Giriş

Pamuk'u kaybettik :(

3 yaşında scottish fold kedimiz vardı. British shorthair kızımın yavrusu. Analı kızlı yaşıyorlardı evde. Çok tatlı, sakin, renkli gözlü, pamuk gibi bir kediydi. Sakinliğinin arkasında kalp problemi varmış. Zaten sıkıntılı bir ırkmış. Bunu ben 1 sene önce falan öğrendim. Bilsem çiftleştirir miydim sc
3 yaşında scottish fold kedimiz vardı. British shorthair kızımın yavrusu. Analı kızlı yaşıyorlardı evde. Çok tatlı, sakin, renkli gözlü, pamuk gibi bir kediydi. Sakinliğinin arkasında kalp problemi varmış. Zaten sıkıntılı bir ırkmış. Bunu ben 1 sene önce falan öğrendim. Bilsem çiftleştirir miydim scottish ile :/

Camdan düşmüştü, ameliyat başarılı oldu fakat hem kalp yetmezliği varmış hem de ciğerleri darbeden ötürü su toplamaya başlamıştı. Hırıltılı soluyordu. Zor nefes alıyordu. Bu durumda başka bir ameliyat da yapılamazdı. En son ağzından köpük gelerek boğuldu. Veterinerdeydim zaten bütün gün ama ben görmedim son 5 dakikasını.

Ani darbelerde, düşmelerde siz siz olun sadece bacağı hasarlı gibi de gözükse baktırabildiğiniz tüm organlarına baktırın. Gerekirse hiç ameliyat yaptırtmazsınız.

Işıklar içinde uyu Pamuk.

Paylaşmak istedim.

hizliresim.com
ananiyimioguz
(03.07.18)
(3)

Meşhur veteriner hekim?

Burada veya sözlükte görmüştüm adını. Hatırlayamadım şuan. Polikinliği nişantaşı etiler veya leventte idi sanki. Yorumlar "bu adamın üstüne tanımam ama biraz pahalı" şeklindeydi.
Burada veya sözlükte görmüştüm adını. Hatırlayamadım şuan. Polikinliği nişantaşı etiler veya leventte idi sanki. Yorumlar "bu adamın üstüne tanımam ama biraz pahalı" şeklindeydi.
ananiyimioguz
(02.07.18)
adaveteriner.com

ya da feridun kalyoncu olabilir mi ?


habula
(02.07.18)
Feridun Kalyoncu ya evet kozyatağındaydı doğru çok sağolun.

Levent civarındakilerde hangisi daha deneyimlidir peki kedi için sizce? Veterinerium var, boğaziçi var, ada var


ananiyimioguz
(02.07.18)
ben olsam feridun hocaya götürürüm. değişik bir adam gerçekten farklı.

akşam 9 dan sonra klinikte oluyor ama gidecekseniz kliniği gündüzden arayıp konuşun.

boşa başka veterinerlerde hayvanı hırpalamayın.

bu arada veterinerlerin babası ankara da petcode ateş barut hocadır. onlarca felç kalan hayvanı kurtarmıştır. almanya dan hollandadan hasta geliyor düşünün.


habula
(02.07.18)
(6)

Kedisi camdan düşenler bakabilir mi?

10 gün önce kızımız dikkatsizlik sonucu açık bir yer buluyor ve büyük ihtimalle kuşa atlayacağım diye yelteniyor ve 3. kattan düşüyor. Giriş kattaki komşu ses duyup haber veriyor, alıp veterinere götürüyoruz 30dk içinde. Sol arka bacağı çıkmış ve bir dişinin ucu kırılmış. Onun dışında başka bir hasa
10 gün önce kızımız dikkatsizlik sonucu açık bir yer buluyor ve büyük ihtimalle kuşa atlayacağım diye yelteniyor ve 3. kattan düşüyor. Giriş kattaki komşu ses duyup haber veriyor, alıp veterinere götürüyoruz 30dk içinde. Sol arka bacağı çıkmış ve bir dişinin ucu kırılmış. Onun dışında başka bir hasar gözükmüyordu. Film çekildi, 2 gün sonra ameliyata girdi. Bacak yerine takıldı, dikiş atıldı, 4 gün veterinerde durdu ve eve geldi. 1 hafta da evde durduktan sonra dikişleri alınacaktı. Yavaş yavaş iyileşecekti. Ama bizimkisi hep halsiz. İlk geldiğinde mama ve suya saldırmıştı, onun dışında hiç görmedik. Hep uyumak istiyor, yatmak istiyor. Bugün sabah alıp kumunun yanına koyduk. Bi kasıldı kaldı sanki tüm vücuduna kramp girdi. Başı falan düştü. Korktuk, heralde gidici dedik. Sonra sevdim oynadım falan vücudu bi açıldıü kendine geldi. Sonra yine halsiz tavırlar. Veterinere anlattım, getirin hemen dedi. Kan değerlerine baktı. Tansiyonu düşmüş olabilir dedi. Şekeri biraz yüksek çıkmış. Kanda hafif bir enfeksiyon gözüküyor, tekrar antibiyotiğe başlayacağız dedi. Ama o sabahki olayına anlam veremedi. Pıhtı atmış olabilir dedi, solunumla ilgili bir problemi olabilir dedi. Yarın komple bir film çekelim dedi. Hep karından soluyor. Artık ciğerden/göğsünden soluması lazım dedi. Yarın bakacak tekrar işte ama..

Böyle belirsizlikler olunca ben rahat edemiyorum. Bu tarz şeyler yaşayan varsa neler olabilir, neler oldu, nasıl geçirdiniz o dönemi anlatır mısınız?

3 yaşında, scottish fold.
ananiyimioguz
(02.07.18)
Belki düşmenin etkisiyle yaşadığı bir travmadır ama kediler böyle yemeden içmeden kesilip içine kapanınca sonucu pek iyi olmuyor.


angelus
(02.07.18)
O travmayı atlattı ya. Zaten üstünden 10 gün geçti, hala devam eder mi?


ananiyimioguz
(02.07.18)
Kedi bu, ömür boyu da atlatamayabilir.


angelus
(02.07.18)
Scottish fold zaten eklem problemleri olan bir ırk değil mi?


malheiros
(02.07.18)
hangi şehirdesiniz ?

10 gün uzun bir süre, kediler çabuk iyileşiyor. bizimkisi de 4. kattan düşmüştü kalçası ve patisi kırılmıştı ameliyat oldu ama 4 5 günde toplamıştı direk


habula
(02.07.18)
İstanbuldayız. Anlamadık ki yaşı da genç yani. Şırıngayla mama veriyorum, önüne düşenleri yalamaktan aciz. Toparlayamadı bir türlü. Başka bir organı mı zarar gördü acaba :/ Yarın genel bir röntgen çekilsin, çıkar heralde


ananiyimioguz
(02.07.18)
(2)

GPS ve navigasyon programları hakkında sorular

Haritalar ve yollar yüklenirken yükseltileri biliyorlar aslında ama pc'deki google earth dışında ben mobilde yükseltileri gösteren bir navigasyon programı hatırlamıyorum. Google maps'te bakış açısını ufka doğru yatırsam bile belli olmuyor. Sadece 3d yapılar gözüküyor. Bunu görebileceğim bir app var
Haritalar ve yollar yüklenirken yükseltileri biliyorlar aslında ama pc'deki google earth dışında ben mobilde yükseltileri gösteren bir navigasyon programı hatırlamıyorum. Google maps'te bakış açısını ufka doğru yatırsam bile belli olmuyor. Sadece 3d yapılar gözüküyor. Bunu görebileceğim bir app var mı? Bazı yürüyüş için olan programlar gösteriyor ama navigasyon ihtiyacımı da gidermesi lazım. Diğer merak ettiğim de; tamam göstermiyor olabilir ama yol tarifi verirken, yürüyüş süresini hesaplarken falan yokuşlar hesaba katılıyor mu?

Diğer bir sorum telefonlardaki gps ile ilgili. Şimdi bazı telefonlarda 2 adet varmış ona dikkat ettim. Bu neyi sağlıyor? Bir tanesi bile anlık olarak sürekli hesaplamalar yaparken dünya kadar güç harcıyor zaten neden 2 tane koymuşlar? Ölçülecek değerler aynı olmayacak mı zaten? Bu konuda da aydınlatabilecek varsa sevinirim.
ananiyimioguz
(30.06.18)
gps abd
glonass rusya
baidou çin
bir de çalışıp çalışmadığından emin değilim ama avrupa bilriğinin galileo'su var.
pil harcamasının nedeni uyduyu araması lazım. ne kadar çabuk bulursa daha az pil harcıyor. bildiğim kadarıyla.


sutlu nescafe
(30.06.18)
gps(abd) ve glonass(rusya) destegi oluyor telefonlarda. her bir sistemde dunyanin cevresinde donen aktif 24 er uydu bulunuyor. yani telefonun sadece gps destekliyor ise sinyal alabilecegin 24 olasi uydu var, ama glonas da destekliyor ise dunya cevresinde donen 48 olasi uydu var. verimli bir konum belirleme icin teoride 3 ama pratikte 4 uyduya baglansan yeter. ama yuksek binalarin oldugu yollar, kapali yerler, tuneller, yer sekilleri, bulutlardan dolayi sinyal alabilecegin uydu sayisi dusuyor. bu nedenle de sinyal kaybedebiliyorsun. ama eger gps+glonass destekli ise daha cok uydu nedeniyle sinyal kaybetmen daha zor oluyor, cunku bulundugun konumdan gorebilecegin daha cok uydu oluyor. Ayrica glonass kullandigi frekans nedeniyle daha derine yani otoparklar, tuneller vs daha iyi sinyal iletiyor.


emrahday
(02.07.18)
(1)

Büyükçe bir kafes ariyorum (İstanbul)

Kiralayabilecegim bir yer veya elinde olan var mi? Kedim ameliyata girdi. ciktiginda pek hareket etmemesi lazimmis 1 ay. Icinde mamasi kumu ve suyu bulunacak sadece. Nereden bulabilirim?Levent çevresinde elden alabilirim.
Kiralayabilecegim bir yer veya elinde olan var mi? Kedim ameliyata girdi. ciktiginda pek hareket etmemesi lazimmis 1 ay. Icinde mamasi kumu ve suyu bulunacak sadece. Nereden bulabilirim?

Levent çevresinde elden alabilirim.
ananiyimioguz
(26.06.18)
kafes fiyatlarına baktım önce, köpek için yani kısaca hayvvan için denildiği için fiyatları 600 900 1000 tl lere kadar şişirilmiş

urun.gittigidiyor.com

bak şimdi bunlardan alıp kendin bile yapabilirsin aslında.

ya da bunlardan alıp kestirip yaptırabilirsin.

ya da ben keserim dersen, malzemenin ziyan olmayacağı ölçüde bir kafes tasarlayıp, kalın kablo bağları ile 4 taraf ve çatıyı sağlamca bağlayabilirsin.

bu kablo bağlarının büyükleri acayip sağlam olur, polisler bile artık kelepçe niyetine kullanıyor.

i1.wp.com


yukarıdaki malzemeyi örnek olarak gösterdim, daha incesi vardır, daha ucuzdur işini çözer yani.

bi sanayiye git, sor uygun gelirse orada yaptır, gelmezse benim yöntem mantıklı. yaptırmak değil taşıyabilmek de önemli, koca kafesi nasıl taşırsın orası muamma.


killerbee
(26.06.18)
(3)

Açtığım icra davasını nasıl takip edeceğim?

Bir firma kapalı ürününü 14 gün içinde iade almadığı için tüketici haklarına gittim. Lehime karar çıktı. Kararı görüp yine almadı. Adliyeye gidip icraya başvurdum. 1 ay oluyor. Dosya numarası falan elimde var. Sonuçlanınca ne olacak yazı mı gelecek? Sistemden takip edemez miyim?
Bir firma kapalı ürününü 14 gün içinde iade almadığı için tüketici haklarına gittim. Lehime karar çıktı. Kararı görüp yine almadı. Adliyeye gidip icraya başvurdum. 1 ay oluyor. Dosya numarası falan elimde var. Sonuçlanınca ne olacak yazı mı gelecek? Sistemden takip edemez miyim?
ananiyimioguz
(25.06.18)
e-devletten takip edebilirsin.


size bi yazi gelmez,ayrıca borçluya hiçbir haciz işlemi yapmazsaniz onlar da keyfine göre ödemez. Alacaklı olan derhal hacze geçmeli


1-e devletten hicbir halti takip edemezsin, sadece dosya acik mi kapali mi onu gorursun
2-avukatin veya sen bu icra olayini teblig ettirmelisin ptt ile.
3-tebligden sonra 7 gun icinde itiraz hakki var, itiraz etmezse avukatin varsa sayet tasinmazlarina her turlu islemi yaptirabilir.


(10)

Özel üniversitede okuma sorunsalı

Yeni birileriyle tanışırken ortamda herkes üniversitelerini söyler ya. Marmara, itü, istanbul üniversitesi falan derken ben özel bir üniversite söyleyince insanlar bi "hıı.s" oluyor. Halbuki tam burslu kazandım yani bölümümle aynı bölümün marmaradaki puani yakındı birbirine. Tam bursluyum diye de cv
Yeni birileriyle tanışırken ortamda herkes üniversitelerini söyler ya. Marmara, itü, istanbul üniversitesi falan derken ben özel bir üniversite söyleyince insanlar bi "hıı.s" oluyor. Halbuki tam burslu kazandım yani bölümümle aynı bölümün marmaradaki puani yakındı birbirine. Tam bursluyum diye de cv dışında hiç bir yere yazamıyorum şuna bak görgüsüz diyecekler diye dfgdj. Söyleyemiyorum da. İnsanların ne düşündüğünü takıyorum bu konuda evet. Genel bir ön yargı var parayı basıp okuyorlar diye ama ders yine aynı ders. Zorluk yine aynı zorluk. Bir de üstüne para veriyorlar diye saygı duymaları lazım insanların :D Bazı ücretli arkadaşlar var yanında bursluyum demeye utanırsın gayet zeki ve çalışkanlar.

Çözüm ne olabilir? Söylenmeli mi direkt? Söylemenin bir adabı var mı?
ananiyimioguz
(28.05.18)
öyle yeditepeli geliyorsun ki kulağa.

edit: gerçi yeditepe'de burssuz ve zeki yok, oyum bahçeşehir ve bilgi'ye kayıyor ama tarif ettiğin okullar da okan kokuyor. nişantaşı falansa zaten hiç şansın yok, direkt olarak kabulleneceksin kaderi.

o "hıı" tepkisinden sonra kendini ve durumu ti'ye alarak "ama burslu" - hatta "ama bırslı" gibi bi' şeyler yap; üç kuruş kafan varsa - karşındakinin de iki kuruş kafası varsa zaten olayı anlar. anlamıyorsa şaapma hiç, uzaklaş ortamdan.


ben de aynı muameleyi gördüm, önceleri bi şey demezdim, sonra laf sokanlara ben de soktum. yarı bursum vardı ve babamlar zor okuttu.
hiç çekinmeden söyle


gadlemler
(28.05.18)
gerek yok bence. yanımda vakıf üniversitelerinden gelen bir sürü stajyer çalıştı hem burslu hem yarı burslu/burssuz. ne burslular ne burssuzlar tanışma aşamasında bunu söylemedi. söyleseler "so what" olurdum muhtemelen. ki samimi olunca anladım ki bursluların çoğu türkiye'de derece yapmış istedikleri okula girebilecek kapasitede çocuklardı ama laf orya gelmedikçe söylemedi hiç biri. 50% burslular da gayet efendi çalışkandı. hatta birisi baya baya zeki bir kızdı ve lisans mezunu olmadan kendi başına önemli bir dergide makalesi vardı review'da. neyse sonuç, söylemeye gerek yok. yaptığın iş ne olduğunu gösteriyor zaten.


paralı okudum ama ailemin durumu iyi değildi. kesinlikle iyi okullara saygım sonsuz. napam sistemde beni böyle yönlendirdi.


mikahakkinen
(28.05.18)
Ben de Amerika'da okudum. Burssuz.

Senin yasadigin bu durumun okulla, ozelle vs. ilgisi yok. Yazdigin gibi baskalarinin ne dusundugune cok takiyorsun. Yeni tanistigin insanlar ozel okul durumunu senin dusundugun kadar dusunmuyorlar. Hatta cogu umursamiyor bile. Sen umursadiklarini dusunuyorsun ama yaniliyorsun.

Zamanini harcama boyle sagliksiz dusuncelere cool ol biraz.

Ya da ben aslinda akilliyim, bursluyum, puanlar Istanbul Universitesi ile ayni, yemin ederim akilliyim ben, dusundugunuz gibi degil, bursluyum diyorum ama gorgusuzluk olsun diye soylemiyorum. Dersler zor baya. vs. vs. gibi aciklamalar yapip manyak :D izlenimi verebilirsin.

