Giriş
(4)

tütün tavsiyesi

hafif ve içimi kolay tütün önerilerinizi bekliyorum. ayrıca şimdiye kadar hiç sarma sigara içmedim, konuyla ilgili her tavsiyeye açığım.
hafif ve içimi kolay tütün önerilerinizi bekliyorum. ayrıca şimdiye kadar hiç sarma sigara içmedim, konuyla ilgili her tavsiyeye açığım.
Mossy
(04.10.19)
diyarbakır, lice.


anx
(04.10.19)
george karelias bej paket


kablelvuku
(04.10.19)
Adıyaman tütünü hafif olan. George Karelies içiyodum hiç gerek yokmuş. Karelias 25 gr 25 tl adıyaman hafif 100 gr 10 tl(ki pahalı olanı)


waztp
(04.10.19)
sarı paket drum ve instark olumlu.


(11)

soslu makarnalardan favoriniz hangisi?

sb
sb
Mossy
(03.10.19)
kremali mantarli parmesanli


in vino veritas
(03.10.19)
beşamel soslu kıymalı makarna ama rejim yaptığım için yiyemiyorum.


domates & fesleğen


freebird5406_2
(03.10.19)
Krema mantar permesan.


kisa
(03.10.19)
Marinara


astrid
(03.10.19)
Bolonez (kıyma) ise de bazen çocukluk-ergenlik döneminin ketçap sıkılmış çubuk makarnası dünyadaki her yemekten güzel gelebilir.


d max
(03.10.19)
Tabiki sarımsak ve kıymalı olan.


etna
(03.10.19)
Alfredo galb ben <3


Jux
(03.10.19)
spaghetti bolognese, spaghetti carbonara ve fettucini alfredo top three’m


bugisme
(03.10.19)
sarimsakli yogurt + salca sosu


parmesan ve kremalı bilumum sos


yuto
(04.10.19)
(6)

İstanbul'da tez yazarken gidilecek kafe ve kütüphaneler

Evim -1. katta ve çalışmaya hiç uygun bir atmosferim yok, bir türlü odaklanamıyorum bu sebeple. Sakin ve iyi hissettirecek güzel kafeler ya da Atatürk kitaplığı, İstanbul Üni. iktisat kütüphanesi gibi ferah, iç karartmayan tarzda kütüphaneler arıyorum.Gidebileceğim semtler ise Beşiktaş, Kadıköy, Kar
Evim -1. katta ve çalışmaya hiç uygun bir atmosferim yok, bir türlü odaklanamıyorum bu sebeple. Sakin ve iyi hissettirecek güzel kafeler ya da Atatürk kitaplığı, İstanbul Üni. iktisat kütüphanesi gibi ferah, iç karartmayan tarzda kütüphaneler arıyorum.

Gidebileceğim semtler ise Beşiktaş, Kadıköy, Karaköy, Üsküdar, Eminönü, Taksim.

Şimdiden herkese teşekkürler.
Mossy
(03.10.19)
Salt galata kutuphanesi ovuluyordu baya.


kuehles blondes
(03.10.19)
Salt Galata ve Salt Beyoğlu.
Salt galatanın alt katında sadece akademisyenlere özel Ferit Şahenk salonu var, internetten başvur bedava. Qr kod ile giriyorsun ben seviyorum.

Tünele doğru olan Espressolab'ın içini de çok sevdim ben ama kafe tabii, sesli falan.


nhk ni youkosu
(03.10.19)
Kadıköy modada idea var. Tam aradığın tarzda bir yer.


Kırmızı kedi beşiktaş. Boğaz manzaralı terası ve onun altındaki katı. Katlardan bir tanesi sakin oluyor illa.


unalub
(03.10.19)
ISAM kütüphanesi

Tez yazanlar ve akademisyenler için çok uygun bir mekan


@intern iç karartmayan ferah demiştim ama tabi takdir sizin :) İSAM'a 1 saatten fazla tahamül edebilen ermiştir gözümde


Mossy
(04.10.19)
(3)

İstanbul'da deprem mi oldu

Bi ben mi hissettim, sallandı sanki ev 1 2 saniye, Anadolu yakasındayım. Korkudan sokaga fırladım hemen
Bi ben mi hissettim, sallandı sanki ev 1 2 saniye, Anadolu yakasındayım. Korkudan sokaga fırladım hemen
Mossy
(01.09.19)
Olmadı.


angelus
(01.09.19)
yuh teee fiji'deki depremi hissetmişsin kardeş. alıcılar muhteşem.


turbo sadık
(01.09.19)
Bir şey hissetmedim. Anadolu yakasindayim


kisa
(01.09.19)
(3)

Ciltteki renk eşitsizliği

Sorunu nasıl halledilir? Krem, maske, uygulama Vs, deneyip başarıya ulaştığınız herhangi bir şey var mı?
Sorunu nasıl halledilir? Krem, maske, uygulama Vs, deneyip başarıya ulaştığınız herhangi bir şey var mı?
Mossy
(29.08.19)
Medikal olarak madecassol ve bepanthol'ü düzenli kullanabilirsin.

Bunu vaat eden çok sayıda kozmetik ürünü de var. Düzenli kullanımda mutlaka fayda görürsün.


Ciltteki renk esitsizligi neden kaynaklaniyor oncelikle onu tespit ediyoruz. Gunes lekesi olabilir, yara izi olabilir, kirmizi sivilce lekeleri olabilir, yas ilerledikce olusan kahverengi lekeler olabilir. Sonra uygun icerigi seçip kullaniyoruz. C vitamini icerikleri cilt lekelrinde cok etkilir ama cok kuru ciltleri onerilmez. Retinol etkilidir ama cok genc ciltlere onerilmez. AHA asitleri kullanarak mikro soyulmalar yapilabilir. Ama bu yontem de cok hassas ciltlere onerilmez. Leke tedavisi de en az 6 aylik bi surectir. Gerek peeling maske gerek merkezlerdeki dermapen kimyasal peeling lazer tca vs uygulamalari yazin yapilmaz. Ciltte daha cok leke olusma ihtimali yuksektir cunku. Ksiin bile lekelerle savasta en onemli sey gunes kremi kullanimi. En iyi leke savasi yenilerinin olusmamasi cunku.


hindistan cevizi
(29.08.19)
retinol diyorlar genelde. kesin cozum az miktarda kullanilan light coverage fondoten.


hot potato
(29.08.19)
(5)

İş güvenliği uzmanı olmak?

Şu an okuduğum ve üstüne yüksek lisans yaptığım bölümden uzunca bir süre para kazanamayacağımı anladığım için açıktan ikinci bir bölüm okumaya karar verdim. Bu okuyacağım bölüm ise biran önce mesleğe atılıp ülke şartlarında kendimi geçindirebileceğim bir bölüm olmalı. Çevremde konuyu açtığım insanla
Şu an okuduğum ve üstüne yüksek lisans yaptığım bölümden uzunca bir süre para kazanamayacağımı anladığım için açıktan ikinci bir bölüm okumaya karar verdim. Bu okuyacağım bölüm ise biran önce mesleğe atılıp ülke şartlarında kendimi geçindirebileceğim bir bölüm olmalı. Çevremde konuyu açtığım insanlar iş güvenliği oku dediler ama detaylı bilgim yok.

Özellikle bu insanlar nerelerde çalışır, kazançları ortalama ne kadar ya da sabit bir kazanç oluyor mu, iş imkanları geniş mi, diğer alanlara göre iş bulmak daha kolay mı gibi bir takım sorularım var. Özellikle bu işi yapan insanlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Mossy
(26.08.19)
Sınıfları var a, b, c; iyi kazanan a ve b. Bu sınıflara çıkmak için okulunu okumak yetmiyor sınavlar var ve c sınıfında belirli sürede çalışmış olma şartı var. Bissür detay var ama kısaca girme o işe. İyi para kazanan sınıflar fabrika üretim gibi tehlikeli diye geçen işyerinde çalışanlar, bilmiyorum yapabilir misin. Ayrıca Bi dünya hanzo ile muhatap oluyorsun. Kadınlar için getirisi zahmetine değmeyen bir işkolu bence. Ayrıca iş bulması da kolay değil eskisi kadar, iş bulamayan tüm mühendisler isgci oluyor. Bi de osgb'ler çılgınca emek sömürüyor falan. Mühendislik mezunu olmuş daha kolay olurdu basamak atlamak sıfırdan başlamak için mantıklı değil.


Jux
(26.08.19)
cumhurbaskankigi is bulan meslekler olarak her sene yayim yapiyor. bakin ve oradan secin. 1-2 ay once gene yapmisti. bakin derim. isgci olmak insaatlarda kotu ancak fabrikalarda kurumsal yerlerde iyi. c sinifi aliyorsun ya da yuksek lisans ve sinavi ile b sonra doktora ya da 4 sene calisma ile a sinifi aliniyordu galiba.
hic gerek yok. bakin en kolay is bulan mesleklere oradan secin.


turbo sadık
(26.08.19)
@turbo cumhurbaşkanlığının yayınladığı liste pek de güvenilir değil bence. Baya dalga geçer gibi arkeoloji falan var içlerinde, 6 ayda iş buluyorlarmış yazılana göre \o/


Mossy
(26.08.19)
nasil dalga gecilir gibi ya o listeye ben de baktim. pilotaj odyo tapu vs onlar var en kolay is bulanlarda e zaten bunlar var.

edit univeri.cbiko.gov.tr


turbo sadık
(26.08.19)
c sınıflarına 2.500 veriyorlar. b sınıfları 4.000 falan. 6 sene önce b sınıfları 5.000 alıyordu. 6 senede nasıl gerilediğini siz düşünün artık.

İSG'nin Ata-AÖF'te bölümü açıld ıve isteyen herekse isg ci olma yolu açıldı. artık aöf işletme iktisattan farkı kalmadı. maalesef.


renegade
(26.08.19)
(3)

Mahallemizde bir katil yetişiyor

Evimizin arka sokaklarında patileri ve kafaları kesilmiş 4 tane kedi bulundu. Dikkatimizi çekiyor mahalledeki kediler eksilir oldu zaten Son zamanlarda, belki öldürülen ama bulunamayan başka kediler de olmuştur. Sanırım öldürmeden önce işkenceye de uğramışlar. Detaylı yazamayacağım içim çok kötü olu
Evimizin arka sokaklarında patileri ve kafaları kesilmiş 4 tane kedi bulundu. Dikkatimizi çekiyor mahalledeki kediler eksilir oldu zaten Son zamanlarda, belki öldürülen ama bulunamayan başka kediler de olmuştur. Sanırım öldürmeden önce işkenceye de uğramışlar. Detaylı yazamayacağım içim çok kötü oluyor ama bunu yapanı nasıl bulabiliriz. Ailemin yaşadığı yer küçük bir sehir ve çevrede çok az ev var. Mahalledeki insanların şüphelendiği 11 12 yaşlarında bir çocuk var ama kimse emin olamıyor çünkü kimse yapılırken görmemiş.

Fikirlerinizi bekliyorum.
Mossy
(21.08.19)
Lütfen bulunan kedilerin fotoğraflarını çekip acilen polise başvurun,
hayvanlara adalet derneği var örneğin, onlara da danışın. eminim yol göstereceklerdir.

hayvanlaraadalet.org


kahveictim
(21.08.19)
Bu çok ama çok ciddi bir mesele. Seri katillerin hepsinin geçmişine bakıldığında muhakkak hayvan öldürme, hayvanlara eziyet etme hikâyeleri bulunuyor. Seri katillerin çocukluklarına dair üç ayırıcı özellikten en çok önem atfedileni de hayvanları öldürme, eziyet etme. Sevil Atasoy bu konuda farkındalık yaratmaya çalışıyordu. Twitter’dan falan ona ulaşabilirsiniz belki.


microfiction
(21.08.19)
Konuyla ilgili ne yaptınız acaba?
Olumlu bir gelişme var mı?

Bu arada geçici bir çözüm olarak o bölgedeki kedileri güvenli ve mama bırakılan bir bölgeye götürebilirsiniz.
Sözlükte başlık da açılabilir dikkat çekmek için.
Ayrıca sözlükte istenc nickli yazar arkadaşa da danışın mutlaka. Kendisi avukat ve hayvan hakları konusunda çok bilgili.


kahveictim
(25.08.19)
(9)

Yaşlı komşunun darlaması ve vicdanım 2 / sinirlerim geriliyor

Edit: sonunda kapıya geldi kavga ettik kadınla. Tavsiyeye gerek kalmadı.Olayın öncesini bilmeyenler için https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1369605/yasli-komsunun-darlamasi-ve-vicdanim bu duyurudaki üst komşum olan kadından bahsediyorum.Kendisiyle birden iletişimimizi kesmemize sinirlendi ve bunu kab
Edit: sonunda kapıya geldi kavga ettik kadınla. Tavsiyeye gerek kalmadı.

Olayın öncesini bilmeyenler için www.eksiduyuru.com bu duyurudaki üst komşum olan kadından bahsediyorum.

Kendisiyle birden iletişimimizi kesmemize sinirlendi ve bunu kabullenemedi belli ki, şu an kendince intikam alıyor. Her sabahın 9'unda ev süpürmek, her gece geç saatlere kadar bangır bangır televizyon izlemek (ki televizyonu konum olarak tam benim yatağımın üstüne denk düşüyor, bunu da biliyor kendisi, düşünün odama gelen sesi), bütün gün evde bir şeyler itip çekmek ama özellikle sabah saatlerinde... Ve ev arkadaşımın uyku sorunu var, kız zaten sabah 4 5 gibi anca uykuya dalabiliyor ve bu kadın bunu da çok iyi biliyor. Diğer bir şey; biz bahçe katta oturuyoruz, gece ev havalansın diye camı açık bırakıyorduk ve kadın gelip gelip o camın önünde biz duyalım diye bağıra bağıra telefonda konuşuyor. Hem de bizim hakkımızda!

Bu arada bir noktaya dikkat çekeyim, güya bu 80 yaşındaki hanımın bacağı sakat, her işi için bize ağlanıyordu, şimdi üst katta her gün koltuk itip çekiyor ses olsun diye.

