Giriş
(3)

Photoshop'ta kendi çizdiğim eğriyi eğip bükerek fotoğrafı sıvılaştırma?

Anlatıcam derken acı çektim resmen ama umarım anlamışsınızdır. Mesela birisinin fotoğrafta çenesinin çaprazı fazla çıkmış diyelim. Onu yerine oturtacağım. En basit yöntem nedir, sıvılaştırmaya girip fırçayla o alanı tutup tutup içe çekmek. Ama bu birden fazla hamle gerektiriyor. Ve her tarafı eşit i
Anlatıcam derken acı çektim resmen ama umarım anlamışsınızdır. Mesela birisinin fotoğrafta çenesinin çaprazı fazla çıkmış diyelim. Onu yerine oturtacağım. En basit yöntem nedir, sıvılaştırmaya girip fırçayla o alanı tutup tutup içe çekmek. Ama bu birden fazla hamle gerektiriyor. Ve her tarafı eşit itmelisiniz ki anlaşılmasın.

Şöyle bir şey olmalı abi; ben çene hattını bir araçla çizeyim, sonra bu çizginin herhangi bir yerinden tutup çektiğimde, ipe uygulanan orantısal esneme hareketi, fotoğrafa geçmiş olsun.

Yani o çarşaf etkisini fazla uğraşmadan vereyim belli alanlara. Gergin bir yayın bir yerinden bastırmak gibi...

Bunu nasıl yapabilirim böyle bir şey var mı?
ananiyimioguz
(24.03.19)
warp tool


msb
(24.03.19)
İyiymiş. Fakat bu çektiğim taraftaki görüntüyü de beraberinde getrmiyor. Arası boş kalıyor.


ananiyimioguz
(24.03.19)
ya bi ara Liqufy diye bir özellik vardı yukardaki sekmelerden birinde. ama galiba yeni sürümlerde kaldırdılar çünkü ben bulamadım ya, tam aradığınız şey diye düşünüyorum. bulursanız beni de bilgilendiriniz aklım kalır bak, ben bakamıyom şu an photoshopum yanımda deil. ˆˆ


0zzy
(6 saat)
(20)

İfşalı fotoğraf sorusu

Selam duyuru, ufak bir sorum var. Uzun yıllardır aynı duran instagram profil fotoğrafımı değiştirmek istiyorum. Normalde cool takılan birisi değilim ama genelde profil fotoğrafı olarak o tarz şeyler seviyorum.3 sene öncesinde kendimi çektiğim bir fotoğrafı buldum. Onu kullanasım geldi.E kullan diyec
Selam duyuru, ufak bir sorum var. Uzun yıllardır aynı duran instagram profil fotoğrafımı değiştirmek istiyorum. Normalde cool takılan birisi değilim ama genelde profil fotoğrafı olarak o tarz şeyler seviyorum.

3 sene öncesinde kendimi çektiğim bir fotoğrafı buldum. Onu kullanasım geldi.
E kullan diyeceksiniz ama kız arkadaşım diyor ki bu ne böyle 10 sene öncesinin modasının fotoğrafı. Doğru, bir zamanlar eline her makineyi alan kendini ayna karşısında çekiyordu ama siz mesela bu fotoğrafı kullanan birisini şuan görseniz ne derdiniz? "Hmm fotoğrafla uğraşan birisi" demeniz yeterli. Ama çok demode gibi yorumlar gelirse de kullanmak istem şimdi.

Ha çok mu takıyorum yorumları, hayır ama aramızda böyle bir eleştiri dönünce size de sormak istedim.

Instagram profil fotoğrafı üstüne tıklanınca büyüyebilen bir şey de değil yani detaylarda sorun varsa. Küçük gözükecek zaten. Ona göre iyi/kötü derseniz sevinirim.

eksiup.com
ananiyimioguz
(20.03.19)
gözünün üstüne denk gelen kısmı sanırım makinenin flaşı. o olmasaymış daha iyiymiş. ama bu haliyle de kötü değil.

demode hiç değil zaten.
koy gitsin.


dont eat me
(20.03.19)
ya bu pozlar 2007'de falan bitmedi mi ya?

yeni trend şu ;
www.instagram.com


Öncelikle o gözünü kapatan şeyi cihazdan çıkar abi. Sonralıkla kamerayı aynı şekilde tut ama tek elinle alttan tut ve seni karşıdan çeksinler. bir gözün gözüksün, diğer gözünü kamera kapatsın. Aha sana 10 numara profillik cool poz :P

*Anlatamadım herhalde, belki örnekle gösterebilirim :D


eazy
(20.03.19)
Net keko isi suan.


belki lazim olur
(20.03.19)
Paylaşımların sadece fotoğrafcılıksa, koy bunu güzel olur. Keko gibi çay içerken ki fotonu atıyorsan koyma bunu, extra keko olursun


avatar is back
(20.03.19)
Bu poz ilk çıktığından beri itici gelir bana.


heidi'nin dedesi
(20.03.19)
bu ne oglım.


goodz
(20.03.19)
Keko+1
Takip edeceğim varsa bile vazgeçer engeli basar üstüne şikayet ederim.


adwokat
(20.03.19)
fotoğraf makinesiyle karşıdaki objektife bakarak "fotoğrafçı" pozu vermek çok demode. bu fotoğrafı çektirip msn messenger'ın başına oturmuşsun gibi geliyor.


tabudeviren
(20.03.19)
Ps: İnstagram profil fotolarına bilgisayardan buyuterek bakmak mümkün...


Çok çok klişe


all girls dream
(20.03.19)
Keko +1


datnet
(20.03.19)
"UFO gören masum köylü, koçum benim."

Repligini hatırlattı bana bu poz :)


nucleon
(21.03.19)
Kötü


kaptan memo
(21.03.19)
beenmedim


2010 esintileri aldım. Kız arkadaşın haklı.


Sana gitmez kardo


IxNesquikxI
(21.03.19)
Bu ne la dedirten fotoğraftır.


dieis
(21.03.19)
apaçi.


Pek iyi değil +1


lost aci soyler
(23.03.19)
(3)

Aracın motorundan gelen tuhaf ses (video)

Sesi acip yakindan dinlemeniz gerekebilir.https://vimeo.com/323408044V kayisinin / Trigiyer kayisinin oralardan geliyor sanki ama motorun icinden de olabilir.Arac fabia 1.4 benzinleri 101 beygir 2004 model.2000 devirden sonra susuyor. Dun aksam park ettigimde birsey yoktu. Sabah calistirir calistirm
Sesi acip yakindan dinlemeniz gerekebilir.

vimeo.com

V kayisinin / Trigiyer kayisinin oralardan geliyor sanki ama motorun icinden de olabilir.

Arac fabia 1.4 benzinleri 101 beygir 2004 model.

2000 devirden sonra susuyor. Dun aksam park ettigimde birsey yoktu. Sabah calistirir calistirmaz bununla karsilastim
ananiyimioguz
(13.03.19)
1-2 ay önce benzer ses aldım citroen c4 picasso arabamdan.
alternatör gergi kasnağı, eksantrik gergi kiti değişti.
bin liraya yakın masraf çıktı bende.


teritori
(13.03.19)
video izlerken ilk aklıma gelen kayışların gevşemiş olduğu şakaya gelmez hemen baktır.


basond
(13.03.19)
Evet sorun o bölgedeymiş teşekkürler. Kayışlar aslında daha geçen sene değişmişti ama triger kayışına bağlı devirdaim pompasının bilyeleri bitmiş artık. O da oynuyormuş olduğu yerde. Sesi o yapıyormuş. Kayışı da biraz esnetmiş. İyi ki fazla esnememiş de dişli kaymamış kayışta. Bir ton masraf çıkacaktı yoksa. İşçilik + devirdaim 500 liraya halloldu neyse ki.


ananiyimioguz
(13.03.19)
(4)

X fotoğrafçısı olmak

Yemek, Bebek, Araba, Ürün, Manken, Tekne vs. vs. Bu alanlardan birini ek iş olarak yapmak istiyorum. Biraz yatırım da alabilirim kendimce ekipmanlar için veya çok geliştirirsem bunun ufak bir şirketini kurmak ve böyle çeşitli sektörlerde hizmet verebilmek için ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.Ge
Yemek, Bebek, Araba, Ürün, Manken, Tekne vs. vs. Bu alanlardan birini ek iş olarak yapmak istiyorum. Biraz yatırım da alabilirim kendimce ekipmanlar için veya çok geliştirirsem bunun ufak bir şirketini kurmak ve böyle çeşitli sektörlerde hizmet verebilmek için ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.

Geçenler bir sergide bir yemek fotoğrafçısı ile görüştüm, market reyonlarında gördüğünüz çoğu ürünün üzerinde bulunan görselleri kendisi çekmiş. Bana kendin deneye deneye öğreneceksin diyor. Nedense bir topluluk, online kurs veya bir ajans, stüdyo falan önermedi. Yani tamam kendim evde uğraşırım ama gerçek dünyada nasıl teknikler kullanılıyor, püf noktaları neler, hileleri neler ben bunları bilemem ki. Ya da çok vaktimi alır.

Ben istiyorum ki karın tokluğuna da olsa bir yerde veya birinin yanında çalışayım. Bir öneriniz var mı bu konuda?
ananiyimioguz
(10.03.19)
Youtubeda her turlu egitim var bu konuyla ilgili. Oradan bakip sen de deneyerek ogreneceksin. Onun haricinde acikcasi fotografcilik o seviyede basit bir is oldugu icin herkes yapabiliyor ve cok ekmek yok. Aileden zengin degilsen yapilmaz.


hot potato
(10.03.19)
Instagramda dokuzuncukat'ı takip et, prop stilistliği ve yemek fotoğrafçılığı kursları almış, kursu aldığı kişileri de söylemişti, hesabında soru cevap kısmına sabitlemiş olması lazım, onları bi oku. Böyle öğreneyim dersen karnın bile doymaz, arkadaşım bi fotoğrafçının yanında çalışıyor, ayda 750 tl veriyor adam.


ekaterina
(10.03.19)
Ben de iç çamaşırı fotoğrafçısı olmak istediydim. İçimde uhda kaldı, sen yap bro.


insomnia
(11.03.19)
@hot potato, basit olur mu yahu hepsinin kendi içinde farklı teknikleri var. Bakın burada adam ışıkla yıkıyor mesela: www.youtube.com O giriş seviyesi videolarında anlatılanları biliyorumdur allah bilir zaten.. ama bu işleri profesyonel olarak yapanlar nasıl yapıyor, hangi ekipmanları nerede ve nasıl kullnıyorlar o noktaya gelmek istiyorum. Yoksa bir sonsuz perde yapıp ürünü çekmekte veya masaya bir yemek koyup dar açılı bir objektifle çekmekte ne var. O kadar estetik gözüm ve fotoğrafçılık geçmişim var. Sadece spesifik olarak her birinin püf noktalarını öğrenmek istiyorum.


ananiyimioguz
(12.03.19)
(5)

İçe basmayı önleyici kadın spor ayakkabısı tavsiyesi

Nike'ın varmış sanırım bir modeli ama bulamadım. Çok çirkin olmayacak şekilde birşeyler önerir misiniz? Herhangi bir marka olabilir. Giyecek olan kişi 24 yaşında. Diğer bütün ayakkabıları da yamulmuş durumda.
Nike'ın varmış sanırım bir modeli ama bulamadım. Çok çirkin olmayacak şekilde birşeyler önerir misiniz? Herhangi bir marka olabilir. Giyecek olan kişi 24 yaşında. Diğer bütün ayakkabıları da yamulmuş durumda.
ananiyimioguz
(09.03.19)
Nike Air Zoom Odyssey 2
Nike Air Zoom Structure 21

Bu modellermiş.


landho
(09.03.19)
Ortopedik tabanlik yaptirip butun spor ayakkabilari da giyebilir.


kuehles blondes
(09.03.19)
Pronasyon için olan koşu ayakkabılarını aratın, asics kayano modeli mesela içe basanlar için uygundur.
Ama bu ayakkabılar içe basmayı önleyici değil, yine içe basıyorsun ama sakatlık yaşama ihtimalini azaltıyorsun, ayakkabı tabanının yastıklaması falan ona göre dizayn ediliyor yani.


peggy
(09.03.19)
içe basma problemin varsa yönlendirelim düzgün bir ortopediste git ardından yürüme analizi ve 3d tabanlık yaptıralım kurtul. istediğin ayakkabıyla giyersin.


Tears of Devil
(10.03.19)
@Tears, tabi kesin çözümler varsa iletirim kız arkadaşıma, daha iyi olur.


ananiyimioguz
(10.03.19)
(4)

Hanımlar bu aksesuarı nereye takıyorsunuz?

https://eksiup.com/29d668b84343https://eksiup.com/f69f3a2d1564Edit: Yorumlar için teşekkürler. Çok eğip bükmeyelim dedik ama öyle kullanılıyormuş :) Kulağın üst kısmına falan sıkıştırınca güzel durdu.
eksiup.com
eksiup.com

Edit: Yorumlar için teşekkürler. Çok eğip bükmeyelim dedik ama öyle kullanılıyormuş :) Kulağın üst kısmına falan sıkıştırınca güzel durdu.
ananiyimioguz
(01.03.19)
Kulak, kıkırdak.


fosforlu cevriye
(01.03.19)
Denedik de durmuyor. Bir örneği var mı?


ananiyimioguz
(01.03.19)
sıkıştırmalı burun hızmasına benziypr


theseachange
(01.03.19)
Ear cluff bunun adi


nax
(01.03.19)
(5)

Şu fotoğraftaki gökyüzünü değiştirebilir misiniz? (Luminosity Mask)

Photoshop ustalarından bir ricam var. Güneş battıktan sonra çektiğim bu fotoğrafta gökyüzü hafif aydınlık kalmış. Daha doğrusu bu kadar aydınlık değildi de biraz uzan pozlayınca çok patlamış.https://farm5.staticflickr.com/4250/35211585412_7bed380db0_k.jpgİstiyorum ki o patlama yerine yıldızlı bir gö
Photoshop ustalarından bir ricam var. Güneş battıktan sonra çektiğim bu fotoğrafta gökyüzü hafif aydınlık kalmış. Daha doğrusu bu kadar aydınlık değildi de biraz uzan pozlayınca çok patlamış.

farm5.staticflickr.com

İstiyorum ki o patlama yerine yıldızlı bir gökyüzü olsun. Daha karanlık olsun yani. Tabi yansımasını da aktarmak gerekiyor :/ Çok zor bir şey değilse rastgele bir gece gökyüzüsü ekler misiniz?

Edit: Orjinal fotoğrafı mail atabilirim
ananiyimioguz
(28.02.19)
picnic diye bir uygulama var hazır şablonlarla gökyüzü değiştirmek için

play.google.com


freebird5406_2
(28.02.19)
@freebird5406_2, teşekkürler onu biliyorum ama sudaki yansıma ne olacak :/ Bir de her fotoğrafa yapamayabiliyor.


ananiyimioguz
(28.02.19)
Bence soplayacak kisi sadece gokyuzunun rengini koyulastirsin. Zaten mekanlarin isigi gozukuyor. Yildiz olursa bogucu olur, boyle guzel durmaz bence.

Sadece bir fikir. :)


dont eat me
(28.02.19)
orijinal fotoğraf raw ise bundan sanat eseri çıkartılır. güner abi şahane işler bunu.

www.google.com

isterseniz ulaşıp bi şansınızı deneyin.


kibritsuyu
(28.02.19)
Güner abiye ulaştım ama tahmin ettiğim gibi bizzat yardımcı olmadı da bakmam gereken konu başlıklarını söyledi.

Luminosity Masks ve non-destructive workflow konularını bilmem gerekiyormuş. Bunlar da öyle hemen 2dk bakayım da uygulayayım şeklinde olmuyormuş. Uzun çalışmalar sonucunda kişinin neyi ne zaman kullanması gerektiğini öğrenmesi gerekiyormuş. Özellikle benim fotoğrafta ağaç dalları çok olduğu için en sıkıntılılarından birisiymiş.

Bunları öğrenmem bana ileride de yardımcı olacağı için yavaştan bakacağım fakat sergiye yetişmesine imkan yok. O yüzden en pratik şekilde ben gökyüzünü ayarlarım diyen birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.


ananiyimioguz
(01.03.19)
(1)

Şu köpeğe ne olmuş? Nasıl bir yara bunlar?

Yurtta kalan arkadaşlar attılar. Şuan hiçbir veterinere ulaşamadığımız için soramıyoruz ama sabah olana kadar yapabilecekleri bir şey var mı? Ara ara canı yanıp uykusundan fırlıyormuş. Yürüyemiyormuş.https://eksiup.com/f211ab41c535https://eksiup.com/2eb5ffe0b756https://eksiup.com/555057178946 *dikka
Yurtta kalan arkadaşlar attılar. Şuan hiçbir veterinere ulaşamadığımız için soramıyoruz ama sabah olana kadar yapabilecekleri bir şey var mı? Ara ara canı yanıp uykusundan fırlıyormuş. Yürüyemiyormuş.

eksiup.com
eksiup.com
eksiup.com *dikkat kanlı yara
eksiup.com
eksiup.com *dikkat kanlı yara
ananiyimioguz
(25.02.19)
Merhaba, hekim arkadaşıma sordum, "Kısırlaşmış ve egzama ya da mantar. Mavi sprey var, yeni salınmış barınaktan gibi hekime gösterseler iyi olur" dedi


dayl
(26.02.19)
(8)

Windows 10'da 1-2 saniyelik donmalar. Mouse ve imleç takılmaları.

Format attığım halde 1-2 senedir bu sorunu çözemedim. Bir donanım uyuşmazlığı falan mı var anlayamadım. Nvidia-Intel gpu ikilisinden şüpheleniyorum ama çoğu driver kombinasyonlarını denedim düzelmedi. Şuan ikisi de güncel. Cpu, ram, hdd testleri falan yaptım, bir sorun çıkmadı. Bu tarz bir sorunla k
Format attığım halde 1-2 senedir bu sorunu çözemedim. Bir donanım uyuşmazlığı falan mı var anlayamadım. Nvidia-Intel gpu ikilisinden şüpheleniyorum ama çoğu driver kombinasyonlarını denedim düzelmedi. Şuan ikisi de güncel. Cpu, ram, hdd testleri falan yaptım, bir sorun çıkmadı. Bu tarz bir sorunla karşılaşıp çözen var mı?

Sistem raid 0 ssd'ye yüklü. Bir de 1 tb harddisk var.
Elan touchpad
Realtek audio
avira antivir
nvidia 870m
intel hd 4600
intel 4710HQ var

Edit: Sorunu çözdüm, aşağıda anlattım.
ananiyimioguz
(25.02.19)
gtx 650 de aynı sorunu yaşamıştım ne yapsam geçmemişti. illallah edip 760 a geçinçe çözülmüştü.


bisorumvargaliba
(25.02.19)
ramlarda sıkıntı olabilir, testte çıkmayabilir, ramları teker teker deneyip, kullanıp test edin. Ssd'de sorun olabilir, onu da başka disk ile değiştirip bir süre öyle deneyin.


