Giriş
(1)

Tersten oynatılmış gibi gösterilen, piyanolu bir müzik klibi

Tarlanın ortasında bir adam çalıyordu. Çok güzel bir parçaydı. Fakat videoyu bir türlü bulamıyorum. Facebookta görmüştüm ama ne zamandı hatırlamıyorum. 5 sene olmuştur belki. Video sonunda adam piyanonun başından kalkıp geri geri gidiyordu. Bu da sanki video başından beri geri sarılmış, müzik de bun
Tarlanın ortasında bir adam çalıyordu. Çok güzel bir parçaydı. Fakat videoyu bir türlü bulamıyorum. Facebookta görmüştüm ama ne zamandı hatırlamıyorum. 5 sene olmuştur belki. Video sonunda adam piyanonun başından kalkıp geri geri gidiyordu. Bu da sanki video başından beri geri sarılmış, müzik de buna rağmen anlamlı olmuş izlenimi taşıyordu.
ananiyimioguz
(20.09.18)
youtu.be


anxyte
(20.09.18)
(3)

Nasıl mesleki ingilizce kasabilirim? Yazılım/Bilişim/Teknik

Bir yazılım projesine başlayacağız ama sunum ingilizce olacak. Sorular da ingilizce gelecek. 3 aya halletmem lazım. İngilizceyi pek sevmiyorum. Bir türlü ısınamadım. Sunum hazırlanır bir şekilde. Telaffuza, tonlamalara dikkat ederim onlarda sorun yok ama kelime dağarcığım geniş olmadığı için doğaçla
Bir yazılım projesine başlayacağız ama sunum ingilizce olacak. Sorular da ingilizce gelecek. 3 aya halletmem lazım. İngilizceyi pek sevmiyorum. Bir türlü ısınamadım. Sunum hazırlanır bir şekilde. Telaffuza, tonlamalara dikkat ederim onlarda sorun yok ama kelime dağarcığım geniş olmadığı için doğaçlama yapamam şu seviyede.

Soruları karşılamam gerekiyor. Seviyem B1.

Nasıl ve nereden çalışabilirim?
ananiyimioguz
(19.09.18)
Seviyenizin b1 olduğunu şirkete bildirin size eğitim ayarlasınlar.


Belirtmeyi unutmuşum, okulda sunacağız. Eğer beğenilirse büyük şirketlerde çalışma olanağımız olacak.


ananiyimioguz
(19.09.18)
eğer toefl/ielts/cambridge tarzı bir kurumun sınavına girmişseniz ve seviyeniz b1 çıktıysa 3 ayda çok çalışırsanız sunumu halledebilirsiniz.

dil kurslarının seviye belirleme sınavından b1 çıktıysanız ingilizceyle yatıp kalkmanız gerekiyor, belki o zaman 3 ay içerisinde akıcı/başarılı bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

özel ders öneririm.


reavelyn
(19.09.18)

Yeditepe Diş Hastanesi Fiyatları Hakkında Bilgi Arıyorum

Önceki duyurumda gerekli bilgilerim var. Daha önceden Okan Diş'te muayene oldum. Yeditepe'de sirf fiyat almam icin bile muayene ucreti verip tekrar ayni surecten gecmem gerekiyormus. Eger pahaliysa vaz gececegim. Her yere fiyat sormak icin ucret odemek istemiyorum. Ama benim Okan'dan aldigim fiyata
Önceki duyurumda gerekli bilgilerim var. Daha önceden Okan Diş'te muayene oldum. Yeditepe'de sirf fiyat almam icin bile muayene ucreti verip tekrar ayni surecten gecmem gerekiyormus. Eger pahaliysa vaz gececegim. Her yere fiyat sormak icin ucret odemek istemiyorum. Ama benim Okan'dan aldigim fiyata yakın veya ucuzsa muayenenolup orada yaptırırım o sorun degil.

Bunu öğrenebilmem icin fiyatlari bilen veya bilen birisini taniyan kisileri ariyorum. Yapilacaklara bakip, bunlar Yeditepe'de xxx TL civari olur diyebilecek var mi?
ananiyimioguz
(19.09.18)
(11)

Çinli, japon, koreli ayrımı

Nasıl yapılıyor? Ben tiplerinin veya kültürlerinin ayrımını yapamıyorum.
Nasıl yapılıyor? Ben tiplerinin veya kültürlerinin ayrımını yapamıyorum.
ananiyimioguz
(18.09.18)
Göz hizası le ayrılıyor diye hatırlıyorum


John Bloor
(18.09.18)
gözlerin nereye doğru çekik olduğuna göre.


tabirimekruh
(18.09.18)
fakir sefil gibi gorunenler cinli.
cizgi film karakterleri gibi gorunenler koreli
daha saglikli ve kulturlu gorunenleri ise japon.


baldur2
(18.09.18)
Hepsi japon.


Tears of Devil
(18.09.18)
Bana hepsi japon


pati
(18.09.18)
japon veya koreli oldukları Çin'li oldukları gerçeğini değiştirmiyor.


hepsini yan yana görmeden ayrımı yapmak zor. google photo kısmından arama yaparak karşılaştırın derim.

kültür kısmı bambaşka tabi, okuyup öğrenmek lazım. çinliler ile japonlar savaş halindeymiş, o yüzden birbirlerini sevmez, kültürleri de benzemez. tayvan da çine bağlı mesela, çinli diyebiliriz ama çinlileri sevmez, görgüsüz olarak görür. japonlara hayranlık duyar.


sttc
(18.09.18)
Belirgin şekilde çekik göz (aslında göz kapakları düşük) yapısına sahip olanlar Japon. Yüz yapısı bize en yakın olanlar Koreli.

Çince'de sesli harflerin telaffuzu çok önemlidir. Sesli harfleri uzatarak veya kısaltarak kelimelerin anlamı değişir. Korece'de hece vurgular önemlidir. Bazı heceleri vurgulu söylerler. Japonlarda kelimeler kısa kısadır. Biraz sert adamı dövecek gibi konuşurlar.

Çinliler ve Koreliler Japonları ikinci dünya savaşında yapılan katliamlardan dolayı sevmiyorlar. Kuzey Kore olayı da var takibi. Tayvan Çin'den ayrılma olduğu için Tayvanlılar da Çinlileri sevmezler.


zombi
(18.09.18)
türk insanına göre hepsi aynı milletten. kimine hepsi Çinli, kimine hepsi Japon, kimine hepsi Koreli.


Neill
(18.09.18)
(1)

Yeni Açılan Xiaomi Store'lardaki İndirim Süresi

Mağazalar dün açıldı fakat izdihamdan giremedik. Bildiğim kadarı ile ilk ürüne 15, ikinciye 20, 3.ye de yüzde 30 indirim yaptılar. Fakat bu indirim sadece açılış gününe özel miydi yoksa hala sürüyor mü bilmiyorum. Bilen varsa söylerse sevinirim.
Mağazalar dün açıldı fakat izdihamdan giremedik. Bildiğim kadarı ile ilk ürüne 15, ikinciye 20, 3.ye de yüzde 30 indirim yaptılar. Fakat bu indirim sadece açılış gününe özel miydi yoksa hala sürüyor mü bilmiyorum. Bilen varsa söylerse sevinirim.
ananiyimioguz
(17.09.18)
Sadece düne özeldi. Kesin bilgi.


efreet sultan
(17.09.18)
(5)

Diş tedavim için teklif edilen fiyat normal mi? Dişçi var mı aramızda?

Dişimin ve yapılacakların fotoğrafını attım. Özelde yaptıracağımı düşünürsek bu fiyat normal mi? Bunlar Okan Diş'in fiyatları. Yeditepe'ye de sorsam mı? Orası daha mı pahalıdır?Yoksa devlete mi gitsem?Diş filmim: https://hizliresim.com/PDZ0PvÜcretler:1. sayfa: https://hizliresim.com/g6JqZL2. sayfa:
Dişimin ve yapılacakların fotoğrafını attım. Özelde yaptıracağımı düşünürsek bu fiyat normal mi? Bunlar Okan Diş'in fiyatları. Yeditepe'ye de sorsam mı? Orası daha mı pahalıdır?

Yoksa devlete mi gitsem?

Diş filmim: hizliresim.com

Ücretler:

1. sayfa: hizliresim.com
2. sayfa: hizliresim.com

2800TL
ananiyimioguz
(15.09.18)
Ozellerin geneli hep ayni, anadolu dise de sor onlar da fena degil. Bir de indirim iste oluculuk yap %10 falan kesin indirirler.

Bir de dis rontgenine omurgayi nasil sokmuslar la, fitigi da aradan cikaracaklar herhalde.


acemi
(15.09.18)
diş taşı temizligi 120 tl yaptırıyorum


goodz
(15.09.18)
izmit'teki özeller istanbula göre ucuz olabilir.
izmite gidip gelmek istanbulda bir yere gidip gelmekten daha kolay.


@aslindasorunumpsikolojik, 20lik dişlerin hepsi çekilecek. Porselen kaplama, kanal falan yapılacak diye iyi bir yer olsun istiyorum. Oralarda var mıdır?


ananiyimioguz
(15.09.18)
gömülü diş için biraz fazla.


gölgede aynı
(15.09.18)
(1)

Bazen beynimde flaş çakıyor

Kafam zonkladı deriz ya. Tam öyle de değil, ağrı falan olmuyor ama böyle derinden, birden gelen bir parlama etkisi oluşuyor. Anlık olarak hayattan kopuyorum. Sanki beynim sonrasında duracakmış gibi bir hisse kapılıyorum. Beynim irkiliyormuş gibi oluyor. Nadiren concerta kullanıyorum (dikkat hapı). O
Kafam zonkladı deriz ya. Tam öyle de değil, ağrı falan olmuyor ama böyle derinden, birden gelen bir parlama etkisi oluşuyor. Anlık olarak hayattan kopuyorum. Sanki beynim sonrasında duracakmış gibi bir hisse kapılıyorum. Beynim irkiliyormuş gibi oluyor. Nadiren concerta kullanıyorum (dikkat hapı). Onun bir yan etkisi olabilir mi? Kullanmadığım zamanlar oluyor ama. Yorgunluk veya uyku problemim yok. Neden olabilir?

23,E
ananiyimioguz
(14.09.18)
Concerta yan etkisi olabilir sanki prospektüste bu tarz bir şey görmüştüm bu tür ilaclarin ama bir nörologa görün derim.


ırene adler
(14.09.18)
(2)

Yurtdışında yüksek lisans yasaklandı haberi

http://habercem.com/meb-gitmelerini-yasakladi_d174189.html Bu nedir tam olarak bilgisi olan var mı? Haber bile pek açık değil, kafam karıştı.
habercem.com Bu nedir tam olarak bilgisi olan var mı? Haber bile pek açık değil, kafam karıştı.
ananiyimioguz
(14.09.18)
sadece devlet bursu ile abd'ye yüksek lisansa gidilemeyecek, başka ülkeye gidebilirsin veya kendin oradan burs bulup gidebilirsin veya kendi paranla gidebilirsin.


ted
(14.09.18)
MEB'in nadir olarak verdiği yurtdışı burslarını belli ülkeler ile sınırlı olarak uygulayacaklar.

Ama kapıyı kapatmak istemiyorlar, zira kendi bebelerini ABD'ye göndermekten vaz geçme niyetleri de yok. Onun için istisna falan koyuyorlar ki, yarın sıkıntı olmasın.


babilbaligi
(14.09.18)
(1)

Android'te GPS'i hangi uygulamanın açtığını öğrenebilir miyim?

Cebimde durup dururken GPS açılıyor ve bu da şarjın daha çabuk bitmesine neden oluyor. Uygulamalardan birine izin vermişim büyük ihtimalle ve lazım oldukça açıyo diyor düşünüyorum. Çok fazla uygulama olduğu için de tespitini yapamıyorum. İzinler kullanıldığı zaman uyarı veren bir uygulama var mı nas
Cebimde durup dururken GPS açılıyor ve bu da şarjın daha çabuk bitmesine neden oluyor. Uygulamalardan birine izin vermişim büyük ihtimalle ve lazım oldukça açıyo diyor düşünüyorum. Çok fazla uygulama olduğu için de tespitini yapamıyorum. İzinler kullanıldığı zaman uyarı veren bir uygulama var mı nasıl tespit edebilirim? Sistem de kendisi bir şey için açıyor olabilir bilemiyorum. Samsung'ta uygulama izin monitörü diye bir şey var. Bir uygulama arka planda sürekli izin kullanıyorsa onu bildiriyor ama gps açma olayı anlık bir şey sanırım, onu yakalayamıyor.

Tavsiyeleri bekliyorum.
ananiyimioguz
(14.09.18)
Ayarlar > Konum > Son Konum İsteklerinde görebilirsiniz.
Pil Kullanımı da bilgi verebilir.


(2)

Kuş bakışı, kendini savunma, silahlı, kanlı, böcekli, küçük boyutlu

Bilgisayar oyununun ismini hatirlayamadim. Hatirlayan var mi? Etraftan yaratiklar, böcekler falan geliyordu. Öldürdüğünde icinden silahlar falan cikiyordu.
Bilgisayar oyununun ismini hatirlayamadim. Hatirlayan var mi? Etraftan yaratiklar, böcekler falan geliyordu. Öldürdüğünde icinden silahlar falan cikiyordu.
ananiyimioguz
(08.09.18)
(bkz: crimsonland)


malheiros
(08.09.18)
hmmm don't starve together?


(2)

Termal macun önerisi (Fazlanız varsa da talibim)

Laptop artik 4. yildan sonra isinmaya basladi. Fanları temizlesem de nafile. Cayir cayir yaniyor yaz sıcağında. 90 dereceleri görüyorum. Güzel bir macun arıyorum. Geç bile kaldim ama anakart ters duruyor ne var ne yok sökmem lazım. Söktüğüme de değsin istiyorum. 50-60 lirayi gecmezse iyi olur. Istan
Laptop artik 4. yildan sonra isinmaya basladi. Fanları temizlesem de nafile. Cayir cayir yaniyor yaz sıcağında. 90 dereceleri görüyorum. Güzel bir macun arıyorum. Geç bile kaldim ama anakart ters duruyor ne var ne yok sökmem lazım. Söktüğüme de değsin istiyorum.

50-60 lirayi gecmezse iyi olur. Istanbulda m2 metro güzergahına yakın olan varsa fazla macununuzu da alabilirim.
ananiyimioguz
(07.09.18)
19 TL ye vatandan macun aldım masaüstü bilgisayarım için. İşlemcinin macunu bitmiş çünkü, güzel de çektim macunu ama hiç derece farkı yaratmadı macun.

Hayal kırıklığına uğradım. PC boşta 55 derece. Macunun kalitesinden mi benden mi neyden kaynaklanıyor bilmiyorum.

60 TL'lik macunun yorumlarına bak, altında sürdüm ama hiçbir işe yaramadı diyen de var. Para çöpe gidebilir dikkat et. Metroya çok uzağım, yoksa verirdim elimdekini.


Cesario
(07.09.18)
senelerdir bu işi yaparım. 10 liralık macun alıp sürüyorum. 2 3 sene gidiyor. sürdüğüm gibi 10 12 derece fark.


