Giriş
(3)

21 nisan hangi yıllarda pazar gününe denk gelmiştir.

şimdi efendim, bunu örnek olarak verdim. elimde bir yığın belge var ama çoğunun üzerinde yıl yazmıyor. sadece 21 nisan pazar diyor mesela. bunun hangi yıllar olabileceğini en kolay nerden bulabilirim. tekrar tekrar bakmam gerecek.
şimdi efendim, bunu örnek olarak verdim.

elimde bir yığın belge var ama çoğunun üzerinde yıl yazmıyor. sadece 21 nisan pazar diyor mesela.

bunun hangi yıllar olabileceğini en kolay nerden bulabilirim. tekrar tekrar bakmam gerecek.
Hakan1980
(21.04.19)
2000'den beri sadece 2002-2003 ve 2019. Excel'de kolayca yapılıyor. Mail adresi verirsen ilgili excel dosyasını göndereyim. Filtreleme yapmayı bildiğin sürece o tabloyla bakacağın her gün ve tarih 5 saniyeni almaz.

edit:
Biraz daha detay vereyim. 30 saniyede 2000'den bugüne kadar olan günleri (isterseniz 1900 de yapabilirsiniz size kalmış) şu şekilde tablo yapıyoruz. prntscr.com daha sonra üstten önce 21 sonra 4 (nisan) sonra da pazar günlerini filtreliyoruz ve karşımıza şöyle bir görüntü çıkıyor. prntscr.com


kivanc1
(21.04.19)
Google asistan veya Siri ile sesli yanıt alabilirsiniz bence deneyin.


Beherit
(21.04.19)
1996'da kesin pazar günü. Çünkü ben doğdum ordan biliyorum :D

Kalanı hakkında fikrim yok shhssh


nundu
(21.04.19)
(3)

Marketler arası fiyat farkı

Bazen tek bi üründe 10 liraya kadar farkettiği oluyor. 1 kiloluk bal, 5 litrelik zeytinyağ falan. Bi de süte katılan mısır gevreği aynısı bi markette 5 lira pahalı. Bugün migrosta pringles 12 lira yandaki markette 9 lira.Bunlara dikkat ediyor musunuz? Nolacak canım mı diyorsunuz? Migrosta girdik baş
Bazen tek bi üründe 10 liraya kadar farkettiği oluyor. 1 kiloluk bal, 5 litrelik zeytinyağ falan. Bi de süte katılan mısır gevreği aynısı bi markette 5 lira pahalı. Bugün migrosta pringles 12 lira yandaki markette 9 lira.

Bunlara dikkat ediyor musunuz? Nolacak canım mı diyorsunuz? Migrosta girdik başka yere gittik. Almış bulunduk migrostan ya da önce fiyat araştırması yaptığımıza da değmez. 2 kere gitmek falan. Napıcaz?
Hakan1980
(16.04.19)
Çözümü şu sanırım, migrostan alışveriş yaptıktan sonra fişi saklayın sonra ilerde aynı ürünleri almak için başka bir markete gidip fiş kontrolü yapın. Genelde migros daha pahalı zaten. Gerçi bugün okuduğum bir habere göre soğan patates gibi bazı ürünlerde bimden bile ucuzmuş migros bu günlerde.


ben dikkat ediyorum, ama surekli almadigim bir urunse ve sadece bir kez alacaksam market market gezmem, nerede denk gelirse alirim

migros genelde pahali zaten ayni urunu daha ucuza bulabiliyorum a101 ya da bim'de oradan aliyorum


exlibris
(16.04.19)
ediyorum ama kaliteyi gözeterek.
örnekse makroda ve migrosta ;ya da karfur gurmede ve düz karfurda, ekspress karfurda ve karfur semtte aynı markalı ürün arasında fiyat farkı olabiliyor; karfur gurmeden alacağıma düz karfurdan alırım. ama yine aynı markanın karfur semt için özel üretim (düşük kalite) yaptığını bildiğimden ucuz olsa da olmasa da oradan almam.
benzer durum şok, mopaş vs için de geçerli.
bim/a101 tarzında yerlerden yenebilir bırak tüketim ürünlerini bile almıyorum yani genel olarak gitmiyorum.
bütçe kısıtlıysa pazarlar her zaman en güzelidir. yani "paramız yok apla o yüzden bime gidiyoruz" kafasını asla anlayamıyorum.

yani söylediğiniz gibi günlük fiyatlarda (kampanya haricinde)5 liralık bir fiyat farkı falan varsa özel üretim kategorisinde olabilir. daha vahimi ithal olabilir.ithal bakliyatların (kanada) daha ucuz oluşu (because gdo) ya da kimyasal yemiş savaş topraklarından;suriyeden gelen patateslerin ucuz oluşu gibi.

