Giriş
(4)

Güzel Ev Kokusu

Selamlar. Evin bir kenarında sürekli iyi koku verecek ve az maliyetli ne öneriniz var arkadaşlar? Fısfıs ev parfümü, çubuk parfümler, tütsü vesaire? Hepsi olabilir ama az maliyetli olsun. Önerilerinizi bekliyorum.
Selamlar.

Evin bir kenarında sürekli iyi koku verecek ve az maliyetli ne öneriniz var arkadaşlar? Fısfıs ev parfümü, çubuk parfümler, tütsü vesaire? Hepsi olabilir ama az maliyetli olsun. Önerilerinizi bekliyorum.
aradaki uzaklik
(17.10.18)
rossmann'ın çubuk oda kokuları buram buram veriyor. english home, madame coco, diğer parfüm markaları vb hiçbirinden bu kadar verim almadım.


akan dame
(17.10.18)
eyüp sabri tuncer in cubuklu oda parfümü harika


kuehles blondes
(17.10.18)
pereja’nın çubukluları çok güzel, özellikle vanilya.


sacrilegious
(17.10.18)
English homeda da güzel kokular var.


(5)

Zemin Kat İçin - Güvenlik Önlemleri

Selamlar,Zemin katta bahçeli bir eve taşındık. 4 katlı bir apartman. Muhitte hırsızlık olayı pek olmuyormuş ama biz önlem almak istiyoruz. Bahçeye bakan duvara EGEPEN sürmeli kapı yaptırdık, hem dış balkona hem de salonun duvarına. Ama yapıları gereği çok güvenli şeyler değiller. Demir de yaptırmak
Selamlar,

Zemin katta bahçeli bir eve taşındık. 4 katlı bir apartman. Muhitte hırsızlık olayı pek olmuyormuş ama biz önlem almak istiyoruz. Bahçeye bakan duvara EGEPEN sürmeli kapı yaptırdık, hem dış balkona hem de salonun duvarına. Ama yapıları gereği çok güvenli şeyler değiller. Demir de yaptırmak istemiyoruz iğrenç gözüküyor.

Özetle sahte kamera, sahte alarm ışığı gibi çözümler işe yarıyor mu? sizce nasıl koruyabiliriz burayı?
aradaki uzaklik
(15.10.18)
sahtesini bırak gerçek alarm takılıyken evime hırsız girdi hocam. hem de ben evdeyken girdi. yani o açıdan düşündüğün zaman adamlara engel yok. sen tedbirini al yine. bu anlattığım olaydan sonra alarm olmasına rağmen bir de demir parmaklık yaptırdım.


draconas
(15.10.18)
bize 2017 Şubatta demirlikli giriş katta katta otururken girdi maalesef. hatta demirliği yerinden sökmeye çalışmışlar ilkin. o olmayınca demir kapının kapkalın asma kilidini patlatmışlardı. gerçekten pek engel tanımıyorlar. pimapenlere güvenlik mandalları taktırın; bizim balkon pasından girmişlerdi kapıya 4, pencerelere 2şer tane taktırmıştık. kale alarm taktırdık, kapının kilidini güçlendirdik, demirliğine de biri şundan (bkz: )www.tekzen.com.tr biri de şundan olmak üzer (bkz: )www.google.com iki adet asma kilit takıyorduk.

tv Ünitesinde duran tvyi de götürdükleri için sonrasında tv yi duvara monte edip www.google.com şunun gibi bişiyle tvyi ayrıca montelenen yere kilitlemiştik. artı olarak geceleri ve evde yokken tv simülatörü kullandık. ama 6 ay sonra bile içimiz rahat etmediğinden taşındık.


ninotevtidze
(15.10.18)
pronet.


since1907
(15.10.18)
Alarm hırsızı caydırmıyor. Benzer bir yerde oturuyorum ve ben de pencerelere demir yaptırmak istemiyordum. Hırsız girdi. Alarm taktırdım. Yine hırsız girdi.

İlk giren hırsız apartmanın telefon kablolarını da kesmişti. İkincisi de alarmı durdurmaya çalıştı ama işe yaramadı. Yani risk alıp bir şekilde belki kapatırım diye girişiyorlar.

Gerçek kamera + demir yaptıracaksınız. Başka yolu yok.


malheiros
(15.10.18)
Kamera alarm vs hırsızın girmesine engel değil, hırsızlığın cezası az olduğu için umursamıyor pezevenkler.

Amacınız hırsızın girmesini engellemek olmalı, adam girip malı çaldıktan sonra elinizde görüntü kaydı olmasının bir önemi yok.

Demir korkuluk tek çare, onu da sağlam bir kilit sistemi ile kullanın.


John Bloor
(16.10.18)
(5)

1000 kere sorulan soru - evden çıkarken kira

Arkadaşlar sıkı durun dünyanın en popüler sorusunu soruyorum. Kira günümüz her ayın 5i. 11’inde ise taşınıyorum. Ayın 5inde kiranın tamamı mı ödenmeli yoksa 6 günlük kira mı?
Arkadaşlar sıkı durun dünyanın en popüler sorusunu soruyorum.

Kira günümüz her ayın 5i. 11’inde ise taşınıyorum. Ayın 5inde kiranın tamamı mı ödenmeli yoksa 6 günlük kira mı?
aradaki uzaklik
(11.10.18)
nabıza göre şerbet ver.
ev sahibine konuyu danış kiradan 5-6 gün sonra taşınacağını bu yüzden 5-6 günlük miktarı ödeyeceğini söyle. kabul edecektir. eğer dürüst ve normal bi kiracı olmanı bütün ayın kirasını ver diyebilecek kadar suistimal etmeye kalkarsa tamam 5-6 gün kalmıycam deyip çıkış tarihine takarak sen onu suistimal et.
namussuz adamla namuslu ticaret olmaz.


johnnie w lker
(11.10.18)
İlk kirayı oturup mu verdiniz yoksa ilk kirayi verip mi oturdunuz ona göre hesaplayınız.


scorpion37
(11.10.18)
bu tur "ilave / eksik" tarih hesaplamalari ideal olarak "pro rata" uzerinden yapiliyor. Yani 1 aylik (30 gun) kira 100 lira ise 6 gunluk kira (6/30)x100= 20 lira gibi. Ev sahibi bunu kabul etmezse de oturmadiginiz evin 25 gunluk kirasini nicin odemeniz gerektigini de sorun - ama tabii bir de ortada kira sozlesmesi var. orada da vardir bir mikrometrik fontta yazilan bir sart-surt maddesi ev sahibini koruyan kesin.


parcxerox
(11.10.18)
ev sahibinin yakın zamanda taşınacağından haberi var mı?
eğer öncesinden haber vermediyseniz, o da ben hemen kiracı bulamam düşüncesi ile tam kira isteyebilir.


€xpolerer
(12.10.18)
Kira kontratınız ne zaman doluyor? Ev sahibine önceden haber verdiniz mi?

Siz 11 inde boşaltacaksınız yeni kiracıyı hemen buldum dese ay başını bulacak, aradaki 1 aylık kira kaybında ev sahibinin bir günahı var mı?

Hukuki olarak kiranızı tam ödemeniz lazım. Hatta kontratınız bitmediyse mahkemeler 2 aylık kirayı da ödemenize karar veriyor.


John Bloor
(12.10.18)
(2)

Çanak Lavabo Montajı

Selamlar. Hiç çanak lavabo monte ettiniz mi? Bugün çanak lavabonun altına silikonu sıktım ve cama oturttum, yapışmaya bıraktım. O ara alt bağlantılarını da hallettim. İşim bitti. Bir deniyeyim alt bağlantılarda sızıntı var mı diye musluğu açtım. Ancak silikonladığım yerden su sızmaya başladı. Sizce
Selamlar.

Hiç çanak lavabo monte ettiniz mi? Bugün çanak lavabonun altına silikonu sıktım ve cama oturttum, yapışmaya bıraktım. O ara alt bağlantılarını da hallettim. İşim bitti. Bir deniyeyim alt bağlantılarda sızıntı var mı diye musluğu açtım. Ancak silikonladığım yerden su sızmaya başladı.

Sizce neyi eksik yaptım? Silikonun kurumasını beklemedim, ondan mı su sızdı acaba?
aradaki uzaklik
(11.10.18)
hayır silikondan olmamalı.

çanak lavaboyu boşverin. herhangi konvansiyonel bir lavabo düşünün. ne altında cam var, ne silikon. altı boş ve doğrudan gider borusu takılı. oradan su akıyor mu, akmıyor. akmaması lazım. yani gider bağlantısı ile lavabo arasından su sızmamalı. lavabonun içinde kalan süzgeçli metal parça ile lavabo seramiğinin arasından su kaçıyor. silikonun görevi sadece lavaboyu sabit tutmak olmalı. giderle lavabo arasından sızan suyu tutmak değil. gider bağlantısında bir conta eksik takmış olmalısınız.


kibritsuyu
(11.10.18)
kibritsuyu +1

lavaboyu elinizle havada bile tutsanız içine akan su sifon ile gidere gitmeli.

Sifonun montajını yaparken ya bir contayı eksik taktınız ya da bir hata var sifon montajında.

Silikon burada sadece lavaboyu zemine yapıştırmak için var, su ile işi yok.


John Bloor
(12.10.18)
(8)

Türk Kahvecisine İsim Önerisi

Arkadaşlar merhaba.Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir cafe açsanız ismini ne koyarsınız?Teşekkürler.
Arkadaşlar merhaba.

Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir cafe açsanız ismini ne koyarsınız?

Teşekkürler.
aradaki uzaklik
(09.10.18)
telve
cezve
köpük
fincan


rentts
(09.10.18)
Vallahi en guzel isim konulmuş bile
Bkz. Mandabatmaz

Bence ilk akla gelen seylerden ziyade neden bu ismi vermisler ki dedirtecek bi isim guzel olur, akilda kalir gitmesek de gormesek de,

Neyse maalesef, isim oneremeyecegim ama :/


a perfect lie
(09.10.18)
Türk kahvecisi.


@tolkien +1


noraliya
(09.10.18)
Kırk


heritage
(09.10.18)
Kırk yıl
Kırk yıl kahvecisi
Hatır kahvecisi :p
Telve +1


helena
(09.10.18)
dibek


balik kraker
(09.10.18)
Okkalı diyeceğim de Beşiktaş ta var kendisi..

Hatır kahvecisi
Telveli

Benim de ilk aklıma gelenler..


lambada
(10.10.18)
(3)

Aspiratör - Ocak Mesafesi

Selamlar. Aspiratör - Ocak arası mesafenin mininum 65 santim olması gerektiğini biliyorum. Aksi takdirde yangın riski var derler hep. Sorum şu:Annemler mutfak tadilatını bitirmiş. Eve gittiğimde aspiratörü alçak gördüm. Ölçtüm 55 santim ocakla mesafesi.Sıkıntı olur mu sizce? Eğer sıkıntı olacaksa as
Selamlar.

Aspiratör - Ocak arası mesafenin mininum 65 santim olması gerektiğini biliyorum. Aksi takdirde yangın riski var derler hep. Sorum şu:

Annemler mutfak tadilatını bitirmiş. Eve gittiğimde aspiratörü alçak gördüm. Ölçtüm 55 santim ocakla mesafesi.

Sıkıntı olur mu sizce? Eğer sıkıntı olacaksa aspiratör dolabı gidip revizeyle tekrar gelecek. Mobilyacı “abi bu şekilde en az 50 mutfak yaptım sıkıntı olmaz” diyor. Annem de adamı destekliyor. Uğraşmak istemiyorlar.

Yorumunuz nedir?
aradaki uzaklik
(09.10.18)
Oluyor, bosch servisi en azından takmıyor. Biz de kendimiz monte ettik.

Ya tezgahı oyup ocağı içine yerleştireceksiniz. Ya da dolabı kesitereceksiniz illa aspiratörü servis taksın derseniz.


kablelvuku
(09.10.18)
yangin riskini falan bilmem de, kafa hizasina gelip yemek yaparken rahatsiz etmiyor mu o?
cok alcak bence. bi 10 santim daha kalkmasi gerekiyor.


pilav
(09.10.18)
Evet güvenlik için belirli bir standardı var, 60 cm diye hatırlıyorum. Demek ki 65 cm'miş.

Yetkili servisler montaj yapmıyorlar, ama yangın çıkar diye değil, ürüne garanti vermemek için. Yani ocağa 5 cm daha yakın diye yangın çıkacak diye bir şey yok, nihayetinde standart ocak bekleri, endüstriyel ocak değil.

Fakat ısıdan dolayı aspiratör motoru ve gövdesi hasar alıyor olabilir, garantiye girmesin diye montaj yapmıyorlar.

Güvenliği geçtim ama normal boylarda biri yemek yaparken sıkıntı çıkar, @pilav +1


John Bloor
(09.10.18)
(3)

Acil yardım mobilya demontesi

Selamlar. Bebeğin beşiğini söküyorum. Şu resimde gördüğünüz bağlantı elemanından 4 tane vardı. 3ünü söktüm. Bir tane kaldı. Ne yaparsam yapayım sökülmüyor. Kafayı yiyeceğim. İşin kötüsü deneye deneye yalama oldu sanırım artık dönmüyor da. Nasıl hallederim bu işi?
Selamlar.
Bebeğin beşiğini söküyorum. Şu resimde gördüğünüz bağlantı elemanından 4 tane vardı. 3ünü söktüm. Bir tane kaldı. Ne yaparsam yapayım sökülmüyor. Kafayı yiyeceğim. İşin kötüsü deneye deneye yalama oldu sanırım artık dönmüyor da. Nasıl hallederim bu işi?
aradaki uzaklik
(07.10.18)
Mobilde olduğum için fotoğrafı göremedim ama lastik koyarak açılabiliyor. Vida büyükse bulaşık eldiveni işe yarar.
m.youtube.com


boyalı kuş
(07.10.18)
Karga burun ile gevsetilir.


ykyt
(07.10.18)
fotodan ne olduğunu anlayamadım, ama matkap ile çürüterek sökebilirsin. sonra bağlantı elemanını yenileyeceksin mecburen.


John Bloor
(08.10.18)
(2)

Telefonda ses değiştirme

Selamlar. Telefonda konuşurken karşı tarafın sesimi tanımaması için sesimi değiştirmek istiyorum. Dijital uygulamalarla veya eski yöntemlerle nasıl yapabilirim?
Selamlar.

Telefonda konuşurken karşı tarafın sesimi tanımaması için sesimi değiştirmek istiyorum. Dijital uygulamalarla veya eski yöntemlerle nasıl yapabilirim?
aradaki uzaklik
(06.10.18)
www.tamindir.com

eski yöntem türk filmlerinde gördüğüm kadarıyla ahizeye ekoseli mendil sarmak.


killerbee
(06.10.18)
bez koy


binder dandet
(06.10.18)
(3)

Mastik Temizlemek

Selamlar. Evde banyo kapısıyla duvar arasındaki boşluğa mastik çektim. Ama acemi olduğum için duvara da bulaştı bayağı. Kurudu. Kurumuş mastiği duvardan nasıl temizlerim?
Selamlar.

Evde banyo kapısıyla duvar arasındaki boşluğa mastik çektim. Ama acemi olduğum için duvara da bulaştı bayağı. Kurudu. Kurumuş mastiği duvardan nasıl temizlerim?
aradaki uzaklik
(03.10.18)
Aklınızda olsun kurumadan sabunlu sünger ile şekillendirebilirsiniz.

