Giriş
(10)

galata köprüsünün altındaki mekanlar çok mu kötü?

ilk defa istanbul'a gelecek bir tanıdığım heves etmiş buradaki mekanların birinde rakı-balık yapmaya. hiç gitmedim, bilgim yok; gereksiz pahalı ve lezzetsiz mi? aralarında gitmeye değer olan bir mekan var mıdır önerebileceğiniz? uzaktan turist silkeleme yeri gibi duruyorlar çünkü.teşekkürler...
ilk defa istanbul'a gelecek bir tanıdığım heves etmiş buradaki mekanların birinde rakı-balık yapmaya. hiç gitmedim, bilgim yok; gereksiz pahalı ve lezzetsiz mi? aralarında gitmeye değer olan bir mekan var mıdır önerebileceğiniz? uzaktan turist silkeleme yeri gibi duruyorlar çünkü.
teşekkürler...
Jux
(10.07.19)
buradan cevap gelmezse google yorumlarına bakın derim.


@orijinal nick bulamadim, oradaki yorumları önüne gelen yapıyor, o yüzden çok güvenemiyorum. buradaki insanların tecrübelerine daha önem veriyorum ama teşekkür ederim fikir için.


Jux
(10.07.19)
Evet, ne yazık ki çok kötü.

En fazla birkaç bira içsin. Rakı için başka mekanları tercih etsin. Yakında Akın Balık ve Karaköy Lokantası mevcut rakı için.


reyals
(10.07.19)
Doğru tespit, uzak durun.


temasettin
(10.07.19)
gorundugu gibiler, hizmet kotu cidden. hamdi var orda manzarasi da guzel, eger turistse fiyatlar da cok komaz.


brkylmz
(10.07.19)
kötü. arap turist işi oldu. illa o tarafa gidilecekse, turyol iskelesinin yanında salaş ama güzel mekanlar var. özellikle akşam güzel oluyor.


scudman1
(10.07.19)
Akın balık +1


kafanguzelolmus
(10.07.19)
Ortamı oralardan daha nezih olmakla beraber akın balık da silkelemeyi seven bir mekan. Son yıllarda çok rağbet görmesinin sonucu olarak da hizmet kalitesi çok düştü. Ben üç ay önce son kez gittim ve bir daha gitmem dedim. İlla o taraflarda olmak zorunda değilseniz sarıyer taraflarında daha keyifli mekanlar var.


temasettin
(10.07.19)
para derdin yoksa kotu bi yer degil. manzara ve hizmet iyi. para derdinden kastim biraz turist fiyati cekiyolar.


mayeskuel
(10.07.19)
rakı-balık olarak değil ama nardis jazz club var. çok nezih bir ortam, ilgilenirsen oraya da gidebilirsin ama rakı içmeyi düşündüğün için derdine çare olmaz sanırım(:


(8)

kahve makinesi için kağıt filtre

kalınları daha rafine bir lezzet sunuyormuş sanırım, kalın mı almak lazım? numaraları var galiba.ne kullanıyorsunuz, nereden alıyorsunuz?
kalınları daha rafine bir lezzet sunuyormuş sanırım, kalın mı almak lazım? numaraları var galiba.
ne kullanıyorsunuz, nereden alıyorsunuz?
Jux
(03.07.19)
tchibodan alıyorum
memnunum


superb
(03.07.19)
tchibo +1


benaslinda
(03.07.19)
1x2 küçük drip, elle yapılanlar için; 1x4 büyük drip, kavhe makinaları için.

Ben saman kağıdına olanından alıyorum. Migros falan tüm marketlerde var.


malheiros
(03.07.19)
Numarası büyüklüğünü gösteriyor evet, makine için 4 numara +1
Rossmann'dan alıyorum ben, kağıt kalınlığında belirgin bir fark yok Rossmann, Tchibo, Migros ve Metro'dan aldıklarım arasında.


kobuzchu kiz
(03.07.19)
imkan varsa almanyadan alın. uzun süredir filtre kahve tüketirim, almanyadan getirdiğim kağıt filtrelerde ne koku oluyor ne başka sorun. işin garibi daha da ucuz fiyatları, 0,73 euro falandı paketi.


slogan bulamadik
(03.07.19)
1x4 alıyorum migrostan standart. gayet keyifli bence.


carabelli
(03.07.19)
Hepsiburada


dreamnesiac
(03.07.19)
tchibo +1


cavalo nero
(03.07.19)
(2)

bu kahve makinesini kullanan var mı?(delonghi ICM 2.1B)

https://www.hepsiburada.com/delonghi-icm2-1b-filtre-kahve-makinesi-p-MTDELICM2Besktra istekleri ve beklentileri olmayan birine hediye alacağım, standart bir kahve içici. alınır mı bu, bi eksiği kronik sorunu var mı?ben v60'çı olduğum için hiç bilmiyorum bu makineleri, kullanmadım da. 300'ü aşmadan d
www.hepsiburada.com

esktra istekleri ve beklentileri olmayan birine hediye alacağım, standart bir kahve içici. alınır mı bu, bi eksiği kronik sorunu var mı?
ben v60'çı olduğum için hiç bilmiyorum bu makineleri, kullanmadım da.
300'ü aşmadan daha performanslı, onu alma bunu al diyeceğiniz varsa ona da okeyimdir.

teşekkürler...
Jux
(01.07.19)
Bir senedir gunde en az bir kere kullanıyoruz; herhangi bir sorun yaşamadık. Temizlemesi vs de kolay, kahveyi de tam kıvamında yapıyor. İnternetteki yorumlarda kahveyi soğuk yapıyor yazdıkları için ben biraz cekinmistim ama bildiğiniz 80 derecede kahve yapıyor. Gayet memnunuz biz kısacası.


fraise
(01.07.19)
Ürün gayet iyi. Kahveyi kıvamında yapıyor. Diğer muadil markaların ürünlerine kıyasla bu seviyede iyi bir model. Ancak daha uygun fiyata bulabilirsiniz. Akakçe üzerinden bakmanızı tavsiye ederim 50 liralık bir fark mevcut. Bu tarz küçük ev aletlerini internet satış mağazaları zaten stoğuna çekiyor dışarıdan çalışmıyor. Sorun yaşamazsınız.


Deathcomenearme
(01.07.19)
(13)

ilk defa netflix kullanıyorum ne boktan bişeymiş

baştan söyleyeyim 25mbit uydunetim var, ping'im 10 ms'lerde; hız testi sonuçları bunlar. dark'ın 2. sezon ilk bölümü torrent'te tek bölüm olarak bulamadım, arkadaştan netflix şifresi aldım izliyim hem de denemiş olurum diye. bu ne yav, daha izlemeye başlamadan arayüz takılıyor. bölümün başlaması kaç
baştan söyleyeyim 25mbit uydunetim var, ping'im 10 ms'lerde; hız testi sonuçları bunlar.

dark'ın 2. sezon ilk bölümü torrent'te tek bölüm olarak bulamadım, arkadaştan netflix şifresi aldım izliyim hem de denemiş olurum diye. bu ne yav, daha izlemeye başlamadan arayüz takılıyor. bölümün başlaması kaç saniye sürdü, ayrıca çözünürlük yükselmedi. bi kere full hd oldu sanırım(bunu da göstermiyor ki amk ne izlediğimizi bilmiyoruz), sonra 480'de oynattı. bekledim yok. kapattım açtım yok. neyse salla dedim izliyorum, kapı çaldı ona baktım gelince 20 saniye geriye sarayım dedim, hop takıldı %99 buffer diyor. abartmadan 5 dk bekledim olmadı, kapattım açtım, yine en baştaki sorunlar.

bu mudur "torrent amele iş ağbii tak izliyosunnn" muhabbeti? kanser etmiyor mu sizi?
torrent'imi download edip oynatmıyorum da bile, soda player'dan açtığım hull hd webrip dosyaları bile başta 2-3 dakika bekledikten sonra takır takır izliyorum. yok çözünürlük yükselsinmiş yok geri aldım beklesinmiş.

bilgisayarım da iyidir yani, ram mam sorunu da değil bu.
nedir, hep mi böyle netflix?

edit: bak durdurup bu duyuruyu açmıştım, buffer etsin arada, belki o zaman full hd açar diye. anca 3 dakika ilerlemiş, kalitede fark yok. la sen yutub musun buffer sınırı koyuyorsun, açmışım diziyi izliycem işte, doldursana.
sıçam böyle servise afedersiniz.
Jux
(26.06.19)
Sorun senin bağlantında. Netflix ile alakası yok. İstersen telefonda hücresel olarak aç bir iki dakika izle. Aynı sorun devam ediyor mu etmiyor mu anlarsın.


cemallamec
(26.06.19)
full hd izliyorum şuan dark'ı.

hiçbir kasma donma vs. yok.

sorun sende hocam.


