Giriş
(7)

İçgüdü mü yara mı?

Hayatımda yeni birisi var, iki ay kadar oluyor.. Aslında düzgün birine benziyor, müsait her anda mesajlaşıyoruz, gün aşırı görüşüyoruz, birbirimizi düşünen şeyler yapıyor hediyeler alıyoruz vs. Ama içimde derinde ve bazen de yüzeye çıkan ‘birşeyler yolunda gitmiyor’ hissi var.. hatta bu hissi giderm
Hayatımda yeni birisi var, iki ay kadar oluyor.. Aslında düzgün birine benziyor, müsait her anda mesajlaşıyoruz, gün aşırı görüşüyoruz, birbirimizi düşünen şeyler yapıyor hediyeler alıyoruz vs. Ama içimde derinde ve bazen de yüzeye çıkan ‘birşeyler yolunda gitmiyor’ hissi var.. hatta bu hissi gidermek için altını da kazdım, onun tarafından gelecek sebepleri de inceledim ama doğru düzgün birşey bulamadım... yani ya gerçekten yolunda gitmeyen birşey var ya da daha önceki ilişkilerimin izleri bana böyle hissettiriyor, bilemedim... sizce?
Lanovaromana
(05.02.20)
bizce de bir şeyler yolunda gitmiyor


Hiç normal değil.


lcha
(05.02.20)
daha önceki ilişkilerinin izleri, ilerde olabilecek potensiyel acidan kendini korumak icin zihin bu sekilde duygular uretiyor


JohnOakley
(05.02.20)
yolunda gitmeme hissini yaratan şeyler bazı ayrıntılardadır yine, bazı küçük olaylar, jestlerdir. Onları bulman ve didiklemen lazım.


ebabil curnatasi
(05.02.20)
Bence ayrılın, tünelin ucu karanlık.


aristarkos
(05.02.20)
tensel çekim mi yok? bir tek bunu yazmamışsınız.


Phoebe
(05.02.20)
en son mükemmel ötesi giden ve birşeyler olması gerektiği gibi değil hissimde haklı çıkmıştım. maalesef hisleriniz yanılmıyor.


mobydick
(06.02.20)
(3)

Mutluluk ve paranoyalar

Sevgili Güzin duyuru insanları,Bir aydır yaşadığım bir ilişki var ve ben böyle güzel duygular hissetmedim daha önce ama tekrarlanan bir durum farkettim. Elemanlayken müthiş hissediyorum, herşey çok güzel. Ayrıldıktan sonra da o güzel kafa devam ediyor yaklaşık 24 ila 30 saat arası, sonra pesimistlig
Sevgili Güzin duyuru insanları,

Bir aydır yaşadığım bir ilişki var ve ben böyle güzel duygular hissetmedim daha önce ama tekrarlanan bir durum farkettim. Elemanlayken müthiş hissediyorum, herşey çok güzel. Ayrıldıktan sonra da o güzel kafa devam ediyor yaklaşık 24 ila 30 saat arası, sonra pesimistlige başlıyorum, paranoyalar kurmaya, herşey kötü ya da kötü giderlere vs. Sonra yine buluşuyoruz, eser kalmıyor, sonra yine herşey yeniden başlıyor.. normal mi? Yoksa içimde beni kemiren hissettiğim birşey var da onun dışa vurumu mu? Ya da bugüne kadar tüm ilişkilerim çok sıkıntılı ve kötü gitti onun izi mi.. yoksa ilişkinin başında adapte olma krizleri mıdır, geçer mi? Bı de bu aralar çok boşum, kafamı yoracak çok zamanım var, ondan da mı oluyor acaba..

Teşekkürler :)
Lanovaromana
(14.01.20)
Tecrübe diye sezgi diye bi şey var. BBCnin akıl belgeselini izle.


Hakan1980
(14.01.20)
Sorularına cevap: hepsi.
Hepsi etkiliyor tabi ki böyle hissetmeni. Şöyle bir durum da olabilir, sen yanında çok iyi hissediyorsundur çünkü ona aşıksındır. Ama onda aynı duygu yoğunluğu yoktur, birlikte güzel vakit geçirseniz de eğlenseniz de manevi tatmin yönünden biraz boşluk kalıyodur içinde. Bu da seni buhranlara sürüklüyodur.
Şu da olabilir, buluşup ayrıldıktan sonra tel. iletişiminiz pek kuvvetli değildir. Karşı taraf biraz ihmalkardır kötüniyeti olmasa da. Bi sonraki buluşmanın ne zaman olacağını bilemiyosundur bu da seni geriyodur.


zahlebinin
(15.01.20)
Ileride referans alacaklar için, biraz araştırma yaptım, ilişki anksiyetesi diye geçiyormuş bu durum ve öz güveni düşük kişilerin ilişkiye böyle bir tepkisi olabiliyormuş. Sevgiler.


Lanovaromana
(15.01.20)
(4)

Eski sevgilisini atlatamamış mı?

