Giriş

Acil kitap önerisi: Türkiye' de kalkınma ve undp hakkında

Özellikle undp politikalarının türkiye kalkınmasında rolü ve Türkiye' nin kalkınmaya dair tarihçesine ilişkin kitap/makale arıyorum. Paylaşabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Özellikle undp politikalarının türkiye kalkınmasında rolü ve Türkiye' nin kalkınmaya dair tarihçesine ilişkin kitap/makale arıyorum. Paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler.
(7)

Maddi durumu iyi olan arkadaşin 12 yaşındaki çocuğuna hediye

Zenginlere hediye alırken hep karın ağrısı çekiyorum. Arkadasimin maddi durumu iyi. Çocukları kolejde okuyan 12 yaşında bir kız çocuğu. Daha önce kitap almıştım. Hatırı sayida kitabi ve eğitici ogretici materyali var bu arada. Bu kez ne alabilirim sizce?Ogrenciyim pek bi bütçem yok. 20 liraya ne ol
Zenginlere hediye alırken hep karın ağrısı çekiyorum.
Arkadasimin maddi durumu iyi. Çocukları kolejde okuyan 12 yaşında bir kız çocuğu. Daha önce kitap almıştım. Hatırı sayida kitabi ve eğitici ogretici materyali var bu arada. Bu kez ne alabilirim sizce?
Ogrenciyim pek bi bütçem yok. 20 liraya ne olabilir sizce.
Teşekkürler.
Etkinlik hediye edebilirsiniz.


beetlejuice
(06.11.19)
Valla o bütçeye yapabileceğin tek şey güzel bir tebrik kartına kendi el yazınla bu özel günleri vesilesiyle aileye iyi dileklerini ileten bir mesaj yazıp posta ile göndermek olur. Snob bir davranış en azından.


tema'ya vs onun adına bağışta bulunursun doğa sevgisi aşıladım ehe ehe olur.


owaki
(06.11.19)
Janjanlı çikolata. Bolçinin kedili medili bir şeyleri vardı.


baal
(06.11.19)
Bence de temaya bagis mantikli. Kupa da severim ben cay kahve iicn mis gibi bi de anahtarlik asiri seviyorum. Daha emek isteyen manevi yonu yuksek dusuk butceli bi seyler de olabilir.


hindistan cevizi
(06.11.19)
Neden hediye almak zorunda hissediyorsun kendini ben onu anlamadım...


Tohum topu yapıp armağan edebilirsin. Tek ihtiyacın olan kil, toprak, su ve tohumlar. Sonra birlikte uygun bir yere saçarsınız. Uzun vadede bilinçlenmesi açısında çok değerli bir armağan olabilir.


burka
(06.11.19)
(3)

Bir film önerebilir misiniz?

Kısaca konusundan da bahsetseniz çok güzel olur.
Kısaca konusundan da bahsetseniz çok güzel olur.
lone survivor.. afganistan'da geçiyor.4 amerikan askeri aranılan bir taliban lideri için istihbarat görevine çıkıyor. gizli olması gereken operasyon yanlış bir kararla faciaya dönüyor.gerçek bir olaydan uyarlama, bkz.operation red wings.


ozgurbeylerbeyi
(04.11.19)
Relatos salvajes a.k.a Wild Tales (Asabiyim Ben).
Hikaye filmi mi desek. 6 farkli hikaye var cunku. Arjantin ve ispanya ortak yapimi. Her hikayenin turu farkli. Konusunu anlatamiyorum izledigim filmlerin. Filmi anlatmaya basliyorum. Cok guzel bi film. Ilgini cekerse bir iki tik ile ogrenebilirsin. :d


la.luna
(04.11.19)
Waltz with Bashir/ Beşir' le Vals
www.imdb.com
İsrail' in Sabra ve Şatilla katliamları sırasında Lübnan' da İsrail' için savaşan İsrailli askerlerin savaş sonrası girdiği bunalımı yer yer geriye o döneme dönerek animasyon/ belgesel/biyografi tarzında işliyor. Müziklerini Max Richter yaptığı için ekstra güzel.


Amaranta ursula
(04.11.19)
(1)

Sosyal Devlet, refah devleti, refah rejimi?