Tears of Devil
(07.09.18)
(3)

Kargo Şirketleri Pahalılık Sıralaması

Ptt hatiç diğerlerini uygundan pahalıya sıralar mısınız? Sarılı halde 10 kiloluk bir kilimin İzmir'e gönderileceğini varsayalım.
Ptt hatiç diğerlerini uygundan pahalıya sıralar mısınız? Sarılı halde 10 kiloluk bir kilimin İzmir'e gönderileceğini varsayalım.
ananiyimioguz
(05.09.18)
hepsi aynı. kampanya kodu falan araştır. hangisinde kampanya, indirim vs. varsa onunla gönder.


1-ups
2-yurtiçi kargo
3-mng
4-aras
5-sürat


rahat ya
(05.09.18)
pahalı sıralaması için değil de indirim haberi vermeye geldim. Türk telekom müşterisi birisini bulursanız yüzde 30 indirim var mng kargoda. işinize yarabilir.


livaist
(05.09.18)
(8)

Mobil Uygulamalardaki Şu Butonun/Arayüzün teknik adı nedir?

Kenarda ucu gözüküyor, basıldığında yandan devamı açılıyor.https://dribbble.com/shots/3621730-Hiring-app-Jelly-Button-interactionBilginiz yoksa bile bileceğini düşündüğünüz birisine sorup bana dönebilirseniz çok sevinirim.Side menu, navigation drawer falan diyeceğim ama bunlar genelde yandan çekince
Kenarda ucu gözüküyor, basıldığında yandan devamı açılıyor.

dribbble.com

Bilginiz yoksa bile bileceğini düşündüğünüz birisine sorup bana dönebilirseniz çok sevinirim.

Side menu, navigation drawer falan diyeceğim ama bunlar genelde yandan çekince veya ekranın kenarında ayrı olarak duran bir butona basılınca geliyor. Linkteki gibi ucunun gözüktüğü ve basıldığında, açılan menuye yapışık olarak o menuyle birlikte hareket eden tarzda bir kullanımın ismini bulamadım
ananiyimioguz
(05.09.18)
filtreleme (süzgeç) ?


tabudeviren
(05.09.18)
@tabudeviren, genelde o tarz amaçlarla kullanıyorlar ama teknik olarak o yapının adı lazım. Yanı bir yazılımcıya resmi bir yazıyla bunu istediğinizi söyleyeceksiniz diyelim. Bu kullanımdan ne diye bahsedersiniz? Veya bunun koduna bakmak istiyorsunuz, siz de yapacaksınız. Ne diye aratılacak?


ananiyimioguz
(05.09.18)
sliding menu, hamburger menu olarak kullananlar var. android'deki komponent'in adi "navigation drawer". ucunun gozuktugu kisma odaklanma, o sadece ufak bir detay. yandan kayarak gelen menuye odaklanman lazim. bu menunun nasil acildigi uygulamadan uygulamaya degisir. kimisi toolbar'a buton koyar, kimisi kenardan surukleyerek actirir, bu da boyle bir buton koymus. sliding menu ile beraber onu da kaydirmis. sanki ona yapisikmis gibi olmus


crucio
(05.09.18)
@crucio, tesekkurler arastirirken fark ettim ben de simdi bunları. Fakat bize tam da o butonun nasil oraya yapisik gosterildigi lazim. Hatta bazi uygulamalarda butonun yerini asagi yukari ayarlanabildigini de gordum. Sanırım bu side veya hamburger menu olarak adlandirilan panelin bir özelliği degil. O zaman hangi tekniklere bakmak gerekiyor?


ananiyimioguz
(05.09.18)
disarida kalan kismi sadece sticky button. sen sayfada asagi yukari hareket etsen seninle geliyor.
yana gelmesi push left


Tamam sola yaslandi diyelim. Menuyu cekince menuyle birlikte gelecek mi?


ananiyimioguz
(05.09.18)
uzgunum ne demek istedigini anlamadim


Fab button aradığın sanırım.


(1)

Panaromik fotoğraf çeken app (tüm dünyayı çeken)

Ona ne dendigini bilmedigim icin tam anlatamadim. Surround shot diye geciyordu biraz eski samsunglarda. Artik kaldirmislar onu. Neden bilmiyorum. Note 7 var, dışarıdan app olarak yükledim yine de açılmadı. Google Camera çekiyor normalde ama o app'i de bir türlü sorunsuz yapamadilar çöküp duruyor, aç
Ona ne dendigini bilmedigim icin tam anlatamadim. Surround shot diye geciyordu biraz eski samsunglarda. Artik kaldirmislar onu. Neden bilmiyorum. Note 7 var, dışarıdan app olarak yükledim yine de açılmadı. Google Camera çekiyor normalde ama o app'i de bir türlü sorunsuz yapamadilar çöküp duruyor, açılmıyor.

Ben simdi bir mekanı nasıl döne döne çekeceğim? Hem 360 derece cevremi, hem de yukarıları ve asagilari cekip birlestirebilen bir uygulama ariyorum.

goo.gl
ananiyimioguz
(02.09.18)
Google street wiev uygulamasında böyle bir özellik var ama çok uğraştırıcı.


Ufuk
(02.09.18)
(25)

Şu kızımızı 10 üzerinden puanlar mısınız

https://www.instagram.com/senayardimm/*Tip olarak
www.instagram.com

*Tip olarak
ananiyimioguz
(01.09.18)
peygamber sanırım.


rahat ya
(01.09.18)
5.8/10


5/10. daha fazlası olmaz.

yeni spoara başlamış hali var. çünkü vücudu normal kiloda sporsuz vücut. squat lütfen benim popom bile daha dışarıda. ortalamanın azıcık altı diyorum.


latsc
(01.09.18)
ne alakaysa rihanna'ya benzettim, yüz tipinin küçük olması benziyor.


lilyb
(01.09.18)
6.7/10


5,5

yüz şeklini beğenmedim yoksa 6,7 olurdu.


ada meltemi
(01.09.18)
7. gideri var.


false pretension
(01.09.18)
7/10 bence. ben de rihanna'ya benzettim çok.


theseachange
(01.09.18)
fotolarda 6,5
reelde 5,5


brkylmz
(01.09.18)
Rihannaya benzetiyosunuz çünkü alnı çok geniş, kaşların belirginliği az ve gözleri renkli.
ama totale baktığında kafası bi değişik, tam ne bulamadım. 6/10


yılan gibi kafası var kanka o nasıl bir alın


Tears of Devil
(01.09.18)
6/10.


7/10

O alın ne diyenler ona bombeli alın deniyor. Normalden daha genç gösteren bir detaydır aslında. Göz rengi de çok güzel ama cilt baya bakıma ihtiyac duyuyor bazı fotolarda dikkatli bakınca çok fazla pütürlü olduğu anlaşılıyor.


7.2/10

5 diyenleri görmek isteriz :)


the kene
(01.09.18)
6/10 diyorum.

objektif bir yorum yapmak için yakışıklı olmama gerek yok.


5.5/10 tip olarak.


Gözleri guzel ama yüz tipini hiç beğenmedim yani benim tipim değil hiç, 4/10 falan veririm sanırım :/


nundu
(01.09.18)
5.

vucut kötü


gölgede aynı
(01.09.18)
Gerçek hayatta görmeden asla ama asla puan vermem ama instagramda bile dikkat çekici bir kadın değil.


Kiz bu. Duz kiz.


stavro
(01.09.18)
5


6


creedwar
(01.09.18)
Yüz: 4/10
Vücut: 8/10

Ortalama: 6/10


yirmisantim
(01.09.18)
sabah kalkıyosun ve karşında bu surat. beyler beyninizle yorumlayın plis.
www.instagram.com


plastic_angel
(01.09.18)
6/10
tipi neyse de psikolojinin normal olma ihtimali yok bu kadar sosyal medya teşhirliği ile


hopp
(02.09.18)
(2)

Spotify, Netflix gibi hizmetlerin ücretlerine zam gelir mi?

Kurlar arttı hama henüz buraları etkilemedi. Sanki eskiden fiyatları arttırmışlardı diye hatırlıyorum. Yeni artış ne zaman olur sizce? Çok artacağı ve beraberinde üye kaybedeceklerini düşünürlerse, olmama durumu da var mı?
Kurlar arttı hama henüz buraları etkilemedi. Sanki eskiden fiyatları arttırmışlardı diye hatırlıyorum. Yeni artış ne zaman olur sizce? Çok artacağı ve beraberinde üye kaybedeceklerini düşünürlerse, olmama durumu da var mı?
ananiyimioguz
(29.08.18)
benim tahminim ekim gibi gelir zamlar, 29 tl netflix, 39 tl olur gibime geliyor. bu da zaten %33 artış demektir. kur artışı kadar olmasa da ona yakın olur.


hosein
(29.08.18)
spotify da 19,99 olur gibi geliyor.


avianthem
(29.08.18)
(3)

Elektrikli Xiaomi Scooter Hakkında

M365 adlı modeli almak istiyorum ama bazı sorularım var. Belki aramızda bilenler vardır diye buraya yazmak istedim.https://i.ebayimg.com/images/g/DgwAAOSw4DJYgl~3/s-l300.jpghttps://i0.wp.com/sealsmile.com/blog/wp-content/uploads/2017/06/Original-Xiaomi-M365-Folding-Electric-Scooter-BLACK-1-1.jpg?fit
M365 adlı modeli almak istiyorum ama bazı sorularım var. Belki aramızda bilenler vardır diye buraya yazmak istedim.

i.ebayimg.com
i0.wp.com
goo.gl


1-) Xiaomi resmi olarak ülkemize gelmeyecekmiş ama ürün yelpazesi geniş olan bir aracı firma, satış ve desteği gerçekleştirecekmiş. Bu durumda ben buradan scooter için her türlü yedek parçayı temin edebilir miyim?

2-) Bu tür kaykay, scooter gibi bataryayla çalışan aletlerin pil ömürleri kaç yıl oluyor? Yani benim ayda 7-8 kere bataryayı tamamen bitirip şarj edeceğimi düşünürsek kaç yıl götürebilir bir batarya? Neden soruyorum çünkü batarya fiyatı ürünün fiyatının yarısı kadar.

Batarya: tr.aliexpress.com

3-) Yıldız yokuşunu çıkabildiğini duydum.(Söyleyen kişi 70kg) O yüzden çoğu yere gidebileceğimi düşünüyorum. Bu tarz aletler kullananlar varsa İstanbul deneyimleriniz nasıl? Hayatı kolaylaştırıyor mu yoksa yanınızda yük mü oluyor? 2500-3000tl vermeye değer mi? Buradan bakılınca her türlü toplu taşımaya binilebilir gibi duruyor boyutu açısından. Yağmurda da kullanılıyor. 25-30km hız yapabiliyor. Çok pratik bir araçmış gibi geldi ama sıkılınıp kenara atılacak cinsten mi bilemedim.
ananiyimioguz
(25.08.18)
Takip (mobildeyim )


seyyar satıcı
(25.08.18)
Ben de almak istiyordum bundan fakat bulunduğum ülkede illegal diye alamadım.

Bildiğim kadarıyla çin dışında resmi satışı yok, ya aracı bulup alacaksın ya da kendin bir şekilde getirttireceksin ama e-alışveeiş limiti en son 10€ falan olmuştu o yüzden nasıl olur bilmiyorum. Bu soruya cevap veremedim.

Pilleri eski dandik akülü scooter gibi değil, lithium batarya kullandığı için daha uzun süre götürür. Tahminimce 1 yıl falan kayıp olmadan kullanırsın.

Yokuş yukarı da anladığım kadarıyla çıkabiliyor, tabi ki max hızı azalıyor ve batarya kullanımı artıyor ama youtube'da yokuş videoları var mesela bu ; youtu.be ama buradakilerin yokuşu istanbul yokuşlarından daha yumuşak ve az eğimli olabilir tabi. Eskiden her sabah boğazkesenden solowheel ile çıkan bir adam görüyodum, o çıkıyosa bu da çıkar heralde.

Alışırsan bence sıkılıp bırakmazsın çok pratik alet bence. Alabilsem şimdiye çoktan almıştım. Benim olduğum yerde en büyük ulaşım aracı tabanvay, e her gün aynı yolları yürümekten de sıkılıyorum. Bisiklet pratik olmuyor indir götür yorul bağla, e-bike alsam bağlayamayacam, scooterda ise katla yanına al. Otobüse tramvaya bile binebiliyorsun.


mirafiori
(26.08.18)
75kg üstü birisi bindiğinde yokuşlarda problem oluyormuş. 85-90kg arasında gidip geldiğimi ve 1.90 boyum olduğunu düşünürsek, farklı alternatifler arıyorum.


ananiyimioguz
(05.09.18)
(11)

Kadınlarda ayak fetişi olan var mı?

Aşağıdaki duyuruyu görünce aklıma geldi. Ben hiç duymadım, merak ettim. Hadi erkek ayağı için pek ihtimal vermiyorum ama belki lezbiyen kadınlarda vardır?
Aşağıdaki duyuruyu görünce aklıma geldi. Ben hiç duymadım, merak ettim. Hadi erkek ayağı için pek ihtimal vermiyorum ama belki lezbiyen kadınlarda vardır?
ananiyimioguz
(15.08.18)
lezbiyen veya biseksüelse belki vardır. erkek ayağı... ne bileyim...


sutlu nescafe
(15.08.18)
Öyle deme ya benim güzeldir her türlü kapışırım :P


ananiyimioguz
(15.08.18)
Kadınım. Fetişlik derecesinde olmasa da kadınların ayaklarıyla ilgiliyim. Erkeklerin ayağı umrumda değil. Kokmasın yeter.


ırene adler
(15.08.18)
Burda saatlerce ayak yalayan hatun vardı. Nasıl bir şey bilemiyorum.


[GODDARD]
(15.08.18)
Ben çıplak ayak görüntüsünden tiksiniyorum şahsen.


ms brownstone
(15.08.18)
Kendi ayağıma dokununca bile gidip elimi yıkıyorum ben :(

Edit: o kadar ayak deyince yüzüm buruştu, gidip elimi yıkadım. :(


kobuzchu kiz
(15.08.18)
kobuzchu kiz + 1 :)
Ayagimdan sonra el yikiyorum :(


aychovsky
(15.08.18)
Bana denk gelmişti üniversitenin ilk yıllarında elime ayağıma aşıktı.


robernarkha
(15.08.18)
neden olmasın? Gelişim çağında bir nesnenin seksüel ilgiyi tetiklemesie başlayan süreç fetiştik bozukluğa kadar hem kadın hem erkekte ilerleyebilir.


velvetmorning
(15.08.18)
var. tanıştım biliyorum. 1 kişiye rastladım ben de.


icim urperiyor
(16.08.18)
erkek ayağına uzun süre bakamıyorum kendileriminkini de beğenmiyorum. türkiyede güzel ayak zor ya.

cevap: hiç görmedim. popo falan neyse ancak ayak ı ıh.


(7)

Taksimden besiktasa otobus yok mu?

AKM'nin asagisindaki durakta bekliyorum 20dkdir ama hic otobus gelmedi. Durak da doldu tasti. Bir sikinti mi var?Edit: Mac dolayısıyla asagi taraf kapalıymış sanirim otobüsler gelmiyormus. Sari dolmuslar aralardan bir yerden kaciyormus, onu kullanin dediler.
AKM'nin asagisindaki durakta bekliyorum 20dkdir ama hic otobus gelmedi. Durak da doldu tasti. Bir sikinti mi var?

Edit: Mac dolayısıyla asagi taraf kapalıymış sanirim otobüsler gelmiyormus. Sari dolmuslar aralardan bir yerden kaciyormus, onu kullanin dediler.
ananiyimioguz
(09.08.18)
taksim'in neresinde bekliyorsun? akm'nin arkasındaki gümüşsuyu garına in, oradan kalkan neredeyse her otobüs beşiktaş'tan geçiyor.


