Giriş
(3)

Havalandırmayı bantlamak/kapatmak

Taşındığım yurt odasında havalandırma var bi yerden hava veriyo bir yerden çekiyor işte anladığım kadarıyla. Biri odada biri banyoda. Ama odaya hava veren kisim acayip ses yapıyor. Alışamadım sese. Bantlasam ordan hava giremeyince sıkıntı olur mu binada? Ya da bi kutuyla ufak delik açıp önünü kapasa
Taşındığım yurt odasında havalandırma var bi yerden hava veriyo bir yerden çekiyor işte anladığım kadarıyla. Biri odada biri banyoda. Ama odaya hava veren kisim acayip ses yapıyor. Alışamadım sese. Bantlasam ordan hava giremeyince sıkıntı olur mu binada? Ya da bi kutuyla ufak delik açıp önünü kapasam daha az ve sessiz hava çıksa? Hiç anlamadığım için soruyorum. İçerde herhangi bir doğalgaz vs yok. Her şey elektrikli. Teşekkürler
Aerdem
(15.05.19)
Hava alana dokunma zaten. Tuvalet kokusuna ve banyonun nemine yegane çözüm o.

Hava veren sadece hava vermekle yetinmeyen, yazın serinleten, kışın ısıtan bir sistem olmalı ve odanın bir yerinde açma, kapama ve dereceyi ayarlama panosu olmalı. Olmadığına emin misin?

Merkezden kontrol edildiğini varsayarsak önünü kağıt karton vs ile kapatırsan söker atar ve sese çözüm olmaz diye düşünüyorum. Bir kontraplak levha ayarlayıp dört köşeden vidalaman gerekir ki, matkap dübel vida falan gerektirir.

Beynin bir işlevi vardır. Duyduğu sesi bir süre sana iletir, dış uyaran olarak. Zaman içinde senden bi tepki ve seste bir değişme olmadığını görünce o sesi artık duymamaya başlar. Sende de aynı şey, kısa bir süre sonra gerçekleşecek. Yeter ki o zamana kadar o sesi takıntı haline getirmemeye bak.

Seni yazın bunaltacak, kışın üşütecek çözümlerden uzak dur.


Mirket
(15.05.19)
Kapatma, dereceyi ayarlama yok maalesef. Ama kağıt havlu ile bile düzgünce yapıştırdığımda ses kesiliyor. Bir süre sonra söker mi bilmiyorum tabi. Haklısın sanırım takıntı etmezsem bir süre sonra duymayacağım. Ama duyarsam da artık kapatırım bir şeyle anladığım kadarıyla sorun sadece odanın havasız kalması olacak. Çok teşekkür ederim cevabın için.


Aerdem
(15.05.19)
Bir şey olmaz. Havayı farklı bir yere tahliye ediyordur, tıkanma durumunda


neysene
(16.05.19)
(3)

Meb beşevler binasına nsıl giderim?

En yakın metro durağı hangisi acaba? Ankarayla mı gitmeliyim? Teşekkürler.
En yakın metro durağı hangisi acaba? Ankarayla mı gitmeliyim? Teşekkürler.
Aerdem
(03.04.19)
şura salonuna mı?


tolgan
(03.04.19)
F blok varmış sanırım, oraya.


Aerdem
(03.04.19)
şurası mı
dogm.meb.gov.tr

ankaray evet, beşevler metrosunda ineceksiniz.


elorelia
(04.04.19)
(1)

Video düzenleme için hangi bilgisayar?

Ben normalde çok basit akademik amaçlar için kullanıyorum bilgisayarımı, 6 yıldır kullandığım bir macbook air'im var. şimdiye dek yetiyordu bana. Ama biraz video, animasyon düzenleme işlerine girmek istiyorum. After effect dir premier produr vs kullanacağım. Video hazırlayacağım. Dİlerim ki bilgisay
Ben normalde çok basit akademik amaçlar için kullanıyorum bilgisayarımı, 6 yıldır kullandığım bir macbook air'im var. şimdiye dek yetiyordu bana. Ama biraz video, animasyon düzenleme işlerine girmek istiyorum. After effect dir premier produr vs kullanacağım. Video hazırlayacağım. Dİlerim ki bilgisayar kasmadan, donmadan işimi görsün. Ipad pro da düşündüm ama sanırım ordaki imkanlar halen bilgisayardaki kadar iyi değil. tablet yazılımına bilgisayar parası vermek sinmedi içime.

Yine macbook almak istiyorum, muhtemelen pro almam gerekecek. 13 inch daha ufak, daha hafif olduğu için tercihim ama şu anki sürümlerde işlemciler eski sanırım 13 inch olanlarda. Sormak istediğim şey, 12 inch macbook veya yeni airlerden alsam da ramdir vs. 8-16 ne mümkünse o şekilde seçsem, yine iyi performans alır mıyım? Hem hafif ve küçük olup hem de bana sıkıntı çıkarmayacak model hangisidir? Teşekkür ederim cevaplar için şimdiden.
Aerdem
(13.03.19)
pro almanda fayda var.


chavezding
(13.03.19)
(6)

tez yazanlar

tez yazmı sırasında kafanıza en çok takılan, sorun yaşadığınız şeyler neler? yazıma, atfa, şekle ilişkin şeyler de olabilir.
tez yazmı sırasında kafanıza en çok takılan, sorun yaşadığınız şeyler neler? yazıma, atfa, şekle ilişkin şeyler de olabilir.
Aerdem
(05.03.19)
Review’de yer alan bilginin yer aldığı makaleye ulaşmak zorluyor. Bazen o kadar saçma kaynaklar veriliyor ki belirtilen bilgiyle alakası yok


en çok şekilleri sığdırmak sorun olmuştu. küçük yapınca sığıyor ama yazılar okunmuyordu. en son sayfayı yan çevirip koyabileceğim aklıma geldi de öyle çözmüştüm, ama ondan önce 3-4 saat harcamışımdır.


Çalışma planını yapmak. Onu bir yapabilsem gerisini yazabilecekmişim gibi geliyor.


@wish i could find a way to disappear +1


simderun
(05.03.19)
Yazabilmek bir noktadan sonra ilerlemiyor sanki.


bartholomew87
(05.03.19)
başlarda değindiğim konulara ilerleyen başlıklarda tekrar değinmem zorunlu hale geldiğinde ne yapacağımı kestiremiyordum. tez danışmanımın sonraki başlıklarda önceki bir konuya değinmek istiyorsan ilgili konunun değerlendirmesi için bknz bölüm x şeklinde dipnot düşüp tekrar tekrar aynı konuyu incelemememi önermişti. pek tatmin etmese de tekrara düşmemek adına kabul etmiştim.


jeanjack
(06.03.19)
(3)

Film önerisi

En son about time izledim beğendim, bi film önerin gecem güzelleşsin. Teşekkürler.
En son about time izledim beğendim, bi film önerin gecem güzelleşsin. Teşekkürler.
Aerdem
(20.10.18)
dün passengers ı izledik çerezlik güzel film


basond
(20.10.18)
Kesin izlemişsinizdir ancak tekrar izlemek adına:
Forgetting Sarah Marshall


simderun
(20.10.18)
(2)

şu site wp mi? öyleyse teması ne?

ben acemiyim göremedim kodlarda. bu wp ise temasını söyleyebilir misiniz? sanırım değil ama bu tip bir site bulmak istiyorum, varsa bildiğiniz tavsiye de çok iyi olur. https://www.theparisreview.org/blog/bu tip çok tema var aslında ama sanırım yazı tipi rengi vs. bütün halinde hoşuma gitti.
ben acemiyim göremedim kodlarda. bu wp ise temasını söyleyebilir misiniz? sanırım değil ama bu tip bir site bulmak istiyorum, varsa bildiğiniz tavsiye de çok iyi olur.

www.theparisreview.org

bu tip çok tema var aslında ama sanırım yazı tipi rengi vs. bütün halinde hoşuma gitti.
Aerdem
(09.07.18)
themes - theme name : parisreview2016 olarak görünüyor.


dunyadan arafa
(09.07.18)
wordpress
wordpress.org bu tema bazli ozel is


eksimtrak
(09.07.18)
(6)

taranmış pdf'yi düzgün pdf e çevirmek.

word e bile çevrilebiliyorken, direk seçilen, altı çizilebilen düzgn pdf dosyasına çevirmek mümkün müdür? var mı böyle bir teknoloji? olması lazım. teşekkürler.
word e bile çevrilebiliyorken, direk seçilen, altı çizilebilen düzgn pdf dosyasına çevirmek mümkün müdür? var mı böyle bir teknoloji? olması lazım. teşekkürler.
Aerdem
(09.05.18)
Ocr yi araştır bunu destekleyen programlar var.


1adam
(09.05.18)
abbyy finereader


bu işi en iyi yapan program nitro pdf. ama maalesef ücretli. malum ortamlarda ilaçlı versiyonu mevcut.


ocr yi gördüm de sanki hep word e çevirme odaklı gibi programlar. bakayım dediklerinize, teşekkürler.


Aerdem
(09.05.18)
adobe acrobat dc de iyi yappıyor mu acaba? onun üyeliği yine diğer programlarla en uygunu ve mantıklısı. mac kullandığım için nitro yok.


Aerdem
(09.05.18)
tramanın kalitesi asıl belirleyici olan. hemen hepsi yapabiliyor bu durumda. Adobe acrobat pro bi ay ucretsiz internetten indirebilirsiniz.


halanne
(09.05.18)
(2)

e kitap okuyucu

paperwhite kullanıyordum ama kardeşime verdim, şimdi yeni bir tane almam lazım. yine paperwhite alıp geçecektim ama oasisdir, auro one dır biraz kafamı karıştırdı. sık kullandığım için her türlü verdiğim paraya değecek. ama tasarım dışında ekstra bir kullanım kolaylığı var mı hakkaten bu yeni versiy
paperwhite kullanıyordum ama kardeşime verdim, şimdi yeni bir tane almam lazım. yine paperwhite alıp geçecektim ama oasisdir, auro one dır biraz kafamı karıştırdı. sık kullandığım için her türlü verdiğim paraya değecek. ama tasarım dışında ekstra bir kullanım kolaylığı var mı hakkaten bu yeni versiyon cihazların?

bi de ola ki kobo aldım, amazondan aldığım kitapları okuyabilmek için kırk takla atmam gerecek mi? kindle kullanırken satın aldığım an kindle a iniyordu.

oasis var kafamda. kullanan varsa ekstra tavsiyelerini alırım. teşekkürler.
Aerdem
(30.10.17)
kobo cok daha iyi gibi kagit üzerinde. 2010dan beri klasik kindle kullanan biri olarak amazonun servislerinden cok memnunum o baska.

kindle servisle geliyor, aldiginiz ya da okudugunuz kitabi farkli yerlerde okuyup kaldiginiz yerden devam edebilmek harika bir sey, ben bazen telefondan bazen normal tabletten okuyup kindlea geciyorum. bu durumda oldukca faydali kindle.

ama kindle oasis 7 inch, kobo aura one 7,8 inch, bu ciddi fark aslinda. bu ekran boyutu önemli ise kobo, yoksa kindle secin gecin.


kurnaz
(30.10.17)
kindle = iphone. Macera aramaya gerek yok.


(3)

İphone 6s almak mantıklı mı

5 kullanıyorum 4 senedir ama artık öldü sayılır. Yine yeni bi model alıp uzun süreli kullanayım dedim ama fiyata bakınca x çok lüzumsuz israf, 8 in 7 den farkı yok. Yani galiba yok. 6s alsam 2-3 sene götürür mü? Yoksa almışken 8 alıp 4 sene daha yürüyeyim mi? Ama işte seneye falan çerçevesiz ekranla
5 kullanıyorum 4 senedir ama artık öldü sayılır. Yine yeni bi model alıp uzun süreli kullanayım dedim ama fiyata bakınca x çok lüzumsuz israf, 8 in 7 den farkı yok. Yani galiba yok. 6s alsam 2-3 sene götürür mü? Yoksa almışken 8 alıp 4 sene daha yürüyeyim mi? Ama işte seneye falan çerçevesiz ekranlar yaygınlaşıp ucuzlayınca aklım çelinir...
Aerdem
(29.10.17)
Mantıklı. Götürür. Sağlam telefondur. 6s Plus olursa daha iyi olur.


empty man
(29.10.17)
1700 e satarım bendekini aklında olsun 6s


Aşk Adamı
(29.10.17)
babam da aynı durumdaydı, aldı 6s i ve gayet memnun.
ama 2300 e aldı, indirim bulamasaydık 6 almayı düşünüyordu.


sedolima
(29.10.17)
(1)

ankara yeni yht garı

hangi ankaray durağında inmem lazım?
hangi ankaray durağında inmem lazım?
Aerdem
(12.02.17)
maltepe duragi. bugun denendi. durakta yht yaziyor.


tiredpanda
(12.02.17)
(7)

internette keyif aldığınız yeni bir şey/ortam var mı?

sözlük öldü. duyuru da pek canlı değil. facebook twitter çapında olmasa da son zamanlarda karşınıza çıkan hoşunuza giden bir şey var mı internette. zaman geçirmekten keyif aldığınız bir sosyal(!) ortam?
sözlük öldü. duyuru da pek canlı değil. facebook twitter çapında olmasa da son zamanlarda karşınıza çıkan hoşunuza giden bir şey var mı internette. zaman geçirmekten keyif aldığınız bir sosyal(!) ortam?
Aerdem
(01.02.17)
* 4 - 5 günde bir onedio girip görmediğim tüm içeriği kurcalıyor, tüm testleri yapıyorum.
* duyurunun çok ölü olduğuna inanmıyorum, eğleniyorum.
* incicaps / caps / 8facts gibi geyiklere sarıp vakit geçiriyorum.
* illa ki sosyal ortam babında olacaksa bilemiyorum...


minyatur dev
(01.02.17)
Facebook'ta ilgi alanima giren sayfalar takip ediyorum.


stavro
(01.02.17)
BuzzFeed, YouTube


Traveller
(01.02.17)
reddit


kobuzchu kiz
(01.02.17)
reddit quora 9gag e son zamanlarda cok giriyorum. satranc oynuyorum chess.com da. sozluk gercekten okunacak gibi degil


roylemonia
(01.02.17)
Reddit


sttc
(02.02.17)
Sözlüğü komple bıraktım diyebilirim, onun yerine eğlenmek istiyorsam Twitter'da, okumak istiyorsam da Medium, Hackernews ve Quora'da takılıyorum.


chicha
(02.02.17)
(1)

ders çalışırken kullanılan müzik/cızırtı

böyle bir şey vardı, bizim bir arkadaş kulaklığı takar kalabalık yerlerde öyle kitap okurdu. cızırtı gibi bir şey, kulak bir süre sonra duymuyor falan. bilen eden var mı neydi bu ses/müzik?
böyle bir şey vardı, bizim bir arkadaş kulaklığı takar kalabalık yerlerde öyle kitap okurdu. cızırtı gibi bir şey, kulak bir süre sonra duymuyor falan. bilen eden var mı neydi bu ses/müzik?
Aerdem
(31.01.17)
white noise?


sta
(31.01.17)
(4)

takip ettiğiniz güzel bloglar var mı?

her konuda olabilir.
her konuda olabilir.
Aerdem
(09.10.16)
Şunu bi koklasana
Hastalardan öğrendiklerim
Sanata başla


What ali wore


yirmisantim
(09.10.16)
(2)

hediye önerisi.

