Giriş
(7)

Bel çevresinde ki yağlar hk. ( Simit bölgesi )

Çoğukluğumdan beri gelme bel çevremde yağlanma var. Zayıf da bir adamım göbek falan yok. Deli gibi kardiyo yapıyorum. Minderi serip egzersiz yapıyorum. Ama yok arkadaş simit bölgesi bırakmıyor peşimi. Hayır kardiyo yapa yapa ne göbek kaldı ne basen. Giysilerim tutmuyor artık. Ama yan yağlarım banamı
Çoğukluğumdan beri gelme bel çevremde yağlanma var. Zayıf da bir adamım göbek falan yok. Deli gibi kardiyo yapıyorum. Minderi serip egzersiz yapıyorum. Ama yok arkadaş simit bölgesi bırakmıyor peşimi. Hayır kardiyo yapa yapa ne göbek kaldı ne basen. Giysilerim tutmuyor artık. Ama yan yağlarım banamısın demiyor. Hayır zayıflaya zayıflaya kötü de bir görüntü oluşacak artık.
Nedir yan yağlara elveda demenin çaresi ?

Not: fast food, şeker, cips kola vs. tüketmemekteyim.
IxNesquikxI
(20.01.19)
Belki kas kütlen düşük olduğu için, var olan kasları da sürekli kardiyo yaptığın için kaybedip bu noktaya gelmişsindir. Skinny Fat nedir, kurtuluşu nasıl olur şeklinde araştırırsan çözüme ulaşabilirsin. Yağlara değil kaslara odaklanmalısın.


angelus
(20.01.19)
Teşekkürler dostum. Biraz araştırdım doğru cevap bu. Kardiyo işini bırakıp, ağırlık ile devam edicem.


IxNesquikxI
(20.01.19)
oncelikle yag oranini olctur. daha sonra angelus'un dedigi gibi kaslanmaya ve kas kutleni artirmaya calis. bilinenin aksine fit bir goruntuye ulasmanin yolu yaglari yok etmek degil kas kutlesini yada kas oranini artirmaktir. cunku o fit goruntuyu veren sey kaslardir. ayni boyda olan iki kisiden kilosu 10kg fazlasi olan kisi digerine gore daha fit bir vucuda sahip olabilir. cunku ayni hacimdeki kas doku yag dokuya gore daha agirdir.


crucio
(20.01.19)
Uzman degilim ama ben aksam yemeklerini atladim, onun yerine yogurt yedim yuruyus yaptim. Pirtlayan kisim gitti.


Beslenmeniz nasıl? Akşam/Gece geç saatlerde yemek/karbonhidrat tüketiyor musunuz mesela? Karaciğere en yakın alan bel bölgesi olduğu için vücuttaki ağır metaller ile gece geç saatlerde tüketilen karbonhidratlar bu bölgelerde depolanırmış. Vücudun biyoritmi oturduysa az çok ne zaman uyku moduna geçeceğini bildiğinden, uykuda sindirimle uğraşmamak için geç saatte alınan karbonhidratları bir an önce yağa dönüştürerek depolayıp sistemden temizlermiş.

Kaynak: Ayşegül Çoruhlu - Tokuz ama Açız kitabı. Kendisi daha güzel anlatıyordu ben ancak bu kadar anlatabildim. Bu bölgedeki fazlalıkları doğrudan insülin direnci ile de ilişkilendiriyordu. 150 sayfalık kısa ve basit anlatımlı bir kitap, okumadıysanız öneririm.


taurina
(20.01.19)
@taurina cok guzel anlatmissiniz yahu, karbi keserek ben de 10 Senenin sonuda pit diye kurtuldum resmen, beslenme duzeninizi sorgulayin


kassiopeia
(20.01.19)
@taurina akşam 18.00 dan sonra vücuda gıda almıyorum. Soruyu sorarken salondaydım. @crucio nun dediği gibi hocaya hemen yağ ölçümü yaptırdım. Kas oranımın düşük olduğunu söyledi, ama abartılacak kadar da vücudumda yağ oranı olmadığını belirtti. Kardioyu kesip hacim kazanmayla devam etmem gerektiğini söylüyor.


