Giriş
(1)

optimum avm

yenisahra metro durağında insem doğrudan buraya çıkarmıyım? rüzgarda yürümek istemiyorum
yenisahra metro durağında insem doğrudan buraya çıkarmıyım? rüzgarda yürümek istemiyorum
abelardo
(29.03.19)
hayır. göztepe metro durağı ile yeni sahra durağının tam ortasında kalıyor.
her türlü biraz yürüyeceksiniz
edit: yeni sahra durağı biraz daha yakın görünüyor haritadan.


kitik
(29.03.19)
(13)

işten tazminatla ayrılma hakkı

4 kişi ve 1 müdür çalıştıgımız işyerinde birisi doğum iznine gidecek bir ay sonra. o gidince onun işlerinin büyük kısmı bana devredilecekmiş. bir kişi almak yerine böyle bir şey yapıyorlar. bunu sebep göstererek tazminat ile işten ayrılma hakkım var mı?edit: arkadaşlar konuda haklı veya haksız olmam
4 kişi ve 1 müdür çalıştıgımız işyerinde birisi doğum iznine gidecek bir ay sonra. o gidince onun işlerinin büyük kısmı bana devredilecekmiş. bir kişi almak yerine böyle bir şey yapıyorlar. bunu sebep göstererek tazminat ile işten ayrılma hakkım var mı?

edit: arkadaşlar konuda haklı veya haksız olmama karar vermeye çalışmayın. işyerinde başka sorunlarım da var ve işten ayrılmayı düşünüyorum zaten. ayrılmadan önce doğum sebebiyle tazminat alabilir miyim diye merak ediyorum.

lütfen sadece hukuk ile ilgili bilenler yazsın.

ayrıca doğum iznine ayrılan kişi ile aynı işi yapmnıyoruz. o farklı iş yapıyor, ben farklı bir iş. o yüzden onun işini benim yapmam adil değil bana göre. hukuka göre durum nasıl onu merak ediyorum sadece
abelardo
(28.03.19)
büyük ihtimalle yok.. imzaladığınız sözleşmede /görev tanımında işçi kendisine verilen bütün sorumlulukları kabul edecektir benzeri bir madde vardır.

ayrıca doğum izni toplamda 16 hafta, iyi niyet kuralları çerçevesinde idare etmenizi beklemeleri gayet normal.


benaslinda
(28.03.19)
bu sadece sizin başınıza gelen bir durum değil ki, işi hiç bilmeyen birini işe alıp eğitmek yerine işe hakim birinin yapmasını beklemeleri çok doğal.

hukuki kısmını bilmiyorum ama bence böyle bir hak olsaydı hepimizin bir sürü tazminat hakkı olurdu.


senin iş yerinde sana böyle bir şey yaptıklarını düşün.
hangi firma (hele şu dönemde) doğum vb izni için bir kişi istihdam eder.


4 aylığına kimseyi işe alamazsın. doğum yapacak diye işten de çıkartamazsın. ama senin kafandaki adamın kıçına koyarım tekmeyi müdürün olsam. biraz işsiz kalıp burnunun sürtmesi gerekiyor gibi. çalışanların şu kendi işim haricini yapmam tavrına tilt oluyorum. (patrol değilim ben de çalışanım.)


naksidil
(28.03.19)
4 aylık ekstra alsalar 20.000tl gibib bir sayı çıkıyor. Ne yapsınlar istiyorsun kadını işten atsınlar yerine yeni birini mi alsınlar


KaraSakall
(28.03.19)
Arkadaşlar adama kızmışsınız da yurtdışında gayet normal bişey doğum iznine giden birinin yerine yeni birisini almak. Geçici sözleşme yapıyorlar ona göre alıyorlar işe. Bu adamın bunu sorması çok mu abes?

He ben olsam işini yapardım elimden geldiği kadar kendimi çok boğmadan. Yasal olarak maalesef hakkın yok tazminata.


Boris
(28.03.19)
@Boris şu açıdan haklısınız, bazı ülkelerde doğum izni 2 seneye kadar çıkabiliyor o yüzden oralarda normal olabilir ancak türkiyede böyle bir durum yok.
ayrıca isviçre'de bizim şirketin bir şubesinde doğum iznine giden arkadaşın işleri başka bir çalışana devredildi.


Şu yorumlara bak, ülkenin neden bu hale geldiğini anlarsın.
Adam "HUKUK" sorusu sormuş gelen yorumlara bak , hepsi sikilmeye o kadar alışmış ki haklarını öğrenmek isteyen adama "kendimi nasıl siktirebilirim" `in ahlaki yapısını aşılamaya çalışıyorlar.

