Giriş
(11)

evlenemedim

34 yaş. Bu aralar çok aklımı kurcalıyor. sevecek birini mi bulamadım, beni mi sevmediler. her ikisi de aslında eşit derecede ilgisiz.Çok az bir toplum baskısı oranı var yüzde 32 kadar falan. Ama bazen napıyorum ben ya sevecek sevilecek kimsem yok diye kalkıyorum yataktan. bu da toplum baskısından öt
34 yaş.

Bu aralar çok aklımı kurcalıyor. sevecek birini mi bulamadım, beni mi sevmediler. her ikisi de aslında eşit derecede ilgisiz.

Çok az bir toplum baskısı oranı var yüzde 32 kadar falan. Ama bazen napıyorum ben ya sevecek sevilecek kimsem yok diye kalkıyorum yataktan. bu da toplum baskısından öte içsel bir troleybüs yaşadığımı belirtiyor sanki.

Evliler- evli olmayanlar- yorumunuzu alabilir miyim?

cinsiyet: sensiz.
Techsavvy
(22.03.19)
Ben de 33 üm illa evleneceksin diye bir kaide yok. Takıl kafana göre.


guitarissimo
(22.03.19)
Bunun sana özel olduğunu sanmıyorum. Modern zamanlara hoş geldin. Yalnız doğduk yalnız öleceğiz.


denizgonen
(22.03.19)
Bircok erkek gunumuzde 34 yasinda bekar. Kucuk bir sehirde ya da muhafazakar bir aileden geliyorsan durum zor tabi ama ne ailen ne de baskalari icin yasayacaksin. Sevdigin, kafana uyan bir kadin cikarsa evlenirsin, yoksa zamani geldi zorlayayayim demenin anlami yok.

Bir de seninle ilgili kisima geliyorum. Buradan seni tanidigim kadariyla cok da olgun birine benzemiyorsun. Yani seni de kimse begenmiyor olabilir. Ama dedigim gibi toplumsal kurallara uymak zorunda degilsin.


Traveler
(22.03.19)
Evlenemdim diye evlenirsen bosanamadim diye aglanir durursun...


darkrocq
(22.03.19)
Olur öyle.


30ların sonunda 40 larda deli gibi aşık olup/ çok sevip evlenenler var.
Neden olmasın:)


ben 35 yaşımda evlenmiştim. 36 yaşında da ilk çocuğumuz doğmuştu. eğer çocuk seviyorsanız tarif edilemez bir his. ama eş çok önemli sakın evlemek için evlenmeyin. bir de yaş ilerledikçe tahammül azalır, bunu da göz önünde bulundurun.

ne demiş eskiler "arayın, bulacaksınız"


r evolution
(11 saat)
bence son gaz çalış birini bulmak için. nasıl ki; anadolu'da teyzeler oğullarını kısa zamanda everiyorlar. ben olsam her yolu denerdim evlenmek için. ha gönlünün efendisini beklersen daha çok beklersin. üçe beşe bakmayacaksın. ben şahsen bekar olsam yalnızlıktan da sıkılmışsam bulurdum birini. birini bulmak neden bu kadar zor hiç anlamıyorum.


"yüzde 32 kadar falan" %32 az mı len? 1000 lirada 320 lira 10000 lirada 3200 lira orası :D


Evlilik illa ki omur boyu surecek bir muessese degil hele ki su cagda. O yuzden ay iyi ki evlenmedin bosanabilirdin mavralari ay iyi ki hic hata yapmadin pisman olabilirdin cumlesiyle esdeger. Yani rasyonel degil. Hayatta hata da yapmak gerekiyor bu acidan bir kayip o seviyede bir deneyim de onemli.


perfectum
(11 saat)
bence sen bunu çok kafaya takan biri değilsin. mahalle baskısı mahalle baskısı mahalle baskısı. tekrar söylüyorum mahalle baskısı.


(7)

otomatik vites kavrama sırasında

araç: 110 bg 1.5 dci edc flu.Sorun:1. viteste yani dururken gaza basılınca bazı zamanlar silkeleme tarzı cok usulca ileri geri bi oynama hissediyorum. Gaza basınca tam almıyor- sonradan alıyor. Kavramada sorun olabilir diye dusundum ama bazen yapması-bazen yapmaması?Sorun2:Yağ değiştirince oldu. Asl
araç: 110 bg 1.5 dci edc flu.

Sorun:1. viteste yani dururken gaza basılınca bazı zamanlar silkeleme tarzı cok usulca ileri geri bi oynama hissediyorum. Gaza basınca tam almıyor- sonradan alıyor. Kavramada sorun olabilir diye dusundum ama bazen yapması-bazen yapmaması?

Sorun2:Yağ değiştirince oldu. Aslan gibi araba bazı çok soguk zamanlarda akü ful ve yeni olmasına rağmen ateşleme almıyor. gaza basmam gerekiyor.

Tüm car mechanic simulator arkadaşlara sevgiler.
Techsavvy
(13.03.19)
kardeşimde de aynı araba aynı otomatik şanzımanlı model var. servis kontrol edip normal olduğunu, arabadan bu kadar performans beklenilebileceğini söylemiş.

ikinci sorun ile ilgili bilgim yok.


sttc
(13.03.19)
2-> enjektörlerin temizlenmesi gerekiyo olabilir. eğer yakıtı yanma odalarına alamıyosa haliyle marş dinamosu çalışır ama yanacak yakıt olmadağından araç çalışmayabilir.

1-> soruyu tam olarak anlayamadım. 1. viteste dururken gaza basılırsa araç direkt ileri gitmesi gerekir. ileri geri durumuna nasıl düşüyo anlamadım. sirkeleme konusu yine aynı şekilde yakıt yanmaması dolayısıyla araç kalkışında zorlanmadan kaynaklı olabilir.

dizellerin en büyük sorunu genel olarak bi enjektör bir de yakıt pompasıdır zaten.


laragofret
(13.03.19)
Bujiler eskimiş olabilir mi iki durumda da ateşleme sistemi ile ilgili bir şeyler var gibi.


jamiro
(13.03.19)
Sorunun cevabı o kadar çok değişkene bağlı ki bir sürü neden sıralanabilir. Bende dizel manuel araç var. Viteste gaz tepkileri/hızlanmalar o kadar bayılıyordu ki. Sonra araç arıza ışığı da yakınca netleşti. Maf sensöründe sıkıntı varmış değiştirdim araç şaha kalkmaya başladı. Bujilerden maf sensörüne kavramaya hatta partikül filtresine kadar çok değişik sebepleri olabilir. İyi bir usta olasılıkları en aza indirebilir.


creedwar
(13.03.19)
Yanlış yağ koymuş olabilirler incelik kalınlık olarak


ApaçiBebe
(13.03.19)
fluencenlerde bu tarz otomatik şanzıman sıkıntısı duydum anlayan bir ustaya göster otomatik şanzımanın sıkıntısı ertelenmez. @jamiro @creedwar dizelde buji??? hayırdır.
ikinci sıkıntı filtre temizliğiyle atlatılabilir. titreme vs varsa yakıt pompasında sıkıntı olabilir dicem ama sanmam.


mikahakkinen
(13.03.19)
Baskı balata sorunu gibi duruyor.


hebanon
(13.03.19)
(5)

elektronik sigara devamlı kullanmaya uygun mu?

Coili, likiti, pili..Sigarayı tak diye alıyorsun marketten. Paketini açıp içiyorsun.Devamlılık açısından feasible mı sizce e. cig?Ateşliye dönenler bakımı zor geldigi icin donuyormuş genelde.
Coili, likiti, pili..

Sigarayı tak diye alıyorsun marketten. Paketini açıp içiyorsun.

Devamlılık açısından feasible mı sizce e. cig?

Ateşliye dönenler bakımı zor geldigi icin donuyormuş genelde.
Techsavvy
(13.03.19)
üşengeç bi insansan zor gelir. abim kullandı bi ara. o uğraşırken ben yoruluyodum. sonra o da bıraktı zaten.


spirit crusher
(13.03.19)
valla elektronik sigarayı aldın eline içiçen ya, o ısınana kadar 2 3 dakka körüklüyon, öksürtüyor möksürtüyor, tam içilcek ısıya geliyor bu sefer de içmek istemiyon.

ben griffin rta 25, gemini rta 25 falan kullandım, makina da 3 pilli 250 wattı markası gelmedi aklıma, çok popüler bir moddu.


killerbee
(13.03.19)
yedek pil kullanmak veya iş yerinde usb'den kullanmadığınızda şarj etmek zor değil. likiti ise küçük seyahat tüplerinde taşırsınız. coil dediğiniz de 10-15 günde bir değişiyor zaten. minnacık bir şey yine çantanızda taşınır.


herkeste yapmıyor ama bende baş ağrısı ve öksürük yaptı, o yüzden devam edemedim. zahmetlik bir durumu yok bence.


The_Lollok
(13.03.19)
Zahmetlik bir durumu yok evet. Sigarayı bırakalı uzun zaman oldu, sadece akşamları pc başında elektronik tüttürüyorum.

Baş ağrısı, mide bulantısının nedeni dandik alınan likitler olabilir. Ben ilk başlar merakımdan dolayı koşa koşa dandik likit kullandım. Ne boğaz kaldı ne mide. Şimdi kaliteli likitle keyif alarak kullanıyorum. Ucuz likit kullanmayın.


teknikekip
(13.03.19)
(6)

toki evlerinden 180 ay vadeyle ev almak mantıklı mı?

28 peşin 160*1100 . 2+1 85 m2Feasible mıdır?
28 peşin 160*1100 . 2+1 85 m2

Feasible mıdır?
Techsavvy
(10.03.19)
160 ay değil di mi o.


taksitler enflasyona göre artacaksa hiç feasible değil.


nuisance
(10.03.19)
bence fiyatlar daha da inebilir, neticede emlak balonu var, ama son karar sizindir.


s0phiesw0rld
(10.03.19)
1100 tl sabitse para değil


Corc
(10.03.19)
uzun vadede iyi ancak kısa vadede kötü yatırım. toki evleri genelde dağ başında oluyo muhitlerin gelişmesiyle birlikte evler normale dönebilir ancak örneğin kayaşehir gibi bi yerden bahsediyosak bence uzunca bi süre normal değerine pek geleceğini sanmıyorum.

yani oturacaksan sana o kadar taksiti müteahit yapmayacağı için uygun ama yatırım için alıyosan paranı biriktirmende fayda var diye düşünüyorum.


johnnie w lker
(10.03.19)
Yamulmuyorsam toki evleri borç bitmeden kiraya verilemiyordu. Dağbaşında oturacaksan mantıklı.


(7)

Muhtarlık. neden?

Bu seçimlerde çok agresifleştiler seçilmek için, yer gök muhtar adayı.nooldu bir yerden para mı gelecek maaşları mı artacak?zira biliyorsunuz köpekbalıkları kanın kokusunu 5km den alabilirler.
Bu seçimlerde çok agresifleştiler seçilmek için, yer gök muhtar adayı.

nooldu bir yerden para mı gelecek maaşları mı artacak?

zira biliyorsunuz köpekbalıkları kanın kokusunu 5km den alabilirler.
Techsavvy
(10.03.19)
Artık çoğu hizmet e-devlet üzerinden veriliyor. Çoğu köy belediyelere bağlandı artık hizmetler kendiliğinden geliyor bir şekilde. Yaptıkları pek bir şey kalmadı. Asgari ücret 2000 muhtar maaşı da artacaktır. Görevdeyken ve emekliliklerinde dahi silah taşıma ruhsatı sahibi oluyorlar vs. 5 yılın neredeyse 4 yılı yatarak maaş neden kötü


lukas
(10.03.19)
fena karizmatik meslek, muhtar olsam haftada min. 3 kız düşürürüm kesin. keşke olabilsem.


doxanikee
(10.03.19)
Bizim buranın 7 adayı var :D Önceki senelerde en fazla 3 tane olurdu. Valla ben de bundan sonraki seçimlerde aday olmayı düşünüyorum.


eazy
(10.03.19)
- havadan gelen para
- emekli uğraşı
- küçük başkanlık hissi


rhan
(10.03.19)
en büyük sebep maaş, yapılan pek bir iş yok, tam emekli işi.


eskiden sigortalarını devlet ödemiyordu şimdi ödüyor. artık onlarda tamamen siyasileştiler.


mikahakkinen
(10.03.19)
asgari ücret + sigorta hiç az değil hocam ya.

hele küçük mahalle/köydeysen mis.


kljgslsdkjsd
(10.03.19)
(3)

her şey güzel olacak diye düşünmek ama hiç bir şeyin güzel olmaması

sözlük baslıgı gibi oldu.neyse.Çocuklugundan-gencliginden beri her sey güzel olacak diye dusunen ama her seyin gitgide daha kötü olduğu arkadaşlar var mı aramızda? ne istediniz ne oldu?
sözlük baslıgı gibi oldu.

neyse.

Çocuklugundan-gencliginden beri her sey güzel olacak diye dusunen ama her seyin gitgide daha kötü olduğu arkadaşlar var mı aramızda? ne istediniz ne oldu?
Techsavvy
(10.03.19)
Ben insanlar her şeyin güzel olacağına dair bu inancı neye istinaden besliyor hiç anlamadım. Hayatta henüz hiçbir şeyin uzun vadede iyiye gittiğini görmedim.


Kötü olan şeylerle baş edebildiğimi gördüğüm an her şey güzel oldu.
Ama bişeylerin yolunda gitmesini, iyi olmasını, etrafımda hiç kötü insan kalmamasını vs. beklerken her şey kötüye gidiyordu.


megalomaniac
(10.03.19)
Buna yakın durumdayım. Bazı şeyleri düzeltince diğerlerinin de iyiye gideceğini düşünüyordum ama kötü giden kısımlar hep daha kötü oldu.


amusan
(13.03.19)
(15)

kadın olmak zor mu?

her ay menstruel döngü (erkekte olsa hemen doktora gider, giderken de kafayı yer), doğum sırasında kocaman bir çocuğu İÇİNDEN çıkarmak......sırf bu ikisi bile yeter. Onun dısında hijyene devamlı dikkat edeceksin, yumurtalıklara dikkat edeceksin, bunun polikistik overı var, nodülü var...erkek olarak
her ay menstruel döngü (erkekte olsa hemen doktora gider, giderken de kafayı yer), doğum sırasında kocaman bir çocuğu İÇİNDEN çıkarmak......

sırf bu ikisi bile yeter. Onun dısında hijyene devamlı dikkat edeceksin, yumurtalıklara dikkat edeceksin, bunun polikistik overı var, nodülü var...


erkek olarak kafayı yerdim ben bu gibi özelliklere sahip olsaydı vücudumuz.

Teşekkür ederim tanrım.

Sayın kadınlar, bir süre sonra alışılıyor mu?
Techsavvy
(08.03.19)
Her ayki duygu degisikliklerine alisilmiyo bence, zor

Hijyene aslında erkekler de dikkat etmeli XD sen çok yanlis gelmissin


üğpoıuy
(08.03.19)
Bir süre sonra alışmak mı? Asvshdj. Born this way.

Büyük göğüsleri taşımak, uygun sütyen seçimi, epilasyonun başlı başına sorun olması, pms in ağır etkisi ve ilişki krizlerinden çikolata krizlerine koşmak...

Bizim için rutin.

Bunların komboları var bir de ki, onlara hiç girmeyeyim. (sevgilin terk etti, reglin ilk günü, ertesi gün sınav var, üstüne grip olmuşsun vb)

Kadınlığa alışmak diye bir şey yok, kadın olmanın getirdiklerini taşıyabilmek var diyebiliriz.


buzbebek
(08.03.19)
Tecavüz, taciz ve çok geri kalmış bir bölgede kadın olmak dışında ki olaylar haricinde zor değil bence.

Hele bir güzelse hayata 10-0 önde başlıyorlar.

-iş başvurusunda kadınlara öncelik verilir. erkek isterse açlıktan ölsün kimsenin umrunda olmaz.

-daha kolay sevgili bulurlar. Erkek çok yakışıklı ya da zengin değilse sevgili bulamaz ama bir kadın çirkinde olsa mutlaka sevgili yapar.

- bir kadın gittiği her yerde pozitif ayrımcılığa uğrar.

-"belki sevgili oluruz umuduyla." her işleri halledilir.

-şu duyuruyu yazdığım 1-2 dakika içerisinde bile dünya genelinde belki de binlerce erkek şu anda öldürüldü.

-istenilen arzu edilen taraf her zaman güçlüdür. arzu eden tarafta zayıftır.


erkekte olsa hemen doktora mı gider? daha saçma bişey duymadım haha şaka mısın.

kadını erkeği yok bu işlerin her cinsiyetin artıları eksileri var.

kadınlar da 7/24 ilgi sevgi bekliyorlar o zaman senin mantığınla onlar erkek olsalar yıllarca hiç sevgi görmediği için intihar falan ederler.

fiziki zorlukları olabilir kadınların ama erkeklere de hayat laylaylom değil. tonla acıyı yaşayıp en ufak şekilde bişeyleri belli etmeme, yıllarca kimseye anlatmama, belli etmeme, ağlamama gibi özellikleri de yapabilecek kadın oranı %5 bile değildir.

kanka olduğum 1 kız var kabul ediyor mesela kadınlığın kolaylığını. güzelsen yukarıda ki arkadaşın dediği gibi her işini rahatça yaptırabiliyorsun. 4 sene boyunca fakültede projesine dokunmadan 90 alıyordu kız ahha :)


avatar is back
(08.03.19)
Fiziksel olarak sormuşsunuz, herkes de hemen davranışsal olarak yorumlamak için yerini almış.

