Giriş
(6)

gurbetçilerin redbull sevdası

çalıştığım iş ortamında çok gurbetçi(avrupa'da doğup büyümüş) var ve herkes redbull hastası. bi minik motivasyon yapalım diyoruz, kim ne isterse sipariş veriliyor, hepsi redbull istiyor. otomatta da var, her gün içiyor birileri.tamam orada ucuz, çok içiliyor ama burada da kola içiliyor; ben iş yerle
çalıştığım iş ortamında çok gurbetçi(avrupa'da doğup büyümüş) var ve herkes redbull hastası. bi minik motivasyon yapalım diyoruz, kim ne isterse sipariş veriliyor, hepsi redbull istiyor. otomatta da var, her gün içiyor birileri.

tamam orada ucuz, çok içiliyor ama burada da kola içiliyor; ben iş yerlerinde herkesin elinde hiç bu kadar yoğun kola görmedim.
türkiye'de şekerli meşrubat sektörü %4 düşmüş en son, bir bilinç var, içenler de zero falan içiyor. avrupa'da yok mu bu, orada hala çok mu tüketiliyor kola-redbull falan? ya da bizim gurbetçi kesimine mi özgü bu durum?
Jux
(20.02.19)
Hayatı ezbere yaşıyor çoğu gurbetçi. Sürü psikolojisi de var. Biri ne yaparsa yek diğeri de onu yapıyor.


Kuzenlerim 7. Ayda hep antalya'ya gidiyor otele tatile. Havuz sıcak deniz sıcak hava sıcak çoluk çocuk hasta olur başka yere gidin diyorum. Yok.

Senin hesap hepsi redbull içerler. İyi ya da kötü olduklarını bildikleri yok. Sadece içmeleri gerektiği için içiyorlar. Diğer gurbetçiler içiyor. Onların da içmesi gerekiyor çünkü.


caletti
(20.02.19)
Avrupadan konuşuyorum: gurbetçinin olduğu gibi Avrupalının da sığır versiyonları vardır. Kendine oldukça iyi bakan dikkatli birsekilde beslenmesine özen gösteren ve sporunu yapan kimseler bu tarz seyler içmiyor. Ben biraz gelişmişlik düzeyine bakıyorum bu konuda yani bilinçli tüketim gibi.


fıytfıyt
(20.02.19)
sığırsa bizdekiler de sığır be @fıytfıyt, bizde bile bu kadar bilinçli insan varsa orada da vardır diye düşünüyorum. birçok konuda avrupa'dan ileride olabiliriz(?) ama sağlıklı beslenme bilinci konusunda olduğumuzu sanmıyorum. tabii gezmek haricinde hiç yaşamadım oralarda, çok bilemiyor da olabilirim.


Jux
(20.02.19)
Yahu nasıl heryerde iyi insan varsa kötüsü de vardır. Avrupa dediğimiz yerin de aşırı bağnaz, cahil cühelası var. Sağlıklı beslenme konusu istatistiklere bakar ben sokağa çıktığımda arkadan çıtır gibi gözüküp önüne geçtiğimde 70yaşında olduğuna şahit olduğum bir sürü sağlıklı dede nine gördüm ve bu insanlar sabahın köründe ben işe giderken durakta donuyorken bunlar kar kış buz demeden koşuya çıkan tipler. Keza tam tersi de mevcut. Dediğim gibi toplumun geneline bakmak lazım. Yaşadığım ülke bu tarz şekerli içeceklere erişimi zorlaştırmak için şeker vergisi çıkarttı ve bunların fiyatları bir anda arttı. Bazı aileler çocuğunun cebine alması gereken minimum yiyeceği alabilsin diye az miktarda para koyuyor. Yani toplumu incelemek gerek. Sosyo ekonomik düzey, çevre etkisi vs vs


fıytfıyt
(20.02.19)
Benim tanıdıklarım uzun yoldan geldikleri için redbull'a alışmış oluyorlar.

