Giriş
(4)

Seçim 31 Mart seçmenleri ile mi yapılacak?

Tabii olay bir khk'ya bakar tabii ama 23 Haziran'da yapılacak denen seçim tekrar seçimi olacağı için taşıma seçmen olacak mı? Yoksa aynı seçmen, sadece 18 yaşını dolduranlar eklenir gibi bir durum mu var?Yasalar uygulansa parantezinde cevabı var mı bunun?
Tabii olay bir khk'ya bakar tabii ama 23 Haziran'da yapılacak denen seçim tekrar seçimi olacağı için taşıma seçmen olacak mı? Yoksa aynı seçmen, sadece 18 yaşını dolduranlar eklenir gibi bir durum mu var?

Yasalar uygulansa parantezinde cevabı var mı bunun?
akatreil
(07.05.19)
dun bir bultende eleman ayni listelerle yapilacak, sadece 18 yasina girenler eklenecek dedi ama, birileri kendi lehinde secmen tyasimasi yapar mi yapar, burasi oyle de bir memleket


exlibris
(07.05.19)
aynı listeler yapılacak. ölenler ve kısıtlılar çıkarılacak. ilçe seçimleri yenilenmeyeceği için değişiklik yapılamayacak.

aynı zarfa 3 pusula girip büyükşehirde nasıl hile oluyor da diğerlerin de olmuyor?


mikahakkinen
(07.05.19)
soruya kaynak olalım, mart seçiminde seçmen listesinde olup oy kullanmayanlar bu seçimde oy kullanabilecek mi?


spirit crusher
(07.05.19)
@spirit tabi ki kullanabilirler.


lazpalle
(07.05.19)

Duyurunun kadınları / kolye meraklıları bakabilir mi?

Eşime bir kolye almak istiyorum. Favori'de bir kolye görmüştük, aşağıdaki linkini verdiğim kolyeye benzer bir şeydi. Ama bunun gibi pırlantalı değildi. Altın çerçeve ve bu tarz renkli bir taş üstünde yıldız, çiçek gibi desenler vardı.https://www.instagram.com/p/BwcOdYsjZLW/Favoride gördüğümüz satılm
Eşime bir kolye almak istiyorum. Favori'de bir kolye görmüştük, aşağıdaki linkini verdiğim kolyeye benzer bir şeydi. Ama bunun gibi pırlantalı değildi. Altın çerçeve ve bu tarz renkli bir taş üstünde yıldız, çiçek gibi desenler vardı.

www.instagram.com

Favoride gördüğümüz satılmıştı, nette aramaya yeltendim benzer kolyeleri. En yakın bunu buldum, bu da pırlantadan kaynaklı 5 bin lira fiyatı var. Sizin bildiğiniz, gördüğünüz linkini atabileceğiniz bir şey var mı?
akatreil
(02.05.19)
(6)

Cinemaximum için nereden indirimli bilet alınır?

2 ay öncesine kadar Hepsiburada üstünden 11 liraya bilet alıyordum. Şimdi Hepsiburada bitirmiş kampanyayı. Cinemaximum'un sitesinde de 2 kişi 47 lira tutuyor, öh dedim.Yok mu şöyle bir kampanya falan?
2 ay öncesine kadar Hepsiburada üstünden 11 liraya bilet alıyordum. Şimdi Hepsiburada bitirmiş kampanyayı. Cinemaximum'un sitesinde de 2 kişi 47 lira tutuyor, öh dedim.

Yok mu şöyle bir kampanya falan?
akatreil
(25.04.19)
Grupanyada var ama her şehir için geçerli değil. Bir de donanımhabere bakabilirsiniz.


kablelvuku
(25.04.19)
opetlerde 13 lira mı neydi en son. opetin sitesine gir bak. akaryakıt alman şart değil.


sutlu nescafe
(25.04.19)
Donanımhaber çek satış bölümünde satıyor millet.


chicha
(25.04.19)
hd iskender’de veriyordu bir aralar,


clever
(25.04.19)
Yeni kanunla Cinemaximum daha çok zengin oldu. Çünkü bu şekilde "ödül" bilet satımı yasaklandı. Sinemia bile artık üyelik + bilet başına 3 TL gibi bir tutarla bilet satıyor.


lcha
(25.04.19)
cinemaximumda çarşamba günleri 2d 3d filmler yarı fiyatı. gözlük ücreti hariç.


kitik
(25.04.19)
(6)

Bu fırının problemi ne?

https://www.arcelik.com.tr/ankastre-firin/9626-mydi-ankastre-firinfırın bu. Saat kısmı çalışıyor, yani fırına elektrik geliyor. Ama derece ve ayar tuşlarını çevirince 2 gündür çalışmıyor. İç ışığı da yanmıyor. ısıtmıyor. tuşlar haybeye dönüyor sanki.Rezistans dediler, fan motoru dediler. Bu meret ba
www.arcelik.com.tr

fırın bu. Saat kısmı çalışıyor, yani fırına elektrik geliyor. Ama derece ve ayar tuşlarını çevirince 2 gündür çalışmıyor. İç ışığı da yanmıyor. ısıtmıyor. tuşlar haybeye dönüyor sanki.

Rezistans dediler, fan motoru dediler. Bu meret bana ne kadara patlar? Kiracı olduğumuz için de ev sahibini mi ilgilendirir yoksa bizi mi? Son 1 ayda 2 komşu daha "fırınımız bozuldu, siz şunu pişirseniz olur mu" diye kek vs. getirmişlerdi. Herkeste aynı fırın var.

Servis illaki gelip bakıcaz, gelmek de paralı diyor. En azından fikren bile bir şey söylemiyor.
akatreil
(04.04.19)
Ekranının ve ekranın yanındaki butonların resmini bi atabilir misiniz?


kibritsuyu
(04.04.19)
Bozulmuş.


insomnia
(04.04.19)
@kibritsuyu

s2.eksiup.com

i.hizliresim.com

fotoğraflar bu. yandaki o butonlar şuan işlevsiz yani. saatte sıkıntı yok.


akatreil
(04.04.19)
Arçeliğin kronik problemi, elektronik kartlarında arıza oluyor. Sorun bu olabilir.


filipis
(04.04.19)
şunun için sordum. böyle zaman ayarlı fırınlarda oluyor bu. şimdi normalde her fonksiyonunu düzgün kullanırsanız bunların şöyle bir özelliği var. yemeği koyup fırını açıyorsun, 45 dakika sonra da kapat diyip saati ayarlıyorsun, 45 dakika sonra düğmeleri açık olsa da fırın tık diye ısıtmayı kesiyor, ışığını söndürüyor. sonra yemeği çıkarıp düğmeleri kapatıyorsun mesela, ama saati sıfırlamadığın için o hala kesik kalıyor. sonra düğmeleri ne kadar açarsan aç, saati sıfırlamadığın için açılmıyor.

bu özelliği kullanmıyorsan bile fırın saatini ayarliycam diye, aa bu neymiş diye kurcalarken falan fırın o kesik moda geçebiliyor.

ya da yukarıdakinin tam tersi. fırına yemeği koyup düğmeleri açıyorsun, "3 saat sonra yanmaya başla" diye ayarlıyorsun, fırın 3 saat sonra çalışmaya başlıyor. düğmeler açık olduğu halde yanmıyor, zamanını bekliyor.

böyle bir şey olabileceğini düşündüm. ekranda öyle bir işaret görmek istedim, o yüzden resim istedim. eğer öyle bir şey varsa 1-2 kurcalamayla düzeltirsiniz. arıza değil, özellik yani.

gerçekten arıza da olabilir, ama fırın arızaları genellikle lokal lokal olur. altı ısıtmaz, üstü ısıtmaz, fanı çalışmaz, lambası yanmaz. hiçbiri çalışmazsa elektrik gelmiyor dersin ama saati çalışıyor.

bence yine de bu saat yolu ile ısıtmayı kesme fonksiyonunu bi kurcalayın. internetten kılavuz falan indirip bakın.


kibritsuyu
(04.04.19)
kılavuzlarda hep "elektriğin olduğundan emin olun" başlıklı öneriler var maalesef. Dediğiniz gibi kimisi ışık yanıyor ama ısıtmıyor diyor, kimisi ışığı yanmıyor diyor. Bende ise saat hariç hiçbiri çalışmıyor. Bu yüzden fan motoru, rezistans hepsi olabilir gibi geliyor.


akatreil
(04.04.19)
(2)

Hamile sokak kedisi

Apartmanın önünde dolaşan, sık sık yemek verdiğimiz bir sokak kedisi var. Evden atmışlar galiba, ilk gördüğümüzden beri insana çok alışık ve en başta mesela çok temizdi.Sokakta direkt hamile kaldı :/ gündüz bizim buralarda hep. Akşamları göremiyoruz. Hep de yemeğini falan veriyoruz; komşulardan biri
Apartmanın önünde dolaşan, sık sık yemek verdiğimiz bir sokak kedisi var. Evden atmışlar galiba, ilk gördüğümüzden beri insana çok alışık ve en başta mesela çok temizdi.

Sokakta direkt hamile kaldı :/ gündüz bizim buralarda hep. Akşamları göremiyoruz. Hep de yemeğini falan veriyoruz; komşulardan birisiyle bir kedi evi koyduk kapının önüne. Başka kediler girip çıkıyor, kendisi kullanmıyor.

Aklımıza takıldı , bu kedi doğuracak yeri şimdiden buluyor mu? Yani nereye doğurur diye merak ediyoruz, akşamları takıldığı yeri bilmiyoruz çünkü.
akatreil
(25.03.19)
koydugunuz kedi evine başka kediler giriyorsa muhtemelen oraya yavrulamaz.
diğer kedilerden uzağa yavrular. genelde merdiven altı , çalı altlarında falan doğruyorlar.
binanın arkasında bir yere koli koyun araba falan çıkarken rahatsız etmesin.


kitik
(25.03.19)
genellikle son dakikada karar veriyor, doğum sancıları artınca. güvenlik de yer seçiminde birinci kriter. doğumdan sonra yer yakındaysa yavru kedilerin seslerinden bulabilirsiniz yerini.


ensar
(25.03.19)
(5)

Depresyondaki muhabbet kuşu

Yeğenlerimin baktığı bir muhabbet kuşunu aldım onlardan. Çocuklardan 2 yaşında olan kuşa hayatı zindan etmişti, yavru da bir şey garibim. Üzülüp aldım.1,5 aydır kuş kendine gelemedi ama bir türlü. Yaklaşınca titriyor, kaçıyor.Aldığımdan beri kafesini kapatmadık neredeyse, eski yerinde hiç salınmıyor
Yeğenlerimin baktığı bir muhabbet kuşunu aldım onlardan. Çocuklardan 2 yaşında olan kuşa hayatı zindan etmişti, yavru da bir şey garibim. Üzülüp aldım.

1,5 aydır kuş kendine gelemedi ama bir türlü. Yaklaşınca titriyor, kaçıyor.

Aldığımdan beri kafesini kapatmadık neredeyse, eski yerinde hiç salınmıyordu diye. Ama ne bileyim bir türlü alışmadı.Elimle besleyerek ele alışsın diyorum korka korka elden yiyor, bitince tekrar kaçıyor.

Eskiden 10 yıl baktığım kuşu düşünüyorum bir de buna bakıyorum. Yani diğeri parmağa çıkma manyağıydı. Buna parmağımı uzatsam düşüp bayılacak nerdeyse. Elimle tutuyorum, bırakınca parmakta duruyor ama kafesini görür görmez hemen oraya kaçıyor. Kafes güvenli bölge.

Kafesi hep açık olmasına rağmen muhtar emmi gibi kapıda duruyor devamlı.

Nasıl alıştıracağız bu kuşu?
akatreil
(15.03.19)
yazdım youtube'a da. Özellikle ünalvlog kanalındaki videolara baktım, dediklerini de yaptım ama garibim kuş 1,5 ayda değişmedi hiç.


akatreil
(15.03.19)
bıkıp usanmadan konuşman ve müzik eşliğinde dansa davet etmen lazım. Sesi seviyor bizimkisi, 2 gün bırakıp bir yere gidince küsüyor hemen.


Önceki travmalarını atlatması zor oluyor maalesef. Köpeklerde de aynı durum vardır. Fazla üstüne düşme, zaman içinde bir nebze düzelir.


Mirket
(15.03.19)
videoları izlemedim ama yemeği kaldırın sabah öğle akşam elinizle besleyin belki ufaktan alışır.
bir de şu www.juenpetmarket.com
oyuncaktan varsa alın bunu görünce nedense kuşlar kafayı yiyor çok seviyorlar.ele geliyolar hemen bunu görünce. denemekte fayda var :)


kitik
(15.03.19)
(10)

Eksi sözlük mobil kullanımda sizde de rezil durumda mı?

Adım adım söyleyeyim;- sözlüğü açıyorum, kısa yol olarak "gündem" sayfasını görüyorum sol frame olarak.- sayfayı aşağıya yukarıya oynatabiliyorum. sonra gözüme ilişen bir başlığa gireyim diyorum. - sözlüğe yaklaşık 15-20 saniyedir girmişim, reklam falan çıkmamış. ama tam o sayfaya bastığım an ekran
Adım adım söyleyeyim;

- sözlüğü açıyorum, kısa yol olarak "gündem" sayfasını görüyorum sol frame olarak.

- sayfayı aşağıya yukarıya oynatabiliyorum. sonra gözüme ilişen bir başlığa gireyim diyorum.

- sözlüğe yaklaşık 15-20 saniyedir girmişim, reklam falan çıkmamış. ama tam o sayfaya bastığım an ekran donuyor, bir şey olmuyor. ikinci defa tıklıyorum üstüne, şans işte tam o anda meğerse reklam geliyor, ikinci tıklamam reklama gidiyor.

bu defalarca ama defalarca oldu. sözlüğe girince reklam gelse neyse, çarpıya basıp geçerim. ama inatla bir başlığa girmek isteyene kadar reklam gelmiyor. başlığa tıklayınca dediğim gibi oluyor.

bazen çıkan reklamlarda çarpı işareti çıkmıyor, mecbur sayfayı yeniliyorum.

çok sinir bozucu olmaya başladı. artık sözlüğe girince önce bu prosedürleri hallediyorum, sonra gezintiye başlıyorum mobilde. inatla o reklamı açtırmak için keriz gibi "ilki olmadı tekrar tıkla" durumu oluyor.
akatreil
(20.02.19)
Mobil Safari'den bildiriyorum. Sözlük her zamanki gibi çalışıyor. Bir sıkıntı yok.


zombi
(20.02.19)
ben mobilde sadece uygulamayı kullanıyorum, düzelttiler epey deneyebilirsin.


