Giriş
(7)

Alzheimer başlangıcı olabilir miyim ?

Evet arkadaşlar alzheimer gençlikte başlarmış hafif hafif. Ben şuan mesela her gün 10 kere girdiğim internet bankacılığı şifremi ya da telefonun ekran kilidi şifresini filan unutuyorum. Bunlar belirtisi olabilir mi ? Sorun nerdedir sizce ? B12 im filan yüksek gayet.
Evet arkadaşlar alzheimer gençlikte başlarmış hafif hafif. Ben şuan mesela her gün 10 kere girdiğim internet bankacılığı şifremi ya da telefonun ekran kilidi şifresini filan unutuyorum. Bunlar belirtisi olabilir mi ? Sorun nerdedir sizce ? B12 im filan yüksek gayet.
Esinsin
(15.02.20)
Beyinde tümörde olabilir, hafızayı getirme bölümünde çıkmış olabilir.

Eğer internete soruyorsan, evet cevap; beyin tümörü. Çünkü neden olmasın.


masseter
(15.02.20)
Öncelik nörolojiden randevu almanız elbette. Mr ve muayene gerektiren bir durum bu fakat artik yasam sartlari ve surekli yoğun bi yaşam sonucu zihin arkasinda surekli calisan dusunceler de sebep olabiliyor buna.


goochie goochie
(15.02.20)
olabilir ama olmayabilir de. bunun cevabını buradan alamazsın.


hadsafhada
(15.02.20)
kaynimda da vardi aynisi alzheimer degil de beyin tumoru cikti. iki hafta sonra helvasini yedik. internet bankacili sifresini ust uste 3 kere yanlis girince vefat etti. gecmis olsun


crucio
(15.02.20)
hı hı kesin alzaymır yolunda emin adımlarla ilerliyorsun. hemen bir özel hastaneye git beyninden tomografi çeksinler. şifresini unuttuğun banka kartını anında hatırlarsın hastane faturası önüne gelince.

çok hızlı yaşanılan bir dönemdeyiz, dikkat dağıtıcı tonlarca malzeme var önümüzde. bence unutkanlığını önleyici tedbirler almak daha mantıklı. notlar alabilirsin.
telefona hatırlatıcı indir.


for day to break
(15.02.20)
Öyle her elini kolunu sallayan alzheimer olmuyor ya da beyninde tümyr çıkmıyor. İşte bunlar hep gerizekalı senaristlerin senaryolar yazıp Türk dizilerine katkıda bulunmaları yüzünden :D

O değil de alzheimer için bir dizi test falan yapılıyor mesela benim bildiğim bi tanesi saat falan çizdiriyorlar öncesi testlerde vs. Ailede geçmişi mi var ki böyle aşırı panikledin? Bana kalırsa ki bunun için MD olmaya gerek yok sanırım :D hayat koşullarından ileri gelen salmışlık, zihni aktif tutamama, yarın için sürekli endişe duyma vs.

Unutmak sadece B12 ile olsaydı dünyadaki en iyi hafiza bende olurdu sanırım :D


superfluid
(15.02.20)
farklı noktalarda birbirine yakın şifreler kullanıyor ve bunları da ar ara değiştiriyorsanız unutmanız normaldir. yok hep aynı şifreyi kullanmışsanız ve onu unutuyorsanız konsantrasyonunuzu bozan bir dönemde olabilir ya da vücutta bazı eksiklikler oluşmuş olabilir.


silver apple
(15.02.20)
(5)

kredi kartı kapattırmak

kredi kartını kapattırıp da para biriktirme anlamında faydasını gören oldu mu acaba ? kredi kartı doğru ellerde bir nimet fakat ben iradesizim sanırım. kredi kartını hep gününden önce öder sonra açılan yerle tekrar alışveriş yaparım. böyle böyle tüm maaşım kredi kartını ödemeye gidiyor. he ne alıyor
kredi kartını kapattırıp da para biriktirme anlamında faydasını gören oldu mu acaba ? kredi kartı doğru ellerde bir nimet fakat ben iradesizim sanırım. kredi kartını hep gününden önce öder sonra açılan yerle tekrar alışveriş yaparım. böyle böyle tüm maaşım kredi kartını ödemeye gidiyor. he ne alıyorum ? hayati şeyler değil asla. kıyafet, sağa sola hediye, yemek, ıvır zıvır hep bunlar için kullanıyorum. hani sağlık için kullanıp hayatımı kurtardığı hiç yoktur. hep olmasa da olur şeyler. ama limitim çalışırken olanki maaşıma göre oldukça yüksek 15.000 tl. şimdi bu kartı kapattırsam başka bankayla görüştüm bu limiti veremeyiz asla diyorlar.çünkü işim yok şuan gelirim var ama onla ilgilenmiyorlar iş olmadığı için. velhasıl ya hayatımı kurtarırsa günün birinde çok lazım olursa diye kapattırmayıp sürekli de harcıyorum. kartı kapattıırıp pişman olan/ olmayan var mı ?
Esinsin
(05.02.20)
Aynı durumdaydım. Fakat kapatmadım. benim 22bin idi. ben kimim ki 22bin limit diye düşündüm, ilk önce limiti düşürdüm, 2-3 ay sonra kartı kapattırdım. pişman mıyım? asla. ha, şöyle yapabilirsin, düşük limitli bir kart kullanıp, çok zor zamanda kullanabilirsin. ama diğer türlü gerçekten biriktirme konusunda sıkıntı oluyor.


finduilas
(05.02.20)
Gelirine denk limitli bir kart al bunu kapat.


Kredi kartı bir velinimet. Sadece ama sadece yüklü ödemelerini vadelendirdiğinde. Olması gereken yapacağın ödemelerin belliyse bunları vaktinden evvel biriktirip ödeyebilmen. Ne yazık ki ucu ucuna geçindiğimiz insanlar olduğumuz için bu zor oluyor.

Ben de işlerim hızlıyken 7-8 tane kart vardı. İşler bozulmaya başlayınca farkettim ki kartlardan doldur boşalt yapıyorum. Acil eylem planı ile sırasıyla her şeyden feragat edip (ertelebilir borçlara faiz binmesi karşılığında -vergi ödemelerini yapmayıp-) kartlara yüklendim kapatmak adına.

Şu an iki kartım var. Biri ticari telefonu yenilerim dalgasına (4 yıldır ekranı paramparça telefonu kullanmaya devam ediyorum) Diğerinde 20bin limit var. Onunla da her yıl trafik ve kaskoyu yeniliyorum. Bu yıl 15 bin tuttu. Kavga dövüş 9'a kadar böldürebildim. Mecburi taksitlendirmeler haricinde ben de kart kullanmayı bıraktım.


phonex
(05.02.20)
hayatını kredi kartında olmayan 15 bin limit mi kurtaracak? 15 bin liraya hayatın kurtulacak olsa o 15 bin bulunur emin ol. kaldı ki diyelim şu an ihtyiacın oldu zaten çekemiyorsun limiti doldurduğun için. ee nerde bizim 15?

kapattır gitsin kendini kandırıyorsun.


ayin yazari
(05.02.20)
Onun yerine harcama kismina odaklansan?
Wnats and needs derler, istedigin icin mi, ihtiyacin oldugu icin mi aliyorsun?
Tuketim caginda, o girdaba ne kadar dahil oluyorsun?
Birkac tane vardi bende. En yuksek limitliyi tutuyorum ama giderimi sabitliyorum, o da yakit tabi ki dostum, yakit... devleti besliyorum.
Ha bir de tabi, mtv’yi kredi kartina sabitlediler ya...


(9)

Aşırı aşırı iyi psikoterapi yapan bir psikiyatrist

Arıyorum. Parası önemli değil. 1000 tl bile olsa gideceğim. Var mı denenmiş ve güzel sonuç alınmış birileri ? Şimdiye kadar çok doktora gittim, çok ilaç kullandım. Durumum ilaçlık ama ilaç kullanmak istemiyorum artık çok kilo aldırıyor o sebeple psikoterapi deneyeyim diyorum. Psikiyatristim ilaç + p
Arıyorum. Parası önemli değil. 1000 tl bile olsa gideceğim. Var mı denenmiş ve güzel sonuç alınmış birileri ? Şimdiye kadar çok doktora gittim, çok ilaç kullandım. Durumum ilaçlık ama ilaç kullanmak istemiyorum artık çok kilo aldırıyor o sebeple psikoterapi deneyeyim diyorum. Psikiyatristim ilaç + psikolog diyip kendi arkadaşı psikologa yönlendiriyor. Ama doktorların düzenini artık çözdüğüm için onların önerdiği psikologa gitmek istemiyorum. Psikoterapi de yapan bir psikiyatristle bu işi bitirmek istiyorum.
Esinsin
(03.02.20)
Buradan sadece nicki görünen ve gerçekte bir doktor mu tavsiyede bulunsun?
Psikiyatrinin yalan olduğu hakkında kitap yazan yabancı bir psikiyatrist bile var.
www.google.com
Belki çare başka bir şeydir.
Mesela sevdiğin bir aile büyüğünün nasihatleri bir çok ilaç yerine geçebilir..


Erva
(03.02.20)
@Erva sevdiğim aile büyüğüm yıllardır her gün konuşuyor ama o da artık çaresiz beraber doktora da gidiyoruz :)


Esinsin
(03.02.20)
şehir belirtmemişsin ama istanbul için mehmet emin ceylan.

tanının ne olduğunu bilmiyorum ama ilaç kullanılması zorunlu olan pek çok sağlık sorunu mevcut. ilaçların tümü tu kaka değildir.


d e j i n
(03.02.20)
Sen baska birsey sordun ama ben baska bisey yazicam. Burada kollektif bir beyin takimi var. Bence sorunun ne oldugunu ortulu de yazsan belki daha iyi olurdu. Sunu soyliym, 5 ruh hastasinin icinde buyudum. (Anne baba 3 kardes) Yukaridaki kendini ifade etme tarzin, buraya gelip soru sorabilmen, umuyorum ki cok kritik bir durum degil gibi duruyor. insallah hersey iyi olur.


tunaktunaktun
(03.02.20)
@d e j i n evet istanbul unutmuşum...

@tunaktunaktun ya aslında öyle evet ama bir kere burada anlatır gibi olmuştum hemen kendi kendine tanı koyma yok psikiyatriste git filan diye linç yemiştim ki psikiyatriste zaten gidiyordum ve onun tanısı üzerinden açmıştım duyuruyu. O günden sonra çok soğudum ondan direkt doktor tavsiyesi olarak sordum. Olayım biraz komplike birden fazla içinden çıkamadığım durum var. Kaygı bozukluğu had safhada. Panik atak krizi geçirdim ama sadece 1 kez. Hafif okb de var yani biri olsa sadece baş edebileceğim ama hepsi bir araya gelince içinden çok zor çıkılıyor ki şu aşamada çıkamıyorum zaten. 1 hafta 15 gün önce filan intiharı da düşünüyordum. Sürekli ağlıyordum sebepsizce değil belirlediğim ve canımı sıkan çözümsüz şeyler için ağlıyordum en sonunda böyle yaşayacağıma ölüyim daha iyi dedim sonra ölüceğime ölü gibi yaşiyim daha kötü ne olabilir ki dedim yaşamaya devam ettim.


Esinsin
(03.02.20)
Sevdiğim aile büyüğünün nasihatlerinin ilaç yerine geçmesi muazzam bir olaymış. Tıp biliminin bundan haberi olsaymış keşke, ne bileyim boşa çalışmasınlar yazık.
Neyse yarın gideyim de psikotik özellikli hastanın antipsikotiğini kesmesi gerektiğini ve takip edildiği sanrılarının telkinle "geçebileceğini" söyleyim psikiyatra, 35 yılın ardından haberi olsun ajfsjsjd. Kandırıldık...

Özür dilerim, sorunuza tam yanıt değil ama dayanamadım, akşam akşam iyi güldüm valla.
Neyse ciddili cevap vermek gerekirse lütfen güvendiğiniz bir psikiyatr ilaç vermişse bırakmayınız. Ayrıca güvendiğiniz psikiyatr sizi yönlendiriyorsa psikologu da bir düşünün derim. Zaten birlikte çalışıyorlarsa onların verimi x5 falan olur; çünkü sürekli sizin hakkınızda bilgi alışverişinde bulunup orta yol çizmeye çalışırlar.


mor bembombom
(03.02.20)
@mor bembombom ay hayır ya birlikte çalışmıyorlar tabir caizse biri anyada biri konyada. Sırf arkadaşım kazansın kafasıyla yönlendirdiğine eminim. Adama güveniyordum verdiği ilaç da işe yarıyordu. Fakat ilaç benim bir özel durumumda kullanılmazmış bana bu durumun bende olup olmadığını sordu var dedim var dememe rağmen bu ilacı yazdı. Hiiiç okumadan kullandım ilacı sonra diğer hastalığım atağa geçince ya noluyoryz ? Oldum. Diğer doktorum anında çaktı olayı ve ilacı bıraktırdı mecburen. Sonrasında o doktora bir daha gitmedim çünkü benim için hayatı bir hataydı. Doktor da istanbulun en ünlülerinden diyeyim. Seansı 750 tl idi...


Esinsin
(03.02.20)
@mor bembombom
Madde bağımlılığı denince akla sadece uyuşturucular gelmesin.
Markalı uyuşturucularnda da var ama onlara rahatlatıcı, kas gevşetici, yatıştırıcı denir. Bu kelimeler telkin değil mi?
Kırsal kesime oranla şehirlerde ruhsal sorunlar rahatsızlıklar çok daha yüksek. bunun tek çaresi "kimyasal çözümler" olamaz.


Erva
(03.02.20)
İstiyorsanız psikoterapist tavsiyesinde bulunabilirim ama ikisini de çok başarılı bir şekilde yapan Tahir Özakkaş var ama artık hasta kabul etmiyor. Öğrencilerini yetiştiyor. www. psikoterapi.com kendisinin kurmuş olduğu psikoterapi enstitüsünün sayfasıdır. Orayı ararsanız ve derdinizi kısaca anlatırsanız kendisinin yetiştirdiği buraya kayıtlı öğrencilerinden size uygun bir isim önerebilirler. Ben zamanında öyle yaptım ve şu an terapistimden de çok memnunum. Bu işler pek öyle aile büyüğüyle konuşarak falan çözülecek şeyler değil. Bilinçdışında işleyen muazzam ve çok karmaşık bir organizasyon var. İşinin ehli birinin bu oluşumu değerlendirmesi şart. Geçmiş olsun.


(15)

Kusurları olup özgüveni tam olan birini tanıdınız mı hiç ?

Özellikle çirkin demedim çünkü çirkinlik, güzellik görecelidir. Fakat kusur görecesizdir. Örneğin skolyoz bir kusurdur ve kötüdür kimse çıkıp skolyozu beğenmez ama atıyorum kemerli burunu beğenen çıkabilir. Skolyozum var ve bunun yanında bazı başka kusurlarım da var. Özgüvenim yok ve çoğu zaman buna
Özellikle çirkin demedim çünkü çirkinlik, güzellik görecelidir. Fakat kusur görecesizdir. Örneğin skolyoz bir kusurdur ve kötüdür kimse çıkıp skolyozu beğenmez ama atıyorum kemerli burunu beğenen çıkabilir. Skolyozum var ve bunun yanında bazı başka kusurlarım da var. Özgüvenim yok ve çoğu zaman buna bağlıyorum. Sizin çevrenizde bariz kusuru olup da özgüvenli, mutlu olanlar var mı ? Ya da aramızda var mı ? Skolyozum ameliyat olacak kadar değil ama var sonuç olarak. Kusurlu diyerek kimseyi kırdıysam özür dilerim bu arada ama kendmde de olduğu için bunun da bir kusur olduğu bariz olduğu için rahat konuşuyorum.
Esinsin
(03.02.20)
45 derece skolyozum. Dışardan hiç belli olmuyor. Ama 15kg üstünü kaldırmam yasak. Özgüvenim uzay.


valentinov
(03.02.20)
Kusursuz olan var mı ki?

Dediğiniz gibi insanlarla tanıştım. Konu kusurla ilgili değil, ozguven ile ilgili.


kisa
(03.02.20)
@valentinov benim belli oluyor. :(


Esinsin
(03.02.20)
ben.
skolyozdan çok daha belirgin bir kusurum var, görenin gözünün direkt takıldığı. benimki ameliyat olacak kadar hem de. yine de kaynağı belirsiz özgüven sendromuna sahibim/muzdaribim.

ne öğrenmek istiyorsun?


Bruce
(03.02.20)
@Bruce özgüvenin kaynağı diyeceğim ama zaten belirsiz demişsin :) ne biliyim öyle merak ettim sordum işte herkes ben gibi mi diye.


Esinsin
(03.02.20)
Annemin bi arkadaşı vardı, doğuştan geçirdiği bi hastalık sebebiyle (bana oyle dendi ama hastalık ne bilemiyorum ama konu bu değil zaten :) aksayarak yürüyodu ve boyu da ortalamanın bayağı altında biri. Bi gün hayat hikayesinden ornek verirken konuşmaya kulak misafiri olmuşum. O kadar zor şartlarda büyümüş ki babasının parası olmasına rağmen kendisine hiç yardım etmemiş maddi anlamda, zaten manevi anlamda hiç bi katkısı olmamış. kaldı ki diyorudu okuldan çıkınca toplu taşımaya binmek, sonrası yürümek çok zordu diye. Ama bu durumdan otürü kendine acıyıp da yenilgiyi kabul etmemiş ve kendini sürekli her alanda gelişirmek için motive etmiş ve geliştirmiş de. TRde bayağı ünlü bi firmanın avukatlığını yapıyodu sonra evlendi ve yurtdışına yerleşti ki kendine güvense bile nu sevebilecek biri olamayacağını dşünerek yaşamış çok uzun senelerce. Yani demem o ki sen kendini sev ve kendine güven, gerisi geliyor. Hatta hayal ettiğinden bile güzeli geliyor :)


superfluid
(03.02.20)
Kusursuz insan olmadığına göre özgüveni yüksek olan herkes senin soruna cevap oluyor.

Skolyoz falan işin bahanesi. Fiziksel olarak mükemmel olsan yine bir sebep bulabilirdin durumuna.


hadsafhada
(03.02.20)
@hadsafhada fiziksel olarak kusursuz bir sürü insan var. Neden olmasın ki ?


Esinsin
(03.02.20)
Ofiste bir arkadas var, hastaliginin adini bilmiyorum ama belden asagisinda kemikleri gelismemis dolayisiyla bacaklari cok kisa. Elleri de yok, kollari sanki gelisirken yarim kalmis gibi. Genelde tekerlekli sandalye ile hareket ediyor.

Inanilmaz neseli, kendine guvenli ve herkesle arkadas canlisi bir insan.


crown
(03.02.20)
Yemişim özgüvenini kusurunu falan.
Gönlüne ışık tutuyor mu sen ona bak.


tarden
(03.02.20)
Valla kusur da göreceli bir noktada. Bir de kusuruna karşı aa ne kadar da ôzgüvenli diye bakıp helal olsun demek de bana pek doğru gelmiyor nedense. Ona üzülmemiz mi gerekiyordu da özgüvenli olması bizi durduruyor? Anlamadım. Sanırım insanın kendiyle barışık olması en önemli nokta burada.

Ama soruna cevap olarak ille de kusur diye nitelersek tanıdığım bir psikolog var. Küçükken çıktığı elektrik direğinde elektrik çarpmasi sonucu 1 kolunu ve 1 ayağının parmaklarını kaybediyor. Dışardan görebildiğim kadarıyla gayet mutlu ve çok güzel bir ailesi var. İçinde neler hissediyor tabii bilmiyorum.


Amaranta ursula
(03.02.20)
Neslican vardı en güzel örneği. Var öyle kişiler.


ehti
(03.02.20)
sadece fiziksel kusursuzluktan bahsediyorsan (ki aslında o da mümkün değil ama neyse) genel kabul gören özelliklere sahip kişileri kusursuz kabul edebiliriz evet. ancak bu insanların da mutlaka başka bir kusurları vardır. eq'su düşüktür, konuşmasında bir problem vardır vs. vs. bir çok ihtimal sayılabilir. uzun lafın kısası kusursuz insan yoktur.


hadsafhada
(03.02.20)
7 yaşında dünya tatlısı bir oğlum var. Birlikte yasiyoruz. Kromozom bozukluğu ile dunyaya geldi. Gozle görülür birtakım "farklılık","kusur" lari var. Ona en cok iyi olmayi ogretmek istiyorum. Çünkü bugunlerde ve eminim ki gelecekte en büyük kusur "merhametsizlik" olacak. Belli bir yaşa kadar evet insanlarin cogu fiziki ozelliklerine bakacak, belki hic kiz arkadaşı olmayacak ama eninde sonunda iyiliginden, kalp güzelliğinden ve ne olursa olsun kusurlarini sevip kendini kabul etmesinden etkilenen birileri çıkacaktır diye dusunuyorum. Cunku ben hala genç sayılacak bi yasta fiziki olarak fena sayılmayacak bir bireyim ve benim su anda cekici bulduğum en onemli şey bir insanda "merhamet " ve "akıl", aklını güzel kullanabilme becerisi. Gozle gorulmeyen becerilerinizi geliştirmeye daha cok odaklanin bence. Cunku gercek ask, dostluk ve iliskiler anca onlar sayesinde mumkun olur. Sevgiler..


alonazik
(05.02.20)
özgüven kusursuz olmakla ilgili bir şey değil ki, sen çok yanlış gelmişsin...

bir de ben özgüvenin bu kadar basmakalıp bir kavram olduğunu düşünmüyorum. her insanın kendine güvenemediği, daha ürkek ve geri planda kaldığı konular vardır. senin "HEYT BE ADAMA BAK" dediğin özgüvenli reyiz gece ayıcığa sarılıp ağlıyor olabilir, çok büyük korkuları vardır vs. bilmek mümkün değil.

