Giriş
(2)

Camilerimizi Ayasofya'dan mı Çaldık?

Selamlar,Cami tasarımlarımız Bizanslıların yaptığı Ayasofya Katedralinden (sonradan Cami oldu bildiğiniz gibi) kopya değil mi? Ayasofya öncesinde nasıl camiler yapılıyormuş Bursa'da, Anadolu'da vs.?
Selamlar,

Cami tasarımlarımız Bizanslıların yaptığı Ayasofya Katedralinden (sonradan Cami oldu bildiğiniz gibi) kopya değil mi? Ayasofya öncesinde nasıl camiler yapılıyormuş Bursa'da, Anadolu'da vs.?
evet kubbe mimarisi bizanstan alıntıdır. selçuklu camilerine bakarsan düz çatılıdır. mesela hacı bayram


prasinos
(23 dk)
(13)

Herşeyi Bırakıp Tavuklu Pilavcı Açmak

Selamlar,Size de oluyor mu böyle? Ne kadar kariyerli olursanız olun (hatta belki de ileri seviye kariyerli olunca daha fazla) böyle bir istek doğuyor içime. Herşeyi bırakıp, istifa edip tavuklu pilavcı açmak istiyorum. Yanına turşu, domates koyarım, tuz karabiber. Harika!Ne dersiniz? Belki orada ben
Selamlar,

Size de oluyor mu böyle? Ne kadar kariyerli olursanız olun (hatta belki de ileri seviye kariyerli olunca daha fazla) böyle bir istek doğuyor içime. Herşeyi bırakıp, istifa edip tavuklu pilavcı açmak istiyorum. Yanına turşu, domates koyarım, tuz karabiber. Harika!

Ne dersiniz? Belki orada benim için daha iyi bir gelecek vardır, olabilir mi böyle bir şey? lütfen olsun çünkü!

Cevap ve yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
pilavcıdayken oluyor sonra gidiyor o fikir.


basond
(6 saat)
bana köfte ekmek için oluyor bu his.

sonra çay içiyorum geçiyor.


kablelvuku
(6 saat)
Bende bunun çiğköfteci versiyonu var.

Daha iyi kazanır mıyım? Evet. Ama bu işe 3 sene önce girmiş olsaydım.

Mutlu olur muydum? Hayır.

Çünkü o hayat da çok sıradan gelecek bir zaman sonra sana. Yine başka bir mi yapsam acaba diyeceksin.

Hayat cidden çok zor. Bu zorluğu kabullenip. Geldiğin, atlattığın süreçleri geriye donerek bir izleyip tekrar devam etmek gerekiyor.


westblack
(6 saat)
harika fikir ben de beyaz yakalıgı bırakıp
kahvaltıcı mı olsam diyorum sabah erkenden ekmek arası sandvic satsam
sonra yatış


Bana da kebapçıdayken oluyor eve gidince geçiyor.


sadece bu işlerde mesai daha yogun olabilir


dün ben kombi tamircisi oldum, sen de pilavcı ol.
hunilerimiz nerde lan bizim :)


sen istiyorsun peki tavuk pilavcı abiler istiyor mu :)

ama neden olmasın işlek bir yerde olursa tadından yenmez.

önce istifa etmeden haftasonu bir dene bakayım nasıl oluyor bu işler, direkt dalış yapma.


redeath
(6 saat)
bir günlüğüne gidip para almadan belki tavuk pilav karşılığı bi yerde çalışıp küçükte olsa bir deneyim kazansan nasıl olur?


scudman1
(6 saat)
ben çiğ köfte için aynı duyguları besliyorum.


datnet
(6 saat)
bana da sabahları börek alırken oluyor. alacaksın böyle seyyar araba çekeceksin sanayi girişine diye geliyor. sonra geçiyor.


sevecen
(6 saat)
ben de kahvaltıcı açmak istiyorum hep.
en büyük stresim hıyarın tuzunu fazla mı attım az mı attım olsun istiyorum.


alicandan
(5 saat)
pilavcı, çiğköfteci ve kahvaltıcı üçünde de oluyor bana hatta başka şeyler de açmak istiyorum ama sadece istiyorum işte.


momento
(3 saat)
(5)

Bahane Uydurmaca

Selamlar. Şirkette istanbulda düzenlenecekler bir toplantıya gitmemek için bahane arıyorum. Ayağımı burktum bayağı şişti adım atamıyorum diyeceğim ama nasıl bir senaryo çizsem bilemedim. Bir de doktor kırık dışında ayağa nasıl bir teşhis koyabilir ki kesinlikle üstüne basmayayım?Önerilerinizi bekliy
Selamlar.

Şirkette istanbulda düzenlenecekler bir toplantıya gitmemek için bahane arıyorum. Ayağımı burktum bayağı şişti adım atamıyorum diyeceğim ama nasıl bir senaryo çizsem bilemedim. Bir de doktor kırık dışında ayağa nasıl bir teşhis koyabilir ki kesinlikle üstüne basmayayım?

Önerilerinizi bekliyorum gencolar.
aradaki uzaklik
(09.12.18)
İshal oldum evden çıkamıyorum de.


sta
(09.12.18)
zehirlendim de en klasik yalandır


oscar
(09.12.18)
Bahane bulma konusunda yardım edemeyeceğim; ama doktor kırık dışında "yumuşak doku zedelenmesi" diyebilir. Buna da 10 gün rapor verebilir. Burkma sonucu oluşan yumuşak doku zedelenmesiyle 10 gün rapor almışlığım var. Ama gerçek olmayan bir hastalık için hangi doktor rapor verir, bilemeyeceğim.


Rapor istemiyorum bahane yeterli rapor istemez şirket.


aradaki uzaklik
(09.12.18)
Gıda zehirlenmesi


p133mmx
(09.12.18)
(8)

Araç Satış - olası dolandırıcılık

Selamlar. Eşimin kullandığı düşük km’li kazasız boyasız değişensiz bir araç var. Sahibinden’e satış koydum. Bir arkadaş aradı, pazarlık yaptı. Anlaşamadık kaldı öyle. Sonra tekrar aradı, istanbuldayım gelip bakıcam arabaya diye (ben izmirdeyim). Tam o sırada aracın ön tampon ve çamurluk hasar aldı.
Selamlar.

Eşimin kullandığı düşük km’li kazasız boyasız değişensiz bir araç var. Sahibinden’e satış koydum. Bir arkadaş aradı, pazarlık yaptı. Anlaşamadık kaldı öyle. Sonra tekrar aradı, istanbuldayım gelip bakıcam arabaya diye (ben izmirdeyim). Tam o sırada aracın ön tampon ve çamurluk hasar aldı. Adama bunu anlattım whatsapptan resim gönderdim. Tamam sen tamir ettir konuşalım masraf üzerinden dedi. Tamam dedim gittim tamir ettirdim. Az bir hasar çıktı. Neyse adam tamam dedi bu şekilde kabul ediyorum x paraya anlaştık.

Adam uçak biletini aldı, çarşamba geliyor almaya arabayı. Dedim ki bir ekspertiz ayarla benim ayarlamam etik olmaz havaalanından oraya geçeriz araca iyice baktırırsın sonra notere gider hallederiz.

Adam “hocam sen araçta birşey yok diyorsan sana güveniyorum hiç gerek yok ekspertize” dedi. Dumur oldum. Sonuçta 51.000lira paraya anlaştık. Ekspertiz yapılmaz mı arabaya? Evet araba sağlam ama ya olmasaydı? Ya yalan söyleseydim?

Velhasıl kelam, adam acaba dolandırıcı mı diye düşündüm. Sizce bu adam ne yapmaya çalışıyor? İşkillenmeli miyim? Nasıl dolandırılabilirim?
aradaki uzaklik
(07.12.18)
Ekspertize soksa da işkillenmelisin. Bence alım satım işlerinde işkillenmek çok iyi bi şey.


Delay Fuze
(07.12.18)
satışı mutlaka adama ver ve parayı banka kanalıyla yapıyorsa mutlaka alan kişi yollasın. eğer sana parayı falanca yollayacak satışı bana vereceksin derse yapma. parandan da arabandan da olursun.


prasinos
(07.12.18)
Aldigim hicbir arabaya ekspertiz yaptirmadim. Dolandirici miyim acaba.

Bir de 50bin tl zaten cogu insan icin dusuk bir rakam. Ben daha satisi almadan eft'yi basmistim.


acemi
(07.12.18)
Herkes expertiz yaptıracak diye bir kural yok, güveni aldıysa karşıdan az da anlıyorsa arabadan alabilir expertiz olmadan. (Kafiyeye bak )
Ama!
Hayati kural!
Noterde parayı almadan imza yok.
Eft ise satışı yapacağın ismin yani noterdeki seninle beraber olan kişinin tarafından gönderilen tutarı gör cepten.


insomnia
(07.12.18)
yukardakilere ek olarak, odemeyi nasil alirsan al, sozlesmede mutlaka bunu belirt. "51000 TL X kisisinden nakit aldim". "Y kisisinden Z bankasi W IBAN nolu hesaptan 20000TL EFT + X kisisinden 30000TL nakit aldim" vs vs seklinde.


crucio
(07.12.18)
galericidie çok çok büyük ihtimal, kendi bakacaktır.

prasinos + 1

arabayı kime devredeceksen mutlaka ama mutlaka para o kişiden gelsin sana. devralacak kişi ahmet demir ise para ahmet demir den gelmeli.

şu da olabilir adam da vekalet vardır, satışı başkası üzerine yaparsın ama alan kişiden gelir para. bu durumda da vekalete bak, fotokopisini al.

böyle bir durum yok ise keisnlikle satışı verme, yoksa parayı başkası gönderince yanlış havale yaptım diyip parayı alıyorlar, araban da gitmiş oluyor


oscar
(07.12.18)
ben de, alırken 30bin km'de olan (şu an kullandığım) aracı hiç ekspertize sokmadan almıştım.. satan kişinin yüzünden belli oluyor belgelerden belli oluyor zaten.. adam daha 1000km'deyken gitmiş aracın yağını değiştirmiş, onun bile belgesini saklamış.. sıfır araba alıyor gibi teslim etmişti herşeyi..


strobist
(07.12.18)
Bu işi yapıyordur zaten, alıp satan biridir elinde de bir boya kalınlık cihazı vardır. Ya da cihazsız bile anlayacak kadar tecrübelidir.

Ya da tamamen satıcıya güvenmiş de olabilir, oluyor yani.

En önemli nokta para/çokomel, önce para sonra imza. Satışı alan yeni sahip ile parayı gönderen hesabın aynı olması gerektiğini tekrarlamaya gerek yok.


John Bloor
(08.12.18)
(5)

Finans - Ekonomi Haberlerini Nereden Takip Ediyorsunuz?

Selamlar,Soru başlıkta, bu tür haberleri nereden takip ediyorsunuz? Hangi siteleri veya uygulamaları kullanıyorsunuz?
Selamlar,

Soru başlıkta, bu tür haberleri nereden takip ediyorsunuz? Hangi siteleri veya uygulamaları kullanıyorsunuz?
aradaki uzaklik
(05.12.18)
aynı soruyu ben de soracaktım

çalışırken youtube dan canlı bloomberg ht dinliyorum


seyyar satıcı
(05.12.18)
dunya.com iyidir.


caletti
(05.12.18)
Valla arada goz gezdirmek icin bloomberg ht'ye bakiyorum ama turkiye gazetesi olmasi nedeniyle bircok konuda hukumet tarafindan konulari ele aliyor. Zaten ekonomi ve finans haber kaynaklari genel itibariyle benim gozumde cop. Birsey bilmeyen insanlar ne olabilecegi konusunda tahminde bulunuyorlar, ahkam kesiyorlar.


s0phiesw0rld
(05.12.18)
(7)

Mutfak Dolap Raf Sorunu

Selamlar,Mutfak dolaplarındaki rafları marangoz yanlış konumlamış. İki raf koyacağı yerde dolabın tam ortasına tek raf koymuş. Dolayısıyla acayip atıl bir alan var dolaplarda. Ben bu rafı söküp, bir altına bir üstüne iki raf eklemek istiyorum. Ancak bu raf alttan pimli değil, direkt dışarıdan vidala
Selamlar,

Mutfak dolaplarındaki rafları marangoz yanlış konumlamış. İki raf koyacağı yerde dolabın tam ortasına tek raf koymuş. Dolayısıyla acayip atıl bir alan var dolaplarda. Ben bu rafı söküp, bir altına bir üstüne iki raf eklemek istiyorum. Ancak bu raf alttan pimli değil, direkt dışarıdan vidalanmış sanırım, ya da yapıştırılmış. Hiç hareket etmiyor. Sağında ve solunda da bitişik dolaplar olduğu için kontrol edemiyorum.

Resimler ekte.

Ben bu rafı nasıl sökebilirim?
aradaki uzaklik
(04.12.18)
Sökme ara raf kullan
Koştaşta falan satılıyor.


fasulyek
(04.12.18)
Sabit raf o. Kavela veya minifiks ile tutturulmuştur. Altında üstünde bir şey göremiyorsanız tek seçenek kavela.

Onu sökmek için önce o dolabı aşağı indirip modülün yan tablalarını ayırmanız lazım. yani zor. Elinizde kalabilir dolap.


kablelvuku
(04.12.18)
ben sokmekle ugrasmaz alta da uste de raf ilave ederdim. mevcut bosluklar ikiye bolmeye uygun gibi geldi. kadehleri baska dolaba koyar, 4e boldugum dolaba tabak koyarim.


jimicik
(04.12.18)
benim evimde de aynı durum var.
hiç sökme ile uğraşmadım.

dolabın iç bölümü boyutlarında cam kestirdim (ince olması için cam seçtim) ve pimlerle tutturdum bu camları.


teritori
(04.12.18)
ayni durum bende de var. hiic ugrasmadim sundan aldim ikeadan:
evimizdenkucukguzelseyler.blogspot.com

www.ikea.com.tr


65 derece
(04.12.18)
@teritori +1

Ben de cam demeye geldim, incelikten dolayı yer kaplamaz. Sağlamlık açısından da korkmayın, bir çok dolapta hep cam raf kullanılır.


John Bloor
(05.12.18)
(4)

Duvarlarda Kabarma - Boya dökülmesi

Arkadaşlar selam. Yan bina kentsel dönüşüme girdi. O tarafaa bakan duvarda da bazı yerlerde şişler ve kabarmalar oldu. Boyalar dökülüyor. Nedendir bu? Sorun olur mu? Ne yapmalıyız?
Arkadaşlar selam.
Yan bina kentsel dönüşüme girdi. O tarafaa bakan duvarda da bazı yerlerde şişler ve kabarmalar oldu. Boyalar dökülüyor.

Nedendir bu? Sorun olur mu? Ne yapmalıyız?
aradaki uzaklik
(02.12.18)
Duvar dışarıdan rutubet almış olmalı.
Yan tarafa yeni bina yine bitişik nizam yapılınca alçı ve boya ile işi halledersiniz.
Bitişik nizam olmayacaksa dışarıdan izolasyon yaptırmalısınız.

