Giriş

İstanbul civarı Bilgisayar Mühendisliği okuyan veya arkadaşı olan var mı?

Rica etsem, yaz okulunuzda "Computer Architecture" dersi açılacak mıymış öğrenebilir misiniz? (Henüz resmi olarak açıklanmamış olsa bile bölümde bilinir genelde böyle şeyler). Gruplara falan sorabilir misiniz? Bir an önce mezun olmam ve dönemimin uzamaması için acilen bu yaz bulmam gerekiyor, benim
Rica etsem, yaz okulunuzda "Computer Architecture" dersi açılacak mıymış öğrenebilir misiniz? (Henüz resmi olarak açıklanmamış olsa bile bölümde bilinir genelde böyle şeyler). Gruplara falan sorabilir misiniz? Bir an önce mezun olmam ve dönemimin uzamaması için acilen bu yaz bulmam gerekiyor, benim için önemli. Bu dersi daha önce hiç alamadığım için de tek ders sınavına falan giremiyorum. Ya yaz okulunda alacağım, ya da döneme kalacak. Öyle olsun istemiyorum.

Özel/Devlet fark etmez. İstanbul çevresi illerden de olur. Yayabilirseniz çok sevinirim.
ananiyimioguz
(13.06.19)
(7)

Bebek - Sarıyer sahilde oturmalık sakin ve ferah mekan

Kız arkadasim bir operasyon gecirdi, kac gündür evde. Simdi hava alsin diye sahil taraflarina gotureyim diyorum ama cok basik ve asiri pahali olmayan bildiginiz yerler var mı? Acik alani olsun, deniz görsün. Sifir olmasi sart degil. Bebek starbucks var ama orasinin alani küçük ve basık geliyor bana.
Kız arkadasim bir operasyon gecirdi, kac gündür evde. Simdi hava alsin diye sahil taraflarina gotureyim diyorum ama cok basik ve asiri pahali olmayan bildiginiz yerler var mı? Acik alani olsun, deniz görsün. Sifir olmasi sart degil. Bebek starbucks var ama orasinin alani küçük ve basık geliyor bana.
ananiyimioguz
(13.06.19)
arnavutköy sosyal tesisi

gitmişken benim için de pastırmalı paçanga böreği yiyin


füt
(13.06.19)
İstinye iskelesinin yanında bir çay bahçesi var çok güzel. Yeniköy'de de spor kulübünün tesisi var, çok az daha pahalı. İkisi de denize sıfır ve açık alanı var.


fotrsapka
(13.06.19)
Bebekte Deniz görmüyor ama cafe neronun çok sakin bi bahçesi var ben seviyorum. Biraz nefes alalım derseniz Emirgan korusuna götür bence


mg3929
(13.06.19)
tarabya hayrola


karsiyakaliyiz
(13.06.19)
Rumeli hisari sade kahve. Aradiginiz yer. Ya da baltalimani fincan.


belki lazim olur
(13.06.19)
Sariyer sahilde, spor kulubunun cay bahcesi var, Kavak manzarali cok guzeldir yeri, Rumeli Kavagi'nda tam iskelelenin yaninda bir yer var, orasi da her daim esintilidir ve guzel manzarali bir yer, Yenikoy'de deniz kenarinda degil ama yukarida bogaza hakim manzarali Villapark Kahvehanesi var, fiyatları ortalama, yalniz maalesef hepsinde sigara sorunu var, İstanbul'da disarda oturup da sigara dumanina maruz kalmamak mumkun degil, ben olsam mg3929'un dedigi gibi Emirgan Korusu'na giderdim, golge bir kose bulup, bogaz manzarasina karsi oksijen depolardim, Bebek Parki da hava almak icin uygun.


(13.06.19)
İstinye Mado kardeşim.


IxNesquikxI
(13.06.19)
(3)

Sağda yol yok

Casper reklamında takıldım bu diyaloğa. Siyasi bir mesaj mı yoksa başka bir esprisi mi var? Sözlükte ve videonun altında da dikkatleri çekmiş.Reklam: https://www.youtube.com/watch?v=AA1uneE2jFc&feature=youtu.be
Casper reklamında takıldım bu diyaloğa. Siyasi bir mesaj mı yoksa başka bir esprisi mi var? Sözlükte ve videonun altında da dikkatleri çekmiş.

Reklam: www.youtube.com
ananiyimioguz
(09.06.19)
Ya yok yahu klasik işte oyun yancısı direktif verir, boğaç da o yüzden "sağdan git" diyor. reklamın kurgusuna uygun olarak da ters bi cevap vermiş oynayan. İnsanlar amma komplo teorisine meraklı..

Gerçi keşke doğru olsa teori ne diyim :d


nundu
(09.06.19)
@nundu, zaten çok mantıksızdı evet pek ihtimal vermedim de, herkesin dikkatini çektiğini görünce sorayım dedim :) Evet izleyenlerin hep bir fikri olur, karışırlar. Zaten o son gerilimli ses ve bakışma olmasaydı o zamana kadar her şey normaldi. O olay fazla olmuş sanki ondan taktık


ananiyimioguz
(09.06.19)
komik olsun diye çekilmiş tesadüfi bişey. Benim de dikkatimi çekmişti ama konuşma ve beden dili gülümsetiyor.


respect
(09.06.19)
(3)

Bir konumdaki en iyi 3g veya 4g sinyalinin hangi operatore

ait oldugunu nasil öğrenebilirim? Mesela en yogun wi-fi sinyali hangi modemden geliyor diye bakılan uygulamalar var. Benzer bir sekilde, en iyi ceken operatoru bulmam lazım ki ona gore gidip onun 3g veya 4g modemini alacagim. Koyumuze internet gelmiyor çünkü.
ait oldugunu nasil öğrenebilirim? Mesela en yogun wi-fi sinyali hangi modemden geliyor diye bakılan uygulamalar var. Benzer bir sekilde, en iyi ceken operatoru bulmam lazım ki ona gore gidip onun 3g veya 4g modemini alacagim. Koyumuze internet gelmiyor çünkü.
ananiyimioguz
(04.06.19)
baz istasyon haritalari var. oradan bakarak en yakin baz istasyon hangi operatore ait gorebilirsin.

www.opencellid.org&lat=37.77889&lon=-122.41942


orpheus
(04.06.19)
Tesekkurler, guzel bilgi. Yalniz buradan kuş uçuşu bakmam pek verimli olmayabilir gibi geldi. Çünkü cografi olarak yakin olanin onunde engeller varsa, belki de baska bir tarafta duran ve uzak olan bir istasyonun sinyali, ondan daha kuvvetli gelecektir. Yanlis mi dusunuyorum? Telefon ile bizzat kullanmak istedigim bir yerdeyken sinyallere bakabilecegim uygulamalar varsa daha uygun olabilir. Gerekirse root izni verebilirim telefona.


ananiyimioguz
(05.06.19)
operator seciminden diger operatorleri secip ne kadar cektigine bakabiliyorduk sanki. hatta boyle bir duyuru vardi. ama ucretlendirme olabilir sanirim bu islem esnasinda. bence duyuruda bu konuyu bir aratin.


sparkle kiddle
(05.06.19)
(1)

Bütünleme - yaz okulu - tek ders - dil okulu durumlarını ne yapayım?

Buralar öğrenci sorunlarıyla dolmuş, ben de ekleyeyim. Bu sene bilgisayar mühendisliğinden mezun olacağım diye umuyordum ama pek beklendiği gibi olmadı. 4. sınıfım, mat4, makroekonomi ve bilgisayar mimarisi diye 3 dersim kalmıştı.mat4 ve makroekonomiden bütünlemede geçerim diye düşünüyordum ama 1 pu
Buralar öğrenci sorunlarıyla dolmuş, ben de ekleyeyim. Bu sene bilgisayar mühendisliğinden mezun olacağım diye umuyordum ama pek beklendiği gibi olmadı. 4. sınıfım, mat4, makroekonomi ve bilgisayar mimarisi diye 3 dersim kalmıştı.

mat4 ve makroekonomiden bütünlemede geçerim diye düşünüyordum ama 1 puanla mat4'ten kaldım, hoca geçirmiyor yaz okulununda al diyor.

Makroekonomi sınavını da cuma günü diye not düşmüşüm, meğer perşembe yani bugünmüş. Bugün öğrenince bütünlemeye de giremedim o da kaldı. Hayatımda ilk defa sınav kaçıyorum, çok ilginç bir deneyim oldu benim için.

Bilgisayar mimarisi dersini de hiç alamamıştım. O yüzden tek derse falan bırakamıyorum, alıp kalmış olmak gerekiyormuş. O yüzden onu kesin bir yerden yaz okulunda alıcam.

Diğer 2'sinden birini de yaz okulunda alacağım. Kalan 1'i de tek derste vermeyi planlıyorum. Çünkü o ikisini bizim okul yaz okulunda açıyor, bizim okulda açıldıysa başka yerden alamıyormuşuz. Bizde de kredi başı 800tl. Bir ders 2400 tl yapıyor. Tam burslu okudum zaten, ikisini birden alamam 4800tl çok fazla. Diğer dersi başka yerden ucuza bulurum 300e 500e.

Şuan sadece makroekonomiyi mi tek derse bırakayım, mat4'ü mü karar veremedim.

Bu iki dersin yaz okuluna kalması bir nevi iyi oldu diye düşünüyorum çünkü bütünlemede kıl payı geçecektim ve ikisi de DD gelecekti. Bu da ortalamamı 2.94'e çekiyor. Şimdi yaz okulunda alırsam, ne faydası olacak bilmiyorum ama ortalamam 3 üstü gelecek ve onur öğrencisi olarak mezun olacağım. Belki yurt dışında master'a başvurursam burs falan çıkar, veya işe başvururken faydası olur belki bilemiyorum. Yaz okulunda kastırıp 3 üstüne çıkarmak için uğraşayım mı değer mi?

Onun dışında okul bitince yurt dışına gidip dil okulunda ingilizce öğrenip gelme gibi bir niyetim vardı. Ama mezun olursam annemin yeşil pasaportundan yararlanamayacağım. Acaba diyorum bir dersi tek derse bırakıyorum ya, onu ikinci döneme kadar bıraksam, öğrenci gözüksem ve 6 ay süreyle dil okulu mu yapıpı gelsem? Gelince de tek derse girer mezun olurum? Tek ders sınavı rahat oluyormuş, en düşük not CC imiş.

Bir de yurt dışına dil okulu için gidince o ülkede geçici oturuma başvurmak gerekiyormuş. Oturum izni olduğunda da bir üniversitede master'a başvurunca daha uygun oluyormuş oturum izni olmayana göre. Bu konuda bir tecrübesi olan var mı? Belki o işi de halleder master yapar, staj yapar, sonra da işe girerim.
ananiyimioguz
(30.05.19)
mezun olunca yeşil pasaportun çat diye gitmiyor, 25'ine kadar kullanabilirsin.

ortalama hesabını yapmak kolay, eğer yapabiliyorsan 3'ün üzerine çık çünkü bazı burslar filan 3 üstü ortalama istiyor, 2.94 ile başvuramıyorsun sinir bozucu.

ingilizce'yi dil okuluna gidip yurtdışında öğrenmenin çok da bi olayı yok. öyle bir finansal imkanın varsa yurtdışında mastera git, ingilizce'ni okurken geliştirirsin.

bana kalırsa bi an mezun ol, sonra sıkıntı olur mezun olamazsın. belli olmaz bu işler. benim ortalamam 2.94'te kalmış masterdan mezun olamamıştım. hocayla konuşmadım nasıl olsa 1 dönemim var diye. cc aldığım derslerin bir tanesini bir daha aldım. bu hoca da gene cc verdi. sonra git uğraş dur. cb'ye yükseltmese tüm dersler + tezi verdiğim halde atılacaktım :) bu işleri uzatmamak lazım. mezun ol sonra istediğini yap. indirimler dışında öğrenci olmanın sana verdiği bir avantaj yok. (yaz sonunda mezun olursan muhtemelen zaten 1 yıl daha öğrencilik hakkından yararlanırsın)


(6)

Yavru Kedi Maması seçmece

Bizim kız doğuracağı için yavru kedi maması arayışındayım. Royal Canin Babycat kullanmıştım daha önce, memnunduk ama fiyatlar aşırı uçmuş. Ben yetişemediğim için bizimkilere aldırıyordum mamaları son 1 senedir ama artık onlar da isyanda :D 4 sene önce 18 liraya aldığımız mama 45tl olmuş kilosu.Felic
Bizim kız doğuracağı için yavru kedi maması arayışındayım. Royal Canin Babycat kullanmıştım daha önce, memnunduk ama fiyatlar aşırı uçmuş. Ben yetişemediğim için bizimkilere aldırıyordum mamaları son 1 senedir ama artık onlar da isyanda :D 4 sene önce 18 liraya aldığımız mama 45tl olmuş kilosu.

Felicia markasını duydum yakın zamanda. Yurt dışından getirtip burada mı paketliyorlarmış, yoksa ham madde oradan geliyormuş da burada mı üretiyorlarmış tam anlamadım, net bir şeyler bulamadım. Ama şikayet de göremedim.

Kullanan var mı ne diyorsunuz? Çok kalitesiz bir şey yedirmek de istemem çünkü tüylerini hemen etkiliyor. Rengi değişiyor, daha fazla dökülüyor. Özellikle british shorthair besliyorum ki uzun uzun tüylerle uğraşmayayım her yerde diye. Eğer kalitesiz değil merak etme falan derseniz sipariş vereceğiz. Ama fiyat olarak yarı yarıya fark ediyor. O biraz şüpheye düşürdü. Hem fiyat olarak uygun, hem de besin değerleri olarak felicia daha iyi gibi geldi. Royal canin gibi tahıla yüklenmemişler.

Hills......................38 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Royal Canin Kitten..32 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Proplan Kitten........32 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Sanabelle Kitten.....31 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Brit Care Crazy.......29 TL (7kg 'lık paket üzerinden kg fiyatı)!
Brit Care Premium..21 TL (8kg 'lık paket üzerinden kg fiyatı)!
Felicia Kitten..........16 TL (12kg + 2kg'lık paket üz. kg fiyatı)
Purina Kitten..........14 TL (15kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)

Yukarıda yavru kedi için olan mamaların kilogram fiyatlarını yazdım. Felicia cidden aşırı uygun. Hem de 14kg almış oluyoruz 220 TL'ye. Çok dandik değil ise açıkçası onu kullanmak isteriz.
ananiyimioguz
(28.05.19)
Felicia, temizmama ayarında bir mama. Hatta yavru kedi maması şekil olarak da içerik olarak da tamamen aynı. Feliciayı uzun süre kullanmadım. Bir sorun yaşamadık ama brit care daha mantıklı geldi bana. Brit care ile temizmamayı karıştırıp veriyorum. Bazen de proplan ile karıştırıyorum.


brit care ya da sanabelle denenebilir hesaplı ve güvenli olarak.


9kuyruklukedi
(28.05.19)
Hills......................38 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Royal Canin Kitten..32 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Proplan Kitten........32 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Sanabelle Kitten.....31 TL (10kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)
Brit Care Crazy.......29 TL (7kg 'lık paket üzerinden kg fiyatı)!
Brit Care Premium..21 TL (8kg 'lık paket üzerinden kg fiyatı)!
Felicia Kitten..........16 TL (12kg + 2kg'lık paket üz. kg fiyatı)
Purina Kitten..........14 TL (15kg'lık paket üzerinden kg fiyatı)

Yukarıda yavru kedi için olan mamaların kilogram fiyatlarını yazdım. Felicia cidden aşırı uygun. Hem de 14kg almış oluyoruz 220 TL'ye. Çok dandik değil ise açıkçası onu kullanmak isteriz.

Edit: Purina gördüm şimdi onu da ekledim. Ama bu baya kaliteli bir mama değil mi ya neden bu kadar ucuz? Onu mu alsak?


ananiyimioguz
(28.05.19)
Purina iyi bir mama değil. Hatta sabıkalı. Manalarını geri çağırmışlıkları var. Gerçi proplan da purinanın ürünü ama onu da çok nadiren alıyorum ben. Bizimki bize gelmeden önce onu yiyormuş arada nostalji yapıyorum hayvana :)


Bir de şöyle bir durum var, felicia kitten 100 Gr öneriyor 4 aylık kediye diyelim, Brit care 60 Gr. Brit care daha pahalı ama daha az mama ile doyuyor hayvan.


Hmm gram olarak pek takibini yapabileceğimi sanmıyorum 1 anne ve 3-4 tane yavrulara ama ona rağmen doyup daha erken kalkarlar sofradan diyorsanız, mantıklı.

Brit Care Premium'da karar kılıyoruz o zaman?


ananiyimioguz
(29.05.19)

İstanbul'da mühendislik okuyan var mı?

Rica etsem yaz okulu takviminde Computer Architecture ve Macroeconomics dersi var mı bakabilir mi? Devlet / özel fark etmez.Adı farklı olabilir. Mesela Sakarya'da Bilgisayar Organizasyonu diye geçiyormuş. Bizde Bilgisayar Mimarisi diye geçiyor. İçeriğine şöyle yazmışlar:"Bilgisayar Organizasyonu ve
Rica etsem yaz okulu takviminde Computer Architecture ve Macroeconomics dersi var mı bakabilir mi? Devlet / özel fark etmez.