çoğunlukla tv üzerinden izliyorum, tv kabloyla internete bağlıyken hiçbir sorun yok, wifi'da bir tık geç yüklenme nadiren de görüntü kalitesinde kısa süre düşme oluyor ama toparlıyor. telefondan izlerken de sıkıntı nadir. sorun sizin bağlantıda bir şekilde.


nimberjack
(26.06.19)
dün akşam bende benzer sorunları yaşadım, bildiğim kadarı ile netflix amazon kullanıyordu, orada bir sorun vardır diye düşündüm. şimdi buradaki yorumları okuyunca sanki uydunette bir sorun varmış gibi gelmeye başladı bana.


selam
(26.06.19)
Sorun sende olabilir. 10 mb hızla takılmadan izliyorum. Hd tabii.


(s)AINT
(26.06.19)
Hocam iki evde yaşıyorum. Biri Türk Telekom, diğeri Superonline. 25 mbit. Ayrıca bazen yolda Türk Telekom mobil hattımdan izliyorum ve bu güne kadar hiç takılma yaşamadım. Bazen birkaç saniye çözünürlük düşüyor, o da çok nadir.


hadi ya la
(26.06.19)
fast.com

netflixin kendi hız testi sitesi. Burada bir test edin bağlantıyı.


reactionic
(26.06.19)
@reactionic hocam sağ olasın, tespiti böylece kesinleştirmiştik olduk, 200 kbps dedi. speedtest'ten bir daha baktım, bununla alakası yok.

peki bu sorunun kaynağı uydunet mi? uydunet yavaşlatıyor mu netflix'i? selam'ın da başına gelmiş sanırım.


Jux
(26.06.19)
Ben de superonline de yasadim sirf bu yuzden 25 limitsizden 100 mbps limitli bir tarifeye gectim.


pofudukayi
(26.06.19)
@Jux bir ara böyle bir olay vardı veya olacak dendi tam hakiim değilim. İnternet sağlayıcıları belirli sitelerde kullanıcının bağlantı hızını düşürebilecekti / düşürüyor olabibilir. Müşteri hizmetlerine şikayeti bildirin, müdahele edebilirler belki.


reactionic
(26.06.19)
ya**ak gibi bir ilçede yaşadığım için alabildiğim maksimum hız 8mbit, gerçekleşen ise 6mbit maks ama buna rağmen netflixte tüm filmleri full hd izliyorum hem pc hem akıllı tv'den. bence sizin bağlantıda başka bir problem var.

pic.nperf.com

şimdi tekrar yaptım 6.8 mbit çıktı. tüm filmler düşük çözünürlükle başlıyor, tam 1 dakika sonra hepsi full hd ye dönüyor. ne bir takılma ne bir yavaşlık...


Tears of Devil
(26.06.19)
36 yıldır Netflix kullanıyorum, tek bir defa bile dediğin sorunu yaşamadım. Içerik sayısı az diyebilirsin, pahalı diyebilirsin vs ama mükemmel bir arayüzü var kesinlikle.


lionel andres
(26.06.19)
(7)

berat ve yüzük muhabbeti nedir?

cock ring gibi bişeyler anladım ne alaka?
cock ring gibi bişeyler anladım ne alaka?
Jux
(24.06.19)
zamanında emailleri çıkmıştı piyasaya. yanılmıyorsam amazondan cock ring almıştı


kabaca hatırladığım kadarıyla ve "iddialara göre" zamanında wikileaks mi öyle bir yerde mailleri yayınlanmıştı. orada amazon'dan siparişleri görünüyordu.


redhack (ya da benzer bir örgüt) mail hesabını hacklemişti ve orada penis yüzüğü de dahil bazı seks oyuncaklarının sipariş edildiğine dair mailler vardı.


kibritsuyu
(24.06.19)
amazondan sipariş edilmiş titreşimli penis yüzüğü sex toy.
bu da m.ince'nin yüzüklerin efendisi kapağı =)
1:22 www.youtube.com


kitik
(24.06.19)
çokomelli olan.


Cock ring'in yanı sıra seks salıncağı da vardı diye hatırlıyorum ama kimse sallamadı onu.


jacque
(24.06.19)
(18)

yeni alınan kıyafetleri yıkamadan giymek caiz midir?

üretimden çıkan giysiler belirli bir temizlikten geçiyordur diye tahmin ediyorum ama gerek taşırken, gerek rafta, vitrinde; gerekse online siparişler için depoda tutuldukları sırada ne seviyede kirleniyorlardır? ya da üretimden sonra hiç mi yıkanmıyorlar?hem yıkayıp yıkamadığınızı hem de süreçte tem
üretimden çıkan giysiler belirli bir temizlikten geçiyordur diye tahmin ediyorum ama gerek taşırken, gerek rafta, vitrinde; gerekse online siparişler için depoda tutuldukları sırada ne seviyede kirleniyorlardır? ya da üretimden sonra hiç mi yıkanmıyorlar?

hem yıkayıp yıkamadığınızı hem de süreçte temizlik oluyor mu, bilginiz varsa onları paylaşabilirsiniz; teşekkürler...
Jux
(21.06.19)
Mağazadan aldıysam kesin yıkıyorum. Başka birisinin denemiş olma ihtimali var. Tanımadığım birinin giydiği şeyi giyme fikri kötü geliyor.


10032007
(21.06.19)
kot pantolon ise yıkamıyorum. gömlek, tshirt, fanila vs. yıkıyorum.


bende titizlik var yıkarım her türlü


bir soru sorcam
(21.06.19)
- Mağazadan aldıysam her türlü parçayı yıkıyorum; sürekli birileri giyip çıkartıyor, askılardan yerlere düşüyor. Kabinlerde de yerlerde bir sürü denenmiş kıyafet görüyorum. Kesinlikle yıkıyorum.
- Online mağazadan aldıysam, ürünler kendi paketinde geliyorsa; ceket vb direkt cilde temas etmeyen şeyleri yıkamıyorum. Diğer ürünleri mutlaka yıkıyorum; tekstil boyası, atölyedeki işlemler vb. nedeniyle.


anthemis nobilis
(21.06.19)
Yikamiyorum hiç, direkt giyerim


elorelia
(21.06.19)
asla giymem. tersyüz eder makinaya atarım hemen. ben gratis vb. mağazalardan aldığım kozmetik ürünlerin şişelerini bile (karton kutulu değilse) şöyle bir ıslak mendille silmeden rahat edemiyorum. iğrenç detaylara girmek istemiyorum ama tuvaletten çıktığı gibi o mağazaya girip benim daha sonra evime götüreceğim ürünleri tek tek mıncıklamış insanlar olduğu fikri tiksindirici.


kayıtsız
(21.06.19)
Çorap dışında hepsini yıkıyorum, içim rahat etmiyor.


bitse de gitsek
(21.06.19)
İç çamaşırı hariç yikamiyorum genelde.


Amaranta ursula
(21.06.19)
Hepsini yıkayın.
Moda tasarımcısı olan, bir çok yerde çalışan bir tanıdığım anlattı. O kıyafetler çok pis ortamlardan geçiyor diye.
Artı kullanılan kimyasalların kalıntısı da kalmış olabilir. Belki yıkamak bir miktar uzaklaştırır.


Yıkamıyorum. Yeni kıyafet giyme hissi yıkayınca gidiyor bende. O kumaş boya kokusu gelecek para verdiysem


filipis
(21.06.19)
yıkamak lazım aslında ama ben de yıkamıyorum. Yeni yeni giymek hoşuma gidiyor.


aquarium
(21.06.19)
Kesinlikle yikanmali. O kiyafetler depo gibi yerlerde hep sürünüyor cünkü.


chitosan
(21.06.19)
oha hiç yıkamıyorum. ilk defa duydum böyle bir şeyi.


roket adam
(21.06.19)
Asla yıkamadan giyemem. İnsanlar sadece giyip çıkarırken kirletmiyorlar o kıyafetleri, deneme kabininde yere serip ayakkabıları çıkardıktan sonra üstüne basmak için kullanan davarlar var. Gerçi üretim aşaması ayrı leş, depolama aşaması ayrı leş, mağaza süreci ayrı leş. Asla giyemem.


marjory
(21.06.19)
Yıkıyorum.


japon balığı
(21.06.19)
Bir arkadaşın ablası ünlü bir markaya fason üretim yapan bir tekstil şirketinde bilmem ne müdürüymüş, ona sordum.
Ürünler o kadar yüksek sıcakta yıkanıyormuş ki boyadan sonra, bir pisliğin yaşaması mümkün değilmiş. Sonrasında temizlik konusuna dikkat edilerek poşetleniyor ve taşınıyormuş ama mağaza kısmında ne oluyor bilmiyorum dedi.

Denenmiş olması, kabinde çeşitli muameleye uğraması konusu bence de problem. Terli deneyen de olur, sağa sola atan da. Bunun önüne geçmek için online alınabilir belki.

Çünkü ben de alır almaz yıkamayı çok sevmiyorum çünkü yıkama işi ne kadar kaliteli kumaş olursa olsun zarar veriyor. Belki düşük sıcaklıkta, elde yıkama kısmında bi durulama gibi bişey olabilir.


