Giriş
(2)

ttnet'in terbiyesizligi

musteri hizmetlerine baglanamiyorum. naglanmak icin hizmet nk veya tc istiyor, hepsini defalarca girmeme ragmen bu numaraya kayitli hizmet bulunmamaktadir diyor. internet sitesinden sikayet olusturayim dedim orda da giris yap diyor, sofre istiyor, telefona sifre yollattim girdim uc kere, sifre yanli
musteri hizmetlerine baglanamiyorum. naglanmak icin hizmet nk veya tc istiyor, hepsini defalarca girmeme ragmen bu numaraya kayitli hizmet bulunmamaktadir diyor.

internet sitesinden sikayet olusturayim dedim orda da giris yap diyor, sofre istiyor, telefona sifre yollattim girdim uc kere, sifre yanlis diyor. uc kere sifre yollatip girdim, dogru girdigima eminim, yanlis diyor. dalga gectiklerini dusunuyorum.

sikayetim de su, fatura odenmedigi ocon onternet kesilmisti, iki gun once tum faturalar odenmesine ragmen internette yavaslik var. internet geldi yani ama cok yavas.

napayim ben simdi, ayni sey basina gelen var mi? cok sinirlendim.
aydonno
(3 saat)
abone olmak istiyorum kısmından gir telefonla arayıp. artık hangi numarayı tuşlamak gerekiyorsa


mr.goodcat
(1 saat)
faturayı ödememişsin sonra adamlara terbiyesiz diyosun. bu çok ayıp,bi' daha yapma


(5)

otomatik portakal okuyanlara soru

alex'e izlettikleri siddet vahset ve b.k pusur olan videolarda arkada neden klasik muzik caliyordu? alex'in klasik muzik sevdigini biliyorlar miydi, oyleyse neden oyle bir sey yaptilar, muzige garezleri neydi? tesekkur ederim simdiden.
alex'e izlettikleri siddet vahset ve b.k pusur olan videolarda arkada neden klasik muzik caliyordu? alex'in klasik muzik sevdigini biliyorlar miydi, oyleyse neden oyle bir sey yaptilar, muzige garezleri neydi? tesekkur ederim simdiden.
aydonno
(14.07.19)
sirf picligine mi yoksa? klasik muzik seviyormus demek hahaha alta da dayayin muzigi bi daha dinleyemesin pezevenk mi demisler?


aydonno
(14.07.19)
klasik müzik ruhu okşasın, barışçıl bir ruh hali sağlasın amacı güdüyordu (kişisel tahminim) fakat alex zaten ludwig'e tapıyor olduğu halde böyle şiddet eğilimli biriydi. zaten ludwig'i bu saçmalığa alet ettikleri için söyleniyordu diye hatırlıyorum.

yalnız kitapta bu sekans nasıl geçiyordu hatırlamıyorum ya. biraz dalga geçiliyor bu yapılarak aslında. "aynen aynen iki müzik iki videoyla karakter boyut değiştirecek" der gibi.


bohr atom modeli
(14.07.19)
henüz sonuna gelmedim ben kitabın ama belki konuyla ilgilidir,

ilk bölümlerde Alex, anasının yaptığı kızarmış yumurtayı yiyip MELODIA'ya gitmeden önce müzik dinlerken klasik müzik hakkındaki fikirlerini söylüyor. (işbank kültür yayınları s.37)

"Modern gençlik sanatla daha yakından ilgilenmeye teşvik edilirse daha iyi olacağının söylendiğini dikizlediğimi hatırlayınca kendimi tutamayıp güldüm. Yazıda dendiğine göre büyük müzik ve şiir eserleri, modern gençliği sakinleştirecekti ve uygarlaştıracaktı. uygarlaşmakmış, frengili taşaklarımı yesinlerdi onlar. Müzik hep bir şekilde kafamı açardı ey kardeşlerim ve kendimi bizim Tanrı gibi hissettirirdi".

belki yazar burdaki fikre gönderme yapmak istemiştir.


aziz dostum jack
(14.07.19)
kitabı bitirdim, önceki cevabım doğru değil onu anladım.