Güzel kardeşim, sözleşmeyi siktir et. Genel çalışma prensipleri haricinde İŞ KANUNU'na bağlısın. İyi niyet kuralları demiş birisi, fakat bu kuralların bahsettiğin somut olayla ilgisi alakası yok.

Bu konu İş Kanunun 25. maddesinde anlatılmıştır detayları açıp kendin okuyabilirsin.

"Bu sadece sizin başınıza gelen bir durum değil" diyerek olayı normalleştiren zihniyet işte ülkenin bu hale gelmesinin sebebidir.Evet, çocukların tecavüze uğradığı ülkeden bahsediyorum.

Sen işyerinde sana atanmış görev tanımından sorumlusun, başkasının işini yapmak zorunda değilsin. İşveren işçi açığını mevcut işçilere yüklüyorsa bunun bedelini yan haklar veya maaş zammı ile ödemelidir (iyi niyet kurallarına bağlı arkadaş, okudun mu burayı?)

İzlemen gereken yol:
Mevcut iş yükünün mesai saatleri içerisinde ancak bitebildiğini, işçinin izne ayrılması sebebiyle meydana gelecek iş yükünün olağan çalışma düzeninin üzerinde bir performans gerektirdiğini ve verimlilik düşüşüne neden olabileceğini, muhtemel ek mesailer için makul süre önceden haber verilmesini hatırlatıcı mahiyette bir yazı yaz. (elektronik posta kullan)

Kendi isteğinle işten ayrıldığın için tazminat alamazsın, ama bu dediklerimi yapman
1- emeğini bedava satmana engel olur
2- tazminatını ödemek suretiyle işten çıkarırlarsa iş güvencesine ilişkin doğan haklardan azami yararlanmanı sağlar


cenkist1903
(28.03.19)
Boris + cenkist1903 + 1

yerine geçici sözleşmeyle birini almalılar. hakkını savun.


Jesus Christ
(28.03.19)
@interview 2 seneye kadar çıkabiliyor izinler doğru, fakat ona göre sözleşmeler uzayabiliyor. Kişinin maddi durumu iyi değilse çalışması gerekiyorsa izni kısa kesip işine dönebiliyor. Zaten ona göre geçici sözleşmeyle iş başı yapılıyor çalışanla.

Türkiye’de yerine geçici olarak başkasını alabilirler aslında o süre zarfında çalışacak kişiyi çok rahat bulabilirler ama başkasının üzerine işi yıkmak daha basit geliyor.


Boris
(28.03.19)
edit: arkadaşlar konuda haklı veya haksız olmama karar vermeye çalışmayın. işyerinde başka sorunlarım da var ve işten ayrılmayı düşünüyorum zaten. ayrılmadan önce doğum sebebiyle tazminat alabilir miyim diye merak ediyorum.

lütfen sadece hukuk ile ilgili bilenler yazsın.

ayrıca doğum iznine ayrılan kişi ile aynı işi yapmnıyoruz. o farklı iş yapıyor, ben farklı bir iş. o yüzden onun işini benim yapmam adil değil bana göre. hukuka göre durum nasıl onu merak ediyorum sadece


abelardo
(28.03.19)
@cenkist dostum haksızsın demiyorum ama abelardo demiş ki 4 kişi 1 de müdür 5 kişi çalıştığımız işyeri.. sen diyorsun ki iş kanunu madde 25.

teoride sana çok veriyorum ama pratikte YEMEZ. yemez yani, ben 10 yıldır çalışıyorum hep de kurumsallık açısından 1 tık üstte olan şirketlerde çalıştım, sen 4 ay ek iş yükü için yak hak+ücret talep edersen, yerine çok daha saf birini alıyorlar. bu iş böyle. sen haklısın bak tekrar diyorum ama bu düzen öyle dönmüyor.

abelardo, konuya sadece hukuk bilenler yazsın demişsin, işveren senin sebebini haklı fesih sebebi görmeyecektir ve sen dava açmaya gidersin. arabulucukta anlaşamayzsınız büyük ihtimalle (daha anlaşan görmedim) sonrası aukatların ve hakimlerin kararlarına kalacak.


benaslinda
(28.03.19)
iş tanımız değişirse ve bunu ispat edebilirseniz şansınız var.
eğer işverenle karşılıklı bir ceza maddeniz yoksa kaybedeceğiniz bir şey yok. önce bir ihtar gönderirsiniz ve istifa edersiniz. zaten ona göre durum belli olur. eğer istifanızı haklı olarak görmeyip istifa olarak değerlendirmeye kalkarlarsa avukatla dava açarsınız.
yine de önce avukata danışın. benzer bir durumu daha zor şartlarda yaşayıp avukat yardımıyla konuyu çözmüş biri olarak avukatlar işe yarıyorlar diyorum. dava açmam bile gerekmedi düşünün..