şu pikapı çok beğendim ama pahalı geldi :( https://www.tchibo.com.tr/m/ahsap-pikap-p400079558.htmlşöyle başka mantıklı hediye önerilerinizi bekliyorum. 300-400 lira civarı bütçe.teşekkürler.
şu pikapı çok beğendim ama pahalı geldi :( www.tchibo.com.tr

şöyle başka mantıklı hediye önerilerinizi bekliyorum. 300-400 lira civarı bütçe.teşekkürler.
Aerdem
(29.03.16)
Müziksever biri madem, şunu alabilirsiniz:

www.sony.com.tr

Mis gibi hediye.


edikos
(08.04.16)
aynısının philips markasını 2 ay önce patronum aldı istanbul'dan. 500 tl'ye almıştı o. biraz limiti artırırsanız onu alın bence. hem cd okuyucusu da vardı.


kakao
(08.04.16)
(23)

şu sıralar hayatınızdaki en büyük problem ne?

işsizlik mi, eşsizlik mi, ayakkabınız mı vuruyor, maneviyatınıza mı darallar geldi? ne oldu, nedir canınızı sıkan şey son zamanlarda? biraz da açıklayarak yazarsanız `şık` olur.
işsizlik mi, eşsizlik mi, ayakkabınız mı vuruyor, maneviyatınıza mı darallar geldi? ne oldu, nedir canınızı sıkan şey son zamanlarda?

biraz da açıklayarak yazarsanız şık olur.
Aerdem
(24.04.15)
Sevdiğim bey ile kavgalıyız barışmayız muhtemelen de...


kucukarabalikk
(24.04.15)
işe başlıcam,ama nerde hangi şehirde en büyük sorunum bu.varoluş sancısı ara ara hep vuruyor gastritimle beraber o ayrı..


perlingalidd
(24.04.15)
Sağlığım bok gibi. İşim fazla yoğun. Etrafımdaki insanların sağlığı da bok gibi. Yetiştirmem gereken tonla işim var. Zamanım çok az. Peh.


pandispanya
(24.04.15)
Bir gun otururuz raki sofrasina anlatilir, bunun bile uslubu var cik cik cik


yuzır
(24.04.15)
Parasızlık. İs bulamıyorum. Evdencikamiyorum.


damdanakan
(24.04.15)
Akp turkiyesi. Biktim la bu ulkede yasamaktan


1 mayıs alanına hangi yoldan gireceğimiz, hangi malzemeyi nasıl sokacağımız. polisin hangi mevkide saldırıya başlayacağı, gün boyu uygulanacak çatışma stratejisi.


rygard
(24.04.15)
priblem yok cok sukur. minimalist adamin ben.


mayeskuel
(24.04.15)
Ben her bahar stres olurum. anksiyete halim nuksetti yine, bin bir turlu kotu dusunce, bu senekini de kendi cabamla atlatsam super.


pinking of you
(24.04.15)
sağlığım kötü, sevdiğim insan hiçbir zaman benimle olmayacak, istediğim işi yapma imkanım yok gibi bir şey, istediğim şehirde yaşama imkanım da öyle.

ama bir taraftan bakınca da bunların hiçbiri dert değil, heyecanımı yitirdim. yaşama arzum cılızlaştı. beni ne mutlu eder bilemiyorum. yoksa insan her koşulda, her yerde bir şekilde idare etmeyi becerebilen bir mahlukat.


skayas
(24.04.15)
yalnızlık, sevgilisizlik. kurtulamadım bu durumdan yıllardır. düzelmiyor.


fransizkalanadam
(24.04.15)
birden çok konuda belirsizlik


gis
(24.04.15)
Bazen diyorum ki elden ayaktan dusurmeyen ama 6 aylik omrum kalmasina neden olan bir hastaligim olsa da 6 ay boyunca doya doya dolu dolu yasasam diyorum.

Ozluyorum ben. Cocuklugumu ozluyorum.

Alaaddinin cini gelse ne para isterim ne pul ne ozel guc ne de dunya barisi. Tek istegim cocukluguma donmek olur. Cocuklugumu cocuk olmayi cok ozledim.


halitkin
(24.04.15)
tez, okul, staj üçlüsünde sıkışıp kalmak...
ayrıca alerjim var nefes alamıyorum.
galiba bileğimde sinir sıkışması var onun için yarın saçma sapan bir test yaptıracağım...


kuzey li
(24.04.15)
işsizlik.. iş bulursam herşey düzelecek bir de açıköğretim lisans tamamlama da son dönemim bitirip diploma almak istiyorum zira son dönemde kalmak çok koyucak :/


yalnızlık


bluebey
(24.04.15)
bir kulunu çok sevdim o beni o kadar da sevmedi
boşver kafanı yorma didi böyle takılak didi
yok didim ben seviyom bana müsade
öle vapura bindi gitti sonra
ben de yağmurda eve yürüdüm.


kül
(24.04.15)
nefret ettiğim, s.ktiğimin bölümü ve ondan kurtulmak için, yaşıtlarım mezuniyete hazırlanırken çalıştğım lys.

kurdeşen dökmeden bunu atlatırsam geri kalan sorunları hiç takmıyorum.


hayatımdaki en büyük problemim canımın artık seks yapmak istememesi. işten vs kaynaklı stres sebebiyle libidom diplerde. dolayısıyla yaptığım hiç bi iş zevk vermiyor. salak salak zevklere sahip oldum bu yüzden, arabayı hızlı kullanıyorum, ne bileyim hobiler falan edindim, sik sik şeylerle uğraşıyorum kendimi kanıtlamak için. bayaa da popiyim bu ara, ikişer ikişer geliyor yani öyle böyle değil. sıra var aq.


roket adam
(24.04.15)
Yalnızlık. Açıklayacak bir şey yok :(


humblebirth
(24.04.15)
Yüksek lisans tezimi yazamıyorum. Bitiremiyorum. Konudan da sıkıldım artık. Daha fazla araştırasım falan da gelmiyor. Sürekli altta TEZ.docx dosyasını görmek istemiyorum.


Yalnızlık. Olmayacak insanların kabullenmemesi, sevecek insan bulamamak.


acckr
(24.04.15)
öyle aman aman sıkıntım yok. iş/güç/maddiyat fena değil şükür.

iki aydır elime kitap almıyorum. iki ay öncesine kadar kitapsız günüm geçmezdi, şimdi ise alasım gelmiyor.

bir ikincisi dizi izlemelerim de azaldı... bu yön garip aslında. çünkü hayvanlar gibi dizi izlerdim.

bahar geliyor, ardından da nalet yaz. sanırım en büyük problemim bu şimdilik.


mermize
(24.04.15)
(7)

şu çanta nasıl?

tip olarak çok beğendim, fakat 100 dolar eder mi bilemedim. kaliteli bir şey çıkmama ihtimali de var. bi bakıverin, benzer önerebileceğiniz bir şey varsa da yazın lütfen. http://tr.aliexpress.com/item/2015-New-High-Quality-Vintage-Real-Cowhide-Crazy-Horse-Leather-Genuine-Leather-Men-Messenger-Bags-B
tip olarak çok beğendim, fakat 100 dolar eder mi bilemedim. kaliteli bir şey çıkmama ihtimali de var. bi bakıverin, benzer önerebileceğiniz bir şey varsa da yazın lütfen. tr.aliexpress.com
Aerdem
(24.04.15)
ay cok guzelmis

gercek deriyse 100 dolar eder bence..


mushtopus
(24.04.15)
Cok güzel


siestaa
(24.04.15)
askısı çok dandik gözüktü bana. 100 dolar etmez sanki. 300 lira hemen hemen çantacılarda da bulursunuz bu ayarda bir şeyi o paraya beklemeye değmez.


çok güzel çantaymış.biraz pahalı ama deri çantalar normalde daha pahalı heralde


ben begenmedım


cekirdekabugu
(24.04.15)
çanta güzel ama askısını beğenmedim.


mellifica
(24.04.15)
gercekten o kadar agir cantayi tasimak istiyor musunuz? cantanin hafifi iyidir bence.


(2)

istanbuldaki özel üniversitelere araştırma görevlisi olmak

zor mudur minimum şartları sağlayan birisi için? az ücret verdiklerini ve o yüzden pek taliplisi olmadığını duydum da bilgi almak istiyorum. orda da devletteki gibi kimin gireceği belli şekilde mi kadro açılıyor acaba? hukuk bölüm. teşekkürler
zor mudur minimum şartları sağlayan birisi için? az ücret verdiklerini ve o yüzden pek taliplisi olmadığını duydum da bilgi almak istiyorum. orda da devletteki gibi kimin gireceği belli şekilde mi kadro açılıyor acaba? hukuk bölüm. teşekkürler
Aerdem
(11.04.15)
hepsi az veriyor diye bir şey yok, devlettekiler 2400 alırken 3000 alan vardı. şimdi daha da fazla alıyordur.


ron dennis
(11.04.15)
Doğrudur, çoğunda az para alırlar. Oradaki arş. gör.lerin çoğu ya babadan zenginler yada esi iyi kazanan evli kadinlardan olusuyor. Arada istisnalar var tabi

Bazisi kişiye özel açılıyor, bazısı da genel, o senin şansına kalmis artik.

Bir de kimse bu düşük maaşla çalışmak için basvurmaz diye düşünme, yükseklisans veya doktora yapanlar issiz duracagima 3-5 kazanayim, hem cevre edinirim, hem tecrübe olur diye baş vurabiliyorlar.


yemrem
(11.04.15)
(2)

Bel fıtığı

Ameliyatt dışında son olarak fizik tedavi deneyeceğim. Ankarada bildiğiniz fizik tedavi merkezi ve olası ameliyat için de doktor önerisi verebilecek olan varsa buraya ya da mesaj olarak bekliyorum. Teşekkürler
Ameliyatt dışında son olarak fizik tedavi deneyeceğim. Ankarada bildiğiniz fizik tedavi merkezi ve olası ameliyat için de doktor önerisi verebilecek olan varsa buraya ya da mesaj olarak bekliyorum. Teşekkürler
Aerdem
(10.03.15)
ameliyat zaten son çaredir. egzersizleri yılmadan yapmaya devam edin, belinizi sıcak tutmaya özen gösterin. ters hareketler yapmayın. eğilirken falan mutlaka dizinizi kırıp öyle eğilin. yüzme beli kuvvetlendirme de iş görür niteliktedir.

geçmiş olsun. çok fenadır


Xx2HoT4uxX
(10.03.15)
Manuel Terapi, Kayropraktik falan araştırabilirsin, yakında Türkiye'de yaygınlaşacak


emeritus
(10.03.15)
(16)

torpili meşru gören müslüman var mı?

sorum sadece dindar arkadaşlara. ben de müslümanım ve bazen ortada dönen dolabı aklım almıyor. yani torpil yeni bir şey değil memlekette ama aleni büyük bir günah, kul hakkı olan bu işi müslüman çevreler nasıl sindiriyor. çünkü baya örgütlü yapılan bir şey. partiye, cemaate, vakfa üye olunca hemence
sorum sadece dindar arkadaşlara. ben de müslümanım ve bazen ortada dönen dolabı aklım almıyor. yani torpil yeni bir şey değil memlekette ama aleni büyük bir günah, kul hakkı olan bu işi müslüman çevreler nasıl sindiriyor. çünkü baya örgütlü yapılan bir şey. partiye, cemaate, vakfa üye olunca hemencecik yükseliyorsunuz. vicdanını susturan demiyorum, ciddi ciddi meşru gören.

asıl sorum da şu, bu işe ciddi ciddi olur veren hoca var mı? torpil, adam kayırmayı kul hakkında girmek olarak görmeyen, meşru gören bir islam anlayışı(!) var mı memlekette? bildiğiniz hoca ismi, yazısı, videosu varsa görmek isterim.

not: malum cemaatin anlayışını biliyorum, onların zaten islam ile bir ilgisi yok.

not 2: ateyiz dostlar doluşup muhabbeti bulandırmasın, ciddi bir soru.
Aerdem
(26.01.15)
o çok kaçamak, yuvarlak bir savunma. hakkı olduğuna kim karar veriyor. ben daha ciddi ciddi bu işi savunan bir şey arıyorum. bunca olan bitene illaki vardır.


Aerdem
(26.01.15)
Aslında linkteki cevap benim hoşuma gitti. Bir ateist olarak söylüyorum bunu. Yani ortam öyle bir ortam ki aynı puandasın ancak torpil yapmazsan işe girmen mümkün değil bu durumda yapmaktan başka çare kalmıyor. Hadi müslüman arkadaşların ağzıyla konuşayım yani yapılması hoş karşılanmaz ama yapılmasında da dinen bir engel yoktur yani ruhsat verilmiştir :D


bayc
(26.01.15)
yok mu ?


shotgunwoman
(26.01.15)
orda kurduğu cümlenin başı sonunu tutmuyor ki. hakkını korumak diyor. yani öyle olacak ki sınavı ben kazanmış olacağım ama seni almaya kalkacaklar. sonra eşitseniz torpil yap diyor. hakettiyseniz falan muallak kavramlar, herkes hakettiğini düşünür.

islamda bu şekilde cevaz verilmesine imkan yok, bir sürü sahih hadis ve ayet var yasaklayan. gerçi bazı kafalar akrabaya yardımı emrediyor kuran diye nepotizmi meşrulaştırmaya çalışıyor da onlara lafım yok zaten :)


Aerdem
(26.01.15)
diyanet işlerinde üst düzey memurlarından birine sordum.
-Kul Allah İman Kitap gırla gidiyor fekat tabi dopusdoğrudur tabi bu kurum, maşallah torpil felan hiç yoktur dimi? dedim.
+En çok torpil denen kurum dedi :(.
Atayizim daha da bulandırmayayım.


kahve kokusu
(26.01.15)
@shotgunwoman meşru görmek başka vicdanı ötelemek başka. ciddi ciddi savunan bir görüş var mı diyorum. yoksa hiçbir dinden, düşünceden bunu yapmayan adam, hükümet yok memlekette biliyoruz.


Aerdem
(26.01.15)
@kahve kokusu bulandırmak derken kötü bir şey olsun diye demedim. ben bunu yapan müslümanları savunmuyorum, yoksa para vermeden adamın selasını okumayan imamlar var. ama bunun kılıfı nasıl uydurulmulş merak ediyorum. çünkü dinim cevaz vermiyor.


Aerdem
(26.01.15)
cidden merak ediyorsan bkz: harp fıkhı


görünürde torpile cevaz veren hoca yok. hiç bir arşivde bulamazsınız. fakat bazı cemaatler bizden olanı kollayın anlayışındalar...


gotic
(26.01.15)
bunlara bakıp neden dinden çıkılsın, sadece umut bağladığım, adalet getirir sandığım siyasetten soğuyorum. harp fıkhı ile üniversite birinci sınıf gençlerini kandırsınlar. ben failleri fazlaca yakından tanıyorum.

aksine dinime daha çok bağlanıyorum.