IxNesquikxI
(20.01.19)
(1)

Personeli danışmanlık firmasına verme hk.

Selamlar,Bugun mesai sonu, şirket patronumuz ve yöneticilerimiz tarafından çağrı merkezi tarafında ki x kadar kişiyi; profesyonel çağrı merkezi işi yapan bir danışmanlık firmasına göndereceklerini belirttiler. Bende bu x kişiden birisiyim. Şuan ki şirketim Maslak da bulnmakta. Bende Avrupa yakasında
Selamlar,

Bugun mesai sonu, şirket patronumuz ve yöneticilerimiz tarafından çağrı merkezi tarafında ki x kadar kişiyi; profesyonel çağrı merkezi işi yapan bir danışmanlık firmasına göndereceklerini belirttiler. Bende bu x kişiden birisiyim. Şuan ki şirketim Maslak da bulnmakta. Bende Avrupa yakasında oturmaktayım. Ama maalesef anlaştıkları danışmanlık firması Anadolu yakasında ve muhtemelen servis hizmeti bile bulunmamakta. Bordromuzun yine transferden sonra da şuan ki şirketim üzerinden ödeneceğini belirtmekteler. Ama ben sanırım gitmiycem, onlarda o zaman muhtemelen geriye çıkışımı vermek dışında hakkım kalmadığını belirtecekler.
Şimdi benim için tüm kapılar kapalı mu gözükmekte dostlar ?
Hiçbir hak hukuk, tazminat talep edemeden ceketi alıp çıkmam mı gerekir ?
Tecrübeli kişişer bilgilerini esirgemesin lütfen. Teşekkürler.
IxNesquikxI
(17.01.19)
iş sözleşmeniz varsa oraya bir bakın. transfer durumları ile ilgili bilgi vardır.


helenart
(17.01.19)
(2)

Havabus Atatürk - Taksim

Selamlar, Atatürk havalimanından; Taksime Havabus kullansam ücreti nedir. Birde yaklaşık 2 mesafe arası kaç dk sürmektedir.Tskler.
Selamlar,

Atatürk havalimanından; Taksime Havabus kullansam ücreti nedir.
Birde yaklaşık 2 mesafe arası kaç dk sürmektedir.

Tskler.
IxNesquikxI
(15.01.19)
Hepsi havabusun sitesinde yazıyor
www.havabus.com


whoosie
(15.01.19)
Teşekkür ettim, sagolasın


IxNesquikxI
(15.01.19)
(2)

Otomobil Araç Piyasası Hk.

Arkadaşlar Merhaba,Otomobil fiyatları neden kışın düşer, ilkbahara doğru yükselir. En ideal uygun fiyatlı araç alma dönemleri hangi aralıktadır. Şu dönemde alınan bir araç 1 sene içerisinde ne kadarlık bir fiyat konusunda yükselme yaşar ?
Arkadaşlar Merhaba,

Otomobil fiyatları neden kışın düşer, ilkbahara doğru yükselir. En ideal uygun fiyatlı araç alma dönemleri hangi aralıktadır. Şu dönemde alınan bir araç 1 sene içerisinde ne kadarlık bir fiyat konusunda yükselme yaşar ?
IxNesquikxI
(12.01.19)
öncelikle araç piyasası düşmez sadece enflasyona uyum sağlar ve araç dediğimiz şey dolar-euro bazlı bi ürün olduğu ve sıfırı döviz oranlarında zamlandığı için ikinci eli de sıfırına oranla şekillenir.

ikinci olarak normal şartlarda araç dediğin şeyin kışın bakımları çok olur. yılın ilk vergisi ocaktadır, kış lastiği gerektirir, anti freeze ve akü bakımları gerektirir gibi gibi...

