Giriş
(3)

uydu sinyali yok

selamlar,odadaki tv'de 3 yıldır kullandığım uydu alıcısı bozuldu, birden "sinyal yok" demeye başladı. ben de bozuldu herhalde deyip yenisini sipariş ettim. bugün geldi, taktım ve "uydu sinyali yok" diye hata veriyor bu da. bunun üzerine, salondaki çalışan uydu ile yerlerini değiştirdim ve bu sefer i
selamlar,

odadaki tv'de 3 yıldır kullandığım uydu alıcısı bozuldu, birden "sinyal yok" demeye başladı. ben de bozuldu herhalde deyip yenisini sipariş ettim. bugün geldi, taktım ve "uydu sinyali yok" diye hata veriyor bu da. bunun üzerine, salondaki çalışan uydu ile yerlerini değiştirdim ve bu sefer iki tv'de de aynı hata çıkmaya başladı.

bunun sebebi ne olabilir? nasıl düzeltebilirim?

yardım :(

uydu markası: yumatu

ek soru: bir de niye salonda çalışan uydu, odada çalışmıyor?
ahm1
(01.06.19)
Salondaki f konektörlu uydu kablosunu odada deneyin.
Bir de muhtemelen diseqc modül vardır çatıda. Onun uydu alıcısındaki ayarını düzgün yapmanız gerekiyor


nop
(01.06.19)
nasıl yapıcam ki bilmiyorum

niye böyle oldu ki ama ya? daha 2 gün önce gayet güzel çalışıyordu

ek soru: bir de niye salonda çalışan uydu, odada çalışmıyor?


ahm1
(01.06.19)
Anten sadece sizin daireye mi bağlı yoksa merkezi sistem mi?


nop
(01.06.19)
(3)

bu normal mi? (gmail) (acil)

arkadaşlar, yaklaşık 4-5 gün önce kms activator indirmeye çalıştım torrent'ten ve bilgisayara trojan girdi. toplamda 10-12 tane virüs girdi. lisanslı kaspersky var, temizledim diyor ama resimde göreceğiniz gmail'deki durum canımı sıktı.3 gün önce şifremi değiştirdim. hep evden bağlandım gmail'e ama
arkadaşlar, yaklaşık 4-5 gün önce kms activator indirmeye çalıştım torrent'ten ve bilgisayara trojan girdi. toplamda 10-12 tane virüs girdi. lisanslı kaspersky var, temizledim diyor ama resimde göreceğiniz gmail'deki durum canımı sıktı.

3 gün önce şifremi değiştirdim. hep evden bağlandım gmail'e ama arada salondan çekmiyor diye mobil bağlantıyı açıp giriyorum. 37 ile başlayan ip adresi, virüs girdikten sonra, şifremi değiştirmeden önce de vardı (galiba o zaman ortaya çıkmıştı).

bu durum normal midir? şu an çok tırsıyorum. bütün şifrelerim de drive'daki bir dosyadaydı. eğer girip girip çıkıyorlarsa artık silmek için de çok geç.

ne diyorsunuz, nedir, ne yapmam lazım?
ahm1
(26.05.19)
Mobilden İnternete girin ve whatismyip.com adresine bağlanın. Gördüğünüz ip yukarıdaki ip ise o sizsiniz.
Bunun yanında google için iki aşamalı güvenliği aktif hale getirirseniz banka gibi SMS ile login olursunuz


kisa
(26.05.19)
oh, evet o benmişim

teşekkürler :)


ahm1
(26.05.19)
:) geçmiş olsun


kisa
(26.05.19)
(1)

gmail'e giriş sorunu

son günlerde, arada sırada gmail'e girişte sıkıntı yaşayan var mıdır?
son günlerde, arada sırada gmail'e girişte sıkıntı yaşayan var mıdır?
ahm1
(23.05.19)
Gunde cok kereler oturum aciyorum, hic bir sikinti yasamadim


veritaslibertas
(23.05.19)
(1)

kısa çorap tavsiyesi

1,5-2 sene önce decathlon'dan bol bol çorap almıştım. artengo'nun kısa (bilek üstü) ve ince çorapları vardı (üstünde tenis raketi deseni olan), güzel çoraplardı. ama geçen gittiğimde bir baktım, kalınlaştırmışlar çorabı. çok saçma hakikaten, yazın bu çoraplar giyilmez (hatta ben kışın da ince çorap
1,5-2 sene önce decathlon'dan bol bol çorap almıştım. artengo'nun kısa (bilek üstü) ve ince çorapları vardı (üstünde tenis raketi deseni olan), güzel çoraplardı. ama geçen gittiğimde bir baktım, kalınlaştırmışlar çorabı. çok saçma hakikaten, yazın bu çoraplar giyilmez (hatta ben kışın da ince çorap giyiyorum). dayanıklı da çoraplardı, birkaç yıkamada gitmiyorlardı.

böyle güzel, kısa, ince, dayanıklı çorapları başka nereden bulabilirim? illa spor çorabı olmasına gerek yok.
ahm1
(23.05.19)
tchibo


naksidil
(23.05.19)
(2)

kpss sorusu

arkadaşlar ben mi bakmasını bilmiyorum, yoksa kpss kontenjanlarında bir arkeoloji mezununun tercih edebileceği herhangi bir kontenjan yok mu? illa bölümümle ilgili olmasına gerek yok, mesela x görevi olsun, desin ki "bütün lisans mezunlarına açıktır" ama aradım, taradım, bulamadım bu tür bir şey.yar
arkadaşlar ben mi bakmasını bilmiyorum, yoksa kpss kontenjanlarında bir arkeoloji mezununun tercih edebileceği herhangi bir kontenjan yok mu? illa bölümümle ilgili olmasına gerek yok, mesela x görevi olsun, desin ki "bütün lisans mezunlarına açıktır" ama aradım, taradım, bulamadım bu tür bir şey.

yardım edebilecek var mıdır?
ahm1
(24.04.19)
4001 kodlu branşlara tercih verebilirsiniz.Sadece lisans mezunu şartı arayan pek çok ilan açılıyor


stillalive
(24.04.19)
Adalet bakanlığı(zabıt katibi,ikm),polislik,bekçilik,zabıta,itfaiye vs. bazı kurumlar var yine ilan şartlarına dikkatli bakın sadece lisans mezunu şartı arayan ilanlara başvurursunuz.Bunun dışında dediğim gibi 4001 kadroları düz lisans mezunudur.


stillalive
(24.04.19)
(3)

Bir yazara, kitap fiyatinin kacta kaci aliyor?

Tabii ulkeye, yazara, kitaba vs. gore degisebilir ama asagi yukari bir miktar soylemek istersek ne olur bu? 30 liraya bir kitap satiliyor diyelim mesela, bu kitap 22 liraya kitapyurdu'nda satiliyor. E bundan kitapyurdu kâr edecek, kitapci o kadar masrafini cikarip kar edecek, ustune bi de yazara ver
Tabii ulkeye, yazara, kitaba vs. gore degisebilir ama asagi yukari bir miktar soylemek istersek ne olur bu? 30 liraya bir kitap satiliyor diyelim mesela, bu kitap 22 liraya kitapyurdu'nda satiliyor. E bundan kitapyurdu kâr edecek, kitapci o kadar masrafini cikarip kar edecek, ustune bi de yazara verecekler. 30 liralik kitaptan 5-6 lira kaliyordur herhalde diye sallamak istiyorum ama acayip uydurdum su an. Fikri olanlar cevaplayabilirse sevinirim.
ahm1
(04.03.19)
satış bedelinden vergiler hariç %10 yazar alıyor. %50 yayınevi alıyor
%20 dağıtımcı alıyor. %20yi de kitap evi alıyor.

kitap yurdunda ucuz olma sebebi de o sondaki %20nin olmaması.


kljgslsdkjsd
(04.03.19)
Unlü bir yazar değilseniz %10 çok zor. %8 civarı alır.


kaptankedi
(04.03.19)
Popüler olmayan yazarlar yüzde 5-8 arası alir.ilk baskısı yüzbin ve üstü satacağı garanti olan yazarlar yüzde 10-13 arası alır.


fatih in fedaisi
(04.03.19)
(2)

Fizik tedavi icin hangi hastane?

Aylarca yuzdukten sonra omzum sakatlandi ve simdi 7 aydir gecmeyen bir omuz agrim var. Doktorlara gittim ama bi ise yaramadi. Artık sıkıldım, tekrar yuzmeye baslayabilmek icin gerekirse her gun farkli hastaneye giderim.İstanbul'dayim, bu durumum icin hangi hastaneyi/hastaneleri oneriyorsunuz?
Aylarca yuzdukten sonra omzum sakatlandi ve simdi 7 aydir gecmeyen bir omuz agrim var. Doktorlara gittim ama bi ise yaramadi. Artık sıkıldım, tekrar yuzmeye baslayabilmek icin gerekirse her gun farkli hastaneye giderim.

İstanbul'dayim, bu durumum icin hangi hastaneyi/hastaneleri oneriyorsunuz?
ahm1
(03.03.19)
size gözüm kapalı prof sabri narman hocayı tavsiye ederim. boşa para zaman harcamayın direk kendisine gidin


oscar
(03.03.19)
Ozel hastaneye gidemem


ahm1
(03.03.19)
(3)

beşiktaş taraftarı, burak yılmaz'ı neden sevmiyor?

bugün barışmış gibiler gerçi ama ilk maçta neden o kadar tepki gösterdiler? neden beşiktaş'a gelmesini istemediler?
bugün barışmış gibiler gerçi ama ilk maçta neden o kadar tepki gösterdiler? neden beşiktaş'a gelmesini istemediler?
ahm1
(09.02.19)
3-3 biten Beşiktaş Galatasaray maçında son dakikada kendini yere atıp penaltı almıştı o yüzden.


siyasetçi gibi futbolcu.hangi takıma gitse ben bu kulüp için ölürüm triplerine giriyor.
kendini çok yere atıyor.örnek: www.youtube.com


m4a87td
(09.02.19)
barışmadık.
sevmiyoruz, sevmeyeceğiz.

bos gezenin bos ustasi +1
eksisozluk.com


avarel dalton
(09.02.19)
(2)

Whatsapp ve virus

Bir insan whatsapp'tan virus gonderebilir mi? Nasil gonderebilir? Mesela fotograf atarak gonderebilir mi?
Bir insan whatsapp'tan virus gonderebilir mi? Nasil gonderebilir? Mesela fotograf atarak gonderebilir mi?
ahm1
(16.01.19)
Fotoğraf atarak hiçbir şekilde virüs gönderemez. Bir bağlantı atması gerekiyor ve sizin de ona tıklamanız ya da bir uygulama dosyası, onu da yüklemeniz gerekiyor. Apple ürünü kullanıyorsanız virüs girmesi çok çok zor.


aynabugusu
(16.01.19)
Bir fotoğrafa bakarak, bir videoyu izleyerek ya da sadece mesaj okuyarak virüs bulaştıramazsınız.

Gelen dosyayı ya da tıkladığınız linkten inen dosyayı çalıştırmanız lazım. Bilmediğiniz şeye tıklamayın yeter.


John Bloor
(17.01.19)
(4)

uyku kulaklığı hakkında iki soru

tam ismini bilemedim, "uyku kulaklığı" dedim. oda arkadaşımın horlamasından uyuyamıyorum.1) uyku kulaklığı için önerileriniz nedir? pahalı olmasın lütfen.2) uyku kulaklığının herhangi bir dezantajı var mıdır? yani bir kere kulaklığa, sessizliğe alıştıktan sonra her türlü sese karşı güçlü bir takıntı
tam ismini bilemedim, "uyku kulaklığı" dedim. oda arkadaşımın horlamasından uyuyamıyorum.