Bruce
(09.08.18)
Atatürk kitaplığının orası mı?


ananiyimioguz
(09.08.18)
evet onun önündeki otobüsler.
edit: maç varsa oradakiler de sıkıntı, dolmuş kovala. gerçi yürüme de pek mesafe yok, maçka parkına doğru geçip akaretlerden inebilirsin; seviyorum ben o güzergahı, bayır aşağı zaten. maçka'nın oralarda da sarı dolmuşlar var ayrıca.


Bruce
(09.08.18)
aşağıya gümüşsuyu durağında bekleyeceksin akm'nin sen solundasın sağa gideceksin


Maç günü Gümüşsuyu komple kapanıyor trafiğe sarı dolmuşlar da ya Maçka'dan Dolmabahçe'ye iniyor ya da Kabataş'a inip oradan gidiyor Beşiktaş'a, o da durağa gelebilirlerse eğer, her şekilde sıkıntı yani Gümüşsuyu'ndan yürümek biraz daha kolay oluyor bu gibi durumlarda.


angelus
(09.08.18)
maç günü bilmiyorum ya normalde sarı dolmuşlarda otobüslerde orada


Stadın cevresi kapali hep ya. Yürüdüm ben de geldim sayilir sagolun :)


ananiyimioguz
(09.08.18)
(7)

Plaka yenileme/Emniyetten randevu alma

Ortada vida var muayeneden gecmiyormus. Muayeneye gitmeden halletmek istiyorum ama emniyetin randevu sistemi cok kotu. Dolulugu falan göstermiyor alamadim bir türlü.Sabah erken saatlerde mi denemek lazim?Muayeneme az kaldi, onu bahane edip direkt emniyet müdürlüğüne gitsem şoförler odasina yonlendir
Ortada vida var muayeneden gecmiyormus. Muayeneye gitmeden halletmek istiyorum ama emniyetin randevu sistemi cok kotu. Dolulugu falan göstermiyor alamadim bir türlü.
Sabah erken saatlerde mi denemek lazim?
Muayeneme az kaldi, onu bahane edip direkt emniyet müdürlüğüne gitsem şoförler odasina yonlendirirler mi?
Ne yapayim?
ananiyimioguz
(23.07.18)
Eğer vida plakayı doğru okunmayacak şekilde bozmuyorsa (sıfırın ortasına denk getirip uzaktan 8 e benzetmek gibi vs) muayeneden geçiyor. Benim plakalar sağ-sol en dıştan 2 vidalı şekilde geçti. Öncelikle muayene yaptıracağın tüv istasyonuna git rica et bir bakıversin plakaya, anlat durumu değiştirmem gerekli mi diye sor. İlla değiştir derlerse yekten trafik şubeye git muayene süresinin az kaldığını söyle öncelik veriyorlar.


zikardo
(23.07.18)
Red yiyip ayni gun icinde halledildigini duydum evet ama o gun ugrasmak istemiyorum onceden halletmeye calisiyorim o yuzden


ananiyimioguz
(23.07.18)
yanlış anladın. ben tüv e git derken muayeneye sok demedim. geçerken uğra 5dk bakıp söylesinler geçip geçmeyeceğini. eğer ki muayeneden geçer derlerse hiç plaka değiştirmekle uğraşmazsın.


zikardo
(23.07.18)
normalde okunmasını engelliyorsa muayeneden kalması gerekiyor, engel yoksa geçmesi gerekiyor ama muayene istasyonları vida gördü mü doğrudan ağır kusur yazıyor.

muayene şansını deneyip plaka için ağır kusur yazılırsa emniyete uğramadan şoförler odasından muayene kağıdı ile çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

diğer türlü emniyetten kağıt alıp öyle çıkarabiliyorsunuz. ben emniyete gitmiştim, randevu almıştım ama sıra yoktu çok öncesinden belge alıp çıkardım, aynı gün muayene tekrarı yaptırdım.


Ben vidalarla geçtim muayeneden.Teknisyenin dediği "bu vidalarla geçmez,plakayı değiştir ya da vida yerlerinin üzerlerini beyaz stickerla kapat.Başka kusurun olmadığından geçiriyorum bu seferlik".


arenas
(23.07.18)
Sagolun bilgiler icin. Şöyle yaptık; sistemden randevu alinamadigi ve telefonlar acilmadigi icin ilcedeki emniyet müdürlüğüne gittik. Dedik boyle boyle ulasamiyoruz, buradan alabilir miyiz yarina muayeneye gidecek. Onlar da tamam sorunlu plakayi söküp getirin dediler. Gittim hemen yıldız tornavide buldum cikartip verdim. Otomobiller odasindan almak icin bir makbuz verdi. Ona bugun yetisemedik 5i gecmisti. Yarin gidip bastirip alacagim.

Sanki gecen sene bana da simdilik gec demisti ama bizim vida sıkıntılı yerde ya. Ortada D harfi var, D nin tam ortasindan vidalamislar, B gibi duruyor :D Artık affetmezlerdi.

Edit: Şoförler odası diyecektim otomobiller yanlış olmuş :D


ananiyimioguz
(23.07.18)
ben geçen hafta dudullu da kenarları kesik diye kaldım, alayını plakadan burakıyorlardı. iyi yapmışsınız


oscar
(23.07.18)
(6)

Big O Notation

Aramızda bulabilen var mı? Seneye rahat edeyim diye üstten algoritma analizi dersi aldım yaz okulunda. Proje verdi hoca %80 lik kısmını yaptım. Sorting algoritmalarını, farklarını yazın çizin kodlayın falan diyordu ama bir fonksiyon vermiş onun karmaşıklığını bulamıyorum, yapamadım. Tek bildiğim, me
Aramızda bulabilen var mı? Seneye rahat edeyim diye üstten algoritma analizi dersi aldım yaz okulunda. Proje verdi hoca %80 lik kısmını yaptım. Sorting algoritmalarını, farklarını yazın çizin kodlayın falan diyordu ama bir fonksiyon vermiş onun karmaşıklığını bulamıyorum, yapamadım. Tek bildiğim, mesela bir kod parçasının çalışma sürelerini hesaplayıp, toplayıp, bir fonksiyona döktüğümüzde, kat sayısı en büyük olan değer hangisiyle big o'su da o dur. Çünkü diğerleri o kadar küçüktür ki etkilemez. Kod falan vermemiş sadece fonksiyonu vermiş.

Verdiği fonksiyon: 14n^3 − 3n + 1

Şimdi ben buna 14n^3 mü diyeceğım bu mudur? Bu kadar basit değildir herhalde?

Şu kitaptaki 2.2-1 örneğine benzerdir demiş ama örneğin çözümü yok. labs.xjtudlc.com

Deneyimli biri varsa kağıt üstünde gösterip atabilirse çok sevinirim
ananiyimioguz
(20.07.18)
o verdiği T(n) olması lazım
T(n) = 14n^3 -3n +1 ise
O(n) = n^3 olur
O(n) = n^3 dememizin matematiksel ispati var. onu istemiştir büyük ihtimal. googlarsan görürsün.


mr.brown
(20.07.18)
big O notation aslinda cok kolay. burada bulman gereken sey degisken sonsuza gittiginde algoritmanin hhangi kismi en buyuk etkiyi yapacak. verdigin fonksiyonun big O notation karsiligi O(n^3). cunku en buyuk etkiyi o yapiyor. n sonsuza giderken de sabit sayilarin bi onemi kalmiyor o yuzden onlari da gormemezlikten geliyoruz.


crucio
(20.07.18)
Evet ispatını soruyor ben de onu yapamıyorum zaten o yüzden yazdım gösterebilecek var mı diye :/


ananiyimioguz
(20.07.18)
ispatlik bir sey olmaz ki. polynomial(turkcesi ne ki bunun?) fonksiyonlarda en yuksek dereceli fonksiyon komplekstiyi belirler. burda da 3.dereceden bir polynomial fonksiyon var. o yuzden O(n^3) yada "cubic time" deriz.


crucio
(20.07.18)
videonun türkçesi de şu; bir c değeri seçiyoruz ve öyle bir n değeri seçiyoruz ki bu değerden sonsuza kadar c.n3 >= 14n3 -3n +1 ifadesini sağlıyor.

ya da şöyle; 14n3 -3n +1 ve c.n3ün grafiğini düşün. bir yerden sonra(seçtiğimiz n değeri) c.n3 grafiği 14n3 -3n +1 grafiğini geçiyorsa big o notasyonun O(cn3) olur. katsayıyı atıyoruz böylece O(n3) oluyor.


mr.brown
(21.07.18)
(3)

Bu ne simdi?

Anneme bugun boyle bir mesaj atilmis. Dolandiri mi, hirsiz mi? Bir yeri icraya verdim ve tebligat yollandi. Onun bir geri dönüşü olacak evet. Ama adliyeye oluyor sanırım. Kaldı ki eve bile gelse annemin numarasini nasil biliyorlar? Beni aramaları lazim. Adresi bilen kişi bir şekilde evde kalan kisil
Anneme bugun boyle bir mesaj atilmis. Dolandiri mi, hirsiz mi? Bir yeri icraya verdim ve tebligat yollandi. Onun bir geri dönüşü olacak evet. Ama adliyeye oluyor sanırım. Kaldı ki eve bile gelse annemin numarasini nasil biliyorlar? Beni aramaları lazim. Adresi bilen kişi bir şekilde evde kalan kisilerin numarasına ulaşmış olabilir mi?

Yoksa bununla hic bir alakasi yok mu? Annem tum gün ebdeymis kimse gelmedi dedi. Bi arar misiniz ne demek yahu?

hizliresim.com
ananiyimioguz
(20.07.18)
Aramasın, dolandırıcıdır. Böyle bir şey için kimsenin whatsapptan ulaşacağını sanmıyorum.


veritaslibertas
(20.07.18)
Yanlış numaraya atmış olabilir. Yine de dolandırıcıymış gibi yaklaşmakta fayda var.


himmet dayi
(20.07.18)
dolandırıcı


glamdr1ng
(20.07.18)
(4)

Evlilik yıl dönümü için mekan önerisi

Yaşlar 50. Bizimkilerin yıl dönümünü kutlayacağız. Bensiz mutsuz oluyorlarmış, zaten pek beraber bir şey yapmıyoruz diye beni de olsun istediler. İstanbul'da gidebileceğimiz güzel yerler arayışındayım. Çok bayık bir yer olmaması şartıyla değişikli menüsü olan bir yer olabilir, güzel manzaralı bir ye
Yaşlar 50. Bizimkilerin yıl dönümünü kutlayacağız. Bensiz mutsuz oluyorlarmış, zaten pek beraber bir şey yapmıyoruz diye beni de olsun istediler. İstanbul'da gidebileceğimiz güzel yerler arayışındayım. Çok bayık bir yer olmaması şartıyla değişikli menüsü olan bir yer olabilir, güzel manzaralı bir yer olabilir, mekan çok şekil şukul olabilir, şarkı türkü olabilir. Fiyat da çok önemli değil. Yeter ki değsin. Çünkü değmeyince annem söylenir durur ne gerek vardı bu kadar şeye o kadar para verdik diye :)) Cafe falan olsa biliyorum da böyle akşam yemeği için mekanlar hakkında pek bir fikrim yok.
ananiyimioguz
(18.07.18)
Kireçburnu'ndaki Set Balık güzeldir.
Değişik balık mezeleri var.

Dip not : Sadece nakit ödeme alıyorlar.


cakabo
(18.07.18)
Fethi Paşa korusu.


tncserap
(18.07.18)
Rana by Topaz
Eski adı Topaz'dı, şimdi Rana oldu, Gümüşsuyu'nda bulunuyor, manzarası müthiş.


peggy
(18.07.18)
lacivert
manzara muhtesem. hele bir de gun batimi... gercekten cok guzel.
fiyatlar ve odeme konusunda pek bir fikrim yok yalniz. sirketle gimisligim var cunku


65 derece
(18.07.18)
(3)

Meşhur veteriner hekim?

Burada veya sözlükte görmüştüm adını. Hatırlayamadım şuan. Polikinliği nişantaşı etiler veya leventte idi sanki. Yorumlar "bu adamın üstüne tanımam ama biraz pahalı" şeklindeydi.
Burada veya sözlükte görmüştüm adını. Hatırlayamadım şuan. Polikinliği nişantaşı etiler veya leventte idi sanki. Yorumlar "bu adamın üstüne tanımam ama biraz pahalı" şeklindeydi.
ananiyimioguz
(02.07.18)
adaveteriner.com

ya da feridun kalyoncu olabilir mi ?


habula
(02.07.18)
Feridun Kalyoncu ya evet kozyatağındaydı doğru çok sağolun.

Levent civarındakilerde hangisi daha deneyimlidir peki kedi için sizce? Veterinerium var, boğaziçi var, ada var


ananiyimioguz
(02.07.18)
ben olsam feridun hocaya götürürüm. değişik bir adam gerçekten farklı.

akşam 9 dan sonra klinikte oluyor ama gidecekseniz kliniği gündüzden arayıp konuşun.

boşa başka veterinerlerde hayvanı hırpalamayın.

bu arada veterinerlerin babası ankara da petcode ateş barut hocadır. onlarca felç kalan hayvanı kurtarmıştır. almanya dan hollandadan hasta geliyor düşünün.


habula
(02.07.18)
(6)

Kedisi camdan düşenler bakabilir mi?

10 gün önce kızımız dikkatsizlik sonucu açık bir yer buluyor ve büyük ihtimalle kuşa atlayacağım diye yelteniyor ve 3. kattan düşüyor. Giriş kattaki komşu ses duyup haber veriyor, alıp veterinere götürüyoruz 30dk içinde. Sol arka bacağı çıkmış ve bir dişinin ucu kırılmış. Onun dışında başka bir hasa
10 gün önce kızımız dikkatsizlik sonucu açık bir yer buluyor ve büyük ihtimalle kuşa atlayacağım diye yelteniyor ve 3. kattan düşüyor. Giriş kattaki komşu ses duyup haber veriyor, alıp veterinere götürüyoruz 30dk içinde. Sol arka bacağı çıkmış ve bir dişinin ucu kırılmış. Onun dışında başka bir hasar gözükmüyordu. Film çekildi, 2 gün sonra ameliyata girdi. Bacak yerine takıldı, dikiş atıldı, 4 gün veterinerde durdu ve eve geldi. 1 hafta da evde durduktan sonra dikişleri alınacaktı. Yavaş yavaş iyileşecekti. Ama bizimkisi hep halsiz. İlk geldiğinde mama ve suya saldırmıştı, onun dışında hiç görmedik. Hep uyumak istiyor, yatmak istiyor. Bugün sabah alıp kumunun yanına koyduk. Bi kasıldı kaldı sanki tüm vücuduna kramp girdi. Başı falan düştü. Korktuk, heralde gidici dedik. Sonra sevdim oynadım falan vücudu bi açıldıü kendine geldi. Sonra yine halsiz tavırlar. Veterinere anlattım, getirin hemen dedi. Kan değerlerine baktı. Tansiyonu düşmüş olabilir dedi. Şekeri biraz yüksek çıkmış. Kanda hafif bir enfeksiyon gözüküyor, tekrar antibiyotiğe başlayacağız dedi. Ama o sabahki olayına anlam veremedi. Pıhtı atmış olabilir dedi, solunumla ilgili bir problemi olabilir dedi. Yarın komple bir film çekelim dedi. Hep karından soluyor. Artık ciğerden/göğsünden soluması lazım dedi. Yarın bakacak tekrar işte ama..

