2b3c4d
(26.08.18)
Sinek kaşıntısına öyle risk alacağın şeyler sürmek yerine buzluktan bezelye çıkartıp bir torbaya koyup bas üstüne yine daha iyidir. Direkt buz koyma buz yanığı olursun veya canın acır.


Kortizonlu şeyleri gerekmedikçe vücudunuza almayın, sürmeyin.

Varsa viks krem sürün 3 dakika içinde keser.


janavarorion
(26.08.18)
kolonya da cok iyi geliyor. ters etki yapabilecek veya etkisini bilmedigin bir seyi surme derim ben de.


in vino veritas
(26.08.18)
(4)

İstanbul'da sorunsuz kanal tedavisi gerçekleştiren doktor tavsiyesi?

Kanal tedavisi gerektiren bir dişim var. Sağdan soldan duyuyorum efendime söyleyeyim kanal olmuş ağrısı geçmemiş çok uğraşmış falan fistan... Bana işini iyi yapan sağlam bir doktor tavsiyesi gerekli. Sürekli gittiginiz biri olursa daha iyi olur. Yapılması gereken başka sorunlar da var çünkü. Dişçim
Kanal tedavisi gerektiren bir dişim var. Sağdan soldan duyuyorum efendime söyleyeyim kanal olmuş ağrısı geçmemiş çok uğraşmış falan fistan...

Bana işini iyi yapan sağlam bir doktor tavsiyesi gerekli. Sürekli gittiginiz biri olursa daha iyi olur. Yapılması gereken başka sorunlar da var çünkü. Dişçim belleyeceğim kendisini ona göre :)
1a2b3c4d
(10.07.18)
Metin kınacı


valentinov
(10.07.18)
Dt. Özgür B. VAROĞLU

www.denthouse.com.tr


Traveller
(10.07.18)
normalde hafta süren bir tedavi var diyenler genellikle eski usül çalışıyorlar, istanbulda unkapanında medipol diş hastanesi var fiyatları da özel hastanelere kıyasla gayet uygun ve dolgu gibi akşama yemeğinizi yiyin :)

aşırı reklam gibi oldu


the game
(10.07.18)
endodonti uzmanona gitmelisiniz. başka doktorların toygan hocaya hasta yolladğına çok şahit oldum, kesinlikle tavsiye ederim

kanaltedavisi.co


oscar
(10.07.18)
(1)

Kuafajlı dişi açınca kesin kanala mı gider?

5 ay önce indirekt kuafaj ve dolgu yaptırdığı dişin bir köşesi sadece bir şey değdiği zaman sızlama yaptı ama birkaç gün sonra geçti. Ben yine de tedbir amaclı bugün başka bir doktora muayene oldum. Röntgen çekmeden baktı, kırık falan yokmuş. "Dişinde kuafaj olduğuna göre dolgun derinmiş. Bu dişi aç
5 ay önce indirekt kuafaj ve dolgu yaptırdığı dişin bir köşesi sadece bir şey değdiği zaman sızlama yaptı ama birkaç gün sonra geçti. Ben yine de tedbir amaclı bugün başka bir doktora muayene oldum. Röntgen çekmeden baktı, kırık falan yokmuş. "Dişinde kuafaj olduğuna göre dolgun derinmiş. Bu dişi açarsak kanala gider. Şu an ağrısı yoksa açmayalım. Ağrı yapmaya başladığında gel." dedi.

Esasında ben kanal tedavisi hakkımı ilerleyen yaşlarımda kullanmak istiyorum. Bu dişin de dolgusunu yeniletip içimi rahatlatmak istiyorum. Çünkü dolgu yapıldığından beri farklı farklı geçici şikayetlerim oldu. Bir uzman varsa beni aydınlatabilir mi acaba? Kuafajlı diş açılırsa kesin kanala mı gider? Başka bir hekime daha göstereyim mi?
1a2b3c4d
(19.04.18)
Eğer dolgun sökülürse büyük ihtimalle kanala gider. Zaten kuafaj her zaman başarılı oomaz ağrı yaparsa, kanal tedavisi yapılır.
Yani hekiminiz haklı, şikayetiniz varsa kanal yoksa bırakınız kalsun.


