Giriş
(4)

Longman reading ve writing kitapları için link var mı?

Çok aradım ama bulamadım, elinde olan varsa link verebilir mi?
Çok aradım ama bulamadım, elinde olan varsa link verebilir mi?
avatar is back
(14.02.20)
Sadece bunu bulabildim sanırım dediğiniz değil ama.
mega.nz!ZUEBGayZ!z2sQEkKuT5dozM_-vh7PRg


sta
(14.02.20)
@sta hocam dosya geçersiz diyor tekrar atma şansınız var mı?


avatar is back
(14.02.20)
up


avatar is back
(14.02.20)
mega.nz!ZUEBGayZ!z2sQEkKuT5dozM_-vh7PRg link buraya yanlış mı pasteleniyor acaba


sta
(16.02.20)
(4)

şöyle kolyeleri nerden bulabilirim?

sevdiceğime hediye almak istiyordum bayadır şöyle şeylerden çok hoşlanıyor.https://pbs.twimg.com/media/EGDNN7JXUAMBwI5?format=jpg&name=mediumfiziken buna benzer şeyleri nerden gidip görüp alabilirim? internetten almak istemiyorum. 925 gümüşmüş ama benzer fiyat ve kalitede başka şeyler de olur. 160 k
sevdiceğime hediye almak istiyordum bayadır şöyle şeylerden çok hoşlanıyor.

pbs.twimg.com

fiziken buna benzer şeyleri nerden gidip görüp alabilirim? internetten almak istemiyorum. 925 gümüşmüş ama benzer fiyat ve kalitede başka şeyler de olur. 160 küsür lira bu. bütçem de o civarı

lokasyon : istanbul
avatar is back
(12.02.20)
Eminönü'nde mutlaka bulunur bunlardan. Bir ara arkadaş müstakbel eşine bir kolye alacak diye orada girmedik dükkan bırakmamıştık. O kadar çok dükkan var ki. Pasajlarda özellikle bundan bulabilirsin bence.


himmet dayi
(12.02.20)
neredeyse tüm bujiterilerde var bunlardan. gümüşse gümüşçülerde vardır. onlarda büyük çarşı merkezlerinde bolca bulunur ama gümüş önermem kararıyor.


anarsika
(12.02.20)
Kadiköy taraflarina yakin isen, tas sandigi var bahariye'de. Internet siteleride mevcut: tassandigi.com


bosver nicki
(13.02.20)
bağdat caddesi şaşkınbakkal'da mine ve melek gümüş takı var yan yana dükkanlar.
orada en güzelini bulursun, ama bütçeni aşabilir.
yine de bir bak istersen.


blatta hiberna
(13.02.20)

lingusta için link var mı?

speaking başlangıç seviyesinde olduğum için iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum ama 1 seviyesi bile 400-500 liralarda, öğrenci olduğumdan almam çok zor. link vs olan var ve atarsa çok mutlu olurum. şimdiden teşekkürler.not : bulduktan sonra bu duyuru imha edecektir kendini
speaking başlangıç seviyesinde olduğum için iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum ama 1 seviyesi bile 400-500 liralarda, öğrenci olduğumdan almam çok zor.

link vs olan var ve atarsa çok mutlu olurum. şimdiden teşekkürler.

not : bulduktan sonra bu duyuru imha edecektir kendini
avatar is back
(29.01.20)
(2)

a2+'tan ielts 6 ne kadar sürede alınır?

reading, listening,writing üzerine girdiğim sınavda a2+ sonucunu aldım. b1 bile olabilirdim de grammer'de eksiklerim vardı. neyse. önümüzdeki aylar tek uğraşım ingilizce olacak. grammer falan hallettikten sonra ielts'e geçecem hızlıca. bunun ortalama süresi sizce ne olur? ayrıca ayda 60 saat bir kur
reading, listening,writing üzerine girdiğim sınavda a2+ sonucunu aldım. b1 bile olabilirdim de grammer'de eksiklerim vardı. neyse.

önümüzdeki aylar tek uğraşım ingilizce olacak. grammer falan hallettikten sonra ielts'e geçecem hızlıca. bunun ortalama süresi sizce ne olur? ayrıca ayda 60 saat bir kurs alacam 4 ay boyunca düzenli. internette kardeşim çalış 2-3 ayda da tamamdır diyen var 1.5 sene iyi çalış alırsın bence diyen de. bu ne uç aralıktır?

teşekkürler

not : reading'te iyi gibiyim. writing ve speaking kötü onlara ek olarak çok asılmam lazım sanırım
avatar is back
(24.01.20)
writing yine bir şekilde öğrenilir bence. bir kısmı ezberlemeye kaysa da sistemi oturtunca sınava uygun şekilde yazmayı öğrenebilirsin. ama speaking kısmı biraz zor sanki.


viyana kangurusu
(24.01.20)
2-3 ay diyorum brn de. Dogru durust bir calismayla 2-3ay.


stavro
(24.01.20)
(3)

online fps oyun turnuvalarında rakip neden görülüyor?

biz normal cs go falan oynarken pusa pusa dolanır saklanırız ya da dalarız gördüğümüz bulduğumuz rakibe sıkarız ya da ölürüz de bu oyunların turnuvalarında rakipler duvar arkasında falan uzakta da olsalar renkli silüet şeklinde görünüyorlar. bunun sebebi nedir?pusarak oynamak turnuvaya yakışmadığı,
biz normal cs go falan oynarken pusa pusa dolanır saklanırız ya da dalarız gördüğümüz bulduğumuz rakibe sıkarız ya da ölürüz de bu oyunların turnuvalarında rakipler duvar arkasında falan uzakta da olsalar renkli silüet şeklinde görünüyorlar. bunun sebebi nedir?

pusarak oynamak turnuvaya yakışmadığı, sıkıcı olduğundan mı öyle?
avatar is back
(24.01.20)
ahahah :DD Abi o şey ya, izleyici öyle görüyor. Yani sen öyle görüyorsun. Onlar normal görüyor ama yayınların bize aktarımı o şekilde oluyor.


eazy
(24.01.20)
easy'ye ek olarak, herhangi bir csgo maçına izleyici olarak katılırsanız aynı şekilde görürsünüz.


dunga
(24.01.20)
ahahah :D "spectator view" olarak geçiyor o mod. oynayanlar öyle görmüyor.


himmet dayi
(24.01.20)

Whatsapp karanlık modu neden aylardır çıkmıyor?

geçen seneden beri konuşuluyor çıktı, çıkacak, çalışılıyor üzerinde falan. aylardır böyle. şimdide beta sürümü çıkmış, stabili ediliyor deniyor. ya bu altı üstü bi tema / mod değil mi? nasıl bu kadar olay oldu anlamadım. Üzerinde aylarca çalışma yapılacak kadar neler dönüyor yahu?
geçen seneden beri konuşuluyor çıktı, çıkacak, çalışılıyor üzerinde falan. aylardır böyle. şimdide beta sürümü çıkmış, stabili ediliyor deniyor. ya bu altı üstü bi tema / mod değil mi? nasıl bu kadar olay oldu anlamadım. Üzerinde aylarca çalışma yapılacak kadar neler dönüyor yahu?
avatar is back
(24.01.20)
(5)

Kalp sıkışması nedir, neden olur? Ne yapmam lazım?

6 ay öncesine kadar, bir kaç sene ara ara oluyordu. Sıkışırdı. 5-10 dk derin nefes alamazdım önemsemezdim de geçerdi. Geçen hafta tekrar oldu. Bugün yataktan aniden kalkınca sıkıştı tekrar. Biraz dolandım evde ama hareket edince ağrı olduğu için sandalyeye oturdum. Hani dayanılacak basit bir ağrı
6 ay öncesine kadar, bir kaç sene ara ara oluyordu. Sıkışırdı. 5-10 dk derin nefes alamazdım önemsemezdim de geçerdi. Geçen hafta tekrar oldu. Bugün yataktan aniden kalkınca sıkıştı tekrar. Biraz dolandım evde ama hareket edince ağrı olduğu için sandalyeye oturdum. Hani dayanılacak basit bir ağrı ama nedense derinden nefes alasım geliyor ama alamıyorum aldıkça daha çok ağrıyor.

Bugün ortalama üstü sürdü süre olarak biraz çekindim. eksisozluk.com Şuradaki terime benziyor. Ne yapayım doktora gideyim mi?

Ek olarak küçük bir şehirdeyim. Burada doktorlar genellikle “he he tamam strestendir” deyip geçiştirdikleri için gitmek istemiyorum sizce doktora ne demeliyim? Angina pectoris’ten şüpheleniyorum desem abes Kaçmaz değil mi? Teşekkür ederim
avatar is back
(19.01.20)
Abi bak çok basit bir şey söyleyeceğim.burası küçük yer,doktorlar traş falan deme,ilk iş bir kardiyoloğa git olan biteni anlat.bi tahlil ver,ultrasonla falan bi baksınlar kalbine,şakaya gelen bir taradı yok bu işin.güvenmiyorsan başka şehirde bir hastaneye git ama ihmal etme.risk budur oynama şansın olmayan bir iş bu,aksilik var diyprsan gideceksin.


duptıs
(19.01.20)
Ekg eko çektir. Holter takarlar belki. Bunların sonucunda zaten tetkik konulu. İhmal etme geçmiş olsun.


Genc yasta erkeklerdeki kalp krizinde olum orani cok cok yuksek. Kucuk yer olsa dahi eko ekg illa vardir. Gerekirse daha buyuk yere gidin olmek istemiyorsaniz. Su an ufak ufak intihar ediyor olabilirsiniz.


oscar
(19.01.20)
Kalbim sıkışınca uzanıp dinleniyorum geçmezse ambulans çağrıyorum


Hakan1980
(19.01.20)
Lutfen doktara gidin.


nax
(20.01.20)
(11)

İnsanlardaki "ya daha güzelini / yakışıklısını bulursam" düşüncesi?

son yıllarda çok duymaya başlıyorum bu cümleyi. adam ya da kadın cinsiyet hiç fark etmiyor bu düşünceyi çok fazla önemsiyorlar. Bazı arkadaşlarımla konuşurken bile "ya işte çok iyi bir insan, işi de iyi, çok sakin biri çok seviyorum o da beni seviyor.. ama ya daha güzelini/yakışıklısını bulursam? be
son yıllarda çok duymaya başlıyorum bu cümleyi. adam ya da kadın cinsiyet hiç fark etmiyor bu düşünceyi çok fazla önemsiyorlar. Bazı arkadaşlarımla konuşurken bile "ya işte çok iyi bir insan, işi de iyi, çok sakin biri çok seviyorum o da beni seviyor.. ama ya daha güzelini/yakışıklısını bulursam? belki bundan daha mutlu olacağım biri karşıma çıkar?" diye söylenip duruyorlar.

ciddi ciddi bu yüzden zaten hali hazırda çok güzel ilişkisi olup baltalayanlar bile var. bunun altındaki sebep nedir?

aç gözlülük mü bu yaptıkları? değer bilmemezlik mi? salaklık mı? cidden merak ettiğimden soruyorum.
avatar is back
(18.01.20)
davranışsal iktisatta bolca tartışılmıştı bu konu :)

başlıca sebebi artık alternatiflere erişimin çok kolay olması. sosyal medya, tinder ıvır zıvır


efsanevi bir atasözü söylüyorum:

- gelin ata binmiş, "ya nasip" demiş.

bunu kadınlarda daha çok görüyorum. evlenme aşamasında bile.
"acaba hak ettiğimden düşük birine mi gidiyorum"


tabudeviren
(18.01.20)
bu konuda bir fıkra vardı. taa yıllar önce dersanede matematik hocamız anlatmıştı. şimdi google'ladım kopyalayıp yapıştıyıroum:

Kadınların gidip kendilerine erkek seçebilecekleri bir erkek mağazası açılmıştır. Mağaza 5 katlıdır ve her kat çıkıldıkça, erkeklerin nitelikleri de yükselmektedir. Mağazada sadece tek bir kural geçerlidir: Herhangi bir katın kapısından içeri giren kadın, o kattan alışveriş etmek zorundadır ve eğer bir üst kata çıkmak isterse, tekrar aşağı katlara inemez. Bir gün bir grup kız arkadaş, kendilerine erkek seçmek için mağazaya gider.

