Giriş
(3)

80lerden bir rock grubuna ait olduğuna inandığım bir müziği arıyorum.

bu müzik 4 yıldır aklımda çalıyor ama ingilizce hiçbir söz aklımda kalmamış maalesef. erkek bir vokal var ama sesi çok ince. şu şarkının 50. saniyesindeki adam gibi bir "uuuuu"laması var şarkının nakaratında. (grup/şarkı bu değil.) şarkının bana hissettirdiği şey gotik bişeyler böyle. tabi hissi tar
bu müzik 4 yıldır aklımda çalıyor ama ingilizce hiçbir söz aklımda kalmamış maalesef. erkek bir vokal var ama sesi çok ince. şu şarkının 50. saniyesindeki adam gibi bir "uuuuu"laması var şarkının nakaratında. (grup/şarkı bu değil.) şarkının bana hissettirdiği şey gotik bişeyler böyle. tabi hissi tarif etmek zor. ama eminim popüler bi gruptur. size tanıdık geldi mi?

www.youtube.com

şarkının bulunması durumunda bir şarkı daha soracağım. şimdiden teşekkürler.
Professor Wild
(26.09.19)
Led zeppelin den bir şarkı olabilir


80 ler ,uuuu,ince ses ise jimmy somerville dir o.jimmy somerville,bronski beat ve communards sarkilarina bir tur atmak lazım.

Boyle bir seyler.
m.youtube.com
m.youtube.com


duptıs
(26.09.19)
youtu.be

msg - nightmares in açılışı geldi aklıma


freebird5406_2
(26.09.19)
(1)

en başta, efsun adlı karakterin dinlediği klasik eserin adı nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=thEGXADPkuM
Professor Wild
(26.09.19)
bach prelude - cello suite no 1.. g major

www.youtube.com

edit: rica ederim.


la traviata
(26.09.19)
(10)

uyanılacak güzel alarmlar

uyanma zamanı hepimiz için nerdeyse en kötü zaman ve telefonun polifonik melodileri genelde uyanmak için en korkunç sesler oluyor. alarm benim en nefret ettiğim sestir ve genelde "dıdıdıdıt"a ayarlamak istemem. en sevdiğim şarkıyı da kullanamam, neticede alarmdır, bi süre sonra ondan da nefret edice
uyanma zamanı hepimiz için nerdeyse en kötü zaman ve telefonun polifonik melodileri genelde uyanmak için en korkunç sesler oluyor. alarm benim en nefret ettiğim sestir ve genelde "dıdıdıdıt"a ayarlamak istemem. en sevdiğim şarkıyı da kullanamam, neticede alarmdır, bi süre sonra ondan da nefret edicem. insana uyanır uyanmaz enerji aşılayan türden bir alarm önerinizi bekliyorum.
Professor Wild
(25.09.19)
You Give Love A Bad Name - Bon Jovi
I Wanna Rock - Twisted Sister
Lick It Up - Kiss
Paradise City - Guns N' Roses
Dancing with Myself - Billy Idol
Rock You Like a Hurricane - The Scorpions
Panama - Van Halen
Talk Dirty to Me - Poison
Thunderstruck - AC/DC
Dr. Feelgood - Mötley Crüe
Round and Round - Ratt


www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com


sincapgibimesela
(25.09.19)
Şimdi baktım da benim uzun bi süredir alarm müziğim şuymuş:

Agar agar- You are high
youtu.be


Amaranta ursula
(25.09.19)
farid farjad

youtu.be


tabudeviren
(25.09.19)
ben olabildiğince yumuşak ve huzur veren şarkıları tercih ediyorum. yüksek tempolu, ani girişli ve duyanı sarsan, uyuyana zıplatan parçalar ben de her zaman ters tepki yarattı. yataktan zor kalktığımı ve gün boyunca huzursuz olduğumu farkettim.

ancak alarm şarkımı değiştirdikten sonra farkı anladım. hem daha kolay uyanıyorum hem de daha çabuk yataktan çıkıyorum. öbür türlü stres uyandığım andan itibaren başlıyordu ve bu gerçekten yıpratıcı bir şey.

bir dönem; singin' in the rain kullanıyordum sınra sıkılınca what a wondurful world'e geçtim. ondan da sıkılınca şimdi it's been a long time olarak ayarladım.


youtu.be

bu kısmı kesip azcık uzatarak uzun süre kullandım...


(1)

bu flaş bellek gidici mi?

merhaba arkadaşlar sürekli yanımda taşıdığım bir flaşım var. kapağı yok. bilgisayardaki yuvaya oturan metal kısım yamulmuş bugün. zorlayarak yuvaya oturtuyorum. içindeki siyah çip zarar görmemiş gibi. belgelerim okunuyo . ama ben bu flaşı sürekli kullanıorum ve yeni dosya yazmaya da çekindim açıkças
merhaba arkadaşlar sürekli yanımda taşıdığım bir flaşım var. kapağı yok. bilgisayardaki yuvaya oturan metal kısım yamulmuş bugün. zorlayarak yuvaya oturtuyorum. içindeki siyah çip zarar görmemiş gibi. belgelerim okunuyo . ama ben bu flaşı sürekli kullanıorum ve yeni dosya yazmaya da çekindim açıkçası. ya bi gün okumazsa diye. güvenip de bu flaşı kullanmaya devam mı etmeliyim yoksa yeni bi flaş mı almalıyım. flaşlar da çok pahalı. :(

metal kısımla oynamadım. ama düzeltilir derseniz nasıl düzeltebileceğimi söylerseniz sevinirim. tırnak makası gibi bişeyle eski düzgün haline getirmeyi düşündüm ama önce buraya sorayım dedim...
Professor Wild
(20.09.19)
usb konnektörleri onarılabilir çip zarar görmedikçe ama tırnak makası veya kargaburunla falan düzeltmeye çalışma, kart çatlarsa iletken yollar kalkabilir. günümüzde usbler para değil, bence al yeni bir tane.

elimden gelir diyorsan pasteboard.co şundan alıp değiştirebilirsin.


(1)

Hastane acillerindeki yesil-sari-kirmizi alana ayni doktor mu bakiyor?

Soru baslikta.
Soru baslikta.
Professor Wild
(18.09.19)
hastanenin ne kadar büyük olduğuyla alakalı, küçük yerlerde evet, tek doktor nöbetçi herkese o bakıyor ama mesela şişli etfalde nöbetde 4-5 doktor oluyor.

küçük yerlerde kırmızı alana hasta gelince yeşili kapatıyorlar zaten, hasta alımı duruyor kırmızının işi bitene kadar.


benaslinda
(18.09.19)
(3)

Yaninizda saklamaniz gereken degerli bir esyanizi nasil korursunuz?

Merhaba. Benim tilsimim gibi bir sey var. Yadigarim. Kucuk bir cisim. Evde birakamiyorum. Ev cok kalabalik. İse giderken yanimda gotursem de hep uzerimde olamiyor. Cantamda olmasindan da endiseliyim. Nasil koruyabilirim onu? Bir cozumunuz var mi?
Merhaba. Benim tilsimim gibi bir sey var. Yadigarim. Kucuk bir cisim. Evde birakamiyorum. Ev cok kalabalik. İse giderken yanimda gotursem de hep uzerimde olamiyor. Cantamda olmasindan da endiseliyim. Nasil koruyabilirim onu? Bir cozumunuz var mi?
Professor Wild
(09.09.19)
Kolye?


kisa
(10.09.19)
Cüzdanımda taşıyorum.


balik kraker
(10.09.19)
(bkz: cereyanı tehlike-i vuku emanetleri mabadına duhulu)

anahtarlık en temizi olur gibi, ebatlarını bilemediğimden.


kimlanbu
(10.09.19)
(7)

mahalleden kaybolan kedilere ne olmuş olabilir?