Secim senin.


Sosyal medyada boku çıktı bu özel üniversite aşağılama işinin. Hep bunların etkisi. Ne varsa bu durumda? Benim de keşke param olsaydı da basıp özelde okusaydım.
Aldırma sen. İster söyle ister söyleme burslu olduğunu ayrıca, kime ne ?


Evet onu anlamıyorum ben kasıtlı olarak burslu özelleri yazdım ki özeldeki imkanlar devlette yok diye. Nasıl olduysa bir kaç özel dışında hepsi aşağılanacak duruma geldi.


ananiyimioguz
(28.05.18)
ben de vakıf üniversitesinde okudum. hangi üniversitede okudun dediklerinde çat diye söylüyorum. sonraki soru "burslu mu?" oluyor. bunu sormuyorlarsa ve ortam bir garip oluyorsa da "aklımda yazmak yoktu ama o yıl iyi bir derece yaptım" diye ekleyin:D


ganbatte
(28.05.18)
Buna alış ya, iş hayatında da aynı soruyla karşılaşırsın, önlerinde CV'n yoksa hepsine her an parantez açıp Burslu diyecek halin yok sonuçta :) Arkadaş ortamında merhaba dediğin insan etikete o kadar takılacaksa bir kayıp değil zaten.

Devlet okullarına da diyenler oluyor: Boğaziçi'ne bile "Aman nerd'ün teki işte" diyenler var, memlekette laf ve huzursuz çok, dert etme :)


hana bi
(28.05.18)
toplumda ozel okullara karsi bir onyargi var. bu okullara giren ogrencilerin sinavlarda iyi puan alamadiklari icin devlet okulunu kazanamadiklari ve aile parasiyla okutuldugunu dusunuyorlar. haklilar mi? kismen.

peki devlet okullarinda okuyanlar gercekten bedava mi okutuluyorlar? hayir. devlet okullari su ile calismiyor, para ile donuyor. ve para havadan gelmiyor. aldiginiz internetin,suyun,elektrigin,mazotun,benzinin,ekmegin,salcanin vergisinden tuvalete sictiginiz bokun vergisine kadar, para kesiliyor. elde edilen bu paralar ile bu okullar donuyor. bedava mi? degil. ozel okula giden cocuk da bu vergileri oduyor mu? evet. ama devlet okuluna gidemiyor. neden? burada adaletsizlik var.

peki devlet okulu ile ozel okul parali olduguna gore hangi okul tipi daha kaliteli? mevcut durumda birkac devlet ve birkac ozel okul haric diger okullar gercekten cok kotu. ama uzun vadede ozel okullarin devlet okullarini sollayacagini dusunuyorum. cunku ozel okullar arasinda rekabet arttikca kalite de artacaktir. devlet okullari gamsiz olur, ekmek elden su golden. (tabii 1-2 devlet univeristesini haric tutmak isterim.)

mevcut sistemdeki temel sorunlari bir kenara birakirsak; isin ozu topluma yetismis insan katmaktir. ozelden ya da devletten ciktiginin bir onemi yok. kisi kendisini gelistirsin yeter ki.


tomcruise
(28.05.18)
(5)

Samsung Gear S3 kullanan var mı? Akıllı saat almak mantıklı mı?

Şuan için yeterli özelliklere sahip olduklarını düşünmüyorum gereksiz geliyor. Antrenman yapanlar için bir şey diyemem o konuda baya bir sensör ve araç sunuyorlar ama günlük kullanım için yeterli mi?1- Günlük hayatınızı kolaylaştırdığını düşündüğünüz özellikler neler?2- Whatsapp neden hala kullanılm
Şuan için yeterli özelliklere sahip olduklarını düşünmüyorum gereksiz geliyor. Antrenman yapanlar için bir şey diyemem o konuda baya bir sensör ve araç sunuyorlar ama günlük kullanım için yeterli mi?

1- Günlük hayatınızı kolaylaştırdığını düşündüğünüz özellikler neler?
2- Whatsapp neden hala kullanılmıyor?
3- Saatte tüm bildirimleri görebiliyor musunuz?
4- Navigasyon saat üzerinde çalışıyor mu? (talimat olarak değil haritanın gözüktüğü şekilde)
5- Sms veya herhangi bir mesaj uygulamasında klavye kullanılabiliyor mu?
6- Karşıdaki kişiden metin mesajı dışında ses kaydı, fotoğraf veya konum bilgisi alınıp bakılabiliyor mu?
7- Yapılacaklar listesi tarzı görevleri yazabileceğimiz uygulamalar var mı?

Ve son olarak tizen'li gear s3 ile android saatler arasında artılar eksiler neler?
ananiyimioguz
(27.05.18)
Sarj etme olayindan dolayi akilli saat mantikli gelmiyor.


stavro
(27.05.18)
daha ucuza benzer işlevleri olan saatleri ali baba'dan daha ucuza alabilirsin. samsung, apple vb. markalardaki saatlerin temel özelliklerini bulabilirsin bu saatlerde.


bazenuyur
(27.05.18)
gear s3 için değil ama Apple Watch için konuşabilirim.

1- çağrıları saatten yanıtlayablliyorsun, mesajlara ses ile yanıt verebiliyorsun (sesi yazıya dünüştürme olayı oldukça başarılı)
2- whatsapp var, mesajları gösteriyor.
3- evet, hepsini görebiliyorsunuz.
4- evet
5- hayır
6- evet
7- evet, fazlası ile.

haa eğer antreman vs. yoksa (ben havuzda falan kullanıyorum) şarj olayı gerçekten bunaltıcı. Ve bu olayın iki ucu boklu değnek, aynı işi yapan ucuz saatlerin kesinlikle performansı daha düşük. (apple watch'a gelene kadar Fitbit, Huawei, Garmin kullandım). Eğer elektronik aletleri seviyorsan al, yoksa hiç bulaşma bir süre sonra bir köşede kalıp duracak.


giovanne
(27.05.18)
xiaomi mi band 2 var şarjı 10-15-20 gün arası gidiyor şarj aletinin yerini unutuyorsunuz,adım sayar,bildirimler,nabız,uyku takibi gayet memnunum parasının hakkını veriyor.


dadas9
(27.05.18)
gear s3 frontier sahibiyim.

1- bildirimler. bundle news yüklü mesela telefonda (iphone x), her haber başlığı bileğime geliyor. hatırlatmalar vs. de aynı şekilde. instagram, whatsapp vs. kullanmak saçma zaten akıllı saatte. saniyede bir bileğinde titreyen bir şey olmasını istemezsin. yine de istersen onların bildirimi de geliyor.

bunun yanı sıra müzik kontrollerini bilekten yapmak büyük rahatlık (trafikte, iş yaparken, sıkışık bir ortamda telefon cepteyken). müzik yüklenebiliyor ayrıca. offline spotify da mevcut.

2- gelen mesajlar okunuyor. hatta yanılmıyorsam cevap da verilebiliyor gelen mesajlara.

3- evet.

4- evet. here maps yüklersen oluyor.

5- ne diyorsun, t9 klavye bile var.

6- ondan pek emin değilim ama sanırım hayır.

7- hiç kullanmadım, emin değilim. ama telefondaki bildirimleri alıyor (microsoft to-do ve moleskine timepage kullanıyorum mesela ben.)

android wear hiç kullanmadım. ama gear s3 arayüzünün çevrilerek kullanılması muhteşem.


avianthem
(28.05.18)
(1)

Google Asistan Beta Testi'ne nasıl katılabilirim?

Türkçe google asistan testleri için google bazı kullanıcılara mail atmış. Bana gelmedi. Acaba beta test programı gibi bir şeye önceden kayıt mı olmam gerekirdi yoksa zamanla mı gelecek? Gelmez ise katılmak için ne yapmam gerekiyor?
Türkçe google asistan testleri için google bazı kullanıcılara mail atmış. Bana gelmedi. Acaba beta test programı gibi bir şeye önceden kayıt mı olmam gerekirdi yoksa zamanla mı gelecek? Gelmez ise katılmak için ne yapmam gerekiyor?
ananiyimioguz
(22.05.18)
(2)

Instagram'da takip etmelik hesaplar

Uzun bir süredir aynı kişileri takip ediyorum, sıkıcı gelmeye başladı. Güzel sayfalar veya insanlar önerir misiniz?İlgi alanlarım:FotoğrafTeknoloji, bilişimOyunEğlenceEğitimGeziHaberTartışmaMagazin sevmiyorum ama kaliteli ünlüler olabilir.Manken bakmayı da sevmiyorum
Uzun bir süredir aynı kişileri takip ediyorum, sıkıcı gelmeye başladı. Güzel sayfalar veya insanlar önerir misiniz?

İlgi alanlarım:

Fotoğraf
Teknoloji, bilişim
Oyun
Eğlence
Eğitim
Gezi
Haber
Tartışma

Magazin sevmiyorum ama kaliteli ünlüler olabilir.
Manken bakmayı da sevmiyorum
ananiyimioguz
(16.05.18)
(1)

Sayısal analiz sorusu

Show that following initial value problam has a unique solution and find the solution.Ödevimiz var da son soruyu çözemedik. Çözebilecek var mı?https://i.hizliresim.com/kO42ar.jpg
Show that following initial value problam has a unique solution and find the solution.

Ödevimiz var da son soruyu çözemedik. Çözebilecek var mı?

i.hizliresim.com
ananiyimioguz
(14.05.18)
başlangıç değer probleminin çözümün var ve tek olması için türevin eşit olduğu fonksiyonun lipschitz sürekli olması gerekir. ycos(t), başlangıç noktası (0,1) komuşuluğunda Lipschitz sürekli (türevi sınırlı) olduğundan çözüm var ve tektir. çözümüde değişkenlere ayrılabilir olarak çözülebilir. dy/y=cos(t) dt olup y=c exp(sin(t)) olup başlangıç koşulundan c=1 çıkar. yani y=exp(sin(t)) dir.


lrdrylgh
(14.05.18)
(8)

Neden Muharrem İnce değil?

Sb.
Sb.
ananiyimioguz
(10.05.18)
muharrem ince zaten


nigeo
(10.05.18)
bence de gayet fit


Photographer
(10.05.18)
2015 seçimlerinde maalesef MHP ye oy atmış biri olarak Akşener in ikinci turda Muharrem İnce den daha fazla oy potansiyeline sahip olduğunu düşünüyordum. CHP de iki kere KK ya kaybettiği için ön yargılıydım ama Doğu potansiyelini gördükten sonra, özellikle demirtaş ziyaretinden sonra doğru işler yaptığını düşünmeye başladım. İlk turda Meral Akşener'e oy vereceğim, ikinci tura kalabilirsek büyük ihtimal İnce vs RTE olacağı için sonuna kadar Muharrem İnce diyeceğiz tabi.


siyah giyen adam
(10.05.18)
ben kendisini, duruşunu vs. sevemedim hiç niyeyse. itici buluyorum, güçlü bi duruş sergilemiyor. malum kişiden de hazzetmiyorum.

hiçbir siyasetçi şu an istediğim özelliklere sahip değil sanırım. ama oyum ince'ye ya da akşenere olacak gibi.


Kendisinu ben de itici buluyorum. Hat hut adam yine. Erdogan a da aynisini soylemiyor muyduk?


Belki benim hatamdır ama 16 senedir mecliste olmasına rağmen meşhur birkaç videosu haricinde neler yaptı bilmiyorum, "Muharrem İnce kimdir?" konulu haberlerde de meclisteki icraatlerinden pek bahsedilmemiş. Bir de CHP içindeki sosyal demokraktımsı kanattan mı ulusalcı kanattan mı hala çıkarabilmiş değilim (yine benim hatam olabilir)

Öte yandan anayasaya aykırı ama evet diyeceğiz rezaletine katılmaması, adaylığından beri hem muhalefetin adaylarıyla hem de RTE ile biz vs. onlar kavgasına girmemesi, AKPli seçmene "biz gelince bunun rövanşı olacak" mesajı vermemesi, herhangi bir grubu dışlamaması (sabah akşam CHP'ye fetocu ve terörist diyen Perinçek ile bile görüşeceğim dedi :)) bence gayet olumlu hareketler.

AKP ve muhalefet seçmeni arasındaki kutuplaşma bu kadar kısa sürede giderilemeyeceği için ikinci turda AKP seçmeninden oy almasını zaten beklemiyorum ama muhalefetin oyunu bir arada tutma şansı şimdiye kadar gösterdiği performansla Akşener'e göre daha fazla bence (AKP-MHP'nin %40-45 arasında devam ettiğini farzediyorum)

En ideal aday değil ama mevcut adaylar arasında en makul olanı.


bruce mclaren
(10.05.18)
Turkiye'de "höt hüt" etmeyen biri populer oy alamaz, cunku o dayi dayi yaklasim turk toplumunun genel kulturunu yansitiyor. Sen ulkenin basina melek gibi birini getirsen cok iyi icraatlari olsa da populer olmasi zor cunku "bizden degil". Turk insani suna bakar: Bu adam / kadin aksam bize yemege gelse cidden anlasabilir miyiz yoksa sadece nezaketten guler yuz gosteririp kusursuz agirlayip evine gitmesi icin dakikalari mi sayariz? O yuzden Turkiye'den populer oy alacak "medeni" aday hayalinden vazgecin, ulkenin ortalamasindan coook uzak bir kisilik o.


robokot
(10.05.18)
O zaten.


chitosan
(11.05.18)
(16)

Neden Meral Akşener değil?

Sb, eleştirileri merak ediyorum.
Sb, eleştirileri merak ediyorum.
ananiyimioguz
(08.05.18)
üslubu, hitap şekli, iletişim kurma biçimi reyize çok benziyor; bu kadar hırçınlık, otoriterlik hoşlandığım bir şey değil. aynı zamanda yetiştiği siyasi kültür çağ dışı, totaliter bir yönetim anlayışı olduğunu düşünüyorum. 2. tura kalırsa oy veririm ama kafamdaki reisicumhur portresinden çok uzak. gerçi yakın olan bir aday da yok ya, neyse...


Bruce
(08.05.18)
kadinlar cok harcar. ekonomi zaten batmis daha da batar kesin.

angela hala'yi kadindan saymiyorum.


tomcruise
(08.05.18)
eski ülkücü :(


lesemajeste
(08.05.18)
Eski susurlukcu. Liseliler bilmez.


baldur2
(08.05.18)
Şaka maka reyissiz bir ülke ve yönetim düşünemiyorum. İliğimize kadar işlemiş reyiz <3


japon askeri
(08.05.18)
muhafazakar,milliyetçi. 90'ların karanlık döneminde tansu çillerin bakanı. açıkçası zihniyet olarak akp'den ve onun savunduğu değerlerden büyük bir farkı yok.


biravekahve
(08.05.18)
Uslubu kulak tırmalıyor. Ince öyle mi hic?
İnce daha iyi.


tek adam rejimine karşı şeytana bile oy veririm.


kafatasci..ikinci tura kalirsa dusunulebilir. saadetin adayi bile aksener'den iyi gibi. birinci turda destegim ya muharrem ya da selo. ikincisinde muhalefetten kim cikarsa artik.

not: ataturkcu, bir turk'um.


Kendisinin geldiği ideoloji bu ülkeye faili meçhul cinayetlerden, adam yaralamalardan başka bir şey katmamış. Kafası çalışan bir elin parmağı kadar bile insan yetiştirmemiş (hiç prof dr.ları sayıp durmayın, AKP'de de bol bol var, ünvanla olmuyor) Tam tersi kafası çalışan insanları ya öldürmüş ya da kaçırmış.

Demokrasi meleği diye yutturulmaya çalışılması insan aklına hakaret. MHP genel başkanı seçilseydi Sinan Oğan'dan daha az faşist bir politika sürdürmeyecekti, şimdi demokrasi kahramanı diye pohpohluyorlar.

Daha şimdiden dağları aşan egosu ve ayrıştırıcılığıyla muhalefetin hareket alanını kısıtladı.

Siyasal islamcıların demokrasi savaşçılığını da yemedim ama onlar en azından mağdur edilmişti (onlara sorsan hala mağdurlar) Bunlar her dönem devletin tetikçiliğini yapmış, en fazla üstünkörü dokunulmuş, her zaman korunmuş tipler.

İkinci tura kalırsa sandığa gitmem. RTE ve Akşener arasında seçim yapacak bir ülke başına gelecek her şeyi hak ediyor.


bruce mclaren
(08.05.18)
Çünkü RTE ile RTE arasında seçim yapmak gibi bir şey bu.