Merhabalaaar, Birisi ile 1 ay kadardır beraberiz, herşey müthiş başladı, ta ki bir gün ısrar etmemesi gereken birşeyde bana gereksiz ısrar etmesine kadar. Dediğine göre korkudan öyle bir tepki verdi ve hatasını da anladı. Korkusunun sebebi ise 4 senelik bir ilişkisi varmış ciddi ve hatta evliliğe gi
Merhabalaaar, Birisi ile 1 ay kadardır beraberiz, herşey müthiş başladı, ta ki bir gün ısrar etmemesi gereken birşeyde bana gereksiz ısrar etmesine kadar. Dediğine göre korkudan öyle bir tepki verdi ve hatasını da anladı. Korkusunun sebebi ise 4 senelik bir ilişkisi varmış ciddi ve hatta evliliğe gitmesi gereken ama kız 3 ay şehir dışında gidip de geldiğinde artık bunu istemez olmuş ayrılmışlar. Peşinden koşmuş ısrar etmiş ama olmamış.. 2 sene önce oluyor bunlar ve 1 sene önce son çabasını yapıp artık bırakması gerektiğine karar vermiş. Dediğine göre de bizim aramızdaki şey de tıpkı onunla başladığı gibi güzel başlayınca korkumuş, hani yine aynı şeyleri yaşar mıyım diye korkmuş ki gayet anlaşılır birşey.
Sıkıntı şu ki dönüp dolaşıp arada konu eski sevgilisinden geliyor, şöyle idi, şöyle yapardı, şu elemanın da başına böyle birşey gelmiş vb gibi. Yani tek referansı olan eski ilişkisi ile mukayese etmesinden mi yoksa kızı atlatamamış olmasından mı bu konular açılıyor ondan emin olamıyorum... hatta konuşmamızdan birinde benim de korkularım var dedim, ya bir gün eski kız arkadaşın geri dönerse beni düşünmeden bırakırmışsın gibi geliyor ama ben anın tadını çıkarmaya çalışıyorum dedim. Karşılığında birşey demedi, yani yok o iş bitti vb gibi.. sizce?
Lanovaromana
(10.01.20)
Sürekli eski sevgilisini anlatan biriyle olmaz. Bence eskilerin konuşulmaması gerekir. Unutamaması normal bu arada 4 yıl baya fazla.


jelly bear
(10.01.20)
Unutamamış. Tamamen dışardan görüneni söyleyeyim sana anlattığın kadarıyla, sen içindeyken sürekli iyimser bir hal buluyorsun çünkü: Seninle vakit geçiriyor, diğeri yarın bir yem atsa seni anında unutur. Yol yakınken sen de çok kaptırma. Son anlattığın olayda karşılığında bir şey dememesi falan, off ne bunlar ya. Sal gitsin, @jelly bear +1. Olmaz bununla.


piremses
(10.01.20)
İlişki konularında iki kişiyi dinlemeden bir şey dememek lazım ama burada sadece sizin dediklerinizden yola çıkacaksak eğer ne yapmanız gerektiğini siz de biliyorsunuz aslında. Değişeceğini filan sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Ya nasıl olsa daha 1 ay, düzelir nasıl olsa mantığı çok yanlış. Sonra üzülmeyin.


bitchesaintshit
(10.01.20)
evet 4 sene uzun ancak üzerinden 1 sene geçmiş. senin yanındayken sürekli ondan bahsetmesi kesinlikle atlatamadığı anlamına gelir. hatta kız çağırsa gider ona senin de dediğin gibi. çok seviyorsan çabala diyeceğim ama bence değmez.


dafuq
(10.01.20)
(4)

herşey iyi gidince anlam verememek

Selamlar, bugüne kadar çok sorunlu ilişkiler yaşadım, depresyonda olup önce beni istemeyen sonra peşimden ayrılmayan sonra beni aldatan mı dersiniz, uyuşturucu sorunu olup gizleyen mi dersiniz.. ne ararsanız var. zaten akıllanınca sadece düzgün kişilerle görüştüm ama onlar da sıkıcı geldi bir yerden
Selamlar, bugüne kadar çok sorunlu ilişkiler yaşadım, depresyonda olup önce beni istemeyen sonra peşimden ayrılmayan sonra beni aldatan mı dersiniz, uyuşturucu sorunu olup gizleyen mi dersiniz.. ne ararsanız var. zaten akıllanınca sadece düzgün kişilerle görüştüm ama onlar da sıkıcı geldi bir yerden sonra, ilişki işine veda edip iki senedir kimse ile görüşmedim.
şimdi yeni biri ile tanıştım, eğlenceli, zeki, kibar.. henüz 5-6 kez görüştük ama herşey müthiş, tek bir falso lafını bile görmedim ki yıllar beni çok eleştirir hale getirdi. işin garibi bir yandan sürekli mesajlaşıyoruz, görüşme planı yapıyoruz, görüşünce saatler nasıl geçiyor anlamıyor sonra ayrılamıyoruz. ama herşey henüz çok erken ve kısmen gelecek planı bile yapıyor, şuraya gidelim beraber şunu yapalım gezelim vb gibi.
şimdi bu son anlattığım kısım belki çok normal birşey ama bana hiç olmamıştı. yani hiçbir şey bu kadar güzel ve kolay geçmedi, başında da olsa.. o yüzden de korkuyorum, hasta mı deli mi sorunlu mu patolojik yalancı mı, sorunu ne diye düşünmeden edemiyorum. ben mi yılların getirdiği zarardan böyle oldum yoksa o mu normal değil bu kadar hızlı ve güzel gitmesi ile? bir de sizin fikrinizi almak istedim. çünkü benim bildiğim erkekler bu tür şeylerde uçmaz hemen, her dakika mesajlaşmaz 30 yaşını geçince, ya da gelecek planları yapmaktan çekinir. ya da ben bilemiyorum :)
okuyan ve cevaplayanlara teşekkürler.
Lanovaromana
(24.12.19)
yaşadığınız şey çok güzel. geçenlerde ben de böyle bir şey yaşadım ama ne yazık ki karşı taraf birden bire nedensiz görüşmeyi kesti. umarım sizinki daha güzel devam eder. böyle şeyler olabiliyor hayatta, kesin bir pislik çıkacak diye düşünmeyin tadını çıkarın. unutmayın, kusur arayan kusur bulur. sevgiyle...