Vallahi zor. Ben sıkıldım açıkçası her ay hayatımın 3-4 gününün heba oluşunu anlamaya çalışmaktan. Elimden gelmeyerek o 3-4 gündeki duygudurum bozukluğunu yaşamaktan. Saçına, kaşına, gözüne, epilasyonuna ayrı ayrı özen gösterme ya da bir ton para dökme gerekliliğinden. Her ay "Neden ya neden!?" diye sorguluyorum ben, 25 yıldır kadınım alışamadım.


landho
(08.03.19)
Benim karıdan biliyorum zor kardeş kadın olmak. Toplumsal zorluğu ayrı, biyolojik zorluğu ayrı.

Biz erkeklerin dünya kadar malım olacağına fındık kadar amım olsun mantığı dışında en ufak bir avantajı yok. Kaldı ki o mantıkla bile birinin seks kölesi olmayı kabul etmiş oluyorsun. Milyonların olmuş özgür değilsin ne anladım aq. Bende 2 top 1 hıyar var her gün 45 defa düzeltiyorum çaktırmadan rahat edemiyorum. 2 tane kocaman portakal taşısam göğsümde kafayı yerdim.

Bizde hormonal dengesizlik yok mesela. Kadınlarda var. O şirret kaltak dediğin karıların çoğu hormonal dengesizlik yüzünden çıldırmış cinnet geçirmiş biçimde geziyor.

Biz erkekler için kural basit. Skinin doğrusuna gitmeyecen. Başka kural yok hayatta. Patron iki kafandan büyük olan olduğu sürece mesele yaşamazsın hayatta.


Bir de düşünsene boy 1.60, kilo 45-50. Güç kuvvet desen erkeğe nazaran yok. Gelen geçen tipine yaşına bakmadan götünü kesiyor, verse parçalarım diye bakıyor. Sabahtan akşama kadar bu vaziyette iş yapıyorsun mesela. Zor olm ya. Ben kadın olsam katil olurdum. Kendi cinsimden çevremden biliyorum malak gibi laflarla yazılan adamları görüyorum, bana yapsalar yazacağın mesajı skim der tekme tokat dalarım. Biz erkekler kadınlardan daha dayaklık tipleriz aslında bakma.


siz fiziksel bir şeyden bahsederken cevapların tavır tutum ve sosyal açıdan gelmesi bile asıl zorluğun toplumsal olduğunun en iyi gösteresi sanırım.
menstruel döngünün fiziksel sancılarından çok hormon ve haliyle duygu değişimi zor.
onun dışında cinsiyetten kaynaklı bir zorluk yok.

zorluklar;
fiziksel,
psikolojik,
toplumsal,
ekonomik,
kültürel zorluklar.

-taciz, tecavüz, tekme tokat, cinayet.
-psikoljik baskıyı, mobbingi, söylemlerle başlayan eril zihniyet baskısını başkaları örneklendirsin ben yoruldum; ama asıl önemlisi bununla erkeklerin yüzleşmesi sanırım. soru sorarak çok güzel yapmışsınız umarım cevaplarla yüzleşmeye de kalbiniz, vicdanınız el verir.
bi kaç yıl önce twitter'da başlayan bir akım vardı; kadınlar başlarından geçen tacizleri ya da taciz endişesiyle aldıkları önlemleri anlatıyordu. erkeklerin bir kısmı da hayatları boyunca bunların farkında olmadıkları için kısa süreli şok yaşayıp empati yapmışlardı. bu anlamda güzel bir etkisi olmuştu. tam da bundan bahsediyorum, bu farkındalığın erkeklerde; özellikle erkek çocuklarında artması gerek.
-aynı meslekte aynı nitelikle farklı cinsiyette insanların farklı maaşlar alması gibi. iş bulma, işe gücüne katılım açısından da çok vasat durumdayız.
yukarıdaki komando isveçten yazıyor heralde :/

bu daha çocuk yaşta edinilen pipini göster, eteğini ört zihniyetiyle başlıyor ölene kadar da devam ediyor. aslında daha da önemlisi kadın erkek arasındaki adaletsizlik değil; erkek ve diğerleri arasındaki adaletsizlik şeklinde. bunu bir düşünmenizi öneririm.
ataerkil zihniyet; erkek olmayan her şeyi alt kategoriye koyuyor aslında.

neyse, bir süre sonra alışılıyor mu demişsiniz;
alışılmıyor, alışmış gibi yapıyoruz.


jimjim
(08.03.19)
Ben bi şekilde regle alıştım gece uykumdan uyandırdığı ağladığım da oldu. Ama alıştım. alışamadığım düzenli ağda, kaş bıyık almak. Can yakıyor ve bitmiyor.


genel olarak kadınların işinin daha zor olduğunu düşünen bir erkeğim ama @buzbebek gibilerinin şımarık tavırlarına sinir oluyorum. çikolata krizi ne abi? ben de çikolata krizine giriyorum ama kadın değilim, sadece şeker bağımlılığını kırmakta güçlük çeken dangalağın tekiyim. kadınlıkla çikolata sevgisini veya "çikolata krizi"ni ilişkilendirmenin ne anlamı var? öyle olunca daha sempatik oluyor herhalde. erkekler de gayet tatlı düşkünü, çikolata hastası vs. olabiliyor.

sevgilinin terk etmesi, ertesi gün sınav olması, grip olmak vs. bunlar erkeklerin de başına gelen şeyler. her haltı abartmayın. bunların kadınlıkla ne alakası var? regl süreci bazı kadınlar için çok sancılı geçiyor tamam da bazıları bunu fırsat bilerek her durumda bahane olarak öne sürüyor.

taciz, tecavüz, mobbing ve bissürü sosyal konu varken "çikolata krizleri... kadınlık..." geyiği yapmak neblim çok şımarıkça ve çirkince. bazı şeyler öyledir yani, kadınlıkla veya erkeklikle bi alakası yoktur, niye ısrarla kalıba sokmaya çalışıyosunuz?


der meister
(08.03.19)
@der meister
Öncelikle sakin ol ve o klavyeyi yerine bırak.

Bunun bir kalıbı falan yok. Tamamen tıbbi hatta. pre menstrual sendromu googlela ve bi zahmet oku. Tatlı yeme isteği gökten inmiyor.

İnsanları şımarık diye etiketlemeden önce bir regl sancısından miden bulasın, elin ayağın tutmasın, o ağrıları çek sonra bunları yaz yazabilirsen.

Soru zaten kadınlara sorulmuş, senin çikolata zevkin mevzu bahis değil.


buzbebek
(08.03.19)
Çevremde benim kadar tatlı seven insan hiç görmedim ama "ayy tatlı krizim geldi" yapmadım hiç hayatımda. Yani hormonal falan da olabilir ama anlam da veremiyorum öte yandan.

Kadınlarda olan zorluğun yakın değerde karşılığı erkeklerde de bulunabilir vs ama regl öncesi duygu Durum bozukluğu beni cidden en çok yoran şey. Özellikle gergin bi ortamda çalışıyorsanız, çevrenizde çok da hoşlanmadığınız insanlar varsa önceki yaklaşık bir hafta iki katı geriliyorum, üzülüyorum, sanki bilerek üst üste geliyormuş gibi.

Bakıyorum erkek arkadaşlar daha rahat take it easy tarzında takılıyor. Bizim iki hafta sonra olacak olayı nasıl algılayacağımız belli değil.


olutaklidi
(08.03.19)
sana şunu söyleyim, üzerime köyde üzerime sırıtarak araba sürdüler. öz annem aman duyan olmasın diye beni bastırdı. sonra niye sinir hastası olduğumu sorguluyor.


for day to break
(09.03.19)
@buzbebek, ben pms ağrısına bir şey demiyorum ki, çikolata isteğinin dahi "kadınlık" ile ilişkilendirilmesine kızıyorum. "why women crave chocolate" yazdım, al en başta çıkan şey,

"It is thought women specifically crave chocolate due to its ability to mimic serotonin and release endorphins, which may decrease depression and anxiety. However, serotonin, known as the feel-good hormone, can in addition to the consumption of certain foods also be increased by exercise."

allah aşkına bunun kadınlıkla ne alakası var? erkeklerde çikolata serotonin ve endorfin salgılatmıyor mu? biz çikolata yiyince mutlu olmuyo muyuz? canın çikolata çekmesiyle kadınlığın ne alakası var?

türkiye gibi ülkede yaşayıp kadın olmanın zorluğu sorulduğunda "canımız çikolata çekiyo" demek nasıl bir şuursuzluk, nasıl bir şımarıklık ben anlamıyorum. kaldı ki ben sadece böyle yazdığını görünce tepkimi dile getirmek istedim, evde sinirden klavye kemirmiyorum yani, sadece saçma geldiğini yazmak istedim.

neyse sana kolay gelsin yav. kadın olmanın 3953959 çeşit zorluğu varken, dünyada milyonlarca ve hatta milyarlarca kadın bu yüzden sorun yaşıyorken "cnmız çikolata çekiyo" yazmak çok tuhaf. bu kadınlıkla ilgili bir şey değil, alakası bile yok. pms olmayınca hormon falan ortadan kalkıyo sanıyosun galiba


der meister
(09.03.19)
Komando yine haksız.
Yazdıkları noktasından virgülüne ve hatta kullandığı -de, -da ekine kadar yanlış.
Nedense bu sitede kadınlar hakkında erkekler daha çok fikre sahip. Şaka gibi.


(5)

omuzlardaki yük nasıl taşınır?

hem formasyon, hem okul, hem iş, hem kişisel problemlerim omzumda manda gibi oturmuş durumda.Nasıl yapıyoruz da taşıyoruz? insanlar nasıl taşıyor?aşırı yüklenme yaşamakta haklı mıyım?
hem formasyon, hem okul, hem iş, hem kişisel problemlerim omzumda manda gibi oturmuş durumda.

Nasıl yapıyoruz da taşıyoruz? insanlar nasıl taşıyor?

aşırı yüklenme yaşamakta haklı mıyım?
Techsavvy
(08.03.19)
Geceleri yorganı kafana kadar çekip güzelce ağlarsan ertesi güne çok zinde ve dinç uyanıyorsun.

Yani ben bu şekilde taşıyorum.


Sorunların ne olduğuna bağlı


(s)AINT
(08.03.19)
2 ay önce ailemin bugünkü hallere düşeceğini söyleseler inanmazdım. şu an hayatımın en ağır yükünü taşımaya çalışıyorum ancak ilginçtir ki umudum bu yükü kaldırmama yardım ediyor. ayrıca;

www.youtube.com


makarnavodka
(08.03.19)
taşımıyorum. Saldım her şeyi. Herhangi bi tepkim yok. Her şeye evet olur diyorum.


bazenuyur
(08.03.19)
Geçen yıl ben de hem okul hem mezuniyet hem formasyon hem iş hem de kişisel problemlerle uğraşıyordum. Ben de çok yoruluyordum nasıl bitecek nasıl olacak diyordum. Evet çok stresli ve can sıkıcı bir dönem ama emin ol bitiyor. Dişini sıkmaktan ve bir şekilde motivasyonunu kaybetmemekten başka çaren yok.


(5)

yırtık para geçersiz midir?

ucundan küçücük tırnak kadar yırtılmış parayı kafe'de getirdiler (kafe de kıl bir garsonun işi olduğunu düşünmekteyim) para geçersiz dediler.Haklılar mı?
ucundan küçücük tırnak kadar yırtılmış parayı kafe'de getirdiler (kafe de kıl bir garsonun işi olduğunu düşünmekteyim) para geçersiz dediler.

Haklılar mı?
Techsavvy
(06.03.19)
isterse evet. Ziraat bankası veya Merkez Bankasından değiştirebilirsiniz.


Ziraat Bankası ya da Merkez Bankası'na gidiyor ve değiştiriyorsunuz, problem çözülüyor.


monogram
(06.03.19)
atmden yatırmayı deneyin. küçük bir parça ise atm alır. eğer daha büyük bir yırtıksa Ziraat Bankası'ndan değiştirebilirsiniz.


boyalı kuş
(06.03.19)
yarısından az kısmı yırtıksa verirler aynı değerde yeni banknotu. bu da parça parça kesip ederinden fazla para elde etme yolunun önüne geçmiş olur.

eksik falan vermiyorlar.


bohr atom modeli
(06.03.19)
Yırtık para geçersiz değildir. Eksik para geçersizdir. Pirinç tanesi kadar bile eksik kısmı varsa ufacık bir delik varsa üstünde geçersizdir ancak ortadan ikiye de ayrılsa bantlasan geçerlidir.


(6)

windows 10 iso'su nerden temin edilebilir?

öncelikle kaçak göçek bişi stemiyorum. Bu iso'ları zaten mcrsft yayınlıyordu kesti. şimdi lazım oldu.hızlı yoldan nereden elde edebilirim?
öncelikle kaçak göçek bişi stemiyorum. Bu iso'ları zaten mcrsft yayınlıyordu kesti. şimdi lazım oldu.

hızlı yoldan nereden elde edebilirim?
Techsavvy
(05.03.19)
no no no.

şöyle anlatayım, bilgisayar linux os kullanıyordu, satıyorum ve windowsa cevirmem gerekiyor. lisansı sattıgımn kisiler satın alabilmeli.


Techsavvy
(05.03.19)
1- şunu deneyelibirsin:
www.webtekno.com

2-Windows 10 Sürüm 1809 Yapı 17763.107 64 Bit Türkçe(bunu technopat'ta paylaşmışlar):
yadi.sk


late viper
(05.03.19)
tb.rg-adguard.net

bu siteden katılımsız link üretebilir ve indirebilirsin, linkler doğrudan microsoft bağlantılı, site sadece linki üretiyor.


nahtoderfahrung
(05.03.19)
Arthur Dayne nin verdiği linke telefondan yada linux makinada ki browserdan girersen iso yu direk indirebilirsiniz Windows ile girerseniz başka türlü davranıyor


Bu zaten deneme sürümü. Kendi lisansın ile aktif etmezsen deneme sürümü olarak kalır. Ama notebook satıyor isen, artık çoğu dizüstü bilgisayar üreticisi lisanslarını bios aracılığıyla yapılıyor. Mesela benim bilgisayarımda bu şekilde. Format sonrası kendiliğinden aktif oluyor, ekstra birşey yapmıyorum. Eğer sizde de bu şekildeyse üzgünüm yapacak birşey yok.


Arthur Dayne
(05.03.19)
(14)

dünya düz mü?

netflix'te çağın gerisinde yaşamak belgeselini izliyordum da. (bilmeyenler için abd de olan ''flat earth'' düz dünya akımını inceliyor.benim yorumum: bu adamlar kendilerine bir sektör yaratmışlar, paraya para demiyorlar. evet yorumum bu. Flatearther'lara inanmıyorum.Fakat dünya gerçekten yuvarlak mı
netflix'te çağın gerisinde yaşamak belgeselini izliyordum da. (bilmeyenler için abd de olan ''flat earth'' düz dünya akımını inceliyor.

benim yorumum: bu adamlar kendilerine bir sektör yaratmışlar, paraya para demiyorlar. evet yorumum bu. Flatearther'lara inanmıyorum.

Fakat dünya gerçekten yuvarlak mı? lütfen bilimsel gerçek yığın bana.

Teşekkürler.
Techsavvy
(03.03.19)
Bir tane helyum balonu ve darbeye dagabikli ekşin kamera ile GPS modülü al. Gökyüzüne sal hepsini . Balon patlayınca kamerayı GPS ten bulup görüntüleri incele. Gayet yuvarlak bir atmosferimkz var, dünyanjn şekline gelince patetes gibi ama düz değil


topkapiaksaray
(03.03.19)
düz dünya işi bana etkili bir propaganda ile insanlara her şeyi inandırabiliriz, olayının bir sosyal deneyi gibi geliyor, birileri fena eğleniyor :) Bu tip deneylerin sonuçları daha kapsamlı işlerde (yeni bir din, akım, siyasi görüş) kullanılabilir. İnsan inanmak istedikten sonra onu her şeye inandırabilirsiniz.


Dünya düz olsaydı geceler bu kadar karanlık ve yalnız olmazdı :(


The_Lollok
(03.03.19)
mühendisim. bu işten para kazanıyorum, bunu her duyuşumda çıldırmamak için kendimi parçalıyorum nerdeyse. bu bir doktora "hocam sizce biz gerçekten nefes alıyor muyuz gibi bir soru sormakla eşdeğer".

hayatımı kazandığım olayda ki bütün matematiksel hesaplamalar dünyanın jeoiti referans alınarak yapılıyor.


avatar is back
(03.03.19)
Nereden bakıldığına bağlı bence. Düz bir araziden bakarsan düz, uzaydan bakarsan yuvarlaktır.