Jux
(21.06.19)
yeni pantolon, etek, çorap, ceket veya mont aldıysam giymeden önce yıkamaya çok dikkat etmem ama geri kalan her şeyi yıkamadan asla giymem. atkı, şal aldığım zaman da yıkıyorum ağzıma burnuma değiyor diye.


Geçmişte tekstilde çalışmıştım genç iken. o elbiseler ayak altında... Deri hastalığı olup giyenler mi dersin, Tuvaleten çıktıktan sonra giyenler mi dersin... Çok pis ortamlardan geçiyor onlar.. Birde o mağazada 100 kişi giyip çıkartıyor o kıyafetleri...

Yıkamadan giymek akıl karı değil...


(4)

Yutıbıra video çekme ücreti

Makyaj videoları çeken bir yutıbıra çekim+edit işi yapıcam. Daha önce hiç paralı yapmadım bu işi, piyasası nedir?Videolar ortalama 10bin falan izleniyor ve telefonla çekiyor şu anda. Bayağı bir fark hissedicek yani, profesyonel ekipmanla çekicem. Ne istiyim, piyasa nasıldır, nereden öğrenebilirim?
Makyaj videoları çeken bir yutıbıra çekim+edit işi yapıcam. Daha önce hiç paralı yapmadım bu işi, piyasası nedir?
Videolar ortalama 10bin falan izleniyor ve telefonla çekiyor şu anda. Bayağı bir fark hissedicek yani, profesyonel ekipmanla çekicem. Ne istiyim, piyasa nasıldır, nereden öğrenebilirim?
Jux
(09.06.19)
Küçük bir kanal herhalde. Eğer sakıncası yoksa kanalın ismini söyleyebilir misin? Özelden yazsan da olur. Ona göre bir fiyat söyleyebilirim.


angina pektoris
(09.06.19)
socialblade.com

Yukaridaki siteden kanalin ortalama ne kadar kazandigini gorebilirsin


nekibula
(09.06.19)
@nihilist nihilim demez herkes kaka yapar, bunlar oturup konuşulacak ama ayda şu kadar video olucak şu kadar süre olucak gibi bir planlanlaması olduğunu sanmıyorum arkadaşın. amatör şu anda, öyle ajansla falan da çalışmıyor, bi tanıdık vasıtasıyla isteğini belirtmiş.

15-20 dk arası genelde videolar. 2 kamera ile çekeceğiz, ayda 2 ya da 3 kere eklemiş video ama artar mı çekimi devraldıktan sonra bilemiyorum.


Jux
(09.06.19)
Ekipman bütçesi + kendin için belirlediğin saatlik ücret.çalıştığın saat bazında hesaplarsan rahat edersin.

Mesela kurgu işlerinde $25/saat ücretle çalışıyorum. Sürekli bir iş olacaksa eğer $18'e falan düştüğüm oluyor.


new day new life
(09.06.19)
(3)

dün sabah verdiğim kan tahlil sonucunu e-nabızda göremiyorum

yarın doktora gidicektim göstermeye ama şu anda e-nabızda görünmüyor sonuçlar. bir terslik olabilir mi, doktora gittiğimde o görebilir mi? ertesi gün e-nabız'a düşüyor diye biliyordum, düşmeyince işkillendim.
yarın doktora gidicektim göstermeye ama şu anda e-nabızda görünmüyor sonuçlar. bir terslik olabilir mi, doktora gittiğimde o görebilir mi? ertesi gün e-nabız'a düşüyor diye biliyordum, düşmeyince işkillendim.
Jux
(16.05.19)
bazı sonuçları sadece doktor görebiliyor.


dismainpula
(16.05.19)
hastanenin sitesinden lab sonuclari bolumune baktin mi? oraya yukleniyor en kotu


exlibris
(16.05.19)
@exlibris, bu şekilde görebildim, çok teşekkürler.


Jux
(16.05.19)
(9)

b12 ölçtürmek istiyorum

aile hekimine gitsem, o beni bir hastaneye kan tahlili için sevk edebiliyor mu? yoksa illa dahiliye polikliniğine randevu mu almam lazım?bir de; aşırı bir unutkanlıktan şikayetçiyim, b12 haricinde neler baktırayım. ya da gitmişken tüm vitaminlere mi baktırsam?
aile hekimine gitsem, o beni bir hastaneye kan tahlili için sevk edebiliyor mu? yoksa illa dahiliye polikliniğine randevu mu almam lazım?

bir de; aşırı bir unutkanlıktan şikayetçiyim, b12 haricinde neler baktırayım. ya da gitmişken tüm vitaminlere mi baktırsam?
Jux
(13.05.19)
aile hekimine sabah aç karnına git full check-up yaptırıyorsun orda b12 değerin çıkıyor. ama referans 40-200 arası iyi diyor kağıtta, mercola diye bir doktor var b12’nin 600-800 arası olması gerektiğini savunuyor. fakat çoğu insanın mide problemleri olduğu için bu b12 değerini üretemiyormuş vücut falan filan.


dismainpula
(13.05.19)
sabah erkenden aç karnına (gece 12 den sonra birşey yeme) sağlık ocağına aile hekimine gidersen kan verebilirsin, saat 10 gibi kan tüpleri laboratuara gönderiliyor, doktora erken görünüp kan vermen o yüzden önemli

canım her şeye baktırmak istiyor diye olmaz, bu şikayetlerini doktora anlatınca zaten tam kan sayımı ve b12 ister


freebird5406_2
(13.05.19)
tahlil sonuçlarını almak ve doktora yorumlatmak kısmını da aile hekiminde yapabiliyor muyuz peki? sonuçlar ne zaman çıkıyor mesela, sonra o sonuçları bir yerden alıp yine aile hekimine randevu mu alıyoruz?

izin alma konusunu önceden planlamam lazım, o yüzden tüm süreci öğreneyim ki hangi günler izin almam lazım onu belirliyim istiyorum. teşekkür ederim cevaplarınız için :)


Jux
(13.05.19)
@jux doktor yoğunluğu yoksa randevusuz sabahtan gidebilirsin, ya da gidip konuşursun kapıda otomat vardır ordan randevu al gel der. aile hekimi yorumluyor ama lab sonuçları ertesi gün çıkar ertesi gün gitmen gerek.


dismainpula
(13.05.19)
Sağlık ocağında cihazlar olmuyor genelde, araçla gelip belli günler kan topluyorlar. Hangi günler olduğunu öğrenmeniz iyi olacaktır.


curukturpkokusu
(13.05.19)
sonuçlar öğleden sonra çıkar ama sen yine de bir sor, yoğun bir laboratuarsa ertesi güne kalabiliir, bölgeye göre değişebilir

tekrar sağlık ocağına gidip sıra kısmından yaptırdığın testin sonucunu isteyeceksin, onlar sistemdeki çıktıyı veriyorlar sana, bu sefer sıra vermiyorlar sen uygun bir zamanda aile hekimine kan testini göstermek için giriyorsun


freebird5406_2
(13.05.19)
@dismainpula, ertesi gün saat kaçta çıkar mesela sonuçlar? belirli bir saati var mı kan verme saati gibi?


Jux
(13.05.19)
e-nabız’a düşüyorsa bakabilirisn ben 3-4 defa verdim öğleden sonra 4 gibi düşüyor sisteme 4 gibi de gidemiyorsun zaten kapanmaya yakın oluyor, yetişebilirsen 5’den önce gidebilirsin duruma göre. kan verirken sorarsın zaten kaçta çıkar diye onlara bulunduğun yerin yoğunluğuna göre değişiyordur.


dismainpula
(13.05.19)

uzmanlar alt sınır olarak 500'ü mü, 750'yi mi kabûl edelim diye tartışırken sağlık bakanlığı'nın laboratuvarlarının referans değeri alt sınırı olarak 120 civarında bir değer belirlediği, laboratuvar sonuçlarında sadece aşağı yukarı yönlü oklara bakan doktorların da bu nedenle eksikliğini farketmediği, hatta hastalar b12 eksikliğim var dese de kabûl etmediği vitamin türüdür.


dismainpula
(13.05.19)
(5)

Bu leke nasıl çıkar?

Kuş tüy tipli ama içi polyester mont. sanırım yağ lekesi, nasıl oldu bilmiyorum. Etikette dış yüzey için %100 naylon yazıyor.Kosla oxi falan iş görür mü dersiniz?https://i.hizliresim.com/XM5pp0.jpg
Kuş tüy tipli ama içi polyester mont. sanırım yağ lekesi, nasıl oldu bilmiyorum. Etikette dış yüzey için %100 naylon yazıyor.

Kosla oxi falan iş görür mü dersiniz?
i.hizliresim.com
Jux
(16.04.19)
kuru temizlemede kaybolur.


kablelvuku
(16.04.19)
@kablelvuku, etikette kuru temizleme yapmayın diyor; nasıl edelim?


