Giriş
(3)

matlabda txt dosyasından data çekmek istiyorum

ama textin içindeki data şu şekilde verilmiş. Nasıl iki kolonlu bir matrix halinde çekebilirim bunu?
ama textin içindeki data şu şekilde verilmiş. Nasıl iki kolonlu bir matrix halinde çekebilirim bunu?
Cézanne
(18.02.20)
o arada tab mı var boşluk mu?


sttc
(18.02.20)
textid = fopen('text.txt','r');
formatSpec = '%f %f';
sizeA = [2 Inf];
BLUE = fscanf(textid,formatSpec,sizeA);

ilk satırı da alır bu ama onlar sonradan silinir. arada bir sürü boşluk varsa da sapıtabilir.


ron dennis
(18.02.20)
Arada boşluk var. Kod yazmadan direkt import data diyerek halledebildik. İki ayrı sütun şeklinde alıp iki farklı vektör olarak workspace’e aktarmayı başardık. Yine de yardımınız için teşekkür ederim :)


Cézanne
(18.02.20)
(3)

şifre üretme ve depolama uygulamalarına nasıl güveniyorsunuz?

Dünyaya karşı güveni sıfır olan bir insan olarak, bu uygulamaların hiçbirinin gerçek bir güvenlik sağlamadığını, tam tersi güvenlik ararken daha fena bir biçimde tüm şifreleri görebilecek üçüncü bir partiye bunları verdiğimizi düşünüyorum. Arkada nasıl şifrelemeler döndüğünü, neden bize bu servisi s
Dünyaya karşı güveni sıfır olan bir insan olarak, bu uygulamaların hiçbirinin gerçek bir güvenlik sağlamadığını, tam tersi güvenlik ararken daha fena bir biçimde tüm şifreleri görebilecek üçüncü bir partiye bunları verdiğimizi düşünüyorum. Arkada nasıl şifrelemeler döndüğünü, neden bize bu servisi sağlayan uygulamaların/programlamacıların bu şifreleri göremeyeceğini, neden bu uygulamalara güvenebileceğimizi teknik bir biçimde açıklayacak veya kaynak önerip ön yargılarımı kırmama ve aydınlanmama yardımcı olacak biri var mı? Teşekkür ederim şimdiden!

edit: kaynak türkçe veya ingilizce olabilir fark etmez
Cézanne
(05.02.20)
tech.co
kısacası diyor ki asla emin olamazsın ama daha güvenli bir yol yok, tamamen ezberlemekten başka.
ben belirli sayı, harf ve karakterlerin farklı kombinasyonlarını kullanıyorum; belirli bir düzende düzenli olarak yeniliyorum. bunun alternatifi bir yere kaydetmekse ve kullanışlılığı da bekliyorsak bu tip uygulamalar en güvenilir alternatif.


Bruce
(05.02.20)
Uzun sure bunlari kullanmamakta direndim ama cok da bir alternatif kalmadi. Simdi baktim, password managerda 128 tane oge var. Eger ben bunlari kafamda tutacak olsaydim muhtemelen 3-4 farkli sifrem olacakti, dolayisiyla da 80-100 hesap ayni sifreyi kullanacakti. Boyle her biri ayri sifre kullaniyor, biri patlarsa digeri etkilenmiyor.

Peki password manager patlarsa ne olacak? Burada saniyorum hemen hepsi benzer mantikla isliyor; sifrelerin senin cihazinda, senin master sifrenle encrypt edilip sonra onlarin serverlerina gonderiliyor (Ki sifrelerin baska cihazlar arasi senkronize olabilsin). Dolayisiyla birileri serverlari patlatsa bile senin master sifren olmadan bir sey yapamiyorlar. Bu noktada iki buyuk risk var

1 - Master sifrenin calinmasi
2 - Cihaz uzerinde aktif oturumdan sifrelerin calinmasi: Sanirim bir iki password managerda sitelerde gezinirken javascript vb. exploitlerle bu tur bir sey yapilabilecegi gosterildi ancak pratikte kullanildigini hatirlamiyorum

Bu asamada guvenligi bir seviye oteye almak icin yine en iyi yapilacak sey mumkun olan her yerde 2 faktorlu dogrulamayi kullanmak.


salihdt
(06.02.20)
hiçbirine güvenmiyorum. mailler dahil internetin hicbir mecrasında sakladığım şifre, veri, kısisel bilgi yoktur. bütün şifrelerimi de en kötü ayda bir değiştiririm.


