Giriş
(7)

Nasıl bir optik gözlük seçmeliyim? (yardım)

zorunlu açıklama: Gözlük takmaktan nefret ediyorum. Takmayı sevmediğim için okul hayatımda takdir alan ben sınıfta kalacaktım neredeyse en önde otursam bile göremiyordum, yanımdakinin defterinden yazıyordum derste. Gözlük takınca Ömerçip'e, Çirkin Betty'e, emekli albaya ya da çakma filozof'a benzeme
zorunlu açıklama: Gözlük takmaktan nefret ediyorum. Takmayı sevmediğim için okul hayatımda takdir alan ben sınıfta kalacaktım neredeyse en önde otursam bile göremiyordum, yanımdakinin defterinden yazıyordum derste. Gözlük takınca Ömerçip'e, Çirkin Betty'e, emekli albaya ya da çakma filozof'a benzemek istemiyorum :(

Soru: Nasıl bir gözlük almalıyım? Çerçeveli, çerçevesiz?

Hiç anlamıyorum bu işlerden. Mağazadaki en kötü gözlüğü kakalasalar anlayamam. Çünkü bana göre hepsi bende çirkin duruyor. Fiyat sınırım yok. Gözde hiç yokmuş gibi duran gözlük mü almalı yoksa çerçeveli mi bir el atsanız?

şunlar nasıl mesela?

1)www.edel-optics.com.tr
2)www.edel-optics.com.tr
3)www.edel-optics.com.tr
4)www.edel-optics.com.tr
5)www.edel-optics.com.tr

NOT: Lens kullanmak isterim ama ben onu takarken-çıkarırken yanlışlıkla gözümü de çıkarırım. Gözüme kirpik kaçsa huylanıyorum onu takarken de huylanırım ben. Lazer ameliyatı da olmak istemiyorum.
Cesario
(12 saat)
E siz de gözlük istemiyorsunuz, lens istemiyorsunuz, lazer ameliyatı olmak istemiyorsunuz. Çok enteresan.

Sorunun cevabı, bir kerecik lazer ameliyatı olup ömür boyu kurtulun derim göz derdinden.
Yok illa olmam diyorsanız aylık lensler var. Ayda bir değiştirirsiniz, her gün mıncıklamam derseniz.


eksi was here
(12 saat)
www.edel-optics.com.tr

şöyle gözlük al. ben de bunun gibi alacağım yakında.


efreet sultan
(12 saat)
Bu soruda kendimi gördüm. :)

Ben gidip gözlükçüde denemenizi öneririm. Yüz tipinize hangisi daha çok yakışacak, onu bir deneyip görmek gerek.

Ben 1 ve 2'yi beğendim. Belki, bir ihtimal 4 de olabilir.

* Lensten ben de hoşlanmıyorum fakat tüm ön yargılarıma rağmen denedim ve kullanmaya alışmıştım. Bir hafta içinde uyum sağlıyorsunuz. Yine de gözlük konforu sağladığını düşünmüyorum.


chihirovekohaku
(11 saat)
suratiniza gidecek bir gozluk secin. yuz seklinize gore yani.

begendiginiz gozlukler hos. ancak cercevesizler pek dayanikli degil. kiriliyorlar. tam cerceve olmasa da en azindan ustten bir cerceve ile desteklenmis olmasi daha iyi.

ben 5 yildir gozluk takiyorum. oncesinde takmayi sevmiyordum. tahtayi gormuyordum, otobusun numarasini net goremiyordum gozlerimi kisip bakmak zorundaydim... turlu turlu eziyetler. sonra taktim, alistim zamanla. simdi gozluk benimle butunlesmis.

yuzunuze gidecek bir gozluk alin. yakisir.

ek olarak, bu optikciler cok kazik yahu. her yerde boyle. bi ufak cam, bi citpit cerceveye verilen para ile 2 tane traktor tekeri alinir.


urun.gittigidiyor.com

bu tarz bir şey alacaksın. 4 sene önce falan patlamıştı bunlar, sapları yumuşacık, kablo gibi bükülen bir şeydi. markasını hatırlamadığım için anca bunu bulabildim ama buna çok benziyordu. sapların şeffaf olduğu modeller de vardı hatta. bulursan şeffaf alırsın, nerdeyse hiç görünmez olur gözlüğün. ben kemik gözlük sevdiğim için almayı düşünmedim ama gözlüklü arkadaşlarımın nerdeyse hepsi bundan almıştı, belli olmuyordu resmen gözlük.


nolmus yani
(11 saat)
abi selam,

gozume asla dokunamazken, bir sey kactiginda kafayi yerken, parmagimi bile gozume dokunduramazken, lens'e gercekten 2 gunumu aldi, 3. gunumde 5 dk icinde iki lensi de takabiliyor/cikartabiliyordum. 1. hafta sonunda ise bu sure 3 saniyeye falan dustu.

O yuzden gozluk takmamaya niyetlendiysen, ilk gun doktorun taktigi lensi 2 saatte (gercekten) cikartiyorsun ama o azimle ikinci gun halledebiliyorsun.

10 yildan fazla gozluk taktim, lens'e gectigim gune sukurler olsun :) (2 aydir falan lens kullaniyorum.)

aylik lensler de, aylik kullaniyorsun fakat yine onerilen her gece cikartman yonunde.

gozluk konforu saglamiyor bence diyenler de buyuk yaniliyor, cerceveden bakmak ile tamamen her acidan her seyi net gormek arasinda daglar kadar fark var.


gözlük renault ise lens mercedes. konfor yok diyen kullanamamış muhtemelen. 7 yaşından neredeyse 30 yaşına kadar gözlük kullandım, 4-5 senedir de lens kullanıyorum. gözlük taktığım 23 seneye lanet olsun dostum :D
şaka bi yana, tipini görmeden gözlük öneremez kimse. bi çerçeve bi kişiye inanılmaz yakışırken bir başkasında emanet gibi durabilir. lensi zorla, en azından dene.


cowboy
(41 dk)
(9)

Bizden rahatsız olan alt komşudan rahatsız olmakta haklı mıyız?

Normalde bu durumun tam tersi olur. :) 14 yıldır oturduğumuz bina var. Ses yalıtımı çok kötü. Osursan duyulur aşağıdan yukarıdan. Kulağınızı yere dayasanız aşağı katta dönen muhabbete kulak misafiri olabilirsiniz! 3-4 sene yukarıdaki küçük çocuk evi başımıza yıktı ses çıkarmadık. Yani bundan rahatsı
Normalde bu durumun tam tersi olur. :)

14 yıldır oturduğumuz bina var. Ses yalıtımı çok kötü. Osursan duyulur aşağıdan yukarıdan. Kulağınızı yere dayasanız aşağı katta dönen muhabbete kulak misafiri olabilirsiniz!

3-4 sene yukarıdaki küçük çocuk evi başımıza yıktı ses çıkarmadık. Yani bundan rahatsızsak villaya taşınırız, yoksa durumumuz otururuz kıçımızın üstüne.

Bu alt komşu bizim sesimizden rahatsız oluyor, ilk defa başımıza böyle bir şey geldi. 5+1 ses sistemim var, %30-%40 düzeyinde bile açsam hemen pat pat pat aşağıdan vuruyorlar. Az önce yemek yedik. Babam sandalyeyi sürterek koydu. (kazmadır da kendisi) Aşağıdan ışık hızında pat pat pat vurma sesi. Annem de sandalyeyi yerine koyarken, hemen pat pat pat ses. Annemi de uyarmaya gelmişler daha önce.

Ben de bebek ağlama sesinden rahatsız oluyorum. Yazın balkonda sigara içiyorlar bizim mutfak leş gibi kokuyor geliyor kokusu.

Ne yapalım aşağı inip "birader sustur bebeğini, sigaranı da içeride iç kokusu bizim eve kadar geliyor" mu diyelim yani. Abes kaçar değil mi? İşte aşağıdan tepki almamız da abes geliyor bize.

Şimdi aynı şey değil, bebekle bir mi tutuyorsunuz diyebilirsiniz, örnek için yazdım ama 3-4 sene yukarıdaki çocuk başımıza yıktı resmen evi ses çıkarmadık, aynısını aşağıdakiler yaşasa tepkisiz duramazlardı kesinlikle.
Cesario
(11.12.18)
Onlar size gurultu yapmayin derse, siz de mutfagi sigara kokusu yapmayin de konu kapanir.

Ama aslinda hem bebekleri olup hem de sigara icen kimselerse laftan analayacaklarini sanmam.


Traveller
(11.12.18)
bence gayet özenli davranıyorsunuz. ne var yani ev hali bu sandalye düşebilir de, sürtebilir de. anlık olan bir şeye bile tahammülleri yoksa defolup gitsinler.

ayrıca bebek için değil ama sigara içtikleri için neden uyarmayasınız ki? onların sigara özgürlüğü, sizin temiz hava alma özgürlüğünüzün içine ediyor anlaşılan. gitsin başka yerde içsin.


lisw
(11.12.18)
@lisw

O balkonda sigara içme yazın oluyor, şu an onu bahane edemem.

@sen de başını

Logitech ses sistemi öyle profesyonelce bir şey değil. Masaüstü bilgisayar için. Yarısına kadar bile açmıyorum zaten yüksek sesten ben rahatsız oluyorum. Yüksek seste kolonlar patlar zaten zarar görür alet.

Öyle saatlerce müzik de açılmaz zaten.


Cesario
(11.12.18)
Ust kat komsuya nasil ses cikarmadiniz? Ben gidip soylemistin valla. Paramiz yok villada oturamiyoruz diye evi uyku hapiyla mi uyuyalim hep? Asagiyi duymuyorum hic. Bence duzgun bi sekilde konusun, sandalye cekmeyle rahatsiz ki olunur?


gelmeistemem
(11.12.18)
Benim adım arif ben pratik adamım. Sandalye keçesi alıp yapıştırın sandalyelere.


testis agrisi
(11.12.18)
ya ne cesaret anlamıyorum. alt kat üst katın insafındadır. mesela benim üst komşu da ara sıra hafif gürültü yapar ama biliyorum ki insanlık hali bi de yaşlılar güçsüzler ellerinden bir şeyler düşüyor falan. şimdi ben 2-3 ses yaptılar diye gitmem insanlık halidir ha çok daha fazla gürültü yapsalar da kapıya dayanmak yerine farklı çözümler denerim çünkü isteseler çok afedersin hayatımı mikerler.

saat 11'e kadar falan olan sandalye sesi, müzik sesi gibi şeylerde bam bam vuruyorlarsa, kapıya dayanıyorlarsa yatırıp seveceksin. şaka bi yana, ciddi ciddi isteseniz uyku uyutmazsınız sandalye sesine falan atarlanmları saçma, ilk kapıya dayandıklarında kapıyı açan kişi "ne diyon yapraam" tavrıyla karşılasa bi daha yapamazlardı aslında.


bizim üst kat da fena gürültücü, başlarsam susmam da o mutfak sandalyesi sesinin basit bir şey olmadığı da gerçek.

bizim alt komşumuz rahatsız olmasın diye senelerdir masa sandalye altını keçe yapıştırıp kullanırız. bir kere bile şikayet gelmedi ama amaç getirmemek zaten. ama üst kat "iki saniyecik gürültü" diye pazar sabahı dahil sürekli GAAAARRRÇÇ GUURRRRÇÇÇ diye sandalye masa çekiyor. masaları duvara yapışıkmış, her oturacaklarında çekiyorlarmış. beklenmedik anda ve hergün yüksek sesle bunu duyunca insan gerçekten bıkıyor. altlarına mercedes bilmemne marka araba çekmeyi biliyorlar, pazardan iki parça keçe alıp sandalye ayağına yapıştırmaya üşeniyorlar. boşversene arkadaşım.

ha, bu insanların tek kusuru bu olsaydı da eyvallah derdim dişimi sıkıp. ama değil. sinirimin sebebi o. yani senin sorunun da çözümü var, 10 lira için insanları sinir etmene değmez. kimse zevk olsun diye üst katına vurmaz.

önemli ek: üst girdide saat 11 denmiş. öyle bir şey yok. yeni 2018de çıkan apartman gürültü yönetmeliğine göre akşam 7den sonra gürültü yasak. açın internette okuyun. onun dışında, çaresi varken bile bile gürültü yapmak asıl hıyarlık benim gözümde. aynı binada birbirimize muhtaç olmamız an meselesi, durduk yere insanları kendine kızdırmak iyi değil.


Hayır ,haklı değilsiniz maalesef ve hiç anlayamadığım bir bakış açısına sahipsiniz: “Biz rahatsız olunca söylemedik, onlar da benzer durumda söylememeli veya tepki vermek normal değil.”. Sizinüst komşuyla olan tecrübeniz alt komşuyu ilgilendirmiyor. Bu tamamen sizin seçiminiz. Ben alt komşu olsam ve uyarmaya geldiğimde bu tepkiyle karşılaşsam “Bana ne?” derdim açıkçası. Bir de, sizin yerinizde olsalardı üstteki çocuğa tepki vermeden duramayacak olmaları da şu anki durumun önemini değiştirmiyor. Böyle bir durumda kıyas yapıp şükredecek halleri olduğunu sanmıyorum.

İkinci olarak, kötü yalıtımlı bir yerde üst katta sandalye veya mobilya çekilmesi çok rahatsız ediyor insanı. Bu saatten bağımsız bir şey ve bir süre sonra gerçekten bıktırıyor. Çözümü de belirtildiği gibi çok basit. Aşağıdan vurmalarını savunmuyorum, ama belli ki sorunun farkındasınız ve çözmek için bir şey yapmıyorsunuz, çaresiz kalmış olabilirler.

Ayrıca, bebekle ilgili durum çözülemeyebilir ama sigaradan rahatsız oluyorsanız tabii ki söylemelisiniz. Neden abes kaçsın? Böyle şeyler tamamen iletişimle ilgili. Belki kokunun size kadar geldiğinin farkında bile değillerdir.


matlii
(11.12.18)
matlii +1. Evler ses geçiriyorsa ve komuşunuz gürültüden rahatsız olduğunu söylüyorsa toplu konutta yaşama adabı gereğince buna saygı duyup önlem almak zorundasınız. Gerçekten insan yorgun argın eve gelip dinlenirken eşya sürtme sesleri, bas sesi gibi şeyler çileden çıkartıyor. Apartman ses geçiriyorsa herkes alt-üst komşusunu düşünerek hareket etmek zorunda bana göre. Bunun için yukarıda belirtilen önlemleri almanız bir kaç dakikanızı bile almaz.

Bebek ağlama sesi için birşey söyleyemem. O konuda anne babanın da yapabileceği birşey yoktur çünkü. Ama o çocuk evde topuklarını vura vura koşuyorsa veya konu pat küt yere birşeyler fırlatmaya evrilmişse keşke siz de komşularınızla paylaşsaydınız rahatsızlığınızı.


yorgunpanda
(11.12.18)
(5)

İnsanların kendi memleketlisi ile tanışınca size satış koyması?

İş ortamı olur başka ortamdan olur biriyle arkadaş oluyorsunuz. Çok samimi değilsiniz. Ama araya kendine yakın memleketlisinden biri girince hemen size satış (posta) koyuyor. Bunu genelde bir yörenin insanları çok yapıyor da, tartışma başlatıcı içerik olur diye bölge ismi vermiyorum, ama bu sitemi ç
İş ortamı olur başka ortamdan olur biriyle arkadaş oluyorsunuz. Çok samimi değilsiniz. Ama araya kendine yakın memleketlisinden biri girince hemen size satış (posta) koyuyor.

Bunu genelde bir yörenin insanları çok yapıyor da, tartışma başlatıcı içerik olur diye bölge ismi vermiyorum, ama bu sitemi çevremde birçok insandan duydum.

Ben böyle bir insana iş ilanı pasladım iyilik olsun diye. İşe kabul de edilmiş. Mülakatta biriyle tanışmış. O tanışılan kişi de ortak birisi şansa. Ben de o işe girecektim ama vazgeçtim, bunların haberi yok tabi vazgeçtiğimden.

Bugün ortak dediğim kişi iletişime geçti de benimle, o da soru sormak için, işi düştü aslında yani. Ben sorunca cevapladı, dedi biz Ahmetle birlikte çarşamba eğitime gidiyoruz. "Vay demek Ahmet bana haber vermedi he :)" dedim. Ailevi problemleri varmış dedi. Ailevi problemleri varsa seninle neden konuşuyor, ailevi problemleri varsa suç benim mi? Tabi bunu söylemedim. 3'ümüz de aynı semtteyiz. Açıkçası eğitime ben de gitsem ve bunu bilmelerine rağmen birlikte gitmek için çağrılmasam alınırdım.

Ben olsam ama mesela hemen çağırırım, haber ederim, ağzımda bakla ıslanmaz. Problem bende bunu anladım zaten. Kendimi değiştirmeye çalışıyorum.

BONUS: Nasıl kimseyi s.klemeyen bir insana dönüşürüm?

size de ibret olsun.
Cesario
(10.12.18)
Bence memleket olarak bakmak olayi cok dar acidan gormek oluyor. En yakin arkadasini falan sadece ayni sehirde dogmus biri icin satacagini dusunmuyorum. Zaten oyle biri cikarsa sen o kisiden uzaklas seni kaziklamasini bekleme.


Traveller
(10.12.18)
insani iliskiler uzerinde daha az dusun. insanlara karsi beklentini minimum seviyeyede tut.


@Traveller Öyle yakınlık yok. Ama ben böyle bir durumda kesinlikle söylerim birader eğitime gidiyoruz, birlikte gidelim falan diye eğer azılı bir düşmanım değilse.

Memleket olarak bakmak dar görmek diyorsun evet haklısın fakat sokakta bile insanların sana sorduğu ilk şey "memleketin ne?" olabiliyor. Böyle bir ülkede memleketçilik çok fazla.

Batılısından doğulusuna herkes bu memleketçiliği yapıyor. Zaten dediğim gibi bölge ismi vermedim yanlış anlaşılmasın diye.


Cesario
(10.12.18)
Ben de tam tersi bu hıyar ağaları kıçıma takılır diye söylemezdim. Müstakil takılmak iyidir.

İşe güce verince kendini insan, hiçbir şeyi gözü görmüyo.


Delay Fuze
(10.12.18)
Posta koymak satış ile aynı anlamda değil düzeltelim. Posta koymak direkt olarak dayılanmak anlamına gelir.

Memleketçilik malesef ülkemizde ata sporu yapacak bişe yok. Sen de öyle yapana aynı seviyede bir karşılık ver. Fenerlisin diyelim, o kişi de cimbomlu ise fenerli bir tanıdığını görünce ötele hemen.


(1)

Secretcv'de ilanlar çıkmıyor, sizde nasıl?

https://www.secretcv.com/arkadaşlar hiçbir ilan gözükmüyor. bende mi problem var, sitede mi problem var?"Aramanıza uygun sonuç bulunamamıştır!"yazıyor ama hiçbir filtreleme eklemedim ki zaten. Bütün istanbul'un ilanlarını seçiyorum hiçbir şey çıkmıyor bomboş sayfa.
www.secretcv.com

arkadaşlar hiçbir ilan gözükmüyor. bende mi problem var, sitede mi problem var?

"Aramanıza uygun sonuç bulunamamıştır!"

yazıyor ama hiçbir filtreleme eklemedim ki zaten. Bütün istanbul'un ilanlarını seçiyorum hiçbir şey çıkmıyor bomboş sayfa.
Cesario
(10.12.18)
sikinti yok, acildi.


cairo
(10.12.18)
(2)

Web sayfasından truva atı nasıl bulaşıyor dosya indirmeden?

Arkadaşlar 720p.com gibi yaygın birkaç sinema izleme sitelerinde esed nod32 programı truva atı bulup açmıyor. Hani video tarayıcısı var ya, işte o açılmıyor. Truva atını web sitesine gömüp bulaştırma yöntemi mi bu, teknik açıdan biraz anlatır mısınız bunu anlaşılır bir dille?
Arkadaşlar 720p.com gibi yaygın birkaç sinema izleme sitelerinde esed nod32 programı truva atı bulup açmıyor. Hani video tarayıcısı var ya, işte o açılmıyor.

Truva atını web sitesine gömüp bulaştırma yöntemi mi bu, teknik açıdan biraz anlatır mısınız bunu anlaşılır bir dille?
Cesario
(09.12.18)
Teorik olarak Chrome browser daki bir açığı kullanarak Chrome u kırıp sisteme erişip istediklerini yüklemeleri mümkün. Ama ben hayatımda görmedim. Hoş çok shady sitelere girdiğim söylenemez.


compumaster
(09.12.18)
browserlar genelde bilgisayardaki isletim sistemi katmanina kisitli erisim hakki verirler. ornegin dosya yazma, dosya okuma, sistem dosyalarina erisme browser izin verdigi kadardir. ornegin dosya yazma kullanici download aksiyonunu onayladiginda yapilir. ama bunlar disinda da dosya yazma gibi islemler yapilmasi gerekmekte. ornegin bir video izediginde o video player videoyu once bilgisayar diskinde gecici alana indirir, indirirken de izlemene izin verir. bunun sebebi video izlerken internet hizindaki dalgalanmalardan etkilenmemek, videodaki akiciligin saglanmasidir. ya da fotograflar tekrar acilma ihtimaline karsi indirilir. flash gibi eklentiler ayrica browserdan dosya sistemine erisim icin acik kapi acarlar. ya da java appletler de dosya sistemi ve sistem dosyalarina kapi acarlar. bunlarin yaina browser eklentileri de dosya sistemine ve sistem dosyalarina cok cok kisitli erisimleri oldugu halde tam erisim icin cesitli guvenlik aciklarini kullanabilirler.

yani ozetle bu tarz bulasmalar genelde browserin degilde browser uzerinde kullanilan 3. parti yazilimlarin ve eklentilerin cesitli guvenlik aciklarini kullanarak sistem dosyalarina erisimini hedefler. o nedenle browsera kurulacak her eklenti bir risk olusturabilir.


emrahday
(10.12.18)
(2)

Diş taşı temizliği için diş hastanesinin hangi branşı bakar?

Arkadaşlar online randevu alıcam da, aşağıdaki seçenekler mevcut. Diş taşı temizliği için hangisi seçilir? Açıkçası merak da ettim bunu. "Diş eti hastalıkları" ya da "estetik" bölümü mü seçilir?Ağız Diş ve Çene CerrahisiOral İmplantolojiOrtodontiEndodonti (Kanal Tedavisi)Oral Diagnoz / RadyolojiEste
Arkadaşlar online randevu alıcam da, aşağıdaki seçenekler mevcut. Diş taşı temizliği için hangisi seçilir? Açıkçası merak da ettim bunu. "Diş eti hastalıkları" ya da "estetik" bölümü mü seçilir?

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi
Oral İmplantoloji
Ortodonti
Endodonti (Kanal Tedavisi)
Oral Diagnoz / Radyoloji
Estetik Diş Hekimliği
Protez
Konservatif ve Restoratif Diş Hekimliği
Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)
T.M.E. (Çene Eklemi Rahatsızlıkları)
Cesario
(08.12.18)
periodontoloji


feykalade
(08.12.18)
perio bakar ama kimi hastanelerde önce genel dişte tetkik yapılıp oradan sevk edilerek randevu alıyorsun. mhrs üzerinden randevu alırken büyük ihtimalle önce genel dişten randevu alınız diye uyarı çıkar diye tahmin ediyorum. uyarı çıkmazsa doğrudan perio dan al.


issiz karga
(08.12.18)
(7)

Yetersiz beslenmek mi zararlı şeyler yemek mi daha kötü?

Günlük alması gereken kalori, vitamin vs gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınız yetersiz bir beslenmeden bahsediyorum. Hani fakirler der ya kuru soğan-ekmek ile karnımızı doyuruyoruz diye öyle bir eksik beslenme bahsettiğim. Açlık çekiyorsunuz genelde, karnınız gurulduyor.Zararlı şeyler ise; fast f
Günlük alması gereken kalori, vitamin vs gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınız yetersiz bir beslenmeden bahsediyorum. Hani fakirler der ya kuru soğan-ekmek ile karnımızı doyuruyoruz diye öyle bir eksik beslenme bahsettiğim. Açlık çekiyorsunuz genelde, karnınız gurulduyor.

