Giriş
(1)

Automata bilen var mi?

Rahat rahat tatil yapacagim diyordum ki notlar aciklandi ve nur topu gibi bir ff'im var. Vizem 50, finalde de 1-2 soru yapabildim. Derste anliyorum ama notlara bakinca ı ıh oturmuyor. Ingilizce olmasi da zorluyor biraz. Ortalama 30 aslinda biraz yapabilsem gececegim. Destege ihtiyacim var. Istanbuld
Rahat rahat tatil yapacagim diyordum ki notlar aciklandi ve nur topu gibi bir ff'im var. Vizem 50, finalde de 1-2 soru yapabildim. Derste anliyorum ama notlara bakinca ı ıh oturmuyor. Ingilizce olmasi da zorluyor biraz. Ortalama 30 aslinda biraz yapabilsem gececegim. Destege ihtiyacim var. Istanbulda yardimci olabilecek, ders verebilecek varsa yesillendirebilir.
ananiyimioguz
(17.01.19)
İlk alışımda kaldım ama sonra BB ile vermiştim. O da BB'nin üst sınırıydı. Önümde transkript duruyor. Seni anlıyor ve yapısal olarak parçalanıyorum şu an. Youtube'da güzel eğitim serileri vardı diye hatırlıyorum. Sınavdan bir önceki gece topluca çalışmıştık. Herkes sızdı, ben direndim. Sen de dik dur eğilme.

5. günün şafağında arkadaşının mermeri kuş boku dolmuş penceresinden dışarıyı izle. Tam o esnada bütün taşlar yerine oturuyor inan bana. Bir aydınlanma geliyor. Kuş bokları, sabağın 5'inde dışarıda n'aptığı belli olmayan dayı, uyuyan bölüm arkadaşlarının horultusu, arka planda açık kalmış laptopundan süzülen ve odayı hafifçe aydınlatan ışık...

İşte o an tüm sorularına cevap bulacaksın. Kendini bırakma. Çalışmıyor olsam hakket yardımcı olurdum. Yardımcı olmak adına şöyle söyleyeyim, bence yardıma ihtiyacın yok. Emin ol yaparsın ama iyi çalışman lazım. En baştan al, düzgün bir tutorial bul ve kapan. Buralara bakma bile. Kolay gelsin.


(12)

Erkeklere soru

Kız arkadaşınız size çiçek alsa ne yaparsınız? Ben şahsen sevinirim ama toplum buna hazır değil, insan içine çıkamam gibi geliyor sdgfhdh
Kız arkadaşınız size çiçek alsa ne yaparsınız? Ben şahsen sevinirim ama toplum buna hazır değil, insan içine çıkamam gibi geliyor sdgfhdh
ananiyimioguz
(14.01.19)
İnsanlar bunu normal karşılıyor. Çıkmakta sorun yok bence.
Primatlara yemeleri için bir iki dal uzatabilirsiniz.


sumuklurakun
(14.01.19)
O an teşekkür ederim ayıp olmasın diye, sonra da sürekli dalga geçerdim.


Ben çok mutlu olurum ya. Ne utanicam. Bence çok güzel hediye. Toplumsal cinsiyet rollerini yıkalım artık. Yıl 2019 ;/


westblack
(14.01.19)
kaynatıp çayını mı yapayım şimdi bunların diye sorardım(içimden)


Haha ornegin yeni ise baslarsam is yerine gonderir. Bu da normal. Cidden 2019 olduk 1019 gibi dusunmeyelim artik


Traveller
(14.01.19)
@Traveller, o hadi tamam da, elinde çiçekle gelse bir buluşmanızda sana aldım diye?


ananiyimioguz
(14.01.19)
Ben almıyorum diye laf mı sokuyosun diye kavga ederim


Delay Fuze
(15.01.19)
Yani bir an şaşırırdım teşekkür ederdim sonra atardım kenara kururdu orada


tolgame
(15.01.19)
bence güzel geyik, baya gülerdim. hatta şu güne kadar hiçbir "sevgilisine çiçek almamış kaba ve ruhsuz erkek" olarak geyiğini de yapardım. ama komiklikten öte bir anlamı olmazdı, ilişkide çiçek verilmesini saçma ve gereksiz buluyorum.

elimde taşırım o gün sokakta, ne olacak yani.


Bruce
(15.01.19)
görüyorum ve artırıyorum; (bir de bunun kız arkadaş olmadığını düşünün)

eksisozluk.com


onemoremile
(15.01.19)
yemişim toplumu. çok hoşuma giderdi.


hemsta
(15.01.19)
aldığı çiçeğin türüne bağlı.papatya mı aldı yoksa kırmızı gül mü?


Yakın zamanda Almanya'dan İstanbul'a gelecek olan var mı?

Amazondan bir sey rica edecektim. Belcika Hollanda Italya da olur. Oralara da 1 hafta icinde gonderim oluyor. Türkiyede bulamıyorum bu urunu. Almanya amazonda var. Gelirken alabilir misiniz ben hemen havaalaninda karsilar sizden alirim :D Hatta istediginiz yere de bırakabilirim.https://www.amazon.de
Amazondan bir sey rica edecektim. Belcika Hollanda Italya da olur. Oralara da 1 hafta icinde gonderim oluyor. Türkiyede bulamıyorum bu urunu. Almanya amazonda var. Gelirken alabilir misiniz ben hemen havaalaninda karsilar sizden alirim :D Hatta istediginiz yere de bırakabilirim.

www.amazon.de

Şu ssd'nin 250gb'lık olanından 2 tane lazim. 93 euro yapiyor. Ben tl olarak 600tl hazırladım.

Baska es dost varsa soylerseniz sevinirim. Uni açılmadan alip takip kurmam lazim yaklasik 20 günüm var :/
ananiyimioguz
(10.01.19)
(7)

Kız arkadaşımı taciz eden birisini döversem ne olur?

Kavgaya meyilli birisi değilimdir ama oldu da toplu taşımada falan bir tacize maruz kaldık. Benim de tersime geldi adamın burnunu kırdım veya bir yerini morarttım. Haklı mıyım? Yani hukuken?
Kavgaya meyilli birisi değilimdir ama oldu da toplu taşımada falan bir tacize maruz kaldık. Benim de tersime geldi adamın burnunu kırdım veya bir yerini morarttım. Haklı mıyım? Yani hukuken?
ananiyimioguz
(08.01.19)
üç aydan bir yıla hapis cezası


argent dawn
(08.01.19)
adam iki yalancı şahit bulsa zokayı yersin. yapma.


windows95
(08.01.19)
Kavga olaylarının sonsuz bir olasılığı vardır. yumruk attın ve adam başını kaldırıma çarptı ve öldü. cezaevinden çıkamayabilirsin ya da o adam cebinden bıçağı çıkardı ve seni bıçakladı sen mezara gidebilirsin ya da arbede esnasında kız arkadaşın vefat edebilir.
yalancı şahit bulup seni hapse attırabilir ya da sen onu attırabilirsin.

kavgada ne olacağı belli olmaz.


milletin işi gücü var kavga edildi diye hapis falan almazsın,

karakolda anlatırsın derdini, sonra da salınırsın


@hakyememyemekyerim, valla bilmiyorum ben bir satıcı 200 liralık ürünü iade almıyor diye aracını bağlatmıştım. Belki uğraşan birisi çıkar. Ben uğraşsa iş nereye kadar gider, nereye kadar haklıyım diye merak ediyorum.


ananiyimioguz
(08.01.19)
olay olduğu anda karşılık verilirse, hukuki açıdan elin güçlü olur ama olay olup bittikten sonra planlayıp sonradan saldırırsan onun yargılaması biraz sıkıntılı olur. tutuklama olmaz ama avukatı, uzlaşması tazminatı falan derken 8-10 bin gidebilir, her şeye hazırlık ol.

not: darp sonucunda vücutta kırık oluşması cezanın yarı oranda arttırılma sebebi ama morluk vs gibi ''basit tıbbi müdahale'' ile tedavi edilecek bir durum oluşursa onun cezası daha hafif.


ada meltemi
(08.01.19)
Başıma benzer bir olay gelmişti zamanında. Kız arkadaşım işe giderken geçtiği sokakta bir lavuk laf atıp sokağın ortasında cinsel organıyla falan oynuyormuş. Aynı zamanda peşini de bırakmayıp takip falan ediyor. Kız arkadaşım da beni aradı o esnada neyse ki olayın geçtiği yere yakındım. Ben gelene kadar kaybolmuştu tabi. Dedim geçtiğin sokaklardan bir daha geçelim denk geliriz belki. Tam o sırada karşıdan ağlayarak ve koşarak gelen bir kız gördük. Kızla konuştuğumuzda aynı kişinin tacizine uğradığını anladık. Zaten 20 metre gitmeden lavuğu gördüm. Köşeye sıkıştırıp polisi arattırdım. Diğer kızın da bizle olduğunu görünce (2 şahit olduğu için ceza alacaktı muhtemelen) bir anda kaçmaya başladı. Biraz kovalamadan sonra yakalayıp 2 3 tane suratına patlattım dudağı falan patladı ağzı balon gibi oldu. Nesye polisler geldi ama diğer kız kovalamadan sonra bizi kaybetti muhtemelen işine gitti. Şikayetçi olmak için karakola geldiğimizde karakol amiri keşke iyice dövseydiniz ceza almaz falan demişti. Zaten benzer 7-8 tane daha şikayet varmış herifle ilgili. Hatta kendisi de benden şikayetçi olmuştu dövdüğüm için. Neyse ki polis arkadaşlar sağ olsun üzerine gidip şikayetini geri aldırmışlardı. Yani demem o ki buldun mu affetme :)


radyokafasi5
(09.01.19)
(3)

Google Play'den cevap geldi

Önceki sorumda konudan bahsetmiştim https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1329624/google-play-deki-uygulamam-askiya-alindiWe were unable to verify your relationship with the original brand owner/content creator. If you are authorized by the site creator/content owner to redistribute the content in this
Önceki sorumda konudan bahsetmiştim www.eksiduyuru.com

We were unable to verify your relationship with the original brand owner/content creator. If you are authorized by the site creator/content owner to redistribute the content in this manner, please reply with verifiable documentation.

Please let us know if you have any other questions or concerns.

Regards,
Shivi
The Google Play Team

Diye bir mail geldi. Diyor ki sitenin size ait olduğunu ispatlayın. Tam olarak neler göndermem gerekiyor?
ananiyimioguz
(01.01.19)
nasil bir email adresi ile uygulamayi publish ettiniz? sirket adi xyz ise android@xyz.com gibi bir hesap ile yukleseydiniz sorun olmazdi. sirketten uygulamayi yuklediginiz email hesabinin authorized olduguna dair imzali/kaseli ingilizce bir yazi alip bunu yollarsaniz sorun cozulur diye dusunuyorum


crucio
(01.01.19)
Üstteki yorum güzel +1
Benim aklıma gelen ise, site sahibi kimdir, domain ve host sahibidir değil mi? Domain/host sağlayıcınızdan site yönetim sayfalarını gösterir ekran görüntüleri gönderilebilir diye düşündüm.


senolll
(01.01.19)
ortada bir şirket varsa domain ile şirket ismi uyuşuyorsa antetli kağıda kaşeli imzalı, bu uygulama bizimdir yazısı, isim uyuşmuyor ama marka tescili varsa, marka tescili gönderilebilir.


ocanal
(01.01.19)
(8)

Google Play'deki uygulamam askıya alındı

Geliştirici hesabım kapatılabilirmiş. Ne yapmam gerekiyor moralim çok bozuk. Olayı kısaca anlatayım. Arkadaşımın bir grafik tasarım firması var. Farklı bir amaç için bir web sitesi yapmışlar. Google Play'de de gözüksün, basit bir şey ne yapabiliriz dedi. Ben de uygulamaya bir webview atar, sizin sit
Geliştirici hesabım kapatılabilirmiş. Ne yapmam gerekiyor moralim çok bozuk.

Olayı kısaca anlatayım. Arkadaşımın bir grafik tasarım firması var. Farklı bir amaç için bir web sitesi yapmışlar. Google Play'de de gözüksün, basit bir şey ne yapabiliriz dedi. Ben de uygulamaya bir webview atar, sizin siteye yönlendiririz dedim. Tamam dedi firmanın mail adresini verdi. Ben de gittim o mail adresi ile 135TL yatırıp developer hesabı satın aldım. Parayı yine ondan istedim. Uygulamayı yazıp yükledim, yayınladı. 100tl de üstüne yolladı sağol uğraştın falan diye. Hesap kitap kapandı.

3 hafta sonra logonun arka planını sarıdan kırmızıya çevirdik günceller misin dedi. Tamam dedim, bugün kırmızı yaptım yükledim, güncellenmenin onaylanmasını bekliyordum. Bir baktım uygulama askıya alındı diye bir mesaj. Mailde detaylar yazıyor: eksiup.com

Gerekçe şu: "We don’t allow apps whose primary purpose is to drive affiliate traffic to a website or provide a webview of a website without permission from the website owner or administrator."

E kardeşim web sayfası da bizim uygulama da bizim kimden niye izin alayım, nasıl alayım :/ Robot saptıyormuş böyle sorunları. Mail attım durumu anlatan ama çözülür mü bilmem. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Developer hesabı kapatılırsa çok kötü olur. Parayı geri vermem gerekir herhalde :/
ananiyimioguz
(30.12.18)
uygulamayı yüklerken kabul ettiğiniz sözleşmenin içeriğine baktınız mı ?


Yani uygulamam o kadar masum ve basit ki, sözleşmeyi direkt onayladım okumadan :/ Uygulamaya basınca ornek com diye bir site açılıyor yani aynı şeyi google chrome da yapıyor, anlayamadım sorunu.

Edit: Şu tarz şeyleri yapan uygulamaların yasak olduğuna dair şyöle bir ibare var evet "Birincil amacı, izin almadan bir web sitesinin web görüntülemesini sağlamak olan uygulamalar"

Fakat site de bizim yani bunu ne şekilde bildirebilirdim ki o tarz bir seçenek göremedim yüklerken.


ananiyimioguz
(30.12.18)
"Birincil amacı, izin almadan bir web sitesinin web görüntülemesini sağlamak olan uygulamalar" diyor ama ondan once bir de birincil amaci bir siteye trafik yaratmak olan uygulamalara da izin vermiyoruz diyor (We don’t allow apps whose primary purpose is to drive affiliate traffic to a website).

Siz de demissiniz, "aynı şeyi google chrome da yapıyor" diye. Uygulamanin bir katma degeri yok, tamamen site trafigini artirmak icin islevsiz bir app yapmissiniz anladigim kadariyla.

Uygulamaya bazi ozellikler ekleyin, temel amaci siteye hit kazandirmak olmasin. O zaman onaylanmasi lazim.


crown
(30.12.18)
Amacımız sadece siteye yönlendirmesiydi zaten. Bu yasaksa başka ne ekleyebilirim ki?


ananiyimioguz
(30.12.18)
Apple webview’ı kesinlikle kabul etmiyor mesela. Google tarafında da böyle olabilir


goodman
(30.12.18)
Peki browser gibi yapsam, üstte adres çubuğu ve ileri geri butonları olsa? Yer mi?

Arkadaşın tek derdi sitelerinin adında bir uygulama olması. Onlar da ben de biliyorum adam akıllı, siteyle aynı işlemleri yapabilecek bir uygulama yazılabileceğini fakat o kadar bütçe ayırmak istemiyorlar. En basit, hızlı ve ucuz yollu bu gelmişti benim aklıma.

Benim bir şekilde bunu google play'e yedirmem lazım.


ananiyimioguz
(30.12.18)
Aklıma bir şey daha geldi. Uygulama ilk açıldığında site ilgili bilgiler gözükse. Alta da bir buton koysam siteye git diye. Ondan sonra site görüntülense? Sizce geçerli olur mu?


ananiyimioguz
(30.12.18)
E acikca yazmislar abi adamlar sebebini, kafana takilan kismi ne ki? Uygulamanin bir fonksiyonu yok diye izin vermiyor adamlar. Websitesi linki olarak uygulama kullanamazsin diyor.


stavro
(31.12.18)
(5)

Bir bardak filtre kahve için kaç yemek kaşığı kahve kullanmak gerekir?

Kahveden kahveye değişiyordur belki ama ortalama olarak 1 kupa(220-250ml) için ortalama kaç yemek kaşığı çekilmiş kahveden koymam gerekiyor?
Kahveden kahveye değişiyordur belki ama ortalama olarak 1 kupa(220-250ml) için ortalama kaç yemek kaşığı çekilmiş kahveden koymam gerekiyor?
ananiyimioguz
(30.12.18)
1 yemek kaşığı yeter bence. bana yetiyor.


sutlu nescafe
(30.12.18)
filtreyi bilmem de ben french press için 2 yemek kaşığı koyuyorum. kupam da biraz büyük. bu senin damak zevkine bağlı.


dedim ben sana
(30.12.18)
1 yemek kaşığı (silme, tepeleme değil) yeterli olur.


giovanne
(30.12.18)
her 16 ml su için 1 gram yeterli olur.


Tears of Devil
(30.12.18)
6 gram. Ölçü kaşıkları var ondan al bir tane. O kaşığı silme doldurunca tam 6 gram filtre kahve oluyor.


malheiros
(30.12.18)
(1)

Şu çalgının adı nedir?