Adı farklı olabilir. Mesela Sakarya'da Bilgisayar Organizasyonu diye geçiyormuş. Bizde Bilgisayar Mimarisi diye geçiyor. İçeriğine şöyle yazmışlar:

"Bilgisayar Organizasyonu ve gelişimi. Bilgisayarın temel yapıları. Komut setlerinin karakteri, yapısı, adresleme kipleri ve biçimleri. Merkezi işlem birimi ve işlevleri, bilgisayar aritmetiği. Kontrol biçim operasyonu. Cahce, iç,dış bellek. Girdi Çıktı birimleri."

Bu dersi hiç almadığım için daha fazla detay veremiyorum ama arkadaşlar logic kapılar, taban aritmetiği, binary falan çalışıyorlardı başlarda.

Makroekonomi de mühendislik bölümünden lazım çünkü işletme fakültesinde olan biraz daha detaya giriyormuş. Bizdeki o kadar değildi.
ananiyimioguz
(25.05.19)
(7)

CHP'nin oy çaldığına inanan AKP'li

Cahil, koyun dediğimiz tayfa dışında, aklı başında birini gördünüz mü inanan allah aşkına? Benim aklım hayalim almıyor böyle bir şeye ama yandaş kanallar, sözlük, twitter bu argümanla dolmuş. Oğlum manyak mısınız kim nasıl inanır böyle bir şeye? 17 yıldır chp iktidarda olsaydı, her yerde eli kolu va
Cahil, koyun dediğimiz tayfa dışında, aklı başında birini gördünüz mü inanan allah aşkına? Benim aklım hayalim almıyor böyle bir şeye ama yandaş kanallar, sözlük, twitter bu argümanla dolmuş. Oğlum manyak mısınız kim nasıl inanır böyle bir şeye? 17 yıldır chp iktidarda olsaydı, her yerde eli kolu vardır, olabilir derdim belki ama.. Adamlar kaç seçimdir sadece oylar çalınmasın diye uğraşıyorlar, böyle bir yakıştırmayı hangi mantıkla yapabiliyorlar ki? Dayanakları ne yani?
ananiyimioguz
(11.05.19)
fetöcülerin akp yi düşürmek için organize olduğunu ve chp lehine kağıt üzerinde oyun planladığını düşünenlere rastladım.


basond
(11.05.19)
O kadar esprisini de yapıyoruz fetöcü müsün oğlum sen diye. Maduriyetlerini ergenekoncu, fetocu ayağına üzerlerinden atmaya çalışmalarına alıştık çünkü. Buna rağmen hala fetocu yaftalamarına inanılması, muhtesem bir beyin yıkama sonucu o zaman. Helal olsun vallahi. İleride tez konularına falan dahil olur kesin.


ananiyimioguz
(11.05.19)
gördüm.

bazen düşünme biçimiyle(mantık, strateji kurma) beni etkileyen insanların ''bunu'' çok sert bir biçimde savunduklarını gördüm.

iyi okullarda okumuş(ösym sınavı zeka ölçmez teorisine alternatif istatistiksel fikirlerim var, 30 yaşından sonra zeka ölçüyor olabileceği fikrine yakınlaştım) insanların ''ya olabilir, neden olamasın'' ki dediğini de gördüm.


Ama tüm bunlar siyasetin mizacından kaynaklanıyor. Çoğunlukla takım tutmak gibi birşey siyasi yaklaşım, atadan çocuğa geçen bir sosyo-kültürel miras. Ata dedim, yanlış kelime kullandım aslında rol modelinizden geçen sosyo-kültürel miras. Etkilenme-etkileşim.

Yani bu savunanlar tıpkı kendi futbol takımını savunanlar gibi, aşık olduğu adamın fikirlerini ailesine karşı savunan kadın gibi gönülden(çıkarlarına uygun da diyebilirsiniz burada hiçbir mahsuru yok, her çıkarın metasal olması gerekmiyor sonuçta -ki öyle de olabilir) yaklaşıyorlar. ''olabilir ya neden olmasın'' ya da bunu söyleyen içinde bulunan o itimat gibi ''çalmışlar baksanıza şunu, nasıl görmüyorsunuz'' şeklinde yaklaşıyorlar.

Ben öğrenciyken böyle sabahlara kadar uzanan mantık üzerine sohbetlerde; bizden yaşça büyük birisi söylemişti ''zekayı/aklı fazla büyütmeyin her fraksiyonda büyük zekalar vardır. Sana mantıklı/mantıksız gelecek her inanışta, başka şartlar altında senden benden çok daha iyi teknik kabiliyete(fikir yürütme, ayrıştırma üzerine) sahip kişi vardır.'' diye.
ben gün geçtikçe buna da fazlasıyla inanmaya başladım.

bazı insanlar var, hakikaten değişik bi' enerjileri/auraları/güçleri/kabiliyetleri var
bazı insanlar var, akıllı deli

tuhaf.

İşin özünde var yani, dayanakları tarihten günümüze fikirleri ve malum kanallarda anlatılanları bayrak edinmeleri, senin o dediğini zaten(adamların kaç senedir oylar çalınmasın diye uğraştığına) böyle bir yaklaşıma inanmıyor bile. bu güçlü-güçsüz kavgası değil, kaçırdığınız nokta burası bence. bu bi' güçler kavgası.


mete kudur
(11.05.19)
ben gördüm de aklı başında olan kesim için artık olay inanmak değil, delikanlılığa mok sürdürmemek, savunduğu partiye, lidere laf ettirmemek, hani bir tartışmada taraflardan biri savunduğunun yanlış olduğunu bilir ama inatla geri adım atıp tükürdüğünü yalamamak için inatla aynı şeyi savunmaya devam eder ya onun gibi bir durum var. tarafsız bir konumda olsalardı durumun saçmalığını onlarda söylerdi.


issiz karga
(11.05.19)
gayet aklı başında 2 3 arkadaş cidden 200 sandıkta ciddi ciddi hile var dio. yapmışlar işte bişeler dio adam buna inanmış. namaz türkçe okunuyor diye iddaa eden bir ırkın evlatlarıyız. reis çıkıp dese ki fsm eskiden bendim reankarnasyon oldu şu an ben reis oldum dese inanmayan kadar inanan olur.


mikahakkinen
(11.05.19)
Issız karga+1
Ofiste iki günüm bunun kavgasını vermekle çöp oldu. Sonunda kesin olarak vardığım kanı şu; bu siyasal islamcı tayfada kendine bir lider arayışı vardı onu rte ile gidermeye çalışıp her yaptığını mantıklı bir düzleme oturtmuş ne yaparsa yapsın bunu Türkiye için, islam için, davaları için yaptığını düşündüklerinden artık haksızlık hukuksuzluk olsa dahi kendilerine kabul ettirebilmişler. O yüzden onlar çalmış diyorsa çaldığına inanıyorlar. Gerçekten böyle olduğunu anladığım insanlara artık hiçbir şey anlatmıyorum ama üzülüyorum da. Düşünsenize Tayyip Erdoğan gibi vasat bir adamı kendilerine lider edinecek kadar ezik hissediyorlar. Atatürk'ü beğenmiyorlar ama Tayyibe tapıyorlar. Vallahi bunlar eğitilmezler.


Bir tanesi nedersem, olmuş birşeyler biz bilemeyiz diye tekrarlıyor robot gibi. Kendini mi kandırıyor beni mi kandırıyor anlamadım.
Diğeri ise akp zengini bir müteahhit. Koskoca hakimler karar vermiş, onlardan iyi mi bileceksin savunması yapıyor. Gerci biraz sıkıştırinca, ne yani chp'nin İstanbulu mahfetmesine izin mi vereceğiz dedi.


prizmatik
(11.05.19)
(12)

İçerisinden sıcak su geçen birbirine geçmeli 2 plastiğin arasını kapatmak?

Fotoğrafta gördüğünüz kahve makinesinde, suyu yukarıdan taşıyan kanalın etrafından su sızıyor. İlk aldığım zamanlar sızmıyordu ama büyük ihtimalle zamanla genleşti sıcaktan. Üstteki parça, alttaki parçanın tam üstüne güzelce oturuyor tam yarığa denk getirtilerek. Yanlarında da klipsler var.Ama bu ye
Fotoğrafta gördüğünüz kahve makinesinde, suyu yukarıdan taşıyan kanalın etrafından su sızıyor. İlk aldığım zamanlar sızmıyordu ama büyük ihtimalle zamanla genleşti sıcaktan. Üstteki parça, alttaki parçanın tam üstüne güzelce oturuyor tam yarığa denk getirtilerek. Yanlarında da klipsler var.

Ama bu yeterli olmuyor. Makine tam sıcak suyu poflattığında, çerçevenin her tarafından su sızıyor. Benim o yarığa bir şey sarmam/geçirmem/dökmem lazım. Bir daha açmasam da olur. Zararsız bir maddeyle yapıştırabilirim. Ama sıcak sudan etkilenmemesi lazım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

ibb.co
ibb.co

Edit: Teflon bant ile bir şekilde halletim, herkese teşekkürler.
ananiyimioguz
(01.05.19)
zararsız bir yapıştırıcı yok malesef.

lavabo bataryası su sızdırıyor deseydin sana hamur yapıştırıcıları tavsiye ederdim ama içilecek bir şey için çok tehlikeli bu tür yapıştırıcılar.


killerbee
(01.05.19)
Silikon işinizi görür kuruyken yapıp iyice kurumasını bekleyin


bisorumolacaktı
(01.05.19)
silikon kesinlikle olmaz sagliga zararli.

belki, belki bir ihtimal aklima poset lastigi geldi. o kizagin gectigi kanal icine, conta lastik, ya da azicik kalinca poset lastigi, belki bir iki tane gecirip, kapagi sustalarindan kapatirsan su sizmayabilir. test etmek lazim, olma ihtimali var. merak ettim olursa yaz buraya lütfen.


inşaat silikonu değil de, akvaryum camlarında kullanılan silikonlar belki iş görebilir.

ya da uygun ölçüde bir lastik conta bulabilirsiniz.


kibritsuyu
(01.05.19)
tekrar yazmakta yarar görüyorum, zararli olmayan silikon türevi yapistirici bulunmuyor.


@aganta +1000


wynter
(01.05.19)
Erkek uçlu tarafı birazcık eritip, o şekilde üstüne diğer parçayı oturtma fikri de geldi aklıma ama her yeri aynı anda eşit bir şekilde eritebilir miyim bilmiyorum. Tabi bir de diğer parça soğukken yapışır mı bilemedim. Yapışmazsa, kendisi soğuyunca yine arada boşluklar kalacak :/

Lastik geçirmeyi deneyeceğim. Sağlık açısından bir sorun olmaz herhalde? İçinden kaynar su geçecek.

Bir de eski sigortalar takılırken veya musluk bağlanırken sarılan ip gibi bir şey vardı adı neydi onun? Ondan doldursam o yarığa birazcık, işe yarar belki.


ananiyimioguz
(01.05.19)
Hocam bildiğiniz musluk etrafına sızdırmasın diye kullanılan beyaz teflon bantı tek sıra açık şekilde iki geçmeli parçanın arasına yayın, sonra da sıkıştırıverin. Teflon hem sızdırmaz hem de iki parça iyice kaynar birbirine.


koskoca kirpi
(01.05.19)
@ananiyimioguz

eritmemeni tavsiye ederim, o tip plastikler isiya marsus kaldiginda, bildigimiz misal tükenmez kalem plastigi (ismi aklima gelmedi) erime göstermez, direk karbonlasarak kanal uc bozulabilir.

kanalin icine su contasi veya muadili bir lastik sorun cikarmayacaktir, cünkü sikisacagi alan oldukca kücük olacagi icin, su ile temasi oldukca az olur. bunu bulmak zor olmasa gerek bence. basarilar :)


aganta +1

paket lastiğini " yarık" dediğiniz kısma sıkıştırın kapağı kapatın.
ancak lastik kalınlığına göre klipsler dayanmayabilir. bir daha asla açılmayacaksa sıkıca bantlayabilirsiniz dışardan.


kitik
(02.05.19)
aradığınız malzemenin adı o-ring.
muhtemelen çap:1,78 mm olan oringler işinizi görür.
elinizde tuttuğunuz parçayı alıp bir sanayi sitesinde bulunan bir kaucukcuya giderseniz size uygun malzemeyi verecektir.
örneğin ankarada iseniz ostime gitmeniz gerekecek.


bir arkadasin yazisina düzeltme ihtiyaci hisediyorum.

oraya gelecek malzeme conta olur. o-ring bu alan icin uygun degildir. hülasa uygun parca yuvarlak yalitici degil, kübik formda olan conta daha yerinde bir tercih olur.


(1)

İnsanların karakter çeşitliliği iki elin parmağını geçer mi?

Burçlara inanıyor musunuz sorusunu görünce aklıma geldi. Kafamın köşelerinde eski uygarlıklara mı ait yoksa dinlere mi hatırlamıyorum ama sanki farklı zamanlarda yapılan/inanılan ve hep aynı sonuca çıktığını hatırladığım bir şey var. O da insanların karakterlerinin sadece 10-12 tipleme arasında deği
Burçlara inanıyor musunuz sorusunu görünce aklıma geldi. Kafamın köşelerinde eski uygarlıklara mı ait yoksa dinlere mi hatırlamıyorum ama sanki farklı zamanlarda yapılan/inanılan ve hep aynı sonuca çıktığını hatırladığım bir şey var. O da insanların karakterlerinin sadece 10-12 tipleme arasında değiştiği.

Burçlar işin magazin kısmı biraz ama benim de gözlemim, ne kadar farklı şehirlerde arkadaşlar edinsem de bir yerden sonra kendimi de yeni tanıdığım karakterleri de sınıflandırabilir oldum. Artık gezegenlerin etkisi midir, insan ırkına böyle mi kodlanmıştır da bir yerden sonra hepimiz tekrara düşüyoruz karakter olarak bilemem ama bu doğruysa burçlarda da haklılık payı görebilirim. Siz ne düşünüyorsunuz?
ananiyimioguz
(27.04.19)
ana ve ara renkler 16 tane. şu an dışarı çıkıp herhangi birisine aklınıza ilk gelen rengi söyler misiniz? diye sorarsanız muhtemelen bu 16 renkten birisini söyler. fakat renk paleti sonsuzdur. mesela güneş sarıdır. ilk baştan itibaren güneşin rengi sarı değil de o 16 renkten farklı bir renk olsaydı, o dışarıdaki kişilerin büyük çoğunluğunun aklına o renk gelirdi.


silver apple
(27.04.19)
(5)

Anadolu'nun hali ne olacak?

Konuştuğum çoğu kişiler tv'de ne duyduysa aynısını tekrarlıyorlar. YSK'da fetocu varmış, CHP'de fetocu varmış, oylar çalınmış, pkk ile iş birliği yapıyorlarmış, niye acele ediyorlarmış, oy pusulalarında hile varmış, akp'ye hiç yazılmamış vs. vs.Açıklıyorum, o işin aslı öyle değilmiş araştırdılar ama
Konuştuğum çoğu kişiler tv'de ne duyduysa aynısını tekrarlıyorlar. YSK'da fetocu varmış, CHP'de fetocu varmış, oylar çalınmış, pkk ile iş birliği yapıyorlarmış, niye acele ediyorlarmış, oy pusulalarında hile varmış, akp'ye hiç yazılmamış vs. vs.

Açıklıyorum, o işin aslı öyle değilmiş araştırdılar ama tv'de göstermiyorlar diyorum, "gözünle gördün mü" diyor. Feto'ya kızıyorsun ama kim sardı bunları başımıza diyorum, "ama nerden bilsinler kandırılmışlar diyor" djgdfh Ulan ülkenin ağzına sıçtılar satılmadık arazi, kurum kalmadı. Bunları nasıl görecek bu insanlar? Ölmelerini mi bekleyeceğiz?

Büyük şehirlerde akp'nin oylarının düşmesi sanırım doğru bilgiye ulaşabilmeleri ve eğitimin kalitesinin yüksek olması. Anadoluyu ne yapacağız?
ananiyimioguz
(09.04.19)
özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir demiş biri :-)

anadolu yüzyıllardır böyle, hepimiz biliyoruz. gık çıkarmadan osmanlı ailesine hem canını hem aşını vermiş bir topluluk. karşılığında hiçbir şey görmeden hem de. iki gün sonra başka biri iktidar olursa "en büyük" bu sefer o olacak. asla akıl ve mantık tarafında olmayacak, sadece güçlünün yanında olacaklar. biz de konyalıyız oradan biliyorum.


windows95
(09.04.19)
çocukluktan alıp tarlaya fabrikaya işçi olarak vereceksin. cahilse çalışan cahil olsunlar, bunları bi de beleşe besliyorlar.


bazilarina ne yaparsan yap hic bir sey anlatamazsin, o yuzden hic ugrasma, sana yazik


exlibris
(09.04.19)
Anadolu biat kültüründen kurtulamadığı sürece böyle devam edecek.
Padişah efendi hazretleri veya onun paşaları ne buyurursa o doğrudur.
Erdoğan’ın yerel seçimlerde miting yapması, kılışdar mı yönetecek bakışı hep biat kültürünün sonucu.
Lidere oy verilir. Lider güçlü olmalıdır. Yalan da olsa halkın gazını almalıdır. Yoksa ameriga ve israyil bizi sikiverir. Almanya bize nasıl gangbang yapıldığını bile kıskanır.

