Giriş
(4)

Oto yıkama işi hakkında bilgi?

selamlaruzun zamandır yatırım yapmak istediğim bir iş bakıyorum. ekonomik ortam nedeniyle de her işe balıklama atlanmıyor haliyle. Son zamanlarda bu oto yıkama işine biraz merak saldım. birkaç tane devirli yer var sermayeme uygun. fakat bu işi hiç bilmiyorum. yani bir araç yıkanmada ne kadar kar bır
selamlar

uzun zamandır yatırım yapmak istediğim bir iş bakıyorum. ekonomik ortam nedeniyle de her işe balıklama atlanmıyor haliyle. Son zamanlarda bu oto yıkama işine biraz merak saldım. birkaç tane devirli yer var sermayeme uygun. fakat bu işi hiç bilmiyorum. yani bir araç yıkanmada ne kadar kar bırakır? yağışlı günlerde araç gelir mi? gelirler giderler nedir? günde kaç araba gelirse kurtarır? işin içinde olan yada bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi acaba?
Wolfware
(14.08.19)
En temel bilgi, iyi para getiren yer devredilmez. Devreiliyorsa ya zarar ediyordur ya para getirmiyordur.


duygusuzromantik
(14.08.19)
Uzerinize alinmayin ama nerede bir is bilmeyen tanidigim var ise, oto yikama isini arastiriyor. suriyeli afgan fln calistirirsaniz kazanirsiniz. Hali fln da yikarsiniz, guven saglayip evden eve teslim fln da yaparsiniz


oscar
(14.08.19)
bildiğim kadarıyla büyükşehirlerde oto yıkamacılar oto yıkamadan değil detailing, komple temizlik, detaylı temizlik dedikleri şeyleri iteleyip asıl parayı kazanıyorlar.
sadece "oto yıkama" ancak dükkanı döndürür, belki de döndürmez bile.


nuisance
(14.08.19)
Hevesinizi kacirmak gibi olmasin ama yaninizda calisacak cahil cuhela adamlarla ugrasacak kadar sabirliysaniz girin ama zor is, bi de artik bircok benzincide makine var, kendi adima onlari tercih ediyorum, supurge de var 2 tl. 30-35 tl vermek yerine 10-12 liraya ic-dis isimi halledip cikiyorum.


msb
(14.08.19)
(4)

Klima tavsiyesi?

merhabalar10 metrekarelik bir ofisimiz var buraya bir klima almak istiyoruz fakat klimayla alakalı hiçbir bilgimiz yok. 1500-2500 tl arası öneriniz olur mu?
merhabalar

10 metrekarelik bir ofisimiz var buraya bir klima almak istiyoruz fakat klimayla alakalı hiçbir bilgimiz yok. 1500-2500 tl arası öneriniz olur mu?
Wolfware
(30.07.19)
sırf teknik servisi için arçelik aldım. elemanlar getirdi kurdu, dedim motorunu kurduğunuz yere ev sahibi sorun çıkarır. yok dediler çıkarmaz. evsahibi sorun çıkardı. servisi çağırdım sonra, ücret istediler yer değişimi için, arçeliği aradım 1 2 dk içinde sorun çözüldü, yerini ücretsiz değiştirdiler. bu firmaya güvenin, "elektronik şans işi" meselesini en baştan elemiş oluyorsunuz. tavsiye ederim.


semenderr
(30.07.19)
ücretsiz keşif yapanlar var. onlardan fikir alın. pencere sayısı, bakılan yön, izolasyon vs. farkettiriyor.


sutlu nescafe
(30.07.19)
10 metrekare küçük bir alan. Dolayısıyla tam klimanın karşısında birinin bulunması, oturması çok olası. Klimanın üflediği yerde bulunmak, klima çarpmalarına, boyun tutulmalarına sebep olabiliyor. wind free klimalar belki biraz daha pahalı ama bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor.


Mirket
(30.07.19)
9bin btu yeter. marka farketmez işinizi görür çoğu.


mikahakkinen
(30.07.19)
(2)

1000-1500 tl arası laptop önerisi?

annem için alacağım. emlak işleri için kullanacağı, 1000-1500 tl arası bir bilgisayar arıyorum. ne önerirsiniz?
annem için alacağım. emlak işleri için kullanacağı, 1000-1500 tl arası bir bilgisayar arıyorum. ne önerirsiniz?
Wolfware
(29.07.19)
Ikinci el bakinin. Birkac yil rahatca kullanir. Asus dell i5 ve yukarisi bulursaniz alin. Ssd li olmazsa siz taktirirsiniz maks 200 lira da o tutar.


baldan kaymak
(29.07.19)
hp sleekbook 15 var düşünürsen 32gb ssd fakat bataryası bitik


olaylar olaylar
(29.07.19)
(1)

Davalar için yatırılan paraları nereden görebiliriz?

Avukatımız bizden bir kaç dava için para aldı fakat bunların bir türlü makbuzlarını getirmiyor. bizim bu yatırılan harç paralarının makbuzlarını vs görebileceğimiz bir yer var mı? uyap diye bir site söylediler fakat nasıl kullanılacağını bilmiyorum buradan görebilir miyim?
Avukatımız bizden bir kaç dava için para aldı fakat bunların bir türlü makbuzlarını getirmiyor. bizim bu yatırılan harç paralarının makbuzlarını vs görebileceğimiz bir yer var mı? uyap diye bir site söylediler fakat nasıl kullanılacağını bilmiyorum buradan görebilir miyim?
Wolfware
(02.07.19)
Uyap vatandaş portala e devlet şifresi ile gir
Sol tarafta dosya sorgula yazan yere tıkla
Mahkemeyi seç
Seçtikten sonra açılan pencerenin en sağında tahsilat/reddiyat bilgileri var oradan görülebilir.


cloudybloody
(02.07.19)
(6)

Islak imzalı kağıt kanıt olur mu?

merhabalarbir avukat arkadaşımızla bir dava konusunda anlaştık. kendisine ödeme yapacağım bu sebeple banka hesabına para yatırmak istedik fakat öyle olursa ekstradan kdv ödemek zorunda kalacağımızı söyledi. bunun yerine parayı elden alıp ıslak imzalı kağıda parayı aldığını yazabileceğini söyledi. ya
merhabalar

bir avukat arkadaşımızla bir dava konusunda anlaştık. kendisine ödeme yapacağım bu sebeple banka hesabına para yatırmak istedik fakat öyle olursa ekstradan kdv ödemek zorunda kalacağımızı söyledi. bunun yerine parayı elden alıp ıslak imzalı kağıda parayı aldığını yazabileceğini söyledi.

yarın bir gün bir sıkıntı çıkarsa bu ıslak imzalı kağıt ona ödeme yaptığıma dair kanıt olarak sayılır mı?
Wolfware
(11.06.19)
Daha yolun başında avukatınıza bu denli güvensizliğiniz var ise hiç başlamayın o ilişkiye bence. Bu tarz müvekkillerimle hiç başlamadan bitiriyorum ilişkimi ben ileride bir sorun yaşamamak adına.


karsiyakaliyiz
(11.06.19)
avukat net bir şekilde vergi kaçırma derdinde. kağıda öyle parayı aldım yazmak filan çok makul gelmedi bana.


teritori
(11.06.19)
Avukat vergi kaçırmak istiyor. İyi bir avukat, sakın kaçırmayın.ciddiyim, işin pisliklerini öğrenmiş. piyasayı biliyor.

Ama siz yine de serbest meslek makbuzu isteyin ve +kdv anlasmadıgınız icin kdv yi kendisinin ödemesi gerektigini soyleyin.

sizi serbest meslekciler sizi. Yani tamam serbest te yuh o kadar da değil.


Techsavvy
(11.06.19)
@teritori bugüne kadar çok şükür tek kuruş vergi kaçırmadım, bu tarz sıkıntı yaşadığım dediğim avukat müvekkil ilişkisi olarak bu tarz güvensizlikler yaşadığım müvekkillerimi kastetmiştim. Fakat maşallah siz o kadar aşinasınız ki vergi kaçırma işine beni de hemen yaftalamışsınız :) neyse canınız sağolsun...


karsiyakaliyiz
(11.06.19)
Adı üstünde ıslak imzalı, ödemenin yapıldığına dair bir belge. Bundan iyi kanıt mı olur?


loser blueser
(11.06.19)
Kdvsini ayrıca ödemeyi teklif edin


photo85
(11.06.19)
(4)

Aliağa'dan izmir otogara nasıl gidebilirim?

Direk gidebileceğim minibüs tarzı bir araç var mıdır yoksa izbandan sonra nerede inip ulaşabilirim?
Direk gidebileceğim minibüs tarzı bir araç var mıdır yoksa izbandan sonra nerede inip ulaşabilirim?
Wolfware
(01.06.19)
izbandan alsancakta inip ışıkkent dolmuşuyla gidebilirsiniz garın önünden geçiyor.


tmm
(01.06.19)
biletinizi aldıysanız izbanla karşıyaka çarşıda inip firma şubesinden servisle ulaşabilirsiniz yada izban çarşı durağının dibinde mibibüslerin ilk durağı var oradan otogar minibüslerine binebilirsiniz. daha pratik vir yolu vardır ama malesef çiğliden ötesi bana uzak kalıyor :)


issiz karga
(01.06.19)
İzbanla Halkapınar, ordan 555 nolu otobüs.

Saatler için eshot sayfasına bakabilirsiniz.


Phoebe
(01.06.19)
Dikili - İzmir otobüsleri Aliağa'ya da uğruyor. Onlara binebilirsiniz.


(11)

Vazgeçilen dava tekrar açılabilir mi?

şöyle açıklayayım.eski dükkan sahibimden depozito alacağım var 4000 dolar kadar. kendisi farklı şeyleri bahane ederek bu parayı eksik vermek istedi önce kabul etmedim ve elimdeki kontratla dava açtım. aradan 6 ay geçti. şimdi karşı taraf 3500 dolar vermeyi kabul etti. fakat önce açtığım davayı geri
şöyle açıklayayım.

eski dükkan sahibimden depozito alacağım var 4000 dolar kadar. kendisi farklı şeyleri bahane ederek bu parayı eksik vermek istedi önce kabul etmedim ve elimdeki kontratla dava açtım. aradan 6 ay geçti. şimdi karşı taraf 3500 dolar vermeyi kabul etti. fakat önce açtığım davayı geri çekmemi istedi. mantıken normalde benim parayı almam ve vazgeçmem gerekir. karşımdaki şahısta seyitoğullarından biri. ailem adamın sözüne güvenelim diyor fakat o kadar dürüst olsa şimdiye kadar paramı verirdi. ben daha fazla uğraşmamak için kabul ediyorum eksik bir şekilde fakat davayı geri çektikten sonra parayı vereceğini söylüyor.

peki ben davayı geri çeksem ve bu herif parayı ödemese o davayı geri açarken tekrar aynı masrafları mı yapmam gerekiyor?
Wolfware
(28.05.19)
parayı ver davayı geri çekeyim de hocam, güvenme.


antihero
(28.05.19)
o sana güvensin, sen neden güveniyorsun ki?
senden daha mı güvenilir?


kisa
(28.05.19)
özelden yazdım


karsiyakaliyiz
(28.05.19)
böyle bir duruma gerek yok, mahkemeden gönüllü arabulucu talep edin, arabulucu 3500 dolar karşılığı olayın kapanmasına karar versin. öderse kapanır, ödemezse kapanmaz.

öyle önce sen davanı çek ayağını da gitsin çoluk çocuğa çeksin. o numarayı yiyen kaldı mı?


babilbaligi
(28.05.19)
ikinizinde ortak güveneceği bir kişi vs. varsa parayı dava çekilene kadar ona rehin verin. paraya ne o dokunabilsin, ne sen. (kişi diyorum ama bakın artık. belki bir avukat vs.) sonra davayı çektiğin zaman o kişide parayı sana versin.


draconas
(28.05.19)
Alacağınız miktar kadar senet isteyin, senedi aldıktan sonra davadan vazgeçebilirsiniz. Bir sıkıntı olur da ödemezse senedi icraya koyarsınız.