Arkadaşlar bu kavramlarin tanimini ve kapsamini bilen var mi? Ya da onerebileceginiz makale var mı? Kitabi okumaya pek zamanim yok ama onu da yazabilirsiniz.Teşekkürler.
Arkadaşlar bu kavramlarin tanimini ve kapsamini bilen var mi? Ya da onerebileceginiz makale var mı? Kitabi okumaya pek zamanim yok ama onu da yazabilirsiniz.
Teşekkürler.
Sosyal devlet; ayrım gözetmeden tüm vatandaşlarının zorunlu insani ihtiyaçlarının tamamını, zorunlu olmayan insani ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayan devlet oluyor. Örneğin Küba, her vatandaşının sağlık ve barınma ihtiyacını karşıladığı için sosyal devlettir. Komünist olmuş kapitalist olmuş fark etmiyor. Refah devleti ise ekonomisini tamamen üretim modeli üzerine kurduğu için cari açığı sıfır ya da negatif olan ülke oluyor. Bu sayede ülkede zorunlu zorunsuz pek çok ihtiyaç kolaylıkla karşılanır, halkın alım gücü yüksektir. Örneğin Almanya, Japonya. Refah devleti olan ülkeler genellikle aynı zamanda sosyal devlettir ama sosyal devlet olan her ülke refah devleti olamaz.


grgn
(28.10.19)
(2)

Bir tiyatro oyununu sergilemek için ne kadar bütçe lazım?

merhabamekan. buna para verip vermeme henüz net değil. dolayısıyla fiyatı dahil edebilirsiniz.eğitimcibelki 1-2 profesyonel oyuncu gerisi gönüllü. kalabalık bir oyun değil 3-5 kişilik.Oyun öncesi prova için alan kirasıHazırlık aşamasındaki gıda, lojistik vb giderlerSes / ışık vb. teknik donanım kira
merhaba
mekan. buna para verip vermeme henüz net değil. dolayısıyla fiyatı dahil edebilirsiniz.
eğitimci
belki 1-2 profesyonel oyuncu gerisi gönüllü. kalabalık bir oyun değil 3-5 kişilik.
Oyun öncesi prova için alan kirası
Hazırlık aşamasındaki gıda, lojistik vb giderler
Ses / ışık vb. teknik donanım kirası (çalışan masrafı)
Oyuncu ücretleri
Makyaj, kostüm (alışveriş ve kuaför/makyöz) bu da
Etkinlik pazarlama giderleri (internet reklamı, broşür, bilet, afiş baskı vs.)
Lojistik (örneğin alışveriş için ulaşım, oyuncuların ulaşımı vs.)

tüm bunlar için ne kadar bir bütçe ayırmak gerek?
5-50k


dismainpula
(23.05.19)
neredesiniz? şehir?
oyun belli mi? oyun konsepti ne? hedef seyirci kim yani? halk eğitim sunumları gibi mi olacak? iyi kötü sezonda oynasın mı istiyorsunuz?
gönüllü oyuncular ne kadar eğitimli? kurs, amatör klüp vs?
yazar, çevirmen oyun telifi var mı??? siz mi yazdınız ya da çevirdiniz?


telif olayını ihmal ederek (çünkü çok değişken)
istanbulda orta/alt kategori alternatif sahnelerde oynayacak bir oyun için

iş bilen bir yönetmen ve veya yapımcıyla,
provaların 9-15 hafta süreceğini,
provalar sırasında ekibe para vermeyeceğinizi,
oyun asistan(lar)ı bulduğunuzu varsayarak yapım bütçesine takribi 10-12k'dan başlar diyorum.

müzik varsa artar,
pr için -ne istediğinize bağlı- artar,
deli ışık rejisi kullanılacaksa artar (ayrıca o deli ışık tasarımını kim tasarlayacak? hoop oradan da arttı)
makyöz bir iki defa gelir, tekniği gösterir. tasarım ücreti alır. oyunlarda asistana yaptırın..aman neyse kostüm mostüm bütün bunlar oyununuza bağlı işte..

bahsettiğim tarzda sahne kiraları da 400 civarından başlıyor istanbul için, fyi.

belli bir proje varsa detaylandırın, yardımcı olabileceğim bişiler varsa bilgi veririm yine.

ayrıca 5k'ya gölge oyunu falan çıkarırsınız, 50k da bu soruyu soran birilerine:) batırmak için çok fazla.. fazla geniş bir aralık olmuş yani.


jimjim
(23.05.19)
(5)

apa' da alıntı ile bir soru?