Zararlı şeyler ise; fast food, bim'den alınan hazır tavuk dönerler, salamlar, sosisler. Midenize her bok giriyor ama giren şeyler gerçekten boktan şeyler. Karnınız hiç acıkmıyor ama, hep tok geziyorsunuz.

Bu iki durumda olan insandan hangisinin sağlığı uzun vadede-kısa vadede daha kötüdür, tehlikelidir?
Cesario
(06.12.18)
Yetersiz beslenmek bence daha kötü. Öteki en azından iyi-kötü besleniyo. Hiç yememekten iyidir.


Delay Fuze
(06.12.18)
Tabii bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Kesin bi şey söylemek mümkün değil. Compumaster yüzünden editleyemedim. Mobildeyim.


Delay Fuze
(06.12.18)
su bir gercek ki aclik vucut icin cok faydali bir olgu, binlerce yil insan ac kalma durumuna gore evrimlesmis, zaten su aralar aralikli oruc cok populer kisaca yetersiz beslenme yari ac gezme ise aksine cok saglikli bir olay.


vücudun açlığa göre evrimleşmesinin sebebi açlığın faydalı olması değil. Doğada yaşamın zor olması.

Bu aralar instagram da popüler. Ayrıca anket yapılsa şurada aralıklı oruç tutan insan sayısı 5’i geçmez. Yetersiz beslenmek bi insanın kendine yapacağı en büyük kötülüklerden. Çöp yemek de öyle ama kalitesiz besini besinsizliğe tercih ederim.


Delay Fuze
(06.12.18)
valla hiç o kadar aç olmadım ama "çöp" tüketerek beslenen biri olarak buna bağlı olarak gelişen 50 bin tane sağlık sorunum var. az yediğim ya da sadece karnım çok acıkınca 3-5 bi' şeyler atıştırdığım dönemlerde çok daha sağlıklıydım.

"çöp" yediğinde zaten yine yetersiz besleniyorsun. az yersen en azından sana zarar verecek şeyleri tüketmemiş olursun. çöp yediğinde hem beslenmiyorsun hem de kendini zehirlemiş oluyorsun. salam, sosis, hazır döner, fast food, abur cubur, gazlı içecek vs... hepsi çöp. şunlar yerine kuru ekmekle soğan yemek eminim daha sağlıklıdır.


der meister
(06.12.18)
kötü beslenmek yetersiz beslenmeye göre daha kötü.


tabirimekruh
(06.12.18)
Yetersiz beslenirsen sık sık hasta olabilirsin, yorgunluk, halsizlik falan yaşarsın ama ben yetersiz beslendiği için toplama kampında tutulan yahudi kadar zayıf kimseyi görmedim. Zira karbonhidrat almak veya asgari düzeyde beslenmek için öyle çok para gerekmiyor. Hele Türkiye'de sebze meyve aslında çok ucuz(İstanbul Ankara hariç).

Ama bok gibi yediği için 300 kg olup kapıdan geçemeyen, kalp damar hastalıkları çeken, ölen çok insan gördüm.


Yılbaşı hediyesi için şu siteden indirim kodu ister misiniz?

https://www.biggshop.com/Arkadaşlar bu sitede kullanmak için Turkcell'den kazanmış olduğum %30 indirim kodum var. 31 Aralık son gün.Çakıdan tükenmez kaleme birçok güzel ürün var hediye etmek için.Siteyi inceleyin, alacak bir şey bulursanız o zaman kodu isteyin. Şimdi isteyip bir şey almazsanız kod ç
www.biggshop.com

Arkadaşlar bu sitede kullanmak için Turkcell'den kazanmış olduğum %30 indirim kodum var. 31 Aralık son gün.

Çakıdan tükenmez kaleme birçok güzel ürün var hediye etmek için.

Siteyi inceleyin, alacak bir şey bulursanız o zaman kodu isteyin. Şimdi isteyip bir şey almazsanız kod çöpe gider başkası da yararlanamamış olur.
Cesario
(06.12.18)
(11)

Telefon şirketleri faturalıya geçelim diye neden yırtınıyorlar?

Her ay arıyorlar banka gibi faturalıya geçin diye. Yalvarıyorlar resmen. "efendim taahhüt şartı bile yok, sms, konuşma, İnternet 29 TL, daha ne olsun :/"Gerçekten önerdikleri rakam kontörlüye göre daha ucuz ama ben Türkiye'de gerçekten iyilik olsun diye daha ucuzunu vereceklerini sanmıyorum.Ne biley
Her ay arıyorlar banka gibi faturalıya geçin diye. Yalvarıyorlar resmen. "efendim taahhüt şartı bile yok, sms, konuşma, İnternet 29 TL, daha ne olsun :/"

Gerçekten önerdikleri rakam kontörlüye göre daha ucuz ama ben Türkiye'de gerçekten iyilik olsun diye daha ucuzunu vereceklerini sanmıyorum.

Ne bileyim 1 ay sonra zam geldi diyip 50 TL'den çakabilirler aynı paketi.

SORU: Faturalıya geçelim diye neden g.tlerini yırtıyor firmalar, ne karları var bundan? Kontörlü kullanan mı enayi faturalı mi? Tamam bu kullanıma göre değişir ama kontörlü benim için daha hesaplı geliyor. Ya da eski kafalıyım ben bilemiyorum.

Çok istiyorlarsa KHK çıkarsınlar kontörlü yasaklansın, mecburiyetten geçelim bu kadar yalvaracaklarına...
Cesario
(06.12.18)
Asıl parayı düzenli ayda 29 tl alarak kazanmıyorlar çünkü.

Avea kamu hattım vardı kapattırırken taahhüt falan olmadığı halde kapattırdığım halde 3 ay boyunca fatura kestiler mesela. Ömrüm boyunca ne zaman faturalı kullansam bir yerlerden fazla fazla kesmeyi başardılar itiraz da edemiyorsun.

Kontörlüde öyle sürpriz sokuşturmalar yaşanmıyor, e haliyle kazanamıyorlar.


Mutlaka fiyat farkı vardır, avantaj olacağını sanmam. Operatör için ise faturalı demek her ay belirli ve düzenli ciro demek.

Kontörlü hat sahibi bir iki gün geç lira yükleyebilir, o ay paket almayabilir, 3 ay hiç para yüklemeyebilir.

Ama faturalı öyle değil günü geldi mi belli ödemesi.

Bana avantajlı bir faturalı sunsalar (şu an kullandığım paketten biraz daha pahalı bile olabilir) geçerim faturalıya veririm otomatik ödeme talimatı.

Uğraşmam her ay gününde lira yükleyeceğim de paket yenilenecek diye.


John Bloor
(06.12.18)
@bos gezenin

Tamam o zaman, gecmiyim faturalıya. Adamlar faturalı itelemek için hattı bedavaya veriyorlar resmen. Kontörlü hattı geçen sene babam 100 tl'ye aldı. Faturalı bedava dağıtılıyor resmen.

Bu durumdan kıllanmayan zaten bizden değildir...


Cesario
(06.12.18)
taahhüt yapacaklar 1 sene kapatacaklar seni çünkü. kontrol edilebilir, düzenli gelir elde edecekler. imkanları olsa tüm müşterileri faturalı taahhütlü olsun isterler. kontörlü müşterinin bir ayağı dışarıda, bugün var yarın yok.

bu arada faturalıya geçmekten o kadar korkmayın. taahhüt yaparsanız fiyat sabit oluyor. paket bittiğinde duran tarifeler falan var. isteseler de şişiremezler faturayı.


sir gawain
(06.12.18)
Çünkü er geç sen o paketi aşacaksın, o fatura dediklerinin 3 katı illa ki gelecek. Gayet net biliyorlar bunu.

Faturalı kullanan nispeten daha enayi gibi görünüyor.


babilbaligi
(06.12.18)
faturalı da senin kendi kullanımın 1 liralık 2 liralık hizmetler senin gözüne batmıyor ve kabul ediyorsun
bir diğer konuda faturalı hat kontörlüğden ucuz bile olsa daimi müşteri kolay kolay gitmez gitmemek için zorluk cıkarıyorlar


seyyar satıcı
(06.12.18)
Faturalıya geçtigimde her operatörden bir şekilde kazık yemiş biri olarak kolay Faturalıya gecmem.


Bizim ev telefonunun tarifesini degistirmisler, 300 tl fatura geldi.

Birgun 3g acik unutursun arkada torrent 40gb veri indirir. Benim kac kere oldu.


acemi
(06.12.18)
faturalıyı da bedava vermiyor olabilirler, kontörlü alırken vergiyi anında 100 lira olarak alıyorlar faturalıda ise vergiyi 12 ye bölüp ayda 5 lira gibi faturana yansıtıyorlar yine 80-100 neyse vergiyi ödüyorsun


freebird5406_2
(06.12.18)
Valla sizi bilmem ama ben faturalıyı çok seviyorum. 2 senedir hiç faturamı aşmadım. Hiç sürpriz fatura gelmedi. Kapat dedim kapandı aç dedim açıldı.

Bir de ön ödemeli amele işi TL yükle geldi gelmedi sorun.

Turkcell 5GB internet 750 dk 100 sms kullanıyorum 34 TL ye
5GB instgram paketi alıyorum 10 TL ye.
3 aydır da enflasyonla mücadele ayağına 5GB ikiye katlandı.
Aylık 44 TL ödüyorum. 1 Kuruş fazla ödemedim hiç.
Şimdiye kadar hiç aşım problemi yaşamadım.
Ayrıca müşteri hizmetleri çok kibar.


top_secret
(06.12.18)
Tabii ki faturalı müşterilerden daha fazla kar edebildiklerinden.

Yıllardır ucuz kullanıyoruz diye katlandığımız Türk Telekom geçen ay annem dakika sınırını aştığı için 550 lira fatura yolladı. 1000 dk sonrası her dk ortalama 75 kuruştan girdi bize.

Geçen aylarda da interneti aşmıştı paket vs. alana kadar faturası iki katı olmuştu.

Kontörlü dediğin fakir işi, kontör bitiyor hizmet bitiyor. Seni beni mi düşünecekti telekomünikasyon şirketleri, cebini düşünüyor elbette.


chicha
(06.12.18)
(9)

Kontörlü hatta "en az" 30 TL mi yüklenebiliyor?

Arkadaşlar 29 TL var telefonda. En ucuz paket 30 TL. 1 TL yüzünden 30 TL daha yüklemek istemem. 20 TL yükleniyordu bir ara ama hem internet bankacılığından hem de Turkcell'in kendi sayfasından en az 30 TL yükleniyor artık.Şu telsiz ücreti zımbırtısı ve 35 TL gibi küsüratlı paketler yüzünden 50 TL fa
Arkadaşlar 29 TL var telefonda. En ucuz paket 30 TL. 1 TL yüzünden 30 TL daha yüklemek istemem. 20 TL yükleniyordu bir ara ama hem internet bankacılığından hem de Turkcell'in kendi sayfasından en az 30 TL yükleniyor artık.

Şu telsiz ücreti zımbırtısı ve 35 TL gibi küsüratlı paketler yüzünden 50 TL falan yüklemek gerekiyor bazen, kontörlü hatlar iyice kazık oldu.

Bayiden 20 TL yükleme seçeneği var mı biliyor musunuz?


BONUS SORU: Avea ve Vodafone'da durum nasıl?
Cesario
(03.12.18)
Türk telekom'da yanlış hatırlamıyorsam en az tutar 10 tl idi bayide.


dont eat me
(03.12.18)
@dont eat me

Bu gidişle Türk Telekom'dan yeni hat alcam :) Turkcell'de genç tarife olmasına rağmen 30 TL en ucuz paket, 2gb internet ve 500 dk konuşma veriyor. Aynı paket TT'de 19 TL falandı en son değişmediyse.

edit: türk telekom'un sayfasına baktım bayide en az 25 TL. nereden yüklersen yükle 24 saat içinde bayiden 5 TL daha yükleyebiliyormuşsun.


Cesario
(03.12.18)
Turkcell'in sayfaya baktım en az 30 TL yükleniyormuş. Yükledikten 24 saat içinde 5 TL falan yükleniyormuş bayiden.

1 TL için 30 TL mi yüklicem tekrar şimdi şaka gibi ya :D

"abi bir lira var mı?" :/


Cesario
(03.12.18)
bayide nasıl 25 yahu? :d
gerçi en son eylül'de yükleme yapmıştım galiba, ama yıllardır 10 tl idi be. birden zam mı yaptılar?

iyi hatırlıyorum 25 değildi.

bu arada en son internetten yükleme yaparken yüklediğin liraya göre bir günlük veya bir haftalık internet hediye veriyordu. hala var mı bilmiyorum.


dont eat me
(03.12.18)
Aynı durumu bir çok kez yaşadım.
Maalesef hep ikinci defa yüklemek zorunda kalmıştım.
Bu akşam ya da gece, tl yükleyeceğim.
Çözüm bulamazsınız yardımcı olabilirim.


lemon cake
(03.12.18)
Çare bimcell.

Her yöne 600 dk ve 600 sms, 3 gb internet 25 TL. 25 tl yüklediğin için 1 gb da hediye, toplam 4 gb.

15 liraya bile paket var, 1 gb internetli.

Ve de bimcell içi sınırsız bedava konuşma hakkı.


John Bloor
(04.12.18)
Turkcell olan başka birinden rica edin size 1 lira göndersin, en mantıklısı o :)


tss
(04.12.18)
@tss 1 TL için 2 TL de komisyon alıyorlar :D

Ben araştırcam avantajlı paketleri. Burada yeni duyuru açıp en uygun paketi bulmaya çalışcam.


Cesario
(04.12.18)
numaranızı verin tl atayım size


matilda
(04.12.18)
(11)

Belediyenin alkolü yasaklama yetkisi var mı?

AKP İzmir muhtemel adayı eski bakan Zeybekci: " Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim: 'Rakımıza dokunma'. Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum" demiş.Bu benim de merak ettiğim bir konuydu:SORU: İzmir ve Kadıköy'ü AKP alsa, ramazanda bile sokakta raha
AKP İzmir muhtemel adayı eski bakan Zeybekci: " Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim: 'Rakımıza dokunma'. Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum" demiş.

Bu benim de merak ettiğim bir konuydu:

SORU: İzmir ve Kadıköy'ü AKP alsa, ramazanda bile sokakta rahatça içki içilen bu yerlerde belediye alkolü yasaklayabilir mi kanunen, yani şu an Tayyip yasaklayamıyor da belediyenin AKP'ye geçmesini mi bekliyorlar?

"Şu an istese tabi ki yasaklanır ama Belediye AKP'ye geçerse psikolojik üstünlük sayesinde alkolün yasaklanma ihtimali doğar" gibi bir durum mu var yani?
Cesario
(03.12.18)
takdir belediyenin degil valiligin bu hususta. istese cok rahat yasaklardi simdiye kadar... (evet istanbul'da da yasak degil)


Kabahatler kanununa göre açık alanlarda alkol kullanımını yasaklayabiliyorlar ama o kanunun normalde sarhoş olup huzuru bozmaya yönelik hareketler yapanları kapsıyor. Yani kanun normalde sokakta alkol alımını yasaklamıyor ama o kanuna uyduruyorlar işte bi şekilde.


angelus
(03.12.18)
alkol ruhsatı işini oldukça zorlaştırabilirler. okula yakın camiye yakın diye diye ruhsat almayı imkansız hale getirmeleri gelenekseldir.


argent dawn
(03.12.18)
Alkollü mekanların ruhsatlarıyla ilgili problem çıkartma yetkileri var. Normalde dışarda masa dizip içki içilmesi yasak o şekilde. Belediyeler o mekanlardan muhtemelen baaağzı şeyler aldığı için göz yumuyor.


Peki arkadaşlar ilerleyen dönemde belediyenin valilik ile birleşip Başkan tarafından atanması fikrini mümkün görüyor musunuz?

Yani bu halkın oy kullanacağı son belediye seçimi olabilir mi?


Cesario
(03.12.18)
türkiyede her şey mümkün


argent dawn
(03.12.18)
alkolü şöyle yasaklıyorlar: (Zeybekçi Denizli Belediye Başkanıyken oldu bu olay) Şehir merkezindeki alkollü mekanların ruhsatlarını iptal ediyorlar. Turistlik mekan değilsen şehrin dışına taşınacaksınız ya da kapanacaksınız diyor. Aynı zamanda yine Denizli'de üniversite çevresindeki parkta gece alkol alan gençlere hangi bahaneyle bilmemekle beraber ceza yazıldığını okumuştum. Yani İzmir olsun hatta Berlini bile alsa tek tek mekanları kapatarak baskı kurabilirler.


Direk kökten yasaklama değilde, yıldırma politikası ile yapılıyor biraz daha bu. Asmalı Mescit'in nasıl öldürüldüğünü araştırabilirsiniz


talasas
(03.12.18)
Bu işler belediyede değil artık valilikte. Yeni atanan son Sivas valisinin ilk icraatına bir bakın derim mesela. Tüm alkollü mekanların gece 12'den sonra açık olmasını yasakladı ki kentte zaten 2-3 mekan var topu topu.


rosencruz
(03.12.18)
1.zeybekçi alamaz. 2.cisi kendisi belediye başkanı iken Denizli Çamlık piknik alanında alkolü yasakladı. belediye zabıta ve polislerini sürekli devriye dolaştırdı. alkol ruhsatı işi onda ancak onun döneminde alkollü mekanlarda açıldı. ancak kaçak çalışan bir kaç derneği kapattı.

2. zeybekçi akp için izmiri önemsemediğinin göstergesidir. kendisi inatla denizliyi istedi ancak denizlide kimse onu istemedi.


mikahakkinen
(04.12.18)
ankara belediyesi yıllardır alkol ruhsatı vermemesi ile ünlü. en son alkol ruhsatı piyasası 250 binlere dayanmıştı...

ayrıca parklarda alkolü yasaklayabilir; Ankara'da bütün parklarda alkol yasak. izmir kordon boyunun oradaki yeşil alanı park yapıp parkta içmek yasak diyebilir. inanmak istemeyen varsa, gelsin Göksu parkında göle karşı birer bira içelim, bakalım ne oluyor...


babilbaligi
(04.12.18)
(9)

Parfümde alkollü içki olması müslümanlar için sorun olur mu?

Arkadaşlar parfüm satışı işinde olcam birkaç aya. Parfüm araştırmaları yapıyorum.Bazı parfümlerde viski, cin, votka, rom, şampanya gibi kokular var.SORU: Bazıları inancı gereği almaktan vazgeçebilir mi bundan?Parfüm içilmediğine göre sıkıntı olmaz diyebilirsiniz de ona bakarsak müzik aletlerinin gün
Arkadaşlar parfüm satışı işinde olcam birkaç aya. Parfüm araştırmaları yapıyorum.

Bazı parfümlerde viski, cin, votka, rom, şampanya gibi kokular var.

SORU: Bazıları inancı gereği almaktan vazgeçebilir mi bundan?

Parfüm içilmediğine göre sıkıntı olmaz diyebilirsiniz de ona bakarsak müzik aletlerinin günah olduğuna inanan insanlar da var. Ben kur'anda böyle bir şeyin olup olmadığını sormuyorum o yüzden. Yani islam inancı gereği değil vicdanen kullanmak istemeyenler olabilir diye düşündüm. Böyle bir şey var mı o yüzden soruyorum bilen varsa aranızda.

edit: müşteri kitlesi Arap ağırlıklı. (katar-suud)
Cesario
(30.11.18)
Parfümden az buçuk anlarım diyen kimse gidip viski aromalı parfüm almaz zaten yok böyle şeyler parfüm piyasasında varsa da üst düzey markalarda yaygın değil bu bir.

İkincisi alkol alkoldür. Kullanmayacak olan hiçbirini kullanmaz. Onları zaten sürdükleri hacıyağı kokusundan rahatça ayırt edebilirsin.

Hangi notada hangi kokunun iyi gittiğini falan öğrensen çok daha işine yarar.


Parfum zaten alkollu degil mi, sikinca ucuyor zaten.


acemi
(30.11.18)
acemi +1
zaten içinde alkol var.


sutlu nescafe
(30.11.18)
İslam bu gibi konularda farkli yorumlara acik bir din, bir cahil gunah degil derken diger cahil gunah diyebilir :))


bruceandwayne
(30.11.18)
arapların meşhur amberleri vardır, alkolsuz, çok pahalı, aşırı güzel kokulu.

parfum kullanıyorlar mı bence bir araştır ben denk gelmedim umrede hiç parfum sıkan arap, o misk amber kokusunu aldım ama orda yasayanlar daha iyi bilir tabi ama burası dogru yer degıl bu soru ıcın ayrıca başlıkta dogru degıl araplar diye değiştir bence böyle din sorusu oluyor


hopp
(30.11.18)
Caiz olup olmadığını geçtim, içki içmeyen bir adam içki içmiş gibi kokmak istemez ki.

Yani tamam içinde alkol var parfümün, alkolü içmek haram üstüne sıkmak ya da başka bir amaçla kullanmak haram değil.

Ama içki kokulu bir parfümü neden sıkayım üstüme? Kokumu alan insanlar "içki içmiş bu" demeyecek mi?


John Bloor
(01.12.18)
Araplar ağır kokuları çok seviyor ama kimse icilmesi kesinlikle yasak olan bir sey kokmak istemez. Adamlarin memleketine alkol sokmak yasakken kokmayi goze alir mi sence?
Cok nadir bir kitle bulabirlirsin ancak o da deger mi sen bilirsin.


cilekli pasta
(01.12.18)
@john bloor @cilekli pasta

Alkollü içki derken öyle buram buram içki kokmuyor. Hatta anlaşılması zor. Yani bunun orta notasında viski aroması var deyince "aa öyle mi" verilecek bir tepki.

Dediğim parfümler de Carolina Herrera, Paco Rabanne gibi parfümler.


Cesario
(01.12.18)
ıslak mendilde bile alkol olup olmadığına bakıyorlar. kolonya dökmüyorlar ellerine (kokusunu beğenmemekten değil, alkollü oluşundan)


heidi'nin dedesi
(01.12.18)
(6)

Whatsapp'ta sesli görüşme çok kesiliyor?

Evde modemin yanında da konuşsak, 4G'yi açsak da whatsapp'ta sesli konuşma yapamıyoruz. Yapamıyoruz dedim çünkü iphone'dan da denedim sony'den de denedim yok olmuyor.SORU: Bu sıkıntıyı başka yaşayan var mı? Güncelleme mi beklicez düzelmesi için?Facebookta sesli arayınca hiç kesilmiyor mesela.not: ul
Evde modemin yanında da konuşsak, 4G'yi açsak da whatsapp'ta sesli konuşma yapamıyoruz. Yapamıyoruz dedim çünkü iphone'dan da denedim sony'den de denedim yok olmuyor.

SORU: Bu sıkıntıyı başka yaşayan var mı? Güncelleme mi beklicez düzelmesi için?

Facebookta sesli arayınca hiç kesilmiyor mesela.

not: ulan mark; katrilyonerlik adamsın ama adam olamamışsın, whatsappla bi sesli görüşme yapamıyoruz. 2019 geldi yahu, elin mask'ı Mars'a birkaç yüz bin dolar'a turist taşıcam diyor 7 seneye. tühh tüküreyim senin kalıbına fikir hırsızı orço seni.
Cesario
(26.11.18)
2 gundur bende de ayni


mayeskuel
(26.11.18)
@mayeskuel

Bizde 2 haftadır böyle. Anlamadık sıkıntı wifi'de mi, 4G'de mi, whatsappta mı.