Ben yazdığım sorunları androidde alıyorum bu arada. Tarayıcı chrome.


akatreil
(20.02.19)
Aynen eksiksiz aynı sorunları ben de yaşıyorum..

Android, Chrome


veys zimmer
(20.02.19)
android telefonda opera kullanıyorum. en son ne zaman reklam gordugumu unuttum.

"reklam engelleme" ozelligi var. kurduktan sonra actiginizda logoya dokunun.


tabudeviren
(20.02.19)
Kesinlikle rezil durumda, ben de mobil safariden bağlanıyorum. Reklam tıklamalarını artırmak için reklamı özellikle gecikmeli olarak verdiklerini düşünüyorum. Defalarca yanlışlıkla reklama tıkladım desem yeridir.


roket adam
(20.02.19)
tam sayfa reklami, bir basliga tiklama ile tetiklemeye basladilar. cok sinir bozucu.

basligi parmakliyorsun, baslik acilacak diye bakarken once reklam geliyor. cok kotu.


edit: opera mini yukledim, cok mesud oldum xd tesekkurler.


nobody
(20.02.19)
Cakal gibi sinsi gibi reklam koyuyorlar. Reklami tiklamadan sayfayi acip bi basliga giriyim yapamiyorsun. Ya en tepeye cikip carpiya basacaksin ya da reklama basip hemen acilan sayfayi kapatacaksin. Bu kanzuk tam got ya.


brkylmz
(20.02.19)
sozluk reklamlarindan kurtulmanin yollari:

android telefon/tablet: opera (reklam engelleme ozelligini acin)

bilgisayar: google chrome+adblock+ublock origin eklentileri

eskaza reklam gosteren bir sekilde sozluge girdigimde nasil korkunc bir reklam agina maruz kalmaktan korundugumu goruyorum.

bir gunde milyonlarca sayfa goruntuleme oldugu icin iyi para basiyor sozluk. firmalardan alinan reklamlar olmasaydi, sirf adsense reklami kursa bile para basardi.


tabudeviren
(20.02.19)
Reklamlardan kurtulmak 12 lira senelik, alın geçin.


(9)

Arabadaki fazla yağ

Geçen aylarda periyodik bakımını yaptırmıştım. Geçen bir bakayım dedim, yağ eksiltme falan olmuş mu diye, yağ çubuğundaki iki nokta arası mesafe kadar ekstra fazla yağ var neredeyse.Ben bunu şırınga-serum hortumu gibi bir şeyle alsam mı yoksa kasten koymuşlardır bir bildikleri var mı diyeyim?
Geçen aylarda periyodik bakımını yaptırmıştım. Geçen bir bakayım dedim, yağ eksiltme falan olmuş mu diye, yağ çubuğundaki iki nokta arası mesafe kadar ekstra fazla yağ var neredeyse.

Ben bunu şırınga-serum hortumu gibi bir şeyle alsam mı yoksa kasten koymuşlardır bir bildikleri var mı diyeyim?
akatreil
(13.02.19)
yağa motor stop ettikten 12-24 saat sonra bakılır sıcakken değil.


killerbee
(13.02.19)
öyle baktım zaten. Sabah çalıştırmadan önce yağ çubuğunu silip tekrar yerine takıp çıkardım. İki nokta arasında beklerken bir o kadar üstündeydi neredeyse.


akatreil
(13.02.19)
+ araç yokuşta da olmayacak, düz zemindeyken bakın.


kibritsuyu
(13.02.19)
O açıdan da sorun yok. Dümdüz beklediği yerde bakıyorum. Fazla yağ var yani.

Benim sorduğum bunu üstten serum hortumu ve şırınga ile azaltmam gerekiyor mu yoksa yerine götüreyim de adamlar kendileri mi fazla kısmı alsınlar?


akatreil
(13.02.19)
Ezbere usta 2lt ekle demiştir eleman eklemiştir. Sanki ferrari pit stop ekibi yapan. Çekin fazlasını şırıngayla. Burası Türkiye


gatherer
(13.02.19)
Fazla yağ koyduklarına birçok kez şahit olduk. Genelde dikkat edilmeden ya da art niyetli olarak fazladan koyuyorlar. Motor için hiç iyi bir durum değil. O yağ mutlaka bir yerden kaçak yapacak. Kesinlikle fazla yağı çektirmeli veya yapabiliyorsan çekmelisin. Özel bir aparatı vardı onun yağcılarda.


mekaniker
(13.02.19)
Cekmezsen kecelerden contadan patlar sizdirmaya yapar zaten.
Oyle kullanma


acemi
(13.02.19)
bana kalırsa bütün yağı boşaltıp tekrar yağ koyun.

muhtemelen eski yağı üstten makina ile çekip sopnra yağ eklediler. eski yağı düzgün çekmemiş olma ihtimalleri yüksek.

değmez.


babilbaligi
(13.02.19)
yağ çekilirken oradaydım. arabayı kaldırdılar, yağ tamamen bitene kadar 15-20 dakika beklediler. damla bile akmıyordu bittiğinde.


akatreil
(13.02.19)
(3)

P20 Lite mı Mate 20 Lite mı?

P20 Lite Huawei Türkiye garantili, Mate 20 Lite ise ithalatçı garantili.Şimdiye kadar hayatımda garantiyle hiç işim olmadı, o yüzden ikisi aynı parayken hangisi olmalı arada kaldım bi.
P20 Lite Huawei Türkiye garantili, Mate 20 Lite ise ithalatçı garantili.

Şimdiye kadar hayatımda garantiyle hiç işim olmadı, o yüzden ikisi aynı parayken hangisi olmalı arada kaldım bi.
akatreil
(04.02.19)
www.gsmarena.com

burada iki telefonun teknik özelliklerinin karşılaştırmasını detaylı olarak görebilirsin..
mesela network/speed sekmesinde;
- mate20'nin modemi CAT12 (600/150 Mbps)
- p20'nin modemi CAT6 (300/50 Mbps)

sadece bu bile mate20'yi tercih etmek için yeterli bi kriter bana göre


strobist
(04.02.19)
ne alırsan al lite alma.
huawei lite sürümlerine yazılım anlamında çok destek vermiyor.

not: p20 lite kullanıcısıyım.


sutlu nescafe
(04.02.19)
Mate 20 lite daha yeni ve ekran boyutu daha büyük bir telefon. Ben kullanıyorum, genel olarak fiyatını hak ediyor. Kız arkadaşımda da P20 lite vardı, o da memnundu ama benimkinin pili falan daha uzun gidiyor.

Fazla para verip Samsung Türkiye garantili telefon almıştım, aylarca uğraştırmıştı teknik servis. Genel olarak garanti olayı böyle.


Abdurrahman
(04.02.19)
(10)

Doğum günü hediyesi olarak masaj olur mu?

Masaj manyağı eşime doğum günü için somut hediye bulamıyorum. Saattir, kolyedir, incik boncuk şeyleri bitirmişiz ilişki boyunca. E bu kız da bu kadar masaj masaj diyor, götüreyim bir spa otele. Kendisi seçsin, geniş kapsamlı bir şey yapsın diyorum.Böyle bir şeyden hediye olur mu ki diye kafamda soru
Masaj manyağı eşime doğum günü için somut hediye bulamıyorum. Saattir, kolyedir, incik boncuk şeyleri bitirmişiz ilişki boyunca. E bu kız da bu kadar masaj masaj diyor, götüreyim bir spa otele. Kendisi seçsin, geniş kapsamlı bir şey yapsın diyorum.

Böyle bir şeyden hediye olur mu ki diye kafamda soru var tabii :/
akatreil
(25.01.19)
Ben çok mutlu olurdum. Şahane hediye.
Birkaç yıl önce anneme böyle bir hediyem olmuştu çok sevinmişti.

"götüreyim bir spa otele. Kendisi seçsin" gibi değil de düzgün bir yerde rezervasyonunu, paketini falan ayarlayıp hediye edilse daha iyi olur.


mutekebbir
(25.01.19)
bulunduğumuz şehirde çok güzel termal, 5 yıldızlı oteller var. onlara gideriz zaten, rastgele bir yer olmaz.


akatreil
(25.01.19)
@mutekebbir'e katiliyorum, rezervasyonu olmasa bile gidip paketini satin alip bir zarf icinde ya da neyse verin, kendisi arayip uygun vaktinde rezervasyonunu yaptirir. obur turlu 'otele gidicez masaj yaptiracaksin hediyem bu' mu diyeceksin ya da o gun gidilse acaba uygun vakit olacak mi otelde vs.


kassiopeia
(25.01.19)
Super bence, bana yapilsa cok mutlu.olurum


red g
(25.01.19)
Olur


kablelvuku
(25.01.19)
Doğumgününde eşime almıştım, bu şekildr paketleri oluyor spaların. Önceden paket alabilirseniz daha şık olur.


physcos physcos
(25.01.19)
Olur, çok da güzel olur.

Ben daha önce sevgililer günü için paket almıştım grupanya gibi bir fırsat sitesinden. Her ikimize de masaj yapılmıştı, sonra jakuzi şampanya vs.


lordoz
(25.01.19)
Sahane hediye.

Bence de kapsamli birsey alip, zarfin icine koyarak verin hediyesini.


chitosan
(25.01.19)
çogzel hediye. hele ofis çalışanıysa ilaç gibi gelir.


mükemmel hediye keşke bizi de böyle düşünen çıksa :(
zarfın içinde kuponumsu bişey vermek daha iyi olur bu arada hadi kalk gidiyoruzdan sa kendine göre ayarlaması daha makbül


nymphe
(25.01.19)
(3)

Bu filmi hatırlayan var mı?

İki genç, biri bankada çalışıyor, diğeri sorumsuz bir tip.Sorumsuz olan bankada çalışanı gaza getiriyor. Bankanın kasasındaki parayı alıp, rulette tek renge basıyorlar. Şansa tutuyor, bankaya parayı geri koyuyorlar, kalan para yanlarına kar kalıyor.Filmin komple başı sonu hikayesi bu ama ismini hatı
İki genç, biri bankada çalışıyor, diğeri sorumsuz bir tip.

Sorumsuz olan bankada çalışanı gaza getiriyor. Bankanın kasasındaki parayı alıp, rulette tek renge basıyorlar. Şansa tutuyor, bankaya parayı geri koyuyorlar, kalan para yanlarına kar kalıyor.

Filmin komple başı sonu hikayesi bu ama ismini hatırlayamıyorum bir türlü.
akatreil
(26.12.18)
o filmi ben de izledim bak kafama takıldı şimdi napacaz :)


eksimeksi
(26.12.18)
www.imdb.com

aklıma direk bu geldi. anlattığınız çok benziyor burdaki olaya.


yok iki karakter de erkekti benim izlediğim filmde :/ 10-15 yıl öncenin filmiydi zaten.


akatreil
(26.12.18)
(6)

Aşırı çoşan sokak köpeği

Apartmanın önünde bir sokak köpeği var. Son 6-7 gündür de havalar soğudu diye fazla fazla yemek verdik, yattığı kuru yere eski yünlü kıyafetlerden falan koyduk.ama bu köpeğin biraz götü kalktı :/ aşırı çoşuyor bizi görünce. Eşimin atkısını parçaladı bugün anasını satayım, montunu da ısıtıyordu zor a
Apartmanın önünde bir sokak köpeği var. Son 6-7 gündür de havalar soğudu diye fazla fazla yemek verdik, yattığı kuru yere eski yünlü kıyafetlerden falan koyduk.

ama bu köpeğin biraz götü kalktı :/ aşırı çoşuyor bizi görünce. Eşimin atkısını parçaladı bugün anasını satayım, montunu da ısıtıyordu zor ayırdım ama saldırgan bir havada değil, bayağı bayağı çoşuyor sevgiden.

Bunu nasıl önleyeceğiz? Yemek falan vermesek uzaklaşsın bizden diye, yazık bu karda kışta. Bağırıyorum sesimi yükseltiyorum anlasın diye,ondan da anlamıyor. Nasıl ilgiye açsa her şeyi oyun sanıyor herhalde.

Torbayla eve giremiyorum son günlerde. Torbalara atlıyor,ısırıp alıp kaçmaya çalışıyor. Baya dışarı çıkmaya çekiniyoruz artık, huzurlu bir şekilde yürüyüş yaptırmıyor. Lan normal normal yürürken arkadan burnunu kıçıma sokuyor birden. Paranoyak etti it bizi. Ne yapılır buna harbiden?
akatreil
(13.12.18)
Yaa yazik:(
eve alim diye sevin diye yapiyor muhtemelen ic guveysi alinan kucuk eniste gibi ne yapacagini sasirmis garibim.
Siz yine de çok şaapmayin yaziktir.


formalite
(13.12.18)
saknleşene kadar tepki verme, sevme yiyecek falan verme.
sakinleşince ver. az çok öğrenir.


acemi
(13.12.18)
bizim sitenin onundeki kopekler de boyle oldu ya. bi de baska kopekleri de yaklastirmiyorlar, ustune kopeklerini gezdiren insanlarin kopeklerine saldiriyorlar. 'hoyt, hoop, sst!' diyip bagirinca ustumuze atlamayi kesiyorlar ama hayvan sevgisi bi yana benim de canima yetti. valla siz yemek vermeyi ve ilgiyi laf atmayi azaltsaniz da baskalari besledigi surece ayni coskuyu surduruyorlar =)

bi cozum bulursaniz diye takipteyim.


superfluid
(13.12.18)
tahmin ediyorum ki 6-12 ay arası bişeydir o.
evet kötü gibi görünecek ama o yaşta laf dinlemeyeceği için sert yapacaksın.
ama takmayacak tabi, öyle de bir durum var.
yanında ufak sopa gibi bişey bulundur. vur demiyorum bak. yere falan vur hızlıca o kaçar zaten. yaşı da biraz büyüdüğünde bu hareketleri sözle ikazla bırakır duruma gelir.


baharat
(14.12.18)
evet sanırım daha yaşını tamamlamamış. kulağında küpesi de yok zaten.

sert yaptığımda da korkuyorum, üstüme saldıracak diye, atkıyı eşimin boynundan alırken bayağı bir hırlaştı çünkü vermemek için.


akatreil
(14.12.18)
Ani tepkiler verip kafasını karıştırmayın, herşeyi oyun sanıyor aptallar.

Elleriniz kaldırıp bekleyin, bi durum "lan ne yapmam lazım şimdi" diye anlık düşünecektir.

Kalın ve sert bir ses tonuyla "hayır" diyin, çok fazla kelime kullanıp kafa karıştırmayın.