(Olay yerini görmeden yapılan yorumdur. Yanlış olabilir)


oguz altun
(02.12.18)
Teşekkürler cevap için. Bitişik nizam yapılıyor apartman. O zaman sonra bakacağız duruma. Kısa vadede tehlikeli bir şey yok değil mi?


aradaki uzaklik
(02.12.18)
Eski binayı sökünce sizin yan duvar çıplak kaldı ve yağmur suyu emdi, yenisi yapılınca sorun geçer. Hasarı da düzeltirsiniz alçı boya ile.


John Bloor
(03.12.18)
@John müdür seviyorum seni. Her konuda sağlam bir bilgin var. Saygılar.


aradaki uzaklik
(03.12.18)
(5)

Ev Boyama - Fırça Temizliği

Selamlar,Evin küçük bir kısmını beyaza, diğer kısmını kırmızıya boyayacağım. Tek fırçam var. Beyazı boyadıktan sonra o beyaz boyayı fırçadan nasıl çıkartıp kırmızı boyaya geçebilirim arkadaşlar?
Selamlar,

Evin küçük bir kısmını beyaza, diğer kısmını kırmızıya boyayacağım. Tek fırçam var. Beyazı boyadıktan sonra o beyaz boyayı fırçadan nasıl çıkartıp kırmızı boyaya geçebilirim arkadaşlar?
aradaki uzaklik
(02.12.18)
Suyla


acemi
(02.12.18)
Tiner de işe yarar


Delay Fuze
(02.12.18)
Suyla kabasını alıp tinerin içine daldır beklet 1 saat kadar sonra çıkar yıka musluk altında tamamdır.


Fırça ile boyama yapma ayrıca. Rulo al, pahalı bir şey değil


Boyanın cinsi ne ise, neyle incelttiyseniz onunla.

Su bazlı boya ise (ki duvar boyası su bazlıdır) önce bir su dolu kaba daldırıp kabasını alıp sonra da suyla musluk altında yıkayın yeter.

Fırçayla o iş bitmez +1

Rulo alın, ruloyu da aynı yıkarsınız. Büyük bir alan değilse boyanacak alan fırça da olur tabi ki.


John Bloor
(03.12.18)
(8)

Evin Bahçesinde Sebze Yetiştirmek

Selamlar.Bir apartmanın giriş katındayız. Arkada bize ait bir bahçemiz var. Evimiz kuzey cephe, yani çoğunlukla güneş almıyor. Biraz karanlık haliyle. Ben bu bahçede domates, biber, nane, fesleğen vesaire yetiştirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili iki sorum var:1. Bahçenin güneş almıyor olması bunları
Selamlar.

Bir apartmanın giriş katındayız. Arkada bize ait bir bahçemiz var. Evimiz kuzey cephe, yani çoğunlukla güneş almıyor. Biraz karanlık haliyle. Ben bu bahçede domates, biber, nane, fesleğen vesaire yetiştirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili iki sorum var:

1. Bahçenin güneş almıyor olması bunları yetiştirmeme engel mi?
2. Bu sebzelerin bir ekim tarihi var mı?
aradaki uzaklik
(02.12.18)
Domates kızarmaz ve tatlanmaz bence. Bana sorarsan oraya mantar ek çeşit çeşit :)))


dougsampson
(02.12.18)
1.Engel
2.Baharda
3.Google'a kışın yetişen sebzeleri sor. Onlarda bir ihtimal başarılı olabilirsin.


oguz altun
(02.12.18)
Domates olmaz.
Biber olabilir. Maydanoz vs olabilir.


nax
(02.12.18)
soğan ek, arsız oluyor. taze taze yersiniz kahvaltıda, salatada...


for day to break
(02.12.18)
Lahana ve türevleri soğuk severler daha rahat yetişir.


nane ve maydanoz şimdi de ekilir. pazardan aldığınız taze nanenin alt yapraklarını koparıp yapraksız kısmını suya koyarak veya direkt toprağa (ama nemli kalmalı toprak) dikerek nane yetiştirebilirsiniz. maydanoz için tohum lazım.


slow like honey
(02.12.18)
güneş görmüyorsa domates, biber falan olmaz. lahana, marul, soğan, belki patates olabilir ama.


naksidil
(02.12.18)
roka da olabiliyor


embraceown
(02.12.18)
(4)

Hangi Duvar Çatlakları Tehlikelidir?

Selamlar,Geçen fark ettim ki evde giriş kapısının hemen karşısındaki duvarda çatlak var. Küçük de değil ince uzun bir çatlak. Resimleri ekledim, umarım fark ediliyordur. Yan apartman kentsel dönüşüme girdi, yıktılar, yeniden yapıyorlar 5. kattalar şimdi. Ondan mıdır bilmem.Bu çatlaktan korkmalı mıyı
Selamlar,

Geçen fark ettim ki evde giriş kapısının hemen karşısındaki duvarda çatlak var. Küçük de değil ince uzun bir çatlak. Resimleri ekledim, umarım fark ediliyordur. Yan apartman kentsel dönüşüme girdi, yıktılar, yeniden yapıyorlar 5. kattalar şimdi. Ondan mıdır bilmem.

Bu çatlaktan korkmalı mıyız? Ne yapmalıyız?
aradaki uzaklik
(02.12.18)
Belediyeye söyle. Gelip inceliyorlar


glamdr1ng
(02.12.18)
inşaatçı arkadaşlar daha iyi bilir ama yakından görmeden de cevap vereceklerini zannetmiyorum. sıva çatlağı da olabilir. sıva çatlağı ise zaten korkmaya gerek olmaz.


kolon ve kirişlerde olmadığı sürece hiç bir çatlak tehlikeli değildir (binanın altında toprak falan kaymıyorsa tabi ekstrem durumlar var). yeni binalarda oturma devam ettiği için kolon/kirişlerin duvarla birleştiği yerlerde çatlak olabilir veya büyük duvarlarda çapraz çatlaklar oluşabilir.


argent dawn
(02.12.18)
Bunlar alçı çatlağı, sıva bile değil.

Merak etmeyin, duvar çatlağı değil gördüğüm kadarıyla. Kartonpiyer, alçının çatlağı.


John Bloor
(03.12.18)
(4)

Kablonet Uydunet fiyatı

Kablonet - Uydunet müşterisiyim. İki yıldır taahhütlü 35tl ödüyordum. 10mbit internet ve televizyon. Şimdi taahhüt bitmiş. 20mbit(fiber hız diyorlar) hız ve tüm şifreli kanalların açılmış hali 54tl diyor iki ay taahhüde. Sizce pahalı mı iyi mi?
Kablonet - Uydunet müşterisiyim. İki yıldır taahhütlü 35tl ödüyordum. 10mbit internet ve televizyon. Şimdi taahhüt bitmiş. 20mbit(fiber hız diyorlar) hız ve tüm şifreli kanalların açılmış hali 54tl diyor iki ay taahhüde. Sizce pahalı mı iyi mi?
aradaki uzaklik
(01.12.18)
20 mbit hıza, televizyonla birlikte 54 TL gayet iyi gibi duruyor. TTnet'de tv vs. dâhil olmaksızın sadece 24 mbit hıza 68 TL ödüyorum. 2 yıllık da taahhüt var.

Ama tabii, kabul etmeden önce kotası, AKNsi var mı öğrenin. Çok düşük kota size yetmez, daha sonra yeni kota almak zorunda kalırsınız, 50 olur size 100.


hitokiri kenshin
(01.12.18)
Babam da kendi evine 25mbit 50gb aldı 54tl'ye yaninda da kablotv. Evde fazla internete girilmedigi için onlara uygun. Siz eger cok veri indiriyorsaniz size uygun olmayabilir.
Turknet 35mbit ve aknsiz interneti 64,99a veriyor haberiniz olsun. Ben de 68e yalin internet 24mbit kullanıyorum aralikta bitiyor turknete geçeceğim.


yılbaşında AKN kalkıyor ve tarifeler hepten değişecek. o zamana kadar taahhüt vermemenizi öneririm.


fever
(01.12.18)
@fever akn kalkıyor diye bir durum yok ne yazık ki. Sadece o kavram kalkacak. Kotalı internet gelecek. Her firmanın da bu duruma reaksiyonu farklı. Turk telekom mesela sadece kota sonrası hizi artirdi, örneğin 24 kullanan adamın hızı aknyi geçtiği takdirde 8mbite düşüyordu artık 10a dusecek hızı. Veya ek kota satacak. Faturalara mesaj yazdı turk telekom, "1 ocak 2019 sonrasi..." diye başlayan mesajda herkese belirtildi durum. Turkcell 89a kotasiz veriyor. Turknette zaten kota yoktu. Kablonette de değişiklik yok pek. Sinirsiz 16mbit 69 tl. Vs vs.


(6)

Bu Hasar İçin Kaportacıya mı Gidilir?

Arkadaşlar selamlar. Resimdeki hasar için nereye gideceğim? Kaportacı mı, özel suzuki servisi mi yoksa neresi?
Arkadaşlar selamlar.

Resimdeki hasar için nereye gideceğim? Kaportacı mı, özel suzuki servisi mi yoksa neresi?
aradaki uzaklik
(29.11.18)
İkisi de olur, maddi durumunuza bağlı sorunuzun cevabı. Önce kaportacıya sonra suzuki'ye götürün. Aradaki fiyat farkına göre de tercihinizi yaparsınız.


kablelvuku
(29.11.18)
tampon her durumda onarim-boya olur. servis o çamurluğu değiştirir. usta ise düzeltip boyar. boya-değişen açısında fark bu olur. sigortadan yaptıracaksanız hasar kaydı serviste daha yüksek çıkar. kendiniz ödeyeceksenizde serviste fazla ödersiniz. usta iyi değilse çamurluktaki işlem sırıtır. tercih size kalmış.


helenart
(30.11.18)
Servis maaşla çalışan usta çalıştırır, iyi ustalar ise kendi atelyösinde çalışır.

@helenart yeterli açıklamayı yapmış, asla servise gitmeyin kaporta hasarı için.


John Bloor
(30.11.18)
serviste değiştirirler mantığından bir kurtulun artık. servis de dışarıdaki işlemin aynısını yapar isterseniz. dışarıdaki ustaya ben fatura istiyorum deyin de yüzünün aldığı hali bana bir anlatın. eğer bir kaza sonucu olduysa tutanak sonucu karşı taraf suçluysa onun sigortasından karşılayabilirsiniz öyle bir durum yoksa kendi kaskonuzu bozdurmayın. ertesi sene için yüksek bedeller çıkar.


undertaker
(30.11.18)
kaportacıya gidin, servis kesinlikle fazla fiyat çıkarır.Zaten büyük bir hasar yok tahminen maksimum 200-250 tl arası tutar Daha da ucuz olabilir. Fiyat alın hatta orayı yumusak bir bezle su ile temizleyip, tamponu da tutturup bir süre böyle de kullanabilirsiniz. Benim tamponumda da sürtme kaynaklı çizik var ama yaptırmıyorum.


tabiki kaportacıya özel servis çamurluk değişcek tampon, değişicek der direk. yetkili servisler çakal, kaskolardan paraları rahat aldıkları için hasarı büyütüyorlar.


mikahakkinen
(30.11.18)
(6)

Afyon’dan Et

Selamlar. İzmir’de yaşıyorum. Bugün iş için iki günlüğüne afyon’dayım. Burada çok sağlam bir kasap var. Bir iki kilo et alıp İzmirdeki eve götürüp dolapta saklayıp uygun zamanlarda yemek istiyorum. Bu etleri Afyonda aldıktan sonra nasıl saklarım ki bozulmasın? afyon - izmir arası 4 saat.
Selamlar.

İzmir’de yaşıyorum. Bugün iş için iki günlüğüne afyon’dayım. Burada çok sağlam bir kasap var. Bir iki kilo et alıp İzmirdeki eve götürüp dolapta saklayıp uygun zamanlarda yemek istiyorum. Bu etleri Afyonda aldıktan sonra nasıl saklarım ki bozulmasın? afyon - izmir arası 4 saat.
aradaki uzaklik
(27.11.18)
koroplast’ın bu işler için taşıma poşeti var


cedex
(27.11.18)
Bir dondurmacıdan kuru buz alabilirsin belki. Gülyurt pastaneleri vardır Afyon'da. Orada olabilir.
Bir de gitmişken Aşçı Bacaksız'a uğramadan dönme geri.


eksi was here
(28.11.18)
afyon sucuk diyarı olduğu için vakumlu poşetleri vardır o etçinin onlara koyarak rahatça taşıyabilirsiniz. eğer otobüsle seyahat ediyorsanız rica ederek otobüs soğutucusunda da taşıyabilirsiniz. araçla gidiyorsan bagajda çok rahat taşınır bu mevsimde.


undertaker
(28.11.18)
Balıkçılarda köpük kutu ve kuru buz vardır.


false pretension
(28.11.18)
Decatlon’da gri renkte termos çanta satılıyor. Farklı boyları var. 37 litre olanını almıştım, çatır çatır güneşin altında plajda 2 gün boyunca buz gibi tutmuştu içecekleri. Öyle birşey al, ömürlük kullan.


insomnia
(28.11.18)
hangi firmaymış o merak ettim
sucuk alacaksan, vakum yaparlar söylediğinde


tamamhosdiyonda
(28.11.18)
(5)

Aralık Ayı Kar Yağan Tatil Yöreleri

Selamlar millet. Kanalım burger haritasına hoşgeldiniz.Bir sorum olacak sizlere, bizim sıpanın doğumgünü 13 Aralık. 2 yaşına girecek bu sene. Onunla gidebileceğimiz, ona KAR gösterebileceğimiz (izmir'de yaşıyoruz), şömine başında takılabileceğimiz, dışarıda da bir şekilde doğal güzellikler olan, hay
Selamlar millet. Kanalım burger haritasına hoşgeldiniz.

Bir sorum olacak sizlere, bizim sıpanın doğumgünü 13 Aralık. 2 yaşına girecek bu sene. Onunla gidebileceğimiz, ona KAR gösterebileceğimiz (izmir'de yaşıyoruz), şömine başında takılabileceğimiz, dışarıda da bir şekilde doğal güzellikler olan, hayat olan bir tatil yöresi var mı tavsiye edebileceğiniz? 2-3 gün kalacağız.

Teşekkürler.
aradaki uzaklik
(24.11.18)
uludag'da kar olur muhtemelen.


in vino veritas
(24.11.18)
uludag, bolu (abant, gerede..)


kuehles blondes
(24.11.18)
Sinan hamamsarılar?

Neyse soruya cevap olarak izmir bozdağda kayak merkezi var yani aralikta kar yağar diye düşünüyorum ama garanti olsun istiyorsan Uludağ iyidir muhtemelen


nundu
(24.11.18)
Bolu Abant Uludağ ek olarak kar tepe Kocaeli


monkey
(24.11.18)
Kapadokya da çok hoş olabilir, hava durumunu kontrol edin.


