Giriş
(1)

Baski icin hazirlik yaka kartlari

Belli boyutta ayarlamam lazim baski icin. standart 8.5x5.5mus. Nasıl yaparim dostlar, photoshop yok excelde vs yapabilir mi?
Belli boyutta ayarlamam lazim baski icin. standart 8.5x5.5mus. Nasıl yaparim dostlar, photoshop yok excelde vs yapabilir mi?
art vandaley
(08.06.19)
Yaklasik 100 isim.en ucuz basilcak ve kolay yolunu ariyorum


art vandaley
(08.06.19)
(11)

ben mal mıyım?

soru basit de lutfen cevabınızı detaylandırın inandırabileyim kendimi.erkek arkadasımla aynı evi paylasıyoruz. maddi acıdan da zor zamanlar geciriyoruz. işten geldim. yarın önemli sayılabilecek bir tahlil sonucu alacagım icin gerginim, bi de işte bir problem yasadım. geldim yakınlardaki kafede bi ca
soru basit de lutfen cevabınızı detaylandırın inandırabileyim kendimi.
erkek arkadasımla aynı evi paylasıyoruz. maddi acıdan da zor zamanlar geciriyoruz. işten geldim. yarın önemli sayılabilecek bir tahlil sonucu alacagım icin gerginim, bi de işte bir problem yasadım. geldim yakınlardaki kafede bi cay içtik, bunları anlattım. o da dun biraz sıkıntılıydı, işiyle ilgili de ciddi problemler var. konustuk, hatta gerginligim azaldı biraz dedim. sonra beni eve yolculadı dolasmaya cıktı, muhtemelen 1-2 bira da içer.
iyi guzel de ben gerginim, hatta ayrılmadan gitmeseydin keske dedim. su streste evde yalnız vakit gecirmek ömür torpusu ve yaptıgı asırı dusuncesizlik gibi geliyor bana. o da muhtemelen tahlilin temiz cıkacagını dusunuyor ama stresim zaten makul demiyorum ki. aynı evde yasamak cok zor, kişisel alanlar birbirine giriyor. ve her sey el altında goruluyor.
bikac saat sonra gelir ama canım cok sıkıldı.
soru 1. ben mal mıyım, abartıyor muyum?
soru 2. aynı evde yasayan ciftler, evlilik de dahil nasıl hayatı yurutuyorsunuz? partnerinizin morali bozukken sizinki normal olabiliyor mu? ben yanımdakiden cok etkileniyorum, hem sevdigimden hem de zaten yanımda olan bir insan evladı oldugundan. bir suredir bazı duyarsızlıklar gore gore, kendimde de duyarsızlık hisseder oldum. bu normal mi? yoksa soguyor muyum?
tesekkurler
art vandaley
(22.05.19)
ne tahlili oldugunu bilmek bize bayagı yardımcı olurdu bu konuda. üstte yazdığı gibi cinsel hastalık bulastırma olayı ise bunun ihtimali bile ilişkiyi bitirmek için yeterli. Ve böyle bir durum ise kesinlikle zeka geriliğiniz var.

ilişkiyi nasıl yürütüyoruz(?) ; işim ve hobilerim gereği bilgisayar basında durmam gerekiyor bu sebeple kendime uzunca bir süre ayırıyorum. Kız arkadaşım salonda ve mutfakta takılıyor genelde ikimizinde kendine ait bol bol zamanı var bu arada birbirimize iş yükleyerek ya da gergin konusacak moral bozmuyoruz. Benim hayatımda 4 4 lük olsa yanımdaki üzgün veya somurtgan ise illaki benimde modum düşerdi bu gayet normal.

karşı tarafta stresli. biraz ayrı kalmanız iyi gelebilir size ev ufak ve kendinize ayrı ortamınız yok ise onun eksikliğini de yaşıyorsunuzdur. maddi sıkıntı morallerin düşük olmasında esas sebep. Bunları kabullenip birbirinizi yemeden üstesinden geleceksinia ya da herkes kendi yoluna bakacak ayrılacaksınız. karar sizin


Aşk Adamı
(22.05.19)
Malsın..her duyurunda bunu daha bir pekiştiriyosun.


astrid
(22.05.19)
dostlarım cevabınız icin sagolun da hpv konusunda buyuk bir bilgisizlik var. cinsel aktif erkeklerde sadece sigil yapan turse hpv tasıdıgı bilinebiliyor. diger turlu tam bir muamma. ve herkeste var. kadının bagısıklıgı yenerse yendi, yenemezse hastalıklara evrilen surec baslıyor.
tahlil de o malum hpv tahlilinin tekrarı:(


art vandaley
(22.05.19)
M ile baslayan seyi demeyecegim ama abartiyorsunuz bencr.


baldan kaymak
(22.05.19)
Zaten eve dönecek olan adam 1-2 saatliğine uzaklaştı diye bunu sorun mu ettin gerçekten :/ mal mısın bilmem de ilişki yaşaması zor bir insansın sanırım


aquarium
(22.05.19)
yav bu hpv konusunda bence sevgilini suçluyorsun fark etmeden, bu yüzden onun hiçbirşeyi yokmuş gibi iki bira içmesine takıldın. Ancak şunu unutmaman gerekiyor, herhangi bir hucre değişimi çiksa bile bunu bedeninde yaşayacak olan sensin. Erkek arkadaşı bırak, kimse sana yardım edemez. Bence biraz kendinle kalmaya çalış, dertlerini üstlen. Hastaliklar konusunda sabit bir fikrim var. Kimsenin yardım edebileceğini düşünmüyorum. Çok yalnız bir deneyim bence. Daha kolay gelecek her şey. Ayrıca strese girme, tedaviler var.
cevap 1 : Mal değilsin, fakat başaçıkma yöntemlerini gozden geçir.
cevap 2 : Aynı evde yaşamıyorum fakat bizde dengeleniyor. Genelde çözülemeyecek bir sorunsa sessiz kalıyoruz biraz. iyi geliyor. Çözülevilecek bir moral bozukluğuysa plan yapıyoruz cözmek için. Brainstorming. Iyi oluyor.


velvetmorning
(22.05.19)
Self-motivated bi kişilik olduğumdan zaten canım sıkkınsa takarım kulaklığı tek başıma yürüyüşe çıkarım ya da netflixe falan sararım, yoga yaparım vs

Beraber zaman geçirmeye ihtiyacım varsa da ortak plan yaparım. Bi konser, sinema ya da beraber pinpon vs oynamak atıyorum işte Eşimin öyle benim canım sıkkınken, başını alıp kendine ayrı plan yapmışlığı yoktur pek.
Sözlü dile getirdiniz mi peki? Yanımda olmana ihtiyacım var, beraber bişeyler yapalım deseydiniz gitmezdi bence zaten merak etmeyin;) Kendi kafası da işiyle vs doludur, düşünememiş olabilir.. Aynı evde uyumlu ve huzurlu yaşayabilmenin ilk şartı iletişim.. Konuşun bu rahatsızlığınızı da hatta..


@velvet cok tesekkur ederim
@su olsam ateş olsam, aslında gitmesen daha iyi olurdu dedim ama sanırım onun stresi baskın geldi. ya da benim bu mevzuyu ne kadar taktıgımı anlayamıyor.


art vandaley
(22.05.19)
sorduğun için sen malsın diyorum. modlar sıkıntı yapar mı acaba?


datnet
(22.05.19)
1- abartiyorsun evet. biraz bencil misin?

2- bilmiyorum. duygulariniza gore kararlar vermeyin. duygular gerizekalidir.


Onun da biraz kişisel alana ihtiyacı var
Takma bunu kafana


photo85
(22.05.19)

kadıkoy'deki kayıp cocuk bulundu

teyitli, sosyal medyada da var.
teyitli, sosyal medyada da var.
art vandaley
(22.05.19)
(3)

Skt 04/19 olan Benexol(B12) kullanılır mı?

İlaç dolabında duruyordu.
İlaç dolabında duruyordu.
art vandaley
(16.05.19)
ben kullanırdım.


sutlu nescafe
(16.05.19)
Kullanmam


kolibrit
(17.05.19)
kullanma sakın


dismainpula
(17.05.19)
(5)

depresyonda degilsiniz 21.yuzyılda yasıyorsunuz

bu mealde bir söz duymustum yakınlarda, bir filozofun sozuydu yanlıs hatırlamıyorsam. kimin oldugunu bulamadım, duyan oldu mu?
bu mealde bir söz duymustum yakınlarda, bir filozofun sozuydu yanlıs hatırlamıyorsam. kimin oldugunu bulamadım, duyan oldu mu?
art vandaley
(20.01.19)
Bunu ben bir duyuruya cevap olarak yazmistim bir ara ama bir yerde okuduğumu hatirlamiyorum :)

Kendim uydurdum diye biliyorum ya da zihnim beni yaniltiyor. :)


evet biri söylemişti


gadlemler
(20.01.19)
@deveyi, aklın yolu bir:) hayır capste gormustum. kafka gibi hatırlıyorum sanki gorseli ama onda bulamadım


art vandaley
(20.01.19)
jose saramago “Kötü kader diye bir şey yoktur. 21. yüzyıl vardır. Ve bu yüzyıl, yavrucuğum bir kelebeği bile intihar ettirebilir.” demiş. bunu görmüş olabilir misin?


kesinlikle. tesekkurler yeterama:)


art vandaley
(20.01.19)
(12)

uzun ilişkide cinsellik

1 yılı geciyor erkek arkadasımla beraber olalı. nerdeyse basından beri birlikte yasıyoruz. yaslarımız da ufak sayılmaz. 30-40, bir de malum duyurularda da sormustum hpv belası yasadık. eskiden oldukca sık birlikte oluruz, son 6 ayda bazen ayda 1e bile dustugu oluyor. olunca art arda bikaç gun oluyor
1 yılı geciyor erkek arkadasımla beraber olalı. nerdeyse basından beri birlikte yasıyoruz. yaslarımız da ufak sayılmaz. 30-40, bir de malum duyurularda da sormustum hpv belası yasadık. eskiden oldukca sık birlikte oluruz, son 6 ayda bazen ayda 1e bile dustugu oluyor. olunca art arda bikaç gun oluyor, olmayınca birkaç hafta hiç olmuyor. hpv'nin ondan bulastıgı fikriyle bi dönem cok sogumustu, vicdan azabı hissetmişti. sonra unuttuk bu belayı, sonraki teste kadar erteledik. ve eskiden sevişirken vucuduma övgüler olurdu, simdilerde hiç öyle bişey yok. ben pek kadın gibi hissedemiyorum kendimi bu anlamda özguvenim yerlerde. ama onu da suclamak istemiyorum, depresif kafası baska seylerle dolu. ne yapmam lazım bilmiyrum, kendi haline mi bırakmalıyım, ısrar etmeli miyim? sırnasma cabam yanıt bulmazsa hiç ustelemiyorum. zaten utangacım da. hoff

edit: pişman olup da duyuruyu imha edersem kızmayın
art vandaley
(20.01.19)
bunları ona söyleyin kesinlikle, neyse sorun birlikte çözün. sağlıklı iletişim kuramıyorsanız zaten probleminiz bundan daha büyüktür.


bxgx
(20.01.19)
bence tedavi olun, ciddiyim.

ben bıktım sizin bu cinsellik hastalık mevzularınızdan. anonim nickler arkasına saklanıyorsunuz diye bokunu çıkarmayın.

'zaten utangaçsan' s.g. uzakta yap ne yapıyosan, anladık cinsel organlarınız var.

burası ne ilişki terapisi veriyor, ne haydar dümencilik yapıyor.

ağzımı bozardım da , compu'ya sözüm var.


killerbee
(20.01.19)
@killerbee, terapiste gitmeyi de denedim. adam 30 yasında bir kadın erkek arkadasından ne ister, evlilik diye basladı. ayrıca param da yetmiyor. burası anonim oldugu icin rahatca bir derdimi paylasıyorum, seni hangi acıdan incittigini gercekten merak ettim.


art vandaley
(20.01.19)
eski sevgili nasıl unutulur, aşk acısı çekiyorum, sevgilimle ayrıldık tarzında milyon tane duyuru açmayacağını bilsem ayrıl coco der geçerdim.

olmuyorsa zorlamıycan, ne yapıcan arkadaşım? ne yapabilirsin? cinsellik yok, iletişim yok, terapi yok, evlilik yok?

peki sen bizden ne istiyosun? krikoyu alıp mı gelelim? ona ufak süprizler mi yap diyelim?


killerbee
(20.01.19)
www.bbc.com

'Ankete katılan kadınların yarısı, virüsün bulaşmasının ardından seksten soğuduklarını ve utandıklarını, yüzde 35'i HPV'nin ne olduğunu bilmediklerini, yüzde 60'ı da HPV'nin kanser anlamına geldiğini sandıklarını söylüyor.'


killerbee
(20.01.19)
Ayda 1 cok korkunc, hayatinda baskasi olmadigindan emin misiniz?


Mommysbusy
(20.01.19)
ya, arkadasim abd'de bir sigil cikardiginda hekim olusan sigili alip "bagisiklik sisemini yuksek tut, vucudun kendi halleder" demisti; turkiye'de millet kafalari yiyor. sanki biraz kulturel, ya...

hpv asiri abartiliyor. gecen hekimin biri "butun rahim agzi kanserleri hpv varligi demek" gibi bir sey demisti, dehsete dusmustum. basit bir google aramasi bile tersini nal diye cakar, yani...

caninizi sikmayin. utangac olmaya da gerek yok. "kadin gibi hissedemiyorum" kismi sikinti. abiyle uzatmalari uzatiyormussunuz gibi...


e haliyle
(20.01.19)
@e haliyle, bendeki yuksek riskli maalesef. sigil cıkaranlar dusuk risk grubu


art vandaley
(20.01.19)
eski yazılarınızı da göz önüne alarak söylüyorum,bitmiş bir ilişkiye tutunmaya çalışıyorsunuz. ayrılmaktan korkmayın.


mcsword
(20.01.19)
@art vandaley, yuksek risk grubu hpv de direncli vucuda yenilen bir sey. bence hayatinizi daha saglikli hale getirmeniz icin gudulenme saglayan bir tecrube olarak ele alabilirsiniz teshisinizi. bazen boyle isaretler hayatimizi degistirmemize yardim ediyor, bence.


e haliyle
(20.01.19)
Bitmis bir iliskiye tutnmaya calisiyorsun +1
Ayrica neden size kotu davranan erkeklere cekim yasiyorsunuz, neden kendinizi bu kadar hirpaliyorsunuz, bi soruladin uzerine gidin derim, anladigim kAdariyla ailede gordugunuz iliski cesidi bu ama kendinize yazik etmeyin.,(onceki duyurular goz onune alinarak yazilmistir)-


kassiopeia
(20.01.19)
@e haliyle bütün scc histolojisindeki rahim ağzı kanserleri hpv varlığı demek gerçekten de, hekim arkadaşınız doğru söylemiş. Çok yüksek oranlardan dolayı tüm scc'ler hpv ile ilişkili kabul edilir. basit bir google araması değil pubmed datalarına dayanarak söylüyorum.
@art vandaley sizdeki HPV yüksek riskli gruba ait olsa da endişelenmenize gerek yok, kanser öncüsü olduğu kabul edilen cervical carcinoma in situ 1 ve 2 bile %80 üzeri oranlarda kansere dönüşmez. Zaten kansere evrilme gibi bir durumda takip altında olacağınız için çok erken teşhisle sorunsuz hallolacaktır. hpv abd toplumunda %90 üstü oranlarda pozitif, sadece serviks ca değil vulva, orofarinks ve anal kanser gibi kanser tiplerinin de öncüsü. toplumun birçoğunda pozitif olduğunu akılda bulundurup hayatı zehir etmemek gerektiği kanaatindeyim.


tuvvcee
(21.01.19)
(4)

Propolis marka tavsiyesi

Kullanan ve memnun kaldım diyenlerden öneri bekliyorum. Araştırdım ama kafam daha beter karıstı. Alkollısu sulusu. Tecrube edenlerden duymak daha iyi olacak sanırım. Simdiden sağolun
Kullanan ve memnun kaldım diyenlerden öneri bekliyorum. Araştırdım ama kafam daha beter karıstı. Alkollısu sulusu. Tecrube edenlerden duymak daha iyi olacak sanırım. Simdiden sağolun
art vandaley
(13.01.19)
Beeo
Umay herbal
Egricayir


bradshaw
(14.01.19)
balen ve salpin.


scudman1
(14.01.19)
www.egricayir.com

ekşiden keşfedip kullanıp memnun kaldığım.


trajikomix
(14.01.19)
Bizde birkaç arı var, kovandan çikarip ham halini kullanıyoruz. Tanıdık veya bir şekilde arısı olanla iletişime geçersen en doğalını almış olursun zannimca.


efsane
(14.01.19)
(5)

Eve mini firin mi davul firin mi

Butce kisitli 200 liraya guzel davullar var. Sanki davul daha iyi pisiriyor diye biliyorum ama neden cok tercih edilmiyor? Cok mu elektrik tuketiyor
Butce kisitli 200 liraya guzel davullar var. Sanki davul daha iyi pisiriyor diye biliyorum ama neden cok tercih edilmiyor? Cok mu elektrik tuketiyor
art vandaley
(05.12.18)
mini fırın iyidir. davullar çok elektrik yakar sonra pişman olabilirsiniz.


sarhos pedro
(05.12.18)
midi fırın


Börekçi denilen fırınlar var bence iyi


bitse de gitsek
(05.12.18)
turbo özelliği olmasına dikkat edin alırken.


kronik
(06.12.18)
davul fırın kaldı mı bunu cidden bilmediigmden soruyorum
mini
her şeyin minisi


(11)

hpv illetiyle napicaz? uzman yahut bunla basetmislerden yardim bekliyorum:(

1-1.5 yil kadar once ilk supheli birlikteligim oldu. sonra erkek arkadasimla 1 yila yakindir birlikteyiz. buyuk ihtimal erkek arkadasimdan bulasti zira cok partneri olmus.simdi bende yuksek riskli hpvler ve asc-us cikti. kolposkopi onerdiler ama narkozdan cok korkuyorum.simdi sorularim1.cinsel gecmi
1-1.5 yil kadar once ilk supheli birlikteligim oldu. sonra erkek arkadasimla 1 yila yakindir birlikteyiz. buyuk ihtimal erkek arkadasimdan bulasti zira cok partneri olmus.
simdi bende yuksek riskli hpvler ve asc-us cikti. kolposkopi onerdiler ama narkozdan cok korkuyorum.simdi sorularim

1.cinsel gecmisim bu kadar yakinken kanser onculu lezyonlar icin korkmama gerek var mi?