Cesario
(26.11.18)
yaklaşık 1 aydır bende de öyle. ilk başta oslo'dayken bu sıkıntıyı yaşamıştım, kendi hücresel verim ve wi-fi dahil (ki otelin wi-fi 100 mbps üzerinde download ve upload hızı veriyordu)

türkiye'de de aynı sıkıntıyı 4g ve wi-fi ile yaşıyorum.


skid row
(26.11.18)
Ben WhatsApp üzerinden hiçbir zaman rahat rahat sesli görüşme yaptığımı hatırlamıyorum. Ses geç gelip gidiyor. Nedense görüntülü konuşma yaparken olmuyor da ses gibi daha düşük veride takılmalar oluyor. Bence sağdan soldan kopyalama yapacağına, getirdiği özellikleri tam olarak işlevsel yapsa, ama nerede?


m e b
(26.11.18)
Merhaba. Yurtdışında bu konu ile ilgili çok çile çektim. Sesli çağrılarda yüksek kaliteli ses ile gecikme yaşamadan konuşmak için Google Duo indirmenizi şiddetle tavsiye ederim :)


mebow
(26.11.18)
Yurt dışındayım, hem ios hem Android'le ve hem WiFi hem 4g ile denedim, yaklaşık iki haftadır WhatsApp çuvallarken Facebook cayır cayır konuşturuyor.


profit
(26.11.18)
(7)

20'lik dişi çektirdim bugün, kanama devam ediyor?

Tamamen çıkmış bir diști. Doktor çekimden sonra tampon koydu, 1 saat sonra çıkar dedi. 2 saat tuttum ben ne olur ne olmaz diye de:Kanama halen devam ediyor. Ne zamana kadar durmazsa eczaneye gidip tampon almalıyım?Not: kanımda sulanma, şeker hastalığı vs yok.
Tamamen çıkmış bir diști. Doktor çekimden sonra tampon koydu, 1 saat sonra çıkar dedi. 2 saat tuttum ben ne olur ne olmaz diye de:

Kanama halen devam ediyor. Ne zamana kadar durmazsa eczaneye gidip tampon almalıyım?

Not: kanımda sulanma, şeker hastalığı vs yok.
Cesario
(26.11.18)
Bir saat bile fazla.
Baskılayarak bölgeyi yarmış olabilirsin. Geçmiş olsun.


zxcd
(26.11.18)
ince ince sızıyorsa normal ama bayağı akıyorsa doktora başvurmanda fayda var. ben 4 tanesini birden çektirdim hiçbirinin kanaması 1 saatte durmadı. ertesi güne kadar ince ince kanadı hepsi. sonra normale döndü.


rahat ya
(26.11.18)
@zxcd Fazla bastırmadım bile.

@rahat ya İnce ince sızıyor. Dikişli çekilen 20'likte ertesi güne kadar kanamıștı dediğin gibi. Ben zannettim ki tamamen duracak birkaç saatte. Kan da kokuyor leş gibi. Bugün yemek yemek haram bana.. :/


Cesario
(26.11.18)
Benim iki gün kanadı bu yaz. 3. Gün civarında da şişme olacak büyük ihtimalle, korkma. Normalmiş.


d e j i n
(26.11.18)
Buz koymayı ve ilaçlarını ihmal etme


d e j i n
(26.11.18)
@d e j i n

Doktora özellikle sordum; antibiyotik vermedi. Ağrı kesici ise ağrırsa al dedi. Ama ağrı yok. Kanama da geçti gibi.

3 tabak çorba içtim. Karnım aç :/ Doktor 3 gün sonra diğerini bile çektirebilirsin dedi ama 10 gün falan geçmesini beklerim.

Aslında hata şurda oldu: sabah gittim kahvaltı edip. Aç kaldım. En iyisi öğlen yemeğini yiyip çektirmek.


Cesario
(26.11.18)
bana antibiyotik ve ağrı kesici vermişti.
iltihaplanma riski oluyormuş.
1 hafta sonra dikişleri alırken başta bir şey yoktu ama sonradan şişti dedim. 3. gün şişer bilgisini o zaman vermişti.

yemek konusunda ise dişçiye ne için gidilirse gidilsin mutlaka tok gidilmeli.


d e j i n
(28.11.18)
(6)

Başkasının gözlüğüyle çok iyi görmek?

En son 7 sene evvel (18 yaşında) kontrole gittiğimde numaram 1.25 çıkmıştı, astigmat da var.Hala aynı gözlüğü kullanıyorum ve hiç kontrole gitmedim o süreden sonra.Dün başkasının gözlüğünü taktım, Ultra-HD gördüm. Kendi gözlüğümle Full-HD görüyorum.Taktığım gözlük 3.25 miyopmuş, astigmatsız.Yakın za
En son 7 sene evvel (18 yaşında) kontrole gittiğimde numaram 1.25 çıkmıştı, astigmat da var.

Hala aynı gözlüğü kullanıyorum ve hiç kontrole gitmedim o süreden sonra.

Dün başkasının gözlüğünü taktım, Ultra-HD gördüm. Kendi gözlüğümle Full-HD görüyorum.

Taktığım gözlük 3.25 miyopmuş, astigmatsız.

Yakın zamanda gidicem doktora da, 3.25 gözlükle iyi görmüş olmam göz numaramın o değere yakın olduğunu mu gösterir?
Cesario
(25.11.18)
e yani.


teritori
(25.11.18)
Asiri net gordugun numarayi vermez doktor, o zaman gozun hic zorlanmiyor daha da bozuluyor.

Yine de baktirmak lazim 2 senede bir falan


acemi
(25.11.18)
En cok 2 yilda bir muayene olup cami degistirin, 7 sene nedir yahu. Yasiniz da genç, numaraniz sik sik değişecektir.


fever
(25.11.18)
Maalesef evet. Size yüksek gelse görme problemi çekerdiniz


neysene
(25.11.18)
7 yıl nedir ya. Arabalari 2 yilda bir muayeneye sokuyoruz.

En geç 2 yilda bir gitmek lazım göz kontrolüne.


the kene
(26.11.18)
Biz 6 ayda 1 muayeneye gitsek bile derece ilerliyor. Bundan 8 sene önce gözüm 1 dereceydi şimdi 3.75, kendindeki ilerlemeyi tahmin et (yaşlar yakın)


(4)

Kış gelince hamam böcekleri neden ortada gözükmüyor?

Arkadaşlar yazın günde 2-3 tane öldürürken şimdi hiç yok ortalıkta.Diyeceksiniz eee kış geldi tabi, ama doğalgaz merkezi sistem cayır cayır yanıyor. Yani ev 25 derece. Hatta bunlara kalorifer böceği bile deniyor. Kaloriferden sıcak ev.Ama hiç yok ortalıkta. Bu böceklerin üreme mevsimi yaza denk geld
Arkadaşlar yazın günde 2-3 tane öldürürken şimdi hiç yok ortalıkta.

Diyeceksiniz eee kış geldi tabi, ama doğalgaz merkezi sistem cayır cayır yanıyor. Yani ev 25 derece. Hatta bunlara kalorifer böceği bile deniyor. Kaloriferden sıcak ev.

Ama hiç yok ortalıkta.

Bu böceklerin üreme mevsimi yaza denk geldiği için mi kışın evde çıkmıyor yoksa karınca gibi yuvalarına yemek stokladıkları için mi meydana çıkmıyorlar?

Yok atom bombasına bile dayanaklı yok kafası kopsa da yaşıyor gibi efsaneler anlatılıyor ya, hava soğudu diye kayıplara karıştılarsa karizmaları çizildi benim gözümde.

Not: sivrisinek sezonunu kapatmadık. dün uyutmadı. (İstanbul)
Cesario
(25.11.18)
Şöyle düşün: Sen de mesela kış gelince zorunlu haller olmasa (işe gitmek okula gitmek vs) dışarı çıkar mısın? Çıkmazsın. Onlar da öyle.


angelus
(25.11.18)
Soğuk kanlı canlıların metabolizması yavaşlar soğukta.


Fotoperiyodik olarak diyapoza giriyolardir.


beetlejuice
(25.11.18)
valla biz geçen sene aralık ocak aylarında uğraşıyorduk kendileriyle. (git: 1249477)

dolayısıyla yanlış bilgi. pekala gözüküyorlar. size denk gelmemiştir.


kibritsuyu
(25.11.18)
(2)

Ram'den anlayanlara soruyorum: (pc toplama)

Arkadaşlar PC toplayabilirim.Diyelim ki şu anakart ve işlemciyi seçtim.Anakart: https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=95042666/ 2400/ 2133 MHz hızları destekliyor.İşlemci: i5 9600K (9.son nesil)16 GB Ram düşünüyorum. 1)Tek parça 16 mı 2 tane 8 GB mi takmalıyım performans açısından?2)Ş
Arkadaşlar PC toplayabilirim.

Diyelim ki şu anakart ve işlemciyi seçtim.

Anakart: inventus.com.tr
2666/ 2400/ 2133 MHz hızları destekliyor.
İşlemci: i5 9600K (9.son nesil)

16 GB Ram düşünüyorum.

1)Tek parça 16 mı 2 tane 8 GB mi takmalıyım performans açısından?
2)Şu ramler arasında ne fark var, hangisi seçilmeli oyun oynayacak biri için?
-inventus.com.tr
-inventus.com.tr

Mesela Dual'ın yanında parantezle (15-15-15) yazıyor diğerinde (14-16-16-31) yazıyor. Sade kullanıcı aradaki farkı anlar mı? Hangisi yukardaki anakart ve işlemci ile en uygun olur?
Cesario
(22.11.18)
gelecekte upgrade etme konusunda paran çöpe gitmesin diye tek 16gb al. arada 2 kartla daha iyi performansa ulaşma imkanın olsa da farkını anlamayacağını söyleyebilirim. öyle inanılmaz büyük farklar yok.


isvicre rakisi
(22.11.18)
dual channel ram'lerin performans farkı var, çok kısa sürede bir ram daha almayacaksan dual channel yani 2x8 al. zaten 16gb ram'in yetmeyeceği oyunlar için en az 3-4 sene var, 16 gb bu süreçte her halükarda yeter. ki sonrasında da 16 bol gelmese de tam işinin görür, sen ona bi 5 sene de rahat rahat. yani kısa sürede bir set daha almana gerek kalmayacak, haliyle 2x8 alırdım ben olsam.

aralarında senin oyununu etkileyecek bir fark yok, ucuzu al. tabii anakarta direkt uyar mı ezbere konuşamam, pc toplama sihirbazı gibi bişey varsa inventusta oraya bak. anakartı seçince ona uygun ram'leri gösteriyor. ram'de hıza da çok takılma ayrıca, çok uçtu fiyatlar, en ucuzu hangisiyse al geç.

edit: teknobiyotik'e de bak, orada parçaları sen seçiyorsun onlar birleştiriyor. başka yerde de yapıyorlar ama ben oradan toplattım memnun kaldım, fiyatları n11'de daha ucuz da olabiliyor hazır sistem olarak.


Bruce
(22.11.18)
(8)

AKK'siz internet nasıl olacak?

Arkadaşlar 59 TL ödüyorum 24 mbs hız, 50 gb akk var. Tamamen sınırsız 25 mbs hızda paket 89 TL mesela.1 ocaktan itibaren 59 TL veren ben ve 89 TL veren müşteri aynı İnterneti mi kullanacak?(turkcell superonline)Türk telekom yavaşlatacakmıș İnterneti kılıfına bir şekilde uydurup. Okudum ama anlamadım
Arkadaşlar 59 TL ödüyorum 24 mbs hız, 50 gb akk var.

Tamamen sınırsız 25 mbs hızda paket 89 TL mesela.

1 ocaktan itibaren 59 TL veren ben ve 89 TL veren müşteri aynı İnterneti mi kullanacak?

(turkcell superonline)

Türk telekom yavaşlatacakmıș İnterneti kılıfına bir şekilde uydurup. Okudum ama anlamadım. Turkcell'de nasıl olur?

Sizin bilginiz varsa ya da anladıysanız yeni sistemi bilgilendirir misiniz?
Cesario
(19.11.18)
mevcut sözleşmelerdeki akn'nin geçerli olacağını düşünüyorum, komple kaldırmazlar bu şark kurnazları. yani bence mevcut sözleşmesinde akn olanlar aynı şekilde devam edecek, ama diğerini alanlar kotasız at koşturacak biz yine 8mbps'e talim, sözleşmeler bitince de artık kotalı falan satarlar, dolunca durur internet falan. kablonet kotalı satmaya aylar önce başladı bile zaten. ulan hangi çağdayız ya, kota falan..


gkhncnzdgn
(19.11.18)
en güzeli netmeter tarzı bi program ile aylık dl miktarını öğrenmek, akk paketini buna göre genişletmek, sınırsız olacak hayali ile yaşamamak, türkiye'de iyi yönde bir gelişme beklememek. sınırsız olursa aynı fiyattan mı verecekler zannediyorsun? ya kota ya uçuk fiyatlar olur.


hasmetizm 2046
(19.11.18)
fiberde kotayı kaldırdılar zaten?
2019'da kotalı interneti ya ucuzlatacaklar ya da sınırsız pakete ciddi zam yapacaklar.


sutlu nescafe
(19.11.18)
@sutlu nescafe

Fiberde akk'li paketler halen satılıyor. 30-50 gb gibi düşük akk yerine en az 100 gb akk'li paketler var 70 TL'ye.


Cesario
(19.11.18)
uzun süredir turk.net kullanıyorum taahhüt yok, kota yok.
bir tatsızlık yaşamadım ama tavsiye de etmem.
(bkz: use at your own risk)


late viper
(19.11.18)
@late viper

Altyapı varsa tavsiye eder misin peki? İstanbul'da fiber altyapısı olan bir yerdeyim çünkü.


Cesario
(19.11.18)
@Cesario
tamamen olmasam da memnunum(eski TTNET kullanıcısı olarak epey memnunum) ama tavsiye edemem, bu biraz da şans bence.
istersen şuradan adresine bak:
turk.net

bence en büyük eksi gerçek çağrı merkezi olmaması. tamam sesli yanıt sistemi var ama insan sorunu olunca bir insanla görüşmek istiyor.

bu durumda millenicom iyi bir alternatif galiba, bunlarda da kota yokmuş. gerçek çağrı merkezi varmış: www.youtube.com AKN ve hız konularında da konuşuyorlar güzel bir video izle derim.


late viper
(19.11.18)
@late viper +1


apdulera
(19.11.18)
(7)

Sinemada arka koltukların 1 TL daha pahalı olması saçma değil mi? (capsli)

Arkadaşlar ön koltuklar orta-arka koltuklara göre 1 TL daha ucuz. Bu hafta başlamış uygulama.Saçma geldi bana. Kimse 1 TL için ön taraflara oturmaz, düz hesap bilete komple 1 TL zam yap daha iyi.Galiba bu gizli zam. :)SORU: Sizin yorumunuz nedir?Şahsen ön-arka koltukların fiyatının farklı olması zam
Arkadaşlar ön koltuklar orta-arka koltuklara göre 1 TL daha ucuz. Bu hafta başlamış uygulama.

Saçma geldi bana. Kimse 1 TL için ön taraflara oturmaz, düz hesap bilete komple 1 TL zam yap daha iyi.

Galiba bu gizli zam. :)

SORU: Sizin yorumunuz nedir?

Şahsen ön-arka koltukların fiyatının farklı olması zam olmasına göre daha sinir bozucu geldi bana.
Cesario
(18.11.18)
Bugün ben de faturaya bakarken fark ettim ama bir anlam verememiştim demek bundanmış.
Yorumum: Çakallık resmen. Hepten sinemadan ayaklarimı çekmeye başlarım artık.


Amaranta ursula
(18.11.18)
@Amaranta ursula

Yakında tuvaletlerde de şehirler arası WC'lerdeki gibi sıçmaya da para alırlarsa şaşırmam.

edit: büyük tuvalet: 2 TL, küçük tuvalet 1 TL


Cesario
(18.11.18)
en ön iki koltuk hariç önden 3. ve 4. sıra bence çok kötü değil. En son izlediğim filmi 4. sıradan izledim ve en arkadan izlemeye göre daha çok hoşuma gitti. Muhtemelen bi daha tek başıma gidersem ordan alırım.

Ha ama uygulama çok saçma tabi ki. Hani hiç zam yapmayıp, ön sıra için 1 lira ucuz olsun deseler kabul ama bu şekilde arka istiyorsan 1 lira fazla ver mantığı çok saçma


nundu
(18.11.18)
Uygulama garip sinemada alışkın değiliz ama bir sürü konserde vs fiyat grupları oluyor, önler daha pahalı oluyor canlı performanslarda. Sinemada da arkada daha keyifli. Alışkın değiliz farka ama çok da mantıksız değil gibi.


senolll
(18.11.18)
şirketler böyle kampamyalarda "1 tl daha ucuz olursa daha fazla bilet satarız" diye düşünmüyorlar. "kampanya", "indirim", "avantaj" sözcüklerini kullanmak istiyorlar.

zihnimiz manipüle edilmeye açık. arkada yer olmayıp sadece ön koltuklarda yer kalmış olsa belki satılmayacak o koltuk, ama "avantajlı" ibaresini koyunca satılma ihtimali artabilir.

gerçekten satışlarını ve karlarını arttır mı bilmem ama dediklerim önkabulü ile hareket ettiklerini düşünüyorum.


biseysorcaktim
(18.11.18)
Bence farklı sıraların farklı fiyatları olmasını istiyorlar ve bu 1 lira örneğiyle bu işe sadece sembolik bir giriş yapmayı amaçlıyorlar.

Yavaş yavaş her sıra farklı fiyat olur, sıcak su/kurbağa metaforunda olduğu gibi kimse de demez ki aga bu nedir.


boyle buyurdum
(18.11.18)
Buna benzer uygulama ukraynda da var. hatta daha on orta ve arka farklı fiyatlar. Ama sizin dediğiniz durumda adamlar çakallık yapiyor. Zam yapmanın farklı bir yolu olarak kullaniyorlar. Yoksa on tarafin fiyatını duserlersi arkayi ayni birakirdi.


zaxurani
(18.11.18)
(5)

İnsanların metrobuste kafayı telefona gömmesi güzel bir şey değil mi?

Hani eleştiriyorlar ya "nerede o eski bayramlar" gibi, "şimdi herkes asosyal, toplu taşımaya biniyorsun herkes cep telefonuna gömülmüş, sosyal medya toplumu ne hale getirdi" diye.Bu çıkarım bana çok saçma geliyor mesela. Çünkü çevreye baktığımda herkes patlamaya hazır bomba gibi sinir küpü olarak ge
Hani eleştiriyorlar ya "nerede o eski bayramlar" gibi, "şimdi herkes asosyal, toplu taşımaya biniyorsun herkes cep telefonuna gömülmüş, sosyal medya toplumu ne hale getirdi" diye.

Bu çıkarım bana çok saçma geliyor mesela. Çünkü çevreye baktığımda herkes patlamaya hazır bomba gibi sinir küpü olarak geziyor. İnsanlar kavga edecek, bıçak çekecek yer arıyor.

Yahu bırakın adam telefonda okey oynasın, müzik dinlesin. Kimseye zararı yok bu insanların. Cep telefonları olmasın da vatandaş bizi mi şey etsin.

SORU: Yarın sabah kalktık ve cep telefonsuz bir dünyaya uyandık diyelim. Metrobuse "günaydın" diyerek binip, yanındakine "nasılsın" diye sorup sohbet mi çevirmeye başlayacak bu millet?

Ben 25 yaşındayım, çocukluğumu hayal meyal hatırlıyorum. Ama benden büyüklere sorayım:

SORU2: Cep telefonu yokken çok sosyal bir millet miydik?

Ben hatırlıyorum banliyö trenini çocukken 1999'da. Tinerciden geçilmiyordu mesela. Öyle sosyallik yoktu. Millet dışarıyı izlerdi trenle, yanındakiyle sohbet etmezdi.

Not: banliyö treni (Bakırköy treni)
Cesario
(16.11.18)
güzel değil çünkü ben telefona kafayı gömünce hep sümüklerim akıyor. bunun önüne geçemedim bi türlü.

telefona da bakmayınca bu sefer toplu taşımadaki insanlara bakmak zorunda kalıyon, bakınca onlar bakıyor, böyle anlamsız pis bi bakışma oluyor. bu işin içinden çıkamadım ben.


killerbee
(16.11.18)
Sosyal olmakla toplu tasimada mesgale aramak arasinda bir baglanti yok yav. Teyzeler disinda kimse otobuste muhabbet kurmaz yanindakiyle herkes canindan bezmis mutsuz evine isine okuluna gidiyor sonucta tabi ki bakacak telefonuna.

Ha okulun is yerinin kafeteryasinda ayni masada oturup tek kelime etmeden telefona bakmak icin bu laf kullanilabilir anlarim. Ama eskiden de gazete vardi zaten. Adam orada olmak o kisilerle olmak istemiyorsa ama mecbursa yapar bunu.

Sosyal olmaksa mesele insanlara zaman yaratilsin. Eskiden 8 saat calisan insanlar artik 8 saat calismayi lutuf olarak goruyor cunku alt duzey calisanlarin hepsi haftada 6 gun 12 saate baglamis vaziyette. Adam serbest bir zaman bulup gidip olmak istedigi arkadaslariyla oturup sosyallesemiyor ki. Tabi telefona abanacak normal.

Bir de eskiden evine 30 40 dakikada gidene bile acinirken simdi 3 saat yol cekmek normal gorunuyor Istanbul icin konusursak. Yani insanlarin sosyallesme zamani ve sansi kalmadi telefon tek careleri. Al telefonu elinden delirir millet cinayet sayisi artar.


"herkes cep telefonuna gömülmüş, sosyal medya toplumu ne hale getirdi"ye cevabım ektedir:
pbs.twimg.com

İyi böyle. Ben komşuluğun azalmasından da memnunum mesela, herkesin işine burnunu sokan apartman teyzeleri daha az görülür oldu.

Cevap: Yarın sabah cep telefonsuz dünyaya uyansam minibüste kitap okurum, dergi okurum, ne sohbet edicem.

Cevap 2: Yoo. Ama kişisel alan kavramı olmayan bir millettik, hâlâ öyleyiz. Hâlâ hastanede jinekoloji kliniğinin önünde sıra beklerken "Sizin neyiniz vardı" diye sohbet etmeye çalışan ayarsızlar var.


kobuzchu kiz
(16.11.18)
Öncelikle söylediğine katılıyorum. İnsanların toplu taşımada telefonlarıyla ilgilenmesinin gayet normal olduğunu düşünüyorum. Ben müzik dinleyemediğim bir yolculukta ne yapabilirim bilmiyorum kafayı yerim herhalde. Hadi oturuyorsan kitap dergi iş görür de ayaktaysam kulağımda kulaklık olmadığında dünyanın en kıl insanına dönüşüyorum.

Cevap 1: Bu dediğinin olabilmesi için şöyle bir 100 yılı devirmemiz gerek bence.
İnanılmaz tahammülsüz, saygısız insanlara dönüştük, bu da öyle kolay düzelmez.
İstisnalar dışında kimsenin birbirine selam verip düzgün sohbet edebileceğine inanmıyorum örnek verdiğin ortamlarda.

Cevap 2: Cep telefonu yokken demeyelim de şimdiki gibi müzik/oyun/sosyal ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir aygıt değilken diyelim;
Kısmen öyleydik bence. İstisnalar vardı, o istisnalardan yaşadığım bir örneği yazayım;
14 yıl kadar öncesine dayanıyor yaşım 16 stajyerim sürekli aynı otobüsle işe gidip aynı otobüsle dönüyorum ve haliyle sürekli aynı insanlarla birlikteyiz.
Zamanla bu insanlar arasında bir bağ oluşuyor, selamlaşmaya başlıyorlar önce, sonra sohbete başlıyorlar.
Mesela bir öğrenci grubu vardı yine benim gibi staj yapıyorlar belli haftanın bazı günleri varlar bazı günleri yoklar.
Bir kesimin özellikle o öğrencilerin olduğu günleri beklediğine şahit olmuştum, neşeliler, eğlendiriyorlar, sohbetleri güzel diye.
Ben tam bir asosyal olduğum için sadece selamlaşmada takıldım kimseyle sohbeti ilerletmedim.
Mp3 çalarımı kulağıma takar yoluma bakardım ama insanlar inanılmaz kaynaşmışlardı.