Üstüne oturuyorsunuz. Dikdörtgen prizma şeklinde. Malzemesi ağaçtan sanırım. Ritm tutuluyor darbuka gibimsi. Bir de kendinden yokmağı var. Ritmleri üst tarafta vurarak yapıyorsunuz, tokmak da alt kısıma vuruyor.
Üstüne oturuyorsunuz. Dikdörtgen prizma şeklinde. Malzemesi ağaçtan sanırım. Ritm tutuluyor darbuka gibimsi. Bir de kendinden yokmağı var. Ritmleri üst tarafta vurarak yapıyorsunuz, tokmak da alt kısıma vuruyor.
ananiyimioguz
(22.12.18)
küp-cajon

pedalı isteyen ayrıca alıp kullanıyor.

kendin de plywood ve trampet teli alarak çok ucuza yapabilirsin.

bir de üstünün minder kısmı var işte. toplasan 100-150 lira.


killerbee
(22.12.18)
(13)

Saçlarımızı neden uzatıyoruz?

Uzun saçın ne kadar sıkıntı getirdigini hepimiz biliyoruz. Yağlanması taraması yıkaması kurutması bakımı şekil şukulu kırığı kuaförü derken dünya kadar zamanı ve parayı saça harcıyoruz. Ne için? Ekonomik durumumuzu yansıttığı ve gosterişten zevk aldığımız için mi? Güzel gözükmek için mi? Gayet de gü
Uzun saçın ne kadar sıkıntı getirdigini hepimiz biliyoruz. Yağlanması taraması yıkaması kurutması bakımı şekil şukulu kırığı kuaförü derken dünya kadar zamanı ve parayı saça harcıyoruz. Ne için? Ekonomik durumumuzu yansıttığı ve gosterişten zevk aldığımız için mi? Güzel gözükmek için mi? Gayet de güzellik algılarımız değişebilir. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var. Bir toplu akıma bakar yaygınlaşması.

Saç çıkarmaya çalışıyoruz da aksine herkesin saç kökleri alınsa, herkes saçsız olsa ne olurdu?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
ananiyimioguz
(21.12.18)
dışavurum için,yakıştığı için...sonra ne yapıyoruz dayanamayıp kestiriyoruz.


jactantia
(21.12.18)
kadınım
uzatmıyorum, uzuyor...
dünya kadar zaman filan harcamıyorum, hiç bir bakım da yapmıyorum kuaföre senede bir kere anca gidiyorum. yıkayıp havlu arasında kendi halinde bırakıyorum. saçım kısa olsa şekle girmeyen bir saç, bağlanacak kadar uzaması lazım ama tabi belime kadar olmasa da olurdu...benimki şekil, model vs. konusunda özürlü olmaktan uzayıp gidiyor.
ben asıl uğraşmadığım için, fönlemediğim, boyamadığım, sürekli saçımla haşır neşir olmadığım için uzadığını düşünüyorum
zira sürekli saçıyla uğraşıp uzun kullanan pek görmedim. ya da saçı bir şekilde yakmayan ya da ne biliyim boyada mahvedip kestirmeyen.


niye ama
(21.12.18)
kadınım
kısa kullanıyordum, kuaföre gitmeye üşendiğim için uzadı. kısa saçı uzadıkça düzelttitmek lazım. saçlarım kısayken 1,5-2 ayda bir kuaföre gitmek zorunda kalıyordum. uzun saçla hiç uğraşmam gerekmiyor. kendi kendine uzuyor.
yaza doğru yine kısa kestirmeyi düşünüyorum ama, uzun saçtan sıkıldım.


pati
(21.12.18)
güzel çünkü. ben bir bağyan olarak saçımı kazıttığım zaman pişman olmadım ama uzamasını hevesle bekledim. uzadı ve gayet mutluyum şimdi. uzun saç çoğu kadına yakışıyor hem, tamamen dış görünüş için. yoksa bakım, tarama, kurutma olaylarında katılıyorum sana, saçları gür biri olarak. ama erkekler de bi zahmet şikayetçi olmasınlar.


tabirimekruh
(21.12.18)
bana göre bu sorunun cevabı güzel gözükmek için. uzun saçla kendimi daha özgüvenli, daha şık ve daha kadınsı hissediyorum. güzelliği için bütün saydığın sıkıntılara değer bence.


theseachange
(21.12.18)
erkeğim kesebilecek berber bulursam uzatıyorum,
bana kalırsa bakımlı güzel kesilmiş uzun saç gibisi yok erkek içinde kadın içinde.


Artistlik olsun diye.


[GODDARD]
(21.12.18)
erkeğim.

18 yıldır uzun saçlarım. 18 yılda 2 - 3 kez kısa kestirmişimdir. yani anlayacağın alışkanlık diye bir etken de var.

ek olarak tabi ki yakışması yada yakıştığını düşünmem.

ayrıca toplu akımla değişen güzellik algısıyla kesilen saç yine bir başka toplu akımla değişip uzatılır. moda akımlarıyla yaşanan değişimlerin kalıcılığı olmaz. saç gibi tamamen kişiye özgü bir unsurda değişiklik önce kişinin kendi içinden gelmeli. bunu tabi kadınlar için yazdım zira erkeklerdeki genel yargı kısa saç yönünde.

saç olayında hem erkek hem kadın için ilk etmem toplumsal cinsiyet rolleri. toplum nezdinde erkeğin saçı kısa kadınınki uzun olmalı. misal "saçı uzun, aklı kısa" misal "ne o karı gibi uzatmışsın saçları?" saydığın ekonomik durumu yansıtması, gösterişten zevk almak, güzel gözükmek vs bunların hepsi ikincil hatta üçüncül öğeler birey için. bahsini ettiğin toplu akıma bakan değişme sadece büyükşehirde yaşayan belli bir dünya görüşüne mensup, beyaz yakalı ekonomik sınıfına mensup kadınları ve erkekleri etkiler. muhafazakar kesim de yada taşrada yaşayanlarda bu tip bir değişim olması için toplumsal kültürün değişmesi, devrim gerek.


issiz karga
(21.12.18)
Kadınım.
Uzun saçın bakımı bana daha kolay geliyor, yıkama tarama kurutma aşamaları eğer saçınız çok kısa değilse aşırı derecede fark yaratmıyor. Kısa saçı şekillendirmek gerekiyor ama uzun saçı hiçbir şekillendirme işlemi yapmadan salarak ya da at kuyruğu yaparak kullanıyorum ki bu bana zamandan daha fazla tasarruf ettiriyor. Bir de şekillendirirken kullanılan ürünleri de uzun saçta kullanmadığım için daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum saçlarımın.
Ben uzun saçlıyken kendimi daha iyi hissediyorum ama çok beğendiğim kadınlar var saçlarını kısa kullanan. Bunun güzellk algısıyla alakası olduğunu düşünmüyorum pek.


3 yıldır kısa saç kullanan kadınım. Kısa saç gerçekten çok rahat, geçmişteki uzun saçlı oldugum zamanlarda saçımı kurutmaya harcadığım zamana acıdım resmen kısa saçı kullanınca. Bir de sürekli hasta oluyordum tam kurumadığı için. Ancak kısa saçta da model hemen bozuluyor, biraz uzayınca papaz gibi çıkıyorsun sokağa. En geç 2 ayda bir kestirmek lazım.


curukturpkokusu
(21.12.18)
Peki bir şekilde herkes tüm saç köklerini kuruttursa ve kel olsa ne gibi bir sorun olabilir? Herkes alışır bir süre sonra.

Zaten kas yap, dudağı yaptır, burunu yaptır, kaşı gözü yaptır, popoyu memeyi yaptır, derken herkes belli bir dış görünüşe doğru gidiyor. Kafa da fix olsun. Kaldı ki saça ne gerek var? Kıl tüy sevmiyoruz her yerimizde kesiyoruz. Kafada neden yani?


ananiyimioguz
(21.12.18)
ilkel sebeplerden...

(bu arada, fark ediyorum ki, neredeyse sac boyuyla korkakligi bagdastirmisim kafamda ben.)

form'dan kurtulacak suur seviyelerine varmak zor nasip; aciz mahluklariz... ondan.


e haliyle
(21.12.18)
kışın, kafam ve ensem üşüyor.
saçlarım aşırı dalgalı, kısa saça o kadar dalga kel alaka. uzun saçtan çok daha fazla uğraşmak zorunda kalıyorum.
kafa yapım, kısa saç için fazla şekilsiz. arkası tepsi gibi düz. niye öyle ya :(


nice tnetennba
(21.12.18)
(4)

Kuzey Çevre Otoyolu Radar?

Yanımdan 180 ile falan geçen oluyor. Hız sınırı 120 normalde ama denetim olmuyor mu bu yolda? Ya da yeni ve paralı olduğu için herkes kullansın diye ceza mı kesilmiyor şimdilik?
Yanımdan 180 ile falan geçen oluyor. Hız sınırı 120 normalde ama denetim olmuyor mu bu yolda? Ya da yeni ve paralı olduğu için herkes kullansın diye ceza mı kesilmiyor şimdilik?
ananiyimioguz
(20.12.18)
Gişeden gişeye zamana dayalı ceza yazma olayı özel otobanlarda şimdilik yok. 1 kere jandarmanın radarla kontrol yaptığını gördüm ama.


10032007
(20.12.18)
Eskiden paralı yolun amacı buydu zaten. Uygun ve müsait yolda 180 çok mu?


graywolf
(20.12.18)
Bir kişiye ceza yazılsa bir daha kimse girmez o yola, bas bas yol basmaya çok müsait zaten.


John Bloor
(21.12.18)
O yolda 200'den asagida gidince canim sikiliyor. Cok musait ve guvenli bir yol.


alfist
(21.12.18)
(3)

Nasıl olmuş sizce?

Az önce denk geldim. Adamın sesi burada çok hoşuma gitmedi ama türküyü çok seviyorum. Bu tarzda söylenince de çok güzel olmuş.https://www.youtube.com/watch?v=VaT6HKrbKcsEdit: Allahım ne güzel grup ya keşfettiğime çok mutluyum şuan dfjdh https://www.youtube.com/watch?v=_J5-57lRxAM
Az önce denk geldim. Adamın sesi burada çok hoşuma gitmedi ama türküyü çok seviyorum. Bu tarzda söylenince de çok güzel olmuş.

www.youtube.com

Edit: Allahım ne güzel grup ya keşfettiğime çok mutluyum şuan dfjdh www.youtube.com
ananiyimioguz
(18.12.18)
barış mançonun eski kurtalan ekspres zamanındaki türkü yorumlarına benzemiş, çok tatlı <3

Ek: çok beğendim, şimdi komple tüm şarkılarını dinliyorum :) teşekkürler.


Güzel çalmışlar :)


lorne malvo
(18.12.18)
Altın dünya gayet iyidir. Severim.


kablelvuku
(18.12.18)
(6)

24,9 milyar piksellik fotoğraf

Daha önce de görmüştüm bu tarz belli yerlerden çekilen fotoğraflar ama ya onları unuttum, ya da bu gerçekten hepsinden daha kaliteli. Sürekli bir yere zoomlayıp "vay anasını ya" diyorum. Değişik bir eğlence şekli :(http://sh-meet.bigpixel.cn/?from=groupmessage&isappinstalled=0Sizin de bildiğiniz var
Daha önce de görmüştüm bu tarz belli yerlerden çekilen fotoğraflar ama ya onları unuttum, ya da bu gerçekten hepsinden daha kaliteli. Sürekli bir yere zoomlayıp "vay anasını ya" diyorum. Değişik bir eğlence şekli :(

sh-meet.bigpixel.cn

Sizin de bildiğiniz varsa atar mısınız?
ananiyimioguz
(17.12.18)
Bu ve çok daha mahir teknolojiler istihbari anlamda ne gibi bir karşılık buluyordur ya da 2-3 sene öncesine kadar Google Street View’e ağzı açık kalan insanlar varken kim bilir kaç milyar piksellik teknolojiler dünyada ne gibi amaçlarla kullanılıyordur sorularını sordurdu.


levent bilgen
(17.12.18)
Hangi makina model ?


tolgame
(18.12.18)
İstanbul'un da varmış Sapphire'in tepesinden ama açı biraz kısılı :) Sebebi de o binanın tepesinden tek bir noktadan 360 derece dönememek sanırım. Yürümek gerekiyor her yeri görmek için.

www.detaypan.com


ananiyimioguz
(18.12.18)
(11)

Araç lastiğini neye göre alıyorsunuz, nereden alıyorsunuz?

İlk defa lastik alacağım. Lastiklerin yanları çatlamaya başlamış. Dişler çok erimedi aslında iyi durumda ama yılı eskidiği için öyle olmuş sanırım.Orjinalinde dunlop vardı.185/60/r15 84 bir lastik arıyorum. Araç fabia.Fiyatlar 200-400 arası değişiyor.Bu ebattaki farklı lastikler arasında;Fren mesafe
İlk defa lastik alacağım. Lastiklerin yanları çatlamaya başlamış. Dişler çok erimedi aslında iyi durumda ama yılı eskidiği için öyle olmuş sanırım.

Orjinalinde dunlop vardı.

185/60/r15 84 bir lastik arıyorum. Araç fabia.

Fiyatlar 200-400 arası değişiyor.

Bu ebattaki farklı lastikler arasında;

Fren mesafesinde,
Seste,
Yol tutuşta,
Yakıt sarfiyatında bariz farklar oluyor mu?

Michelin energy saver+ lastiğini beğendim ama çok pahalı. Hangi marka alayım?

Bir de sadece bir lastiğin yanları çatladı. Sadece onu veya karşılıklı olarak sadece 2 lastik alsam saçma mı olur? Diğerlerini de sonra değiştiririm?
ananiyimioguz
(14.12.18)
fiyatlar o seviyede.

dunlop'tan daha iyileri var.

fren türe göre değişir. seste ve yol tutuşu ile sarfiyatta da fark yaşarsın ama lastikler kötüyse ve değiştirirsen değişim yaşarsın.

continental iyi diye duydum ama michelin için de iyi şeyler duydum.

sadece tek tekeri değiştirirsen sarfiyat düşebilir. 2 değiştiriyolar en az zaten ama aracınızdan ne beklediğinize falan bağlı o da.


baldan kaymak
(14.12.18)
öncelikle neden 84 arıyorsunuz? daha yüksek taşıma kapasitelerine bakabilirsiniz. ayrıca en sonda bir de harf olacak hız kapasitesini belirten. ona da dikkat etmenizi tavsiye ederim. ben de aynı aracı kullanıyorum. eğer kışlık lastik alacaksanız nokian fiyat performans olarak bence en iyisi. yazlık alacaksanız michelin bakabilirsiniz. eğer ucuz olsun derseniz petlas kullanan arkadaş gayet iyi olduğunu söylüyor. ona da bakın isterseniz.


görünmezkaza
(14.12.18)
@görünmezkaza, yok şart değil de genelde 84 gördüm gibi geldi ondan dedim. 88 de olur tabii ki.

Şunu beğendim ama fiyat biraz yüksek sanırım. Yakıt ve ses konusunda fark ettirecekse değer ama sorun değil.

www.lastikcim.com.tr


ananiyimioguz
(14.12.18)
@ananiyimioguz, bahsettiğiniz lastik oldukça iyi. eğer bu fiyatlara çıkacaksanız bence alabilirsiniz.


görünmezkaza
(14.12.18)
lastik alımında özellikle adac testlerine bakmanızı tavsiye ederim. sonra da uzun vadeli durum için kullanıcı yorumlarına bakmanızı. mesela michelin lastikler ilk alındığında iyi olmasına rağmen bir kaç ay sonra ilk zamanki performansına göre bayağı değişiyor.


denizgonen
(14.12.18)
Çıkma temiz bulunabilir falan da dedi arkadaşlar. Maslakta dolansam denk gelir miyim acaba kafalar çok karışık. 400 cidden biraz yüksek ama dediğim gibi yakıt tasarrufu da çok iyi olduğu için değebilir diye düşünüyorum


ananiyimioguz
(14.12.18)
Bir de aracın orjinalinde r14 gözüküyor ama babam önceden ustanın biri 15 uygun görüp onu takmıştı dedi. 15mi devam edeyim şuan onlar var diye öyle bakıyorum?


ananiyimioguz
(14.12.18)
farklı jant ebatında lastik takılması çok fena halde yanılmıyorsam aşırı yanlış bir şey. internete alternatif lastik ebatı hesaplama yapın takabileceğiniz ebatlar 3 aşağı 5 yukarı bulunabilir.

fakat genel olarak üreticinin tavsiye ettiği ebattan farklı ebat takmanızı tavsiye etmem. ayrıca lastiğiniz çok kullanılan bir ebat, tıpkı 205 55 r16 gibi. farklı aykırı ebatlar elde kalmış satılamamış olanlar haricinde çok daha pahalıdır. malum lastik yer kaplayan, pahalı ve bayatlayan bir şey o yüzden en fazla sipariş edilen üretilen lastikler popüler ebatlardır.


denizgonen
(14.12.18)
continental.alman malı.


since1907
(14.12.18)
önceden 14 olsa 15 takamazsınız, canta oturmaz. Belki arabanın orjinali 14 canttır ama cant ile birlikte lastik değişip 15'e çıkarmış olabilir babanız.

Önce onu tespit edin, aracın orjini 14 de 15 olmuşsa lastik ebadını ona göre ayarlamak lazım.

Toplamda çapın büyümesi yakıtı ve hızı etkiler, km sayacı bile yanlış sayar çok farkedemeseniz bile.

Benzer ölçüleri kullanan taksilere bakın, km ömrü açısından en iyi tespiti onlar yaparlar.

Sizin için önceliğin ne olduğuna karar verin, iyi bir yol tutuşu demek yumuşak lastik demek, bu da kısa ömür anlamına gelir. Uzun ömürlü lastikler geç ısınır, ısınana kadar dikkatli olmak lazım.