O son köy enstitüsünü kapatmayacaktık.


sumuklurakun
(09.04.19)
geçen ben de bunu düşünmüştüm. anadolu'da nitelikli olan insanlar zaten lise ve ünv giriş sınavlarında batıya göçmeye başlıyor. kalanları eğitmenin bir yolu yok. onlar standart altındalar. kısa vadede bir çözüm yok.


yeahbutso
(09.04.19)
(5)

Netflix'te aile filmi?

Memlekete geldim, babamla bir film izlemek istiyoruz ama karar veremedim. Dün "rüzgari dinleyen çocuk" filmini izlemiştik, güzeldi Çok fazla da çeşit yok gerçi ama tavsiyelerinizi alırım.Netflix'te gördüğüm, daha önce izlediği filmler şu şekilde;GoraAile arasındaOrganize İşler Sazan SarmalıAli baba
Memlekete geldim, babamla bir film izlemek istiyoruz ama karar veremedim. Dün "rüzgari dinleyen çocuk" filmini izlemiştik, güzeldi Çok fazla da çeşit yok gerçi ama tavsiyelerinizi alırım.

Netflix'te gördüğüm, daha önce izlediği filmler şu şekilde;

Gora
Aile arasında
Organize İşler Sazan Sarmalı
Ali baba ve yedi cüceler
Ekşi Elmalar
İftarlık Gazoz

Ayla,Can Feda izlemek istemiyor. Benim daha önce izlemiş olduklarımı da izlemek istemiyor Gone Girl, Arif V 216 falan.

Başka neler var beğendiğiniz?
ananiyimioguz
(09.04.19)
Billy elliot


kablelvuku
(09.04.19)
itirazim var şiddetle tavsiye edilir.


paudi
(09.04.19)
babanla izleyecek isen big fish.


proteus
(09.04.19)
ölümlü dünya güzel bir komediydi aileyle izlenebilir cinsellik yok. küfür vs var.


ayin yazari
(09.04.19)
yol arkadaşım


senolll
(09.04.19)
(1)

Elektrik-elektronik mühendisleri nerelerde staj yapıyor? Ne iş yapıyorlar?

Ankara'da okuyan son sınıf bir öğrenci(uzak bir tanıdık) Istanbul'da staj yapmak istiyormuş ama nerelere mail atsın? Neresi olursa giderim fark etmez diyor. Bazı bildiğim şirketler var ama yazılım üzerine yani onlara rica etsem de ne iş yapabilirler bilmiyorum. Nerelere soralım? Hangi alanlara alım
Ankara'da okuyan son sınıf bir öğrenci(uzak bir tanıdık) Istanbul'da staj yapmak istiyormuş ama nerelere mail atsın? Neresi olursa giderim fark etmez diyor. Bazı bildiğim şirketler var ama yazılım üzerine yani onlara rica etsem de ne iş yapabilirler bilmiyorum. Nerelere soralım? Hangi alanlara alım oluyor?

Edit: İngilizcesi çok iyi değilmiş, sanırım ufak yerler arıyor.
ananiyimioguz
(08.04.19)
Schneider Electric, ABB, Siemens ilk akla gelenler.


draconas
(08.04.19)
(5)

Ankara - Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nde tanıdığı olan var mı?

Yabancı çalışan için geçici ikamet izni almaya çalışıyoruz fakat çalışan kişi ülkeme döneceğim falan diyordu bir ara, olan izni iptal etmiştik. Sonra vazgeçti -_- Önceden iptal olduğu için de kötü bir izlenip olup onaylamama ihtimalleri varmış. Şimdi dönme gibi bir niyeti yok, anlaştık fakat gel de
Yabancı çalışan için geçici ikamet izni almaya çalışıyoruz fakat çalışan kişi ülkeme döneceğim falan diyordu bir ara, olan izni iptal etmiştik. Sonra vazgeçti -_- Önceden iptal olduğu için de kötü bir izlenip olup onaylamama ihtimalleri varmış. Şimdi dönme gibi bir niyeti yok, anlaştık fakat gel de bunu anlat tanımadığın birilerine dilekçeyle..

Hay tanıdık da aramayız normalde, prosedür neyse uygularız fakat bu işlem için 2000 lira para alıyorlar ve iptal olursa boşa gidecek :/ Ona korktuk biraz. Birisini tanıyorsanız en azından direkt irtibat kurulabilir.
ananiyimioguz
(08.04.19)
çalışan kişiye doğrudan çalışma izni çıkarsanız? çalışma izninin 2 süreci var, yurt içinden başvuru ve yurt dışından başvuru. yurt içinden başvuruluyorsa oturma izni gerekiyor ama yurt dışından başvuruluyorsa buna gerek yok. konsolosluk aracılığı ile ilgili evrakları çalışma bakanlığına gönderilmesini sağlayıp süreci başlatabilirsiniz, böylece göç idaresi ile uğraşmamış olusunuz. ancak bunun için ilgili kişinin kendi ülkesinde bulunması lazım çalışma izni çıkana dek.


taurina
(08.04.19)
niye çalışma izni değil de ikamet almaya çalışıyorsunuz?

sigortasız mı çalışıyor eleman?


otopsicocugu
(08.04.19)
Hayır, ilk geldiğinde önce ikamet izni, kimliği falan çıkarıldı. Sonra bunlarla çalışma iznine başvurulurdu. Yoksa başvurulmuyor zaten. Sigortası, maaşı falan her şey yatıyordu. İkamet de 1 yıllık çıkıyormuş zaten ilk başta.

Kadın 1 sene sonunda döneceğim ben deyince babam tüm belgelerini iptal et dedi, ben de sistemden kadının çıkışını yaptım. Böyle yapınca her şey bizim üzerimizden olduğu için (ikametler, izinler) hepsi boşa çıkmış oldu. Zaten 1 yıl sonunda ikamet izni midir, oturum izni midir o da bitiyor.

Sonra kadın ben çıkışını yaptıktan 1 gün sonra vazgeçti. Kuruma diyoruz ki tekrar veremez misiniz izni? Yook en baştan Ankara'ya paralar yatıralacak, kimlik, ikamet çıkarılacak, siz tekrar iş veren olarak başvuracaksınız vs vs.. Fakat ildeki kurum diyor ki siz çıkışını yaptığınız için aynı kişiye tekrar onay vermezler sanmıyorum. E napıcaz şimdi?

@taurina, kişi yabancı ve memlekette babaanneme bakıyor.


ananiyimioguz
(08.04.19)
o zaman kadın için tekrar başvuru yapın ilk kez işe alıyormuş gibi
bir sorun olmaz


otopsicocugu
(08.04.19)
Kabul edilmedi, oturum izni vermediler. Yeni iptal edilmiş diye büyük ihtimalle. Gel de durumu anlat. Kime anlatıcan? Dilekçede belirttik ama olmadı işte. Kadın ülkesine dönmek zorunda kaldı. Babaannem bakıcısız kaldı.


ananiyimioguz
(09.05.19)
(10)

Diyelim ki ABD'nin elinde kimsenin baş edemeyeceği bir silah var

Biyolojik veya teknolojik olabilir fark etmez. Çok hızlı kullanılabiliyor. Dünya üzerinde hiç bir ülke o seviyenin yanına dahi yaklaşamamış. Kimse karşı çıkabilecek, durdurabilecek güçte değil. Karşı çıkan da direkt hedef durumuna düşüyor. Tüm dünya birleşse dahi karşısında duramıyor.Böyle bir durum
Biyolojik veya teknolojik olabilir fark etmez. Çok hızlı kullanılabiliyor. Dünya üzerinde hiç bir ülke o seviyenin yanına dahi yaklaşamamış. Kimse karşı çıkabilecek, durdurabilecek güçte değil. Karşı çıkan da direkt hedef durumuna düşüyor. Tüm dünya birleşse dahi karşısında duramıyor.

Böyle bir durumda tüm yazılı antlaşmaların, konseylerin bir yaptırımı olabilir mi?
Böyle bir olaya hazırlıklı mı dünyanın geri kalanı?
Böyle bir güce sahip olan ülkenin tüm dünyayı işgal etmemesi için bir sebep var mı?
Bir de liderlerinin ırkçı olduğunu düşünün, her an tüm dünyaya savaş açılmasının ve hepimizin soyunun kurutulmamasının bir garantisi var mı?
ananiyimioguz
(01.04.19)
o silahı 5,48 tl'ye alabilirsin.


güneyli çocuk
(01.04.19)
Öyle bir gücüm olsa ve süper kötü olsam, etnik temizlik ve soykırım yapmak yerine köleleştirip, asimile edip maşa olarak kullanırdım. Çünkü hiçbir millet bana tehdit değil, ortadan kaldırmak yerine pis işlerimi yaptırmak daha makul. (Uzaylı senaryolarındaki gibi kaynaklarına ve iş gücüne çökmek)

Ama gerçek bir ırkçı beynin içinde neler var allah bilir. Biraz fırsatçı yaklaştım ben galiba.


Dünya üzerinde tarih boyunca hiç bir millet diğerinden bu kadar açık öne geçemedi, hele bu çağda imkansız. Rusya en az abd kadar güçlü silah konusunda, çin yıllardır abd’yi korkutuyor yaptırımla durdurmaya çalışıyorlar ama nafile. Japonyadaki tıp teknolojisi amerikanın çok önünde. Bizim hayatımız seçim takip etmek olmuş olabilir ama dünyada 6-7 çok güçlü ülke var farkında değiliz kim napıyor. Abd gibi terörist ve işgalci olmadıkları için de fark edilmiyor diğer ülkeler


avatar is back
(01.04.19)
Hayor yok. Oyle bir mekanizma yok.
Uluslarustu bir otorite yok.

Uluslararasi tum anlasmalar protokoller taraflarin karsilikli rizasina dayanir. Riza gostermekten vazgeçersen vazgeçmiş olursun. Orneklero cok.


stavro
(01.04.19)
stavro +1, uluslararası anlaşmaların tamamı rızaya dayalıdır. bunları denetleyebilecek, uygulamayana yaptırım uygulayabilecek bir organ yok. varsa da birleşmiş milletler gibi sadece adı olan, bi' işe yaramayan bir şeydir.

senin verdiğin örneği ele alalım. abd böyle bir silaha sahip ve mevcut anlaşmaları hiçe sayarak istediğini yapıyor. ne yapabilirsin? önemli olan güç dengesidir, "biz bunu yaparsak başımıza ne gelir" sorusunun cevabıdır. devletler buna göre iş yapar.

irili ufaklı anlaşmalar da genelde bozulmaz çünkü uluslararası kredibilite önemlidir. ben üç yıldır iktidardayım diyelim, 28 anlaşma yapmışım ama hiçbirine uymuyorum. kafama göre abuk sabuk hareketler yapıyorum. böyle olunca diğer ülkeler diyor ki, bu hayvan oğlu hayvana güven olmaz, bu anlaşma kurallarına uymuyor. sıkıntılı işler. hoş değil. çok güçlü silahın varsa yaparsın ama işte. "uymuyorum kardeşim, bi sıkıntı mı var?" dersin. ama o da riskli karşı ülkeyi tamamen yok edemediğin ya da sindiremediğin sürece. durduk yere arayı bozmuş oluyosun.


der meister
(01.04.19)
yazindaki ilk paragraf bana baska bir ulkeyi cagristirdi, silah degil ama elemanin sozu uzerine soz soylenemiyor, adam yakiyor yikiyor, madagaskar

soruna cevap, olmaz,


exlibris
(01.04.19)
geostorm’u mu izledin yoksa :) neyse izlemeyenler için spoiler olmasın ama öyle bir silah icat edilse dahi pratiğe o veya bu şekilde dönüşmez kesinlikle. artık işgaller askeri değil ekonomik ve siyasi oluyor günümüzde.


hocam
(01.04.19)
Duyuruda bi soruya cevap vermeme hastalığı var

Diyelim ki demiş, var mıdır demiyor ki adam

Bilim kurgu, fantazi konuşmak gerekiyor bu durumda

Cevap: antlaşmaların bi anlamı kalmazdı bana kalırsa ama kendileri hariç herkesi imha ederler miydi bilmiyorum
Asimilasyon ve kölelik daha olası


Coyote
(01.04.19)
antlaşmaların zaten bir anlamı yok. trump reyis ülkesinin imzaladığı bir antlaşmayı iptal etmişti kafasına göre. iklim ile ilgili idi galiba.

anlattığınız senaryoya önlem almaya çalışan ülkeler vardır mutlaka.
...
şimdi baktım, abd, rusya ve iran ile yapılan antlaşmalardan çekilmiş.


g7mor
(01.04.19)
askeri ve siyasi otorite her zaman bu anlasmalardan ve bu anlasmalari denetleyen kurllardan ustundur. ornegin yani basimizdaki kibrisa bakalim. Birlesik kibris konusunda birlesmis milletler tarafindan ortaya konulmus "Annan Plani" siyasi otoriteyi gecemedi, birlesmis milletler de Turkiye ve Yunanistana herhangibi bir askeri yaptirim uygulayacak bir gucu olmadigi icin de plan ortada kaldi, kimse sallamadi. Kibris icin bu boyle ise ABD ye kim yaptirim uygulayacak.

Peki ABD elinde askeri guc olmasina ragmen, niye irkci ve soykirim yanlisi guclerin etkisine girip niye boyle bir olaya girismiyor? Cunku ABD nin diger devletler ucuz hammade icin (arap yarimadasi, afrika, guney amerika ulkeleri), urettiklerini satmak ve pazar olmasi icin (avrupa ulkeleri, turkiye), askeri anlamda ortaklik icin (ingiltere, fransa, almanya) ihtiyaci var. kendi ulkelerindeki toplum refah seviyesini bu sekilde olusturduklari piramit duzenine borclular. cunku piramitin en ustunde olmak icin bu sekilde katmanlar olusturmalari lazim. Bu duzenden cikma yanlisi ulkeler veya duzende konumlarini yukseltmek isteyen ulkeler icin ise tehtid olusturuyorlar (iran, rusya, cin).

Bunu yapan sadece abd degil, mevcut dunya duzeninde her ulke bu sekilde, her ulke etki edebilecei alan icinde liderlik yapma pesinde. Ornegin almanya avrupa birligi icinde ozellikle dogu bloku ulkeler uzerinde liderlik pesinde, turkiye uzun vadede orta dogu uzerinde liderlik amaci oldugunu dillendiriyor, rusyanin suriye, sirbistan uzerindeki etkisi buyuk,. cin tum afrika ve kendi cografyasi uzerindeki hammadeyi yonetme pesinde.

yani her ulke bir digerine uzerine basmak ve yukselmek cikmak icin muhtac, abd de ayni sekilde. o zaman uzerine basabildigi ulkedeki halklari niye yok etmek istesin ki.


emrahday
(02.04.19)
(2)

8 kişilik sihirli masa / akıllı sehpa?

Bu boyutta var mı? Veya salon için modern, küçülüp büyüyen başka masa çözümleriniz varsa alırım.
Bu boyutta var mı? Veya salon için modern, küçülüp büyüyen başka masa çözümleriniz varsa alırım.
ananiyimioguz
(30.03.19)
Bu boyut hangi boyut bilmiyorum ama,

www.idermobilya.com bizde bu var ve çok güzel masa ama 8 kişi almaz gibi.
www.idermobilya.com bu 8 kişilik oluyor yanılmıyorsam. Bu da bir arkadaşımda var, çok güzel masa.


kobuzchu kiz
(30.03.19)
kitap masa diye bir şey vardı, biz yıllardır severek kullanıyoruz. kapalıyken 6, açıkken 12 kişilik oluyor.


babilbaligi
(31.03.19)
(2)

Photoshop'ta kendi çizdiğim eğriyi eğip bükerek fotoğrafı sıvılaştırma?

Anlatıcam derken acı çektim resmen ama umarım anlamışsınızdır. Mesela birisinin fotoğrafta çenesinin çaprazı fazla çıkmış diyelim. Onu yerine oturtacağım. En basit yöntem nedir, sıvılaştırmaya girip fırçayla o alanı tutup tutup içe çekmek. Ama bu birden fazla hamle gerektiriyor. Ve her tarafı eşit i
Anlatıcam derken acı çektim resmen ama umarım anlamışsınızdır. Mesela birisinin fotoğrafta çenesinin çaprazı fazla çıkmış diyelim. Onu yerine oturtacağım. En basit yöntem nedir, sıvılaştırmaya girip fırçayla o alanı tutup tutup içe çekmek. Ama bu birden fazla hamle gerektiriyor. Ve her tarafı eşit itmelisiniz ki anlaşılmasın.

Şöyle bir şey olmalı abi; ben çene hattını bir araçla çizeyim, sonra bu çizginin herhangi bir yerinden tutup çektiğimde, ipe uygulanan orantısal esneme hareketi, fotoğrafa geçmiş olsun.

Yani o çarşaf etkisini fazla uğraşmadan vereyim belli alanlara. Gergin bir yayın bir yerinden bastırmak gibi...

Bunu nasıl yapabilirim böyle bir şey var mı?
ananiyimioguz
(24.03.19)
warp tool


msb
(24.03.19)
ya bi ara Liqufy diye bir özellik vardı yukardaki sekmelerden birinde. ama galiba yeni sürümlerde kaldırdılar çünkü ben bulamadım ya, tam aradığınız şey diye düşünüyorum. bulursanız beni de bilgilendiriniz aklım kalır bak, ben bakamıyom şu an photoshopum yanımda deil. ˆˆ


0zzy
(25.03.19)
(2)

Aracın motorundan gelen tuhaf ses (video)

Sesi acip yakindan dinlemeniz gerekebilir.https://vimeo.com/323408044V kayisinin / Trigiyer kayisinin oralardan geliyor sanki ama motorun icinden de olabilir.Arac fabia 1.4 benzinleri 101 beygir 2004 model.2000 devirden sonra susuyor. Dun aksam park ettigimde birsey yoktu. Sabah calistirir calistirm
Sesi acip yakindan dinlemeniz gerekebilir.

vimeo.com

V kayisinin / Trigiyer kayisinin oralardan geliyor sanki ama motorun icinden de olabilir.