Sakinleşip uslu durduğunda verin ödülünü, hayır diyip kızarken gözlerine bakmayı unutmayın.

Kızarken sevecen olmayın, böyle böyle alışacak.


John Bloor
(14.12.18)
(16)

Araba benzin hortumundan benzin kaçırıyor

Yarın hayatımda ilk defa sanayiye gidicem bu yüzden. Bugün benzin alırken pompacı dedi "abi benzin kaçırıyor bu araba alt tarafta hortumdan" diye. Baktım öyle şarıl şarıl bir durum yok ama sanki hortumun sıkıldığı klips sıkı değil de oradan kaçırıyor gibi göründü bana.Yarın hem bunu göstericem hem d
Yarın hayatımda ilk defa sanayiye gidicem bu yüzden. Bugün benzin alırken pompacı dedi "abi benzin kaçırıyor bu araba alt tarafta hortumdan" diye. Baktım öyle şarıl şarıl bir durum yok ama sanki hortumun sıkıldığı klips sıkı değil de oradan kaçırıyor gibi göründü bana.

Yarın hem bunu göstericem hem de periyodik bakım için gidicektim onu da aradan cikarticam. Neye dikkat edeyim? Periyodik bakım için fiyat falan bilgim var ama bu ekstra seyden fazla bir şey cikartmasinlar istiyorum. Saf görüp kesin çakarlar dimi :/
akatreil
(18.11.18)
Depoyu gereğinden fazla doldurduysa tahliyeden atmıştır onu. Benzin hortumu arabanın altında olmaz içeriden geçer


denizrocket
(18.11.18)
Usta arabanın markası ne? renault ya da toyota ise o benzin girişinin olduğu yer eğri oluyor benzin doldururken geri attırıyor benzini.

Ha araban eski modelse benzin hortumları dışarda oluyor. orayı kesip benzin çalıyorlar.


İnşallah öyledir ama son aldığım benzinde gereğinden fazla yaktı araba gibi gelmişti. Ortalama tüketim 5.5-6 iken 100 km sonra benzin aldım 8 litre aldım.

Gerçi şöyle bir şey oldu, 7 litre aldıktan sonra pompa attı, ödemeye gittiğimde 8,3 litre gördüm. Pompa attıktan sonra da devam etmiş çocuk. Benzin kaçırıyor diyen de aynı çocuktu. Dediğiniz fazla benzin seysi boyleyse olay mantıklı olabilir.


akatreil
(18.11.18)
@komando

Toyota Yaris. Arabanın altında deponun oralardaki bir hortumda kaçak var gibi.


akatreil
(18.11.18)
o benzin deliğinden depoya gidecek olan boru komple değişecek. Serviste sana iyi geçirirler afedersin. Bence başka yerde yaptır.


Servis değil zaten, sanayide herkesin çok övdüğü bir adama goturucem. Periyodik bakımı 3te 1 fiyatına yapıyor bunda da öyle olur inşallah :/


akatreil
(18.11.18)
@lafacur

Peki arkadaşın dediği fazla benzini tahliye olabilir mi o akan kısım ?


akatreil
(18.11.18)
i.hizliresim.com

Video cekmistim oradan şöyle bir ss aldım. Damla damla akma durumu yok. Hatta o siyah yere elimi sürünce bulasiyor sadece. Benzinlikte yere biraz aktı birkaç damla o da.


akatreil
(18.11.18)
bence de fazla benzin tahlieysidir. bizim şirket aracını fullerken adam nasıl abandıysa şarıl şarıl tahliye etti yakıtı.

başta boku yedik sandım, sonra adam "abi biraz fazla koyduk galiba, sıkıntı yok sen devam et" dedi.


himmet dayi
(18.11.18)
Hizliresim görünmüyor bizde. Eksiup pls


eksiup.com

Eksiup'a da yükledim.


akatreil
(18.11.18)
Sana diyecekleri sey: abi o hortum depodan motora kadar tek parca, komple degismesi lazim. Sana 1000 liraya olur.

Ya da ek yapariz ama guvenilir olmaz. Sen bilirsin.


acemi
(18.11.18)
pompa attığında koymaya devam edersen fazlası yere akar. emniyet gibi bişey bu. bence bunu şikayet olarak söyleme. baktım deyip ekstra masraf istemesin. çünkü kontrol için biyerleri sökmesi gerekebilir.

bahsedersin, dün yakıt alırken bikaç damla yere aktı, sence ne olabilir dersin. kolay bişeyse bakarım der.


sttc
(18.11.18)
Araba çalışır halde altına ıslanırsa belli edecek eski bir gri tişört falan koy 5 dk çalıştır. Ne kadar ıslanacak gör derim.

Ancak depo tam dolu olmasın mümkünse. Tahliyesi falan varsa o akıtmış da olabilir. Yok kaçak varsa gerçekten o siyah kauçuğun kelepçesini sıkıp dene. Yine olmadı kauçuğu değiştirirsiniz.

Abi bu komple değişecek lafı vardır ama değişmeyecek. Ben neler yaptırdım sanayide yoktan var ederler isterlerse. Ustaya ya elim sıkışık falan de bunu uygun nasıl yaparız falan de hallederler.


Fotoğraftaki kısım tahliye borusu olmaz, olamaz.

Tahliye borusu depo dolum ağzıyla aynı hizada aşağıda olur, ucu açıkta olur.

Fotoğrafta görülen kısım sanki daha önceden de işlem görmüş, modifiye dilmiş gibi.

Orjinal hali de bu olabilir, ama bence sorun çok basit.

Sorun sadece o siyah bir parmak uzunluk ve kalınlığında olan boruda sanırım. Sadece o değişecek.

Bakıma gittiğinde bunu bir arızaymış gibi dile getirme, aracın yağını boşaltmak için kaldırdıklarında "usta şu benzin borusunda da bir terleme var, onu da iki dk değiştirelim" diye kanaldan gir.


John Bloor
(19.11.18)
Bugün götürdüm bakıma. O siyah parça tek parça değil aslında, etrafı tozluyken oraya benzin değdiği için öyle görünüyor.

Kaçak var dedi usta, gevşediği için akıyormuş. Para falan almadan kelepçe taktı daha da sıkılaştırdı, o kadar.


akatreil
(19.11.18)
(1)

Telefon Tavsiye

Merhabalar, huawei p20 lite kullanan, olumlu olumsuz yorumlarınız nelerdir? bu telefonda karar kıldım ama kullanıcı yorumları önemli benim çin. interneti silip süpürdü. birde buradan bilgi almak istedim. :)
Merhabalar,

huawei p20 lite kullanan, olumlu olumsuz yorumlarınız nelerdir? bu telefonda karar kıldım ama kullanıcı yorumları önemli benim çin. interneti silip süpürdü. birde buradan bilgi almak istedim. :)
akatreil
(30.10.18)
ablama aldık. çok memnun. özellikle kamerası ve ekranından. bende biraz inceledim bir falsosunu görmedim.


(7)

Akaryakıt fiyatları

Ötv'den karşılanmayacak denen son zamda fiyatlar 6,93 - 7,05 arasına çıkmıştı şehirden şehire değişmekle beraber.https://twitter.com/trepgisşuradan baktığım kadarıyla da ötv'den karşılanan kısımlarda yansıtma yapılmadı 6.93'e geldiğinden beri.ama fiyatlar son 10 gündür 1 kuruş 1 kuruş arttı tüm yerl
Ötv'den karşılanmayacak denen son zamda fiyatlar 6,93 - 7,05 arasına çıkmıştı şehirden şehire değişmekle beraber.

twitter.com

şuradan baktığım kadarıyla da ötv'den karşılanan kısımlarda yansıtma yapılmadı 6.93'e geldiğinden beri.

ama fiyatlar son 10 gündür 1 kuruş 1 kuruş arttı tüm yerlerde. Şuan 7,01 - 7,12 arasına geldi tüm Türkiye'de sanırım.

Nasıl oluyor bu?
akatreil
(11.10.18)
yoo. dün istasyonun önünden geçtim. 7 lira görmedim.


sutlu nescafe
(11.10.18)
dün aldım. 6.94.


inheritance
(11.10.18)
Bp nin sitesinden baktım 6,95 lik şey 7,03 olmuş. sessiz sedasız koymuşlar yine


Dün Ankara'da 7.02-7.05 görüp anlam verememiştim ben de. Ne oldu da arttı belli değil.


signore
(11.10.18)
evet benim de dikkatimi çekti birer kuruş yavaş yavaş artırdılar. 6.94 ten 7.04 e kadar geldi boyle gotum gotum.


n62
(11.10.18)
Şimdi tekrar baktım da İstanbul dışında fiyatlar 7 liranın üstü görünüyor shell, bp vs gibi yerlerde.


akatreil
(11.10.18)
antalya'da shell'de görmüştüm; 7.04 oha demiştim arkasından total'de gördüm 6.94'tü.


jugador
(11.10.18)
(8)

Araba aldım, şimdi ne yapcam?

Sıfır bilgiyle, ehliyetim olmadan kursa yazılınca bi gaz gittim araba aldım. Fiyatlar artmadan alayım dedim.Şimdi ne yapcam? Ruhsat falan çıktı. Yasal olarak bir tek sigorta yapmam gerekiyor galiba. İlk araba olduğu için 980 lira fiyat teklifi aldım. İyi mi bu yoksa altında da olabilir mi araştırayı
Sıfır bilgiyle, ehliyetim olmadan kursa yazılınca bi gaz gittim araba aldım. Fiyatlar artmadan alayım dedim.

Şimdi ne yapcam? Ruhsat falan çıktı. Yasal olarak bir tek sigorta yapmam gerekiyor galiba. İlk araba olduğu için 980 lira fiyat teklifi aldım. İyi mi bu yoksa altında da olabilir mi araştırayım mı?

Yağını falan mı değiştireyim daha sonra? Başka sanayide baktırmam gereken bir şeyleri var mı kullanım öncesi? Akü maküsüne bir şey yapayım mı? Ekspertizde bi şey çıkmadı ama kimisi "ilk iş yağ değişsin" diyor, debriyaj setine kullanmadan önce baktır yine de diyenler.

Ne yapılır yeni araba aldıktan sonra şincik?
akatreil
(15.08.18)
kaç model ? kaç km ? son bakım ne zaman yapılmış ve aracın modeline göre bakım periyodu önemli.


aygit kocaman
(15.08.18)
Sigorta fiyatı iyi. Araba kaç km? Ona göre triger kayışına da bi bakmak gerekebilir. Debriyaja baktır, frenlere baktır. Madem giriştin yağ, yakıt filtresi ve diğer filtreleri de değiştir.


catch the arrow
(15.08.18)
1- zorunlu trafik sigortası yaptıracaksınız. zorunlu.
2- isterseniz kasko yaptıracaksınız. isteğe bağlı.
3- yağını değiştireceksiniz.
4- fren ve balata sistemlerini gözden geçireceksiniz. usta.

tanıdık usta varsa ona gidin ki yoktan hesap çıkarmasın. güle güle kullanın.


iddaaci
(15.08.18)
Sigortayı 15 gün içerisinde yaptırman gerekiyor. Fiyat ilk araba için ideal. Zorunlu sigortada en düşük veren firmayı seç gitsin. Kasko da yaptıracaksan yüksek çıkacaktır, orada detaylarını incelemelisin. Zorunlu sigorta kazada karşı tarafın, kasko ise senin zararını karşılar. Kasko zorunlu değil. Sigortam.net en düşük teklifi veriyor zaten, daha düşük bulamamıştım ben.

Aldığın kişi son bakımını ne zaman yaptırmış? Bakım periyoduna göre (benzinli 10 bin, dizel 15 bin gibi) bakımını yaptırırsın. Ben ne olur ne olmaz diye 10 bin bakımını aldıktan sonra yaptırırım. 10 bin bakımında zaten yağ değişimi olur, filtreler değişir, balatalara bakarlar gerekirse değiştirirler. Debriyajla ilgili de bakım yaptırdığın yere söylersin kontrol ederler, gerekirse değişmesi gereken değişir.

Burada çok bilgisiz görünürsen sanayi esnafı seni bir güzel öper. O yüzden güvenilir, varsa tanıdık yoksa yorumları iyi ustalara gitmekte fayda var.

Hayırlı olsun.


Abdurrahman
(15.08.18)
trafik sigortasını yaptır.
daha sonra sanayide markasına göre götür yağına tuzuna baktır.
daha sonra bin.
istersen detaylı iç temizlik yaptırt,pasta cila boya korum vs


mikahakkinen
(15.08.18)
Araç 2008 model. 75 bin kilometrede.

2014 yılında 45 binde, 2016 yılında 58 binde muayeneye girmiş. Çok kullanılmamış bir araç.

Toyota Yaris, sanırım bunda triger kayışı yok zincir varmış. Daha mı iyi oluyor daha mı kötü böylesi?

Araç 2 aydır yatıyormuş hiç kullanılmadığı için 2 aydır sanayi yüzü de görmemiştir.


akatreil
(15.08.18)
Zincir olması senin açından iyi, minimum 150 bin gideri var.

Eski sahibinden bu bilgileri alamadığına göre aklında kalmasın bence bakımını yaptır. Vereceğin maksimum 500-600 lira, bakım yaptırmadığın için yaşayabileceğin muhtemel sıkıntılar daha pahalıya gelir.


Abdurrahman
(15.08.18)
lastik hiç değişmemişse değiştir. 5 sene yada 50 binde kullanıma bağlı olarak değişmeli.


mikahakkinen
(15.08.18)
(2)

Tekrar bir araba sorusu

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-fiyat-dustu-opel-corsa-essentia-1.2-benzinli-lpgli-592130309/detayopel corsa, sadece güneş yanığı var. değişen boya yokmuş.https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-hatasiz-kazasiz%2Cdegisensiz-ici-disi-piril-piril-548244364/detaybu da
www.sahibinden.com

opel corsa, sadece güneş yanığı var. değişen boya yokmuş.

www.sahibinden.com

bu da corsa. bunda da bir sıkıntı yok ama üstteki arabaya göre +5 bin.

www.sahibinden.com

toyota yaris. 38,5 denmiş ama adamla konuştum biraz düşebilir. 2008 model 75bin km, sadece çamurlukta boya var başka bir sıkıntısı yok.

www.sahibinden.com

clio.temiz gibi lpg'li olması avantaj bana.

ne diyorsunuz?
akatreil
(12.08.18)
ben 4 numara derim. olmazsa 1 numara. bu seçenekler içinde galiba en iyisi bunlar.


babilbaligi
(12.08.18)
güneş yanığı çok önemli mi onu düşünüyorum ben. kaputtaki çok belli değil çünkü


akatreil
(12.08.18)
(6)

Ehliyeti almadan araba alsam mı?