1. Katın kapısında şunlar yazılıdır: 'Bu kattaki erkeklerin çalışacak bir işleri var ve çocukları da severler.' Kızlar yazılanları okur ve şöyle derler: 'Eh, hiç yoktan iyidir ama bir de üst kata bakalım.'
2. Katın kapısında şunlar yazılıdır: 'Buradaki erkeklerin iyi bir işleri var, çocukları severler ve son derece yakışıklıdırlar.' Kızlar: 'Hiç fena değil ama acaba bir üst katta ne var?'
3. Katın kapısında şunlar yazılıdır: 'Buradaki erkeklerin çok iyi birer işleri var, çocukları severler, son derece yakışıklıdırlar ve ev işlerine de yardım ederler.' Kızlar: 'Aman Tanrım, çok etkileyici ama yukarıda başka katlar da var.'
4. Katın kapısında şunlar yazılıdır: 'Buradaki erkeklerin işleri çok iyi, çocukları çok severler, gayet yakışıklı olup, ev işlerine yardım ederler ve ayrıca son derece romantiktirler.' Kızlar çığlık atmaya başlarlar: 'İnanılmaz, bir üst katta bizi neyin beklediğini bir düşünün!'
Ve bir kat daha çıkarlar...
5. Katın kapısında şunlar yazmaktadır: 'Bu kat boştur ve sadece, kadınları memnun etmenin mümkün olmadığını kanıtlamak için konulmuştur.'


tabudeviren
(18.01.20)
Bunu söyleyen sevmiyodur, kesinlikle.
Sevilmekten hoşlanıyodur, egoisttir. Sevmesini de bilmiyodur. Uzak kalmak lazımdır.


zahlebinin
(18.01.20)
Sevginin ne olduğunu ne kadar değerli bir şey olduğunu bilmeyen, kavrayamayan insanlar bunlar genelde. Sevgiliyi eşya gibi görüyor. Bir yeni modeli çakmaya yakın kararsızlık yaşarsın ya, ulan acaba bekleyip azıcık üstüne para koyup en yeni modeli mi alayım dersin. Bunlar için sevgili de böyle. Maalesef bu insanların da alınlarında böyle insanlar olduğu yazmıyor.


levpontryagin
(18.01.20)
Bence çeşitli değişkenleri var ama ömür denen şeyi hiç düşünmedikleri ortada. Bir de maalesef saygı anlayışımız yerlerde olduğu için kadir kıymet bilme hissi de oluşmuyor. Yanlış bir düşünce tabii. Ama insanlar gençliğin verdiği toylukla böyle davranabiliyorlar. Ya da zihinlerinin olgunlaşmamasından.


muhayyer divan
(18.01.20)
kendi mutsuzluklarını garantiliyorlar, kendileri için çok da iyi oluyor. zeka olarak da pek parlak olmadıklarını düşünüyorum.


xvyz
(18.01.20)
levpontryagin +1

oha ya, bence çok güzel yazmış. o kişi onun için özel değil demek ki, değiştirebileceği, sevdiği bir oyuncak.

"eh işte bunu bulabildim. ben daha iyisini bulana kadar en iyisi bu" diyorlar herhalde.


ahm1
(18.01.20)
sevgiyi, birlikteliği de tüketim unsuru haline getirmiş instagramcı ve tiktokçu tiplerin düşüncesidir bu olsa olsa.

insan yeni tanışıp ilişki düşündüğü biri hakkında bunu söylese belki anlarım da güya sevdiği, ilişki içerisinde bulunduğu birine karşı böyle hesaplar yapan birinin samimiyetine ve sevgisine güvenmem şahsen. hiç sevmediğini, hiç sevilmediğini düşünürüm.


der meister
(18.01.20)
insan birini çok severse daha iyisini bulur muyum acaba diye düşünmez ki gözü ondan başkasını görmez bence bu düşünce yeterince sevmemekten kaynaklanıyor.


iwillsee
(20.01.20)
(1)

bakanlıkta mühendis vs uzman yardımcısı

ikisinin farkları genel olarak nasıldır? maaş sanırım başta fark etmese de uzun yıllar sonra uzman olunduğunda mühendisin bayağı bir önüne geçiyor deniyor, bu farkın sayısal değeri nedir? doğruluğu nedir?rol olarak ikisinin de avantajı dezavantajı nedir? sosyal hakları vs fark ediyor mu?
ikisinin farkları genel olarak nasıldır?

maaş sanırım başta fark etmese de uzun yıllar sonra uzman olunduğunda mühendisin bayağı bir önüne geçiyor deniyor, bu farkın sayısal değeri nedir? doğruluğu nedir?

rol olarak ikisinin de avantajı dezavantajı nedir? sosyal hakları vs fark ediyor mu?
avatar is back
(11.01.20)
Aynı kurum mühendis ve uzman yardımcısı diye ayrı ayrı mı alıyor?

Benim ünvanım Uzman Yardımcısı (Bilgisayar Mühendisi) mesela.

Sadece mühendis diye alıyorsa, bunlar dış kaynak (outsourced) olabilir mi? Öyleyse uzman yardımcısı her türlü daha iyidir.


aguen
(11.01.20)
(3)

bildiri / makale yayınlayan dergiler?

mühendislik ve yönetim gibi bir alan da bir kaç yazım vardı. yurtdışında master başvurularına başlamadan bu çalışmaları bildiri ya da makale şeklinde dergilere göndermek istiyorum ama yeni lisansı bitirdim ve bu konularda hiç bir fikrim yok.hangi dergileri nereden bulabilirim? bu konularda iyi dergi
mühendislik ve yönetim gibi bir alan da bir kaç yazım vardı. yurtdışında master başvurularına başlamadan bu çalışmaları bildiri ya da makale şeklinde dergilere göndermek istiyorum ama yeni lisansı bitirdim ve bu konularda hiç bir fikrim yok.

hangi dergileri nereden bulabilirim? bu konularda iyi dergiler vs nasıl öğrenebilirim acaba? bu arada makale falan öyle aşırı bilimsel şeyler içeren, muazzam çalışmaların yer aldığı yazılar değil. bir kaç makale ve kitaptan okuyup derlediklerimden çıkarttığım bir şey. dili türkçe.

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler
avatar is back
(10.01.20)
Leyiz, bildirileri kongreye, sempozyum, konferansa gönder. Bunları Google'dan bul. Konularına Göre arat.
Makaleleri dergipark üzerinden arayacağım dergilere gönder. Gorece yeni dergilerde yayınlanan daha kolay olur. Göndermeden evvel hangi derginin yazım kuralı ne ona bak. Dergipark nedir, nasın bulucam? Diyosan Google'dan yürü.


fempusay
(11.01.20)
eğer yurtdışında mastera bavuracaksanız, yayın yaptığınız dergilein yurt dışında geçerli dergiler olması gerekir. dolayısıyla türkiyede yayın yapan dergiler, eğer sci türünde değilse çok da fark yaratmayacaktır. bu dergilerin neler olduğunu web of science veya bizim ulakbimin ulakbim.tubitak.gov.tr sayfasından bulabilirsiniz. tabi bu dergiler alandaki en iyi dergiler olduğu için çalışmalarınızın baya baya iyi olması gerekir ve yayın süreci de 1 yılı bulabilir.
daha modarate fakat hala kaliteli dergiler isterseniz journalfinder.elsevier.com burası konunuza göre size dergi önerebilir.
yok türkiye çıkışlı olsun uğraşmamayım derseniz: dergipark.org.tr ben sizin yerinizde olsam bunar arasında ingilizce yayın yapanları tercih ederim ki, başvurduğunuz yer, en azından ne yazdığınızı okuyup anlayabilsin.

kesinlikle bulaşmamanız gereken dergiler yağmacı dergiler olarak bilinen 1 ayda yayın yapan, yayın için para isteyen dergilerdir. bunlarda yayının çıkacağına hiç çıkmasın daha iyi. yağmacı dergi diye aratırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

bildiri; kongre, konferans ve sempozyumda sunulmuş çalışma demektir. bunlar zaten konferans kitabında yayınlanır otomatik olarak (yayınlamayanlar da var tabi, onları da listenizden çıkarın). yani aramanız gereken, bildiri yayınlacağınız dergi değil, bildiri sunacağınız konferans, kongre, sempozyum olmalı. konferans bulmak biraz network işi. bir kere bir konferansa gittiniz mi email listelerine girdiğiniz için size sürekli bildirim maili gelmeye başlar zaten. ilk adım olarak facebooktaki grupları takip edebilir ya da google'a find me conference yazarak çıkan siteleri alanınıza göre tarayabilirsiniz. mesela ilk çıkan sitelerden biri: www.allconferences.com

yeni mezun olarak başlangıç için alanınızdaki öğrenci kongrelerinden başlayabilirsiniz. alandaki konferans vb duyuruları, hala okulla irtibatınız varsa, ilan panolarına asılır. konferans için dikkat edeceğiniz şey de çok para talep edip, bol tatil ve/veya az bilim vaat eden organizasyonlardır. misal, gelmenize bile gerek yok 3000 dolar gönderin yeter diyenlerden uzak durun. uzay bilimlerinden öğretmenliğe, turizmden biyolojiye her konuyu kapsayan kısaca multidisipliner olanlardan uzak durun. önceki oturumların kitapçıklarına ulaşmaya çalışıp alıcı gözle bir değerlendirin. kitapçığa bir bakın yayınlanan bildiriler ne kadar bilimsel, ne kadar aklı başında ve ne kadar alanda ismi duyulmuş kişiler katılmış. bu arada konferanslara gttikçe meslekten soğuyabilirsiniz bu da bir uyarı olsun.


halanne
(11.01.20)
(12)

aldığınız / size alınan son hediye?

sevgili eş dost fark etmez, ne aldınız ya da ne alındı? arkadaşıma ve sevdiceğime hediye alacam ama karar veremiyorum, sizin tercihleriniz ya da arkadaşlarınızınkinden yola çıkarak karar vermek istedim. çok teşekkürler şimdiden. tikler gelecektir.not : rastgele hediye tavsiyesi de olur
sevgili eş dost fark etmez, ne aldınız ya da ne alındı? arkadaşıma ve sevdiceğime hediye alacam ama karar veremiyorum, sizin tercihleriniz ya da arkadaşlarınızınkinden yola çıkarak karar vermek istedim.

çok teşekkürler şimdiden. tikler gelecektir.

not : rastgele hediye tavsiyesi de olur
avatar is back
(30.12.19)
Seiko SEIRPD37J
Çok mutlu oldum.


kisa
(30.12.19)
Bugün oğluma ateşte yapılan el yapımı camdan jaguar heykeli aldım. Arkadaşıma yılbaşı kapı süsü. 4 yaşındaki yeğenime amigurumi bebek.


deer hunter
(30.12.19)
Arkadaşım ametist taşlı bileklik almış.

Arkadaşımdan geldiği için sevindim, hatta takıyorum bile. Normalde takmam etmem ama takıyorum.

O yüzden çok kasmayın hediye için. Önemli olan sizin değeriniz, hediyeye değer veren o çünkü.


Cesario
(30.12.19)
en son fular hediye edildi.


candide
(30.12.19)
En son ailem doğumgünüm için bir kazak ve gömlek almışlardı

Ben de en son kardeşime seveceğini düşündüğüm bir resmi (şuradan: www.instagram.com ) çerçeveleyip vermiştim.


peki madem
(30.12.19)
paspas


lcha
(30.12.19)
En son arkadaşa kola aldım, hediye değildi de bozukluk olarak geri ödemeye çalışınca ağırlık yapar diye almayıp hediyem olsun dedim. Böyle de cömert biriyimdir.

Bana gelen son hediye ise atkı oldu.


etkinlik bileti hediye ettim en son. tiyatro ve konser. bazı popüler etkinliklere güzel yerden bilet alırsan, hoş bir armağan oluyor.
bana da içine şeker ve çikolata doldurulmuş iki tane al yapımı süsleri olan kavanozumsu bi şeyler geldi. masada duruyor, atıştırmalık koyuyorum içine, görünümü güzel.
instagramdaki el yapımı ürün satan bazı hesapları takip ediyorum. fabrikasyon bir hediye vermek istemiyorum genelde. amigurumi oyuncak da çok aldım.


lovemyself
(30.12.19)
Mavi bi bandana hediye edilmisti. Zor gunlerimde ugur getirecegini guc verecegini düşünerek takiyorum bilegime. :) hediyeyi veren kisinin degeri +1

Sahsen kutu hediye kombinlerini ve senin adina x e bagis yaptim olaylarini da cok tatli buluyorum.


mustang
(30.12.19)
Ben de biletix hediye çeki aldım, gönlünce eğlensin. Hediye tavsiyesi : pegasus hediye kartı. Seyahat çok güzel hediye :)


tss
(30.12.19)
swarovski'den bunu aldım:
www.gunkutsaat.com

Bana adidas sweatshirt alındı.

*bana hediye almak isteyen olursa, jordan 1 bloodline alabilirsiniz. Teşekkürler


eazy
(30.12.19)
kaft'tan çanta ve t-shirt alındı bana. çok sevdim kendilerini.


lancelot du lac
(31.12.19)
(3)

Oneplus 7 serisi

En iyisinden sıralama nasıl yapılır? 7, 7 pro, 7t, 7t pro 4 seçenecek var ama fark yok gibi ya da ben anlayamadı. Yardımcı olursanız sevinirim
En iyisinden sıralama nasıl yapılır? 7, 7 pro, 7t, 7t pro 4 seçenecek var ama fark yok gibi ya da ben anlayamadı. Yardımcı olursanız sevinirim
avatar is back
(28.12.19)
One plus 7 vs 7 pro epey yaz Google. Ve yine sırayla diğer model kombinaslarını dene.


Erva
(28.12.19)
@erva ordan 4'ünü de kıyasladım doğru düzgün bir fark göremedim. şimdi tekrar 2'li kıyasladım op7 ile op7t yi mesela. 100mah batarya 2-3.kamerada diyafram genişliği gibi çok ufak farklar var. cidden anlamıyorum.


avatar is back
(28.12.19)
YouTube da inceleme videolarına bak derim ozaman. Arada az fark olsa da sonraki çıkan model biraz daha pahalı oluyor.
Yine bu model telefonların Türk Face gruplarına da bakabilirsin bilgi için.


