Giriş
(1)

Paranın dolaşım hızı(V) İktisat sorusu

Merhaba, fisher denkleminde (m.v=p.y) sabitlerinden biri olan paranın dolaşım hızı tam olarak nedir? Kaç kez el değiştirdiği deniliyor fakat keynesyen okul’a göre para talebi(Md) arttıkça dolaşım hızı azalıyor. Bu mantığa göre artması gerekmez mi? Faiz arttıkça v artıyor, para talebi arttıkça azalıy
Merhaba, fisher denkleminde (m.v=p.y) sabitlerinden biri olan paranın dolaşım hızı tam olarak nedir? Kaç kez el değiştirdiği deniliyor fakat keynesyen okul’a göre para talebi(Md) arttıkça dolaşım hızı azalıyor. Bu mantığa göre artması gerekmez mi? Faiz arttıkça v artıyor, para talebi arttıkça azalıyor. Sebebi nedir?
Pertev nail
(20.09.19)
millet parayı stokluyordur.


ya ben lan neyse
(20.09.19)
(4)

Eskişehir’de nereleri gezelim?

Merhaba, ankara’dan eskişehir’e gezmeye gideceğiz, nerelere gidilir, nerde yemek yenir neler yapılır? Diyelim ki hızlı tren garında indik.. ne yapacağız? hiçbir yer bilmiyoruz :) yardımcı olur musunuz, teşekkürler.
Merhaba, ankara’dan eskişehir’e gezmeye gideceğiz, nerelere gidilir, nerde yemek yenir neler yapılır? Diyelim ki hızlı tren garında indik.. ne yapacağız? hiçbir yer bilmiyoruz :) yardımcı olur musunuz, teşekkürler.
Pertev nail
(17.09.19)
Yeni muze acildi oraya gidin. OMM odunpazarinda.


nax
(17.09.19)
Odunpazarı
Odunpazarı üstünde şelale park
Sazova parkı
Adalar ve doktorlar gardan inince direk gezersiniz zaten ordan da Odunpazarı bu kısım yürüme mesafesi.
Başka yer gelmiyor aklıma. Iyi gezmeler


Topalordek
(17.09.19)
Geçen hafta misafirlerimiz için liste yapmıştım, buyurun:
www.evernote.com


kobuzchu kiz
(17.09.19)
@kobuzchu kiz, süpersiniz. lazım olur diye kaydettim hemen


(10)

İki arada bir derede kaldım

Merhaba, bu sene kpssye hazırlanıyorum dolayısıyla derslere odaklanmam gerekiyor ancak şansa bak ki geçenlerde tam istediğim gibi bi kızla tanıştım. Farklı şehirlerdeyiz. Flört ediyor gibiyiz şu anda. Ne yapacağımı şaşırdım. İlişkiye başlasam derslerimi illaki etkileyecek, uzak dursam belki de mutlu
Merhaba, bu sene kpssye hazırlanıyorum dolayısıyla derslere odaklanmam gerekiyor ancak şansa bak ki geçenlerde tam istediğim gibi bi kızla tanıştım. Farklı şehirlerdeyiz. Flört ediyor gibiyiz şu anda. Ne yapacağımı şaşırdım. İlişkiye başlasam derslerimi illaki etkileyecek, uzak dursam belki de mutlu olacağım bi ilişkiyi kaçıracağım. Her iki seçimimin de fırsat maliyeti çok yüksek. İkisini birden yürütebilir miyim? Ah be güzellik niye daha önce karşıma çıkmadın diyorum kendi kendime. Kız benden 3 yaş küçük ve çalışıyor. O da öğrenci olsa yürürdü sanki. Maddi durumum pek iç açıcı değil dolayısıyla işe girmem gerekiyor. Ne tavsiye edersiniz, yardan mı geçeyim yoksa ne yardan ne serden mi?
Pertev nail
(15.09.19)
işine bak abi bence, kızı sonra da bulursun


nahtoderfahrung
(15.09.19)
Önce işinize odakların bence de


Hocam anı yaşayın bence istediğiniz gibi biriyse devam edin bir yandan da derslerinize bakarsiniz.


retarder
(15.09.19)
işine odaklan +1 para olmadan zor olur zaten.


theseachange
(15.09.19)
Kpssye tak kafayı


Delay Fuze
(15.09.19)
Sınava gireceğini biliyor sonuçta, hoşlanıyosa anlayışla bekleyecektir seni zorlamayacaktır. Sen işine odaklan.


megalomaniac
(15.09.19)
@megalomaniac haklısın ancak kararsız kaldığım nokta sevgilim olarak mı beklesin yoksa hiç bu işlere girmeden mi beklesin?


Pertev nail
(15.09.19)
İşlere gir. Sevgilin olsun. Ayda 1 kere buluşma ile kpss çalışmana hiç bir şey olmaz. Kafanda büyütme bu kadar. Eğer herhangi bir işte calismiyorsan 7/24*8-9 ay kpssye odaklanmak zaten sıkacak seni. Bikacaksin yakında. Sevgili iyidir. Motive eder


jackyr
(15.09.19)
Kız tam istediğin gibiyse bekler seni. Ne yardan geç ne serden ;)


Neden kızla konuşmuyorsunuz bunu? Benim durumum bu, ben de isterim ciddi bişeyler olsun ama kariyer mariyer. Sence napalım filan diyerek karşınızdaki kişiyle iletişim kurarsanız burada alacağınız cevaplardan daha az farazi bir cevap alırsınız.


inawen
(15.09.19)
(12)

Şu senaryoyu yorumlar mısınız?

Evet yoyu. Er kişisi metroya biniyor yanına bi hanım kızımız oturur ve gereğinden fazla temas eder kızımız. Yapışıklar diyelim. Sonra er kişisi noluyo lan diyerekten cam yansımasından kızı kesiyor ve kız da adama bakıyor. Er kişisi taciz haberlerinden korkup önce bir şey demiyor sonra 5-6 saniye sür
Evet yoyu. Er kişisi metroya biniyor yanına bi hanım kızımız oturur ve gereğinden fazla temas eder kızımız. Yapışıklar diyelim. Sonra er kişisi noluyo lan diyerekten cam yansımasından kızı kesiyor ve kız da adama bakıyor. Er kişisi taciz haberlerinden korkup önce bir şey demiyor sonra 5-6 saniye süren göz temasları sonrasında diyalogu başlatıyor;

-sınavdan mı çıktın?
+evet
-ne sınavı
+ bla bla
+hedefin ne gibisinden bi soru
- ona yönelik cevap

5-6 saniyelik sessizlik ve er kişisi
-bu durakta ineceğim görüşmek istersen numaramı vereyim
+gerek yok(bam)

Ne şimdi bu? Hem aşırı temas hem uzun süre bakışma sonucu red. Kız özgüven mi tazeledi yoksa başka bir şey mi oldu? Reddedilmekten gocunmam da bana saçma geldi.
Pertev nail
(13.09.19)
çaya kahveye davet edeydin.
farzedelim ki kızda libido tavan. anlık bir şeyler yaşamak istemiş olabilir. telefonlaş mesajlaş işlerine girmek istememiştir.


metro ortaminda zaten koltuklar bi garip belki kizin diger yanindaki kisi de ona cok yaklasmistir o da senin tarafina kaymak zorunda kalmistir. camdan da rahatsiz mi ediyorum diye kesiyor olabilir. sen soru sorunca ayip olmasin diye cevap vermistir. bunlarin hicbiri kizin seninle telefon alisverisinde bulunmak istedigine kanit degil. kaldi ki kiz soruna cevap verdi diye seninle telefonlasmak zorunda da degil. kizlarin her hareketine kezban deniyor da erkeklerin kezbanligi daha beter oluyor gercekten.


in vino veritas
(13.09.19)
@in viro veritas Yanında kadın vardı istese ona yaklaşabilirdi kuruntu yapmıyorum baya temas edip bakışıyorduk. Kezbanlıkla ne ilgisi var.

Telefon alışverişinde bulunmak istemeye bi örnek ver de seni daha iyi anlayalım. Nasıl bir kanıt istiyorsun?


Pertev nail
(13.09.19)
kız sana iş atmamis sen yanlış anlamissin.


all girls dream
(13.09.19)
yanindaki kadin belki kotu kokuyordu, belki kolu bacagi ciplakti (asla tanimadigim insanlarin ciplak tenine degemem mesela ben, midem bulanir) vs vs. ihtimal cok yani. ama kesin kuruntu yapmadigini dusunuyorsan bir ihtimal de kizin kisa konusmaniz sonrasinda seninle herhangi bir sey yapmaktan vazgecmesi olabilir. yani bir sebepten sogumus olabilir, o an aklina eski sevgilisi gelmis ozlem dolmus olabilir, olabilir de olabilir. asla bilemeyiz.

ornek diyaloglarim ise asagidaki gibidir:

kiz: ben bu durakta inicem gorusmek istersen telefonumu vereyim.
sen: tamam yaziyorum.

diger bir ornek:

sen: gorusmek istersen telefonumu vereyim.
kiz: tamam yaziyorum.

bence gayet acik iki ornek, acikca sordugun ve kabul ettigi ya da kizin numarasini verdigi durumlar disindaki hicbir durum kizin telefon alisverisinde bulunmak istedigine kanit olamaz. aksini dusunmek sey gibi biraz; "guldu verecek".


in vino veritas
(13.09.19)
Sen isteseydin telefonunu bence.

''görüşmek istersen'' falan diyince bi tarafları kalkıyor kızların.


megacracker
(13.09.19)
@megacracker +1


güneyli çocuk
(13.09.19)
@in viro veritas benim de kolum çıplaktı. Ayrca verdiğin örnek “telefon numarasını vermek istemek” ile ilgili değil. Vermiş zaten bunun için kanıta ne gerek var. İstemek kelimesinin anlamına bir daha bak bence. Numarayı vermeden önceki bir durumdan bahsediyoruz. Güldü verecek ile bu olayın hiçbir benzerliği yok.

@all girls dream metroda başka nasıl iş atılır gel beni silk mi diyecek? Saçmalıyorsunuz yemin ederim.


Pertev nail
(13.09.19)
Numara vermek fakir işi. Bir dahakinde kartını ver


Dünyalı dostum
(13.09.19)
tamam kardes sen haklisin. kiz egosunu tatmin etmis evet.


in vino veritas
(13.09.19)
Daha yeni tanıştığı birine numarasını vermek istememiş de olabilir.

Ortadoğu ya hu burası, kadınların savunma mekanizması çok yüksek.

Belki de telefon değil de farklı bir iletişim yolunu sorabilirdin.


John Bloor
(13.09.19)
evet kardeşim karşılıklı özgüven tazelemişsiniz. sen reddettin, kız da aklınca cesaret edip telefon istemiş senden. bi de efekt koymuş bam diye dkfjdsjkjfds

bam diyince aklıma bu geldi youtu.be


false pretension
(13.09.19)
(8)

Efendi tipli olmak

Efendi tip denilince nasıl bir giyim tarzı ve davranış şekli canlanıyor gözünüzde?
Efendi tip denilince nasıl bir giyim tarzı ve davranış şekli canlanıyor gözünüzde?
Pertev nail
(12.09.19)
Gömlek pantul


dolan dolmuş
(12.09.19)
Gömleğin düğmeleri komple ilikli. Soru sorulmadıkça pek konuşmayan davranış tipli.


Kahir ekseriyet
(12.09.19)
Kıyafeti son modaya göre değil de her zaman giyilen normal t-shirt, kot, gömlek vs yani tayt kısa pantolon değil. Ayrıca davranış olarak kibar, saygılı, gereksiz konuşmayan, yardımsever biri canlanıyor.


Kediyi üzdün
(12.09.19)
Gömlek üstüne süveter/kazak giymek. Bir de ses tonunun yüksek olmaması.


+gözlüklü


olaylar olaylar
(13.09.19)
Kadınlara yürüyemeyen tip canlanıyor. Çok fazla kafasının içinde yaşayan. Elalem ne der diye düşünen. Bakışlar mülayim. Göz kaçırmalar. Çoklukla yere bakmalar. Topluluk içinde konuşmaktan çekinme. Gömleği tshirt'ü pantolonunun içine sokan. Evet *mına koyim, ben buyum titreşimini hissettiremeyen tip.


twelfth
(13.09.19)
canlanmıyor. giyimle belli olacak şeyler değildir bunlar. görünüşü, imajı önemseyenlerin sorunu böyle kartonlaştırma, genelleştirme girişimleri. metalci görünümlü olup da gayet efendi olan insanlar da var/dır. gibi.


matrix
(14.09.19)
Genellemek pek doğru değil fakat kız arkadaşı yoksa bilinki çocuk efendidir.Kızlar efendi erkekleri sevmez çünkü.


goodboy3456
(18.09.19)
(8)

Az mı yiyorum?

Merhaba, yaklaşık 5 kilo almak istiyorum ancak olmuyor bir türlü. Sabah 9 gibi iki yumurtalı omlet ve patates kızartması veya poğaça falan yiyorum hızlı bir şekilde. Sonra saat 4 gibi çorba, makarna, tavuk veya çorba, pilav, köfte yiyorum yarım ekmekle. Bunun dışında bir şey yemiyorum. Arada çay, ka
Merhaba, yaklaşık 5 kilo almak istiyorum ancak olmuyor bir türlü. Sabah 9 gibi iki yumurtalı omlet ve patates kızartması veya poğaça falan yiyorum hızlı bir şekilde. Sonra saat 4 gibi çorba, makarna, tavuk veya çorba, pilav, köfte yiyorum yarım ekmekle. Bunun dışında bir şey yemiyorum. Arada çay, kahve, çikolata falan yerim. Abur-cubur pek yemem. Genelde rutinim bu şekilde, çok acıkırsam 8-9 gibi ekmek arası yerim. Az mı sizce? Ne yapayım?
Pertev nail
(10.09.19)
akşam yatmadan önce buzdolabinin önüne 10 dk park et. 1 haftada 2 kilo garanti.


pavlov un kedisi
(10.09.19)
kalori hesabı yapmanız lazım. mesela günde ortalama 1500 kalori alıyorsunuz diyelim. bunu 2000'e çıkarırsanız kilo almaya başlarsınız. gerekli hesaplamalar internette var.


candide
(10.09.19)
akşam yemeği yok, diğer öğünler de küçük, olmaz.. üçüncü öğünü ekle diğerlerini azaltmadan

her öğüne bir kase yoğurt ekle


inekadam
(10.09.19)
En son 4te yemekle almaz verirsin.
8den sonra ekmek arasina aksatmadan devam et 1 haftaya farki gorursun :))


Flipsflops
(10.09.19)
Bu arada 1 senedir 5 kilo vermeye calisiyorum ben de.
1 senedir kilo vermiyor ve almiyorum.
Keske degis tokus yapilabilse :(


Flipsflops
(10.09.19)
günde 3 öğün yemeniz, sabah kalkınca bir saat dolmadan kahvaltı etmeniz ve öğün aralarında da kilo yapıcı kuru erik, kayısı, ceviz vs yemeniz lazım.


su nanesi
(10.09.19)
Öncelikle kiloyu spor yapmadan cogunlukla yağ olarak alırsınız, bu da sağlıklı ve estetik bir sey değildir.