(s)AINT
(03.03.19)
etkili bir propoganda +1.

uçaktan dünyaya baktığınızda bile yuvarlak olduğunu anlayabilirsiniz. mükemmel bir küreden bahsetmiyoruz tabii ki, ancak düz değil.


taurina
(03.03.19)
uçuş rotalarını incele. mesela istanbul'dan kalkan uçak niye grönland üzerinden yolu uzatıp kavisli bir rotayı takip ederek new york'a insin ki... yahut gece - gündüz farkı gibi gibi.

bir inanç meselesi değil bu. ortada somut bir gerçek var. insanların gerçekle ilişkisini koparmak ve bundan menfaat elde etmek için ciddi ciddi mesai harcayanların eseri bunca lakırdı.


zgrydn
(03.03.19)
ya akıl var mantık var düz olsa güneş nasıl batsın? dünyaya çarpar


bana soylenenlere/ogretilenlere gore evet yuvarlak. ama gozlerimle gormus degilim. evet belgesellerde ve nasa'daki goruntulerden yuvarlak gorunuyor. hatta youtube'da canli 7/24 yayinlanan youtu.be kanalda yuvarlak gorunuyor anamiz dunya.

duz diyen arkadaslari birebir dinlemek isterim, neden boyle dusunuyorlar, kanitlari nedir. merak ettim acikcasi, bi arastirayim.


gerçekten düz olduğunu düşünen biri varsa eğer ben de çok dinlemek çok isterim böyle düşünmesinin sebeplerini. var mı aramızda böyle biri acaba?


zozjotejmnk
(03.03.19)
uçaklar japonyadan ny'a kutuplar üzerinden uçuyor.
weekendblitz.0g2y9hcyenagyt19l.maxcdn-edge.com

demek ki geoit şeklinde. düz olsa dümdüz uçması lazımdı.


illegalstar
(03.03.19)
dünyanın düz olduğunu düşünmek için son derece aptal olmak şart. ben fizikçiyim, kimse kusura bakmasın.

kanıtlardan bazıları, fuko sarkacı, güneş ışınlarının düşüş açıları, gemiler ve ufuk çizgisi, yıldız varyasyonları (kuzeyden görünen yıldızların güneyden görünmemesi), yükseldikçe ufuk genişlemesi, zaman dilimlerinin varlığı, uzaydan çekilen birsürü görüntü.

ama en belirgin kanıtı yerçekiminin sürekli yere doğru olması. eğer dünya düz olsa idi, uçlara gittikçe yerçekimi bizi geri doğru çekmeye başlardı.

uzayda akışkan temelli herhangi bir nesnenin düz olamamasının sebebi, minimum potansiyel enerji prensibi.

insanın aptallığında bir sınır görmüyor, düz dünyacılara şaşırmıyorum.


babilbaligi
(04.03.19)
Gelmis gecmis en genis capli trolleme operasyonu bu. Millet de mal gibi atlayip tartismaya giriyor flatearth'culerle saka gibi:)


stavro
(04.03.19)
(6)

psikoloğum kullandığım ilaçların reçetesini istedi vermeli miyim?

Dosyalanıp saklanacağını belirtti, ama özel bir psikologa tıbbi resmi reçetemin neden gerekebileceğini anlamadım.Ben işleri ayrı tutma yanlısıyım.Rastlanan bir olay mıdır? yani istemekte haklı mı? söylemem yeterli değil mi?not: verilmezse görüşmelerin sonlanacağını belirtti. Beni sinirlendiren bu ol
Dosyalanıp saklanacağını belirtti, ama özel bir psikologa tıbbi resmi reçetemin neden gerekebileceğini anlamadım.

Ben işleri ayrı tutma yanlısıyım.

Rastlanan bir olay mıdır? yani istemekte haklı mı? söylemem yeterli değil mi?

not: verilmezse görüşmelerin sonlanacağını belirtti. Beni sinirlendiren bu oldu biraz da.
Techsavvy
(03.03.19)
pikkolocik sorunların büyük bir kısmı, psikiyatrist ve psikoloğun ortak çalışmasıyla çözülebiliyor.


killerbee
(03.03.19)
sorun yok. Lutfen belgelendir. Aldığın ilaçlara göre terapinin niteliği belirlenecek, gelişimin degerlendirelecek. Terapi ve ilaç tedavisi elele gidiyor. Işlerin ayri tutulmasi zaten hem terapiyi hem ilaçları alan beden siz, ayni beden olduğu müddetçe zaten mümkün değil. Bilgilendirilmedikçe bitirmek istemesi de normaldir, sizi nasıl değerlendireceğini bilemeyecektir.


velvetmorning
(03.03.19)
İstemeli. İstemeyen psikolog yanlis yapiyor.


fever
(03.03.19)
tabi ki haklı, bu kadar basit bir mevzu da triplenmek oldukça saçma. Tüm sağlık işlerinde ilgili konuda ki tıbbi geçmiş istenir, istenmemesi sorun zaten. Ayrıca işleri ayrı tutmak nedir yahu, sanki sanayi kuruluşusun, yediğinden içtiğine ilacın diğer hastalıkların her şeyin psikolojinde bir yansıması var


KaraSakall
(03.03.19)
Yani ilaclarini bilmesk onemli ama resmi receteyi istemesi kendini koruma amacli olabilir. Bir kontrolde psikiyatristle beraber takip ettigini gostermek icin olabilir, zira yasalardaki sikintilar nedeniyle psikologlar saglik bakanligi tarafindan sorun yasayabiliyor.


red g
(03.03.19)
İstememesi hata olurdu zaten hatta çoğu zaman psikayatrist ve psikolog görüşme de yapar. Ayrı ayrı yurutulecek bir sey degil ki bu, iki uzmanın beraber çalışması gerekir.


fraise
(03.03.19)
(4)

elektronik sigara normal sigaraya göre daha mı sağlıklı?

Fda onayı yok, kullanırken nikotin ve artık maddeler giriyor buna da okey.Fda onayını geçelim tabi tütün lobisi ABD yi ayakta tutan lobi.Sormak istediğim, normal sigaraya göre daha mı sağlıklı ve bu bir FACT mi bir OLGU mu?
Fda onayı yok, kullanırken nikotin ve artık maddeler giriyor buna da okey.

Fda onayını geçelim tabi tütün lobisi ABD yi ayakta tutan lobi.

Sormak istediğim, normal sigaraya göre daha mı sağlıklı ve bu bir FACT mi bir OLGU mu?
Techsavvy
(02.03.19)
www.health.harvard.edu

Daha önce okuduğum makaleyi bulamadım ama yine bir akademik kaynakta "uzun dönem risklerini henüz bilmiyoruz ama kısa dönemde normal sigaradan daha sağlıklı" diyordu. Bu yukarıdaki de yaklaşık aynı şeyi söylüyor, sigaradan kesinlikle daha sağlıklı ama nikotin yine de bağımlılık yapıcı ve insülin direnci ile diyabet riskini artırıyormuş.


kobuzchu kiz
(02.03.19)
yanan bir şeyden daha zararlı bir şey yapmak bayağı zor olurdu.


Selamlar,

E-sigara çok yeni henüz. O yüzden uzun vadeli etkileri bilinmiyor.

"Daha sağlıklı" bilimsel bir tanım değil. O yüzden e-sigara, sigaradan daha sağlıklı diye bir olgu yok, hiçbir zaman da olmayacak. Bazı organlar için daha az, bazıları için daha çok zararlıdır veya ikisinin farklı riskleri vardır muhakkak.

Ben akciğerlere etkisi üzerine birkaç makale okumuştum geçen yıl, sonuçlar sigaraya göre çok daha az zararlı (hatta neredeyse zararsız) olduğunu gösteriyordu.

Yine de sigara ve vape devasa ekonomiler olduğundan akademik makalelere dahi güven olmuyor. Vape firması bastırır parayı zararsız diye yayın yazdırır. Soft drinkler 100 yıldır var ama hala zararları üzerine yapılan/yaptırılan yayınlar tartışılıyor.

Sonuç olarak böyle bir gerçeklik var demek zor şimdilik.


(3)

bireysel emeklilik fonları

hangi fonları kullanıyorsunuz? ya da kullanıyor musunuz?doğru dürüstr fon seçmeyip para kaybedince dolandırıcı bunlar diyenlerden misiniz? :(
hangi fonları kullanıyorsunuz? ya da kullanıyor musunuz?


doğru dürüstr fon seçmeyip para kaybedince dolandırıcı bunlar diyenlerden misiniz? :(
Techsavvy
(01.03.19)
Dolandırıcı bunlar diyip ilk ay sistemden çıkanlardanım.


looser
(01.03.19)
Allianz'dan hesabım var. Fonlardan çok anladığımı söyleyemiycem ancak şöyle bir dağılım var;

%30 Para Piyasası / %18 Dengeli Değişken / %10 Standart diye devam ediyor. Eskiden daha sık bakıp son durumlarına göre değiştiriyordum ancak artık zaman bulamıyorum kontrol etmeye


bartholomew87
(01.03.19)
dolandırıcı bunlar. 4 defa adamlarla fon konusunda kavga ettim. 5. de çıktım paramı aldım dolar yaptım. 2 katına çıktı.


hononu
(01.03.19)
(3)

fiyat performans oranı yüksek canvas tablo nereden alınır?

büyüklük ve fiyatın ters orantılı olduğu, kaliteli-solmayan kanvas tablo satan bir yer arayışındayım.starry night-çığlık-badem çiçekleri almayı planlıyorum.
büyüklük ve fiyatın ters orantılı olduğu, kaliteli-solmayan kanvas tablo satan bir yer arayışındayım.

starry night-çığlık-badem çiçekleri almayı planlıyorum.
Techsavvy
(27.02.19)
Pluscanvas var, ben oradan arkdaşa doğum günü hediyesi yaptırmıştım


cemallamec
(27.02.19)
@Cemal
Pluscanvas'ın fiyat büyüklük orantısı pek iyi değil. Daha iyi yerler var. Ama teşekkürler.


Techsavvy
(27.02.19)
bir arkadaşım netbaski.com'u tavsiye etmişti ama henüz yaptıramadım.


omonia
(27.02.19)

aliexpress vergisi ne zaman gelir?

ne zaman gelir bu tarz bir vergi? abi duruyorum duruyorum tam bir kaç şey istiyorum lappadanak vergi geliyor sistem değişiyor vs. 2. soru: Cünuplukta bir kademe var mı? işte 10 gün banyosuz x120 cünup point gibi bir sistem yürürlükte mi?Teşekkürler.
ne zaman gelir bu tarz bir vergi? abi duruyorum duruyorum tam bir kaç şey istiyorum lappadanak vergi geliyor sistem değişiyor vs.

2. soru: Cünuplukta bir kademe var mı? işte 10 gün banyosuz x120 cünup point gibi bir sistem yürürlükte mi?

Teşekkürler.
Techsavvy
(27.02.19)
(2)

bozulduktan 5 sene sonra çalışan elektronik alet

5 sene önce elektronik sigara (kutu mod) kullanıyordum, cihaz bozulmuştu hiç bir uyarıya cevap vermiyordu. 5 sene öyle yattı, kullanılmayan aletlerle aynı kutuda takıldı.Ya ne güzel aletti bu keske çalışsa diyip elime aldım, pili taktım...ve çalıştı! mutlu oldum ziyadesiyle. ilk günkü gibi cihaz...h
5 sene önce elektronik sigara (kutu mod) kullanıyordum, cihaz bozulmuştu hiç bir uyarıya cevap vermiyordu. 5 sene öyle yattı, kullanılmayan aletlerle aynı kutuda takıldı.

Ya ne güzel aletti bu keske çalışsa diyip elime aldım, pili taktım...

ve çalıştı! mutlu oldum ziyadesiyle. ilk günkü gibi cihaz...

hiç başınıza böyle bir şey geldi mi? ve ayrıca sizce ne oldu da bu cihaz çalışmaya karar verdi?
Techsavvy
(24.02.19)
Batarya problemi vardi batarya değişince duzeldi

İcinde isiya duyarli sigorta vardi isininca atti soguyunca geri geldi tekrar calismaya basladi

Kisaca olur boyle seyler


basond
(24.02.19)
ipodumu camasir makinasinda yikamistim, sonra pirince soktum filan da calismadi.

3 yil sonra tekrar aciyim dedim, sarja taktim ve tadaaaa acildi. ici tamamen kurudu herhalde ve calisti.


kuehles blondes
(24.02.19)
(4)

silah temizlerken vurulmak-vurmak

Genelde haberlerde çıkar,inandırıcı mı sizce? bu kadar insan cidden silah temizlerken mi vuruyor-vuruluyor?
Genelde haberlerde çıkar,

inandırıcı mı sizce? bu kadar insan cidden silah temizlerken mi vuruyor-vuruluyor?
Techsavvy
(24.02.19)
maalesef gerçek olanları var. evimizde duvarda bu yüzden bir delik var. çok dikkatli olmasına rağmen babam silah temizlerken patlattı geçen sene. kimseye denk gelmedi bizde neyseki.


disardayim
(24.02.19)
Çok görülen bir kaza çeşidi.
'şeytan doldurur.', 'boşken bile insana doğrultulmaz.' gibi sözler bunun için söylenmiş.


Mirket
(24.02.19)
ben askerde terörün en yüksek olduğu bölgelerden birisindeydim. tayin döneminde (ağustos...) komutan (o zaman tuğgeneral) eskilerle yenileri kaynaştırma toplantısı/sunumu yapmıştı. o senelerde kısmen sakindi ortam. o sunumdan aklımda kalan, o senede pkk kaynaklı şehit 0 yaralanma 1, askerin birbirini yaralaması (kaza) 19 idi.

şöyle düşün, belki bir milyon kişide silah var. milyonda bir kaza olsa (ki çok düşük bir ihtimal), her gün bir kişi kazaen yaralansa, normal işte.


zunkatsar
(24.02.19)
Temizlerken degil daha ilk cikarttiginda vuruyorlar.


acemi
(24.02.19)
(1)

100 liralık psikolog alabilir miyim?

1.5 porsiyon döner isteyen hafif utanan şişman adam stili oldu soru kusura bakmayın.Bugün Psikoterapiye başladım, yeni bir merkezde- bir üniversiteye bağlı ve istanbulda. Seans ücreti 100 lira ama araştırmaya konu olmak isterseniz 5 lira. İlk seans oldukça iyi geçti, danışmanımla bağ kurduğuma inanı
1.5 porsiyon döner isteyen hafif utanan şişman adam stili oldu soru kusura bakmayın.

Bugün Psikoterapiye başladım, yeni bir merkezde- bir üniversiteye bağlı ve istanbulda. Seans ücreti 100 lira ama araştırmaya konu olmak isterseniz 5 lira. İlk seans oldukça iyi geçti, danışmanımla bağ kurduğuma inanıyorum.

Burada bu kadar psikolog isteği yapılırken paylaşmak istedim.

Unutmayın, sevgi paylaştıkça çoğalır :)

Direkt reklam olmaması için merkezin adı bir mesaj uzağınızda.

ps: Merkezde öğretim görevlileri danışmanlık yapıyor.

soru: psikolog fiyatları ne kadar bu aralar?
Techsavvy
(22.02.19)
şehir mekan uzmanlığa görüşür. 100 le 3 4bin aralığı değişir. ama piyasa 150 250 arası.


mikahakkinen
(22.02.19)
(6)

gram altın'ın fiyatının artması bekleniyor diye yapılan haber

Bir çok kanalda yapıldı bu haber. Bugün canlı canlı izledim bir kanalda.Garip bulan bir tek ben miyim? ince mi var yoksa?Sen medya kuruluşusun, nasıl gelecekten haber verirsin???yönlendirme mi?
Bir çok kanalda yapıldı bu haber. Bugün canlı canlı izledim bir kanalda.

Garip bulan bir tek ben miyim? ince mi var yoksa?


Sen medya kuruluşusun, nasıl gelecekten haber verirsin???
yönlendirme mi?
Techsavvy
(20.02.19)
anlaşıldı kesin düşecek. biraz şortlayayım


dafuq
(20.02.19)
Amerika dolar faizini arttirma konusunda nazlaniyor.Altinin onsu dusuk Faiz sever.Bu ons fiyati icin pozitif.Obur taraftan dolar/TL kuru da minimumlara Yakin su an.Ileride artmasi bekleniyor.Gram altini olusturan iki kalem de artacaksa gram altinin artma ihtimali cok yuksek bu sene. Beklentiler onsda 1400 USD,Dolar TL de %10-15 artsa yeter


turkuaz
(20.02.19)
medyumluk yapmiyorlar. sonucta yarin hava gunesli olacak da deniliyor. bu da gelecekten haber ama arkasinda bilimsel calismalar mevcut. ekonominin de buyuk bir kismi bilimsel ve istatistiksel verilere baglidir. simdi gram altin fiyati dedigimiz sey turkiye icin iki seye bagli
1- USD/TRY kuruna
2- XAU/USD kuruna altinin TL fiyatini bu iki degerden baska etkileyen birsey yok. hangisinin neden artacagi/azalacagi da belli basli seylere bagli. elimizdeki bu verilere bakarak USD TRY karsisinda %1 deger kaybedecek XAUUSD kuru %3 deger kazanacak sonucuna variyorsak gram altin fiyatinin artmasini bekliyoruz diye sonuca varabiliriz.


crucio
(20.02.19)
yukarıdaki arkadaşlar uzun uzun yazmışlar artmasının sebeplerini ama bu haber çıktıgından beri düşüyor :)

altın için 1400 maks. 1-2 sene içerisinde 1000 dolar altını göreceğimizi düşünüyorum


dafuq
(22.02.19)
@dafuq

benim aklıma euro ve doları dizginlemek için kanalize etme yönlendirmesi olarak geldi.