Arac fabia 1.4 benzinleri 101 beygir 2004 model.

2000 devirden sonra susuyor. Dun aksam park ettigimde birsey yoktu. Sabah calistirir calistirmaz bununla karsilastim.

Edit: Evet sorun o bölgedeymiş teşekkürler. Kayışlar aslında daha geçen sene değişmişti ama triger kayışına bağlı devirdaim pompasının bilyeleri bitmiş artık. O da oynuyormuş olduğu yerde. Sesi o yapıyormuş. Kayışı da biraz esnetmiş. İyi ki fazla esnememiş de dişli kaymamış kayışta. Bir ton masraf çıkacaktı yoksa. İşçilik + devirdaim 500 liraya halloldu neyse ki.
ananiyimioguz
(13.03.19)
1-2 ay önce benzer ses aldım citroen c4 picasso arabamdan.
alternatör gergi kasnağı, eksantrik gergi kiti değişti.
bin liraya yakın masraf çıktı bende.


teritori
(13.03.19)
video izlerken ilk aklıma gelen kayışların gevşemiş olduğu şakaya gelmez hemen baktır.


basond
(13.03.19)
(4)

X fotoğrafçısı olmak

Yemek, Bebek, Araba, Ürün, Manken, Tekne vs. vs. Bu alanlardan birini ek iş olarak yapmak istiyorum. Biraz yatırım da alabilirim kendimce ekipmanlar için veya çok geliştirirsem bunun ufak bir şirketini kurmak ve böyle çeşitli sektörlerde hizmet verebilmek için ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.Ge
Yemek, Bebek, Araba, Ürün, Manken, Tekne vs. vs. Bu alanlardan birini ek iş olarak yapmak istiyorum. Biraz yatırım da alabilirim kendimce ekipmanlar için veya çok geliştirirsem bunun ufak bir şirketini kurmak ve böyle çeşitli sektörlerde hizmet verebilmek için ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.

Geçenler bir sergide bir yemek fotoğrafçısı ile görüştüm, market reyonlarında gördüğünüz çoğu ürünün üzerinde bulunan görselleri kendisi çekmiş. Bana kendin deneye deneye öğreneceksin diyor. Nedense bir topluluk, online kurs veya bir ajans, stüdyo falan önermedi. Yani tamam kendim evde uğraşırım ama gerçek dünyada nasıl teknikler kullanılıyor, püf noktaları neler, hileleri neler ben bunları bilemem ki. Ya da çok vaktimi alır.

Ben istiyorum ki karın tokluğuna da olsa bir yerde veya birinin yanında çalışayım. Bir öneriniz var mı bu konuda?
ananiyimioguz
(10.03.19)
Youtubeda her turlu egitim var bu konuyla ilgili. Oradan bakip sen de deneyerek ogreneceksin. Onun haricinde acikcasi fotografcilik o seviyede basit bir is oldugu icin herkes yapabiliyor ve cok ekmek yok. Aileden zengin degilsen yapilmaz.


hot potato
(10.03.19)
Instagramda dokuzuncukat'ı takip et, prop stilistliği ve yemek fotoğrafçılığı kursları almış, kursu aldığı kişileri de söylemişti, hesabında soru cevap kısmına sabitlemiş olması lazım, onları bi oku. Böyle öğreneyim dersen karnın bile doymaz, arkadaşım bi fotoğrafçının yanında çalışıyor, ayda 750 tl veriyor adam.


ekaterina
(10.03.19)
Ben de iç çamaşırı fotoğrafçısı olmak istediydim. İçimde uhda kaldı, sen yap bro.


insomnia
(11.03.19)
@hot potato, basit olur mu yahu hepsinin kendi içinde farklı teknikleri var. Bakın burada adam ışıkla yıkıyor mesela: www.youtube.com O giriş seviyesi videolarında anlatılanları biliyorumdur allah bilir zaten.. ama bu işleri profesyonel olarak yapanlar nasıl yapıyor, hangi ekipmanları nerede ve nasıl kullnıyorlar o noktaya gelmek istiyorum. Yoksa bir sonsuz perde yapıp ürünü çekmekte veya masaya bir yemek koyup dar açılı bir objektifle çekmekte ne var. O kadar estetik gözüm ve fotoğrafçılık geçmişim var. Sadece spesifik olarak her birinin püf noktalarını öğrenmek istiyorum.


ananiyimioguz
(12.03.19)
(5)

İçe basmayı önleyici kadın spor ayakkabısı tavsiyesi

Nike'ın varmış sanırım bir modeli ama bulamadım. Çok çirkin olmayacak şekilde birşeyler önerir misiniz? Herhangi bir marka olabilir. Giyecek olan kişi 24 yaşında. Diğer bütün ayakkabıları da yamulmuş durumda.
Nike'ın varmış sanırım bir modeli ama bulamadım. Çok çirkin olmayacak şekilde birşeyler önerir misiniz? Herhangi bir marka olabilir. Giyecek olan kişi 24 yaşında. Diğer bütün ayakkabıları da yamulmuş durumda.
ananiyimioguz
(09.03.19)
Nike Air Zoom Odyssey 2
Nike Air Zoom Structure 21

Bu modellermiş.


landho
(09.03.19)
Ortopedik tabanlik yaptirip butun spor ayakkabilari da giyebilir.


kuehles blondes
(09.03.19)
Pronasyon için olan koşu ayakkabılarını aratın, asics kayano modeli mesela içe basanlar için uygundur.
Ama bu ayakkabılar içe basmayı önleyici değil, yine içe basıyorsun ama sakatlık yaşama ihtimalini azaltıyorsun, ayakkabı tabanının yastıklaması falan ona göre dizayn ediliyor yani.


peggy
(09.03.19)
içe basma problemin varsa yönlendirelim düzgün bir ortopediste git ardından yürüme analizi ve 3d tabanlık yaptıralım kurtul. istediğin ayakkabıyla giyersin.


Tears of Devil
(10.03.19)
@Tears, tabi kesin çözümler varsa iletirim kız arkadaşıma, daha iyi olur.


ananiyimioguz
(10.03.19)
(3)

Hanımlar bu aksesuarı nereye takıyorsunuz?

https://eksiup.com/29d668b84343https://eksiup.com/f69f3a2d1564Edit: Yorumlar için teşekkürler. Çok eğip bükmeyelim dedik ama öyle kullanılıyormuş :) Kulağın üst kısmına falan sıkıştırınca güzel durdu.
eksiup.com
eksiup.com

Edit: Yorumlar için teşekkürler. Çok eğip bükmeyelim dedik ama öyle kullanılıyormuş :) Kulağın üst kısmına falan sıkıştırınca güzel durdu.
ananiyimioguz
(01.03.19)
Kulak, kıkırdak.


fosforlu cevriye
(01.03.19)
sıkıştırmalı burun hızmasına benziypr


theseachange
(01.03.19)
Ear cluff bunun adi


nax
(01.03.19)
(5)

Şu fotoğraftaki gökyüzünü değiştirebilir misiniz? (Luminosity Mask)

Photoshop ustalarından bir ricam var. Güneş battıktan sonra çektiğim bu fotoğrafta gökyüzü hafif aydınlık kalmış. Daha doğrusu bu kadar aydınlık değildi de biraz uzan pozlayınca çok patlamış.https://farm5.staticflickr.com/4250/35211585412_7bed380db0_k.jpgİstiyorum ki o patlama yerine yıldızlı bir gö
Photoshop ustalarından bir ricam var. Güneş battıktan sonra çektiğim bu fotoğrafta gökyüzü hafif aydınlık kalmış. Daha doğrusu bu kadar aydınlık değildi de biraz uzan pozlayınca çok patlamış.

farm5.staticflickr.com

İstiyorum ki o patlama yerine yıldızlı bir gökyüzü olsun. Daha karanlık olsun yani. Tabi yansımasını da aktarmak gerekiyor :/ Çok zor bir şey değilse rastgele bir gece gökyüzüsü ekler misiniz?

Edit: Orjinal fotoğrafı mail atabilirim
ananiyimioguz
(28.02.19)
picnic diye bir uygulama var hazır şablonlarla gökyüzü değiştirmek için

play.google.com


freebird5406_2
(28.02.19)
@freebird5406_2, teşekkürler onu biliyorum ama sudaki yansıma ne olacak :/ Bir de her fotoğrafa yapamayabiliyor.


ananiyimioguz
(28.02.19)
Bence soplayacak kisi sadece gokyuzunun rengini koyulastirsin. Zaten mekanlarin isigi gozukuyor. Yildiz olursa bogucu olur, boyle guzel durmaz bence.

Sadece bir fikir. :)


dont eat me
(28.02.19)
orijinal fotoğraf raw ise bundan sanat eseri çıkartılır. güner abi şahane işler bunu.

www.google.com

isterseniz ulaşıp bi şansınızı deneyin.


kibritsuyu
(28.02.19)
Güner abiye ulaştım ama tahmin ettiğim gibi bizzat yardımcı olmadı da bakmam gereken konu başlıklarını söyledi.

Luminosity Masks ve non-destructive workflow konularını bilmem gerekiyormuş. Bunlar da öyle hemen 2dk bakayım da uygulayayım şeklinde olmuyormuş. Uzun çalışmalar sonucunda kişinin neyi ne zaman kullanması gerektiğini öğrenmesi gerekiyormuş. Özellikle benim fotoğrafta ağaç dalları çok olduğu için en sıkıntılılarından birisiymiş.

Bunları öğrenmem bana ileride de yardımcı olacağı için yavaştan bakacağım fakat sergiye yetişmesine imkan yok. O yüzden en pratik şekilde ben gökyüzünü ayarlarım diyen birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.


ananiyimioguz
(01.03.19)
(1)

Şu köpeğe ne olmuş? Nasıl bir yara bunlar?

Yurtta kalan arkadaşlar attılar. Şuan hiçbir veterinere ulaşamadığımız için soramıyoruz ama sabah olana kadar yapabilecekleri bir şey var mı? Ara ara canı yanıp uykusundan fırlıyormuş. Yürüyemiyormuş.https://eksiup.com/f211ab41c535https://eksiup.com/2eb5ffe0b756https://eksiup.com/555057178946 *dikka
Yurtta kalan arkadaşlar attılar. Şuan hiçbir veterinere ulaşamadığımız için soramıyoruz ama sabah olana kadar yapabilecekleri bir şey var mı? Ara ara canı yanıp uykusundan fırlıyormuş. Yürüyemiyormuş.

eksiup.com
eksiup.com
eksiup.com *dikkat kanlı yara
eksiup.com
eksiup.com *dikkat kanlı yara
ananiyimioguz
(25.02.19)
Merhaba, hekim arkadaşıma sordum, "Kısırlaşmış ve egzama ya da mantar. Mavi sprey var, yeni salınmış barınaktan gibi hekime gösterseler iyi olur" dedi


dayl
(26.02.19)
(8)

Windows 10'da 1-2 saniyelik donmalar. Mouse ve imleç takılmaları.

Format attığım halde 1-2 senedir bu sorunu çözemedim. Bir donanım uyuşmazlığı falan mı var anlayamadım. Nvidia-Intel gpu ikilisinden şüpheleniyorum ama çoğu driver kombinasyonlarını denedim düzelmedi. Şuan ikisi de güncel. Cpu, ram, hdd testleri falan yaptım, bir sorun çıkmadı. Bu tarz bir sorunla k
Format attığım halde 1-2 senedir bu sorunu çözemedim. Bir donanım uyuşmazlığı falan mı var anlayamadım. Nvidia-Intel gpu ikilisinden şüpheleniyorum ama çoğu driver kombinasyonlarını denedim düzelmedi. Şuan ikisi de güncel. Cpu, ram, hdd testleri falan yaptım, bir sorun çıkmadı. Bu tarz bir sorunla karşılaşıp çözen var mı?

Sistem raid 0 ssd'ye yüklü. Bir de 1 tb harddisk var.
Elan touchpad
Realtek audio
avira antivir
nvidia 870m
intel hd 4600
intel 4710HQ var

Edit: Sorunu çözdüm, aşağıda anlattım.
ananiyimioguz
(25.02.19)
gtx 650 de aynı sorunu yaşamıştım ne yapsam geçmemişti. illallah edip 760 a geçinçe çözülmüştü.


bisorumvargaliba
(25.02.19)
ramlarda sıkıntı olabilir, testte çıkmayabilir, ramları teker teker deneyip, kullanıp test edin. Ssd'de sorun olabilir, onu da başka disk ile değiştirip bir süre öyle deneyin.


Windows 10 ilk çıktığı zamanlar nvidia bug'ı vardı. Onu çözdü sonradan. Bu sanki başka birşeyden ötürü :/


ananiyimioguz
(25.02.19)
Bu takılmalar nerede ne zaman oluyor? Mesela Chrome açıkken mi oluyor eğer öyle ise idm yüklü mü?


zekicalik
(25.02.19)
Word'de yazı yazarken, internette dolanırken, film izlerken...
idm yüklü ama kullanmadığım zamanlar kapatıyorum.

Edit: Oyun oynarken olmuyor ama mesela.


ananiyimioguz
(25.02.19)
orjinal mi windows?


m4a87td
(25.02.19)
Evet, win 10 home. Son güncelleme yüklü. Tüm driver'lar güncel.


ananiyimioguz
(25.02.19)
Sorunu buldum arkadaşlar. Benim bilgisayarımda olmazsa olmaz bir programım var. Ebeveyn denetim programı ne diyorlar, öyle bir şey. Arka planda kendini gizleyerek çalışıyor ve belirlediğim aralıklarla ekran görüntüsü alıp tarihini, zamanını kaydediyor. O zamanda yazılan yazıları falan da kaydediyor. Böylelikle girdiğim, gördüğüm siteleri, yaptığım işleri falan unutsam da dönüp oraya bakabiliyorum.

Donmaların belli döngülerde olduğunu tespit edince aklıma o geldi. Onun işlem adını bulup işlemler menusundan kapatınca düzeldi. Yani tam ekran görüntüsü aldığı sırada ekran donuyormuş gibi yansıtıyor windows. Ondan oluyormus.


ananiyimioguz
(09.03.19)
(2)

Bu iş tanımına hangi meslek uyuyor?

Ülkemizde global bir firma düşünün. Yeni ürünler geliştiriyor otomotiv/tekstil/teknoloji/ilaç vb. alanlarda.Ürünler satışa çıkmadan önce tüm satış birimlerine bu ürünler hakkında bilgi verilmesi lazım. Bunun için de atıyorum 50 tane çalışanınız sahada görevli. E şimdi bu çalışanlara da eğitim verilm
Ülkemizde global bir firma düşünün. Yeni ürünler geliştiriyor otomotiv/tekstil/teknoloji/ilaç vb. alanlarda.

Ürünler satışa çıkmadan önce tüm satış birimlerine bu ürünler hakkında bilgi verilmesi lazım. Bunun için de atıyorum 50 tane çalışanınız sahada görevli.

E şimdi bu çalışanlara da eğitim verilmesi gerekiyor.

Firma, size yeni gelen ürünlerle ilgili tüm detayları gösteriyor, siz de üstte bahsettiğim eğitmenleri eğitiyorsunuz ürünleri göstererek, sunum yaparak falan.

1) Siz kendinizi ne olarak tanımlarsınız?
2) Satış yapan yerlere eğitime gidenleri ne olarak tanımlarız?

3) Ve son olarak bu iki mevki için maaş örnekleri verebilir misiniz?

Teşekkürler.

Edit: Umarım bilgi eksikliğinden yanlış tanım yapmadım. Normalde bir ürünü en iyi onu geliştiren anlatır ama global bir firma diyorum adamlar atıyorum isveçten kalkıp ülke ülke gezmiyor herhalde? Bir döküman falan hazırlıyorlardır? Şöyle bir hiyerarşi var değil mi? Her ülkedeki genel merkezde bu gelen bilgileri inceleyip anlayan bir adam var dil bilen. Bu adam da satışı yapanlara eğitime gidenleri eğitiyor. İşler böyle yürüyor değil mi?
ananiyimioguz
(23.02.19)
1,2) (bkz: reprezant)
3) fikrim yok :/


Northern Mariner
(23.02.19)
1- eğitim ve gelişim müdürü.
2- eğitmen.

gibi geldi. başka sorumlulukları yok mu bunların?


zgrydn
(23.02.19)
(1)

Türkiye'de üretilen tarımsal ürünlerin sınıflandırılmış listesi?

Arkadaşıma projesi için böyle bir data lazım ama hiç bir yerde bulamamış. Tahıllar, meyveler, sebzeler, tohumlular, yağlık üretilenler... gibi çeşitli başlıklar altında sınıflandırılmış bir tablo bulabilir miyiz?Tuik verilerine bakmış ama düzgün bir sınıflandırma bulamamış.
Arkadaşıma projesi için böyle bir data lazım ama hiç bir yerde bulamamış.

Tahıllar, meyveler, sebzeler, tohumlular, yağlık üretilenler... gibi çeşitli başlıklar altında sınıflandırılmış bir tablo bulabilir miyiz?