özetle; yağı, salçayı peyniri,balı zaten özel olan memleketinden al/getirt. ucuz olsun diye değil; kaliteli olsun diye.
sebze meyve için mümkünse en azından 2 haftada bir hızlıca bi pazar,
diğerleri için migros falan..

fiyat kontrolü için migros sanal marketi kullanabilirsin/gitmeden internnetten fiyatları görmüş olursun. aynı şey sanırım diğer büyük marketle için de vardır.

ek:acı bir gerçek var ki ; bim benzeri marketlerden alış veriş yapanların yüzlerine fiziksel sağlıklarına bir bak; elbette sosyal koşullar vs de etkiliyordur ama fiziksel sağlığın önemli bir etkeninin beslenme olduğuna inanıyorum. market yumurtası ya da patlıcandan bile neden/nasıl ucuz olabildiğini sorgulamadıkları market tavuğuyla beslenen bireylerle aynı bütçeyle köyünde köy pazarından mis gibi beslenen ya da şehrinde daha kaliteli marketlerden beslenen bireylerin yüzlerinden bile okunuyor sağlık durumları.


jimjim
(16.04.19)
(4)

2 anahtarlı lamba

bizim evde çok uzun bi koridor var. adamlar nasıl yaptıysa bi başa bi sona anahtar koymuşlar. yani ışığı açma kapatma düğmesi. bunun mekanizmasını açıklayabilecek var mı? yalnız şöyle: ikisi de kapalı mesela ikisi de 0 konumunda olsun. birinciye basıp 1 konumuna getirince ışık yandı ya, ikinciye bas
bizim evde çok uzun bi koridor var. adamlar nasıl yaptıysa bi başa bi sona anahtar koymuşlar. yani ışığı açma kapatma düğmesi. bunun mekanizmasını açıklayabilecek var mı?

yalnız şöyle: ikisi de kapalı mesela ikisi de 0 konumunda olsun.

birinciye basıp 1 konumuna getirince ışık yandı ya, ikinciye basıp ikinciyi 1 konumuna getirince sönüyor.

sonra ilkine tekrar bastın ve ilkini 0 konumuna getirince yanıyor.

yani söküp bakmak da istemiyorum ikisi de düzgün çalışıyor ama kablo şemasını çok merak ediyorum. kafamda çözemedim hala.
Hakan1980
(09.04.19)
Vavien.


sutlu nescafe
(09.04.19)
Tüh ben yazacaktım.
Sütlü + 1


burada semasi var

video.orgubiliyorum.com


vhs kaseti
(09.04.19)
Vavien +1.

Fransızca'da gitmek ve gelmenin karşılığı olan Va et Vient kelimelerinin birleşiminden dilimize geçmiş.


taurina
(09.04.19)
(12)

satabileceğim ne üreteyim? ne yapsam alırsınız?

abi ben ne yapsam alırsınız? tahtadan anahtarlık kaba olur yapsam almazsınız? yağlı boya resim yapsam çirkin olur almazsınız. bıçak yapsam yasak galiba. ne yapsam alırsınız olm siz? kaça alırsınız bi de? ellerimle yapacam. hobi olarak. olm derdim para değil de. satılsın istiyorum, çöpe gitmesin. tah
abi ben ne yapsam alırsınız? tahtadan anahtarlık kaba olur yapsam almazsınız? yağlı boya resim yapsam çirkin olur almazsınız. bıçak yapsam yasak galiba. ne yapsam alırsınız olm siz? kaça alırsınız bi de? ellerimle yapacam. hobi olarak. olm derdim para değil de. satılsın istiyorum, çöpe gitmesin. tahta metal plastik aklınıza gelecek pek çok aletim var.
Hakan1980
(23.03.19)
elalem gidiyor ceviz kütük dilimlettiriyor, formika frezesi ile içini dışını oyup saksı yapıyor 300 500 den koyuyor, ee koyduklarına göre satılıyor demek ki.


killerbee
(23.03.19)
Ahşap oyuncak.


gurur
(23.03.19)
google'a "handmade wood products" yazınca çıkanlar güzel fikirler verebilir.