Techsavvy
(22.02.19)
@techsavy altın son dönemde çok yükselince bu haberler sadece ülkemizde değil, yurtdışında da çıkmaya başladı. ben buraların dolar bazlı tepeler oldugunu düşünüyorum


dafuq
(22.02.19)
(3)

aile terapisti

böyle bir dal var mı? var ise memnun kaldığınız psikologları tavsiye eder misiniz?evlilik değil bu arada, aile terapisti.
böyle bir dal var mı? var ise memnun kaldığınız psikologları tavsiye eder misiniz?

evlilik değil bu arada, aile terapisti.
Techsavvy
(17.02.19)
Şehir?


oligomer
(17.02.19)
istanbul


Techsavvy
(17.02.19)
Yrd.Doç.Dr. Zeynep Set kesinlikle öneririm.


oligomer
(17.02.19)
(3)

facebook ''başkasının gözünden gör'' özelliği

Postlarınızı herhangi bir kullanıcı nasıl görüyor onu görmeye yarıyordu. Kaldırıldı.Sizce neden kaldırdılar? çok iyi bir özellikti.
Postlarınızı herhangi bir kullanıcı nasıl görüyor onu görmeye yarıyordu. Kaldırıldı.

Sizce neden kaldırdılar? çok iyi bir özellikti.
Techsavvy
(17.02.19)
Açık vardı. Binlerce kişinin hesabı çalındı o yöntemle.


Tears of Devil
(17.02.19)
o özellikle ilgili ciddi bir güvenlik açığı çıkmıştı facebook da komple özelliği kaldırdı güvenlik açığını düzeltemedi herhalde. sebebi bu. sizcelik falan bi durumu yok yani.

baya kötü bir açıktı hem de, orda başkasının gözünden gör dediğinin birinin direkt hesabına girmene yarıyordu falan baya kişinin hesabı da çalındı o sayede.


rotten head
(17.02.19)
(21)

cinsiyet eşitliği hakkında - erkeklere soru

Facebookta onedio'nun bir gönderisini gördüm, işte bir ''fenomen'' post atmıs her yerde unlu mamuller var kadınlar eşlerine kahvaltı hazırlamıyor falan filan... onedio da bu cinsiyetçi durumları bitireceğiz yazmış..sorum net: sayın erk'ler, size kabul edilebilir sınırlarda (kahvaltı-bulasık-çamaşır-
Facebookta onedio'nun bir gönderisini gördüm, işte bir ''fenomen'' post atmıs her yerde unlu mamuller var kadınlar eşlerine kahvaltı hazırlamıyor falan filan... onedio da bu cinsiyetçi durumları bitireceğiz yazmış..

sorum net: sayın erk'ler, size kabul edilebilir sınırlarda (kahvaltı-bulasık-çamaşır-yemek) vb hizmet etmeyen bir kadınla evliliğe bakış açınız nedir?

teşekkürler. saygılar.
Techsavvy
(15.02.19)
hizmet etmesin, görev paylaşımı yapsın.


Ben evin bütün işlerini yürütmeye razıyım mutlu olacaksa. Karşılıklı sevgi saygı mutluluk daha önemli.


JohnOakley
(15.02.19)
Ortak yapılır. O yapsın ben yapayım davasına girilmez


westblack
(15.02.19)
Bir insanin baska birine en basta hizmet etmesi yanlis bir durum. Ancak kolayca da cozulemeyecek bir sorun bu, cunku kadinlar da kendilerini erkegin hizmetkari olarak goruyorlar.

Zaten ulkede karakterler oturmamis, kendini tanimayan cocuk yasta insanlar evlilige kalkisiyor, kucuk kizlarin tek hayali gelin olmak pembe dantelli tv ortusu ormek, erkekler cinsel aclik icinde ama ayni zamanda ilginc bir sekilde kadinlarin seks yapmalarina da karsilar kiminle seks yapacaklar bu durumda o da bilinmez... bu sorunlar nasil cozulur bilmem.


Traveller
(15.02.19)
Ev içi emek sömürüsüne karşıyız. Teşekkürler.


hikmet iv
(15.02.19)
Onedio neyi bitirecegiz demis o kismi tam anlamadim, kadinlarin kahvalti hazirlamasi olayini mi cinsiyetci diye tanimlamislar?

Soruya gelince:
Oncelikle gercekci bir senaryo degil. Bir kadin sevdigi bir erkege kahvalti hazirlar, bunu bir yuk olarak gormez. Nasil ki bir adam yerine gore kucuck yuzuge bir muhendis maasi basmayi cok gormuyorsa.
Bu cinsiyetcilik muhabbetleri son derece gercek disi seviyelere geldi gunumuzde. Ortada dolasan argunmanlar tabiat gerceklerinden isikyili uzaklikta. Bir takim aktivistler cikip "kadin niye kahvalti hazirliyor lan kadin hamal mi" diye dursun, milyonlarca kadin bunu isteyerek yapiyor ve gocunmuyor. Tipki erkeklerin esleri veya sevgilileri icin bir takim fedakarliklar yaptigi gibi.
Bunun disinda her evlilikte oldugu gibi taraflarin uzerindeki yuklerden bir noktadan sonra biktiklari da bir gercek. Fakat hayat devam ediyor ve etmek zorunda, insanlar bu yuklere katlaniyor. Haftanin 5-6 gunu calisip paranin cogunu colugun cocugun evin masraflarina vermek de, her gun camasuir bulasik yemek de, kadin-erkek herkesin bir yerden sonra biktiklari seyler ama bunlari birileri yapmak zorunda ve yapiyorlar da zaten bu yuzden.
Daha cok konusurum bunun uzerine ama bunu uzatmayayim, gercekci degil bir sefer ozetle.

Kendi acimdan dusunecek olursam, camasir-bulasik-yemek gibi seyler cok sikici ve yorucu geliyor olabilir, hic bulasmak istemiyor olabilir kadin, bunu anlarim. Ama buna bir cozum bulunmasi gerek en nhayetinde. Kahvalti yapilmasi gerek ve camasirlar temizlenmesi gerek. Eger para sikintimiz yoksa ve lezzet takintimiz da yoksa kahvaltiyi daima disaridan soyleriz, camasir bulasik icin birilerini tutariz ya da donusumlu yapmak konusunda anlastiysak oyle yapariz falan. Bir sekilde anlasmamiz lazim ve bu islerin bir sekilde yurumesi lazim.
Birini tutacak paramiz yoksa, fazla bos zamanimiz yoksa, ben calisiyorsam ve kadin ev hanimiysa bu isler ne olacak? Ciddi bir sorun.

Bunlar bir tarafa bunun kavgasini yapacak bunlari ben yapmam diye cikacak bir kadinla zaten yildizim barismaz, evlilik noktasina gelemeyiz. Bunlarin pazarligini yapmadan makul sekilde evlendiysek kadinin bu konuda sikintisi varsa o zaman bir sekilde anlasip cozmeye calisiriz karsilikli. Ama disaridan destek olur, ama is paylasimi olur, bilemiyorum hic evlenmedim ve bu mevzulara girmedim ama uzlasmaya calisirim. Yeter ki bencillik olmasin. "Ben bulasik camasir yemek yapmam" diyip isin icinden siryilmak bencilliktir ornegin. "bana agir geliyor, buna bir cozum bulalim" seklinde olmali, demek istedigimi anlatabilmisimdir umarim.

"Ayrica her yerde unlu mamul var, kahvalti hazirlama isi gereksiz" argumani olaganustu derece aptal bir arguman. Disaridaki unlu mamuller sunlar bunlar evde hazirlanan kahvaltinin ikamesi falan degil. He imkani olmayan, sabahin korunda kari-koca kalkip ise gidenler zaten evde kahvalti yapamiyor istese de, isyerlerinde borekle neyle kahvalti yapiyor geciyorlar. Evde hazirlanan kahvalti ile bir degil ama mecbur olan zaten boyle yapiyor.
Bunun disinda haftasonu evlerde hazirlanan kahvalti herkesin kendi ailevi mevzusu. Bircok aile icin pazar evde genis bir kahvalti bir zevktir yogun bir haftanin ardindan. Bunu tum kadinlar kahvalti hazirlamaktan illahlah etmis gibi gosterip kapi gicirtisintan cinsiyetcilik cikarmak, toplumdaki kadinlarin geneli adina cikip konusmak, bu argumanlari kendini genel "kadin"temsilcisi sifatiyla sunup kadinlar adina ortaya atmak gulunc ve aptalca.

Bir insanin birine hizmet etmesi yanlis denmis. Hizmetin yanlis olup olmadigina hizmeti eden karar verir. Garsonluk yaparak birilerine hizmet edersiniz ama karsiliginda geciminizi saglarsiniz, bunda bir yanlislik yoktur.
Birine blowjob yapmak da bir hizmettir. Hem de hizmetin alasidir. Ama kocaniza blowjob yaparsiniz ve bunu bir hizmet olarak gormezsiniz degil mi? Neden sizce? Kahvalti hazirlayan milyonlarca kadin da hizmet olarak gormuyor. Kadinlarin EZICI bir cogunlugu da feminist kafada degil. Modern feminist kafanin kendi evreninde yarattigi temsili kadin profili ile gercek kadin ayni degil.


stavro
(15.02.19)
@stavo

Sanirim o dedigin radikal feminizm. Bu konularda atolyelere katildigim ve ceviriler yaptigim icin biliyorum, o dedigin Bati'da gecmiste kalan ancak ne yazik ki Turkiye'ye yeni gelen feminizm akini. Olaylari geriden takip ettigimiz icin gecmisteki feminizm akini simdi etrafimizda ve 21.yuzyilda yasayan egitimli bireyler 1950'lerin cagdaslasma akimi Turkiye'ye gelince afalliyor elbette.

Daha modern feminizm yaklasimi cinsiyeti kadin ve erkek olarak ikiye bolmez, ezen ve ezilen olarak ikiye boler. Kahvalti hazirlama orneginde kadin zamani olmamamasina ve bu isi sevmiyor olmasina ancak kocasinin da zamani olmasina ragmen bu isi toplum baskisi, fiziksek siddet korkusu ya da kendini erkegin hizmetkari olarak gorme icgudusuyle yapiyorsa burada sorun vardir ama eger bir kadin da erkegi birtakim isleri erkek isi, yapmazsan erkekligini sorgularim seklinde duygusal siddete magdur birakiyorsa burada da sorun vardir ki farkindaysaniz ikisi de ulkemizde mevcut. O arabayi erkek surmek zorunda cunku kadin rujunu surecektir, makyaj yapacaktir, adam ise uykusuz bir sekilde 8 saat araba kullanir. Bakin erkek de eziliyor. Modern feminizm buna da karsi. Ancak radikal feminizm erkegin ezilmesine karsi degil.

En cok sevdigim sozlerden birini hatirladim: "Escinsellerin kurtulusu, duzcinselleri de kurtaracaktir". Cunku bu soz cinsiyet esitliginde genel bir cozumu iceriyor. Herkes escinsel olsun degil, herkes cinsel kimliginde ozgur olsun deniyor.


Traveller
(15.02.19)
Onedio'nun erkek düşmanı editörleri s*ktirsin gitsin diyorum. Ben bunu demeye geldim.


datnet
(15.02.19)
@Traveller +1

Aklı başında, eğitimli bir erkek, zaman veya yorgunluktan ötürü gerçekten yardım gerekebilecek durumları görür ve destek olur zaten.

Ama gördüğüm kadarıyla bazı kadınlar, bu bahsettiğiniz argümanı öne sürerek eşitlikten ziyade ben yatayım biraz da erkek yapsın moduna giriyorlar. Yanlış olan bu.

Yazıldığı gibi eğer taraflar birbirine değer veriyor ve seviyorsa, sevmedikleri iş bile olsa birbirlerine yardımcı olurlar. Bunu kadın yapar, kadının görevidir diye bir şey yok (eğer bunu kadın kendisi bile isteye seçmediyse).

Evlendiğimde eşim de çalışacak ve benden daha çok yorulacak olabilir. Bu durumda ona bu mutfağın hali ne diyemem. Kimin daha çok vakti varsa, kim daha az yoruluyorsa o yapar. Ben şahsen temizlik yapmayı çok seviyorum erkek olarak. Erkek demek işe gitsin para getirsin, eve gelince yatsın demek değildir. Çocuk doğunca iki oynayıp gitsin, bütün kahrı anne çeksin değildir. Tek başına çocuk büyüten babalar da var. Her işi yapıyorsunuz da ev işi, yemek, çocuk bakma gibi görevleri neden yapmıyorsunuz? Onlar iş değil mi? Pü sizin erkekliğinize be.


ananiyimioguz
(15.02.19)
evliyim, kadınım, ikimiz de çalışıyoruz, ev işlerinin tamamı görev bölümüyle tanımlanmış durumda. Biri yerleri süpürür, diğeri toz alır, biri banyo temizler, biri vileda yapar, biri çamaşırları takip edip makineye atar, diğeri asar.. haftalık yemek planı yapıp, kim hangi yemeği yapacak o haftaki yoğunluk durumumuza göre belirliyoruz. bulaşığı da yemeği hazırlayan yıkar. "geleneksel" yaşayan birçok arkadaşımız iki senetlerini doldurmadan boşandı. biz çok şükür ki çok mutluyuz.

şu zamanda hala cinsiyet rollerini doğru bulanlara zaten lafım yok. "evlilikte senin görevin benim görevim olmaz, birlikte yapılır" diyen tüm erkekler de bilsin ki, bu düşüncede tüm evliliklerde evin yükü hala kadının üzerinde. çünkü erkekler var olan ve yapılması gereken işlerin daha farkında bile olmuyorlar.. iş bölümü şart.


gmzo
(15.02.19)
@gmzo, son söylediğinize alındım. Bence tamamen yetiştirilme tarzıyla ilgili. O durumun, bir erkek, kadından daha fazla farkında olabilir. Kadın rahat yetiştirilmiştir, başka şeyler ile uğraşmıştır, ilgisi/merakı yoktur. Erkek ise evin sorumlulukları aldırtılarak yetiştirilmiştir veya uzun süre tek yaşamıştır, bilir.

Yani kafanızdaki "erkek" tanımının dışında kalan erkekler de var. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. Evlenince değişir miyim bilmiyorum.

Ama şunu biliyorum, babamla annem ayrılar ve babam evi daha iyi çekip çevirir. Daha iyi temizlik yapar. Daha iyi yemek yapar. Ve bunları sever de. Diyeceksiniz ki mecbur. E annem mecbur değil mi, o pek sevmez evle uğraşmayı.


ananiyimioguz
(15.02.19)
meselenin ters açıdan ele alınışı:

www.youtube.com


edaddy
(15.02.19)
Ilk tanismada yemek yapmayi bilmem dedi. Ama brn coktan asik olmustum. Olsun dedim. Evlendik.Uzun sure taze meyvesuyu ve kahvaltisini ben hazirladim. Yillar gecti, birbirimize alistik ve artik o da hazitliyor. Ama ütüden taviz vermedi :) sevdikten sonra utu, yemek ... onemli degil. Seven bir erkek bulun.


tunaktunaktun
(15.02.19)
İş bölümünden yana bir sıkıntım yok, şimdiye kadar hep yurtta falan kaldım, lise itibariyle hep kendi işlerimi kendim gördüm zaten erkek olarak. İlişkimden de o yönde beklentilerim olmaz. Anamın babamın yanına gidince de kendi işlerimi kendim görüyorum.

Bence muhabbet çok tutuyor diye abartıyorlar biraz. Cinsel eşitsizlik hatunlara olduğu kadar erkeklere karşı da gayet fazla olan bir şey. Gereksiz goygoy yapılıyor fikrimce.


The_Lollok
(15.02.19)
O iş senin bu iş benim gibi bir durumun olmasını doğru bulmuyorum. Görevler cinsiyetlere ait değildir. İki kişinin ortak görüşü olması koşuluyla biri bir işi diğerinden daha iyi yapıyorsa o zaman böyle bir ayrıma sıcak bakabilirim. Kaldı ki parantez içinde örneklediğiniz işler zor işler değil. Neden yapmayayım? Neden benim de hayatımı doğrudan etkileyecek şeylerde bu işlerden uzak kalayım?

Bu görev paylaşımına karşı duruş tamamen eril bir aile yapısından kaynaklı. Anadolu kadınının hizmet anlayışına çok aşinayım. Yardım istesen bile kesinlikle elini sürmene müsaade etmeyen birçok Anadolu kadını var. Onlardaki hizmet aşkı da onların ailelerinden gelen bir şey.