Tuik verilerine bakmış ama düzgün bir sınıflandırma bulamamış.
ananiyimioguz
(23.02.19)
fao resmi web sitesinde istatistikler var ama ..


ihb
(23.02.19)
(2)

Telefon ekran koruyucu markalarından anlayan?

Şöyle bir şey alacağım ama fiyatlar çok oynak olduğu için karar veremedim. Boşa da gitsin istemiyorum. Hepsi aynı bokun laciverti ise en ucuz olanını alacağım ama pahalı olan gerçekten daha iyi yapışıyor, daha iyi oturuyorsa ona yöneleyim.Ürünler ucuzdan pahalıya şu şekilde:https://urun.n11.com/ekra
Şöyle bir şey alacağım ama fiyatlar çok oynak olduğu için karar veremedim. Boşa da gitsin istemiyorum. Hepsi aynı bokun laciverti ise en ucuz olanını alacağım ama pahalı olan gerçekten daha iyi yapışıyor, daha iyi oturuyorsa ona yöneleyim.

Ürünler ucuzdan pahalıya şu şekilde:

urun.n11.com

urun.gittigidiyor.com

www.kilifmarketim.com

urun.n11.com

www.mobilcadde.com
ananiyimioguz
(23.02.19)
gg'de 45 tl olanın aynısı amazon'da 35 lira. çok anlamamakla birlikte amazon'dan al derim =)

www.amazon.com.tr


spirit crusher
(23.02.19)
inan bana hepsi cinden geliyor, cinden 0.50 ile 1.5 dolar arasinda fiyatlara geliyor, temperli yazan en ucuzu al


(1)

Kedimde ne zaman yara gibi kabuk bağlamış sivilce çıksa, kafamda da çıkıyor

4 ay önce kedimin kafasında, vücudunda kurumuş halde yaralar çıkmıştı. Veteriner egzamaya benziyor dedi, pahalı bir krem verdi. Onu sürdük geçti 1-2 haftada.Şimdi tekrar yumru yumru sivilceler, yaralar oluştu. Sanki büyük bir sivilcesi varmış da, kanatmış ve kurumuş gibi. Bazı yerlerde de kıl kökler
4 ay önce kedimin kafasında, vücudunda kurumuş halde yaralar çıkmıştı. Veteriner egzamaya benziyor dedi, pahalı bir krem verdi. Onu sürdük geçti 1-2 haftada.

Şimdi tekrar yumru yumru sivilceler, yaralar oluştu. Sanki büyük bir sivilcesi varmış da, kanatmış ve kurumuş gibi. Bazı yerlerde de kıl köklerinde bitlenme varmış gibi bit değil kahverengi nokta nokta pütürcükler, kızarıklıklar var. Egzama dediğimiz bu oluyor sanırım ama sivilceler ne ayak bilemedim.

Neyse bir kaç gündür ben de kafamdan sürekli kabuk koparıyorum belli yerlerden. Az önce tak etti, ulan bunlar 4 ay önce de olmuştu dedim. Sivilce çıkıyor ama ben hiç sivilceyle oynamıyorum ki ne ara kabuk bağlıyor anlamıyorum.

Egzama bulaşıcı bir hastalık değilmiş ama nasıl oluyor bu haller? Tesadüf mü? Bir fikri olan var mı?
ananiyimioguz
(21.02.19)
kediniizn mantar olup size geçmesi büyük olasılık


oscar
(21.02.19)
(15)

İşte olup bitenleri sevgilinize/eşinize anlatıyor musunuz?

1) Onun iş arkadaşlarını tanır mısınız?2) Yüz yüze tanışmamış olsanız bile isimlerini bilir misiniz?3) O anlattığı için mi bilirsiniz yoksa siz sorup merak ettiğiniz için mi?4) Peki siz anlatır mısınız bugün işte şöyle oldu böyle oldu diye?5) Çok önemli birşey olmadığı halde her buluşmada veya eve g
1) Onun iş arkadaşlarını tanır mısınız?

2) Yüz yüze tanışmamış olsanız bile isimlerini bilir misiniz?

3) O anlattığı için mi bilirsiniz yoksa siz sorup merak ettiğiniz için mi?

4) Peki siz anlatır mısınız bugün işte şöyle oldu böyle oldu diye?

5) Çok önemli birşey olmadığı halde her buluşmada veya eve gelindiğinde, sevgilinizin iş yerinde olan biteni anlatması hoşunuza gider mi? Nötr müsünüz bu konuda? Yoksa hayır kesinlikle anlatmasın istemem veya anlatsın, ben de anlatayım, iş yerimizdeki olayları konuşalım, ne var bunda mı diyorsunuz?

Neden soruyorum, küçükken bazen amcamda kalıyordum. Yengem işten her geldiğinde yarım saat ay ahmet bey şöyle yaptı, fatma şöyle çıkıştı, işler şöyle oldu, onun eşine şöyle olmuş, onun çocuğu hastalanmış, şu şuraya terfi olmuş vs vs diye anlatır dururdu sıkılmadan. Ulan ne boş muhabbetiniz varmış derdim içimden. Başka şeylerle ilgilenin yazık günah derdim. Amcam da dinlerdi garibim kısa kısa yorumlar yapardı. Ama kendisi hiç anlatmazdı. Bir sorunu var mı yok mu bilmezdik.

Bazıları bu durumu varoşluk/kezbanlık olarak adlandırılıyor. Yani o vakitte paylaşılacak daha güzel şeyler olabilir gibisinden...

Neyse yaşım ilerleyince gördüm ki sevgilim de anlatıyor ve dinliyorum gayet de. Sonra baktım ki ben de anlatıyorum. Herkes içini döküyor, durum değerlendirmesi yapıyorsun falan.

Ulan şöyle bir dışarıdan baktım da biz de mi bu virüse yakalandık yoksa? Acaba doğru olanı mı yapıyoruz yoksa bunlar boş işler mi diye merak ettim. İşi işte, evi evde mi bırakmalı acaba...
ananiyimioguz
(19.02.19)
ben pek anlatmam, esim sorarsa yada moralimi bozan birseyler olduysa vs onlari anlatirim. ama esim detayli anlatir. ben de dinlerim. karakter meselesi biraz. ben diger konulari da cok detayli anlatmam.


crucio
(19.02.19)
Erkekler mardtan kadınlar venusten kitabı bu durumu anlatıyor.

Şahsen ben dinlemek istemezdim bütün gün yorulduk Tan sonra bunları dinlemek istemezdim sadece bir sorun varsa dinler cevap verir gecerdim diye düşünüyorum

Paylaşacak başka şeyler bulmalisinis hobi kitap film


seyyar satıcı
(19.02.19)
Pek anlatmam ben de. Çok aşırı komik bir şey olursa anlatırım. Ya da ortalık gitgide karışıyor ve benim suratım buna düşüyorsa anlatırım.


kablelvuku
(20.02.19)
kadın tüm gün eşini görmemiş. görünce de yarım saat boş yapmak istemiş. bu bile kezbanlık, bravo.


elorelia
(20.02.19)
Yeni tanışırsınız. Birbirinizin bilmediğiniz hikayeleri, şakaları vardır. Yaparsınız biter. İnsanlar gün içiçe gördüklerini anlatıp yorumlamayacak da her gün ufku 2 katına çıkaran bilimsel bilgi mi paylaşcak birbiriyle. İş yeri, market, manav, müşteriler gün içinde gördüğünüz her şey akşam ki sohbet konusu olabilir. Normal.


baal
(20.02.19)
Eski sevgilim uykusunda bile işini sayıklıyordu, çok kızıyordum. Ben genelde pek anlatmam. İşi işte bırakmayı tercih ederim. O gün olan anlatmaya değer bir şey varsa anlatırım.


pati
(20.02.19)
Arkadaş gününün 12 saati iş ve işle ilgili geçiyor. Anandan babandan çok bu insanları görüyorsun. Bırakın da anlatin anlatalim ya. Bunun kadar doğal bir şey olamaz. Kezban veya varoşluk ile ilgisi yok. Gayet olağan.


kimi varoşluk diyor, ben sosyal iletişim diyorum. Günümün büyük bölümü işte geçiyor. Sadece eşime değil çocuklarıma da anlatıyorum bazı olayları. Yaptığım iş çokça iş etiği ile ilgili, çocukların bu konuda erkenden bilgilenmesi bence çok önemli. Öte yandan Eşim de bana anlatır işini. Birbirimize taktik veririz, strateji geliştiririz. Başka türlüsü bana yanlış geliyor. Eşim benim arkadaşım, onunla konuşmayacaksam kiminle konuşacağım? Bir de sadece sorun konuşmuyoruz ki. Öte yandan sadece ben konuşsaydım rahatsız olurdum.
Bazen çok ağır vakalar oluyor. İçimden hiç konuşmak gelmiyor. O zaman eşim anlıyor ki beni oradan çıkarması lazım. Böyle böyle destek oluyoruz birbirimize.


SiyamkedisiZorro
(20.02.19)
anlatırız ikimiz de, meslektaş olduğumuz için işle ilgili sıkıntılarımızı da iyi anlıyoruz birbirimizin. işyerlerimiz de yakın, tüm arkadaşlarımızı da tanırız. eğer rutin şeylerse anlatmak için akşamı bekleriz. ama komikli ya da kavgalı durumları hemen telefon açıp anlatır birbirimizin gazını alır kapatırız.

bence anlatılmalı ya, ben seviyorum anlatmayı da dinlemeyi de. mesela dün o da ben de ofisten birer arkadaşımızın hamile olduğunu öğrendik, çocuktan yana kendi zorluğumuz daha çok taze olduğu için "yandılar zaaa xdxd" diye makara yapıp eğlendik. normalde bize ne elalemin üremesinden deyip anlatmasak o eğlenceyi de kaçıracaktık. bakınca dandik gibi ama ilişkiyi besleyen şeyler bence bunlar.


kakamelsokoban
(20.02.19)
1. evet
2. evet
3. o anlattığı için
4. çok mühim, kaydadeğer, komik, değişik olayları anlatırım
5. anlatmamasını tercih ederim

ilave olarak iş arkadaşlarıyla çıktıkları yemeklere katılmam
komple iş konuşuluyor bütün gece


superb
(20.02.19)
1) bir kısmını
2) bir kısmının
3) genelde o anlatır, bazen sorarım. kişi bazlı değil, neler yaptın diye sorduğumda kişileri öğrenirim.
4) anlatırım
5) başka konuşacak şey yoksa, çerez muhabbet şeklinde önemsiz şeyleri paylaşıyoruz. iletişim bu konuda kuvvetli aramızda.

bence, eve iş getirmemek, işe ev sorunu taşımamak önemli. onun dışında muhabbetini yapmak çok normal.


enteresan bişeyler olduysa anlatırım tabi, çok yakın olduğum arkadaşların daha kişisel sorunlarını da anlatırım, çocuk gibi fln, terfileri de anlatırım, sonuçta günümün/hayatımın büyük bir parçası iş yeri. o da anlatır aynı şekilde. ilginç bişey olmadıysa da geçti gitti işte bi gün daha modunda oluruz.

her gün etik felsefeleri, moral ve motivasyonlarımızın etkenlerini, wagnerin operalarını, dostoyevskinin eserlerindeki çaresizliği tartışmak da çok yapay ve zorlama geliyor bana. işten eve döndükten sonra o günün nasıl geçtiğini, gün içinde neler olup bittiğini konuşmak kadar doğal bişey yok gözümde.


taurina
(20.02.19)
Iş arkadaşlarına o kadar uzak bir işim var ki, herkes full profesör. Dedikodu yabılacak hiçbir koşul oluşmuyor. Yoksa anlatırdim muhtemelen ama genelde komik ya da yeni şeyleri anlatırdim, o ne yaptı bu ne yaptı gibi değil. Erkek arkadaşim antranör. Soruyorum hep çalistırdığı kişileri, gorüyorum da çoğunu ama hiç dedikodu yabmıyor.Sinir oluyorum. Ben de işte buralarda bi iki insan şeyi okuyorum, dedikodu gibi oluyor, güzel oluyor (*-*)


velvetmorning
(20.02.19)
Anlatırım, sevgilim de bana anlatır. Muhabbet işte.


roket adam
(20.02.19)
oncelikle bunu kim varosluk kezbanlik olarak adlandiriyorsa agir iletisim problemleri olan sevgi nedir hicbir fikri olmayan insan tipidir. hayatinizi gecirmeye karar verdiginiz birine gununuzun 8-9 saatinin gectigi yerle ilgili bir sey anlatmayacaksaniz neden o kisiyle evlendiniz? Nasil bir 'hayat' kurmayi planliyorsunuz? hayatinizda bu kadar yer kaplayan bir seyi anlatamiyorsaniz esinize iletisim probleminiz vardir. iki ay sonra siz icerde bilgisayar oynarken esiniz de telefonla oynar, buna da turk insaninin %80'nin dedigi gibi evlilik dersiniz. esinizle iletisiminiz iyi olacak, her seyi konusabileceksiniz, paylasacaksiniz, ortak hobileriniz ve ayri ayri hobileriniz olacak vs. vs. yoksa zamanla uzaklasirsiniz birbirinizden bir bakmisiniz hic konusmadan gunleriniz geciyor.

ayrica kadinlari surekli varos, kezban diye yaftalayan insanlarin nasil sevgisiz ve rezil bir aile ortaminda buyuduklerini cok merak ediyorum artik.


kassiopeia
(20.02.19)
(4)

Ultra Boost ayakkabı tabanı beyazlatmaca

http://renaudlhoest.be/images/nike/adidas%20Ultra%20Boost%204.0%20White%20Black%20Boost%20For%20Sale.jpgAlt kısmı zamanla pislendi, sarardı. Islak mendille bir yere kar. Cif kullandım çıkarmadı. Bir kılıfa sarıp makineye attım, güzel temizlendi ama tabandaki lekeler çıkmıyor. Çamaşır suyu da kullanm
renaudlhoest.be

Alt kısmı zamanla pislendi, sarardı. Islak mendille bir yere kar. Cif kullandım çıkarmadı. Bir kılıfa sarıp makineye attım, güzel temizlendi ama tabandaki lekeler çıkmıyor. Çamaşır suyu da kullanmak istemedim üst kısma falan gelir yanlışlıkla diye ama.. denesem mi ya bir önerisi olan var mı? Hafif, yumuşak, köpüğümsü bir malzeme.
ananiyimioguz
(18.02.19)
diş macunu ve diş fırçası ile temizlenebilir, ciddiyim yutubda videoları var


freebird5406_2
(18.02.19)
son çare beyaz boya alıp boya.


takip. bir cozum bulursan bana da haber ver olur mu :'(


crucio
(18.02.19)
mopas.com.tr

bu halleder.


Jesus Christ
(19.02.19)
(7)

Freelance çalışanlar ile işvereni buluşturan mobil uygulama için tavsiyeler

Armut.com gibi ama oradaki sıkıntılar olmayacak düşüncesiyle başladım. Bitirme projesi olarak vereceğim. Öncelikle herhangi bir alanda yetkinliği olan insanları, getir.com çalışanı gibi ofisimize davet edip ön elemeden geçireceğiz (Yani piyasaya sürülürse tabi). Bize bir yetkinlik belgesi ile başvur
Armut.com gibi ama oradaki sıkıntılar olmayacak düşüncesiyle başladım. Bitirme projesi olarak vereceğim.

Öncelikle herhangi bir alanda yetkinliği olan insanları, getir.com çalışanı gibi ofisimize davet edip ön elemeden geçireceğiz (Yani piyasaya sürülürse tabi). Bize bir yetkinlik belgesi ile başvurmak zorundalar. (Bu insanlara "usta" diyelim şimdilik ama her alandan hizmet vermek isteyen birisi olabilir).

Bir usta arattığınızda profiline tıklayıp önceki tüm yaptığı işleri, yıldızını, puanını göreceğiz.

Aslında sahibinden.com get ilanı açar gibi parayı havuzda bekletip, iş tamamlandıktan bir kaç gün sonra işveren olumlu dönüş yaptığında ustanın hesabına geçirsek çok hoş olur vatandaş açısından ama para senin üzerinden akmasın, sıkıntılı o işler başlarda dedi hocam. E haklı onu geçtik. Onun yerine eğer bir olumsuzluk olursa, işverene bir ilan bulma hakkı vereceğiz ki memnunsuzluk olmasın. Zaten ustaya düşük puan verecek. Belli bir puanın altına düşen ustalar otomatik olarak çıkarılacak.

Armut.com'da hizmet vermek istiyorum diyelim. Piyano öğreteceğim. Benden para istiyor benim gözükmem veya biraz üste çıkmam için. Yahu dur daha yeni gelmişiz belki kimse tercih etmeyecek, bir deneyelim değil mi? O yüzden yeni gelenlere de seçtiği bir semtte gözükeceği şekilde birkaç ücretsiz hak vereceğiz. Eleme ile aldığımız için de güven sorusu olmayacağını düşünüyoruz. Hem yeni başlayanların uygunluk avantajı falan olur tercih edilmesi açısından.