Yatmadan önce yemek yemeyin. Uykuda beyninizin ve organlarınızın dinlenmesi gerekiyor. Yatmadan yemek pankreas mide karaciger bağırsak vb organlarınızın uyku boyunca calismak zorunda kalmasi demek. Bu da sağlıklı bir durum değildir.

Yediğiniz bence de az. Basmati pirinci bulgur pilavi vs yiyebilirsiniz. Cig kuruyemisler badem kaju fındık kuru incir gunkurusu vb faydalı olacaktır. Amaa en basta söylediğim gibi bir an once kilo alayim diye spor yapmadan sacma sapan beslenirseniz zayif ama göbekli bir yapiya sahip olursunuz ve en önemlisi sağlığın icin kötü bir durum bu


kolaygelsin
(11.09.19)
kolay gelsin +1
O şekilde beslenmek metabolizmayı zorlar onun dışında kiloya etkisi yağlanma ile sağlıksız şekilde olur. popom yağlandı büyüdü iyi oldu diye düşünürken karaciğer yağlanmasını ve kolesterolü düşünmezsiniz.

spor yapın mümkünse ağırlıklı , antreman öncesi ve sonraları zorunda olmak şekilde yağsız ve protein ağırlıklı beslenin.


kitik
(11.09.19)
(5)

Yanında biri varken daha rahat olmak

Merhaba, son zamanlarda iyice fark ettim ki yanımda bir arkadaşım varken daha rahat ve özgüvenli davranıyorum. Normalde özgüven sorunu yaşayan biri değilim ancak diyelim ki hiç tanımadığım bir kadınla sırf muhabbet olsun diye konuşmaya çalıştığımda konuşurum ancak gerilirim, yanımda arkadaşım olunca
Merhaba, son zamanlarda iyice fark ettim ki yanımda bir arkadaşım varken daha rahat ve özgüvenli davranıyorum. Normalde özgüven sorunu yaşayan biri değilim ancak diyelim ki hiç tanımadığım bir kadınla sırf muhabbet olsun diye konuşmaya çalıştığımda konuşurum ancak gerilirim, yanımda arkadaşım olunca hiçbir gerginlik olmuyor ve çok rahat yaklaşıyorum. Sebebi ne olabilir? Yanımdaki kişinin bana güç verecek biri olmasına, sohbete katılmasına gerek yok, orada dursun yetiyor. Bu fark neyden kaynaklanıyor olabilir?
Pertev nail
(09.09.19)
Güven


Sosyal destek


westblack
(09.09.19)
Herkeste olur bu. Götü sağlama almanın getirdiği güven


Delay Fuze
(09.09.19)
Hafif düzeyde anksiyete olabilir. Bence kendini buna alıştırma gittikçe daha çok ararsın.


laz goril
(09.09.19)
Bende de tam tersi oluyor, tek daha rahatım.

Yanındakini wingman olarak gorup rahat hissediyorsundur pnp.


stavro
(09.09.19)
(4)

şu tip boxerları nerede bulabilirim?

merhaba, h&m çok pahalı daha uygun fiyata şu tarz kaliteli bi boxer nerede bulabilirim? https://www2.hm.com/tr_tr/productpage.0652356010.html
merhaba, h&m çok pahalı daha uygun fiyata şu tarz kaliteli bi boxer nerede bulabilirim? www2.hm.com
Pertev nail
(08.09.19)
bulmazsan daha iyi bence.
ama illa bulacağım diyorsan semt pazarlarında bile var.


elestirman
(08.09.19)
The don
Mudo ve boyner’de satılıyor sanırım


2 tostos turan
(08.09.19)
a101,bim gibi ucuzcularda bile var bunlardan da, bence de bulmasanız daha iyi.


(6)

Seboreik dermatit- sebamed

Merhaba, allah düşmanımın başına vermesin dediğim bu illet hastalığa sebamed sabun iyi gelir mi? Kullanan var mı? Yüzümü ve vücudumu yıkadığımda diğer sabunlar gibi kurutmasın istiyorum. Teşekkürler.
Merhaba, allah düşmanımın başına vermesin dediğim bu illet hastalığa sebamed sabun iyi gelir mi? Kullanan var mı? Yüzümü ve vücudumu yıkadığımda diğer sabunlar gibi kurutmasın istiyorum. Teşekkürler.
Pertev nail
(08.09.19)
selenium sulfuid bulunan bir şampuan kullanın. head and shoulders clinical strength. tek çözüm bu.


Tears of Devil
(08.09.19)
ketoral, pirdolin, head and shoulders clinical strength, vichy anti dandruff vs. kullandım.

ketoral başta çok iyi yapıyor direkt geçiriyor ama 2 hafta sonra geri geliyor ve ketoral asla etki etmiyor ondan sonra. pirdolin bir işe yaramadı gibi hiç. head shoulders başta iyiydi ondan sonra bir işe yaramadı. vichy kullanmaya başladım yeni. şimdilik iyi gidiyor baya azalttı


glamdr1ng
(08.09.19)
head and shoulders clinical strength. tek çözüm bu.
+1

Krem olarak blue cap

Sayısız şampuan ve krem sonrası beni kurtaran ürünler bunlar
Özellikle blue cap pahalı ama sihirli mucizevi


otopsicocugu
(08.09.19)
hocam head and shoulders'ı hiç bırakmıycan. başka şampuan kullanmıycan. hep onu kullanıcan. 1 kere başka şampuan kullansan eski haline dönüverir.


Tears of Devil
(08.09.19)
Arkadaşımda var. Doktor head and shoulders vermiş ama markette olan değil. İnternetten sipariş veriyor sanırım yukarıda arkadaşların yazdığı.
Geçmiş olsun.


www.hepsiburada.com
olay bu hocam.


ayin yazari
(08.09.19)
(1)

Bu iki şarkı benziyor mu sizce?

Truth and Grace- https://youtu.be/DUI6PFuavBYFırat Türküsü- https://youtu.be/JMqz6AcTTQ0Truth and Grace’yi dinlediğimde aklıma hemen Fırat türküsü geldi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Truth and Grace- youtu.be

Fırat Türküsü- youtu.be

Truth and Grace’yi dinlediğimde aklıma hemen Fırat türküsü geldi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Pertev nail
(07.09.19)
perküsyon ve ud kullanılmış bir de ses efekti yüzünden benziyor. ama çalıntı diyemeyiz b ence.


zaoaratu
(07.09.19)
(5)

Sert mizaçlı olmak

Bu tarz insanlar hakkında ne düşünürsünüz? Dışardan bakınca sert görünen, bakışları sert olan ama tanıyınca öyle olmadığını fark ettiğiniz insanlar. Bu düzeltilmesi gereken bir şey midir?
Bu tarz insanlar hakkında ne düşünürsünüz? Dışardan bakınca sert görünen, bakışları sert olan ama tanıyınca öyle olmadığını fark ettiğiniz insanlar. Bu düzeltilmesi gereken bir şey midir?
Pertev nail
(06.09.19)
dilleri yanmıştır. eskiden sevmezdim. artık yavaş yavaş böyle olmaya başladım.


bonanza
(06.09.19)
Fark etmez, sanki dövüyorlar mı gelip? Bence insanlar kendilerini oluşturan özellikler yerine kötü yanlarını törpülemeye çalışsa her şey daha güzel olacak.


noisette
(06.09.19)
Kesinlikle değil. Ben de böyle olsam hayat ne kadar rahat olurdu, işim gücüm ne güzel yürürdü diye düşünüp dururum. Toplumumuzda, özellikle de sokakta sert ve aksi görünmek iyidir.


Ben de böyleyim, ta ki konuşuncaya kadar. Konuşunca ne kadar ürkek, ne kadar nazik ve yumuşak olduğum anında ortaya çıkar. Önemli olan da bu galiba.


hatun
(06.09.19)
doğuştan öyleyim. sürekli duyduğum sözdür "biz seni sert biri sanmıştık falan falan". ergenlik zamanında kafaya taktıysam da farkında olmadan yararını gördüğümü farkettim. sadece dış görünüşe önem veren tipleri kafadan eliyoruz istemsizce. herkes hayata ne ile geldiyse onunla yaşamayı öğreniyor, değişmeye çalışırsan sakil durur.


windows95
(07.09.19)
(5)

Saçı arkaya yatırma

Merhaba, az önce banyoda keşfettim, saçımı arkaya doğru yatırmak bana yakışıyormuş. Islak görünüm vererek bunu nasıl yapabilirim? Banyodan çıkınca olmuyor, çok su gerekiyor istediğim şekli alması için. Saçın alışma süreci var mıdır? Saçım ince telli. Vax ile mi yapılır, jöle ile mi? Teşekkürler.
Merhaba, az önce banyoda keşfettim, saçımı arkaya doğru yatırmak bana yakışıyormuş. Islak görünüm vererek bunu nasıl yapabilirim? Banyodan çıkınca olmuyor, çok su gerekiyor istediğim şekli alması için. Saçın alışma süreci var mıdır? Saçım ince telli. Vax ile mi yapılır, jöle ile mi? Teşekkürler.
Pertev nail
(05.09.19)
Aksam yatarken saci geriye atip kadin corabi takmalisin :))


msb
(05.09.19)
Wax. Parlak wax al.


stavro
(05.09.19)
ne güzel dertler var yav, benim saç kalmadı kafada. wax sür, benim için de sür.


amour fou
(05.09.19)
osis mess up yada ıslak saça pinpon topu kadar saç köpüğü artı sprey.


Golden Ratio
(05.09.19)
mess up istediğin görüntüyü vermez, o kuru ve mat görünüm içindir. senin ilacın sert wax. pahalılardan değil tam tersine en ucuzlarından alman lazım. Sector wax'ın mavi renkli olanına bakabilirsin.

edit : saçını havlu ile kuruttuktan sonra hafif nemliyken sürüp şekil verirsen yağmur çamur, ter görmediğin sürece şeklini korur.


kimlanbu
(06.09.19)
(14)

Kızlar bunu neden yapıyor?

Flört döneminde karşı tarafı bir süre(3-4 gün) arayıp sormayınca whatsapp’tan engelleniyorum. Bu iki oldu. Engel öncesinde herhangi bir problem yok, ben uzun süre yazmayınca engelliyorlar. Bu sefer kız gayet istekli görünüyordu, saatlerce muhabbet ediyorduk ancak şu sıralar biraz yoğun olduğum için
Flört döneminde karşı tarafı bir süre(3-4 gün) arayıp sormayınca whatsapp’tan engelleniyorum. Bu iki oldu. Engel öncesinde herhangi bir problem yok, ben uzun süre yazmayınca engelliyorlar. Bu sefer kız gayet istekli görünüyordu, saatlerce muhabbet ediyorduk ancak şu sıralar biraz yoğun olduğum için yazmadım bilerek. Bugün engellemiş. Bu çocukça hareketi neden yaparlar? Belki başıma bir şey geldi, bir derdim var. Sormak yerine engellemiş. Bu hareket beni ara/sor, ilgilen anlamı mı taşır? Ben böyle saçma hareketlere gelemem, hiç yazmayacağım. Ne dersiniz?
Pertev nail
(29.08.19)
Adı üstünde flört dönemi ve bu dönemde kimi ya da çoğu kişi boku çıkana kadar ilgi bekliyor. Haliyle beklentiyi karşılaşmada senin sorun yaşadığını düşündüğünde de engeli basıyor.

Doğru yanlış başka bir konu ama olayın özeti bu bence.

Saçma harekete gelemem diyorsan yazma tabi. Ama ne dersiniz diye soracak durumdaysan yazanda fayda olduğunu düşünüyorum, muhtemelen senin de bazı saçma hareketlerine gelemeyen insanlar vardır etrafında.


bokmuhendisi
(29.08.19)
Ne güzel işte! İş uzamadan tanıyorsun karakterini.


mekaniker
(29.08.19)
Niye yapıyorlar bilmiyorum, engellemeleri ise aptallık. Engelleme neymiş?:D Neyse, benim asıl merak ettiğim sen-ben biz yazmayınca onlar niye yazmıyor? Ulan ben sana daha ne yazayım? bir kere sen yaz, ''napıyon'' de, bi şey bul yaz. Ben sana daha lost mu anlatayım, müzik mi yollayayım ne yapayım aq.

Ben biriyle konuşuyorum mesela şu aralar. Geçen ''sen hiç yazmadın, biriyle takılıyondur diye bende yazmadım'' dedi. Yok dedim, takılmıyorum yaz. Tamam falan dedi, en son ben yazdım epey uzun muhabbet ettik, 1 hafta oldu bak hala yazmadı bir şey :D Ben de yazmıyorum artık, o yazmadan yazacağıma harakiri yaparak intihar ederim. Niye hep biz yazmak zorundayız lan.


eazy
(29.08.19)
İçindeki merakı/hırsı anlıyorum ama @mekaniker'in de dediği gibi bir şeyler yaşanmadan ne güzel öğreniyorsun karakterini işte. Kendini şanslı saymaktan başka düşünmen gereken bir şey yok.


kızlarda engelleme merakı var gerçekten. ya tam olsun ya hiç olmasın istiyorlar galiba. tam olması için de hiç bir şey yapmıyorlar. sen yazmazsan yazmıyor mesela. tuhaf.
yazmama sebepleri biraz da sohbet açamıyor olmaları bence. edilgen oluyorlar genelde.


dafuq
(29.08.19)
@eazy çok güzel yorumlamış. bir kızım ve geri kalan çoğu kızın davranışını anlayamıyorum.


mobydick
(29.08.19)
erkek istemeyince kadın ne kadar istese de ilişki ciddiye dönmüyor diye düşünüyorlar. bu yüzden emin olmak için erkekten adım atmalarını bekliyorlar. mantıklı gibi. ama bu kez de erkek anlamıyor kadın istekli mi yoksa erkeğin ısrarı ile mi yürüyor ilişki


sttc
(29.08.19)
1- saatlerce muhabbet ettiğin biriyle aniden 4 gün konuşmaya ara vermezsin Mars'a giden uzay aracında değilsen eğer. Soğuma olduğu belli. Karşı taraf bunu hisseder.
2- kız tipini iyi bulmamıştır.
3- seni yeterince erkeksi ve kendine uygun görmemiştir.
4- ekonomik anlamda gelecek vaadetmediğini hissetmiştir.
5- sohbetini beğenmemiştir.


heidi'nin dedesi
(29.08.19)
Bence engel basma hareketi çok önemli. Senin çok beğense kesin yazardı. Çok beğenmemiş ama yazmamış olmanı da sindirememiş. Sen kim köpeksin bana yazmıyorsun diyip engel basılıyor bence. Sana zaten yazmayan birini engellemenin başka sebebi olamaz diye düşünüyorum, bir hınç olmalı işin içinde. Bak seni engelledim diyip kendini güçlü taraf hissetme isteğine yoruyorum.


