Giriş
(6)

Aro mama

Metro'da satılan ucuz kedi maması. Ben bunu bizim apartman önündeki haytaya vermek için alıyordum. Bir ara evdekinin maması bitmişken "o da yesin canım, ne var" diye verdim. Bir süre geçti mama bitmiyor sanki. Ben eşim verdi sanıyorum, eşim, çocuklar vermiştir diyor. Kedi resmen gözümüzün önünde eri
Metro'da satılan ucuz kedi maması. Ben bunu bizim apartman önündeki haytaya vermek için alıyordum. Bir ara evdekinin maması bitmişken "o da yesin canım, ne var" diye verdim. Bir süre geçti mama bitmiyor sanki. Ben eşim verdi sanıyorum, eşim, çocuklar vermiştir diyor. Kedi resmen gözümüzün önünde eridi. Arada gidim bir-iki gıdım yiyor ama ölmeyecek kadar. Bizim yediklerimize sarkmaya başlayınca durumun vehametini gördük. Şimdi kendi mamasından aldık, biraz da şımartma maması filan koyduk, toparlamaya başladı hayvancağız. Ama yenmeyecek kadar kötüyse dışarıdaki kediciğe de vermeyeyim. Soru: siz Aro mama kullandınız mı? Tecrübeleriniz nelerdir?
SiyamkedisiZorro
(18.11.19)
Aro maması kullanmadım ama benim kedim de kendi markasına alıştıktan sonra başka bir şey yemiyordu (yaş mama hariç). Sanırım kedilerin böyle bir olayı var, neye alışırlarsa sadece onu yiyorlar.


mamayı bilmiyorum fakat muhtemelen epey kötü. aroması azdır. mamayı yenebilir yapan şey aroma, kedi buna geliyor. belki sokak kedisi yiyordur ama, sizin kendi kedinize verdiğiniz mama daha kaliteli ve yüksek aromalı bir mamaysa bu ucuz mama kötü gelmiştir ona ve yiyememiştir.


veritaslibertas
(18.11.19)
Sokaktaki kedileri önce süt peynir yoğurta beslerken, bir süre sonra haşlanmış tavuk vs. verdik.. Sonra tavuk yerine arada tekrar yoğurt verince yememişlerdi :) O geldi aklıma..

Tamam market mamaları çok başarılı değiller ama yenmeyecek kadar kötü bir durumda olduklarını sanmıyorum.


lcha
(18.11.19)
Bende elimde olan ekmek, poğaca vs. normalde yemeyecekleri şeylere hayvanlar sulanınca veriyorum yemeyince çok kızıyorum keratalara.


wolfg
(18.11.19)
Ilk zamanlar aro kullandım hep kedime bir sıkıntı yaşamadık. Sonra parayı bulunca nd ye geçtik ama ara ara aro karıştırıyorum mamasına yiyor hala. Bir sıkıntısı da yok.

Ayrıca metro marketin kumunu da kullanıyoruz tavsiye ederim.


Evet kumunu ben de çok beğeniyorum.


SiyamkedisiZorro
(18.11.19)
(3)

AUZEF- İkinci Üniversite

Sınavları çoktan seçmeli mi, yoksa klasik yazılı mıdır acaba?
Sınavları çoktan seçmeli mi, yoksa klasik yazılı mıdır acaba?
SiyamkedisiZorro
(12.11.19)
Çoktan seçmeli


jackyr
(12.11.19)
Çoktan seçmeli. Vizeler internet üzerinden, finaller belirlenen tarihlerde okullarda.


yanlış bilgi olmasın; vizeler internet üzerinden değil, okullarda oluyor.


asisamus
(12.11.19)
(2)

İkincil öğretim

Duymuşsunuzdur, sınavsız bir biçimde 2. üniversitede kaydolabiliyorsunuz. Ben de Adalet Meslek yüsekokuluna kaydoldum. Kısmet 2 sene sonra biterse hukuk fakultesinde devam etme şansım var mıdır?
Duymuşsunuzdur, sınavsız bir biçimde 2. üniversitede kaydolabiliyorsunuz. Ben de Adalet Meslek yüsekokuluna kaydoldum. Kısmet 2 sene sonra biterse hukuk fakultesinde devam etme şansım var mıdır?
SiyamkedisiZorro
(23.09.19)
Amacı o zaten. dgsye giriyorsunuz kazanırsanız hukuk okuyorsunuz.


bahoho
(23.09.19)
dgs ye abanma var bu aralar, zor..


binder dandet
(23.09.19)
(1)

Fransızca Türkçe online sözlük ve telaffuz

Merhaba duyurunun frankofonları.Kızım yeni başladı bu dile. Evde hiçbirimiz Fransızca bilmiyoruz. Şöyle Merriam Webster ayarında kelimenin açıklamasından ayrı telaffuzunu da dinleyebileceğimiz tercihan ücretsiz uygulama veya site biliyor musunuz?Şimdiden merci
Merhaba duyurunun frankofonları.

Kızım yeni başladı bu dile. Evde hiçbirimiz Fransızca bilmiyoruz. Şöyle Merriam Webster ayarında kelimenin açıklamasından ayrı telaffuzunu da dinleyebileceğimiz tercihan ücretsiz uygulama veya site biliyor musunuz?
Şimdiden merci
SiyamkedisiZorro
(13.09.19)
fr. tr. sanırım düzgün bir sözlük yok ama wordreference.com fr. ing. için dediğiniz işleri yapıyor.

bu arada merriam webster vb sitelerin türkçe-türkçe elle tutulur bir muadili bile yok ki tr-fr-tr muadili olsun :)


(15)

Saint Benoit nasıl bir okuldur?

Soru başlıkta.Evladın puanı bu aralıklarda gibi görünüyor. Nasıldır? Fransızca çok zorlar mı? Bu okulu bitirip mühendis olan tanıdıklarınız filan var mı? Kızım mühendis olmak istiyor, Fransız lisesi yanlış tercih olur mu?
Soru başlıkta.

Evladın puanı bu aralıklarda gibi görünüyor. Nasıldır? Fransızca çok zorlar mı? Bu okulu bitirip mühendis olan tanıdıklarınız filan var mı? Kızım mühendis olmak istiyor, Fransız lisesi yanlış tercih olur mu?
SiyamkedisiZorro
(25.06.19)
Eğitimi iyi. Doktor mühendis olan tanıyorum ama gay homoseksüel çok çıkıyor bu okuldan


insomniac
(25.06.19)
sorulara tam cevap değil fakat frankofon okullarından mezun belki yirmi tane tanıdığım var, hepsi yüksek disiplin sahibi, hepsi çok güzel fransızca konuşuyor, hiçbiri mühendis değil, çok azı mütevazı, birkaç tanesi düzgün insanlar. söyleyeceklerim bu kadar.


yolla derim, fransizca'yi en iyi sekilde ogrensin ustune bir de ingilizcesini ilerletsin zaten muhendis olmasina falan gerek yok. bence muhendis olmama konusunda ikna etmen lazim once.

tip yada hukuk, bu ikisini okumayacaksa duz isletme falan yapsin bitirsin. surunmeye gerek yok.


cooperr
(25.06.19)
namus bekçisi mode on

karaköyün ilerisindeki değil mi?
bi kaç kez oralarda bulundum başıma bir şey gelmeyecekse sanırım oralarda gezen liseli kızları fazla açık saçık buldum.
sonuçta lise kültürü ve arkadaş çevresi vs.

namus bekçisi mode off


güneyli çocuk
(25.06.19)
Galatasaray Üniversitesi'nin iç sınav kontenjanı var. Oradan yürüyebilir mesela.


inawen
(25.06.19)
Yabancı okul her zaman daha iyi bence, eğitim açısından isim yapmış türk kolejlerinden devlet liselerinden iyi midir? Muhtemelen değildir. Ama okulun amacı mezun olan kişinin yabancı dili anadili gibi konuşması, yabancı kültürü tanıması vs. Ayriyeten SB diğer yabancı okullara (amerikanlar vs sj hariç) göre sosyal aktivitelerde de daha önce. Bu okullar aynı zaman türk üniversite sınavlarına da hazırlamak olmadığı için amaçları, eğer ülkede devam edecekse kendinin kasması lazım. Ama üniversitede avrupaya fransa'ya gidecek olursa bu okulu seçmiş olması çok büyük avantaj sağlar. Yani mühendislik okumak istiyorsa nerede okumak istediğini düşünmeli. Türk liseleri de mühendis yetiştirmiyor sonuçta, üniversite sınavında daha iyi hazırlıyor sadece.

Ben italyan lisesini bitirdim, lisede matematik fizikte gördüğümüz şeyleri türkiye'de üniversitelerde okutuyorlarmış,bizim okuldan türkiyede kalan arkadaşlarım o tarz konuları daha iyi anladıklarını söylüyolardı. Konular tabi ki liselerle aynı fakat yaklaşım farklı. Daha analitik bir müfredat vardı. Fransız müfredatını bilemem.

Yeni nesil çok kalitesiz, bundan kaçış yok, roberte de gitse ümraniye imam hatip'e de gitse benzer seviyede öğrenciler olacaktır başlarda, onlar eleniyor zamanla. Yabancı okullar ilgisiz, ezberliyim geçem tarzı öğrencileri fazla barındırmıyor. Okulu bitirirse kaliteli bir arkadaş çevresiyle bitirmesi muhtemeldir. Bizde hazırlıkta başladığım 15 kişi falan son sınıfta yoktu. Zaten dönemin 70 kişi kadar olduğunu düşünürsen epey fazla bir rakam.

ve evet zürafa sokağın dibinde, kerhaneler falan var yakında da yani, nedir, bir anlam ifade etmiyor, ilk sene gülerler sonra fark etmezler bile. okul beyoğlunda olduğu için okul çıkışında takılma imkanı oluyor, sosyalleşme açısından önemli bişey vsvs.


mirafiori
(25.06.19)
fransizca zorlamaz. daha dogrusu fransizca zor gelen muhendislikte de zorlanir buyuk ihtimalle zaten.


hot potato
(25.06.19)
hangi mühendisliği istiyormuş ki?
cinsiyetci diyeceksiniz ama kadınlar için çok uygun bir meslek değil mühendislik.
odunun önde gideni olmama rağmen bazen bana bile çok sıkıcı geliyor.


prizmatik
(25.06.19)
lise matematik dersi görmemiş bir çocuğun mühendislik isteği çok kararlı kalmayabilir zaten, belki de değişecek kararı; benim öyle olmuştu en azından. illa mühendis olucak gibi düşünmemek lazım yani.

bence de gayet isabetli bir tercih olur, güzel eğitim alırken ayrıca dil öğrenecek; bir taşla iki kuş. neticede normal derslerde de başarılı bir okul, burada okudu atatürk fen'de okumadı diye xx bölümü kazanamayacak değil ya.

sosyal olarak da kendi network'ü, bir nevi statüsü olacak. hatta benim çocuğum olsa devlet fen lisesi yerine böyle yabancı okullara gönderirim.


Jux
(25.06.19)
And Mehmet Çetin vardı eski otopark.com kurucusu. Boğaziçi İnşaat mezunu. Fransızcası da gayet iyi diye biliyorum. Kendisi hiç o alanda çalışmadı ama sanırım.

Mühendislik kadınlara uygun değil diyenlere de koca bir küfür yapıştırın lütfen.


bahoho
(25.06.19)
Bilgisayar mühendisliği istiyor şimdilik. Değişir mi, değişebilir elbette. Ama matematik ve fen dersleri kuvvetli olsun diye desteklerim.

Kızlar isterlerse her şeyi olurlar ekolündenim ben. "Kadınlar çiçektir, kırılmasın"cı, ya da "mühendisler sosyal değil"ci değilim. Sadece onun meslek seçimini ben yapamam. İmkanı sunup, bilgilendirip kendi kararına bırakacağım. Sonrasında "senin yüzünden rerö" demesin.


SiyamkedisiZorro
(25.06.19)
İyi karar, puanım iyi sayılırdı dershaneden hallice özel liseye gittim hiçbir işime yaramadı.


owaki
(25.06.19)
Çeliktepe Cengizhan Lisesi kadar iyi olmasa da fena değildir


(s)AINT
(25.06.19)
sorunuza cevap vermeye geldim ama cevaplardan birini görünce dayanamadım.

"cinsiyetci diyeceksiniz ama kadınlar için çok uygun bir meslek değil mühendislik."

bak sen!

kızınıza lütfen iletin, mühendis olmak istiyorsa önündeki en son engel kadın olması olsun. başta kendisi bu sektörde kadın olmayı bir dezavantaj olarak görmesin, diğerlerine de bu gibi cinsiyetçi laflar söylettirmesin. bu şekilde iş hayatında en ufak bir zorlukla karşılaşmayacaktır. makina mühendisi ablasından tam destek :)

sorunuza cevap olarak; benim müdürüm benoit'ten ve ytü'den mezun, çok başarılı bulduğum bir makina mühendisi. ayrıca mühendisler için üçüncü dil bilmek büyük avantaj. iyi bir üniversiteden mezun olursa dilini bildiği ülkede çalışma şansı çok yüksek. ama sadece ingilizce bilgisiyle yurtdışı zor.


Hahaa,
Saint Benoit deyince benim de direkt aklıma Çeliktepe Cengizhan Lisesi geliyor ;)


SiyamkedisiZorro
(26.06.19)
(13)

Kız arkadaşlar arası gerginlik ve ortada kalan bendeniz

Kusura bakmayın uzun anlatacağım. Ayşe ve Zeynep diyelim arkadaşlara. Hepimiz koca koca kadınlarız, aynı okuldan mezunuz. Ayşe ile aslında okuldan sonra samimi oldum diyebilirim. Dahil olduğum iki grupta da aktif kendisi. Zeynep'le daha samimiyim. Benim ona, onun da bana iyiliğimiz dokunmuştur. Bu i
Kusura bakmayın uzun anlatacağım.

Ayşe ve Zeynep diyelim arkadaşlara. Hepimiz koca koca kadınlarız, aynı okuldan mezunuz. Ayşe ile aslında okuldan sonra samimi oldum diyebilirim. Dahil olduğum iki grupta da aktif kendisi. Zeynep'le daha samimiyim. Benim ona, onun da bana iyiliğimiz dokunmuştur. Bu iki arkadaş da boşandılar. Evlatları var ergen yaşlarda. Bunlar hep ön bilgi.

Yaklaşık bir sene kadar önce Zeynep yine okuldan eskiden tanıdığı bir adamla flört ediyor. Bir süre sonra fark ediyor ki bizim kadınlar olarak aramızda konuştuğumuz konulardan adam haberdar. Bu arada adam Ayşe'ye de yürümüş, dahası Ayşe'ye kör kütük aşık. Ayşe kızlar olarak aramızda konuştuğumuz konuları adama da anlatmış. Zeynep diyor ki; bu kendi içimizde iç dökmeleri sırasında adam hakkında ileri geri konuşmuştu. Bu lafı "sen de böyleymişsin zaten" şeklinde Ayşe tarafından adama söylenmiş. Olayın kopma noktası da bu.

Zeynep'in adam hakkında anlattıklarından sonra Ayşe adamla irtibatını kopartıyor. Adam deliye dönüyor ve Zeynep'i tehdit etmeye başlıyor. Çocuğunun okuduğu okulu, güzergahını filan söylüyor. "sen benim mutluluğuma mani oldun" filan. Adam tam sayko çıkıyor. Zeynep çıldırıyor, "bu adamı başıma sen saldın" diye Ayşe'yi suçluyor. Bizim arkadaş grubunda da Zeynep epey bir veriştiriyor Ayşe hakkında, sonunda da bizden yeterince destek görmediğini düşündüğü için whatsup grubundan çıkıyor Zeynep. Ayşe'den o arada hiç ses çıkmadı. Sonra ben Zeynep'le konuştuğumda Ayşe'nin sayko adamla bir şekilde konuştuğunu ve (çok şükür) adamın artık kendisini tehdit etmediğini söyledi.

Şimdi durum şöyle; Zeynep kendisini yeterince desteklemediklerini düşündüğü için arkadaş grubumuzdaki diğer kızları tamamen defterden silmiş durumda (bu arada destekten anladığı bizim Ayşe'yi ayıplamamız sanırım, çünkü onun haricinde her türlü dava açalım, dönem arkadaşı şunu bulalım, gitsin konuşsun filan gibi destek ve fikirler geldi gruptan).