Senet menetle ugrasma. Ofis senet dolu agzina kadar, kagit parcasindan baska bir sey degil.


brkylmz
(28.05.19)
Vazgeçersen davayı tekrar açamazsın. Bu kadar uğraşacak bir şey yok. Adam parayı ödesin, ödediğini belgelesin. Sen de bunun üzerine davayı geri çek. eğer çekmeyecek olursan ödediğini belgelediği için sorun yaşamaz. İkiniz için de güvenli yani.


aquarium
(28.05.19)
eski şirketim aynı numarayı bana 2 kere çekti, sgk dan şikayetini geri çek paranı yatıracağız dediler yatırmadılar.

dava açtım, duruşmadan önce davanı geri çek yatıralım dediler, yatırın geri çekeyim dedim. dava tarihinden 1 hafta sonra paramız geliyor gak guk dediler, çek verin dedim yan çizdiler. geri çekmedim, 1 sene geçti hala yatıracaklar.

önceden de 3245234 kere demişler bir kere de ben diyeyim, sakın geri çekme, bütün süreç başa sarmasın. en fazla 1-2 celse daha uzatırlar.


kimlanbu
(28.05.19)
@brkylmz Kağıttan başka bir şey değil derken? Biz nasıl bu işten para kazanıyoruz o zaman? :)


@be realist

senet mafyasi misin hocam :D sadkjasklfj


brkylmz
(28.05.19)
(2)

Kedilerimde ne hastalık olabilir?

merhaba. bahsedeceğim hastalıklar biraz mide kaldırabilir özür dilerim bunun için. evimde üç tane kedi var. bir tanesi uzun zamandır tuvaletini yapamama sorunu yaşıyor. göbeği şişmiş. iki kere lavman yapmaya çalıştık olmadı. veteriner iki farklı ilaç verdi ama yine iyileşmedi. pek yemek yemiyor. sür
merhaba. bahsedeceğim hastalıklar biraz mide kaldırabilir özür dilerim bunun için.

evimde üç tane kedi var. bir tanesi uzun zamandır tuvaletini yapamama sorunu yaşıyor. göbeği şişmiş. iki kere lavman yapmaya çalıştık olmadı. veteriner iki farklı ilaç verdi ama yine iyileşmedi. pek yemek yemiyor. sürekli kaka yapmaya çalışıyor fakat yapabildiği iki üç damla bir şey. kıçı sürekli sıvı kakalı şekilde dolaşıyor.


o sırada diğer kedimiz de benzer bir rahatsızlık yaşadı. oda bir gün ishal olmuş gibi bir şekilde geldi. bacakları falan batmıştı ve çok kötü kokuyordu. biraz yıkadık temizledik. üçüncü göz kapakları yarıya kadar çekilmiş vaziyette. yavruları da var onlara da hastalık geçecek diye korkuyoruz.

burada aklıma gelen önemli bir şey var. dayım sürekli bu kedilere salam ve sucuk verdi çiğ halde defalarcca uyarmama rağmen. acaba bu hayvanlarda parazit olabilir mi? bu rahatsızlıklar parazitin belirtisi midir?
Wolfware
(23.05.19)
geçmiş olsun.

evet ne yazık ki parazit belirtisi bu. aşısı yapılsa bile kedilerde bu çok olabiliyor. veterine tekrar götürün bu arada yazık yavrucaklara acı çekiyorlar.


aelfinn
(23.05.19)
Parazit olabilir başka bir şey de olabilir, veteriner ultrason ile bağırsaklarına falan da baksın. Bağırsaklarında tıkanma vb başka birşeyde olabilir, aman ihmal etmeyin kedilerde süreç çok hızlı kötüleşebiliyor insan gibi değiller.

Kedilerin sindirim sistemi aslında sanıldığı kadar parazite kolay yenilmez, çiğ besleme yapan çok insan var. Çiğ salam sucuk bozuk vs olmadığı sürece aslında çok problem olmamalı o nedenle parazit gibi görünmekle birlikte olmayabilir de.


FAtE
(24.05.19)
(1)

Klavyede bir tuşun sürekli basılı kalması

MerhabalarBugün laptopu açtığımda klavyenin ş tuşunun kendi kendine basılı kaldığını farkettim. Ş tuşunu kaldırıp içini temizledim vs fakat farketmedi hala bir belge yyada site açtığımda ardarda şşşşşş diye yazılar çıkıyor ve istediğim şeyi yazamıyorum. Ş tuşunun altındaki yumuşak tuşu bile koparmay
Merhabalar

Bugün laptopu açtığımda klavyenin ş tuşunun kendi kendine basılı kaldığını farkettim. Ş tuşunu kaldırıp içini temizledim vs fakat farketmedi hala bir belge yyada site açtığımda ardarda şşşşşş diye yazılar çıkıyor ve istediğim şeyi yazamıyorum. Ş tuşunun altındaki yumuşak tuşu bile koparmayı düşünüyorum. Başka bir yolu var mı?

Laptop monster marka. Uzun zamandır da bazı tuşlar bozulmuştu harici klavye kullanıyorum. Hariciyi çıkarınca da ş basılı kalıyor.
Wolfware
(21.05.19)
Buyuk bir ihtimal tusun temas ettigi "yumusak" tus ile onun altinda kalan kisima birsey girmis ve surekli olarak basili kalma efekti veriyor.

eger yumusak tusu kopartmadan cikartmak.kaldirmak mumkunse bunu deneyin once.


parcxerox
(22.05.19)
(1)

Gayrimenkul Değerleme Lisansı hakkında bilgi?

Ekte de görüleceği üzere daha önce gayrimenkul değerleme sınavına girdim. aldığım sonuçlar bunlar. arada başka işe girdiğim için ilgilenmedim fakat lisansım bulunsa iyi olur diye düşünüyorum. yanılmıyorsam bu sınavların ortalamasından 60 almam gerekiyor lisans almak için. Dar kapsamlı s.p mevzuatınd
Ekte de görüleceği üzere daha önce gayrimenkul değerleme sınavına girdim. aldığım sonuçlar bunlar. arada başka işe girdiğim için ilgilenmedim fakat lisansım bulunsa iyi olur diye düşünüyorum. yanılmıyorsam bu sınavların ortalamasından 60 almam gerekiyor lisans almak için.

Dar kapsamlı s.p mevzuatından 64 almıştım fakat geçerlilik süresi dolmuş. bunun için yenileme eğitimi almam gerekiyormuş. bu nasıl bir eğitim? eğitimi alıp tekrar sınava mı giriyorum nasıl oluyor. aynı notu tekrar geçerli hale getirebiliyor muyum?

diğer notlarım 56-58-35 şeklinde. 35 olanı 60 civarına çıkarmam lazım sanırım. bu şekilde 60 getirip lisans alabiliyor muyum?
Wolfware
(17.05.19)
Sınavın geçerlilik süresi dolmuşsa tekrar o dersten sınava girmeniz gerekiyor maalesef.

Yenileme eğitimini belge sahibi olup, aradan 3 yıl geçmisse katılabiliyorsunuz. Yani belgeyi aldıktan 3 yıl sonra SPK size yenileme eğitimine katılmanız gerekiyor diye mesaj gönderiyor, aksi halde belgeniz askıya alınıyor.

SPK'nın yenileme eğitimlerinin hepsi online. Yani parayı yatırıyorsunuz internetten,size belli bir süre veriliyor atıyorum 1 ay. SPK'nın sistemine girip 1 ay içinde o eğitimi tamamlıyorsunuz.

Derslerden en az 50 almak, tüm derslerin ortalamasının da 60 olması gerekiyor. 35 aldığınız dersten en az 50 almanız gerekiyor.


Rh Negatif
(17.05.19)
(5)

Oto yıkama işi karlı mıdır?

bu işi daha önce yapmış yada bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?
bu işi daha önce yapmış yada bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?
Wolfware
(18.04.19)
Şöyle anlatayım, Aracımın siyah olması nedeniyle Haftada en az 1 kez yıkatmak zorunda kalıyorum aksi halde Simsiyah araba bildiğin griye dönüyor tozu toprağı geçtim bir de yağmur atıştırmışsa bildiğin puanlı elbise gibi oluyor, Araba yıkatmak için ayırdığım zamanı en boş anıma denk getirmeye çalışıyorum ama her defasında bu illet iş için Berber ile beraber burada kapıdan dönüyorum çünkü en az 1,5 saat bekleme süresi veriyor yıkamacılar çünkü millet sırada bekliyor.

Bulunduğum ilde iç dış yıkama 25 - 30 TL civarında, Harcayacığın su, elektrik taş çatlasın 5 lira tutmaz yani her araçtan en az 20 TL kar ediyorlar ve bu gelir asla faturalandırılmıyor yani götürü usülü çalışıyorlar giren her kuruş para tertemiz kar. İşte bu yüzden @müptezel dostoyevski'nin dediği olay devreye giriyor, mafya'ya bulaşmadan bu işi yapabileceğine ihtimal vermiyorum muhtemelen kazancının en az %50'si mafyaya gidiyordur o da tabi açık kalmana izin verirlerse.

Oto yıkama ve Otopark işi Türkiye'de tertemiz geliri olan ve öyle sahipsiz bırakılmayacak kadar değerli bir iş dalı, yani sana, bana sahipsiz insanlara bırakmazlar o pastayı. Ha mahalle arasında herkesten uzak iş yaparım dersen ona bir şey diyemem.


solo
(18.04.19)
Geliri bilmem de burda çalışacak adamı bulmak tam bela. Her hafta biri girer çıkar, tutar adamın arabasını bir yere sürter yeterince temizlemez müşteri ile sen uğraşırsın. Bunlara dayanirim dersen aç geliri iyi ama mafya konusunu Anadolu da bile duydum.


Topalordek
(18.04.19)
oto yıkama işi karlıdır ama oto kuaför, cila, boya koruma, seramik işi daha karlıdır bana göre. hatta araba kaplama olayı son 2 senede çok tutmuş durumda, bunu da düşün.


false pretension
(18.04.19)
bi arkadaşımın eşi bu işi yapıyor hem de ilçede hatun memurluktan istifa etti çocuğunu büyütüyor, baya iyi para var hem de.


hıkmıkzık
(18.04.19)
(4)

Reçeteden anlayan var mı?

annem ilacı için reçeteyi alıp eczaneye götürmüş. fakat doktora iki kutu ilaç istediğini belirtmiş doktorda öyle yazdığını söylemiş fakat eczacı 1 kutu yazıldığını söyleyip 1 tane vermiş. reçetede yazan şu:Cıpralex 20 MG.28 film tablet D:2 S:1*1(günde)buradaki D:2 acaba 2 kutu olduğunu mu söylüyor?
annem ilacı için reçeteyi alıp eczaneye götürmüş. fakat doktora iki kutu ilaç istediğini belirtmiş doktorda öyle yazdığını söylemiş fakat eczacı 1 kutu yazıldığını söyleyip 1 tane vermiş. reçetede yazan şu:

Cıpralex 20 MG.28 film tablet D:2 S:1*1(günde)

buradaki D:2 acaba 2 kutu olduğunu mu söylüyor? yada eczacı 1 kutu olduğunu neye dayanarak söylüyor?

bir de acaba bu eczacı o iki kutunun birini kendisine saklamış olabilir mi?
Wolfware
(16.04.19)
sistemde bir tane görüyordur?


hushhush
(16.04.19)
e nabızdan girip reçete detaylarına bakabilirsiniz


Reçete elle mi yazılmış yoksa elektronik mi ?

D2,
iki kutu demektir.
D2(iki)B şeklinde yazılmış olmalı.

Anneniz eğer ilacı acilde yazdırdı ise ve yeşil alan seçilmedi ise 1 kutu öder, 2. Kutuyu para ile alması gerekir.
Aynı reçeteyi başka bir eczaneye götürüp kaç kutu alabilirim diye sorun.


aylakadam
(16.04.19)
Sigortanız gereğince sistem ikisini birden vermiyor olabilir. Örneğin ilk defa bu ilacı yazdırdıysanız bir tane verebilir ya da bu ilacı uzun zamandan sonra tekrar yazdırdıysanız da ilk seferde bir kere ama sonra doktor kaç kutu yazarsa o kadar veriyorlar.


mischamischa
(16.04.19)
(1)

Ekşiup'tan fotoğraf silme?

merhabalar.bir arkadaşıma göstermek için ekşiup'a fotoğraf yükledim fakat anonim olarak. bunu silme yolu var mıdır?
merhabalar.

bir arkadaşıma göstermek için ekşiup'a fotoğraf yükledim fakat anonim olarak. bunu silme yolu var mıdır?
Wolfware
(14.04.19)
üye girişi yapıldığında fotoğraflarda istediğiniz işlemi yapıyorsunuz ama anonimde yok diye biliyorum.