(1)

Marka Önerisi

Arkadaşlar. Bir arkadaş yeni bir girişim yapacak. El yapimi ahsap isleri, makrome, epoksi vs vs yapiyor. Nasıl bir marka ismi olabilir önerileriniz var mı?
Arkadaşlar. Bir arkadaş yeni bir girişim yapacak.

El yapimi ahsap isleri, makrome, epoksi vs vs yapiyor. Nasıl bir marka ismi olabilir önerileriniz var mı?
aradaki uzaklik
(24.11.18)
Siz dusunup vote yapabilirsin ama isim konusu ozel hemde biri iyi birsey bulsa patent alirdi zaten. Insanlar dusunmezler yani cok ugrasmazlar.


baldan kaymak
(24.11.18)
(1)

Ne Satabilirim?

Selamlar,İyi giden e-ticaret işimi asıl işime yoğunlaşamadığım için (e-ticaret işi çok zamanımı aldığı için) kapattım. Şirketim duruyor. Şimdi bu şirketimle hepsiburada.com, gittigidiyor, n11, amazon gibi aracılarda beni fazla yormayacak, "al-sat" tarzı şeyler satmak istiyorum.Ne satabilirim, aklını
Selamlar,

İyi giden e-ticaret işimi asıl işime yoğunlaşamadığım için (e-ticaret işi çok zamanımı aldığı için) kapattım. Şirketim duruyor. Şimdi bu şirketimle hepsiburada.com, gittigidiyor, n11, amazon gibi aracılarda beni fazla yormayacak, "al-sat" tarzı şeyler satmak istiyorum.

Ne satabilirim, aklınıza neler geliyor?
aradaki uzaklik
(22.11.18)
geciktirici, kayganlaştırıcı, azdırıcı, şişme bebek, dildo vs.

şaka yapmıyorum, gayet ciddi geliri var.


burty
(22.11.18)
(6)

Doğalgaz Borularını Boyamak

Gencolar selam. Evdeki doğalgaz borularını boyayacağım yarın. Dikkat etmem gereken bir şey var mı? Doğalgazı kesmem gerekiyor mu? Riski var mı?
Gencolar selam.

Evdeki doğalgaz borularını boyayacağım yarın. Dikkat etmem gereken bir şey var mı? Doğalgazı kesmem gerekiyor mu? Riski var mı?
aradaki uzaklik
(17.11.18)
Riski yok ama sanırım yasak. Igdas bir şekilde görürse ceza yazabilir diye biliyorum.
Ha bu ne zaman olur? Tesisat değişirse, kombi değişirse vs olabilir.


kisa
(17.11.18)
Siyah kalmak zorundadır diye biliyordum. Duyurunu görünce emin olmak için bakındım ve boyanabileceğini gördüm, aydınlandım sayende. Sağolasın.

www.tufantesisat.com.tr


oguz altun
(17.11.18)
Sariya boyaman gerekiyor. Yonetmeligi vardi da arayacak enerjim yok simdi.


acemi
(17.11.18)
Bizimki boyalı doğalgaz bağladı bir şey olmadı


fasulyek
(17.11.18)
Ben de şaşırdım. Bilgiler için teşekkürler. Belki degismistir bir şeyler


kisa
(17.11.18)
Boyanın “antipas” olması gerekiyor aksi halde nokta nokta pas görüntüsü oluşuyor.


irene
(17.11.18)
(6)

Dana Ciğer mi Kuzu Ciğer mi?

Selamlar. Akşama ciğer yapayım diyorum. Dana ciğer mi kuzu ciğer mi daha lezzetli olur? Farkları neler?
Selamlar. Akşama ciğer yapayım diyorum. Dana ciğer mi kuzu ciğer mi daha lezzetli olur? Farkları neler?
aradaki uzaklik
(16.11.18)
Kuzu ciğeri için daha lezzetli olduğu söylenir ama kuzu ciğeri de benim bildiğim daha sert oluyor, yani bu konu hakkında bir ihtilaf var açıkçası. Fakat hangisini alırsan al, kasaptan alacaksan eğer sinirini ve zarını temizlet de al, kendin temizlemeye kalkarsan çöp olabilir ona dikkat et.


angelus
(16.11.18)
Tabbi ki kuzu. Pamucuk pamucuk, yumusacik ama ben bunu ciger sis icin soyluyorum mangalda. Tavadakini bilmem


balpolen
(16.11.18)
arnavut ciğeri yapacaksan kuzu


silver apple
(16.11.18)
dana ciğeri yumuşak güzel ya seviyorum ben. az pişirmek lazım, yüksek ateş bol kızgın yağ içinde.


hasmetizm 2046
(16.11.18)
Kuzu


fever
(16.11.18)
Kuzu ciğeri daha iyidir. Lezzet ve besin değeri açısından üstün.


gölgede aynı
(16.11.18)
(12)

Kafayı Yemelik Araba Sorusu

Selamlar,Eşimin kullandığı arabayı artık ihtiyacımız yok diye satışa koydum. Kazası yok, boyası yok, değişeni yok diye övdüm övdüm durdum arabayı. İlanın yayınlanmasının üzerinden 6 gün geçti, bu sabah şerefsizin biri sanırım park etmeye çalışırken veya çıkarken arabanın sol tarafını bu hale getirmi
Selamlar,

Eşimin kullandığı arabayı artık ihtiyacımız yok diye satışa koydum. Kazası yok, boyası yok, değişeni yok diye övdüm övdüm durdum arabayı. İlanın yayınlanmasının üzerinden 6 gün geçti, bu sabah şerefsizin biri sanırım park etmeye çalışırken veya çıkarken arabanın sol tarafını bu hale getirmiş (bkz: resim).

Ne yapmam gerek? Trafik sigortası var, kaskosu yok arabanın. Bir de arabayı tamire götürdüğümde burası boyanacak mı, değişecek mi? Yani arabanın orijinalliği gitti değil mi?
aradaki uzaklik
(15.11.18)
geçmiş olsun. çok önemli bir şey değil. tampon hasarlı birazda çamurlukta var. sanki boya yapmadan sorun çözülür gibi. araba değerinden çok bir şey kaybettirmez.


ihb
(15.11.18)
o araba artık satılmaz. hiç bir işe yaramaz. 1 lira bile etmez. hayrına bi fakire verin. ya da bana verin ben uygun bi fakire veririm.

manyak mısınız arkadaşım siz ya? gelip buraya kafayı yemelik diye duyuru açacağına gir nereye satışa koyduysan açıkla durumu. Gören de arabaya meteor düştü ortadan ikiye ayrıldı sanacak tabanı çizilmiş.

lan kıskanıyorum yeminle millette ne dertler var ya.


Orijinallik gitmiş. Çöp.

Gerçek yorum: Bir şey olmaz.


Lim5
(15.11.18)
Benim araba 2001 model ve kazasızdı. Sene başı kardeşim kaza yaptı. Sıçtı ağzına. Ondan sonra ben de saldım. Yom orjinal yok bilmem ne.

Araba yürüründe sıkıntı var mı ona bakıyorum artık ben.

Momento+1 salim gitsin efendim. Salın.


kablelvuku
(15.11.18)
Ben olsam o fotografida ilana koyup, kazanin dun oldugunu yazardim. Alan kisi yaptirsin diye yaptirmadigimi da yazardim. Kaportacidan ne kadar tutar diye fiyat alip ilandan da o fiyata yakin dusururdum.


1917
(15.11.18)
beyler vurmayın öldüm.


aradaki uzaklik
(15.11.18)
ben olsam o fotoyu da koyar dokunmadan satarım. dokunsan millet daha kıllanacak


oscar
(15.11.18)
kazanın fotoğrafını ilana koymak +1
önemli bir şey değil, boyasız halledilebilir gibi


(bkz: citir hasar) :D


brkylmz
(16.11.18)
tamponun bir kısmı ve çamurluk boyanacak çok masrafı yok. cebinden yaptır hasarsızlığı bozulmaz. sol çamurlukta boya var dersin 500 tl düşersin. boyanmadan halledilir diyenler nasıl halledilecek orası? çamurluk içe göçmüş düzeltilmesi lazım.


mikahakkinen
(16.11.18)
satılırken bakılan en gereksiz parçalara ufak hasar gelmiş. tampon ve çamurluk boyasına o kadar dikkat edilmez yani kafayı yemelik bir durum yok. ilana fotoğrafı ekleyin çoğu ölücü fiyat kıracaktır ama siz onların lafına takılmayın.


undertaker
(16.11.18)
Seni arayanlar kaza yapmış diye fiyat kırmak isteyeceklerdir. Ama motoru ve yürüyen aksamı sağlamsa işine yarayacak birileri elbet alacaktır. Çünkü Galerici gibi düşük fiyata kapatmak istemeyip sorunsuz olarak araca binmek isteyen bir çok insan var ülkede. Benim de bir ay önce aldığım 1980 model aracım var.Motoru taş gibi maşallah. Benim için önemli olan oydu. Gerisini kendim hallediyorum bir şekilde.


(8)

Python Öğrenmek

Selamlar,Sıfırdan kodlama öğrenmek istiyorum. Yaşım 34. Python'a başlayacağım. Udemy.com'da 40TL'ye güzel referanslı 19 saatlik bir kurs var. Sizce öğrenebilir miyim? Mantıklı bir şey mi yapıyorum?
Selamlar,

Sıfırdan kodlama öğrenmek istiyorum. Yaşım 34. Python'a başlayacağım. Udemy.com'da 40TL'ye güzel referanslı 19 saatlik bir kurs var.

Sizce öğrenebilir miyim? Mantıklı bir şey mi yapıyorum?
aradaki uzaklik
(15.11.18)
Neden python?

Edutibillah:
www.sis.itu.edu.tr
ceng.metu.edu.tr
www.boun.edu.tr

Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun biri olarak bütün üniversitelerin programlama öğretmeye hâlâ c ile başladığını -birkaç tanesi hariç (anadolu üniversitesi java ile başlar)- hatırlatmak istedim. Önce programlamanın temel prensiplerini c üzerinden anlatır ardından c++ ile oop mantığını işlerler.

İlerleyen dönemlerde c#, kurumsal java, android (java) gibi derslerin seçimini size bırakırlar. Just a friendly reminder olarak bırakıyorum bunu.


(bkz: istihza.com)


veritaslibertas
(15.11.18)
Ben de 28 yasinda baslamistim. Biraktim ama basladim sonucta.


Traveller
(15.11.18)
cok dogru yapiyorsunuz, python veya javascript baslangic icin en dogru tercihler.

kursu deneyin, olmazsa baska ucretli/ucretsiz kurslar cok. ama baslangic icin fazla para dokmeyin kesinlikle.


lanc
(15.11.18)
Ben de 34 yaşındayım birkaç ay önce udemyden kurs aldım python öğrenmek için. Şu anda baya ilerlemiş durumdayım. Eğer isteğin varsa kesinlikle öğreniliyor.


sta
(15.11.18)
edux'te ücretsiz kurslar bulabilirsiniz ve MIT, Harvard gibi okulların müfredatlarını takip edip kurs sonunda dilerseniz sertifika alabilirsiniz.

arkadaşın dediği gibi JavaScript ve Python başlangıç için ideal diller ancak burada kullanım amacınız önemli. yine de 34 yaşında sıfırdan başlıyorsanız python iyi bir seçim bence. 24 yaşında olsaydınız Java ile başlayın derdim. :)

bu arada, python öğrenme sebebinizi/motivasyonunuzu da yazarsanız daha isabetli öneriler gelebilir.


lordoz
(15.11.18)
selam
kolay öğrenilebilecek bir dil olduğu için mantıklı ve yaşın önemi yok. normalde başka sitelerde de eğitimler bulabilirsin ama udemy'de hem uzman kişiler dersi veriyor hem de belli bir düzen içerisinde olduğu için öğrenme açısından insana kolaylık sağlıyor. eğitimi veren kişiye ulaşım konusunda da pek problem olmuyor indirilebilir kaynak sağlıyorlar ve günlük hayatta kullanılan projelerin üzerinden eğitimler veriliyor genellikle...
Türkçe olmasının da anlama konusunda avantaj olduğunu düşünüyorum kendimce...
kod yazarken karşılaştığın hataları stackoverflow.com sitesinde çözümünü bulabilirsin. sitede adamlar neredeyse her hatanın cevabını vermişler.

Bende kariyerimi iş zekası ve raporlama üzerine devam ettirmek istiyorum bu yüzden ileri seviye sql dersleri alıyorum udemy üzerinden. yön vermek isteyen olursa önerilerinize açığım iyi günler cümleten...


ekonomicro
(15.11.18)
python veya başka bir dil. şu aşamada ne öğrendiğinizden ziyade, programlama'nın temelleri olan, veri yapılarını ve algoritmik düşünceyi öğrenmeniz önemli. bunu hangi dille yapacağınız tamamen detay.

python iyi bir başlangıç olabilir, görece daha kolay söz dizimine sahip olması, dinamik yapısı vs. sebebiyle.

ancak bu kolaylıklar ileride başka bir dil daha öğrenmek istediğniz zaman size birazcık zorluk çıkarabilir. Python'da muhatap olmadığınız şeylerle yüz yüze gelebilirsiniz, C / C++ , Java, C# gibi dillerde.

Ömrünüz boyunca python dışında dil bilmeden bir çok şeyi yapabilirsiniz tabi. O da ayrı konu. Bu tamamen ne ile ilgilendiğinize bağlı olarak değişir. Bu nedenle hiç bir zaman başka bir dil daha öğreme ihtiyacı duymayabilirsiniz.

Bu nedenle bu konuları çok düşünmeden, siz Python ile başlayın. Udemy'de güzel dersler var.


coder6006
(15.11.18)
(3)

Sabah Uykuyu Yenerek Kitap Okumak

Selamlar. Sabah altıda kalkıp işe gidene kadar 1 saat kitap okuyacağım. Başlayalı bir hafta oldu. Ancak sabah kalkıp kitabı alıp oturunca, bir iki sayfadan sonra inanılmaz uykum geliyor. Gözlerim kapanıyor. İmkanı yok kitaba devam edemiyorum.Bunun önüne nasıl geçerim?
Selamlar.

Sabah altıda kalkıp işe gidene kadar 1 saat kitap okuyacağım. Başlayalı bir hafta oldu. Ancak sabah kalkıp kitabı alıp oturunca, bir iki sayfadan sonra inanılmaz uykum geliyor. Gözlerim kapanıyor. İmkanı yok kitaba devam edemiyorum.

Bunun önüne nasıl geçerim?
aradaki uzaklik
(15.11.18)
Okuma pozisyonunuzu sürekli değiştirin, mümkünse sabah kahvesi yapın. Uyanınca bir tane elma yiyin.


kablelvuku
(15.11.18)
Bence uyuyun. Kitabı akşam işten eve gelince okuyun. Sabah uykunun en tatlı yerinde kalkılır mı? Kitaptan soğutur.