Buraya kadar kendi düşüncesidir, bence bir yere kadar da haklıdır. Ama diyor ki Ayşe'nin olduğu etkinliklere gidenleri hepten silermiş defterden. Burada saçmalamaya başlıyor. Çünkü Ayşe epey faal bir kız, benim dahil olduğum bir sürü gruba Ayşe de katılıyor. Bazı gruplarda ben ondan önce bile vardım, sonradan geldi ve dahil oldu. Kıza "gelme" diyemem ki. Öte yandan o var diye ben kendimi çeksem e bu sefer ben tümden soyutlanırım, neden ki. Kız arkadaşlar grubundaki muhabbetimizi de seviyorum. Onlarla olan davetleri bir süredir her ekiyorum ama bu bana yanlış geliyor. Ama Zeynep'i kırmak da istemiyorum. Ne yapayım?
SiyamkedisiZorro
(22.05.19)
Zeynep tam bir gerizekalı


KaraSakall
(22.05.19)
Taraf tutmak zorunda değilsiniz, o onların problemi, istemeyen gelmesin.


bitse de gitsek
(22.05.19)
Zeynep tam ayranım dökülmesin insanı he.

Edit: Ayşe'de az değil hani.

İkisinden de uzaklaşmak iyi olabilir.


datnet
(22.05.19)
Zeynep'i de olacağı davetlerden birine katılın. Sonra Ayşe ve o sayılı adam konusunu açın. Zeynep orda kendini ele verir. Daha sonra ortamdan kendinize yakın birine ya da birkaçına durumu anlatım. Onlar bu sayede Zeynep'i dislarlar. Anlatma şekliniz önemli unutmayın.


alko ikarus
(22.05.19)
zeynep sanki silinebilecek bir insan gibi duruyor. bana guven vermedi. adam kendisine degil ayseye asik olmus diye oyle saldirgan. atiyorum o kadin siz olsaydiniz sizi dislatmaya calisirdi. azaltarak zeynep'i birakin bence.


jimicik
(22.05.19)
@ ikarus

Zeynep'in bana baskı yapması yanlış ama Ayşe ile aralarında geçen olayda doğrusu Ayşe'nin aramızda konuştuklarımızı adama anlatarak, hele hele Zeynep de senin hakkında böyle böyle dedi diyerek Zeynep'i hedef göstermesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Zeynep Ayşe'nin bu tavrına çıldırmakta bir yere kadar haklı bence.


SiyamkedisiZorro
(22.05.19)
biri bana ya o ya ben diye rest çekse, konuyu uzatmayalım doğrudan çık git hayatımdan derim.

ikiletmeye gerek yok, senin kiminle görüşüp görüşmediğine kimse karışamaz.


re noreno
(22.05.19)
Zeynep sorunlu bir arkadaş. Flört ettiği adam ayşenin peşinden gidince delirmiş. Yani Zeynep gibi bir arkadaşı kaybedersen çok bir şey kaybetmiş olmazsın. Ayşe de biraz sinsi bence. Grup genel olarak ergen grubu ama ille de kopamam diyorsan sen normal hayatına devam et, sırf zeynep istedi diye birileriyle görüşmeyi falan kesme.


aquarium
(22.05.19)
ikisiyle de gorusmeye devam edin ama dertlesmeyin. yuzeysel olsun arkadasliginiz. siz kendinizi soyutlamak zorunda degilsiniz. ayseye guvenilmez laf tasiyor cunku. zeynep ise ayri bir mal.


65 derece
(22.05.19)
Zeynep tam bir mal, Ayse de güvenilmez.
Ben olsam ikisini de hayatimdan cikaririm.


chitosan
(22.05.19)
Yaşlar 35 40 vardır sizin. Ne etkinlikleri bunlar? Kadınlar su gibi sanırım. Zararsız gibi duruyor ama döve döve dağı da delerler. Eski dost diye fazla anlam yüklemeyin. Kendini kontrol edemeyen kadınların başkalarını kontrol etme merakına hep g*tumle gülmüşümdür. Ikisini de gruplardan engelleyin.


hasmetizm 2046
(22.05.19)
@ haşmet, yeme-içme, gezi, konser, kültürel etkinlik grupları var. Her grup farklı ama bazı insanlar birkaç grupta aktifler.


SiyamkedisiZorro
(22.05.19)
Olaylardan, kimin haklı/haksız olduğundan bağımsız olarak “ya o ya ben” diyen kişiye yol verilir.
Belki sonuna kadar haklıdır ama yine de kimseye böyle bir şey söylemek düşmez.
Okuduğum kadarıyla ikisi de hatalı ikisiyle de arama mesafe koyar toplu etkinliklerde (ortam gerimesin diye) muhatap olup sonra takılmazdım ben olsam.


mutekebbir
(22.05.19)
(8)

Kadın erkek hediyeleşmesi

Valla kendi sorunum değil, ama bakıyorum erkeklerde kadınlara aldıkları hediyeler ayrılma veya boşanma sonrası dert oluyor. Erkeklere değerli hediye örnekleri; pahalı saat, pahalı cüzdan, mücevher tadında kol düğmeleri, pahalı kalemler vs. Peki:1- Kadınlar; siz erkek arkadaşınıza kocanıza değerli he
Valla kendi sorunum değil, ama bakıyorum erkeklerde kadınlara aldıkları hediyeler ayrılma veya boşanma sonrası dert oluyor. Erkeklere değerli hediye örnekleri; pahalı saat, pahalı cüzdan, mücevher tadında kol düğmeleri, pahalı kalemler vs.

Peki:

1- Kadınlar; siz erkek arkadaşınıza kocanıza değerli hediye almıyor musunuz? Aklınıza geliyor mu ayrılık sonrası onları geri istemek

2- Erkekler; size gelmiş değerli hediyelere bakışınız nedir, siz ayrılık sonrası onları geri vermeyi düşünür müsünüz? Ya da size eşiniz / kız arkadaşınız değerli hediye verdi mi?
SiyamkedisiZorro
(06.02.19)
Pahalı, "maddi değeri olan" hediyeye karşıyım. Ben almam, bana alınmasını istemem. Bu konudaki net düşüncemi eski sevgililerim hep bilirdi. Kendilerinden gelen maddi değeri olmayan ama işe yarayan şeyleri kullanmaya devam ediyorum, geri vermedim. Aynı şekilde verdiğim hediyeleri tabi ki geri istemem.


pati
(06.02.19)
2. değerli dediğiniz maddi olarak mı sadece? öyle anlayıp ona göre cevap veriyorum. değeri belirleyen kişinin kendi imkanlarıdır, örneğin aşağıda yazan 7 bin tllik tek taş yüzük kiminin lafını edeceği meblağ iken kiminin umrunda olmaz.

ben karşı tarafın kendini zorlayarak alacağı hediyeye sıcak bakmam. anlamsız çünkü. benim de canım her sevgililer gününce porsche cayman hediye etmek/hediye edilmesini istiyor.

ayrılık sonrası hediyeyi geri istemek acizlik. yatırım mı bu? oldu olacak yasal faizi ile isteyelim. hatta depozito hesabı gibi bankaya koyalım.

umarım o durumda hiç kalmam fakat geri vermeyi teklif etmem. isteneceğini de sanmıyorum. bir yandan ne yapılır onlarla onu da bilmiyorum, o neyse ki soruda yok.


Valla pahalı hediye alınmasını sevmiyorum. Zaten genel olarak hediye almayı vs de sevmiyorum. Şu ana kadar da öyle çok pahalı hediye almadım kız arkadaşlarımdan, aynı şekilde ben de onlara hiç vermedim. Ayrıldığım zaman da pahalı olsun olmasın çoğu hediyeyi geri veriyorum.


Biraz birikim yaparak erkek arkadaşıma güzel hediyeler aldığım oldu, geri istemedim. Bana alınsa da geri vermem. O an sevdiğin insanı mutlu görmek için içinden gelip bir jest yapıyorsun, ayrılınca geri alırım diye hesap yapmak bence hoş değil. Ama mücevher, pahalı saat gibi hediyelere de pek sıcak bakmıyorum sevgililikte. Gerek yok o kadarına.


Mossy
(06.02.19)
pahalı hediye konsept olarak çok yanlış. louis vuitton çantaya bacaklarını açan kız tanıyorum ki kız çanta takan birisi bile değildi. eğer pahalıysa rüşvettir bence. öyle ya da böyle herkes bir şeylerini satıyor.


hasmetizm 2046
(06.02.19)
ben bir sevgilimden ayrılırken bana sembolik anlam yükleyerek aldığı bütün hediyeleri (sanat sepet şeyler, yazdığı birkaç mektup vb. pek maddi değeri yok) geri vermiştim; çok ağlamıştı. mücevherat tipi bir hediye bir defa aldım şu ana kadar sadece o da şimdiki sevgilime, ayrılsak geri istemezdim, hatta bu soruyu okurken farkettim tamamen aklımdan çıkmış. öyle bir hediye de gelmedi çünkü saat ya da takı kulanmıyorum oldum olası neredeyse; herhalde onunla da ilgili.


dafaisss
(06.02.19)
sevgilime pahalı hediye almam. çok gereksiz ve yanlış


dafuq
(06.02.19)
1- Topu topu hediye alacağım bir kişi oldu. Bir alana bir bedavanın bedavası gitti, geri istemedim ama onu bile gönderdiğime üzüldüm. Çünkü o bana çöp bile almamıştı.


(4)

Ayrıldığın iş yeri ile rekabet etmeme

Şimdiki işimden ayrıldım diyelim. Bu şirkette özel teknik bir iş yapıyoruım. Şirket bana rekabet etme yasağı getirebilir mi? Getirirse süresi kaç yıl olur?Spesifik bir yazılım diyelim iş için de...
Şimdiki işimden ayrıldım diyelim. Bu şirkette özel teknik bir iş yapıyoruım. Şirket bana rekabet etme yasağı getirebilir mi? Getirirse süresi kaç yıl olur?
Spesifik bir yazılım diyelim iş için de...
SiyamkedisiZorro
(29.01.19)
2008 yılında, eşim otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmadan ayrılırken, iki sene boyunca aynı sektörde faaliyet gösteren başka bir firmada çalışmama koşulunun belirtildiği bir sözleşme imzalamıştı.


typhoon r
(29.01.19)
sözleşmede yazan bir şey yoksa bir şey olmaz; fakat şirket sırları tarzı, geliştirdikleri teknolojiyi gidip orada uyarlama felan gibi bir dava açarsa başınız belaya girer.


garaser
(29.01.19)
İş sözleşmesinde ingilizcesi non-compete olan maddeden olması lazım öyle bir şey için. Baştan söylemediyse sonradan swizin onayınız olmadığı sürece kafasına göre yasak getiremez. Ama bu sizin, o şirketin gizli bilgilerini başka bir şirketle paylaşabileceğiniz anlamına gelmiyor tabii kii.


himmet dayi
(29.01.19)
firmayı soyadı aynı olmayan biri üzerinden açarsanız ve siz ikinci planda kalırsanız geçiş sürecinde fark edilmez diye düşünüyorum. ama çıkışta sözleşme imzalatırlarsa bu dediğim de etik olmaz.


naksidil
(29.01.19)
(18)

Yetişkinlerin dünyasından sıkıldım

Karı-koca çalışıyoruz. Yaşları 40+ olarak düşünün. Kadın özel bir şirkette çalışıyor uzun zamandır. Çok sıkıldığı dönemler de olmuş ancak şimdilerde olağan stresler haricinde işi yolunda diyelim. Ama olağan stresler dediğimiz bazı insanların senede bir denk geldiğinde ayılıp bayıldığı türde olanlar.
Karı-koca çalışıyoruz. Yaşları 40+ olarak düşünün. Kadın özel bir şirkette çalışıyor uzun zamandır. Çok sıkıldığı dönemler de olmuş ancak şimdilerde olağan stresler haricinde işi yolunda diyelim. Ama olağan stresler dediğimiz bazı insanların senede bir denk geldiğinde ayılıp bayıldığı türde olanlar. İşin içinde trajediler filan barındıran türden.
Erkek çok iyi bir akademik kariyerden sonra senelerdir kendi işini yapıyor ve senelerdir (20+ seneden bahsediyoruz) güzel ve yanlız ülkemizin ekonomik dalgalanmaları sebebiyle bir türlü düzgün bir gelir sahibi olamıyor. Bu 20+ senelik dönemde 2 defa çok büyük batmış durumda ama her batış sonrasında kadının "bu sefer bari bir kurumsal şirkette işe girsen?" teklifini kesinlikle geri çeviriyor (örn. "bu kadar borcu kurumsal şirkette çalışarak ödeyemem" gibi). Erkek tembel değil ama kurumsal hayata geçmeyi reddetmesinin temel sebebi sanırım özgürlük, herhangi birine hesap vermeme isteği.

Kadın tarafı benim ve tahmin edebileceğiniz gibi bunaldım. Dediğim gibi kısa bir dönemden bahsetmiyorum. 2 evlat var ve bu kadar sorumluluğun altından tek başıma kalkmak zorunda olmak müthiş bir depresyon ve buna bağlı hastalıkları getiriyor. Genelde çok pozitif ve enerjik biriyim ama artık eve gelince parmağımı kıpırdatacak halimin kalmadığını hissediyorum. Bu sene büyük kızın sınav dönemi, eşime rica ettim "hiç olmazsa bu sene eve erken gelmeye dikkat et, kızın derslerine destek olursun" diye 2 gün erken gelemedi. Hep işi çıkıyor, meşgul. Eee, ben de çok yoğun çalışıyorum ama eve erken gelmeye geldiğim zaman da kızla oturup ders çalışmaya vakit ayırıyorum. Bir gün erken geldi, tesadüf o gün benim işim uzamıştı, geldiğimde bir baktım küçükle monopoly oynuyorlar. Koca adamı çocuk gibi azarlayamam ama şiştim artık resmen!

Dediğim gibi yetişkin sorunu bu, adamı da seviyorum, ayrılmak çözüm değil. Defalarca konuştum, kavga etmeden, size anlattığım gibi. Ya küsüyor, ya da suçu ekonomiye atıp olayı çözümsüz bırakıyor. Halbuki sorun sadece ekonomik değil, aynı zamanda manevi destek. Benim yerimde olsanız ne yapardınız? Konuşurum diyorsanız nasıl konuşurdunuz?
SiyamkedisiZorro
(18.12.18)
uzman desteği alın.
edit: sanki siz düşünmediniz bunu tabii :) düşünmüşsünüzdür mutlaka ama, alın cidden. iyi bir psikoterapist bulun gidin.


veritaslibertas
(18.12.18)
O kadar tanıdık bir profil ki, bir an "isminiz şu mu" diye sorasım geldi.. Elbette, büyük ihtimalle tanıdığım biri değilsiniz, ama şunu gösteriyor: bu yaygın bir durum...

Erkeğin kurumsal hayata dönmeme (ya da dönememesinin) önemli başka nedenleri de olabilir: birincisi belki de çok iyi yapacağını düşünmüyor, ikincisi çok iyi bir teklif alamayabilir ya da alamamaktan korkuyor olabilir. Artı yaş ilerledikçe kurumsal firmaya üst düzeyden giriş olasılığı logaritmik olarak azalıyor.

Adamın küçükle monopoly oynaması çok normal. Adamlar doğru dürüst hiç büyümüyor, çok zor olgunlaşıyorlar. Eşiniz burada da normal dağılımın içinde.

Ben eşinize empati yapıyorum ve zor koşullarda kendi işini kovalamasını takdir ediyorum. Siz de takdir edin, iyi yönlerine "harikasın" deyin. Bunun ona nasıl motivasyon sağlayacağını hayal edemezsiniz. Eğer elinizde ise, anlayabiliyorsanız, işinden bahsedin, onu dinleyin. Destek olun. Emin olun kendi işini yapmak maaşlı bir yerde çalışmaktan çok daha zor. Erkek olmak toplumumuzda para kazanmak ve aile geçindirmek ile eşdeğer. Eşiniz bunu sorumluluğunu Türkiye'deki her erkek gibi (ne kadar geniş rahat olsa da insan) iliklerine kadar hissediyordur ve özgüveni olması gerekenden düşmüş olabilir. Eğer böyle ise onun özgüvenini yükseltin. Bunun sonucu hem yaptığı işe, hem de çocuklarla iletişimine pozitif yansır.

Tabii, geleceği kaba taslak planlamanız lazım. Çocuklar ne olacak, nerede okuyacaklar, 10 yıl sonra nerede yaşanacak, 50 yaşında ne yapılacak? Eğer geleceğe dair ortak bir hayaliniz varsa, evlilik güzel oluyor bence. Ortak bir başarı, edinim vs. olmayabilir bakın, ortak bir "hayal" bile yeterli... Bunları daha çok konuşmanız lazım.