Windows 10 ilk çıktığı zamanlar nvidia bug'ı vardı. Onu çözdü sonradan. Bu sanki başka birşeyden ötürü :/


ananiyimioguz
(25.02.19)
Bu takılmalar nerede ne zaman oluyor? Mesela Chrome açıkken mi oluyor eğer öyle ise idm yüklü mü?


zekicalik
(25.02.19)
Word'de yazı yazarken, internette dolanırken, film izlerken...
idm yüklü ama kullanmadığım zamanlar kapatıyorum.

Edit: Oyun oynarken olmuyor ama mesela.


ananiyimioguz
(25.02.19)
orjinal mi windows?


m4a87td
(25.02.19)
Evet, win 10 home. Son güncelleme yüklü. Tüm driver'lar güncel.


ananiyimioguz
(25.02.19)
Sorunu buldum arkadaşlar. Benim bilgisayarımda olmazsa olmaz bir programım var. Ebeveyn denetim programı ne diyorlar, öyle bir şey. Arka planda kendini gizleyerek çalışıyor ve belirlediğim aralıklarla ekran görüntüsü alıp tarihini, zamanını kaydediyor. O zamanda yazılan yazıları falan da kaydediyor. Böylelikle girdiğim, gördüğüm siteleri, yaptığım işleri falan unutsam da dönüp oraya bakabiliyorum.

Donmaların belli döngülerde olduğunu tespit edince aklıma o geldi. Onun işlem adını bulup işlemler menusundan kapatınca düzeldi. Yani tam ekran görüntüsü aldığı sırada ekran donuyormuş gibi yansıtıyor windows. Ondan oluyormus.


ananiyimioguz
(09.03.19)
(2)

Bu iş tanımına hangi meslek uyuyor?

Ülkemizde global bir firma düşünün. Yeni ürünler geliştiriyor otomotiv/tekstil/teknoloji/ilaç vb. alanlarda.Ürünler satışa çıkmadan önce tüm satış birimlerine bu ürünler hakkında bilgi verilmesi lazım. Bunun için de atıyorum 50 tane çalışanınız sahada görevli. E şimdi bu çalışanlara da eğitim verilm
Ülkemizde global bir firma düşünün. Yeni ürünler geliştiriyor otomotiv/tekstil/teknoloji/ilaç vb. alanlarda.

Ürünler satışa çıkmadan önce tüm satış birimlerine bu ürünler hakkında bilgi verilmesi lazım. Bunun için de atıyorum 50 tane çalışanınız sahada görevli.

E şimdi bu çalışanlara da eğitim verilmesi gerekiyor.

Firma, size yeni gelen ürünlerle ilgili tüm detayları gösteriyor, siz de üstte bahsettiğim eğitmenleri eğitiyorsunuz ürünleri göstererek, sunum yaparak falan.

1) Siz kendinizi ne olarak tanımlarsınız?
2) Satış yapan yerlere eğitime gidenleri ne olarak tanımlarız?

3) Ve son olarak bu iki mevki için maaş örnekleri verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Edit: Umarım bilgi eksikliğinden yanlış tanım yapmadım. Normalde bir ürünü en iyi onu geliştiren anlatır ama global bir firma diyorum adamlar atıyorum isveçten kalkıp ülke ülke gezmiyor herhalde? Bir döküman falan hazırlıyorlardır? Şöyle bir hiyerarşi var değil mi? Her ülkedeki genel merkezde bu gelen bilgileri inceleyip anlayan bir adam var dil bilen. Bu adam da satışı yapanlara eğitime gidenleri eğitiyor. İşler böyle yürüyor değil mi?
ananiyimioguz
(23.02.19)
1,2) (bkz: reprezant)
3) fikrim yok :/


Northern Mariner
(23.02.19)
1- eğitim ve gelişim müdürü.
2- eğitmen.

gibi geldi. başka sorumlulukları yok mu bunların?


zgrydn
(23.02.19)
(1)

Türkiye'de üretilen tarımsal ürünlerin sınıflandırılmış listesi?

Arkadaşıma projesi için böyle bir data lazım ama hiç bir yerde bulamamış. Tahıllar, meyveler, sebzeler, tohumlular, yağlık üretilenler... gibi çeşitli başlıklar altında sınıflandırılmış bir tablo bulabilir miyiz?Tuik verilerine bakmış ama düzgün bir sınıflandırma bulamamış.
Arkadaşıma projesi için böyle bir data lazım ama hiç bir yerde bulamamış.

Tahıllar, meyveler, sebzeler, tohumlular, yağlık üretilenler... gibi çeşitli başlıklar altında sınıflandırılmış bir tablo bulabilir miyiz?

Tuik verilerine bakmış ama düzgün bir sınıflandırma bulamamış.
ananiyimioguz
(23.02.19)
fao resmi web sitesinde istatistikler var ama ..


ihb
(23.02.19)
(2)

Telefon ekran koruyucu markalarından anlayan?

Şöyle bir şey alacağım ama fiyatlar çok oynak olduğu için karar veremedim. Boşa da gitsin istemiyorum. Hepsi aynı bokun laciverti ise en ucuz olanını alacağım ama pahalı olan gerçekten daha iyi yapışıyor, daha iyi oturuyorsa ona yöneleyim.Ürünler ucuzdan pahalıya şu şekilde:https://urun.n11.com/ekra
Şöyle bir şey alacağım ama fiyatlar çok oynak olduğu için karar veremedim. Boşa da gitsin istemiyorum. Hepsi aynı bokun laciverti ise en ucuz olanını alacağım ama pahalı olan gerçekten daha iyi yapışıyor, daha iyi oturuyorsa ona yöneleyim.

Ürünler ucuzdan pahalıya şu şekilde:

urun.n11.com

urun.gittigidiyor.com

www.kilifmarketim.com

urun.n11.com

www.mobilcadde.com
ananiyimioguz
(23.02.19)
gg'de 45 tl olanın aynısı amazon'da 35 lira. çok anlamamakla birlikte amazon'dan al derim =)

www.amazon.com.tr


spirit crusher
(23.02.19)
inan bana hepsi cinden geliyor, cinden 0.50 ile 1.5 dolar arasinda fiyatlara geliyor, temperli yazan en ucuzu al


(1)

Kedimde ne zaman yara gibi kabuk bağlamış sivilce çıksa, kafamda da çıkıyor

4 ay önce kedimin kafasında, vücudunda kurumuş halde yaralar çıkmıştı. Veteriner egzamaya benziyor dedi, pahalı bir krem verdi. Onu sürdük geçti 1-2 haftada.Şimdi tekrar yumru yumru sivilceler, yaralar oluştu. Sanki büyük bir sivilcesi varmış da, kanatmış ve kurumuş gibi. Bazı yerlerde de kıl kökler
4 ay önce kedimin kafasında, vücudunda kurumuş halde yaralar çıkmıştı. Veteriner egzamaya benziyor dedi, pahalı bir krem verdi. Onu sürdük geçti 1-2 haftada.

Şimdi tekrar yumru yumru sivilceler, yaralar oluştu. Sanki büyük bir sivilcesi varmış da, kanatmış ve kurumuş gibi. Bazı yerlerde de kıl köklerinde bitlenme varmış gibi bit değil kahverengi nokta nokta pütürcükler, kızarıklıklar var. Egzama dediğimiz bu oluyor sanırım ama sivilceler ne ayak bilemedim.

Neyse bir kaç gündür ben de kafamdan sürekli kabuk koparıyorum belli yerlerden. Az önce tak etti, ulan bunlar 4 ay önce de olmuştu dedim. Sivilce çıkıyor ama ben hiç sivilceyle oynamıyorum ki ne ara kabuk bağlıyor anlamıyorum.

Egzama bulaşıcı bir hastalık değilmiş ama nasıl oluyor bu haller? Tesadüf mü? Bir fikri olan var mı?
ananiyimioguz
(21.02.19)
kediniizn mantar olup size geçmesi büyük olasılık


oscar
(21.02.19)
(15)

İşte olup bitenleri sevgilinize/eşinize anlatıyor musunuz?

1) Onun iş arkadaşlarını tanır mısınız?2) Yüz yüze tanışmamış olsanız bile isimlerini bilir misiniz?3) O anlattığı için mi bilirsiniz yoksa siz sorup merak ettiğiniz için mi?4) Peki siz anlatır mısınız bugün işte şöyle oldu böyle oldu diye?5) Çok önemli birşey olmadığı halde her buluşmada veya eve g
1) Onun iş arkadaşlarını tanır mısınız?

2) Yüz yüze tanışmamış olsanız bile isimlerini bilir misiniz?

3) O anlattığı için mi bilirsiniz yoksa siz sorup merak ettiğiniz için mi?

4) Peki siz anlatır mısınız bugün işte şöyle oldu böyle oldu diye?

5) Çok önemli birşey olmadığı halde her buluşmada veya eve gelindiğinde, sevgilinizin iş yerinde olan biteni anlatması hoşunuza gider mi? Nötr müsünüz bu konuda? Yoksa hayır kesinlikle anlatmasın istemem veya anlatsın, ben de anlatayım, iş yerimizdeki olayları konuşalım, ne var bunda mı diyorsunuz?

Neden soruyorum, küçükken bazen amcamda kalıyordum. Yengem işten her geldiğinde yarım saat ay ahmet bey şöyle yaptı, fatma şöyle çıkıştı, işler şöyle oldu, onun eşine şöyle olmuş, onun çocuğu hastalanmış, şu şuraya terfi olmuş vs vs diye anlatır dururdu sıkılmadan. Ulan ne boş muhabbetiniz varmış derdim içimden. Başka şeylerle ilgilenin yazık günah derdim. Amcam da dinlerdi garibim kısa kısa yorumlar yapardı. Ama kendisi hiç anlatmazdı. Bir sorunu var mı yok mu bilmezdik.

Bazıları bu durumu varoşluk/kezbanlık olarak adlandırılıyor. Yani o vakitte paylaşılacak daha güzel şeyler olabilir gibisinden...

Neyse yaşım ilerleyince gördüm ki sevgilim de anlatıyor ve dinliyorum gayet de. Sonra baktım ki ben de anlatıyorum. Herkes içini döküyor, durum değerlendirmesi yapıyorsun falan.

Ulan şöyle bir dışarıdan baktım da biz de mi bu virüse yakalandık yoksa? Acaba doğru olanı mı yapıyoruz yoksa bunlar boş işler mi diye merak ettim. İşi işte, evi evde mi bırakmalı acaba...
ananiyimioguz
(19.02.19)
ben pek anlatmam, esim sorarsa yada moralimi bozan birseyler olduysa vs onlari anlatirim. ama esim detayli anlatir. ben de dinlerim. karakter meselesi biraz. ben diger konulari da cok detayli anlatmam.


crucio
(19.02.19)
Erkekler mardtan kadınlar venusten kitabı bu durumu anlatıyor.

Şahsen ben dinlemek istemezdim bütün gün yorulduk Tan sonra bunları dinlemek istemezdim sadece bir sorun varsa dinler cevap verir gecerdim diye düşünüyorum

Paylaşacak başka şeyler bulmalisinis hobi kitap film


seyyar satıcı
(19.02.19)
Pek anlatmam ben de. Çok aşırı komik bir şey olursa anlatırım. Ya da ortalık gitgide karışıyor ve benim suratım buna düşüyorsa anlatırım.


kablelvuku
(20.02.19)
kadın tüm gün eşini görmemiş. görünce de yarım saat boş yapmak istemiş. bu bile kezbanlık, bravo.


elorelia
(20.02.19)
Yeni tanışırsınız. Birbirinizin bilmediğiniz hikayeleri, şakaları vardır. Yaparsınız biter. İnsanlar gün içiçe gördüklerini anlatıp yorumlamayacak da her gün ufku 2 katına çıkaran bilimsel bilgi mi paylaşcak birbiriyle. İş yeri, market, manav, müşteriler gün içinde gördüğünüz her şey akşam ki sohbet konusu olabilir. Normal.


baal
(20.02.19)
Eski sevgilim uykusunda bile işini sayıklıyordu, çok kızıyordum. Ben genelde pek anlatmam. İşi işte bırakmayı tercih ederim. O gün olan anlatmaya değer bir şey varsa anlatırım.


pati
(20.02.19)
Arkadaş gününün 12 saati iş ve işle ilgili geçiyor. Anandan babandan çok bu insanları görüyorsun. Bırakın da anlatin anlatalim ya. Bunun kadar doğal bir şey olamaz. Kezban veya varoşluk ile ilgisi yok. Gayet olağan.


kimi varoşluk diyor, ben sosyal iletişim diyorum. Günümün büyük bölümü işte geçiyor. Sadece eşime değil çocuklarıma da anlatıyorum bazı olayları. Yaptığım iş çokça iş etiği ile ilgili, çocukların bu konuda erkenden bilgilenmesi bence çok önemli. Öte yandan Eşim de bana anlatır işini. Birbirimize taktik veririz, strateji geliştiririz. Başka türlüsü bana yanlış geliyor. Eşim benim arkadaşım, onunla konuşmayacaksam kiminle konuşacağım? Bir de sadece sorun konuşmuyoruz ki. Öte yandan sadece ben konuşsaydım rahatsız olurdum.
Bazen çok ağır vakalar oluyor. İçimden hiç konuşmak gelmiyor. O zaman eşim anlıyor ki beni oradan çıkarması lazım. Böyle böyle destek oluyoruz birbirimize.


SiyamkedisiZorro
(20.02.19)
anlatırız ikimiz de, meslektaş olduğumuz için işle ilgili sıkıntılarımızı da iyi anlıyoruz birbirimizin. işyerlerimiz de yakın, tüm arkadaşlarımızı da tanırız. eğer rutin şeylerse anlatmak için akşamı bekleriz. ama komikli ya da kavgalı durumları hemen telefon açıp anlatır birbirimizin gazını alır kapatırız.

bence anlatılmalı ya, ben seviyorum anlatmayı da dinlemeyi de. mesela dün o da ben de ofisten birer arkadaşımızın hamile olduğunu öğrendik, çocuktan yana kendi zorluğumuz daha çok taze olduğu için "yandılar zaaa xdxd" diye makara yapıp eğlendik. normalde bize ne elalemin üremesinden deyip anlatmasak o eğlenceyi de kaçıracaktık. bakınca dandik gibi ama ilişkiyi besleyen şeyler bence bunlar.


kakamelsokoban
(20.02.19)
1. evet
2. evet
3. o anlattığı için
4. çok mühim, kaydadeğer, komik, değişik olayları anlatırım
5. anlatmamasını tercih ederim

ilave olarak iş arkadaşlarıyla çıktıkları yemeklere katılmam
komple iş konuşuluyor bütün gece


superb
(20.02.19)
1) bir kısmını
2) bir kısmının
3) genelde o anlatır, bazen sorarım. kişi bazlı değil, neler yaptın diye sorduğumda kişileri öğrenirim.
4) anlatırım
5) başka konuşacak şey yoksa, çerez muhabbet şeklinde önemsiz şeyleri paylaşıyoruz. iletişim bu konuda kuvvetli aramızda.

bence, eve iş getirmemek, işe ev sorunu taşımamak önemli. onun dışında muhabbetini yapmak çok normal.


enteresan bişeyler olduysa anlatırım tabi, çok yakın olduğum arkadaşların daha kişisel sorunlarını da anlatırım, çocuk gibi fln, terfileri de anlatırım, sonuçta günümün/hayatımın büyük bir parçası iş yeri. o da anlatır aynı şekilde. ilginç bişey olmadıysa da geçti gitti işte bi gün daha modunda oluruz.

her gün etik felsefeleri, moral ve motivasyonlarımızın etkenlerini, wagnerin operalarını, dostoyevskinin eserlerindeki çaresizliği tartışmak da çok yapay ve zorlama geliyor bana. işten eve döndükten sonra o günün nasıl geçtiğini, gün içinde neler olup bittiğini konuşmak kadar doğal bişey yok gözümde.


taurina
(20.02.19)
Iş arkadaşlarına o kadar uzak bir işim var ki, herkes full profesör. Dedikodu yabılacak hiçbir koşul oluşmuyor. Yoksa anlatırdim muhtemelen ama genelde komik ya da yeni şeyleri anlatırdim, o ne yaptı bu ne yaptı gibi değil. Erkek arkadaşim antranör. Soruyorum hep çalistırdığı kişileri, gorüyorum da çoğunu ama hiç dedikodu yabmıyor.Sinir oluyorum. Ben de işte buralarda bi iki insan şeyi okuyorum, dedikodu gibi oluyor, güzel oluyor (*-*)


velvetmorning
(20.02.19)
Anlatırım, sevgilim de bana anlatır. Muhabbet işte.


roket adam
(20.02.19)
oncelikle bunu kim varosluk kezbanlik olarak adlandiriyorsa agir iletisim problemleri olan sevgi nedir hicbir fikri olmayan insan tipidir. hayatinizi gecirmeye karar verdiginiz birine gununuzun 8-9 saatinin gectigi yerle ilgili bir sey anlatmayacaksaniz neden o kisiyle evlendiniz? Nasil bir 'hayat' kurmayi planliyorsunuz? hayatinizda bu kadar yer kaplayan bir seyi anlatamiyorsaniz esinize iletisim probleminiz vardir. iki ay sonra siz icerde bilgisayar oynarken esiniz de telefonla oynar, buna da turk insaninin %80'nin dedigi gibi evlilik dersiniz. esinizle iletisiminiz iyi olacak, her seyi konusabileceksiniz, paylasacaksiniz, ortak hobileriniz ve ayri ayri hobileriniz olacak vs. vs. yoksa zamanla uzaklasirsiniz birbirinizden bir bakmisiniz hic konusmadan gunleriniz geciyor.

ayrica kadinlari surekli varos, kezban diye yaftalayan insanlarin nasil sevgisiz ve rezil bir aile ortaminda buyuduklerini cok merak ediyorum artik.


kassiopeia
(20.02.19)
(4)

Ultra Boost ayakkabı tabanı beyazlatmaca

http://renaudlhoest.be/images/nike/adidas%20Ultra%20Boost%204.0%20White%20Black%20Boost%20For%20Sale.jpgAlt kısmı zamanla pislendi, sarardı. Islak mendille bir yere kar. Cif kullandım çıkarmadı. Bir kılıfa sarıp makineye attım, güzel temizlendi ama tabandaki lekeler çıkmıyor. Çamaşır suyu da kullanm
renaudlhoest.be

Alt kısmı zamanla pislendi, sarardı. Islak mendille bir yere kar. Cif kullandım çıkarmadı. Bir kılıfa sarıp makineye attım, güzel temizlendi ama tabandaki lekeler çıkmıyor. Çamaşır suyu da kullanmak istemedim üst kısma falan gelir yanlışlıkla diye ama.. denesem mi ya bir önerisi olan var mı? Hafif, yumuşak, köpüğümsü bir malzeme.
ananiyimioguz
(18.02.19)
diş macunu ve diş fırçası ile temizlenebilir, ciddiyim yutubda videoları var


freebird5406_2
(18.02.19)
son çare beyaz boya alıp boya.


takip. bir cozum bulursan bana da haber ver olur mu :'(


crucio
(18.02.19)
mopas.com.tr

bu halleder.