1) uyku kulaklığı için önerileriniz nedir? pahalı olmasın lütfen.
2) uyku kulaklığının herhangi bir dezantajı var mıdır? yani bir kere kulaklığa, sessizliğe alıştıktan sonra her türlü sese karşı güçlü bir takıntı gelişmesin? bundan korkuyorum açıkçası. yani günlük hayatta bile seslere karşı takıntı olmasın bende? obsesyona da yatkınlığım var çünkü ya da mesela diyelim 2 ay her gün taktım, sonra takmamaya başladım diyelim (sonuçta ömür boyu takacak halim yok), bu durumda uyuyamamaktan korkuyorum.

son olarak da, uyku kulaklığının herhangi bir fiziki zararı oluşur mu sürekli takmak durumunda? 1-2 sene kullanmam gerekbilir açıkçası.
ahm1
(15.01.19)
eğer sizi rahatsız eden tek şey horlama sesi ise ve sadece uyurken takacaksanız hayatınızın geri kalanını etkileyeceğini sanmıyorum. uzun süre silikon kulak tıkacı kullandım ciddi bir zararını görmedim. ama ben çok uzun süre takıyordum ve bu nedenle bazen az miktarda kaşıntı yapıyordu.

tavsiyem silikon kulak tıkacı alın ama her marka iyi değil. bazıları çok sert oluyor ve kulağınızda durmuyor bir türlü. şu an marka hatırlamıyorum be yazık ki ama en iyi olanlar hep ucuza aldıklarımdı. çifti ortalama 10-12 lira oluyor.


görünmezkaza
(15.01.19)
balmumu kulak tıkacı aldım ben geçen gün. hiç rahatsız etmedi. tavsiye edebilirim.

üst komşusu hayvan gibi gürültücüspor


windows95
(15.01.19)
3m marka kulak tikaci tavsiye ederim. Yumuşacık. Boyle parmaklarimla kulaklarimin dibine kadar sıkıştırıyorum kucucuk oluyor sonra kulagin icinde yavas yavas büyüyor. Cok kaliteli. Cifti 20-25 olmali. Eger ankara icindeysen bir cift verebilirim. Bende bir suru var.


kulak tıkaçları zararlıymış iyi araştırın.


for day to break
(15.01.19)
(1)

psikiyatrist arıyorum (devlet hastanesi)

istanbul'da şişli'de oturuyorum. devlet hastanesi önerebilecek olan var mıdır bu konuda? ek olarak -devlet hastanesinde çalışan- doktor da önerebilirsiniz.
istanbul'da şişli'de oturuyorum. devlet hastanesi önerebilecek olan var mıdır bu konuda? ek olarak -devlet hastanesinde çalışan- doktor da önerebilirsiniz.
ahm1
(11.01.19)
Yok mu bir tavsiyesi olan? :(


ahm1
(13.01.19)
(5)

win10 ve office aktifleme

aktiflemiştim ikisini de geçen sene format attıktan sonra. o zaman da bu kmspico programını virüs olarak karantinaya falan alıyordu ama dosyayı karantinadan, defender'ı devreden çıkarıyordum, iş çözülüyordu. şimdi defender'ı, güvenlik merkezini, güvenlikle ilgili ne bulduysam hepsini devreden çıkarı
aktiflemiştim ikisini de geçen sene format attıktan sonra. o zaman da bu kmspico programını virüs olarak karantinaya falan alıyordu ama dosyayı karantinadan, defender'ı devreden çıkarıyordum, iş çözülüyordu. şimdi defender'ı, güvenlik merkezini, güvenlikle ilgili ne bulduysam hepsini devreden çıkarıyorum ama yine de dosyanın açılmasına izin vermiyor microsoft.

ne yapıcaz ya? bir çözümü olmalı mutlaka. artık bütün activator'lar geçersiz olmayacak ya?

i.hizliresim.com
ahm1
(02.01.19)
arkadaşlar lütfen yardım, excel'de hiçbir şey yapamıyorum.


ahm1
(02.01.19)
ben windows 10 için n11.com'dan 1 ay önce lisans satın almıştım. Bir sıkıntı çıkmadan kullanıyorum. ms office için açık kaynak yazılımlar kullanılabilir ya da onun da key'lerini n11'de satanlar var. Satıcı lisansların orijinal olduğunu söylüyor ama uzun vadede ne olur bilemiyorum.


efx
(02.01.19)
hocam ilk olarak korsana hayır :)

kmspico win7 de güzel çalışıyordu ama windows 10'da koruma falan koydular sanırım. ne yaparsan yap çalışmıyor. artı olarak çok güvenli bulmuyorum ben.

1. önerim 15-20 liraya key satın alıp yükle. (n11'de falan vardı en son)
2. yöntemim yasal değil o yüzden yazamıyorum. ama bilgisayarı yeniden yüklemen gerekiyor bu yöntem ile ok ise mesaj at.


hocam
office 2010 kur
basta uyari verir
sonra yine kullanırsın
ugrasma


kingcyrax
(02.01.19)
office 2007 ile hiç uyarı falan almadan kullanırsın

libre office işini görüyor mu bir bak


p133mmx
(02.01.19)
(3)

İngilizce roman onerisi

İngilizcemi gelistirmek icin ingilizce roman okumak istiyorum da evde iki kitap buldum: biri james joyce'un dubliners kitabi, digeri jack london'in the call of the wild kitabi.Sunu dusundum, ikisinin de anadili ingilizce ama james joyce, irlandali, jack london ise abd'li. James joyce'u okumasam mi b
İngilizcemi gelistirmek icin ingilizce roman okumak istiyorum da evde iki kitap buldum: biri james joyce'un dubliners kitabi, digeri jack london'in the call of the wild kitabi.

Sunu dusundum, ikisinin de anadili ingilizce ama james joyce, irlandali, jack london ise abd'li. James joyce'u okumasam mi bu yuzden? Bu dusuncem ne kadar mantikli? İrlandali oldugu icin genel olarak kullanilan ingilizceden farkli bir ingilizce kullanabilir gibi dusundum.
ahm1
(29.12.18)
James Joyce'un İngilizcesi daha farklı değildir ancak daha edebidir. Özellikle tasvirleri falan daha ağdalı. Jack London ise daha duru bir İngilizce kullanıyor. Aslında önemli olan yazar değil, kitabın seviyenize uygun olup olmaması. Eğer anlayamadığınızı farkederseniz seviyesi daha düşük kitapları okumanızı tavsiye ederim. Örneğin level/stage 5-6 bir kitaba bakabilirsiniz.


shangrilla
(29.12.18)
Sonuçta İrlandalıların yalnızca aksanları değişik, kullandıkları İngilizce değil. Bence ikisini de okuyabilirsiniz. Oscar Wilde The Picture of Dorian Gray. John Steinbeck, Of Mice and Men de güzeldir.


PhoenixRising
(29.12.18)
zamanında şöyle bir entry girmiştim, işinize yarayabilir; eksisozluk.com


bestseb
(29.12.18)
(4)

yanlış park şikayet

evin önünde ısrarla yanlış yere park eden biri var. aracın fotoğrafını çektim. bu tip şeyleri şikayet edebileceğimiz whatsapp numaraları oluyor belediyelerin galiba ama bulamadım. nereye bakmam lazım? beşiktaş belediyesi.
evin önünde ısrarla yanlış yere park eden biri var. aracın fotoğrafını çektim. bu tip şeyleri şikayet edebileceğimiz whatsapp numaraları oluyor belediyelerin galiba ama bulamadım. nereye bakmam lazım? beşiktaş belediyesi.
ahm1
(28.12.18)
whatsapp numaraları kapatıldı.


sutlu nescafe
(28.12.18)
hatalı parkın muhattabı trafik polisleri. belediye değil.


argent dawn
(28.12.18)
Whatsapp numaralari niye kapatildi? Nereye gondericem simdi?


ahm1
(28.12.18)
Bimer'e gönderdim, cezasının kesildiğine dair bildirim geldi. eksisozluk.com


farabi
(29.12.18)
(2)

aramızda mr yorumlayabilecek bir doktor var mı?

yani o kadar kötü bir ruh halindeyim ki. 29 yaşındayım, hali hazırda bel fıtığım ve omur eğriliğim varken bir de boyun fıtığı ve kifoz çıktı karşıma. bir de raporda "klinik bilgi: rapor yazılması gerekir." demiş. yani çalışıyor olsam istirahat için rapor mu yazılması gerekiyordu, o kadar mı kötü dur
yani o kadar kötü bir ruh halindeyim ki. 29 yaşındayım, hali hazırda bel fıtığım ve omur eğriliğim varken bir de boyun fıtığı ve kifoz çıktı karşıma. bir de raporda "klinik bilgi: rapor yazılması gerekir." demiş. yani çalışıyor olsam istirahat için rapor mu yazılması gerekiyordu, o kadar mı kötü durumum? :((

not: lütfen doktor olup olmadığınızı belirtiniz.

rapor:
1/2 --> i.hizliresim.com
2/2 --> i.hizliresim.com
ahm1
(27.12.18)
Fazla birşeyin yok. fizik tedaviye gitmen gerekir.


alicandan
(27.12.18)
kifozum olduğunu öğrendiğimde 16-17 yasındaydım. bikaç sene yüzmeydi bazı hareketlerdi yaptım. çok etkisini göremedim. 2 aydır vücut geliştirme yapıyorum ve geçen ay doktora gittiğimde hiçbirşeyin yok dedi ve bende farkediyorum.


oyle
(27.12.18)
(7)

Pastirmanin yarattigi koltuk alti kokusu

Gecen gun çiğ pastirma yedim (isitip yesem fark eder miydi?), terledikce koltuk altlarim pastirma koktu les gibi (simdiye kadar da cok pastirma yedim ama ilk defa boyle oluyor). Dun okuz gibi 3-4 kere keseledim koltuk altlarini. İyi, guzel, gecti derken bugun tekrar pastirma kokmaya basladim.Bu nasi
Gecen gun çiğ pastirma yedim (isitip yesem fark eder miydi?), terledikce koltuk altlarim pastirma koktu les gibi (simdiye kadar da cok pastirma yedim ama ilk defa boyle oluyor). Dun okuz gibi 3-4 kere keseledim koltuk altlarini. İyi, guzel, gecti derken bugun tekrar pastirma kokmaya basladim.

Bu nasil bir seydir ya? Kac kere banyo yapinca gececek? Bir cozumu yok mu?
ahm1
(20.12.18)
(Bkz: çemen) iki-uc gune gecer. Cemensiz pastirmalar oluyor onlardan dene.


battal gemalmaz
(20.12.18)
Iyice terleyip dus alirsan gecer en hizli.


Boris
(20.12.18)
yumrta yaparken kızartınca o kadar kokmuyor.


oz suser
(20.12.18)
Biz hep böyle yeriz. Daha dur. Yarın tuvalet banyo da kokmaya başlayacak.

3 gün daha sabahları duş al. Gece alıp yatınca sabah yine kokuyor.


Bir hafta sabret. Sırf bu yüzden yıllardır yiyemiyorum.


purrty ploop
(20.12.18)
kayseri pastirmasi yemissin demek ki :P. marketlerde satilan pastirmalar maalesef sehir hayatina uygun olsun diye cok baharatli yapilmiyor, pastirmada eti pisiren sey de baharatlar oldugu icin isil islem uyguluyorlar etlere. pisirip yersen, yada yemeden once cemenini ayirirsan bu kadar kokmaz. Erman toroglunun dedigi gibi o kadar para verip pastirma almissin birak koksun :)

benim anne tarafi kayserili, ben bildim bileli sucugumuzu pastirmamizi evde kendimiz yapariz. anneannemler kayseri disina ilk kez annem universiteyi kazandiginda onu okutmak icin Istanbul'a cikmislar. Istanbul'a gidene kadar pastirmanin yedikten sonra da terden koktugunu falan bilmezlermis :)


crucio
(20.12.18)
kokan pastırma değil çemen.