Jux
(16.04.19)
Lekeyi göremiyorum (kahrolsun kamu interneti) ama ben her türlü yağ lekesi için mintax yağ çözücü kullanıyorum. Üzerine sıkın 10 dakika civarı bekletin fırçalayın yada çitileyin ve iyice durulayın. Çok bekletmeyin harelenme yapıyor.


synax
(16.04.19)
lekeyi ben de şu an göremiyorum ama bulaşık parlatıcısı muazzam leke çıkarıyor. 4-5 kere şahit oldum.


hushhush
(16.04.19)
Aspirin mi ne leke çıkarıcı olabilir


Topalordek
(16.04.19)
(1)

devlet hastanesinde endoskopi-genelanestezi

parasını verip genel anestezi ile endoskopi yaptıramıyor muyuz?
parasını verip genel anestezi ile endoskopi yaptıramıyor muyuz?
Jux
(10.04.19)
Değişiyor. Bazı hastanelerde para alınmasına rağmen sadece sedatif veriliyor. ( hafif bir bulanıklık gibi bir şey oluyor.)


(1)

sesi 50 cent'e benzeyen rap'çinin söylediği şarkı( geçen burada paylaşıldı)

bi türlü gelmedi aklıma. elimdekileri yazıyorum:-rapçinin sesi aynı 50 cent-old school tarzda diyebilirim, hatta 50 cent'in window shopper şarkısına benziyor tempo ve beat olarakhttps://www.youtube.com/watch?v=bFLow5StvvU-tarz old school ama şarkı çok eski değil, maksimum 4-5 senelik diye hatırlıyor
bi türlü gelmedi aklıma. elimdekileri yazıyorum:

-rapçinin sesi aynı 50 cent
-old school tarzda diyebilirim, hatta 50 cent'in window shopper şarkısına benziyor tempo ve beat olarak
www.youtube.com
-tarz old school ama şarkı çok eski değil, maksimum 4-5 senelik diye hatırlıyorum ama daha yeni de olabilir. ben geçen yaz duydum.
-bildiğim kadarıyla tek bir rap'çi değil birden fazla kişi söylüyor ama çok emin değilim.
-diğer bir emin olmadığım konu şarkıda "hell" ve-veya "dream" kelimesi geçiyor.
-yine emin değilim ama sanırım klibi yok. en azından benim youtube'da izlediğim videoda sadece ses vardı.

ve en büyük ipucu, geçenlerde ne dinliyorsunuz tarzı bir soruda birisi bu şarkının linkini atmıştı. baktım geçmiş sorulara ama bulamadım.

bulak mı?
Jux
(23.03.19)
kendi kendime buldum zuhah.
www.youtube.com


Jux
(23.03.19)
(18)

duştan sonra

hemen kurulanıp giyiniyor musunuz?sonrasında dışarı çıkmayacaksınız diyelim, hatta uykudan 2-3 saat öncesine denk gelen duşlar için diyelim.ben genel olarak da uyuşuk bi insanımdır ama duştan sonra hiçbişey yapasım gelmiyor. gelenler de kurulanıp giyinmekten önce geliyor. bornozla oturmak çok rahat
hemen kurulanıp giyiniyor musunuz?
sonrasında dışarı çıkmayacaksınız diyelim, hatta uykudan 2-3 saat öncesine denk gelen duşlar için diyelim.

ben genel olarak da uyuşuk bi insanımdır ama duştan sonra hiçbişey yapasım gelmiyor. gelenler de kurulanıp giyinmekten önce geliyor. bornozla oturmak çok rahat bişi, dimi?
Jux
(17.03.19)
Her şey müthiş sistemli. Duşlar sabah. Akşam koşusu yapmadıysam. Akşam da sabah da seri yıkanıyorum, seri giyiniyorum. Sporculukla ilgili bir şey galiba ve de disiplin. Bornozu galiba bir tek saunadan önce ve sonra icin kullanıyorum. O kadar sıcaktan sonra bile nein tembellik. Ne biçimmişim ya, kendimden soğudum, yazıklar olsun!Mübarek tuğgeneral gibiyim.


velvetmorning
(17.03.19)
Anında giyiniyorum.


kablelvuku
(17.03.19)
Evdeyken bornozla parkeye 20-30 kadar çöküp telefona bakıyorum. Yurttayken de duruma göre yine 15-20 dk kadar oturmuşluğum oluyor. Daha fazla duramiyorum çünkü saçlarım islak havluyla fazla sarili kalinca migrenim azıyor.


Amaranta ursula
(17.03.19)
Giyinmeden bi sevisiyorum hizli hazir ciplakken sonra hizlica giyiniyorum.


floydian
(17.03.19)
ben de feci gevşek davranıyorum duştan sonra. zaten o sebeple hep gece duş alırım, ya da geniş zamanlarda. sabah hızlıca duş alayım,çıkayım insanı değilim.


denef
(17.03.19)
Nerde olduğuma bağlı. Evde teksem sadece boxerla dolaşırım ama birileri varsa hemen giyinirim.


Pertev nail
(17.03.19)
Dışarı çıkmam gerekmiyorsa en az yarım saat falan bornozla yayılıyorum evde.


ms brownstone
(17.03.19)
şu sıralar genelde oyalanmadan giyiniyorum ama bornozla uyuduğum günler de oldu.


sanat guresi
(17.03.19)
Valla hemen giyiniyorum, hatta şimdi farkettim benim bornozum yok.


bornozla takılacak zamanınız var ise, siz dünyanın en şanslı insanlarından birisiniz.


Seri giyinirim. Uyuşukluğu sevmem. Uyuşukluk yapacaksam giyinik hazır halde yaparım.


haftasonu dus aldiysam, en az yarim saat en cok bir saat havluyla bornozla yatakta uzanip telefonla oynarim. sonra eger evde biri varsa ona sacimi taratir ve kuruttururum. sonra da giyinirim.

hafta ici sabahlari dus aldigimdan mecbur hemen kurulanip cikarim :(


batlegolas
(17.03.19)
ay ben de duştan sonra bornozla uzun süre gevşek gevşek takılmaya bayılırım, yalnız değilmişim.


pati
(18.03.19)
dus alinca hararet basiyor.Dus alip da hemen giyinip disari cikabilen insanlara imreniyorum.Ben asla yapamam.Motorun sogumasini beklerim


turkuaz
(18.03.19)
Hemen giyiniyorum.


chitosan
(18.03.19)
Hayatım boyunca neredeyse hiç bornoz kullanamadım. Havluyla pıt pıt kurulanıp bir an önce giyinmek isterim, aksi takdirde rahatsız olurum.


bornozla takılıyom ben biraz.


zgrydn
(18.03.19)
bi keresinde bornoz ve saç havlusuyla sabaha kadar uyumuştum. Sonra giyinip işe gitmiştim :) bornozla takılmak çok güzel


you
(18.03.19)
(21)

kadın erkekten neden daha uzun olmamalı?

bu soruya sadece kadınların cevap vermesini tercih ederim; hatta özellikle kendini toplumsal cinsiyet eşitsizliği, cinsiyet rolleri gibi konularda bilinçli olduğunu düşünenlerin fikirlerini duymak isterim.kadının erkekten uzun olması ne açıdan sakıncalı sizce? "ne biliyim, kötü duruyor işte" gibi bi
bu soruya sadece kadınların cevap vermesini tercih ederim; hatta özellikle kendini toplumsal cinsiyet eşitsizliği, cinsiyet rolleri gibi konularda bilinçli olduğunu düşünenlerin fikirlerini duymak isterim.

kadının erkekten uzun olması ne açıdan sakıncalı sizce? "ne biliyim, kötü duruyor işte" gibi bir açıklamanın ötesinde neler söyleyebilirsiniz?

yoksa sizden kısa bir erkekle beraber olur musunuz?
Jux
(16.03.19)
175 cm'nin üstü bir bana mı itici geliyor?

not: 155'lik sözlük hatunu

benim boyumda varsa alırım.

editto: benim boyumda olanlar için fikrim bu: eksisozluk.com


dont eat me
(16.03.19)
belirttiğiniz konularda bilinçlenmeye çalışan biriyim. kadın ve erkeğin medeni dünyada ve medeni şartlarla değerlendirildiğinde kesinlikle eşit olması gerektiğini savunan biriyim. (para/güç konusunda erkek üstündeki toplumsal baskı olmamalı, kadın artık çoğumuzun hemfikir olduğu konularda aşağı sanılmamalı vs. gibi)

ben de altta hangi sebep yattığını merak ederek çok düşündüm çünkü kesinlikle boy takıntım var. ve erkeğin gerçekten tehlike anında beni ve kendisini koruyabilmesi için cüsseli olması gerektiği gibi belki de çok komik sayılabilecek bi bilinçaltım var ve kıramıyorum ahah. fizyolojik olarak kadın ekstra bir spor vs yapmadıysa erkeğin üstün olduğu aşikar..kendimce spor yapmaya çalışan güçlenmeye çalışan biri olarak söylüyorum bu arada bunu. bazı limbik dürtüleri istediğimiz kadar kendimizi entelektüel anlamda geliştirelim, bastıramayabiliyoruz..


blacksky
(16.03.19)
kendi adıma cevap vereyim. gözüme çekici görünmüyor. kısa boylu bir erkek bende herhangi cinsel bir hissiyat uyandırmıyor.


ben kendimi erkegin yaninda iri hissetmek istemiyorum. korunma icgudusu de olabilir.


lilyb
(16.03.19)
çünkü evrim. bu sorunu tartışmak bile anlamsız bence. bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek lazım, değiştiremezsin çünkü. ne kadar modern olsan da, eşitliği savunsan da genlerinle savaşamazsın.


bxgx
(16.03.19)
@bxgx peki kendilerinden kısa erkeklerle birlikte olan kadınlar genleriyle savaşmayı başarmış mı oluyorlar? Yoksa onların genlerinde bir farklılık veya bozukluk olduğunu mu söyleyebiliriz?