Böyle belirsizlikler olunca ben rahat edemiyorum. Bu tarz şeyler yaşayan varsa neler olabilir, neler oldu, nasıl geçirdiniz o dönemi anlatır mısınız?

3 yaşında, scottish fold.
ananiyimioguz
(02.07.18)
Belki düşmenin etkisiyle yaşadığı bir travmadır ama kediler böyle yemeden içmeden kesilip içine kapanınca sonucu pek iyi olmuyor.


angelus
(02.07.18)
O travmayı atlattı ya. Zaten üstünden 10 gün geçti, hala devam eder mi?


ananiyimioguz
(02.07.18)
Kedi bu, ömür boyu da atlatamayabilir.


angelus
(02.07.18)
Scottish fold zaten eklem problemleri olan bir ırk değil mi?


malheiros
(02.07.18)
hangi şehirdesiniz ?

10 gün uzun bir süre, kediler çabuk iyileşiyor. bizimkisi de 4. kattan düşmüştü kalçası ve patisi kırılmıştı ameliyat oldu ama 4 5 günde toplamıştı direk


habula
(02.07.18)
İstanbuldayız. Anlamadık ki yaşı da genç yani. Şırıngayla mama veriyorum, önüne düşenleri yalamaktan aciz. Toparlayamadı bir türlü. Başka bir organı mı zarar gördü acaba :/ Yarın genel bir röntgen çekilsin, çıkar heralde


ananiyimioguz
(02.07.18)
(2)

GPS ve navigasyon programları hakkında sorular

Haritalar ve yollar yüklenirken yükseltileri biliyorlar aslında ama pc'deki google earth dışında ben mobilde yükseltileri gösteren bir navigasyon programı hatırlamıyorum. Google maps'te bakış açısını ufka doğru yatırsam bile belli olmuyor. Sadece 3d yapılar gözüküyor. Bunu görebileceğim bir app var
Haritalar ve yollar yüklenirken yükseltileri biliyorlar aslında ama pc'deki google earth dışında ben mobilde yükseltileri gösteren bir navigasyon programı hatırlamıyorum. Google maps'te bakış açısını ufka doğru yatırsam bile belli olmuyor. Sadece 3d yapılar gözüküyor. Bunu görebileceğim bir app var mı? Bazı yürüyüş için olan programlar gösteriyor ama navigasyon ihtiyacımı da gidermesi lazım. Diğer merak ettiğim de; tamam göstermiyor olabilir ama yol tarifi verirken, yürüyüş süresini hesaplarken falan yokuşlar hesaba katılıyor mu?

Diğer bir sorum telefonlardaki gps ile ilgili. Şimdi bazı telefonlarda 2 adet varmış ona dikkat ettim. Bu neyi sağlıyor? Bir tanesi bile anlık olarak sürekli hesaplamalar yaparken dünya kadar güç harcıyor zaten neden 2 tane koymuşlar? Ölçülecek değerler aynı olmayacak mı zaten? Bu konuda da aydınlatabilecek varsa sevinirim.
ananiyimioguz
(30.06.18)
gps abd
glonass rusya
baidou çin
bir de çalışıp çalışmadığından emin değilim ama avrupa bilriğinin galileo'su var.
pil harcamasının nedeni uyduyu araması lazım. ne kadar çabuk bulursa daha az pil harcıyor. bildiğim kadarıyla.


sutlu nescafe
(30.06.18)
gps(abd) ve glonass(rusya) destegi oluyor telefonlarda. her bir sistemde dunyanin cevresinde donen aktif 24 er uydu bulunuyor. yani telefonun sadece gps destekliyor ise sinyal alabilecegin 24 olasi uydu var, ama glonas da destekliyor ise dunya cevresinde donen 48 olasi uydu var. verimli bir konum belirleme icin teoride 3 ama pratikte 4 uyduya baglansan yeter. ama yuksek binalarin oldugu yollar, kapali yerler, tuneller, yer sekilleri, bulutlardan dolayi sinyal alabilecegin uydu sayisi dusuyor. bu nedenle de sinyal kaybedebiliyorsun. ama eger gps+glonass destekli ise daha cok uydu nedeniyle sinyal kaybetmen daha zor oluyor, cunku bulundugun konumdan gorebilecegin daha cok uydu oluyor. Ayrica glonass kullandigi frekans nedeniyle daha derine yani otoparklar, tuneller vs daha iyi sinyal iletiyor.


emrahday
(02.07.18)
(1)

Büyükçe bir kafes ariyorum (İstanbul)

Kiralayabilecegim bir yer veya elinde olan var mi? Kedim ameliyata girdi. ciktiginda pek hareket etmemesi lazimmis 1 ay. Icinde mamasi kumu ve suyu bulunacak sadece. Nereden bulabilirim?Levent çevresinde elden alabilirim.
Kiralayabilecegim bir yer veya elinde olan var mi? Kedim ameliyata girdi. ciktiginda pek hareket etmemesi lazimmis 1 ay. Icinde mamasi kumu ve suyu bulunacak sadece. Nereden bulabilirim?

Levent çevresinde elden alabilirim.
ananiyimioguz
(26.06.18)
kafes fiyatlarına baktım önce, köpek için yani kısaca hayvvan için denildiği için fiyatları 600 900 1000 tl lere kadar şişirilmiş

urun.gittigidiyor.com

bak şimdi bunlardan alıp kendin bile yapabilirsin aslında.

ya da bunlardan alıp kestirip yaptırabilirsin.

ya da ben keserim dersen, malzemenin ziyan olmayacağı ölçüde bir kafes tasarlayıp, kalın kablo bağları ile 4 taraf ve çatıyı sağlamca bağlayabilirsin.

bu kablo bağlarının büyükleri acayip sağlam olur, polisler bile artık kelepçe niyetine kullanıyor.

i1.wp.com


yukarıdaki malzemeyi örnek olarak gösterdim, daha incesi vardır, daha ucuzdur işini çözer yani.

bi sanayiye git, sor uygun gelirse orada yaptır, gelmezse benim yöntem mantıklı. yaptırmak değil taşıyabilmek de önemli, koca kafesi nasıl taşırsın orası muamma.


killerbee
(26.06.18)
(3)

Açtığım icra davasını nasıl takip edeceğim?

Bir firma kapalı ürününü 14 gün içinde iade almadığı için tüketici haklarına gittim. Lehime karar çıktı. Kararı görüp yine almadı. Adliyeye gidip icraya başvurdum. 1 ay oluyor. Dosya numarası falan elimde var. Sonuçlanınca ne olacak yazı mı gelecek? Sistemden takip edemez miyim?
Bir firma kapalı ürününü 14 gün içinde iade almadığı için tüketici haklarına gittim. Lehime karar çıktı. Kararı görüp yine almadı. Adliyeye gidip icraya başvurdum. 1 ay oluyor. Dosya numarası falan elimde var. Sonuçlanınca ne olacak yazı mı gelecek? Sistemden takip edemez miyim?
ananiyimioguz
(25.06.18)
e-devletten takip edebilirsin.


size bi yazi gelmez,ayrıca borçluya hiçbir haciz işlemi yapmazsaniz onlar da keyfine göre ödemez. Alacaklı olan derhal hacze geçmeli


1-e devletten hicbir halti takip edemezsin, sadece dosya acik mi kapali mi onu gorursun
2-avukatin veya sen bu icra olayini teblig ettirmelisin ptt ile.
3-tebligden sonra 7 gun icinde itiraz hakki var, itiraz etmezse avukatin varsa sayet tasinmazlarina her turlu islemi yaptirabilir.


(10)

Özel üniversitede okuma sorunsalı

Yeni birileriyle tanışırken ortamda herkes üniversitelerini söyler ya. Marmara, itü, istanbul üniversitesi falan derken ben özel bir üniversite söyleyince insanlar bi "hıı.s" oluyor. Halbuki tam burslu kazandım yani bölümümle aynı bölümün marmaradaki puani yakındı birbirine. Tam bursluyum diye de cv
Yeni birileriyle tanışırken ortamda herkes üniversitelerini söyler ya. Marmara, itü, istanbul üniversitesi falan derken ben özel bir üniversite söyleyince insanlar bi "hıı.s" oluyor. Halbuki tam burslu kazandım yani bölümümle aynı bölümün marmaradaki puani yakındı birbirine. Tam bursluyum diye de cv dışında hiç bir yere yazamıyorum şuna bak görgüsüz diyecekler diye dfgdj. Söyleyemiyorum da. İnsanların ne düşündüğünü takıyorum bu konuda evet. Genel bir ön yargı var parayı basıp okuyorlar diye ama ders yine aynı ders. Zorluk yine aynı zorluk. Bir de üstüne para veriyorlar diye saygı duymaları lazım insanların :D Bazı ücretli arkadaşlar var yanında bursluyum demeye utanırsın gayet zeki ve çalışkanlar.

Çözüm ne olabilir? Söylenmeli mi direkt? Söylemenin bir adabı var mı?
ananiyimioguz
(28.05.18)
öyle yeditepeli geliyorsun ki kulağa.

edit: gerçi yeditepe'de burssuz ve zeki yok, oyum bahçeşehir ve bilgi'ye kayıyor ama tarif ettiğin okullar da okan kokuyor. nişantaşı falansa zaten hiç şansın yok, direkt olarak kabulleneceksin kaderi.

o "hıı" tepkisinden sonra kendini ve durumu ti'ye alarak "ama burslu" - hatta "ama bırslı" gibi bi' şeyler yap; üç kuruş kafan varsa - karşındakinin de iki kuruş kafası varsa zaten olayı anlar. anlamıyorsa şaapma hiç, uzaklaş ortamdan.


ben de aynı muameleyi gördüm, önceleri bi şey demezdim, sonra laf sokanlara ben de soktum. yarı bursum vardı ve babamlar zor okuttu.
hiç çekinmeden söyle


gadlemler
(28.05.18)
gerek yok bence. yanımda vakıf üniversitelerinden gelen bir sürü stajyer çalıştı hem burslu hem yarı burslu/burssuz. ne burslular ne burssuzlar tanışma aşamasında bunu söylemedi. söyleseler "so what" olurdum muhtemelen. ki samimi olunca anladım ki bursluların çoğu türkiye'de derece yapmış istedikleri okula girebilecek kapasitede çocuklardı ama laf orya gelmedikçe söylemedi hiç biri. 50% burslular da gayet efendi çalışkandı. hatta birisi baya baya zeki bir kızdı ve lisans mezunu olmadan kendi başına önemli bir dergide makalesi vardı review'da. neyse sonuç, söylemeye gerek yok. yaptığın iş ne olduğunu gösteriyor zaten.


paralı okudum ama ailemin durumu iyi değildi. kesinlikle iyi okullara saygım sonsuz. napam sistemde beni böyle yönlendirdi.


mikahakkinen
(28.05.18)
Ben de Amerika'da okudum. Burssuz.

Senin yasadigin bu durumun okulla, ozelle vs. ilgisi yok. Yazdigin gibi baskalarinin ne dusundugune cok takiyorsun. Yeni tanistigin insanlar ozel okul durumunu senin dusundugun kadar dusunmuyorlar. Hatta cogu umursamiyor bile. Sen umursadiklarini dusunuyorsun ama yaniliyorsun.

Zamanini harcama boyle sagliksiz dusuncelere cool ol biraz.

Ya da ben aslinda akilliyim, bursluyum, puanlar Istanbul Universitesi ile ayni, yemin ederim akilliyim ben, dusundugunuz gibi degil, bursluyum diyorum ama gorgusuzluk olsun diye soylemiyorum. Dersler zor baya. vs. vs. gibi aciklamalar yapip manyak :D izlenimi verebilirsin.

Secim senin.


Sosyal medyada boku çıktı bu özel üniversite aşağılama işinin. Hep bunların etkisi. Ne varsa bu durumda? Benim de keşke param olsaydı da basıp özelde okusaydım.
Aldırma sen. İster söyle ister söyleme burslu olduğunu ayrıca, kime ne ?


Evet onu anlamıyorum ben kasıtlı olarak burslu özelleri yazdım ki özeldeki imkanlar devlette yok diye. Nasıl olduysa bir kaç özel dışında hepsi aşağılanacak duruma geldi.


ananiyimioguz
(28.05.18)
ben de vakıf üniversitesinde okudum. hangi üniversitede okudun dediklerinde çat diye söylüyorum. sonraki soru "burslu mu?" oluyor. bunu sormuyorlarsa ve ortam bir garip oluyorsa da "aklımda yazmak yoktu ama o yıl iyi bir derece yaptım" diye ekleyin:D


ganbatte
(28.05.18)
Buna alış ya, iş hayatında da aynı soruyla karşılaşırsın, önlerinde CV'n yoksa hepsine her an parantez açıp Burslu diyecek halin yok sonuçta :) Arkadaş ortamında merhaba dediğin insan etikete o kadar takılacaksa bir kayıp değil zaten.

Devlet okullarına da diyenler oluyor: Boğaziçi'ne bile "Aman nerd'ün teki işte" diyenler var, memlekette laf ve huzursuz çok, dert etme :)


hana bi
(28.05.18)
toplumda ozel okullara karsi bir onyargi var. bu okullara giren ogrencilerin sinavlarda iyi puan alamadiklari icin devlet okulunu kazanamadiklari ve aile parasiyla okutuldugunu dusunuyorlar. haklilar mi? kismen.

peki devlet okullarinda okuyanlar gercekten bedava mi okutuluyorlar? hayir. devlet okullari su ile calismiyor, para ile donuyor. ve para havadan gelmiyor. aldiginiz internetin,suyun,elektrigin,mazotun,benzinin,ekmegin,salcanin vergisinden tuvalete sictiginiz bokun vergisine kadar, para kesiliyor. elde edilen bu paralar ile bu okullar donuyor. bedava mi? degil. ozel okula giden cocuk da bu vergileri oduyor mu? evet. ama devlet okuluna gidemiyor. neden? burada adaletsizlik var.

peki devlet okulu ile ozel okul parali olduguna gore hangi okul tipi daha kaliteli? mevcut durumda birkac devlet ve birkac ozel okul haric diger okullar gercekten cok kotu. ama uzun vadede ozel okullarin devlet okullarini sollayacagini dusunuyorum. cunku ozel okullar arasinda rekabet arttikca kalite de artacaktir. devlet okullari gamsiz olur, ekmek elden su golden. (tabii 1-2 devlet univeristesini haric tutmak isterim.)

mevcut sistemdeki temel sorunlari bir kenara birakirsak; isin ozu topluma yetismis insan katmaktir. ozelden ya da devletten ciktiginin bir onemi yok. kisi kendisini gelistirsin yeter ki.


tomcruise
(28.05.18)
(5)

Samsung Gear S3 kullanan var mı? Akıllı saat almak mantıklı mı?

Şuan için yeterli özelliklere sahip olduklarını düşünmüyorum gereksiz geliyor. Antrenman yapanlar için bir şey diyemem o konuda baya bir sensör ve araç sunuyorlar ama günlük kullanım için yeterli mi?1- Günlük hayatınızı kolaylaştırdığını düşündüğünüz özellikler neler?2- Whatsapp neden hala kullanılm
Şuan için yeterli özelliklere sahip olduklarını düşünmüyorum gereksiz geliyor. Antrenman yapanlar için bir şey diyemem o konuda baya bir sensör ve araç sunuyorlar ama günlük kullanım için yeterli mi?