çemeni sıyırıp yiyebilirsin.


ravenudon
(21.12.18)
(2)

youtube'da videoyu kimin beğenip beğenmediğini görebiliyor muyuz?

uzaktan bir tanıdığım video paylaşmış da, beğenmedim videoyu ama "beğenmedim"e bassam mı bilemedim, ayıp olur şimdi beni görürse :)videonun sahibi görebiliyor mu kim beğenmiş, kim beğenmemiş?
uzaktan bir tanıdığım video paylaşmış da, beğenmedim videoyu ama "beğenmedim"e bassam mı bilemedim, ayıp olur şimdi beni görürse :)

videonun sahibi görebiliyor mu kim beğenmiş, kim beğenmemiş?
ahm1
(19.12.18)
Göremez.


angelus
(19.12.18)
göremez. ne artı oyu ne eksi oyu.


sutlu nescafe
(19.12.18)
(2)

Kredi karti aidati / is bankasi

Bu aidat yillik mi, 6 aylik mi?
Bu aidat yillik mi, 6 aylik mi?
ahm1
(15.12.18)
yıllık.


sutlu nescafe
(15.12.18)
Yıllık


(4)

şu kalem nasıl?

https://www.idefix.com/Kirtasiye/FCWritink-Print-Roller-Syh/Kalemler/Kalemler/Roller-Kalemler/urunno=0001710691001normal, tükenmez kalem olarak kullanacağım. parasına değer mi? şimdiye kadar hiçbir kaleme 20 liradan fazla vermedim.
www.idefix.com

normal, tükenmez kalem olarak kullanacağım. parasına değer mi? şimdiye kadar hiçbir kaleme 20 liradan fazla vermedim.
ahm1
(14.12.18)
Deger. Faber castel fena marka degildir. Iyi markalarin roller kalemleri 150tl den basliyor. Ugun bir fiyata bulmussunuz. Bir ust seviye isterseniz www.dr.com.tr lamy roller var.


nax
(14.12.18)
Ne yazacaksın bununla? Yazdığın şeye değerse al


Delay Fuze
(14.12.18)
Hic denemedigin bir kalem icin değmez. Önce farkli markalarin ve farkli türden kalemleri denemende fayda var. Kalem dunyasi deniz derya. Sırf tek bir markanin bile yüzlerce farkli uç ve kalitede kalemi var...


sanatlı.


farrytikki2
(14.12.18)
(4)

Boğaz acıyınca ne yapıyoruz?

Yine soguk yedim, bogazim acimaya basladi (biraz fazla hem de). Acimayi durduramazsam bu duruma birkac gun icinde burun tikanikligi ve bas agrisi ekleniyor. Onceki senelerde bogaz pastiliyle gecirmeye calisiyordum ama hicbir ise yaramiyordu maalesef.Ne yapiyoruz bu durumda? Su asamada bir sekilde on
Yine soguk yedim, bogazim acimaya basladi (biraz fazla hem de). Acimayi durduramazsam bu duruma birkac gun icinde burun tikanikligi ve bas agrisi ekleniyor. Onceki senelerde bogaz pastiliyle gecirmeye calisiyordum ama hicbir ise yaramiyordu maalesef.

Ne yapiyoruz bu durumda? Su asamada bir sekilde onleyebiliyor olmamiz lazim :(
ahm1
(06.12.18)
1)sirke ile gargara
2)kaynar suda bekletilmiş bol miktarda adaçayını gargara yapılabilecek sıcaklığa geldikten sonra süzüp, gargara yapmak(günde 3 kez)
3)adaçayı içmek
4)her ihtimale karşı tylol hot içmek 1 tane
5)1 tatlı kaşığı pekmez veya balı uyumadan önce yavaşça ağza alıp ağır ağır yutmak, boğazdan inmesini sabırla beklemek
6) dişleri sık sık fırçalayıp ağızda bakteri birikmesini önlemek, özellikle dili köküne kadar fırçalamak
7)limonu dilimleyip tuzlayıp bütün bütün yutmak

Geçmiş olsun :)


megalomaniac
(06.12.18)
Ayvalı ıhlamur ve bol su tüketimi


mkrk
(06.12.18)
adaçayı +1


prasinos
(07.12.18)
tavuk suyuna çorbayı çak, üstüne de bugün bi umca al..


barankovan
(07.12.18)
(8)

Miras kalan evin emlak vergisi

1 sene once oturdugumuz ev benimle birlikte toplam 3 kisiye miras kaldi. Veraset ilamini aldik ama eşten dosttan ogrendigimize gore tapuyu ustumuze almaya gerek olmadigi icin tapuyu ustumuze almadik.Simdi biz emlak vergisini nasil, nereden sorgulayip nasil odeyecegiz? E-devlet'ten sorgulama yaptigim
1 sene once oturdugumuz ev benimle birlikte toplam 3 kisiye miras kaldi. Veraset ilamini aldik ama eşten dosttan ogrendigimize gore tapuyu ustumuze almaya gerek olmadigi icin tapuyu ustumuze almadik.

Simdi biz emlak vergisini nasil, nereden sorgulayip nasil odeyecegiz? E-devlet'ten sorgulama yaptigimda mulk gozukmuyor. Yalniz soyle bi sayfa var:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Tapu Taşınmaz Beyan

Buradan "yeni beyan" mi yapmam gerekiyor acaba? Evet ise üçümüzün de mi yapmasi gerekiyor?
ahm1
(26.11.18)
beleidyeye gidip ödeyeceksiniz


oscar
(26.11.18)
beyana falan gerek yok. Belediyeye gidip ne kadar borç varmış falan belge alıyor, taksitlendirmenizi falan yapıp ödüyorsunuz. Aranızdan bir kişinin gitmesi yeterli.


eazy
(26.11.18)
@oscar +1 belediyeye gidip ödiceniz. çok fazla çıkmaz heralde.


mikahakkinen
(26.11.18)
Hangi belgelerle gitmek gerekiyor peki? Sadece kimlik olmaz sanirim? Bir de tapu mu?


ahm1
(26.11.18)
tapuyla git yeter.


mikahakkinen
(26.11.18)
Peki e-devlet'ten "yeni beyan" olayini yapsam sorun olur mu? Belki oyle yaparak internetten de odeyebiliriz vergiyi?


ahm1
(26.11.18)
miras durumunda değişir mi bilmem fakat biz ev sahibinin tc numarası ile evin bulunduğu ilçe belediyesinin internet sitesinden öderiz.


Size miras bırakan kişinin öldüğü anda vergi mükellefliği bitti, mülk size veraset etti. Siz de o tarihten sonra emlak vergisinden sorumlusunuz.

Veraset sonrası belediyeye gidip beyanda bulunmanız gerekli, aynen para ile yeni bir daire almış gibi.

Veraset belgeleri ve tapu fotokopisi ile birlikte gidip beyanda bulunun.

Beyan işi internetten olmuyor diye hatırlıyorum ama belki de belediyeden belediyeye değişiyordur. Belediyeyi arayıp sorabilirsiniz.


John Bloor
(27.11.18)
(2)

Elektro gitar kursu

Yasim geciyor aslinda ama metal tutkunuyum ve aklimda gitar ogrenmek hep vardi. Bir gitarim yok, cok bir param da yok ama elektro gitar calmayi ogrenmek istiyorum. Besiktas'ta oturuyorum. Nerede var bunun kurslari? Birebir kurslar pahali olur sanirim. Nasil yapsam yaa hic bilemedim
Yasim geciyor aslinda ama metal tutkunuyum ve aklimda gitar ogrenmek hep vardi. Bir gitarim yok, cok bir param da yok ama elektro gitar calmayi ogrenmek istiyorum. Besiktas'ta oturuyorum. Nerede var bunun kurslari? Birebir kurslar pahali olur sanirim. Nasil yapsam yaa hic bilemedim
ahm1
(10.11.18)
Evde nasil calicam ki ama elektro gitari?


ahm1
(10.11.18)
Küçük bir ev amfisiyle çalışacaksınız.Kursa gitseniz de evde çalışma yapmanız gerekecek zaten.
Ucuz seçenek:blackstar id core
Pahalı seçenek:Yamaha thr10


(3)

Dikkat daginikligi testini yapan yerler (istanbul)

Psikologum, dikkat daginikligi testi yaptirmami onerdi. Okmeydani hastanesi'ni soyledi ama arastirdim, bulamadim boyle bir test.Bu testi yapan devlet hastanesi var mi? Yoksa ozel hastanelerde ne kadara yapiyorlar?Simdiden cok tesekkurler.
Psikologum, dikkat daginikligi testi yaptirmami onerdi. Okmeydani hastanesi'ni soyledi ama arastirdim, bulamadim boyle bir test.

Bu testi yapan devlet hastanesi var mi? Yoksa ozel hastanelerde ne kadara yapiyorlar?

Simdiden cok tesekkurler.
ahm1
(21.10.18)
Ben oğlumun uludağ uni ye götürmüştüm ve orda ücretsiz yapılmıştı. Istanbul dada araştırma hastaneleri ücretsiz yapiyordur.siz psikiyatri den randevu alacaksınız onlar yapıcak.


brnbrs
(21.10.18)
Noropsikolojik test yapan hastaneler diye arastirabilirsiniz. Psikiyatriden randevu almaniz ve onun yonlendirmesi lazim bu testler icin
Onun disinda moxo test diye yeni bir test var, dehb icin, yetiskinlere de uygulaniyor onu da arastirabilirsiniz.


red g
(21.10.18)
kızılay altıntepe hastanesi
150 tl'ydi sanırım.


(3)

Dugun mekanlarinda vestiyer olur di mi?

Mekan da kaliteli bir mekana benziyor. Semsiyeyle veya sirt cantasiyla falan gitsem bunlari nereye nasil birakip nasil aliyoruz? Hic bilmiyorum bu isleri.
Mekan da kaliteli bir mekana benziyor. Semsiyeyle veya sirt cantasiyla falan gitsem bunlari nereye nasil birakip nasil aliyoruz? Hic bilmiyorum bu isleri.
ahm1
(20.10.18)
Mekanı arayıp sormayı neden denemiyorsun?


mewthree
(20.10.18)
Mekani arayip sorsaniz?


Olur genelde


red g
(20.10.18)
(4)

Hangi doktor?

Makatta birkac haftadir aci ve kasinti var. Cildiyeye mi gitmek gerekiyor acaba?
Makatta birkac haftadir aci ve kasinti var. Cildiyeye mi gitmek gerekiyor acaba?
ahm1
(15.10.18)
Genel Cerrahi.

Geçmiş olsun, hemoroid ise allah sabır versin


Cerrah eldiveni takıp parmak atacak. Her şeye hazırlıklı ol kardeşim


Delay Fuze
(15.10.18)
İns degildir. Kanama yok.

Bir de, hemoroid o kadar kotu bir sey mi ki?


ahm1
(15.10.18)
genel cerrahi. hemoroid kötüdür. acıdan ağlayan hemoroid hastaları görüyorum.


the kene
(15.10.18)
(20)

Kitabin altini cizmek

Sirf kitaptaki cumlelerin altini cizmemek icin onemli yerlerin fotografini cekeyim dedim ama olacak is degil gibi gozukuyor. Biraz sacma ya da islevsiz de bulunabilir.Ama kitabin altini cizmek de itici geliyor bana. Suna karar vermeye calisiyorum: kitabin altini cizsem mi, yoksa yandan cizik mi atsa
Sirf kitaptaki cumlelerin altini cizmemek icin onemli yerlerin fotografini cekeyim dedim ama olacak is degil gibi gozukuyor. Biraz sacma ya da islevsiz de bulunabilir.

Ama kitabin altini cizmek de itici geliyor bana. Suna karar vermeye calisiyorum: kitabin altini cizsem mi, yoksa yandan cizik mi atsam ya da kitaplari hicbir sekilde cizmesem mi? Ne diyorsunuz? Boyle bir kitabi birinden odunc aldiginizda ne dusuneceginizi hayal ederek yanitlarsaniz sevinirim.

Gerci, kitaplarimi cok nadir birilerine veriyorum (nadir olmasi sakindigimdan degil) ama kimse kitaplarimi almiyor diye de her bir tarafini karalamak cirkin bir sey.
ahm1
(23.09.18)
Ben kimseye ödünç kitap vermem ama bir ihtimal versem ve ödünç verdiğim kitabı çizilmiş görsem ağır tatsızlık çıkarırdım.


angelus
(23.09.18)
Boyamadıysa yani sadece çizikse rahatsız etmez. Çizmek istemiyorsan çizmek istediğin yerlere ince post-it yapıştır.

at, avrat, kitap. :D @angelus+1


datnet
(23.09.18)
Ben kimseye ödünç kitap vermiyorum ve asla kitaplarımda cümlelerin altını çizmiyorum. Çocukluğumdan kalan abartılı bir hassasiyetim var kitaplara karşı. Mesela alacağım kitaptan kitapçıda 5 tane varsa en temiz görüneni, bir tek sayfasında kırışma bile olmamış olanı alırım. Kalemin ucuyla nokta bile koymam asla kitaplarıma. Abarttığımın ben de farkındayım ama çocukluğumdan beri böyle ve asla değiştiremiyorum bu huyumu.


ms brownstone
(23.09.18)
ben rengarenk fosforlu kalemlerle çiziyorum


bir garip melek
(23.09.18)
ödünç aldığım kitapta altı çizili yerler görsem oraları daha dikkatli okurdum.