Lim5
(15.11.18)
Bence sabah saatleri kitap okumak için uygun saatler değil. Kitap akşam evde pijamalar giyinip çay kahve eşliğinde okunacak bir şey.


ovungec zeus
(15.11.18)
(2)

Kira Sözleşmesi Yenileme Ama Nasıl Yenileme

Selamlar,2016'da bir aile dostundan benim üzerime geçmiş bir ev var. Bu evde 2012'den beri bir kiracı oturuyor. Bu kiracı sözleşmesini bahsettiğim aile dostuyla yapmış. Sonra her sene yenilenmiş sözleşme.Şimdi kira çok düşük kaldığı için ben kira sözleşmesini fesh edip tekrar sözleşmeye oturmak isti
Selamlar,

2016'da bir aile dostundan benim üzerime geçmiş bir ev var. Bu evde 2012'den beri bir kiracı oturuyor. Bu kiracı sözleşmesini bahsettiğim aile dostuyla yapmış. Sonra her sene yenilenmiş sözleşme.

Şimdi kira çok düşük kaldığı için ben kira sözleşmesini fesh edip tekrar sözleşmeye oturmak istiyorum. Ancak 2016'da ev benim üzerime geçtiğinden beri ben hiç bir şey yapmadım. Sözleşme kendi kendine yenilendi.

Nasıl bir yol izlemem gerek? Sözleşme eski aile dostuyla yapıldığı ve yeni sahibi olan benle yapılmadığı için zaten aslında mevcut değil mi? Yoksa bana mı geçiyor sözleşme otomatik olarak?
aradaki uzaklik
(12.11.18)
Devraldığınız da noter aracıyla bildirmeniz gerekiyordu sanırım o işlemi yapmamışsınız. 2016'dan beri kiracı kira bedelini kimin banka hesabına gönderiyor ? Sözleşmenin tarafı yeni malik olduğunuz için siz oluyorsunuz, kiracı ile görüştünüz mü hiç ?


i had dreams
(12.11.18)
Kiracıyla görüştük, ilk devraldığımda. Kirayı bu hesaba yatır deyip kendi banka hesabımı verdim. O gün bugündür ödüyor. Başka bişi konuşmadık.


aradaki uzaklik
(12.11.18)
(6)

Internet Mandırası

Selamlar,Internetten doğal, taze, yerel ürünler satmak için bir süredir geliştirdiğim projenin sonuna gelmek üzereyim.Domain olarak www.internetmandirasi.com aldım.Sizce nasıl domain? Akılda kalıcı mı, marka olarak iyi mi, iş yapar mı? Markamız da İnternet Mandırası olacak haliyle.Yorumunuz nedir?
Selamlar,

Internetten doğal, taze, yerel ürünler satmak için bir süredir geliştirdiğim projenin sonuna gelmek üzereyim.

Domain olarak www.internetmandirasi.com aldım.

Sizce nasıl domain? Akılda kalıcı mı, marka olarak iyi mi, iş yapar mı? Markamız da İnternet Mandırası olacak haliyle.

Yorumunuz nedir?
aradaki uzaklik
(09.11.18)
dünyaca ünlü bir marka olmayacaksanız -ki zor- isim işi o kadar da önemli değil. absürt bir şey olmadıktan sonra çok etkisi yok. zaten online süt peynir aldığım sitenin adı akılda kalıcı olsa ne olur olmasa ne olur; gece durup dururken aklımıza düşecek değil ya... ürünler kaliteli olsun, hizmet kaliteli olsun; ismi çok önemli değil, alan yine alır.

bu sebeple oluru var bence. illa kusur bulacaksam içinde internet geçmesi olurdu ama ona da alternatif düşünemedim.


Bruce
(09.11.18)
bence olmamış. uzun olmamalı. e-mandıra bile daha iyi. akalp var mesela ona benzer bir şey olsun.


gerçekten kötü olmuş, acil olarak yeni bir seçim yapmanızı öneririm.


pisiklet
(09.11.18)
İsim fena değil de, ssl sertifikası yoksa, e-ticaret portalı güven vermezse, şahsen girip alışveriş yapmam. Site yine dursun, özgün yüzünüz olsun. Yol yakınken hepsiburada, gittigidiyor'da falan kendinize mağaza açın bence.


bulunsun kenarda
(09.11.18)
isim çok uzun, ayrıca daha yaratıcı daha elit isimler insanların gözünde farklı bir algı yapar, o yüzden isim işini düşünün, örnek alabileceğiniz bir çalışma:

www.cevizhane.org


Mandıranın ne olduğunu bir çok vatandaş bilmez, "internetmandirasi" olarak gördüğü domain bir çok kişide istediğinin tepkiyi uyandırmaz.

Daha kolay anlaşılır olsa sizin için daha kolay olur sanki.


John Bloor
(10.11.18)
(18)

Yıl 2018 olmuş, Karate - Boks - Aikido

Evin altında karate okulu var, her akşam mutlaka en az 10 çocuk oluyor, aileleri filan geliyor, bayağı kalabalık.Ya abi, 2018 yılında çocuğunu KARATE öğrenmeye göndermek, ne bileyim, saçma değil mi? Karate, Aikido, Boks. Yahu. Bilmiyorum. Bayağı abes bence.Siz ne düşünüyorsunuz?
Evin altında karate okulu var, her akşam mutlaka en az 10 çocuk oluyor, aileleri filan geliyor, bayağı kalabalık.

Ya abi, 2018 yılında çocuğunu KARATE öğrenmeye göndermek, ne bileyim, saçma değil mi? Karate, Aikido, Boks. Yahu. Bilmiyorum. Bayağı abes bence.

Siz ne düşünüyorsunuz?
aradaki uzaklik
(04.11.18)
yıl 2018 olmuş hala her yerde birileri gasp ediliyor ve tacize uğruyor. insanların kendini savunması lazım.


hemsta
(04.11.18)
Katılıyorum hocam. Bunlar gariban sosyetikler. Parası olanlar çocuklarını baleye, latin danslarına vs. yolluyor ama bu garibanlar ortamlarda “bizim çocukta hiperaktif, doktor bir etkinlikle meşgul olsun dedi, biz de karateye gönderiyoruz” demek için gönderiyor.

Tabii bunlar benim fikirlerim.


giovanne
(04.11.18)
sadece karete ogrensinler diye diil, sosyallessinler - spor yapmis olsunlar diye de gidiyo o cocuklar kareteye. biraksan hepsi tablet, telefon.


allanpoe
(04.11.18)
Niye saçma olsun ki? Bu tür sporlar sadece "dövüş" öğrensinler diye değil, sosyalleşsinler, spor yapsınlar, disiplinli bireyler olsunlar diye var. Okuldan eve, evden okula giden ve en büyük aktivitesi evde bilgisayar oynamak olan çocuklardan bin kat iyidir.


hitokiri kenshin
(04.11.18)
Benim cocugum olsa aklima bile gelmezdi ama ulkede cocuguyla hic ilgilenmeyen milyonlarca aile varken cocugunu kursa gonderen aile bana digerlerinden iyi geliyor. Karateye giden cocuk siddete egilimli olur mu bilmem ama aile ilgisinin onu ileriye tasiyacagini dusunuyorum.


Traveller
(04.11.18)
Hitori +1


Delay Fuze
(04.11.18)
konu 2018 2028 değil. çocuk evde oturup pc tlf başına gömüleceğine orda ruhen ve fiziken disiplini öğreniyor. sosyalleşiyor. sabrı öğreniyor. konunun yarısı karateyse yarısı da bu kısmı. biz çocukken sabahtan akşama günde 10-15 saat top oynardık. konu orda topu tekmelemek değildi. kavga etmesini, yeri gelince susmasını, posta koymasını... her şeyi öğreniyorduk. oyun oynamak zaten gerçek hayatın bir simulasyonu.


zunkatsar
(04.11.18)
2018 ile ne alakası var bilmem kaç yüzyıllık spor bunlar :) siz hangi sporları yapıyorsunuz merak.ettim

Vücuda esneklik dinçlik kazandıran özgüven veren zihni açan faaliyetler yıl 2018 olmuş diye küçümsediğiniz seyler


boomboom
(04.11.18)
Muay Thai ile ilgileniyorum. Bir adet çocuk ve çokça ergen çalıştığım GYM'de çalışıyor. Neden saçma olsun ki? Saydıklarının hepsi dayanıklılık temelli sporlar.


farabi
(04.11.18)
Sacma bence de.


imelih
(04.11.18)
Kafa göz yarmalı şeylere karşıyım. Aikido, karate gibi Doğu Asya kökenlilerde kafa göz kırma, kan dökme olmuyor diye biliyorum en azından spor müsabakalarında. Hem bunların bi' felsefesi de oluyor. Boks, MMA gibi şeylerinse allah belasını versin, yetkim olsa yeryüzünden hatta arşivlerden silerim bunlarla ilgili şeyleri. 2 adam birbirinin ağzını burnunu kırıp, ellerine veriyor milyonlar da bunu zevkle izliyor, çok saçma buluyorum. Ayrıca hiç insani de değil.


apdulera
(04.11.18)
Sosyalleşme en temel amaç, şimdiki bebeler embesil gibi yetişiyor saçma sapan hareketler, şımarık tavırlar, sosyal anlamda çok eksikler çünkü çıkıp misket oynayan çocuk mu var, mahalle maçı yapan çocuk mu var, gitsin karateye özgüveni olur en azından çocukluktan bunu kazanmak çok önemli çünkü hayatı boyunca karakter gelişimini etkileyecek en basitinden.


Uncle Sam
(04.11.18)
31 yaşındayım iki senedir düzenli Boks dersine gidiyorum hayatımda daha önce bu kadar uzun süre düzenli spor yapmadım. Sürekli masa başı çalıştığım ve 50 yaşına geldiğimde sağımda solumda fıtık olmaması için başladım. Şu an ki pişmanlığım küçüklükten başlamamış olmak. İnsanlar filmlerdeki gibi pata küte birbirine girmiyor, korunarak çalıştırılıyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın, bu disiplinlerin 2018'le ne ilgisi var anlamış değilim..

Artıları;
- Sosyalleşmek, vücudunu bilinçli kullanmayı öğrenmek, gerçek bir kavganın ne kadar yıkıcı olduğunu görüp mümkün olduğu kadar uzak kalmaya çalışmak(sokakta ve trafikte özellikle), nefesi doğru kullanmayı öğrenmek, stres atacak bir yol bulmak, kendini savunmak

Eksileri;
- Bilinçsiz hocalar, "hem para veriyorsun hem dayak yiyorsun ekikiki ekiki" minvalinde ki insanlardan gına gelmesi


mirty
(04.11.18)
Senin cok sacma dusundugunu dusunuyorum:)
Yil 2018 olmasiyla nasil bir baglantisi var anlamadim. Karate kuflendi mi?
Spor yapıyor cocuklar iste. PC basina kok salip online oyun mu oynasinlar? Gayet guzel bir aktivite.


Yil 2018 olmus futbol oynuyorlar?


stavro
(05.11.18)
Şu yaşımda benim bile gidesim var. Ficuda iyi gelir güç kazanır. Hantal olmak daha mı iyi?


for day to break
(05.11.18)
yıl 2018 olmuş hala sporun demodesi olacağını düşünenler var.

ben de futbolu anlamıyorum, yani hala 1 top peşinde 22 kişi. ne gerek var di mi? bayağı abes bence.


lcha
(05.11.18)
Ben seneye yazdıracağım. Kız çocuğu her halukarda öğrensin, erkek çocuk zaten okulda bin türlü bulling ile uğraşıyor. Şart yani...


SiyamkedisiZorro
(05.11.18)
karete dediğin 1000 yıllık spor. neden abes olsun, anlamadım. çocuk dediğin her tür spora gönderilebilir. yakında ne varsa, bütçe neye yetiyorsa, ilgisi neye varsa ona gönderilir.

gayet normal geldi bana.


babilbaligi
(05.11.18)
(1)

Elektrikli Izgara Saklama Koşulları

Selamlar. 50cmlik büfe tarzı elektrikli ızgara alıp ahşap bir iskeletin üzerine sabitledim. Kendimce elektrikli mangal yaptım. Şindi bunu bahçede üzerini örterek saklamak istiyorum. Kış şartlarını biliyorsunuz. Yağmur çamur kar. Ben korunaklı bir yerde saklıyorum üstünü örtüp bahçedeki değoda sakl
Selamlar. 50cmlik büfe tarzı elektrikli ızgara alıp ahşap bir iskeletin üzerine sabitledim. Kendimce elektrikli mangal yaptım. Şindi bunu bahçede üzerini örterek saklamak istiyorum. Kış şartlarını biliyorsunuz. Yağmur çamur kar. Ben korunaklı bir yerde saklıyorum üstünü örtüp bahçedeki değoda saklayacağım.

Sizce elektrik sisteminde sıkıntı olur mu? Pslanma oksitlenme vesaire gibi? Nasıl koruyabilirim?
aradaki uzaklik
(01.11.18)
Hem dış etkenlerden (yağmur kar güneş) hem de iç etkenlerden (nem/rutubet) korumanız lazım.

Üzerini örtüp sudan koruyun ama tamamen izole ederek hava almasına engel olmayın. Isı farklılıklarından ve havadaki nemden dolayı ambalaj içinde rutubet/nem yapabilir oksitlenebilir.

Su almayan bir kısımdan hava almasını sağlayın.


John Bloor
(01.11.18)
(1)

Bolu Abant Çevresi Tavsiyesi

Selamlar. Bu doğa harikası yerlere yeni geliyorum. Bugün Gölcük’e gittim. Harikaydı. İnanılmazdı. Sonra Abant’a gittim, orası da güzeldi. Yarın Yedigöllere gideceğim. Biraz daha buradayım, mutlaka git diyeceğiniz neresi var?
Selamlar.

Bu doğa harikası yerlere yeni geliyorum. Bugün Gölcük’e gittim. Harikaydı. İnanılmazdı. Sonra Abant’a gittim, orası da güzeldi. Yarın Yedigöllere gideceğim. Biraz daha buradayım, mutlaka git diyeceğiniz neresi var?
aradaki uzaklik
(26.10.18)
Araç varsa, abant'a çıkarken (solda) metinin yeri diye alabalık tesisi var, yolu biraz kötü, patika ve az biraz uçurum ama oraya varınca gelen balığı ve ikramlıkları yiyince, harbiden güzel yermiş, değdi geldiğime dersin.


bulunsun kenarda
(26.10.18)
(8)

İzmir’de Kombiler

Açıldı mı?
Açıldı mı?
aradaki uzaklik
(23.10.18)
ankara'da bile yakmadık daha. instagram'da görüyorum, ege'de millet daha denize giriyor.


kibritsuyu
(23.10.18)
istanbulda açılmadığına göre izmirde açılmış olma ihtimali düşük.


sutlu nescafe
(23.10.18)
Şimdi bizim ev jeotermal olduğu için kombi falan bilmem de jeotermal vanasi açildı bizim, bana kalsa şu an kalorifer yakarım üşüyorum ama ev karari olarak henüz yakmiyoruz


nundu
(23.10.18)
Ben hâlâ tshirtle oturuyorum evde. Üşürsem ince hırka yetiyor. kombi icin cok cok erken degil mi :/


aquarium
(23.10.18)
ne açması aman diyeyim. evde kısa kolluyla duruyorum daha. ki bizim evde yalıtım falan yok, rüzgar selam vererek eve giriyor.


smasdi
(23.10.18)
Izmir'de pencereler açık hala


denef
(23.10.18)
Denef +1 Buca semalarından bildiriyorum.


biravekahve
(23.10.18)
ben açıyorum. eskişehir.


