Giriş
(4)

Tango müziği gibi

Bi filmde çalıyodu, dans sahnesi müziği, keman ya da piano olabilir.böyle her 2 3 notada bir yükselen yerleri var, dığ dığ dıdııııığ gibi sürekli yükselen coşkulu bi müzik diyebilirim. Aşk şarkısı gibiydi. Kafamda 1 2 saniyelik kısmı çalıp duruyor 2 gündür çıldırmak üzereyim. Sözsüz versiyonunda dan
Bi filmde çalıyodu, dans sahnesi müziği, keman ya da piano olabilir.böyle her 2 3 notada bir yükselen yerleri var, dığ dığ dıdııııığ gibi sürekli yükselen coşkulu bi müzik diyebilirim. Aşk şarkısı gibiydi. Kafamda 1 2 saniyelik kısmı çalıp duruyor 2 gündür çıldırmak üzereyim. Sözsüz versiyonunda dans edilir bu şarkının. Papatya gibisin ile anlamazdın arası bi şarkı.
Hakan1980
(29.12.19)
Scent of a Woman'dan olabilir mi carlos gardel'den por una cabeza'yı ben diyeyim bari :D


AcreaM
(29.12.19)
Tango ve yükselişli deyince direkt Itzhak Perlman-Tango düşündüm de söz falan yok zaten.


rusalka
(29.12.19)
Roxanne değildir di mi?


kobuzchu kiz
(29.12.19)
Dmitri Shostakovich - Waltz No. 2 mi acaba? Eyes wide shut'ta çalıyordu.


ravenclaw
(29.12.19)
(6)

Bi film vardı

Savaş karşıtı bi filmdi.Filmin sonunda savaşta vurulup felç olan asker tekerlekli sandalyedeydi ve onu ziyarete gelen askere eşofmanının iplerini çözüp genital organını gösterip artık işe yaramıyor savaşmış olmamım ne anlamı var falan diyordu.
Savaş karşıtı bi filmdi.
Filmin sonunda savaşta vurulup felç olan asker tekerlekli sandalyedeydi ve onu ziyarete gelen askere eşofmanının iplerini çözüp genital organını gösterip artık işe yaramıyor savaşmış olmamım ne anlamı var falan diyordu.
Hakan1980
(25.12.19)
Dogumgunu 4 Temmuz olabilir mi? Filmi izlemedim ve sahneyi bilmiyorum ama tekerlekli sandalyede olan bir asker vardi.


(25.12.19)
spoiler

asker olmayı çok isteyip de askerlik esnasında ben savaşa karşıyım yaa diye trip atıp komutanlarını dellendiren bir tipin başrol oynadığı film vardı. neymiş efendim, insan öldürmezmiş beyefendi. oğlum o zaman burda ne işin var denince, ben de sıhhıyeci olayım o zaman? diyor ve olaylar gelişiyor. bir sürü insan kurtarıyor savaşta. hatta düşmanı bile kurtarıyor. o esnada bacağı kopan bi komutan beni burda bırak diyor ama o sürükleye sürükleye kurtarıyor. sonunda komutan tekerlekli sahnede görüntüleniyor galiba. bir yamaca kurduğu ipli asansör düzenekle 100lerce yaralı askeri aşağı indiriyor, başka türlü hayatta kalma şansları yokmuş güya.

spoiler

filmin adını hatırlayamadım, okuyan arkadaşlar çıkaracaktır.


onemoremile
(26.12.19)
felç değildi, iki bacağını birden kaybetmişti ama "Forrest Gump" olmasın.
forrest komutanını ziyarete gittiğinde bahsettiğine çok benzeyen bir sahne yaşanmıştı.


Improbable
(26.12.19)
onemoremile'ın anlattığı film hacksaw ridge olsa gerek.


sir gawain
(26.12.19)
aynen o sir.


onemoremile
(26.12.19)
(5)

yarın ne yesek?

böyle unuttuğumuz güzel bir yemeği hatırlatan olur mu? yarın yapıp yiyelim...
böyle unuttuğumuz güzel bir yemeği hatırlatan olur mu? yarın yapıp yiyelim...
Hakan1980
(15.12.19)
fırında mücver


MtKrt
(15.12.19)
Karnıyarık


cemallamec
(15.12.19)
Kıymalı (sarımsaklı) makarna


etna
(15.12.19)
tereyağlı peynirli şehriye pilavı.


hasmetizm 2046
(16.12.19)
kabak patlıcan patates kızartma + sarımsaklı yoğurt


kablelvuku
(16.12.19)
(10)

sakin kalan karizmatik kahramanlar

sinema tv tarihinin korkunç vs. olaylar karşısında buz dolabı gibi sakin kalabilen karakterlerini soruyorum.
sinema tv tarihinin korkunç vs. olaylar karşısında buz dolabı gibi sakin kalabilen karakterlerini soruyorum.
Hakan1980
(07.12.19)
No country for old mendeki adam öyleydi sanki


dexter da diyebiliriz sanirim.


in vino veritas
(07.12.19)
Dirty Harry de diyebiliriz sanırım.


Ufuk
(07.12.19)
steven seagal'ın herhangi bir filminde herhangi bir karakteri.


inekadam
(07.12.19)
Fargo dizisinin ilk sezondaki Billy Bob Thornton oynadığı karakter.


Tony Stark- Hatta adam sakin olmakla kalmayıp bir de işi dalgaya alıyor.


Snake Plissken


kreatin
(07.12.19)
Titanikteki muzisyenler sayilir mi?


durgunfoton
(07.12.19)
• riddick
• judge dredd
• tyler durden
• ray tango
• ramona flowers


sinek kral
(07.12.19)
(bkz: gustavo fring)


mhm
(07.12.19)
(3)

ACİL Akşamları gelen açlık ve tatlı krizi

Sabah programıma göre sporumu yaptım proteinlerim karbo larım vitaminlerin supplementlerim hepsi tamam. Uyusam süper olacak. Ama akşam bu saatlerde acıkıyorum. Şimdi fazladan 100 gr şeker yemeden uyumamı sağlayacak öneriler arıyorum, valla son 5 dakkam kaldı kalkıp baklava kaşıklayıp üzerine 1 kilo
Sabah programıma göre sporumu yaptım proteinlerim karbo larım vitaminlerin supplementlerim hepsi tamam. Uyusam süper olacak. Ama akşam bu saatlerde acıkıyorum. Şimdi fazladan 100 gr şeker yemeden uyumamı sağlayacak öneriler arıyorum, valla son 5 dakkam kaldı kalkıp baklava kaşıklayıp üzerine 1 kilo meyve yiycem. Sonra göbek niye erimiyo...

Ne yeyim de napıyım da o baklavaya meyveye dalmayım bu saatte..
Hakan1980
(05.12.19)
Su iç bol bol.