Siz de şunu diyebilirsiniz: yav, bunları neden ben düşünüyorum, adam bunları neden dert etmiyor, hani hayat müşterek? Bazen böyle oluyor maalesef, birinin devreye girmesi lazım. Diğer taraf çok umursamaz olursa zaten boşanma oluyor. İnşallah sizin girişiminizle eşiniz de size ayak uydurur.


ebabil curnatasi
(18.12.18)
Ahh ebabil, ben bu konuları genelde aklıma bile getirmemeye çalışıyorum. O zaman gayet ahenk içinde bir hayatımız var. Birbirimize gerek işyeri konularını gerek sosyal muhabbetlerimizi anlatır, paylaşırız. Bir de hakikaten hayranım ben ona. Çok zekidir. Dediğim gibi tembel biri de değil, ama her iki yönden de sıkışmış hissediyorum. Öyle ya da böyle bilgisini satamıyor, sattığını tahsil edemiyor. Yaklaşık 20 kişilik şirketi var ancak kendini döndürüyor. Valla kendisi yazılımcı olarak işe girse patron olmaktan daha fazla kazanır. Umursamaz olduğunu sanmıyorum, ama elini taşın altına sokmamak rahat geliyor.

Lütfen şöyle düşünmeyin; olay sadece para değil, ama hem vaktinin bu kadarını o işe gömüp bundan para kazanamayıp hem de evde diğer yükümlülükleri de bana itelemesi beni sanırım çok yordu. İskelet sistemimde bir sürü sorun yaşıyorum, doktor muhakkak spor yapmamı önerdi. Bunu biliyor, ama ben spor yapacağım zaman evde çocuklarla (özellikle de bu sene büyükle ders çalışacak) duracak birimizden birinin olması lazım. Evde çocukları anneanne/teyze karşılıyor ama sorumluluk ebeveynin olmalı. Haftanın bir günü onun basket günü bir günü muhakkak toplantısı var, 3 gün kaldı. Onda da ya trafik sıkıştı (ona göre çıksa), ya server yedeklemesi oldu, hep bir bahane geç kalıyor.


SiyamkedisiZorro
(18.12.18)
anladım. vallahi ciddiye alın bu işi. birikiyor birikiyor sonra genelde kadınlar patlıyor. Kızın sınav dönemi artı stres yaratan bir durum. Sizin durumunuz anlatımınızdan hissettiğim kadarıyla kolaylıkla olumlu bir havaya dönebilir.. Bence kolay aşılabilecek şeyler. Diyalogu artırmak lazım... İyiye gitmiyorsa, psikolog düşünebilirsiniz.


ebabil curnatasi
(18.12.18)
destek olmaya devam ederdim. ac acikta degilsiniz sonucta. adam da aylak degil, gec kalmasi is icin, esine ailesine bagli, hem de hayransiniz bir yandan ki bu cok rastlanir bir durum degil. kadinlar siklikla kocalarini ezme, asagilama egiliminde olabiliyorlar. birbirinizi de seviyorsunuz. ne buyuk sans.

bu adam bu yasindan sonra kurumsalda mutlu olamaz ki. eve 7'de gelen, ay basinda maasi yada mutsuz bir adam mi yoksa isini severek yapan ama eve gec gelen bir adam mi?

mutsuz biri sizi mutlu edebilir mi?

kendinize daha cok odaklanabilirsiniz bence. sizin de bir aksam kankilerinizle bara gitme eglenme aksaminiz olsun.


jimicik
(18.12.18)
@jimicik; o kurumsalda mutlu olamaz ama ben de şimdiki durumdan mutlu değilim. Ben mutsuz halimle daha ne kadar mutluymuşum gibi davranabilirim ki?

Evliliğimizin ilk döneminde demiştim ki "birbirimizi karşılıklı şımartalım ki mutlu bir hayatımız olsun". Hakikaten o dönemlerde de paramız yoktu, durumumuz çok daha kötüydü, ama sadece kendimizden sorumluyduk ve para gerektirmeyen ya da az gerektiren hoşluklarla birbirimizi mutlu edebiliyorduk. Şimdi nisbeten daha rahat durumdayız maddi anlamda ama kimsenin beni şımarttığı filan yok.
Örnek vereyim, Bir ay içinde belki sadece bir defa ben ondan daha geç geliyorumdur eve. Akşam yemeklerini ayrı yiyoruz. O geldiğinde ben yemiş oluyorum ve o ellerini yıkayana kadar tepside yiyeceklerini hazır getiriyorum. Ben geç gelmişsem aynı şey olmuyor. "Senin ne kadar ne yiyeceğini nerden bileyim" lafı beni üzüyor.
Çok dolmuşum...


SiyamkedisiZorro
(18.12.18)
ruhunda girismcilik olan bir insani maasli ise sokamazsiniz, oldurun daha iyi.


orpheus
(18.12.18)
Bana oldukça tanıdık gelen bir hikaye. Maalesef sonu iyi bitmiyor. Umarım işlerinizi yoluna koyarsınız. Üzücü bir durum gerçekten.


2 kişi için endişe ediyorsunuz ve bu endişeniz nedeni ile kendinizi strese sokup zarar veriyorsunuz. Haklısınız ailede insan, önce evladı için sonrada eşi için endişe duyar. peki onlar kendileri adına sizin kadar endişe duyuyorlar mı ?

Bazen insan zorlasa bile sonuç değişmeyebilir. Kızınız kapasitesi neyse ve hayata bakış açısı nasıl ise hep öyle yaşayacak. Ama anne açısından, önce doktor olsun da yine şarkıcı olacaksa olsun düşüncesi gibi örneğin. Eşinizi de zorla götürüp kurumsal bir firmaya oturtsanız emanet gibi durur orada inanın. Ama böylede ben mutsuzum diyorsunuz.

Fazla endişe duymak ve ben bir şeyler yapmazsam her şey daha kötü olacak düşüncesi insana zarar verebilir ama sonucu pek değiştirmez bence. Çok ince düşünmek ince dert sahibi yapar insanı keşke takmasanız.


ztarbugs
(18.12.18)
Boşanın bence. Böyle bir adamla bir ömür geçmez. Hatta okudukça nasıl 20 küsur sene evli kalabildiğinize hayret ettim! 45-50 yaşındasınız. Belki bir 45-50 yıl daha yaşayacaksınız.Yarım asır bu şekilde geçmez. Yapmayın, etmeyin, kendinize yazık etmeyin. Bu hayata 1 kere geliyoruz. Başka hayatımız yok.

Eşinizin ne kadar geliri olduğunu bilmediğinizi söylediğinizi hatırlıyorum, hatta mesajlaşmıştık da birkaç kez. Neden sizden sakladığı belli oldu. Böyle şeffaf olmayan, gizlisi saklısı olan erkeklerden korkacaksın zaten.

@hayat aklını konuşacak bir filozof üret ablamız da 59-60 yaşında boşandı mesela ve kaç kere 'keşke daha önce boşansaydım' dediği yazısını okumuştum. Bir ömrü ziyan etmiş 35+ sene evlilikle. O etmiş siz etmeyin bari.


blue serenity
(18.12.18)
Valla oncelikle tecrube konusuyor, yeni yetme de degilim bunu soyleyim; boyle bir insanla onunuzdeki 50 yili aynen bu sekilde gecirmeyi dusunuyor musunuz ona karar vereceksiniz. Bu adam degismez, yukarda empati yapan arkadaslara da iyi isler diliyorum, sizin mutlulugunuz esas, bir hayatiniz var, ilerde cocuklariniz, cok degil bir 5 sene sonra fln kendi hayatina bakacak, iki kisi kalacaksiniz yani bebelerim icin edebiyatina da girmeyin. esimi seviyorum, cok zekidir, bunlari dusunmezsek cok mutluyuz da baya iyi bahaneler (kendimden biliyorum). Karsininizda sizin onu sirtlamanizi ve sirtinda tasimanizi bekleyen ve buna alismis bir adam var, muhtemelen kendi annesinden de bunu bekledi ve aldi.
Siz de her ne kadar yola iki kisi paylasma sozu ile de ciktiysaniz da tek basiniza dort kisinin sorumlulugunu almissiniz, boyle bir hayat istiyorsaniz devam edin ama bunu kabul ederek devam edin zira bu durum degismeyecek, icinizde bunun catismasini yasamak sizi daha da mutsuz eder. cocuklariniz da dahil olmak uzere kimse size madalya vermeyecek, tebrik etmeyecek. Yani yapacaksaniz, bu insanla boyle bir hayat gecirecekseniz yalniz oldugunuzu ve olacaginizi bile bile yapin. Hatta size sunu soyleyim, o ozgurlugune duskun hipi arkadas da kendi gucunu bir bulsun bir toplasin sizi ortada birakip gitmekten gocunmaz emin olun. Benim tavsiyem de ciddi bir destek almaniz ve kendi gucunuzu kesfetmeniz ve ne istediginiz uzerine kafa yormaniz.


kassiopeia
(18.12.18)
Öyle bir durum ki bu, 2 farklı ses arasında kaldım. Şöyle açıklayayım:

- Bu mutsuz ortamda yaşamak zorunda mısınız? Hayata bir kere geliyorsunuz. Bu duruma katlanmanın anlamı yok. Yolunuzu çizin ve size daha uygun birini bulup hayatınızı daha mutlu sürdürün.

Diğer ses ise şöyle diyor:

- Eğer eşiniz müteşebbislikte başarılı olsa ve milyoner olsaydı, farklı bir nedenden boşanmak isteseydiniz, mahkeme ilgili maddi zenginliği, ikinizin bir başarısı olarak görecekti. O halde müteşebbislikteki bu başarsızlığın ailenize getirdiği yükü de yüklenmeye devam etmek hakkaniyetli olandır. Dolayısıyla çift terapisti ve iletişim dışında bir yöntem göremiyorum.

Siz ikisinden birini seçin derim.


twelfth
(18.12.18)
Evlilikte bazı şeyler kökünden değişmez. Sen adamı değiştirmeye çalışıyorsun. Bu adam başından beri böyle birisiyse hata o adamda değil sende.

Çok çalışmak bir kabahat değil. Çocukla oyun oynamak da bir kabahat değil. Sen bence içinde bulunduğun durumu kabullenmiyorsun. Çocuklarım bizim gibi olmasın diye çırpnıyorsun ama olacaklar. Hayat böyle. Kabullensen iyi edersin, kendini yıpratma daha fazla. İşten eve, evden işe. Hayatın tadını çıkartın, çocuğu yapmışsınız hem de 2 tane, olmuş artık olan. Vereceksin sen elinden geleni ama kalmayacaksın fazla. Olacağı yoksa olmaz çocuklar olmaz senin istediğin tipte insanlar. Depresyonluk bişe yok, fazla kasma kendini.


köyde kadınların bahçe bostan işi yapıp, adamların kahvede takılması geldi aklıma.
nesil değişiyor ama huylar aynı.
çocuklar okullarını bitirsinler, boşa gitsin o adamı.


ravenudon
(18.12.18)
tabi canım önce boşasın sonra asalım gitsin adamı. böyle adamların yaşamaya hakkı yok.

harvard'ın 75 yıl süren mutluluk nedir araştırması

www.cnnturk.com

-----------------------------

Dr. Waldinger konuşmasını Mark Twain’den çok güzel bir alıntı ile bitirmiş: ‘’Zaman yok - hayat çok kısa – kavgalar, kalp kırmalar, özürler, hesap sormalar. Sadece sevmek için zaman var – ve fakat, sadece kısa anlar’’.

Bazen ekonomik sıkıntılar, bazen başarı hırsı bazen başka sebeplerle yakınlarımızı önemsemediğimiz, kırdığımız, ilişkilerimize özenmediğimiz oluyor. Ama 75 yıllık bu çalışma da gösteriyor ki, ömrümüzün sonunda iyi bir hayat yaşadım mı diye geriye dönüp baktığımızda, her şeyden önemlisi karşılıklı sevgi üzerine kurulu ilişkiler olacak.

-----------------------------

ayrıca sorunu gayet kısa ve öz tanımlamış "hem vaktinin bu kadarını o işe gömüp bundan para kazanamayıp hem de evde diğer yükümlülükleri de bana itelemesi"

bu boşamak için sebep mi ? ayrıca tek taraflı dinleyip idam kararı vermek nedir? belki adamında söyleyecek kendince bir şeyleri vardır.


ztarbugs
(18.12.18)
Erkeklerde (hemcinslerim) sorumlulukları devredip bir salma olayı çok oluyor belli süre sonra. Anne olmaktan mıdır nedir, kadınlarda olmuyor nedense.


@ztarbugs "bu bosanmak icin bir sebep mi?" elbette ki sebep, bir taraf tamamen tukenmisse ve diger taraf farkinda bile degilse neden degil ki onu anlamadim? hayati iki kisi kucaklamak icin yola cikmislar, ikincisi birinin kucagina binmis bir de beni tasi diye. bu normal mi? siz kendinize hayat arkadasi degil, sizi tamamen tasiyacak birini ariyor olabilirsiniz ama hayat arkadasi olmak bu degil. ayrica karsimizdaki insan eli ayagi tutan, akli yerinde biri. boyle olmasa insanlarin bakisi degisebilirdi.

kadinlari bu illa fedakar olma, kendilerine yapilan her seyi sineye cekmeye mecbur birakma israri nereden geliyor cok merak ediyorum.

bu insan bir erkek olsa, esim hem calismiyor, hem cocuklarimiza bakmiyor, sadece yiyip icip yatiyor, yemek yapmiyor, evi bok goturuyor dese buradaki yorumlar epey farkli olurdu.


kassiopeia
(18.12.18)
Bütün yorum yapanlara teşekkür ederim.
Dün akşam eşimle konuyu aynı size aktardığım gibi konuştum. İşi konusunda umudu var (aslında iyi müşterileri de var), onu bu yaştan sonra kurumsal firmalara zorlayamayacağımın ben de farkındayım. Evde istediğim destek konusunda (erken gelsin ki evdeki yükü paylaşalım) o da trafik sorununu paylaştı benimle. Bir süre onun daha erken evden çıkıp daha erken eve gelmesini deneyeceğiz.
Genel olarak hep kendimi karşımdakinin yerine koyarak düşünüyorum; ben de uzun zaman çalıştığım yoğunlukta para kazanamadım, yine hiçbir zaman "erkek evin geçimini sağlamakla yükümlü, kadın kendine çalışır" diye düşünmedim, bu sebeple maddi zorluklar bizi gerse de yarın ne yaşayacağımızı bilmediğimiz bir ortamda bunun asli problem olduğunu - hala daha - düşünmüyorum.
Bakalım bu yeni dönem nasıl gidecek.
Teşekkür ederim herkese.


SiyamkedisiZorro
(20.12.18)
(1)

Anti-Tiroglobulin Antikoru

Nedir? Referans değerden yüksek çıkması neyi gösterir?Tiroidle ilgili bir şey mi? T3, T4 ve THS ve de PTH normal görünüyor.
Nedir? Referans değerden yüksek çıkması neyi gösterir?

Tiroidle ilgili bir şey mi? T3, T4 ve THS ve de PTH normal görünüyor.
SiyamkedisiZorro
(05.12.18)
Hashimoto hastalığında belirteç ama başka bir durumu da gösterir mi bilmiyorum.


curukturpkokusu
(05.12.18)
(1)

Google kısa yol

Google açıkken Google yazısının altında en sık girdiğim 6 site küçük ekranlar olarak beliriyordu. Ben mi bir şey yaptım admin mi bir şey yaptı kayboldu onlar. Nasıl restore edebilirim?
Google açıkken Google yazısının altında en sık girdiğim 6 site küçük ekranlar olarak beliriyordu. Ben mi bir şey yaptım admin mi bir şey yaptı kayboldu onlar. Nasıl restore edebilirim?
SiyamkedisiZorro
(07.09.18)
hangi tarayıcı


(4)

Pet ifşa

Maaşallah benim yakışıklı 14 yaşındaki oğluma!
Maaşallah benim yakışıklı 14 yaşındaki oğluma!
SiyamkedisiZorro
(07.09.18)
@noeldayın'ın kedisinin akrabası galiba.


datnet
(07.09.18)
Cok tatli masallah. @datnet siyam kedileri hep boyle ;))


noeldayın
(07.09.18)
babası olamaz :) Sümbülağagillerden...