Bu ses bombası, hoparlör gibi aletleri nostaljik radyo tasarımı içinde satiyorlar ve sırf tasarımından dolayı çok ilgi görüyor.yaslilar kendileri için orta yaşlılar hatıra için vs alıyor. Buradan yola çıkarak: Gemi, radyo, fotoğraf makinesi şekilli hediyelik eşyalar insanlara her zaman cazip gelir, romantik ve nostaljik bulunur.bu şekillerde bişey üretip eskitme görünümlü boyalarla boyayıp çok rahat satarsiniz meraklısına


gurur
(23.03.19)
sabun olabilir.


İçinde pektin ve de glikoz şurubu olmayan reçel yaparsan ben alırım.
Ama öyle üzerine kenarına dantel yapılmış bi parça çuval bezi iliştirip, eşek yüküyle para istemeyeceksin. Fiyatı makul, mantıklı olacak.


Mirket
(23.03.19)
Kuksa


veritaslibertas
(23.03.19)
Tahta kaşık falan yap. Büyük değil normal olanlardan. Metal kaşık ile yemekten sıkıldım.


Ev yapımı reçel marmelat kavurma yoğurt yapıp bir pazarda satılabilir. Ya da moda gibi yerlerde sokak tezgahı açıp.


filipis
(24.03.19)
kuksa demeye geldim. yapıp satanlar var bisürü. ben almam ama. ahşap oyuncak da güzel fikirmiş onu alabilirim, hatta böyle puzzle/tangram gibi olan bişey yapabilirsen tadından yenmez, misal: www.google.com


taurina
(24.03.19)
Abi uygun fiyata büyüük çoook büyüük boy ahşap çerçeve yapma şansın var mı kaça olur 80x120 mesela


photo85
(24.03.19)
(7)

hangi işi seçmeliyim.

1. mesai saatleri belli, stres sorumluluk çok az ama fiziksel olarak eşek gibi yorulduğum tüm gün ayakta ordan oraya koşturduğum iş.2. 7x24 telefondan whatsapptan ulaşıbilir olmam gereken aşşırı stresli iş. az önce bir telefonla uyandırıldım ve kalp atışlarım hala yavaşlamadı.son 2 yıldır 2. numaral
1. mesai saatleri belli, stres sorumluluk çok az ama fiziksel olarak eşek gibi yorulduğum tüm gün ayakta ordan oraya koşturduğum iş.

2. 7x24 telefondan whatsapptan ulaşıbilir olmam gereken aşşırı stresli iş. az önce bir telefonla uyandırıldım ve kalp atışlarım hala yavaşlamadı.

son 2 yıldır 2. numaralı işteyim. ondan önce de 2 yıl 1. numaralı işte çalışmıştım. çok yorulduğum için bu işi istemiştim ama bu iş de kasmaya başladı. bıktım tükendim gibi hissediyorum. ne dersiniz değiştirme zamanı mı geldi? ücretleri aynı. yaşım 40.
Hakan1980
(21.03.19)
Ben olsam 1 seçerdim.

Siz 1 e geçin fakat bir yandan da bu iki seçeneğin dışında bir iş arayın çalışırken.


Fusha
(22.03.19)
Kafa yorgunluğu var birde vücut yorgunluğu var. Vücudun yorulursa gece uyudugunda geçiyor, ama zihnin yorgun olursa ne uykuyla geçiyor ne başka şeyle. Yani kısaca ben olsam zihnimin yorulacagi işi secmezdim.
1 diyorum yani.


etna
(22.03.19)
1


himmet dayi
(22.03.19)
Valla ben ayakta duramıyorum. Ayakta bekleyemiyorum. Mesela buradan yürüyelim şuraya kadar de 1 saat 2 saat 3 saat yürürüm. Ama ayakta dikilmek bence işkence gibi bir şey.


graywolf
(22.03.19)
maaş olarak arasında uçurumlar yoksa tercih 1 olmalı. fiziksel yorgunluk bir noktada alışabileceğin bir şey. ama mental yorgunluk adamı bitiren, tüketen bir şey. fiziksel olarak rahatsız edecek bir engelin, rahatsızlığın yoksa ve maaş farkı çok değilse 1 numarayı seçmeni önereceğim.


draconas
(22.03.19)
1. ama düşününce ikisinin de sürdürülebilirliği yok çok. 40 yaşında daha ne kadar koşturma temposunda çalışabilirsin?