Ayrıca yukarıdaki sebepler (Özellikle Bruce Mclaren) +1


rahip janick
(09.05.18)
çünkü rte'nin kazanması lazım!

en zeki o, en uzun o, en lider o taam mı!

sözde muhalif kesimdeki bu körlüğü anlamıyorum bir türlü. anlaşılır bir şey değil. sıra sıra her muhalif hareket, organizasyon tasfiye edilirken halâ birbirine vurma merakı!

mhplilere de sorsan chp ile ilgili, chplilerle ilgili çok şeyler söylerler.

deniz gezmiş şöyle adam kaçırdı, mahir çayan şöyle çatıştı!dan tutun da 80 öncesinde şöyle oldu böyle oldu vs vs diye. bi bitsin artık bu nefret, ne dersiniz?

rahşan ecevit, "yaptıklarını unutamıyorum ama bağrıma taş basıyorum" diyerek dsp-mhp-anap koalisyonuna evet demişti. ilhan selçuk "işkencecilerimi affediyorum" demişti.

hapiste sağcı-solcu empatileriyle dolu hikayeleri hiç okumadınız mı?

kamyonlarca laf edilebilir, olaylar anlatılablir, ajitasyonun dibine dibine vurulabilir ama hepsinin varacağı tek sonuç: rte!

oy vermeden bir insanı nasıl desteklerisiniz, sorusunun cevabı paylaşılmış bolca.

@konusma ben konusuyorum, "Meral Akşener denen kadın, Abdullah Çatlı isimli Türkiye'nin en pis işlerini yapan, derin devletin stepnesi olan tetikçi ile zamanında beraberdi. Abdullah Çatlı, Meral Aydoğan ile evliydi ancak Meral Akşener ile dost hayatı yaşıyordu." ifaden düpedüz iftira! bu cümleyi kurmuş olman, sana göre bir ispat! nasıl bir mantıksa, ama delil yok...

mahmut övür'ün hangi yazısı? paylaştığı hangi fotoğraf/görüntüler?

mahmut övür'ü bu sebeple vurdurttuğu, bilinen bir gerçekse, o gerçek(!?) herhangi bir mahkeme kararıyla tespit edilmiş mi? yoksa bir oturma organı mı yapmış bu görevi?

"bilinen bir şey"

"şöyleydi"

böyle oldu"

delil? ispat?

yok!

e o zaman bunun adı iftira! çok basit...

ben de şimdi tdk'dan iftira linki versem, sözlükte bu insanlar için yapılan tanımların linkini versem ne olacak?

faili meçhuller, hukuk dışı yöntemler, karanlık olaylarla ilgili "bilgi ve belgelerle" eleştiri yapabilirsin ama bu konuda da özel hayatındaki iddialarınla ilgili de ispatlı konuşmak zorundasın.

hiç yakıştıramadım. yasal bir süreçle de karşılaşabilirsin.


runagain
(09.05.18)
www.cumhuriyet.com.tr
görüntüleri de gazete arşivlerinden bulabilirsiniz çok isterseniz.
AKP'nin 17-25 Aralık'ta çıkan tapelere iftira, montaj demesi gibi bu da. Aynı ekolden ilerliyorsunuz.


cevabım kurallara aykırı olduğu için silinmiş. o zaman şöyle diyeyim. hdp'nin bileşeni olduğu bir ittifakta yer almayacağını belirten, herhangi bir şekilde görüşmeyi reddeden bir anlayışta oldukları için. 7 haziran'da bu anlayış yerine başka herhangi bir parti meclise girseydi üçlü koalisyon kurulabilirdi. barış, eşitlik dilinden uzak bir siyasetin bir ülkenin geleceğine vadedebileceği bir şey yok. düşmanlık, savaş ve intikam söylemleri bugün tutuyor olabilir ama bunlar sürdürülebilir politikalar değil.


sanxis
(09.05.18)
Susurluk, savaş çığırtkanlığı ve açlığı, geldiği ekolün ne bok olduğunun belli olması vs.

2015'te millet bahçeliye inanıyordu rte'nin karşısında duracak diye. Bu ekol anca değnek olur, çünkü temelde çok da farkları yok.


noluyo yaa
(09.05.18)
@konusma ben konusuyorum, hiçbir şeyi ispatlamıyor gazete haberi/linki.

aralarında bir ilişki olduğu iddianız hala ispata mnuhtaç. ayşenur arslan dahi öyle bir açıklamayı bırakın, ima dahi etmemiş.

montaj falan demedim. ispata muhtaç diyorum bu iddialar.

çatlı ile akşener arasında ilişki olduğu iddianız da, mahmut övür'ü akşener'in vurdurttuğu iddianız da ispata muhtaç.

gazete linki, tdk linki ispat değildir.

kaldı ki, o gazete linkinde de öyle bir iddia yok!

bu konuda da, birbirini yeme konusunda da görüşlerim aynı.


runagain
(09.05.18)
(9)

Eski bir pc oyunu arıyorum. (Şövalye ve sihir içerir)

Yanılmıyorsam 2006 yılındaydı, korsan olarak almıştım, bir sürü cd ile yükleniyordu. O zaman ki oyunlara göre büyük boyutluydu. Bilgisayarım pek kaldırmamıştı, oynayamamıştım. Hatırladığım kadarıyla karanlık bir havası vardı. Birilerini öldürünce veya nesneleri parçalayınca içlerinden renkli özler ç
Yanılmıyorsam 2006 yılındaydı, korsan olarak almıştım, bir sürü cd ile yükleniyordu. O zaman ki oyunlara göre büyük boyutluydu. Bilgisayarım pek kaldırmamıştı, oynayamamıştım. Hatırladığım kadarıyla karanlık bir havası vardı. Birilerini öldürünce veya nesneleri parçalayınca içlerinden renkli özler çıkıyordu onları topluyorduk. Veya kendileri çıkıp içimize giriyordu.

Kapağında kılıç ve kalkanıyla bir şövalye vardı. Kırmızı artı şeklide de deseni vardı haçlılar misali.
ananiyimioguz
(30.04.18)
legacy of kain ?


yok hayır gerçek dünyaya daha yakındı


ananiyimioguz
(30.04.18)
diablo?


kingcyrax
(30.04.18)
dark messiah of might and magic?


gothic?


lüzumsuz adam
(30.04.18)
Bir yandan ben de bakınıyorum, en yakın hissettiğim knights of temple oldu.

filmovizia.blogspot.com

Oynanış videolarını da izledim, yine de kesin olarak buydu diyemiyorum. Buna benzer var mıydı başka? Yok ise anımsadığım oyun bu olabilir


ananiyimioguz
(30.04.18)
Conan var


ergenpezeveng
(30.04.18)
''Kırmızı artı şeklide de deseni vardı haçlılar misali''

buradan bakınca akla direk 2 oyun geliyor. vampire the masquerade redemption ve Knight Temple

vampire the masquerade redemption 2000 yılında çıkmıştı. bu çok düşük ihtimal. Knight of temple ise 2005 yapımı ama sandık açmalarında falan renkli özler yoktu.


eazy
(30.04.18)
Hellgate London. Hatta efsane trailer i vardi ama oyun eh falandı. O oyun el değiştirdi, multiplayer yapıldı acayip şeyler oldu. Şu an oynanmıyor olabilir. Ama ilk versiyonunu bulursan rahatça oynayabilirsin.


rhinwedd
(02.05.18)
(37)

Numaranızı kaç yıldır kullanıyorsunuz?

Bazı arkadaşlarım bir kaç senede bir numarasını değiştiriyor. Pek anlam veremiyorum. Ben 14 senedir aynı numarayı kullanıyorum. En fazla operatörler arası geçiş yapmışımdır. Sizin kaç yıl oldu? Cinsiyet ile yazarsanız sevinirim. Belki sadece kızlara özgüdür bu durum.
Bazı arkadaşlarım bir kaç senede bir numarasını değiştiriyor. Pek anlam veremiyorum. Ben 14 senedir aynı numarayı kullanıyorum. En fazla operatörler arası geçiş yapmışımdır. Sizin kaç yıl oldu? Cinsiyet ile yazarsanız sevinirim. Belki sadece kızlara özgüdür bu durum.
ananiyimioguz
(30.04.18)
11 yıl. Aynı operatör. E.


dissendium
(30.04.18)
2011' den beri.
K
İlk hat. Ayni operatör. Hat üzerime olmadıģı için de taşiyamiyorum. Sevmiyorum ama ayrılamıyoruz da. Senden nefret ediyorum avea.


Amaranta ursula
(30.04.18)
K, 7 senedir kullanıyorum ama zaten bu hattı almadan iki sene önce telefon kullanmaya başlamıştım. Değiştirmeyi de düşünmüyorum


15 k


in vino veritas
(30.04.18)
16 yıl oldu. Erkek.

Ama yakında sadece iş için ikinci bir hat ve telefon almayı da düşünüyorum.


g man
(30.04.18)
19 yıl, kadın


curukturpkokusu
(30.04.18)
2001 den beri sanırım 17 yıl olmuş
erkek


basond
(30.04.18)
15 yıldır AycellveAria. Numara filan taşımadım hiç. E


efreet sultan
(30.04.18)
20yıl e


fasko
(30.04.18)
7, kadın.


pike
(30.04.18)
13. E


tabudeviren
(30.04.18)
Since 1999


red g
(30.04.18)
15. Artık b.ku çıkmaya başladı gerçi ama bu kadar sene olunca bırakmayı erteliyor insan. E.


skooma
(30.04.18)
10 yıldan fazla.

E


datnet
(30.04.18)
14 yıl, kadın.


16 yıl.
E


battal gemalmaz
(30.04.18)
19 e


oscar
(30.04.18)
hiç değiştirmedim, 2006'dan beri.


dafaisss
(30.04.18)
18 yaşına girdiğim gün gidip aldım, üç yıldır kullanıyorum. Ondan önceki numarayı da beş yıl kadar kullanmıştım.


19 E


orpheus
(30.04.18)
16 sene olmuş.
Erkek.


16. ayni operator. kadin. degistirmeyi dusundugum oldu; uzerinden taciz davasi acildi hatta. ikinci hat kullandigim da vakidir.


e haliyle
(30.04.18)
15 sene olmuş benim de.


Bruce
(30.04.18)
19 yıl. E


helenart
(30.04.18)
2008 de aldım, 2014 de şirket telefon verince (paketi interneti bol vs.) kendiminkini çıkarttım. o zamandan bu yana bunu kullanıyorum.

ek- ben erkek.

hanımlar daha çok değiştiriyor, bir çok kez tanık oldum. eski sevgili rahatsız etmesi gibi haklı durumlardı bir çoğu. biz erkekler az şey değiliz.


karlmarx
(30.04.18)
2002 den beri. erkek.


ergenpezeveng
(30.04.18)
eski numaramı 7 sene falan kullandım(ilk numaram değildi ama ilk kendi numaramdı) sonra son rakamını değiştirip yeni hat aldım onu da 3-4 senedir falan kullanıyorum.


15-16 sanırım. tüm operatörleri 1-2 kez gezdim. E.


washe
(30.04.18)
tam 11 yıl olmuş hey gidi. E.


hemsta
(30.04.18)
2000den beri. k.


balik kraker
(30.04.18)
11 yılı biraz geçti.


Neill
(30.04.18)
Ben de her sene değiştireyim şu numarayı diyenlerdenim. Ortaokul ve lisede çok daha sık değiştirirdim ama o dönemlerde anca aile/arkadaş arasında. Numara değiştirmek büyük ferahlık, kafa rahat oluyor. Eski arkadaşının gönderdiği şiirleri filan okumuyorsun-kastırmıyorsun seni rüyamda gördüm mesajlarına.

O yüzden iş telefonlarını seviyorum ben, tertemiz 0'dan başlıyorsun.


Bu numara da öyle, benim değil zaten bir arkadaşımın kardeşinin ama bir süredir ben kullanıyorum. Diğer türlü özel günlerde v.s tonla mesaj geliyor tilt oluyorum. Eski arkadaşlarım(!) filan bazen mesaj atıyor, yani artık arkadaşım olmayan insanlar. Sonra ben refleks gösterince kırılıyorlar, hala görüştüğüm arkadaşlarımla paylaşıyorlar bunu; ''bana bunu bunu yaptı'' diye. Bunun sohbeti geçiyor hiç hoşlanmıyorum. O yüzden numara değiştirmek büyük ferahlık. Kafalar pırıl pırıl.

Bir de benim karakter özelliğim insan ilişkileri konusunda biraz pis, problemli yani farkındayım ben de. Ortasını bulamıyorum. Muhatap olmamak o açıdan iyi oluyor, mesela sosyal platformlarda da özel mesajların içeriği fayda barındırmıyorsa cevap vermiyorum, ya da kendi kendimi eğlendirebilecek bir üslupla cevap veriyorum.

Sadece Kızlara özgü bir durum değil yani, ben seviyorum hatta ben zaten normal arkadaşlık sitesi kullanmadığım gibi rehberi de yedeklemedim şimdiye kadar hiç hayatımda tutmak istediklerimi zaten çokcana bi' şekilde tutuyorum, ya da ulaşabildiğim yerden ulaşmayı deniyorum.

Ben de facebook'da 300 - 500 arkadaşı olanları, instagram twitter kullanan şahısları anlamam. 20 yıl önce maç yaptığım adam da hayatımdan eksik kalsın yani, nedir ? zaten lazım olsa şimdiye kadar bi' şekilde temas ederdi.

Ben varlığı da derdi de sahiplenen insanlarla küçük ama bambaşka bi' çemberde yürümeyi seviyorum. O yüzden tanınmak/hatırlanmak ya da ulaşılmak istediğim birşey değil. Yeni numara birçok eğlenceyi de farkındalığı da beraberinde getiriyor. Seviyorum ben.


mete kudur
(30.04.18)
20 senedir (1998), ilk ve tek numaram. Ayni operator. E


robokot
(30.04.18)
1997'den beri aynı numara. çok sıkıcı bir insanım sanırım. yalnız tahmin ettiğiniz operatör bizi uzun süre sevdikten sonra artık tiksindiğimden kesinlikle kendisiyle yola devam etmiyorum.


ozdek
(01.05.18)
14- erkek


rakicandir
(01.05.18)
14 senedir. hemen her sene operator degistiriyorum kampanyalar icin, onun disinda hic telefon degistirmedim.

lisedeyken bir ara avea'nin 5000sms davasindan oturu avea hattim da vardi, numarasi cok guzeldi ya simdi aklima geldi. dort bes ay onu da kullanmistim benimkiyle beraber.


-adam


fakyoras
(01.05.18)
Ben çok numara değiştirdim ya. Hayatımda dönüm noktası olan bazı dönemler oldu. Yeni bir numara yeni bir başlangıç olur gibi hissettim. Şimdiki numaramı 3 yıldır kullanıyorum.

Du bakayım, şu ana kadar 5 kere değiştirmişim sanırım, 5 numaram olmuş. / K


(3)

Koltuk almaya nereye gidelim?

Salondaki koltukları değiştireceğiz. Önceliğimiz kibar olması, rahat olması ve yerden yüksek olması. Takım olmasına gerek yok. Zevkimize göre berjer ve üçlü, ikili veya köşe koltuk seçmek istiyoruz. Ayrı ayrı yerleri gezmek yoruyor. Büyük mobilya çarşıları ve siteleri var istanbulda. Veya çok çeşit
Salondaki koltukları değiştireceğiz. Önceliğimiz kibar olması, rahat olması ve yerden yüksek olması. Takım olmasına gerek yok. Zevkimize göre berjer ve üçlü, ikili veya köşe koltuk seçmek istiyoruz. Ayrı ayrı yerleri gezmek yoruyor. Büyük mobilya çarşıları ve siteleri var istanbulda. Veya çok çeşit bulunduran mağazalar da olabilir. Uygun ve güvenilir olanlarından bildiklerinizi söyler misiniz? Ayrılacak bütçe çok fazla değil 4bin civarı.
ananiyimioguz
(25.04.18)
izmir karabağlar.


mikahakkinen
(25.04.18)
Gecende facebooktan rossohome u takip etmeye başladım. Maltepeye mağaza açmışlar bi bak istersen. Ya da eyüp modesada mağazaları dolanabilirsin. Piyasa baya kötü nakitte iyi indirim yapabilir mağazalar buara.


solenkol
(25.04.18)
Masko’da her türlü bulursun. Yani biz oldukça kaliteli ve kocaman bir köşe takımı aldık 1.200 tl’ye.


makarnacanavari
(25.04.18)
(5)

Annemi müdür odasına çağırıp eğitim bir sen üyesi olun demiş

35 yıllık öğretmen, hiç bir sendikaya üye olmadı. Son yıllarda çoğu arkadaşıyla eğitim sen'li, solcu veya atatürkçü diye uğraşıyorlardı zaten. İstifa edenler oldu, emekli olanlar, yerleri değiştirilenler oldu vs. Okullarda atatürkçü öğretmen kalmadı. İstemiyorlar. Müdür odasına çağırıp "hocam lafı u
35 yıllık öğretmen, hiç bir sendikaya üye olmadı. Son yıllarda çoğu arkadaşıyla eğitim sen'li, solcu veya atatürkçü diye uğraşıyorlardı zaten. İstifa edenler oldu, emekli olanlar, yerleri değiştirilenler oldu vs. Okullarda atatürkçü öğretmen kalmadı. İstemiyorlar.