Aerdem
(26.01.15)
sıradan bir müslüman olarak ben meşru görmüyorum. kul hakkı yemekten başka bir şey değil.
adam daha düşük vasıflarla sırf torpili yüzünden daha yüksek makamlara çıkıyorsa kul hakkı yiyordur işte.
işte şimdi öyle bir hal aldı ki adam başarılı olsa bile torpile ihtiyaç duyuyor.

allah torpile muhtaç etmesin inşallah.


m e b
(26.01.15)
önemli olan meşru görüp görmemek değil. ben sağı solu, tanıdıgı arayıp torpil aramayan gormedim her kesim boyle.


partizan
(26.01.15)
@partizan evet abi ona bir şey demiyorum da, islamda aleni şekilde yasakken örgütlü şekilde, hatta bizzat dini topluluklar tarafından yapıldığı için meşruiyetini sordum.


Aerdem
(26.01.15)
kul hakkı mevzuu açıldı mı herkes cık cık der ama torpili öyle gormuyor insanlar, ne demişler insan rasyonalize eden bir varlıktır.
babamı sureklı arıyor akrabalar torpil bulması için hepsi de akpli ve dindar insanlar.


partizan
(26.01.15)
(7)

kitap siteleri nasıl bu kadar indirim yapabiliyor

bence de üzümü yeyip bağını umursamamam daha mantık ama merak ettim. mesela kafamda bir tuhaflık 22 lira. ama adamlar 15 liraya satıyor. satıcıya düşen kar ne kadar olabilir ki 7 lira gibi bir indirim yapabiliyor? nedir bunun mantığı?
bence de üzümü yeyip bağını umursamamam daha mantık ama merak ettim. mesela kafamda bir tuhaflık 22 lira. ama adamlar 15 liraya satıyor. satıcıya düşen kar ne kadar olabilir ki 7 lira gibi bir indirim yapabiliyor? nedir bunun mantığı?
Aerdem
(17.01.15)
20 liralık kitap zaten kitapçıya 5-6TL'ye satılıyor. kalanı kar.


kuzey li
(17.01.15)
Normal kitapcinin satmasi icin fiziksel bir magaza acmasi lazim, kirasidir calisanidir filan derken masraflar artiyor. Normal kitapcilarin ulasabilecegi kisi sayisi bellidir, istanbul'daki bir kitapcinin ankara'da musterisi olmasi beklenemez.

Internet ortamindaki satislarda ise bir insan Hakkari'deki bir ofisinden hem Istanbul'a hem Ankara'ya kargo ile kitap gonderebilir. Tum Turkiye hedef kitle oldugu icin daha fazla kitap satilma ihtimali var, bu surumden kazanma kismi :) Fazla sattigi icin kitabi aldigi yerden daha ucuza alabiliyor. (1 kitap alirsan 10 liraya aliyorsan, bin tane siparis edersen daha ucuza satin alirsin.)

Fiziksel magazanin olmamasi filan derken masraflar da dusuyor, bu yuzden kitabi daha ucuza satabiliyor.


ruhi mucerret
(17.01.15)
20 liralık kitabın 5-6 lira olması gibi bir şey olduğunu sanmıyorum kuzeyli. ordan asıl pastayı yayınevi ve yazar da alıyor. ama sürümden kazanma durumu mantıklı. bazen öyle indirimler oluyor ki yayınevi kendi mağazasında yapmıyor o kadar.


Aerdem
(17.01.15)
yıllarca korsan kitap almayan arkadaşım bir ay kitabevinde çalıştıktan sonra orijinal kitap almayı bıraktı sebebi olarakda bunu söyledi.


kuzey li
(17.01.15)
20 liralık kitap 5-6 liraya satılmıyor. belirli iskontolar var ancak %30un üzerinde çok çok indirim olmuyor. kitap siteleri çok çok az kar ile çalışıyor.


gurur
(17.01.15)
Basit sekilde dusunursek bir kitabin maliyeti 50 kurus filan en fazla. (Basim maliyeti) Ancak buna ek olarak tasima bedeli, depo bedeli, pazarlama bedeli, kitapcida calisanlar, kar oranlari, yazara giden para gibi masraflar da var :) Tabi kitaptan kitaba, kitapidan kitapciya degisir.

Gurur'un da dedigi gibi gercekten dusuk karlarla calisiyor bu internet siteleri. (Surumden kazaniyorlar :) )

Yayinevi normal bir kitapciya 10 kitabi 10 liradan satip kitap basi 3 lira kar ediyor diyelim. Ayni yayinevi internet sitesine 100 kitabi 7,5 liradan satinca daha fazla kar etmis oluyor.

Zararina satis diye bir sey yoktur, kucuk karlar ile yapilan satislar vardir. Kimse zarar etmek amaciyla satis yapmaz. (Batiyordur, acil para ihtiyaci vardir vs.. gibi ekstrem durumlar haric.)


ruhi mucerret
(17.01.15)
yazarın kendisi bastığında, basılmakla telif almadığında, redaksiyonu, kapak tasarımı, arka kapak metni de kendisi/yakınları tarafından yapıldığında, yani sadece matbaa maliyeti ve ister istemez dağıtımcı payı da eklendiğinde olduğunda (sayfa sayısına göre değişmekle beraber) birkaç liraya mal olur. ama siz yazar olarak maliyeti çıkacak ve bu maliyet kadar da dağıtımcıya ödeyecek de olsanız bu fiyatı dağıtımcı kabul etmez, birim karını beğenmez. fiyattan bir oran istediği için, 5 liraya satmanızı ve 2,5 lira kar almayı tercih etmez, dağıttığının tümü satılmayacaktır (deminki koşullarda). etikete 15 lira yazarsınız, yarısı dağıtımcıya gidecektir. dediğim gibi 5 lira konulsa da yazar razı. satıcı her zaman yarıya yakın indirim yapacak durumdadır. korsan kitaplar dev reklam panoları olan yazarlar haricinde yazar hakkını falan yemez bu arada. dediğiniz kitabın maliyeti 2-3 liradır muhtemelen (deminki koşullardan fazla maliyet olduğunda bile).


(9)

yazdığınız şeyler yüzünden insanlar intihar etse vicdan azabı duyar mıydını

goethe gibi mesele werther yüzünden intihar edenler. veya internete yazdığınız intihar hakkında bir entry vs yüzünden intihar ettiğini bilseniz birinin. ikna etmiş bu konuda onu yazınız. vicdan azabı duyar mıydınız? yoksa kendi iradesi mi derdiniz?ne saçma soru dimi. sorduk ama bir kere. teşekkürler
goethe gibi mesele werther yüzünden intihar edenler. veya internete yazdığınız intihar hakkında bir entry vs yüzünden intihar ettiğini bilseniz birinin. ikna etmiş bu konuda onu yazınız. vicdan azabı duyar mıydınız? yoksa kendi iradesi mi derdiniz?

ne saçma soru dimi. sorduk ama bir kere. teşekkürler.
Aerdem
(06.12.14)
ben düşüncelerimi söledim diye millet intihar ediyosa banane?


justinho26
(06.12.14)
durumuna göre sevinirdim bile belki. yazdıklarım birilerini bir şekilde etkilemiş diye.


brotha b
(06.12.14)
Büyük olasılıkla çok suçluluk duyardım, arada bir çok dayanamayacak hale geldiğimde kendimi rahatlatmak için "İradesi derdim".


aychovsky
(06.12.14)
Duymam, ama ben hala hayattaysam ve bir başkası benim lafimla gaza gelmis ama ben hala gaza gelememissem kendime soverim herhalde.


bokmuhendisi
(06.12.14)
duyarım. duymamam gerekir ama duyarım.


duymazdım heralde.
zaten tek bir yazıyla ikna olmamıştır o; katalizör görevi görmüşümdür.


Ben ugrasiyorum etmiyorlar en fazla depresyona sokabildim


divit
(06.12.14)
Öyle bir edebi yeteneğim olsa bilakis onur duyardım.


angelus
(06.12.14)
(1)

site yavaşlığı ile ilgili

host ve domain isimtescilde. site şu an oldukça yavaş. istek bıraktım konuyla ilgili, hızınız iyi dediler ısrar edince de şöyle bir mesaj attılar.Sayın müşterimiz, Web siteniz üzerinde 70 den fazla istek bulunmaktadır. Ortalama yüzde 70 bir performans ile çalışmaktadır. Sitenizde yer alan istekleri
host ve domain isimtescilde. site şu an oldukça yavaş. istek bıraktım konuyla ilgili, hızınız iyi dediler ısrar edince de şöyle bir mesaj attılar.

Sayın müşterimiz, Web siteniz üzerinde 70 den fazla istek bulunmaktadır. Ortalama yüzde 70 bir performans ile çalışmaktadır. Sitenizde yer alan istekleri tools.pingdom.com..... adresinden kontrol edebilirsiniz.Saygılarımızla.

ben biraz acemiyim, nedir bu "istek". problem bunlarda mı yoksa bende mi? bendeyse nasıl düzeltebilirim?
Aerdem
(06.12.14)
Yani belli bir süre içinde sitenize 70 farklı veri talebi olmuş. Bu gerçek kullanıcılar veya botlar da olabilir. Siteniz çok popüler bir site değilse ve paylaşımlı bir server üzerindeyse başka bir siteye yüksek talep olabilir ve arkadaşlar sizle alakası olmamasına rağmen bunu öne sürüyor olabilir. Türk şirketlerinin çoğu böyle yapıyor çünkü.


creepy
(06.12.14)
(4)

illustrasyon kursuna gitsem?

pek beğendiğim o çalışmalar gibi bir şeyler yapabilir miyim zamanla? ben ilgi duyuyorum bu işe ama herhangi bir eğitimim veya deneyimim yok. adobenin programdan öğretiyorlar sanırım kurslarda ama baktım 3 haftalık falan. ne öğrenilir bilemedim. istiyorum ki kitap kapağı, hatta daha ağır çalışmalar ç
pek beğendiğim o çalışmalar gibi bir şeyler yapabilir miyim zamanla? ben ilgi duyuyorum bu işe ama herhangi bir eğitimim veya deneyimim yok. adobenin programdan öğretiyorlar sanırım kurslarda ama baktım 3 haftalık falan. ne öğrenilir bilemedim. istiyorum ki kitap kapağı, hatta daha ağır çalışmalar çizebileyim. bunun için aletler de var sanırım tablet gibi çizim için. her türlü dalmaya hazırım. ama becerebilir miyim kestiremiyorum?

bir de ankrada bu işin kursunu veren kimse var mıdır fiyatlar nedir biliyorsanız yazıverin. teşekkürler!
Aerdem
(05.12.14)
bence kursun bir faydası olabilir. basic şeyler için işe yarar. ama bence kitap kapağı vs gibi şeyler yapmak için, yani bir grafik yapmak için iyi çalışmak gerekiyor. illustrator sıkıntılı bir program değil, bana kalırsa kendin bile tutoriallarla 2 3 ayda bayaa çözersin. olay grafiği tasarlayabilmekte. görsel hafızanı geliştirmeni tavsiye ederim. bu tasarım sitelerine falan takıl biraz. designtaxi vs buralarda bayaa güzel şeyler oluyor. hiçbir şey yoksa pinterestte fink at.
grafik tablet biraz daha eli yatkın olanların daha kolay kullanacağı bişi. ben de kullanıyorum fakat hiçbir zaman müthiş kullanabileceğimi zannetmiyorum. denenebilir. 150 liraya falan tabletler var amatörler için. yok ben bu işin üstüne ciddi ciddi gideceğim diyorsan güzel bi vacom al onunla takıl.


aelfinn
(05.12.14)
öyle aman aman bir resim yeteneğim yok malesef ama grafiklerle içli dışlıyım, pinterestte fink atıyorum uzun zamandır. ilgim var hep grafik işlerine ama bir türlü tutamadım bir ucundan. zor bir prgram değilse ben ucundan tutayım, temel şeyleri anlayınca devamını getirip getiremeyeceğimi kendim kestiririm herhalde zaten. yine de bu yolda tavsiyeleri olan dostlar yazarsa şu kaynak, kurs, site, kitap diye çok yardımı olur.


Aerdem
(05.12.14)
kurs istiyorsan kum sanat'ı bir araştırabilirsin.


kayranin kedisi
(05.12.14)
önce illüstrasyon mu çizmek istiyorsun yoksa grafik tasarım mı yapmak istiyorsun ona karar vermen lazım. ikisi aynı şey değil. illüstrasyon çizmek istiyorsan çizim kursuna gitmen veya zaten hevesim var hergün çizim yapabilirim kendim diyorsan hergün düzenli şekilde her gördüğün objeyi çizmen lazım elini geliştirmek için. ilk başlarda kötü olacak ama zamanla hatalarını göre göre elin alışacak ve gelişeceksin. sonra insan anatomisini öğrenicen sürekli çizmeye devam edeceksin. elin alışınca bu çizimlere elinin bir hafızası olacak kendiliğinden çizecek. daha sonra bu çizdiğin şeyleri deforme ederek kendi çizgini oluşturabilirsin. bu çizim işini karakalemle bitirdikten sonra bilgisayara geçince ufak bir araştırmayla nasıl illüstrasyon çizeceğini kolayca öğrenebilirsin. sen çizimini kuvvetlendirirsen her türlü çizimi taratıp bilgisayarda üzerinden geçerek güzel illüstrasyon çıkarabilirsin ortaya.

grafik tasarımda bu çizimler dışında çok başka disiplinler edinmen gerek. ticari bir amaç olduğundan marka, pazarlama, reklam gibi alanlarda markalar için neler yapılmış, bir ürün veya hizmet nasıl tanıtılır. grafik tasarım çok geniş alana yayıldığından ne yapmak istediğine karar vermen gerekiyor. sadece ambalaj tasarımı yapanlar olduğu gibi, sadece kurumsal kimlik, logo yapan kişiler de var veya web tasarım ya da afiş tasarımı vs. eğer içinde yaratıcılık varsa her türlü başarılı olabilirsin.

illüstrasyonda da grafik tasarımda da farklı görüp, farklı düşünmen ve farklı uygulaman gerekiyor. bunun için güzel sanatlarda en önemli konu yaratıcılık. algın açık olsun.


eferdk
(05.12.14)
(1)

1/14 boyutunda uzaktan kumandalı araba ne kadardır?

kaç santimdir acaba? büyük müdür?
kaç santimdir acaba? büyük müdür?
Aerdem
(03.12.14)
Standart bir değer yok arabaya göre değişir ama aşağıdaki ölçüler civarında olur muhtemelen..

Uzunluk: 35-40 cm
Genişlik: 15-20 cm
Yükseklik: 8-15 cm


EkimBebesi
(03.12.14)
(6)

Aspirin ateş düşürür mü?

Evde ateş düşürücü yok aspirin düşürür mü?
Evde ateş düşürücü yok aspirin düşürür mü?
Aerdem
(02.12.14)
Evet


rnks
(02.12.14)
Aferin de var


Aerdem
(02.12.14)
Çocuksa aspirini kesinlikle kullanmayın, yetişkinse de tavsiye etmem.


ateş çok uç noktalara gelmediği sürece düşürülmemelidir. zaten durum ciddi ise hastaneye gidilmeli. ateşi düşürmek kişiye zarar verir. iyileşme sürecini uzatır.


ergenpezeveng
(02.12.14)
yaş küçük değilse mükemmel bir ateş düşürücüdür aspirin.


siradisi00
(03.12.14)
Bir hastalığım yok (bildiğim kadarıyla) sadece ateşim yükselmişti. Duş alıp aspirin içtim gece uyuyabildim sağolun.