üçüncü sorunuzun cevabı aslında birincinin içinde gizli. dolar bugün 10 lira olursa senin elindeki aracın sıfırı %100'e yakın zamlanır ve doğal olarak senin elindeki araçta o oranda değer kazanır.

son olarak günümüzde ekonomik olarak bi darboğazdan geçtiğimiz için elindeki araç ne kadar pahalı olursa satılma ihtimali faizlerin yüksek olması dolayısıyla bi o kadar düşük olur.


johnnie w lker
(12.01.19)
Elinde para varsa en uygun araç alma dönemi şu anda. İkinci el fiyatları dipte, sıfır fiyatları da ötv indirimi ve 2018 modellerin stokta patlaması yüzünden dipte. Çok güzel fiyatlara süper arabalar alabilirsin. Muhtemelen bundan sonraki 2-3 yıl böyle bi fırsat çıkmaz, bazı arabalar avrupa fiyatlarından bile aşağıda şu an.


roket adam
(12.01.19)
(3)

Araç İçi Telefon Tutacağı Hk.

Merhabalar,Arkadaşlar bu araç içinde havalandırma ızgarasına giren mıknatıslı telefon tutacakları var bildiğiniz üzere. Yalnız bu ızgara girişine aparatı oturtmakta ben problem yaşıyorum; yani tam oturmuyor, geri çıkıyor, ana aparatı ızgaraya oturtmak için özel bir teknik mi vardır. Çözemedim. Tüm a
Merhabalar,

Arkadaşlar bu araç içinde havalandırma ızgarasına giren mıknatıslı telefon tutacakları var bildiğiniz üzere. Yalnız bu ızgara girişine aparatı oturtmakta ben problem yaşıyorum; yani tam oturmuyor, geri çıkıyor, ana aparatı ızgaraya oturtmak için özel bir teknik mi vardır. Çözemedim. Tüm araçlarda sistem aynımıdır, uyumsuz olabilir mi acep.

Teşekkürler.
IxNesquikxI
(11.01.19)
Genelde dikdörtgen şekilli olan ızgaraların çoğuna uyum sağlıyor ama kritik nokta ızgaraya giren aparatın ızgaranın bir kanadını tutan bacak aralığının çok geniş olmaması. Bendeki çıkardığımda kapalı gibi duruyor neredeyse takarken genişleyip çok sıkı şekilde tutuyor.


bisorumolacaktı
(11.01.19)
sakına zorlama arkadaşım. bırak tutturma daha iyi. bahsettiğin alet ızgarayı dağıtıyo ve çok basit bi plastikmiş gibi görünen ızgaralar 300-500 liralardan başlıyo. olmuyosa zorlama, gerekirse cama yapışanlardan felan alıp halletmeye çalış işini.


laragofret
(11.01.19)
dikkatli kullanılırsa hiçbir zarar vermez ızgaraya merak etmeyin.

ancak sorun, mıknatıslı olanların telefonun sensörlerinin (gps özellikle) çalışmasını engellemesi ve en nihayetinde sensörleri bozma ihtimali. ona göre alın alacaksanız.

ben trust'ın yandan sıkıştırmalı bir modelini kullanıyorum, vatan'da ya da media markt'ta var. 34tl gibi bir şey. onu öneririm.


avianthem
(12.01.19)
(8)

Günümüz de konut alabilme ihtimali.

Selamlar,İhtimal dedim çünkü artık bir daire almam gerekiyor ve en kötü ihtimalden baktığımız da bile 150 bin TL konut kredisine faiz oranı %1,89 dan aylık geri ödeme 10 yıl için 3,170 TL gösteriyor. 150 bin TL ye toplam geri ödeyeceğim rakam ise 382,031 TL. Acaba Toki kurası mı kovalamak gerekiyor
Selamlar,

İhtimal dedim çünkü artık bir daire almam gerekiyor ve en kötü ihtimalden baktığımız da bile 150 bin TL konut kredisine faiz oranı %1,89 dan aylık geri ödeme 10 yıl için 3,170 TL gösteriyor.
150 bin TL ye toplam geri ödeyeceğim rakam ise 382,031 TL. Acaba Toki kurası mı kovalamak gerekiyor :/
Birikimi olmayanlar nasıl yapıyor ediyor, ev sahibi olabiliyor. Var ise işin benim atladığım bir püf noktası aydınlatabilirse sevinirim ?
IxNesquikxI
(01.01.19)
"Birikimi olmayanlar nasıl yapıyor ediyor, ev sahibi olabiliyor. "