zencipanda
(24.12.19)
zaman, gönül işlerinde göreceliliği iliklerine kadar yaşatıyor :) her şey hızla gelişebilir ve tahmin ettiğinden bile güzel olabilir. inanamamakta haklısın onca zaman ve olup bitenden sonra. hayat sürprizlerle dolu ve umarım sen bir sürprizle karşı karşıyasındır. birbirinizi tanımaya devam, heyecana tamamen kapılıp ayaklar yere kesilmeden, bir yerlere tutunarak uçmalı belki.


bez çanta
(24.12.19)
kusura bakma ama belani mi ariyorsun, rahatlik mi batiyor?
ne guzel gidiyor iste hersey, neden tadini cikarmiyorsun? kac kisiye nasip oluyor, kac kere kismet oluyor? mutluluk Bim'se satilmiyor, birak şeki şüpheyi, kendine iyi davran, rahat ol..
(not: meftunu olmus birinden yeni ret yemis bir caresizin duygusal trawmasiyla yazilmistir, affola)


alttaraf
(24.12.19)
Evlenme zamanının geldiğini düşünüyor ve sizi doğru aday olarak görüyorsa gayet olabilir. Önyargıyla yaklaşmayın


enis buyutucu
(24.12.19)
(3)

xiaomi'den bilgisayara resim aktarımı

Selamlar,Android kullanmaya yeni başladım. USB ile bilgisayara bağladığım zaman resim paylaş seçeneği ile karşıma çıkan resimler bir tek kamera ile çekilmiş olanlar ve screenshot olanlar olarak gösteriyor. Whatsapp'tan gelen resimler vb atılmıyor gibi geliyor.. telefondaki tüm fotoğrafların aktarılm
Selamlar,
Android kullanmaya yeni başladım. USB ile bilgisayara bağladığım zaman resim paylaş seçeneği ile karşıma çıkan resimler bir tek kamera ile çekilmiş olanlar ve screenshot olanlar olarak gösteriyor. Whatsapp'tan gelen resimler vb atılmıyor gibi geliyor.. telefondaki tüm fotoğrafların aktarılmasını tam olarak nasıl sağlayabilirim? Kendi yarattığım dosyaların dosya adı ile aktarmak da dahil.
Teşekkür ederim.
Lanovaromana
(06.10.19)
usb ile bilgisayara bağlayıp dosya yöneticisi şeklinde niye açmıyorsun, içindeki tüm klasörler çıkar öylece


nahtoderfahrung
(06.10.19)
Madem yeni Androidcisiniz başka bir yol anlatayım.
1. Normal galeriyi kullanmayın. Google photos u kullanın.
2. Google photos u açın, ayarlardan Yedeklenecek klasörleri seçin. Orada göreceksiniz.
3. Ayarlarda orijinal boyut u seçmeyin yüksek çözünürlüğü seçin.
Bu ayarlarla istediğiniz klasörler Google photos un bulutun Yedeklenir.
Kablo ile bağlamadan bilgisayardan Google photos un Web sayfasına girerseniz fotoğrafları bilgisayara indirebilirsiniz.
Bir fotoğrafı Google photos ile silerseniz buluttan da silinir.
Yedeklenmis fotoğrafları telefondan silmek ama bulutta tutmak isterseniz Google photos u telefondan açıp menüden free UP space ya da yer aç i seçin. Bu Yedeklenmis olan fotoğrafları sadece telefondan siler.


kisa
(06.10.19)
resim değil data paylaş kısmını seç diğer fotolarda başka klasörler içinden çıkacak.