Aerdem
(03.12.14)
(4)

iphonedan iki instagram hesabı yönetmek?

mümkün müdür? mümkünse en düzgün uygulaması, çözümü nedir? teşekkürler
mümkün müdür? mümkünse en düzgün uygulaması, çözümü nedir? teşekkürler
Aerdem
(29.11.14)
phonegram var ama kısıtlama getirdi instanın bütün özellikleri kullanamıyorsun.


mrthany
(29.11.14)
Telefonun jailbreak yapıldıysa social duplicator tweak iyle yapabilirsin bende facebook insta whatsapp vs her birinden ikişer tane var mesela :))


Tears of Devil
(29.11.14)
yok jailbreakli değil


Aerdem
(29.11.14)
(4)

resmi yuvarlak kırpma

elimdeki remin bir kısımı kırpıp kullanacağım ama yuvarlak kırpmak istiyorum. nasıl yapabilirim? fireworks var bilgisayarda? teşekkürler
elimdeki remin bir kısımı kırpıp kullanacağım ama yuvarlak kırpmak istiyorum. nasıl yapabilirim? fireworks var bilgisayarda? teşekkürler
Aerdem
(29.11.14)
paint yok mu? daha kolay olur


crucio
(29.11.14)
macbook


Aerdem
(29.11.14)
photoscape


rivulet
(29.11.14)
(10)

kitaplarla ilgili şöyle bir site olsa dediğiniz bir şey var mı?

kitaplarla ilgili eksikliğini hissettiğiniz bir internet yayını var mı? alakalı her şey olabilir.
kitaplarla ilgili eksikliğini hissettiğiniz bir internet yayını var mı? alakalı her şey olabilir.
Aerdem
(28.11.14)
dijital kitap satışını çatır çatır yapacak bir site yok mesela. eski ve yeni edisyonların dijital halleri satılsa harikulade olur


mrvengeance
(28.11.14)
filimadami.com gibi bir kitapadami.com sitesi yapılabilir.


thracian
(28.11.14)
babil.com goodreads gibi türkçe ciddi bir şey yapacak önümüzdeki sene. düzgün bir şey olur mu tam göreceğiz.


Aerdem
(28.11.14)
minik donut canavarı +1


purusha
(28.11.14)
kitap veri tabanı kısmını halletmek kolay öyle bir şey için, ama bir de tasarımı, web bilgisi iyi birileri lazım. dandik bir şey ortaya çıkardıktan sonra hiç çıkarmamak daha iyi.


Aerdem
(28.11.14)
Donatchan vikitap.com var ya


emirkulu
(28.11.14)
vikitap çok vasat bir örnek.


Aerdem
(28.11.14)
Türkçe kitap veritabanı tutma sitesi var en azından, yok değil. Yetersiz ve 90lardan kalma diyorsanız oha katılıyorum


emirkulu
(28.11.14)
bilmeyenler icin söyle bisey var:
tr.librarything.com


shi aila
(28.11.14)
Thracian+1
Aradığım şey tam olarak filimadamının kitapadamı olanı.


(6)

fargo bitti

ne izliyim ben şimdi? böyle sağlam karakterler barındıran ve iğrenç olmayan her dizi kabulüm. eskilerden işe yararları hep izledim. bu yılın dizilerinden olursa, fargo gibi, çok güzel olur çok da iyi güzel olur. teşekkürler.
ne izliyim ben şimdi? böyle sağlam karakterler barındıran ve iğrenç olmayan her dizi kabulüm. eskilerden işe yararları hep izledim. bu yılın dizilerinden olursa, fargo gibi, çok güzel olur çok da iyi güzel olur. teşekkürler.
Aerdem
(17.11.14)
Fargo bitirip True Detective bitirdim. Mis gibi oldu.


hicunutmam
(17.11.14)
hannibal. iğrençliğin dibine vurulduğu dizidir yalnız :)


razvan rat
(17.11.14)
true detective izlendi. iğrenç olmuyor malesef. gotham nasıl ki?


Aerdem
(17.11.14)
gotham iyi başladı da bozdu bence sonradan


mirty
(17.11.14)
boardwalk empire izlemediysen hic durma, on numara dizi.


nawres
(17.11.14)
Mindhunter


Aerdem
(29.10.17)
(1)

Pazar günü ankarada kütüphane

Milli kütüphaneye gidecektim ama kimliğim yok. Pazar çıkarmıyorlarmış. Başka neresi var acaba ders çalışabileceğim pazarları açık? Teşekkürler
Milli kütüphaneye gidecektim ama kimliğim yok. Pazar çıkarmıyorlarmış. Başka neresi var acaba ders çalışabileceğim pazarları açık? Teşekkürler
Aerdem
(02.11.14)
Misafir olarak girebiliyorsunuz diye biliyorum milli kütüphaneye. Ben de bir kere kartımı unutmuştum, başka bir kimlik karşılığında misafir kartıyla girmiştim.


mor bembombom
(02.11.14)
(3)

edevletten imei kaydı için ne gerekiyor?

başka biri üzerine kaydettiriyorum da adam bana e devlet şifresini verecek. ona dair başka hangi bilgilere ihtiyacım olacak kayıt yaparken? bir görsel buldum bilmiyorum hala aynı şeyler mi geçerli ama burda yazan ülkeye türkiyeyi mi yazacağız yoksa kişinin girdiği ülkeyi mi? teşekkürler
başka biri üzerine kaydettiriyorum da adam bana e devlet şifresini verecek. ona dair başka hangi bilgilere ihtiyacım olacak kayıt yaparken?

bir görsel buldum bilmiyorum hala aynı şeyler mi geçerli ama burda yazan ülkeye türkiyeyi mi yazacağız yoksa kişinin girdiği ülkeyi mi?
teşekkürler
Aerdem
(28.10.14)
Pasaport numarası lazım bir tek..


calzoncillos
(28.10.14)
para yatır imei numarası gir pasaport no gir.

giriş yapılan belge diyor neyle giriş yaptın ? tr pasaportu mu ingiliz kimliğimi ? onun ülkesini soruyor işte.


acukali ekmek
(28.10.14)
pasaport numarası gerekiyor. o pasaporta sahip kişinin kimlik numarası ile vergi ödenmişse hemen hallediyorsun.


(5)

kişisel site için wordpress teması

arandım dolandım bulamadım. belki vardır böyle bildiğiniz bir şey diye soruyorum. kendim de yapmayı beceremiyorum.sade bir şey istiyorum, beyaz ağırlıklı, tüm sayfayı kaplamayan, kaba olmayan bir tane. yeni yapılanlar hep çirkin, kaba şeyler. var mı önerebileceğiniz kşisel blog kullanımı uygun böyle
arandım dolandım bulamadım. belki vardır böyle bildiğiniz bir şey diye soruyorum. kendim de yapmayı beceremiyorum.

sade bir şey istiyorum, beyaz ağırlıklı, tüm sayfayı kaplamayan, kaba olmayan bir tane. yeni yapılanlar hep çirkin, kaba şeyler. var mı önerebileceğiniz kşisel blog kullanımı uygun böyle bir şey?
Aerdem
(20.10.14)
biraz paraya kıyarsan themeforest'tan güzel şeyler bulabilirsin büyük ihtimalle.

themeforest.net


rodriguez2
(20.10.14)
(bkz: ghost)


hjarteblod
(20.10.14)
hiçbir şey beğenemedim themeforesttan.

bu ghost hangisi?


Aerdem
(20.10.14)
(5)

şu blogger teması

blog açıldığında direk seçenek olarak çıkmıyor. kendisi mi düzenlemiş acaba site sahibi, zor bir şey midir bu hale getirmek? hazır hali var mı? http://www.ayagimintozuyla.netteşekkürler
blog açıldığında direk seçenek olarak çıkmıyor. kendisi mi düzenlemiş acaba site sahibi, zor bir şey midir bu hale getirmek? hazır hali var mı? www.ayagimintozuyla.net

teşekkürler
Aerdem
(16.10.14)
Blogger'ın kendi temelarından biri sanırım.
Ayrıca amaç reklamsa hiç yakışmadı kardeş.


korsan dilenci
(16.10.14)
yok birisi istedi de bu şekilde bi blog temayı beğenmiş. blogger kullanmadım hiç, kendi temalarında da bulamadım.


Aerdem
(16.10.14)
blogger'ın standart temaları haricinde hazır tema indirip kurulabiliyor bu tema da öyle yapılmış.

Google'da aratıp bir sürü hazır tema bulabilirsin, sanırım tasarım sekmesi idi oradan da indirdiğin temaları yüklersin. sıfırdan da yapılabilir ama html/css bilmek lazım. ha internetten kendi kendine öğrenebilirsin.


doxanikee
(16.10.14)
yok bana çok hazır bir şeymiş gibi geldi de ondan sordum. bi dolnaayım internetteki hazır temalar arasında o zaman, teşekkür ederim.


Aerdem
(16.10.14)
(10)

Edebiyat konulu filmler

Bi yazar hakkında olabilir veya eğitim hakkında. Geniş geniş yazın lütfen. Teşekkürler
Bi yazar hakkında olabilir veya eğitim hakkında. Geniş geniş yazın lütfen. Teşekkürler
Aerdem
(15.10.14)
freedom writers

finding forrester


elorelia
(15.10.14)
edebiyat ve eğitim arasındaki bağlantıyı tam anlamadım, her ikisi de olsun mu yani?

klişe ama "ölü ozanlar derneği", öğretmen, metafizik şiir ve eğitim hakkında.
"mona lisa smile" - öğretmen ve eğitim hakkında.

"finding Forrester" - bir yazar ve eğitim hakkında.
"liberal arts" - entelektüellik ve eğitim hakkında.


sopiro
(15.10.14)
quills! marquis de sade.
the hours! virginia woolf.


bohr atom modeli
(15.10.14)
capote
the hours
adaptation
barton fink
the ghost writer
almost famous
stranger than fiction


m e l t e m
(15.10.14)
İkisi anahtar kelimeler, herhangi birine uyan en beğendiğiniz filmleri rica ediyorum.


Aerdem
(15.10.14)
Dans la maison - Francois Ozon


gergedan
(15.10.14)
barfly - bukowski
fear and loathing in las vegas - yani direk h.s.thompson'ın kendi hayatını anlatması denilebilir.


blackjackdavey
(16.10.14)
merhaba. bahsedeceğim filmler edebiyat yada yazarlarla alakalı değil ama sözcüklerle onları anlamlandırmamızla alakalı.

kynodontas

pontypool

black (hint filmi) umarım beğenirsin.


libertine
(18.10.14)
(1)

Detachment benzeri film

Benzer konu işlerse ve yakın kalitede olursa bu fakiri sevindirirsiniz dostlar.
Benzer konu işlerse ve yakın kalitede olursa bu fakiri sevindirirsiniz dostlar.
Aerdem
(13.10.14)
cok spesifik bir film detachment. o yuzden onereceklerim pek benzemeyecektir. hele konu? zor. yine de:

1) half nelson
2) shame


entrapmen
(13.10.14)
(2)

ankarada dolma kalem tamiri

tıkanmış, ne ettiysem yazmadı. var mı böyle götürünce tamir edebilecek bir yer?
tıkanmış, ne ettiysem yazmadı. var mı böyle götürünce tamir edebilecek bir yer?
Aerdem
(08.10.14)
bir süre ılık suda beklettiniz mi? içine suyu çekip çekip boşaltın, genellikle açılır öyle.


tüplü. her yolu denedim ama açılmadı ucu.


Aerdem
(08.10.14)
(2)

örnekli, ciltli ingilizce sözlük

böyle evladiyelik, elime alıp saatler geçirebileceğim bir sözlük lazım bana. macmillan'ın sitesi süper örnek cümleli, kullanımlı falan ama normal sözlükleri nasıl bilmiyorum. bulamadım da zaten. varsa bildiğiniz böyle ingilizce-ingilizce ve örnek kullanımları da gösteren evladiyelik ciltli bir sözlü
böyle evladiyelik, elime alıp saatler geçirebileceğim bir sözlük lazım bana. macmillan'ın sitesi süper örnek cümleli, kullanımlı falan ama normal sözlükleri nasıl bilmiyorum. bulamadım da zaten. varsa bildiğiniz böyle ingilizce-ingilizce ve örnek kullanımları da gösteren evladiyelik ciltli bir sözlük tavsiyede bulunursanız sevinirim. teşekkürler.

not: kendim de ciltlerim önemli olan iç güzelliği tabi.
Aerdem
(03.10.14)
Longman var ben de bakarsan görürsün internette filan. Ben seviyorum.

Collins kullananlar da memnun.


Örnek anlamında yani.


(20)

evlat edinir miydiniz

çocuk sahibi olamıyor olsanız veya evli bile değilseniz, denk gelmediyse, evlat edinmeyi düşünür müydünüz? bunu çocuk sahibi olmak isteyenlere soruyorum. çocuk istiyorsunuz ama ya sağlık sebebiyle ya da evli olmadığınızdan (yani yapmaya değer birini bulamadığınızdan) bu mümkün değil. evlat edinmeyi
çocuk sahibi olamıyor olsanız veya evli bile değilseniz, denk gelmediyse, evlat edinmeyi düşünür müydünüz? bunu çocuk sahibi olmak isteyenlere soruyorum. çocuk istiyorsunuz ama ya sağlık sebebiyle ya da evli olmadığınızdan (yani yapmaya değer birini bulamadığınızdan) bu mümkün değil. evlat edinmeyi düşünür müydünüz? düşünmezseniz neden düşünmezdiniz.

deneyimi olan varsa edinmiş, edinilmiş ayrıca cevap verirse güzel olur. tişikkirlir.
Aerdem
(01.10.14)
anne olmayı düşünmüyorum ama eğer çocuk isteseydim doğurmazdım evlat edinirdim.


rock n roll
(01.10.14)
illa çocuğum olcak diye tutturduysam edinirdim anne baba olmak doğurmak demek değil ki zaten, emek verip büyütmek demek.
doğurup da analık babalık yapmayıp anne -baba diye geçinenlere nazaran çok da güzel annelik babalık yapılır.


neferkitty
(01.10.14)
SHÇEK evli olmayanlara evlat vermiyor. Evli olup belli bir yaşta ve evlilik süresinde olan çiftlere veriyor. Yoksa SHÇEK'teki çocuklar istismar edilirdi. İstesen de şartları karşılayamıyorsan çocuk edinemezsin.


@biaciliadanausta kanunen mümkün. 30 yaşını doldurmuşsa.