(4)

Güzel Ev Kokusu

Selamlar. Evin bir kenarında sürekli iyi koku verecek ve az maliyetli ne öneriniz var arkadaşlar? Fısfıs ev parfümü, çubuk parfümler, tütsü vesaire? Hepsi olabilir ama az maliyetli olsun. Önerilerinizi bekliyorum.
Selamlar.

Evin bir kenarında sürekli iyi koku verecek ve az maliyetli ne öneriniz var arkadaşlar? Fısfıs ev parfümü, çubuk parfümler, tütsü vesaire? Hepsi olabilir ama az maliyetli olsun. Önerilerinizi bekliyorum.
aradaki uzaklik
(17.10.18)
rossmann'ın çubuk oda kokuları buram buram veriyor. english home, madame coco, diğer parfüm markaları vb hiçbirinden bu kadar verim almadım.


akan dame
(17.10.18)
eyüp sabri tuncer in cubuklu oda parfümü harika


kuehles blondes
(17.10.18)
pereja’nın çubukluları çok güzel, özellikle vanilya.


sacrilegious
(17.10.18)
English homeda da güzel kokular var.


(5)

Zemin Kat İçin - Güvenlik Önlemleri

Selamlar,Zemin katta bahçeli bir eve taşındık. 4 katlı bir apartman. Muhitte hırsızlık olayı pek olmuyormuş ama biz önlem almak istiyoruz. Bahçeye bakan duvara EGEPEN sürmeli kapı yaptırdık, hem dış balkona hem de salonun duvarına. Ama yapıları gereği çok güvenli şeyler değiller. Demir de yaptırmak
Selamlar,

Zemin katta bahçeli bir eve taşındık. 4 katlı bir apartman. Muhitte hırsızlık olayı pek olmuyormuş ama biz önlem almak istiyoruz. Bahçeye bakan duvara EGEPEN sürmeli kapı yaptırdık, hem dış balkona hem de salonun duvarına. Ama yapıları gereği çok güvenli şeyler değiller. Demir de yaptırmak istemiyoruz iğrenç gözüküyor.

Özetle sahte kamera, sahte alarm ışığı gibi çözümler işe yarıyor mu? sizce nasıl koruyabiliriz burayı?
aradaki uzaklik
(15.10.18)
sahtesini bırak gerçek alarm takılıyken evime hırsız girdi hocam. hem de ben evdeyken girdi. yani o açıdan düşündüğün zaman adamlara engel yok. sen tedbirini al yine. bu anlattığım olaydan sonra alarm olmasına rağmen bir de demir parmaklık yaptırdım.


draconas
(15.10.18)
bize 2017 Şubatta demirlikli giriş katta katta otururken girdi maalesef. hatta demirliği yerinden sökmeye çalışmışlar ilkin. o olmayınca demir kapının kapkalın asma kilidini patlatmışlardı. gerçekten pek engel tanımıyorlar. pimapenlere güvenlik mandalları taktırın; bizim balkon pasından girmişlerdi kapıya 4, pencerelere 2şer tane taktırmıştık. kale alarm taktırdık, kapının kilidini güçlendirdik, demirliğine de biri şundan (bkz: )www.tekzen.com.tr biri de şundan olmak üzer (bkz: )www.google.com iki adet asma kilit takıyorduk.

tv Ünitesinde duran tvyi de götürdükleri için sonrasında tv yi duvara monte edip www.google.com şunun gibi bişiyle tvyi ayrıca montelenen yere kilitlemiştik. artı olarak geceleri ve evde yokken tv simülatörü kullandık. ama 6 ay sonra bile içimiz rahat etmediğinden taşındık.


ninotevtidze
(15.10.18)
pronet.


since1907
(15.10.18)
Alarm hırsızı caydırmıyor. Benzer bir yerde oturuyorum ve ben de pencerelere demir yaptırmak istemiyordum. Hırsız girdi. Alarm taktırdım. Yine hırsız girdi.

İlk giren hırsız apartmanın telefon kablolarını da kesmişti. İkincisi de alarmı durdurmaya çalıştı ama işe yaramadı. Yani risk alıp bir şekilde belki kapatırım diye girişiyorlar.

Gerçek kamera + demir yaptıracaksınız. Başka yolu yok.


malheiros
(15.10.18)
Kamera alarm vs hırsızın girmesine engel değil, hırsızlığın cezası az olduğu için umursamıyor pezevenkler.

Amacınız hırsızın girmesini engellemek olmalı, adam girip malı çaldıktan sonra elinizde görüntü kaydı olmasının bir önemi yok.

Demir korkuluk tek çare, onu da sağlam bir kilit sistemi ile kullanın.


John Bloor
(16.10.18)
(5)

1000 kere sorulan soru - evden çıkarken kira

Arkadaşlar sıkı durun dünyanın en popüler sorusunu soruyorum. Kira günümüz her ayın 5i. 11’inde ise taşınıyorum. Ayın 5inde kiranın tamamı mı ödenmeli yoksa 6 günlük kira mı?
Arkadaşlar sıkı durun dünyanın en popüler sorusunu soruyorum.

Kira günümüz her ayın 5i. 11’inde ise taşınıyorum. Ayın 5inde kiranın tamamı mı ödenmeli yoksa 6 günlük kira mı?
aradaki uzaklik
(11.10.18)
nabıza göre şerbet ver.
ev sahibine konuyu danış kiradan 5-6 gün sonra taşınacağını bu yüzden 5-6 günlük miktarı ödeyeceğini söyle. kabul edecektir. eğer dürüst ve normal bi kiracı olmanı bütün ayın kirasını ver diyebilecek kadar suistimal etmeye kalkarsa tamam 5-6 gün kalmıycam deyip çıkış tarihine takarak sen onu suistimal et.
namussuz adamla namuslu ticaret olmaz.


johnnie w lker
(11.10.18)
İlk kirayı oturup mu verdiniz yoksa ilk kirayi verip mi oturdunuz ona göre hesaplayınız.


scorpion37
(11.10.18)
bu tur "ilave / eksik" tarih hesaplamalari ideal olarak "pro rata" uzerinden yapiliyor. Yani 1 aylik (30 gun) kira 100 lira ise 6 gunluk kira (6/30)x100= 20 lira gibi. Ev sahibi bunu kabul etmezse de oturmadiginiz evin 25 gunluk kirasini nicin odemeniz gerektigini de sorun - ama tabii bir de ortada kira sozlesmesi var. orada da vardir bir mikrometrik fontta yazilan bir sart-surt maddesi ev sahibini koruyan kesin.


parcxerox
(11.10.18)
ev sahibinin yakın zamanda taşınacağından haberi var mı?
eğer öncesinden haber vermediyseniz, o da ben hemen kiracı bulamam düşüncesi ile tam kira isteyebilir.


€xpolerer
(12.10.18)
Kira kontratınız ne zaman doluyor? Ev sahibine önceden haber verdiniz mi?

Siz 11 inde boşaltacaksınız yeni kiracıyı hemen buldum dese ay başını bulacak, aradaki 1 aylık kira kaybında ev sahibinin bir günahı var mı?

Hukuki olarak kiranızı tam ödemeniz lazım. Hatta kontratınız bitmediyse mahkemeler 2 aylık kirayı da ödemenize karar veriyor.


John Bloor
(12.10.18)
(2)

Çanak Lavabo Montajı

Selamlar. Hiç çanak lavabo monte ettiniz mi? Bugün çanak lavabonun altına silikonu sıktım ve cama oturttum, yapışmaya bıraktım. O ara alt bağlantılarını da hallettim. İşim bitti. Bir deniyeyim alt bağlantılarda sızıntı var mı diye musluğu açtım. Ancak silikonladığım yerden su sızmaya başladı. Sizce
Selamlar.

Hiç çanak lavabo monte ettiniz mi? Bugün çanak lavabonun altına silikonu sıktım ve cama oturttum, yapışmaya bıraktım. O ara alt bağlantılarını da hallettim. İşim bitti. Bir deniyeyim alt bağlantılarda sızıntı var mı diye musluğu açtım. Ancak silikonladığım yerden su sızmaya başladı.

Sizce neyi eksik yaptım? Silikonun kurumasını beklemedim, ondan mı su sızdı acaba?
aradaki uzaklik
(11.10.18)
hayır silikondan olmamalı.

çanak lavaboyu boşverin. herhangi konvansiyonel bir lavabo düşünün. ne altında cam var, ne silikon. altı boş ve doğrudan gider borusu takılı. oradan su akıyor mu, akmıyor. akmaması lazım. yani gider bağlantısı ile lavabo arasından su sızmamalı. lavabonun içinde kalan süzgeçli metal parça ile lavabo seramiğinin arasından su kaçıyor. silikonun görevi sadece lavaboyu sabit tutmak olmalı. giderle lavabo arasından sızan suyu tutmak değil. gider bağlantısında bir conta eksik takmış olmalısınız.


kibritsuyu
(11.10.18)
kibritsuyu +1

lavaboyu elinizle havada bile tutsanız içine akan su sifon ile gidere gitmeli.

Sifonun montajını yaparken ya bir contayı eksik taktınız ya da bir hata var sifon montajında.

Silikon burada sadece lavaboyu zemine yapıştırmak için var, su ile işi yok.


John Bloor
(12.10.18)
(7)

Türk Kahvecisine İsim Önerisi

Arkadaşlar merhaba.Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir cafe açsanız ismini ne koyarsınız?Teşekkürler.
Arkadaşlar merhaba.

Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir cafe açsanız ismini ne koyarsınız?

Teşekkürler.
aradaki uzaklik
(09.10.18)
telve
cezve
köpük
fincan


rentts
(09.10.18)
Vallahi en guzel isim konulmuş bile
Bkz. Mandabatmaz

Bence ilk akla gelen seylerden ziyade neden bu ismi vermisler ki dedirtecek bi isim guzel olur, akilda kalir gitmesek de gormesek de,

Neyse maalesef, isim oneremeyecegim ama :/


a perfect lie
(09.10.18)
Türk kahvecisi.


Kırk


heritage
(09.10.18)
Kırk yıl
Kırk yıl kahvecisi
Hatır kahvecisi :p
Telve +1


helena
(09.10.18)
dibek


balik kraker
(09.10.18)
Okkalı diyeceğim de Beşiktaş ta var kendisi..

Hatır kahvecisi
Telveli

Benim de ilk aklıma gelenler..


lambada
(10.10.18)
(3)

Aspiratör - Ocak Mesafesi

Selamlar. Aspiratör - Ocak arası mesafenin mininum 65 santim olması gerektiğini biliyorum. Aksi takdirde yangın riski var derler hep. Sorum şu:Annemler mutfak tadilatını bitirmiş. Eve gittiğimde aspiratörü alçak gördüm. Ölçtüm 55 santim ocakla mesafesi.Sıkıntı olur mu sizce? Eğer sıkıntı olacaksa as
Selamlar.

Aspiratör - Ocak arası mesafenin mininum 65 santim olması gerektiğini biliyorum. Aksi takdirde yangın riski var derler hep. Sorum şu:

Annemler mutfak tadilatını bitirmiş. Eve gittiğimde aspiratörü alçak gördüm. Ölçtüm 55 santim ocakla mesafesi.

Sıkıntı olur mu sizce? Eğer sıkıntı olacaksa aspiratör dolabı gidip revizeyle tekrar gelecek. Mobilyacı “abi bu şekilde en az 50 mutfak yaptım sıkıntı olmaz” diyor. Annem de adamı destekliyor. Uğraşmak istemiyorlar.

Yorumunuz nedir?
aradaki uzaklik
(09.10.18)
Oluyor, bosch servisi en azından takmıyor. Biz de kendimiz monte ettik.

Ya tezgahı oyup ocağı içine yerleştireceksiniz. Ya da dolabı kesitereceksiniz illa aspiratörü servis taksın derseniz.


kablelvuku
(09.10.18)
yangin riskini falan bilmem de, kafa hizasina gelip yemek yaparken rahatsiz etmiyor mu o?
cok alcak bence. bi 10 santim daha kalkmasi gerekiyor.


pilav
(09.10.18)
Evet güvenlik için belirli bir standardı var, 60 cm diye hatırlıyorum. Demek ki 65 cm'miş.

Yetkili servisler montaj yapmıyorlar, ama yangın çıkar diye değil, ürüne garanti vermemek için. Yani ocağa 5 cm daha yakın diye yangın çıkacak diye bir şey yok, nihayetinde standart ocak bekleri, endüstriyel ocak değil.

Fakat ısıdan dolayı aspiratör motoru ve gövdesi hasar alıyor olabilir, garantiye girmesin diye montaj yapmıyorlar.

Güvenliği geçtim ama normal boylarda biri yemek yaparken sıkıntı çıkar, @pilav +1


John Bloor
(09.10.18)
(3)

Acil yardım mobilya demontesi

Selamlar. Bebeğin beşiğini söküyorum. Şu resimde gördüğünüz bağlantı elemanından 4 tane vardı. 3ünü söktüm. Bir tane kaldı. Ne yaparsam yapayım sökülmüyor. Kafayı yiyeceğim. İşin kötüsü deneye deneye yalama oldu sanırım artık dönmüyor da. Nasıl hallederim bu işi?
Selamlar.
Bebeğin beşiğini söküyorum. Şu resimde gördüğünüz bağlantı elemanından 4 tane vardı. 3ünü söktüm. Bir tane kaldı. Ne yaparsam yapayım sökülmüyor. Kafayı yiyeceğim. İşin kötüsü deneye deneye yalama oldu sanırım artık dönmüyor da. Nasıl hallederim bu işi?
aradaki uzaklik
(07.10.18)
Mobilde olduğum için fotoğrafı göremedim ama lastik koyarak açılabiliyor. Vida büyükse bulaşık eldiveni işe yarar.
m.youtube.com


boyalı kuş
(07.10.18)
Karga burun ile gevsetilir.


ykyt
(07.10.18)
fotodan ne olduğunu anlayamadım, ama matkap ile çürüterek sökebilirsin. sonra bağlantı elemanını yenileyeceksin mecburen.


John Bloor
(08.10.18)
(2)

Telefonda ses değiştirme

Selamlar. Telefonda konuşurken karşı tarafın sesimi tanımaması için sesimi değiştirmek istiyorum. Dijital uygulamalarla veya eski yöntemlerle nasıl yapabilirim?
Selamlar.