özgüven bence tam olarak tüm bunlara rağmen belli bir seviyede kalmayı başarabilmekten ibaret. bi de senin özgüvenli sandığın adam kendini ezik görüyor olabilir, o da çok göreceli bi şey. "yok canım olur mu öyle şey, özgüvenli insan belli olur" deme.


der meister
(05.02.20)
(5)

Ağızdan nefes almak

Eskiden ağızdan nefes alıp sonradan bunun önüne geçebilen var mı ? Varsa nasıl anlatabilir misiniz ?
Eskiden ağızdan nefes alıp sonradan bunun önüne geçebilen var mı ? Varsa nasıl anlatabilir misiniz ?
Esinsin
(31.01.20)
Septum deviasyonu ve konka hipertrofisi.

Çok büyük ihtimalle burnunda problem var. Bilinçli olarak engellenebilir birşey değil bence.


theblizzard
(31.01.20)
@theblizzard burnumda problem yok ameliyat oldum. Fakat uzun yıllar yani ameliyat olana kadar ağzımdan aldığım için şuan burnumdan almaya alışamıyorum


Esinsin
(31.01.20)
Alışana kadar kafaya çeneden geçen bir lastik falan geçirilebilir. Çeneniz açılmaz ise burundan alırsınız. Tabi bunu uyurken sorduğunuzu varsaydım


jamiro
(31.01.20)
Yani uyurken de evet ama gün içinde de çok alışmışım aklımın sürekli orda olması lazım burnumdan nefes almak için hani kendimi bıraktığım an ağza dönüyorum. Uyurken bantlamayı düşünmüştüm ben de.:)


Esinsin
(31.01.20)
@jamiro


Esinsin
(31.01.20)
(9)

Bitişik nizam

Bitişik nizam binalar deprem için ekstra tehlikeli mi ?
Bitişik nizam binalar deprem için ekstra tehlikeli mi ?
Esinsin
(28.01.20)
Aradaki binalardan biri rastgele yıkılırsa tehlikeli olabilir.


malheiros
(28.01.20)
tehlikeli. yikilmasa da tehlikeli.


turbo sadık
(28.01.20)
Kesinlikle


komşu olduğu binalarla arasında deprem derzi bırakılmadıysa evet daha tehlikeli. normalde binayı yıkmayacak bir depremde bile binalar birbirine çarparak yıkılabilir.


temasettin
(29.01.20)
inşaat uzmanlığını bilmemekle birlikte moment= kuvvet X dik uzaklık tan gidince tam tersi sağlam bile olabilme ihtimali yok mu? (yapışık olduklarını, sallanınca tokuşmayacaklarını düşünürsek)

şu mu daha sağlamdır,

*
*
*

şu mu,

*********
*********
*********


onemoremile
(29.01.20)
Salınım yapıp enerjiyi atamadıkları için birbirlerine yük bindirme tehlikesi var.

İkiz ayrık yapılarda bile küçük kot farklarından dolayı birinin tabla betonu diğerinin kolonlarına denk geliyor mesela bu da tehlikeli ama statik hesapları ona göre yapılıyor yeni binalarda.

@onemoremile binanın sallanıp esneyip o titreşimi/enerjiyi bir yerleri kırmadan atması lazım.

Sallanıp esnemezse kırılır, basit aslında ama çok da teknik bir terim olmadı.


John Bloor
(29.01.20)
Bitişik nizam binaların deplasmanları çok olamadığı için avantajlı olduğu iddia edenler de var.


burfak
(29.01.20)
ekstra güvenli .. bu konuda şişli kurtuluş bölgesi depremde en az yıkım olacak yer gibi belirtiliyor .


taylor durden
(29.01.20)
O evler dandik olduğu için önce yıkılan diğerini de götürür.


(3)

Cnn Türk sinir krizi geçirtiyor

Şuan enkaz bölgesinde sessizlik isteniyor fakat muhabirleri durmaksızın konuşuyor. Deli oldum adam son nefesiyle ses veriyor belki de fakat bu kadın durmaksızın konuşuyor. CnnTürk iletişim forumlarından yazdım ama hata veriyor, gitmiyor. Deli oldum ya izleyen var mı başka ?
Şuan enkaz bölgesinde sessizlik isteniyor fakat muhabirleri durmaksızın konuşuyor. Deli oldum adam son nefesiyle ses veriyor belki de fakat bu kadın durmaksızın konuşuyor. CnnTürk iletişim forumlarından yazdım ama hata veriyor, gitmiyor. Deli oldum ya izleyen var mı başka ?
Esinsin
(25.01.20)
Beni sadece o değil tüm muhabirler çıldırtıyor. Kesintisiz konuşmak zorunda hissediyorlar kendilerini. Çıldırınca diğer kanala geçtim, bu sefer de oradaki kadın muhabir iki cümlesinden birinde enkaaazın altında, enkaaazın altında diye diye beni deli etti. Kapattım.


wrench
(25.01.20)
@wrench evet ya zaten gözüküyor bi sus kapat çeneni işte belkide bir cana mal oluyorsun o an


Esinsin
(25.01.20)
Bir tanesi de çadıra sığınan vatandaşların yakasına yapışıp mutluyuz dedirtmeye çalışıyordu midem bulandı kapattım.


Ufuk
(25.01.20)
(3)

Fda

Fda’’nın onayladığı bir ilacın Türkiyeye gelme süresi ne kadardır arkadaşlar bilgisi olan var mı ?
Fda’’nın onayladığı bir ilacın Türkiyeye gelme süresi ne kadardır arkadaşlar bilgisi olan var mı ?
Esinsin
(24.01.20)
Türkiye de ruhsatlanması gerekir öncelikle.tabi fda onayladı illa türkiyeye gelecek diye bir kural yok,aynı şekilde fda onaylmazsa bile türkiye onay verebilir ve ruhsatlama işlemi başlamış olabilir.kısaca türkiye de ruhsatlaması başladıktan sonra 2-3 yıllık bir süreye ihtiyaç var.bu sürede ilaçın ruhsatlanması biter ve peşinden ithalatı başlar.


duptıs
(24.01.20)
2 3 yıl sürüyor.


curukturpkokusu
(24.01.20)
@duptıs @curukturpkokusu peki Tr’De onaylanana kadar bu ilacı yurtdışından getirme imkanım olabilir mi ?


Esinsin
(25.01.20)
(3)

Depremi çok hissettiyseniz bla bla

Evet arkadaşlar şu depremi çok hissettiyseniz oturduğunuz binayı değiştirin söyleminin doğruluğu nedir ? Yani binanın sallanması belki de yıkılmasını engelliyodur ne biliyim hiç sallanmaması tabi iyi de sallandı diye de bina kötü mü demektir ? Radyan temellerin hepsi sallanıyor zaten.
Evet arkadaşlar şu depremi çok hissettiyseniz oturduğunuz binayı değiştirin söyleminin doğruluğu nedir ? Yani binanın sallanması belki de yıkılmasını engelliyodur ne biliyim hiç sallanmaması tabi iyi de sallandı diye de bina kötü mü demektir ? Radyan temellerin hepsi sallanıyor zaten.
Esinsin
(23.01.20)
Doğruluk payı yoktur.


malheiros
(23.01.20)
ben bu işin okulunu okudum, canımdan da korkmam. Ama canımdan ya da evdekilerin canıncan çekineceğim bir durum olursa eğer;
(burada küfür vardı normalde de biraz terbiye ederek) ''Yemişim'' okulunu da ivmesini de. bina çok sallanıyorsa ev ahalini alır başka bi' yere taşırım.

bina çok sallanıyor iyidir/kötüdür ya da doğruluk payı var/yok diyemeyiz bence. sallanması yıkılmasını engelliyor olabilir evet teknik olarak mümkün, ama sallanması binanın dandik olmasının bir sonucu da olabilir bu da teknik olarak mümkün. Bu verilerle bi' yere varamayız yani.


mete kudur
(23.01.20)
merhabalar deprem mühendisiyim şöyle açıklayayım: depremde binanın sarsılmasını depremin yeryüzüne yakınlığı etkiler. örneğin kandillinin sitesindeki sorun depremlere baktığınızda derinlik ibaresini görürsünüz. örneğin 5.0 şiddetinde 20 km derinlikteki depremde cam çerçeve düşmezken aynı şiddette fakat 5 km derinlikteki depremde cam çerçeve inebilir. binanın sağlamlığıyla alakası yoktur. radyan dediğiniz radye olsa gerek. radye temel konutlarda tercih edilir onunla da bir bağlantısı yoktur. örneğin bir villa yaparken radye temele gerek kalmayabilir binanın fazla yükü olmayacağından. Son olarak evinizden nasıl emin olursunuz mesela 2007 de yönetmelik değişti. Son olarak 2018de değişti. 2007den önce yapılan bir binada oturmanız eski bir cep telefonuyla fotoğraf çekip kaliteli olmasını beklemenizdir. ama bir de iphone 11 ile çekmek vardır:) O yüzden iyi ihtimalle 2007 ve daha gücenli olması açısından 2018den sonra yeni yönetmeliğe göre tasarlanmış bir binada oturmak daha güvenlidir.


un4given
(23.01.20)
(18)

Yolda yardım isteyen insanlar

Bu aralar aşırı çoğalmadı mı ? Bunlar ne çeşit dolandırıcılık peşinde. Geçen yaşlı bir kadın çevirdi dedi ki kızıma gidicem ama evde mi bilmiyorum kızımı arayıp sorar mısın dedi tam telefonu çıkardım arıcam ordan esnaf sakın arama diye işaret yaptı. Aramadım yürüdüm ben de. Aynı kadın bugün yine ayn
Bu aralar aşırı çoğalmadı mı ? Bunlar ne çeşit dolandırıcılık peşinde. Geçen yaşlı bir kadın çevirdi dedi ki kızıma gidicem ama evde mi bilmiyorum kızımı arayıp sorar mısın dedi tam telefonu çıkardım arıcam ordan esnaf sakın arama diye işaret yaptı. Aramadım yürüdüm ben de. Aynı kadın bugün yine aynı yerde aynı şekilde seslendi dinlemedim geçtim. Ama bunun nasıl bi numarası olabilir ? Hani dolandırıcı desem aynı yerde barınamaz muhtemelen. E değil desem orada dolu esnaf var telefonun yoksa gir biyerden ara ya da evinden çıkmadan kızını ara sor.
2. Başıma gelen ise daha enteresan yaşlı bir kadın yanında tekerlekli sandalyede zihinsel ve bedensel engelli bir çocuk. Kadın bana seslendi çok kez bakmadım sonra acava bir şey mi düşürdüm diye döndüm baktım diyo ki bunu caddeye kadar bırakır mısın ? Dedim ben oraya gitmiyorum, oraya gidiyordum telefonda konuşurken de duymuş diyor ki duydum hastaneye gidiyorsun bunu da götür işte diyor. Hiç birşey demeden yürümeye devam ettim. Ya hangi aklı başında insan engelli hastasını yoldan çevirdiği birine emanet eder ? Sizce bu işte ne iş vardı ? Yani o engelli bireyi caddeye nasıl bırakayım ayrıca ? acaba çocuğu sokağa terkedeceklerdi de bunu benim elimle mi yaptırmak istediler ? Ya da satacaklardı ben bırakcaktım sonra birileri alacaktı olay bana mı patlayacaktı ? Alnımda enayi mi yazıyor nedir ?
Esinsin
(20.01.20)
Böyle bi durumda eğer yardıma gerçekten yardıma muhtaçsa taksi çağırayım parasını ödeme teklifinde bulunmak daha mantıklı.


coca cola
(20.01.20)
yok ya bu yaygın bir dolandırıcılık yöntemi. haberlere de konu olmuştu geçmiş yıllarda. ya para istiyorlar ya da açıktan soyuyuorlar arabasına bindikleri kişileri. engelli kişinin de engelli olduğunu sanmıyorum. herkes ekmeğinin peşinde.


anarsika
(20.01.20)
@anarsika yürüyodum ya yayaydım. Engelli gibi duruyordu ama numara da olabilir tabi. Hızlı hareketlerle arabayı bana doğru ittiriyordu hani hemen tutayım diye.


Esinsin
(20.01.20)
@coca cola götür dediği mesafe yakındı ve yayaydım o yüzden şaşırdım baya


Esinsin
(20.01.20)
ya muhtemelen kızı ile konuşuyor gibi yapıp acıklı hikaye uyduracaktı. siz de acıyıp para verecektiniz.


elorelia
(20.01.20)
@elorelia ay deli oluyorum çok mu merhametli ya da salak gözüküyorum da kalabalıklar içinde hep bana dadanıyorlar sinirlerim bozuluyor


Esinsin
(20.01.20)
Benim başıma pek gelmedi de sağdan soldan duyuyorum. Genelde genç veya küçük çocuklu ve kandirılmaya acik gördükleri insanlara yoneliyorlarmis. Tabi insan sarrafı hepsi hedefi hemen gözüne kestirebiliyorlar. Sokakta kimseyle konuşma en iyisi kulaklığıni tak müzik dinle.:D


blue serenity
(20.01.20)
@blue serenity çok da insan sarrafı değiller ki hedeflerine ulaşamadılar allahtan :) sadece ilk teyze biraz ulaşır gibi oldu ama onda da yanımda arkadaşım vardı onun saflığıyla durmuştuk ben hayatta durmazdım normalde arkadaşımın da telefonunun şarjı yoktu benimki elimdeydi bana ara ara diyor o da saf biraz :D


Esinsin
(20.01.20)
Beni de bir kadın durdurmuştu yolda böyle. Hamile olduğunu, şehir dışından hastaneye geldiğini ve çok acıktığını ama parasının olmadığını söyledi. Gelin yemek ısmarlayayım şurada deyince de kabul etmeyip kocasının da aç olduğunu söyledi. Basbayağı yemeğe burun kıvırıp para istiyordu. Tepem attı resmen. Öğrenci olduğumu ve elimden bu kadarının geleceğini söyleyip devam ettim yoluma.

Bir de hayvanlara yardım ayağına tokatlandım birkaç kere. Artık tövbeliyim, kimseye durmuyorum yolda. Masumiyetimi çaldılar :(


rusalka
(20.01.20)
1. olay; arayacaksiniz, Numara cevap vermeyen Numara olacak. sonrasi teyzenin keyfine gore sekillenir. zaten aramayi yaptirabldiyse saf oldugunuza kanaat getirir. ay merak ettim, acaba oldu mu kaldi mi kizimin basina bisey mi geldi, taksi parasi ver hemen gideyim, taksi parasi ver eve doneyim falan falan. surekli ayni yerde yapabilir cunku kimse kimsenin umrunda degil. esnaf oturup cekirdek citleyerek izler. ucu kendilerine dokunmadikca mudahil olmaz.

2. olayda cocuk sakat rolu yapiyor olabilir. siz itmeye basladiktan sonrasi uygulamali dramaturgi. o ilk itmeyi Kabul etme davranisi karsi tarafa bununla vakit harcamaya deger veya degmez bilgisini vermis oluyor.


jimicik
(20.01.20)
@jimicik evet çok mantıklı 1. Olay


Esinsin
(20.01.20)
ben olsam hemen kabul ederdim,aklıma da bir şey gelmezdi ne yazık ki:/


banacevaplazım
(20.01.20)
@banacevaplazım artık aklınıza gelsin etmeyin :)


Esinsin
(20.01.20)
Telefonu alıp kaçabilir.

Para vermezsen yere atıp parçalarım diyebilir.

Senin telefon üzerinden bir iş çevirebilir.

2.durumda çok daha vahim şeyler olabilir.


horowitz
(20.01.20)
Artık yardım isteyene kesinlikle yardımcı olmuyorum. Çok çoğaldılar gerçekten artık dilenci değil dolandırıcı alayı.

En son bir tane çocuk abi açız bimden yemek alır mısın dedi tamam dedim bu bütün tavuk alıyor 5 litrelik yağ alıyor. Geri koy onları sana 3 tane konserve alacağım açsan onları yiyeceksin dedim homur homur gidiyor. Kasada da çekinmeden bez torba istedi paralı hadi siktir git abicim sana bir şey almıyorum dedim yolladım.

Bir tanesi de bebeğim aç diyordu, cici bebe alırım o kadar dedim tamam diyor kasaya geldik bu tanesi 70 liralık aptamil midir nedir 4 tane istiyor hayırdır diyorum bebeğim aç diyor. Sonunda çıldırdım üremeseydin allahın suriyelisi sanki suriyede özel takviyelerle büyütüyorsunuz diye bağırmaya başladım güvenlik attı kadını.

Diktatör olsam şu yardım isteyen tiplerin hepsini ölene kadar metro kazısında falan çalıştırırım toplum temizlenir.


denizgonen
(20.01.20)
@denizgonen he bak onu da unutmuşum dükkana da bir suriyeli gelip olmayan türkçesiyle yarım yamalak çocuğu için mama PARAsı istedi. Bebek suuut 2 lira diyor. Patron yok dedim yolladım... bugün sınandım resmen


Esinsin
(20.01.20)
dur sana bir sey anlatayim

gecen gun migros'tayim. lokum bakiyorum kendime. canim cok cekmisti, cayla lokum benim vazgecilmez ikilimdir. neyse, ben bakarken, yanima sokakta karsilastigimiz o mendil satan tipten bir cocuk belirdi. gozleri aglakti ve ustu basi perisan degil ama iyi de degildi. abi mendil alir misin dedi. hayir dedim. uzaklasmasi icin goz temasi da artik kurmadim. cocuk benden uzaklasti.

sonra kasaya gidince ayni cocugu, bana satmaya calistigi mendillerle kasada gordum. cocuk mendilleri satin aldi ve uzaklasti.
agzim acik kaldi. o zaman anladim.

mendilleri migrostan al, migrosun icindeki saf musteriye sat, para ile cik disari. oh ne guzel is.


Bir belgeselde insanların küçük bir yardımda bulundukları kişiye bağlanarak daha büyük bir yardımı kolayca yaptıklarını deneylerle anlatıyordu. Birine direk bu gece senin evinde yatsam olur mu dendiğinde kabul etmeme oranı çok yüksek, ama önce bir bardak su isteyip güven kazanıp 2. ve 3. aşamaya geçmek daha kolay.


creepy
(21.01.20)
(6)

Kafamda deli sorular

Az önce twitterda denk geldiğim bir olay. Kız çok sarhoşken tecavüze uğradığını iddia ediyor. İddia diyorum çünkü adam beraat etmiş. Tecavüze uğradığını sabah yatakta kan görünce anlıyor. Yani sarhoşken bu derece hiç bir şey hatırlamamak mümkün mü ? Şimdi çok sarhoş olduğum geceleri hatırlayıp ya be
Az önce twitterda denk geldiğim bir olay. Kız çok sarhoşken tecavüze uğradığını iddia ediyor. İddia diyorum çünkü adam beraat etmiş. Tecavüze uğradığını sabah yatakta kan görünce anlıyor. Yani sarhoşken bu derece hiç bir şey hatırlamamak mümkün mü ? Şimdi çok sarhoş olduğum geceleri hatırlayıp ya ben de tecavüze uğradıysam diye korktum da...
Esinsin
(05.01.20)
Gerçeğini asla bilemeyeceğin senaryolar üzerine endişelenmek paranoyaya sebep olur. Tecavüze uğramış olsan fiziksel olarak bunun farkında olurdun bir şekilde.

Blackout durumu gerçek evet, anıların geçici hafızadan kalıcıya taşınmaması yüzünden oluyor. Ancak bunun genelde kişiye bağlı olduğu, daha önce çok içip blackout yaşamadıysan muhtemelen sonra da yaşamayacağın anlamına geldiği söylenebilir. Düzenli alkol kullanımı da etkili bunda, sık içmiyorsan ihtimal daha da azalıyor.


Bruce
(05.01.20)
Yani senede 1 olan birşeydi evet ben de bazı anları hatırlamıyorum mesela o geceye dair ama fiziksel bir girişim olsa hatırlardım gibi de geliyor. Aslında merak ettiğim hani kız tecavüze uğradığı anı hatırlamıyor yatakta kan görünce bana tecavüz ettin diyor ne biliyim ya canım sıkıldı sabah sabah @Bruce


Esinsin
(05.01.20)
Hiç bir şey hatırlanmaması mümkün. Bu esnada cinsel aktivitenin karşılıklı rızayla yapılmış olması da mümkün. Bilmediği bir olay üzerine bir insanın hayatını mahvetmeye çalışmak etik değil.


redlinetheturk
(05.01.20)
Mümkün. Aşırı içmiştir, gece boyunca yorulmuştur, sonra kusup iyice su da kaybetmiştir. O haldeyken vücut kendini bırakıyor 3-4 saat bayılmış gibi halsizce uyuyorsunuz... Bu haldeyken tekrar kusup kusmuğunda boğulan bile oluyor.


malheiros
(05.01.20)
sadece alkolle mumkun mu bimiyorum, ama baska uyusturucu haplarla beraber hatirlamamasi mumkun olabilir. redline'in dedigi gibi rizasi ile cinsel iliskide bulunmus ama sonra hatirlamiyor da olabilir. tecavuz olsa sanki fiziksel olarak izleri olurdu. tibbi bir muayenede tecavuz olup olmadigini anlasilabiliniyor. dava dosyasini raporlari gormeden yorum yapmak cok saglikli degil.


crucio
(05.01.20)
Alkol bütün kötülüklerin anasıdır :)

Erkekler sarhoş bir kadınla asla aynı yatakta, hatta yanlız olarak aynı evde bile kalmamalı.

İki birey de sarhoşdur ve hayvansal içgüdüler ile sevişirler, ama kadın sabah kalkıp bana tecavüz ettin derse erkeğin hayatı altüst olur.

Sizin durumunuz tamamen evham, vesvese. Olsaydı büyük ihtimal ile sabah anlardınız, anlamadıysanız olmamıştır işte neden "ya olduysa" diye vesvese yapıyorsunuz?


John Bloor
(06.01.20)
(7)

Akciğer kanseri neden bu kadar öldürücü ?