Müdür odasına çağırıp "hocam lafı uzatmayacağım, bana bir tane öğretmenimizi eğitim bir sen'li yapmam istendi, olur musunuz?" demiş. Annem de ben şimdiye kadar hiç bir sendikaya üye olmadım, iktidar değiştikçe onlar da değişiyor, ne olacağı belli değil, zaten yakında emekliliğimi isteyeceğim vs. derken odaya başka müdürler girmiş konu dağılmış ve çıkmış.

Zaten sözleşmeli hocaları mülakatla alarak istediği kişileri seçtiyorlar. Hali hazırda kadrolu hocalarla da üstü kapalı uğraşıyorlar ama karşısına çağırıp da hocam gel sen bizden ol dedirtecek ne oldu da müdürlerden böyle bir şey istiyorlar? Bunun bir üst seviyesi nedir?
ananiyimioguz
(25.04.18)
Fetöcülerin böyle ısmarlama yöntemlerle insan topladıklarını duyardık. Demek hâlâ devam ediyorlar. Huylu huyundan vazgeçmiyor.


Muhtemelen mudur de bu ise gonulden bagli degil, tanidigim birkac cilgin ogretmen disinda sol sendika uyesi kalmadi, mudur ya da mudur muavini olmak icin o malum sendikaya uye olmak isteniyor, goruslerini benimsemedigini bildikleri halde sadece uye ol yeter deniyor.


rockinside
(25.04.18)
yetkili sendika bilgileri toplanıyor şu anda. türkiye geneli sendikalı öğretmen sayıları açıklanacak. o yüzden tüm sendikalar sahaya indi. kampanya başlattı sayı artırmak için.


iddaaci
(25.04.18)
bence bunda bir sakınca yok. olmam, demiş işte.


ya ben lan neyse
(25.04.18)
bunlar olan şeyler.

bizim müdürde (ki severim, iyi insandır) bana dedi gecenlerde, sendika değiştir misin diye, ben de yok müdürüm değiştirmeyeceğim dedim. üstelemedi zaten.

onlara da üstten baskı geliyor, muhtemelen yetkili sendika olayı için.


wilhelmwasmuss
(25.04.18)
(4)

Sudaki çözünmüş oksijen miktarını ölçen sensörü arduinoya bağlama

Arkadaşta şu uzun kablolu sensörden varmış fakat arduinoya bağlamak için bu setteki ufak küçük karttan lazım. Onu ayrı olarak bulabilir miyiz?http://www.elektrovadi.com/Suda-Cozunmus-Oksijen-Olcum-Seti,PR-3227.htmlVeya başka ucuz yollu nasıl halledebiliriz?
Arkadaşta şu uzun kablolu sensörden varmış fakat arduinoya bağlamak için bu setteki ufak küçük karttan lazım. Onu ayrı olarak bulabilir miyiz?

www.elektrovadi.com

Veya başka ucuz yollu nasıl halledebiliriz?
ananiyimioguz
(18.04.18)
s.aliexpress.com?

saticiya bi mesaj atin. boardun datasheetini bulabilirseniz baski devreyle kendiniz de yapabilirsiniz eger analog calisiyorsa. bence satici sadece devreyi de gonderir.

m.aliexpress.com


icim urperiyor
(18.04.18)
hangi ufak karttan yok ? üzerinde entegre olan dönüştürücü kart mı ? yokda bnc dönüştürücü kart mı yok.

bnc olanı zaten kendiniz yaparsınız. ph metre için adc olanı yapamazsınız oldukça hassas özel bir opamp girişli olması lazım vs. başka ph metre dönüştürücü kartları da olur orjinal yerine.


orpheus
(18.04.18)
ayrıca kalibrasyon için ph nötr ve başka phda kalibrasyon sıvıları da lazım.


orpheus
(18.04.18)
Oxygen probe dışında diğerleri yok. Ayrı ayrı toplansa uyguna gelir mi ki? Digital probe olan paketler 500den başlıyor zaten.

Bu arada oxygen probe sfırıdan bizim yapabileceğimiz bir şey değil sanırım? Proje ödevi gibi bir kaç video gördüm ama ne kadar hassastır bilemiyorum


ananiyimioguz
(18.04.18)
(3)

Kedide ciltte sivilce ve iltihapli yaralar oluşması

4 yasinda dişi british shorthair kedim var. Bu zamana kadar onemli bir saglik sıkıntısı yaşamamıştı ama şuan bizi korkutan bir rahatsizligi var. Yarin veterinere götüreceğim ama boyle bir seyle daha önceden karsilasan var mi diye sormak istedim.Kafasinda, ensesinde, sirtinda ele sert gelen noktalar
4 yasinda dişi british shorthair kedim var. Bu zamana kadar onemli bir saglik sıkıntısı yaşamamıştı ama şuan bizi korkutan bir rahatsizligi var. Yarin veterinere götüreceğim ama boyle bir seyle daha önceden karsilasan var mi diye sormak istedim.

Kafasinda, ensesinde, sirtinda ele sert gelen noktalar olusmustu. Sivilce gibi. Kimisini kasimis yara yapmis kabuk baglamis, kimisi de kabarti seklinde duruyor. Evimizin yakinlarinda yeni bir veteriner acilmisti. Pek deneyimli degiller ama asilara buraya götürüyorum. Onlar krem onerdi. Birisi antibiyotik, birisi de agri kesici. Ben 2-3 gun surdum. Baktim gecti gibi, biraktim. Sonra pek ilgilenemedim bu sorunuyla, 1 ay gecti üstünden. Aman allahim yine her yerini sarmis ama bu sefer açık yara gibi olmus. Kimisi iltihapli, beyaz ve köpüklü yaralar. Kimisi yine sivilce gibi. Cok kasiyinca belli yerleri, oyle fark ettim.

Daha once boyle bir sey yasayan oldu mu?
ananiyimioguz
(13.04.18)
komşunun kedileri ton balığı yiyince dediğin gibi sıkıntı oluyor.


sutlu nescafe
(13.04.18)
İnstagramda bir hesapta görmüştüm onun kedisi de british shorthair ve önce siyah nokta sonra akneye dönüşürmüş. Bu nedenle siyah nokta aşamasında müdahele çok önemliymiş genelde ıslak mama ve mama kalıntılarını temizleyemeyen kedilerde olurmuş ama britishlerin genetik yatkınlığı da varmış. Bu kedi sahibi siyah nokta olan yerleri tıraş makinesi ile kısaltıp sirkeli su ile sabah akşam orayı temizliyordu. Tecrübeli olduğu için en iyi yöntem bu diyordu ama veternere danışın yine tabi. Tüyü tıraşlamayınca temizleme tam olmuyormuş. Geçince traşı kesiyordu.


neferkitty
(13.04.18)
alerji ise, en buyuk ihtimalle gida alerjisi oluyor. hemen hafifletmek icin bir iki igne sonra da hipoalerjenik mama ile devam ettiriliyor oyle bir seyse.

istanbulda iseniz feridun kalyoncu'ya goturun o soyler olayini.


robokot
(13.04.18)
(1)

FSM Geçiş İhlali Cezaları

2.ye geliyor. İlki 2 hafta önce gelen FSM OGS Geçiş ihlaliydi ki aracımızda HGS var. Aradım, böyle bir şey nasıl oluyor, okuyamadıysanız bile plakadan hgs hesabımı görebiliyorsunuz, oradan çekin dedim. Bir yanlışlık olmuş, dilekçenizi, ruhsatınızı, ceza kağıdınızı ve hgs numaranızı mail atın, sileri
2.ye geliyor. İlki 2 hafta önce gelen FSM OGS Geçiş ihlaliydi ki aracımızda HGS var. Aradım, böyle bir şey nasıl oluyor, okuyamadıysanız bile plakadan hgs hesabımı görebiliyorsunuz, oradan çekin dedim. Bir yanlışlık olmuş, dilekçenizi, ruhsatınızı, ceza kağıdınızı ve hgs numaranızı mail atın, sileriz dediler. Halen bir dönüş olmadı. 140 lira falandı. Bugün de 385 lira FSM Geçiş İhlali cezası geldi. Ben habire mail mi atıcam böyle ya. Ne yapmalıyım sizce? Müşteri hizmetlerini aradım, bekleyenler arasındaki sıranız 23 dedi, kapattım. Acaba genel bir sorun mu var herkese ceza gidiyor
ananiyimioguz
(06.04.18)
Ya ben bıktım bunlardan aynı hikaye sürekli. Önce bir baktım 700 lira ceza birikmiş ogs’m olmadığı halde. Mail attım 3 ay sonra döndüler geçişler silinmiştir diye. Şimdi yine baktım 400 lira ceza var. Telefonla uğraşma mail gönder. Aslında en kolay yolunu söyleyim, beni orada çalışan bir adam aramıştı cezaları silerken. Buraya gelirseniz hemen halledilir demişti. 2. Köprünün oradaki ogs binasına da gidebilirsiniz.


kompisko
(06.04.18)
(3)

Her şeyi yapmaya çalışmaktan hiç bir işte ustalaşamamak

Bu dertten oturu moralim 2 yildir cok bozuk. Her seye ara verip sakin bir kafayla sifirdan baslamak, onem arz eden seylere yogunlasmak istiyorum. Okulu falan dondurup köye gidip inzivaya mi cekilsem bilemiyorum. Henuz 23 yasindayim ama yine de her seye gec kalmisim gibi geliyor. Lisede programlama o
Bu dertten oturu moralim 2 yildir cok bozuk. Her seye ara verip sakin bir kafayla sifirdan baslamak, onem arz eden seylere yogunlasmak istiyorum. Okulu falan dondurup köye gidip inzivaya mi cekilsem bilemiyorum. Henuz 23 yasindayim ama yine de her seye gec kalmisim gibi geliyor. Lisede programlama okudum. Sirf yazilim gordum diye muhendislik yazdim ama hic ustune dusmuyorum. Bölüm derslerimin notlari yuksek ama ben nerede sosyal etkinlik var kulup var onlari kovalıyorum. 1-2 seneye mezun olacağım, hic x yazilim dilinde ustalasayim diye bir hevesim yok. Yanlis mi alan sectim acaba diye dusunuyorum ama donup yaptigim islere bakiyorum onlar da yarim yarim. Sanki basarisizliklarimi boyle bir suru sey yaparak kapatmaya calismisim gibi. Ilk badmintona, masa tebisine sardim, reflekslerim guclu olmasina ragmen ustune dusmedim biraktim.
Sonra gitara sardim. Parmaklarim yatkinmis. Sadece akor basmayi ve bir kac tab ogrendim, o seviyede biraktim. Arada calip soyluyorum ama ustune dusmuyorum.
Şan egitimi aldim bir sene, yetenegim de var ama ustune dusmedim, biraktim.
Ailece spora yazildik, aradigim her sey vardi ama ben hep o an ne yapiyorsam baska islere sarip her seyi yarim biraktim.
Siirlere sariyorum, okuyorum. Gorsen kulturlu sanarsin ama orada da muthis bir bilgi eksigim var.
Fotografcilikla ugrasip video/fotograf/ses duzenleme programlarini kurcaliyorum ama lanet olsun hic birini tam anlamiyla bilmiyorum.
Simdi de arduino kursuna yazildim. Cok lazimmis gibi.
Hiç bir şeyin devamını getiremiyorum. Yapmak istemiyorum. Dizi izleyemiyorum, kitap okuyamıyorum. Bunalımda falan da değilim normalde. Temlbelliğin değişik bir boyutudur belki bilmiyorum. Bütün gün bir şeyler yapıyormuşum gibi gözüküyorum ama aslında hiç bir şey yapmıyorum.
Tek iyi oldugum alan teknojik aletler. Şu yaşıma kadar da sadece ic dunyami, ahlakimi, ve iliskilerimi gelistirdim. Onlara da tutunmasam iyice bunalima girecegim heralde. Emekli ogretmen bir ailenin cocuguyum. Oyle bolluk icinde buyumedim ama yokluk da gormedim. Bazi arkadaslarim sinir olmaya basladi hissedebiliyorum. Ulan şu yetenek bende olsa neler yapardim, ulan şu imkan bende olsa nerelere gelirdim tarzi.. Hakkini verememeyi gectim bazi seyleri hak etmedigimi dusunuyorum. Ve bu seylerde bir seyler bildigimi, ancak devamini getiremedigimi insanlarin gormesi hem onlari hem kendimi surekli bozguna ugratiyor. Bu yollardan gecenlerden tavsiyeler almak istiyorum.

Edit: Düzeltme ve eklemeler.
ananiyimioguz
(03.04.18)
öncelikle daha gençsin. tabi ki deneyeceksin vazgeçeceksin.
uzmanlaşmak dediğin şey iş hayatı için işine yarayacak. diğer tarafta hobilerde uzmanlaşıp başarılı olmak zorunda değilsin. hobi olarak bakarsın, sıkılırsan biter. sıkılmazsan devam edersin. ama sende inanılmaz bir iştah var ve neyi neden yaptığını bilmen gerek. danışan olmayı dene psikolog yardımcı olacaktır.


neo
(03.04.18)
Selam,

Aradığın şeyi tam olarak bulamamaktan olabilir, yeterince isteseydin bu bahsettiğin alanlardan herhangi birine yoğunlaşırdın. Öte yandan ilgi alanların çeşitli, başladığın şeyi ilerletebiliyorsun, bu da artı yanı.

Anlattıklarında bir başarısızlık olsaydı kendini suçlamakta belki haklı olabilirdin, ama sadece sıkılma ve farklı ilgilerinin olması ya da yoğun merak gibi. 23 yaşında da merak et bunları, 45 yaşında da etmekten çok daha iyidir.

Sonuç olarak biraz kendinden çok emin olduğu için sınavlara son gün çalışan öğrenci modu gibi :) Başarılıysan yap evladım.

Not. Psikolog falan değilim, yan camdan yorum yapan komşu teyze misali:)


hana bi
(03.04.18)
Bir 30+ yaş kişisi olarak inzivadan bildiriyorum :)

Aynı şekilde çocukluktan itibaren yapıp yapıp bıraktığım, birbirinden alakasız hobilerimi ( buz pateninden ebruya, kemandan sirtakiye) yazsam roman olur :))

Jack of all master of none demiş ecnebiler. Demek ki bu konuda yalnız değiliz :)

Hangisini yaparken mutlu oluyorsan onu yap ve deneyimlemek güzeldir kafana da takma, hayat kısa istediklerini, hayal ve merak ettiklerini yapmak, hiç yapmamaktan kesinlikle iyidir.

Niye bozguna uğrayacakmışsın ki, arkadaşların falan da kendilerinde istedikleri şeyi öğrenme istek ve imkan olmadıklarından sinir oluyorlardır anca boşver..

Tarih o kadar çok böyle insanlarla dolu ki. Mehmet Teoman mesela Galatasaray lisesi mezunu, hukuk okurken mezun olmadan bırakıyor okulu, muhabirlik yapıyor, bırakıp Koç Holding le kurumsal hayata geçiyor, yine mutlu olmayıp ayrılıp Tarabya otelinde alakasız işler yaparken o dönem otelde piyano çalan Tanju Okan la tanışıp Kadınım şarkısının sözlerini yazıyor. Sonrası zaten Türkiye nin en önemli şarkı sözü yazarı.. Milyon örnek var böyle.

Asıl kendimizi bulup ömrümüzü adayıp başarılı da olacağımız şeyi henüz bulamamış olabiliriz ama anca bizim gibi aramaya inananlar bulabilir zaten :)


lambada
(04.04.18)
(4)

Çizilmeye en dayanıklı tava hangisi?

Tavaları ve tencereleri değiştirelim diyorum ama graniti, seramiği, titaniumu, dökümü derken karar veremedim. Dikkat ediyoruz ama kolay çizilen bir şey olmasın ki uzun süre kullanalım. Her biri çok pahalı zaten
Tavaları ve tencereleri değiştirelim diyorum ama graniti, seramiği, titaniumu, dökümü derken karar veremedim. Dikkat ediyoruz ama kolay çizilen bir şey olmasın ki uzun süre kullanalım. Her biri çok pahalı zaten
ananiyimioguz
(03.03.18)
Tahta ve plastik kasik/spatula vs kullanildiginda ve sungerin yumusak tarafiyla elle yikandiginda cizilmiyor aslinda.

Kullanimina dikkat ederseniz alacaginiz tava uzun omurlu olur ve cizilmez.