Kenarda bir miktar para var araba almak için sakladığım. Ehliyet kursuna da yeni yazıldım. Şimdi bu parayla ne zaman altın, dolar almaya kalksam düştü, bozsam çıktı. Kenarda durdukça da eriyor. Sinirimi bozmaya başladı durum.Ablamın üstüne olacak şekilde, bir araba alsam, ehliyeti alınca da kullanma
Kenarda bir miktar para var araba almak için sakladığım. Ehliyet kursuna da yeni yazıldım.

Şimdi bu parayla ne zaman altın, dolar almaya kalksam düştü, bozsam çıktı. Kenarda durdukça da eriyor. Sinirimi bozmaya başladı durum.

Ablamın üstüne olacak şekilde, bir araba alsam, ehliyeti alınca da kullanmaya başlasam çok mu saçma olur? 2 ay kenarda yatsın araba. Görünen o ki araba fiyatları da artacak çünkü. Ehliyeti alamazsam ilk defada diye düşündüm de, eşimle birlikte giricez, birimizden biri alır herhalde.

Bir de hiç araç kullanmamış birisi olarak, kulaktan dolma bilgilerle alırsak alıcaz aracı. Yani araba kullanmayı bilmeden araba almış olacağız. Bir taraftan saçma geliyor, diğer taraftan ülkenin durumu kadar da saçma değil. Ne diyorsunuz?
akatreil
(02.08.18)
araba alacaksanız en doğru zaman şimdi çünkü her geçen gün fiyatlar artıyor ve artmaya devam edecek. araba almak için ehliyete ihtiyaç yok bu arada kendi üstünüze de alabilirsiniz, ablayı karıştırmaya gerek yok.


nrmnm
(02.08.18)
Sıfır tecrübe ile almaktan çekiniyorum biraz. Yani aldım, ehliyetten sonra sürmeye başladım. "Lan keşke şu şu özelliği olan bir şey alsaydım" demekten çekiniyorum. Başka bir duyuruda söylediğim üzere, elime direksiyon değmedi hayatımda.


akatreil
(02.08.18)
Araba sizin üzerinize de olabilir, ehliyetiniz olmak zorunda değil.


John Bloor
(02.08.18)
Dolar yap parayı daha çok kar edersin. Araba almak konusunda sabırsız davranmak her zaman kötüdür.


araba olmadan tecrübe nasıl yapacaksınız :)

ilk arabamı, ehliyetim varken ama neredeyse sıfır tecrübe ile aldım. araba otoparkta yatıyor. kardeşimin nişanı oldu, kendime güvenemedim, taksi ile gittik. o kadar zorunma gitti ki, pazartesi işe araba ile gidip gelmeye başlamıştım.

tavsiyem ikinci el uygun fiyatlı b sınıfı bir araç alıp kullanmayı öğrenmeniz. böylece hem araba kullanmayı öğrenmiş oılursunuz, hem arabalarla ilgili fikriniz olur, hem de sürtme/çarpma durumlarında üzülmezsiniz.


paranı dolar ve altınla değerlendir.araba fiyatları şuan uçuk, sonbaharı bekle.


metinfk
(02.08.18)
(4)

Migros'tan kurbanlık almak çok saçma değil mi?

Carrefour'da da aynı.Yazı koymuşlar 12 kg 1155 lira, 15 kg 1300 lira falan şeklinde. E kesilecek hayvan da koyun, keçi falan. Bu kilogramın içerisinde ciğeriydi diğer sakatatları da var. Etin her yeri aynı lezzette değil.Migrostan direkt 20 kilo dana antrikot alsak 1300 lira tutuyor zaten. "Kurban
Carrefour'da da aynı.Yazı koymuşlar 12 kg 1155 lira, 15 kg 1300 lira falan şeklinde. E kesilecek hayvan da koyun, keçi falan. Bu kilogramın içerisinde ciğeriydi diğer sakatatları da var. Etin her yeri aynı lezzette değil.

Migrostan direkt 20 kilo dana antrikot alsak 1300 lira tutuyor zaten. "Kurban kestik" demek mi amaç, kaçırdığım bi şey mi var ya da ?
akatreil
(27.07.18)
kurban kestik demek amaç..


lcha
(27.07.18)
Eee zaten kasaplar koyunu keçiyi danayı bizim kurbanlık parasına almıyorlar ki.

Kurban bayramının gelmesi canlı hayvan satışını arttırıyor. E talep artınca parası da artıyor tabiki. Ama tabiki kendi mezbahası, çiftliği olan büyük şirketler bundan etkilenmeyip yine aynı eti aynı fiyata mal edebiliyorlar.


nuevo
(27.07.18)
amaç et yemekse normal vakitte alırsın koyunu kestirir, atarsın dolaba. buradaki amaç kurban tabi ki.
migros, eğer sağlıklıysa karaciğer, böbrek, yürek vs. veriyordu galiba. carrefour vermiyor.


sutlu nescafe
(27.07.18)
aynen o mantik. bankadan kar payi aldik adı faiz olmadigindan faiz yemedik, migrostan et aldik adı kurban oldugundan kurban kestik vs. her seyin bir arka kapisi var iste.


robokot
(27.07.18)
(2)

İddaa'da uzun vadeli kupon ne zaman sonuçlanıyor?

Yasadışına para yatırmak sıkıntı diye uğraşmamak için nesine'den uzun vadeli dünya kupası kuponları yaptım.Tutan oldu, yatan oldu. Yatan kuponlar hemen sonuçlandı. Ama tutanlar hala sonuçlanmadı. "Biz de iddaayı bekliyoruz" diyor site, bi şey yapamıyor.Tutan parayı bugünün maçlarına basacaktım. Turn
Yasadışına para yatırmak sıkıntı diye uğraşmamak için nesine'den uzun vadeli dünya kupası kuponları yaptım.Tutan oldu, yatan oldu. Yatan kuponlar hemen sonuçlandı. Ama tutanlar hala sonuçlanmadı. "Biz de iddaayı bekliyoruz" diyor site, bi şey yapamıyor.

Tutan parayı bugünün maçlarına basacaktım. Turnuva sonuna kadar bekletiyor mu uzun vadeli olduğu için?
akatreil
(30.06.18)
Uzun vadeden kastınız nedir bilmiyorum ancak genel bir bilgi olarak söyleyeyim. Maç bitmiş olsa bile resmi olarak sonucun bildirilmesini bekliyorlar. Yani olay Dur şunu geç açıklayayım ya da trafik vardı ise gidemedim o yüzden sonucu giremedim gibi bir şey değildir


kisa
(30.06.18)
işte "şu takım gruptan çıkamaz", "şu takım grubundan lider çıkar" şeklinde. Bugün ikinci tur başlıyor ama grup kuponları sonuçlanmadı


akatreil
(30.06.18)
(1)

Baza iskeletindeki yamukluk, ortada bombelik

Ortadan ikiye katlanabilir bir baza. Alttaki linkteki gibi. Kurulum sırasında adam "ortada kaynak var diye bi şey yapamam, yata yata düzelir" dedi. Ama düzelmediği gibi sağda eşim, solda ben yattığımız için bombe daha da arttı.https://www.youtube.com/watch?v=k9cQWgPDXm4Bazayı açtığımızda yamukluk or
Ortadan ikiye katlanabilir bir baza. Alttaki linkteki gibi. Kurulum sırasında adam "ortada kaynak var diye bi şey yapamam, yata yata düzelir" dedi. Ama düzelmediği gibi sağda eşim, solda ben yattığımız için bombe daha da arttı.

www.youtube.com

Bazayı açtığımızda yamukluk ortadan kalkıyor, baza iskeleti dümdüz oluyor. Ama indirdiğimizde ortada bir bombelik kalıyor. Yani geç fark ettim ama kaynak yüzünden değil.

Bunun bir yerlerini sıksam gevşetsem düzelir mi yoksa direkt bi mobilyacı mı getirsem?
akatreil
(28.06.18)
Usta gözüyle bakmak lazım, eksik kalan bir montaj ya da ayra mı var? Yoksa imalat hatası mı onu görmek lazım.

Yavaş yavaş açıp kapatarak, indirip kaldırarak hangi aşamada bombe olduğunu ve neden olduğunu gözlemlemeye çalışın.


John Bloor
(28.06.18)
(2)

İpod İtunes'a bağlanmadan açılmam diyor

Yıllardır kullanmadığım bir ipodum vardı buldum. Orjinal olmayan bir şarj aleti ile şarj ettim. Açılır açılmaz internete bağlanınca güncelleme istedi.Şimdi kapandı, kablo ile itunes'a bağlanma işareti çıktı. İtunes'a da bağlanmıyor. Kablo orjinal değil diye sanırım, bilgisayar görmüyor cihazı. Açılm
Yıllardır kullanmadığım bir ipodum vardı buldum. Orjinal olmayan bir şarj aleti ile şarj ettim. Açılır açılmaz internete bağlanınca güncelleme istedi.

Şimdi kapandı, kablo ile itunes'a bağlanma işareti çıktı. İtunes'a da bağlanmıyor. Kablo orjinal değil diye sanırım, bilgisayar görmüyor cihazı.

Açılmıyor şuan bayağı. Ne yapabiliriz?
akatreil
(28.06.18)
Orijinal kablo bulup DFU modunda bilgisayara bağlayarak Recover yapman lazım.

Hangi model?


himmet dayi
(28.06.18)
ipod 4. Orjinal kablo yüzünden astarından pahalıya gelir herhalde hiç uğraşmasam daha iyi.


akatreil
(28.06.18)
(7)

Aylık alışverişi Hepsiburada'dan yapmak

Yahu şimdi olay ilk olarak tuvalet kağıdı ile başladı. Ben bu tuvalet kağıdını marketten almaktan, eve taşımaktan nefret ediyorum, bir bakayım dedim. Fiyatları da uygun. Genelde kampanyalı çünkü. Oradan hanıma sordum. Deterjanlara baktık, ucuz. Diş macunlarına baktık, marketten ucuz. Hatta çay, diye
Yahu şimdi olay ilk olarak tuvalet kağıdı ile başladı. Ben bu tuvalet kağıdını marketten almaktan, eve taşımaktan nefret ediyorum, bir bakayım dedim. Fiyatları da uygun. Genelde kampanyalı çünkü. Oradan hanıma sordum. Deterjanlara baktık, ucuz. Diş macunlarına baktık, marketten ucuz. Hatta çay, diyet ürünler vs da çok uyguna geliyor.

Bu tarz şeyleri alan var mı Hepsiburada üzerinden? Bir yamukları olur mu? Elektronikte tabii ki herkes gibi kullanmışlığım var ama bu gibi mutfak, temizlik malzemelerinde bir sorun çıkıyor mudur?
akatreil
(11.06.18)
Bir sorun çıkmaz. Sadece deterjan falan bazen kargoda patlayabiliyor.


veritaslibertas
(11.06.18)
Temizlik malzemelerinde iyi oluyor da, gıda falan derken yeterli olmuyor. Migros Sanal Market daha başarılı.


babilbaligi
(11.06.18)
Ben. Salı günleri market kampanyaları oluyor. En son 2.’si %50 indirimle ton balığı aldım. Salça, yağ’ zeytin bile alıyorum.
Çok başarılı.


bradshaw
(11.06.18)
alisverisi saticiyi hepsiburada olarak secerseniz daha iyi olur.


for the record
(11.06.18)
ben alıyorum. paketli şekilde geliyor hatta geçen aldığım her paketin içinde birer tane icetea vardı :) çamaşır bulaşık deterjan, çamaşır suyu, diş macunu, şampuan, tuvalet kağıdı, havlu vs. indirimleri yakalayınca %30 %40 karlı olabiliyor.


euphrat
(11.06.18)
Biz artık markete gitmiyoruz. Sanalmarket ve hepsiburadadan alışveriş yapıyoruz,çok indirimli ürünler yakalıyoruz. Migrosun kendi markası adı altında sattığı ürünlerde harika ve ucuz. Marketler bi abarttı fiyatları.


ırene adler
(11.06.18)
Kız arkadaşım kedilerin mamalarını, kumlarını ve temizlik zımbırtılarını hep hb'den alıyor, bir sorun yaşamadık şu ana kadar.

Gıda alışverişini de sanalmarket'ten yaptık son iki seferdir, indirim kodu vs. de vardı uyguna geldi, epey memnun da kaldık. Sebzeleri de tazemasa'dan aldık, onun da fiyatı ve kalitesi çok iyiydi.


chicha
(11.06.18)
(3)

Döviz ve hissede grafik okuma

Borsa ya da dövizde herkesin ağzında bi grafik terimleri. çift tepe, flama gibi şeyler diyorlar bir şey anlamıyorum. adam 2 sayfa yazı yazmış, grafiğe göre şunlar şunlar olduğu için hedef 5 lira 12 kuruş yazmış. akşamına bir faiz arttırımı ile her şey iptal.bir de şey var, grafiğin her yerine çizikl
Borsa ya da dövizde herkesin ağzında bi grafik terimleri. çift tepe, flama gibi şeyler diyorlar bir şey anlamıyorum. adam 2 sayfa yazı yazmış, grafiğe göre şunlar şunlar olduğu için hedef 5 lira 12 kuruş yazmış. akşamına bir faiz arttırımı ile her şey iptal.

bir de şey var, grafiğin her yerine çizikler atarak hedef belirliyorlar. bana göre kağıt komple çizik dolu ama adam analiz yaptım diyor. şunu şunu takip ederek 4.3 bandına yerleşecek dolar diyor. sabah hop 4.7.

insan kaynaklı olarak hareket eden dolar, euro ya da hisse gibi şeyler için bu grafikler çok saçma değil mi? bir hisse için son 10 yılına göre bir analiz çıkartırsın, sonra 5 dakikada sebepsiz satış yiyemez mi sonuçta ? tüm analiz çöp oluyor.
akatreil
(24.05.18)
Teknik analiz eleştirilere hedef olan bir şey, ben de şahsen belli bir noktaya kadar ciddiye alabiliyorum ama hepten saçma, gereksiz demek de hiç doğru değil. Hareketli ortalamalar gibi indikatörler çok mühim veriler normal şartlarda.