1- Günlük hayatınızı kolaylaştırdığını düşündüğünüz özellikler neler?
2- Whatsapp neden hala kullanılmıyor?
3- Saatte tüm bildirimleri görebiliyor musunuz?
4- Navigasyon saat üzerinde çalışıyor mu? (talimat olarak değil haritanın gözüktüğü şekilde)
5- Sms veya herhangi bir mesaj uygulamasında klavye kullanılabiliyor mu?
6- Karşıdaki kişiden metin mesajı dışında ses kaydı, fotoğraf veya konum bilgisi alınıp bakılabiliyor mu?
7- Yapılacaklar listesi tarzı görevleri yazabileceğimiz uygulamalar var mı?

Ve son olarak tizen'li gear s3 ile android saatler arasında artılar eksiler neler?
ananiyimioguz
(27.05.18)
Sarj etme olayindan dolayi akilli saat mantikli gelmiyor.


stavro
(27.05.18)
daha ucuza benzer işlevleri olan saatleri ali baba'dan daha ucuza alabilirsin. samsung, apple vb. markalardaki saatlerin temel özelliklerini bulabilirsin bu saatlerde.


bazenuyur
(27.05.18)
gear s3 için değil ama Apple Watch için konuşabilirim.

1- çağrıları saatten yanıtlayablliyorsun, mesajlara ses ile yanıt verebiliyorsun (sesi yazıya dünüştürme olayı oldukça başarılı)
2- whatsapp var, mesajları gösteriyor.
3- evet, hepsini görebiliyorsunuz.
4- evet
5- hayır
6- evet
7- evet, fazlası ile.

haa eğer antreman vs. yoksa (ben havuzda falan kullanıyorum) şarj olayı gerçekten bunaltıcı. Ve bu olayın iki ucu boklu değnek, aynı işi yapan ucuz saatlerin kesinlikle performansı daha düşük. (apple watch'a gelene kadar Fitbit, Huawei, Garmin kullandım). Eğer elektronik aletleri seviyorsan al, yoksa hiç bulaşma bir süre sonra bir köşede kalıp duracak.


giovanne
(27.05.18)
xiaomi mi band 2 var şarjı 10-15-20 gün arası gidiyor şarj aletinin yerini unutuyorsunuz,adım sayar,bildirimler,nabız,uyku takibi gayet memnunum parasının hakkını veriyor.


dadas9
(27.05.18)
gear s3 frontier sahibiyim.

1- bildirimler. bundle news yüklü mesela telefonda (iphone x), her haber başlığı bileğime geliyor. hatırlatmalar vs. de aynı şekilde. instagram, whatsapp vs. kullanmak saçma zaten akıllı saatte. saniyede bir bileğinde titreyen bir şey olmasını istemezsin. yine de istersen onların bildirimi de geliyor.

bunun yanı sıra müzik kontrollerini bilekten yapmak büyük rahatlık (trafikte, iş yaparken, sıkışık bir ortamda telefon cepteyken). müzik yüklenebiliyor ayrıca. offline spotify da mevcut.

2- gelen mesajlar okunuyor. hatta yanılmıyorsam cevap da verilebiliyor gelen mesajlara.

3- evet.

4- evet. here maps yüklersen oluyor.

5- ne diyorsun, t9 klavye bile var.

6- ondan pek emin değilim ama sanırım hayır.

7- hiç kullanmadım, emin değilim. ama telefondaki bildirimleri alıyor (microsoft to-do ve moleskine timepage kullanıyorum mesela ben.)

android wear hiç kullanmadım. ama gear s3 arayüzünün çevrilerek kullanılması muhteşem.


avianthem
(28.05.18)
(1)

Google Asistan Beta Testi'ne nasıl katılabilirim?

Türkçe google asistan testleri için google bazı kullanıcılara mail atmış. Bana gelmedi. Acaba beta test programı gibi bir şeye önceden kayıt mı olmam gerekirdi yoksa zamanla mı gelecek? Gelmez ise katılmak için ne yapmam gerekiyor?
Türkçe google asistan testleri için google bazı kullanıcılara mail atmış. Bana gelmedi. Acaba beta test programı gibi bir şeye önceden kayıt mı olmam gerekirdi yoksa zamanla mı gelecek? Gelmez ise katılmak için ne yapmam gerekiyor?
ananiyimioguz
(22.05.18)
(1)

Instagram'da takip etmelik hesaplar

Uzun bir süredir aynı kişileri takip ediyorum, sıkıcı gelmeye başladı. Güzel sayfalar veya insanlar önerir misiniz?İlgi alanlarım:FotoğrafTeknoloji, bilişimOyunEğlenceEğitimGeziHaberTartışmaMagazin sevmiyorum ama kaliteli ünlüler olabilir.Manken bakmayı da sevmiyorum
Uzun bir süredir aynı kişileri takip ediyorum, sıkıcı gelmeye başladı. Güzel sayfalar veya insanlar önerir misiniz?

İlgi alanlarım:

Fotoğraf
Teknoloji, bilişim
Oyun
Eğlence
Eğitim
Gezi
Haber
Tartışma

Magazin sevmiyorum ama kaliteli ünlüler olabilir.
Manken bakmayı da sevmiyorum
ananiyimioguz
(16.05.18)
hayatveseyahat
hihieved


chitosan
(17.05.18)
(1)

Sayısal analiz sorusu

Show that following initial value problam has a unique solution and find the solution.Ödevimiz var da son soruyu çözemedik. Çözebilecek var mı?https://i.hizliresim.com/kO42ar.jpg
Show that following initial value problam has a unique solution and find the solution.

Ödevimiz var da son soruyu çözemedik. Çözebilecek var mı?

i.hizliresim.com
ananiyimioguz
(14.05.18)
başlangıç değer probleminin çözümün var ve tek olması için türevin eşit olduğu fonksiyonun lipschitz sürekli olması gerekir. ycos(t), başlangıç noktası (0,1) komuşuluğunda Lipschitz sürekli (türevi sınırlı) olduğundan çözüm var ve tektir. çözümüde değişkenlere ayrılabilir olarak çözülebilir. dy/y=cos(t) dt olup y=c exp(sin(t)) olup başlangıç koşulundan c=1 çıkar. yani y=exp(sin(t)) dir.


lrdrylgh
(14.05.18)
(7)

Neden Muharrem İnce değil?

Sb.
Sb.
ananiyimioguz
(10.05.18)
muharrem ince zaten


nigeo
(10.05.18)
bence de gayet fit


Photographer
(10.05.18)
2015 seçimlerinde maalesef MHP ye oy atmış biri olarak Akşener in ikinci turda Muharrem İnce den daha fazla oy potansiyeline sahip olduğunu düşünüyordum. CHP de iki kere KK ya kaybettiği için ön yargılıydım ama Doğu potansiyelini gördükten sonra, özellikle demirtaş ziyaretinden sonra doğru işler yaptığını düşünmeye başladım. İlk turda Meral Akşener'e oy vereceğim, ikinci tura kalabilirsek büyük ihtimal İnce vs RTE olacağı için sonuna kadar Muharrem İnce diyeceğiz tabi.


siyah giyen adam
(10.05.18)
Kendisinu ben de itici buluyorum. Hat hut adam yine. Erdogan a da aynisini soylemiyor muyduk?


Belki benim hatamdır ama 16 senedir mecliste olmasına rağmen meşhur birkaç videosu haricinde neler yaptı bilmiyorum, "Muharrem İnce kimdir?" konulu haberlerde de meclisteki icraatlerinden pek bahsedilmemiş. Bir de CHP içindeki sosyal demokraktımsı kanattan mı ulusalcı kanattan mı hala çıkarabilmiş değilim (yine benim hatam olabilir)

Öte yandan anayasaya aykırı ama evet diyeceğiz rezaletine katılmaması, adaylığından beri hem muhalefetin adaylarıyla hem de RTE ile biz vs. onlar kavgasına girmemesi, AKPli seçmene "biz gelince bunun rövanşı olacak" mesajı vermemesi, herhangi bir grubu dışlamaması (sabah akşam CHP'ye fetocu ve terörist diyen Perinçek ile bile görüşeceğim dedi :)) bence gayet olumlu hareketler.

AKP ve muhalefet seçmeni arasındaki kutuplaşma bu kadar kısa sürede giderilemeyeceği için ikinci turda AKP seçmeninden oy almasını zaten beklemiyorum ama muhalefetin oyunu bir arada tutma şansı şimdiye kadar gösterdiği performansla Akşener'e göre daha fazla bence (AKP-MHP'nin %40-45 arasında devam ettiğini farzediyorum)

En ideal aday değil ama mevcut adaylar arasında en makul olanı.


bruce mclaren
(10.05.18)
Turkiye'de "höt hüt" etmeyen biri populer oy alamaz, cunku o dayi dayi yaklasim turk toplumunun genel kulturunu yansitiyor. Sen ulkenin basina melek gibi birini getirsen cok iyi icraatlari olsa da populer olmasi zor cunku "bizden degil". Turk insani suna bakar: Bu adam / kadin aksam bize yemege gelse cidden anlasabilir miyiz yoksa sadece nezaketten guler yuz gosteririp kusursuz agirlayip evine gitmesi icin dakikalari mi sayariz? O yuzden Turkiye'den populer oy alacak "medeni" aday hayalinden vazgecin, ulkenin ortalamasindan coook uzak bir kisilik o.


robokot
(10.05.18)
O zaten.


chitosan
(11.05.18)
(16)

Neden Meral Akşener değil?

Sb, eleştirileri merak ediyorum.
Sb, eleştirileri merak ediyorum.
ananiyimioguz
(08.05.18)
üslubu, hitap şekli, iletişim kurma biçimi reyize çok benziyor; bu kadar hırçınlık, otoriterlik hoşlandığım bir şey değil. aynı zamanda yetiştiği siyasi kültür çağ dışı, totaliter bir yönetim anlayışı olduğunu düşünüyorum. 2. tura kalırsa oy veririm ama kafamdaki reisicumhur portresinden çok uzak. gerçi yakın olan bir aday da yok ya, neyse...


Bruce
(08.05.18)
kadinlar cok harcar. ekonomi zaten batmis daha da batar kesin.

angela hala'yi kadindan saymiyorum.


tomcruise
(08.05.18)
eski ülkücü :(


lesemajeste
(08.05.18)
Eski susurlukcu. Liseliler bilmez.


baldur2
(08.05.18)
Şaka maka reyissiz bir ülke ve yönetim düşünemiyorum. İliğimize kadar işlemiş reyiz <3


japon askeri
(08.05.18)
muhafazakar,milliyetçi. 90'ların karanlık döneminde tansu çillerin bakanı. açıkçası zihniyet olarak akp'den ve onun savunduğu değerlerden büyük bir farkı yok.


biravekahve
(08.05.18)
Uslubu kulak tırmalıyor. Ince öyle mi hic?
İnce daha iyi.


tek adam rejimine karşı şeytana bile oy veririm.


kafatasci..ikinci tura kalirsa dusunulebilir. saadetin adayi bile aksener'den iyi gibi. birinci turda destegim ya muharrem ya da selo. ikincisinde muhalefetten kim cikarsa artik.

not: ataturkcu, bir turk'um.


Kendisinin geldiği ideoloji bu ülkeye faili meçhul cinayetlerden, adam yaralamalardan başka bir şey katmamış. Kafası çalışan bir elin parmağı kadar bile insan yetiştirmemiş (hiç prof dr.ları sayıp durmayın, AKP'de de bol bol var, ünvanla olmuyor) Tam tersi kafası çalışan insanları ya öldürmüş ya da kaçırmış.

Demokrasi meleği diye yutturulmaya çalışılması insan aklına hakaret. MHP genel başkanı seçilseydi Sinan Oğan'dan daha az faşist bir politika sürdürmeyecekti, şimdi demokrasi kahramanı diye pohpohluyorlar.

Daha şimdiden dağları aşan egosu ve ayrıştırıcılığıyla muhalefetin hareket alanını kısıtladı.

Siyasal islamcıların demokrasi savaşçılığını da yemedim ama onlar en azından mağdur edilmişti (onlara sorsan hala mağdurlar) Bunlar her dönem devletin tetikçiliğini yapmış, en fazla üstünkörü dokunulmuş, her zaman korunmuş tipler.

İkinci tura kalırsa sandığa gitmem. RTE ve Akşener arasında seçim yapacak bir ülke başına gelecek her şeyi hak ediyor.


bruce mclaren
(08.05.18)
Çünkü RTE ile RTE arasında seçim yapmak gibi bir şey bu.

Ayrıca yukarıdaki sebepler (Özellikle Bruce Mclaren) +1


rahip janick
(09.05.18)
çünkü rte'nin kazanması lazım!

en zeki o, en uzun o, en lider o taam mı!

sözde muhalif kesimdeki bu körlüğü anlamıyorum bir türlü. anlaşılır bir şey değil. sıra sıra her muhalif hareket, organizasyon tasfiye edilirken halâ birbirine vurma merakı!

mhplilere de sorsan chp ile ilgili, chplilerle ilgili çok şeyler söylerler.

deniz gezmiş şöyle adam kaçırdı, mahir çayan şöyle çatıştı!dan tutun da 80 öncesinde şöyle oldu böyle oldu vs vs diye. bi bitsin artık bu nefret, ne dersiniz?

rahşan ecevit, "yaptıklarını unutamıyorum ama bağrıma taş basıyorum" diyerek dsp-mhp-anap koalisyonuna evet demişti. ilhan selçuk "işkencecilerimi affediyorum" demişti.

hapiste sağcı-solcu empatileriyle dolu hikayeleri hiç okumadınız mı?

kamyonlarca laf edilebilir, olaylar anlatılablir, ajitasyonun dibine dibine vurulabilir ama hepsinin varacağı tek sonuç: rte!

oy vermeden bir insanı nasıl desteklerisiniz, sorusunun cevabı paylaşılmış bolca.

@konusma ben konusuyorum, "Meral Akşener denen kadın, Abdullah Çatlı isimli Türkiye'nin en pis işlerini yapan, derin devletin stepnesi olan tetikçi ile zamanında beraberdi. Abdullah Çatlı, Meral Aydoğan ile evliydi ancak Meral Akşener ile dost hayatı yaşıyordu." ifaden düpedüz iftira! bu cümleyi kurmuş olman, sana göre bir ispat! nasıl bir mantıksa, ama delil yok...

mahmut övür'ün hangi yazısı? paylaştığı hangi fotoğraf/görüntüler?

mahmut övür'ü bu sebeple vurdurttuğu, bilinen bir gerçekse, o gerçek(!?) herhangi bir mahkeme kararıyla tespit edilmiş mi? yoksa bir oturma organı mı yapmış bu görevi?