Telefonda konuşurken karşı tarafın sesimi tanımaması için sesimi değiştirmek istiyorum. Dijital uygulamalarla veya eski yöntemlerle nasıl yapabilirim?
aradaki uzaklik
(06.10.18)
www.tamindir.com

eski yöntem türk filmlerinde gördüğüm kadarıyla ahizeye ekoseli mendil sarmak.


killerbee
(06.10.18)
bez koy


binder dandet
(06.10.18)
(3)

Mastik Temizlemek

Selamlar. Evde banyo kapısıyla duvar arasındaki boşluğa mastik çektim. Ama acemi olduğum için duvara da bulaştı bayağı. Kurudu. Kurumuş mastiği duvardan nasıl temizlerim?
Selamlar.

Evde banyo kapısıyla duvar arasındaki boşluğa mastik çektim. Ama acemi olduğum için duvara da bulaştı bayağı. Kurudu. Kurumuş mastiği duvardan nasıl temizlerim?
aradaki uzaklik
(03.10.18)
Aklınızda olsun kurumadan sabunlu sünger ile şekillendirebilirsiniz.

Gelelim şimdi ne yapacağınıza, inşallah seramiktir duvar. Bir maket bıçağı ile fazlalığa bir sınır beliryeip duvar kesik atın, sonra fazla kısımları tutup çekince kestiğiniz sınırdan ayrılıp gelecektir.

Sermaik değil de boya ise duvar iş zor, boyayı kaldırabilir. Ama yine bu yöntemi denemek zorundasınız.


John Bloor
(03.10.18)
mastik dedigin sey silikon mu? nalbur'a git silikon temizleyici iste. portakal icerikli bi silikon temizleyici var. silikonun yapisini bozuyor ve bezle silmeni sagliyor.


crucio
(03.10.18)
Saç kurutma makinası tutun üzerine kuruyan silikonlar dökülecektir.


esin
(03.10.18)
(9)

Sirke

Selamlar. Mutfak işlerinden biraz anlayan biri olarak soruyorum, sirkeyi ne için kullanıyorsunuz? Piyasada onlarca çeşit sirke var. Elma sirkesinden balzemike kadar. Ama ben o kadar yemek yaptım tarif çalıştım bir kaç istisna dışında sirke kullanmadım. Halbuki deli gibi pazarı var gibi gözüküyor. So
Selamlar.

Mutfak işlerinden biraz anlayan biri olarak soruyorum, sirkeyi ne için kullanıyorsunuz? Piyasada onlarca çeşit sirke var. Elma sirkesinden balzemike kadar. Ama ben o kadar yemek yaptım tarif çalıştım bir kaç istisna dışında sirke kullanmadım. Halbuki deli gibi pazarı var gibi gözüküyor.

Sorum şu: sirkeyle ne yapıyorsunuz? :)
aradaki uzaklik
(02.10.18)
*beyaz sirke ile temizlik
*uzum elma ile tursuculuk
*ve salataya sos


jimicik
(02.10.18)
beyaz sirkeyi temizlik malzemesi olarak (sararan yerler, bazen bulaşık makinesine ekleme ve yeşillikleri vs. yıkayıp bekletme gibi işler) elma sirkesini salata, humus ve piyaz gibi yerlerde ve son olarak balsamik sirkeyi et marinasyonu gibi yerlerde kullanıyorum.


candanag
(02.10.18)
Beyaz sirkeyle temizlik, yeşillik/sebze/meyve yıkama.
Arasıra tavuk yaparken balsamic ya da malt sirkesi kullanıyorum.
Başka da bir şey yapmıyorum. Zayıflatıyor diye sabahları kaşık kaşık sirke içen insanlar var :/


kobuzchu kiz
(02.10.18)
Balzamik sirkesini salatada veya kırmızı/beyaz et pişirirken kullanıyorum.
Beyaz sirkeyi temizlikte kullanıyoruz.
Üzüm sirkesi turşu yapımında.
Elma sirkesi işkembe çorbasında <3
Nar sirkesi salatada.

edit: written by sabahları kaşık kaşık sirke içen eski bir mal


kablelvuku
(02.10.18)
- salatalar için
- bulaşıklar için (parlatıcı)
- detoks / zayıflama tarzı işler için
- eşim vegan, hafta sonu bi tariften kek yaptı. kek yapımında kullanılabiliyor
- çorbalarda (kelle paça, işkembe, vs)
- temizlikte kullanıldığını annemden biliyorum (halıdan tut, tencereye dek)
- kırmızı eti yumuşatma konusunda da evvelden sirkeye yatırıyorlar

türleri arasındaki farkı çok bilmiyorum. elmanın, üzüme göre daha iyi bi detoks/kilo verme aracı olduğunu biliyorum.
balzamik ise tadının daha yumuşak olduğunu ve salata sosu için olsun, etler için olsun tat kattığını bilyiorum


barankovan
(02.10.18)
balzamiği salatada, üzümü de yeşillikler için bekletme suyunda.


ninotevtidze
(02.10.18)
Beyaz sirkeyi kettle'in icindeki kireci cözmek icin ve bulasik makinesine parlatici olarak koyuyorum.


chitosan
(02.10.18)
cesitli biber soslari yapiminda beyaz sirke


lifeframe
(02.10.18)
Üzüm sirkesini sebze yıkamada, elma sirkesini çok çok nadir salataya ekliyorum veya cilt temizliği için sivilceye falan sürüyorum


bokmuhendisi
(02.10.18)
(9)

Takı Toptancıları

Arkadaşlar merhaba.Takı toptancısı arıyorum. İnternette her aramam karşılığında 2tl-5tl-10tl'lik bijuteri dediğimiz ucuz, çakma, kalitesiz takı toka toptancıları buluyorum. Bana biraz kalburüstü, kaliteli, fiyatı yüksek (ve dolayısıyla yüksek fiyattan satabileceğim) ürünler üreten toptancılar lazım.
Arkadaşlar merhaba.

Takı toptancısı arıyorum. İnternette her aramam karşılığında 2tl-5tl-10tl'lik bijuteri dediğimiz ucuz, çakma, kalitesiz takı toka toptancıları buluyorum. Bana biraz kalburüstü, kaliteli, fiyatı yüksek (ve dolayısıyla yüksek fiyattan satabileceğim) ürünler üreten toptancılar lazım.

Var mı "şuna bak, buraya git" diyebileceğiniz yerler?
aradaki uzaklik
(01.10.18)
tahtakale


fakyoras
(01.10.18)
Tahtakale'yi görmek şart ama ben de merak ediyorum, illa ki sanal mağazası olanlar da vardır.


SiyamkedisiZorro
(01.10.18)
insta'da srn_design hesabı


prasinos
(01.10.18)
tahtakale+
ve kapalıçarşı dövizle satıyorlardı.


reactionic
(01.10.18)
hayal_atolyesi_ahsap_poster
instagramda. arkadşıma ait. kendisi toptancısı. çok fazla sürümü olan takılar var.


ground
(01.10.18)
Tahtakale - Mercan civarlarında sırf bu işin toptancılarının olduğu bir iş hanı vardı, gidince bulursun.


John Bloor
(01.10.18)
Turkiyede kaliteli bijuteri satan sadece bes alti toptanci var gerisi çin mali satiyor. 4 tanesi istanbulda bir tanesi ankarada bir tanesi de izmir de ama hicbirinin fiyatlari cok ucuk degildir. 7-15 tl arasi toptan fiyattan alip 20 50 tl arasi satacaginiz sekildedir.


fatih in fedaisi
(01.10.18)
@fatihin fedaisi,

Hocam izmirdekinin ismi adresi nedir?


aradaki uzaklik
(01.10.18)
Shakira bijuteri.cankayada. yalniz içlerinde uretim yapmayan, cesidi en kisitli ve fiyatlari en pahali olan da budur. Arti bu islere ilk defa girecekseniz firma ismi ogrenmekle olmaz ki. Hangi zeminde satacaginiz hangi tarza yöneleceginiz onemli. Bu altı toptancinin besiyle calisiyorum ben ama besinde toplam ucbin model var fakat ben hizli giden ve tarzi uyumlu 400-500 modelle calisiyorum. Siz biraz baliklama atlayacak gibi duruyorsunuz. Turkiyenin en kolay para kazanilan isine yanlis yollarla baslarsaniz basarili olamazsiniz.


fatih in fedaisi
(01.10.18)
(7)

Türk Kahvesi Uzmanları Toplanın

Selamlar arkadaşlar,Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz ne olabilir? Ney sizi mutlu eder? "Bu adamlar gerçekten işi biliyor" dediğiniz hangi detaylar olabilir?
Selamlar arkadaşlar,

Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz ne olabilir? Ney sizi mutlu eder? "Bu adamlar gerçekten işi biliyor" dediğiniz hangi detaylar olabilir?
aradaki uzaklik
(30.09.18)
Makinede yapıldığını belli etmeyen her türlü kıstas önemlidir benim için. Daha geçenlerde Kadıköy civarında çok bilindik hatta yarım asırlık bir kahveciye gittik. Türk kahvesi içtik. Beklentim yüksek olmamasına rağmen makinede yapıldığı çok belliydi. Hatta kahve kokmuyordu bile. Koku önemli...

Neyse çıkarken etrafı süzdüm. Adamlar kahveyi makinede yapıyor ve gönderiyor seri bir şekilde. Belki siparişleri yetiştirmek için böyle yapıyorlar fakat elektriğin işin içine girdiği yemeklerin/içeceklerin tadı inanılmaz derecede değişiyor.

Kahvenin çekirdeklerinin nereden geldiğini, ne aşamalardan geçtiğini vs. özetleyen minik tatlı kağıtlar kahve fincanlarıyla beraber gelebilir. Hem hatıra niyetli saklanabilir hem de insanın o an önündeki kahveye bakış açısı değişir. Benim aklıma hep bu gelirdi fakat yapan bir yere denk gelmedim. Bu beni mutlu ederdi mesela :)

Edit: İmla


noraliya
(30.09.18)
Kahve konusunda uzman olmasam da çok severim. Beyoğlu'nda Mandabatmaz var, kahve orada içilir muhabbeti falan vardı, sahiden mükemmel kahveleri var. Pierre Loti'de içtiğim kahvenin de tadı damağımdadır, 7-8 sene geçmiş olsa da. Bu noktalara keşif uçuşu yapmanız faydalı olabilir


d0RuK
(30.09.18)
İki şey söylemek istiyorum.

1) sıradan bir ara sokak kafesinde türk kahvesini bakır cezveyle masada servis etmişlerdi ki aşırı takdir etmiştim.

2) Sadece çifte kavrulmuş lokumunun mükemmeliği için Starbucks’ta birden fazla sefer türk kahvesi içtim.

Diyeceğim o ki, bakır cezveyle servis edebilirsiniz. Ve lütfen şık olsun diye türbede getireceğinize yanına çiğnenip tükürülmüş gibi duran iki minnak lokumdansa taze ve tatmin edici iri lokumlar koyun.


helena
(30.09.18)
kozde pisirilmis turk kahvesi iyidir. kullanilan kahve cekirdeklerinin kalitesi de onemli. ben kahvenin yaninda kaliteli tatli yemeyi de severim. lakin, kaliteli bir dilim baklava ya da kakao orani yuksek sekeri az bir cikolata olabilir. turk kahvesini icerken ya bahceli ya da manzarali bir mekanda icmek gibisi olamaz. turk kahvesinin fincani ayridir, ama ben biraz daha genis agizli cek cumhuriyet'inden aldigim porselen bardaklari kullaniyorum, uzerinde motifleri falan var..


kahve yapmayi bilmeyenler kivami tutsun diye asiri fazla turk kahvesi koyuyor, kahve bittiginde asagida iki parmak kahve birikmis oluyor. nefret ediyorum. ayrica, turk kahvesini kopuksuz seviyorum, hele hele makine kahvesinin kopugu mide bulandirici oluyor. keske kopuksuz turk kahvesi secenegi olsa :)


themeningrey
(30.09.18)
Ben uzman değilim. Arada içerim sadece. Lakin çoğu yerde gördüğüm şey istenen oranı tutturamamaları. Biraderin bir saptaması vardı: "Nasılsa hepsini orta getiriyorlar, uğraşmıyorlar şekerliymiş, sadeymiş" diye. Tabi bu biraz kişiden kişiye değişir ama istediğimle gelen tutarsa benim için yeterli. O alengirli servisler konusunda arkadaşlara katılıyorum bir de. Tac Mahal gibi şeyler geliyor öne bazen, gerek yok. Bu biraz karabiber değirmeni/pahalılık denkleminin Türk kahvesi versiyonu gibi bir şey.


d max
(30.09.18)
içeride mekanik aksamlı bir şey olmayacak. sandalyeler. bakır tepsiler. örgü şeklinde tabureler.


silver apple
(30.09.18)
(3)

Bahçeye Ahşap Zemin

Arkadaşlar merhaba.Bahçeye ahşap zemin yapıp üzerine oturma grubu koyacağız. Bahçe toprak ve üzerinde hafif çimler var. Aşağıda linkte bulunan birbirine geçmeli ahşap görünümlü IKEA ürününü alıp istediğimiz zemini oluşturabilir miyiz?https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/ev-duzenleme/diger-duzenleyi
Arkadaşlar merhaba.

Bahçeye ahşap zemin yapıp üzerine oturma grubu koyacağız. Bahçe toprak ve üzerinde hafif çimler var. Aşağıda linkte bulunan birbirine geçmeli ahşap görünümlü IKEA ürününü alıp istediğimiz zemini oluşturabilir miyiz?

www.ikea.com.tr

Eğer olursa, bunları toprağa nasıl sabitleyebilirim?
aradaki uzaklik
(30.09.18)
Toprağı sıkılaştırın. Ondan sonra yarısı içeride kalacak şekilde bastırın üzerine. Ve evet zemin oluşturulur


kablelvuku
(30.09.18)
benim balkonumda bunun aynısı vardı. bunlar sizin bahsettiğiniz şekilde bahçe için uygun olmayabilir. balkon teras diyor çünkü, siz direk dış zemine döşeyeceksiniz.

ayrıca yarısını toprağa gömerek tabiiki olmaz. yağmur yağdığı ya da yıkadığınız an toprak kayar aralarındna çıkar oynar hepsi. altlarında geçmeli plastik var bunların.

bu sistemler özel ağaçlardan yapılr altına karkas fln konur iskele ve baya pahalıdır.

size tavsiyem ahşap görünümlü seramik yapmanız. işiniiz bu görür

www.yukselseramik.com


oscar
(30.09.18)
Bunları düz ve sert bir zeminde kullanabilirsin, bahçeye döşersen toprağın farklı alanlarında yumuşaklığa göre farklı kotlarda çökmeler yapar. Düm düz bir alan oluşturman çok çok zor.

Açık alanda bir şey olmaz, suya dayanıklılar hatırladığım. Hatta banyolarda duşa bile döşeniyor.

Daha kolay, ucuz, sağlıklı olarak şöyle yapabilirsiniz;

Bahçenin boyutuna göre 50-60 cm aralılar ile 5x10 ya da 10x10 keresteyi zemine döşer ve teraziye alırsınız.

Sonra da üstünü ahşap deck ile döşersiniz tıkır tıkır, hatta fiyat mantıklıysa ahşap görünümlü kompozitler var o da olur.