Bence akşam yemeğini erken yiyip geç yatıyorsun. Ben de 1-2 gibi açılıp kokoreç yiyorum. 7-8 gibi ye, 10-11'de meyve ye, sonra zıbar yat.


prole
(05.12.19)
şöyle bu entry girmiştim. senin çözümün bu olabilir

(bkz: #75467572)


false pretension
(05.12.19)
(3)

elalemin masası

elalemin odasında masasında görüyorum. bi sürü tablo biblo bişeyler var. süslü süslü sanatsal sanatsal oturuyo billet. benim odamda niye sadece kullandığım şeyler var. güzel gözüksün diye hiçbir şey yok. duvara raf çakmayı geçtim bi tane resim asmışlığım yok. bunu beraber aşalım. ne önerirsiniz?
elalemin odasında masasında görüyorum. bi sürü tablo biblo bişeyler var. süslü süslü sanatsal sanatsal oturuyo billet. benim odamda niye sadece kullandığım şeyler var. güzel gözüksün diye hiçbir şey yok. duvara raf çakmayı geçtim bi tane resim asmışlığım yok. bunu beraber aşalım. ne önerirsiniz?
Hakan1980
(29.11.19)
Sayisalci misin?

Bazen olmayınca olmuyor. Ben de odun gibiyim. Sıfır gorsellik, tamamen islevsellik üzerine kurulu hayatım. Ki kadınım :') bence zorlama bosver


üğpoıuy
(29.11.19)
benim masam da böyle. pc dışında bişey yok. dağınıklık sevmiyorum. bence kötü bişey değil.


scudman1
(29.11.19)
Herkes sever diye bi şey yok ki.

Minimalist biri olabilirsin. Görüntüye değil fonksiyona önem veriyorsundur. Masanın alanı dardır.

Olur yani. Değiştirmek istersen de klişeden kaç. Zevklerinle uyumlu şeyler koy/as. Seni yansıtsın, evinde hissettirsin, mutlu etsin.

i.imgurp.com

www.instagram.com

Oğuz Atay - Tutunamayanlar

"Yatağımın karşısında bir pencere var. Odanın duvarları bomboş. Nasıl yaşadım on yıl bu evde? Bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? Ben ne yaptım? Kimse de uyarmadı beni. İşte sonunda anlamsız biri oldum. İşte sonum geldi. Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım."


influx
(29.11.19)
(8)

istediğiniz her şey olduktan sonra napardınız?

yani tabi benim sorum aklınıza gelen tüm fantastik şeyleri ya da trilyoner olmayı kapsamıyor. normal bir hayatta olması gereken temel bileşenler oluşmuş diyelim. her türlü her şey değil. arabanız var ama mercedes değil, eviniz var ama dubleks değil, villanız var ama havuzlu değil. gibi.. yani normal
yani tabi benim sorum aklınıza gelen tüm fantastik şeyleri ya da trilyoner olmayı kapsamıyor. normal bir hayatta olması gereken temel bileşenler oluşmuş diyelim. her türlü her şey değil. arabanız var ama mercedes değil, eviniz var ama dubleks değil, villanız var ama havuzlu değil. gibi.. yani normal güzel iyi bir hayat kapsamında her şeyiniz var her istediğiniz olmuş o zamana kadar ama çok da tatmin olmamışsınız. to do listlerin hepsi tamam ama bi şey eksik gibi, listelerden biri mi kayıp lan yoksa?

işte sonrasında napardınız?

not: bu zamana kadar söylediğiniz her şeyi de ayrıca yaptım yapmaya devam ediyorum.

daha başka ne yapabilirim mesela?
Hakan1980
(19.10.19)
yabancı dil öğrenebilirsin.. uzun ve keyifli bi süreç aslında..
daha sonra da o dilin konuşulduğu ülkeye gitmek güzel oluyor tavsiye ederim..


strobist
(19.10.19)
insan doyumsuz olduğu için isteklerinin sınırı yok. benim sana söylediklerimi yapabilecek gücün kuvvetin var mı? daha da önemlisi isteğin var mı? her şeyi bitirdim zannettikçe daha aşırı uçlarda isteklerin olacak. ucu bucağı yok.
galip tekin'in acayip hikayeler diye bir dizisi varmış. ilk bölümünde senin gibi bir adam var.
www.youtube.com


sutlu nescafe
(19.10.19)
Sorunuza tam cevap olmayacak ama hayat bir "check list" değil diye düşünüyorum. Kişi merak ettikleri, ilgi alanları, zevkleri kadar mutlu olabiliyor. Gün doğumunu izlemekten keyif almak örneğin, yapılacaklar listesinde yer alacak bir madde değil belki ama benim yolumdan çıkıp manzarası güzel bir yerde izlemek için uykusuz kalmayı göze alabileceğim, karşılığında da beni çok mutlu eden bir şey. Hayatta her şeyim olsa bunun gibi pek çok ufak görünen şeye daha fazla zaman ayırmaya çalışırdım.


"Daha başka ne yapabilirim" sorusunun cevabı sizde. Siz ne yapmak istiyorsunuz? Neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz? Nelere ilginiz var? Nelerde "daha iyi" olmak istersiniz?


fotrsapka
(19.10.19)
Dünyayı gezerdim (yurtiçi, yurtdışı)


Manevi olarak da kendimi tatmin etmenin fırsatlarını kollardım. Hemen aklına dini fasiliteler gelmesin. Mesela kış geliyor bir iki çocuk için kıyafet, ayakkabı, kırtasiye ürünlerini temin edebilirsin. Sokakta mendil satan veya terazi ile dolaşan bir çocuğun karnını doyurabilirsin. 2,3 kg et veya biraz alışveriş yapıp bir evin önüne bırakıp kaçabilirsin. Huzur evini ziyarete gidebilirsin. Uzun süredir ziyaretine kimsenin gitmediği yaşlılar çok. Ben muhabbetlerini seviyorum. Belki de yapıyorsundur ama aklıma bunlar geldi.


mekaniker
(19.10.19)
yapmak istedigim seyleri neden yapmak istiyorum? bu isteklerin kaynagi nedir? once bunu sorgular, cevabini bulmaya calisirim.

cevap, egoik kisiligimin istekleri ise o istekler kalsin anacim, o istenilen seyleri ben istemiyorum, egom istiyor. egomun kendini tamamlamis hissetmesi icin omrumu ve bedenimi kullanamam. bedenimi, dusuncelerin kendini orgazm etmesi icin kole yapamam.

ana mantik su: dusunceler beni kullanamaz. ben dusunuceleri kullanir, yaratici urunler elde etme cabasi icinde olurum.

hayat, su andir. varilacak ve tamamlanacak bir sey degil. su anda hicbir sey eksik degil.
dusunceler kendini eksik gorup, kendini tamamlamak isteyebilir. bu da beni ilgilendirmez.

o an icimden ne gelirse, ne yapmam gerekiyorsa yaparim. kendimi tamamlamis hissetmek amaciyla plan yapmam. cunku zaten tamamim, hicbir zaman da eksilmedim, eksilmeyecegim. keza ayni sekilde artmayacagim da.


Çok istediğim bir bölümü okurdum. İş falan için değil sırf ilgimi çektiğinden, zevk için.


jacque
(19.10.19)
her istediğim olsa üşenmez öteki taraf için çalışırdım


aokp
(19.10.19)
(9)

bugüne kadar aldığınız en pahalı ...

1- mobilya neydi kaç liraydı?2- kıyafet neydi kaç liraydı?
1- mobilya neydi kaç liraydı?