Aerdem
(01.10.14)
ben edinmezdim. türkiyede yaşadığım sürece çocuk yapmayacağım ama çocuğum olmasaydı demekki evrendeki yerim buymuş deyip kabul ederdim. Başkasının çocuğuna kendi çocuğum gözüyle bakamazdım ben, benim parçam diyemezdim. Düşünsene, sana anne/baba diyen çocuğun annesi/babası değilsin. Beni sinirlendirirse bırakırdım ben, ne sevgi kalırdı ne bir şey.
Kaldı ki 8-9 yaşında bir velet kuzene sahibim, onun bile ağzını yüzünü kırasım geliyor şımardığında.
Her şey müthiş gitse bile o çocuğun anne baba dediği kişilerin gerçek annesi babası olmadığını öğrenince yaşayacağı travmaya değmez.


neil manke
(01.10.14)
çocuk sahibi olamayınca edinmek de fena değil, ama çocuk sahibi olabildiği halde evlat edinmeye paha biçilmez bence.

evliyim, doğurma niyetim yok, henüz edinmedim ama aklımda bunu yapmak. doğurma niyetim olmaması ve evlat edinme fikri 20 yaşımda da mevcuttu.


ara ara düşünüyorum bunu, öyle bir durum olsa evlat edinebilir miydim diye. niye yapıyorum bunu bilmiyorum gerçi ama, neyse.

bilmiyorum ya. çok zor bir durum. yani sonuçta annelik sadece sevmeyle, koruyup kollamayla, yetiştirmeyle olabilecek bir şey değil. içgüdülerin, hormonların devreye girmesi lazım. dünyaya getirmediğin bi çocuğu sahiplenmek kolay olmasa gerek, bunu yapabileceğimden emin olursam neden olmasın. ama sırf çocuk sahibi olmuş olmak için yapılacak şey değil, normalde çocuk sahibi olma kararı alınırkenden kat kat fazla düşünülmesi lazım bence.

tabi bunlara çok uzak olduğum için ne kadar kayda değerdir fikirlerim, bilmiyorum. belki beş yıl sonra bambaşka düşünürüm.


mayaa
(01.10.14)
Evlat sahibi olamayan bir aile için mükemmel, takdir edilmesi, bir olay. @neil manke ye katılmıyorum. Bilinçli yaklasilirsa travma falan yaşamaz, izlediğim örneklerden biliyorum, annesi babası vefat eden yetimler dahil, yıllar sonra bile annesini babasını bulanlar bile evlatlık ailelerine karşı saglam bi duygu ile baglaniyorlar.


dunyatuhaf
(01.10.14)
evli olsam düşünebilirdim ama bu şartlar altında olmaz. tek başına çocuk büyütmek, hele ki evlat edinilmişse, bence hiç kolay bir şey değil. bilmiyom ben bu konuda çok geleneksel kafadayım, çocuğun bir anne-baba figürüyle birlikte büyümesini daha doğru buluyorum. iki kadın veya erkek de büyütebilir, sorun yok. ama iki kişi olsun yani. çocuk etrafında birilerinin olduğunu, bir tür yapılanmanın içinde desteklenip büyütüldüğünü idrak edebilsin.

o yüzden ben evli değilsem, 10 yıllık bir ilişkim olsa dahi buna güvenip evlat edinmezdim. çocuk oyuncağı değil çünkü bu iş, ben altından kalkamazdım açıkçası. ama evlenirsem eğer ve çocuk yapacak olursam, bir tane kendim yapalım bir tane de evlatlık alalım isterim. dünyada yeterince insan var. eşim ve benim ortak ürünümüz bi' şey nasıl olurdu merak ediyorum, o yüzden bi tane kendimiz yapalım derim. bi tane de evlat ediniriz işte ne güzel, analı babalı sevgili büyür çocuk.

ama evlatlık zenci olsun isterim, ön libero yapcam keratayı. bu durumu düşünmek lazım, hassas bi mevzu. yani üç tane beyazın içinde çocuk ilerleyen yıllarda kendini rahatsız hissedebilir, veya bizim lavuk kardeş kavgası sırasında çocuğa "sen siyahsın mq çocuğu" diye sataşabilir falan, bunlardan çekiniyorum. ama neyse daha çok var ona.


pescador
(01.10.14)
edineceğim evet.


norek
(01.10.14)
evlat edinirdim ama evlat edindiğim çocuğa evlatlık olduğunu da söylerdim.


ya ben lan neyse
(01.10.14)
snowflake, neden benim yazdıklarımı bu denli çürütme gereği duydun bilmiyorum ama bir sakin ol yahu.

ebeveyn olmak-hele ki annelik- elbette ki şununla bununla sınırlandırılamaz. ama herhangi bir canlının sorumluluğunu alabilecek ''olgunluk'' ebeveyn olmak için yeterli demek değil bu. bir yakınımız var mesela, evlat edindikleri çocuk şu an 30-35 arası bir yaşta ve küçüklüğünden beri biliyormuş durumu. ama büyüdükçe soğudu ailesinden bu sebeple, şu an göstermelik neredeyse ilişkileri. gayet olgun, sorumluluk sahibi, sevecen insanlar halbuki ebeveynleri ona karşı. hatta inanmazsın, kedileri de var aynı ailenin ve kedilik hormonu falan olmamasına karşın kedileri gayet aileden biri gibi. ama işte zibilyon tane dinamiği var bunun; üç-beş şeye indirgeyemezsin. kedi sahiplenmekle bir insanın ebeveyni olmak aynı şeyler değil, siz belki üzerinde ciddi ciddi düşünüp karar verdiniz buna ama bu demek değil ki herkes böyle yapıyor. dolayısıyla çok iyi düşünülmesi gereken bir şey olduğunun farkına varıp bunu söylemek için 20'nin çok üstünde olmaya gerek yok.


mayaa
(01.10.14)
edinirdim. neden edinmeyeyim? o çocukların günahı ne ki? @snowflake çok doğru söylemiş, ben kedimi bile çocuğum gibi benimsiyorum, kafayı yiyorum resmen onun için. ben mi doğurdum? yoo.


harekatamiri
(01.10.14)
kedi örneği pek tutarlı değil. ne kadar severseniz sevin evlat sevgisi ile hayvan sevgisi kıyas edilemez. evladı ölen insanlar da tanıyorum, kedisi ölen insanlar da. kediniz yerine koyarsanız pek sağlıklı bir ilişki olmaz evlatlık için. insan bambaşka bir varlık, bazen öz ailenizi bile kendinize çok uzak görebiliyorsunuz. ama yeterince olgun kişinin bu kararı verebileceği ve sağlıklı şekilde yetiştirebileceğine de inanıyorum.


Aerdem
(01.10.14)
benim en büyük hayalim evlatlık edinebilmek. bir çocuk daha getirmek istemiyorum bu dünyaya. bunu kaldırabilecek pek insan da yok bu ülkede ne yazık ki.


dessy
(01.10.14)
"ayni turden olmayan bir canlinin bile her turlu bakimini yapmaya gonullu olacak kadar sevip sorumluluk almak mumkunken elbette evlat edinip ona kendi cocugu gibi bakacak insanlarin olmasi da mumkun."

burdaki ifade yanlış bence. aynı tür olması durumu kolaylaştırmıyor. kedi köpek kıyası değil bu. insana bakmak, onun psikolojisi ile uğraşmak çok daha derin bir mesele. ama yine de sondaki mümküne katılıyorum. keşke diğer yazdıklarını da silmeseydin.


Aerdem
(01.10.14)
ben ancak kendi çocuklarım da olursa evlat edinirim. son doğana ikiz mahiyetinde.


Merhaba,
Türkiye de evlatlık edinilen çocuklar la ilgili çok yüksek oranda olumsuz geri dönüş oluyor. Bir psikolog aile danışmanı ya da ergen psikologu ile birlikte hareket edin.


saksı
(01.10.14)
Çocuk bakmak büyütmek o kadar zor ki size anlatamam. Bilmiyorum aranızda çocuğu olan var mı ama her açıdan düşünülmesi gerek evlat edinirken . Çok istemeniz lazım , çok sabırlı olmanız lazım , çok bonkör olmanız lazım (sevgi anlamında) , çok anlayışlı olmanız lazım , çok becerikli olmanız lazım ( ya da yatılı bakıcınızın olması laZım) vs vs . Kedi köpek bakmak mükemmel bişi ama bebek olunca tam olarak 24 saat ona aitsiniz mamasını önüne koydum 2 sevdim oh uyudu yapamıyorsunuz .. Evde 100 kediye bktığınızı düşünün onun gibi birşey aslında . Anlatmak istediğim yeri geldiğinde dişinizi fırçalayacak dahi zaman bulamıyorsunuz .

Yani uygun ve hazır olduğunuzda evlat edinmelisiniz.


lilidance
(01.10.14)
(3)

Ales başvurusu eğitim durumu

Lisans mezuniyetim gözükmüyor. Bir önemi var mı acaba ales için? Kolayca internetten başvuracağım eğer önemi yoksa.
Lisans mezuniyetim gözükmüyor. Bir önemi var mı acaba ales için? Kolayca internetten başvuracağım eğer önemi yoksa.
Aerdem
(23.09.14)
önemi yok, sistemin saçmalaması o.


devilred
(23.09.14)
Lisans mezuniyetimi hiç bildirmedim ama. Yani gidip değiştirmem gerek normalde. Ales için önemi olduğunu sanmıyorum ama tereddüt ettim.


Aerdem
(23.09.14)
diplomanla en yakın sınav merkezine git düzelttir sıra yoksa 5dknı almıyor


argent dawn
(24.09.14)
(10)

şöyle bir dergi var mı veya olsa takip eder miydiniz

Siyaset ve edebiyat hakkında ciddi yazılar yayımlayan, taragirliğe veya magazine kaçmayan. the new yorker ayarında bir türkçe dergi olsa her hafta para verip alır mıydınız? Fiyatı da 8 lira olsun.
Siyaset ve edebiyat hakkında ciddi yazılar yayımlayan, taragirliğe veya magazine kaçmayan. the new yorker ayarında bir türkçe dergi olsa her hafta para verip alır mıydınız? Fiyatı da 8 lira olsun.
Aerdem
(20.09.14)
toplum ve bilim dergisinin çok eski birkaç sayısına bakmıştım, çok ciddi ve güzel bir dergiydi. şuanki sayıları nasıldır bilemiyorum tabi.

edit: soruyu tam okumamışım. el-cevap: öğrenci olmasam alırdım.


lesmiserables
(20.09.14)
ben alırım da toplumda benim gibi kaç insan var? önemli olan bu.


mea maxima culpa
(20.09.14)
the new yorker'ı bi kaç kere okumuştum -internetten indirip- . Gayet hoş bi dergi idi. Buna benzer Türkçe bi dergi olsa bir iki ay şans verirdim mutlaka. Sonrasında vermezdim heralde, her hafta dergi mi okunur abi?


gkn
(20.09.14)
Mesele Dergisi var. Pek de yaygındır. Haftalık değil ama. Haftalık hiçbir yayına 8 lira vermem herhangi bir koşulda.


sanal hayvan
(20.09.14)
yok lan mümkün değil. bir de türkçe öğretmeniyim düşün.


ya ben lan neyse
(20.09.14)
tasarımı ve içeriği göz doldurursa alırım. fiyatı kabul edilebilir.

en azından 2-3 sayı alıyorum böyle yeni şeyleri denemelik.


doxanikee
(20.09.14)
her hafta 8 tl verilmez.


birikim dergisi. ama tarafgirdir. bu arada tarafgir olmadığını belirten bir yayın, açık ara liberaldir. yani taraflı. yanisi, politikasızlığın politikası.


earth linger
(20.09.14)
tarafgir olmamaktan kastım her kesimden makul, fanatik olmayan seslere imkan vermesi.


Aerdem
(20.09.14)
ayda 30 lira çok büyük para.


mattiadestro
(20.09.14)
(2)

yunus emre sözü

şu sözün türkçesi ne ola? ingilizce yazınca yunus sözü gibi durmuyor. A heart makes a good home for the friend.dostun evi gönüldür gibi bir şeyi mi çevirmişler acaba. bir dostuma hediye notu yazıyorum da bizim memleketten böyle bir şey lazım ama bu onlar çin yeterince anlamlı mı bilemedim.bir el atı
şu sözün türkçesi ne ola? ingilizce yazınca yunus sözü gibi durmuyor.

A heart makes a good home for the friend.

dostun evi gönüldür gibi bir şeyi mi çevirmişler acaba. bir dostuma hediye notu yazıyorum da bizim memleketten böyle bir şey lazım ama bu onlar çin yeterince anlamlı mı bilemedim.bir el atın.
Aerdem
(16.09.14)
dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim sözüne benzettim ben de


ona en yakın bildiğim şey var:

"gönül çalabın tahtı"


kullanıcı adı
(16.09.14)
(8)

ankara'da düzgün bir kitapçı

istanbul'dan yeni taşındım. dolandım da biraz ama kitapları hem indirimli satan hem almadan dolanıp incelemeye fırsat veren hem de çay ısmarlayan bir kitapçı bulamadım. beklentilerimi düşürüp bunlardan yalnızca ikisine tamam diyebilirim.var mıdır böyle güzel bir kitapçı?
istanbul'dan yeni taşındım. dolandım da biraz ama kitapları hem indirimli satan hem almadan dolanıp incelemeye fırsat veren hem de çay ısmarlayan bir kitapçı bulamadım. beklentilerimi düşürüp bunlardan yalnızca ikisine tamam diyebilirim.

var mıdır böyle güzel bir kitapçı?
Aerdem
(11.09.14)
çay ısmarlarlar mı bilmiyorum, sürekli müşteri olursanız yaparlar herhalde.tunalı pasajının altında bir sahaf var bir tane de esatta adını hatırlayamadığım bir otelin yakınında adını hatırlayamadığım bir sahaf var kara kedi diyesim geliyor adına, çok yardımcı olamasamda aradığınız dükkan sahibi profili kızılaydaki sahaflarda pek yok bu 2si yakınca daha.


panthera onca
(11.09.14)
yani bir de çay ısmarlamasa da internet sitelerindeki fiyata kitap satan bir yer yok mu. dost gibi çeşidi bol olsun ama ucuz olsun. internetten almayı sevmiyorum. ama ankarada böyle bir yer de bulamadım.


Aerdem
(11.09.14)
varsa da malasef ben bilmiyorum, imge kitabevi var arka tarafında kafesiyle kızılayda ama dosttan bir farkı yok, tr.foursquare.com şöyle bir yer var ben gittiğimde çok ucuz gelmemişti fiyatlar ama çalışanlar oldukça içten sıcak insanlardı, he tunalı d&rda da kahve dünyasından istediğinizi alıp koltuklarına yayılıp bir kitabı istediğiniz kadar okuyup sonra aldığınız yere geri koyabilirsiniz çeşit açısından da dostla kapışır ama fiyat standart


panthera onca
(11.09.14)
birleşik kitabevi aradığınız kitapçı olmaya yakın.


nouma21
(11.09.14)
Aylak Yaşam Kültür Evi
Konur 2 Sk. No:63/13 Kızılay...kesinlikle bir deneyin, derim...


otoriter
(11.09.14)
ardıç cafe, konur sokak.


harekatamiri
(11.09.14)
İlhan İlhan Kitabevi, Karanfil Sk.


balekmek
(11.09.14)
kitapçı değil ama kitapçıların olduğu 2 pasaj söyleyebilirim:

1) kızılay'daki dost kitabevi'nin önünden merdivenle aşağı inerken sağ tarafınızda kalan bir pasaj var. ilk bakışta kpss kitapları satıyor gibi gözükür buradaki kitapçılar ama içeride sahaflık yapan dükkanlar da var.