şifre
(06.02.20)
(1)

Levi’s kotları geri alıyor mu?

Belli yerlerinde küçük yırtıklar olan iki levi’s kotum var. Bunları atsam mı satsam mı bilemedim. Bi arkadaşım, mavinin eski kotları alıp yeni kot satın alırken indirim yaptığını söylemişti. Acaba levi’sta da böyle bir şey var mı? Hiç duydunuz mu?
Belli yerlerinde küçük yırtıklar olan iki levi’s kotum var. Bunları atsam mı satsam mı bilemedim. Bi arkadaşım, mavinin eski kotları alıp yeni kot satın alırken indirim yaptığını söylemişti. Acaba levi’sta da böyle bir şey var mı? Hiç duydunuz mu?
Cézanne
(31.01.20)
Sitesinde daha bugun gordum. Var gibi.


nax
(31.01.20)
(4)

kabine alacağım çantaya kavanozda salça koyabilir miyim?

Anneannem salçalı sos yapmış, sıvı sayılmaz. 700g'lık kavanozu doldurmuş. bunu kabine alacağım sırt çantasına koysam sıkıntı çıkarırlar mı ikinci güvenlik kontrolünde? Havaalanı adnan menderes.
Anneannem salçalı sos yapmış, sıvı sayılmaz. 700g'lık kavanozu doldurmuş. bunu kabine alacağım sırt çantasına koysam sıkıntı çıkarırlar mı ikinci güvenlik kontrolünde? Havaalanı adnan menderes.
Cézanne
(25.01.20)
Evet çıkarırlar,krem de sıvıdan sayılıyor,O da benzer özellikte gibi duruyor.Boşuna ziyan olur,kabinde değil de bagajınızda tasımanız uygun olur.Yoksa ziyan olur hiç yoktan.Genelde ürünlerin hacmine bakıyorlar ayrıca doluluk oranından ziyade.


zeyna
(25.01.20)
cam olduğu için almıyorlar hocam, yoğurt kabına koyun geçirin :)


benaslinda
(25.01.20)
soslar yarı katı evet ama sıvı olarak kabul ediliyor, almazlar kabine ziyan olur. Aşağı vereceğiniz bagaja koyun güzelce sarıp.


anthemis nobilis
(25.01.20)
krem, nutella bile artık sıvı statüsünde yani yakalarlarsa alırlar.

yakalamama şansları yok. kabin bagajınıza almayın. normal bagajınıza koyun sıkıntı olmaz.


ozdek
(25.01.20)
(3)

Dolar-Euro ve faiz ile ilgili bir soru

Parasal mevzulardan zerre anlamayan bir insan olarak şunu merak ediyorum: Euro-dolar paritesi oldukça stabil görünen ve bire yakın bir değerde (ya da bilmediğimden ben stabil sanıyorum). Fakat türkiyedeki bankalar vadeli mevduat hesaplarında euro’ya aylık %0,15 gibi faizler verirken dolara %1,6 gibi
Parasal mevzulardan zerre anlamayan bir insan olarak şunu merak ediyorum: Euro-dolar paritesi oldukça stabil görünen ve bire yakın bir değerde (ya da bilmediğimden ben stabil sanıyorum). Fakat türkiyedeki bankalar vadeli mevduat hesaplarında euro’ya aylık %0,15 gibi faizler verirken dolara %1,6 gibi bir faiz veriyorlar. O halde dolara olarak vadeliye yatırıp euro’ya çevirerek kar etmemiz neden mümkün değil? Mümkün değil diyorum çünkü böyle bir şey olsa bankalar bunu yapmazdı. Olayın matematiğini çözemedim. Aydınlatmak isterseniz çok sevinirim ve teşekkür ederim.
Cézanne
(15.01.20)
mümkün.
bankalar bunu yapıyor çünkü avrupa ve abd merkez bankası böyle istiyor. banka da sonuçta senden aldıgı parayı ayrıca kullanıyor