apada misal bir kitaptan 2-3 paragraf alıntı yapılacak. ben yazarken kitaptaki gibi 2-3 paragraf girintisi oluşturuyorum. metin içi referansı her paragrafın sonunda (x,2010) şeklinde mi vermeliyim? yoksa alıntı yaptığım sadece son paragrafın sonuna (x,2010) yazsam olur mu?
apada misal bir kitaptan 2-3 paragraf alıntı yapılacak. ben yazarken kitaptaki gibi 2-3 paragraf girintisi oluşturuyorum. metin içi referansı her paragrafın sonunda (x,2010) şeklinde mi vermeliyim? yoksa alıntı yaptığım sadece son paragrafın sonuna (x,2010) yazsam olur mu?
metin içi referansı her paragrafın sonunda (x,2010).

Okuduğum makalelerde böyle yapılıyor


westblack
(12.05.19)
Apayla yazmıyorum ama normalde o şekilde verilmez. Başta verip bir şekilde devamındaki görüşlerin de o kaynaktan alıntı olduğunu ifade etmeniz ya da her cümlede vermeniz gerekir. Nasıl yazıldığına tam bakmak lazım tabi.


Aerdem
(12.05.19)
Evet dediğim gibiymiş apada da. Türkiyede çok yapıyorlar bu hatayı. Link: askus.baker.edu


Aerdem
(12.05.19)
Peki dogrusu nasildir arkadaslar?


orda ifade ettiği long quotations, yani direkt alıntı yapıp bir satır içeri kaydırman gerekiyor tamamını. Yani ya tek tek cümlelere atıf vereceksin. ya da komple kopyala yapıştır yapıp metin içinde satırı soldan içeri kaydıracaksın. google a long ya da block quotations yazıp örneklerine bakabilirsin.


Aerdem
(12.05.19)
(2)

makalede yazarken kitaptaki şu alıntıyı nasıl yapacağım?

merhababir makale tarzı ödev hazırlıyorum. alıntı yapacağım kitabin yazarı a b olsun. bu ab almak istediğim kısmı şöyle yazmış;pincus ve minahan(1973:9)' a görebla bla bla bla. Barlet(1970:116) ise bla bla bla bla. Gordon (Akt:Yılmaz, 1988) bla bla bla bla bla bla. (Stroup, 1960. Akt: Çelik, 1972, s
merhaba
bir makale tarzı ödev hazırlıyorum. alıntı yapacağım kitabin yazarı a b olsun. bu ab almak istediğim kısmı şöyle yazmış;

pincus ve minahan(1973:9)' a göre
bla bla bla bla. Barlet(1970:116) ise bla bla bla bla. Gordon (Akt:Yılmaz, 1988) bla bla bla bla bla bla. (Stroup, 1960. Akt: Çelik, 1972, s.6)

ben bu kısmı komple alınca alıntı kısmına sadece kitabın yazarı ab yi yazsam olur mu? olmuyorsa nasıl yaparım?
"Öğretideki farklı görüşler için bkz. ab..." / "pincus ve minahan, barlet ve gordon'un görüşleri için bkz. ab..." mi deseniz? Ab de naklen atıf yaparak işleri karıştırmış.


@wish i could
benim de kafam acayip karıştı ya. nasıl yazacağımı bilemedim:/


(11)

Sizce bu torpil mi?

Uzun zamandir iş arayn biri var. Bir arkadaşı bir kurumdaki yakiniyla bu kişi icin konuşuyor. Ise ihtiyacıniz olduğunu, yarin gelip konuşup cvsini birakip neler yapabileceğini anlatsa ve kurumunuzda ona uygun bir pozisyon varsa iş konusunda yardımcı olur musunuz demesi etik mi?Edit: Kurum bir ticare
Uzun zamandir iş arayn biri var. Bir arkadaşı bir kurumdaki yakiniyla bu kişi icin konuşuyor. Ise ihtiyacıniz olduğunu, yarin gelip konuşup cvsini birakip neler yapabileceğini anlatsa ve kurumunuzda ona uygun bir pozisyon varsa iş konusunda yardımcı olur musunuz demesi etik mi?

Edit: Kurum bir ticaret odasi. Dolayısıyla devlet mi ozel mi emin degiliz.
Kesinlikle etik.İşi alacağının garantisi bile yok.Yine cv'ye bakılacak.Yine bir görüşme olacak.


Özel sektörde iş bu şekilde bulunuyor. Bunlara takılan şu ortamda iş bulamaz.