Ama standart bir araç için aslında bunların çok da önemi yok, sanki kontağı açar açmaz piste çıkıp viraj mı yapacaksınız?

Ben olsam bilinen markalardaki en uygun ya da kampanyalı fiyatlara bakarım.


John Bloor
(15.12.18)
Evet zaten nasıl olsun dedim, valla oldurdu o bi şekilde dedi. Kesinlikle o da çok anlamadığı için karıştırıyor. Yedek lastik 14 nedense onu fark ettim. Onu koymuş bence adam, onu hatırlıyor.

Aracın da orjinali 14 evet ama paket olarak annem en üstünü almıştım demişti. Büyük ihtimalle onun getirisi. Büyük olunca konfor artıyor sanırım. Başka ne avantajı/dezavantajı var bilmiyorum.

Şundan aldım: www.hepsiburada.com

Duymadığım bir markaydı ama araştırdığım kadarıylı iyiymiş bayağı. Türkiyede Dunlop'ile aynı fabrikada yapılıyormuş ve o yüzden biraz daha uygun diğerlerine göre.

Piyasada adam akıllı lastikler 400-450 olmuş. Bu da onlara yakın bir performansta idi.

www.tyrereviews.co.uk


ananiyimioguz
(16.12.18)
(5)

İnternet paketlerinizi yenilediniz mi? Nasıl fiyatlar çıkardılar?

TTNET aradı bugün, akn'yi kaldırıyoruz, sizi yeni bir pakete geçireceğiz dediler. Merak etmeyin fiyatınız çok değişmiyor yine indirimli kullanmaya devam edeceksiniz dediler.50mbps hız + 100gb akn'li pakete 95tl ödüyordum.Şuan 50mbps, akn'siz 96tl olan pakete geçirdiler.Yalnız benim anlamadığım, 50mb
TTNET aradı bugün, akn'yi kaldırıyoruz, sizi yeni bir pakete geçireceğiz dediler. Merak etmeyin fiyatınız çok değişmiyor yine indirimli kullanmaya devam edeceksiniz dediler.

50mbps hız + 100gb akn'li pakete 95tl ödüyordum.

Şuan 50mbps, akn'siz 96tl olan pakete geçirdiler.

Yalnız benim anlamadığım, 50mbps + 50gb akn'li paketi (85tl'lik) kullanıyor da olabilirdim. O zaman da 85 civarı bir fiyat mı söyleyeceklerdi?

Hız aynı olsa da akn'ye göre fiyat değişiyordu çünkü. Şimdi akn kalkınca o hızdaki paketler arasında bir fark kalmadı. Herkese eski faturasına yakın bir fiyat teklif ettilerse haksızlık olabilir.

Edit: Yenilediyseniz, paketinizin hızını ve fiyatını yazar mısınız
ananiyimioguz
(11.12.18)
55 lira ödüyordum 2 yıldır. tam da taahhüdümün bitişine denk geldi. benim paketimin fiyatı 63 lira olmuş. yani ek bir fiyat yok, akk kaldırıldı. 63 liraya bir yıl taahhüt verdim devam ediyorum.


lisw
(11.12.18)
yenilemedim . 89 lira 25 mbit akksiz full şu anda. 1.5 sene daha taahhüdüm var.


insert coin
(11.12.18)
35 mbps 64 lira


35 mbps 65 lira son bir yıldır böyle. Bir değişikliğe gerek yok çünkü turknetsporluyum.


catch the arrow
(11.12.18)
Türk telekom'dan da Süperonline'dan da sık sık aradılar, hiç bir şeyi kabul etmedim. İyiliğime asla aramazlar bu memlekette, zaten açıklama da yapıldı ekstra ücret alınmayacak diye.

Siz yine iyi sadece 1 TL artış yapmışsınız.


John Bloor
(12.12.18)
(17)

Fotoğrafçılık işi aldım çok heyecanlıyım taktik pls

Bir inşaat mühendisi şantiyeleri çekmemi istedi. İstanbulun farklı yerlerinde 5-6 tane inşaatları varmış. Bunların fotoğraflarını siteye koyacaklarmış. Onun için lazımmış. Sanırım biraz da uyguna getirmek istiyor ki çok profesyonel değil de, öğrenci tercih etti. (Gerçi arkadaşım beni aynı zamanda fo
Bir inşaat mühendisi şantiyeleri çekmemi istedi. İstanbulun farklı yerlerinde 5-6 tane inşaatları varmış. Bunların fotoğraflarını siteye koyacaklarmış. Onun için lazımmış. Sanırım biraz da uyguna getirmek istiyor ki çok profesyonel değil de, öğrenci tercih etti. (Gerçi arkadaşım beni aynı zamanda fotoğrafçı diye tanıtmış ama yine de çok bir beklentileri olsa bir firmayla falan anlaşırlardı diye düşünüyorum) Araçla tek tek gideceğiz, fotoğraflayacaksın, o kadar dedi. Ben aslında hobi olarak uğraşıyorum 6 senedir. Normalde doğa ve sokak fotoğrafları çekiyorum ama geçen yaz bir arkadaşın kadıköydeki cafesinin iç mekan ve menü çekimlerini yaptım baya beğenildi. 600-800tl civarı bir şey vermişlerdi diye hatırlıyorum. (Düzenlemeler dahil) Çekim yarım günümü almıştı. Ben zevkine de yapardım aslında ama çok ısrar ettiler :)

Şimdi paraya da ihtiyacım olduğu için ben yaparım dedim adama. Yalnız bina falan da hiç çekmedim böyle bir amaç için. Adam gözüksün işte güzel olsun kaliteli olsun yeter falan diyor. Yani gideceğim oraya ama 18mm ile hepsini sığdırabilir miyim, yeterince geri gidecek alanım olur mu, kafamda deli sorular. 18-135mm ve 23mm lensim var makinem crop sensor (Fuji X-T1)

5-6 şantiye var, hepsinden bir kaç fotoğraf olsun yeter dedi. Şantiyeler uzak ama. Birisi maslakta birisi kartalda falan. Yine yarım gün gider. Sizce ne kadar isteyeyim? Günü ve fiyatları konuşmadık çünkü. Taktik veya örnek bir şeyler atabilicek var mı? Sizce strese girmeli miyim? Vazgeçmeli miyim bu sevdadan?

Edit: Binanın biri Türkiye'nin en yüksek binasıymış :( storage.googleapis.com
ananiyimioguz
(10.12.18)
Heyecanlanıp panikleyecek bir durum yok. Ekipmanının ve muhtemelen teknik bilginin kaldıracağı basitlikte bir iş. Zaten müşterinin beklentisi de yüksek değil.
Tavsiyem tripod kullanman, her açıdan 3-4 farklı poz değeri ile çekim yapman. Tripod kullanarak, daha kontrollü, kısık diyaframla daha keskin fotoğraflar çekebilirsin
Açının yetmediği yerde 3 kareden çok geniş olmayan panoramik kareler yaratabilirsin ama ben yeteceğini düşünüyorum
5-6 şantiye var ve uzaklar demişsin. Çekimi gün içine çok iyi yayman lazım. Seni gezdirecek kişiler ışığın yoğunluğunu yönünü, güneşin batıp batmamasını düşünmez. Sen düşün bunları. Kış aylarındayız zaten güneş yok ortada. Işık önemli, açık alan mı kapalı mı, aydınlatma var mı yok mu bunları öğren.


asbe
(10.12.18)
nasıl olsa doğal ışık ile çekim yapacaksın, dış planları direkt panoramik çekip sonra photoshopta birleştir.. tabi bu tarz çekimler için mutlaka tripod kullanmalısın.. konuyla ilgili youtubeda yeterince kaynak var birkaç tanesini izlesen mantığı kaparsın zaten..

mutlaka TRIPOD kullan ve mutlaka RAW çekimler yap.. raw çekimler yaparsan sonra fotoların üzerinde oynaması kolay olur..


strobist
(10.12.18)
Genis aci goturmezsen rezil olursun. Arkaya gitmen gerekecekse adam onu telefonla da ceker, olmadi birinden odunc lens al. Gerci 18-135 yeter gibi.

Bir de santiyede dusecek cok yer olur arkana iyi bak.


acemi
(10.12.18)
Ekipman yeterli olur ama mimari fotoğrafçılıkla alakalı bir şeyler okuyun gitmeden. Bulabilirseniz, Özer Kanburoğlu özellikle.


shangrilla
(10.12.18)
Tripod + raw kullanıcam zaten evet ama sonradan birleştirme fikri aklıma gelmemişti. Daha önceden denemiştim, ps güzel hallediyor. Gerekirse öyle yaparım. Ama fiyat ne diyeyim sizce ortalama?

Şantiye başı 100 benim için ok mesela.


ananiyimioguz
(10.12.18)
Muhtemelen 200-300 verip gönderme peşindeler. Fiyatı öncesinde konuşmanız lazım.


shangrilla
(10.12.18)
akillarindaki rakam 200-250 falandir. kalipcinin, tesisatcinin bile parasini odemiyor adamlar :D


brkylmz
(10.12.18)
-doğal ışıkla çekeceğin için günü hava durumuyla beraber belirleyelim de. varsa adreslerini al street viewdan bi bak. zamanın varsa git öyle bak. batı cepheyi çekeceksen sabaha, doğu cepheyi çekeceksek akşam üstüne denk getir (golden hour'u düzgün kullan)
-geniş açı olmazsa olmaz. yoksa panaroma takılacaksın. cropta 18mm geniş açı değil benim telefonum ondan daha geniş çekiyor. 10mm lazım.
-panaroma çekeceksen yukarıdan aşağı/aşağıdan yukarı s şeklinde dolana dolana çekeceksin 1/3 bindirmeler ile. sağı solu geniş geniş al perspektif düzeltince kenarlardan kaybın oluyor çok üzülüyorsun. çöp oluyor.
-panaroma için M'de ayar yapmak şart yoksa saçma sapan ton farkları olur.
yatay ve dikey alternatif pozların mutlaka olsun.
-güzel açı yakalarsan iki dakika bekleyin de sanatsal takıl belki hoşlarına gidecek güzel kare çıkar. senin de hoşuna gidebilir tabi sonuçta kendi beğendiğin kareden daha da zevk alıyorsun.
-çıkabiliyorsan yandaki evlerin çatılarına balkonlarına falan da çık oralardan da poz almaya çalış. tabi evler dip dibeyse bir halta benzemez ama anladın işte. evin yanında park vardır onun yanında başka apartman. gidersin kapıcıyla konuşursun çıkarır seni yukarı. tada yanında park olan ev pozu.


argent dawn
(10.12.18)
takip


tamamhosdiyonda
(10.12.18)
Bir tanesi SKYLAND ISTANBUL DIYO ALLAHIM SANA GELİYORUM. Diğerleri 15 katlı falanmış onlar sorun değil de bu koca binayı ben afadersiniz biraz zor alırım 72 kat uzunluğunda diyo!!!. Evim yakın bi gidip deneyip öyle mi okey vereyim? Belki korktuğum kadar yoktur. Hem panoramik denemeleri yaparım.

Yalnız üstesinden gelebilirsem güzel bir şeyler verebilirler bence ya. En iyisi ben direkt şey diyeyim, ben normalde bina çekmiyorum, biraz keşif yapayım, örnek fotoğraflar atayım, beğenirseniz öyle devam edelim.

Ama düşündüğüm kadar basit bir iş değilmiş. İsterseniz daha tecrübelimiz varsa onu yönlendireyim.


ananiyimioguz
(10.12.18)
söylemeyi unuttum mimari fotoğraflarda 10 stop nd filtre ve uzun pozlama ile çok güzel şeyler çıkabiliyor. tek kare alabildiğin yerde filtren varsa bu atraksiyona da girebilirsin.

yüksek binada da soyut takılacaksın yeri gelecek. yeri gelecek çatıya çıkarın beni manzara çekeceğim diyeceksin.

biraz da adama sor yani özelliklerini anlatsın sana. atıyorum doğa içinde falan diye planlıyorlarsa arka planda orman olsun veya ağaçlar arasında kadrajla.


argent dawn
(10.12.18)
konuyla alakam yok ama şantşye başı 100 çok çok az değil mi. şantiye başı 500 iste, zaten onlar daha düşük verecekler ise söylerler. sen 100 istersin akıllarında 250 varsa güme gidersin


oscar
(11.12.18)
600 dedim, cokmus dedi. Sizin de bir emeginiz var haklisiniz ama bizim ayirdigimiz bütçeyi asar. Zaten cok profesyonel bir site kurmuyoruz, çalıştığımız alanlari gosterecegiz iste dedi. Ben de buyuk bir firma sandim :( Kucukse 300 desem de cok diyecek simdi ya. Üstte demistiniz zaten bence de 100 200 verip gonderecekler :D

Edit: Bizim butce 200 dediler. Biraz da bu adami bulan arkadasa 3 5 bir sey vermem gerekebilir. Ne desem yapsam bilemedim.


ananiyimioguz
(11.12.18)
Diyeceğiniz şey: Ben 200'e profil fotosu bile çekmem. Bye.


shangrilla
(11.12.18)
fotografcilik konusunu bilmem ama butceyi tam tutturmusum :)

hepsi ayni bunlarin cunku, babadan ogula nesiller asdjasd :D

ugrastigina degmez, o is 1ken 5 olur ben sana soyliyim.


brkylmz
(11.12.18)
bu işler makina işi, tilt shift lens al, full frame makin al aynı fotoğrafları 15 bine de çekersin.

urun.n11.com

bu lensin de fiyatı bayağı bir düşmüş iki sene önce çok daha yüksekti.

yemek çekmekle şantiye çekmek çok ayrı şeyler, bunu yaparım diye düşündüğün için hatalı olan sensin.


killerbee
(11.12.18)
başlığı okuyunca duyuruyu der meister açtı sandım


(9)

Şu akıllı kapı kilidi harika değil mi?

https://tr.aliexpress.com/item/Sherlock-S2-ak-ll-kap-kilidi-Ev-Anahtars-z-Kilit-Parmak-Izi-ifre-I-Elektronik-Kilit/32888190283.html?spm=a2g01.11715694.fdpcl001.11.535125c441K4X9&pvid=961091b4-3e26-42db-9f5c-58cf2559f121&gps-id=5547572&scm=1007.19201.111800.0&scm-url=1007.19201.111800.0&scm_id=1007.1
tr.aliexpress.com

Anahtarı içine yerleştiriyorsunuz, telefondan veya dokunarak kapıyı kitleyip açıyorsunuz. Dışarıdan birisi kilidi söküp açmaya çalışsa da, içeride anahtar olduğu ve çevrili durduğu için göbeği de çıkaramıyor anladığım kadarıyla? Başımıza öyle bir hırsızlık geldi çünkü daha önce. E pratikliği de cabası.

Ben alacak listeme ekledim vallahi. Tek anlamadığım nokta şarjı bitince ne oluyor?

Bir de sizce 400tl çok mu?
ananiyimioguz
(08.12.18)
Bu tarz ürün arayışındaysanız desinin ürünlerine bakmanızı öneririm. Ben evimde desi piks fc 100 modelini kullanıyorum.


mayday
(08.12.18)
Teorik olarak gayet güzel ve kullanışlı ama kullanmak lazım, kullanışlılık açısından pek avantajlı gelmedi.


murtiii
(08.12.18)
@mayday, teşekkürler bu daha sağlam bir şeymiş tabi ama montaj hariç 2500tl çok geldi bana.

@murtiii, kötü yorum almamış. Ne kullanışsızlığı olabilir ki


ananiyimioguz
(08.12.18)
benim aklıma ilk gelen uygulama desteği devamlı olacak mı?


@cemiyetin ünlü siması, öyle sürekli güncellenmesi gereken bir uygulamaya benzemiyor ki cihaza bağlanıp açıp kapasın yeterli değil mi? Sonuçta alet değişmedikçe her şey aynı şekilde çalışacak. Yine de ben uygulamanın yedeğini alırım tabi.


ananiyimioguz
(08.12.18)
Gecen bunlardan birinin videosunu izledim. Adam maket bicagiyla aleti kazidi arkadan 4 vida cikti sirayla soktu alet bosa cikti.

Oyle biseyse alma


acemi
(08.12.18)
Güzel görünüyor, ama sen yine de bunu kilidi takacağın adrese göndertme. Bu Çinlilerin ne yapacağı belli olmaz. Backdoor program ile Türkiye'de sattıklarının adreslerini giderler çetelere satarlar.


malheiros
(09.12.18)
Değil


Delay Fuze
(09.12.18)
Güvenlik için herhangi bir artısı yok, dıştan göbeği kırarak bareli her türlü devre dışı bırakırsınız.

Şarj değil de pili vardır, bitince kapağını açar pilini değiştirirsin. Sen dışardayken pili bittiyse ve çalışmazsa normal anahtarla gireceksin içeri.

Herhangi bir pratikliği yok bana göre, telefonu çıkar, uygulamayı aç, komut ver ve açılsın.

Anahtarı çıkarır açarım daha pratik benim için.

Ha ama güzel bir oyuncak, yanınızda birileriyle beraber eve girerken hava atarım ancak başka numarası yok benim için.

Bu saydığım şeyler için de 400 TL çok fazla.


John Bloor
(10.12.18)
(6)

Dişi kedinin kısır olduğu nasıl anlaşılır?