Erva
(29.12.19)
(1)

bu şarkının adı ne?

shazamladım bulamadımhttps://voca.ro/id8vmyzPIxv
shazamladım bulamadım

voca.ro
avatar is back
(15.12.19)
Liranov - Гюрза (Pitch Remix)


mandy lane
(19.12.19)
(2)

ingilizce stage stage hikaye elinde olan var mı?

internette saçma sapan yayınları buldum kaliteli ve seviyesi gerçekten denilen seviyede olan kitaplar arıyorum. link bırakır ya da arşivi paylaşan olursa çok memnun olurum.not: bu duyuru kendini imha edecektir
internette saçma sapan yayınları buldum kaliteli ve seviyesi gerçekten denilen seviyede olan kitaplar arıyorum. link bırakır ya da arşivi paylaşan olursa çok memnun olurum.

not: bu duyuru kendini imha edecektir
avatar is back
(12.12.19)
www.gutenberg.org
Burda direkt ucretsiz ebooklar var, tam istedigini karsilamiyor sanırım ama bi bakabilirsin


Olric
(12.12.19)
proxtpb.art(15.2.2012)

parantez içindeki kısım da linke dahil.


(6)

vakit geçirmelik 2 saat boyunca vay arkadaş dedirtmelik film tavsiyesi

gece boyu müsaitim şimdiden indirip izlemek istedim. aksiyonu bol olabilir ya da uç bilimkurgu önerileri de olabilir.mad maxgodzillakonggibi gibi
gece boyu müsaitim şimdiden indirip izlemek istedim. aksiyonu bol olabilir ya da uç bilimkurgu önerileri de olabilir.

mad max
godzilla
kong

gibi gibi
avatar is back
(09.12.19)
predestination izlemediysen


jack lupino
(09.12.19)
steven seagal'in

above the law
under siege
under siege 2
vs filmleri


inekadam
(09.12.19)
kefernahum


Pertev nail
(09.12.19)
(bkz: district 9)
(bkz: us)


Bruce
(09.12.19)
batman returns.
bence şu zamana kadar çekilmiş en iyi batman filmi.
bunun harici beetlejuice var, onu da tavsiye ederim.
ikisi de aynı yönetmenin.
aksyonu bol olan istiyorsan da, atomic blonde tavsiye ederim. charlize theron döktürmüş.


pangea
(09.12.19)
the handmaiden - dram, gerilim diye geçiyor ama aradığın ‘vay arkadaş’ olayı bu filmde var.
Old boy’u da öneririm.


(5)

ingilizce öğrenmek için bu yol nasıldır? ek tavsiyeleriniz?

ielts'e 1 sene ayırmayı planlıyorum. ilk aşamada grameri aradan çıkarmak istiyorum. ama bu sırada ielts'e de hazırlık olsun diye okuma dinleme vs yapmayı planlıyorum. günlük olarak ; https://breakingnewsenglish.com bu sitedeki level 0-1-2-3 haberleri okumayı türkçelerini yazmayı planlıyorum.https://
ielts'e 1 sene ayırmayı planlıyorum. ilk aşamada grameri aradan çıkarmak istiyorum. ama bu sırada ielts'e de hazırlık olsun diye okuma dinleme vs yapmayı planlıyorum.

günlük olarak ;

breakingnewsenglish.com bu sitedeki level 0-1-2-3 haberleri okumayı türkçelerini yazmayı planlıyorum.
tr.engoo.com yine bu sitede de aynı şekilde haber okumayı planlıyorum.

bunlara ek olarak her gün ;

avatar the last airbender ile başlayarak bir bölüm diziyi önce türkçe altyazılı, sonra ingilizce altyazılı en sonda da altyazısız olmak üzere 1 saat ayırarak izlemeyi planlıyorum. speaking ve writing'e yeterince grammer ve kelime bilgisini edindikten sonra geçmeyi planlıyorum.

yukarıda bir kaç siteden fazlasını örnekleyemedim maalesef. bu gibi siteler kaynaklar vs önerebilirseniz çok memnun olurum.

not : çok kötü olmasa da seviyem en alttan başlayıp her gün 3-4 saat vererek ilerlerlemek istiyorum. bu seviyeye göre tavsiyede bulunursanız daha da mutlu olurum.
avatar is back
(08.12.19)
Haber okuma sitesi alternatifi; VOA( voice of america)
Seviyene göre haber okuyup hem de dinleyebilirsin.
Podcast olarak da Luke's podcast.


tulumba
(08.12.19)
www.newsinlevels.com

TED videoları da var hem ingilizce hem türkçe altyazılı karşılaştırmalı da bakabilirsiniz. Altında direkt videodaki metin yazıyor.


jorah the andal
(08.12.19)
Ücretsiz belediye kurslarına bak
Bbc Learning English
Etkili Pratik İngilizce
Youtube İngilizce dersleri

Grameri öndeden oturtmazsan haber vs tam anlamayacaksın.

Ayrıca Populer Science/ History gibi dergileri oku
Simple English Wikipedi oku


kaset
(08.12.19)
espresso english podcast'te epey faydalı bence. spotify'dan erişebilirsin.


tatlar kacti
(08.12.19)
Bu arada önemli olan başlayıp ara vermedenx her gün çalışmak. Kendi planınızla bile olsa 3 hafta hergün bi çalışın, bakalım yapabiliyor musunuz. Öneri kısmına sonra da geçebilirsiniz.


kaset
(08.12.19)
(2)

diş teli fiyatları neden bu kadar fazla

8 binler falan minimum. 10-15'lere kadar yolu var. max kısmı beni ilgilendirmiyor ama minimum bu fiyatta olmasının olayı tam olarak ne? 8 falan hikaye 12k veren arkadaşım da var.teller mi bu kadar pahalı? braketler mi çok pahalı? ağzın 3d modeli çıkarılıyor kullanılan teknoloji pahalıdır diyecem de
8 binler falan minimum. 10-15'lere kadar yolu var. max kısmı beni ilgilendirmiyor ama minimum bu fiyatta olmasının olayı tam olarak ne? 8 falan hikaye 12k veren arkadaşım da var.

teller mi bu kadar pahalı? braketler mi çok pahalı? ağzın 3d modeli çıkarılıyor kullanılan teknoloji pahalıdır diyecem de kendim direkt bu konunun mühendisiyim (lazer tarama, 3d modelleme vs) çok yeni ve pahalılığı gerektiren bir teknoloji değil.

bu işten inanılmaz kar mı bırakıyor dişçiler kendine yoksa 10k'lık masrafın 8'i malzeme 1'i masraf ancak 1 kar bırakıyorlardır mı diyorsunuz?

vakti zamanında da (2000'lerin başlarında) eczacılar kafasına göre ilaç fiyatı belirleyip milyoner olduğu gibi dişçilerde o yolda mı ilerliyor şu an?

diş hekimleri ve konuya hakimleri klavye başına davet ediyorum
avatar is back
(07.12.19)
Bunu sadece tel braket vs. olarak düsünmeyin. Ortodonti uzun bir süreç. Dişleriniz nispeten düzgün olsa bile 1 seneyi buluyor sırf süreç. Tel tedavisi sonrası da malum devam ediyor süreç, dişlerin yerini koruması adına. Etti mi size 2 sene. 2 sene boyunca ortalama her ay ortodonti uzmanına görüneceksiniz. Biliyorsunuz devletin karşılamadığı her türlü tedavi özelde pahalı. Şöyle düşünebilirsiniz, 2 yıl boyunca baska bir tedavi için her ay bir hekime göründüğünüzü ve tedavi olduğunuzu düşünün ne maliyeti olur? Ortodontistin hakkı diyelim biz buna.
Tabi şimdi seffaf plaklarla yapıyorlar onların maliyeti de benzerdir fakat belki biraz daha uygundur.


diş teli büken bir makinenin yazılımını ben yaptım.
diş teli 5$ en fazla.
braket fiyatlarını bilmiyorum onlarda birkaç dolardır.
geri kalanı tamamen geçirmece.


(4)

şu kar küresini nerde bulabilirim?

ya da bu kalitede başka küreler de olur. türkiye'de ki ürünler de saçma sapan müzikler eklenmiş hep, ne yapabiliriz? https://www.youtube.com/watch?v=FZlR9lge5lQ&
ya da bu kalitede başka küreler de olur. türkiye'de ki ürünler de saçma sapan müzikler eklenmiş hep, ne yapabiliriz?

www.youtube.com
avatar is back
(18.11.19)
kendiniz yapabilirsiniz. kar küresi yapmak cok kolay bir sey.


duygusuzromantik
(18.11.19)
amazon.com 'dan abd'den çoğu ürün kapınıza geliyor, gümrükle siz uğraşmıyorsunuz ve bazı ürünlerde türkiyeden almaktan daha ucuz.
amazon'a bakabilirsiniz


bende aynısı var müziği de aynı ama farklı parçalar da çalıyor onlar da güzel. çiçek sepetinden almıştım. ismi 'kış masalı' olarak geçiyordu.


heidi'nin dedesi
(18.11.19)
E-mail: sukanya.fancyera@gmail.com

LineID: yahsukanya

Mobile phone: 084-3360110 / 082-5093413

Facebook: Fancyera Fanpage


illegalstar
(18.11.19)
(1)

bildiri yayınlamak için illa bir üniversite bünyesinde mi olmam gerekiyor?

Lisansım bitti, yüksek lisans için yurtdışına gidecem ama yl yapacağım alanla alakalı lisansta ne çalışma ne de doğru düzgün bir proje yapmadım o yüzden 1-2 bildiri yazmak istiyorum. hatta bir tanesini dağınıkta olsa notlarını tamamladım bile. sorum şu yl için en iyi yerlerden kabul almak için bildi
Lisansım bitti, yüksek lisans için yurtdışına gidecem ama yl yapacağım alanla alakalı lisansta ne çalışma ne de doğru düzgün bir proje yapmadım o yüzden 1-2 bildiri yazmak istiyorum. hatta bir tanesini dağınıkta olsa notlarını tamamladım bile.

sorum şu yl için en iyi yerlerden kabul almak için bildiri yayınlamak vs istiyorum ama dediğim gibi lisans-yl arasıyım nasıl olacak bu iş? mühendislik dergilerine çalışmamı göndersem yayınlarlar mı beğenirlerse? ayrıca bir kaç üniversiteden hocada çalışmama yardımcı olurlar bu şekilde yanlarına gidip gelerek bir şeyler yapabilir miyim?

bildiri deyip duruyorum da bunun yerine geçebilecek başvuru yaparken faydasını görebileceğim başka şeylerde olur
avatar is back
(10.11.19)
yayınlarlar niye yayınlamasınlar. makale de yayınlarlar. lisans öğrencisiysen bile makale gönderebilirsin sıkıntı yok. özelde çalışanlar da makale yayınlıyor vs vs.


lata
(10.11.19)
(2)

Detroit become human, Death Stranding gibi oyunların türüne ne deniyor?

gerçi ikisi farklı detroitte seçimler oyunu etkiliyordu falan ama genel olarak böyle sinematografik oyunlara ne deniyor? sinematografik oyun iyimiş böyle mi desek acaba?
gerçi ikisi farklı detroitte seçimler oyunu etkiliyordu falan ama genel olarak böyle sinematografik oyunlara ne deniyor? sinematografik oyun iyimiş böyle mi desek acaba?
avatar is back
(09.11.19)
İnteraktif oyunlar diye biliyorum. Sıralama yapacak olsaydım Detroit (9/10), Heavy Rain (8.5/10), Beyond two souls (8.0/10)


siyah giyen adam
(09.11.19)
Quantic Dream -Heavy Rain, Beyond: Two Souls, Detroit: Become Human- oyunları aslında oyun değil, interaktif hikaye/interactive storytelling. Çocukken falan denk gelmişsinizdir şöyle devam etmesini istersen bu sayfaya git kitapları vardı, onun gibi işte.
Death Standing ise yürüyüş simülasyonu/walking simulator kimilerine göre deneysel/yeni tür bir tps / experimental third-person


denek hayatım
(09.11.19)
(5)

borsada satılan hisse ne zaman geri alınabilir?

paranın 2 günde hesaba geçme mevzusu vs vardı sanki yanlış mıyım? ilk defa hisse almıştım bir kaç ayda %60 kar ettim ama yarın satmayı düşünüyorum. sattıktan sonra öğleden sonra gibi tekrar aynı hisseyi almak istersem alabilir miyim?
paranın 2 günde hesaba geçme mevzusu vs vardı sanki yanlış mıyım? ilk defa hisse almıştım bir kaç ayda %60 kar ettim ama yarın satmayı düşünüyorum. sattıktan sonra öğleden sonra gibi tekrar aynı hisseyi almak istersem alabilir miyim?
avatar is back
(03.11.19)
Takas günü hisse senedi için t+2'dir o yüzden normalde 2 gün sonra hesabınıza yatar ama aşağıdaki gibi bazı aracı kuruluşlar istisna sağlayabiliyorlar.

www.hurriyet.com.tr


biseysorucam
(03.11.19)
alabilirsin, nakit para 2 gün sonra hesaba geçer ama hisse alacaksan sattıktan sonra hemen al sat yapabilirsin.


monsieur turti
(03.11.19)
monsieur turti +1

Hangi hisseden kâr ettiniz, merak ettim ?


pink ja
(03.11.19)
Bu arada eger hissede brüt takas uygulaması varsa (gerci sanırım bugün kalkacaktı o) aynı gün al sat yapamazsın.


primetime
(03.11.19)
@pink ja Fenerbahçe hissesi almıştım sabahta satmayı düşündüm de unuttuğum için kaldı öyle.