ödünç verdiğim kitapta altı çizili yerler görsem bir daha o kişiye kitap vermezdim.

kitap sizin ise ve daha sonra bir sahafa satmayı düşünmüyorsanız. nasıl kolayınıza geliyorsa öyle davranın.


belkider
(23.09.18)
Başkasından ödünç aldigim kitabın altini çizmem. Ama ödünç aldigim kitabin alti çizili olmasindan da rahatsız olmam. Aksine çok hoşuma gider başkasinin altini cizdiği satirlari okumak. O kisimlarda dikkatim ikiye katlaniyor.

Kendi kitaplarimda ise çizmekten gocunmam. Uzerine notlar yazar, şekiller çizerim. Ama bazen altini çizeceğim kısım uzunsa çizmeye eriniyorum. Haliyle ilgili kısmın başına < ve > yazıyorum.


Amaranta ursula
(23.09.18)
Ayracın bos kısmına hoş sayfaları not ediyorum. 5-2 gibi minik minik. 5. Sayfa 2. Paragraf. Şu küçük renkli stickerlardan da yapıştırabilirsin.


Bir arkadaşıma zamanında pahalı bir ders kitabını ödünç vermiştim, geri aldığımda kitabın ilk sayfasında elemanın adı soyadı ve imzasını gördüm. Nasıl içim acımıştı ulan yapılır mı bu ya, kitabı yaksa bu kadar can sıkıcı olmazdı durum.

Başkasının kitabına asla kalem sürmem, ödünçse sayfaları köşeden katlamam bile.
Kendi kitaplarımı da yıpratmadan kullanmaya çalışsam da birtakım kitaplarda cümlelerin altını çiziyorum veya tüm paragraf önemliyse büyük köşeli paranteze alıp yıldız atıyorum.


fırt
(23.09.18)
ben de çizmiyorum satırların altını, ödünç verme ihtimaline karşın. insanların içlerinden "mala bak hangi cümleyi değerli bulmuş" diyeceklerini düşünürüm. eskiden silik bir nokta koyar, daha sonra o kısmı bir yere not alırdım. şimdi fotoğrafını çekiyorum o kısmın, sonra bilgisayara atıyorum, çeşitli etiketlerle.


misterturist
(23.09.18)
ben kitap koleksiyonu yapanlardan iğrenirim

kitabı okurum, altını çizerim not alırım sonra isteyen olursa birine veririm
ya da hediye ederim

bir kitap asla bitmez benim için okuduktan sonra 2. kez okuduğum nadir olur ama üzerine düşünmeye hep devam ederim

bütün bu görüşümden dolayı altını çizmemeye çalışmak garip geldi, kimse okumuyor diye karalamak neden çirkin olsun? not almayı ya da beğendiğiniz yerleri göstermeyi karalamak olarak görüyorsanız bu garip değil mi?

çiziniz, veriniz


Coyote
(23.09.18)
Ben şu renkli şeyslerden yapıştırıyom


lorne malvo
(23.09.18)
Kitaplarımı hatta textbooklarımı çizmem. Dershane kitaplarımı çizmek zorunda kalınca uzun zaman kendimle mücadele ettim. Tırnak işareti koyuyordum ama artık dershane kitapları yoldan çıktı. Okuma kitaplarımı aldığım gün ad soyad tarih yer imza atarım. Önemli bir yer varsa yanına plastik ayraç yapıştırırım veya arasına kağıt koyarım. Asla çizmem. Emanet kitap zaten çizilmez.


Lim5
(23.09.18)
Ben son zamanlarda yandan çizik atıyorum. İngilizce kitaplarda bilmediğim ya da anlamından emin olamadığım kelimelerin altını çiziyorum. Bir sayfada veya birkaç sayfada eğer konuya hakim olmadığım için anlamını unutup durduğum kelimeler kullanılıyorsa bir kağıda yazıp safa arasına sıkıştırıyorum. Kurgu olmayan kitaplarda bir şekilde dokunmak gerekiyor. Ya da el altında not defteri olacak, o an deftere geçirilecek. Ama öyle de akıcılık bozuluyor.

Şu an okuduğum bir kitabı dayımdan aldım. Haliyle çizemiyorum. İlk 70-80 sayfasında okurken aynı anda not aldım. Sonra zor geldiğinden bir kağıda sayfa numaralarını not ettim. Ama paragrafı not etmek aklıma gelmemişti. Teşekkürler @alwayschargeneverbend.


bruce mclaren
(23.09.18)
Kitap tamam şahane bir şey ama içeriğini değil de kitabı kutsallaştırmayı çok lüzumsuz ve abartılı buluyorum. 5-6 senedir kindle kullandığım için böyle bir derdim yok ama basılı kitap okusaydım çizerdim, canım ne isterse yapardım. Başkasının kitabını çizmem ama, not alırım başka bir kağıda.


sopiro
(23.09.18)
Eşyalarla bu derece bağ kurmak bana doğru gelmiyor. Kitap olması eşya olduğu gerçeğini değiştirmez. Çizmek istiyorsanız cizin. Çirkin olduğunu düşünmüyorum, tersine bir bölüm hatırlayıp dönüp baktığımda kolaylık sağlıyor. Kitap okuyan, yani gerçekten okuyup okuduklarını anlayan biri zaten hakkınızda saçma sapan bir şey düşünmez. Ha düşünüyorsa şekil olsun diye okuyangillerden demektir benim için. Ayrıca ne düşünürse düşünsün, bana ne.


Phoebe
(23.09.18)
Ders kitaplarına acımam, önemli yerlerin altını, önemli formülleri işaretlerim, yani okurken yapardım.

Eğer kitap, roman, hikaye vs ise hoşuma giden bir cümle, paragraf vs varsa altını çizmem ama ikinci el bir kitap okuyorsam altı çizili yerler görürsem hoşuma gider, karşı tarafla empati kurmuş gibi hissederim.


kimlanbu
(24.09.18)
kitaplarımı çizmem, başkası çizerse aşırı irrite olurum. kitabın illa bir yerini işaretlemek gerekiyorsa sayfanın yanına postit tarzı stickerlar yapıştırıyorum


yemrem
(24.09.18)
Kitapların altının çizilmesine. Önüne isim yazılmasına kılım. Bunun bir üst versiyonu ile uzun süre baş ettim. Kelimelerin üzerini çizip kendince değiştirirdi.

ULAN YAZARA SAYGI KALMAMIŞ MİLLETTE. KENDİ HİKAYENİ YAZMAK NEDİR.

Neyse sakinim. Çok beğendiğim alıntıları küçük bir not defterinde saklardım. Baktım yazım çirkin başa çıkamıyorum bununla. Cümlelerin başına ve sonuna kurşun kalemle tırnak atmaya başladım.

Çok bunalınca kitaplıktan bir kitap seçer, o tırnak içindeki cümleyi okurum.

Birine kitabımı versem fosforlu kalemlerle altını çizse, yüzünü gözünü asetat kalem ile boyarım -kız arkadaşım hariç-


kablelvuku
(24.09.18)
ilk sayfasına adımı, soyadımı ve aldığım tarihle yeri yazmak haricinde kitaplarımın altını çizmem, üstünü fosforlu kalemle işaretlemem, kenarını kıvırmam, hunharca ikiye katlamam ya da bükerek tek parça haline getirmem. beğendiğim alıntıları, bu amaçla aldığım not defterime yazarım, yazamıyorsam da başka bir sayfaya "yeraltından notlar, 56. sayfa 'eğer bir gün...'" şeklinde not düşerim daha sonra alıntı defterime kaydetmek için.


m e b
(24.09.18)
ödünç verdiğim bir kitapta geçen bazı cümlelerin altının çizilmesi şahsen hayli hoşuma giden bir durum.
ilk tepkim "vaaay kerkenezz. demek bu cümle hoşuna gitti! bu mesele hakkında böyle düşündüğünü bilmiyordum" oluyor.
o kişi hakkında bazı kıymetli yargılara varmama yarıyor not alma durumu.


pangea
(24.09.18)
(4)

alegori

alegori kavramını iyice anlamaya çalışıyorum, bu bağlamda, aklıma umberto eco'nun foucault sarkacı kitabında direkt olarak "alegori" kelimesinin çok geçtiği geldi. tam olarak anlamadım bu cümleleri.şu kısımlarda "alegori" kelimesiyle ne denmek isteniyor? yani bir bakıma türkçe'den türkçe'ye çeviri r
alegori kavramını iyice anlamaya çalışıyorum, bu bağlamda, aklıma umberto eco'nun foucault sarkacı kitabında direkt olarak "alegori" kelimesinin çok geçtiği geldi. tam olarak anlamadım bu cümleleri.

şu kısımlarda "alegori" kelimesiyle ne denmek isteniyor? yani bir bakıma türkçe'den türkçe'ye çeviri rica ediyorum : )

1) “Kuşkusuz, İsa’nın çektiği acılar bir alegori, Tapınakçılar’ın
yargılanmasının bir ön-duyurusudur.”

2) Bana Staglieno mezarlığını çağrıştıran, tarihsel imgelerle süslenmiş bir
taç-kapıdan geçtik. Üstünde karmaşık bir neo-klasik alegori, onun
üstünde de oyma harflerle şu sözcükler: CONDOLEO ET
CONGRATULOR.

3) Hepsi hepsi iki oda vardı; köşelere yığılmış kitaplarla tıkabasa dolu,
kitap rafları kitapların ağırlığı altında bel vermiş. Üstünde bilgisayarın,
yazıcının, disket kutularının durduğu masayı hemen gördüm.
Kitaplıklardan artakalan boşluklarda birkaç resim, masanın tam
karşısında, özenle çerçevelenmiş bir on yedinci yüzyıl gravürü; geçen ay,
tatile çıkmadan önce bir bira içmek için yukarı çıktığımda farkına
varmadığım bir alegori.

-----


başka birçok yerde geçiyor aslında ama çok örnek olacağı için almadım onları.
ahm1
(13.09.18)
sembolizma demek.
aslında sana başka birşeyi anlatıyor demek.
bizim deyimlerimiz full alegori.
mason öğretileri full alegori.

mantıklı veya mantıksız orası tartışılır
ama sen bir anlam yüklüyorsun ve oluyor., anlatırken de böyle anlatıyorsun bitti gitti.

isanın çektiği acılar bir alegori
genel olarak insanların çektiği acıları anlatıyor tabii, isa diye biri bile yok diyor şimdi tarihçiler mesela.

adalet anlatan gözü bağlı / elinde terazi olan kadın bir alegoridir mesela.

@angelus'un verdiği örnek de efsanevi bir örnek, süper anlatmış.


Corc
(13.09.18)
Aslında alegoriyle sembolizm aynı şey değiller; sembolizm sadece soyut bir kavramı bir figürle anlatır, hikayenin kendisini oluşturmaz; alegori, bu sembolleri kullanarak hikayeni kendisini oluşturur. Misal Hayvan Çiftliği'ndeki domuzlar ve diğer hayvanlar kendi başlarına birer semboldür, fakat bir araya gelip bir öykü oluştuğunda, bu alegoridir.


angelus
(13.09.18)
Alegori bir hikaye anlatır, hikayede anlatılmak istenen bir alt mesaj vardır fakat bunu üst hikaye içinde gizlerler.

Mesela Gulliver'in Gezileri böyledir. Alegorik bir anlatım vardır. İçinde bir sistem eleştirisi barındırır ama hikayenin kendi konusundan alakasızdır bu sistem eleştirisi. Hikaye kendi çapında sürükleyici biçimde ilerler.


Eksik olmuş yukarıdaki cevap. Sistem eleştiri gizliden gizliye yapılır, anlamak için analiz etmek gerekir veya ortada bir alt mesaj olduğu bilinciyle okumak gerekir. Yoksa anlamak zordur bazı alegorik hikayeleri.


(3)

Android'de ekrani nasil ikiye boluyoruz?

