Giriş
(1)

Sakal tıraş makinesi tavsiyesi, sıfır almalı?

Alttaki duyuruma istinaden:Arkadaşlar max 500 TL bizzat deneyimlediğiniz ya da araştırıp bulduğunuz sakal tıraş makinesi tavsiyeniz var mı sıfır alan makina?BONUS: Tıraş makinesi mi, tıraş makinası mı?
Alttaki duyuruma istinaden:

Arkadaşlar max 500 TL bizzat deneyimlediğiniz ya da araştırıp bulduğunuz sakal tıraş makinesi tavsiyeniz var mı sıfır alan makina?

BONUS: Tıraş makinesi mi, tıraş makinası mı?
Cesario
(14.07.19)
Makine doğrusu.

(bkz: moser)


marsargo
(14.07.19)
(6)

Erkeklere sakal tıraşı "olamama" sorusu?

Arkadaşlar iş yerinde sinekkaydı tıraş isteniyor. Sakalların çıkış yönüne doğru alıyorum hem de 5 bıçaklı jilet ile ama 1 günlük sakal gibi sakal kalıyor almıyor. Ters alınca da batık, kıl dönmesi vs oluyor. Ters alınca bile %100 sinekkaydı olmuyor, boyunda vs 1 günlük sakal kalmış oluyor.Yüzüm pata
Arkadaşlar iş yerinde sinekkaydı tıraş isteniyor. Sakalların çıkış yönüne doğru alıyorum hem de 5 bıçaklı jilet ile ama 1 günlük sakal gibi sakal kalıyor almıyor. Ters alınca da batık, kıl dönmesi vs oluyor. Ters alınca bile %100 sinekkaydı olmuyor, boyunda vs 1 günlük sakal kalmış oluyor.

Yüzüm patates tarlasına dönmüş durumda. Elm Sokağındaki Freddy gibi oldum.

Bugün sakal çıkış yönüne doğru aldım ama bildiğiniz kirli sakal gibi duruyor ve iş öyle gidicem. Canım yanıyor çünkü ters alınca ve ters alınca bile kirli sakallı gibi duruyorum.

Erkek erkeğin halinden anlar mı iş yerinde laf yesem hatta savunma yazdırılmak istense?

"Yarın kendi jiletimi getireyim gözünüzün önünde olayım"? desem?

Katı bir iş ortamı var. Askerdekiler vs herkes şaşırmıştı sakal olayıma, yok almıyor arkadaşlar. Bebek g.tü gibi yumuşak derim ve seyrek sakallarım var ama yok almıyor jilet.

Sonunda makina alıcam. Makina daha iyi alıyor.

edit: jilet önerisi ile gelmeyin. 5 bıçaklı en güvenli jilet ile bile kulağımı kaşımı gözümü kesebilecek kadar kazmanın en önde bayrak sallanıyım.
Cesario
(14.07.19)
www.hepsiburada.com

Şöyle bir şey alın kesinlikle sonuç veriyor.


Beyaz tenliysen sakal diplerin cok belirgin duruyordur belki.

Ayrıca konu dışı tavsiye başka iş bulun bence hocam o nasıl işyeri öyle gulag kampında mı memuriyet


Şikayet gelmediyse durduk yere dertlenmeyin. Şikayet gelirse de çıkın hakikaten o nasıl bir iş yeri.


chavezding
(14.07.19)
deneme yanılma yoluyla en uygun traş köpüğü traş kremi ve bıçagını seçmen lazım. herkes mach3 diye bayılırken benim yüzüme blue3 süper oluyor. benim sakallarım aşırı sert yüzüm yağlı cilt, sakalımı ve yüzümü önce sıcak su ile gevşetip sabunla 2 kere yıkayıp yağ ve ölü deriden arındırıp sıcak duşun altında traşımı olup çıktıktan sonra krem sürüyorum şayet bunları yapmasam hem traş olurken canım yanar hemde kesiklerle dolu tahriş olmuş cilt ile gezerim tüm gün. böyle açıklayınca uzun işlemmiş gibi geliyor ama pratik oluyor bana.


Fritz-X
(14.07.19)
Evinizin yakinlarinda uygun fiyatli bir berberle anlassaniz? Bir sureligine sabahlari ise gitmeden tras olsaniz orada?


nax
(14.07.19)
aynısı askerde bana da oluyordu. beyaz tenliyim ve cildim baya hassas. mach 3',ü bile en fazla 2 kez kullanıyordum. bıçak degiştirmesem tahriş yapıyordu ve almıyordu. diğer çocuklar zombi gibi mach 3 ' leri fusion' ları haftalarca kullanıyordu.

çözümü kullan at tarzında bulmuştum. derby gibi çok para olmayan 3 bıçaklıdan alıyordum çarşıda. bir paketin içinde 10 tane vardı ve 10 gün demekti.

ondan sonra tahriş falan olmadı. bu şekilde tersten bile alınca sorun olmadı bende.

toptan çözüm olarak sıfır alan kaliteli bir makine al. alana kadar da kullan at tarzı, aynı bıçakla ikinci defa tıraş olmayacağın bir çözümü dene bir de.


Neill
(14.07.19)
(4)

İngilizce iş mülakatında sağlam çuvalladım, normal mi?

Arkadaşlar b2 düzeyi ingilizcem var. Ama speaking pratiğim pek yok. Yani hep bir ezber kalıpla konuşuyorum işte vs. İş mülakatına girdim ama daha ilk baştan hatalar yaptım. Skype üzerinden oldu. Karşı tarafta İtalyan asıllı biri vardı. İngilizce'yi advance düzeyinde konuşuyordu ve benim seviyeme ini
Arkadaşlar b2 düzeyi ingilizcem var. Ama speaking pratiğim pek yok. Yani hep bir ezber kalıpla konuşuyorum işte vs. İş mülakatına girdim ama daha ilk baştan hatalar yaptım. Skype üzerinden oldu. Karşı tarafta İtalyan asıllı biri vardı. İngilizce'yi advance düzeyinde konuşuyordu ve benim seviyeme inip konuşmadı takır takır konuştu. Heyecanın da etkisiyle ben gümledim. Adamın "kendimi tanıtayım" demesini bile anlamadan direkt ben kendimi tanıtmaya başladım vs. Herif de hiç güleryüzlü, rahat vs olmadığı için daha da heyecanlandım.

Mesela arkadaşlarım da bir görüşmeye girdi, kadın gayet güleryüzlü ve cana yakın davranmış. Biz adamla o elektriği de tutturamadık. Skype üzerinden görüşmeyi beğenmedim. :/

B2 düzeyi olup kem küm, hebele hübele etmek normal mi heyecandan ve bunu yenmek için ne yapabilirim, akıcı konuşmak için?
Cesario
(05.07.19)
pratik yapıp konuşurken rahat olmayı öğreneceksin. yapacak başka bir şey yok


acikcasi ingilizceniz iyi degilmis. b2 düzeyi ingilizcenizin olmasi zerre önemli degil anlasamiyorsaniz. 1. komünikasyon araci konusmadir. anca türkiyede var bu isler.

anliyorum ama konusamiyorum, o durumda dil bilmiyorsunuz iste. cogusu zaten anladigini sanar ama anlamaz.

advance, b2, b1 filan üniversite basvuru harici kullanilirsa bana tirt geliyor.

görüsme yapiliyor, bunun yüzünden iste, konusabiliyor musunuz? rahat misiniz? heyecanli misiniz gibi durumlari tartabilmek icin. is dünyasi paso stress cünkü.

heyecanli olabilirsiniz bu arada, normal ama bunu hemen atmalisiniz üzerinizden. karsidaki sizin seviyenize düsmek zorunda degil.


kendi kendine soru sorarak pratik yapmalısın. youtube'dan video izleyip sorular derle ve onlara karma şekilde cevap ver.

duruma özel olarak, o italyan'ların ingilizcesinden ben bugüne kadar bir şey anlamadım. bir de bunun gibi çinliler var. vurgusuz konuştukları için anlaşmak gerçekten zor oluyor. ayrıca, mülakatı yapan tarafın biraz da iletişim sorunu varsa sonuç kötü oluyor. dediğim gibi biraz pratik yapın mevzuyu da kafanıza çok takıp kendinize yüklenmeyin.


helenart
(05.07.19)
B1 olduğumuza emin miyiz bu arada?


all girls dream
(05.07.19)
(4)

Hangi müzeye gidelim?

İstanbul için soruyorum:Beyoğlu, Nişantaşı vb gibi merkezi yerlerde bir şey olursa çok şükela olur. :)
İstanbul için soruyorum:

Beyoğlu, Nişantaşı vb gibi merkezi yerlerde bir şey olursa çok şükela olur. :)
Cesario
(28.06.19)
Besiktas'taki deniz müzesine gidebilirsiniz; ben geçen sene çok keyifle gezmistim. Özellikle Atatürk odası kısmında bayağı duygulanmistim.


fraise
(28.06.19)
kariye


jimicik
(28.06.19)
deniz müzesi
uzak demeyin;koç müzesi
istanbul arkeoloji müzesi


jimjim
(28.06.19)
Pera Müzesi. Cuma günleri 18:00'den sonra ücretsiz.


fotrsapka
(28.06.19)
(6)

Mach 3 turbo vs kullananlara soruyorum, kazıklanıyor muyuz?

Hani tıraş bıçağının mavi kısmı aşınınca çöpe atma vakti geldiğini anlıyoruz ya, bunlar artık birkaç tıraşta aşınıyor hemen.Önceden 1 ay tıraş olunurdu bunlarla.5 bıçaklı var, bende o da aynı. Başlıkları az para da değil. 50 TL falan. Onun yerine 500 TL'ye makina alsam daha tasarruflu olur.Tıraş fir
Hani tıraş bıçağının mavi kısmı aşınınca çöpe atma vakti geldiğini anlıyoruz ya, bunlar artık birkaç tıraşta aşınıyor hemen.