canım sıkılıyor. 3 tane kedi kayboldu. garipsiyorum bu durumu. iki si yavruydu ve kardeştiler. biri önce sonra diğeri kayboldu. biri kaçırıyor gibime geliyor. ama 4 seneden fazladır burda olan yetişkin dişi kedi de kayboldu. mahallenin en eskisi buydu galiba. üzülmekle birlikte endişeliyim. aklımı b
canım sıkılıyor. 3 tane kedi kayboldu. garipsiyorum bu durumu. iki si yavruydu ve kardeştiler. biri önce sonra diğeri kayboldu. biri kaçırıyor gibime geliyor. ama 4 seneden fazladır burda olan yetişkin dişi kedi de kayboldu. mahallenin en eskisi buydu galiba. üzülmekle birlikte endişeliyim. aklımı bu konudan uzaklaştıramıyorum. :(
Professor Wild
(06.09.19)
etrafta kedilere mama verilmesinden falan rahatsız olan birileri var mıydı?


kahveictim
(06.09.19)
bir de yavru kediler çabucak hastalanıp ölebiliyorlar da.
yetişkin kedi de belki başka bir yere takılmış olabilir.
benim burda da yaklaşık4 yaşındaki sokakta beslediğim bir kedi bazen bir hafta ortada görünmüyor. sonradan tesadüfen fark ettim ki, ta üst sokaktaki başka bir evden de mama yiyormuş.


kahveictim
(06.09.19)
Kediler, köpekler gibi sokak hayvanları ile ilgili çok şey bilmem ama @kahveictim'in dediği hastalanıp ölme ihtimallerinin dışında, mekanı terkedip başka yerlere gitme olasılıkları da çok yüksek. Bazı kediler alıştığı yeri terkedip, birkaç ay dolandıktan sonra tekrardan dönüyor. Size öyle olur mu bilmem ama bu da(başka yere gitme olasılıkları) gayet yüksek. Yani içinizi hemen kötü düşünceler kaplamasın.


sokak kedisi olduğu için gitmiş olabilir.


bonanza
(06.09.19)
Yavru kedi sahiplendirme terör örgütü mensubu kızlar tarafından alıkonulmuş olabilirler


austra
(06.09.19)
Kedilerin taşınması çok olağan bir şey, benzer durum bizim sitede de var. Şu an geçen sene yemek verdiğim kedinin torunu gebe ve sanırım şu aralar doğurmuş da olabilir dün fena hâldeydi çünkü. Ve muhtemelen doğumdan sonra arazi olacak kendisi en geç bir aya.

Bizim sitede doğuran her kedi yerini yavrularına bırakıyor, onlar çoğalınca da bu sefer aynısını onlar yapıyor. Garip bir döngü söz konusu.


Sekiz senedir bahçemizde yaşayan kedi birden kayboldu. Hatta yeni yavrulamıştı, epey aradım ama bulamadım hala üzülüyorum, hayatta kalma yeteneği epey gelişmiş bir kedi idi, birinin zarar verdiğinden emin hale geldim. geçen gün 3 aylık kedim birden kayboldu, birinin aldığını düşünüyorum. Biraz iç dökme gibi oldu ama seni çok iyi anlıyorum :(


kirmizibalon
(06.09.19)
(14)

ilk buluşmanızı hatırlıyo musunuz?

nasıl geçmişti? neler yapmıştınız*
nasıl geçmişti? neler yapmıştınız*
Professor Wild
(05.09.19)
Hiç unutmam.. Çok güzel geçmişti..


2027
(05.09.19)
Unutulur mu canım... Sinemaya gitmiştik, cem yılmaz filmiydi :) çıkınca bişeyler içmeye gittik tabi güzel geçmişti. Karşıdan karşıya geçerken koluna girmiştim arabalardan korkma bahanesiyle ve alevleri hissettim sşfkg


megalomaniac
(05.09.19)
Unutmam zaten, üstüne o gün giydiğimiz kıyafetleri de saklıyorum.
Bira içtik, pizza yedik. Baya uzun zöhpet ettik.
Eve dönerken arkadaşımı arayıp "galiba çok efendi bir adam buldum" diye ayrıntısıyla anlatmıştım.


mor bembombom
(05.09.19)
hatırlıyorum. berbat geçmişti. sohbetimiz fena değildi ama tipe bak demiştim içimden. Bir daha görüşeceğimizi düşünmemiştim.


anneterligi
(05.09.19)
İlk buluşmamız düğündeydi ve herkes sevgili olduğumuzu bildiği için sürekli izleniyorduk. Utancımdan doğru düzgün konuşamamıştım. Maalesef o günden çok fazla video ve fotoğraf var.


jazzabel
(05.09.19)
Hatirliyorum. Salep icmistik. O tarcin dokmustu icine ve karistirmisti. Ben tarcinsiz icmistim. Salep hakkinda konusmustuk.


nax
(05.09.19)
Bir kahve içmekten ne olacak canım, bir daha görüşmem kibarca da olmayacağını söylerim diyordum ki evlendik ve şimdi 1.5 yaşında bir oğlumuz var... Ve aklımdan hissettiklerim, olanlar hiç çıkmıyor. Ama sorsanız diğer ilişkilerimi, zihnimi zorlasam bile hatırlamıyorum.


makarnacanavari
(05.09.19)
Beni aldı, bir kafeye gidecektik ama giderken ya birer bira alıp manzaraya gidelim mi dedi asgfds lan ilk buluşma. Aa olur valla sakin sakin otururuz dedim. Gittik, arabada şehir ışıklarına karşı bira içtik şahinciler gibi :)


Baya güzeldi. Kahve içip muhabbet etmiştik. Ben onu bi konsere davet etcektim, ondan önce hangi sanatçının konseri olsa gidersin diye bir soru sordum. Direkt aradığım cevabı verdi. Ayrılırken sarılmıştık.


tinky winky
(06.09.19)
gitmek istememiştim, gidip konuşmadan keyif alınca da hesabı önüme çekip "bunu ben ödüyorum böylelikle bana bir bira daha borçlu olarak ikinci buluşmayı garanti altına alıyorum" demiştim.

çok coolum.


kablelvuku
(06.09.19)
Kadıköy, boğa’nın orası. Geç kalmıştım :)


silah taciri
(06.09.19)
tabi hatırlıyorum, gözlerinin lensle renklenmiş olması biraz canımı sıkmıştı, genel olarak ta hiçbişey anlamamıştım sonrası kararsızlıkla geçen günler.


firemanjonny
(06.09.19)
kadıköydeki benzinde oturmuştuk hava serindi biraz. sigara içmemden rahatsız olmuştu sonra bıraktım, o da o an içinden ben bu kıza sigarayı bıraktırırım diye düşünüyormuş meğerse :D


rayde
(08.09.19)
Elbette, o kadar ısrar etmişti ki buluşalım diye yarım saat oturur kahve içer kalkarım diyordum, 4 saat oturup kesintisiz sohbet ettik. Hala da ediyoruz :)


(8)

Sansa inaniyor musunuz?

İnsan kötü şansı krabilir mi? Yetişmeye çalıştığım bir (1) adet otobüsü bile kacirmadigimi hatırlamıyorum.
İnsan kötü şansı krabilir mi? Yetişmeye çalıştığım bir (1) adet otobüsü bile kacirmadigimi hatırlamıyorum.
Professor Wild
(03.09.19)
kırabilir. kötüyü çekme, olumlu düşünmek zor ama imkansız değil. kötü olanı düşünmeye daha çok meyilliyiz. (öfke, üzüntü vs.)


aydogank
(03.09.19)
İnanmıyorum. Ama şanslıyım şu ana kadar xd şansa inanmıyorum ama bir guc var...

Bir şeyin basvurusunu kaçırsam illa ki uzatılır. Ev arıyor olsam süper bir ev boşalır o anda. Otobüse geç kalsam meğer otobüsün de işi çıkmış tam ben gittigimde oraya gelmiştir. Yanlış otobüse binsem meğerse kısa yoldan gidenmistir..