İlk evrede bile yakalansa seyri çok kötüymüş. Çevrenizde akciğer kanseri olup da uzun yıllar yaşayanlar var mı ? Bir de şunu anlamıyorum mesela kanserli kitle alınıyor ama yıllar sonra metastaz yapıyor. O nasıl oluyor kanserli kitle yok ki ? Örneğin meme kanserinde meme alınıyor ama yıllar sonra kan
İlk evrede bile yakalansa seyri çok kötüymüş. Çevrenizde akciğer kanseri olup da uzun yıllar yaşayanlar var mı ? Bir de şunu anlamıyorum mesela kanserli kitle alınıyor ama yıllar sonra metastaz yapıyor. O nasıl oluyor kanserli kitle yok ki ? Örneğin meme kanserinde meme alınıyor ama yıllar sonra kanser metastaz yaptı deniyor. Olmayan meme ve tümör nasıl metastaz yapıyor ? Gerçekten bilen birileri anlatabilir mi ? Googleda çok bilgi kirliliği var arasam da cevap bulamadım.
Esinsin
(27.12.19)
Vücuttan kansere neden olan yada kanserin neden olduğu kitle atılınca kanser olayı %100 ortadan kalkmıyor ki ? Vücut benzer reaksiyonlarla kanserli hücre oluşumunu tekrar tetikliyor. Ya da tahlil/analizlerde görünmeyen vücudun başka noktasına nüfuz etmiş de olabilir. Metastaz bir yerde ki oluşumun vücudu diğer organlarına/dokularına yayılmasıdır. Bu noktada size katılıyorum.


creedwar
(27.12.19)
@creedwar işte meme tamaman alınınca tam kür sağlanıyor diyorlar henüz metastaz yapmamışken yani durum böyleyken meme alınıyor. Sonra 5 sene sonra meme kanseri metastaz yaptı deniyor ee meme yok kanserli kitle yok ama nasıl metasta z yaptı ? Hani yeni bir kanser olsa anlayacağım. Eskiden tam kür sağlanan bir kanser nasıl metastaz yapıyor ? O zaman meme neden alınıyor ? Alınsa bile metastaz riski hala varsa süreci sadece biraz daha uzatmak oluyor sanırım amaç.


Esinsin
(27.12.19)
Evet, var, teyzem. Biz de kurtulamaz diyorduk ama maşallah turp gibi. Üstelik onun beynine de sıçramıştı. 5 yıl oldu.İyi doktor, iyi tedavi, iyi beslenme. Doktor değilim ama teyzem bu şekilde kurtuldu, umutsuz olmasın kimse demek için geldim.


Kanser kafanızda kurduğunuz gibi vücudun herhangi bir yerinde bir anda oluşan lastik top gibi bir şey değil Anormal çoğalan, çoğalmasını engelleyen genleri mutasyona uğramış hücreler topluluğu. Bu milyonlarca hücreden biri kan dolaşımına katılıp vücudun başka bir dokusuna metastaz yapabilir ya da o bölgenin lenfatik akımına katılıp herhangi bir lenf noduna metastaz yapabilir. Mesela tomografide 3x3 cm'lik malignite şüpheli kitle saptandı. Bu kitlenin 3 cm ilerisinde de görüntüleme yöntemiyle saptanamayacak kadar az miktarda kanserli hücre olabilir. Bu yüzden kanser cerrahisinde temiz cerrahi sınır diye bir kavram vardır. Mesela 3x3 cm çaplı kitleyi alıyorsun ama etraftaki bir kısım dokuyu daha alıyorsun. E ama aldığın dokunun daha ilerisinde de kanserli doku olabilir bunun garantisi yok. Ayrıca bir kere kanser olan kişi belli bir genetik yatkınlıga ve çevresel maruziyete sahiptir. Eş zamanlı başka bölümde veya daha sonra başka bölümde kanser ortaya çıkabilir. Senkron ve metakron tümör diye artabilirsiniz.


babam akciğer kanseri atlattı. akciğer'den kitle alındı. sonra beyne sıçradı, o da alındı. 6-7 yıllık bir süreç. şu an iyi ama iyi olduğu müddetçe ömür boyu kemoterapi(hafif) alacak.

onunki de erken teşhisti nispeten.


jelly bear
(27.12.19)
Babam.
İlk teşhis 4. Evre akciğer kanseri. Kemiğe metastaz var. 8 kür kemo sonra ışın aldı. Devamında beyine metastaz. Gamma knife ışını aldı. Tüm bunlar 2 sene içinde oldu.
Devamında bir daha hiç bir tedavi görmeden 15 yıl yaşadı.
Önce 3er aylık sonra senelik kontroldeydi.
Geçen yıl kontrol zamanı geldiğinde ani bir görme kaybı, denge kaybı vb şikayeti oldu. Teşhis akciğer kanseri(eskisi değil, yepyeni bir oluşum) beyne metastaz. Kemo başlandı, 3. Kürü aldıktan sonra kaybettik.

İkisi arasındaki fark ;türüydü.

İlki "küçük hücreli dışı" tedaviye yanıt verme olasılığı yüksek.

İkincisi küçük hücreliydi. Maalesef daha bu türünde kurtulanı görmedim, babam dahil...


balik kraker
(27.12.19)
Hocam şöyle anlatayım kanser hücresinin özelliği artık oluştuğu organın özelşiğini göstermemesi.mesela deri hücresi belirli seviyede çoğalmayı durdurup aynı yere geliypr ama kanser hücresi öyle değil.aynı zamanda kanser hücresi böyle öbek halinde değil.siz kitleyi alabilirsiniz ama bir hücre kalsa bile aldığınızın 3 katına geri çıkabilir kitle.
Ayrıca mesela ac kanseri bu ac kanseri beyne metastaz yaptı diyelim hop bir kitle gidip beyne yapışıp kalmıyor bu kanser hücreleri nasıl gittiyse o yol da kanser hücresi dolu.mesela kanla gitti artık kabında var o kanser lenfle memeden koltuk altına gitti o lenfe gidene kadar bütün lenflerw gitti.
O yüzden kanser çıkarılınca kemterapi veriliyor çevre dokudaki kandaki kanaer hücreleri de ölsün diyw


birdposing
(27.12.19)
(8)

Üzülememek

Şimdi ekşi sözlükteki 1.5 yaşındaki oğluna kanser teşhisi koyulan yazar başlığını okudum da herkesin gözleri dolmuş, ağlamışlar filan. Ben okuyunca mimik oynamadı bende hiç üzülmedim. Çok yakın çevrem olmadığı sürece kimsenin başına gelen kötü şeylere gözlerim filan dolmuyor. Ama hayvanlara ya da in
Şimdi ekşi sözlükteki 1.5 yaşındaki oğluna kanser teşhisi koyulan yazar başlığını okudum da herkesin gözleri dolmuş, ağlamışlar filan. Ben okuyunca mimik oynamadı bende hiç üzülmedim. Çok yakın çevrem olmadığı sürece kimsenin başına gelen kötü şeylere gözlerim filan dolmuyor. Ama hayvanlara ya da insanlara başka insanlar tarafından verilen zarar beni üzüyor, sinirlendiriyor. Şimdi sizce ben vicdansız mıyım ? Başlığı ağzım açık okumaya başladım sonlara doğru kesin bende anormallik var bu kadar insan ağladığına göre diye düşündüm. Benim gibi olan var mı ? Neden böyleyim acaba ?
Esinsin
(21.11.19)
Çocuğun yok ve empati kuramıyorsun, bu kadar basit. Benzer yaşlarda oğlum var benzer senaryo olacağına ben öleyim.


kimlanbu
(21.11.19)
@kimlanbu bilemedim o zaman öldürülen çocuklara da üzülmezdim. ama öldürülen, katledilen, tecavüze uğrayan çocuklara üzülebiliyorum mesela.


Esinsin
(21.11.19)
kadercilik ve buna bağlı kabullenme mantığınız var. bir başkasının yaptığı kötülük durdurulabilir, caydırıcı cezalar vasıtasıyla sayısı azaltılabilir vs. ayrıca kızabileceğiniz birileri var o durumda, işin sorumlusu gibi. ama bu durumda "allahtan gelen, yapacak bişey yok" diyorsunuz sanırım. iyi/kötü bi insan olmakla alakası yok bunun, sadece hayata bakış açısı bence. kafanız fazlaca "rasyonel" çalışıyor.


shadowfollower
(21.11.19)
ben de üzülemiyorum ya. ben savaşlarda ölenlere falan da üzülemiyorum. uzaktaki biriyle empati kurmak zor oluyor çok trajik bir şey olmadıkça. ama hayvanlara falan üzülüyorum çünkü hayvanlar insanlardan farklı, çok daha savunmasızlar, ondan sanırım. fazla empati iyi değil. dünyadaki her şeye yakınımızda olmuş gibi üzülebilsek delirirdik.


banagazozalnuri
(21.11.19)
algıda seçicilik yapıyorsun. her şey için üzülebilinir. tecavüze uğrayan çocuğa da kanser olana da. acının abartılması sizi irrite ediyordur. o yüzden üzülmüyor olabilirsin.

@shadowfollower +1


mikahakkinen
(21.11.19)
Sırf kendimi denemek için okudum, normal üzücü bir hikaye.
Ailesinde 572416 tane kanser olan bir insan için o kadar olağan bir süreç ki aklıma ilk "Hacettepenin çorbası güzeldi yav" düşüncesi geldi. "X hastanesinin tepsi kapları biraz değişikti ama şekilliydi" diye yarıştırıyorduk.

Her karşılaştığımız kötü olayda kendimizi o kişilerin yerine koymak zorunda değiliz. Umarım iyileşir, gerçekten çok travmatik bir şey o aile için. O ilk haberi alma, reddetme çabası, sanki o hastanede değilmiş gibi davranma vs benim de aklıma geldi, gerçekten kötü AMA aşırı empati de bizim kendi benliğimizi kötü etkiler, o yüzden uzak durmayı tercih etmek sizi duygusuz yapmaz. Zaten o yüzden bağırsakları çıkmış bir, uzvu eksik bir insana bakarken biraz geriliriz çünkü fazla empati kurabiliriz. Bunu yaşayan binlerce çocuk var, hepsinden haberimiz olması ve hepsiyle bağ kurmamız hem gerçekçi değil hem de zor. Yani siz duygusuz değilsiniz, "kötü" bir insan değilsiniz, rahatınıza bakın.
Yapılacak şey o ailenin psikolojik destek almasını sağlamak olur.


mor bembombom
(21.11.19)
bu tamamen çocugun olmamasıyla alakalı. benim cocugum oldugundan beri cocuklar hakkında cok hassaslastım.


sizofren06
(21.11.19)
Ben de sadece hayvanlara karşı aşırı hassasım bu tür konularda. İnsanlara da bir anlık üzüntü duyuyorum tabii ama çabuk geçiyor ve unutabiliyorum. Ama bir hayvanı kötü bir halde ya da kötü bir şey yaşamışken görsem yıllar sonra bile bir anda aklıma gelince hüngür hüngür ağlayabiliyorum.

Başlığı görünce yazıyı okudum şimdi. Tabii ki üzüldüm o insanların haline ama zaten sağlık sektöründe olduğumdan mıdır bilmiyorum her gün ismini duyduğun onlarca hastadan daha fazla etkilemedi beni.


ms brownstone
(21.11.19)
(2)

İstanbul avrupa yakası otel sorusu

Asansörleri kartla çalışmayan bir otel biliyor musunuz ?
Asansörleri kartla çalışmayan bir otel biliyor musunuz ?
Esinsin
(14.11.19)
Az once Akaretler'deki W Hotel'de idim, kartsiz kulkanilabiliyor asansor.


(14.11.19)
Lobi de buluşup aynı asansörle yukarı çıkabilirsiniz.


tangoalfa
(14.11.19)
(5)

Antalya

Şuan Antalyada en sıcak ve denize girilebilecek yer neresidir ? Kemer için bir site 29 derece diyorken diğeri 25 diyor önümüzdeki 3 gün için. Oralarda olanlar havalar nasıl?
Şuan Antalyada en sıcak ve denize girilebilecek yer neresidir ? Kemer için bir site 29 derece diyorken diğeri 25 diyor önümüzdeki 3 gün için. Oralarda olanlar havalar nasıl?
Esinsin
(24.10.19)
Antalya merkez Kemer'e göre daha sıcak olur sanırım. Özellikle Lara tarafı. Aşırı bir fark olmaz ama Kemer'de yaşayan bir arkadaşımdan bildiğime göre bazen merkezde hava normalken Kemer'de yağışlı olabiliyormuş.


ensk
(24.10.19)
Side’nin denizi en sicaktir yine.


kuehles blondes
(24.10.19)
Antalya'da doğuya gidildikçe deniz daha sıcak olur.


infernalcadre
(24.10.19)
alanya kleopatra plajından canlı yayın. cevap burada.

www.youtube.com


heidi'nin dedesi
(24.10.19)
www.mgm.gov.tr

merkezden bildiriyorum denize girilebilecek bir sıcak var.


dr doofenshmirtz
(24.10.19)
(10)

iradem yok

evet arkadaşlar her gün bugün tatlı yemeyeceğim,hamur işi yemeyeceğim, dışarıdan yemeyeceğim diyerek güne başlyorum ama yine de kendimi tutamayıp yiyorum. yememem lazım çünkü şeker hastasıyım. geçen sene çok güzel kilo vermiştim diyetime uyup ama sonra bi bıkkınlık geldi bıraktım komple 10 kilo ald
evet arkadaşlar her gün bugün tatlı yemeyeceğim,hamur işi yemeyeceğim, dışarıdan yemeyeceğim diyerek güne başlyorum ama yine de kendimi tutamayıp yiyorum. yememem lazım çünkü şeker hastasıyım. geçen sene çok güzel kilo vermiştim diyetime uyup ama sonra bi bıkkınlık geldi bıraktım komple 10 kilo aldım.öyle 1 gün her istediğini ye muhabbetini de denedim o da olmuyor. napcam ben ? kilom fazla değil ama böyle giderse fazla olcak artık ve doktorumda mümkün olan en zayıf halinde olman lazım kilo senin için çok zararlı diyor (herkes için öyle tabi ama şekerim olduğu için ekstra diyor bunu)

ekleme :
herkese teşekkürler ama ben zaten sıkı diyet yaptığım dönemde hiç tatlı, ekmek ve türevi yemedim zaten yaklaşık 1 sene. ama yine de aman tatlı yemiyim hayat ne güzel hihoha olmadım. canım hep tatlı istedi yani. çünkü bir yerde oturuyorsun herkes tatlı yiyor vs illa ki can çekiyor ve yiyorsun yani hurma vs zaten çözüm değil onu geçiyorum.
Esinsin
(08.10.19)
Bunun için sihirli bir yol yok iradeli davranacaksın o kadar, iradem yok deyip işin içinden sıyrılırsan zaten olduğun yerde sayarsın daha kötüsü geriye gidersin. Şimdi sana çözüm olarak canın tatlı istediğinde istediğinde hurma ye bilmem ne ye şeklinde alternatifler sunulacaktır ama şeker yemek istemeyen biri için onlar da şeker metabolizmasını aktif tutacak ürünler olduğu için işine yaramayacaktır, yani tek çıkar yol iradeli olmak özdisiplin sahibi olmak, olursan başarırsın olamazsan yapacak bir şey yok bol bol su iç çay iç içebildiğin kadar sıvı tüketip ghrelin/açlık hormonunu baskılamaya çalış, bundan başka bir şeyin pek yardımcısı olmaz.


angelus
(08.10.19)
Alternatifler de zararli denilmis ama ilk asamada yapabilecegin sey zihninde tatlidan/hamurdan uzaklasmak olmali ve her ne kadar sekerli olsa da meyveyle bir sure idare edebilirsin. Zaten daha saglikli bir beslenme icin alternatif besinlerle yavas bir gecis saglamazsan hep ayni sekilde beslenmeye devam edeceksin. Daha sonrasi icin disiplinden baska secenek yok tabii ki.


nerdeyim ben
(08.10.19)
İşin içine şeker hastalığı girince haddime değil konuşmak ama yine de bir fikir vermek istiyorum, belki sizin aklınıza başka bir şey gelir yardımı dokunur.

Kendinize hedef koysanız. 3 gün boyunca tatlı - hamur yok. 4 gün boyunca kola fanta gibi içecekler yok. Günler belki azaltır, uzatabilir size kalmış. İster istemez bir yerden sonra bu kadar gün yemedim, içmedim, bundan sonrada içmeyim oluyor.


seker istegini ac kalmayarak cozeceksin. protein ve yag tok tutar. sabah kalkinca 5-6 yumurtadan omlet yapistir. aksamlari et kesin ye gibi gibi.


alperz
(08.10.19)
Herkese aynı tavsiyeyi hatırlatıyorum çünkü bende etkisi büyük oldu: gün boyu 1 litre suyun içine 1 çubuk tarçın ve akşam da 1 fincan ılık süte 1/2 çubuk tarçın atıp içiyorum. Sonra sıcak içim için taze zencefil ve çubuk tarçınlı, karanfilli çay yapıyorum, soğuk içim için taze zencefil, portakal/limon dilimli, buzlu içecek yapıyorum.

Gün boyu içeceğe yönelip arzumu köreltiyorum. Birkaç ay dayanacaksın sonra şeker bile görmek istemiyor insanın gözü. Ama bu birkaç ay irade şart. Başka yolu yok.


the she ronin
(08.10.19)
herkese teşekkürler ama ben zaten sıkı diyet yaptığım dönemde hiç tatlı, ekmek ve türevi yemedim zaten yaklaşık 1 sene. ama yine de aman tatlı yemiyim hayat ne güzel hihoha olmadım. canım hep tatlı istedi yani. çünkü bir yerde oturuyorsun herkes tatlı yiyor vs illa ki can çekiyor ve yiyorsun yani hurma vs zaten çözüm değil onu geçiyorum.


Esinsin
(08.10.19)
ben de sürekli canı tatlı çeken bi tiptim, aslında hala öyleyim ama şu anda kullandığım insülin direnci için bir ilaç var ve o ilaç inanılmaz kesti tatlı isteğimi. şeker hastası olduğun için senin de bu tarz ilaçlar kullandığını düşünüyorum.

eğer etrafındakiler yiyorsa ve senin de canın çekiyorsa biraz da olsa ye ama asla tüm porsiyonu sen yeme, paylaş. ve kendini tiksindirmeye çalış, sonuçta nasıl yapıldığını bilmediğin bir tatlı, kim bilir içinde neler var falan gibi.. bu yöntemler ben de baya işe yaradı. regl dönemleri hariç eskisi gibi hunharca yemiyorum :-) bol şans sana


euteamo
(08.10.19)
@euteamo = o ilaçlar sadece 1 sene işe yaradı. şuan içsem de fayda etmiyor.


Esinsin
(08.10.19)
kelin ilacı olsa diyeceğim ama bende bir nebze işe yarayan şey ne yiyeceğimi önceden planlamış hatta hazırlamış olmam oluyor. dışarıda bile yiyeceksem nerede ne yiyeceğime önceden yani bütün gün ne yiyeceğime önceki akşam ya da sabahtan karar vermiş olmam, evde yiyeceksem ya da yanımda taşıyacaksam da hazırlamış olmam lazım.
bu şekilde yaptığımda ikram edilenleri bile genelde reddediyorum.


tiny penny
(08.10.19)
ben de benzer şikayetlerdeydim, baya da obezim hala. 2 haftadır ketojenik diyet yapıyorum doktor kontrolünde. nerdeyse karbonhidratsız yaşıyorum, şeker meyve vb. hiç yok. yaşanıyor.

tip 1 tip 2 diyabet olmanız değişkenlik gösterir tabi de. bence diyetinizden karbonhidratları çıkarıp, lezzetli yağ ve protein türevleriyle yaşamaya çalışın. en basitinden kebap yiyecekseniz 1.5 porsiyon söyleyin ama tatlı yemeyin yanındaki ekmekleri yemeyin gibi.

şahsen diaformin vb. 1 senedir kullanıyorum, placebo hariç etkisi çok az, doktorum insulin direncini %15 azalttığını, d vitamini fazlalığının - üst seviyeye yakın olması yani - o ilaçtan daha etkili olduğunu söylüyor, d vitamini katkısını araştırın - seviyenizi ölçtürün. türk insanında kalıtsal olarak eksikmiş d vitamini diye yazıyor millet.

bir de öğün atlayabilirsiniz, mesela kahvaltı sevmiyorsanız, ofise gidince poğaça simit gömeceğinize, öğlene kadar 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile filtre - americano kahve tüketin, iyi tok tutuyor ve enerji veriyor, kahvaltıda almadığınız kaloriler ve de günün kalanında iştahınızın azalması da olası, bende öyle oldu. doktorumun önerisi - bullet proof coffee diyo ecnebiler.

şeker hastası olduğunuz için burdan ya da internetten önerilenleri bence doktor kontrolü - onayı olmadan uygulamayın.


kveldulv
(08.10.19)
(11)

Çok mu beklentim var

Bu senenin ortalarında bir arkadaşım yurtdışında bir öğrenim programına katılmaya hak kazandı. Gideceği ülkede tanıdığı tek bir insan dahi yoktu. Şansına benim gideceği ülkede arkadaşım vardı ve bu arkadaşın oturma iznini vs alabilmesi için çok yardımcı oldu kendi yanında oturur gibi gösterdi oradak
Bu senenin ortalarında bir arkadaşım yurtdışında bir öğrenim programına katılmaya hak kazandı. Gideceği ülkede tanıdığı tek bir insan dahi yoktu. Şansına benim gideceği ülkede arkadaşım vardı ve bu arkadaşın oturma iznini vs alabilmesi için çok yardımcı oldu kendi yanında oturur gibi gösterdi oradaki her işine koştu vs kızı asla tanımıyordu sırf ben rica ettim diye kırmadı yaptı.