basond
(06.10.19)
(1)

ayak burkulmaları

Selamlar, 30 yaşıma geldim, ilk ayak burkulmamı 2 sene önce sarhoşken atlayıp zıplarken yaşadım, benim salaklığım dedim geçti bu ilki sol ayaktı. İkincisini de önüme bakmadan merdivenlerden inerken basamak kaçırmam ile sağ ayak ile 1 sene önce yaptım, o da geldi geçti. Lakin dün merdivenlerde inerke
Selamlar, 30 yaşıma geldim, ilk ayak burkulmamı 2 sene önce sarhoşken atlayıp zıplarken yaşadım, benim salaklığım dedim geçti bu ilki sol ayaktı. İkincisini de önüme bakmadan merdivenlerden inerken basamak kaçırmam ile sağ ayak ile 1 sene önce yaptım, o da geldi geçti. Lakin dün merdivenlerde inerken, bozuk yolda ayağım dengeyi tuturamadı yine sol burkuldu ve düştüm. Bunun bir önlemi yok mudur? Bir çözümü? Böyle her sene bir yerlerde bir şekilde düşecek miyim.. Uzun bot mu giyeyim, giymem gerekiyorsa giyeyim valla ne olur tecrübelerden gelen bir çözüm gösterin bana, ben her gün ayakta olmam ve yürümem gereken bir iş yapıyorum, çekilir dert değil bu... Yer etmek dediğimiz böyle birşey mi.. İmdaat :)
Lanovaromana
(18.07.19)
baglar zayiflamis olabilir. bir doktora gorunebilirsiniz.


65 derece
(19.07.19)
(3)

egzama atağı

Selamlar,Ben kendimi bildim bilelim egzamam vardır, nadirce atağa geçer, hemen kortizonsuz coresatin sarı'yı sürerim dindirir, geçer. Son zamanlarda inanılmaz streli bir dönem geçirdim, hiç olmadığı gibi bir egzama atağı başladı ve coresatin hiçbir şekilde etki etmedi. Türkiye'ye döndüğümde doktora
Selamlar,
Ben kendimi bildim bilelim egzamam vardır, nadirce atağa geçer, hemen kortizonsuz coresatin sarı'yı sürerim dindirir, geçer. Son zamanlarda inanılmaz streli bir dönem geçirdim, hiç olmadığı gibi bir egzama atağı başladı ve coresatin hiçbir şekilde etki etmedi. Türkiye'ye döndüğümde doktora gittiğimde artık coresatin'in içindeki etken maddenin kaldırıldığını söyledi. yerine kortizonlu bir ilaç verdi ki atağı durdurmak için işe yaradı, eşlik etmesi için de elidel verdi. elidel de hazır hafifleyen atağa hiçbir şey yapmadığı gibi bir de internette elidelin kansere sebep olması ile ilgili araştırmaları görünce bıraktım. Şimdi atak devam ediyor, kortizona dayanmak istemiyorum, herkesin derisi ve çözümü farklıdır ama böyle bir şey yaşayıp da kortizonsuz çözen oldu mu? var mıdır bir yolu?
Lanovaromana
(14.04.19)
locoderm krem kullanıyorum ben. aşırı etkili olduğunu söyleyemem ama bir iki gün kadar tutuyor.


blue cap'i arastirabilirsjn ama dolar artisiyla cok firlamis fiyatlari.


omonia
(14.04.19)
sözlükte egzama ve seboreik dermatit başlıklarının şükela (yani en beğenilen) yazılarına bak, orada pek çok kimsede işe yarayan şeyler yazıyor. özetlemek gerekirse, bunun kesin çözümü ketojenik diyet denilen bir diyette, sonra probiyotiklerde. ben de on yıldan fazladır uğraşıyordum. şimdi elidel filan kullanmadan kurtuldum hemen hemen. başlıklardan birinde yazdım. oradan araştırabilirsin.


osuran imam
(14.04.19)
(1)

Android Gmail taslak arama sorunu

Merhabalar,Eskiden iPhone kullanıyordum, kısa süre önce Xiaomi Note 6 Pro'ya geçtim. notlarıma her zaman ulaşabilmek için mailde taslak oluşturuyordum. Bu yeni telefonda da mail adresimi gmail app da açtım, okunmamış maillerimi 2016 tarihine kadar bile bulabilirken taslaklar 13 ocağa kadar görünüyo
Merhabalar,
Eskiden iPhone kullanıyordum, kısa süre önce Xiaomi Note 6 Pro'ya geçtim. notlarıma her zaman ulaşabilmek için mailde taslak oluşturuyordum. Bu yeni telefonda da mail adresimi gmail app da açtım, okunmamış maillerimi 2016 tarihine kadar bile bulabilirken taslaklar 13 ocağa kadar görünüyor, bu tarihten önce bir tarihin taslağı görünmüyor. Yani tarih sınırlamasından olduğunu sanmıyorum ama bu konuda yardımcı olabilecek biri var mıdır?
Şimdiden teşekkürler :)
Lanovaromana
(31.03.19)
Gmail app ayarlarinda "bu app sadece son x ayı fetche etsin" diye bir ayar var. O ayari sinirsiz olarak ayarlamak lazim.
Su sekilde s2.eksiup.com


appdata
(31.03.19)
(3)

gazlı şofben sorunu

Merhabalar,yurt dışında yaşıyorum, burada su ısıtmak için gazlı şofben kullanıyoruz, alet balkonda takılı. Şofben Bosch marka ve yeni takıldı fakat gerek bulaşık yıkama sırasında olsun gerek yıkanırken olsun durup dururken kapanıyor, suyun tazyiği değişmiyor su soğuyor, sonra bir ara yine çalışmaya
Merhabalar,

yurt dışında yaşıyorum, burada su ısıtmak için gazlı şofben kullanıyoruz, alet balkonda takılı. Şofben Bosch marka ve yeni takıldı fakat gerek bulaşık yıkama sırasında olsun gerek yıkanırken olsun durup dururken kapanıyor, suyun tazyiği değişmiyor su soğuyor, sonra bir ara yine çalışmaya başlıyor sonra yine aynı şey oluyor.