Neyse bugüne kadar çirkefle çirkef olma Mossy, sakinliğini koru dedim kendi kendime ama bugün artık sabrım taştı. Gece çok geç uyumuştum ve uyumak için az zamanım var, bir yakınımın taziyesine gideceğim. İki saat uyuyup uykumu alayım derken bunun süpürge sesine uyandım. Kan beynime sıçradı arkadaşlar anlatamam. Telefonu elime aldım aradım iki kere duymadı. Açsa gerçekten çok ağır konuşacaktım, süpürge sesinden duymadı. E geri de dönmez tabi.

Ben de ev arkadaşım da bu kadının daha önce yaptığı saçmalıklara katlanamayıp iletişimi birden kestik çünkü orta yolu olan biri değil bu. Ya ona aşık gibi arayıp soracaksın ya da böyle yapacaksın. Kendisine braz yakın olan tüm insanların üstünde hak iddia ediyor çünkü.

Ben ne yapayım? Sonunda kapısına çıkıp "İkinci bacağını da kırıp yatalak kal böyle yapa yapa, sen de rahatla biz de" diyeceğim kendimi tutamayıp. Ya da daha kötü şeyler. Kafamdan olur olmaz laflar geçiyor. Bir şey deyin bana.
Mossy
(03.08.19)
Bence cadıya tepki göstermeyin. Çocuğunun torununun neden uzakta olduğu ortada.
Ev sahibinize durumu anlatın, böyle devam ederse bu sebepten başka ev aramaya başlayacağınızı söyleyin.


r evolution
(03.08.19)
Bence de kadinla hic muhatap olmayin bundan sonra. O cizgiyi kendi elleriyle asmis. Yoneticiye sikayette bulunun. Ev sahibinize iletin. Cok gerekirse coluguna cocuguna soyleyin.


red g
(03.08.19)
2009'lu yıllarda buna benzer bir soru için emp cihazı yapımını tarif etmişti burada bir arkadaş.


dieselsingle2
(03.08.19)
Polis cagirin. Evde ses olcumu yapiliyor, ama bundan once kapisina gidip komsunun, kücük bir uyarida bulunuyorlar.

Benim gece 12 olduktan sonra televizyon karsisina gecen ve Flash TV'den Ankara'nin yerel kanallarina nerede halay-türkü-cigirti varsa son ses dinleyen bir üst komsum vardi. Kendisinin duyma bozuklugu vardı ve karisi da tekerlekli sandalyede yasiyordu. Ne olursa olsun, birlikte yasamayi ve apartman hayatina uyum gostermeyi bilmek zorunda insanlar. Yas, din, dil ve irk ayirt etmeksizin. Nitekim ben 3-5 kez cok kibar bir bicimde derdimi anlattim. Final donemlerinde cok rahatsiz oldum, polis cagirdim. Ses olcumu yapmadilar ilk geldiklerinde, ama komsumun kapisina gittiler. Birkac ay gozleri korktu, ses yapmadilar ve sonra yeniden basladilar. Sonra gittim elektriklerini kestim, mesaj ancak öyle alindi.


buf-e kür
(03.08.19)
kolay gelsin vicdanlık bir durum kalmamış. belki evden çıkarsınız da başkaları gelir diye uğraşıyordur muhtemelen.


monsieur turti
(03.08.19)
yokmuş gibi davranın azalarak bitecektir. biliyorum biraz zor ama dayanabildiğiniz kadar dayanın sonrasında emin olun pes edecektir.


momento
(03.08.19)
sakın evi falan terk edip onu mutlu etmeyin, zor olacak ama dayanın.


contraparal
(03.08.19)
o uyurken alttan vurun siz de onu uyutmayın benim aklıma gelen bu.


windows95
(03.08.19)
Yani önceki duyurudan sonra bunu okudum ve bacğaını kırmak vs gibi şeyleri yapmayacağını, yapacak olsan bile bunun seni ilerde çok acıtacağını düşünüyorum.

Sonsuza kadar devam edemez. Bırakacak elbette bir yerden sonra.

BEn kendimi koymaya çalıştım. Sanırım ilk yöneticiyle konuşurdum (çünkü o ses sadece size gelmiyordur diye düşünüyorum).

Polis konusunda emindeğilim. Tatsızlaşabilir.

Kulak tıkacı gibi şeyler denenmeye değer gibi.

Onun uyuduğu saatte benzer gürültüler yapma, gece kapı çalıp kaçmalar, gizli numaradan aramalar, numarayı eşe doşta verip sürekli arayıp rahatsız ettirmeler gibi çirkefliklerke karşı "saldırı" yapılabilir ama ben bir kaç gün beklemeyi öneririm.


CursedChico
(15.08.19)
(6)

Kadıköy'de plastation?

Kız kıza playstation akşamı yapacağız, çok pahalı ve aşırı kalabalık olmaması daha güzel olur bizim için. Var mı tavsiye edeceğiniz bir yer?
Kız kıza playstation akşamı yapacağız, çok pahalı ve aşırı kalabalık olmaması daha güzel olur bizim için. Var mı tavsiye edeceğiniz bir yer?
Mossy
(01.08.19)
Bütün Playstation salonlarında futbol oynanıyor, başka oyun görmedim.


Psycho Mantis
(01.08.19)
caferağa spor salonunun çaprazında street ps cafe var. 3-4 senedir gitmedim ama geçerken görüyorum açık hala. alt katta kapalı odaları falan da vardı guitar hero oynardık. fifa/pes yapan kızlar da oluyordu. çok dandik olmayan cafelerde hemen her oyun vardır futbol, basketbol, araba yarışı, guitar hero, dövüş vs..


nrmnm
(01.08.19)
Şanslıysanız bir de Xbox salonu deneyin ? Forza serisi ellerinde mutlaka vardır, PS'deki yarış oyunları pek eğlence odaklı değil (yani ellerinde Crew, NFS yoksa)


Psycho Mantis
(01.08.19)
the game'e gidin daha iyi point hotel at beşiktaş


condom kurşunu
(01.08.19)
Güzelim kadıköy street ps club en iyisi, alt kat dersiniz kimse rahatsız etmez sizi çalışanlar zaten iyi insanlar


docrivers
(01.08.19)
The Game saati 25 TL öğrenciye yanlış hatırlamıyorsam %30 indirim vardı. Play station salonuna göre çok pahalı ama baya eğlenirsiniz guitar hero, karaoke, dans etme oyunu falan da var araba yarışının yanı sıra. Hem de baya vitesli direksiyonlu gerçek araba sürer gibi.


gsgsgsgsgsgsgsgs
(01.08.19)
(18)

Yaşlı komşunun darlaması ve vicdanım

Merhaba duyurunun sağduyulu bireyleri, biraz uzun bir yazı olabilir ama fikirlerinize ihtiyacım var. Bir yıl kadar önce ev arkadaşımla yeni bir eve yerleştik ve üst katımızda 80 yaşında bir teyze oturuyor, yalnız yaşıyor. Bu kadın da ev sahibimizin aile dostu, taşınırken muhattap olduk bir şekilde.
Merhaba duyurunun sağduyulu bireyleri, biraz uzun bir yazı olabilir ama fikirlerinize ihtiyacım var.

Bir yıl kadar önce ev arkadaşımla yeni bir eve yerleştik ve üst katımızda 80 yaşında bir teyze oturuyor, yalnız yaşıyor. Bu kadın da ev sahibimizin aile dostu, taşınırken muhattap olduk bir şekilde. İlk aylarda hiç iletişim kurmadık ama bir gün kadın beni kapıda görüp dedi ki "Bacağım rahatsız, kışın pek dışarı çıkamıyorum. Markete bakkala giderken benim zilimi de çalsan olur mu?" Tabii ki kabul ettim, 80 yaşında sonuçta. Böyle böyle neredeyse her gün zilini çalıp ne alınacaksa alıp getiriyordum, haftalık pazar alışverişini ben yapıyordum hatta. Bir gün bacağını incitmiş dolmuşa binerken, diz kapağı baya zarar görmüş. Benden rica etti hastaneye götürür müsün diye. ***(((Bu arada çok önemli bir detay: 1 tane torunu aynı şehirde yaşıyor ve arabası var onu rahatlıkla hastaneye her yere götürebilir ve durumu çok iyi, kendi işi var ve bol bol zamanı var. 2 tane kızı var biri sürekli ülke ülke şehir şehir geziyor, ikisinin de durumu çok iyi. Aile gayet varlıklı ve bolca zamanları var yani.)))*** Neyse bu detayı önemsemeksizin tamam dedim. Ama o gün sınavım vardır ev arkadaşım götürdü teyzeyi. Sonra da zaten hep böyle devam etti, hastaneye götürdük alışverişini yaptık vs. ama olay bununla kalsın istedik, kalamadı.

Gel zaman git zaman ev arkadaşım ben yokken bu kadınla gidip gelmeye başlamış. 80 yaşında teyze diyorum ama tam chpli teyze modeli, aşırı dinç, manikürsüz falan durmuyor, hastaneye götürürken bile bizden çok makyaj yapıyor falan. Çok da açık görüşlü biri zaten, yani muhabbet edilebilecek bir tip. Bu arada kadın yaşlı olmasına rağmen aklı aşırı yerinde, hiç yaşlı gibi değil zaten hem görünüşüyle hem kafa yapısıyla. Gören 60 zannediyor, biz de öyle sanmıştık.

Ev arkadaşım ara sıra gelir gider olmuş işte, beni de davet etti bir gün beraber gittik. O günden sonra zaten hep ziyaret etmemizi bekler oldu. 1 2 gün yanına uğramasak laf ediyor. Biz de kalbi kırılmasın, zaten yaşlı ve yalnız yaşıyor diye ara sıra uğruyorduk. Ama bu uğrayışlar zorunluluk halini almıştı resmen. Artık bir süre sonra okulumuzu falan görmezden gelip sürekli kendisiyle ilgilenmemizi ister hale geldi.

Bir yandan da sürekli hayatımızı izliyor. Eve kim girdi kim çıktı, kaçta geldik, gece eve geldik mi, sabah kaçta çıktık vs... Ve imalarda bulunuyor sürekli. Yanına 2 gün gitmeyelim, "ben zaten kimin ne b*k olduğunu biliyorum, herkesin ağzına ...ıcam" gibi. Çevresindeki herkesin her gün onu aramasını bekliyor, bizim de tabi. Bu olmayınca da söyleniyor aynı böyle.

Bu teyzeyle çok şey yaşadık, çoğu da bizim ona yadımlarımız ve dertlerini dinlememiz şeklinde oldu. Çünkü ev arkadaşım da ben de kadının tek, bacağı sakat ve yalnız olmasına dayanamıyorduk. Ama kadının tavırları artık taciz boyutuna ulaştı. Ev arkadaşımın ağzından benim özel hayatımla ilgili laf almaya çalışmış mesela, benim evede geçirmediğim bir gece "Mossy gece sevgilimde kaldım dedi bana bugün" gibi bir şey söyleyip. Halbuki öyle bir şey yok, sevgilim bile yok bir süredir :(


En son patlak veren olay ise bizi yanına çağırmasıyla oldu. Final dönemi yetişecek şeyler var ve ikimiz de 1 2 hafta evden çıkmadık arkadaşımla. E tabi onun yanına da uğramadık, sadece ihtiyacı olan şeyleri sorup alıyordum ara ara. Efendim bizi çağırdı yanına 2 3 saat boyunca söylendi. Kendisini arayıp sormayan başka insanlara söylüyor güya ama o laflar bize çok belli. Benim eve gelen arkadaşlarımı falan kastediyor (ki aralarında erkek arkadaşlarım da var, onları sevgilim ya da buddym falan mı zannediyor artık nedir, bilmem) Eee tabii ki bu lafları duyunca benim tepem attı sonunda. O gün o evden çıktıktan sonra bir daha asla arayıp sormadım. Asla muhattap olmadım.

Bu sırada bu kadının daha bir sürü hastalığı çıktı, aort damarı genişlemiş, ciğerinde leke çıkmış falan. Çok yaşamayacak gibi duruyor ve bu duruma üzülüyorum. Ev arkadaşımı arayıp arayıp benimle ilgili şeyler söylüyoruş hiç arayıp sormuyor hastayım falan diye. Arada da saygısız vefasız falan diyormuş. Karşılaşınca bana laf atacakmış sanırım.

Bu muhabbet beni artık çok sıktı. Kim olursa olsun bu şekilde saygısızlık yapmasına izin veremezdim. Ama kadın ölebilir de 2 gün sonra. Boşuna üzmeyeyim mi?

Gidip "siz beni kırdınız onun için böyle yaptım" deyip en azından iletişimi devam ettireyim mi gönlünü alıp. Çünkü ölümlü dünyada kimse benim yüzümden üzülsün de istemiyorum.
Mossy
(20.07.19)
iş iyi niyetten kullanmaya doğru evrilmiş. arada bazı alışverişlerini falan yapmanız normal ama siz bu teyzenin ayak uşağı mısınız? dertleşme arkadaşı mısınız? baştan sınırları koymalıydınız.


gölgede aynı
(20.07.19)
Açıkçası ben baya sınır koydum arama, hatta siz diye hitap ediyorum en başından beri. Asla özel hayat vs muhabbeti yapmadım. Ya da gereksiz samimi bir hareketim olmadı kendisine. Ama o sınır kavramı olan bir insan değil anladığım kadarıyla.


Mossy
(20.07.19)
Valla hepsini okumadım ama sizin kabahatiniz. Taa en başta her dediğine tamam demeyecektiniz. Hastaysa hastaneye götürmeniz çok normal iyi ki götürdünüz yine gerek olursa götürün hastaneye ama her güne varan market pazar alışverişini size yaptırması fazla cidden. Bir daha dediğinde 'oğlunuz/torununuz/kızınız nerede biz her zaman yetişemeyiz size, işimiz gücümüz var' demeniz gerekiyordu. Kaldı ki sizin hakkınızda konuşuyorsa uyarmanız gerekiyordu. Yanisi çizginizi en baştan çizecektiniz. Üzülmelik bir durum yok bence gidip tatlı dille konuşmakta bir şey yok ayrıca.