2.kolposkopi yaptirmayip 3 ay sonra smear tekrarlayip yine cikarsa yaptirsam nasil olur?

3.e birlikteyiz, nasil iyilesecegiz? birbirimize bulastirip duracak miyiz? korunmasiz birlikte oluyorduk, prezertavif kullanmaliyix ssnirim artik di mi? bu bireysel iyilesme ihtimalimix varsa onsureci atlatmaya fayda saglar mi?

4. devlette tum bunlari gonul rahatligiyla danisabilecegimiz akli selim hoca var mi? ya da uygun vakif hastanesi de olur.

simdiden saolun
art vandaley
(12.10.18)
3) prezervatif de koruyucu bir önlem değil hpv için. saçma internet forumlarında boxer ile sevişin yazıyordu asdfasf

4) şehir ?


kablelvuku
(12.10.18)
Kusura bakma ama e birlikteyiz, nasil iyilesecegiz bolume cok guldum. Bence uzak duracaksiniz abi tedavi surecinde birbirinizden, uzman arkadaslar daha iyi bilir gerci. Bu hem ayranim dokulmesin muhabbetine benzemis.


Deathrow
(12.10.18)
1. Herkesi kanser yapmıyormuş, sigara içenlerde kanser riski çok yüksekmiş, hpv 5-10 yıl vücutta kalırsa kanser yaparmış.

3. prezervatif hpv'ye engel olamıyor maalesef, çünkü bu virüs sıvı ile değil tenden bulaşıyor bildiğim kadarıyla.

Aşısı filan vardı bir danışın belki fayda sağlar. O kadar korkmayın dünyada çok yaygın bu, sürekli kontrolde olun.


John Bloor
(12.10.18)
Oncelikle gecmis olsun.
Iyilesme sureci seneler aliyorken uzak durmak gibi bir durum oyle kolay degil. Mantar degil bu 3 gunde gecsin. Bagisikligi yuksek tutacaksiniz. Imutor ya da imuneks destegi alabilirsiniz birlikte. Sigara varsa birakmaya calisin. Koriolus mantarini arastirin. Bazi kemoterapotik ajanlar tamamen iyilesme sagliyor ancak cok yeni ve deneysel. Yine bu tedavilerin pesine dusebilirsiniz. Doktorunuz ne dedi bilmiyorum ama asi konusu cok tartismalidir. Sizde çıkmayan tipler icin asi destegi onerebilir de onermeyebilir de.


partydisaster
(12.10.18)
@kablelvuku istanbul.

cok tesekkurler. @deathrow bilmeden yorumun amacini bi anlasam


art vandaley
(12.10.18)
HIV geçer diye bişey yok. Vücuda bir kez girdi mi bir daha çıkmıyor. Bağışıklık düşünce siğillerle falan kendini gösteriyor. Riskli HIV türüyle rahim ağzı kanseri riski var demek bu, yani kolposkopiyi mutlaka yaptırın ve her yıl da yaptırmanız gerek. Aşı pahalı bişey, gerek var mı tekrar sorun. Kolposkopiyi yaptırın kanser olmak istemiyorsanız.

Erkeklerde HIV tedavisini bilmiyorum ama o da bir görünse iyi olur. Durmadan insanlara kanserli hastalık bulaştırmasın bari.


ninotevtidze
(12.10.18)
Mobilden yanlış olmuş, HIV leri hpv ile değiştirin.


ninotevtidze
(12.10.18)
Erkek arkadaşından bulaşmama ihtimalini göz önünde bulundur. Hpv grip gibi aha yüzüme hapşırdı bulaştı (grip te böyle değilmiş esasen) bir durum değil. Belirtileri hemen göstermiyor, bağışıklığının düştüğü zamanlarda ortaya çıkıyor genelde.

1 bunun günü yok, kimse bilemez. Ve hatta hala tanımlanmamış türleri var.

2 nolur?

3 hpvliler için özel üretim condomlar vardı boxer şeklinde. Bi araştır ama çok saçma :d normal condomla bitek nazardan korunursun, onun dışında bi işe yaramaz.

4 bilmiyore...


Tears of Devil
(12.10.18)
Yakın bi eğitim araştırma ya da tıp fakültesi hastanesinden enfeksiyon polikliniğine randevu alın. O zamana dek hiç kafanızı yormayin bence. Uzmanlik alanınız olmayan bir konuda araştırma yaptıkça daha çok kafanız karışacaktır.


the kene
(13.10.18)
@the kene, bu bilgiden emin miyiz? sanki konu jinekolojik onkoloji alanina giriyor gibi gorunuyor internet arastirmalarimdan.
gercekten de hurafenin cok oldugu bir alan. cok bilgi kirliligi var


art vandaley
(13.10.18)
evet, spesifik olarak jinekolojik onkolojinin konusu fakat öncelikle enfeksiyon hastalıklarına gidip daha kapsamlı bir muayene, incelemeden geçmek lazım bence. orası gerekli gördüğü yerde jinekolojiye yönlendirecektir sizi diye düşünüyorum.

sonucu paylaşırsanız mutlu olurum, ben de daha net öğrenmiş olurum.


the kene
(15.10.18)
(6)

Smear sonucum gelmis, simdi ne yapmali kolposkopi vs?

Hpv-16 ve ascvus cikti. Ustunkoru muayene olabildim gec gittigim icin doktor kolposkopi onerdi ama narkozla yapıyorlarmış. Islemden zaten korkuyorum ayrica narkoz fobim var. Ilk cinsel temasimin ustunden 1.5 yil bile gecmedi. Fakat otoimmun hastalıklara sahip hassas bir vucudum var. Ne yapmaliyim co
Hpv-16 ve ascvus cikti. Ustunkoru muayene olabildim gec gittigim icin doktor kolposkopi onerdi ama narkozla yapıyorlarmış. Islemden zaten korkuyorum ayrica narkoz fobim var.
Ilk cinsel temasimin ustunden 1.5 yil bile gecmedi. Fakat otoimmun hastalıklara sahip hassas bir vucudum var.
Ne yapmaliyim cok korkuyorum. Ozele mi gitmeliym? Bu islem sartsa narkozsuz yapan her yok mu?
art vandaley
(11.10.18)
Yeditepe uni hastanesinde yaptırdım kolonoskopi. Komple bayılttılar. Öncesi sonrası hiçbir acı olmadı. Efso lan. Ben de korkuyodum tık die gittim.


Kolonoskopiye narkozsuz dayanamazsın değil, ama canını çok yakar. Acılı bir operasyon.


kablelvuku
(11.10.18)
dostlarim kolposkopi bu. basta ben de kolonoskopi sandim.


art vandaley
(11.10.18)
ben de kolonoskopi zannettim ve eşcinsel olduğunu düşündüm :)
www.youtube.com
ağrısız bir işlem diyor zaten raad ol


prasinos
(11.10.18)
Kolposkopiyi çoğunlukla narkozsuz yapıyorlar. Şurada bir sürü kişi deneyimlerini paylaşmış, belki yardımcı olur:
www.kadinlarkulubu.com


agluna
(11.10.18)
Kolposkopiyi anestezi olmadan yapan yerler de var, arkadaşıma anestezi ile yaptılar üniversite hastanesinde, ama öyle genel anestezi değildi, anestezi deyince yanında ben de gittim ama tamamen uyutma durumu olmadı, işlemden sonra biraz dinlenip çıktık.

Özellerde pahalıydı geçen yıl, birkaç yerden fiyat aldık, en son üniversite hastanesine gittik.

Lütfen ihmal etmeyin, korkularınızı bir tarafa bırakın, mutlaka yaptırın.


opucuk baligi
(11.10.18)
(7)

smear testinde ne cıkabilir?

cok tırsıyorum. muayeneye normal dedi ama şimdi mesaj geldi patoloji raporunuz cıkmıstır, muayene alınız diye. bu standart mı?ne cıkabilir en kötü?
cok tırsıyorum. muayeneye normal dedi ama şimdi mesaj geldi patoloji raporunuz cıkmıstır, muayene alınız diye. bu standart mı?

ne cıkabilir en kötü?
art vandaley
(10.10.18)
Rahim kanseri çıkabilir en kötü.


angelus
(10.10.18)
Angelus agzini hayıra ya:// muayene normalken de ihtimal dahilinde mi bu?
Bir de rahim kanseri mi rahim agzi kanseri mi?


art vandaley
(10.10.18)
Smear testi rutin bir test.
Bir suphe uzerine yapilmadiysa kotu seylerin cikma ihtimali dusuk.


kuehles blondes
(10.10.18)
Muayene alınız rutin bir ifade, bu sonucun kötü olduğu anlamına gelmez. Patoloji raporunu klinisyen bir sonraki muayene sırasında değerlendirip size gerekli bilgilendirme yapar.


clones
(10.10.18)
smear testi bir tarama testidir. sizin serviksinizden(rahim ağzı) dökülen hücrelerin ne kadar normal/anormal olduğu değerlendirilir. buna göre de bir yol haritası çizilir. riskli hücreler görülürse doku biyopsisi alınır. kimse smear sonucuna göre siz kansersiniz/değilsiniz diyemez. ayrıca düşük bir olasılık ama smear testiyle rahim kanseri şüphesi de oluşabiliyor, bazen rahimden dökülen hücreler de tespit ediliyor o da artık sitoloğun tecrübesine kalmış.

bu klasik bilgilerden sonra sizin durumunuz özelinde sanırım raporunuz çıkmış, klinisyene gösterin diye uyarı mesajı gelmiş. rapor iyi/kötü diye bir anlam çıkmıyor.


Smear testinden rahim kanseri çıkmaz, rahim ağzı kanseri çıkabilir. Tabii bu en kötü ihtimal. Siz içinizi ferah tutun. ASCUS çıkabilir. Bu da, kontrol altında tutulmanız anlamına gelir. ASCUS, önemi belirlenemeyen hücresel değişimlere verilen genel addır. ASCUS çıkarsa, 3 ay sonra smear testi tekrarı ve/veya HPV olup olmadığına dair DNA analizi (HPV, rahim ağzı kanserine neden olan değişimlere yola açan bir virüs) istenir.

Bu arada, vajinal iltihap veya atropi gibi masum sonuçlar da çıkabilir.


agluna
(10.10.18)
Hala raporu alamadıysanız ve merak ediyorsanız internetten sonucu görüntüleyebirsiniz, zaten sonuçlarda olması gereken değerleri de yazıyor. Anlamasanız da buraya sorabilirsiniz.


John Bloor
(11.10.18)
(1)

ruya tabiri

onceki gece asiri ulu, kocaman kocaman gorkemli agaclar gordum. bu gece de bildigim bir apartmanda bu asonsor guvenli degil binmicem deyip 8 kat tirmandim. uyandigimda dizlerim agriyordu.guzel hissettim ama varsa guzel yorumunuz alirim birer dal.
onceki gece asiri ulu, kocaman kocaman gorkemli agaclar gordum. bu gece de bildigim bir apartmanda bu asonsor guvenli degil binmicem deyip 8 kat tirmandim. uyandigimda dizlerim agriyordu.

guzel hissettim ama varsa guzel yorumunuz alirim birer dal.
art vandaley
(07.10.18)
onceki gün ağır yemek yemişsiniz, dün ise hafif yemiş üzerine de geç saatte çay kahve içmişsiniz.


medievalman
(07.10.18)
(14)

psikiyatra gideyim mi gitmeyeyim mi?(kaygi bozuklugi icerir)

cok kararsiz kaldim. iyi bir terapi de yapan psikiyatr buldum gibi. muayenesi 400 lira. bu aralar maddi durumum hic parlak degil ama verimliligim sifir. kendimi korumak icin belli rutinler gelistirdim disina cikamiyorum. boylelikle kaygi bozuklugumu kontrol altina aliyorum ama hic bir sey uretemiyor
cok kararsiz kaldim. iyi bir terapi de yapan psikiyatr buldum gibi. muayenesi 400 lira. bu aralar maddi durumum hic parlak degil ama verimliligim sifir. kendimi korumak icin belli rutinler gelistirdim disina cikamiyorum. boylelikle kaygi bozuklugumu kontrol altina aliyorum ama hic bir sey uretemiyorum. ve artik bunu kirmak istiyorum.
ilac tedavisinden cok gozum korkuyor zira vucuduma asiri duyarliyim. carpintilar vs ilac yan etkisi gordugum an cok fena dusup panikleyecegim. aslinda sadece terapi istiyorum ama psikologdan ziyade psikiyatra guvenim var. mesleki bir ayrim degil daha cok zeka seviyesiyle ilgili bir ayrim. soyledigim kibirli gelebilir ama sayisal zekasi oldukca yuksek biri olarak gorecegim en ufak yetersizlik durumu beni surecten sogutacak. cok cok iyi bir psikolog onerisi bulsaydim onu tercih edebilirdim ama bulamadim da.
psikiyatrla da internette yazdiklarindan farkli olarak surec sadece semptom baskilamaya kayarsa diye cok korkuyorum. sizce ne yapmaliyim? maddi durumu duzeltmeyi mi beklemeyelim, bundan onemlisi yok deyip paraya kiymali miyim? kotu olirsa da degistiririm mi demeliyim? belki de cesarete ihtiyacim var. 31 yasindayim ilk defa gidecegim. biraz gozum korkuyor.
art vandaley
(02.10.18)
Ben de maddi durumumun çok kötü olduğu bir dönemde yazdığınız fiyatın aynısına terapi görmüştüm kaygı bozukluğu için. Bir yandan da ilaç kullandım. Böyle durumlarda paraya kıymek gerekiyor zira sağlıktan önemli bir şey yok. Bir de bizim durumumuzda hayata ayak uydurmak zorlaşıyor geriye düşüyoruz.

Ben terapiden çok ilacın faydasını gördüğümü düşünüyorum şahsen. Benim de ilk antidepresan kullanışımdı tedirgindim. Ancak ilaç kickstart oldu benim için. Kaygılar tamamen yok olmasa da en azından tünelin sonundaki ışığı gördüm diyebilirim. İlacı ve terapiyi bitireli uzun zaman oluyor. Hala zaman zaman aşırı kaygı durumu yaşıyorum yaklaştığını hissediyorum ama hiç tedaviden önceki halim kadar kötü olmadım, hayatımı devam ettiriyorum bir şekilde. Kaygıdan ve stresten dolayı yaptığım hataların oranı baya azaldı. O yüzden bence paraya kıyıp denemelisin, ilaç konusunda da korkma ama sana verdiği ilaca da dikkat et, bu konuda konuş doktorla. Bıraktıktan sonraki yan etkileri fazla olan hir ilaç olmasın mesela.


cherokee rose
(02.10.18)
Terapi yapmak için sayısal zekadan ziyade sosyal zeka, empati, dinleme becerileri gerekir.
Psikolog olmak için lisede eşit ağırlık çıkışlı olmanız gerekir yani matematikten aynı oranda sorumlusunuzdur sadece fen bilimleri işin içinde değildir.
Yüksek lisans yapmış bir psikolog ileri seviyede istatistik dersleri almaktadır ve tezi için kullanmaktadır.