2) burası gördüğüm kadarıyla kızılay'daki açık ara en iyi yer: kızılay'daki nüfus müdürlüğünü bulacaksınız. eski ssk'nın (şimdiki çankaya belediye binası) az ilerisinde bir sokakta. nüfus müdürlüğü'nün tam karşısındaki pasaja girin. üste çıkın, alta inin, bir sürü sahaf var. çay da ısmarlarlar herhalde, bize çok iyi davranmışlardı (sonra steinbeck külliyatını alıp çıktık nerdeyse. o ayrı.)


starborn
(12.09.14)
(42)

Bekarlar, evlenmeyi düşünüyor musunuz?

Evlenmek istiyorsanız neden? Ve istemiyorsanız neden? Teşekkürler
Evlenmek istiyorsanız neden? Ve istemiyorsanız neden? Teşekkürler
Aerdem
(06.09.14)
Dusunuyorum

Canim istiyo


KadifeDevrim
(06.09.14)
düşünmüyorum, kafama göre birini bulacam da, bu yaştan sonra evlenicem de...


duyurudan birine teklif ettim. kabul ederse evlencem.


düşünüyorum. kimse yalnız ölmek istemez ve birileriyle güzel anılar paylaşmak ister.


tchuck
(06.09.14)
istemiyorum, önce okul bitsin sonra askere gidelim.


buzdagi
(06.09.14)
kafamda kurduğum evlilik fikri/müessesesi çok güzel. o kadar güzel ki, benden başka bir insanın ayak uyduramayacağı kadar güzel. o yüzden evlenmek istiyorum ama benimle evlenmeyi kimse istemeyeceği için yalnızlığa alıştırmaya çalışıyorum kendimi.

şimdilik zaten erken benim için, sevişsem çocuğum olur ama yine de evlilik düşünmek için küçüğüm.


pescador
(06.09.14)
hem evet hem hayır..

evet: çünkü bi düzenim olsun istiyorum.. şuanda işim gereği tek kalıyorum ailem yanımda değil.. tek olmak manevi ve maddi olarak zorluyor.. bi sıkıntı olduğunda yanında güveneceğin birinin olmaması tarifsiz zor..

hayır: yalnız yaşamaya alıştım.. bazen ailemin yanında susmaya devam ediyorum küstüm sanıyorlar.. ama ben evde sakin olmaya alıştım.. fazla karışan eden gürültülü ortamlara gelemiyorum bunalıyorum.. yemek temizlik bulaşık kafama göre takılıyorum.. rahatlık büyük.. bu durum da kalabalık evde fevri olmama sebep oluyor.. birden patlıyorum.. o da kötü.. etrafta evlenip mutsuz olan bi dolu arkadaş var.. yanlış karar vermiş olmak beni yıkar..

bu iki cevaptan hangisi ağır basarsa o olacak..ama kafam karışık..


defnex
(06.09.14)
İstiyorum ama düşünmüyorum.


buff
(06.09.14)
yok ki.


mrthany
(06.09.14)
Ben istemiyorum, iki insanın 30 sene aynı evde yaşaması fikri saçma geliyor bana. Gel gelelim annem tam tersini düşünüyor :(


angelus
(06.09.14)
hayir cünkü iyi böyle.


shi aila
(06.09.14)
Düşünmüyorum. Meme mevzularindan dolayı. Cunku yatinca dumduz oluyor. Esimin baska kadinlarin memelerine bakip onları arzulamasini istemiyorum, dayanamam cunku.

~cinselligin evlilikte önemsiz olduğunu da kimse soylemesin.


bambum
(06.09.14)
iş bulursam, evlenmeyi düşünüyorum.


livaneli_kadir
(06.09.14)
Düşünüyorum. Su anda da erkek arkadasimla birlikte yasiyorum zaten, bir imza cok fark yaratmayacak iliskimizde. En azindan aile ve cevreye karşı daha rahat olurum, malum turkiyede yaşıyoruz.


fraise
(06.09.14)
ne gerek var?


ufukcel
(06.09.14)
isterdim ama evlenebileceğimi sanmıyorum. yalnız öleceğime inancım çok sağlam.

gerçekten isterdim ama. sabaha kadar oturup kahve içip sohbet edelim mesela. birbirimizi anlayalım, kavga ettiğimiz zaman ikimiz için de haklı olmaktan çok bir an önce barışmak önemli olsun. birbirimizden bir şey saklamak zorunda kalmayalım, her şeyi anlatabilelim birbirimize. beraber dünyayı dolaşalım. evimizin her yerinde dünyanın dört bi yanında çekildiğimiz fotoğraflar olsun. paramız çok olmasa da sırt çantamızı alıp havaalanlarında sabahlayarak gezelim farklı ülkeleri, şehirleri. beraber sarhoş olalım, ne bileyim dans edelim. birbirimize bir şeyler katalım, bir şeyler öğretelim birbirimzie hep. kalıplara girmeyelim. bir gün maç izleyip hakeme küfür edelim, sonraki gün gidip sıkıcı bi sanat filmi izleyip vermek istediği mesajları tartışalım. falan filan.

evleneceğimi düşünmüyorum, çünkü hayalini kurduğum evliliği yaşayabileceğim bir kadının yaşadığını sanmıyorum. yaşıyorsa da koca dünyada birbirimizi bulma ihtimalimiz milyonda bir bile değil.


dusunmuyorum. anca hayatimin aski diyecegim biri cikarsa. oteki turlu bir kadinla 30-40 yil ayni evde yasama fikri cok korkunc.


mayeskuel
(06.09.14)
istemiyorum. çünkü sorumluluk almak istemiyorum.Evliliğin hayallerimi gerçekleştirmede bir ayak bağı olacağını düşünüyorum, özgürlüğümü kısıtlamak istemiyorum. Çocukları çok sevdiğim için baba olmak istemiyorum.


empedokles
(06.09.14)
bugunku antremanda goz dolduran futbolcu +1

söylediklerine katılıyorum.. özellikle kavgada kim haklı diye uğraşmaktansa hemen nasıl barışabiliriz diye düşünebilmek mühim..

ben de böyle bi erkek bulabileceğime inanmıyorum.. o sbeeple bendeki hayır cevabı ağır basıyor...

evde kaldık duyuru ahalisi..


defnex
(06.09.14)
İstiyorum. Duyurum bile var bu konuda.

25 erkek tanışmak isteyen yürüsün özelden.


eli
(06.09.14)
Defnex ve göz dolduran futbolcu birbirinizi arıyomuşsunuz işte :)

Haklısınız insanlar zor.


Aerdem
(06.09.14)
şimdi hayatımda olan adamla birkaç yıl sonra isterim. çok güzel bir evimiz olur, boyasını ıvır zıvırını kendimiz yaparız, kampa gideriz, ortak planlarımız olur, okuruz, yazarız, en önemlisi de akşam eve gittiğimizde bir arada oluruz. aşığım, hayattan beklentilerimiz ve görüşlerimiz aynı, yaşamımı birleştirmek istemekten doğal ne olabilir?

olaylı ayrılıp sonunda ne evlenmesi arkadaş da diyebilirim tabii, zaman gösterir, ama şu an hissettiklerim böyle.


gmzo
(06.09.14)
istiyorum ama sadece istemekle olmuyor tabi en az 2 yılı var. neden istiyorum ? adamı seviyorum her anım onla geçsin istiyorum


damla cikolata
(06.09.14)
düşünüyorum ama kimseyi bulamayacağım için zaten istesemde olmaz. piyasa bir sürü yakısıklı erkek kaynıyor, bu saaten sonra hiç bir kızın standartları daha aşağıya inmez bana bakacak kadar. çoğu tipi iyi adamlarla cıkıyor.


Hiç istemiyodum ama çok tatlı bir ilişkim var şu an. O yüzden istiyorum.
Aslında zaten beraber yaşıyoruz ve imza benim için önemli değil ama işte aileler falan filan.


kaffle
(06.09.14)
babanın yaptığını yap, rahat edersin.


Dusunmuyorum. Cunku birine bagli yasamak istemem. Bana mantiksiz geliyor. Bir kisi var, herseyin ona bagli. Biryere gideceksin ona bagli, evi degistireceksi ona bagli, tatile gideceksin yine kafana gore karar veremezsin, canin her istediginde single ya da arkadaslarinla takilamayabilirsin. Parani da istedigin gibi harcayamazsin herseyi hesab etmen lazim, cilginlik yapma luksun yok. Hem uzerine ne kadar dusunursem dusuneyim, bir insanla anlasip hayatin boyunca onunla olup onunla yatip kalkmak yedigin ictigin butun hayatini birlestirmek cok mantiksiz geliyor. Ne zorum var, niye kendi elimle ozgurlugumu teslim edeyim? Birde hadi diyelim bir insanla butun omrunu birlestirmeye ozgurlugunu ortak kullanmaya karar verdin, (ki boyle bir karar vermem)bu insani nasil seciyorsun? Biriyle evlenmeye karar verenleri merak ederim hep, karsisindaki insanin omru boyunca beraber olacagi insan olmasina nasil karar verirler? 3 yil tani, 5 yil tani, ne kadar tanirsan tani. Ben yine de boyle cesur bir karar veremezdim, benim hayatim onemli cunku ondan bir tane var. Evli olan arkadaslarimin istisnasiz hepsi soylenip duruyor, bekar olsam soyleydi boyledi, ben bekar olsaydim, evli insan icin zor, falanda filan. Ben mi dedim size ozgurlugunuzden feragat edin gidin evlenin coluk cocuga karisin diye? Bakiyorumda o kadar cok seyden mahrumlar ki.. Evliligin nimetlerinin -her ne iseler- hicbirini ben arzulamiyorum ama gordugum evli erkekler bekarligin nimetlerini siddetle arzuluyorlar. (Hemen akliniza one-night-stand turunden nimetler gelmesin olay sadece bu degil.) Sonuc olarak gordugum evli erkeklerin bekarliga ozlem duymalari (bircogu evliliginden ve esinden memnun ama yine de ozlem duyup feci sekilde dert yaniyor) beni ilgilendirmiyor. Bunlari gorsem de gormesemde yukarida bahsettigim gibi benim dusuncem. 35 sene sonra ayni insanla hala iyi gidecegininden onceden emin olmam icin kahin olmam lazim, bana mantiksiz geliyor. Aslinda ben de bir omur cekilecek insan olmayabilirim. Deney yapma firsatim olmadi.


delifaruk
(06.09.14)
düşünmüyorum sanırım. ürkütücü geliyor onca sorumluluk. ben kendime zor bakıyorum daha.


devilred
(06.09.14)
yaşça bayaaaa küçük biri olarak (23) evliyim. evlenmeden çok zor diye düşünürdüm. oluyormuş, birbirini buluyormuşsun. bazen çok zor geliyor ama çok memnunum. hiç bozulmasın inşallah, amin!


sayns
(06.09.14)
ölü yatırım. dunya capında evlenenlerin yüzde 50si bosanıyor. yuzde 50 risk


all girls dream
(06.09.14)
uzunca bir zamandır ilişkileri uzaktan gözlemleyen biri olarak erkeklerin bir çeşit esir olarak yaşadığını farkettiğimden beri ürpertim daha arttı. baktığım yerlerde erkekler hep kızı memnun etmeye çalışan ve bunun için çeşitli maymunluklar yapan adamlar olarak gözüküyorlar. ya da benim gözlerim onları özel mi seçiyor bilemedim. işte sadece bu fikir bile beni ürkütmeye yetiyor.

diğer taraftan evlenmek isteyebilirim diye düşünmüyor da değilim.


kuul
(06.09.14)
çevremdekilerin teker teker nişanlanıp, evlenmesinden sonra imrendim. 2 yıl önce hayatta evlenmem diyordum. sevmek sevilmek güzel şey galibası.


oskopoz
(06.09.14)
kısmetse inşallah:)

çünkü aşığım. evlilik kısmı tamamen mahalle baskısı sonucu, bana kalsa imam nikahı yeterli.


trajikomix
(06.09.14)
düşünüyorum.
tek başına maliyetler hayallerimi gerçekleştirmeme imkan vermiyor.
hayat tek başına zor. yaşlılığı var.
limitsiz istediğin zaman seks.


thracian
(06.09.14)
evlilik diyincei kalkan biriydim. geçen sene anneannemi kaybettim. sonra fark ettim bigün annemi de kaybedeceğim. babamı da, ablamı da... göt gibi kalıcam yani ortada. ailemi kaybettikten aonra yaşamaya devam edebilmem için o sevgiyi ve bağı yönlendireceğim biri/birileri olmalı. 28 yaşındayım ve evlenmenin ve çocuk sahibi olmanın benim gibi bir insan için gerekli olduğunu düşünmeye başladım. ha evlenecek misin dersen, zor.


sheridans
(06.09.14)
istiyorum ama talip YOK yani daha bulamadım... (::D


Coyote
(06.09.14)
@bambum,
Cinsellik evlilikte önemli ama cinsellik memeden ibaret değil.çok takıyorsun sen memeye ?


düşünüyorum. nedeniyse tamamen inat. hayatımın içine etmiş olan kişi bir çuval tuzu alıp ciğerine basıp otursun diye, sırf ondan kurtulabileyim diye, hiçbir hazırlığım ve niyetim olmamasına rağmen 1 hafta içinde evleneceğim.
burdan duyurunun -benim gibi- aklı başında olmayan beylerine selam ederim.


kenar
(06.09.14)
Istiyorum. Gecen seneye kadar hic aklimdan gecirmemistim ama son zamanlarda sik sik dusunuyorum. Onunla ortak bir yasam guzel. Askerden donunce sevgilime teklifimi sunacagim :p


madeleine elster
(06.09.14)
bir seneyi aşkın süredir sevgilimle aynı evde yaşıyoruz. bazen düşünüyorum ama yok yani, iyi bir şeymiş gibi gelmiyor bana. böyle iyiyiz bence ki onun da aksini düşündüğünü sanmıyorum.


evet, istememek için bir sebebim yok. ailemin içi rahat olacak en azından evlenince. mutsuz olmayacaklar, ben de huzurlu olacağım. sevgilopu seviyorum bayağı, mutluyum. imza atıp mutlu oluruz ilerde ne var yani.


düşünüyorum ya. sevgililiğin falan artık dinamiklerine kafam basmıyor zor geliyor. insanlar ilişkleri iyice karmaşıklaştırma derdinde hep.


rayde
(06.09.14)
(3)

E okuyucu alacağım, tavsiye lütfen?

Meritokrasiyi görünce heveslendim. Ucuz ve kullanışlı bir tane almam lazım. Nedir fiyatlar ne önerirsiniz?
Meritokrasiyi görünce heveslendim. Ucuz ve kullanışlı bir tane almam lazım. Nedir fiyatlar ne önerirsiniz?
Aerdem
(03.09.14)
kindle paperwhite, 350-380 tl arası.


zebragibi
(03.09.14)
nook simple touch. ebay'de aratın, kargo dahil 65 dolara bulabilirsiniz.


crescendo
(03.09.14)
(4)

nasıl giderim? cinnah caddesi

şu adrese kızılaydan nasıl gidebilirm? yakınında meto falan var mıdır? pek bilmiyorum ankarayı biraz detaylı tarif lütfen. teşekkürler. Cinnah Cad. Güven Mah. No:16 Çankaya / Ankara
şu adrese kızılaydan nasıl gidebilirm? yakınında meto falan var mıdır? pek bilmiyorum ankarayı biraz detaylı tarif lütfen. teşekkürler.