Jesus Christ
(19.02.19)
(7)

Freelance çalışanlar ile işvereni buluşturan mobil uygulama için tavsiyeler

Armut.com gibi ama oradaki sıkıntılar olmayacak düşüncesiyle başladım. Bitirme projesi olarak vereceğim. Öncelikle herhangi bir alanda yetkinliği olan insanları, getir.com çalışanı gibi ofisimize davet edip ön elemeden geçireceğiz (Yani piyasaya sürülürse tabi). Bize bir yetkinlik belgesi ile başvur
Armut.com gibi ama oradaki sıkıntılar olmayacak düşüncesiyle başladım. Bitirme projesi olarak vereceğim.

Öncelikle herhangi bir alanda yetkinliği olan insanları, getir.com çalışanı gibi ofisimize davet edip ön elemeden geçireceğiz (Yani piyasaya sürülürse tabi). Bize bir yetkinlik belgesi ile başvurmak zorundalar. (Bu insanlara "usta" diyelim şimdilik ama her alandan hizmet vermek isteyen birisi olabilir).

Bir usta arattığınızda profiline tıklayıp önceki tüm yaptığı işleri, yıldızını, puanını göreceğiz.

Aslında sahibinden.com get ilanı açar gibi parayı havuzda bekletip, iş tamamlandıktan bir kaç gün sonra işveren olumlu dönüş yaptığında ustanın hesabına geçirsek çok hoş olur vatandaş açısından ama para senin üzerinden akmasın, sıkıntılı o işler başlarda dedi hocam. E haklı onu geçtik. Onun yerine eğer bir olumsuzluk olursa, işverene bir ilan bulma hakkı vereceğiz ki memnunsuzluk olmasın. Zaten ustaya düşük puan verecek. Belli bir puanın altına düşen ustalar otomatik olarak çıkarılacak.

Armut.com'da hizmet vermek istiyorum diyelim. Piyano öğreteceğim. Benden para istiyor benim gözükmem veya biraz üste çıkmam için. Yahu dur daha yeni gelmişiz belki kimse tercih etmeyecek, bir deneyelim değil mi? O yüzden yeni gelenlere de seçtiği bir semtte gözükeceği şekilde birkaç ücretsiz hak vereceğiz. Eleme ile aldığımız için de güven sorusu olmayacağını düşünüyoruz. Hem yeni başlayanların uygunluk avantajı falan olur tercih edilmesi açısından.

Bu tarz tavsiyelere,yorumlara ihtiyacım var. Literatür taraması yaptım ama bir de halk ne diyor ona bakmak lazımmış malum :)
ananiyimioguz
(18.02.19)
Siz yetkinlikleri nasıl olcecekseniz?


ykyt
(18.02.19)
Editleyemedim: bir de fatura vergi işi nasil olacak? Diplomasi olanı kabul etmeniz fatura kesme şartı arayacak misiniz mesela?


ykyt
(18.02.19)
Armut ne yapıyorsa tam tersini yap bence
İlan açandan ücret kesilsin.
Her teklif verenden değil, teklifi kazanandan kesinti yapılsın vb
Hizmet veren dışında hizmet alan da oylansın
Üyelik sistemine daha çok önem verilsin


sadegazoz
(18.02.19)
others vardı sanki,
birde sanırım starters hub falan var.

var yani ama sistemin çalışması zor freelancerların sürekliliğinin düşük olması sebebi ile.


@ykyt, biz her konuda bilgi sahibi değiliz tabii ki ama gelenlerin sertifikaları varsa onları değerlendireceğiz. İleride işler büyürse de o iş için bir birim açılabilir.

Bizim üzerimizden para akışı olmayacağı için şimdilik fatura yok, sadece eşleşip uygulama üzerinden mesajlaşarak randevu oluşturacaklar. Para elden ödenecek. Yan yana geldiklerini bir kodla doğrulayacağız ve her iş yapıldığında puan birikecek. Yani cezbedici bir yanı olsun ki sürekli uygulama üzerinden buluşsunlar.

@sadegazoz, hizmet alan da oylanıyor onu belirtmeyi unutmuşum, teşekkürler diğerleri için.

@dedim dedim de kime dedim, öncelik çalışır, işe yarar bir bitirme projesi vermek aslında ya. Olabildiğince az eksik bırakmaya çalışacağız yine de tabi.


ananiyimioguz
(18.02.19)
Bir yazılımcı olarak freelance işler mümkün görünmüyor benim için. Çünkü;
1- Uygulama bitse de bitmese de freelance çalışacak insanın emeğini korunması lazım.
2- Uygulama bitmese işverenin kaybettiği zamanın korunması lazım.

Bu durumda site olarak işin sorumluluğunu alan fark yaratır aslında. Herkes pazar yeri oluşturup komisyon alma derdinde. Aslında freelancer platformu değil de gerçek bir 'business' olarak bakan kazanır. Size proje gelir, freelancer'lara işi dağıtıp projeyi yürütürsünüz. İşveren projeyi kimin yaptığıyla ilgilenmez. İşçi işin büyük resmini görmez. Modüller halinde işi platforma gönderir. Parasını alır. Göndermezse alamaz. Sizin tarafınızdan değiştirilir.


gittigidiyor mantığı ile çalışın, parayı siz alın, güvence verin, kesinti yapın.

ama hizmet kalitesini nasıl ölçer, nasıl takip edersiniz kısmını bilmiyorum.


babilbaligi
(18.02.19)
(3)

Baliklarimizin üstü beyazlaşıyor ve ölüyorlar

80 litre bir akvaryumumuz vardi. 300-400 litrelik bulmus bizimkiler birinde verilik, onu aldilar. Eminonunden de biraz daha balik almislar degisik degisik hepsi süs baligi adlarini bilmiyorum.Neyse gecenlerde birisi yıkık bir gemi batığı süsü var onun icine girmis cikmiyor. Süsü alip sallayip cikard
80 litre bir akvaryumumuz vardi. 300-400 litrelik bulmus bizimkiler birinde verilik, onu aldilar. Eminonunden de biraz daha balik almislar degisik degisik hepsi süs baligi adlarini bilmiyorum.

Neyse gecenlerde birisi yıkık bir gemi batığı süsü var onun icine girmis cikmiyor. Süsü alip sallayip cikardik, üstü bembeyaz olmus. Boyle mikro su kabarciklari gibi bir sey kaplamis.

Yuzgeclerini sanki örümcek agi sarmis gibi. Öldü 2 gun sonra. Simdi bakiyoruz 2 balik daha oyle olmuş. Vücudu beyazlamis. Birisi dipte yatiyor ölmüş. Bazi baliklar halsiz dipte oturuyor.

Ulan noluyor bu baliklara...

Bir ilac falan varsa atalim, ne yapilacgini bilen var mi?
ananiyimioguz
(15.02.19)
Google a contra akvaryum yazın. Çıkan ilacı atın.


iddaaci
(15.02.19)
Muhtemelen beyaz benek. Görür görmez tedaviye başlamanız gerekiyordu, geç kalmışsınız. Balık yaşatmak zor iştir. Suyun kimyasını bilmek, beslediğiniz en basit balıkları dahi tanımak lazım. Yoksa balığı alırsınız ölürler, alırsınız bir daha ölürler.


synesthesia
(15.02.19)
ısıtıcı yoksa beyaz benek hastalığına yakalanmışlardır. Filtreni uygun zamanlarda temizle, su değişimi yaparken dinlendirilmiş ve akvaryumdakine yakın sıcaklıkta su kullan.

Tedavi için ilaçlar var ama akvaryumu ısıtmazsan çok bir işe yaramaz. koyduğun balıklara göre araştır maksimum kaç dereceye çıkabiliyorsan o sıcaklığa ayarla.


kimlanbu
(16.02.19)
(2)

İngiltere EkşiDuyuru'su

Gördüğüm bir olayı sormak istiyorum, kesin biliyorlardır ama bu tarz forum benzeri bir sistemleri var mı?
Gördüğüm bir olayı sormak istiyorum, kesin biliyorlardır ama bu tarz forum benzeri bir sistemleri var mı?
ananiyimioguz
(13.02.19)
quora var global


killerbee
(13.02.19)
r/unitedkingdom


efreet sultan
(13.02.19)
(1)

Ufak tefek mobil app işleri için kağıt üstünde bir firma gerekir mi?

Benim normalde developer hesabım var ad soyad şeklinde ama farklı firmalar benden bir uygulama istediğinde, markette benim adımın soyadımın yazması pek hoş olmaz, kimse de istemez. Onun yerine bir firmaya yaptırmışlar süsü vermem gerekir sanırım? Ben şimdi kendime orjinal bir isim seçip onun adına b
Benim normalde developer hesabım var ad soyad şeklinde ama farklı firmalar benden bir uygulama istediğinde, markette benim adımın soyadımın yazması pek hoş olmaz, kimse de istemez. Onun yerine bir firmaya yaptırmışlar süsü vermem gerekir sanırım? Ben şimdi kendime orjinal bir isim seçip onun adına bir developer hesabı alsam, herhangi bir belgeye dayandırmam gerekir mi? Atıyorum anansoft, anan yazılım, ananapp tarzı bir isimde hesap açtım ve uygulamarımı o hesaptan yüklüyorum markete. Parayı da elden kendim alıyorum. Ama aslında öyle bir yazılım firması olmayacak gerçekte. Sonra adamlar ios için de istedi, oradan da yine aynı isimde bir hesap oluşturup onun üzerinden yükledim falan.. Bu şekilde bir sorun olur mu?

Edit: Zaten vaktim olmadığı için basit işler yapıyorum. Firmalar da öyle prof firmalar değil yakın çevrenin kendi başlarına kurdukları işler. O yüzden tek geliştirici adı altında yayınlamamı sorun etmezler.
ananiyimioguz
(10.02.19)
her sirket icin ayri hesap ac, kendi hesaplarindan yayinla. hesaplarin kontrolu sende kalabilir ama A, B, C sirketinin uygulamalarini hep anansoft'tan yayinlarsan cok profesyonel gozukmez.

asil soruna gelirsek, bildigim kadariyla istedigin gibi hesap alip isim verebilirsin. herhangi bir belge gerekmiyor.


crucio
(10.02.19)
(9)

Amerikan donanması istanbul boğazını kapak fotoğrafı yapmış

Az önce twitter'da haberi gördüm de anlam vermedimhttps://twitter.com/USNavyDeğiştirmişler. Bari haberin linkini ekleyeyim: https://tr.sputniknews.com/abd/201902081037560123-abd-donanmasi-istanbul-bogazini-profil-yapti/
Az önce twitter'da haberi gördüm de anlam vermedim

twitter.com

Değiştirmişler. Bari haberin linkini ekleyeyim: tr.sputniknews.com
ananiyimioguz
(08.02.19)
Olum bizi kiskaniyorlar iste.


stavro
(08.02.19)
Güzel fotoğraf olmuş ama hee :D Arkada köprünün ışıklandırması falan şık çıkmış. Adamların ülkemizde üssü olduğu için fazla sallamadım.


eazy
(08.02.19)
Eazy'nin dediği şey işte, güzel fotoğraf olmuş koymuşlar.


Jux
(08.02.19)
Bilmem ben bizim köprüyü pek beğenmiyorum, ne köprüler var :/ Fotoğraf hoş ama doğru şehirle iç içe olduğu ve ışıklandırıldığı için.

Birisi haberin altına "içinizden geçicez" mesajı veriyorlar demiş de yine bi olay mı oldu diye merak ettim :)


ananiyimioguz
(08.02.19)
Sözlükte başlığı vardı. Ben olaya foto güzel kanka yolundan bakamadım. Rahatsız etti beni. Eksik ya da yanlış harita gösteriyorlar bazı basın bültenlerinde. Bu şekilde bir goz dağı olduğunu düşünüyorum.


biseysorcaktim
(08.02.19)
Savaş gemimizle kalbinizdeyiz diyor işte adam daha nasil gözdağı versin?


bisorumolacaktı
(08.02.19)
güzel foto


dafuq
(09.02.19)
Gerçi gerekçesini yazmışlar. twitter.com , twitter.com

Yorumlara bakın, çıldırırsınız


ananiyimioguz
(14.02.19)
Yorumlara baktim, cildirmadim. Guldum sadece:D


stavro
(15.02.19)
(7)

Earl Grey

Twinings'in vardı ama bitmek üzere. Lipton'unkini alsam o da güzel midir içen var mı?
Twinings'in vardı ama bitmek üzere. Lipton'unkini alsam o da güzel midir içen var mı?
ananiyimioguz
(08.02.19)
twinings'den sonra üzer.


Jux
(08.02.19)
Farkı anlamazsın bile. Jux’u yalanlamıyorum, benim şahsi görüşüm maalesef böyle.


(s)AINT
(08.02.19)
Lipton'unkini sevemedim ben. Beta öneririm: www.betatea.com.tr


fotrsapka
(08.02.19)
chado öneririm.


you are my lethe
(08.02.19)
Dogadan buyulu bahve deneyin bir de. Metal kutuda olanlardan


65 derece
(09.02.19)
Ucuzdan başladım lipton aldım. İnsan üstüne earl grey yazmaya utanır, alakası yok. Sanki normal çayı alıp earl grey çaylarla aynı ortamda bulundurup, onu paketlemişler. O kadar uzaktan bir earl grey çay.

Sıradan devam edeceğim.


ananiyimioguz
(13.02.19)
piyasadaki hemen her cayi denemisimdir -kacak cay(iran cayi) da dahil-
en cok dogadan gizli bahce'yi begendim. umarim onlar da bozmaz.

twinings'in sari kutudaki cayi (kibris'ta bulunur) en cok guzel gelmisti bana. turkiye'de olsa da alsak keske:/


(9)

İnternet tarifleriniz ve fiyatları

50mbit sınırsız yalın internete 86tl ödüyorum ama şimdiye kadar internette gördüğüm bütün örnekler aşırı uçuk. Onlar yeni girenler mi acaba? Eski müşteriler varsa aramızda yazabilir mi faturalarını? Sağlayıcım ttnet.
50mbit sınırsız yalın internete 86tl ödüyorum ama şimdiye kadar internette gördüğüm bütün örnekler aşırı uçuk. Onlar yeni girenler mi acaba? Eski müşteriler varsa aramızda yazabilir mi faturalarını? Sağlayıcım ttnet.
ananiyimioguz
(05.02.19)
25 mbit 150gb adil kota, 60 tl, uydunet(tv ve bilmem ne paketi dahil).


Jux
(05.02.19)
35 mbit, kotasız sınırsız taahütsüz akn'siz filan, 65 TL, Turknet.

2 yıldır kullanıyorum, 1 kez taşındım, interneti de peşimden taşıdım, hiç sorun çıkmadı.

1 kez kesinti oldu 5 gün sürdü, düzeldi, faturaya iade ettiler o 5 günü daha sonra.

şu ana kadar hızdan dolayı yapamadığım bişey olmadı. yaptıklarım arasında psn'e oyun indirmek, netflix, torrent, online streaming gibi şeyler var.


taurina
(05.02.19)
35 mbit. 71 tl. Turktelekom


brkylmz
(05.02.19)
100mbit sınırsız, işte tv üst paket (gereksiz) + telefon 200 dk. 120 tl
kablonet


50 mbit sınırsın vodafone fiber. 60 lira falandı galiba


prasinos
(05.02.19)
25mbit, 250gb adil, kablotv 70tl turksat


habarbey
(05.02.19)
Vodafone Fiber

24 mbit - 5 mbit upload = 40 TL ödüyorum.


Arthur Dayne
(05.02.19)
100mbit limitsiz fiber 70TL vodafone


povero
(06.02.19)
25mbit/25gb sınırsız + temel paket= 45-50 tl


sutlu nescafe
(06.02.19)
(5)

Galaksimizden çok uzak bir yere yerleştiğimizde müslümanlık bitmiş olur mu?

O kolonide müslüman olur mu sizce? Bir de dünyadan o denli uzaklaştıktan sonra millet namazı nereye dönüp kılacak?
O kolonide müslüman olur mu sizce? Bir de dünyadan o denli uzaklaştıktan sonra millet namazı nereye dönüp kılacak?
ananiyimioguz
(05.02.19)
Kolonide namaz kılacak insanın Dünya'dan ayrılacağını zannetmiyorum.


malheiros
(05.02.19)
İnsanoğlu dinler defterini tamamen kapatmadan galaksi dışına çıkamaz.


Galaksi dediğin şeyin çapı 100 bin ışık yılı. Bizim sisteme en yakın yıldız Alfa Centauri'ye gitmek günümüz teknolojisi ile 300 bin yıl sürüyor. Muhtemelen insanlık tarihi boyunca asla galaksi dışına çıkamayacağız. Velev ki çıktık, din falan geç ırk bile kalmaz artık o zamana kadar. Herkes dünyalı olur.


Hristiyanlik musevilik, budistlik, alayi devam eder sadece muslumanlik biter.


stavro
(05.02.19)
@bos gezenin bos ustasi, ışık hızıyla degil de baska "hileler" kullanarak evrende bir yerden bir yere gitmenin yollari uzerinde calisiyorlar. Ama zaten konumuz bu degil. 500 sene icinde gidildiğini düşünelim.


ananiyimioguz
(05.02.19)
(4)

Film önerisi

Uykum yok, yatağa girip sütlü gevrek eşliğinde bir film izleyesim var. Dram olabilir, bilim kurgu olabilir. İzleyici çok koparmayan tarzlarda ne önerirsiniz? Son zamanlarda herkese tavsiye ettiğiniz filmler vardır belki.
Uykum yok, yatağa girip sütlü gevrek eşliğinde bir film izleyesim var. Dram olabilir, bilim kurgu olabilir. İzleyici çok koparmayan tarzlarda ne önerirsiniz? Son zamanlarda herkese tavsiye ettiğiniz filmler vardır belki.
ananiyimioguz
(02.02.19)
Mandariinid güzel gider bu saatte.


halitkin
(02.02.19)
Get Out geldi nedense aklıma. Gerilim filmi.


estranged
(02.02.19)
hayata küsmek isterseniz : incendies
tekrar inanmak isterseniz : vicky cristina barcelona


@mutlu yillar sana, oha o filmin adını hatırlamaya çalışıyordum, şöyle efsane bir şey yok mu ya diyecektim ki siz önermişsiniz değişik bir tesadüf oldu teşekkürler ^^

vicky cristina barcelona izlemedim bir bakayım.


ananiyimioguz
(02.02.19)
(5)

Sergiye fotoğraf göndermem gerekiyor. Hangilerini göndereyim seçer misiniz?