Önceden 1 ay tıraş olunurdu bunlarla.

5 bıçaklı var, bende o da aynı. Başlıkları az para da değil. 50 TL falan. Onun yerine 500 TL'ye makina alsam daha tasarruflu olur.

Tıraş firmaları bizi mi kekliyor?

sizde durumlar nasıl?
Cesario
(16.06.19)
tarağı kırılmış permatik banyo kadar konforlu traş sunan olsa olsa bir usturadır. benim için askerde geçirdiğim zaman hariç sokağa atılmış bir para.


Fodera
(16.06.19)
@Fodera bundan sonra ben de tek kullanımlık olanlardan alırım.


Cesario
(16.06.19)
geleneksel tıraşa geçin. 20 liraya wilkinsson alet, taş çatlasın 5 liraya yaprak jilet bir de köpük tamamdır. geçmişte bunlara harcadığım paralara üzülüyorum.


hemsta
(16.06.19)
Internetten alınca daha ucuza geliyor


westblack
(16.06.19)
ben wilkinson sword hydro 5 kullaniyorum. üst kismindaki yumusatici jel kismi katlaniyor sifir bir kesim sansi sunuyor gerektiginde biyik bölgesi icin.

bicaklari baya iyi, ortalama 1-2 ay kullaniyorum yogunluga göre. keserken hissediyorsun körelince zaten.

bicagin sapi genelde 2-5 euro arasinda, 12 li bicak 15 euro filan.

bence mach 3 ten daha iyi, su aralar gillette fusion proglide deneyesim var.
o da 8 bicak 16€. ayni fiyat neredeyse.


felismalafatus
(16.06.19)
herhangi bir kısım aşınınca değil keskinliği gidince çöpe atma vakti gelmiş oluyor.
hem 3 bıçaklı olanları daha iyi bir p/f oranı sunuyor.


prizmatik
(16.06.19)
(3)

İngilizce mülakata nasıl hazırlanmalı, öneriler?

Arkadaşlar önümüzdeki günlerde ingilizce iş mülakatlarına katılabilirim. B2 seviye İngilizcem var. Yani benim buna hazırlanmam lazım.Mühendis falan değilim, öyle çok mesleki bir şey olmayacak. Standart şeyler. İş görüşmesine gireceğim firma hakkında da zaten İngilizce bir şekilde araştırmamı yaparım
Arkadaşlar önümüzdeki günlerde ingilizce iş mülakatlarına katılabilirim. B2 seviye İngilizcem var. Yani benim buna hazırlanmam lazım.

Mühendis falan değilim, öyle çok mesleki bir şey olmayacak. Standart şeyler. İş görüşmesine gireceğim firma hakkında da zaten İngilizce bir şekilde araştırmamı yaparım.

Standart dediğim güçlü yönlerin neler vs klişe şeyler sorulur muhtemelen diye tahmin ediyorum ve karşıma kariyer.net'in bir sitesi çıktı şöyle.

www.kariyer.net

Sizce başka hangi siteleri check etmeli (pilaza inglish hehe) ya da kitabı almalıyım?
Cesario
(30.05.19)
soruları araştırın.
en çok sorulan 50 soruyu seçip kendi kendinize sesli prova yapın.
şu online ingilizce cambly'den ders satın alabilirsiniz.en kötü starbucks ilanlarından bi yabancı hoca bulup bir iki ders çalışın.


jimjim
(30.05.19)
(git: 1353583)


helenart
(30.05.19)
introduce yourself
what's your strengths/weakness?
bunlar hemen hemen banko ilk 2 soru denilebilir.
şuraya da bakmanı şiddetle öneririm.
www.glassdoor.com


ezkaza
(30.05.19)
(4)

Islak saça şekil vermek ve kuru şampuan hakkında?

1) Arkdaşlar duştan sonra ıslak saça fırçayı vurunca istediğimiz şekli alıyor ya, o şekli korumak için ıslakken ne sıkılır saça şekli sabitlemek için, kuruduktan sonra da değişmesin?2) Kuru şampuan ile şekil veriyorum dedi arkadaş. İşe yarar mı gerçekten?not: ince telli, dalgalı, kumral renk saçım v
1) Arkdaşlar duştan sonra ıslak saça fırçayı vurunca istediğimiz şekli alıyor ya, o şekli korumak için ıslakken ne sıkılır saça şekli sabitlemek için, kuruduktan sonra da değişmesin?

2) Kuru şampuan ile şekil veriyorum dedi arkadaş. İşe yarar mı gerçekten?

not: ince telli, dalgalı, kumral renk saçım var. normal standart erkek saçı uzunluğunda.
Cesario
(28.04.19)
Yumusak kopuk


Islak saça neden şekil veriyorsunuz anlamadım. benim bildiğim saç kurutulur fön makinesi ile şekil verilir. öyle kalmasını istiyorsan da ya sprey sıkarsın ya wax sürersin.


ilda
(28.04.19)
@ilda

köpük ne için kullanılır peki?

kuruduktan sonra saç kabarıyor. o yüzden ıslak ıslak bir şey sürüp öyle kurusa daha iyi olur diye düşündüm.


Cesario
(28.04.19)
wax kullan.
saçı yıkadıktan sonra
fırça ve fön makinesi ile kurut şekil ver.
sonra wax'ı şeklin bozulmaması gereken yere sür. kabaran yerlere de sürebilirsin.


kitik
(29.04.19)
(4)

İnternetten alınan saatin çakma çıkma ihtimali?

https://www.saatvesaat.com.tr/saat/unisex/michael-kors/MK3221/PD/1270 TL'ye satılan saat hepsiburada ve lidyana'da 750 TL falan. Tabi satıcı hepsi burada değil.https://www.hepsiburada.com/michael-kors-mk3221-unisex-kol-saati-pm-sasaatx0390217https://www.lidyana.com/michael-kors-michael-kors-mk3221-k
www.saatvesaat.com.tr

1270 TL'ye satılan saat hepsiburada ve lidyana'da 750 TL falan. Tabi satıcı hepsi burada değil.


www.hepsiburada.com

www.lidyana.com

%100 güvenilir midir, çakma olup olmadığı nasıl anlaşılır? Sertifika falan demeyin sakın. Orjinalinden daha gerçekçi sertifika yaparlar diye düşünüyorum.
Cesario
(25.04.19)
saatvesaat gibi firmalar çok pahalı satıyor.

350 e aldığım orjinal saate 650 tl çekiyorlardı.
ama lidyanaya güvenmem ben.


alt4y
(25.04.19)
Lidyanadan benzer şekilde skagen saat almıştım piyasanın çok çok ucuzuna. Orijinaldi. Yıllardır lidyanadan alışveriş yaparım parfüm/kozmetik hariç hiç endişelenmedim. Onlarda da tarihler eskidir diye düşündüm o kadar.


saatvesaat piyasanın 2 hatta bazı durumlarda 3 katına satıyor. Bir saat sevdalısı olarak hiçbir zaman quartz(pilli) mekanizma saatlere para verilmemesi yönünde görüşüm var. Linkteki saate benim vereceğim para 100tl. Facebook saat gruplarında edeceği maksimum 200 bilginiz olsun diye yazdım sogutmak amaclı değil.


Aşk Adamı
(25.04.19)
@aşk adamı

2.el mi 200 TL? Orjinali 100 dolar sanırım, Türkiye'ye gelince 200 dolara çıkıyor.


Cesario
(25.04.19)
(10)

USB belleği ntfs ile mi fat32 ile mi biçimlendirmeliyim?

16GB hafızası.çok zor açılıyor, içindekileri zor kurtardım.şimdi biçimlendircem. ne seçmeliyim?
16GB hafızası.

çok zor açılıyor, içindekileri zor kurtardım.

şimdi biçimlendircem. ne seçmeliyim?
Cesario
(20.04.19)
4gbtan büyük dosya atacaksan mutlaka ntfs. atmayacaksan istediğini seç.


sutlu nescafe
(20.04.19)
ne amaçla kullanacağınıza bağlı diye biliyorum. büyük boyutlu dosyalar için ntfs yapın gitsin.


g7mor
(20.04.19)
@sutlu nescafe
@g7mor

Müzik, resim vs atıcam. 4gb'tan büyük derken tek dosya olarak mı 4gb'dan büyük olmasını kastettiniz yoksa küçük küçük müzik gibi dosyaların toplamı 4GB'tan büyükse de aynı şey mi?


Cesario
(20.04.19)
tek parça 4gbtan büyük dosya.


sutlu nescafe
(20.04.19)
@sutlu nescafe

FAT32'yi seçiyorum o zaman, önerileni yani. Peki ayırma birimi boyutu önemli mi? Kaç kilobayt ya da bayt olacağı?


Cesario
(20.04.19)
ben hiç ellemem onları. standart ayarda bırakırım.
ancak çok zor açılıyor, içindeki zor kurtardım demen midemi bulandırdı. bellek bozulmuş olabilir.


sutlu nescafe
(20.04.19)
çok zor açılıyor ve içindekileri zor kurtardım diyorsan önce bir bozulmadığından emin ol. dosya sisteminin hızla ilişkisi yoktur.
kullandığın bilgisayarlar sadece pc ise ntfs iyi iş görür. ancak mac ve pc arasında dosya aktarımı yapacaksan exfat kullanman gerekir. ya de smart tvlerde film filan seyredeceksen de fat32 gerekir.
ancak fat32 ya da exfat için 4 gbden büyük dosyaları usb ye yükleyemezsiniz.


tururo
(20.04.19)
@tururo
exfat 4gb'dan büyük dosya alır. exfat'ın olayı o zaten fat sistemine büyük dosya özelliğini getirmek.

ntfs seç gitsin çok bi önemi yok bu kadar takılacak.


rotten head
(20.04.19)
Arabada müzik flaan için fat32 gerekir. Eski mp3 çalan teypler fat32 dışında görmüyor. Hatta 4 gb üstü de görmüyor.
Onun dışında ntfs yapın geçin


neymis
(21.04.19)
fat32 ile biçimlendirmiştim tekrardan aynısı oldu. çok yavaş açılıyor ve okumuyor, zor erişiyorum dosyalara. son kez ntfs ile format atıcam, aynısı olursa tekrar usb'yi çöpe atıcam.