Bir de iş veren birlikte çalışabileceği eleman istiyor. Hayat görüşü, iletişim falan.. bunlar uymuyorsa bir yerde aksaklık olabilir. İş ortamında sinir harbi olabilir.


fake fakeoğlu
(25.04.19)
torpil değil. etik değil demekte yanlış olur. adam gelsin konuşsun cv bıraksın otursun napabilir anlatsın sizde uygun yer olursa alabilir misiniz demiş. hiç bir falso yok.

dünya hep böyleydi hepte böyle devam edecek. doğru olan da bu. benim hiç bir zaman böyle bir durumum olmadı olmayacakta çevrem yok çünkü ama doğru olan bu işte.

isteniliyor ki bir sınav olsun oturup masada 6 ay çalışalım yüksek puan alanlarımız işe girsin iş bulsun yok öyle bir dünya.

kimi ağzıyla laf yapar işe girer kimi sınavlarda rezildir ama iş dünyasında pratiktir işe girer. herkesin yolu farklı


avatar is back
(25.04.19)
devlet kurumuysa orada kpss falan, milletin emeği, hayalleri var ama özelse yapıştırsın. yoksa daha çok isşiz kalir. millet etik metik dinlemiyor. " herkes köşesini kapmış iyi ama ben nasıl büyük adam olacağım " der bir şarkısında üstad pinhani.

sen de kap köşeni. burada serengeti kanunları geçerlidir. sırtlanlar kazanır.


Neill
(25.04.19)
bu referans olmaktir, torpil degil. kesinlikle etik ve olagan birsey.


crucio
(25.04.19)
Çok etik bir davranış. Ben bir torpil göremedim.


rakidabalikolsa
(25.04.19)
Bunun torpilden farki nedir ki? Sonucta iki kisiye de eyvallahi olacak. Bence etik degil. Ancak ve maalesef o kadar cok issiz var ki insanlar is icin bulabildikleri her kapiyi zorluyorlar.


unabomber
(26.04.19)
rica olmuş. şu an için torpil değil.


mikahakkinen
(26.04.19)
Sadece bununla sınırlıysa torpil değil. Hatta bazı şirketler bunu destekleyip eğer getirdiğiniz kişiyi beğenip işe alırlarsa size prim veriyorlar.


SiyamkedisiZorro
(26.04.19)
"Daha iyi biri yerine bu arkadaşı alın" demek ve sonucu etkilemek torpildir.
"Böyle bir aday da var, değerlendirir misiniz? işinde iyidir vs." demek referanstır.

Dediğiniz örnekte bence bir torpil yok gibi duruyor. Tabii bunu kimin dediğine bağlı.
Kurumun en tepesindeki kişi İK'ya bir CV yollayıp "inceler misiniz, değerlendirin" derse, referans gibi dursa da torpil gibi algılanabilir İK tarafından ve bu adaya gereksiz öncelik tanınabilir. Bu biraz torpildir. Ama aynı veya alt seviyeden aynı yazı gelse referans olduğu anlaşılır.


burfak
(26.04.19)
referans olmakla ile torpilin farki sudur: referans oldugunda ilgili kisinin ilgili pozisyon icin uygun oldugunu dusunup adini,cv'sini iletirsin. gerisi sirketin/isverenin insiyatifinde. gerekli mulakatlarini, gorusmelerini yapar, "uygun" bulursa ise alir. bir nevi google reklamlari gibi. kisinin sadece on plana cikmasina yardimci olur.

torpilde ise, "bizim amca oglunu bu pozisyona soksana, bi bok bilmez bu alani da okumadi ama ilerde sana bir guzellik yaparim" demektir. kisinin profesyonel gecmisi pozisyon icin yeterli olmadigi halde, sirf ikili iliskileri sebebiyle ise alirsin.

ilk durumda referans olan kisi olmasa ve cv'den kisisel bilgiler cikarilsa bile ayni surec isler. ikinci de o cv'nin yuzune bile bakilmaz


crucio
(26.04.19)
(3)

1 cümlelik çeviri

Those presenting are at an increased mortality rate and often have physical health complications as well as harmful cognitions related to self-esteem and overall self-concept.Ben şöyle çevirdim ama yanlış olma ihtimali çok yüksek. Bu çalışma yükselen ölüm oranları ve sağlık komplikasyonlarının yanı
Those presenting are at an increased mortality rate and often have physical health complications as well as harmful cognitions related to self-esteem and overall self-concept.