Komşuluk konusunda kobuzchu kiz +1 diyorum.


mutekebbir
(16.11.18)
Geçmişi öven tiplerin genellikle genç olması aslında bu nostalji övgülerinin ortamlarda prim kasmaktan başka amacı olmadığının da en büyük kanıtlarından biri bence.
Çok güzel bir yerden yakalamışsın. Vapurundan otobüsüne, treninden motoruna binmediğim toplu taşıma yoktur geçmişte de bugün de. Bütün günüm bunlarda geçerdi. İyi ki millet telefonlarına gömülüyor diyebilirim rahatlıkla. Başkasına rahatsızlık vereceğine kendi halinde takılıyor ve belki kendine faydalı bir şeyler öğreniyor o telefondan. Belki dersleriyle ilgili pdf'leri okuyor, belki yabancı dil setlerini dinliyor, belki (açık olsa) Vikipedi'den merak ettiği bir konuyu inceliyordur. Hiçbir şey yapmıyorsa da otobüste tanımadığı insanlara bulaşacağına vatsap'tan arkadaşlarıyla yazışıyordur.
Geçmiş o kadar da güzel değildi. İnsan beyni kötüyü unutma eğilimindedir. Sağlığımız için gerekli bir savunma mekanizmasıdır bu. O yüzden insanlar eskiyi iyi zanneder hep.


(3)

Teknoloji mağazaları indirimde ucuza gitmesin diye ürünü çekebilir mi?

Dell marka bir laptop vardı. 7100 TL'den 5700'e düştüğünde stoklarda hiç gözükmüyordu.Şimdi baktım fiyat eski fiyata dönmüş 7700 TL ve bütün Türkiye'de stokları var.Sevkiyat mı gelmiştir bütün Türkiye'ye yoksa indirim döneminde ucuzdan satmamak için indirim günü satıştan mı çekmişlerdir laptobu kalm
Dell marka bir laptop vardı. 7100 TL'den 5700'e düştüğünde stoklarda hiç gözükmüyordu.

Şimdi baktım fiyat eski fiyata dönmüş 7700 TL ve bütün Türkiye'de stokları var.

Sevkiyat mı gelmiştir bütün Türkiye'ye yoksa indirim döneminde ucuzdan satmamak için indirim günü satıştan mı çekmişlerdir laptobu kalmadı diye yalan söyleyerek?

market: vatan ta ta ta tan...
Cesario
(15.11.18)
Elinde olmayan ürüne aşırı ucuz fiyatla yok çekerek müşteri avlama çalışması.


valentinov
(15.11.18)
@valentinov İstanbul dışı birkaç şehirde gözüküyordu, sonra hiç stokta kalmadı. Şimdi baktım bütün Türkiye'de var.

Ben de şöyle düşündüm. Adamların ellerinde Tr geneli toplam 100 tane laptop var diyelim. İndirim başlayınca tepeden emir geliyordur "arkadaşlar elimizde 50 tane kalınca websitesinde tükendi yazıyoruz" diye.

Yani 80'lerdeki bakkal mantığı. Pirinç vs stoklamak gibi, ucuzdan vermek yerine bitti diye yalan söyleyip elinde tutarak yarın daha pahalıya satmaya çalışmak.


Cesario
(15.11.18)
Teşhirleri bitirmek istemişlerdir. Stok temizleme.


baal
(15.11.18)
(6)

Burnum çocukluğumdan beri tıkalı, özellikle yatarken?

Arkadaşlar 25 yaşıma geldim, bununla ilgili doktora bile gitmedim. Doktora gitsem şaşırıp "lan bu zamana kadar nasıl dayandın" diyebilir.Yatınca burun iptal, ağızdan nefes alıyorum tamamen uyurken.Kalkınca açılıyor ama yine de %100 açık değil, bazen tek delik tıkalı. Yani derin nefes alırken havayı
Arkadaşlar 25 yaşıma geldim, bununla ilgili doktora bile gitmedim. Doktora gitsem şaşırıp "lan bu zamana kadar nasıl dayandın" diyebilir.

Yatınca burun iptal, ağızdan nefes alıyorum tamamen uyurken.

Kalkınca açılıyor ama yine de %100 açık değil, bazen tek delik tıkalı. Yani derin nefes alırken havayı çekemiyorum tam içime, tıkalı yani.

SORU: Sizce ameliyatla falan mı düzelir fizyolojik bir şey varsa?

Ameliyatsız, acısız-ağrısız nasıl düzelir bu tıkalı burun?
Cesario
(12.11.18)
Birebir aynı durumdayım. Alerjik rinite bağlıyordum bunu ama başka bir durum olsa gerek


loser blueser
(12.11.18)
ameliyatla duzeliyor ama sifir aci degil, biraz aci oluyor. katlanilir bence.


stavro
(12.11.18)
olma olma. 2 kere oldum, ikisinde de kemikler yine büyüdü. ilk 1 sene rahatsın sonra kemikler yine eski haline geliyor.


Tears of Devil
(12.11.18)
daha yeni oldum ameliyatı. ameliyat çok kolay. genel anestezi. ilk bir hafta biraz uğraştırıyor ama değer tabi.


silver apple
(12.11.18)
Nasal temizleme kitleri var. Okyanus tuzlu. Onlarla temizlemek iyi geliyor ama bendeki durum burun alerji sebebi ile büyük oranda.

Bazen seninki kadar yoğun oluyor, çoğunlukla o kadar değil. Gece yatarken burun bandi takıyorum. Nefes alamadığımi bantı çıkarınca anlıyorum.

Bu mevsimde kolay olmasada oda iyi havalanirsa daha kolay oluyor geceleri.

Ameliyat olsan da yine böyle bende de var, ben de çekiyorum dedi doktor. Bence yine de 6ay 1 sene için rahat etmeye değer. Maliyetli bir iş mi?


biseysorcaktim
(12.11.18)
Önce bir alerji testi yaptır, ev akarlarına karşı alerjin varsa ondan dolayı sürekli tıkanık olabilir burnun.

Her gece sinüs yıkama kiti ile temizlik, özel çarşaf ve nevresim takımı, parfümlü deterjan kullanmama, yattığın odada halı kullanmama, sabahları yatağı iyice havalandırma gibi basit yöntemler ile nefes alma kaliteni yükseltebilirsin.


John Bloor
(13.11.18)
(15)

Doğruluğuna emin olduğunuz şeyin inatla aksi iddia edildiğinide?

Ne yapıyorsunuz?Din gibi soyut kavramlar değil en basitinden örnek veriyorum: diyelim 2002 dünya kupasını kim kazandı diye soruldu. Brezilya diyorsunuz, ama karşınızdaki ısrarla Almanya diyor hatta iddiaya bile girelim diyor.Bu örnekler çoğaltılabilir. Sizin tepkiniz ne oluyor? Ben dayanamıyorum, te
Ne yapıyorsunuz?

Din gibi soyut kavramlar değil en basitinden örnek veriyorum: diyelim 2002 dünya kupasını kim kazandı diye soruldu. Brezilya diyorsunuz, ama karşınızdaki ısrarla Almanya diyor hatta iddiaya bile girelim diyor.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Sizin tepkiniz ne oluyor? Ben dayanamıyorum, telefondan falan açıp doğrusunu gösteriyorum. Yanlış bildiği halde iddiaya girmeye çalışanlar oluyor. Yahu insanlar neden bilmediğini ya da yanlış hatırlayabilceğini düşünüp "hmm dur bi Google'a bakalım" en azından demiyor?

Bazen ruh halime göre "peeeeeki, sen öyle diyorsan öyledir" diye geçiştiriyorum.

Ama çevremde ilkokul mezunundan tutun yüksek lisans mezununa kadar insanların %90'ı böyle. Ben bilmediğime çok rahat bir şekilde bilmiyorum diyorum mesela iş yerinde bile.

Siz sohbetlerde buna sık karşılașıyor musunuz ve tepkiniz ne oluyor?
Cesario
(11.11.18)
(bkz: Türkiye'de yaşamak)


westblack
(11.11.18)
Uzatmıyorum he he deyip geçiyorum. Hiç uğraşamam, zahmet edemem.


inat etmiyorum, belki yanlış biliyorumdur diyorum. hiç ama hiç uzatmıyorum o da çok eminse hele.


for day to break
(11.11.18)
onun dediğine 'evet aslında o öyle olmuştu' diyerek onaylarım. karşılık bişey diyemez. muhabbet biter. :)


koseli cember
(11.11.18)
duninng krueger sendromu, yazık diyorum.


binder dandet
(11.11.18)
Sessizce acıyorum karşıya...


tociess
(11.11.18)
Çoğu zaman sessiz kaldım. Artık sıkıldım. Bırakıp gitmek karşıdakinin haklı olduğunu kabul etmek anlamına geliyor.

Geçen işte ufak bir konu oldu böyle. İşi yapıp gönderdim, yanlış dosyayı atmışsın dediler herkesin içinde, doğru diye usteledim. Sonra bana ozel mesaj ile yanlış diyorum, açtım inceledim hala doğru olduğunu iddia ediyorsun falan dediler. Ama doğru ydu diye tekrar iddiami devam ettirdim. Sonra yanlış yapmadığım ortaya çıktı.

Sessiz kalınca insanlar 'hatasını kabul etti' diyorlar. Sıkıldım bu tevazudan. Ben de inat ediyorum artık. Sonrasında yav he he deyip devam ediyorum.


biseysorcaktim
(11.11.18)
istersen aç bak diyorum eminsem, değilsem de çok iyi hatırlamıyorum doğrudur diyorum.
Türkiye'de her şey olursun da haklı olamazsın.


suq
(11.11.18)
Susuyoruz ve ortaamı bir daha dönmemek üzere terk ediyoruz.


lazarus
(11.11.18)
Kendince fikrini açıklıyorsa, ortada bir dayatma yoksa genelde he diyip geçerim. Söyleyen kişiyi seviyorsam neden böyle düşündüğümü anlatıp doğruyu anlamasına yardımcı olmaya çalışırım. Ortada bir dayatma varsa münakaşaya girer, tease eder, safsata yapmasına zemin hazırlar, köşeye sıkıştırır, sonra internetten bir yerden reddedemeyeceği kanıtı çıkarır yüzüne vurur ve çok pis dalga geçerim. Bu genelde çok nadir olur, benim de biraz hey heyli olmam lazım ama bu şekilde rezil etmişliğim vardır.

Sık karşılıyoruz çünkü kimse her şeyi bilmek zorunda değil. Bazı konularda insanlar kendi istediklerine inanmayı seçiyor, çok umrumda değil açıkçası; herkese her şeyi öğretemezsin. Bana saldırmasın ya da yanlış bildiğiyle insanları yönlendirmeye çalışmasın yeter.


Bruce
(11.11.18)
@Bruce

Haklısın herkes her şeyi bilmek zorunda değil ama kesinlik içeren, bir maçın skoru olur, bir film hakkında olur bu kadar inat edilince uyuz oluyorum.

Diyelim bir film serisi. Seride toplam 3 tane film var. Karşı taraf iddia ediyor 2 tane var. Yav diyorum 3.filmine vizyonda gittim yalan mı söylicem, yok 2 tane var diye ısrar ediliyor.


Cesario
(11.11.18)
@Cesario, uyuz olmakta haklısın ama hayatını bunlarla mücadele ederek geçiremezsin. haklı olman bu durumda fayda sağlamıyor, değiştiremeyeceğin şeylerle mücadele etmekle vakit kaybetme, vaktine yazık.


Bruce
(11.11.18)
Durumuna ve adamına göre karşılık veriyorum. Bazen "sen haklısın." der geçerim bazen katır inadıyla savunurum.

Sürekli "sen haklısın." demek de yanlış. İnsanların gözünde değerin düşüyor.


Ben de bıktım bunlardan. Çok iyi bildiğim bir şeyde bile diretmem yanılma payı vardır diyerek, ara sıra kendimden şüphe ediyorum ben bilmiyor muyum aslında ya da özgüvenimde mi sorun var diye. İnsanlar her şeyi biliyor yahu. Eskiden bu kadar çok sinir olmazken geçiştiriyordum ben de baktım bu onları utandırmak yerine küstahlaştırıyor şimdi iddiaya giriyor, dalga falan geçiyorum. Öyle başa böyle tarak.


iddaaya gir, google'dan arat parasini al.


crucio
(11.11.18)
(6)

Telefonun batarya değişti ama hala şarjı çabuk bitiyor? (Capsli)

Arkadaşlar bataryanın çabuk bitmesi şikayeti ile 21 ay kullandığım telefonu servise vermiştim.Batarya ve ekranı değiştirmişler. Test ettim eve gelince, batarya gerçekten değişmiş. Yalan, dalavere falan yok. Bataryanın sağlığı ve kapasitesi yerinde.Ammavelakin; Eski batarya ile sadece Wİ-Fİ açıkken e
Arkadaşlar bataryanın çabuk bitmesi şikayeti ile 21 ay kullandığım telefonu servise vermiştim.

Batarya ve ekranı değiştirmişler. Test ettim eve gelince, batarya gerçekten değişmiş. Yalan, dalavere falan yok. Bataryanın sağlığı ve kapasitesi yerinde.

Ammavelakin; Eski batarya ile sadece Wİ-Fİ açıkken ekran süresi 4 saat 20 dakika dayanıyorken, değişimden sonra 4 saat 42 dk dayandı. Ben 5,5 saat civarında olur diye tahmin etmiştim. Boşu boşuna servise vermişim yani.

Caps atıyorum: Bir de arkadaşım Huawei kullanıyor, onun da capsi var. Adamın full 4G açık, şarjı %37'de ve 5 saati devirmiş. Onun telefon %50'deyken aynı kullanımda benimnkinin şarjı sıfırlanmış oluyor yani. 4 saati göremiyorum 4G açıkken. (oyun kesinlikle oynamıyorum)

SORU: Sorun sizce işlemcide mi, anakartta mı yoksa yazılımsal mıdır? (en güncel yazılım yüklü)

Tekrar servise götüreyim mi, başka cihazla değiştirirler mi? İnternette benim telefon ile ilgili herkes aynı şeyden şikayetçi. (XPERIA XZ)
Cesario
(09.11.18)
4 saat iyi bir ekran süresi bence.


@playing star again Oyun ve Youtube açmadan sadece Google Chrome ve whatsapp vs kullanımıyla 4 saati görmüyor 4G açıkken, Wifi ile de 5 saati görmüyor.

Yani interneti kapatıp kullanacaksam 3310 kullanırım. :D Huawei 6 saati geçiyor 4G ile!


Cesario
(09.11.18)
XPERIA XZ'nin batarya süresi zaten çok kötü ki. Batarya sizin için önemliyse şu listelere bakıp da tercihinizi yapın;


www.gsmarena.com

www.phonearena.com (Altta battery life var)


ananiyimioguz
(09.11.18)
huawei nasıl 6 saati geçiyor dedem yav, benimki de huawei. en düşük parlaklık ayarıyla arka plandaki her şeyi kapatıp sadece youtube ya da tarayıcıda takıldığımda 2 saati zor görüyor it oğlu it.


der meister
(09.11.18)
@der meister

Modeli Mate 10 Lite. 4 aylık cihaz. Capste gördüğün gibi reklam yapmak olarak algılamayın ama adamın %37 şarjı kalmış ve 5 saati devirmiş, 4G de full açık kullanıyorum dedi.

%19 şarj varken 2 saat whatsappta sesli görüşme yaptım dedi.


Cesario
(09.11.18)
abi elma armut. mate 10 lite seninkine göre daha güçsüz bir çipsete sahip, güç tüketimi az. ayrıca pili de daha büyük. normal olarak daha az güç tüketiyor. senin telefonun değerleri normal, pil istiyorsan başka telefonlara bakman lazım.


mattiadestro
(09.11.18)
(10)

Klostrofobi (kapalı alan fobisi) olanlara soruyorum?

Japonya'daki kapsül otellerde kalabilir misiniz mesela?https://youtu.be/ydXTRxl_3qA?t=313https://youtu.be/urZDgVp4BdE?t=45Görünür de çok tuhaf, küçük gözüküyor kapsül otel ama kalanlar gayet geniş ve rahat diyor.
Japonya'daki kapsül otellerde kalabilir misiniz mesela?

youtu.be
youtu.be

Görünür de çok tuhaf, küçük gözüküyor kapsül otel ama kalanlar gayet geniş ve rahat diyor.
Cesario
(07.11.18)
Kalamam.


ms brownstone
(07.11.18)
Haha tabii ki hayır. geçen gün aklıma geldi o oteller, düşürken bile daraldım.


sumuklu asilzade
(07.11.18)
klostrofobiğim ama bu dar gelmedi bana, zorunda kalsam ben kalırdım. kafamı yatar pozisyondayken tamamen kaldırabileceğim kadar yüksek olanlarında sıkıntı yaşamam sanırım. bi de bunun köşeli olmaması da ferah etki yaratıyor, kutu gibi olsa daha kötü olurdu. bunlar 2 kişilik çadır boyutunda hemen hemen zaten, onda da tam olarak ayağa kalkamıyorsun; bunda kalamayan çadırda da kalamaz.


Bruce
(07.11.18)
Klostrofobik degilim ve ben izlerken bile bunaldim acikcasi. 10 dakika kalsam "cikarin beni" diyerek aglardim.

Yoksa ben de mi klostrofobiğim lan?


dont eat me
(07.11.18)
@Bruce

Bunun köşeli olanları da var. youtu.be Bak bu gerçekten çirkin ve rahatsız gözüküyor.

Ama diğer attığım linktekiler hakikaten uzay mekiği gibi. Bir gün Japonya'ya yolum düşerse kalmak isterim orada.


Cesario
(07.11.18)
Klos denen şey değilim ama hakikaten ben de rahat edemem. Uyurken özellikle hatta uyumam herhalde rahat edemem diye.


zxcd
(07.11.18)
bende fobi yok ama bruce'a katılıyorum. bana da çok dar gelmedi, çadırda kalabilen bunda da kalır.


makarnavodka
(07.11.18)
Kapıyı kapatmadan evet lol


perfectum
(07.11.18)
Evvelden sıkıntım vardı, artık iyiceyim. Çok ufak değilse asansöre bile bindiğim oluyor :D

Kapı kapanınca sikerler böyle işi hissiyatı gelme ihtimali oldukça yüksek gibi. Bi şekilde sakinlersem, kapıyı açabileceğimi falan telkin edip üç beş defa gir çık yaparak kalma ihtimalim var ama.


hedep
(07.11.18)
Rahat kalırım. Kapıyı istediğim an açabileceğimi bildiğim zaman bana bunaltıcı gelmiyor.


(8)

Laptop'tan "çok iyi" anlayanlardan öneri istiyorum?

Arkadaşlar 2 tane seçeneğe indirdim: GTA 5 vs oynamak isterim almışken. Gönlümden MSI geçiyor ama çok pahalı.1)ASUS: http://www.vatanbilgisayar.com/asus-fx504ge-core-i7-8750h-2-2ghz-16gb-1tb-256gb-ssd-15-6-gtx1050ti-4gb-w10.html2)DELL: http://www.vatanbilgisayar.com/dell-inspiron15-7577-core-i7-7700
Arkadaşlar 2 tane seçeneğe indirdim:

GTA 5 vs oynamak isterim almışken. Gönlümden MSI geçiyor ama çok pahalı.

1)ASUS: www.vatanbilgisayar.com

2)DELL: www.vatanbilgisayar.com

Arkadaşlar ikisi arasındaki fark Asus 8.nesil işlemci kullanıyor Dell 7.nesil.

Dell'in GTX 1060 ekran kartlı modeli de var: www.vatanbilgisayar.com

Bu makinalar 6500-7000 civarına inerse indirimle falan almayı düşünüyorum.

Ama internette herkes kendi bilgisayarından şikayetçi. Dell'de kronik arıza varmış. 130W'lık şarj aleti çıkıyormuş 2 numarada. GTA 5 oynarken prize takılı olmasına rağmen pilden gidiyormuş şarj. 180W'li şarj aleti gerekiyormuş. Asus kasa dizaynı yüzünden ısınmada problem çıkıyormuş, işlenci tam kapasite çalışamıyormuş.

MSI'ler desen çok pahalı. Ben bu kişinin yorumuna güvenirim o yüzden şunu al diyeceğiniz laptop var mı, hangisi seçilir bu 3'ü arasından?
Cesario
(06.11.18)
dell 7577 tabii ki.


imelih
(06.11.18)
kesinlikle 8.nesil islemci al. 7. nesillerde 4 cekirdek 8 thread var. 8. nesillerde 6 cekirdek1+12 thread. ayrica L2 cache de artirilti ve enerji olarak daha efektifler. onun disinda aletin daha uzun omurlu olmasini istiyorsan alabiliyorsan butcen de elveriyorsa 32GB Ram'li model almaya calis. yada en azindan RAM takviyesi yapabilecegin bir model olsun. 16GB 2-3 yil idare eder ama sonrasi icin yeterli gelmez. dun birisi daha bir kac model sormustu. HP'nin guzel modelleri vardi sanki. HP'ye de bak


crucio
(06.11.18)
teknik detaylarını incelemedim ama bir laptop alınacaksa onun markası dell olmalı. sımsıkı taş gibiler + satış sonrası hizmet fevkuleyt.


----Dün verdiğim cevap----

Ben derleme için kullanacaksam i7-8750h alırdım. Ki öyle de yaptım zaten. Performans açısından sıkıntım yok. Programlar tıklamadan açılıyor. Uygulamalar (asp.net core webapi, dolayısıyla kestrel, angular projeleri ve yine onların bağlı oldukları sunucular ve veritabanı hepsi aynı anda açık ki öyle olmak zorundalar zaten birbirleriyle iletişim halindeler) bunların hepsi ışık hızında derleniyor.

Tek eksisi bazen fanı falan coşuyor. Hatta dün gece kafayı yedim bu yüzden. Tabii bunlar direkt olarak marka modelle ilgili. İşlemci inanılmaz. Performans açısından 10/10. Ssd'ye de dikkat edin iops ve okuma/yazma değerleri yüksek olsun.

Dell'den uzak durduğunuz müddetçe (benim laptop dell) içinde 8750h olan bir modele bakın derim.

---- Dün verdiğim cevap----

Edutubillah: Dell'in servisi bok gibidir. Daha geçen hafta hdd deli gibi ses yapıyor, fan kafasına göre takılıyor sıfır laptop bu nasıl oluyor dediğim laptop'u. "Bize göre ses yok" diyip geri kucağıma bıraktılar. Birkaç gün önce makina mavi ekran verip kapandı. Servisten aldığımda da fark ettim ki youtube'dan keko keko şarkılar dinlemişler. Bari geçmişi silin mk. Koçsistem'e devredildi dell artık kendisi çekildi Türkiye'den.


@biryervar

www.vatanbilgisayar.com

Çünkü fiyatı 8600 TL; işlemcisi 7.nesil.


Cesario
(06.11.18)
Neden monster düşünmüyorsunuz?


shotcrete
(06.11.18)
Arkadaşlar dün koyduğum Asus linkteki pc 8800 TL den gece kuşu indirimiyle 7600 TL ye düşmüştü.

Dolar artmamasina rağmen bugün 9400 TL. Bu vatan bilgisayar nasıl bir "onun bunun çocuğu" yahu. Kim bilir yarın falan %25 indirim yaparak 7600 e düşürürler nasıl indirdik ama %25 derler.

Yemin ediyorum şu ülkede bunlar batsa kına yakar fotoğrafını buraya atarım.

Beyler bu fiyatlara bu makineler alınmaz. 7 bine ben masaüstü kurar kanatsız melek yaratırım. Zorla masaüstü kurduracaklar.

edit: 9100'e düşürmüşler. oyuncak gibi oynuyorlar fiyatla.


Cesario
(07.11.18)
Zaten o fiyatlara çıkma bence. Bak bendeki laptop'u ayrıntılarıyla yazayım.