Cesario
(23.04.19)
(10)

Martının önüne dana kuşbaşı atsak yer mi kartal gibi?

Martılar etçil kuşlar olarak biliniyor ya. Bu etçillik balık vs yemekten ibaret diye düşünüyorum.Merak ettim; NŞA (istanbul'da simit yiyen martıları ayrı tutalım) bir martının önüne dana kuşbaşı atsak kartal gibi hapur hupur götürür mü eti yoksa yüzüne mi bakmaz?BONUS: Kargalarda durum nedir? Sokakt
Martılar etçil kuşlar olarak biliniyor ya. Bu etçillik balık vs yemekten ibaret diye düşünüyorum.

Merak ettim; NŞA (istanbul'da simit yiyen martıları ayrı tutalım) bir martının önüne dana kuşbaşı atsak kartal gibi hapur hupur götürür mü eti yoksa yüzüne mi bakmaz?

BONUS: Kargalarda durum nedir? Sokakta kediler için mama kabına konan kuru mamaya kargaların dadandığını görüyorum bazen. Aynı şekilde kargaya dana kuşbaşı atsak yer mi?

Karga martıdan daha etçil ve yırtıcı geliyor bana.
Cesario
(18.04.19)
Bence yer, fare, sıçan, kumru(kuş), güvercin yiyen martılar gördüm. Eti de yer. Pisboğaz olduklarını biliyorum.
Karganın da yiyeceğini düşünüyorum. Doğrudan et olmasa da sakatat daha bi cazip gibi kargalara..


erty_ksk
(18.04.19)
martı yırtıcı kuşlar sınıfında diye duymuştum. yer bence.


zgrydn
(18.04.19)
Marti seni bile yer. Ozellikle istanbuldakiler adeta mutant.


kuehles blondes
(18.04.19)
evimin sokağında kasap var. her sabah temizlediği etleri yere döküyor. abartmıyorum 100'e yakın martı gelip 10 dk içinde orayı talan ediyor. ilginçtir kargaları görmedim hiç. ama bence martılar çoğunlukta olduğu için gelemiyor. yoksa onların da gömebilme potansiyeli var.


hononu
(18.04.19)
martının güvercin yediğini bile gördüm. kuşbaşı eti tatlı niyetine yer.


sir gawain
(18.04.19)
yıllar önce buzu erisin diye pencerenin önüne koyduğumuz kıymayı alıp götürmüştü martılar. yerler.


euphrat
(18.04.19)
etin fazla yağlarını kesip atıyordum. karga martı tek parça halinde yutuyorlardı hepsini.


sutlu nescafe
(18.04.19)
Martının, danayı canlıyken yemeye çalışma ihtimali bile var.


martilarin istanbul bogazindan dolayi masum bi havasi var sanirim ama, aslinda lesci kus grubunda bulunuyorlar
yer


eksisozluk.com fikir vermesi açısından


glavina
(18.04.19)
(7)

12 yıllık PC'ye ssd takmak ne kadar farkettirir?

Power tuşuna basıp google Chrome'dan bir film açmam 5 dakikamı alıyor.SSD alıyorum, 550mb/350mb. Piyasada daha hızlı olanları da var da neyse 200 TL'ye sipariş ettim 240 gb'yi.Ne kadar farkettirir?
Power tuşuna basıp google Chrome'dan bir film açmam 5 dakikamı alıyor.

SSD alıyorum, 550mb/350mb. Piyasada daha hızlı olanları da var da neyse 200 TL'ye sipariş ettim 240 gb'yi.

Ne kadar farkettirir?
Cesario
(14.04.19)
Epey Fark ettirir. Ozellikle mevzu film acmaksa. Mumkunse bi ram takviyesi de iyi olur tabi. Ama Ben de 10-12 yillik Fujitsu bilgisayari baya kullandim SSD ile


icim urperiyor
(14.04.19)
ssd kadar fark edecek diğer şey de chrome kullanmamak, opera kullan.


killerbee
(14.04.19)
Baya fark oluyor. Yeni pc alma imkanı yoksa kesinlikle ssd al derim. Ayrıca ram+1 diyorum.


gölgede aynı
(14.04.19)
valla bence bişeye yaramaz 12 yıl ciddi bir süre


web tabanlı uygulamalarda ram ve işlemci miktarı rahat ettirir, ssd daha çok dosya tabanlı uygulamalarda fark eder, mesela oyun oynamak, dosya açmak gibi.


ssd + ram takviyesi + işletim sistemini düşürmek + az ram tüketen tarayıcıları kullanmak denildiği gibi opera vs.


Çok fark ediyor. 10 yıldan fala süre önce aldığımız ve şu an babamların kullandığını pc'ye ssd alıp taktım kendine geldi alet. gittigidiyor'dan da eski ikinci el ddr2 ram bulup ek yaptım, iki senedir idare ediyor bizimkileri. daha da eder muhtemelen.


synesthesia
(14.04.19)
(8)

Almanya'da Türkler'in az olduğu bir şehir var mı?

Arkadaşım Almanca öğrenmek için Almanya'ya gitmek istiyor.Türkler'in az olduğu bir yer olursa daha fazla mecbur olarak Almanca konuşurum diye düşündü.Fakat Türkler'in az olduğu bir kara parçası kalmış mıdır ki Almanya'da?
Arkadaşım Almanca öğrenmek için Almanya'ya gitmek istiyor.

Türkler'in az olduğu bir yer olursa daha fazla mecbur olarak Almanca konuşurum diye düşündü.

Fakat Türkler'in az olduğu bir kara parçası kalmış mıdır ki Almanya'da?
Cesario
(09.04.19)
Uzmanı değilim, ama Kuzey Ren Vestfalya diye bir bölge var, orayı haritadan silerek başlayın işe


freedonia
(09.04.19)
Yok hacı. Geçen sene Tübingen diye bir kasabaya gitmiştim ara sokaklarda nezih bir bar buldum içerde Alman yoktu.. sen düşün


almanyada turklerin az oldugu sehirler dresden ve leipzig gibi eski dogu alman sehirleri. ama bu sehirlerde turklerin az olmasinin bir nedeni var o da o sehirlerdeki gelir seviyesinin dusuklugu, insanlarinin cahil ve irkci olmasi. yani o sehirlerde almanlar yabancilara mesafelidir.

bunun disindaki tum sehirlerde turk var, ozellikle yemek yenilecek yerler gibi servis sektorunde neredeyse her yerde turkler calisiyor. o nedenle almancaya mecbur ve maruz kalmak isteniyor ise sehirden daha ziyade almanlardan olusan sosyal cevre edinmek. yoksa yemek yerken donerciye siparisi turkce vermek almanca ogrenmeyi geciktirmez. asil almancayi ileri seviyeye cekecek olan arkadas cevresinde, sosyal aktivitelerde bir araya gelince hangi dil ile konustugundur. o nedenle ana dili turkce olan arkadas cevresi yerine ana dili almanca olanlardan bir arkadas cevresi kurmak gerekir. bunu herhangi bir sehirde yapmak olasi. Ama bazi sehirler var ki, ornegin Berlin, neredeyse her sosyal cevrede birinci dil ingilizce olmus durumda ve sokakta dolasan 10 kisiden 5nin ana dili almanca degil. o durumda zor olsa da yine boyle bir cevre olusturmak mumkun.

Buyuk universiteleri olan sehirlerde genc nufus ve sosyal ortamlar bulmak daha olasi. genc nufus yabancilara iletisim kurmaya acik ve sosyal oldugundan boyle bir ortam yapmak daha kolay. yani universite sehirleri belki karar verirken bir ipucu olabilir.

yani kisaca turk var diye bir sehirden uzak durmak yarasiz, ve cok ince bir detay. asil onemli olan sosyal cevreni almanca ana dili olanlardan olusan bir yere gitmek. yoksa turk az diye dresden e gider, hem sehrin sosyal ortami zayif oldugundan hem de yabancilara mesafeli olduklarindan evde oturup bilgisayardan dizi izlemek durumunda kalir.

Sosyal ortami gelismis sehirler ise sunlar;

Berlin: almanyanin en cok kulturlu sehri. nufus genc, yabancilara yaklasim pozitif, sosyal imkanlar cok. ama elbette turk de cok, kendini izole etmek gerekir.
Hamburg: az cok berlin gibi
Munih: benim kisisel gozlemin insanlarla iletisim kurma almanya geneline gore daha kolay ama almancalari bavyera aksani.
Koln, Bonn, Dussldorf (NRW bolgesi): Berlin kadar genc nufus yok, ama turklerin en yogun oldugu yerleden biri.

Benim tavsiyem eger sosyal ortam kurabilir ise Kiel. Nispeten kucuk bir sehir, sanayi az oldugundan turk nufus da diger bolgelere gore az. ama elbette sosyal ortam kurmak da daha zor.