Hatta lidl'dan 2 paket oluyorum, buraya gelene kadar 40 saat araba sürüyorum diyenler var. Bunlar sa ailenin büyükleri. E çocukları da aşina oluyor bu yüzden.
Hepsi için konuşamam tabi.


aylakadam
(20.02.19)
doğru tespit. Nasılki polish inşaat amelesi göçmeni 10 metreden tanırsın, elinde kutu birası, eşofmanı, sırt çantası ile sabahın 5inde, 6sında işine gider. Bizim gurbetçiler de sigara + redbull şeklinde bir kültür oluşturmuş. Ama benim Avrupa'da en çok şaşırdığım McDonalds'lardaki yaşlılar, sosyalleşmek için gidiyorlardır umarım. Televizyonlarında şeker zehirdir, asitli içecek çöptür bilmemne diye bağırabilen birileri olduğunu zannetmiyorum. Tamam Veganlık, sağlıklı yaşam, bilmemne diyeti, spor yapma, vucut geliştirme vs çok moda oldu Avrupa'da ama bunlar daha çok tuzu kuru kesimin alışkanlıklarında bir değişime yol açmış durumda, orta ve düşük gelirlilerin durum kötü.


saka kuşu'nu okudunuz mu?(goldfinch-donna tartt)

spoiler'sız yorumunuzu merak ediyorum, sevdiniz mi? sevdinizse neyini, sevmediyseniz neyini?bi de eğer gizli tarih'i okuduysanız aynı yazardan, onunla karşılaştırsanız da çok iyi olur.
spoiler'sız yorumunuzu merak ediyorum, sevdiniz mi? sevdinizse neyini, sevmediyseniz neyini?
bi de eğer gizli tarih'i okuduysanız aynı yazardan, onunla karşılaştırsanız da çok iyi olur.
Jux
(13.02.19)
(1)

mesut süre ile ilişki testine bilet

biletix'te bursa ve izmir programları görünüyor, istanbul'da bir daha olmayacak mı yoksa program mı açıklanmamış? düzenli mi yapılıyor bu gösteri? bir tek biletix'ten mi alınıyor biletler? bir de, hep aynı sahnede mi, aynıysa neresi?
biletix'te bursa ve izmir programları görünüyor, istanbul'da bir daha olmayacak mı yoksa program mı açıklanmamış? düzenli mi yapılıyor bu gösteri? bir tek biletix'ten mi alınıyor biletler? bir de, hep aynı sahnede mi, aynıysa neresi?
Jux
(12.02.19)
istanbul'da olacak. geçen hafta pazar istanbul'daydı.
haftada 1 yapılmaya çalışılıyor.
biletix.
sahne değişiyor. çoğunlukla taksim grand pera.


japon askeri
(12.02.19)
(4)

anadil seviyesinde arapça bilen birinin dil bilgisini ölçmek için test

böyle bir teste ihtiyacım var.bizdeki -de'yi ayrı yazmak, birleşik kelimeleri ayrı yazmak gibi genel yapılan hataları ölçen bir testten bahsediyorum. nerede, nasıl bulabilirim?arapça bilmiyorum, o yüzden nette bulduğum soruların neyle ilgili olduğunu anlayamıyorum.teşekkürler.
böyle bir teste ihtiyacım var.
bizdeki -de'yi ayrı yazmak, birleşik kelimeleri ayrı yazmak gibi genel yapılan hataları ölçen bir testten bahsediyorum. nerede, nasıl bulabilirim?
arapça bilmiyorum, o yüzden nette bulduğum soruların neyle ilgili olduğunu anlayamıyorum.

teşekkürler.
Jux
(11.02.19)
(bkz: alpt)


babilbaligi
(11.02.19)
yds arapça


Arapça'da bunun olabileceğini sanmıyorum çünkü anadil arapçası ile yazılı arapça baya farklı bildiğim.

Anadili araçpa olup arapça gramer vs çalışmak zorunda olan çok insan gördüm ben.


noluyo yaa
(11.02.19)
@babilbaligi, qmarla is in my head teşekkür ederim. iletişime geçeceğim ancak ihtiyacım olandan daha büyük çaplı bir test bunlar. daha basic bir test, hatta mümkünse ücretsiz olsa çok daha iyi olur.


Jux
(11.02.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.