----
İşlemci: i7-8750h (2018'in ikinci çeyreğinde çıktı, ev/ofis kullanıcısı için bu fiyatlara rakipsiz)
Ram: 8 gb, 2666 Mhz (boyutu nispeten iyi, 2666 Mhz olması büyük artı piyasada 2133 Mhz ramler var)
Ekran Kartı: Gtx 1050 (4gb, ben çok oyun oynayan hatta hiç oyun oynayan biri değilim ama oynarsam çok rahat bir şekilde istediğim herhangi bir oyunu bu sistemle oynarım)
Ssd: 128 gb (iops değeri kötü, okuma/yazma hızı kötü, boyut kötü, laptop'un tek eksisi bu, böyle bir laptopa yakışmamış)
Hdd: Seagate 1 TB, 5400 rpm (standart)
Ekran: FHD, IPS, yansımasız (uzun süreli kitleniyorum ekrana baya iyi)
Klavye: Mavi-beyaz tonlarında arka aydınlatmalı (tırrek gibi kıpkırmızı mosmor falan olan arka aydınlatmalar var düşman başına, onla ofise gitsen bir ay ciddiye almazlar)
Ses: tatminkar, orta-üst düzey diyebilirim. Müzik dinlerken aklımı almıyor ama kötü asla değil.
Kasa: alüminyum
Bonus: parmak izi ile oturum açma, benzerlerine göre (donanım açısından) inanılmaz ince, fiyatı uygun
----

Ben bu laptop'u 6 bin tl'ye aldım. 1-2 hafta oldu. Şu an 5700'lere düşmüş. Bir düşün bence bunu da ama dediğim gibi bendekinin hdd'si ses yapıyor. Fan bazen coşuyor. İnternette baktım bana özel bir durum bu sanırım. Dell'in servisine de artık koçsistem bakıyor onu da yukarıda yazdım zaten. Bok ötesi bir servis.

Bunların dışında bir sorunum yok. Performans/ısınma gibi yani. Ses ve fanın kafasına göre takılması o da bana denk geldi sanırım.


(1)

Tamamen gri, kuyruklu Pitbull'a benzeyen köpek? (capste başka köpek var)

Arkadaşlar bugün ara sokakta yürürken 3.5 atmama sebep olan bir köpek gördüm. Nabzım 100'e falan çıktı o an. Normalde köpekten korkmam ama Pitbull ve türevlerini görünce yolumu uzatırım gerekirse.Tamamen rengi griydi. Kuyruğu vardı, kesilmemiş. Pitbull gibi ufak boyutta ve kısa tüylüydü. Ama yetişki
Arkadaşlar bugün ara sokakta yürürken 3.5 atmama sebep olan bir köpek gördüm. Nabzım 100'e falan çıktı o an. Normalde köpekten korkmam ama Pitbull ve türevlerini görünce yolumu uzatırım gerekirse.

Tamamen rengi griydi. Kuyruğu vardı, kesilmemiş. Pitbull gibi ufak boyutta ve kısa tüylüydü. Ama yetişkin bir yaşta da değildi. Zincirini çözmüş dolanıyordu etrafta. Sağa sola salça olacak bir şey arıyordu.

Pek fazla bilgi veremedim ama bu köpeğin cinsi ne olabilir sizce?

SORU2: Arkadaşlar caps'e eklediğim köpek hangi cins? Google mapsten bakarken gördüm, bugün gittiğim yer. O değil de köpeğin yüzü neden sansürlenmiş? :D

gördüğüm yer: bakırköy, incirli cad
Cesario
(06.11.18)
Blue American Pitbull veya Bulldog diye arat


malheiros
(06.11.18)
(5)

İnternette sayfalar yavaş yükleniyor? (capsli)

Arkadaşlar capste gördüğünüz gibi 25 mbs hızında internet kullanıyorum. Ay başı zaten, kotada sıkıntı yok.Chrome hata veriyordu, güncelleme yapılamıyor falan diye, chrome'u silip yeni sürümünü de yükledim, problem hala devam ediyor.10 yıllık PC kullanıyorum. Kasma sorunu var ama internette sayfaları
Arkadaşlar capste gördüğünüz gibi 25 mbs hızında internet kullanıyorum. Ay başı zaten, kotada sıkıntı yok.

Chrome hata veriyordu, güncelleme yapılamıyor falan diye, chrome'u silip yeni sürümünü de yükledim, problem hala devam ediyor.

10 yıllık PC kullanıyorum. Kasma sorunu var ama internette sayfaları yüklerken de kasması can sıkıyor.

Problemin internet bağlantısında mı yoksa PC'de mi (pc'de ise sıkıntı chrome'da mı işlemcide mi) nasıl öğrenirim?

edit: Torrent indirdim şimdi, 2,8 mb/s hızla. İnternette kesinlikle sıkıntı yok bunu anlamış olduk.
Cesario
(05.11.18)
problem nerede bilemem ama bazen modemi kapatıp fişini çekmek de sorunları çözebiliyor.. olaki fişi çekerseniz bi 30saniye bekleyin tabi :)


strobist
(05.11.18)
Torrent indirdim şimdi, 2,8 mb/s hızla. İnternette kesinlikle sıkıntı yok bunu anlamış olduk.


Cesario
(05.11.18)
Dns değiştirin. Bkz.: Level3 Dns


shangrilla
(05.11.18)
Google dns kullaniyordum.


Cesario
(05.11.18)
Dns değişimi işe yaramazsa Ccleaner yükleyip çerez, internet önbelleği vs. temizleyin. Win7 ve Win10 için arama kutusuna cmd yazarak komut istemini açın ve oraya ipconfig /flushdns yazıp enter'layın. Bir yerlerde bir şeyler şişmiş sanırım.


shangrilla
(05.11.18)
(9)

Satıcısı Hepsiburada olan cep telefonu almak? (güvenilir mi)

Bir arkadaşım adına soruyorum. Şu telefondan alacak:https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mi-a2-lite-32-gb-ithalatci-garantili-p-HBV00000D6D7O?magaza=Hepsiburadaİthalatçı garantili ama. Satıcı hepsiburada. Gönül rahatlığıyla güvenip alabilir mi?Satıcı hepsiburada ama ithalatçı garantili, bunun dezavant
Bir arkadaşım adına soruyorum. Şu telefondan alacak:

www.hepsiburada.com

İthalatçı garantili ama. Satıcı hepsiburada. Gönül rahatlığıyla güvenip alabilir mi?

Satıcı hepsiburada ama ithalatçı garantili, bunun dezavantajı ne olur?

Yani telefon bozuk çıksa ya da bozulsa muhatap kim?
Cesario
(04.11.18)
Tek fark bozuk vs çıkarsa karşısında esnaf değil firma olacak. Başka da bir artısı yok.


Karmaşıklık
(04.11.18)
@Karmaşıklık

İthalatçı garanti deniliyor ama ithal edenin ismini göremedim. Bozuk çıkınca hepsiburada mı karar veriyor iadeye vs ithal eden mi? Bunu merak ettim.


Cesario
(04.11.18)
Alinmaz.
Bu telefonu getiren kimse bozulunca onla ugrasiyorsun. Adam dolandiriciysa yapmiyor battim diyor kaciyor.
Karsinda bir samsung bir huawei bulamiyorsun.


acemi
(04.11.18)
piyasası 5.500tl iken 3.300e note8 aldım hepsiburadadan ithalatçı garantili olarak. iyi ki almışım, nerdeyse 2 kat para vermedim. bozulursa delta garantili. daha önce delta garantiye başka telefonlar gönderip memnun kalmıştım o yüzden takılmıyorum buna da. memnun kalmasam bile tüketici kanunu gereği hepsiburada da sorumlu olduğu için kafam rahat.


trajikomix
(04.11.18)
@trajikomix

hangi firmadan ithal edildiğini nasıl öğrenebiliriz? telefon açıp hepsiburada'ya sorsak söylerler mi?


Cesario
(04.11.18)
trijikomix'inki gibi hikayeler kesinlikle vardır ama genel olarak hepsiburada pişmanlıktır.

üründe ufak bi sıkıntı varsa, kargo ile geri göndermeniz yetmiyor. ya önce günlerce telefonda kapışacaksınız ki geri gönderiminizi kabul etsinler, ya da bizzat yetkili firmaya telefonu götürüp incelettireceksiniz ve aldığınız belge ile geri göndereceksiniz. hepsiburada satıştan sonra "artık senin sorunun, istemiyorsan halletme, canıma minnet" kafasında bi site.

ürüne sorunsuz ulaşma şansın var ama ben şahsen hepsiburada riskini pek almıyorum artık.


barankovan
(05.11.18)
Ben oneplus aldım. Bir sıkıntı çıkmadı servislik garantilik bir durum olmadı o yüzden çok memnunum. Garantiyi veren firmayı araştırıp yorumlara göre alabilirsin.


Giovanni Pipitto
(05.11.18)
olumsuz yorumları pek yayınlamayabiliyorlar


barankovan
(05.11.18)
Ben de hepsiburadan sitesinden lg telefon almıştım iki yıl önce uygun fiyata. Şuan memnunum telefondan, benimki evo garantiliydi, Avrupa yakasında teknik servis yeri, yalnız teknik servisleri çok iyi değil kötü de değil. İlk götürdüğümde hatası yoktu telefonun bataryası şişmişti, hafif düzeyde hayalet ekran sorunu vardı. Servis bunları çözdü ama sanki telefon bir tuhaf olmuştu, youtubeda kendi kendine zapping yapıyordu. N-Bir daha götürdüm, yazılım güncellemesi derken düzeldi. Kendi adıma pişman değilim. Yalnız bu marka için iyi şeyler duymamıştım, yine de iyi araştırsın.


noeldayın
(05.11.18)
(2)

Cumartesi iş günü sayılır mı?

Arkadaşlar telefonumu 31 ekim çarşamba günü garanti dahilinde servise verdim.Verdikleri kağıtta telefonu teslim tarihinden itibaren başlar diyor.20 iş gününde en geç teslim edilmesi, 10 iş günü içinde teslim edilmezse yedek telefon veriliyormuş.Cumartesi 9.00-14.00 çalışıyorlar.Yani cumartesi iş gün
Arkadaşlar telefonumu 31 ekim çarşamba günü garanti dahilinde servise verdim.

Verdikleri kağıtta telefonu teslim tarihinden itibaren başlar diyor.

20 iş gününde en geç teslim edilmesi, 10 iş günü içinde teslim edilmezse yedek telefon veriliyormuş.

Cumartesi 9.00-14.00 çalışıyorlar.

Yani cumartesi iş gününe dahil mi oluyor yoksa evrensel bir kural olan iş günü derken pazartesi-cuma mı kastediliyor sadece?
Cesario
(04.11.18)
Cumartesi de işgünü olarak kabul edilir.

Kaynak :www.resmigazete.gov.tr


Cumartesi is gunudur ama 29 Ekim degildir, bilgin olsun.


supergirl
(04.11.18)
(5)

CV'nizde eski çalıştığınız yerin kaliteli olması ne kadar önemli?

Mesela arkadaşlar CV'nizde mahalle arası bir bakkalda muhasebecilik yazmak yerine Doğuş holdingde muhasebecilik yazmak size yapılacak geri dönüşü ne kadar arttırır?Sırf adı duyulmamis yer diye işi reddettiginiz oldu mu bu yüzden? Diğer Soru: Eski calisilan yerin kaliteli olmasının şöyle bir dezavant
Mesela arkadaşlar CV'nizde mahalle arası bir bakkalda muhasebecilik yazmak yerine Doğuş holdingde muhasebecilik yazmak size yapılacak geri dönüşü ne kadar arttırır?

Sırf adı duyulmamis yer diye işi reddettiginiz oldu mu bu yüzden?

Diğer Soru: Eski calisilan yerin kaliteli olmasının şöyle bir dezavantaji yok mu?

"Hmm oradan neden çıktı acaba" diye merak ediliyor ve derinine inmeye çalışıyorlar.
Cesario
(04.11.18)
Eski calistigin yer marka degeri olan bir yerse, girmesi zor olan bir yere girmis ve uzun sure calistiysan da orada tutunmayi basarmis algisi olur. Neden birakti konusunun bir cok aciklamasi olabilir sonuc olarak acik ara avantajdir.


pofudukayi
(04.11.18)
cok onemli. her acidan cok onemli. ise girmek kadar ayrilmak da normal, her is ayriliginin altinda bir sey mi arayacagiz? daha fazla teklif vermistir baska yer isten ayrilmistir ne var ki bunda?


pgup
(04.11.18)
pofudukayi +1

bence ciddi etkisi oluyor.

ben ilk şirketimde 4 yıl çalıştım. kurumsal ve uluslararası bir firma değildi. oradan ayrılıp kurumsal ve uluslararası bir firmaya geçtim ve orda 6 ay çalıştım. Şimdiki işim için görüşmeye gittiğimde bana 6 ay çalıştığım şirket hakkında soru sordular.

"oradan neden çıktı acaba" sorusu da geldi az çalıştığım için ama bu bağımsız bir soru. kötü yerden çıksan da bu soruyu soruyorlar.


himmet dayi
(04.11.18)
Kaliteli yerde kısa süre çalışanlar için daha düşük yerdekiler bile iyi olsaydı orada olurdu ön yargısı ile yaklaşıyorlar. Kaliteli bir yerden çıkarken iş çıkış sebebine bunları kıracak bir sebep yazılması gerekir.


musmus
(04.11.18)
çok önemli.

örneğindeki gibi doğuş holding'te muhasebecilik yapmak için gereken aşamaları geçmiş demektir. o aşamaları başarıyla geçtiğine göre tırt birisi değil algısı hemen oturuyor. üstüne orda da minimum 1 yıl çalıştıysa demek orda tutunmuş. kovulmamış. yani bu kişi büyük bir holdingte muhasebecilik yapacak kadar bilgili algısı da oturuyor.


(3)

Türkiye ismi mi daha çok tanınıyor İstanbul mu?

https://youtu.be/bhowntlg42c?t=445japon "where r u from?" diyor, eleman turkey,türkiye falan deyince anlamıyor ama istanbul deyince wooow çekiyor.soru: dünya genelinde nasıl bu durum sizin gözlemlerinize göre?
youtu.be

japon "where r u from?" diyor, eleman turkey,türkiye falan deyince anlamıyor ama istanbul deyince wooow çekiyor.

soru: dünya genelinde nasıl bu durum sizin gözlemlerinize göre?
Cesario
(01.11.18)
Turkiye de İstanbul da ise yaramayip galatasaray diyince jeton dusen de var.


stavro
(01.11.18)
Istanbul ger zaman daha önde.


fever
(01.11.18)
Türkiye. Bodrum, Antalya, Kapadokya, İstanbul gibi çok ziyaret edilen yerlerden oluştuğu için. bir de yakın bölgelerde siyasi sebeplerle de epey tanınıyoruz.


babilbaligi
(02.11.18)
(10)

İş görüşmesi için arandığınızda ve telefonu açamadığınızda?

Aranan aday mı geri dönmeli yoksa firma mı tekrar aramalı?Son zamanlarda dikkat ettim, telefonu açamadığım zamanlar oluyor ama firmalar 2.ye tekrar aramıyor.Bunun yazılı olmayan kuralı,raconu nedir?
Aranan aday mı geri dönmeli yoksa firma mı tekrar aramalı?

Son zamanlarda dikkat ettim, telefonu açamadığım zamanlar oluyor ama firmalar 2.ye tekrar aramıyor.

Bunun yazılı olmayan kuralı,raconu nedir?
Cesario
(01.11.18)
ben olsam arardim, sadece is gorusmesi degil is nedeniyle oldugundan supheledigim bir numara oldugunda bile bn geri ararim, aramamak gereksiz yere ertelemek gibi geliyor, bir an once isler hallolsun mantigindayim, aramiyorsam bir sebepten aramiyorumdur. arayan kurumda da ozellikle birisi sizinle bireysel olarak temas kurmak istemiyorsa bence geri aramazlar, bir listeden bir numara arandi diye ustu cizilr, bir daha belki aranir belki aranmaz, en azindan bizde oyle...


mavicorap
(01.11.18)
aday geri dönmeli; adayın arayacağı tek yön var ama ik'cı bir sürü adayı arıyor, herkesi 3 kere arayacak olsa...


Bruce
(01.11.18)
aday görüp aramıyorsa hakkını kaybeder benim gözümde. bi zahmet arayıversin.


naksidil
(01.11.18)
evet aday aramalı. neden aramasın ki?
normalde de öyle değil mi? ben seni arasam açmasan senin tekrar aramanı beklerim.
ayrıca firma günde 50 kişiyi arıyordur belki, açmayan ya da geri dönmeyen hakkını kaybeder.


dafuq
(01.11.18)
aday arayacak pek tabii.


Arkadaşlar bazı yerler açmasan da vızır vızır arıyor. Bazısı aramıyor.

Acaba arayıp aramamasına göre bir firmanın düzgün olup olmadığı çıkarımı yapılabilir mi? Bunu merak ettim. Benim fikrimce 1 kere daha arayabilirler.


Cesario
(01.11.18)
arayıp aramamasına göre firmanın düzgün olup olmadığına dair bir çıkarım yapılamaz.

adam geri dönmeyen adayın demek ki iş arayışı o kadar aktif değilmiş çıkarımı yapılabilir. tabiki aday arayacak. her açmayan adayı neden 3 kere arayayım? o pozisyon için görüşmek istediğim tek aday o değil ki.

hee nish pozisyondur, çok tecrübelidir, pozisyonuma gerçekten uygun olduğunu düşünüyorumdur, o zaman 2. ye ararım, zaten linkedinden ekleyip mesaj atıyorum daha kolay oluyor. eğer ilgilenirse aday bana dönüyor.


benaslinda
(01.11.18)
Valla olay firmadan çok adaya bağlı. Yani başvurduğun pozisyona çok iyi uyuyorsan ve firma seni kaçırmak istemiyorsa tekrar tekrar arayabilir ancak çok da bi yetkinliğin yoksa ve çok fazla aday varsa aramaz.


Kişinin tekrar aranıp aranmaması bence kişinin vasıflığına bağlı.


Barbaros59
(01.11.18)
Olay firmadan çok adaya, pozisyona bağlı. Benim başvurduğum pozisyonlarda firmadan telefon açmamalarını, mesaj göndermelerini istiyordum ki ben geri arayabileyim. Halihazırda bir firmada çalışıyorsanız toplantınızın ortasında başka bir firmanın İK'sıyla konuşmak (sadece müsait değilim demek bile) yakışıksız bence.


SiyamkedisiZorro
(01.11.18)
(3)

Mağazada free-dos laptop satarlar mı?

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-fx504ge-core-i7-8750h-2-2ghz-16gb-1tb-256gb-ssd-15-6-gtx1050ti-4gb-w10.htmlMesela bu laptop 8150 TL. Windows 10 yüklü. Bana bunu free-dos olarak satın desem var mı öyle bir imkan, fiyat ne kadar oynar?
www.vatanbilgisayar.com

Mesela bu laptop 8150 TL. Windows 10 yüklü. Bana bunu free-dos olarak satın desem var mı öyle bir imkan, fiyat ne kadar oynar?
Cesario
(31.10.18)
rafta stokta varsa o bilgisayarın free dosu satarlar. yoksa olmaz.


efruz
(31.10.18)
o opsiyonu üretici belirliyor. işletim sistemi oem olarak eklendiği için size satmayıp başkasına satma durumu olmuyor o yüzden.


angelofdeath
(31.10.18)
işletim sistemine para vermek zorunda değilsiniz. ödeme yaptıysanız paranızı geri alabilirsiniz. haklarınızı bilin yeter ki.
şunlara bi göz atın:

eksisozluk.com

www.mecburdegilsiniz.com


izole
(01.11.18)
(4)

The walking dead izleyenlere birini soruyorum?

https://i0.wp.com/www.filmloverss.com/wp-content/uploads/2016/12/the-walking-dead-7-sezon-7-bolum-filmloverss-e1480954197587.jpg?fit=720%2C507&ssl=1Arkadaşlar linkteki sarışın elemanın sonu nasıl olmuştu?Yüzünde ütü izi basılan, karısı Negan'ın seks kölesi olan elemandan bahsediyorum.Negan'a ihanet
i0.wp.com

Arkadaşlar linkteki sarışın elemanın sonu nasıl olmuştu?

Yüzünde ütü izi basılan, karısı Negan'ın seks kölesi olan elemandan bahsediyorum.

Negan'a ihanet etmişti ve yakalanmıştı. Öldürmüşler miydi onu, sonu nasıl olmuştu? Daha doğrusu ölmüş müydü, tekrar karşımıza çıkacak mı?
Cesario
(29.10.18)
Dizide belli değil. Çizgi romanda Dwight çok sağlam herif ama.


malheiros
(29.10.18)
8. sezonun finalinde vardı en son. 9. sezonun ilk 2 bölümünde yoktu, 3. bölümü izlemedim. Açıkçası ilk 2 bölümde göremeyince nerede olduğunu ben de merak ettim.


——spoiler——

8. Sezon finalinde Daryl tarafindan bir daha ortalikta gorunmeme ve geri donmeme sartiyla serbest birakildi.


mononoke
(29.10.18)
Arkadaşlar elemanın ismini hatırlayamamıştım.

İMDB'den baktım. 9.sezon 14.bölümden itibaren tekrar dizi kadrosunda görülüyor.

Bu da demek oluyor ki diziye tekrar geri dönecek.


Cesario
(30.10.18)
(5)

Numaramı bilinmeyen numaralar havuzundan nasıl sildirebilirim?

118 gibi ücret karşılığı öğrenilen servisleri kastediyorum.Bazen beni arayan bilmediğim numarayı sorguladığımda "Bu numara rehberimizde kayıtlı değildir" cevabı alıyorum ve boş yere kontörüm gidiyor.Ben nasıl sildirebilirim numaramı bu bilinmeyen numaralar havuzu rehberinden?Kullandığım hat Türkcell
118 gibi ücret karşılığı öğrenilen servisleri kastediyorum.

Bazen beni arayan bilmediğim numarayı sorguladığımda "Bu numara rehberimizde kayıtlı değildir" cevabı alıyorum ve boş yere kontörüm gidiyor.

Ben nasıl sildirebilirim numaramı bu bilinmeyen numaralar havuzu rehberinden?

Kullandığım hat Türkcell. Bayi mi halleder?

NOT: havuzda kayıtlı olmayan insanlar normal sade vatandaş.
Cesario
(29.10.18)
"Numaram rehberde gözükmesin" belki de online işlemlerden bile halledilebilir.


John Bloor
(29.10.18)
@john bloor

Onu pc ye geçince bakayım ama ben zannetmiyorum online işlemlerde olacağını.

Türkcell için REHBER yazıp 2222 ye yolladım. Numaranız rehberde kayıtlı değildir cevabı geldi.


Cesario
(29.10.18)
Demek ki arayıp adını versek numaranı veremeyecekler, problem yok o zaman.


John Bloor
(29.10.18)
www.teknolojihaber.net

denildiği gibi turkcell'in online işlemlerinde bu opsiyon vardı, diğerlerini bilmiyorum.


yuto
(29.10.18)
Turkcellde KIM yazıp numarayı yazıp 2222 ye yolluyorsun ama 3.5 TL.

118, 5 TL falan alıyor. O yüzden sağlamasına bakmıyorum.


Cesario
(29.10.18)
(23)

Benim gibi insanlara uyumsuz mu deniyor ne deniyor?

Basit örneklerle anlatmaya çalışcam.+"Cesario Müslüm filmine gidiyoruz"-"Ben izlemem o filmi, First Man filmine giderseniz gelirim"+"Arkadaşlar bence HD İskender'den yiyelim"-"Benim canım iskender istemiyor, ben başka yerden yicem, ortada buluşuruz"+"Cesario Demet Akalın konserine gidiyoruz"-"Imagin
Basit örneklerle anlatmaya çalışcam.