En yapismayan bence hala teflon tava ama ona zararli diyolar :/
Seramik tavalarimdan memnun degilim pek.


kuehles blondes
(03.03.18)
tefal hard titanium oldukça iyi


jihat
(03.03.18)
Aslinda hepsini ayni amacla kullanamiyoruz, sorun orada. Dokme izgara tavada, cok guzel izgara yapilirken, seramik tavada yapamazsiniz. Izgara tavada da, soslu yemek yapamazsiniz. Seramik tavalari cok pratik bulmuyorum, her sey kolayca yapisiyor. Dokum ve titanyum diyorum dayaniklilik ve pratik kullanim icin.


buf-e kür
(03.03.18)
dökme demir tavaların kaplamasız olanları var, bunlar çizilse bile yemeklere demir eklendiğinden sağlıklı, dayanıklı değil de çizilse bile sorun olmayacak opsiyon bu.


(5)

Çizik tava ve tencere kullanıyor musunuz?

Özellikle teflon veya porselen olan tavalar için soruyorum. Porselen zararsız deniyor ama çoğu uygun fiyatlı ve içi porselen gibi görünen tavalar teflonun pigmentleriyle oynanarak beyaz hale getirilmiş ve bunlar normal teflonda da zararlıymış.Herkes bilir tavanın çizilince sağlığa zararlı olduğunu a
Özellikle teflon veya porselen olan tavalar için soruyorum. Porselen zararsız deniyor ama çoğu uygun fiyatlı ve içi porselen gibi görünen tavalar teflonun pigmentleriyle oynanarak beyaz hale getirilmiş ve bunlar normal teflonda da zararlıymış.

Herkes bilir tavanın çizilince sağlığa zararlı olduğunu ama bizim evde kullanılıyor. Çizmemeye dikkat ederler ama çizilmişine de göz yumuyorlar. Atmaya kıyamıyorlar mı yoksa takmıyorlar mıdır nedir anlayamadım. Sizde durumlar nasıl?

Bu durum gerçekten çok ciddi bir durum da, tam olarak idrak edemedik mi acaba? Yoksa tolere edilebilir mi? Ona göre aksam bizimkilere baskı yapıp tüm çizik tava ve tencereleri attırayım mı ne yapayım? Biraz pintilerdir ama durumun ciddiyetine göre iknayı kuvvetlendirebilirim. Titanyum serisi gördüm Tefal'de. Biraz pahalı ama yıllarca kullanıyorsun sonuçta. Onları bir göstereceğim.
ananiyimioguz
(03.03.18)
bariz şekilde çizilmiş teflon tavayı kesinlikle kullanmıyorum. çizilmemesi için de maksimum dikkati gösteriyorum. atmaya kıyamayacak bir şeyi yok. 100-150 liraya tefal tava setleri var. dediğin gibi yıllarca kullanıyorsun zaten.


synesthesia
(03.03.18)
Kullanıyorum.


Kullanmıyorum atıyorum hemen. Daha geçenlerde attım ama epey dandikti zaten. Çizilmekle kalmayıp soyulmaya başladı dibi. Yolladım ben de çöpe.


voyager 1
(03.03.18)
teflonla ilgili şöyle birşey izlemiştim

www.youtube.com

- çizikler ve teflon malzeme zehirli değilmiş

- teflon 360c* dereceden itibaren çözünerek zehirli hale geçiyormuş fakat 270c* derecede yağ yandığı için yemek zaten yenecek halden çıkıyormuş, yemeği o halde yemediğimiz için yemeğe karışmıyor

- özetle teflon kaplama soyulduğunda sadece yapışmazlık özelliğini kaybedip sıradan tencereye dönüyor

*birimler santigrat cinsindendir :p

ben de kullanmıyorum gerçi :)


freebird5406_2
(03.03.18)
annem kullanmıyor ama sigara içiyor, ya da egzoza maruz kalıyor lanet istanbul'un pis havasında yaşayan herkes gibi. bence saçma.


neynep
(03.03.18)
(7)

Derbilerden nefret ediyorum

Her yerden küfürler yükseliyor. Alay, nefret, öfke kusuyor herkes birbirine. Maç sırasında da durum böyle sonrasında da. Sporun amacı dışında ne ararsan var. Ne iğrenç insanlarsınız siz böyle? İçinizde ne kadar pislik varsa görüyoruz aslında bir bakıma da iyi oluyor.Siz ne düşünüyorsunuz? Aynı şeyle
Her yerden küfürler yükseliyor. Alay, nefret, öfke kusuyor herkes birbirine. Maç sırasında da durum böyle sonrasında da. Sporun amacı dışında ne ararsan var. Ne iğrenç insanlarsınız siz böyle? İçinizde ne kadar pislik varsa görüyoruz aslında bir bakıma da iyi oluyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Aynı şeyleri yakınlarınıza, sevgilinize, eşinize de yapıyor musunuz? Ben şahit oluyorum çünkü komşular sağolsun.
ananiyimioguz
(01.03.18)
Taksim'den Beşiktaş'a 15 saatte gidebiliyorum böyle günlerde tek sıkıntı bu.


angelus
(01.03.18)
bize ne?? abi biraz rahat olun ya her şeyi dert etmeyin her şeye sinirlenmeyin. bırak kim ne bok yerse yesin orda bu insanlar en fazla birbirleriyle kavga ediyorlar.. yesinler birbirlerini güzel güzel bize ne ya


mehmed resad
(01.03.18)
Valla her maç ilk yarı 0 biter düşünüyorum, onun dışında bişey düşünmüyorum.


ben de. her hafta birkaç önemli maç var onu da anlamıyorum.


pinkpeony
(01.03.18)
Beşiktaş'ın taraftarı harbiden problemli, ne zaman gol olsa "hodooooo" diye bir ses yükseliyor komşu dairelerden.


doxanikee
(01.03.18)
Fanatizm boktan bir olgu. Şu maçın ne beşiktaş'a ne fenere hiçbir kazancı yok yarınlar yokmuşcasına kasap gibi dalıyorlar birbirlerine. Ben olsam şu maça yedek kadro çıkarım, kupayı alsan kaç yazar?

Beşiktaşlıyım, yine de rahatsız oluyorum 30 bin kişinin hakeme veya oyunculara sövmesine. Oyuncuların da böyle salak saçma gerginlik yaratması ayrı bir öküzlük. Herkes skrtel, babel, atiba vb gibi olacak aslında. Ama yok illa quaresma gibi volkan alper josef vb gibiler çıkacak katledecek maçı.


E futbolun geneli böyle? Sadece derbiler değil ki?


roket adam
(02.03.18)
(6)

Mazda 3 aldik

2011 model, 46bin km de, hatchback, servis bakimli temiz bir tane bulduk. Biraz cok yakiyor ama olsun uzun omurlu olacagini dusunuyoruz. Varsa tavsiyelerinizi ve hayirli olsununuzu aliriz
2011 model, 46bin km de, hatchback, servis bakimli temiz bir tane bulduk. Biraz cok yakiyor ama olsun uzun omurlu olacagini dusunuyoruz. Varsa tavsiyelerinizi ve hayirli olsununuzu aliriz
ananiyimioguz
(17.02.18)
hayirli olsun. ne kadara aldik acaba?


sparkle kiddle
(17.02.18)
hayırlı olsun. sadece "güzel araba" diye biliyorum. bakımı, parçası biraz pahalı ve ikinci eli düşük... bunlar araca dair genel, bilinen şeyler.

kazasız belasız kullanın.


runagain
(17.02.18)
mazda'nın bende çok iyi bir imajı var. hiç kullanmadım ama sorunsuz, kullanımı zevkli derler. servise çok işiniz düşmez ve acil satma ihtiyacı hissetmezseniz sorunsuz binersiniz uzun yıllar. hayırlı olsun.


soft
(17.02.18)
En az arıza çıkaran marka seçilmişti. aslında toyota'dan, honda'dan daha iyidir ama tanıtımı zayıf.


@sparkle kiddle, tesekkurler 51bin. DOD'da bulduk


ananiyimioguz
(19.02.18)
guzel arac, 2004 vardi bende 120binde aldim 190binde sattim. oldukca bakimsizdi aldigimda, bir iki sensor arizasi disinda problem cikartmadi. ozellikle ilk kasasi tasarim olarak zamaninin otesinde kesinlikle.


cooperr
(12.03.18)
(5)

Şu araçlar hakkında bilgi sahibi olanların yorumlarını alabilir miyim?

Honda Civic 1.8 Sport i-Shift 2008Toyota Corolla 1.6 Sol 2007Citroen C4 Grand Picasso 1.6 THP Dynamique MCP 2011Ford B-Max 1.6 Titanium Powershift 2012Honda Jazz 1.4 Fun Plus i-Shift 2009Renault Megane 1.6 Privilege 2011Renault Clio Sport Tourer 1.2 Turbo Icon EDC 2013Kia Cee'd 1.6 GDI 2012Hepsi oto
Honda Civic 1.8 Sport i-Shift 2008

Toyota Corolla 1.6 Sol 2007

Citroen C4 Grand Picasso 1.6 THP Dynamique MCP 2011

Ford B-Max 1.6 Titanium Powershift 2012

Honda Jazz 1.4 Fun Plus i-Shift 2009

Renault Megane 1.6 Privilege 2011

Renault Clio Sport Tourer 1.2 Turbo Icon EDC 2013

Kia Cee'd 1.6 GDI 2012

Hepsi otomatik. Hatchback gibi toplu duran bir araç bakıyoruz. Bagajı geniş olursa iyi olur. Başka tavsiyeniz varsa da alırım..
ananiyimioguz
(14.02.18)
Corolla hb 5 sene kullandık. Hatta özel direksiyon dersi versim bir dönem bu araçla. Kullanması inanılmaz keyifli, atmosferik motora rağmen hızlanması gayet iyi bir araçtı. Uzun yolda yüksek hızlarda güven verir çok tok bir araç. Ancak aracın iç malzemeleri biraz zayıf. Konsoldaki hareketli parçalar bozulabiliyor. Koltuk döşemesi erken deforme olabiliyor.


kompisko
(14.02.18)
genis bagajsa aradiginiz clio degil ona eminim.


bim tribi
(14.02.18)
1.2 sport tourer modelinde 443 litre bagaj var. Yukarıdakilerin hepsinden daha geniş.


ananiyimioguz
(14.02.18)
ilerde satıcam dersen kia ceed bmax citroenden uzak dur. yok güç performans dersen 1.6 motor tercih et. atmosferik motorlar lpgye daha uyumludur. renault sevmem ama bu listede en alınabilecek araç renault megane duruyor. fiyat limitini belirtirsen araç önerebilirim.


mikahakkinen
(14.02.18)
Mercedes B 180'e ne diyorsunuz? 2006-10 model arasi


ananiyimioguz
(15.02.18)
(6)

USB mikrofonu jaklı mikrofona çevirme

Bunu nasıl yapabilirim? Elektronik bir dönüştürücü var mı?
Bunu nasıl yapabilirim? Elektronik bir dönüştürücü var mı?
ananiyimioguz
(07.02.18)
www.amazon.com
www.tomsguide.com

böyle şeyler var ama senin mikrofonun marka modeli ne?


Photographer
(07.02.18)
Bunu denedim de yemedi ya. Marka: Blue Yeti

Edit: Daha doğrusu gücü de usb'den aldığı için olmadı. Sonra usb den güç verip mikrofon üzerindeki kulaklık çıkışından ses almaya çalıştım iki ucu erkek 3.5mm kablo ile ama yok yine telefonun kulaklık kısmına taktığımda ses gelmedi. Telefonun kulaklık girişine mikrofon ve kulaklık girişi diye ayıran kabloyla deneyip bağladım, yine olmadı.

Normalde otg ile bağlayabiliyorum ama bazı programlar görmüyor. Kulaklık girişinden yollamak istiyorum sesi. Normal bir yaka kulaklığı takınca oluyor. Bunu bağlayamadım.


ananiyimioguz
(07.02.18)
senin gibi bu sorunun cevabını arayan insanlar olmuş hatta usb den xlr ye çevirmeye çalışmışlar netice alamamışlar.

linustechtips.com

aslında usb mikrofonlara, xlr çıkış da koyuyolar ama seninkinde yok sanırım.

xlr dediğim bu

media.sweetwater.com

bu ufak da değil jackları bayağı büyüktür, zaten bu şekilde de olsaydı, ses kartına, preampliye bağlaman gerekirdi, yine telefonla falan çalışmazdı.


senin mikrofonun bir değişik versiyonu var hem usb hem xlr

images-na.ssl-images-amazon.com

ondan olsaymış olcakmış.

www.amazon.com


Photographer
(07.02.18)
Evet pro sürümü pahalı diye ve usb o zamanlar işimi gördüğü için almamıştım. Dönüştürülür diye düşünmüştüm :/ İşin tuhafı xlr i usb'ye çeviren bir dönüştürücü var ama usb'yi xlr e çeviren yok nasıl oluyor


ananiyimioguz
(07.02.18)
bilmiyorum ama muhtemelen pro versiyonundan usb den 5 volt alarak çalışmasının yanında, xlr ile pasif olarak çalışmasını da sağladılar.


usb mikrofonlar bana çok saçma geliyor ayrıca.

ben senelerce bunların hayalini kurmuşum, off sıcak tonlar falan diyerek

www.compel.com.tr

haha bununla da yetmiyor bir de buna bilmem kaç bin euroya besleyici alıyorsun, voltaj regülatörü gibi heheh


Photographer
(07.02.18)
o usb mikrofonların içinde bir de ses kartı var. o ses kartını söküp mikrofonun kapsülünden gelen iki kutbu pasif ya da aktif bir devre ile balanced microphone seviyesine çevirirsen bir de muhtemelen onun 48 devresine de ihtiyacı olacaktır onu da halledersen o iş olur.


alperz
(07.02.18)
(4)

Şu özelliklerde babama bir araba bulalım artık...

Bütçeyi 40tan 50bine kadar çıkarabilirdik.Araç 2010 model ve üstü olsun istiyoruz.Babam memlekette annesiyle yaşıyor. Biraz acemi. Çok şükür eski aracıyla önemli bir kazası yok ama alacağımız aracın otomatik olması, az sıkıntı çıkarması, parçalarının ucuz olması önemli.Sadece benzinli olmalı. Dizel
Bütçeyi 40tan 50bine kadar çıkarabilirdik.

Araç 2010 model ve üstü olsun istiyoruz.

Babam memlekette annesiyle yaşıyor. Biraz acemi. Çok şükür eski aracıyla önemli bir kazası yok ama alacağımız aracın otomatik olması, az sıkıntı çıkarması, parçalarının ucuz olması önemli.

Sadece benzinli olmalı. Dizel veya lpgli istemiyor.

Sedan istemiyor. Dacia, Fiat beğenmiyor beyefendi. Hatchback, Crossover, MPV, Roadster tarzı kasalar olabilir. Bagaj biraz geniş olursa tadından yenmez.

Önerileri bekliyoruz.
ananiyimioguz
(02.02.18)
Ford focus hb


1.2 tsi comfortline polo


Fiesta.

Sınıfındaki en donanimli, yakisikli ve keyifli araba. İlk arabasi o olan insan sonraki ne olursa olsun ozler.

Otomatik sanzimani da biraz yavas ama sorunsuzdur. O fiyata 2013-14 1.6 titanium x bulunabilir.


bir3iki7
(02.02.18)
Swift güzel de fazla küçük geldi. Bagajı da öyle.
Polo da çok ekonomik bir araç fakat DSG sanırım yormaya gelmiyor, babam bozar onu.


ananiyimioguz
(02.02.18)
(2)

Paramparcam.com ürün iadesi sorunsali

Buradan aracimiz icin 3 parca urun aldik ama urun geldikten sonra daha kalitelilerini buldum, iade etmek istedim. Kutularinda duruyorlar. Alirken kdv + 15tl kargo ücreti odemistim. Aradım sitelerindeki numarayi, iade edecekseniz tekrar kargoyu sizin karsilamaniz gerekiyor dedi. Bu cok sıkıntı degil.
Buradan aracimiz icin 3 parca urun aldik ama urun geldikten sonra daha kalitelilerini buldum, iade etmek istedim. Kutularinda duruyorlar. Alirken kdv + 15tl kargo ücreti odemistim. Aradım sitelerindeki numarayi, iade edecekseniz tekrar kargoyu sizin karsilamaniz gerekiyor dedi. Bu cok sıkıntı degil. Ama iadeyi kdvsiz tutar üzerinden yapariz diyor. E benim aldigim sey 200 lira, geri iade ediyorum, cebimden cikan 70 lira olacak pisi pisine. Ne anladik bu isten? Mantikli mi napicam bu parcalar da bosa cikti
ananiyimioguz
(30.01.18)
KDVsiz tutar üzerinden iade alırız demek esnaf çakallığı, başka şey değil.