2- kıyafet neydi kaç liraydı?
Hakan1980
(19.10.19)
8-9 yil once ermenegildo zegna takim almistim 1000 liraya.


marcelorios
(19.10.19)
1. yatak+baza 1200 tl, 2016
2. düz siyah spor ayakkabı 300 tl, bu sene başı. o kadar para verince giymeye kıyamıyorum, şimdiye kadar 3-5 kere giydim müşteriye giderken fln.

evet fakirim, ruhum da fakir.


pati
(19.10.19)
mobilya muhtemelen deri koltuk, 8 bin vermiştim tek koltuğa. ikili koltuk gibi tasarım bişey bişey.

kıyafet moncler mont almıştım iki sene önce veya tüvit takım elbisem var o olabilir. ikisinin de fiyatları yine 5 6 bin lira civarıydı. o zamanlar çalışıyorum tabi para bok... piii.

edit: şimdi çaya püsküt banıyorum.


Tears of Devil
(19.10.19)
2013 te timberland bot almıştım. 495 TL. çok pahalı gelmişti.


sttc
(19.10.19)
Koltuk almıştım lazyboy 7bin liraydı
Armani mont almıştım 5 sene önce 2500 liraydı
Brietling saat 5500 yuro
Kahve makinası 8bin aklıma gelenler bunlar


monkey
(19.10.19)
hic mobilya islerine girisecek hayatim olmadi, ailemin yanindan ayrildiktan sonra heredeyse hep mobilyasi olan yerlerde yasadim.

bu baglamda;

mobilya; yok, yani ucuz dekoratif bir iki bir sey aldim ama 3 haneli rakami bulur bulmaz.
giyim; 4 sene evvel 550 tlye bot almistim, artik boyle paralar harcamiyorum. mesela su an pantolon alacagim, yeni alirsam maks butce 200 tl, ama muhtemelen ikinci el alirim cok daha hosuma giden seyler cikiyor. kismet.

not; yasam alani; avrupa. botlari turkiye'den almistim


hewit
(19.10.19)
1- 3600 tl enza l koltuk
2- 400 tl zara mont


2011 yılında 800 TL tek kişilik yatak aldım


Mobilya bende genelde ikinci el. Antika giysi dolabına 1200 Euro vermiştim. Diğer her eşyam ucuzdur.

Hoodlamb nordik montum pre-order hala, 549 Euro verdim. 6-7 sene giyerim.


buf-e kür
(19.10.19)
(13)

bahşiş yüzdeniz?

hesabın yüzde kaçı kadar bahşiş veriyorsunuz? bi yerde yeyip içmekle eve sipariş verdiğinizde hangisinde daha çok bahşiş verirsiniz? ilkinde garsonların tümü bölüşüyo sanırım, ikincisinde getiren motorlu elemana vermiş oluyosunuz.bu arada şeyi de sorayım, bir öğünde kaç liraya doyuyorsunuz?
hesabın yüzde kaçı kadar bahşiş veriyorsunuz?

bi yerde yeyip içmekle eve sipariş verdiğinizde hangisinde daha çok bahşiş verirsiniz? ilkinde garsonların tümü bölüşüyo sanırım, ikincisinde getiren motorlu elemana vermiş oluyosunuz.

bu arada şeyi de sorayım, bir öğünde kaç liraya doyuyorsunuz?
Hakan1980
(11.10.19)
bir yerde yiyip içtiğimde ihtimama bakarım, ekstra bir şey (güleryüz, sıcaklık, samimiyet) yoksa vermem, varsa 10-100 arası değişir mekanına göre
kuryeye ise 3-4 tl ne varsa vermeye çalışıyorum

40 lira ortalamaya doyuyorum diyebilirim


superb
(11.10.19)
Personel ilgisiz ise bahsis falan yok, isini severek yapiyorsa yardimci oluyoruz. Ama artik sadece kart kullanima gecti metropollerde cogu genc kesim, bahsis devri bitti bu noktada, kartla odeme yapiyo herkes.


100 lira üstü bir hesap gelirse %10 veriyorum. Genelde 40-50 lira civarı ödüyorum öğlende. İstanbul - Ataşehir.


roket adam
(11.10.19)
sadece ekstra ilgi ve alaka varsa bahşiş veriyorum. kartla ödesem bile nakit bahşiş bırakırım. miktar olarak 5 tl oluyor genelde. (50+ hesap geldiyse) moto kuryelere sadece yağmurlu, karlı havalarda veririm bahşiş o da sabit 2 tl olur.

bir öğünde doyma miktarı yere ve mekana göre değişir bir standardı olmaz.


Taşranın gözünü seveyim 10-15 TL arası harika köfte, kaliteli tabldot yemekleri yiyoruz. Bahşiş için 30-40 liralık hesapta gelen bozuk paraları bırakıyorum. Fakat servisi beğendiysem bunu yapıyorum genelde 1-2 TL arası bırakıyorum.


alkolik imam
(11.10.19)
5 lira ve üstü.


msb
(11.10.19)
hiç bahşiş vermem(toplam hayatım boyunca 3 kere falan). 15-25 tl arası doyarım.


tinky winky
(11.10.19)
ay sonunu zor getiriyorum, maalesef 0.


redeath
(11.10.19)
yemek sonunda çay gelmiyorsa bahşiş bırakmıyorum.


nuisance
(11.10.19)
Genelde bunun raconu hesabın %10-12'si kadar bahşiş bırakmaktır. Hatta yurt dışında bazı restoranlarda fişte yazar bu.


suyu_arayan_adam
(11.10.19)
500 liraya kadar %10, 500 liranın üstünde 50 TL.

eve siparişte bozuk para varsa elime ne gelirse 2-3-4 tl, yoksa 5 tl.

dışarıdan yemekle doymaktan bahsediyorsun sanırım, özel bir yemek değilse, balık içki vs yoksa 40-60 TL arası.


Jesus Christ
(11.10.19)
Mekanı sevdiysek ve daha sonra da geliriz diyorsak kesenin ağzını açıyoruz, 50 liradan başlıyor bıraktıklarımız.

Diğer türlü sabit 10-20 hesaba göre artık..

Doyma da buralarda 100 liradan açılıyor.


kesköse
(11.10.19)
verip, vermeme ve ne kadar vereyim diye hesabım yok, tamamen o anki ruh hali. Keyfim yerinde hayatımda iyi şeyler oluyorsa (ki çok nadirdir) %50-%60'a çıktığım oluyor


speedy
(11.10.19)
(1)

çürük ağaç parçası nasıl temizlenir?

bildiğiniz çürümüş yumuşamış kurtlanmış büyükçe bir ağaç kökü parçası var. tamamen kurumuş şekilde. şekli falan çok güzel. düz zeminde sallanmadan durabiliyor. bunu herhangi bir hayvan akvaryumuna falan konulacak şekilde temizlemek istiyorum. ancak üzerinde kurtçuk delikleri ve toz halinde yenilmiş
bildiğiniz çürümüş yumuşamış kurtlanmış büyükçe bir ağaç kökü parçası var. tamamen kurumuş şekilde. şekli falan çok güzel. düz zeminde sallanmadan durabiliyor. bunu herhangi bir hayvan akvaryumuna falan konulacak şekilde temizlemek istiyorum.