+"Cesario Müslüm filmine gidiyoruz"
-"Ben izlemem o filmi, First Man filmine giderseniz gelirim"

+"Arkadaşlar bence HD İskender'den yiyelim"
-"Benim canım iskender istemiyor, ben başka yerden yicem, ortada buluşuruz"

+"Cesario Demet Akalın konserine gidiyoruz"
-"Imagine Dragon konseri olsaydı gelirdim, Demet Akalın kim a.?

+"Cesario biz kapı önüne sigara içmeye çıkıyoruz sen de gel?"
-"Ben sigara içmiyorum, siz çıkın"

Arkadaşlar bunun gibi günlük hayatta insanlarla hep ayrı/ters düşüyorum. Kimseyle müzik/film, yeme/içme vb zevklerim uyuşmuyor.

17 yaşındayken kalabalığa uymaya çalışıyordum da artık direkt ben oraya gelmem/yapmam diyorum. O yüzden tek takılmak hoşuma gider. Mesela işteyken tek başıma yemeğe çıkmak vs. Grup halinde çıkınca her kafadan bir ses çıkıyor ve ben buna acayip uyuz oluyorum. Kalabalığın istediğini değil kendi yemek istediğim yemeği yemek istiyorum.

Geçende eski iş arkadaşlarıyla görüştüm. 3 kişiydik. AVM'den arkadaşlar. Tutturdular eski çalıştığımız yere gidelim. 3'ümüz de kötü ayrılmışız. Zorla götürdüler mağazaya. AVM'ye gitmekten nefret ederim zaten. Oradan çıktık, canım sıkıldı kahve içelim dediler, ev yolumun üzerindeyken dedim hadi güle güle ben kaçar. Bozuldular ama ne yapayım bana ne, sıkılmıştım çünkü, muhabbetleri de sarmadı. Bir daha da kolay kolay buluşmayız.

Liseden arkadaşlarımla hala görüşürüm mesela. 1-2 tane daha öyle dışardan arkadaşım var. Bunların dışında artık kimseyle arkadaş olmak istemiyorum. Kimseyle uyuşmuyorum ya da tahammül etmek istemiyorum. Kanka ayağı çekiyor herkes. 2-3 sohbet ettik diye arkadaş zannediyorlar.

not: yaş 25
Cesario
(28.10.18)
Hepsini okumadım.
Evet hatta sizin gibiler için uyumsuz diye bir film çekildi. Sizler toplumun kabul etmediği özel insanlarsınız.


zxcd
(28.10.18)
filmin sonunda yalnız mı ölüyorlar?

uyumsuz demek için yeterince örnek seti yok gibi geldi bana


gonzo opera
(28.10.18)
Aslinda cogu normal.

Ama sigara icmiyorsan yine ds çıkabilirsin uyum biraz iyidir biraz kötü.


imelih
(28.10.18)
Valla verdiğin örnekler sıradan örnekler. Hani verdiğin örneklerden çıkarım yapmaya zorlasak ancak milletin seni ve senin düşüncelerini/zevklerini pek takmadığı ya da bilmediği sonucu çıkar.


Çevrende kendi zevkinden insanlar oluraa bunu yaşamazsın.
Lisede en yakın arkadaşım blade gitmek isterken ben film festivaline gitmek istiyordum.
Zamanla çevrem değişti ve bu tarz şeyleri daha az yaşamaya başladım.
Bir de sevdiğim biri varsa ortam hiç önemli değil. Geçen yurtdışında yaşayan çok çok yakın arkadaşım gelmişti. Beşiktaş ta ot cafeye gittik. Yemek yedik içtik. Güldük eğlendik 3. Kişi geldi bizi zorla mekandan kaldırdı. Sebebi de türkçe pop çalıyormuş. Kız söyleyene kadar müzikleri farketmemiştik. Belki başka biriyle olsam farkeder oturmazdım. Sevdiğin ile olunca çok fark etmiyor.


fasulyek
(28.10.18)
ben de biraz böyleyim, sevmediğim bir yere gidince sanki her saniyem ziyan oluyormuş gibi geliyor. aslında bunu önlemenin yolu teklifleri kişinin kendisinin yapması da "üff uğraşamam" deyip geçiyorum ben. bir de böyle olmadığım bir zaman dilimi de oldu aslında ve millete uymaktan kendime vakit ayıramadığımı, bayağı sohbetlere girdiğimi, hiç yeni bir şey öğrenemediğimi anladım ve şimdi kendimi toplamaya çalışıyorum. ince bir çizgi var kendin olmak ve insanlara belli miktar uyum sağlamak arasında.


Yalnız değilsin cesairo


Delay Fuze
(28.10.18)
1 ve 3 klasik eksici tavri. Zevk almayacağını düşündüğün cok sey aslinda düşündüğünden çok daha güzeldir. Zamanla insanlar senin miyminti ve uyumsuz olduğunu düşünürse şaşirma

2 ve 4 biraz daha normal.


biseysorcaktim
(28.10.18)
insan bazen hayatta başkaları için de birşey yapar, sadece kendi zevkleri isteklerini düşünen insana uyumsuzu bilmem de bencil denebilir.

müslüm çok güzel bir filmdi mesela, ön yargı çok kötü bir şey, insanın gelişimini baltalar.


hopp
(28.10.18)
hepsi tercih meselesi sorun yok da, özellikle buluşup siz gidin ben x yiycem, sonra buluşalım, yok ben oraya gitmem, onu yapmam dersen saçmalamaya başlıyorsun. buluşma yani bu, ortak karar alınır ve birlikte zaman geçirilir. gidip tek takilacaksan niye buluşma diye insanlara söz veriyorsun??


mehmed resad
(29.10.18)
kalte +1 hayat yolculugunda hem ayni insanlarla takilmak kadar salakca birsey yok, kendi ilgi alanlarini paylasan birilerini hayatina sok, artik uyusmadiginiz insanlari cikar, yas ilerledikce bu isler daha kolaylasiyor, hatta insanlara direkt sanki sevigiliden ayirilir gibi ben seninle vakit gecirmek istemiyoeum bile demen gerekebiliyor veya seni aramayan sormayan insana bilenmek yerine mesaji olgunca alip kabul edebilyiorsun, omur -mis gibi yapmak icin cok kisa.


mavicorap
(29.10.18)
Uyumsuz degilsin arkadas cevrenden farklisin. Hatta sevdigin seylerde daha cok bana yakinsin. O kisilerle bem arkadas olmam o ayri sen olmussun.


Traveller
(29.10.18)
Arkadaşların yrrk gibi insanlar


uyumsuz değilsin, kendine göre arkadaşlar bulman lazım.


theseachange
(29.10.18)
uyumsuz denmiyor, her gördüğü insanı hayatına sokmuş deniyor. kendi zevklerinize, ilgi alanlarınıza uygun arkadaşlar bulun. kimseyle mezara gitmek zorunda değilsiniz.


nice tnetennba
(29.10.18)
Ilgi alanlarina uygun olmayan arkadaslar edinmissin.
Sende bir uyumsuzluk yok, gayet normalsin.


chitosan
(29.10.18)
Açılın, yazmaya geldim.
Cesario, yazdıklarında resmen kendimi gördüm. Sorun sen değilsin, sorun etrafındakiler.

- "Cesario Müslüm filmine gidiyoruz" (Etrafındakiler seni tanımıyor, ya da frekans sorununuz var. Uymuyor kafalar.)

- "Arkadaşlar bence HD İskender'den yiyelim" (Grup ile birlikte yemek seni sıkıyor, ya da gruptakiler ve muhabbetleri seni sıkıyor. Kafalar uysa keyif alırsın o iskenderden. Bir de ortam uymazsa çok kolay başına buyruk takılan birisin benim gibi. Sıkıntı yapma, salla.)

-"Cesario Demet Akalın konserine gidiyoruz" (Herkesin bir tarzı var ve arkadaşların senin tarzını halen bilmiyorlar. "Hayır"dan anlamayıp tripleniyorlarsa o zaman empati sorunu var hepsinin.)

- "Cesario biz kapı önüne sigara içmeye çıkıyoruz sen de gel?" (Bunu ben de yaşıyorum. Genelde hepsi sigara içiyor, içmeyen yok gibi. Sürekli onlara katılmaya çalıştıkça kendi sağlığımdan olmaya başladım duman altında. Salla boşver.)

Tek yemek yemek keyiflidir ama arada katıl aralarına ne kadar bunalsan da.


ziv zulander
(29.10.18)
Teklifi sen yap?
Hep çağrılan konumunda olma


@ziv Sigara içmiyorum ama ortamda kokusu elime, saçıma siniyor. Elimi yıkayınca çıkmıyor da kokusu.

@bass solo

Cuma günü bohemian rapsody filmi çıkıyor. Freddie Mercury'nin hayatı. Ona davet edeyim?


Cesario
(29.10.18)
Davet et gitmek istediğin kişilere sor. Boş zaman yaratmalarını sağla onlardan da ilgi görürsen. Öyle tek taraflı olacak iş değil bu. Baktın senin de her teklifin reddediliyor o zaman ya yaptıklarının karşılığını alıyorsundur ya da arkadaş grubunu değiştirmen gerekiyordur.


Bana çok uyumsuz gözükmedin, dört örneğin dördüne de benzer cevaplar verirdim ama fark şu bana artık kimse bu cevapları vereceğim sorular sormaz, çevremde uyumlu olmadığım pek kimse yok, denk geldiğinde de uyum göstermeye çalışıyorum ama sürekli görüştüğüm hiç kimse bana Demet Akalın konserine gidelim demez ya da sigara içilen bir yere çağırmaz.


(29.10.18)
ben de böyleyim :)


kendini insanlara tanıtamıyor olabilir misin? ne sevdiğini sevmediğini bilmiyor olabilirler tahmin etmek zorunda da değiller. seni seven insanlar oldukları belli, bence acık bir konusma işi çözer. herkes birbirinin seçimlerine saygı duyarsa bi onların istediği olur bi senin. hem de zenginleşmiş olur iletişiminiz.
sevmediğini bildikleri halde demet akalına çağırabilirler bu arada, bana seni dusunuyor ve yanlarında istiyorlar gibi geldi. ama imagine dragon olsa gelirim falan dediysen kusurabakma snob görünüyorsun. eglenme biçimlerini sevmediğin insanlarla takılma madem.
çekilmez bir adam olmanın lüzumu yok, kimse senin nazınla uğraşmak zorunda değil.


river song
(29.10.18)
(5)

Kendi üzerime hat çıkarıp başkasının üzerine Genç Tarife yaptırmak?(Capsli)

"Kullandığın hat kendi üzerine değilse bile Genç Tarife'ye geçebilir, avantajlarından yararlanabilirsin." yazıyor. Mesela benim hat annemin üzerine ama ben 26 yaş altı olduğum için ben kullanıyorum diye gençturkcellden falan yararlanabiliyorum. 26+ yaşında birisi velisiyim diyerek 26 yaş altı kullan
"Kullandığın hat kendi üzerine değilse bile Genç Tarife'ye geçebilir, avantajlarından yararlanabilirsin." yazıyor. Mesela benim hat annemin üzerine ama ben 26 yaş altı olduğum için ben kullanıyorum diye gençturkcellden falan yararlanabiliyorum.

26+ yaşında birisi velisiyim diyerek 26 yaş altı kullanacak kişinin kimliğiyle Genç Tarife ve Gençturkcell'den yararlanabiliyor.

SORU: Soyadlar aynı mı olması lazım?

2 tane kuzenim var. Biriyle soyadımız aynı. Aynı olmayanın velisiyim ben diyerek kendi üzerime olan hattı o kullanacak gibi gösterip Genç Tarifeli yapabilir miyim?
Cesario
(27.10.18)
Turkcell gnç tarifesinden bahasettiğinizi varsayıyorum. Diğer operatörlerde durum ne bilmiyorum ama turkcell için durum değişmediyse müşteri hizmetlerini arayarak herhangi birini kullanıcı olarak tanımlayabilirsiniz.


eylul
(27.10.18)
Vodefone da soyadı aynı olduğu müddetçe oluyor.


zxcd
(27.10.18)
Turkcell online işlemlerden yapabilirsin. Ben 2 yaşındaki oğluma tanımladım geçenlerde hattı oluyor yani.


sta
(28.10.18)
@sta

Peki o zaman 26+ yaşında olan bizler hattımızı hep böyle bașkasının üzerine tanımlayarak ucuza kullanabiliriz? :D

Genç tarife için telefondan da oluyor yazmışsınız ama ben şubeye gidip kimlikleri fotokopisi falan vermek gerekiyor diye biliyorum.

Edit: kendi sayfasında kimlik ile mağazaya uğramanız yeterli yazıyor.


Cesario
(28.10.18)
Hayır işte online işlemlerden login olun orda ayarlarda profil kısmından kullanıcıyı seçebiliyorsun. Yapmak istediğin kişinin tc kimlik no ad soyad girince direkt tanımlanıyor mağazaya gitmeye gerek yok, daha 1 ay önce yaptım.


sta
(28.10.18)
(9)

AVM'lerin enflasyona savaş açması, %10 indirim yapması?

3-5 ay önceki fiyatlara göre neredeyse %100 zam gelmiş. %10 indirimi çok güzel bir şeymiș gibi gösteriyorlar.Bunlar bizimle afedersiniz ama ta..ak mı geçiyor?Her mağazanın camında "15 temmuz bayrağı" şeklinde ay-yildiz bayrak falan var. Bir tek AKP bayrağı eksik. Yahu bu kadar yalamaya nasıl batıyor
3-5 ay önceki fiyatlara göre neredeyse %100 zam gelmiş. %10 indirimi çok güzel bir şeymiș gibi gösteriyorlar.

Bunlar bizimle afedersiniz ama ta..ak mı geçiyor?

Her mağazanın camında "15 temmuz bayrağı" şeklinde ay-yildiz bayrak falan var. Bir tek AKP bayrağı eksik.

Yahu bu kadar yalamaya nasıl batıyoruz, zarar ediyoruz, kira ödeyemiyoruz diye ağlıyorlar bir de?

Şu anki fiyatlar dolar 7.22 TL'ymiș gibi zamlı ama dolar 5.59 TL oldu, fiyatlar zerre inmedi.

Gerçekten enflasyonu düşüreceklerine mi inanıyorlar böyle yaparak?

Demek ki Dolar tekrar 7.22 TL ye çıksa tekrar zam üstüne zam gelecek ürünlere?
Cesario
(27.10.18)
aynen öyle bro. aylardır takip ettiğiniz/kullandığınız ürünler varsa fiyatlarından anlarsınız. dolar düşse de fiyatlar düşmüyor.


washe
(27.10.18)
@washe

Ee hani devlet denetleyip ceza kesiyordu fırsatçılara? Marketleri denetlemekle olmaz. Vatanda yazın 2400 olan telefon şu an 3300 TL. En insaf yaa. Vatanda her şeyin yanında bir de dolar cinsinden fiyatı yazardı. Artık onu kaldırdılar. 1400 dolar olan laptop şu an 1500 dolara geliyor. Yani kur artışının üzerine extrada 100 dolar zam koymuş adamlar :)

Büyük firmaların battığını kına yakarak kutlicam ama imkansız öyle bir şey. Batan firmalar zam yapmaz, zararına satar, her mahalleye yeni şube açmaz.


Cesario
(27.10.18)
devletin bu konuda tek yaptığı bana kalsa gaz almak. bazı firmalara bu denetlemeden sonra ceza kesildi dediler, milletin gazı alınmış oldu ama açıkçası bi de firmaların penceresinden düşününce, adamlar bu riske bi şekilde girebilirler ya da tanıdığı vardır. ceza alsa bile o ceza iptal edilir. malum bu ülkede tanıdığın varsa işler %90 kolaylaşıyor :)


washe
(27.10.18)
Benim fiyat indirimi gördüğüm tek yer Akpli yerel marketler :D sayelerinde muzun kilosunun 12 tl'den 6 tl'ye düştüğünü gördüm meyve sebze fiyatını bayağı düşürdüler. Onun dışında büyük marketlerde ve avmlerde filan hiç indirim yok


neferkitty
(27.10.18)
En iyisi hiçbir şey almamak zorunlu kalmadıkça. Çünkü insanlar almaya devam edince fiyatlar öyle kalacak. Şarbon paniği yüzünden et alınmayınca nasıl da paniklediler bir süre.

Gratis'e helal olsun :D 23 TL ye aldığım duş jeli 11.50 olmuştu geçen hafta, anneme aldırmıştım. Yine aynı indirim olursa duș jeli, diş macunu vs stoklayacağım eve. 3'er 5'er 10'ar..


Cesario
(27.10.18)
İnsanlar boş durmuyoruz, çalışıyoruz, sizlere iyilik ediyoruz gösterişinden başka birşey değil. Söylendiği gibi %100 zam yapılıp %10 indirim olunca millet keyif oluyor. Seviye bu kadar, kurunun yanında yaş olarak yanıyoruz.


zxcd
(27.10.18)
faizler tavan yapti yakinda dusmeye baslar fiyatlar sonra bizim millet "aa ise yaradi lan enfl mucadele valla fiyatlar dusuyor" der. Olayin ozu bu. Bulasik makinesi tableti ve dus jeli stogu yapcam fiyatlar dusunce


Enfulasyonla mucadele yazdim sonra "lan mala bak daha yazmayi bilmiyor gelmis konusuyor bir de" diyip sinirimi bozarlar diye sildim dogrusunu yazmayi unutmusum. Oyle


Yuzde 10 indirim yapilmasinin asil nedeni milletin gazini almaktan ziyade sene sonuna kadar tufeyi arttirmamak ve milletin maasina yeni senede asgari tutarda zam yapmak. Yani amac kisaca milleti aptal yerine koymak.

Maaslar minimum miktarda zamlandiktan sonra hem yuzde 10 indirim olayi biter hem de yeni zamlar gelir.


s0phiesw0rld
(27.10.18)
(3)

Telefon bataryası garanti kapsamında ücretsiz değişilir mi?

Arkadaşlar 2 yıl dolmasına 3 ay kaldı.Telefonun şarjı İnternet açıkken su gibi gidiyor. Tam şarjda Huawei telefonlar 1 günü hatta 1.5 günü çok rahat çıkarırken ben powerbanksiz evden çıkamıyorum. G.tümden falan her yerimden kablo çıkıyor.Haliyle bu durum rahatsız edici.İstanbul bilişim'den almıştım.
Arkadaşlar 2 yıl dolmasına 3 ay kaldı.

Telefonun şarjı İnternet açıkken su gibi gidiyor. Tam şarjda Huawei telefonlar 1 günü hatta 1.5 günü çok rahat çıkarırken ben powerbanksiz evden çıkamıyorum. G.tümden falan her yerimden kablo çıkıyor.

Haliyle bu durum rahatsız edici.

İstanbul bilişim'den almıştım. Tamirat, garanti işleri de bunlarda. Telefonu muayene edip evet problem bataryada diyip ücretsiz ya da ücretli değişirler mi?

Yani değişmesine gerek yoksa boş yere para karşılığı değiştirmeyeyim ya da yanlışlıkla içine sıçmasınlar telefonun.

Ya da sizin güvendiğiniz İstanbul'da tamirci var mı? Orjinal parça takan, hakikaten mala zarar vermeyen?

Telefon: Sony Xperia XZ
Cesario
(27.10.18)
Kvk olsa değiştirirlerdi de, bu ithalatçı garantilerinde kurumun insafına kalıyorsun. Telefona bir şey olmaz, günde 50 tane cihaz söküp takıyorlar, düşündüğün kadar zor değil.


Ücretsiz şans işi de, ücretli değiştirirler.


zxcd
(27.10.18)
lg benim telefonunkini ücretsiz değiştirmişti, distribütörler sıkıntı çıkarmıyor. ama istanbul bilişim ne yapar bilemiyorum. en sağlıklısı arayıp sormak bence.


mattiadestro
(27.10.18)
(12)

İşsiz adama kredi kartı nasıl çıkıyor?

Garanti bankasında maaş hesabı açarken kredi kartı da zorunlu dediler, iyi dedim. 3 bin TL'lik kredi kartı çıkardılar. Arayıp iptal ettim. Bankada hiç param yok. Her ay arayıp kredi kartı çıkaralım diyorlar. Sonunda engelledim numaralarını.Bu ay da Akbankta maaş hesabı açtırdım. Burası da zorunlu de
Garanti bankasında maaş hesabı açarken kredi kartı da zorunlu dediler, iyi dedim. 3 bin TL'lik kredi kartı çıkardılar. Arayıp iptal ettim. Bankada hiç param yok. Her ay arayıp kredi kartı çıkaralım diyorlar. Sonunda engelledim numaralarını.

Bu ay da Akbankta maaş hesabı açtırdım. Burası da zorunlu dedi kredi kartı, eyvallah dedim. Sonra mesaj geldi, kredi kartına uygun bulunmamıșım. Aradan 15 gün geçti. Şube bir kez daha başvurmuş benim adıma, bu sefer onaylanmis, kredi kartı kargoya verilmiş. 1500 TL limiti var. Bravo yani, sonunda başardılar.

Bankada hiç param falan yok. Kredi kartı nasıl çıkıyor?

Hele garanti bankasını s.ktiri çekmek için 40 takla atıyorum. İşsizim, 5 kuruş param yok diyorum, olsun çıkarın diyorlar ta.ak geçer gibi. En sonunda belediyeden yardım alacak kadar fakir ve aç yaşıyoruz deyince pes etmişti telefondaki kadın. İlla ana bacı sövdürcekler, boş yere konuşma paketimi bitiriyorlar.
Cesario
(24.10.18)
Üzerinize olan eşyaları haczedip kâra geçebilirler, doğru kullanmazsanız.


farabi
(24.10.18)
@farabi Babamın bile üzerine ne ev ne araba hiçbir şey yok.


Cesario
(24.10.18)
kredi kartı zorunlu diye bir şey yok. bimer/cimer şikayet edeceğim diye tehdit et bence.


teritori
(24.10.18)
Zorunlu değil. Maaş hesabı açarken bana da zorunlu dediler bddk ye şikayet ederim deyince gününü zehir ettiniz dedi gişedeki kadın. Kartsız açtılar hesap.


baal
(24.10.18)
bankaların kredi/kredi kartı vermeyi en çok sevdiği insan tipi düşük gelirli ve ödeyememe potansiyeli yüksek olan insan tipidir.

geçmişte insanların bu yorgana ayak uydurmama durumundan çok canı yandı ve yavaş yavaş bilinçlenmeye başladılar.

genel olarak dar gelirli ya da orta seviye insanlar artık tek kart kullanmaya çalışıyor, yeni kart talep etmiyolar, banka sana olduğu gibi kart gönderirse iptal ediyolar, eskisi gibi kimse kredi kartu kullanım ücreti vermek istemiyor, böyle olunca da bu sefer yine alacaksa masrafsız kredi kartı alıyor mesela axess 108lira yıllık kullanım ücreti kesiyor, bunu iptal ettirip free istersen o ücretsiz oluyor.

yani kriz var, para dönmez oldu, böyle işte saldırıyolar ona buna, kart mecbur, bilmem ne mecbur, yok vermeyiz deyip kart göndermeler, ikide bir limit arttıralım muhabbetleri.

bunun bir üst leveli de şu. adam kredi kartlarını kredilerini ödeyemiyor, bankalar bunu kara listeye alıyor, bir çok banka kartlarını iptal ediyor ve 5 sene hiç bir kredi kredi kartı ürünü vermiyor.

buna rağmen bazı bankalar kart gönderiyor ya da kartını iptal etmiyor.


killerbee
(24.10.18)
maaş hesabı açarken kredi kartı almak neden zorunlu olsun ki?
kabul etmeyin, yukarıda yazdıkları gibi şikayet etmekle tehdit edin.


dafuq
(24.10.18)
genelde hedef tutturmak için yapıyolar, maaş müşterisi olduğunda da başvurunu alan personelin bir hedefi var. pek bankayı da düşündüklerini düşünmüyorum ben hepsi kendi primini düşünüyor.