SiyamkedisiZorro
(07.09.18)
Tanrıımm! Çok karizmatik <3 ekselansları izin verirse gıdısından bi sevin benim için :)


megalomaniac
(07.09.18)
(2)

Ayağımın altında çıkan deri fazlalıkları

Deniz sonrası oldu, bir tür mantar her halde. Böyle beyaz deriler, koparınca acımıyor (deriyi kaldırmazsam) ama çok oldular. Ne yapayım. Tavsiye edebileceğiniz krem vs. var mıdır?
Deniz sonrası oldu, bir tür mantar her halde. Böyle beyaz deriler, koparınca acımıyor (deriyi kaldırmazsam) ama çok oldular. Ne yapayım. Tavsiye edebileceğiniz krem vs. var mıdır?
SiyamkedisiZorro
(28.08.18)
Bence mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünün. Mantar tedavisi öyle basit bir şey değil. Ama gidene kadar, TRAVOCORT merhem kullanarak, belirtileri azaltmaya çalışabilirsiniz.


agluna
(28.08.18)
Ponza tasiyla filan kaziyin/zimparalayin


kuehles blondes
(28.08.18)
(2)

İngilizce bir cümle çeviri

"Elbette size elimizden geldiğince destek oluruz" demek istiyorum"Of course we will support you if we can" demek istemiyorum. Şu "if"ten sonrasını nasıl yazsam? "within our knowlege" gibi bir şey anlatmak istediğim. Nasıl diyeyim?
"Elbette size elimizden geldiğince destek oluruz" demek istiyorum

"Of course we will support you if we can" demek istemiyorum. Şu "if"ten sonrasını nasıl yazsam? "within our knowlege" gibi bir şey anlatmak istediğim. Nasıl diyeyim?
SiyamkedisiZorro
(15.08.18)
Of course we will support you as much as we can ?


tabudeviren
(15.08.18)
Of course we'll do our best to support you


stavro
(15.08.18)
(18)

Bir şey öğrendim ama arkadaşıma söylememeliyim değil mi?

Bir arkadaşım eşinden ayrıldı. Eşi bizim şirkette çalışıyordu.Arkadaşım bundan şirkette çalışan başka bir kadını sorumlu tutuyor, ayrılmadan önce bana bu konuda soru sordu. Ama ben bu konularda çok gözü açık biri değilimdir. Bir-iki dedikodu duymuştum, arkadaşıma bunları aktardım ama kesin olmuştur
Bir arkadaşım eşinden ayrıldı. Eşi bizim şirkette çalışıyordu.
Arkadaşım bundan şirkette çalışan başka bir kadını sorumlu tutuyor, ayrılmadan önce bana bu konuda soru sordu. Ama ben bu konularda çok gözü açık biri değilimdir. Bir-iki dedikodu duymuştum, arkadaşıma bunları aktardım ama kesin olmuştur diyemem de dedim.
Neyse bunlar ayrıldılar, ama arkadaşım eski eşini stalklamaya devam ediyor. Özellikle de eski eşi "bildiği bütün değerler üzerine" şüphelenilen kadınla bir ilişkisi olmadığına yeminler ettiği için eğer şüphelerini teyid edebilirse kıyameti koparacağını biliyorum.
Eski koca da sanki ayrılmamışlar gibi hep arkadaşımın evinde. Sözümona biricik kızlarına iyi baba olabilmek için.
Şimdi çok sağlam birinden bu eski kocanın hakikaten de bu şüphelenilen kadınla bir ilişkisi olduğunu itiraf ettiğini öğrendim, bu itirafın neticesinde alenileştirilecektir bu ilişki.
Arkadaşıma söylemek istemiyorum. Artık ayrılmışlar. Benim kıza tek tavsiyem adamı evine sokmaması ve kendine bir hayat kurması olur ki bunu da ona 10 defa söylemişimdir. Ama bana gönül koysun istemiyorum, biliyordun da söylemedin diye. Siz olsanız ne yaparsınız?
SiyamkedisiZorro
(18.07.18)
arkadaşını aldatmış olması iyi bir baba olmayacağını göstermez, çocuk da bu durumdan memnunsa ve adam aslında arkadaşına geri dönmeye çalışmıyorsa bence söylemene gerek yok.


Bruce
(18.07.18)
eşliklerinden ayrılmış olabilirler ama anne-baba görevleri devam ediyor. anne babalıktan ayrılmıyorlar. o yüzden karışmayın.


westblack
(18.07.18)
valla hocam arkadaşınla samimiyetin, arkadaşının bu konudaki tutumu vs. bu konularda önemli etken.

Çok yakın arkadaşımsa evet söylerdim. çünkü ben de çok yakın bi arkadaşımın böyle bi durumda bana söylemesini isterim. Çok yakın ama psikopatsa söylemezdim filan..

Biraz sen aynı durumda olsan o ne yapmalıydı/yapardı diye düşünürsen, o cevap kendi kendine gelir bence.


lcha
(18.07.18)
niye durulmuş suyu bulandıracaksın ki yeniden? bırak önlerine baksınlar.


naksidil
(18.07.18)
ben bana soylenmesini isterdim. soylenmediginde salak yerine konulmus ve arkadasi da buna goz yummus oluyor.

ayrilmis da olsalar eve girip cikan, cocugunun babasi olan kisiye ne derecede guvenmesi gerektigini bilmek hakki.


jimicik
(18.07.18)
Hiç karıştırma, duyduğunu da unut bence


clever
(18.07.18)
Sen kötü olursun sonra, karışma.


veritaslibertas
(18.07.18)
Benim arkadaşım böyle bir şeyi bilse ve bana söylemese çok kızardım. Ben böyle böyle duydum dersin, karar onun. Belki kadına zina davası açmak isteyecek.


bir, arkadaşınla ne kadar yakınsın ? iki, arkadaşın bu konuyu ne kadar aşmış durumda ? bunlara göre hareket et.

Hala eski eşi stalklamak konuyu çok aşmadığını gösteriyor. aklı aldatılma ihtimalinde takılı kalmış belli ki. nasıl olsa boşanmışlar, senin sebep olabileceğin daha kötü bir sonuç yok gibi duruyor. söylersen arkadaşının aklını netleştirip, boşanmakla doğru yaptığına inanmasını ve öfkesini kusacaksa da rahatlayıp yoluna devam etmesini sağlayacaksın bence. hem mesafesini de ona göre koyar. evine girip çıkmasını istemeyecek, çocuk için farklı yollar bulacak belki. olur ya ilerde tekrar yakınlaşma ihtimalleri olursa bu kez söylemediğin için daha zor durumda kalırsın.

ikisi de artık birbirinin umrunda değil, arkadaşım kendi yolunda keyfi yerinde deseydin söyleme derdim.


aquarium
(18.07.18)
valla boşanmışlar bi kere, çocuk olsa da adamın hep arkadaşının evinde olması çok normal değil. iyi bi baba olmak için bile olsa normal değil. belki kadının belki adamın belki her ikisinin de tekrar bir araya gelme gibi düşüncesi/umudu olabilir.

o yüzden gerçekleri söylemekte fayda var. ama doğruluğundan emin olduğunuz ve hatta gerekirse kanıtlayabileceğiniz takdirde. yoksa direkt kabahatli siz olursunuz.


koalalumpur
(18.07.18)
sal gitsin. kafani boyle bos islerle nasil mesgul etmeyi becerebiliyorsun? bana ne baskasinin hayatindan, isledigi haltlardan. zerre umurumda degil.

soylemeMElisin.


tomcruise
(18.07.18)
sana gelen ilk dedikodularla yine gelen 2. duyum arasında kategorik olarak fark yok. ne kadar sağlam birinden olduğunu da söylesen sonuçta elindeki 2. el bilgi. nitekim arkadaşın ayrılmayı seçtiğine göre elinde şüphelenmek için senin elindekinden daha somut deliller vardır.

bence boşver.


zgrydn
(18.07.18)
söyleme diyenler, ne biçim arkadaşsınız la

çok yakın arkadaşınsa söyle

bir arkadaşınsa sallamayabilirsin.


bence söyle. kadın boşu boşuna her şeyi uydurduğunu sanıyor, halbuki şüpheleri doğruymuş. içi rahatlar, hatalı değilmişim der en azından.


xvyz
(18.07.18)
Elbette söylemelisin, kadın gerçeği bilmeli, sonrasında ne yapacağı nasıl davranacağı ona kalmış.


hipopotamus
(18.07.18)
bence söyleyin. ben olsam söylenmesini beklerdim.
adam resmen eşini aldatmış. bu ilişkiyi saklamış. boşanma üstünden belli bi süre geçtikten sonra da aklı sıra "ayrıldıktan sonra birlikte olmaya başladık" imajı verecek. bire bir aynısına şahit oldum. kusura bakmasın da adamın karakteri tekin değilmiş. böyle insanlar bencil olur. bencil insan da ne yaparsa yapsın iyi bi eş iyi bi baba o-la-maz.
yazık ya arkadaşınız bi de her şeyi uydurduğunu sanıp kendisini suçlu da hissediyor.
rezalet.
bi insana böyle hissettirilir mi?


söyleyin bence.
evine de sokmasın böyle bi adamı.
kızıyla görüşmek isteyen kendi evinde görüşsün bi zahmet.
gerçekten sinir ediyor böyle bencil ve kendisini zeki sanan insanlar.
gördüğüm yerde her şeylerini açık edesim geliyor artık

:(


empati kur, o arkadaşının böyle bir durumda sana bunu söylemesini ister miydin? ona göre davranmanı öneririm. ama senin bileceğin iş.


Apocalypse
(20.07.18)
@ Apocalypse
Boşanmanın ardından söylemesin bana kimse zaten, yoluma bakayım. Öncesinde bilen varsa söylesin. Benim bakış açım tabii.


SiyamkedisiZorro
(20.07.18)
(4)

Siyanürlü intihar neden karantina gerektiriyor?

Bugün gazetelerde yer alan haberde kadın siyanür içerek intihara teşebbüs ediyor. Bunu polise bildiren erkek arkadaşı ve olay yerine gelen 3 polis de karantinaya alınıyor. Buna benzer bir vak'a daha vardı? Benim bildiğim radyasyon gibi bir şey değil siyanür. Peki neden karantina?Not: Aman diyeyim ki
Bugün gazetelerde yer alan haberde kadın siyanür içerek intihara teşebbüs ediyor. Bunu polise bildiren erkek arkadaşı ve olay yerine gelen 3 polis de karantinaya alınıyor. Buna benzer bir vak'a daha vardı? Benim bildiğim radyasyon gibi bir şey değil siyanür. Peki neden karantina?

Not: Aman diyeyim kimse özenmesin. Ben sadece karantina kısmını merak ettim.
SiyamkedisiZorro
(03.07.18)
sanırım uçucu hale gelip de zehirleyebiliyor. yoksa dediğin gibi bulaşıcı hastalık değil, radyoaktif değil, niye karantinaya alsınlar.

hatta önce intahar edip ölen kadın, kimya ile alakalı bir meslektendi galiba, kapıları bantlamış dışarı siyanür çıkmasın diye. o aklıma takılmıştı.


killerbee
(03.07.18)
Ayni havayi solumalarindan oturudur diyerek her boku bilen adam girisi yapiyorum.


Merak edip baktım da sıcak havada son derece uçucu imiş. O nedenledir diye düşündüm.


monogram
(03.07.18)
radyoaktif değil kimyasal zehirdir. Bergama'da çok önceden siyanürle altın arama olayına karşı çıkılmasının nedeni de son derece zehirli olması. Üst düzey nazi komutanları/siyasetçileri ceplerinde siyanür tabletleri taşırlardı ve çoğu bu siyanür tabletleriyle intihar etti. Amerika'da gaz odalı idamlarda da siyanür kullanılmakta(sanırım artık gaz odası şekli kaldırıldı)


silah taciri
(03.07.18)
(5)

Neden dün herkes bir anda Galatasaraylı oldu ki?

Yahu yurtdışındaydım, döndüm, facebook'ta senelerdir BJK'li bildiklerim GS'liyiz diyor. FB'li arkadaşlarım da keza. Başakspor'u yenmiş GS. Eeee, n'oldu dün?
Yahu yurtdışındaydım, döndüm, facebook'ta senelerdir BJK'li bildiklerim GS'liyiz diyor. FB'li arkadaşlarım da keza. Başakspor'u yenmiş GS. Eeee, n'oldu dün?
SiyamkedisiZorro
(17.04.18)
Başakşehir hükümet destekli bir takım olduğu için.


cakabo
(17.04.18)
twitter.com


angelus
(17.04.18)
valla ben beşiktaş'ı düşünerek, başakşehir'in geri kalan maçlarına da bakarak, gs yensin istedim. galatasaraylı olmadım. niye galatasaraylı olayım?
sonra öğrendim ki, RTE çıkmış kara para aklamak için ortaya attığı takıma destek verin demiş. rte'den zerre hazzetmem ama bir baktım, gene galatasaraylı olmamışım. Don mu değiştiriyoruz, ne o öyle? bir gecelik yensin istemişlerdir. Şu olaydan gaza gelip galatasaraylı olan fenerli yoktur yani.


Hımmm, sanırım livaneli'nin gönderdiği link açıklıyor her şeyi. Teşekkürler!


SiyamkedisiZorro
(17.04.18)
(1)

Sol kolum karıncalanıyor

Yahu iki gündür sol kolum durduk yere karıncalanıyor. Koltukaltından dirseğe kadar uyuşuk gibi. Kolumun üzerine yatmadım, kolum kıvrılmadı. Tansiyon yüksek değil. Neden ki? Ne yapayım?
Yahu iki gündür sol kolum durduk yere karıncalanıyor. Koltukaltından dirseğe kadar uyuşuk gibi. Kolumun üzerine yatmadım, kolum kıvrılmadı. Tansiyon yüksek değil. Neden ki? Ne yapayım?
SiyamkedisiZorro
(19.01.18)
Duruşum kötü, her zamanki gibi. Boynumda fıtık yok ama. Yine de bir doktora görüneceğim, teşekkürler.


SiyamkedisiZorro
(19.01.18)
(2)

Şeytan tüyü mü?

Ara ara genellikle sırtımda ama bazen de alnımda muhtemelen bir gecede uzamış (daha uzun sürse özellikle yüz bölgemde fark etmemem imkansız) 8-10 cm uzunluğunda saçtan çok daha ince genellikle gümüşi renkte kıl çıkıyor.Nedir bunlar. Var mı bir adı? Neden çıkar?
Ara ara genellikle sırtımda ama bazen de alnımda muhtemelen bir gecede uzamış (daha uzun sürse özellikle yüz bölgemde fark etmemem imkansız) 8-10 cm uzunluğunda saçtan çok daha ince genellikle gümüşi renkte kıl çıkıyor.
Nedir bunlar. Var mı bir adı? Neden çıkar?
SiyamkedisiZorro
(18.01.18)
Evet, şeytan tüyü deniyor genellikle. Bizim ailede peygamber tüyü diyorlar. Bir zararı yok, arada çıkıyor pekçok insanda. Yüzünüzdeki de bir gecede uzamıyor elbette ama şeffaf ya da sarı olduğu için sadece belli açılardan görülebiliyor.


inawen
(18.01.18)
Şuan yanağımda 5-6 cmlik olan şey.
Ortaokul zamanıydı heralde yine böyle bi tüyümsü şeye denk gelmiştim yüzümde bi yerlerde. Babama sormuştum; "şans tüyü o, elleme. şansın yaver gitsin" demişti. O gün bugündür o tüyleri koparmam. Hızlı uzuyorlar evet, kesiyorum bende. bi süre sonra kayboluyorlar ama?


MandMs
(18.01.18)
(2)

Basit yaşam blogları

Takip ettiğiniz yerli / yabancı (İngilizce, Almanca da olabilir) basit yaşam blogları var mı? Az tüketim, geri dönüşüm, basit ama klasik yaşam konulu? Paylaşır mısınız?
Takip ettiğiniz yerli / yabancı (İngilizce, Almanca da olabilir) basit yaşam blogları var mı? Az tüketim, geri dönüşüm, basit ama klasik yaşam konulu? Paylaşır mısınız?
SiyamkedisiZorro
(15.01.18)
bugday.org
ruhundoysun.com/


kamyonsans
(15.01.18)
goop.com


hot potato
(15.01.18)
(7)

Black mirror

Netfix'te dizi olanGenel konu nedir? İzleyeyim mi, beğenir miyim?Ne beğendiklerim: game of cards, person of interest, homeland, game of thrones, sherlok
Netfix'te dizi olan
Genel konu nedir? İzleyeyim mi, beğenir miyim?

Ne beğendiklerim: game of cards, person of interest, homeland, game of thrones, sherlok
SiyamkedisiZorro
(12.01.18)
izleyin, her bölümü birbirinden farklı. genellikle teknolojik yenilikler kaynaklı, biraz rahatsızlık verici yakın gelecek ihtimallerini gösteren hikayeleri var.