Amaranta ursula
(20.07.19)
Valla senin sınır koyma olarak algıladığın şeyleri o pek öyle anlamamış demek. Açık açık söylemek ve tepki koymak gerekiyor. Gidip gönlünü alıp döngüyü tekrar başlatmanın da gereği yok bence.


Karşılaşınca bir şeyler diyecektir bence de. "Pek vaktim yok, vizeler finaller, kusura bakmayın" deyip alttan alırdım diye düşünüyorum aynı durumda olup. Yani lafları dinlerdim söylyeceği. Çok uzatırsa ayrılırdım.

Başkası olsa izin vermem öyle şeyler demesine ben de ama yaşlı olunca biraz farklı oluyor bende de.

"Bir şey lazım olursa yine bana söylersiniz, getirmeye çalışırım" derdim ama evine oturup muhabbet vs bunlara hiç girmem. Hastane derse de bahane bulurdum.


CursedChico
(20.07.19)
Okurken sıkıntıdan ter bastı. Türkiye'de insanlar yaşlı ve hastalarsa her türlü saygısızlığı yapabileceklerini düşünüyorlar, her türlü sınırı yok saymayı kendilerine hak olarak görüyorlar.

Siz iyilik yapayım derken kolunuzu kaptırmışsınız. Bir de hala utanmadan arkanızdan hakaret ediyor (evet, hiçbir zorunluluğu yokken yardım eden birine işine gelmeyince saygısız ve vefasız demek hakarettir) Eğer dediği gibi karşılaştığınızda yine terbiyesizlik yapmaya çalışırsa ben olsam ağzının payını verirdim.


bruce mclaren
(20.07.19)
Vicdan yapılacak bir mevzu değil bu. Bir daha görüşmeyiniz.


'
(20.07.19)
Ölürse de ölmüş olur. Hepimiz öleceğiz zaten.


ölmez kolay kolay böyle tipler. kes iletişimi, bak keyfine.

çoluğu çocuğu uğraşsın.


adivar
(20.07.19)
kendi çocukları ilgilensin, bu ne ya. insanın annesi bu kadar üzerine düştüğünde bunalıyor. iyilikten maraz doğuyor, kapıcısı olsa her gün market alışverişini, her hafta pazar alışverişin yapsa tamam da alt komşusunuz siz yani, öeh artık.


lilyb
(20.07.19)
özel hayata burnunu sokması iletişimi kesmek için yeterli.


lilyb
(20.07.19)
Sakın ergence davranmayın. Haklı olan sizsiniz ama karşınızdaki 80 yaşında bir insan. 80 yaşında diye sessiz mi kalacaksınız? Hayır tabii ki :) ama inanın kendinizi kontrol edip olgun davranırsanız böyle daha mutlu olacaksınız. Kendinizi kontrol etmek her dediğine ''He'' demek değil. Eğer yanına gidip neden onunla bir süredir ilgilenemediğinizi güzel güzel anlatırsanız vicdanınız açısından bir sorun çıkmaz ama güzel güzel anlatın. Okulum vardı, sınavlarıma çalışıyorum, arkadaşlarımla vakit geçiriyorum, ailem ile ilgili problemler var vs vs sallayın işte bir şeyler :) Yalan söyleyin gerekiyorsa.

Kadın ne yapsın ya. Kendi kanından olan insanlardan hayır yok. Ölünce mirasını paylaşmak için kavga ederler ama şu anda ''Ben yoğum'' diyor herkes. Ben olsam ya hiçbir şey söylemeden bir daha görüşmezdim ya da gidip birkaç tatlı yalan söyleyip kalbini kırmadan devam ederdim(devam ederdim derken her dediğine tamam anlamında değil) Eskisi gibi sakın olmayın tabii. Siz de istiyorsanız bir sınır koyun artık. Sonra buraya gelip ''Kadın beni hala darlıyor'' diye sızlanmayın :D


bitchesaintshit
(20.07.19)
bir üstte tavsiye vermiş arkadaş işte açıklayın falan diye de bu kişiler aşırı bencil ve kullanmaya meyilli olduğu için asla anlamazlar. zaten anlayacak bir kişi olsa bu üslupla konuşmaz, hayatına karışmazdı. küsüp daha kötü dramalar çıkartacak. asıl o zaman vicdan azabı yaşayacaksın. bir şey açıklamadan mesafeni koru bence. kurtulamazsın yoksa.


lilyb
(20.07.19)
@lilyb Hak veriyorum. Dediğiniz doğru. Benim söylemek istediğim şey ''He de geç'' demekti aslında. Kadını gördüğü zaman çaksın bir iki tane tatlı yalan yoluna baksın. Eskisi gibi olsun demedim zaten.

Ha bir de 80 yaşındaki kadına ''Kalbimi kırdınız'' denmesi garibime gitti :D Gerek yok. O yüzden zaten gördüğünde sallasın bir şeyler diyorum. Eğer çok darlıyorsa ki darlıyor, çok nadiren görüşsün artık. Bir açıklama yapmasına gerek yok açıklamanıza da katılıyorum ayrıca.


bitchesaintshit
(20.07.19)
yaşlı bi komşu varsa acil bir durumda(evde düşüp de kolunu kırdıysa örneğin) hastaneye götürülür, yardımcı olunur tabi ama bunun dışında her şey anormal. dolmuşta incitmişsin bacağını, eve gelip alt komşuya söyleyene kadar ya hastaneye git ya da çoluğunu çocuğunu ara, götürsün.
alışveriş de normal değil bence, arabanız yoktur muhtemelen, hamal gibi onun siparişlerini mi taşıyacaksınız? getir, migros hemen gibi bi sürü uygulama var, çocukları bu uygulamalardan eve sipariş verebilir.
2 günde bir onu ziyaret etmek zorunda değilsiniz tabi ki, siz (size belki emeği geçen) kendi anneanne ve babaannelerinizle bu kadar vakit geçirmemiş, bu kadar işini yapmamışsınızdır, bu kadar trip yememişsinizdir, bu kadın dış kapının mandalı bi de.
siz o kadını üzmüyosunuz, onun yapısı o, acil bi şey olursa insaniyet namına yardımcı olursunuz yine ama ben olsam bi daha muhatap olmak istemezdim.


scheherazade
(20.07.19)
Kadın sizi kullanıyor gibi, madem bu kadar yaşlı torunu kızları yanına bir yardımcı tutsun.
İkinci olarak da asıl benim buna takıldığım nokta vefa. Siz bu kadından ne iyilik, yardım vs gördünüz de vefasız diyor? Bence iyi delirmemişsiniz.


Sen daha napıcan. Bırak geberirse gebersin, üzülürse üzülsün. Dünyanın kahrını sen mi çekicen.

Hiç sevmem bunakları. 50 yaşın üstünü otomatik öldürmek gerek. Ben de dahil.


(s)AINT
(20.07.19)
kırmayın çok samimi de olmayın bu kadar basit. iş güç diye geçin.


for day to break
(20.07.19)
(9)

Bu şekilde sokağa çıkılır mı

Saçlarımı yıkayıp bakım yağları sürmüştüm sabah, birkaç saat bekleyecek bu sekilde ama saçım parıl parıl bildiğiniz yağ sürüldüğü ve ıslak olduğu belli oluyor ve eve 1 2 dakika mesafedeki bir yere gitmem gerekiyor. Ama merkezi bir yerde oturuyorum. Sizce çıkayım mı evden :(
Saçlarımı yıkayıp bakım yağları sürmüştüm sabah, birkaç saat bekleyecek bu sekilde ama saçım parıl parıl bildiğiniz yağ sürüldüğü ve ıslak olduğu belli oluyor ve eve 1 2 dakika mesafedeki bir yere gitmem gerekiyor. Ama merkezi bir yerde oturuyorum. Sizce çıkayım mı evden :(
Mossy
(20.07.19)
saçına bi bandana gibi bir şey bağla


damladamla
(20.07.19)
Çıkma desek çıkmayacak mısın? Çıkman gerekiyorsa çıkarsın. saçlarını toplar bir fular dolarsın.


Ora senin mekanın, elin turistleri seni yargılayamaz. Ben yağ, şarap, boya, sperm vs lekeli yırtık ev giysilerimle sağa sola çıkıyorum gayet süslenip gezmeye gelen enayilerin içine.


glide
(20.07.19)
Çık.


Çıkmalısın, hem de takmadan bir şey saça.


CursedChico
(20.07.19)
Hocam nolcak allasen.


Çıkılmaz ayıp denen bi şey var canım aaaaa


'
(20.07.19)
Çıkma. Çıkamazsın.


Bu nasıl terbiyesizlik!! Okurken sinirden titredim resmen. İnsanlara saygınız hiç yok mu sizin!! 1-2 dakika demişsiniz ama o 1-2 dakikada insanlar nasıl etkilenir bilmiyorsunuz galiba. Sayın @Mossy lütfen kendinize geliniz.


bitchesaintshit
(20.07.19)
(25)

Bugün benim doğum günüm

Bir mutlu yıllarınızı alırım ^^
Bir mutlu yıllarınızı alırım ^^
Mossy
(17.07.19)
mutlu yıllar.


eeb
(17.07.19)
mutlu yıllar :)


Nice mutlu yaşlara mossy


karayel
(17.07.19)
Dgko.


nice yıllara :)


kablelvuku
(17.07.19)
mutlu yıllar :)


güneyli çocuk
(17.07.19)
Mosicim güzel günlerin olsun


üğpoıuy
(17.07.19)
Doğum günün kutlu olsun. Nice mutlu yıllara.


rock n roll
(17.07.19)
Dgko.


datnet
(17.07.19)
Mutlu yaşlar!


doğum günün kutlu olsun. nice senelere


Mutlu yıllar!


r evolution
(17.07.19)
sevgi dolu mutlu seneler.


hasmetizm 2046
(17.07.19)
Niye doğdun bizi masrafa soktun :)


dont eat me
(17.07.19)
ne güzel. iyi ki doğmuşsun.


catch
(17.07.19)
nice yıllara =)


Mutlu yıllarr


toprakbaba
(17.07.19)
mutlu yıllar coco, iyi ki doğdun!


Hehe ^^ teşekkür ederim hepinize, baya sevindim bütün favori duyurucularım yazmış :D


Mossy
(17.07.19)
7 temmuz da benim doğum günümdü. mutlu yıllar.


for day to break
(17.07.19)
doğum günün kutlu olsun, mutlu yıllar.


blatta hiberna
(17.07.19)
mutlu yıllar!


curious mind
(17.07.19)
dogum gunun kutlu olsun:)

youtu.be


feelthepeace
(17.07.19)
Nice güzel yıllara! Konfetiler, çiçekler, pastalar, gülücükler ve mutluluklar :)


hush
(17.07.19)
Bir önceki yaştan daha iyi bir yaş olsun,mutlu yıllar..


Rh Negatif
(17.07.19)
(2)

İstanbul'un ulaşımını kim düzenliyor?

Nasıl müdahale edebiliyorlar bu şekilde otobüs saatlerine, sefer sayılarına falan?
Nasıl müdahale edebiliyorlar bu şekilde otobüs saatlerine, sefer sayılarına falan?
Mossy
(08.07.19)
ibb ulaşım daire başkanlığı


same idiot
(08.07.19)
otobüs içinde alt şirketi otobüs a.ş. varmış bu arada


same idiot
(08.07.19)
(8)

Güneş kremini cildinizden nasıl arındırıyorsunuz?

Benim kullandığım krem oldukça koyu kıvamlı bir şey (Solante - pigmenta). Sadece suyla ya da sabunla yıkayınca arınmıyor. Kese yapınca biraz daha arındığını hissediyorum ama her gün kese yapmak da cilde zarar verir. Siz nasıl arındırıyorsunuz?
Benim kullandığım krem oldukça koyu kıvamlı bir şey (Solante - pigmenta). Sadece suyla ya da sabunla yıkayınca arınmıyor. Kese yapınca biraz daha arındığını hissediyorum ama her gün kese yapmak da cilde zarar verir.

Siz nasıl arındırıyorsunuz?
Mossy
(06.07.19)
Aynı kremi kullanıyorum, yüz yıkama jeli kullanıyorum, söylediğiniz türden bir sıkıntı hiç fark etmedim.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra cilt tipinize uygun bir tonikle temizlemeyi denediniz mi?


kobuzchu kiz
(06.07.19)
Nivea 50 faktör kullanıyorum. Sabunla yıkıyorum normalde her gece ve her sabah. Duşta kese yapiyorum yüzüme bir de. Her gün kese çok sanki:/ cildi yıpratır o bence. Kahve ile peeling yapılabilir. Ben türk kahvesi içtikten sonra can sıkıntısından yüzüme sürüyorum. İyi geliyor bence.


Amaranta ursula
(06.07.19)
Tonik kullanmıyorum. Kimyasaldan uzak durmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Yüzüm için pirinç sabunu kullanıyorum. bazen ipek kese bazen amantranın dediği gibi kahve ile peeling yapıyorum.

Tonik için güvenilir bir marka öneriniz varsa göz atabilirim.


Mossy
(06.07.19)
Makyaj yaptığım zamanlar temizlediğim şekilde arındırıyorum. Clinique take the day off ile yağdan ve üründen arındırıp (en ufak kalıntı bırakmıyor) temizleme jeliyle yıkıyorum. Sonra arkasından tonik olarak gül suyu uyguluyorum. Clinique temizleyici ağır makyajlar İçin aslında ama güneş kremi, rimel gibi kalıntılar İçin kullanıyorum ben.


aquarium
(06.07.19)
Önce Garnier Micellar su ile siliyorum, sonra köpürtüp yıkıyorum. Güneş kreminden bağımsız olarak normal makyajı da böyle temizliyorum.


pike
(06.07.19)
Aynı yüz kremini kullanıyordum, akneli cilt için olanını. Arınmadığını ve kaşındırdığını düşündüğüm için Bioderma'ya geçtim.


dreamnesiac
(06.07.19)
Ben yıkıyorum jel ile. Arınmadığını düşünüyorsanız konjac sünger kullanmanızı tavsiye ederim.


ben kendim tonik yapıyorum. yeşil çay, maden suyu, salatalık suyu, hindistan cevizi suyu, istediğinizi koyabilirsiniz. hem pamuğa döküp kullanıyorum hem de istediğimde doğruca yüzüme sıkıyorum tazelemesi için.


bir garip melek
(06.07.19)
(10)

Şimdiye kadar okuduğunuz en iyi giriş cümlesi/paragrafı

Kitap ismiyle beraber yazarsanız daha güzel olur. Teşekkürler.
Kitap ismiyle beraber yazarsanız daha güzel olur. Teşekkürler.
Mossy
(04.07.19)
iki şehrin hikayesinin girişi


freebird5406_2
(04.07.19)
İki şehrin hikayesi demeye gelmiştim.
Şiir gibi geliyor kulağa.