Gidilmemesi gereken yerler: eski dogu almanya haritasina baksin ve o bolgenin icindeki tum sehirlerden uzak durmasi. Dusuk gelirliler, tembeller, cahiller ve tum bunun nedenini turkler oldugunu dusunen kalabalik bir gurup var bu bolgede. Bu kisiler ana dilleri almanca olmasina ragmen bir turkun elinden isini alabilecek hicbir teknik yeterlilige ve yetenege sahip olmamlarina ragmen asla bunu kabul etmeyerek, "turkler yuzunden issiz kaldik" diyebilen insanlar. Ve bu bolgede "turkler ulkeden atilmali cunku insan sayilmazlar" diyen irkci "AFD" partisine %30 oy cikiyor bu bolgeden. buralardan uzak dursun.


emrahday
(09.04.19)
Düsseldorf´da yasiyorum ama tek bir insanla Türkce konusuyorum o da zaten Türkiye´den tanidigim. Sehrin cok onemi yok. Cok agir aksanli olan sehirlerden kacinabilir belki. Yine de dil okulunda standart dil egitimi verilir, cok sorun olmaz.

Gidip her gün donercilerde takilmazsa, ekstra Türk aramazsa; her yerde Almanca ogrenir.

En az Türk´ün oldugu yerler Dogu Almanya. Jena olabilir mesela, hem ogrenci sehri (Dogu Almanya´ya gore daha az "Nazicilik" oynayanan bir yer.); hem de Türk sayisi az.


buf-e kür
(09.04.19)
haha Türklerden kaçarken Araplara tutulacak haberi yok :-)
yakın zamanda biri gitti ve kursta arapça konuşulmasından bıktığını söylüyordu. Türkleri çok kafaya takmasın bence, 30 yaş altı insanların çoğu Türkçeyi doğru dürüst konuşamıyor zaten orda. yine öğrenir Almanca


windows95
(09.04.19)
dresden


jamswety
(09.04.19)
Öncelikle Tübingen'ın bir kasaba olmadığını çok iyi bir üni ve yüksek refah seviyesine sahip küçük ölçekte bir şehir olduğunu belirterek başlayım. Doğu ve kuzeydoğu eyaletlerinde Türk ve göçmen nüfus ırkçılık ve ekonomik olarak nispeten kötü durum nedeniyle genel olarak azdır. NRW, Bayern, Berlin, Baden Württemberg ve Hessen'de yoğundur.
www.google.com

Şu haritadaki mavi yerleri değerlendirebilirsiniz.


Leipzig çok sevdiğim bir şehirdir, hem Berlin'e de yakın. Uygun olabilir.

Ama bu yaklaşım bana saçma geliyor açıkçası. Öğrenmek isteyen Almanya'nın her şehrinde Almanca öğrenebilir ama o istek yoksa Bavyera köyünden bile Türkçe konuşacak kişi bulur. Örneğin ben Berlin'deyim, Almancayı gayet iyi öğrendim, Türkçe hiç kullanmıyorum bile.


soso
(09.04.19)
(3)

Vakıfbank kredi kartından nakit avans çekmek hakkında?

Arkadaşlar internet bankacılığından nakit avans seçiyorum taksit sayısını vs seçiyorum.Şak diye para hesabıma mı geçer yoksa faiz oranlarını falan söyler mi onaylıyor musunuz diye?ona göre işlem yapıcam çünkü, birden para hesabıma geçerse sıkıntı.ATM'den yapsam nasıl olur bir de? bana çekeceğim mikt
Arkadaşlar internet bankacılığından nakit avans seçiyorum taksit sayısını vs seçiyorum.

Şak diye para hesabıma mı geçer yoksa faiz oranlarını falan söyler mi onaylıyor musunuz diye?

ona göre işlem yapıcam çünkü, birden para hesabıma geçerse sıkıntı.

ATM'den yapsam nasıl olur bir de?


bana çekeceğim miktara ne kadar faiz koyuyor onu öğrenmem lazım.
Cesario
(14.03.19)
www.vakifbank.com.tr

buradan hesaplanmıyor mu=?


elorelia
(14.03.19)
Garanti bir ara sıkıntıydi ama vakıf İnternet bankacılığı onaylı çalışıyor


Ben demin çektim, aylık %2,25 akdi faiz alıyor. Kaç ay olduğuna göre vs değişmiyor. Ben 540 gibi bi şey çektim, 570 falan ödeyeceğim. Benimki vadesiz hesap bu arada.

Ben atm den yaptım, önce tutarı girdim sonra faiz ister misiniz diye seçenek çıktı, kabul ettim, kaç faiz istediğim ve buna işleyecek faizi gösterdi, taksit sayısını seçtim, sonra ödeme planı gösterdi, ne kadar faiz işleyecek vs. Kabul ettim sonra verdi parayı.


turuncu tonlarda
(14.03.19)
(2)

Bu köpeğin cinsi ne? (capli)

Widows ve Game Night filmlerinde oynamış bu tatlış köpekcik.Cinsi ne acaba? Maltese Terrier'e benziyor gibi ama biraz farklı da duruyor.Acaba köpeğe kuaförde bakım yapıldığı için mi farklı duruyor Maltese Terrier ise?süs köpeklerini sevmem ama o peluş oyuncak gibi, bütün stresi alır tüm gün mıncıkla
Widows ve Game Night filmlerinde oynamış bu tatlış köpekcik.

Cinsi ne acaba?

Maltese Terrier'e benziyor gibi ama biraz farklı da duruyor.

Acaba köpeğe kuaförde bakım yapıldığı için mi farklı duruyor Maltese Terrier ise?

süs köpeklerini sevmem ama o peluş oyuncak gibi, bütün stresi alır tüm gün mıncıklayarak oynayabilirim bu köpekle.

caps: www.newshub.co.nz
Cesario
(22.02.19)
bu dik kulakli, o yuzden maltese degil onu diyebilirim. evet ben oyuncak gibi mincikliyorum mesela <3 i.hizliresim.com

west highland white terrier sanirim bu. www.google.com


pide
(22.02.19)
Westie +1


habarbey
(22.02.19)
(4)

Ehliyet alırken e-devletten randevu alma hangi aşamada oluyor?

Arkadaşlar sağlık raporu, biyometrik fotoğraf ve diploma ile kursa kayıt olmaya gidiliyor diye biliyorum.SORU: Peki e-devletten randevuyu ne zaman alacağım? Sınavlardan sonra mı, kursa kayıttan önce mi ne zaman?SORU2: Randevular da hep dolu, randevusuz gidenlere de sıra açıyorlar mı?SORU3: Toplam 80
Arkadaşlar sağlık raporu, biyometrik fotoğraf ve diploma ile kursa kayıt olmaya gidiliyor diye biliyorum.

SORU: Peki e-devletten randevuyu ne zaman alacağım? Sınavlardan sonra mı, kursa kayıttan önce mi ne zaman?

SORU2: Randevular da hep dolu, randevusuz gidenlere de sıra açıyorlar mı?

SORU3: Toplam 800 TL tutarındaki vergileri ne zaman, hangi aşamada yatırmam gerekiyor?
Cesario
(31.12.18)
Ben aldığım zamanda önce direksiyon sınavını da geçip; kurs dosyayı hazır edip verdikten sonra bankaya gidip emniyete-devlete ödenecek paraları yatırıp oradan emniyete gidip ehliyeti çıkartıyorduk.

Şimdi de paraları yatırma ve emniyete gitme arasında randevu alman gerekiyordur.


sumuklurakun
(31.12.18)
@sumuklu

artık emniyet kalktı, nüfus müdürlüğü bakıyor. kural değişikliği yoksa emniyet yerine nüfus müdürlüğünü baz alırım ama sistem değiştiyse?


Cesario
(31.12.18)
1.Aşama: 80 TL E-Sınav Harcı
2.Aşama: Kurs ücreti ödemesi (bu kursla olan anlaşmaya göre değişebilir)
3. Aşama: 110 TL Direksiyon Sınav Harcı
4. Aşama: Direksiyon sınavında başarılı olduktan sonra müsait olduğun herhangi bir zamanda vergi, harç, kart bedeli ödemesi.

Randevuyu eskisi gibi çok ileri tarihe vermiyor aday sertifikasını almaya geldiği gün yanımda randevu aldı ertesi güne yer bulabildi.
Bu birkaç gün önce yaşandı.

Parayı ne zaman yatırdığın önemli değil randevuya gitmeden bir saat önce yatırsan da olur daha önceden yatırsan da.


mutekebbir
(31.12.18)
direksiyon sınavını geçince birkaç güne dosyani hazırlıyorlar onu alir almaz randevu alabilirsin. Daha önce de alabilirsin sistem sadece kimlik bilgisi ve iletişim bilgisi istiyor ancak randevu gelince dosyan hazır degilse ehliyet randevun yanar.
Randevu ara ara açılıyor ben denedim oldu. Ama yoğun olmayan dönemde randevusuz da aliyor nüfus memurları rahat bu anlamda. Adamlar randevun kaçtaydi bile demiyorlar.

Direksiyon sınavını geçince randevu aldığınızda harçları yatirabilirsiniz.


(3)

Gökyüzünde parlayan 3 yıldız hangi gezegenler?

Ayın hemen altında belli belirsiz parlayan Satürn, güney ile batı arasında parlayan Jüpiter, ayın solunda parlayan sarı olan Mars.Marstan eminim ama Satürn ve Jüpiter normal günlerde de çıplak gözle görülebiliyor mu her zaman?Skyview programından baktım Jüpiter ve Satürn gözüküyor ama gök yüzüne mer
Ayın hemen altında belli belirsiz parlayan Satürn, güney ile batı arasında parlayan Jüpiter, ayın solunda parlayan sarı olan Mars.

Marstan eminim ama Satürn ve Jüpiter normal günlerde de çıplak gözle görülebiliyor mu her zaman?