Annemin bir öğrencisi bize kalıcı olarak kedisini bıraktı ve yurt dışına gitti. Kısırlaştırdığını söylüyor ama hayvan ikidir kızgınlığa giriyor. Herhangi bir belge falan vermedi ama yalan söyleyeceğini de zannetmiyoruz. Tutmamış olabilir mi? Veya bunu nasıl anlarız? Daha önce başına böyle bir şey g
Annemin bir öğrencisi bize kalıcı olarak kedisini bıraktı ve yurt dışına gitti. Kısırlaştırdığını söylüyor ama hayvan ikidir kızgınlığa giriyor. Herhangi bir belge falan vermedi ama yalan söyleyeceğini de zannetmiyoruz. Tutmamış olabilir mi? Veya bunu nasıl anlarız? Daha önce başına böyle bir şey gelmiş olan var mı?
ananiyimioguz
(02.12.18)
Sokak kedisi değilse vet. kontrolü olmadan anlayamazsın.


angelus
(02.12.18)
Tutmamış derken? Dişilerde rahim ve yumurtalıklar alınıyor kısırlaştırmada. İçgüdüsel olarak kızgınlaşma dönemi hareketlerini yapıyor olabilir belki.

ek: "Dişi kedilerde kedi kısırlaştırma operasyonu daha zor ve daha uzun sürer. Çünkü dişi kedilerin yumurtalıklarının ve rahminin tamamının alınması gerekmektedir. Sadece rahmin alınması, kedinin doğum yapmasını engeller. Ancak kalan yumurtalıklar tekrar kızgınlık dönemine girmesine neden olur."


Bilmiyorum vallahi 2. veya 3. kez evi inletiyor, popo kaldiriyor, sürünüyor. Bu nasil kisirlastirilmis kedi anlamadik. Anlamanın bir yolu yoksa mecbur bidaha goturecegiz, ameliyat olsun tekrar :/


ananiyimioguz
(02.12.18)
Tutmamak mı adı bilmiyorum ama mümkün, içerde bezler vs gibi parça kaldıysa hormonlardan ötürü gebe kalamasa da/dölleyemese de kedi kızgınlığa girer.

Ayrıca kısırlaştırılmadan önce kızgınlık&çiftleşme yaşadıysa yine kızgınlığa girebiliyorlar.

Bi de ne kadar bezler alınsa da cinsiyet hormonlarını taklit edebiliyormuş diğer bezler.


Kilo almaması için tek pvaryumu almamış olabilirler, vet hekime gidip kontrol ettirmekte fatda var.


kedimbitmis
(03.12.18)
o bolgelerde kesik izi olabilir bir ihtimal.


jimicik
(03.12.18)
(4)

Projem hakkında (Birleşmiş Milletler)

Bu kuruluş dünya genelinde, sürdürülebilir kalkınma, bireysel ekonominin gelişmesi, bunun beraberinde ülkelerin kalkınması gibi hedefler doğrultusunda bir takım maddeler oluşturmuş. Amaçları insan refahını arttırmak, daha yaşanılabilir bir dünya oluşturmak falanmış.Fakat okuduğum kadarıyla 2. Dünya
Bu kuruluş dünya genelinde, sürdürülebilir kalkınma, bireysel ekonominin gelişmesi, bunun beraberinde ülkelerin kalkınması gibi hedefler doğrultusunda bir takım maddeler oluşturmuş. Amaçları insan refahını arttırmak, daha yaşanılabilir bir dünya oluşturmak falanmış.

Fakat okuduğum kadarıyla 2. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere ve ABD öncülüğünde ABD'de kurulan bu kuruluşun, (desteğinin büyük bir bölümünün ABD'tarafından verilmesinden mi yoksa bizzat kurucu devletler ile mi alakalıdır bilmiyorum) normalde müdahale etmesi gereken durumlarda eğer ABD isterse sessiz kalması, bir çok kişi için saygınlığını yitirmesine sebep olmuş.

Şimdi bunlar da göz önünde bulunduğunda, sizce bu kuruluş neden bütün ülkeleri takibe alıp herkesin kalkınmasını amaçlıyor olabilir? Tamam ilk paragrafın sonunda zaten amaçlarından bahsettim fakat gerçekten bu kadar masum olduklarını düşünüyor musunuz?

sivildusun.net

Biraz paranoyak bakıyorum ama ABD'de kurulan bir kuruluşun hepimizin iyiliğini istiyor olması bana pek olası gelmiyor. Atıyorum ABD'nin hepimizi kalkındırıp daha fazla borca sokayım da onları ödesinler gibi bir düşüncesine hizmet ediyor olabilir mi? Veya daha da tüketici bir toplumlar yaratmasına.

İlk amacım şunların saptanması;

Altında yatan asıl amaçlar neler olabilir? Neden her ülkeden veriler toplanıyor ve kalkınması isteniyor olabilir?

Bir de herkese iş ve ekonomik kalkınma konusunda, bu şekilde değil de şu şekilde yapılsa daha doğru olur diyebileceğiniz şeyler var mı?

www.un.org.tr
ananiyimioguz
(02.12.18)
Hakkında çok fazla yazılmış ve tartışılmış bir konu. Ancak günlük hayattaki insanlar ve neoliberal ideologlar tarafından sanki şeylerin doğal ve normal akışı olarak gösterildiği için kısa sürede oldukça başarılı bir açıklama yapmak zor. Ancak genel hatlarıyla (kısa olduğu ölçüde basitleştirilmiş ve vasatlaştırılmış bir vaziyette) anlatmaya çalışayım. Öncelikle meseleyi devlet ve hegemonyadan ziyade sermaye ve kapitalizmin gerekleri üstünden kurmak gerektiğini ve önemli bir kopuş olarak 70'lerin azalan kar oranları krizine işaret edileceğini belirteyim.

İlk olarak kalkınma konusu sorunlu bir konu. Kalkınmanın belli bir tanımı yok ve bu tanımı kurmak için Birleşmiş Milletler gibi kuruluşların da içinde (mesela IMF, WB gibi) bir sürü tartışma ve tasfiye gerçekleşiyor (mesela Stiglitz gibi kurumsalcıların 90'larda tasfiyesi ve post-Washington consensus ile geri dönme çabaları). Yani Birleşmiş Milletler'in ya da başka uluslararası kuruluşların kalkınma etrafında bir söylem oluşturup herkese güzel gelen eğitim, altyapı, büyüme, çevre gibi beylik lafları sıralaması bir anlam ifade etmiyor. 70-80'lerden beri, ufak değişikliklere rağmen, ana kalkınma anlayışı neoliberalleşme (liberalleşme, deregülasyon, özelleştirme) çerçevesinde gerçekleşiyor. Yani her kalkınma programı belli bir değerin, ekonomik planın ve arkasında yatan siyasi saiklerin dünya çapında genelleştirilmesi amacını güder. Bunda paranoyaklık söz konusu değil ki. Sermaye birikiminin belli başlı gereksinimleri var ve bu gereksinimlerin başında yer alan üretim ile artı değer yaratma sorunu 70'lerin başından beri çözülmedi. Artı değerin yaratılması ve sermayenin birikmesi için, sürekli bir erteleme programı uygulanıyor. Bu erteleme programı da finansallaşma. Finansallaşma yarattığı hayali (ama gerçeklikte bir etkisi bulunan) büyüme, sürekli bir kriz hali (sermayenin yapısal krizinden çok, emeğin daha da baskılanması ve kemersıkma politikalarının uygulanmasını merulaştıran ve hükümetlerin gittikçe otoriterleşmesini sağlayan bir fırsat anlamında kriz) ve belli öznelliklerin yaratılması (mesela tüketim çerçevesinde) ile beraber bu sermayenin yeniden üretimi sorununa bir çözüm bulmakta. Elbette sermayenin bu biçimde yeniden üretilmesi için finansal piyasaların dünya çapında daha da derinleşmesi gerekir. Bu tip kurumların kalkınma reçeteleri de (neoliberalizm) bu derinleşmeyi sağlamayı amaçlar.

Mesele kalkınarak borcu ödemek gibi bir soruna da dayanmıyor. Çünkü borçların ödenmesi büyük sorun değil, en fazla 1980-2011 arasında dünyanın her tarafında görülen onlarca krizden biri çıkar borç ödenmediğinde. Bu krizler de finansallaşmayı her zaman daha da hızlandırır. Yunan krizi sırasında maliye bakanı Varufakis'e dönemin bir Alman görevlisinin de söylediği gibi; borcu ödeyip ödememeniz umrumuzda bile değil, önemli olan küresel ilişki ağından çıkmamanız. Yani ortada belli başlı değerlerin ve ilişkilerin yaygınlaştırılması ve doğallaştırılması söz konusu. Bunlar da tek tek ülkelerin çıkarlarına hizmet etmekten ziyade (ABD'deye de hizmet etmediği 2008 krizi sonrasında ve Trump'un sermayeyi ABD'ye geri çekmek için çırpınması sürecinde gözüküyor), sermayenin belli zorunluluklarından (sürekli birikme ve değerlenme zorunluluğu) kaynaklanıyor.

O halde ne dedik: 1) duyulan her beylik lafa atlanmamalı, programın siyasi ve iktisadi anlamda arka planına bakmalı. 2) kriz teorisi ve sermaye döngüleri iyi anlaşılmalı ve bunlar devletle eş anlamlı olarak kavramsallaştırılmamalı. Sermaye ve devlet kimi zaman birbirleriyle çatışıyorlar, çoğu zaman birbirlerini destekliyorlar ancak birleşik değiller. 3) istatistiki oyunlarla meşruiyet yaratımına karşı uyanık olunmalı. GDP ve kişi başına düşen milli gelir hesaplamaları herkesin yerden yere vurduğu hesaplamalar. Örneğin bir nehrin akışı ve ondan insanların ve doğanın yararlanışı büyümeye ve kalkınmaya yansımazken, kirlenmiş bir nehrin ıslahı için fabrika kuruluşu hem istihdam yaratır hem de yatırım gerektirir. Yani "kalkındırır". 4) kapitalizmin sınırlarını politik olarak sömürüde görmeyecek kadar açgözlü yaklaşılıyorsa, doğanın ve iklimin koyduğu sınırlar en azından farkında olunacaktır diye düşünüyorum. Kalkınma ve büyüme, her türlü politik anlamından bağımsızlaştırılsa bile saf olumlu kavramlar değiller. 5) Finansallaşma meselesi, sermayenin artı değer üretme sorunu ve 70'lerden beri süren büyük kar krizinin küçük finansal krizlere nasıl çevrildiği meselesi iyi anlaşılmalı. 6) Finansallaşmanın riskini dağıtacak küresel aktörlerin gerekliliği ve bu devletlerin bu riski daha da arttıracak eylemlerini önlemek için gerekli kurumsal düzenlemelerin yapılması meselesi ile WB, IMF, UN kavramsallaştırılmalı.


protector
(02.12.18)
Ana fikri “bunlar hep amariganın oyunları” mı olacak projenin?


Delay Fuze
(02.12.18)
@Delay Fuze, hayır asıl amaç sebepleri ve daha iyi neler yapılabilir onları tespit etmek ama araştırırken kafam ister istemez oralara kaydı.


ananiyimioguz
(02.12.18)
Anladım. Bi an bu proje çoktan yapıldı dedim çünkü :)


Delay Fuze
(02.12.18)
(9)

Radyatör nereden alınır?

600x1500'lük bir tane arıyoruz. Kurulum dahil ne kadara patlar sizce?Salondaki radyatör ne yaptıysak doğru düzgün yanmıyor. Cihazla hepsinin genel temizliğini yapıldı, kombi temizliği yapıldı ama hala aynı. İçi falan çürümüş olabilir dediler. Alıp yenisini taktırmak gerekecek sanırım.
600x1500'lük bir tane arıyoruz. Kurulum dahil ne kadara patlar sizce?

Salondaki radyatör ne yaptıysak doğru düzgün yanmıyor. Cihazla hepsinin genel temizliğini yapıldı, kombi temizliği yapıldı ama hala aynı. İçi falan çürümüş olabilir dediler. Alıp yenisini taktırmak gerekecek sanırım.
ananiyimioguz
(29.11.18)
www.koctas.com.tr
yapi marketlerde bulabilirsin. tesisatcilar da kurulumunu yapar. satin alacagin yere de danisabilirsin. montaj icin yonlendirirler

www.hepsiburada.com


exlibris
(29.11.18)
Alüminyum radyatör vanalarıyla beraber 700TL civarı tutar. Montajına da tesisatçı çağırırsınız, 100TL'ye en fazla takar gider.


malheiros
(29.11.18)
Evkurdan ölümüne taksitle.


[GODDARD]
(29.11.18)
Şu an duvardaki peteğin montaj tipine bakıp benzerini alırsanız montajında bir şey yok, kendiniz bile takarsınız.

Nereden alınır? Bölgenizde varsa kombi toptancısı, satıcı vs en ucuz onlarda olur. Olmadı internetten 450-500 TL civarı alırsınız.


John Bloor
(30.11.18)
radyatör ağzındaki boru ısınıyor mu, hatta bir problem olmasın?


stanley weber
(30.11.18)
hocam öncelikle "doğru düzgün yanmıyor" ifadesini biraz daha açmanız lazım. petek sıcaklığı (dokunduğunuzda elinize gelen sıcaklık) diğer peteklere göre daha mı az yoksa peteğin bir kısmı ısınırken bir kısmı soğuk mu kalıyor? petek sıcaklığı düşükse bir yerlerde (radyatör içinde, radyatör vanasında, gelen/giden hatta, kollektör vanasında vs.) tıkanma olabilir. böyle bir durumda radyatör değiştirmek yeterli olmayabilir. bunun dışında, iyi yanmayan radyatör kombiye çok uzaksa, kombinin devridaim motorunun gücü yetersiz olabilir (üzerindeki güç seviyesini kontrol edip en yüksek değere alabilirsiniz). radyatörün belli bir bölümü soğuk kalıyorsa hava var demektir içinde, pürjör anahtarı alıp içinde kalan havayı çıkarmanız ve kombiden tekrar su basmanız gerekir.

yukarıdaki sorunları kontrol ettiyseniz ve peteğin değişmesi konusunda eminseniz öncelikle alüminyum peteklerden uzak durun derim. saçma bir biçimde fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen ısı verimliliği ve ömürleri çok düşüktür bunların. sadece göze güzel gelirler o kadar.urun.n11.com şuradaki gibi demirdöküm'ün modellerini alabilirsiniz. bir tesisatçı da 80-100 tl'ye monte eder bunları genelde.


shadowfollower
(30.11.18)
Sadece suralara su geliyor. Yani oralar sicak. Onun disinda buz gibi. Sanki onceden ortalar yaniyordu diye hatirliyorum. 4 yildir ayni apartmandayiz. Apartman yeniydi geldigimizde.

eksiup.com


ananiyimioguz
(30.11.18)
Tıkanma var demek ki, daha önce de temizlettiğinizi ve bunda sorun olduğunu yazmıştınız herhalde.

Değişim tek çare gibi, basınçlı ilaçlı temizlik vs de yapılabilir. Araştırmak denemek lazım.


John Bloor
(30.11.18)
hocam 4 yıllık demir radyatör değiştirilmez, çok büyük ihtimal içinde tıkanıklık oluşmuştur. tesisat temizliği düzgün yapılmadıysa tesisattaki yabancı maddeler radyatör içinde birikmiş olabilir. radyatörü sökerek temizletseniz en garantisi olur gibi. eve düzgün bir tesisatçı çağırıp temizletin bence.


shadowfollower
(30.11.18)
(5)

Tahmin ettiğim gibi tehdit aldım

Eski duyurularımda olaydan bahsetmiştim.https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1258186/paramparcam-com-urun-iadesi-sorunsalihttps://www.eksiduyuru.com/duyuru/1290278/actigim-icra-davasini-nasil-takip-edecegimhttps://www.eksiduyuru.com/duyuru/1319407/bir-arac-icin-yakalama-karari-cikarttirdim-amaAdamın ar
Eski duyurularımda olaydan bahsetmiştim.

www.eksiduyuru.com

www.eksiduyuru.com

www.eksiduyuru.com

Adamın aracı bağlanmış mı yoksa bağlanma kararının çıktığı bilgisi mi gitmiş tam bilmiyorum. Adliyedeki memura nereden bileceğim bağlandığını, tüketici hakları kararını gönderdim takmadı, icraya verdim takmadı, hacze başvurdum takmadı, vermiyorlar paramı dedim. Merak etme aracı bağlanınca seni bulurlar dedi :D Buldu gerçekten, beni arayıp ne yaptığını zannediyorsun ya hemen yakalama kararını kaldırtıyosun, tüm masrafları da sen veriyorsun beni hasta etme (küfür), bulucam seni vs. dedi. Ben de konuşma kaydoluyor abicim bundan sonra benle işin yok ben baştan sana dava açacağımı söyledim dedim. Kaydolsun senin ananı..., göreceksin sen bulucam seni o.c. vs. dedi. Ooldu abicim bulursuuun... dedim kapattım.

Adam hem esnaf çakallığı yapıyor hem de tehditle işleri yürütebileceğini zannediyor :/

Yalnız adamın elinde adresim var cidden bulsa bulur yani :D Ama büyük ihtimalle bu zaten öğrenci, ben bunu korkuturum diye aradı.

Ben ne yapayım şimdi bir de tehdit için savcılığa mı gideyim? Çünkü adam pisliğin teki çıkabilir rıza babalar.
ananiyimioguz
(28.11.18)
hemen savcılığa git. işi kağıt üstüne dök. önlemini al.

bişey olur olmaz bilinmez.

ama olur da kapına gelirse , ben zaten bu şahıs hakkında tehdit edildiğim için suç duyurusunda bulundum dediğin anda olay biter.

hukukçu değilim detayını bilmem ama aklıma gelen en hızlı ve etkili şey bu şu an için. hukukçu arkadaşlar da yazar görünce.

savcılık nasıl bir şey yapar bilmiyorum ama açıp adamın gbtsine falan bakar oradan adamın daha önce bi vukaatı var mı yok mu ona göre belki çeşitli önlemler alabilirler.


killerbee
(28.11.18)
Savcılığa gidip kayıt altına aldır +1, hatta hakaret için de dava et uğraşmak istiyorsan.