It was the best of times, it was the worst of times...


on and off
(04.07.19)
Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.


levent bilgen
(04.07.19)
Soğuktu ve yağmur çiseliyordu


(s)AINT
(04.07.19)
yüzyıllık yalnızlık: "Albay Aureliano Buendia, yıllar sonra idam mangasının karşısına dikildiğinde, babasının onu buzu keşfetmeye götürdüğü o çok uzaklarda kalmış ikindi vaktini anımsayacaktı."

kırmızı pazartesi: "Santiago Nasar, onu öldürecekleri gün, piskoposun geleceği gemiyi karşılamak için saat 05.30’da kalkmıştı."

gabriel garcia marquez'in bu spoilerlı yazım stili etkiliyor beni sanırım. bir de çavdar tarlasında çocukların girişi de iyidir okuduklarımdan.


1919 senesi mayısının 19'uncu günü samsun'a çıktım


paramolacak
(04.07.19)
"The night is far spent, the day is at hand: let us therefore cast off the works of darkness, and let us put on the armour of light.
Romans XIII, 12"

Michel Houellebecq - Whatever

Türkçesi: Artık gece ilerlemiş, gündüzün gelişi yaklaşmıştır. Bunun için karanlığa ait kötü amelleri bırakalım, nurun silahlarını kuşanalım. Romalılar 13:12


inekadam
(04.07.19)
Soğuk bir aralık günüydü, St. petersburg'dan Moskova'ya giden bir trene binmişim.


benim için;
1919 yılı Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım.

Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.


durgunfoton
(04.07.19)
(2)

1950'lerden itibaren Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler

Konusunda temel bilgi edinmek için ne okumak ne izlemek gerekir?
Konusunda temel bilgi edinmek için ne okumak ne izlemek gerekir?
Mossy
(02.07.19)
ben de mahfi egilmez diyecektim. ben de okuyacam ins bi gun bunlari.


aydonno
(02.07.19)
(20)

Sizce İmamoğlu nasıl bu kadar zenginleşti?

sb. eşinin takılarının 2 milyon tl olması falan çok abartılı değil mi ayrıca?
sb.

eşinin takılarının 2 milyon tl olması falan çok abartılı değil mi ayrıca?
Mossy
(25.06.19)
İş adamı. Normal.


adwokat
(25.06.19)
e adam müteahhit, inşaat hep çok karlı bir iş, piyasayı bilip işin içinde olunca da yürürsün


freebird5406_2
(25.06.19)
adam çalışıyor, hakkıyla kazanıyor parasını. gayet normal. ne kadar kötü niyetlisiniz yahu.


atamanx
(25.06.19)
Bir müteahhit olması açısından gayet normal fakat asıl dikkatimi çeken şey, bir makama geldikten sonra servetinin logaritmik olarak artmaması oldu şahsen. Mesleğine göre kazancı makul miktarda, ilginç olan bunun suyunu çıkarmaması.


Beylikdüzü nde lakabı Beton Ekrem idi.
Belediye de çalışanlar chp kasası derdi onun için:)
Farklı bi kişilik


damladamla
(25.06.19)
Adam aileden zengin; sonradan zengin olmamış ki. Beylikduzu'nde 90lı yıllarda aile sirketi tarafından yapılmış lüks villa sitesi var en basiti. Bunun gibi onlarca inşaatları var. Dolayısıyla gayet normal görüyorum ben. Zaten emin olun o servette bir sorun olsaydı şimdiye kadar çarşaf çarşaf görürdük.


fraise
(25.06.19)
gülücüge odaklan :) (git: www.youtube.com


paudi
(25.06.19)
Müteahhitliğin kar marjı yerine ve zamanına göre %150-200 olduğu görülmüştür. Bir de buna yüksek ciroları eklerseniz...

Mesela cengiz holding tayyip öncesinde ne kadar ciroya sahipti ki? Küçük ölçekli müteahhitlerin bile emlak zengini olanları var.


neysene
(25.06.19)
yaptığı işe göre gayet normal art bir düşünceue gerek yok.


ponpon
(25.06.19)
Beylikdüzünde 10 sene öncesine kadar arsa 100 bin liraydı şimdi tek bir daire 400 bin lira. Karı sen düşün.


Pertev nail
(25.06.19)
Bankada calisiyorum, adam insaat firmasi ortagi birisine gore zengin degil baya fakir.
Ayrica esinin ailesi varlikli bir aile diye biliyorum ki bunlae gercekten sen ben icin buyuk para ama aileden zengin ve ozellikle insaar isinde olan biri icin para degil. Ne paralar goruyorum ben kimlerde.


tuborg yesili
(26.06.19)
adamın babası zengin aile şirketi var. binalinin 28 gemisi var. asıl o sıfırdan nasıl zenginleşti?


mikahakkinen
(26.06.19)
büyük paraların hareket ettiği bir alanda, muhalif partiden olup siyasi alanda yükselmeye çalışan birinden çok kime güvenirsiniz? güven önemli bir şey, aranızda bu adamla iş yapmazdım diyen var mı mesela? bir yamuk yapsa ya da şaibeli davransa, kötü haberin ses duvarını geçerek yayılışını izleriz hep beraber. aile de yeterince zengin, zengin olmak için karşıdakinin parasına ihtiyacı yok. yani adam 'güven veriyor'


Etanglement
(26.06.19)
Ilk defa mi cok parasi olan adam goruyoruz? Is adami kendisi. Haliyle biraz varligi olmasi gerekir.
Bir tersanede siradan bir muhendisken koltuk sahibi olduktan sora birden zenginlesmis degil.
Adam koltuk sahibi olduktan sonra birden bire zengin olur da o zaman tartisiriz zenginligini.

Asil sorulmasi gereken soru, bu adam malvarligini gonul rahatligiyla nasil aciklayabiliyor? Bu adam bunu yaparken baskalari neden yapamiyor?


stavro
(26.06.19)
bizim uzaktan akraba milletvekili, buranın en zengin insanı belki ama resmi olarak üstünde hiçbir şey yok hepsi yardımcısının üstünde o da yeğeni zaten. aileden zenginler. İmamoğlu'nun açıklaması bile takdirlik, inşaatçı için çokta uçuk değil.


durgunfoton
(26.06.19)
size buradan ekmek cikmaz, bu adamin hele hele de mal varliginda tek bir falsosu olsa bugune kadar manset manset haber yapilmisti. ya aileden zengindir ya da her insaatci gibi zamaninda mali goturmustur.


kassiopeia
(26.06.19)
Adam müteahhit.
Siyasete girmeden önce hali hazirda zengin olmasinin avantaji da var bence.
Adam devletin ona tahsis ettigi Mercedes'e binmeyip kendi özel aracini kullanmayi tercih edecek kadar "doymus" birisi. Milletin vergisine göz dikip sonradan görmelikler yapmayacagini düsünüyorum ben.


chitosan
(26.06.19)
Hakkıyla kazanmış hepsini, helali hoş olsun. Eşinin takıları 800 bin civarıymış beyanına göre. Eşi böylesine statülü ve hali vakti yerinde 45 yaşında bir hanım için az bile. 2 milyon tl olsa bile onun konumundaki bir hanım için az. Onun yarı yaşındaki kız arkadaşımın bile yüzbinlerce liralık takıları var..


dostum bu ülkede siyaset tok adam işidir...
parti farketmeksizin, fakir siyasetçi yoktur...
o yüzden şaşırmıyorum
şuanki ve geçmiş dönemdeki bakanların bir çoğuda iş adamı...

ha trumpta iş adamı, demek ki dünyada böyle
istisnalar kaideyi bozmaz...

parti farketmeksizin, milletvekili listelerinde yer almak için saçılan rüşvetleri bir görsen, 10 gün uyuyamazsın...

seçileceği garanti yerde, belediye başkan adayı olmak için saçılan rüşvetleri görsen 1 ay uyuyamazsın...

boşver çok kafa yorma morelin bozulur, işine odaklan...
ben öyle yapıyorum


tamamhosdiyonda
(26.06.19)
aileden zengin olduğu için yadırgamadım. 22 yaşında aile şirketinde çalışmaya başlamış. ayrıca bunlar hep kendi üzerine olan varlıklar. şirketleri üzerinde olanlar, oradan kazandıkları hariç olur sanırım.


hknty
(26.06.19)
(2)

Serçe yavrusu bakım

Asfaltın ortasında yavru bir serçe bulduk aşırı minik. https://eksiup.com/p/nk283752x4cz şu tatlı bebek.Titriyor ve sürekli ayakta duruyor. Uçamıyor ama oturmuyor da. Yumuşacık yere koydum ama yine ayakta. Biraz su verdim iyi geldi gibi ama bu hayvan ne yer ne içer. Büyüyene kadar bizle mi kalsın. M
Asfaltın ortasında yavru bir serçe bulduk aşırı minik.

eksiup.com şu tatlı bebek.

Titriyor ve sürekli ayakta duruyor. Uçamıyor ama oturmuyor da. Yumuşacık yere koydum ama yine ayakta. Biraz su verdim iyi geldi gibi ama bu hayvan ne yer ne içer. Büyüyene kadar bizle mi kalsın. Maması var mıdır petshopta falan? Hasta mı noldu. İlk kez hayatımda bu kadar küçük kuşa dokundum, cok korkuyorum bir şey olur diye. Bilgisi olan biri bana bir şey desin.
Mossy
(08.06.19)
Sabaha sağ çıkarsa, pet shoptan yavru muhabbet kuşu yemi alın, eczaneden şırınga alıp, sulandırılmış yemle doldurup (iğnesiz olarak :) ) kuşu besleyin. İşiniz zor. Kolay gelsin :)


Mirket
(08.06.19)
bir veterinere götürün mutlaka, o size göstersin nasıl besleneceğini.


oscar
(09.06.19)
(3)

acil bir durum var. word dosyası neden böyle oldu

https://eksiup.com/p/j926369hypic yazdığım şeyler böyle görünüyor. nasıl düzeltebilirim?
eksiup.com yazdığım şeyler böyle görünüyor. nasıl düzeltebilirim?
Mossy
(06.06.19)
hepsini seçip yazı tipini değiştirince düzelmiyor mu?


scudman1
(06.06.19)
Yazı tipiyle ilgili bir durum değil


Mossy
(06.06.19)
moralini bozmak istemem ama gitmiş sanırım.


naksidil
(06.06.19)
(1)

Size şarkılar hediye ediyorum

Dhafer Youssef ilk kez dün dinledim ve adam beni büyüledi. Siz canım duyurucularla paylaşmak istiyorum https://open.spotify.com/playlist/37i9dQZF1DZ06evO3tTeRm?si=qow8s8-RTva3KvnHOY1CZw
Dhafer Youssef ilk kez dün dinledim ve adam beni büyüledi. Siz canım duyurucularla paylaşmak istiyorum

open.spotify.com
Mossy
(01.06.19)
ben beğenmedim ama şunu göndereyim.

www.youtube.com


Fodera
(01.06.19)
(4)

Bozuk sütü kaynatmak

5 gün önce çiftlik sütü aldım yoğurt yapmak için ama vakit olmadı. Bugün yapayim dedim kokusu kötü olmuş. Araştırdım kaynatınca lor peyniri gibi bir şey oluyormuş bu. Yaptım ama yemeye korkuyorum başımdan bir zehirlenme olayı geçtiği için. Ne diyorsunuz dostlar yenir mi?
5 gün önce çiftlik sütü aldım yoğurt yapmak için ama vakit olmadı. Bugün yapayim dedim kokusu kötü olmuş. Araştırdım kaynatınca lor peyniri gibi bir şey oluyormuş bu. Yaptım ama yemeye korkuyorum başımdan bir zehirlenme olayı geçtiği için. Ne diyorsunuz dostlar yenir mi?
Mossy
(22.05.19)
yenir


kablelvuku
(22.05.19)
afiyet olsun.


alkolik imam
(22.05.19)
Biz de çiğ sütü dolapta 2 gün bekletmistik vakit bulamayıp, kaynatinca kesildi lor yaptık. 5 gunu bilmiyorum :)


warmy
(22.05.19)
kontrolsüz ortam içinde bilmeyeceğin mantar-küf oluşabilir. lor zaten ucuz bişey ne gerek var.


orpheus
(22.05.19)
(3)

ingilizce altyazılı film hangi siteden izlerim

hem altyazı hem filmin kendisi ingilizce olacak şekilde. sb
hem altyazı hem filmin kendisi ingilizce olacak şekilde. sb
Mossy
(21.05.19)
netflix


netflix hariç yazmam gerektiğini düşünemedim :P bildiğiniz gibi orada her film yok


Mossy
(21.05.19)
Stremio.


gonion
(22.05.19)
(12)

en sevdiğiniz türkçe komikli-troll-saçma şarkılar

sb
sb
Mossy
(18.05.19)
ahahahkgjh grup vitamin-takmayacaksın yazmaya gelmiştim ben de. yukarıya benden bi tik!


bxgx
(18.05.19)
Benim donum gül kurusu:
m.soundcloud.com

Al basmadan donu var
youtu.be

Mahmut Tuncer- I am sorry
youtu.be

Adnan Varveren- abidik gubidik
youtu.be

Bu sarkilarin hepsi çok ciddi toplantilarda/ derslerde ya da eğitimlerdeyken karsimdakini dinlemekten sıkıldığımda kafamda çalıyor hep:/

Edit: Freebird grup vitamin i demisken benim de aklıma al askini sok gozune sarkisi geldi daha dun dinlemistim:)

youtu.be

Aklıma gelenlerden:

Adina da derler sex
youtu.be

Ankarli Namik- peri misin cin misin
youtu.be


Amaranta ursula
(18.05.19)
net yavas oldugu icin link veremiyor ve verilmis olanlari kontrol edemiyorum fakat benim iki favorim,

* ben sizin babanizim (barbaros hayrettin)

* bana donek demis itin birisi (asik mahzuni serif'in oldugunu biliyorum ama yine de asiri sacma bence jsfjss)


der meister
(18.05.19)
@centrolenidae

uzaylılar hoşgeldiniz'i görünce benim de aklıma dr hüso - ben robotum geldi

youtu.be

bu da internet sitesi
dr-huso.com


freebird5406_2
(18.05.19)
www.youtube.com
linke tıklayın. burada izlemeyin. liste yapmıştım.


sutlu nescafe
(18.05.19)
youtu.be


g7mor
(20.05.19)
panik - diskotek
www.youtube.com


hrskrs
(20.05.19)
best of best. olacak o kadardan

www.youtube.com


mücrim
(22.05.19)
Beklediğim tarz şarkılar gelmedi hiç :(


Mossy
(22.05.19)
KALT - Malatyalıların ortak özelliği
youtu.be


freebird5406_2
(25.05.19)
(14)

Sarayda iftar

Okulumda isteyen öğrencileri "külliye"ye iftara götürüyorlar. Sizce gideyim mi?
Okulumda isteyen öğrencileri "külliye"ye iftara götürüyorlar. Sizce gideyim mi?
Mossy
(14.05.19)
kesin git kacmaz.

o ortami gozlemlemek isterdim sahsen.


brkylmz
(14.05.19)
Git git cidden.


lcha
(14.05.19)
yediğin içtiğin yanına kardır.
o kadar para verdik de yapıldı orası.
en azından fırsatı olan gidip yesin içsin de bir miktar amorti edelim.


eeb
(14.05.19)
Ben olsam giderdim.
Zaten sana daha faydali seyler sunabilmek icin senden topladiklari vergilerle veriyorlar o iftari. Baskalari yiyecegine, sen de git iftara.


chitosan
(14.05.19)
ben olsam gitmezdim herkesten topladıkları vergilerle böyle bir propagandanın parçası olmak istemezdim


freebird5406_2
(14.05.19)
ben kesin giderdim (yemeğe karşı koyamam).


zgrydn
(14.05.19)
Yemek yemekten ziyada ortamı gözlemlemek istediğim için gitsem mi diye düşündüm yani.


Mossy
(14.05.19)
Etrafı kendi gözünle görmek için gidilebilir gibi aslında ama ben o muhabbeti çekemezdim herhalde ya 2-3 saat.


new day new life
(14.05.19)
git kesinlikle, bir daha nerde o sansi bulursun bilmem, halktan biri yararlansin bari oralardan.

buradan da gozlemlerini paylas ama merak ederiz

uzuna selam soyle :)


exlibris
(14.05.19)
şaka mısın birader? git tabi


avatar is back
(14.05.19)
gitmissen afiyet olsun. benim icin de ye. ne yedigini de bize yaz.


Daha değil on gün sonra olacak. Gitmeye karar verdim dostlar teşekkür ederim. Selamlarınızı iletirim :D menüyü ve gördüklerimi yazarım ^^


Mossy
(14.05.19)
ben yerinizde olsam giderdim.


mayday
(14.05.19)
git de ejder meyvesi iç.


bonanza
(14.05.19)
(2)

istanbul'da ahtapot yenilebilecek bir yer

daha önce hiç yemedim arkadaşlar. nerede ve ne şekilde pişmişini tavsiye edersiniz?
daha önce hiç yemedim arkadaşlar. nerede ve ne şekilde pişmişini tavsiye edersiniz?
Mossy
(11.05.19)
butce sorunu yoksa beluga fish gourmet iyidir.


brkylmz
(11.05.19)
akmerkez'in altındaki serafina'da tereyağında çok güzel yapıyorlar ama başlangıç olduğu için ufak bir porsiyon. diğer yemekler de güzeldir. yine bütçe sorunu olmamasını gerektirir.


bir garip melek
(12.05.19)
(4)

Gıda zehirlenmesi mi?

2 gün önce tavuk yemeği almıştım, hepsini bitiremedim dolaba koydum. Dün akşam bunu ısıttım yedim ne de olsa dolapta durdu bir şey olmaz diye. Sabah uyandım midemde korkunç bir ağrı vardı, afedersiniz arkadaşlar istifra ettim. Aradan 2 saat geçti yine istifa ettim ama sadece acı acı su geliyor midem
2 gün önce tavuk yemeği almıştım, hepsini bitiremedim dolaba koydum. Dün akşam bunu ısıttım yedim ne de olsa dolapta durdu bir şey olmaz diye. Sabah uyandım midemde korkunç bir ağrı vardı, afedersiniz arkadaşlar istifra ettim. Aradan 2 saat geçti yine istifa ettim ama sadece acı acı su geliyor midemden. Şu an biraz daha iyiyim ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Hiçbir şey yemedim sabahtan beri bir şey olur diye, tansiyonum düşüyor sanırım. Ne yapayım ben?
Mossy
(28.04.19)
bol su iç. kötüysen acile uğra


hasmetizm 2046
(28.04.19)
acile git hocam.


giovanne
(28.04.19)
Gittim arkadaşlar teşekkürler.


Mossy
(28.04.19)
Gıda zehirlenmesi olabilir geçmiş olsun. bol sıvı tüket


eylul
(28.04.19)
(4)

Mozerella corn dog nerede yerim?

Asmr videolarında denk geldi aşırı canım istedi çıtır çıtır. İstanbul'dayım nerede bulup yerim bunu, aşeriyorum resmen. Acil!!! ^^
Asmr videolarında denk geldi aşırı canım istedi çıtır çıtır. İstanbul'dayım nerede bulup yerim bunu, aşeriyorum resmen. Acil!!! ^^
Mossy
(22.04.19)
neymiş diye baktım, mozarellayı mısır ununa bulayıp kızartmışlar, evde bile yapılır bu :/ tam malzemeli tarifi vardır


freebird5406_2
(22.04.19)
Aynı güzellikte olur mu ki :/ evde yapınca tırt bir şey olmasın.


Mossy
(22.04.19)
Mozarella sticks ne farkı var ki? Un yerine Mısır unu mu?
Mozarella stickste bir sürü kafede bulunur


senolll
(22.04.19)
6 kilosu bu kadar para olduğuna göre çok pahalı bişey değil.

www.gidasehri.com


killerbee
(22.04.19)
(2)

Kulak çınlaması

Yine bir hastalıklı duyuru ile karşınızdayım. Yakında ölebilirim gibi geliyor, hepinizi çok sevdim duyurucular. Bunu bilin.Dakikalarca süren ve her gün (bazen günde birkaç kere) tekrar eden bir kulak çınlamam var. Hatta geçen dakika tuttum 15 dakika falan sürdü, yine birkaç dakikadır çınlıyor şu an.
Yine bir hastalıklı duyuru ile karşınızdayım. Yakında ölebilirim gibi geliyor, hepinizi çok sevdim duyurucular. Bunu bilin.

Dakikalarca süren ve her gün (bazen günde birkaç kere) tekrar eden bir kulak çınlamam var. Hatta geçen dakika tuttum 15 dakika falan sürdü, yine birkaç dakikadır çınlıyor şu an. Şimdi benim d vitaminim bayaa eksik çıktı, bu kulak çınlaması yapıyor sanırım fakat 1 haftadır her gün d vitamini takviyesi alıyorum. Sebebi yine de d vitamini olabilir mi? Aynı zamanda depresyonda olduğumu söyledi doktor mmpi testi ve diğer başka testler sonucu. Psikolojik bir durum olabilir mi bu çınlama? Yoksa başka bir sebebi var mıdır? Nerelere gideyim, neler yapayım?

Edit: şu anki kulak çınlamam yarım saati geçti neredeyse.
Mossy
(14.04.19)
vücudunu bu kadar dinlersen daha çok semptom bulursun. benim kulağımda iş makinesi ile çalışıyorum. çınlamaların neden olduğu bildiğim kadarıyla bilinmiyor. benim doğuştan kbb sorunum olduğu için hasta olduğumda genelde çınlamalarım olur.


mikahakkinen
(15.04.19)
kuvvetle muhtemel henüz farkına varmadığınız bir işitme probleminiz olabilir.. lütfen en kısa zamanda bir "kulak burun boğaz" uzmanına görünün..


sahlanankoc
(15.04.19)
(4)

spor yapıp kilo almak

helooo evribadi!bir haftadır falan spor salonuna gidiyorum, daha önce spor yapmadım. henüz bir program yapmadılar, az az tüm vücut çalışıyorum gittiğim günlerde. sorun şu ki zaten zayıfım, 170 boy-53 kilo (kadınım), dolayısıyla kilo almak istiyorum ama çok fazla kalori yakıyorum salonda. kilo verir
helooo evribadi!

bir haftadır falan spor salonuna gidiyorum, daha önce spor yapmadım. henüz bir program yapmadılar, az az tüm vücut çalışıyorum gittiğim günlerde. sorun şu ki zaten zayıfım, 170 boy-53 kilo (kadınım), dolayısıyla kilo almak istiyorum ama çok fazla kalori yakıyorum salonda. kilo verir miyim diye korkuyorum şu an.

sorum şu; ne yiyip ne içmem gerek kilo alabilmem için?
Mossy
(12.04.19)
Çok fazla kalori yakıyorum cümlesinden, kardiyo yaptığını anlıyorum.

Kardiyo yapma. Ağırlık çalış. Kaliteli protein, karbonhidrat ve yağ tüket. Yediklerini diyetkolikten sürekli olarak takip et. Takip etmezsen zor kilo alırsın. Belki de alamazsın. Takip çok önemli.

Yaktığından daha fazla yemeden uyuma. Ne zaman ne yediğin önemli değil. Toplam kalori önemli. Öğünleri ne kadar bölersen o kadar çok yiyebilirsin. Şişiren şeylerden uzak dur. Yemek yerken sıvı tüketme.

Dandik şeyler yeme. Şeker içeren, insülin yükselten. Onun dışında önüne ne gelirse ye. Yarınlar yokmuş gibi ye.

Ağırlık antrenmanlarına başlayıp 6 ayda 15 kilo alan biri olarak önerilerim bunlar.


(s)AINT
(12.04.19)
Kilo verip almak basit olarak alığın kalori-harcadığın kalori ile ilgili bir durum, antrenman yaparken illa ki kalori harcayacaksın, giren kalori çıkan kaloriden düşük kalırsa otomatik olarak kilo verirsin. Bunu engellemek için gözlem yapmalısın; antrenman rutinini ve aldığın kaloriyi takip etmeli, kilo veriyorsan eğer aldığın kaloriyi artırarak bunu engellemelisin.

Ne yiyip ne içmelisin sorusu çok ucu açık bir soru ama kilo almak için öncelikle ihtiyacın ola kalori miktarı bulmalısın; bunun için internette cetveller var. İhtiyacın olan miktarı bulunca bunu protein/karbonhidrat/yağ olarak makrolara ayırıp ona göre bir program oluşturabilirsin.


angelus
(12.04.19)
günlük ne kadar kalori aldığını hesapla, üstüne 400-500 koymaya çalış. kardiyoyu sadece salona gittiğinde ısınmak için 5-10 dk yap, ağırlık çalış. 1 saatten fazla çalışma. ağırlıkları kaldırmak iştahını açacaktır emin ol, ama hergün aynı kaloriyi almaya dikkat et. ben de uzun ince bir bağyan olarak bu şekilde 1 ayda 2.5 kilo aldım.


tabirimekruh
(12.04.19)
Yediğiniz şeylerin kalori üzerinden hesaplanması ve kilo alımının kontrolü için sürekli tartılarak idealize edilmesi gerekiyor.
Kilo almanın en iyi ve sağlıklı yolu kas kütlesini artırmaktır ama bu kas kütlesinin, dolayısıyla kilonun korunumu için dahi ağırlık çalışılmasına (vücut ağırlığı da dahil) devam etme zorunluluğu teşkil eder.
Yok ben bunu yapamam derseniz yağ oranı ve şeker oranı yüksek şeylere abanın ve yatmadan hemen önce bir öğün patlatın. Tabi bu sağlıksız olanı.

Öte yandan boyuna göre zayıf insanların yağ oranı düşük olmasından dolayı aynı kilodaki yağ oranı yüksek kişilere göre bazal metabolizması daha hızlıdır ve daha yüksek kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kütlenizi artırmaya teşvik etmeyen her hareket (kardiyo hareketleri) yağ yakıcı bir eleman olur sizin için. Hatta ağırlık çalışması haricinde biraz tembel takılın.

Yine aynı sebeplerden dolayı sık yemeye ve öğün atlamamaya, öğün aralarını 5 saatten fazla geçirmemeye özen gösterin. Aranın açılması diğer öğün için artı değer olsa da ondan bir sonraki öğünü geciktirir.

Temel besinleri ve yan ürünlerin miktarlarını;
- kiloya endeksli protein (yumurta, peynir, tavuk, balık, kırmızı et)
- amaca uygun miktarda karbonhidrat (pirinç, bulgur, makarna)
- amaca uygun miktarda yağ (tereyağı, zeytinyağı)
- yaş ve kuru meyveler (kayısı, incir, üzüm kurusu)
- yeşillik
- kuruyemiş (fındık, fıstık, ceviz)
Şeklinde alırsanız kilonuz sağlıklı ve gerekli ölçüde artar.


neysene
(12.04.19)
(2)

D vitamini takviyesi alırken güneşe çıkmak şart mı?

coledan-d verdi doktorum. ama hem evimiz hiç güneş almıyor hem de hava soğuk olduğu için güneşten faydalanacak şekilde kısa kollu falan giyemiyorum. yine de etki eder mi bu ilaç?ikinci sorum ise internette d vitaminini zeytinyağıyla karıştırıp kullanınca daha etkili olduğunu yazmışlar, doğru mudur?
coledan-d verdi doktorum. ama hem evimiz hiç güneş almıyor hem de hava soğuk olduğu için güneşten faydalanacak şekilde kısa kollu falan giyemiyorum. yine de etki eder mi bu ilaç?

ikinci sorum ise internette d vitaminini zeytinyağıyla karıştırıp kullanınca daha etkili olduğunu yazmışlar, doğru mudur?
Mossy
(11.04.19)
1) yeterince güneşe çıkamadığnız için d vitamini takviyesi alıyorsunuz, güneşe çıksanız takviyeye ihtiyacınız kalmaz. dolayısıyla ilaç etki eder evet.