Şu anda normal bir dönemden geçmiyoruz ama para birimlerinin volatiliteleri anlamında. Böyle bir ortamda da teknik analiz pek bir anlam ifade etmiyor haliyle.
Hep mutlu olmak istedim +1
Hiçbir şey "sebepsiz satış" yemez kolay kolay, gereğinden fazla satış yiyebilir. Ha nedir, ticari veya siyasi belli bir takım gelişmeler olur, döviz kurları, emtia fiyatlarında ciddi hareketler olur, o zaman işte teknik beklentilerin çok dışında hareketler görülebilir. Öyle gerçekleşmesi zor, düşük ihtimal olaylar da değil bunlar. En yakın örnek mesela Petkim. İlk çeyrek bilançosunda az önce söylediğim gibi nedenlerden ötürü çok kötü sonuçlar getirdi ve aşırı bir satış yedi. Ne oldu, hisse üzerindeki teknik analizler anlamsız oldu işte.


Kaçırdığınız nokta şurası. 10 yıla bakıp analiz çıkartıyorsun diyorsunuz ama 5 dakikada çöp diyorsunuz aslında 10 yıllık data analizi yine aynı süre içerisinde gerçekleşebilir.


Ayrıca bu teknik analiz denilen yöntem, aslında piyasadaki kişilerin tamamen psikolojilerinin bir sonucu gerçekleşen grafikler.

Yatırım yaparken özellikle şirketlere, önce temel analizini yapmanız gerekiyor, şirkete yatırım yapılabilir sonucuna varırsanız, bu sefer teknik analizle hangi fiyattan yatırım yapacağınıza karar verebilirsiniz.


Bysb
(24.05.18)
Destek direnç çiziyor o kanallar arasında gidip geleceği varsayılıyor teknik analizde tahmin yapılmaz sınırlar var sayılır o noktalara göre giriş çıkış yapılır karı kaçırma veya zarar durumunda stop veya tekrar giriş yöntemi uygulanır.olusan flama çift tepe omuz bas omuz üçgen gibi durumlar piyasa davranışlarının sonucudur kesin sonuç vermesede ihtimal dahilinde bile olmasa yön çizmek yol gösterir. Özetle teknik analiz candır.


steward
(24.05.18)
(5)

KYK Borcunu 4 ay ödemezsem ne olur?

Düzenli ödediğim borç evlilik telaşı içinde olduğum Temmuz ve Ağustos aylarında 1 günlük gecikme yaptığım için vergi dairesine aktarılmış. 1 yıllık ödeme takvimi dolduğu için temmuzda ya da ağustosta değil bu ay aktarılmış.Aynı ödeme planıyla, faiz vs olmadan aktarmışlar.Benim de Eylül gibi elim bir
Düzenli ödediğim borç evlilik telaşı içinde olduğum Temmuz ve Ağustos aylarında 1 günlük gecikme yaptığım için vergi dairesine aktarılmış. 1 yıllık ödeme takvimi dolduğu için temmuzda ya da ağustosta değil bu ay aktarılmış.

Aynı ödeme planıyla, faiz vs olmadan aktarmışlar.

Benim de Eylül gibi elim biraz rahatlayacak. Eylül ayında ödemeye devam etmek istiyorum. Vergi dairesi net cevap veremedi. Ben Eylül ayına kadar ödeme yapmasam, Eylül ayında gidip yeni bir ödeme takvimi oluşturabilir miyim? Sanırım 100 lira gibi bir faiz işler toplam 9 bin liralık borca. Bunun dışında yasal herhangi bir işlem olur mu?
akatreil
(15.05.18)
www.neoldu.com

Ödeme erteleme başvurusu yapabilirsin.


kablelvuku
(15.05.18)
Bu kyk üstündeki borçlarda geçerli. Benimki vergi dairesine geçirilmiş. Zaten buradaki şartlar da askerlik, yüksek lisans vs.


akatreil
(15.05.18)
benimki vergi dairesine gnderildi. 16 aydır ödemiyorum çünkü ona ayıracak bütçem yok.
sürekli faiz işliyor.

şimdi faiz affı geldi sanırım vergi dairelerine olan borca. o zaman ödeyebilirim belki. ben toplu bir şekilde kapatmayı düünüyorum.


tchuck
(15.05.18)
tchuck

maaşlı çalışıyorsunuz değil mi? Maaşa herhangi bir bloke vs de olmadı değil mi?


akatreil
(15.05.18)
benim 8-9 ay falan oldu. geçenlerde bi bakmıştım, vergi dairesine aktarılmış 100 lira da gecikme faizi binmiş o zamana kadar. devlette kadrolu çalışanım kesseler keserler çok rahat ama şimdilik arayan soran yok. internette 4. 5. aylarda hesabıma bloke kondu diyenleri gördüm ama reelde hiç karşılaşmadım.


nrmnm
(15.05.18)
(2)

Mobilden sözlük kullanımı

Sayfayı açtıktan hemen sonra reklam çıkmıyor, şöyle 5-10 saniye sonra reklam çıkıyor. o sırada şukela'ya basmama vs izin vermiyor. Bir şeye tıklayacağım anda şak reklam çıkıyor, o anda yanlışlıkla reklama tıklamış oluyorum.Reklamın bu kadar geç çıkması kasıtlı mı?
Sayfayı açtıktan hemen sonra reklam çıkmıyor, şöyle 5-10 saniye sonra reklam çıkıyor. o sırada şukela'ya basmama vs izin vermiyor. Bir şeye tıklayacağım anda şak reklam çıkıyor, o anda yanlışlıkla reklama tıklamış oluyorum.

Reklamın bu kadar geç çıkması kasıtlı mı?
akatreil
(30.04.18)
sayfa geç yükleniyor olabilir, kontrol ettiniz mi ?


kablelvuku
(30.04.18)
yok yüklenme tamamlanıyor.


akatreil
(30.04.18)
(1)

Bölgesel Amatör Lig'de düşme çıkma olayları niye böyle

http://www.sahadan.com/Puan_Durumu/Bolgesel-Amator-Lig-Grup-6/1786/0mesela bu ligde.Liderin 2 puan gerisinde 55 puanla 3. sırada kalmış Bartınspor Play-out oynayacakmış. 37 ve 35 puanlı 6-7. sıradaki takımlar ise bi şey oynamıyor. BAL'da kalacakları kesin.http://www.sahadan.com/puan_durumu/Turkiye_B
www.sahadan.com

mesela bu ligde.

Liderin 2 puan gerisinde 55 puanla 3. sırada kalmış Bartınspor Play-out oynayacakmış.

37 ve 35 puanlı 6-7. sıradaki takımlar ise bi şey oynamıyor. BAL'da kalacakları kesin.

www.sahadan.com

ya da burada. 12-13-14. sıradaki düşüyor, ekstra olarak 7. sıradaki takım da düşüyor.
akatreil
(12.04.18)
BAL Ligi'nin statüsü gereği aynı şehrin 3 takımının mücadelesinde ligi en üstte bitiren takım ligde kalırken, ikinci sırada bitiren takım şehrin yükselme ligini ikinci bitiren takımla Play Out maçı oynuyor. Üçüncü sıradaki takım ise Puan Durumu'nda düşme potasında olmasa bile ligden direk düşüyor


cedex
(12.04.18)
(9)

İlk araba sorusu

Yeni ehliyet alıp bi araba alma planları içindeyim. Ayırabileceğim bütçe maksimum 35, hadi suyumu çıkarsalar 40 bin olur.Bu noktada ben "ilk arabam için alabileceğim en iyisini alayım" mı demem lazım yoksa 20 bin liraya sağlam, araç kullanmayı, trafiği vs tam kavrayana kadar 1-2 yıl kullanacağım bir
Yeni ehliyet alıp bi araba alma planları içindeyim. Ayırabileceğim bütçe maksimum 35, hadi suyumu çıkarsalar 40 bin olur.

Bu noktada ben "ilk arabam için alabileceğim en iyisini alayım" mı demem lazım yoksa 20 bin liraya sağlam, araç kullanmayı, trafiği vs tam kavrayana kadar 1-2 yıl kullanacağım bir araç mı bakmalıyım?

Bir arabadan beklentim; yok. Çünkü arabadan hiç anlamıyorum. Daha önceden sormuştum "Araba kullanmayı 28 yaşında öğrenebilir miyim?" diye öyle bir insanım yani. Bu yüzden acaba ilk araç alacağım zaman çok masraf yapmasam mı diyorum.Çünkü "ne gereksiz şeymiş lan bu" diye sıkılma ihtimalimi bile olası görüyorum.
akatreil
(07.04.18)
uzun yola gitmeyecekseniz pahalı bir şey almaya gerek yok. getz polo golf paranızın yettiğini alın bence. aldığınız arabanın piyasasının olması önemli ki kolay ve değerinde satılsın.


tukenmez adam
(07.04.18)
Sikilmazsin, ucuz bir sey al. Renault falan ama kazali olmasin ucuz derken. Yani agir kazasi olmamis olsun.


ykyt
(07.04.18)
en fazla 2-3 saatlik mesafelere gideriz uzun yol olarak -ki o da istanbul'la kıyaslanırsa neredeyse günlük kullanım gibi.


akatreil
(07.04.18)
Clio falan al bisiler. Illa ufak tefek kazalar olacağı için parçaları ucuz olmalı.


chavezding
(07.04.18)
Clio symbol gibi eski bi araba al. 20 25 bin civarı. 1 yıl kadar kullanıp satar sonra daha iyisini alırsın.


valarmurgulis
(07.04.18)
Ilk araba için mümkün olduğunca ucuz yollu seçenekleri değerlendirin bence. Neticede o araba illa ki değiştirilecek bir üst modeli almak isteyeceksiniz ...


tociess
(07.04.18)
mümkün olduğunca ucuz al diyenlere bakma. İlk araban da olsa gerizekalı değilsin gta oynar gibi arabayı vuracakmışsın gibi düşünme. Ne kadar ucuz alırsan o kadar masraf çıkarbilir onu göz önüne al.

ucuzdan ziyade temiz makul bir araç bulmaya bak.


ayin yazari
(07.04.18)
Arabaya servet verenleri anlamıyorum konforlu ve saglam olsun yeter. Sonuçta hiçbiri kanatlanip uçmuyor ve hız sınırını aşamıyorsun


her gece aç
(07.04.18)
İlk arabansa bence cok da pahalı bir şey alma. İstanbul’da yasıyormussun da İlla ki vuracaksın bir yerlere. Her vurduğunda üzüleceksin çünlü


purplee
(08.04.18)
(1)

Kredili Mevduat Hesabı kullanımı

Bundan 3 bin lira kullanmak istiyorum. Taksitli olarak. Taksitlendirdikten sonra, her ay mevcut taksit ödendiği sürece ek faiz işliyor mu?Şube uzak, müşteri hizmetleri 20 dakika diyip saatlerce bekletiyor maalesef.Bilgisi olan var mı?
Bundan 3 bin lira kullanmak istiyorum. Taksitli olarak. Taksitlendirdikten sonra, her ay mevcut taksit ödendiği sürece ek faiz işliyor mu?

Şube uzak, müşteri hizmetleri 20 dakika diyip saatlerce bekletiyor maalesef.

Bilgisi olan var mı?
akatreil
(19.03.18)
Hayır, faiz zaten aylık taksitlerin içine dahil edilmiş durumda.
3.000 TL 5 taksitte alacaksan 650 TL gibi ödüyorsun misal.


cakabo
(19.03.18)
(10)

Bu elimdekilerle nasıl güzel kokteyl yaparım?

Bacardi varJagermeister varLimon ve portakal likörleri var (alkol oranları yüzde 40)Rakı var ama onla bi şey olmaz galiba.Bir de Bellini denen şu şeftali püreli şampanya benzeri içki var.Bunlardan güzel bi şeyler nasıl çıkar?
Bacardi var
Jagermeister var
Limon ve portakal likörleri var (alkol oranları yüzde 40)
Rakı var ama onla bi şey olmaz galiba.
Bir de Bellini denen şu şeftali püreli şampanya benzeri içki var.

Bunlardan güzel bi şeyler nasıl çıkar?
akatreil
(27.02.18)
Jager'i ziyan etme bence


sl78
(27.02.18)
şişenin tamamını kullanacağım bi şey olmasa da olur zaten ya. şöyle 2-3 bardaklık kokteyl için birkaç cl feda ederiz artık.


akatreil
(27.02.18)
Onların hepsini birbirine karıştırarak güzel bir kokteyl elde edemezsin muhtemelen. Gelgelelim:

Bacardi için kola ile karıştırıp basitinden bir cuba libre; soda, misket limonu ve taze nane ile mojito yapabilirsin. (Bu iki kokteyli biraz daha süslemek mümkün tabii)

Jager ile biranın içine bir shot jager atabilir, güzel bir karışım elde edebilirsin.

Portakal likörü ile, elma suyunu karıştırıp biraz da votka ekleyerek yine güzel bir şey elde etmek mümkün.

Diğerlerini bilmiyorum.


skooma
(27.02.18)
makemeacocktail.com
www.barmano.com
Şuralara malzemeleri girin, seçenekleri versin :)

Edit: ikinci linki değiştirdim.


kobuzchu kiz
(27.02.18)
@skooma

jager - biranın karıştırıldığı ilk defa duydum yalnız

@kobuzchu

bunlar iyiymiş bi deneyeyim kombinasyonları


akatreil
(27.02.18)
Bacardi ile bir dünya şey yapabilirsin. Mojito, Cuba libre, Daiquiri, Pina colada, Mai tai bir sürü seçenek var.

Bacardi ile portakal likörünü karıştırıp fakir adamın long island'ı gibi bir şey yapabilirsin.

Jager ile jagerbull/jagerbomb yapabilirsin. Bacardi ile mojito yapmaya karar verip malzeme alırsan jager mojito da yapabilirsin ki aşırı güzel oluyor. Normalden tek farkı rom yerine jager, soda yerine de redbull koyacaksın.

Bir de benim zamanında çalıştığım yerde abidik bir kokteyl vardı long island gibi ama yanlış hatırlamıyorsam jager koyuyorduk bir de. onu da yarım da olsa yapabilirsin.
rom portakal likörü jager (istiyosan limon da koy gitsin ya nedir), blue curacao(trunç şurubu), portakal suyu.

Bence üşenmeyip jager mojito bir kere de olsa yap, dene.


@aka çok yaygın olmamakla birlikte o kadar da bilinmeyen bir şey değil. @cay koy'un da dediği gibi jagerbomb diye bilinen bir şey. Fena değil, dene bence.


skooma
(27.02.18)
@cay koy
jagerjito diye geçiyormuş dediğin bakındım da bi. Ekstra farklı malzeme pek yok, denemeye değer dediğin gibi.


akatreil
(27.02.18)
kokteyl için illa tarife gerek yok, kendi yaratıcılığını kullanabilirsin.
mesela bacardi ve likörlerden istediğin oranda karıştır. üzerine az şampanya ekleyip soda veya sprite ile tamamla afiyetle iç. jager bitkisel ve acı olduğu için doğru kullanmazsan kokteyli piç eder. belki yukarıda yazdığımın üzerine birkaç damla eklenebilir.