Bruce
(29.08.19)
Biri de dememiş ki kıza açıklama yapmadan niye 4 gün sessiz kalıyorsun? Madem o kadar konuşuyorsunuz "önümüzdeki günler yoğun olacak bu saatlerde yazamayabilirim. Ama sohbetimiz devam etsin isterim" vs yazsan kız da engelleyip gözden çıkarmazdı. Kendi kafana göre birden sessiz kalırsan, karşı taraf da hevesi geçti yazmayacak herhalde daha diye düşünüp seni komple hayatından çıkarıyor.


aceminick
(29.08.19)
Biz onlara WhatsApp'dan ilgi bekleyen ezikler diyoruz. Çoğu kadın böyle. Halbuki kendileri de ilgi göstermiyor


Dimitry
(30.08.19)
Çoğu yurdum hatunu kendine sevgili değil peşinde 7/24 fino gibi dolanıp, şoförlük, uşaklık yapacak adam arar. Sende bu potansiyelin olmadığını görmüşlerdir.


rldofiui
(30.08.19)
kadınlı erkekli insanlar yedek liste yapar oldu. kimsenin kimseye güveni kalmadı. konuşmayı cart diye kesip günlerce ses soluk çıkmıyorsa başka kadın(lara) yönelmiş olduğunuzu düşünüyoruz, bu yüzden. ha bence engellemek saçma...


kayıtsız
(30.08.19)
keşke öyle bir şeyi bana da yapsalar ama bunu yapan ben olurum genelde:) bu yazmama huyu kızlarda var genelde.


(1)

Valiz tamiri

Merhaba, ankara’da valiz tamiri yapan bir yer var mı? Valizin bir tekerleği kırıldı onu tamir ettirmek istiyorum. Teşekkürler.
Merhaba, ankara’da valiz tamiri yapan bir yer var mı? Valizin bir tekerleği kırıldı onu tamir ettirmek istiyorum. Teşekkürler.
Pertev nail
(25.08.19)
gama iş merkezi için de ve karanfil sokakta tamirciler var.


helenart
(25.08.19)
(22)

Kadın cinayetleri üzerine

Merhaba, emine bulut cinayetinden sonra türkiye’deki cinayet istatistiklerini araştırdım. Yılda ortalama 2500 kişi öldürülüyor ve bunun ortalama 500 tanesi kadın cinayeti. 2000 erkek öldürülüyor her yıl. Bunun gündem olmamasını neye bağlıyorsunuz? Türkiye’de kadına şiddet değil, şiddet sorunu olduğu
Merhaba, emine bulut cinayetinden sonra türkiye’deki cinayet istatistiklerini araştırdım. Yılda ortalama 2500 kişi öldürülüyor ve bunun ortalama 500 tanesi kadın cinayeti. 2000 erkek öldürülüyor her yıl. Bunun gündem olmamasını neye bağlıyorsunuz? Türkiye’de kadına şiddet değil, şiddet sorunu olduğunu düşünüyorum. Güçlü olan kişi, zayıfa merhamet etmiyor, gücü nispetinde fiziksel veya psikolojik şiddete maruz bırakıyor. Özgecan Aslan olayı gibi bu da unutulacak, neden sorunun kökenine inmiyoruz? İki tivit atınca sorun çözülüyor mu? Emine Bulut bir erkek olsaydı ve aynı şekilde öldürülseydi bu kadar gündem olur muydu? Linç edecekleri şimdiden dışarı alalım, mantıklı argüman bekliyorum.
Pertev nail
(24.08.19)
Haklısın bence.


üğpoıuy
(24.08.19)
Öldürülen 500 kadının neredeyse tamamı kocası/sevgilisi tarafından öldürülüyor; öldürülen erkeklerin kaç tanesi eşi ya da sevgilisi tarafından öldürülüyor ona da bakmak lazım. Kurduğun korelasyon tutarlı değil.


angelus
(24.08.19)
@ange, o da diyor ki kim tarafından olduğu önemli mi? Genel olarak şiddet sorunumuz var. Bunu cozersek, kadın da erkek de, öğretmen de doktor da öldürülmez, şiddete ugramaz


üğpoıuy
(24.08.19)
Toplum genelinde şiddet sorunu olduğu muhakkak. Ancak kadın cinayetlerinde angelus'un dediği gibi sistematik bir örüntü var: katil neredeyse her zaman erkek ve "namus" veya benzeri bir inanışla kadını öldürüyor.

Dediğiniz gibi sorunun kökenine inmek gerekiyor.

Uzun yıllar boyunca topluma şunu öğretmek gerekiyor: Kadın erkeğin malı, "namusu" değil; kadın erkeğin sorumluluğunda değil, kıskançlık vesaire erkeği "erkek" yapan şey değil, kadının erkeğe karşı bir sorumluluğu yok (keza erkeğin de kadına), kadın ve erkek iki farklı birey ve kadın da erkekle aynı haklara sahip. Toplumda "kadınlık" ve "erkeklik" ile ilgili ciddi tanım sorunlarımız var. Yolumuz çok uzun.

Ekleme: Doktor, öğretmen cinayetlerinde de katil çoğunlukla erkek. Bu nedenle bu ciddi bir toplumsal "erkeklik" tanımı ve erkek öfkesi sorunu. Haksızlığa uğradığını, kendine "yanlış yapıldığını" düşünen erkek öfkesini kontrol etmiyor ve öldürmeyi çözüm olarak görüyor. Kişinin hakkı nedir, karşısındaki kadının, doktorun, öğretmenin hakları nelerdir bunlarla ilgili de toplum çok bilinçsiz.


fotrsapka
(24.08.19)
Net oran tabii ki bilemiyorum ama kuvvetle muhtemel, öldürülen kadınların büyük çoğunluğu kocaları/sevgilileri tarafından öldürülüyor. Evinde şiddet gören dünya kadar kadın var ve ne yazık ki bugün olmasa yarın, onların da bir kısmının sonu böyle olacak.
Elbette genel bir şiddet sorunu var memlekette ama bu spesifik bir mesele.

Durumun bu olduğunu anlamak için süper zeka olmaya da gerek yok. O yüzden siz neyin argümanını arıyorsunuz, neyi tartışmak istiyorsunuz anlamadım.
Bugün bu meselenin bu kadar gündem olduysa, sebebi birinin denk gelip, video çekip, internete atması. Bu hafta yanılmıyorsam konyada, adamın bir tanesi karısını 20 yerinden bıçaklayıp öldürdü mesela. Haber oldu mu, evet ama gündem olmadı. Diğer tüm aile içi kadın cinayetleri gibi, geçti gitti. Bir saniye durup düşünün mesela adamın, eşini 20 kere bıçaklayarak öldüğünün videosunun çıktığını. Aynı şekilde yine ortalık karışırdı. Emine Bulut meselesinin bu kadar hızlı, bu kadar büyük bir mesele haline gelmesinin nedeni, ilk defa insanların gözüyle vahşeti görmesi oldu.


'hayat arkadaşı'nı öldürmek başka bi şey, sıradan, yabancı bi insanı öldürmek başka bi şey. eğer kadınlar da kocalarını öldürse o zaman dediğin gibi bu sadece bir şiddet sorunu olarak alınabilirdi. fakat kadın cinayetlerinde var olan şey sıradan bir şiddetten de öte, kadının toplumdaki yeri ve kadına bakış açısıyla da ilgili bir durum. emine bulut öldürüldü, neden? başkasıyla evlenecekmiş. kadının toplumdaki yeriyle ilgili ciddi bir problem var. bunu eskiden köle sahipleri yapıyordu, kölelerine istediğini yapmakta özgürlerdi çünkü kölelerin bir hakkı yoktu ve birey değildi. tamamen ayni mantık. karılarını dövmeyi ve öldürmeyi hak olarak görüyorlar. bu olaylara cinayet demek bile masum kalıyor.


mehmed resad
(24.08.19)
üğpoıuy; Şiddet insan cinsinin doğasında var bunu bitiremezsin, eğitimle de bitiremezsin eğitimle bitecek olsaydı Kuzey Avrupa ülkelerinde hiç cinayet işlenmezdi fakat onlar da ruh hastası, demek ki eğitimle olmuyor bu ama mesela polise "kocam beni öldürecek" diye sığınan kadını bizim gibi ülkeler dışında kimse kocasıyla barıştırıp evine göndermiyordur, o kadın da sonrasında öldürülüyor kocası tarafından. Bu çok farklı bir durum. Bunu kahvede batak oynarken arkadaşıyla kavga edip bıçaklanan adamla bir tutamayız.


angelus
(24.08.19)
@mehmet, başkasıyla evleneceği bilgisini nerede gördün? Genel olarak "velayette anlasamama, hakaret" gibi gerekceler gördüm ben. Eğer namus içerikli bir durum olsaydı adam kullanmak için kesin ileri atardı bunu sanki


üğpoıuy
(24.08.19)
@ange, şiddet dogamizda var evet. Erkek doğasında daha da fazla var. Sadece "erkeklik algisiyla" alakali değil bu, gerçekten "erkeklikle" de alakali.

Ama dogamizda olan tek şey şiddet değil. Zamanla birçok icgudumuzu bastırdığımiz gibi bunu da bastirabiliriz. Avrupada cinayet işleniyor değil ama bizdeki kadar sık da değil sanirim. Eğitim&ceza vs birçok farklı etken var bence bu değişimde rol alacak

Ayrıca kadın cinayetlerini önlemek size yetecek mi?


üğpoıuy
(24.08.19)
toplumda şiddet problemi var. emine bulutu öldüren piskopat katil başka erkeklere de şiddet uygulamıştır muhakkak.

Emine Bulut bir erkek olsaydı ve aynı şekilde öldürülseydi bu kadar gündem olmazdı, her gün erkekler dayak yiyip öldürülüyor, haber bile olmuyor.

toplumun çoğu idam istiyor, bu bile ne kadar hastalıklı şiddet düşkünü millet oldugumuzu gösteriyor


dafuq
(24.08.19)
Cunku toplum kadin konusunda triggered vaziyete getirilmis. Cinayet olayi cinsiyet meselesine cevrilmis durumda. Feminist akim sayesinde olaya "bir cinayet islendi" seklinde degil "bir erkek bir kadin cinayeti isledi" seklinde bakiliyor.

Ortada bir katil var, katilin cinsiyeti uzerinden muhabbetler donmekte.

Sosyal medyada "erkekligimden utaniyorum", "cinsiyetimden tiksiniyorum" diye yazan bile var. Ulan gerizekali cinsiyetinden niye utaniyorsun? Cinayetin islenmis olmasinin sebebi adamin asagilik bir katil olmasi, cinsiyeti degil be ahmak herif. Asagilik bir katil erkek diye neden erkeklik uzerine abuk subuk konusalim?

Bakin cinayet uzerinden erkeklik uzerine soylemlerde bulunmak, olayi cinsiyete indirgeyip genele vurmak DUPEDUZ cinsiyetciliktir. Ama cinsiyetcilik ifadesini genelde soz konusu kadin oldugunda kullanmaya alisilmis, soz konusu erkek olunca hicbirimizin aklina cinsiyetcilik gelmiyor. Olaya boyle igrenc bir bakis acisiyla yaklasirsan siddet sorununu unutulup "sorunumuz erkekler"e gelir olay.
Bunun tersi yapilsa, bir kadinin isledigi suc uzerinden konu kadinliga getirilip kadin cinsiyeti uzerine bu tur soylemler yapilsa kiyamet kopar.


Oldurulen erkekler sagda solda kavga ettigi kisiler tarafindan oldurulurken kadinlarin cogunlukla kocasi/sevgilisi tarafindan olduruldugu dogru.
Bir cinayeti kurbanin esi/sevgilisi ya da trafikte tartistigi tanimadigi adamin islemis olmasi bir seyi degistirmez. Olumden otesi yok, tanimadigin biri tarafinadn oldurulmek esin tarafindan oldurulmekten daha hafif degil. Kalanlarin cektigi aciyi da hafifletmiyor cinayeti yabancinin islemesi.
Evlilik/ask iliskisi bulunmamasi 2000 tane cinayeti 500 es/sevgili cinayetinden hafif ya da daha onemsiz kilmaz.

Insan dogasi geregi kadin kurban soz konusu olunca biraz daha tepkili olmamiz normal bir yerde. Cunku kadin daha savunmasiz bir erkege gore. Siddet uygulamak istesen yoldan gecen herhangi bir kadina uygulayabilirsin ama onune gelen erkege siddey uygulayamazsin mesela. Kendini savunabilme ihtimali var. Savunmasiz birine karsi islenen siddet olayi daha trajik oluyor, dolayisiyla "kadina siddet" olayinin genel siddet olayindan daha on planda olmasi dogal. En azindan ben dogal buluyorum, gercekci dusundugum icin.
Ama bu meselelerin uzerinden igrenc cinsiyet muhabbetleri yapilmasi, cinsiyetimden utanuyorum gibi soylemlerde bulunulmasi korkunc. Ozgecan olayinda da sosyal medyada bu soylemler havada ucusmustu.

Sonuc olarak dedigin dogru, genel olarak bir "siddet sorunu" var. Olumun erkegi kadini yok normalde, olmamali en azindan.


stavro
(24.08.19)
fortsapka güzel yazmış. kadın kadın olduğu için,itaat etmediği için öldürülüyor. toplum olarak ruh sağlığımızın iyi olmadığı,büyük bölümümüzün idle hareket ettiği gerçek. ama bu ülkede yaşayıp ve/ya bu toprakları bilip kadın cinayetleri vurgusundan rahatsız olmak,buna cinsiyetçilik demek nasıl bir kafa yapısıdır anlayamıyorum. yolumuzun uzun olduğu kesin de o yolda kaç kişi yürüyoruz o daha büyük mesele.


asteriks
(24.08.19)
@üğpoıuy, kendi ifadesi.


mehmed resad
(24.08.19)
Katilin çoğunlukla erkek olması normal çünkü güçlü olan erkek. Kaldı ki azımsanmayacak sayıda kadın katiller de var. Burada kimin öldürdüğü önemli değil, bir yabancı öldürünce daha az kötü olmuyor. Tek başına namus kavramıyla da açıklanamaz bu durum. Sorun; anlaşmazlıkların en ilkel kendini ifade etme biçimi olan şiddetle çözülmeye çalışılmasıdır. Kadını, erkeği yok bu işin. Kadınlar zayıftır, korunmaları gerekir denildiğinde karşı çıkanlar neden kadın-erkek cinayetlerine farklı yaklaştıklarını açıklasınlar. Ölen bir insan, cinsiyeti önemli değildir.