7/24 olayı hele çok rahatsız edici.

fiziksel yorgunluk kötü ama kafan rahat olduktan sonra tercih ederdim.


o telefonlar yüzünden yaşanan kalp çarpıntısı ve stres yüzünden istifa etmişliğim var, başkasının telefonu çalınca zıplıyordum artık. çekilir dert değil. o yüzden şimdilik 1 ama uzun vadede -eğer mümkünse- alternatif bakmalısın.


bxgx
(22.03.19)
(2)

Evde kendi kendime marangozluk

Yapmaya başladım. Alet edevat boy boy tahta vida falan her şey var. Ama fikir yok. Ne yapayım? Pinterest de bakıyorum ama bi tane foyoğrafla nereye kadar. Bana böyle geri zekalıya anlatır gibi resimli anlatılan şeyler lazım. Önerilere açığım.
Yapmaya başladım. Alet edevat boy boy tahta vida falan her şey var. Ama fikir yok. Ne yapayım? Pinterest de bakıyorum ama bi tane foyoğrafla nereye kadar. Bana böyle geri zekalıya anlatır gibi resimli anlatılan şeyler lazım. Önerilere açığım.
Hakan1980
(19.03.19)
www.youtube.com

birde belediyelerin ucretsiz ahsap isleri kurslari oluyor.


1917
(19.03.19)
Bira kasası yap, sonra evde kendi biranı da yapıp kasaya doldur iç,önümüz yaz :)


oligomer
(19.03.19)
(4)

Balkonda yetiştirmelik bitki önerileri

Baya geniş kapalı güneş alan ama akşamları soğuk olan bi balkon.Ağaç da olabilir. Çiçek de. Sebze de.Benim için kriter ne peki? Yer kapladığına suladığıma değsin yeter. Büyüsün çoğalsın. Domates ekmem mesela o kadar uğraş bekle ya kızarmaz ya bi tarafı çürür yemem direk çöpe atarım. Yeşil soğan mayd
Baya geniş kapalı güneş alan ama akşamları soğuk olan bi balkon.

Ağaç da olabilir. Çiçek de. Sebze de.

Benim için kriter ne peki? Yer kapladığına suladığıma değsin yeter. Büyüsün çoğalsın.

Domates ekmem mesela o kadar uğraş bekle ya kızarmaz ya bi tarafı çürür yemem direk çöpe atarım. Yeşil soğan maydanoz biber nane çilek aloevera bunlar olur bak. Başka?
Hakan1980
(18.03.19)
Wild strawberry, frambuaz, yaban mersini, acı biber diyorum.


Yılbaşı çiçeği, mum çiçeği, leş kaktüsü (polis çiçeği)

Az bakım gerektirir bunlar. Yormaz.


rakidabalikolsa
(18.03.19)
fransız lavantası ve erika olur. İkisi de soğuklara nispeten dayanıklı. Bu mevsimlerde giderleri var.


limon


jimicik
(19.03.19)
(4)

Evde çilek yetiştirmek

Sizce ne kadar mantıklı? Bi tanıdığın bahçesinden sınırsız sayıda kök alabilirim. Ucuz saksı ve bedava toprakla kendi yiyeceğim kadar çileği yetiştireyim mi?
Sizce ne kadar mantıklı? Bi tanıdığın bahçesinden sınırsız sayıda kök alabilirim. Ucuz saksı ve bedava toprakla kendi yiyeceğim kadar çileği yetiştireyim mi?
Hakan1980
(18.03.19)
çok zevkli bence. büyümesi, çiçeklenmesi, çiçeklerin meyveye dönüşmesini seyretmek keyifli. çiçek açtığında tozlaşmalarını gerçekleştirmen lazım. arı börtü böcek gelmezse senin yapman lazım.