Rudy Baylor
(12.01.18)
İnsanlar Black Mirror'ı teknoloji korkusu olarak görüyor. Ben gelecekte geçen teknoloji soslu durum korkusu olarak görüyorum. Dizi beğenilerine bakılırsa seversin. 4. Sezonda bazı temalar fazla tekrar etmeye başladı, ondan sıkılabilirsin.

Bir de ilk bölümden değil de 15 million merits bölümünden başlamanı öneririm. S1E1'e bir süre bulaşma ortalardayken izle.


cleric
(12.01.18)
Teknoloji-bilinç etkileşimini konu alıyor, tema distopya. İzle.


Adramelekhh
(12.01.18)
1 bölüm izle beğenip beğenmeyeceğine kendin karar ver bence.


dedim ben sana
(12.01.18)
Seven de var nefret eden de.ama izlediklerine yakin kalitede boardwalk empire,the missing, night of, the newsroom u onerebilirim.


fatih in fedaisi
(12.01.18)
gereksiz uzun, çok daha kısa aktarılabilecek basitlikteki senaryolara, çok da komplike ve üzerine çok düşünülmüş olmayan fakat öyleymiş taklidi yapılan distopya hikayeleri üzerine bir dizi. belli bir standartı tutturdukları için çekimler ve prodüksiyon konusunda çok dikkatliler. fakat fazla bir şey yok içeriğinde. ben gerçekten buna ''woaaw yaa'' gözüyle bakan kimselerin zekasına şüpheyle yaklaşıyorum.

bunu izleyeceğime illa bir distopya sci-fiction'ı izleyeceksem bunun bölümleri kadar blade runner izlerim.
www.youtube.com


çaykovski
(12.01.18)
sadece ilk sezonu izledim, sözlükteki yorumları falan okuyup beklentiyi yükseltme. kötü dizi değil ama çoğu teması bana bayık geldi.

çaykovski +1


doxanikee
(12.01.18)
(5)

Temizmama maması

Bir yıldan fazla bir süredir temizmama kumu kullanıyorum, 4-5 aydır da mamalarını sipariş etmeye başladım. Kedicikler gayet memnun. Ama önce son gelen tosun kedinin kakası pek bir fena kokmaya başladı. Biraz da cıvık s.cıyordu hayvan. Neyse ablamın kedisiydi, kendisi yazlıktan gelince kedi de gitti.
Bir yıldan fazla bir süredir temizmama kumu kullanıyorum, 4-5 aydır da mamalarını sipariş etmeye başladım. Kedicikler gayet memnun. Ama önce son gelen tosun kedinin kakası pek bir fena kokmaya başladı. Biraz da cıvık s.cıyordu hayvan. Neyse ablamın kedisiydi, kendisi yazlıktan gelince kedi de gitti. Ama şimdi benim kedicim böyle ara ara (her zaman değil) acayip pis kokulu ve cıvıkımsı scmaya başladı. Öyle ki uykudan uyanıp tuvalet temizliyorum. O kadar olur yani.
Şimdi suçu mamaya mı atayım yoksa başka bir sebep olabilir mi? İlla bize veteriner yolları mı?
SiyamkedisiZorro
(14.12.17)
Süt mü veriyorsunuz? Ya da sizden habersiz biri veriyor olabilir mi? Bizim başımıza gelmişti.


soyut park
(14.12.17)
Mamaya atın. Asla ishal sıkıntısı yaşamadığımız kedimiz temizmama maması sonrası çok fena ishal oldu ve gaz çıkartıp durdu günlerce. Kabız yapıcı iğne bile işe yaramadı, zor düzelttik hayvanın dışkılama durumunu.

Aynı sıkıntıyı yakın zamanda bir başka arkadaşım daha yaşadı, anlattı anlattı bana dolu şey, en son mamasını sormak aklıma geldi, temizmama yanıtını aldım, su gibi ishaldi o hayvan da.


Bence de suçu mamayı atın. Yani en azından ilk aşamada atın ve mama değiştirin, eğer sorun devam ediyorsa en kısa sürede veterinere gidin.

Temizmama'dan sadece 1 kereliğine deneme maması aldım ve kedim 1.5 gün boyunca o mamadan yedikten sonra gaz sorunu oldu. Sonradan anladım ki temizmama ismiyle çelişen şekilde kediler için bir nevi fast food niteliğinde mamalar üretiyor. Yeni mamamız N&D'nin tahılsız balıklısı ve portakallısı ve gayet memnunuz.


yorumları görünce şaşırdım. ben de neredeyse 1 yıldır temizmama kullanıyorum, aslan gibi bir kedim var şu an. mama konusunu çok araştırdım, her mama her kediye yaramıyor, bünyeye göre değişiyor demek ki. siz başka mama kullanın bence de.


dedimmidemedimmi
(14.12.17)
bonacibo kullandığım dönemde bizim de böyle bir sorunumuz vardı. proplana geçtiğimizde geçti. bu aralar brit care kullanıyoruz bunda da biraz koku oluyor ama o kadar değil. buna devam etmeyi düşünüyorum mısır içermediği ve katkısız olduğu için.


slow like honey
(14.12.17)
(2)

Prag - 3 günlük program

Uzun hafta sonu Cuma akşamından Salı sabaha kadar Prag'dayız. 15. evlilik yıldönümü <3* Nerede kalmalı; yürüyerek gezmeyi seven çiftiz, merkeze en yakın nerede kalalım?* Özellikle görülmesi gereken yerler* Tavsiye edebileceğiniz lokantalar* Hediyelik nesi meşhurdur?Bir de, gittiğimiz yerlerde konser
Uzun hafta sonu Cuma akşamından Salı sabaha kadar Prag'dayız. 15. evlilik yıldönümü <3

* Nerede kalmalı; yürüyerek gezmeyi seven çiftiz, merkeze en yakın nerede kalalım?
* Özellikle görülmesi gereken yerler
* Tavsiye edebileceğiniz lokantalar
* Hediyelik nesi meşhurdur?
Bir de, gittiğimiz yerlerde konser (klasik müzik) denk getirebilirsek çok mutlu oluyoruz. Bildiğiniz bir biletix benzeri site var mıdır Prag için?

Çoook teşekkürler şimdiden.
SiyamkedisiZorro
(15.11.17)
hotel cerny slon da kaldık merkeze çok yakın beyaz filli bir işareti var.
genel olarak bi çok yer var googleda gezgin sitelerinde tepedeki kilise çok ihtişamlıydı gez mutlaka onu.
astronomik saati meşhur genelde hediyelik eşya saat alınır.


basond
(15.11.17)
www.booking.com
biz bu otelde konaklayıp memnun kalmıştık, çoğunlukla yürüyerek gezdik.

www.tripadvisor.com.tr
burada mutlaka kendi üetimleri olan birayı tatmalısınız. bugüne kadar en beğendiğimiz birayı u fleku da içtik

www.tripadvisor.com.tr
her gün farklı bir restoranda yedik ama üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen en lezzetli yemekleri bu restoranda yediğimi unutmuyorum. özellikle gulaş yemeden dönmeyin derim.

ünlü bir tatlıları var Trdelník. sokakta bile satılıyor, biz çok beğenmiştik denemenizi öneririm.

bir de döviz bozdurma konusunda çok dikkat etmeniz gerekiyor. kesinlikle old town civarındaki döviz bürolarını kullanmayın. birkaç farklı yerden fiyat alıp öyle bozdurun. ayrıca yüzde alıyorlar bozdurduğunuz paradan. o yüzden paranızı bozdurmadan önce elinize geçecek net parayı mutlaka sormanızı öneririm. dolandırıldım diye döviz bürosunun önünde bas bas bağıran amerikalıya kimsenin istifini bozmadığını gördü bu gözler.

prag başlı başına romantik atmosferli bir şehir sadece sokaklarda dolanmak bile o atmosfere girmeye yetiyor. bizde iz bırakan 2 mekan vardı. 1)charles köprüsü 2) Nazım hikmetle özdeşleşmiş cafe slavia

iyi tatiller :)


avonkatalogu
(15.11.17)
(4)

Yurtdışı alışveriş

Şimdi yurtdışı sitelerden alışveriş ettiğimizde bir limit vardı, neydi unuttum ama epey az bir şeydi diye hatırlıyorum. Atıyorum 80-120 usd arasında bir elbise alsam gümrüğe takılacak. Bunun vergisini ödeyeyim de yerimden kalkmadan kapıya gelsin oluyor mu? Olursa nasıl oluyor? Tecrübe etmiş arkadaşl
Şimdi yurtdışı sitelerden alışveriş ettiğimizde bir limit vardı, neydi unuttum ama epey az bir şeydi diye hatırlıyorum. Atıyorum 80-120 usd arasında bir elbise alsam gümrüğe takılacak. Bunun vergisini ödeyeyim de yerimden kalkmadan kapıya gelsin oluyor mu? Olursa nasıl oluyor? Tecrübe etmiş arkadaşlar var mı?
SiyamkedisiZorro
(08.11.17)
30 avro şu an yurtdışı alışveriş limiti. Bunun üzerindeki ve yasaklı olmayan ürünler için ürünün %90 gümrüğe takılıyor ve gümrükten çıkması için bir miktar haraç vermeni istiyorlar.

Hesap şöyle: Satıcı AB üyesi ülkedeyse fatura tutarının %18'i, değilse %20'si vergi ödüyorsun. Sonrası normal alışveriş gibi kapına kadar geliyor.

Bazı siteler (Amazon) en baştan vergiyi vs. hesaplayıp senden tahsil ediyor, sen hiçbir şeye karışmıyorsun. Bazısı da gümrüğü sen halledersin diyerek hiçbir şeye karışmıyor.


chicha
(08.11.17)
bildiğim kadarıyla 30 euroluk limiti geçince uygulanan vergiyi ürün ptt'ye gelince oradan ödeyebiliyorsun.
Az bir miktarsa kapıda ptt görevlisi de alıyor denmişti bana zamanında.

Onun dışında na-kd diye bir siteden alışveriş yapmıştım. Orada gümrüğe takılınca ektra bir ödeme çıkarıyorlar ve verilen hesaba havale ile ürün yine direkt adresinize ulaşıyor.
Bu şekilde çalışan yerler olduğu gibi gümrük işlerini size bırakan siteler de var.
Ptt'yi arayıp bir sorabilirsiniz bu durumda ödemeyi size yapsam oluyor mu diye.


demoniclewinsky
(08.11.17)
Vergiyi gümrüğe gitmeden ödemenin yolu var mı?


SiyamkedisiZorro
(08.11.17)
Yurtdışı gönderi PTT'ye teslim edilirse gümrüğe falan gitmene gerek yok, gelen kargo görevlisine ödüyorsun kapıda. Ne kadar vergi ödeyeceğin ise PTT kargo takip sitesinde yazıyor.

Ama mesela DHL teslim aldıysa sana kargonun gümrükte olduğuna dair bildirimde bulunuyorlar ve birkaç belge (kimlik fotokopisi, ürünün ne olduğunu ve tutarını gösterir ekran görüntüsü ve gerekirse kredi kartı ekstresinin ilgili kısmı) istiyorlar gümrükten çıkarmak için. Bu belgeleri gönderdiğinde şu kadar ödeme yapman lazım diyorlar, ödeme linkine tıklayınca kredi/banka kartıyla ödeyebiliyorsun.

Sonrası kapına kadar getiriyorlar.


chicha
(08.11.17)
(1)

Kıbrıs'ta uzun hafta sonu

Eylül'de evlilik yıldönümü için Kıbrıs'ta uzun hafta sonu tatili planlıyoruz. Deniz çok güzel olsun, şart değil ama mümkünse bin kişiyle tatil yapmayalım, yani butik oteller tercih sebebi.Fiyat önemli değil (yani alternatifler arasında perforansına göre açılabiliriz biraz).Bir de nereleri gezelim, a
Eylül'de evlilik yıldönümü için Kıbrıs'ta uzun hafta sonu tatili planlıyoruz. Deniz çok güzel olsun, şart değil ama mümkünse bin kişiyle tatil yapmayalım, yani butik oteller tercih sebebi.
Fiyat önemli değil (yani alternatifler arasında perforansına göre açılabiliriz biraz).
Bir de nereleri gezelim, antik kent sevenlerdeniz.
SiyamkedisiZorro
(08.09.17)
Kıbrıs'ta deniz güzel olamaz bence, çünkü aşırı tuzlu, jöle kıvamında bir suyu var. Lapta'ya gittim ben, denizden nefret etmiştim. Plaj güzel olsun derseniz o başka.


manuel mandalina
(08.09.17)
(3)

THY milleri

Benim şirket kredi kartıma bağlı bir THY mil üyeliğim vardı. Kredi kartını değiştirmek gerekti, bir şekilde eski mil üyelik numaramı aktaramadılar. Şimdi bir tarafta birikmiş millerim duruyor. Onları yeni üyelik numarama aktarabilir miyim? Nasıl bir işlem yaptırmam gerekir?
Benim şirket kredi kartıma bağlı bir THY mil üyeliğim vardı. Kredi kartını değiştirmek gerekti, bir şekilde eski mil üyelik numaramı aktaramadılar. Şimdi bir tarafta birikmiş millerim duruyor. Onları yeni üyelik numarama aktarabilir miyim? Nasıl bir işlem yaptırmam gerekir?
SiyamkedisiZorro
(23.08.17)
Üyelik birleştirme yapman gerek sanki.


cakabo
(23.08.17)
THY'yi arayıp talep ediyorsunuz her iki TK üyelik numarasını da belirterek. Olmadı web sitesinden talep giriyorsunuz. Bu taleple ilgili bilgiyi müşteri temsilcisi vermişti bana. 'şuradan girin, başlığa şöyle yazın, şunu seçin vb' gibisinden.


yeri mi bilmiyorum ama dunyada bu kadar teknolojinin gerisinde bir mil programi yoktur heralde. her islemi ayri rezalet.


brkylmz
(23.08.17)
(4)

Valla bir arkadaşım - nasıl konuşayım

Kız benim en yakın arkadaşım. Hem biraz yaş paniğinden hem de daha önce pek bir duygusal deneyimi olmadığından 30 yaşında bir başka arkadaşımızla apar topar evlendi. Şimdi evlendiği arkadaş da iyi insan ama evlenilecek insan değildi, nitekim 5 sene sonra boşandılar. 8-9 sene oldu boşanalı. Bir oğull
Kız benim en yakın arkadaşım. Hem biraz yaş paniğinden hem de daha önce pek bir duygusal deneyimi olmadığından 30 yaşında bir başka arkadaşımızla apar topar evlendi. Şimdi evlendiği arkadaş da iyi insan ama evlenilecek insan değildi, nitekim 5 sene sonra boşandılar. 8-9 sene oldu boşanalı. Bir oğulları var.
Boşandıktan sonra kimse ile aşki bir ilişkisi olmadı. Birkaç yemeğe çıkma durumu hariç duygusal anlamda bir ortamı yok. Ama çok sosyaldir, yani oramını zenginleştirsin durumu kendi için geçerli değil.
Derken bir başka arkadaşımızın abisiyle tanıştırdılar. Bence gayet de doğru düzgün bir adam. Arkadaşımdan 8 yaş büyük. Boşanmış, çocuksuz ve arkadaşıma çok çok nazik davranıyor, el üstünde tutuyor.
Arkadaşım "ama onu görünce başım dönmüyor, midemde kelebekler uçuşmuyor" filan dedi. Adamdan hoşlanıyor ama ilk eşi gibi aşık olsun istiyor. Şimdi ben buna 30'lu yaşlarının hormonları ile şimdiki yaşının hormonları bir değil, o duygu hormon düzeyine de bağlı" dedim ama beni "geçti artık bizden" demişim gibi algılasın istemiyorum. Örneği ben eşimi çok seviyorum, ama normal bir şey değil mi ilk zamanlarda "heyoo bugün onunla buluşucam" derken her gün eve dönerken "yuppi!!" yapmıyorum, durum normalleşiyor. Ama bu ona sevgimin azaldığı anlamına gelmiyor.
Aslında hepimizin beklentileri durumu nasıl algıladığımızı şekillendiriyor. Sorum şu; istiyorum ki kendini "ilk seferdeki gib aşık olmazsam sevmiyorumdur" diye şartlandırmasın. Bunu ona en doğru biçimde nasıl anlatabilirim. Çünkü ana fikir "geçti artık bizden" değil, öyle hissetsin ya da ben öyle bir mesaj veriyorum gibi düşündün istemiyorum.
SiyamkedisiZorro
(21.07.17)
Ben 40+ insanlara sormak istedim acikcasi o yastan sonra neden normalleşip heyecanini kaybetsin ki insanlar, var mi boyle bir sey ? Boyle duygular sadece 20 30 yaslarinda mi hissediliyor ? hiç sanmiyorum ben.