Gelelim şimdi ne yapacağınıza, inşallah seramiktir duvar. Bir maket bıçağı ile fazlalığa bir sınır beliryeip duvar kesik atın, sonra fazla kısımları tutup çekince kestiğiniz sınırdan ayrılıp gelecektir.

Sermaik değil de boya ise duvar iş zor, boyayı kaldırabilir. Ama yine bu yöntemi denemek zorundasınız.


John Bloor
(03.10.18)
mastik dedigin sey silikon mu? nalbur'a git silikon temizleyici iste. portakal icerikli bi silikon temizleyici var. silikonun yapisini bozuyor ve bezle silmeni sagliyor.


crucio
(03.10.18)
Saç kurutma makinası tutun üzerine kuruyan silikonlar dökülecektir.


esin
(03.10.18)
(9)

Sirke

Selamlar. Mutfak işlerinden biraz anlayan biri olarak soruyorum, sirkeyi ne için kullanıyorsunuz? Piyasada onlarca çeşit sirke var. Elma sirkesinden balzemike kadar. Ama ben o kadar yemek yaptım tarif çalıştım bir kaç istisna dışında sirke kullanmadım. Halbuki deli gibi pazarı var gibi gözüküyor. So
Selamlar.

Mutfak işlerinden biraz anlayan biri olarak soruyorum, sirkeyi ne için kullanıyorsunuz? Piyasada onlarca çeşit sirke var. Elma sirkesinden balzemike kadar. Ama ben o kadar yemek yaptım tarif çalıştım bir kaç istisna dışında sirke kullanmadım. Halbuki deli gibi pazarı var gibi gözüküyor.

Sorum şu: sirkeyle ne yapıyorsunuz? :)
aradaki uzaklik
(02.10.18)
*beyaz sirke ile temizlik
*uzum elma ile tursuculuk
*ve salataya sos


jimicik
(02.10.18)
beyaz sirkeyi temizlik malzemesi olarak (sararan yerler, bazen bulaşık makinesine ekleme ve yeşillikleri vs. yıkayıp bekletme gibi işler) elma sirkesini salata, humus ve piyaz gibi yerlerde ve son olarak balsamik sirkeyi et marinasyonu gibi yerlerde kullanıyorum.


candanag
(02.10.18)
Beyaz sirkeyle temizlik, yeşillik/sebze/meyve yıkama.
Arasıra tavuk yaparken balsamic ya da malt sirkesi kullanıyorum.
Başka da bir şey yapmıyorum. Zayıflatıyor diye sabahları kaşık kaşık sirke içen insanlar var :/


kobuzchu kiz
(02.10.18)
Balzamik sirkesini salatada veya kırmızı/beyaz et pişirirken kullanıyorum.
Beyaz sirkeyi temizlikte kullanıyoruz.
Üzüm sirkesi turşu yapımında.
Elma sirkesi işkembe çorbasında <3
Nar sirkesi salatada.

edit: written by sabahları kaşık kaşık sirke içen eski bir mal


kablelvuku
(02.10.18)
- salatalar için
- bulaşıklar için (parlatıcı)
- detoks / zayıflama tarzı işler için
- eşim vegan, hafta sonu bi tariften kek yaptı. kek yapımında kullanılabiliyor
- çorbalarda (kelle paça, işkembe, vs)
- temizlikte kullanıldığını annemden biliyorum (halıdan tut, tencereye dek)
- kırmızı eti yumuşatma konusunda da evvelden sirkeye yatırıyorlar

türleri arasındaki farkı çok bilmiyorum. elmanın, üzüme göre daha iyi bi detoks/kilo verme aracı olduğunu biliyorum.
balzamik ise tadının daha yumuşak olduğunu ve salata sosu için olsun, etler için olsun tat kattığını bilyiorum


barankovan
(02.10.18)
balzamiği salatada, üzümü de yeşillikler için bekletme suyunda.


ninotevtidze
(02.10.18)
Beyaz sirkeyi kettle'in icindeki kireci cözmek icin ve bulasik makinesine parlatici olarak koyuyorum.


chitosan
(02.10.18)
cesitli biber soslari yapiminda beyaz sirke


lifeframe
(02.10.18)
Üzüm sirkesini sebze yıkamada, elma sirkesini çok çok nadir salataya ekliyorum veya cilt temizliği için sivilceye falan sürüyorum


bokmuhendisi
(02.10.18)
(9)

Takı Toptancıları

Arkadaşlar merhaba.Takı toptancısı arıyorum. İnternette her aramam karşılığında 2tl-5tl-10tl'lik bijuteri dediğimiz ucuz, çakma, kalitesiz takı toka toptancıları buluyorum. Bana biraz kalburüstü, kaliteli, fiyatı yüksek (ve dolayısıyla yüksek fiyattan satabileceğim) ürünler üreten toptancılar lazım.
Arkadaşlar merhaba.

Takı toptancısı arıyorum. İnternette her aramam karşılığında 2tl-5tl-10tl'lik bijuteri dediğimiz ucuz, çakma, kalitesiz takı toka toptancıları buluyorum. Bana biraz kalburüstü, kaliteli, fiyatı yüksek (ve dolayısıyla yüksek fiyattan satabileceğim) ürünler üreten toptancılar lazım.

Var mı "şuna bak, buraya git" diyebileceğiniz yerler?
aradaki uzaklik
(01.10.18)
tahtakale


fakyoras
(01.10.18)
Tahtakale'yi görmek şart ama ben de merak ediyorum, illa ki sanal mağazası olanlar da vardır.


SiyamkedisiZorro
(01.10.18)
insta'da srn_design hesabı


prasinos
(01.10.18)
tahtakale+
ve kapalıçarşı dövizle satıyorlardı.


reactionic
(01.10.18)
hayal_atolyesi_ahsap_poster
instagramda. arkadşıma ait. kendisi toptancısı. çok fazla sürümü olan takılar var.


ground
(01.10.18)
Tahtakale - Mercan civarlarında sırf bu işin toptancılarının olduğu bir iş hanı vardı, gidince bulursun.


John Bloor
(01.10.18)
Turkiyede kaliteli bijuteri satan sadece bes alti toptanci var gerisi çin mali satiyor. 4 tanesi istanbulda bir tanesi ankarada bir tanesi de izmir de ama hicbirinin fiyatlari cok ucuk degildir. 7-15 tl arasi toptan fiyattan alip 20 50 tl arasi satacaginiz sekildedir.


fatih in fedaisi
(01.10.18)
@fatihin fedaisi,

Hocam izmirdekinin ismi adresi nedir?


aradaki uzaklik
(01.10.18)
Shakira bijuteri.cankayada. yalniz içlerinde uretim yapmayan, cesidi en kisitli ve fiyatlari en pahali olan da budur. Arti bu islere ilk defa girecekseniz firma ismi ogrenmekle olmaz ki. Hangi zeminde satacaginiz hangi tarza yöneleceginiz onemli. Bu altı toptancinin besiyle calisiyorum ben ama besinde toplam ucbin model var fakat ben hizli giden ve tarzi uyumlu 400-500 modelle calisiyorum. Siz biraz baliklama atlayacak gibi duruyorsunuz. Turkiyenin en kolay para kazanilan isine yanlis yollarla baslarsaniz basarili olamazsiniz.


fatih in fedaisi
(01.10.18)
(7)

Türk Kahvesi Uzmanları Toplanın

Selamlar arkadaşlar,Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz ne olabilir? Ney sizi mutlu eder? "Bu adamlar gerçekten işi biliyor" dediğiniz hangi detaylar olabilir?
Selamlar arkadaşlar,

Türk Kahvesi üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz ne olabilir? Ney sizi mutlu eder? "Bu adamlar gerçekten işi biliyor" dediğiniz hangi detaylar olabilir?
aradaki uzaklik
(30.09.18)
Makinede yapıldığını belli etmeyen her türlü kıstas önemlidir benim için. Daha geçenlerde Kadıköy civarında çok bilindik hatta yarım asırlık bir kahveciye gittik. Türk kahvesi içtik. Beklentim yüksek olmamasına rağmen makinede yapıldığı çok belliydi. Hatta kahve kokmuyordu bile. Koku önemli...

Neyse çıkarken etrafı süzdüm. Adamlar kahveyi makinede yapıyor ve gönderiyor seri bir şekilde. Belki siparişleri yetiştirmek için böyle yapıyorlar fakat elektriğin işin içine girdiği yemeklerin/içeceklerin tadı inanılmaz derecede değişiyor.

Kahvenin çekirdeklerinin nereden geldiğini, ne aşamalardan geçtiğini vs. özetleyen minik tatlı kağıtlar kahve fincanlarıyla beraber gelebilir. Hem hatıra niyetli saklanabilir hem de insanın o an önündeki kahveye bakış açısı değişir. Benim aklıma hep bu gelirdi fakat yapan bir yere denk gelmedim. Bu beni mutlu ederdi mesela :)

Edit: İmla


noraliya
(30.09.18)
Kahve konusunda uzman olmasam da çok severim. Beyoğlu'nda Mandabatmaz var, kahve orada içilir muhabbeti falan vardı, sahiden mükemmel kahveleri var. Pierre Loti'de içtiğim kahvenin de tadı damağımdadır, 7-8 sene geçmiş olsa da. Bu noktalara keşif uçuşu yapmanız faydalı olabilir


d0RuK
(30.09.18)
İki şey söylemek istiyorum.

1) sıradan bir ara sokak kafesinde türk kahvesini bakır cezveyle masada servis etmişlerdi ki aşırı takdir etmiştim.

2) Sadece çifte kavrulmuş lokumunun mükemmeliği için Starbucks’ta birden fazla sefer türk kahvesi içtim.

Diyeceğim o ki, bakır cezveyle servis edebilirsiniz. Ve lütfen şık olsun diye türbede getireceğinize yanına çiğnenip tükürülmüş gibi duran iki minnak lokumdansa taze ve tatmin edici iri lokumlar koyun.


helena
(30.09.18)
kozde pisirilmis turk kahvesi iyidir. kullanilan kahve cekirdeklerinin kalitesi de onemli. ben kahvenin yaninda kaliteli tatli yemeyi de severim. lakin, kaliteli bir dilim baklava ya da kakao orani yuksek sekeri az bir cikolata olabilir. turk kahvesini icerken ya bahceli ya da manzarali bir mekanda icmek gibisi olamaz. turk kahvesinin fincani ayridir, ama ben biraz daha genis agizli cek cumhuriyet'inden aldigim porselen bardaklari kullaniyorum, uzerinde motifleri falan var..


kahve yapmayi bilmeyenler kivami tutsun diye asiri fazla turk kahvesi koyuyor, kahve bittiginde asagida iki parmak kahve birikmis oluyor. nefret ediyorum. ayrica, turk kahvesini kopuksuz seviyorum, hele hele makine kahvesinin kopugu mide bulandirici oluyor. keske kopuksuz turk kahvesi secenegi olsa :)


themeningrey
(30.09.18)
Ben uzman değilim. Arada içerim sadece. Lakin çoğu yerde gördüğüm şey istenen oranı tutturamamaları. Biraderin bir saptaması vardı: "Nasılsa hepsini orta getiriyorlar, uğraşmıyorlar şekerliymiş, sadeymiş" diye. Tabi bu biraz kişiden kişiye değişir ama istediğimle gelen tutarsa benim için yeterli. O alengirli servisler konusunda arkadaşlara katılıyorum bir de. Tac Mahal gibi şeyler geliyor öne bazen, gerek yok. Bu biraz karabiber değirmeni/pahalılık denkleminin Türk kahvesi versiyonu gibi bir şey.


d max
(30.09.18)
içeride mekanik aksamlı bir şey olmayacak. sandalyeler. bakır tepsiler. örgü şeklinde tabureler.


silver apple
(30.09.18)
(3)

Bahçeye Ahşap Zemin

Arkadaşlar merhaba.Bahçeye ahşap zemin yapıp üzerine oturma grubu koyacağız. Bahçe toprak ve üzerinde hafif çimler var. Aşağıda linkte bulunan birbirine geçmeli ahşap görünümlü IKEA ürününü alıp istediğimiz zemini oluşturabilir miyiz?https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/ev-duzenleme/diger-duzenleyi
Arkadaşlar merhaba.

Bahçeye ahşap zemin yapıp üzerine oturma grubu koyacağız. Bahçe toprak ve üzerinde hafif çimler var. Aşağıda linkte bulunan birbirine geçmeli ahşap görünümlü IKEA ürününü alıp istediğimiz zemini oluşturabilir miyiz?

www.ikea.com.tr

Eğer olursa, bunları toprağa nasıl sabitleyebilirim?
aradaki uzaklik
(30.09.18)
Toprağı sıkılaştırın. Ondan sonra yarısı içeride kalacak şekilde bastırın üzerine. Ve evet zemin oluşturulur


kablelvuku
(30.09.18)
benim balkonumda bunun aynısı vardı. bunlar sizin bahsettiğiniz şekilde bahçe için uygun olmayabilir. balkon teras diyor çünkü, siz direk dış zemine döşeyeceksiniz.

ayrıca yarısını toprağa gömerek tabiiki olmaz. yağmur yağdığı ya da yıkadığınız an toprak kayar aralarındna çıkar oynar hepsi. altlarında geçmeli plastik var bunların.

bu sistemler özel ağaçlardan yapılr altına karkas fln konur iskele ve baya pahalıdır.

size tavsiyem ahşap görünümlü seramik yapmanız. işiniiz bu görür

www.yukselseramik.com


oscar
(30.09.18)
Bunları düz ve sert bir zeminde kullanabilirsin, bahçeye döşersen toprağın farklı alanlarında yumuşaklığa göre farklı kotlarda çökmeler yapar. Düm düz bir alan oluşturman çok çok zor.

Açık alanda bir şey olmaz, suya dayanıklılar hatırladığım. Hatta banyolarda duşa bile döşeniyor.

Daha kolay, ucuz, sağlıklı olarak şöyle yapabilirsiniz;

Bahçenin boyutuna göre 50-60 cm aralılar ile 5x10 ya da 10x10 keresteyi zemine döşer ve teraziye alırsınız.

Sonra da üstünü ahşap deck ile döşersiniz tıkır tıkır, hatta fiyat mantıklıysa ahşap görünümlü kompozitler var o da olur.

Ama linkteki ürün olmaz, linkteki ürün için düz ve sert bir zemin oluşturmanız lazım.


John Bloor
(01.10.18)
(7)

Instagram Ticareti

Arkadaşlar,11.000 takipçili instagram hesabı, pos entegre eticaret sitesi ve şahıs şirketi var elimde. İki sezon üst üste yaz ürünleri (kendi tasarladığı çantalar, yuvarlak plaj havluları, şişme havuz ürünleri vs.) sattı eşim. Yaz aylarında bayaa kazandık. Yaz sezonunda aylık ortalama 4.000tl-5.000t
Arkadaşlar,

11.000 takipçili instagram hesabı, pos entegre eticaret sitesi ve şahıs şirketi var elimde. İki sezon üst üste yaz ürünleri (kendi tasarladığı çantalar, yuvarlak plaj havluları, şişme havuz ürünleri vs.) sattı eşim. Yaz aylarında bayaa kazandık. Yaz sezonunda aylık ortalama 4.000tl-5.000tl ciro yapıyordu (yüzde 60 kar). Ama kışın tamamen bitiyor iş. Elde stoklar kalıyor. Diğer yaz modası geçiyor.