Cinnah Cad. Güven Mah. No:16 Çankaya / Ankara
Aerdem
(01.09.14)
otobüsle gideceksin mecbur. 413 numaralı otobüs mesela cinnahtan gider


freekara
(01.09.14)
Güvenparktan 413 veya güvenparkın arka tarafından kalkıp cinnahtan geçen dolmuşlar da var sanırım.


zxcv
(01.09.14)
cinnah'tan minibüs geçmez. kesin bilgi.


freekara
(01.09.14)
413-408-188-135-113 numaralı otobüslerden herhangi birine binip kuğulupark durağında inersin, 413'e bindiysen otobüsü takip et, değilse durakta sor "cinnah ne tarafa düşer" diye, hemen önünde derler sana.

otobüse binerken cinnahı falan karıştırma kuğulu olsun merkezin. kuğuludan 2 dakika yürüme mesafesi gideceğin yer.


kelime dogru
(02.09.14)
(11)

hayali bir dostunuz olsa

wilfred gibi. yani sadece sizin gördüğünüz, çok iyi anlaştığınız, eğlendiğiniz bir dost. doktora mı koşardınız yoksa keyfini mi çıkarırdınız? saçma ama cevaplayıverin işte.
wilfred gibi. yani sadece sizin gördüğünüz, çok iyi anlaştığınız, eğlendiğiniz bir dost. doktora mı koşardınız yoksa keyfini mi çıkarırdınız?

saçma ama cevaplayıverin işte.
Aerdem
(30.08.14)
Doktora kosardim.


delifaruk
(30.08.14)
Sacma olmus, madem kurgu bir soru soracaktin az detay ver karsim, mesela ileride bu dost bir sorun yaratacak mi vs

Yani bana sadece yarari var bir zarari yoksa dursun yani, ne gerek var doktora.


KadifeDevrim
(30.08.14)
Genelde çocukların belli bi yaşa kadar olur hayali arkadaşları. Mesela benim yeğenimin iki tane var. Isimleri de ıkbır ile oli :-) onlarla çok güzel oyun oynuyor. :-) benim olsa kimseye söylemezdim :-P


kakao
(30.08.14)
Wilfred ne diye bakmıştım ki Drop Dead Fred filmindeki gibi bir hayali arkadaşmış. Normalde zararsız hayali arkadaş için bir şey yapmazdım ama o tipteki bir zıpır hayali arkadaşı çekemezdim. Hemen doktora, ne hayattan çıkarıyorsa, bir an önce.


aychovsky
(30.08.14)
var zaten. başta çok keyifliydi ama çok fazla zarar vermeye başladı. şu ana kadar maddi imkansızlıklardan dolayı istediğim gibi bir doktora gitme şansım olmadı ama bir ay içerisinde gideceğim, gözüme kestirdim birini. o hayali değil. gerçek. doktor hem de.

şekil mekil kasmıyorum ha, ciddiyim. gerçekten her gün sayfalarca yazdığım, cevap vermediği için küstüğüm falan hayali bir arkadaşım var. hatta duyurudan birkaç kişi de bu yüzden az kızmadı bana.


pescador
(30.08.14)
doktora gitmem gerektiğini algılayacak durumda olmazdım


rock n roll
(30.08.14)
Sonuçta benim hayal ettiğim bir şey benden daha zeki olup bana yardımcı olamayacağına göre doktora gider kurtulmaya çalışırdım..


mutekebbir
(30.08.14)
benden başka kimse görmüyorsa, diğer insanlarda bir problem olduğunu düşünürdüm. Kendilerini yoklamalarını önerirdim.


varoluscusanri
(30.08.14)
tadını çıkarırdım


acckr
(30.08.14)
Doktor


bes
(30.08.14)
Borç isterdim, verirse doktora koşardım.


(21)

Torpil hakkında üç soru

1-) Hiç yaptınız, yaptırdınız, vesile oldunuz mu? Nasıl?2-) İstediğiniz işe/okula girmenizin tek yolu bu olsa yapar mıydınız?3-) İnancınız, hayat felsefeniz, bakış açınız nedir, bu konu hakkında ne diyor?Teşekkürler.edit: melih gökçekler cevap vermek zorunda değil.
1-) Hiç yaptınız, yaptırdınız, vesile oldunuz mu? Nasıl?

2-) İstediğiniz işe/okula girmenizin tek yolu bu olsa yapar mıydınız?

3-) İnancınız, hayat felsefeniz, bakış açınız nedir, bu konu hakkında ne diyor?

Teşekkürler.


edit: melih gökçekler cevap vermek zorunda değil.
Aerdem
(26.08.14)
1. hayir
2. hayir
3. hic bir din'le alakam yok.

prensip meselesi, babam bile olsa hak yiyorsa engel olurum.


mayeskuel
(26.08.14)
asla yapmadım yakan tanıdıklarımla da muhabbeti kesme noktasına geldim, saygı duymuyorum.

kpss sonrası kara kuvvetleri komutanlığında sivil memur olmak için direkt kara kuvvetleri komutanını araya sokmayı teklif eden yakınlarım oldu, reddettim. merkezi atamayla atanacağıma da eminim zaten.


akatreil
(26.08.14)
1. hayır
2. hayır
3. hakkın olmayan birşeyi araya birilerini sokarak almaya çalışmak, benden daha başarılı o konumu hak eden birine engel olmak hayattaki duruşuma aykırı. hem ben bişeye kendi başarımla sahip olursam mutlu olurum, bileğimin gücüyle, hakederek. çocuğum olsa, böyle bir gücüm olsa ona bile kullanmam


rock n roll
(26.08.14)
keşke böyle güzel bir dünyada yaşasak ve hiç gerekmese. bir özel ünini araştırma görevlilerinin yarısının önceden belirlendiğini söyledi geçen orda çalışan yakınım. başvurursan bi gün haber ver dedi. bu iş sisteme dönmüş inancın, görüşün ne olursa olsun.


mula
(26.08.14)
-üni 2. sınıfta staj için yaptırmıştım, sayılmaz bence o. pişmanım.
-iş/okul çok büyük bi olay, vicdan meselesi. yapmazdım.
-vicdanım elvermiyor.


ferishtah
(26.08.14)
Dışarda konuştuğum on kişiden dokuz buçuğu "napacaksın kardeş, artık herkes yaptırıyor" modunda. bir yere giremediğimi duyunca on insandan yine dokuzu bulamadın mı birini diye soruyor. ve burda bu kadar dürüst insan. şaşırdım hakkaten cevaplara.


Aerdem
(26.08.14)
1. hayir
2. evet
3. kimse kusura bakmasin da yasadigimiz devrin farkinda misiniz? neredeyse bakkal taze ekmek satmayacak tanidik olmayana. namuslu memur filmlerini hala hatirliyoruz. bir donem rusvet yemeyen memura enayi dendigini de. thy'de kotil soyadli kac calisan oldugunu biliyor musunuz? "kimsenin hakkini yemem, yiyemem" diyenlerin de zaten hakkini catir catir yiyorlar. tanidik vasitasi ile is bulanlar bunun adina kolayca "referans" diyor halbuki.


a340
(26.08.14)
1-) Hayır.

2-) Farklı bir örnek vereyim: futbolu bıraktığım sene, bağlantıları olan bir akrabam eğer istersem, seviyeme göre haylı yüksek olan bir takıma beni transfer edebileceğini söylemişti. Kabul etmemiştim. Okul konusuna gelecek olursak, emin ol ki tek yol o değildir, başka bir yol bulmaya çalışırdım daha uzun sürse de.

3-) Deistim. Adalet için en değer verdiğim şey neyse onu bile yok sayardım.


lafıolmaz
(26.08.14)
yapmaya çalıştık beceremedik.
tek yolsa yapardım.
haksızlığa tahammülüm yok.


1) Hayır.
2) Evet.
3) Selam söylüyor.


noryth aquanum
(26.08.14)
1- Okuldan arkadasimin beni onermesiyle ilk isime girdim. 3 ay sonra birakip simdiki isime girdim. Buna torpil diyen cikabilir ama arkadasimin beni onerme sebebi alanimda iyi olmamdi. Haybeden girmedim yani.

2-Yaparim. Sonucta istedigim is ise ben o isi hakkini vererek yapacagim. Baktim yapamiyorum, zaten ya kovulurum ya da ben ayrilirim.

3- Bir sey demiyor. Simdi ben girsem bir sirkete, orada mudurun beceriksiz pezevek oglundan emir alsam bu cidden gicik bir olay. O sekilde bir is almak istemem. Ama mesela su anda calistigim yerde ortaklardan birinin ogluyla calisiyorum, herif o kadar faydali ki benim yaptigim ise, yarin dese adam psikopatligina "Ya ben kovucam oglumu, sence kovayim mi?" kovdurmam yani.


fortisvita
(26.08.14)
son soruyu da eklemek farz oldu.

4-) neden mizah?


Aerdem
(26.08.14)
1-Yaptırdım.
2-Tek yolu da olsa binlerce yolu da olsa yaptırırım.
3-Torpilsiz hiçbir bok olmaz bu dünyada. Berberde bile saçını çırağa kestirirler.

Teşekkürler :D


secilmis uye
(26.08.14)
1) evet. staj ayarlamıştım.
2) 1 saniye düşünmem.
3) umrumda değil. imkan varsa kullanırım.


1. hayır.
2. evet. zaten o okula/işe normal yollardan giremiyorsam sebebi başkalarının torpili olurdu. hakimlik sınavı, askeri liseler sınavı, polislik sınavı vs. mülakatın döndüğü her yerde birileri torpille önüne geçiyor.
3. hak yemeyin diyor.


Lim5
(26.08.14)
1 - ) akp'li bir pimapenci sayesinde birkaç yıl ünv'de burs aldım. babamın tanıdığıydı. belediyedeki excele adımı yazdılar, aydan aya yatmaya başladı.

2 - ) valla denemedim desem yalan olur. ama hiçbir işe de yaramadı. istediğim çalışma alanlarını hak etmeyecek donanımda olduğumu düşünmüyorum. gerçi hiç kimse düşünmez ama bir devlet memuru olarak daha iyi bir konumda olmayı hak ettiğimi düşünüyorum.

3 - ) ateistim. ama kesinlikle yanlış buluyorum. bizzat hiç yapmadım. yapanlara da hoş gözle bakmıyorum. ama hayatında hçbir şekilde torpille bir şey yaptırmadım diyen adam yalan söyler. değil türkiye'de dünyada geçerlidir bence torpil. az ya da çok tanış olmak her şeyi değiştirir bence. ama kabul edilebilir de görmüyorum. çok prensip sahibi biri değilim ama ben kimseye bu tarz yardım yapmamaya çalışıyorum.


siradisi00
(26.08.14)
1) Hiç yapmadım. Gerek olmadı.

2) Tek yol o olur muydu bilemiyorum ama torpildense aç kalırım gibi bişey demem, enayi miyim lan.

3) Herhangi bir dine mensup değilim, ama yanlış olduğunu düşünmekle birlikte Türkiye şartlarında bu mevzu derin kanımca. Asla "asla" diyemem.


1- Olmadi
2- Heralde yapardim. Rakiplerin yapiyor, baska sansin kalmiyor.
3- Bakis acim etik olmadigini soyluyor.


delifaruk
(26.08.14)
1)hayır
2)istanbul'a tayin düşündüğüm sıralardı. bir arkadaşım sen tercih yapınca haber ver yeter dedi. kabul etmedim.
3)nerden bakarsan bak yanlış diyor.

ayrıca ak partiye orda burda söv söv, sonra onlar üzerinden iş hallet. var böyleleri evet.(sözüm meclisten dışarı)
düzen böyle diyenler için: fuck the system


dolaysiz tumlec
(26.08.14)
1-) Bakkaldan aldım. Fitili falan var güzel

2-) Yapmak tehlikeli barut falan ama çocukken bi şişeye gaz yağı + torpilin barutu falan doldurup kendi torpilimi yaratmıştım

3-) Çok zevkli geçen 23 yaşındayken almıştım ortalığa attım baya zevkli.


e_rsin
(27.08.14)
yapmadım
doğruda bulmuyorum
şansım olsa hiç düşünmeden yapardım bugüne kadar yenilen haklarımın hesabını verecekler mi yapmazsam!
deistim


bluebey
(23.09.14)
(19)

Ada'da ev kiralamak?

Taşınacağım bu yaz. Ev bakarken dedim ki adaya mı taşınsam, işim zaten kabataş sahilde. Ne diyorsunuz? Yol çok yorar mı? Düzgün bir eve ne kadar kira öderim?
Taşınacağım bu yaz. Ev bakarken dedim ki adaya mı taşınsam, işim zaten kabataş sahilde. Ne diyorsunuz? Yol çok yorar mı? Düzgün bir eve ne kadar kira öderim?
Aerdem
(12.06.14)
kışın vapurlar iptal oluyor, aklında olsun


la noix
(12.06.14)
Ya ne kadar ödersin bilmiyorum ama nolur taşın. Allahım dünyanın en güzel şeyi olsa gerek sonbaharı, kışı adada yaşamak! Taşınırsan kasımda beni rakı-balığa çağır.


buff
(12.06.14)
İptal olacak bir gün iki gün değil mi? Uzun süreli olmaz herhalde?


Aerdem
(12.06.14)
o 1-2 gün işe gitmemek senin ya da patronun için sorun olmazsa taşın tabi


la noix
(12.06.14)
adada yaşanmaz aga.


Neden aga?


Aerdem
(12.06.14)
arabaya atlayıp bir yere gezeyim gideyim desen, sıkıntı. Vapur yolu gözleyip duracaksın. Ben rahat edemem şahsen. Çok bağlayıcı duruyor. Genç işi değil :D


Ruhum yaşlı benim. Nefret ederim arabayla gezmekten :)


Aerdem
(12.06.14)
vallahi, öyle güzel fikir ki abi... böyle bir imkanın varsa kesin taşın. her şey çok durağan gelir adada, şehre geçip gitmek de bir acayip gelir. böyle bir bağlanma, bir kopma falan... sırf romantik insan toplarsın etrafına.


helios
(12.06.14)
Benim de ileri dönük planlarımda adada yaşamak var, durma yap derim.


blossom
(12.06.14)
aynı şeyi bugün ev arkadaşımla konuştuk. iptal durumlarını bilemiyorum da, mavi marmara'nın oldukça sık seferleri var


gmzo
(12.06.14)
bizim burada yazici var. her gun yarislar baslamadan buyukada'dan buraya (burasi dedigim kabatas'tan sonra trafige gore min. 15dk) geliyor. yine bizim bir abi var emekli olduktan sonra oraya tasindi. o da usenmeden hemen hemen her gun geliyor. yalnizca yazlari orada gecirenler de oluyor. mesela iki arkadasin aileden evi var orada, onlar oyle yapiyorlar. yasanir yani. kisin konser-mac donusu falan sikinti olabilir. vapurlar 11'e kadardi kisin (diger ulasim yontemlerini bilmiyorum). bir de tatillerde gereksiz bir kalabalik oluyor. ama ona da katlanilir. benim imkanim olsa bir saniye durmazdim.

e: depremi sittir et. olunce olmus olacaksin. o sirada bunu dusunecek firsatin olmaz. bir de gecen sene bizim yazici sabah gelmisti. aksam vapurlar iptal olmustu. donememisti, kalacak yer ariyordu. bu gibi durumlari da hesaba katmak gerek. ben kendi penceremden bakinca deniz taksisi pahali diye binemezdim. kisin ya bir arkadasta kalirdim ya da annemlerde. yazin o kadar sorun olmaz yine sokaklarda halledilir bir sekilde de kisin bir kapi sart.