Diğer arkadaşlara da teşekkür ederim


avatar is back
(04.11.19)
(1)

youtube'dan bir videonun belirli dakikalarını indirmek

bir kaç siteden denedim de ses kayık olarak iniyor. düzgün bir şekilde bunu nasıl yapabilirim? (clipconver.cc hariç)
bir kaç siteden denedim de ses kayık olarak iniyor. düzgün bir şekilde bunu nasıl yapabilirim? (clipconver.cc hariç)
avatar is back
(30.10.19)
youtube cut yaz. ilk site sanırım


(2)

pazar günü için online oyun tavsiyesi

dışarı çıkasım yok pc başında bir kaç saat oyun oynamak istiyorum. browser oyunları iyi oluyor bazen. en son kingdom rush oynayıp bitirdim muazzam keyifliydi. başka var mı tavsiyeniz?
dışarı çıkasım yok pc başında bir kaç saat oyun oynamak istiyorum. browser oyunları iyi oluyor bazen. en son kingdom rush oynayıp bitirdim muazzam keyifliydi. başka var mı tavsiyeniz?
avatar is back
(20.10.19)
shell shockers


Online demo versiyonları olan oyunlar önerebilirim, bunların tablet versiyonları filan da var, hoşuna giderse alır oynarsın. Senin ilacın Kongregate !

Kongregate : www.kongregate.com
Machinarium : machinarium.net


burka
(20.10.19)
(1)

abd neden suriyeden askeri çekmiyor?

demin ki oylamada 354'e karşı 60 abd askeri çekilmesin oylaması geçmiş meclislerinden. gerçekten bunların asıl amacı ne? su falan diyorlar bop diyorlar falan ama mantıklı bulmadım hiç bir zaman.edit : bölgede güçlü bir rusya vs yorumlarına katılıyorum biraz.
demin ki oylamada 354'e karşı 60 abd askeri çekilmesin oylaması geçmiş meclislerinden. gerçekten bunların asıl amacı ne? su falan diyorlar bop diyorlar falan ama mantıklı bulmadım hiç bir zaman.

edit : bölgede güçlü bir rusya vs yorumlarına katılıyorum biraz.
avatar is back
(16.10.19)
Amerika, İsraile çalışıyor. Durum bu. evangelistleri araştırabilirsin. İsrale çalışırlar. Abdnin ortadoğu da tamamen yaptığı her hareket İsraile yarar. 1992de bir meclis konuşmasında erbakan bunu açıkladı. Videosu mevcut.


Erva
(16.10.19)
(4)

arkadaşlarla takip edebileceğimiz yapılacaklar listesi için site uygulama

hem mesleki hem sosyal ilişkideki arkadaşlarımla böyle bir şey yapmaya karar verdik. haftalık, aylık olarak okunacak kitaplar, makaleler, yapılacak araştırmalar ve dizi film vs takibi için. şifreyle yada linkle vs girilsin o hafta yapılacaklar kontrol edilsin tik atılsın yapıldı vs yazılsın işte.hiç
hem mesleki hem sosyal ilişkideki arkadaşlarımla böyle bir şey yapmaya karar verdik.

haftalık, aylık olarak okunacak kitaplar, makaleler, yapılacak araştırmalar ve dizi film vs takibi için. şifreyle yada linkle vs girilsin o hafta yapılacaklar kontrol edilsin tik atılsın yapıldı vs yazılsın işte.

hiç böyle bir uygulama duymadım kullanmadım. tavsiyeleriniz nedir? telefon uygulaması da olur web sitesi de
avatar is back
(16.10.19)
one note kullanabilirsiniz. her tür cihazdan giriş yapabilirsiniz.
tik atmak yerine de maddelerin yanına isminizi yazabilirsiniz.

matrix | avatar is back | rumuz | isim
witcher 3 | isim |
interstellar | avatar is back |

gibi.


sinek kral
(16.10.19)
Google Keep de kullanabilirsiniz benzer şekilde. Tİk atma, belli kişilerle paylaşma vb işler için kullanışlı ve ücretsiz.


crown
(16.10.19)
Trello'da da yapabilirsiniz, farklı kategorileri takip etmek de kolay olur.


kobuzchu kiz
(16.10.19)
Wunderlist
Trello


06017
(16.10.19)
(1)

bu video'da olay tam olarak nedir?

kız yardım istiyor sanırım diğerleri de kulak asmıyor. öyle mi? ingilizcem de çok iyi değil anlamadım derdini. söylediklerinden çok hal hareketleri ilginç değil mi? olayı ne anlayamadım.https://youtu.be/ElTAnwf35Mc?t=537 (8:57)
kız yardım istiyor sanırım diğerleri de kulak asmıyor. öyle mi? ingilizcem de çok iyi değil anlamadım derdini. söylediklerinden çok hal hareketleri ilginç değil mi? olayı ne anlayamadım.

youtu.be (8:57)
avatar is back
(15.10.19)
büyük ihtimalle magic isimli kart oyunu oynuyorlar. deste yapmaya çalışıyorum yardıma ihtiyacım var, tekrar maç yapalım diyor adam kabul etmiyor, sinirleniyor.


false pretension
(15.10.19)
(4)

japon sinemasına giriş için film tavsiyesi?

sadece japon kültürünü ve sinemasını biraz öğrenmek için filmler arıyorum. öyle oraların nuri bilgesini zeki demirkubuzunu değilde daha sakin kafayla izleyebileceğim filmleri önerebilir misiniz? türkiye'de kelebeğin rüyası nasıl ki bir dönemi ve insanının karakterini yansıtıyorsa o tarzda işte. anla
sadece japon kültürünü ve sinemasını biraz öğrenmek için filmler arıyorum. öyle oraların nuri bilgesini zeki demirkubuzunu değilde daha sakin kafayla izleyebileceğim filmleri önerebilir misiniz?

türkiye'de kelebeğin rüyası nasıl ki bir dönemi ve insanının karakterini yansıtıyorsa o tarzda işte. anlatabilmişimdir umarım.

not : akira kurosawa'yı ve hayao miyazaki biliyorum bir tek
avatar is back
(03.10.19)
yukio mishima'dan yukoku/patriotism


inekadam
(03.10.19)
Hirokazu Koreeda - Arakçılar
Satoshi Kon - Tokyo Godfathers


aradığına derman mı bilmiyorum, pek sinema bilgim yok.

takeshi kitano - zatoichi


jaaaccckkk
(04.10.19)
Koreeda iyidir. İnsan öyküleri temalıdır genelde filmleri. Buralara gelen anime harici filmler ya korku filmi oluyor, ya yakuza. Dönem ve insan karakterini anlama açısından çok iyi olmuyorlar ama dediğim gibi Koreeda filmleri bu konuda daha iyi. Sonra diğerlerine de geçebilirsin tabi.


d max
(04.10.19)
(8)

2-3 km yürüdükten sonra tüm gün ayak ağrısı olması

tempolu yada bir süre içinde değilde gün içinde toplam yürüyüşüm 2-3 km olunca o gecem zehir oluyor ayak ağrısından. doktora gittim bir kaç kan testi sonucu demir değerin düşük deyip ilaçlar verdi, ağrı kesici falan ama bende acaba şu kas lif yırtılmaları gibi şeyler olmuş olmasın? tekrar gidip mr m
tempolu yada bir süre içinde değilde gün içinde toplam yürüyüşüm 2-3 km olunca o gecem zehir oluyor ayak ağrısından. doktora gittim bir kaç kan testi sonucu demir değerin düşük deyip ilaçlar verdi, ağrı kesici falan ama bende acaba şu kas lif yırtılmaları gibi şeyler olmuş olmasın? tekrar gidip mr mi çekeyim ne yapmam gerekiyor?

diz kapağının alt kısmı özellikle
avatar is back
(29.09.19)
1.cisi iyi ayakkabın yoktur. 2.cisi düzgün zeminde yürümediğindendir. diz kapağı çevresinde ağrın varsa menisküs. diz kapak altındaysa kaslara aşırı yük binmiştir. sıcak banyo ve kremle dinlen. mr a girip boşa radyasyon yeme.


mikahakkinen
(29.09.19)
kilo durumu nedir?

boy ve kilo ne?


duygusuzromantik
(29.09.19)
mr radyasyon kaynağı değildir. spor hekimine gidin


argent dawn
(29.09.19)
Duz tabanlik var mi?


E.R.W.
(29.09.19)
Sorun büyük ihtimal ayakkabılarda.


insomniac
(29.09.19)
Mr degil de once iyi bi ortotopediste gorun, mrdan once yapılacak bir suru sey var.


red g
(30.09.19)
geç gördüm kusura bakmayın.

1- sırf bu ağrılar geçsin diye iyi olduğunu düşündüğüm bir ayakkabı aldım gayet memnunum ama illa bu tarz alınacak dediğiniz ayakkabılar varsa tavsiyelerinizi beklerim.

2- 180 boy 65.5 kg kilo (erkek)

3- düz tabanlık yok

gece sıcak duş ve rahat bir uyku iyi geliyor ama gün içinde benzeri hafif yürümeler aynı şeyi yaşatıyor tekrar.

spor hekimi bulabilirsem gidecem iyi fikir. başka tavsiyelere de açığım


avatar is back
(30.09.19)
@avatar

kilo olduguna cok emindim :) hemen "kardesim az yiyin az" demek istiyordum. neyse baska duyurulara kismet artik.

yanlis yürüyor olabilirsiniz belki. gerci bu durumda dizlerin altina baski yapar mi emin degilim.

bunun testini filan yapiyor ortopedistler.

siz bir ortopediste gidin arkadaslarin dedigi gibi, ordan yönlendirirler sizi.

gecmis olsun.


duygusuzromantik
(30.09.19)
(6)

almanyanın dünyada en çok güneş enerjisinden faydalanan ülkelerden olması

bunu araştırıyorum ancak somut verilerle yazılarla görsellerle bir anlatıma ulaşamadım. bunun hakkında bilgisi olan yada makale vs atabilecek olan varsa çok memnun olurum
bunu araştırıyorum ancak somut verilerle yazılarla görsellerle bir anlatıma ulaşamadım. bunun hakkında bilgisi olan yada makale vs atabilecek olan varsa çok memnun olurum
avatar is back
(27.09.19)
2018 (MW)

1  Germany 45,277
2  Italy 20,107
3  United Kingdom 13,054
4  France 9,466
5  Spain 4,751
6  Netherlands 4,3
7  Belgium 4,255
8  Greece 2,652

www.wikizeroo.org


zaten doğru değil. Almanya Avrupa'da birinci sadece.

Ayrıca kişi başı üretimde dünya birincisi.

Dünya çapında liste şöyle;

China: 176,100 MW (32.3%)
United States: 62,600 MW (11.5%)
Japan: 56,000 MW (10.3%)
Germany: 45,400 MW (8.3%)
India: 32,900 MW (6.0%)
Italy: 20,100 MW (3.7%)
United Kingdom: 13,000 MW (2.4%)
Australia: 11,300 MW (2.1%)
France: 9,000 MW (1.7%)
South Korea: 7,900 MW (1.4%)
All others: 110,600 MW (20.3%)

www.wikiwand.com


babilbaligi
(27.09.19)
iki hocama da çok teşekkür ederim de acele şekilde yazınca eksik yazmışım. kurulu santral gücü verileriniz doğru onları incelemiştim, yine de teşekkürler.

tam olarak sorum şu olacaktı, almanların bu seviyeye nasıl geldiklerini araştırmak istiyorum. türkiye almanyadan 83,3 gün daha fazla güneşlenmesine rağmen 9 kat fazla enerji üretebilme kapasitelerini neye borçlu olduklarını öğrenmek istiyorum.

hem türkiyenin hem almanyanın güneşlenme süreleri ve seviyelerine ilişkin haritalar var. almanları öne çıkaran neydi? nasıl çalışmalar yada sistemler kurdular?


avatar is back
(27.09.19)
Neye borclular derken, yenilebilir enerji yatirimlarina borcular tabii ki? Tipki su siralar bilisime yatirim yaptiklari gibi. Neyi sordugunu tam anlamadim sanki ama biliyorsun ki yatirim yapip tesis kurman gerekiyor aldigin gunesten faydalanmak icin. Bizde boyle bir sey yok, Almanlar bunu yapiyor.

Sadece gunes enerjisi degil, genel olarak yenilenebilir enerji kaynagi konusunda Dunya birincisi Almanya. Toplam yenilenebilir enerji uretimi miktarinin genel enerji uretime orani olarak. %74 idi yanlis hatirlamiyorsam.


stavro
(27.09.19)
bu sektörle içiçe çalışan bir başka sektördeyim. almanlar bu konuda çok uzun yıllardır çalışıyorlar. çin ise hangi alana girerse girsin, ölçeği nedeniyle birinci olma durumu var, bu kapasiteye bir kaç senede geldiler mesela. bu açıdan da araştırabilirsin.