dafuq
(15.01.20)
faiz ülkelerin enflasyonuyla da alakalı biraz. ab'de enflasyon yok gibi bir şey. abd'de %3 civarı diye biliyorum


argent dawn
(15.01.20)
Avrupa merkez bankası reel faizi düşük tutma yönünde bir politika izliyor. FED ise daha esnek faiz konusunda. Evet bir yıllık dolar mevduatı daha çok kazandırır euroya göre. Yalnız buradaki fark çok az ve zaten bankada alım satım işlemi yaparken kambiyo vergisi dahil %1'e yakın bir komisyon ödüyorsun. Yıllık alacağın faizi zaten en başta bankaya götürüp veriyorsun. Diğer yandan burada bir risk de var. EUR/USD paritesi o kadar da stabil değil. Haftalık %1'lik oynamalar gayet normal. Makul bir yatırım değil tarafımca.


cyberium
(15.01.20)
(10)

bankalar neden kültür sanata yatırım yapıyor?

İş Bankası ve Yapı Kredinin yayınları var, Akbank'ın Beyoğlu'nda galerisi var, hem Garanti'nin hem Akbank'ın caz festivali var, Akbank'ın kısa film festivali var diye uzayıp giden bir liste var. Türkiye'de neden bankalar kültür/sanata bu kadar yatırım yapıyorlar? Dünyanın her yerinde bu tarz yatırım
İş Bankası ve Yapı Kredinin yayınları var, Akbank'ın Beyoğlu'nda galerisi var, hem Garanti'nin hem Akbank'ın caz festivali var, Akbank'ın kısa film festivali var diye uzayıp giden bir liste var. Türkiye'de neden bankalar kültür/sanata bu kadar yatırım yapıyorlar? Dünyanın her yerinde bu tarz yatırımları genelde bankalar mı yapıyor? Neden Türkiye'de bankalar böyle bir misyon üstlenmiş durumda?
Cézanne
(25.12.19)
Fikrimce;

Sektör gereği görece eğitimli kişilerden oluşuyorlar yönetimden en alta kadar. Beyaz yaka denince ilk akla gelen sektör de bankacılık malum. Zevkleri bu yönde. Olmayan biri bile olsa içine girince benziyor diğerlerine.


influx
(25.12.19)
1- hitap ettigi kitleye yönelik olumlu kurumsal kimlik olusturuyorlar.
2- aynı zamanda reklamlarini yapmis oluyorlar, televizyona verecegi reklam parasi ile bir etkinlik sergi düzenler banka.
3- vergiden düsüyorlar.


proteus
(25.12.19)
Vergi avantaji oluyor. Sadece bankalar degil, bir cok buyuk sirketler grubu yapıyor bunu.


stavro
(25.12.19)
Müşterilerin banka tercihlerini etkiliyor. Bir de bu var:
www.aydinlik.com.tr


Erva
(25.12.19)
Türkiye'de sanata en çok yatırım yapan Koç grubudur.

nedeni

proteus +1


Vergi ile ilgili olarak; vergiden düşünce kar etmiş olmuyorlar.

100 lira gelirime %15 ödeyeceğim ve elimde 85 lira kalacak.
100 lira gelirim oldu, 20 lirası ile sosyal sorumluluk projesi yaptım, 80 lira üzerinden %15 vergi ödeyeceğim elime 68 lira kalacak. aslında 20 liranın 18 lirasını harcamış oldum, 2 lirası yine vergiye gitti.