Sonra eşim iyi bir fırsat bulup özel sektöre döndü. Proje iyice rafa kalktı. Ben boşum. Zamanım var. Bu projeyi yaz kış iş yapan bir hale getireyim diyorum. Akmasa da damlar. Var mı fikirleriniz? Yaz kış ne satarız?

Not: takipçilerin hepsi kadın.
aradaki uzaklik
(26.09.18)
takı ve aksesuar yaz kış satılır.


eldiven, atkı vs


Taki satar, sayfa ismi ne takipleyelim


muti
(26.09.18)
Yaz kis satacak, beden sezon modasi geçti sorunu olmayan 4 sey var. Taki, saat, parfum, kozmetik. Kozmetik uzmanlik ister, parfum musteride guven yaratmayabilir ama 100 tl civarina satilacak faturali saat isi ve kaliteli taki isi guzel.takinin sürümü saatten 10 kat fazla. Biz ailecek bu isi yapiyoruz.ama musteri portfoyu degisti.gumus cok pahalandi. Çin mali dandik takilar da talep gormuyor.kararmaz bijuteri uretiliyor bes alti senedir az sayida toptanci tarafindan.modeller de guzel.ancak o tarz taki satarsaniz basarili olursunuz.bir de tavsiyem e ticaretle sinirli kalmayin. Sicak satista cok para var e ticaret agir aksak gidiyor. Sorulariniz olursa yardimci olurum.


fatih in fedaisi
(26.09.18)
kışın çorap iyi satar. renkli ve eğlenceli çoraplar.


yazın karpuz kışın balık


sekerse tehlike
(26.09.18)
Saat.


hz emreyiz
(26.09.18)
(5)

Mutfak Montajından Önce Yapılmayan Temizlik

Selamlar,Normalde yarın beklediğimiz mutfak montajı sürpriz bir şekilde bugün gelmiş, evde kimse yokken mutfağı montajlamışlar. Ama mutfağı bok götürüyordu (çünkü 20 gündür baştan aşağı tadilattaydı ev).Mutfağın alt dolaplarının oturduğu zemin toz, kir, boya lekeleri, gaz beton artıkları, sıva, kale
Selamlar,

Normalde yarın beklediğimiz mutfak montajı sürpriz bir şekilde bugün gelmiş, evde kimse yokken mutfağı montajlamışlar. Ama mutfağı bok götürüyordu (çünkü 20 gündür baştan aşağı tadilattaydı ev).

Mutfağın alt dolaplarının oturduğu zemin toz, kir, boya lekeleri, gaz beton artıkları, sıva, kalekim vesaire gibi şeylerle bayağı kirlenmişti. Arkadaşlar "biz süpürdük abi montajını yapmadan" deseler de, bir bal dök yala kıvamına gelmemiştir.

Biz temizliği bugün yarın yapacağız tabi ama, mutfağın montajının yapıldığı zemine artık müdahale edemeyiz. Buradaki bu kirler ileride sıkıntı çıkarır mı sizce?

(çok mu pimpirik bir soru oldu bilemiyorum, aslında inanılmaz rahat ve kafaya takmayan bir adamım ama sorasım geldi)
aradaki uzaklik
(25.09.18)
mutfak dolaplarının en altta kalan kısımları

hani duvarlarda süpürgelikler olur ya onun gibi düşün.

en alttaki kısımları çıkabilir oluyor bir çok modelde.

iyice bi bakın.

bazıları vidalı montaj olsa bile vidalar o kısımlara denk geliyor.

incelerseniz oranın açılıp açılmayacağını anlayabilirsiniz.


killerbee
(25.09.18)
Kabasını süpürmüşlerdir, kalan ufak tefek inşaat tozu kiri ise sorun olmaz.

Çünkü ne mikrop/bakteri üretir ne de koku üretir bu tür kirler, gereksiz takıntı yapmayın.

Mutfağı kullanınca daha çok kirleteceksiniz, yağ is kir koku her şey olacak.

Ayrıca @killerbee'nin dediği gibi ön baza yerinden çıkar, bi sap sokup temizlersiniz ama bal dök yala asla olmaz.


John Bloor
(25.09.18)
Hiç bir sıkıntı çıkarmaz kokacak bir şey yoksa. Ayrıca kiklerbee nin dediğini dikkate alın. Genelde o süpürgelik kısmını, dolabın kapağını açında oradan vida atarak tutturuyorlar. Bir kaç vidayi sokerseniz o süpürgelik çıkar altını istediğiniz gibi silesiniz


kisa
(25.09.18)
Yeni aldığım ev şu an tadilatta ve aynı durum bende de var. Evde ustalar falan yatıp kalkıyor ve mutfak takılmaya başlandı. Orası da toz toprak. Çok dert etme bunu. Zaten mutfağın en alttaki ayaklarını dahi kapatacak şekilde bir plaka takılıyor. tamamen kapanıyor orası.


twelfth
(25.09.18)
organik çöp yoksa problem olmaz.


tukenmez adam
(25.09.18)
(4)

Lavabo Yüksekliği

Selamlar. Normal bir lavabo yerden kaç santim yüksek olur? Bizim banyo dolabının üstünde çanak lavabo var. Yerden toplam yükseklik 95 santim. Normal mi?
Selamlar.

Normal bir lavabo yerden kaç santim yüksek olur?
Bizim banyo dolabının üstünde çanak lavabo var. Yerden toplam yükseklik 95 santim. Normal mi?
aradaki uzaklik
(24.09.18)
Lavabonun üstü 90cm olması normaldir.


malheiros
(24.09.18)
çanağın üst sınırı 95cm ise biraz yüksek. max 90cm olmalı.


chavezding
(24.09.18)
Yetişkinler için lavabo yüksekliği 75-80 cm olmalıdır, 90 cm mutfak tezgah yükselik standardıdır.

Çanak lavabolu dolaplarda bu sorun oluyor, yüzünüzü yıkamak için çok fazla eğilemiyorsunuz ve her yere su damlatıyoruz.

Çok sıkıntı yaşatıyorsa ve dolap müsait ise gömme lavaboya modifiye edebilirsiniz.


John Bloor
(25.09.18)
80 bizdeki.


hasmetizm 2046
(25.09.18)
(4)

55 Santim Banyo Dolabına Lavabo

Arkadaşlar selam. Çok küçük bir banyomuz var. Bu banyoya anca 55 santim lavabo dolabı yaptırdık. Bu dolabın üstüne nasıl bir lavabo koymalıyız? Hem küçük olmasın hem de kullanışlı olsun. Var mı önerisi olan?
Arkadaşlar selam.

Çok küçük bir banyomuz var. Bu banyoya anca 55 santim lavabo dolabı yaptırdık. Bu dolabın üstüne nasıl bir lavabo koymalıyız? Hem küçük olmasın hem de kullanışlı olsun. Var mı önerisi olan?
aradaki uzaklik
(20.09.18)
İkea da da var minicik dışarıda da bulursunuz


kisa
(20.09.18)
Slava +1 çanak lavabo


genişliği 50 cm'den az olmasın, linki verilen ürün gibi lavabolar ile yüzünüzü yıkarnek her yere su damlatırsınız. Olabildiğince büyük olmalı, keşke hazır 55 cm bir dolap alsaydınız. Lavaboları yekpare oluyor daha kullanışlı.


John Bloor
(21.09.18)
(16)

Türk Kahvesi

Selamlar. Türk Kahvesi Üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz nedir? Ne görürseniz mutlu olursunuz? Ney sizi mekanda mutlu eder?
Selamlar.

Türk Kahvesi Üzerine uzmanlaşmış bir kafeden beklentileriniz nedir? Ne görürseniz mutlu olursunuz? Ney sizi mekanda mutlu eder?
aradaki uzaklik
(18.09.18)
Kahvenin yanında gelen bol fıstıklı minik lokumlardan çok olması.


Amaranta ursula
(18.09.18)
suyun kucuk degil buyuk bardakta gelmesi
fincanin buyukce olmasi, tabii ki turk kahvesi fincanlari baz alinarak buyuk olmali kupa filan olsun demiyorum bazi mekanlardaki minicik ve tam uc yudum oluyor
yaninda lokum olmasi ve lokumun antep fistikli, findikli filan olmasi. kus lokumu gibi sacmaliklar gorunce gicik oluyorum. kurabiye koyanlara akil fikir dilemeli... cikolatacilarda cikolata veriliyor, o da makul
BINA DENEN MEKANDA turk kahvesi seramik bardakta geliyor ve bardak siyah... Uzman olunmasina gerek yok her turk kahvesi yapan yer bunlara dikkat etmeli.


mula
(18.09.18)
kahveyle birlikte lokum gelmiyorsa, kaliteli bir/birkaç bitter çikolata gelmesi.
ambalajı kapalı olacak ama. şunun gibi olabilir: goo.gl

kahvenin yanında lokum veya çikolata olmazsa feci prestij kaybeder orası gözümde.


tabudeviren
(18.09.18)
güzel fal bakabilen birilerinin olması.....


tabirimekruh
(18.09.18)
Su - maden suyu - geleneksel şerbet opsiyonu güzel olabilir. Su açık gelmese güzel olur, şahsen ben direkt çeşme suyu muamelesi yapıyorum, içemiyorum. ek olarak bitter çikolata güzel, ancak şeker ilavesiz tatlı ikramlar da güzel olabilir, züber, kurme gibi markaların tek lokmalık paketlerinden görmüştüm geçenlerde gratis veya watsonsta, 1tl gibi bir şeydi. güzel olur yani.ben çok memnun olurdum.
ek olarak porsiyonun büyükçe olması, tek yudumluk yapıyor bazıları, kesmiyor.


ruz
(18.09.18)
i.ebayimg.com

bunun dışında likörlü mü likörsüz mü diye sorulması.

türk kahvesi ve likör eski geleneklerdendir.


killerbee
(18.09.18)
Görünür yerde kahve kavurma ve öğütme makinesi görmek isterim. Dekor değil ama. Kahvem taze olsun, onu bileyim, lokumu bilmemnesi şart değil.


kibritsuyu
(18.09.18)
Garsonlarin suratinin sekersiz kahve gibi olmamasi.


stavro
(18.09.18)
Varoş bardak olmamali.agir motifli falan olmamali. Modern bir bardak olmali. Mumkunse kendine ozel tasarim bardak yaptirmali.


ykyt
(18.09.18)
Fındıklı çikolatalı vs gibi çeşitli kahveler
Renkli fincanlar
Daha büyük bardakta yada kapalı su
Lokum


hernezıkkımsa
(18.09.18)
mutlaka yanında büyük bardakta soğuk su
fıstıklı çifte kavrulmuş lokum veya badem ezmesi ama çok pahalı
su içinde eritilmiş damla sakızı
sessiz sakin kitap okumalık mekan
saçma sapan tiplerden arındırılmış bölge
şifresiz çok temiz tuvaletler
olursa o mekan tutulur


baknedicem
(18.09.18)
5 tl'den fazla olmasin. Lokummus tazelikmis su burdagi boyutuymus hiçbirini sallamam 5 lira ise mutlu olurum.


the kene
(18.09.18)
En önem verdiğim şey kahvenin yanında gelen suyun üç yudum olmaması. Sırf bunun için starbuckslarda içiyorum kahvemi.

Bir diğeri fincanın ufak olmaması. İnce ağızlı olursa çok keyifli olur ama sanırım o zaman çok kolay kırılır.

Kahvenin yanında ikram edilen lokum jelibon ayarındaysa hiç verilmesin daha iyi. Güzel bir lokum veya çikolata olmalı. Olmazsa bir avuçtan daha az bir leblebi kuru üzüm ve kuru kayısı ikramı hoş olur.

Bunların hepsi maliyeti arttıran şeyler, o sebeple 8-10 tl arası bir fiyat makul bence. Yani 6lik kuş lokumlu üç yudum kahvedense 3-4 lira fazla verip keyif alacağım kahveyi tercih ederim.

Mekanda masaların dibdibe olmaması da benim için önemli.

Neden bilmiyorum ama şimdiye kadar bir tanesi hariç hiçbir kahvecide güzel bir dibek veya menengiç kahvesi içemedim. Bunları iyi yapabilen bir kahveci olsa hem çeşit olurdu hem sırf bunu içmek için bile bazı insanlar orayı tercih ederdi diye düşünüyorum.

Son olarak o mekanda kahvenin taze çekildiğini bilsem ve beğendiğim kahveyi paketle evime alabilsem mutlu olurdum.


sacrilegious
(19.09.18)
guleryuzlu, nazik ev sahipligi
fal bakan biri
lokum cok sevmem, cikolata veya kurabiye
kaliteli taze kahve
rahat oturaklar
hafif muzik


jimicik
(19.09.18)
yanındaki suyun soğuk ve kahve fiyatına dahil olması.
Ayrıca melodi marka çikolata da iyi oluyor :)


turkuaz
(19.09.18)
Yanında soda içme imkanı olması. Soda çok maliyetli bir şey değil sonuçta. Su yerine soda alabileceğim bir yer olsa mükemmel olurdu.

yanında güzel bir lokum ya da çikolata +1

fincanların fal kapatmaya uygun olması, boyutunun aşırı küçük olmaması, mesela şöyle bir şey olmasın. www.hediyelikesyalar.net

Az, orta, çok kavrulmuş kahve seçeneği sunması,

yanına likör alma opsiyonunun olması, hatta mümkünse geniş likör çeşitliliği <3

konforlu oturma imkanı. her türk kahvecisinin minnacık tabureye oturmamızı beklemesinden bıktım.

bunlar şimdilik aklıma gelenler.


pokerface
(19.09.18)
(2)

Kış Tatili

Gencolar selam. Geçen kış Cape Town’a, ondan önceki kış Fas’a gitmiştik. Bu kış böyle farklı kültürlere sahip ama dolar/euro yerine kendi para birimi olan nerelere gidebiliriz? Havası nispeten ılık/sıcak olsun (kış olmasın yani) bir de uygun fiyatlı olsun yeter. Tabi bir de güvenli olmalı 2 yetişkin
Gencolar selam.

Geçen kış Cape Town’a, ondan önceki kış Fas’a gitmiştik. Bu kış böyle farklı kültürlere sahip ama dolar/euro yerine kendi para birimi olan nerelere gidebiliriz? Havası nispeten ılık/sıcak olsun (kış olmasın yani) bir de uygun fiyatlı olsun yeter. Tabi bir de güvenli olmalı 2 yetişkin 1 çocuk için.

Var mı öneri?
aradaki uzaklik
(17.09.18)
bali, endonezya
phuket, tayland


mr.goodcat
(17.09.18)
Lübnan-Beyrut
Cezayir-


tncserap
(17.09.18)
(3)

Seramik - Duvar sorusu

Selamlar. Bir odanın duvarına, yarısına kadar beyaz seramik döşedik. Kalan kısmı da sıvalayıp lacivert boya yaptık. Ancak bu iki öğenin birleştiği yer sıkıntılı. Tırtıklı, boyanın seramiğin derzine, derzin boyaya geçtiği yerler olmuş. Öğrendim ki seramik döşemeden önce seramik bitiş profili yapılmal
Selamlar.

Bir odanın duvarına, yarısına kadar beyaz seramik döşedik. Kalan kısmı da sıvalayıp lacivert boya yaptık. Ancak bu iki öğenin birleştiği yer sıkıntılı. Tırtıklı, boyanın seramiğin derzine, derzin boyaya geçtiği yerler olmuş.