Hic aklima gelmezdi boyle bir sey ama az once inanilmaz bir bicimde, ekran islak oldugundan dolayi garip garip seylere tikladim (ya da telefon kendi tikladi) ve ust tarafta youtube, alt tarafta chrome olacak sekilde ekran ikiye bolundu.Sonra bi sekilde tek ekrana indirdim yine ama alistim bir kere :
Hic aklima gelmezdi boyle bir sey ama az once inanilmaz bir bicimde, ekran islak oldugundan dolayi garip garip seylere tikladim (ya da telefon kendi tikladi) ve ust tarafta youtube, alt tarafta chrome olacak sekilde ekran ikiye bolundu.

Sonra bi sekilde tek ekrana indirdim yine ama alistim bir kere :) lazim da olabilir, acaba nasil ikiye ayiriyoruz ekrani?
ahm1
(12.09.18)
Alttaki üç kontrol ikonundan Kare olanına basılı tut.


gozyakansakiz
(12.09.18)
Telefona göre değişir. Bende açık uygulamalar kısmında sol üstte split screen çıkıyor. Telefonun modeli + split screen yazarsan çıkar.


signore
(12.09.18)
Kare olana basili tutunca oldu, tesekkurler


ahm1
(12.09.18)
(6)

İsa'nin babasi marangoz muydu? (Capsli)

İsa'nin kendisi marangoz degil miydi, niye boyle demis? Teslis bilgimi de sorgulatti bana, kafam karisti :)Kaynak: umberto eco, gulun adi."Ayakkabicinin oglu" dedikleri papa 22. Johannes
İsa'nin kendisi marangoz degil miydi, niye boyle demis? Teslis bilgimi de sorgulatti bana, kafam karisti :)

Kaynak: umberto eco, gulun adi.

"Ayakkabicinin oglu" dedikleri papa 22. Johannes
ahm1
(12.09.18)
Meryem Yusuf ile evliydi. Babası diye ondan bahsediyor sanırım.


monogram
(12.09.18)
öncelikle "gülün adı" çok güzel bir kitap. bence kafan karışmamalı çünkü zaten kitapta kilise, papa, din, inanç, Hristiyanlık mevzuları tartışılıyor.


silah taciri
(12.09.18)
Yusuf da marangozdu, isa da marangozdu. Inanisa gore, tanri da marangozdur zira bizi yontar.


lamira
(12.09.18)
İslam inancına göre Hz. İsa babasızdır, yaratıcı kudreti babasız olarak yaratmıştır.
Hristiyan inancına göre ise tanrının oğludur, hatta kimi versiyon incillere göre çarmıha gerilmeden önce "benim kalbim hazır baba" demiştir. Marangoz olan da kendisidir.


firemanjonny
(12.09.18)
Carmiha gerilmeden onceki gece, sanirim getsemani bahcesi'nde "baba baba beni niye terk ettin?" diyordu (tanriya).

Soyle de bir sey var: encrypted-tbn0.gstatic.com


ahm1
(12.09.18)
Muhakkak ki içerdiği mânâlardan biri Yusuf'un da marangoz olması.


farabi
(12.09.18)
(1)

Dergiye alinti nasil koyulur?

Bir dergiye, yarim sayfayi veya bir sayfayi kaplayacak sekilde, bir kitaptan (roman) 6-7 satirlik bir alinti yapacagim ama nasil yapacagim?1. "Tirnak icinde alinti"(Yazar adi soyadi, yayin yili, sayfa) mi?2. "Alinti"(Yazar adi soyadi, kitabin adi, sayfa) mi?Ya da baska bir sey mi?Akademik metinlerde
Bir dergiye, yarim sayfayi veya bir sayfayi kaplayacak sekilde, bir kitaptan (roman) 6-7 satirlik bir alinti yapacagim ama nasil yapacagim?

1. "Tirnak icinde alinti"

(Yazar adi soyadi, yayin yili, sayfa) mi?

2. "Alinti"

(Yazar adi soyadi, kitabin adi, sayfa) mi?

Ya da baska bir sey mi?

Akademik metinlerde yayin yili kullandik biz universitede ama dergiye yayin yilini yazsam kim girecek de bakacak da bu yazar o yil hangi kitabi yazmis diye? Halbuki kitap ismini yazsam direkt hallolur iş.
ahm1
(11.09.18)
1. ad soyad, kitap, yayınevi, yayımlandığı şehir, yayımlandığı tarih, sayfa.
hepsini yaz, kim bakacak diye düşüneceksen zaten yazma. dergi okuyan mı kaldı allasen. sen olması gerekeni ciddiyetle yap, okuyucuyu düşünme.


(9)

İz birakmayan erkek deodorant onerisi

Sprey degil de surme onerisi bekliyorum.Su anda sunu kullaniyorum, yani uzun bir zamandir: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTjIb6O7MyOvqwSPXgDxHk6AssszTo8_af174J1XSO3MfsoUAT5RnKbcbsb2QAma ekte de goruldugu gibi koltuk altinda koyu bir leke birakiyor. Cok da terleyen bir insanim,
Sprey degil de surme onerisi bekliyorum.

Su anda sunu kullaniyorum, yani uzun bir zamandir: encrypted-tbn0.gstatic.com

Ama ekte de goruldugu gibi koltuk altinda koyu bir leke birakiyor. Cok da terleyen bir insanim, acaba iz birakmayan nasil bir deodorant almaliyim?

Ek: i.hizliresim.com
ahm1
(09.09.18)
Pek erkek kokusu gibi olmasa da (unisex) Sebamed kullanıyorum ve siyah tshirtlerimde renk atması olmadı. Ayrıca zararlı aluminyum içermiyor

www.watsons.com.tr


Northern Mariner
(09.09.18)
Nivea Men Invisible Black & White.


green knight
(09.09.18)
Nivea Men Invisible Black & White tüm beyaz tshirtlerimi sarı yaptı. ama bu bile iz bırakıyorsa çaresi yok heralde deyip devam ediyorum. beyaz tshirt ucuz zaten.


sttc
(09.09.18)
Erkek degilim ama AXE dene bence.


perfectum
(09.09.18)
O Alüminyum var ya o yapıyor izi. Yani iz istemiyorsan Alümiyumduzlara yöneleceksin ancak o meret de çok iyi koruyor. Çok terleyen ya da terleyince buram buram kokan birisinden alüminyumsuzlar fayda etmez.

Ben uzun zamandır karbonat sürüyorum ve ne iz oluyor ne kokuyorum. Bi deneyin bence.


Mcfly
(09.09.18)
deotak. mucizevi bi ürün.


retiredcolonel
(09.09.18)
tek geçerim
www.hepsiburada.com


jamswety
(09.09.18)
pahalısından ucuzuna onlarca türde rollon denedim, şundan başkası hikaye:

www.rexona.com

Not: iz bırakmaz değil ama dermanı başka.


goodz
(09.09.18)
anti perspirantların hepsi iz bırakır, istisnasını görmedim, olduğunu da sanmıyorum. öte yandan çok terleyen insanın tek çözümü anti perspirant, o yüzden iz bırakmasın istiyorsan etkinlik konusunda taviz vermen gerekiyor. anti perspirant ve pudralı olmayanları dene, aralarında ter işini çözen bulursan kullan ama pek umutlanma derim; henüz öyle mucizevi bir ürün piyasaya sürülmedi.


Bruce
(09.09.18)
(3)

Bel agrisi icin doktor onerisi (fizik tedavi)

30 yasindayim, kucuk bir bel fitigim varmis ama son mr'da o da gozukmedi, temiz cikti mr'im.Neyse, belimde cok agri oluyor, bazi zamanlar yururken bile agriyor, bacaga vuruyor agri.Uzun zamandir okmeydani'na gidiyordum ama bir ilerleme kaydedemedim, genc uzman doktorlar bakiyorlar.Artik biraz yasli,
30 yasindayim, kucuk bir bel fitigim varmis ama son mr'da o da gozukmedi, temiz cikti mr'im.

Neyse, belimde cok agri oluyor, bazi zamanlar yururken bile agriyor, bacaga vuruyor agri.

Uzun zamandir okmeydani'na gidiyordum ama bir ilerleme kaydedemedim, genc uzman doktorlar bakiyorlar.

Artik biraz yasli, tecrubeli, en azindan docent olan bir doktora gitmek istiyorum. Boyle 3-4 doktor da dolasabilirim gerekirse.

İstanbul'da yasiyorum. Onerisi olan var midir? Doktor onermek zor olabilir, o acidan "su hastanenin doktorlari hem bilgili, hem ilgileniyorlar, bi bakin" da denebilir sanirim

Tesekkurler
ahm1
(03.09.18)
Babamı mutlak bir ameliyattan kurtaran Eser Alptekin'i önerebilirim.
www.alptekinfiziktedavi.com

Profesör seviyesi olmasın, devlette de tedavi görürüm diyorsanız, Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi, bu konuda çok iyi. Doktorlar da birebir kendileri ilgileniyorlar. Özgür Ulutaş ve bir de Dr. Eren (soyadını unuttum) işlerinde çok iyiler.


agluna
(03.09.18)
Eklemeyi unutmusum: ozele gitme durumum yok, devlet hastanesi onerirseniz cok sevinirim.


ahm1
(03.09.18)
fizyoterapist olan devlet hastanelerini tercih etmenizi öneririm.


(7)

sözel bölüm mezunu ne iş yapar?

mesela sosyoloji, felsefe, politika mezunları ne iş yapıyor? nasıl iş buluyorlar?uzaktan bi tanıdığım sosyoloji mezunu, bir giyim firmasında "Brand & Corporate Communication Specialist" olmuş, nasıl olduysa artık bilmiyorum.
mesela sosyoloji, felsefe, politika mezunları ne iş yapıyor? nasıl iş buluyorlar?

uzaktan bi tanıdığım sosyoloji mezunu, bir giyim firmasında "Brand & Corporate Communication Specialist" olmuş, nasıl olduysa artık bilmiyorum.
ahm1
(02.09.18)
Sosyal medya yöneticisi görmüştüm, ajanslar da çalışanlar da genel de sözel bölümler den mezun herhalde


Arkadaşlarımın çoğu edebiyat, matematik, felsefe mezunu. Çoğu ya atama falan bekliyor ya da bankada falan iş bulup girdiler. Kendi işini yapan neredeyse kimse yok.


ravenclaw
(02.09.18)
çalıştığım şirkette iki sosyoloji mezunu var. biri insan kaynaklarında diğeri muhasebede.


pati
(02.09.18)
Bu ülkede kimse kendi işini yapmıyor o yüzden iş alanları sürekli değişiklik gösterir bankacılıktan garsonluğa kadar.


melonsucker
(02.09.18)
hangi okuldan bitirdiğine veya nasıl bitirdiğine göre değişkenlik gösterir, sosyal hizmet uzmanı veya insani yardım projelerinde program sorumlusu olarak çalışabilir.


turkoglu
(03.09.18)
Benim dile yatkınlığım vardı, çeviri editörü/çevirmen oldum mesela. Öyle fantastik şeyler de olabiliyor.


inawen
(03.09.18)
benim editörlük yapan sosyoloji mezunu arkadaşım var. çok istiyordu, sonunda oldu.


babilbaligi
(03.09.18)
(1)

Bu ne demek yahu? (Capsli)

Bu yazilanlar dogru mu, yoksa gabriel garcia marquez'in mubalagali vs.'li bir anlatimi mi soz konusu? Aslinda burada ne demek istiyor? Gercek olmasi imkansiz cunku bence.Kitap: dogu avrupa'da bir yolculuk (50'li yillarda gazeteci olarak birkac ay gezmis)
Bu yazilanlar dogru mu, yoksa gabriel garcia marquez'in mubalagali vs.'li bir anlatimi mi soz konusu? Aslinda burada ne demek istiyor? Gercek olmasi imkansiz cunku bence.