Hocam, bana 2 senede bir öğrencilerimizin çektiği fotoğraflardan sergi açıyoruz, baya bir katılım olacak sen de gönder bir 5-6 tane, biz ordan 2-3 tanesini bastırtıp ekleriz dedi. Ben de bakıyorum ama çoğu güzel bana göre seçmek kolay değil ki. Siz oylar mısınız en azından oradan eler gönderirim. Te
Hocam, bana 2 senede bir öğrencilerimizin çektiği fotoğraflardan sergi açıyoruz, baya bir katılım olacak sen de gönder bir 5-6 tane, biz ordan 2-3 tanesini bastırtıp ekleriz dedi. Ben de bakıyorum ama çoğu güzel bana göre seçmek kolay değil ki. Siz oylar mısınız en azından oradan eler gönderirim. Teşekkürler şimdiden.

www.flickr.com
ananiyimioguz
(01.02.19)
bu ikisi iyiymiş, özellikle müzedekine bayıldım.
www.flickr.com
www.flickr.com


Bruce
(01.02.19)
Bende üsttekileri begendim. Ancak kedi ve yansıma fotoları daha cok begeniliyor genelde


primetime
(01.02.19)
Mimari, makro, manzara, panorama, portre, simetri vs. kategorilerden seçip gönder. Öyle kedi falan göndereyim deme sakın, çok sanat sepet işlerine de girme.

Nacizane tavsiyelerim:
www.flickr.com
www.flickr.com
www.flickr.com
www.flickr.com
www.flickr.com

Post processing'in iyi, renkleri ağlatmamışsın.


shangrilla
(01.02.19)
(3)

Bireysel emeklilik / anadolu hayat

İş bankası aradı. Önce istemiyorum falan dedim ama işi ne ablanın, ikna etti ve geçtim. İstememe nedenim şu, halen öğrenciyim ve çalışmıyorum. Bu dönem bitecek belki işe gireceğim. Veya yüksek lisansa başvuracağım falan uzayacak. Şu dönemlerde 100 liranın bile önemi büyük. Minumum 125tl yatırmam ger
İş bankası aradı. Önce istemiyorum falan dedim ama işi ne ablanın, ikna etti ve geçtim.

İstememe nedenim şu, halen öğrenciyim ve çalışmıyorum. Bu dönem bitecek belki işe gireceğim. Veya yüksek lisansa başvuracağım falan uzayacak. Şu dönemlerde 100 liranın bile önemi büyük. Minumum 125tl yatırmam gerekecekmiş.

Ben de şuan zor falan dedim. O da en kötü dondurursunuz, 6 ay sonra devam edersiniz. Girdiğiniz zaman önemli siz şimdi başlayın da ilerde de yatırırsınız dedi. Devlet katkısı güzel bir orandaymış şuan. Kumbara gibi düşünün ne olacak güzel bir birikiminiz olur dedi. En az 3-5 sene sonra çekebilirmişim parayı ama önermem dedi. En düşük paketi almışım şuan. Kasko ve bazı sigortalarda indirim sağlıyormuş. Yatırdığım miktar ve paket yükseldikçe de imkanlar artıyormuş falan...

Aslında her ay 125tl yatırabilirim. Ama şuan gerçekten para çok lazım oluyor ve yakın zamanda mühendis olarak işe başladığımda da 3bin civarı bir maaşla başlayacağım staj yaptığım yerlere sorduğum kadarıyla ve 15e kadar yolu var biraz kendini geliştirince. Pek geçim sıkıntısı yaşayacağımı sanmıyorum. Aileden ev de var çünkü. Ne olacağı bilinmez tabi de yani ayrıca bir bireysel emeklilik olayına gerek var mı sizce? 56 yaşına kadar kim öle kim kala diye düşünüyorum biraz da.

Şuan dondurup 6 ay sonra başlasam mı yoksa iptal mi ettirsem bilemedim. Karar vermemde biraz yardımcı olur musunuz?
ananiyimioguz
(01.02.19)
Beni de aradılar. Çok mantıklı gelmedi. Tasarrufu kendin yapabiliyorsan sorun yok.


mekaniker
(01.02.19)
sectiginiz bes fonu vs. onemli, odediginiz paradan dusuk miktarla da ordan ayrilabilirsiniz, fazlasiyla da, ayni miktarla da. youtube'da bikac ekonomistin bes hakkindaki yorumlarini izleyip biraz hakkinda fikir sahibi olabilirsiniz. sgk gibi aylik sabit para veriyorum gibi dumduz bisi diil aslen.

benim aylik daha sabit bi gelirim olsaydi 300-500 cektirirdim otomatik. oncesinde ince eleyip sik dokuduktan sonra tabi, hangi sirket hangi fon vs.


hjarteblod
(01.02.19)
sectiginiz fon cok onemli. tavsiyem eger kalmaya karar verirseniz onlarin dogrudan sizi yonelttikleri fonlari degil diger fonlari da mutlaka inceleyin. ben yaklasik iki yildir farkli fonlarda kullaniyorum parami ve cok daha fazla kazaniyorum. ha mantikli bir yatirim mi derseniz bence degil acikcasi ama ben uzun sure once girdim diye cikmadim, bir de her cikacagim dedigimde ikna ediliyorum bir sekilde. ama ote yandan da vakit cabuk geciyor ve gececek. ayda 125lira ise basladiginizda dengenizi bozmayacaksa bence minimumda tutarak bir sekil birikim yapilabilir.


kassiopeia
(01.02.19)
(3)

Bunlar hangi fobi?

Sorulduğunda aklıma sadece bunlar geliyor ama direkt şu fobim var diyemiyorum. Anlatmaya çalışayım.3 metre çapında bir kuyunun yanında duruyorum diyelim. Dibi gözükmesin sorun değil. Bana deseniz ki bu koyunun artık bir işlevi yok ve dibini kapattık. 20cm bir derinliği var, üstünde su gözüküyor sade
Sorulduğunda aklıma sadece bunlar geliyor ama direkt şu fobim var diyemiyorum. Anlatmaya çalışayım.

3 metre çapında bir kuyunun yanında duruyorum diyelim. Dibi gözükmesin sorun değil. Bana deseniz ki bu koyunun artık bir işlevi yok ve dibini kapattık. 20cm bir derinliği var, üstünde su gözüküyor sadece. Ben ona elimi sokarım, cup cup yaparım, kenarında otururum hiç sorun değil. Ama bu kuyu 30 metre derinliğinde deseydiniz ben onun yanına yaklaşamazdım. Yanımda o uzunlukta, derinlikte bir şey olması beni geriyor. O büyüklükte bir su kütlesinin yanında durmak da geriyor.

Büyük barajların yanında da çok geriliyorum. Köyümüzde bir su deposu vardı uzakta. Onun vanasını kapatmaya giderdik dedemle. Küçüğüm o zamanlar. Demir bir merdivenden aşağıya iniyordu. Derindi de bana göre. Altta hafif su birikintisi, demir borular, vanalar, derinlerden gelen foşur foşur su sesleri. Köyün bütün suyunun hemen yanımızda veya altımızda toplanıyor olması beni geriyor. Bir de onun içine inip vana kapatıyosun öh. Çok korkardım. Gemilerin motor dairelerinden de korkarım biraz.

Başka bir örnek, büyük bir geminin dibinde duramam. İsterse bozuk olsun. Büyük cüsseli şeylerin yanında kendimi aşırı küçük, savunmasız ve zavallı hissedince korku sarıyor beni. Geminin suda olması da şart değil. Tersanede de olsa dibinde duramam. Ama büyük bir gökdelenin dibinde durabiliyorum. Veya uçağın.

Fobimde bilinmezlik etkili faktör. Büyüklük, derinlik de keza öyle. Potansiyel enerji korkusu gibi bir şey var mı diye baktım, yok. Ne diyebiliriz?
ananiyimioguz
(01.02.19)
fobi neden değil sonuçtur.
"Fobimde bilinmezlik etkili faktör."
güzel bir tespit. fobinin ne olduğunu bulmak yerine aslında neden korktuğunuzu ve bu korkuyu bu örnekler ile neden ortaya çıkardığınızı düşünmelsiniz. gerçek çözüm ise bir terapiste gitmek. düz bir psikolog'a değil. bir psikoterapiste.


megalofobi olabilir mi? bende de aynı tanılar var ve derdim bu fakat istanbul'da yaşamıyorum. istanbul'da yaşıyorsan gökdelenlere falan alışık olduğundan korkmaman normal. ben ilk kez tat towers'ın yanından geçerken üstüme gelecekmiş gibi hissedip direk oradan uzaklaşmak istedim. gemilere gelirsek rüyalarını bile çok görüyorum asla yanaşamam ki babam emekli donanmacı. iş için çin ziyaretimde guanyin heykelini de görelim dediler, gittik; uzaktan görünce kusasım geldi rıhtıma girmeden geri döndüm. ama bir yandan memleketimde 15 katlı binada 3.katta ofisim var alışık olduğum için muhtemelen tırsmıyorum. bilmediğim benden büyük şeylere katlanamıyorum özetle.

ek edit: yükseklik ve derinlik korkum da mevcut senin gibi. çatı, balkon yanlarına gidemem asla. arada uçurumdan düşerim rüyalarımda falan.


bisorumvargaliba
(01.02.19)
(5)

Üst üste ağrı kesici içsem bir şey olmaz değil mi?

2 adet 20'lik diş çekimim sonrası doktor majezik yazdı. Annem de evde değil ama evde var ağrı kesici onu içersin dedi. Eve geldim, Dexday suda çözünen hap varmış onu içtim. Daha hızlı etki eder dedi. Majezik ağır gelebilir. Fazla ağrı kesici iyi değil, kanama yapar falan dedi. Çok ağrımıyosa içmemey
2 adet 20'lik diş çekimim sonrası doktor majezik yazdı. Annem de evde değil ama evde var ağrı kesici onu içersin dedi. Eve geldim, Dexday suda çözünen hap varmış onu içtim. Daha hızlı etki eder dedi. Majezik ağır gelebilir. Fazla ağrı kesici iyi değil, kanama yapar falan dedi. Çok ağrımıyosa içmemeye çalış vs dedi.

Neyse ben dexday içtim, biraz etki eder gibi oldu. Saat 9da içtim. 12 gibi hafiften ağrım olmaya başladı. Ben de bir dexday daha içtim. Bana mısın demiyor ağrı giderek artıyor. Öyle dayanılmayacak gibi değil ama uyuyacağım yahu katlanarak gidecekse şimdiden önlemini almam lazım.

Şimdi ben bunların üstüne bir majezik, arveles falan hüpletsem mi? Bir sorun olur mu?
ananiyimioguz
(28.01.19)
1 seferlikten bir şey olmaz, alışkanlığa dönerse böbreklerini yorarsın ileride sıkıntı olur.


Agri kesiciyi agri cok agirlasmadan icmen lazim diye biliyorum ama doktor degilim tabi.


hot potato
(28.01.19)
ben diş ağrısında 3 gün boyunca günde altışar arveles içiyordum valla bir sıkıntı olmadı ama dikkatli olmakta fayda var


adventchant
(28.01.19)
mideni delersin. o da öldürüyor genelde ama sen bilirsin tabi.


prasinos
(29.01.19)
ben de diş tedavisinde günde 3-4 tane minoset içiyordum. etkisi 3 saat falan sürüyordu. birkaç gün içeceksen bir şey olmaz. ağrı kesicilerde en önemli nokta açken içmemek, mutlaka bir şeyler yiyip öyle iç. yoksa midene yapışıp mide duvarına zarar verebiliyor.


sir gawain
(29.01.19)
(11)

Yine çakal bir esnafa çattım ya! Ürün iadesi almam diyor

Apartmanda uyduyu dağıtan santral bozulmus elektrik gidip gelince. Kimsede kanallar gözükmüyormuş. Sorun adaptördeymiş. Değişince düzeldi. Ama bizim girişte emekli albay kılıklı bir amca var. O ayarladı ustayı. Yönetici annem olduğu için ben gittim yanlarına, parayı da çıkardım verdim. Usta amcanın
Apartmanda uyduyu dağıtan santral bozulmus elektrik gidip gelince. Kimsede kanallar gözükmüyormuş. Sorun adaptördeymiş. Değişince düzeldi. Ama bizim girişte emekli albay kılıklı bir amca var. O ayarladı ustayı. Yönetici annem olduğu için ben gittim yanlarına, parayı da çıkardım verdim. Usta amcanın tanıdığıymış. Ama amca acayip gıcık sinsi kavgacı ve paragöz birisi. Ustayla anlaşıp fazla para almışlar.

Nerden anladım? Taktığı adaptör 30-50tl arası değişiyor. Baktım internetten. Başka elektirikçileri arıyorum, 40tl diyor. Adam benden 120tl aldı adaptör parası diye. 50tl de işçilik, 170tl verdim.

Annem de evde değil acayip sinirlendi o amcayla niye iş yapıyosun diye.

İndim aşağıya çaldım amcanın kapısını, dedim bunu ben daha uyguna buldum geri götürücem numarasını verir misin dedim. Aa iade almaz ki sattı artık dedi :D Olur mu abi öyle şey nerde bunun yeri dedim. Bilmiyorum dedi. Telefonunu ver dedim, yok ki bende dedi. E sabah konuştum dedin neyle konuştunuz dedim. Bilmiyorum o aradı dedi. (Kıvır allah kıvır.) E ver bakıyım gözükür dedim. Verdi telefonu, buldum. Aradım adamı. Adam diyor ki onun fiyatı öyle. Bizde de iade olmuyor dedi. O zaman değişim yapar 120 liralık başka kendi işime yarar bir şey alırım bunu ben 40 liraya buldum dedim. Okey dedi.

Ama benim derdim iade etmek aslında. Bizde olmaz diye bir şey yok diye biliyorum? Bunu ben en hızlı nasıl alabilirim elimde telefon ses kaydı + fiş var. Zabıta falan bakmaz mı?

Daha önce bir firma ürünü iade almıyor diye uğraşmıştım aracını falan bağlatmıştım adamın ama 5 ay sürdü :/
ananiyimioguz
(25.01.19)
O arac baglatan cilgin turk de mi sendin:) tebrikler gercekten bu seviye tuketuci bilincin icin.


lynda.com
(25.01.19)
Bir gün biri indiricek ama du bakalım


ananiyimioguz
(25.01.19)
Mesafeli satis yapmiyorsa urunu iade almak zorunda degil ki.


kuehles blondes
(25.01.19)
Mesafeli satış sözleşmesi olsa bile ürünü takıp kullanmışsınız. Adidastan ayakkabıyı giyip götürebiliyor musunuz?

Başta yapacağınız işi sonda yapmışsınız. Tecrübe tecrübedir boş ver.


karayel
(25.01.19)
cakallik yok adam fiyat vermis kabul edip para vermissin. sen kıl müşterisin, komşun da tipik türk işte.


hasmetizm 2046
(25.01.19)
Adam degisim yaparim dedi ama. Simdi ben gidip sifir kutulu bir sey ile degistirecegim. Sonra da diyecegim ki ben buradan urun aldim hic kullanmadim, iade etmek istiyorum.


ananiyimioguz
(25.01.19)
fiyat araştırması işin başında yapılır, sonunda değil.
ürün ayıplı mal değilse iade almak zorunda değil. istersen jedi yüksek konseyine git böyle.


casey
(25.01.19)
Mesafeli satis sozlemesi olmadigi icin saticinin insiyatifindeymis.

+ 1 casey

Normalde yaparim ama adam ayak üstü takıp para isteyince bosluguma geldi.

Serbest piyasa. Adam isterse 500e satar ona bisey demiyorum. Ben boyle cakalliklara gelemiyorum. Cevremde de ailemde de yok boyle insanlar. Ondan ugrasiyorum. Kimse bir ürünü 3 kati fiyata almak istemez bilerek. Ben biraz gec fark ettim. Ne yapalim oldu bir kere. Bidaha orayla is yapmayiz.


ananiyimioguz
(25.01.19)
Ayrıca bu parayı apartman bölüşecek çok bir şey fark etmez bölündüğünde ama bu adamın yaptığı çok ayıp. Oradan aldığın 50 liraya mı kaldın yani yaşlı başlı adamsın. Zaten ilk 2 sene yöneticiliği bu amca yaptı. Anneme devrolunca ne kasadan para verdi, ne yapılan işlerden bir fiş. O kadar para kalıyor kasaya, adam kalmadı dedi. Fiş de yok dedi. Böyle şerefsiz, nereden para koparacağını şaşırmış bir adam yani. Zaten annem sırf ona sinirlenip aldı yöneticiliği. Paraların nereye gittiğini bilmiyoruz bari ben kendim yaparım bütün işi, fatura-makbuz saklarım dedi. Bu olayda da kimse amcaya usta bul gel demedi ben yakınlarda birini çağıracaktım. Kendisi apar topar bu adamı çağırmış, bana biri gelecek diye haber veriyor. E tamam dedim ne diyeyim. Sinir bozucu bir şey bu yaptıkları. Hiç de kıl mıl demeyin bozuldum yani -_-

Önceki olayda da sıfır ünürü hiç açmadığım halde vazgeçip geri yollamak istemiştim, onu kabul etmemişti. Düşünün tv alıyorsunuz, hanım kızıyor geri götür diyor teknosaya atıyorum. Teknosa almam diyor. Bu tarz bir olaydı. Beni mi buluyorlar anlamıyorum ki.


ananiyimioguz
(25.01.19)
kaybettiğiniz zamana değmeyecek.
sizin gibi 1000 kişiden birisi uğraştığı için o esnaf tavrını değiştirmeyecek.
bu işler ülkede hızlı adalet olması ile çözülür.
adalet yoksa (ki yok) zaman kaybetmeyin bence.


aslında olaydan anlamadığınız kısım yok herşeyi çok net anlamışsınız

burada yöneticilik sizde ise adama karıştırmayacaktınız. Çağırdıysa kendisi tekrar gönderecekti kendisi mahçup olacaktı

karıştırmayacaksınız olacak bitecek

aslında kanun açık ve net yerinde yapılan satışlarda iade almak zorunda değil ama mesafeli satışlarda 14gün iade hakkı var

burada yapılan iş mesafeli satış sözleşmesine giriyor gibi çünkü adam gelmiş takmış sonra şu para demiş yani siz ürünü görmemişsiniz şunu tak dememişsiniz bilmiyorsunuz

ama işte siz başka 2 3 yer gezseniz fiyat alsanız böyle sıkıntı yaşamayacaktınız piyasa araştırmasıda aynı şekilde başta yapılması gerekir

şimdi uyducununda suçu yok serbest piyasa ben bu ürünü 120 satıyorum kimse neden 120 satıyorsun diyemez ama tak diyip adamı uğraşırıp sonra sök dersek buda etik değil

bu yüzden bu hatalara düşmemek için başta önlem alacağız

sizin yapabilceğiniz en iyi iş yukarı cıkıp aletin altında bulunan marka model bulup

aynı ürünü aynı modelde alacagınızı tekrar iade edeceğinizi söyleyin belkide yanaşabilir


sivrisinek
(26.01.19)
(11)

Erkeklere soru

Kız arkadaşınız size çiçek alsa ne yaparsınız? Ben şahsen sevinirim ama toplum buna hazır değil, insan içine çıkamam gibi geliyor sdgfhdh
Kız arkadaşınız size çiçek alsa ne yaparsınız? Ben şahsen sevinirim ama toplum buna hazır değil, insan içine çıkamam gibi geliyor sdgfhdh
ananiyimioguz
(14.01.19)
İnsanlar bunu normal karşılıyor. Çıkmakta sorun yok bence.
Primatlara yemeleri için bir iki dal uzatabilirsiniz.


sumuklurakun
(14.01.19)
O an teşekkür ederim ayıp olmasın diye, sonra da sürekli dalga geçerdim.