@cokkolaygeliyorum beklediğim argüman kadın ve erkek cinayetleri arasında ayrım yapılması, anlamak çok zor olmasa gerek.

@mehmed resad kadınlar da kocalarını öldürüyor, basit bir google aramasıyla bulabilirsin. Ama bu şekilde gündem oluyor mu? Olmuyor.

@dunal okuduğunu anlama problemin var sanırım. Demek istediğim genel bir şiddet sorunu olduğu, bunu kadın cinsiyetine indirgememe gerekliliği. Kadına şiddet yok demiyor kimse.


Pertev nail
(24.08.19)
@dunal, bu siraladigin ifadelerde yanlış olan tam olarak neresi sence? Kadınlar daha zayıf değil mi? Alet kullanıp kendilerini koruma konusunda daha mı ilerideler? Güçlü güçsüzü ezmiyor mu?

Demogoji deniyordu sanırım buna. Evet evet en duyarlı sensin


üğpoıuy
(24.08.19)
cinayetleri, kadin erkek cinayeti diye ayirmak yanlis. en azindan bu cinayetlerin bitmesi icin bunu yapmamiz gerekiyor. cunku basimiza ne geliyorsa her turlu ayrim ve kutuplastirmadan dolayi geliyor.

insanin insana veya insanin baska bir canliya siddet uygulayip hayatina son vermesi korkunc. buna karsi olmaliyiz.

toplumun kadin cinayetlerine tepki verip, erkek cinayetlerine sessiz kalmasi durumu, toplumun ayrimci dusunce konseptinden hala kurtulamamis oldugunun gostergesidir. umarim toplum, en yakin zamanda bu durumdan kurtulur.

toplum nedir? bizim haricimizdeki insanlar midir toplum? hayir. toplum, bizim de sahsen icinde oldugumuz insan grubudur.
toplumu degistirmek istiyoruz. boyle korkunc cinayetlerin olmamasini istiyoruz. cok guzel. peki bunu kimden istiyoruz? bizim disimizda kalan kimselerden mi?
onlardan baska ne isteklerimiz var? bir suru istek var degil mi?
yaya iken kirmizi isikta gecen bir toplum ferdi, arac kullanirken kirmizi isikta neden dursun?

demem o ki, kendimiz toplumu yaratan seyiz. toplumun degismesi icin sizin degismeniz gerekiyor. benim degismem gerekiyor. erkek cocugumu kiz cocugumdan veya baska kiz cocuklarindan veya baska cocuk ve canlilardan daha degerli, daha ustun olmadigini ogretmek benim toplumun bir ferdi olarak borcumdur.

emine bulut'a allah'tan rahmet diiyorum. piskopat katilin de hakettigi cezayi bulmasini diliyorum. bu tur korkunc siddet olaylarinin sonlanmasi icin devlet uzerine duseni yapacak. sucluya cezasini verecek. devletin gorevi bu.
toplum olarak da bizim gorevimiz gelecekte siddetvari ve uzucu seylerin olmamasi icin elimizden geleni yapmak. cocuklarimizi duzgun yetistirmek. diger canlilarin ve yasam formlarinin yasama haklarina saygi duymak. kendimizde eksik buldugumuz guzellikleri yerlestirmek...
ana fikir, her seye ask, saygi, hosgoru ve sevgiyi enjekte etmek olmali.

son olarka sunu soylemek isterim: sahiplik vs. uzerine islenen, erkekligi on plana cikaran medya dizilerinin, dini hutbelerin de degismesi gerekmektedir.


Bugün bununla ilgili bir kitap okuyordum. Şöyle bir bilgi var, öldürülen kadınların yüzde 55'i sevgilisi veya eşi tarafından öldürülüyor.

Fakat dünyadaki cinayetlerin de %96'sı erkekler tarafından işleniyor. Sadece %4 kadınlar tarafından işleniyor. Bunun da, yüzde belirtilmemiş ama "tamamına yakını" denmiş nefsi müdafaa olarak. Yani kadının erkeği öldürdüğü zamanlarda dahi erkek kendi tetiklediği şiddet nedeniyle öldürülüyor.

Geri kalan cinayet oranlarında erkeği öldüren yine erkek. (Hatta çoğu dünya liderinin ve karar merciindeki insanların, kanun yapanların vs erkek olduğunu da göz önünde bulundurunca savaşları, terörü vs de dahil edebiliriz buna belki) O sebeple dediğiniz gibi erkek rehabilitasyonu, erkeklerin duygularını ve fikirlerini ifade edecekleri sosyal eğitimi vermek, erkek dediğin şöyle olur böyle olur diye bin yıl öncesinden kalma tanımları yeniden yazmak, erkekleri şiddet döngüsünden çıkabilecekleri bir yetiştirmeye tabii tutmak gerek. Onun dışında manyak hep manyak, psikopat hep psikopat, onlar kadında da erkekte de olacak.


sopiro
(24.08.19)
@stavro'ya ve @Leonardo~Da~Vinci'ye KESİNLİKLE KATILMIYORUM. (üstelik duyuruda bu arkadaşların pek çok cevabını takip eder ve doğru bulurum, konudan alakasız yazmak istedim : )

kadın cinaytleri politiktir. erkek şiddetinin bir ürünüdür. katil zanlılarının cinsiyetleri yani "erkek katil" olarak anılmaları doğru ve yerindedir.
bunu kimi erkeklerin ön yargılı yaklaşımında olduğu gibi; "ama feministler olayı genelliyor" bakışından bağımsız olarak yazıyorum.

kadınlar, "kadınlık algısı" daha doğrusu yanlış algısı yüzünden öldürülüyor"

1.toplum ilkelleştikçe vahşet/vahşi yönelimler yükselir, empati düşer, insani olan değerler azalır; bu bazı yorumlarda geçen cinayet/şuç oranındaki artışla da ilgili.

2. kadın cinayetleri gelişmemiş ve bir şeyler muhafaza eden (kabaca eski düzeni muhafaza eden, muhafaza etmesi gerektiğine inandırılan ) toplumlarda kadının özel alanda tutulmasına yönelik algıyla çatışan durumlarda ortaya çıkıyor. sade anlatmaya çalışacağım.
kamusal alan ve özel alan olarak iki ayrı kavram vardır.
kadın evde muhafaza edilmek istenir, çünkü güç sahibi (feodal yapı;ataerk) erkek olarak görülür.
sokaklar erkeğin
iş dünyası
okullar
sinemalar,
barlar,
neredeyse kutsal mekanlar bile erkeğindir kadınsa evde yani özel alanda durur.

aklınıza lütfen bir kadının istediği saatte çıkıp istediği sokakta gezip gezemeyeceğini, istediği barda eğlenip eğlenemeyeceğini getirin; ya da bir erkeğin işsiz ve evde karısına ev işlerinde yardım ederken girdiği depresyonu getirin.

neyse çok şeyler yazılır da söylemeye çalıştığım şey; kadın her nedense "korunması" gereken bir varlık olarak görülüyor. ulan kimse de demiyor madem korunacak bir tehlike var biz bu tehlikeyi kaldıralım o zaman diye.


3.erkeklik inşaasının kadın üzerinden kurulması ki en en en önemlisi bu. yani toplum, yetiştirdiği erkeği belli kodlarla var ediyor; senin gururun, ahlakın şerefin, kadınlar üzerinden okunur diyor. işte kızın varsa şöyle olmalı, annen hayattaysa böyle olmalı, kız kardeşin varsa şöyle davranmalı, eşin olursa şunu şunu yapmalı...
yani erkeğin birey olarak kendini var etmesine olanak tanınmıyor. (dolaylı olarak kadının da)
belki evlenmek istemiyor erkek, belki baba olmak istemiyor ya da belki heteroseksüel bir ilişki bile istemiyor ama baba olmak da evlenmek de iş güç sahibi olup eve ekmek getiren olmak gibi pek çok kod erkeğe yüklenmiş oluyor.
bunların ahlak, şeref, namusla ilgili olanlarının pek çoğuysa kadın hatta kadın bedeni üzerinden oluşturuluyor. doğduğu andan itibaren bununla yetişmiş bir erkek üstesinden gelemeyeceği bir durumla karşılaştığında biraz da ilkel ve eğitimsizse (eğitimden kastettiğim okul değil tabiiki daha yolda yürümeyi, trene/otobüse,inip binmeyi bile bilmeyen bir toplumuz biz) ilk aklına gelen şiddet oluyor, çözemediği şeyi yok ederek sorundan kaçıyor.

sorunun köküne sen ben insek olmaz,toplumun cahilleştirilmesi, fakirleştirilmesi, kadının geri plana itilmesi/kamudan uzaklaştırılması sistematik bir politikadır. bunlar sadece bu politikanın ürünüdür.

çözüm, başta erkek çocuklarını (3 yaştan itibaren) ve tabii kız çocuklarını da eril söylemden uzak yetiştirmek, her çocuğa iyi eğitim verebilecek ortam /olanak sağlayabilmek. insanları başta aile ortamında çocukları "doğru SEVEBİLMEK" anne baba sevecek, sevmeyi sevilmeyi tattıracak öğretecek, sonra da iyi eğitilmiş bir birey yapacak.


jimjim
(24.08.19)
Sopiro, asteriks ve angelus ile ayni gorusteyim ve benzeri gorusteki arkadaslara katiliyorum.

Kadina karsi siddet kadinin sadece kadin olmasi ile, toplumdaki yeri ve olmasinin istendigi yer ile ilgili sistematik siddete iliskin bir durum, herhangi bir cinayet bambaska bir sey. Hele hele de kadinlarin bu cagda, egitigimli ve bilgiye erisimli gorunup bu konuda cahil kalmayi secmeleri cok aci. Guzel bir soru sormussunuz, acik olan insanlar eminim guzel aydinlanmistir, tesekkurler.

Bu cerceve lgbt cinayetleri de ayri bir kategori bu aradas, bunun nedeni de bu insanlarin tamamen cinsel yonelimleri nedeniyle oldurulmesi. Kadinlar herhangi bir soygunda olduruldugunde ornegin 'kadin cinayeti' istatistigine gitmiyor, buma ragmen gunde bir kadin olduruluyor.


songforsomeone
(24.08.19)
Birincisi, safi sayilar uzerinden analize giderseniz cok seyi gozden kacirirsiniz. Oyle yorumlama yapilmaz. Istatistige Giris ve Analitik derslerinin iceriklerine goz gezdirmenizi nacizane tavsiye ederim.

Ikincisi, "kadin cinayetleri" denmesinin sebebi bu insanlarin cinsel kimlikleri nedeniyle oldurulmeleri.

2000 erkegin kac tanesi cinsiyeti sebebiyle hor gorulmus, mal gibi gorulmus, erkekligi uzerinden 2. sinif sayildigindan uzerinde siddet uygulanmis? LGBT-I cinayetleri de, o insanlarin cinsel kimligi nedeniyle islendigi icin oyle adlandirilir. Yoksa gay bir birey arabasiyla show yapan bir maganda tarafindan ezilse, bunun adi "LGBT-I cinayeti" olmaz.

Bir erkek fiziksel ve psikolojik siddete maruz kalabilir. Bu siddetin nedeni cok buyuk ihtimalle cinsiyeti degildir, degil mi? Oyle olsaydi erkek cinayetlerinden konusurdur.

Cinsiyet ve cinsel kimlik odakli siddeti gormezden gelmek tehlikelidir ve o siddeti tetikler. "Aile ici siddet" dediler, yok aile boyle degerlidir, soyle kutsaldir diye sacma sapan yeni yasalar cikardilar. Halbuki aile icinde siddeti goren cok buyuk oranda kadindi. Belli bir oranda da cocuga siddet soz konusuydu. Ne oldu? Cok mu huzur getirdi aile ici siddete karsi yasalar sayesinde? Aksine, bunun gormezden gelinmesi, inadina literature dahil etmemesi sebebiyle koruklendi siddet.


buf-e kür
(24.08.19)
“Kadin cinayetleri” dendiginde, ikili iliski (ask/sevgi iliskisi icinde) siddete ugrayan kadinlar vurgulaniyor. Bir de bu acidan irdele bu konuyu


love and trust
(24.08.19)
Erkek cinayetleri denmemesinin sebebi, erkeklerin herhangi bir olay yuzunden (mafya, alacak verecek isleri, uyusturucu, silah ticareti, zart mevzusu zurt mevzusu yuzunden) kurban gitmeleri. Kadinlarin ki daha baska.


love and trust
(24.08.19)
(3)

Yarın plaja gidilir mi?

Yarın kilyos taraflarına plaja gitmeyi düşünüyorum, yağış olur mu sizce? Son günlerde giden var mı? Hava durumuna baktım güneşli diyor ama tam emin olamadım.
Yarın kilyos taraflarına plaja gitmeyi düşünüyorum, yağış olur mu sizce? Son günlerde giden var mı? Hava durumuna baktım güneşli diyor ama tam emin olamadım.
Pertev nail
(21.08.19)
İbb yağışlı diyor. Hem de bu tarihlerde karadenizin dalga boyu çok olur


enis buyutucu
(21.08.19)
Kandıra,şile ve Ağva'nın yerlisi olarak bildiriyorum.Son haftalarda iyice cozutan havadan dolayı şuan bu lokasyonlarda denize girmek akıl kârı değil.Kaldı ki su sıcakta değil. Kaldı ki dalgasız da değil... açıkça söylüyorum boğulursun hocam.Ne kadar iyi yüzmeyi bilsen de. Kilyos falan da farketmez oda karadeniz sahil şeridin de yer alıyor.Tahminimce şile gibidir.Ağva ve kandıra nispeten bir tık daha iyi ama şile ve kilyos iyice dalgalı olur.Aksi bir hava durumu olmadıkça karadeniz sahillerinde yaz turizmi kapanmıştır geçmiş olsun.Seneye bekleriz.


soru icin geldim
(21.08.19)
Ağustosun ortasına kadar nispeten iyi durumdaydı.Ama son haftalarda iyice ayarı bozuldu buraların.İmkanınız varsa eylül ayında hala ege-akdeniz girilecek gibi olabilir ama karadeniz için kesin olarak bittiği kanaatindeyim tabi tercih sizin


soru icin geldim
(21.08.19)
(20)

Pantolon çok mu dar?