Kirabilir mi bilmiyom. Şimdiye kadarki tecrubelerim kiramadığı yönünde

Ama bunların hepsi de sacmalik aslında xd garip


üğpoıuy
(04.09.19)
Şanssızlıkla ilgili bir belgesel izlemiştim ismini şimdi hatırlamıyorum, bir araştırma ekibi kendini çok şanslı hisseden 10 kişi ile kendini şanssız ve bahtsız hisseden 10 kişiyi bir teste tabi tutuyorlar. Testte kişilerin eline gazete verip okumalarını istiyorlar tabi bu gazeteler özel olarak hazırlanmış, gazetenin orta sayfalarına bir ilan yerleştiriyorlar hani şu iş ilanlarına benzer, ilanın birinde bu numarayı arayın ve 10 bin dolar kazanın yazıyor, bilin bakalım bu ilana dikkat edip numarayı arayan kimler? kendini şanslı hissedenler;

Testin sonucunda şöyle bir tespit çıkıyor ortaya, kendini şanslı hisseden insanlar ayrıntılara daha çok dikkat eden, önlerine çıkan her fırsatı değerlendiren kişiliğe sahip olan insanlar. Bu insanları diğerlerinden ayıran tek şey hemen her açık kapıyı zorluyorlar bir kapıdan geçemeseler de birinden mutlaka geçiyorlar yani örneklem sayısı fazla olunca başarı sayısı da artıyor ancak şanssız insanlar ayrıntılara dikkat etmiyor ve ayaklarına gelen şansı tepiyorlar.

Gerçek hayattan bir örnek vermek gerekirse, kendi abeyim çocukken sürekli sağdan soldan eşantiyon, hediye vs gelirdi buna nedeni çok basit örneğin tipitip sakızlarının paketlerini toplayıp posta ile fabrikasına gönderip t-shirt kazanmıştı, bisiklet ve hatta bir keresinde plat station 1 kazanmışlığı vardı üstelik üst üste iki kez, ama ben hayatım boyunca bir kez olsun bile hiç bir kampanyaya vs katılmadım. Abim ise hala bu yaşında evli çocuklu olduğu halde markaların kampanyalarını takip eder, mail atar sms gönderir ara ara da hediyeler kazanır.


solo
(04.09.19)
ben odaklanmıyorum eskisi gibi, nasıl olsa diğer otobüse binerim diyorum mesela, o yüzden kaçırdığım otobüs umurumda olmuyor ve şansızlık gibi bir söz konusu da değil.

*ama acelem varsa evden erken çıkıyorum.


redeath
(04.09.19)
Şansa inanmıyorum. Bir çok inanış gibi şans da bir olayın sorumluluğunu kendinden başka bir şeye yüklemekten ibaret.
Kader, kısmet, şans hepsi aynı şey.


olasılığa inanıyorum.

bence her yaşadığımız sadece bizim sorumlulugumuz değil. tek sorumlu elbette şans kader vs değil ama olasiliksal durumlar da gerçekleşiyor.


cedex
(04.09.19)
sans nedir? dogada bir karsiligi var mi? yok.

kelime ve kavramlar da birer icattir. sans, insani ve soyut bir icat ve bu soyut icat bazi insanlar arasinda kabul edilen bir sey.

sansa inanmiyorum. cunku oyle bir sey yok. tekrarlanan olaylari etiketlemek, formlastirip inanc haline getirmek sadece biz insanlarda var.

otobuse yetismek yerine, saatinden once durakta bulunun.


solo +1500

şöyle açıklayayım: 2014 eylül - 2017 ocak arasında 7-8 tane araştırma görevlisi sınavına girdim, apartman üniversiteleri dışında açılan neredeyse her ilana başvurdum, sonunda iyi bir kadroya girdim ve 3-4 kişiden "çok şanslısın" lafını duydum?! Wtf?! çok sinirlendim, çünkü sonunda girdiğim kurumun sınavına 2 buçuk sene önce de girmiştim yeni mezunken, şanslı olsam o zaman girerdim herhalde. oysa ben çalıştım, didindim, bir kez olmadı diye vazgeçmeyip tekrar tekrar denedim.

kısacası şansa inanmıyorum. fırsatları değerlendirmeye, kaybedince vazgeçmemeye, kendini geliştirip, tekrar tekrar denemeye inanıyorum. "şanssızım" diyerek kendine acımak, kolaya kaçmak bana göre.


gmzo
(26.09.19)
(2)

4. leventten sarıyer madene kaç dakika sürer?

merhaba arkadaşlar 41 numaralı otobüs 4. leventten sarıyer madene gidiyormuş. kaç dakikada oraya varırım? geç kalmamak benim için önemli. cevapladığınız için teşekkürler.
merhaba arkadaşlar 41 numaralı otobüs 4. leventten sarıyer madene gidiyormuş. kaç dakikada oraya varırım? geç kalmamak benim için önemli. cevapladığınız için teşekkürler.
Professor Wild
(03.09.19)
Hacıosman metro’dan 35-40 dakika sürüyor. Ona göre hesap edin.


Pertev nail
(03.09.19)
bunu kimse bilemez. o yolda inanılmaz trafikli saatler oluyor. normalde 40-45 dk diyebilirsin, ama 1 buçuk saat de olabilir ona göre plan yapın.


lampetia
(26.09.19)
(4)

Twitter masaüstünde nasıl mobil deki gibi görünmez?

Benim sıkıntım twitterin masaüstünde tam ekran görünmemesi. Normal görünmüyor. Bir türlü duzeltemedim bu sorunu. Çok can sıkıcı her şeyin mobil deki gibi görünmesi. :/
Benim sıkıntım twitterin masaüstünde tam ekran görünmemesi. Normal görünmüyor. Bir türlü duzeltemedim bu sorunu. Çok can sıkıcı her şeyin mobil deki gibi görünmesi. :/
Professor Wild
(01.09.19)
yeni tasarim o


pgup
(02.09.19)
Cache temizle

Ctrl h ile tum gecmisi sil. Sonra yeniden girmeyi dene


exlibris
(02.09.19)
good twitter eklentisini indirebilirsin tarayıcına.


duster
(02.09.19)
exlibris hocam cache temizlemek bi işe yaramadı.


Professor Wild
(03.09.19)
(1)

havacılık sektöründe kriter nedir?

neden lise mezunlarını üniversite mezunlarına tercih ediyolar mesela? üniversite eğitimi olup da ileri derecede ingilizce bilen insan neden tercih sebebi olmuyo? bu sorum direk thy ve emirates gibi yerli-yabancı firmalarla alakalı. kişi vardiyalı çalışmayı, gecesinin gündüzüne karışmasını göze alıp
neden lise mezunlarını üniversite mezunlarına tercih ediyolar mesela? üniversite eğitimi olup da ileri derecede ingilizce bilen insan neden tercih sebebi olmuyo? bu sorum direk thy ve emirates gibi yerli-yabancı firmalarla alakalı. kişi vardiyalı çalışmayı, gecesinin gündüzüne karışmasını göze alıp kabin memurluğunu hedeflemiş ama diploması, bildiği dil önemsenmeksizin sadece boyuna kilosuna mı bakıp karar veriliyo anlamadım? sağlam bi torpil mi lazım illa?
Professor Wild
(30.08.19)
Evet sağmal torpil şart ( gelip şart değil diyenler elbet olacaklardır, 10 kişi torpille alıyorlar ise 1 kişi normal alıyorlar )
Ayrıca elin ayağı tutan, dili iyi olan, yakışıklı ya da güzel herkesten olur kabin memuru.
Senin diplomanın bir önemi yok ki getir götür yapcaz işte,
Dışarıda o paraları kazanamıcak vasıfsız insanlar yüzde 90 ı.

Eski bir havacılık çalışanı olduğum ve bende zamanında yukarıda söylediğim kriterlere dahil olduğum için rahatça konuşabilirim diye düşünüyorum. Gelip şimdi bana ama uçak emniyeti falan kasmayın, kaç kere türbülans gördünüz.


paramolacak
(30.08.19)
(2)

Yuz derimin altindan cikmayi reddeden sivilceden nasil kurtulabilirim?

Orda olduğunu hissediyorum ama sıkılacak bir uç vermedi maalesef.
Orda olduğunu hissediyorum ama sıkılacak bir uç vermedi maalesef.
Professor Wild
(28.08.19)
Fucidin deneyebilirsin 2-3 gün


Bu vaka baya şi
(28.08.19)
(git: www.youtube.com nasıl bu kadar kolay sıkıyorlar komedonları. öncesinde bişey mi sürüyorlar?


scudman1
(28.08.19)
(4)

Beklentinin altındaki bir sınav sonucu aileyle nasıl paylaşılır?