Öğrendim ki seramik döşemeden önce seramik bitiş profili yapılmalıymış, yapmadık. Şimdi herşey bittince o kötü gözüken yerleri neyle gizleyebiliriz?
aradaki uzaklik
(15.09.18)
Orayı derzle bitirebilirsiniz. Aklıma gelen en kolay çözüm bu. Silikon çeker gibi derzdokgusunu ile kapatmak


kisa
(15.09.18)
Sıva bulaşan derzleri kazıyacaksınız, çıta ile sınırı ayırıp yeni derz yapacaksınız.

Fayans döşenirken kullanılan seramik çıtası olmaz artık, farklı bir çıta ile çözüm bulacaksınız.

Çıta işi kolay, derzleri sökmek zor. Zemin olsa tuz ruhu yardımcı olurdu, şimdi mekanik olarak sökmelisiniz.


John Bloor
(15.09.18)
Bu arada o iş için çıta yoksa bile normalde koymakta geciktiginiz çıtayı spiral ile boydan boya kesip (siz biraz zor yapabilirsiniz) oraya yine derzle koyabukirler


kisa
(15.09.18)
(2)

Bahçeye Çim yerine Fare Kulağı Çimi Ekmek

Selamlar,Bahçesine veya herhangi bir yere fare kulağı çimi ekmiş olan var mıdır? Bir kaç sorum olacak:1. Doğru ekim zamanı ne zaman?2. Ne kadar toprak gerekiyor?3. Nelere dikkat etmem lazım?4. Ne kadar zamanda uzuyor ve yeşilleniyor?5. Önerir misiniz?
Selamlar,

Bahçesine veya herhangi bir yere fare kulağı çimi ekmiş olan var mıdır? Bir kaç sorum olacak:

1. Doğru ekim zamanı ne zaman?
2. Ne kadar toprak gerekiyor?
3. Nelere dikkat etmem lazım?
4. Ne kadar zamanda uzuyor ve yeşilleniyor?
5. Önerir misiniz?
aradaki uzaklik
(05.09.18)
Her tür yüzey örtücü için en iyi dikim zamanları baharladır, hava sıcaklığı 15 derecenin üstünde olmalı ki çimlenme olabilsin, çok sıcak/kurak olmamalı ki toprakta tutunabilsin.

Yaşadığınız şehire göre eylül ekim gibi ekebilirsiniz, kaçırırsanız mart/nisan.

5-10 cm elenmiş toprak ile yüzeyi tesviye edip tohum üstüne de 1-2 cm kadar kapak toprağı atarsanız yeter.

Otomatik sulama olursa daha sağlıklı olur, yoksa doğru sulamak bir dert.

ben olsam hazır rulo çim alırdım.


John Bloor
(05.09.18)
Çime nazaran daha az güneşle yetinebiliyor. Güneşten yeterince nasibini alamayan bölgeler için ideal. Ama basılmaya, ezilmeye çim gibi dayanıklı değil. Görsel olarak da iyi bakım yapılmış bir çimin yerini tutamaz.


oguz altun
(05.09.18)
(10)

Paradan 6 Sıfır Atılma Dönemi

Selamlar,Şu işi iyice bir anlamak istiyorum, paradan 6 sıfır nasıl, hangi şartlarda atıldı? Öncesinde nasıl bir hazırlık yapıldı, nasıl uygulamaya geçti, devamında ne oldu? Yani ekonomi bakanı çıkıp "Paradan 6 sıfır atıyorum" diyebiliyor mu? Eğer diyorsa şimdi de biri çıkıp "paradan bir sıfır daha a
Selamlar,

Şu işi iyice bir anlamak istiyorum, paradan 6 sıfır nasıl, hangi şartlarda atıldı? Öncesinde nasıl bir hazırlık yapıldı, nasıl uygulamaya geçti, devamında ne oldu? Yani ekonomi bakanı çıkıp "Paradan 6 sıfır atıyorum" diyebiliyor mu? Eğer diyorsa şimdi de biri çıkıp "paradan bir sıfır daha atıyorum, dolar artık 0,67TL diyemiyor mu?

Gerçekten hiç bilmiyorum ve aydınlanmak istiyorum, kaynak paylaşmak veya burada anlatmak isteyen varsa dinlerim.
aradaki uzaklik
(05.09.18)
1 dolar = 1 tl noktasından yola çıktıktan sonra uzun yıllar boyunca yüksek enflasyon olduğunu düşün, sürekli ekmek domates fiyatı artıyor ve buna bağlı insanlar açlıktan ölmeyeceğine göre maaşlar da arttırılıyor. Yıllar yıllar sonra o artış öyle bir noktaya geliyor ki insanların maaşı binli miktarlardan milyarlı miktarlara geliyor. Aslında dolara karşı bir şey yapmayıp, haydi beyler sıfırları maaşlardan ve ekmek fiyatlarından atıp her şeyi 1.000'e veya 1.000.000'a bölüyoruz diyorsun. Yoksa dolara veya euro'ya bir müdahalen olmuyor. Şimdi de yapabilirsin, at tl den iki sıfır dolar olsun 0,067 tl ama bu bişeyi değiştirmez senin asgari ücretin de 16,03 tl olacak.

Süreç ise eski ve yeni iki paranın da birkaç sene aynı anda dolaşımda olması şeklinde aşılıyor. Para bankaya yatıp da oradan akşam merkez bankasına geçtiğinde bir daha piyasa dönmemesi için imha ediliyor ve bu toplama hızında zamanla piyasaya yeni para sürülüyor.


Paradan sıfır atmak değerini değiştirmiyor. Neticede önemli olan o paranın alım gücü.

2002-2005 arası dönemde yapıldı geçiş diye hatırlıyorum. 2009da da eski para tamamen tedavülden kalkmıştı.


cakabo
(05.09.18)
paradan sifir atilmasi demek maasindan da sifir atilmasi demek. hem maasindan, hem markette satilan sutten, hem de dolardan ayni oranda sifir atilacagi icin hicbirsey degismeyecek, sadece paranin daha guzel ve az sifirli gorunmesini saglayacaktir.

ornegin marketteki sutun fiyati 5 lira, dolar 5 lira, maasin ise 5000 lira olsun. maasin ile marketten 1000 birim sut, 1000 dolar alirsin. paradan bir tane sifir atarsak sutun fiyati 0.5 lira olur, dolar ise 0.5 lira olur maasin ise 500 lira olur. yine ayni maasinla 1000 birim sut, 1000 dolar alabilirsin. degisen hicbir sey yok.

hatta ve hatta psikolojik etki nedeniyle sutun fiyatini 1 liraya yuvarlayan cikacaktir, bu durumda maasinla daha az sut alabilirsin, 1000 birim sut alirken 500 birim alabilirsin artik.

yani paradan 6 tane sifir atilinca insanlar 1.000.000 kez zenginlesmedi, alim gucu degismedi, hatta onceden 250.000 tl lik para birimi var iken ayni guce sehip 25 kuruslar yok oldu, cunku herkes 25 kurusluk birimi 50 kurusa yuvarladi.

paradan yeniden sifir atilmasi icin parada yeterince sifir olmasi gerekir ve sabit enflasyona sahip olmak gerekir.

onemli olan paranin alim gucudur, ornegin sen turkiyede maasin ile kac birim sut, ekmek, et alabiliyorsun hesaplayip daha sonra eger sen bir X ulkesinde yasasan o ulkede alacagin maas ile o ulkede kac birim sut, ekmek, et alabiliyorsun hesaplayabilirsin. boylece hangisinde paranin alim gucu var karsilastirabilirsin. Yada bir araba icin kac ay maasini yemeden icmeden taksit icin odedigini karsilastirabilirsin.


emrahday
(05.09.18)
İyi güzel bir yönüyle anlatıldı da paradan atılan altı sıfır bir şey değiştirmediyse bu sıfırlar neden atıldı?


vatan ayini
(05.09.18)
Tamamen psikoloji ve imaj çalışması. Yabancılar milyoner olmak istiyorsanız Türkiye’ye gidin diyorlardı kendi vatandaşlarına.


insomnia
(05.09.18)
atilmasinin en onemli nedeni paradaki sifir fazlaliginin rahatsizlik vermesiydi. ornegin bir kisinin aldigi maasi banka hesap cuzdaninda, ceklerde, internet bankaciliginda, yazili formlarda 5000000000 ya da 5.000.000.000 seklinde yaziliyordu. sifir atinca 5000 ya da 5.000 seklinde yazilmaya baslandi. kutulara sigmayan yazilardan, sifirlari okuma zorlugundan kaynakli hatalardan kurtulmus olduk. O zamanlarda yazilan ceklerde sifirlari okumak zor diye yasli veya gorme zorlugu olan insanlar cok kandiriliyordu. ya da bir yere maasinizi yazarken kucuk bir kutuya o sifirlari nasil sigdircaz diye dusunmeniz gerekiyordu. ornegin urun fiyatlari vergi iade formlarina veya hesap makinalarina sigmiyordu. sifir atinca bu zorluklar cozulmus oldu, ama ikisi de ayni paraydi, hatta uzun yillar insanlar massini soylerken "bes milyar" aliyorum dedi aslinda aldigi "bes bin" iken. cunku ikisi de ayni sey, ikisi ile ayni miktarda ekmek aliyorsun sonucta.


emrahday
(05.09.18)
Ben de şunu merak ediyorum. Neden zamaninda uc sıfır atılmadı da, alti sıfırlik seviyeye kadar beklendi?


paradan zamaninda 3 sifir atilmamasinin nedeni yuksek enflasyonun devam ediyor olusuydu. paradan sifir atmak maliyetli bir sey cunku piyasadaki tum para toplanip, yeni banknot basip piyasaya az sifirli versiyonunu surmek gerekli. halkin egitilmesi, tum bilgisayar yazilimlarinin, dokumanlarin, formlarin degismesi gerekir. eger 3 sifir atilmis olsa ve yuksek enflasyonla beraber bi 10 yil sonra yine 3 sifir atilmasi gerekir. eger enflasyon olmasaydi bir 3 sifir atariz birdaha da lazim olmaz denilirdi ve atilirdi. ama enflasyon var iken adamlar bakti bir suru maliyet ile bir 3 sifir atariz ama birkac yil sonra yine atmamiz lazim olur denildi. o nedenle ilk hedef olarak enflasyonun dusurulmesi amaclandi. paradan 6 tane sifir atildiginda ise enflasyon makul seviyelere yaklasmisti.


emrahday
(05.09.18)
Devlet paradan sıfır atmadan önce pazarlar ve marketler atmıştı zaten.

Yani muz 5 milyon (5.000.000) liraya satılırken pazarcı etikete sadece 5 yazıyordu, marketlerde bakkallarda da bunun gibi bir sürü örnek vardı.

Maliyetli, zor ve karışık bir işti ve hükümet altından kalkabildi. Olay sadece hesap ve yazım kolaylığı yani, başka bir artısı yok.


John Bloor
(05.09.18)
Benim anladığım sey şu: paradan alti sıfır atmakla iyi birşey yapmışlardı. Ama enflasyon cok sıkı kontrol edilmeliydi. Su anki yüksek enflasyonda alti sifir atmis olmak daha kötü oldu. Cunku rakamlar küçük olunca artışlar cok kolay ve hizli oluyor. Ornegin eski parada 6,5 milyon olabilecekken yeni parada hemen 7 yi yapıştırıyorlar.


(5)

Usta Seramikleri Mahvetmiş.

Selamlar,Evde komple tadilat var. Ben uzun süredir yoktum. Bugün geldim eve. Adamlar en son yapılması gereken şeyi en önce yapıp mutfak banyo yer seramiklerini önce döşemişler (4 gün önce). Sonra da 4 gündür seramikleri kir çamur toz toprak çay su kaloriferin borularının içindeki kirli su vs. her t
Selamlar,

Evde komple tadilat var. Ben uzun süredir yoktum. Bugün geldim eve. Adamlar en son yapılması gereken şeyi en önce yapıp mutfak banyo yer seramiklerini önce döşemişler (4 gün önce). Sonra da 4 gündür seramikleri kir çamur toz toprak çay su kaloriferin borularının içindeki kirli su vs. her türlü pisliğe maruz bırakmışlar. Seramikler de biraz pahalı, özellikli seramikler. Çizilir, iz kalır, leke çıkmaz diye korktum. Yarın tadilat bitecek. Şimdi seramikler kir içinde.

Sorum şu: bu seramikler temizlenebilir mi? İlk alındığı gibi olur mu yoksa mefta mı oldu?

Marka: Çanakkale Seramik.
aradaki uzaklik
(04.09.18)
@aradaki uzaklık dikkate alınırsa bu mesafeden bir şey söylemek zor. Görmek lazım :)


oguz altun
(04.09.18)
%90 bişey olmamıştır. Olanlar da gözle görülmez. seramiklerin desenleri de önemli tabi bu söylediğimde. Olan olmuş artık fazla takmayın.


naksidil
(04.09.18)
Kirik yoksa cok buyuk ihtimalle sorun olmaz


brkylmz
(04.09.18)
elinizde seramigin orijinalinden kalmissa bunu yere dosenen seramigin yanina koyup ustaya da ayni bu sekilde bitirilmesini istiyorum deyin.

Ya seramigi de kendi alip yeniden dosesin ya da kirli olanlari usta gecinen elemana yalatarak temizletin. Bunlarin hepsi ayni, eline iki alet alan herkes ustayim diye cikmis ortaya.


parcxerox
(04.09.18)
Eğer seramik döşendikten sonra kırma dökme moloz işi olmadıysa bir şey olmaz, merak etmeyin.

Onlara temizletin ama, yalasın pezevenkler.


John Bloor
(05.09.18)
(4)

Borsadan Anlayanlar - Biriktirmelik Hiss

Selamlar. Her ay biriktirdiğim parayla sürekli ama yavaş yavaş, yıllarca (gerçek anlamda yıllarca) biriktirmelik 8 hisse söyleyebilir misiniz?
Selamlar.

Her ay biriktirdiğim parayla sürekli ama yavaş yavaş, yıllarca (gerçek anlamda yıllarca) biriktirmelik 8 hisse söyleyebilir misiniz?
aradaki uzaklik
(03.09.18)
isctr kchol kozal ykbnk tüprs petkm


lata
(03.09.18)
10 yıl sonra da yaşayabilecek şirketlerin hisseler al. kozal'da belirsizlik var.
isctr kchol tüprs thy bim enka aselsan akbank


rastinon
(03.09.18)
Soda, Thy, Aksa, Kordsa, Koc, Petkim, Aksen, Garanti


tupras, aselsan, thy. ama madem uzun vadeli dusunuyorsun, ben olsam tr borsasi yerine us borsasindan alirdim hisseleri, hatta direk tesla . 10 yil sonra nerede olacagini gormek cok da zor degil


crucio
(03.09.18)
(7)

Tadilat Sorusu

Selamlar. - banyo seramiklerinin kırılması ve yeni seramiklerin montajı (seramik dahil değil)- banyoda tuvaletin ve lavabonun tesisatının yerlerinin değiştirilmesi- tüm kalorifer tesisatının sıva altına alınması (tüm borular dışarıda, onları gömecek)- bahçede üç dört yerde şap, sıva, alçı işleri- mu
Selamlar.

- banyo seramiklerinin kırılması ve yeni seramiklerin montajı (seramik dahil değil)
- banyoda tuvaletin ve lavabonun tesisatının yerlerinin değiştirilmesi
- tüm kalorifer tesisatının sıva altına alınması (tüm borular dışarıda, onları gömecek)
- bahçede üç dört yerde şap, sıva, alçı işleri
- mutfakta bir iki ufak iş
- balkonun üstünün kapatılması (ufak bir alan)

Tüm bu işler için 6.000tl sizce çok mu? Kazıklanmış mıyım? (Seramikler dışında başka malzemeye karışmayacağım)
aradaki uzaklik
(01.09.18)
Hic anlamam ama bana normal geldi.


kuehles blondes
(01.09.18)
bedava


sutlu nescafe
(01.09.18)
Asortik olduğumdan mıdır bilmem bana da çok gelmedi.