ancak üzerinde kurtçuk delikleri ve toz halinde yenilmiş tahta tozları veya kurtçuk dışkıları veya yumurtaları var. ağaç parçası kendisi de yumuşak yani elinle kırabilirsin.

emin değilim ama tahminime göre içinde yaşayan kurtçuklar mutlaka vardır.
Hakan1980
(10.10.19)
evire çevire komple bir kompresörden geçirin. elinizde fırçayla irili ufaklı pisliklerini alın. sonra giderek sertleşerek bıçak vasıtası ile kazıyın. suyun da yardımını kullanın. bu şekilde bir parçayı oldukça temiz bir hale getirmişti babam.
ama sabır isteyen bişey haberiniz olsun.


baharat
(11.10.19)
(10)

eve alması en mantıklı spor aleti

nedir?
nedir?
Hakan1980
(05.10.19)
dambıl


candide
(05.10.19)
dambıl, uzun bar, z bar, sehpa, ağırlık.


tek bir alet olacaksa "barfiks" derim.

barın altına geçiyorsun ve burpees yapıyorsun. sadece zıpladığında barfiks de çekiyorsun. aşağı yukarı tüm vücut çalışmış oluyor.


sinek kral
(05.10.19)
Dambıl deyip geçmişler...

Sporu ne için yapacaksınız?? Çok kiloluysan alete gerek yok, bir yoga/pilates matı ve internetten bulacağın “hiit” antrenmanı yeter. Kardiyolojik olarak sorun yoksa tabi!!

Az kiloluysan, yürüyüş yap mahalle sokak vs. Çık yürü işte.

Kilo derdin yoksa evde spor sana göre değil zaten.


kondüsyon bisikleti ve dambil.


duygusuzromantik
(05.10.19)
Yoga mati ve dambil


kuehles blondes
(06.10.19)
Eliptik bisiklet. Hatta tam marka/model de vereyim.

www.domyos.com.tr


halitkin
(06.10.19)
Yer varsa“ kurek aleti” derim. Hepsi icinde


c1b2k3
(06.10.19)
barfiks ve trx (trx yerine domyos'un ürününü kullanıyorum ama jenerik marka olmuş artık trx). ikisini birleştirince voltron oluşuyor. neredeyse her alete sahip olmuş oluyorsun.


d e j i n
(06.10.19)
(4)

deprem için indoor sığınak

"morrison shleter" diye bir şey buldum 2. dünya savaşı sırasında bombalardan korunmak için yapmışlar, bi odaya masa gibi kuruyosun, bombalama başlayınca ailecek alına giriyosun.sizce deprem için kullanılabilir mi? yıkılan bi binada ne kadar mantıklı olur, sandviç gibi ezilmeyelim?https://media.iwm.o
"morrison shleter" diye bir şey buldum 2. dünya savaşı sırasında bombalardan korunmak için yapmışlar, bi odaya masa gibi kuruyosun, bombalama başlayınca ailecek alına giriyosun.

sizce deprem için kullanılabilir mi? yıkılan bi binada ne kadar mantıklı olur, sandviç gibi ezilmeyelim?

media.iwm.org.uk

www.notechmagazine.com
Hakan1980
(28.09.19)
çok anlamam bu işlerden ama zemin katta oturuyorsan ve zeminin sağlamsa ancak iş görür bu. apartmanda işe yaramaz mesela, altında başka bir daire varsa. müstakil ev için belki ama o zaman da refleks olarak dışarı çıkmak daha pratik ve mantıklı görünür zaten.


Bruce
(28.09.19)
es geçilen bir şey var.
istanbul için en karanlık gerçek şu ki, bir enkazda hayatta kalsan bile gelip seni kurtaracak güç, koşul, imkan yok. bu gerçekle kimse yüzleşmiyor.


jimjim
(28.09.19)
benim aklıma I demirden bunun büyüğünden ve aşırı sağlamından yapmak geldi aslında ama 2 3 ton çeker kafadan, işe yarar yaramasına da 3 tonu apartman katı çeker mi, alt kata inmeyelim.

bu gösterdiğin son derece dayanıksız kağıt gibi olur gider, o zamanlardaki evler 1 2 katlı ve genelde ahşap ağırlıklı. 10 katlı beton apartmanda işe yaramaz.


@jim jim yazmış zaten. O kapalı yazmış ben açayım. istanbul özelinde depremde ölürsen şanslısın. Yangın, salgın, yağma. Tanrı hepimizin yardımcısı olsun. Eğer deprem olacaksa da insanların çoğunun dışarıda olduğu saatlerde olur inşallah.


r evolution
(28.09.19)
(2)

fizik bilenlere bir soru

motorlar,çarklar, kasnaklar, elektronik... anahtar kelimelerimiz.şimdi bir motor var mesela. bu belli dakkada belli bi sayıda dönüyor ve bunun bi gücü var. bazen bu gücü artırmak için vites mekanizması gibi, mesela motora 8 dişli bir çark takıyolar, ve bunu kayışla ya da direk olarak atıyorum 16 diş
motorlar,çarklar, kasnaklar, elektronik... anahtar kelimelerimiz.

şimdi bir motor var mesela. bu belli dakkada belli bi sayıda dönüyor ve bunun bi gücü var. bazen bu gücü artırmak için vites mekanizması gibi, mesela motora 8 dişli bir çark takıyolar, ve bunu kayışla ya da direk olarak atıyorum 16 dişli bir çarka bağlıyorlar. o zaman noluyor, güç ikinci çarka aktarılırken, ikinci çark daha az ama daha güçlü dönüyor. böyle mi oluyor?

asıl sorum şu, bir elektriksel devre gibi bir şeyle direk olarak motora gelen elektriği falan azaltarak aynı motorun daha yavaş dönmesi sağlansa ilk verdiğim örnekteki güç artırımı olmaz mı?

yani çarklar güç artırımı için şart mı? kuvvetin yönünü falan değiştirmeye gerek yok. umarım anlatabilmişimdir.
Hakan1980
(21.09.19)
Olmaz.
Ortada bir toplam enerji var. Sen cark ile bu enerjinin bir kismini hizdan alip torka veriyorsun. Yani guc sabit.

Elektrik motoruna giden voltajı dusurdugunde soz konusu enerjiyi azaltmis oluyorsun, hizdan kaybedip ayni oranda tork artması için sisteme giren enerji sabit olmali. Sen gücü (hp/kw) azaltmis oluyorsun enerjiyi kısarak.


stavro
(21.09.19)
Çarkla, dişliyle gücü arttırmıyoruzki. Mesela gücün formülü(beygir olarak) tork*rpm/5252. Dişliyle rpm'i düşürüp torku arttırıyoruz veya tam tersi. Farklı tipte elektrik motorları var bunları elektronik sürücüyle kimi zaman frekansı değiştirerek, kimi zaman voltajı değiştirerek hız/tork kontrolü yapabiliyoruz.

Dişli kullanılma sebebi direk torku yüksek seviyelere çıkarabilmek. Motorun stall torku(yani kalkış/maksimum torku) belki 1Nm, bunu redüktörle direk ihtiyacımıza göre katlayabiliriz. Öte yandan hız düşecek.


reactionic
(21.09.19)
(2)

evinde dekupaj testeresi olan/ kullanan var mı?