bankaların kucağına oturup zevk almaya bakıyorlar, çokta bi' oluru yok zaten


son aylardaki satış rakamlarına bakarsanız göreceksiniz ki zaten 10 yıl krediyle artık kimse almıyor.
150 bin kredi/TOKİ filan dediğinize göre 300-350 bin liralık filan -yani normal sıradan insanların alacağı rakamlara bakıyorsunuz (600-700 gibi uçmuş rakamlara değil daha üstü zaten türkiye şartlarında delilik bence 50 yılda filan amorti ediyor, kira kadar aidat çıkıyor, çok saçma olduğunu düşünüyorum bu konutların)
kendi adıma söyleyeyim 150 bin nakit verdim, 60 kredi çektim, 50 filan elden borç aldım ben ama tabi kredi faizi %1 bile değildi o zamanlar: ailem benim adıma 5 kuruş masraf yapmış değildi (hadi canım, en kötü bebekken bez almışlardır diyeceksiniz, yok o da yoktu :D) yani bizimkiler kendisi istiyordu almamı, ben de iyi tamam dedim aldım. genel olarak zaten aileler al baskısı yaptığı için böyle anne baba -çünkü onlar zamanında biriktirmiş, eş dost, abinin ablanın bilezikler, kendi düğün takın sermaye oluyor. araba satıyorlar 2-3 sene sonra toparlayınca tekrar alıyorlar. hayatının ilk yatırımı olarak ev alan ben pek görmedim.
maaşlı insanlar genelde, evlenmeden de pek almıyorlar. evlenince işte biri krediyi ödüyor, takılar peşinat zaten söyledim, diğerinin maaşıyla geçiniyorlar, çocuk okula başlayana kadar filan da bitmiş oluyor. 2 çalışanlı 27-28 yaşında evlenen ortalama yurdum ailesinin ilk evi alma süreci bu. 6-7 sene idi eskiden de kredi süresi ben 10 sene çeken neredeyse görmedim.
kalanı içinse: inşaat sektörü kendi içinde orgy çeviriyor. tesisatçı/elektrikçi/doğramacı 40 daireden 2sini alıyor o bir tanesini malzemecisine veriyor, o satın almacısına veriyor prim mirim vermiyor çünkü ve o da ev alacak illa ki bir noktada, müteahhitler birbiriyle başka projelerden hesaplaşıyor öyle gidiyor.


niye ama
(01.01.19)
Maalesef kredi ile ev alma zamanı değil, hiç bir matematiğe ve hesaba uymuyor. Peşin paranız varsa ev almak için çok mantıklı bir zaman şu an, fiyatlar iki sene öncesiyle aynı. Şu an satılan fiyatlara o evleri imal etmek mümkün değil.

Ortalama 1 oranına düşmedikçe krediyle ev alınmaz. Karı koca asgari ücretle çalışan çok insana daire sattım zamanında, ama krediler 0.90 civarlarındaydı.


John Bloor
(02.01.19)
Kredi ile Ev alma bekle


civilengineer.v
(02.01.19)
Şu anda ev - araba alanların büyük kısmı dar gelirli olup, miras ile beslenen, eskinin göçmen bugünün şehirli aileleri. "Lan bu mal nasıl bu evi aldı" dediğimiz kimin altını kazısak ya ordu'Da fındıklığı çıkıyor ya Sakarya'da elma bahçesi -sallıyorum-. Şu anda özel sektörde maaşlı çalışan birinin bu ekonomik şartlarda ev alması mümkün değil.


roket adam
(02.01.19)
yukarıdaki herkese katılıyor, hatta daha da üste çıkıp "ev almanın kendisi saçma" demek istiyorum. hele ki gençsen, kariyer hedefin varsa ve bunun doğrultusunda birden fazla iş değiştirme ihtimalin varsa içinde bulunduğumuz şartlarda ev almak saçma bir hale geliyor.