Sizin uzun suredir evli oldugunuz eşinize karsi bir seylerin siradanlasmasiyla arkadasinizin yeni biri icin hissedecekleri ayni seyler degil. Bence dogru bir kıyas ve yonlendirme degil yaptiginiz. "istiyorum ki kendini ilk seferdeki gibi aşık olmazsam sevmiyorumdur diye şartlandırmasın." Demissiniz ama bence bırakın sartlandirsin. Insan her yaşta hissedebilir bence o kelebekleri. Yaşlı bir insandan da bahsetmiyoruz üstelik. Arkadasiniz en dogrusunu yapiyor, heyecan duymadigi biriyle sırf duzgun diye iliski yasamak istemiyorsa yaşamasın tabi ki.


aquarium
(21.07.17)
aquarium + 1

Yaptığınız karşılaştırma denk değil. Eşinizi yuppi diye karşılamamanızın nedeni yaş ya da büyümeniz değil, birlikteliğinizin yıllanması. Aşk hissinin yıllarla biraz ilgisi olabilir ama insan her yaşta aşık olabiliyor. Abim 43, kuzen 47 yaşında bildiğiniz kelebekli aşık oldular; onu geçtim, 60+ bir kadın tanıdığım aşık olduğu için geçen ay üç kere Fransa'ya gitti (ülkeler arası ilişki yaşıyorlar). Bu ay da o kalmaya geldi, tatilden ponçik ponçik, yanak yanağa pozlar gönderiyorlar. Adam 65+. Böyle duygular 20'li, 30'lu yaşlarından sonra hissedilmeyen duygular değil. Hatta şöyle söyleyeyim; bir erkek testosteronu iyice azalsa bile aşık olabilir, bir kadın östrojeni iyice azalsa bile aşık olabilir. İlişki uzun süreli olursa aynı normalleşme 20'li yaşlarda da oluyor. Aşkın azalması sevginin bitmemesi demek değil de, ilişkinin en başından aşkın hiç olmaması sevmeye engel olabilecek bir durum. Arkadaş gibi, kardeş gibi seversin ama sevgili gibiye, eş gibiye dönmesi ancak evliliği bir 'iştirak' gibi görüp 'İyi, en azından yanımda biri var' avuntusu ile olabilir. Eşinize karşı bugün hissettiğiniz sevginin temeli, o zaman hissettiğiniz aşk.

Arkadaşınız isteği aşırı doğal bir istek. Yalnız olmak, karnında kelebek uçurtmayan biri ile birlikte olmaktan kötü değil, iyi de değil. Tercih meselesi tamamen. Eğer aşık olmadan birlikte olmak arkadaşınızın içine sinmiyorsa, 'Eh, ne yapalım. Daha iyisini mi bulacağım, kalayım bari'ye fit olmayabilir. Gönlü ister ya da istemez. Ha, yarın elin at hırsızına da aşık olabilir ve 'Gönlüm bunu istedi' deyip onunla da kalabilir, bir daha ömrü boyunca da yalnız kalabilir, başka bir iyi adam da çıkabilir. Herhangi bir tercihi yaptığı için pişman da mutlu da olabilir.

Halamın bir arkadaşı vardı. 54-55 yaşındaydı sanırım, 58 yaşındaki bir adam onunla ilgileniyordu ve kadın 'Adam yakışıklı değil, tip standardımı karşılamıyor' diyerek reddetti. Halam ona 'Bu yaştan sonra Richard Gere mi bekliyorsun' dedi, kadın 'Bekliyorum. Gelmezse de kimseyle olmak istemiyorum. Birlikte olacak olan ben değil miyim' demişti. Şimdi 68-69 yaşlarında olsa gerek; yalnız. Mutlu ya da mutsuz diyemem ama o adamla olmayı aramıyor.

Burada sizin tek argümanınız 'Aşk herkeste zamanla geçiyor, onunla da illa eninde sonunda kanka gibi olacaksın. 5 seneye hiç fark etmeyecek şu an ne hissettiğin' olabilir.


aychovsky
(21.07.17)
Aşk belli bir yaş grubuna has bir duygu değil öncelikle. Genç yaşlara daha çok ithaf edilmesinin nedeni, o yaşlarda bu duygunun yeni yeni yaşanıyor olması ve tecrübesiz olunduğundan bu duyguya dahil olan tüm o bilinmezlikler.

Arkadaşınızın aradığı şey belli bir seviyenin üstünde heyecan ise, bunu bulmadığı adamlar ile "settle down" etmemesini çok anlıyorum ve büyük saygı duyuyorum. Siz de öyle yapın. Başından evlilik geçmiş bir insan bu bahsettiğiniz, hayatı bilmiyor olmaması imkansız. Müdahale etmeyin, ne istiyorsa onu aramaya devam etsin.


fengari
(21.07.17)
Bence öyle bir konuşmayı hiç yapma ve kızı yönlendirme. Kendisini içinde bu şekilde şartlandırmışken, herif ne yapsa ileride kulp takacak. O iş olmaz.


(4)

Pire sorunu

Ablamların evini pire basmış. Kedileri veterinere götürdüm iç/dış parazit ve pire ilacı yapıldı. Evi ilaçlattık geçen hafta sözüm ona, hafta sonu bir baktım ki yine pire kaynıyor. Anadolu yakasında olup da böyle bir dertten sizi kurtaran bir ilaçlamacı biliyor musunuz?İkinci soru. Gelen kedilerden k
Ablamların evini pire basmış. Kedileri veterinere götürdüm iç/dış parazit ve pire ilacı yapıldı. Evi ilaçlattık geçen hafta sözüm ona, hafta sonu bir baktım ki yine pire kaynıyor. Anadolu yakasında olup da böyle bir dertten sizi kurtaran bir ilaçlamacı biliyor musunuz?

İkinci soru. Gelen kedilerden kız olanı azmış. Diğer kedi ve bendeki kedi kısırlaştırılmış erkek. Onlara fena pihliyor, bu sorun değil ama 2-3 saatte bir öyle fena böğürerek bağırıyor ki. Kız kedi kısır değil maalesef. Ablam dönünce kısırlaştıracak, ama bu dönemde en azından sesini kesmek mümkün mü? Komşular şikayet edecek diye aklım gidiyor.
SiyamkedisiZorro
(17.07.17)
yerleri sirkeli suyla silin sorunun çözülme ihtimali yüksek. biz hatta sprey şişesine koyup her şeye sirkeli su sıktık.


Fusha
(17.07.17)
Profesyonel ilaçlama şirketi ilaçladı, bana mısın demedi.Sorun büyük yani.


SiyamkedisiZorro
(17.07.17)
valla bizimki de büyüktü, hanım suya sirke kattı başka şeyler de kattı ama ne bilmiyorum. şu an temiz ev.


Fusha
(17.07.17)
Apartman altında kediler varsa onlardan sizin üstüne zıplayıp eve taşıyor olabilirsiniz. Evin içinden önce apartman kenarlarını ilaçlatın. Bunu İzmir'de belediyeler ücretsiz yapıyor. Sizin orayı bilemem ama.


teknikekip
(17.07.17)
(2)

Bir cümlelik çeviri ricası - TR/ENG

Tek bir cümleyi çevirmek istiyorum ama takıldım yahu, bir yardım lütfen!Projenin hak ettiği başarının görülmesi (takdir edilmesi) için elimizden gelen desteği vereceğizWe will give our best support to praise the project.Nasıl olmuş, nasıl daha iyi olur?
Tek bir cümleyi çevirmek istiyorum ama takıldım yahu, bir yardım lütfen!

Projenin hak ettiği başarının görülmesi (takdir edilmesi) için elimizden gelen desteği vereceğiz

We will give our best support to praise the project.

Nasıl olmuş, nasıl daha iyi olur?
SiyamkedisiZorro
(09.06.17)
We will give you the support you need to achieve the success that the project deserves.


iddaaci
(09.06.17)
The support that would be needed for the appreciation of the project's success shall be given by us.


alperz
(09.06.17)
(5)

Havaalanı fast track

Bir arkadaşım anlattı Sabiha Gökçen'de böyle bir uygulama varmış 30 TL karşılığı ne güvenlik kontrolünde ne de vize sırasında beklemeden VIP gibi geçiriyorlarmış 30 TL karşılığı . BKM express varsa 15 TL'ye hatta. 1- Yapmış olan var mı2- Atatürk HL'da yapmış olan var mı?
Bir arkadaşım anlattı Sabiha Gökçen'de böyle bir uygulama varmış 30 TL karşılığı ne güvenlik kontrolünde ne de vize sırasında beklemeden VIP gibi geçiriyorlarmış 30 TL karşılığı . BKM express varsa 15 TL'ye hatta.

1- Yapmış olan var mı
2- Atatürk HL'da yapmış olan var mı?
SiyamkedisiZorro
(15.05.17)
vodafone red kullanan varsa ücretsiz :) cepteteb'e de ücretsiz.


1- yaptım
2- sabiha'da yaptım ama atatürkte de çok farklı olmasa gerek. baya kolaylaştırıyor her şeyi, beklemeden falan geçiyosun.vodafone red'e ücretsiz :)


fakyoras
(15.05.17)
sabiha'da sık sık kullanıyorum. bayram seyran olduğu zaman herkes fasttrack kullanmaya çalışıyor bir anlamı olmuyor ama herhangi bir yoğunluk varken kullanırken çok rahat oluyor.


argent dawn
(15.05.17)
(bkz: tav passport)

bir kere AHL'de cepteteb ile denemek istedim onda da bu kapıda karekod okuma zımbırtısı yok dediler. ben de sıraya geçtim.


flexin
(15.05.17)
atatürk ve sabiha'da iç hatlar için vodafone'un fast track kodlarını kullanıyorum. acaip rahat bi şey. özellikle arındırılmış bölgeye geçerken ki o uzun sıraya hiç girmek zorunda kalınmıyor. dış hatlarda kullanmadım ama o da aynısıdır.


spirit crusher
(15.05.17)
(13)

Ergen kız çocuk için ingilizce dizi

Kızım 6. sınıfa gidiyor, Ingilizcesini geliştirmek üzere dizi film seyretse diyorum, ben ingilizce konuşmayı friends'i Ing altyazılı seyrederek öğrenmiştim. Ona ne tavsiye edebilirim acaba?
Kızım 6. sınıfa gidiyor, Ingilizcesini geliştirmek üzere dizi film seyretse diyorum, ben ingilizce konuşmayı friends'i Ing altyazılı seyrederek öğrenmiştim. Ona ne tavsiye edebilirim acaba?
SiyamkedisiZorro
(25.04.17)
avatar last airbender
kendi cocuguma da izletecegim dizidir


kingcyrax
(25.04.17)
üzülerek söylemeliyim ki kızınız tam bir "pretty little liars" izleme çağında <3

bayılacağına eminim. ingilizcesi de kolaydı diye kalmış aklımda.


hocam o cok cinsellik ya - avatar iyidir.


kingcyrax
(25.04.17)
Avatar iyi fikir, çizgi film olanı değil mi?
Bütün sınıf kızları giysi, marka vs konuşurken - bir taraftan üzülüyorum yanlız kalıyor diye, öte yandan gurur duyuyorum- benim kızım o konuşmaları "aptalca" bulduğunu söylemişti. "Pretty little liars" konusunda bu yüzden nasıl düşünmeliyim bilmiyorum. Çocuğu bu konuda açmak mı lazım, yoksa bozmamak mı?


SiyamkedisiZorro
(25.04.17)
lovely complex adında bir japon animesi var. çok sevimli ve güzel.
ingilizce dublajlı halini izletebilirsiniz ingilizce altyazı ile. amerikan dizilerini ya disney dizilerini kendimce uygun bulmuyorum o yaştaki çocuklarda. o filmlerdeki yaşam tarzını benimsiyorlar. anime daha iyi.


biseysorcaktim
(25.04.17)
giysi marka vs konuşurken sizin kızınızın onları aptalca çok güzel. yalnız kalıyor olması da hiç kötü değil. körle yatan şaşı misali, kör insanlarla arkadaş olacağına, hiç olmasın.

taassup biri gibi görünmek istemem ama amerikan dizileri ahlaki olarak çok kötü durumda. ben orta okul-lisede bir çok amerikan dizisi izledim yabancı dilimi geliştirmek maksadıyla. o dizilerdeki yaşam tarzını benimsediğimi aradan yıllar geçince farkettim.

bahsettiğim yaşam tarzı: üretmeyen sadece tüketen, kaba konuşan insanların olduğu, gerçek hayatta incitecek duyguları komedi unsuru olarak gören diziler


biseysorcaktim
(25.04.17)
harika baskan
evet cizgi film olan
biraz bilincli yetismesinde sıkıntı yok baskan cocugu


kingcyrax
(25.04.17)
Giysi, makyaj, marka,vs konuşmaları aptalca bulduğu için gurur duymalısın gerçekten de.
Benim tavsiyem hem yeni olması, hem de izlerken beyin jimnastiği yapabilecek olması sebebiyle 13 Reasons Why.


Baby Daddy var pek hoş aslında.


begin again
(25.04.17)
avatar şahane fikir.

a series of unfortunate events, stranger things ve cosmos a spacetime odyssey de güzel alternatifler.


fragile lady
(25.04.17)
A Series of Unfortunate Events + 1


aychovsky
(25.04.17)
avatar the last airbender +1
seinfeld olabilir ama yer yer cinsellik imaları olabilir sizin takdirinize kalmış.


yuto
(25.04.17)
Çok teşekkür ederim bütün cevaplar için.
Series of unfortunate events'in dizisi olduğunu bilmiyordum, kızım kitaplarını okumuştu, bu da çok iyi olabilir. Gilmore Girls'ü de ben vaktizamanında izlemiştim. Gerçekten uygun.
Seinfeld'de Friends gibi bana ingilizce konuşmayı öğreten dizilerden. Kızım için belki birkaç sene daha var. Tekrar hepsi için teşekkür ederim!


SiyamkedisiZorro
(26.04.17)
(6)

Düğünde bir tarafın su götürmez ağırlığı

Hafta sonu bir düğüne gittik. İşyerinden arkadaşımız. Epey kalabalık bir düğündü. Kız tarafının ağırlığı 1 birim ise erkek tarafı 3 veya 4 birim kalabalıkta. Erkek tarafı Bayburt'lu kız tarafı nereli bilmiyorum ama Bayburt'lu değil. Aman be kardeşim; düğünün başından sonuna Bayburt da Bayburt, ne ka
Hafta sonu bir düğüne gittik. İşyerinden arkadaşımız. Epey kalabalık bir düğündü. Kız tarafının ağırlığı 1 birim ise erkek tarafı 3 veya 4 birim kalabalıkta. Erkek tarafı Bayburt'lu kız tarafı nereli bilmiyorum ama Bayburt'lu değil. Aman be kardeşim; düğünün başından sonuna Bayburt da Bayburt, ne kadar çok Bayburt türküsü varmış. Sadece o yörenin havası olsa anlamam etmem ama türkünün içinde de habire geçiyor.
Kız tarafına biraz ayıp olmamış mı? Hiç mi konuşmazlar müzik listesini. Kafa şişti. Bir grup eğlendi gerçi ama erkek tarafı olduğu halde (muhtemelen Bayburt'lu olmayanlar) somurtup oturdular bütün gece.

Bayburt işin "mesela"sı, sakın yöreye takılmayın, iki tarafın da aynı yöreden olmadığı durumlarda bir yöreye bu kadar ağırlık verilmesini hoş karşılamıyorum ben, siz ne düşünüyorsunuz?
SiyamkedisiZorro
(10.04.17)
Geleneksel aileler için düğünler 'kız alma' kafasında geliştiği için erkek tarafının şekillendirmesi normal karşılanıyor sanırım. Sinop, Kastamonu dolayları mesela, kızın nereli olduğuna bakmaksızın akşama kadar kapıda davul çalar. Lazların düğününde kemençe başladı mı sabaha kadar sürer. Gibi gibi..


manuel mandalina
(10.04.17)
Bu işler genelde dengeli olmalı diye düşünüyorum. Ha, kalabalığa göre de değişir.