Sanmıyorum ki sadece türkiyede böyle olsun; ki bir google araması ile ingiltere bankasınında başka türlü etkinlikleri olduğunu gördüm.

bu etkinliklerden para kazanıyorlar sonuçta sosyal sorumluluk projesi yapıp insanlara bedavaya vermiyorlar biletleri, yada kitapları bedava dağıtmıyorlar, uygun fiyatlı olabiliyor, bazı festivallerde ücretsiz etkinlikler de olabilir. tabii her zaman kar edilecek diye bir şey yok, bazen süreklilik, istikrar vs. için bazen prestij için üst üste zarar bile etse bankanın finans gücü ile devam edebiliyorlar.

Aynı şekilde özel sektör destekli veya özel girişimlerle başlayan, bir kaç kez yenilendi diye hemen kendisine geleneksel ön ekini ekleyen festivaller de oldu, ancak kötü bir ekonomik dönem (ki türkiyede hiç eksik olmuyor malum) sonrası tarihin hatıratlı bölümünde yer aldı.


selam
(25.12.19)
Bankalar ellerinde tuttuklari tasinmazlari 3 yil icinde elden cikartmak zorundalar. Cok kiymetli binalari satmamak icin hop hemen sanat galerisi. Ayrica tum giderler vergiden dusuyor. Ve ve ve sanatla ilgilenenler zenginler. Bankalarda da zenginin parasi var.


karlmarx
(25.12.19)
Karlmarx iştirakine gayrimenkul ü satıp o yükümlülükten kurtulabilir banka. Neden sanat galerisi için kassın ki


fistikthecat
(25.12.19)
vergi
+mis gibi hazır hedef kitleye pr


jimjim
(25.12.19)
@Selam ilk senaryoda elinizde 85 lira ve sıfır reklam
ikinci senaryodaysa 68 lira, reklam, marka kimliğine katkı kalıyor elinizde.

Hedef kitlenin zevkine göre yatırım yapılıyor. Jazz görece daha yüksek refah seviyesindeki insanlara hitap ediyor. Parası olup banka kullanmayanlar da pek az.

Sık tüketilen yerli alkollü içecek markalarının konserleri ve spor müsabakalarını desteklemeleri gibi bu. Potansiyel tüketici nerede olacaksa marka da evvelden o köşeyi kapıyor.


Etanglement
(27.12.19)
(3)

kulak üstü kulaklıkla nasıl bere kullanıyorsunuz?

sınav dönemi aklıma takılanlar köşesine hoş geldiniz
sınav dönemi aklıma takılanlar köşesine hoş geldiniz
Cézanne
(07.12.19)
Berenin üstüne takıyorum


prole
(07.12.19)
Berenin üstüne +1


kablelvuku
(07.12.19)
Üşümeyi göze alıp bere takmıyorum


(1)

hp tablet için kalem

HP detachable laptopum var. bunu tablet olarak kullanmak istiyorum genel olarak. Windows ink uygulaması ile derslerde notlar alıp pdf şekilde verilen ödevleri üstlerine çizerek çözmek istiyorum. Bu amaçla tablet kalemi önerisi rica ediyorum sizlerden. Apple pen kullanabilir miyim bu tabletle ve wind
HP detachable laptopum var. bunu tablet olarak kullanmak istiyorum genel olarak. Windows ink uygulaması ile derslerde notlar alıp pdf şekilde verilen ödevleri üstlerine çizerek çözmek istiyorum. Bu amaçla tablet kalemi önerisi rica ediyorum sizlerden. Apple pen kullanabilir miyim bu tabletle ve windows ink uygulamasıyla? HP'nin şöyle bir kalemini buldum, eğer iyiyse bunu alabilirim ama satan bir yer de göremedim.

www8.hp.com

Bütçe: 500'ün üstüne çıkmasa iyi olur

not: ucu yuvarlak olan, scrikss tükenmez kalemlerin arkasında gelen dokunmatik zımbırtı değil daha eli yüzü düzgün, ucu ince, input düğmesi olan bir şeyler arıyorum, şimdiden teşekkürler ^^
Cézanne
(30.11.19)
aynısından var bende hp ile kullanıyorum. ekran dokunmatikse destekliyor sanırım.