John Bloor
(28.11.18)
Olayı daha da uzatmayın. Masraflarınızı + parayı ödesin, kapatın bu işi. Keşke ilk başta, telefon açtığında "Paramı öde, davayı kapatalım" diye konuşsaydınız.

Tekrar bir konuşmayı deneyin. Ben paramın derdindeyim, seninle sorunum yok mesajı verin. Adam yanaşmazsa, şikayet etmekte fayda var. Normal bir vatandaş, iş yeri sahibi, mahkemeyle vs. uğraşmak istemez. Konuyu kapatmaya, sorunu çözmeye uğraşır. Eğer buna yanaşmazsa, biraz çekinmek gerekir. Ne yapacağı belli olmaz..


Adam bana dedi ki tamam urunleri gonder, sana parani vericem.

Ama davayi da geri cek, butun dosya masraflarini falan da ode beni hasta etme.

Oldu canim sen urunu alma, beni adliyelerde ugrastir. Sonra masraflari ben odeyim.


ananiyimioguz
(28.11.18)
Adam ürünün ve masrafların parasını ödemiş, şaşırttı beni. Tehdit ve küfürler savurmasaydı iyiydi tabi ama sevindim uzatmadığına. Adalet çok güzel işliyor gerçekten ama işte zaman alıyor :/


ananiyimioguz
(08.12.18)
(4)

Bir şeyin "aşırı" savunucusu/taraftarı olmak hakkındaki tweet/yazılı görsel

Aşırı derecede atatürkçü/dindar/milliyetçi/feminist/hayvan hakları savunucu vs. olanlar hakkında bu sene içerisinde genel bir yazı görmüştüm sosyal medyada. Bir kaç satır bir şey. Bulabilecekler var mı? Düşüncelerimi yansıtıyordu diye hatırlıyorum. Yanlışları göremezsiniz gibisiniz bir şeyler deniyo
Aşırı derecede atatürkçü/dindar/milliyetçi/feminist/hayvan hakları savunucu vs. olanlar hakkında bu sene içerisinde genel bir yazı görmüştüm sosyal medyada. Bir kaç satır bir şey. Bulabilecekler var mı? Düşüncelerimi yansıtıyordu diye hatırlıyorum. Yanlışları göremezsiniz gibisiniz bir şeyler deniyordu.

Ayrıca sizin fikirlerinizi de almak isterim.
ananiyimioguz
(27.11.18)
Hayatın bir çok alanında gri alanlar olabilir ama ideoloji ve benzeri konular ancak siyah ve beyaz olabilir. Aşırı Atatürkçü diye bir şey olamaz, ya Atatürkçüsündür ya da değilsindir. Ya dindarsındır ya da değilsindir vb.

Kuramından ödün vermen gerekiyorsa kuramın hatalıdır. Çok da laik olmasak da olur diyemezsin, kadının şahitliğini eşit saysak ne olacak diyemezsin, hayvanların hakları vardır kediyi sevelim ineği yiyelim diyemezsin. O zaman sen başka birşeysin.


redlinetheturk
(27.11.18)
Bunlar genelde hep uçlarda gezer. Bir gün fanatik A ise, öbür gün fanatik B olurlar. Çoklukla itidalli bir çizgiye gelemezler.


fever
(27.11.18)
Aşırılıktan kastım şu, insanlar bir şeyin fanatiği olduklarında provoke olma ihtimalleri artıyor.

Örneğin dindar bir insana din elden gidiyor dediğinde insan öldürebiliyor. Ki kendisiyle çelişiyor. Atatürkçülük, milliyetçilik de aynı şekilde çok kolay saldırabiliyorlar.

İnsanlar hayvan haklarını savunacağım derken insan haklarını ihlal edebiliyorlar. Gözleri dönüyor bir şey gördüklerinde.

gibi.

Böyle netlik olmaz olsun


ananiyimioguz
(27.11.18)
bahsettiğin insanların karakteri provoke olmak üzerine kurulu; atatürkçülük/milliyetçilik/feministlik sadece bu ilkel arzularını meşrulaştırmak için kullandığı bir maske ya da mecra.


redlinetheturk
(27.11.18)
(2)

Android - WebView'da back history sorunsalı

Geri tuşuna basınca önceki sayfaya geçiyor fakat önceki sayfayı baştan yüklüyor. O da uzun sürerse bekliyorsunuz boş boş. Yahu açmıştın zaten az önce tutsana onu! Daha doğrusu tutturmam lazım. Nasıl yapabilirim?
Geri tuşuna basınca önceki sayfaya geçiyor fakat önceki sayfayı baştan yüklüyor. O da uzun sürerse bekliyorsunuz boş boş. Yahu açmıştın zaten az önce tutsana onu! Daha doğrusu tutturmam lazım. Nasıl yapabilirim?
ananiyimioguz
(24.11.18)
Yanlış hatırlamıyorsam, webview varsayılan olarak önbellek ve çerez tutmuyor, js izin verilmiyor. Bununla ilgili olması lazım. Googleda yazarsınız işte webview cache vs diye


raydingoz
(24.11.18)
Açtım o özelliğini ama pratikte olmadı :/ Farklı kullanılıyor sanırım.


ananiyimioguz
(24.11.18)
(6)

Şu vitamin takviyelerinden hangisini önerirsiniz?

Pharmaton 60 Kapsül: https://www.hepsiburada.com/pharmaton-60-kapsul-p-SPORECZNMPHAR002Hardline Nutrition Vitamin Mineral 120 Kapsül: https://www.hepsiburada.com/hardline-nutrition-vitamin-mineral-120-kapsul-pm-sporhrd54Supradyn All Day 30 Tablet: https://www.hepsiburada.com/supradyn-all-day-30-tabl
Pharmaton 60 Kapsül: www.hepsiburada.com
Hardline Nutrition Vitamin Mineral 120 Kapsül: www.hepsiburada.com
Supradyn All Day 30 Tablet: www.hepsiburada.com
Ocean Plus 1200 Mg Saf Balık Yağı (50 Kapsül): www.hepsiburada.com

Her vitamini besinlerden alamıyoruz malum. Dışarıdan takviye istiyorum ama eczaneye gidip teker teker vitamin ve minarel damlaları falan mı almak mantıklı yoksa böyle hepsi bir arada olan ürünlerden mi? Ya da hiç biri mi?

Kimyacı bir tanıdığım eskiden bu konu hakkında olumsuz bir şey söylemişti ama tam hatırlamıyorum. "Vücuda bu vitaminleri normal sindirim adımlarıyla sokman gerekir. Öyle hazır olarak verirsen vücut bişey bişeye alışır ve ömrün boyunca bu şekilde almaya devam etmezsen bişey bişey olur" demişti ama dediğim gibi 5 sene oluyor lise sonra falandım hatırlayamıyorum :/
ananiyimioguz
(23.11.18)
Ocean Plus'ı al, Omega-3 dışındakilere çok ihtiyaç yok.


angelus
(23.11.18)
Ben supradyni düzgün beslenemediğim zamanlarda içiyorum. Sürekli kullanmıyorum işe yarıyor mu tartışmalı.

OMEGA önemli angelus +1


fermiparadoksu
(23.11.18)
bence basit bir kan tahlili yaptırıp doktor tavsiyesi alın, en temizi.


bir garip melek
(23.11.18)
Ocean Plus IFOS onaylı olması sebebiyle ve trigliserit formda olduğu için iyi gibi ama içerdiği EPA ve DHA oranları günlük tavsiye edilen miktarın oldukça altında. EPA+DHA sağlıklı bireylerde günlük olarak 1000mg'ın altında olmamalı. Eğer sigara içiyorsanız, otoimmün hastalığınız varsa, kolesterol hastasıysanız, stres altında ya da depresyon sürecindeyseniz daha da yüksek almanız gerekmekte bu oranı. 1200mg dediği yağ asidi oranı, bakmanız gereken ise içerdiği toplam EPA+DHA oranı(ve bu kapsüllerde 780 mg olarak verilmiş).

IFOS onayı olmasa da, ona eşdeğer bir "saflık" sertifikası bulunduran Finlandiyalı bir markanın balık yağlarını kullanıyorum. Gayet memnunum.


Dilerseniz dm’den yardımcı olabilirim.


duseyazar
(23.11.18)
konusma ben konusuyorum daha bitirmedim konusunu açmışken belirtmek isterim; balık yağlarının önerilen miktarı epa+dha toplamının 1 gramın altında olmamasıdır fakat genel olarak zaten hiçbir balık yağının bu değerleri 1 gramı geçmez, genelde 600-700 mg arasında olur. Normalde kafa karıştırıcı olarak ambalajlarda 1 kapsülde 1000-1200 mg yazar fakat bunlar da balık yağı organik bir madde olduğu için, epa+dha dışında kalan maddelerle birlikte ulaştığı skordur, tabii kullanıcı için önemli olan epa+dha miktarıdı, onun da vücut tarafından en optimum şekilde kullanılabilecek miktarı 1 gramdır, bunun için de servis miktarı olarak günlük 2 kapsül kullanılır ki bu da aslında en düşük dozdur, normalde günlük 2-3 hatta beslenme rutinine göre, yani omega-6 yönünden zengin besleniliyorsa, mesela tahıl ürünü çok tüketiliyorsa 4 grama (4000 mg) kadar rahatlıkla kullanılabilir.


angelus
(24.11.18)
(5)

Telefon kablosunu çoğaltıp iki ayrı modeme bağlasam ping düşer mi?

Ping düşürecek yöntemler arıyorum. En kesin çözümlü olanı eve ayrı bir hat çekip ping derdi olmayan cihazları ona bağlamak. Fakat o şimdilik en son seçenek.Modeme 2 pc 4 telefon1 tablet 1 akıllı ampül 1 akıllı tv1 tivibu bağlıHal böyle olunca bütün cihazlar bağlıyken ping tavan yapıyor.Şimdi öncelik
Ping düşürecek yöntemler arıyorum. En kesin çözümlü olanı eve ayrı bir hat çekip ping derdi olmayan cihazları ona bağlamak. Fakat o şimdilik en son seçenek.

Modeme

2 pc
4 telefon
1 tablet
1 akıllı ampül
1 akıllı tv
1 tivibu bağlı

Hal böyle olunca bütün cihazlar bağlıyken ping tavan yapıyor.

Şimdi öncelikle ping neden olur o konuya açık getirecek birisi lazım.

Benim bildiğim, sebeplerden bir tanesi; mesela ben modemin yanında bağlıyım diyelim, annem de en uzak odadan telefonla bağlanmaya çalıştığında, modem ona yetebilmek için çok güç harcıyor. Ona ağırlık verdiğinde bana ayırdığı işlem gücü azalıyor ve benim cevap alıp vermem yavaşlıyor.
Yani mesafe etkili bir kere.

Onun dışında birisi sürekli bir şey alıp/gönderip o hattı meşgul tutuyorken diğer cihazlar da internette gezinmeye çalışırsa hat üzerinde daha az boşluklar bulacağı için normalde boşken olan gecikme ile doluyken olan gecikme arasında olumsuz bir fark oluyor.

Şimdi sorunun modem ile olan kısmını iki modem kullanarak çözebilirim belki ama sonuçta yine aynı yerde buluşacakları için pingte çok bir değişme olur mu?

Bir de binaya bir telefon hattı geliyor diyelim, 20 daireye dağılıyor. Her dairede 1 cihaz bağlı olsun, kimsede ping olmuyor. E evde neden 20 kişi bağlıyken ping oluyor?

Bizim şimdi binaya fiber geldi. Evlere de gelir mi bilmiyorum. Ama binaya gelmesi bizim evdeki pingi düşürür mü?

Veya fiber eve kadar gelirse, aşağıdaki kutu benzeri bir düzeneği de evde kurup onunla dağıtım yapsam sorun çözülür mü?
ananiyimioguz
(22.11.18)
Öncelikle adım adım eleyerek gitmen lazım. Bütün cihazlar modeme bağlıyken bir ping testi yap değere bak kaç ms çıkıyor. Bir de bütün cihazları çıkarıp sadece sen kalacak şekilde test yap kaç ms çıkıyor. Eğer dediğin gibiyse ona göre bir çözüm bakarsın.2. adım olarak ayrıca modemden değil de tesisattan da kaynaklı sorun olabilir. Bir de windows yüklü bir makinede cmd'yi açıp tracert google.com komutunu verin gelen değerleri paylaşın sorun modemde mi tesisatta mı yoksa isp'de mi ona bakalım.


goodman
(22.11.18)
Tabi, bu modeme kimse bagli degilken: eksiup.com
Herkes bağlıyken de birden fazla yaptım: eksiup.com


ananiyimioguz
(22.11.18)
tespitiniz doğru. Bu kadar çok cihazın bağlı olması pinginizi yükseltiyor. Seçenekler belli; eldeki imkanlar doğrultusunda modeminizin ayarları izin veriyorsa QoS kuralı belirleyerek önceliği kendi ip adresine vereceksiniz. Ya da fiber hizmet alıp bant genişliğinizi artıracaksınız.


goodman
(22.11.18)
QoS denemiştim ama cihazlara ayrı ayrı verilmiyor modemimde. Veya ben yapamadım. Yüzde 10-15 uygula diyorum belli bir cihazın mac adresini girerek ama bütün cihazlara uyguluyor. O da hızı düşüyor.

Hem herkes bağlı olsun, hem de çok ping olmasın durumunu yapmak çok mu zor? Dediğim gibi eve kadar fiber kablo gelirse bir yolu olmaz mı? Veya internet cafelerde nasıl oluyor bu durum?


ananiyimioguz
(22.11.18)
Tek şeritli yolda trafik olmamasını istemekle aynı oluyor. İnternet cafeler birden fazla adsl hattı alıp multi wan load balancing yapıyorlar. 1 adet internet için 4 adetini de oyun için ayırıyorlar mesela. Siz de ekstra yalın adsl alabilir, ya da binaya fiber geldi dediniz, fibere başvurabilirsiniz.
Özellikle bu şartlar altında isterseniz de dediğim gibi QoS ile çözeceksiniz. Modemin yanına yönetilebilir bir router ekleyip onun üzerinden sınırlandırabilirsiniz ama ben olsam fibere geçerdim.


goodman
(22.11.18)
(5)

Armut.com, ustabilir tarzı siteler, önerileriniz/beklentileriniz

Başka hangi bu tarz siteler veya uygulamalar var?Bir de sizce eksiklikleri neler? Neler yapılabilir? Ona göre bir proje yapacağım ama ihtiyaçları görmem gerekiyor.Teşekkürler.Bilmeyenler için; bu tarz siteler kabaca işveren ile işçiyi buluşturmaya yarıyor. İşveren de siz oluyorsunuz.
Başka hangi bu tarz siteler veya uygulamalar var?

Bir de sizce eksiklikleri neler? Neler yapılabilir? Ona göre bir proje yapacağım ama ihtiyaçları görmem gerekiyor.

Teşekkürler.

Bilmeyenler için; bu tarz siteler kabaca işveren ile işçiyi buluşturmaya yarıyor. İşveren de siz oluyorsunuz.
ananiyimioguz
(20.11.18)
armut.com u denedim ben, çatıcı çağırmıştık. çatıcı işini doğru düzgün yapmadı, sonra da ulaşamadık elemana. armut.com a söyledim, doğru düzgün ilgilenmediler. biz de ulaşamıyoruz, hesabını kapadık dediler. böyle bir durumda bence verdiğim paranın bir şekilde iadesini alabilmeliyim, sonuçta armut.com referansı ile o ustayı çağırıyorum, herhangi bi yerden değil.


kronik
(20.11.18)
aracı kurumun daha fazla sorumluluk alması gerekiyor. Bana sorarsanız armuta elmaya gerek kalmadan, eski usul, tanıdık vasıtasıyla referans olması suretiyle bu işler halledilir.


biravekahve
(20.11.18)
Kendim uğraşmak istemediğimden armut.com dan ben de eski bir beyaz eşyaya usta çağırdım. Teknik servis olduğunu söyleyen adam kapağını bile açamadı. Kapağını açtım onu izlemeye başladım yaklaşık 40-50 dakika altında üstünde gezdi kulağıyla dinledi yapamadı gitti. Bir gün sonra kendim el attım hala çalışıyor.


goodz
(20.11.18)
Ben de tanıdık referansıyla usta bulmaya öncelik tanırım. armut.com'dan çağırıp pişman olan örnekler biliyorum. Ben de niyetlenmiştim ama cesaret edemedim kaç kez.

Böyle bir projeye atılmak Türkiye'de büyük cesaret ister bence. Şimdi buradan ustaları rencide etmek istemiyorum, namuslular da arada çıkıyor ama geneli uğraşılması sağlam sinir gerektiren insanlar. Türk tipi iş görmenin üst sınırını hep ustalarla yaşadım.