Biliyorum fazla ozguvensizce bir soru ama durum bu. Onlar yuksek bekliyor bende dusuk gelecegini biliyorum. :( ne gibi bi bahane kullanmaliyim?
Biliyorum fazla ozguvensizce bir soru ama durum bu. Onlar yuksek bekliyor bende dusuk gelecegini biliyorum. :( ne gibi bi bahane kullanmaliyim?
Professor Wild
(27.08.19)
bahane kullanmayın. asla. hayatınızın hiç bir evresinde hiç bir şey için kullanmayın.
söyleyin


kisa
(27.08.19)
olmuşa çare yok, bundan sonraki planını paylaş samimi olarak.


not dark yet
(27.08.19)
bosver yahu! hayat sinavdan ibaret degil. sakin bunu dert etme, onlar da senin icin dert ediyordur seni kendinden emin gorurlerse normal karsilarlar.

ne sinavlar kimler tarafindan kazaniliyor da ne sinavsizlar nerelere geliyor.

sen kendi icinde coz once.


supergirl
(27.08.19)
bu sefer olmadi onumuzdekilere bakacaz diyeceksin. hayat yenilgilerle dolu, cok da sey etme.


cooperr
(27.08.19)
(1)

wordde uzun bir yazım varsa içinden bazı kelimeler kayboluyor.

genelde 100 sayfayı geçen word yazılarımda bir kelime kayboluyor. kelime yerine _onar_ yazısı çıkıyor. neden böyle oluyor ? uzun yazılarımı güvenip de kaydedemeyecek miyim worde?
genelde 100 sayfayı geçen word yazılarımda bir kelime kayboluyor. kelime yerine _onar_ yazısı çıkıyor. neden böyle oluyor ? uzun yazılarımı güvenip de kaydedemeyecek miyim worde?
Professor Wild
(26.08.19)
Sorun hakkında fikrim yok ama size tavsiyem onedrive kullanın ne değişir emin değilim ama yine de kullanın :)


(4)

En dusuk goz numarasi (miyop) 0,25 midir?

Ve 1in altindaki numaralar icin gozluk kullanmali miyim?
Ve 1in altindaki numaralar icin gozluk kullanmali miyim?
Professor Wild
(25.08.19)
muhakkak 0.25'in altında numara vardır fakat "fark hissettiren" ölçüler 0.25'te belli oluyor olabilir. yoksa her göz birbirinin aynısı değil tabii ki.

benim gözlerim 2.5 miyoptu 5-6 sene önce. şu an 1.5'a düştü. hatta bir senedir kontrol de ettirmiyorum belki daha da düşmüştür. neyse ben sınıfta olduğum veya araç kullandığım zamanlar hariç gözlük takmadım. gözlük takmazsan numaran düşer demiyorum (doktorum da şaşırmıştı zaten düştüğünü görünce) ama 2.5 miyopla da gözlük takmadan hayat devam ediyor diyorum.

uzağı görememek rahatsız ettiği zaman takmanı tavsiye ederim.


reavelyn
(25.08.19)
Ölçüm cihazı +/- 0.25den itibaren ölçmeye başlıyor.


sorusor
(25.08.19)
Kullanma kesinlikle.
Benim gözler -1.5 liseden beri gözlük kullanıyorum.
Arkadaşımın gözleri de -1.75 hiç gözlük kullanmamış

Adam her şeyi net görüyor uzaktaki yazıları okuyor vs.. . Ben ise gözlüksüz kör gibiyim.


adwokat
(25.08.19)
Benim gözlerim dengesiz, biri 0,25, diğeri 1,25. Yirmi yıldır gözlük kullanıyorum, göz numaram hiç değişmedi. İki gözümü ayrı ayrı denediğimde biri bariz kötü görüyor ama normal iki gözümle baktığımda sağlam olan diğerini epey dengeliyor. İkisi de 1'in altında olsa gözlük kullanmazdım.


kobuzchu kiz
(25.08.19)
(4)

muhabbet kuşumun tırnaklarını düzenli olarak kesmeli miyim?

daha önce bikaç kez kesmiştim ama çok korkarak zarar vericem diye. zaten çok debeleniyor elimde. ama tırnakları da çok uzuor ve bi yerlere takılıyor. düzenli kesmem gerekir mi sizce?
daha önce bikaç kez kesmiştim ama çok korkarak zarar vericem diye. zaten çok debeleniyor elimde. ama tırnakları da çok uzuor ve bi yerlere takılıyor. düzenli kesmem gerekir mi sizce?
Professor Wild
(21.08.19)
Evet kesmelisiniz. Sinirlerine denk gelmesin ama dikkat edin.


=)
(21.08.19)
senelerdir ondan fazla muhabbet kuşu beslemişizdir asla kesmedik. kesin diyenleri duyup kuşçuya sorduğumuzda da hayır dokunmayın onlar kendileri halleder demişlerdi. nitekim öyle de oldu. bence bir kuşçuya götürün, anormal bir uzama varsa da onlar halletsin.


windows95
(21.08.19)
zımparalı tünekler var. onlardan alıp koyun kafese. o kendi halleder. ben de hiç kesmedim.


mutantking
(21.08.19)
Hep söylüyorum, yine söyleyeyim. Bu kuşlardan hiçbirinin huyu birdiğerine benzemiyor. Gaga taşı olmadan yapamayanı da var, gaga taşına ağzını sürmeyeni de, Evin içinde uçmadığı, tutunmadığı yer kalmayanı da var, tüneğinden kıpırdamayanı da.
Sonuçta bazı kuşların tırnakları, takılıp kırılacak kadar, bazılarının gagaları yeme yiyemeyip açlıktan ölecek kadar uzayabiliyor.
Böyle durumlarda tırnağın da gaganın da kesilmesi gerekiyor.
Ama tırnağını da gagasını da biryerlere sürte sürte kendi işini kendi çözenleri var ki onlara dokunmaya gerek yok.


Mirket
(21.08.19)
(8)

Duz vites arac kullanimi

Bizim duz vitesli aracimiz var. Benzinli. Benim de ehliyetim var. Gel gor ki hic pratigim yok. En cok sıkıntı cektigim konu haliyle stop ettirme mevzusu. Stop ettirince sinirden kuplere binen bir peder var. O varken hic suresim gelmiyor arabayi. Ama bu devirde araba sart. Nasi asacagimi bilmiyorum b
Bizim duz vitesli aracimiz var. Benzinli.
Benim de ehliyetim var. Gel gor ki hic pratigim yok. En cok sıkıntı cektigim konu haliyle stop ettirme mevzusu. Stop ettirince sinirden kuplere binen bir peder var. O varken hic suresim gelmiyor arabayi. Ama bu devirde araba sart. Nasi asacagimi bilmiyorum bu sorunu. Ama en gec 2020de soforluge gecis yapmam lazim benim de. Toplu tasima ayri bunaltici artik.
Professor Wild
(20.08.19)
çoğu kişi babasından fırça yiye yiye öğrenmiştir zaten kullanmayı. yok illa kaldıramıyorum diyorsan kullanmayı iyi bilen amca, dayı, kuzen, arkadaş vs birinden yardım isteyip hem trafikte hem de uygun boş bir alan da pratik yapacaksın. hem aracı kaldırma hem de sürüş konusunda tecrübe ederek geliştirme dışında bir yol yok.


nrmnm
(20.08.19)
on günlük iş en fazla.
babayla değil de güvendiğiniz bir arkadaşla (az biraz olgun ve sakin) çıkabilirsiniz. gece trafik yokken belli bir rotada sürekli dolanmak çok faydalıdır.
ya da özel ders


kisa
(20.08.19)
babayla olmaz o iş. ya sakin olmasını beceren bir yakınla veya arkadaşla olur ya da benim yaptığım gibi özel direksiyon dersi alarak. armut.com vs. gibi yerlerde bu tür hocalar var.


e baban olmadan al arabayı gez biraz.

ben 10 yıldır aktif araç kullanıyorum, hala kullandığım araba arada stop ediyor. bunda bir şey yok, gayet normal. al arabayı pratik yap, bişeycik kalmaz...


babilbaligi
(20.08.19)
kendinize güvenmiyorsaniz özel ders en mantiklisi iki üc kez hocayla ciksaniz zaten sorununuz cözülecek, bosuna hic riske girmeyin. armut.com mantikli


kaputt
(20.08.19)
istanbul’daysan gel sana anlatayim. besinci viteste bile kaldirirsin arabayi. para da istemem. eger basarili olursan
bi bucuk iskenderini yerim.


alperz
(20.08.19)
Ben de erkek arkadaşımla öğrenmeye çalışırken hiç beceremiyordum sürekli stop ettirip strese giriyordum. Hatta sırf sürmemek için hep ona veriyordum, neyse sen geç istemiyorum diyordum.