Ama linkteki ürün olmaz, linkteki ürün için düz ve sert bir zemin oluşturmanız lazım.


John Bloor
(01.10.18)
(7)

Instagram Ticareti

Arkadaşlar,11.000 takipçili instagram hesabı, pos entegre eticaret sitesi ve şahıs şirketi var elimde. İki sezon üst üste yaz ürünleri (kendi tasarladığı çantalar, yuvarlak plaj havluları, şişme havuz ürünleri vs.) sattı eşim. Yaz aylarında bayaa kazandık. Yaz sezonunda aylık ortalama 4.000tl-5.000t
Arkadaşlar,

11.000 takipçili instagram hesabı, pos entegre eticaret sitesi ve şahıs şirketi var elimde. İki sezon üst üste yaz ürünleri (kendi tasarladığı çantalar, yuvarlak plaj havluları, şişme havuz ürünleri vs.) sattı eşim. Yaz aylarında bayaa kazandık. Yaz sezonunda aylık ortalama 4.000tl-5.000tl ciro yapıyordu (yüzde 60 kar). Ama kışın tamamen bitiyor iş. Elde stoklar kalıyor. Diğer yaz modası geçiyor.

Sonra eşim iyi bir fırsat bulup özel sektöre döndü. Proje iyice rafa kalktı. Ben boşum. Zamanım var. Bu projeyi yaz kış iş yapan bir hale getireyim diyorum. Akmasa da damlar. Var mı fikirleriniz? Yaz kış ne satarız?

Not: takipçilerin hepsi kadın.
aradaki uzaklik
(26.09.18)
takı ve aksesuar yaz kış satılır.


eldiven, atkı vs


Taki satar, sayfa ismi ne takipleyelim


muti
(26.09.18)
Yaz kis satacak, beden sezon modasi geçti sorunu olmayan 4 sey var. Taki, saat, parfum, kozmetik. Kozmetik uzmanlik ister, parfum musteride guven yaratmayabilir ama 100 tl civarina satilacak faturali saat isi ve kaliteli taki isi guzel.takinin sürümü saatten 10 kat fazla. Biz ailecek bu isi yapiyoruz.ama musteri portfoyu degisti.gumus cok pahalandi. Çin mali dandik takilar da talep gormuyor.kararmaz bijuteri uretiliyor bes alti senedir az sayida toptanci tarafindan.modeller de guzel.ancak o tarz taki satarsaniz basarili olursunuz.bir de tavsiyem e ticaretle sinirli kalmayin. Sicak satista cok para var e ticaret agir aksak gidiyor. Sorulariniz olursa yardimci olurum.


fatih in fedaisi
(26.09.18)
kışın çorap iyi satar. renkli ve eğlenceli çoraplar.


yazın karpuz kışın balık


sekerse tehlike
(26.09.18)
Saat.


hz emreyiz
(26.09.18)
(5)

Mutfak Montajından Önce Yapılmayan Temizlik

Selamlar,Normalde yarın beklediğimiz mutfak montajı sürpriz bir şekilde bugün gelmiş, evde kimse yokken mutfağı montajlamışlar. Ama mutfağı bok götürüyordu (çünkü 20 gündür baştan aşağı tadilattaydı ev).Mutfağın alt dolaplarının oturduğu zemin toz, kir, boya lekeleri, gaz beton artıkları, sıva, kale
Selamlar,

Normalde yarın beklediğimiz mutfak montajı sürpriz bir şekilde bugün gelmiş, evde kimse yokken mutfağı montajlamışlar. Ama mutfağı bok götürüyordu (çünkü 20 gündür baştan aşağı tadilattaydı ev).

Mutfağın alt dolaplarının oturduğu zemin toz, kir, boya lekeleri, gaz beton artıkları, sıva, kalekim vesaire gibi şeylerle bayağı kirlenmişti. Arkadaşlar "biz süpürdük abi montajını yapmadan" deseler de, bir bal dök yala kıvamına gelmemiştir.

Biz temizliği bugün yarın yapacağız tabi ama, mutfağın montajının yapıldığı zemine artık müdahale edemeyiz. Buradaki bu kirler ileride sıkıntı çıkarır mı sizce?

(çok mu pimpirik bir soru oldu bilemiyorum, aslında inanılmaz rahat ve kafaya takmayan bir adamım ama sorasım geldi)
aradaki uzaklik
(25.09.18)
mutfak dolaplarının en altta kalan kısımları

hani duvarlarda süpürgelikler olur ya onun gibi düşün.

en alttaki kısımları çıkabilir oluyor bir çok modelde.

iyice bi bakın.

bazıları vidalı montaj olsa bile vidalar o kısımlara denk geliyor.

incelerseniz oranın açılıp açılmayacağını anlayabilirsiniz.


killerbee
(25.09.18)
Kabasını süpürmüşlerdir, kalan ufak tefek inşaat tozu kiri ise sorun olmaz.

Çünkü ne mikrop/bakteri üretir ne de koku üretir bu tür kirler, gereksiz takıntı yapmayın.

Mutfağı kullanınca daha çok kirleteceksiniz, yağ is kir koku her şey olacak.

Ayrıca @killerbee'nin dediği gibi ön baza yerinden çıkar, bi sap sokup temizlersiniz ama bal dök yala asla olmaz.


John Bloor
(25.09.18)
Hiç bir sıkıntı çıkarmaz kokacak bir şey yoksa. Ayrıca kiklerbee nin dediğini dikkate alın. Genelde o süpürgelik kısmını, dolabın kapağını açında oradan vida atarak tutturuyorlar. Bir kaç vidayi sokerseniz o süpürgelik çıkar altını istediğiniz gibi silesiniz


kisa
(25.09.18)
Yeni aldığım ev şu an tadilatta ve aynı durum bende de var. Evde ustalar falan yatıp kalkıyor ve mutfak takılmaya başlandı. Orası da toz toprak. Çok dert etme bunu. Zaten mutfağın en alttaki ayaklarını dahi kapatacak şekilde bir plaka takılıyor. tamamen kapanıyor orası.


twelfth
(25.09.18)
organik çöp yoksa problem olmaz.


tukenmez adam
(25.09.18)
(4)

Lavabo Yüksekliği

Selamlar. Normal bir lavabo yerden kaç santim yüksek olur? Bizim banyo dolabının üstünde çanak lavabo var. Yerden toplam yükseklik 95 santim. Normal mi?
Selamlar.

Normal bir lavabo yerden kaç santim yüksek olur?
Bizim banyo dolabının üstünde çanak lavabo var. Yerden toplam yükseklik 95 santim. Normal mi?
aradaki uzaklik
(24.09.18)
Lavabonun üstü 90cm olması normaldir.


malheiros
(24.09.18)
çanağın üst sınırı 95cm ise biraz yüksek. max 90cm olmalı.


chavezding
(24.09.18)
Yetişkinler için lavabo yüksekliği 75-80 cm olmalıdır, 90 cm mutfak tezgah yükselik standardıdır.

Çanak lavabolu dolaplarda bu sorun oluyor, yüzünüzü yıkamak için çok fazla eğilemiyorsunuz ve her yere su damlatıyoruz.

Çok sıkıntı yaşatıyorsa ve dolap müsait ise gömme lavaboya modifiye edebilirsiniz.


John Bloor
(25.09.18)
80 bizdeki.


hasmetizm 2046
(25.09.18)
(4)

55 Santim Banyo Dolabına Lavabo

Arkadaşlar selam. Çok küçük bir banyomuz var. Bu banyoya anca 55 santim lavabo dolabı yaptırdık. Bu dolabın üstüne nasıl bir lavabo koymalıyız? Hem küçük olmasın hem de kullanışlı olsun. Var mı önerisi olan?
Arkadaşlar selam.

Çok küçük bir banyomuz var. Bu banyoya anca 55 santim lavabo dolabı yaptırdık. Bu dolabın üstüne nasıl bir lavabo koymalıyız? Hem küçük olmasın hem de kullanışlı olsun. Var mı önerisi olan?
aradaki uzaklik
(20.09.18)
İkea da da var minicik dışarıda da bulursunuz


kisa
(20.09.18)
Slava +1 çanak lavabo


genişliği 50 cm'den az olmasın, linki verilen ürün gibi lavabolar ile yüzünüzü yıkarnek her yere su damlatırsınız. Olabildiğince büyük olmalı, keşke hazır 55 cm bir dolap alsaydınız. Lavaboları yekpare oluyor daha kullanışlı.


John Bloor
(21.09.18)
(16)

Türk Kahvesi

Selamlar. Türk Kahvesi Üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz nedir? Ne görürseniz mutlu olursunuz? Ney sizi mekanda mutlu eder?
Selamlar.

Türk Kahvesi Üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz nedir? Ne görürseniz mutlu olursunuz? Ney sizi mekanda mutlu eder?
aradaki uzaklik
(18.09.18)
Kahvenin yanında gelen bol fıstıklı minik lokumlardan çok olması.


Amaranta ursula
(18.09.18)
suyun kucuk degil buyuk bardakta gelmesi
fincanin buyukce olmasi, tabii ki turk kahvesi fincanlari baz alinarak buyuk olmali kupa filan olsun demiyorum bazi mekanlardaki minicik ve tam uc yudum oluyor
yaninda lokum olmasi ve lokumun antep fistikli, findikli filan olmasi. kus lokumu gibi sacmaliklar gorunce gicik oluyorum. kurabiye koyanlara akil fikir dilemeli... cikolatacilarda cikolata veriliyor, o da makul
BINA DENEN MEKANDA turk kahvesi seramik bardakta geliyor ve bardak siyah... Uzman olunmasina gerek yok her turk kahvesi yapan yer bunlara dikkat etmeli.


mula
(18.09.18)
kahveyle birlikte lokum gelmiyorsa, kaliteli bir/birkaç bitter çikolata gelmesi.
ambalajı kapalı olacak ama. şunun gibi olabilir: goo.gl

kahvenin yanında lokum veya çikolata olmazsa feci prestij kaybeder orası gözümde.


tabudeviren
(18.09.18)
güzel fal bakabilen birilerinin olması.....


tabirimekruh
(18.09.18)
Su - maden suyu - geleneksel şerbet opsiyonu güzel olabilir. Su açık gelmese güzel olur, şahsen ben direkt çeşme suyu muamelesi yapıyorum, içemiyorum. ek olarak bitter çikolata güzel, ancak şeker ilavesiz tatlı ikramlar da güzel olabilir, züber, kurme gibi markaların tek lokmalık paketlerinden görmüştüm geçenlerde gratis veya watsonsta, 1tl gibi bir şeydi. güzel olur yani.ben çok memnun olurdum.
ek olarak porsiyonun büyükçe olması, tek yudumluk yapıyor bazıları, kesmiyor.


ruz
(18.09.18)
i.ebayimg.com

bunun dışında likörlü mü likörsüz mü diye sorulması.

türk kahvesi ve likör eski geleneklerdendir.


killerbee
(18.09.18)
Görünür yerde kahve kavurma ve öğütme makinesi görmek isterim. Dekor değil ama. Kahvem taze olsun, onu bileyim, lokumu bilmemnesi şart değil.


kibritsuyu
(18.09.18)
Garsonlarin suratinin sekersiz kahve gibi olmamasi.


stavro
(18.09.18)
Varoş bardak olmamali.agir motifli falan olmamali. Modern bir bardak olmali. Mumkunse kendine ozel tasarim bardak yaptirmali.


ykyt
(18.09.18)
Fındıklı çikolatalı vs gibi çeşitli kahveler
Renkli fincanlar
Daha büyük bardakta yada kapalı su
Lokum


hernezıkkımsa
(18.09.18)
mutlaka yanında büyük bardakta soğuk su
fıstıklı çifte kavrulmuş lokum veya badem ezmesi ama çok pahalı
su içinde eritilmiş damla sakızı
sessiz sakin kitap okumalık mekan
saçma sapan tiplerden arındırılmış bölge
şifresiz çok temiz tuvaletler
olursa o mekan tutulur


baknedicem
(18.09.18)
5 tl'den fazla olmasin. Lokummus tazelikmis su burdagi boyutuymus hiçbirini sallamam 5 lira ise mutlu olurum.


the kene
(18.09.18)
En önem verdiğim şey kahvenin yanında gelen suyun üç yudum olmaması. Sırf bunun için starbuckslarda içiyorum kahvemi.

Bir diğeri fincanın ufak olmaması. İnce ağızlı olursa çok keyifli olur ama sanırım o zaman çok kolay kırılır.

Kahvenin yanında ikram edilen lokum jelibon ayarındaysa hiç verilmesin daha iyi. Güzel bir lokum veya çikolata olmalı. Olmazsa bir avuçtan daha az bir leblebi kuru üzüm ve kuru kayısı ikramı hoş olur.

Bunların hepsi maliyeti arttıran şeyler, o sebeple 8-10 tl arası bir fiyat makul bence. Yani 6lik kuş lokumlu üç yudum kahvedense 3-4 lira fazla verip keyif alacağım kahveyi tercih ederim.

Mekanda masaların dibdibe olmaması da benim için önemli.

Neden bilmiyorum ama şimdiye kadar bir tanesi hariç hiçbir kahvecide güzel bir dibek veya menengiç kahvesi içemedim. Bunları iyi yapabilen bir kahveci olsa hem çeşit olurdu hem sırf bunu içmek için bile bazı insanlar orayı tercih ederdi diye düşünüyorum.

Son olarak o mekanda kahvenin taze çekildiğini bilsem ve beğendiğim kahveyi paketle evime alabilsem mutlu olurdum.


sacrilegious
(19.09.18)
guleryuzlu, nazik ev sahipligi
fal bakan biri
lokum cok sevmem, cikolata veya kurabiye
kaliteli taze kahve
rahat oturaklar
hafif muzik


jimicik
(19.09.18)
yanındaki suyun soğuk ve kahve fiyatına dahil olması.
Ayrıca melodi marka çikolata da iyi oluyor :)


turkuaz
(19.09.18)
Yanında soda içme imkanı olması. Soda çok maliyetli bir şey değil sonuçta. Su yerine soda alabileceğim bir yer olsa mükemmel olurdu.

yanında güzel bir lokum ya da çikolata +1

fincanların fal kapatmaya uygun olması, boyutunun aşırı küçük olmaması, mesela şöyle bir şey olmasın. www.hediyelikesyalar.net

Az, orta, çok kavrulmuş kahve seçeneği sunması,

yanına likör alma opsiyonunun olması, hatta mümkünse geniş likör çeşitliliği <3

konforlu oturma imkanı. her türk kahvecisinin minnacık tabureye oturmamızı beklemesinden bıktım.

bunlar şimdilik aklıma gelenler.


pokerface
(19.09.18)
(1)

Kış Tatili

Gencolar selam. Geçen kış Cape Town’a, ondan önceki kış Fas’a gitmiştik. Bu kış böyle farklı kültürlere sahip ama dolar/euro yerine kendi para birimi olan nerelere gidebiliriz? Havası nispeten ılık/sıcak olsun (kış olmasın yani) bir de uygun fiyatlı olsun yeter. Tabi bir de güvenli olmalı 2 yetişkin
Gencolar selam.