John Finn
(12.06.14)
sık hastalanıyorsan mantıklı olmaz. adada tam teşekküllü bir hastane yok.


s e ff a f
(13.06.14)
kalbin git diyorsa git, gitme diyen beynini sikiyi. kalbin mutlu olunca 10 sene sonra keşke demezsin en azından. önce dene baktın olmadı kiracı olduktan istanbuldaki tüm evler senin


seferyan
(13.06.14)
senelik kiralarsan bilidigim kadariyla oldukca makul bi kira verirsin.
sessiz sakin (gerci yazin baya kalabalik olur ama yine de trafik yok, onun sakinligi olur) yesillikler icinde huzurlu bir yasam surersin. ama gece hayatin varsa biraz zor. son vapur gece 12de mi, 1de mi ne. yani surekli vapura bagimli olmak sana zor gelmiyosa bence guzel fikir.


lamartin
(13.06.14)
vapurlar iptal olmuyor kış tarifesine geçiyor.
adadaki evlerin hepsinde doğalgaz yok, ozellikle eski yapılmış evlerde. ısınma konusuna dikkat edin elektrikli sobaya kalmayın.
heybeli buyukada yaz kıs yasayan nufusu fazla olan adalardan.

gece geç donme durumlarında ise en kotu deniz taksisi kullanabilirsin. kısın bildiğim kadarıyla 11'e kalmadan bitiyordu vapurlar.
tabi bir de motorlar var bundan ayrı.

seni en cok etkileyecek şey hava muhalefetinden dolayı iptal olan seferler. olur da eve donemedigin bir durum olursa ana karada kalabilecek bir kapın olsun.


nwnd
(13.06.14)
Beklenen istanbul depremi vardı? onu düşünddün mü?


titiraprap
(13.06.14)
Adada ne olacak ki depremde? İstanbul'da her yer perişan olur.


Aerdem
(13.06.14)
Fay direkt adalar fayi ya o acidan soylediler zannnederim.


elmali kurabiye
(13.06.14)
(25)

En sevdiğiniz roman? ve en sevme sebebiniz?

Nedir bu en sevdiğiniz, aşık olduğunuz roman? Ve acaba neden bu kadar çok sevdiniz bu zıkkımı?edit: nedenini de yazın. lütfen ama.
Nedir bu en sevdiğiniz, aşık olduğunuz roman? Ve acaba neden bu kadar çok sevdiniz bu zıkkımı?

edit: nedenini de yazın. lütfen ama.
Aerdem
(28.05.14)
Kitap diyelim; Otostopcunun galaksi rehberi! cok eglenceli ve okurken defalarca kez hakikaten! dedirtir bana, arada acar okurum falan hala. Iste boyle tespitleri, aciklamalari, metin cok eglenceli, derdim tasam kalmiyor okuyunca.


elmali kurabiye
(28.05.14)
sartre - akıl çağı
camus - düşüş

düşüş tam bir piçi anlatiyor benim gibi (eski). sartr da unideki ben.


doğunun limanları -amin maalouf bir de simyacı-paolo coelho yıllardır ara sıra okurum pek severim :)


burchak
(28.05.14)
Oblomov - sebebi uzun,
Körleşme - Elias Canetti - Prof. Kien kesinlikle tanınması gereken bir karakter
Dorian Gray'in Portresi - anlatması zor,
Jose Saramago'nun genel olarak kitaplarının kurgusu güzel oluyor. Çoğunu çok severim.
Eduardo Galeano - böyle bir çok konu hakkında kısa kısa yazar, enteresan şeyler okuyabilirsin,


a perfect lie
(28.05.14)
ORHAN PAMUK-İSTANBUL


jose saramago - körlük
sarstığı için.

ben ekstradan (muhtemelen neredeyse kimsenin bilmediği) göğü delen adam'ı tavsiye etmek istiyorum. roman değildir, bence öykü de değil, bilmiyorum başka bi şey.


gebere jackson
(28.05.14)
@aerdem; yalnız ilk cevaba çok güzel ayar vermişin. :)

cevablarım : victor hugo - sefiller
yaşar kemal - ortadirek
emrah serbes - behzat ç.


wide
(28.05.14)
aşık olmak değil de, grangé-şeytan yemini kurgusu çok iyi. arkasındaki fikir çok güzel. genelde kurgu roman okurum zaten.

ha aşık olduğun roman dersen, okurken ağladığım pal sokağı çocukları derim. çok küçükken okudum ama ben bu tip kitapları. dolu dolu gözlerle nemeçsek'in ölümünü okumuştum. daha da etkileyen kitap olmadı beni sanırım.


icim urperiyor
(28.05.14)
Çok fazla sevdiğim kitap var, ama en sevdiğin ne dersen Jane Austen - Aşk ve Gurur
Neden sevdiğimi bilmiyorum, belki Elizabeth'i kendime benzetiyorumdur.


Lim5
(28.05.14)
Kurk Mantolu Madonna.

Saka lan saka, icim sıkıla sıkıla zorla bitirmistim.

En sevdigim demek abarti olur belki ama hatirladigim en etkileyici roman olarak ucurtma avcisini soyleyebilirim.


cinlerle yolculuk-jamal mahjoup. adı yanıltmasın, cin falan gibi şeyler yok içinde. kitap bir yolculuk hikayesi. hem bir yerden bir yere yolculuk hem de geçmişe yolculuk. neden aşık oldum bilmiyorum.


rahvanatlargibi
(28.05.14)
Mülksüzler

"Devrim yapamazsınız, devrim olabilirsiniz ancak." dediği için severim.


conrad moricand
(28.05.14)
en sevdiğim diyemicem ama yeri bayağı ayrı olan kürklü venüs var. "oha, herif benim kadar ruh hastası olmakla kalmamış, üstüne bi de kitap yazmış" demiştim. kendi kafandaki, insanlara pek anlatamadığın şeyleri romanda görünce acayip seviniyosun. kitapla arkadaş olasın, karşılıklı çay içesin falan geliyo.


pescador
(28.05.14)
en sevdiklerimden biri kinyas ve kayra- hakan günday
kitabı her gördüğümde uff keşke okumamış olsaydım şimdi okurdum negzel dedirtebildiği için sevdim


Aşk gibi aydınlık Ölüm gibi karanlık sevdiğim romandır. neden bu kadar seviyorum bilmem :))


spartamed
(28.05.14)
Karıncalar - (bkz: Bernard Werber)
ilk aklıma gelen bu kitap hep nedense. galiba hikayesinin kurgusu biz insanların muhayyilesini epey uç noktada zorladığı için. Merak uyandırma anlamında mükemmel.
Daha sonra I.O.A^dan (bkz: Amat) - Olayın cereyan ettiği bölge olarak ve kurgu tabi. Bir de (bkz: diyavol paşa) var kitapta.
Yine I.O.A'dan Suskunlar kitabı - Şarapsız (bkz: pereveli hacı iskender efendi) sebebiyle!
Son olarak Robert Ludlum'un "Nemrut" kitabı diyebilirim, polisiye gerilim tarzı ve mükemmel kurgu.
Ulan aklıma geldikçe geliyor;
J.C.Grange - Leyleklerin Uçuşu - Final idare eder ama kurgu mükemmel.


gece lampulu
(28.05.14)
Zorba-Nikos Kazancakis

çok başka bir adam tasvir ediyor ve ben böyle bir adamla yaşamak yaşlanmak istiyorum bu kitabı okuduğumdan beri..
kaç kere de tekrardan okudum bilmiyorum..


Dicle'nin Yakarışı- Dicle'nin Sürgünleri: Mehmet Uzun

Ateşin etrafına oturmuş savaşa, sürgüne ve aşka dair hikaye dinliyor gibi hissettirdiği için


shadow journal
(28.05.14)
Lessie. İlk okuduğum roman. bir günde bitirmiştim.


umarsizca umarim
(28.05.14)
9 Kehanet(James Redfield) - Okurken yazılanların doğru olduğunu hissediyorsunuz.


foxmulder
(28.05.14)
Serenad(zulfu livaneli) hepsinin yasanmisligini hissedip,lan ..... neyse yaa,mutlaka oku


brnbrs
(28.05.14)
Hermann Hesse - Bozkırkurdu

okurken ve bitirdiğimdeki ruh halimi yazı ile anlatmam baya zor, eksik kalır ve uzun sürer muhtemelen. tek kelime ya da cümle demek gerekirse "insan" denen varlığa bir nebze daha yakınlaştırdı ve dolayısıyla kendimi kendime.


candanag
(28.05.14)
lolita

elestirdigimiz adamlar gibi konusmusuz, nedenini sildim.


John Finn
(28.05.14)
piraye

çok sevdiğim bir kız aracılığı ile ve onunla sohbet ettiğim dönemde okumuştum bana onu hatırlatıyor.


bluebey
(23.09.14)
Yaman Koray - Büyük Orfoz

Hayatta istediğim her şey var o kitapta.


Solem
(23.09.14)
(27)

hayattaki en büyük idealiniz nedir?

acaba nedir nedir? yalnız zengin olcam, süper olcam yazmayın. yok yazın onun yerine. ciddi, makul, üzerine çalıştığınız bir şey varsa onu istiyorum. teşekkürler
acaba nedir nedir? yalnız zengin olcam, süper olcam yazmayın. yok yazın onun yerine. ciddi, makul, üzerine çalıştığınız bir şey varsa onu istiyorum. teşekkürler
Aerdem
(27.05.14)
günlük hayatta: mutlu olmak, mutlu etmek.
uzun vadede: tüm dünya ülkelerini görebilmek.


dessy
(27.05.14)
ressam ve heykeltraş olmak isterdim. resimle uğraşıyorum zaten, heykele de çok meraklıyım kursa başlayacağım.


rock n roll
(27.05.14)
seni bulacam


late viper
(27.05.14)
yanlis hatirlamiyosam drogba demis yakın zamanda "hayattaki en büyük amacım iyi bir insan olmak"


sylow
(27.05.14)
çalıştığım endüstride çılgın güç ve para sahibi olup varımı yoğumu işçi kesimi gençlerinin burslu okuyabileceği bir sinema okulu geliştirmek.
bunu gerçekleştirmek için hindistan'da aktris olmayı planlıyorum.
ivit.


raavann
(27.05.14)
Süpermen olmak istiyom. Betmen de olur ama süpermen öncelikli. Sonuçta süpermenin gözleri lazerli, kendi kendine uçabiliyo ve kıriptonlu :)


armagan
(27.05.14)
idealim yok televizyonun taksidi bitince onuda alıcam


all girls dream
(27.05.14)
gerçekleştirebileceğim, şu an için gerçekçi olan hedeflerden öncelikli ikisi yazar ve pilot olmak. bunun dışında elektronik müzik yapabilmeyi, istediğim gibi bir adam olabilmeyi falan isterdim. ama önce yazmak ve uçmak.

bir de ilgi ve sevgi gösterince götü tavana vurmayan, yaşadığı ilişkinin ağırlığını kaldırabilecek sağlam bi mistress istiyorum. bdsm olayı değil ama. hayata yayılabilecek bir şey. yazılarımda bana ilham versin. neblim kimseyle paylaşamadıklarımızı birbirimizle paylaşabilelim. o tarz bir insan.


pescador
(27.05.14)
Pideci acmak.


kutsalbok
(27.05.14)
su anki en buyuk idealim kendimi onumuzdeki subat ayinda gordugum gibi olmak. hayatimda pek cok degisiklik yapmam gerekecek bunun icin, onumuzdeki aydan itibaren de bu degisiklikleri peyderpey hayata gecirecegim, bakalim nasil olacak.


fakyoras
(27.05.14)
En yakın zamanda ulaşılabilir iki tane idealim var.

-İyi bir işim var ama vardiyalı çalışıyorum.Yakında terfi alıp normal mesaili çalışmaya başlamayı istiyorum.Son bir senedir yakında diyorlar ama umudumu kaybetmemeye çalışıyorum.
-En düşük donanım seviyesinde bir arabam var.Gittiğim berberde de aynı arabanın en üst donanım seviyelisi var.Yakın zamanda satmayı planlıyor.Kendi aracımı düşündüğüm fiyata satmak ve sıkı bir pazarlıkla diğer arabayı almak istiyorum.


Evocati
(27.05.14)
drogba +1


exlibris
(27.05.14)
Kararsızlığımı yenmek.

Aşçı olöak ile scout olma arasında gidip geliyor hayallerim. Tabi ki aşçı olmak her türlü mümkün. Ama gönül ister ki Beşiktaş'a scout olayım. Bu aralar araştırmaya bile başladım.


aguilas negras
(27.05.14)
yazın bir kenara.üniversite kurmak.


dünyayı tek devlet, tek bayrak ve sivası başkent olarak birleştirmek istiyorum. sonra dünyadaki açlık, hastalık, para, kapitalizm, komünizm, demokrasi gibi sorunları ortadan kaldırıp uzayı ve insanı anlayacak büyük araştırmaların yapldığı bir aydınlanma çağını başlatmak istiyorum.


kallesnikof
(27.05.14)
tum korkularimdan arinmak.


John Finn
(27.05.14)
tik atmamissin, daha cok cevap gor diye verdim linki. oradaki cevabimi yapistirayim en iyisi.

Dunyanin her kitasinda wingsuitle close contact base jumping yapmak. Buna gotum yemez ama, olmek istemiyorum.

Redbull air racing de yarismak. Bu olabilir ama zor.

Deltakanatla bir dunya rekoru kirmak. Bu olur, olacak. Ama yine de sinirlari zorluyor.


bireysel olarak yurtdisinda calismaya baslamak var, almanya ozellikle. kanada da ihtimaller arasinda.

ama daha uzun vadeli olanlar arasinda, egitim uzerine bisiler yapmak var. yeni nesil egitim teknolojileri uzerinde arastirma/gelistirme yapmak istiyorum ciddi anlamda. birisi universite acmak demis mesela yukarda, onun gibi farkli bi okul acmak cok isterim.


hjarteblod
(27.05.14)
rahat bi adam olmak. insanlara alışmak.


sttc
(27.05.14)
sayfiye (dağ evi)
golden retriever
honda cbr 250cc
specialized s-works
daktilo
kütüphane ve binlerce kitap
kalem
kağıt
müzik
yalnızlık


papillon7
(27.05.14)
en kısa zamanda bu cevaba tik almak :p
kuledibinde ev.


gündüz m
(27.05.14)
başladığım romanları bitirmek istiyorum. sonra da kitapçıların raflarında görmek. gördüğüm gün de deniz kıyısına gidip bu duyuruya yazdığım cevabı düşünürüm herhalde. en büyük idealimin bu olduğuna şu an karar verdim çünkü.


neyse iste, onu bulmak...


o da olur
(27.05.14)
Rio'ya yerleşmek


mehmet lutfi
(28.05.14)
okulu bitirip bilgisayar mühendisliğine geçmek düzenli ilişki kurmak


bluebey
(23.09.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.