O birkaç haftalığına şehirde değilken araba kullanmayı hiç bilmeyen bir arkadaşımla gece yollar boşken çıktım. (Yukarıdakilerin de önerdiği gibi sakin biriydi.) Kullanmayı bilmediği için onun yanında o kadar gerilmiyordum, yollar da zaten boştu. Sonra yavaş yavaş gündüz de çıkmaya başladım. Derken 1 sene geçti işte çatır çutur sürüyorum artık.

Edit: Kaza yaptım amk


jacque
(20.08.19)
herkese katilarak tekrar etmekte fayda var. o babayla olmuyor bu is. babalar genelde hemen ogrenmenizi istiyor. becerememek ya da pratik yapmak onlarin lugatinda olmuyor. o yuzden tek basiniza bos arazilerde denemek en mantiklisi.


tanaka
(20.08.19)
(4)

Hafiza sorunu.

Yasim genc, alzheimer olamaz ama ben biraz hastalik hastasiyim. Mr cektirdim. Bisey cikmadi ama doktorlar beni rahatsiz eden unutkanligim icin bir cozum de onermediler. Ben mumkun oldugunca ceviz ve balik tuketmeye calisiyorum. Ama cok basit seyleri unutma sorunum var bayaadir. Dun cumartesi gunu mu
Yasim genc, alzheimer olamaz ama ben biraz hastalik hastasiyim. Mr cektirdim. Bisey cikmadi ama doktorlar beni rahatsiz eden unutkanligim icin bir cozum de onermediler. Ben mumkun oldugunca ceviz ve balik tuketmeye calisiyorum. Ama cok basit seyleri unutma sorunum var bayaadir. Dun cumartesi gunu mu cuma gunu mu dus aldigimi hatirlamaya calistim. Zorladim ve 10 dk sonra cuma olduguna emin oldum. Fazla sosyal medyaya kaptirmiyorum kendimi. Baska da ne bende unutkanliga sebep olabilir bilemiyorum. Kendi kafama gore b12 kullansam mi?
Professor Wild
(19.08.19)
stres veya ruhsal sorunlar hafızayı baskılar vitamin işe yaramıyor bir kaç yıl aynı durumda kaldım.


su aygırı
(19.08.19)
Mr harici kan testi de yapmışlardır diye tahmin ediyorum, yapmadılarsa yaptır. Sadece sosyal medya değil, ekrandan da mümkün olduğunca uzak dur, gerek telefon gerek televizyon gerek bilgisayar olsun. Dışarı çıkmayı, güneş ve temiz hava almayı, insanlarla muhabbeti artır, kitap okumayı artır. Onun dışında alüminyumlu deodorantların da böyle olumsuz etkileri olabilir diyorlar, bırakabilirsin (ben bırakmıyorum)


Cengiz Atay
(19.08.19)
Ben olsam hangi gün duş aldığımı unutmayı kafama bu kadar takmazdım unutkanlık arada beynin kendi kendine yaptığı savunma sistemi gibi bi şeydir fazla yüklenme olmasın diye
B12 konusunda danışmadan kan tahlili yaptırmadan kullanmayın derim


GreyFever
(19.08.19)
B12 seviyenize aile hekiminizde kan vererek baktırabilirsiniz.

Düzenli balık tüketmiyorsanız balık yağı kullanabilirsiniz.

Onun dışında Türkiye’de bulamayabilirsiniz ama yurtdışından gelecek tanıdığınız varsa lion’s mane mantar ekstraktını araştırın derim.


(3)

hatırlayamadığım bir film

bende bi sürü film var biriyle başlıyorum bismillah. bakalım bunu bileniniz var mı?kiralık katillerle ilgili eski bir film. biri profesyonel biri işe yeni başlıyor. ölmek isteyen bir kadın var ve kemal sunal filmlerindeki gibi bu katilleri tutuyor. profesyonel olanla uzun uzun konuşmalar yapıyor. ka
bende bi sürü film var biriyle başlıyorum bismillah. bakalım bunu bileniniz var mı?

kiralık katillerle ilgili eski bir film. biri profesyonel biri işe yeni başlıyor. ölmek isteyen bir kadın var ve kemal sunal filmlerindeki gibi bu katilleri tutuyor. profesyonel olanla uzun uzun konuşmalar yapıyor. kadının yaşadıkları adamı çok etkiliyor. kadını öldüremiyor. acemi olana geçiyor sıra. o işi becerior. "hayatımdaki ilk cinayeti işledim!" diye hoplayıp zıplarken profesyonel olan, "naptın lan!" diye bunu dövmeyebaşlıyor falan garip bir filmdi. filmin jason statham filmlerinden biri olduğu söylendi ama hayır onun filmlerinin tarzında değildi. konusu derin, stathamın filmleri genellikle yüzeysel oluyor.
Professor Wild
(17.08.19)
Sylvester Stallone ile Antonio Banderas'ın buna benzer bir filmi vardı. Ama hikaye pek tutmuyor. Sylvester tecrübeli bir kiralık katildir. Antonio ise işe yeni başlamış bir başka kiralık katildir. Antonio kendini ispat edebilmek için Sylvester'ın işlerine çökmeye başlar. Güvenlik uzmanı bir kadının ortadan kaldırılması gerekiyordur. İşi Sylvester alır. Ama yapmaktan vazgeçer. Fakat Antonio vazgeçecek gibi değildir. Sylvester kadını koruması altına alır. Antonio da ikisini birden öldürmek için peşlerine düşer.

Aradığın film olmama ihtimali yüksek ama güzel bir film olduğunu düşündüğüm için yazayım dedim.

Filmin IMDB linki şu:
www.imdb.com


puyule
(17.08.19)
www.imdb.com olabilir.


Uncle Sam
(17.08.19)
Maalesef bunlar değil. Benimkine dair çok net şeyler hatırladığım halde bi türlü bulamıyorum. Şu durumda çok az şey hatırladıklarım sorulmasa da olur kanımca.


Professor Wild
(17.08.19)
(4)

Death metal gruplari/sarkilari oneriniz.

Selam. Bu turde yeniyim. Onerebileceginiz seyler brutal vokalli erkekler olabilir. En cok icindeki seytanin sesini duydugumuz adamlari seviyorum. Simdiden tesekkurler onerileriniz icin...
Selam. Bu turde yeniyim. Onerebileceginiz seyler brutal vokalli erkekler olabilir. En cok icindeki seytanin sesini duydugumuz adamlari seviyorum. Simdiden tesekkurler onerileriniz icin...
Professor Wild
(16.08.19)
Dark Tranquility
Kalmah
Insomnium
Arch Enemy (kadın)


on and off
(16.08.19)
Amon Amarth♥
In flames
Opeth


Amaranta ursula
(16.08.19)
Tribulation(O bölgenin insanlarını araştırın işte)


bitchesaintshit
(16.08.19)
Cynic


westblack
(16.08.19)
(5)

Dis poliklinigi takip suresi nedir?