Seramik kırmak kadar karın ağrısı bir iş yok. Bana 10 bin versen kırmam mesela.


biz sırf banyo için çok tanıdık bir yerden fiyattan aldık. a'dan z'ye herşey yenilenecek banyoda. işçilik+tüm malzemeler onlardan 8 bin dediler.
sizinki iyi geldi bana.


halanne
(01.09.18)
Normal.


himmet dayi
(01.09.18)
Yeni tadilattan çıktım. Normal.


naksidil
(01.09.18)
Bence normal. Bu işle uğraşıyorum.


Delay Fuze
(01.09.18)
(13)

Böyle Bir Tasarım Olabilir mi? - Porsche 959

Selamlar,Şöyle iyice bir bakın, sizce otomobil tasarımında bunu geçebilen bir tasarım olmuş mudur?Gerçekten harika değil mi? Saatlerce bakabilir insan buna.Yorumunuz nedir?
Selamlar,

Şöyle iyice bir bakın, sizce otomobil tasarımında bunu geçebilen bir tasarım olmuş mudur?

Gerçekten harika değil mi? Saatlerce bakabilir insan buna.

Yorumunuz nedir?
aradaki uzaklik
(31.08.18)
zevkler ve renkler diyebilirsiniz ama porsche tasari,mlri bana hic cekici gelmiyor. su daha iyi degil mi?
www.maserati.com

ya da bu www.maserati.com


exlibris
(31.08.18)
atanamamış tostos
beğenmedim


ferrari testarossa nokta


docrivers
(31.08.18)
Ben de begenmedim.Tasarimi hos gelmedi. Ferrari bence de daha hos duruyor. Benim hosuma giden rubicon nedense.


noeldayın
(31.08.18)
porsche tasarımları vw beatle'a benzediği için (tasarımcısı aynı kişi) çokça dalga konusu olur ya da beğenilmez. ama ben de beğeniyorum.
soruna gelecek olursak tasarım olarak harika evet ama tabii ki bundan daha iyileri vardır. ama işte kime göre, neye göre? Mesela bence ferrari 250gt california, jaguar e type, mercedes 300sl ya da bir ac cobra hatta alfa romeo 8c competizione bundan daha iyi.

Bu arada fotoğraftaki model 959 değil.


henry gale
(31.08.18)
corvetteler varken bu ne ki :D


konetsu
(31.08.18)
mehh müthiş değil

1956 corvette veya mercedes 300sl bundan yüz kat güzeller.


orpheus
(31.08.18)
Müthişliği bence o serinin hiç değişmemesinde. Adamların kullandığı tasarım dili o kadar güzel ki 40-50 senedir aynı aracı süsleyerek satabiliyorlar, eski modelleri de eski görünmek yerine daha da klasik görünüyor. Bence bu çok çok etkileyici bir şey. Benzer bir şekilde bakarsan mesela 80 model ferrari, standart kırmızı spor araba işte, olarak görünüyor bana.


roket adam
(31.08.18)
Bu tasarım zaten Porsche yi Porsche yapan tasarımdır. İkoniktir. Onlarca yılldır silüeti aynıdır ve herkes tanır
Yalnız ekteki görsel 959 değil 911


asbe
(31.08.18)
Bence de çok hoş, olsa binerim. Para da veririm biraz :)

@roket adam +1

AYnı yıl üretilen arabaları yan yana koyarsak daha mantıklı değerlendirme olur, bence hemen hemen hepsinden güzeldir. 1. olmazsa 2. kesin.


John Bloor
(01.09.18)
Fotoğraftaki araba 959 değil, 911. İkisinin tipi farklı baya. Benim de favori arabam 911, çok klasik ve spor bi tasarımı var.


Degil bunu gecmek, bunu katlayip carpip toplayip bir daha katlayan tasarim var otomobilse soz konusu.
Benim zevkime gore sicmik gibi.
Hicbir porsche tasarimini begenmedim simdiye dek. Ne eskileri ne yenileri. Buna gelene kadar o kadar cok harika tasarim var ki.


stavro
(01.09.18)
alfa romeo 33 stradale. ötesi yok.

www.youtube.com


mattiadestro
(01.09.18)
(5)

30 Yıllık binaya tadilat yapmak

Arkadaşlar selam. 30 yıllık bir ev aldık, 20.000tlye tadilat yaparız dedik haliyle 40.000’i geçti tadilat masrafı. Şimdi düşündüm de taş çatlasın kaç yıl daha oturacağım bu evde? Ya kentsel dönüşüme girecek ya dökülecek. Sorum da şu: manyak mıyım bu kadar eski bir eve bu kadar para harcadığım için?
Arkadaşlar selam.

30 yıllık bir ev aldık, 20.000tlye tadilat yaparız dedik haliyle 40.000’i geçti tadilat masrafı. Şimdi düşündüm de taş çatlasın kaç yıl daha oturacağım bu evde? Ya kentsel dönüşüme girecek ya dökülecek.
Sorum da şu: manyak mıyım bu kadar eski bir eve bu kadar para harcadığım için?
aradaki uzaklik
(31.08.18)
İçinde siz yaşayacaksanız çok da mantıksız değil. Kiraya vereceksen de bir bakıma rvin değerini yükseltmişsiniz.


Son Müzakereci
(31.08.18)
30 yil cok eski degil. 10 yil 50 yillik binada yasadik gayet de guzelde. 10 yil once de o evden tasindik. ev hala yerinde duruyor. duzgun yapilmis bir bina 100 yila kadar ayakta durur.


crucio
(31.08.18)
Manyak demeyelim de yapmasanız daha iyi olurdu. Çünkü devlet desteğiyle beraber kentsel dönüşüme rağbet cok fazla olmaya başladı. 30 yıllık binadasınız, şimdi olmasa bile birkaç seneye sizin de aparmanınız isteyecektir. Siz istemeseniz bile oturduğunuz apartmandakilerin 2/3 ü isterse kentsel dönüşümü siz de kabul etmek durumunda kalıyorsunuz.

Ama tabi sizin eviniz, keyfiniz sonuçta, imkanınız varsa ne güzel.


purplee
(31.08.18)
Daireyi kelepir aldıysan mantıksız değil. Ama çevredeki sıfır dairelerin fiyatlarıyla aynı seviyede veya daha pahalıya aldıysan manyaklık, evet. Benzerini ben de yaptım ve şu an acayip pişmanım.


malheiros
(31.08.18)
İçinde oturacaksanız hiç de hatalı bir iş değil, kiraya verecek olsanız 40 değil de 20 bin harcasaydınız derdik.

Hayırlı olsun.


John Bloor
(01.09.18)
(3)

Bahçeye Çit - Çok Pahalı

Arkadaşlar selamlar,Bahçenin 3 köşesini 10'ar metreden 30 metre olacak şekilde, ekteki resimde gördüğünüz gibi bir çitle kapatmak istiyoruz. Çit aynı resimdeki gibi aralıksız olacak, yüksekliği ise 1.75cm. 5 firmayla görüştüm, bismillah diyen ağzını 7.000TL ile açıyor, bugün hele bir firma, 13.000TL
Arkadaşlar selamlar,

Bahçenin 3 köşesini 10'ar metreden 30 metre olacak şekilde, ekteki resimde gördüğünüz gibi bir çitle kapatmak istiyoruz. Çit aynı resimdeki gibi aralıksız olacak, yüksekliği ise 1.75cm.

5 firmayla görüştüm, bismillah diyen ağzını 7.000TL ile açıyor, bugün hele bir firma, 13.000TL'ye yaparız diyor montaj vernik boya koruma vesaire herşey dahil.

Yav kardeş ben 13.000TL'ye torbalı'da 1+1 evin peşinatına girerim gerisini taksit taksit öderim ev sahibi olurum en azından.

Nasıl bu kadar pahalı olabilir abi allahın tahtası, ahşabı ile bahçe çevireceğiz.

Ben mi atlıyorum bir şeyler allahını seven üzerime çözüm atsın nasıl yapacağız bu işi fikri olan var mı?
aradaki uzaklik
(30.08.18)
Başka fikirler için geldim.
Ucuz olsun diyorsanız ahşap paletlerden yapın boyarsanız mis gibi olur. 1,75 cm boyunda bulamazsınız 2 parça halinde olur.

uğraşmamak için bence çim-çit yapın.


gonulcelen87
(30.08.18)
Öncelikle malzeme pahalı 52 M2 ahşap gidiyor, boya vernik montaj toprak kazimi vs 5000 normal. Ahşap çit bakımı zor her yıl boya vernik gerekecek. En iyisi panel çit bizim yazlık panel çit çevrili hem estetik hem metal 3 sene oldu tek pas vs olmadi.


Fritz-X
(30.08.18)
1.5 m3 kadar kereste gidiyor. Hiç fire vermeze 1 m3 ama mutlaka çok freniz olur.

Bunun babaları için 10x10 direkleri vs de var da neyse, ortalama 2000 TL kerestesi tutar, silinmiş alabilirsiniz.

Kesmesi, biçmesi, takması, çivisi, vidası, boyası, cilası 7-8 bin normal. 13 bin çok.


John Bloor
(31.08.18)
(6)

Balkonu Gazbetonla Uzatmak

Selamlar. Evdeki balkonu bahçeyr doğru 75 santim kadar daha uzatacağız ve üstünğ kapatıp kapalı balkon yapacağız. Bu 75 santimi gazbetonla örüp alçı sıva boya yapmayı düşünüyoruz. Bu şartlar altında yağmura çamura rüzgara dayanır mı?
Selamlar.

Evdeki balkonu bahçeyr doğru 75 santim kadar daha uzatacağız ve üstünğ kapatıp kapalı balkon yapacağız. Bu 75 santimi gazbetonla örüp alçı sıva boya yapmayı düşünüyoruz. Bu şartlar altında yağmura çamura rüzgara dayanır mı?
aradaki uzaklik
(30.08.18)
balkon bahçeyle hemzeminse olur, havada duran balkonsa olmaz.


dear winter
(30.08.18)
zemine basıyorsa, tugla koyacaginiz yerleri iyice sıkıştırmaniz gerek. yoksa ileride oturdukça çatlama yapar. zemine basmiyorsa yapilamaz.


tukenmez adam
(30.08.18)
Aslında zeminden ziyade yan duvarını gazbeton olarak yapsak demiştim, nasıl olur sıkıntı yaaratır mı?


aradaki uzaklik
(30.08.18)
sadece anekdot olarak geçmek istiyorum;

yapacağınız şey binanın oturum alanının dışına çıkmak demektir. şikayet sonucu ya da denetleme gereği gelir denetlerlerse kaçak yapılaşma olduğu anlaşılıp o bölge yıkılabilir. imar mevzuatına göre sahip olduğunuz arazinin ancak belli yüzdesine yapılaşma gerçekleştirilebilir.


gazbeton kullanmayın, kaliteli bir firmadan BİMS briket kullanın. uzun vadede daha sağlıklı. yağmur çamur ve rüzgara normal kırmızı tuğla ile örseniz de dayanır. yağmur zaten sıvadan sonraki dekoratif sıva dediğimiz mineral sıva ile ilgili. onu temizce çekerlerse ardından kaliteli bir boya(filli tavsiyemdir) boyarsanız hiç sıkıntı yaşamaz yıllarca da kullanırsınız.

müstakil evse hiçbir problem olmaz iskânlıysa zaten bir daha kontrole gelen olmaz. apartman zemin kat balkonuysa şikayet gelmezse bir şey olmaz.


ekleme: kışın da oturma niyetiniz varsa strafor ile de mantolama mutlaka yaptırın. strafor sevmiyorsanız taş yünü de olur. ancak strafor daha dayanıklı ve uygulaması kolay olur. taş yününde doğru olmayan bir uygulama duvar içinde taş yününün ıslanmasına ve nemlenmesine sebep olabilir.

bir diğer çözüm de yalıtımlı tuğla kullanmak:

www.isiklartugla.com.tr


prodeq
(31.08.18)
Zemin ile ilgili bilgi verirseniz nokta atışı yardımlar alabilirsiniz.

Zemin nedir? Zemine bir uygulama yapılacak mı? Yoksa zemin zaten var sadece yan duvarları örüp üstünü mü kapatacaksınız?


John Bloor
(31.08.18)
(1)

Limon Ağacı

Selamlar. Dangoz kepçe operatörü işlem yaparken bahçedeki limon ağacının iki dalını kırdı. Bu iki kırık dal ağacı öldürmez heralde değil mi?
Selamlar.

Dangoz kepçe operatörü işlem yaparken bahçedeki limon ağacının iki dalını kırdı. Bu iki kırık dal ağacı öldürmez heralde değil mi?
aradaki uzaklik
(30.08.18)
selam.

kırık yerleri düzgünleştirin ve üzerine o kısmın hava almaması amacıyla macun sürün. macunu tarım ürünleri satan yerlerden bulabilirsiniz. konserve gibi bir şeyde satılıyor. limonlar hassas oluyor zaten, bitki ölmez ama belki sizi sonrasında uğraştırabilir.


allineed
(30.08.18)
(3)

Bahçe Toprağı Sorusu

Arkadaşlar selam.Bahçemizi çimlendirmek istiyoruz, önceki duyurularda sormuştum, tam ortasında 45 metre kare beton vardı. Biz şimdi o betonları, sağolsun buradaki arkadaşların da fikirleriyle, HILTI kullanarak parçaladık. Molozları dışarıya attık. Ancak işte bahçede resimde görebileceğiniz incik bon
Arkadaşlar selam.

Bahçemizi çimlendirmek istiyoruz, önceki duyurularda sormuştum, tam ortasında 45 metre kare beton vardı. Biz şimdi o betonları, sağolsun buradaki arkadaşların da fikirleriyle, HILTI kullanarak parçaladık. Molozları dışarıya attık. Ancak işte bahçede resimde görebileceğiniz incik boncuk küçük taşlar tuğlalar vesaire kaldı.

Şimdi toprağı bu küçük parçaların üstüne döksek (20cm yüksekliğinde toprak dökülecek) ve sonra çimlendirsek (rulo çim) oluyor mu? Yoksa bu incik boncuk küçük taşları da tuğlaları da temizlememiz gerekiyor mu?

Not: ortadaki parçalanmış salıncağı dikkate almayın :)
aradaki uzaklik
(29.08.18)
bence mümkün olduğunca molozlardan kurtulun.


sutlu nescafe
(29.08.18)
ele gelen o taşları alın daha iyi olur
koskoca 45 m2 alanı temizlemişsiniz az daha uğraşla güzel olur


Bir tırmık ile çekilebilecek bütün büyük taş parçalarını toplayın, gerisi önemli değil.

20 cm toprağı bilinçli ve ölçerek mi dolduracaksınız?


John Bloor
(30.08.18)
(3)

Acil Soru Kırmızı Toprak ve Çim ilişkisi

Bahçeyi çimlendireceğiz, siyah toprak atacağız. Yandaki inşaatın kepçe operatörü temelden çıkardığı kırmızı toprağı vereyim ucuza diyor. Kırmızı toprakta çim yetişir mi, sıkıntı olur mu?
Bahçeyi çimlendireceğiz, siyah toprak atacağız. Yandaki inşaatın kepçe operatörü temelden çıkardığı kırmızı toprağı vereyim ucuza diyor. Kırmızı toprakta çim yetişir mi, sıkıntı olur mu?
aradaki uzaklik
(28.08.18)
Tohum mu ekeceksiniz? Yoksa hazır rulo çim mi?