Bu aleti takan adamlara göre şofbende sorun yok ve 7. katta olduğumuz için alt katta herhangi bir kişi su açtığı zaman sözde bize gelen suyun basınç azalıyor ve şofben suyu algılamayayıp açılamıyor. Diyor ki bunu çözmek için şofbenin altına bir pompa takılıyor ve bu sorun çözülüyor. Pompanın adı; jolly pump 12, google da bu şekilde bulunuyor.

Ben hiç inanamadım bu duruma ama bu işlerden anlamadığım için soruyorum, böyle bir şey mümkün olabilir mi?
Lanovaromana
(24.03.19)
pompa suyu vakumlayıp şofbene ihtiyacı olduğu basınçta verecek sanırım.

normalde apartman su girişinde hidrofor olur yukarı katlara su sorunsuz gitsin diye.

eğer sizin apartmanda hidrofor varsa ya sağlıklı çalışmıyodur, ya havası kaçmıştır ya da basınç ayarı düşüktür.

sonuçta avrupa diyosun 7. kat diyosun hidrofor olmaması imkansız gibi bişey.


killerbee
(24.03.19)
Bundan önce de 7. kattaydım, su ip gibi akıyordu ama sanırım orada şofben elektrikliydi çünkü banyonun içindeydi ve bu şekilde soğuma sorunu yaşamadım. Genellikle üst katlarda su basıncı ile ilgili sorun var ama şimdiki evde sıcak su gittiği anda su hala aynı basınç ile musluktan akıyor, o bana ilginç geliyor.


Lanovaromana
(24.03.19)
mumkundur.
gazli sofbenlerde otomatik gaz sensoru olabiliyor. su basinca dusukse sofben calismiyor ve gaz kacagi olmasin diye sistem kendisini kapatiyor


balik kraker
(24.03.19)
(8)

filozofları kısaca açıklamak

soruyu yazan ben değil de okuyan biri olsam derdim ki; olur mu öyle şey!! Özeti mi varmış.. Tabi ki de haklısınız ama filozofları kısaca açıklamak derken şöyle birşey soracağım, bakalım mümkün mü :) Mesela Heraklitos denilince, aynı nehirde iki kez yıkanılmayacağı vardır. Diyojen için, gölge etme ba
soruyu yazan ben değil de okuyan biri olsam derdim ki; olur mu öyle şey!! Özeti mi varmış.. Tabi ki de haklısınız ama filozofları kısaca açıklamak derken şöyle birşey soracağım, bakalım mümkün mü :)
Mesela Heraklitos denilince, aynı nehirde iki kez yıkanılmayacağı vardır.
Diyojen için, gölge etme başka ihsan eylemem vardır.
Peki ya Eflatun, Aristoteles, Socrates için de böyle kısa ve vurucu bir açıklama yapmanın yöntemi var mıdır? Tek cümle şart değil tabi daha uzun da olabilir ama benim gibi başlangıç seviyesinin anlayabileceği bir şekilde açıklanabilir mi?
Lanovaromana
(04.02.19)
yapılmışı var.
bknz: Felsefe'nin kısa tarihi Nigel Warburton


jimjim
(04.02.19)
aristonun altın ortası vardır. erdem ortadır, uçlarda bulunmaz der. kısaca hayatın her alanında ortayı benimsemeliyizdir felsefesi. azı karar çoğu zarar meselesi yani. örneğin cesur olmalıyız, ne korkak ne gözü kara. cömert olmalıyız, ne cimri ne savurgan. kısaca her şeyin ortası iyidir.

platon için de mağara alegorisini örnek verebiliriz. nette kısacık bir yazısı var, okuyabilirsiniz.


tabirimekruh
(04.02.19)
sofie'nin dunyasi kitabi cok kisa degil ama herhalde tum filozoflar icin makul kisaliktaki ozetleri topluca bulabileceginiz bi kitaptir.


in vino veritas
(04.02.19)
felsefe 101 - Paul Kleinman


asbe
(04.02.19)
jimjim+1 dili sade, guzel. basitce temel fikirleri acikliyor. Soruyu yazan icin iyi bir baslangic olacaktir.


unabomber
(04.02.19)
Youtube'da geçen aristoyla ilgili animasyon görmüştüm birkaç dklık.


the coon
(04.02.19)
bryan magee tarafındna yazılmış felsefenin öyküsü adında felsefe tarihini epey yüzeysel özet geçen bir kitap var.

iyi haberim, immanuel tolstoyevski bu kitabın özetini yememiş içmemiş sözlüğe yazmış.