o parayla merkezi bir yerde alamayıyorsun genelde, iş olarak etrafındaki seçeneklerle kısıtlısın. sırf evim olsun diye günde 4-5 saat yol çekmek çok saçma. evin bakımı, masrafı zartı zurtu da çok; sıfır ev almıyorsan bunlar kısa vadede önüne çıkıyor.

elindeki nakdi yatırım olarak değerlendir, aylık karın bir kısmını kiraya verir bir kısmını maaşından verirsin, paran da erimez.

ev almak, araba almak; bunlar bizim insanımızın gereğinden fazla önem atfettiği konular. ev alman neden gerekiyor mesela? bu kadar zahmete, sıkıntıya ve enayi gibi para saçmaya değmez.

istediğin gibi ev değiştirebilecek olmanın rahatlığı hayat kolaylaştırıcı bir şey, maaşın arttığında, yatırımın güzel güzel döndüğünde daha büyük, daha konforlu bir eve geçersin. ihtiyaç halinde elinde para da kalır.


Bruce
(02.01.19)
Bir kaç sene önce krediler ve piyasa böyle değildi. İnsanlar ufak bir birikim ve kredi ile ev alabiliyordu.

Şu ortamda kredi ile ev almak çılgınlık. Yapabileceğiniz en güzel şey, birikim yapmak. Altın ve döviz yapıp, kenara koyun. Bir kaç muhit belirleyip, her ay ev fiyatlarını araştırın. %80-%90 peşin denk getirebildiğiniz zaman alırsınız.

2019'da ev fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Yatırım tavsiyesi değildir.


.


@Bruce'e tek bir noktada katılıyorum;

"istediğin gibi ev değiştirebilecek olmanın rahatlığı hayat kolaylaştırıcı bir şey"

Evet istediğin zaman ev değiştirmek, farklı muhitlerde ev kiralamak, sıkılınca taşınmak gerçekten büyük lüks.

Ama bu saydıklarımız tam zengin işi lüksler, gariban ve orta halli insanlar mutlaka ev almalı. Sağlıkları yerindeyken ve çalışabiliyorken ev alıp gelecekte kira sıkıntısı çekmemeli.


John Bloor
(02.01.19)
(9)

Pert olan aracın kasko iadesi hk.

Merhaba,Aracımın kaskosunu yaptıralı yaklaşık 2 ay gibi bir süre oldu. Maalesef aracım perte ayrıldı. Şimdi şirket kaskonun geri kalan günleri için tarafıma geri iade yapıcak mıdır ?Teşekkürler.
Merhaba,

Aracımın kaskosunu yaptıralı yaklaşık 2 ay gibi bir süre oldu. Maalesef aracım perte ayrıldı. Şimdi şirket kaskonun geri kalan günleri için tarafıma geri iade yapıcak mıdır ?

Teşekkürler.
IxNesquikxI
(01.01.19)
Neden yapsın? Kaskonun süresi 1’er aylık dilimlerden mi oluşuyo? 1 yıllık bi sözleşmeyi 6 aylık taksitlerle ödemen neyi değiştirir? Kasko da o zaman 6’da birini ödesin pert tutarının?

Sorduğun şey tam olarak bu anladığım kadarıyla. Poliçe bir yıllıktır. Bir yıl için ödenecek para 2000 tl diyelim. Sen daha paranın tamamını ödemeden sözleşmeden tam ve eksiksiz yararlanıyosun, iş para ödemeye gelince sözleşme parasını tam ve eksiksiz ödemiiim diyosun. Doğru mu anlamışım?


Delay Fuze
(01.01.19)
Şirket zaten pert tutarını karşılıyor o konuda bir problem yok, fakat ortada bir araç kalmadığı için şahsıma ait bir kasko poliçesine de ihtiyacım olmayaktır. Ve bu kasko poliçesinin vadesinin bitimine nereden baksan 1 seneye yakın vade var. Kullanmadığım günlerin ücretini alıp alamayacağımı sordum. Sonuçta kullanmayacağım günlerin ödemesini peşinen yaptım dogru mu ?