İster iyi düşünün ister kötü, modern dünyanın getirdiği en güzel şeylerden biri kişilik hakları ve insan eşitliği kavramlarının daha somut bir hal almaya başlamasıdır benim açımdan. "Ben bu işi yapmam" diye bir şey yok. Hastasındır, elden ayaktan düşmüşsündür, anca o zaman "Ben bu işi yapAmam" diyebilirsin. Bence tek kabul edilebilir sebep budur.

Eyyorlamam bu kadar.


desdenova34
(16.02.19)
şu sözde modern insan dertlerine hastayım. evet iş bölümü yapıyoruz. kadın yorulmasın, çocuğu da ben doğuruyorum.


old but hot
(16.02.19)
Bir de şöyle bir şey var ki evlenince kadın birden bire annesine dönüşüyor. birden akşam eve gidince lavaboyu, küveti ovmam lazım yemeğim de yok moduna giriyor. erkek de hemen babası gibi davranmaya eve gider gitmez "yemek hazırlanana kadar" ayaklarını sehpaya uzatıp maç özetlerini izlemeye elinde telefon bişeyleri layklamaya başlıyor. bu tamamen öğrenilmiş bir rol. başka türlüsü ikisinin de pek aklına gelmiyor. adam mutfağa yardıma gitse kadın "aman girme ortalığı batırıyorsun" diyor. musluk bozulunca da ömrü hayatında musluk nasıl yerinden sökülür görmemiş ve bilmeyen adamdan musluğu tamir etmesini bekliyor. adam da sabah kalktığında beyaz gömleğinin ütülü bir şekilde dolapta onu beklemesini istiyor. banyodan çıkınca sürekli kuru havlu olsun istiyor. (bkz: evlenmek için muhteşem 15 sebep)

evlilik kesinlikle birbirine hayatı zehir etmek rahat hayatları sorumlulukları birinin üzerine yıkarak devam ettirmek değil. hayat bir paylaşım. eğer ki onun çamaşırlarını makinaya atmak bile zor geliyorsa bir bardak çay getirmek ya da "çalışmıyor" diye (j-kadın ya da erkek) sanki sırtında taşıyormuşsun gibi davranmamak zor geliyorsa, iki tatlı dil güleryüz göstermiyorsan o evde birlikte yaşamanın anlamı kalmıyor.


naksidil
(16.02.19)
kadin erkek esitligine inaniyorum. bu sebeple belirli gorevler cinsiyetcilik yapistirlmadan paylasilmali. yani kadin yemek yapar, erkek camasirlari yikar. bunda sorun yok kesinlikle.

diger yandan bulundugumuz ortamin kadin erkek esitligine uyan bir ortam olmadigini da biliyorum. hatta kanunen kadinlar erkeklerden daha ustun. misal, nafaka meselesi.

ozetle, ne haliniz varsa gorun. bana ne yahu.

ekleme: onedio hakkinda bir sey yazmamisim, yazayim hemen. efem simdi onedio'yu takip eden kitle bugunun olmasa da yarinin anne baba adaylari. bu yuzden evet, kendilerini takip eden kitleyi istedikleri kivama getirebilirler. dogru bir sey mi? tartisilir ama ben tartismaya useniyorum.


Kimseyi köle olarak almayı düşünmüyorum o nedenle bana hizmet etmesine gerek yok beraber yaşayacağım kişinin ancak evliliğe tamamen olumsuz baktığımdan evlenmezdim (biriyle beraber yaşamaK istersen beraber yaşarsın, vergisini ödediğim devlete gidip bizi birbirimize tapulu diyecek değilim)


bartholomew87
(16.02.19)
@traveller
Sen adina radikal feminizm diyorsun - ki bu da dogru tanim - ama bu 21.yy feminizmi.

Birincisi, sorun ilk cagdaslasma akiminin 60-70 sene sonra buraya gelmesi degil, direkt 3. dalga cagdaslasma akiminin buraya yansimasi. Geriden takip etme meselesi degil.
Ikincisi bu mevzu tr ozelinde degil dunya genelinde sorun. Hatta asil batida sorun. Tr gibi modernlesme surecini surecini sagliksiz ve sektelerle gecirmis ulkelerde bu tur sorunlar sadece buyuksehirlerde belli bir kesimin gundemine girebiliyorken batida genel kamuoyu seviyesine inmis vaziyette. Bunlar batida var olmayan sorunlar sanmayin. Kendi icinde yeni dalga modernlesme surecinin catismasini yasiyor bati da. Bu yeni dalganin icinde yeni dalga feminizm de var ve artik argumanlar insanlarin gelenekleriyle ve kulturuyle degil mantigiyla catismaya basladi.


Ayrim konusunda modern feminizm icin durum gercekte tam olarak tersi. Feminizmin cikis noktasi ezilmeydi ama modern donemde kadin-erkek ayirimina evrildi. Manifestosunda bu ayrimi goremesen de fiilen gorursun. Bu tanimladigin "ideal feminizm" 21.yy'da varolmayan bir model. Equality degil privilege savasina donmus durumda.
Baska bir deyisle, "radikal feminizm" diye tanimladigin ideoloji bugun genel "femimizm" ideolojisini sahiplenmis, feminizmin ve sozum ona kadinin temsilciligini yapiyor durumda dunya genelinde. Bu guruhun elinde cok saglam bir kitle iletisim agi, medya gucu de mevcut. Ideal feminizmi coktan yutmus vaziyette ve gumbur gumbur geliyor.


stavro
(16.02.19)
sadece @ananiyimioguz'un yazdigi seylerin tamaminin su anki ataerkil duzenin tanimindan ibaret oldugunu yazmak icin geldim. yazinin tamami mutfak, ev ici gorevler, vs. her seyi kadina yikmis ve erkegi 'yardimci olan' pozisyonuna sokmus durumda. ne feminizim ne de modern insan bunu kabul ediyor. mutfak, temizlik, arabanin bakimi vs. vs. bir evin gercegidir, kadin ya da erkegin sorumlulugu degildir, siz buna 'esime yardim ediyorum elbette' dediginiz anda asil sorumlulugu bir tarafa yikmis, kalanini kendiniz almis oluyorsunuz. ilerde okuyanlarin bu ifadeleri dogru kabul etmemesi icin yazdim. bu nedenle insanlar yardim degil is bolumu diye bir tarafini yirtiyor.


kassiopeia
(18.02.19)
(9)

yaşlandıkça empati duygunuz arttı mı?

Hani gençliğin bir kahrolsun herkez kahrolsun benim gibi olmayanlar duygusu vardır ya (en azından bende vardı) yaşlandıkça o yok oldu mu? daha empatik davranmaya başladınız mı?
Hani gençliğin bir kahrolsun herkez kahrolsun benim gibi olmayanlar duygusu vardır ya (en azından bende vardı) yaşlandıkça o yok oldu mu? daha empatik davranmaya başladınız mı?
Techsavvy
(14.02.19)
senin gibi değildim ama arttı, daha anlayışlı olmaya başladım


rentts
(14.02.19)
Evet. Örneğin insanların neye ne kadar tepki verebileceği tamamen kendi hayatlarının gidişatın bağlı. Benim umrumda olmayacak bir şeye başka biri çok çok üzülebilir. Bu, o kişinin hayatında daha kötü bir şey olmamış olduğunu gösterebilir, o anki ruh halinden dolayı öyle reaksiyon gösteriyor olabilir.

Fakat yine de insanlardan hoşlanmıyorum. Ben de insan türüne mensup bir canlıyım fakat bundan ne kadar memnun olduğum tartışılır. Empati yapabiliyor ve karşımdakinin düşüncesine ve hislerine mümkün mertebe saygı duyup anlayış gösterebiliyorum ama bu "insanlar bok yesin" düşüncemi etkilemiyor. Sonuç yine aynı benim için. Burdan mutlu ayrılan karşımdaki oluyor.


desdenova34
(14.02.19)
Evet galiba :-)


euteamo
(14.02.19)
Azaldı.

Eskiden çok daha yufka yürekliydim, daha naziktim. Yıllar geçtikçe daha acımasız, daha merhametsiz ve bencil oldum.


Evet azaldi epey.
Dunyanin senin etrsfinda donmedigini anliyorsun.
Ote yandan daha pragmatik oluyorsun yas ilerledikce.
Ustteki arkadasin dedigi gibi yufka yureklilok azaldi bende de. Hatta 10 yil oncesiyle kiyaslarsan sefersizin tekiyim su an.


stavro
(14.02.19)
Dustu.
Herkesin mal oldugunu dusunuyorum.


acemi
(14.02.19)
"kahrolsun herkez kahrolsun benim gibi olmayanlar"

Valla bu duygu bende hic olmadı galiba. Empati duygum da arttı diyebilirim. Kişilerin aldıklari kararları empati kurarak düşününce daha fazla sebep-sonuç düzlemine indirebiliyorum. Haliyle yargılama/ yadırgama reaksiyonlarim eskiye gore azaldi.


Amaranta ursula
(14.02.19)
benim tahammülüm azaldı ama insanların yaptığını yadırgamama ve buna şaşırmama duygum arttı.

"kendince haklı sebepleri vardır" düşüncesi ben de hatalar yapmaya başladıkça oluştu. ancak "yine de yapmış olduğu bu davranış için bir bahane değil" düşüncem de arttı.

yani empatiye benzer bir anlayış oluşur ve insanları daha iyi anlarken bir yandan da yapılanları sineye çekme ya da hoşgörme duygum azaldı. (acımasız, merhametsiz.. sözcüklerini bu kadar yumuşatabildim)

(yaşlı değilim ama kendimi daha genç halimle kıyaslayabilirim)


biseysorcaktim
(14.02.19)
azaldı.

artık insanların hepsinin gereksiz tipler olduğunu düşünüyorum. saçma sapan insanlarla birlikte saçma sapan bir dünyada yaşıyoruz.

topunun canı cehenneme.

eskiden bunun tam tersini düşünür, insanların değerli varlıklar olduğuna inanırdım. salak olduğum zamanlardı.


avianthem
(14.02.19)
(2)

elektronik sigara yasak mı?

yasak mı?şöyle : polis gördü diyelim hayrola der mi?
yasak mı?

şöyle : polis gördü diyelim hayrola der mi?
Techsavvy
(12.02.19)
satışı vs yasak kullanması değil.


Ülke içinde satışı, üretimi, pazarlanması, kullanımı yasak.
Fakat Norveç'te yaşamıyorsunuz kimse size bunun için ceza yazmaz.

Edit: Emniyet Mensubuyum.


aynabugusu
(12.02.19)
(8)

organik-sağlıklı ürün algısının bir ''ürün''olduğu gerçeği

Bir döngüde ilerlemekteyiz, zaten sağlıklı olan normal tarımı ve diğer ürünleri toplu üretim yoluyla bozdular uluslararası firmalar, genetik olarak değiştirdiler, şimdi ise aynı firmalar ya da yan kuruluşları ''organik-sağlıklı-köy tavuğu vb'' stili çalışıyorlar.durex'in hem prezervatif hem de bebek
Bir döngüde ilerlemekteyiz, zaten sağlıklı olan normal tarımı ve diğer ürünleri toplu üretim yoluyla bozdular uluslararası firmalar, genetik olarak değiştirdiler, şimdi ise aynı firmalar ya da yan kuruluşları ''organik-sağlıklı-köy tavuğu vb'' stili çalışıyorlar.

durex'in hem prezervatif hem de bebek bezi üretmesi gibi bir olay aslında.


tamam bu cepte değil mi?

sormak istediğim buna benzer bildiğiniz başka ne çeşit döngüler var? mesela hangi ürünlerde maksimum kar için tüketicinin aleyhine optimizasyonlar yapılmış?

bir de, cash cow terimi geldi aklıma, bunlarla alakası var mı?
Techsavvy
(12.02.19)
kendi alanim, kullanici deneyimi tasarimi.
berbat sistemler yapip insanlarin parasini aldik, sonra kullanici odakli yaklasim deyip daha fazla parasini aliyoruz


Otomotiv, elektronik, beyaz esya gibi pek cok urunde planli eskitme diye ciddi yatirim yapilan bir alan var. yani urun garanti suresince firmaya masraf cikartmayacak kadar dayankli yapiliyor. 3-4 yil sonra aniden orasi burasi dagilmaya basliyor. Bu cok guzel bir sagim teknigi.
Bil fiil uruerinde uygulama gelistirdigimiz bir mobil cihaz firmasindan ornek vereyim. Ayni mobil terminalin bi business bi de premium versiyonu vardi. Iki cihazda da ayni pil olmasina ragmen premium olanda pil 1 yil daha uzun gidiyordu. Cunku cihaza koyduklari bir sayac mekanizmasi belli bir sayida sarjdan sonra pil omru bitti diye ikaz vermeye basliyordu. Ve bu sayac degeri istedikleri gibi ayarlayabiliyorlardi.


mononoke
(12.02.19)
Kola da yüksek oranda şeker var ''zararlı'' deyip Coca Cola Zero'yu piyasaya sürmek olabilir.


lekesiz zihin
(12.02.19)
Kapsüllü kahve makineleri markaya bağlılık yaratıyor mesela. Makineyi daha uygun fiyata satıyor ama başka markanın kapsülleri uymuyor ve kendi kapsülleri de uzun vadede hiç de uygun fiyatlı değil. Bi de yeni adet çay kapsülleri çıktı bu makineler için.


pilav
(12.02.19)
şeker hastalığında da buna benzer bir döngü okumuştum. önce şekerli gıdalara özendiriyor, sonra ölçüm cihazı ve en son düşürücü haplar.


for day to break
(12.02.19)
Durexin sahiplerinin dünyadaki tüm doğumların önüne geçmek gibi bir ülküleri mi olmasını bekliyordunuz. Adam hijyenik ürünler üretiyor çocuk bezi de bunlardan biri.


dreamsandcolours
(12.02.19)
x marka gdo'lu tohum ve bu tohuma zarar vermeyen, sadece zararlı otları öldüren x marka zehirli ilaç.


hasmetizm 2046
(12.02.19)
nestle ve şeker ilacı


arvuti
(12.02.19)
(6)

tek kişilik baza ve yatak nerden alınabilir?

marka olur, direkt model olur kullandığınız, konforlu olan ve f/p oranı yüksek bir bazalı yatak tavsiye etmenizi rica ediyorum.not. 3 yay koyan triplex hyperx godlike yatak diye isim uyduruyor. ben gerçek iyinin peşindeyim :/
marka olur, direkt model olur kullandığınız, konforlu olan ve f/p oranı yüksek bir bazalı yatak tavsiye etmenizi rica ediyorum.

not. 3 yay koyan triplex hyperx godlike yatak diye isim uyduruyor. ben gerçek iyinin peşindeyim :/
Techsavvy
(11.02.19)
Yatak için (ezberimde değil ne yazık ki) Hilton otel yatakları diye arayın, ya da bir oteli arayıp sorun (evet cevap verirler) ondan alın


kisa
(11.02.19)
200 liraya letgodan yeni yatak aldım baza ile beraber


seyyar satıcı
(11.02.19)
işbir yatak.


sutlu nescafe
(11.02.19)
Eşim gençliğinde yataş'ta çalıştı, tecrübesine istinaden hep yataş tan aldık yatakları. Epey iri kıyım bir adamım, 3 senedir yatağın bırakın deforme olmasını silip temizlesem sıfır diye satarım. Biz tek kişilik 2 baza 2 yatağı birleştirerek kullandık. Prestige Prime diye bir model.


synax
(11.02.19)
gerçek iyiyi arıyorsanız halsa yatakları diyorum ve susuyorum. bulutlarda uyumak gibi bi şey.


antihistaminik
(11.02.19)
Sırasıyla;
yatsan- tempur
işbir
İkea (hövag)

Asla almayacağın yataş (bi iki model harici çöp)


jimjim
(11.02.19)
(6)

ibretlik insanlar

çevrenizde var mı?Kendini alkole verip bir şekilde alkol dolayısıyla ölenler, lisede üniversitede çok zeki olup bir şekilde yoldan çıkanlar, karanlık işlere bulaşıp hayatı değişenler gibi.
çevrenizde var mı?

Kendini alkole verip bir şekilde alkol dolayısıyla ölenler, lisede üniversitede çok zeki olup bir şekilde yoldan çıkanlar, karanlık işlere bulaşıp hayatı değişenler gibi.
Techsavvy
(08.02.19)
Kendi iyi, çevresi kötü bi lise arkadaşım var. Üniversite öğrencisiyken yine o kötü çevresiyle birlikte bir kavgaya karıştı. Üstüne mahkemeyi de sallamayınca hapse girdi. 1-2 sene yattı. Çıktıktan sonra yolda karşılaştık, hala arada karşılaşıyoruz. Çocuk çok kötü olmuş. Yine o kötü çevresiyle takılmaya devam ediyo aptal gibi. Harcandı gitti.


(s)AINT
(08.02.19)
Düzenli bir işi maaşı varken, iş yerinde yükselme, büyüme, biraz para koyarak patron konumuna geçme şansı olan bi tanıdığımız vardı fakat çok iddia oynardı. Sonrasında kumara bulaşıp her seferinde daha da dibe battı. tüm konuşmalara, ah edişlere, önerilere, nasihatlara aldırmadan 5 senelik bir süreçte bütün mal varlığını kaybedip hapse düştü.