Sonra bu yurtdışına giden arkadaşım geri döndü, herkese hediyeler almış bana bir çikolata dahi almamış. Şimdi benim yaptığım az bir şey mi ? Yani yabancı memlekette bir başına bırakmadık onu herşeyine koştuk hala başı sıkışınca o arkadaşımı ve onun tanıdıklarını arayarak iş hallettirmeur çalışıyor. Ama bana ne teşekkür etti ne bir şey getirdi gelirken. Muhtemelen ben tek başıma da hallederdim diye düşünüyor ama o zaman halletseydi hiç yardım istemeseydi geçmişte ve şuan.. siz ne düşünüyorsunuz ?
Esinsin
(31.08.19)
Ben olsam ben de beklerdim çünkü ben yapılan iyiliği unutmam. Param olmasa da bir magnet alırdım. Böylebie arkadaşım vardı, o da bana aynısını yaptı.


Ayip etmis. Ben olsam mutlaka bana yardimci olan insana minnettarligimi belli edecek bir seyler yapardim. Sembolik basit bir hediye bile is gorur. Mesele bunu dusunmus olmak.


stavro
(31.08.19)
Hediyesinde olmazdım ama ben olsam üzülürdüm. Bir daha da çok ısrarcı olmazsa yardım için uğraşmazdım heralde. Bazı insanlar işini görene kadar arkadaşlık yapıyor maalesef


avatar is back
(31.08.19)
ben daha yardımcı olmazdım. insan nezakaten de olsa teşekkür eder hediyeyi bi kenara bıraktım


beklentin çok değil, insanlar nankör.


tabirimekruh
(31.08.19)
yeri gelince göm lafı geç. yaptığı şerefsizlik.


bahoho
(31.08.19)
Görüştüğünüz zaman "ulan sen de tam hayvanmışsın" gibisinden bir iki tokat salla.


iletişimi de kes bence. görgüsüzün tekiymiş.


anais
(31.08.19)
Ayıp etmiş


basond
(31.08.19)
İyilik yap denize at. Sen insanlığını yapmışsın. Ben olsam tüm samimiyetimi keserim kötü olan yine ben olacağımı bilsemde.


benbirbenibulup
(31.08.19)
(3)

Whatsapp yedekleme

Arkadaşlar iclouda sohbet yedeklemeye çalışıyorum fakat asal olmuyor. Icloud drive ve icloudda whatsapp yedeklemesi açık. Hafıza ikisinde de yeterince var. Sorun ne olabilir ? Whatsappta son yedek salı günü alınmış gözüküyor fakat iclouda girince böyle bir yedek yok. İcloud driveda 21.1 gblık tam s
Arkadaşlar iclouda sohbet yedeklemeye çalışıyorum fakat asal olmuyor. Icloud drive ve icloudda whatsapp yedeklemesi açık. Hafıza ikisinde de yeterince var. Sorun ne olabilir ? Whatsappta son yedek salı günü alınmış gözüküyor fakat iclouda girince böyle bir yedek yok. İcloud driveda 21.1 gblık tam sohbet kadar bir yedek mevcut ama icloudda yok. Şimdi noldu nedir bu ? Anlayan bi el atsın yeni tele geçemedim 15 gündür sohbetleri yedekleyemedğim için.
Esinsin
(22.08.19)
whatsapp yedegi sifrelidir. icloud'a girip gorup okuyabilecegin bir sey degildir.

whatsapp icerisinde yedekler'de son yedekleme gorunuyorsa alinmistir. yeni iphone'u kurarken apple kimligi ile giris yapinca icloud'dan cekecek.


supergirl
(22.08.19)
Bahsettiğim şey girip görüp okumak değil. İcloudda hangi uygulamanın kaç gb yer kapladığı gözüküyor örneğin whatsapp yedeğini alırsan 10 gb bir yedek gözüküyor ama benim burada sadece 300 mb whatsapp yedeği gözüküyor @supergirl


Esinsin
(22.08.19)
Whatsapp yedegi cok buyuk olmaz videolari dahil etmiyorsan.

dedigim gibi son yedekleme: bugun ise endiseye gerek yok.


supergirl
(22.08.19)
(2)

Kilom eski kilom değil

Evet arkadaşlar. Kilom eskiden 61 di sonra 51 e indim uzun süre 51 kg idim şuan 59 um fakat görenler eskisi kadar yani 61 olduğum zamanlar kadar kilolu olmadığımı söylüyorlar. 61 ken 38-40 beden giyiyordum. Şuan 34-36 yine oluyor. Bu arada spor yapmıştım 51 e inerken fakat 59 a çıkarken asla spor ya
Evet arkadaşlar. Kilom eskiden 61 di sonra 51 e indim uzun süre 51 kg idim şuan 59 um fakat görenler eskisi kadar yani 61 olduğum zamanlar kadar kilolu olmadığımı söylüyorlar. 61 ken 38-40 beden giyiyordum. Şuan 34-36 yine oluyor. Bu arada spor yapmıştım 51 e inerken fakat 59 a çıkarken asla spor yapmadım bıraktıktan sonra aldım bu kiloyu. Sizce bu fark neden kaynaklanıyor ?
Esinsin
(20.08.19)
61 iken yağ oranınız farklıydı, şimdi daha farklıdır. Kas artmıştır yağ azalmıştır.


John Bloor
(20.08.19)
Kas kütleniz artmış. 1 kg kas ile 1 kilo yağın kapladığı hacimlere bakarsanız daha net anlarsınız.


mor.inek
(20.08.19)
(14)

Abartıyor muyum ?

Dün bir arkadaşım evime gelecekti sonrasında da dışarı gezmeye çıkacaktık. Ben dışarıdaydım arkadaşım yazdı hazırım seni bekliyorum gelince haber ver diye. Tamam dedim. Geldim haber verdim o esnada çevrimiçiydi whatsappta ki zaten geleceğim saati biliyordu 2 sokak öteden geliyordum ve yola çıktığım
Dün bir arkadaşım evime gelecekti sonrasında da dışarı gezmeye çıkacaktık. Ben dışarıdaydım arkadaşım yazdı hazırım seni bekliyorum gelince haber ver diye. Tamam dedim. Geldim haber verdim o esnada çevrimiçiydi whatsappta ki zaten geleceğim saati biliyordu 2 sokak öteden geliyordum ve yola çıktığım an çıktım yazdım o da bunu gördü zaten tamam dedi. Neyse sonrasında tam 1.30 saat telefonu meşguldu evde bekledim sonuç olarak tamam ama insan bir haber vermez mi ? Telefonla konuştuğu esnada konuştuğu kişiye 1 dk arkadaşım bekliyordu en azından haber vereyim denmez mi ? Öylee bekledim sonra hiçbir şey olmamış gibi geldi ben de tüm gün surat astım çünkü modum düştü. Niye boylesin dedi anlattim ben de yaptigin hoşuma gitmedi diye. Diyor ki benim hayatım böyle bir telefon gelir annem çağırır giderim napiyim diyor ama olay o değil olay haber vermemen dedim iyi o zaman bir daha görüşme benimle dedi saçma sapan. İkimiz de kadın +27-28 yaşlarındayız. Ben mi abarttım siz sinir olmaz mıydınız ?
Esinsin
(15.08.19)
Onun sorumsuzluğu. Senin abartın değil. Bu zamana kadar böyle alışmış görgüsüz biri :))


Az bile yapmışsın görüşme bence de


üğpoıuy
(15.08.19)
buluşma saatine uymayan kişide zerre saygı kavramı yoktur. s.tret gitsin.


"benim hayatım bu bir telefon gelir..." cümlesinden sonra jeff bezos falan konuşuyor, yatırımlarım ve satış bilgileriyle alakalı haftalık raporlarım geliyor diyecek zannettim. annem çağırır giderim telefon gelir konuşurum ne yahu? böyle avel tipleri nerde buluyorsunuz? senin de hataların var. 1.5 saat sonunda seni aradığında müsait değilim görüşürüz deyip kapatman gerekir. bir daha da arama sorma zaten


avatar is back
(15.08.19)
Terbiyesizlik tamamen, sen haklisin. Yani insan bi numaradan ozur diler en azindan, bu kadar piskinlik olmaz. Ben hayatimdan cok boyle insan cikardim, bu tip salaklari cikaracaksin ki o bosuna harcadigin 1.5 saat ile yeni, iyi kalpli bir arkadas bulasin.


beriberi
(15.08.19)
Sen %100 haklısın. Bi daha görüşme o aptalla


Delay Fuze
(15.08.19)
Net terbiyesizlik yaptigi.
Ben olsam bir daha asla görüsmem.


chitosan
(15.08.19)
Ben olsam ben de görüşmem , üste çıkmaya çalışıp trip atması da ekstra saygısızlık.


Abartmıyorsun. Sen de bundan sonra çok önemseme.


tenkc
(15.08.19)
Arkadaşın aşırı sıradan hayatını neden bir şova dönüştürmek istemiş anlamadım. "telefon gelir annem çağırır" nedir ya?

Abartmıyorsun
encrypted-tbn0.gstatic.com


Zerre abartmiyorsun, ayip denen bir sey var. Bir de ozru kabahatinden betermis. Cehenneme kadar yolu var, gorusmeye gerek yok zaten.
27 yasina kadar hic mi medeniyet ogrenmez insan.


stavro
(15.08.19)
Kendini fazlasıyla mühimseyen insanlardan biri. Abartmıyorsun kesnlikle


eylul
(15.08.19)
ahahahaha
kafalara gel "benim hayatım böyle, bir telefon gelir annem çağırır giderim"
bana sanki MI6'te james bond olarak kadro almış da bir telefona kaybolurmuş. la bi git :))

haklısın ablası sen


teritori
(15.08.19)
Öfff bu ne be.
Böyle insanları hayatlarınızda tutmayın artık.
O telefonları çalmaz olsun da akılları başlarına gelsin.

Haklısın ve lütfen görüşme bu insanla bir daha.


mutekebbir
(15.08.19)
(1)

Pasaport kaydı silinen telefon

Pasaport kaydı silinen telefonun verilerine ulaşılabiliyor mu ? Yani tamam telefonla görüşme yapılamıyor fakat içindeki fotolara vs ulaşma imkanı oluyor mu ?
Pasaport kaydı silinen telefonun verilerine ulaşılabiliyor mu ? Yani tamam telefonla görüşme yapılamıyor fakat içindeki fotolara vs ulaşma imkanı oluyor mu ?
Esinsin
(08.08.19)
pasaport kaydı olmayınca sadece hattınızı kullanamıyorsunuz, onun dışında telefonun her şeyini kullanabilirsiniz.


shadowfollower
(08.08.19)
(3)

Yemek tarifi (beğendi-camembert)

Selamlar gurmelerBeğendi için kaşar peyniri yerine camembert peyniri kullanılabilir mi ?
Selamlar gurmeler

Beğendi için kaşar peyniri yerine camembert peyniri kullanılabilir mi ?
Esinsin
(31.07.19)
Eğer baharatlı ve olgunlastirmamissa neden olmasin.


tabasco
(31.07.19)
Bahatatsiz olacaktı mobildeyim duzeltemiyorum


tabasco
(31.07.19)
camembert ve brie sarapla yi gider ama kasar yeriine yoksa kullan madem, sorun olmaz


exlibris
(31.07.19)
(6)

Sıkılmadan, dağılmadan ders çalışma

Evet sıkılmadan dağılmadan maksimum kaç dk ders çalışabiliyorsunuz ? Kastım üniversite sınavlarına hazırlık filan değil. Üniversitedeki sınavlara hazırlık. Ben çok çabuk dağılıyorum ara verme ihtiyacı hissediyorum ve konular yetişmiyor. Pomodoro tekniği vs uyguladım işe yaramıyor yine sıkılıyorum.Ne
Evet sıkılmadan dağılmadan maksimum kaç dk ders çalışabiliyorsunuz ? Kastım üniversite sınavlarına hazırlık filan değil. Üniversitedeki sınavlara hazırlık. Ben çok çabuk dağılıyorum ara verme ihtiyacı hissediyorum ve konular yetişmiyor. Pomodoro tekniği vs uyguladım işe yaramıyor yine sıkılıyorum.
Ne önerirsiniz ?
Esinsin
(27.07.19)
biz arkadaşımla birbirimize hesap veriyoruz. küçük boyutlu motivasyon grubu gibi bi şey olduk. "niye yapmıyosun bakiim hıı" diye birbirimizi darlamıyoruz tabii ama "bugün şunu yaptım" diye birine yazmak zorunda hissetmek itici bi güç oluyor.


pide
(27.07.19)
Üniversite sınavına bu kadar erken hazırlanmaya gerek yok, ortalama 3 ay kala başlasan bile yeter.


Psycho Mantis
(27.07.19)
toplamda 2 saati geçmeyecek molalarla, sabah 8, akşam 8 çalışabiliyoruz. gerçi ders çalışmıyoruz biz, makale yazmak vs ama sonuçta aynı şey sayılır. iki kişiyiz, yan yana oturuyoruz. biri başka bişeyle uğraştığı anda, diğeri zebani gibi dikiliyor başına. tabi bu her gün olacak bir şey değil, haftanın bir günü biraz daha relax yapıyoruz. o gün mola süresi artıyor ya da hiç çalışılmıyor, ne kadar yorgun olduğumuza ya da elimizdeki işi bitirip bitirmediğimize bağlı.

işin sırrı sizi motive edecek bir sebep bulmak, sizin için bu erasmus olur, okulu 3 yılda bitirmek olur, bölüm birincisi olmak olur. benim lisede kafasına vura vura bile ders çalıştıramadığım yeğenim, şimdi "okulu 3 yılda bitirip yurt dışına gidicem, kurtulcam bu memleketten" diye diye öyle bir gaza geldi ki, biz artık yeter ders çalışma diyoruz çocuğa. yazın dil çalışıyor, okulun açıldığı gün, bir önceki senenin notlarını toplayıp vizelere çalışmaya başlıyor.

ikinci sır da bütün uyaranları ortadan kaldırmak. mesela internet bağlantısı olmasın, telefon olmasın yanınızda. sıkıldığınız zaman sizi oyalayacak, aklınızın elinizin kayacağı bir şey olmasın sağda solda. yoksa 5 dakka internete gireyim diyip arifin manchester'a attığı golü aramaya başlıyor insan. ara verdiğinizde size keyif veren bir şey olmazsa, verdiğiniz ara da çabuk bitiyor ister istemez. gerekirse kütüphaneye gidin. sadece yemek ve kahve molası için kalkın. hatta yanınıza meyve, termosla kahve, sandiviç falan alın. iyi çalıştım dediğiniz zaman, onlarla kendinizi şımartın. çok sıkılırsanız raflar arasında bir tur atın, bacaklarınızı esnetin. çalışan insanları görmek sizi de gaza getirebilir.

bir de akşam iyi dinlenin. kafa çok yorulsa bile, vücut yorulmayınca uyku kalitesi düşük oluyor. bu yüzden günü bitirirken spor yapın ki, hem kafanız dinlensin hem vücut yorulsun, akşam uykunuzu iyi alın. okulun mutlaka bir spor kompleksi vardır. erken yatın erken kalkın, günü iyi planlayın. en verimli çalıştığınız saatleri belirleyip ona göre çalışma programınızı düzenleyin.

ps: bütün molamı yedin allahsız duyuru.


halanne
(27.07.19)
6 dk 13 sn


glide
(27.07.19)
pidenin yazdığını görünce yazayım dedim. ben de birkaç haftadır motivation/accountability buddy bulma sitelerinde cirit atıyorum ama ücretsiz olanlarda hiç kimse denk gelmedi. burdan düşünen olur mu? Ben de Üni öğrencisiyim ve okuduğum dili geliştirmek için günlük çalışmam lazım. yazın başından beri bir şeyler yapsam da hiç düzenim yok. hesap verme arkadaşı olmak isteyen varsa beklerim. tg kurarız kimse kimsenin özel hayatını sorgulamadan yürütürüz hatta.

Onun dışında flip study app kullanıyorum.


windows95
(27.07.19)
odaklandıktan sonra sorun olmuyor. sıkılıyorsan istediğin kadar moda da versen sonra adapte olamıyorusn.


koela
(27.07.19)
(1)

Kadın hastalıkları ve doğum doktoru

Daha önce de sormuştum ama duyuruyu sildiğim için bulamadım. Bir arkadaş lgbti dostu doktorlar listesi filan atmıştı. Mümkünse aynı dosyayı tekrar atabilecek biri var mı ? Biri de sanki bağcılar medicine hastanesinde bir doktor önermişti. Sürekli gideceğim için uygun fiyatlı olması önemli maks 300 t
Daha önce de sormuştum ama duyuruyu sildiğim için bulamadım. Bir arkadaş lgbti dostu doktorlar listesi filan atmıştı. Mümkünse aynı dosyayı tekrar atabilecek biri var mı ? Biri de sanki bağcılar medicine hastanesinde bir doktor önermişti. Sürekli gideceğim için uygun fiyatlı olması önemli maks 300 tlye kadar doktoe önerilerinizi yine bekliyorum.
Esinsin
(07.07.19)
Mesaj atıyorum.


kaset
(07.07.19)
(5)

Kan tahlili yorumlamaca

MerhabaReferans değer aralığı 0-34 olan bir testin sonucu nasıl <5 çıkar ? Yanlışlık mı var ? Yoksa bu ne demek oluyor. Referans aralığı 0 dan başlıyorsa <0 denmez mi daha küçük bir değer çıktıysa ? Buradan ne anlamalıyız ?
Merhaba
Referans değer aralığı 0-34 olan bir testin sonucu nasıl <5 çıkar ? Yanlışlık mı var ? Yoksa bu ne demek oluyor. Referans aralığı 0 dan başlıyorsa <0 denmez mi daha küçük bir değer çıktıysa ? Buradan ne anlamalıyız ?
Esinsin
(23.06.19)
bu değer 5'ten az iken makine anlamlı bir ölçüm yapamıyormuş, "olsa olsa en fazla 5" demek istiyor. 5'i geçse ölçebilecekmiş.

konuyla ilgili hiç bir bilgim yok ama tahminim bu.


celeron 300a
(23.06.19)
@celebron 300a o zaman referans aralığının da 5 ile başlaması gerekmez mi ?


Esinsin
(23.06.19)
hayır, o zaman "5'ten az olmamalı" demiş olursun. 0-34 ref aralığı "hiç olmayabilir, olursa da 34'ten az olmalı" diyor.

belki başka bir makine, daha kaliteli bir makine, 5'ten az iken ölçebilip oraya "<5" yerine "3" diye yazacaktı.


celeron 300a
(23.06.19)
testi devlette yaptırdıysanız sonuçlara pek güvenmeyin. devlet, kan testi başına bazen 1 liradan az para ödüyor, makineleri çok eski ve kalibrasyon ayarları çoğu zaman bozuk oluyor. eğer değerlerde hassasiyet önemliyse referans, hipokrat, biruni gibi laboratuvarlarda yaptıracaksınız.
benim için hassas olan değerler var, asla devlette ölçtürmem.

<5 değerinde bir sıkıntı yok. bu değerin referans aralığı 5<x<34 olsaydı, o zaman sizde eksikliği söz konusu olurdu. doktor onu değerlendirir, merak etmeyin. bu şekilde yazılası normal.


@konusma ben konusuyorum daha bitirmedim özel hastane fakat dış laboratuvarda yapıldı. Hangisinde yaptırdklarını bilmiyorum o sebeple.


Esinsin
(23.06.19)
(10)

Yanlış mı yaptım ? (Karakol-avukat)

Bir dava için avukata vekalet verdim. Bundan 1-2 hafta sonra karakoldan aradığını söyleyen bir adam aradı fakat dolandırıcıdır diye telefonu yüzüne kapadım hiç dinlemeden. Sonradan aklıma geldi bu davayla ilgili karakoldan arama ihtimalleri var mı ? Dava konusu internetten tacizdi. Sahte hesapla adr
Bir dava için avukata vekalet verdim. Bundan 1-2 hafta sonra karakoldan aradığını söyleyen bir adam aradı fakat dolandırıcıdır diye telefonu yüzüne kapadım hiç dinlemeden. Sonradan aklıma geldi bu davayla ilgili karakoldan arama ihtimalleri var mı ? Dava konusu internetten tacizdi. Sahte hesapla adresimi va söyleyip cinsel içerikli mesajlar alıyordum. Sonra davadan da ses çıkmadı. O yüzden şüphede kaldım ya davayla ilgili aradılarsa ben de teli kapattıysam adamların yüzüne diye.
Esinsin
(19.05.19)
tanıtmadı mı kendini siber şb.de bilmem kim diye?


natallica
(19.05.19)
Yanlış yapmışsın malesef, muhtemelen ifade için aramışlardır.


karsiyakaliyiz
(19.05.19)
avukatla görüşeydin keşke yada siber şubeyle yada savcıyla.tebligat yada celp geldi mi?


natallica
(19.05.19)
o halde haklısın dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek.takipte kalmakta fayda var.


natallica
(19.05.19)
@natallica yani şuan napabilirim bilmiyorum avukat da hiç sallamıyor 2 sene oldu ben vekalet vereli daha açılmış dava dahi gözükmüyor. Kendi hatam yüzünden engel mi oldum acaba diyw düşündüm de


Esinsin
(19.05.19)
e devlete baktınız mı, davanız ne aşamada?


halanne
(19.05.19)
telefona çıkmadın diye dava kapanmaz,ulaşılamadı diye ötelenmiş olabilir daha sonradan ulaşılabilir diye yada savcı görevsizlik vermiştir yada takipsizlik v.s. siber şubeden sorgulamakta fayda var.


natallica
(19.05.19)
olur mu öyle şey telefonu kapattı,dava bitti.dediğim gibi davacıya ulaşılamadı zaten ne kadardır da arayan soran yok diye sümen altı olmuştur o.üstelik kaç tane dosya vardır siberde takip gerektiren.gidin siber şb. şahsen takip edin dava dosya nosu vardır.emniyette adam yemiyorlar korkmayın teşkilattan.


natallica
(19.05.19)
rica ederim burdan da paylaşın en azından yol gösterici olur emsal teşkil eder.


natallica
(19.05.19)
Davayı avukat açamaz savcı açar. Bunu bilerek arayın.


photo85
(19.05.19)
(7)

Virüslü maile tıkladım

Uyku sersemi gelen maildeki pdf görünümlü linke tıkladım. Cihaz iphone. Neler çalınmış olabilir bu vesile ile neler yapılabilir ? Şimdi napmam gerekir cihazı resetleyemem çünkü yedek alabileceğim bir yer yok. Kameraya fotoğraflara vs ulaşım sağlayabilir mi ? Panik oldum help me
Uyku sersemi gelen maildeki pdf görünümlü linke tıkladım. Cihaz iphone. Neler çalınmış olabilir bu vesile ile neler yapılabilir ? Şimdi napmam gerekir cihazı resetleyemem çünkü yedek alabileceğim bir yer yok. Kameraya fotoğraflara vs ulaşım sağlayabilir mi ? Panik oldum help me
Esinsin
(08.04.19)
@Jesus Christ resetleyin telefonu diyor. Peki ben ne demişim? Resetleyemem.. başına böyle birşey gelen var mı maille virüs bulaşır mı ? Modum aşırı düştü şuan arkadaşlar birileri birşeyler yazsınn


Esinsin
(09.04.19)
fotoğraflarınız ifşa sitelerine yüklenmiştir bile. umarım yüzünüz gözükmüyordur.

geçmiş olsun.


mistikla
(09.04.19)
icloud'una ulaştılarsa zaten pek bi şansın kalmamıştır.
ulaşamadılarsa telefonunun internetini kes. en kısa sürede de yedekle.


barankovan
(09.04.19)
Yani telefondan işlem yapılan her bilgiye erişmiş olabilirler. Fotoğraflarınıza da erişmiş olabilirler. İhtimal var.