çok ses çıkarmayan ve sarsmayan bir model önerisi soruyorum.
çok ses çıkarmayan ve sarsmayan bir model önerisi soruyorum.
Hakan1980
(11.09.19)
ben şantiyede kullanıyorum ama öyle ses çıkartmıyor falan diyemem markası da dewalt. hemen hemen hepsi çıkartır gibime geliyor. ambalaj kutularının üzerinde dBA seviyeleri yazar oradan bakıp alabilirsiniz. titreşim için de özellikler yazar el kol sinir uygun olan 5 m/s^2'den az varsa çok iyi. ses için ise 87dba'dan var ise. bu değerleri yakın olanını alabilirsiniz.


turbo sadık
(11.09.19)
Dekupaj testereler ses çıkartmak ve sarsmak için vardır. :) @turbo'nun dediği gibi bazı iyi markalar bu titreşim konusuna dikkat eder ve insana zarar vermeyecek düzeyde tutarlar. Hiç titreşim yapmayan, kullanan kişiyi sarsmayan bir testere bulamazsınız. O şekilde malzemeyi kesemez çünkü. Az ses çıkararak da kesemez.


grgn
(11.09.19)
(5)

Issız adam sonu

Filmi yeni izledim, Kız gerçekten evlenmiş mi anlamadım, cüzdanındaki kız kimden ıssız adam dan mı?
Filmi yeni izledim, Kız gerçekten evlenmiş mi anlamadım, cüzdanındaki kız kimden ıssız adam dan mı?
Hakan1980
(09.09.19)
uzun zaman oldu izleyeli. aklimda kaldigi kadariyla.
kiz evlendi cocugu da evlendigi adama onun cocugu diye yutturdu.


rm
(09.09.19)
Ben uzun yıllar önce ayrıldılar diye biliyorum. Çocuk ıssız adamın değildi sanırım


istenmeyen evlat
(09.09.19)
Bende izleyeli cok uzun zaman oldu ama o son sahnede Ada nin yanindaki kadin kötü yola düsmüs bir kadin degilmiydi? Hani fantazi sahnelerinde falan gözüküyordu.

Sanki Ada da onunla gösterilerek, gecinmek icin böyle seyler yapiyor a getirilmisti. Yada ben ölümüne salliyorum :)


VIPCH
(10.09.19)
kesin emin olmamakla birlikte, bunlar ayrıldı, kız 3-5 yıl yalnız takıldı sonra başkasıyla evlendi, çünkü çocuğun yaşı küçük. kötü yol vb gibi bir şey hiç hatırlamıyorum.


ravenudon
(13.09.19)
Herkes ne çabuk unutmuş yahu (:

Ada başka biriyle evlendi ve çocuk sahibi oldu, Alper ise yıllarca boşta takıldı durdu.

Bir de Ada'nın ona asla söylemediği bir sırrı vardı o da ondan gizli onun anne evine gittiği, yatağına yatıp onun hatırasını yaşadığına dair ve Alper'in bundan asla haberi olmayacaktı.


(9)

hayatım çok anlamsız

yani her şey çok iyi bile olsa benim hayatım anlamsız hacı. anlamı kendin katacan diyosunuz da uzay internet çağında kitap mı yazalım, yoksa youtuber mı olalım. nasıl anlam katalım. bir müzik aleti çalıp, resim kursunda meyve tabağı yapınca, tatile bodruma gidip bi tosta 50 lira verince anlamlı olmu
yani her şey çok iyi bile olsa benim hayatım anlamsız hacı. anlamı kendin katacan diyosunuz da uzay internet çağında kitap mı yazalım, yoksa youtuber mı olalım. nasıl anlam katalım. bir müzik aleti çalıp, resim kursunda meyve tabağı yapınca, tatile bodruma gidip bi tosta 50 lira verince anlamlı olmuyo. en azından benim için. ben hep görev adamı oldum, kendime koyduğum tüm görevleri başarınca görevsiz kaldım durumu gibi biraz ama biraz da çok boş vaktim olması ve hiçbir sıkıntım olmamasından, arayışların bitmesi, keyif alma ama azalma, çok kısa süreme gibi. eskiden duyurudan bi şey öğrenirdim, güzel cevaplar ufkumu açardı, o da yok. sözlükte bazı yazarları takip ederdim, onlar da yazmıyo. gençler gibi, instagram like mı kasalım. kumara içkiye başlasam? önceden ticaret yapardım bi şeyler kaybedip kazanınca vakit geçerdi. neyse ya karışık yazdım. göndermeyim ben bunu. ya da dur nolacak amk.
Hakan1980
(08.09.19)
maddi sıkıntın yoksa can sıkıntısı başlıyor.
hobiler filan da çare olmaz, geçici şeyler. Schopenhauer bu konuda tek çözüm olarak genelde tek başına yapabilecegin zihinsel faaliyetler oneriyor.


wang
(08.09.19)
hayatın genel bi anlamı olmasına gerek yok, ne büyütüyoruz kendimizi abi. o an için uğraşacak is lazım. sürekli abi kapitalizm, abi gezip tozalim, abi dünyayı gezelim.. bunlar müthiş güzel şeyler olarak empoze ediliyor ama senin gibi beni de pek sarmıyor bu işler. benim kafamın meşgul olması gerekiyor yoksa başlıyorum saçma sapan şeyler düşünmeye. 3d maketlerle uğraşmak güzel bi şey, acayip kafa dağıtıyor. yazılım, teknolojiye ilgili varsa phyton vs öğrenip raspberry pi ile sıfırdan akıllı ayna yapan bi arkadaşım vardi aynı bu kafada. en son IoT işine girmişti. ben de bu yüzden tutup tutamayacağını takmadan yeni bi iş fikrim vardı, ona başladım. en kötü tecrübe oluyor, kafam doluyor, yeni şeyler öğretiyor. bi şeyler yapıyormuş hissi veriyor.


mehmed resad
(08.09.19)
Evlen çocuk yetistir bence hayatın anlamı burada


Bence cok guzel bir yerdesin.
Sorgulamaya baslamissin.

Hayatini anlamli kilmak icin cocukken en cok neyi yapmayi severdin hatirla.
Saatleri unuttugun, yukseldigin mutlaka bir sey vardir.
Onu tekrar yapmayi dene.

En onemlisi gorev adamligimi birak ve teslim ol.
Dur ve etrafina bak.
Inandigin ne ise ona sor, sana isaret gondersin. Onlari yorumla mesela..

Ben bu sorgulamaya 40mda basladim ve buldum. Oldugun yer cok kiymetli.


Hayatın en üst tatmini kendini aşıp başkalarına faydalı olabilmekte. O da her yiğidin harcı değildir. İster pasifist ol ister aktivist... ama örnek ol.

Ayrıca hayat bir varış noktasıyla değil yolculuğun hiç bitmemesiyle alakalı. Yapabileceğin sonsuz şeyler varken tüm achievementleri tamamladım kafasına giriyorsan hayatı yaşamaya henüz başlamamışsın diyeyim.