Bir de çok sigara içen bi arkadaşım var. Sonu hayır değil.


zimbirik
(08.02.19)
Valla benim yok. Çevremde anlatılanlar da hep abartılıp anlatılanlar oluyor.

www.komikkarikatur.net


Var hem de fazlasıyla ?


Benim ortaokulda dersanede bir arkadaşım vardı seneler evvel hiç unutmam. Ailesini tanırdım. Babası müdür yardımcısıydı. Çok örnek insanlardı. Çocuk çok başarılıydı. Dereceye girerdi. Top 5 fen lisesi garantiydi. Arkadaş ortamı bir değişti önce sigara sonra başka şeylere başladı. O örnek insan gitti yerine bambaşka biri geldi sanki. Anadolu lisesi bile kazanamadı. Liseyi de boşladı. Şimdi tezgahtar olarak çalışıyor.


mekaniker
(08.02.19)
Çocukluk arkadaşım vardı, karsi komşunun çocuğu, orta sona kadar beraberdik lisede ara sıra görüştük o başka bir şehre yatılı olarak gittiği için.

Babası hurda toplama işletmesi olan biriydi, annesi pastaciydi. O küçükken boşandılar, dönem dönem büyü yapabildiğini ya da geleceği falan görebildiğini iddia ederdi, son görüştüğümüz zamanlarda gece evde yalnızken birinin gelip ona arkasından onun seçilmiş bir kişi olduğunu anlatmıştı birkaç kez, ben inanır gibi yaptım çünkü hem ailede dört şizofren var (baba, babaanne, hala, amca) hem de baba ve babaanneye çok maruz kaldı, kırılsın istemiyordum ve o dönem her açıdan berbatti onun için.

Neyse hikaye uzun ve şöyle bir düşününce yazmaya üşendim. En son benim elimin bol olduğu zamanlar bu hem babasıyla kavga edip evi terketmişti hem de işyerinde (cafe-bar) yatıp kalkması da problem olmaya başlamıştı. Ben de kendini azıcık en azından maddi açıdan toparlasin diye büyük olmayan bir meblağ para verdim, doğduk büyüdük arkadaşız geri falan istemem dedim. İlla borç olsun diye ısrar edince çok, tamam borç olsun dedik.

Ondan kısa bir süre sonra kardeşimle ortak arkadaşlarından biriyle ilgili kavga ettiler, küsmüş kardeşime. Sonra işyeri battı, ben bir süre kardeşimle aralarını bulmaya çalıştım o da olmadı.

Bir müddet telefonlarımı acmayinca mesaj attım Facebook'tan, ben Ayvalık'a mevsimlik ise gittim, dönünce arayacağım seni diye. Ertesi gun babam yolda görmüş uzaktan.

Bir süre sonra telefonlar gelmeye başladı banka, avukat GSM operatörleri vb. yerlerinden "Mustafa kara merhaba, şu kadar borcunuz var, icra takibi başlatıyoruz" diye. Telefonlar bana, anneme babama ve kardeşime. Adres de bizim adres. Bir sorun çıkmadı sonra çünkü onun numarasıni verdik mecburen.

Neyse, bunlar olalı iki sene oluyor, içimden kızdığım bile olmadı, ama hep de merak ettim niye böyle yaptı ve şimdi nerede napiyor acaba diye zaman zaman.


dafaisss
(09.02.19)
(27)

en fazla kaç gün banyo yapmadan-duş almadan durdunuz?

Askerde bi temiz 2 ayım falan var mesela benim. artık kokuyodum. ciddi ciddi kendim de fark ediyodum bunu.sizin bu konuda rekorunuz nedir?
Askerde bi temiz 2 ayım falan var mesela benim. artık kokuyodum. ciddi ciddi kendim de fark ediyodum bunu.

sizin bu konuda rekorunuz nedir?
Techsavvy
(08.02.19)
askerde kaç gündü hatırlamıyorum. 45 gün olmuştur belki. kendi kişisel rekorum.


kelepir
(08.02.19)
2 haftayi geçmedi. Hava çok soğuktu ve terlemek mümkün değildi. En uzun bu.

7-8 günde bir olan donemler oldu ara. Yine hep kıstı. Hiç birinde kötü bir hal almadım. Saçlarım bile duzgundu bir ölçüde.


biseysorcaktim
(08.02.19)
En zorlu kosullarda dahi 4 günü geçmemiştir. Nasıl dayanabildiniz kokmaya:)


kaptan maydanoz
(08.02.19)
acemideyken 10 gün filan sanırım. zaten 15. gün acemilik bitmişti.


spirit crusher
(08.02.19)
Liseye başladığımdan beri max 3 gün.
Siz nasıl yaşadınız böyle 2 ay, 45 gün falan :D haha


zimbirik
(08.02.19)
@maydonoz

inanmıcaksın ama bir süre sonra hoş gelmeye baslıyor o koku.


Techsavvy
(08.02.19)
14 gün acemilikte yıkanamadım, sıra gelmedi zaten.


Askerdeyken neden yıkanmıyorsunuz ki?

Yani benim en fazla 7 olmuştur


cemallamec
(08.02.19)
@cemal
askere gittin mi ? 19 günlük olan değil ama.


kelepir
(08.02.19)
askerde 1 aya yakın almamıştık ilk gittiğimizde.

not: soranlar olmuş, ben kendi nedenimi söyleyeyim. kışın askere gittim. binada doğalgaz yoktu, kazan vardı. o da suyu doğru düzgün ısıtmıyordu. zaten banyo da yoktu, sadece tuvaletler ve lavabolar vardı. haftalar sonra hamam gibi bir yere götürdüler, topluca 5 dakikada yarım yamalak yıkanıp çıktık. psikolojini sikmek için de yapıyorlar.


sir gawain
(08.02.19)
40 gun (askerde) 40, gunun sonunda 5 dakikalik hamam-dus arasi yikanma sadece. kendmden igrenmistim


exlibris
(08.02.19)
Askerde banyo yapamiyor musunuz yahu? Nedeni ne ben de annamadim.

1 ay galiba.


dont eat me
(08.02.19)
Askerde 3-4 haftayı bulmuştur.

Tuvalete kantinden su satın alarak girilen dönemler oldu.


sekerse tehlike
(08.02.19)
Askerde benim rekorda iki hafta falan


all girls dream
(08.02.19)
Askerdeyken ve sanirim iki-üç hafta falan.. Hava soğuk, duş alınan yerler pis vs derken uzamıştı iş...


dikensiztel
(08.02.19)
Soranlar olmuş. Büyük birliklerde alaylarda duş öyle her binada yok. Hamam var direkt koca bina şeklinde. Buranın da bir kazancı birliği var rdm deli kaşar askerlerden oluşan.

Sen acemi olarak boksun askerde. Kaydın kuydun üniforman aşın intibakın bitene kadar duş falan aldırmıyorlar sana. Öyle kafana göre gidip ben yıkanacam da diyemezsin.

İşte 15-20 gün sonra herkes leş gibi kokmaya başlayınca topluca götürüyorlar hamama. 5 dakikan var yıkanıp çıkıyorsun bu kadar. Acemilik genelde 21 gün zaten bir daha acemilikte o eziyeti çekmiyorsun.

Sonrasında usta er olunca boş vaktinde gidip yıkanabilirsin. Ama sıcak su her zaman olmaz. Kazancı olacak gevşek rdm'ye rüşvet vereceksin ki sıcak su bassın.


10 gun olmustur. Askerde degildim.


stavro
(08.02.19)
1,5 sene civarı. evden de çıkmamıştım o sürede tabii. major depresyon vesaire.


duyuran
(08.02.19)
deprem, kasirga, savas gibi sicak suyun luks oldugu acil durumlar yasayanlar daha iyi anlayabilir.

savas zamani o telasin, kosusturmanin, baskinin, acligin, uykusuzlugun ortasinda sekiz gun banyo yapamamistim. yurduma donunceye dek. gogsumun ortasinda mantarli, akintili sivilceler bas gostermis, kasintidan canimi yakiyordu artik. sakallarim yapis yapis olmus, kokusmusum. kotu hissediyordum kendimi.


viva paulista
(08.02.19)
maks 3 gun. lisede yurtdaydim, sicak sular bozuktu. 3.gun sonunda hala sicak su gelmeyince ilk once yurdun icinde bi 10dk kostum, iyice terleyip vucudumu isindirttiktan sonra buz gibi su ile 3dk'da yikanip ciktim.


crucio
(08.02.19)
askerde acemilikte 1 aya yakındı maalesef, hayatımın en berbat dönemiydi :/

kısa dönem olduğumuz için çoğu yerin kontrolü uzun dönem çocuklardaydı onlar da hırs almak için her türlü eziyeti ediyorlardı.


livaneli_kadir
(08.02.19)
3-4 gün maksimum. askerlik yapmadım henüz.


biravekahve
(08.02.19)
3 gün. çocukken de haftada birdi zaten banyo


ground
(09.02.19)
Askerde, 15-16 gün.


1 ay sanirim. lanet olasi depresyondaydim:))


5gun.


fever
(09.02.19)
ulan biz de askerlik yaptık. kısa dönem yaptım. acemilikte koğuştan duşa ulaşmak için karda 10 dakika yürümemiz gerekiyordu. üstelik banyo bizim bölüğe haftada bir gündü. o halde bile sabahın 4 buçuğunda kalkıp duş alıp geliyordum. adamlar iki hafta duş almamış askerdeyiz diye.

leş gibi adamlarsınız bi de bahane arıyorsunuz. soğuk suyla olsa yine yaparım üç dört günden fazla duş almadan durmam.


bohr atom modeli
(09.02.19)
(1)

rufus teague

sos kullanan var mı? önerir misiniz?
sos kullanan var mı? önerir misiniz?
Techsavvy
(08.02.19)
Honey sweet olanı kullanıyorum 1 senedir düzenli. Whisky maple'ı beğenmedim, belki yağlı etle denenebilir ama honey sweet hem kırmızı ete hem de sandviçe çok yakışıyor bence.

Ama öyle heinz, tat bbq soslarla alakası yok; daha yoğun daha şekersiz, keskin.


Jux
(08.02.19)
(4)

Salvador Dali

bu adam cidden manyak mı yoksa poser mı?discuss please.
bu adam cidden manyak mı yoksa poser mı?

discuss please.
Techsavvy
(07.02.19)
kendi tarzı olan, kendisi gibi takılan bir adam. başkası olmak isteyenlerce dahi olarak adlandırılıyor ama potansiyelini gösterme şansını bulmuş normal bir sanatçı işte.


hasmetizm 2046
(07.02.19)
Manyak degil. Saglam bir imaj calismasi yapiyor ve onun uzerine gelisiyor olaylar. Dali tamamen proje bir sanatcidir.


nax
(07.02.19)
Manyak değil lsd bağımlısı


Mossy
(07.02.19)
ara guler'in anlattiklarini dinlemelisiniz bence:

www.youtube.com


(5)

buharistan.co'ya para kaptırdım

35 liramı ürünü almadan eft yaptım, dolandırıcılarmıs zaten şimdi de eski hesap erişimimiz yok diyolar bundan önce de kargolandı vs vs diyolardı. terane yani.Ben bunlarla kendimi yormadan nasıl uğraşırım?not: 35 liralık hayat dersi vıdı vıdısı yapmayın lütfen.not 2: buharistan e sigara likit vs satı
35 liramı ürünü almadan eft yaptım, dolandırıcılarmıs zaten şimdi de eski hesap erişimimiz yok diyolar bundan önce de kargolandı vs vs diyolardı. terane yani.

Ben bunlarla kendimi yormadan nasıl uğraşırım?

not: 35 liralık hayat dersi vıdı vıdısı yapmayın lütfen.

not 2: buharistan e sigara likit vs satış sitesidir.
Techsavvy
(07.02.19)
eft yaptığın kişi/şirket ile ilgili olarak tüketici hakem heyetine gidebilirsin.

fakat bu büyük ihtimalle daha masraflı bir hayat dersi olur, sana hukuka güvenmemen gerektiğini öğretir.


babilbaligi
(07.02.19)
başkası yazmadan ben yazayım senin para buhar olmuş.


goodz
(07.02.19)
2 senedir tek bir sipariş 350 tl olmak üzere 800 liralık alışveriş yaptım buradan ki sonuncusu kargoda şu an bekliyorum, geç kargolama, kargoladık efendim kargoda sorun çıkmış tekrar gönderiyoruz efendim oyalamaları ve fahiş fiyatla ürün satmaları haricinde dolandırıcıklarını görmedim/duymadım.

olayın iç yüzü nedir tam olarak?


materyalist imam
(07.02.19)
materyalist imam olayın iç yüzü

1. gün kargolandı
2. gün kargolandı dekont istediler. bakıyoruz dediler. kargolandı dediler.
3. gün hesaba erişemiyoruz dediler. erişince kargolanacak dediler.

Bana kargolandı demeseler terane demezdim ama KARGOLANDI diyorlar, şimdi de erişim yok diyorlar diğer hesaba. bana cıkan eft numarası buydu. bu numaraya eski numara diyorlar.

YANİ TERANE

olayın ic yuzu bu.


Techsavvy
(07.02.19)
sen bir daha internetten bir sey alma git pasajdan al


tahtakafa
(07.02.19)
(6)

quora ve trolleri

Allahaşkına şu soruya bakın: https://www.quora.com/Why-doesnt-Trump-enforce-Turkey-to-give-an-independence-to-the-Kurds-living-in-the-eastern-part-of-the-countryben bunların maaşlı çalışanlar olduklarına inanmaya başladım artık. ya da yasadışı örgütlerin adamları falanlar.sizce?
Allahaşkına şu soruya bakın: www.quora.com

ben bunların maaşlı çalışanlar olduklarına inanmaya başladım artık. ya da yasadışı örgütlerin adamları falanlar.

sizce?
Techsavvy
(06.02.19)
ne sandın başka?

ayrıca tüm dünyayı bir araya getiren şeylerden biri türk düşmanlığıdır. kimse böyle bir şey yok falan demesin.


old but hot
(06.02.19)
türk insanı ve genel olarak ortadoğu insanı kadar ifade özgürlüğü düşmanı olan, başkasını terörist şu bu diye yaftalamaya meraklı insan görmedim. siz hakediyor sunuzeyvallah da benim gibilere yazık oluyor tek derdim o.

el-cevap: tabii ki kardeşim, 1 türk dünyaya bedeldir.


dox
(06.02.19)
Bati medyasini takip eden ortalama bir batili olsan sen de boyle sorular sorabilirdin. "Istanbul'da kafa kesilen meydan neresi sizde?" diye soran bile var Turklere.


stavro
(06.02.19)
Aslinda dox da sen de haklisiniz ama farkli konularda. Orta Dogu insani gercekten elestiri kabul etmez, zaten etse durumu farkli olurdu. Sen de haklisin cunku internet trolleri her yerde, ama bu soruyu Yunanlilara "Turkler, 12 adayi neden almiyor?" diye sorsan hicbir Yunan olayi vatan, bayrak durumuna getirmez, umursamaz olur biter. Turkler zaman zaman cok abartiyor, birileri de bunu kullaniyor. O soruyu soran troll belki de bir Turk, nereden biliyorsun? Onlar sen cildir diye egleniyor sen de onlarin attiklari oltaya takiliyorsun.


Traveller
(06.02.19)
Onu bunu bilmem de Ayşegül ablanın kalemine sağlık. Hepsini okumama izin vermedi ama gayet mantıklı ve güzel açıklamış.

Tipik amerikalı dediğimiz adam Avrupayı ülke sanan andavaldır zaten çok bir şey beklememek lazım. Devlet nedir, uluslararası ilişkiler nedir, tarih nedir bilmez ama süper güç ülkesinde yaşadığı için her halt hakkında fikir beyan edebileceklerini düşünürler. En son yaşamak istediğim yerdir bu yüzden.


windows95
(06.02.19)
Bunda bi trollük ya da maaşlı çalışanlık bi durum göremedim? Kendi açısından normal bi soru sormuş yani zaten muhtemelen tipik Amerikalı dünyadan haberi olmayan biri. Sorduğu soruda da özel bir artniyet sezmedim.


nundu
(06.02.19)
(9)

bomboş oturmak

hiç bir şeyle ilgilenmeden, hiç bir şey izlemeden. yapabileniniz var mı?
hiç bir şeyle ilgilenmeden, hiç bir şey izlemeden. yapabileniniz var mı?
Techsavvy
(04.02.19)
:)

Daha bu sabah düşündüm bunu. Hayır yapamıyorum. Telefon olmadan tuvalete bile gidemiyorum.


amortisman
(04.02.19)
telefonsuz olmuyor ya


Yok. Boş durma hastalığı var bende. Duşta bile podcast falan dinliyorum.


yarım gün rahatlıkla yapabildiğim uygulama.


emreyunus00
(04.02.19)
internet ve Akıllı telefon yokken tv izlerdim en kötü kitap okurdum veya hayal kurardım


her gece aç
(04.02.19)
İşe gidip gelirken serviste (yanımda muhabbet edebileceğim biri oturmuyorsa) bomboş oturuyorum.
Camdan dışarıyı izliyorum, o izlemek sayılmaz dimi?


pati
(04.02.19)
ben de yapamıyorum. geçen hafta kişisel rekorumu kırarak günde 3 saat 41 dakika telefona bakmışım. bütün gün bilgisayar başında olduğum bir işim olduğu da düşünülecek olursa. durum giderek vahim bir hal benim için. daha önce bütün her şeyi kapatıp evde boşluğa baktığım anlar oluyor, yarım saat falan hiç bir şey dinlemeden izlemeden okumadan öylece bakıyordum. o anlara geri döneceğim.


bazenuyur
(04.02.19)
www.karikaturu.com

Yapabiliyorum. Hatta bazen üstteki karikatürde olduğu gibi öyle mal gibi yatar tavanı falan izlerim.