Yedekleyip sıfırlamalısınız bir şekilde insanlara kızmadan. Öbür türlü risk çok yüksek.


sen resetleyemem dediğin için sana özel çözüm geliştireceklerdi. mecbur resetleyeceksin.


Jesus Christ
(09.04.19)
Virüs olduğunu nerden anladın? Yinede nolur nolmaz bencede resetle mümkünse şifreleri değiştir


Topalordek
(09.04.19)
(4)

Bu neyin tanımı sizce ?

Kişilerin vücudu üzerinde cinsel davranışlarda bulunmak suretiyle cinsel dokunulmazlıklarını ihlal etmek. Cinsel tacizin tanımı mıdır ?
Kişilerin vücudu üzerinde cinsel davranışlarda bulunmak suretiyle cinsel dokunulmazlıklarını ihlal etmek.

Cinsel tacizin tanımı mıdır ?
Esinsin
(06.04.19)
Ben bu cümlenin tanımını soruyorum. Cinsel taciz nedir? Demiyorum. @un


Esinsin
(06.04.19)
cinsel saldırı tanımıdır.
ek: basit cinsel saldırı mı yoksa nitelikli cinsel saldırı mı olduğuna karar vermek için "cinsel davranışlar"ın ne düzeyde olduğunu açmak gerekir.
cinsel tacizin tanımı değildir.


ganbatte
(06.04.19)
nitelikli cinsel saldırı.


tabirimekruh
(06.04.19)
bildiğiin taciz bu.
evet, bence tanımıdır.


pangea
(06.04.19)
(3)

Falaadin

Bu uygulamadan olumsuz fal alan var mı ? Hep toz pembe fallar. Merak ettim inandığımdan değil de eğlencesine bakıyorum hep olumlu
Bu uygulamadan olumsuz fal alan var mı ? Hep toz pembe fallar. Merak ettim inandığımdan değil de eğlencesine bakıyorum hep olumlu
Esinsin
(03.03.19)
olumsuz var nerede var ki orada olsun. ben hiç 3 vakte kadar anan ya da bacın ölecek diyen bir falcı görmedim.


Jux
(03.03.19)
en fazla olumsuz yazdığı şey: "bu aralar işlerinizde yoğunluk olabilir, sizin arkanızdan işler çeviren birileri var"


dieselsingle2
(04.03.19)
Ben çevirisini yaptım, hep aynı yorumlar:)


(5)

İşlerini kendin halletmeye çalışmak

Evet arkadaşlar ben genel olarak böyleyim. Örneğin birine bir işim düştüğü zaman bu işi parayla yaptırsam bile ona uyan zamanda yaptırırım. Ya bana şu tarih uymuyor sen benim işimi şu tarihte hallet diyemem hep kendimi ona göre ayarlarım. Örneğin şuan kontrolunde olduğum bir prof doktor var adamın m
Evet arkadaşlar ben genel olarak böyleyim.
Örneğin birine bir işim düştüğü zaman bu işi parayla yaptırsam bile ona uyan zamanda yaptırırım. Ya bana şu tarih uymuyor sen benim işimi şu tarihte hallet diyemem hep kendimi ona göre ayarlarım. Örneğin şuan kontrolunde olduğum bir prof doktor var adamın müsait günleri belli bana uymuyordu aslında ama kendisini hiç rahatsız etmeden günümü ben ona uydurdum benim için olması gereken de bu. Yanımda arkadaşım vardı profla konuşurken diyor ki niye öyle yaptın söyleseydin ya işim var diye o sana uysaydı diyor, o kadar para veriyorsun diyor. Benim düşüncem de şey adam koskoca prof neden o bana uysun ben ona uyayım sonuç olarak ölümcül bir durum yok. Genel olarak tavrım budur benim için birşey hayırsa hayırdır asla o kişiye gidip şöyle yapsak böyle yapsak olur mu diye ısrar etmem ama çevremde bu çok var. Örneğin banka bankamatiğinden belirli limit üstü para çekilmiyor. Arkadaşım diyor ki ara bankayı konuş böyle iş mi olur senin paran sonuçta diyor. Diyorum cahil cahil konuşma kural buysa budur ötesi yoktur. Yani sınırları zorlamayı asla sevmiyorum, zorlayanları da sevmiyorum. Sizde durumlar nedir ? Ben saf mıyım acaba ?
Esinsin
(16.01.19)
şimdi 2 örnek birbirinden çok farklı. kendi doktorumdan yola çıkarak kaliteli bir profun zamanının çok çok kısıtlı olduğunu biliyorum. yani söylediği bir tarih bana uymuyorsa en iyi ihtimalle ona uygun diğer tarihlerden birini seçmem gerekir çünkü adamın hakikaten boş vakti yok. fakat banka olayı saflık evet. arkadaşın haklı para senin paran. bir çok bankada mobil uygulamadan bile 2 dk içerisinde kolayca artırabildiğin bir şey o limit ve ihtiyacın olmasına rağmen bunu yapmıyorsan bu normal değil. gereksiz bir kabulleniş.


nrmnm
(16.01.19)
en azindan bir kere teklif edebilirsin. "hocam o tarihte isim var, bu tarih uygun mudur?" diye. ha yine yok derse ustelemezsin. (usteleyip, kendini dunyanin merkezi sananlari ben de sevmem.)

banka konusunda da yine ayni sekilde. musteri hizmetlerini arayip meramini anlat memnuniyetle yardimci olacaklardir. kurallar o kadar da uzerine dusunulerek konulmus seyler degiller.

bati ulkelerinden birinde yasasaydin cok zorluk cekmezdin bu tarzinla ama turkiye'de islerini cok zor yurutursun. allah muhafaza devlet dairesine falan isin duserse 1 saatlik isi 2 ayda bitiremezsin.


brkylmz
(16.01.19)
ben de sizin gibiyim


çatışmadan bu kadar kaçarsanız çok fazla fırsat kaçıracaksınız bu hayatta. sizin buradaki sorununuz denememek, denemeyi aklınıza bile getirmemek. kendi kendinizi eziyorsunuz, halbuki profösörden uygun bir dille meşgul olduğunuzu anlatıp uymasını isteseniz belki de istediğiniz gibi olacaktı. belki de olmayacaktı ama diyelim yüzde 40 bir oran yakaladınız tüm bu çatışmalı durumlar için, hayat sizin için yüzde 40 sizin planladığınıza daha yakın bir seyirde ilerleyecek idi.
siz kendinizi düşünmezseniz kimse sizi düşünmeyecek, ben böyleyim diye kendinizi sınırlarsanız diğer insanların kendi sınırlarını size dayatmasını daha çok yazarsınız buralara.


montreal
(16.01.19)
Ben de senin gibiyim.
Herkesin normali kendine. Ben de mesela asiri israrci olan insanlardan hic hoslanmam.


chitosan
(16.01.19)
(8)

Özel sağlık sigortası

Herkese iyi yıllarÖzel sağlık sigortası yaptırmak istesem mevcut hastalıklarım kapsam dışı mı kalacak ? Evetse bunu nasıl tespit edecekler. Devlet hastahanelerinden hiç tanı almadım. Hep özel muaynehanelerdeki doktorlara gittim. Nasıl ve nereden öğrenebilirler ? Mevcut hastalıkları ve onların ilerid
Herkese iyi yıllar
Özel sağlık sigortası yaptırmak istesem mevcut hastalıklarım kapsam dışı mı kalacak ? Evetse bunu nasıl tespit edecekler. Devlet hastahanelerinden hiç tanı almadım. Hep özel muaynehanelerdeki doktorlara gittim. Nasıl ve nereden öğrenebilirler ? Mevcut hastalıkları ve onların ileride neden olacağı hastalıkları kapsamayacaksa yaptırmayacağım da aydınlatmanıza ihtiyacım var.
Esinsin
(31.12.18)
Senin beyaninla ogreniyorlar genelde. Doktora sikayetim 3-4 aydir devam ediyor dedigin an da kapsam disina cikariyorlar.


goodman
(31.12.18)
ozel hastane kayitlarina da ulasabiliyorlar. onay icin sorgulama yapildiginda gecmiste mudahale edilmis ve kapsamdisi olmaya musait hastaliklarini police disina aliyorlar hemen. sana da soyleniyor bunu sigorta karsilamadi diye.


in vino veritas
(31.12.18)
@in vino veritas özel hastahane de değil özel muaynehane. Onları da görebiliyorlar mı ?


Esinsin
(31.12.18)
evet saglik kayitlari epey gecmise donuk taranabiliyor. sigorta islemi oncesinde su su durumunuzu kapsamdisi yaptik diye soyluyorlar ve policede de belirtiyorlar zaten. tabi oyle grip mrip degil ama misal benim skolyoz sigortalama oncesi check up esnasinda fark edilmisti ve aninda kapsamdisi birakildi.


in vino veritas
(31.12.18)
Bir tanidigim 45 yasindaki adam beyin kanamasi gecirdi. Ozel saglik sigortasi odemedi. Nedeni bebeklikten kalma bir durummus. Eski hastaliga girermis.


twelfth
(01.01.19)
@in vino veritas neleri kapsam dışı bıraktığını sigortayı yapmadan öğrenebiliyoruz değil mi ? Ben bu özel doktorların kayıtlarına ulaşabildiklerini bilmiyordum.


Esinsin
(01.01.19)
bildigim kadariyla evet, yine de sigortacidan da fikir almak daha dogru olacaktir ben sadece deneyimlere dayanarak konusuyorum.


in vino veritas
(01.01.19)
Eğer daha önce özel sağlık Sigortan yok ise tespit edemezler. Senin beyanını dikkate alırlar. Yazma, sigorta şirketlerinden zengin değil kimse. Ayrıca poliçen yeni başlayacağı için doktora gittiğinde şikayetini sigortalılık tarihinden öncesine aitse yeni gibi söyle. Bazı doktorlar düzeltiyor ama bazıları kıllık yapabilir.

Not: Tüm giriş çıkış ödeme işlemleriyle ilgilenen biri.


(6)

Ekran süresi

Arkadaşlar iphone kullanıcısıyım. Yeni gelen ekran süresi özelliğiyle beraber günün 8-9 saatini telefonda geçirdiğimi gördüm. Bu durumdan aşırı rahatsızım. Ne yapmam lazım nasıl bırakabilirim telefonu elimden ? Eleştiri değil çözüm arıyorum. Gün içinde tv izlemiyorum, bilgisayarım da yok. Yani haber
Arkadaşlar iphone kullanıcısıyım. Yeni gelen ekran süresi özelliğiyle beraber günün 8-9 saatini telefonda geçirdiğimi gördüm. Bu durumdan aşırı rahatsızım. Ne yapmam lazım nasıl bırakabilirim telefonu elimden ? Eleştiri değil çözüm arıyorum. Gün içinde tv izlemiyorum, bilgisayarım da yok. Yani haberleri vs telefondan okuyorum. Sizin ekran süreniz kaç saat baktınız mı hiç ? Tekrar söylüyorum eleştiri değil ÇÖZÜM istiyorum.
Esinsin
(21.12.18)
Ayfonun ekran süresi kısmında bunu sınırlamanı sağlayacak ayarlar mevcut.


Delay Fuze
(22.12.18)
son 7 gün ortalamam 1 saat 54 dk. amma velakin bilgisayarda geçirdiğim vakit senin telefonda geçirdiğinden fazladır. kendime sadece instagram için günlük 20 dk sınır koydum. onu da doldurmuyorum bile 3-5 gündür.


washe
(22.12.18)
kitap okumak, ev işleriyle uğraşmak, puzzle yapmak, çarşıya çıkıp gezmek vs. bunlar telefondan uzak tutar.


koseli cember
(22.12.18)
@Delay Fuze o çare değil ki onu aşabiliyorsun. Kontrol edebilsem zaten kendiliğinden bırakırım


Esinsin
(22.12.18)
@koseli cember bunları da yapıyorum.. yani 8 saat telefon 8 saat uyku 8 saat bu saydıkların oluyor gün içinde


Esinsin
(22.12.18)
Kontrol edemiyosan tek bi çare var. Akıllı telefon kullanmamak. Biri gelip sana zorla yaptıramaz ki bunları


Delay Fuze
(22.12.18)
(4)

Sınav stresi mi ne bu ?

12 tane dersim var. Hepsi ana ders. Sınavlara 1 ay kaldı. Odaklanıp ders çalışamıyorum. Çalışamadıkça stres oluyorum. Gece uyanıp uyuyamıyorum. Ellerim titriyor. 1 dersten bile kalmamam gerek. Allah aşkına birşeyler önerin. Aynı durumda olan şunu yap iyi gelir diyenler bekliyorum.
12 tane dersim var. Hepsi ana ders. Sınavlara 1 ay kaldı. Odaklanıp ders çalışamıyorum. Çalışamadıkça stres oluyorum. Gece uyanıp uyuyamıyorum. Ellerim titriyor. 1 dersten bile kalmamam gerek. Allah aşkına birşeyler önerin. Aynı durumda olan şunu yap iyi gelir diyenler bekliyorum.
Esinsin
(15.11.18)
Plan yaparsan iyi gelir bence. Bu tip durumlarda ben kolaydan zora doğru siralar once kolaylari aradan cikarirdim. Ana ders de olsa mutlaka arada farklar oluyor zorluk acisindan


gizemli dede
(15.11.18)
Program yap, ama imkansız programlar değil. Uygulanabilir olsun. Ben genelde çalışma ortamımı öncesinde güzelce düzenlerim. Telefon, bilgisayar gibi uyaranları uzağa koyarım. Sabah erken saatlerde çalışmaya başlamak daha verimli geliyor bana. Sabah 8'de mesela dersin başında olup, kesintisiz 2-3 saat çalışmak gibi. Sonrasında 1 saat tatil veriyorum. Sonra yine aynı döngü. Strese sokma kendisi daha 1 ayın varmış, yetiştirirsin.


elikası
(15.11.18)
Pomodoro tekniğini kullanarak ufak ufak çalışmaya başlayabilirsiniz. 12 dersten de AA almak zor olsa da kredisi en yüksek derslere asılıp max puanla işi çözebilirsiniz.


ovungec zeus
(15.11.18)
son 2 sene sizinle birebir aynı koşulları yaşadım. hatta benim stajlar kesilmezdi her sınav haftası 13.30-17.30 arası hasta bakardım. tüm sınavlarımız 5 günde içinde yapılırdı mesela. bir günde peş peşe 3 sınava girdiğimi bilirim ben. sonuç hepsini geçtim. oluyor yani yapılmaz değil. zaten bir yerden sonra göt korkusu öyle bir raddeye ulaşıyor ki, siz istemeseniz de ders çalışıyorsunuz.


neverlose
(15.11.18)
(10)

Türk insanının sınırları zorlaması

size de denk geliyor mu ? mesela saatli bir program oluyor. 20.00 dan sonra kimse içeri alınmayacaktır deniyor. saat 20.30 da gelip yetkilileri arayıp içeri girebileceğini düşünen tipler filan. geçen sınav olayındaki abi de böyleydi ama günlük hayatta da çok fazla değiller mi ? kurallara fazlasıyla
size de denk geliyor mu ? mesela saatli bir program oluyor. 20.00 dan sonra kimse içeri alınmayacaktır deniyor. saat 20.30 da gelip yetkilileri arayıp içeri girebileceğini düşünen tipler filan. geçen sınav olayındaki abi de böyleydi ama günlük hayatta da çok fazla değiller mi ? kurallara fazlasıyla uyan biri olarak bu tarz insanlara işim düştüğünde aşırı geriliyorum çünkü sürekli olmayacak şeyleri isteme zorlama durumu oluyor.
Esinsin
(12.11.18)
Adam kayırma her yerde olursa ben şunun emmioğluyum, şunu tanıyorum gibi saçma sapan kişiler tabii ki çıkar.


zxcd
(12.11.18)
Bir de herkesin kendini ayrıcalıklı görme, kuralların başkası için olduğunu düşünme, sürekli ayrıcalık isteme durumu var.

(bkz: hiç mi yok)
(bkz: bize de mi menü)

Gözlemlediğim kadarıyla sadece Türklere has değil ama Barı Avrupa'da pek görülmüyor bu davranışlar.


crown
(12.11.18)
ibrahim abi olayı gibi. birini tanıyan, az bir parası olan dünyanın sahibiyim modunda takılıyor.


rhan
(12.11.18)
halkımız çocuk gibi. beyin gelişimi tam olarak tamamlanmamış ve şımarık. min. yüzde 50.


Şansını deniyor. Sen 9.01’de gidersin almazlar nüfuzlu birininki 10’da gelir alırlar. Sen şansını denemediğinle kalırsın. Sorsaydın derler.


Lim5
(12.11.18)
Ovvv sen ne diyosun. Neler nelerle karşılaşıyorum


Delay Fuze
(12.11.18)
Su an ulke bu sekilde isliyor, boyle davranmazsan sen magdur olursun.
otopark dolu yaziyorsa tabelaya tekmeyi koyuyorum icerde bos yer oluyor. Park yasaksa cekicinin cekemeyecegi sekilde birakiyorum. Evrak teslimi bugun diyorlarsa ertesi gun goturuyorum, tuvturk icin randevu almayip bize de mi yok diyorum.

Mesela 90larda boyle degildi, milyon tane sinava girdim hicbirine gec kalan itiraz etmedi, zaten gec kalan da olmazdi.


acemi
(12.11.18)
İşin ilginç tarafı sınırların zorlandığı yer de bir üst birime karşı sınırı zorluyor. Sen bir evrak teslim edeceksin diyelim zamanında versen de verdiğin yer üst birime geç veriyor.


gölgede aynı
(12.11.18)
o sınırlar zorlanınca insanlar emeline bir şekilde ulaşıyor çünkü. ben kurala tabi olurken bir başkası sınırları zorlayıp kuralı kendisi için esnetebiliyorsa ben kendimi enayi gibi hissederim.


tamamen kural tanimazlik. kirmizi isikta karsiya gecme, vergi kacirma, herhangi bir yere giris cikis saatine dikkat etmeme, toplantiya zamaninda baslamama, toplantiyi zamaninda bitirmeme vs vs. hepsi ayni. kucuklukten ititaberen herseyin kolayina kacmaya alistirilan, hep taviz gosterilen cocuklar(turkiyenin %95+) buyuyunce boyle oluyor iste. yeni olan birsey degil bu. en az 40-50 yildir boyle. gerisini yasim ve okuduklarim yetmedigi icin bilmiyorum ama muhtemelen eskiden de boyleydi.


crucio
(12.11.18)
(30)

aylık giyim alışverişiniz ne kadar tutuyor ?

Her ay alışveriş yapıyor musunuz ? giyim alışverişiniz aylık ne kadar tutuyor ? cinsiyet belirterek yazarsanız sevinirim. mesela her ay 2000 tl lik alışveriş normal mi ?
Her ay alışveriş yapıyor musunuz ? giyim alışverişiniz aylık ne kadar tutuyor ? cinsiyet belirterek yazarsanız sevinirim. mesela her ay 2000 tl lik alışveriş normal mi ?
Esinsin
(05.11.18)
10 alıyosan normal
5 alıyosan eh
3 alıyosan normal değil

herkesin standardı farklı.


elorelia
(05.11.18)
bu konu o kadar subjektif ki, gelir seviyesi, meslek, yaş, cinsiyet gibi birden çok etken var. mesela hangi mesleği icra eden biri için 2000 tl ? bana göre normal değil, eminim burada o para ile ev geçindiren insanlar vardır. o yüzden hangi cinsiyet, yaş ve meslek için bunu harcamak normal onu sorabilirsiniz.
-ben her ay alışveriş yapmıyorum, daha ayın başındayız ancak bu ay yaptığım harcama 400 tl ve bu ay bunun üstüne çıkmak istemiyorum.


Valla normal değil bence. Ben yılda bir ya da iki kere falan yapıyorum genelde. O da ihtiyaçlara göre değişiyor.


Bu tur sorularda belirtilmedigi surece orta sinif icin konuşulduğunu varsayariz.
2k aylik giyim harcamasi normal falan degil orta sinif icin. Cok fazla.


stavro
(05.11.18)
erkeğim. yılda 2000 tl'yi anca buluyordur. tebrikler, alışveriş bağımlısısın.


sir gawain
(05.11.18)
ayda ortalama 100tl giyim alışverişi yapıyorumdur.