Merhaba, giyim tarzımı değiştirdiğim şu sıralarda bi pantolon aldım ancak içime tam sinmedi. Sanki çok darmış gibi geliyor. Alışık olmadığım için mi dar geliyor yoksa sizce de fazla mı dar? Teşekkürler.1-https://eksiup.com/p/s683845gnm782-https://eksiup.com/p/3v838475ga3b
Merhaba, giyim tarzımı değiştirdiğim şu sıralarda bi pantolon aldım ancak içime tam sinmedi. Sanki çok darmış gibi geliyor. Alışık olmadığım için mi dar geliyor yoksa sizce de fazla mı dar? Teşekkürler.

1-eksiup.com
2-eksiup.com
Pertev nail
(20.08.19)
bence çok dar değil. hatta gayet iyi oturmuş.


teritori
(20.08.19)
Tabi zevk meselesi, millet neler giyiyor ama ben dar buldum :/ böyle daralan değil de düz paça inenlere bakabilirsin hazır tarzını yeni değiştiriyorken.


olutaklidi
(20.08.19)
pantolon üstündeyken oturabiliyorsan dar değil, iyi oturmuş.

oturunca rahatsızlık veriyorsa dar.

buradan baktığımda, oturunca patlayacakmış hissi verdi bana.


kibritsuyu
(20.08.19)
baldırlar slimden ziyade skinny olmus.


rusd
(20.08.19)
bol pantolon kalmadı artık ya herkes dar giyiyor. bana normal geldi, dar ama çok dar değil.

şu dar mesela
encrypted-tbn1.gstatic.com


elorelia
(20.08.19)
Jack jonesun glenn modeli kalıp olarak çok dar. O yüzden rahat etmemişsindir. Pantolonun içeriğine bak. Eğer polyester yoksa pamuk, likra karışımıysa zamanla daha rahat edersin. Eğer polyster varsa iade et rahat ettirmez o pantolon.


Depik
(20.08.19)
İçinde rahatsan sorun yok, dar değil bence


sheeper
(20.08.19)
simdi moda boyle reis. yabustur gitsin, tek sorunun cebinde telefon farken egitilip ayakkabi baglayamamak olur. kotu durmuyor. gule gule eskit.


turbo sadık
(20.08.19)
evet dar.
erkek pantolonları daraldı artık maalesef, ben hiç yakıştırmıyorum, çok kötü duruyo bence. bir de açık mavi pantolon kötü duruyo, bu konuda bir araştırma da var hatta, çoğu insan kötü buluyomuş. daha bol kesim ve koyu renk bir pantolon almanı öneririm.


scheherazade
(20.08.19)
Bence ne tam dar ne normal. Full dar istiyosan kalçana tam oturan bişi bulman lazım. Bu çok arada kalmış.


superfluid
(20.08.19)
görünce ilk dar dedim


benbirbenibulup
(20.08.19)
gayet iyi durmuş. benim de gözüm zor alışmıştı dar modellere kendimde. ama şimdi bol giyemiyorum komik geliyor. giyin.


violetsky
(20.08.19)
Gaysen sıkıntı yok kardeş..

Şaka şaka. Çok dar değil. Bunun resmen tayt gibi yapışanını giyen var. Likralı falan oluyor, cuk yapışıyor. Seninki onlardan değil.


Cesario
(20.08.19)
taş gibi oturmuş :)


redskull
(20.08.19)
Bana dar gibi geldi. Bu pantolonlu erkeklere bakmam :)
Özellikle paça kısmı normal inmeli daralan şekilde değil hiç hoş durmuyor ya bunlar.
Umarım azalarak biter bunların modası :(


Kediyi üzdün
(20.08.19)
Evet dar.


zalow
(20.08.19)
ikinci resme bakarken benimkiler acıdı yav :-( dar modasına bulaşmadım bulaşmam da.


windows95
(20.08.19)
Kararsızlıktan kurtulmak için açmıştım duyuruyu ama daha da kararsızım şu an. Pantolon gayet rahat ben sadece görüntü açısından çirkin durup durmadığını merak etmiştim. Cevaplar için teşekkürler.


Pertev nail
(20.08.19)
Bunun paçasına dar diyenin yaşı 30+ vardır. Gayet normal dar kesim pantolon. Rahatsız olmadıysanız (bana göt kısmı kasmış gibi göründü sadece) gayet güzelmiş. Güle güle giyin.


influx
(21.08.19)
baya dar ve ilginç durmuş gibi, yani arka kısmı özellikle ne bileyim,,,


Big bada bum bum
(21.08.19)
(2)

Kyk burs/yurt sorusu

Başvuru ekranında özel durumlar kısmında anne ve babası engelli seçeneği yok. Bu durumda ve bursa ihtiyacı olan bir öğrenci bunu nasıl belirtebilir? Özel durum kapsamına girmemesi saçma değil mi? Ne yapabiliriz?
Başvuru ekranında özel durumlar kısmında anne ve babası engelli seçeneği yok. Bu durumda ve bursa ihtiyacı olan bir öğrenci bunu nasıl belirtebilir? Özel durum kapsamına girmemesi saçma değil mi? Ne yapabiliriz?
Pertev nail
(19.08.19)
Başvuru yaptığınızda sistem bu bilgiyi ekliyor başvurunuza. Başvuru yaptıktan sonra size kontrol edebileceğiniz KYK linkini gösterecekler. Ona tıkladığınızda karşınıza başvurunuz gelecek. Sayfanın en altında anne baba özür kısmı bulunuyor. Eğer engel durumları SGK sistemine kayıtlıysa otomatik olarak işleniyor başvuruya.


delirten
(19.08.19)
eksiup.com


delirten
(19.08.19)
(3)

Süreyyapaşa göğüs hastanesi

Merhaba, avrupa yakasından buraya en kolay nasıl gidilir?
Merhaba, avrupa yakasından buraya en kolay nasıl gidilir?
Pertev nail
(18.08.19)
Metro ile Maltepe sonra taksi


kisa
(18.08.19)
Banliyö ile de Maltepe sonra taksi yapabilirsiniz


kisa
(18.08.19)
Eğer metro ile Kozyatağı'na kadar gelecekseniz:
19B-19H.

Eğer Küçükyalı durağına kadar gelip binecekseniz:

-KM41 - KM45

Eğer Maltepe durağına kadar gelip oradan binecekseniz:
KM42.

Her birinde de "Başıbüyük yönü mü?" diye sorun ki ters yönde gitmeyin.


m e b
(18.08.19)
(1)

Boyner sorusu

Merhaba, boyner internet sitesinden 450 küsür liralık alışveriş yapıcam ancak indirim yapamıyorum. Önceden 400 lira üstü alışverişe 100 lira indirim olayları falan vardı. Kalktı mı onlar? İnternet sitesinde 300 liraya 50 lira indirim diyor ancak kodu girince koşul sağlanamadı hatası veriyor. İndirim
Merhaba, boyner internet sitesinden 450 küsür liralık alışveriş yapıcam ancak indirim yapamıyorum. Önceden 400 lira üstü alışverişe 100 lira indirim olayları falan vardı. Kalktı mı onlar? İnternet sitesinde 300 liraya 50 lira indirim diyor ancak kodu girince koşul sağlanamadı hatası veriyor. İndirimli olarak alma şansım var mı?
Pertev nail
(18.08.19)
o indirim her ürüne yok demek ki

şansınıza küsün


sameidiot solo
(18.08.19)
(3)

Erkek çanta

Merhaba, ders kitabı, şarj aleti vs. taşımak için bi çanta almak istiyorum. Sırt çantası fazla çocuksu geliyor, postacı çanta aldım hiç kullanışlı değil. Sanırım elimde taşıyacağım bir çanta daha iyi olur. Ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Merhaba, ders kitabı, şarj aleti vs. taşımak için bi çanta almak istiyorum. Sırt çantası fazla çocuksu geliyor, postacı çanta aldım hiç kullanışlı değil. Sanırım elimde taşıyacağım bir çanta daha iyi olur. Ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Pertev nail
(17.08.19)
herkesten önce yazayım

kaft


sameidiot solo
(17.08.19)
Şuraya bi bak: www.ozpack.com.tr


angelus
(17.08.19)
Kaft +1. Kullanıyorum ve çok memnunum.


influx
(17.08.19)
(5)

Bu adam için ne yapılabilir?

Yaşı 50’ye yakın bir baba var ve çalışmıyor. Hiçbir sağlık engeli yok. Çalıştığı yerlerden 2-3 ay sonra bir bahane bulup ayrılıyor. Son 5 senede toplasanız 1 sene çalışmamış. Maddi durumu da iyi değil, ordan burdan borç alarak geçiniyor. Çocukları var, eşi de çalışmıyor ama onun hiç umrunda değil. P
Yaşı 50’ye yakın bir baba var ve çalışmıyor. Hiçbir sağlık engeli yok. Çalıştığı yerlerden 2-3 ay sonra bir bahane bulup ayrılıyor. Son 5 senede toplasanız 1 sene çalışmamış. Maddi durumu da iyi değil, ordan burdan borç alarak geçiniyor. Çocukları var, eşi de çalışmıyor ama onun hiç umrunda değil. Psikolojisi mi bozuk acaba? Ne önerirsiniz? Konuşarak anlaşılacak biri değil, tartışınca da intihar edicem gibi laflar ediyor, uzaklaşıyor. Bu adamın problemi nedir?
Pertev nail
(08.08.19)
yokluk görmemiş


koca götlü derler bizim oralarda böylelerine. psikolojik sorun falan değil bazı insanlar böyledir, sevmezler çalışmayı. bu abi de onlardan biri işte. Allah karısının çocuklarının yardımcısı olsun.


Adam sisteme isyan ediyor mandıra filozofu gibi. Ama başkalarının üzerinden geçinmeye çalışıyorsa yanlış. Kimse borç vermemeli. Anne ve çocuk bir olup adamı kapı dışarı etmeli.


kckmlqm
(08.08.19)
çalışmamak bir hastalık. çalışmayınca da ailesinin bir şekilde yaşadığını, acil ihtiyaç halinde bir şekilde para bulabildiğini bilen adam, eğer çalışmaya da yatkın değilse çalışmaz.
55 yaşlarındaki bir kadın yakınıyordu geçenlerde, eşi eve hiç para getirmezmiş, ekmeği bile evde kendisi yaparmış, ailesinin gönderdiği unla. eğer yapamasaydı, harçlığını çıkartıp, çocuklarını okutamasaydı, kısacası bütün evin işini üstlenmeseydi eşinin daha gayretli olacağını tahmin ediyordum.

bu bir karakter meselesi. benim hayatımdaki erkekler de çalışmaya hastalar. emekli olduktan sonra bile çalışıyor aile büyükleri. bu durumda yapılabilecek iki şey var, ya hiç uğraşmayıp, adamın çalışmama sıkıntısını göz ardı edeceksiniz, çünkü sizin çabalarınızla değişmesi zor; ya da komple hayatından çıkaracak birinci dereceden yakınları.

bir babanın, sırf çalışmayı reddettiği için ailesi tarafından dışlanmasını doğru bulmam. ancak baba olmanın da belirli zorunlulukları var. dışarda çalışmaz, ama ev işlerini üstlenebilir. ya da çocukların derslerine yardımcı olur, vs. baba rolünden kaçan adamı zaten bırakın gitsin.
arkadaşım olsaydı mesela muhabbeti keserdim. babam olsa ne yapardım, bunu dışardan söylemek, o derece empati kurmak çok zor.


lovemyself
(08.08.19)
birebir aynı model birini tanıyorum.
adam 30 yaşına kadar babasının iş yerinde çalışıyo güya, hiçbi iş yapmıyo tabi ki, aylık maaş alıyo sadece, baba iş yerini kapattı, adam da evlendi, her girdiği işe bi bahane bulup çıkıyo, bu arada yardımlarla geçiniyolar, babasının verdiği evde oturduğu için kira ödemiyolar, uzun bi süre böyle devam etti, sonunda yardımlar kesildi, eskiden bahanelerine mantıklı cevaplar verilirdi ama bulduğu bahaneler de kimsenin umrunda değil artık, eskiden bir işe girip çalışması telkin edilirdi ama herkes ne b.k yerse yesin diyo artık. adam gitti bi işe girdi, yine anlatıyo işte, çok zor da, bilmemnerem ağrıdı da vs. işten çıkacağının sinyallerini veriyo yani, kimse tınlamıyo. adam uzun süre yemek yememiş, o halde işe gidiyo ve bayılıyo, işyerinden de "sen kendini toparla, iyileş yine gelirsin" diye nazikçe kovuluyo. hani "bu defa ben çıkmadım, adamlar beni gönderdi" demeye getiriyo, yine kimsenin umrunda olmadı. hastanelere gitmeye başladı devamlı, böbreklerim iflas etmiş bilmemnerem bilmemne olmuş diye anlatıyodu, sonra da ölümcül bi hastalığı var da herkesten saklıyomuş gibi davranmaya başladı, o da işe yaramadı. en son aklını kaçırmış gibi davranmaya başladı, psikiyatri servisine kaldırıldı, taburcu oldu, iş göremez raporu almak istedi, doktoru vermemiş, "senin durumun o kadar kötü değil, çalışabilirsin, sana bi uğraş olur, asıl çalışmazsan daha kötü olursun" diye nazikçe reddetti. bir iki kere daha işe girip saçma bahanelerle çıktı.
şu an eşşşşek gibi çalışıyo.
bir iki kere işten çıkarıldı(kendisi çıkmadı, çıkarıldı) koşa koşa gitti, yeni iş buldu, eşşşek gibi çalışıyo ve ödü kopuyo işten çıkarırlar diye.

karısı da aynı model, başta hiçbi şey umrunda değildi, onun taktiği de şuydu, "çocuklar aç, çocuklara bakamıyoruz, çocukları yetiştirme yurduna vericem" e millet ne desin buna, "ben sana çocuklar büyüyene kadar aylık iki bin lira vereyim, çocukları verme" diyecek hali yok, "çocukları bana ver, ben büyütürüm" diyecek hali yok, ne yaparsan yap gibi bi tavır gösterdiler, o da öyle akıllandı.

adamların problemi rahatlık, çeşmenin suyu kesilince, zora gelince gayet de çalışıyolar. bu bahsettiğim adam da intihardan söz ediyodu, blöf olduğu tahmin ediliyodu ama gerçekten intihar edecek olsaydı da kimse tavrını değiştirmezdi açıkçası, kimsenin sırf intihar etmesin diye kazık kadar adam ve ailesine bakacak hali yok sonuçta.


scheherazade
(08.08.19)
(4)

Üsküdar’da yemek yenilecek mekan

Gidip memnun kaldığınız, çok pahalı olmayan mekanlar nelerdir? Teşekkürler.
Gidip memnun kaldığınız, çok pahalı olmayan mekanlar nelerdir? Teşekkürler.
Pertev nail
(06.08.19)
Fiyatlarini hatirlamamakla birlikte, kiz arkadasimla Del Mare’ye gidip begenmistik. Aptal saptal tipler yoktu. Eskisehirden geldigimiz icin de guzel gelmis olabilir :)

Fast food olarakta Shake Shack denemistik fiyatlari fast fooda gore bir tik pahali ama tad olarak begendim diyebilirim.