İşin içinde usta olmayan bir projeye yönelmenizi tavsiye ederim. Ne yaparsanız yapın, ne önlem alırsanız alın, o ustalar bir yolunu bulup yanından dolaşacaklardır. Sinir sahibi olmayın.


cosmicstring
(21.11.18)
Ustamgeliyor var.


olaylar olaylar
(21.11.18)
(12)

Bitcoin

Biz de mi battık businesstık biz? Vallahi güzel battık. Şu siralarda cikmasi icin bir sebep göremiyorum. Ama anladigim kadariyla en batmaz denilen anda batip, en cikmaz denilen anda da rekor kiran bir huyu var. Bir umut onu bekliyoruz hala. Olmazsa da ne yapalim ders oldu :/ Sizde durumlar nasil git
Biz de mi battık businesstık biz? Vallahi güzel battık. Şu siralarda cikmasi icin bir sebep göremiyorum. Ama anladigim kadariyla en batmaz denilen anda batip, en cikmaz denilen anda da rekor kiran bir huyu var. Bir umut onu bekliyoruz hala. Olmazsa da ne yapalim ders oldu :/ Sizde durumlar nasil gitti mi ev araba? Bizim paranın 4te 3ü gitti. Kalaniyla da psikolojik destek alirsak tamamen sıfırlayabiliriz sanirim.
ananiyimioguz
(19.11.18)
Çok güzel battık.

Portföyün aynı şekilde 4'te 3'ü eridi. Mal gibi bu fiyatlara düşene kadar hiçbir şey yapmadım, e bu saatten sonra da satmayı düşünmüyorum.

Yalnız 3000'lere inerse marketcap falan yalan olur, yıllarca bekleriz elimizdekilerle.

Bekleyeceğiz artık napalım :/


chicha
(19.11.18)
oncelikle gecmis olsun. 2018 bear market zamaniydi. eger 2017 eylul'unden sonra girdiyseniz piyasaya feci silkelendiniz. ayni hatayi 2013 yilinda yapmistim. sabreden kazanir. "be bullish when everyone is fearful". 2019 yazina kadar muhtemelen bu sekilde bear market devam edecek. 2020 mayis ayinda tekrar halvening olacak.2017'deki gibi bir piyasayi 2019 sonu 2020 gibi bekleyebilirsin. yapman gereken simdiye kadar yaptigin zarari unutup, 4000$ altinda accumulation yapip bull marketi beklemek. 3000$ altini gordugunde yuklu giriyorum ben. ama dikkat etmen gereken konu xrp, ada, iota gibi shitcoin'lere girmemek. gireceksen de uzun sureli degil kisa bounce'lari oynamak. btc ve eth'den sasma. risk almak istiyorsan ZRX ve ZIL accumulate edebilirsin. bu surede de kendini trading konusunda gelistirmeye bak. investopedia'dan baslayabilirsin.


crucio
(19.11.18)
Yok efendim mining maliyeti 6.000$ yok efendim bu değerin altına düşmez bilmem ne... balon patladı.


sekerse tehlike
(19.11.18)
mining maliyetinin 6000$ oldugu tamamen yalandi zaten. bunu hesaplamak zor degil. elektrik maliyeti 0.06$ KW/h olan bir miner icin 1 btc maliyeti yaklasik 3000$ civarinda. cogu buyuk miner icin elektrik maliyeti bu fiyatin altinda. bir kismi elektrik santralleri ile 0.01$ kW/h civarinda anlasiyor.


crucio
(19.11.18)
Eğer insanlar bu değeri de etmediğini düşünüyorlarsa o parayı da etmez. Yani şöyle düşünün. Ben bir ay boyunca elimde kazma kürek dağ bayır uğraşıp toprağın altında bişey arasam, bir ayın sonunda saçma sapan bi taş çıkartsam (bulduklarım arasında en güzelini), sonra desem ki bunun maliyeti asgari ücret kadar, çünkü bir aydır çalışıyorum... insanların gözünde 5 liraysa 5 liradır, belki o bile değildir.


sekerse tehlike
(19.11.18)
valla bu yılın başında portföyü bozdursaydım o günün dolar kuruyla 25.000 tl param vardı. (8.000 tl ile girmiştim). şu anda çıksam portföy 5.000 tl anca ediyor. umudum yok ama çıkmıyorum da, tutucam bir iki sene daha.

yılbaşında binance'teki bakiyemin ekran görüntüsünü almıştım, açıp açıp sigara yakıyorum aklıma geldikçe.


sir gawain
(19.11.18)
@sekerse tehlike, dedigine katiliyorum, btc fiyatinin mining maliyeti ile bir baglantisi yok. maliye 3000$ diye onun altina fiyat inmez diye birsey yok. onceki yorumuna cevaben yazmistim onu.

diger arkadaslara gecmis olsun diyebiliyorum sadece. tavsiyem temel seviyede trading'in nasil yapildigini ogrenip, onumuzdeki bull market icin hazirlanmaniz. 2017 gibi bir bull market belki hicbir zaman olmayacak bir daha ama bir bull market olacak bu kesin.


crucio
(19.11.18)
Crucio çok güzel demiş, 2019 ortasına kadar böyle gidip sonra yükselme başlayacak gibi görünüyor. Yani olursa o zaman olur.

Anahtar kelimeler: Btc halving, ETF (CBOE), Bakkt

Ben iyi ki aralıkta ana paramı çekmiştim. Ha ama kârım rahat 1/5 ine düştü. Fakat yeni Bullrunda çok daha üstüne çıkabileceğini düşünüyorum.

Tepelerde fark edip usdt ye geçmek lazımdı nisanda bile yapsaydık olurdu ama kim bilebilirdi bu kadarını(hoş eski grafiklere bakınca açıkmış ama insan öyle düşünmüyor o zamanlar)


nhk ni youkosu
(19.11.18)
Şu senaryoya ne diyorsunuz mantikli geldi

eksisozluk.com


ananiyimioguz
(19.11.18)
3 tane monero almıştım 130 dolardan. alır almaz hem monero hem dolar düşmeye başladı külliyen zarar yani. 3 hafta sonra 109 dolardan bozup bahis hesabıma attım parayı. şu an para 600 küsür dolarlarda monero ise yerin dibine girdi. gayet mantıklı bir hareket yaptım demek ki.
umarım herkes kurtulur bu coin bataklığından.


@ananiyimioguz imkansiz ve sacma. birincisi bankalar xrp'yi kullanmiyor. ripple teknolojisiyle ilgileniyorlar ama ripple ve xrp farkli seyler. ayrica bankalarin xrp tutmasi da fiyati icin birsey ifade etmiyor cunku bankalar piyasadan almiyor. direk ripple sirketinden bedavaya yakin bir paraya aliyorlar. ikincisi totalde 100milyar adet xrp token'i var. tanesi 10$/100$ vs oldugunda olusabilecek market cap'i bir hesap et dunyada ne kadar para var. amerika'nin butcesi ne kadar bir dusun


crucio
(20.11.18)
Ocak Ayında 1000 dolarım vardı ):
sonra 200 dolarla düştü , mayıs gibi 800 dolara geri çıkarmıştım çekmedim 1000 doları görsün diye bekledim geri düşmeye başladı . Bende takip etmeyi bırakmıştım
Konuyu görünce açtım baktım 60 dolar kalmış aahahah

Artık parayı kurtaramayız heralde


bnmzz
(20.11.18)
(2)

Vadi İstanbul - Decathlon

Büyük mü? Viaporttaki güzeldi. O büyüklükte var midir?Edit: Çok büyük değildi ama idare eder.
Büyük mü? Viaporttaki güzeldi. O büyüklükte var midir?

Edit: Çok büyük değildi ama idare eder.
ananiyimioguz
(17.11.18)
Forum istanbuldaki kadar buyuk degil. Zaten genelde cok kucuk olmuyorlar.


brkylmz
(17.11.18)
Metrocity'dekine gitmistim. Bizim bakkal daha büyük oradan.


ananiyimioguz
(17.11.18)
(4)

Şu özelliklerde bir ip camera biliyor musunuz?

Hareket algılayıcısı olacak ama kedi ve köpeğe karşı değil. Onları es geçsin istiyorum bildirim gönderirken.
Hareket algılayıcısı olacak ama kedi ve köpeğe karşı değil. Onları es geçsin istiyorum bildirim gönderirken.
ananiyimioguz
(11.11.18)
ev alarm sistemlerinde var bu özellik. kale alarm sistemi var evde, evcil hayvana duyarlı. onlar gezse ses etmiyor. teknik detayı bilmiyorum da burdan yürünebilir.


dorian greyfurt
(11.11.18)
Evet onlarda görmüştüm ama büyük bir sistem taktırmak yerine kendim ufak bir tane kamera alıp sadece o ihtiyacımı görsün istiyorum.


ananiyimioguz
(11.11.18)
(bkz: nest cam)


crucio
(11.11.18)
bu türde bi camera mevcut değil diye biliyorum ancak bunun için şöyle bi yöntem izleyebilirsin.

öncelikle bir adet alarm sistemleri için olan pet pır dedektörü alırsın ardından pet dedektörü elektronik bi devre yardımıyla basit bi ip cameraya bağlarsın ve alarm durumunda akım kamerayı tetikler. ve karşınızda petcam ;)


johnnie w lker
(11.11.18)
(2)

Bir araç için yakalama kararı çıkarttırdım ama...

Bir şirket sahibini haklı olduğum bir konuda önce icraya verdim, takmadı.Sonra haciz davası açtım, hakkınızda dava açılmıştır diye kağıt gitti yine takmadı.Sonra para verip aracını bağlatabiliyormuşum. Gidip 500tl verdim en yeni aracına yakalama kararı çıkarttırdım.Fakat merak ettiğim bir konu var.
Bir şirket sahibini haklı olduğum bir konuda önce icraya verdim, takmadı.
Sonra haciz davası açtım, hakkınızda dava açılmıştır diye kağıt gitti yine takmadı.
Sonra para verip aracını bağlatabiliyormuşum. Gidip 500tl verdim en yeni aracına yakalama kararı çıkarttırdım.

Fakat merak ettiğim bir konu var. İcra memurları bu adamın adresine gidip aracını bağlayacağız, nerede mi diyecekler yoksa araç şans eseri bir çevirmeye yakalanacak da orada kayıtlardan çıkacak da ondan sonra mı aracı bağlanacak? Yani benim ne kadar beklemem gerekiyor?

Bir de tehdit yeme ihtimalim var mıdır? :D
ananiyimioguz
(09.11.18)
Şans eseri, ancak sen araci görürsen 155i arayıp araci yakalamalarını isteyebilirsin. Araç trafikte değilse ömür boyu bekleyebilirsin.


Benim bir arkadaşım bundan 8-9 sene evvel bu işi yapıyordu. Bağlama çıkarılan arabaları bulup bağlattırma işi. Çevirmeye denk gelmeden yakalanmaz.Çok kafaya taktıysanız biraz para verip takibe aldırabilirsiniz.


goodman
(09.11.18)
(3)

Apartman için güvenlik önlemleri tavsiyeleri

Kamera, kapı kilidi, alarm gibi gördüğünüz fiyat/performans ürünlerini paylaşır mısınız? Belki yeni şeyler vardır ben bilmiyorum.
Kamera, kapı kilidi, alarm gibi gördüğünüz fiyat/performans ürünlerini paylaşır mısınız? Belki yeni şeyler vardır ben bilmiyorum.
ananiyimioguz
(07.11.18)
semt istanbul küçükyalı.

aparrmana kamera takılı olduğu halde 4 kere hırsız girdi. kapşonluyla gelip giriyorlar, caydırıcılık 0

biz de 8 daire var, giriş kapısına da ev gibi kilit taktırdık, gece 11 den sonra kapı kilitleniyor, dışarıdsn gelen açıyor geri kilitliyot


oscar
(07.11.18)
kamera hiçbir işe yaramıyor +1000

girerken caydırıcılığı olmadığı gibi, sonradan da bir işe yaramıyor. yüzünü gizlemese bile onunla uğraşan, arayan falan yok. giden gidiyor.

çare giremeyeceği kadar sağlam kapı kilidi ve iş yapmasını engelleyecek kadar panikletecek cayır cayır öten bir alarm. öyle haber alma merkezi falan da traş.


kibritsuyu
(07.11.18)
Apartmanda şifreli giriş ve kamera vardı sırayla 3 daireye hırsız girdi. Bir de otoparktan bisikletleri çalmış namussuzlar.

Hayatımda ilk defa eve alarm taktırdım. Evdeyken bile kuruyorum.


SiyamkedisiZorro
(08.11.18)
(1)

Doğum yapmış köpek için acil geçici yuva arıyoruz

Arkadaşlar okulumuza bırakılan bir köpek doğum yaptı ve yurtta kalan arkadaşlar nöbetleşe olarak bakmaya çalışıyor. Fakat okulumuzda çok fazla köpek var. Tehlike teşkil ediyorlar. Havalar da soğuyor. Yiyecek verebiliyoruz ama korunaklı bir yer ayarlayamadık. Pendik civarında bahçeli bir evi veya dük
Arkadaşlar okulumuza bırakılan bir köpek doğum yaptı ve yurtta kalan arkadaşlar nöbetleşe olarak bakmaya çalışıyor. Fakat okulumuzda çok fazla köpek var. Tehlike teşkil ediyorlar. Havalar da soğuyor. Yiyecek verebiliyoruz ama korunaklı bir yer ayarlayamadık. Pendik civarında bahçeli bir evi veya dükkanı olan tanıdığınız var mı? Anadolu yakasında olması da yeterli aslında. Yavrular sağlıklı bir şekilde büyüyene kadar misafir etse? Yiyecek ve bakım masraflarını karşılayacağız ama dediğim gibi acilen korunaklı bir yer ihtiyacımız var. Barınak da dolu, almıyorlar.

eksiup.com
ananiyimioguz
(07.11.18)
Ölü Adam Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.


piremses
(09.11.18)
(5)

Arı sütü ve propolis hakkında

Bugün okulumuza Aslı Elif Tanuğur hanım geldi ve girişimcilik dersimiz için güzel bir sunum yaptı.https://www.youtube.com/watch?v=yWl6AA3KAoI&feature=youtu.be&t=1208Şurada 20. dakikadan sonra anlatıyor benzer şeyleri.Bir şirket kurmuş ve arıcılardan doğrudan saf bal, arı sütü ve propolis alıp katkıs
Bugün okulumuza Aslı Elif Tanuğur hanım geldi ve girişimcilik dersimiz için güzel bir sunum yaptı.

www.youtube.com

Şurada 20. dakikadan sonra anlatıyor benzer şeyleri.

Bir şirket kurmuş ve arıcılardan doğrudan saf bal, arı sütü ve propolis alıp katkısız bir halde paketleyip satıyormuş. Eczanelerde de varmış. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanser hücrelerini sararak yok ediyor, hepsini test ettik falan dedi.

Hiç deneyiminiz oldu mu? Biraz pahalı bu ürünler. Doğallığına ve faydalarına güvenip almalı mıyız sizce ne dersiniz?
ananiyimioguz
(07.11.18)
2 yıl önce işyerindeki arkadaşlar espirisine hediye olarak nutral teraphy propolis almıştı. kutunun 3/1 ini kullandım bıraktım. içince yarım saat ateş basıyordu sonra idrarım fosforlu şekilde geliyordu. biraz araştırdım vücudum atıyormuş fazlalık yani. doğaldır yararlıdır ama içen insanların doping psikolojisi daha etkili bence.


kanser olayi yalan oncelikle. arkadasin babasi kemoterapi gorurken agrilarini azaltsin diye kullandi bundan, bi sure etki etmistir belki ama sonra agriya bi faydasi olmadi. hucreyi de yok etmedi tabii, vefat etti kendisi. kullandigi propolisti.


pide
(07.11.18)
@pide, meme kanserli hastalardan alınan örneklerdeki hücreyi sarıp yok ettiğini gözlemlemişler. Meme diye altını çizmişti onu düzelteyim. Diğerlerini bilmiyorum. Belki de denediler, onlara etkisi olmadı bilemiyorum. Benim derdim bağışıklığı arttırsın..


ananiyimioguz
(07.11.18)
Propolis kullaniyorum
Beeo iyi marka evet ama organik degil. Organigini kullanmak daha faydali diye biliyorum


bradshaw
(07.11.18)
faydalı olduğunu biliyorum ama onların hepsi aslında arıların kendileri için ürettikleri elzem şeylermiş yazık. evet bal da öyle yiyoruz ama propolis, polen, arı sütü filan bunların miktarları çok çok az olurmuş.


ssiradanbirigibi
(07.11.18)
(2)

Java hakkında bir kaç soru

1) Java da şöyle bir şey var mı; öyle bir değişken tanımlayalım ki hangi türden değer girilirse o değerin tipine dönüşsün? (Sonraki sorumdan bağımsız)2) Klavyeden girilen değer int mi yoksa String mi onu kontrol etmek istiyorum. Çünkü string giriş olursa onları kabul etmeyeceğim. Bunun bir yolu var
1) Java da şöyle bir şey var mı; öyle bir değişken tanımlayalım ki hangi türden değer girilirse o değerin tipine dönüşsün? (Sonraki sorumdan bağımsız)

2) Klavyeden girilen değer int mi yoksa String mi onu kontrol etmek istiyorum. Çünkü string giriş olursa onları kabul etmeyeceğim. Bunun bir yolu var mı?

3) try catch ile denedim ama yapamadım. Belki benim acemiliğimdir. Nasıl yapılabilir? Kod şu;

public static void main(String[] args) {

int first = 0;
int second = 0;


Scanner sc = new Scanner(System.in);

while(first!=1 && first!=2){

System.out.println("Lütfen ilk sayıyı 1 ve 2 giriniz");
first = sc.nextInt();

}

while(second!=1 && second!=2 && second!=3){

System.out.println("İkinci sayıyı 1,2 ve 3 giriniz");
second = sc.nextInt();

}

System.out.println("Girdiğiniz ilk sayı: " + first + "\nİkinci sayı: " + second);

}

Yukarıda da anlaşıldığı gibi kullanıcıdan 1. ve 2. sayıyı istiyorum. İstenilenler dışında bir sayı girerse tekrar istemeye devam ediyor. Fakat string değer girerse diye önlemimi alamadım.
ananiyimioguz
(02.11.18)
1) Java gurusu değilim ama java'da "variant" yok. Gene de github'a bakarsan kullanıcılar kendi kütüphanelerini yazmışlar.