bir entry'ye göre çok uzun ama felsefe tarihini anlamak için bulabileceğin en kısa özet:

eksisozluk.com


makbur
(08.02.19)
(30)

ev arkadaşından intikam

Selamlar, Sizlere soracağım soru umarım sitenin konsepti dışında değildir. Ben hem okuyor hem de çalışıyorum. Sabahları çok erken kalkmam gerekebiliyor ya da ders çalışmam gerekiyor. Bu demek değil ki evde çıt çıkmıyor, müzik de açarım dışarı çıkmayı da severim.. Ama son zamanlarda ev arkadaşlarım g
Selamlar,
Sizlere soracağım soru umarım sitenin konsepti dışında değildir.
Ben hem okuyor hem de çalışıyorum. Sabahları çok erken kalkmam gerekebiliyor ya da ders çalışmam gerekiyor. Bu demek değil ki evde çıt çıkmıyor, müzik de açarım dışarı çıkmayı da severim.. Ama son zamanlarda ev arkadaşlarım gece yarısı, bir ve ikilere kadar ses yapmaya devam ediyor. Kibarlıkla başladım, rica ettim, sesinize biraz dikkat edebilir misiniz dedim ama artık aldığım cevap, 'uyumak istiyorsan ve uyuyamıyorsan bu senin sorunun', 'sana kulak tıpacı mı hediye etsek' vb. Ben de tabi ki evi değiştirmeye karar verdim. 1 Mart'tan itibaren huzur bulacağım fakat benim durumumda olan her insan gibi intikamımı alıp gitmek istiyorum. Ne yapabilirim? Bu tür insanlar sonunda kazanıp böyle devam edemez.. Evet, değişmeyecekler ama onlar da şu son ayda sıkıntıda olsun istiyorum. Sabah kalkınca gürültü/ses yapmak dışında ne yapabilirim?
Teşekkürler şimdiden.
Lanovaromana
(30.01.19)
buzdolabında onların en sevdiği şeyi yiyin.


kablelvuku
(30.01.19)
onların gece ikiye kadar ses yaptığı gecenin sabahı hayvan gibi gürültü yapın. ama insan gibi değil, sabahın beşinde altısında ayı gibi gürültü edin, uyananlara da "uyuyamıyorsan o senin sorunun" diyin.

öyle ev arkadaşlığı olmaz olsun...


babilbaligi
(30.01.19)
Kirayı faturaları kitle 2 güne vericem diyip süründür.


bahoho
(30.01.19)
Mesela koridorda bir hoparlör var, onu çaktırmadan bozmak isterim ama 'çaktırmadan' kısmını bilemiyorum. Yani mesela kablo keserek olursa kesik kablo olacak ortada.. :)


Lanovaromana
(30.01.19)
bulamayacakları bi yere balık koy. koksun.


elorelia
(30.01.19)
Eve bocek birak cesitli yerlere


stavro
(30.01.19)
gitmeye yakın tuvalete bez falan at uğraşsın dursunlar.


karayel
(30.01.19)
tuvalete bez atarsaniz asagi kata da yazik olabilir. yapmayin.


kassiopeia
(30.01.19)
İntikam duygusuna teslim olma derim. O anda sana güzel bir his verse de aslında kötülük yapmış olmak seni içten içe mutsuz edecek, üzerinde bir yük gibi kalacak. Oysa ki onları affedip yoluna devam etsen hafifleyeceksin.
Sen zaten taşınıp kurtuluyorsun, bence intikamlarla uğraşıp kendini daha fazla huzursuz etmeye gerek yok.


peggy
(30.01.19)
ben çekip gitmenizi öneririm
en iyi intikam güzel ve huzurlu bir hayat yaşamaktır


superb
(30.01.19)
balık +1. muhteşem fikir, eloreliaya tebrikler.


0721079
(30.01.19)
‘Karma’ya İnan. Birşey yapma.


rakidabalikolsa
(30.01.19)
Bahoho +1 karma da senin benim gibi mazlumlara işlemez inanma.


olutaklidi
(30.01.19)
@peggy +1


chitosan
(30.01.19)
“nehir kenarında yeterince beklersen, düşmanlarının cesetleri yüzerek gelir.” - Sun Tzu


büyük bir hediye paketi hazırlayıp içine kulak tıkacı koy
biraz daha dramatik olsun istiyorsan kargoya ver, şubeden alsınlar


bir soru sorcam
(30.01.19)
diş fırçasını tuvalate sür. diş etleri yüzünden hayata küser sesi kesilir.


sarlatan
(30.01.19)
Hem okuyor, hem çalışıyor, hem de kütüphanede sabahlayan halinizdim. Belki bu konuda sizden çok daha zor durumlar yaşamış olabilirim üniversite zamanı. Yaşadığım daireye sin city, sin bomb, İsviçre Medeniyeti halt yesin gibi tanımlamalarda bulunulabilirdi.

Yaşadığınız duyguyu anlıyorum ama artı bir kötülüğün daha çıkmasına, kaynağının da siz olmasına gerek yok.

Mezun olacağım yıldı, evdeki bütün eşyalar da bana aitti. (3+1 evin bütün eşyaları) Normal şartlarda evden çıkarken, hiçbir ücret talep etmeden bütün eşyaları ev arkadaşlarıma bırakacak, şehri böyle terk edecektim. Onlar da öğrenci diyerek. Sizin deneyimlediğiniz durumları deneyimledikten sonra yapmak istediğim iyilikten vazgeçip, bütün eşyalarımı nakliye ile aldırıp başka bir öğrenci evine hediye ettim. Kötülük için ayrıca bir düşünceye girmesem de ev arkadaşlarıma hak etmedikleri bir iyilik de yapmadım. Evden ayrıldığım gün suratlarındaki ifade unutulmazdı.