Tüketim çılgınlığı


pastörizesüt
(05.11.18)
Normal degil.
Ben ihtiyacim olmadikca alisveris yapmiyorum.


chitosan
(05.11.18)
10 aliyorsan normal falan degil bu arada. 10bin alan biri icin 2bin aylik giyim masrafi cok cilgin bir rakam. Cok cok fazla. 10 alan adam giyime 2 vermeye kalkarsa ac kalir.
5 alan icin hic konusmuyorum bile.


stavro
(05.11.18)
normal degil. eger bu sizseniz, paraniza ve emeginize yazik. gercekten bu kadar alisveris yapiyorsaniz muhtemelen onumuzdeki bes yil hicbir sey almasaniz da yetecek kadar kiyafetiniz vardir. eger isiniz ust duzey yoneticilik degilse ve geliriniz 15000 civari degilse elbette. ben 10-000 alanin da 2000'i kiyafete harcamasini dogru bulmuyorum.


themeningrey
(05.11.18)
2 binlik masraf tabii ki çok, her ay ne kadar pahalı olursa olsun 2 tişört, 2 gömlek, 2 kot alsan bile ne ara giyiyorsun hangisini? o ay aldığını öbür ay giymiyor olman lazım ki giyebilesin. öbür türlü 5 ayda 10'ar tane olacak, zaten giyecek şeyin yok mu? her halükarda israf.

ben senede 4-5 kere alışveriş yaparım, toplasan 2 bin eder ya da etmez. en çok parayı ayakkabıya veriyorum, o da senede 1, bot mot aldığım zaman 2 oluyor. 1 ayakkabıyı 2 sene giyebiliyorsun zaten, 10 tane ayakkabıyı ne yapayım.


Bruce
(05.11.18)
benim de yıllık 2000-3000dir.


hushhush
(05.11.18)
aylık giyim alışverişim şu kadar diye bir şey yok. bazen hiç almıyorum, bazen birkaç parça, bazen bir anda ihtiyacım oluyor tek seferde ayakkabı,kaban vs pahalı bir şeyler alıyorum. gelir çok yüksekse bile "her ay düzenli olarak" yüksek tutarlı giyim alışverişi yapmak sağlıklı değil. Harcadığın tutar gelirine göre değişir ama asıl sıkıntı sürekli alıyor olmak.


aquarium
(05.11.18)
Az evvel hesapladım. Sanırım son bir yıl içinde 250-300 lira harcamışım çoğu tişört. Özel günler için takım elbise vs. gerek olduğunda çevremdeki insanlardan ödünç alıyorum.

İhtiyaç-gelir dengesi meselesi doğrusu yanlışı kişiden kişiye değişir.


fermiparadoksu
(05.11.18)
Her ay kıyafet almıyorum düzenli olarak. İhtiyacım olduğunu hissettiğim bir şeyi alırken de pek paraya acımam açıkçası. Gerekli oldukça alıyorum.

Her ay 2000 saçmalık.


veritaslibertas
(05.11.18)
ben en son ne kadar ne aldım hatırlamıyorum.

kadın


3-4 ayda bir 1-2 şey alırım. i love minimalizm


buiret
(05.11.18)
kadın
27

yılda iki ya da üç kere alışveriş yapıyorum. en çok kilot, sütyen ve çoraba para veriyorum. onun haricinde pek bir şey almam.
ayakkabıyı en az 5 yıl giyeceğime inanmadan almıyorum zaten.

yıllık ortalama alışverişim toplam bin lira maksimum binbeşyüz olur. hatta o kadar olduğunu bile sanmıyorum.


ben tüketim sevmiyorum. aldığım bir şey için en az üç şeyin giyinmeyenler grubuna kaymasından, her üretilen her atılan şeyin dünyaya zarar olduğunu düşündüğümden kolay kolay bir şey almak istemiyorum..


Kadınım. Düzenli bir giyim alışverişi alışkanlığım yok, arada tişört veya ayakkabı alırsam o ay onun harcaması oluyor sadece. Ama ayda 300 lirayı geçtiğim olmamıştır sanıyorum.

Bu işini "normali" olmaz sanıyorum, kişinin maaşını harcama tercihlerine göre değişir.


fotrsapka
(05.11.18)
Gelirine göre 2 bin çok veya az olabilir. Ben senden çok daha fazla harcarım ama gelirim bunu kopmanse edebiliyor. En çok çanta ve ayakkabıya para harcarım, şimdiye kadar bir ev parasını çoktan geçmiştir :/


blue serenity
(05.11.18)
3-4 ayda bir alışveriş yapıyorum ancak, toplam yıllık alışverişimi aylığa bölsek 500 çıkmaz.


roket adam
(05.11.18)
Valla eşim de ben de beyaz yakalı çalışan artı 2 de çocuk yıllık giyim alışverişimiz toplam 10.000 TL civarıdır. Aldıklarımızı uzun yıllar giymeyi seviyoruz. Çocuklar için maalesef bu böyle olmuyor, malum büyüme çağı...
4 kişilik bir aile için bile aylık 2000 TL bana göre uçuk.


SiyamkedisiZorro
(05.11.18)
Benim yıllık alışverişim bile 2000 TL tutmaz.Bence abartı


turkuaz
(05.11.18)
Ayda bin tl falan.


acemi
(05.11.18)
normal değil bence de. harcansan harcanır mı? evet tabii ki, ama ne gerek var.

ben de gerektiği zaman alırım, hesaplamadım ama tahminen yıllık 500-1000TL arası diye düşünüyorum.


piremses
(05.11.18)
birkaç kıyafetim var, yıllardır döndüre döndüre onları giyiyorum. her şey çok pahalı ve o kıyafetlere para veremem valla sjdjdjd. geçen bir kazak beğendim 150 liraydı, brüüüşşt. almam daha iyi dedim, kazağım var zaten. indirimde bile pahalılar yav. en son 2 sene önce, bu zamanlarda alışveriş yaptım.


nice tnetennba
(05.11.18)
ben yaptım bir süre ama tüp mide ameliyatından sonra hayvan gibi kilo verdimdi. hala borcunu bitiremedim yalnız, 2 yıl oldu :/ böyle ekstrem bir durum harici düzenli yapılabilitesi yok orta sınıf düzeyinde bence.

-kadın.


ninotevtidze
(05.11.18)
Ağustos'dan beri üstüme başıma hiçbir şey almadım. bi geçen hafta koşu için rüzgarlık aldım bunca zaman sonra. genelde indirimden alırım. sürekli bişeyler almam.


naksidil
(05.11.18)
gayet iyi geliri olan bir insanim, fakat en son ne zaman kiyafet aldim hatirlamiyorum, uzun zamandir herhangi bir giyim magazasina bile girmisligim yok, fakat aldigim zaman fiyat performans urunlerine para veriyorum icim yanmiyor, tchibo, m&s, benetton vs gibi markalar misal benim ihtiyaclarima cevap veriyor genel olarak giyim konusunda...ayakkabi, canta kemer deri aliyorum, yazlik ise kumas aliyorum, asla sentetik kulanmiyorum, bir ara cok spor ayakkabi almistim, simdi elimdekiler eskiyene kadar yeni almam herhalde. iyi bir terziniz, ayakkabi tamirciniz, canta tamirciniz olsun surdurelebilir kaynaklardan gelen dogal urunler kullanin. o zaman bu kadar hizli 'tuketemezsiniz' zaten. misal organik pamuklu duz beyaz siyah gri birisi yuvarlak yaka birisi v yaka tisort, toplasan 6 tane tisort ediyor, ayni renklerde askili tisort, siyah lacivert kot pantolon bunlar bir yazlik bir kislik olsun toplayinca 6 pantolon ediyor vs vs bunlarin kombnasyonlarini sonsuza kadar giyebilirsin...

yani silikon vadisi ile slavic hippie karisimi bir moda anlayisi ile o paralari harcamak imkansiz. hayat bugun ne giysem diye dusunmek icin cok kisa, ne giyip taktigini bu kadar dusunenler bosuna cok aci cekiyorlar.


mavicorap
(05.11.18)
benim işim şıkır şıkır giyinme filan gerektirmiyor zaten home-office çalışıyorum. genelde spor giyiyorum. 3-4 tane takım var mesela 5 senedir dolap bekliyor, elimi sürmedim. her sabah işe gitmek üzere giyinmeyince kıyafeti giyecek yer bulamıyorum.

eskiden alayım nasılsa lazım olur bir gün giyerim derdim. ama artık (yaş 35) aman lazım olursa o vakit alırım her yer AVM her yer internet, 2 günde geliyor..gibi düşünüyorum. eskiden moda filan böyle her gün değişmiyordu, benim şartlarım da sürekli değişmiyordu... bir de ben 16 yaşında aldıklarımı 26 iken de giydim hep. ama 36 olmak üzereyim artık çok emin değilim :)

Ofiste Melda'yla Yelda mango'dan zara'dan müdür vakko'dan beymen'den giyiniyor benim aşağı kalmamam lazım gibi bir derdim de olmadığından şu an indirimden oxxo tişörtleri alıyorum mesela 10-15 TL.
benim alışveriş dönemlerim olur, ayakkabı çanta almıştım 2 sene önce, geçen yıl abiye aldım o dönemlerde 2-3-4 bin liralık alışverişi bir anda yapmışlığım vardır. şimdi de alışveriş dönemim, çünkü gardrobu topyekün eledim, elden geçirdim ama 20 parçaya 800-1000 lira filan vermişimdir (çünkü ayakkabı çanta mont filan yok). senede 1 kere böyle toplu alışveriş yapıyorum. bunun dışında dükkan gezmeyi, vitrin bakmayı pek sevmem nadiren bir şey alırım anca turistik gittiğim yerlerde filan alabiliyorum.

10 bin-15 bin kazanan için de ayda 2 bin çok. o kadar tüketim bence her türlü çok.


niye ama
(05.11.18)
30 e

3 senedir hiçbir şey almadım. birkaç sene önce bi hal geldi bana, tüm eşyalarım bir valiz bir sırt çantasını geçerse rahatsız olmaya başladım. kafam attığında tüm varlığımı bir valize doldurup gidebilmeliyim gibi bir ruh halinde yaşıyorum senelerdir. aylık iki bin lira kıyafet alışverişi de iyiymiş. alınan eşyaların fazlalığını düşününce bile afakanlar bastı şu an bana :)


(21)

"istediğini yapmakta özgürsün yeter ki beni salak yerine koyma"

biri size bu lafı dese ne anlarsınız ? beni istediğin gibi aldatmakta özgürsün, beni ciddiye alma demek midir bu ?
biri size bu lafı dese ne anlarsınız ? beni istediğin gibi aldatmakta özgürsün, beni ciddiye alma demek midir bu ?
Esinsin
(02.11.18)
Lafın nasıl bir konuşmanın arkasından söylendiği önemli. Öyle anlamak istiyorsanız anlayabilirsiniz, karşılıyor dediğiniz şeyi ama tabii söyleyen o anlamda mı söyledi bilemeyiz.


veritaslibertas
(02.11.18)
bir kere biri bana bu lafı dese, önce konuşmayı öğren derim. "yapmak da"

ikincisi olayın başı neydi bu aşamaya nasıl gelindi, kurguyu kendi kafamızda mı yapalım?

üçüncüsü şu an illa bir yorum yapmam gerekirse biri bana bunu dese. istediğini yap ama bunun ve benim sınırlarını zorlama anlardım.


kablelvuku
(02.11.18)
@veritaslibertas konu şey başka biriyle münasebetim yok deniyor bunun üzerine oladabilir ben işin o kısmında değilim sen bana yok diyorsun salak yerine koyar gibi deniyor.


Esinsin
(02.11.18)
@kablelvuku ay pardon ya ben yanlış yazmışım dalgınım biraz düzeltiliyorsa düzelteyim. bunu aslında ben dedim sonra arkadaşıma anlattım o da dedi ki sen resmen ben ciddi biri değilim istediğini yap umrumda değil demişsin dedi. halbuki umrumda olmasa sorgulamazdım bile. şimdi karşımdaki kişi bunu nasıl anladı ve nasıl hareket eder ondan korkuyorum.


Esinsin
(02.11.18)
işte demiş ki sevgilim yok diyip yarın biyerlerde biriyle el ele göz göze görürsem seni, rezil olursun, soğurum, veya kulağıma gelir sevgilinin olduğu, yalancı çıkarsın, yapma.


megalomaniac
(02.11.18)
“Beni salak yerine koyup hiç bir şeyden haberim yok sanıyorsun ama hepsini biliyorum. Bu son olsun, ya dürüst ol ya da hayatimdan git.” —diyor.


fever
(02.11.18)
@megalomaniac aynen ben de bu düşünceyle söylemiştim. ama arkadaşım içime kötü kötü fikirler soktu şuan ve inanılmaz darlandım. adamı arayıp tekrar düzeltme yapmama gerek var mı ben o manada demedim şu şu manada dedim diye.


Esinsin
(02.11.18)
lüzumsuz uyarılardan biri işte. böyle bir uyarı geliyorsa, muhtemelen senden bir cingözlük bekliyordur. o yüzden onu haksız çıkarma, mutluluklar.


datnet
(02.11.18)
Tam tersi beni ciddiye al diyor. Bi bok yediysen dürüstce soyle, diyor.

İstediğini yapabilirsin anlami çıkmaz burdan, istedigini tabi ki yapabilirsin ama sonuclarina katlanmaktan geri duracak sekilde gözümde küçülme anlami cikar olsa olsa.

Hadi gecmis olsun


@nobody yani bundan hiçbir insan evladı "beni aldatmakta özgürsün git aldat" manasını çıkartmaz değil mi ? ya da böyle bir lafı duyunca aldatası yoksa da aldatmaya kalkışmaz.


Esinsin
(02.11.18)
@her giriste sifresini unutan adam allah razı olsun ya içim rahatladı


Esinsin
(02.11.18)
dürüst ol ciğerimi ye demiş.


Gelmez o mana direkt. Benden gizli iş çevirme diyor.


bir erkeğin bir kadına söyleyebileceği türden bi cümle


güneyli çocuk
(02.11.18)
Bana yakalanirsan kac benden


perfectum
(02.11.18)
“Acik iliskiye onay veriyor ve baska birlikteliklerimden haberdar olmak istiyor” diye dusunurum ben de bunu anlatmak istemiyormussunuz, garip. Neyse, umarim karsi taraf da sizin dilinizi cozen biridir de anlatmak istediginizi anlamistir. Bence yine de bi’ sorun siz karsi tarafin ne anladigini ^^


lamira
(02.11.18)
arada ciddi bir ilişki yoksa "senden sadakat beklemiyorum, kimle ne istersen yap ama kimseyle hiçbir şey yapmıyormuşsun, bir tek benimleymişsin gibi davranıp yalan söyleme" şeklinde

arada ciddi ilişki varsa ve kavga anında söylenmişse "ben seni zincirleyemem, elbette istediğini yaparsın, sadece beni aldatma, arkamdan iş çevirerek bir haltlar yeme, bir şeyler yapmaya niyetin varsa bana dürüst ol" şeklinde anlarım ben.


aquarium
(02.11.18)
bende tam olarak "ben seni saçma sapan kıskançlıklarla kısıtlamam ama benim üzüleceğim, beni kıracak herhangi bir hareketi sırf ben sana bu güveni duyuyorum diye yapma" anlamı uyandırıyor.


baharat
(02.11.18)
sevişildiyse ama bir ilişki yoksa : "baskalarıyla da sevişebilirsin ama bana bunu yaptığını söyle, bana ben ozelmişim gibi ve başkası yokmuş gibi rol yapma."
flörtleşiliyorsa, sevişme yoksa:istediğini yap, baskalarıyla da flortlesebilirsin, ama bana ben özelmişim gibi ve başkası yok gibi davranma."
ilişki icinde söylenebileceğini sanmadım. Ama kısaca ben benimle yaptıklarıni başkalarıyla da yapabilirsin demis gibi anladım. Bu biraz hem kendini yok saymış hem karşışndakinin onemi azaltmiş gibi.


feliks
(02.11.18)
Yaptığının sorumluluğunu al, karşında salak yok, beni kandırmaya kalkarken kendini kandırma diyor.

Anlayacağın aldatmakta elbette özgürsün, ama o da ayrılmakta özgür...

Edit: Üstte cevabını da gördüm. Arayıp düzeltmene gerek yok, bu lafı söylemene de gerek yoktu. Yapacaksa yapar, yapmayacaksa da yapmaz.


idexo
(03.11.18)
dürüst ol, kendini zeki sanma, şimdi uyardım yakalarsan öperim demek.


firemanjonny
(06.11.18)
(2)

İnstagram ne saçmalıyor

Arkadaşlar merhaba;Bir hesabım var marka adına açılmış kimseyi eklemediğim öylece duran.Bu hesabın mail adresi benim şahsi mail adresime bağlı yeni bir mail adresi.Fakat bugün instagramda telefonunuzu onaylayın ya da güncelleyin diye bir uyarı geldi ve oradaki mevcut numara babamın cep telefonu numa
Arkadaşlar merhaba;
Bir hesabım var marka adına açılmış kimseyi eklemediğim öylece duran.
Bu hesabın mail adresi benim şahsi mail adresime bağlı yeni bir mail adresi.
Fakat bugün instagramda telefonunuzu onaylayın ya da güncelleyin diye bir uyarı geldi ve oradaki mevcut numara babamın cep telefonu numarası. Bu nasıl olabiliyor ? Bu hesapla babamın kesinlikle bir alakası yok. Hafiften tırsmaya başladım telefonum ele mi geçirildi bu nasıl oluyor diye. Başına böyle saçma bir şey gelen var mı ?
Esinsin
(28.10.18)
Ya işte babamın nosu ne alaka ? Hani başka birisi değil de neden babam onu anlayamadım ? Böyle bir şüphem de var o sebeple tırstım.


Esinsin
(28.10.18)
@Cesario


Esinsin
(28.10.18)
(9)

Dolar 4 olur mu ?

Sizce olur mu 1 dolar =4 tl
Sizce olur mu 1 dolar =4 tl
Esinsin
(18.10.18)
Bence olmaz. ytd


stavro
(18.10.18)
Olmaz. Belki 5.


fever
(18.10.18)
Olmaz.
5 olursa süper olur bence
Keşke olsa. Tatile giderim yurtdışına


olmaz.


eksimeksi
(18.10.18)
olmaz. sene sonuna kadar 5.5 civarında takılırız, 2019 başıyla beraber götü başı dağıtırız diye tahmin ediyorum.


mattiadestro
(18.10.18)
Tabii ki hayır


ne zamana? sure siniri yoksa olur.


crucio
(18.10.18)
ufuk sen misin? ne 4 ü abi çılgın mısın... 3 olucakmış 1 hafta içinde. çok kral yerden bilgi geliyo bize.


Tears of Devil
(18.10.18)
olursa bu hükümet tarihe geçer.


mikahakkinen
(19.10.18)
(4)

yanlış mı yapıyorum ?

arkadaşlar merhaba ;biri size flörtünüz, arkadaşınız ya da başka bir yakınınız hakkında birşey söylediğinde bunu gidip ilgili kişiye soruyor musunuz? doğru mu değil mi diye? ben söyleyen kişinin adını vermeden örneğin işte flörtüm hakkında duyduysam sen x kişisinden hoşlanıyormuşsun böyle bir şey du
arkadaşlar merhaba ;
biri size flörtünüz, arkadaşınız ya da başka bir yakınınız hakkında birşey söylediğinde bunu gidip ilgili kişiye soruyor musunuz? doğru mu değil mi diye? ben söyleyen kişinin adını vermeden örneğin işte flörtüm hakkında duyduysam sen x kişisinden hoşlanıyormuşsun böyle bir şey duydum doğru mu ? diye direkt soruyorum. bu sizce doğru mu yanlış mı ? ben doğru olduğunu düşünüyorum aksi takdirde başkasından duyduğum ve doğrusunu bilmediğim bir şey için birisiyle aram bozulsun istemiyorum.
sizde durumlar nasıl ? olması gereken nedir ?
bir kere flörtüm hakkında mesela onun sevgilisi var demişlerdi laf arasında ama yani flörtüm olduğunu bilmeden. bu durumda siz kayıtsız şartsız inanıp bırakır mıydınız mesela flörtü.
Esinsin
(20.07.18)
Ben de senin gibi yapiyorum. Konusarak iletisim kuruyoruz sonucta. Aklima bisey takiliyorsa direk soruyorum.


balpolen
(20.07.18)
flirt ettiğin insana güven. çekincelerini konuş, kırmadan. değer vermediğin, güvenmediğin insanla da devam etme. bence.

ben olsam kayıtsız şartsız inanmazdım. soru işareti oluştuysa başka verileri de gözlerdim. gerekirse sonra aksiyon alırdım...


e soracaksın tabi ki. doğrusu bu.


Apocalypse
(20.07.18)
Böyle bir durumda ne bunu bana söyleyen kişinin lafına %100 güvenirim ne de gidip hakkında konuşulan kişiye "dan" diye sorarım. Aslında söyleyen kişinin kim olduğu da çok önemli, konunun kendisi de önemli, hakkında konuşulan kişinin vereceği karşılık da önemli. Bir sürü etken...
Verdiğin örnekte flörtümün kiminle adının çıktığını bir 3. kişiden araştırırdım. Daha sonra flörtüme sorardım "tanıyor musun, nasıldır arkadaşlığınız" gibi...