ozdek
(28.03.19)
(13)

kız arkadaşın erkek arkadaşlarıyla samimiyeti nasıl olmalı

isterseniz erkek arkadaşlar için de cevap verebilirsinizcanım, tatlım, öpüyorum gibi konuşmalar ne derece normaldir? bu konuda sınırınız nedir?
isterseniz erkek arkadaşlar için de cevap verebilirsiniz

canım, tatlım, öpüyorum gibi konuşmalar ne derece normaldir? bu konuda sınırınız nedir?
abelardo
(04.03.19)
sen kendinden başka birine sınır koyamazsın, koyamamalısın bence. bu olsa olsa hoşuna gidip gitmemesi olabilir.

ya bu konu çok göreceli olabilir bence. şahsen kız arkadaşım adına konuşmam gerekirse, o bu konuda bir kez bile düşünmemi gerektirecek biri değil. nerede ne demesi gerektiğini iyi bilir. o yüzden hiç rahatsız olmadım.
benim rahatsız olma sınırım aradaki samimiyetten fazla hitaba girilmesi olabilir.


baharat
(04.03.19)
başka erkeklere "canım, tatlım, öpüyorum" diyorsa benim kız arkadaşım değildir? wtf


Jesus Christ
(04.03.19)
nasıl dediğine göre değişir.

tabi canım haklısın demek var, çok teşekkür ederim tatlım. görüşürüz bitanem öpüyorum diyorsa bu bana ne diyordur ki?

böyle bir durumda hiç olmadım görmedim de


avatar is back
(04.03.19)
Kiz arkadasinizin ilk acil durumda baska erkek arkadaslarinin hazir oldugunu gosterir.


katil usak
(04.03.19)
olmamalı :)


onemoremile
(04.03.19)
bu saçmalıkları geçin ya, sınır koymak değil ilişkide olan her 'yapma.' bunu diyen kızlar da erkekler de açık açık kezbandır. ilişki çift taraflı bi olaydır, sevgilinin yaptığı şeyler seni duygusal olarak etkileyebilir, bu da doğal olarak hayatına etki edebilir. iki insan da yaptıkları ve yapmadıklarıyla birbirine karşı sorumludur. iki tarafın da birbirinden beklentileri olabilir ve bunlar da 'karşılıklı' olarak belli sınırlar içinde gerceklestirilmelidir.


mehmed resad
(04.03.19)
Bana da enteresan geliyor böyle kısıtlamalar. İlişkinin aynı dalga boyunda olmadığının göstergesi bence. Sevgilimin bana yapmasını istemediğim bir şeyi ben de başkasına yapmam. O da öyle, başka türlü de sevgili olunmaz zaten. İstersen otokontrol de, doğrusu budur. Bin senelik arkadaşlarımızı biliriz birbirimizin, arkadaş arkadaştır, sevgili sevgili.


SiyamkedisiZorro
(04.03.19)
kızların başka kızlara dedikleri canım, tatlım, öpüyorum gibi konuşmalarına da takılıyor musunuz peki?

bazı kızlarda default geliyor bu özellik (keşke gelmese), erkek arkadaşlarına özel bir samimiyet olarak düşünmeyin. ama o erkekler bunu özel bir samimiyet olarak algılıyor olabilir.


taurina
(04.03.19)
Çok yakın dostum olan erkeklere canım, kuzum diyorum. Bazen telefonu kapatırken hadi öptüm de diyorum ama bu herhangi bir mesaj içermiyor, sadece veda kelimesi gibi benim için.

Bu niyetle ilgili bence. O insanlar benim için cinsiyetsiz, dost yani daha ne diyeyim. Dolayısıyla sevgilini en iyi sen tanırsın, ne düşünmen gerektiğini sen bilirsin. Hayatıma biri girer ve bana der ki senin erkek arkadaşlarınla bu kadar yakın olman beni kırıyor, üzüyor. Ben de tamam derim, bir mesafe koyarım. Sonuçta sevdiğim birini incitmek istemem gereksiz bir konuda. Ki ben de kıskanç biriyim, benim de yakın olmadığım biri (sevgilimin ne kadar yakını da olsa) ona dokunduğunda, tatlı laflar ettiğinde kıskanıyorum. Karşındaki insanın tavrına ve kişiliğine bağlı diyorum sonuç olarak.

Bir de sevgilim eğer özünde tatlı dilli biriyse bana da çok güzel kelimeler kullanıyorsa, başkasına canım demesi beni üzmez. Ama ketumsa, bana bile zorla tatlım falan diyorsa o zaman başkasına demesine kızarım. Belki ayrılırım bile. Evet yine sevgilinin tavrı ve kişiliğine geldi son nokta.