IxNesquikxI
(01.01.19)
hayır. trafik sigortası için iade alabilirsiniz ama


goodman
(01.01.19)
Tam hasarda poliçe sona erer. Primin tamamı da ödenmelidir. Ortada bi araç olmasa da o aracın parasal değeri var. Renault megane’ın olması yerine 120 bin lira paran olması aynı şeydir.


Delay Fuze
(01.01.19)
Tamamdır anladım, teşekkürler.


IxNesquikxI
(01.01.19)
Oncelikle gecmis olsun ama bu nasil bir sinekten yag cikarma cabasidir yav? :)))

Farz edelim 1 ocak 2019 gunu arac aldin ve o gun kaskolattin. Ayni gün gece 23.59 da aracin pert oldu. Kaskoyu da pesin yaptirmistin. Kalan 364 gunun iadesini mi isteyeceksin?

Sana kucuk bir sir vereyim ama aramizda kassın kimseye dema. Hasarsizlik indirimin en ust sinirda dahi olsa misal %65, pert durumunda sifirlanir hasarsizlik.


Teşekkür ederim. Hasarsızlığımın sıfırlanmasına razıyım, yeter ki arttırım olmasın :)


IxNesquikxI
(01.01.19)
Prim iade edilir. Sigortacıya soruldu.


Ben de şimdi sigortacıma sordum pertde satıştaki gibi iade olmuyor dedi.


John Bloor
(02.01.19)
(4)

Personeli istifaya sürükleme

Dostlar Merhaba, Yöneticilerim; işyerimde benim de aralarında bulunduğum bir bölümü farklı bir danışmanlık şirketine vermeyi planlıyorlar. Yani bu şuan bulunduğumuz merkez ofisten ayrılıp farklı bir konuma taşınacağımız anlamına geliyor. Ve bu yer değişikliği durumunu kabul ettiğimize dair ayrıntı
Dostlar Merhaba,

Yöneticilerim; işyerimde benim de aralarında bulunduğum bir bölümü farklı bir danışmanlık şirketine vermeyi planlıyorlar. Yani bu şuan bulunduğumuz merkez ofisten ayrılıp farklı bir konuma taşınacağımız anlamına geliyor. Ve bu yer değişikliği durumunu kabul ettiğimize dair ayrıntı iş sözleşmemiz de geçiyor diye hatırlıyorum.
Ayrıca 17,00 olan mesai bitiş saatimiz alakasız yere daha geç saatlere çekiliyor. Bu tip durumlarda işçinin hakları nelerdir, neler yapılabilir. Lanet olsun deyip kıdem tazminatını bırakıp ayrılmaktan başka bir yol var mıdır.

Bilgi sahiplerinden desteklerini beklerim. Teşekkürler.
IxNesquikxI
(30.12.18)
1- işyerinde esaslı değişiklik yapılamaz. yakın bir yere taşıma yapılabilir ama uzak diyarlara süremezler sizi. burada uzaklık kavramı tamamen göreceli olup net bir mesafe yoktur.
2- fazla mesai kanuna göre onay ile yapılır. işçi fazla mesai yapılmasına ilişkin onay vermezse fazla mesai yapmaya zorlanamaz diyor. bu durumda onay vermeden aynı saatlerde çalışabilirsiniz.
3- 3 yıldan fazlaysa çalışma süresi kıdem yakma bence. onlar çıkarsın sen niye çıkıyorsun ki? onlar düşünsün nasıl çıkarabiliriz diye.


trajikomix
(30.12.18)
değişiklik gerçekleştikten sonra işe gitmemeniz halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız. @trajikomix'in dediği gibi esaslı değişikliği kabul etmemeniz halinde ilgili değişikliği kabul etmemişsiniz demektir.

işe girerken sözleşmeye bu şekilde bir madde konularak da önden değişikliğe rıza alınamaz.


kosteklisaat
(30.12.18)
Sakın istifa etme. Sana yazılı olarak teklif etsinler kabul etme, kıdemini, kullandırmayacaklarsa ihbarını alırsın. Üstüne işsizlik maaşını alırsın. Brüt kazancın yüksekse işsizlik maaşı tavanı 2.000 tl oldu.


takip +1


xxxo
(17.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.