(1)

elden cem yılmaz bileti alacağım sahte olabilir mi?

sözlükten tanıştığım bir arkadaştan iki bilet alacağım. gişe fiyatının biraz üzerine anlaştık. bugün buluşacağız. peki bu biletlerin sahte olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
sözlükten tanıştığım bir arkadaştan iki bilet alacağım. gişe fiyatının biraz üzerine anlaştık. bugün buluşacağız. peki bu biletlerin sahte olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Wolfware
(26.03.19)
Eger biletleri bastirmamissa direkt biletixte bulusup ordan alin.


brkylmz
(26.03.19)
(1)

Antalya'da önerebileceğiniz otel?

temmuz ayı gibi arkadaşlarla antalya'da bir otele gitmeyi düşünüyoruz. daha önceden gittiğiniz ve memnun kaldığınız oteller var mı?
temmuz ayı gibi arkadaşlarla antalya'da bir otele gitmeyi düşünüyoruz. daha önceden gittiğiniz ve memnun kaldığınız oteller var mı?
Wolfware
(23.03.19)
Merkezde akra barut, daha dışarıda regnum carya


(11)

Parayı dolara yatırmalı mı?

merhabalarelimde 140 bin tllik bir sermaye var. dolar şuan 5.45 tl civarında hepinizin malumu seçimden sonra dolarda artış öngörülüyor(7 tllere çıkacak). şuaralar ticarete atılmak biraz riskli olduğundan sizce paramı dolara çevirmek mantıklı olur mu?
merhabalar

elimde 140 bin tllik bir sermaye var. dolar şuan 5.45 tl civarında hepinizin malumu seçimden sonra dolarda artış öngörülüyor(7 tllere çıkacak). şuaralar ticarete atılmak biraz riskli olduğundan sizce paramı dolara çevirmek mantıklı olur mu?
Wolfware
(11.03.19)
dolar kesin 7'ye cikacak olsaydi simdiden cikardi zaten. amma velakin bilmiyorum.


hep bu yönde bir söylenti var. parası olan dolara yüklenecek gibi bakalım neler olacak


prasinos
(11.03.19)
dolar hic bi zaman uzun vadede kaybettirnedi
uzun vadeden kastim en az 1 sene


rentts
(11.03.19)
Ortada bence bir ikilem var. Seçimden sonra IMF veya kredi çekecek bir kaynak bulursa hükümet doların ateşini alır. Yok bu olmazsa ucu açık doların, önünü kimse alamaz.
Ekonomist değilim, dışardan bakan orta direğim.


paranı tl'de tuttuğun her gün kaybediyorsun. dolar, euro, altın, hiçbiri uzun vadede üzmez. ben yıllardır elime geçen 300 lirayı bile ya altına ya dolara gömüyorum henüz pişman olmadım.


sir gawain
(11.03.19)
Dolar al geç seçim sonrasında bir miktar düşüş bile olabilir fakat sonraki bir ayda dolar artmaya baslayacak uzun vadede kesin çözüm dolar almak


monkey
(11.03.19)
bu soru benim de kafamı kurcalıyor ama bir türlü karar veremedim.


sfteses
(11.03.19)
bunda düşünecek ne var ki ya, %50 net kar yapacağın bir ticari düzenin yoksa birikmişini kesinlikle ve kesinlikle dövizde altında tut.
Bizim paramız para değil pul, geçen ağustos ayında euro 2 günde 6 liradan 8 liraya çıktı, yine çıkmayacağının hiçbir garantisi yok.

Önümüzde seçim var trump var s400 krizi var var oğlu var, elbet bi sebep olur çıkar.

sabit kur gibi bir şey olacağını düşünüyorsan parayı altına yatır bankada kasa tut orada sakla


kambek
(11.03.19)
geçen sene halkla işi biten hükümetin halka ne yaptığını gördük, yine aynısının olma ihtimali yüksek. akp kendi menfaati olmaksızın halkın yararına şimdiye kadar tek bi adım atmadı. kendi menfaatleri için hangisi daha cazip gelirse ülke o yöne gidecek.


laragofret
(11.03.19)
ikisini de yapabilirsin, ticaretine güveniyorsan parayı dolar yap bankaya yatır, sonra ucuza nakit karşılıklı kredi çek işini kur. hem oradan kazan hem de dolardan.


yakuza123
(11.03.19)
böl.
yani yüzde 30 dolar altın tl borsa gibi


(5)

Devren mekan alıp hayrını gören?

kendimde bir restoran devralıp devrettim. şuan fikrim o ki sahibinden'de gördüğüm o devir ilanlarının yüzde 99'u zarar ettiği için devrediyor. bazıları için istenen rakamlar ölümcül. adam 180.000 tl'ye kafe devrediyor. 22 bin ciro 6 bin kira diyor. hesapladım bize 3-4 bırakıyor. sordum bunu, e karde
kendimde bir restoran devralıp devrettim. şuan fikrim o ki sahibinden'de gördüğüm o devir ilanlarının yüzde 99'u zarar ettiği için devrediyor. bazıları için istenen rakamlar ölümcül. adam 180.000 tl'ye kafe devrediyor. 22 bin ciro 6 bin kira diyor. hesapladım bize 3-4 bırakıyor. sordum bunu, e kardeşim 10-15 bıraksa zaten devretmezdim diyor. bu yine dürüst. ama 180 bin'i faize bıraksan zaten 3 bırakıyor. şuan ekonomi kötü olduğu için mi böyle bilmiyorum ama işin içinde olduğum için o ilanlardan neredeyse hiçbirinin zarar etmeden devrettiğini düşünmüyorum(diyeceksiniz ki zaten zarar etmese devretmez ama en azından 6-7 bırakır ve bir potansiyel olur)

merak ediyorum bu siteden veya başka kaynaklarla devren yer bulup ekmek yiyen var mı? o ilanlardakilerin çoğu bir anda memlekete taşınma hevesi geldiği için 10-15 bin tl kazandıkları işi bırakıyorlar çünkü.
Wolfware
(09.02.19)
bu işler pek belli olmuyo. bnm gözlemim devirlilerin 70% min zarar etmeye devam ettiği yönünde. ama misal ilk sahipleri çok reklam yapmıştır, devir alan şahıs ekmeğini yer. nasip bu işler pek belli olmaz. evet ama kâr etse neden devretsin doğru bi düşünce.


lata
(09.02.19)
Oto yikama devralip pisman olan görmedim.


Olduğuna inanmıyorum. Olanlar da -mesela sağlık durumundan, yaş durumundan vb. devredenler- zaten sahibinden.com'a koymaz eşine dostuna devreder.

Benzer ilanlar kurumsal kiracılı olduğu yazan satılık ticari mülkler. Satış fiyatını, kiraya bölüyorsun 120 ay çıkıyor. Kesin bir bokluk var, ya kiracı çıkıyor, ya mülkün problemi var vb. söylemiyorlar.

Aynı şekilde yap-sat'a başlayıp devredenler veya daha kötüsü kamu ihalesi alıp devretmeye çalışanlar. Bir ara emlakçılardan veya çantacılardan gına gelmişti. Adam sözleşme imzalamış ama devrediyor. Ya mal mısın kardeşim? Hem zararına imza atmışsın, hem de bunu o fiyata devredip üzerine de %5 istiyorsun?

Daha çok örnek veririm, enerji santralleri başka hikaye. HES devretmeye çalışanlar özellikle...

Ya ben bir iş yapcağım ve para kazanacağım. O işi devretmem için ya komple gezikalı veya kumarbaz falan olup kazandığım parayı kontrol edemiyor olmam gerekli. Öyleyse peki o işi nasıl kurmuş olacağım.

Alayı yalan...


malheiros
(09.02.19)
Bilmediğin işi devralırsan zarar olur elbette. Mekan dediğin devraldım tamam bitti bir şey değil. Fabrika mı bu aldığı sattığı sabit olsun?

Bana nusreti ver anında zarar ederim. Bilmiyorum çünkü işi. Bildiğim işi yürüten mekan olsun zarar ettirmem zaten zarar edip etmeyeceğini anlarım alırken işi biliyorsam.


bne ve etrafımdaki 7 esnaf da dükkan devretti hepsi restorandı. hepimiz zarar ediyorduk. bir yan sokağımızdaki eczacının işleri çok iyiydi ama kızını kanserden kaybetti sonra ist da gitmek için devretmek istedi. sahibindene düşmedi bile anında kaptılar

kar eden iş sahibindene düşmez.


oscar
(09.02.19)
(2)

İcradan alınan evler ne zaman satılabilir?

icrada satılan evlerin alındıktan sonra 3 sene satılamayacağıyla ilgili bir bilgi aldım doğru mu bu? yoksa böyle bir süre yok mu?
icrada satılan evlerin alındıktan sonra 3 sene satılamayacağıyla ilgili bir bilgi aldım doğru mu bu? yoksa böyle bir süre yok mu?
Wolfware
(09.02.19)
kim demişse yalan söylemiş. böyle bir süre yok.


trajikomix
(09.02.19)
borcu harcı yoksa tapuyu aldığın gün geri satabilirsin, alakası yok 3 sene falan


cowboy
(09.02.19)
(7)

150 bin tl'ye ne iş yapılır?

daha önce bir restoran aldım ve devrettim. elimde 150 bin tl'lik sermaye var. artık devir ilanlarına bakmıyorum zira yüzde 99'u zarar ettiği için devrediyor buna emin oldum. izol börek, the lokma gibi franchiselara baktım fakat anladığım kadarıyla bunlar anca kendi firmalarına kazandırıyor. adam bör
daha önce bir restoran aldım ve devrettim. elimde 150 bin tl'lik sermaye var. artık devir ilanlarına bakmıyorum zira yüzde 99'u zarar ettiği için devrediyor buna emin oldum. izol börek, the lokma gibi franchiselara baktım fakat anladığım kadarıyla bunlar anca kendi firmalarına kazandırıyor. adam böreğin tepsisii 87 tl'ye veriyor hepsini satarsam 160 tl. 1'e 1 bile değil.

her türlü öneriye açığım.
Wolfware
(04.02.19)
Ben olsam seçime kadar faize, sonrasında duruma göre dövize yatırırdım.

Kesin iş yatırımı olacaksa turizm keyifli ve bol kazançlı olabilir.


duseyazar
(04.02.19)
Çok geniş bir yelpazeden sormuşsunuz ama herkes kendi entarisinden pay biçer hesabı; çin'den spatula(tahta dil basacağı) veya tek kullanımlık eldiven getirtebilirsiniz. Akmaz kokmaz sürekli satışını yapabilirsiniz toptan. Gıda sektöründeymişsiniz daha önce ,temiz ufak bir balıkçı ve pişiricisi her zaman iş yapar. Türkiye içi al sat ürünlerde eski karlılık kalmadı.Şimdiden hayırlı işleriniz olsun.


synax
(04.02.19)
yaz geliyor, turizm iyi bir yol olabilir. balon al mesela kapadokyada. kişi başı 500'den 10 kişi taşısan günlük 5k gelirin olur. çok giderin de yok. yerli turist ucuz yollu gezcek para harcayacak yer arıyor.


trajikomix
(04.02.19)
Bloomberg'te konuşan gavur işadamlarından birinin çok güzel bir öğüdü vardı. Bilmediğiniz işe kesinlikle girmeyin diyordu. Altın madeni işine girmişler ve zarar edip çıkmışlar. Bildiğiniz sektör olan gıda sektöründe devam etmenizi öneririm. Ama tostçu, dönerci, pizzacı, restaurant vs tercih sizin. Youtube'da bunların kazançlarını anlattığı videolar var. İşini iyi yapan kazanıyor her türlü kazanıyor bence.


the coon
(04.02.19)
Abi İstanbul'daysan gözünü seveyim çok kaliteli bir tavuk dönerci aç ya. Bodrum'da falan olur sebzeli tavuk döner diye geçer harikadır.İstanbulda doğru düzgün güvenilir, gerçekten lezzetli tavuk dönerci eksiği var. Varını yoğunu en güzelini yapmaya harca. Kesin değerlenir.


basubadelmevt
(04.02.19)
Sehir tecrube beklenti vs yazarsaniz yardimci olayim.sozlukten ticaretle ilgili yazilarima da goz atabilirsiniz illa ki bir fikir verir.


a summer day
(05.02.19)
bardakta makarna. markanı kendin oluştur.


naksidil
(05.02.19)
(7)

Telefona arama gelmeden internet kullanımı nasıl yapılır?