SiyamkedisiZorro
(20.07.18)
(1)

Twitter ve hotmail güvenlik açığı

Arkadaşlar pcden hotmail ve twitter şifremi değiştirmeme rağmen diğer tüm cihazlarda varolan oturumlar açık kalıyor. Kapatmanın bir yolu yok mu saatlerdir uğraşıyorum çıldıracağım... Nasıl bi güvenlik açığı bu birisi şifremizi ele geçirmiş olsa hesabı iphoneunda açık tuttuğu sürece hesaplarımıza gir
Arkadaşlar pcden hotmail ve twitter şifremi değiştirmeme rağmen diğer tüm cihazlarda varolan oturumlar açık kalıyor. Kapatmanın bir yolu yok mu saatlerdir uğraşıyorum çıldıracağım... Nasıl bi güvenlik açığı bu birisi şifremizi ele geçirmiş olsa hesabı iphoneunda açık tuttuğu sürece hesaplarımıza giriş yapabilecek.. Delirmek üzereyim yardım lütfen
Esinsin
(05.04.18)
(5)

hayatı dolu dolu yaşamak nedir ?

evet sizce nedir bu ? geçen sene işlerim çok durgundu tüm gün ofiste boş boş otururdum canım sıkılırdı zaman geçmek bilmezdi. bu sene herşey çok yoğun ve zaman su gibi akıp gidiyor. siz hangisini tercih ederdiniz ? hangisi olunca hayat boşa gitmemiş gibi hissediyorsunuz. he iş hayatında zaman bence
evet sizce nedir bu ? geçen sene işlerim çok durgundu tüm gün ofiste boş boş otururdum canım sıkılırdı zaman geçmek bilmezdi. bu sene herşey çok yoğun ve zaman su gibi akıp gidiyor. siz hangisini tercih ederdiniz ? hangisi olunca hayat boşa gitmemiş gibi hissediyorsunuz. he iş hayatında zaman bence hep boşa akıyor o ayrı da kendinizi neyle mutlu ediyorsunuz ? bir boşluk bir anlamsızlık sardı etrafımı. evlilik çoluk çocuk yok istemiyorum da bundan sebep mi boş hissediyorum acaba.
Esinsin
(25.10.17)
açıkçası ölümle birlikte ne yaşadığının hiçbir öneminin kalmadığını düşünüyorum. bu yüzden insan için en iyi şeyin doğmamış olmak, ikinci en iyi şeyinse hemen ölmek olduğu düşüncesine katılıyorum.

fekat! çalışarak geçirilen bir ömür boşa geçmiştir bence. bu boşluğu doldurmaya sanat yardımcı olabilir belki. bu anlamda bir şeyler üretilebilirse ve bu üretilenler üreticinin içine siniyorsa, bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

edit: elbette bu üretim sürecine araştırmaları, gözlemleri, gezileri vs. vs. eklemek gerek. biliyorsunuz bu bir süreç.


rahip janick
(25.10.17)
Her şeyden biraz olacak. Mesela üniversite eğitimimin sonuna yaklaşıyorum. Karatede kahverengi kuşak aldım. Hafta sonu gitar kursuna başlıyorum. Evde bilgisayar oyunu oynuyorum. Bazen film izliyorum. Sevgilim yok. İlgilendiğim biri var uzun süredir ama çaba göstermiyorum. Hayatı dolu dolu yaşamıyorum tabii ama hayattaki her şeye zaman ayırmaya çalışıyorum. Eğitim, spor, müzik, eğlence gibi. Bunu yapıyorsan bir doluluk oluyor. Ama hiçbir zaman dolu olmayabilir hayatın. Sevgili konusuna aşırı takılmış olsam belki diğer şeylerden zevk almayabilirdim. Bu, hayatta senin neye değer verdiğin ile ilgili. Sen bisikletle şehir turu atmayı seviyorsan piyano çalmayı bile öğrensen hayat senin için dolu değildir. Denge kavramına inanıyorum ben.


dissendium
(25.10.17)
işten sonra spor yapmak, haftasonu edindiğin hobiyle uğraşmak, tiyatro ve sinemadaki gösterileri takip edip gitmek, tatile çıkmak, sosyal projelerde yer almak, evliyseniz eşinizin ailesiyle kendi ailenizle kaliteli zaman geçirmek, çoluk çocuk varsa onları güzel yetiştirebilmek, bir enstrüman çalmak, bir konu hakkında uzman olmak (profesyonelce alaylı olarak değil). ben hepsinden biraz isterdim. istediğimde sessiz bi yerde kitabımı okuyabilmek, düzenli spor yapabilmek, gezebilmek, keşfedebilmek, enstrüman çalabilmek, bi projede çalışıp kendimi üretken hissetmek vs. bomboş geçen zamandan çok daha iyi olacağını düşünüyorum açıkçası.


dedim ben sana
(25.10.17)
'hayatı dolu dolu yaşamak' diyenler bu ifadeyi sürekli tüketmekle ilişkili kullanıyorlar. Yani mesela dünyayı gezip mekanları tüketiyorlar. 'Görmediğim yer kalmadı' diyor ama hepsine birkaç gün bakmış oluyor o kadar. 'Şurada başımıza şu geldi', 'burada bilmem kimden az daha ceza yiyorduk'... 'deneyim' diye görüyorlar ama gerçek deneyim rastgele başa gelmiş olaylar dizisi değildir. Bu aynı televizyondaki rastgele ünlülere 'sanatçı' demek gibi; cahilin kelimenin altını boşaltması durumu.

Tüketerek içinizdeki o varoluşunuzdan gelen boşluğu, kendini bilmezliği dolduramazsınız.

Bana göre hayatı 'dolu dolu' yaşamak yerine, kendinize bir hobi bulun. Bu hobiyi bulurken yapmanız gereken esasen tutkunuzu keşfetmek.

Tutku, duyguyla bağlandığınız bir uğraş demektir. Tutkunuzla uğraşırken de hayatınıza anlam kazandırırsınız. Uğraştığınız şeyi daha iyi yapmak için çaba göstermek zorundasınız. Eğer çaba göstermezseniz aynı sıradanlıkta, cahillikte debelenip durursunuz. Asla ne bilinciniz ne de elinizden çıkan işin kalitesi artmaz.

Eğer bilinçli bir çalışmayla uğraşınızı bir sonraki seviyeye taşımaya çalışırsanız, işte gerçek deneyimi o noktada yaşamaya başlarsınız. O zaman çeşitli zorluklarla karşılaşacaksınız, bazen yorulup ara vereceksiniz bazen uzun süre elinize almayacaksınız.

Bazı yazarları düşünün: kendinden, yazdıklarından nefret etmişlerdir, fakat siz de onlar gibi nihayetinde geri dönüp o şeyle uğraşacaksınız ve problem çözmeyi öğreneceksiniz. 'Yeteneğiniz'e hakim olmayı öğreneceksiniz. Yalnızca ilham geldiğinde değil, istediğiniz zaman üretmeyi öğreneceksiniz. Geliştiğinizi 'deneyimleyeceksiniz.' İşte deneyim böyle kazanılır.

Deneyimin sonuçlarını ustalığınızı ortaya koyarken görürsünüz. Ustalaştıkça bir yandan uğraşınız ve hayat arasında paralellikler kurmaya başlarsınız: Mesela hangi problem olursa olsun, bir problemi çözmek için aslında benzer adımlardan geçmek gerektiğini fark edeceksiniz. Bu pattern sizi önce hayrete düşürecek. Her problemde sanki hiç usta değilmişsiniz, acemiymişsiniz gibi afallayacaksınız. Temellere döneceksiniz. Bazen dediğim gibi umutsuzluğa kapılacaksınız ya da nefret edeceksiniz, bıkacaksınız. Nihayet birikiminiz arttıkça kendi deneyimlerinizden yola çıkıp genelleyeceksiniz, benzeteceksiniz. Hayat daha bir anlamlı olacak.

Yaşınız ilerledikçe bedeniniz biçime etki edecek. Belki daha gevşek, rahat olacaksınız, belki daha az dinamik ya da statik olacaksınız. Enerjiniz ortaya koyduğunuz işin niteliğinde de niceliğinde de etkili bir faktör haline gelecek.

Ayrıca ustalaşmaya başladığınızda ortaya koyduğunuz her neyse bu size kendinizi gerçekleştirmekle ilgili bir tatmin sağlayacak. Ortaya koyduğunuz şeyin 'sahibi' 'yaratıcısı' olacaksınız. Bir ağacın meyvesiyle gururlanması gibi bir durum bu.

En nihayetinde ustalığınızı kullanarak bir başkasına, topluma ya da insanlığa bir faydanız dokunduğu noktada ise tatminlerin en üstüne ulaştınız demektir. Bunu yaşamak herkese nasip olmuyor maalesef. Zenginler başkasına faydalı olabilme tatminini yaşayabilmek için afrikadan evlat ediniyor, servetlerini vakıflara vs bağışlıyorlar bu bile eminim onların içindekini yeterince tatmin etmiyordur. Bir ustanın tecrübesiyle çırağa yol göstermesi gibi bir tatminden bahsediyorum. Bir millete, bir çırağa, bir düşküne yol göstermek, ona faydalı olmak gibi...

Tutkulu, ihtiraslı kimsenin enerjisi bitmez, hedefleri ulaşılmaz, yolda olmak onların ilacı gibidir. Ölseler dahi yaşamak isterler, fikir, bina, servet, birikim bırakırlar.

Özetle hayatı anlamlı yaşayın, olgunlaşın, ustalaşın. Takdir ustalıktan sonra kendiliğinden gelir.


idexo
(25.10.17)
Hayatın bir değeri yoktur ama ondan başka bir şeyimiz de yoktur. İşin içinden cıkamadigimda bu soz ozetliyor bana her seyi. Ideal calisma suresi bence haftada 2 normal mesai. Ama yapilmasi mumkun degil tabi. Bunun yaninda bildigim multimilyarderler de var turkiyede. Herşeye imkani varken haftanin 7 gunu çalışan. Sürekli piyasada basķın olmak için beynini yakan bir insan. İş kendinde bitiyor. Hayatin anlami sen ne olmasini istiyorsan o.


tukenmez adam
(26.10.17)
(13)

En yakın arkadaşın doğumu mu ? Yakın bir arkadaşın nişanı mı ?

İkisi de aynı güne denk geldi. Ben arkadaşımın doğuracağı günü bilmediğimden nişanı olan arkadaşa söz vermiştim. Nişan başka şehirde hem o şehiri de gezerim diye düşündüm. Ama şuan kararsız kaldım. Siz olsanız hangisine giderdiniz ?
İkisi de aynı güne denk geldi. Ben arkadaşımın doğuracağı günü bilmediğimden nişanı olan arkadaşa söz vermiştim. Nişan başka şehirde hem o şehiri de gezerim diye düşündüm. Ama şuan kararsız kaldım. Siz olsanız hangisine giderdiniz ?
Esinsin
(14.09.17)
doğuma.

nişanın nikahı da var. telafi edilir.

hem en yakın arkadaş > yakın bir arkadaş


eeb
(14.09.17)
en yakın arkadaşın doğumu tabii ki.
nişan nedir ki?
düğün bile değil.
ki düğünü bile olsa, yine en yakın arkadaşın doğumu.


blatta hiberna
(14.09.17)
en yakın arkadaşın doğumu bence. yakın arkadaşın nişanını düğüne giderek telafi edebilirsin.


hononu
(14.09.17)
Ben doğuma giderdim.


amonaki
(14.09.17)
yukarıda çok güzel açıklamışlar.
doğuma...


Doğuma. İnsan zor zamanında dostunu yanında görmek istiyor


hernezıkkımsa
(14.09.17)
Doğuma aynı gün gitmek zorunda değilsin ya, o doğursun sonra sen gidersin. Bi ben varım nişan diyen :)


lcha
(14.09.17)
En yakın arkadaşın doğumu.


peggy
(14.09.17)
en yakın arkadaşın olması gerektiği yere.


lazpalle
(14.09.17)
dogum cunku en yakin arkadas, cunku bir seferlik seramoni, cunku nisanin telafisi dugun, dogumun yok.


jimicik
(14.09.17)
ya doğumda bazen arkadaşınızın sadece sizinle halletmek istediği, başkasının görmesini istemediği durumlar olabiliyor yatıp kalkarken falan. bende doğum diyorum.


Phoebe
(14.09.17)
Doğum kesinlikle.


duyond
(14.09.17)
Doğum :)


(10)

Küçük salaklıklae ve kendime aşırı kızma(psikiyatrist öneri)

Evet arkadaşlar her insan hata yapar mı ? Yaptığım hataları aşırı kafama takıyorum böyle bir şeyi nasıl yaptım tam salağım şöylw böyle aşırı derece de kendimi darlıyorum. Siz hatalarınıza bu kadar takılır mısınız ? Geçmişi geçmişte bırakamama gibi bir sorunum var. Psikiyatrist önerilerine açığım.
Evet arkadaşlar her insan hata yapar mı ? Yaptığım hataları aşırı kafama takıyorum böyle bir şeyi nasıl yaptım tam salağım şöylw böyle aşırı derece de kendimi darlıyorum. Siz hatalarınıza bu kadar takılır mısınız ? Geçmişi geçmişte bırakamama gibi bir sorunum var. Psikiyatrist önerilerine açığım.
Esinsin
(31.08.17)
büyük resme bak orada sana kendini mutsuz ve yetersiz hissettiren neler var. bunların yarattığı gerginlik ve tamamlanmamışlık hissi. ufak şeylerde kendine sinirlenmene ve sürekli geçmişe takılmana sebep oluyor.


orpheus
(31.08.17)
@orpheus ee biliyorum bunu da bilmek fayda sağlamıyo ki


Esinsin
(31.08.17)
temeldeki o sorunları çözmeden veya çözme yolunda adımlar atmadan neyin değişmesini bekliyorsun ? ne yaparsan yap geçici çözümler olacak.


orpheus
(31.08.17)
@orpheus bunları çözemediğim için psikiyatrist arıyorum. Çoğu da çözülemeyecek şeyler.


Esinsin
(31.08.17)
ilk ben söyleyeyim.
okb'li olabilirsin.


@herhaltibiliyoring evet okbliyim


Esinsin
(31.08.17)
@
teşhisi kim koydu?


duyurun direkt olarak psikiyatr arıyor gibi anlaşılmıyor. daha çok sanki önerileriniz nedir, bu arada iyi psikiyatr önerilerine de açığım gibi anlaşılıyor.


orpheus
(31.08.17)
Eğer ki o hata başka hatalara sebebi olup hayatımın gidişatını değiştirmiş, ruhumu etkilemiş ise ben de takıyorum. Nasıl ya nasıl o kadar salak olabildim deyip halâ kendimi yiyorum. Ki bunu en tetikleyen bu boyutlara taşıtan 2. Bir kişidir genelde. Önerim psikologa gitmeniz, size bunun nasıl saçma olduğunu kendinizi nasıl yorduğunuzu gösterir.


mslny
(31.08.17)
Nerde yasiyorsunuz, maddi acidan ne kadara kadar cikabilkrsiniz, daha once psikiyatr/psiklog tecrubeniz var mi?
Sorunun ne oldugunu fark etmis olmaniz guzel temeline inmek icin emdr ya da sema calisan birilerine gidebilirsiniz, illa psikiyatrist olmasi gerekmez gibi geldi iyi bir psikoterapist bu yolda size yardimci olabilir. Tabii zamaniniz, sabriniz ve paraniz varsa analitik calismanin en guzeli.olacagini dusunuyorum o da ayri.


red g
(31.08.17)
(2)

e ticaret sitesi açmak mı trendyola ürün satmak mı ?

hangisi daha mantıklı sizce? trendyolda kendi sitendeki gibi kar artmıyor ancak kendi sitemizin de trendyol kadar tik alması mümkün değil gibi. siz olsanız e-ticaret sitenizi açıp uğraşır mıydınız ?
hangisi daha mantıklı sizce? trendyolda kendi sitendeki gibi kar artmıyor ancak kendi sitemizin de trendyol kadar tik alması mümkün değil gibi. siz olsanız e-ticaret sitenizi açıp uğraşır mıydınız ?
Esinsin
(24.08.17)
E ticaret sitesi acip alti ay sonra hazir kurulu satilike ticaret sitesi ilani veren binlerce kisiden biri olmayi heyecan verici buluyorsaniz neden olmasin? Elbette istisnalar var ama uzun, zahmetli ve sinirbozucu bir surec o. Instagramda satisi bile dusun cunku hala ciddi bir pazar.n11 gitti gidiyor ve trendyoldan vazgecme


a r a m i s
(24.08.17)
Trendyol'dan ürünlerinizi satmaya başlayın.

Bu sırada kendi sitenizi de açıp ürünlerinizi listeyelin. Siteyi güncel tutun.

Markanızın tanınabilirliği artınca müşterinizi sitenize yönlendirecek şey koyun. Örneğin yolladığınız ürünün etiketine sitenizdeki formun doldurulması durumunda çekilişle bir şey hediye edeceğinizi söyleyin. Onu gören herkes gelecektir.

Sitenizin istatistiklerini takip edip yeterince popüler olduğu zaman trendyol'dan çekilin.


mr.goodcat
(24.08.17)
(18)

Böyle bi insanla arkadaşlığınızı sürdürür müsünüz ?

Kendisi 12 yıllık arkadaşım ama son aylarda davranışları çok değişti. İnstagram fenomenliğine merak saldı sürekli gittiği mekanlardan fotoğraf paylaşıyor ama şöyle 15 günde 1 tane mekana gidip orada 30 farklı otoğraf çekip sanki her gün oradaymış gibi paylaşıyor. Kendisi manisanın bir köyünde yaşıyo
Kendisi 12 yıllık arkadaşım ama son aylarda davranışları çok değişti. İnstagram fenomenliğine merak saldı sürekli gittiği mekanlardan fotoğraf paylaşıyor ama şöyle 15 günde 1 tane mekana gidip orada 30 farklı otoğraf çekip sanki her gün oradaymış gibi paylaşıyor. Kendisi manisanın bir köyünde yaşıyor bahçesindeki nar ağacının fotoğrafını çekip yer bildirimi olarak cunda yapmış. Şuan evde oturuyor ama aslında. Vöyle böyle kendni olmadığı biri gibi göstermeye başladı. Ne yapmak lazım ? Birkaç kez dalga geçtim ama anlamıyor bile kendisi de gülüyor. Bana ciddi ruhsal bozukluk gibi geldi. Siz olsanız napardınız ?
Esinsin
(19.07.17)
rencide ederdim sürekli :) çok da sallamamak lazım kendi bileceği iş


cekilmis gayfe
(19.07.17)
Hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Mutlu olmak istiyordur, çok da şaapmamak lazım.


lcha
(19.07.17)
seni ilgilendirmez ne yapmak istediği


mirty
(19.07.17)
Böyle bir insanla arkadaşlık kurmam ama halihazırda arkadaşımsa seviyorsam sırf bunlar yüzünden arkadaşlığı kesmem.
Ama saf yerine konmaya da asla gelemem. Bir şekilde yemediğimi belli ederim.


mutekebbir
(19.07.17)
Benim de universiteden bir arkadasim Nigde'nin bir koyune muhendis olduktan sonra cok degisti. Aksani bile koylulerinkine benzemis. 27 yasindan sonra sigaraya basladi. Spor hatta dagcilik yapan biriydi. Tum gun mangal yapiyor simdi. O kisi degisti. Ben kaldiramadim ve arkadasligi bitirdim.


Traveller
(19.07.17)
kotu bir donemden geciyor olabilir, depresyonda olabilir. 12 yillik arkadasinizsa arkadasliginizi kesmek yerine yaninda olmayi deneyin. tabii bunu direk buraya yazdiginiz gibi degil de daha dostane yaklasarak yapin.


kassiopeia
(19.07.17)
bu dönemin en kotu hastalıklarından biri bu. ilgi görmeye calısıyor bu da içinde bir yerlerde buyuk bosluklar oldugunun habercisi. gerçek ve derin ilişkileri yoksa anormal bulmuyorum fakat anlık ve yüzeysel kazanımlarla bir yere varamayacağı da açık. doyurulamayacak bir açlık söz konusu.


river song
(19.07.17)
sosyal medya'da olmadğın yerde o sırada ordaymışsın gibi gözükmek çok da takılacak bir şey değil bence. dün antalya'daysa bugün ordaymış gibi göstermesinin nedeni o anda bunu yapacak fırsatının olmamasındandır.

bence sanal dünya bir nevi sanat gibi bir şey. çok anlam yüklememeli. bir şarkı dinliyor keyif alıyorsun. bir gitar çalıyor beğeni topluyorsun. instagrama girip güzel resimler paylaşıp beğeniler alarak keyifleniyorsun bu da onlar gibi.
arkadaşım böyle şeyler yapsa güler geçerim ben.


for day to break
(19.07.17)
kassiopeia + 1
O öyle yapmak istiyorsa yapsın. Bir derdi vardır, boşluktadır, öyle hoşuna gidiyordur. Kötü niyetli, kimseyi kıran veya kimseye zarar veren bir şey yapmamış. Biraz hayaller-hayatlar farklılığı yaşıyor gibi. Tamam, çok süper bir davranış değil de, vardır bir derdi ya da beklentisi. Bunun yüzünden neden arkadaşlığınızı bitiresiniz, biraz daha yakın olup ne hissettiğini anlamaya çalışırdım ben.


aychovsky
(19.07.17)
seni ilgilendirmez +1

samimi isem laf sokardım ben olsam. yoksa beni bağlayan bişey yok ki. seninle olan arkadaşlığını etkileyen bi durum yok ortada.


elorelia
(19.07.17)
lcha +1
Herkes istediğini yapabilir. Çok rahatsız oluyorsam da laf sokmak yerine 12 yıllık samimiyete dayanarak düzgünce fikrimi söylerdim. Bu hareketlerine devam etmek istiyorsa kendi bilir çünkü beni bağlayan bir durum yok ortada.


ecaeris
(19.07.17)
benim de öyle çok arkadaşım var. hiç ses etmiyorum, gülüyorum. ama millet inanıyor yav...