Skyview programından baktım Jüpiter ve Satürn gözüküyor ama gök yüzüne merakı olanlar daha net cevap verir diye düşünüyorum.
Cesario
(17.09.18)
Satürn görünüyor. Çıplak gözle nokta gibi tabii ki ama teleskop ile bakarsan etrafındaki halkayı bile görebiliyorsun. Ben bakmıştım.


himmet dayi
(17.09.18)
Venüs, Mars, Satürn ve Jüpiter'i rahatlıkla çıplak gözle görebilirsiniz. Hatta çoğu yıldızdan daha parlak oluyorlar genelde.

Bir teleskop hatta dürbün yardımıyla ise Satürn'ün halkaları ve Jüpiter'in uydularını da seçebilirsiniz.


Tam1Hi0n3
(17.09.18)
Google Sky uygulaması net cevap verir.


cakabo
(18.09.18)
(2)

Güçlü Ad blocker (reklam engelleyici) önerin? (chrome için)

s.b.Tikler sabaha...
s.b.


Tikler sabaha...
Cesario
(01.06.18)
ublock origin + anti adblock killer + popup blocker for chrome


sutlu nescafe
(01.06.18)
chrome.google.com
chrome.google.com

şu ikisini kur keyfine bak başka bir şeye ihtiyaç yok. birbirinin tamamlayıcısıdır ikisini birden kurman gerek. ublock origin anti-adblock konusunda yetersiz kalıyor onu geç. nano'nun temeli de ublock zaten ama anti-adblocklara karşı daha güçlü olması için geliştirilmiş hali.


rotten head
(01.06.18)
(10)

Avrupa'ya tur aracılığıyla mı gitmek, yoksa diğer yol mu? (yardım)

(uzun yazı, üşenen okumasın)Arkadaşlar Amsterdam ve Brugge kentlerini mutlaka görmek istiyorum.Tur paketlerini inceliyorum da.1.SENARYO: 7 gece kalmalı paket var 400 Euro mesela bu.https://www.etstur.com/Yurtdisi-Tatil-Turlari/Beneluks-Paris-%7C-Atlasglobal-Amsterdam-Giris-Cikis-Ama boş paket 400 Eu
(uzun yazı, üşenen okumasın)

Arkadaşlar Amsterdam ve Brugge kentlerini mutlaka görmek istiyorum.

Tur paketlerini inceliyorum da.

1.SENARYO: 7 gece kalmalı paket var 400 Euro mesela bu.
www.etstur.com

Ama boş paket 400 Euro. Yani Brugge gezisi var, Paris Disneyland var, hepsi için extra para alıyorlar. 400 Euro oluyor sana 800 Euro. Kahvaltı hariç bütün yemeklerin parası sizden. Ayrıca linki okursanız ordan oraya 200-300 km kara yoluyla yolculuk var durmadan. Ben kara yolculuğundan hiç hoşlanmam mesela. Gittiğimiz yerlerde muhtemelen kısa süre durup hemen diğer destinasyona hareket edilecek. Adamlar 7 geceye Paristen tutun Köln'e, Brugge'a, Brüksel'e her yeri sığdırmışlar. Tur şirketinin amacı da kar etmek sonuçta. Keyif alamayabilirim diye korkuyorum. Yani Disneyland örnek veriyorum çocukluk hayalim ama "arkadaşlar 2 saat sonra çıkış yapıcaz ona göre" denmesi hoşuma gitmez, özgürce eğlenmek isterim otlarda amaçsızca tepinen inekler gibi.

6-7 milyar parayı 1 hafta tatile gömüp keyif alamamaktan korkuyorum. (4 aylık maaşım, öküz keseriz o paraya)

2.SENARYO: 3 gece kalmalı 350 Euro'luk Amsterdam turu var. www.etstur.com

Extra gezi olarak Brugge da var. Yani 1 taşla 2 kuş vurmuş olcam. 2 şehri de görürüm ve kara yolculuğu pek yapmam, geniş geniş Amsterdam'a zaman ayırırım. 350 Euro ama kahvaltı dışında yemek paraları bizden. 250 euro da extra paket Brugge gezisi, kanal gezisi derken sadece 600 Euro yemek hariç gidecek. Alkol ve sigara kullanmıyorum. 600 Euro'nun yanında yemeğe, eğlenceye gider. Etti mi sana 3 gece için 1000 Euro yani 5 milyar türk lirası.

Euro'nun 5 TL olması soru işareti aklımda. Yoksa bu kafayla hiç tatile gidemez miyim?

Hollanda'da yemeğe, suya kaç para gider? 1 bardak suya adamlar 1 euro isterlerse 5 tl yapar. :/

3.SENARYO: Rotterdam'da teyzem yaşıyor. Amsterdam'a inerim. 1-2 gece takılırım. Sonra trene biner Rotterdam'a giderim. Sonraki gün trene atlar Brugge'a giderim. Belki Brugge'dan başka şehirlere de atlarım. 1 haftanın sonunda trenle Amsterdam'a geri dönüp s.ktir olup Türkiye'ye gelirim. Hayaller Türkiye'den s.ktir olup gitmek ama ben Türkiye'ye sikt.r olur gelirim geri :) Gülsenize yav, espri yapayım dedim.

4.SENARYO: "Birader bu kadar para harcama sen 3 gece için falan, git Ukrayna'yı gez" derseniz, önerilerinize açığım. Ukrayna'da sigara ve alkolü olmayan bir insan yeme, içme, eğlenme, gezme için 1 haftada max kaç TL harcar? Lviv şehrine giderim herkes orayı övüyor.
Cesario
(25.03.18)
ingilizceniz varsa nolur şu aptal turlara para dökmeyin.
önce gidiş dönüş uçak biletleri
ardından booking'den oteller
son olarak da şehirlerarası tren biletleri
hangi şehirde konaklayacağınız, hangilerine günübirlik gideceğiniz, nerede ne kadar dolanacağınız sizin keyfinize kalıyor. onlarca insanla aval aval rehberin gösterdiği yerlere bakınmak, insanların toplanmasını beklemek, hiç merak etmediğiniz yerlere rehber götürüyor diye gitmek zorunda kalmak, sürekli ek ücret ödemek falan ne gereksiz şeyler.
gitmeden önce biraz yorucu oluyor her şeyi ayarlamak, kabul, ama oradayken her şey tıkır tıkır ilerliyor. kimsenin derdiyle uğraşmıyorsunuz.

ama umarım soğuk havada gitmiyorsunuzdur bruges'a. ben sonbaharda gitmiştim. harikaydı.


dento
(25.03.18)
Tura falan gerek yok, bir anlami da yok. Atla git kendin. Ingilizcen cat pat varsa tamamdir, cok ingilizceye de gerek yok.


stavro
(25.03.18)
Bu tur işlerine hiç girmeyin derim. Eğer vizeniz varsa gidin kendiniz takılın. Planı önceden yaparsanız her şey ucuza gelir. Şehirlerarası ulaşım için flixbusa bakın. Hostelworldden kalacak yer ayarlayın vs. Yemekler de bir şekilde hallolur zaten. Kafanız rahat olur. Batı avrupa doğal olarak pahalı. Amsterdam 1 günde gezilecek kadar küçük bir yer ki brugge çok daha küçük. Kölnde katedral dışında bir şey yok gezmek için gitmek çok gereksiz.
Bu turlar çok boş geliyor bana. Kendiniz ayarlayın derim


Hacı okumadım, baştan söyleyeyim. Ama şu “Tur çok öcü çok yivrenç bir şey yhaa .s.s.s” çıkışlarını hiç anlamıyorum. Pek çok kez tura katıldım çok da memnun kaldım. Ki İngilizcem de var. Ama her şeyi benim yerime ayarlayacak birileri varken ben niye uğraşayım planlamakla? Paran varsa bastır parayı turla git.


turlar her şeyi senin yerine ayarlamıyor, sen turun ayarladığı şeyleri yapmak zorunda kalıyorsun. ben istediğimi turdan ayrı yaparım diyeceksen mantığı ne o parayı vermenin?

amsterdam'a yüksek sezonda gidersen geceliği 30-35 avroya mis gibi hosteller bulursun, hem arkadaşlık kurarsın eğlenceli geçer hem de ucuza halledersin. konaklamaya o kadar para vermeye gerek yok, bir tek uyumak için kullanacaksın zaten, 3 gün için incilerin dökülmez.


Bruce
(25.03.18)
@bruce turun ayarladığı yerlerde konaklıyorsun, otobüslerle seyahat ediyorsun, genel şehir turlarını da birlikte yapıyorsun ama arta kalan zamanda kendi kafana göre takılıyorsun. Ekstra turları satın almazsın olur biter. O zamanları kendince değerlendirirsin. Çok basit ve güzel bir mantık. Her zaman yapıyorum, herkese de tavsiye ederim.


ayranı yok içmeye turla gider amsterdam'a durumu olmuş seninkisi biraz. 4 aylık maaş iki tane şehir görmek için gömülmez. ben bir fakir olarak param olduğunda ukrayna'ya gidiyorum, sana da onu tavsiye ederim. dünyayı görmüş adamları etkilemez belki ama bizim gibi sokağından çıkmamış fakirler için ukrayna bile nefis macera. ayrıca lviv ve kiev farklı iki ülke gibi - lviv'de orta avrupa havası var, kiev basbayağı doğu-rus şeysi.

hollanda'da evet 1 bardak suya 5 lira isteyecekler, bu kafayla gitsen de keyif alamazsın gibi duruyor. ayrıca schengen vizesi alman gerektiğini biliyorsun di mi? malum, banka hesabında 500-600eur olan birine bunu vermeleri neredeyse imkansız. vize başvurusu için uğraşacaksın, onu da göz önünde bulundur.


der meister
(25.03.18)
Eğer kuzenim müsait ise beni gezdirmek için ancak öyle tek giderim onunla Amsterdam'da buluşurum. Onun dışında tek gitmek istemem canım sıkılır, o zaman turla gidilebilir kendi açımdan söylüyorum.