Yani telefonu aramalara kapatacağım fakat internetimi kullanabileceğim. Bunu nasıl yapabilirim? (Android)
Yani telefonu aramalara kapatacağım fakat internetimi kullanabileceğim. Bunu nasıl yapabilirim? (Android)
Wolfware
(10.01.19)
Arama Ayarları>Arama Engelleme


apdulera
(10.01.19)
Operatörü arayarak gelen aramalara hattınızı kapatabilirsiniz diye biliyorum


zaman
(10.01.19)
bunun için bi trick var, telefon çağrı ayarlarında çağrı yönlendirme diye bir ayar var oraya sallamasyon bir numara yaz.


nahtoderfahrung
(10.01.19)
nahtoderfahrung +1
*21*sallamasyonnumara# arama
bozmak için #21#


veritaslibertas
(10.01.19)
İnternete bağlanma WiFi yoluyla olursa Uçak Moduda iş görür.


grobet
(10.01.19)
sallamasyon numara yazma başına bela alırsın. sallamasyon numarasını yazdığın kişi çağrıları rahatsız edici bulup kişisel verileri ihlalden sana dava açabilir.


mr.goodcat
(10.01.19)
Arama engelleme arayan herkese meşgul verir bilginiz olsun, Wi-Fi ile kullanılacaksa uçuş modu daha mantıklı.


John Bloor
(11.01.19)
(2)

İnternetin bağlanamaması ve elektrik sorunu?

merhabalaryaklaşık 10 gündür turknet tarafından bana internet bağlanmaya çalışılıyor. daha ekipler kurulum yapar yapmaz çağrı açtılar ve arıza kaydı bırakıldı. altyapıyla alakalı sorun varmış ve telekomla görüşülüyormuş. (altyapı sorgulamada 35 mbps kullanabilirsiniz denmişti) telekom yetkililerin g
merhabalar

yaklaşık 10 gündür turknet tarafından bana internet bağlanmaya çalışılıyor. daha ekipler kurulum yapar yapmaz çağrı açtılar ve arıza kaydı bırakıldı. altyapıyla alakalı sorun varmış ve telekomla görüşülüyormuş. (altyapı sorgulamada 35 mbps kullanabilirsiniz denmişti) telekom yetkililerin gelip etiket yapıştırma işlemi yapması gerekiyormuş ne olduğunu bilmiyorum. Bu aşama 10 güne yakın devam etti ve bugün arayıp ilginç bir şekilde binadaki ankastredeki evime olan elektrik bağlantısının bozuk olduğunu ve bir elektrikçi tarafından tamir edilmesi gerektiğini söylediler. İşin ilginci turknete abone olmadan önce superonline kullanıyordum ve bağlantımda bir sıkıntı yoktu. (bunların bağlantısı daha güçlü bir altyapı gerektiriyor sanırım fakat elektrikle ne ilgisi var çözemedim) yarın elektrikçi çağıracağım.

Benim merak ettiğim benzer süreçleri yaşayan kimse var mı? acaba bu adamlar benim altyapımın 35 mbps yi desteklemediğini görüp işi yokuşa mı srüyorlar ne dersiniz?
Wolfware
(05.10.18)
Daha önce adsl kullanıyorsan, şimdi sadece sağlayıcı değiştiyse kutudan arıza olmaz. Tabi gelip kurcalamadılarsa.

Sorun şu olabilir ki başıma geldi, önceki internet hızınız düşüktür ve modeminiz bunu alıyordur. Yeni hız yüksektir eski modem alamıyordur, modem değiştirmeniz gerekebilir.

Modem model numaranızı söyleyin bakalım netten.

En kötü sağlayıcıya "ankastre kutudaki bana gelen hattımı teslim edin ben gerisini hallederim" diyin, daireden kutuya gelen kablo bağlı değilse tespit edip bağlanır.


John Bloor
(06.10.18)
bana vdsl modem aldırdılar. eski hızım düşüktü evet. zaten hızımız yükselsin diye uğraşıyoruz ama benim tahminim bizim binada altyapı yok. turknette müşteri kazanayım diye altyapınız var dedi ama şimdi 10 gündür işin içinden çıkamıyor. elektrik arızası var diyor ama ne alaka anlamadım benim daha önce kullandığım bağlantım vardı.


Wolfware
(06.10.18)
(4)

Monster bilgisayarın tamir için 380 tl istemesi?

Merhabalar.Geçen hafta bilgisayarımı açtığımda klavyenin bazı tuşlarının basmadığını fark ettim. Özellikle de asd harflerinin olduğu sırada basmayan tuşlar var. Tamir için kadköydeki mağazalarına bıraktım. 5 gün sonra beni aradılar ve klavyenin ömrünü tamamladığını ve değiştirilmesi gerektiğini, yen
Merhabalar.

Geçen hafta bilgisayarımı açtığımda klavyenin bazı tuşlarının basmadığını fark ettim. Özellikle de asd harflerinin olduğu sırada basmayan tuşlar var. Tamir için kadköydeki mağazalarına bıraktım. 5 gün sonra beni aradılar ve klavyenin ömrünü tamamladığını ve değiştirilmesi gerektiğini, yeni klavyeninde 60 dolar artı kdv ile 370 380 tl edeceğini söylediler. (Bilgisayar 2 senelik) 2 senelik bilgisayar için bu bilgisayar çok eski, temizlik vs.nin fayda etmeyeceğini söylediler. Bende siz önce bi temizleyin olmazsa klavyeyi değiştirmeyi düşünürüz dediğimde temizleriz ama çalışacağını sanmıyorum dediler.

Sizce haklılar mı? Klavye belli bi zamandan sonra işlevini mi yitiriyor? Yani.6 7 tuş basmıyor diye temizlik vs.de yapmadan klavyeyi 400 tl gibi rakama değiştirmek mi gerekiyor?
Wolfware
(02.10.18)
3 senedir monster kullanıyorum. Düzenli temizliğe götürüyorum falan hiç bir fiziksel sorun çıkmadı şimdiye kadar. Geçen aylarda anakartta bi sorun çıktı. Servise götürdüm 1 hafta falan sorunun kaynağını araştırdılar. Her neyse sonunda buldular sesle ilgili bi sorunmuş 70$ + kdv ile 502 tl ödedim.

Dolar üzerinden çalışmaları malesef fiyatları bu kadar uçuruyor.


new day new life
(02.10.18)
Yaklasik 7 sene oldu monster kullanmam, bu firmanin tipik ozelligi klavye sorunu benimde 1. Yılımda ctrl basmamaya basladi o zamandan beri surekli klavye sorununa algida secicilik yapıyorm cok sık cıkıyor karsima garanti kapsaminda oldugu halde 100 dolar istediler, keytweak diye bir program var basmayan tuşlara baska tuşlar atayabiliyorsun.

Ps. Monster gercekten cok bozdu


eja
(02.10.18)
klavye bozulmus olabilir. normal degil ama malzemesine gore degisir. fiyati cok yuksek. gg’de daha ucuz alip kendin degistirebilirsin.


helenart
(02.10.18)
benzer problem baska bilgisayarda basima geldi. 40 takla attim cozemedim. sanirim klavyede soguk lehim meydana gelebiliyor. klavyeyi degistirince duzelmisti. onlar da oyle yapacak muhtemelen.

yani evet olabiliyor boyle seyler.


icim urperiyor
(02.10.18)
(8)

Playstation 4 kırık konsol mu orjinal mi?

selamlaryakın zamanda playstation 4 almayı düşünüyorum. malum oyun fiyatları çok arttı. hepsini orjinal almaya gücüm yetmez. playstation 4 en son kırılmıştı diye biliyorum. böyle bir sürüm alsam hem korsan hem orjinal oynatabilir miyim? yoksa orjinal oyunlarda sıkıntı yaratır mı?
selamlar

yakın zamanda playstation 4 almayı düşünüyorum. malum oyun fiyatları çok arttı. hepsini orjinal almaya gücüm yetmez. playstation 4 en son kırılmıştı diye biliyorum. böyle bir sürüm alsam hem korsan hem orjinal oynatabilir miyim? yoksa orjinal oyunlarda sıkıntı yaratır mı?
Wolfware
(21.09.18)
kırıklar online'a giremiyor.
cd alırsan oynarsın ama


rhan
(21.09.18)
Kırık konsol. Tamam ₺20-25 olsaydı bir oyun eyvallah da... 250-300-370... Ne lan bu?!


dolmalik bi bey
(21.09.18)
zaten eski oyunları indirimle 50 liraya alırsın(en fazla o da yani en iyi oyunları) sen onları bitirene kadar zaten yeni oyunlar indirime girmiş olur falan.

bence kırdırma.


Kırık konsol ile online olamıyorsun. Atari gibi kullanırsın işte, tak kaseti oyna gibi. Ben sevmiyorum.

Haa oyunlar çok pahalı evet. nasıl çare buluyorum? Eskiden beklediğim oyunlara ön sipariş verir çıktığı gün otururdum başına. Artık oyun çıkıyor, o oyunla ilgili bir şey okumuyorum, bir şey izlemiyorum 3-4 ay sonra ucuzlamış oluyor öyle oynuyorum. Gerekirse 5 ay bekliyorum. Mesela god of war serisini severdim ama son oyunu çıktıktan 3 ay sonra bitirdim.

İstersen zengin ol, dünya kadar gelirin olsun ama bi oyuna 300 lira verilmez. Fiyatlar çok uçuk olmaya başladı. Yeni nesil cihazlar gelince ne yapacağız hiç bilmiyorum.


eazy
(21.09.18)
Bu sayfayı da bir okuyun yine. Son karar sizin. www.ps4oyun.com İyi bir PC'niz de varsa internetsizliği size pek koymaz. Ama ileride satmak isterseniz belki sıkıntı olabilir, bilemiyorum. İyice düşünülmesi gerek.


dolmalik bi bey
(21.09.18)
online olunamıyorsa çok anlamı yok. eazy nin dediği gibi oyunları bekleyip almak en mantıklısı. zaten şun ps4 aldığımda oynayabileceğim bir ton oyun var. teşekkürler.


Wolfware
(21.09.18)
Donanimhaberi iyi takip ederseniz ps kardesligi ile hicbir oyuna para vermeden oynayabilirsiniz. Daha dogrusu bir miktar verip oyunu alip sonra aldiginiz fiyata (aylarca oyunu tutmayi dusunmuyorsaniz) satabilirsiniz. Aylardir bu sekilde bir suru oyun oynadim, maliyetim 10 tlyi gecmemistir. Dolayisiyla orijinal diyorum.


gibicibicis
(21.09.18)
Valla ben de ikilemdeydim gidip 1050ti ekran kartlı laptop aldım.


Drakath
(21.09.18)
(3)

Hangi internet servsi sağlayıcıyı tavsiye edersiniz?

turkcell superonline dışında diğer servis sağlayıcılara geçmek istiyorum. kullandığınız ve memnun olduğunuz hangileri?
turkcell superonline dışında diğer servis sağlayıcılara geçmek istiyorum. kullandığınız ve memnun olduğunuz hangileri?
Wolfware
(04.09.18)
kablonet yoksa turknet


sutlu nescafe
(04.09.18)
kablonet. turknet başlığına bir bak derim, söven sövene.


Supernet kullanıyorum memnunum


jamiro
(04.09.18)
(5)

Oturduğum binadaki internet altyapısını öğrenme?

nasıl öğrenebilirim?http://www.internetaltyapisorgulama.com diye bir site var burada sorguladım alabileceğiniz maksimum hız 85 mbps diyor. fakat bizim binada fiber altyapı yok bu kadar hız alabilmem mümkün değil. sağlıklı olarak bunu nereden öğrenebilirim?
nasıl öğrenebilirim?

www.internetaltyapisorgulama.com diye bir site var burada sorguladım alabileceğiniz maksimum hız 85 mbps diyor. fakat bizim binada fiber altyapı yok bu kadar hız alabilmem mümkün değil. sağlıklı olarak bunu nereden öğrenebilirim?
Wolfware
(03.09.18)
Türknetin sitesinden


Delay Fuze
(03.09.18)
ben 100 mbit alıyorum ama 10 mbit diyor. bence o site yanlış gösteriyor.


false pretension
(03.09.18)
Ben de 10 alıyorum ama 63 çıkardı. Turknet dediğim gibi en doğru veriyi ondan aldım ben.