Tears of Devil
(19.07.17)
Son dönemin müzmin sosyal medya hastalığı, bende de var öylesi. İster istemez bi geri çekilme oluyor ama acı bir tebessümle izliyorum sadece, yalancı mutlulukla mutlu oluyor, yapacak bişey yok.


mslny
(19.07.17)
Hayır sürdürmezdim. riversong +1 Bu davranışlar kişilik bozukluğunu gösteren psikolojik bir rahatsızlığa işarettir çünkü. Özendiği instagram fenomenlerinin gerçekte ne tür bir hayat yaşadığını bilse o da öyle davranmaz ama modern çağın bir hastalığı maalesef bu.


blue serenity
(19.07.17)
Ben olsam sallamazdim. Can sikintisindan yapiyor olabilir, hava atmak icin yapiyor olabilir, arkdasin dedigi gibi adam dusurmek icin yapiyor olabilir, cok geziyor desinler diye yapiyor olabilir, ne icin yaparsa yapsin.


stavro
(19.07.17)
Sana ne, seni ilgilendirmez falan denmiş de, eğer en yakın arkadaşımın bir sorunu varsa o beni ilgilendirir. Olmadığı bir yerde, yaşamadığı bir hayatı yaşıyormuş gibi görünmeye çalışmak vs bence bunlar çok sağlıklı hareketler değil. Ya mutsuz, ya ilgi açlığı çekiyor, ya başka bir şey. Ve böyle insanlar istedikleri ilgiyi elde edemeyince ağır depresyonlara giriyorlar veya iyice saçmalıyorlar.

Bu durumda tavrım sizinkinden farklı olurdu sadece. Dalga geçmezdim ama neden böyle yaptığını sorardım, mutsuz musun diye sorardım ne bileyim, anlamaya çalışırdım sanırım.


peggy
(19.07.17)
3 yıl önce 15 yıllık arkadaşımız MHP seviciliği, milliyetçilik, Türkçülük vb akımlara sardı, sosyal medyada kusturdu bizi saçma paylaşımlardan. Hayatı boyunca çalışmadığı için, eski bir dostla daha birlikte uyardık, kafayı yedin iyice iş bul dedik. Trip attı küstü, 3 ay konuşmadı falan. Paylaşımlar iyice coşunca takipten/arkadaşlıktan çıkardık. Kısa süre sonra babam öldü. Acımı paylaşmak için aradım açmadı. İyi gün dostuymuş dedim. 2 seneden fazla oldu görmedim bile. Aradan yeterince zaman geçince Toksik bulut dağılıyor, o zaman anlıyor işte insan nasıl biri ile arkadaştık, kendisine dost dedik.


hasmetizm 2046
(19.07.17)
Ben sevmiyorum samimiyetsizliği, takipten çıkarırdım ki gözüm görmesin. Ama şahsen bozmam da, çünkü banane. Çok kişi derdi vardır demiş ama en büyük derdi bu olsun yav, ben niye üzüleyim onun sahteciliğine.

Normal süreçte farkettiğin bi sıkıntısı varsa ve konuşacak kadar samimi iseniz zaten dertleşiyosunuzdur. Ötesini varsın kendi çözsün, bunun üzerinden "tatlım nen var?" muhabbeti açma yükümlülüğünü komik buluyorum.


manuel mandalina
(19.07.17)
(2)

Teramisin sprey

Açık yarası olan kedi için teramisin sprey ihtiyacım var nereden bulabilirim ? Kedi kesnlikle yakalanp veterinere götürülmüyor. Teramisni uzaktan sıkıp yemeğine antibiyotik koycam başka çarem yok. Ölmek üzere gibi bir şey elimizden geleni deneyeceğiz. Antibiyotik tavsiyenize de açığım.
Açık yarası olan kedi için teramisin sprey ihtiyacım var nereden bulabilirim ? Kedi kesnlikle yakalanp veterinere götürülmüyor. Teramisni uzaktan sıkıp yemeğine antibiyotik koycam başka çarem yok. Ölmek üzere gibi bir şey elimizden geleni deneyeceğiz. Antibiyotik tavsiyenize de açığım.
Esinsin
(18.07.17)
Ya kedi taşıma kutusunun içine dayanamayacağı yiyecek bi şey koyup onu yemek için girdiğinde de kutunun kapağını çat diye kapatmak suretiyle yakalanmaz mı acaba? Üzüldüm şimdi. :(


green knight
(18.07.17)
@green knight çok denedim bunu beceremedim malesef içine bir kez girdi onda da kapağı açıp dışarı fırladı


Esinsin
(18.07.17)
(4)

ihraç fazlası ürünler

bunlarla ilgili hukuki bir yaptırım mevcut mu ? adam mesela topshopun tedarikçisi, onun satın almadığı ürünü gidiyor üstünde topshop etiketiyle başkasına satıyor. bu durumda topshop dava açsa ne olur ?
bunlarla ilgili hukuki bir yaptırım mevcut mu ? adam mesela topshopun tedarikçisi, onun satın almadığı ürünü gidiyor üstünde topshop etiketiyle başkasına satıyor. bu durumda topshop dava açsa ne olur ?
Esinsin
(20.06.17)
etiketiyle satamaz.
Bursa'da yeşim tekstil yıllardır bu ürünleri satar. Satılan ürünlerin etiketlerine zarar verilir ve etiketlerine zarar verilmiş ürünler satışa çıkar.
gibi gibi...


cliquot
(20.06.17)
etiketleri kesip satarlar genelde. etiketiyle satar firma da sikayet eder ise cezasi buyuj


oscar
(20.06.17)
@oscar nedir cezası biliyor musun ?


Esinsin
(20.06.17)
Avukatin cevvalligine bagli, sikayete ve sonucunda ele gecirilen urun adetine ve cinsine bagli.5 bin tl den 100 bin tlye kadar para cezasi olabilecegi gibi sucun tekrarinda hapis cezasina kadar yolu var ama turkiyede bu isleri yapan bin kisiden on tanesi ya yakalanir ya yakalanmaz.topshopda durum nedir bilmiyorum ama bazi firmalar bu konularda ihbara odul vermekten tutun da yakalanan urun adeti basina avukata odeme yapmak gibi yollara giriyor o firmalarin mali daha cok yakalaniyor.


a summer day
(20.06.17)
(10)

fiyat vermeyen fotoğrafçı

bir çekim işi için 3-4 fotoğrafçıdan fiyat aldım. bir de arkadaşımın erkek arkadşaı fotoğrafçı kendisine de sordum erkek arkadaşına sor böyle bir iş var kaça çeker ? dedim. arkadaşım da sen şuan ne kadar fiyat aldın diğerlerinden dedi.ben de ben sizden fiyat isterken aldığım fiyatları sana söylemem
bir çekim işi için 3-4 fotoğrafçıdan fiyat aldım. bir de arkadaşımın erkek arkadşaı fotoğrafçı kendisine de sordum erkek arkadaşına sor böyle bir iş var kaça çeker ? dedim. arkadaşım da sen şuan ne kadar fiyat aldın diğerlerinden dedi.
ben de ben sizden fiyat isterken aldığım fiyatları sana söylemem saçma olmaz mı ?dedim. biraz bozuldu ama sonuçta aldığım fiyatla aynı yada düşükse daha yükseğini söylemek için bu soruyu sorduğunu düşünüyorum. fiyat araştıran insana fiyat vermeden aldığı fiyatı öğrenmeye çalışmak normal mi yani ?
Esinsin
(17.06.17)
belki söylediğinin üzerinden indirim yapıp ona göre bir fiyat söyleyecekti. normalde yapılmasını istediğin türden bir iş yapmıyor olabilir, tam bir fikri olmayabilir.


zgrydn
(17.06.17)
Saçma. Fotoğrafçılık için değil her iş için geçerli bu, yaptığın işe biçtiğin bir değer vardır illa ki. Belli ki arkadaş amatör


razvan rat
(17.06.17)
profosyenel değilse eğer piyasayı bilmiyordur belki.


cilekli krep
(17.06.17)
bence arkadaşın şöyle düşündü, sevgilim piyasayı pek bilmiyor çok düşük fiyat verip işi alırsa da kardan zarar etmesin, zaten boş sıralar adamlar 3000 dediyse 2500 e halleder fazladan para cebinde kalır 1000 e bile razı şu sıralar. 1000 deyip de bir çuval işi berbat etmesin, ben onu zor durumda bırakmayayım şundan bi fiyat tarifesi alayım öyle sorayım.


basond
(17.06.17)
Normal değil. Kendince uyanıklık yapmış.


Öyle bir saçmalık olabilir mi?
Tanıdığa yaptırma zaten. Aranızdaki sadece iş ilişkisi olsun.


Lim5
(17.06.17)
Yabancı olsa sormazdi zaten, ama tanıdık olduğu için en düşük fiyatı öğrenip ondan daha düşük fiyata yapmak istediği için sormuştur. Söyleseydiniz siz kârlı çıkardınız.


etna
(17.06.17)
uyanıklık yapiyor
fiyat almadım deseydin keske
o zaman verdigi fiyata gore bakardın

simdi en ucuz fiyatı versen altına dusecek ama kotu is yapacak


kingcyrax
(17.06.17)
@etna öyle yapacak olsa fiyat sormaz bana normalde fiyat şu sen kaç aldın fiyat biz de altına düşelim diyebilir. Yüksekten düşmek kolay ama düşük söylerse yukarı çıkaramaz.


Esinsin
(17.06.17)
buraya gelip de çok ilginç bir olaymış gibi anlatılacak kadar büyük bir olay değil. normal de değil.

duyuru kitlesi olarak da basit olayları yorumlamayı ne kadar çok sevdiğimizin bir duyurusu olarak kalsın bu.


(20)

ramazanda kapatan restoranlar

benim çevremdeki çoğu kişi oruç tutmuyor. ama restoranların hepsi kapalı neden böyle ? amaç ramazanda açık olmamak oruçsuzu yok saymak mı yoksa işler az olur boşuna açıp gider yazmayalım demek mi ? bana 2 türlüsü de saçma geliyor sabahtan beri en az 10 restorant aradım hepsi kapalı ya da paket servi
benim çevremdeki çoğu kişi oruç tutmuyor. ama restoranların hepsi kapalı neden böyle ? amaç ramazanda açık olmamak oruçsuzu yok saymak mı yoksa işler az olur boşuna açıp gider yazmayalım demek mi ? bana 2 türlüsü de saçma geliyor sabahtan beri en az 10 restorant aradım hepsi kapalı ya da paket servisi çalışmıyor.
Esinsin
(14.06.17)
Bir çok restoran tadilat vb gibi işlerini ramazana göre ayarlıyor. Dikkat et bak bir çoğunda ufak tefek inşaatlar vardır.


norek
(14.06.17)
2 sebepde doğrudur; yani mesela bizim burada da tekel bayi 30 gün boyunca kapatır. adamın inancı gereği kapatıyor millet almaz diye değil;

onun dışında demetevlerde de (ankara) 6.caddenin üzerindeki pideci de abi kimse almıyor zaten diye kapatıyordu.

yani; gelir getirmediği için kapatan da var, inancı gereği kapatanda var.


Bir de amaçları oruçsuzu yok saymak değil, yani adamın sana hizmet etmesi teknik olarak adamın görevi değil tercihi.
Bir de bunu yazmayacaktım da dayanamadım oruçluyu yok saymak nedir allasen ya çok güldüm, şu instagram ignore kafasından bi' çıkın yok saymak dedi jsadbhvahjvdahfdacvdbanmdih.

-berkant
+efendim aslı
-seni yok sayıyorum
+afbuyur


çok eğlendim. teşekkürler.

edit: başlık sahibi ayarı yiyince kendine gelememiş, çık bi' hava al beynine oksijen gitsin. sin sin.


mete kudur
(14.06.17)
para muhabbeti hepsi. bu kadar.


pgup
(14.06.17)
inancı gereği kapatmak denilebilir ona da oruçsuzu yok saymak enteresan bir yaklaşım olmuş. bir kısmı kendi de oruç tuttuğu için ve restoran işi de ağır bir iş olduğundan yıllık tatil zamanını ramazana denk getiriyor. örneğin bizim iş yerinde masabaşı iş yapan bir kısım insan dahi yıllık iznini ramazanda alıyor.


manuel mandalina
(14.06.17)
gündüz kapalı olup iftardan sonra açık olan yer gördüm.


sutlu nescafe
(14.06.17)
Oruçsuzu yok saymak degil de kendisi oruc tutarken restoranini acik tutmayi dogru bulmuyordur. Adamın inancina ters yani ramazanda restoran calistirmak. Bazi yerlerde de iş yapmayacagi cok bellidir bosuna acik durmasin tadilat falan yapayim diye dusunur. Açık yerlere oruclulari yok sayiyorlar demiyorsak buna da oyle dememek lazim. Kaldı ki iki türlü restoran sahibi icin de birilerini yok saymak bir tercih.


aquarium
(14.06.17)
@sutlu nescafe evet çoğu iftara açıyor zaten. bir de açık olup paket servis yapmayanı var o da iftara hazırlık yapıyor belli ki. normalde paket servisi olan restoranlardan bahsediyorum. 2 tanesi böyle dedi bugün


Esinsin
(14.06.17)
oruç sonuçta açların halinden anlamak diye biliyorum. ama ramazanda kapatıp, normal zamanlarda iki lokma isteyen fakirleri dükkandan kovalayan esnaftan bol bir şey yok ülkemizde maalesef. bu yüzden ramazan boyu kapatmak bana biraz şov gibi geliyor eğer tadilat yapmıyorsa. ama genelde ramazanda yemek sektörü daha sakin geçtiği için tadilat dönemlerini hep ramazan denk getirirler ki bu da gayet doğaldır.
tekel bayinin ramazan boyu kapatması dünyanın en komik şeyi bence. 11 ay alkol sat 1 ay satma günah vs. diye :d neyse dalga geçmeyeceğim.
özetle tadilat yapan veya ramazanda açık olduğu halde kar edemeyen/zarar eden işletmelerin kapatması gayet doğal ama bunlar dışında oruç tutmayanlara da haksızlık ediliyor gibi duruyor. sen hizmet sektöründe çalışıyorsun sonuçta, tutmayan da tutan kadar var onları yok saymak saçma.


golgi aygıtı
(14.06.17)
Bizim burda bütün restoranlar açık. Eskişehir.


istististist
(14.06.17)
oruç tutmayanlar gebersin kafası. yoksa yine kira ödeniyor, yine tüm masraflar duruyor...

ben şahsen ramazan boyu kapalı yerlere yıl boyu gitmiyorum. onların yok sayma hakları varsa benim de var.


babilbaligi
(14.06.17)
Acik olup "abi iftara kadar bir sey yok" diyen kebabci da gordum ben. Ulan ne bok yemeye aciyorsun orayi o zaman:)


stavro
(14.06.17)
adam seni mi düşünecek yoksa dükkanın giderini mi..
top sezonda tadilat mı yaparsın ramazanda %80 iş düşüklüğü olan döneme mi getirirsin.
marketten peynir ekmek ye olsun bitsin.abartmayın.


jamswety
(14.06.17)
Canım ülkemde ateistler de hoşgörüsüzlük konusunda tavan yapıyor. Adamın en kötü ihtimallle dindar kişiye saygısı vardır açmıyordur, kendisi Müslüman olmasa bile oruç tutmasa bile. Sana hizmet vermek zorunda değil. Ulan burada hırıstiyan ve yahudilerin oruçluya olan saygısı bizim dindarlarımızdan daha fazla.


benaslindayohum
(14.06.17)
ayrışın gençler, az ayrıştıydık iyice ayrışın.

soruya cevap: hepsi kapalı değil, senin muhitte öyle denk gelmiş.


manuel mandalina
(14.06.17)
@jamswety ama tadilatta olmayıp sırf paket servisi kapatıp iftarda açanlar da var aralarında.


Esinsin
(14.06.17)
@benaslindayohum o zaman dükkan kapatmak da oruçsuza saygısızlık oluyor. iş yerinin dini sebeplerle kapanması aşırı saçma bir olay bence. o zaman bayramda da kapasınlar herkes gitsin bayramlaşsın ama yok olmaz çünkü bayramda iş yapcak çok para kazancak.


Esinsin
(14.06.17)
nedense turkiyede saygi sadece bir tarafa bekleniyor. susayan adam su icemiyor yolun ortasinda saygisizlik oluyor, ama oruclu adamin ona saygi duymasina gerek yok cunku o oruclu, digeri degil, o yuzden o da su icmemeli. mantik bu. nereden baksan aptalca. insanlarin beyni bunu almiyor. yani bu mantigi savunmak bildigin angutluk, insanin aptal oldugunun farkinda olmasi gerek boyle mantigi savunabilmesi icin. inanilmaz.


baldur2
(14.06.17)
konunun hoşgörü ile o kadar alakası yok ki, bana bir tane mekan gösterin "muharrem ayında su satmıyoruz, aleviler oruç tutuyor" diyen, ondan sonra konuşalım.

mesele kendi dininden, kendi mezhebinden, kendi imamından olmayan,... kendisi gibi olmayan herkesi gereğinde şehir meydanlarında yakarak öldürecek kadar zorba ve ahlaksız bir güruhun hamilesi ile çocuğu ile yaşlısı ile hastası ile kocaman toplumu kendisi gibi davranmaya iteklemesi meselesi.

yoksa ramazan ayında yemek yiyenlere gösterdikleri tepkinin yarısını ramazan ayında kul hakkı yiyenlere gösteremeyecek kadar pısırık ve kaypak olmanın bir izahı olabilir mi?


babilbaligi
(14.06.17)
Evet, iki türlüsü de var. En önemli neden, özellikle çok sayıda personel çalıştıran yerler, toptan izin kullandırıyor ekibe zorunlu olarak. Bu gelirin düştüğü ayda gideri azalttığı gibi, yıl içinde kafasına göre yıllık izin almak elemanın yerine yedeğini koyma zorluğunu ortadan kaldırıyor.
Saygıya gelince, 'tutmayana saygısızlık olmuyor mu? ' diyenlere cevaben. din olgusu zaten ayrıştırıcı bir şeydir. Kendini seçilmiş ve ekstra değerli görür. Bunda şaşacak bişey yok.


olivia
(14.06.17)
normal değil mi? esnaf ramazan öncesi gibi iş yapamadığından dolayı tadilat, tatil, özel işler vs gibi tüm ihtiyaçlarını giderir bu sürede, veya ibadet eder, veya dükkanı 1 ay kapalı tutarak masrafları kısar vs vs vs


emfuzi
(14.06.17)
(10)

yunanistan vize vermedi

evet sebebi de gidip dönmeyeceğimin düşünülmesi. ben şimdi nereden kolayca vize alabilirim ? fikrimce yunanistan vermediyse hiç bir ülke vermez. ama italyadan dene diyenler filan oldu. var mı böyle bir şey yaşayan
evet sebebi de gidip dönmeyeceğimin düşünülmesi.
ben şimdi nereden kolayca vize alabilirim ? fikrimce yunanistan vermediyse hiç bir ülke vermez. ama italyadan dene diyenler filan oldu. var mı böyle bir şey yaşayan
Esinsin
(06.06.17)
Is/okul?
Bankada para gosterildimi?
Para hesaba ne zaman kondu ve cekildi mi?
Detay lazim hocam


goodman
(06.06.17)
iş baba işi
bankada 70.000 gösterildi 3-4 aydır duran sattığım araba parası. çekilmedi hiç. @goodman


Esinsin
(06.06.17)
Fransa Denesene bro kolay verio


ugrcn
(06.06.17)
çok para göstermişsin, kaçacağının garantisi gibi görünmüş sanki.
ben de geçen yıla kadar 3-5 bin lira gösteriyordum (ülkelere göre seyahat için günlük öngörülen belli miktarlar var, onunla gün sayısının çarpımı kadar göstersen yetiyor aslında). bu yıl 50 bine yakın bi para vardı hesabımda, o da annemin bi parasını enparadan döviz almak için transfer ettiydim. bu paranın şüpheli durum yaratacağı aklıma da gelmişti.. düşündüğüm gibi kısa verdiler vizeyi.


manuel mandalina
(06.06.17)
hemen deneme red şengen sistemine girdi yine red yersin %90.buda hiç iyi olmaz.
1-2 ay bekle derim.


jamswety
(06.06.17)
iyi de itiraz hakkı diye bir şey yok mu? bizim arkadaş geçen sene vizesi çıkmadı diye itiraz etmişti, demişler ki "beyefendi şu kadar borcunuz var bankaya, o yüzden size vize vermedik."
çocuk da peki diyip çıkmış tabi :)

siz de eğer belgelerinizde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorsanız mutlaka itiraz edin.


4 gün içerisinde itiraz edilebiliyor diye biliyorum.


@istanbul kanatlarimin altında @fransiz burjuvasi belge vs eksik olsa ya da hatalı tamam itiraz edip düzeltelim ama öyle değil ki sebep belli nasıl itiraz edebilirim. yoo kaçmıcam ben ülkenize diyerek mi ?


Esinsin
(06.06.17)
gidip "ülkenize kaçacağımı da nereden çıkardınız, oysa benim bütün belgelerim tamamdı" diyebilirsin. bir yanlışlık olmuş olabilir sonuçta bu itiraz hakkı bu yüzden var.

giderken belgelerinin hepsini tekrar yanında götür. elinde seni buraya bağlayan bir gelecek planıyla ilgili bir şey varsa mesela onu da görür. atıyorum bir üniversiteden yüksek lisansa kabul mektubu gibi. ya da yurtdışına beraber çıkacağın kişiler varsa ve onların vizeleri çıkmışsa o vizelerin fotokopilerini, beraber yaptırdığınız rezervasyonları, gidiş dönüş uçak biletlerinizi, orada kalacağınız yerin bilgilerini vs. gösterirsen onlarla birlikte gidip döneceğini kanıtlamış olursun.


itiraz mektubu yazacaksin. ogrenciysen burada ogrenci oldugunu, isin varsa burada isinin oldugunu, sorumluluklarinin oldugunu belirterek resmi bir dille yaz iste. ulkene donecegini anlat. mektubun basina basvuru numarasi/referans numarasi vs. de yaz.


hopeless
(06.06.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.