yine de 9 aydır kullanan biri olarak o ödevleri çıktı alıp kalemle çizerek çözün derim o kadar da süper değil hatta neden kullanmaya çalışıyorum bilmiyorum bile. apple pen bilemiyorum ona bütçem yok.

yine de kişiye göre değişir tabi bu durum bazısı çok dijitaldir. belki ben de alışırım falan.


ozdek
(30.11.19)
(4)

resmi/akademik mail hitabet

staj ayarlamak için yetkili birine mail ile ulaşacağım. "sayın *ad* *soyad*," şeklinde mi yazmalıyım yoksa "sayın *soyad*," şeklinde mi? ya da ikisi de mi olmaz, daha resmi daha şık bir yolu var mı?
staj ayarlamak için yetkili birine mail ile ulaşacağım. "sayın *ad* *soyad*," şeklinde mi yazmalıyım yoksa "sayın *soyad*," şeklinde mi? ya da ikisi de mi olmaz, daha resmi daha şık bir yolu var mı?
Cézanne
(25.11.19)
"Xx Bey/Hanım merhaba,"

Daha uygun olur diye düşünüyorum. En azından özel sektör deneyimim bana bunu öğretti. Resmi kurumlardan kişilere giden resmi yazılar senin söylediğin gibi gönderiliyor genelde.


prole
(25.11.19)
Hanım mı bey mi bilemediğimiz bir durumsa Sayın İsim Soyisim.


heritage
(25.11.19)
Değerli bilmemkim


curukturpkokusu
(25.11.19)
akademik ortamsa bey/hanim denmez.

basliktaki soruya gelince "sayın *ad* *soyad*,"


hot potato
(25.11.19)
(1)

Uçakta kabinde gamboç

Taşıyabilir miyim? Daha önce yapmadım. Bir sırt çantam bir kabin boy valizim ve bir de gamboçum olacak. Havayolu türk hava yolları. Kabine alırken sorun çıkarırlar mı üç parça eşya olacağı için?
Taşıyabilir miyim? Daha önce yapmadım. Bir sırt çantam bir kabin boy valizim ve bir de gamboçum olacak. Havayolu türk hava yolları. Kabine alırken sorun çıkarırlar mı üç parça eşya olacağı için?
Cézanne
(11.11.19)
sorun değil, içinde giysiniz varsa hostesten rica ederseniz asıyorlar bile.


inekadam
(11.11.19)
(5)

sık bilek burkulması

her ay en az iki kere olmak üzere bileğim burkuluyor ve bazen düşüyorum. ayakkabıdan bağımsız olduğuna eminim, en rahat spor ayakkabımla da botla da burkuluyor. acaba bileklerime güçlendirmek için yapabileceğim bir şey var mı? veya bu durumun başka bir çözümü olabilir mi?
her ay en az iki kere olmak üzere bileğim burkuluyor ve bazen düşüyorum. ayakkabıdan bağımsız olduğuna eminim, en rahat spor ayakkabımla da botla da burkuluyor. acaba bileklerime güçlendirmek için yapabileceğim bir şey var mı? veya bu durumun başka bir çözümü olabilir mi?
Cézanne
(03.11.19)
Kalf kası egzersizleri işe yarayabilir. Ayakta bulundugunuz yerde parmak uclarinda yukselip alcalin.


msb
(03.11.19)
Merdiven antrenmanı yapman gerek. Mobilite sorunun olabilir


Gecikmeli Tapa
(04.11.19)
Daha önce sert bir burkulma yaşadıysanız oradaki bağlar esnemiş olabilir. Ben de sert bir burkulma vakasından sonra gittiğim doktordan duymuştum bunu. Artık o bileğiöin sık sık burkulcağını söylemişti.


bigcaptain
(04.11.19)
bu sebeple ameliyat olmuş birisiyim zamanında. denildiği gibi çok sert burkulmalar neticesinde halk arasında "yer etme" olarak bilinen bağların belli bir düzeyin ötesinde zayıflaması ya da açılması -tıbbi terim karşılıklarını ben de bilmiyorum- düz yolda bile burkulabilir hale geliyor ve özellikle ayakkabının yapısından öte yolların eğri büğrü boşluklu olması falan bu olasılığı artırıyor (ben de yoldaki burkulmalar bu tür boşluklara ayak girince oluyordu). ameliyat ile kurtuluyorsun en sonunda ama o zaman bile basketbol gibi burkulma olasılığı yüksek sporlardan uzak durman isteniyor.