Eğer zeka ise sizi düşündüren, boğaziçi, odtü mezunu psikologları araştırabilirsiniz.

Kaygı bozukluğu-psikolog-şehriniz şeklinde aratabilirsiniz size uygun bir uzman bulmak için zira uzmanlık alanlarını yazarlar genelde.

Yine de terapi için psikiyatriste gideceğim derseniz sizin tercihiniz, kimse bunu kibirli bulamaz, kimseyi ilgilendirmez.


kesinlikle paraya kıyıp gitmen gerekiyor. Doğru düzgün yaşamıyormuşum diyeceksin.
Bence daha uygun ücretli iyi doktorlar bulabilirsin. Neredesin?


burfak
(02.10.18)
@burfak istanbuldayim. tavsiyen varsa seve seve.

@acemi, yeter trollugun bi git artik


art vandaley
(02.10.18)
400 lira çok pahalı. haftada bir gideceğinizi varsayarsak ayda 1.600 lira çok pahalı. daha uygun ücretli bir terapistle çalışmalısınız. kaldı ki size iyi bir terapist önermiştim.


fragile lady
(02.10.18)
@fragile tesekkur ederim. incelemistim mesajin ustune ama bana cok uygun degil profil.


art vandaley
(02.10.18)
Özelden mesaj attım doktor tavsiyesi olarak.


burfak
(02.10.18)
çok saçma bir çıkarım terapi eğitimini temel olarak psikologlar alır. dünyanın bir çok yerinde psikologlar terapisttir. psikiyatrist genelde psikotik hastalıklarda etkilidirler. sayısal zekası olan bir insan somut şeyleri daha rahat kontrol edebilir. ruhsal sıkıntısı olan bir insanı biyoloji mühendisine yönlendirelim o tamir etsin o zaman.

bu ülkede herkes her şeyi biliyor zaten. herkes doktor herkes müdür herkes teknik direktör. psikolojiyi böyle genellemek çok saçma.


mikahakkinen
(02.10.18)
psikiyatristin terapi verdiği nerede görülmüş yazar ilacı gönderir.


jamswety
(02.10.18)
Prof. Timuçin Oral'a git. Gereksiz ilaç döşemiyor. Terapi görmen ya da görmemen gerektiği konusunda seni bilgilendirir ve iyi birilerine yönlendirir..
500tl muayene ücreti,Nişantaşı'nda. Şiddetle tavsiye ederim.


gadlemler
(02.10.18)
Ayrıca psikiyatristeler de terapi veriyor arkadaşlar. Daha doğrusu hekim olan Psikanalistler...


gadlemler
(02.10.18)
Hem psikiyatrist hem de psikolog ile çalışmış bi insan olarak çok saçma +1

Ben psikologdan daha öok verim aldım. Doktorlar semptom üzerinden gitmeye meyilliler ne kadar terapi eğitimi alsalar da. Psikologlar bireysel farklılıklara daha iyi dikkat edebiliyor düşüncesindeyim.


ruh i tibbiye
(02.10.18)
Fiyatlar ucmus...


chezsoi
(02.10.18)
(1)

istanbul'da iyi bir goz doktoru(katarakt)

dedeme memleketteki uni hastanesinde daha kapsamli bir merkezde yaptirsan iyi olur demisler. goz kaslari zayiflamis. ozellikle anadolu yakasinda tavsiyeniz var mi? sgk da gecen biyer olursa dadindan yenmez.
dedeme memleketteki uni hastanesinde daha kapsamli bir merkezde yaptirsan iyi olur demisler. goz kaslari zayiflamis.
ozellikle anadolu yakasinda tavsiyeniz var mi? sgk da gecen biyer olursa dadindan yenmez.
art vandaley
(02.10.18)
Kızılay Altıntepe,Atilla Bakan, randevu ayarlamak biraz zor olabiliyor ama.


(02.10.18)
(2)

istanbul'da psikoterapist/psikiyatr? anksiyete, dikkat daginikligi vs

cok uclarda olmadikca yaka onemli degil. ciddi anksiyete bozuklugu, performans kaybi ve az bisiy depresyon da var. asiri materyalist bir yaklasimi olmamasini ve ilaca cok hevesli olmamasini da istiyorum. kendi tecrubelerinize gore tavsiye verebilirseniz cok sevinirim.
cok uclarda olmadikca yaka onemli degil. ciddi anksiyete bozuklugu, performans kaybi ve az bisiy depresyon da var. asiri materyalist bir yaklasimi olmamasini ve ilaca cok hevesli olmamasini da istiyorum.
kendi tecrubelerinize gore tavsiye verebilirseniz cok sevinirim.
art vandaley
(29.09.18)
Okan üniversitesi prof mustafa sercan diyorum


ninotevtidze
(29.09.18)
Dr. Onur Yılmaz, varoluscuakademi.com/ekibimiz/


iskembepaca
(29.09.18)
(3)

almanyada para cekmek - yapi kredi

almanyada unicredit isbirligi olan bankadan ykb.deki eurolari cekerken komisyon vs. gidiyor mu?ya da ykb disinda turkiyedeki parayi aktarip rahatca almanyadan cekebilcegimiz( tek seferde degil) banka hangisidir?
almanyada unicredit isbirligi olan bankadan ykb.deki eurolari cekerken komisyon vs. gidiyor mu?

ya da ykb disinda turkiyedeki parayi aktarip rahatca almanyadan cekebilcegimiz( tek seferde degil) banka hangisidir?
art vandaley
(27.09.18)
cepteteb


sonsuz
(27.09.18)
Bitcoin de kullanabilirsiniz.


kandaz3
(27.09.18)
yapıkredideki euroları direkt çekemezsin. tl hesabından çekiliyor paralar.


mr.goodcat
(28.09.18)
(12)

ayrilik bir.

pire icin yorgan mi yakiyorum bilmem. dostlarima anlatamiyorum duyurunun akliselimlerine danisacagim.oncelikli veriler cok seviyorum ve eminim hayatta bir daha bu derinlikte bir seyler paylasabilecegim birine denk gelemeyecegim. bu iddiali gelebilir ama denk gelirsem mucize olur.fakat cok ozensiz. s
pire icin yorgan mi yakiyorum bilmem. dostlarima anlatamiyorum duyurunun akliselimlerine danisacagim.
oncelikli veriler cok seviyorum ve eminim hayatta bir daha bu derinlikte bir seyler paylasabilecegim birine denk gelemeyecegim. bu iddiali gelebilir ama denk gelirsem mucize olur.
fakat cok ozensiz. son 4 gunumuz. sehirdisina ise gitmisti, dun donme saatine gore eve gececektim bi turlu yazamadi. ben 2 saat once yazmistim haber bekledigimi ona gore cikacagimi, o bana cevap vermeden yarim saat once instagramda gorulmus. bugun de iste gecelediler, eve gelmek yerine evi ise yakin arkadasina geciyor ve yine bana bunu takside soyluyor. oysa ben 3 saat evvel durum nedir diye yazmis ve rahatsiz etmemek icin tekrar yazmamisken. ev arkadasim vardi ama bu gece yok, ve bulundugumuz evde tek kalmak cok urkutuyor beni. evde tekim dedim beni cagirdi. sabah da erken gidecekler diye gelmedi. gece donusu 10 dk sabah gidisi en fazla yarim saat uzatirdi buraya gelmesi.
sabah doktora gidecegimi soyledim gun boyu sormadi. asiri is yogunlugu var, cook buyuk bir organizasyonun 3 beyninden biri o yuzden alinmayayim diyorum ama olmuyor. cok seviyorum oyle boyle degil. fakat bu ozensizlikler beni yildiriyor. takmiyim desem olmuyor, takiyorum ama takmiyormus gibi yapiyorum zaten biyerden de muhakkak patliyor. buyuk ikiyuzlu hissediyorum.
kalp kirilmasindan kacmak icin ayriligi onermeyi dusunuyorum. dostlugumuz ve belki ev arkadaaligimiz devam etmek kosuluyla. bu bana ne saglayack bilmiyorum neden boyle bir sey yapacagimi da. kurala kaideye bagli yasamayi da sevmiyorum. sevgili olunca neden daha ozenli olunmali ki? bu ozensizligi aslinda herhangi bir arkadasim yapsa da cok bozulurum, demekk ki hala asigim ve uzak kalmak istemiyorum. bilemiyorum hic,ne dersiniz?
art vandaley
(25.09.18)
ne yazık ki bu tur vakalar daha onceden de baskalarının basına geldi. ana tema ve şıkayetler hep aynı, hep aynı hep aynı ve cok uzucu. tüm yazdıkların samimi ve gerçek. tüm veriler gösteriyor ki yapabileceğin hiç bir şey yok. acını giderecek bir formül de ben bilmiyorum.

ne olmus peki tam olarak? - portakalı kesip suyunu sıkılmış artık kuru kabuğu bastırıyorsun sıkacağa, fren balataları tamamen bitmiş, frene basına fren diskleri çiziliyor.

Bu ilişkinin ne yazık ki ömrü bu kadarmış. umarım atlatırsın.


acetaminophen
(25.09.18)
Ben anlamadım, aynı zamanda ev arkadaşı mısınız?? Orası karışık olmuş sanki biraz.

Bu devirde sevdiğim birini kaybetme. Zaten kolay kolay birini sevemezsin artık.

Ne yapmalı? Konuşmak lazım. Karşına al ve konuş. Bize anlattığını ona anlat hatta daha fazlasını anlat. İletişim kurmadan uzun uzun konuşmadan ayrılma.

Ayrılacaksan ayrıl da iletişim şart, uzun uzun konuşma şart.


mezarkabul
(25.09.18)
Zaman bulunca sizinle görüşen degil, sizinle görüşmek için zaman yaratan biriyle olun. Yoğunluk falan bahane. İnsan bir ses veremiyor, gelemiyorum hayatım bekleme bile diyemiyorsa, zaten ortada bir ilişki yok.

Ve lütfen yetişkin bir insan olarak yalnız kalmakla ilgili sorununuzu her ne ise çözün.


Phoebe
(25.09.18)
"cook buyuk bir organizasyonun 3 beyninden biri o" hımm.


Yoğun çalışan erkeklerin dünyasına girmek biraz zordur. İlgisini çekecek şeyler vermen lazım. :D


datnet
(25.09.18)
Önceki açtığın duyurulara bakınca. Bence trollsün. Değilsen çok safsın (en kibarcası buydu).

Yine de bir cevap istiyorsan, senden kaçan biri var kovalamaktan vazgeç.


kablelvuku
(26.09.18)
3 ay önce ayrıl yazmıştım hala ayrılmamışsın!

www.eksiduyuru.com

Bu adam sana zerre değer vermiyor. Hala ayrılmak için neyi bekliyorsun, gözünün önünde seni aldatmasını mı???


blue serenity
(26.09.18)
Phoebe +1, blue serenity+1


acetaminophen
(26.09.18)
Oturup konuşun adam akıllı. Bir insanın zamanının olmadığını anlayabilirsiniz, ama bunu kabul edeceğiniz anlamına gelmez bu durum.


noluyo yaa
(26.09.18)
cok seviyorum ve eminim hayatta bir daha bu derinlikte bir seyler paylasabilecegim birine denk gelemeyecegim. ahahahahahah alkjdskajfskldjasıdjdjjd :d :D :D

adam sizi istemiyor ama seviyorum ayağına kene gibi yapışmışsınız.


elorelia
(26.09.18)
cok seviyorum ve eminim hayatta bir daha bu derinlikte bir seyler paylasabilecegim birine denk gelemeyecegim. ahahahahahah alkjdskajfskldjasıdjdjjd :d :D :D

adam sizi istemiyor ama seviyorum ayağına kene gibi yapışmışsınız.

+1

bana bir şey bırakmamışsın.


MaNOfTheYear
(26.09.18)
son 2 cevap ne sacmalik. hakaret etme motivasyonunu nerden buluyorsunuz arkadaslar. biraz derinlik ve zeka katin gorusunuze.

karsimdaki iradesiz biri mi kene gibi yapismisim.. komiksiniz


art vandaley
(26.09.18)
hanımefendi kusura bakma ben böyle sorulara pek cevap vermem internetin derinliklerinde gezerken nasıl olduysa bu sayfada buldum kendimi. bu adam sizi apaçık aldatıyor, buna ben %110 eminim. kendinizi o kadar kaptırmayın, bir insana hayatınızı yani umut ve hayallerinizi adamayın.

edit: şimdi gördüm yeni duyuruda HPV den bahsetmişsiniz, bu da tezimi kanıtlıyor. Gökten damlayla düşmedi herhalde. iyi günler


Frederick Co
(09.02.19)
(11)

acil yardım sanırım bitlendim :((((

haftalardır yogun kasıntım vardı. seboreik dermatit oldugu icin kafamda ona yoruyordum. şimdi sac diplerimde sanırım sirke denen seylerden gordum. bit yani böcek turu bişiy gormedim ama acık kahve kuyruklu benzer şekilli.napmam lazım nolur bilale anlatır gibi. yalnızım erkek arkadasıma da söyleyemem
haftalardır yogun kasıntım vardı. seboreik dermatit oldugu icin kafamda ona yoruyordum. şimdi sac diplerimde sanırım sirke denen seylerden gordum. bit yani böcek turu bişiy gormedim ama acık kahve kuyruklu benzer şekilli.

napmam lazım nolur bilale anlatır gibi. yalnızım erkek arkadasıma da söyleyemem utanırım :(

bi ara sırtımın basları ve ense kokumde cok kasınmıstı. 10 gun kadar önce:(((((
art vandaley
(21.09.18)
Bit sampuani alsana?


stavro
(21.09.18)
yazdım ve biti de gordum. dehsetteyim :((

kac gune gecer? biti yakalayamadım sıcradı sanırım korktum. oldurme gerekirdi di m:(


art vandaley
(21.09.18)
Telâş etmeyin. Bit hemen bulaşır zaten. Bit sampuani da alabilirsiniz. Ya da eskiden gaz yağı sürerlerdi saç diplerine çocuklara. Zararlı fln diyorlar ama bilemedim. 1 saatte kesin çözüm.


lapris
(21.09.18)
İki sene önce çocuklardan hepimize geçmişti - kabus gibi bir şey.
1) Eczaneden bit şampuanı kiti alıyorsunuz. İçinde tarağı, ilacı ve şampuanı var. Kullanım kılavuzunda yazdığı şekilde 3 gün arayla bu prosedürü uyguluyorsunuz.
Benimki iki uygulamada tam geçmedi o yüzden:
2) tanıdık olmayan bir kuaföre gidip en amonyaklı boyayla (organik olmasın) saçınızı boyatıyorsunuz, misss


SiyamkedisiZorro
(21.09.18)
yeni nesil çok şanslı, bit şampuanı ile bi defa yıkanıyolar gidiyor.

bizim zamanımızda analarımız kafaya detan sıkardı.

evet şaka gibi ama değil, bildiğin detan sinek ilacı.


killerbee
(21.09.18)
vakit kaybetmeden şampuanı al iyice yıka bi süre şampuanı kafada beklet..
ayrıca evi de ilaçlat yayılacak eve şimdi onlar ıykkk..


jamswety
(21.09.18)
Çocukken zor kurtuluyorduk; çünkü okulda bitli eksik olmuyordu. :) Buna rağmen diğer aile bireylerine geçtiğini hatırlamıyorum.
Merak etmeyin, şampuanla defedersiniz.


auroraaurora
(21.09.18)
Anti-Bit şampuan, Paranit Sprey/Şampuan eczaneye git hangisi kafana yatarsa al. Bir şey olmaz. Hepimiz bitlendik.