Bu tarz tavsiyelere,yorumlara ihtiyacım var. Literatür taraması yaptım ama bir de halk ne diyor ona bakmak lazımmış malum :)
ananiyimioguz
(18.02.19)
Siz yetkinlikleri nasıl olcecekseniz?


ykyt
(18.02.19)
Editleyemedim: bir de fatura vergi işi nasil olacak? Diplomasi olanı kabul etmeniz fatura kesme şartı arayacak misiniz mesela?


ykyt
(18.02.19)
Armut ne yapıyorsa tam tersini yap bence
İlan açandan ücret kesilsin.
Her teklif verenden değil, teklifi kazanandan kesinti yapılsın vb
Hizmet veren dışında hizmet alan da oylansın
Üyelik sistemine daha çok önem verilsin


sadegazoz
(18.02.19)
others vardı sanki,
birde sanırım starters hub falan var.

var yani ama sistemin çalışması zor freelancerların sürekliliğinin düşük olması sebebi ile.


@ykyt, biz her konuda bilgi sahibi değiliz tabii ki ama gelenlerin sertifikaları varsa onları değerlendireceğiz. İleride işler büyürse de o iş için bir birim açılabilir.

Bizim üzerimizden para akışı olmayacağı için şimdilik fatura yok, sadece eşleşip uygulama üzerinden mesajlaşarak randevu oluşturacaklar. Para elden ödenecek. Yan yana geldiklerini bir kodla doğrulayacağız ve her iş yapıldığında puan birikecek. Yani cezbedici bir yanı olsun ki sürekli uygulama üzerinden buluşsunlar.

@sadegazoz, hizmet alan da oylanıyor onu belirtmeyi unutmuşum, teşekkürler diğerleri için.

@dedim dedim de kime dedim, öncelik çalışır, işe yarar bir bitirme projesi vermek aslında ya. Olabildiğince az eksik bırakmaya çalışacağız yine de tabi.


ananiyimioguz
(18.02.19)
Bir yazılımcı olarak freelance işler mümkün görünmüyor benim için. Çünkü;
1- Uygulama bitse de bitmese de freelance çalışacak insanın emeğini korunması lazım.
2- Uygulama bitmese işverenin kaybettiği zamanın korunması lazım.

Bu durumda site olarak işin sorumluluğunu alan fark yaratır aslında. Herkes pazar yeri oluşturup komisyon alma derdinde. Aslında freelancer platformu değil de gerçek bir 'business' olarak bakan kazanır. Size proje gelir, freelancer'lara işi dağıtıp projeyi yürütürsünüz. İşveren projeyi kimin yaptığıyla ilgilenmez. İşçi işin büyük resmini görmez. Modüller halinde işi platforma gönderir. Parasını alır. Göndermezse alamaz. Sizin tarafınızdan değiştirilir.


gittigidiyor mantığı ile çalışın, parayı siz alın, güvence verin, kesinti yapın.

ama hizmet kalitesini nasıl ölçer, nasıl takip edersiniz kısmını bilmiyorum.


babilbaligi
(18.02.19)
(3)

Baliklarimizin üstü beyazlaşıyor ve ölüyorlar

80 litre bir akvaryumumuz vardi. 300-400 litrelik bulmus bizimkiler birinde verilik, onu aldilar. Eminonunden de biraz daha balik almislar degisik degisik hepsi süs baligi adlarini bilmiyorum.Neyse gecenlerde birisi yıkık bir gemi batığı süsü var onun icine girmis cikmiyor. Süsü alip sallayip cikard
80 litre bir akvaryumumuz vardi. 300-400 litrelik bulmus bizimkiler birinde verilik, onu aldilar. Eminonunden de biraz daha balik almislar degisik degisik hepsi süs baligi adlarini bilmiyorum.

Neyse gecenlerde birisi yıkık bir gemi batığı süsü var onun icine girmis cikmiyor. Süsü alip sallayip cikardik, üstü bembeyaz olmus. Boyle mikro su kabarciklari gibi bir sey kaplamis.

Yuzgeclerini sanki örümcek agi sarmis gibi. Öldü 2 gun sonra. Simdi bakiyoruz 2 balik daha oyle olmuş. Vücudu beyazlamis. Birisi dipte yatiyor ölmüş. Bazi baliklar halsiz dipte oturuyor.

Ulan noluyor bu baliklara...

Bir ilac falan varsa atalim, ne yapilacgini bilen var mi?
ananiyimioguz
(15.02.19)
Google a contra akvaryum yazın. Çıkan ilacı atın.


iddaaci
(15.02.19)
Muhtemelen beyaz benek. Görür görmez tedaviye başlamanız gerekiyordu, geç kalmışsınız. Balık yaşatmak zor iştir. Suyun kimyasını bilmek, beslediğiniz en basit balıkları dahi tanımak lazım. Yoksa balığı alırsınız ölürler, alırsınız bir daha ölürler.


synesthesia
(15.02.19)
ısıtıcı yoksa beyaz benek hastalığına yakalanmışlardır. Filtreni uygun zamanlarda temizle, su değişimi yaparken dinlendirilmiş ve akvaryumdakine yakın sıcaklıkta su kullan.

Tedavi için ilaçlar var ama akvaryumu ısıtmazsan çok bir işe yaramaz. koyduğun balıklara göre araştır maksimum kaç dereceye çıkabiliyorsan o sıcaklığa ayarla.


kimlanbu
(16.02.19)
(2)

İngiltere EkşiDuyuru'su

Gördüğüm bir olayı sormak istiyorum, kesin biliyorlardır ama bu tarz forum benzeri bir sistemleri var mı?
Gördüğüm bir olayı sormak istiyorum, kesin biliyorlardır ama bu tarz forum benzeri bir sistemleri var mı?
ananiyimioguz
(13.02.19)
quora var global


killerbee
(13.02.19)
r/unitedkingdom


efreet sultan
(13.02.19)
(1)

Ufak tefek mobil app işleri için kağıt üstünde bir firma gerekir mi?

Benim normalde developer hesabım var ad soyad şeklinde ama farklı firmalar benden bir uygulama istediğinde, markette benim adımın soyadımın yazması pek hoş olmaz, kimse de istemez. Onun yerine bir firmaya yaptırmışlar süsü vermem gerekir sanırım? Ben şimdi kendime orjinal bir isim seçip onun adına b
Benim normalde developer hesabım var ad soyad şeklinde ama farklı firmalar benden bir uygulama istediğinde, markette benim adımın soyadımın yazması pek hoş olmaz, kimse de istemez. Onun yerine bir firmaya yaptırmışlar süsü vermem gerekir sanırım? Ben şimdi kendime orjinal bir isim seçip onun adına bir developer hesabı alsam, herhangi bir belgeye dayandırmam gerekir mi? Atıyorum anansoft, anan yazılım, ananapp tarzı bir isimde hesap açtım ve uygulamarımı o hesaptan yüklüyorum markete. Parayı da elden kendim alıyorum. Ama aslında öyle bir yazılım firması olmayacak gerçekte. Sonra adamlar ios için de istedi, oradan da yine aynı isimde bir hesap oluşturup onun üzerinden yükledim falan.. Bu şekilde bir sorun olur mu?

Edit: Zaten vaktim olmadığı için basit işler yapıyorum. Firmalar da öyle prof firmalar değil yakın çevrenin kendi başlarına kurdukları işler. O yüzden tek geliştirici adı altında yayınlamamı sorun etmezler.
ananiyimioguz
(10.02.19)
her sirket icin ayri hesap ac, kendi hesaplarindan yayinla. hesaplarin kontrolu sende kalabilir ama A, B, C sirketinin uygulamalarini hep anansoft'tan yayinlarsan cok profesyonel gozukmez.

asil soruna gelirsek, bildigim kadariyla istedigin gibi hesap alip isim verebilirsin. herhangi bir belge gerekmiyor.


crucio
(10.02.19)
(7)

Earl Grey

Twinings'in vardı ama bitmek üzere. Lipton'unkini alsam o da güzel midir içen var mı?
Twinings'in vardı ama bitmek üzere. Lipton'unkini alsam o da güzel midir içen var mı?
ananiyimioguz
(08.02.19)
twinings'den sonra üzer.


Jux
(08.02.19)
Farkı anlamazsın bile. Jux’u yalanlamıyorum, benim şahsi görüşüm maalesef böyle.


(s)AINT
(08.02.19)
Lipton'unkini sevemedim ben. Beta öneririm: www.betatea.com.tr


fotrsapka
(08.02.19)
chado öneririm.


you are my lethe
(08.02.19)
Dogadan buyulu bahve deneyin bir de. Metal kutuda olanlardan


65 derece
(09.02.19)
Ucuzdan başladım lipton aldım. İnsan üstüne earl grey yazmaya utanır, alakası yok. Sanki normal çayı alıp earl grey çaylarla aynı ortamda bulundurup, onu paketlemişler. O kadar uzaktan bir earl grey çay.

Sıradan devam edeceğim.


ananiyimioguz
(13.02.19)
piyasadaki hemen her cayi denemisimdir -kacak cay(iran cayi) da dahil-
en cok dogadan gizli bahce'yi begendim. umarim onlar da bozmaz.

twinings'in sari kutudaki cayi (kibris'ta bulunur) en cok guzel gelmisti bana. turkiye'de olsa da alsak keske:/


(9)

İnternet tarifleriniz ve fiyatları

50mbit sınırsız yalın internete 86tl ödüyorum ama şimdiye kadar internette gördüğüm bütün örnekler aşırı uçuk. Onlar yeni girenler mi acaba? Eski müşteriler varsa aramızda yazabilir mi faturalarını? Sağlayıcım ttnet.
50mbit sınırsız yalın internete 86tl ödüyorum ama şimdiye kadar internette gördüğüm bütün örnekler aşırı uçuk. Onlar yeni girenler mi acaba? Eski müşteriler varsa aramızda yazabilir mi faturalarını? Sağlayıcım ttnet.
ananiyimioguz
(05.02.19)
25 mbit 150gb adil kota, 60 tl, uydunet(tv ve bilmem ne paketi dahil).


Jux
(05.02.19)
35 mbit, kotasız sınırsız taahütsüz akn'siz filan, 65 TL, Turknet.

2 yıldır kullanıyorum, 1 kez taşındım, interneti de peşimden taşıdım, hiç sorun çıkmadı.

1 kez kesinti oldu 5 gün sürdü, düzeldi, faturaya iade ettiler o 5 günü daha sonra.

şu ana kadar hızdan dolayı yapamadığım bişey olmadı. yaptıklarım arasında psn'e oyun indirmek, netflix, torrent, online streaming gibi şeyler var.


taurina
(05.02.19)
35 mbit. 71 tl. Turktelekom


brkylmz
(05.02.19)
100mbit sınırsız, işte tv üst paket (gereksiz) + telefon 200 dk. 120 tl
kablonet


50 mbit sınırsın vodafone fiber. 60 lira falandı galiba


prasinos
(05.02.19)
25mbit, 250gb adil, kablotv 70tl turksat


habarbey
(05.02.19)
Vodafone Fiber

24 mbit - 5 mbit upload = 40 TL ödüyorum.


Arthur Dayne
(05.02.19)
100mbit limitsiz fiber 70TL vodafone


povero
(06.02.19)
25mbit/25gb sınırsız + temel paket= 45-50 tl


sutlu nescafe
(06.02.19)
(5)

Galaksimizden çok uzak bir yere yerleştiğimizde müslümanlık bitmiş olur mu?

O kolonide müslüman olur mu sizce? Bir de dünyadan o denli uzaklaştıktan sonra millet namazı nereye dönüp kılacak?
O kolonide müslüman olur mu sizce? Bir de dünyadan o denli uzaklaştıktan sonra millet namazı nereye dönüp kılacak?
ananiyimioguz
(05.02.19)
Kolonide namaz kılacak insanın Dünya'dan ayrılacağını zannetmiyorum.


malheiros
(05.02.19)
İnsanoğlu dinler defterini tamamen kapatmadan galaksi dışına çıkamaz.


Galaksi dediğin şeyin çapı 100 bin ışık yılı. Bizim sisteme en yakın yıldız Alfa Centauri'ye gitmek günümüz teknolojisi ile 300 bin yıl sürüyor. Muhtemelen insanlık tarihi boyunca asla galaksi dışına çıkamayacağız. Velev ki çıktık, din falan geç ırk bile kalmaz artık o zamana kadar. Herkes dünyalı olur.


Hristiyanlik musevilik, budistlik, alayi devam eder sadece muslumanlik biter.


stavro
(05.02.19)
@bos gezenin bos ustasi, ışık hızıyla degil de baska "hileler" kullanarak evrende bir yerden bir yere gitmenin yollari uzerinde calisiyorlar. Ama zaten konumuz bu degil. 500 sene icinde gidildiğini düşünelim.


ananiyimioguz
(05.02.19)
(4)

Film önerisi

Uykum yok, yatağa girip sütlü gevrek eşliğinde bir film izleyesim var. Dram olabilir, bilim kurgu olabilir. İzleyici çok koparmayan tarzlarda ne önerirsiniz? Son zamanlarda herkese tavsiye ettiğiniz filmler vardır belki.
Uykum yok, yatağa girip sütlü gevrek eşliğinde bir film izleyesim var. Dram olabilir, bilim kurgu olabilir. İzleyici çok koparmayan tarzlarda ne önerirsiniz? Son zamanlarda herkese tavsiye ettiğiniz filmler vardır belki.
ananiyimioguz
(02.02.19)
Mandariinid güzel gider bu saatte.


halitkin
(02.02.19)
Get Out geldi nedense aklıma. Gerilim filmi.


estranged
(02.02.19)
hayata küsmek isterseniz : incendies
tekrar inanmak isterseniz : vicky cristina barcelona


@mutlu yillar sana, oha o filmin adını hatırlamaya çalışıyordum, şöyle efsane bir şey yok mu ya diyecektim ki siz önermişsiniz değişik bir tesadüf oldu teşekkürler ^^

vicky cristina barcelona izlemedim bir bakayım.


ananiyimioguz
(02.02.19)
(5)

Sergiye fotoğraf göndermem gerekiyor. Hangilerini göndereyim seçer misiniz?

Hocam, bana 2 senede bir öğrencilerimizin çektiği fotoğraflardan sergi açıyoruz, baya bir katılım olacak sen de gönder bir 5-6 tane, biz ordan 2-3 tanesini bastırtıp ekleriz dedi. Ben de bakıyorum ama çoğu güzel bana göre seçmek kolay değil ki. Siz oylar mısınız en azından oradan eler gönderirim. Te
Hocam, bana 2 senede bir öğrencilerimizin çektiği fotoğraflardan sergi açıyoruz, baya bir katılım olacak sen de gönder bir 5-6 tane, biz ordan 2-3 tanesini bastırtıp ekleriz dedi. Ben de bakıyorum ama çoğu güzel bana göre seçmek kolay değil ki. Siz oylar mısınız en azından oradan eler gönderirim. Teşekkürler şimdiden.

www.flickr.com
ananiyimioguz
(01.02.19)
bu ikisi iyiymiş, özellikle müzedekine bayıldım.
www.flickr.com
www.flickr.com


Bruce
(01.02.19)
Bende üsttekileri begendim. Ancak kedi ve yansıma fotoları daha cok begeniliyor genelde


primetime
(01.02.19)
Mimari, makro, manzara, panorama, portre, simetri vs. kategorilerden seçip gönder. Öyle kedi falan göndereyim deme sakın, çok sanat sepet işlerine de girme.

Nacizane tavsiyelerim:
www.flickr.com
www.flickr.com
www.flickr.com
www.flickr.com
www.flickr.com

Post processing'in iyi, renkleri ağlatmamışsın.


shangrilla
(01.02.19)
(3)

Bireysel emeklilik / anadolu hayat

İş bankası aradı. Önce istemiyorum falan dedim ama işi ne ablanın, ikna etti ve geçtim. İstememe nedenim şu, halen öğrenciyim ve çalışmıyorum. Bu dönem bitecek belki işe gireceğim. Veya yüksek lisansa başvuracağım falan uzayacak. Şu dönemlerde 100 liranın bile önemi büyük. Minumum 125tl yatırmam ger
İş bankası aradı. Önce istemiyorum falan dedim ama işi ne ablanın, ikna etti ve geçtim.

İstememe nedenim şu, halen öğrenciyim ve çalışmıyorum. Bu dönem bitecek belki işe gireceğim. Veya yüksek lisansa başvuracağım falan uzayacak. Şu dönemlerde 100 liranın bile önemi büyük. Minumum 125tl yatırmam gerekecekmiş.

Ben de şuan zor falan dedim. O da en kötü dondurursunuz, 6 ay sonra devam edersiniz. Girdiğiniz zaman önemli siz şimdi başlayın da ilerde de yatırırsınız dedi. Devlet katkısı güzel bir orandaymış şuan. Kumbara gibi düşünün ne olacak güzel bir birikiminiz olur dedi. En az 3-5 sene sonra çekebilirmişim parayı ama önermem dedi. En düşük paketi almışım şuan. Kasko ve bazı sigortalarda indirim sağlıyormuş. Yatırdığım miktar ve paket yükseldikçe de imkanlar artıyormuş falan...

Aslında her ay 125tl yatırabilirim. Ama şuan gerçekten para çok lazım oluyor ve yakın zamanda mühendis olarak işe başladığımda da 3bin civarı bir maaşla başlayacağım staj yaptığım yerlere sorduğum kadarıyla ve 15e kadar yolu var biraz kendini geliştirince. Pek geçim sıkıntısı yaşayacağımı sanmıyorum. Aileden ev de var çünkü. Ne olacağı bilinmez tabi de yani ayrıca bir bireysel emeklilik olayına gerek var mı sizce? 56 yaşına kadar kim öle kim kala diye düşünüyorum biraz da.