2) Bir kaç yöntemle yapılabilir. ilki girilen değerin bütün karakterlerini kontrol edip 0..9 arasında mı bakmak. Diğer yöntem girilen değeri integer'a dönüştürmeye çalışıp try-catch ile hatayı yakalamak, hata varsa girilen sayı değildir demek.

3) Kendin yukarda anlatıldığı şekilde yapabilirsin


kimlanbu
(02.11.18)
1. java "type safe" bir dil yani tanimlanan bir degiskenin belli bir tipi olmasini garanti altina almak ister. Buyuk projelerde bunun kritik bir onemi vardir. ama java versiyon 10 ile beraber "var" tipi gelmistir, iste bu icine her ne koyarsan koy bir tiptir. eger kullandigin java versiyonu 10 ise "var" tipini kullanabilirsin.

2. klavyeden girilen deger string dir. ama bazi string vardir ki integer tipine cevrilebilir. ornegin "10" stringi bir int tipine cevrilebilir. senin ihtiyacin olan da girilen degerin int tipine cevrilip cevrilemeyecei, eger cevrilir ise onu integer tipine cevirmen. Bunun icin birkac yol var;

Yontem 1: javada Integer.parseInt("9"); diye integer objesinin bir methodu var. bu icine gonderilen string tipini integer tipine cevirmeye calisir. eger ceviremezse ornegin icine bir yazi gonderirsen Integer.parseInt("abc"); sana NumberFormatException doner. Bu yontemi kullarak kodunun bulundugu class icine veya baska bir utilitiy class icinde soyle bir method yazabilirsin

public static int isNumeric(String strNum) {
try {
return Integer.parseInt(strNum);
} catch (NumberFormatException | NullPointerException nfe) {
return -1;
}
}

bu method isNumeric("abc") ile cagirilir ise abc int degerine cevrilemeyecegi icin -1 doner. -1 cevrilemez demektir. ama eger isNumeric("9") gonderirsen geriye 9 doner. donen sayi 0 dan kucuk ise kullaniciyi rakam gir diye uyarabilirsin, 0 ve sifirdan buyuk ise kullanici rakam girmistir zaten bu da sana int tipinde geri doner.

Yontem 2: ise regular expression ile kontrol yapan bir methdod yazmaktir.

public static boolean isNumeric(String strNum) {
return strNum.matches("-?\\d+(\\.\\d+)?");
}
bu da true ya da false doner. eger bu sana true donerse gonul rahatli ile Integer.parseInt("9") cagirarak int tipine cevirebilirsin.

Yontem 3: ise "apache commons" kutuphanesini kullanarak StringUtils.isNumeric("abc") methodunu kullanmaktir. bu da true ya da false doner. bunda da true donerse Integer.parseInt("9") cagirarak int tipine cevirebilirsin.


emrahday
(02.11.18)
(3)

Sizce bu şiir okunurken arkada hangi müzik çalmalı?

Bedri Rahmi - Türküler Dolusu http://siir.sitesi.web.tr/bedri-rahmi-eyuboglu/turkuler-dolusu.htmlAl yazmalımla fena olmuyor ama çok klişe oldu o da artık :/
Bedri Rahmi - Türküler Dolusu

siir.sitesi.web.tr

Al yazmalımla fena olmuyor ama çok klişe oldu o da artık :/
ananiyimioguz
(31.10.18)
youtu.be


profit
(31.10.18)
Şiirin arkasına müzik konunca aşırı komik oluyor. Şiir olmaktan çıkıyor o. Çok klasik oldu artık şiirden önce müzik başladığını duyduğum anda hızla kapatıyorum o.şiiri. özgün ol sadece şiir oldisun müziksiz daha hoş bence.


@profit fazla hüzünlü geldi :/

@kirmizipilotkalem Düz de okunur da ben bir türk halk müziği etkinliğinin başında çıkacağım, müzik seçemedik. Bence doğru müzik gayet etkili oluyor.

www.youtube.com


ananiyimioguz
(01.11.18)
(1)

Whatsapp bildirimlerinde fotoğrafları neden göremiyorum?

Önceden gözüküyordu ama şimdi iki parmakla çekip genişletsem bile fotoğraf gözükmüyor. Sebebi ne olabilir? Kapandı mı bu özellik?Samsung, Android 8
Önceden gözüküyordu ama şimdi iki parmakla çekip genişletsem bile fotoğraf gözükmüyor. Sebebi ne olabilir? Kapandı mı bu özellik?

Samsung, Android 8
ananiyimioguz
(21.10.18)
WhatsApp'tan birden fazla mesaj gelmişse (isterse aynı kişiden olsun) önizleme olmuyor fotoğrafta.


m e b
(21.10.18)
(2)

Adobe Audition - iki ses kaydından birini duruma göre artırıp azaltma

Yahu ben bunu sormaya geldim bir an ifşada buldum kendimi. Umarım prime time'ı geçmemişimdir, yardım lazım.Şimdi bir fon müziği var, bir de benim şiir okurkenki kaydım. Aralarda şarkı yükselecek, ben söze girdiğimde azalacak. Bunu ben tesadüfen kurcalarken bulmuştum ama bir daha bulamıyorum. Adı ned
Yahu ben bunu sormaya geldim bir an ifşada buldum kendimi. Umarım prime time'ı geçmemişimdir, yardım lazım.

Şimdi bir fon müziği var, bir de benim şiir okurkenki kaydım. Aralarda şarkı yükselecek, ben söze girdiğimde azalacak. Bunu ben tesadüfen kurcalarken bulmuştum ama bir daha bulamıyorum. Adı nedir bu olayın? Youtube'dan bakacağım ona göre.
ananiyimioguz
(19.10.18)
(bkz: compressor)
(bkz: sidechain)


alperz
(19.10.18)
Ses kanalının üzerinde sarı bir yatay çizgi var(volume ayarı), oraya tıklayıp keyframe verip manuel olarak kısıp açabilirsin.


nhk ni youkosu
(20.10.18)
(4)

Aynasız fotoğraf makinesi için gimbal tavsiyesi

Kullandığım lens ile toplam ağırlık 650 gram falan olacak. Makine Fuji X-T1. Çok ağır olmayan bir gimbal arıyorum. İlk defa kullanacağım. ZHİYUN CRANE iyi midir mesela? Pahalı olmaması önemli benim için. Bir de bunları illa dik tutmam gerekmiyor değil mi baş aşağı da tutabilirim?
Kullandığım lens ile toplam ağırlık 650 gram falan olacak. Makine Fuji X-T1. Çok ağır olmayan bir gimbal arıyorum. İlk defa kullanacağım. ZHİYUN CRANE iyi midir mesela? Pahalı olmaması önemli benim için. Bir de bunları illa dik tutmam gerekmiyor değil mi baş aşağı da tutabilirim?
ananiyimioguz
(14.10.18)
çok bi seçeneğin yok zaten.

zhiyun crane kullanan bi kaç arkadaşım var oldukça memnunlar, aslında memnun olmasalar da düzgün bir gymbal almak için servet ödemeleri gerekiyor öteki türlü.

tam 90 derece tepe taklak mı çevireceksin? eğer öyleyse çalışmayabilir, büyük ihtimalle referans olarak yer çekimini falan kullanıyordur bu tür aletler.

www.youtube.com şöyle şeyler de var. ucuz olsun iş görsün dersen.


killerbee
(14.10.18)
Şirkette ekipçe Zhiyun Crane kullanıyoruz ve gayet memnunuz. Evet baş aşağı da kullanabiliyorsun.


mr rosebud
(14.10.18)
Tamam öyleyse direkt ona bakayım. İkinci elde sıkıntı çıkar mı? Oraya yönelmek istiyorum fiyatı düşürmek için. Nelere dikkat etmem gerekir?


ananiyimioguz
(14.10.18)
elektronik işi şans işi. kaldıki gymballar çok narin aletler, bir de çin malı olduğunu düşünürsen ben senin yerinde olsam riske girmem.

param yoksa gider o gösterdiğim linkteki ürünlerden bakardım, iyi kötü onlar da iş çözüyor anladığım kadarıyla.


killerbee
(14.10.18)
(4)

Şu üçgen, içi boş, siyah küpeden bulamıyorum

2-3 yıldır arıyorum hiç denk gelmedim. Kız arkadaşıma yakışacagını düşünüyorum. Bir türlü kulağında görmek nasip olmadı. Bilen, gören, duyan var midir?https://eksiup.com/1671797c5421https://eksiup.com/a539e2bfb608
2-3 yıldır arıyorum hiç denk gelmedim. Kız arkadaşıma yakışacagını düşünüyorum. Bir türlü kulağında görmek nasip olmadı. Bilen, gören, duyan var midir?

eksiup.com
eksiup.com
ananiyimioguz
(14.10.18)
bundan olmaz mı?

www.lidyana.com

peki bundan?

www.modex.com.tr

çok zor bişey değil herhangi bir gümüş takı satıcısına söylesen yaptırır sana.


killerbee
(14.10.18)
Maalesef bunlardan istemiyorum :/ Mat, hafif bir sey ariyorum.

Yani bunlar şöyle uymuyor; birisi taşlı, diğeri de çok küçük. Küçük olanın, diğer büyük olan gibi bir modeli olsaymış tam istediğim olacaktı


ananiyimioguz
(14.10.18)
Şu tarz birşey var belki beğenirsiniz www.trendytaki.com


@mortingensitrayzee, çok yakın evet. Ortadaki üçgen olmasaymış daha iyiymiş ama bu da bitmiş zaten nasıl alacağım ki :/


ananiyimioguz
(14.10.18)
(4)

x265 ile sıkıştırılmışfilmler nasıl açılır?

Tv 264'ü destekliyor sadece. İndirdiğim dosyayı convert mi edeyim şimdi? Yoksa pc'yi bağlayıp önerdiğiniz bir programla filmi mi açayım? Film 4k olduğu için pek sağlıklı çalışmıyor bilgisayardan 4k görüntü aktarırken.
Tv 264'ü destekliyor sadece. İndirdiğim dosyayı convert mi edeyim şimdi? Yoksa pc'yi bağlayıp önerdiğiniz bir programla filmi mi açayım? Film 4k olduğu için pek sağlıklı çalışmıyor bilgisayardan 4k görüntü aktarırken.
ananiyimioguz
(08.10.18)
pot player ile dener misin? diğer programlarla takılan videoyu pot player ile izledim. 4k'ydı dosya.
ayrıca dönüştürdükten sonra h265 ile indirmenin anlamı yok.


sutlu nescafe
(08.10.18)
pc ile bağlayıp kullanmak en basiti.
x264 e dönüştürülebilir ama zaman kaybı olur. indirirken x264 indirmeniz lazım.
bilgisayar 4k'yı oynatamıyorsa yapacak bir şey yok.
4k x264 boyutları çok hayvani olduğundan hdd falan bağlamak lazım tv'ye. ben aman senle mi uğraşacağım diyip vazgeçtim 4k sevdasından. 32 gb a kadar bir usb var ona ne sığarsa canım da çok isterse açıp izliyorum ama usb 2.0 olduğundan atması bile dert.


ozdek
(08.10.18)
vlc kesin oynatıyodur, onun haricinde tv desteklemiyosa geçmiş olsun, ya format factory ya hdmi :/


yuto
(08.10.18)
tv x265 desteklemiyorsa pc bağlamak(pot player) ya da "tv box" tarzı bir çözüme gitmek gerek, dönüştürmekle ömür geçmez.
I lev LG


late viper
(08.10.18)
(3)

Kedi, kumunu neden örtmez?

Kedim bildim bileli tuvaletini pek örtmüyor. Bol kum da koyuyorum. Temizliyorum da. Neden açıkta bırakıp gidiyor olabilir?
Kedim bildim bileli tuvaletini pek örtmüyor. Bol kum da koyuyorum. Temizliyorum da. Neden açıkta bırakıp gidiyor olabilir?
ananiyimioguz
(08.10.18)
benim kedi de yaşı ilerledikçe örtmemeye başladı. eskiden örterdi. 7 yaşında.


spirit crusher
(08.10.18)
Bir yerlerde kediler kendini bulunduğu ortama hakim olarak hissediyorsa tuvaletini örtmez diye okumuştum. Ancak çok da emin değilim.


zombi
(09.10.18)
@zombi+1

Ben de geçen belgeselde izledim.


ninotevtidze
(09.10.18)
(5)

Fazıl Say piyano çalarken ağzını ne diye kıpırdatıyor?

İçinden bastığı notoları söylüyor olabilir mi? Küçük yaştan beri müziğe aşırı ilgisi ve yeteneğinden dolayı jest ve mimiklerinde bir anormallik olduğu aşikar. Zaten normal bir insan olduğunu düşünmüyorum. Ama o oynatması bir rahatsızlıktan mı yoksa içinden bir şeyler mi söylüyor bilemedim.https://ww
İçinden bastığı notoları söylüyor olabilir mi? Küçük yaştan beri müziğe aşırı ilgisi ve yeteneğinden dolayı jest ve mimiklerinde bir anormallik olduğu aşikar. Zaten normal bir insan olduğunu düşünmüyorum. Ama o oynatması bir rahatsızlıktan mı yoksa içinden bir şeyler mi söylüyor bilemedim.

www.youtube.com
ananiyimioguz
(07.10.18)
bazı müzisyenler konsantrasyon için yapıyor böyle şeyler. gitaristler de zaman zaman tuvalette ıkınır gibi surat ifadesi yapıyorlar mesela.


medievalman
(07.10.18)
İstemeden yapıyor olmalı.


[GODDARD]
(07.10.18)
Çalarken hata yapmamak için sürekli dua okuyor olabilir.


[GODDARD]
(07.10.18)
engelli diye biliyorum kendisini


exlibris
(07.10.18)
Adam müzikal anlamda dahi. Bir de sanırım nörolojik bir rahatsızlığı var. Durum böyle olunca biz ne desek boş kalır. Belki ritm sayıyor belki de kendinden geçtiği için istemsiz hareketler yapıyor.


curukturpkokusu
(07.10.18)
(25)

Sevgilim Aleyna Tilkiye mi benzemiş?

Normalde telefon arka planına fotoğraf koyan bir insan değilim ne kendimin ne başkasının ama bir programda efekt deniyordum, çok hoş olduğunu düşününce koyayım dedim. Görenler (sevgilim olduğunu bilen fakat hiç görmemiş olanlar) aa bu kim aleyna tilki mi diye tepki veriyorlar. Hani "acaba kız arkada
Normalde telefon arka planına fotoğraf koyan bir insan değilim ne kendimin ne başkasının ama bir programda efekt deniyordum, çok hoş olduğunu düşününce koyayım dedim. Görenler (sevgilim olduğunu bilen fakat hiç görmemiş olanlar) aa bu kim aleyna tilki mi diye tepki veriyorlar. Hani "acaba kız arkadaşı mı ya" diye düşünme de yok. Aa ne alaka ya sevgilim diyorum ama sayıları günden güne artıyor. Kız arkadaşıma söyledim, sinir oldu biraz. Pek sevmez kendisini çünkü. Normalde hiç benzemiyor. Bu fotoğrafta da benzetemedik biz ama dışarıdan bir bakın istedim. Eğer öyleyse kaldırıcam ne mana yani aleyna tilkinin fotoğrafını telefonumda taşıyorum dfgjh

eksiup.com
eksiup.com
ananiyimioguz
(05.10.18)
Ben benzettim.


kablelvuku
(05.10.18)
@kablelvuku, söylemesem de benzetir miydiniz?

Yani akla gelir miydi?


ananiyimioguz
(05.10.18)
Benziyor


cossecant
(05.10.18)
Gelirdi.


kablelvuku
(05.10.18)
Alakası bile yok. Bu kızın gözünün feri gitmiş. Aleyna tilki cin gibi hatun


Delay Fuze
(05.10.18)
Aynısı. Efekt de 10 numara olmuş. Aleyna fanları görmesin yayılır :)


Erensq06
(05.10.18)
Aynısı. Ki ben aleyna tilki fanıyım.


Benzemiş biraz.


Yapmayın be :( Şuan sinir krizleri geçiriyor. Kaldırayım o zaman ne yapayım :/ Onca yıldan sonra fotoğrafını koyayım dedim, o da başkasına benzetildi püh.


ananiyimioguz
(05.10.18)
evet benziyor ama durum ondan bağımsız saçma, arka plana sevgili koymak nasıl bir kıroluktur. sevgilinin buna değil de aleyna tilki'ye benzetilmeye bozulması şaşırtıcı. bence de kaldır.


Bruce
(05.10.18)
misafir çocuğu gibi gelmiş dağıtmış telefonunu.

evet benzemiş.