Kimle gideceginiz de onemli sanki?


themmis
(06.08.19)
Ozbolu Lokantasi olabilir sanki


balpolen
(07.08.19)
Tam isteğinizi karşılamayabilir bilir fakat Çimen mekan, servis ve lezzet olarak harika bir yer.


aynabugusu
(07.08.19)
Metet Döner
Tartışmasız istanbul’un en iyilerinden..
Sulu yemek için Kanaat ya da Bolu Lokantası
Manzarada yerim içerim trend 216
Belediye tesisinde yerim dersen de Fethi Paşa Korusu


2 tostos turan
(07.08.19)
(10)

Az kişinin bildiği muhteşem yerler in İstanbul

Merhaba duyurunun Evliya Çelebileri, geçen tanıştığım bi kız “ben az kişinin bildiği, keşfedilmemiş yerlere bayılırım” dedi İstanbul için. Ben de “seni İstanbul’un balta girmemiş ormanlarına götürücem” diyerek cevap verdim ama kız ciddiye almış, ne zaman geziyoruz diyor. Nereleri tavsiye edersiniz?
Merhaba duyurunun Evliya Çelebileri, geçen tanıştığım bi kız “ben az kişinin bildiği, keşfedilmemiş yerlere bayılırım” dedi İstanbul için. Ben de “seni İstanbul’un balta girmemiş ormanlarına götürücem” diyerek cevap verdim ama kız ciddiye almış, ne zaman geziyoruz diyor. Nereleri tavsiye edersiniz? Zor durumdayım, götürmezsem sözümü tutmamış olurum. Cafe olur, çay bahçesi olur, manzara olur, aklınıza ne gelirse. Direkt konum atarsanız çok makbule geçer. Teşekkürler.
Pertev nail
(06.08.19)
Şu kitabı al.
Geceleri çalışıp gündüzleri gezdir bence :)

www.kitapyurdu.com&manufacturer_id=40106


Mirket
(06.08.19)
Sokak sokak gezmedikçe bulunmuyor hocam


kondansator
(06.08.19)
Sokak sokak gezecek vaktim olmadığı için tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum :)


Pertev nail
(06.08.19)
ulus parki. ben genelde avlarimi oraya gotururum.


catch
(06.08.19)
istanbul'da keşfedilmemiş yer kalmadı sanırım. en son adalar kalmıştı, oraları da keşfettiler. yine de yolunuz kınalıada'ya düşerse (düşecekse hafta içi düşsün, tatillerde iğrenç kalabalık oluyor), bir de dolunaya denk getirirseniz, ömer usta'dan külahın içine sos koydurarak birer dondurma alıp sahilde ayın doğuşunu izleyebilirsiniz. oraya varana kadar dondurma biter ama güneşin batışını da manastırın oralardan veya iskeleden denizi solunuza alıp bayağı yürüdüğünüzde hoşunuza giden herhangi bir yerden izleyebilirsiniz. sabah veya öğlen gidip önce denize de girmek isterseniz (hafta içi gidin) nispeten az kırolu birkaç yer tarif etmeye çalışayım.

edit: bir de manastırın yakınlarında bir çocuk parkı var. onun orada bir kuytuluk var, evlerle yolun arasındaki ağaçların arkasında, burgazada manzaralıdır, gelen giden de olmaz. oraya da manzara izlemeye gidebilirsiniz ama fazla kuytu, yeni de tanışmışsınız, hemen gitmeyin :)


pati
(06.08.19)
Corlulu ali pasa medresesine gotur. Cok bilen vardir ama bilmeyen daha coktur


oscar
(06.08.19)
Çorlulu nargile mekanı değil mi ya, kırolar falan oluyor orda, tabi yanlışsan düzeltin :d bence garipçe köyüne gidin, öğleden sonra hatta akşamüstü gidip yukarılara doğru yürüyince çok güzel bir manzara var. Çul falan alırsanız birkaç saat manzarayı izlersiniz güzel olur.


turuncu tonlarda
(06.08.19)
kesenin ağzını açmak istersen kızı de etkileyim manzarayla diyorsan, birdy roof, feraye ya da nasip gibi eğlence mekanı/ restaurant düşün derim


bugisme
(07.08.19)
istanbul'un balta girmemis ormanlari var aslinda. arabaniz varsa catalca tarafina gidin. su kemerleri kalintilari var o bolgede. trekking yaparsiniz ama harita iyi olur kaybolmamak icin.

belgrat ormaninin iclerinde artik kullanilmayan bir yangin kulesi var. birbirinizin omzuna cikarak tirmanabilirsiniz, merdiveni kirik cunku. romantikli yer, manzara var. ama inin asagi diye uyarmaya gelebilir yetkililer.


jimicik
(07.08.19)
istanbul'da keşfedilmemiş yer kalmadı elbette ancak polonezköy falan akar gider.


se se ge
(07.08.19)
(2)

Anonim poz

Merhaba, yüzümün görünmeyeceği bir poz önerisi verir misiniz? Arkanı dön çek gibi değil de daha iyi pozlar arıyorum. Teşekkürler.
Merhaba, yüzümün görünmeyeceği bir poz önerisi verir misiniz? Arkanı dön çek gibi değil de daha iyi pozlar arıyorum. Teşekkürler.
Pertev nail
(04.08.19)
güneş batarken vücudun tamamen siyah gözükecek şekilde olabilir.


tinky winky
(04.08.19)
Şöyle de bir şey var, karanlıkta çıktım sanıyorsunuz falan ama alıcı kişi bunu lightroom'a atıp 15 saniyede tüm yüzünüzü görülebilir hale getirebiliyor.


aguen
(04.08.19)
(4)

Komşu gürültüsüne kalıcı çözüm arıyorum

Merhaba, odamdaki camın hemen yanında çalışma masam var ve ders çalışıyorum. Karşı aparmanda laftan anlamaz cahil bir aile yaşıyor. Tüm gün yüksek sesle televizyon izliyorlar. Acun’un sesi odama kadar geliyor. İki defa uyardım sesini kıstılar şimdi yine başladılar. Lanet bir bebekleri var ve devamlı
Merhaba, odamdaki camın hemen yanında çalışma masam var ve ders çalışıyorum. Karşı aparmanda laftan anlamaz cahil bir aile yaşıyor. Tüm gün yüksek sesle televizyon izliyorlar. Acun’un sesi odama kadar geliyor. İki defa uyardım sesini kıstılar şimdi yine başladılar. Lanet bir bebekleri var ve devamlı ağlıyor. Ne yapsam katil olmadan bunları nasıl susturabilirim? Laftan anlayan tipler değiller. Yeraltı filminde Engin Günaydın’ın yaptığı gibi gece camlarını mı kırsam? Gerçekten artık bunu düşünüyorum binalar çok yakın zaten. Ne tavsiye edersiniz?
Pertev nail
(31.07.19)
Polise şikayet edin yüksek gürültüden ceza keserler belki. Hatta videoya falan alın kanıt olsun. Tanıdık polis çok işe yarar.


kckmlqm
(31.07.19)
Polise şikayet kutuplaşmaya sebebiyet verebilir, ailen için sıkıntı oluşturabilir.

Aynı durumu ben yaşıyorum. Maalesef odamın yerini değiştirmekten başka çözüm bulamadım. Sen de 3-4 ay boyunca odanın yerini değiştirebilirsin nasıl olsa kış aylarında pencere kapalı oluyor mevcut odana geri dönersin.


Dostum eczaneye gidiyorsun 18tl civarında silikonlu kulak tıkacı var. Onu alıyorsun.1.5ayda bir değistirebilirsin. Alıştıktan sonra hayatında ses diye bir problem kalmıyor. İstedigin her yerde ders çalış. Hayatımı değiştiren buluşumdur :D


(4)

nereden burs bulunabilir?

Merhaba, bu sene şehir dışında tıp okuyacak bir yakınım var ve maddi durumu iyi değil. Anne ve babası engelli. Nereden burs bulabiliriz? Bildiğiniz vakıflar,kişiler var mıdır? Teşekkürler.
Merhaba, bu sene şehir dışında tıp okuyacak bir yakınım var ve maddi durumu iyi değil. Anne ve babası engelli. Nereden burs bulabiliriz? Bildiğiniz vakıflar,kişiler var mıdır? Teşekkürler.
Pertev nail
(29.07.19)
KYK'dan çıkmazsa zor. Zaten ülkede kimsenin maddi durumu iyi değil.


insomniac
(29.07.19)
Fakültelerin burs birimleri oluyor, onlar da yardımcı olur.
TEV Güzel bir miktarda burs veriyor ihtiyacı olanlara 6 yıl devamlı bir şekilde.


unalub
(29.07.19)
(18)

Bu fikre nasıl bakıyorsunuz? (özellikle kadınlar)

Merhaba, evleneceğiniz zaman evinizi döşerken 6 ay-1 yıl gibi kısa süre evli kalmış ve boşanma aşamasında olan çiftin yeni aldıkları ev eşyalarını yarı fiyatına satın alır mısınız? Eşyalar az kullanılmış,temiz. Karşı taraftan böyle bir teklif geldi diyelim,tepkiniz ne olurdu? Elektronik eşyaları alı
Merhaba, evleneceğiniz zaman evinizi döşerken 6 ay-1 yıl gibi kısa süre evli kalmış ve boşanma aşamasında olan çiftin yeni aldıkları ev eşyalarını yarı fiyatına satın alır mısınız? Eşyalar az kullanılmış,temiz. Karşı taraftan böyle bir teklif geldi diyelim,tepkiniz ne olurdu? Elektronik eşyaları alırım ancak mobilyalar içime sinmez diye mi düşünürsünüz? Erkeğin cimri olduğunu düşünür müsünüz? Kalan parayla bir araba alırız dedi mesela,nasıl bakarsınız bu teklife? Teşekkürler.
Pertev nail
(28.07.19)
erkeğin cimri olduğunu düşünmek? pardon, bu senaryoda eşyaların parasını erkek mi ödüyor tek başına?
eşyalar temizse, güzelse, eve de uyuyorsa neden olmasın? kalan parayla araba alınır, tatile gidilir vs. tabi para kadın ve erkek tarafından birlikte ödenir.

not: evimdeki eşyaların yarısına yakını ikinci el.


pati
(28.07.19)
Çirkinse kalan detaylar önemli değil.

Beğendiğim şeylerse ucuzu varken direkt alırım. Sadece ucuz diye almam.

Yıpranmışlıkları da önemli.

Cimrilik düşünmem.

Kalan parayla ne yapılacağı yine diğerlerini düşünürken çok etkilemez.


Mantık açısından sorunsuz ama manevi açıdan sorunlu.

Kendi adıma böyle bir öneride bulunmazdım. Evlenip boşanmış bir çiftin eşyalarına baktıkça aklıma gelir rahatsız olurdum. Ayrıca icradan eşya almak gibi. Bir başkasının sıkıntısını kendine avantaj olarak kullanıyorsun. Öyle hissederdim. Hak yemişim gibi. Adamların ahı var gibi. Ev eşyası özel bir şey. Adamların zevki uymayabilir ayrıca. Hadi uydu diyelim, elektronik dışındakiler çok özel eşyalar. Biraz mantıkla koltuktan kanepeye yataktan halıya her yerde çiftin anılarını görürüm. Rahatsız edici.

Erkeğin sadece cimri değil, sinekten yağ çıkaran, empati yoksunu biri olduğunu da düşünürdüm.


elestirman
(28.07.19)
Baştan kabul etse bile sonradan bir ömür baş eti yeme gerekçesi olarak kullanacak onlarca kadın tanıyorum.
Kesinlikle hiç böyle bir şeye girme derim.


Mirket
(28.07.19)
Sorun 2. El esya degil. Bosanmis ciftin esyalarini satin almak huzursuz eder beni.
2. El esyada sorun yok. Adam cimri degil.
Kalan parayla araba almam, tatile cikariz.


dont eat me
(28.07.19)
benim cekincem uzerindeki enerji olurdu. kullanılmıs esyalari kullananlarin enerjisi esyaya gecer, onlar hayir gormedigi icin hayır getirmez derler.

Dogma olabilir ama ben daha ucuz birinci el tercih ederdim. Bunun disinda bir sorunu yok, cimri vs diye dusunmezdim.


gunes123
(28.07.19)
Boşanmış bi çiftin olduklarını bilmezsem sıkıntı yok.


inawen
(28.07.19)
Mutsuzluğu eşyalara geçmiştir o çiftin. Ben almam ama mantıklı bence. Alanı yadırgamam. Başka 2. El eşya bakmayı daha mantıklı bulurum.

Bi de yeni evlenmiş çiftin eşyaları yapış yapış olur.

Sıfır iyidir


(s)AINT
(28.07.19)
asla cimrilik diye düşünmem. teşhir mallarından alıp kullanmak da bence akıllılık. üstelik, erkeği de sorumlu tutmam, evi beraber kuruyoruz. o eşyaları alacak, ben de ona börek mi açacağım? böyle bir iş bölümü olmaz erkek arkadaşımla aram da. ama bu başka konu.

sadece, kişisel olarak eşyaların enerjisine inanırım. antika eşya kullanıyorum ve çok seviyorum ancak her eşyayı alamam mesela. enerjisi beni iten bazı parçalarla karşılaştım. kullanılan eşyalara o kişinin enerjisinin sindiğini düşünürüm.

boşanacak olan çiftin enerjisi var mı, ona karar vermem gerek sanırım. eşyaları görmem gerek. yine de bu durumda itiraz etsem ve ortak karar olarak almamaya karar versek bile, bu "sıfırını alsın, eski şeyi mi kullancam ben" mantığıyla değil, o eşyayı beğenmediğim ya da bende uyandırdığı hissi sevmediğin için olur.
altın taraklı eşya falansa zaten bedava sıfırı verilse almam, o da var.

yok enerjisi iyiyse, model fena değilse, zaten sıfırını da görsem beğeneceksem, param cebimde kalacaksa, eşyaları alır ve o konuyu anında kapatırım. bir de, ne olursa olsun, alsak da almasak da asla, ama asla, bak en önemli kısım, bu tekliften kimseye bahsetmem. almasanız bile bir dangalak çıkar "zaten o boşanmış insanların eşyasını bile teklif etmişti" der.

bakın püf nokta bu: asla kimseye bu konudan bahsetmeyin.


lovemyself
(28.07.19)
Alırdım.