Kredi kartı zorunlu diye bir şey yok.


monogram
(24.10.18)
kendileri müşterilere her geçirebildikleri karta prim aldıkları için zorlayıp duruyorlar. kesin bir dille hayır istemiyorum diyip geçin her seferinde.


ninotevtidze
(24.10.18)
Yine herkes bol keseden sallamış.

Kredi kartı başvurusunun zorunluğu olduğu durumlar var. Senin şirketin bankayla maaş hesabı anlaşması yaparken banka sözleşmeye “elemanlara kredi kartı ve kmh tanımlayacağım” diye bir madde eklettiyse ki genelde ekletir, sen istesen de istemesen de kredi kartı başvurun alınmak zorunda.


Üstteki arkadaş bankacı herhalde. Bana zorunlu olduğu söylendi ama şikayet etmekle tehdit edince kart işi iptal oldu. Ben yalan mı söyledim de bol keseden saklanmış gibi gerzekç bir ifade kullanılmış.


baal
(24.10.18)
Zorunlu olduğu durumlar olduğu gibi zorunlu olmadığı durumlar da var. Ama ben farklı bir Bilgi verdim. “Hayır asla zorunlu diye bir şey olamaz” anlamına gelen cümleler için o ifade. Yani evet sen de bol keseden sallamış oluyorsun sayın çok bilmiş


(25)

Black Mirror mı, Breaking Bad'e mi başlasam?

s.b.
s.b.
Cesario
(19.10.18)
Black mirror


rastinon
(19.10.18)
Black mirror


kablelvuku
(19.10.18)
breaking bad de black mirror da lost'la beraber bana göre izlemeden ölünmemesi gereken 3 yabancı diziden biri

önce black mirror'ı izle, kısa zaten hemen biter. sonra walter reyize başlarsın.


Delay Fuze
(19.10.18)
@Delay Fuze

Breaking Bad de kısa, onu da bitiririm kısa sürede. 1 haftada 5 sezon bitirdim game of thrones.

Lost'u da izlemedim. 118 bölümmüş. Hayatta oturup izleyemem 118 bölüm.


Cesario
(19.10.18)
Lost'u kesin izle. Üçü arasındaki en iyi dizi.


Delay Fuze
(19.10.18)
breking bad daha duygu yoğunluklu bir dizi. yavaş ilerliyor. black mirror ise kurgu ağırlıklı. şuan black mirror diyorum çünkü enerjik moddayım. ama yarın sabah breking bad diyebilirim. ikisi de mükemmel diziler ve sen ne tarz izlemek istiyorsun, önce buna karar vermen lazım.


trajikomix
(19.10.18)
ikisine birden.

black mirror aynı zamanda başka bir dizi izlemeye engel değil. senelere bile yayabilirsiniz izlemeyi.


dave87
(19.10.18)
Aslında değişir

Teknoloji ne hale geldi, sosyal medya nereye gidiyor diyen bir insansan ve bilimkurgu seviyorsan Black Mirror. Yok, sezonlara yayılmış, iyi kurgulanmış, sürükleyici bir drama izlemek istersen Breaking Bad.


salihdt
(19.10.18)
118 bölüm su gibi gelecektir 2 bölüm izlediğin takdirde


KendineAteist
(19.10.18)
BM


imnotsureabout
(19.10.18)
Henüz breaking bad'i izlemediysen çok şanslısın. Önünde 62 bölümlük şaheser var


sanquis
(19.10.18)
lostu ya seveceksin ya da sevmeyeceksin. ben sevmeyenlerdenim.


sutlu nescafe
(19.10.18)
Black Mirror diziler arasında peygamber olmasa da önde gelen alimlerdendir. Game of Thrones başlı başına peygamberidir diziler dünyasının. Breaking Bad ise Tanrı'dır, Tanrı'nın seviyesinde muhteşemliğe sahiptir, defalarca izlenilse bıkılmayacak bir sanat eseri.

Lost'a gelirsek, Lost ne alim ne peygamber ne de Tanrı'dır bana göre; LOST hepsinin de ötesinde Tanrıların Tanrısıdır! Ondan öncesi ve sonrası yoktur adeta, destansı epik unutulmaz bir insanlık yapıtıdır.

Yine de hiçbir dizi ya da filme büyük beklentilerle başlanılmamalı, herkesin alacağı keyif farklı olabilir.


siyah giyen adam
(19.10.18)
Black Mirror. Durduğun kabahat!


eatpraylaw
(19.10.18)
Black mirror


kleider
(20.10.18)
black mirror'ın her bölümünden sonra sorgulayacak şeyler bulursun, üzerine düşündürtmeye yönelik bir seri zaten. breaking bad'in öyle bir fonksiyonu yok, bildiğin dizi. ara ara aforizmalara kafa yorarsın ama belli başlı temalarda. black mirror ise çok farklı konularda düşündürtebiliyor. bu haliyle karşılaştırmak pek mantıklı değil ama öte yandan bir şeyi izleyeceksen black mirror olmalı.


Bruce
(20.10.18)
black mirror diyorum. yalnız, waldo'lu bölümü atlayın direkt.


nice tnetennba
(20.10.18)
@nice tnetennba

Niye ki? Çok mu sıkıcıydı?

Her bölüm farklı bölüm anlatıyor ve birbirinden bağımsızmış. Doğru mu?


Cesario
(20.10.18)
Bu zamanına göre değişir. Eğer vakit ayırabilecek kafan ve zamanın varsa breaking bad.
Ama yok iki izler sonra cayarım dersen black mirror. Black mirror dizi değil film gibi düşün. Her bölüm birbirinden bağımsız olduğu için sıkılmazsın.

Ama sonuç olarak ikisini de izle.


arockm
(20.10.18)
Black Mirror.


Tabii ki Breaking Bad.


@Cesario

black mirror'ı izleyen çoğu insanın ortak noktası waldo'dan nefret etmek sanırım. çok sıkıcı ve sinir bozucu bir bölüm.


nice tnetennba
(20.10.18)
black mirror izlemedim ama genelde istikrarsız olduğu filan söyleniyor, breaking bad ise söz söylemeye gerek yok durduğun kabahat, sinema roman filan hikaye benzersiz bir deneyim.


bananastand
(11.11.18)
Valla ikisine de başlayıp bırakmış biri olarak black mirror diyorum.


Breaking bad arkasından better call saul.


robernarkha
(11.11.18)
(35)

150 yere iş için başvurdum kimse dönmüyor, normal mi?

kariyer.net, secretcv ve linkedinden dün üşenmeden saydım ve toplam 150 tane ilana başvuru yapmışım.mezun olduğum bölümden tutun avm'de tezgahtarlığa kadar her yere başvurdum. yani iş beğenip beğenmemezlik yapmıyorum. Kariyer.net'te CV'ye bakmamışlar bile.Secretcv'de 3-5 firma bakmış ama aramadılar
kariyer.net, secretcv ve linkedinden dün üşenmeden saydım ve toplam 150 tane ilana başvuru yapmışım.

mezun olduğum bölümden tutun avm'de tezgahtarlığa kadar her yere başvurdum. yani iş beğenip beğenmemezlik yapmıyorum.

Kariyer.net'te CV'ye bakmamışlar bile.
Secretcv'de 3-5 firma bakmış ama aramadılar da.

Diğer arkadaşlarım da aynı şeyden şikayetçi. Sizde durumlar nasıl?

Yani iş yok demeyin, o zaman niye ilan vermişler.


NOT:Askerlik yapıldı
Cesario
(17.10.18)
Kariyer netten siyrilman zor


musmus
(17.10.18)
Ancak şartları sağladığım her iki işten biri aradı. Gidipte 5 yıl tecrübe isteyen yere vs başvurmadim


musmus
(17.10.18)
filtrelerine takılıyorsundur. maaş beklentisi, tecrübe vs. gibi. her halükarda geri dönüş oranı düşük tabi.


zgrydn
(17.10.18)
o kadar çok işsiz var ki, adam senin gibi nispeten tecrübesi birini almak yerine aynı paraya bu işte en az 5 10 sene geçirmiş personel bulabiliyor. temel sorun bu.

söylentiler doğruysa 2019un ilk aylarında toplu işten çıkarmalar başlayacakmış.


killerbee
(17.10.18)
Ces benzer başlıkları daha önce de açmıştın
Mağazacılık sektöründe çalışıyordun galiba ve iyi ortalamaya açık öğretim bitirmiştin.
Bence yeterlilik sahibi değilsin senin gibi çok fazla insan var. İşe girincr işi beğenmiyorsun. Kendini özel hissediyorsun ama senin eğitim seviyende senşn deneyiminde olan çok insan var. Üzgünüm ama kendini geliştirmelisin.


fasulyek
(17.10.18)
1 günde dönüş beklemeniz biraz garip değil mi?
1 günde dönüş yapan firma küçük ölçekli firmadır bana göre.
bir iki hafta bekleyin derim ben.


benim bildiğim bir firmanın 2014ten beri ilanı var.
ilan 2 yıl kalıyor, kapanıyor, tekrar açıyorlar. kimseyi aldıkları da yok.


durgunfoton
(17.10.18)
Çoğu firmada alımların durdurulduğunu duyuyoruz. Sıkıntılı bir durum olduğu kesin.


datnet
(17.10.18)
@fasulyek

Mağaza için de Boğaziçi mi bitirmemiz lazım? Kendimi özel hisettiğim falan yok yahu. Hep mağazalarda çalıştım, yer de süpürdüm, cam da sildim mağazada.

2 bin TL bile vermeyecekleri insan kaynakları pozisyonuna başvurdum. Maaş beklentisine de 1500-2000 TL sırasına tik koyuyorum. Ne yapayım, beleşe çalışırım mi diye eklim ön yazıya.

Haa onu da yapıyorum. İskur üzerinden sigortasız ve maassiz legal olarak çalışabilirim diye yazıyorum.


Cesario
(17.10.18)
Mağazada çalışma demeye çalışıyordum. Çünkü rekabet çok iş kötü maaş az. Başka bir şeyler bulmalısın hayat böyle geçmez.


fasulyek
(17.10.18)
Az önce telefonda konuştum arkadaşla. Ablası arcon kozmetikte. Sevil, boyner gibi mağazalarda belli markaların satış danışmanlığını yapıyormuş.

17 kişi işten çıkarılmış. Kızı da mall of İstanbul'dan Zorlu Center'a yollamışlar Sevil'e.


Cesario
(17.10.18)
ben artık iş aramayı bıraktım, aynı ilanlar dönüyor. cv'me bakan bile yok artık. eskiden yine ayda bir arayan olurdu. yüksek lisans kovalamaya karar verdim. o da işsizlik gerçi sjdjdkdkd


nice tnetennba
(17.10.18)
Fasulyek +1, kendini geliştirmen lazım. İngilizce kursuna gitmeye çalış, maddi sıkıntı olacaksa memrise gibi uygulamalarla belirli seviyeye getirmeye çalış; bişiler yap ama konuşabilir seviyeye gel illa ki. Tecrübe ya da okul ya da ayrı bir meziyet istemeyen, sadece İngilizce bilgisi isteyen alt seviye işler gittikçe çoğalıyor ve tahsili kuvvetli olmayanların çoğu kişinin İngilizcesi de kötü olduğu için sen aralarından sıyrılırsın.


Bruce
(17.10.18)
işkur kursu araştırsana, şu asgari ücret para verdikleri kurslar, elbet elbet ilgilni çeken bişeye denk gelirsin.

hem kurs bitene kadar işin çözülür, hem de para alırsın? öğrendiğin de yanına kar kalır.

edit: işkurmuydu yoksa başka bişeymiydi çıkaramadım. öyle kurs veren devlet kurumları var ya. işkur haricinde de vardı sanırım halk eğitim gibi


killerbee
(17.10.18)
İlan var diye ihtiyaç var şeklinde düşünmek de doğru değil maalesef. çünkü ilan dolsa ya da ihtiyaç olmasa bile abuk subuk nedenlerle, sırf reklam olsun diye bile kaldırmıyorlar ilanı.

Linkedin'i kurcalasana biraz.


piremses
(17.10.18)
Valla işsizlik katlanarak artacak gibi yakın zamanda. Durumlar kötüleşiyor git gide.


Sektör mağazacılık ve şehir de İstanbul ise, CV'ye 'iyi düzeyde arapça bilir' yazmalısın. Zor bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemi kendini geliştirmeye ayırabilirsin. İyi bir arapça kursu bul bence.


oguz altun
(17.10.18)
Seni rakiplerinden daha iyi yapan hangi özelliğin var? Ceso bu işte mükemmeldir, yıldız gibi parlar dedirten bir meziyetin var mı? Ülkede az bulunan, seni girdiğin bir işte ya da ortamda öne çıkaran bir özelliğin? Cv’ni okuduklarında seni işe almayacak bile olsalar ilginç biri olduğunu düşündükleri için görüşmeye çağrıldığın oldu mu hiç? Bu ilginç özellikler temizlik yapmak ya da giysi katlamak ya da akşama kadar ayakta dikilmek olamaz çünkü bunları zaten milyonlar yapıyor. Seni buradaki duyurularından biraz tanıyorum ve dost acı söyler. Düz ve vasat bir adamsın. Çok zeki, genius biri de sayılmazsın. Fark yaratan pek bir özelliğin yok. Senin bugün gününü satma karşılığında bile bulamadığın parayı ben 2013’te öğrenciyken kafama göre işler yaparak kazanıyordum. o bahsettiğinden çok daha büyük paralar kazanılabiliyor. Birileri kazanıyor çünkü vasıflılar. Kendine bir vasıf bul. Git kendine bir şeyler kat. Kalabalıktan farklılaş. En basitinden çevrede ne popüler, ne yapanlar para kazanıyor onu araştır. Örneğin yazılım öğren. Yabancı dil öğren. Bunları hobi seviyesinde değil gerçekten öğren. Aylarını ver. gerekirse yıllarını ver. Her detayını özümse. Bakanlar bu adam bu işi biliyor desinler. Periyodik olarak “asgari ücretli işlere giremiyorum” diye burada yakınmak bir işe yaramayacak çünkü.


ne mezunusun?/hangi meslek ozelinde ariyorsun?


pgup
(17.10.18)
İş çok ama nitelikli eleman çok az. İngilizce dışında bir yabancı dil öğrenip milyonlarca kişinin önüne geçebilirsin.


Ya arkadaş adam zaten "iş beğenip beğenmemezlik yapmıyorum" demiş. ulan sanki herkes plazalarda çalışmak zorunda. kardeş başvurulardan dönüş alamamanın büyük sebebi ülkenin durumu. tabii ki kendini geliştir, işinde iyi ol ama şu zamanlar sıkıntılı zamanlar.

Yanlış anlama bu lafım sana değil. Oldu amk. adam tezgahtar olacak diye marjinallik taklaları atsın. Hiç kimse sokağa çıkmıyor, mağazalarda azalan personel sayısını görmüyor galiba.


datnet
(17.10.18)
kariyer.net için konuşuyorum, belki yapıyorsundur da ama günlük olarak cv güncellemesi yapın. hatta saat 10-11 arası yapmaya çalışın bu işlemi.

her iş dalı için farklı sertifika programları var, kimi maddi açıdan yüklü kimi ücretsiz.

bu tarz her şeyi kovalayın. ve evet söylenmiş, ben de söyleyeyim. dil önemli. çok önemli.


@killerbee

İskur firmayı sen bul diyor. Firmayı ben bulsam iskura ihtiyacım olmaz zaten. Ahaberde seçmeni gaza getirmek için boş yere başlık atıyorlar iskur 2 milyona iş veriyor falan diye, araştırdım çünkü. Yalan dolan o haberler.


Cesario
(17.10.18)
Sana özel bir tavsiye. Beğendiğim 7 tane yere gidip elden CV'ni ver. Sonra hala dönüş olmazsa yaz bana.


greenshadow
(17.10.18)
Barda çalışmak ister misin? Dorock Beşiktaş eleman arıyor haberin olsun. Başka bir iş bulana kadar girer çalışırsın. İyi para veriyorlar.


eazy
(17.10.18)
@i ve been mistreated

yav yazmayayım yazmayayım diyorum, biliyorum silinecek sjdjdkd. hayır, adam sizden tavsiye istemiş, neden olmuyordur diye sormuş, siz demişsiniz ki "ben senin yaşındayken şu kadar para kazanıyordum, git yazılım öğren." sizin o yaşta ne kadar kazandığınızdan kime ne bu bir, parası olmayan adam nasıl kursa gidecek bu iki, yazılım öğren gibi bir tavsiye veren insan, karşı tarafı nasıl vasatlıkla eleştirebilecek özgüvene sahip olabiliyor bu da üç.

yazılım öğren ne allah aşkına? siz de bu tavsiyelerle hiç de cinyıs biri gibi görünmüyorsunuz akskddkdkd


nice tnetennba
(17.10.18)
nice tnetennba'ya katılıyorum. Zaman zaman benzer duyurular açılıyor, hiçbirinin boş insan olduğunu düşünmüyorum. Aylar önce ABD'de burslu yüksek lisans yapıp Türkiye'ye dönen bir arkadaş da iş bulamadığından yakınıyordu. Ülkede iş yok, yüksek lisans yapsan da yok, yazılım bilsen de yok. İş ilanları cep telefonuna geliyor, herkes ilk önce bir yakınına haber veriyor.


Başvurular yeniyse normal. Dönüş yapmaları uzun sürebiliyo. Bi de şu anda piyasa karışık diye bekliyo olabilirler.

İş bulma süreci yıldırsa da bi gün illa ki bulunuyo. Stres yapma ama atalete de düşme. Yine dört koldan başvur. Hatta ikcılarla görüşme talep et. İlla açık pozisyon olan veya seni işe alma imkanı olan bi yer olması şart değil. Bakarsın hiç hesapta olmaktadır bi gelişme olur


Delay Fuze
(17.10.18)
cesario benim dediğim iş değil.

is-mek kursları(bundan da emin değilim geçen haberlerde gördüydüm) var hem kursa gidiyorsun 6 7 ay hem de gittiğin süre boyunca maaş veriyor sana.

kursun bitanesi programcılıktı ötekisi de siber güvenlikti.


killerbee
(17.10.18)
Cunku is degistire degistire girilebilecek butun isleri bitirdin pnp.


stavro
(17.10.18)
arkadaşın teki yok öyle maaş falan yanlış bilgilendiriyorsun diye mesaj atmış da.

www.haberler.com

bunları boy boy ana haber bültenlerinde gördüm. detayı nedir nasıldır bilmem.

hatta kendim de gideyim istedim ama yaş tutmadı.


killerbee
(17.10.18)
@killerbee

Benim kastettiğim link de buydu. Arkadaş gitti İŞKUR'a. Senin gibi birçok genç haberden görüp geliyor bize de ama işin aslı öyle değil demiş. Zaten İŞKUR'un kendi sitesinde bununla ilgili en ufak bir bilgi yok.

Yazılım şirketini sen bulup diyorsun "İşkur üzerinden sözleşme yapalım 6 ay maaş ödeme, sadece yol-yemek sizden" diye.

Sıkıntı da zaten şirketi bulmakta. Şirketi bulsam zaten İŞKUR'dan aldırmam kendimi, kadroya sokarım.

Biri link paylaştı geçende. 20 yaş sınırı var. 25 yaşında sıfırdan öğrenmek Çince öğrenmek gibi geliyor bana. Geçen burda yazılımcı biri de dert yandı:

"bu gidişle yazılımcılar asgari ücretle çalışacak. iş kurmayı bin bir prosedürle zorlaştıran devlet piyasaya koyun gibi işçi sürüyor. şu an bile kariyer.net'te bir tane ilana 20000 kişi başvuruyor. ben de yazılımcıyım, ama iş bulamıyorum.

devletin piyasaya işçi sürmek yerine iş kurmayı kolaylaştırması lazım. ki gençler açgözlü patronların altında sömürülmesin."


Cesario
(17.10.18)
normal.


o zaman niye ilan vermişler sorusuna yanıt olarak bu tür sitelerde ilan vermek paralı, 1 ay boyunca 1 ilan yayınlamak X lira ise 1 sene boyunca yayınlamak X*9 ay falan gibi toplu alım yapıyor firmalar, sonra da e madem hakkımız var yayında kalsın habire belki çok acayip birini buluruz diye düşünüyorlar.


selam
(17.10.18)
Üşenmeyip şirketlere gidip cv'nizi elden verin, yüzyüze başvurun. Bu sizi bir adım öne geçirir.


John Bloor
(18.10.18)
(6)

Bazı köpekler dışkısını gömüyor?

Genelde köpekler neresi olursa olsun yapıyor. Ama özellikle Husky cinsi köpeklere dikkat ediyorum, yaptıktan sonra gömüyorlar toprak varsa. Huskye özel bir şey mi bu, hangi tür gömüyor?Kediler gibi avcı hayvanlara iz bırakmamak için mi gömer köpek de?
Genelde köpekler neresi olursa olsun yapıyor.

Ama özellikle Husky cinsi köpeklere dikkat ediyorum, yaptıktan sonra gömüyorlar toprak varsa.

Huskye özel bir şey mi bu, hangi tür gömüyor?

Kediler gibi avcı hayvanlara iz bırakmamak için mi gömer köpek de?
Cesario
(14.10.18)
Gömmek yerine kokuyu yaymaya çalışıyor olabilir mi? 10 kiloluk cocker spaniel'im öyle yapıyor.


farabi
(14.10.18)
@farabi Üzerine toprak atıyordu. Senin dediğin gibi de olabilir, hiç köpeğim olmadı çünkü, pek anlamam ben.


Cesario
(14.10.18)
6 yildir husky besliyorum. Huskyler diskilamayi utanc olark gordugunden ustunu kapatmaya calisiyor ama toprak atarak, gomerek değil. İsemek degil ama kaka oyle.


@deveyi diken

Bilimsel açıklaması var mı?


Cesario
(14.10.18)
Gorev kopekleri oldugimdan beslenmeyi iş karşılığı odul olarak goruyorlar. Diskilamayi ise yaptigi isin karsiliginda aldigi ödüle ihanet gibi goruyorlar diye bilimsel birkac sey okumustum.


benim rottweiler'ım da gömüyor cinslerle ilgisi olduğunu sanmıyorum


mirty
(19.10.18)
(6)

18 yaşında ehliyetsiz araba kullanan yakalansa ne olur? (kaza yapsa ya da)

Sadece suç ama çok büyük suç olduğunu biliyorum ben, yasaları falan bilmem. Meraktan soruyorum.Ablamın iş yerine 18'lik bir kız işe başlamış. Annesi arabasını veriyormuş kıza, iyi kullanıyormuş. Babası bir gün yakalamış, ama arabayı aldığı için değil arabaya erkek arkadaşını aldığı için tokat atmış.
Sadece suç ama çok büyük suç olduğunu biliyorum ben, yasaları falan bilmem. Meraktan soruyorum.

Ablamın iş yerine 18'lik bir kız işe başlamış. Annesi arabasını veriyormuş kıza, iyi kullanıyormuş. Babası bir gün yakalamış, ama arabayı aldığı için değil arabaya erkek arkadaşını aldığı için tokat atmış.

Reşit ehliyetsiz bir çocuğa araba vermek ile ruhsatsız tabanca vermek arasında fark göremiyorum. Yoksa ben mi abartıyorum?

"Arda Turan" ya da "Sinan Çetin'in Oğlu" değilsen ehliyetsiz o arabayla insan ezsen mesela kan alırlar diye düşünüyorum.

SORU: Polis rutin bir kontrolde yakalasa arabayı mı bağlarlar, şahsa mı ebeveyne mi ceza keser?

Araba ile ölümsüz/ölümlü kazaya karışılsa ne olur?
Cesario
(14.10.18)
fikrim yok ama ana babada iyi cesaret varmış. en basitinden kaza yapsa kaskodan havayı alırlar.


sutlu nescafe
(14.10.18)
Cezai kısmı şöyle araba bağlanır. Hem araç sahibi hem de sürene son zamdan önce 1200tl civarı bir ceza kesiliyordu.