İçinde bulunduğun nokta muhtemelen mediocritik bir plato ve sen bu platoda biraz kaybolmuşsun. En kısa vadede senin için anlamlı bir tepe bulup tırmanmaya başlamazsan kehanetin gerçek olacak: hayatın bir anlamı yok.


marsargo
(08.09.19)
Hacı 40 yaşına gelmişin evlen yahu hiç mi hanım hanımcık kız yok çevrende!


'
(08.09.19)
Daha 2 gün evvel hayati anlamlı kılmak üzerine bir kitap buldum. Belki senin de ilgini çeker. Bedava indirmeye açık

www.lamayeshe.com


JohnOakley
(08.09.19)
kuran okumanızı tavsiye ederim.


konsomatrix
(08.09.19)
pavyona git konsomatris çağır, ona kuran hediye et, maksat macera.


(3)

21 nisan hangi yıllarda pazar gününe denk gelmiştir.

şimdi efendim, bunu örnek olarak verdim. elimde bir yığın belge var ama çoğunun üzerinde yıl yazmıyor. sadece 21 nisan pazar diyor mesela. bunun hangi yıllar olabileceğini en kolay nerden bulabilirim. tekrar tekrar bakmam gerecek.
şimdi efendim, bunu örnek olarak verdim.

elimde bir yığın belge var ama çoğunun üzerinde yıl yazmıyor. sadece 21 nisan pazar diyor mesela.

bunun hangi yıllar olabileceğini en kolay nerden bulabilirim. tekrar tekrar bakmam gerecek.
Hakan1980
(21.04.19)
2000'den beri sadece 2002-2003 ve 2019. Excel'de kolayca yapılıyor. Mail adresi verirsen ilgili excel dosyasını göndereyim. Filtreleme yapmayı bildiğin sürece o tabloyla bakacağın her gün ve tarih 5 saniyeni almaz.

edit:
Biraz daha detay vereyim. 30 saniyede 2000'den bugüne kadar olan günleri (isterseniz 1900 de yapabilirsiniz size kalmış) şu şekilde tablo yapıyoruz. prntscr.com daha sonra üstten önce 21 sonra 4 (nisan) sonra da pazar günlerini filtreliyoruz ve karşımıza şöyle bir görüntü çıkıyor. prntscr.com


kivanc1
(21.04.19)
Google asistan veya Siri ile sesli yanıt alabilirsiniz bence deneyin.


Beherit
(21.04.19)
1996'da kesin pazar günü. Çünkü ben doğdum ordan biliyorum :D

Kalanı hakkında fikrim yok shhssh


nundu
(21.04.19)
(3)

Marketler arası fiyat farkı

Bazen tek bi üründe 10 liraya kadar farkettiği oluyor. 1 kiloluk bal, 5 litrelik zeytinyağ falan. Bi de süte katılan mısır gevreği aynısı bi markette 5 lira pahalı. Bugün migrosta pringles 12 lira yandaki markette 9 lira.Bunlara dikkat ediyor musunuz? Nolacak canım mı diyorsunuz? Migrosta girdik baş
Bazen tek bi üründe 10 liraya kadar farkettiği oluyor. 1 kiloluk bal, 5 litrelik zeytinyağ falan. Bi de süte katılan mısır gevreği aynısı bi markette 5 lira pahalı. Bugün migrosta pringles 12 lira yandaki markette 9 lira.

Bunlara dikkat ediyor musunuz? Nolacak canım mı diyorsunuz? Migrosta girdik başka yere gittik. Almış bulunduk migrostan ya da önce fiyat araştırması yaptığımıza da değmez. 2 kere gitmek falan. Napıcaz?
Hakan1980
(16.04.19)
Çözümü şu sanırım, migrostan alışveriş yaptıktan sonra fişi saklayın sonra ilerde aynı ürünleri almak için başka bir markete gidip fiş kontrolü yapın. Genelde migros daha pahalı zaten. Gerçi bugün okuduğum bir habere göre soğan patates gibi bazı ürünlerde bimden bile ucuzmuş migros bu günlerde.


ben dikkat ediyorum, ama surekli almadigim bir urunse ve sadece bir kez alacaksam market market gezmem, nerede denk gelirse alirim

migros genelde pahali zaten ayni urunu daha ucuza bulabiliyorum a101 ya da bim'de oradan aliyorum


exlibris
(16.04.19)
ediyorum ama kaliteyi gözeterek.
örnekse makroda ve migrosta ;ya da karfur gurmede ve düz karfurda, ekspress karfurda ve karfur semtte aynı markalı ürün arasında fiyat farkı olabiliyor; karfur gurmeden alacağıma düz karfurdan alırım. ama yine aynı markanın karfur semt için özel üretim (düşük kalite) yaptığını bildiğimden ucuz olsa da olmasa da oradan almam.
benzer durum şok, mopaş vs için de geçerli.
bim/a101 tarzında yerlerden yenebilir bırak tüketim ürünlerini bile almıyorum yani genel olarak gitmiyorum.
bütçe kısıtlıysa pazarlar her zaman en güzelidir. yani "paramız yok apla o yüzden bime gidiyoruz" kafasını asla anlayamıyorum.

yani söylediğiniz gibi günlük fiyatlarda (kampanya haricinde)5 liralık bir fiyat farkı falan varsa özel üretim kategorisinde olabilir. daha vahimi ithal olabilir.ithal bakliyatların (kanada) daha ucuz oluşu (because gdo) ya da kimyasal yemiş savaş topraklarından;suriyeden gelen patateslerin ucuz oluşu gibi.

özetle; yağı, salçayı peyniri,balı zaten özel olan memleketinden al/getirt. ucuz olsun diye değil; kaliteli olsun diye.
sebze meyve için mümkünse en azından 2 haftada bir hızlıca bi pazar,
diğerleri için migros falan..

fiyat kontrolü için migros sanal marketi kullanabilirsin/gitmeden internnetten fiyatları görmüş olursun. aynı şey sanırım diğer büyük marketle için de vardır.

ek:acı bir gerçek var ki ; bim benzeri marketlerden alış veriş yapanların yüzlerine fiziksel sağlıklarına bir bak; elbette sosyal koşullar vs de etkiliyordur ama fiziksel sağlığın önemli bir etkeninin beslenme olduğuna inanıyorum. market yumurtası ya da patlıcandan bile neden/nasıl ucuz olabildiğini sorgulamadıkları market tavuğuyla beslenen bireylerle aynı bütçeyle köyünde köy pazarından mis gibi beslenen ya da şehrinde daha kaliteli marketlerden beslenen bireylerin yüzlerinden bile okunuyor sağlık durumları.


jimjim
(16.04.19)
(4)

2 anahtarlı lamba

bizim evde çok uzun bi koridor var. adamlar nasıl yaptıysa bi başa bi sona anahtar koymuşlar. yani ışığı açma kapatma düğmesi. bunun mekanizmasını açıklayabilecek var mı? yalnız şöyle: ikisi de kapalı mesela ikisi de 0 konumunda olsun. birinciye basıp 1 konumuna getirince ışık yandı ya, ikinciye bas
bizim evde çok uzun bi koridor var. adamlar nasıl yaptıysa bi başa bi sona anahtar koymuşlar. yani ışığı açma kapatma düğmesi. bunun mekanizmasını açıklayabilecek var mı?

yalnız şöyle: ikisi de kapalı mesela ikisi de 0 konumunda olsun.

birinciye basıp 1 konumuna getirince ışık yandı ya, ikinciye basıp ikinciyi 1 konumuna getirince sönüyor.

sonra ilkine tekrar bastın ve ilkini 0 konumuna getirince yanıyor.

yani söküp bakmak da istemiyorum ikisi de düzgün çalışıyor ama kablo şemasını çok merak ediyorum. kafamda çözemedim hala.
Hakan1980
(09.04.19)
Vavien.


sutlu nescafe
(09.04.19)
Tüh ben yazacaktım.
Sütlü + 1


burada semasi var

video.orgubiliyorum.com


vhs kaseti
(09.04.19)
Vavien +1.