Ben çok mutlu olurum ya. Ne utanicam. Bence çok güzel hediye. Toplumsal cinsiyet rollerini yıkalım artık. Yıl 2019 ;/


westblack
(14.01.19)
kaynatıp çayını mı yapayım şimdi bunların diye sorardım(içimden)


Haha ornegin yeni ise baslarsam is yerine gonderir. Bu da normal. Cidden 2019 olduk 1019 gibi dusunmeyelim artik


Traveller
(14.01.19)
@Traveller, o hadi tamam da, elinde çiçekle gelse bir buluşmanızda sana aldım diye?


ananiyimioguz
(14.01.19)
Yani bir an şaşırırdım teşekkür ederdim sonra atardım kenara kururdu orada


tolgame
(15.01.19)
bence güzel geyik, baya gülerdim. hatta şu güne kadar hiçbir "sevgilisine çiçek almamış kaba ve ruhsuz erkek" olarak geyiğini de yapardım. ama komiklikten öte bir anlamı olmazdı, ilişkide çiçek verilmesini saçma ve gereksiz buluyorum.

elimde taşırım o gün sokakta, ne olacak yani.


Bruce
(15.01.19)
görüyorum ve artırıyorum; (bir de bunun kız arkadaş olmadığını düşünün)

eksisozluk.com


onemoremile
(15.01.19)
yemişim toplumu. çok hoşuma giderdi.


hemsta
(15.01.19)
aldığı çiçeğin türüne bağlı.papatya mı aldı yoksa kırmızı gül mü?


(3)

Google Play'den cevap geldi

Önceki sorumda konudan bahsetmiştim https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1329624/google-play-deki-uygulamam-askiya-alindiWe were unable to verify your relationship with the original brand owner/content creator. If you are authorized by the site creator/content owner to redistribute the content in this
Önceki sorumda konudan bahsetmiştim www.eksiduyuru.com

We were unable to verify your relationship with the original brand owner/content creator. If you are authorized by the site creator/content owner to redistribute the content in this manner, please reply with verifiable documentation.

Please let us know if you have any other questions or concerns.

Regards,
Shivi
The Google Play Team

Diye bir mail geldi. Diyor ki sitenin size ait olduğunu ispatlayın. Tam olarak neler göndermem gerekiyor?
ananiyimioguz
(01.01.19)
nasil bir email adresi ile uygulamayi publish ettiniz? sirket adi xyz ise android@xyz.com gibi bir hesap ile yukleseydiniz sorun olmazdi. sirketten uygulamayi yuklediginiz email hesabinin authorized olduguna dair imzali/kaseli ingilizce bir yazi alip bunu yollarsaniz sorun cozulur diye dusunuyorum


crucio
(01.01.19)
Üstteki yorum güzel +1
Benim aklıma gelen ise, site sahibi kimdir, domain ve host sahibidir değil mi? Domain/host sağlayıcınızdan site yönetim sayfalarını gösterir ekran görüntüleri gönderilebilir diye düşündüm.


senolll
(01.01.19)
ortada bir şirket varsa domain ile şirket ismi uyuşuyorsa antetli kağıda kaşeli imzalı, bu uygulama bizimdir yazısı, isim uyuşmuyor ama marka tescili varsa, marka tescili gönderilebilir.


ocanal
(01.01.19)
(8)

Google Play'deki uygulamam askıya alındı

Geliştirici hesabım kapatılabilirmiş. Ne yapmam gerekiyor moralim çok bozuk. Olayı kısaca anlatayım. Arkadaşımın bir grafik tasarım firması var. Farklı bir amaç için bir web sitesi yapmışlar. Google Play'de de gözüksün, basit bir şey ne yapabiliriz dedi. Ben de uygulamaya bir webview atar, sizin sit
Geliştirici hesabım kapatılabilirmiş. Ne yapmam gerekiyor moralim çok bozuk.

Olayı kısaca anlatayım. Arkadaşımın bir grafik tasarım firması var. Farklı bir amaç için bir web sitesi yapmışlar. Google Play'de de gözüksün, basit bir şey ne yapabiliriz dedi. Ben de uygulamaya bir webview atar, sizin siteye yönlendiririz dedim. Tamam dedi firmanın mail adresini verdi. Ben de gittim o mail adresi ile 135TL yatırıp developer hesabı satın aldım. Parayı yine ondan istedim. Uygulamayı yazıp yükledim, yayınladı. 100tl de üstüne yolladı sağol uğraştın falan diye. Hesap kitap kapandı.

3 hafta sonra logonun arka planını sarıdan kırmızıya çevirdik günceller misin dedi. Tamam dedim, bugün kırmızı yaptım yükledim, güncellenmenin onaylanmasını bekliyordum. Bir baktım uygulama askıya alındı diye bir mesaj. Mailde detaylar yazıyor: eksiup.com

Gerekçe şu: "We don’t allow apps whose primary purpose is to drive affiliate traffic to a website or provide a webview of a website without permission from the website owner or administrator."

E kardeşim web sayfası da bizim uygulama da bizim kimden niye izin alayım, nasıl alayım :/ Robot saptıyormuş böyle sorunları. Mail attım durumu anlatan ama çözülür mü bilmem. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Developer hesabı kapatılırsa çok kötü olur. Parayı geri vermem gerekir herhalde :/
ananiyimioguz
(30.12.18)
uygulamayı yüklerken kabul ettiğiniz sözleşmenin içeriğine baktınız mı ?


Yani uygulamam o kadar masum ve basit ki, sözleşmeyi direkt onayladım okumadan :/ Uygulamaya basınca ornek com diye bir site açılıyor yani aynı şeyi google chrome da yapıyor, anlayamadım sorunu.

Edit: Şu tarz şeyleri yapan uygulamaların yasak olduğuna dair şyöle bir ibare var evet "Birincil amacı, izin almadan bir web sitesinin web görüntülemesini sağlamak olan uygulamalar"

Fakat site de bizim yani bunu ne şekilde bildirebilirdim ki o tarz bir seçenek göremedim yüklerken.


ananiyimioguz
(30.12.18)
"Birincil amacı, izin almadan bir web sitesinin web görüntülemesini sağlamak olan uygulamalar" diyor ama ondan once bir de birincil amaci bir siteye trafik yaratmak olan uygulamalara da izin vermiyoruz diyor (We don’t allow apps whose primary purpose is to drive affiliate traffic to a website).

Siz de demissiniz, "aynı şeyi google chrome da yapıyor" diye. Uygulamanin bir katma degeri yok, tamamen site trafigini artirmak icin islevsiz bir app yapmissiniz anladigim kadariyla.

Uygulamaya bazi ozellikler ekleyin, temel amaci siteye hit kazandirmak olmasin. O zaman onaylanmasi lazim.


crown
(30.12.18)
Amacımız sadece siteye yönlendirmesiydi zaten. Bu yasaksa başka ne ekleyebilirim ki?


ananiyimioguz
(30.12.18)
Apple webview’ı kesinlikle kabul etmiyor mesela. Google tarafında da böyle olabilir


goodman
(30.12.18)
Peki browser gibi yapsam, üstte adres çubuğu ve ileri geri butonları olsa? Yer mi?

Arkadaşın tek derdi sitelerinin adında bir uygulama olması. Onlar da ben de biliyorum adam akıllı, siteyle aynı işlemleri yapabilecek bir uygulama yazılabileceğini fakat o kadar bütçe ayırmak istemiyorlar. En basit, hızlı ve ucuz yollu bu gelmişti benim aklıma.

Benim bir şekilde bunu google play'e yedirmem lazım.


ananiyimioguz
(30.12.18)
Aklıma bir şey daha geldi. Uygulama ilk açıldığında site ilgili bilgiler gözükse. Alta da bir buton koysam siteye git diye. Ondan sonra site görüntülense? Sizce geçerli olur mu?


ananiyimioguz
(30.12.18)
E acikca yazmislar abi adamlar sebebini, kafana takilan kismi ne ki? Uygulamanin bir fonksiyonu yok diye izin vermiyor adamlar. Websitesi linki olarak uygulama kullanamazsin diyor.


stavro
(31.12.18)
(5)

Bir bardak filtre kahve için kaç yemek kaşığı kahve kullanmak gerekir?

Kahveden kahveye değişiyordur belki ama ortalama olarak 1 kupa(220-250ml) için ortalama kaç yemek kaşığı çekilmiş kahveden koymam gerekiyor?
Kahveden kahveye değişiyordur belki ama ortalama olarak 1 kupa(220-250ml) için ortalama kaç yemek kaşığı çekilmiş kahveden koymam gerekiyor?
ananiyimioguz
(30.12.18)
1 yemek kaşığı yeter bence. bana yetiyor.


sutlu nescafe
(30.12.18)
filtreyi bilmem de ben french press için 2 yemek kaşığı koyuyorum. kupam da biraz büyük. bu senin damak zevkine bağlı.


dedim ben sana
(30.12.18)
1 yemek kaşığı (silme, tepeleme değil) yeterli olur.


giovanne
(30.12.18)
her 16 ml su için 1 gram yeterli olur.


Tears of Devil
(30.12.18)
6 gram. Ölçü kaşıkları var ondan al bir tane. O kaşığı silme doldurunca tam 6 gram filtre kahve oluyor.


malheiros
(30.12.18)
(1)

Şu çalgının adı nedir?

Üstüne oturuyorsunuz. Dikdörtgen prizma şeklinde. Malzemesi ağaçtan sanırım. Ritm tutuluyor darbuka gibimsi. Bir de kendinden yokmağı var. Ritmleri üst tarafta vurarak yapıyorsunuz, tokmak da alt kısıma vuruyor.
Üstüne oturuyorsunuz. Dikdörtgen prizma şeklinde. Malzemesi ağaçtan sanırım. Ritm tutuluyor darbuka gibimsi. Bir de kendinden yokmağı var. Ritmleri üst tarafta vurarak yapıyorsunuz, tokmak da alt kısıma vuruyor.
ananiyimioguz
(22.12.18)
küp-cajon

pedalı isteyen ayrıca alıp kullanıyor.

kendin de plywood ve trampet teli alarak çok ucuza yapabilirsin.

bir de üstünün minder kısmı var işte. toplasan 100-150 lira.


killerbee
(22.12.18)
(13)

Saçlarımızı neden uzatıyoruz?

Uzun saçın ne kadar sıkıntı getirdigini hepimiz biliyoruz. Yağlanması taraması yıkaması kurutması bakımı şekil şukulu kırığı kuaförü derken dünya kadar zamanı ve parayı saça harcıyoruz. Ne için? Ekonomik durumumuzu yansıttığı ve gosterişten zevk aldığımız için mi? Güzel gözükmek için mi? Gayet de gü
Uzun saçın ne kadar sıkıntı getirdigini hepimiz biliyoruz. Yağlanması taraması yıkaması kurutması bakımı şekil şukulu kırığı kuaförü derken dünya kadar zamanı ve parayı saça harcıyoruz. Ne için? Ekonomik durumumuzu yansıttığı ve gosterişten zevk aldığımız için mi? Güzel gözükmek için mi? Gayet de güzellik algılarımız değişebilir. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var. Bir toplu akıma bakar yaygınlaşması.

Saç çıkarmaya çalışıyoruz da aksine herkesin saç kökleri alınsa, herkes saçsız olsa ne olurdu?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
ananiyimioguz
(21.12.18)
dışavurum için,yakıştığı için...sonra ne yapıyoruz dayanamayıp kestiriyoruz.


jactantia
(21.12.18)
kadınım
uzatmıyorum, uzuyor...
dünya kadar zaman filan harcamıyorum, hiç bir bakım da yapmıyorum kuaföre senede bir kere anca gidiyorum. yıkayıp havlu arasında kendi halinde bırakıyorum. saçım kısa olsa şekle girmeyen bir saç, bağlanacak kadar uzaması lazım ama tabi belime kadar olmasa da olurdu...benimki şekil, model vs. konusunda özürlü olmaktan uzayıp gidiyor.
ben asıl uğraşmadığım için, fönlemediğim, boyamadığım, sürekli saçımla haşır neşir olmadığım için uzadığını düşünüyorum
zira sürekli saçıyla uğraşıp uzun kullanan pek görmedim. ya da saçı bir şekilde yakmayan ya da ne biliyim boyada mahvedip kestirmeyen.


niye ama
(21.12.18)
kadınım
kısa kullanıyordum, kuaföre gitmeye üşendiğim için uzadı. kısa saçı uzadıkça düzelttitmek lazım. saçlarım kısayken 1,5-2 ayda bir kuaföre gitmek zorunda kalıyordum. uzun saçla hiç uğraşmam gerekmiyor. kendi kendine uzuyor.
yaza doğru yine kısa kestirmeyi düşünüyorum ama, uzun saçtan sıkıldım.


pati
(21.12.18)
güzel çünkü. ben bir bağyan olarak saçımı kazıttığım zaman pişman olmadım ama uzamasını hevesle bekledim. uzadı ve gayet mutluyum şimdi. uzun saç çoğu kadına yakışıyor hem, tamamen dış görünüş için. yoksa bakım, tarama, kurutma olaylarında katılıyorum sana, saçları gür biri olarak. ama erkekler de bi zahmet şikayetçi olmasınlar.


tabirimekruh
(21.12.18)
bana göre bu sorunun cevabı güzel gözükmek için. uzun saçla kendimi daha özgüvenli, daha şık ve daha kadınsı hissediyorum. güzelliği için bütün saydığın sıkıntılara değer bence.


theseachange
(21.12.18)
erkeğim kesebilecek berber bulursam uzatıyorum,
bana kalırsa bakımlı güzel kesilmiş uzun saç gibisi yok erkek içinde kadın içinde.


Artistlik olsun diye.


[GODDARD]
(21.12.18)
erkeğim.

18 yıldır uzun saçlarım. 18 yılda 2 - 3 kez kısa kestirmişimdir. yani anlayacağın alışkanlık diye bir etken de var.

ek olarak tabi ki yakışması yada yakıştığını düşünmem.

ayrıca toplu akımla değişen güzellik algısıyla kesilen saç yine bir başka toplu akımla değişip uzatılır. moda akımlarıyla yaşanan değişimlerin kalıcılığı olmaz. saç gibi tamamen kişiye özgü bir unsurda değişiklik önce kişinin kendi içinden gelmeli. bunu tabi kadınlar için yazdım zira erkeklerdeki genel yargı kısa saç yönünde.

saç olayında hem erkek hem kadın için ilk etmem toplumsal cinsiyet rolleri. toplum nezdinde erkeğin saçı kısa kadınınki uzun olmalı. misal "saçı uzun, aklı kısa" misal "ne o karı gibi uzatmışsın saçları?" saydığın ekonomik durumu yansıtması, gösterişten zevk almak, güzel gözükmek vs bunların hepsi ikincil hatta üçüncül öğeler birey için. bahsini ettiğin toplu akıma bakan değişme sadece büyükşehirde yaşayan belli bir dünya görüşüne mensup, beyaz yakalı ekonomik sınıfına mensup kadınları ve erkekleri etkiler. muhafazakar kesim de yada taşrada yaşayanlarda bu tip bir değişim olması için toplumsal kültürün değişmesi, devrim gerek.


issiz karga
(21.12.18)
Kadınım.
Uzun saçın bakımı bana daha kolay geliyor, yıkama tarama kurutma aşamaları eğer saçınız çok kısa değilse aşırı derecede fark yaratmıyor. Kısa saçı şekillendirmek gerekiyor ama uzun saçı hiçbir şekillendirme işlemi yapmadan salarak ya da at kuyruğu yaparak kullanıyorum ki bu bana zamandan daha fazla tasarruf ettiriyor. Bir de şekillendirirken kullanılan ürünleri de uzun saçta kullanmadığım için daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum saçlarımın.
Ben uzun saçlıyken kendimi daha iyi hissediyorum ama çok beğendiğim kadınlar var saçlarını kısa kullanan. Bunun güzellk algısıyla alakası olduğunu düşünmüyorum pek.


3 yıldır kısa saç kullanan kadınım. Kısa saç gerçekten çok rahat, geçmişteki uzun saçlı oldugum zamanlarda saçımı kurutmaya harcadığım zamana acıdım resmen kısa saçı kullanınca. Bir de sürekli hasta oluyordum tam kurumadığı için. Ancak kısa saçta da model hemen bozuluyor, biraz uzayınca papaz gibi çıkıyorsun sokağa. En geç 2 ayda bir kestirmek lazım.


curukturpkokusu
(21.12.18)
Peki bir şekilde herkes tüm saç köklerini kuruttursa ve kel olsa ne gibi bir sorun olabilir? Herkes alışır bir süre sonra.

Zaten kas yap, dudağı yaptır, burunu yaptır, kaşı gözü yaptır, popoyu memeyi yaptır, derken herkes belli bir dış görünüşe doğru gidiyor. Kafa da fix olsun. Kaldı ki saça ne gerek var? Kıl tüy sevmiyoruz her yerimizde kesiyoruz. Kafada neden yani?


ananiyimioguz
(21.12.18)
ilkel sebeplerden...

(bu arada, fark ediyorum ki, neredeyse sac boyuyla korkakligi bagdastirmisim kafamda ben.)

form'dan kurtulacak suur seviyelerine varmak zor nasip; aciz mahluklariz... ondan.


e haliyle
(21.12.18)
kışın, kafam ve ensem üşüyor.
saçlarım aşırı dalgalı, kısa saça o kadar dalga kel alaka. uzun saçtan çok daha fazla uğraşmak zorunda kalıyorum.
kafa yapım, kısa saç için fazla şekilsiz. arkası tepsi gibi düz. niye öyle ya :(


nice tnetennba
(21.12.18)
(4)

Kuzey Çevre Otoyolu Radar?

Yanımdan 180 ile falan geçen oluyor. Hız sınırı 120 normalde ama denetim olmuyor mu bu yolda? Ya da yeni ve paralı olduğu için herkes kullansın diye ceza mı kesilmiyor şimdilik?
Yanımdan 180 ile falan geçen oluyor. Hız sınırı 120 normalde ama denetim olmuyor mu bu yolda? Ya da yeni ve paralı olduğu için herkes kullansın diye ceza mı kesilmiyor şimdilik?
ananiyimioguz
(20.12.18)
Gişeden gişeye zamana dayalı ceza yazma olayı özel otobanlarda şimdilik yok. 1 kere jandarmanın radarla kontrol yaptığını gördüm ama.


10032007
(20.12.18)
Eskiden paralı yolun amacı buydu zaten. Uygun ve müsait yolda 180 çok mu?


graywolf
(20.12.18)
Bir kişiye ceza yazılsa bir daha kimse girmez o yola, bas bas yol basmaya çok müsait zaten.