Şuan dondurup 6 ay sonra başlasam mı yoksa iptal mi ettirsem bilemedim. Karar vermemde biraz yardımcı olur musunuz?
ananiyimioguz
(01.02.19)
Beni de aradılar. Çok mantıklı gelmedi. Tasarrufu kendin yapabiliyorsan sorun yok.


mekaniker
(01.02.19)
sectiginiz bes fonu vs. onemli, odediginiz paradan dusuk miktarla da ordan ayrilabilirsiniz, fazlasiyla da, ayni miktarla da. youtube'da bikac ekonomistin bes hakkindaki yorumlarini izleyip biraz hakkinda fikir sahibi olabilirsiniz. sgk gibi aylik sabit para veriyorum gibi dumduz bisi diil aslen.

benim aylik daha sabit bi gelirim olsaydi 300-500 cektirirdim otomatik. oncesinde ince eleyip sik dokuduktan sonra tabi, hangi sirket hangi fon vs.


hjarteblod
(01.02.19)
sectiginiz fon cok onemli. tavsiyem eger kalmaya karar verirseniz onlarin dogrudan sizi yonelttikleri fonlari degil diger fonlari da mutlaka inceleyin. ben yaklasik iki yildir farkli fonlarda kullaniyorum parami ve cok daha fazla kazaniyorum. ha mantikli bir yatirim mi derseniz bence degil acikcasi ama ben uzun sure once girdim diye cikmadim, bir de her cikacagim dedigimde ikna ediliyorum bir sekilde. ama ote yandan da vakit cabuk geciyor ve gececek. ayda 125lira ise basladiginizda dengenizi bozmayacaksa bence minimumda tutarak bir sekil birikim yapilabilir.


kassiopeia
(01.02.19)
(3)

Bunlar hangi fobi?

Sorulduğunda aklıma sadece bunlar geliyor ama direkt şu fobim var diyemiyorum. Anlatmaya çalışayım.3 metre çapında bir kuyunun yanında duruyorum diyelim. Dibi gözükmesin sorun değil. Bana deseniz ki bu koyunun artık bir işlevi yok ve dibini kapattık. 20cm bir derinliği var, üstünde su gözüküyor sade
Sorulduğunda aklıma sadece bunlar geliyor ama direkt şu fobim var diyemiyorum. Anlatmaya çalışayım.

3 metre çapında bir kuyunun yanında duruyorum diyelim. Dibi gözükmesin sorun değil. Bana deseniz ki bu koyunun artık bir işlevi yok ve dibini kapattık. 20cm bir derinliği var, üstünde su gözüküyor sadece. Ben ona elimi sokarım, cup cup yaparım, kenarında otururum hiç sorun değil. Ama bu kuyu 30 metre derinliğinde deseydiniz ben onun yanına yaklaşamazdım. Yanımda o uzunlukta, derinlikte bir şey olması beni geriyor. O büyüklükte bir su kütlesinin yanında durmak da geriyor.

Büyük barajların yanında da çok geriliyorum. Köyümüzde bir su deposu vardı uzakta. Onun vanasını kapatmaya giderdik dedemle. Küçüğüm o zamanlar. Demir bir merdivenden aşağıya iniyordu. Derindi de bana göre. Altta hafif su birikintisi, demir borular, vanalar, derinlerden gelen foşur foşur su sesleri. Köyün bütün suyunun hemen yanımızda veya altımızda toplanıyor olması beni geriyor. Bir de onun içine inip vana kapatıyosun öh. Çok korkardım. Gemilerin motor dairelerinden de korkarım biraz.

Başka bir örnek, büyük bir geminin dibinde duramam. İsterse bozuk olsun. Büyük cüsseli şeylerin yanında kendimi aşırı küçük, savunmasız ve zavallı hissedince korku sarıyor beni. Geminin suda olması da şart değil. Tersanede de olsa dibinde duramam. Ama büyük bir gökdelenin dibinde durabiliyorum. Veya uçağın.

Fobimde bilinmezlik etkili faktör. Büyüklük, derinlik de keza öyle. Potansiyel enerji korkusu gibi bir şey var mı diye baktım, yok. Ne diyebiliriz?
ananiyimioguz
(01.02.19)
fobi neden değil sonuçtur.
"Fobimde bilinmezlik etkili faktör."
güzel bir tespit. fobinin ne olduğunu bulmak yerine aslında neden korktuğunuzu ve bu korkuyu bu örnekler ile neden ortaya çıkardığınızı düşünmelsiniz. gerçek çözüm ise bir terapiste gitmek. düz bir psikolog'a değil. bir psikoterapiste.


megalofobi olabilir mi? bende de aynı tanılar var ve derdim bu fakat istanbul'da yaşamıyorum. istanbul'da yaşıyorsan gökdelenlere falan alışık olduğundan korkmaman normal. ben ilk kez tat towers'ın yanından geçerken üstüme gelecekmiş gibi hissedip direk oradan uzaklaşmak istedim. gemilere gelirsek rüyalarını bile çok görüyorum asla yanaşamam ki babam emekli donanmacı. iş için çin ziyaretimde guanyin heykelini de görelim dediler, gittik; uzaktan görünce kusasım geldi rıhtıma girmeden geri döndüm. ama bir yandan memleketimde 15 katlı binada 3.katta ofisim var alışık olduğum için muhtemelen tırsmıyorum. bilmediğim benden büyük şeylere katlanamıyorum özetle.

ek edit: yükseklik ve derinlik korkum da mevcut senin gibi. çatı, balkon yanlarına gidemem asla. arada uçurumdan düşerim rüyalarımda falan.


bisorumvargaliba
(01.02.19)
(5)

Üst üste ağrı kesici içsem bir şey olmaz değil mi?

2 adet 20'lik diş çekimim sonrası doktor majezik yazdı. Annem de evde değil ama evde var ağrı kesici onu içersin dedi. Eve geldim, Dexday suda çözünen hap varmış onu içtim. Daha hızlı etki eder dedi. Majezik ağır gelebilir. Fazla ağrı kesici iyi değil, kanama yapar falan dedi. Çok ağrımıyosa içmemey
2 adet 20'lik diş çekimim sonrası doktor majezik yazdı. Annem de evde değil ama evde var ağrı kesici onu içersin dedi. Eve geldim, Dexday suda çözünen hap varmış onu içtim. Daha hızlı etki eder dedi. Majezik ağır gelebilir. Fazla ağrı kesici iyi değil, kanama yapar falan dedi. Çok ağrımıyosa içmemeye çalış vs dedi.

Neyse ben dexday içtim, biraz etki eder gibi oldu. Saat 9da içtim. 12 gibi hafiften ağrım olmaya başladı. Ben de bir dexday daha içtim. Bana mısın demiyor ağrı giderek artıyor. Öyle dayanılmayacak gibi değil ama uyuyacağım yahu katlanarak gidecekse şimdiden önlemini almam lazım.

Şimdi ben bunların üstüne bir majezik, arveles falan hüpletsem mi? Bir sorun olur mu?
ananiyimioguz
(28.01.19)
1 seferlikten bir şey olmaz, alışkanlığa dönerse böbreklerini yorarsın ileride sıkıntı olur.


Agri kesiciyi agri cok agirlasmadan icmen lazim diye biliyorum ama doktor degilim tabi.


hot potato
(28.01.19)
ben diş ağrısında 3 gün boyunca günde altışar arveles içiyordum valla bir sıkıntı olmadı ama dikkatli olmakta fayda var


adventchant
(28.01.19)
mideni delersin. o da öldürüyor genelde ama sen bilirsin tabi.


prasinos
(29.01.19)
ben de diş tedavisinde günde 3-4 tane minoset içiyordum. etkisi 3 saat falan sürüyordu. birkaç gün içeceksen bir şey olmaz. ağrı kesicilerde en önemli nokta açken içmemek, mutlaka bir şeyler yiyip öyle iç. yoksa midene yapışıp mide duvarına zarar verebiliyor.


sir gawain
(29.01.19)
(11)

Yine çakal bir esnafa çattım ya! Ürün iadesi almam diyor

Apartmanda uyduyu dağıtan santral bozulmus elektrik gidip gelince. Kimsede kanallar gözükmüyormuş. Sorun adaptördeymiş. Değişince düzeldi. Ama bizim girişte emekli albay kılıklı bir amca var. O ayarladı ustayı. Yönetici annem olduğu için ben gittim yanlarına, parayı da çıkardım verdim. Usta amcanın
Apartmanda uyduyu dağıtan santral bozulmus elektrik gidip gelince. Kimsede kanallar gözükmüyormuş. Sorun adaptördeymiş. Değişince düzeldi. Ama bizim girişte emekli albay kılıklı bir amca var. O ayarladı ustayı. Yönetici annem olduğu için ben gittim yanlarına, parayı da çıkardım verdim. Usta amcanın tanıdığıymış. Ama amca acayip gıcık sinsi kavgacı ve paragöz birisi. Ustayla anlaşıp fazla para almışlar.

Nerden anladım? Taktığı adaptör 30-50tl arası değişiyor. Baktım internetten. Başka elektirikçileri arıyorum, 40tl diyor. Adam benden 120tl aldı adaptör parası diye. 50tl de işçilik, 170tl verdim.

Annem de evde değil acayip sinirlendi o amcayla niye iş yapıyosun diye.

İndim aşağıya çaldım amcanın kapısını, dedim bunu ben daha uyguna buldum geri götürücem numarasını verir misin dedim. Aa iade almaz ki sattı artık dedi :D Olur mu abi öyle şey nerde bunun yeri dedim. Bilmiyorum dedi. Telefonunu ver dedim, yok ki bende dedi. E sabah konuştum dedin neyle konuştunuz dedim. Bilmiyorum o aradı dedi. (Kıvır allah kıvır.) E ver bakıyım gözükür dedim. Verdi telefonu, buldum. Aradım adamı. Adam diyor ki onun fiyatı öyle. Bizde de iade olmuyor dedi. O zaman değişim yapar 120 liralık başka kendi işime yarar bir şey alırım bunu ben 40 liraya buldum dedim. Okey dedi.

Ama benim derdim iade etmek aslında. Bizde olmaz diye bir şey yok diye biliyorum? Bunu ben en hızlı nasıl alabilirim elimde telefon ses kaydı + fiş var. Zabıta falan bakmaz mı?

Daha önce bir firma ürünü iade almıyor diye uğraşmıştım aracını falan bağlatmıştım adamın ama 5 ay sürdü :/
ananiyimioguz
(25.01.19)
O arac baglatan cilgin turk de mi sendin:) tebrikler gercekten bu seviye tuketuci bilincin icin.


lynda.com
(25.01.19)
Bir gün biri indiricek ama du bakalım


ananiyimioguz
(25.01.19)
Mesafeli satis yapmiyorsa urunu iade almak zorunda degil ki.


kuehles blondes
(25.01.19)
Mesafeli satış sözleşmesi olsa bile ürünü takıp kullanmışsınız. Adidastan ayakkabıyı giyip götürebiliyor musunuz?

Başta yapacağınız işi sonda yapmışsınız. Tecrübe tecrübedir boş ver.


karayel
(25.01.19)
cakallik yok adam fiyat vermis kabul edip para vermissin. sen kıl müşterisin, komşun da tipik türk işte.


hasmetizm 2046
(25.01.19)
Adam degisim yaparim dedi ama. Simdi ben gidip sifir kutulu bir sey ile degistirecegim. Sonra da diyecegim ki ben buradan urun aldim hic kullanmadim, iade etmek istiyorum.


ananiyimioguz
(25.01.19)
fiyat araştırması işin başında yapılır, sonunda değil.
ürün ayıplı mal değilse iade almak zorunda değil. istersen jedi yüksek konseyine git böyle.


casey
(25.01.19)
Mesafeli satis sozlemesi olmadigi icin saticinin insiyatifindeymis.

+ 1 casey

Normalde yaparim ama adam ayak üstü takıp para isteyince bosluguma geldi.

Serbest piyasa. Adam isterse 500e satar ona bisey demiyorum. Ben boyle cakalliklara gelemiyorum. Cevremde de ailemde de yok boyle insanlar. Ondan ugrasiyorum. Kimse bir ürünü 3 kati fiyata almak istemez bilerek. Ben biraz gec fark ettim. Ne yapalim oldu bir kere. Bidaha orayla is yapmayiz.


ananiyimioguz
(25.01.19)
Ayrıca bu parayı apartman bölüşecek çok bir şey fark etmez bölündüğünde ama bu adamın yaptığı çok ayıp. Oradan aldığın 50 liraya mı kaldın yani yaşlı başlı adamsın. Zaten ilk 2 sene yöneticiliği bu amca yaptı. Anneme devrolunca ne kasadan para verdi, ne yapılan işlerden bir fiş. O kadar para kalıyor kasaya, adam kalmadı dedi. Fiş de yok dedi. Böyle şerefsiz, nereden para koparacağını şaşırmış bir adam yani. Zaten annem sırf ona sinirlenip aldı yöneticiliği. Paraların nereye gittiğini bilmiyoruz bari ben kendim yaparım bütün işi, fatura-makbuz saklarım dedi. Bu olayda da kimse amcaya usta bul gel demedi ben yakınlarda birini çağıracaktım. Kendisi apar topar bu adamı çağırmış, bana biri gelecek diye haber veriyor. E tamam dedim ne diyeyim. Sinir bozucu bir şey bu yaptıkları. Hiç de kıl mıl demeyin bozuldum yani -_-

Önceki olayda da sıfır ünürü hiç açmadığım halde vazgeçip geri yollamak istemiştim, onu kabul etmemişti. Düşünün tv alıyorsunuz, hanım kızıyor geri götür diyor teknosaya atıyorum. Teknosa almam diyor. Bu tarz bir olaydı. Beni mi buluyorlar anlamıyorum ki.


ananiyimioguz
(25.01.19)
kaybettiğiniz zamana değmeyecek.
sizin gibi 1000 kişiden birisi uğraştığı için o esnaf tavrını değiştirmeyecek.
bu işler ülkede hızlı adalet olması ile çözülür.
adalet yoksa (ki yok) zaman kaybetmeyin bence.


aslında olaydan anlamadığınız kısım yok herşeyi çok net anlamışsınız

burada yöneticilik sizde ise adama karıştırmayacaktınız. Çağırdıysa kendisi tekrar gönderecekti kendisi mahçup olacaktı

karıştırmayacaksınız olacak bitecek

aslında kanun açık ve net yerinde yapılan satışlarda iade almak zorunda değil ama mesafeli satışlarda 14gün iade hakkı var

burada yapılan iş mesafeli satış sözleşmesine giriyor gibi çünkü adam gelmiş takmış sonra şu para demiş yani siz ürünü görmemişsiniz şunu tak dememişsiniz bilmiyorsunuz

ama işte siz başka 2 3 yer gezseniz fiyat alsanız böyle sıkıntı yaşamayacaktınız piyasa araştırmasıda aynı şekilde başta yapılması gerekir

şimdi uyducununda suçu yok serbest piyasa ben bu ürünü 120 satıyorum kimse neden 120 satıyorsun diyemez ama tak diyip adamı uğraşırıp sonra sök dersek buda etik değil

bu yüzden bu hatalara düşmemek için başta önlem alacağız

sizin yapabilceğiniz en iyi iş yukarı cıkıp aletin altında bulunan marka model bulup

aynı ürünü aynı modelde alacagınızı tekrar iade edeceğinizi söyleyin belkide yanaşabilir


sivrisinek
(26.01.19)
(11)

Erkeklere soru

Kız arkadaşınız size çiçek alsa ne yaparsınız? Ben şahsen sevinirim ama toplum buna hazır değil, insan içine çıkamam gibi geliyor sdgfhdh
Kız arkadaşınız size çiçek alsa ne yaparsınız? Ben şahsen sevinirim ama toplum buna hazır değil, insan içine çıkamam gibi geliyor sdgfhdh
ananiyimioguz
(14.01.19)
İnsanlar bunu normal karşılıyor. Çıkmakta sorun yok bence.
Primatlara yemeleri için bir iki dal uzatabilirsiniz.


sumuklurakun
(14.01.19)
O an teşekkür ederim ayıp olmasın diye, sonra da sürekli dalga geçerdim.


Ben çok mutlu olurum ya. Ne utanicam. Bence çok güzel hediye. Toplumsal cinsiyet rollerini yıkalım artık. Yıl 2019 ;/


westblack
(14.01.19)
kaynatıp çayını mı yapayım şimdi bunların diye sorardım(içimden)


Haha ornegin yeni ise baslarsam is yerine gonderir. Bu da normal. Cidden 2019 olduk 1019 gibi dusunmeyelim artik


Traveller
(14.01.19)
@Traveller, o hadi tamam da, elinde çiçekle gelse bir buluşmanızda sana aldım diye?


ananiyimioguz
(14.01.19)
Yani bir an şaşırırdım teşekkür ederdim sonra atardım kenara kururdu orada


tolgame
(15.01.19)
bence güzel geyik, baya gülerdim. hatta şu güne kadar hiçbir "sevgilisine çiçek almamış kaba ve ruhsuz erkek" olarak geyiğini de yapardım. ama komiklikten öte bir anlamı olmazdı, ilişkide çiçek verilmesini saçma ve gereksiz buluyorum.

elimde taşırım o gün sokakta, ne olacak yani.


Bruce
(15.01.19)
görüyorum ve artırıyorum; (bir de bunun kız arkadaş olmadığını düşünün)

eksisozluk.com


onemoremile
(15.01.19)
yemişim toplumu. çok hoşuma giderdi.


hemsta
(15.01.19)
aldığı çiçeğin türüne bağlı.papatya mı aldı yoksa kırmızı gül mü?