Gelen kişilere göre planlamış da olabilirler müzikleri. Ama genelde bu dengeli olur. Yani en azından benim gittiklerimde böyle oldu. Mesela tunceli-izmir düğününe gittim. Bir kısım davul zurna oldu, bir kısım izmir havaları, bir kısım da gençler için kopkop...


lcha
(10.04.17)
azalarak bitmeli ama bitmiyo.


stewie
(10.04.17)
haklısın ama kalabalık sülaleleri de durdurmak mümkün olmuyor. genelde de bu baskınlık erkek tarafında oluyor. en güzeli davullu zurnalı düğünler azalarak bitsinler.


cabiday
(10.04.17)
herkes sadece kendi yöresinin türküsüyle eğlenebilir diye bir kaide mi var yahu? folklor ekibi değil ki bunlar sadece kendi müziklerine göre dans etsinler. oynayacak eğlenecek adam müziksiz de eğlenir, kapı gıcırtısına da oynar.

çalgıcı tayfası, mekan sahibi falan eğlenen kalabalığa ve doğal olarak onlardan gelen taleplere göre hareket eder. sizin katıldığınız düğünde sayıca üstünlük erkek tarafında olduğu için böyle bir durum oluşmuş ama kalabalık olan kadın tarafı olsaydı yine aynısı olurdu bence.


nrmnm
(10.04.17)
doğu- bayburtu doğuda sayıyorum, siz karadeniz sayabilirsiniz- taraflarında kız tarafı genellikle kınaya gelir. yani kızın tanıdığı x'li köylüsü düğüne gitmez takacağı her neyse onu gider kınada takar. ha düğüne de gelir tabi ama daha ağırlıklı kınadır. düğünlerde de erkek tarafı ağırlıklı olur.


(1)

Spotify

Merhabalar,Cep telefonuma spotify kurdum gayet de güzel çalışıyor. İşyeri bilgisayarıma da kurmak istiyorum, geri planda çalsın ne güzel. Ama *.exe'yi çalıştırdığım zaman "Lütfen Spotify'ı yönetici hesabı yerine normal kullanıcı hesabıyla yükle" diye bir uyarı çıkıyor ve yüklemiyor.Nasıl yapsam da y
Merhabalar,
Cep telefonuma spotify kurdum gayet de güzel çalışıyor. İşyeri bilgisayarıma da kurmak istiyorum, geri planda çalsın ne güzel. Ama *.exe'yi çalıştırdığım zaman "Lütfen Spotify'ı yönetici hesabı yerine normal kullanıcı hesabıyla yükle" diye bir uyarı çıkıyor ve yüklemiyor.
Nasıl yapsam da yüklesem, bir seçenekle yönetici hesabını seçmiş değilim ki...
SiyamkedisiZorro
(03.04.17)
Hay Allah razı olsun!


SiyamkedisiZorro
(03.04.17)
(5)

Hoşlanıyor mu, var mı bir gelecek?

Bir arkadaşımın derdi beni gerdi:Bir kızdan hoşlanıyordum. Ama o kendi arkadaşıyla aramızı yapmaya çalıştı, baktım umut yok, biraz takılayım dedim, o da içime sinmedi. Bir süre görüşmedik, sonra ona açıldığımda bu kız meselesinden dolayı ağzıma sçtı, sanki ben istemişim gibi. Bir süre daha geçti, te
Bir arkadaşımın derdi beni gerdi:

Bir kızdan hoşlanıyordum. Ama o kendi arkadaşıyla aramızı yapmaya çalıştı, baktım umut yok, biraz takılayım dedim, o da içime sinmedi. Bir süre görüşmedik, sonra ona açıldığımda bu kız meselesinden dolayı ağzıma sçtı, sanki ben istemişim gibi. Bir süre daha geçti, tekrar aramız düzeldi gibi ama korkuyorum tabii artık sevdiğimi söylemeye, görüşmek istiyorum. Sonra bu bir gün benim bulunduğum şehre gelecekti iş için, öyle ayak üstü olur mu? O kadar dedim bu gece kal bende diye, "yok kalamam" dedi gitti. Sonra bir baktım her yerden engellemiş beni. Hala seviyorum, yine tutamadım kendimi yazdım. Şimdilik iyi gidiyor gibi ama ne dersiniz olur mu bu iş?
SiyamkedisiZorro
(31.03.17)
Olmaz. Kıza oyuncak olmuş.


hoşlandığın kız sana arkadaşını yapmaya çalışıyor, sen o kıza değer vermediğin halde bunu kabul ediyorsun ve sonra dönüp tekrar hoşlandığın kızla bir şeyler olmasını umuyorsun.

kızın seni ciddiye almaması normal değil mi?


filteria
(31.03.17)
Ya bu benim!! Hikayemi çaldın hepsini koy bari!!! Çocuk da kıza zamanında iki kızı aynı anda idare ediyorum yeaa, saf kızları kandırıyorum dediği için kız samimiyetine inanmamıştır belki.

@beni bir tek filteria anlamış.


şimdilik iyi gidiyor derken?

ksuura bakma ama iyi giden bişey yok. oyuncak olmuşsunuz.


elorelia
(31.03.17)
@geçerkenuğradım
Söyledim sana hikayeni karşı tarafın ağzı ile yazarak koyacağım diye, kötü niyetim yok, sadece kendi hislerimize odaklanırken, karşı tarafın hisleri olduğunu da düşünmeli.
Sana bol şans!


SiyamkedisiZorro
(03.04.17)
(2)

Çalışırken Hukuk'ta Master yapmak

Öncelikle 20 küsur sene önce işletmeden mezun oldum. Gayet iyi bir işim var. Öte yandan işim hukukla dirsek temasında olmamı gerektiriyor. Zaten senelerdir sözleşmeler olsun, anti-trust yasaları olsun iç içeyim. Diyorum ki, halen full-time çalışırken örn. özel bir üniversitede hukuk master'ı yapabil
Öncelikle 20 küsur sene önce işletmeden mezun oldum. Gayet iyi bir işim var. Öte yandan işim hukukla dirsek temasında olmamı gerektiriyor. Zaten senelerdir sözleşmeler olsun, anti-trust yasaları olsun iç içeyim. Diyorum ki, halen full-time çalışırken örn. özel bir üniversitede hukuk master'ı yapabilir miyim? Sınavsız, sadece tez yazarak filan mümkün müdür? Bir de onca sene sonra bana şu sınava gir seni öyle alırız master programına mı diyorlar, süreç nasıldır?
Ne dersiniz?
SiyamkedisiZorro
(25.01.17)
hukuk yüksek lisansı için hukuk mezunu olmak gerekiyor. istisna tanıyan üniversiteler var mıdır, ya da istisna tanınabilecek bir kural mıdır bilmiyorum.
bir de tam olarak size ne katacak o yüksek lisans, onu bir düşünün. emek/performans olayı yani.


vejeteryanvampir
(25.01.17)
Hukuk yuksek lisansi icin hukuk mezunu olmak gerekmiyor. Ama alim yaparken atiyorum 48 kisi hukuk mezunuysa 2 kisi hukuk disi bolumden mezun oluyor genelde. Tabii bazi universiteler ille de hukuk mezunu olsun diyebilir, ilana bakmak lazim.

Alim yaparken genelde hangi alansa o alanda genel sorular iceren yazili bir sinav ve gecerseniz mulakat yapilir.

Sinavsiz master yoktur. Sinav olmasa bile sinav yerine gececek makale yazdirilir. Istanbul Uni. icin durum soyleydi: asgari ders devamliligi + sunum + vize + makale (finale sayildigi olur) + final.

Tabii vakif universitelerinde daha kolaylastirilmis olabilir ama yine de duzgun bir universitede yapilacaksa calisirken yurutmek zorlar.


(9)

Kütüphane düzenlemece

Çok kitabımız var. Şimdi kocaman bir kütüphanemiz de olacak çok şükür. Kütüphane salonda olacağı için estetik kaygılarım da var. Bir bakayım dedim o dergilerde bayılarak baktığım kütüphaneleri nasıl yerleştiriyorlar. Bakmaz olaydım; olay vitrin düzenleme gibi, yok koyacağın objeye uygun kitap seçme,
Çok kitabımız var. Şimdi kocaman bir kütüphanemiz de olacak çok şükür. Kütüphane salonda olacağı için estetik kaygılarım da var. Bir bakayım dedim o dergilerde bayılarak baktığım kütüphaneleri nasıl yerleştiriyorlar. Bakmaz olaydım; olay vitrin düzenleme gibi, yok koyacağın objeye uygun kitap seçme, yok eflatun ağırlıklıysa beyaz kitap koyma vs. Arkadaş kitap koyacağım ve bunların bir çoğu birbiriyle uyumsuz olacak, kimi hard cover kimi paperback, aralarında teknik kitaplar da var, roman da. Nasıl uyumlu bir görüntü elde ederim. Kaynak gösterseniz ona da razıyım.
SiyamkedisiZorro
(03.10.16)
uyumlu görüntüyü bilmiyorum ama kütüphane salonda olacaksa ve salonu oturma odası olarak kullanacaksanız, tozlanma meselesini önlemek için mutlaka camlı bir kitaplık alın ya da yaptırın.


solskjaer
(03.10.16)
bence kitaplığın en güzel yanı uyumsuz görünmesi.
benim uyguladığım yöntem türlere göre ayırmak. türler içinde de boyutlara göre sıralama yapıyorum.

abicim kütüphae yapıyorsun ya, yeni gelin evi düzmüyorsun ki :)
millet delirmiş yazdıklarından anladığım kadarıyla :)


teritori
(03.10.16)
benzer boyutta olanları ayıracaksınız öncelikle, sonra bunları kendi aralarında renklere/türlere göre ayırabilir, dilediğiniz gibi dizebilirsiniz. ha ama yazara göre dizeceksinizdir, bayağı da kitabı vardır, onları tek rafa kafanıza göre dizersiniz, yanına biblo çerçeve filan atarsınız. böyle.


Benim tekniğim:
Tür > yayınevi ya da yazar > kitabın yüksekliği > kitabın kalınlığı > sırf şekil olsun diye, üşenmezsem sırt rengi
Kitaplığın işlevsel olması daha önemli, böyle yaptığımda aradığım kitabı çok hızlı bulabiliyorum.

edit: bol fotoğraflı kaynak: kitapardindan.blogspot.com.tr


kobuzchu kiz
(03.10.16)
kitaplık, içindeki kitaplarla birlikte çok ağır bir kütle oluşturacağından kitaplığın alçak ve yatay, kimsenin üstüne devrilmeyecek biçimde olması bence estetik kaygılardan da önemli bir husus.
cdn.decoist.com


weeping guitar
(03.10.16)
renginden öte,tür,yazar sıralaması yapmak aradığınız kitaba ulaşırken kolaylık sağlar.
onun haricinde üstü cam kapaklı,alt kısmı ahşap kapaklı bir kitaplık; dosya,ders kitabı defter vs gibi parçaları saklarken daha iyi olabilir.
yani sık kullandıklarınız camlı kısımda,diğerleri aşağıda durabilir.
Bir de duvara sabitlemeyi unutmayın.
s-media-cache-ak0.pinimg.com


demoniclewinsky
(03.10.16)
toza dikkat artı +1

gerçekten sonra işkence oluyor toz alması. camlı olsun kırılınca dağılmayan cam mümkünse.


yue
(03.10.16)
Kütüphane tavan yüksekliğinde olacak, devrilme riski yok, alt kısım kapalı üst kısım açık, kitapları camekan içine hapsetmek istemiyoruz - işin aslı tozlanacak ama kitaba dokunabilir olmayı tercih ediyoruz.
teritori, liyakat, demoniclewinsky ve kobuzchu ilaveten çok teşekkür ederim.
Epey pırtık kitaplarımız da var onları diğer odalardaki kütüphanelere yönlendirdik. Mutfakta bile bir kitaplık var. O derece...


SiyamkedisiZorro
(03.10.16)
postimg.org

Ben bu fikre bayılmıştım. Bir gün evlenirsem inşallah yaptıracağım :) Belki siz de beğenirsiniz.


(4)

Yurtdışından supplement getirmek

Yasaktı değil mi? Vitamin, mineral ya da yeşil sebze hapları felan satın alabiliyor muyuz? TR'ye gönderimi olabiliyor mu?
Yasaktı değil mi? Vitamin, mineral ya da yeşil sebze hapları felan satın alabiliyor muyuz? TR'ye gönderimi olabiliyor mu?
SiyamkedisiZorro
(02.12.15)
2009'a kadar yurt dışından getirebiliyorduk. 2009'da yapılan düzenlemelerle önemli kısıtlamalar getirildi bireysel kullanım için bile.


goodz
(02.12.15)
Yasak. Dışarıdan gelecek yakının varsa atsın bavula.


Yasak ama bişekilde getirenler var. Tanıdık doktor vs varsa raporla alabilirsin. Suplementi bırak steroid getiren bile var. 1 e Alıp 3 e satıyorlar ama gümrükten nasıl geçiyor bilmiyorum


Cruyff
(02.12.15)
bireyler için yasak. lisanslı sporcular için serbest ama, yakınlarında karate kursu-spor salonu-yüzme havuzu gibi yerler varsa oralara gidip sorabilirsin lisanslı kimse var mı diye, varsa onun adına getirtebilirsin.


trajikomix
(02.12.15)
(2)

Person of Interest

Yeni sezon ne zaman başlayacak. Özledik...
Yeni sezon ne zaman başlayacak. Özledik...
SiyamkedisiZorro
(12.11.15)
www.youtube.com

Sadece bu var İmdb'den de tarih bilgisine ulaşamadım. 13 bölüm olacakmış ama :(


:(


Cursed Chico
(12.11.15)
(2)

Kentsel Dönüşüm Konuları

Apartmanımıza müteahhitler talip oluyor. Apartmanın altında yer alan bir dükkan var. Bu dükkanın da toplam 7 m2 cıvarında bir deposu var bodrumda. Apartmanın yenilenmesi neticesinde bodrumda yaklaşık 110 m2 depo alanı oluşacak. Dükkan sahibi deponun sadece kendilerine ait olacağını iddia ediyor. İşi
Apartmanımıza müteahhitler talip oluyor. Apartmanın altında yer alan bir dükkan var. Bu dükkanın da toplam 7 m2 cıvarında bir deposu var bodrumda. Apartmanın yenilenmesi neticesinde bodrumda yaklaşık 110 m2 depo alanı oluşacak. Dükkan sahibi deponun sadece kendilerine ait olacağını iddia ediyor. İşin aslı nedir? Depo sadece dükkanın mı, yoksa her kat malikinin bu depo alanında hakkı var mı? Olaya hakkaniyet olarak değil yasalar çerçevesinde bakıp yol gösterecek biri var mıdır?
SiyamkedisiZorro
(23.10.15)
öyle bir depo alanı oluşturmayın. Bodrumda 7m2'lik depo alanı dışındaki yeri ortak alan olarak kullanın.


Yani adına depo alanı dendiği için mi dükkan hak iddia ediyor.


SiyamkedisiZorro
(23.10.15)
(9)

Ergen çocuğa şarkı

Aslında ön-ergen, 10 yaşında kızımız var. Bu doğumgününde çok istediği mp3 playerı aldık. Ama biz buna nasıl müzik yükleyeceğiz. Evdeki müzikler bizim zevkimize uygun, klasik müzik, caz ve 80'li yıllar müzikleri. Birkaç Michael Jakson, Dire Straits filan yükledik, çok hoşuna gitti, ama güncel müzikl
Aslında ön-ergen, 10 yaşında kızımız var. Bu doğumgününde çok istediği mp3 playerı aldık. Ama biz buna nasıl müzik yükleyeceğiz. Evdeki müzikler bizim zevkimize uygun, klasik müzik, caz ve 80'li yıllar müzikleri. Birkaç Michael Jakson, Dire Straits filan yükledik, çok hoşuna gitti, ama güncel müzikler de olsun istiyoruz, geri kalmasın gündemden evlat. Siz nasıl müzik indiriyorsunuz ve nereden? Paralı ve parasız alternatifler nelerdir?
SiyamkedisiZorro
(27.08.15)
Bence kiziniz nasil indirilecegini biliyor. Kendi ayaklari uzerinde durabilmesi ve buyudugunde kendi kararlarini alabilecek olgunluga erisebilmesi icin dinleyecegi sarkilara bile karar vermeseniz iyi olmaz mi?


Traveller
(27.08.15)
nicki minaj şarkıları koymayın da :)


streak
(27.08.15)
güncel şeyler koymayın bence :) güncel türkçe şarkılar toptan elektronik arabesk, yabancı şarkılarda ise oral seksten, kalçadan falan bahsetmeyen şarkı yok gibi. klasik şeyler dinlesin :)


mistreated
(27.08.15)
Arctic Monkeys olabilir, 10 yaşındaki bi' kız çok sever sanırım.