John Bloor
(21.12.18)
O yolda 200'den asagida gidince canim sikiliyor. Cok musait ve guvenli bir yol.


alfist
(21.12.18)
(3)

Nasıl olmuş sizce?

Az önce denk geldim. Adamın sesi burada çok hoşuma gitmedi ama türküyü çok seviyorum. Bu tarzda söylenince de çok güzel olmuş.https://www.youtube.com/watch?v=VaT6HKrbKcsEdit: Allahım ne güzel grup ya keşfettiğime çok mutluyum şuan dfjdh https://www.youtube.com/watch?v=_J5-57lRxAM
Az önce denk geldim. Adamın sesi burada çok hoşuma gitmedi ama türküyü çok seviyorum. Bu tarzda söylenince de çok güzel olmuş.

www.youtube.com

Edit: Allahım ne güzel grup ya keşfettiğime çok mutluyum şuan dfjdh www.youtube.com
ananiyimioguz
(18.12.18)
barış mançonun eski kurtalan ekspres zamanındaki türkü yorumlarına benzemiş, çok tatlı <3

Ek: çok beğendim, şimdi komple tüm şarkılarını dinliyorum :) teşekkürler.


Güzel çalmışlar :)


lorne malvo
(18.12.18)
Altın dünya gayet iyidir. Severim.


kablelvuku
(18.12.18)
(6)

24,9 milyar piksellik fotoğraf

Daha önce de görmüştüm bu tarz belli yerlerden çekilen fotoğraflar ama ya onları unuttum, ya da bu gerçekten hepsinden daha kaliteli. Sürekli bir yere zoomlayıp "vay anasını ya" diyorum. Değişik bir eğlence şekli :(http://sh-meet.bigpixel.cn/?from=groupmessage&isappinstalled=0Sizin de bildiğiniz var
Daha önce de görmüştüm bu tarz belli yerlerden çekilen fotoğraflar ama ya onları unuttum, ya da bu gerçekten hepsinden daha kaliteli. Sürekli bir yere zoomlayıp "vay anasını ya" diyorum. Değişik bir eğlence şekli :(

sh-meet.bigpixel.cn

Sizin de bildiğiniz varsa atar mısınız?
ananiyimioguz
(17.12.18)
Bu ve çok daha mahir teknolojiler istihbari anlamda ne gibi bir karşılık buluyordur ya da 2-3 sene öncesine kadar Google Street View’e ağzı açık kalan insanlar varken kim bilir kaç milyar piksellik teknolojiler dünyada ne gibi amaçlarla kullanılıyordur sorularını sordurdu.


levent bilgen
(17.12.18)
Hangi makina model ?


tolgame
(18.12.18)
İstanbul'un da varmış Sapphire'in tepesinden ama açı biraz kısılı :) Sebebi de o binanın tepesinden tek bir noktadan 360 derece dönememek sanırım. Yürümek gerekiyor her yeri görmek için.

www.detaypan.com


ananiyimioguz
(18.12.18)
(11)

Araç lastiğini neye göre alıyorsunuz, nereden alıyorsunuz?

İlk defa lastik alacağım. Lastiklerin yanları çatlamaya başlamış. Dişler çok erimedi aslında iyi durumda ama yılı eskidiği için öyle olmuş sanırım.Orjinalinde dunlop vardı.185/60/r15 84 bir lastik arıyorum. Araç fabia.Fiyatlar 200-400 arası değişiyor.Bu ebattaki farklı lastikler arasında;Fren mesafe
İlk defa lastik alacağım. Lastiklerin yanları çatlamaya başlamış. Dişler çok erimedi aslında iyi durumda ama yılı eskidiği için öyle olmuş sanırım.

Orjinalinde dunlop vardı.

185/60/r15 84 bir lastik arıyorum. Araç fabia.

Fiyatlar 200-400 arası değişiyor.

Bu ebattaki farklı lastikler arasında;

Fren mesafesinde,
Seste,
Yol tutuşta,
Yakıt sarfiyatında bariz farklar oluyor mu?

Michelin energy saver+ lastiğini beğendim ama çok pahalı. Hangi marka alayım?

Bir de sadece bir lastiğin yanları çatladı. Sadece onu veya karşılıklı olarak sadece 2 lastik alsam saçma mı olur? Diğerlerini de sonra değiştiririm?
ananiyimioguz
(14.12.18)
fiyatlar o seviyede.

dunlop'tan daha iyileri var.

fren türe göre değişir. seste ve yol tutuşu ile sarfiyatta da fark yaşarsın ama lastikler kötüyse ve değiştirirsen değişim yaşarsın.

continental iyi diye duydum ama michelin için de iyi şeyler duydum.

sadece tek tekeri değiştirirsen sarfiyat düşebilir. 2 değiştiriyolar en az zaten ama aracınızdan ne beklediğinize falan bağlı o da.


baldan kaymak
(14.12.18)
öncelikle neden 84 arıyorsunuz? daha yüksek taşıma kapasitelerine bakabilirsiniz. ayrıca en sonda bir de harf olacak hız kapasitesini belirten. ona da dikkat etmenizi tavsiye ederim. ben de aynı aracı kullanıyorum. eğer kışlık lastik alacaksanız nokian fiyat performans olarak bence en iyisi. yazlık alacaksanız michelin bakabilirsiniz. eğer ucuz olsun derseniz petlas kullanan arkadaş gayet iyi olduğunu söylüyor. ona da bakın isterseniz.


görünmezkaza
(14.12.18)
@görünmezkaza, yok şart değil de genelde 84 gördüm gibi geldi ondan dedim. 88 de olur tabii ki.

Şunu beğendim ama fiyat biraz yüksek sanırım. Yakıt ve ses konusunda fark ettirecekse değer ama sorun değil.

www.lastikcim.com.tr


ananiyimioguz
(14.12.18)
@ananiyimioguz, bahsettiğiniz lastik oldukça iyi. eğer bu fiyatlara çıkacaksanız bence alabilirsiniz.


görünmezkaza
(14.12.18)
lastik alımında özellikle adac testlerine bakmanızı tavsiye ederim. sonra da uzun vadeli durum için kullanıcı yorumlarına bakmanızı. mesela michelin lastikler ilk alındığında iyi olmasına rağmen bir kaç ay sonra ilk zamanki performansına göre bayağı değişiyor.


denizgonen
(14.12.18)
Çıkma temiz bulunabilir falan da dedi arkadaşlar. Maslakta dolansam denk gelir miyim acaba kafalar çok karışık. 400 cidden biraz yüksek ama dediğim gibi yakıt tasarrufu da çok iyi olduğu için değebilir diye düşünüyorum


ananiyimioguz
(14.12.18)
Bir de aracın orjinalinde r14 gözüküyor ama babam önceden ustanın biri 15 uygun görüp onu takmıştı dedi. 15mi devam edeyim şuan onlar var diye öyle bakıyorum?


ananiyimioguz
(14.12.18)
farklı jant ebatında lastik takılması çok fena halde yanılmıyorsam aşırı yanlış bir şey. internete alternatif lastik ebatı hesaplama yapın takabileceğiniz ebatlar 3 aşağı 5 yukarı bulunabilir.

fakat genel olarak üreticinin tavsiye ettiği ebattan farklı ebat takmanızı tavsiye etmem. ayrıca lastiğiniz çok kullanılan bir ebat, tıpkı 205 55 r16 gibi. farklı aykırı ebatlar elde kalmış satılamamış olanlar haricinde çok daha pahalıdır. malum lastik yer kaplayan, pahalı ve bayatlayan bir şey o yüzden en fazla sipariş edilen üretilen lastikler popüler ebatlardır.


denizgonen
(14.12.18)
continental.alman malı.


since1907
(14.12.18)
önceden 14 olsa 15 takamazsınız, canta oturmaz. Belki arabanın orjinali 14 canttır ama cant ile birlikte lastik değişip 15'e çıkarmış olabilir babanız.

Önce onu tespit edin, aracın orjini 14 de 15 olmuşsa lastik ebadını ona göre ayarlamak lazım.

Toplamda çapın büyümesi yakıtı ve hızı etkiler, km sayacı bile yanlış sayar çok farkedemeseniz bile.

Benzer ölçüleri kullanan taksilere bakın, km ömrü açısından en iyi tespiti onlar yaparlar.

Sizin için önceliğin ne olduğuna karar verin, iyi bir yol tutuşu demek yumuşak lastik demek, bu da kısa ömür anlamına gelir. Uzun ömürlü lastikler geç ısınır, ısınana kadar dikkatli olmak lazım.

Ama standart bir araç için aslında bunların çok da önemi yok, sanki kontağı açar açmaz piste çıkıp viraj mı yapacaksınız?

Ben olsam bilinen markalardaki en uygun ya da kampanyalı fiyatlara bakarım.


John Bloor
(15.12.18)
Evet zaten nasıl olsun dedim, valla oldurdu o bi şekilde dedi. Kesinlikle o da çok anlamadığı için karıştırıyor. Yedek lastik 14 nedense onu fark ettim. Onu koymuş bence adam, onu hatırlıyor.

Aracın da orjinali 14 evet ama paket olarak annem en üstünü almıştım demişti. Büyük ihtimalle onun getirisi. Büyük olunca konfor artıyor sanırım. Başka ne avantajı/dezavantajı var bilmiyorum.

Şundan aldım: www.hepsiburada.com

Duymadığım bir markaydı ama araştırdığım kadarıylı iyiymiş bayağı. Türkiyede Dunlop'ile aynı fabrikada yapılıyormuş ve o yüzden biraz daha uygun diğerlerine göre.

Piyasada adam akıllı lastikler 400-450 olmuş. Bu da onlara yakın bir performansta idi.

www.tyrereviews.co.uk


ananiyimioguz
(16.12.18)
(5)

İnternet paketlerinizi yenilediniz mi? Nasıl fiyatlar çıkardılar?

TTNET aradı bugün, akn'yi kaldırıyoruz, sizi yeni bir pakete geçireceğiz dediler. Merak etmeyin fiyatınız çok değişmiyor yine indirimli kullanmaya devam edeceksiniz dediler.50mbps hız + 100gb akn'li pakete 95tl ödüyordum.Şuan 50mbps, akn'siz 96tl olan pakete geçirdiler.Yalnız benim anlamadığım, 50mb
TTNET aradı bugün, akn'yi kaldırıyoruz, sizi yeni bir pakete geçireceğiz dediler. Merak etmeyin fiyatınız çok değişmiyor yine indirimli kullanmaya devam edeceksiniz dediler.

50mbps hız + 100gb akn'li pakete 95tl ödüyordum.

Şuan 50mbps, akn'siz 96tl olan pakete geçirdiler.

Yalnız benim anlamadığım, 50mbps + 50gb akn'li paketi (85tl'lik) kullanıyor da olabilirdim. O zaman da 85 civarı bir fiyat mı söyleyeceklerdi?

Hız aynı olsa da akn'ye göre fiyat değişiyordu çünkü. Şimdi akn kalkınca o hızdaki paketler arasında bir fark kalmadı. Herkese eski faturasına yakın bir fiyat teklif ettilerse haksızlık olabilir.

Edit: Yenilediyseniz, paketinizin hızını ve fiyatını yazar mısınız
ananiyimioguz
(11.12.18)
55 lira ödüyordum 2 yıldır. tam da taahhüdümün bitişine denk geldi. benim paketimin fiyatı 63 lira olmuş. yani ek bir fiyat yok, akk kaldırıldı. 63 liraya bir yıl taahhüt verdim devam ediyorum.


lisw
(11.12.18)
yenilemedim . 89 lira 25 mbit akksiz full şu anda. 1.5 sene daha taahhüdüm var.


insert coin
(11.12.18)
35 mbps 64 lira


35 mbps 65 lira son bir yıldır böyle. Bir değişikliğe gerek yok çünkü turknetsporluyum.


catch the arrow
(11.12.18)
Türk telekom'dan da Süperonline'dan da sık sık aradılar, hiç bir şeyi kabul etmedim. İyiliğime asla aramazlar bu memlekette, zaten açıklama da yapıldı ekstra ücret alınmayacak diye.

Siz yine iyi sadece 1 TL artış yapmışsınız.


John Bloor
(12.12.18)
(17)

Fotoğrafçılık işi aldım çok heyecanlıyım taktik pls

Bir inşaat mühendisi şantiyeleri çekmemi istedi. İstanbulun farklı yerlerinde 5-6 tane inşaatları varmış. Bunların fotoğraflarını siteye koyacaklarmış. Onun için lazımmış. Sanırım biraz da uyguna getirmek istiyor ki çok profesyonel değil de, öğrenci tercih etti. (Gerçi arkadaşım beni aynı zamanda fo
Bir inşaat mühendisi şantiyeleri çekmemi istedi. İstanbulun farklı yerlerinde 5-6 tane inşaatları varmış. Bunların fotoğraflarını siteye koyacaklarmış. Onun için lazımmış. Sanırım biraz da uyguna getirmek istiyor ki çok profesyonel değil de, öğrenci tercih etti. (Gerçi arkadaşım beni aynı zamanda fotoğrafçı diye tanıtmış ama yine de çok bir beklentileri olsa bir firmayla falan anlaşırlardı diye düşünüyorum) Araçla tek tek gideceğiz, fotoğraflayacaksın, o kadar dedi. Ben aslında hobi olarak uğraşıyorum 6 senedir. Normalde doğa ve sokak fotoğrafları çekiyorum ama geçen yaz bir arkadaşın kadıköydeki cafesinin iç mekan ve menü çekimlerini yaptım baya beğenildi. 600-800tl civarı bir şey vermişlerdi diye hatırlıyorum. (Düzenlemeler dahil) Çekim yarım günümü almıştı. Ben zevkine de yapardım aslında ama çok ısrar ettiler :)

Şimdi paraya da ihtiyacım olduğu için ben yaparım dedim adama. Yalnız bina falan da hiç çekmedim böyle bir amaç için. Adam gözüksün işte güzel olsun kaliteli olsun yeter falan diyor. Yani gideceğim oraya ama 18mm ile hepsini sığdırabilir miyim, yeterince geri gidecek alanım olur mu, kafamda deli sorular. 18-135mm ve 23mm lensim var makinem crop sensor (Fuji X-T1)

5-6 şantiye var, hepsinden bir kaç fotoğraf olsun yeter dedi. Şantiyeler uzak ama. Birisi maslakta birisi kartalda falan. Yine yarım gün gider. Sizce ne kadar isteyeyim? Günü ve fiyatları konuşmadık çünkü. Taktik veya örnek bir şeyler atabilicek var mı? Sizce strese girmeli miyim? Vazgeçmeli miyim bu sevdadan?

Edit: Binanın biri Türkiye'nin en yüksek binasıymış :( storage.googleapis.com
ananiyimioguz
(10.12.18)
Heyecanlanıp panikleyecek bir durum yok. Ekipmanının ve muhtemelen teknik bilginin kaldıracağı basitlikte bir iş. Zaten müşterinin beklentisi de yüksek değil.
Tavsiyem tripod kullanman, her açıdan 3-4 farklı poz değeri ile çekim yapman. Tripod kullanarak, daha kontrollü, kısık diyaframla daha keskin fotoğraflar çekebilirsin
Açının yetmediği yerde 3 kareden çok geniş olmayan panoramik kareler yaratabilirsin ama ben yeteceğini düşünüyorum
5-6 şantiye var ve uzaklar demişsin. Çekimi gün içine çok iyi yayman lazım. Seni gezdirecek kişiler ışığın yoğunluğunu yönünü, güneşin batıp batmamasını düşünmez. Sen düşün bunları. Kış aylarındayız zaten güneş yok ortada. Işık önemli, açık alan mı kapalı mı, aydınlatma var mı yok mu bunları öğren.


asbe
(10.12.18)
nasıl olsa doğal ışık ile çekim yapacaksın, dış planları direkt panoramik çekip sonra photoshopta birleştir.. tabi bu tarz çekimler için mutlaka tripod kullanmalısın.. konuyla ilgili youtubeda yeterince kaynak var birkaç tanesini izlesen mantığı kaparsın zaten..

mutlaka TRIPOD kullan ve mutlaka RAW çekimler yap.. raw çekimler yaparsan sonra fotoların üzerinde oynaması kolay olur..


strobist
(10.12.18)
Genis aci goturmezsen rezil olursun. Arkaya gitmen gerekecekse adam onu telefonla da ceker, olmadi birinden odunc lens al. Gerci 18-135 yeter gibi.

Bir de santiyede dusecek cok yer olur arkana iyi bak.


acemi
(10.12.18)
Ekipman yeterli olur ama mimari fotoğrafçılıkla alakalı bir şeyler okuyun gitmeden. Bulabilirseniz, Özer Kanburoğlu özellikle.


shangrilla
(10.12.18)
Tripod + raw kullanıcam zaten evet ama sonradan birleştirme fikri aklıma gelmemişti. Daha önceden denemiştim, ps güzel hallediyor. Gerekirse öyle yaparım. Ama fiyat ne diyeyim sizce ortalama?

Şantiye başı 100 benim için ok mesela.


ananiyimioguz
(10.12.18)
Muhtemelen 200-300 verip gönderme peşindeler. Fiyatı öncesinde konuşmanız lazım.


shangrilla
(10.12.18)
akillarindaki rakam 200-250 falandir. kalipcinin, tesisatcinin bile parasini odemiyor adamlar :D


brkylmz
(10.12.18)
-doğal ışıkla çekeceğin için günü hava durumuyla beraber belirleyelim de. varsa adreslerini al street viewdan bi bak. zamanın varsa git öyle bak. batı cepheyi çekeceksen sabaha, doğu cepheyi çekeceksek akşam üstüne denk getir (golden hour'u düzgün kullan)
-geniş açı olmazsa olmaz. yoksa panaroma takılacaksın. cropta 18mm geniş açı değil benim telefonum ondan daha geniş çekiyor. 10mm lazım.
-panaroma çekeceksen yukarıdan aşağı/aşağıdan yukarı s şeklinde dolana dolana çekeceksin 1/3 bindirmeler ile. sağı solu geniş geniş al perspektif düzeltince kenarlardan kaybın oluyor çok üzülüyorsun. çöp oluyor.
-panaroma için M'de ayar yapmak şart yoksa saçma sapan ton farkları olur.
yatay ve dikey alternatif pozların mutlaka olsun.
-güzel açı yakalarsan iki dakika bekleyin de sanatsal takıl belki hoşlarına gidecek güzel kare çıkar. senin de hoşuna gidebilir tabi sonuçta kendi beğendiğin kareden daha da zevk alıyorsun.
-çıkabiliyorsan yandaki evlerin çatılarına balkonlarına falan da çık oralardan da poz almaya çalış. tabi evler dip dibeyse bir halta benzemez ama anladın işte. evin yanında park vardır onun yanında başka apartman. gidersin kapıcıyla konuşursun çıkarır seni yukarı. tada yanında park olan ev pozu.


argent dawn
(10.12.18)
takip


tamamhosdiyonda
(10.12.18)
Bir tanesi SKYLAND ISTANBUL DIYO ALLAHIM SANA GELİYORUM. Diğerleri 15 katlı falanmış onlar sorun değil de bu koca binayı ben afadersiniz biraz zor alırım 72 kat uzunluğunda diyo!!!. Evim yakın bi gidip deneyip öyle mi okey vereyim? Belki korktuğum kadar yoktur. Hem panoramik denemeleri yaparım.