Neill
(05.10.18)
çaldığın o kalbi yerine koy lütfen


datnet
(05.10.18)
@delay alakası yok kısmı sevindirmekle beraber üzdün yine de :(


anneboleyn
(05.10.18)
Benziyor burda baya. Ama aleyan tilkiye benzetilmeye niye bozuldu anlamadım. Kendisini gayet beğeniyorum ben, bu yaştan sonra aleyna tilki fanı oldum dsdhhsd


nundu
(05.10.18)
@nundu, ben de severim aslında biraz ona gıcık oldu sanırım :)


ananiyimioguz
(05.10.18)
aleyna tilki vantilatörüyüm.

resmi büyütmeden bile benzettim.


tabudeviren
(05.10.18)
ağır benzemiş :( Demesen de benzetirdim, başka fotosunu koy :(


biohazardous
(05.10.18)
bi ben benzetemedim herhalde demeye gelmiştim ki @e bana nick birakmamissiniz zalimler yetişmiş. +1
benzemiyor bence.


aleyna tilkiyle avatar arası bişey olmuş mavi mavi


killerbee
(05.10.18)
Aleyna Tilki Aleyna Tilki' ye bu kadar benzemiyor, o kadar diyeyim.

bi' daha sorarsa " o sen olsan bari." diyebilirsin.


kumandanim
(06.10.18)
seda sayan'a daha çok benziyor. bir de liseli ise normal.


darkwizard
(06.10.18)
Sevgilin normlade aleyna tilki de bu fotoda biraz degisik cikmis.


stavro
(06.10.18)
EFEKT NE :O

evet benzemiş


Benzemiş mutlu olun ikinizde ^^


basond
(06.10.18)
Ben daha çok alina boz'a benzettim galiba, makyajsız hallerine. ya da başka bir dizi oyuncusuna ama kim emin değilim. tabii bunda aleyna tilki'nin nasıl göründüğünü bilmememin etkisi de olabilir. alina boz'un da adını bilmiyordum hatta tv-dizi kültürüm sıfır.


(5)

Gürültülü ortamlara girmeye nasıl alıştınız?

Ben kendimi bildim bileli öyle takılıyorum diyenler olacaktır elbet ama ben sonradan alışanları merak ediyorum. Diskolara giden, rock veya metal müzik dinleyen bir insan nasıl oldunuz? O süreç nasıl geçti? Bünyeniz hemen kabul etti mi görünce? Öyle bir ortamda mı büyüdünüz?Neden soruyorum; ben gürül
Ben kendimi bildim bileli öyle takılıyorum diyenler olacaktır elbet ama ben sonradan alışanları merak ediyorum. Diskolara giden, rock veya metal müzik dinleyen bir insan nasıl oldunuz? O süreç nasıl geçti? Bünyeniz hemen kabul etti mi görünce? Öyle bir ortamda mı büyüdünüz?

Neden soruyorum; ben gürültülü ortamları kaldıramıyorum. Üniversite bitecek ama bir türlü partileyemedim. Sevemiyorum. Acaba o geçişin bir yolu var mı yoksa olmuyorsa olmuyor mu? Yani slow takılan insanlar hiç o ortamlara girmiyor, gürültülü sevenler de sakin ortamları mı sevmiyor hiç. Böyle bir ayrım mı var? Ben hepsini severim diyeniniz yok mu?

Ben sanat/halk müziği, pop, jazz, blues gibi müziklerin dışına çıkamadım. Çok sevdiğim şarkıları yüksek sesle dinliyorum evet yabancı veya remix şarkıları (muse falan ekledim playlist'ime kulağım alışsın diye sdfgh) ama yine de gürültülü ortamlarda kopabilen birisi olamadım. Bunu nedense eksiklik olarak hissediyorum. Ama kopan erkek görünce de "piç erkek" canlanıyor gözümde. Kendime de yakıştıramıyorum. Ne yapmalıyım vaz mı geçeyim bu sevdadan? Yoksa ortam çok güzel, çok şey kaçırıyorsun gelsene diyeniniz var mı?

Not: Bu soru bir okul partisine gitmeye heveslenmem üzerine, arkadaş çevremi ve kız arkadaşımı davet ettiğimde "aman ne yapıcaz gürültülü zıplamalı ortamlarda ya" tepkisini aldığım için oluşmuştur.
ananiyimioguz
(05.10.18)
Gürültülü bir ortamda büyüdüm (okul-öğretmen evi) ve gürültülü bir işyerinde çalışıyorum. O sebeple hiç garipsemiyorum.
Ama kopmaya ben de gelemiyorum ya da sakince kopuyorum daha içerden :)


bokmuhendisi
(05.10.18)
Ben mesela önceki hayatımda ziraat bankasında memur olduğumu, emekliliğimde gömlek-kravat-yelek giyip tıraş olmuş bir halde pencere önünde bulmaca çözerken kalp krizi geçirip öldüğümü düşünüyorum. Hayatımın hiçbir döneminde sevmedim, yeterince neşeliysem ve makul miktarda alkol aldıysam katlanabiliyordum (yirmilerimdeyken) ama sonra kendime gelmem üç gün sürüyordu, artık hiç katlanamıyorum.

Ortamda kaçıracak bir şey yok bence, olmuyorsa olmuyor. Daha sessiz sakin sosyalleşme seçenekleri de var.


kobuzchu kiz
(05.10.18)
kopan erkek nasıl leş bir tabir? kopmak nedir? dans etmeyi kastediyorsun sanırım, dans edemeyip gürültülü ortamlara girememeni nerd kişiliğine bağlayabilir miyiz? sen boşver remixli şarkıları veya ''gürültülü'' müzik yapan grupları, içinden ne geliyorsa onu dinle kendini kasma, o zaten içinden gelmeli ''aa ben biraz techno dinleyeyim de kulağım alışsın'' diye bir olay yok maalesef. zamanla alışırsın rahat ol


alışamadı.


Tarzınız değil belli ki. Niye kasıyorsunuz ki? Ben sanırım kınadığınız kopan adam oluyorum puhahah. Müziği seviyorum, sevdiğim müziği de son ses seviyorum. Ritmi ve nota geçişleri beni benden alıyor. Ortamı olduğunda da dans da ederim kafa da sallarım ve kimseden çekinmem. Müzik hayatımdaki en güzel şey.


le jeune turc
(06.10.18)
(2)

Şu ingilizce el yazısını temize gecebilir misiniz?

Okunmuyor bazi yerler, yazamadik. Anlayan varsa mesajla atabilir mi?https://eksiup.com/dd95bb1aa564https://eksiup.com/7360d07ed446
Okunmuyor bazi yerler, yazamadik. Anlayan varsa mesajla atabilir mi?

eksiup.com
eksiup.com
ananiyimioguz
(29.09.18)
Paradoxes of set theory:

The set theory conceived by Georg Cantor assumed that there is the existence of two infinite sets. i.e. " the power set of ant set P is the set of all subset of P. The power of P is not the member of P. But it is considered as the set E is the set of all set. So by the definition the power set of E is the member of E. This is the contradiction of the paradoxes of Cantor. So in one line (?). the set of all set can not itself be a set. In 1901, The Russell told that the set of all sets which are not the member of themselves does not exist. That set is the member of itself if and only if that set would not the member of themselves and some of them are not member of them.


matlii
(29.09.18)
example:

division of all person in certain city into the two non intersecting set. The set A who shave themselves and set B who are shaved by a barber. Such a barber (unless she is a lady) does not exist. If he exist then he can both shave and can not shave himself: içe. he is the member of both set A&B. He is the part of set B but at some time he is considered to be a member of either set B or set A.

Okuduğum şekliyle yazdım.


matlii
(29.09.18)
(9)

Istiklal caddesini tarlabasi bulvarina baglayan sokaklardan birinde

Asiri uygun bir esnaf lokantasi vardi. Bilen birisi konum/sokak bilgisi yollayabilir mi?
Asiri uygun bir esnaf lokantasi vardi. Bilen birisi konum/sokak bilgisi yollayabilir mi?
ananiyimioguz
(26.09.18)
senelerdir gitmedim fakat beyaz lokanta'yı mı diyorsun?
beyaz-lokanta-restaurant.business.site


senelerdir gitmedim belki kapanmıştır. beyaz lokanta +1


datnet
(26.09.18)
Yok yok duruyor ben 2 ay icinde tesadufen gordum ama yine konumu kaydetmeyi unutmusum :/ Dediginiz yer miydi emin olamadim ama fotoğraflardan.


ananiyimioguz
(26.09.18)
ehli tat olabilir mi? zamanında baya uygundu, son zamanlarda fiyatları biraz artırmışlar


azeriturku
(26.09.18)
Beyaz lokanta güzel ama "aşırı uygun" değil. Bence başka bir yeri söylüyorsunuz.

Balkan lokantası daha uygun mesela. Google mapste aratırsanız çıkar hepsi.

Beyaz lokanta dorock'un yanında, balkan da marmara cafenin karşısı gibi.


nhk ni youkosu
(26.09.18)
Nevizade'nin çıkışındaki sokaktaki yeri diyorsunuz büyük ihtimalle. Machine barın yanındaki yer. Beyaz ve Ehli-Tatl aşırı uygun değildi diye hatırlıyorum fiyatları.


pokepoke
(26.09.18)
beyaz lokantasi da ehli tat da asiri uygun yerler degil. asiri uygun yer ariyorsaniz DAMAK TADI lokantanin ismi.

aga camisinin bitisigindeki sokaktan (taksim meydani degil diger ucundaki sokaktan)
asaiya iniyorsunuz sokagin sonlarina dogru giderken sol tarafta mekan.

evet aisir uygun bir yer, hatta benim istanbulda gordugum en ucuz yerlerden biri.

not: uzun zamandir gitmiyorum kapanmis mi bilmiyorum./\


emfuzi
(26.09.18)
Bahsedilen yer, @emfuzi'nin bahsettiği sokaktaki Damak tadı gibi duruyor. Ayrıca aynı sokakta, damak tadına gelmeden sağda da en az onun kadar ucuz bir lokanta vardı. Ancak şu an onların yerinde falafelci, dürümcü var. Kapanlı bir iki sene oluyor.


sarap dumani
(26.09.18)
Benim hatırladığım ehlitat lokantasıydı sanırım ya teşekkürler.

Yalnız o gün beyaz lokantaya gittim. Çorba, bulgur pilavı ve etli yemeğe 23tl verdim.

Yani lüks olmayan herhangi bir yerde de bu fiyata yerdim. Pek bir esprisini göremedim gerçekten.

Damak tadı'na da bakacağım yolum düşerse. Teşekkürler herkese.


ananiyimioguz
(28.09.18)
(1)

Tersten oynatılmış gibi gösterilen, piyanolu bir müzik klibi

Tarlanın ortasında bir adam çalıyordu. Çok güzel bir parçaydı. Fakat videoyu bir türlü bulamıyorum. Facebookta görmüştüm ama ne zamandı hatırlamıyorum. 5 sene olmuştur belki. Video sonunda adam piyanonun başından kalkıp geri geri gidiyordu. Bu da sanki video başından beri geri sarılmış, müzik de bun
Tarlanın ortasında bir adam çalıyordu. Çok güzel bir parçaydı. Fakat videoyu bir türlü bulamıyorum. Facebookta görmüştüm ama ne zamandı hatırlamıyorum. 5 sene olmuştur belki. Video sonunda adam piyanonun başından kalkıp geri geri gidiyordu. Bu da sanki video başından beri geri sarılmış, müzik de buna rağmen anlamlı olmuş izlenimi taşıyordu.
ananiyimioguz
(20.09.18)
youtu.be


anxyte
(20.09.18)
(3)

Nasıl mesleki ingilizce kasabilirim? Yazılım/Bilişim/Teknik

Bir yazılım projesine başlayacağız ama sunum ingilizce olacak. Sorular da ingilizce gelecek. 3 aya halletmem lazım. İngilizceyi pek sevmiyorum. Bir türlü ısınamadım. Sunum hazırlanır bir şekilde. Telaffuza, tonlamalara dikkat ederim onlarda sorun yok ama kelime dağarcığım geniş olmadığı için doğaçla
Bir yazılım projesine başlayacağız ama sunum ingilizce olacak. Sorular da ingilizce gelecek. 3 aya halletmem lazım. İngilizceyi pek sevmiyorum. Bir türlü ısınamadım. Sunum hazırlanır bir şekilde. Telaffuza, tonlamalara dikkat ederim onlarda sorun yok ama kelime dağarcığım geniş olmadığı için doğaçlama yapamam şu seviyede.

Soruları karşılamam gerekiyor. Seviyem B1.

Nasıl ve nereden çalışabilirim?
ananiyimioguz
(19.09.18)
Seviyenizin b1 olduğunu şirkete bildirin size eğitim ayarlasınlar.


Belirtmeyi unutmuşum, okulda sunacağız. Eğer beğenilirse büyük şirketlerde çalışma olanağımız olacak.


ananiyimioguz
(19.09.18)
eğer toefl/ielts/cambridge tarzı bir kurumun sınavına girmişseniz ve seviyeniz b1 çıktıysa 3 ayda çok çalışırsanız sunumu halledebilirsiniz.

dil kurslarının seviye belirleme sınavından b1 çıktıysanız ingilizceyle yatıp kalkmanız gerekiyor, belki o zaman 3 ay içerisinde akıcı/başarılı bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

özel ders öneririm.


reavelyn
(19.09.18)
(11)

Çinli, japon, koreli ayrımı

Nasıl yapılıyor? Ben tiplerinin veya kültürlerinin ayrımını yapamıyorum.
Nasıl yapılıyor? Ben tiplerinin veya kültürlerinin ayrımını yapamıyorum.
ananiyimioguz
(18.09.18)
Göz hizası le ayrılıyor diye hatırlıyorum


John Bloor
(18.09.18)
gözlerin nereye doğru çekik olduğuna göre.


tabirimekruh
(18.09.18)
fakir sefil gibi gorunenler cinli.
cizgi film karakterleri gibi gorunenler koreli
daha saglikli ve kulturlu gorunenleri ise japon.


baldur2
(18.09.18)
Hepsi japon.


Tears of Devil
(18.09.18)
Bana hepsi japon


pati
(18.09.18)
japon veya koreli oldukları Çin'li oldukları gerçeğini değiştirmiyor.


hepsini yan yana görmeden ayrımı yapmak zor. google photo kısmından arama yaparak karşılaştırın derim.

kültür kısmı bambaşka tabi, okuyup öğrenmek lazım. çinliler ile japonlar savaş halindeymiş, o yüzden birbirlerini sevmez, kültürleri de benzemez. tayvan da çine bağlı mesela, çinli diyebiliriz ama çinlileri sevmez, görgüsüz olarak görür. japonlara hayranlık duyar.


sttc
(18.09.18)
Belirgin şekilde çekik göz (aslında göz kapakları düşük) yapısına sahip olanlar Japon. Yüz yapısı bize en yakın olanlar Koreli.

Çince'de sesli harflerin telaffuzu çok önemlidir. Sesli harfleri uzatarak veya kısaltarak kelimelerin anlamı değişir. Korece'de hece vurgular önemlidir. Bazı heceleri vurgulu söylerler. Japonlarda kelimeler kısa kısadır. Biraz sert adamı dövecek gibi konuşurlar.

Çinliler ve Koreliler Japonları ikinci dünya savaşında yapılan katliamlardan dolayı sevmiyorlar. Kuzey Kore olayı da var takibi. Tayvan Çin'den ayrılma olduğu için Tayvanlılar da Çinlileri sevmezler.


zombi
(18.09.18)
türk insanına göre hepsi aynı milletten. kimine hepsi Çinli, kimine hepsi Japon, kimine hepsi Koreli.


Neill
(18.09.18)
(1)

Yeni Açılan Xiaomi Store'lardaki İndirim Süresi

Mağazalar dün açıldı fakat izdihamdan giremedik. Bildiğim kadarı ile ilk ürüne 15, ikinciye 20, 3.ye de yüzde 30 indirim yaptılar. Fakat bu indirim sadece açılış gününe özel miydi yoksa hala sürüyor mü bilmiyorum. Bilen varsa söylerse sevinirim.
Mağazalar dün açıldı fakat izdihamdan giremedik. Bildiğim kadarı ile ilk ürüne 15, ikinciye 20, 3.ye de yüzde 30 indirim yaptılar. Fakat bu indirim sadece açılış gününe özel miydi yoksa hala sürüyor mü bilmiyorum. Bilen varsa söylerse sevinirim.
ananiyimioguz
(17.09.18)
Sadece düne özeldi. Kesin bilgi.


efreet sultan
(17.09.18)
(4)

Diş tedavim için teklif edilen fiyat normal mi? Dişçi var mı aramızda?

Dişimin ve yapılacakların fotoğrafını attım. Özelde yaptıracağımı düşünürsek bu fiyat normal mi? Bunlar Okan Diş'in fiyatları. Yeditepe'ye de sorsam mı? Orası daha mı pahalıdır?Yoksa devlete mi gitsem?Diş filmim: https://hizliresim.com/PDZ0PvÜcretler:1. sayfa: https://hizliresim.com/g6JqZL2. sayfa:
Dişimin ve yapılacakların fotoğrafını attım. Özelde yaptıracağımı düşünürsek bu fiyat normal mi? Bunlar Okan Diş'in fiyatları. Yeditepe'ye de sorsam mı? Orası daha mı pahalıdır?

Yoksa devlete mi gitsem?

Diş filmim: hizliresim.com

Ücretler:

1. sayfa: hizliresim.com
2. sayfa: hizliresim.com

2800TL
ananiyimioguz
(15.09.18)
diş taşı temizligi 120 tl yaptırıyorum


goodz
(15.09.18)
izmit'teki özeller istanbula göre ucuz olabilir.
izmite gidip gelmek istanbulda bir yere gidip gelmekten daha kolay.


@aslindasorunumpsikolojik, 20lik dişlerin hepsi çekilecek. Porselen kaplama, kanal falan yapılacak diye iyi bir yer olsun istiyorum. Oralarda var mıdır?


ananiyimioguz
(15.09.18)
gömülü diş için biraz fazla.


gölgede aynı
(15.09.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.