Bir dolgu yaptırdım memnun kalmadim.Dolguyu fazla yapmıştı devlet hastanesi discisi. Zaten 5 dkda yapmıştı. Düzelttirmeye gittim. Biraz torpuledi ama yine rahatsız hissediyorum. Tekrar aynı doktora gitmek istemiyorum.Disimi kelimenin tam anlamıyla sıkıp, takip süresinin bitmesini bekledim. Ama bu sü
Bir dolgu yaptırdım memnun kalmadim.
Dolguyu fazla yapmıştı devlet hastanesi discisi. Zaten 5 dkda yapmıştı. Düzelttirmeye gittim. Biraz torpuledi ama yine rahatsız hissediyorum. Tekrar aynı doktora gitmek istemiyorum.
Disimi kelimenin tam anlamıyla sıkıp, takip süresinin bitmesini bekledim. Ama bu süre ne kadar onu bilmiyorum açıkçası. Dişi yaptirali 3 ayı geçti. Yeni bir doktora randevu alsam artık bu dişi muayene edebilir mi? Yeniden yapsın dolguyu gerekirse, yalandan 5 dk ugrasmasin da. 5 dkda dolgu mu olur ya. :( takip süresi 3 aydan uzunsa özele gitmeyi düşünüyorum açıkçası.
Professor Wild
(15.08.19)
4 yıl olması lazım yeni dolgunun devlette karşılanma süresi.


neverlose
(15.08.19)
devlette yenisi eskisi fark etmez bütün doktorlar aynı sistemle çalışır, çünkü performans sistemi garabeti var. özel bir poliklinikte 150 lira civarına yaptırabilirsiniz.


carabelli
(15.08.19)
Dolguda yükseklik kalmış büyük ihtimal. Yeni dolgu yapılmasına gerek yok, özelde bir doktora görünün sadece muayene ücreti alır. Şu anki dolgunuzun yüksekliğine bakıp onu düzeltecek. 5 dakikalık bir işlemi var yani. Sıfırdan dolgu yaptırmaya gerek yok.


mg3929
(15.08.19)
^ hocam özel sektöre de hiç guvenemiyorum. :( yüksekliğini torpuleyeyim, hiç para da almayayim diyeceğini hiç sanmıyorum. Birşey çıkarıp bana extra masraf yukleyecektir. Diş teli falan filan bulur bir bahane.


Professor Wild
(15.08.19)
hamzakeskin.com

dolgu sonrası yazınca böyle bir şey buldum. yazdığına göre çok kısa bir işlemmiş hocam. yüksekliği alacak ve bitecek.


borddo
(19.08.19)
(2)

Shazami boyle kullanmak daha mi etkili?

Shazame bir dis ses dinletsem sonuc vermiyor. Kulaklik kullandigim zaman sonuc veriyor ama. Dis seslere alerjisi mi var bu appin acaba?Neden kulaklik lazim illa? :/
Shazame bir dis ses dinletsem sonuc vermiyor. Kulaklik kullandigim zaman sonuc veriyor ama. Dis seslere alerjisi mi var bu appin acaba?

Neden kulaklik lazim illa? :/
Professor Wild
(12.08.19)
sizin mikrofonlarda sorun olabilir mi?


senolll
(12.08.19)
^ sanmam. Birkac telde boyle.


Professor Wild
(12.08.19)
(2)

Moviemax/moviemax 2?

Boyle adda bi kanal vardi. 10 12 sene once.Sahibi dogan holdingdi galiba ozamanlar.Emin degilim ama. Bedavaydi sonra sifreli oldu. Yabanci sinema vardi full. Bu kanalin adini hatirliyor musunuz? Moviemax olmamasi lazim cunku moviemax hali hazirda bein/Digiturk un kanali sanirim. Biz de dsmart var eh
Boyle adda bi kanal vardi. 10 12 sene once.
Sahibi dogan holdingdi galiba ozamanlar.
Emin degilim ama. Bedavaydi sonra sifreli oldu. Yabanci sinema vardi full. Bu kanalin adini hatirliyor musunuz? Moviemax olmamasi lazim cunku moviemax hali hazirda bein/Digiturk un kanali sanirim. Biz de dsmart var ehe.
Professor Wild
(10.08.19)
evet 10-12 sene önce moviemax ve moviemax 2 vardı ama yine digiturk'deydi.


king lizard
(10.08.19)
evet moviemax ve digiturk'te idi. ama o zamanlar d-smart yoktu diye hatırlıyorum. hatta tv kumandasıyla gişe filmlerini satın alabiliyorduk, sonra faturaya yansıtıyorlardı.


night train
(10.08.19)
(7)

Nasil yuksek lisans yapilir?

Bu soru ablam hakkinda. Kendisi bugun atama sonuclariyla bir kez daha hayal kirikligina ugradi ve artik kariyerinde yon degistirmeye karar verdi. Bir devlet universitesinden dusuk bir ortalamayla mezun olmustu. Gecis notu neyse onu kil payi yakalamisti bagil sistem sag olsun. Yuksek lisansi da hic d
Bu soru ablam hakkinda.
Kendisi bugun atama sonuclariyla bir kez daha hayal kirikligina ugradi ve artik kariyerinde yon degistirmeye karar verdi. Bir devlet universitesinden dusuk bir ortalamayla mezun olmustu. Gecis notu neyse onu kil payi yakalamisti bagil sistem sag olsun. Yuksek lisansi da hic dusunmuyordu. "Bir daha universite hocalarinin egosu nu cekemem" diyordu. Bir gun belki yurt disinda yapardi , boylece yurt disini da gormus olurdu. Kendi sozlerini naklediyorum. Ama once garanti bir meslek edinmeye calisiyordu. Yuksek lisansin onun cvsine herhangi bir katki yapacagina inanmiyordu. Cunku devlet universitesi nde yuksek lisans yapacak bir ortalamasi yoktu. Parasi neyse kullanip ozel universitede yl yapmak tek yol gibi gorunuyordu. Gel gor ki yuksek lisansta hic gozu olmadigi icin herhangi bir konuya da ilgi duymuyordu. Hala "hocalarin egolari" diye sizlaniyor. Kafasina silah dayanmis gibi. Benim bildigim kadariyla alesten ve ydsden belli bi puan almasi gerek. Bu puanla ozel universitelerin bazi donemler ilan ettigi kontenjanlara gore basvuru yaparak yl derslerine devam ederken bir yandan da calisabilecek. Herhangi bir burs almayacak , bu benim fikrim. Daha bilgili arkadaslarin yardimina ihtiyacimiz var. Son olarak asil hedefi okutman lik yapmak zaten. Okutmanlik da illa ve illa yl istiyor. Bu yuzden cok sizlanarak yuksek lisans yoluna gitmeyi dusunuyor. Tabi bu keyifsizlikle dersleri basararak, tezini 2 yilda tamamlayarak, yuksek lisansini basaracagina inanmiyorum ama bisey soylemiyorum da.
Professor Wild
(09.08.19)
herkes okumak zorunda degil. ablan evlensin bir an once aile kursun. daha mutlu olur gibi..


cooperr
(09.08.19)
Herkes okumak zorunda değil.


all girls dream
(09.08.19)
yurtici devlet universitelerine giremeyecek durumda kotu gpai varsa yurtdisinda yl yapmasi daha da zor. ayrica istemiyor istemiyor yapacak bir sey ciksin bari diye yl yapacaksa hic yapmasin, ne alaka?


lilyb
(09.08.19)
"Bir daha universite hocalarinin egosu nu cekemem" gereksiz bir trip. Calissa o zaman "patron egosu cekemem" diyecek. Hayir, niye cekemezsin, baska isin ne?

Atamalar nasil oluyor bilmiyorum ama seneye sansini denemeye devam etsin veya oss'ye girip ise yarar bir sey okusun ve bu sefer adam gibi calisip duzgun ortalama yakalasin.

Biraz zihniyet degisimi gerekli sanki.


hot potato
(09.08.19)
Basar parayı tezsiz yapar ama neden yapıyor?

Özelde bölümüne uygun stajla başlasın yardırsın


marsargo
(09.08.19)
Yüksek lisans yapınca da bir şey olmuyor. KPSS’ye devam etsin. Bir şekilde o oluyor. İki yüksek lisansla tezle vs uğraşacağına iki sene çalışsa 90 puan alır.


cudananin laneti
(09.08.19)
Okutmanlık da öyle kolay değil ayrıca. Her yüksek lisans yapanı okutman olarak almıyorlar. Çok yüksek ALES ve YDS lazım, üstüne de genelde torpil lazım. Yani bu işlere hiç girmesin


cudananin laneti
(09.08.19)
(1)

Green carda nasil basvurabilirim?