Delay Fuze
(03.09.18)
vdsl ile 85 mbit mümkün. ama başka bir siteden daha kontrol edin. ben 125 mbit altyapıya 85 net alabiliyorum. türknet de 75 mbit verebiliyor.
fiber falan değil bildiğin vdsl.


ozdek
(03.09.18)
ttnet, superonline vs. gibi şirketlerin sitelerinden veya telefonla arayarak ayrı ayrı bilgi almak en mantıklısı.
Her firmanın sunduğu hız da farklı olabiliyor.


burfak
(04.09.18)
(2)

Aile Arasında filmini nereden izleyebilirim?

film çıkalı neredeyse 1 sene olmasına rağmen internette hiçbir yerde filmi bulamıyorum. izleyebildiğiniz bir site var mı?
film çıkalı neredeyse 1 sene olmasına rağmen internette hiçbir yerde filmi bulamıyorum. izleyebildiğiniz bir site var mı?
Wolfware
(07.07.18)
google play de var.
play.google.com


sutlu nescafe
(07.07.18)
itunes'da da var.

itunes.apple.com


jamiro
(07.07.18)
(3)

Mal verdiğimiz yerin borcunu ödememe durumu?

Merhaba.Dayımın işlettiği bir kasap dükkanı var. Normalde perakende müşteriye hitap ederken bir kaç restorandan da et siparişi almaya başladı. Eti veriyorlar parayı da bir kaç güne alıyorlardı fakat restoranlardan bir tanesi şuan 9bin tl borç yaptı eti de bizden almıyorlar ve parayı ödemeye de yanaş
Merhaba.

Dayımın işlettiği bir kasap dükkanı var. Normalde perakende müşteriye hitap ederken bir kaç restorandan da et siparişi almaya başladı. Eti veriyorlar parayı da bir kaç güne alıyorlardı fakat restoranlardan bir tanesi şuan 9bin tl borç yaptı eti de bizden almıyorlar ve parayı ödemeye de yanaşmıyorlar. Bunlarla faturalı çalışıyoruz faturamızı kullanıyorlar. Bu açıdan bakınca bu parayı yasal yollardan alabilir miyiz?
Wolfware
(30.06.18)
Faturalı, usulüne uygun iş yapıyorsunuz. Tabii ki alabilirsiniz. Bi avukatla görüşün, ihtar çeksin. Belki çok uğraştırmadan alırsınız parayı.


IncredibleMau
(30.06.18)
faturayı karşı taraf işlemiş mi ? sadece fatura keserek alacak iddaa edemezsiniz. ödeme yapmıyor iseler avukata vereceksiniz fln ama 9000 tl için zor bir süreç. ben olsam taksite bağlar almaya çalışırım.

eski restoran işlermecisiyim, bir kasap olarak en kötü iş restorana et vermektir. borç yapılır sonra başka kasapla çalışmaya başlanır. etrafımda bunu çok gördüm.


oscar
(30.06.18)
Faturayı teslim ettiniz ve 8 gün içinde iade/red etmediler. Siz de zamanında maliyeye bunları beyan ettiniz. Geçmiş olsun (onlara). Hemen avukatla ihtar çektirin çok basit bir işlem. Ödemezlerse de seve seve alırsınız parayı, gerekirse icra ile.


507
(30.06.18)
(2)

4 yaşındaki yeğenim için İstanbul'da yüzme tesisi?

Merhaba.4.5 yaşındaki yeğenime lastik çocuk da denilen Pes Planovalgus hastalığı tespit edildi. Doktor sürekli yüzmesi gerektiğini söyledi. Fakat o yaştaki çocuğu belediyenin tesisleri kabul etmiyor. Avrupa yakasında onu kabul edecek uygun fiyatlı bir tesis biliyor musunuz? (Refakat edeceğiz tabi on
Merhaba.

4.5 yaşındaki yeğenime lastik çocuk da denilen Pes Planovalgus hastalığı tespit edildi. Doktor sürekli yüzmesi gerektiğini söyledi. Fakat o yaştaki çocuğu belediyenin tesisleri kabul etmiyor. Avrupa yakasında onu kabul edecek uygun fiyatlı bir tesis biliyor musunuz? (Refakat edeceğiz tabi ona tek kalmayacak)
Wolfware
(13.05.18)
swimlabs.com.tr
durumu belirtin belki indiirm yaparlar


oscar
(13.05.18)
hastaligi bilmiyorum ama galatasaray, fenerbahce, istanbul yüzme ihtisas vb klüpler kücük yastan yüzücü yetistiriyorlar.


kuehles blondes
(13.05.18)
(7)

Mekan devir durumunda üçkağıt olma olasılığı?

Merhabalar.Bir restoranım var. Bazı sebeplerden dolayı devrediyorum. Devir fiyatı da 300 bin tl civarı. Bir kaç müşteri aradı teklifler benzer. en son arayan kişi mekanı aylık 20bin tl senetle devir alabileceğini söyledi. zira kendi mekanını da vadeli devretmiş o yüzden bu şekilde alabiliyormuş.Bura
Merhabalar.

Bir restoranım var. Bazı sebeplerden dolayı devrediyorum. Devir fiyatı da 300 bin tl civarı. Bir kaç müşteri aradı teklifler benzer. en son arayan kişi mekanı aylık 20bin tl senetle devir alabileceğini söyledi. zira kendi mekanını da vadeli devretmiş o yüzden bu şekilde alabiliyormuş.

Burada amaç borcu kazandığıyla ödemek. O kesin. Bende vadeli kısmına çok soğuk bakmıyorum fakat işin içinde peşinat olmadığı için kıllandım. Bana güvence ne verebileceğini sordum onlarda noterden anlaşma yaparız iki senet ödenmezse devir iptal olur dedi.

Fakat daha sonra akıl danıştığım bir iki kişi çok daha enteresan bir şey söyledi. Dediklerine göre adam bu şekilde devri aldıktan sonra gidip burayı başkasına devreder ve ortadan kaybolur.

Sizin buna bakış açınız nasıl?
Wolfware
(08.05.18)
sakın ama sakın senet ile devir işine girmeyin. peşin para olmadsm devir fln etmeyin.


oscar
(08.05.18)
bu arads eski duyurulara baktım size yazmışım. rest işi almayın açmayın diye, kurtulduğunuzu sevinin arkanıza bakmadan kaçın


oscar
(08.05.18)
devretme sebebim çok farklı. işi sevmemem yada yapamamamla ilgili değil.


Wolfware
(08.05.18)
Devretneyin, işletsin, tüm borçlar bitince devri tamamlayacaginiza dair noterden sözleşme yapın. O size güvensin.


kisa
(08.05.18)
Buyuk hata yaparsin


nhtzmc
(08.05.18)
ticari senet kadar leş bir ödeme şekli olamaz. sakın yapmayın. kişiselse de yapmayın ama ticariyse zaten bile bile lades.


tukenmez adam
(08.05.18)
Sizin de tavsiyenizle borç bitmeden devri yapmayacağımı söyledim. o da kabul etti işin ilginci. gelecekler görüşeceğiz bakalım.


Wolfware
(09.05.18)
(3)

Her parçası değişmiş motor alınır mı?

MerhabaRestoranıma bir honda spacy alıcam. 3500e bir motor bulduğunu söyledi motorcu ama alan adam motora 1200 tllik masraf yapmış muayeneden geçmesi için listesini gösterdiler. Motor 62bin kmde ama motorcunun dediğine göre herşeyi yenilendiği için sıfır motor gibiymiş. Ne dersiniz alınır mı?
Merhaba

Restoranıma bir honda spacy alıcam. 3500e bir motor bulduğunu söyledi motorcu ama alan adam motora 1200 tllik masraf yapmış muayeneden geçmesi için listesini gösterdiler. Motor 62bin kmde ama motorcunun dediğine göre herşeyi yenilendiği için sıfır motor gibiymiş. Ne dersiniz alınır mı?
Wolfware
(17.03.18)
her parçası derken mesela motora rektifiye mi yapılmış yoksa far, sinyaller, balatalar, debriyaj, şanzuman falan mı değişmiş? değişimin mahiyeti önemli.


alperz
(17.03.18)
Hiç uğraşma 2. El motorla 450 500e kiralarsın 0 spacy


spacy
(17.03.18)
restoran için motor kirala diyen fikirden acilen uzaklaş. mc donalds burger dominos kiralıyor, o kadar zenginsen kirala tabi:)

spacy baya taş gibi motor, bizde 3 tane var 1 tanesini 0 aldık 2 tanesi 2. el. yağını düzenli değiştir pek çıt çıkarmaz. zaten tamir ücretleri de baya uygun. arıza yapsa bile can sıkmaz ki bizimkiler neredeyse hiç arızalanmıyor


oscar
(17.03.18)
(5)

Apple'dan hatalı mail

Selamlar. Biraz önce mailime appledan bir mesaj geldi. Clash of clans oyununu aldığım için teşekkür etmil fakat ben böyle bie oyun almadım. Alınan telefon olarak da iphone diyor fakat ben yada ailem iphone kullanmıyoruz. Acaba biri kartımdan alışveriş mi yaptı diye düşündüm fakat kartımda limit yok.
Selamlar. Biraz önce mailime appledan bir mesaj geldi. Clash of clans oyununu aldığım için teşekkür etmil fakat ben böyle bie oyun almadım. Alınan telefon olarak da iphone diyor fakat ben yada ailem iphone kullanmıyoruz. Acaba biri kartımdan alışveriş mi yaptı diye düşündüm fakat kartımda limit yok. Neden gelmiş olabilir bu mail?
Wolfware
(13.03.18)
Apple'dan gelmemiş olabilir.


archmage mahmut
(13.03.18)
güzel bir sazan.avi olabilir. apple'dan geldiğinden emin misin? gönderenin mail adresi vs düzgün mü?

kredi kartından kesinti olmadıysa direkt sil bence o mailleri. bi linke falan basıp da şifreni vs girme.


washe
(13.03.18)
Bence de apple'dan gelmemis olmasi yuksek ihtimal. 498 aliciya gonderilmis e-mail gibi gorunuyor.


lamira
(13.03.18)
Yanlış hatırlamıyorsam buradan bir kullanıcı da (hatta @kobuzchu kiz idi zannedersem) aynı tarzda bir e-posta almış ve işlemi iptal etmeye çalışınca kötü şeyler olmuştu. Geçen hafta açılmış bir duyuru idi. O tarz bir şey olabilir.


m e b
(13.03.18)
Bana da geldi. Olta atıyorlar. İtiraz linkine tıklayınca başka siteye yönleniyor. Apple bilgilerini çalmak için herkese gönderiyorlar


efruz
(13.03.18)
(9)

ifşa

sakalsız insan içine çıkmayayım dimi :)
sakalsız insan içine çıkmayayım dimi :)
Wolfware
(02.02.18)
burun güzel, sakallı


powerpufgirl
(02.02.18)
sakalsız halinde otisabi karizması var, sakallı halin ise sıradan.


Bruce
(02.02.18)
Bence sakalli cikma insan icine.


stavro
(02.02.18)
sakalsız daha iyi.


yatagants
(02.02.18)
Bruce'u dinle sen, +1.


treamorg
(02.02.18)
sakalsız +1


runagain
(02.02.18)
Treamorg haklı.


[GODDARD]
(02.02.18)
sakalsız çok daha iyi abi.


sakallı sakalsız aynı değil gibi. aynı ise kesinlkle sakalsız


valarmurgulis
(02.02.18)
(3)

Restoranında yemeksepeti kullananlara soru

selamlar. bu arkadaşlara üye olacağım. öncelikle komisyon vs. tarzı şeylere atıfta bulunup yapma etme uyarılarına gerek yok bende farkındayım bir şeylerin. neyse bu arkadaşlar sözleşmede menü görselini istemişler. ve sözleşme maddelerinde de restoranın paket servis fiyatlarının yemeksepeti'ne konaca
selamlar.

bu arkadaşlara üye olacağım. öncelikle komisyon vs. tarzı şeylere atıfta bulunup yapma etme uyarılarına gerek yok bende farkındayım bir şeylerin.

neyse bu arkadaşlar sözleşmede menü görselini istemişler. ve sözleşme maddelerinde de restoranın paket servis fiyatlarının yemeksepeti'ne konacak fiyatlarla aynı olması gerektiğini söylemişler. yani yemeksepeti'ne farklı fiyat koyamazmışız. fakat benim bildiğim çoğu restoran yemeksepeti'ne fiyatları arttırır komisyondan dolayı. bu kuralı nasıl ihlal ediyorlar? o menü görseli olarak da farklı bir menü hazırlayıp restoran fiyatını mı koyuyorlar?
Wolfware
(30.01.18)
Maksimum %10 fark koyabiliyorsunuz diye biliyorum. Arada gelip restorana kontrol mü ne ediyorlarmış, sıkıntı olabilir farklı görsel kullanmak.
Zincir restoranlara yapamıyorlar ama küçük işletmelerin her yönden anasını ağlatıyorlar.


maksimum fark koyabiliyorsunuz gibi bir şey yok. aynı menüyü veriyoruz, istersen yemek sepetine sonra mail atıp zam yaptım diyorsun ama kendi menüne yapmıyorsun bir daha menü istemiyorlar. ha istese ne olacak menü matbana arkadaşına grafikçiye söylersin yeni menü yapar sana gönderirsin.