Temelden, yani derinden çıkan toprak taşlı olur, sıkı olur. İyi bir topraksa bile elenmesi lazım.

Bahçeye dolgu yapılacaksa yandan çıkan toprak çok taşlı değilse biraz doldurup üstüne 5 cm kadar elenmiş toprak alabilirsiniz.

Alan kaç karametre?


John Bloor
(28.08.18)
Adam temelden çıkardığı toprağı atacak yer bulmuş 'Allah razı olsun' diyeceğine, ucuza(!) mı verecekmiş. Şark kurnazı.
Çim için bitki çürüğü ile zengin üst tabaka toprağı gerekir. Yüzeyin en fazla 20 santimine kadar olan bölgeden alınan toprak yani.
Öyle temel kazısından çıkan toprak besin açısından çok fakirdir. Çime iyi gelmez.


oguz altun
(28.08.18)
kepce operatorune "harfiyat bedeli 3 lira ama seni sevdim 2den veririm sana" diyebilirsin :)


brkylmz
(28.08.18)
(7)

Bahçedeki Palmiye

Selamlar,Yeni bir eve taşınacağız, bahçemizde dev gövdeli güzel bir palmiye var. Bugün bahçede tadilat yaparken yan komşu ve onun yanındaki komşuyla denk geldik. Sohbet muhabbet derken konu palmiyey geldi. Bu arkadaşlar palmiyenin çok çöp çıkarttığını, sürekli yaprak döktüğünü, boyu çok uzun olduğu
Selamlar,

Yeni bir eve taşınacağız, bahçemizde dev gövdeli güzel bir palmiye var. Bugün bahçede tadilat yaparken yan komşu ve onun yanındaki komşuyla denk geldik. Sohbet muhabbet derken konu palmiyey geldi. Bu arkadaşlar palmiyenin çok çöp çıkarttığını, sürekli yaprak döktüğünü, boyu çok uzun olduğu için bakımının ve budamasının zor olduğunu, bahçeyi mahfettiğini söyleyip "sizin için de uygunsa kesebilir miyiz"e getirdiler lafı.

Ben ağacın kesilmesine kesinlikle karşıyım ama şunu anlamadım, Palmiye neden bu kadar rahatsız ediyor bu komşuları, dikenli yaprakları kopup bahçeye mi düşüyor, başka ne gibi sıkıntıları var bu palmiyenin?
aradaki uzaklik
(27.08.18)
Öncelikle botanikçi veya plant scientist değilim. Sadece çok palmiyeli bir yerde yaşayan biri olarak cevaplıyorum.

Bazen dökülen dalları, gövde parçaları düştüğü yerde -tabi hemen kaldırılmazsa- çimlerin veya diğer bitkilerin oluşumunu engelleyebilir. Aynı zamanda yanındaki dibindeki canlıların üzerine güneş düşmesini engelleyebilir. Fakat bu asla kesilmesi için sebep değildir. Sizin yerinizde olsam asla kestirmezdim. Mesela bizim yazlığın bahçesindeki palmiyeler olmazsa o evde oturulamaz çünkü sabah sıcağını vs gölgesiyle yaşanabilir kılıyor. Tabi çok uzadıkça bakımı için uzman yardımı almanız gerekecek -10 metrelik palmiyeler mesela- o da 2 senede bir.


bahcemaruf
(27.08.18)
çağır hocam belediyeyi taşısın bir yere. bizim komşuda da vardı söktürdüler.


qobel
(27.08.18)
turk insani ne kustah yahu. keser misiniz bile dememisler, neredeyse kesecegiz haberiniz olsun olmus yuh. igrendim bir kez daha. yarin bir gun kopeginiz havliyordu oldurduk sorun olmaz herhalde falan der bunlar.


hot potato
(27.08.18)
Budanmasi icin belediye yardimci olabiliyor ucretsiz olarak, belki bilmiyorlardir.


red g
(27.08.18)
Metro, Koçtaş gibi büyük marketlerde çok büyük saksılar var. 100 liraya falan satılıyor. İçine 90 kiloluk bir adam fetus şeklinde sığar. Ağacı ona ekin. Yeni evde balkonunuza götürün.


Traveller
(27.08.18)
Birakin kalsin, ne guzel palmiye <3

Biizm yazlikta var dev gibi, hic kimseden bir sikayet duymadim.


kuehles blondes
(27.08.18)
Palmiye değil hurmadır o^^ belediye yardımcı olur budamaya ücretsiz fakaat... düşen yapraklar asidik sıvı barındırdığı için düştüğü yerdeki çimleri ve diğer bitkileri öldürüyor. Bu yüzden bizde pek sevilmez. Halbuki ger altına bir ağ olsun bitsin. Bir balıkçıya gidip ağ alabilirsiniz.


Tears of Devil
(28.08.18)
(5)

Bahçe Çiti Olarak Lambiri

Merhabalar. Bahçeyi 1.5 metre yüksekliğinde çitle çevirmek istiyoruz. Ahşap çok pahalı, ahşap veya plastik lambiri düşündüm. Sizce mantıklı mı? Yağmur çamur güneşten etkilenir mi lambiri? Bir de plastik mi tavsiye edersiniz?
Merhabalar.

Bahçeyi 1.5 metre yüksekliğinde çitle çevirmek istiyoruz. Ahşap çok pahalı, ahşap veya plastik lambiri düşündüm. Sizce mantıklı mı? Yağmur çamur güneşten etkilenir mi lambiri? Bir de plastik mi tavsiye edersiniz?
aradaki uzaklik
(26.08.18)
lambri bahçe çiti hiç duymadım. eğer mantıklı olsa kullanılırdı diye düşünüyorum.


teritori
(26.08.18)
Plastik lambri olarak kabaca iki tür lambri var. Tavan lambrisi ve kapi lambrisi. Tavan lambrisi genis yuzeyli ve incecik olur. Cit olarak sakin kullanmayın. Kapi lambrisi ise nisbeten daha kalın ve dayanıklıdır. Ancak hepsi hurda malzemeden ve kalite gözetmeksizin üretilir. Kisa vadede olmasa bile orta vadede sararırlar ve kirilganlasirlar. Hele hele renkli olanlara hiç bulaşmayin bile. Yine de önemsiz bir alanı kapatmayi düşünüyorsanız mantıklı olabilir. Eğer kendiniz takacaksaniz bulunduğunuz bolgede lambri ureticisi veya toptancisi var mi diye internetten bakin. Onlar paket paket satıyor. Uygun fiyata alirsin. Dogramacilarda oralardan aliyor. Kesmesi, takmasi vs cok kolay.

Bu arada fiyatlarini bilmiyorum ama yesil renkli tel citler var. Eger fiyati uygun ise kullanılabilir. Icerisi görünmesin istersende yuzeyini yesil renkli top top satilan cuval beziyle kapatabilirsin.


nhtzmc
(26.08.18)
marangoza gidip kendiniz yaptırtabilirsiniz ya da eliniz tutuyorsa ağacı temin edip(marangoz-keresteciler) kendiniz yapabilirsiniz, hazır olanı almaktansa...

ya da amaç görsellik değilse panel bahçe çit telleri var. bir de duruma göre gölgelik file çekebilirsiniz.


qobel
(27.08.18)
1.5 metre yükseklikte plastik lambiri sıkıntı olur, götü başı oynar.

Lambiri çit olarak kullanmak için pahalı bir malzeme, gerek yok. Estetik önemli ise silinmiş 2 cm kalınlığında 8 cm genişliğinde kerestelerden alabilirsiniz, gerçi lambiriden de çok ucuz değil ama metre küpde yine 100 TL ucuzdur.

Estetik önemli değil ise inşaatlık ereste alıp onunla da yapabilirsiniz, hatta zaman ve sabrınız varsa zımpara yapar çok da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.


John Bloor
(27.08.18)
sazliklardan kamis kesmek biraz emek ister ama en ucuz cozum olur herhalde. goruntuus de guzel.

nhtzm nin dedigi yesil metal kare kare cit en pratigi.


jimicik
(27.08.18)
(9)

Fayanssız Banyo Olur mu?

Selamlar,Yeni ev dekorasyonunda banyoyu fayanssız yapalım diyoruz. Sıva üstü boya olacak.Bir sakıncası olur mu? Nemden, ısıdan vesaire, o boyanın kalkması, solması gibi şeyler?
Selamlar,

Yeni ev dekorasyonunda banyoyu fayanssız yapalım diyoruz. Sıva üstü boya olacak.

Bir sakıncası olur mu? Nemden, ısıdan vesaire, o boyanın kalkması, solması gibi şeyler?
aradaki uzaklik
(25.08.18)
Tam kapalı duşakabin olduğunu varsayarsak, lavabo önünde bölgesel seramik şart diyebiliriz.


oguz altun
(25.08.18)
Suya neme ve bakteriye dayanıklı boyalar var. Onları dahi kullansan en fazla 1 sene dayanır. Sonrasında soyulmalar ve kararmalar olur.


etna
(25.08.18)
sorun olmaz. duş kısmına fayans yapın yeterli. biz duvar kağıdı yaptık sorun olmadı.


ozdek
(25.08.18)
Bizde fayans yok garip bir yer ve duvar kaplaması var onun yerine. Soğuk memleket olduğu için seramikten daha iyi oluyor.

Yalnız yırtıkları kapatmak için iğrenç bir sarı kaplaması var bir noktada kullanılmış çok kötü duruyor.


olmaz nem su vs bozar hasarın daha büyük olur


basond
(25.08.18)
mermer daha iyi bence.


silver apple
(25.08.18)
amerikanyada adamlar sadece duş içine fayans koyuyorlar, onun dışında isteyen duvar kağıdı kaplayan var isteyen sadece boyayıp bırakıyor. ama mükemmel izalosyon malzemeleri var. türkiyede bu tarz malzemeler var mı, varsa ne kadar sağlamdır, yoksa aliexpresten falan getirilebilir mi, bulunduğunda bunu yapacak usta ne kadar becerebilir, bizimkiler daha giderin eğimini bile ayarlamayı beceremiyorlar.


halanne
(25.08.18)
su izolasyonu nasıl olur bilmiyorum ama fayansa alternatif olarak epoksi olabilir belki?


naksidil
(25.08.18)
Corian kullanılıyor sanırım banyoda da, daha uygun bir alternatif olabilir taşa mermere


mirafiori
(25.08.18)
(3)

Çok Uçanlar - 2 Yaş Altı Bebek Uçakta

Selamlar çok uçanlar, çok gezenler.Bizim yurtdışı uçuşu sırasında 2 yaş 2 aylık olacak bir bebeğimiz var. Bildiğiniz gibi 2 yaş altı çocuklar için sadece vergi ödüyoruz. 2 yaş üstü için bilet almak zorunlu. Biz 2 yaş 2 aylık çocuğu 2 yaş altı diye geçirebilir miyiz kontrolden? Pasaporta, doğum tarih
Selamlar çok uçanlar, çok gezenler.

Bizim yurtdışı uçuşu sırasında 2 yaş 2 aylık olacak bir bebeğimiz var. Bildiğiniz gibi 2 yaş altı çocuklar için sadece vergi ödüyoruz. 2 yaş üstü için bilet almak zorunlu. Biz 2 yaş 2 aylık çocuğu 2 yaş altı diye geçirebilir miyiz kontrolden? Pasaporta, doğum tarihine bakıyorlar mı detaylıca?
aradaki uzaklik
(24.08.18)
Hayatımda bundan daha saçma bişey görmedim. Zaten 2 yaşında olan bebek kucakta gidiyor durmuyor koltuğunda ne diye bilet parası alıyorsunuz? Şu sınırı minimum 4-5 yaş yapmaları lazım.

Soruya gelcek olursak, kontrol ediyorlar malesef.


Boris
(24.08.18)
icerden biri olarak soyleyeyim, o cocuga bilet aldirirlar, kontuara ugramayip netten bilet alip online check in yaptirip direk pasaporta giderseniz aslinda sansiniz var, polis cocugun yasiyla falan ilgilenmez ama cocugun pasaport bilgisiyle check in yapip binis kartini nasil elde edeceksiniz o mesele..
yoksa siz infant ( inf) olarak boarding pass elde ettikten sonra gerisi kolay..


alttaraf
(24.08.18)
2 yıl 1 gün için bile aldılar. Almak zorundasınız.

Olay Kontrolden geçmek değil. Kontrolden geçseniz bile uçağa binerken görevliye boarding pass olarak ne vereceksiniz?


(9)

Beton Kırmak

Merhabalar,Yeni alınan evin bahçesinin tam ortasında 40 metrekare çapında, beton üstü mermer bir zemin döşemesi var (kare şeklinde).Ben bu bahçeyi baştan sona çimlendirmek istiyorum. Dolayısıyla bu betonu ve üzerine döşenmiş mermeri kırmam, parçalamam gerek. En kolay nasıl yaparım?
Merhabalar,

Yeni alınan evin bahçesinin tam ortasında 40 metrekare çapında, beton üstü mermer bir zemin döşemesi var (kare şeklinde).

Ben bu bahçeyi baştan sona çimlendirmek istiyorum. Dolayısıyla bu betonu ve üzerine döşenmiş mermeri kırmam, parçalamam gerek.

En kolay nasıl yaparım?
aradaki uzaklik
(23.08.18)
Yapma
Kolay diyorsan hele hiç yapma o çim ile de ığraşmak gerek
Gelip kedilerin bahçene sürekli sıçması drmek beton en temizi oluyor maaşesef
Ayrıca bir kamyon toprak getirip döktürecek misin bahçene?


fasulyek
(23.08.18)
Hiltiyle merkezine kadar delip içine dinamit koyup patlatırsan işin kolaylaşır ev dağ başındaysa yap değilse izin al


owaki
(23.08.18)
Beton donatılı mı? Donatısız mı? Yükseklik nedir vs.

Cevap yukarıda verilmiş Hilti ama donatılı ise Hilti bile kurtarmıyor bazen.


3.bp.blogspot.com

Nerden bulurum dersen de:

makinakiralama.blogspot.com


oguz altun
(23.08.18)
hilti olmaz yahu 40 metrekare diyor adam. adamın anasını ağlatır. hem o hafriyatı da kürekle kaldıramazsınız. betonun kalınlığına göre size mini ekstavatör veya beko loder (back hoe/loader) falan lazım. önce beton kırma ucuyla parçalayıp sonra da kepçeyi takıp hafriyatı kaldırıp atacak. bi de hafriyatı yükleyecek kamyon lazım. sonra boşalan yeri temizleyip toprak sermek lazım.


kibritsuyu
(23.08.18)
Çok iş var hocam çok...

En güzeli cidden kazıcı-yükleyiciyle kırıp kamyona yüklemek. 40 metrekare hayvani bi alan.