(2)

Dolgulu diş sızlaması

5 ay önce dolgu yaptırdığım diş yemek yerken, diş fırçalarken sızlamaya başladı. Ağrımıyor. İlla kanala mı gider bu diş? Zaten doktor dolguyu yaptığında da yaptığı işe güvenememiştim nedense. İstanbul avrupa yakasında işini gerçekten iyi yapan bir doktor arayışındayım. Tavsiyede bulunursanız sevinir
5 ay önce dolgu yaptırdığım diş yemek yerken, diş fırçalarken sızlamaya başladı. Ağrımıyor. İlla kanala mı gider bu diş? Zaten doktor dolguyu yaptığında da yaptığı işe güvenememiştim nedense. İstanbul avrupa yakasında işini gerçekten iyi yapan bir doktor arayışındayım. Tavsiyede bulunursanız sevinirim. İyi akşamlar
1a2b3c4d
(10.04.18)
Unkapanı medipol diş hastanesinde 3 dolgu yaptırdım. Memnunum. Sgk anlaşmaları da var.


cloudybloody
(10.04.18)
kesin kanal değil şu an. dişin içindeki sinirler iltihaplanmış ama geri dönüşü olmayan yerde değil. tabi bu dişin altındaki çürük miktarına, yaşınıza, doktorunuzun eline göre değişir. bir üniversite hastanesine gitmenizi tavsiye ederim.


neverlose
(13.04.18)
(1)

Kuafaj hissedilir mi?

Birkaç ay önce doktor dolguluk dişime kuafaj yaptı. Kanal tedavisi ihtimalinden hiç bahsetmediğine göre anladığım kadarıyla önlem olarak yaptı. Ama kuafaj yapılan dişimin içinde bir şey unutulmuş gibi tuhaf bir his hissediyorum. Ağrısız zonklama gibi bir hisle beraber. Şimdiye kadar kaç tane dolgu y
Birkaç ay önce doktor dolguluk dişime kuafaj yaptı. Kanal tedavisi ihtimalinden hiç bahsetmediğine göre anladığım kadarıyla önlem olarak yaptı. Ama kuafaj yapılan dişimin içinde bir şey unutulmuş gibi tuhaf bir his hissediyorum. Ağrısız zonklama gibi bir hisle beraber. Şimdiye kadar kaç tane dolgu yaptırmışımdır hiçbirinin varlığını hissetmiyorum bile ama bu diş tuhaf bir şekilde kendini hissettiriyor. Ağrı değil, sızlama da değil. Sadece doluluk hissi gibi daha çok. Kuafajla alakalı bir durum olabilir mi bu? Dişim mi elden gidiyor anlamadım.
1a2b3c4d
(28.02.18)
kanal tedavisine doğru gidiyor gibi. pulpaya yakın olmasa korumak için kuafaj yapmazdı. muhtemelen pulpaya yakın. kuafajın ordan ilerlemiş olabilir ve hissettiğiniz şey pulpanın içindeki nabız atışıyla korele bir ağrı olabilir.


carabelli
(28.02.18)
(2)

kuafaj nedir?

Bugün dolgu için gittiğim doktor, dolguyu yaparken kuafaj denilen bir tedavi de uyguladı. Ücretini de almadı. Kanal tedavilik bir çürük değilmiş ama masum bir çürük de değilmiş. Biraz araştırdım, genelde kanal tedavisi öncesi uygulanan eğer işe yaramazsa kanal tedavisi yapılıyormuş. Kanal tedavisind
Bugün dolgu için gittiğim doktor, dolguyu yaparken kuafaj denilen bir tedavi de uyguladı. Ücretini de almadı. Kanal tedavilik bir çürük değilmiş ama masum bir çürük de değilmiş. Biraz araştırdım, genelde kanal tedavisi öncesi uygulanan eğer işe yaramazsa kanal tedavisi yapılıyormuş. Kanal tedavisinden hiç bahsetmedi, tedbir amaçlı da yapılabiliyor mu bu işlem? Nedir ne değildir?
1a2b3c4d
(22.11.17)
diş hekimi değilim ama 2 tane kuafajım var.