Eksi Sozluk ahalisi! Cocuklarimizi nasil yetistirmeliyiz diye size soruyorum. Nasil bir cocuk istersiniz? Bu karari siz verin!


Traveller
(27.08.15)
Valla Traveller kardeş kaç yaşındasınız bilmiyorum, ama kızım indirmeyi bilseydi benden yardım istemezdi. Eğer yazımı okursanız dinleyeceği şarkılara karar vermeyi istemiyorum, tam tersi, bende olan şarkılar belki onun zevkine hitap etmez, güncel hangi şarkılar var, nereden indirebilirim diye soruyorum. Kendi istediğimi dayatsaydım zaten evdekilerle de yetinirdi yavrucak.

Arctic Monkeys, Pharell Williams radyodan duyup begendiği mizik grupları, peki ben bu müzikleri nereden, nasıl indireceğim?


SiyamkedisiZorro
(27.08.15)
www.clipconverter.cc

ben buraya youtube linklerini yapıştırıp indiriyorum.


pokerface
(27.08.15)
Zaz
Pharell Williams
Lana Del Rey
Daft Punk


bunlar hoşuna gidebilir ancak mistreated'e katılıyorum, güncel müzikler (zaman zaman aralarında iyiler çıkabilsede) genel anlamıyla çöp. Klasik jaz dinletin, çocuğu sıkın demiyorum (o yaşta sıkılabilir) ama bence bir michael jakson'ı, bi mark knopfler'ı ne bileyim Roger Waters'ı filan tanısın çocukçağız.

hiç indirme yapmadığım için o konuda çok yardımcı olamayacağım ancak spotify'da indirip dinleme seçeneği vardı. denemedim ancak yararı olur belki.


air
(27.08.15)
itunes'dan satın alıp mp3 player'a yükleyebilirsiniz. veya malum sitelerden albümü indirebilirsiniz. beya youtube'dan istediğiniz şarkıyı seçip mp3 formatinda indirebilirsiniz.

güncel müzikler genel olarak çöp dinlemese birşey kaybetmez ama çok şey kazanır. air'in yazdıklarına ek olarak bu toprağın şarkılarını da tanıtın ona cem karaca'yı, selda bağcan'ı, erkan oğur'u, baba zula'yı vb... bilsin.

bunların dışında aşağıdakiler iyi gider:
carla bruni
zaz
çok eskilerden ama edith piaf


kuzey li
(27.08.15)
(7)

Tereyağını margarinden ayırd etmek

Hafta sonu Akyazı civarına gezmeğe gittik. Şehirden gelmiş tipik şehirli insan modeli olarak doğal pekmez mi var, tereyağı bu ineklerin sütünden mi yapıyorsun vs. diye diye epey bir alışveriş yaptık. Eve geldim, tereyağı bildiğin margarin kokuyor (bilirim, babam senelerce margarin fabrikasında çalış
Hafta sonu Akyazı civarına gezmeğe gittik. Şehirden gelmiş tipik şehirli insan modeli olarak doğal pekmez mi var, tereyağı bu ineklerin sütünden mi yapıyorsun vs. diye diye epey bir alışveriş yaptık. Eve geldim, tereyağı bildiğin margarin kokuyor (bilirim, babam senelerce margarin fabrikasında çalışmıştı). Şimdi ben bunu nasıl test edebilirim? Tereyağı köpürür diyorlar, margarin köpürmez mi? Başka nasıl ayırd edilir bu meret. Ben evime margarin almıyorum işe bak.
SiyamkedisiZorro
(22.12.14)
tavada kızdır biraz o zaman kokusu çok yoğun bir şekilde çıkar


innerbliss
(22.12.14)
tereyağı çok köpürür, margarin köpürmez ya da çok az köpürür. kokusundan da anlarsınız.


tereyağı köpürür +1


teritori
(22.12.14)
tereyağı erirken ayranını bırakır. ayran denilen şey de, ısıttığınızda beyaz bir tortu olması. bu tortu margarin ve sade yağlarda olmaz.
ayrıca içinize bir kere kurt düştüyse %90 o yağı siz başkasına verirsiniz.


@want2die, yok kadının inekleri var. Yerini gördük. O yüzden o kadar şaşırdım zaten. Rengi hafif sarımsı ama sapsarı değil.

Bir tavada kızdırayım bugün. Umarım akşam akşam yanılmışımdır.


SiyamkedisiZorro
(22.12.14)
Tortu iyiymiş, ona da bakayım.


SiyamkedisiZorro
(22.12.14)
tereyağı dolapta donar. taş gibi olur.

margarin yımışaktır.


mea maxima culpa
(22.12.14)
(1)

Facebook

Öncelikle windows 7 kullanıcısıyım. Şirket bilgisayarımdan bahsediyoruz. Hem Explorer hem de Chrome yüklüydü. Geçen hafat Cuma günü FB'da bir yavaşlama ve flash player'ı upgrade etmeniz gerekiyor notundan sonra bir düşüncesizlik ederek chrome'u uninstall ettim. O günden beri explorer'dan da sonradan
Öncelikle windows 7 kullanıcısıyım. Şirket bilgisayarımdan bahsediyoruz. Hem Explorer hem de Chrome yüklüydü. Geçen hafat Cuma günü FB'da bir yavaşlama ve flash player'ı upgrade etmeniz gerekiyor notundan sonra bir düşüncesizlik ederek chrome'u uninstall ettim. O günden beri explorer'dan da sonradan yüklediğim Chrome'dan da açamıyorum Facebook'u. Adresi yazıyorum, çooook uzun süre sonra bildiğimiz FB ekranı değil de - nasıl diyorsunuz html görüntüsü mü ne- öyle düz yazı geliyor.

Incognito mode'a açtım yine olmadı. Şirketin öyle elalemin FB'sine karıştığı yok. Ofis arkadaşım gayet girebiliyor. Ne yapayım. IT'ye "FB'ye giremiyorum", diyemem. Hadi bana yardım edin.
SiyamkedisiZorro
(27.10.14)
C:\Users\kullanıcı adınız\AppData\Local\Google dosyasını silin. daha sonra chrome bidaha kaldırın. tekrar geri yükleyin. (appdata dosyasını bulamıyorsanız gizli dosyaları göster seçeneğini işaretleyin)


zıcanadam
(27.10.14)
(13)

İşler güçler

Geçen çarşamba ikinci görüşmeye çağırdılar, HR direktörü ile. Adamla çok olumlu geçti toplantı. Acaba fazla mı istedim, şimdi benimle pazarlık yapar mı acaba diye düşünüyordum. Maaşın m'sini konuşmadık. Çıkarken "siz tam bizim aradığımız kişisiniz, bir de yabancı ortağımız sizinle görüşecek" dediler
Geçen çarşamba ikinci görüşmeye çağırdılar, HR direktörü ile. Adamla çok olumlu geçti toplantı. Acaba fazla mı istedim, şimdi benimle pazarlık yapar mı acaba diye düşünüyordum. Maaşın m'sini konuşmadık. Çıkarken "siz tam bizim aradığımız kişisiniz, bir de yabancı ortağımız sizinle görüşecek" dediler "ay sonuna kadar bu işi bitirmeyi düşünüyoruz" dediler. Hala aramadılar. Midemde kelebekler uçuşuyor. Ararlar dimi?
SiyamkedisiZorro
(25.08.14)
Ararlar.


cakabo
(25.08.14)
maybe. maybe not.


hjarteblod
(25.08.14)
ararlar.


make a wish
(25.08.14)
Ararlar


EXXE01
(25.08.14)
Sen bi çaldır kapat yine de.


ufukcel
(25.08.14)
Hadi inşallah - aralarsa yazacağım. Her türlü olumlu enerjiye, duaya ihtiyacım var.


SiyamkedisiZorro
(25.08.14)
büyük ihtimalle ararlar.
yabancı ortağın işleri seyahati tatili vs olabilir, ondan gecikmiş olabilir.
ya da torpilli birisi girdi araya, senin iş yattı.


dafuq
(25.08.14)
Benim işim yeni yeni ortaya çıkan yetişmiş deneyimli elemanı bulması zor bir pozisyon. Torpil meselesinin olacağını sanmıyorum. Bir taraftan diyorum ki henüz 3 iş günü oldu öte yandan diyorum ki, hani ay sonuna kadar bağlayacaklardı. Sakin, sakin... Offf.


SiyamkedisiZorro
(25.08.14)
Aradılar mı?


ufukcel
(25.08.14)
Bu işler belli olmaz tabi ama aramamalarının sebebi, yabncı ortaklarının yurtdısında olması falan olabılır, olumsuz cevap alana kadar umıdı kaybetmem ben yine de. Bız de yonetıcımız yurtdısında oldugu ıcın cok kısıyı beklettık zamanında, ama haber de verdık boyle boyle dıye. Cogu kısı kımseye kıymet vermedıgı ıcın boyle surundururler adamı, bekletırler. Tum olumlu enerjımı sıze yolluyorum, olsun, olursa da devamlı olsun. Sevgiler


fistikliemenems
(25.08.14)
Aramadılar, ben aradım. Gayet rahat "aa zaten sizi çağıracaktık, yabancı ortakla randevu ayarlamaya çalışıyoruz" dediler. Lan, ben ölüyordum burada. Neyse. Muhtemelen haftaya çağıracaklarmış. İnşallah, maaşallah olur.


SiyamkedisiZorro
(26.08.14)
@SiyamkedisiZorro aradılar mı?


snd88
(04.03.19)
Aradılar, 4 defa (ikisi Ankara'da olmak üzere) çağırdılar, konuştuk. En sonunda olmadı. 4,5 sene geçmiş üzerinden. Ne iyi oldu hatırlattınız. Şimdiki bakışım "iyi ki olmamış". Kendi çalıştığım şirkette bölümün başına geçtim 2 sene önce. O zamanlar beni getirmezler buraya dediğim bölümü yönetiyorum.
Hey şerde bir hayır varmış hakikaten.


SiyamkedisiZorro
(04.03.19)
(1)

Bir kelime vardı - ingilizce

Mesela finansal verileri birkaç yerden toplayıp sonucunu birleştiriyorsun anlamında kullanılan bir fiil. Neydi ya kafayı yiyeceğim. Combination değil. Ama ona benziyordu.
Mesela finansal verileri birkaç yerden toplayıp sonucunu birleştiriyorsun anlamında kullanılan bir fiil. Neydi ya kafayı yiyeceğim. Combination değil. Ama ona benziyordu.
SiyamkedisiZorro
(11.08.14)
consolidate - buldum, teşekkür ederim.


SiyamkedisiZorro
(11.08.14)
(5)

Kafam durdu - nasıl çeviririm ben bu kalıbı?

"Umarım sana yardımcı olabilmişimdir""I hope I could be helpful" - beğenmedim, kulağıma yanlış gibi geliyor. Ban yardımcı olabilir misiniz?
"Umarım sana yardımcı olabilmişimdir"

"I hope I could be helpful" - beğenmedim, kulağıma yanlış gibi geliyor. Ban yardımcı olabilir misiniz?
SiyamkedisiZorro
(23.07.14)
I hope I have helped you.


japon askeri
(23.07.14)
I'd be glad if I could help


merhum
(23.07.14)
i hope i have been of some help to you.


icemint
(23.07.14)
I hope it helps.


hopkins
(23.07.14)
i hope i was able to help.


inheritance
(23.07.14)
(1)

i-phone ve samsung s3mini

Değerli arkadaşlar. telefonuma kulaklık alacağım ancak benim kulaklarımın yapısı gereği ancak kancalı olan kulaklıkları kullanabiliyorum. dealextreme ve aliexpress'te uygun modeller gördüm ama bazılarında "for iPhone" diye belirtilmiş. Ben bundan alsam benim samsung s3 mini telefonumda kullanabilir
Değerli arkadaşlar. telefonuma kulaklık alacağım ancak benim kulaklarımın yapısı gereği ancak kancalı olan kulaklıkları kullanabiliyorum. dealextreme ve aliexpress'te uygun modeller gördüm ama bazılarında "for iPhone" diye belirtilmiş. Ben bundan alsam benim samsung s3 mini telefonumda kullanabilir miyim dersiniz?
SiyamkedisiZorro
(07.05.13)
kulaklıga ses gelir ama ekstra özellikleri varsa onlar calısmaz. mikrofon, ses kontrolu gibi.


rurouni
(07.05.13)
(4)

Outlook note'ları Samsung galasy s3'e taşımak (senkronizasyon filan)

Nasıl yapılır? Bizim IT destek elemanı senkronizasyon mümkün değil dedi. Hiç olmazsa elimdekileri bir şekilde taşıyabilsem. Mümkün müdür?
Nasıl yapılır? Bizim IT destek elemanı senkronizasyon mümkün değil dedi. Hiç olmazsa elimdekileri bir şekilde taşıyabilsem. Mümkün müdür?
SiyamkedisiZorro
(27.03.13)
sisin IT destek elemani nerden terk bilmiyorum. "mimkin diğil" diyecek bir durum yok ortada.Biraz ugrastirir ama linkteki sitede bu isi yapan bir program var.


www.mobisynapse.com


kratos
(27.03.13)
IT elemanları bazen sallamaz milleti, milletin özel işiyse uğraşmaz,
tecrübe ile sabit ;)


Ramiegovic
(27.03.13)
Kies'le rehberi csv formatında kaydedip Outlookta kişilere kaydedebilirsin.

Not: IT elemanıyım,


eymen
(27.03.13)
Samsung Galaxy S3'e Kies üzerinden Outlook kontaktlarını kaydetme sorunu vardı geçen ay ama güncel versiyonlarda giderildi, Kies programının güncel olduğunu kontrol edip aşağıdaki sayfada belirtildiği gibi senkronize ederken notları da işaretlemeniz yeterli olacaktır.

androidforums.com


dagog
(27.03.13)
(2)

Facebook / Farmville ne yaptığımı kimse görmesin

Ehüöm,İtiraf edeyim işyerindeyken çok kısa süreliğine de olsa arada farmville'e giriyorum. Bazen yaptığın bir şeyi "share" etmek ister misin diye soruyor ya "bilmemne tip ağaçlar konusunda mastery level aldın" gibi, işte hiçbir zaman onları "share" etmiyorum. Ama orada yaptığım işleri benim zaman tü
Ehüöm,
İtiraf edeyim işyerindeyken çok kısa süreliğine de olsa arada farmville'e giriyorum. Bazen yaptığın bir şeyi "share" etmek ister misin diye soruyor ya "bilmemne tip ağaçlar konusunda mastery level aldın" gibi, işte hiçbir zaman onları "share" etmiyorum. Ama orada yaptığım işleri benim zaman tünelime girenler (ya da daha kötüsü arkadaş olarak eklediğim kişiler zaman tünelime dahi grmeden) görebiliyorlarmış sanırım. Bunu nasıl gizlerim ben?

N'olur yardım!
SiyamkedisiZorro
(06.03.13)
apps ayarlarında sadece ben olarak ayarlayabilmen lazım her bir uygulamayı. ben uygulamalara izin verirken böyle yapıyorum böylelikle paylaşılsa bile kimse göremiyor.


Elena
(06.03.13)
gizlilik ayarlarından solda apps tıkla. orada hesabında kullandığın programlar yazar. yan tarafında da sadece ben, arkadaşlar vs gibi şeyler yazar. düzenle'ye tıklayıp ayarını sadece ben yaparsan senden başkası göremez.


cekilmis gayfe
(06.03.13)
(3)

Kitap adı soruyorum

Orijinal adı "mary Poppins" olan çocuk kitabını bizde hangi isimle yayınlamışlardı hatırlayan var mıdır?
Orijinal adı "mary Poppins" olan çocuk kitabını bizde hangi isimle yayınlamışlardı hatırlayan var mıdır?
SiyamkedisiZorro
(05.12.12)
mary Poppins'in masalları - elimde ki 1967 altın cocuk yayınlarından basılmış


mary poppins olarak okumuştum ben ama hangi yayındı hatırlamıyorum hiç.


d.
(05.12.12)
İlk kitap Mary Poppins
İkinci kitap Mary Poppins Geri Dönüyor adıyla Kelime Yayınları'ndan çıktı


locococo
(05.12.12)
(1)

Gowernance owner

Yönetiminden sorumlu mu desem, yönetişim sorumlusu mu desem, ne desem? Yönetişim lafını beğenmedim bir de...
Yönetiminden sorumlu mu desem, yönetişim sorumlusu mu desem, ne desem? Yönetişim lafını beğenmedim bir de...
SiyamkedisiZorro
(03.10.12)
türkçe çevrimi yönetişim ama, saçma ama terimleşti artık maalesef.


shaka makatzade
(06.10.12)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.