candanag
(04.11.19)
Baglarinizda sikinti olabilir, baktirin


(1)

bilgisayar adaptörü kıvılcım atıyor

markası asus ve bir iki istisna hariç neredeyse her fişe takışımda kıvılcım çıkarıyor bu adaptör. iki yıl olmak üzere şu ana kadar hiçbir şey olmadı fakat her seferinde bi korkuyorum. bu arada adaptörün prize giren iki ucundan birinde hafif bir kararma var. kendi kendime lehimle falan çözebileceğim
markası asus ve bir iki istisna hariç neredeyse her fişe takışımda kıvılcım çıkarıyor bu adaptör. iki yıl olmak üzere şu ana kadar hiçbir şey olmadı fakat her seferinde bi korkuyorum. bu arada adaptörün prize giren iki ucundan birinde hafif bir kararma var. kendi kendime lehimle falan çözebileceğim bir şey mi yoksa servise vermeli miyim?

adaptör tam olarak şu: urun.n11.com
Cézanne
(31.08.19)
sıkıntı belki de prizdedir. hoş bir şey değil ama söyleyeyim. ısınıyor ve kararıyor bir yerleri eritip kısa devre bile yapabilir.


turbo sadık
(31.08.19)
(3)

kahverengi çapaklı kedi gözleri

sokaktan çok küçükken sahiplendiğimiz, şu anda dört aylık olan kedimizin eve geldiğinden beri upuzun (gözü boyunca çapak çıkıyor), sümüksü, bazen kahverengi, bazen kırmızımsı kahverengi çapakları oluyor her gün. Olabildiğince elimizle temizliyoruz. O gün temizledikten sonra tekrar oluşmuyor fakat so
sokaktan çok küçükken sahiplendiğimiz, şu anda dört aylık olan kedimizin eve geldiğinden beri upuzun (gözü boyunca çapak çıkıyor), sümüksü, bazen kahverengi, bazen kırmızımsı kahverengi çapakları oluyor her gün. Olabildiğince elimizle temizliyoruz. O gün temizledikten sonra tekrar oluşmuyor fakat sonraki sabah yeni bir çapakla günaydın diyor. önemli bir şey midir yoksa hep olur mu? veterinere gidelim mi yoksa elimizle temizlemeye mi devam edelim?
Cézanne
(03.07.19)
Annesi tarafından büyütülmemiş kedilerde görülüyor bu. Annemle damla kullanmıştı. Veterinere bi sorsanız iyi olur.


lcha
(03.07.19)
çayla temizleyin, bir pamuk veya peçeteye soğumuş çayı dökün ve gözü temizleyin, diğer göz için temiz bir pamukla aynı işlemi uygulayın. Birkaç gün sonra geçer muhtemelen. geçmezse borik asit deneyebilirsiniz. (borik asiti temiz bir suya %3 olacak şekilde katın çalkalayın, bu karışım gözün içine kaçmasın)


kerkük zindanı
(03.07.19)
Benim 10 yaşındaki kedimde hala var. Bir ara başka bir şey için antibiyotik tedavisi görmüştü uzun süre. Bir tek o sırada kesilmişti. Sonra gene başladı. Veterinerimiz bir zararının olmadığını söylemişti ama siz gene de kendi veterinerinize sorun. Ne olur ne olmaz.


inawen
(03.07.19)
(6)

Uçağa valizde içki sokabilir miyim?