Kitap: dogu avrupa'da bir yolculuk (50'li yillarda gazeteci olarak birkac ay gezmis)
ahm1
(15.08.18)
neresi abarti/gercek disi geldi? mubalagli bir anlatim yok bence. gayet olan gercek seyleri yazmis. ikinci dunya savasindan sonra berlin ikiye bolunmustu. berlin duvari 1961'de yapildi. o zamana kadar olan sureci anlatmis.


crucio
(15.08.18)
(9)

askerlik meselesi

selamlar,26 yaşındayım, üniversiteden geçen ay mezun oldum. bedelli çıktı ama imkanım olmadığı için başvuramayacağım gibi gözüküyor.askerliğimi tecil ettirecekken "neden bir üniversiteye yazılmıyorum ki?" sorusu aklıma geldi. tekrar bir lisans programına yazılsam ama artık çok mu geç (üniversite sın
selamlar,

26 yaşındayım, üniversiteden geçen ay mezun oldum. bedelli çıktı ama imkanım olmadığı için başvuramayacağım gibi gözüküyor.

askerliğimi tecil ettirecekken "neden bir üniversiteye yazılmıyorum ki?" sorusu aklıma geldi. tekrar bir lisans programına yazılsam ama artık çok mu geç (üniversite sınavı vs. geçti)? istanbul'dayım.

bir diğer sorum da, tecil ettirirsem otomatik olarak 2 senelik mi tecil ettiriyor acaba? bir de, tecil ettirdikten sonra bedelliye başvurabilirsem başvurabiliyor muyum?

çok sordum, kusura bakmayın.
ahm1
(15.08.18)
evet 2 yıl tecil olur; fakat istediğin zaman gidip tecilini bozdurabilirsin.

üniversiteye girme konusunu bilmiyorum. kasım ayına kadar istediğin gibi bedelliye başvurabilirsin.

nacizane tavsiye: eğer hemen işe başlayamayacak, bedelli de yapamayacaksak askere git, aradan çıksın sonra yıllarca bedelli beklersin


garaser
(15.08.18)
İkinci lisans tecil ettirmez +1
Yüksek lisans olması lazım.


2 sene tecil hakkın var. kullanabilirsin ama otomatik değil. şubeye diplomanla başvuru yapacaksın.

üniversite okuyabilirsin ama tecil ettirmez geç onu.

bence askere git aradan çıksın. 2 sene ertelemek sana bir şey kazandırmayacak. 2 sene sonra yine önünde duracak ye yaşın da ilerlemiş olacak. o arada tekrar bedelli çıkar mı belli değil. çünkü bir daha bedelli gerektirmeyecek şekilde düzenleme yapacağız dedi rte.

ayrıca ilerde 9 ay da olabilir. son 1-2 kısa dönem olabilir bu dönemler.

bedellinin kasıma kadar vakti var. askerliğe başvursan bile para bulursan yararlanabilirsin kışladan içeri girmedigin sürece.

kasım'da askere gitmek için son başvuru ağustos sonu, iyi düşün.


Neill
(15.08.18)
lisans okuma. tecil de etme. bedelli yapamiyorsan git 6 ayini tertemiz yap gel. sonra da isine basla.


İşin var mi? Hayatında askerliğini engelleyecek önemli bir durum mu var? eğer yoksa askere git.

Hiç bir sebebi yokkken tecil etme. İşe alımlarda da önemli bir sorun oluşturuyor, hayatını planlarken de.

Çalışıyorsan ve çıkarsam başka is bulamam diyorsan bedelli için uğraş.

Kısacası askerliği aradan çıkar.


dahinnotha
(15.08.18)
şubeyi gidip lisansı bitirmenin şerefine 2 yıl tecil ettirebilirsin. otomatikman olmuyor, gidip bizzat yapman lazım. çok geç kalma ceza yazmasınlar. tecil ettirdikten sonra bedelliye başvurursan zaten tecilin düşüyor, yani sonra fikrini değiştirip bedelliye başvurabilirsin. lisansa kayıt olursan yeni tecil kazanmazsın.

bunlar dışında 2 yılın sonunda askere gitmek istemiyorsan yüksek lisansa başvurabilirsin. o zaman tecil ediyorlar. yüksek lisanstan atılmaya yakın yeni bir yüksek lisansa geçerek tecilini yenileyebilirsin. (yenilemek için yüksek lisansı bitirmemen lazım.) bu şekilde 35 yaşına kadar askere gitmezsin.

bundan sonra bedelli çıkacak gibi durmuyor ama belli de olmaz. önce ne yapmak istediğine karar ver. askerlik seçenekleri belli.


Peki, acikogretimde yuksek lisans var mi? Varsa acikogretim sayiliyor mu askerlik konusunda?


ahm1
(15.08.18)
aöf'te yüksek lisans olduğunu bilmiyordum, görünüşe göre tezsiz yl var.
uze.anadolu.edu.tr

ancak bunun da dönem başına bir ödemesi olacaktır. toplama vurduğunuzda bedelliden daha yükseğe gelir.


dahinnotha
(15.08.18)
tecil ettirmek istiyorsan gazi gibi ödemesi olmayıp kolay girilen üniversiteleri tercih edebilirsin.


(4)

ticket gecen market var mi?

ticket kart gecen? carrefour, migros vs.'de geciyor mu?
ticket kart gecen? carrefour, migros vs.'de geciyor mu?
ahm1
(05.08.18)
Happy Center larda sadece gıdada geçiyor.
Çetinkaya marketlerde herşeyde geçiyor


arenas
(05.08.18)
Büyüklerde geçmiyor sanırım markette multinet daha yaygın. Oruç market te geçiyor bölgende varsa. Ticket In sitesinden geçen yerleri görebilirsin


Mepaş, Elmalı, Gülgen, Seç, Makro.


goodz
(05.08.18)
happy center larda artık sigara hariç herşey de geçiyor. Ay-pa'da aynı şekilde.


goodman
(05.08.18)
(4)

nerelerden iş aranır?

üniversite okuyorum, önümüzdeki güz döneminde iki dersim kaldı, onları da verince okul bitecek. yani en azından önümüzdeki şubat ayına kadar part time, full time, günlük, dönemlik işler arıyorum.ne yapayım, nereye gireyim, nerelere bakayım? hangi siteler var iş aramak için (kariyer.net) dışında?(edi
üniversite okuyorum, önümüzdeki güz döneminde iki dersim kaldı, onları da verince okul bitecek. yani en azından önümüzdeki şubat ayına kadar part time, full time, günlük, dönemlik işler arıyorum.

ne yapayım, nereye gireyim, nerelere bakayım? hangi siteler var iş aramak için (kariyer.net) dışında?

(edit) ek olarak şunu sorayım: arkeoloji mezunu olarak üniversiteden sonra ne yapmam lazım? (lütfen gerçekçi öneriniz varsa paylaşın, dalga geçip moralimi bozmazsanız çok sevinirim)
ahm1
(16.07.18)
Oha duyuruyu kendim açtım sandım, eleman.net var bi de ordan bak istersen. Benim durumda senin gibi ben de bulamıyon iş :/


lorne malvo
(16.07.18)
secretcv.com/yenibiris.com


in-ka ajansini ara, gunluk islerde calisirsin


orange coffee
(16.07.18)
öncelikle ne okuyosun bilmiyorum ama alanınla (veya ileride yapmak istediğin işle) ilgili yerleri öncelikli olarak yoklarsan geleceğin için daha faydalı olur.

onun haricinde daha kurumsal yerler için linkedin'de iş ilanları oluyor, yerel sitelerde iş ilanları oluyor, facebook'taki al-sat gruplarında oluyor falan filan.


yuto
(16.07.18)
(7)

outlet'ten teknoloji ürünü alanlar gelebilir mi?

mesela, şöyle bir telefon almayı düşünüyorum: https://www.teknosa.com/urunler/800046744/preo-p3-akilli-telefon?ref=go&utm_source=go&utm_medium=affiliate&utm_campaign=21"ürün kusurları"nda şunlar yazıyor:Cihazın orjinal ambalajı açılmıştır.Üründe kulaklık eksiği bulunmaktadır.Cihaza SW (yazılım) yükl
mesela, şöyle bir telefon almayı düşünüyorum: www.teknosa.com

"ürün kusurları"nda şunlar yazıyor:
Cihazın orjinal ambalajı açılmıştır.
Üründe kulaklık eksiği bulunmaktadır.
Cihaza SW (yazılım) yüklenmiştir.
Cihazın arka kısmında çizikler bulunmaktadır.

böyle bir telefon alınır mı? alırsak neler olabilir? tecrübeli arkadaşlarımız ne diyor?

dandik bir akıllı telefonum olsun yeter, modundayım. piranha iq pro g kullanıyordum (o da çakmaymış sanırım) bir senedir ve memnundum.
ahm1
(16.07.18)
muhtemelen iade edilmiş telefondur tamir edip tekrar satıyolar,fiyat uygun olduğu için alınabilir.


greenplease
(16.07.18)
sorum saçma olabilir belki ama 1,5-2 veya 2,5 sene gider mi mesela bu (veya böyle bir) telefon?


ahm1
(16.07.18)
gider tabi eğer sorunu yoksa, temiz kullanırsan neden gitmesin. ayrıca garantisi de olması lazım.


greenplease
(16.07.18)
İstanbuldaysan bu ve bunun ayarındakilerini doğubankta aynı fiyata sıfır şekilde bulabilirsin.


goodman
(16.07.18)
ya nolursunuz xiaomi alın ugrasmayın su tür çöplerle


binder dandet
(16.07.18)
@greenplease: 1 sene garantisi varmış.

@binder dandet: xiaomi'yi nereden bulabiliriz? 400-500 liralık telefonları var mı?


ahm1
(16.07.18)
Bunların ne olduğu belli değil. Beynin pişer. Sahibinden’den düzgün markaların garantili ikinci ellerine bak. En kötü Vestel Venüs filan al.


Lim5
(16.07.18)
(7)

telefona rom atmak

arkadaşlar, piranha iq pro g telefonuma rom atmak istiyorum ama şu linkteki "sürücü ve yazılımlar" linkinden indirdiğim "android 5.1 lollipop" yazılımı hata verdi: http://piranha.com.tr/destek/product.php?product_id=731dosyayı indirdim, rar'dan çıkarttım. klasörün içi "disk görüntüsü dosyası" dolu,
arkadaşlar, piranha iq pro g telefonuma rom atmak istiyorum ama şu linkteki "sürücü ve yazılımlar" linkinden indirdiğim "android 5.1 lollipop" yazılımı hata verdi: piranha.com.tr

dosyayı indirdim, rar'dan çıkarttım. klasörün içi "disk görüntüsü dosyası" dolu, tıklıyorum sırayla, "disk görüntüsü dosyası bozuk" diyor. sanırım indirdiğim dosya bozuk.

telefonuma uygun yazılımı nereden, nasıl bulabilirim? herhangi bir "android 5.1 lollipop" yazılımını indirsem oluyor mu?

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, zor durumdayım :(
ahm1
(14.07.18)
bak orda Flash tool var, onu kullandin mi? onunla yukleyeceksin ROM'u. o image dosyalarini cift tiklayarak yukleyemezsin


crucio
(14.07.18)
flashtool'u indirdim aslında ama bi video bulmuştum youtube'dan, onda direkt diğer klasörden anlatmaya başladı, flashtool'a değinmedi.

bir deneyeyim öyleyse.

onda da win7 ve win8 driver'ları var, benim bilgisayar win10. bir sıkıntı olmaz umarım?


ahm1
(14.07.18)
eger nasil yapacagini bilmiyorsan, anlamiyorsan bulasma bu isleri. telefonu eline alirsin.


crucio
(14.07.18)
o linkte ayrica nasil ROM yukleyecegine dair video da var. o videoya gore yapmaya calis


crucio
(14.07.18)
telefonum çalışmıyor zaten:

1. eksiduyu.ru
2. eksiduyu.ru

dandik de olsa yeni telefon alacak bile param yok. dolayısıyla ne yapacağımı bilmiyorum.

eğer yazılımsal bir sıkıntıysa bir şeyler yapıp hayata döndürebilirim belki telefonu.


ahm1
(14.07.18)
teşekkürler, videoyu şimdi gördüm. o videodaki dosyalar ile indirdiğim dosyaların içerikleri biraz farklı ama biraz deneyeceğim artık, yapacak bir şey yok.


ahm1
(14.07.18)
çok teşekkürler. yaptım sonunda ama bakalım telefon ne olacak, eskisi gibi çalışacak mı


ahm1
(14.07.18)
(1)

google - play hizmetleri/play store yüklenmiyor

şöyle de bir duyurum daha var: http://eksiduyu.ru/1294107telefonum temelli mi bozuldu, yoksa hayata döndürülebilir mi bilemiyorum.chrome ve whatsapp'ı indirebildim mesela ama chrome'u açmaya çalışırken "google play'i güncellemeniz gerekiyor, yoksa bu uygulama çalışmayacak" yazıyor, "güncelle"ye tıkl
şöyle de bir duyurum daha var: eksiduyu.ru

telefonum temelli mi bozuldu, yoksa hayata döndürülebilir mi bilemiyorum.

chrome ve whatsapp'ı indirebildim mesela ama chrome'u açmaya çalışırken "google play'i güncellemeniz gerekiyor, yoksa bu uygulama çalışmayacak" yazıyor, "güncelle"ye tıklıyorum, güncellemiyor.

whatsapp'ı açmaya çalışıyorum, yedekleri benim gmail hesabımdan alacak ama tarıyor tarıyor tarıyor alamıyor yedekleri.

yazılımsal bir sıkıntı mı var acaba, ne yapmam lazım?

az önce de google play hizmetleri'nin apk dosyasını indirip yükledim, "google play hizmetleri hatası" dedi, "play hizmetlerini güncellemezseniz play hizmetleri çalışmaz" diyor. haydaa.