Jux
(16.03.19)
Evrimsel psikoloji -> hipergami.

Tabi kor tuttugunu sey yaparmis diye de bir laf var, 190 arar ama 170 anca bulur. Bu da ikinci soruna cevap.


acemi
(16.03.19)
@Jux yoo hayır bi bozukluk olmasına gerek yok. evrim üremeyi destekler, evrim süresince uzun boyun tercih edilme sebepleri de malum. ama modern dünyada kendimize partner seçerken değerlendirdiğimiz birçok şey var. yani bi kadın kendinden kısa biriyle birlikteyse, bunu sadece kısa boylulardan hoşlanmasına bağlayamazsın. ha hoşlanıyor olamaz mı, tabii ki olabilir. doğada anormalliklere, farklılıklara da yer var. bir kadının da kısa boylu bir erkeği tercih etmesinin sebepleri olabilir.


bxgx
(16.03.19)
Kadınların ısrarla savunduğu pek çok şey gibi, aslında kadınların fikri ve beğenisi değil kesinlikle . sistemin tümü gibi erkeklerin yarattığı , kadınların taptığı kurallar ve kutsallardan biri. Erkeğin kendini daha üstün ve iyi hissedeceği biçimde düzenlenmiş bu kurallar manzumesi, kadınlar duruma uyanana kadar geçerliliğini sürdürecek.


olivia
(16.03.19)
@acemi, aslında evet, bu soruya evrim diye cevap verenler erkeklerin evrimsel süreçte olabildiğince çok kadını döllemeye çalışmasına, haliyle hipergamiye de normal bakmalı. Senin bakış açını anlıyorum.

Ancak işin sosyal ilişkiler, toplumsal yapılar yanı da var. O yüzden su götürecek bir tartışma.

Ama aynı su götürür olma durumu bu boy konusu için de geçerli bence; o yüzden "çünkü evrim gereği kadın uzun erkek ister" diyen bir kadının erkeğin koca memeli bir kadın istemesini "ilkel" ve "cinsel olarak aç" bulmasında bir tutarsızlık olduğunu düşünüyorum. Bu soruya yanıt veren arkadaşlar için geçerli olmasa bile ortada genel bir "kafa karışıklığı" olduğunu düşündüğüm için sormak istedim bu soruyu.


Jux
(16.03.19)
O tutarsizliklara cok takilma.
Lafa gelince her kesime duyar kasip sonra kanli elmas takiyorlar parmaga.
Asiri modern gecinip bindalli giyiyorlar.

Bu arada ben hep benden uzun kizlarla ciktim, 1-2 istisna haric.
Oyle denk geldi aramadim. Kizlar da biraz rahatsizdi bu durumdan.
Omzuna elini atinca tuhaf oluyor.


acemi
(16.03.19)
yav bunu genlerle ve evrimle, muthiş seri bir indirgemecilikle, açıklamaya çalışanlar erkeğin kendini üstün kılmasını, ya da kadını beyninin daha farklı gelişmiş olmasından dolayı zayıf, analitik olmayan ve bilgi üretmeye izin veren tüm o yetilerden eksik olarak tanımlayanlara nasıl karşı koyuyor? Tutarlı olsak aslında, tercihler gayet toplumsal olarak, çünkü beden algısı tarihsel olarak üretilen bir şey, acıklanabilecek bir tercih. Geni ve evrimi karıştırmak ben binlerce sperm üretiyorum o yüzden genlerim beni çok eşli kıldı demekle aynı. Yumurtamı korusun diye uzun boylu erkek mi arıyorum, başıma gelene bak ?!

Kadının erkekten uzun olması hiçbir açıdan sakıncalı değil. Uzun boy = güç, kuvvet de değil. Cep herkulü diye bir şey var, Naim Süleymanoğlu. Kendimden kısa erkeklere birlikte olurum. Zerre umrumda olmaz. Ama mini popo olsun, ve butları güzel olsun. Bunları da yumurtam icin istediğimi sanmam (*-*)/


velvetmorning
(16.03.19)
@Jux, hipergamiyi poligamiyle karıştırıyorsun. onun dışında verdiğin örneklerde sen de haklısın. hatta meme ve boy olayları birbirine çok benziyor. niye erkekler büyük meme ister, küçük sevenler çürük yumurta mı? :) bunu da aynı şekilde tartışabiliriz, hep aynı kapıya çıkan muhabbetler.


bxgx
(16.03.19)
aslında ideali eşit olmalı. ben çok uzun olduğum kadınla sekste sıkıntı yaşıyorum. her pozisyon mümkün olmuyor. 69 olmuyor mesela


gölgede aynı
(16.03.19)
@velvet yumurtani degil 9 ay avlanmaktan ve kendini korumaktan aciz oldugu zamanda seni korusun diye.

E zaten fiziksel ozellik yerine zeka su an one ciktigi icin hipergami zekaya/zenginlige döndü.
encrypted-tbn0.gstatic.com


acemi
(16.03.19)
@velvetmorning: ilk paragrafta yazdıklarına tamamıyla katılıyorum.
şahsen benim kastettiğim karşıma tehlike çıkınca yanımdaki adam kodu mu oturtsun değildi.(yapabildiği ilk şey karşısındakine fiziksel kuvvet uygulamak olan biri hiç çekici değil zaten nazarımda..) naim süleymanoğlu ya da kısa boylu olup çok kaslı güçlü kuvvetli biri de bana fiziksel anlamda çekici gelmez mesela. kastettiğim, beynim uzun boylu ve cılız olmayan biri (bu bir kadın da olabilir) güçlüdür algısı yaratıyor ve o kişi öyle olsun/olmasın yanında kendimi rahat hissediyorum. 'kapı gibi adam' tabirine kadar giden ve evet gayet ilkel sayılabilecek bir sezgi.

+bxgx in de bahsettiği gibi hipergaminin sadece sevgililik değil her türlü ilişkide önemli bir yeri olduğuna çokça inanıyorum.


blacksky
(16.03.19)
kadınların bakış açısını sormuşsunuz ama bence bu açıyı kadınların kendi boyunda veya daha kısa boylu erkeklerle yaşadıkları deneyimler şekillendiriyor. en azından kendi çevremdeki kadınların deneyimleri açısından konuşuyorum. önemli ölçüde erkekler bu konuda kompleks yapıp, üstüne bu konuyu açıkça konuşamadığı için türlü türlü bahanelerle kadının burnundan getirdiği için yürümüyor. belli bir yaşa gelince bu kompleks meselesinin çeşitli konularda ortaya çıktığını bilir duruma geliyor ve hiç girişmiyorsun bu koşullardaki ilişkilere (title, maaş, çevre ve hatta kendi deneyimimden iki yabancı dil biliyor olmak bile).


Phoebe
(17.03.19)
ben zaten 1.65'lik bir hobbitim, günlük hayatta 3-4 cm topuğu olan ayakkabılarla 1.70 gibi görünmeye çabalıyorum. benden de kısa olursa cidden kötü bir durum :/ 165 bir erkek 155 bir kadınla kötü görünmüyor ama. ha şu da var, sevgililerim genelde 1.75 civarıydı, en uzunu 185 idi.


harekatamiri
(18.03.19)
cevabı çok basit her kadın sağlam siken sert basan yatakta üstünlük kuran erkek ister bunlar içinde erkek kadından uzun olmalıdır hatta daha ötesi daha ağır olmalıdır yaşça büyük olmalıdır tahsili daha büyük kazandığı para daha çok olmalıdır bu kadar basit


hepkosturmaca
(03.07.19)
Erkegim. Cinsiyet rollerine aykiri, altta yatan sebep bu. Dogal cinsiyet rollerine, social construct zart zurt degil.
Kadina itici gelir kisa erkek, altında yatan sebep de hipergamidir. Bunun disa yansıması "hosuma gitmiyor, cekici gelmiyor, ben öyle sevmiyom" gibi cesitli sekillerde karisimiza cikar ama alttan yatan sebep tektir, biyolojiktir.