sutlu nescafe
(18.03.19)
tohum para değil ki? 10 tanesi 1 tl n11 de.

sarı, yeşil, mavi, dev çilek, saksı çileği bi sürü çeşidi var.


killerbee
(18.03.19)
Migros'tan geçen gün afrika menekşesi aldım. Çok zevkli gerçekten çiçek bakması. Maydonoz falan da büyüteceğim, çilek de güzel fikirmiş.


ex animo
(18.03.19)
Mutlaka deneyin balkonumda yapmistim cok tatlis oluyor beklemesi kendi cileginizi yemesi :)


kassiopeia
(18.03.19)
(8)

hayatınla ne yapacağını bilemediğin oluyor mu?

arkadaşlar merhaba yine bir cumartesi günü önerilerinize açık olarak karşınızdayım. benim şimdi bu hayatla tam olarak ne yapmam lazım? bi anlamsızlaştı sabah sabah yine hayat.
arkadaşlar merhaba yine bir cumartesi günü önerilerinize açık olarak karşınızdayım. benim şimdi bu hayatla tam olarak ne yapmam lazım? bi anlamsızlaştı sabah sabah yine hayat.
Hakan1980
(16.03.19)
Oluyor arada. Biz de bilemiyoruz, bocalıyoruz bazen. Sonra hallledilmesi gereken ilk soruna yoğunlaşıyoruz.


Amaranta ursula
(16.03.19)
uzun sureli birseyse hobi bul kendine (yemek, dil, cizim, spor kursu vs..)
kisa sureli birseyse en sevdigin komedi dizilerini izle, kendini simart(masaj, spa, hamam) vs..


dokunmakalbime
(16.03.19)
ne yapacağımı bildiğim çok nadir oluyor. yüzde 95 bilmiyorum


The_Lollok
(16.03.19)
evet, bu durumu çok sık yaşıyorum. okulu uzattığımda da "napıyorum ben" diyordum, gecenin 3'ünde buzdolabı kapısını da açıp "napıyorum ben" diyorum. genel bir sorgulama ve varoluşsal bunalım halinde yaşıyorum hayatımı. :D


QweAsdZxc
(16.03.19)
Nein. Yaptıkların anlamsız geliyorsa muhtemelen anlamsız şeyler yapıyorsundur. Bir de hayatla bir şey yapılmaz, başka şeyler yapılır, o hayat olur.


velvetmorning
(16.03.19)
Dünya hayatının geçici ve anlamsız olmasından kaynaklanıyor. Nasıl bir hayat yaşarsak yaşayalım ortalama 70-80 yaşında öleceğiz. Bu nedenle bunun farkında olmak ve tanrı’nın çağrısına kulak vermek gerekir. Alın elinize bir kutsal kitap türkçe olarak okuyun. O bahsettiğiniz anlamı sadece din verir.

Kalpler ancak tanrı’yı anmak ile huzur bulur.


Pertev nail
(16.03.19)
(bkz: what can i do sometimes)
Ünlü düşünür fatih terim de zamanında bişeyler düşünmüş. Bende sabahın köründe zorla kalkınca oluyor.


Sevdiğin bişi bul sırf onun için bile neşeyle uyanabilirsin kedi beslemek de olur dünyayı gezmek de. Ama severek yaptığın bişi bul ve bulana dek yeni şeyler dene. Denerken zaten hayatı yaşamış olacaksın


photo85
(16.03.19)
(2)

suya düşüp pert olan telefondan veri kurtarmak

mümkün mü?havuza düştü. bi daha açılmadı. 1 haftadır pirinç kavanozunda. şarja taktım açılmıyor şarj olmuyor.içindeki leri kurtarmak mümkün mü?
mümkün mü?

havuza düştü. bi daha açılmadı. 1 haftadır pirinç kavanozunda. şarja taktım açılmıyor şarj olmuyor.

içindeki leri kurtarmak mümkün mü?
Hakan1980
(22.02.19)
Evet mümkün. Denize düşenden bile veri kurtarıyorlar. Bence çok kurcalamadan bir telefoncuya götürün. Belki sadece bataryanın degişmesi yeterli gelir.


the coon
(22.02.19)
batarya değiştirdim. yine açılmıyor.


Hakan1980
(16.03.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.