Yalnız üstesinden gelebilirsem güzel bir şeyler verebilirler bence ya. En iyisi ben direkt şey diyeyim, ben normalde bina çekmiyorum, biraz keşif yapayım, örnek fotoğraflar atayım, beğenirseniz öyle devam edelim.

Ama düşündüğüm kadar basit bir iş değilmiş. İsterseniz daha tecrübelimiz varsa onu yönlendireyim.


ananiyimioguz
(10.12.18)
söylemeyi unuttum mimari fotoğraflarda 10 stop nd filtre ve uzun pozlama ile çok güzel şeyler çıkabiliyor. tek kare alabildiğin yerde filtren varsa bu atraksiyona da girebilirsin.

yüksek binada da soyut takılacaksın yeri gelecek. yeri gelecek çatıya çıkarın beni manzara çekeceğim diyeceksin.

biraz da adama sor yani özelliklerini anlatsın sana. atıyorum doğa içinde falan diye planlıyorlarsa arka planda orman olsun veya ağaçlar arasında kadrajla.


argent dawn
(10.12.18)
konuyla alakam yok ama şantşye başı 100 çok çok az değil mi. şantiye başı 500 iste, zaten onlar daha düşük verecekler ise söylerler. sen 100 istersin akıllarında 250 varsa güme gidersin


oscar
(11.12.18)
600 dedim, cokmus dedi. Sizin de bir emeginiz var haklisiniz ama bizim ayirdigimiz bütçeyi asar. Zaten cok profesyonel bir site kurmuyoruz, çalıştığımız alanlari gosterecegiz iste dedi. Ben de buyuk bir firma sandim :( Kucukse 300 desem de cok diyecek simdi ya. Üstte demistiniz zaten bence de 100 200 verip gonderecekler :D

Edit: Bizim butce 200 dediler. Biraz da bu adami bulan arkadasa 3 5 bir sey vermem gerekebilir. Ne desem yapsam bilemedim.


ananiyimioguz
(11.12.18)
Diyeceğiniz şey: Ben 200'e profil fotosu bile çekmem. Bye.


shangrilla
(11.12.18)
fotografcilik konusunu bilmem ama butceyi tam tutturmusum :)

hepsi ayni bunlarin cunku, babadan ogula nesiller asdjasd :D

ugrastigina degmez, o is 1ken 5 olur ben sana soyliyim.


brkylmz
(11.12.18)
bu işler makina işi, tilt shift lens al, full frame makin al aynı fotoğrafları 15 bine de çekersin.

urun.n11.com

bu lensin de fiyatı bayağı bir düşmüş iki sene önce çok daha yüksekti.

yemek çekmekle şantiye çekmek çok ayrı şeyler, bunu yaparım diye düşündüğün için hatalı olan sensin.


killerbee
(11.12.18)
başlığı okuyunca duyuruyu der meister açtı sandım


(9)

Şu akıllı kapı kilidi harika değil mi?

https://tr.aliexpress.com/item/Sherlock-S2-ak-ll-kap-kilidi-Ev-Anahtars-z-Kilit-Parmak-Izi-ifre-I-Elektronik-Kilit/32888190283.html?spm=a2g01.11715694.fdpcl001.11.535125c441K4X9&pvid=961091b4-3e26-42db-9f5c-58cf2559f121&gps-id=5547572&scm=1007.19201.111800.0&scm-url=1007.19201.111800.0&scm_id=1007.1
tr.aliexpress.com

Anahtarı içine yerleştiriyorsunuz, telefondan veya dokunarak kapıyı kitleyip açıyorsunuz. Dışarıdan birisi kilidi söküp açmaya çalışsa da, içeride anahtar olduğu ve çevrili durduğu için göbeği de çıkaramıyor anladığım kadarıyla? Başımıza öyle bir hırsızlık geldi çünkü daha önce. E pratikliği de cabası.

Ben alacak listeme ekledim vallahi. Tek anlamadığım nokta şarjı bitince ne oluyor?

Bir de sizce 400tl çok mu?
ananiyimioguz
(08.12.18)
Bu tarz ürün arayışındaysanız desinin ürünlerine bakmanızı öneririm. Ben evimde desi piks fc 100 modelini kullanıyorum.


mayday
(08.12.18)
Teorik olarak gayet güzel ve kullanışlı ama kullanmak lazım, kullanışlılık açısından pek avantajlı gelmedi.


murtiii
(08.12.18)
@mayday, teşekkürler bu daha sağlam bir şeymiş tabi ama montaj hariç 2500tl çok geldi bana.

@murtiii, kötü yorum almamış. Ne kullanışsızlığı olabilir ki


ananiyimioguz
(08.12.18)
benim aklıma ilk gelen uygulama desteği devamlı olacak mı?


@cemiyetin ünlü siması, öyle sürekli güncellenmesi gereken bir uygulamaya benzemiyor ki cihaza bağlanıp açıp kapasın yeterli değil mi? Sonuçta alet değişmedikçe her şey aynı şekilde çalışacak. Yine de ben uygulamanın yedeğini alırım tabi.


ananiyimioguz
(08.12.18)
Gecen bunlardan birinin videosunu izledim. Adam maket bicagiyla aleti kazidi arkadan 4 vida cikti sirayla soktu alet bosa cikti.

Oyle biseyse alma


acemi
(08.12.18)
Güzel görünüyor, ama sen yine de bunu kilidi takacağın adrese göndertme. Bu Çinlilerin ne yapacağı belli olmaz. Backdoor program ile Türkiye'de sattıklarının adreslerini giderler çetelere satarlar.


malheiros
(09.12.18)
Değil


Delay Fuze
(09.12.18)
Güvenlik için herhangi bir artısı yok, dıştan göbeği kırarak bareli her türlü devre dışı bırakırsınız.

Şarj değil de pili vardır, bitince kapağını açar pilini değiştirirsin. Sen dışardayken pili bittiyse ve çalışmazsa normal anahtarla gireceksin içeri.

Herhangi bir pratikliği yok bana göre, telefonu çıkar, uygulamayı aç, komut ver ve açılsın.

Anahtarı çıkarır açarım daha pratik benim için.

Ha ama güzel bir oyuncak, yanınızda birileriyle beraber eve girerken hava atarım ancak başka numarası yok benim için.

Bu saydığım şeyler için de 400 TL çok fazla.


John Bloor
(10.12.18)
(6)

Dişi kedinin kısır olduğu nasıl anlaşılır?

Annemin bir öğrencisi bize kalıcı olarak kedisini bıraktı ve yurt dışına gitti. Kısırlaştırdığını söylüyor ama hayvan ikidir kızgınlığa giriyor. Herhangi bir belge falan vermedi ama yalan söyleyeceğini de zannetmiyoruz. Tutmamış olabilir mi? Veya bunu nasıl anlarız? Daha önce başına böyle bir şey g
Annemin bir öğrencisi bize kalıcı olarak kedisini bıraktı ve yurt dışına gitti. Kısırlaştırdığını söylüyor ama hayvan ikidir kızgınlığa giriyor. Herhangi bir belge falan vermedi ama yalan söyleyeceğini de zannetmiyoruz. Tutmamış olabilir mi? Veya bunu nasıl anlarız? Daha önce başına böyle bir şey gelmiş olan var mı?
ananiyimioguz
(02.12.18)
Sokak kedisi değilse vet. kontrolü olmadan anlayamazsın.


angelus
(02.12.18)
Tutmamış derken? Dişilerde rahim ve yumurtalıklar alınıyor kısırlaştırmada. İçgüdüsel olarak kızgınlaşma dönemi hareketlerini yapıyor olabilir belki.

ek: "Dişi kedilerde kedi kısırlaştırma operasyonu daha zor ve daha uzun sürer. Çünkü dişi kedilerin yumurtalıklarının ve rahminin tamamının alınması gerekmektedir. Sadece rahmin alınması, kedinin doğum yapmasını engeller. Ancak kalan yumurtalıklar tekrar kızgınlık dönemine girmesine neden olur."


Bilmiyorum vallahi 2. veya 3. kez evi inletiyor, popo kaldiriyor, sürünüyor. Bu nasil kisirlastirilmis kedi anlamadik. Anlamanın bir yolu yoksa mecbur bidaha goturecegiz, ameliyat olsun tekrar :/


ananiyimioguz
(02.12.18)
Tutmamak mı adı bilmiyorum ama mümkün, içerde bezler vs gibi parça kaldıysa hormonlardan ötürü gebe kalamasa da/dölleyemese de kedi kızgınlığa girer.

Ayrıca kısırlaştırılmadan önce kızgınlık&çiftleşme yaşadıysa yine kızgınlığa girebiliyorlar.

Bi de ne kadar bezler alınsa da cinsiyet hormonlarını taklit edebiliyormuş diğer bezler.


Kilo almaması için tek pvaryumu almamış olabilirler, vet hekime gidip kontrol ettirmekte fatda var.


kedimbitmis
(03.12.18)
o bolgelerde kesik izi olabilir bir ihtimal.


jimicik
(03.12.18)
(4)

Projem hakkında (Birleşmiş Milletler)

Bu kuruluş dünya genelinde, sürdürülebilir kalkınma, bireysel ekonominin gelişmesi, bunun beraberinde ülkelerin kalkınması gibi hedefler doğrultusunda bir takım maddeler oluşturmuş. Amaçları insan refahını arttırmak, daha yaşanılabilir bir dünya oluşturmak falanmış.Fakat okuduğum kadarıyla 2. Dünya
Bu kuruluş dünya genelinde, sürdürülebilir kalkınma, bireysel ekonominin gelişmesi, bunun beraberinde ülkelerin kalkınması gibi hedefler doğrultusunda bir takım maddeler oluşturmuş. Amaçları insan refahını arttırmak, daha yaşanılabilir bir dünya oluşturmak falanmış.

Fakat okuduğum kadarıyla 2. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere ve ABD öncülüğünde ABD'de kurulan bu kuruluşun, (desteğinin büyük bir bölümünün ABD'tarafından verilmesinden mi yoksa bizzat kurucu devletler ile mi alakalıdır bilmiyorum) normalde müdahale etmesi gereken durumlarda eğer ABD isterse sessiz kalması, bir çok kişi için saygınlığını yitirmesine sebep olmuş.

Şimdi bunlar da göz önünde bulunduğunda, sizce bu kuruluş neden bütün ülkeleri takibe alıp herkesin kalkınmasını amaçlıyor olabilir? Tamam ilk paragrafın sonunda zaten amaçlarından bahsettim fakat gerçekten bu kadar masum olduklarını düşünüyor musunuz?

sivildusun.net

Biraz paranoyak bakıyorum ama ABD'de kurulan bir kuruluşun hepimizin iyiliğini istiyor olması bana pek olası gelmiyor. Atıyorum ABD'nin hepimizi kalkındırıp daha fazla borca sokayım da onları ödesinler gibi bir düşüncesine hizmet ediyor olabilir mi? Veya daha da tüketici bir toplumlar yaratmasına.

İlk amacım şunların saptanması;

Altında yatan asıl amaçlar neler olabilir? Neden her ülkeden veriler toplanıyor ve kalkınması isteniyor olabilir?

Bir de herkese iş ve ekonomik kalkınma konusunda, bu şekilde değil de şu şekilde yapılsa daha doğru olur diyebileceğiniz şeyler var mı?

www.un.org.tr
ananiyimioguz
(02.12.18)
Hakkında çok fazla yazılmış ve tartışılmış bir konu. Ancak günlük hayattaki insanlar ve neoliberal ideologlar tarafından sanki şeylerin doğal ve normal akışı olarak gösterildiği için kısa sürede oldukça başarılı bir açıklama yapmak zor. Ancak genel hatlarıyla (kısa olduğu ölçüde basitleştirilmiş ve vasatlaştırılmış bir vaziyette) anlatmaya çalışayım. Öncelikle meseleyi devlet ve hegemonyadan ziyade sermaye ve kapitalizmin gerekleri üstünden kurmak gerektiğini ve önemli bir kopuş olarak 70'lerin azalan kar oranları krizine işaret edileceğini belirteyim.

İlk olarak kalkınma konusu sorunlu bir konu. Kalkınmanın belli bir tanımı yok ve bu tanımı kurmak için Birleşmiş Milletler gibi kuruluşların da içinde (mesela IMF, WB gibi) bir sürü tartışma ve tasfiye gerçekleşiyor (mesela Stiglitz gibi kurumsalcıların 90'larda tasfiyesi ve post-Washington consensus ile geri dönme çabaları). Yani Birleşmiş Milletler'in ya da başka uluslararası kuruluşların kalkınma etrafında bir söylem oluşturup herkese güzel gelen eğitim, altyapı, büyüme, çevre gibi beylik lafları sıralaması bir anlam ifade etmiyor. 70-80'lerden beri, ufak değişikliklere rağmen, ana kalkınma anlayışı neoliberalleşme (liberalleşme, deregülasyon, özelleştirme) çerçevesinde gerçekleşiyor. Yani her kalkınma programı belli bir değerin, ekonomik planın ve arkasında yatan siyasi saiklerin dünya çapında genelleştirilmesi amacını güder. Bunda paranoyaklık söz konusu değil ki. Sermaye birikiminin belli başlı gereksinimleri var ve bu gereksinimlerin başında yer alan üretim ile artı değer yaratma sorunu 70'lerin başından beri çözülmedi. Artı değerin yaratılması ve sermayenin birikmesi için, sürekli bir erteleme programı uygulanıyor. Bu erteleme programı da finansallaşma. Finansallaşma yarattığı hayali (ama gerçeklikte bir etkisi bulunan) büyüme, sürekli bir kriz hali (sermayenin yapısal krizinden çok, emeğin daha da baskılanması ve kemersıkma politikalarının uygulanmasını merulaştıran ve hükümetlerin gittikçe otoriterleşmesini sağlayan bir fırsat anlamında kriz) ve belli öznelliklerin yaratılması (mesela tüketim çerçevesinde) ile beraber bu sermayenin yeniden üretimi sorununa bir çözüm bulmakta. Elbette sermayenin bu biçimde yeniden üretilmesi için finansal piyasaların dünya çapında daha da derinleşmesi gerekir. Bu tip kurumların kalkınma reçeteleri de (neoliberalizm) bu derinleşmeyi sağlamayı amaçlar.

Mesele kalkınarak borcu ödemek gibi bir soruna da dayanmıyor. Çünkü borçların ödenmesi büyük sorun değil, en fazla 1980-2011 arasında dünyanın her tarafında görülen onlarca krizden biri çıkar borç ödenmediğinde. Bu krizler de finansallaşmayı her zaman daha da hızlandırır. Yunan krizi sırasında maliye bakanı Varufakis'e dönemin bir Alman görevlisinin de söylediği gibi; borcu ödeyip ödememeniz umrumuzda bile değil, önemli olan küresel ilişki ağından çıkmamanız. Yani ortada belli başlı değerlerin ve ilişkilerin yaygınlaştırılması ve doğallaştırılması söz konusu. Bunlar da tek tek ülkelerin çıkarlarına hizmet etmekten ziyade (ABD'deye de hizmet etmediği 2008 krizi sonrasında ve Trump'un sermayeyi ABD'ye geri çekmek için çırpınması sürecinde gözüküyor), sermayenin belli zorunluluklarından (sürekli birikme ve değerlenme zorunluluğu) kaynaklanıyor.

O halde ne dedik: 1) duyulan her beylik lafa atlanmamalı, programın siyasi ve iktisadi anlamda arka planına bakmalı. 2) kriz teorisi ve sermaye döngüleri iyi anlaşılmalı ve bunlar devletle eş anlamlı olarak kavramsallaştırılmamalı. Sermaye ve devlet kimi zaman birbirleriyle çatışıyorlar, çoğu zaman birbirlerini destekliyorlar ancak birleşik değiller. 3) istatistiki oyunlarla meşruiyet yaratımına karşı uyanık olunmalı. GDP ve kişi başına düşen milli gelir hesaplamaları herkesin yerden yere vurduğu hesaplamalar. Örneğin bir nehrin akışı ve ondan insanların ve doğanın yararlanışı büyümeye ve kalkınmaya yansımazken, kirlenmiş bir nehrin ıslahı için fabrika kuruluşu hem istihdam yaratır hem de yatırım gerektirir. Yani "kalkındırır". 4) kapitalizmin sınırlarını politik olarak sömürüde görmeyecek kadar açgözlü yaklaşılıyorsa, doğanın ve iklimin koyduğu sınırlar en azından farkında olunacaktır diye düşünüyorum. Kalkınma ve büyüme, her türlü politik anlamından bağımsızlaştırılsa bile saf olumlu kavramlar değiller. 5) Finansallaşma meselesi, sermayenin artı değer üretme sorunu ve 70'lerden beri süren büyük kar krizinin küçük finansal krizlere nasıl çevrildiği meselesi iyi anlaşılmalı. 6) Finansallaşmanın riskini dağıtacak küresel aktörlerin gerekliliği ve bu devletlerin bu riski daha da arttıracak eylemlerini önlemek için gerekli kurumsal düzenlemelerin yapılması meselesi ile WB, IMF, UN kavramsallaştırılmalı.


protector
(02.12.18)
Ana fikri “bunlar hep amariganın oyunları” mı olacak projenin?


Delay Fuze
(02.12.18)
@Delay Fuze, hayır asıl amaç sebepleri ve daha iyi neler yapılabilir onları tespit etmek ama araştırırken kafam ister istemez oralara kaydı.


ananiyimioguz
(02.12.18)
Anladım. Bi an bu proje çoktan yapıldı dedim çünkü :)


Delay Fuze
(02.12.18)
(9)

Radyatör nereden alınır?

600x1500'lük bir tane arıyoruz. Kurulum dahil ne kadara patlar sizce?Salondaki radyatör ne yaptıysak doğru düzgün yanmıyor. Cihazla hepsinin genel temizliğini yapıldı, kombi temizliği yapıldı ama hala aynı. İçi falan çürümüş olabilir dediler. Alıp yenisini taktırmak gerekecek sanırım.
600x1500'lük bir tane arıyoruz. Kurulum dahil ne kadara patlar sizce?

Salondaki radyatör ne yaptıysak doğru düzgün yanmıyor. Cihazla hepsinin genel temizliğini yapıldı, kombi temizliği yapıldı ama hala aynı. İçi falan çürümüş olabilir dediler. Alıp yenisini taktırmak gerekecek sanırım.
ananiyimioguz
(29.11.18)
www.koctas.com.tr
yapi marketlerde bulabilirsin. tesisatcilar da kurulumunu yapar. satin alacagin yere de danisabilirsin. montaj icin yonlendirirler

www.hepsiburada.com


exlibris
(29.11.18)
Alüminyum radyatör vanalarıyla beraber 700TL civarı tutar. Montajına da tesisatçı çağırırsınız, 100TL'ye en fazla takar gider.


malheiros
(29.11.18)
Evkurdan ölümüne taksitle.