@der meister "elime para geçse çatır çatır harcarım" insanı olmadım hiçbir zaman. Param olsa bile ayakkabım yırtılmadan 2.ci yeni bir ayakkabı almayan insanım. Tutumlu bir insanım yani.

Bu tatil için de fiyat/performans durumunu göz önünde bulunduruyorum. Dediğin gibi daha ucuza daha fazla eğlenceli bir tatil olabilir Ukrayna. Şehir yazıları, gezi yazıları incelemem lazım. 2-3 gecelik bir tatil için 5 bin tl ye yakın para çok asgari ücretli biri için.

Peki Ukrayna'da kaç gün geçirmemiz lazım tatilin tatil gibi geçmesi için ve max kaç TL para gider? Ayrıca hangi şehirler görülmeli?

Kiev'e belkide hiç gitmem.


Cesario
(25.03.18)
turun avantajları var. herşey derli toplu demek yerine eğer kokartlı turist rehberi varsa oranın tarihiyle ilgili ilginç bilgiler veriyor. yani taksime gidip hmm güzel bina deyip geçmekle bir turist rehberinin ''arkadaşlar israil işte tam burada taksimdeki bu binada kuruldu'' demesi arasında -bence- gezi doyumu açısından baya fark var.

ben bir kez sakız adası turuna katılmmışım. zaten sakıza gidiyorsanız tura katılmazsanız hiçbir işe yaramıyor. şehir merkezinde boş boş takılırsınız. olay köylerde. pirgide mestada. onu da turun otobüsü var atlıyosunuz rehberiniz size politik tarımsal tarihi herşeyi anlatıyor. bu yüzden tur için ''bırak o paçozları şekerim'' diyenlerin aksine eğer basit tur değilse yani uçak ve otel ayarlaması dışında bişeyi olmayan tur değilse gezi faslı varsa ki seninkinde yok hepsi paralı sadece ilk günü doldurmuşlar o zaman sen de ayarlayabilirsin. mesela kanal turuna 20€ istemiş pezevenkler. ama ben şuradan geçen sene bilet almıştım geçen sene 14€ ydu. şimdi netten alınca 15€ olmuş: www.stromma.nl ayrıca tekneye binince kulaklık getiriyolar ve türkçe dil seçeneği de var.

örneğin amsterdamda ben olsam heineken fabrikasına albert cuypmarket a flovermarkt a kesin götürürdüm. volendama 55€ istemişler. bence çok. hollanda zaten konya kadar bir ülke. yol parası desen bizde o mesafeye bi akbil parası alırlar. kişi başı 15-20€ yeterli olmalıydı.

ha benim gitmediğim bilmediğim yerlere götürüyorlar oralar nasıl bilemem. yani heineken yerine ki alkolünüz yokmuş dolayısıyla ilginizi çekmeyebilir, Scheveningen daha mı çok ilginizi çeker bilmiyorum. Mesela amsterdamda görülmesi gereken 1 numaralı yer red light district yok. peynir tadımı gibi şeyler konsa iyi olurmuş çünkü amsterdamın peynirleri güzeldir. yeşil sarı hatta siyah peynir bile görmüştüm. sex museum yok. van gogh müzesi yok ama ben çok müze gezmeyi seven biri değilim. sizin tercihiniz. bu açılardan baktığımda kısır bir tur olduğunu söyleyebilirim. ama fiyatı da ona göre. ben sizi gezdirsem ''git kal gez tatmin ol gel'' modelini 3 kaada ayarlarım. ama turist rehberinin anlatacağı ''buralar 100 yıl önce dutluktu sir alexander bilmemne geldi bilmemne savunması yapıldı ve hollanda şöyle oldu böyle kalkındı işte lalenin tarihi burada şöyle başlar gibi detaylar yok onu söyleyim.

not: bu arada amsterdamda suya para vermedik. çeşmeden içtik. kaldığımız otelin resepsiyon görevlisi türktü. dedi biz çeşmeden içiyoruz burada içiliyor. biz de şişeye doldurup doldurup içtik. tat olarak da sağlık olarak da sıkıntı yaşamadık.


error522
(25.03.18)
saydıkların arasında en mantıklısı 3 numara.

daha önce tura katılmadım, belki iyidir belki kötüdür ancak grupça hareket etmek demek zamanı iyi değerlendirememek demek. bir de belirttiğiniz gibi bir sürü ekstra çıkıyorsa çok makul değil.

şu siteden hangi şehirde ne kadar harcayacağınızı görebilirsiniz;
www.numbeo.com

amsterdam'da bir şişe suya 1 euro isterler en azından. daha bile fazla istenebilir.

amsterdam - paris arasında otobüs kullanabilirsin. 30 euro civarında otobüs. ben kulanmıştım bir kez. sanırım 6 saat sürmüştü.
shop.flixbus.com

bence gitmeden önce az buçuk ne kadar harcayacağını planyabilirsin. gençsin ve gezmek istiyorsun, plan yapabilecek düzeydeysen ve zamana sahipsen kendi programını kendin yaparsan daha ekonomik olur.

kalacak yeri couchsurfing'den bulur ya da hostel'lerde kalırsın. ulaşım zaman tutacaksa geceye denk getirirsin böylece kalacak yer parasından tasarruf edersin. merak ettiğin bir kaç yemek dışında restorantlara uğramaz gittiğin şehrin bim'inden alışveriş yapar ekmek arası bir şeyler yaparsan hem keyifli hem ucuz olur.


dahinnotha
(25.03.18)
(5)

Çaylakların entryleri nereden görülüyor belli bir başlığa yazdıkları?

Örnek veriyorum: Diyelim bir çaylak Galatasaray başlığına uzun süre entry girmemiş. Sol tarafta da haliyle Galatasaray başlığı çıkmıyor çaylaklar sekmesinde.Peki Galatasaray başlığında çaylaklarin yazdıklarını nereden görecem, nerelere tıklayacam?
Örnek veriyorum: Diyelim bir çaylak Galatasaray başlığına uzun süre entry girmemiş. Sol tarafta da haliyle Galatasaray başlığı çıkmıyor çaylaklar sekmesinde.

Peki Galatasaray başlığında çaylaklarin yazdıklarını nereden görecem, nerelere tıklayacam?
Cesario
(03.03.18)
Arama çubuğundaki linkin sonuna ?a=caylaklar yazarsan o gün o başlığa girilen çaylak entry'lerini gösterir, benim bildiğim en pratik yöntem bu.


angelus
(03.03.18)
Angelus ben de denedim ancak çıkmadı nerde yanlış yaptım acaba anlamadım.


antipartizan
(03.03.18)
Evet arama sekmesinden değil de sol frame'deki başlığa tıkladığında linkin sonunda ilgili sekme ile ilgili başka bir kod oluyor, onu silip ondan sonra yapıştırmak gerekiyor.

Şöyle ki; eksisozluk.com

Buradaki şu kodu silip onun yerine yapıştırmak gerekiyor: ?a=popular


angelus
(03.03.18)
Eğer çaylak kişinin entryi girdiği gün yaparsan görebiliyorsun bunu. Geçen hafta girilmiş bir çaylak entrysini göremiyorsun başlığın sonuna ?a=caylaklar yazınca


kalemdefter
(03.03.18)
@kalemdefter

çaylak entrysi görebilmenin tek yolu @angelus'un yazdığı yol mu yani senin de bildiğin?


Cesario
(03.03.18)
(4)

İstanbul'da otel tavsiyesi? (taksim civarı)

1)VPN üzerinden booking'den rezervasyon yapsam olur mu, sıkıntı çıkmasın sonra? Bir de fiyatlar euro ile, daha pahalıya gelmesin?2)Taksim civarı max 200 TL'ye hangi oteli tavsiye edersiniz?3)Otel yerine o fiyata lüks günlük daire mi baksak?
1)VPN üzerinden booking'den rezervasyon yapsam olur mu, sıkıntı çıkmasın sonra? Bir de fiyatlar euro ile, daha pahalıya gelmesin?

2)Taksim civarı max 200 TL'ye hangi oteli tavsiye edersiniz?

3)Otel yerine o fiyata lüks günlük daire mi baksak?
Cesario
(27.01.18)
innpera o fiyat civarında olması lazım.


goodz
(27.01.18)
Grupanya vb gibi fırsat sitelerine bakmanızı öneririm. Onların anlaşmaları oluyor, 5 yıldızlı otellerde çok uygun fiyatlara kalabilirsin


goodyes
(27.01.18)
hotels.com'dan da bakabilirsin. yorumları iyi puanı yüksek bir otel işinizi görecektir.


materyalist imam
(27.01.18)
trivago.com gibi alternatifi değerlendirmelisin bence otel konusunda


facebook
(27.01.18)
(13)

İfşaaaa.

yeni alınan telefonun kamerasını kontrol ederken ben...Kış geldik artık. Çekelim kabanlarımızı üstümüze, giyelim botlarımızı.Kar yağsın. Çocuklar gibi şenlenelim. Kar topu oynayalım.(orhan veli cesario)
yeni alınan telefonun kamerasını kontrol ederken ben...


Kış geldik artık. Çekelim kabanlarımızı üstümüze, giyelim botlarımızı.
Kar yağsın. Çocuklar gibi şenlenelim. Kar topu oynayalım.
(orhan veli cesario)
Cesario
(29.08.17)
Nays :)


runagain
(29.08.17)
@meyal Lafı çevirme, facebooktan sessiz sedasız niye yok oldun?