Mossy
(04.03.19)
Valla direkt o şekilde hitap ediliyorsa hiç normal değil bence. Böyle bir durumda uyarırdım ben.


değildir. O zaten sınırını bilir benim ekstra bir şey dememe gerek kalıyorsa sorun vardır. Öyle biri değil diyorsa kesin öyle biridir, bu konu sineye çekilmemeli.


biravekahve
(04.03.19)
bu konuyu buraya yazdıysan rahatsızsın demektir.
rahatsız olduğun halde müdahale etmemek kendinden ödün vermektir.
kendinden ödün veren erkek aldatılır.


edaddy
(04.03.19)
bu üsluptan hoşlanmıyorsanız, sizin gibi bu üsluptan hoşlanmayan biriyle olmalısınız. yani bu samimiyetin ölçüsüne bakış açısı sizinle aynı/benzer olan birini seçmelisiniz birlikte olmak için. diğer türlü değerlendirdiğimizde, samimiyete ölçü koyma yetkisine neye istinaden sahip olduğunuzu düşünüyosunuz? neticede iki yetişkinin yaşadığı denklik olan bir şeydir ilişki dediğimiz şey. siz kendinizi denk görmüyprsunuz, otorite görüyorsunuz demektir şayet böyle bakıyorsanız.

bir de herkes herkese, dostluklarına, arkadaşlıklarına cinsiyet yüklemez. ben yüklemiyorum mesela. yakın kadın arkadaşı olmayan erkeğe güvenmem ben. demek ki normal kadın-erkek ilişkilerini yürütemiyor, her kadına cinsiyet yüklüyor bu derim.


Phoebe
(04.03.19)
(5)

özel telefonum şirket sitesinde olursa

böyle acaip istekler geliyor gördüğünüz gibişirket web sitesi yenileniyor. küçük bir işyeriyiz, patron demiş ki, ingilizce bilen birinizin cep telefonu olsun web sitesinde. müdür bana diyor ki senin cep telefonunu koyalım mıben istemedim, şirket hattı olsa neyse, kendi özel cep telefonum şirket web
böyle acaip istekler geliyor gördüğünüz gibi
şirket web sitesi yenileniyor. küçük bir işyeriyiz, patron demiş ki, ingilizce bilen birinizin cep telefonu olsun web sitesinde. müdür bana diyor ki senin cep telefonunu koyalım mı

ben istemedim, şirket hattı olsa neyse, kendi özel cep telefonum şirket web sitesi iletişim kısmında olur mu? hiç mantıklı mı?

diyelim koydular, ne yapmalıyım? mahkemelik bir durum bence bu ama ufak bir işyeri oldugumuz için tabi uzamasını istemem

yalnızca müdürde şirket hattı var en doğrusu onun koyulması değil mi. ingilizcesi de var zaten.
abelardo
(29.09.18)
50 liraya yeni hat, 100 liraya da tuşlu telefon bu sorunu çözer sanıyorum.

@yav ucuz yollusundan sana yenir bir hat ve telefon alsınlar. onu yazsınlar siteye.


elorelia
(29.09.18)
tuşlu telefon derken?


abelardo
(29.09.18)
aynen en mantıklısı bu. o zaman tamam derim


abelardo
(29.09.18)
Online bir operatörden (Örneğin verimor) sanal bir hat (numara) alıyorsunuz, o hatta 50TL'lik kontör yüklüyorsunuz, sonra o hattı istediğiniz herhangi bir telefona yönlendiriyorsunuz, istediğiniz zaman da yönlendirmeyi değiştiriyorsunuz. Böylece hem numaranız afişe olmuyor hem de işten ayrıldığınızda kimse sizi aramıyor.


talasas
(29.09.18)
Ben de Talasas'ın dediği yöntemi kullanıyorum. Linkedin hesabımda bile o numara var.


roket adam
(29.09.18)
(3)

youtubeda video biterken çıkan diğer video kareleri

video izlerken son 5 saniyede ekranda 3-4 tane video karesi açılıyor, ilgili videolara link veriyor, görüntünün içine ediyor. bunları görmemenin bir ayarı varmı?
video izlerken son 5 saniyede ekranda 3-4 tane video karesi açılıyor, ilgili videolara link veriyor, görüntünün içine ediyor. bunları görmemenin bir ayarı varmı?
abelardo
(14.05.18)
adblock ile engelledim ben. biraz uğraştırıyor ama şu an hiç çıkmıyor.


himmet dayi
(14.05.18)
evet ne rezilliktir o ya. bende adblock işe yaramıyor o video karelerinde. özellikle bir ayarı varsa bilemiyorum. @himmet dayı aydınlatır belki bizi.


Android telefon olsa iytbp önerirdim.


fatih baker
(14.05.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.