şikayet olur ise uyarıyorlar, ama çok bir yaptırımları yok,


oscar
(30.01.18)
valla ben ilk defa ofise sipariş verdiğimiz yerde gördüm restoranla paket servisinin farklı fiyat olduğunu. restoran daha pahalıydı aksine, paket daha ucuz. tabak çanak servis için herhalde. onun dışında cogu yer aynı fiyatlardı.


blacksky
(31.01.18)
(5)

00'la başlayan numaralar ücretli midir?

Selamlarİnternet üzerinden biriyle tanıştım bana aramam için mumara verdi. İngiltere numarasıymış et 13 haneli ve 0046 diye başlıyor. Bu numarayı aramak sıkıntılı mıdır? Aklıma şüphe düştü çünkü whatsapp kullanmıyor olması garip
Selamlar

İnternet üzerinden biriyle tanıştım bana aramam için mumara verdi. İngiltere numarasıymış et 13 haneli ve 0046 diye başlıyor. Bu numarayı aramak sıkıntılı mıdır? Aklıma şüphe düştü çünkü whatsapp kullanmıyor olması garip
Wolfware
(30.01.18)
Ücretli midir, bence ücretlidir. Ama yapman gereken veya sorman gereken soru bu değil.

Uzaklaş.


MaNOfTheYear
(30.01.18)
google hangouts ile bir dene, dakikasi kac dolar olacagi yazar


hikmetkaraman
(30.01.18)
vodafone red varsa belli bi dakikaya kadar tarifeye dahil olabilir. bi de ingiltere 44 degil miydi ya?


bartman
(30.01.18)
00 telefon dilinde artı anlamında mesela tr için 0090 ile +90 aynı anlamda


alp9900
(30.01.18)
skype'a 5 euro bas, skype'tan ara.


binder dandet
(30.01.18)
(3)

Sahibinden.com ücretsiz ilan verememe?

merhabalar.daha önce bir hesabımla sahibinden.com'da emlak ilanı vermiştim ücretsiz. tekrar denemek isteyince ücret istiyor haliyle çünkü bir ilan hakkımız var.Fakat farklı bir hesapla girip farklı bir ilan vermek istediğimde de tekrar ücret istiyor. Benim farklı hesaptan aynı kişi olarak ilan verdi
merhabalar.

daha önce bir hesabımla sahibinden.com'da emlak ilanı vermiştim ücretsiz. tekrar denemek isteyince ücret istiyor haliyle çünkü bir ilan hakkımız var.

Fakat farklı bir hesapla girip farklı bir ilan vermek istediğimde de tekrar ücret istiyor. Benim farklı hesaptan aynı kişi olarak ilan verdiğimi nereden biliyor bunlar? İp numaramdan mı acaba?
Wolfware
(24.01.18)
ip düşük ihtimal, tarayıcınızdaki çerezden biliyordur. çözüm farklı tarayıcı veya çerezleri temizlenmiş tarayıcı ile zenmate kullanmak.


guest9999
(24.01.18)
ikinci hesabı farklı telefon no ile alman lazım


Abraxass
(24.01.18)
email, kullanıcı adı bazında takip ediyor. aynı tel ile farklı bir mail hesabından işlem yapabilirsiniz.
edit. ilk hesaptan cep telini kaldırıyorsun.


rhan
(24.01.18)
(2)

Kebapçılık ve Kebap Ustalığı?

selamlar.sulu yemek ve döner çeşitleri üzerine hizmet veren bir restoranım var. devralmadan önce burada kebap çeşitleri de yapılıyormuş fakat kaldırılmış. tezgahı duruyor. bende tekrar kebap satmak istiyorum. merak ettiğim konular şunlar;kebap ürünlerinin kar marjı nedir?iyi bir usta malzemeyi nasıl
selamlar.

sulu yemek ve döner çeşitleri üzerine hizmet veren bir restoranım var. devralmadan önce burada kebap çeşitleri de yapılıyormuş fakat kaldırılmış. tezgahı duruyor. bende tekrar kebap satmak istiyorum.

merak ettiğim konular şunlar;

kebap ürünlerinin kar marjı nedir?
iyi bir usta malzemeyi nasıl kullanır?
ustanın iyi olduğunu nasıl anlarız?
ve şuan ki sektörde istanbul'da kebapçı ustaları ortalama ne kadar maaş almaktadır?(Buna göre alacağım ustaya maaş önereceğim)
Wolfware
(31.12.17)
döner ve lahmacun pide salonum vardı yeni devrettim kurtuldum =)

kebap gramajla satılmadığından fire açısındna sıkıntı yaşamazsınız. malum döneri asıyorsun akşama kadar 25 30 fire veriyor, kebap köfte porsyonlandığı için bu sorun yok.

ben uslatarı hep şöyle aldım; bir gün yövmiye vermeden yol parası yemek vererek denedim. gün bile fazla, usta bana 2 porsyon kebap yap dersiniz zaten belli olur ustalığı. lezzeti elinin hızı tezgah kullanımı.

esas kebap zırhdan yapılır ama istda zırh çekecek usta bulamazsın bence, yani bulsanda yardımcı ister,

benim döner ustam kebap da biliyordu, biz de denemiştik. ama döner ustasına söyledik o yaptı bir süre denedik nasıl gidiyor mu diye. bu sürede ustanın eline 3 5 bişey sıkıştırdım. biz daha sonra kaldırdık ama, çok çeşide çıkınca işler daha zorlaştı.

ilk tutturmaya çalışacağın için kasap artığı değil hakiki etten çektir kıymanı, kasaptan kesinlikle çekilmiş alma, kendin etini yağını al kendiniz çekin, ilk imaj çok önemli.

biz döner ustasına da lahmacun pide fırıncıya da yani 4000 tl veriyorduk, ocakcı da bundan aşağıya almaz.

şimdiden kolay gelsin, ama bence hemen masrafa girme eldeki imkanlara göre talebe bak derim.


oscar
(31.12.17)
Semt neresi? Yardimci olabilirim belki.


runagain
(31.12.17)
(4)

Motorcu Montu Temizliği

MerhabalarDükkandaki arkadaş motordayken kullansın diye motorcu montu aldık. Fakat sürekli siparişe koşturduğu için mont bayaa kirlendi. Bu montu makinada yıkayamazmışız anca kuru temizlemeye verebilirmişiz. Bunum dışında temizleme yöntemi var mı?
Merhabalar

Dükkandaki arkadaş motordayken kullansın diye motorcu montu aldık. Fakat sürekli siparişe koşturduğu için mont bayaa kirlendi. Bu montu makinada yıkayamazmışız anca kuru temizlemeye verebilirmişiz. Bunum dışında temizleme yöntemi var mı?
Wolfware
(23.12.17)
Ben korumalarını çıkarıp düşük sıcaklıkta kısa süreli programda yıkıyordum. Çok yapmadım ama herhangi bir deformasyon olmadı.


gonion
(23.12.17)
tekstil ise bugüne montlarımı ben de yıkarım hep, korumaları çıkartıp, 40 derece en fazla


mirty
(23.12.17)
Aşırı kirlenen bilek, dirsek içi gibi kısımları beyaz sabun ile ovalar atarım makineye, 40 derece de sıkmasız kurutmasız yıkansın.

Sonra çıkarıp ıslak ıslak bir askıya takıp asın uygun bir yere suyu süzülsün ve kurusun.

Eskiden ben de korumaları çıkarırdım ama son iki yıkamada üşenip çıkarmadım da.


John Bloor
(23.12.17)
Makinede yıkanırsa suya dayanıklılığını yitirebilir. Kuru temizleme en fazla 40 lira tutar. Yine de siz bilirsiniz.


yirmisantim
(23.12.17)
(7)

Yemeksepeti.com'da dükkan açmak için?

selamlar.sulu yemek ve döner üzerine satış yapan bir restorantım var. Yemeksepeti.com'a üye olup oradan satış yapmak istiyorum fakat yemekler günlük değişiyor(döner dışında). Bu durumda da satış yapılabilir mi? (günlük çıkacak yemekleri koyup çıkmayacakları elemek gibi bir şansımız var mı?)
selamlar.

sulu yemek ve döner üzerine satış yapan bir restorantım var. Yemeksepeti.com'a üye olup oradan satış yapmak istiyorum fakat yemekler günlük değişiyor(döner dışında). Bu durumda da satış yapılabilir mi? (günlük çıkacak yemekleri koyup çıkmayacakları elemek gibi bir şansımız var mı?)
Wolfware
(15.12.17)
yapılabilir.. satış yapacağınız tüm yemek çeşitlerini sisteme giriyorsunuz.. atıyorum salı günü etli bezelye çıkmayacak mı, mekanı açmadan veya yemek tükendiği zaman sistemden pasif duruma getiriyorsunuz.. ilgili yemeğin yanında "şu anda mevcut değil" uyarısı çıkıyor.. geri kalan seçeneklerin alayı sipariş verilebiliyor..


synche
(15.12.17)
Baskan bence soyle bi yol da izlenebilir. Atiyorum menu1 diye bi menun olur. Gunun corbasi, gunun yardimci yemegi gunun icecegi tarzi bi aciklamasi olur. Allah ne verdiyse gonderirsin. Olma mi?


@allah yazdiysa bozsun

gayet mantıklı hocam. hem böylece seçeneğimiz de fazla olur. ikinize de teşekkürler


Wolfware
(15.12.17)
teknik olarka menü 1 yapmak mantıksız.

illa tüm ürünleri tek tek gireceksiniz, daha sonra o gün hangi ürünler yok ise onları gösterme diye işaretliyeceksiniz.

menü 1 de kuru fasulye var ise, tek yemeklere de kuru fasulye yazmak zorundasınız


oscar
(15.12.17)
günün çorbası tarzında yazan restaurantlara bakmıyorum bile. belki sevmediğim bi şey. neye göre sipariş vericez ki. benim gibi düşünen ve bu sebeple sipariş vermeyen bir çok insan vardır bence. şu anda mevcut değil uyarısı daha mantıklı. onun da kötü tarafı ( benim gözümde ) menü de göze batıyo çirkin duruyo.


spirit crusher
(15.12.17)
şu an mevcut değil / gösterme diye iki seçenek var. isterseniz listede hiç çıkmaz da o ürün


oscar
(15.12.17)
Oscar'in yazdigi menude gösterme secenegi iyimis. Benim mevcut degil yazisi gordugumde ilk aklima gelen, demek ki en tercih edilen yemekmis ama bana kalmamis oluyor:)


Domuz
(16.12.17)
(2)

Doğalgaz Güvence Bedeli saçmalığı?

Belki saçmalık değildir ama bilgisizim bu konuda size sormak istedim.Bir restorant devraldık. Bu restorana börek tezgahı koyacağımız için dükkanın içindeki tesisatı uzattık falan. Tabi bununla ilgili mühendis geldi proje çizildi, borular uzatıldı tezgah gaz alır hale geldi. Biz bundan önce doğalgazı
Belki saçmalık değildir ama bilgisizim bu konuda size sormak istedim.