Amaranta ursula
(28.07.19)
Eğer erkek olansan ve kamuoyu yoklaması yapıyorsan tehlikeli iş derim. Anca kızın nabzını yoklayabilirsin, ya da başka biri bunu yanınızda sorabilir, satan birileri var alsanıza diye tavsiyede bulunabilir. Kız da a neden olmasın fln derse güya sen de niyetsizmişsin gibi böyle Bi işe girebilirsin. Aksi taktirdr ilişki bile sakata gelebilir.


cosmicgadin
(28.07.19)
kedi köpek beslemiyorsa alırım.


bonanza
(28.07.19)
Erkek olarak alirim diyorum. Esim alinmaz diyo. Neden diye sormak istemedim cunku haklisin hayatim dedim.


beriberi
(28.07.19)
Alırım ya. Enerji fizik bilimine ait bir kavram, nukler, ısı, ışık gibi çeşitleri var. Maanvi alana ait kullanmak terminolojide hata oluyor. Masada da olsa olsa potansiyel enerji vardır, itince düşer. Masanın madde olarsk is yapabilme potsnsiyeli beni ancsk madde olarak etkiler. O yuzden direkt alırım. Ama sorun şu estetik beğeni ve eşyalardan pratik beklenti karşlanmazsa o iş yatar. Erkegin cimri oldugunu düşünmem (*-*)/


velvetmorning
(28.07.19)
Eşyaya bu kadar anlam yüklemek son derece anlamsız. Zevkinize ve ihtiyacınıza uyuyorsa, daha ekonomik bir şekilde karşılayabiliyorsanız almamak için nasıl bir gerekçe olabilir ki?


Phoebe
(28.07.19)
Esyanin enerjisi ile yasamimizi degistirebilecek kudrette olduguna inanmadigim icin alirdim, ayrica esyaya bu kadar mana yuklemek neden derdim +1


kassiopeia
(28.07.19)
ben direk alırım.

evliliği ayakta tutan ev eşyası ise, olmaz olsun öyle evlilik.


babilbaligi
(29.07.19)
Çok mantıklı, şahane bir fikir aslında. Gönül ister ki ucuza alalım, artan parayı da bir güzel tatile falan gidip harcayalım ama büyük ihtimalle yapmazdım.

Ben teklifimi etsem, kız da kabul etse bile saçma sapan bir manzara olur. "Bu dingil bizim kızımıza spotçudan mu eşya aldı getirdi, ne yaptı" tarzı geyiklerin dönmemesi mümkün değil. Olmaz demeyin, gerçekten olmaması mümkün değil.
Kız yapmaz, kızın ailesi yapmaz, amcası teyzesi yapar. O da yapmasa uzaktan akrabası yapar, komşusu yapar. Zaten akraba tayfasını iki elinle birer ayı yakalasan memnun edemezsin, bir de böyle bir koz vermek piranhaların önüne kendini atmaktır. Kendinden önemlisi birileri kalkıp kıza, ailesine falan "sizin damat da heralde biraz şeymiş ehehehe" falan der. Tadımız kaçmasın.


(4)

17 bin sıralama tıp tavsiyesi

Merhaba, 17 bin sıralama ile hangi üniversitelerin tıp bölümünü yazmalıyız? Bir de ingilizce-türkçe tıptan hangisini tavsiye edersiniz?
Merhaba, 17 bin sıralama ile hangi üniversitelerin tıp bölümünü yazmalıyız? Bir de ingilizce-türkçe tıptan hangisini tavsiye edersiniz?
Pertev nail
(27.07.19)
arkadaşımın kardeşi de 17 bindeymiş. devlet olarak karabük, tokat ve niğdeyi yazmayı düşünüyor.


candide
(27.07.19)
Mustafa Kemal Üniversitesi geliyorsa düşünülebilir. Ben oradan mezun kişilerle çalıştım. Diğer küçük üniversite mezunlarına göre tıbbi bilgi ve klinik yeterlilik olarak bariz iyilerdi.


17 bin tip icin düşük illa tip ve devlet düşünüyorsan turkiye nin her yerindeki tiplari yazabilirsin.


neymiş
(27.07.19)
Türkçe tıp tercih ederim


sys coyg
(27.07.19)
(1)

Ekşi’de en beğenilen entryler

Ekşi sözlük tarihinde en beğenilen entryleri sırayla bulmak mümkün müdür?
Ekşi sözlük tarihinde en beğenilen entryleri sırayla bulmak mümkün müdür?
Pertev nail
(20.07.19)
sozlock.com


respect
(20.07.19)
(5)

Buzdolabının motoru yanmış

Merhaba, bu sabah buzdolabı bozuldu bi usta çağırdık motorunun yandığını ve değişmesi gerektiğini söyledi. 600 lira tutuyormuş. Son zamanlarda motor değiştiren var mı? Youtube’da şoklama videoları var adam çok ikna edici konuştu :) ne tavsiye edersiniz?
Merhaba, bu sabah buzdolabı bozuldu bi usta çağırdık motorunun yandığını ve değişmesi gerektiğini söyledi. 600 lira tutuyormuş. Son zamanlarda motor değiştiren var mı? Youtube’da şoklama videoları var adam çok ikna edici konuştu :) ne tavsiye edersiniz?
Pertev nail
(20.07.19)
Büyük ihtimalle motor yanmamıştır, fişi taktığınızda bir tık sesi duyuyor musunuz ? %90 termik röle bozulmuştur,servisler silkelemeye çalışıyor insanları


16f628a
(20.07.19)
Yetkili servis mi? Marka ne? Cihaz kaç yıllık


(s)AINT
(20.07.19)
@aint yetkili servis değil. Arçelik, 9 yıllık.


Pertev nail
(20.07.19)
Yetkili servise göster bence. Özel servisler mal olur.

Kompresör fiyatı normal gibi ama ben olsam yetkili servisin sözünü daha inandırıcı bulurum. Özel servisi sallamam


(s)AINT
(20.07.19)
Ben de yaşadım aynısını, termik-role arızası bence de benimki.

Gelgelelim yaptıracak başka birini de bulamadım. Öyle bekliyor makinecağız.


(5)

Bu saat para eder mi?

Saat piyasasına hakim olan biri var mı? Pahalı bir marka ancak otomatik değil. Ederi nedir sizce?https://eksiup.com/p/ui56925wfk2eedit:link eklendi.
Saat piyasasına hakim olan biri var mı? Pahalı bir marka ancak otomatik değil. Ederi nedir sizce?

eksiup.com

edit:link eklendi.
Pertev nail
(19.07.19)
hani?


kablelvuku
(19.07.19)
çakma bu


insomniac
(19.07.19)
replika +1


kablelvuku
(19.07.19)
@insomniac hadi ya sevinmiştim ben de :)


Pertev nail
(19.07.19)
çakma olabilir lakin gayet güzelmiş. fiyatı ne düşündüğüne bakar bence.


laragofret
(19.07.19)
(1)

Burçlarla ilgili bir deney vardı

Bir profesör genel geçer özellikler içeren bir test yapıyordu herkes için benzer sonuçlar çıkıyordu neydi hatırlayan var mı?
Bir profesör genel geçer özellikler içeren bir test yapıyordu herkes için benzer sonuçlar çıkıyordu neydi hatırlayan var mı?
Pertev nail
(16.07.19)
Barnum'u diyorsunuz galiba.


kobuzchu kiz
(16.07.19)
(2)

Bu çocuklar için ne yapabilirim?

Apartmanımızda bir aile var. Kadının akli dengesi büyük ihtimalle yerinde değil ve iki çocuğu var. 7-8 yaşlarında kız ve erkek. Üstleri başlar çok kötü,konuşmaları falan bir acayip. Ne tavsiye edersiniz görmezden gelmek istemiyorum.
Apartmanımızda bir aile var. Kadının akli dengesi büyük ihtimalle yerinde değil ve iki çocuğu var. 7-8 yaşlarında kız ve erkek. Üstleri başlar çok kötü,konuşmaları falan bir acayip. Ne tavsiye edersiniz görmezden gelmek istemiyorum.
Pertev nail
(12.07.19)
183 ü arayip bilgi alabilirsiniz. Ya da yaşadığınız şehirdeki sosyal hizmet müdürlüğünü de arayıp bilgi alabilirsiniz.
Edit: Rakamlari düzeltme.


Amaranta ursula
(12.07.19)
Alo 183 Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı

(153 Belediye, yerel idare oluyor bu arada)


(2)

Duyurunun sevgili hukukçularına

Merhaba, iş mahkemesininden bir miktar tazminat kazandım ancak davalı taraf istinaf yoluna başvurmuş. İstinafta da benim lehime karar çıkarsa büyük ihtimalle temyize gidecek. Bu arada geçen zamanda benim kaybım oluyor doğal olarak. Yargıtaydan da lehime sonuç çıkarsa arada geçen süre için temerrüd f
Merhaba, iş mahkemesininden bir miktar tazminat kazandım ancak davalı taraf istinaf yoluna başvurmuş. İstinafta da benim lehime karar çıkarsa büyük ihtimalle temyize gidecek. Bu arada geçen zamanda benim kaybım oluyor doğal olarak. Yargıtaydan da lehime sonuç çıkarsa arada geçen süre için temerrüd faizi alabilir miyim? Teşekkürler.
Pertev nail
(11.07.19)
Evet faiziyle alırsın


aquarium
(11.07.19)
Karar miktarı yanlış bilmiyosam 45bin üstü ise yargıtaya gider, alti ise bamda kesinleşir.


(3)

Asansör yağı değişimi

Asansör bakımını yapan eleman 320 lira periyodik yağ değişimi ücreti istedi. Kıllandım vermedim. Var mı böyle bir şey? Kaç yılda bir değişmeli?
Asansör bakımını yapan eleman 320 lira periyodik yağ değişimi ücreti istedi. Kıllandım vermedim. Var mı böyle bir şey? Kaç yılda bir değişmeli?
Pertev nail
(10.07.19)
Hidrolik asansör mü?


malheiros
(10.07.19)
@malheiros bilmiyorum ancak 12 daireli bir apartman ve yeni bina.


Pertev nail
(10.07.19)
Asansör makinası+motoru topu topu 5-6 litre yağ gider en fazla. Bu da tahminim 100 liradan fazla değildir. Yalnız ray ve patenlerin arasının da yağlanması gerekiyor. Yağdanlık yoksa bakımlarda periyodik olarak eski usul yağlıyorlarsa ondan da bolca kullanıyor olabilirler. İşçiliği de koyup 320 lira fiyat vermiş olabilir, ancak aylık periyodik bakımı yapan firmanın yağ işçiliği için ekstra ücret talep etmesi anlamsız.

Yağı kendiniz alıp verirseniz bu defa da yerli yersiz parçanız bozulup değişmesi gerekebilir (!). Yani kafaya koymuşsa o 320 lirayı bir şekilde sizden çıkarır çakal ustalar. Ucuza bakım yaptırmayın.


goodz
(10.07.19)
(2)

Konuşma ile yazma arasındaki üslup farkı

Neden kaynaklanıyor olabilir? Yani biri yazarken çok farklı kelimeler kullanıp kendini çok iyi ifade edebiliyorkennkonuşurken neden bunu yapamaz?
Neden kaynaklanıyor olabilir? Yani biri yazarken çok farklı kelimeler kullanıp kendini çok iyi ifade edebiliyorkennkonuşurken neden bunu yapamaz?
Pertev nail
(10.07.19)
yazarken dusunme suresi daha uzun. konusma cok anlik ve simultane gelisen bir olay. dusunme suren hic yok yada cok kisa. cumleye basladigin anda nasil tamamlayacagini o an bilmen lazim, "olmadi sileyim duzelteyim", "dur su kelimeyi kullanayim daha afilli olur" diyemezsin. konusurken bir de vurgulama ve tonlama da onemli. yazarken bu isi okuyucu yapiyor. konusurken bu sorumluluk da konusan kiside


crucio
(10.07.19)
Benim konuşmam ve yorumlamam bilakis yazmamdan daha iyidir çünkü vurguyu, dikkat çekmeyi, hatta ve hatta iğnelemeyi sesli olarak daha iyi yansıtırım. Pek tabii yazmam da iyidir ama hatiplik ayrı bir beceridir. Türkçesinde hiçbir sıkıntı olmadığı hâlde bir araya gelindiğinde ağzını bıçak açmayan insanlar tanıdım. Pratik ve özgüvenle alakalı bir durum.


Psycho Mantis
(10.07.19)
(1)

Such as,for example,like farkı

Tam olarak nedir? Şıklarda ikisi varsa nasıl ayırt edebilirim? Teşekkürler.
Tam olarak nedir? Şıklarda ikisi varsa nasıl ayırt edebilirim? Teşekkürler.
Pertev nail
(09.07.19)
For example ve for instance cümlenin hem başında hem ortasında olabilir.

For example ve for instancedan sonra hem isim hem cümle gelir ama such asden sonra sadece isim gelir.

For example ve for instancedan sonra virgül gelir.

Such asin kullanılabildiği yerlerde like da kullanılabilir.


(2)

Hacıosman civarı yemek

Hacıosman metroya yakın nerede yemek yiyebiliriz? Kebap,dürüm tarzı şeyler olabili. Teşekkürler.
Hacıosman metroya yakın nerede yemek yiyebiliriz? Kebap,dürüm tarzı şeyler olabili. Teşekkürler.
Pertev nail
(08.07.19)
Merhaba,

Tarabya yoluna dik bir ara sokak var. Şu çiçekçilerin falan olduğu yol. O yoldan girince 100 metre ilerde kebapçılar var. Gaziantep Ocakbaşı diye bi yer olması lazım. Orası iyidir ve ucuzdur.


himmet dayi
(08.07.19)
@himmet dayı'nın dediği sokakta 2 kebapçı var. bir de bu sokağın başında, çiçekçinin hemen yanında çorba, tavuklu pilav gibi yiyecekler satan bir dükkan. metronun önündeki otobüs garajından karşı kaldırıma geçince sola doğru yürüyün 30 metre kadar orada.


(2)

Güneş kremi skt

Nivea’nın güneş kreminin üzerinde kapağı açıldıktan sonra 12 ay işareti var. Geçen sene kullanmıştık acaba tekrar kullanılabilir mi? Güneş kremlerinin ömrü ne kadardır?
Nivea’nın güneş kreminin üzerinde kapağı açıldıktan sonra 12 ay işareti var. Geçen sene kullanmıştık acaba tekrar kullanılabilir mi? Güneş kremlerinin ömrü ne kadardır?
Pertev nail
(07.07.19)
evet son kullanma tarihleri var, bunlarin icerisinde etken olan maddeler bozuluyor.

ama 1 sene olmamasi lazim, abd de 3 sene galiba minimum kullanilabilirlik siniri. 3 sene sonra bozuluyor.

www.mayoclinic.org


Ben iki yaz kullanıyorum ama bildiğimden değil kendimce ömür biçtiğimden :)


(3)

Rahat ayakkabı tavsiyesi

Uzun süre ayakta kalan,günde en az 5km yürüyen biri için hangi ayakkabıyı tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Uzun süre ayakta kalan,günde en az 5km yürüyen biri için hangi ayakkabıyı tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Pertev nail
(06.07.19)
skechers go walk 2 modelleri. o memory foamlardan almayın. poşet oluo bi süre sonra altı.


cptxxx
(06.07.19)
Nike Air (vurmayın ;)


dreamnesiac
(06.07.19)
Camper.


orient blue
(06.07.19)
(11)

Sizce doğru cevap nedir? in english

Why can’t you admit that, ....... hard he works,he will never manage to achieve what his elder brother has achieved?Soru bu. Boşluğa hangisi gelmelidir?a)unlessb)howeverc)althoughd)whatsoevere)wheneverneden? Teşekkürler.
Why can’t you admit that, ....... hard he works,he will never manage to achieve what his elder brother has achieved?