Jagermeister'ı karnımız agrıdıgında sek iciyoruz. bkz: magenbitter

Portakal likörü, bacardi ve cola ile (eksikli) long island yapabilirsiniz.


buf-e kür
(27.02.18)
(10)

Araba kullanmayı öğrenmek

28 yaşındayım. Daha önce hayatimda elime direksiyon bile degmedi. Hiç merakım da olmadi. Babam da memur adam, hiç arabamız olmadığı için aileden öğrenme fırsatını da olmadı.Ama evlendikten sonra otobüslerde minibüslerde eşimle beraber çile çekiyorum gibi geliyor. Bulunduğum şehirde toplu taşıma iyi
28 yaşındayım. Daha önce hayatimda elime direksiyon bile degmedi. Hiç merakım da olmadi. Babam da memur adam, hiç arabamız olmadığı için aileden öğrenme fırsatını da olmadı.

Ama evlendikten sonra otobüslerde minibüslerde eşimle beraber çile çekiyorum gibi geliyor. Bulunduğum şehirde toplu taşıma iyi olsa yine aklıma gelmezdi a yürüyerek 15 dakikada gittiğim yere, yağmurlu çamurlu havalarda iki vasıta ile gitmek zorunda kalıyoruz.

Ben bu araba kullanma işini nasıl ogrenicem ? Kurslardaki teorik kısmı alırım her şekilde. Ama bu yaştan sonra bayağı bayağı sıfırdan öğrenmek zor olur mu ? İlla pratik için bir hoca mı ayarlamam gerek ?
akatreil
(20.02.18)
İzmir'deysen ogretirim.


ykyt
(20.02.18)
Yok afyondayim. Eşle dostla boş bir arazide mesela 1 hafta pratik yapsam çözer miyim mesela ? Hani çünkü cidden bayağı sıfır bilgi sahibiyim. Az bi bilgi kırıntısı bile yok.

Yoksa bu yüzden aylar sonra ancak mi öğrenirim?


akatreil
(20.02.18)
hergün pratikle 1-2 haftada çözersin. zor olmaz. dünyanın en zor işi değil ya.


caletti
(20.02.18)
ben 38 yaşında öğrendim. zor bir şey değil sadece her şeyi birde bir düzgün yapmak gibi bir hırsın olmasın yeter : )
kursta iş tamamen eğitmeninde bitiyor. benimkisi berbattı ama arkadaşlar sağolsun, boş bir yerde 2 gün 1 er saat uğraştık. 2 3 kez de yanımda biriyle trafikte sürdüm. daha sonra tek başıma sürmeye başladım oldu bitti : )


kumdan kale
(20.02.18)
afyonda bir arkadaşım özel hocadan ders aldı 5-6 saat. şimdi cayır cayır kullanıyor. ben de afyonda yaşıyorum. bir öğreneyim ismini hocanın yarın burdan iletirim size.


carabelli
(20.02.18)
Biraz pratik ile cozersiniz telas yapmayin.


ykyt
(20.02.18)
Otomatik araç kullanırsanız baya kolay. Nerdeyse çarpışan araba kadar kolay.


Fusha
(20.02.18)
Carabelli

İletirseniz numarayı, yaza doğru kursla beraber hem kendim hem eşim için deneyebiliriz dediğiniz kişiyi iyi olur


akatreil
(20.02.18)
Bende bugün başladım öğrenmeye. Ciddiyim çok basit. Yanına araba sürmeyi bilen zeki bi arkadaşını al ki can atıyolar öğretmek için 1 haftada kesinlikle öğrenirsin gibi. Ki afyondayım demişsin trafik yoktur çok fazla. Sen bul arkadaşı o sana nasıl öğreteceğini bilir.


valarmurgulis
(20.02.18)
ben de sizinle tamamen aynı durumdaydım hiç aklımda yokken mecburen bir araba aldım ve sıfır tecrübem vardı. önce bir ehliyet kursundan direksiyon dersi aldım 16 saat. (ehliyetim hali haızrda vardı ama 6 yıl önce almıştım bir daha da hiç kullanmamıştım zaten ehliyeti alırken de tecrübesizdim) sürücü kursunun kendi arabası ile çalıştım 16 saat şansımdan çok iyi bir hoca geldi direkt trafiğe çıkardı alışmam için. sonra kendi aracımla da ders almak istedim başka bir hocayla çalıştım ama 2. hoca berbattı sanırım sırf daha fazla özel ders parası koparmak için saçma sapan şeyler söyleyip beni demotive etti daha ilk 10 dakkada ben de dersi kestim. sonra sürücü kursundaki ilk hocadan rica ettim boş zamanlarında bana 4-5 saat daha ders verdi özellikle hergün kullanacağım rotada. diyeceğim o ki özel ders alın ama hoca çok önemli benim hocam erkekti. cinsiyetçilik yapmaktan nefret ederim ama erkek hocayla çok daha iyi çalıştım. eğer kötü hoca denk gelirse tüm motivasyonunuz kırılır. şu an trafiği ve insanı çok tuhaf olan bir şehirde yaşıyorum. en azından ihtiyaçlarımı görecek kadar kullanıyorum. yaşadığım şehirde kimseyi tanımadığım için bana öğretecek yanımda duracak kimse de yoktu. siz de özel ders ile halledersiniz.


iwillsee
(21.02.18)
(1)

Kodi ultimate ip tv

Her 30 saniyede bir yayını kapatıyor kendi kendine Hemen tikladigimda tekrar açıyor. Bunun sebebi ne olabilir?
Her 30 saniyede bir yayını kapatıyor kendi kendine
Hemen tikladigimda tekrar açıyor. Bunun sebebi ne olabilir?
akatreil
(11.02.18)
bu uygulama içindeki iptv linkleri genelde birilerinin para ile satın aldığı aboneliklerin çalınmış veya test hesaplarından oluşan linkler. dolayısıyla bu linkler aynı anda sadece bir aygıta erişim izni veriyor. ultimate ip tv yi başka biri sizinle aynı kullanıcı hesabına ait olan bir kanalı izlemeye çalıştığı zaman sizin bağlantınız kesintiye uğruyor. sizde tekrar tıklayıp başlattığınızda o kişinin bağlantısı kesintiye uğruyor. tabi bu tarz linkler dışında uygulama içinde aynı anda sınırsız kullanıcıya hizmet veren public linklerde olabiliyor bu kanallarda bu sorunu yaşamıyorsunuz.


(5)

İsveç'ten bir grup (hatırlayamama)

Rock müzik yapıyorlardı. İsminde å harfleri de vardı. Kåsström gibi hatırlıyorum ama o futbolcuydu :D ama k ile başlıyormuş gibi hatırlıyorum.metal müzik yapmıyorlardı, daha soft parçaları vardı.bilen eden var mıdır acep ?
Rock müzik yapıyorlardı. İsminde å harfleri de vardı. Kåsström gibi hatırlıyorum ama o futbolcuydu :D ama k ile başlıyormuş gibi hatırlıyorum.

metal müzik yapmıyorlardı, daha soft parçaları vardı.

bilen eden var mıdır acep ?
akatreil
(09.02.18)
marran mi? yuvarlak a ilki.


der meister
(09.02.18)
yok o kadar kısa isimli değildi. türkçe okunuşu da zordu.


akatreil
(09.02.18)
maalesef o da değil.


akatreil
(09.02.18)
BULDUM. Thåström'müş ama grup değil tek bi elemanmış.

şu parçası için arıyordum:

www.youtube.com


akatreil
(09.02.18)
korpiklaani olabilir mi?

edit: değilmiş :)


freebird5406_2
(09.02.18)
(5)

"Profesyonel" tiyatro oyununu izlemişlere

Bu oyunda "Sizin halka rağmen içeriye attığınız bir adam çıkar, o umursamadığınız halk sayesinde ülkenin başına geçer" gibisinden Recep Tayyip Erdoğan'a gönderme yapan bir replik var mıydı?İstanbul'da birkaç defa izlemiştim hatırlayamadım.
Bu oyunda "Sizin halka rağmen içeriye attığınız bir adam çıkar, o umursamadığınız halk sayesinde ülkenin başına geçer" gibisinden Recep Tayyip Erdoğan'a gönderme yapan bir replik var mıydı?

İstanbul'da birkaç defa izlemiştim hatırlayamadım.
akatreil
(24.01.18)
İzledim ama bu repliği hatırlamadım. Fakat bu replik oyunun kurgusuna uyan bi replik. Geçmiş olabilir.


iddaaci
(24.01.18)
Ben bu oyunu 3 kez izledim, net olarak böyle bir replik duyduğumu hatırlamıyorum ama iddaaci +1
Cümle oyuna aitmiş hissi bıraktı bende.
Tayyip Erdoğan göndermesi olduğunu düşünmüyorum açıkçası.


mutekebbir
(24.01.18)
Sormamin sebebi şu Geçen de Anadolu turnesinde de izledim. Bu replik geçti.hatirlayamadim. Seyirciden de alkış aldı. Acaba Anadolu turkesine özel biraz revize mi edildi diye düşündüm.


akatreil
(24.01.18)
Ben de hatırlayamadım.


arockm
(24.01.18)
Kaç senelik oyun bu, ben izlediğimde kimsenin AKP ile bir derdi yoktu. Zaten oyun da yabancı.


(4)

Playstation 4 ve Pro

4K TV var evde ama prolar da çok pahalı. Herkes "4k tv varsa pro al geç, uğraşma normal ps4 ile" diyor. görüntü çok mu kötü oluyor 4k tvlerde ?arada 600 lira kadar fark var. PS4'lerde de kampanya yakalanabiliyor bazen ama maşallah prolara da zerre kampanya uğramıyor.
4K TV var evde ama prolar da çok pahalı. Herkes "4k tv varsa pro al geç, uğraşma normal ps4 ile" diyor. görüntü çok mu kötü oluyor 4k tvlerde ?

arada 600 lira kadar fark var. PS4'lerde de kampanya yakalanabiliyor bazen ama maşallah prolara da zerre kampanya uğramıyor.
akatreil
(23.01.18)
pro'nun, vay canına! diyecek bir olayı yok. gelmemek lazım bu oyunlara. 1tb slim ps4 al keyfine bak. 4k tv'de görüntü kötü oluyor diye bir şey yok.


4k ile 1080p arasındaki farkı 55 inç altında fark edebilen gözün gözbebeklerini öpeyim :)

ben xbox aldım 4k özelliği de var arkadaşın ama bendeki tv 1080p zaten. gayet de keyifli oyunlar falan.


hosein
(23.01.18)
aynı ikilemde kalıp ps4 aldım.


ps4 al gec 2 sene sonra 5 cikacak zaten


egokalp
(23.01.18)
(2)

Beinsports ve Bein connect uygulamaları niye çalışmıyor olabilir ?

tv'de kullanıyordum. Normalde cayır cayır açılıyordu. Sonra televizyonu fabrika ayarlarına döndürmem gerekti. Şimdi açılmıyor. TV'nin güncellemeleri de tam görünüyor. 1 gün önce açılan uygulama ben tv'yi fabrika ayarlarına getirince niye çalışmıyor ki?apk indirmeyi denedim, mobil apk hepsi. tv'ye uy
tv'de kullanıyordum. Normalde cayır cayır açılıyordu. Sonra televizyonu fabrika ayarlarına döndürmem gerekti. Şimdi açılmıyor. TV'nin güncellemeleri de tam görünüyor. 1 gün önce açılan uygulama ben tv'yi fabrika ayarlarına getirince niye çalışmıyor ki?

apk indirmeyi denedim, mobil apk hepsi. tv'ye uygun olmuyor. Bi çözümü var mıdır ?
akatreil
(22.01.18)
Bende başlıklar gelmiyor hiç. Kullanıcıların yarısında çalışmıyor artık


glamdr1ng
(22.01.18)
(bkz: çalışıyorsa dokunma) kuralına muhalefet etmişsin. Fabrika ayarlarına dönme aşamasında dosyalar tam silinmemiş olabilir forumlardan hard reset için tvnize uygun kodu araştırın. Servis menü kodları diye geçer genelde. Oradan hard reset atıp öyle deneyin


kompisko
(22.01.18)
(2)

Tavsiye İngilizce Kursu (İstanbul)

Merhabalar, soru aslında başlıkta. :) Eşim ve ben ingilizce kursu almak istiyoruz. Tavsiye ettiğini, şuna gitmelisiniz dediğiniz bir kurs var mı? İstanbul şişli'de oturuyoruz.
Merhabalar, soru aslında başlıkta. :) Eşim ve ben ingilizce kursu almak istiyoruz. Tavsiye ettiğini, şuna gitmelisiniz dediğiniz bir kurs var mı? İstanbul şişli'de oturuyoruz.
akatreil
(11.11.17)
temel ingilizceniz var ise, tek yapacağınız şey torrent'den ingilizce alt yazılı dizi izlemek, internette yabancı gazetelerin bazı köşe yazılarını okumak ve seviyorsanız ingilizce çizgi roman okumak. bunları yaparken sesli okumak ekstra kazanç.

şahsen ingilizce kursalarına 1000 2000 tl vermek inanılmaz gereksiz, aşırı ihtiyacınız yok ise.


juggerhaunt
(11.11.17)
Insanlar size bir de gelip simdi Essential Grammar in Use onerip tense cozup diyecek. Yukaridakilere bakarsaniz bir o eksik. Cok okuma yaparak dizi izleyerek Ingilizce konusulmaya baslanmaz. Konusma pratigi olmadan konusma yapilmaz. Konusma yapabileceginiz ortamlar bulun. Bir arkadasimi Levent ITI'a, birini Besiktas British Side'a gonderdik. Ogretmenler anadili Ingilizce olan ogretmenler mi bundan emin olun. ABD'de issiz kalmis birini burada ogretmen olarak karsiniza koymasinlar. Istanbul disinda bir arkadas International House'a gitti. Sonra Amerikan Kultur Besiktas subesinde ogretmenler Turk olsalar da iyi, orada da bir baska arkadasim var.


Traveller
(11.11.17)
(2)

Excel'de şu işlemi nasıl yapabiliriz?