dolgudan öte kanaldan beri bişey. çürük, dişte sinirlerin yer aldığı pulpa diye bi bölüm var, oraya kadar ulaştı ama sinirlere zarar vermediyse. orayı özel bişeyle doldurup üzerine bildiğin dolgu yapıyolar. amaç dişi canlı tutmak. soğukta ve sert temasta sızı yapabilir. bu nedenle doktorum zaten kuafaj kafası çalışan ya da doktor yakını olan hastalara yapılır demişti. standart hastalar bu hassaiyeti hissettiğinde doktorun arkasından sövüyomuş yapamadı dişimi diye.

son olarak, kuafaj çoğu zaman geçici bir çözüm oluyor. 8-10 yıl idare edip sonunda kanal tedavisi yolu gözüküyor.


shenergy
(22.11.17)
@shenergy güzel açıklamış.

esktra olarak evet tedbir olarak yapılanı da var. indirekt kuafaj denir, pulpaya yakın olan yere yapılır hassasiyet olmasın diye.

kuafajım yok ama diş hekimiyim.


(3)

toefl, ielts ve yds için kaynak önerileri

Şöyle olmazsa olmaz, popüler olanları yazabilir misiniz? Teşekkürler.
Şöyle olmazsa olmaz, popüler olanları yazabilir misiniz? Teşekkürler.
1a2b3c4d
(30.11.15)
edx.org'da ielts kursu basladi ucretsiz. denemedigim icin bilemicem ama edx kurslari iyidir.


ielts-simon.com
notefull
ielts cambrigde kitapları


konskenkova
(30.11.15)
TOEFL için sahibinden.com dan ucuz kitaplar bak


Traveller
(30.11.15)
(5)

aylak adam'ı okuyanlar

İkidir elime alıyorum kitabı yok arkadaş kafam basmıyor herhalde benim. Kitapta bazen Byi bazen Cyi anlatıyor ama bu iki kişinin arasında herhangi bir bağlantı var mı yok mu? Kitabın yarısına kadar B Cnin eski sevgilisi diye geldim. Yarısında öyle olmadığını anladım. Olayı ana hatlarıyla aktarabilir
İkidir elime alıyorum kitabı yok arkadaş kafam basmıyor herhalde benim. Kitapta bazen Byi bazen Cyi anlatıyor ama bu iki kişinin arasında herhangi bir bağlantı var mı yok mu? Kitabın yarısına kadar B Cnin eski sevgilisi diye geldim. Yarısında öyle olmadığını anladım. Olayı ana hatlarıyla aktarabilir misiniz. Yoksa bir 5 yıl daha öteliyim mi kitabı?
1a2b3c4d
(20.05.15)
oku ilk önce, bitir. sonra tekrar oku.

istersen araya birkaç hafta zaman koy istersen koyma, ama okumadığına pişman olabilirsin. okumadan da pişman olup olmayacağını bilemezsin.

anlatamadım ama okumayarak hata edersin.


eurhka
(20.05.15)
spoilercılar kaçsın...

B, C'nin eski sevgilisi değil uzak ihtimali. saminin ablası ama c ile tanışmıyorlar. dahasını söylersem sanırım anlamı kalmaz.


denne
(20.05.15)
B, C nin gittigi resim atolyesinde egitim alan ve C nin portresini yapan adini unuttugum elemanin ablasi. Az daha tanisacaklardi. Aralarindaki tek iliski dusundukleri. Olay zaten bu.


bedbed
(20.05.15)
Oh be teşekkürler herkese şimdi rahat kafayla keyfini çıkarabilirim.


1a2b3c4d
(20.05.15)
not ala ala okunması ve kitaplıkta saklanması gereken bir kitaptır...


ertalpius
(20.05.15)
(2)

oturma izni almadan giriş çıkış

Fransa'da OFII'den oturma izni almadan Türkiye'ye giriş-çıkış yapılabilir mi? (Oturma izni için başvuru yapılmadı henüz) teşekkürler
Fransa'da OFII'den oturma izni almadan Türkiye'ye giriş-çıkış yapılabilir mi? (Oturma izni için başvuru yapılmadı henüz) teşekkürler
1a2b3c4d
(28.01.15)
vizen multi'yse olur bence


la noix
(28.01.15)
Vizende yazar.


baldur2
(28.01.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.