(3)

Google Play'den cevap geldi

Önceki sorumda konudan bahsetmiştim https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1329624/google-play-deki-uygulamam-askiya-alindiWe were unable to verify your relationship with the original brand owner/content creator. If you are authorized by the site creator/content owner to redistribute the content in this
Önceki sorumda konudan bahsetmiştim www.eksiduyuru.com

We were unable to verify your relationship with the original brand owner/content creator. If you are authorized by the site creator/content owner to redistribute the content in this manner, please reply with verifiable documentation.

Please let us know if you have any other questions or concerns.

Regards,
Shivi
The Google Play Team

Diye bir mail geldi. Diyor ki sitenin size ait olduğunu ispatlayın. Tam olarak neler göndermem gerekiyor?
ananiyimioguz
(01.01.19)
nasil bir email adresi ile uygulamayi publish ettiniz? sirket adi xyz ise android@xyz.com gibi bir hesap ile yukleseydiniz sorun olmazdi. sirketten uygulamayi yuklediginiz email hesabinin authorized olduguna dair imzali/kaseli ingilizce bir yazi alip bunu yollarsaniz sorun cozulur diye dusunuyorum


crucio
(01.01.19)
Üstteki yorum güzel +1
Benim aklıma gelen ise, site sahibi kimdir, domain ve host sahibidir değil mi? Domain/host sağlayıcınızdan site yönetim sayfalarını gösterir ekran görüntüleri gönderilebilir diye düşündüm.


senolll
(01.01.19)
ortada bir şirket varsa domain ile şirket ismi uyuşuyorsa antetli kağıda kaşeli imzalı, bu uygulama bizimdir yazısı, isim uyuşmuyor ama marka tescili varsa, marka tescili gönderilebilir.


ocanal
(01.01.19)
(8)

Google Play'deki uygulamam askıya alındı

Geliştirici hesabım kapatılabilirmiş. Ne yapmam gerekiyor moralim çok bozuk. Olayı kısaca anlatayım. Arkadaşımın bir grafik tasarım firması var. Farklı bir amaç için bir web sitesi yapmışlar. Google Play'de de gözüksün, basit bir şey ne yapabiliriz dedi. Ben de uygulamaya bir webview atar, sizin sit
Geliştirici hesabım kapatılabilirmiş. Ne yapmam gerekiyor moralim çok bozuk.

Olayı kısaca anlatayım. Arkadaşımın bir grafik tasarım firması var. Farklı bir amaç için bir web sitesi yapmışlar. Google Play'de de gözüksün, basit bir şey ne yapabiliriz dedi. Ben de uygulamaya bir webview atar, sizin siteye yönlendiririz dedim. Tamam dedi firmanın mail adresini verdi. Ben de gittim o mail adresi ile 135TL yatırıp developer hesabı satın aldım. Parayı yine ondan istedim. Uygulamayı yazıp yükledim, yayınladı. 100tl de üstüne yolladı sağol uğraştın falan diye. Hesap kitap kapandı.

3 hafta sonra logonun arka planını sarıdan kırmızıya çevirdik günceller misin dedi. Tamam dedim, bugün kırmızı yaptım yükledim, güncellenmenin onaylanmasını bekliyordum. Bir baktım uygulama askıya alındı diye bir mesaj. Mailde detaylar yazıyor: eksiup.com

Gerekçe şu: "We don’t allow apps whose primary purpose is to drive affiliate traffic to a website or provide a webview of a website without permission from the website owner or administrator."

E kardeşim web sayfası da bizim uygulama da bizim kimden niye izin alayım, nasıl alayım :/ Robot saptıyormuş böyle sorunları. Mail attım durumu anlatan ama çözülür mü bilmem. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Developer hesabı kapatılırsa çok kötü olur. Parayı geri vermem gerekir herhalde :/
ananiyimioguz
(30.12.18)
uygulamayı yüklerken kabul ettiğiniz sözleşmenin içeriğine baktınız mı ?


Yani uygulamam o kadar masum ve basit ki, sözleşmeyi direkt onayladım okumadan :/ Uygulamaya basınca ornek com diye bir site açılıyor yani aynı şeyi google chrome da yapıyor, anlayamadım sorunu.

Edit: Şu tarz şeyleri yapan uygulamaların yasak olduğuna dair şyöle bir ibare var evet "Birincil amacı, izin almadan bir web sitesinin web görüntülemesini sağlamak olan uygulamalar"

Fakat site de bizim yani bunu ne şekilde bildirebilirdim ki o tarz bir seçenek göremedim yüklerken.


ananiyimioguz
(30.12.18)
"Birincil amacı, izin almadan bir web sitesinin web görüntülemesini sağlamak olan uygulamalar" diyor ama ondan once bir de birincil amaci bir siteye trafik yaratmak olan uygulamalara da izin vermiyoruz diyor (We don’t allow apps whose primary purpose is to drive affiliate traffic to a website).

Siz de demissiniz, "aynı şeyi google chrome da yapıyor" diye. Uygulamanin bir katma degeri yok, tamamen site trafigini artirmak icin islevsiz bir app yapmissiniz anladigim kadariyla.

Uygulamaya bazi ozellikler ekleyin, temel amaci siteye hit kazandirmak olmasin. O zaman onaylanmasi lazim.


crown
(30.12.18)
Amacımız sadece siteye yönlendirmesiydi zaten. Bu yasaksa başka ne ekleyebilirim ki?


ananiyimioguz
(30.12.18)
Apple webview’ı kesinlikle kabul etmiyor mesela. Google tarafında da böyle olabilir


goodman
(30.12.18)
Peki browser gibi yapsam, üstte adres çubuğu ve ileri geri butonları olsa? Yer mi?

Arkadaşın tek derdi sitelerinin adında bir uygulama olması. Onlar da ben de biliyorum adam akıllı, siteyle aynı işlemleri yapabilecek bir uygulama yazılabileceğini fakat o kadar bütçe ayırmak istemiyorlar. En basit, hızlı ve ucuz yollu bu gelmişti benim aklıma.

Benim bir şekilde bunu google play'e yedirmem lazım.


ananiyimioguz
(30.12.18)
Aklıma bir şey daha geldi. Uygulama ilk açıldığında site ilgili bilgiler gözükse. Alta da bir buton koysam siteye git diye. Ondan sonra site görüntülense? Sizce geçerli olur mu?


ananiyimioguz
(30.12.18)
E acikca yazmislar abi adamlar sebebini, kafana takilan kismi ne ki? Uygulamanin bir fonksiyonu yok diye izin vermiyor adamlar. Websitesi linki olarak uygulama kullanamazsin diyor.


stavro
(31.12.18)
(5)

Bir bardak filtre kahve için kaç yemek kaşığı kahve kullanmak gerekir?

Kahveden kahveye değişiyordur belki ama ortalama olarak 1 kupa(220-250ml) için ortalama kaç yemek kaşığı çekilmiş kahveden koymam gerekiyor?
Kahveden kahveye değişiyordur belki ama ortalama olarak 1 kupa(220-250ml) için ortalama kaç yemek kaşığı çekilmiş kahveden koymam gerekiyor?
ananiyimioguz
(30.12.18)
1 yemek kaşığı yeter bence. bana yetiyor.


sutlu nescafe
(30.12.18)
filtreyi bilmem de ben french press için 2 yemek kaşığı koyuyorum. kupam da biraz büyük. bu senin damak zevkine bağlı.


dedim ben sana
(30.12.18)
1 yemek kaşığı (silme, tepeleme değil) yeterli olur.


giovanne
(30.12.18)
her 16 ml su için 1 gram yeterli olur.


Tears of Devil
(30.12.18)
6 gram. Ölçü kaşıkları var ondan al bir tane. O kaşığı silme doldurunca tam 6 gram filtre kahve oluyor.


malheiros
(30.12.18)
(1)

Şu çalgının adı nedir?

Üstüne oturuyorsunuz. Dikdörtgen prizma şeklinde. Malzemesi ağaçtan sanırım. Ritm tutuluyor darbuka gibimsi. Bir de kendinden yokmağı var. Ritmleri üst tarafta vurarak yapıyorsunuz, tokmak da alt kısıma vuruyor.
Üstüne oturuyorsunuz. Dikdörtgen prizma şeklinde. Malzemesi ağaçtan sanırım. Ritm tutuluyor darbuka gibimsi. Bir de kendinden yokmağı var. Ritmleri üst tarafta vurarak yapıyorsunuz, tokmak da alt kısıma vuruyor.
ananiyimioguz
(22.12.18)
küp-cajon

pedalı isteyen ayrıca alıp kullanıyor.

kendin de plywood ve trampet teli alarak çok ucuza yapabilirsin.

bir de üstünün minder kısmı var işte. toplasan 100-150 lira.


killerbee
(22.12.18)
(13)

Saçlarımızı neden uzatıyoruz?

Uzun saçın ne kadar sıkıntı getirdigini hepimiz biliyoruz. Yağlanması taraması yıkaması kurutması bakımı şekil şukulu kırığı kuaförü derken dünya kadar zamanı ve parayı saça harcıyoruz. Ne için? Ekonomik durumumuzu yansıttığı ve gosterişten zevk aldığımız için mi? Güzel gözükmek için mi? Gayet de gü
Uzun saçın ne kadar sıkıntı getirdigini hepimiz biliyoruz. Yağlanması taraması yıkaması kurutması bakımı şekil şukulu kırığı kuaförü derken dünya kadar zamanı ve parayı saça harcıyoruz. Ne için? Ekonomik durumumuzu yansıttığı ve gosterişten zevk aldığımız için mi? Güzel gözükmek için mi? Gayet de güzellik algılarımız değişebilir. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var. Bir toplu akıma bakar yaygınlaşması.

Saç çıkarmaya çalışıyoruz da aksine herkesin saç kökleri alınsa, herkes saçsız olsa ne olurdu?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
ananiyimioguz
(21.12.18)
dışavurum için,yakıştığı için...sonra ne yapıyoruz dayanamayıp kestiriyoruz.


jactantia
(21.12.18)
kadınım
uzatmıyorum, uzuyor...
dünya kadar zaman filan harcamıyorum, hiç bir bakım da yapmıyorum kuaföre senede bir kere anca gidiyorum. yıkayıp havlu arasında kendi halinde bırakıyorum. saçım kısa olsa şekle girmeyen bir saç, bağlanacak kadar uzaması lazım ama tabi belime kadar olmasa da olurdu...benimki şekil, model vs. konusunda özürlü olmaktan uzayıp gidiyor.
ben asıl uğraşmadığım için, fönlemediğim, boyamadığım, sürekli saçımla haşır neşir olmadığım için uzadığını düşünüyorum
zira sürekli saçıyla uğraşıp uzun kullanan pek görmedim. ya da saçı bir şekilde yakmayan ya da ne biliyim boyada mahvedip kestirmeyen.


niye ama
(21.12.18)
kadınım
kısa kullanıyordum, kuaföre gitmeye üşendiğim için uzadı. kısa saçı uzadıkça düzelttitmek lazım. saçlarım kısayken 1,5-2 ayda bir kuaföre gitmek zorunda kalıyordum. uzun saçla hiç uğraşmam gerekmiyor. kendi kendine uzuyor.
yaza doğru yine kısa kestirmeyi düşünüyorum ama, uzun saçtan sıkıldım.


pati
(21.12.18)
güzel çünkü. ben bir bağyan olarak saçımı kazıttığım zaman pişman olmadım ama uzamasını hevesle bekledim. uzadı ve gayet mutluyum şimdi. uzun saç çoğu kadına yakışıyor hem, tamamen dış görünüş için. yoksa bakım, tarama, kurutma olaylarında katılıyorum sana, saçları gür biri olarak. ama erkekler de bi zahmet şikayetçi olmasınlar.


tabirimekruh
(21.12.18)
bana göre bu sorunun cevabı güzel gözükmek için. uzun saçla kendimi daha özgüvenli, daha şık ve daha kadınsı hissediyorum. güzelliği için bütün saydığın sıkıntılara değer bence.


theseachange
(21.12.18)
erkeğim kesebilecek berber bulursam uzatıyorum,
bana kalırsa bakımlı güzel kesilmiş uzun saç gibisi yok erkek içinde kadın içinde.


Artistlik olsun diye.


[GODDARD]
(21.12.18)
erkeğim.

18 yıldır uzun saçlarım. 18 yılda 2 - 3 kez kısa kestirmişimdir. yani anlayacağın alışkanlık diye bir etken de var.

ek olarak tabi ki yakışması yada yakıştığını düşünmem.

ayrıca toplu akımla değişen güzellik algısıyla kesilen saç yine bir başka toplu akımla değişip uzatılır. moda akımlarıyla yaşanan değişimlerin kalıcılığı olmaz. saç gibi tamamen kişiye özgü bir unsurda değişiklik önce kişinin kendi içinden gelmeli. bunu tabi kadınlar için yazdım zira erkeklerdeki genel yargı kısa saç yönünde.

saç olayında hem erkek hem kadın için ilk etmem toplumsal cinsiyet rolleri. toplum nezdinde erkeğin saçı kısa kadınınki uzun olmalı. misal "saçı uzun, aklı kısa" misal "ne o karı gibi uzatmışsın saçları?" saydığın ekonomik durumu yansıtması, gösterişten zevk almak, güzel gözükmek vs bunların hepsi ikincil hatta üçüncül öğeler birey için. bahsini ettiğin toplu akıma bakan değişme sadece büyükşehirde yaşayan belli bir dünya görüşüne mensup, beyaz yakalı ekonomik sınıfına mensup kadınları ve erkekleri etkiler. muhafazakar kesim de yada taşrada yaşayanlarda bu tip bir değişim olması için toplumsal kültürün değişmesi, devrim gerek.


issiz karga
(21.12.18)
Kadınım.
Uzun saçın bakımı bana daha kolay geliyor, yıkama tarama kurutma aşamaları eğer saçınız çok kısa değilse aşırı derecede fark yaratmıyor. Kısa saçı şekillendirmek gerekiyor ama uzun saçı hiçbir şekillendirme işlemi yapmadan salarak ya da at kuyruğu yaparak kullanıyorum ki bu bana zamandan daha fazla tasarruf ettiriyor. Bir de şekillendirirken kullanılan ürünleri de uzun saçta kullanmadığım için daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum saçlarımın.
Ben uzun saçlıyken kendimi daha iyi hissediyorum ama çok beğendiğim kadınlar var saçlarını kısa kullanan. Bunun güzellk algısıyla alakası olduğunu düşünmüyorum pek.


3 yıldır kısa saç kullanan kadınım. Kısa saç gerçekten çok rahat, geçmişteki uzun saçlı oldugum zamanlarda saçımı kurutmaya harcadığım zamana acıdım resmen kısa saçı kullanınca. Bir de sürekli hasta oluyordum tam kurumadığı için. Ancak kısa saçta da model hemen bozuluyor, biraz uzayınca papaz gibi çıkıyorsun sokağa. En geç 2 ayda bir kestirmek lazım.


curukturpkokusu
(21.12.18)
Peki bir şekilde herkes tüm saç köklerini kuruttursa ve kel olsa ne gibi bir sorun olabilir? Herkes alışır bir süre sonra.

Zaten kas yap, dudağı yaptır, burunu yaptır, kaşı gözü yaptır, popoyu memeyi yaptır, derken herkes belli bir dış görünüşe doğru gidiyor. Kafa da fix olsun. Kaldı ki saça ne gerek var? Kıl tüy sevmiyoruz her yerimizde kesiyoruz. Kafada neden yani?


ananiyimioguz
(21.12.18)
ilkel sebeplerden...

(bu arada, fark ediyorum ki, neredeyse sac boyuyla korkakligi bagdastirmisim kafamda ben.)

form'dan kurtulacak suur seviyelerine varmak zor nasip; aciz mahluklariz... ondan.


e haliyle
(21.12.18)
kışın, kafam ve ensem üşüyor.
saçlarım aşırı dalgalı, kısa saça o kadar dalga kel alaka. uzun saçtan çok daha fazla uğraşmak zorunda kalıyorum.
kafa yapım, kısa saç için fazla şekilsiz. arkası tepsi gibi düz. niye öyle ya :(


nice tnetennba
(21.12.18)
(4)

Kuzey Çevre Otoyolu Radar?

Yanımdan 180 ile falan geçen oluyor. Hız sınırı 120 normalde ama denetim olmuyor mu bu yolda? Ya da yeni ve paralı olduğu için herkes kullansın diye ceza mı kesilmiyor şimdilik?
Yanımdan 180 ile falan geçen oluyor. Hız sınırı 120 normalde ama denetim olmuyor mu bu yolda? Ya da yeni ve paralı olduğu için herkes kullansın diye ceza mı kesilmiyor şimdilik?
ananiyimioguz
(20.12.18)
Gişeden gişeye zamana dayalı ceza yazma olayı özel otobanlarda şimdilik yok. 1 kere jandarmanın radarla kontrol yaptığını gördüm ama.


10032007
(20.12.18)
Eskiden paralı yolun amacı buydu zaten. Uygun ve müsait yolda 180 çok mu?


graywolf
(20.12.18)
Bir kişiye ceza yazılsa bir daha kimse girmez o yola, bas bas yol basmaya çok müsait zaten.


John Bloor
(21.12.18)
O yolda 200'den asagida gidince canim sikiliyor. Cok musait ve guvenli bir yol.


alfist
(21.12.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.