Bir email datası var, haftada bir bilgilendirme maili göndermemiz gerekiyor ama nasıl olduysa maillerin bazılarında karakterler türkçe karaktere dönmüş.ben emaillerin olduğu satırı komple seçerek tüm "ı" harfleri "i" olsun, "ü"ler "u" olsun şeklinde nasıl komut verebilirim?
Bir email datası var, haftada bir bilgilendirme maili göndermemiz gerekiyor ama nasıl olduysa maillerin bazılarında karakterler türkçe karaktere dönmüş.

ben emaillerin olduğu satırı komple seçerek tüm "ı" harfleri "i" olsun, "ü"ler "u" olsun şeklinde nasıl komut verebilirim?
akatreil
(18.10.17)
ctrl h tuş kombinasyonu ile yapabilrsin.


prezarlatif
(18.10.17)
Maillerin olduğu sütunu seçip Ctrl+H ile yapılabilir.


reactionic
(18.10.17)
(1)

Şu çizmeyi nereden bulabiliriz?

birikon diye bir sitede çıkıyor sadece oraya da güvenemedim. başka satan yer var mıdır acaba?https://i.hizliresim.com/V3PppB.jpg
birikon diye bir sitede çıkıyor sadece oraya da güvenemedim. başka satan yer var mıdır acaba?

i.hizliresim.com
akatreil
(17.10.17)
aliexpress te kesin vardır


benaslinda
(17.10.17)
(2)

Greencard başvurusu

Malum vize olaylarından 3-4 gün önce başvuru sistemi açılmıştı, "begin entry" görünüyordu. Şimdi çalışma var yazıyor.Bi kısıtlama geldi mi başvurulara yoksa herkeste yazan bi şey mi bu?
Malum vize olaylarından 3-4 gün önce başvuru sistemi açılmıştı, "begin entry" görünüyordu. Şimdi çalışma var yazıyor.

Bi kısıtlama geldi mi başvurulara yoksa herkeste yazan bi şey mi bu?
akatreil
(11.10.17)
Web sitesinde bakım çalışması var. Her ülkede aynı durum


Michaelonez
(11.10.17)
Vize yasağı göçmenlik vizesini kapsamıyor zaten. İlk başvuru gününde girdiğimde Begin Entry butonu çalışmıyordu. Sonradan düzelmişti. Şimdi komple bakıma almışlardır.


himmet dayi
(11.10.17)
(3)

Bi youtuber vardı

Ekşide de başlığında şöyle 3-5 entrylik övülen bi kızdı. İş görüşmesi ile ilgili komik 1-2 videosunu hatırlıyorum ama amatör çekimdi sanki. Şöyle tatlı bi kızdı hatırladığım.Elimdeki doneler bunlar. Şu ciddi görünen küfürlü kız değil, iş görüşmesi diye aratınca o çıkıyor çünkü.Bu kısıtlı verilerle b
Ekşide de başlığında şöyle 3-5 entrylik övülen bi kızdı. İş görüşmesi ile ilgili komik 1-2 videosunu hatırlıyorum ama amatör çekimdi sanki. Şöyle tatlı bi kızdı hatırladığım.

Elimdeki doneler bunlar. Şu ciddi görünen küfürlü kız değil, iş görüşmesi diye aratınca o çıkıyor çünkü.

Bu kısıtlı verilerle bulabilecek olan var mı?
akatreil
(22.08.17)
yok iş görüşmesi yazınca o çıkıyor zaten ama daha genç birisiydi. Annesi - arkadaşı vs da vardı videolarında ya da onların rolünü oynayan birileri.


akatreil
(22.08.17)
evet buydu çok teşekkürler.

www.youtube.com aklımdaki video da buydu:)


akatreil
(23.08.17)
(9)

Lol'e başladım...

Ya ben anlamadım bu oyunu botlara karşı oynuyorum. Çok da zevkli ama beceremiyor muyum acaba?İşte minyonları öldürüyorum, fırsat olursa şampiyonlara dalıyorum. Kule yıkmak istiyorum, bunu yaparken ölmeden yapmak istiyorum.Böyle oynuyorum yani. Ama oynarken paso "bu adam oyunu bilmiyor" diyorlar diğe
Ya ben anlamadım bu oyunu botlara karşı oynuyorum. Çok da zevkli ama beceremiyor muyum acaba?

İşte minyonları öldürüyorum, fırsat olursa şampiyonlara dalıyorum. Kule yıkmak istiyorum, bunu yaparken ölmeden yapmak istiyorum.

Böyle oynuyorum yani. Ama oynarken paso "bu adam oyunu bilmiyor" diyorlar diğer oynayanlar :( :(

Alt koridoru orta koridoru kullanmak için bir olay var mı yoksa boş gördüm mü giriyim mi? Ya da ne yapıcam başka ben bu oyunda?

Ormanı hala anlamadım diye girmiyorum oraya. Bu oynadığım şeklin dışında ne yapcam ben :/
akatreil
(01.08.17)
Lolü en iyi öğrenme yollarından biri izlemektir, oyuna biraz hakim olduktan sonra profesyonel oyuncuları izleyerek oyun vizyonunuzu geliştirmenizi öneriyorum :D

Çok hakim olmadan izlerseniz pek bir şey anlamayacağınızdan biraz karambole oynadıktan sonra buna başlayabilirsiniz.

Onun dışında 3 koridor 5 rol var ve her rolün karakter türleri farklı oluyor, orta koridorda genelde büyücü ve suikastçı karakterler oynanırken üst koridorda daha tanky(canı yüksek) savaşçı karakterler oynanıyor

tabi bu dizilimler 30 levele, hatta dereceliye başlayana dek tam oturmuyor, herkes kafasına göre karakterini seçip kilitlediği için düzgün takım kompozisyonları oluşamıyor maalesef.

Sizden daha iyi oynayan biriyle etkileşimli bi biçimde oynamak da gelişim hızınızı arttıracaktır.

Siz her rolü deneyin, hangisi kafanıza eserse kendi koridorunuzu bu şekilde bulabilirsiniz, deneyerek.

Ayrıca internette bir çok rehber var, onlardan da yararlanabilirsiniz.

Başka sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplayabilirim
oyunu öğrenmek için de en kısa şekilde söylemem gerekirse izlemeniz ve pratik yapmanız gerekiyor
zaten oyun anlayışı da sürekli değiştiği için sürekli bi şekilde oynayan herkesin kendini yenilemesi gerekiyor.


Coyote
(01.08.17)
Şimdilik chati kapatıp karakterler üstünden öğrenmeye çalışayım öyleyse. Mesela uzaktan atış yapanları -nişancı mı deniyor- sevmedim. araya girip yardıranları sevdim :D


akatreil
(01.08.17)
Minyonları kesip farm yapmaya, para kasmaya bak. item aldıkça karakterlerle savaşa daha rahat girersin. şimdilik önerilen itemları alıp işlevlerini öğrenmen iyi olacaktır. tabi dalınca işler kötü gidiyorsa geri çıkman lazım. yani "daldım ya o ya ben ille biri ölecek" kafasıyla değil. çünkü

oyunu kazanmada kill almak elbette önemli. ama unutmamak gereken bir şey var ki o kuleler öncelikli hedef olmalı. yani 0-10 bile gitsen o kuleleri ve ana base'i(nexus) siz düşürürseniz kazanırsınız. ölmemenin kuralı basit aslında. kuleyi savunan kimse yoksa vur. eğer rakipler varsa vurma.

bunlar dışında oynaya oynaya oturacaktır. bol küfür yemeye flamelenmeye hazır ol. öğrendikten sonra sen de flamer olursun. oyunu bilmediğini söyleyecekler çünkü gerçekten de bilmiyorsun. yeni olduğun için sorun yok. lol'ün türkiye serverındaki oyuncular genelde en iyi olduğunu sanır. yani yeni başlamanın önemi yok. ben lise 2 de başlamıştım şimdi üni'yi bitiyorum ama en ufak bir hatamda tepeme biniyorlar. o hep olur yani.

edit: ayrıca evet profesyonel maçları izlemek baya faydalı olur. ve bilen birisiyle oynamak +1

gl, hf!


ravenclaw
(01.08.17)
şuanki mantığım normal mi yani? minyon kes, ölmemeye dikkat et, kuleyi yık.


akatreil
(01.08.17)
lol her ne kadar bana cep telefonu oyunu gibi gelse de sıfırdan başlayan biri için kesinlikle çok zor, açıkçası ben bu vakitten sonra vaktini lol öğrenmeye harcama derim. bir sürü daha basit dota çakması oyunlar var işte heroes of the storm, belki smite veya battlerite. bunlar daha kolay diye biliyorum üstelik oyuncu kitlesi de lol ve dota gibi toksik 12 yaşındakilerden oluşmuyordur.


Evet şimdilik öyle yaparsanız en az riskle en yüksek verimi elde edersiniz bence

aşağı yukarı 15 minyon 1 kille denk geliyor, oradan farm yapmanın önemini kavrayabilirsiniz


Coyote
(01.08.17)
kulelere sadece minionlar varken vuracaksın onlar ölünce geri çıkacaksın bundan ölüyorsundur.

lol öğrenmek arkadaşların da bahsettiği gibi gerçekten zor iş. 130-140 tane karakter ve hepsinin 4er tane skili var. toplamda 560 skill var oyunda ve bunların karmakarışık 20 tanesi sürekli karşına çıkıyor (5v5). mantık bu. bunları bilmek zorundasın. tüm şampiyonların ismini öğrenmen 4-5 ay sürüyor zaten bide skillerini mekaniklerini öğrenmen en az 1 yıl, ondan sonra da sadece her şampiyonu tanıyan bi bronz oluyorsun :D

şimdi öncelikle haritayı tanı. meta denen şeyden haberdar ol.

orta kısma büyücüler gider. bunlar oyunun en kısa sürede en yüksek hasarını atan adamlarıdır.

alt kısma adc(menzilli) ve yanına bir destek gider.

ormana ormancılar gider. burası solo gibi çok değişiklik gösterir. ad, ap, ad offtank, ap offtank, skilleri ad tabanlı tank, skilleri ap tabanlı tank. çok şey gider yani ormana. çeşitliliği çok ama oraya gidecek şampiyon az çünkü skillerin mekaniği önemli. ormanda gang(baskın) atma becerisine bakılır şampiyonun. mesela amumu q'su sayesinde iyi gang atar. jarvan e q'su sayesinde iyi gang atar. lee sin q ve r'si sayesinde iyi gang atar.

üst kısma genelde offtank ad ve ap'ler gider. offtank yarı tank demek. tam tankta giderler ama onlardan vurmaları da beklenir. şimdi bu klasik bişey. bunun dışında bazı komplikasyonlar var ama bunları şimdi öğrenmene gerek yok. yani solo vayne veya jungle twitch görürsen küfür et :P

ben yeni başladığımda adc oynardım ama şimdi düşünüyorum da keşke support oynasaymışım. hem milletin oyununa çok etkim olmazdı hem de şampiyonları tanırdım falan. support oyna bence. support heroları al morgana soraka thresh braum gibi. adc koru. iyi oyun öğrenirsin. bide youtube lol öğretici ile başlayan şeyler yaz onları izle. yarı oyna yarı izle. support al kenarda köşede takıl. öğrenirsin zamanla.


freetakilir
(01.08.17)
Arkadaslarin dediklerine ek olarak da, ne kadar hosuna gitmeyecek de olsa aram mapine gir. Random bir sampiyon geliyor ve onu oynuyorsun. Ogrenmenin en iyi yolu aramdir. Seve seve ne gelirse oynuyorsun. Hem mecburen ogreniyorsun, hem de aram ciddiyetsiz oyundur. Oyle kufretmezler, takilmak icim girilir arama. Senin de üstünde baski olusmaz boylelikle. Normal map ciddiye alinarak oynandigindan cok stres yaptirirlar.
Bir de tr serverda oynama. Euwestte oyna. Sonra cok dua edersin. Yolun başındayken dön.


veritaslibertas
(01.08.17)
sevgili hocam
oncelikle bu kadar sacma bir komunitede sana hic bir faydasi olmayacak bu oyunu iyi oynamak icin gereken zaman cok fazla. youtube da twitch te falan da izleme tamamen cöp bir zaman

o yüzden bence sil
moba tarzi oyun sevdiysen ve kavga etmek istemiyorsan oyunlar kısa sursun sinir stres sahibi olmayayım kendi takım arkadaslarımla kavga etmeyeyim istiyorsan
heroes of the storm oyna
guzel bir tutorial var mantıgı gosteriyor
quick match var yani daha mac baslamadan o heroyu aldın kavgasi olmuyor
killing blow alma zorunlulugu yok herkes aynı derecede odullendiriliyor
15-20 dkda mac bitiyor


kingcyrax
(01.08.17)
(5)

kıdem tazminatı sorusu

eşim evlilik sebebiyle işten çıkışını yapacak. başka bir şehre taşınıyoruz. 1 ağustosta çıkacak işten.temmuz ayı maaşı son maaşı olacak. ve bu ay brüt maaşlara %10 zam yapmışlar çalıştığı yerde. son maaşını zamlı alacak yani. işten çıkarken tazminatı bu zamlı brüt maaş üstünden mi hesaplanacak yoksa
eşim evlilik sebebiyle işten çıkışını yapacak. başka bir şehre taşınıyoruz. 1 ağustosta çıkacak işten.

temmuz ayı maaşı son maaşı olacak. ve bu ay brüt maaşlara %10 zam yapmışlar çalıştığı yerde. son maaşını zamlı alacak yani. işten çıkarken tazminatı bu zamlı brüt maaş üstünden mi hesaplanacak yoksa önceki maaşı üstünden mi?
akatreil
(27.07.17)
zamlı hesaplanacak. işten çıkarıldığım ay zamn yapılmıştı maaşıma tazminatım zamlı şekilde hesaplandı. eğer eşinizin çalıştığı yer kurumsal bi firmaysa tabi bu söylediğim gerçekleşir.


suwat
(27.07.17)
Bankada çalışıyor, yani görünürde Türkiye'nin en kurumsal yeri bile olabilir. Uzun süredir de çalıştığı için bayağı bir farkedecek tazminatta.


akatreil
(27.07.17)
zamlı şekilde alır benim eski şirketten daha kurumsal :)


suwat
(27.07.17)
kidem tazminatinda tavan var biliyorsunuz degil mi? tavandan daha yuksek alamaz yani.


kassiopeia
(27.07.17)
2017 tavan ücrete baktım da yok zaten o kadar olmuyor baktığım sitede.


akatreil
(27.07.17)
(4)

İtalya vizesi size kaç günde çıkmıştı?

İzmir'den başvurdum. 3 yıl önceden alınmış bi vizem daha vardı, İtalya yine.O vize de arkadaşlarıma 3-4 günde çıktı, bana 20 günde çıkmıştı. Şimdi balayı için başvurduk. Eşime istanbul'dan 3 günde çıktı, ilk vizesi. Bana 12 gün oldu yok hala ortada bi şey.Bende mi bi sorun var arkadaş? Yoksa 14 güne
İzmir'den başvurdum. 3 yıl önceden alınmış bi vizem daha vardı, İtalya yine.