Cesario
(29.08.17)
Kulakları sevdim.


velvetmorning
(29.08.17)
saçını uzat bence, böyle kestirme


Artis tipi var sende film artisi.


stavro
(29.08.17)
Biraz daha kilolu olsan Bulgar mafyası olacakmışsın.


dissendium
(29.08.17)
@run thnx ^^

@dissendium

Karar verin, bir ifşada da Yahudi Rapçilere benzetildim. Ama BG göçmeni olduğumuz için BG benzetmesini isabetli buluyorum.

@stavro yok ya, burada öyle çıkmış. nşa'da çok normal bir insanım.

@velvet annem de seviyor o kulakları.

@playing star again yağlanma problemi var saçta. uzatsam şekil vermem lazım. şimdilik saçlarımı yıpratmak istemiyorum. henüz çok gencim. @meyal'in dediği gibi 16 değilim, 24'üm ama saçın canına okumak istemiyorum şimdiden.


Cesario
(29.08.17)
saçı yıpratsan ne olur @cesario, 5-6 ayda bir kestirilen bişi yıpranan yer gidiyor. gençliğine yazık etme bu saçlarla:D

not: kendi saçlarım belimde ve sürmediğim şey kalmıyor saçıma. zira sğrmesen de aynı hızada yıpranıyor gözlemlerime göre


@kaptan maydanoz Nasıl hayal etmiştin mesela? Sakallı, iri yapılı biri falan mı?


@playing Yıpranma değil de aslında direkt dökülmeyi kastetmiştim. Saçıma vax hayatta sürmem. Taft saç spreyi sıkarım arada 5 numara olanı. Ama ince telli olduğu için saçlarım dökülür diye korkuyorum.

Saça şekil vermekle uğraşana kadar böyle kısa geziyorum kaç yıldır.


Cesario
(29.08.17)
Can Bonomo


seyirdefteri
(29.08.17)
Argan yagi kullan saclar icin, pantene'inki guzel. Sampuan da tresan isirgan otlu.


runagain
(29.08.17)
@kaptan maydanoz Hayatımda hiç nargile kullanmadım. Özel üniversiteye kayıt edelim diyen aileme hayır açıköğretim okumak istiyorum diyip AVM de 3 sene çalıştım. Ne çektiğimi bir ben bir duyuru bilir. :(

Fotoğraf çekilmekten nefret ederim. Fotoğraflar da tuhaf çıkıyorum ya. Bazen telefonda fotoğraf yerine kameranın anlık görüntüsünü SS alıp öyle daha doğal ve gerçeğe yakın görüntü elde ediyorum.

Fotojenik olmayan arkadaşlara bu ipucunu da vermiş olayım.


Cesario
(29.08.17)
cesario sen de yaş aldıkça güzelleşiyosun ha, yakında gızlar yaqamdan düşün artıqqq duyuruları açar mısın valla açarsın gibi. <3


(4)

Bu el işaretinin anlamı nedir? (capsli)

Arada whatsapptan yazarken ben de kullanıyorum da. İçimden geldiği için ama, anlamını bildiğimden değil.Bu el işaretinin anlamı nedir?Ronaldinho gol attıktan sonra sevinince yapıyordu bu el hareketini 2 eliyle ve dans ediyordu, oradan hatırlıyorum.Hey gidi hey, yıllar akıp gidiyor..
Arada whatsapptan yazarken ben de kullanıyorum da. İçimden geldiği için ama, anlamını bildiğimden değil.

Bu el işaretinin anlamı nedir?

Ronaldinho gol attıktan sonra sevinince yapıyordu bu el hareketini 2 eliyle ve dans ediyordu, oradan hatırlıyorum.

Hey gidi hey, yıllar akıp gidiyor..
Cesario
(27.07.17)
ara beni?


mungojerry
(27.07.17)
@mungojerry O 2.anlamıdır diye düşünüyorum.


Cesario
(27.07.17)
@Sour

Bi çeşit zenci selamı diyebilir miyiz?


Cesario
(27.07.17)
shaka

eksisozluk.com


hononu
(27.07.17)
(6)

Bir video vardı? (dublaj/seslendirme ile ilgili)

2 kişi filme dublaj/seslendirme yapıyordu. Mesela filmde adam yürüyorsa dublaj yapan da yürüyordu, filmde 2 kişi dövüșüyorsa dublaj yapan 2 kişi de dövüșüyordu. Ekipmanları falan vardı, donanımlı bir stüdyo gibi bir yerde geçiyordu. YouTube'a baktım ama bulamadım. Çok ilginç gelmiş ve beğenmiştim. B
2 kişi filme dublaj/seslendirme yapıyordu. Mesela filmde adam yürüyorsa dublaj yapan da yürüyordu, filmde 2 kişi dövüșüyorsa dublaj yapan 2 kişi de dövüșüyordu.

Ekipmanları falan vardı, donanımlı bir stüdyo gibi bir yerde geçiyordu.

YouTube'a baktım ama bulamadım.

Çok ilginç gelmiş ve beğenmiştim.

Buldurur musunuz dostlar?
Cesario
(13.03.17)
bahsettiğiniz şey foley sound. youtube'da bu şekilde aratırsanız ilgili videoyu bulabilirsiniz.

örnek olarak atıyorum belki buna benzer bir şeydir: www.youtube.com


@hendrix

Bizim izlediğimiz orjinal İngilizce filmlerde de efektleri böyle mi yapıyorlar peki?


Cesario
(13.03.17)
@cesario hemen hemen tüm filmlerle foley kullanılır. daha temiz ve efektif bir etki bırakmak amacıyla tüm ses kuşağı bu şekilde hazırlanıyor. tabi bu işin maddi imkanlarla yapılan kolay kısmı. bu tip bir ses kuşağı arşivlerden edinilen ses efekleriyle de hazırlanabilir fakat daha meşakatli bir süreç olur.


çoğu üzeri dublajlı film sadece oyuncu sesleri hariç full ses geliyor
patlamalar, kapı sesleri vs vs

sadece oyuncular ağzını oynatınca boş.
sonra üzerinde dublaj yapılıyor.

doğan tv 'de (dsmartta 20 tane dizi/film kanalımız var) yayın teknikte çalışıyorum, daha net bir cevap alamazsın yani :)


Corc
(13.03.17)
adamlar dövüş sahnelerinde bildiğin yıktılar stüdyoyu:))


makbur
(13.03.17)
@Corc Bazı filmlerin türkçe dublajında orjinal sesler arada kaynıyor. O yüzden sinemaya gittiğimde dublaj yerine orjinal seslendirmeye gitmeye çalışıyorum.


Cesario
(13.03.17)
(2)

Avrupa'ya iltica şartları nelerdir? (TR'den gitmek)

Burda da "Türkiye'den s.ktir olup gitmek" başlıklı duyurular çok okuyoruz ama bu farklı. Çünkü o duyuruyu açanlar genelde "okumuş,elit,banko vize alabilcek,paralı ya da sağlam diplomalı" kişiler. Benim öyle bir durumum yok. Sade vatandaş olarak soruyorum. Merak eden diğerlerinin de sorusuna cevap ol
Burda da "Türkiye'den s.ktir olup gitmek" başlıklı duyurular çok okuyoruz ama bu farklı. Çünkü o duyuruyu açanlar genelde "okumuş,elit,banko vize alabilcek,paralı ya da sağlam diplomalı" kişiler. Benim öyle bir durumum yok. Sade vatandaş olarak soruyorum. Merak eden diğerlerinin de sorusuna cevap olmuş olur belki. 1980 darbesiyle birçok insan Avrupa'ya gitmek zorunda kaldı. İran'da şeriat gelince ateistler Danimarka'ya sığındı. Resmi olarak sade,vasıfsız bir vatandaş iltica talebinde bulunmak için ne yapabilir,hangi şartlar oluşması gerekir?

SORU1: Yarın Almanya,Danimarka vs. konsolosluğuna gitsem "ateistim,can güvenliğim tehdit altında" desem kibarca form verip doldurtuyorlar mı formalite icabı da olsa yoksa "Türkiye laik,hukuk ve demokratik bir ülkedir,bu sebeple iltica isteğiniz olumsuzdur" yanıtı mı alırız?

SORU2: Örnek veriyorum: Aleviler'e katliam çağrıları artarsa bir Alevi iltica hakkına sahip olur mu? www.f5haber.com

SORU3: Kabul edilme şartlarını neler kolaylaştırabilir? Türk vatandaşlığından çıkmak vs gibi?

Almanya T.C. uyruklu gazetecilere oturma hakkı verecekmiş. odatv.com


NOT: Hüsnü Mahalli'yi de tutukladılar ya..
Cesario
(16.12.16)
Baska bir vatandaslik almadan tc vatandasligindan cikamazsin oyle kafana gore. Onu bir diyim de :)

Iltica edecek bir durum cok yok, gercekten iltica etme durumunda olanlara haksizlik, multecilere haksizlik...


kuehles blondes
(16.12.16)
selam, iltica cok zor bir olay degil, ama kanitlaman gerekiyor gercekten risk altinda oldugunu, sadece ateistim demek yetmez mesela iskence gormus olman veya ailenden birinin benzer sebeplerden tutuklanmasi vs vs gibi bir cok inandirici etken sunmalisin.

kolay bir surec degil ama kuzey avrupa ulkelerinde guzel ve sifir bir hayata adim atabilirsin, bu sekilde hayatini kuran cok insan gordum.

tc vatandasligindan cikmak da oyle aman aman zor bir olay degil, onu sonra dusunursun ikinci asama olarak bence


matematik koyu
(17.12.16)
(13)

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Arkadaşlar microsoft windows gibi bağışıklık sistemim çöküp duruyor. AİDS testi bile yaptırdım,temiz çıktı.Çocukların bağışıklığını güçlendircek:çıplak ayakla sokakta toz-toprak içinde oynayacak,kedi besleyecek yaşı geçtim diye düşünüyorum. (yaş 24) 5-6 yıl önce soğuk havaya karşı bağışıklığım,diren
Arkadaşlar microsoft windows gibi bağışıklık sistemim çöküp duruyor. AİDS testi bile yaptırdım,temiz çıktı.