Jesus Christ
(27.09.19)
güneşte iş yapmış biriyim,

işin aslı tabi almanya'nın kendi güneş paneli üretim fabrikaları vardı. mesela türkiye güneş enerjisine geçmeye başladığında ömrünü tamamlamış alman fabrikalarını komple söküp türkiye'ye taşıdılar.

kendi ürünü ürettiği için almanya dönemine göre oldukça uygun panel fiyatlarına ulaştı. zaten güneş yatırımında iki sorun var. panel fiyatı ve finans. almanya bu iki sorunu çözdü ve bu sayede enerji sorununu 20 yıllık çözdü.

birde alman devlet politikası var tabi. bir ülke güneşe geçmek istediğinde devletin düşünmesi gereken iki soru var. biz şimdi boş arsalara mı güneş paneli kurduracağız yoksa çatılara mı?

boş arsalara kurdurursan firmalar büyük finansal yük altına giriyorlar ve bu finansal yükün kalkması 6-7 yılı buluyor. aynı zamanda sen ülkenin arge'de üretim'de bilim'de kullanması gereken finansı buraya yüklüyorsun. yine aynı zamanda arsaya kurulan tesislere devlet garantisi bekliyorsun. türkiye 10 yıl dolar üzerinden alım garantisi verdi. düşün dolar artınca neler oldu.

diğer politika ise çatılara kurulması. bu sayede insanlar çatıdaki üretimini hemen evinde kullanabiliyor kendi cebindeki parası veya bireysel kredi ile bununla başa çıkabiliyor. düşün ki ankara'da elektrik ihtiyacı olan biri için keban'dan elektrik taşımak zorundasın halbuki adama izin versen kendi güneş enerjisini yapsa belki keban'ı yapmak zorunda bile kalmayacaksın. aynı zamanda elektrik iletirken oluşan kayıpların, bakım onarımın vs önüne geçeceksin. aynı zamanda ülke kredi tutarını daha stratejik şeyler için harcayabileceksin yine aynı zamanda devlet alım garantisi daha düşük olacağı için (yine alım garantisi var ama önce binanın tükettiği düşüyor sonra kalanı devlet ödüyor ki hiçbirşey neredeyse) devlet büyük bir ödeme zorunluluğunun altında kalmıyor.

tahmin edebileceğin gibi almanya ikinci politikayı izledi
türkiye birinci politikayı izledi.

o sebeple almanya çoştu,
türkiye ges yapımlarını durdurup mega ihaleye gideyim başka çözümü yok dedi.


(4)

cem yılmaz 2 arada filmi konusu?

fragman şurda ; https://www.youtube.com/watch?v=3uJRYa-ItI0açıkçası bir şey anlamadım desem yeridir. gemide temizlikçi rolünde bir yönetici mi var, yoksa içten pazarlıklı milletin kuyusunu kazan biri mi, yoksa şizofren mi anlamadım. nedir bu ayzekin olayı?
fragman şurda ; www.youtube.com

açıkçası bir şey anlamadım desem yeridir. gemide temizlikçi rolünde bir yönetici mi var, yoksa içten pazarlıklı milletin kuyusunu kazan biri mi, yoksa şizofren mi anlamadım. nedir bu ayzekin olayı?
avatar is back
(25.09.19)
ben de anlamadım, özellikle yapıldığını düşünüyorum bu durumun. o iki rol arasındaki geçiş kesik bırakılmış.


2 kısa film var. Karakterler farklı.

Liseliler bilmez. 1950-1990 arası bir bilet fiyatına iki film ardarda izleten salonlar vardı. "İki film bir arada" - "iki arada" anladın mı göndermeyi?


boray eris
(25.09.19)
@boray eris onu sormuyorum.

"2 arada" filmlerden biri. ben o filmin konusunu anlamadığımı belirttim. 2 ayrı film olduğunu eskiden de öyle olduğunu biliyordum zaten.


avatar is back
(25.09.19)
Onu izleyince göreceğiz. Fragmanda öğrensek filme niye gidelim? :-)


boray eris
(25.09.19)
(3)

youtube'da sohbet kanalları

hoşsohbet kişilerin videolarını izlemeyi seviyorum varsa bu tarz önerileriniz seve seve beklerim. din,felsefe hariç her konuya okeyim
hoşsohbet kişilerin videolarını izlemeyi seviyorum varsa bu tarz önerileriniz seve seve beklerim. din,felsefe hariç her konuya okeyim
avatar is back
(25.09.19)
(14)

neslican tay üzerinden bir toplum sorusu

çok çok az bildiğim biriydi ve çok üzüldüm. neslicandan ziyade sormak istediğim bir şey var. direkt olarak konuya girecem. hepimizin hem fikir olduğu şey neslican gerçekten çok güzel ve şirin bir kızdı. heralde 1 videosunu mu ne izledim gördüğüm kadarıyla sizi bilmem ama bence çokta sempatikti. acab
çok çok az bildiğim biriydi ve çok üzüldüm. neslicandan ziyade sormak istediğim bir şey var. direkt olarak konuya girecem. hepimizin hem fikir olduğu şey neslican gerçekten çok güzel ve şirin bir kızdı. heralde 1 videosunu mu ne izledim gördüğüm kadarıyla sizi bilmem ama bence çokta sempatikti.

acaba bu kadar güzel ve sempatik olmasa aynı derecede sevilir ve değer verilen biri olabilir miydi? burada biz toplum olarak iki yüzlülük göstermiyor muyuz? her gün en az 2-3 tane ana sayfamda yardıma muhtaç hasta tweeti görüyorum. kimine yardım ediliyor kimine edilmiyordur belki. neslican hiç haketmediği bir yaşta, çok kötü bir mücadeleye girmek zorunda kaldı. ne derece ona güç vermiştir o bilir ama çok fazla insan destek oldu. ama daha kötü durumdaki insanlar göremediler onların suçu neydi? güzel olmamaları mı?

daha direkt bir örnekten sorayım. geçenlerde bir tweet görmüştüm biri sokakta 3-4 yaşlarında suriyeli bir dilencinin fotoğrafını çekip bir kaç satır karalamıştı ve binlerce rt almıştı. fotoğraftaki kız masmavi gözlü ve inanılmaz tatlı bir çocuktu. gören herkesi aniden bir sevgi kaplamıştı adresi paylaşıldığı için sanırım birileri bulup giyim ve gıda masraflarını karşılamıştı. ama iyi de sokaklarda binlerce on binlerce suriyeli o yaşta çocuk var. onlar neden sevilmiyor değer gösterilmiyor? onların ihtiyacı yok mu? renkli gözlü değiller mi diye?

kısacası biz insanlar iki yüzlü müyüz? güzel yada sempatik kişiler hariç diğerlerine neden yardım etmiyoruz?
avatar is back
(20.09.19)
Ne diyor kardeş payı'nın canimiz ciğerimiz kartalı;
"Hayat çirkinler için çok çirkin"

Acılar mukayese edilmez, büyük edepsizliktir bu lakin toplumun bu iki yüzlülüğü de gün gibi bir gerçek. Bizim toplumuza has bir şey de değil, genel olarak insanin hastalıklı yapısı bu.


Sadece bu konu değil birçok olayda düşüncem bu. Münevverin olayı zengin oğlan fakir kızdı. Halkın hoşuna gitti yoksa kimsenin umurunda değildi. Ozgecan çok güzel kizdi. Şule çok güzel kız. Bir tane manyagin öldürdüğü bir liseli vardı. Yine o da öyle.


İkiyüzlülük tabiki. Yakın bir arkadaşım da (gözde becerikli) benzer bir kampanya başlatmaya çalışmıştı destek alabilmek için (manevi) ama üzülerek toprağa verdik. Tutmadı kampanya :) haluk levent yardıma gitmedi, ekşideki başlığı da çok tutmadı vb vb... tabi burada acıları hastalıkları karşılaştırmıyorum, bu saygısızlık olur. Ama insanlar biraz, ve belki birazdan biraz daha fazla ikiyüzlü. İkisi için de çok üzgünüm. Diğer tüm kanserle savaşanlara da güç diliyorum bu vesileyle.


Tears of Devil
(20.09.19)
Kesinlikle katılıyorum fakat bu sadece insanlara özgü bir durum değil hayvanlarda da var bu durum. Tabiatın leş yüzü


halen
(20.09.19)
güzel ya da yakışıklıların olumlu ya da olumsuz, her konuda daha dikkat çektiği gayet aşikar bir şey; insanoğlu bunu yenemeyecek, algılar bu şekilde evrimleşmiş çünkü. ikiyüzlülük diyip sıyrılmak saçma olur. ama zaten bu kız sadece güzel olduğu için değil, sesini duyurmayı başarmış girişken ve aktif bir kız olduğu için bu kadar ses getirdi.

burada birilerini suçlamak gereksiz çünkü bu ülkede arabesk olmak da prim yapıyor. sokaktaki suriyeli bir gariban da yutubır olsa bu sefer de başka bir grup "sizin ağlak arabesk ruhunuza tüküreyim" diyecekti. bunun kilolu-ırklı versiyonu yurt dışında patlayınca çoğunuz "bıktık bu sjw'lerden" diyorsunuz. kulp takmak isteyen takıyor yani, bu durum sadece güzellikle ilgili değil; herkesin kendi hassasiyetinin farklı olmasıyla ilgili. kimse kimin neye hassas olacağına karar veremez. bunun eşitlikle de alakası yok. eminim şu anda ülkede bu kızdan daha güzel olup ilk kanser mücadelesinde ölecek onlarca kadın vardır. peki onların suçu ne? onlar da güzel? bir tek çirkine mi haksızlık?

bu dünya'da hiçbir şeyi eşit yapamazsın, kimseden de bunu bekleyemezsin. dünya adil bir yer olmak zorunda değil, öyle olsaydı insanlık gelişmez, ilerlemezdi.


Bruce
(20.09.19)
Her seyde bu boyle malesef. Hayvanlar icin calismalar yapan guzel bir kiz var baya takipçisi var. Aynisini bir erkek veya cirkin biri yapsa kesinlikle o denli destek görmüyor.

Neslican olayinda guzellik etkili ancak kanserli cok hastanin olmasi ve insanlarin kendisine yakın hissetmesi ondan güç almasi o yenmisse ben de yenerim dusuncesi de etkiliydi galiba.
Bu sekilde tanindi tanindikca daha cok dikkat cekti ve konuşuldu.

X kanser hastasi bilinmezken ona ulkece dua edildi.Taninirlik gunumuzde her sey.
Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun.


mustang
(20.09.19)
Bence herkesin aklına gelen yüzeysel fikir bu, belki de kısmen doğrudur ama asıl muhabbet “kurban”la empati yapıp/yapamama meselesi. Misal Akpli bir tip için Neslican yeterli “mağdur” olma kriterlerini karşılamadığı için güzel-çirkin olma meselesinden bağımsız cehenneme gidecek günahkar birisi. Tesettürlü ya da ağlayıp salya sümük yardım dilenen birisi olmadığı için yeterince kabul edilmeyecek.


reno
(20.09.19)
ya her olayda sunu acayip muthis bir tespit gibi paylasmayin artik ya. evet guzel olunca bir sey daha cok ilgi sevgi uyandiriyor. gercekten yeni mi fark ediyorsunyz bunu veya sorguluyorsunuz? boyle zamanlarda bunun sorgulanmasi bir tek beni mi rahatsiz ediyor?


aydonno
(20.09.19)
Sadece güzellik, çirkinlik de değil. Bunun gibi bir çok kıstas var. Mesela siyasi görüş, maddiyat falan hepsi bu kistaslardan bir tanesi.

Aslında şöyle, çomar olmayan aydın kesim bu konularda daha duyarlı. Neslihan'ı da kendilerinden olduğu için sahiplendiler.

Mesela geçenlerde rıza kayaalp 4. defa dünya güreş şampiyonu oldu. Havaalanina kimse gitmemiş karşılamaya. Kendisi gezi parkı zamanı 'yazıklar olsun size çapulcular' diye tweet attı. Şimdi aydın kesim bu adamı karşılamaya gider mi? Gitmez. Ben de gitmem. Kendi görüşünde olan insanlar da gitmemişler çünkü onlar da toplum meselelerine duyarlı değiller.

Rahmetlinin sadece güzel yerine çirkin olması değil, sempatik olması yerine sevimsiz, kısa şort giymesi yerine başörtülü, uzun etekli birisi olsaydı da bu kadar konuşulmazdı.

Sağlığını kaybetmesinded ötürü hayatını kaybeden bir sürü genç var bu ülkede, sadece Neslihan değil. Güzel noktaya parmak basmışsın.


el conquerador
(20.09.19)
Olen kizdan bagimsiz yaziyorum oncelikle.
Evet kesinlikle tam bi iki yuzluluk ornegi. Malesef cirkin gorulen birinin ilgi cekmesi cok sinirli kaliyor. Hatta o cirkin kisinin daha fazla kamuoyu olusturmasi gereken bi durumu varsa dahi sirf yeteri kadar (!)
guzel olmadigindan amaca ulasilamiyor.
Bunu destekleyen soyle bi sey de var en sinir oldugum. Mesela biri ölmüs, haberlerdeki yorumlara bakiyorum. Fiks su tur yorumlar hep oluyor: yazik, uzuldum vs sonrasinda "cok da guzelmis". Yani guzel olmasi uzuntu boyutunu artiriyor resmen. Cok yazik.


Flipsflops
(20.09.19)
ekşide çok eskiden tartışılmış bir konu: (bkz: güzel insanların yaşama hakkı)


Sen guzel fizige sahip olan kizdan mi hoslanirsin, yoksa 120 kilo olandan mi? Ya da kasli erkegi mi begenirsin, yoksa gobekli olani mi? Eger tercihin ilk siklar ise bu yaptigin iki yuzluluk mu oluyor mesela?

Tum dunyada guzeller, yakisiklilar daha cok sevilir, daha kolay is bulur, ne bileyim yaptiklari hatalar daha kolay affedilir vs. Elbette yakisikli/ guzel biriinn daha cok ilgi cekmesi kadar normal bir sey yok, evrimin dogal isleyisi iste.

Cidden ne zaman boyle bir olay olsa birileri cikar, yok o kadar insan oluyor, onlara neden uzulmediniz vs riyakarsiniz muhabbeti yapar, Amerikayi yeniden kesfeder.. instagramdaki tum hayatlar sahte!!! tespiti yapan universite 2. sinif ogrencisi aydinlanmasi bu.