2) d vitamini yağda çözündüğü için zaten takviyelerin içinde de yağ vardır ancak yağlı yemeklerden sonra alırsanız daha etkili olur.


taurina
(11.04.19)
güneşe çıkmak denilen olay atıyoum saat 10 ile 11 arası, yani öğle güneşi tepedeyken değil. yani zararlı ışınlardan kaçınarak.


killerbee
(11.04.19)
(11)

Film önersenize

Böyle izledikten sonra tatlı bir duygu bırakan türden bir film. O nasıl bir tür ben de bilmiyorum ama mutlu etsin işte, mutlu olmam lazım ^^
Böyle izledikten sonra tatlı bir duygu bırakan türden bir film. O nasıl bir tür ben de bilmiyorum ama mutlu etsin işte, mutlu olmam lazım ^^
Mossy
(09.04.19)
blind side tam olarak öyle bir film hala izlemediyseniz. ikinci aklıma gelen de wonder.


Cehennem melekleri
Ve 2.si


baldan kaymak
(09.04.19)
Tarık Akan - Gülşen Bubikoğlu : Ah Nerede ;)


silah taciri
(09.04.19)
Simon Pegg'in tüm filmleri. Hector and the Search For Happiness ile başlanabilir.


Hakan1980
(09.04.19)
Dediğiniz filmler için feel good movies diye bir tabir var. Bu şekilde ararsanız çok film bulursunuz.


ovungec zeus
(09.04.19)
Groundhog Day.


Moonrise Kingdom


rakidabalikolsa
(09.04.19)
the secret life of walter mitty


blind side +1
Bir de yine bu türde little miss sunshine var.


spadram
(09.04.19)
12 angry men


(4)

laptop alacağım, tavsiye

bütçe 3 bin tl civarı diyelim ama gerekli olursa 5 bine kadar artabilir de. kolay taşınabilir küçük bir boyutta olması önemli sadece. onun dışında genel olarak yazı işleri için kullanacağım. var mı tavsiye ettiğiniz bir marka/model.ayrıca apple için ne düşünüyorsunuz? tez yazacağım, türkçe karakter
bütçe 3 bin tl civarı diyelim ama gerekli olursa 5 bine kadar artabilir de. kolay taşınabilir küçük bir boyutta olması önemli sadece. onun dışında genel olarak yazı işleri için kullanacağım. var mı tavsiye ettiğiniz bir marka/model.

ayrıca apple için ne düşünüyorsunuz? tez yazacağım, türkçe karakter sorunu aşılabilir mi? Bütçemi biraz aşıp alsam ödediğim paraya değer mi?
Mossy
(02.04.19)
İşlemci i7 bak bnce madem 5 bin tl olabilir. Tabi bu dediğim şey ofis için kullanırım dersen 4 5 yıl götürsün diye söylüyorum. Ultrabook tarzı al derim taşıma için. Ssd önemli onada bak. marka olarak asus veya Lenovo olabilir.birde ekranı küçük olanlara bulaşma bence yazılar vs zor okunuyor.


Topalordek
(02.04.19)
macbook air bütçen hangisine yeterse. macte tezimi bitirmek üzereyim taşıması şarjı vs. sıkıntı yok. ama pages'de yazıp en son kenar aralıklarıyla vs. ayarlama için word kullanman gerekebilir pages'in uyumluluğu olmuyor.


neverlose
(02.04.19)
butceni zorla MacBook Air al.


cooperr
(02.04.19)
Dostum 5 bin tl ye i5 bir macbook pro alabilirsin belki.


(3)

Modiodal düzenli kullanım

Selam, bu modiodal denen mereti 3 gün üst üste kullandım. 2 gün daha kullanmam gerekiyor. Yan etkileri beni korkutuyor şu an. Kullanmamak mı gerek bu kadar üst üste? İki gündür her şey çok güzeldi ama bugün duygu durumu olarak fena bir düşüş yaşattı bana, çok kötü hissediyorum kendimi.
Selam, bu modiodal denen mereti 3 gün üst üste kullandım. 2 gün daha kullanmam gerekiyor. Yan etkileri beni korkutuyor şu an. Kullanmamak mı gerek bu kadar üst üste? İki gündür her şey çok güzeldi ama bugün duygu durumu olarak fena bir düşüş yaşattı bana, çok kötü hissediyorum kendimi.
Mossy
(30.03.19)
Hangi amaçla kullanıyorsunuz?


damladamla
(30.03.19)
pazartesiye kadar yetiştirmem gereken çok fazla şey var okunacak yazılacak. dikkat bozukluğum da var ama bayağı ileri bir boyuta ulaştı son zamanlarda. asla yetişmezdi ben de böyle bir yola başvurdum. doktor tavsiyesi olmadan kullanıyorum şu an.


Mossy
(30.03.19)
modiodal dikkat toplamaya yardim etse de asil amaci bu degil. surekli kullanimi bir sure sonra algilarda bi sacmalamaya yol aciyor.


orpheus
(30.03.19)
(1)

fotoşopumsu bir şey

https://eksiup.com/13e9d2459549şöyle bir şey var ama yazılar çok soluk olduğu için okumakta zorluk çekiyorum. bunun renk ayarlarıyla oynayıp okunabilir hale getirmek mümün mü? pek anlamıyorum bilgisayar işlerinden arkadaşlar biri yardım ederse çok çok mutlu olurum.
eksiup.com
şöyle bir şey var ama yazılar çok soluk olduğu için okumakta zorluk çekiyorum. bunun renk ayarlarıyla oynayıp okunabilir hale getirmek mümün mü? pek anlamıyorum bilgisayar işlerinden arkadaşlar biri yardım ederse çok çok mutlu olurum.
Mossy
(28.03.19)
(5)

D vitamini eksikliği

D vitaminim ne kadar eksik acaba anlayan biri bakabilir mi? Ciddi bir durum var mı?Edit: https://eksiup.com/43b0ae857605
D vitaminim ne kadar eksik acaba anlayan biri bakabilir mi? Ciddi bir durum var mı?

Edit: eksiup.com
Mossy
(27.03.19)
bazı dr'ler 60 diyor.


for day to break
(27.03.19)
benim 19 çıktığında d vitamini vermişti doktor. sizin de ciddi gibi duruyor. bence doktorunuza danışın. geçmiş olsun.


centrolenidae
(27.03.19)
Azcık dışarı çık, güneş gör diyor test, dört duvarda tıkıkıp kalmışsın kış boyu diyor


raydingoz
(27.03.19)
Düşük bence. Dr iki doz d vitamini verecektir.


karen
(27.03.19)
Kesinlikle düşük. Hemen doktorla konuşup D vitaminine başlayın.


beyaztenlikiz
(27.03.19)
(6)

Bir günde 2 doz antidepresanın etkisi

Hello evribadi, ilacın adı rexapin. Günde 1 tane alıyor kullanan kişi ama yarın çok stresli bir gün olacağını düşündüğü için 2 doz almak istiyormuş. Ne zararı olur kendisine bunun? Bir türlü vazgeçiremedim bu saçma fikirden
Hello evribadi, ilacın adı rexapin. Günde 1 tane alıyor kullanan kişi ama yarın çok stresli bir gün olacağını düşündüğü için 2 doz almak istiyormuş. Ne zararı olur kendisine bunun? Bir türlü vazgeçiremedim bu saçma fikirden
Mossy
(18.03.19)
Zararı da olmaz, faydası da. Dozlar düzenli alındığında etki gösterir. Ani etki göstermez.


(s)AINT
(18.03.19)
Antidepresanlar vücutta depolanarak etki ettiği için iki adet ilacın yapacağı etkiyi farketmeyecektir bile. En fazla yan etki yapar uykusunu getiri, mal eder vs. başka bir işe yarayacağını sanmıyorum. Bi sakıncası olmaz ama günde bir tane alıyorsa bir tane almaya devam etsin.


Arthur Dayne
(18.03.19)
İlacin fiziksel yan etkilerini hisseder sadece. Hiç bi faydasi yada zarari olmaz psikolojik olarak


the beste
(18.03.19)
Yalniz bu dusunce saglikli degil.saplantilar sekil degistirmis durtmeye devam ediyor gibi...


tunaktunaktun
(18.03.19)
Kendi haline bırakın.


Olasılıkla uyutacaktır.


(3)

bilgisayardan anlayanlar sorum size, bu dosyaları hangi programla açarım?

http://www.tufs.ac.jp/common/fs/asw/tur/htu/list1.html#a şu sayfadan bazı gazeteleri incelemem gerekiyor. indiriyorum fakat dosyalar desteklenmiyor hangi programla açabilirim bunları?
www.tufs.ac.jp şu sayfadan bazı gazeteleri incelemem gerekiyor. indiriyorum fakat dosyalar desteklenmiyor hangi programla açabilirim bunları?
Mossy
(10.03.19)
öncelikle teşekkürler.

"no such file or directory" şeklinde hata veriyor, yine açamadım.


Mossy
(10.03.19)
(17)

Yunan mı Yunanlı mı?

Okuduğum şeylerde bazen Yunanlılar yazıyor, göz tırmalayan uygunsuz bir kullanım bence. Sizce doğrusu ne? Yunanlar/Yunanlılar?
Okuduğum şeylerde bazen Yunanlılar yazıyor, göz tırmalayan uygunsuz bir kullanım bence. Sizce doğrusu ne? Yunanlar/Yunanlılar?
Mossy
(24.02.19)
yunan


yunan
tartışılacak bir konu da değil


2 tostos turan
(24.02.19)
Yunan


füt
(24.02.19)
Yunan. Ayrıca Hintli diye de bir şey yok. Hint.


efreet sultan
(24.02.19)
Yunan diye bir yer olmadığı için Yunanlı diye bir kalıp da olmaz. Yunan doğrudur.


buff
(24.02.19)
Doğrusu Yunan. Çoğul kullanımda Yunanistanlılar diye biliyorum.


Rh Negatif
(24.02.19)
doğrusu yunan ama tarihi bir kitapta okumuştum osmanlı zamanında sırplara da mesela sırplılar derlermiş, öyle bi -lı eki varmış, belki o zamanlardan kalmıştır


lavie
(24.02.19)
Türklü diye bişi yoksa Yunanlı da yoktur.


dont eat me
(24.02.19)
yunanlı düşündüğünüz kadar yanlış olmayabilir. bunun galat-ı meşhur olduğundan emin değilim, şu an onu araştırıp detayını verecek zamanım da yok ama bir kelimenin galat-ı meşhur olması onu kullanılamaz yapmaz sonuçta. tdk'da yunanlı bir sözcük var bakarsak. yani dilde yer edinmiş bir kelime ki aslında doğrusu da bu olabilir dediğim gibi. türklü ve yunanlı karşılaştırmak doğru bir örnek olmayabilir. koca koca akademisyenlerin kullanmasında bir problem yok gibi görünüyor özetle.


@psychedelic adam duyuruyu açmadan tdk'ya bakmıştım Yunanlı kullanımını yanlış olarak belirtmişler


Mossy
(24.02.19)
İyonyan -> Yunan.


joker hakki
(24.02.19)
*yunan
*türk
*alman
*ingiliz
Vb gider.


mekhanik karpov
(24.02.19)
Biraz geç oldu ancak şuna da açıklık getirmek gerekir. Average Joe "galatı meşhur lugatı sahihten evladır" diye bir söz olduğunu öğrendiğinden beri, bu sözü dildeki yanlışlarını aklamak için bir enstruman haline getirdi. Yani her galat galatı meşhur değildir ki.


joker hakki
(28.02.19)
yunanlı bariz yanlış bir sözcük değil. yunan o bölgeye/kültüre bizim tarafımızdan verilen bir ad. milliyet olmak dışında böyle bir kullanımı da var. (bkz: antik yunan)

bu nedenle yunan her ne kadar doğru kullanım olmalıysa da yunanlı da yanlış bir kullanımdır denemez. keza ilber ortaylı da her zaman "yunanlı"yı tercih etmiştir. bu onun dil bilmediği anlamına gelmez.


bohr atom modeli
(28.02.19)
Yunan


chitosan
(28.02.19)
linkteki gibi açıklamalar da var. ben de bunun bir hata olmadığını, ikisinin de kullanılabilir ve doğru olduğunu düşünüyorum.

www.nasil-yazilir.com


(8)

2 gün öncesinden kalmış pizza

hello evribadi, 2 gün önce pizza alıp bitirememiştim. şimdi aşırı acıktım, sabaha kadar uyanık olacağım bir şeyler yemem gerek. bu pizza yenir mi? üstünde salam sucuk ne ararsanız var, bozuk kokmuyor sadece kurumuş. ne diyorsunuz?
hello evribadi, 2 gün önce pizza alıp bitirememiştim. şimdi aşırı acıktım, sabaha kadar uyanık olacağım bir şeyler yemem gerek. bu pizza yenir mi? üstünde salam sucuk ne ararsanız var, bozuk kokmuyor sadece kurumuş. ne diyorsunuz?
Mossy
(19.02.19)
buzdolabında durduysa sıkıntı olmaz. yemeden önce fırında 5-10 dakika ısıt derim. 100-150 derece yeter.


sutlu nescafe
(19.02.19)
market pizzası mı


trgydl
(19.02.19)
market pizzası değil, buzdolabında durmadı ama öğrenci evi soğukluğunda durdu :/


Mossy
(19.02.19)
Yenir yenir. Hatta soğuk soğuk daha güzel olur. Varsa domates falan onlari çıkar sadece.


Yenmemeli. İçinde oluşan bakteri.. Off.


old but hot
(19.02.19)
Ölmezsin ama bakteri var içinde tabi.

Yeme bence.


photo85
(19.02.19)
Yeme. Ya çöp o çöp.


rakidabalikolsa
(19.02.19)
buzdolabında saklasaydın yer derdim. bu durumda yeme.