Evrim, bati medyasinin son birkac yilda baslattigi cinsiyet mevzulariyla ilgilenmez. Biyoloji demokratlarin yeni nesil toplumsal cinsiyet esitligi argumanlarina paralel hareket etmek gibi bir amac gutmez. Cinsiyetler, yani kadin ile erkek temelden birbirindem farklidor ve cinsiyet rolleride buna paralel olarak birbirinden farklidir, cinsiyetler arasi mutlak esitlik diye bir sey olamaz ve olmayacak kulağımıza hos gelmese de. Esitlik, hak esitligi ve firsat esitligi şeklinde olur. Rolleri tamamen esotlemeye calisirsan, erkek sporunu kadinlara yaptirip erkeklerle maca cikarirsin, erkek takimi sifira karsi gol yağmuruna tutup gonderir karsi takimi mesela Australya'daki gibi.

Toplumsal cinsiyet rolleri argümanlariyla ne kadar celisirse celissin kadin genel olarak kendinden kisa erkek tercih etmeyecektir. Burada sadece uzun boy orneginden soz ediyoruz, toplumsal cinsiyet rolleri tabularini yikip tamamen rolleri esitleme akiminin celiskilerinin haddi hesabi yok. Konuşsak kitap olur.


stavro
(03.07.19)
172 civarıyım. ufak tefek bir tip olmadığımdan boylu poslu adam bulayım, koltuğunun altına sığınayım gibi minnoş hislerim de hiç olmadı :D

boy pos tabii ki iyi bir şey karşı cinste ama zorunlu da değil. hatta yapılı omuz > uzun boy diyorum nacizane. ya da güzel yüz hatları > uzun boy.


kayıtsız
(03.07.19)
(2)

hangi seçim anketlerini takip edelim?

yavaş yavaş kesinliği yüksek anketler açıklanmaya başlayacak önümüzdeki haftalarda.bu süreçte hangi şirketleri takip edelim? bir sürü anketçi var, hepsinin de abidik gubidik isimleri var yok orc'muş yok elf'miş bilmem ne. o yüzden hangisi öncekilerde başarılıydı, hangisi değildi bilemiyorum, akılda
yavaş yavaş kesinliği yüksek anketler açıklanmaya başlayacak önümüzdeki haftalarda.
bu süreçte hangi şirketleri takip edelim? bir sürü anketçi var, hepsinin de abidik gubidik isimleri var yok orc'muş yok elf'miş bilmem ne. o yüzden hangisi öncekilerde başarılıydı, hangisi değildi bilemiyorum, akılda kalmıyor.

2-3 tane hükümet yanlısı, 2-3 tane de muhalefet yanlısı olanlara bakıp bi ortalama çıkarsak doğruya erişiriz sanırım, ne dersiniz?
objektif yapan var mı bilmiyorum, varsa onu da bilelim tabii.

mesela son 2 seçimi hangisi en yakın tahmin etti?
Jux
(14.03.19)
muhalefet yanlısı şirketler her seçimden önce akp'nin kaybedeceği yönünde anket sonucu açıklıyor ve her defasında patlıyor. dolayısıyla akp yanlısı olanların daha doğru tahmin yürüttüğü sonucuna varabiliriz.
seçimlerde hile var mı yok mu sorusu tamamen farklı bir topic, ondan bağımsız bu yorumu yapıyorum

ilave:
t24.com.tr


cowboy
(14.03.19)
artık bilemiyorlar bence seçmenin düşünceleri oy verene kadar çok kere değişiyor. ankara harici çok bir değişim olacağını düşünmüyorum.


mikahakkinen
(14.03.19)
(5)

barcelona'da maaş sorusu

beklentimi ileteceğim, senelik olarak aralık vermişler. 32 bin - 38,500 bin arası sıfırdan hayat kurmaya yeter mi?32-35 arası toplam 10 tane maaş aralığının ortasındaki barem olarak görünüyor, ortalama bir maaş diye düşünerek seçtim. aylık kaça geliyor, vergisi nedir onları da bilmiyorum, o yüzden t
beklentimi ileteceğim, senelik olarak aralık vermişler. 32 bin - 38,500 bin arası sıfırdan hayat kurmaya yeter mi?

32-35 arası toplam 10 tane maaş aralığının ortasındaki barem olarak görünüyor, ortalama bir maaş diye düşünerek seçtim. aylık kaça geliyor, vergisi nedir onları da bilmiyorum, o yüzden toplu yazdıkları seçenekleri ekledim.

pozisyon uzman pozisyonu, mühendislik falan değil, beyaz yaka. marka dünya'da çok büyüyen bir start-up. beklentiyi minimum tutmak istiyorum ki şans versinler. sizce ne yapayım? 35,5-47 bin aralığını mı seçsem? vergi yoksa 3 bin avro civarına denk geliyor, varsa ne oluyor bilmiyorum.

benim hayat kalitesinden beklentim çok yüksek değil. bi tek sosyal hayatım var, sağda solda bişiler yiyip içip gezmeye yetsin para, yeter. ev arkadaşıyla da yaşarım, no problem. iş yeri sahile yakın ama biraz uzakta yaşamak da sorun olmaz, toplu taşıma ile halledebilirim.
Jux
(12.03.19)
kac yillik deneyimlisiniz ve ozelliginiz nedir? bunlar onemli bence.
onun disinda 38000 vs. bunlarin hepsi bruttur, muhtemelen ortalama yasarsiniz ama barcelona'da kiralar fazladir, ona dikkat etmeke lazim. bununla birlikte ekonomisi pek iyi degil, 3000-3200lerin ustune cikarsaniz sansiniz azalabilir muhtemelen.

www.calculatusueldo.com


kassiopeia
(12.03.19)
@kassiopeia, mevcut görev tanımımda yaptıklarım ilan için overqualified yapıyor beni, tecrübe vs. konusunda istediklerinden fazlası var. O yüzden maaş beklentimi orada benim seviyemde olan insandan az tutmak istiyorum ki beni tercih etmeleri kolaylaşsın. Bunu bu kadar detaylı bilmek pek mümkün değil, o yüzden çok genel ortalama bişey öğrensem hiç yoktan iyidir demiştim.
Bunların ışığında 32-35 aralığı iyidir mi dersiniz?


Jux
(12.03.19)
İstanbul'da 5000TL'nin dengi Barcelona'da 1500 euro diyor burası. Vergi durumlarını netleştirdikten sonra elinize 3000 euro kalacaksa koşa koşa gidin derim. 2000 kalacaksa yine gidin, bulursunuz elbet yolunuzu.

www.numbeo.com


taurina
(12.03.19)
38000 de benim anladigim net 2800 civari kaliyor o da yeter muhtemelen elbette daha cok arastirirsiniz da o civarda tutmak mantikli


kassiopeia
(12.03.19)
ben median household income'a bakiyorum, barcelona'da bu 50.000 olarak gozukuyor. ne kadar yaklasirsan o kadar iyi. bir de nasil baslarsan oyle gidiyor, kendini bastan ucuza pazarlayip ilerde zamla toplarim plani pek islemiyor bence, hep geriden geliyorsun. ben olsam 50k'ye yaklasmaya calisirim. 32-25 arasi az gibi..


cooperr
(12.03.19)
(42)

bir kız ismi olarak Artemis

kızım olsa adını Artemis koyardım. ismin kaynağı mitolojiyi seviyorum, kulağa da hoş geliyor.Artemis bir kız ismi olarak nasıldır arkadaşlar?
kızım olsa adını Artemis koyardım. ismin kaynağı mitolojiyi seviyorum, kulağa da hoş geliyor.

Artemis bir kız ismi olarak nasıldır arkadaşlar?
Jux
(05.03.19)
affınıza sığınarak,
lavabo modeli gibi.


kisa
(05.03.19)
Bence buğlemsu ve eymengül’den daha güzel bir isim.

Ayrıca bir mitoloji aşığı olarak artemis’i severim ama türkiyede biraz “nöy?” diyebilirler. Yine de güzel ad


helena
(05.03.19)
@kisa estapitipiti ama artemis diyince aklına yunan tanrıçası değil de cidden lavabo modeli geliyorsa ben senin affına sığınmak zorunda kalıcam :/


Jux
(05.03.19)
Bayağı güzel isim.


twitter.com

tanıdığım tek artemis


bazenuyur
(05.03.19)
Güzel isim


chitosan
(05.03.19)
Kötü :(


pati
(05.03.19)
aslında güzel isim ama avm'lere mitolojik isim verme furyasından dolayı bana avm ismini çağrıştırıyor ne yazık ki.


Bizim köpiş kızın adıydı 20 yıl önce


artcilly
(05.03.19)
Valla bana saçma geldi. İsim güzel olabilir ama kişide hoş değil sanki.