Daha önce bir litrelik su şişesine koyup valizde bagaja verip taşıyabilmiştim ama baya zaman oluyor. Bir hafta önce anadolu jet'le seyahat ederken, valizimi verdiğimde içinde sıvı olup olmadığını ve ne olduğunun sordular. Şimdi sun express'le gideceğim ve iki buçuk litre alkol var yanımda sıkıntı çı
Daha önce bir litrelik su şişesine koyup valizde bagaja verip taşıyabilmiştim ama baya zaman oluyor. Bir hafta önce anadolu jet'le seyahat ederken, valizimi verdiğimde içinde sıvı olup olmadığını ve ne olduğunun sordular. Şimdi sun express'le gideceğim ve iki buçuk litre alkol var yanımda sıkıntı çıkar mı bagaja versem?
Cézanne
(28.01.19)
Uçak altına verirsen sorun olmaz.


zoghurt
(28.01.19)
@zoghurt kesin mi? Çünkü uçak altına verirken ne olduğunu sordular 7 gün önce


Cézanne
(28.01.19)
uçak altında sıkıntı yok. daha yeni 7 şişe ile döndüm.


biergarten
(28.01.19)
uçak altına yapıştır gitsin
soran götlüğüne sormuştur


liriamer
(28.01.19)
Güzelce sarıp sarmala ama. Valizleri nasıl attıklarını biliyorsun.


habarbey
(29.01.19)
Yolcu yanında sıvı yasak, ama bagajda sıvı (yasal limitler dahilinde) sıkıntılı değil.


SiyamkedisiZorro
(29.01.19)
(2)

Türkiye'de farklı orkinos çeşitleri var mı?

Türkiye'de sadece Skipjack türü orkinoslar satılıyor (dardanelin konserve ton balığı). Araştırdığım kadarıyla İzmir'de orkinos çiftlikleri var ama galiba hepsini Japonya'ya ihraç ediyorlar. Türkiye'de bigeye orkinos ya da mavi yüzgeç orkinos bulabileceğim bir yer var mıdır? Tercihen çiğ halde alıp b
Türkiye'de sadece Skipjack türü orkinoslar satılıyor (dardanelin konserve ton balığı). Araştırdığım kadarıyla İzmir'de orkinos çiftlikleri var ama galiba hepsini Japonya'ya ihraç ediyorlar. Türkiye'de bigeye orkinos ya da mavi yüzgeç orkinos bulabileceğim bir yer var mıdır? Tercihen çiğ halde alıp ben pişirmek istiyorum.
Cézanne
(23.01.19)
Bodrum da oltayla yazılı orkinos tutuyoruz bol bol yazları, bilmem iş görür mü:)


Maalesef aradığım farklı bir tür. Yazılı orkinos daha küçük bir akrabası oluyor galiba bu saydıklarımın. Yine de teşekkür ederim.


Cézanne
(23.01.19)
(4)

ana sınıfında oynadığım bilgisayar oyununu arıyorum

kız meslek lisesi uygulama ana okuluna gidiyordum. 2002-2004 yılları olsa gerek. oradaki bilgisayarlarda "küçük adam" dediğimiz bir oyun vardı. mario'ya benziyordu, yine bir karakter vardı ve çeşitli engelleri aşarak ilerliyordu. galiba büyüyüp küçülebiliyordu da. kurgusunu tam olarak hatırlamıyorum
kız meslek lisesi uygulama ana okuluna gidiyordum. 2002-2004 yılları olsa gerek. oradaki bilgisayarlarda "küçük adam" dediğimiz bir oyun vardı. mario'ya benziyordu, yine bir karakter vardı ve çeşitli engelleri aşarak ilerliyordu. galiba büyüyüp küçülebiliyordu da. kurgusunu tam olarak hatırlamıyorum, grafikleri 8 bit idi, muhtemelen 90'larda çıkmış bir oyundu. böyle bir oyun hatırlayan var mı? aradım ama bir türlü bulamadım.
Cézanne
(16.01.19)
(bkz: dangerous dave)


datnet
(16.01.19)
büyüyüp küçülmeyeni prince of persia olabilir.


alperz
(16.01.19)
Bi tom boy vardi bi de keystone kaypers. He bunlar atarideydi gerci


red g
(16.01.19)
dangerous dave'miş çok teşekkür ederiiim


Cézanne
(17.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.