Lim5
(21.09.18)
3-4 yıl önce saçım belimdeyken başıma gelmişti, günlerce kafa derim kaşınıyordu ama hayatımda bitlenmediğim için anlayamamıştım, kafamda böcekler var diye evde zıplamıştım ilk fatkettiğimde, iğrenç bir his ama telaş etme. Eczaneden paranit bit ve sirke şampuanı alıp üzerinde yazanı uyguladım, saçım uzundu o vakit o yüzden belli süre sonra tekrar 2. Kutu alıp kullandım hatta benzinciden gaz yağı buldurtup saçımı onunla dahi taramıştım çünkü kafamda böcek var düşüncesi beni çıldırtıyordu. Yalnız o günlerde az dalga geçmediler benimle, uzun süre Bitli diye çağırdılar=) evet çok kötüydü ama o zaman da şimdi de halâ lafı geçince güleriz. Geçmiş olsun.


mslny
(21.09.18)
bol sirke ile yıka kafanı


acetaminophen
(25.09.18)
bit şampuanı+1
bit şampuanı bitlere etkili ama bitin yumurtalarına etkili değil. yumurtalar için sirke en etkili çözümdür. yumurtalar sirkeyle bayılıyor saça tutnamıyor tarakla temizleyebiliyorsun. şampuanla yıkadıktan sonra sirkeli suyla durulan sonrasında bi tasa sirke koyup şampuanın içinden çıkan sık dişli tarakla saçlarını tarayıp sirkeli suda çalkalat. suyu arada değiştir yumurta kalmayana kadar bunu yap. bu şekilde çok çabuk kurtulursun.

çarşafını, çamaşırlarını yıkamadan önce durulama çekmecesine sirke koy, suyu alınca biraz durdur sirkeli suda kalsınlar sonra durulat. ardından normal yıkama yaptır.

şurda bitle mücadele hakkında ayrıntılı bilgiler var:
www.kinderarzt-gilching.de


(2)

annemin sorunu ne-kasta kitlenme

baldir kasinda kitlenme yasiyor. topuklu giydigimizde cikan gibi kas elime geldi. agri da tum bacagina vuruyormus. damarla ilgili bisiy olur mu? hangi bolume gitmek gerekir?
baldir kasinda kitlenme yasiyor. topuklu giydigimizde cikan gibi kas elime geldi. agri da tum bacagina vuruyormus. damarla ilgili bisiy olur mu? hangi bolume gitmek gerekir?
art vandaley
(17.09.18)
Siyatik?


fasulyek
(17.09.18)
önce ortopedi, ardından fizyoterapist


d e j i n
(18.09.18)
(1)

aramizda muhasebeci var mi ya da tecrube eden (serbest meslek makbuzu)

merhaba. evden verilecek bir hizmwt icin firma smm makbuzu istiyor. bir muhasebeci tum kira ustunden stopaj vermek zorundasiniz dedi. bir baska muhasebeci ise evin belli bir kismi icin ev sahibiyle sozlesme yapabilirsi iz dedi. konu hakkinda bilgisi olan var mi? kiramiz yuksek, 3te birini kullaniyor
merhaba. evden verilecek bir hizmwt icin firma smm makbuzu istiyor. bir muhasebeci tum kira ustunden stopaj vermek zorundasiniz dedi. bir baska muhasebeci ise evin belli bir kismi icin ev sahibiyle sozlesme yapabilirsi iz dedi. konu hakkinda bilgisi olan var mi? kiramiz yuksek, 3te birini kullaniyorum is icin buna dair bir sozlesme hazirlamak mumkun mu?
art vandaley
(10.09.18)
2.muhasebecinin dediği gibi yapılabilir sakınca yok. Ama iş yaptığınız yere sm makbuzu kesmek yerine düzenli bir iş değilse ve yıllık tutarı bu yıl için 27 bin lira altındaysa iş yaptığınız yer size gider pusulası düzenleyebilir ve bu şekilde halledebilirsiniz.


naksidil
(10.09.18)
(2)

avukat arkadaslara ya da bu isten anlayanlara, borclanma, hakaret vs

selamlar. bir fikri model uzerinden ortaklik kuruldu.sonrasinda fikir sahibinin eserinin ozgunlugune zarar getirecek yaklasimlar sonucu anlasma iptal edildi. fesih vs yok. kendi aralarinda sozlesme imzalamislardi. anlasarak borcta mutabik kalindi vs. zaten eski arkadaslar.simdi para olmadigi icin bo
selamlar. bir fikri model uzerinden ortaklik kuruldu.sonrasinda fikir sahibinin eserinin ozgunlugune zarar getirecek yaklasimlar sonucu anlasma iptal edildi. fesih vs yok. kendi aralarinda sozlesme imzalamislardi. anlasarak borcta mutabik kalindi vs. zaten eski arkadaslar.
simdi para olmadigi icin borclu taraf yani fikir sahibi borcunu odeyemiyor. odenek niyetinde ama gecikiyor. 4te birini de odemis durumda.
su surecte karsi taraftan hakaretler, kufurler, toplum icinde asagilamalar vs oldu ama konusularak asildi. borcun son kismi gecikince yine taciz basladi. paran yoksa da alicam, o parayi su saattw alicam vs.
en son borc miktarini 5se, kredi kartimdan 5 nakit avans cekicem sen bana haftaya 6 vereceksin faiziyle diyor.
e bizim de canimiza tak etti. tehdit taciz bi de ustune tefecilik. sozlesme sirasindaki kendi kosullarini tutmadilar. ne yapilabilir? ceza alir mi?
art vandaley
(08.09.18)
Ceza hukuku bakımından konuşursak hakaret ve tehdit suçları oluşabilir. Siz bu sözleşmede kabahatli olan taraf olsanız, size düşen yükümlülüğü yerine getirmemiş olsanız dahi bu durum karşı tarafın sizi tehdit etme veya size hakaret etme hakkına sahip olduğu anlamına gelmez Suç teşkil eden eylemleri kanıtlamak adına tanık veya karşı taraftan gönderilmiş sms, whatsapp yazışmaları vb. gösterilebilir

Sözleşmenin feshi gibi hususlarla ilgili ise sözleşme metnini iyi incelemek gerekir. Bu kendi başına ceza hukukundan ayrı başka bir alandır.


red toy
(08.09.18)
O size icra takibi yapar itiraz ederseniz 7 gün içinde dava açma hakkına sahip Hukuk mahkemesinde. Bunda Ceza suçunu ilgilendiren bir şey yok.

Siz ona ispatlayabilirseniz Tehdit ve Hakaret suçu için dava açabilirsiniz Ceza mahkemesinde. Sadece hakaret olsa ceza alsa bile Hükmün açıklanması geri bırakılır sicili temiz ise çok uğraşmayın derdim ama tehdit' var ise ikisinden ceza alabilir.

Bir avukata başvurmanız iyi olacaktır.


(3)

Istanbul'da anksiyete, ofke sorunu ve bagimlilik icin terapist/psikiyatr on

42 yasinda erkek icin olacak. 10 yil oncesi travmalardan guvensizlik, yaygin anksiyete bozuklugu cogunlukla ofke seklinde kendini gosteren ve alkol bağımlısı biri icin oneri istiyorum.Zengin değiliz hatta oldukça parasiziz. Ama bu problem hayatımızı mahvediyor cozmek zorundayiz. En kuvvetli öneriler
42 yasinda erkek icin olacak. 10 yil oncesi travmalardan guvensizlik, yaygin anksiyete bozuklugu cogunlukla ofke seklinde kendini gosteren ve alkol bağımlısı biri icin oneri istiyorum.

Zengin değiliz hatta oldukça parasiziz. Ama bu problem hayatımızı mahvediyor cozmek zorundayiz. En kuvvetli önerilerinizi bekliyorum dostlar.
Tecrube ettiginiz olursa coook sevinirim
art vandaley
(10.07.18)
Maalesef devlette hem sira bulamazsiniz hem de iyi ve ilgili bir terapist bulmak cok zor. Maddi durumunuza gore kesinlikle duzenli devam etmeniz gerekiyor seanslara. Haftada 1 onerilir. Siz 2-3 haftada bir olacak sekilde konusabilirsiniz.

Psikologlar cok masrafli. Internette iyi bir arastirma yapin veya arayip fiyat sorun tek tek not alin


imelih
(10.07.18)
Moodistin bagimlilik birimi var galiba sgk indirimi var, bir orayi arastirin derim.


red g
(10.07.18)
Cevaplar icin tesekkurler ama sadece bagimliliga odaklanmayalim dostlar. Biliyorum ki ozel terapi sart. Bu minvalde onerilerinizi bekliyorum


art vandaley
(10.07.18)
(3)

Arsa satım işlemi ne kadar surer

Babama ucak-bileti alıyorum da arsanın oldugu ile gidiyor. 1 gun yeter mi uzayabilecek bir durum var mı?
Babama ucak-bileti alıyorum da arsanın oldugu ile gidiyor. 1 gun yeter mi uzayabilecek bir durum var mı?
art vandaley
(25.06.18)
Sabah erkenden islemlere baslarsa ogleden sonra harci vs cikar. Aksama bitmis olur (icra vs gibi bi engel cikmazsa)


brkylmz
(25.06.18)
kalabalık olan tapu dairelerinde önceden randevu alınıyor.

randevu alınmazsa ve kalabalık bir tapu dairesi ise uzama ihtimali var tabi.


killerbee
(25.06.18)
tapuda pürüz yoksa ve kafada soru işareti yoksa yarım günde hallolur


cedex
(25.06.18)
(8)

sevgilime cok kirildim ne yapmaliyim

hic bilemiyorum.beraber yasiyoruz. gece gec saatte eve donerken onun yaptigi biseyden korktum ve buna cok sinirlendi, cok sarhostu ve korktugum sey dunyanin en basit seyiydi. bos bulundum. biraz bagirdi cagirdi git korkularinla yuzles falan die ama ciddiye almiyorum gercekten kotuydu kafasi. sonra h
hic bilemiyorum.beraber yasiyoruz. gece gec saatte eve donerken onun yaptigi biseyden korktum ve buna cok sinirlendi, cok sarhostu ve korktugum sey dunyanin en basit seyiydi. bos bulundum. biraz bagirdi cagirdi git korkularinla yuzles falan die ama ciddiye almiyorum gercekten kotuydu kafasi. sonra hadi eve gidelim dedim gelmedi git beni biraz yalniz birak dedi. normalde birakmam boyle durumlarda ama ben de sinirlendim. eve geldim yarin saat sonra aradim hadi nerdesin die. bize cok yakin oturan bi arkadasi var ona gitmis uyumaya baslamis. sizmis diyelim. defalarca yazdim eve gel diye. sabah da onemli bi isimiz vardi. ben gidemedim ona gitmis. hadi yetismek icin sabah ugrayamadi diyelim. biraz yazistik ne kadar kirildigimi soyledim. simdilerde donmus olmali isi bitirip. hala aramiyor.

icimde bisey koptu sanki. cunku benim ayri evim oldugu zamanlar hic bi tartismada evden gitmedim. bu yazilmamis kural gibi. simdi ne yapmam gerek hic kestiremiyorum. eminim arkadasi bekliyodu onla bulusmustur. ne de olsa aksam konusuruz diye dusunuyodur. ama ben de cok kirginim ve bu sure uzadikca ettikce artiyor kirginligim. sizce abartiyor muyum? ben bisey yapmali miyim? vs
art vandaley
(22.06.18)
Alkollüyken olur ya. Çok takma. Kendine gelince, olayların farkına varınca konuşursun.


dissendium
(22.06.18)
sorun o iste, bugun ben aradim. hala aramadi. gecen saatler bana iskence geliyor. issiz miyim acaba


art vandaley
(22.06.18)
41 yaşında bir erkek böyle ergence davranıyorsa selam bile vermezdim. Hiç abartmıyorsun. Hemen, bugün hiç vakit kaybetmeden ayrılmalısın.


blue serenity
(22.06.18)
ayrıl. ayrılmışsın zaten.


niceliksiz
(22.06.18)
içince sapıtan insan ömür boyu iflah olmuyor, bunu söylerim.


Ayrıl


valentinov
(22.06.18)
Sevgilin afaedersin ama öküzmüş. Bir insana korkuyor diye kızılır mı? Korku bu, ben yılandan korkarım başkası krem peynirden... ha senin verdiğin tepki nasıldı bilemiyorum ama sen şu anda iyi saçmalayıp onu haklı çıkarmışsın kafanda


benaslindayohum
(22.06.18)
Hunharca ayrıl yazan arkadaşlar beni üzüyorsunuz :(

Ya o değil de, bende de var bi' tane boş bulunup irkilip korktuğumda küplere binen. Hatta korkmadığımı rol yaptığımı düşünüyor. Delilik alameti mi yahu bu?

Neyse bence şakasız "dönerse senindir". Bence daha fazla arama, mesaj atma. Sen zaten yeterince yapmışsın bence.


(6)

her yerden bi hayalet cikmasi

belli bir cevrede yasiyoruz, az cok herkesin en azindan simaen tanindigi. sevgilimin her yerden eski iliskilenmeleri cikiyor. saatlerdir 3 mt uzagimda zamaninda yatip kalktigi biri var. dun bir baskasi vardi. basetmekte cok zorlaniyorum. tavsiyeye ihtiyacim var.hissettigim kiskanclik degil. neden bu
belli bir cevrede yasiyoruz, az cok herkesin en azindan simaen tanindigi. sevgilimin her yerden eski iliskilenmeleri cikiyor. saatlerdir 3 mt uzagimda zamaninda yatip kalktigi biri var. dun bir baskasi vardi. basetmekte cok zorlaniyorum. tavsiyeye ihtiyacim var.
hissettigim kiskanclik degil. neden bu kadar cok insanla iliskilenmis, neden bu kadar insan tuketmis. son 8 yildaki en uzun iliskisi birkac ay ama surekli insan girip cikmis hayatina. bunu ahlaki biyere cekmek istemiyorum ama basetmek icin anlamaya ve kabullenmeye ihtiyacim var. yardim edecek fikirleri beklerim efendim.

yasi 41 bu arada
art vandaley
(12.06.18)
sizin ilişkiniz ne kadardır devam ediyor? son 8 senede kimsede bulamadığı şeyi sende bulduğu için böbürlenebilirsin mesela. ya da sende de bulamadı mı, içten içe o hayaletlerden biri olmaktan mı korkuyorsun?

ahlaki açıdan olmasa bile kişiliği açısından ipucu verir bahsettiğin durum, ayran gönüllülükle açıklanabileceğini de sanmıyorum. sormayı denedin mi adama, kendince bir açıklaması vardır belki. bizim söyleyeceğimiz değil de onun söyleyeceği şeyler içini rahatlatacaktır. "kıskançlık değil de, insan sormadan edemiyor, sence neden bütün ilişkilerin böyleydi" gibilerinden sorabilirsin. 30'lara kadar "normal" ilişkiler yaşayıp sıkıldı belki? ya da farklı aydınlanmalar yaşadı? rahatlamak için sorman gerektiğini düşünüyorum yani.


Bruce
(12.06.18)
Bu insanları kendin tesadüfen mi öğrendin, yoksa o mu sana anlatıyor? O anlatıyosa sıkıntı, o hala onlarla görüşüyorsa selamlaşıyorsa yine sıkıntı.

Kendin öğrendiysen de bununla baş etmek fazla zor değil, sonuçta artık seni seçmiş.


megalomaniac
(12.06.18)
Büyük ihtimal o kadar çok eskiden bir kısmı da "özel" kişinin onlar olduğunu sanıyordu. Ama değiller. Bence sıradaki olmaya hazırlanın. Tabi bunu yaparken kıskanç öfkeli olmayın, rahat olun, mutlu mutlu o anın tadını çıkartın


KaraSakall
(13.06.18)
Çevremdekilere sordum. gelen cevaplardan birisi şu;

"Kişinin ilişkileri kısa süreli devam ediyor ise zaten kendisiyle de ilişkisi uzun sürmeyecek. Bu kadar düşünmesin, ayrıca hayatımızda bu güne gelinceye kadar bişeyler yaşadık, birileriyle tanıştık ettik. Küçük yerde uzun süre yaşamış olmanın getirdiği bu sürekli eski ilişkilerle karşılaşma sonucu olağan."


matrix
(13.06.18)
Çevremdekilere sordum. gelen cevaplardan birisi şu; (2)

"İnsanları kendi değer yargılarımıza göre yargılayamayız. Belki uzun ilişkiye inanmıyor? Veya daha başka biçok sebebi olabilir. Sebebini öğrenip gerçekten yardım edilebilecek bir durum varsa ona odaklanılabilir veyahut hoşlanmıyorsan ve bu senin için sorun oluyorsa o kadından uzak durursun. Kendin için onun hayatını değiştirmesini bekleyemezsin."


matrix
(13.06.18)
Seni anladığımı düşünüyorum, gerçekten baş etmesi güç bir durum. Sevgilim inanılmaz sosyal bir insandır ve çok da sevgi kelebeğidir. Ben pek değilimdir. Sosyal olmasında sıkıntı yok, dengeliyoruz birlikte oldugumuz vakitlerde. Laaakiiiinnn sosyal çevresindeki hemcinslerimin azımsanmayacak bir kısmı eski sevgilisi ya da takıldığı ya da bişiler olcakmış da olmamışcısı falan. :/ Hatta nasıl unuttum eski karısı da var. Ve yine hatta bunu söylemeden edemeyeceğim iş seyahati yüzünden eski karısında kalmışlığı da çok. Pek karışmıyorum bu durumlara ama arada bazı olaylar oluyor (sosyalleşme leş hale gelebiliyor) tepemin tası atıyor. Hani şimdi bir tayfa türedi ya medenilikten(!) ne yapacaklarını şaşırdılar hah o tayfadan çok insan var çevresinde. Kardeşim dediği hatun boynundan şap diye öpebiliyor falan vedalaşma maksatlı. Aslında güveniyorum, güvenmesem ben o kadar da medeni(!) değilimdir, ayrılırdık. Ancak bazen gerçekten zorlanıyor insan. Zaman zaman tahammül sınırı zorlanıyor insanın doğal olarak. Ben de entry girecektim de vazgeçmiştim. O kadar çok insanı da geçtim, olabilir hayatta öyle dönemler, herkesle bu kadar samimi arkadaş olarak kalması kendisi için iyidir belki ama benim için zor. Yani olabildiğince kendime odaklanmaya kendi sosyal hayatıma özen göstermeye çalışıyorum. Az bişi arkadaşım var zaten, ondan da az dostum. Ama yoruldum be!


zuppa
(26.07.18)
(1)

devlette saglık hizmetinden faydalanma

gss prim borcu sifir gorunuyor ama e devletten saglik hizmeti mustehaklik sorgulamada gectigimiz yil icinde 30 gun gss primi olmadigi icin provizyon alinamamaktadir diyor.simdi semt poliklinigine gidip temel kan ve idrar testlerini yaptirmak bize kaca patlar?yakin zamanda tecrube eden oldu mu? hemog
gss prim borcu sifir gorunuyor ama e devletten saglik hizmeti mustehaklik sorgulamada gectigimiz yil icinde 30 gun gss primi olmadigi icin provizyon alinamamaktadir diyor.

simdi semt poliklinigine gidip temel kan ve idrar testlerini yaptirmak bize kaca patlar?

yakin zamanda tecrube eden oldu mu? hemogram, karaciger, bobrek ve tiroid onceligimiz
art vandaley
(25.05.18)
hastane.ege.edu.tr

Listenin laboratuvar bölümüne bak. 2198. satırın altı.