çok zor, düşünmek de bi yere kadar

sen bunun üstünde çalış bakalım bir 2 3 sene, belki filozof olursun.

meditasyona evirebilirsin ama, onda da gayet bi şey yapmayıp çok dinginleştiklerini söylüyolar.

guru olmaz ama senden.


killerbee
(04.02.19)
(8)

markette patlatmalık mısır gördüm ve aldım sonrasında

olayın akşamında kendimi mısır patlatma makinesi alırken buldum.Tam tersi olması gerekmez miydi?size de böyle şeyler oluyor mu? çikolata alıp kendinizi sonrasında çikolata fondü makinesi alırken buluyor musunuz? :P
olayın akşamında kendimi mısır patlatma makinesi alırken buldum.

Tam tersi olması gerekmez miydi?

size de böyle şeyler oluyor mu? çikolata alıp kendinizi sonrasında çikolata fondü makinesi alırken buluyor musunuz? :P
Techsavvy
(02.02.19)
Misir patlatma makinesi buyuk para israfi ya niye boyle bi sey yaptin


Mısır patlatma makinası almadım am fondü makinası aldım. Yaşasın kerizlik.


Boris
(02.02.19)
mısır patlatma makinası büyük pişmanlık. evde nereye koysam oraya fazla geliyor.kilerde bile olağanüstü yer kapladı,atılmıyorda tipi komik çünkü.


denef
(02.02.19)
katılımcılara teşekkürler: aldığım alet öyle 250 300 lük bir alet değil. 99 lira. bence f/p olarak yüksek o yüzden kerizlik olarak bakmıyorum


Techsavvy
(02.02.19)
makinede yapınca tadı tuzu olmuyomuş diye hatırlıyorum. bi de temizliği zor olmaz mı yahu. en iyisi tencerede yapmak. yine de hayırlı olsun.


spirit crusher
(02.02.19)
kılıfa uygun telefon alanı gördüm.


not dark yet
(02.02.19)
@Boris yazım hatasından ne makinalar çıkıyor ortaya :D


@orijinal nick: hahahaha şimdi farkettim ya mobilden girince maalesef böyle şeyler oluyor. Düşündüm de olsa hayat ne güzel olurdu:d


Boris
(03.02.19)
(1)

windows 10'a çoklu masaüstü gelmiş?

win+tab yapınca son bir ayki dosyaları ve çoklu masaüstü sistemini görebiliyorsunuz.sizin işinize yarar mı?
win+tab yapınca son bir ayki dosyaları ve çoklu masaüstü sistemini görebiliyorsunuz.

sizin işinize yarar mı?
Techsavvy
(31.01.19)
Bayadır var ben bir masaüstünde oyunu açık bırakıp diğerinde takılıyorum.


bahoho
(31.01.19)
(9)

Doğum günü hediyem nasıl?

34 yasındaki bir bireye gönderilen şu hediyeye bak!rezalet puanı 11/10şaka keske herkes pelus bir eşeğe sahip olsa :) duygulandım :(nasıl sizce?https://i.hizliresim.com/YQOXgk.jpg
34 yasındaki bir bireye gönderilen şu hediyeye bak!

rezalet puanı 11/10

şaka keske herkes pelus bir eşeğe sahip olsa :) duygulandım :(


nasıl sizce?

i.hizliresim.com
Techsavvy
(27.01.19)
görsel yok.


killerbee
(27.01.19)
görsel eklendi


Techsavvy
(27.01.19)
çok güzel <3 mutlu yaşlar


blacksky
(27.01.19)
mutlu yıllar! hediyene de bayıldım, yastık yaparsın :)


denef
(27.01.19)
hahaha komik, iyi seneler.


killerbee
(27.01.19)
Çok tatlıymış, mutlu yıllar


purplee
(27.01.19)
Mutlu yillar haha


euteamo
(27.01.19)
bence de çok tatlı, mutlu yıllar :)


pati
(27.01.19)
ben eşekleri çok seviyorum, çok tatlı bence :)
Nice mutlu yaşlarınız olsun.


şubatsonrası
(27.01.19)
(9)

insanlar doğaüstü şeylere nasıl inanıyor?

rüya, cin, peri, cadı vb vb.Bir tane kanıt yok. birr tanee!MAnyah mı bu insanlar?olsaydı illaki instakramda görürdük değil mi?
rüya, cin, peri, cadı vb vb.

Bir tane kanıt yok. birr tanee!

MAnyah mı bu insanlar?

olsaydı illaki instakramda görürdük değil mi?
Techsavvy
(26.01.19)
Insanlar daha ne bos seylere inaniyor bunlar ne ki


Traveller
(26.01.19)
söylediklerin din, şamanizm çatılarının alt öğeleri.

insanlar zamanında inanma ihtiyacı hissetmişler ve bu zamana kadar öyle gelmiş kısa özeti bu. 12.000 yıl önce daha kendileri bile evden yoksunken gidip dini ritüelleri gerçekleştirebileceği tapınak inşa etme olayını başka bişey açıklamaz.

şöyle düşün bir gece sırtını toprağa vermiş yatıyorsun, gökyüzüne bi bakıyorsun ki yıldızlar galaksiler insanı düşüncelere daldıracak sonsuz şeyler, sen olsan bunların bi yaratıcısı olduğunu düşünmez miydin?

bence herşey burada başlıyor. homo sapiensin korkuları ve anlamlandırmaya çalıştığı çok fazla şey vardı ve bunu tanrıya yordu, şimdi ise bilim tüm bu şeylerin aslını ortaya çıkardıkça aslında öyle olmadığı anlaşılıyor ve dinler yavaş yavaş terkediliyor.


Değil


yemrem
(26.01.19)
Sokaktan rastgele bir adam çevirelim, ilkokul seviyesi matematik işlemini yapabilecek ya da bir paragraf yazacabilecek yeterlilige sahip insan sayısı %10 bile değildir. Evet insanların geneli aptal ve aptalca şeyler inanıyorlar.


dox
(26.01.19)
Bir cesit mucadele bicimi. Anlamlandiramadigi seyleri aklini kaybetmemek icin kendince yorumlamasi. Ozunde korku var. Ruya bu kategoride degil yalniz. Ruya dogaustu bilinmeyen bir sey degil, bilincalti ve beyinle ilgili olduguna dair makaleler cokca mevcut.


-güneş nasıl dönüyor?
-olum melekler çekiyor işte
-haaa mantıklı.


Dox +1


her insan rüya görüyor. sadece uyurken dış algıda tetikleyici birşey varsa uyandığımızda hatırlayabiliyoruz. yoksa rüya gördüm ama ne gördüm hatırlamıyorum boyutunda oluyor. cinler de elbette ki var. ancak soyut varlıklardır. somut olduklarında çok zayıf oldukları için somut bir formda olmazlar genelde. cinlerle iletişim kurabilen bir falcıya gidersen seni hiç tanımamasına rağmen bütün geçmişini sana anlatabilir. onların zaman kavramı daha farklı. ancak asla geleceği göremezler. he tabi bence gitmemen en sağlıklısı sırf varmı yok mu öğreneyim diyerek. hiç tanımadığın bir insanın senin geçmişini anlatması bir süre rahatsız hissettirebilir seni. ki nitekim doğru da değil iletişim kurmak onlarla. şimdi sorabilirsin sen iletişim kuruyor musun ? tabi ki kurmuyorum ve kurmadım. iyi bir yaşam için buna gerek yok çünkü. peri ve cadı konusunda da onlar mitolojik inançlar ve yoklar tabi ki. insan şahit olduğu şeye inanır. ancak günümüzde insanlar bağnaz bir yaşam tarzına sahip olduğu için sorgulamadan ve araştırmadan kulakdan dolma yorumlar yapıyor malesef.


greenshadow
(27.01.19)
sapiense veya memelilere özel bi durum yok, kuşlarda belki de onların ataları olan dinozorlarda bile vardı. kodumuza kazınmış.

nationalgeographic.com.tr


plastic_angel
(27.01.19)
(7)

çevrimiçi depolama-yedekleme kullanıyor musunuz?

ayıptır söylemesi bastım parayı 100 gb yer aldım (arsa almış gibi havalardayım)attım çok kullanılan dosyaları bastım senkronizeye. kafam rahat.Siz çevrimiçi depolama kullanıyor musunuz? drive-onedrive-dropbox-yandex-amazon etc?hangisini?neden?kaç gb?içinde ne var? :)
ayıptır söylemesi bastım parayı 100 gb yer aldım (arsa almış gibi havalardayım)

attım çok kullanılan dosyaları bastım senkronizeye. kafam rahat.


Siz çevrimiçi depolama kullanıyor musunuz? drive-onedrive-dropbox-yandex-amazon etc?

hangisini?

neden?

kaç gb?

içinde ne var? :)
Techsavvy
(25.01.19)
google photos u kullanmaya başladım fotolarım var 120 gb kadar


basond
(25.01.19)
100gb Google Drive - İş Belgeleri
50gb iCloud - Telefon Belgeleri + Telefon Backup
10tb OpenDrive - Medya


malheiros
(25.01.19)
yandex.disk kullanıyorum.

hiç para vermeden, hediye olarak ara ara toplam 77gb verdi yandex (ilk kullanıcılarındanım). yarısı anca doldu daha.

fotoğraf / video arşivim, dijital(leştirdiğim) diğer arşivim var. ayrıca işimle ilgili sürekli elimin altında olması gereken belgeler vs. de orada. telefondan şıp diye erişebiliyorum her şeye.


avianthem
(25.01.19)
soruya cevap değil ama bende ZYXEL NAS540 kullanıyorum


tamamhosdiyonda
(25.01.19)
Google photos 5253553. kez galerimi silince el mahkum yedeğe alayim dedim. 15gb hafizadan 14 gb boş yerim varmış.
Drive- Burda dil ile ilgili bir gruba üye olmuştum zamanında bir sürü dil ile ilgili doküman var. Yine 15 gb hafızanin 1000 mb tek dolu.


Amaranta ursula
(25.01.19)
piyasada ne kadar bulut varsa kullandım, kullanıyorum. her şeyim bulutta

senkronize olarak google drive yüklü

aktif olarak ayrıca yandex disk kullanıyorum

megada yedekliyorum

önceden dropbox ve onedrive kullanmıştım.

box vs denemişliğim var


dafuq
(25.01.19)
iCloud aldim.
Surekli bozulan external hard drivelar yuzunden.
2TB yillik $130 civari
Iphone, Ipad, Macbook'ta ne varsa onlari yedekliyorum.


(18)

iş hayatında cinsiyet

flashback: 10 kişinin mülakata girdiği (teker teker) iş başvurusunda TEK kadının olması, bu tek kadının.. evet... alınması. (yaşanmış olay merak edenler iş kamu işi)Benim bu olayı 1 hafta öncesinde farkedip mülakat listesini görür görmez ''hah şimdi sıvadık, kesin bunu alırlar'' tahmininde bulunmam.
flashback: 10 kişinin mülakata girdiği (teker teker) iş başvurusunda TEK kadının olması, bu tek kadının.. evet... alınması. (yaşanmış olay merak edenler iş kamu işi)

Benim bu olayı 1 hafta öncesinde farkedip mülakat listesini görür görmez ''hah şimdi sıvadık, kesin bunu alırlar'' tahmininde bulunmam...

çok antinli kuntinli yazmaya mecalim yok, kadınlara iş hayatında FAZLA pozitif ayrımcılık uygulanmıyor mu?
Techsavvy
(25.01.19)
Kadinlarin durumu ulkemizde o kadar kotu ki bir iki ayrimcilik gerekli.

Kadinlar once anne olmak zorundaymis gibi once baskici aile ya da kocalari tarafindan okul ve is hayatindan uzaklastiriliyorlar.

Sonra is yerinde is verenler cekici kadin ariyor erkekler 100 kilo olsa da.

Bunun gibi binlerce neden yazilabilir. O nedenle kadinlara pozitif ayrim gerekiyor.


Traveller
(25.01.19)
evet, üstelik firmalar son dönemde daha çok kadın çalışan işe aldık diye reklamlarında ve iş ilanlarında bunu bir pazarlama ürünü olarak kullanıyorlar.

erkekler her alanda eziliyor, iş hayatı da bunlardan birisi


dafuq
(25.01.19)
hayır pozitif ayrımcılığa hiç rastlamadım. fazlası eksik kalsın normal şartlarda çalışsak yeterli.

edit: ben hiç bir erkek adayın mülakatlarda özel hayatının didiklendiğini düşünmüyorum ama kadınlara "bekar mısın?", "sevgilin var mı?", "evlenecek misin?", "çocuk düşünüyor musunuz?" gibi insanın cevaplamak istemeyeceği sorular soruluyor. bir tanesi bile evet yanıtıysa geçmiş olsun işe kabul edilmediniz.


kaptan maydanoz
(25.01.19)
Bizim sirket de yapiyor. Departmana baski yapiyor kiz alin diye.

Sonra hamile kalip kaciyorlar. Yine aliyoruz yine dogum.


acemi
(25.01.19)
Bir kere kadinsaniz, evlilik hayaliniz olmasa bile yarin evlenir, cocuk yapar birakir gider diye kimse ise alinmiyor.

Sizin gozunuze bu kadar battigina gore biraz oynak biri olmali. Boyle biri varsa 9 aday kadin olsa bile yine kaybederdi.


gelmeistemem
(25.01.19)
@gelmeistemem, sadece listede gördüm ve bu kesin girer dedim, oynaklıkla alakası yok.

@acemi hangi kuluçka fabrikasında çalışıyordunuz hocam?


Techsavvy
(25.01.19)
iş bulma sitelerinde 10 dakika gezinsen bunu görürsün zaten. özellikle 'bayan' çalışan arayan bir çok firma var.


m4a87td
(25.01.19)
Eğer elindeki veriler bu kadarsa yaptığın çıkarımın sonucu ne yazık ki sağlıklı değil. Gıybetten öteye gitmez.

Benim bugüne kadar çalıştığım yerlerde öyle pozitif bir ayrıma denk gelmedim. Aksine kadınların hala yeterince yer almadığını ve alanlarında yüksek oranda küçük de olsa mobinge uğradığını düşünüyorum. Bizim toplumda kadının yeri çok sağlıksız.


reyals
(25.01.19)
Genelde kadınlar tercih edilmiyor, evlenir doğum yapar 1 yıl gider vs diye. Askerliği yapmış prezentabl erkek ilk tercih.


goodz
(25.01.19)
bu hadise yurtdisinda da var, sirketler belli bir erkek/Kadin oranini koruma zorunda. acik acik Kadin ariyoruz diyemezler ama kadin ariyorlar ise sen erkek olarak ne olursan ol pozisyonu kapamazsin.

bizim bolumden 20 kisi mezun olduk, 3 tane bayan vardi. bir tanesi haric notlari pek parlak degildi bu arkadaslarin ama daha mezun olmandan hepsi ise girdi cunku bolum bayan mezun pek vermiyor dolayisiyla fazla zorlanmadan ise girerler, kolay kolay da islerini kaybetmezler.


cooperr
(25.01.19)
@Techsavvy son 2 yilda 20 kisi icinde en az 7 dogum gormusumdur bi tanesi dogurdu geldi hemen tekrar hamile kaldi kacti tekrar(2 kere bebek primi aldi, toplam 1 sene sut izni patlatti). Evlenip ev hanimi olmaya gidenler de oldu.

Erkeklerden 1 kisi askere gitti geri gelip basladi.
Digerleri asker kacagiydi bedelli yaptilar.


acemi
(25.01.19)
Kadın 9 tane erkeğin arasından çıkıp işe alınmış, pozitif ayrımcılık diyorsunuz, kendisinden daha nitelikli 9 kadın olmasına rağmen işe alınan bir erkek yokmuş gibi. Özellikle özel sektörde görmediği baskı yok ama bir kaç kez avantajlı duruma düşmesinler hemen laf ediliyor.


bayc
(25.01.19)
Cok sacma bir yorum. Dunyanin en buyuk 500 sirketinin ceo'larinin 21'i kadin. %4. Habire pozitif ayrimcilik uygulaniyor olsaydi bu sayinin 250'den fazla olmasi gerekirdi. Elindeki veriden kesinlikle vardigin sonuc cikmaz.


hot potato
(25.01.19)
Isi kadin kapti diye hemen pozitif ayrimcilik degil mi? Bir kadinin bir erkekten daha iyi olmasinin hele bir de 9 erkekten daha iyi olmasinin imkani yok.