Rastgele birisi yerine kendime daha yakin gordugum/yakin iliskiler kurduklarima yardim ederim elbet. Bu da ikiyuzluluk degil, insanin temel ozelligidir,


twq
(20.09.19)
bence bir insanın güzel yada çirkin olması değil de, çevresine yaydığı pozitif enerji insanların dikkatini daha çok çekiyor.. dış görünüşten bağımsız olarak somurtan ağlayıp sızlayan insanlar nedense her zaman itici geliyor çünkü hepimiz sorunlar yaşıyoruz ve bir de zor durumdaki yabancıların sorunlarıyla uğraşmak istemiyoruz.. ama bu kızcağızın "dimdik ayaktayım ve mücadele ediyorum" mesajları şahsen bana sempatik geliyordu.. umarım başarır diyordum içten içe.. kötü haberi duyunca gerçekten üzüldüm yani..

ayrıca @el conquerador isimli yazara katılıyorum.. çomar olmayan insanlar bu konularda daha duyarlı oluyor..


strobist
(20.09.19)
herkes haklisin diyip aynisini yapiyor, yapar. kafaya takmamak lazim cunku modern insanin dogasinda var.

ben asil su tarafindayim isin.

memlekette bir suru oc varken boyle masum ve iyi bir kiza bu dertleri yasatan varliga yonelik dilekler cok aptalca degil mi?

cennettin en guzel yerindesin.
simdi melek oldun.

ulan bu izdirabi yapan kendisi zaten.

saddamin omur boyu hapis cezasi verdigi bir adamin arkasindan, saddamin merhametine siginmakla huzur bulur insallah demek kadar aptalca.


mayeskuel
(21.09.19)
(3)

son yılların en iyi bilim kurgu filmlerinden tavsiye

birazdan izlemek istiyorum da aklıma hiç gelmedi 2018-2019 filmihttps://yts.su/movies?keyword=&quality=&genre=Sci-Fi&rating=0&order_by=yearşuradan son yılların bilim kurgularını sıralattım ama seçim yapamadım. tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkürler. not : sanatsal olmasın gerek yok 2 saat mutl
birazdan izlemek istiyorum da aklıma hiç gelmedi 2018-2019 filmi

yts.su

şuradan son yılların bilim kurgularını sıralattım ama seçim yapamadım. tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

not : sanatsal olmasın gerek yok 2 saat mutlu etsin beni yeter baş ağrısından ölüyorum tek derdim keyif almak
avatar is back
(20.09.19)
son 3 yılda beğendiklerim;

www.imdb.com
www.imdb.com
www.imdb.com


2016'dan Arrival var.


(bkz: annihilation)


amour fou
(20.09.19)
(4)

internet hızı çok iyi ama sadece whatsapp'ta mesajlar geç gidip geliyor?

türk telekom fiber 50mbps kullanıyorum yıllardır bir defa teklemedi ama whatsapp mesajları gönderilince tikten önce ki sanki nete bağlı değilmiş gibi saat işaretinde bekliyor 3-4 saniye bazen 8-10 saniyeyi görüyor. çözümü nedir bunun? müşteri hizmetlerini aramak istemiyorum
türk telekom fiber 50mbps kullanıyorum yıllardır bir defa teklemedi ama whatsapp mesajları gönderilince tikten önce ki sanki nete bağlı değilmiş gibi saat işaretinde bekliyor 3-4 saniye bazen 8-10 saniyeyi görüyor.

çözümü nedir bunun? müşteri hizmetlerini aramak istemiyorum
avatar is back
(19.09.19)
mobil data kullanınca nasıl durum, aynı yavaşlık var mı? sizin internetinize bağlanan sizden başka biri whatsapp kullanırken aynı sorunu yaşıyor mu?
internetiniz iyi durumdaysa ama sadece whatsapp'ta yavaşlık yaşıyorsanız durum whatsapp'la ilgili olamaz mı?


gkhncnzdgn
(19.09.19)
aa aynı durum bende de var. türk telekom kullanıcısıyım ben de, yaklaşık 1 haftadır var sanıyorum. takipteyim konuyu.


gkhncnzdgn mobil veriden aynı sıkıntı olmuyor. evdeki diğer telefonlarda da olmadı denedim şimdi


avatar is back
(19.09.19)
son olarak aynı türde başka bir kablosuz ağa bağlandığınızda da bu sıkıntı olmuyorsa evde kullandığınız internet bağlantısının whatsapp ile olan iletişiminde sıkıntı var demek ki.


gkhncnzdgn
(19.09.19)
(2)

mission impossible eski bölümleri izlemeden son filmi izleyebilir miyim?

aralarında bir bağlantı yok sanırım doğru mudur? patlat fallout'u izle der misiniz?
aralarında bir bağlantı yok sanırım doğru mudur? patlat fallout'u izle der misiniz?
avatar is back
(17.09.19)
aralarında bağlantı var ama anlaşılır diye düşünüyorum


respect
(17.09.19)
adamlar aksiyon çekecek zaten.. filmin altını doldurmak için duygusallık ekliyorlar ama hep aksiyon önplanda tabi.. önce serilerle aradaki bağlantı da, karakterlerin denk gelmesinden öteye gidemiyor.. izleyin geçin derim :)


strobist
(17.09.19)
(6)

pc açılırken gelen boş explorer hatası

https://eksiup.com/p/741103013hb5explorer'ı kaldırdım ama hala var bu. çözümü nedir?
eksiup.com

explorer'ı kaldırdım ama hala var bu. çözümü nedir?
avatar is back
(15.09.19)
başlat a msconfig yazın. gelen menüden başlangıç ı seçin. bilgisayar açılırken çalışan programlarda explorer varsa kaldırmayı deneyin.


corneillus
(15.09.19)
@corneillus yok maalesef. hatta o kısımda hiç ms programı yok


avatar is back
(15.09.19)
explorer.exe sizin masaüstünüz neden kaldırdınız onu?


cassey
(15.09.19)
önce bu hatalar başladı sonra kaldırdım. bundan kurtulamadım hala. sevmiyordum kaldırdım


avatar is back
(15.09.19)
explorer.exe internet explorer değil yalnız. windows gezgini


camasirsuyu
(15.09.19)
çare format


beretta beretta
(15.09.19)
(2)

davutoğlunun açıklama yaparken yanındakiler kimdi? (fotolu)

https://eksiup.com/p/uk1084465widsimaen tanıdık gibiler ama çıkaramadım
eksiup.com

simaen tanıdık gibiler ama çıkaramadım
avatar is back
(13.09.19)
Eski basbakanliktan mi istifa etmis.


skulldragon
(13.09.19)
(6)

4.5 yıllık pc'ye ne bakımı yapılır?

termal macunklavye temizliği başka? arada format atıyorum ama son zamanlarda inanılmaz yavaşladı. hiç iç bakımı temizliği yapmadım bunca sene
termal macun
klavye temizliği

başka? arada format atıyorum ama son zamanlarda inanılmaz yavaşladı. hiç iç bakımı temizliği yapmadım bunca sene
avatar is back
(11.09.19)
Macunu yenile, bütün parçaları anakarttan ayır tozunu felegini al


dolan dolmuş
(11.09.19)
bios update


VIPCH
(11.09.19)
ssd alın hocam. 256gb lıklar 250 lira felan. işletim sistemini ve çok kullandığınız birkaç programı buraya kurarsınız eski harddiski de arşiv olarak kullanırsınız. ciddi fark olur hızda


genc irisi
(11.09.19)
ssd +1
Aslında fan'ı söküp güzelce temizlemek lazım çünkü fanı tamamen temizlemek zor oluyor. youtube'dan bakarak yapabilirsibiz.


kitik
(11.09.19)
ssd termal macun yeni fan toz temizliği


ThomasJefferson
(11.09.19)
SSD
termal macun ( bilmiyorsanız bilen birine yaptirin )
baska bir şeye gerek yok
hava kanalını temizletin


kingcyrax
(11.09.19)
(19)

ayda net 100bin kazansanız 2 çalışanınıza ne kadar maaş verirdiniz?

hayali bir sorudan ziyade gördüğüm ve açıkçası üzüldüğüm bir durum üzerinden yorum yapmanızı isteyecem.bir akrabamız var genç yaşlarında.teknoloji üzerine ithalat yapıyor ve çok küçük sayılacak bir şirketi var. 2 çalışanı var aylık yaklaşık 100k net kazandığını varsayalım (çok daha fazlada düz 100k
hayali bir sorudan ziyade gördüğüm ve açıkçası üzüldüğüm bir durum üzerinden yorum yapmanızı isteyecem.

bir akrabamız var genç yaşlarında.teknoloji üzerine ithalat yapıyor ve çok küçük sayılacak bir şirketi var. 2 çalışanı var aylık yaklaşık 100k net kazandığını varsayalım (çok daha fazlada düz 100k diyelim). çalışanlar aylık 3000tl kazanıyor. bir kaç defa şirkete gittim elemanların işi açıkçası çok zor değil. günde belirli sayıda olan alıcılarla telefon görüşmesi stok takibi yurtdışıyla mailleşme ıvır zıvır. 10 saat çalışıyorlar tamam zor değil ama şirketi bu 2 eleman çeviriyor tamamen ve aylık net 100k bırakıyorlar. açıkçası çok üzüldüğüm ve biraz vicdansızlık olarak gördüm bu durumu ya.

akrabamız genç ve samimi olduğu için biraz bu durumdan bahsedip maaşları az değil mi ya falan dedim. adam bütün işi kendisinin kurduğunu hem türkiyeden hem yurtdışından alıcı-satıcıyı kendisinin bulduğunu falan bahsetti. bir de bu iş için lazım olan 4-5 lisansın tamamını da kendisi almış. şimdi bakınca evet çoğu şeyi kendisi halletmiş o elemanlar olmasa belki kendisi çok zorlanacak ama tek başına da yürütebilir bu işi. ama olaya duygusal bakınca hiç doğru gelmiyor.

geçen mesela mart ayında çin,tayvan,singapur turuna çıkmış eşiyle beraber tam 2 ay gelmemişti. yine çok fazlasıydı ama o aralar 200k kazandığını varsayarsak 2 ay boyunca her şeyi halleden elemanlar toplamda 6'şar bin kazanırken tatilde ve hiç bir şey yapmayan adam 188k kazanmış oldu.

bu durum bana hiç adilde gelmiyor doğru da gelmiyor. düşünüyorum da ben olsam mesela ve böyle 2 aylık geziye gidip dönmüş bana 188k kazandırmış olan elemanlara 15'er bin lira verirdim heralde diyorum en azından. ben mi sorunluyum acaba anlamadım ki bakınca herkes ama herkes işi bu şekilde yürütüyor.

ne düşünüyorsunuz çok merak ediyorum. bu durumda ne maaş verirdiniz siz mesela? bu işler hep böyle mi olmalı?
avatar is back
(07.09.19)
hocam soru şu bence:
bu 2 çalışan kolayca yeri doldurulabilir kişiler mi?

yani bunlar işten ayrılsa bunların yerine gelecek ortalama bir kişi ufak bir eğitim aldıktan sonra aynı işi yapabilir mi?


fatihkkk
(07.09.19)
stok takibi, telefon görüşmesi vs yapıp 3k kazanmaları gayet yeterli. niye çok kazanan hissesini bölüşmek zorunda olsun?


lucky strike
(07.09.19)
3 bin cidden azmış. ama ne kadar verileceği yapılan işe bağlı. işleri basit de olsa 10 saat çalışıyorlarmış, en kötü 5 bin almaları lazım yani.


tabirimekruh
(07.09.19)
Genel olarak aylık ciro daha yüksek olsa dahi az para veren şirketler var. İyi ki asgari ücret vermiyormuş. Nereye iş görüşmesine gitsem sabah 8 akşam 7 haftanın 6 hünü asgari ücret deniyor.


sorusor
(07.09.19)
2 çalışanın yeri kolayca doldurulabilir cinsten. güvenilir eleman bulduktan sonra bir kaç haftada her şey halledilir gibi.

evet iş kolay dediğiniz gibi ama bizzat şirket sahibi de gelse aynı işleri yapacak. ama her şeyi bu elemanlar çekip çevirdiği için takıldım aslında biraz.


avatar is back
(07.09.19)
fatihkkk +1.

Analitik zeka,bilgi, tecrube, lisan gerektiriyor mu bu is? Gerektirmiyorsa 3K fazla bile patronun ne kazandığının bu denklemde hiç bir önemi yok.

Her 10 saat çalışan 5k maaş alsaydı burası Norveç olurdu zaten şuan.


Mcfly
(07.09.19)
Ford'un, McDonalds'ın yaptığı buydu işte kolayca değiştirilebilir ucuz iş gücü. Kapitalist sistemin (işi kurana) avantajı bu. Çalışan için kötü tabii.

Yurtdışıyla görüşme yapıyorlarsa dil için ekstra bir şey verirdim ben. Ama 100k kazanıyor diye 3k veremez daha yüksek vermeli diyemeyiz. İşe bakar.