Lim5
(25.05.18)
(1)

2.el esya fıyatı belirleme

Selam genclik, Esyalarımızı satmak durumundayız maddi sıkıntıdan oturu. Alıcısı belli adaletli bir fiyat belirlemek istiyoruz. Ne bizi ne alıcıyı zarara sokacak. Çift kısılık İstikbal yatak ve bazaBeyaz 80x150 cm gardrop30x15 raf unitesi2 Sandalye esyaların hepsi 6ay once sıfır alındı
Selam genclik,
Esyalarımızı satmak durumundayız maddi sıkıntıdan oturu. Alıcısı belli adaletli bir fiyat belirlemek istiyoruz. Ne bizi ne alıcıyı zarara sokacak.
Çift kısılık İstikbal yatak ve baza
Beyaz 80x150 cm gardrop
30x15 raf unitesi
2 Sandalye
esyaların hepsi 6ay once sıfır alındı
art vandaley
(19.05.18)
ne kadar cabuk satmak istediginize gore degisir.

muadillerinin SU ANKI sifir fiyatinin %50 - %75 arasi makuldur bence. hemen satmak istiyorsaniz %50, beklerim ya diyorsaniz %75

mobilya icin nakliye masrafini da hesaba katmali, mesela istikbal sifir fiyati icinde nakliye de varsa o dusulmeli adam gelip kendi alacak falan...


robokot
(19.05.18)
(1)

izmir'de dogumgunu kutlamalik mekan

alsancak'ta olursa daha sukela olur. 30-40 yas arasi 4-5 kisilik bir grup oluciiz. izmiri hic bilmiyorum. fiyat da bizi yormazsa, guzel raki meze olabilir. var mi boyle bi mekan? arkadas ara sokak diye biyeri onerdi.
alsancak'ta olursa daha sukela olur. 30-40 yas arasi 4-5 kisilik bir grup oluciiz. izmiri hic bilmiyorum. fiyat da bizi yormazsa, guzel raki meze olabilir. var mi boyle bi mekan? arkadas ara sokak diye biyeri onerdi.
art vandaley
(21.04.18)
tayfa balık.


brakgn
(21.04.18)
(3)

yogun sigara icilen evde sagligimizi koruma yollari

maalesef buna maruz kaliyorum. ev icinde icirtmeme gibi bi sansim yok. zarari en aza indirmek icin onerileriniz var midir?
maalesef buna maruz kaliyorum. ev icinde icirtmeme gibi bi sansim yok. zarari en aza indirmek icin onerileriniz var midir?
art vandaley
(25.02.18)
Taşin o evden


balpolen
(25.02.18)
Evi sürekli havalandırmak, perdeleri varsa koltuk örtülerini daha sık aralıklarla yıkamak.


uyusam iyi olur
(25.02.18)
(3)

şu laptop'u alsam basit kurgu vs işlerimi yapabilir miyim?

pro kurgu yapıyor degilim ama bir belgesel icin biraz ugrasmam gerekecek. ws alacak durumum yok ayrıca mobil bişiy almak durumundayım.kafamdaki model bu: https://www.hepsiburada.com/lenovo-v510-intel-core-i7-7500u-8gb-1tb-128gb-ssd-radeon-530-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-80wq024ntx-p-HBV0
pro kurgu yapıyor degilim ama bir belgesel icin biraz ugrasmam gerekecek. ws alacak durumum yok ayrıca mobil bişiy almak durumundayım.

kafamdaki model bu: www.hepsiburada.com

3k'yı gecmeyecek sekilde baska onerisi olan varsa beklerim. tşk+çiçek
art vandaley
(24.02.18)
renderda can sıkabilir ama kötü bir laptop değil. yaparsın bence. aynı fiyata daha iyi laptoplar mevcut.


false pretension
(24.02.18)
hangi kalitede çekeceksin? hd ise sorunsuz kullanırsın. ama 2k 4k .. kullanımda da rendrda da sıkıntı olur. 4k önizleme yapamazsın doğru düzgün.
hd sıkıntısız olur. ben 10 yıllık pc ile hd kurgu yapıyordum 2 ay öncesine kadar.


benzer özellikli eski bir masaüstünde çalışıyorum. tek farkı ram 6gb. premiere'de hd'de gerçek zamanlı ön izleme yapamıyorum, yarıya ya da dörtte bire indirmem gerekiyor ön izleme kalitesini. export, film süresinin yaklaşık 8-10 katı sürüyor. 4k çalışacaksan kesinlikle alma, hd çalışacaksan render ve export süresinin uzun olacağını kabul ederek al.


sukut
(24.02.18)
(3)

pasaporta telefon kaydedicem ama 2 tane imei no var

xioami note4 getirdim, telefonun arkasinda 2 imei yaziyor imei1 ve imei2 olarak. ne yapmaliyim?
xioami note4 getirdim, telefonun arkasinda 2 imei yaziyor imei1 ve imei2 olarak. ne yapmaliyim?
art vandaley
(17.02.18)
3 ya da 4 tane imei yazılabiliyor zaten kayıt ekranında. ikisini de yazın.


nrmnm
(17.02.18)
aynen iki imei de yazılıyor, zaten son 2 hane mi ne değişiktir.


Telefonu açabiliyorsan *#06# yapıp oradakini kullan.


lazor
(17.02.18)
(1)

kadikoyde guvenilir telefon tamircisi

carpma sonucu ekra dagildi goruntu var ama dokunmatik algilamiyor. onerebileceginiz yer var mi?
carpma sonucu ekra dagildi goruntu var ama dokunmatik algilamiyor. onerebileceginiz yer var mi?
art vandaley
(06.02.18)
Var, www.acilekrandegisimi.com

Yanında değişip hemen verirler, daha önce iki telefon yaptırdım. Giderken iki yere fiyat sor git, ucuza yaptıklarını görürsün.


John Bloor
(06.02.18)
(2)

2 bilgisayar

selamlar, uzun suredir bi laptop alıcam fakat alamıyorum.kısıtlar : param az, mobilite yuksek olmalı, hızlı olmalı falan. şu 2si arasında kaldım.300 kusur farka deger mi? bir de ssd.siz olana ilerde ssd takılabilir mi gibi sorularım var. şimdiden saolunhttp://www.hepsiburada.com/lenovo-v310-intel-co
selamlar, uzun suredir bi laptop alıcam fakat alamıyorum.
kısıtlar : param az, mobilite yuksek olmalı, hızlı olmalı falan.

şu 2si arasında kaldım.

300 kusur farka deger mi? bir de ssd.siz olana ilerde ssd takılabilir mi gibi sorularım var. şimdiden saolun

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com
art vandaley
(31.12.17)
mobilite onemli diyorsan 14inch bak.
thinkpad e470. birkac versiyonu var, 256 ssd ve 940mx ekran kartli olani tavsiye ederim


battal gemalmaz
(31.12.17)
ucuz olana 250 lira daha koyup ram almazsan bi espirisi olmayacak bence. ha illa ikisinden biri olsun diyosan aynen o şekilde yap hem ssd hem ramin olur.


yuto
(31.12.17)
(4)

hpv.li bir erkege oral seks yapmis olabilirim

olay 2 gun once vuku buldu. penisin ustunde leke gibi bisey vardi ama damara benzettim, fakat simdi internetten bakinca sigile de benziyor.ben sehirdisindayim, doktora gitmesini rica edeyim mi yoksa 1 hafta sonra donunce kolundan tutup mu gotureyim?zaman ne kadar onemli? su an hpv.si oldugunu ogrens
olay 2 gun once vuku buldu. penisin ustunde leke gibi bisey vardi ama damara benzettim, fakat simdi internetten bakinca sigile de benziyor.ben sehirdisindayim, doktora gitmesini rica edeyim mi yoksa 1 hafta sonra donunce kolundan tutup mu gotureyim?

zaman ne kadar onemli? su an hpv.si oldugunu ogrensem yapabilecegim bir sey var mi?
art vandaley
(25.10.17)
Yani bulaştıktan sonra yapacak pek bir şey yok. Hem belki de molluscum contagiosumdur.


synesthesia
(25.10.17)
bacim sen ölümsüz müsün? herseyden önce senin doktora gitmen gerek.


ateyist_
(25.10.17)
ateyist kardesim daha 2 gun once olmus sey icin doktor degil kahine gitmek gerekir.

gayet teknik bisey soruyorum medikal basliginda, bilmiyorsan yanit verme.


art vandaley
(25.10.17)
öncelikle çogüzel soru sormuşsunuz, ağzınıza sağlık.
ilişkinin devam edeceğini tahmin ederek; önce gitmesini söyleyin, gittim derse rapor vb. bi ispat isteyin, vermezse tutup götürün, siz de düzenli smear testine gidin.


theli
(25.10.17)
(9)

babamdan nerdeyse nefret ediyorum ve aşamıyorum bunu

basına bişey gelmesini istemem ama hayatta basıma gelen cogu seyin dolaylı ya da direk musebbibi olarak kendisini goruyorum.29 yasındayım, hala en ufak gerginligimizde cocukken arkadaslarımla yuzmeye gittim diye donuste beni dovmesi, ben lisedeyken bigun annemi telefonla aradıgımda geberticem lan ge
basına bişey gelmesini istemem ama hayatta basıma gelen cogu seyin dolaylı ya da direk musebbibi olarak kendisini goruyorum.
29 yasındayım, hala en ufak gerginligimizde cocukken arkadaslarımla yuzmeye gittim diye donuste beni dovmesi, ben lisedeyken bigun annemi telefonla aradıgımda geberticem lan geberticem diye arkadan honkurmesi, bana yaptıgı zorbalıklar bütün pislikleri film seridi gibi gozumun onunden geciyor.
bikac sene once zehirlendigimde sabaha kadar hastanede benimle beklemişti de sasırmıstım baya. simdi maddi olarak sıkıntıdayım, psikolojim normal degil ve cogunlukla ona baglıyorum. çalışmıyorum ve bazı projelerim var. ondan bişey istiyorum ama 2 senedir inatla yapmıyor.
bu mevzuyu asabilecek miyim yoksa olabildigince uzak olup dusunmemeye mi calısacagım?
art vandaley
(22.06.17)
Profesyonel bir destekle aşabilirsin belki.


angelus
(22.06.17)
babayla ve anneyle görüşmek zorunda değiliz.
ama "geçmişi hatırladığımızda öfkeleniyor ya da üzülüyorsak, o geçmemiştir".

şu anda travmatize bir ruh halindesin.
babanla olan sorununu kendi içinde çözmen lazım.
bunun yolu, "tamam, affediyorum" ya da "görüşmem, olur biter" diye kestirip atmak değil.
gerçekten çözmen lazım.
yoksa bütün hayatına etki eder.


blatta hiberna
(22.06.17)
Psikeart dergisinin affetmek temalı sayısını okumanı öneriyorum.
Bazen insanları affedemeyiz, affetmememiz ama bunu aşmamız gerekir. Çok kolay suçu başkalarına yıkmak. Babanın büyük ihtimalle hayatındaki bütün olumsuzluklar üzerinde etkisi vardır ama bunu bilmek neyi değiştiriyor? Hiçbir şeyi. Bir şekilde aşıp yoluna bakmalısın. Sana yapabileceği en büyük kötülük seni zayıf bir insan haline dönüştürmesi; buna izin verme. Onu aş ve ondan iyi ol. İletişimi minimize et ve onu kafanda bitir. Tüm bunları deneyip meseleyi aşamıyorsan profesyonel yardım almayı dene.

Ayrıca direk değil direkt.


fragile lady
(22.06.17)
Belki profesyonel yardim alabilirsin. Blatta Hiberna'ya katiliyorum, ailemizi secemeyiz. Ancak su anda issiz oldugun icin de bu destegi alman zor olabilir.

Bir de gozlemledigim kadariyle erkek cocuklar ozellikle ergenlikten sonra babalariyla anlasamiyor. Bu konuda bence yalniz degilsin. Eminim cok daha basit nedenlerden dolayi babasindan siddet goren insanlar var. Seninle ilgili iyi olan sey ise bunu unutmamis olman. Cunku kucukken babasinin ona kotu davrandigini iddia eden bircok kisi kendi cocuguna da iyi baba olamiyor. Sonunda kendi babasina donusuyor.


Traveller
(22.06.17)
böyle hissettiğin bi insanın yakınında olduğun sürece aşabileceğini sanmıyorum. önce bi sakinlik dinginlik lazım. uzaklaşmak lazım. durulduğunda belki aşar, affedersin vs. ama bi mesafe olarak uzaklaşmak, görüşmemek lazım. bağları koparmak için de finansal güvencen olması lazım. iş bulman önemli yani.


sttc
(22.06.17)
29 yasinda adamsin calismiyorsun ve 2 yildir adamdan birseyler istiyorsun o da yapmiyor.neden yapsin abi.29 yasinda sorumluklarini almayi birilerinden birseyler istememeyide ogrenmis olmalisin.

Evet bazilarinin babalari otobusle para verebiliyor,torpil koyabiliyor,gemi alabiliypr ama bazilarinin iste.bazilarina sagli sollu iki tane topu kaliypr babasinin.

Lisede izin almadan denize gittin adamda nerede bu herif seside cikmadi oldu mu kaldi ki merak etti,gelince bakti ki o kendini kahrederken oglusu deniz banyosunu tamamlamis,tabi sinirin cikmasi lazim,seninle antreman yapti.birde telefondan honkurmus falan,birak abi bunlari.bana kalirsa kendi bahanelerini uretmissin.