[GODDARD]
(29.11.18)
Şu an duvardaki peteğin montaj tipine bakıp benzerini alırsanız montajında bir şey yok, kendiniz bile takarsınız.

Nereden alınır? Bölgenizde varsa kombi toptancısı, satıcı vs en ucuz onlarda olur. Olmadı internetten 450-500 TL civarı alırsınız.


John Bloor
(30.11.18)
radyatör ağzındaki boru ısınıyor mu, hatta bir problem olmasın?


stanley weber
(30.11.18)
hocam öncelikle "doğru düzgün yanmıyor" ifadesini biraz daha açmanız lazım. petek sıcaklığı (dokunduğunuzda elinize gelen sıcaklık) diğer peteklere göre daha mı az yoksa peteğin bir kısmı ısınırken bir kısmı soğuk mu kalıyor? petek sıcaklığı düşükse bir yerlerde (radyatör içinde, radyatör vanasında, gelen/giden hatta, kollektör vanasında vs.) tıkanma olabilir. böyle bir durumda radyatör değiştirmek yeterli olmayabilir. bunun dışında, iyi yanmayan radyatör kombiye çok uzaksa, kombinin devridaim motorunun gücü yetersiz olabilir (üzerindeki güç seviyesini kontrol edip en yüksek değere alabilirsiniz). radyatörün belli bir bölümü soğuk kalıyorsa hava var demektir içinde, pürjör anahtarı alıp içinde kalan havayı çıkarmanız ve kombiden tekrar su basmanız gerekir.

yukarıdaki sorunları kontrol ettiyseniz ve peteğin değişmesi konusunda eminseniz öncelikle alüminyum peteklerden uzak durun derim. saçma bir biçimde fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen ısı verimliliği ve ömürleri çok düşüktür bunların. sadece göze güzel gelirler o kadar.urun.n11.com şuradaki gibi demirdöküm'ün modellerini alabilirsiniz. bir tesisatçı da 80-100 tl'ye monte eder bunları genelde.


shadowfollower
(30.11.18)
Sadece suralara su geliyor. Yani oralar sicak. Onun disinda buz gibi. Sanki onceden ortalar yaniyordu diye hatirliyorum. 4 yildir ayni apartmandayiz. Apartman yeniydi geldigimizde.

eksiup.com


ananiyimioguz
(30.11.18)
Tıkanma var demek ki, daha önce de temizlettiğinizi ve bunda sorun olduğunu yazmıştınız herhalde.

Değişim tek çare gibi, basınçlı ilaçlı temizlik vs de yapılabilir. Araştırmak denemek lazım.


John Bloor
(30.11.18)
hocam 4 yıllık demir radyatör değiştirilmez, çok büyük ihtimal içinde tıkanıklık oluşmuştur. tesisat temizliği düzgün yapılmadıysa tesisattaki yabancı maddeler radyatör içinde birikmiş olabilir. radyatörü sökerek temizletseniz en garantisi olur gibi. eve düzgün bir tesisatçı çağırıp temizletin bence.


shadowfollower
(30.11.18)
(4)

Tahmin ettiğim gibi tehdit aldım

Eski duyurularımda olaydan bahsetmiştim.https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1258186/paramparcam-com-urun-iadesi-sorunsalihttps://www.eksiduyuru.com/duyuru/1290278/actigim-icra-davasini-nasil-takip-edecegimhttps://www.eksiduyuru.com/duyuru/1319407/bir-arac-icin-yakalama-karari-cikarttirdim-amaAdamın ar
Eski duyurularımda olaydan bahsetmiştim.

www.eksiduyuru.com

www.eksiduyuru.com

www.eksiduyuru.com

Adamın aracı bağlanmış mı yoksa bağlanma kararının çıktığı bilgisi mi gitmiş tam bilmiyorum. Adliyedeki memura nereden bileceğim bağlandığını, tüketici hakları kararını gönderdim takmadı, icraya verdim takmadı, hacze başvurdum takmadı, vermiyorlar paramı dedim. Merak etme aracı bağlanınca seni bulurlar dedi :D Buldu gerçekten, beni arayıp ne yaptığını zannediyorsun ya hemen yakalama kararını kaldırtıyosun, tüm masrafları da sen veriyorsun beni hasta etme (küfür), bulucam seni vs. dedi. Ben de konuşma kaydoluyor abicim bundan sonra benle işin yok ben baştan sana dava açacağımı söyledim dedim. Kaydolsun senin ananı..., göreceksin sen bulucam seni o.c. vs. dedi. Ooldu abicim bulursuuun... dedim kapattım.

Adam hem esnaf çakallığı yapıyor hem de tehditle işleri yürütebileceğini zannediyor :/

Yalnız adamın elinde adresim var cidden bulsa bulur yani :D Ama büyük ihtimalle bu zaten öğrenci, ben bunu korkuturum diye aradı.

Ben ne yapayım şimdi bir de tehdit için savcılığa mı gideyim? Çünkü adam pisliğin teki çıkabilir rıza babalar.
ananiyimioguz
(28.11.18)
hemen savcılığa git. işi kağıt üstüne dök. önlemini al.

bişey olur olmaz bilinmez.

ama olur da kapına gelirse , ben zaten bu şahıs hakkında tehdit edildiğim için suç duyurusunda bulundum dediğin anda olay biter.

hukukçu değilim detayını bilmem ama aklıma gelen en hızlı ve etkili şey bu şu an için. hukukçu arkadaşlar da yazar görünce.

savcılık nasıl bir şey yapar bilmiyorum ama açıp adamın gbtsine falan bakar oradan adamın daha önce bi vukaatı var mı yok mu ona göre belki çeşitli önlemler alabilirler.


killerbee
(28.11.18)
Savcılığa gidip kayıt altına aldır +1, hatta hakaret için de dava et uğraşmak istiyorsan.


John Bloor
(28.11.18)
Adam bana dedi ki tamam urunleri gonder, sana parani vericem.

Ama davayi da geri cek, butun dosya masraflarini falan da ode beni hasta etme.

Oldu canim sen urunu alma, beni adliyelerde ugrastir. Sonra masraflari ben odeyim.


ananiyimioguz
(28.11.18)
Adam ürünün ve masrafların parasını ödemiş, şaşırttı beni. Tehdit ve küfürler savurmasaydı iyiydi tabi ama sevindim uzatmadığına. Adalet çok güzel işliyor gerçekten ama işte zaman alıyor :/


ananiyimioguz
(08.12.18)
(4)

Bir şeyin "aşırı" savunucusu/taraftarı olmak hakkındaki tweet/yazılı görsel

Aşırı derecede atatürkçü/dindar/milliyetçi/feminist/hayvan hakları savunucu vs. olanlar hakkında bu sene içerisinde genel bir yazı görmüştüm sosyal medyada. Bir kaç satır bir şey. Bulabilecekler var mı? Düşüncelerimi yansıtıyordu diye hatırlıyorum. Yanlışları göremezsiniz gibisiniz bir şeyler deniyo
Aşırı derecede atatürkçü/dindar/milliyetçi/feminist/hayvan hakları savunucu vs. olanlar hakkında bu sene içerisinde genel bir yazı görmüştüm sosyal medyada. Bir kaç satır bir şey. Bulabilecekler var mı? Düşüncelerimi yansıtıyordu diye hatırlıyorum. Yanlışları göremezsiniz gibisiniz bir şeyler deniyordu.

Ayrıca sizin fikirlerinizi de almak isterim.
ananiyimioguz
(27.11.18)
Hayatın bir çok alanında gri alanlar olabilir ama ideoloji ve benzeri konular ancak siyah ve beyaz olabilir. Aşırı Atatürkçü diye bir şey olamaz, ya Atatürkçüsündür ya da değilsindir. Ya dindarsındır ya da değilsindir vb.

Kuramından ödün vermen gerekiyorsa kuramın hatalıdır. Çok da laik olmasak da olur diyemezsin, kadının şahitliğini eşit saysak ne olacak diyemezsin, hayvanların hakları vardır kediyi sevelim ineği yiyelim diyemezsin. O zaman sen başka birşeysin.


redlinetheturk
(27.11.18)
Bunlar genelde hep uçlarda gezer. Bir gün fanatik A ise, öbür gün fanatik B olurlar. Çoklukla itidalli bir çizgiye gelemezler.


fever
(27.11.18)
Aşırılıktan kastım şu, insanlar bir şeyin fanatiği olduklarında provoke olma ihtimalleri artıyor.

Örneğin dindar bir insana din elden gidiyor dediğinde insan öldürebiliyor. Ki kendisiyle çelişiyor. Atatürkçülük, milliyetçilik de aynı şekilde çok kolay saldırabiliyorlar.

İnsanlar hayvan haklarını savunacağım derken insan haklarını ihlal edebiliyorlar. Gözleri dönüyor bir şey gördüklerinde.

gibi.

Böyle netlik olmaz olsun


ananiyimioguz
(27.11.18)
bahsettiğin insanların karakteri provoke olmak üzerine kurulu; atatürkçülük/milliyetçilik/feministlik sadece bu ilkel arzularını meşrulaştırmak için kullandığı bir maske ya da mecra.


redlinetheturk
(27.11.18)
(1)

Android - WebView'da back history sorunsalı

Geri tuşuna basınca önceki sayfaya geçiyor fakat önceki sayfayı baştan yüklüyor. O da uzun sürerse bekliyorsunuz boş boş. Yahu açmıştın zaten az önce tutsana onu! Daha doğrusu tutturmam lazım. Nasıl yapabilirim?
Geri tuşuna basınca önceki sayfaya geçiyor fakat önceki sayfayı baştan yüklüyor. O da uzun sürerse bekliyorsunuz boş boş. Yahu açmıştın zaten az önce tutsana onu! Daha doğrusu tutturmam lazım. Nasıl yapabilirim?
ananiyimioguz
(24.11.18)
Açtım o özelliğini ama pratikte olmadı :/ Farklı kullanılıyor sanırım.


ananiyimioguz
(24.11.18)
(6)

Şu vitamin takviyelerinden hangisini önerirsiniz?

Pharmaton 60 Kapsül: https://www.hepsiburada.com/pharmaton-60-kapsul-p-SPORECZNMPHAR002Hardline Nutrition Vitamin Mineral 120 Kapsül: https://www.hepsiburada.com/hardline-nutrition-vitamin-mineral-120-kapsul-pm-sporhrd54Supradyn All Day 30 Tablet: https://www.hepsiburada.com/supradyn-all-day-30-tabl
Pharmaton 60 Kapsül: www.hepsiburada.com
Hardline Nutrition Vitamin Mineral 120 Kapsül: www.hepsiburada.com
Supradyn All Day 30 Tablet: www.hepsiburada.com
Ocean Plus 1200 Mg Saf Balık Yağı (50 Kapsül): www.hepsiburada.com

Her vitamini besinlerden alamıyoruz malum. Dışarıdan takviye istiyorum ama eczaneye gidip teker teker vitamin ve minarel damlaları falan mı almak mantıklı yoksa böyle hepsi bir arada olan ürünlerden mi? Ya da hiç biri mi?

Kimyacı bir tanıdığım eskiden bu konu hakkında olumsuz bir şey söylemişti ama tam hatırlamıyorum. "Vücuda bu vitaminleri normal sindirim adımlarıyla sokman gerekir. Öyle hazır olarak verirsen vücut bişey bişeye alışır ve ömrün boyunca bu şekilde almaya devam etmezsen bişey bişey olur" demişti ama dediğim gibi 5 sene oluyor lise sonra falandım hatırlayamıyorum :/
ananiyimioguz
(23.11.18)
Ocean Plus'ı al, Omega-3 dışındakilere çok ihtiyaç yok.


angelus
(23.11.18)
Ben supradyni düzgün beslenemediğim zamanlarda içiyorum. Sürekli kullanmıyorum işe yarıyor mu tartışmalı.

OMEGA önemli angelus +1


fermiparadoksu
(23.11.18)
bence basit bir kan tahlili yaptırıp doktor tavsiyesi alın, en temizi.


bir garip melek
(23.11.18)
Ocean Plus IFOS onaylı olması sebebiyle ve trigliserit formda olduğu için iyi gibi ama içerdiği EPA ve DHA oranları günlük tavsiye edilen miktarın oldukça altında. EPA+DHA sağlıklı bireylerde günlük olarak 1000mg'ın altında olmamalı. Eğer sigara içiyorsanız, otoimmün hastalığınız varsa, kolesterol hastasıysanız, stres altında ya da depresyon sürecindeyseniz daha da yüksek almanız gerekmekte bu oranı. 1200mg dediği yağ asidi oranı, bakmanız gereken ise içerdiği toplam EPA+DHA oranı(ve bu kapsüllerde 780 mg olarak verilmiş).

IFOS onayı olmasa da, ona eşdeğer bir "saflık" sertifikası bulunduran Finlandiyalı bir markanın balık yağlarını kullanıyorum. Gayet memnunum.


Dilerseniz dm’den yardımcı olabilirim.


duseyazar
(23.11.18)
konusma ben konusuyorum daha bitirmedim konusunu açmışken belirtmek isterim; balık yağlarının önerilen miktarı epa+dha toplamının 1 gramın altında olmamasıdır fakat genel olarak zaten hiçbir balık yağının bu değerleri 1 gramı geçmez, genelde 600-700 mg arasında olur. Normalde kafa karıştırıcı olarak ambalajlarda 1 kapsülde 1000-1200 mg yazar fakat bunlar da balık yağı organik bir madde olduğu için, epa+dha dışında kalan maddelerle birlikte ulaştığı skordur, tabii kullanıcı için önemli olan epa+dha miktarıdı, onun da vücut tarafından en optimum şekilde kullanılabilecek miktarı 1 gramdır, bunun için de servis miktarı olarak günlük 2 kapsül kullanılır ki bu da aslında en düşük dozdur, normalde günlük 2-3 hatta beslenme rutinine göre, yani omega-6 yönünden zengin besleniliyorsa, mesela tahıl ürünü çok tüketiliyorsa 4 grama (4000 mg) kadar rahatlıkla kullanılabilir.


angelus
(24.11.18)
(5)

Telefon kablosunu çoğaltıp iki ayrı modeme bağlasam ping düşer mi?

Ping düşürecek yöntemler arıyorum. En kesin çözümlü olanı eve ayrı bir hat çekip ping derdi olmayan cihazları ona bağlamak. Fakat o şimdilik en son seçenek.Modeme 2 pc 4 telefon1 tablet 1 akıllı ampül 1 akıllı tv1 tivibu bağlıHal böyle olunca bütün cihazlar bağlıyken ping tavan yapıyor.Şimdi öncelik
Ping düşürecek yöntemler arıyorum. En kesin çözümlü olanı eve ayrı bir hat çekip ping derdi olmayan cihazları ona bağlamak. Fakat o şimdilik en son seçenek.

Modeme

2 pc
4 telefon
1 tablet
1 akıllı ampül
1 akıllı tv
1 tivibu bağlı

Hal böyle olunca bütün cihazlar bağlıyken ping tavan yapıyor.

Şimdi öncelikle ping neden olur o konuya açık getirecek birisi lazım.

Benim bildiğim, sebeplerden bir tanesi; mesela ben modemin yanında bağlıyım diyelim, annem de en uzak odadan telefonla bağlanmaya çalıştığında, modem ona yetebilmek için çok güç harcıyor. Ona ağırlık verdiğinde bana ayırdığı işlem gücü azalıyor ve benim cevap alıp vermem yavaşlıyor.
Yani mesafe etkili bir kere.

Onun dışında birisi sürekli bir şey alıp/gönderip o hattı meşgul tutuyorken diğer cihazlar da internette gezinmeye çalışırsa hat üzerinde daha az boşluklar bulacağı için normalde boşken olan gecikme ile doluyken olan gecikme arasında olumsuz bir fark oluyor.

Şimdi sorunun modem ile olan kısmını iki modem kullanarak çözebilirim belki ama sonuçta yine aynı yerde buluşacakları için pingte çok bir değişme olur mu?

Bir de binaya bir telefon hattı geliyor diyelim, 20 daireye dağılıyor. Her dairede 1 cihaz bağlı olsun, kimsede ping olmuyor. E evde neden 20 kişi bağlıyken ping oluyor?

Bizim şimdi binaya fiber geldi. Evlere de gelir mi bilmiyorum. Ama binaya gelmesi bizim evdeki pingi düşürür mü?

Veya fiber eve kadar gelirse, aşağıdaki kutu benzeri bir düzeneği de evde kurup onunla dağıtım yapsam sorun çözülür mü?
ananiyimioguz
(22.11.18)
Öncelikle adım adım eleyerek gitmen lazım. Bütün cihazlar modeme bağlıyken bir ping testi yap değere bak kaç ms çıkıyor. Bir de bütün cihazları çıkarıp sadece sen kalacak şekilde test yap kaç ms çıkıyor. Eğer dediğin gibiyse ona göre bir çözüm bakarsın.2. adım olarak ayrıca modemden değil de tesisattan da kaynaklı sorun olabilir. Bir de windows yüklü bir makinede cmd'yi açıp tracert google.com komutunu verin gelen değerleri paylaşın sorun modemde mi tesisatta mı yoksa isp'de mi ona bakalım.


goodman
(22.11.18)
Tabi, bu modeme kimse bagli degilken: eksiup.com
Herkes bağlıyken de birden fazla yaptım: eksiup.com


ananiyimioguz
(22.11.18)
tespitiniz doğru. Bu kadar çok cihazın bağlı olması pinginizi yükseltiyor. Seçenekler belli; eldeki imkanlar doğrultusunda modeminizin ayarları izin veriyorsa QoS kuralı belirleyerek önceliği kendi ip adresine vereceksiniz. Ya da fiber hizmet alıp bant genişliğinizi artıracaksınız.


goodman
(22.11.18)
QoS denemiştim ama cihazlara ayrı ayrı verilmiyor modemimde. Veya ben yapamadım. Yüzde 10-15 uygula diyorum belli bir cihazın mac adresini girerek ama bütün cihazlara uyguluyor. O da hızı düşüyor.

Hem herkes bağlı olsun, hem de çok ping olmasın durumunu yapmak çok mu zor? Dediğim gibi eve kadar fiber kablo gelirse bir yolu olmaz mı? Veya internet cafelerde nasıl oluyor bu durum?


ananiyimioguz
(22.11.18)
Tek şeritli yolda trafik olmamasını istemekle aynı oluyor. İnternet cafeler birden fazla adsl hattı alıp multi wan load balancing yapıyorlar. 1 adet internet için 4 adetini de oyun için ayırıyorlar mesela. Siz de ekstra yalın adsl alabilir, ya da binaya fiber geldi dediniz, fibere başvurabilirsiniz.
Özellikle bu şartlar altında isterseniz de dediğim gibi QoS ile çözeceksiniz. Modemin yanına yönetilebilir bir router ekleyip onun üzerinden sınırlandırabilirsiniz ama ben olsam fibere geçerdim.


goodman
(22.11.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.