Fransızca'da gitmek ve gelmenin karşılığı olan Va et Vient kelimelerinin birleşiminden dilimize geçmiş.


taurina
(09.04.19)
(12)

satabileceğim ne üreteyim? ne yapsam alırsınız?

abi ben ne yapsam alırsınız? tahtadan anahtarlık kaba olur yapsam almazsınız? yağlı boya resim yapsam çirkin olur almazsınız. bıçak yapsam yasak galiba. ne yapsam alırsınız olm siz? kaça alırsınız bi de? ellerimle yapacam. hobi olarak. olm derdim para değil de. satılsın istiyorum, çöpe gitmesin. tah
abi ben ne yapsam alırsınız? tahtadan anahtarlık kaba olur yapsam almazsınız? yağlı boya resim yapsam çirkin olur almazsınız. bıçak yapsam yasak galiba. ne yapsam alırsınız olm siz? kaça alırsınız bi de? ellerimle yapacam. hobi olarak. olm derdim para değil de. satılsın istiyorum, çöpe gitmesin. tahta metal plastik aklınıza gelecek pek çok aletim var.
Hakan1980
(23.03.19)
elalem gidiyor ceviz kütük dilimlettiriyor, formika frezesi ile içini dışını oyup saksı yapıyor 300 500 den koyuyor, ee koyduklarına göre satılıyor demek ki.


killerbee
(23.03.19)
Ahşap oyuncak.


gurur
(23.03.19)
google'a "handmade wood products" yazınca çıkanlar güzel fikirler verebilir.


Bu ses bombası, hoparlör gibi aletleri nostaljik radyo tasarımı içinde satiyorlar ve sırf tasarımından dolayı çok ilgi görüyor.yaslilar kendileri için orta yaşlılar hatıra için vs alıyor. Buradan yola çıkarak: Gemi, radyo, fotoğraf makinesi şekilli hediyelik eşyalar insanlara her zaman cazip gelir, romantik ve nostaljik bulunur.bu şekillerde bişey üretip eskitme görünümlü boyalarla boyayıp çok rahat satarsiniz meraklısına


gurur
(23.03.19)
sabun olabilir.


İçinde pektin ve de glikoz şurubu olmayan reçel yaparsan ben alırım.
Ama öyle üzerine kenarına dantel yapılmış bi parça çuval bezi iliştirip, eşek yüküyle para istemeyeceksin. Fiyatı makul, mantıklı olacak.


Mirket
(23.03.19)
Kuksa


veritaslibertas
(23.03.19)
Tahta kaşık falan yap. Büyük değil normal olanlardan. Metal kaşık ile yemekten sıkıldım.


Ev yapımı reçel marmelat kavurma yoğurt yapıp bir pazarda satılabilir. Ya da moda gibi yerlerde sokak tezgahı açıp.


filipis
(24.03.19)
kuksa demeye geldim. yapıp satanlar var bisürü. ben almam ama. ahşap oyuncak da güzel fikirmiş onu alabilirim, hatta böyle puzzle/tangram gibi olan bişey yapabilirsen tadından yenmez, misal: www.google.com


taurina
(24.03.19)
Abi uygun fiyata büyüük çoook büyüük boy ahşap çerçeve yapma şansın var mı kaça olur 80x120 mesela


photo85
(24.03.19)
(7)

hangi işi seçmeliyim.

1. mesai saatleri belli, stres sorumluluk çok az ama fiziksel olarak eşek gibi yorulduğum tüm gün ayakta ordan oraya koşturduğum iş.2. 7x24 telefondan whatsapptan ulaşıbilir olmam gereken aşşırı stresli iş. az önce bir telefonla uyandırıldım ve kalp atışlarım hala yavaşlamadı.son 2 yıldır 2. numaral
1. mesai saatleri belli, stres sorumluluk çok az ama fiziksel olarak eşek gibi yorulduğum tüm gün ayakta ordan oraya koşturduğum iş.

2. 7x24 telefondan whatsapptan ulaşıbilir olmam gereken aşşırı stresli iş. az önce bir telefonla uyandırıldım ve kalp atışlarım hala yavaşlamadı.

son 2 yıldır 2. numaralı işteyim. ondan önce de 2 yıl 1. numaralı işte çalışmıştım. çok yorulduğum için bu işi istemiştim ama bu iş de kasmaya başladı. bıktım tükendim gibi hissediyorum. ne dersiniz değiştirme zamanı mı geldi? ücretleri aynı. yaşım 40.
Hakan1980
(21.03.19)
Ben olsam 1 seçerdim.

Siz 1 e geçin fakat bir yandan da bu iki seçeneğin dışında bir iş arayın çalışırken.


Fusha
(22.03.19)
Kafa yorgunluğu var birde vücut yorgunluğu var. Vücudun yorulursa gece uyudugunda geçiyor, ama zihnin yorgun olursa ne uykuyla geçiyor ne başka şeyle. Yani kısaca ben olsam zihnimin yorulacagi işi secmezdim.
1 diyorum yani.


etna
(22.03.19)
1


himmet dayi
(22.03.19)
Valla ben ayakta duramıyorum. Ayakta bekleyemiyorum. Mesela buradan yürüyelim şuraya kadar de 1 saat 2 saat 3 saat yürürüm. Ama ayakta dikilmek bence işkence gibi bir şey.


graywolf
(22.03.19)
maaş olarak arasında uçurumlar yoksa tercih 1 olmalı. fiziksel yorgunluk bir noktada alışabileceğin bir şey. ama mental yorgunluk adamı bitiren, tüketen bir şey. fiziksel olarak rahatsız edecek bir engelin, rahatsızlığın yoksa ve maaş farkı çok değilse 1 numarayı seçmeni önereceğim.


draconas
(22.03.19)
1. ama düşününce ikisinin de sürdürülebilirliği yok çok. 40 yaşında daha ne kadar koşturma temposunda çalışabilirsin?

7/24 olayı hele çok rahatsız edici.

fiziksel yorgunluk kötü ama kafan rahat olduktan sonra tercih ederdim.


o telefonlar yüzünden yaşanan kalp çarpıntısı ve stres yüzünden istifa etmişliğim var, başkasının telefonu çalınca zıplıyordum artık. çekilir dert değil. o yüzden şimdilik 1 ama uzun vadede -eğer mümkünse- alternatif bakmalısın.


bxgx
(22.03.19)
(2)

Evde kendi kendime marangozluk

Yapmaya başladım. Alet edevat boy boy tahta vida falan her şey var. Ama fikir yok. Ne yapayım? Pinterest de bakıyorum ama bi tane foyoğrafla nereye kadar. Bana böyle geri zekalıya anlatır gibi resimli anlatılan şeyler lazım. Önerilere açığım.
Yapmaya başladım. Alet edevat boy boy tahta vida falan her şey var. Ama fikir yok. Ne yapayım? Pinterest de bakıyorum ama bi tane foyoğrafla nereye kadar. Bana böyle geri zekalıya anlatır gibi resimli anlatılan şeyler lazım. Önerilere açığım.
Hakan1980
(19.03.19)
www.youtube.com

birde belediyelerin ucretsiz ahsap isleri kurslari oluyor.