İkinci el satabiliyorsan sat, yoksa 70 lira üzerine soğuk su iç.


cakabo
(30.01.18)
dalga mı geçiyorlar hakkınızı arayın bir an önce iade edin. para eksik gelirse de söke söke alırsınız rahat olun.
böyle ne idüğü belirsiz yerlerden alışveriş yapmayın.
online alışverişlerde kanun belli. o para iade edilecek.


ozdek
(30.01.18)
(9)

10 bin km bakımı her araç için geçerli mi? Bakımı geldiğini nasıl anlarız?

Yani kullanıma veya marka/modele göre değişmiyor mu neden tam 10 bin? Belki benim aracım 8 binde bakım istiyor. Veya çok temiz kullanıyorum, her 15 binde yaptırmak istiyorum. Sürekli sürekli para vermek istemiyorum. Kesin bilgi mi her 10bin km de benzin filtresi, polen filtresi vs. nin dolduğu? Yağı
Yani kullanıma veya marka/modele göre değişmiyor mu neden tam 10 bin? Belki benim aracım 8 binde bakım istiyor. Veya çok temiz kullanıyorum, her 15 binde yaptırmak istiyorum. Sürekli sürekli para vermek istemiyorum. Kesin bilgi mi her 10bin km de benzin filtresi, polen filtresi vs. nin dolduğu? Yağı zaten sürekli kontrol ediyorum, eksildikçe koyuyorum.
ananiyimioguz
(25.01.18)
bazı araçların 10 bazılarının 15 binde yapılır bakımı, 20 binlik periyodu olan da var yanlış hatırlamıyorsam. benimki vosvos mesela, 3 bin km'de bir yağ değiştiriyorum, hava filtresini temizliyorum.
aracına göre değişiyor yani, her araçta 10 bin km değil.


gkhncnzdgn
(25.01.18)
kullanma kılavuzunda yazar.


gliderpilot
(25.01.18)
Soruya cevap vermemiş arkadaşlar.

Kullanımına göre değişir tabiki. Ustaya gosterirsin gerekiyorsa söyler.


salahaddin
(25.01.18)
Bazı araçlarda (en azından mercedes’lerde) kendisi söylüyor benim bakımım geldi, yaptır diye. Bazen kullanım durumuna göre olması gerekenden (kitapçıkta yazandan) önce bildirebiliyor.


kojonotsuki
(25.01.18)
Aracın kullanım kitapcığında yazan kaliteleri karşılayan yağ kullandığınızda kitapta hangi km yazıyorsa o km normaldir.

Fakat km dolmadan bir yıl geçmiş ise üstünden yağı değiştirmek gerekir.

Aracın bakım klavuzuna bakarken Türkçe, yani Türkiye'de basılmış klavuza bakmayın. Uluslararası klavuza bakın netten, çünkü bizim kurnaz ditribütörlerimiz orjinalinde daha yüksek olan bakım aralığını bastırdıkları kitapçıkta daha düşük tutup servisden öpme peşindeler.

Bakım yapıldığında aracın servis ayarları sıfırlanırsa gerekli km ya da tarih dolduğunda size haber veriyor gelişmiş araçlar.


John Bloor
(26.01.18)
Yagı eksildikce koymak yagın kalitesini değiştirmez. Surtunen parcaların asınan kısmı yagı kirletir yagı komple 10 bin kimi araclarda 15 binde yag filtresiyle beraber değiştirmen karter tıpasını da değiltirtmen gerekir. Mazotluysa iki bakımda bir mazot filtresinde su birikir onunda değişmesi bazı yazılım guncellemelerininde beyne aktarılması gerekir hava filtresi de her bakımda değişecek


steward
(26.01.18)
Dizelde 10 bindir
Benzinlide bu 15 bine uzayabilir


bu benim teorim
(26.01.18)
Seat İbiza da 15.000 km veya 1 yılda bakım yapılması gerekiyor. Zaten yol bilgisayarı da km yi doldurmasan bile bakım zamanı geldi diye uyarıyor.


yeni nesil alman arabalarinda 20-25bin servis araligi var ama ben kesinlikle 10 bin km'yi gecmem. birde mesela bmwlerde sanziman yagi falan guyya omurluk, ama ben omurluk yaglara da inanmiyorum. yag/filtre duzenli olarak degistirilmeli eger araci garanti kapsami disinda da kullanmayi dusunuyorsaniz.


cooperr
(31.01.18)
(3)

Günün belli saatlerinde evdeki internet ve modeminizde yavaşlık oluyor mu?

Bizde akşam üzeri veya akşamları bir yavaşlık başlıyor ki anlatamam. Normalde 22mbit hız alırım, o zamanlarda 0.6mbit falan alıyorum. Modem arayüzüne bağlanıp bağlı cihazlara bakıyorum, sadece laptop bağlı, sorun yok. Kaldı ki bazen modem arayüzüne de 10 saatte giriyor. Hadi internette yavaşlık var
Bizde akşam üzeri veya akşamları bir yavaşlık başlıyor ki anlatamam. Normalde 22mbit hız alırım, o zamanlarda 0.6mbit falan alıyorum. Modem arayüzüne bağlanıp bağlı cihazlara bakıyorum, sadece laptop bağlı, sorun yok. Kaldı ki bazen modem arayüzüne de 10 saatte giriyor. Hadi internette yavaşlık var dedik, modem arayüzü ne alaka? Bir sekmeye tıklıyorum, 10 saniye sonra açılıyor. Wifi ile bağlanıyorum. Civardaki cihazların hangi kanaldan yayın yaptığına bakıp en az olana ayarladım modemimi parazit olmasın diye ama her gün veya dönem dönem böyle bir saçmalık yaşıyorum. Komşular bizde sorun yok dedi. Kimisi arada oluyor diyor. Komşu mahallede arkadaşım var, o da şaşırdı, aynı durumu ben de yaşıyorum diyor.

Nedir sıkıntı?

Yer: Emniyetevleri/İstanbul
ananiyimioguz
(25.01.18)
akşam 6-9 arası bende de aynı sorun var.


late viper
(25.01.18)
hayır.


sutlu nescafe
(25.01.18)
evet akşam saatlerinde


powerpufgirl
(25.01.18)
(11)

Hareket eden cisimdeki zaman, durana göre daha yavaş akar. Neden?

Diğer bir deyişle durana göre hareket eden insan daha geç yaşlanır. Bunun fantastik bir örneğini interstellar filminde gördük.Ama ben tam olarak mantığıma oturtamadım. Bu soruyu googleda aratıp bazı yazılar okudum ama ı ıh olmadı. Ya gerizekalıyım, ya da anlayabileceğim şekilde anlatmamışlar. Birisi
Diğer bir deyişle durana göre hareket eden insan daha geç yaşlanır. Bunun fantastik bir örneğini interstellar filminde gördük.

Ama ben tam olarak mantığıma oturtamadım. Bu soruyu googleda aratıp bazı yazılar okudum ama ı ıh olmadı. Ya gerizekalıyım, ya da anlayabileceğim şekilde anlatmamışlar. Birisi bana bu olayı basitçe anlatabilir mi?

Anladığım kadarıyla zaman dediğimiz şey tüm evrende aynı değil. Biz bunu bir şeyi baz alarak ölçüyoruz? Baz aldığımız şey de bize sürekli doğru değerler döndermeli. Mesela en şaşmaz olanu sezyum atamunun bir salınımında geçen süre imiş. Bir salınım 1 saniyeye karşılık geliyor ve bu hiç bozulmadan devam ediyor.

Sanırım önce zamanı anlamam gerekiyor. Bunun için şöyle bir şey buldum ama çok düzenlenmiş. Bu belgeselin orjinalini bilen var mı? www.youtube.com
ananiyimioguz
(01.12.17)
Orijinalinin Türkçesi bu.

www.youtube.com


dissendium
(01.12.17)
interstellar'daki mevzu hızdan ziyade kara delik gibi büyük kütlenin uzay-zamanı da bükmesi sonucu zamanın yavaş akmasıydı. bunu belirteyim de kafalar daha çok karışsın xd


zgrydn
(01.12.17)
hacı bak biraz fiziği katledicem ama olsun sana özet geçeyim,
şimdi sen üç boyutlusun en boy yükseklik yani hacmin var yoğunluğunda olduğuna göre kütlen var. ok?
bu kütle evrensel çekim yasasına göre çekiliyor kim tarafından? çok büyük bir kütle olan dünya tarafından aslında diğer kütlelerde birbirini çekiyor ama çok küçük kuvvetlerle o sebeple hissedilmiyor. sürtünme vs.
mesela uydular nasıl yörüngeye oturuyor? sürekli dönüyor? çünkü merkezkaç ile kütle çekim kuvvetinin tam denge noktasında bulunuyorlar.biraz içeri sarksa dünya onu daha çok çekicek.
sen dünyada 80 kilo isen
ayda 13
marsta 30
saturn 85
jupiterde 202
pluto'da 5 kilo cekecektin. gezegen veya karsı cisim ne kadar agır ise o kadar etkilendin ok?
şimdi ben sana diyorum ki 3 boyuttan başka olarak 4. boyut var o da zaman. nasıl sen küçük cisimlerin çekimlerinden etkilenmiyorsan zamanda dünya, güneş gibi küçük cisimlerin çekimlerinden etkilenmiyor. bilmediğimiz kuvvetler vs.
ama bir karadelik düşün ki güneşin 20 milyar katı kadar daha büyük olsun,
görsel,
imgur.com
işte burada 4.boyut olan zaman artık bu güçten etkilenmeye başlıyor ve senin ağırlığının artması gibi bir etki göstererek değişime uğruyor.
bunları tamamen salladım. gidipte sağda solda anlatmayın böyleymiş diye.


@zgrydn, evet orada öyle bir durum da vardı doğru. O zaman da kafamda yeni bir soru oluşuyor :D Bu karadelikler zamanı büküyor da hep geriye doğru mu büküyor? İleriye büküp geleceğe de attığı olur mu? Filmde öyle bir şey yoktu. Yaşanmış bir şeyi görebiliyoruz ama yaşanmamışı görmek mümkün mü? Yani en azından teorik olarak.


ananiyimioguz
(01.12.17)
@ananiyimioguz, aslında filmdeki ana karakterler kara deliğin dibinden geçerek bir nevi geleceğe atılmış oldular, yani dünyanın geleceğine. bence sen en iyisi temel fizik formüllerinden başlayarak einstein'a doğru yol al. öyle daha sağlam şekillenir. benim de bilgim açıklamaya yetmiyir.


zgrydn
(01.12.17)
yaa gardaşım yok öyle bi şey ya.

ibnenin biri ortaya bi laf atmış, herkes öyle sanıyo ya. 1 saniye her yerde 1 saniyedir amk. kim çıkartıyo bu safsataları ya.


Delay Fuze
(01.12.17)
Havada troll kokusu var ama ben yine de şu ikiz astronot deneyini şuraya koyayım;

www.wikizero.com


ananiyimioguz
(01.12.17)
/Delay fuze
1 saniye her yerde 1 saniyedir doğru. Ama senin bir karadelik yörüngesinde geçirdiğin bir saniyelik hayat tecrübesi dünyadakine göre binlerce kat hızlı olabilir. Zaman görecelidir.

Konuyu açan arkadaş:

Evvela sezyum atomu çekirdek bombardımanına tutulursa bir saniyede 9.192.631.770 defa titrer. Bu bir saniyedir. Her atomun saniyelik nükleer rezonansı farklıdır.

Zaman neden hız artınca değişir?
Çünkü ışık hızı sen zamanın %99'u kadar hızlı da hareket etsen senin yanından ışık hızı ile geçer. Yani ışık hızında ilerleyen fotonlar seni sollarken yanından yavaşça süzülmek yerine yine ışık hızında geçecek.

İşte bu sabitlik nedeniyle senin hareketin artık zamanını değiştirmeye başlayacak. Aynı şey günlük hayatta da gerçekleşir. Yer çekimi ve hız zamanımızın akış hızını değiştirir ama bu çok çok çok küçük ölçeklerde gerçekleştiği için anlamayız.

Saatte 36000 km/sa hızla yörüngede dönen uydularda zaman farklı akar(saniyenin milyarda biri gibi) bu da gps kalibrasyonunu bozar. Bu nedenle saati yanlış kurarlar bu uydularda. Yoksa gps çalışmaz.

Yani mit falan değil, bilimsel kanundur. Gerçekliktir.


insanlar güzel güzel açıklamış da dedim dedim de kime dedim'in açıklamasında çok küçük gibi görünen önemli basit bir hata için yazıyorum.

dünyada 80 kg olan her yerde 80 kgdır. değişen ağırlık, çekim gücüne bağlı, birimi kg değil. "kilo çekmek" derken aslında tartının N olarak ölçüp pratik nedenlerden ötürü kg olarak gösterdiği şeyi söylüyor.


ron dennis
(01.12.17)
ya işte onu da anlayın yaw.


Neden bunlari Turkce kaynaklardan okuyorsunuz izliyorsunuz ki? Hic olmadi Hawking'in basit kitaplari var en azindan cevirisi kaliteli. D and R'da falan bulursun.


Traveller
(01.12.17)
(2)

Aliexpress'te takip numasız ürün alırsam ne olur?

Nedense hep 1-2 dolar fazla verip takip numaralı ürün alıyorum ama çok fazla şey alınca o küçük tutarlar büyüyor. 40-50tl kargo parası vermiş oluyorum.Sanki bu bir güvenceymiş gibi düşünüyorum. Bunlar gelecek de, takip numarasız olan kaybolacakmış gibi geliyor. Halbuki her türlü iade yapılabiliyor d
Nedense hep 1-2 dolar fazla verip takip numaralı ürün alıyorum ama çok fazla şey alınca o küçük tutarlar büyüyor. 40-50tl kargo parası vermiş oluyorum.

Sanki bu bir güvenceymiş gibi düşünüyorum. Bunlar gelecek de, takip numarasız olan kaybolacakmış gibi geliyor. Halbuki her türlü iade yapılabiliyor değil mi?

Bu takip numarası olayı sadece nerede olduğuna bakabileyim diye mi?

Belki şey olabilir; kargocu gelir, evde bulamaz ve geri gider şubeye. Sonra ben neye göre arattıracağım kargomu? İsme veya adrese göre çıkar mı? Eğer burda da bir sıkıntı yoksa boşuna para vermeyim ben.
ananiyimioguz
(01.12.17)
Kauboluyor evet ama para iadesi alanadigim opmadi kaybolunca. 20 urinde biri kayboluyor.

Bosuna para vermek istemiyorum.


Cursed Chico
(01.12.17)
takipsiz olayı mektup gibi apartmana bırakıp gidiyolar, zil çalma falan yok yani. postacıyla muhattap kapıcı falan yoksa sıkıntı olabilir, ben bu zamana kadar sıkıntı yaşamadım.

en kötü gelmedi diyosun ya yenisini yolluyolar ya da paranı iade ediyolar.


yuto
(01.12.17)
(2)

Altın mı bitcoin mi?

Her ay ikisinden birine bir miktar para yatırmak istiyorum. O da çok değil 300tl falan. 2 sene sonra bozduracağım. Sizce hangisinin getirisi daha iyi olur?
Her ay ikisinden birine bir miktar para yatırmak istiyorum. O da çok değil 300tl falan. 2 sene sonra bozduracağım. Sizce hangisinin getirisi daha iyi olur?
ananiyimioguz
(16.11.17)
Bitcoin alin. Ya da baska bir altcoine yatirin. Ethereum olabilir.


veritaslibertas
(16.11.17)
ethereum kısa vade için olabilir ama uzun vade için bitcoin diyorum (şahsi sallamam). 300 tl den zengin olmazsın ama kar edersin.


sttc
(16.11.17)
(5)

Manyetik kapı alarmı hakkında

Şundan alacağım ancak bir sorum var https://tr.aliexpress.com/item/New-KERUI-D1-Wireless-Small-Independent-Magnetic-Standalone-door-window-sensor-alarm-for-home-office-store/32730504956.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.310.oBt5WKBen bunu çelik kapıya kurup kapıyı çekip çıksam, eve girerken ötmez mi?
Şundan alacağım ancak bir sorum var tr.aliexpress.com

Ben bunu çelik kapıya kurup kapıyı çekip çıksam, eve girerken ötmez mi?
ananiyimioguz
(11.11.17)
öter ama bunu aliexpressten almak zorunda degilsiniz, tr de 3-5 liraya satiliyor.

öter bu arada.


kurnaz
(11.11.17)
şifresi vardır,40 sn uyarı verir şifre girilmez ise öter. ev alarmları böyle yani


oscar
(11.11.17)
girerken size bi sure verir, bu ya sifre girmelik ya da kendi kumandasiyla kapatmaniz icin. o surede yapamazsaniz otmeye baslar. genel calisma prensibi boyle, urun ozelinde bilmiyorum tabi.


pide
(11.11.17)
öter fakat yerini bildiğin için anında kapatabilirsin, filmlerde olur ya evin sahibi eve girer alarm çalar hemen gider panelden şifreyi girip susturur, onun gibi. bunun ötesinde bu alet benim bildiğim çoluk çocuk camı pencereyi açmasın diye veya gece yatarken olası bir hırsızlığı önceden farketmek için kullanılıyor.


zebragibi
(11.11.17)
Hmm düşündüğüm gibi benim amacıma uymuyor o zaman.