Geçen kış Cape Town’a, ondan önceki kış Fas’a gitmiştik. Bu kış böyle farklı kültürlere sahip ama dolar/euro yerine kendi para birimi olan nerelere gidebiliriz? Havası nispeten ılık/sıcak olsun (kış olmasın yani) bir de uygun fiyatlı olsun yeter. Tabi bir de güvenli olmalı 2 yetişkin 1 çocuk için.

Var mı öneri?
aradaki uzaklik
(17.09.18)
bali, endonezya
phuket, tayland


mr.goodcat
(17.09.18)
(3)

Seramik - Duvar sorusu

Selamlar. Bir odanın duvarına, yarısına kadar beyaz seramik döşedik. Kalan kısmı da sıvalayıp lacivert boya yaptık. Ancak bu iki öğenin birleştiği yer sıkıntılı. Tırtıklı, boyanın seramiğin derzine, derzin boyaya geçtiği yerler olmuş. Öğrendim ki seramik döşemeden önce seramik bitiş profili yapılmal
Selamlar.

Bir odanın duvarına, yarısına kadar beyaz seramik döşedik. Kalan kısmı da sıvalayıp lacivert boya yaptık. Ancak bu iki öğenin birleştiği yer sıkıntılı. Tırtıklı, boyanın seramiğin derzine, derzin boyaya geçtiği yerler olmuş.

Öğrendim ki seramik döşemeden önce seramik bitiş profili yapılmalıymış, yapmadık. Şimdi herşey bittince o kötü gözüken yerleri neyle gizleyebiliriz?
aradaki uzaklik
(15.09.18)
Orayı derzle bitirebilirsiniz. Aklıma gelen en kolay çözüm bu. Silikon çeker gibi derzdokgusunu ile kapatmak


kisa
(15.09.18)
Sıva bulaşan derzleri kazıyacaksınız, çıta ile sınırı ayırıp yeni derz yapacaksınız.

Fayans döşenirken kullanılan seramik çıtası olmaz artık, farklı bir çıta ile çözüm bulacaksınız.

Çıta işi kolay, derzleri sökmek zor. Zemin olsa tuz ruhu yardımcı olurdu, şimdi mekanik olarak sökmelisiniz.


John Bloor
(15.09.18)
Bu arada o iş için çıta yoksa bile normalde koymakta geciktiginiz çıtayı spiral ile boydan boya kesip (siz biraz zor yapabilirsiniz) oraya yine derzle koyabukirler


kisa
(15.09.18)
(2)

Bahçeye Çim yerine Fare Kulağı Çimi Ekmek

Selamlar,Bahçesine veya herhangi bir yere fare kulağı çimi ekmiş olan var mıdır? Bir kaç sorum olacak:1. Doğru ekim zamanı ne zaman?2. Ne kadar toprak gerekiyor?3. Nelere dikkat etmem lazım?4. Ne kadar zamanda uzuyor ve yeşilleniyor?5. Önerir misiniz?
Selamlar,

Bahçesine veya herhangi bir yere fare kulağı çimi ekmiş olan var mıdır? Bir kaç sorum olacak:

1. Doğru ekim zamanı ne zaman?
2. Ne kadar toprak gerekiyor?
3. Nelere dikkat etmem lazım?
4. Ne kadar zamanda uzuyor ve yeşilleniyor?
5. Önerir misiniz?
aradaki uzaklik
(05.09.18)
Her tür yüzey örtücü için en iyi dikim zamanları baharladır, hava sıcaklığı 15 derecenin üstünde olmalı ki çimlenme olabilsin, çok sıcak/kurak olmamalı ki toprakta tutunabilsin.

Yaşadığınız şehire göre eylül ekim gibi ekebilirsiniz, kaçırırsanız mart/nisan.

5-10 cm elenmiş toprak ile yüzeyi tesviye edip tohum üstüne de 1-2 cm kadar kapak toprağı atarsanız yeter.

Otomatik sulama olursa daha sağlıklı olur, yoksa doğru sulamak bir dert.

ben olsam hazır rulo çim alırdım.


John Bloor
(05.09.18)
Çime nazaran daha az güneşle yetinebiliyor. Güneşten yeterince nasibini alamayan bölgeler için ideal. Ama basılmaya, ezilmeye çim gibi dayanıklı değil. Görsel olarak da iyi bakım yapılmış bir çimin yerini tutamaz.


oguz altun
(05.09.18)
(10)

Paradan 6 Sıfır Atılma Dönemi

Selamlar,Şu işi iyice bir anlamak istiyorum, paradan 6 sıfır nasıl, hangi şartlarda atıldı? Öncesinde nasıl bir hazırlık yapıldı, nasıl uygulamaya geçti, devamında ne oldu? Yani ekonomi bakanı çıkıp "Paradan 6 sıfır atıyorum" diyebiliyor mu? Eğer diyorsa şimdi de biri çıkıp "paradan bir sıfır daha a
Selamlar,

Şu işi iyice bir anlamak istiyorum, paradan 6 sıfır nasıl, hangi şartlarda atıldı? Öncesinde nasıl bir hazırlık yapıldı, nasıl uygulamaya geçti, devamında ne oldu? Yani ekonomi bakanı çıkıp "Paradan 6 sıfır atıyorum" diyebiliyor mu? Eğer diyorsa şimdi de biri çıkıp "paradan bir sıfır daha atıyorum, dolar artık 0,67TL diyemiyor mu?

Gerçekten hiç bilmiyorum ve aydınlanmak istiyorum, kaynak paylaşmak veya burada anlatmak isteyen varsa dinlerim.
aradaki uzaklik
(05.09.18)
1 dolar = 1 tl noktasından yola çıktıktan sonra uzun yıllar boyunca yüksek enflasyon olduğunu düşün, sürekli ekmek domates fiyatı artıyor ve buna bağlı insanlar açlıktan ölmeyeceğine göre maaşlar da arttırılıyor. Yıllar yıllar sonra o artış öyle bir noktaya geliyor ki insanların maaşı binli miktarlardan milyarlı miktarlara geliyor. Aslında dolara karşı bir şey yapmayıp, haydi beyler sıfırları maaşlardan ve ekmek fiyatlarından atıp her şeyi 1.000'e veya 1.000.000'a bölüyoruz diyorsun. Yoksa dolara veya euro'ya bir müdahalen olmuyor. Şimdi de yapabilirsin, at tl den iki sıfır dolar olsun 0,067 tl ama bu bişeyi değiştirmez senin asgari ücretin de 16,03 tl olacak.

Süreç ise eski ve yeni iki paranın da birkaç sene aynı anda dolaşımda olması şeklinde aşılıyor. Para bankaya yatıp da oradan akşam merkez bankasına geçtiğinde bir daha piyasa dönmemesi için imha ediliyor ve bu toplama hızında zamanla piyasaya yeni para sürülüyor.


Paradan sıfır atmak değerini değiştirmiyor. Neticede önemli olan o paranın alım gücü.

2002-2005 arası dönemde yapıldı geçiş diye hatırlıyorum. 2009da da eski para tamamen tedavülden kalkmıştı.


cakabo
(05.09.18)
paradan sifir atilmasi demek maasindan da sifir atilmasi demek. hem maasindan, hem markette satilan sutten, hem de dolardan ayni oranda sifir atilacagi icin hicbirsey degismeyecek, sadece paranin daha guzel ve az sifirli gorunmesini saglayacaktir.

ornegin marketteki sutun fiyati 5 lira, dolar 5 lira, maasin ise 5000 lira olsun. maasin ile marketten 1000 birim sut, 1000 dolar alirsin. paradan bir tane sifir atarsak sutun fiyati 0.5 lira olur, dolar ise 0.5 lira olur maasin ise 500 lira olur. yine ayni maasinla 1000 birim sut, 1000 dolar alabilirsin. degisen hicbir sey yok.

hatta ve hatta psikolojik etki nedeniyle sutun fiyatini 1 liraya yuvarlayan cikacaktir, bu durumda maasinla daha az sut alabilirsin, 1000 birim sut alirken 500 birim alabilirsin artik.

yani paradan 6 tane sifir atilinca insanlar 1.000.000 kez zenginlesmedi, alim gucu degismedi, hatta onceden 250.000 tl lik para birimi var iken ayni guce sehip 25 kuruslar yok oldu, cunku herkes 25 kurusluk birimi 50 kurusa yuvarladi.

paradan yeniden sifir atilmasi icin parada yeterince sifir olmasi gerekir ve sabit enflasyona sahip olmak gerekir.

onemli olan paranin alim gucudur, ornegin sen turkiyede maasin ile kac birim sut, ekmek, et alabiliyorsun hesaplayip daha sonra eger sen bir X ulkesinde yasasan o ulkede alacagin maas ile o ulkede kac birim sut, ekmek, et alabiliyorsun hesaplayabilirsin. boylece hangisinde paranin alim gucu var karsilastirabilirsin. Yada bir araba icin kac ay maasini yemeden icmeden taksit icin odedigini karsilastirabilirsin.


emrahday
(05.09.18)
İyi güzel bir yönüyle anlatıldı da paradan atılan altı sıfır bir şey değiştirmediyse bu sıfırlar neden atıldı?


vatan ayini
(05.09.18)
Tamamen psikoloji ve imaj çalışması. Yabancılar milyoner olmak istiyorsanız Türkiye’ye gidin diyorlardı kendi vatandaşlarına.


insomnia
(05.09.18)
atilmasinin en onemli nedeni paradaki sifir fazlaliginin rahatsizlik vermesiydi. ornegin bir kisinin aldigi maasi banka hesap cuzdaninda, ceklerde, internet bankaciliginda, yazili formlarda 5000000000 ya da 5.000.000.000 seklinde yaziliyordu. sifir atinca 5000 ya da 5.000 seklinde yazilmaya baslandi. kutulara sigmayan yazilardan, sifirlari okuma zorlugundan kaynakli hatalardan kurtulmus olduk. O zamanlarda yazilan ceklerde sifirlari okumak zor diye yasli veya gorme zorlugu olan insanlar cok kandiriliyordu. ya da bir yere maasinizi yazarken kucuk bir kutuya o sifirlari nasil sigdircaz diye dusunmeniz gerekiyordu. ornegin urun fiyatlari vergi iade formlarina veya hesap makinalarina sigmiyordu. sifir atinca bu zorluklar cozulmus oldu, ama ikisi de ayni paraydi, hatta uzun yillar insanlar massini soylerken "bes milyar" aliyorum dedi aslinda aldigi "bes bin" iken. cunku ikisi de ayni sey, ikisi ile ayni miktarda ekmek aliyorsun sonucta.


emrahday
(05.09.18)
Ben de şunu merak ediyorum. Neden zamaninda uc sıfır atılmadı da, alti sıfırlik seviyeye kadar beklendi?


paradan zamaninda 3 sifir atilmamasinin nedeni yuksek enflasyonun devam ediyor olusuydu. paradan sifir atmak maliyetli bir sey cunku piyasadaki tum para toplanip, yeni banknot basip piyasaya az sifirli versiyonunu surmek gerekli. halkin egitilmesi, tum bilgisayar yazilimlarinin, dokumanlarin, formlarin degismesi gerekir. eger 3 sifir atilmis olsa ve yuksek enflasyonla beraber bi 10 yil sonra yine 3 sifir atilmasi gerekir. eger enflasyon olmasaydi bir 3 sifir atariz birdaha da lazim olmaz denilirdi ve atilirdi. ama enflasyon var iken adamlar bakti bir suru maliyet ile bir 3 sifir atariz ama birkac yil sonra yine atmamiz lazim olur denildi. o nedenle ilk hedef olarak enflasyonun dusurulmesi amaclandi. paradan 6 tane sifir atildiginda ise enflasyon makul seviyelere yaklasmisti.


emrahday
(05.09.18)
Devlet paradan sıfır atmadan önce pazarlar ve marketler atmıştı zaten.

Yani muz 5 milyon (5.000.000) liraya satılırken pazarcı etikete sadece 5 yazıyordu, marketlerde bakkallarda da bunun gibi bir sürü örnek vardı.

Maliyetli, zor ve karışık bir işti ve hükümet altından kalkabildi. Olay sadece hesap ve yazım kolaylığı yani, başka bir artısı yok.


John Bloor
(05.09.18)
Benim anladığım sey şu: paradan alti sıfır atmakla iyi birşey yapmışlardı. Ama enflasyon cok sıkı kontrol edilmeliydi. Su anki yüksek enflasyonda alti sifir atmis olmak daha kötü oldu. Cunku rakamlar küçük olunca artışlar cok kolay ve hizli oluyor. Ornegin eski parada 6,5 milyon olabilecekken yeni parada hemen 7 yi yapıştırıyorlar.


(5)

Usta Seramikleri Mahvetmiş.

Selamlar,Evde komple tadilat var. Ben uzun süredir yoktum. Bugün geldim eve. Adamlar en son yapılması gereken şeyi en önce yapıp mutfak banyo yer seramiklerini önce döşemişler (4 gün önce). Sonra da 4 gündür seramikleri kir çamur toz toprak çay su kaloriferin borularının içindeki kirli su vs. her t
Selamlar,

Evde komple tadilat var. Ben uzun süredir yoktum. Bugün geldim eve. Adamlar en son yapılması gereken şeyi en önce yapıp mutfak banyo yer seramiklerini önce döşemişler (4 gün önce). Sonra da 4 gündür seramikleri kir çamur toz toprak çay su kaloriferin borularının içindeki kirli su vs. her türlü pisliğe maruz bırakmışlar. Seramikler de biraz pahalı, özellikli seramikler. Çizilir, iz kalır, leke çıkmaz diye korktum. Yarın tadilat bitecek. Şimdi seramikler kir içinde.

Sorum şu: bu seramikler temizlenebilir mi? İlk alındığı gibi olur mu yoksa mefta mı oldu?

Marka: Çanakkale Seramik.
aradaki uzaklik
(04.09.18)
@aradaki uzaklık dikkate alınırsa bu mesafeden bir şey söylemek zor. Görmek lazım :)


oguz altun
(04.09.18)
%90 bişey olmamıştır. Olanlar da gözle görülmez. seramiklerin desenleri de önemli tabi bu söylediğimde. Olan olmuş artık fazla takmayın.


naksidil
(04.09.18)
Kirik yoksa cok buyuk ihtimalle sorun olmaz


brkylmz
(04.09.18)
elinizde seramigin orijinalinden kalmissa bunu yere dosenen seramigin yanina koyup ustaya da ayni bu sekilde bitirilmesini istiyorum deyin.

Ya seramigi de kendi alip yeniden dosesin ya da kirli olanlari usta gecinen elemana yalatarak temizletin. Bunlarin hepsi ayni, eline iki alet alan herkes ustayim diye cikmis ortaya.


parcxerox
(04.09.18)
Eğer seramik döşendikten sonra kırma dökme moloz işi olmadıysa bir şey olmaz, merak etmeyin.

Onlara temizletin ama, yalasın pezevenkler.


John Bloor
(05.09.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.