"bilinen bir şey"

"şöyleydi"

böyle oldu"

delil? ispat?

yok!

e o zaman bunun adı iftira! çok basit...

ben de şimdi tdk'dan iftira linki versem, sözlükte bu insanlar için yapılan tanımların linkini versem ne olacak?

faili meçhuller, hukuk dışı yöntemler, karanlık olaylarla ilgili "bilgi ve belgelerle" eleştiri yapabilirsin ama bu konuda da özel hayatındaki iddialarınla ilgili de ispatlı konuşmak zorundasın.

hiç yakıştıramadım. yasal bir süreçle de karşılaşabilirsin.


runagain
(09.05.18)
www.cumhuriyet.com.tr
görüntüleri de gazete arşivlerinden bulabilirsiniz çok isterseniz.
AKP'nin 17-25 Aralık'ta çıkan tapelere iftira, montaj demesi gibi bu da. Aynı ekolden ilerliyorsunuz.


cevabım kurallara aykırı olduğu için silinmiş. o zaman şöyle diyeyim. hdp'nin bileşeni olduğu bir ittifakta yer almayacağını belirten, herhangi bir şekilde görüşmeyi reddeden bir anlayışta oldukları için. 7 haziran'da bu anlayış yerine başka herhangi bir parti meclise girseydi üçlü koalisyon kurulabilirdi. barış, eşitlik dilinden uzak bir siyasetin bir ülkenin geleceğine vadedebileceği bir şey yok. düşmanlık, savaş ve intikam söylemleri bugün tutuyor olabilir ama bunlar sürdürülebilir politikalar değil.


sanxis
(09.05.18)
Susurluk, savaş çığırtkanlığı ve açlığı, geldiği ekolün ne bok olduğunun belli olması vs.

2015'te millet bahçeliye inanıyordu rte'nin karşısında duracak diye. Bu ekol anca değnek olur, çünkü temelde çok da farkları yok.


noluyo yaa
(09.05.18)
@konusma ben konusuyorum, hiçbir şeyi ispatlamıyor gazete haberi/linki.

aralarında bir ilişki olduğu iddianız hala ispata mnuhtaç. ayşenur arslan dahi öyle bir açıklamayı bırakın, ima dahi etmemiş.

montaj falan demedim. ispata muhtaç diyorum bu iddialar.

çatlı ile akşener arasında ilişki olduğu iddianız da, mahmut övür'ü akşener'in vurdurttuğu iddianız da ispata muhtaç.

gazete linki, tdk linki ispat değildir.

kaldı ki, o gazete linkinde de öyle bir iddia yok!

bu konuda da, birbirini yeme konusunda da görüşlerim aynı.


runagain
(09.05.18)
(9)

Eski bir pc oyunu arıyorum. (Şövalye ve sihir içerir)

Yanılmıyorsam 2006 yılındaydı, korsan olarak almıştım, bir sürü cd ile yükleniyordu. O zaman ki oyunlara göre büyük boyutluydu. Bilgisayarım pek kaldırmamıştı, oynayamamıştım. Hatırladığım kadarıyla karanlık bir havası vardı. Birilerini öldürünce veya nesneleri parçalayınca içlerinden renkli özler ç
Yanılmıyorsam 2006 yılındaydı, korsan olarak almıştım, bir sürü cd ile yükleniyordu. O zaman ki oyunlara göre büyük boyutluydu. Bilgisayarım pek kaldırmamıştı, oynayamamıştım. Hatırladığım kadarıyla karanlık bir havası vardı. Birilerini öldürünce veya nesneleri parçalayınca içlerinden renkli özler çıkıyordu onları topluyorduk. Veya kendileri çıkıp içimize giriyordu.

Kapağında kılıç ve kalkanıyla bir şövalye vardı. Kırmızı artı şeklide de deseni vardı haçlılar misali.
ananiyimioguz
(30.04.18)
legacy of kain ?


yok hayır gerçek dünyaya daha yakındı


ananiyimioguz
(30.04.18)
diablo?


kingcyrax
(30.04.18)
dark messiah of might and magic?


gothic?


lüzumsuz adam
(30.04.18)
Bir yandan ben de bakınıyorum, en yakın hissettiğim knights of temple oldu.

filmovizia.blogspot.com

Oynanış videolarını da izledim, yine de kesin olarak buydu diyemiyorum. Buna benzer var mıydı başka? Yok ise anımsadığım oyun bu olabilir


ananiyimioguz
(30.04.18)
Conan var


ergenpezeveng
(30.04.18)
''Kırmızı artı şeklide de deseni vardı haçlılar misali''

buradan bakınca akla direk 2 oyun geliyor. vampire the masquerade redemption ve Knight Temple

vampire the masquerade redemption 2000 yılında çıkmıştı. bu çok düşük ihtimal. Knight of temple ise 2005 yapımı ama sandık açmalarında falan renkli özler yoktu.


eazy
(30.04.18)
Hellgate London. Hatta efsane trailer i vardi ama oyun eh falandı. O oyun el değiştirdi, multiplayer yapıldı acayip şeyler oldu. Şu an oynanmıyor olabilir. Ama ilk versiyonunu bulursan rahatça oynayabilirsin.


rhinwedd
(02.05.18)
(36)

Numaranızı kaç yıldır kullanıyorsunuz?

Bazı arkadaşlarım bir kaç senede bir numarasını değiştiriyor. Pek anlam veremiyorum. Ben 14 senedir aynı numarayı kullanıyorum. En fazla operatörler arası geçiş yapmışımdır. Sizin kaç yıl oldu? Cinsiyet ile yazarsanız sevinirim. Belki sadece kızlara özgüdür bu durum.
Bazı arkadaşlarım bir kaç senede bir numarasını değiştiriyor. Pek anlam veremiyorum. Ben 14 senedir aynı numarayı kullanıyorum. En fazla operatörler arası geçiş yapmışımdır. Sizin kaç yıl oldu? Cinsiyet ile yazarsanız sevinirim. Belki sadece kızlara özgüdür bu durum.
ananiyimioguz
(30.04.18)
11 yıl. Aynı operatör. E.


dissendium
(30.04.18)
2011' den beri.
K
İlk hat. Ayni operatör. Hat üzerime olmadıģı için de taşiyamiyorum. Sevmiyorum ama ayrılamıyoruz da. Senden nefret ediyorum avea.


Amaranta ursula
(30.04.18)
K, 7 senedir kullanıyorum ama zaten bu hattı almadan iki sene önce telefon kullanmaya başlamıştım. Değiştirmeyi de düşünmüyorum


15 k


in vino veritas
(30.04.18)
16 yıl oldu. Erkek.

Ama yakında sadece iş için ikinci bir hat ve telefon almayı da düşünüyorum.


g man
(30.04.18)
19 yıl, kadın


curukturpkokusu
(30.04.18)
2001 den beri sanırım 17 yıl olmuş
erkek


basond
(30.04.18)
15 yıldır AycellveAria. Numara filan taşımadım hiç. E


efreet sultan
(30.04.18)
20yıl e


fasko
(30.04.18)
7, kadın.


pike
(30.04.18)
13. E


tabudeviren
(30.04.18)
Since 1999


red g
(30.04.18)
15. Artık b.ku çıkmaya başladı gerçi ama bu kadar sene olunca bırakmayı erteliyor insan. E.


skooma
(30.04.18)
14 yıl, kadın.


16 yıl.
E


battal gemalmaz
(30.04.18)
19 e


oscar
(30.04.18)
hiç değiştirmedim, 2006'dan beri.


dafaisss
(30.04.18)
18 yaşına girdiğim gün gidip aldım, üç yıldır kullanıyorum. Ondan önceki numarayı da beş yıl kadar kullanmıştım.


19 E


orpheus
(30.04.18)
16 sene olmuş.
Erkek.


16. ayni operator. kadin. degistirmeyi dusundugum oldu; uzerinden taciz davasi acildi hatta. ikinci hat kullandigim da vakidir.


e haliyle
(30.04.18)
15 sene olmuş benim de.


Bruce
(30.04.18)
19 yıl. E


helenart
(30.04.18)
2008 de aldım, 2014 de şirket telefon verince (paketi interneti bol vs.) kendiminkini çıkarttım. o zamandan bu yana bunu kullanıyorum.

ek- ben erkek.

hanımlar daha çok değiştiriyor, bir çok kez tanık oldum. eski sevgili rahatsız etmesi gibi haklı durumlardı bir çoğu. biz erkekler az şey değiliz.


karlmarx
(30.04.18)
2002 den beri. erkek.


ergenpezeveng
(30.04.18)
eski numaramı 7 sene falan kullandım(ilk numaram değildi ama ilk kendi numaramdı) sonra son rakamını değiştirip yeni hat aldım onu da 3-4 senedir falan kullanıyorum.


15-16 sanırım. tüm operatörleri 1-2 kez gezdim. E.


washe
(30.04.18)
tam 11 yıl olmuş hey gidi. E.


hemsta
(30.04.18)
2000den beri. k.


balik kraker
(30.04.18)
11 yılı biraz geçti.


Neill
(30.04.18)
Ben de her sene değiştireyim şu numarayı diyenlerdenim. Ortaokul ve lisede çok daha sık değiştirirdim ama o dönemlerde anca aile/arkadaş arasında. Numara değiştirmek büyük ferahlık, kafa rahat oluyor. Eski arkadaşının gönderdiği şiirleri filan okumuyorsun-kastırmıyorsun seni rüyamda gördüm mesajlarına.

O yüzden iş telefonlarını seviyorum ben, tertemiz 0'dan başlıyorsun.


Bu numara da öyle, benim değil zaten bir arkadaşımın kardeşinin ama bir süredir ben kullanıyorum. Diğer türlü özel günlerde v.s tonla mesaj geliyor tilt oluyorum. Eski arkadaşlarım(!) filan bazen mesaj atıyor, yani artık arkadaşım olmayan insanlar. Sonra ben refleks gösterince kırılıyorlar, hala görüştüğüm arkadaşlarımla paylaşıyorlar bunu; ''bana bunu bunu yaptı'' diye. Bunun sohbeti geçiyor hiç hoşlanmıyorum. O yüzden numara değiştirmek büyük ferahlık. Kafalar pırıl pırıl.

Bir de benim karakter özelliğim insan ilişkileri konusunda biraz pis, problemli yani farkındayım ben de. Ortasını bulamıyorum. Muhatap olmamak o açıdan iyi oluyor, mesela sosyal platformlarda da özel mesajların içeriği fayda barındırmıyorsa cevap vermiyorum, ya da kendi kendimi eğlendirebilecek bir üslupla cevap veriyorum.

Sadece Kızlara özgü bir durum değil yani, ben seviyorum hatta ben zaten normal arkadaşlık sitesi kullanmadığım gibi rehberi de yedeklemedim şimdiye kadar hiç hayatımda tutmak istediklerimi zaten çokcana bi' şekilde tutuyorum, ya da ulaşabildiğim yerden ulaşmayı deniyorum.

Ben de facebook'da 300 - 500 arkadaşı olanları, instagram twitter kullanan şahısları anlamam. 20 yıl önce maç yaptığım adam da hayatımdan eksik kalsın yani, nedir ? zaten lazım olsa şimdiye kadar bi' şekilde temas ederdi.

Ben varlığı da derdi de sahiplenen insanlarla küçük ama bambaşka bi' çemberde yürümeyi seviyorum. O yüzden tanınmak/hatırlanmak ya da ulaşılmak istediğim birşey değil. Yeni numara birçok eğlenceyi de farkındalığı da beraberinde getiriyor. Seviyorum ben.


mete kudur
(30.04.18)
20 senedir (1998), ilk ve tek numaram. Ayni operator. E


robokot
(30.04.18)
1997'den beri aynı numara. çok sıkıcı bir insanım sanırım. yalnız tahmin ettiğiniz operatör bizi uzun süre sevdikten sonra artık tiksindiğimden kesinlikle kendisiyle yola devam etmiyorum.


ozdek
(01.05.18)
14- erkek


rakicandir
(01.05.18)
14 senedir. hemen her sene operator degistiriyorum kampanyalar icin, onun disinda hic telefon degistirmedim.

lisedeyken bir ara avea'nin 5000sms davasindan oturu avea hattim da vardi, numarasi cok guzeldi ya simdi aklima geldi. dort bes ay onu da kullanmistim benimkiyle beraber.


-adam


fakyoras
(01.05.18)
Ben çok numara değiştirdim ya. Hayatımda dönüm noktası olan bazı dönemler oldu. Yeni bir numara yeni bir başlangıç olur gibi hissettim. Şimdiki numaramı 3 yıldır kullanıyorum.

Du bakayım, şu ana kadar 5 kere değiştirmişim sanırım, 5 numaram olmuş. / K


(3)

Koltuk almaya nereye gidelim?

Salondaki koltukları değiştireceğiz. Önceliğimiz kibar olması, rahat olması ve yerden yüksek olması. Takım olmasına gerek yok. Zevkimize göre berjer ve üçlü, ikili veya köşe koltuk seçmek istiyoruz. Ayrı ayrı yerleri gezmek yoruyor. Büyük mobilya çarşıları ve siteleri var istanbulda. Veya çok çeşit
Salondaki koltukları değiştireceğiz. Önceliğimiz kibar olması, rahat olması ve yerden yüksek olması. Takım olmasına gerek yok. Zevkimize göre berjer ve üçlü, ikili veya köşe koltuk seçmek istiyoruz. Ayrı ayrı yerleri gezmek yoruyor. Büyük mobilya çarşıları ve siteleri var istanbulda. Veya çok çeşit bulunduran mağazalar da olabilir. Uygun ve güvenilir olanlarından bildiklerinizi söyler misiniz? Ayrılacak bütçe çok fazla değil 4bin civarı.
ananiyimioguz
(25.04.18)
izmir karabağlar.


mikahakkinen
(25.04.18)
Gecende facebooktan rossohome u takip etmeye başladım. Maltepeye mağaza açmışlar bi bak istersen. Ya da eyüp modesada mağazaları dolanabilirsin. Piyasa baya kötü nakitte iyi indirim yapabilir mağazalar buara.


solenkol
(25.04.18)
Masko’da her türlü bulursun. Yani biz oldukça kaliteli ve kocaman bir köşe takımı aldık 1.200 tl’ye.


makarnacanavari
(25.04.18)
(5)

Annemi müdür odasına çağırıp eğitim bir sen üyesi olun demiş

35 yıllık öğretmen, hiç bir sendikaya üye olmadı. Son yıllarda çoğu arkadaşıyla eğitim sen'li, solcu veya atatürkçü diye uğraşıyorlardı zaten. İstifa edenler oldu, emekli olanlar, yerleri değiştirilenler oldu vs. Okullarda atatürkçü öğretmen kalmadı. İstemiyorlar. Müdür odasına çağırıp "hocam lafı u
35 yıllık öğretmen, hiç bir sendikaya üye olmadı. Son yıllarda çoğu arkadaşıyla eğitim sen'li, solcu veya atatürkçü diye uğraşıyorlardı zaten. İstifa edenler oldu, emekli olanlar, yerleri değiştirilenler oldu vs. Okullarda atatürkçü öğretmen kalmadı. İstemiyorlar.

Müdür odasına çağırıp "hocam lafı uzatmayacağım, bana bir tane öğretmenimizi eğitim bir sen'li yapmam istendi, olur musunuz?" demiş. Annem de ben şimdiye kadar hiç bir sendikaya üye olmadım, iktidar değiştikçe onlar da değişiyor, ne olacağı belli değil, zaten yakında emekliliğimi isteyeceğim vs. derken odaya başka müdürler girmiş konu dağılmış ve çıkmış.

Zaten sözleşmeli hocaları mülakatla alarak istediği kişileri seçtiyorlar. Hali hazırda kadrolu hocalarla da üstü kapalı uğraşıyorlar ama karşısına çağırıp da hocam gel sen bizden ol dedirtecek ne oldu da müdürlerden böyle bir şey istiyorlar? Bunun bir üst seviyesi nedir?
ananiyimioguz
(25.04.18)
Fetöcülerin böyle ısmarlama yöntemlerle insan topladıklarını duyardık. Demek hâlâ devam ediyorlar. Huylu huyundan vazgeçmiyor.