Ben şöyle çevirdim ama yanlış olma ihtimali çok yüksek.

Bu çalışma yükselen ölüm oranları ve sağlık komplikasyonlarının yanı sıra özsaygı ve özbenliğin zararlı bilişleri(?)/yönleri ile ilişkilendirilmiştir.
"presented" olabilir mi?


sanat guresi
(19.04.19)
@sanat güresi
yok değil presenting


mevcut seyreden/söz konusu şeye sahip olanlar (her neden bahsediliyorsa bir önceki cümlede) kendine güven ve genel benlik telakkisi ile ilgili zararlı bilişsellik göstermelerinin yanı sıra gyüksek ölüm oranına sahiptirler ve sıklıkla fiziksel sağlık komplikasyonlarına sahiptirler.


theconqueror
(20.04.19)
(10)

APA formatında alıntı ile ilgili bir soru?

merhaba gençlerbir makalede alıntı yapmak istediğim paragrafı makalenin yazarı da başka birinden alıntılamış. Bu durumda makaleye mi atıf yapmalıyım yoksa onun da alıntı yaptığı kişiye mi?teşekkürler
merhaba gençler
bir makalede alıntı yapmak istediğim paragrafı makalenin yazarı da başka birinden alıntılamış. Bu durumda makaleye mi atıf yapmalıyım yoksa onun da alıntı yaptığı kişiye mi?
teşekkürler
"cited in" kalıbıyla birlikte kullanılıyormuş..
şöyle örneklenmiş:
For example, if Allport's work is cited in Nicholson and you did not read Allport's work, list the Nicholson reference in the reference list. In the text, use the following citation:

Allport's diary (as cited in Nicholson, 2003).

(adapted from the sixth edition of the APA Publication Manual, © 2010)


yıllardır apa görmüyordum, heyecan ettim bi an.
kaynak:
www.apastyle.org


barankovan
(04.04.19)
Makaleye atıf yapın.


piotr
(04.04.19)
@barankovan
bu şekilde üst üte cited in kalıbı kullanmak durumunda kalacağım. bu doğru olur mu ki?

Çünkü alıntı yapmak istediğim paragrafı makale sahibi 3 ayrı kişiden alıntılamış. o 3 kişiye mi referans vermeliyim yoksa kimde gördüysem(yani ilk makale) ona mı atıf yapayım? kafam karıştı.


Her zaman ilk kaynağa ulaşmaya çalışın derdi hocalarım :)


Ben de APA heyecanı ile geldim, seneler önceki sorumu görünce:
mantıken, kendi kaynağına atıf yapman lazım. Eğer senin kaynağın başka bir kaynaktan alıntılıyorsa, o önceki kaynağı kaynak alabilirsin?


neynep
(04.04.19)
-Bu durumda makaleye mi atıf yapmalıyım yoksa onun da alıntı yaptığı kişiye mi?

Alıntı yaptığı kişinin makalesini açıp okumadan direkt ona atıfta bulunmak doğru değil. En doğrusu okuduğunuz makalenin atıfta bulunduğu yayınları bulup okumak ve işinize yarıyorsa onlara atıf yapmak olur.


cinsi kisi
(04.04.19)
@The colors of my sea perfect color me
yani üstüste üç kez cited in diyebilirsin. ya da verdiğim kaynağa bakabilirsin. bu gibi durumlarda napılıyor diye. ben en son 2010'da apa ile işim olmuştu. senin durum için e postama göz gezdirdim. iki kaynak adres buldum. birini yazmıştım, diğerini aşağıya ekleyeceğim. benzer bi durumu üniversitede arkadaşlarım tartışmış; onu da aşağıya kopyalıyorum.

ikinci kaynak:
owl.english.purdue.edu

arkadaşların diyalogu:
x : selam arkadaşlar
h.... hoca apa stili ile ilgili bir kağıt vermişti ama...benim sorum
başka bir kaynak kullanırken, o kaynak da başka bi kaynak kullanırsa
nasıl yazıyoz? mesala internette bulduğumuz bir kitapta kullanılmış bir
tanım başkasına ait, bunu nasıl yazarım?
herkese kolay gelsin
özellikle şu "APA style" hakkında.herşeyi yaparız da bir de şu apa
meselesi olmasa.. ah olmasa.. ne güzel olurdu ya.