Adam öldürürse süren için sıkıntı büyür diye tahmin ediyorum.


valentinov
(14.10.18)
Mahkemeye çıkar, aile eğer arabayı kaçırmış derse kız göte gelir. Yok ben verdim arabayı derlerse de aile göte gelir.


eğer ehliyetsiz yakalanan kişinin yanında ehliyetli birisi varsa, aracı o kullanabilir(benim bi arkadaşın alkolden yakalanmış diğer arkadaşının aracını kullanmak için gittiğini hatırlıyorum, ehliyetsizken de aynısı oluyor olabilir.)

eğer yoksa, araç bağlanır. eğer ehliyetli birisini bulursan araçla gidebilirsin(belki de ruhsat sahibini istiyecekler özellikle), bulamazsan çekici ile otoparka gider. çıkartana kadar her gün için de yüklü bi para ödersin.

ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2000tl ise, hem aracı sürerken yakalanan kişiye hem de aracın ruhsat sahibine aynı ceza kesilir.

eşden dosttan öğrendiklerim bunlar, tabi belki yanlış yerler vardır.

ehliyetsiz araç kullanmak çok feci bir suç bence. özellikle o kadar çok haber gördük ki, ehliyetsiz kişilerin yaptığı kazaları, öldürdüğü insanları falan.

değil arda turan, bill gates olsam elimi sürmem o direksiyona ehliyetim yoksa.

ehliyetsiz araçla karışılan yaralanmalı/ölümlü kazalara ve alkollü iken karışılan yaralanmalı/ölümlü kazalara bence en ağır cezalar verilmeli, başka türlü bu milletin aklı başına gelmiyor.

sanayide motor ustası bir arkadaşım vardı, bunların da çırağı var(yaş 23 24 var), müşteri getirmiş arabayı rektifiye yapılacak. çırak kafasına göre git al arabayı sanayi içinde turla, karşıdan da çırak başka bi çocuk geliyor git ona şaka olsun diye arabayla değdir.

çocuğun kolu kırılmış senelerce mahkemelerde süründü. bu kafada insanlar var, makas atmayı marifet sanan insanlar var.


killerbee
(14.10.18)
yakalanınca hem sürücüye hem de ruhsat sahibine bugün itibariyle 2018.- türk lirası para cezası kesilir.


karlmarx
(14.10.18)
Aracı ehliyetsiz kullanan ruhsat sahibi değilse hem sürücüye hem ruhsat sahibine ceza yazılır, sürücü mahkemeye çıkar (aslında çıkmaz, hakimi filan görmez ama kapıya kadar gider)

Kazada ise yine ehliyetsilik ile ilgili işlemler yapılır, sanılanın aksine bir kazada ehliyetsiz olmak tamamiyle o kazada bütün kusurun ehliyetsiz sürücüde olduğu anlamı çıkarmaz.

Kişi hem ehliyetsiz hem de kazada haklı olabilir, mesela;

Ehliyetsiz araç kullanırken biri geldi size çarptı, kusur karşı tarafta "vay efendim sen ehliyetsizsin suçlu sensin" diye bir şey yok. Kusurlu olan tarafın sigorta şirketi ya da kendisi sizin hasarınızı tazmin eder.

Siz ehliyetsiz olduğunuz için ayrıca cezalandırılırsınız.

Kusurlu olan karşı tarafın trafik sigortasından hasar alırsınız ama kendi kaskonuzdan ödeme alamazsınız, çünkü poliçenizde bu şart yazılıdır.


John Bloor
(15.10.18)
(8)

Türk Telekom'lulara soruyorum, telefonunuz çekiyor mu her yerde?

Ne zaman Türk Telekom kullanan arkadaşlarla konuşsam sürekli konuşmada sıkıntı çıkıyor, ses komple gidiyor falan. Whatsapp'tan sesli konuşma yapmak daha da büyük zulüm bu Türk Telekomsporlularla.Aşağıda Türk Telekom sorulunca yurt dışı için aklıma geldi.Öyle gerillalar gibi dağlarda falan da yaşamıy
Ne zaman Türk Telekom kullanan arkadaşlarla konuşsam sürekli konuşmada sıkıntı çıkıyor, ses komple gidiyor falan. Whatsapp'tan sesli konuşma yapmak daha da büyük zulüm bu Türk Telekomsporlularla.

Aşağıda Türk Telekom sorulunca yurt dışı için aklıma geldi.

Öyle gerillalar gibi dağlarda falan da yaşamıyoruz, İstanbul'da yaşıyoruz.


Türk Telekom kullananlara soruyorum:

1)Telefonunuzla konuşurken çekme problemi yaşıyor musunuz?
2)Problem yaşıyorsanız neden kullanmaya devam ediyorsunuz? Sebepler:
-ucuz olduğu için
-diğer sebepler
Cesario
(10.10.18)
Türkiyede çekim kalitesi turkcell > telekom > vodafone.


1- hayir

is yerimde dogru duzgun bi tek tt cekiyor hatta. vodafone hic cekmiyor diye tt'ye dondum.


fakyoras
(10.10.18)
1- hayır.
2- yüksek internet, düşük fiyat


babilbaligi
(10.10.18)
Yurt dışında (Avrupa) en iyi çeken operatör Türk Telekom. Diğer Türk operatörlerinin az sayıda anlaşmalı olduğu operatör var. Türkiye'de İstanbul, Ege ve Akdeniz'de çekim problemi yaşamıyorum.


mrmlq
(10.10.18)
1- Oluyor bazen.
2- Nalışkanlık.


1 - Problem yaşamıyorum (ist - avr)


xdenizx
(10.10.18)
İstanbulda hiç bir problem yok. Ama kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde tt çekmezken turkcell çekiyor. Ben prime kullanıyorum, ispark kampanyası yüksek int paketine düşük ücret vs cazip geliyor.


mabesa
(10.10.18)
yeni geçtim sayılı 2. ayım içindeyim.
istanbul'da çekmediği yer henüz bulamadım. vodafone ile aynı gibi çekim kalitesi.
whatsapp sesli de neymiş facetime ile görüntülü komuşuyorum genelde canavar gibi.

kullanma nedenim 10 gb interneti 29 tl'ye veren operatör olmaması. onun dışında da müşteri hizmetleri ve uygulamaları falan vodafone'un baya tık üstü.


ozdek
(10.10.18)
(4)

Yeni Havalimanı 31 Aralık tarihine yetişir mi peki? (capsli)

Arkadaşlar 2 firma ile işe giricem diye anlaşmıştım. 2 firma da Aralık ayına ertelendiğini duyurdu alımların.Yani 29 ekim'de şov amaçlı açacaklar, orası kesinleşti.Elim kolum bağlandı. G.t gibi kaldım ortada. Aralık ayına bile yetişmez diyor sahadaki mühendis arkadaşlar. Zaten 30 Ekim'de açamıyorsan
Arkadaşlar 2 firma ile işe giricem diye anlaşmıştım. 2 firma da Aralık ayına ertelendiğini duyurdu alımların.

Yani 29 ekim'de şov amaçlı açacaklar, orası kesinleşti.

Elim kolum bağlandı. G.t gibi kaldım ortada. Aralık ayına bile yetişmez diyor sahadaki mühendis arkadaşlar. Zaten 30 Ekim'de açamıyorsan 30 Aralık'a nasıl yetiştireceksin ki. Öyle bir dünya yok yani, fizik kurallarına aykırı.

Geçen hafta bakan "29 ekim'de açılacak, aksini söyleyen vatan hainidir, kahpedir, şerefsizdir" derken bile amcam 29 Ekim'de açılmasının imkansız olduğunu hatta 31 Aralık tarihine bile yetişmeyeceğini söyledi. Bir şirketin otomasyon bölümünde genel müdür. İhaleyi bunlar almışlar çünkü.

31 Aralık için de boşuna umutlanmayayım değil mi, ihtimali zayıf?

2012'de bitecek denilen Berlin Havalimanı bile 2021'e ertelendi. 4 senede İstanbul'a dünya'nın en büyük havalimanını yapmak imkansız değil mi zaten?

İnşaatta Dünya'nın önde gelenleriyiz derken mühendisliğini mi ameleliğini mi kastediyorlar?

NOT: Bir arkadaşım Atatürk H. terör saldırısı olduğu gün cesetler yerde dururken bile uçuşlar başlamıştı demişti. O yüzden burayı da açarlar diyor bitmese de.
Cesario
(09.10.18)
almanlar ile aramızda bir hizmete alma mantığı farkı var ama ona rağmen yetişmez 29 ekim'e. ha ilk uçak iner mi iner. netice de pist var :)

gelelim 31 aralık'ta açılır mı? bence zor. hatta açısa bile hangi kapasite ile çalışır o da bir muamma.

edit: iş durumunuz için üzüldüm. muhtemelen sizin gibi çok sayıda insan vardır. iş aramak zor. bu şekilde oyalanmak daha zor. kolaylıklar.


helenart
(09.10.18)
ataturkte calisan biri olarak soyleyeyim..
29 ekim de sembolik acilis olacak, verdigimiz sozu tuttuk demek icin..
gostermelik 3-5 ucus koyacaklar..
bize soylenen yilbasinda acilacagi ama o zamanda kar kis denip bahara birakma ihtimalleri bence yuksek..
yapilacak yetisecek cok is var cunku..
patlamadan hemen sonra ucuslarin baslamasi cok baska bir mewzu..
orda altyapi ustyapi ile ilgili bir sorun yoktu.. kullanilamiyacak hale gelen, ucusu engelleyecek bir hasar yoktu.. insana verilen deger de olmadigi icin, yas ilan etme falan gibi bir durum soz konusu olmadigi icin ucuslar basladi..
ozet,
31 aralik zor dostum..


alttaraf
(09.10.18)
Tam kapasite açılması yıllar sürebilir, göstermelik açılacak gövde gösterisi kendilerince daha ilerisi için çok var daha


Uncle Sam
(09.10.18)
Yüksek hızlı tren'i de seneler önce açtılar sözüm ona. Bak bakalım 2,5 saatlik seferde kaç dk 250 km/s ile kaç dk 60 km/s ile gidiyor tren.


mr.goodcat
(09.10.18)
(31)

Siz olsanız hangi çalışma vardiyasını seçersiniz?

1)07.00-15.002)15.00-23.003)23.00-07.00Ben 1 diyorum. Çünkü gün içinde kendime daha çok zaman kalır.2 numaradaki zaman dilimi çalışmak için en nefret ettiğim zaman dilimi.3 numarada ise bağışıklık sistemim kaldırmaz uykusuzluğu.-seçtiğiniz vardiyayı değiştirmek yok. 6 gün çalışıp 2 gün izin yapacaks
1)07.00-15.00
2)15.00-23.00
3)23.00-07.00


Ben 1 diyorum. Çünkü gün içinde kendime daha çok zaman kalır.
2 numaradaki zaman dilimi çalışmak için en nefret ettiğim zaman dilimi.
3 numarada ise bağışıklık sistemim kaldırmaz uykusuzluğu.

-seçtiğiniz vardiyayı değiştirmek yok. 6 gün çalışıp 2 gün izin yapacaksınız, daha sonra 5 gün çalışıp 2 gün izin yapacaksınız.
-gece vardiyasında +250 TL daha fazla kazanacaksınız.

not: paralarla haşır neşir olacağınız bir iş olduğundan "dikkatli" olmak önemli.

edit: uyku problemim var. güneş doğunca uyuyamıyorum ben. 3 numarada aylarca çalışamam ben. 2 numarada da gün p.ç oluyor. istediğim saatte yatıp uyusam da pek cazip gelmiyor. akşam yemeğini akşam evde yemek gibisi yok benim için bir de.
Cesario
(27.09.18)
işten çikip uyumak icin 15.00 - 23.00 diyecektim ki, "paralarla haşır neşir olacağınız bir iş olduğundan "dikkatli" olmak önemli." yazisini gorunce caydim. en dinc ve uyanik olabilecegimiz saat 07-15 arasi bence.


tabudeviren
(27.09.18)
1


datnet
(27.09.18)
1 diyorum


barbo
(27.09.18)
3


acetaminophen
(27.09.18)
bir tabii ki. ikide bütün gün çöp oluyor.


tabirimekruh
(27.09.18)
Kesinlike 3. İş bitiminde istirahat eder, günün geri kalanını yaşarım. 3 olmazsa 1 derdim.


denhia
(27.09.18)
servis falan varsa kapı önünden alıp işe götürüp getirecek 3 diyorum.


Üç vardiyada çalışmış biri olarak 1 diyorum


eylul
(27.09.18)
7 çok erken bir saat işe başlamak için ama diğer ikisi bütün günü öldüreceği için başlama saati sabahın körü olmasına rağmen 1 diyorum.


ms brownstone
(27.09.18)
1den baska secenek yok gibi. 2 olsa hic vaktin kalmiyor 3 olsa gunduz anca uyursun. 1 bence gayet mantikli erken kalkmaya adapte oldugunda hic zorlanmazsin eminim.


sabor
(27.09.18)
Benim için 2 ama senin için 1. Madem uyku sorunun var ve kalkaniliyorsun erken. Sorun yok demektir. Gece uykusunu kaçırmak uzun vadede aşırı zararlı bir durum.


aychovsky
(27.09.18)
yapılacak işin niteliğine göre değişir.


emanual
(27.09.18)
1 elbetteki 1. bunu tartışmak bile abes. Erken kalkmaya zamanla alışacaksın, daha doğrusu gündoğumuyla uyanmak büyük bir sorun değil, geç uyumadıkça. Fakat gerisi sizin için büyük avantaj. Gün sizin, kendin için bir şeyler yapabilecek zamana, enerjiye sahip olabilmek çok büyük bir kıstas bence, bu vardiya seçiminde.


biravekahve
(27.09.18)
1 kesinlikle.


theseachange
(27.09.18)
iş nedir tam olarak ? resepsiyonist çalışma saatlerine benziyor. ben de 10 sezondur 2- b mesaisinde çalışıyorum. bizdekiler 08.00-16.00, 16.00-24.00, 24.00-08.00. uyku problemin yoksa, düzen istiyorsan, arkadaşlarımla akşam gider azıcık gezer oturur gelirim diyorsan sabah mesaisi süper.
gece geç yatıp sabah geç kalkayım, eve gelince azıcık demleneyim dersen 2.si akşam mesaisi süper.
gece mesaisini hiç sevmem, insanın ömründen ömür götürüyor. ama sessiz ve stressiz.

çok izin günün var, akşam çalışsan o günlerde etkinliğe katılırsın o yüzden 15.00-23.00 mesaisini tercih ederdim


MtKrt
(27.09.18)
sağlıklısı da 1.


silver apple
(27.09.18)
1

Ben her an her yerde her koşulda uyuyan rahat bi insanım ama 00.00-08.30 arası çalıştım ve o dönem bi zaman sonra beni inanılmaz depresif ve sağlıksız yaptı. En güzeli sabah çalışmak.


jazzabel
(27.09.18)
3 ünde de faal calisiyorum işe göre degisir en iyisi diye bir olay yok hepsine gore artilari eksileri var


basond
(27.09.18)
1


kisa
(27.09.18)
1'de öğleden sonra işlerini halledersin,
3'de sabahtan işlerini halledersin,
2 24 saat çalışmak gibi. ölüm gibi bişey olması ama kimsenin ölmemesi gibi.


onemoremile
(28.09.18)
1


mikahakkinen
(28.09.18)
Ben uc yil vardiyali calistim.

Gece vardiyasi uykusuzluga dayanikliysan iyidir. Genelde Sessizdir sakindir. Ama vucut kimyani pert eder. Bunu alt edebilirsen butun gün senin olur. Bizim bazi arkadaslar sabah isten cikip gece hic uyumadan tekrar geliyorlardi. Bikac saat uykuyla 3 gün yasiyorlardi :)

Gunduz vardiyasi vucut saati icin ideal olanidir. Erken kalkmak ve resmi islerine yetisememe dezavantajlaridir.

Aksam vardiyasi ise uykucular icin iyidir. Gece yatip oglene kadar uyursun. Sosyal hayayi pert eder. Hayatin uyku ve is olarak gecer.

Bana sorarsan ben gündüzcüyüm aga ;)


demirr
(28.09.18)
Ben 3'ü seçerdim. Şu anda 1'e çok yakın bir çalışma aralığım var.
Uyku sorunu hiç yaşamadım, gündüz de rahat uyuyabilirim.


battal gemalmaz
(28.09.18)
3 yıl bu vardiyada çalışmış biri olarak( her hafta bir tanesine gidiyordum) hepsinin ayrı avantajları var diyebilirm.

Sabah vardiyasına erken kalma çok yoruyordu. 5.15 kalkıp 6'da evden çıkıyordum. Akşam 10'da uyku bastırıyor.

15 vardiysında uyku problemi yok ama bu seferde eve gelene kadar 12 oluyordu. Yattım dediğimde saat 2yi buluyordu.

Gece varsiyasında ise 2 kişi olduğumuz için sıra sıra uyuyorduk. Gündüz 13'ten sonrası bana kalıyordu. Ama sürekli bir baş ağrısı mevcuttu.

Ben olsam kötünün iyisi 7 vardiyasını tercih ederdim.


xephyr
(28.09.18)
çok net 1.


teritori
(28.09.18)
bunun için duyuru niye açtın ki?

1


sen zaten kararını vermişsin. ayrıca aklın yolu 1


Neill
(28.09.18)
1
aklı olan 3 demez, benim babam yıllarca 3 deki mesai aralığında çalıştı, gece uykusu hiçbir şeye benzemiyor. adam ekstra yaşlandı, sosyal hayatı sıfırlandı. şimdi 1e uygun bir mesaide çalışıyor. gerçekten daha sağlıklı.


Açık ara 1.


1. çok erken kalkmam gerek. yani en iyi ihtimalle 6.30 da kalkacak olsan; en geç 23 gibi filan yatman gerekiyor. bana uymaz.
2. en uygunu bence. cuma cumartesi eğlencelerine katılabilirsin, katılmasan dahi 12 gibi yatar dilediğin kadar dinlenir ve uyanınca işe kadar günlük işleri halledebilirsin.
3. bu uyku düzenini çok bozar. vücudu şaşırtır.


barankovan
(28.09.18)
Gece bankada 18.00-03.00 calistim gunduz de 09:00-18.00 calistim. Sorgusuz sualsiz 1 numarayi secerim. Sabah 6da kalkar. Oglen 3 ten sonra bos olmanin tadini cikaririm.


ykyt
(28.09.18)
(3)

UEFA maçına 3 saat kaldı ama hangi kanalda yayınlanacağı belli değil?

Neden böyle arkadaşlar?Geçende de milli maç maçın 3.dakikasında yayınlanmaya başlamıştı. Dövizin yüksek olması sebebiyle TRT müthiş bir pazarlık başarısı göstererek yayın hakkını almış TL ile, spikere göre.FB ve BJK'nin maçları var 2-3 saate, az önce baktım ama hala kanal belli değil?Maçın başlaması
Neden böyle arkadaşlar?

Geçende de milli maç maçın 3.dakikasında yayınlanmaya başlamıştı. Dövizin yüksek olması sebebiyle TRT müthiş bir pazarlık başarısı göstererek yayın hakkını almış TL ile, spikere göre.

FB ve BJK'nin maçları var 2-3 saate, az önce baktım ama hala kanal belli değil?

Maçın başlamasını mi bekliyorlar yayın hakkını almak için?

Yayıncı kuruluşlar son dakikaya bırakacak kadar borç ve kriz içindeler mi?
Cesario
(20.09.18)
Zamanında yayın haklarını almak için UEFA'ya deli gibi para akıttılar, UEFA da şimdi yüksek fiyat çekiyor onlar da fiyatı düşürmeye çalışıyor.


angelus
(20.09.18)
Yayın hakları döviz ile satıldığı için son dakikaya kadar ittir kaktır anlaşmaya çalışıyorlar sanırım. Geçen hafta milli maçlarda, salı günü bizim maçta da aynı şeyler oldu. Hatta duyduğuma göre beinsports "ilk hafta maçlarını yayınladık ama sonrasına bakacağız" tarzı bir şey söylemiş. Ne kadar doğru bilemiyorum.
Ülkenin 4 tane takımı avrupada oynuyor, maçları kimin yayınlayacağı hep bir soru işareti. İyice boku çıktı bu işin, rezilliğin dik alası oldu.


Sebebi döviz. Baika bir şey değil. Normal bi durum.


brad pitt
(20.09.18)
(4)

Amazon'da satıcıyı amazon.com.tr seçmek ve diğer sorular?

Arkadaşlar Türkiye pazarına girmiş hayırlı olsun şimdiden vatana ve millete. Ama fiyatlar harika. Bence ileride her güzel şey gibi bunu da yasaklarlar bu ülkede. Neyse;Ben buradan hiç alışveriş yapmadım. Bir gireyim bakayım dedim fiyatlara evlere şenlik.Vatan'da 1942 TL olan işlemci http://www.vatan
Arkadaşlar Türkiye pazarına girmiş hayırlı olsun şimdiden vatana ve millete. Ama fiyatlar harika. Bence ileride her güzel şey gibi bunu da yasaklarlar bu ülkede. Neyse;

Ben buradan hiç alışveriş yapmadım. Bir gireyim bakayım dedim fiyatlara evlere şenlik.

Vatan'da 1942 TL olan işlemci www.vatanbilgisayar.com

Amazon'da 1639 TL www.amazon.com.tr

1) Satıcıyı "amazon.com.tr" seçince %100 güvenebilir miyiz? Amazon nereden tedarik ediyor ürünleri? Gönül rahatlığıyla alabilir miyiz yani?

Diğer satıcılara nasıl güvenilir?

2) 300 TL az fark değil bence. Vatan'dan niye alalım ki artık bu gibi şeyleri?

3) Amazon sizce kaç sene sonra yasaklanır ülkede? Ben Vatan'ın Teknosa'nın sahibi olsam "sıyın cımhırbışkınım" diye söze başlayıp yasaklanmasını isterdim. Karımı azaltan her şeye karşı çıkardım. Çünkü zengin olmak bunu gerektirir.
Cesario
(20.09.18)
1- Üreticiden alıyor direkt. Bu durumda İntel'den. Alabilirsin.

2- Uzunca bir süre böyle gidecek fiyatlar, insanlar iyicene Amazon'un bağımlısı olunca fiyatları artıracaklar. Amerika'da 94te açıldı amazon ve 2001'e kadar hiç kârı yok. Uzunca bir süre çok uygun fiyattan satış yap, insanların kafasında "her şey en ucuz Amazon'da satılır" algısını oluştur sonra da fiyatları arttır.

3- Valla şu an iş oralara varmadan Amazon Türkiye'de başarısız olacak gibi. İlk günden çok fazla sorun yaşayan var. Çözülmeyecek şeyler değil ama daha çok yolları var gibi. Ürün çeşitliliği de çok az şu an için.


10032007
(20.09.18)
Adamlar Türkiyeye geldi artık yasaklatma diye bir muhabbet kalmadı. O yasaklananlar hep yurtdışından iş yapıp bize vergi vermeyenler. Ama Amazon.com'dan alışverişi bile yasaklayamaz çünkü yasalara uygun şekilde 23 euro üstüne vergi alınıyor.

Ha haksız rekabet muhabbeti olabilir, ama amazon isterse her türlü savaşır ve kazanır. Ama o kadar getiri görür mü savaşmak ister mi orası meçhul.


nhk ni youkosu
(20.09.18)
2- zaten vatan'dan almıyorduk.
3- öyle saçmalık olmaz, nette aradım amazon fiyatına yakın fiyatlar bulmak mümkün. vatan-teknosa pahalı.


late viper
(20.09.18)
Şu an 1868 TL amazon fiyatı, benzer fiyatlarda başka satıcılar da var TR'de.

Yazdığınız fiyat ilk günler için reklam amaçlı düşük fiyatlardır, zamanla amazon.com.tr diğer ucuz satan iternet sitelerinden biri olacak. İnsanlar müşteri hizmetleri için tercih edebilir.


John Bloor
(21.09.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.