Hicbirmizin psikolojisi iyi degil,ama olan durumu en iyi sekilde degerlendirmek zorundayiz.sende bahanelerin arkasina siginmayi birakip biryerlerden baslamak zorundasin.


duptıs
(22.06.17)
+çocukken arkadaşlarımla denize kaçmıştım. annem iple dövmüştü beni.
+ağzımdan küfürlü bir laf çıktığında babam ağzımı karabiberle doldurmuştu mesela.

zorbalık mı şimdi bunlar anlamadım? yani sana nasıl zorbalıklar yapmış ki baban? daha açıklayıcı olursan biz de beraber nefret ederiz. ama daha çok @duptıs'in de dediği gibi şu an projelerine destek olmuyor diye ondan nefret ediyorsun gibi geldi bana.

aşmaya çalış. veya gerçekten nefret ediyorsan babanla iletişimi kes. bu kadar basit.


burya
(22.06.17)
Cevaplari okumadim ama senin yazdiklarini okudum. Yasadigimiz her seyin sorumlusu biz kendimiziz. Anne, baba, arkadas, akraba degil. Yasadigin her seyin sorumlusu sensin. Ve meseleyi disarida ariyorsan bu sorumlulugu kabul etmemissin demektir. İpleri eline al, basinin caresine bak, kendi kararlarini ver ve hickimseden bisey bekleme. Profesyonel yardim alarak da bu sureci hizlandirabilirsin.


janis baby
(22.06.17)
duygun neyse senin için gerçek odur, o yuzden bu konuya odaklanma, normal hayatına bak.


acetaminophen
(25.09.18)
(3)

bu yazıs mı oluyor ne oluyor?

gecen bir macı izlerken yan tarafta oturan birine doktor doktor diye takılıyordu ekipten birileri. sonra inceledigi goruntuleri gordum ben de ordan bi laf attım derken amcamın belirsizde kalan bir rahatsızlıgıyla ilgili uzmanlıgı oldugunu ogrendim. baya muhabbet ettik, getir sonuclara bakarım iyi bi
gecen bir macı izlerken yan tarafta oturan birine doktor doktor diye takılıyordu ekipten birileri. sonra inceledigi goruntuleri gordum ben de ordan bi laf attım derken amcamın belirsizde kalan bir rahatsızlıgıyla ilgili uzmanlıgı oldugunu ogrendim. baya muhabbet ettik, getir sonuclara bakarım iyi birilerine yonlendiririm dedi. o arada benim meslegimden, neden tıp okumadıgımdan falan konustuk baya.
1 hafta sonra ofisine gittim, beni hatırladı ama adımı cıkaramadı. sonra sonuclara baktı tavsiyelerini verdi falan. ben kalkayım cok zamanınızı almıyım dedimi otur ya nolcak dedi. baya muhabbet ettik yine, hatta işimle ilgili bi soruyu 2 defa sorunca takıldım noluyor ne bu unutkanlık diye. sonra 1 hafta oncesinde konustugumuz benle ilgili detayları sıraladı, nerde yasıyorum, neler yapıyorum falan. sonra numaram var mı sende dedi, kartından aldım ama ben veremedim numarayı. o da sormadı. şimdi bu adam benden baya buyuk, cocugu da var bosanmıs sanırım. aşırı etkilendim ama o kibarlıgından mı bu kadar ilgi gosterdi ilgilendi mi anlayamadım.
maç yapılan yerde takılmaktan baska secenek yok gibi di mi, ben cesaret edip yazamam telefona.
art vandaley
(15.06.17)
Yanlış anlama ama yazdıklarını tam anlamadım. İnsanlar konuşır tanışır arkadaş olur sevgili olur sınırlarını kendi belirler. Çok fazla takılma ayrıntılara görüşmek istiyorsan aynı arkadaş ortamını bir daha bir araya getir.


Ben ek bir ilgi göremedim . Ilgilense senin numaranı isterdi. Güzel bir sohbet olmuş gibi sadece .


cabiday
(15.06.17)
Valla ortada yazma durumu falan yok bence.


(4)

şu sıralar alınabilecek f/p'si iyi android telefon nedir?

arkadasım amerikadayken hazır, getirteyim diyorum. pek param da yok ama telefonum eskidi baya kasıyor artık. ekranı buyuk olursa iyi olur, note5'e meylediyorum biraz o sebeple. butce 500 dolar.hangisini önerirsiniz?
arkadasım amerikadayken hazır, getirteyim diyorum. pek param da yok ama telefonum eskidi baya kasıyor artık. ekranı buyuk olursa iyi olur, note5'e meylediyorum biraz o sebeple. butce 500 dolar.

hangisini önerirsiniz?
art vandaley
(20.05.17)
şahsen tavsiyem Xiaomi Mi6 olurdu Mi5 kullanıcısı olarak.

Tabi şimdi amerika etkeni vs. de var.


ampirikukumil
(20.05.17)
Ben de Xiaomi Mi Max öneriyorum.

F/P olarak en iyisi xiaomi, bende de var. Note 4'ten geçtim.


harzem
(20.05.17)
ya bunu arkadasım da önerdi ama amazon'da yeterince model yok gibi, satısında bi farklılık mı var?
www.amazon.com bu mu bahsettiginiz?


art vandaley
(20.05.17)
Mi Max ya da mi6

Mi Max biraz daha ağır basıyor


(7)

kötü insan diye bişiy yok mu? sunları yapana ne deriz/bana ne deriz falan

biraz uzun olacak simdiden uyarayım. 6 ay kadar once internetten biriyle tanıstım ama ortak cevremiz vardı. bu sebeple benim guvenlik takıntılarıma ragmen gorustuk. hep eski sevgilisine takıntısından bahsediyordu, aylarca psikologuyla bu konuyu konusmus. ben de basta duygusal bişiyler olma ihtimalin
biraz uzun olacak simdiden uyarayım. 6 ay kadar once internetten biriyle tanıstım ama ortak cevremiz vardı. bu sebeple benim guvenlik takıntılarıma ragmen gorustuk. hep eski sevgilisine takıntısından bahsediyordu, aylarca psikologuyla bu konuyu konusmus. ben de basta duygusal bişiyler olma ihtimalini dusunmezken, surekli ve cogunlukla onun talebiyle gorusmeler konusmalardan sonra bende bazı duygular olustu. hatta fiziken o yakınlık gosteriyordu. bunları konustuk, benim zihnim cok kirli olmaz dedi, yanlıs anlasılmısım dedi. bundan 1 ay sonra öptü, öpüştük. hatta ilk opusmeden sonra bu da mı yanlıslıkla oldu dedim bişiy demedi. 2 hafta böyle gitti, sonra yine ilişki olmaz dedi. bu arada benim bu tarz şeyleri rahatca yasamayan ve öncesinde tecrubesi olmayan bir insan oldugumu biliyor. neyse son ilişki olmaz konusmasından sonra gorusmesek daha hayırlı dedim. neden ne gerek var böyle bişeye neden uzak olalım dedi, ben de böyle arada kalamam, duygularıma hukmedecek iradem yok dedim gorusememe kararı aldık. surec icinde 3 aylık bi surede yani, benden saglam bi duygusal destek aldı. bu olaydan sonra normal olarak 2-3 defa daha gorustuk, 1 ay hiç gorusmedik.
1 ay sonra gorustugumuzde tum geceyi beraber gecirdik. bilmiyorum cok tutkulu ve benim icin cok guzel bi geceydi, ama kendime hep sunu telkin etmeye calıstım. burdan cıkıp gittiginde geriye bakma, yani duygular cok yogundu ama ona guvenmiyordum alttan alta. yine de koynundayken yine bana travma yasatmazsın insallah dedim. bişiy demedi. sonra bikaç gun normal o yazdı, ben de olmuyor böyle dedim yine actım meseleleri. bu defa yine kavga ettik birbirimize girdik. bu konusma dediklerimin hepsi fazla buyuk kavga, gurultu bazen yadırgama şeklinde gitti. şimdi uzaktan baktıgımda hep kendimi onu suclarken yakalıyorum, sanki hep guvenimi sarsmıs gibi. ama kendime baktıgımda ben de hemen beklentiye girmişim, duygusal olarak dengeli degilim ve bunu da ona yansıtmısım. ama benim pskiolojik sorunlarım oldugunu ve cok guvensiz oldugumu biliyor. sonra neden bunları dikkate almadı diyorum, yine sucluyorum. öte yandan nerdeyse 30 civarı insanlarız, herkes kendinden sorumlu. hayat boyu birileri benim guvenimi sarsmıs gibi hissediyorum, bu kadar da olmaz. benim algımda da bir bozukluk var bu belli ama yasananlar 3. bir gözle nasıl gorunuyor merak ediyorum.
art vandaley
(17.05.17)
adam ilişki istememiş, seks istemiş. sen sevmek istemişsin, güvenmek istemişsin ama o yanlış insan bunu kendine anlatamamışsın.


blame
(17.05.17)
o zaman yalancı bir de bu adam. ben sevgililerimden baskasıyla beraber olmadım diyen biri bu. 2 kişi yani.


art vandaley
(17.05.17)
önceki duyurularınıza baktım. bazen insan tüm işaretlere rağmen karşıdakine değil kendine inanmak ister. bu biraz da karşıdakinin bir öyle bir böyle davranmasından kaynaklanır tabi. bir de insan içini herkese bu kadar açmamalı. ben de açmamaya çalışıyorum artık oluyor mu bilmiyorum ama insanlara güvensizliğinizden falan bahsetmeyin. isteyen sizinle yaşayarak öğrenir nasıl biri olduğunuzu.


blame
(17.05.17)
"yine de koynundayken yine bana travma yasatmazsın insallah dedim" şu cümle üstüne herkes kaçar. Bi ay beklemiş adam, tam keyfini çıkartacak muhabbete bak. Sonra erkekler çok Öküz. E siz de çok delisiniz be canım.


hasmetizm 2046
(18.05.17)
Hayatının sorumluluğu sana ait. Başkalarına yüklemeye çalışma.


ikinizde de suç var.

şu duruma bakarak karşı tarafa kötü insan diyemeyiz.


elorelia
(18.05.17)
İki taraf da problemli. Ama 6 aya rağmen birbirini tanıma-anlama noktasına gelemediyseniz bence şansınızı zorlamayın. Üzülmesin kimse yok yere.


lcha
(18.05.17)
(4)

kit lensten sonraki lens ?

selam gencler, hevesle bir canon60d alıp pek ilgilenmemiştim. simdi son dönemde bir kursa gidiyorum, teknige daha cok hakim olmaya basladım. para durumum da kısıtlı ama arkadasım amerikaya gidiyorken hazır bi lens sipariş etmek istiyorum.amaçlar: doga manzara fotoları ve normal mesafe video cekimler
selam gencler, hevesle bir canon60d alıp pek ilgilenmemiştim. simdi son dönemde bir kursa gidiyorum, teknige daha cok hakim olmaya basladım. para durumum da kısıtlı ama arkadasım amerikaya gidiyorken hazır bi lens sipariş etmek istiyorum.

amaçlar: doga manzara fotoları ve normal mesafe video cekimleri.

şu is gorur mu? www.amazon.com
art vandaley
(09.05.17)
manzara çekeceksen geniş açı lazım, ama 50mm de olmazsa olmazlardan.

manzara için canon 10-18 tatminkar olabilir


nucleon
(09.05.17)
peki hangi 50 mm?


art vandaley
(09.05.17)
bence sen o verdiğin linkteki 2 li seti al. fiyatı da uygunmuş, tr de de araştır o set var mı, fiyatı nedir

sadece 50mm ise, ben verdiğin linkteki 50mm stm olanı kulanıyorum, gayet kaliteli, stm olduğu için videolarda da hoş oluyor.


nucleon
(10.05.17)
(10)

baba üstünden sigortali olmak durumu

İsten ciktigimda, bekar kiz cocuk kisvesi altinda devlet memuru babamin sigortasından faydalanıyor olmam gerekmez mi? Önceden issiz kldigimda boyle olmustu,. Gecen arkadaşlarla tartisirken o yasa değişti,artik olmuyor dediler ama internette bulamadim, güncel durum hakkında bilgisi olan var mi?
İsten ciktigimda, bekar kiz cocuk kisvesi altinda devlet memuru babamin sigortasından faydalanıyor olmam gerekmez mi? Önceden issiz kldigimda boyle olmustu,. Gecen arkadaşlarla tartisirken o yasa değişti,artik olmuyor dediler ama internette bulamadim, güncel durum hakkında bilgisi olan var mi?
art vandaley
(30.04.17)
isin icine yas olayini soktular artik, yesil pasaporttan yararlanamiyorsun mesela. onun yasasini da degistirmis olabilirler.


in vino veritas
(30.04.17)
Ben de aynı dertten muzdaribim. Gelir testi yaptırmaya gittiğimde yararlanamadığımı söylemişti.


28 yaşında olan kız arkadaşım babası üzerinden faydalanıyor şu an.


goodman
(30.04.17)
babandan 2008 yılı öncesi sağlık sigortasından yararlandıysan eskisinden yararlanabileceksin. fakat 2008 sonrasıysa yeni duruma tabi oluyorsun diye anladım bu yazıdan.

www.adanasmmmo.org


yararlanabiliyor olman gerek sanırım. 2015te sgk ya gidip sormuştum. değiştiyse bilemiyorum.


kurnaz
(30.04.17)
1 ekim 1990dan önce doğmuşsan yararlanabiliyorsun yoksa gss primi ödemen gerek
ama şöyle bir şey daha okudum, eğer 1 ekim 2008den önce doğmuşsan ve baban bu tarihten önce sigortalı olarak çalışmaya başlamışsa ödemiyorsun diyen de var.
benim haziran 89 doğumlu bir kız arkadaşım ödemiyor ama yaş olarak daha küçükleri bilmiyorum. e devlette falan çıkmıyor mu bir şeyler?


limoncello
(30.04.17)
Ben 88'liyim. Ve memur odemen gerek demişti. Çalıştım bi donem şu an işsizim, babam da emekli memur.

E devlette 60/e maddesine bağlı olarak gss var görünüyor, çok karıştı kafam.


limoncello +1

90 doğumlu öncesiysen yararlanabiliyorsun. 90 doğumlu sonraları için geçerli değil artık. 2008 yılında değişti sistem.


dedimmidemedimmi
(30.04.17)
genellenemeyecek kadar karışık bir iş ama en genellersek
"1 ekim 2008den önce, 18 yaşından büyük olarak, annen/babandan sigortalılık hakkına sahipdiysen ödemiyorsun", değilse ödeniyor daha doğrusu diğer durumlarda erkek/kız ayrımı yok. öğrenciyse 25 yaş vb. erkeklerde neyse kızlarda da o.


niye ama
(30.04.17)
@geçerkenugradım

60 e dediği senin kendi çalışmandan dolayı işsizlik sigortası kapsamı o bitince babanınkine geçmen gerek.

bağlı bulunduğun sigorta kurumuna git
5510 sayılı kanun hükmü uyarınca xyz TC numaralı (babam) kişinin bakmakla hükümlü olduğu kız çocuğu olduğum için,(bekar ve işsiz olduğumdan dolayı) buna uygun sigorta aktivasyonumun yapılmasını talep ediyorum diye dilekçe ver. sen kapsama dahilsin. --ki normalde bunu otomatik yapmaları gerek ama yapmıyor olabilirler. belli olmaz.


niye ama
(30.04.17)
(7)

7 aydır surunuyorum

psikolojimi alt üst etti. o kadar manipulatif bi insan ki, her tartısmada kendimi haksız gormeyi basarıyorum. nasıl unutucam? 1 ay ustune mesaj atıyor yine pırpır:(
psikolojimi alt üst etti. o kadar manipulatif bi insan ki, her tartısmada kendimi haksız gormeyi basarıyorum.

nasıl unutucam? 1 ay ustune mesaj atıyor yine pırpır:(
art vandaley
(25.04.17)
yaşayıp öğreneceksin.


orpheus
(25.04.17)
Neden o kişiyle birlikte olduğunuzu düşünebilirsiniz. Yumuşak karın derler ya; bazen gidip en büyük psikolojik rahatsızlığımız veya travmamız üzerine bir ilişki kurabiliyoruz.


anumegha
(25.04.17)
engelle, mesaj atamasın.


elorelia
(26.04.17)
Başkasını bul.


One night stand yaşa, kendine gelirsin


MaNOfTheYear
(26.04.17)
psikologa gidebilirsiniz. bu yanlis iliskiler tesaduf degil. abartmak gibi dusunmeyin ama belki de bu davranisinizin altinda cozmeniz gereken baska konular vardir.


jimicik
(26.04.17)
Engelle ulasamasin +1

Insanlarla konus, illa bulusmana sevgili olmana gerek yok. Yeni insanlara olan tepkilerini gor yeni ozelliklerini tani.


(2)

alttaki duyurudan hevesle - bu yazı nasıl olmus?