y : "hede hede hede" (bilmemkim bilmemkim, cited in bilmemkim bilmemkim)
yani tam şekli ben de bilmiyorum ama "cited in" kalıbı kullanılıyor, onu biliyorum.


barankovan
(04.04.19)
etik olarak dogru olan her zaman ilk kaynaktan alinti yapmaktir. diyelim ki ulasamadin ilk kaynaga, yanmis bitmis kül olmus, o zaman belki alintilandigi yeri söylersin. ama bir sayfada iki üc kez arka arkaya gelirse, dogru olani o işe hic girmemektir. danismaninin genişliğine göre karar vermeni öneririm.


proteus
(04.04.19)
kimse de bunun APA formatiyla ilgisi yok dememis.
zaten söylenmis ama toparliyorum: etik olan her Zaman
1. ilk kaynaktan alinti yapmak
2. kullandigin kaynaga atif yapmak


pilav
(04.04.19)
cevaplar için teşekkür ederim herkese. ama ulaşmaktan kastınız nedir tam olarak?
ben makale sahibinin alıntıladığı 3 eserden ikisinin pdfine netten ulaşabiliyorum diğeri ise kitap olduğundan bulamadım. o zaman 2 sine ulaşabildiğim için atıf yapabilir miyim o iki ilk kaynağa?


(3)

Varoluşçuluğu tam olarak anlayabilmek için

Önerebilecğiniz en iyi temel birkaç kitap/yazar önerir misiniz? Sürem kısıtlı olduğu için hacimli birkaç kitap okumaya firsatim yok. Teşekkürler.
Önerebilecğiniz en iyi temel birkaç kitap/yazar önerir misiniz? Sürem kısıtlı olduğu için hacimli birkaç kitap okumaya firsatim yok.
Teşekkürler.
www.ekitapcilar.com

Keyifli okumalar...


naaaan
(01.04.19)
yalom - güneşe bakmak ölümle yüzleşmek
Bu kitap daha akıcı aslında bunu okuyun.


naaaan
(01.04.19)
jean-paul sartre - varoluşçuluk. en basit şekilde varoluşçu felsefenin özelliklerini açıklar. söyleşi şeklinde bir eserdir.


theseachange
(01.04.19)
(7)

Doktorada tez döneminin son döneminde olan biri?

Tahminen kaç yaşındadır? Ortalama verirsek.
Tahminen kaç yaşındadır? Ortalama verirsek.
Türkiye'de lisans-yüksek lisans-doktora diye gittiyse yirmilerin sonları-otuzların başları ama doktora öyle bir şey ki ortalama yaş pek bir anlam ifade etmiyor.


cosmicstring
(31.01.19)
25-35 arasıdır, ortalama 30 işte :)


@cosmicstring
Türkiye'de lisans yapmış
Yurtdışında yüksek lisans yapmış
Türkiye'de doktora yapiyor şimdi.


ara vermeden okudugunu ve dogru duzgun arastirma yaptigini varsayarsak 28-33 arasidir, buyuk ihtimalle minimum 30dur.


cooperr
(31.01.19)
92 Doğumluyum, Lisansta 1 yıl hazırlık okudum. Doktoramın bitmesine 2 yıl var. Hesaplarsak: 29


tss
(31.01.19)
Hazirlik da okumuştu sahi lisansta. O vakit 31-33 arasındadir.


yani hiç takılmadan gittiyse 1 yıl hazırlık, 4 yıl lisans, 2 yıl yüksek lisans, 2 yıl doktora ders dönemi, 3 yıl tez dönemi desek 12 yıl. 18+12= 30 yaşında. yurtdışında yüksek lisans 1 yıl olabiliyor gerçi, ama tahminen dediğin gibi 30-33.


(3)

Bataryayı değiştirmeden kalitesini arttırabilmenin bir yolu var mı?

Orjinal bataryalar şu an çok pahalı eldeki imkanlarla batarya kapasitesini arttabilmenin bir yolu var mı?
Orjinal bataryalar şu an çok pahalı eldeki imkanlarla batarya kapasitesini arttabilmenin bir yolu var mı?
95 yaşındaki adama 100m'yi 10 saniye altında koşturamacağın gibi ömrü bitmiş bataryaya da bir şey yapamazsın. powerbank taşı.


argent dawn
(04.01.19)
Kalibre edebilirsin. Pil kalibrasyonu diye araştır.


tinky winky
(04.01.19)
Dejicilik bir çözüm olabilir.

www.deji.com.tr


jnlbnnn
(04.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.