şu anki hata: "maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu." daha önce de "vs vs .vendling" gibi bir hata vermişti.

google play hizmetlerini güncelledim, bu sefer de program açılmıyor.

ne yapmam lazım arkadaşlar? :(((
ahm1
(14.07.18)
baştan rom atılsa düzelir gibi

piranha.com.tr


kahoan
(14.07.18)
(1)

akıllı telefon tavsiyesi

1 sene önce internetten Piranha IQ Pro G cep telefonu satın almıştık anneme, sonra bana kaldı telefon. Telefon çakmaymış sanırım ama bir sene güzel güzel kullandım, memnundum.Dün birden chrome'a girmemeye başladı, gmail uygulamasına girip mail de atamıyordum ama whatsapp ve messenger'ı yavaş da olsa
1 sene önce internetten Piranha IQ Pro G cep telefonu satın almıştık anneme, sonra bana kaldı telefon. Telefon çakmaymış sanırım ama bir sene güzel güzel kullandım, memnundum.

Dün birden chrome'a girmemeye başladı, gmail uygulamasına girip mail de atamıyordum ama whatsapp ve messenger'ı yavaş da olsa kullanabiliyordum.

Dün yatarken %60'taydı pil durumu, bugün kalktım bir baktım telefon bayağı ısınmış, kapanmış, açılmıyor. Şarja taktım, %1 ile doldurmaya başladı (telefon biraz ısınıyor, şarj aleti çok ısınıyor, patlamaz inş). Sonra açıp fabrika ayarlarına döndüm ama maalesef düzelmedi. Varsayılan tarayıcı ile internete girebiliyorum biraz ama hiçbir uygulama indirmiyor telefon.

Çok kötü durumda kaldım :( Para da yok, dolar da almış başını gidiyor.

Ne önerirsiniz, en ucuz akıllı telefon ne ve nerede alabilirim? Yani bu telefonun aynısını bile alabilirim ama o bile pahalı geliyor artık. Şöyle 400-500 liraya telefon yok mudur, şu anki telefonumun ayarında?

Bir de, hangi dükkanlara (teknosa? mediamarkt? ya da internetten mi alayım, hepsiburada gibi?) bakayım sizce?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
ahm1
(14.07.18)
migros xiaomi mi4 500-600 lira civarı. eski bir model ama bu fiyatta iyi bir telefon


dieselsingle2
(14.07.18)
(5)

Acaba beslenmemde neyi eksik yapiyorum?

2 aydir yedigime ictigime dikkat ediyorum. Spor da yapiyorum, azicik kaslandim ama son 4-5 gundur bir halsizlik, hafif bi bas agrisi var. 6-7 ay once dikkat ettigimde de buna benzer sey olunca salmistim acikcasi beslenme olayini ve gecmisti. Sonra doktora sordugumda "b1 vitamini (b3 mu yoksa?) almad
2 aydir yedigime ictigime dikkat ediyorum. Spor da yapiyorum, azicik kaslandim ama son 4-5 gundur bir halsizlik, hafif bi bas agrisi var.

6-7 ay once dikkat ettigimde de buna benzer sey olunca salmistim acikcasi beslenme olayini ve gecmisti. Sonra doktora sordugumda "b1 vitamini (b3 mu yoksa?) almadigi icin olabilir, 1-2 ekmek ye" demisti. Su anda kahvaltida 1-2 dilim ekmek yiyorum. Gunde birkac hurma, yogurt, sebze yemekleri, ceviz/findik/bademden az az. Zeytinyagi da tuketiyoru. Kendimi de ac birakmiyorum. Su da bol bol iciyorum. İkide bir tuvalete cikiyorum hatta bu yuzden.

Hangi vitamini eksik aliyorum acaba? Beslenmemde neyi eksik yapiyor olabilirim?

Kendime gelemedim kac gundur. Hazir kaslaniyorken de salmak sacma yani.
ahm1
(27.06.18)
beslenme değil de sporda olmasın sorun? ya da uyku ?

vucudunun toparlanması için ara günler koyuyor musun? soğuma yapıyor musun ?

tamam her şeyi yiyormuşsun ama yaptığın spora göre hedef kalori ihtiyacını karşılayarak makroları uygun dağıtıyor musun protein alımın nasıl ?

daha da önemlisi uykunda durumlar nasıl ? yeterli uyku alıyor musun düzenli olarak ?


AlsterWasser
(27.06.18)
Yeterli uyku aliyorum ama uyku saatlerim duzenli degil :(

Haftada 4 gun yuzme, 3 gun dinlenme. Yuzmeden sonra gogus yiyorum. Diger gunlerde de yumurta, ceviz, badem. Kabaca yiyorum ama, gram gram hesaplamiyorum.


ahm1
(27.06.18)
iyi uyumuyorsun, iyi yemiyorsun ama vücudunu yoruyorsun. vücudun kaldırmıyor haliyle. anlamadığım şey, yüzerek mi kas yapıyorsun?


Evet. Ama tabii cok kas yaptigim anlasilmasin. Bi duyurum vardi, orada fotolar var. Sixpack'ler biraz cikti, adonis cikti.

Bodyci gibi kaslarim yok elbette. Zaten amacim da o degildi yuzmeye baslarken. Skinny fat'tim, gobek gitsin diye dusunuyordum, baktim kaslar da hafif hafif cikiyor.


ahm1
(27.06.18)
uykuyu düzene sokmayı düşünebilirsiniz. kolay gelsin :)(git: )


farabi
(27.06.18)
(2)

yüzme ve karın kasları sorusu

bacaklarımdaki bir sıkıntıdan dolayı bacaklarımı kullanmadan yüzebiliyorum bir aydır (bacak arasına konan bir zımbırtı var ya, onu takıyorum). bacağımdaki sıkıntı da kolay geçecek gibi gözükmüyor.havuzda 25-30 tur atıyorum (bir tur 25m). yüzme sayesinde karın kaslarım oldu biraz ama bacakları kullan
bacaklarımdaki bir sıkıntıdan dolayı bacaklarımı kullanmadan yüzebiliyorum bir aydır (bacak arasına konan bir zımbırtı var ya, onu takıyorum). bacağımdaki sıkıntı da kolay geçecek gibi gözükmüyor.

havuzda 25-30 tur atıyorum (bir tur 25m). yüzme sayesinde karın kaslarım oldu biraz ama bacakları kullanmadan da karın kaslarımın oluşumu devam eder mi, yoksa gerileme mi olur?
ahm1
(22.06.18)
gerileme olur mu bilmiyorum ama ileri gitmez zira kullandığın o alet ziyadesiyle kol/üst göğüs ve birazcık da sırt kaslarını çalıştırıcı bir alet.


giovanne
(22.06.18)
Pullbuoy dan bahsediyorsunuz sanırım. Gerileme olmaz, pulboy bacak olmadan üst vücudu geliştirmek için kullanılan bir alet, üst taraf kadar olmasa da karın kaslarında da bir nebze gelişme sağlar.

Edit: Şuradan pulboy ile çalışan birincil ve ikincil kas gruplarını görebilirsiniz:
cdn.shopify.com


peggy
(22.06.18)
(3)

"Turnover"in suradaki kullanimi anlamadim

Cies football observatory sitesi, link: http://www.football-observatory.com/IMG/sites/atlas/en/Anlamadigim kisim su cumle:"Turnover % of minutes by the 11 most fielded players"Ne diyor burada?--Soz konusu "turnover" basligi, sag tarafta "select an indicator"a tiklayinca cikiyor. Diger basliklara bak
Cies football observatory sitesi, link: www.football-observatory.com

Anlamadigim kisim su cumle:

"Turnover
% of minutes by the 11 most fielded players"

Ne diyor burada?

--

Soz konusu "turnover" basligi, sag tarafta "select an indicator"a tiklayinca cikiyor. Diger basliklara bakarak hangi baglamda oldugunu da cozebilirsiniz ama ben cozemedim tam.
ahm1
(01.06.18)
Sanırım en çok forma giyen oyuncuların hep beraber aynı anda oynadığı sürenin, bu oyuncuların aynı anda oynamadığı sürelere göre yüzde oranı.

Anladığım kadarı ile bir takım çok rotasyon yapıyorsa bu yüzdenin düşük olması lazım.


allezz
(01.06.18)
devir daim (döngü) benim anladığım. yani en çok oynayan 11 oyuncunun % olarak dakikaları. yine anladığım kadarıyla td ilk 11 ile çok mu oynuyor kadroda her maç değişiklik yapıyor mu yapmıyor mu onu gösteren bir istatistik.eğer sen 5 hafta aynı kadroyla çıkarsan bu 11 oyuncu da %100 oynamış olur.gibi...


faik abi
(01.06.18)
hmm anladım. dediğiniz gibi olması gerekiyor. teşekkürler.


ahm1
(01.06.18)
(5)

Benimi aldirmak istiyorum (capsli)

Bu ben, uzun zamandir bu buyuklukte (1 numarali olan). Artik aldirmak istiyorum, cok buyuk cunku. Once, eger alinabiliyorsa 1'i aldiricam, sonra da alabilirlerse 2'yi aldirmak istiyorum. Alinabilir mi acaba bu benler? Bir de, hangi doktora gitmek gerekiyor?Ozellikle su 1 numarali benden sıkıldım. On
Bu ben, uzun zamandir bu buyuklukte (1 numarali olan). Artik aldirmak istiyorum, cok buyuk cunku.

Once, eger alinabiliyorsa 1'i aldiricam, sonra da alabilirlerse 2'yi aldirmak istiyorum.

Alinabilir mi acaba bu benler? Bir de, hangi doktora gitmek gerekiyor?

Ozellikle su 1 numarali benden sıkıldım. Onu bi aldirabilsem cok iyi olacak

Cevaplar icin simdiden tesekkurler.

Edit: Asil soruyu sormamisim. Beni aldirdiktan sonra o bolgede herhangi bir iz, cirkin bir iz kaliyor mu?
ahm1
(28.05.18)
Pff cok mu iz kaliyor peki? Ben cok buyuk valla. Kurtulabilsem iyiydi ama aldirinca cirkin goruntu olacaksa da yapacak bir sey yok.

Hangi doktora randevu almak lazim peki?


ahm1
(28.05.18)
Cildiyeye giderseniz sıvı azotla dondurup yakabilirler, şu: www.ciltuzmani.com

Plastik cerrahiye giderseniz küçük bir kesi atıp alırlar, yerini dikerler.