Bir restorant devraldık. Bu restorana börek tezgahı koyacağımız için dükkanın içindeki tesisatı uzattık falan. Tabi bununla ilgili mühendis geldi proje çizildi, borular uzatıldı tezgah gaz alır hale geldi. Biz bundan önce doğalgazı üzerimize alırken bizde 900 tl civarı güvence bedeli aldılar. Bu plan değişikliğinden sonra bir daha çağırıldık ve bu değişikliklerden dolayı 1500 tl civarı bir güvence bedeli daha istendi. İşin ilginci bu güvence bedellerinin içinde ocak, kombi(onuda yaptırdık) bir de soba için alındığı yazılıyor. fakat bizim sobayla bir işimiz olmadı. yani tezgah yaptırdık ve de kombi. ısınma zaten klimayla sağlanıyor. neye soba yazmış olabilirler?

bir de zaten o 900 tl'yi ödedik üstüne mi bu 1500 tl'yi ödeyeceğiz?
Wolfware
(04.12.17)
burasi turkiye dostum, devlet islerinde cok mantik aramican, senden daha bilgisiz adam gelip proje ciziyor, inan bana senin velet bile daha iyi cizer, yapacak bir sey yok diyip ver 1500 daha, borek satarken parayi cikartmaya bak, cok dusunme 1000i 2000i


purple rain
(04.12.17)
Şimdi tüm sorunu bilmemekle birlikte kısmi bildiklerimi yazayım.

Güvence bedeli bu adam eldeki tesisatı normal kullansa ve ben gazı kesene kadar fatura ödemese bize ne girer şeklinde hesaplanıyor. Yani GG ücreti bir nevi.

Şimdi güvence bedelleri buna göre belli paketlerle belirleniyor. İşte sadece ocak, ocak+kombi, Ocak+kombi+soba vs. bide ticari yersen allah deme keyfine şirketin. ocak bağlıysa sadece tesisata 1 birim alıyorsa güvence iş yerinden 3 birim alır, ocak+kombiyse 10 birim evden alırsa 30 birim iş yerinden alır vs. Yani senin işinin olup olmaması mühim değil. Sen o aletlerin hepsini düzenli kullanacaksın ve kışın ortasında 2 ay borç takacak şekilde gideceksin mantığı ile hesaplanır. Bana kalsa ben de evde sadece ocak kullanıyorum o da haftada 1 gün geri kalan günler yağlı radyatör ile ısınıyorum. Ama seve seve kombin varmış alırım bir fırt güvence bedeli dedi şirket.

Şimdi anladığım kadarıyla bir dizi tadilat yaptın. Kombi vs. sonradan taktırdıysan doğal olarak zıplar. hemde öyle böyle değil yani 900+1500 olabilir. Soba olayı adamların fix paketinde vardır. Kasıt Doğal Gaz sobasıdır. Tesisat planında gözüküyor da olabilir. Yani senin kullanıp kullanmaman mühim değil.

Özetle çok şey etme git paşa paşa öde çünkü ekstrem bir durum gözümüyor. Ha için rahat edecekse bir sor istersen tabi para kolay kazanılmıyor.


ManikD
(04.12.17)
(2)

Restoranta motor önerisi?

merhabalar.restoranımda kuryenin kullanması için bir motor alacağım. Motor gücü 75-150 arası, fazla km'si olmayan 3500-4000 tl ye kadar bir motor alacağım.marka/model olarak ne önerirsiniz?(yakın çevreye gidecek sürekli)
merhabalar.

restoranımda kuryenin kullanması için bir motor alacağım.

Motor gücü 75-150 arası, fazla km'si olmayan 3500-4000 tl ye kadar bir motor alacağım.

marka/model olarak ne önerirsiniz?
(yakın çevreye gidecek sürekli)
Wolfware
(08.11.17)
spacy den şaşmayın, biz 3 yıldır kullanıyoruz tık demiyor.


oscar
(08.11.17)
honda spacy 110 veya cereyanlı


yuto
(08.11.17)
(1)

Spotify'ın açılmaması?

selamlar.iki gündür spotify uygulamasını masaüstünden açmak istediğimde 1 saniyeliğine program görünüyor ve kayboluyor. bende mecburen spotify webten dinliyorum fakat oranın arayüzü de çok saçma. masaüstü uygulamasının açılmama sebebi ne olabilir?
selamlar.

iki gündür spotify uygulamasını masaüstünden açmak istediğimde 1 saniyeliğine program görünüyor ve kayboluyor. bende mecburen spotify webten dinliyorum fakat oranın arayüzü de çok saçma. masaüstü uygulamasının açılmama sebebi ne olabilir?
Wolfware
(15.10.17)
Kaldırıp tekrar kur bence. Ben pc den dün açmıştım


(5)

Bilgisayara format atmak?

selamarkadaşın bilgisayarı çok ağırlaştı bir format atalım diyoruz. lakin elimizde windows cdsi yok. nasıl halledebiliriz?
selam

arkadaşın bilgisayarı çok ağırlaştı bir format atalım diyoruz. lakin elimizde windows cdsi yok. nasıl halledebiliriz?
Wolfware
(15.10.17)
bilgisayarı sıfırlayabilirsiniz. aynı işletim sistemi kalır içindeki her şeyi temizler.


latsc
(15.10.17)
windows iso downloader heidoc diye arama yaptır. 7'ye kadar tüm windosların iso'larını indiren bir program var orada.


alperz
(15.10.17)
En az 4gb usb buluyorsunuz.
İnternetten kurmak istediğiniz sistemin isosunu indiriyorsunuz.
Sonra bunu windows 7 usb/dvd tool ile flash belleğe yazıyorsunuz
Ardından first boot deviceı cd yapmak yerine usb yapıyorsunuz. Bilgisayar usbden başlamış oluyor ve format ekranına gidiyor. Sonra bir yerlerde takılırsanız internetten bakarsınız sorunun cevabı bu kadar.


freetakilir
(15.10.17)
merhaba. ben @freetakilir'in dediği gibi format atmak istemiştim ama bilgisayar bir nedenden hata vermişti, şu an detayını hatırlamıyorum da sanırım first boot device olarak usb kabul etmiyordu. sorunu gidermek için bir windows cdsi gerekiyordu vs vs. benden başka yaşayanlar da olmuştu yani. sizde de olabilir uyarayım dedim kolay gelsin.


who cares wins
(15.10.17)
eğer sistem eskiyse usbyi kabul etmeyebiliyor evet. burn ile isoyu dvdye de yazabilirsiniz.


freetakilir
(16.10.17)
(1)

Uçuşlarda en çok mili hangi kart kazandırıyor?

merhabalar.kardeşim bu aralar çok sık uçakla seyahat yapacak. adios, miles and smiles gibi kartlardan hangileri en çok mili kazandırıyor?
merhabalar.

kardeşim bu aralar çok sık uçakla seyahat yapacak. adios, miles and smiles gibi kartlardan hangileri en çok mili kazandırıyor?
Wolfware
(12.10.17)
Uçarken THY için sadece miles and smiles kazandırır. yada farklı hava yolu ise havayolunun kendi kartları.

Adios kredi kartı. harcadıkca puan topluyorsun. puanını ucak bileti alırken bir kaç kat değerli kullanıyorsun.


(1)

kuikdelivery.com nedir?

merhabalar.fareyi wifi simgesinde tutunca kuikdelivery.com internet access yazıyor. nedir bu acaba bir virüs olabilir mi? ki muhtemelen öyledir. internet hızımda eskisine oranla yavaşladı. alakası var mıdır birbiriyle?(network and sharing centera girince domain network olarak bu kuikdelivery.com çık
merhabalar.

fareyi wifi simgesinde tutunca kuikdelivery.com internet access yazıyor. nedir bu acaba bir virüs olabilir mi? ki muhtemelen öyledir. internet hızımda eskisine oranla yavaşladı. alakası var mıdır birbiriyle?

(network and sharing centera girince domain network olarak bu kuikdelivery.com çıkıyor)
Wolfware
(11.10.17)
bir nevi spyware sanırım. sadece şurada bulabildim çözümünü o da ispanyolca. google translate ile okursunuz

www.forospyware.com


argent dawn
(12.10.17)
(6)

Şirket sözleşmesi nasıl yapılmalı?

şimdi biz üç arkadaş ortak olarak bir restorantı devir alacağız. restorant şuan iki ortaklı ama bir ortağın isminde şahıs firması olarak görülüyor. biz üç ortak olarak adi mi yoksa limited şirket olarak mı yapmamız lazım yada o arkadaşların yaptığı gibi tek kişi üzerine mi? hangisi karlı/zararlı.(bi
şimdi biz üç arkadaş ortak olarak bir restorantı devir alacağız. restorant şuan iki ortaklı ama bir ortağın isminde şahıs firması olarak görülüyor.

biz üç ortak olarak adi mi yoksa limited şirket olarak mı yapmamız lazım yada o arkadaşların yaptığı gibi tek kişi üzerine mi? hangisi karlı/zararlı.
(biz üç ortak da ayrı ayrı vergi verelim ve ileride bankadan kredi çekebilelim istiyoruz.)

bir de kişisel olarak şunu merak ediyorum. üç ortak haftaya devir alacağız. öncesinde nasıl bir prosedür olur? bir ortaklık sözleşmesi imzalanması gerekiyor diye biliyorum. bunu satıştan önce mi sonra mı satış sırasında mı yapmak gerek? neye dikkat etmeliyiz?
Wolfware
(10.10.17)
Ltd. Satistan once.
Gunluk cirosu 6 7 binin ustundedir umarim. 3 ortak.ustelik restoran. Hem de devir. Ilgincmis.


zargana75
(10.10.17)
Merakını gidereyim. öncelikle günlük cirosu 6-7 bin olan yer ayda kişi başı 10 bin tl bırakır. öyle yeri kim devrediyor?

bizim bulduğumuz yerin günlük cirosu 3 bin tl. hesaplarımıza göre kişi başı 5 bin bırakıyor. ve o ciroyu 12-15 saatleri arası yapıyor. sabah 6 ile 12 arası boş geçen bir vakti var ve o vakte börek getirerek satışı arttırmayı planlıyoruz. yani halihazırda iş yapan ve potansiyeli olan bir yer. neden devrediyora gelirsek iki sahibi de başka işlerle uğraşıyor ve yemek işini bilmiyorlar. bunu çalışanlarından müşterilerine herkese sorarak tespit ettik. illa ki riskler var ama devir mantığında yapılabilecek en mantıklı hamleyi yaptığımızı düşünüyorum.


Wolfware
(10.10.17)
Anladim.ayda yuz bin kazandiran is de devredilir. Yillik bir bucuk milyon cirosu olan bir is resmen stresiyle sagligimi bozdu, belki de omrumu kisaltti. Biraktigim gun huzuru buldum.neden devredildiginden cok 3 ortak kismina ve restoran kismina takilmistim. Gecesi gunduzu bayrami tatili olmayan islere aklim ermiyor. Bir de hic tanimadigim biriyle ortak olmayi makul buluyorum ama arkadasla ortaklik cok uzucu sonuclar verebiliyor. Her sey gonlunuzce olsun. Restoran stresli ama bagimlilik yapacak kadar da zevkli istir.


zargana75
(10.10.17)
Büyük başın büyük derdi olur tabi. Her işin zorluğu var. Benim bu işi tercih etmemdeki en önemli sebep oazar tatil olması ve işün 4 5 gibi bitmesi. Bunlar benim için paradan daha önemli şeyler. 2 haftadır öğrenmek için gidiyorum ve inanılmaz keyifli. Hizmet sektörünü her zaman sevdim. Bunun üzerine 3 5 kazanmak da bana hayli hayli yeter. Ama önemli olan bana ayrılan zaman. Çünkü zamanı satın alamıyoruz ama bir yandan da çalışmak şart. Ortasını bulmak önemli. Teşekkürler iyi dilekleriniz için :)


Wolfware
(10.10.17)
restoran işletiyorum. 3 bin tl ciroyu kesin tespit ettiyseniz kişi başı 5 bin bırakır. tabi 15 20 bin kirası yok ise ya da 5 çalışanı. yani diyeceğim herkes cirodan bakıyor olaya ama cirodan çok gider önemli. ayda 90 bin ciro yapıyorum ok ama kiram 25 bin, 20 binde personel maaşı olması gibi :)

şahıs şirketi yaparsanız kurulumh çok uygun olur 500 1000 tl kurdurursunuz ama vergi diliminiz yükselir. düzgün fiş keserseniz % 35 dilime girersiniz ve % 20 kurumlar yerine 35 vergi ödersiniz.

ayrıca diğer iki kişi ne olacak ? ssk lı çalışan yaparsınız diğer iki ortağı ve belli bir maaş göstermeniz gerekir. kredi demişsiniz, 5000 tl maaş gösterseniz 2000 tl den fazla ssk ödemesi çıkar. asgari ücret gösterseniz kredi alamazsınız

işin içine para girince inanın ne arksdsşlık ne kardeşlik kalıyor, eşşeğinizi sağlam kazığa bağlayın, bizde olmaz demeyin olacak çünkü.