1917
(19.03.19)
Bira kasası yap, sonra evde kendi biranı da yapıp kasaya doldur iç,önümüz yaz :)


oligomer
(19.03.19)
(4)

Balkonda yetiştirmelik bitki önerileri

Baya geniş kapalı güneş alan ama akşamları soğuk olan bi balkon.Ağaç da olabilir. Çiçek de. Sebze de.Benim için kriter ne peki? Yer kapladığına suladığıma değsin yeter. Büyüsün çoğalsın. Domates ekmem mesela o kadar uğraş bekle ya kızarmaz ya bi tarafı çürür yemem direk çöpe atarım. Yeşil soğan mayd
Baya geniş kapalı güneş alan ama akşamları soğuk olan bi balkon.

Ağaç da olabilir. Çiçek de. Sebze de.

Benim için kriter ne peki? Yer kapladığına suladığıma değsin yeter. Büyüsün çoğalsın.

Domates ekmem mesela o kadar uğraş bekle ya kızarmaz ya bi tarafı çürür yemem direk çöpe atarım. Yeşil soğan maydanoz biber nane çilek aloevera bunlar olur bak. Başka?
Hakan1980
(18.03.19)
Wild strawberry, frambuaz, yaban mersini, acı biber diyorum.


Yılbaşı çiçeği, mum çiçeği, leş kaktüsü (polis çiçeği)

Az bakım gerektirir bunlar. Yormaz.


rakidabalikolsa
(18.03.19)
fransız lavantası ve erika olur. İkisi de soğuklara nispeten dayanıklı. Bu mevsimlerde giderleri var.


limon


jimicik
(19.03.19)
(4)

Evde çilek yetiştirmek

Sizce ne kadar mantıklı? Bi tanıdığın bahçesinden sınırsız sayıda kök alabilirim. Ucuz saksı ve bedava toprakla kendi yiyeceğim kadar çileği yetiştireyim mi?
Sizce ne kadar mantıklı? Bi tanıdığın bahçesinden sınırsız sayıda kök alabilirim. Ucuz saksı ve bedava toprakla kendi yiyeceğim kadar çileği yetiştireyim mi?
Hakan1980
(18.03.19)
çok zevkli bence. büyümesi, çiçeklenmesi, çiçeklerin meyveye dönüşmesini seyretmek keyifli. çiçek açtığında tozlaşmalarını gerçekleştirmen lazım. arı börtü böcek gelmezse senin yapman lazım.


sutlu nescafe
(18.03.19)
tohum para değil ki? 10 tanesi 1 tl n11 de.

sarı, yeşil, mavi, dev çilek, saksı çileği bi sürü çeşidi var.


killerbee
(18.03.19)
Migros'tan geçen gün afrika menekşesi aldım. Çok zevkli gerçekten çiçek bakması. Maydonoz falan da büyüteceğim, çilek de güzel fikirmiş.


ex animo
(18.03.19)
Mutlaka deneyin balkonumda yapmistim cok tatlis oluyor beklemesi kendi cileginizi yemesi :)


kassiopeia
(18.03.19)
(8)

hayatınla ne yapacağını bilemediğin oluyor mu?

arkadaşlar merhaba yine bir cumartesi günü önerilerinize açık olarak karşınızdayım. benim şimdi bu hayatla tam olarak ne yapmam lazım? bi anlamsızlaştı sabah sabah yine hayat.
arkadaşlar merhaba yine bir cumartesi günü önerilerinize açık olarak karşınızdayım. benim şimdi bu hayatla tam olarak ne yapmam lazım? bi anlamsızlaştı sabah sabah yine hayat.
Hakan1980
(16.03.19)
Oluyor arada. Biz de bilemiyoruz, bocalıyoruz bazen. Sonra hallledilmesi gereken ilk soruna yoğunlaşıyoruz.


Amaranta ursula
(16.03.19)
uzun sureli birseyse hobi bul kendine (yemek, dil, cizim, spor kursu vs..)
kisa sureli birseyse en sevdigin komedi dizilerini izle, kendini simart(masaj, spa, hamam) vs..


dokunmakalbime
(16.03.19)
ne yapacağımı bildiğim çok nadir oluyor. yüzde 95 bilmiyorum


The_Lollok
(16.03.19)
evet, bu durumu çok sık yaşıyorum. okulu uzattığımda da "napıyorum ben" diyordum, gecenin 3'ünde buzdolabı kapısını da açıp "napıyorum ben" diyorum. genel bir sorgulama ve varoluşsal bunalım halinde yaşıyorum hayatımı. :D


QweAsdZxc
(16.03.19)
Nein. Yaptıkların anlamsız geliyorsa muhtemelen anlamsız şeyler yapıyorsundur. Bir de hayatla bir şey yapılmaz, başka şeyler yapılır, o hayat olur.


velvetmorning
(16.03.19)
Dünya hayatının geçici ve anlamsız olmasından kaynaklanıyor. Nasıl bir hayat yaşarsak yaşayalım ortalama 70-80 yaşında öleceğiz. Bu nedenle bunun farkında olmak ve tanrı’nın çağrısına kulak vermek gerekir. Alın elinize bir kutsal kitap türkçe olarak okuyun. O bahsettiğiniz anlamı sadece din verir.

Kalpler ancak tanrı’yı anmak ile huzur bulur.


Pertev nail
(16.03.19)
(bkz: what can i do sometimes)
Ünlü düşünür fatih terim de zamanında bişeyler düşünmüş. Bende sabahın köründe zorla kalkınca oluyor.


Sevdiğin bişi bul sırf onun için bile neşeyle uyanabilirsin kedi beslemek de olur dünyayı gezmek de. Ama severek yaptığın bişi bul ve bulana dek yeni şeyler dene. Denerken zaten hayatı yaşamış olacaksın


photo85
(16.03.19)
(2)

suya düşüp pert olan telefondan veri kurtarmak

mümkün mü?havuza düştü. bi daha açılmadı. 1 haftadır pirinç kavanozunda. şarja taktım açılmıyor şarj olmuyor.içindeki leri kurtarmak mümkün mü?
mümkün mü?

havuza düştü. bi daha açılmadı. 1 haftadır pirinç kavanozunda. şarja taktım açılmıyor şarj olmuyor.

içindeki leri kurtarmak mümkün mü?
Hakan1980
(22.02.19)
Evet mümkün. Denize düşenden bile veri kurtarıyorlar. Bence çok kurcalamadan bir telefoncuya götürün. Belki sadece bataryanın degişmesi yeterli gelir.


the coon
(22.02.19)
batarya değiştirdim. yine açılmıyor.


Hakan1980
(16.03.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.