Peki ben ucuz yollu hırsızı kışkırtmak için çelik kapıya ne uygulayabilirim? Maksat komşular duysun. Apartman whatsapp grubumuz var biri duyarsa haberleşiriz zaten.

Bunun şifrelisi var mı mesela 10sn içinde çalacak?


ananiyimioguz
(11.11.17)
(6)

Çiğ ve Kırağı ingilizce karşılığı

Nedir?
Nedir?
ananiyimioguz
(08.11.17)
'dew'


tom creo
(08.11.17)
hoarfrost'ta derler. ama çiğ ile kırağı aynı şey değil galiba.


Tears of Devil
(08.11.17)
çiğ için dew.


eriksatie
(08.11.17)
Çiğ=pişmemiş > raw
Çiy > dew


kobuzchu kiz
(08.11.17)
evet aynı şey değil,basitçe,
çiy - yüzeyde oluşan su
kırağı - yüzeyde oluşan buzlanma

www.mgm.gov.tr


tom creo
(08.11.17)
Hmm evet çiy sanirim dogrusu. Ve dew kullandim, gereken oydu cok sagolun


ananiyimioguz
(08.11.17)
(5)

Dünyanın planı önceden yapıldı mı?

Hani şu dünyayı yöneten 3 büyük güç geyiği vardır ya ne kadar doğrudur bilmem. Kaç kişi olduklarını da bilmiyorum. Büyük petrol şirketleri bunların ellerindeymiş, bazısı yahudiymiş falan.. Duyduklarım bunlar.Sormak istediğim bunların kim olduğu değil de, bu veya başka kişiler tarafından icatların çı
Hani şu dünyayı yöneten 3 büyük güç geyiği vardır ya ne kadar doğrudur bilmem. Kaç kişi olduklarını da bilmiyorum. Büyük petrol şirketleri bunların ellerindeymiş, bazısı yahudiymiş falan.. Duyduklarım bunlar.

Sormak istediğim bunların kim olduğu değil de, bu veya başka kişiler tarafından icatların çıkış sırasından tutun da ülkelerin nasıl yönetileceği, dünyadaki insanlara neyin söylenip neyin söylenmeyeceği gibi konuların kararı gerçekten önceden verildi mi veya veren bir güç var mı?

Bunu düşünmem Tarsus'taki kazıdan sonra başladı. Düşünsenize çok eski bir incil veya dini bir yazıt bulunmuş olsa ve tüm dinleri etkileyecek güce sahip olsa bile bunu hemen ortadan kaldırıp biz garibim insanları habersiz bırakarak kendi aciz düzenimiz ve inançlarımızla yaşamaya mahkum edebiliyorlar.

Veya sanki ülkemize bir rol verilmiş ve bu rolden çıkamıyormuş gibi geliyor. Hangi devlet bir şeyler üretmek, eğitime katkı sağlamak istemez allah aşkına? Resmen para veriliyor dışarıdan ve başkalarının istediği gibi yönetiliyoruz. Yapılan her şey milletin gözünü boyamak için. Ayrıca burada bir yerde Erbakan zamanında bazı kişilerin ülkemize gelip, neden dini bir parti kurulmamasının araştırmalarını yaptıklarını ve Erbakana tekliflerde bulunulduğu, kabul etmediğini okumuştum. Daha sonra AKP'nin kurulması bu tezi doğruluyor. Maddi olarak güçlü bir parti olması da cabası.

Başka bir örnek, dünyada iyi şeyler yapmak için uğraşan bilim insanlarının uçağı düşürülüyor ve bu unutulup gidiyor.

O zaman ne için yaşıyoruz ki herkes ailesini toplasın ailecek intihar edelim? Onu da yapmamız için din var zaten. Yapmaya korkuyorsun. Valla süper ya. Gram yaşama hevesim kalmadı bunları düşününce.
ananiyimioguz
(03.11.17)
çoğu, insanların beynini yıkamak için uydurulmuş masallar.


basond
(03.11.17)
ABD halletti o işi.


dissendium
(03.11.17)
Bence bazı kişilerin birleştiği öyle küçük güçlü topluluklar var ama bunun dünyaya etkisi düşündüğümüz kadar fazla değil. Demek istediğim bir ülke değil de birden fazla ülkenin çıkarları doğrultusunda yöneticilerinin akıl birliği yapması.

Yani o her şey önceden belli dediğin şey belli değil aslında. Denge diye bişey yok. Hafif kontrol edilebilir bir entropi hakim.


freetakilir
(03.11.17)
dünya planı şöyle. pastanın büyüğü paylaşılmış. kırıntılarla kimse ilgilenmiyor. belli bir güce ulaşılmadığı sürece sıkıntı yok. sistemi tehdit eden başka bir sistem olmadığı sürece de sıkıntı yok. insan hakları gibi şeyler tamamen yalan dolan.


tukenmez adam
(03.11.17)
3. paragrafinda yazdigin Tarsus konusundaki gozlemin isabetli fakat bundan basliktaki cikarima gitmek icin daha cok adim var. Daha dogru bir cikarim yapalim. Is biraz olsun kritik konulara geldiginde, o sahip oldugunu sandigin ozgurluklerinin ve aidiyetin aslinda gercekte olmadigini ve sadece senin kafanda oldugunu anliyorsun. Ozgurluk algini nasil edindigini dusun. Ayni sekilde baska algilar da sana surekli olarak verilmekte. Bu sekilde yonlendirmeler cok yaygin.


dunal
(03.11.17)
(3)

Fotoğraflara uygulanan şu efektin adı nedir? (Video)

Videodaki fotoğrafların çekilmiş haline bakarsanız hepsine belli bir efekt uygulanmış. Bunu lightroom veya photoshopta her fotoğrafa teker teker ince ayar yaparak mı elde ediyorlar yoksa hazır bir ayar/efekt var da onu uygulayıp geçiyorlar mı?Bu tarz efektin adı nedir? Belki onu öğrenirsem bütün inc
Videodaki fotoğrafların çekilmiş haline bakarsanız hepsine belli bir efekt uygulanmış. Bunu lightroom veya photoshopta her fotoğrafa teker teker ince ayar yaparak mı elde ediyorlar yoksa hazır bir ayar/efekt var da onu uygulayıp geçiyorlar mı?

Bu tarz efektin adı nedir? Belki onu öğrenirsem bütün ince ayarları bilmeme gerek kalmadan bir app falan bulabilirim benzer bir işi yapan

www.youtube.com
ananiyimioguz
(22.10.17)
uygun preset'i burada bulabilirsiniz belki => www.thephotoargus.com


paracomandante
(22.10.17)
photoshop raw presetleri ve lightroom presetleri, tabi ışık renkler oturmadığında bir miktar daha oynamak gerekebiliyor


Northern Mariner
(22.10.17)
app olarak vsco


Northern Mariner
(22.10.17)
(7)

Annemin tabakları/kaseleri neden geri gelmiyor?

Annem oturduğumuz yerlerde, muhabbeti olduğu komşulara bir şey yaptıysa genelde götürür verir. Yani nadiren yapar ama yine de aynı kattakilere, öğrencilerin kaldığı evlere falan götürür bir şeyler.Kendisi çok dikkat ediyor bir şey geldiğinde içine dert olur, boş götürmemek için hemen bir şey yapar v
Annem oturduğumuz yerlerde, muhabbeti olduğu komşulara bir şey yaptıysa genelde götürür verir. Yani nadiren yapar ama yine de aynı kattakilere, öğrencilerin kaldığı evlere falan götürür bir şeyler.

Kendisi çok dikkat ediyor bir şey geldiğinde içine dert olur, boş götürmemek için hemen bir şey yapar ve götürür verir.

Bir iki kere gelmemiş bir şey dememiş. Ama 5. ye gelmeyince söylenmeye başladı.

Bir insan komşudan gelen şeyi neden geri götürmez?

Çalışıyordur, dalgın olabilir. Boş götürmek olmaz der, bir şey yapınca veririm deyip bekletir, sonra da unutabilir. Ama ne olursa olsun o eşyayı gördüğünde aklına gelmez mi bir insanın ya? Plastik tabakla mı vermek lazım :D
ananiyimioguz
(19.10.17)
Bunu önlemek için artık pastane usülü aliminyum folyo kapta geliyor.En güzeli eski taktik :” komşu sen dök hemen kendi kabına , boşu alayım “ demek. Süsü bozulacaksa da bozulsun ( aşure için konuşuyorum :) )

Öğrenciler kullansın ya x2 sevap...vitrinde curuyecegine..:)

Ama getirmeyene de ufak dokundurma yapmalı


dogalantibiyotik
(19.10.17)
@durgunfoton, e boş versin, anlaşılır zaten. Öğrenciden beklemezsin de.. Annem bir de güzellerini veriyorum ayıp olmasın diye diyor :D


ananiyimioguz
(19.10.17)
bazı insanlar hesapçı ve öküz çünkü. bundan sonra kasede götürmesin, plastik kapta versin. eşek değilse anlar zaten.


Karşı tarafta komşuluk kavramı hakkında bir düşünce yok sanırım. Dolu giden tabak, (eğer biraz anlayış varsa) bir kaç güne kadar yine dolu gelir.


1adam
(19.10.17)
bende şöyle olmuştu; tabaktakini uzun süre yemedim mi noldu ya da 3-4 gün bulaşık yıkayamamıştım fln bişiler. sonra da araya başka şeyler girdi, babaannem vefat etti vs.. evde olmadım bi süre. sonra da oha onca zaman sonra tabak mı verilir dedim. yine de vermiştim ama olsun bayaaaa bi geciktirmiştim


üğpoıuy
(19.10.17)
ben özellikler vermezdim, birinin bana bişey vermek amacıyla, bu aşure olur, lokma olur, ıvır zıvır olur, kapımı çalması beni rahatsız ediyor. aynı şekil yapıyordum komşuya 1 gün 3 gün 5 gün, sonra kapı çalınır açmam etmem, en sonunda pes ettirdim.

istemiyorum arkadaşım samimiyetim olmayan insanların özellikle yiyecek giib şeyler getirmesini.

ben dışarda bile yemek yemem çok mecbur kalmadıkça.

insanlara sırf ben iyilik yapıyorum hobarey diye rahatsız etmeyin.

atıyorum evde 3 kişi var vereceksiniz bana 3 tane lokma, onu yesem ne yemesem ne ben tepsiyle yiyorum.

aynı şekilde 1 tas aşure getiriyorsunuz evdeki insanlar 1 tatlı kaşığı alsa bitecek.

haksızmıyım ey duyuru?


killerbee
(19.10.17)
Valla ben hak veremedim çünkü kapı kapı gezip vermiyor zaten. Muhabbeti/samimiyeti olduğu kişilere götürüyor.


ananiyimioguz
(20.10.17)
(6)

Güne enerjim yetmiyor ne yapmam lazim?

7 saatlik bir uykudan sonra sabah 7de kalkip hafta ici her gun okula gidiyorum. Okul arabayla bile 1/1,5 saat sürdüğü için o bir kere yoruyor, cepte. 9da dersler başlıyor ve alttan üstten de alinca genelde saat 5e kadar dolu oluyorum. Ve genelde 3ten sonra benim beden de beyin de kendini salıyor. Ev
7 saatlik bir uykudan sonra sabah 7de kalkip hafta ici her gun okula gidiyorum. Okul arabayla bile 1/1,5 saat sürdüğü için o bir kere yoruyor, cepte. 9da dersler başlıyor ve alttan üstten de alinca genelde saat 5e kadar dolu oluyorum. Ve genelde 3ten sonra benim beden de beyin de kendini salıyor. Eve zar zor geliyorum, gelince de yığılıp kalıyorum bir sey yapamıyorum. Her gün üst üste bunlari yasamasam da genel olarak böyle bir şikayetim var.

Concertam var o zıpkın gibi yapiyor aslinda ama uzun süre kullanmamin beynime ve karacigerime bir zarari olacagini düşünüyorum. Pek kullanmak istemiyorum.

Bazen surekli bir seyler yemek istiyorum. Kakve denedim, abur cubur denedim, redbull denedim ama bir günü rahatlikla cikaramiyorum. Bi denemedigim kuru yemisler kaldi. Onlar yeteri kadar enerji verir mi bilmiyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.
ananiyimioguz
(09.10.17)
Ivır zıvırla uğraşma. Okulun yemekhanesinden faydalan. Günde üç kez yemek yeme hakkımız vardı eski üniversitemde. Öğle yemeğini kaçırma. Mutlaka ders arası vardır. Aralarda su iç bol bol. Kütüphanede dinlenebilirsin. Bizim kütüphaneye pijamayla gelen var. Araları iyi değerlendir.


dissendium
(09.10.17)
Aynı tempoda yaşarken bi delilik yapıp eve dönünce koşmaya başladım. Gecenin geri kalanı gözler apaçık enerjik çalışarak geçiyordu. Spor salonuna yazılın demiyorum ama azıcık mecaliniz kalıyorsa kesinlikle çıkın yürüyün koşun. Benim hayatım değişti.


@dissendium, Sabah evde annem sagolsun haslanmis yumurtaydi tosttu falan apar topar bir seyler hazirliyor, o da kalkip ise gittigi icin. Bizim yemekhane sadece öğlen aciliyor. Onu kacirmiyorum zaten. Su da iciyorum. Pek vaktim olmuyor başka ama kütüphaneye gecip dinlenmeyi bir deneyecegim.

@kullanıcıadımbuolsun, nasil yani eve esyalarimi birakip yarim saat kosup geri mi geleyim yani? Gece beyne ne oksijen girecek ki


ananiyimioguz
(09.10.17)
Eve geldikten sonra ders çalışamıyor olmanı dert etmiyorsan daha ne istiyorsun? Yat uyu güzel güzel.

İçinde sürekli bir enerji olması daha çok yiyip bitiriyor. Sürekli bir fazlalık taşıyormuş gibi yanında


karbonhidratı kes. yağa yüklen. proteini de ihmal etme. 12'de değil 11'de yat. on güne bi şeyin kalmaz. ben günde 8-9 saat fiziki iş yapıp (bildiğin inşaat işi) üstüne bir de ağırlık çalışıyorum. sıkıntı yok.

ha bir de sık sık yemeyi boşver. if olayına da bak.


alperz
(10.10.17)
kahve, redbull, hatta kola gibi kafein içeren uyarıcıları tüketme. sandığından çok zarar veriyor. olmayan enerjini varmış gibi gösteriyor. multi vitaminlere de alıştırma kendini. reklamlarına aldanma. onun yerine çantanda bir elma olsun.
@alperz dediği gibi yemeklerde karbonhidrat tüketimini sınırla. nasıl yaparsın bilmiyorum ama, yemekhanelerde çıkan pilav, makarna gibi yemekleri bir kaşıktan fazla alma. yerine bolca yoğurt tüket. bazen konserve ton balığı at çantana, yemekhanede ki salata barından doldur tazeleri tabağına, üzerine balık, farkı hissedeceksin.
@kullanıcıadımbuolsun önerisi yerinde. ilk zamanlarda tempolu yürüyüş olarak başla. egzersiz için her gün vakit ayırmalısın. ben her gün öğle arasında 1 saatte yemek yedikten sonra 45 dakika yürüyorum. 3 km civarı bu yürüyüş beni iyileştirdiğini düşünüyorum.


cliquot
(10.10.17)
(2)

Android'te bir x programı açıldığında y'de arka planda açılsın istiyorum

Bunu nasıl yapabilirim? Root var.
Bunu nasıl yapabilirim? Root var.
ananiyimioguz
(07.10.17)
tasker ile yapabilirsin


winston
(07.10.17)
Tasker ile bir x programı açıldığında y de açılsın diye görev ataması yaptım ama mesela x e bastığımda y de açılıyor ya. Sonra geri tuşuna basıyorum x'e dönüyorum. Y tekrar açılıyor. Sonsuz döngüye girdik. Koşul falan vermek gerekiyor herhalde 1 kere açılsın diye. Yardımlarınızı bekliyorum


ananiyimioguz
(07.10.17)
(4)

Bu şarkı aşkı memnu veya yaprak dökümünde mi caliyordu?

https://youtu.be/uzurqBnALkwLa valse d'AmelieAra sahnelerde falan bir dizide calidigina emin gibiyim. Bu sarkinin benzeri de olabilir. Hatirlayamadim bir türlü diziyi. Bilen var mi?
youtu.be

La valse d'Amelie

Ara sahnelerde falan bir dizide calidigina emin gibiyim. Bu sarkinin benzeri de olabilir. Hatirlayamadim bir türlü diziyi. Bilen var mi?
ananiyimioguz
(24.09.17)
aşk-ı memnu. ama sürekli çalan bir müzik değildi, ailenin muylu olduğu anlarda falan...


tabirimekruh
(24.09.17)
Bununla karıştırmıyoruz degil mi? youtu.be


ananiyimioguz
(24.09.17)
hayır. fazlasıyla eminim :)


tabirimekruh
(24.09.17)
peki bir video falan bulabilir miyiz arkadaşa ispatlamam gerekiyor :D


ananiyimioguz
(25.09.17)
(1)

Klima alternatifi

Onda biri fiyatına odayı biraz olsun soğutmanın bir yolu var mı? İçine su koymalı tekerlekli soğutucular gördüm ama odayı soğuttuğunu pek söylemiyorlar. Klima kadar bir performans beklemiyorum. Zaten öyle bir alet olsaydı herkes onu alırdı. Sadece durup dururken ter basmalarını önlese yeter. Onlarda
Onda biri fiyatına odayı biraz olsun soğutmanın bir yolu var mı? İçine su koymalı tekerlekli soğutucular gördüm ama odayı soğuttuğunu pek söylemiyorlar. Klima kadar bir performans beklemiyorum. Zaten öyle bir alet olsaydı herkes onu alırdı. Sadece durup dururken ter basmalarını önlese yeter. Onlardan alayım mı ne diyorsunuz? Vantilatör istemiyorum.
ananiyimioguz
(17.09.17)
al burada var
www.youtube.com


(5)

Kurlar neden düşüyor? Düşmeye devam eder mi?