Soru bu. Boşluğa hangisi gelmelidir?
a)unless
b)however
c)although
d)whatsoever
e)whenever

neden? Teşekkürler.
Pertev nail
(03.07.19)
however. neden bilmiyorum ama oyle hehe


captainobvious
(03.07.19)
c ) althought


kitik
(03.07.19)
bence de however. kulağa öyle geliyor. böyle böyle ydsden 90 aldım:)


carabelli
(03.07.19)
virgül yapısı ve özellikle kendisinden sonra gelen hard zarf yapısı sebebiyle cevap however, burada however ancak anlamı dışında “ne kadar yaparsa yapsın” anlamı taşıyor


bugisme
(03.07.19)
however. Sonrasında gelen zarf sebebiyle. Kesin bilgi.


velvetmorning
(03.07.19)
however kesin bilgi +1

seçenekleri tek tek koyduğunda zaten diğerlerinin hiçbirinin olmadığını da görebilirsin.


however +1

althpugh olsaydı sonrasında “he works hard” demeliydi.


whatsoever ve whenever zaten olmuyor, alakasiz.
although ya da unless olmasi icin arkasindan he works hard gelmesi lazim.
burdaki however, "but" anlaminda degil. o yuzden ters kose yaptirabilir.


cooperr
(03.07.19)
'however hard he works...' cevap "however".

"ne kadar çok çalışırsa çalışsın..." anlamı var.


avianthem
(03.07.19)
cevap however ama şıklarda olmasa da "how hard he works" de olmaz mı?


awlmi
(03.07.19)
However ama burada no matter how kalıbı daha güzel olurdu, daha uygun.


whysoweird
(03.07.19)
(13)

Eşcinselliği normal görenlere bir soru

Eşcinselliği anormal ve ahlak dışı bulmayan duyuru sakinleri ensest ilişkiyi de aynı şekilde normal buluyor musunuz? Yani karşılıklı rızaya dayanan aile içi seks sizin için normal midir? Hayır ise sebebini de yazarsanız memnun olurum.
Eşcinselliği anormal ve ahlak dışı bulmayan duyuru sakinleri ensest ilişkiyi de aynı şekilde normal buluyor musunuz? Yani karşılıklı rızaya dayanan aile içi seks sizin için normal midir? Hayır ise sebebini de yazarsanız memnun olurum.
Pertev nail
(30.06.19)
Eşcinsellik bir yönelimdir. Ensest de sapıklıktır. Geniş de bir konudur. Siz kendiniz araştırıp okursanız daha net cevaplar alabilirsiniz.


evet diyene ne diyeceksiniz? sebebini de yazarsanız memnun olurum.


paco de lucia
(30.06.19)
@pertev yok yahu ne saldırması, sadece önermeyi merak etmiştim.mesela bu ikisinin aynı şey olduğunu düşündüren şey nedir? aynı ya da değil demiyorum.


paco de lucia
(30.06.19)
ensestin doğal olarak gerçekleştiğini bilemeyiz. insanlar bu gerçeklerle doğup istismarın farkına varmayabiliyorlar ve buna rıza deniyor. sonradan böyle bir istek fark ediliyorsa bile onun karşılıklı olması çok düşük bir ihtimal.


cilekesgargi
(30.06.19)
eşcinselliği normal kabül edenlerin en büyük argümanları şunlar.
1 - iki yetişkin var.
2- kendi rızalarıyla sevişiyorlar.
3- kimseye zararları yok.

e bunlar ensest ilişki için de geçerli. neden biri normal görürken diğerini sapıklık olarak görüyorsunuz? dayanağınız nedir? bu tutarsızlıktır. bunu soruyor ama olayı çarpıtıyorsunuz. ad hominem falan da değildir bu.


black mamba
(30.06.19)
kendisini küçüklüğünden itibaren kadın olarak hisseden bir erkeği ele alalım. cinsel arzusunu karşılamak için tek seçeneği hemcinsi ile beraber olmak öyle değil mi? başka bir seçeneği var mı bu insanın? hayır.

bir de ensest arzusu olan bir bireyi ele alalım. kadın ya da erkek. peki en nihayetinde bir cinsel arzu olarak bakarsak, bu insanın cinsel ihtiyacını karşılaması için ensest ilişki dışında seçeneği bulunuyor mu? evet.

sanırım anlaşılmayacak bir nokta kalmadı.


belirsizlik
(30.06.19)
ikisi farklı şeyler, eşcinselliği hoş görüyorum diye kardeşi ile beraber olan eşcinsel kişileri de normal karşılayacak değilim.

belirsizlik gayet güzel açıklamış, tabii birde işin gönül kısmı var cinsellikten ayrı olarak.


selam
(30.06.19)
Soruya kaynak yapabilir miyim?

Escinselligin normal olduğunu, ensestin sapkınlık olduğunu soyleyenler; daha 50 yıl önce eşcinsellik hastalık kategorisindeydi, kotuydu, ama şu an kötü gözle bakılmıyor, normal görülüyor. Aynı şey 50 yıl sonra ensest için de olsa bu onu normal yapacak mi?


dont eat me
(30.06.19)
@belirsizlik ne kadar saçma sapan bir argüman. bir şey yanlışsa yanlıştır. alternatifinin olmaması on ahlaklı yapmaz. kafam güzel olsun istiyorum kokoin dışında alternatifim yok o zaman kokoin kullanmak iyidir demek gibi bir şey bu.

bu eleştirinin yapılmasının nedeni ahlakın dayanağı. eşcinselliği meşru göstermek için sunulan argümanlarla ensesti de meşru gösterebilirsiniz. ama birini meşru görürken birini meşru görmüyorsanız çelişiyorsunuzdur. bu anlatmak için bu örnek veriliyor.


black mamba
(30.06.19)
çok yazdım yine yazıyorum
cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çok başka şeylerdir. bir araştırın derim, sorunuzun dayanağını çürütüyor.


jimjim
(30.06.19)
@dont eat me, 50 sene sonra yaşıyor olursak tıpkı bu gün eşcinsel evliliklere karşı çıkan yaşlı, beklentisi olmayan insanlar gibi davranacağız, sonra biz de ölücez, bizim düşüncelerimiz/fikirlerimizde zamanla azalarak yok olacak.


selam
(30.06.19)
ikisi farklı şeyler bro.


all girls dream
(30.06.19)
@black mamba tamam o zaman yaratıcına söyle de bundan böyle küçüklüğünden itibaren kendini karşı cins gibi hisseden insanlar yaratmasın. ha bir de bak çocuk sahibi olursun birgün bir bakarsın hemcinsine ilgi duyuyor çocuğun. o zaman ona da anlatırsın "meşru göstermeye çalışma yaptığın ahlaksızlık" diye tamam mı canım? kokoin diye yazan birine cevap veriyoruz ya neyse..


belirsizlik
(30.06.19)
(3)

Bu hangi yapı? in english

“The biggest problem that modern archaelogists HAVE İS that right from the start of our assignment we are so distanced in time from our subject.”Buradaki have is ne oluyor,açıklar mısınız?
“The biggest problem that modern archaelogists HAVE İS that right from the start of our assignment we are so distanced in time from our subject.”

Buradaki have is ne oluyor,açıklar mısınız?
Pertev nail
(28.06.19)
Have is bir yapı değil, baştan is'e kadar olan yer bir özne. "Modern arkeologların (SAHİP OLDUĞU) en büyük problemi..."
Daha sonra da bu özne tanımlanıyor is ile.
My name is pertev'den bir farkı yok yani.


diyanet takvimi
(28.06.19)
Relative clause?


influx
(28.06.19)
"The biggest problem" bizim öznemiz ve "is" yardımcı filli de onu karşılıyor. "That modern archeologists have" bizim öznemizi (the biggest problem) niteleyen bir clause sadece.


(2)

Yurtdışına atılan kısa mesaj

Merhaba,fatura detaylarıma baktığımda yurtdışına atılan mesaj diye 5 küsür tl görünüyor. Ancak ben yurtdışına sms atmadım,sms kullanmam bile. Bu ne olabilir bilen var mı?https://eksiup.com/p/7b42882osmyq
Merhaba,fatura detaylarıma baktığımda yurtdışına atılan mesaj diye 5 küsür tl görünüyor. Ancak ben yurtdışına sms atmadım,sms kullanmam bile. Bu ne olabilir bilen var mı?

eksiup.com
Pertev nail
(28.06.19)
iphone ise facetime ve imessage icin otomatik gonderilen etkinlestirme mesaji olabilir.


helenart
(28.06.19)
iphone kullaniyorsan ve facetime imessage uyari mesajlarina OK dediysen onlar icin gondermis oluyorsun,

bu mesajlari gordugunde cancel diye gecmen gerekiyor


exlibris
(28.06.19)
(2)

İstanbul’da ders çalışmak için kütüphane

İstanbul avrupa yakasında ders çalışmak için hangi kütüphaneleri önerirsiniz? İlçe fark etmez sakin ve ulaşımı kolay olsun yeterli. Bizzat gidip ortamdan memnun kaldığınız kütüphaneleri yazarsanız memnun olurum,teşekkürler.
İstanbul avrupa yakasında ders çalışmak için hangi kütüphaneleri önerirsiniz? İlçe fark etmez sakin ve ulaşımı kolay olsun yeterli. Bizzat gidip ortamdan memnun kaldığınız kütüphaneleri yazarsanız memnun olurum,teşekkürler.
Pertev nail
(26.06.19)
üsküdar şemsipaşa


karsiyakaliyiz
(26.06.19)
ataturk kutuphanesi taksim, beyazit kutuphanesi. beyazit cok guzel ama interneti sorunlu olabiliyor.


aydonno
(26.06.19)
(2)

Haşerat ilacı

Merhaba, çevresi haşeratlarla dolu müstakil bir evi ilaçlamak için hangi ilacı önerirsiniz? Daha önce kullanıp memnun kaldığınız bir ilaç var mı?
Merhaba, çevresi haşeratlarla dolu müstakil bir evi ilaçlamak için hangi ilacı önerirsiniz? Daha önce kullanıp memnun kaldığınız bir ilaç var mı?
Pertev nail
(23.06.19)
bayer maxforce platin. araştırmanızı tavsiye ederim.


ezkaza
(23.06.19)
K othrine


sutlu nescafe
(23.06.19)
(2)

Vocabulary için hangi taktik doğru

İngilizce kelime öğrenmek için yazmayı tercih ediyorum. Yalnız doğru metod nasıl olmalı?1- ingilizce kelime karşısına türkçe anlamı 2-ingilizce kelime karşısına ingilizce eş anlamı3-ingilizce kelime karşısına ingilizce açıklaması4-sadece ingilizce kelime yazıp hatırlamaya çalışmakVeya başka öneriler
İngilizce kelime öğrenmek için yazmayı tercih ediyorum. Yalnız doğru metod nasıl olmalı?

1- ingilizce kelime karşısına türkçe anlamı
2-ingilizce kelime karşısına ingilizce eş anlamı
3-ingilizce kelime karşısına ingilizce açıklaması
4-sadece ingilizce kelime yazıp hatırlamaya çalışmak

Veya başka önerilere de açığım. Eylül YDS için çalışıyorum.
Pertev nail
(22.06.19)
Kelimeleri metin içinde öğrenmek her zaman en doğrusu. Bunun için özel YDS kitapları var. Bir yandan belli başlı gramer yapıları hakkında da pratik yapabilirsin. İlla sadece kelime çalışma konusunda diretiyorsan da örnek cümlelerle kelimenin nasıl kullanıldığı hakkında fikir sahibi olarak çalışmalısın. Sen yine de benim ilk dediğimi bir düşün, araştır.


ben kelimeyi yazıyorum altına 2-3 örnek cümle yazıyorum ama çok uzun sürüyor. ben de farklı bir yol arıyorum. faydalı bir yöntem ama uzun. yarım saat çalışıyorum 10 kelime öğrenebiliyorum.


nick bulamadim
(22.06.19)
(2)

Tablete sim kart takma

Merhaba, elimde samsung galaxy tab 4 tablet var fakat sim kartı girişi yok. Tableti modem olarak kullanabilmem için simkartını takmam gerekiyor. Böyle bir şey mümkün mü? Nasıl yapabilirim? Teşekkürler.
Merhaba, elimde samsung galaxy tab 4 tablet var fakat sim kartı girişi yok. Tableti modem olarak kullanabilmem için simkartını takmam gerekiyor. Böyle bir şey mümkün mü? Nasıl yapabilirim? Teşekkürler.
Pertev nail
(21.06.19)
sim kart girişi yok mu ? youtube'daki videolarda var sim girişi bilemedim. www.youtube.com


kitik
(21.06.19)
@kitik maalesef sim kartı girişi yok videodaki t235 benimki 230.


Pertev nail
(21.06.19)
(3)

Wifi sinyal güçlendirici

Tam ismi böyle mi bilmiyorum ama yan binadaki internete bağlanmak için bu alete ihtiyacım var. Bu konuda pek bilgim yok ne önerirsiniz? Teşekkürler.
Tam ismi böyle mi bilmiyorum ama yan binadaki internete bağlanmak için bu alete ihtiyacım var. Bu konuda pek bilgim yok ne önerirsiniz? Teşekkürler.
Pertev nail
(20.06.19)
xiaominin bir modelinden aldık geçenlerde arkadaşıma. hepsiburada da 100 tl civarıydı sanırım, sistem gayet güzel çalıştı. tavsiye ediyorum


sameidiot
(20.06.19)
xiamomi +1
ben de 2 ay oldu alalı şundan urun.n11.com
memnunum.
film dizi youtube dosya indirme netflix falan sorun olmaz ama online oyun oynanmaz


kitik
(20.06.19)
Yan bina mesafesi uzaksa boşuna almayın, çok iyi bir hız alamazsanız.
Onun yerine çoğaltıcı alıp, kablo çekmeyi deneyin.


aynabugusu
(20.06.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.