Bunun gibi zaten hakkınız olan bir durumu kullanırsanız ne intikam gibi kötü bir eylemin içinizde yer etmesine sebep olursunuz ne de kötülüğe kötülükle karşılık vermiş olursunuz.


landho
(30.01.19)
böyle insanlara pislik yapamazsınız. sökmez. kendimden biliyorum, sizden daha leş tiplere onların kendi silahı ile misilleme yapamazsınız. en güzeli faturaları takın.


evi giderken ateşe ver.


koela
(30.01.19)
cevaplariin her biri birbirinden sok edici. demek ki duyurudan kimseyile dusman olmamak lazim :)

gidene kadar her sabah calar saatini deli gibi caldir. zili gec iptal et. bu saatten bulabiliyorsan hayati onlara zehir edebilirsin.
urun.gittigidiyor.com


exlibris
(30.01.19)
benim de ev arkadaşımdan sağlam kazık yemiştim. Evden çıkarken yemeklerin içine tek tek tükürdüm. Şimdiki aklım olsa diş fırçalarını da tuvalete sürerdim. Bir de çıkarken polise gürültü ihbarında bulunun sizin yaptığınızı düşünmezler, belki biraz da korkarlar.


gelmeistemem
(30.01.19)
Cevaplar şok edici gerçekten.

Ben anlamadım neden tavrınızı koymuyorsunuz. Bir uyardım olmadı, iki uyardım olmadı, üçüncüde; gece ses yapılmayacak, diyerek üst perdeye çıkmaya başlardım, ben olsam. Sonra bak aslanımdan başlayarak, delikanlı olan ses çıkartıra doğru giden cümleler. Gerisi gelir zaten bir şekilde. :)


halıya çekyata bi yere süt dök mümkünse kalorifere yakın bir yere, ki iyice koksun. En berbat şey arabanın döşemesine dökülen süt kokusudur.


@windows adaş, belki konu sahibi ufak tefek bir adam belki naif bir insan kavga bilmeyen biri, karşısındaki saygısızlar da cüsselerine güvendikleri için hayvanlık yapıyorlardır. Büyük ihtimal öyledir hatta. Adam giderayak kaşı gözü mü yardırsın.

@konu sahibi, bence de uzaklaş ve bir daha bulaşma bu tiplere. Onlar belalarını bulur senden sonra gelecek olanla zaten.


windows95
(30.01.19)
ben böyle bi salak ev arkadaşına modemde mac filtre koyarak internetini kesmiştim ben yatarken netini kesiyordum sabah açıyordum salağın türk telekomla cebelleşiyordu sonra giremiyorum diye :D


Bostan
(30.01.19)
@windows95

böyle yazınca da garip oldu. :D

Ben tabii kavga edilsin demedim. Edilmemeli hatta. Ama tabii yüksek perdeden yapılan konuşmalar kavgaya zemin hazırlayabilir. Çekiniliyorsa yapılmamalı doğru. Bundan kaçınmak da çok doğru olan. Ama bu yapılan garip şeyler de kavgaya yol açabilir sonuçta. O yüzden böyle yazdım zaten. O riski alan bunu da alır diye düşündüm.


eger intikam alirsan "bu tur insanlar" dedigin gruba sen de dahil olmus olacaksin.


crucio
(30.01.19)
Faturaları onlara kitle.


Şampuanlarına tuz dök, kepekten kaşındıkça seni anarlar :)


al-se
(31.01.19)
(9)

ev satın alma sorunsalı

Merhabalar, yurt dışında yaşıyorum ve yaşadığım evdeki insanlarla sorunlar sonrasında önce evden çıkmaya sonra da ev almayı zorlamaya karar verdim. Durum şöyle ki insanlarda sıfır saygı ve bu da benim sınırıma dayanmış durumda, hemen bir ev alıp kaçmak istiyorum fakat ev almak da öyle kolay iş değil
Merhabalar,
yurt dışında yaşıyorum ve yaşadığım evdeki insanlarla sorunlar sonrasında önce evden çıkmaya sonra da ev almayı zorlamaya karar verdim. Durum şöyle ki insanlarda sıfır saygı ve bu da benim sınırıma dayanmış durumda, hemen bir ev alıp kaçmak istiyorum fakat ev almak da öyle kolay iş değil. Bir de bütçe konusu var.. Bütçeme uygun olan evler benim içime sinmiyor, içime sinen benim bütçeme inmiyor. Fakat benim bütçemle içime sinen çıkmayacak diye bir durum da yok. Yani bir yandan evde sıkıntılar beni bunaltırken bir yandan da sabırla doğru evi bulmaya çalışıyorum.
Ev konusunda standartım giriş ve birinci kat olmaması ve önü ya yeşilliğe ya bir açıklığa bakması, yani hemen önü apartmanla kapalı olmaması. Şu anda bütçeme uygun, içi de güzel bir 3. kat var fakat her yeri apartman, gözünüzü çevirip gördüğünüz tek şey pencereler.
Sorum şu; bütçem bu, içi de iyi, kabulleneyim, zamanla sevmeyi öğrenirim mi demeliyim? Yoksa hadi sabır diyip psikolojimden biraz daha yiyip de zor çıkacak ama doğrusu budur diyebileceğim evi mi bekleyeyim?
Lanovaromana
(29.01.19)
o isler o kadar belli olmuyo ki... benim de basima benzer bisi gelmisti. kiraya eve cikacaktim ev normaldi ama banyosu kotuydu. kirasi coktu yanima birini alacaktim yasamak icin. yok dedim sik disini ama sonrasinda da sansim hic yaver gitmedi. ilk secenegi denesem nolurdu kim bilir, belki iyi isinmiyodu ya da belki super birini bulacaktim yanima cidden bilinmez. bazen iki secenek de evla olmuyo, bazen biri iyi oluyo. risk al, ic sesini dinle, yazi tura at, nebliyim.