Lakin, işi benimsesinler isyan etmesinler diye yıl sonu ekstra bir para/ödül verirdim eğer legalse. İtalya'da 13.maaşı veriyorlarmış mesela, tatil için. O tür şeyler olabilir.

edit: bir şeyi akıl eden ve risk alan, çalışandan fazla kazanıyor bu her yerde aynı. Büyük risk = büyük kazanç.


nhk ni youkosu
(07.09.19)
hocam olaya vicdanı yönden bakıyorsak ve adalet duygumuz güçlüyse belki şöyle bir açıklamayla tatmin olabiliriz.

olması gereken şey, bu arkadaşlara daha fazla maaş bağlanması değil.

olması gereken şey, patronun daha fazla vergi vererek bu arkadaşların çocuklarının devlet okullarında daha iyi eğitim almasını dolaylı olarak sağlaması.

daha fazla vergi vererek devlet aracılığıyla bu çalışanların hayatını kolaylaştırması.

ve hatta belki de bu arkadaşların az maaşlı olması iyi bile. vasıfsızlığın desteklenmemesi açısından söylüyorum.

tam anlatamadım ama anlamışsındır.

yani pratikte olmasa da idealinde bu vicdani yaklaşıma cevap devlet-vergi vs sistemi olmalı.


fatihkkk
(07.09.19)
Bu konuya "vicdan" gibi şeyleri karıştırmanın bir alemi yok.
Her şey olduğu gibi istihdam da bir arz-talep işidir. Orada çalışan arkadaşların donanımları 5bin, 10bin lira kazanabilecekleri işlerin dengi olsa zaten orada çalışmazlardı. Bir çalışanın maaşını belirleyen faktör, çalıştığı işletmenin ne kadar ciro veya kar yaptığı değil, o çalışanın donanımı ve iş tanımıdır.
Bu 2 kişinin çalıştığı pozisyonda bir işi arz eden işveren akrabanız, talep ile 3bin lira noktasında buluşuyorsa, değeri o demektir.


Bu iki insan her halükarda bu işi götürüyor soru sormadan, patrona yük olmadan. Patron 2 ay gözü kapalı tatile gidebiliyorsa onların gönlünü biraz daha hoş etmeli diye düşünüyorum. Fazla mesai ücretlerini düzgün ödemeli, izin haklarını kullandırmalı. Yılda 1 kez ikramiye vermeli. Böyle yaparsa işçiler başka bir yere gitmeyi düşünmezler olağanüstü bi durum olmadıkça. Ve tabi ki 3 bin maaş az bu şartlar altında. Patron işçisinin kıymetini bilmeli.


megalomaniac
(07.09.19)
Bizim şirketin ciro 1 milyar euro. Kar 200 milyon euro en az.

300 kişiyiz, biz kaç alalım mesela?


valentinov
(07.09.19)
Asgari ücret


Delay Fuze
(07.09.19)
yapılan işe karşılık 3k çok. asgari verir geçerdim. ne kadar naif ve iş bilmez insanlarsınız. ticaret nedir, iş nasıl kurulur ve idame ettirilir zerre bilginiz yok. ama laf söylemeye gelince roman yazarsınız. ayrıca o iki eleman bu rakamı beğenmiyorsa işi bu zamana kadar bırakırdı di mi? zorla tutmuyor herhalde patronu onları. ayrıca saçma tespitin koç, sabancı vb içinde geçerli.


scudman1
(07.09.19)
Maasi bilmem de prim izin vs konularda kolaylik saglardim
Yil sonu 1 maas prim iyi olurdu

Onun disinda bir adaletsiz durum var ise ülkede teşebbüs hurriyeti mevcut , benzer bir iş kurmayi denerdim gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.


technicalte
(07.09.19)
gayet adil. o adam zamanında risk almış yatırım yapmış ve muhtemelen senin dışarıdan göremediğin o ticareti yapan kişinin de sır olarak tuttupu detaylar vardır.


orpheus
(07.09.19)
Böyle düşünüyorsanız asla patron olamazsınız.


neymis
(07.09.19)
bana 188k kazandirdilarsa 2 ayda 2 kisi .

188/2 = 94k kisi basi.
94/2 = 47k ay basi.

47/4 = 11.750tl civari burut verilebilir. yurtdisi kafasi bu, bunun altinda aliyorsan seni kucaga oturtmuslar demek.

tabii bu calisanin bakis acisi, patron her zaman dusuk vermek ister, doganin kanunu bu.


cooperr
(07.09.19)
Valla yine vicdanliymis sizin arkadaş başkası olsa asgariyi bile layık görmezdi.
Para ne kadar çok gelirse gözü doymazlik artıyor.


Hocam sonuna kadar haklisiniz, buradaki arkadaslar patronlukla vicdansizligi ve ahlaksizligi karistiriyorlar.

Is ne kadar vasifsiz olursa olsun ben sirtimi yastladigim insanlara yeterince deger vermezsem, kendimi de o derece degersiz hissederim. Onlar mutsuz olursa ben de calistigim isten keyif alamam.

Bu sebeple en kötü 5000 lira olmak kayidiyla vasif ve nitelige göre 10000'e kadar cikardim ben olsam.

Burada arkadaslar sizi is bilmezlikle, patronluktan haberiniz olmamakla itham etseler de, kendileri asgari ücretle calistirdiklari adamla yüksek ihtimalle ayni yerlerinde sayiyorlardir. Asgari ücretle calisan adamdan isini sevmesini, onu gelistirip ilerletmesini bekleyemezsiniz.

Ha aksi örnekleri mevcuttur, deger bilmez güvenilmez calisanlariniz vardir onlar ayri konular.


bosver nicki
(08.09.19)
(2)

bu dansın adı ne?

https://twitter.com/Rilmathien/status/1166332189535068161var mı bir adı? yada müziğin adını bilen?
twitter.com

var mı bir adı? yada müziğin adını bilen?
avatar is back
(29.08.19)
müzik satisfaction'ın oynanmış hali


sanquis
(29.08.19)
efsane tunak reyizin çakmaları www.youtube.com


kitik
(29.08.19)
(7)

Çin'in tek süper güç olması durumunda dünya nereye gider?

Çin'in büyüme rakamları ve gelecek projeksiyonlarından yapılan analizlerde hep 10 yıl sonra dünyadaki tek süper güç olacağı söyleniyor. ekonomik rakamlardan yada gelecek öngürülerden ziyade bu durumda nasıl bir dünyaya evriliriz merak ediyorum.abd öncülüğünde kapitalizm hüküm sürdü yıllarca dünyada.
Çin'in büyüme rakamları ve gelecek projeksiyonlarından yapılan analizlerde hep 10 yıl sonra dünyadaki tek süper güç olacağı söyleniyor. ekonomik rakamlardan yada gelecek öngürülerden ziyade bu durumda nasıl bir dünyaya evriliriz merak ediyorum.

abd öncülüğünde kapitalizm hüküm sürdü yıllarca dünyada. bunun dünyaya özellikle küçük ülkelere zararı çok olsa da genel olarak ekonomik bir kalkınma ve hızlanma oldu tüm dünyada.

peki çin hükümdarlığında dünya nereye gider? açıkçası çokta barış dolu bir dünya görülmüyor ama abd kadar da savaşlara girer mi bilmiyorum. enerji güçlerinde abd kadar sert bir politika ve işgal yoluna giderler mi?

sizce ne olur? ya da bu konuda raporlar araştırmalar varsa okumak / izlemek isterim.
avatar is back
(15.08.19)
dergipark.org.tr

www.mckinsey.com

huaaa çin süper güç müthiş olacak huaa demiyorlar tabi o benim tabirim ama göstergeler şimdiden başbaşa olduğunu ve ilerlerdiğini söylüyor. bir çok risk ve tehlikede var ama benim sormak istediğim dünya üzerinde ki sosyal ve toplumsal etkisi


avatar is back
(15.08.19)
Duygusuz + 1

Hür teşebbüs olmadan başarılı olunabilseydi, sscb çökmezdi.
En iyi ihtimalle üretirler üretirler orta gelir tuzağında takılır kalırlar. Katma değer yaratan, inovasyon ürünleri illa ki amerika dan çıkar.


prizmatik
(15.08.19)
kendi halkına yaptıkları ortada, dünyaya neler yapar artık orası hayal gücümüze kalmış. gelenin gideni aratacağına eminim.


night train
(15.08.19)
Bombok olur.


Cinin resmen ele gecirip bastan yarattigi bi asya sehrindeyim. Durum bombok gorunuyor. Anglosakson kaynakli somurgecilik anlayisinda gidilen yerdeki lokal insanlarla guzel iletisim kurma, tabiri caizse dost olma anlayisi varken asyali kaynaklida buradaki otnekte cin ozelinde durum tam tersi diyebiliriz. Gittikleri yerin dili, kulturu vs hic umurlarinda degil. Ingilizceye bile ihtiyaclari yok gibiler ya da umurlarinda degil. Kesinlikle lokal isletmeleri tercih etmiyorlar, alisveris kendi aralarinda hallediyorlar. Ozetle istilaci ve kaba pezevenkler:)

Bir de kimse cine gitmez amerika dururken denmis; adamlarin derdi zaten ulkeye insan cekmek degil tam tersi insan gondermek bu yuzden civar asya ulkelerinde uydu kentler hatta ulkeler insa ediyorlar. Malezyanin basbakani cinli. Hong kong ayri bi mesele ama onumuzde.


justathought
(16.08.19)
Cin tecavuzcu Coskundur, Amerika ise Nuri Alco. Sonucta ikisinin de vardiklari varacaklari yer ayni.Sadece birinde susleyip pusleme olayi daha gelismis.

Cin, super guc olursa olacaklardan korkalim tamam ama Amerika super guc iken yaptiklarina ne demeliyiz.


turkuaz
(16.08.19)
çin, kendi sınırları içerisinde kurmuş olduğu kölelik düzeniyle, dünyanın herhangi bir noktasındaki icadı, kısa süre içerisinde kopyalayıp, yüzde biri fiyatına işçilik maliyetiyle seri kopyalamaya dönüştüren bir mekanizma.

yani ucuz işçilik ve kopyalama yetenekleri dışında bir maharetleri yok.

böyle bir mekanizma, eğer dünyanın süper gücü haline gelebiliyorsa, vay o dünyanın haline.

diğer taraftan, çin'in süper güç haline gelmesi demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk normları vs açısından tam bir felakettir.

diktatörlük hayali ve beklentisi olan kimi rejimler, çin diktatörlüğünün bu yükselişinden kuşkusuz ki çok büyük güç alacaktır.


sfteses
(16.08.19)
(3)

antarktika bilim üssü hakkında sorular.

1- kampta 8 kişi varmış ama hangi üniversitelerde görevli kişiler ve bölümleri neler öğrenemedim bilgi var mı bu konuda? 2- tam olarak ana gidiş sebebi neydi? dna toplamak, meteor aramak olarak geçiyor haber sitelerinde. başka ne araştırmalar yapılıyor.3- proje süresi ne kadar,dönüşü tarihi belli mi
1- kampta 8 kişi varmış ama hangi üniversitelerde görevli kişiler ve bölümleri neler öğrenemedim bilgi var mı bu konuda?

2- tam olarak ana gidiş sebebi neydi? dna toplamak, meteor aramak olarak geçiyor haber sitelerinde. başka ne araştırmalar yapılıyor.

3- proje süresi ne kadar,dönüşü tarihi belli mi?

4- döndükten sonra araştırmalara devam mı edilecek yoksa hazırlanan rapor falan sunulacak mı? istanbul'da sonuçlar üzerine bir kongre düzenlenecek mi acaba?
avatar is back
(13.08.19)
antarktika'da sürekli araştırma yapılıyor zaten. yani 3 gün bakalım dönelim gibi bir şey yok. bildiğim kadarıyla birden fazla kamp var.


lancelot du lac
(13.08.19)
Orada su an bulunan 8 kisi hakkinda fikrim yok ama Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Sempozyumunda (eebst.org) bu yil konuyla ilgili bir panel yapildi. O panelde usteki arastirmalara katilan arastirmacilar sunum yapti. Temel olarak isin biyolojik kisminda ekoloji, cevresel DNA vb calismalar yapiliyor. Ancak ana sebep oraya calismalarin surekli devam edebilecegi bir us kurabilmek. Cesitli ulkelerin orada bilim usleri bulunuyor, artik Turkiye'nin de ussu var. Sadece biyolojik arastirmalar icin degil, diger bilim dallarindan arastirmacilarin da kullanacagi bir us kurmak amaclaniyor. Panelden benim anladigim, su an icin kalici bir us olusturma cabalari suruyor ama tam olarak tamamlanmis degil.

Proje suresi diye bir sey yok. O us orada kalici olacak. Sonrasinda Turkiye'de bilim insanlarinin projeleri oldukca gidip orayi kullanacaklar. Su an orada bulunanlar varsa onlarin da muhtemelen projeleri vardir. Onlarinki bitse bile yine projeler gelecek. Daha gecenlerde TUBITAK kutup arastirmalari icin cagriya cikti.

Ortak bir kongre duzenlenir mi bilemem tabii ama arastirmacilar kendi calismalarinin sonuclarini akademik makale olarak yayinlarlar. Kendi alanlarindaki kongrelerde de sunarlar genelde.