İnsanın 3 ay kulağı çınlar mı? Zamanı yine hatırlayamazdım ama ölüm haberi aldığımız bir güne çok yakın başladığından net tarihi biliyorum. Cenazeden önceki gece yine bu iğrenç sesle ve korkunç düşüncelerle uyumaya çalışıyordum. O kadar enteresan bir şey ki bu, tam çınlama gibi değil, şu çok eski mo
İnsanın 3 ay kulağı çınlar mı? Zamanı yine hatırlayamazdım ama ölüm haberi aldığımız bir güne çok yakın başladığından net tarihi biliyorum. Cenazeden önceki gece yine bu iğrenç sesle ve korkunç düşüncelerle uyumaya çalışıyordum. O kadar enteresan bir şey ki bu, tam çınlama gibi değil, şu çok eski model televizyonların çıkardığı garip sese benziyor. Ve işin kötüsü, yalnızken, uykuya dalmaya çalışırken ya da sabah ilk uyandığımda onu duyuyorum. Bıkılmış bir eş gibi, hayatımın her anında var ve artık sadece eziyet veriyor. Başlangıç olarak da ani bir ölümün tarihiyle neredeyse eşleştiği için, her gün yatmadan ve sabah ilk kalkınca ölümü düşünmek zorunda bırakıyor beni. Neyse ki bu düşünceyle yaşamak konusunda antrenmanım sağlam. 2.5 yıl yani sayınca 30 ay boyunca berbat bir korkuyla yaşadım. Aslında hikaye orijinal değil panik atak. sadece duyup tecrübe etmemişlerde hafif tiksinti ve alaycılık, yaşayanlarda dehşet, tecrübe edip geride bırakmayı başarabilenlerde ise iç burukluğu bırakan bela. O yüzden korku benim uzmanlık alanım. 20li yaslarda kalbim var diye aylarca kahırlanan ben, kalabalık yerlerde ya da hastane kapısından içeri girince çılgınca başı dönen ben, takıntı yaptığı bas ağrısı 10 gün sürdü diye beyninde tümör olduğuna inanan bir ben var elimde. bu ve başka dehşetlerle yıllarını heba etmiş nufus kagıdına göre genç, hayalinden geçen şeyleri yaşama yolunda genç ama çektigi acılar, yediği boş stres yuzunden yüz şekli bile değişecek kadar yaşlı.
"30 yaşındaydı ama en az 40 gösteriyordu."
Bu cümleyi alternatif bir tedavi arayısıyla gittigim terapistin arkamdan Amerikalı sevgilisine söyledigine eminim. Absurd bir genişlikle home office'inde beni agırlarken sevgilisinin meyve ikramlarını intermittent fastinginin son öğünü olduğu için kusura bakmamamı söylerek şapur şupur yiyordu. Aynı umursamazlıkla benim sorunlarımı 'aman canım noolucak ki' boyutunda tartışıyorduk. Oysa ki ben daha 30luk tecrübe yasamamıstım, evet çok şey gormustum. Ama hep baskalarının hayatının tecrübeleriydi bunlar. Arkadaslarım cok çılgın aşklar yaşamış, çok eğlenmiş, kuzenlerim az fırlamalık yapmamıştı. Kendi hayatımı gözden geçirince, belki birine anlatırken katma değer taşıyacak ögeler vardı evet ama beni etkileyen büyük olaylar, büyük hisler hatırlamıyordum. Stres ve korkudan başka. Üstelik stres ve korkunun büyük patlaması daha yeni mevzu sayılırdı, bir de patlamadan önceki o sonsuz süreğen hali vardı. Cocukken bozulmuş amigdalamın eseri muhtemelen. Sorun degil, herkesin hayatında berbat haller durumlar var. Fakat anlamadığım, insanlar nasıl devam ediyor? Nasıl hisleri unutuyorlar? Olayları ben de unutuyorum hem de cok kolay bir şekilde ama iş hislere gelince, korku ve acı birikerek artıyor sanki. Onları yoksayıp nasıl devam edecegimi bilmiyorum, gelecekten sadece korkuyorum. Kulağımdaki çınlamanın geçeceğine dair hiç umudum yok. Gece yalnızken benimle, sabah kalktığımda ilk o selam veriyor.
art vandaley
(25.04.17)
Paragrafsız olmuş. Paragrafsız olunca da insanın okuyası gelmiyor.


ben olsam;
Bir insanın diye başlardım ve devam cümlesini silerdim
uyumaya çalışıyordum değil yekten çalışıyorum ile flasback'i atardım.
enteresan kelimesinin yerine kötü kullanırdım
ve daha da kötüsü
sabah ilk kalkınca yerine sabah kalkınca ilk önce ölümü düşünmek zorunda bırakıyor.
antremanlıyım
benim hikayem çok da ...
çılgınca başı dönen (ben yok)...
dehşetlerle yerine sanılarla/sancılarla
nüfus kağıdı ve hayalleri cümlesi olmamış, birinini diğerinin zıttı olması lazım nüfus kağıdı ile devam cümlesini birleştirebilir ya da birisini çıkartırdım
söylediğine eminim yerine farkettim/duydum.
genişlikteki
şapur şapur yerine ağzını şap..tarak
benim sorularımı mahalle teyzesi edasında
tecrübe bile yaşamamıştım.(bu cümleyi de çıkartabilirdim)
çok dinlemiş/okumuştum(başkalarının tecrübelerini göremeyiz diye düşünüyorum ama yanlış düşünüyor olabilirim burada)
gözden geçirince, birsine anl....öğeler vardı.... cümlesinde fonetik sıkıntı var ama ayrımsayamadım şimdi, kelimelerin yerlerini değiştirir ya da 1-2 kelime çıkartılabilir.
hatırlayamıyorum.
süregelen... varken
vardır belki ama benim anlamadığım
biriktikçe
hiç bilmiyorum
sadece ve sadece
hiçbir umut taşımıyorum(ya da alternatif anlam güçlendirme yöntemi)
yalnızken de, kalktığımda da.

benim ... .... ile de bitirirdim (benim sadık olabilir, benim .... olabilir)

parağraf önemli bir de :) gerçekten okuması biraz zor ve akmıyor. güncel hikayenin biraz da akması benim için önemli. daha iy işeyler olabilir. konu fena değil çünkü, inception gibi konu güzel ama kurgu biraz zayıf.


mete kudur
(25.04.17)
(4)

ne cevap vermeliyim? 30 yas civarı ergenlikler

onceki duyurularımda da bahsetmiştim, kalbimi fazlasıyla kıran biri var. seviyorum naled olasıca bu sevgiyi atamıyorum icimden ama karaktersiz ya da akıl saglıgının yerinde olmadıgını da biliyorum.en son uzun zaman ustune yakınlasmıstık, sonra bu yakınlasmadan pisman oldugunu soylemiş ve baska pek c
onceki duyurularımda da bahsetmiştim, kalbimi fazlasıyla kıran biri var. seviyorum naled olasıca bu sevgiyi atamıyorum icimden ama karaktersiz ya da akıl saglıgının yerinde olmadıgını da biliyorum.

en son uzun zaman ustune yakınlasmıstık, sonra bu yakınlasmadan pisman oldugunu soylemiş ve baska pek cok sekillerde kalbimi kırmıstı. ben de sabırla cok anlattım, cok konustum ama icimdeki tum iyi niyeti tuketti. engelledim her yerden, 20 gun falan oldu. daha yeni sms atmak aklına gelmiş pasamın, engelledin mi whatsapp mı sildin diye.
durum su, ben cok zor sevip cok kolay soguyan biriyim, bundan soguyamıyorum. olmuyor, su yasa kadar böyle bişi tecrube etmişligim yok. hep aklıma geliyor, uzaktayken surekli kavga edip yanında acayip huzurlu ve guvende hissediyorum. sonsuza kadar kaybetme fikri cok zorluyor beni. hayal kuruyorum yaptıklarının farkına varacak, hatasını kabullenecek diye ama hayal bu. 30 yasında kim degişir ki? ben dunyayı adalet, hak-hukuk ustunden algılıyorum; o ise fanteziler, imajlar, hayaller. degerlerimiz uyusmuyor biliyorum ama sevmekten vazgecemiyorum. aklımla kalbim arasına sıkıstım resmen. ama kimseyi terbiye edecek ya da ders verecek gucum olmadıgını da biliyorum, ne yapmalıyım?
art vandaley
(22.04.17)
Geçen duyurunu hatırlıyorum kesinlikle uzak dur bu adam çok net kötü niyetli biri.


pastörizesüt
(22.04.17)
sorunun içerisinde doğru olduğunu bildiğin cevapları veriyorsun zaten. Tek yapman gereken kendini zorlayarak bunları uygulamak.


niye kalbinizi kıran birinin yanında huzurlu ve güvende hissediyorsunuz? bu durum ya da duygu tanıdık geldiği için mi?


otonomo
(22.04.17)
sizdeki durum hem biraz ego sarsılması, hem de biraz özdeğer sorunu gibi.

içeride ne oluyorsa, dışarıda da o olur.

yani siz kendinize nasıl davranıyorsunuz ki, karşınızda size böyle davranan biri var?
ve siz kendi içinizdeki bu meseleden nasıl uzaklaşamıyorsunuz ki, dışarıda da buna bağımlısınız?

egonuza yenik düşmeyin.
kabullenmeyi öğrenin, hayatı akışına bırakın.

birini terbiye edecek gücünüz de olsa, bunu yapmamanız lazım zaten.
terbiye de edemezsiniz, o ayrı.

bu tip insanlar sadece enerjinizi çalar.
merkezinizi o olarak değil, kendiniz olarak belirleyin.
kendinize odaklanın.
merkeziniz o olduğu sürece, hem enerjinizi çeker, hem de bu şekilde sürünürsünüz manevi olarak.


blatta hiberna
(22.04.17)
(13)

kadın olmak cok zor degil mi?

aşagıdaki duyurudan aklıma geldi. troll mu bilmiyorum degilse de cok sıg yerden yaklasmıs ama sizce de insanlar asırı yuzeysel ve maddeci degil mi? ve maalesef özellikle kadın bedeni üzerinden mesruiyet buluyor kendine bu durum.yani en basitinden sevmek sevilmek istiyorsunuz, o kadar enteresan bir i
aşagıdaki duyurudan aklıma geldi. troll mu bilmiyorum degilse de cok sıg yerden yaklasmıs ama sizce de insanlar asırı yuzeysel ve maddeci degil mi? ve maalesef özellikle kadın bedeni üzerinden mesruiyet buluyor kendine bu durum.

yani en basitinden sevmek sevilmek istiyorsunuz, o kadar enteresan bir istek döngüsü var ki arz-talep desem sert ama gerçegi karsılar olur. kadın hep bakımlı olacak, fazla ses cıkarmayacak, narin olacak, kibar olacak. birebirde istedigi kadar agza sıcabilir, ama erkek koluna takıp cıktıgında toplum icinde haddinden fazla standart beklentisi var. maalesef kadınlar da kendine bunu reva goruyor ve bu dongu icinde kendilerini eritiyorlar.

cok farklı kesimlerden insanın oldugu bir arkadas cevrem var, sanatcısı, muhendisi, doktoru, işsizi, bohem yasayanı vs. ama su şekilcilik ve yuzeyselligi aşan tanımadım. bakımlı olmazsan hiçsin. temizlikten degil süsten bahsediyorum. her zaman yeni kıyafet gıymekten, makyajını ve sacını tam sekilli tutmaktan. ben bunları yapmak istemiyorum ya. neden her gun toplum icine cıkmadan kendimi cilalamak gibi bir zorunlulugum olsun? senelerdir zorlanıyorum ama sırf toplumda kabul görmek icin de olmadıgım biri gibi davranmak istemiyorum.

soru1: gerçekten bu eforlar anlamında kadınlardan beklenti cok fazla degil mi?
soru2: erkeklere bu soru, kadınlarda güzelliği, tarzı ya da ortamlarda vereceginiz goruntu dısında gerçekten bişeye önem vereniniz var mı? fazla genelledim biliyorum ama karsıma aksi cıkmadı.
art vandaley
(18.04.17)
Evet kadin olmak zor. Ama bunu zor yapan biyoloji degil erkeklerin baskisi, kadinlarin da diger kadinlara baskisi. Kisacasi toplumun gerizekaliligi.

En cok da Orta Dogu'da zor. Inekler kadindan daha degerli kimileri icin. Kotu olan seyse kimi kadinlarin da bu durumu destekliyor olusu.


Traveller
(18.04.17)
İnsan olmak zor.

Siz sanıyormusunuz erkek olmak lay lay lom.

Kadın bakımlı olacak oturcak kalkacak vs vs.

Peki kadınların erkeklerden beklentileri?

Yani olay şu. İki taraf da birbirlerinin beklentilerini karşılıyor ve bundan rahatsızlık duymuyorsa gerisi laf-ı güzaf.

Zaten karşılanmıyorsa bir şekilde ayrılıp yoluna bakıyorsun.


eeb
(18.04.17)
traveller +1

dünyanın her yerinde(sanırım) kadınların birbirlerine ettiğini erkekler kadınlara etmiyor bazı konularda. orta doğu zaten bataklık.


@eeb soruyu yanlıs anladıgını dusunuyorum. tam da o beklentilerin dısından biyerden bakmakla ilgili sormustum.

senin mantıgınla bir adam karısını dövuyor ve karısı da bunu normal karsılıyorsa bu ustunde dusunmememiz gereken bir konu oluveriyor.


art vandaley
(18.04.17)
ne zaman söylesem eleştiriliyorum ama şöyle bir gerçek var ; kadınlar kendilerini sadece dış görünüşlerine göre tanıtmaya devam ettikçe, sadece güzellik ve seksilikleriyle dikkat çekmeye çalıştıkça bu kafa ülkede 100 sene daha devam eder. benim etrafımda da her türden kadın var ama en çok saygı gören ve hayran duyulanları hayalleri hedefleri olan bunlarla uğraşan kadınlar oluyor, kimse kendisine günde 8 saat makyaj zamanı ayıran kadına gerçek anlamda ilgi duymuyor. en fazla kendisi gibi fino diye nitelendirdiğimiz erkek tayfası tarafından yüceltiliyor.


prens zuko
(18.04.17)
Kadın olmak değil de, Türkiye'de kadın olmak hem zor hem de çok avantajlı. Sen kendini hangi zümreye dahil ettiğine bağlı bu.

Benim çevremde de her türden insan var. Doktor, mühendis, sanatçı, bohemi.. O kadar çok kadın tanıdım ki, ve hayatımı kadınları tanımak, onların karakterlerini analiz etmekle geçti. 31 yılın sonunda analizlerim şöyle;

Eğer kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadınsan hayat sizlere daha zor. Aileden ayrılır, yalnız yaşarsın birileri için problem olur. Eve giriş-çıkış saatlerin, evine gelen insanlar problem. Anlayacağın toplum, mahalle baskısı. Bunun yanında bahsettiğin gibi sürekli bakımlı olmak, makyaj gibi bir zorunluluğun var. Özgürce giyinememe. Örnekler çoğaltılabilir. Tabii bu yazdıklarımın bazıları tartışılabilir. Örneğin bakımlı olmak kadın için değil, bir insan için olağandır. Makyaj ise, bir erkek dayatması değildir. Yıllardır süregelen bir kadın kültürü diyebiliriz. Kadınların kendi aralarında güzel görünme yarışı da diyebiliriz.

Diğer yandan, kadın olmak demek, bir nevi bedava yaşam demek. Ekonomik, psikolojik olarak bir erkeğe sırtınızı dayayıp yaşamın sefasını sürebilirsiniz. Kadınlar bunu inkâr etse de; içten içe erkek hegemonyasını kabul etmiş durumdalar. Özellikle Orta Doğu toplumlarında, ülkemiz içinde de yüksek oranlarda bu durum böyle. Aydın diyebileceğimiz zümrelerde de durum bundan ibaret. O yüzden herkes sizin gibi şikayet etmiyor. Bu toplum hala "erkek dediğin yumruğunu masaya vuracak" kafasında.

Erkeklerin kadınlardan beklentileri yüksek olduğu savına gelince, çok yanlış düşündüğünü söyleyebilirim. Zira şu ülkede "türk kızı" diye bir tanım doğdu. Eğer tecrübelerimle anlatmamı isterseniz sayfalarca yazabilirim.


sorumatik
(18.04.17)
@art vandaley

ben soruya bire bir maddeler halinde cevap vermemiş olabilirim. Ama soruda bakımdan, güzellikten bahsedip, cevaplanınca adam karısını dövüyora evriliyorsa ya siz soru sormasını bilmiyorsunuz ya da işinize gelmeyen cevapların doğru olmadığına inanabilmek için kılıf uyduruyorsunuz.

Haydi gidin ötede yapın cinsiyetçiliğinizi.


eeb
(19.04.17)
Eeb mantıklı konuşmuş bence erkekler kadınlardan bakımlı olmalarını bekliyor, kadınlar da erkeklerden onlara bakmalarını böyle iki ayrı grup var sonuçta. Bunlardan olmayabilirsin o zaman da zaten böyle bi erkekle işin yok, bi duyuru aç sor allah aşkına makyaj seviyor musunuz diye çoğunluk hayır diyecektir.

Sen makyaj yapmak istemiyorsan yapma kimse sana neden makyaj yapmıyorsun demez, ben eskiden hiç yapmazdım hiç farklı bi davranışla karşılaşmadım. Şimdi yapıyorum bakışlar, davranışlar gene aynı. Erkeklerde de 0 makyaj bekleyen tanıdıklarım var abartıyorsun ya valla, adamların işi gücü yok dışarıya bu kadınla nasıl görüntü veririmi mi düşünecekler, ali ağaoğlu falandır heralde bunu düşünen. Valla gereksiz feminizmden bıktım, ben de kadınım ama haksızsınız kardeşim yeter ya.


ekaterina
(19.04.17)
İnsan olmak zor +1.