mula
(29.01.19)
buna benzer b durumdaydim, en az 2 odali ve sehrin daha merkezinde ev istiyordum. benim bütceyle imkansizdi tabi. 2 yila yakin aradik (arada 1 ay 6-7 ev geziyodum, sonra 2 ay ilan bile bakmiyodum filan, on-off seklinde) ve en sonunda hayal bile edemeyecegim güzellikte bir ev buldum. ha icini yaptirdim ama boyu, konumu, manzarasi ve tabi ki de fiyati...
kadin esinden bosaniyomus, ona miras kalmis filan, sirf adama kaptirmamak icin belli bi rakamin altinda satti. (burada öyle bi kural varmis, mirasi belli bir degerin altinda satarsan ondan gelen geliri bosandiginla paylasmak zorunda degilsin filan gibi biseyler)

40 yil düsünsem bana denk gelecegi aklima gelmezdi ki o ara 1,5 odali 50 m2 bütceme uygun hic de fena olmayan bi ev bulmustum. ha tabi sey oldu, su anki ev icin tabi ki bütcemi esnettim biraz (%25 kadar bir de tadilat, %35 yapiyor) yani baya esnettim aslinda ama aldigim paraya oturdugum evi normal sartlar aslinda kessen alamazdim yani :D


kuehles blondes
(29.01.19)
Uzun yollar otururum gibi planların varsa acele etme. İçine sinen evi al. Apartman manzarası hoş değil. En azından bir iki ağaç görsün.


mekaniker
(29.01.19)
Ev sahibi olmak bence çok ağır bir karar, çok iyi düşünmen ve içine çok iyi sinmesi lazım. Yerinde olsam "o" evi bulana kadar farklı bir yerde kiraya çıkarım. Çünkü yanlış bir seçim yaparsan, şu anki rahatsızlığının kalıcı olması gibi bir risk sözkonusu.


roket adam
(29.01.19)
Ev senin olduktan sonra evin içi kötü de olsa yenilersin. Ancak konumunu manzarasını değiştirmen mümkün değil. Her yeri apartman ise karanlık ve soğuk kalma ihtimali var. İnsanın içi kararır. Güneş alması ve konumunun iyi olması senin için öncelik olsa belki içine sinen evi bulana kadar kafan karışmaz diye düşünüyorum.


rakidabalikolsa
(29.01.19)
sizin icin olmazsa olmazlari belirleyin oncelikle. mesela dediginiz evi sehrin bir tik disinda bulabiliyorsaniz ve bu sizin icin o kadar da buyuk bir olay degilse ona bakin.
ayrica rakidabalikolsa'ya katiliyorum, evin ici yenilenir ama apartmanin oldugu yeri degistiremezsin ve isik almayan ev benim icin kesinlikle tercih edilmezdi. ben olmazsa olmazlarimi belirledim, ici yapili olmayan bir eve yetiyordu param, onu alip icini yaptirdim. ilk etapta paraniz yoksa en azindan bir sure oturulabilecek gibi olan bir ev bulup yavas yavas yaptirin ya da yurtdisinda mortgage kredilerini evin tutarindna fazla verebiliyorlar ve geri odemesi o kadar da fark etmiyor bunlari arastirin.


kassiopeia
(29.01.19)
Icine girdiginizde sicaklik hissetmediginiz evi almayin. Kiraya cikmiyorsunuz aliyorsunuz sonucta.

Bir diger kistas da kredi odeme sureniz. Eger 10 yil 20 yil odeyecekseniz duzgun-sizi her anlamda mutlu edebilecek bi ev bakin.

Ama kistaslari biraz daha kisayim, 3-4 yilda da oderim diyorsaniz uygun fiyatli buldugunuz evi alin. Kisa surede borcunuzu bitirir, kiradan kurtulursunuz. Daha sonra da evinizi satip daha guzel daha merkezi bi ev almak icib pesinat yaparsiniz. Babadan kalma bir sey yoksa bu sekilde buyuyebilirsiniz.

En iysini almaliyim diyen bir cok tanidigim insan 10 yildir kiradalar hala. Simdi de artan faizlere bakip agliyorlar.


brkylmz
(30.01.19)
Herkese çok teşekkür ederim :)


Lanovaromana
(30.01.19)
rakidabalikolsa+1

Evde ferahlık çok önemli.


SiyamkedisiZorro
(30.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.