Delay Fuze
(23.08.18)
hocam kalınlığını belirtmemişsiniz. kalınlık 15cm ve üzeriyse hiltiyle o betonu kırmak günler, haftalar alır. en temizi iş makinesi (jcb ve hafriyatçı) kiralayıp 1 günde hallettirmek. 2-3 temiz alırlar en az. jcb maliyeti çok değil saati 150 tl falandır. 4-5 saatte hiç eder orayı.


tukenmez adam
(23.08.18)
en kolayı beton kısmın üstünü 1 sıra tuğla ile çevirip içine toprak döktürmek. hem daha güzel olur hem daha kolay.


c1b2k3
(24.08.18)
arkadaşlar betonu aşamasnı yazmışlar ben sonraki aşamayı yazayım. betonu söktükten sonra o alanı çimlendirmek çok zor oluyor. beton bir şekilde toprağı öldürüyor ve oraya ekdip diktiğiniz hiç bir şeyden doğru düzgün verim alamıyorsunuz. ya saraıyor ya kel kel oluyor. dolayısıyla kepçe vs tarzı bir şeyle betonu kaldırıp altan öıkan toprağı da yice ters yüz etmeniz gerekir.


halanne
(24.08.18)
(5)

Ev Aldıktan Sonra Yapılacaklar

Selamlar ahali,Evi aldık, eski oturan evi boşalttı, ev boş. Şimdi yapmam gerekenler neler?1. Elektrik, Su, Doğalgaz gibi abonelikleri üstüme mi alacağım?2. Evle ilgili borç var mı yok mu nasıl öğrenirim?3. Evi aldığıma dair belediyeye muhtarlığa vesaire, haber veriyor muyum?4. Aklıma gelmeyen başka
Selamlar ahali,

Evi aldık, eski oturan evi boşalttı, ev boş. Şimdi yapmam gerekenler neler?

1. Elektrik, Su, Doğalgaz gibi abonelikleri üstüme mi alacağım?
2. Evle ilgili borç var mı yok mu nasıl öğrenirim?
3. Evi aldığıma dair belediyeye muhtarlığa vesaire, haber veriyor muyum?
4. Aklıma gelmeyen başka neler olabilir?
aradaki uzaklik
(23.08.18)
1. Oturmayacaksan iptal ettireceksin.
2. Borç olsaydı satılamazdı diye biliyorum ama belediyeye olabilir.
3. Belediyeye bildirilmesi gerekiyordu sanırım, çevre ve emlak vergisi ile ilgili galiba.


Giriş kapısının kilidini değiştir.


elorelia
(23.08.18)
Dask yaptir


all girls dream
(23.08.18)
elektrik, su, doğalgazı üstüne alman lazım. bunun için tapu ve dask lazım. yani dask yaptırman lazım. kredi çektiysen banka otomatik gazlamıştır zaten poliçeni istemen yeter. evle ilgili bir borç olmaması lazım yoksa tapuda satış gerçekleşmiyor. satan muhakkak ödemiştir. yoktur borç morç. 1 ay içerisinde belediyeye tapunla gidip bu ev artık benim demen gerekiyor. hayırlı uğurlu olsun.


naksidil
(23.08.18)
Huzurla oturun. Resmi işler dışında eve taşınmadan önce bir göz gezdirip eksiği gediği var mı her şeyi inceleyin, inşaat gerekiyorsa taşınmadan önce yapılması daha uygun olur.


(6)

IKEA’dan Mutfak

Selam gençler. Ikea’dan mutfak yaptırılacak ama mutfağın boş olması gerekiyormuş. Eski Mutfağı kendileri yıkmıyorlarmış. Ben bu mutfağı kime yıktırıcam şimdi?
Selam gençler.

Ikea’dan mutfak yaptırılacak ama mutfağın boş olması gerekiyormuş. Eski Mutfağı kendileri yıkmıyorlarmış. Ben bu mutfağı kime yıktırıcam şimdi?
aradaki uzaklik
(20.08.18)
Usta bulup yıktıracaksın. Hırdavatçılara veya tesisatçılara sorabilirsin eğer tanıdık yoksa


Delay Fuze
(20.08.18)
armut.com


silver apple
(20.08.18)
Fayans kırma işi de olacaksa zor iş kendin yapamazsın söyleyeyim.


kendin yapacaksın dostum. Kapakları tornavida İle söküp, gövdeleri yukarı kaldırıp kendine cekeceksin. Tezgah cok eski mozaik filan değilse balyoz vs gerek yok. İki erkek bir iki saatte dümdüz eder.


Peki arkadaşlar, tezgahı da mı ben yıkıcam, sonuçta mermeri de değişecek


aradaki uzaklik
(21.08.18)
E yani


Delay Fuze
(21.08.18)
(9)

Ev Kirası vs. Mevduat Faizi

Günaydın pazar sabahı kahramanları. Sizi seviyorum. Sorum şu, ortalama 500.000tl değeri olan bir evim var. Kirada. 1.400tl kira alıyorum. Kendi oturduğum ev de benim. Yani aslında bu eve ihtiyacım yok. Şimdi enpara’da, 500.000’e 6 aylık faiz hesaplattım. 6 ayın sonunda 44.000tl para veriyor. Aylık o
Günaydın pazar sabahı kahramanları. Sizi seviyorum.

Sorum şu, ortalama 500.000tl değeri olan bir evim var. Kirada. 1.400tl kira alıyorum. Kendi oturduğum ev de benim. Yani aslında bu eve ihtiyacım yok.

Şimdi enpara’da, 500.000’e 6 aylık faiz hesaplattım. 6 ayın sonunda 44.000tl para veriyor. Aylık ortalama 7.400.

Abi aradaki fark inanılmaz değil mi? Evi satıp faize yatırmam mantıklı değil mi? Tamam ev değerleniyor vesaire ama ben aldığım faizi de anaparanın üstüne koyucam o da değerlenecek.

Yanlış mı bakıyorum olaya arkadaşlar?
aradaki uzaklik
(19.08.18)
Çok mantıklı. Ama elindeki ev hep var olacak, belki bu acıdan ev mantıklıdır; bilemedim.

Bu arada bence kira ile satın alma oranı uyumsuz evin. Bizim orada 350.000 civarı ve 1200 1500 arası kira.


mojiziku
(19.08.18)
peki 6 ay sonra 544.000 Tl'ye aynı ayarda bir evi satın alabilir misin?


sansli pipi
(19.08.18)
6 ay sonra aynı ayarda bir ev satın alabilirsin.
emlak satışları düşüyor arkadaşlar, daha da düşecek. bence fazie koysan daha mantıklı.


Bence de mantıklı. Uzuuunca bir süre evlerin çok prim yapmayacağı bir döneme giriyoruz. Hazır faizler böyleyken yardırmak daha mantıklı. Zaten oturacak bir evin varmış.


dougsampson
(19.08.18)
Kendi açından kullanım değeri olmayan ev almak, kiraya vermek, olaya yatırım olarak bakmak mantıklı değil.

Türk toplumunda 'faiz yemek haram' kafasında olanlar bile katılım bankalarına girip 'katılım payı' veya 'kâr payı' alıyorlar. Yine o da faiz tabi, başka bir şey değil.


idexo
(19.08.18)
ev fiyatlarındaki değişime bağlı.

eğer evin değerinin X sene sonra aradaki farkı kapatacak kadar artacağını düşünüyorsan evi sat, düşünmüyorsan satma.

Buradaki X önemli. 1 sene sonra zararda olabilir ama 10 sene sonra karda olabilirsin. X tamamen senin yatırım tercihine bağlı


dafuq
(19.08.18)
Kısa vadede mantıklı, orta vadede başa baş, uzun vadede zarar eder.

Düşündüğün vadeye göre seç işte.


babilbaligi
(19.08.18)
kirasi 1400 olan evi 500e satabiliyosaniz satin bence.


brkylmz
(19.08.18)
faiz sadece parayı korur ama ev kira dışında değer de kazanır. mesela evi 5 yıl sonra 750'ye sattın diyelim. 5 yılda enflasyon kadar değer kazanmıştır. parayı faize koysan ve 5 yıl boyunca faizi hiç harcamadan ana paranın üzerine koysan o da 750 bin olur. belki aylık 1400 lira harcayabileceğin kadar fazla. yoksa 7400'ü harcayım dersen ana para 500.000 tl kalır. 5 yıl sonra o paraya bu evi alamazsın bile.


black mamba
(19.08.18)
(6)

İzmir’deki Bok Kokusu

Geri geldi sanırım. Artık her akşam bok kokmaya başladı karşıyaka bostanlı tarafları. Zaten kabiliyetsiz çapsız belediye çöp bile toplayamıyor. O kadar memnun değilim ki şu belediyeden, bir daha oy verirsem elim kırılsın. Her neyse, bok kokusu alan var mı İzmir’de?
Geri geldi sanırım. Artık her akşam bok kokmaya başladı karşıyaka bostanlı tarafları. Zaten kabiliyetsiz çapsız belediye çöp bile toplayamıyor. O kadar memnun değilim ki şu belediyeden, bir daha oy verirsem elim kırılsın.

Her neyse, bok kokusu alan var mı İzmir’de?
aradaki uzaklik
(15.08.18)
Maalesef denizden, kanallardan hep lagim kokusu geliyor. Camlar da kapanmiyor, sicak. Belediyeye bi alkis da benden gelsin. Zaten her yani insaat, toz duman.. Bi de koku.. Ohhh mis!


superfluid
(15.08.18)
Cigerim yaniyor her gun. Alisamiyorum da.


ykyt
(15.08.18)
üçyol tarafı pek kokmuyor, ya da ben iyi koku alamıyorum, ama aziz başkan bıraksın bir zahmet, göztepe de iyi bir forvet alsın..


redeath
(16.08.18)
Halkapınar'ın kokusu her yaz olduğu gibi yine başladı. Çoğunlukla Karşıyaka, Alsancak taraflarında daha yoğun hissediliyor.

Hatay tarafında biz körfezden geçen angus kokusundan nasibimizi alıyoruz.

Yapacak bir şey yok. Ama sen oy verme evet.


teknikekip
(16.08.18)
Herşey bir yana yaklaşık 2 3 hafta önce 3500 başlık bir gemi yanaitı limana, hayvanşarın kontrollerinin yapılması, geminin boşaltılması vs hep bunlar iş. Yüzen bir ahır denebilir. Limandan limandan alıyoruzdur kokuyu


kedimbitmis
(16.08.18)
ben hiç almadım kokuyu ama tabi alan varsa koku yok diyemem. ama belediyenin kötü olduğunu düşünmüyorum. Ha aziz bence de değişmeli, artık bayadır koltukta ve daha genç birisi gelsin isterim ama şu ana kadarki belediye başkanlığından gayet memnundum.

Benim gönlümdeki belediye başkanı Selin Sayek Böke idi ama kendisi yine Milletvekili oldu. O yüzden yeni bir isim olur muhtemelen.


nundu
(16.08.18)
(2)

Forex ile İlgilenenler

Selamlar,FX ile ilgilenenler arasında son 1 yılda istikrarlı bir şekilde para kazanan birileri var mı burada?
Selamlar,

FX ile ilgilenenler arasında son 1 yılda istikrarlı bir şekilde para kazanan birileri var mı burada?
aradaki uzaklik
(15.08.18)
Istikrarli kazanma is sikinti oldugu icin biraktim zaten. Forex'te istikrar olmaz. Hep diken ustundesin, ipin ucunu kacirmaman lazim. O strese dayanamadim. (zararli cikmadim)
3-5 kazanirken birden tepetakla olabiliyorsun.


stavro
(15.08.18)
kaldiracli islem yapmiyorum ama son bir yildir genel olarak trade'lerimi karli kapattim. fx'de kaldiracli oynasam onlar da ayni olurdu muhtemelen.


crucio
(15.08.18)
(18)

Hiç Çalışmak İstemiyorum

Sizde durum nasıl?80'ler doğumlular sanırım bu konuda bayağı sıkıntılı. Hiç bir arkadaşım çalışmak istemiyor, işini sevmiyor, keyfi yok.Nasıl olacak abi bu işler?
Sizde durum nasıl?

80'ler doğumlular sanırım bu konuda bayağı sıkıntılı. Hiç bir arkadaşım çalışmak istemiyor, işini sevmiyor, keyfi yok.

Nasıl olacak abi bu işler?
aradaki uzaklik
(15.08.18)
SS kuralına göre.


himmet dayi
(15.08.18)
bende çalışmak istemiyorum 80 grubundanım yanlış mesleği seçtim bir de çalıştığım kurum mezarlık gibi.


mikahakkinen
(15.08.18)
genellikle kendi işini yaratabilen insanlar mutlu oluyor. e tabii tatmin oluyorlar. belki de risk almak gerekiyor bilemiyorum.


Bence o ülkenin durumundan. Ülkecek umudumuz, geleceğe güvenimiz yok çünkü ülkede tutarlı ve tahmin edilebilir hiçbir şey yok.
Ülkede bütün ülkeyi ilgilendiren bir oylama, sanki apartman toplantısı yapılıyormuş gibi iki ay sonraya yapılabiliyor ve bunun için ülkede fazlasıyla insanı ilgilendiren üniversite sınavı ertelenebiliyor.

İşçi hakları, işveren dostu yönetim vs'ye girmiyorum bile ama yapılan iş kişiye uyumsuz/yetersiz geliyor; çünkü eğitim sistemimizde çocuğun yatkınlığına değil, puanının yüksekliğine göre seçim yaptırılıyor ve 3-5 bölüm dışında her meslek gereksiz gibi davranılıyor.
Orta sosyoekonomik düzeydekilerin kazandığı para, bilinç seviyesiyle uyumlu değil ve bu da bir bilişsel çatışmaya yol açıyor.

90'lar doğumluyum ve benim çevremde de durum böyle çünkü kimse mutlu, umutlu değil.
Not: Az sonra Türkçe dersine girecek olan psikolog.


mor bembombom
(15.08.18)
6 ay işsiz kal, sudan çıkmış sıçana dönünce çalışmanın değerini anlarsın.


omembo
(15.08.18)
o gruba giren birisi olarak aynı sıkıntı bende de var, gençliğin sona erip orta yaş bunalımına girmekle mi, ya da hayatın ilerleyen yıllarında da muhtemelen aynı rutini kovalayacak olmakla mı alakalıdır sorguluyorum. Ülke geleceğini kestirememek ve belli hususlara bel bağlamak da cabası.


candanag
(15.08.18)
Bir işin var ve çalışmak istemiyorsan rahat batması olabilir. Arada bana da oluyor şöyle motive oluyorum; şu an iş bulmak isteyip de bulamayan milyonlarca insan var, evi olmayan sokakta yaşamak zorunda olan, yiyecek giyecek sıkıntısı çeken, istediği zaman duş alamayan( geçen doğalgaz kaçağı vardı ve yaklaşık bir hafta kettle da su ısıtmak zorunda kaldık)ki ne büyük nimetmiş, savaş soykırım vs ile can güvenliği olmayan nice insan var. Bunları düşünüp mutlu olmuyorum tabii ki sadece şükredip elimdekini de kaybetmemek için dua ediyorum. Az da olsa sağa sola bağış yapabilmem için çalışmam şart çünkü. Güven içinde işine gidip gelebiliyorsan, bugün ekmek alabilecek miyim diye düşünmüyorsan, nerde yatacağım diye endişen yoksa işine sarıl çalış. Hiçbirimizin garantisi yok. Allah sonumuzu hayır etsin.