Çocukların bağışıklığını güçlendircek:çıplak ayakla sokakta toz-toprak içinde oynayacak,kedi besleyecek yaşı geçtim diye düşünüyorum. (yaş 24)

5-6 yıl önce soğuk havaya karşı bağışıklığım,direncim güçlensin diye bu havada t-shirtle çıkmıştım,sonucunda akciğerleri üşütmekten verem olmuştum. Lapa lapa kar yağarken gömlekle nasıl dolaşıyor Doğu'dan göç eden arkadaşlar hala anlayamıyorum. Bilimsel açıklaması varsa onu da araya sıkıştırın pls.

Hani bağışıklığımı düşürecek şeyin üzerine gitmem de çare olmuyor,firefox oturumu gibi çöküyor.

İstanbul'da yaşıyorum. Doğal besinlerle beslenmem imkansız. "Sosyete Organik Pazarı"nda da 1 kilo domatese 10 TL veremem. Canan Karatay'da diyor eski doğal domatesten alacağınız besin değeri ile şimdikinin çok farklı. 9 domatesten aldığınız besin değeri organik 1 domatesin vereceği miktara eşit diyor. Yani pazardan alacağım sebze-meyve ile bağışıklığım gıdım güçlenmez. BJK defansına Baki Mercimeği alarak takviye yapmak gibi olur.

Eczanede satılan bir ilaç var mı bununla ilgili? Almanya'da satılan da olabilir,getirtebiliriz belki. Başka hangi testler yaptırsam,ne yapsam bu şikayetimle ilgili,ne yesem ne içsem?

NOT: Ne olursan ol yine gel ama;Supradyn,Pharmaton vb. vitamin haplarıyla sakın gelme.
Cesario
(12.12.16)
immuneks ya da imutor kullanabilirsin.


orpheus
(12.12.16)
Düzenli spor yapabilirsin.


babilbaligi
(12.12.16)
Immuzinc olabilir.
Selenyum olabilir.
Gümüş iceren damla yurtdışında satılır yahut aloevera suyu olabilir.

Hergun yoğurt içine zencefil zerdecal ve tarcin tozu koy 1 er cay kaşıgi. Bu da iyi gelir.


mobydick
(12.12.16)
Propolis kullanabilirsin.


kuehles blondes
(12.12.16)
Benimki de zayıf sanırım. Son zamanlarda bunu fark ettim. Ben çok yemek seçerim. Ispanak, pırasa, karnabahar, lahana yemiyorum. Hatta hayatımda yemedim diyebilirim. Benim en büyük eksikliğim sebze. Kıvırcık haricinde yeşil bir besin tüketmiyorum. Eğer siz de yemek seçiyorsanız bunu aşmaya çalışın. Sebzeler aslında çok faydalı.

Bir de düzenli sporla hiç ilgisi yok. İki yıldır lisanslı sporcuyum. Basketbola 10 yaşında başladım. Lisede hep oynadım. Spor sadece vücudunu aktif tutar. Hasta olacaksan yine olursun.


dissendium
(12.12.16)
her gun düzenli ev yapımı mayası belli kefir için.


balik kraker
(12.12.16)
1. en iyi bağışıklık dengeli beslenme ve hareketle olur. öncelikle hayatına sporu bir rutin gibi eklemelisin. metabolizman hızlandıkça, göreceksin ki, vücudunun direnci artmış.

2. dünya kadar ilaç ve gıda takviyesi adı geçiyor. bedeninde bunları tutamıyorsan hiçbir işe yaramaz. asla tek başına bunları tüketerek bağışıklığını arttıramazsın. bunları tüketirken bir kaç kez öğününü atlasan ya da almayı bıraksan bilmelisin ki eskisinden daha kötü hasta olabilirsin. çünkü o maddeleri kanında tutabilmen için sürekli almaya devam etmen gerekir.

3. eğer alerjin yoksa doğal zencefili sana önerebilirim. ayrıca her sabah küçük bir sarımsak yutabilirsin (hap yutar gibi). ancak bunlara karşı bir hassasiyetinin ya da alerjinin olmadığına emin ol.

4. kefir de iyi bir tercih olabilir. @balik kraker+1

5. doğal yoldan vücudunun yeteceği kadar c vitaminli gıdalar tüket. portakal, greyfurt, limon vs. c vitaminini fazla almanın bir anlamı yoktur. bir mg bile fazlası hemen vücuttan idrara yoluyla atılır.

6. kaç yaşındasın bilmiyorum ama, mutlaka ama mutlaka her gün uykunu almış olarak kalk. ne fazla ne eksik.


tahtelbahir
(12.12.16)
azcık pislik direnç artırır, kirlenmekten korkmamak lazım,


selam
(12.12.16)
Haci bagisiklik bagirsaklardan basliyor. O yuzden kefir ic yogurt ye bol bol. Bagirsak florani guclendirecek seyleri arastir internetten.


tezek
(12.12.16)
sabahları aç karna hakiki harput pekmez iç yarım çay bardağı.


mrthany
(12.12.16)
değerlerine baktırdın mı düzgün bir hastanede? BAzı doktorlar gerçekten kafasından atmak için 18 parametre test yaptırıp bişeyin yok diyip yolluyor.
+pekmez ve yaşam tarzını değiştirmen diyorum sebze ağırlıklı sağlıklı beslenmelisin bunuda ay hemen sebze haşlayayım diye değil bir kaç sağlıklı beslenme kitabı okuyarak bilinçlenebilirsin ancak

immunace kullandım bende bağşılıklığım düşükken tek kutu deneyebilirsin vitamin + besin desteği ama önemli olan yeme tarzını değiştirmen, sigara içiyorsan bırak bir an önce


eja
(13.12.16)
şeker, un ve içinde bunları barındıran hiçbir şeyi yemeyerek.


seker, unlu mamuller ve cikolata adinda satilan paket urunleri hayatindan cikarin. yogurdunuzu evde kendiniz yapin.

sporun her bunyede etkisi farklidir. spor yapan insanlarda genel olarak gozlenen; duzenli araliklarla vucut sicakligini ve dolasim hizini arttirdigin icin vucudun daha saglikli bir forma kavusmasi. ormanlik alanda(veya oksijeni yuksek olabilecek bir yerde) 30-60 dklik haftada 3 sefer tempolu spor kesinlikle olumlu yansir.

mumkunse uyku durumunuzu gozleyin yatma/kalkma saatlerinizi dikkate alin. havalandirma ve iyi uyuyamakta kaynakli sorunlar olabilir. mumkunse beyaz isiktan kacinin.


samicin
(13.12.16)
(5)

Tatil arkadaşı bulmaca?

Tatil denilince akla hemen Bodrum sahilleri,ellerde içkili kokteyli kadehler,dans,Hande Yener,Demet Akalın şarkıları vs gelmesin hemen.Karadeniz de olur. Doğayla iç içe bir ortam. Yeni yerler keşfetme de olabilir. Yukarıda yazdığım gibi deniz-kum-güneş olabilir.SORU:Yurt içinde böyle bir araya gelen
Tatil denilince akla hemen Bodrum sahilleri,ellerde içkili kokteyli kadehler,dans,Hande Yener,Demet Akalın şarkıları vs gelmesin hemen.

Karadeniz de olur. Doğayla iç içe bir ortam. Yeni yerler keşfetme de olabilir. Yukarıda yazdığım gibi deniz-kum-güneş olabilir.

SORU:Yurt içinde böyle bir araya gelen arkadaş arayan platformlar var mı ya da sizin deneyimleriniz?

Eylül-ekim gibi bir boşluğum olacak. Çevremdeki arkadaşlarla gidemiyorum. Ya birisinin başka programı oluyor ya da para yok diyorlar.

4-5 yıldır İstanbul dışına çıkmıyorum. Aşırı bunaldım. Tek başıma da gidemem,canım sıkılır. Zaten sessiz,sakin birisiyimdir. 5-6 yaşındayken de yeni insanlarla tanışamazdım,23 yaşına geldim hala aynıyım. İnternetten bulmak zorundayım.
Cesario
(12.07.16)
craigslist


ateistanbul
(12.07.16)
facebook da gezgini gezdir diye bir sayfa var. adı tam bu olmayabilir emin değilim. interrail tr nin alt grubu. bu amaca hizmet ediyor bak istersen.


tuborg yesili
(12.07.16)
interrail turkiye ve alt gruplarina post at cikar birileri.


xenophobe
(12.07.16)
@üğpoıuy Karadeniz listemde kesinlikle var. Daha önce hiç gelmedim. Trabzon,Rize kısaca Doğu Karadeniz'de bir şehri görmek istiyorum. Ama turistik yerler Arap kaynıyormuş(kalabalıkmış),herkes yerden yere vuruyor Uzungöl'ü falan. Kalabalıktan pek hoşlanmam zaten.

Sonrasında az bilinen yerlere bakmaya başladım. Şimdi Artvin deyince o kritere uyan bir yer. Aklımda olsun o zaman,teşekkürler :)

Uçak bileti bile baktım şimdi,350 tl falan gidiş-dönüş. Promosyonlar bitmiş,ekonomi sınıfı var. Yakında o da biter. Herkes programını şimdiden yapıyor galiba.


Cesario
(12.07.16)
@üğpoıuy Eylül'de bayram 9 gün tatil olduğu için o ay herşeyin fiyatı tavan :)


Cesario
(12.07.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.