Evet soru baslikta. Su anda basvurular acik mi, aciksa hangi siteden yapiliyor ogrenmek istiyorum.
Evet soru baslikta. Su anda basvurular acik mi, aciksa hangi siteden yapiliyor ogrenmek istiyorum.
Professor Wild
(08.08.19)
(1)

Kisisel gelisim kitabi oneriniz.

insanin ozguvenini artiracak, onu karizmatik kilacak, ikna kabiliyetini fullleyecek, oturmak, kalkmak, konusmak, el sikmak gibi konularda karsi tarafa inanilmaz ozguvenli gorunmenizi saglayacak ipuclarini barindiran bir kitap tavsiyesi istiyorum.
insanin ozguvenini artiracak, onu karizmatik kilacak, ikna kabiliyetini fullleyecek, oturmak, kalkmak, konusmak, el sikmak gibi konularda karsi tarafa inanilmaz ozguvenli gorunmenizi saglayacak ipuclarini barindiran bir kitap tavsiyesi istiyorum.
Professor Wild
(06.08.19)
özgüvenli görünmeyi sağlamak derken, özgüven tam olmasa da yine de dışa çaktırmamak isteniyor sanırım. yani benim sorunuzdan anladığım buydu :)

galiba, dünyanın en iyi tiyatro oyuncusu bile bunu tam olarak başaramaz. sen özgüvenli bir kişi taklidi yaparken, karşı taraf eğer görmüş geçirmiş bir kişiyse, sizin milisaniyelik ufacık bir mimiğinizden dahi sizi çözer.

işi kökten halletmek isterseniz o yönde tavsiye verebilirim. yani özgüven nasıl kazanılır. uzun ama keyifli bir süreç olacaktır diyebilirim. çoşkuya sahip olmalı insan. çoşku her türlü tecrübeden ve bilgiden daha üstündür derler. coşkulu bir insan el sıkıştığında karşı tarafa " bende hayat var " mesajı verir. çoşkulu olmak için ise hayatta bir hedefi olmalı kişinin. O hedef ölçülebilir ve tanımlanabilir olmalı. her gün ufak ufak adımlar ile hedefe yaklaşmalı kişi. bu aşamalar gün geçtikçe bir kartopu gibi büyür ve çoşku oluşur.


önerebileceğim kitap : 1000kitap.com


daglien
(06.08.19)
(4)

aşırı çekingenlik konusunda ne yapmalı?

bakmayın böyle internetteki halime. gerçek hayatta hiç sosyalleşemiyorum. benim umurumda değil ama bunun ilerde beni kötü etkileyeceğini biliyorum maalesef. bunu biraz da olsa aşmak için napabilirim?
bakmayın böyle internetteki halime. gerçek hayatta hiç sosyalleşemiyorum. benim umurumda değil ama bunun ilerde beni kötü etkileyeceğini biliyorum maalesef. bunu biraz da olsa aşmak için napabilirim?
Professor Wild
(02.08.19)
İnsanlarla konuşmaya çalış. Bunun için kendini zorla. Bir ortama girdiğinde muhabbeti başlatan taraf ol. Bu senin için çok zor olabilir ama kendini zorlaman gerekiyor. Bir durumu düzeltmek için mücadele etmek lazım, mücadele etmeden olmuyor.


rock n roll
(02.08.19)
Seni sosyalleşmek, farklı tipte insanlarla uğraşmak zorunda bırakacak bir işte çalış yarı zamanlı da olsa. Barboyluk mesela!


rldofiui
(02.08.19)
alkol al. rahatlatır. kafa açar.

gruplara katıl, arkadaş edin, tecrübe ettikçe daha rahat olacaksın.


false pretension
(02.08.19)
interneti iki haftalığına kapat. tabi yapamayacaksın, o yüzden alkol diyorum.


silver apple
(03.08.19)
(4)

Recaptcha neden bu kadar iskence ediyor?

Robotlara karşı güvenlik oldugunun farkindayim ama bu güvenliği sağlarken aşırı can sıkıyor. Çok daha güzel yontemler var. Mesela bir sitede resmin tarif edildigini görmüştüm. Örneğin resimde arabadaki bir çocuk var. Baska resimler arasından onu seçersen recaptchayi asabileceksin. Boy, car anahtar k
Robotlara karşı güvenlik oldugunun farkindayim ama bu güvenliği sağlarken aşırı can sıkıyor. Çok daha güzel yontemler var. Mesela bir sitede resmin tarif edildigini görmüştüm. Örneğin resimde arabadaki bir çocuk var. Baska resimler arasından onu seçersen recaptchayi asabileceksin. Boy, car anahtar kelimelerini vermiş. Hiç uğraştırmıyor. Can sıkmyor. Neden bütün siteler bunu kullanmıyor? Neden trafik ışıklarını bir daha gormeyene kadar seçmek zorundayız? Veya mağaza önlerini?
Professor Wild
(29.07.19)
"Neden bütün siteler bunu kullanmıyor?"

recaptcha kullanmak kolay çünkü. google'a kaydoluyor, api key ve secret key alıyor sitene ekliyorsun.

ayrıca @kitik'in kendi düşüncesi baya bilinen bi gerçek.


bazi sitelerdeki essegin bir tarafina su kaciriyor, trafik lambalarini isaretlemek icin gobegimin catladigi donemler oldu :(

ama duyuru gibi bazi sitelerde sadece ben robot degilim kutusuna isaret koymak yeterli oluyor. iste bunu seviyorum prnt.sc


exlibris
(29.07.19)
bu arada sadece ben robot değilimi işaretlemekle trafik ışığı seçmek aynı sistem değil mi? Ben siteme recaptcha ekledim çünkü normalde çok basitçe bir tıkla geçiyor insanlar, ama vpn vb. ile olduğunda "dur bakalım yeğenim önce şu ışıkları otobüsleri bi göster" diyip onları gösteriyor benim bildiğim. Sitenin tercihi değil yani google'ın çalışma şekli o diye biliyorum, insan olduğuna emin olamadığı kişilere iş yaptırıyor.

@exlibris, hatta buyrun operavpn ile ekşiduyuru kayıt kısmındaki captcha:
i.ibb.co


nhk ni youkosu
(29.07.19)
@nhkni
valla ben vpnsiz bagliyim ve duyuru yeni kayit ekranidan sadece check istiyor. belki de ben allahin sevdigi kullarindan olabilirim bilemedim simdi
prntscr.com


exlibris
(29.07.19)
(2)

Kirpik dokulmesine ne iyi gelir?

Kirpigin kendisinin dokulmesi degil de dokulen uzun kirpiklerin gozun beyazina yapismasi durumunun verdigi can sıkıntısı yuzunden kirpiklerimi yolmak istiyorum. Suni yasartici ve goz sampuani kullandiklarim arasinda. Yine de kar etmedi.
Kirpigin kendisinin dokulmesi degil de dokulen uzun kirpiklerin gozun beyazina yapismasi durumunun verdigi can sıkıntısı yuzunden kirpiklerimi yolmak istiyorum. Suni yasartici ve goz sampuani kullandiklarim arasinda. Yine de kar etmedi.
Professor Wild
(28.07.19)
Badem yağıyla kirpikleri ovuştur.


chitosan
(28.07.19)
@duygusuzromantik, zaten damlayla şampuanı dr verdi.


Professor Wild
(28.07.19)
(4)

çeviriye dair bir soru

dizi/filmleri çevirenler para kazanıyor mu ? bunlara fansub adı veriliyor ve fan olduğuna göre gönüllü olması lazım. ama ben de yanılıyor olabilirim, gerçekten bilmediğim için soruyorum bunu. gerçek çevirmenler bu işe ne diyor? sonuçta kendi mesleklerini parasız yapanlar yüzünden mağdur olmuyorlar m
dizi/filmleri çevirenler para kazanıyor mu ? bunlara fansub adı veriliyor ve fan olduğuna göre gönüllü olması lazım. ama ben de yanılıyor olabilirim, gerçekten bilmediğim için soruyorum bunu. gerçek çevirmenler bu işe ne diyor? sonuçta kendi mesleklerini parasız yapanlar yüzünden mağdur olmuyorlar mı...?
Professor Wild
(26.07.19)
reklam alan var diye biliyorum.


amatörler amatörce iş çıkardığı için profesyonel çevirmenlere herhangi bir tehlike arz etmiyorlar. Ben de eski "fansubber", yeni profesyonel çevirmen adayıyım oradan biliyorum :-)


windows95
(26.07.19)
okuldan bi kız yapıyordu. çok sevmesem parasına asla değmez derdi hep. çeviri başı 35-40 arası alıyormuşta çok yorucu bildiğim kadarıyla. bi ara netflixle çalışıyordu.


avatar is back
(26.07.19)
bir platform için çeviriyorsan para ödüyor platform.