Sb.
Sb.
ananiyimioguz
(02.09.17)
etmez.


bana biraz daha düşer, gelecek baharda da birden fırlar gibi geliyor.


trump etkisi de var. aralıktan beri 103 ten 92 ye düştü dolar endeksi. euro da bir düşüş yok ki. oynamalar var. bak olan dolara oluyor:

bigpara.hurriyet.com.tr


ya ben lan neyse
(02.09.17)
düşmeye devam eder mi? bunu bilsem zengin olurum. kısa vadede bence kimse bilemez.


ya ben lan neyse
(02.09.17)
3.40ın altını görecek. aha yazıyorum buraya.


nuisance
(02.09.17)
(1)

Havaalanlarinda valiz tartabilecegimiz bir yer oluyor mu?

Lonra'dan dönüyoruz yarin ama check-in sirasinda siniri asabilir. Ona gore dengeleme yapmamiz gerekiyor valizlerde. Onceden nasil ayarlayabiliriz?
Lonra'dan dönüyoruz yarin ama check-in sirasinda siniri asabilir. Ona gore dengeleme yapmamiz gerekiyor valizlerde. Onceden nasil ayarlayabiliriz?
ananiyimioguz
(30.08.17)
evde baskul varsa kendi kilonuzu da hesaplayarak net sonuca ulaşabilirsiniz. 1 kilo falan sapabiliyor ama o kadarlık fark için sıkıntı çıkaranla henüz karşılaşmadım.


tai
(30.08.17)
(1)

Ortalamaya göre burs veren kurumlar var mı?

Çoğu kurum diyor ki mesela ya ilk 5000'e girsin, ya da ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olsa yeter başvurması için. Ben ilk 5000'den girmedim üniversiteye belki ama ortalama kastım mühendislikte ve 4'ü zorluyorum diyelim. Okul içi başarısına öncelik veren kurum yok mu? Yani demek istediğim ortalamam
Çoğu kurum diyor ki mesela ya ilk 5000'e girsin, ya da ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 olsa yeter başvurması için. Ben ilk 5000'den girmedim üniversiteye belki ama ortalama kastım mühendislikte ve 4'ü zorluyorum diyelim. Okul içi başarısına öncelik veren kurum yok mu?

Yani demek istediğim ortalamam tabii ki hangisine başvurursam başvurayım bir öncelik kazandıracaktır ama "aa bunların evi varmış" deyip eleyebilirler. Durumu benden kötü olanlar o bursları alsın ben kimsenin önüne geçmek istemiyorum. Sadece başarımdan ötürü burs almak istiyorum. Buna öncelik verenler var mı merak ettim.
ananiyimioguz
(29.08.17)
bahsettiğin şey başarı bursu. okul zaten 3.5'i 4'ü zorlarsan ve devam ettirirsen başarı bursu verir. bizim okulda bu yurt ve kitabı kapsıyordu mesela ve bölüme en sondan giren bir arkadaş da yararlanmıştı notu yüksek olduğundan.

ama kurumlar için başarı sadece bursun devamı için gerekli diye düşünüyorum. çünkü bahsettiğin şekilde bir bursa hiç rastlamadım.


nickalangeronimo
(29.08.17)
(3)

Filmdeki alt yazının üstüne gelince türkçesini gösteren bir site varmış

Adı nedir bu sitenin? Ve nasıl oluyor sadece sitede olan filmlerden mi seçmek gerekiyor? Mesela friends izleyebilir miyim böyle?Bu dediğimin dışında hem ingilizce hem de türkçe alt yazıyı aynı anda görebileceğim bir yöntem varsa onu söyleseniz de olur.
Adı nedir bu sitenin? Ve nasıl oluyor sadece sitede olan filmlerden mi seçmek gerekiyor? Mesela friends izleyebilir miyim böyle?

Bu dediğimin dışında hem ingilizce hem de türkçe alt yazıyı aynı anda görebileceğim bir yöntem varsa onu söyleseniz de olur.
ananiyimioguz
(29.06.17)
yanılmıyorsam gom player iki altyazıyı birden gösterebiliyor.


yons
(29.06.17)
gom playerda alta ayrı üste ayrı alt yazı koyulabiliyor. alta iki tane oluyor mu denemedim.


hasmetizm 2046
(29.06.17)
iki altyazı birden gösterme olayı zaten çoğu playerda var ama senin dediğinin bir benzeri potplayer'da var. altyazının üzerine gelince istediğin bir sözlük sitesinden anlamlarına bakabiliyorsun.


rotten head
(29.06.17)
(3)

Kedim çok pis boğaz ve miyavlar oldu ne yapmalıyım?

Son 1 senedir mama kabı dolu veya yeni bittiği halde insan görünce ayaklarına dolanıp bağırıp duruyor. Aç mısın kızım diyorum, baştan mama koyuyorum ama yemiyor. Yese bile dönüp tekrar miyavlıyor. Suyun mu yok diyorum, gidiyorum bakıyorum suyu da var. Seviyoruz ediyoruz acaba ilgi mi istiyor diye, t
Son 1 senedir mama kabı dolu veya yeni bittiği halde insan görünce ayaklarına dolanıp bağırıp duruyor. Aç mısın kızım diyorum, baştan mama koyuyorum ama yemiyor. Yese bile dönüp tekrar miyavlıyor. Suyun mu yok diyorum, gidiyorum bakıyorum suyu da var. Seviyoruz ediyoruz acaba ilgi mi istiyor diye, tarıyoruz falan ama bir türlü durulmadı. Kızgınlıkta falan olsa anlarım ama değil. 3 yaşında. Cinsi british shorthair.

Sabah mesela mama koyup çıkıyoruz evden. Öğlen bi geliyoruz mamayı bitirmiş ama evde böyle kek poşetlerini bulmuş onları da parçalamış. Mutfak kapısını açık bulunca gidip tezgahın üstünde ne varsa yiyor. Çöp poşetini falan eşelemeye kalkıyor. Kızınca normalde anlar bir şeyi bir daha yapmaz ama mutfakta kızsak bile tekrarlıyor giriyor hep. Hay gören de aç sanacak git mamanı ye yani. Niye böyle şeyler yapıyor derdi ne sizce? Miyavlama ve diğer yiyeceklere saldırmasına bir çözüm bulamadık.
ananiyimioguz
(30.05.17)
alışkanlık. eskiden ben de aynı şekilde mama kabını doldurup kendi haline bırakıyordum ve bu şekilde kontrolsüzce yemeye başlayınca sürekli yemek ister olmuştu. artık öğünlük koyuyorum, yalvarıyor yemek için saatlerce ama eninde sonunda pes ediyor ve alıştı sayılır artık bu düzene. ortalıkta asla bir şey bırakmamak gerek bir de, ne yapacakları belli olmuyor. bir tane kedimi tezgahtaki deterjanı yediği için kaybettim. ne yediğini ne kadar yediğini takip etmeniz lazım sürekli.


theseachange
(30.05.17)
Poşet yiyorsa çok zararlı, kolonya gibi sevmediği bir kokuyu sıkın poşetin üstüne ve yemeği bıraksın.
Bizim kedi de 8kilo oldu uzun boylu ama 5kg falan olmalı normalde. Yoğun çalışıldığı zaman bolbol mama koyup gidiyorduk aç kalamsınlar yazık dşye. Dana kadar oldu çocuk.
Şimdi dşyette ve sürekli ağladı başlarda.
Şöyle siz ağladıkça mama verirseniz ağlamaya devam ediyor. Şimdi belirli saatler dışında asla mama vermiyoruz ve gün içinde ağlamaları kesildi gibi. Arada gün içinde biz yemek yerken söyleniyor ama dayanacaksınız. Obezite en kötü şeylerden biri.
İdeal kilosunda kaç gr mama vermeniz gerektiğini öğrenin atıyorum 100gr ise yavaş yavaş inin ona hafta on gr azalta azalta. Kilo vermeleri uzun bir süreç, bir de kucağınıza alıp tartın :).


fasulyek
(30.05.17)
Ortalıkta asla yemek bırakmayın, poşette bırakmayın. Bırakacağınız tek poşete de kolonya sıkın, tiksinsin.


fasulyek
(30.05.17)
(3)

Kulaklık kablosu tamir edilir mi?

Koptu kopacak. Bir yere sıkışmış sanırım. O kısım kesilip baştan bağlanabilir mi? Neresi yapar? Garantisi yok. Piyasada da yok. Üretimi de yok. Bir şekilde onarılması gerekiyor
Koptu kopacak. Bir yere sıkışmış sanırım. O kısım kesilip baştan bağlanabilir mi? Neresi yapar? Garantisi yok. Piyasada da yok. Üretimi de yok. Bir şekilde onarılması gerekiyor
ananiyimioguz
(11.05.17)
edilir, iyi bir teknisyen halleder


cedex
(11.05.17)
ekşişeylerde vardı biri anlatıyordu bak istersen


plastic_angel
(11.05.17)
elektronikçiler sağlam şekilde yapacaktır.


hasmetizm 2046
(11.05.17)
(5)

Erken ölümlere nasıl alıştırıyorsunuz kendinizi?

Teyzem kanserin son evrelerinde. Doktor en fazla 3 ay demiş. Bu aşamadan dönen yoktur herhalde.. Daha 50'li yaşlarda. Çok da genç denemez belki ama ailemiz için erken bir olay. Allah göstermesin de hiç daha genç birini kaybetmemiştik. Evlenmedi hiç, çocuğu falan yok öğretmendi kendisi. Yeni yeni eme
Teyzem kanserin son evrelerinde. Doktor en fazla 3 ay demiş. Bu aşamadan dönen yoktur herhalde.. Daha 50'li yaşlarda. Çok da genç denemez belki ama ailemiz için erken bir olay. Allah göstermesin de hiç daha genç birini kaybetmemiştik. Evlenmedi hiç, çocuğu falan yok öğretmendi kendisi. Yeni yeni emekli olmaya karar vermişti. Hayatı hep çalışarak geçti. Emekliliğini yaşayamadan kaybedeceğiz gibi görünüyor. En azından emekli olsaydı, küçük yeğenleriyle vakit geçirebilseydi.. Bir çoğumuzun üzerinde olduğu gibi benim üzerimde de etkisi büyük olduğu için en azından mezun olduğum günlere ve evlendiğim anlara tanıklık etsin isterdim. Dediğim gibi erken gibi geliyor. Dedelerim öldüğünde böyle hissetmemiştim. Hani dede yani yaşamış yaşayacağı kadar, gelmiş 80li yaşlara zaten ama bu duruma öyle bakamıyorum. Bu duruma nasıl hazırlayabilirim kendimi?
ananiyimioguz
(17.04.17)
Geçen hafta, çocukluğumuzdan beri yediğimizin içtiğimizin ayrı gitmediği, en yakın arkadaşlarımdan biri olan kuzenimi kaybettim. 27 yaşındaydı. Nasıl alışılır? Alışılmaz herhalde. Ben alışamadım yani. Hayatın manasızlığını ve uzun vadeli plan yapmanın saçmalığını düşünebiliyorum sadece. Onun dışında, gerçek gibi gelmiyor. Pek bir faydam olmadığının farkındayım bu söylediklerimle ama, tuhaf hissetmek normal sanırım. Onu söylemek istedim.


böyle bir durumun hazırlığı olmuyor. babamı kaybettim, 46 yaşında. biliyorduk sonucu falan. kanserdi o da. insan bilince öyle olmayacak sanıyor duygusal olarak. ama ona yapacak bir şey yok. en kötüsü şey. üzerinden zaman geçiyor mesela. bir an unutuyor insan. şunu arayayım da sorayım gibi bir düşünce beliriyor kafada. bir an, kısacık bir an. sonra hatırlıyorsun tabii. o his kötü.

neyse diyeceğim şu, kendinizi sıkmayın. bir kalıba girmeye çalışmayın. çevrenizdekilere kenetlenin o kadar. onlara sarılın yani. buna hazırlıklı olmanız zor. ayrıca ümit etmek de ayıp değil. umarım bir şekilde iyileşir. geçmiş olsun.


kuzenimi(6yaş) halamı (32) eniştemi (40) kaybettik depremde. Ben ortaokula gidiyordum o zaman. 6 ay geçmeden dedem gırtlak kanserinden öldü. Babaannem 15yıl göz yaşı döktü. Ailede her zaman bir acı var. Hiçbir zaman ölümü kabul etmedi ne babam ne babaannem ne de büyük halam. evlerinde küçük halamın evinden gelmiş tonalrca eşya vardı. hatta halamın diş fıtçası bile duruyor banyoda izmit'ten gelmiş.
Ben böyle bir ortamda büyüdüm. Her sene mevlütlerde yaka paça yırtılırdı.
Bence ölüm bu yaşamı güzelleştiren yegane şey bu dünya sonsuz olsaydı çok çekilmez olurdu. Bu kadar doğal olan bir şeyi bu kadar acıyla yaşamamak lazım. Bence ölümle ilgili tek sıkıntı özlüyor olmak hem de çok özlüyor olmak. madem biliyorsunuz bol bol yanında vakit geçirin sevin onu bol bol.


fasulyek
(17.04.17)
Ben de teyzemi 50'li yaşlarındayken kaybettim. O da tam ayaklarını uzatıp dinlenebileceği konuma geldiğinde kanser oldu. Mide kanseri. Doktorlar 3 ay yaşar dedi 15 ay yaşadı. Ama çok çekti. Evet, biz diyoruz ki keşke hayatta olsaydı, evin bi köşesinde varlığını hissetsek yeterdi ama onun ne acılar çekebileceğini tahmin edemiyorsun işte. o da üzülüyordur elbette. teyzem mesela çok korkardı ölmekten. hiç onun ağzından "kötüyüm" lafı duymadım hep şükretti. son anına kadar yaşamak istedi. böyle yazarak sizi de üzdüğümün farkındayım ama acılarından kurtuldu. huzura kavuştu. eminim gittiği yerde çok mutludur. bizi izlediğine eminim çünkü bazen görüyorum rüyamda,gülümsüyor...

ne önerebilirim; onu gülümsetin. mutlu edin. kahkaha acıları azaltır..


matilda
(17.04.17)
Umarım doktorlar yanılır ve hızlıca toparlanır. Kötü düşünceleri uzaklaştırın kafanızdan. Hele de onun yanındayken. Bir yakınım çok zor bir durumdayken tedavisi sonuç verdi.

Her ölüm erken derler ama insanın sevdiği olunca başka bir sızı bırakıyor kalpte. Ölüm var ve çat diye gerçekleşiyor çoğu zaman. Başına gelmeyecek zannediyorsun ama gelecek. Daha geçen gün bizim bölümün eski mezunlarından birisinin vefat haberini aldık. Dönem birincisiydi. Derslerle boğuştuğum her şeyin olumsuz gibi gözüktüğü bir vakitte aldım haberi. Bir boşluk kapladı içimi. Onca sene çalış çabala çok başarılı bir şekilde bitir mühendis ol sonra belki de öleceğini bildiği halde flor gazı kazanına giren işçine yardım etmek için sende gir ve tekrar çıkama. İşte böyle anları tanımlayacak söz bulamıyorsun. Ölüm de öyle.


hayde bre
(17.04.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.