Sen olayın sadece bir tarafına bakmışsın.


Süs olmak, zengin adam bulup kendini baktırmak gibi amaçlarla yetiştirilmediysen zor.
Süsü püsü sevmiyor önem vermiyorsan verenlerin yanında yenik başlıyorsun. Başarılıysan bir nebze affedilir ama yine de laf sokulur, hemcinslerin küçümseyip akıl vermeye çalışır.
"Yae ben bunlara önem vermem, kadın süslenmesin o ne oyle" diyen adamların da makyaj yapmıslara dibi düşer. :) "no make up make up" olayına bayılıyorlar eyvallah da o no makeup kısmında bile kaç kalem mal harcanıyor.
Zor. İş kadını, eş, anne, temizlikçi, aşçı... gibi bir sürü milletin beklentisi olan kimliği yüklenip ona göre orta yol bulmaya çalışıyorsun.
Çoğu alanda kurallara göre oyna(ya)mıyorum, iyi niyetli olma, çalışkan olma gibi diğer partilerin çıkarına olan özelliklerim sayesinde henüz tam afarozum gerçekleşmedi.


Sulfoxaflor
(19.04.17)
ya bakıyorum da çok saçma cevaplar gelmiş. bence soran da tam olarak meramını anlatamamış, cevap verenler de onu sığlıkla suçlamasına rağmen sadece makyaj sığlığında cevaplar vermiş.

eğer biz şu an kadınların üzerindeki kültürel baskıdan bahsediyorsak evet böyle bir baskı var. kimse olayı "herkesin herkesten beklentisi var ama yea" zeminine çekmeye çalışıp da sonra karşısındakini cinsiyetçilikle suçlamaya çalışmasın. komik görünüyorsunuz çünkü. hala çalışan kadın kavramı sosyal hayatta tam karşılığını bulabilmiş değil bu ülkede. hala anneler oğluşlarına "öğretmen gelin" arıyor. neden? hem maaşı var hem de evin yemeğiydi, ütüsüydü, çocuğuydu vs.si gibi evin beklediği mesaiyi karşılayabilecek esneklikteki tek meslek bu da o yüzden. daha geçen sözlükte 8 martta kadın yazar alınmasını pozitif ayrımcılık değil de "cinsiyetçilik" olarak tanımlayan, çaylakların yıllarca sıra beklediğinden bahsedip alakasız nedenlerden kel alaka sonuçlar çıkaran birini okudum. sonradan öğrendim ki erkek yazar sayısı kadın yazar sayısının iki katı kadar falan(eksitats çalışmadığı için bilgiyi doğrulayamıyorum maalesef, kaynak entryi bulunca buraya iliştiricem) e şimdi bu bilgiler ışığında çıkın da gereksiz feminizm kasıyorsun, erkeklerin de üstünde baskı var falan deyin hadi. ortadoğu toplumlarında bütün bireylerin üstünde baskı var gerek dini gerekse sosyo kültürel. ama kadının üstünde her zaman daha fazla baskı var. sosyal sınıf bakımından baktığımızda nasıl ki işçinin üstündeki baskı işverenin üstündekinden daha fazlaysa, cinsel yönelim anlamında bakarsak nasıl ki lgbt bireylerin üstündeki baskı heteronormatif yaşayan insanların üstündekine göre daha fazlaysa, cinsiyet anlamında da sosyal anlamda dezavantajlı olan tarafın üstünde daha çok baskı var. bu gerçeği herkesin dürüstçe kabul etmesi lazım. zamanında dev-sol davasında 2 ay hapis yatmış hayatımda gördüğüm en solcu, eşitlikçi ve devrimci adamın karısının akşam arkadaşlarıyla dışarı çıkmasına nasıl karşı çıktığını ve nasıl ev işlerini yapmak kadın olmakla default geliyormuş gibi davrandığını gördüğümden erkek egemen düzene de patriarkaya da #hayır diyorum. işte bunlar hep içselleştirilmiş ataerki

cevaba cevap editi: kadın olmak zor değil mi diye başlık açılmış, ben de neden zor olduğunu kendi nedenlerimle yazdım. zaten başlarken de "kültürel baskıdan bahsediyorsak" diye başlamışım cevap vermeye. soruyu soranın hataya düştüğü nokta insanların kadınlardan beklentisini makyaj-bakım üzerinden spesifikleştirmesi bunu da söyledim. ben de insanların kadınlardan beklentileriyle ilgili daha sorunlu olan noktaya dikkat çektim. sırf cevap yazmış olmak için yazmayın.


gelen soru bakım makyaj üzerine olursa ben de bakım makyaj üzerinden cevap veririm.

açık açık neler olduğunu yazmadım ama kadınlar da erkeklerden dış görünüşle alakalı şeyler bekliyorlar.

buna karşılık erkek kadından makyajlı fit bakımlı olmasını bekliyorsa kadın da erkekten aynı şekilde tıraşlı kaslı tarzı olan bir birey olmasını bekliyor.

uymayan da birbirine yol verir olur biter.

fakat kalkıp soruyu daha sonra erkeğin kadını dövmesine indirgiyorsa kusura bakmasın ben bu soruyu cinsiyetçi bir yöne çekerim.
makyajdan bakımdan vuramadım, dayaktan gireyim dedi galiba.

kalkıp bana kadın toplumda eziliyor, dayak yiyor, mal gibi görülüyor dediniz de yok öyle bir şey mi dedim? denebilir mi?

bal gibi de soruya cevap verdim.

siz elma ile armutu karıştırıyorsunuz.

düzgün soru sormayı öğrenin ve komik oluyorsunuz diyebilmek için saçmalamayın.


eeb
(19.04.17)
@bonisno biz soruya cevap verdik sen kendi kafandaki şeye cevap vermişsin, cevabına bi de soru eklersen iyi olur. Bunu sorsa herkes senle aynı şeyi söyleyecek zaten makyaj yapmak neden zorunluluk diyor soruda sen ne diyorsun. Triggered...


ekaterina
(19.04.17)
(1)

kredi ile alınmıs evi satmak istersek prosedur nedir?

kredinin yarısındayız sayılır. 2.5 yıl daha var. bugun satmak istesek prosedur nasıl işliyor? cok zararımız olur mu? baska ile tasınma durumu var.
kredinin yarısındayız sayılır. 2.5 yıl daha var. bugun satmak istesek prosedur nasıl işliyor? cok zararımız olur mu? baska ile tasınma durumu var.
art vandaley
(15.04.17)
5 yıldan önce satarsanız gelir vergisine tabi oluyorsunuz. Evin alış değeri satış değeri enflasyondan arındırılıp %30 u sanırım

Banka üzerinden yapılır satış. Alacaklı bankaya evin bedelini yatırır. Banka alacağını alır. İpoteği kaldırır

%2 erken ödeme cezası ödersiniz. Onun dışında kalan anapara ödenir. Çok zararınız olmaz


efruz
(15.04.17)
(5)

sacma salak bir durum

iliskiye baslayacak kadar guclu duygular hissetmiyorum diyen bir erkek, karsisindaki kadinin ondan hoslanmasina ragmen son derece cekingen, gundelik iliski kafasindan uzak, guven duymadan arkadaslik bile kuramayacak biri oldugunu bilmesine ragmen girisken davraniyorsa. birlikte olmak icin ikna etmey
iliskiye baslayacak kadar guclu duygular hissetmiyorum diyen bir erkek, karsisindaki kadinin ondan hoslanmasina ragmen son derece cekingen, gundelik iliski kafasindan uzak, guven duymadan arkadaslik bile kuramayacak biri oldugunu bilmesine ragmen girisken davraniyorsa. birlikte olmak icin ikna etmeye baya cabalayip, kadin kisisiyle beraber uzanirken bana bir daha travma yasatma demesine ragmen hizini kesmiyor, sabaha kadar yatakta gures ediyorsa. bu gece oncesinde sevgililerimden baska kimseyle beraber olmadim diyip, bahsedilen gece sonrasinda hala ayni noktadayim, hayatta hicbiseyden pisman olmadim diyip bundan oldum diyorsa. bu erkek karaktersiz bi yalancidir diyebilir miyiz?
cok gururum kirildi, bahsettigim surec uc bes gunluk mevzu degil. aylar suren muhabbet bu sekilde sonlandi. sorun ne anlamiyorum. cekim yok desem boyle olur muydu? 30 yasinda insanin bu kadar biyerinin dogrultusunda dusunecegine ihtimal vermiyorum. muhtemelen tarzimi kendi cevresine yakistiramadi. ben imaja pek onem veren biri degilim. aklima gelen tek fikir beni cevresine yakistiramadi. birebirken cok iyi anlasip uzaktayken cogunlukla kavga ediyorduk.
art vandaley
(14.04.17)
kadın veya erkek farketmez, seni kendi sosyal çevresinde meşrulaştır(a)mayan kişiden uzak durmak lazım. bırak çevresini, seni kendisi içselleştiremiyor demektir bu bence.


Phoebe
(14.04.17)
@krem peynir, cok haklısın ama bu asamaya gelmeden once bu konular defalarca konusuldu. seks odaklı bakıs acısının olmadıgını söyledi ya da beni aradıgı öyle bişeyse oyle bişeyin içinde asla olmayacagımı bilecek kadar tanıyor. iste bu kadar gecmiş varken olayın bu salak duruma gelmesi sinirimi bozuyor zaten:(


art vandaley
(14.04.17)
yanlış anlamadıysam 30 yaşında bir erkek size "şu ana kadar hiçbir sevgilimle sevişmedim" demiş. yanlış mı anladım?

siz inandınız mı buna?


isimsiz uye
(15.04.17)
@ isimsiz üye sevişmedim dememiş sevgililerimden başkası ile sevişmedim demiş.

ablacım sen de biraz saflık yapmışsın. 30 yaşında insanın bi yerinin doğrultusunda düşüneceğine ihtimal vermen lazımdı tabi ki. zaten en başında adam sinyallri vermiş sen iyi niyetli davranmışsın. geçmiş olsun.


elorelia
(15.04.17)
kadınlar özellikle buluyor böylelerini.


stewie
(15.04.17)
(12)

30 yasındasınız ve hala ergen gibi kalbiniz kırılıyor

ciddi bir bicimde hem de. kalbinizi kıran kişiyi her yerlerden engellemek cok mu ezik bir hareket?
ciddi bir bicimde hem de. kalbinizi kıran kişiyi her yerlerden engellemek cok mu ezik bir hareket?
art vandaley
(09.04.17)
Evet :(


devilred
(09.04.17)
Bugün aynını yaşadım. Yaş olarak da aynı. Engelleme bence. Hak ettiği gibi davran. Yokmuş gibi. Hiç olmamış gibi.


aksach
(09.04.17)
Kalbinin kırılması yaşla alakası yok bence. Ki senin ne kadar hassas olduğunu gösterir. Kalbini kim kırıyorsa hertürlü çıkartacaksın onu hayatından


safari
(09.04.17)
kalbinizin kırılmasi normal. her yerden engellemek ezik bir hareket.


Naptı anlatsana? Bu arada 30 yaşında da kırılır insan 40 yaşında da, taşlaşmıyoruz ki yaş aldıkça :( engelleme boşver.


ekaterina
(09.04.17)
Haksızsan ve yanlışsan müthiş ergence. Ama sen doğruysan ve haklıysan, ayrıca konu ciddi ise hakkındır.


yaren
(09.04.17)
organize bicimde 6 ay yalana maruz kaldım. hep gelgitli bi ilişkiydi. gidecegim zaman elinde tutmak icin ufak yemler veriyormus resmen. en son aynı yatagı paylastıktan sonra fiziksel olarak yakınlasmamız duygusal olarak yakın olacagımız anlamına gelmiyor dedi. geçmişte cok sey yasadım belki öyle etkilensem farklı olurdu da dedi. insan insana bunları der mi bilemiyorum..


art vandaley
(09.04.17)
Engellemekten ziyade konuşmayarak daha iyisini yapardın.yok sayman tokat gibi bir karşılık olur ama engellemek bence çok basit bir tavır


sakar in san
(09.04.17)
Maalesef.


bir kalbin varsa değil 30, 100 yaşında bile olsan kırılır. Engellemek seni rahatlatıyorsa ve geri adım atmayacaksan engelleyebilirsin, gayet doğal.


lcha
(10.04.17)
cutie pie'ın dediği gibi sürekli engel aç kapa yapmıyorsan, ezik değil. engelle ve önüne bak.


stewie
(10.04.17)
(: Bence bu çok normal hatta gerekli. Karşılıklı ilişkilerde bu durumdan yaralanan veya etkilenen insanın kendini korumaya çalışması çok güzel ve normal bir davranış.


barbarbaris
(19.04.17)
(5)

yemegimden cam cikti

oturdugum kafede yemegimden bikac buyuk parca cam cikti, oncesinde yuttum mu bilmiyorum. konusup yiyordum hizli yemisim. ölur muyum:((
oturdugum kafede yemegimden bikac buyuk parca cam cikti, oncesinde yuttum mu bilmiyorum. konusup yiyordum hizli yemisim. ölur muyum:((
art vandaley
(08.04.17)
İç organlarında yırtılma meydana gelebilir, hastaneye gitmen senin icin faydalı olabilir.


purple rain
(08.04.17)
Cevap verebilecek tipci var mi? Gerçekten doktora gitmeli miyim, gitsem naparlar ki, görüntülünebiliyor mu?


art vandaley
(08.04.17)
abi iyi misiniz cevap verebilecek tıpçı nedir. bunun için beyin cerrahı olmaya gerek yok, yediğin yemekten cam çıkmıç. konuşup yiyordum diyorsun. muhtemelen yediysen de haberin yok. acile git baksınlar.

cidden inanılmaz.


liriamer
(08.04.17)
bence doktora gidin. ama tarihte cam yiyen ve sağlıklı yaşayan çok insan mevcut. doktora gidin siz yine de. işi garantiye alın. şakaya gelmez.


tukenmez adam
(08.04.17)
Git rapor al. Sonra da o kafeye tazminat davası aç. Aldığın tazminatı afiyetle ye.


apolitikherif
(08.04.17)
(4)

onceki ucuslara binmek

diyelim ki pegasusla trabzondan istanbula gelecegiz. ucusumuz 9da. havaalanina erken gittik, 3teki ucaga aliyorlar mi?eskiden vardi boyle bir uygulama
diyelim ki pegasusla trabzondan istanbula gelecegiz. ucusumuz 9da. havaalanina erken gittik, 3teki ucaga aliyorlar mi?

eskiden vardi boyle bir uygulama
art vandaley
(05.04.17)
kontuar ile görüşün. doluluk ve talep durumuna göre yardımcı olabilirler ama vermek zorunda değiller erken olan uçağın biletini.


rosencruz
(05.04.17)
bildiğim kadarı ile sıkıntı yapmıyorlar.
uçak dolu vs değilse bence gönderirler.


basond
(05.04.17)
Yer varsa yapıyorlar hala


mithrilfender
(05.04.17)
biletinin kategorisi önemli diye biliyorum. esnek biletlerde yer varsa önceki uçuşa alıyorlar. firmadan firmaya değişebilir.

thy uçuşlarında çalıştığım firma sürekli esnek bilet aldığı için havalimanına erken gittiğimde bir önceki uçağa binebiliyordum. promosyon biletle hiç denemedim.

ama bi kere borajet ile promosyonlu biletim vardı uçakta da 20-30 yolcu vardı. bilet promosyon diye değişmediler.


spirit crusher
(05.04.17)
(3)

e-ticaret sitesi yapmak / wix vs

selam, bir butik icin eticaret sotesi yapacagiz. ilk etapta cok donanimli bisiy olmasina gerek yok,bi arkadas wix.i onerdi ama ona da sanal pos entegre edebiliyor muyuz cozemedim?wix degilse benzeri bir platform var midir sanal pos entegrasyonlu?
selam, bir butik icin eticaret sotesi yapacagiz. ilk etapta cok donanimli bisiy olmasina gerek yok,bi arkadas wix.i onerdi ama ona da sanal pos entegre edebiliyor muyuz cozemedim?

wix degilse benzeri bir platform var midir sanal pos entegrasyonlu?
art vandaley
(05.04.17)
wordpress ve woocommerce eklentisi. benim gördüğüm en iyisi buydu. opencartta iyi diye biliyorum.


freetakilir
(05.04.17)
(git: www.onlinepayment.io) iyidir. şu an beta sanırım.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.