Kuzenim yüzündeki beni cerraha aldırdı, iz kalmadı. Ben koltuk altımdaki bir beni önce dondurdum, tamamen düşmeyince gidip cerraha aldırdım, çok hafif iz var.


kobuzchu kiz
(28.05.18)
Annem aldirdi iz yok. Varsa da belli olmuyor.


stavro
(28.05.18)
bacağımdan ufak bir taneyi koterle keserek aldılar. izi yaklaşık 2 yıl sonra geçti. hem iz kalsa ne olacak, yara izi seksi bir şey :)


pitjantjatjara
(28.05.18)
kalsın bence


pgup
(28.05.18)
(3)

saha kapama cezası ligi kapsıyor mu?

bugünkü maç dolayısıyla fenerbahçe'ye saha kapama cezası verilirse, ligde uygulanacak mı bu ceza? yoksa türkiye kupası'nda mı uygulanacak?
bugünkü maç dolayısıyla fenerbahçe'ye saha kapama cezası verilirse, ligde uygulanacak mı bu ceza? yoksa türkiye kupası'nda mı uygulanacak?
ahm1
(19.04.18)
www.dunya.com (eski-yanlış)

image.ibb.co (eski-yanlış)

edit:

yanlış bilgi verdim özür dilerim, yukarıdaki 2012 yılına aitmiş.

güncel olan şu

www.tff.org

yani değişmiş,

(4) Seyircisiz oynama ve saha kapatma cezalarının infazında profesyonel lig ile Türkiye
Kupası müsabakaları ayrı kategori sayılır ve cezalar kendi kategorilerinde infaz edilir.


ocanal
(19.04.18)
aynen ligi kapsıyor. en az 3 maç seyircisiz oynama ve tonla para cezası verilir.


burty
(19.04.18)
ocanal dogru
seneye kupa maclarında infaz


kingcyrax
(20.04.18)
(5)

Kollar arasindaki kas farki

Arkadaslar, cok kasli bi insan degilim, az biraz kasim var (avrupa basketbolcusu tarzi) ve ben kendimi bildim bileli sag kolum sol kolumdan bariz bi sekilde daha kasli. Barfiks cektigimde mesela yine o fark korunuyordu.Simdi de belimdeki sikintidan dolayi sadece yuzebiliyorum ve bir ara kaybettigim
Arkadaslar, cok kasli bi insan degilim, az biraz kasim var (avrupa basketbolcusu tarzi) ve ben kendimi bildim bileli sag kolum sol kolumdan bariz bi sekilde daha kasli. Barfiks cektigimde mesela yine o fark korunuyordu.

Simdi de belimdeki sikintidan dolayi sadece yuzebiliyorum ve bir ara kaybettigim kaslari tekrar kazandim ve tabii ki kollar arasinda yine bayagi fark var. Sag kolumun az cok gideri varken sol kol ciliz (istek olursa editleyip foto koyabilirim).

Bu durumu nasil cozecegim? Sadece, mesela sag elimi dambila surmezken sol kolumla dambil calisarak mi esitleyebilirim kollari ve bir kere esitledikteb sonra dambili (veya her neyse) birakabilir miyim omur billah?
ahm1
(05.03.18)
1-2 santim fark normaldir eger saglak bir insansan. daha cok kullanilan kol sonucta yillar boyunca. biri gorunce bu ne lan mi diyor? o kadar mi absurd? boyle bir absurdluk hayatimda duymadim.


baldur2
(05.03.18)
günlük hayatında sol kolunu kullanmıyorsan onu kullanmaya çalışır. spora ölçüme ilk gittiğimde adam "sol kolunuzda bir sakatlık mı oldu" diye sormuştu, çünkü hiç kas yok. dolu bir bardağı bir odadan diğer odaya bile taşımak zor benim için sol elimle. ama artık çabalıyorum en azından :/


111111
(06.03.18)
31 i tek elle çekme. bazen sağ bazen de sol el ile hallet. şaka bir yana sağlak isen sağ kolunun daha fazla gelişmesi normal.


ground
(06.03.18)
@1111: yok artik ciddi misin? O kadari da fazlaymis, nasil oldu ki oyle?

Bir ara kollarimin fotosunu koymayi dusunuyorum ama hangi pozisyonda cekeyim fotoyu karar veremedim :)


ahm1
(06.03.18)
sol elimi hiç kullanmaıdm günlük hayatımda. zaten spor yapan biri de olmadım hiç. öyle kendiliğinden olmuş işte, şimdi güçlendirmeye çalışıyorum :D


111111
(06.03.18)
(7)

Birkac tur yuzmeyle kilo verilir mi?

Aslinda cok kilolu biri degilim. Skinny fat'im, gobek var biraz. Onu eritsem yeter (kilom cok dusuk aslinda ama gobek var iste, boy 1,70, kilo 62).Beslenmemi ayarladim, saglikli besleniyorum. Haftada 3-4 gun de yuzmeye gidiyorum ama 6-8 tur arasi yuzebiliyorum, tur aralarinda dinlene dinlene. Cunku,
Aslinda cok kilolu biri degilim. Skinny fat'im, gobek var biraz. Onu eritsem yeter (kilom cok dusuk aslinda ama gobek var iste, boy 1,70, kilo 62).

Beslenmemi ayarladim, saglikli besleniyorum. Haftada 3-4 gun de yuzmeye gidiyorum ama 6-8 tur arasi yuzebiliyorum, tur aralarinda dinlene dinlene. Cunku, her ne kadar bel agrisina yuzme tavsiye edilse de cok yuzunce belim agriyor ve etkisi 1-2 gun boyunca devam ediyor, sol bacaga da vuruyor agri.

Haftada 3-4 gun, 6-8 tur yuzmeyle (daha cok 6 tur atiyorum) gobegi eritebilir miyim? Havuz, yari olimpik, yani 25 m uzunlugunda.
ahm1
(12.02.18)
Kilo vermeye çalışma kas kütleni artır, senin sorunun kilo vererek çözülmez, zaten 62 kilosun kaç kiloya ineceksin? Velev ki 5 kilo daha verdin, o göbek yine kalır.


angelus
(12.02.18)
yüzme kilo verdirmez, vücudundaki enerji açığı kilo verdirir.


bu şekilde kilo veremezsin 6-8 tur az ama devam et arttırmaya çalış.faydasını göreceğine emin olabilrsin.


birdposing
(12.02.18)
Yani saglikli besleniyorum ama kilo vericem diye kendimi ac birakmiyorum, normal yiyorum ve yuzuyorum.

Bu sekilde bu gobek gider mi?


ahm1
(12.02.18)
3-4 ay aynı disiplinle gidip, sağlıklı da beslenirsen bayağı fit gözükürsün.


200 mt ile bir yerlerin ağrıyorsa öncelikle yüzmeyi öğrenmelisin, doğru yüzmüyorsun yüksek ihtimalle. Sonrasında da mesafe artacaktır zaten, yüzdükten sonra da bol protein alırsan fit olursun.


syabk
(12.02.18)
Yavaş da olsa süre olarak durmadan yüzdüğün mesafeyi arttırmaya çalış.
5 dakika, 10 dakika durmadan yüzmek, sonrasında da arttırmak olsun hedef.

6-8 tur çok az. Isınmıyorsundur bile.


burfak
(13.02.18)
(4)

bilanço okumayı öğrenmek istiyorum (örn. gsray bilançosunu okuma)

merhabalar,öncelikle sorum şu: iki adet resim ekledim. şimdi, gs derneği, gs sportif aş'nin ana ortağı, tamam. gs derneği, riva'yı satmış (kabaca yazıyorum) ve parasını gs sportif aş'ye transfer etmiş. iyi güzel ama bu miktar gs sportif aş'nin bilançosunda borç olarak, yükümlülük olarak gözüküyor. y
merhabalar,

öncelikle sorum şu: iki adet resim ekledim. şimdi, gs derneği, gs sportif aş'nin ana ortağı, tamam. gs derneği, riva'yı satmış (kabaca yazıyorum) ve parasını gs sportif aş'ye transfer etmiş. iyi güzel ama bu miktar gs sportif aş'nin bilançosunda borç olarak, yükümlülük olarak gözüküyor. yahu gs sportif aş, bu parayı daha sonrasında derneğe mi verecek? niye versin? bu borç nasıl halledilecek? neden borç diye yazıyor?

kafamda deli sorular var. işi bilenler cevaplayabilirse (hiç ekonomi eğitimi görmemiş, sadece hobi olarak biraz okuma yapmış biri olduğumu göz önünde bulundurarak) sevinirim : )
ahm1
(03.02.18)
sermaye artışı yapmışlar. bunun için avans hesabı kullanılmış.


laf salatasi
(03.02.18)
Merhaba,

Konuya muhasebenin en temel bakışıyla yaklaşmalısınız. Herşey karşılıklı ve eşit olmalıdır. Her işlem bir borç ve alacağı doğurur. Bu yüzden de borç ve alacak görürsünüz. Sonuçta assete sahip taraf bir varlığına ait miktarı transfer etmiş; yani o kadar alacağı var olmalı. Herhangi bir ihtilaf durumunda işlemin takibi için gerekli bir adım olarak Luca Passoli'nin getirdiği sistemdir bu. Çift taraflı kayıt olduğu için borç ve alacak tarafları olmalıdır.

Not: ikinci paragrafı sonradan okudum. Daha fazlasını yazmak isterdim ancak denetim işinde bir tür gizlilik imzası atıldığından sorumluluk alanım oldukça yüksek. Muhasebeci olan bazı arkadaşlar var duyuruda. Onlardan daha temel bir dilde sizinle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bir başka not olarak da şunu söyleyebilirim: o bilançolar denetim ekiplerince hazırlanır. O yüzden çok daha ileriye gitmek isterseniz branşa dair kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Big4 denilen firmalar da bu tür eğitimleri (en azından kurumsal bazda) vermekteler.*

*Bildiğim kadarıyla böyle bir eğitim olayları bulunmakta.


baldan kaymak
(03.02.18)
şimdi şöyle düşün riva sportif aş'nin olsaydı, sportif aş ''arazi ve arsalar'' hesabında gözükecekti. satıldığında ise de ''arazi ve arsalar''a eksi yazılıp tutar banka hesabına yazacaktı. baldan kaymak'ın da bahsettiği ''çift taraflılık'' bir şey azalırken diğer taraf o kadar artıyor.
peki dernek riva.'yı sattı. banka hesabına o kadar para yazdı. bu parayı sportif aş.'ye gönderirken riva'nın banka hesabı azalırken, ortaklardan alacaklar artıyor. aynı şekilde sportif aş'nin banka hesabı artarken, ortaklara borçlar da artıyor.

sen diyebilirsin ki bazı hesaplar artarken bazı hesaplar azalıyor diyorsun. ama bazı hesaplar artarken, diğerleri de artıyor. burada muhasebeyle ilgili bilgi sahibi olman gerekiyor. bu bir sistem. bilançoda aktif pasif'i, t hesaplarını bilmen gerek. oturup çalışmak gerek.


kocakum
(03.02.18)
Tesekkurler.

Peki ama gs sportif as, dernege olan borcunu nasil odeyecek?


ahm1
(03.02.18)
(4)

Göz doktoru tavsiyesi

Yaklasik 2 sene once ciddi sikayetlerle goz doktoruna gittim, bana goz kuremin yer degistirdigini soyledi ve iki adet damla verip sabah aksam birer damla damlat dedi. İyi, guzel, gecmeye de basladi, rahatladi gozlerim ama iki senedir her gun damla damlatiyorum ve gozlerim bazen iyi, bazen kotu oluyo
Yaklasik 2 sene once ciddi sikayetlerle goz doktoruna gittim, bana goz kuremin yer degistirdigini soyledi ve iki adet damla verip sabah aksam birer damla damlat dedi. İyi, guzel, gecmeye de basladi, rahatladi gozlerim ama iki senedir her gun damla damlatiyorum ve gozlerim bazen iyi, bazen kotu oluyor, su anda da agriyor gozlerim.

İyi doktor diye gitmistim ama 2 senedir kalici bir cozum bulamamasi (bir ara en azindan damla damlattigim surece iyiydim, damlayi birakinca iki gun sonra yeniden agri oluyordu ama simdi agri gecmiyor) beni dusunduruyor ve baska bir doktora daha gitmek istiyorum.

Besiktas'taydi bu doktor. Var midir devlet hastanesinde onerebileceginiz bir doktor?
ahm1
(27.01.18)
devlet demişsiniz ama göz de murat hocadan iyisi yoktur

www.istanbulretina.com


oscar
(27.01.18)
Param yok arkadaslar.


ahm1
(27.01.18)
Ciddi göz hastalıkları için önerebileceğim bir numaralı adres: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi. BEnim oradaki doktorum Doç. Dr. Cengiz Alagöz. Kendisi daha çok retina hastalıklarıyla ilgili. Hastanenin linkinden, sizin rahatsızlığınıza uygun bölümü ve hocayı seçebilirsiniz. GEçmiş olsun.
beyoglugozeah.saglik.gov.tr


agluna
(27.01.18)
beyoğlu göz eğitim ve araştırma hastanesini ben de öneririm. 2 yaşımdan beri İstanbuldaki özel hastanelerin hepsini gezmişimdir, ama kimse burdaki doktor kadar bana durumumu net olarak açıklamamıştı.


mor.inek
(28.01.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.