Muhtemelen mudur de bu ise gonulden bagli degil, tanidigim birkac cilgin ogretmen disinda sol sendika uyesi kalmadi, mudur ya da mudur muavini olmak icin o malum sendikaya uye olmak isteniyor, goruslerini benimsemedigini bildikleri halde sadece uye ol yeter deniyor.


rockinside
(25.04.18)
yetkili sendika bilgileri toplanıyor şu anda. türkiye geneli sendikalı öğretmen sayıları açıklanacak. o yüzden tüm sendikalar sahaya indi. kampanya başlattı sayı artırmak için.


iddaaci
(25.04.18)
bence bunda bir sakınca yok. olmam, demiş işte.


ya ben lan neyse
(25.04.18)
bunlar olan şeyler.

bizim müdürde (ki severim, iyi insandır) bana dedi gecenlerde, sendika değiştir misin diye, ben de yok müdürüm değiştirmeyeceğim dedim. üstelemedi zaten.

onlara da üstten baskı geliyor, muhtemelen yetkili sendika olayı için.


wilhelmwasmuss
(25.04.18)
(4)

Sudaki çözünmüş oksijen miktarını ölçen sensörü arduinoya bağlama

Arkadaşta şu uzun kablolu sensörden varmış fakat arduinoya bağlamak için bu setteki ufak küçük karttan lazım. Onu ayrı olarak bulabilir miyiz?http://www.elektrovadi.com/Suda-Cozunmus-Oksijen-Olcum-Seti,PR-3227.htmlVeya başka ucuz yollu nasıl halledebiliriz?
Arkadaşta şu uzun kablolu sensörden varmış fakat arduinoya bağlamak için bu setteki ufak küçük karttan lazım. Onu ayrı olarak bulabilir miyiz?

www.elektrovadi.com

Veya başka ucuz yollu nasıl halledebiliriz?
ananiyimioguz
(18.04.18)
s.aliexpress.com?

saticiya bi mesaj atin. boardun datasheetini bulabilirseniz baski devreyle kendiniz de yapabilirsiniz eger analog calisiyorsa. bence satici sadece devreyi de gonderir.

m.aliexpress.com


icim urperiyor
(18.04.18)
hangi ufak karttan yok ? üzerinde entegre olan dönüştürücü kart mı ? yokda bnc dönüştürücü kart mı yok.

bnc olanı zaten kendiniz yaparsınız. ph metre için adc olanı yapamazsınız oldukça hassas özel bir opamp girişli olması lazım vs. başka ph metre dönüştürücü kartları da olur orjinal yerine.


orpheus
(18.04.18)
ayrıca kalibrasyon için ph nötr ve başka phda kalibrasyon sıvıları da lazım.


orpheus
(18.04.18)
Oxygen probe dışında diğerleri yok. Ayrı ayrı toplansa uyguna gelir mi ki? Digital probe olan paketler 500den başlıyor zaten.

Bu arada oxygen probe sfırıdan bizim yapabileceğimiz bir şey değil sanırım? Proje ödevi gibi bir kaç video gördüm ama ne kadar hassastır bilemiyorum


ananiyimioguz
(18.04.18)
(3)

Kedide ciltte sivilce ve iltihapli yaralar oluşması

4 yasinda dişi british shorthair kedim var. Bu zamana kadar onemli bir saglik sıkıntısı yaşamamıştı ama şuan bizi korkutan bir rahatsizligi var. Yarin veterinere götüreceğim ama boyle bir seyle daha önceden karsilasan var mi diye sormak istedim.Kafasinda, ensesinde, sirtinda ele sert gelen noktalar
4 yasinda dişi british shorthair kedim var. Bu zamana kadar onemli bir saglik sıkıntısı yaşamamıştı ama şuan bizi korkutan bir rahatsizligi var. Yarin veterinere götüreceğim ama boyle bir seyle daha önceden karsilasan var mi diye sormak istedim.

Kafasinda, ensesinde, sirtinda ele sert gelen noktalar olusmustu. Sivilce gibi. Kimisini kasimis yara yapmis kabuk baglamis, kimisi de kabarti seklinde duruyor. Evimizin yakinlarinda yeni bir veteriner acilmisti. Pek deneyimli degiller ama asilara buraya götürüyorum. Onlar krem onerdi. Birisi antibiyotik, birisi de agri kesici. Ben 2-3 gun surdum. Baktim gecti gibi, biraktim. Sonra pek ilgilenemedim bu sorunuyla, 1 ay gecti üstünden. Aman allahim yine her yerini sarmis ama bu sefer açık yara gibi olmus. Kimisi iltihapli, beyaz ve köpüklü yaralar. Kimisi yine sivilce gibi. Cok kasiyinca belli yerleri, oyle fark ettim.

Daha once boyle bir sey yasayan oldu mu?
ananiyimioguz
(13.04.18)
komşunun kedileri ton balığı yiyince dediğin gibi sıkıntı oluyor.


sutlu nescafe
(13.04.18)
İnstagramda bir hesapta görmüştüm onun kedisi de british shorthair ve önce siyah nokta sonra akneye dönüşürmüş. Bu nedenle siyah nokta aşamasında müdahele çok önemliymiş genelde ıslak mama ve mama kalıntılarını temizleyemeyen kedilerde olurmuş ama britishlerin genetik yatkınlığı da varmış. Bu kedi sahibi siyah nokta olan yerleri tıraş makinesi ile kısaltıp sirkeli su ile sabah akşam orayı temizliyordu. Tecrübeli olduğu için en iyi yöntem bu diyordu ama veternere danışın yine tabi. Tüyü tıraşlamayınca temizleme tam olmuyormuş. Geçince traşı kesiyordu.


neferkitty
(13.04.18)
alerji ise, en buyuk ihtimalle gida alerjisi oluyor. hemen hafifletmek icin bir iki igne sonra da hipoalerjenik mama ile devam ettiriliyor oyle bir seyse.

istanbulda iseniz feridun kalyoncu'ya goturun o soyler olayini.


robokot
(13.04.18)
(1)

FSM Geçiş İhlali Cezaları

2.ye geliyor. İlki 2 hafta önce gelen FSM OGS Geçiş ihlaliydi ki aracımızda HGS var. Aradım, böyle bir şey nasıl oluyor, okuyamadıysanız bile plakadan hgs hesabımı görebiliyorsunuz, oradan çekin dedim. Bir yanlışlık olmuş, dilekçenizi, ruhsatınızı, ceza kağıdınızı ve hgs numaranızı mail atın, sileri
2.ye geliyor. İlki 2 hafta önce gelen FSM OGS Geçiş ihlaliydi ki aracımızda HGS var. Aradım, böyle bir şey nasıl oluyor, okuyamadıysanız bile plakadan hgs hesabımı görebiliyorsunuz, oradan çekin dedim. Bir yanlışlık olmuş, dilekçenizi, ruhsatınızı, ceza kağıdınızı ve hgs numaranızı mail atın, sileriz dediler. Halen bir dönüş olmadı. 140 lira falandı. Bugün de 385 lira FSM Geçiş İhlali cezası geldi. Ben habire mail mi atıcam böyle ya. Ne yapmalıyım sizce? Müşteri hizmetlerini aradım, bekleyenler arasındaki sıranız 23 dedi, kapattım. Acaba genel bir sorun mu var herkese ceza gidiyor
ananiyimioguz
(06.04.18)
Ya ben bıktım bunlardan aynı hikaye sürekli. Önce bir baktım 700 lira ceza birikmiş ogs’m olmadığı halde. Mail attım 3 ay sonra döndüler geçişler silinmiştir diye. Şimdi yine baktım 400 lira ceza var. Telefonla uğraşma mail gönder. Aslında en kolay yolunu söyleyim, beni orada çalışan bir adam aramıştı cezaları silerken. Buraya gelirseniz hemen halledilir demişti. 2. Köprünün oradaki ogs binasına da gidebilirsiniz.


kompisko
(06.04.18)
(3)

Her şeyi yapmaya çalışmaktan hiç bir işte ustalaşamamak

Bu dertten oturu moralim 2 yildir cok bozuk. Her seye ara verip sakin bir kafayla sifirdan baslamak, onem arz eden seylere yogunlasmak istiyorum. Okulu falan dondurup köye gidip inzivaya mi cekilsem bilemiyorum. Henuz 23 yasindayim ama yine de her seye gec kalmisim gibi geliyor. Lisede programlama o
Bu dertten oturu moralim 2 yildir cok bozuk. Her seye ara verip sakin bir kafayla sifirdan baslamak, onem arz eden seylere yogunlasmak istiyorum. Okulu falan dondurup köye gidip inzivaya mi cekilsem bilemiyorum. Henuz 23 yasindayim ama yine de her seye gec kalmisim gibi geliyor. Lisede programlama okudum. Sirf yazilim gordum diye muhendislik yazdim ama hic ustune dusmuyorum. Bölüm derslerimin notlari yuksek ama ben nerede sosyal etkinlik var kulup var onlari kovalıyorum. 1-2 seneye mezun olacağım, hic x yazilim dilinde ustalasayim diye bir hevesim yok. Yanlis mi alan sectim acaba diye dusunuyorum ama donup yaptigim islere bakiyorum onlar da yarim yarim. Sanki basarisizliklarimi boyle bir suru sey yaparak kapatmaya calismisim gibi. Ilk badmintona, masa tebisine sardim, reflekslerim guclu olmasina ragmen ustune dusmedim biraktim.
Sonra gitara sardim. Parmaklarim yatkinmis. Sadece akor basmayi ve bir kac tab ogrendim, o seviyede biraktim. Arada calip soyluyorum ama ustune dusmuyorum.
Şan egitimi aldim bir sene, yetenegim de var ama ustune dusmedim, biraktim.
Ailece spora yazildik, aradigim her sey vardi ama ben hep o an ne yapiyorsam baska islere sarip her seyi yarim biraktim.
Siirlere sariyorum, okuyorum. Gorsen kulturlu sanarsin ama orada da muthis bir bilgi eksigim var.
Fotografcilikla ugrasip video/fotograf/ses duzenleme programlarini kurcaliyorum ama lanet olsun hic birini tam anlamiyla bilmiyorum.
Simdi de arduino kursuna yazildim. Cok lazimmis gibi.
Hiç bir şeyin devamını getiremiyorum. Yapmak istemiyorum. Dizi izleyemiyorum, kitap okuyamıyorum. Bunalımda falan da değilim normalde. Temlbelliğin değişik bir boyutudur belki bilmiyorum. Bütün gün bir şeyler yapıyormuşum gibi gözüküyorum ama aslında hiç bir şey yapmıyorum.
Tek iyi oldugum alan teknojik aletler. Şu yaşıma kadar da sadece ic dunyami, ahlakimi, ve iliskilerimi gelistirdim. Onlara da tutunmasam iyice bunalima girecegim heralde. Emekli ogretmen bir ailenin cocuguyum. Oyle bolluk icinde buyumedim ama yokluk da gormedim. Bazi arkadaslarim sinir olmaya basladi hissedebiliyorum. Ulan şu yetenek bende olsa neler yapardim, ulan şu imkan bende olsa nerelere gelirdim tarzi.. Hakkini verememeyi gectim bazi seyleri hak etmedigimi dusunuyorum. Ve bu seylerde bir seyler bildigimi, ancak devamini getiremedigimi insanlarin gormesi hem onlari hem kendimi surekli bozguna ugratiyor. Bu yollardan gecenlerden tavsiyeler almak istiyorum.

Edit: Düzeltme ve eklemeler.
ananiyimioguz
(03.04.18)
öncelikle daha gençsin. tabi ki deneyeceksin vazgeçeceksin.
uzmanlaşmak dediğin şey iş hayatı için işine yarayacak. diğer tarafta hobilerde uzmanlaşıp başarılı olmak zorunda değilsin. hobi olarak bakarsın, sıkılırsan biter. sıkılmazsan devam edersin. ama sende inanılmaz bir iştah var ve neyi neden yaptığını bilmen gerek. danışan olmayı dene psikolog yardımcı olacaktır.


neo
(03.04.18)
Selam,

Aradığın şeyi tam olarak bulamamaktan olabilir, yeterince isteseydin bu bahsettiğin alanlardan herhangi birine yoğunlaşırdın. Öte yandan ilgi alanların çeşitli, başladığın şeyi ilerletebiliyorsun, bu da artı yanı.

Anlattıklarında bir başarısızlık olsaydı kendini suçlamakta belki haklı olabilirdin, ama sadece sıkılma ve farklı ilgilerinin olması ya da yoğun merak gibi. 23 yaşında da merak et bunları, 45 yaşında da etmekten çok daha iyidir.

Sonuç olarak biraz kendinden çok emin olduğu için sınavlara son gün çalışan öğrenci modu gibi :) Başarılıysan yap evladım.

Not. Psikolog falan değilim, yan camdan yorum yapan komşu teyze misali:)


hana bi
(03.04.18)
Bir 30+ yaş kişisi olarak inzivadan bildiriyorum :)

Aynı şekilde çocukluktan itibaren yapıp yapıp bıraktığım, birbirinden alakasız hobilerimi ( buz pateninden ebruya, kemandan sirtakiye) yazsam roman olur :))

Jack of all master of none demiş ecnebiler. Demek ki bu konuda yalnız değiliz :)

Hangisini yaparken mutlu oluyorsan onu yap ve deneyimlemek güzeldir kafana da takma, hayat kısa istediklerini, hayal ve merak ettiklerini yapmak, hiç yapmamaktan kesinlikle iyidir.

Niye bozguna uğrayacakmışsın ki, arkadaşların falan da kendilerinde istedikleri şeyi öğrenme istek ve imkan olmadıklarından sinir oluyorlardır anca boşver..

Tarih o kadar çok böyle insanlarla dolu ki. Mehmet Teoman mesela Galatasaray lisesi mezunu, hukuk okurken mezun olmadan bırakıyor okulu, muhabirlik yapıyor, bırakıp Koç Holding le kurumsal hayata geçiyor, yine mutlu olmayıp ayrılıp Tarabya otelinde alakasız işler yaparken o dönem otelde piyano çalan Tanju Okan la tanışıp Kadınım şarkısının sözlerini yazıyor. Sonrası zaten Türkiye nin en önemli şarkı sözü yazarı.. Milyon örnek var böyle.

Asıl kendimizi bulup ömrümüzü adayıp başarılı da olacağımız şeyi henüz bulamamış olabiliriz ama anca bizim gibi aramaya inananlar bulabilir zaten :)


lambada
(04.04.18)
(4)

Çizilmeye en dayanıklı tava hangisi?

Tavaları ve tencereleri değiştirelim diyorum ama graniti, seramiği, titaniumu, dökümü derken karar veremedim. Dikkat ediyoruz ama kolay çizilen bir şey olmasın ki uzun süre kullanalım. Her biri çok pahalı zaten
Tavaları ve tencereleri değiştirelim diyorum ama graniti, seramiği, titaniumu, dökümü derken karar veremedim. Dikkat ediyoruz ama kolay çizilen bir şey olmasın ki uzun süre kullanalım. Her biri çok pahalı zaten
ananiyimioguz
(03.03.18)
Tahta ve plastik kasik/spatula vs kullanildiginda ve sungerin yumusak tarafiyla elle yikandiginda cizilmiyor aslinda.

Kullanimina dikkat ederseniz alacaginiz tava uzun omurlu olur ve cizilmez.