Goldstein
(19.02.19)
(5)

Yüksek lisans hocam bana laflar hazırlamış, bir tavsiye verin

Selam millet, yüksek lisans yaptığım bölümde hocam bana laflar hazırlamış, bu hafta derse gitmedim ve ben yokken sınıftakilere söylemiş. Şimdi buna sebep olan olayları anlatayım önce:Bu okula başka bir okuldan geldim ve ekol çok farklıydı. Oradaki hocalarımın anlattıkları ile buradakilerin anlattıkl
Selam millet, yüksek lisans yaptığım bölümde hocam bana laflar hazırlamış, bu hafta derse gitmedim ve ben yokken sınıftakilere söylemiş. Şimdi buna sebep olan olayları anlatayım önce:

Bu okula başka bir okuldan geldim ve ekol çok farklıydı. Oradaki hocalarımın anlattıkları ile buradakilerin anlattıkları birbirini mantık olarak tutmuyor. Çalışma prensipleri aşırı farklı, bir türlü uyum sağlayamadım ve sevemedim. Okuttukları metot kitapları ise gerçekten içler acısı, abarttığımı düşünebilirsiniz ama bunlar ne biçim kitap diye oturup ağladığımı biliyorum. Neyse bu durum tabi ki benim motivasyonumu yerle yeksan etti, hayatımdaki başka sorunların da etkisiyle geçen dönemin sonlarına doğru derslere katılamadım fakat hepsinden de geçtim. Derdimi sevmek isteyen çıkar mı aranızda bilmiyorum ama bu okula karşı olan memnuniyetsizliğim beni hayata küstürdü. Neden diyecek olursanız çok severek ve aşırı isteyerek okuduğum bir bölümdü lisansta, amacım da YL yapıp geçeyim, statü elde ederim değil ciddi ciddi bu alanda bir yerlere gelmek istememdi. Şu an okuduğum okul da ismi olan saygın bir okul, dolayısıyla çok büyük beklentilerle geldim ama bu beklentileri karşılayamayınca motivasyonum kayboldu. Sonunda kendimi depresyonda buldum bile diyebilirim çünkü hocaların benden beklentisi de farklı ve ben de onları karşılayamıyorum. O kadar gelenekçiler ki o kafaya giremiyorum. Kendim de gelenekçi biri değilim zaten. Hocalarım kendi dünya görüşlerini derslere yansıtıyor diyebilirim.

Bahsettigim hocanın ise dersinden bütünlemeye kalmıştım. Ama hem okulun otomasyon sistemi çok sorunlu hem de hoca büt tarihini açıkalmadığı için ben mecburen hocaya mail atıp sordum ne zaman yapacaksınız diye. Hoca da dedi ki sana bütünleme yapamam, sen ff'le kalmışsın. Ben de yapamıyorsa ne diyebilirim dedim geçtim. Birkaç gün sonra aklıma takıldı açtım yönetmeliği okudum, enstitüyü aradım baktım büt oluyor. Hocaya tekrar mail attım, bütünlemelerin bitmesine 3 4 gün vardı. Hoca bunu görmedi ya da cevap vermedi bilmiyorum. Son gün oldu okula gittim hoca yurt dışında dediler, benim bütünlemeye girmem lazım dedim neyse bir şekilde whatsapptan soru yolladı hoca, sınav oldum. Yüzlük kağıt verdim çünkü son güne kadar cidden iyi çalışmıştım. 75 aldım sınavdan. Olsun, ne diyeyim, o kadar uzun zamanım oldu düşük vermesi normal.

Neyse efendim o dönem öyle bitti. Şimdi okul yeni başladı ben çok hastayım, öksürük nöbetlerim oluyor. Zaten derse gitsem benim öksürmemden millet bir şey anlamayacak, ben de çok halsizim. Ektim yine dersi. Sonra hoca siniftaki arkadaslara demiş ki: bu dönem de derslere devam etmezse bırakıcam, eğer gelmeyecekse dersi bıraksın. Zaten bütünlemeye de zorla aldım onu.

Arkadaşlar böyle demesi beni hakikaten çok üzdü. Sorumsuz biri değilim, elimden geldigince adapte olmaya çalışıyorum ama hocaların ders anlatışı olsun, metotları olsun beni çok yoruyor. Dediğim gibi hayatımı ciddi etkiledi bu durum, depresif bir insan oldum bu başarısızlık kaygısı yüzünden. Yanlış anlarlar diye hocalarla hiç konuşamadım bu uyum sorunuyla ilgili. Şimdi ben bu hocanın yanına gidip olan biteni anlatsam usulünce, sizce nasıl olur? Hocam adapte olamadım okulun farklı geleneğine desem? İçime çok fena dert oldu.
Mossy
(18.02.19)
yüksek lisansta derse gitmesen göze çarpar çünkü zaten dersi alan az kişi var. neyse 1 kere olsa bir şey değil ama hoca böyle dediğine göre demek ki baya okula uğramamışsın, o da bu dönem için önceden uyarmış. bence uyarma şekli hoş değil ama muhtemelen tüm sınıfa mesaj vermek istediği için öyle yapmış, yoksa bu konuyu birebir konuşması daha uygun olurdu. neyse altı üstü bir dersinin hocası, danışmanın filan değil. o kadar kafana takmana değmez. bence konuşma, derslerine katılman yeterli olur. konuşup olayı büyütmeye gerek yok. hasta olup derse gidemeyeceğin zaman hocaya mail atarsın olur biter. zaten yönetmelik gereği belirli bir sayıda devamsızlık yapma hakkın var. ben ilk yıl yüksek lisansta hiçbir derse gitmedim, hepsinden kaldım. böyle bir alışma sürecinde olman normal. yeter ki bunu alışkanlık haline getirme ve sürekli bahane olarak kullanma.


Bişey yapmana gerek yok. Hoca sana kıl olmuş çünkü onun rahatını bozup büte girmişsin. Üstüne yönetmeliği bilmediğini de ortaya çıkarmışsın. Gidip konuşman hocanın egosunu şişirmekten başka işe yaramaz.


Cevap yazıp yazmama konusunda epey düşündüm ama sağlıklı bir kaygı değil bu. Kaldı ki yl gerçek hayat değil hatta simülasyonu bile değil, bir çeşit evcilik oyunu gibi düşün. Bu şartlar altında bu oyunda biraz mızıkçılık yapan sensin gibi.

Hoca da bir tuhaf. O yüzden çok fazla sallayıp adam yerine koyma sonuçta yetişkin bireysin. Derse katılıp katılmamak sonuçlarını göze aldığın sürece senin kararın. Hocaya karşı ezilmeye gerek yok. O da birey olmayı başarabilseymiş derste ismen senin halkında konuşmazmış ergen gibi.

Özetle yl bir oyun, herkesin bir rolü var. Rolünü yap geç, hayatına bak.


nifak tohumu
(18.02.19)
Bence de hiçbir şey söyleme. Hocaya, okula adapte olamamanı ya da derslerin işlenişindeki memnuniyetsizliğini söylesen de ters tepebilir bu durum. Gelenekçi biriyse eleştirilmek isteneceğini, olumlu karşılayacağını pek düşünmüyorum. Bahane yarattığını düşünebilir.
Böyle durumlarda en iyi davranış derslere hazırlıklı gidip, dersinde aktif olmak, mümkün olduğunca -en azından bu ders için- devamsızlık yapmamak ve bu dersten iyi not almak.
İçine dert olan o hissi biliyorum, ben de aynı olmasa da buna yakın bir şey yaşadım. Yazdığım bu tavsiye dersten-hocadan soğumana, sıkıntına hemen çözüm olmayacak ama eminim hocayla konuşmaktan daha güzel bir cevap olacak.
Bir de hocayı, y. lisanstaki arkadaşları vs bu kadar önemseme, iş hayatında da benzer şeyler yaşanıyor, her durumda hakkımda böyle düşünüyorlardır aslında öyle değilim halinde olmak, bunu dert etmek uzun vadede hep sorun olacak.


Rh Negatif
(18.02.19)
İsteyerek yüksek lisans yapıyorsunuz. Öyleyse niçin mutsuz olduğunuz okulda yapmaya çalışıyorsunuz? Başka okul yok mu? Bırakın ve başka bir okula geçin. Aslında lisansüstü çalışmada tez yaptığınız kişi okuldan daha önemli. Birlikte çalışmak isteyebileceğiniz insanlarla konuşun ve onların okullarına başvurun.

Derseniz ki bu okul çok iyi, hocaları sağlam. O zaman sizin kafanıza oturmamış şeyler var. Bunları yine hocalarınızla konuşarak halledeceksiniz. O metot kitaplarını niye okuttuklarını tartışabilecek seviyedeyseniz oturun tartışın. Bunları sorguladığınız için hocaların geneli size tavır koyuyorsa zaten orayı bırakın, oradan bilim çıkmaz.

Ders konusunda hoca size dolaylı yoldan mesaj göndermiş. Keşke derse hastalığınızdan dolayı katılamayacağınızı önceden hocaya yazsaydınız. Bence yataktan kalkabildiğinizde odasına gidip durumu anlatın. Lisansüstü öğrenciler büyük beklentilerle alınır. Derse mazeretsiz devam etmeyenlere karşı bir sinir-üzüntü oluşur. Bunu kırmanız lazım.


cosmicstring
(19.02.19)
(4)

Günler ne için geçiyor

Hello evribadiGünlerinizin nasıl geçmesinden de ziyade günler ne için geçiyor?Benim bir hedef doğrultusunda uğraştığım şeyler vardı ama artık anlamsız gelmeye başladı. Bunu yaptığımda ne elde edeceğim, elde ettiğim şey bana ne kazandiracak falan derken en sonunda elde etmek istediğim en büyük şeyler
Hello evribadi

Günlerinizin nasıl geçmesinden de ziyade günler ne için geçiyor?

Benim bir hedef doğrultusunda uğraştığım şeyler vardı ama artık anlamsız gelmeye başladı. Bunu yaptığımda ne elde edeceğim, elde ettiğim şey bana ne kazandiracak falan derken en sonunda elde etmek istediğim en büyük şeyler bile gözüme anlamsız görünmeye başladı. İhtiyaçlar hiyerarşisinde bile tepe nokta kendini gerçekleştirmek, şu an bunun için çabalıyorum fakat bu da Türkiye şartlarında beni o kadar da mutlu etmeyecek gibi geliyor.

Peki siz böyle duygulara kapılıyor musunuz? Kapılıyorsanız kafanızdan nasıl atıyorsunuz bunu? Böyle düşüne düşüne şu an ölsem hiç üzülmem durumuna geldim. Yani ölsem gözüm arkada kalmayacak hatta yok olmanın dayanılmaz hafifliğine bürünecekmişim gibi geliyor. Tabi böyle söylüyorum ama intihar fikrim yok yanlış anlamayın. Sadece yaptığımız her şey sanki günleri geçirmek içinmiş gibi gelmeye başladı.
Mossy
(04.02.19)
İşler rutine binmiş, hayat monotonlaşmış denir. Geçici bir durum. Bir süre sonra hayat yeniden kendine bağlıyor insanı.


mekaniker
(04.02.19)
atmıyoruz, bunu da böyle kabul ediyoruz, mümkün olduğunca başka alanlardan da zevk almaya bakıyoruz. hayat 0 ve 1 değil. hayatına başka renkler katmaya bak.


Jesus Christ
(04.02.19)
Valla yaşadığım için yaşıyorum ben de. Öyle çok büyük hedeflerim, umutlarım olmadığı gibi umutsuzluğum vs de yok. Öyle günleri geçiriyorum işte, sen de takılma bu kadar.


kapilmiyorum.

kafamizda donup duran o anlamsiz dongu, bugun bunu yapacagim bu ay sunu bitirecegim bu kadar para alacagim sonra araba/ev alacagim, gibi dusunce dongusu bizi yasamaktan koparan dusunceler.
hayatimizdaki cogu kavram, mesela zaman kavrami is kavrami kariyer kavrami, birer ortak kabullenmenin urunu. insanlarin buyuk cogunlugu bu kavramlara gore yasamayi bilerek ya da bilmeyerek yasayiyorlar. tabii sonunda, mesela rutine biniyor isler ve sikiliyor insanlar kimisi strese giriyor kimi anksiyete kimi kafayi yiyiyor kimi alkole vuruyor... neden cunku girdikleri dusunce dongusu onlara bunu yaptiriyor.

ancak hayati yasamak icin baska secenekler de var. dogdugumuzdan beri bize dayatilan okullarda ogretilen, toplumda kabul goren secenegin disinda bir secenek. insan oturup dusununce, zaten bu kadar karmasik ve kocaman hayatin, bu kadar sinirli ve etiketli ve tektip yasamin olmadigini aksine baska seceneklerin de oldugunu anliyor.
peki ne o secenek? sudur efem, egonuzun ve dusuncelerinizin kuklasi olmadan yasamak. bu iki seyi bir kenara koyunca en derinde, kalben, sevdiginiz isin ne oldugunu hissediyorsunuz, kendinizi isinize veriyorsunuz. hepsi bu. siz isinizi ve isiniz de siz oluyorsunuz. sevdiginiz icin yapiyorsunuz o isi. para icin degil. kariyer icin degil. baskasi gibi olmak icin degil. san sohret icin degil. kendinizi baskasina kanitlamak icin de degil. siz yine siz icin yapiyor ve siz oluyorsunuz. su ani yasiyorsunuz. bundan daha guzel ne olabilir?
diger turlu yasamda, olum dosegine kadar o manasiz dongu hep kafada donup duruyor. bitmek bilmiyor. doymak da bilmiyor. ta ki son nefese kadar.