Kadinin is hayatinda pozitif ayrimciliga ihtiyaci yok. Golge edilmesin yeterli.


yorke
(25.01.19)
mulakata katilanlardan 9unun erkek olmasini “pozitif ayrimcilik” olarak gormemissin


euteamo
(25.01.19)
kaptan maydonoz +1

bakin burada bile konusu edilirken kadin sut izni "patlatmis" oluyor. ya da hamile kalan kaciyor...

hic kimse bebegin 2 yasina kadar anne sutu almaya hakki oldugunu, anne bebek guvenli baglanma suresinin en az 6 ay oldugunu, kadin dogum izninden donup 2 yasina kadar emzirse bile gecede defalarca yatip kalkmaktan helak olacagini ve hem kendisi hem bebegi icin bu kadar normal ve dogal bir durumun izin alamadigi hayatina ne zorluklar getirdigini dusunmuyor...

kadinim. defalarca is gorusmesine girdim. size ne sordular bilmiyorum ama bama meslegim ve deneyimlerimden ziyade her gorusmede istisnasiz bekar misin, evlilik dusunuyor musun, -evliyken- neden cocuk yapmadin? ne zaman cocuk yapacaksin? (istemiyorum dedigimde de ileride istersin diyen bile oldu. evet ancak 36 yasimda istedim) sorulari soruldu. hatta acik acik bu sebeplerden ise almak istemiyoruz bayan calisan ya da sizi tercih etmiyoruz dediler. (madem istemiyorsun neden gorusmeye cagirdin???)bir de gorusmeye cagirip kadinlar bizim isi yapamaz sartlari cok agir diyenler var. onlara deginmeyeyim bile...

euteamo+1


balik kraker
(25.01.19)
hayır.


e haliyle
(26.01.19)
@balik kraker ben izin almasina falan bisey demiyorum. Sadece arka arkaya 2 cocuk yapip suistimal etti sirketi.
Proje icin hanfendinin sut iznini bekledik, geldi yine hamile kaldi.

Bunlarin yuzunden sirket batti, onu degil beni kovdular asjdkdl cunku mahkemeye gidince hamile kovmak buyuk olay.

Kimi alirlarsa alsinlar da ise alimda haksizlik yapmasinlar yeter.


acemi
(26.01.19)
(1)

Düzce'de aşk başkadır

Melaba. yaklasık 14 hafta boyunca hafta sonları düzce'de olmam gerekiyor. istanbuldan araçla gidip konuk evlerinde kalmayı planlıyorum cuma ve cumartesi akşamları.nerede kalabilirim? ev tutmak daha mantıklı mı olur? sonuçta... düzce.. ev ne kadar pahalı olabilir ki.sağlıklı olur mu birde 14 hafta bo
Melaba. yaklasık 14 hafta boyunca hafta sonları düzce'de olmam gerekiyor. istanbuldan araçla gidip konuk evlerinde kalmayı planlıyorum cuma ve cumartesi akşamları.

nerede kalabilirim? ev tutmak daha mantıklı mı olur? sonuçta... düzce.. ev ne kadar pahalı olabilir ki.

sağlıklı olur mu birde 14 hafta boyunca düzce'ye taşınmak?
Techsavvy
(25.01.19)
düzce'de çok hoplayıp zıplama adamın bi yerlerin keserler, onu baştan belirteyim.

türkiye'de metrekare başına düşen psikopat sayısında lider düzce.


killerbee
(25.01.19)
(2)

bakanlık sözlü sınav

bir bakanlığın sözlü sınavına giriyorum pazartesi günü. ne tavsiye edersiniz? halim tavrım nasıl olsun-bilmedigim sorularda nasıl davranayımnapayım? :(
bir bakanlığın sözlü sınavına giriyorum pazartesi günü. ne tavsiye edersiniz? halim tavrım nasıl olsun-bilmedigim sorularda nasıl davranayım


napayım? :(
Techsavvy
(19.01.19)
Ozguvenli, samimi ve saygili. Bilmedigin sorularda bilmiyorum diyip bi fikrin/tahminin varsa soyleyebilirsin bence. Bi de ben bi kere sinav diye gitmistim mulakat yapmislardi, belli olmaz bu isler. Onden cvleri vs zaten incelemislerdir ve genel olarak kimi sececeklerine dair fikirleri vardir, cok gerilme.


bxgx
(19.01.19)
Öncelikle temiz ve resmi giyim önemli. Selamlamayı ve gülümsemeyi unutmayın. Gergin olabileceğinizi her komisyon bilir, kendinizi tanıtmanızı isterler bu yüzden. O anları rahatlamak için kullanın. Kendinizden emin şekilde cevap verin. Emin olun size sorulacak soruların çoğunu kendileri dahi bilmiyor. Panik yapmazsanız, bilmediğiniz soruları bile bir şekilde kendinize çevirebilirsiniz.


landho
(19.01.19)
(4)

kimlik fotokopisi - tek fonksiyonlu lazer yazıcı. fight!

Bunla nasıl önlü arkalı kimlik fotokopisi çekebiliriz :(eldekiler: telefon ve yazıcı.
Bunla nasıl önlü arkalı kimlik fotokopisi çekebiliriz :(

eldekiler: telefon ve yazıcı.
Techsavvy
(18.01.19)
önlü arkalı foto çek fotoşopta a4 çalışma alanı oluştur, oraya diz.

gereksiz yerleri cropla ve yazdır gitsin.

böyle sağlı sollu bile çekebilirsin, peeh arkalı önlü ne ki?


killerbee
(18.01.19)
Arkalı önlü fotoğraf çek paintle birleştir


sumuklurakun
(18.01.19)
Arkasını önünü siyah beyaz ayrı foto çek, worde yabıştır çıktı al.


curukturpkokusu
(18.01.19)
önce kimlik bir tarafa doğru konup fotokopisi çekilir. sonra bu kağıt alınıp tekrar yazıcıya beslenir ve kimlik arka yüzü çevrilerek diğer tarafa kaydırılır. tekrar fotokopi çekilir ve işlem tamamlanır.


babilbaligi
(19.01.19)
(4)

Deliziya hardal nereden bulunur?

ekteki hardal çok güzeldi ya eskiden...nerede bulabilirim?
ekteki hardal çok güzeldi ya eskiden...

nerede bulabilirim?
Techsavvy
(17.01.19)
karfurda var , çok pahalı 34 liraydı sanki


freebird5406_2
(17.01.19)
migroslarda da var.
www.sanalmarket.com.tr


exlibris
(17.01.19)
Geçen metro marketten aldım


kisa
(17.01.19)
migros'ta da var.

şubat 2018'de 150 gramlık kavanozunu 23,50 liraya almışım.


kibritsuyu
(17.01.19)
(14)

ne zaman rahat edeceğiz-edeceksiniz?

ilkokulda lise icin lisede universite ıcın universitede not ortalaması ıcın mezuniyette iş için iş oldumu aşk ıcın sonra cocuklar ıcın...kasıyoruz.ne zaman rahat edeceğiz?edeceksiniz?edersiniz?
ilkokulda lise icin lisede universite ıcın universitede not ortalaması ıcın mezuniyette iş için iş oldumu aşk ıcın sonra cocuklar ıcın...

kasıyoruz.

ne zaman rahat edeceğiz?

edeceksiniz?

edersiniz?
Techsavvy
(16.01.19)
İş ve kendime vakit ayırma kısmına eriştim. Sonraki aşamalar için herhangi bir çabam ve hedefim yok. Dolayısıyla rahatladığımı ifade edebilirim.


desdenova34
(16.01.19)
ölünce.


sutlu nescafe
(16.01.19)
ölünce +1


alvarez
(16.01.19)
rahat etmek mi? sanmıyorum
tıpkı dediğiniz gibi, sürekli bir şeylerin peşindeyiz, kendimizce bir amaca hizmet ediyoruz ve başardıkça bundan mutlu oluyoruz. Yani bilmiyorum uğruna yaşayacak şeylerimiz hep olacak, rahat etmekse bir derdin halledilmesinin ardından gelen ferahlık kadar kısa olacak.


arapları hiç sevmem ama demişler ki, la rahate fid dünya. yani dünyada rahat yok.


bunlara ulasmaya calismadan, su ani yasayarak rahat edebilirsiniz. yani kendinizi bu anlamsiz selaleden cikarmak ya da cikarmamak, is tum mesele bu.


Bir yaştan sonra kasmayı bırakıyorsun. O kırılma anı bana 27-28 yaşından sonra geldi.


valla calismak zor geliyorsa yuk geliyorsa asla rahat edemeyeceksin. alisman lazim.


hot potato
(16.01.19)
Ben 30'da kirdim onu.
Maddi olarak bi yere geldim, egitim falan da almam gerekmiyor artik.


acemi
(16.01.19)
26 yaşındayım, üni bitti, daha 3 ay oldu elle tutulur miktarda para kazanmaya başlayalı. tahminim 30 sene gibi stabil iyi kazançlı/rahat bir hayata ulaşırım +-1 sene.


dox
(16.01.19)
"insanın çilesi ölünce bitermiş."


lisede universite icin kasmayarak
universitede istedigimiz bolumu okuyarak
universitede not ortalamasi icin kasmayarak
is aramak icin mezun olmayi beklemeyerek
firsat dogdugunda kendi isimizi kurarak
cocuklarimiz icin kendimizi kasmayarak, kendi hayatimizi unutup kendimizi cocuklara adamak gibi sacma sapan islerden vazgectigimizde

ben bir suredir bu kafadayim gayet rahat ediyorum. oneririm.


babilbaligi
(16.01.19)
olunce +1


cooperr
(16.01.19)
Tam anlamıyla mezarda, ama o zamana kadar birikimleri koruyup emekli olabilirsek var bir iki planım.

www.youtube.com


John Bloor
(17.01.19)
(10)

cumartesi günü ankaraya gidiş

kış lastiksiz otomobil.Canlı çıkma oranım ne olur bu yolculuktan?soru 2: gidilir mi
kış lastiksiz otomobil.

Canlı çıkma oranım ne olur bu yolculuktan?

soru 2: gidilir mi
Techsavvy
(16.01.19)
ankara'da şu an neredeyse her yer buz. yollarda da ciddi buzlanma var. bence gidilmez.


abyuksuet
(16.01.19)
kış lastiksiz bi yere gidilmez bu havada


elorelia
(16.01.19)
Abi 1000-2000lira verilir mi ya lastiğe. Öl gitsin baştan başlatırsın. Ya da direk eglence modunda aç, sınırsız canlanma var biliyosun..
Kis lastiği çok farkettiriyor. Ben olsam gitmezdim.


Ankara'ya varamazsın.
Sevgiler.


lunatic1
(16.01.19)
Gidilmezzz!!!!!


gidilmez. daha bu sabah kar lastiği ile buzda kaydım. dün otoyol kapandı, kar lastiği olmadan bu havada Ankara'da adım atılmaz.


babilbaligi
(16.01.19)
Yeni gittim geldim.
Giderken cankurtaranda falan tipi vardı, bolu tünelinden ankaraya kadar hiç -2 den yukarı çıkmadı hava, kış lastiğim olmasa kayardım.

Dönüş iyiydi, ama yine cankurtaran -1 oldu, hafif hafif de donma vardı.

Gidilir/Gidilmez ayrı hikaye de, risk almayın.
Bir de kış lastiği zaten mecburi değil mi? Polis kimlik sormak için bile durdursa (ki şehirler arası yol %90 durdurur) ceza yersiniz.


Corc
(16.01.19)
Lütfen gitmeyin, kış lastiksiz olmaz.


curukturpkokusu
(16.01.19)
Kesinlikle çıkma yola, bolu tüneli'nden sonra yolda kalacağın %100.


roket adam
(16.01.19)
otobos bileti aldım arkadaşlar, teşekkür ederim.


Techsavvy
(17.01.19)
(8)

dikey jakuzi duş sistemi

şu ürünü aldım : https://urun.n11.com/dus-masaj-sistemleri/lavella-opal-siyah-dikey-jakuzi-dus-sistemi-P290352730kullanan var mı benzerini? verimli olur mu? harıl harıl su verir mi?
şu ürünü aldım : urun.n11.com

kullanan var mı benzerini? verimli olur mu? harıl harıl su verir mi?
Techsavvy
(14.01.19)
Dairede basınç düşüklüğü yoksa sıkıntı olacağını sanmam.


John Bloor
(14.01.19)
adam hi fi sistemi kuramayınca ikinci hayaline geçti onun da dandiğini almış.

sen aslında yağmur duşu alacaktın ama para yetmedi dimi :)

cdn3.volusion.com

ufak bir bilgi vereyim jakuziler yüksek basınçlı su verebilmek için kendi motorlarını pompalarını kullanır, bu böyle şebeke basıncıyla çalışıyorsa ki bu fiyata motorlusu zor, fış diye akar :) ikinci bir fışkıyeyi kim kırdı olayı olmasın :))


killerbee
(14.01.19)
@killerbee

f/p adamı olmaktan asla gocunmadım. gocunmam da. :)

bu güzelmiş ama.

not: bizim şebbeke basıncının maşşallahı var.


Techsavvy
(14.01.19)
almadıysan bundan al, hem keyifli hem de 450 liraya jakuzi olmaz, çok böyle jakuzilerde gezdiğimden değil de pompa ve motor olayını açıkladım yukarıda.

ben hep parasızım, benim için çok normal böyle şeyler.


killerbee
(14.01.19)
Hocam benzeri benim evde var,
şu markanın biraz daha farklı modeli
www.hepsiburada.com

oldukça başarılı bence.


chaoslord
(14.01.19)
chaoslord senin gösterdiğinle techsavvynin gösterdiği arasında 6 kat fiyat farkı olması sana kalite ve performans konusunda bir upucu vermiyor mu :)


killerbee
(14.01.19)
hocam ikisininde çalışma mantığı aynı, senin yukarıda bahsettiğin gibi dikey olanlarda jakuzi benzeri jet sistemi olmuyor, şebeke basıncı ile çalışıyorlar çıkışları dar olduğu için debisini arttırıyor suyun, oldukça güzel işlevini yerine getiriyor.

Fiyattan bağımsız olarak düşünüyorum, her şekilde iş görür.


chaoslord
(14.01.19)
Bizim bir evde bunun gibi var. Performans iyi ama lüzum duymadım hiç kullanmaya.

Jakuziyi de iki üç kez kullandım gerçi. Dolması için gereken su üzüyor.


Başka evde de şu yağmurlama olayı var. Ailece severek kullanıyoruz.


(3)

The Punisher 2. sezon 18 ocakta başlıyormuş

siz de çocuklar gibi sevinmediniz mi buna? ::)))
siz de çocuklar gibi sevinmediniz mi buna? ::)))
Techsavvy
(13.01.19)
sevmedik biz o diziyi çok klasik geldi
tüm punisherları izledik


basond
(13.01.19)
Sorma. Aylardır açmadığım projeksiyona perde falan arıyorum iki gündür. Ama jigsaw olmamış o konuda kalbimi kırdılar üzdüler beni.


Giovanni Pipitto
(13.01.19)
Daredevil sıkıcıydı. Umudu buna bağladık bakalım.


adwokat
(13.01.19)
(3)

günümüz toplumunda asosyalliğin bir gereklilik haline gelmesi

kimseden hayır yok, arkadaş dediğin sırttan bıçaklar olmuş, akraba dediğin helvasını yesek diye düşünüyor, dışarda hoş beş ettiğin insanlar çıkar peşinde.İşbu halde sizce de kimseyle muhattap olmayıp işimize baksak bir nevi asosyal olsak daha mutlu olmaz mıyız?
kimseden hayır yok, arkadaş dediğin sırttan bıçaklar olmuş, akraba dediğin helvasını yesek diye düşünüyor, dışarda hoş beş ettiğin insanlar çıkar peşinde.


İşbu halde sizce de kimseyle muhattap olmayıp işimize baksak bir nevi asosyal olsak daha mutlu olmaz mıyız?
Techsavvy
(13.01.19)
Yanlis insanlara denk geliyor olmayasiniz. Disarda hos bes ettigim insanlarin hepsi cok tatli insanlar. :)


ben böyle yaşıyorum zaten, çevrem çok kısıtlı kemik çevreden oluşur. dışardan pek kimseyi kabul etmem.

5 sene önce gereksizleri temizleyince çok rahatladım. sadece istediğim ve sevdiğim şeylerle uğraşıyorum sana da tavsiye ederim.

bu asosyallikse evet öyleyim. değilse değilim.


killerbee
(13.01.19)
Benim de tanıdığım insanların ekseri çoğunluğu söylediğin gibi. Ama çok güzel insanlarla da tanıştım, çok güzel dostluklarım da var.


farabi
(13.01.19)
(2)

banyoda şorul şorul su istiyorum

Lüks banyolarda oluyor genelde, kafaya-yüze vücude alt kısma su fışkılayabiliyor. nedir bunların adı?öneriniz varsa hazırım.yaşasın banyo yapmak.
Lüks banyolarda oluyor genelde, kafaya-yüze vücude alt kısma su fışkılayabiliyor. nedir bunların adı?

öneriniz varsa hazırım.

yaşasın banyo yapmak.
Techsavvy
(12.01.19)
duş paneli olabilir.


false pretension
(12.01.19)
Arayacağınız kelimeyi veriyorum "hidromasaj"


John Bloor
(14.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.