En yapismayan bence hala teflon tava ama ona zararli diyolar :/
Seramik tavalarimdan memnun degilim pek.


kuehles blondes
(03.03.18)
tefal hard titanium oldukça iyi


jihat
(03.03.18)
Aslinda hepsini ayni amacla kullanamiyoruz, sorun orada. Dokme izgara tavada, cok guzel izgara yapilirken, seramik tavada yapamazsiniz. Izgara tavada da, soslu yemek yapamazsiniz. Seramik tavalari cok pratik bulmuyorum, her sey kolayca yapisiyor. Dokum ve titanyum diyorum dayaniklilik ve pratik kullanim icin.


buf-e kür
(03.03.18)
dökme demir tavaların kaplamasız olanları var, bunlar çizilse bile yemeklere demir eklendiğinden sağlıklı, dayanıklı değil de çizilse bile sorun olmayacak opsiyon bu.


(5)

Çizik tava ve tencere kullanıyor musunuz?

Özellikle teflon veya porselen olan tavalar için soruyorum. Porselen zararsız deniyor ama çoğu uygun fiyatlı ve içi porselen gibi görünen tavalar teflonun pigmentleriyle oynanarak beyaz hale getirilmiş ve bunlar normal teflonda da zararlıymış.Herkes bilir tavanın çizilince sağlığa zararlı olduğunu a
Özellikle teflon veya porselen olan tavalar için soruyorum. Porselen zararsız deniyor ama çoğu uygun fiyatlı ve içi porselen gibi görünen tavalar teflonun pigmentleriyle oynanarak beyaz hale getirilmiş ve bunlar normal teflonda da zararlıymış.

Herkes bilir tavanın çizilince sağlığa zararlı olduğunu ama bizim evde kullanılıyor. Çizmemeye dikkat ederler ama çizilmişine de göz yumuyorlar. Atmaya kıyamıyorlar mı yoksa takmıyorlar mıdır nedir anlayamadım. Sizde durumlar nasıl?

Bu durum gerçekten çok ciddi bir durum da, tam olarak idrak edemedik mi acaba? Yoksa tolere edilebilir mi? Ona göre aksam bizimkilere baskı yapıp tüm çizik tava ve tencereleri attırayım mı ne yapayım? Biraz pintilerdir ama durumun ciddiyetine göre iknayı kuvvetlendirebilirim. Titanyum serisi gördüm Tefal'de. Biraz pahalı ama yıllarca kullanıyorsun sonuçta. Onları bir göstereceğim.
ananiyimioguz
(03.03.18)
bariz şekilde çizilmiş teflon tavayı kesinlikle kullanmıyorum. çizilmemesi için de maksimum dikkati gösteriyorum. atmaya kıyamayacak bir şeyi yok. 100-150 liraya tefal tava setleri var. dediğin gibi yıllarca kullanıyorsun zaten.


synesthesia
(03.03.18)
Kullanıyorum.


Kullanmıyorum atıyorum hemen. Daha geçenlerde attım ama epey dandikti zaten. Çizilmekle kalmayıp soyulmaya başladı dibi. Yolladım ben de çöpe.


voyager 1
(03.03.18)
teflonla ilgili şöyle birşey izlemiştim

www.youtube.com

- çizikler ve teflon malzeme zehirli değilmiş

- teflon 360c* dereceden itibaren çözünerek zehirli hale geçiyormuş fakat 270c* derecede yağ yandığı için yemek zaten yenecek halden çıkıyormuş, yemeği o halde yemediğimiz için yemeğe karışmıyor

- özetle teflon kaplama soyulduğunda sadece yapışmazlık özelliğini kaybedip sıradan tencereye dönüyor

*birimler santigrat cinsindendir :p

ben de kullanmıyorum gerçi :)


freebird5406_2
(03.03.18)
annem kullanmıyor ama sigara içiyor, ya da egzoza maruz kalıyor lanet istanbul'un pis havasında yaşayan herkes gibi. bence saçma.


neynep
(03.03.18)
(7)

Derbilerden nefret ediyorum

Her yerden küfürler yükseliyor. Alay, nefret, öfke kusuyor herkes birbirine. Maç sırasında da durum böyle sonrasında da. Sporun amacı dışında ne ararsan var. Ne iğrenç insanlarsınız siz böyle? İçinizde ne kadar pislik varsa görüyoruz aslında bir bakıma da iyi oluyor.Siz ne düşünüyorsunuz? Aynı şeyle
Her yerden küfürler yükseliyor. Alay, nefret, öfke kusuyor herkes birbirine. Maç sırasında da durum böyle sonrasında da. Sporun amacı dışında ne ararsan var. Ne iğrenç insanlarsınız siz böyle? İçinizde ne kadar pislik varsa görüyoruz aslında bir bakıma da iyi oluyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Aynı şeyleri yakınlarınıza, sevgilinize, eşinize de yapıyor musunuz? Ben şahit oluyorum çünkü komşular sağolsun.
ananiyimioguz
(01.03.18)
Taksim'den Beşiktaş'a 15 saatte gidebiliyorum böyle günlerde tek sıkıntı bu.


angelus
(01.03.18)
bize ne?? abi biraz rahat olun ya her şeyi dert etmeyin her şeye sinirlenmeyin. bırak kim ne bok yerse yesin orda bu insanlar en fazla birbirleriyle kavga ediyorlar.. yesinler birbirlerini güzel güzel bize ne ya


mehmed resad
(01.03.18)
Valla her maç ilk yarı 0 biter düşünüyorum, onun dışında bişey düşünmüyorum.


ben de. her hafta birkaç önemli maç var onu da anlamıyorum.


pinkpeony
(01.03.18)
Beşiktaş'ın taraftarı harbiden problemli, ne zaman gol olsa "hodooooo" diye bir ses yükseliyor komşu dairelerden.


doxanikee
(01.03.18)
Fanatizm boktan bir olgu. Şu maçın ne beşiktaş'a ne fenere hiçbir kazancı yok yarınlar yokmuşcasına kasap gibi dalıyorlar birbirlerine. Ben olsam şu maça yedek kadro çıkarım, kupayı alsan kaç yazar?

Beşiktaşlıyım, yine de rahatsız oluyorum 30 bin kişinin hakeme veya oyunculara sövmesine. Oyuncuların da böyle salak saçma gerginlik yaratması ayrı bir öküzlük. Herkes skrtel, babel, atiba vb gibi olacak aslında. Ama yok illa quaresma gibi volkan alper josef vb gibiler çıkacak katledecek maçı.


E futbolun geneli böyle? Sadece derbiler değil ki?


roket adam
(02.03.18)
(6)

Mazda 3 aldik

2011 model, 46bin km de, hatchback, servis bakimli temiz bir tane bulduk. Biraz cok yakiyor ama olsun uzun omurlu olacagini dusunuyoruz. Varsa tavsiyelerinizi ve hayirli olsununuzu aliriz
2011 model, 46bin km de, hatchback, servis bakimli temiz bir tane bulduk. Biraz cok yakiyor ama olsun uzun omurlu olacagini dusunuyoruz. Varsa tavsiyelerinizi ve hayirli olsununuzu aliriz
ananiyimioguz
(17.02.18)
hayirli olsun. ne kadara aldik acaba?


sparkle kiddle
(17.02.18)
hayırlı olsun. sadece "güzel araba" diye biliyorum. bakımı, parçası biraz pahalı ve ikinci eli düşük... bunlar araca dair genel, bilinen şeyler.

kazasız belasız kullanın.


runagain
(17.02.18)
mazda'nın bende çok iyi bir imajı var. hiç kullanmadım ama sorunsuz, kullanımı zevkli derler. servise çok işiniz düşmez ve acil satma ihtiyacı hissetmezseniz sorunsuz binersiniz uzun yıllar. hayırlı olsun.


soft
(17.02.18)
En az arıza çıkaran marka seçilmişti. aslında toyota'dan, honda'dan daha iyidir ama tanıtımı zayıf.


@sparkle kiddle, tesekkurler 51bin. DOD'da bulduk


ananiyimioguz
(19.02.18)
guzel arac, 2004 vardi bende 120binde aldim 190binde sattim. oldukca bakimsizdi aldigimda, bir iki sensor arizasi disinda problem cikartmadi. ozellikle ilk kasasi tasarim olarak zamaninin otesinde kesinlikle.


cooperr
(12.03.18)
(5)

Şu araçlar hakkında bilgi sahibi olanların yorumlarını alabilir miyim?

Honda Civic 1.8 Sport i-Shift 2008Toyota Corolla 1.6 Sol 2007Citroen C4 Grand Picasso 1.6 THP Dynamique MCP 2011Ford B-Max 1.6 Titanium Powershift 2012Honda Jazz 1.4 Fun Plus i-Shift 2009Renault Megane 1.6 Privilege 2011Renault Clio Sport Tourer 1.2 Turbo Icon EDC 2013Kia Cee'd 1.6 GDI 2012Hepsi oto
Honda Civic 1.8 Sport i-Shift 2008

Toyota Corolla 1.6 Sol 2007

Citroen C4 Grand Picasso 1.6 THP Dynamique MCP 2011

Ford B-Max 1.6 Titanium Powershift 2012

Honda Jazz 1.4 Fun Plus i-Shift 2009

Renault Megane 1.6 Privilege 2011

Renault Clio Sport Tourer 1.2 Turbo Icon EDC 2013

Kia Cee'd 1.6 GDI 2012

Hepsi otomatik. Hatchback gibi toplu duran bir araç bakıyoruz. Bagajı geniş olursa iyi olur. Başka tavsiyeniz varsa da alırım..
ananiyimioguz
(14.02.18)
Corolla hb 5 sene kullandık. Hatta özel direksiyon dersi versim bir dönem bu araçla. Kullanması inanılmaz keyifli, atmosferik motora rağmen hızlanması gayet iyi bir araçtı. Uzun yolda yüksek hızlarda güven verir çok tok bir araç. Ancak aracın iç malzemeleri biraz zayıf. Konsoldaki hareketli parçalar bozulabiliyor. Koltuk döşemesi erken deforme olabiliyor.


kompisko
(14.02.18)
genis bagajsa aradiginiz clio degil ona eminim.


bim tribi
(14.02.18)
1.2 sport tourer modelinde 443 litre bagaj var. Yukarıdakilerin hepsinden daha geniş.


ananiyimioguz
(14.02.18)
ilerde satıcam dersen kia ceed bmax citroenden uzak dur. yok güç performans dersen 1.6 motor tercih et. atmosferik motorlar lpgye daha uyumludur. renault sevmem ama bu listede en alınabilecek araç renault megane duruyor. fiyat limitini belirtirsen araç önerebilirim.


mikahakkinen
(14.02.18)
Mercedes B 180'e ne diyorsunuz? 2006-10 model arasi


ananiyimioguz
(15.02.18)
(6)

USB mikrofonu jaklı mikrofona çevirme

Bunu nasıl yapabilirim? Elektronik bir dönüştürücü var mı?
Bunu nasıl yapabilirim? Elektronik bir dönüştürücü var mı?
ananiyimioguz
(07.02.18)
www.amazon.com
www.tomsguide.com

böyle şeyler var ama senin mikrofonun marka modeli ne?


Photographer
(07.02.18)
Bunu denedim de yemedi ya. Marka: Blue Yeti

Edit: Daha doğrusu gücü de usb'den aldığı için olmadı. Sonra usb den güç verip mikrofon üzerindeki kulaklık çıkışından ses almaya çalıştım iki ucu erkek 3.5mm kablo ile ama yok yine telefonun kulaklık kısmına taktığımda ses gelmedi. Telefonun kulaklık girişine mikrofon ve kulaklık girişi diye ayıran kabloyla deneyip bağladım, yine olmadı.

Normalde otg ile bağlayabiliyorum ama bazı programlar görmüyor. Kulaklık girişinden yollamak istiyorum sesi. Normal bir yaka kulaklığı takınca oluyor. Bunu bağlayamadım.


ananiyimioguz
(07.02.18)
senin gibi bu sorunun cevabını arayan insanlar olmuş hatta usb den xlr ye çevirmeye çalışmışlar netice alamamışlar.

linustechtips.com

aslında usb mikrofonlara, xlr çıkış da koyuyolar ama seninkinde yok sanırım.

xlr dediğim bu

media.sweetwater.com

bu ufak da değil jackları bayağı büyüktür, zaten bu şekilde de olsaydı, ses kartına, preampliye bağlaman gerekirdi, yine telefonla falan çalışmazdı.


senin mikrofonun bir değişik versiyonu var hem usb hem xlr

images-na.ssl-images-amazon.com

ondan olsaymış olcakmış.

www.amazon.com


Photographer
(07.02.18)
Evet pro sürümü pahalı diye ve usb o zamanlar işimi gördüğü için almamıştım. Dönüştürülür diye düşünmüştüm :/ İşin tuhafı xlr i usb'ye çeviren bir dönüştürücü var ama usb'yi xlr e çeviren yok nasıl oluyor


ananiyimioguz
(07.02.18)
bilmiyorum ama muhtemelen pro versiyonundan usb den 5 volt alarak çalışmasının yanında, xlr ile pasif olarak çalışmasını da sağladılar.


usb mikrofonlar bana çok saçma geliyor ayrıca.

ben senelerce bunların hayalini kurmuşum, off sıcak tonlar falan diyerek

www.compel.com.tr

haha bununla da yetmiyor bir de buna bilmem kaç bin euroya besleyici alıyorsun, voltaj regülatörü gibi heheh


Photographer
(07.02.18)
o usb mikrofonların içinde bir de ses kartı var. o ses kartını söküp mikrofonun kapsülünden gelen iki kutbu pasif ya da aktif bir devre ile balanced microphone seviyesine çevirirsen bir de muhtemelen onun 48 devresine de ihtiyacı olacaktır onu da halledersen o iş olur.


alperz
(07.02.18)
(4)

Şu özelliklerde babama bir araba bulalım artık...

Bütçeyi 40tan 50bine kadar çıkarabilirdik.Araç 2010 model ve üstü olsun istiyoruz.Babam memlekette annesiyle yaşıyor. Biraz acemi. Çok şükür eski aracıyla önemli bir kazası yok ama alacağımız aracın otomatik olması, az sıkıntı çıkarması, parçalarının ucuz olması önemli.Sadece benzinli olmalı. Dizel
Bütçeyi 40tan 50bine kadar çıkarabilirdik.

Araç 2010 model ve üstü olsun istiyoruz.

Babam memlekette annesiyle yaşıyor. Biraz acemi. Çok şükür eski aracıyla önemli bir kazası yok ama alacağımız aracın otomatik olması, az sıkıntı çıkarması, parçalarının ucuz olması önemli.

Sadece benzinli olmalı. Dizel veya lpgli istemiyor.

Sedan istemiyor. Dacia, Fiat beğenmiyor beyefendi. Hatchback, Crossover, MPV, Roadster tarzı kasalar olabilir. Bagaj biraz geniş olursa tadından yenmez.

Önerileri bekliyoruz.
ananiyimioguz
(02.02.18)
Ford focus hb


1.2 tsi comfortline polo


Fiesta.

Sınıfındaki en donanimli, yakisikli ve keyifli araba. İlk arabasi o olan insan sonraki ne olursa olsun ozler.

Otomatik sanzimani da biraz yavas ama sorunsuzdur. O fiyata 2013-14 1.6 titanium x bulunabilir.


bir3iki7
(02.02.18)
Swift güzel de fazla küçük geldi. Bagajı da öyle.
Polo da çok ekonomik bir araç fakat DSG sanırım yormaya gelmiyor, babam bozar onu.


ananiyimioguz
(02.02.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.