restoran işindekiler şunu der; birine beddua edeceksğn lokantacı olsun de:) ne gecisi gündüzü tatili olmayan, dışardan acaip zevkli olan ama çok çok zor bir iştir. 365 gün açığız biz, sabah 7 akşam 10 !!!

ha ama iyi kazanırsanız 3 ortak da zamanı bölüp güzel olabilir siiznki.


oscar
(10.10.17)
ne yaparsanız yapın, sakın ama sakın adi ortaklık denilen şeye bulaşmayın. herhangi bir muhasebeci size kurulumunun daha kolay, cüzzi cart curt olmasını övebilir sakın aldanmayın. adi ortaklıklara çıkan her türlü borç ortakların hepsinin adına çıkar. velev ki şirketi kapatıp da bir borç ödeme durumu ile karşılaşırsanız örneğin vergi dairesi borcun "tamamını" adresinde yakaladığı ortakların birinden talep edebilir. öyle ortaklık yüzdeleri umrunda bile olmaz. gıkınız bile çıkamaz bu konuda hatta. anında ödeme emrini yersin kafana, ortaklarına borcun bölünmesi konusunda bir yaptırım uygulayamazsın. sadece o borcun tamamını sen ödedikten sonra rücu etme ihtimalin var ki o da ortağın itiraz ettiği sürece kim öle kim kala bi davaya dönüşmesi çok muhtemel. adi ortaklık kurmayın. ben yandım siz yanmayın.


dantealighieri
(11.10.17)
(2)

İthalat firması için hangi sistem faydalı?

merhabalar.akrabalarım bir şirket kurmuşlar ve yurtdışına(bulgaristan,romanya vb.) tekstil ürünleri gönderecekler. karşı taraf zaman zaman kredi kartı ödemesi de yapacak ama yüklü miktarlar. 100-500 bin tl arası. bu sanırım en kolay mail order yöntemiyle yapılıyor fakat mail orderda hem komisyon faz
merhabalar.

akrabalarım bir şirket kurmuşlar ve yurtdışına(bulgaristan,romanya vb.) tekstil ürünleri gönderecekler. karşı taraf zaman zaman kredi kartı ödemesi de yapacak ama yüklü miktarlar. 100-500 bin tl arası. bu sanırım en kolay mail order yöntemiyle yapılıyor fakat mail orderda hem komisyon fazla hem de bankada çok bekliyor.

bu sistem dışında ödemeler nasıl yapılabilir? örneğin bir site açıp sanal postan böyle tutarlar çekilebilir mi? yada daha az komisyonlu ve hesaba daha hızlı geçecek hangi sistemler var? (paypal vb.)
Wolfware
(24.09.17)
Kredi kartı güvenli değil. Rakam ne olursa olsun Chargeback ihtimali var. swift yapın.


binder dandet
(24.09.17)
hocam ufak odemeler kredi karti olur da 100-150 k swift olmak zorunda
hatta 70 k usd uzeri online bankacılık bile olmuyoraa
bankaya talimat vermen gerekiyor


kingcyrax
(24.09.17)
(4)

Laptoptaki kamera nasıl aktifleştirilir?

Laptoptaki kamera çalışmıyor. Aygıt yönetimine girip kameraya tıkladığımda şu hatayı veriyor:Currently, this hardware device is not connected to the computer. (Code 45)To fix this problem, reconnect this hardware device to the computer.Burada bu aleti tekrar bilgisayara takın diyor fakat kamera zate
Laptoptaki kamera çalışmıyor. Aygıt yönetimine girip kameraya tıkladığımda şu hatayı veriyor:

Currently, this hardware device is not connected to the computer. (Code 45)

To fix this problem, reconnect this hardware device to the computer.


Burada bu aleti tekrar bilgisayara takın diyor fakat kamera zaten bilgisayara gömülü. bunu nasıl tekrar aktif edebilirim?
Wolfware
(20.09.17)
Driveri ile ilgili sikinti olabilir. Guncelleyin ya da kaldirip tekrar yukleyin


veritaslibertas
(20.09.17)
driver, yani sürücüyü kaldır. kameranın driver'ını internetten bulup yeniden yükle.


Bruce
(20.09.17)
teşekkürler arkadaşlar çözdüm.


Wolfware
(20.09.17)
çözmüşsün ama söyliyim yine. bazı bilgisayarlarda fn +f* kombinasyonuyla açılıp kapatılabiliyor.


sutlu nescafe
(20.09.17)
(8)

Hangi animeyi önerirsiniz?

izlediğim sadece Death Note var ama onu da takdir edersiniz ki çok beğendim. o tarza benzer veya yakın tarzda izlenebilecek anime ne var?
izlediğim sadece Death Note var ama onu da takdir edersiniz ki çok beğendim.

o tarza benzer veya yakın tarzda izlenebilecek anime ne var?
Wolfware
(06.09.17)
code geass


sta
(06.09.17)
Full Metal Alchemist


o tarza benzer diye bakarsaniz cok az istediginiz gibi sey bulursunuz. cunku begenilen bir seyde konudan ziyade detaylar hosumuza gidiyor.

yine de, size hayli guzel buldugum bir anime onermek isterim; zankyou no terror. death note'daki kuresel izlenim, akil oyunlari, olumler, detaycilik, dedektiflik vs. bunda da var hatta bence bu cok daha guzel. kisa zaten hemen bitirirsiniz.


91 Days / 12 ölümdür, mafya olaylarını anlatmaktadır.
Afro Samurai / 4 bölümdür, hemen olayların içine dalarsınız sürükleyicidir.
Cowboy Bebop / 12 bölümdür, güneş sisteminde ödül avcılığı yapan elemanları anlatır. Müzikleri çok iyidir, en sevdiğim animelerden birisidir.

İyi seyirler dilerim :)


burka
(06.09.17)
Steins gate.


Shingeki no kyojin


marowak
(06.09.17)
Boku dake ga inai machi.

bir kediyim ' in önerdiği animeyi kesinlikle izle.

one piece diyeceğim. (sebebi popülerliği falan değil. olayların uzun vadede günümüz dünyasında dönen dolaplara benzemesi.) (en azından benim için öyle. dünyadan gizlenen gerçekler, ezilen insanlar, özgürce yaşamaya çalışanlar falan)


canbaz3453
(06.09.17)
claymore çok güzel


dedimmidemedimmi
(07.09.17)
(7)

İran'lı birini aramak çok yazar mı?

selamlar.iranda bir arkadaşım var onu cep telefonundan arasam çok girer mi?
selamlar.

iranda bir arkadaşım var onu cep telefonundan arasam çok girer mi?
Wolfware
(29.08.17)
Basliga bakip, tr'deyse cok yazmaz diyecektim ki...

Ptt'den telefon karti alip bir deneme yap bence. Cepten ararsan manyak yazar. Ev telefonundan arayacaksan bir deneme yap once tt kart ya da bulursan bir yerde kontorlu telefonla.


runagain
(29.08.17)
Yurtdisi arama paketi filan alirsan (aveada
Tumdunya paketi vardi) uygun olur


kuehles blondes
(29.08.17)
Skype ile ara


Lim5
(29.08.17)
whatsapp'dan ara?


iranda telegram çok yaygın. telegramdan arayın.


aşksız prens
(29.08.17)
Skype'a para yükleyip cep ve ev telefonlarını arayabiliyorsunuz. Ben öyle yapıyorum, bayaa ucuz oluyor.


green knight
(29.08.17)
Baskan simdi adini tam hatirlamiyorum telefon karti bulunan bufelerde bi kart var. Genelde turkmen azerilerin yogun yasadigi yerlerde bulunur. Yurtdisi arama karti. Onlar cok ucuza geliyor. Siyah babalarin yogun yasadigi yerlerde de bulunur.


(9)

Dükkan cirosunu nasıl tespit ederiz?

merhaba.biz bir dükkanı devir almak istiyoruz. sahibi yaşlandığı için yorulduğunu ve uğraşmak istemediğini söylüyor. günlük ciro olarak 2000 tl yaptığını fakat şuan okulların tatil olması ve insanların yıllık izinde olması nedeniyle 1000 tl civarı ciro yaptığını söylüyor.Dolayısıyla dükkanda dursak
merhaba.

biz bir dükkanı devir almak istiyoruz. sahibi yaşlandığı için yorulduğunu ve uğraşmak istemediğini söylüyor. günlük ciro olarak 2000 tl yaptığını fakat şuan okulların tatil olması ve insanların yıllık izinde olması nedeniyle 1000 tl civarı ciro yaptığını söylüyor.

Dolayısıyla dükkanda dursak bile o 2binlik ciroyu eylülde tespit edebiliriz ancak. söylediğine göre ocaktan hazirana kadar günlük ciro 2 hatta bazen 3bine yaklaşıyormuş. bende eski tarihli ciroları görmek istediğimi söyledim. bilgisayardan geriye doğru bakarız dediler.

Şimdi tabi ki bilgisayardaki kayıtlar kafaya göre yazılabilir. slipleri görmek istesek hem eski slipler saklanır mı bilinmez hem de nakit alışveriş yapanlarda olduğundan net olmaz.

Sizin aklınıza gelen yöntemler nelerdir? Yada bir şekilde adamın söylediğine güvenmek zorunda mıyız?
Wolfware
(22.08.17)
Ödedikleri vergiden?


Hiçbir dükkan doğru düzgün vergi ödemiyor. Ciro o kadar farketmez dönemsel olarak. Belki bir kaç gün 3000e yakın olmuştur ama genel ortalama hep aynıdır. Dükkan satma psikolojisini iyi bilirim. Bir dönem dükkankmızı vardı ciromuz 800-1000 tl arası değişirdi mesela 2 yıl bouunca 1800 olduğu gün de oldu 500 olduğu gün de. Ama yüzde90 700 1100 aralığında oldu 2 yıl boyunca. O kadar farketmesi çok zor diye düşünüyorum. Biz de satarken 1800 olduğu da oluyor demiştik yalan yok. Bunu öğrenmenin en iyi yolu o kayıtlara bakmaktı ama siz bunu yapacağınızı söyleyip ertelemişsiniz değiştirebilir. Diğer bir yol toptancılarla konuşmak. Marketse burası sigaracılarla konuşun onlar her şeyi bilirler, günlük ekmek sayısı çok önemlidir düzenli mülteriyi gösterir.


yazar kasa kullanan bir işyeri ise, yazar kasadan geçmişteki istediğiniz tarihe dönük, hattaiki tarih arası mali hafıza raporu alabilirsiniz.

ya da koçandaki kendi sureti faturalarını alıp elle toplayabilirsiniz.

fiş fatura kesmeyen bir adamsa zaten adamın sözünden başka bir şey kalmıyor.


kibritsuyu
(22.08.17)
işletme ne üzerine, kırtasiye falan mı


goodman
(22.08.17)
et lokantası. pide,lahmacun,kebap ve ızgara et yapıyorlar.


Wolfware
(22.08.17)
Muhasebeden alış faturaları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Aylara göre faturalı aldığı ürünleri böylece görebilirsiniz.


mrmlq
(22.08.17)
Aldığı ayran-kolaya bakarsınız. Bunlar pek faturasız satılmaz. Buradan sattığı tabak sayısına ulaşırsınız. Genelde satılan tabak kadar meşrubat satılır. Tabakların ortalama fiyatından da ciroya ulaşırsınız.


babilbaligi
(22.08.17)
acilin lokantaci geldi. toptancidan fln biseye ulasamazsiniz, spotdan faturasiz mal alirsiniz, faturaya ihtiyaciniz var ise kafaniza gore kestirirsiniz. ben hep sunu soylerim bir yer iyi is yapiyorsa siksen devretmez kimse. basina asam koyar calma cirpmayi da ekler ama devretmez. lokantacilikta isler yok diye aglanir is devretmeye gelince cirolar ucusur hep. sehir fln cok onemli kira gider ama 1000 tl ciro yapan mekanin ayakta kalmasi imkansiz. usta paralarini cikaramazsin. isi biliyor musunuz ? sanirim lokantacilikla alakaniz yok, kesinlikle bulasmayin derim


oscar
(22.08.17)
ben de konuya hakim biri olarak, her mevsimin dinamikleri vardır, ama yaz ile kış arasında o kadar fark olması için mayo satıyor olması lazım. ya da direkt 3 tane okulun karşısındadır, rakibi yoktur falan filan. ancak öyle. eleman sayısını sor, kışın iki katı eleman çalıştırmış mı öğren. fikir verir.


devcileyin,
(22.08.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.