(5)

yüksek lisans tezi ortalamayı etkiler mi

tez için sadece kabul/red olarak mı puanlandırma var yoksa aa, ba gibi mi? yüsek lisans biterken ortalamayı belirleyen şey sadece ders döneminde alınan notlar mı oluyor yoksa tez de ortalamayı etkiliyor mu?
tez için sadece kabul/red olarak mı puanlandırma var yoksa aa, ba gibi mi? yüsek lisans biterken ortalamayı belirleyen şey sadece ders döneminde alınan notlar mı oluyor yoksa tez de ortalamayı etkiliyor mu?
Mossy
(27.01.19)
Kredisi olmuyor genelde. O yüzden etkilemez. Kredisi var mı bak.


fake fakeoğlu
(27.01.19)
Normalde etkilemiyor ama mesela ingilterede yapan bir arkadasimin etkilemisti diye hatirliyorum.


hot potato
(28.01.19)
@fake fakeoğlu Seminer olarak geçiyor iki dönemde de ve 60 AKTS olarak görünüyor


Mossy
(28.01.19)
etkilememesi lazim, kabul/red.


cooperr
(28.01.19)
türkiye'de etkilemiyor ama yurtdışında bazı bölümlerde etkiliyor çünkü bizde pass fail ile verilen bir ders, onlarda ise 100 üzerinden not alıyorsun.


(3)

telefonum yere düştü ekranı karardı

iki sorum var telefonumdaki özel dosyalar ve telefonu yaptırmakla ilgili.telefon açılıyor bildirim ışığı yanıyor ama ekran kapkara. samsung note 4 kullanıyorum garanti süresi doldu. ekranda kırık çatlak hiçbir şey yok ama açılmıyor işte. servise versem ne kadara yaparlar ya da istanbulda uyguna yapa
iki sorum var telefonumdaki özel dosyalar ve telefonu yaptırmakla ilgili.

telefon açılıyor bildirim ışığı yanıyor ama ekran kapkara. samsung note 4 kullanıyorum garanti süresi doldu. ekranda kırık çatlak hiçbir şey yok ama açılmıyor işte. servise versem ne kadara yaparlar ya da istanbulda uyguna yapacak bir yer bulabilir miyim?

Bir de içinde tabi ki kişisel dosyalar var, bunların kurcalanmayacağına emin olmam gerek, nasıl sıfırlayabilirim telefonumu? whatsapp konuşmaları özellikle.
Mossy
(22.01.19)
Note 4 için 20 30 liraya MHL kabloları var,

Digitiser muhtemelen çalışıyordur hala (dokunmatik kısmı) Yani telefonu bu haliyle de bir hdmi ekrana bağlayıp önemli dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz bi buluta bi yere. Daha sonra imha ederek tamirciye verirsiniz.


Yemin etse de kurumsalın kralı olsa da o dosyaların güvenliği falan yok.
(Muhtemelen kurcalanmaz zira bin tane cihaz geçiyor ellerinden, ama etikten falan değil ilgilenmediklerinden kurcalanmaz)

*En aşırı ebesinin gözü kurumsalında çalışan pek çok arkadaşı olan biri yazdı.


hedep
(22.01.19)
laptopuma bağlayabilir miyim mesela? biraz detay verebilir misiniz teknolojiyle pek aram yok da. çok teşekkür ederim bu arada


Mossy
(22.01.19)
Yok hayır Mhl kablo ile Hdmi girişi olan bir Tv yahut Monitöre bağlayacaksınız telefonu. Görüntü bağladığınız monitörde gözükecek, siz (unufak olsalar bile inatla çalışabildiklerinden dolayı) muhtemelen hala çalışan ekranın üzerindeki dokunmatik paneli (baya telefonu normal kullanır gibi) kullanarak (biraz zor da olsa) telefonu kullanacaksınız.

Hali hazırda yoksa bir dosya yöneticisi (Android pek anlamam ama es file explorer en popüleriydi sanırım) ve google drive indireceksiniz.

Dosya yöneticisi ile whatsapp konuşmaları her nerede ise oraya gidip klasörü seçip paylaş deyip google drive'a yükleyeceksiniz. (ya da sd kart destekliyorsa cihaz sd karta da taşıyabilirsiniz)

Fotoğraflar videolar herşey bu şekilde yedekledikten sonra fabrika ayarlarına döndürüp tamirciye.


Eğer drive yolunu tercih ettiyseniz yedeklemeniz bittikten sonra bilgisayarınızdan drive.google.com adresine google kimliğiniz ile girdiğinizde yedeklediğiniz dosyalara ulaşırsınız. (herhangi bir bilgisayar ya da tablet/telefondan)


~

Bilgisayara usb'den bağlayıp hali hazırda dosya erişiminiz var mı deneyin tabi, kütür kütür bilgisayardan da yedeğinizi alabilirsiniz ama o şekilde fabrika ayarı atmanız zor.


hedep
(22.01.19)
(18)

Hanımlar spor şortu mu tayt mı

İlk kez spor salonuna gidecek bir hanımefendiyim. Hayatımda taytla sokağa çıkmışlığım çok azdır, vücudu çok belli ettiği için rahatsız hissediyorum. O yüzden spor şortu alayım dedim fakat denediğim ya da bulabildiğim yapışmayan şortlar da zaptetmesi zor gibi göründü gözüme. Kendimi rahat hissetmek i
İlk kez spor salonuna gidecek bir hanımefendiyim. Hayatımda taytla sokağa çıkmışlığım çok azdır, vücudu çok belli ettiği için rahatsız hissediyorum. O yüzden spor şortu alayım dedim fakat denediğim ya da bulabildiğim yapışmayan şortlar da zaptetmesi zor gibi göründü gözüme. Kendimi rahat hissetmek istiyorum sadece. Sizce şortla daha mı zor olur tayta göre? Hangisini tercih etmeliyim?

Bir de şort için marka model falan tavsiye edebilirsiniz.
Mossy
(21.01.19)
tayt tavsiye ederim, uzerine uzun bir tshirt giyerek rahat edebilirsiniz. ben sortla rahat edemiyorum spor salonunda. tayt icin de decathlonda fiyat/performans guzel taytlar var.


kassiopeia
(21.01.19)
taytlı şortlar var. Koşarken biz giyiyoruz, koşcular yani, 2ben salonda da giyiyorum. Bence onlarla cok rahat edersin. Türkiye'de nerelerde vardır bilmiyorum. Spor mağazalarında vardır. Koşucu şortu diye belki aratabilirsin.


velvetmorning
(21.01.19)
ben yazları taytlı şortlarla çalışıyorum, decathlon ve hm de çok güzel olanlar var, kışları tayt tercih ediyorum, her ikisi de oldukça rahat,

taytta rahat edemiyorsanız üzerine uzun bişey giysseniz bile yer hareketlerinde ısınma soğuma vs, ya da pilates, yoga gibi derslerde tişörtünüz açıldıkça daha rahatsız hissedebilirsiniz. taytlı şort ve nispeten üzerinize oturan spor üstlerden öneririm.

www.decathlon.com.tr
www.decathlon.com.tr

ben hm den de almıştım ama şu an online mağazada göremiyorum, bir bakın bence mağazalara.


hypathia
(21.01.19)
Çekiniyorsan giy teyze eşofmanını git, ne olacak ki. Spor salonunda şık görünmen gerekmez ki. Ben spora baya bildiğin bankacı eşofman altı üstüme de düz renk tişörtle gidiyorum, nasıl göründüğüm umrumda olmuyor. Hem eşofman tayttan rahattır bile.


Öncelikle teşekkür ederim tüm cevaplar için.

@bugunku antremanda goz dolduran futbolcu amacım şık olmak değil sağlıklı bir şekilde spor yapmak. Biraz araştırmayla uygun giysi seçimi yapmaya çalışıyorum.


Mossy
(21.01.19)
Ya ondan diyorum ben de giy eşofmanı git en rahatı öyle oluyor spor için. Hem de vücudunu belli etmez o açıdan da rahat olursun.


İllâ Tayt ya da şort giymek zorunda değilsiniz ki, linkteki gibi rahat şeyler de giyilir. Ben öyle de seviyorum.

im0-tub-tr.yandex.net


mslny
(21.01.19)
Şort daha rahatsız bence. Uzun tayt iyidir ama rahat edemiyorsan Penti'de uzun eşofmanlar var spor için (hafif ispanyol paca gibi ama rahatsız etmeyecek türden)

Ek olarak, ilk kez spora başlıyorsan pahalı bir şey alma sakın.


lcha
(22.01.19)
şort altına kısa tayt

ben de tayt giymiyorum. ya bol esofman ya da sort.


Ben her zaman eşofman giyerim. Pacalari bir sekilde buzulsun ki pilates vs de yapacaksan kafana inmez. Tayta sorta vs gerek yok.


red g
(22.01.19)
Bence tayt eşofmana göre rahat. Üzerine salaş tişörtlerle çok rahat ediyorum ben ama bu şortlar da baya rahat gözüküyor


pastörizesüt
(22.01.19)
Ya su yillarin gri pijamasinu giyseniz olmuyor mu? Bende cakma nayki var onla sosyete ortamlara bile gidip spor yapiyorum.


acemi
(22.01.19)
@acemi görüntü kaygısıyla ya da oram buram açıldı kaygısıyla şort tayt önerisinde bulunmuyoruz ki:) paçaları o eşofmanlardaki gibi açık olanlar pilates yoga gibi hareketlerde açılıp aşağı iniyor ve rahatsızlık veriyor, bu yüden vücudu saran ancak hareketi kısıtlamayan kıyafetler daha rahat oluyor, pilates topu kullanımı da benim için taytla daha rahat örneğin, yapılan spora göre değişiyor yani bu kıyafette rahatlık ve kullanışlılık.


hypathia
(22.01.19)
mslny'nin önerisi güzel. ben de o şekilde giyiniyorum. vücudun belli olmaz. istediğin gibi kafan rahat şekilde sporunu yapabilirsin!


blue serenity
(22.01.19)
Kesinlikle tayt. Spor yaparken cok rahat oluyor.
Bir de fitness taytlarindan alirsan sizi terletmesi mümkün degil.

Vücudunuzu sarmasindan rahatsiz oluyorsaniz, kalcayi kapatacak uzunlukta tisörtler giyersiniz.


chitosan
(22.01.19)
ben taytla yapmayı tercih ediyorum. üzerine nispeten uzun bişeyler giyiyorum. genelde pilates yaptığım için vucudumda o an hangi kas çalışıyor, hangi hareket hangi bölgeye etki ediyor görmek için birebir.


Tayt al. Decatlonda veya lcw, defacto da penye kumas olanlardan, yapismaz. Polyestere gore daha rahat olur. Ama bunlarin dez avantaji arasi asinabilir.
Ben spor tisortlerimi hep lcw spor giyimin den aldim. Uzun oldugu ici tunik gibi popisimi kapatiyo
Salon derslerine gireceksen, sort ayagini kaldirdiginda acilir. Bir de yer hareketlerini yaparken bacagimin zemine degmesi cok rahatsiz ediyor beni.
Esofman giydikce agirlasiyor, eskidikce diz izi oluyor.


Coma
(22.01.19)
Gittiğim spor salonunda eşofman giyen de var ama çoğunluk tayt giyiyor. Şort hiç görmedim henüz. Üstte yazıldığı gibi pentide spor için eşofmanlar mevcut. Rahatsız olursanız üstünüze biraz uzun bir tişört giyebilirsiniz. Ben taytı tercih ediyorum.
Benim önerimiz yıllar önce aldığım Agi marka tayt. Hiç yokmuş gibi ve hiç terletmiyor. Hiç de ağzı yüzü kaymadı yıkanınca.
Penti, decathlon,hm ya da sportive mağazalarına bakabilirsin bence.


livaist
(22.01.19)
(4)

fitness için ayakkabı

ilk kez spor salonuna gidecek bir hanımefendiyim, ne çeşit bir ayakkabı daha sağlıklı olur bilmiyorum. kalın taban, air vs çok çeşit var. marka model önerilerinizi beklerim, fiyat olarak çok zorlamayacak bir şey arıyorum yani 200 250 civarına kadar olabilir
ilk kez spor salonuna gidecek bir hanımefendiyim, ne çeşit bir ayakkabı daha sağlıklı olur bilmiyorum. kalın taban, air vs çok çeşit var. marka model önerilerinizi beklerim, fiyat olarak çok zorlamayacak bir şey arıyorum yani 200 250 civarına kadar olabilir
Mossy
(13.01.19)
Benim salonlar için deneyimlediğim en ideal ayakkabılar tabanı sert, kauçuk olan ayakkabılar, onların en ideali de futsal ayakkabıları. Google'a "Futsal, kadın, ayakkabı" yazarsan güzel sonuçlar verir. Bu tip ayakkabıların koşu ayakkabılarında olan yastıklama sistemi olmadığı için oldukça stabil bir çalışma imkanı veriyor, sakatlanmamak için bu ayakkabılar tercih edilebilir. Ha koşacam falan dersen bu ayakkabılar iş görmez.


angelus
(13.01.19)
çok hareketsiz kaldığım için kondisyonum epey düşük. koşu da yapacağım yani bunun için. amacım zinde kalmak ve bu sırada biraz vücudumun şekillenmesini sağlamak.


Mossy
(13.01.19)
dışarıda giydiğin ayakkabıyı zaten salonda giyemezsin. koşu bandında da koşmak amacıyla gelişmen pek mümkün değil. bu yüzden koşu ayakkabısı almana gerek yok. @angelus başkan'ın dediği gibi güzel bir futsal ayakkabısı spor salonunda iş görür. şimdi 2 trilyonluk nike airmax gods power edition (?) falan önerenler gelir, dinleme sakın :) futsal ayakkabısıyla koşu bandında koşabilirsin.


Tears of Devil
(13.01.19)
Ben olsam 200-250 tl bütçeye çıkmadan decathlonun orta seviye koşu ayakkabısını alırdım (fiyatı 90 ya da 100 tl). Başlangıç seviyesi de olur ama tabanı biraz yumuşak olduğı için kayıyor orta seviye daha dolgun bir tabana sahip. Ve inanamadığım kadar kaliteli. Yok illa nike adidas gibi markalar olaun deseniz anahtar kelime “train ayakkabı”.
O fiyatlara bulabilir misiniz bilmiyorum ama nike zoom train action çok güzel ve ideal. Ayrıca asics markasına da bakanilirsin bu kategoride.
Dediğim gibi decathlon giriş seviyesi run one modeli kullanıcısıyım. Orta seviye run cushion modeli size yeterli gelir. Çok büyük ağırlıklarla çalışmaycağınız için problem de olmaz.


neysene
(13.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.