Biraz daginik yazdim ama direkt projelerde calisan biri varsa daha derli toplu anlatir umarim.


evrim halkasi
(13.08.19)
tübitak'ın bu konuda bir proje çağrısı varmış. şuradan inceleyebilirsiniz:
www.tubitak.gov.tr

şurada da program hakkında ayrıntılı bilgiler mevcut:
www.tubitak.gov.tr


panamera
(13.08.19)
(4)

erdoğan 2023'te emekli mi olacak? erken seçim isteseler nasıl yapacaklar?

erdoğan için 2.döneminin sonu 2023 ve kendi koydukları yasaya göre de seçilemiyor. ancak meclis erken seçime giderse cb seçimi de yenileniyor ve erdoğanın görev süresi uzuyor. ancak 2017 referandumuna göre meclisin 3/5'ü erken seçime evet demeli. yani 360 kişi. ancak akp + mhp oyları bugün 340 yapıy
erdoğan için 2.döneminin sonu 2023 ve kendi koydukları yasaya göre de seçilemiyor. ancak meclis erken seçime giderse cb seçimi de yenileniyor ve erdoğanın görev süresi uzuyor.

ancak 2017 referandumuna göre meclisin 3/5'ü erken seçime evet demeli. yani 360 kişi. ancak akp + mhp oyları bugün 340 yapıyor. chp hdp ve iyip desteklemezse seçim de olmayacak? ee nolacak? herkes erken seçim diyorda nasıl olacak bu iş
avatar is back
(13.07.19)
Bunu ben de merak ediyorum. Belki başkanlık sistemi öncesini saymıyoruz diyebilir


cudananin laneti
(13.07.19)
geçen başka bir platformda da bu tartışma dönmüştü. yanılmıyorsam şimdiki "başkan" ile eskinin "cumhurbaşkanı" görev tanımı olarak farklı olduğu için önceki dönemler sayılmıyor. yani 2017'de referandum yapıldı, evet dendi, sonrasında başkanlık sistemine geçilip ilk seçim yapıldı. rte kazandı, göreve 2018 itibariyle başladı. görev süresi beş yıl, ikinci kez seçilebiliyor.

ben o yüzden 2018-2023 ve sonrasında 2023-2028 arasında görev yapabileceğine inanıyorum. böyle bir imkân söz konusu. ha kendisi o kadar kalamayacak, orası ayrı. kalabilecekse direkt kapatsınlar meclisi falan bizi de uğraştırmasınlar artık, reis ne diyosa ona göre yaşayak. boşuna seçim propagandasına da para dökmesinler, kaç tane gemi alınır o paraya.


der meister
(13.07.19)
Ölür ya artık o zamana kadar


Saltanat gelecek.


Elduinnnn
(13.07.19)
(1)

saçlara sık sık spreyle su sıkmanın etkileri nelerdir?

evde boş ve çok çok hafif sıvı sıkan bir sprey vardı iyice temizleyip su doldurdum arada kendime sıkıyorum. dediğim gibi çok ince olduğu için su gibi bile değil cafelerde falan şu püskürtme cihazları var ya aynı onun gibi. 3-5 fıs atıyorum kafaya hem ıslak hoş görüntü bırakıyor hem elimi attıkça rah
evde boş ve çok çok hafif sıvı sıkan bir sprey vardı iyice temizleyip su doldurdum arada kendime sıkıyorum. dediğim gibi çok ince olduğu için su gibi bile değil cafelerde falan şu püskürtme cihazları var ya aynı onun gibi. 3-5 fıs atıyorum kafaya hem ıslak hoş görüntü bırakıyor hem elimi attıkça rahat alnımdan gözlerimden çekiyorum saçlarımı. ayrıca ferahlatıyor.

bunun kötü etkileri olabilir mi? yağlanma baş ağrısı sinüziti azdırma vs?
avatar is back
(11.07.19)
Spreyle de olur mu bilmiyorum ama saçları çok sık yıkamak yağlanma problemini artırıyor. Onun dışında çok olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum. Kafan ıslakken soğuk yerde durursan belki sinüzite etkisi olur.


himmet dayi
(11.07.19)
(2)

youtube video hızı kısayolu

hızı 1.25 1.5 2'ye falan çıkarttığım oluyor da bunun kısayolu ne? yapanlar var görüyorum ama çözemedim ben.shift + < yada shift + > yazmışlar ama yok olmuyor
hızı 1.25 1.5 2'ye falan çıkarttığım oluyor da bunun kısayolu ne? yapanlar var görüyorum ama çözemedim ben.

shift + < yada shift + > yazmışlar ama yok olmuyor
avatar is back
(09.07.19)
hızlandırma: shift + .
yavaşlatma: shift + ,


shift + ö yaparak tüm kısayollara ulaşabilirsiniz.
i.gyazo.com


Normalde tek tus kisa yolu yok diye biliyorum. Ama bir chrome eklentisi var, ben onu kullaniyorum, +/- tuslariyla oluyor onu kurunca.


stavro
(09.07.19)
(2)

şu tarz fotoğrafları nasıl bulabilirim?

https://eksiup.com/p/7q48253dwanyhttps://eksiup.com/p/i2482548mtxohttps://eksiup.com/p/4z48255mfkdssizde benzerleri var mı? yada bunlara genel bir ad veriliyor mu?gece pc başında mavi ışıkta falan.edit : çoğunlukla ekrana bakarken ki dark fotoğrafları kastetmiştim. sinemada (bilimkurgu'da) bi teknik
eksiup.com

eksiup.com

eksiup.com

sizde benzerleri var mı? yada bunlara genel bir ad veriliyor mu?

gece pc başında mavi ışıkta falan.

edit : çoğunlukla ekrana bakarken ki dark fotoğrafları kastetmiştim. sinemada (bilimkurgu'da) bi teknikti ismi vardı da hatırlayamadım
avatar is back
(06.07.19)
"bu tarz" nedir, notebook mu, yatakta olması mı, gece olması mı, stok fotoğraf mı ?

unsplash'ten aratabilirsin.


celeron 300a
(06.07.19)
İstediğiniz fotoyu google görseller kısmından fotoğraf yükleyerek aratırsanız yüzlerce benzerini bulabilirsiniz.

Yada google görseller kısmına girip "man, computer, blue light, bed" böyle bir şeyi aratırsanız bulabilirsiniz


pislick0
(07.07.19)
(4)

türkiye'de yazılımcılar genellikle ne kodluyorlar-yazıyorlar?

öyle büyük yapay zeka şirketleri olmadığı için çoğu ne iş yapıyor? market otomasyon şirket otomasyonları ıvır zıvırları falan geçersek geri kalanları soruyorum. yoksa büyük çoğunluk bu otomasyon bilgi sistemleri falan mı yazıyorlar?yada bildiğiniz yazılımcılar ne üzerinde çalışıyorlar şu an?
öyle büyük yapay zeka şirketleri olmadığı için çoğu ne iş yapıyor?

market otomasyon şirket otomasyonları ıvır zıvırları falan geçersek geri kalanları soruyorum. yoksa büyük çoğunluk bu otomasyon bilgi sistemleri falan mı yazıyorlar?

yada bildiğiniz yazılımcılar ne üzerinde çalışıyorlar şu an?
avatar is back
(05.07.19)
İyi de sadece yapay zeka projelerinde yazılım yok ki. Kodlama yapılan zibilyon tane alan var.

Savunma sanayinde çalışıp sinyal işleyici kodlayan da var. Çeşitli şirketlerde çalışıp görüntü işleme algoritmaları geliştirenler de var. Vestel'de falan çalışıp, elektronik aletlerin gömülü yazılımını yazan da var. Oyun, web sitesi vs. kodlayan da var.


vhdl
(05.07.19)
en çok para kazanan arkadaşlarım yurtdışına çalışıyor. yazdıkları da genellikle rezervasyon sistemleri.

verileri sitelerden topla, tek sitede göster, gerekli filtrelemeleri yaptır, kampanya ekle, müşteriye çak.


kimlanbu
(05.07.19)
Turkiyede en çok yazılım devlet ihaleleriyle yazılıyor bence. Binlerce proje var. Sırf sağlık sektöründeki yazılımları bile düşünseniz e nabız, mhrs, bakanliklar vs. Buyuk capli hepsi de.


kaptan maydanoz
(05.07.19)
Senin internette açtığın her bir sayfayı, telefonunda kullandigin her bir uygulamayı bir yazılımcı kodluyor. Soruyu anlamadım. :(

Bankaların, telekom şirketlerinin deli gibi teknoloji iştirakleri var.


piremses
(05.07.19)
(5)

dark 2.sezonu nerden izlesem?

web sitelerinde kalite 480p civarı ve rahatsız edici sıkıştırmışlar siyah planlarda arka taraf acayip sırıtıyor falan.torrent çok aradım ama seed sayıları düşük, leech ise yüksek haliyle yavaşlar. napsak? netflix üyeliğim yok
web sitelerinde kalite 480p civarı ve rahatsız edici sıkıştırmışlar siyah planlarda arka taraf acayip sırıtıyor falan.

torrent çok aradım ama seed sayıları düşük, leech ise yüksek haliyle yavaşlar. napsak? netflix üyeliğim yok
avatar is back
(02.07.19)
7liraya üyeelik al


sameidiott
(02.07.19)
2 küsür sene kadar hunharca kullandım netflixi 3 ay önce sonlandırdım, izlemediğim belgesel dizi film kalmadı şimdi 8 bölüm dizi için almak istemiyorum, alsam yine salça olacam diğer gereksiz yapımlara vakit kaybı olacak.


avatar is back
(02.07.19)
rarbg.to'da 2 sezon paket halinde var, oradan indirdim ben; seed/leech oranı gayet iyi.


Jux
(02.07.19)
Strem.io indirin keyfini çıkartın


netflixe bir aylık üye olabilirsiniz ücretsiz ama bir ay tamamlanınca kesiyor karttan dikkat edin. üye olunca halledin hemen


cavalo nero
(03.07.19)
(6)

Şu tip durumlar için kullanılan bi tabir vardı ;

Örneğin kadınların ayrımcılığa uğradığı bi yerde sırf bunun önüne geçmek için hak etmese bile bir kadını iyi bir mevkiye getirmek ;Irkçı olduğu söylenen bir şirketin sırf bu iddiayı çürütmek için bir zenciyi işe alması, Vb durumlarda kullanılan bi tabir vardı neydi o?
Örneğin kadınların ayrımcılığa uğradığı bi yerde sırf bunun önüne geçmek için hak etmese bile bir kadını iyi bir mevkiye getirmek ;

Irkçı olduğu söylenen bir şirketin sırf bu iddiayı çürütmek için bir zenciyi işe alması,

Vb durumlarda kullanılan bi tabir vardı neydi o?
avatar is back
(01.07.19)
Pozitif ayrımcılık?


fotrsapka
(01.07.19)
Yok o değil. Kastettiğim sırf “bakın biz böyle değiliz “ demek için yapılmış hareketlere deniyor. Yanlış olabilirim ama 2 kelimeydi ilki “siyasi” gibi bir şeydi


avatar is back
(01.07.19)
ekolojik harekette buna greenwashing diyorlar, doğayı talan edecek bir projeye kredi veren bankanın ağaç dikme projesine fon ayırıp çevre dostu reklamı, pr'ını yapması fakat senin örneklerin için özel bir kavram var mı bilmiyorum, pozitif ayrımcılık da tam karşılamıyor sanki.


freebird5406_2
(01.07.19)
o da başka birşey ama sen politik doğruculuğu mu diyorsun


freebird5406_2
(01.07.19)
diversity mi acaba? iki kelime değil ama.


Social justice warrior? Duyarcılık olabilir mi?


(9)

almanya mühendislik diploma denkliği almak

zor mu, imkansız mı, kolay mı, uğraştırır ama yaparsın mı?
zor mu, imkansız mı, kolay mı, uğraştırır ama yaparsın mı?
avatar is back
(29.06.19)
@ali159 alman fabrikasında mı? diploma denkliği vs istemediler mi yahu?


avatar is back
(29.06.19)
araba fabrikasindaki muhendis degil de uretim bandinda tampon takan adam olarak ise baslamis olmasin, almanya kolay kolay denklik vermez gibi...


cooperr
(29.06.19)
yahu ne alakasi var bilen bilmeyen cevaplamis. digeri gelmis "tampon takiyodur auhdashdu" demis.

neden denklik almak istiyorsunuz? is icinse denklige gerek yok.


bu arada belirteyim illa is icinse diplomaya bile gerek kalmadan calisirsiniz duruma göre. sirket sizi alacaksa diploma filan geyik.

hatta örnek olsun ssg mesela amerikaya microsofta diplomasiz gitti a dostlar.


yani diyosun ki muhendislik fakulteleri bos beles yerler, okumaya gerek yok. zaten isveren diplomana falan bakmiyor, nabiz atiyorsa gel abi diyor. zaten ssg'de boyle is bulmus.

valla benim de aklima yatti. :)


cooperr
(29.06.19)
1) Ssg'nin diploması yoktu zaten
2) Almanya ve ABD iki farklı sistem


burya
(30.06.19)
Yarın Almanya’da işbaşı yapıyorum.
Makine mühendisiyim, Kocaeli üni mezunuyum.
İş başlangıç evraklarında yalnızca diplomamın onaylı tercümesi istendi.

İş hayatı için denkliğin önemi olduğunu düşünmüyorum ama akademi tarafını bilemem.


japon askeri
(30.06.19)
@cooper

yurt disi icin diplomanin önemi yok, mezunsan mezunsun. amerika ya da almanya farketmiyor.

diploma özel sektörde zerre önemli olmayan bir sey. denklik icin devlet kurumlarinda calissaniz bile gerekmiyor neredeyse.

sadece avukatlik, doktorluk gibi mesleklerde ya da cok sipesifik durumlarda gereken bir sey denklik.


www.anerkennung-in-deutschland.de

buradan kontrol eder misiniz?


sameidiot
(30.06.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.