Amaranta ursula
(05.03.19)
güzel isim.

insanlara onunla tanışana kadar neyi çağrıştırıyorsa çağrıştırsın tanıştıktan sonra kızı çağrıştıracak.


taurina
(05.03.19)
kedim olsa koyardım bu ismi. çocuğuma bu kötülüğü yapmam


elorelia
(05.03.19)
turislik belde ismi gibi oğlan oluncada asos koyarsın dünyanın en sikimsonik ismi bence


baknedicem
(05.03.19)
Musluk markası gibi


all girls dream
(05.03.19)
Koy koy güzel.
Kızım olursa ben de Kithara koyucam adını.
Benle alay ediyolar diye aglarsa bak kızım ismi Artemis olanlarla da alay ediyolar derim.


Artemis güzel isim. İkincisine de Semiramis koyarsın, uyumlu olur.


Artemis bir dişi tanrıçadır. Ama benim tanıdığım Artemis Hocam hakikaten müthiş bir matematik hocasıydı, erkekti. Yunan tanrılarına (model olarak) benzerdi.

Ben koymam, ama koyanı da ayıplamam herhalde.


SiyamkedisiZorro
(05.03.19)
Uzaktan bir akraba kızının ismini Tumaris koydu. Çok güldük. Duyan hemen herkes ne garip isim diyor.


mekaniker
(05.03.19)
üff hayır yaa asdfasgf

bana da koltuk modeli ismini çağrıştırdı :D


füt
(05.03.19)
o çocuk yeri gelecek Sivas'a gidecek, çorum'a yolu düşecek. yeri gelecek bağcılar vergi dairesi'ne, yeri gelecek Sincan sosyal güvenlik müdürlüğü'ne gidecek.

biz daha artemis'i anlayacak zekada bir toplum değiliz, seviyeyi yükseltmeyelim lütfen...


babilbaligi
(05.03.19)
ben de beğenemedim.


snd88
(05.03.19)
artemis tatil köyü


füt
(05.03.19)
Mitolojik olarak sevdiğim bir karakter, muhtemelen yunan tanrilari ve tanriçalari arasinda en erdemli, haysiyetli olanı. Ay, avcılık, yaban hayvanlar ve bekaret tanrıçası. Severim kendisini ve bence güzel isim.

Yahu buraya baksanız tüm kızlara zeynep, elif gibi sıkıcı isimleri verecekler. Ben çocuk yapmayı hiç istemiyorum ama bi kızım olsa Eftelya ismini vermek isterdim küçüklüğünden beri böyle bi isteğim var. Artemis de güzel isim


nundu
(05.03.19)
benimde aklıma lavabo geldi ilk olarak.


sutlu nescafe
(05.03.19)
isimler insanın background'unu anlatır, sümeyye, kağan, haydar, sıla vs. isimlerini duyduğumuzda o kişi ve ailesi, geçmişi hakkında zihnimizde bi şeyler belirir.

annesi yunan olmayacaksa iyi bir fikir değil bence. o kültür\geçmiş onun kültürü\geçmişi olmadığı için eğreti ve özenti durur.


scheherazade
(05.03.19)
kötü. herkes kısaca arto der kıza.


sir gawain
(05.03.19)
korkunç kötü bence yapmayın etmeyin.


ruh i tibbiye
(05.03.19)
Aga adam gibi ayse fatma zehra falan koysaniza ya ne la bu. Duz olsuna ne bilim Aylin koy, Reyhan koy boyle fantazilere gerek yok ilerde alt tarafi duz bir insan olacak kizin ne bu superkahraman muamelesi.


Artemis mis artemis halı reklamı kafamda çalıyor bu soruyu okuduğumdan beri. Bence çocuğa yazıktır yapmayın.

youtu.be


affınıza sığınarak,
sen kafayı yemişşin


tiarwain
(05.03.19)
otel ismi


koela
(05.03.19)
sonra bu çocuk bizi unuttu mu, niye bizi huzurevine terk etti demeyeceksen sıkıntı yok.


Efoody
(05.03.19)
kötü bir isim bence.


basond
(05.03.19)
artemiz diyecekler bence.


hot potato
(05.03.19)
sailor moon'daki beyaz kedi aklıma geldi.


dont eat me
(05.03.19)
anlamı, kökeni güzel ama söylenişi zor. bir de çok zorlama durur bence, marjinal isim aradık en son bunu bulabildik gibi :D

ayrıca sir gawain +1 hahahah


Mossy
(05.03.19)
Valla genelde bu şekil isimler çok saçma gelir bana ancak ilginçtir bu isim güzel geldi. Bence iyi.


hepinize değerli fikirleri için teşekkürler arkadaşlar.
cevaplarınız sonrasında iyice düşündüm ve Artemis'in çok güzel bir isim olduğuna ve aksini düşünen arkadaşların zevksiz olduğuna karar verdim. güzel ama kullanımı zor, dalga geçerler diyenlerin ise demirden korkup trene binmeyen insanlar olduğunu düşünüyorum.
kızım olursa hepinize el öptürmeye getiricem, sevgiler saygılar...


Jux
(05.03.19)
harçlığı hazır. haberin olsun.


sutlu nescafe
(05.03.19)
Cok guzel isim.


bulutumsu
(05.03.19)
iddaalı. soyadıyla uyum da önemli tabii. özgüvenli bi kızımız olursa tüm dalga geçenlerle başa çıkar.


kronik
(06.03.19)
@kronik, soyad olarak düşünmemiştim, öyle olunca daha bile karizmatik duruyor; fikrimin daha kararlı hale gelmesini sağladın teşekkürler!
zaten benim kızım olacağı için özgüven abidesi olucak(gördüğün üzere), herkesle başa çıkar *-*


Jux
(06.03.19)
(4)

başka ülkelerde de puan ortalaması en yüksek bölüm tıp mı?

gerekli araştırmayı yapmadım ama türkiye'de tahminimce en yüksek puan ortalaması isteyen bölüm tıptır diye düşünüyorum. örneğin bilgisayar mühendisliğinin en düşük puanı tıpın en düşük puanından düşüktür diye düşünebiliriz. yani tüm okullardaki bölümlerin puan ortalamasını alsak tıp yukarıda kalır
gerekli araştırmayı yapmadım ama türkiye'de tahminimce en yüksek puan ortalaması isteyen bölüm tıptır diye düşünüyorum. örneğin bilgisayar mühendisliğinin en düşük puanı tıpın en düşük puanından düşüktür diye düşünebiliriz. yani tüm okullardaki bölümlerin puan ortalamasını alsak tıp yukarıda kalır diye düşünüyorum.

(bu tespitim hatalıysa soruyu "ortalaması en yüksek bölüm hangisi" diye düşünebilirsiniz)

soru oldukça genel biliyorum, hatta bazı ülkelerin sınav ve yerleştirme sistemleri de çok başka biliyorum ama çok önemli değil bu konu. abd, avrupa ve bilim-teknik konusunda ileri olan başka ülkeleri düşünebilirsiniz.

soruya paralel olarak merak ettiğim şey eğitime seçme ve yerleştirme kriterinin çalışkanlık ve bölüme olan talep sayısıyla ilgili olup olmadığı(ya da ne kadar olduğu). örneğin başka bir ülkede bilgisayar mühendisliği tıptan daha çok talep görüyordur ve o bölümlere yerleşmek zordur, gibi. yoksa tıp, talep ne olursa olsun, okunması için en çalışkan ve istekli olanların seçildiği bir bölüm mü?
öğrenecek çok şey var ve insan hayatı dahil olduğu için en zorlu yollardan geçebilenleri almalıyız gibi dünyaca genel bir ortak görüş mü var mesela?

böyle de zibilyon tane soru sormuş oldum, istediğinizi cevaplayın siz bana bakmadan. teşekkürler...
Jux
(01.03.19)
Finlandiya, singapur, Guney Kore gibi birkac ulkede ogretmen alimlari doktorluktan daha zor ve maaslari daha yuksek olabiliyor, okudugumuz makalelerden biliyorum. Daha detaylik bilgi icin OECD raporlarina bakabilirsin.


howfaristhesky
(01.03.19)
Finlandiya'da öğretmen maaşı doktor maaşından yüksek falan değil. 3000-4000 euro civarı öğretmen maaşı. Doktorların ise kazandığı paranın ucu yok.


almanya için evet tıp en yüksek.