78 burada! Genç arkadaşlara tavsiyem, iş beğenmeye çalışmayın ve bir yerden başlayın. İnsanlara saygılı olun ve işinizi yapın. Kuracağınız bağlantıların kalitesi hayatınızın geri kalanına yön verecek. Çok acaip bi gençlik döneminin ardından (kendimi supermen sanıyordum) hayatın hep böyle geçmeyeceğini bir kaç tokatla anladım ve bir gün önünden geçtiğim bir bilgisayarcıya girip eleman lazım mı dedim, çünkü her yere girip çıkma ve tonla insanla tanışma fırsatı vardı. İnsanların masalarının altında cat6 kablosu döşüyordum. Aradan 15 yıl geçti, şimdi bir zamanlar ilk ERP programını kurduğum, yani barkodlu sisteme geçirdiğim tek şubeli mağazanın ürün yönetiminden sorumluyum. Tecrübemden ötürü ünvanımla alakası olmadığı halde bilgi işlem de bana bağlı ve 15 şube olduk.

Kısacası, hayat size kuracağınız bağlantılar ve insanlar üzerinde bıraktığınız izlenimlerle doğru orantılı fırsatlar çıkaracaktır. Evde oturup kariyer sitelerini gezmek yerine sahaya inip genç yaşta bir yerlerden başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Şiddete karşıyım aslında ama neyse konu o değil..


kcbilir
(15.08.18)
bende istemiyorum ama el mahkum.


firemanjonny
(15.08.18)
ben istiyorum ama sevdiğim işte ve bölümde.


for day to break
(15.08.18)
Ben de hiç çalışmak istemedim. Sonra 1.5 gün çalıştım(evet gün) ve istifa ettim. 10 senedir de çalışmıyorum.


sta
(15.08.18)
Calismak istemek icin ya işini ya da işyerini sevecek insan bence. Ben işime aşık degilim belki ama seviyorum yine de. Ama her gun işe severek keyifle gitmemin sebebi işyerimi ve calistigim insanlari sevmek kesinlikle. Işini degistiremiyorsan calistigin yeri degistirmeye calisabilirsin. Calismak guzel bi sey bence.


aquarium
(15.08.18)
şu link'te çok güzel açıklanmış www.youtube.com

tabii at yarışı, bahis, sayısal loto, piyango, kazı kazan flan gibi şeyleri de deneyebilirsiniz.


selam
(15.08.18)
Çünkü en iyi iş yerlerinde bile hak hukuk yok doğru düzgün. Bir insan sömürüldüğünü bile bile çalışırsa keyfi olmaz elbette. Eskiler fazla şükürcü. Türk milletini bu kadar atıl yapan da bu zaten. Ya işim olmasaydı, çok şükür eve ekmek giriyor bilmem ne. Giriyor ama insani şartlarda mı giriyor?

Benim çalışma koşullarım çoğu insana göre daha iyi mesela. Hafta sonu çalışmıyorum. Fazla mesai yok denecek kadar az. İnsanlar korkunç değil ama gene de çalışasım yok tam zamanlı işlerde. Zorla gidip geliyorum.

İstanbul trafiğinde işe servisle gidebilmek için 05:30'da kalkıyorum. Eve 18:30 gibi geliyorum ama bu sefer de onda uykum geliyor. Üç buçuk saatte kitap mı okuyayım, arkadaşlarımla mı sosyalleşeyim, banyo mu yapayım, kedimle mi takılayım?

Bir de bizim şirketin yurt dışında genel müdürlüğü. Onların haklarını, ne şekilde çalıştıklarını görüyorum. Yıllık izinleri, çalışma saatleri vs. Bizim burada iyi diye nitelediğimiz koşullar bile aslında iyi değil işte. Bence tüm sıkıntı burada.

Ülkece standartlarımız o kadar düşük ki şimdi gelip birileri "ne güzel mis gibi işin" diye laf atar örneğin. Para kazanmak için hayatımızın bu kadar büyük bir bölümünü feda etmemeliyiz, bunun farkındayız ama elimizden gelen bir şey de yok. O yüzden bunalımlara girip duruyoruz işte.


inawen
(15.08.18)
Bende de aynı şekilde durum.


90'lar grubu da farklı değil. beklentilerimiz ve karşılaştıklarımız birbirinden çok uzak. dev bir hayal kırıklığı var milyonlarca gençte.


captainobvious
(15.08.18)
Mahalle bakkalı tebessümlü bir ifadeyle ''hala giremedin mi bir yere'' diye sorduğunda koşarak çalışmaya başlıyorsunuz. sorun yok.


binder dandet
(15.08.18)
ben 90'lar jenerasyonundanım ama çalışasım geliyor açıkçası. Sadece sabahları yataktan uzaklaşırken biraz lanet ediyorum hayata sonra hesabıma her ay para yatmadığını hayal edince geçiyor.


(1)

Dolar Alım/Satım Makası

Selamlar,Enpara'ya bakıyorum, alım satım makası neredeyse kafam kadar. Ne zaman normale döner?
Selamlar,

Enpara'ya bakıyorum, alım satım makası neredeyse kafam kadar. Ne zaman normale döner?
aradaki uzaklik
(15.08.18)
bunu söyleyebilecek adam yok. Finansbank hazinesi dahil...

Kurun son 4 saatteki marjına bak: 5.92-6.52

böyle manyakça oynayan bir şeyi kim nasıl dar makasla verecek? enpara müşterisi zannediyor ki doların bir kaynağı var siz bankadan 2 bin usd alınca banka da hemen gidip oradan 2 bin usd alıyor... öyle bir şey yok. bankalar piyasada 1 milyon dolar ve katları işlem yapabiliyor. 1 milyonu aldı diyelim... müşteriler onu satın alıp bitirinceye kadar fiyat hareketleri bankaya kar/zarar yansıyor. bu riski alabilmek için de makası açmak zorundalar. (bankalar az para kazanıyor demiyorum. ama zarar edecekleri bir şeyi de durup dururken kabul etmeme nedenleri bu)


507
(15.08.18)
(5)

Bu Gurbetçiler Ne Zaman Gider?

Euro 7 lira olunca mal bulmuş mağribi gibi üşüştüler ülkenin başına. Zaten sevmezdim, iyice ayar olmaya başladım. Anne tarafımın da yarısı gurbetçi, hiç de sevmem, Almanya'ya gittikleri gibi kalmış zihinleri, 70'ler. Bir gram ilerleme yok.Her neyse, tabi euro 7tl olunca her yere saldırıyorlar, avmle
Euro 7 lira olunca mal bulmuş mağribi gibi üşüştüler ülkenin başına. Zaten sevmezdim, iyice ayar olmaya başladım. Anne tarafımın da yarısı gurbetçi, hiç de sevmem, Almanya'ya gittikleri gibi kalmış zihinleri, 70'ler. Bir gram ilerleme yok.

Her neyse, tabi euro 7tl olunca her yere saldırıyorlar, avmlerde sıra var, ev alıp gerekli gereksiz tadilat yaptırıyorlar vesaire. İnsan ayar oluyor.

Bunlar ne zaman dönüyorlar geldikleri yere?
aradaki uzaklik
(15.08.18)
Bayramdan sonra yavaş yavaş dönerler.


normalde 8 hafta izin almanya’da, eylul basi gibi giderler


cedex
(15.08.18)
euro kurunu görünce koşarak geldiler. eskiden mercedes bmwlerle gelirlerdi şimdi pejoya kadar düşmüşler. bu adamları ben ülkemde görsem bende türkleri sevmem.


mikahakkinen
(15.08.18)
Meraktan soruyorum sana ne zararları var? Bi salın şu insanları artık. Hiç gelmez unuttu buraları derler, gelir yatırım yapar ülkeye döviz sokar ne zaman giderler olur. Bi tek senin zaten Türkiye.


dun işim vardı tapuda 200 tane gurbetçi gördüm rahat... hepsi gelmiş ki burası 90.000 nüfusu olan bi yer. kızmadım ama sinir olmadım da değil. zaten iyilerdi şimdi temelli zengin oldular başımıza. 100.000 lik evi bi ay önce almayan adam bu ay alabilirim diyor yarı yarıya ucuzladı çünkü


aydogank
(15.08.18)
(5)

Neyden Stok Yapmak Lazım?

Bu zam dalgasından önce neyden stok yapmak lazım gencolar?Bebek Bezi geliyor aklıma, başka? Şampuan filan stoklamak çok mu saçma?
Bu zam dalgasından önce neyden stok yapmak lazım gencolar?

Bebek Bezi geliyor aklıma, başka? Şampuan filan stoklamak çok mu saçma?
aradaki uzaklik
(14.08.18)
abartıyorsunuz bence. bir şampuan 20 liraysa en fazla olacağı 22-23. kaç koli alacaksınız ki ilginç


burya
(14.08.18)
Deterjan falan al dinleme burada ne kadar artan diyeni, 11 ay önce 75 liraya aldığım bulaşık deterjanı bugün 145 lira olmuş, öyle böyle en ucuz 130'a getirebiliyorum. Zamın sonu yok.
Çok stok diyemesek de para varsa 1 senelik ihtiyacı ölçüp ona göre alın. Yani diş macunu şampuan, kozmetik ürünleri gibi.

Kışlık alacaklarınızı da alın, yazlık da alın. Bu fiyatlara tshirt bir daha hayal. 30 liraya pahalı diyordum, bir daha göremem jj'den 30 liraya tshirt heralde.


dostum kafayı mı yediniz? sakin olun. her hangi bir şey stoklama durumunda değil ülke.
için rahatlasın: akp'li değilim.


omembo
(14.08.18)
stok tavsiyesi verenleri emniyet en yakın zamanda alır sanırım. bir de bunların twitter versiyonları var, milleti gaza getirip karaborsadan döviz sattıranları falan. neyse ki onları çoktan aldı.

sakin ol hocam. savaşta değiliz. elektronik alet falan varsa almayı planladığın belki biraz elini çabuk tutman faydana olur. ya da Louise Vuitton falan giyiniyorsan, Rolex alma planın varsa onları da alabilirsin çünkü kurdan etkilenecekler.


giovanne
(14.08.18)
Ben dün bebek bezi, ıslak bez, şampuan, tuvalet kağıdı, kağıt havlu tarzı şeyleri gittim aldım stokladım. Dün bile %20 artmıştı bebek bezi.


sta
(14.08.18)
(1)

Forex Şirketi

Selamlar,Yurtdışından TR'ye sorunsuz para gönderen, özellikle COIN'lerin de trade edilebildiği bir FX şirketi biliyor musunuz? Türkçe desteği de olursa süper olur.
Selamlar,

Yurtdışından TR'ye sorunsuz para gönderen, özellikle COIN'lerin de trade edilebildiği bir FX şirketi biliyor musunuz? Türkçe desteği de olursa süper olur.
aradaki uzaklik
(11.08.18)
tickmill


goodman
(11.08.18)
(3)

Kişisel Kriz Önlemleri

Arkadaşlar merhaba.Bildiğiniz üzere, çok yakında daha da sertleşecek bir kriz fırtınasına girmiş bulunuyoruz. Ben kendi adıma bu kriz ortamından ufak hasarlarla sıyrılabilmek için çeşitli önlemler aldım. Bunlar:1. Kahvaltılarımı dışarıda yapıyordum, en az 10tl gidiyordu. Dışarıda kahvaltı yapmayı bı
Arkadaşlar merhaba.

Bildiğiniz üzere, çok yakında daha da sertleşecek bir kriz fırtınasına girmiş bulunuyoruz. Ben kendi adıma bu kriz ortamından ufak hasarlarla sıyrılabilmek için çeşitli önlemler aldım. Bunlar:

1. Kahvaltılarımı dışarıda yapıyordum, en az 10tl gidiyordu. Dışarıda kahvaltı yapmayı bıraktım, evde hazırlayıp işyerinde yapıyorum.
2. Öğle yemeklerimi inceledim, 25-35TL bandında gidip geliyordu. Öğle yemeklerimi artık "en fazla 15tl" olacak şekilde yiyorum.
3. Marketten alışverişi kestim, çok yakında pazar yeri var, her Çarşamba Pazar alışverişi yapıyorum.
4. Cafe ihtiyaçlarımı şirketin verdiği Sodexo'nun geçtiği yerlerde karşılıyorum. Eğer o kafede sodexo yoksa kesinlikle girmiyorum.
5. Ekstra - lüx harcamaların yüzde 80'ini bıraktım - erteledim.
6. Akşamları bazen dışarıdan söylüyordum, tamamen bıraktım, Pazar alışverişini ona göre ayarlayıp evde yemek yapıyoruz.
7. Kendime bir harcama hedefi koyup ayı 3'e böldüm, tüm harcamalarımı yakından takip edip ilk 10 gün hızlı gittiysem diğer günler yavaşlıyorum ve harcama hedefini bir şekilde tutturmaya çalışıyorum.
8. Cep telefonuma "giderim var" uygulaması indirdim, tüm harcamalarımı buraya girip haftasonlarında analiz yapıyorum. Kısılması gereken yerler varsa not alıyorum.

Sizin böyle küçük ama etkili önlemleriniz nelerdir?
aradaki uzaklik
(10.08.18)
Türkiye böyle değilken de uyguluyordum aşağıdakileri
1.Kitaptan, sinemadan, tiyatrodan, kıstım.Müze kart var
2.Sigara alkol yok.
3.Aburcubur almak yok.(sağlıklı da)
4.Giyimden olabildiğince kısmak (indirimli vakitleri kovalamaya başladım)
5.Elektriği, suyu çok harcamamak.
6.Çay kahve hiç aramam, dışarda ya da evde farketmez.


çılgındünya
(10.08.18)
istanbul'da beyaz yakalı bölgelerinde bir yerde çalışıyorsan 2. madde bence biraz zor. ben 20 tl'den aşağı yemek bulamıyorum. günlük yemek ücreti bizde 17,50 tl. bence evden yemek getirmek daha mantıklı


hononu
(10.08.18)
- ogle yemeklerinizi de 2-3 gun evden goturebilirsiniz, saglikli da oluyor. sirketteki ortama gore bazen sosyallesmek icin ogle yemeklerine baskalariyla cikiyorsaniz 1-2 gun de disarida yersiniz.
- supermarketleri gozardi etmeyin, cok acayip indirimler olabiliyor. hatta kimi urunlerde pazar bana cok pahali geliyor.
- internet sitelerinde de cok acayip indirimler olabiliyor, hepsiburadadan cok uyguna market alisverisi yaptigimi bilirim. keza sampuan, sabun vb gibi urunleri de internette veya supermarkette kampanyali uyguna bulabilirsiniz.


orange coffee
(10.08.18)
(1)

Et bozulması (kete zortlatması gibi okunacak)

Kasaptan et aldım söylemesi ayıp, saar öğlen 12de. Akşama kadar arabada gezdirsem bozulur mu et. Dolaba anca akşam koyabilirim.
Kasaptan et aldım söylemesi ayıp, saar öğlen 12de. Akşama kadar arabada gezdirsem bozulur mu et. Dolaba anca akşam koyabilirim.
aradaki uzaklik
(08.08.18)
Yani bozulmaktan kastın etin çürümesiyse çürümeyebilir, ama üstündeki bakteriler fazlalaşır ve hasta edebilir. Havanın 30 derece olması da ayrı bir etken.(seni çılgın)


binder dandet
(08.08.18)
(1)

Gelirler.gov.tr'den gelen mail

Selamlar,Son ikidir böyle bir mail alıyorum, sizce bu nedir? Ne demiş şimdi bu mailde?
Selamlar,

Son ikidir böyle bir mail alıyorum, sizce bu nedir? Ne demiş şimdi bu mailde?
aradaki uzaklik
(07.08.18)
vergi dairesi size bir emir cıkardı odeme mi alacaksınız odeme mi yapacaksınız emin degilim
vergi dairesine gidin ya da muhasebeciniz kontrol etsin


kingcyrax
(07.08.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.