O vize de arkadaşlarıma 3-4 günde çıktı, bana 20 günde çıkmıştı. Şimdi balayı için başvurduk. Eşime istanbul'dan 3 günde çıktı, ilk vizesi. Bana 12 gün oldu yok hala ortada bi şey.

Bende mi bi sorun var arkadaş? Yoksa 14 güne kadar normal prosedür mü? İtalya konsolosluğuna da ulaşamıyorum sorayım.

Önceki vizede ek belge için beni aramayı unutmuşlardı çünkü.Şimdi yine böyle bi durum var da aramıyorlar mı nedir
akatreil
(13.07.17)
14 güne kadar normal prosedür, hatta bir iki gün daha sarktığı oluyor. Sıkıntı yok merak etmeyin bugün yarın çıkar. Bazen yoğunluk çok düşük olduğunda 3-4 günde çıkabiliyor ama şu an yaz tatili dönemi, konsolosluklar çok yoğun.

Özetle: merak etmeyin bir iki güne çıkar.


aradaki uzaklik
(13.07.17)
Geçen yıl İzmir Idata'ya başvurmuştum.3 günde çıktı


beyaztenlikiz
(13.07.17)
nisan sonu izmir vfsden başvurdum 3 günde çıktı.


mikahakkinen
(13.07.17)
İstanbul'dan başvurmuştum ve 1 günde çıkmıştı. Yazın yoğunluk olduğu için daha geç çıkması normal.


blue serenity
(13.07.17)
(5)

Port nedir?

Nedir kanalının tanıtımı gibi oldu.Şimdi internet bağlatıcam da yeni tuttuğum eve. Evi tuttuğum bölgedeki başka bi arkadaşın evi için "port yok" dediler çocuk 1 yıldır internetsiz.ben de eski kiracıyla konuştum. "burada var hatta henüz interneti iptal edemedim. istesen takıp bağlanırsın bile" dedi.ş
Nedir kanalının tanıtımı gibi oldu.

Şimdi internet bağlatıcam da yeni tuttuğum eve. Evi tuttuğum bölgedeki başka bi arkadaşın evi için "port yok" dediler çocuk 1 yıldır internetsiz.

ben de eski kiracıyla konuştum. "burada var hatta henüz interneti iptal edemedim. istesen takıp bağlanırsın bile" dedi.

şimdi sorum şu; bu port denen nane o daireye özel olarak mı ayarlanıyor? Yani ben geç hareket edersem bölgedeki başka birine kaydırılacak bi şey mi?

biliyorum cehalet diz boyu ama zerre bilgim yok.
akatreil
(21.06.17)
peki işte bu boştaki prizi o mahalledeki herkese mi verebiliyorlar yoksa sadece apartmandaki birisine mi?


akatreil
(21.06.17)
Sizin yaşadığınız yerdeki altyapıya göre değişir apartmandaki mi yoksa mahalledekine göre mi değiştiği.
Binanızın içinde girdiğinizde küçük bir kutu var mı yukarıda beyaz. Var ise sizin binada saha dolabi denen cihaz vardır. Fakat port sorunu varsa binada değil bulunduğunuz sokakta saha dolabı vardır. Beraber komşu İle gidip devir için uğraşmanı tavsiye ederim yoksa port boşa düşünce sıradaki insanlardan birine verebilirler ve sen internetsiz kalabilirsin.

Port olmama olayı halen var özellikle hızlı büyüyen Kemerburgaz vs gibi yerlerde. Özetle var diyen kişi iptal edecekse onu ikna edip kendine o hattı devir ettir hızlıca çöz sorununu.


eski kiracı nakil yapacaktı kendi yeni adresine. onu ikna etmeye çalışayım artık.


akatreil
(21.06.17)
@Trollziya yeni yerleşim yerlerinde dediğin gibi port sorunu olmuyor ancak İstanbulun eski ve kalabalık mahallelerinde port bulunamaması olayı halen oluyor.


nuevo
(21.06.17)
Daireye özel değil. Bzm evde internet vardı önceden biz bağlanırken yine port sorununyaşadık.


fasulyek
(21.06.17)
(4)

Bordo pasaport ile yurtdışına çıkan memur

Yeşil pasaportu olanlardan kurumlarından alınmış "herhangi bir soruşturması yoktur" yazısı isteniyor. Aynı yazıyı bordo pasaportlu olanlardan da istiyor mu pasaport polisleri?tecrübe etmiş, yakınından duymuş görmüş olan var mı?
Yeşil pasaportu olanlardan kurumlarından alınmış "herhangi bir soruşturması yoktur" yazısı isteniyor. Aynı yazıyı bordo pasaportlu olanlardan da istiyor mu pasaport polisleri?

tecrübe etmiş, yakınından duymuş görmüş olan var mı?
akatreil
(15.06.17)
hiç bi şey sormuyorlar ya.


yes. ben kurumumun il müdürlüğünden talep ettim, beklemedeyim hatta.


manuel mandalina
(15.06.17)
yazıyı almadan çıkan birinden kapıda istemişler. mesai arkadaşımın amcası söz konusu kişi. bence alın belgeyi, kapıda uğraşmayın.


jaaaccckkk
(15.06.17)
Belli olmuyor. Bazı görevliler istiyor bazısı istemiyor. Moduna göre sanırım. Sen işini şansa bırakma, ne olur ne olmaz, al yine de.


(4)

VFS Global'de tarih yok

İtalya başvurusu için haziran randevuları dolu. temmuz ise henüz açılmamış.çağrı merkezi devamlı meşgul çalıyordu bugün. Bu yeni tarihlerin açılacağı belli zamanlar var mı?
İtalya başvurusu için haziran randevuları dolu. temmuz ise henüz açılmamış.

çağrı merkezi devamlı meşgul çalıyordu bugün. Bu yeni tarihlerin açılacağı belli zamanlar var mı?
akatreil
(12.06.17)
Valla her gecen gun 1 sonrakini aciyoruz diyolardi vize alirken degismis olabilir.


England
(12.06.17)
Geçen haftadan beri temmuz kapalı. ankara'daki şubeleri haziranın sonuna randevu veriyor. izmir'de tarih kalmamış haziran için. çağrı merkezleri de çalışmıyor ki


akatreil
(12.06.17)
Internet uzerinden mi bakiyosunuz randevuya? Eger oyleyse telefonla ulasmaya calisin cunku ayni durum 2 gun once arkadasimada oldu, webden alamiyordu telefonla aldi haziran 21e randevuyu


England
(12.06.17)
internetten bakıyorum evet. ama bana zaten 3 temmuz tarihi gerekiyor. yani sistemi açtıkları gibi almam gerekiyor bir nevi o tarihi kaptırmamak için :/


akatreil
(12.06.17)
(11)

Mobilya almaya İnegöl'e gideyim mi?

Evlenicem, eve komple eşya almam gerekiyor.Şimdi herkes "İnegöl'e gidebilirsen git, oradaki firmaların internet sitelerine bakma. 2-3 parça bi şey almayacaksın sonuçta. Komple ev döşiceksin" diyor.Çok şaşıracağım kadar indirim yaparlarmış. Bilen bi arkadaşı da alıp gideyim mi ben inegöle ? değer mi?
Evlenicem, eve komple eşya almam gerekiyor.

Şimdi herkes "İnegöl'e gidebilirsen git, oradaki firmaların internet sitelerine bakma. 2-3 parça bi şey almayacaksın sonuçta. Komple ev döşiceksin" diyor.

Çok şaşıracağım kadar indirim yaparlarmış. Bilen bi arkadaşı da alıp gideyim mi ben inegöle ? değer mi?
akatreil
(27.05.17)
Nakliyeyi sirtimda hallederim diyorsan git.


niye sırtında halletsin canım, gönderiyorlar. tabi nerede olduğunuza da bağlı ama %90 nakliye olur. istanbula bile izmirden mobilya gidiyor, arkadaşım yaptı oradan biliyorum.
mobilyadan anlayan biri aynı zamanda pazarlık da yapabiliyorsa
(bu mobilyadan anlama kısmı önemli, kanapenin bile içi metal aksamlısı var ve her üreticinin her modelinde olmuyor, internetten de ne nedir anlaşılmıyor. inegöl gibi yerlerde isterseniz yaptırma şansınız da olabilir. sehpanın bile kaliteli malzeme olanı var, daha bunun kumaşı var, boyası var, gerçekten ayrıntısı çok. kadınlar genelde sadece görüntüye baksa da aslında bunlar önemli)
oturacağınız ev belliyse (gitmeden ölçüleri alın)
aklınızda her oda için tarzlar, renkler ve bütçe hazırsa
(kendi adıma 1 günde tüm evi almak istemem ben az eşya ve sindire sindire alma taraftarıyım hep öyle yaptım)

ve genellikle evlenenlerin tüm evin eşyasını aldığını düşünürsek, siz de öyle yapacaksanız iyi bir çözüm olabilir.

bir de tabi müthiş ucuz olmayabilir ama aynı fiyata daha kaliteli mal alma şansınız olur.
şu da var. diyelim doğtaştan bir yatak alacaksınız. tam evlenme mevsimindeyiz en az 2 aya gün veriyorlar. aklınızda bulunsuz.


niye ama
(27.05.17)
Tek kelime gitme


Fritz-X
(27.05.17)
Modoko kazık oraya hiç gitme. Bi sehpaya 2000 lira diyorlar bi de sırıtıyorlar.


iddaaci
(27.05.17)
arkadaşın dediği gibi gönderim yapılıyor bulunduğum şehire. (afyon)

bunun dışında önceden ankara sitelere gittim, çok farklı fiyat skalalarında ürünler var. yani 20 bin lirayı kanepeye gömmek isteyene de var, 10 bin lirayla komple ev döşemek isteyene de mobilya var. siteler ve inegöl arasında karar verip birine yüklenicem artık.


akatreil
(27.05.17)
@niye ama

bugün doğtaş'a baktım oranın fiyatları da çok abartı gelmedi bana gayet güzel de ürünler var. işte bana söylenen "inegöle gidersen marka ürünlerin birebir kalite aynısını çok daha ucuza alırsın" diye.

doğtaş 30-45 gün süre verdi zaten bana. benim için yeterli süre.


akatreil
(27.05.17)
Ben de (ankarada ailem yaşadığı için) olayın siteler kısmını daha çok biliyorum
çoook acayip fiyatlar var.
kaliteli ürünü daha uyguna yaptırma/alma şansınız olduğu gibi, beğendiğiniz ürünü istediğiniz şekilde modifiye ettirme imkanı olduğu gibi çılgın fiyatlar görme şansınız da var.
bilen/anlayan birisi olmalı.inegöl vs. siteler karşılaştırmasını bilmiyorum.

"inegöle gidersen marka ürünlerin birebir kalite aynısını çok daha ucuza alırsın" kısmı ise daha çok şöyle
mesela bellona'nın, doğtaşın bir nevi "sürüm" ve trendsetter olma durumu var. bir dolu yer aynı modelleri yapıyor. sizin de bunlardan beğendiğiniz modeller halıhazırda varsa ve hele çok satılan modellerse aynılarını bulma şansınız yüksek. zaten satarken diyorlar bu istikbalin modeli, filan diye.


niye ama
(27.05.17)
ikea gibi alternatifler varken inegölden mobilma filan alınmaz, hele oraya kadar hayatta gidilmez. buna benzer bir duyuru açmıştı başkası geçenlerde.

bu kafayı anlamıyorum gerçekten.


kurnaz
(27.05.17)
eve tek bir mobilya alınacağı zaman ikea güzel bir alternatif. ama tüm ev mobilyalarının alınacağı bir durumda ikea çok daha pahalıya geliyor.


akatreil
(27.05.17)
ikea ne ya. adam gibi mobilya üreten yerelere bak. git gez dolaş en kötü fikir edinirsin.


Son Müzakereci
(27.05.17)
Fikir edinmek için gelinir biz ilk evi doserken İnegölden ciddi fiyat ffarkıyla almıştık ve elden taksit yapmışlardı.sonra mobilya yenilemek için aynı mağazaya gittik diğer yerlerle fiyat farkı yoktu.demem o ki fiyat farkinda eski cazibesi kalmamış.

Ama evet gidilip fikir edinilir.uygun gelirsede
alirsiniz.kolay gelsin.


brnbrs
(27.05.17)
(1)

2500-3000 lira arası en iyi televizyon

Minimum 49" olacak şekilde neler vardır sizce ?Baktığımız markalar LG ve Samsung."Lan iyi gibi görünüyor ama cahil kaldık" dediğimiz markalar philips ve sony.
Minimum 49" olacak şekilde neler vardır sizce ?

Baktığımız markalar LG ve Samsung.

"Lan iyi gibi görünüyor ama cahil kaldık" dediğimiz markalar philips ve sony.
akatreil
(09.05.17)
philips'in kullanici arayuzu igrenc.


tabudeviren
(09.05.17)
(3)

Balayı için uçak bileti

Ağustos ayında Roma'ya en uygun bilet fiyatını pegasus veriyor şuan.Yine de başka firmalar üzerinden (mil puan dahil olmak üzere) uçak bileti ile ilgili kampanyaları bilen var mı? 2 yıl önce bi arkadaşım mesela 500 liralık saat alıp barselona'ya gidiş dönüş uçak bileti almıştı. kura falan olmadan.bu
Ağustos ayında Roma'ya en uygun bilet fiyatını pegasus veriyor şuan.

Yine de başka firmalar üzerinden (mil puan dahil olmak üzere) uçak bileti ile ilgili kampanyaları bilen var mı? 2 yıl önce bi arkadaşım mesela 500 liralık saat alıp barselona'ya gidiş dönüş uçak bileti almıştı. kura falan olmadan.

bu tarz kampanyalar var mıdır, ya da yüzde 10-20-30 indirim veren kampanyalar.
akatreil
(07.05.17)
Pegasusun gecen hafta italya ispanya hatlarinda %30 kampanyasi vardi. Facebooktan tum havayollarini begendim ben kampanya guncellemesi olunca hemen haberim oluyor. Kampanyalari surekli takip etmek gerekiyor, pgs cok sik yapiyor kampanya.


japon askeri
(07.05.17)
pegasusun o kampanyası ağustos biletlerini kapsamıyordu. mayıs haziran uçuşları dahildi.

pegasus dışındaki firmalardan pek umutlu değilim zaten :/


akatreil
(07.05.17)
140 tl'ye pegasus ile roma'ya gitmişliğim var. pegasus'dan daha uygun bulacağını zannetmiyorum.


ada meltemi
(07.05.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.