Misal netflix'te bir dizinin yeni bölümü çıktı. Türkiye'de ertesi gün yayına girmesi gerekiyor. O zaman bir çevirmen şeyiyle takılıyorlardır. Kimse işini gücünü bırakıp da aman netflix zorda kalmasın diye gece sevişmesini bırakıp çeviri kasmaz

diğerleri öyle keyfine takılıyor.


Kazmapolitan
(26.07.19)
(2)

mahalledeki kedilere yapılan çocuk eziyetleri

ezelden beridir çocukları sevmiyorum ve çok fanatik bir hayvansever olarak gençken bu tarz çocukları döverdim. tabi şiddetin çözümolmadığını öğrendik ve artık pasif-agresif bir hale geldik. mesela bir çocuğu kediye yakın görüyorsam kediyi kovalarım ki çocuktan uzaklaşsın. neyse son zamanlarda yine d
ezelden beridir çocukları sevmiyorum ve çok fanatik bir hayvansever olarak gençken bu tarz çocukları döverdim. tabi şiddetin çözümolmadığını öğrendik ve artık pasif-agresif bir hale geldik. mesela bir çocuğu kediye yakın görüyorsam kediyi kovalarım ki çocuktan uzaklaşsın. neyse son zamanlarda yine deli damarım tuttu. kediyi sözde seven ama esasen ona acı çektiren çocuklara bağırmamak ve aileleriyle papaz olmamak için kendimi zor tutuyorum. mahallenin 1 aylık yavru kedileriyle oyuncak gibi oynuyorlar. ordan oraya pata küte taşıyorlar. sanki kendileri çok terbiyeliymiş gibi terbiye vermeye çalışıyorlar. hayvancağızları öldürecekler. bazen kendi annelerini de yanaştırmıyorlar. zavallı anne insanoğlu gibi çiğ süt emmemiş olduğu için onları tırmalayamıyor veya ısıramıyor . bu kedilere nasıl çözüm bulabilirim? benim muhabbet kuşum olduğu için yavrulara ben bakamadım zaten. o kedileri güvenli bir ortama götürmeleri için belediyeyi arasam işe yarar mı?
Professor Wild
(26.07.19)
Yaramaz. Kendiniz taşıyacaksınız. Çocuklar sınırı aşarsa dövüp kaçmaktan çekinmeyin.


glide
(26.07.19)
valla bizim burada da vardı aynı tip çocuklar, aynı apartmanda olduğum hatta bir çoğunun anası babasıyla aynı kurumda çalıştığım için elim kolum bağlıydı. mahalledeki diğer roman çocuklara çikolata, kola falan alıp kedilere zulmedenleri korkutturuyordum. biliyorum, kötü hatta berbat bir örnek ama bazen sınırı aşıyorlar ve bu gibi adaletin işlemediği konularda adaleti kendi sağlamaya çalışıyor insan.


(3)

telefonumun ses tuşuna basınca kameranın açılması

böyle bir kısayol var telefonumda. herkes alışıktır şöyle şeylere ama ben tabii ki değilim. ses yükseltme tuşuna 2-3 kere hızlıca basınca müziğin sesini artırmak yerine selfie özelliğini açıp benim kocaman kafamı gösteriyor! androidin versiyonu 6.0 bu sorunu nasıl çözebilirim? kısayolları tümüyle de
böyle bir kısayol var telefonumda. herkes alışıktır şöyle şeylere ama ben tabii ki değilim. ses yükseltme tuşuna 2-3 kere hızlıca basınca müziğin sesini artırmak yerine selfie özelliğini açıp benim kocaman kafamı gösteriyor! androidin versiyonu 6.0 bu sorunu nasıl çözebilirim? kısayolları tümüyle deaktif etmek istiyorum.
Professor Wild
(25.07.19)
ayarlar-> genel-> kısayol tuşu (pasif)

android 6.0 / LG G4 için böyle.


eeb
(25.07.19)
ayarlar -> kilit ekranı & şifre -> kamerayı aç (iki kere ses kısma tuşuna basınca kamerayı aç)

android 9, xiaomi mi 6 için böyle


inheritance
(25.07.19)
@eeb kısayol tuşum pasif. yine de düzelmiyor. :(

@inheritance kamera diye bir ayar bile yok. benim telefonum ne lg ne de xiaomi ondan mı acaba?


Professor Wild
(26.07.19)
(7)

Konum kullanmayi bilmiyorum

Birisinden bir adres istediğimde şak die konumu atıyor ama bununla napacagimi bilmiyorum. Harita üzerinde bir nokta görülüyor ama teknolojiden o kadar uzak tayim ki yine tarif istiyorum. Falanca lokantanın yanı filanca restoranın üst katı vs. Konumla nasıl barışa bilirim? Aracım yok yani yayayim. Am
Birisinden bir adres istediğimde şak die konumu atıyor ama bununla napacagimi bilmiyorum. Harita üzerinde bir nokta görülüyor ama teknolojiden o kadar uzak tayim ki yine tarif istiyorum. Falanca lokantanın yanı filanca restoranın üst katı vs. Konumla nasıl barışa bilirim? Aracım yok yani yayayim. Ama bu adres işi öyle bir konum lobisine dönüşmüş durumda ki cildiracagim. :D
Professor Wild
(22.07.19)
Yol tarifine basiyorsun, sonra yayayi seciyosun. San yaya olarak nasil gidecegini gösteriyir. Ya da toplu tasimayo ve ondan inince ne yapacagini da


red g
(22.07.19)
biraz fazla çaba sarf ediyorsunuz gibi geliyor bu konum işiyle barışmamak için. google/android için konuşuyorum; karşınıza gelen ekranlarda sadece size atılan konuma tıkladığınızda, haritalar uygulaması açılacak zaten. ardından yol tarifi'ne tıklayacaksınız, ve üstte size seçenekler sunacak, otomobille, otobüsle, yaya veya taksiyle şeklinde. yaya olana dokunup başla diyeceksiniz, o da sizi yönlendirecek. toplamda üç-dört tık yani. o kadar kolay ki, şu anda debelendiğinize lanet edeceksiniz bir kez alışınca.


gkhncnzdgn
(22.07.19)
adres tarifi diye bir şey kalmadı artık, bu teknolojiye ayak uydurman gerekir.
inan hayat kaliteni yükseltecek bir olay konum paylaşımı. diğer arkadaşların da anlattığı gibi 2-3 dokunuştan ibaret.


teritori
(22.07.19)
Android kullanıyorsanız üst menüyü indirip Location ı açın. Sonra sizi mavi konum olarak işaretler harita. Yönlendirme/Directions diye bir yer açılıcak ekranda. Tıklarsanız size tarif eder. Üsste adam araba falan görürsünüz. Yürüyerek gidiyosanız adama dokunun.

Not: hayattan tat alma aralığınız artıcak, adres bulma güveni diye birşey var insanlar arasında heheh


baldan kaymak
(22.07.19)
herkes nasil yapacaginizi yeterince aciklamis zaten. navigasyonu okumaz bazen biraz zor olabiliyor. bir iki kere kullandiginizda herseyi kavrarsiniz zaten. su anda bana birisi yol tarif etmeye basladiginda lafini kesip bana konum at diyorum. herkesin tarif becerisi, onemli gordugu noktalar farkli. goturdugu yollar farkli. Google ne guzel en kisa yoldan, trafik falan herseyi hesaplayip goturuyor beni. restaurant, nalbur, hastane aramakla ugrasmak daha buyuk dert.


crucio
(22.07.19)
^ bir kere google i denedim. Cok ara sokaklara saptiriyor. Yandex bu konuda daha mi iyi acaba?


Professor Wild
(23.07.19)
bariz bir fark yok, ben daha çok google kullanıyorum. e ara sokaklara saptırıyorsa daha kısa olduğu içindir, siz istediğiniz yerden gidersiniz o sizin takip ettiğiniz yola göre rotanızı günceller zaten.


gkhncnzdgn
(23.07.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.