Dendigi gibi almanya'da genelde universiteye ve sehre gore degisse de profili en iyi ogrenciler genelde tip tercih ediyor ve bir kismi da buna ragmen yerlesemiyor. Hollanda'da da durum boyle. Ayrica her iki ulke icin de egitimi yarida birakma orani yine bu ogrenciler icinde yuksek oluyor. Tip egitimi zor ve gercekten sabir isteyen bir surec. Turkiye'deki egitimi de gayet takdir ederler burada (almanya ve hollanda), buraya goc eden ve turkiye'de egitim almis saglik calisanlari da genelde memnun olurlar. Maaslari tatmin edici ama geceleri gunduzleri uzmanlik alana kadar pek olmuyor. Sonrasinda da calistigi bolum, hastane, sehir ve projeye gore gercekten kimi zaman 48 saat eve gitmediklerini goruyorum.


lamira
(01.03.19)
(6)

iki nokta üst üste'nin ingilizcesi nedir

"ingilizce biliyorum" diyen biri olarak utanarak soruyorum, iki nokta üst üstenin ingilizcesi nedir?sembol olarak soruyorum bu arada, mesela klavyede iki nokta üst üste tuşuna bas demek istesem nasıl çeviricem?
"ingilizce biliyorum" diyen biri olarak utanarak soruyorum, iki nokta üst üstenin ingilizcesi nedir?
sembol olarak soruyorum bu arada, mesela klavyede iki nokta üst üste tuşuna bas demek istesem nasıl çeviricem?
Jux
(26.02.19)
colon
tureng.com


kronik
(26.02.19)
colon.


kibritsuyu
(26.02.19)
Colon.
Diğer noktalama işaretleri için;
grammar.yourdictionary.com


PhoenixRising
(26.02.19)
iki nokta üstüste genellikle tuş kombinasyonuyla yazılır. "press the colon key" dersen biraz garip olur. "type a colon" desen daha iyi.


p133mmx
(26.02.19)
Bu arada o noktalama işaretinin Türkçesi de "iki nokta". İki nokta yan yana gibi bi kullanım olmadığı için Türkçe'de(ki bence olmalı..) iki nokta denince o anlaşiliyor zaten.

Evet İngilizcesi de arkadaşların yazdiği gibi colon.


nundu
(26.02.19)
(6)

gurbetçilerin redbull sevdası

çalıştığım iş ortamında çok gurbetçi(avrupa'da doğup büyümüş) var ve herkes redbull hastası. bi minik motivasyon yapalım diyoruz, kim ne isterse sipariş veriliyor, hepsi redbull istiyor. otomatta da var, her gün içiyor birileri.tamam orada ucuz, çok içiliyor ama burada da kola içiliyor; ben iş yerle
çalıştığım iş ortamında çok gurbetçi(avrupa'da doğup büyümüş) var ve herkes redbull hastası. bi minik motivasyon yapalım diyoruz, kim ne isterse sipariş veriliyor, hepsi redbull istiyor. otomatta da var, her gün içiyor birileri.

tamam orada ucuz, çok içiliyor ama burada da kola içiliyor; ben iş yerlerinde herkesin elinde hiç bu kadar yoğun kola görmedim.
türkiye'de şekerli meşrubat sektörü %4 düşmüş en son, bir bilinç var, içenler de zero falan içiyor. avrupa'da yok mu bu, orada hala çok mu tüketiliyor kola-redbull falan? ya da bizim gurbetçi kesimine mi özgü bu durum?
Jux
(20.02.19)
Hayatı ezbere yaşıyor çoğu gurbetçi. Sürü psikolojisi de var. Biri ne yaparsa yek diğeri de onu yapıyor.


Kuzenlerim 7. Ayda hep antalya'ya gidiyor otele tatile. Havuz sıcak deniz sıcak hava sıcak çoluk çocuk hasta olur başka yere gidin diyorum. Yok.

Senin hesap hepsi redbull içerler. İyi ya da kötü olduklarını bildikleri yok. Sadece içmeleri gerektiği için içiyorlar. Diğer gurbetçiler içiyor. Onların da içmesi gerekiyor çünkü.


caletti
(20.02.19)
Avrupadan konuşuyorum: gurbetçinin olduğu gibi Avrupalının da sığır versiyonları vardır. Kendine oldukça iyi bakan dikkatli birsekilde beslenmesine özen gösteren ve sporunu yapan kimseler bu tarz seyler içmiyor. Ben biraz gelişmişlik düzeyine bakıyorum bu konuda yani bilinçli tüketim gibi.


fıytfıyt
(20.02.19)
sığırsa bizdekiler de sığır be @fıytfıyt, bizde bile bu kadar bilinçli insan varsa orada da vardır diye düşünüyorum. birçok konuda avrupa'dan ileride olabiliriz(?) ama sağlıklı beslenme bilinci konusunda olduğumuzu sanmıyorum. tabii gezmek haricinde hiç yaşamadım oralarda, çok bilemiyor da olabilirim.


Jux
(20.02.19)
Yahu nasıl heryerde iyi insan varsa kötüsü de vardır. Avrupa dediğimiz yerin de aşırı bağnaz, cahil cühelası var. Sağlıklı beslenme konusu istatistiklere bakar ben sokağa çıktığımda arkadan çıtır gibi gözüküp önüne geçtiğimde 70yaşında olduğuna şahit olduğum bir sürü sağlıklı dede nine gördüm ve bu insanlar sabahın köründe ben işe giderken durakta donuyorken bunlar kar kış buz demeden koşuya çıkan tipler. Keza tam tersi de mevcut. Dediğim gibi toplumun geneline bakmak lazım. Yaşadığım ülke bu tarz şekerli içeceklere erişimi zorlaştırmak için şeker vergisi çıkarttı ve bunların fiyatları bir anda arttı. Bazı aileler çocuğunun cebine alması gereken minimum yiyeceği alabilsin diye az miktarda para koyuyor. Yani toplumu incelemek gerek. Sosyo ekonomik düzey, çevre etkisi vs vs


fıytfıyt
(20.02.19)
Benim tanıdıklarım uzun yoldan geldikleri için redbull'a alışmış oluyorlar.

Hatta lidl'dan 2 paket oluyorum, buraya gelene kadar 40 saat araba sürüyorum diyenler var. Bunlar sa ailenin büyükleri. E çocukları da aşina oluyor bu yüzden.
Hepsi için konuşamam tabi.


aylakadam
(20.02.19)
doğru tespit. Nasılki polish inşaat amelesi göçmeni 10 metreden tanırsın, elinde kutu birası, eşofmanı, sırt çantası ile sabahın 5inde, 6sında işine gider. Bizim gurbetçiler de sigara + redbull şeklinde bir kültür oluşturmuş. Ama benim Avrupa'da en çok şaşırdığım McDonalds'lardaki yaşlılar, sosyalleşmek için gidiyorlardır umarım. Televizyonlarında şeker zehirdir, asitli içecek çöptür bilmemne diye bağırabilen birileri olduğunu zannetmiyorum. Tamam Veganlık, sağlıklı yaşam, bilmemne diyeti, spor yapma, vucut geliştirme vs çok moda oldu Avrupa'da ama bunlar daha çok tuzu kuru kesimin alışkanlıklarında bir değişime yol açmış durumda, orta ve düşük gelirlilerin durum kötü.


(1)

mesut süre ile ilişki testine bilet

biletix'te bursa ve izmir programları görünüyor, istanbul'da bir daha olmayacak mı yoksa program mı açıklanmamış? düzenli mi yapılıyor bu gösteri? bir tek biletix'ten mi alınıyor biletler? bir de, hep aynı sahnede mi, aynıysa neresi?
biletix'te bursa ve izmir programları görünüyor, istanbul'da bir daha olmayacak mı yoksa program mı açıklanmamış? düzenli mi yapılıyor bu gösteri? bir tek biletix'ten mi alınıyor biletler? bir de, hep aynı sahnede mi, aynıysa neresi?
Jux
(12.02.19)
istanbul'da olacak. geçen hafta pazar istanbul'daydı.
haftada 1 yapılmaya çalışılıyor.
biletix.
sahne değişiyor. çoğunlukla taksim grand pera.


japon askeri
(12.02.19)
(4)

anadil seviyesinde arapça bilen birinin dil bilgisini ölçmek için test

böyle bir teste ihtiyacım var.bizdeki -de'yi ayrı yazmak, birleşik kelimeleri ayrı yazmak gibi genel yapılan hataları ölçen bir testten bahsediyorum. nerede, nasıl bulabilirim?arapça bilmiyorum, o yüzden nette bulduğum soruların neyle ilgili olduğunu anlayamıyorum.teşekkürler.
böyle bir teste ihtiyacım var.
bizdeki -de'yi ayrı yazmak, birleşik kelimeleri ayrı yazmak gibi genel yapılan hataları ölçen bir testten bahsediyorum. nerede, nasıl bulabilirim?
arapça bilmiyorum, o yüzden nette bulduğum soruların neyle ilgili olduğunu anlayamıyorum.

teşekkürler.
Jux
(11.02.19)
(bkz: alpt)


babilbaligi
(11.02.19)
yds arapça


Arapça'da bunun olabileceğini sanmıyorum çünkü anadil arapçası ile yazılı arapça baya farklı bildiğim.

Anadili araçpa olup arapça gramer vs çalışmak zorunda olan çok insan gördüm ben.


noluyo yaa
(11.02.19)
@babilbaligi, qmarla is in my head teşekkür ederim. iletişime geçeceğim ancak ihtiyacım olandan daha büyük çaplı bir test bunlar. daha basic bir test, hatta mümkünse ücretsiz olsa çok daha iyi olur.


Jux
(11.02.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.