çünkü tedavideki amaç sakinleştirmek değil, aksine delirtmek, o görüntüleri izletirken sakinleştirme amacıyla müzik dinletmezdi herhalde.

okurken sorduğun bu sorunun acaba cevabı bir yerde gizli mi diye de dikkat ettim ama kesin bir şey yok gibi.


iki şey var, birincisi hapishane şapelinde ilahiler söylenirken alex pikaptan sürekli klasik müzikleri çalıyordu.
haliyle papaz bunu doktora söylemiş olabilir ama bununla ilgili bir cümle/kanıt yok metinde.

bir de alex işkence (görüntülerin izletilmesi) sırasında klasik müziği duyunca "durdurun bunu yapmayın bu günah" dediğinde,

“Müzik,” dedi Dr. Brodsky düşünceli filan bir edayla. “Müzik seviyorsun demek. Ben şahsen hiç
anlamam. Tek bildiğim faydalı bir duygusal yükseltici olduğu.

diyor.

buradan da bu durumun tesadüf olduğunu, belki de doktorun sadece duygu yükseltme amaçlı arkaya klasik müziği dayadığını çıkarabiliriz.

ya da tamamen yazarın bir sebebe bağlamadığı kurgu.


aziz dostum jack
(15.07.19)
tesekkurler tekrar donmussunuz eheh. o zaman doktorlarin bunu yapma amaci dedikleri gibi sadece "duygu yukseltme", yazarin yapma amaciysa ileriki bolumlerde muhaliflerin alex'i muzikle intihar ettirmeye calismasi diyelim. dedim bile. her seyin bi amaci yoktur tabii de illaaa nedeennn boyle bir sey var diyeceksek, boyle guzel olur.


aydonno
(15.07.19)
(3)

ptt kargo ile tablet yollanir mi

baska seylerle birlikte bir kutuya "kirilir" ibaresi koyularak tablet yollanir mi?
baska seylerle birlikte bir kutuya "kirilir" ibaresi koyularak tablet yollanir mi?
aydonno
(12.07.19)
iyi paketlerseniz gönderilir. içi hava dolu poşete benzer şeyler var onlardan bulursanız iyice her yönden sarıp bi de karton koliye koyarsanız zarar göreceğini sanmam. ben öyle telefon gönderdim, tertemiz gitti.


alemenyonaleyon
(12.07.19)
kırtasiyelerde hava kabarcıklı zarflar satılıyor ona koyun sonra kutuya koyun.


yollamanıza bir engel olmaması lazım. yapamazsanız bir yakınınızdan destek isteyebilirsiniz.


Tears of Devil
(12.07.19)
(1)

bu hangi şarkıya benziyor?

https://youtu.be/ypknY6nIDe0?t=715bi şeyi hatırlatıyo mu bu giriş size?tşk ederim iyi geceler.
youtu.be

bi şeyi hatırlatıyo mu bu giriş size?

tşk ederim iyi geceler.
aydonno
(09.07.19)
child in time ı anımsattı


freebird5406_2
(09.07.19)
(4)

mevzuu mu mevzusu mu? buyrun tartismaya.

arap olmadigimiz ve guzel turkcemizde mevzu kelimesini istedigimiz gibi sekillendirebilecegimiz icin ben mevzusu diyorum. demeyenler utansin.smart ass'lere not: ayasofya camii de demiyorum evet, camisi diyorum. organize sanayii hic demiyorum, hayatimda organize sanayii dedigim bi an simdiye dek olma
arap olmadigimiz ve guzel turkcemizde mevzu kelimesini istedigimiz gibi sekillendirebilecegimiz icin ben mevzusu diyorum. demeyenler utansin.

smart ass'lere not: ayasofya camii de demiyorum evet, camisi diyorum. organize sanayii hic demiyorum, hayatimda organize sanayii dedigim bi an simdiye dek olmadi, simdiden sonra da olmaz bence.

turkceyi savunuyosun ama ingilizce kelime kullandin diyen dumbuklere not: sanane.
aydonno
(07.07.19)
mevzusu


otopsicocugu
(07.07.19)
Gelişine kullanıyorum ben. Ağzımdan ikisinin de çıktığı vaki.


d max
(07.07.19)
Mevzuu demenin mantığı sözcüğün Arapçasının son harfinin ayn harfi olması. Ayn harfi Arapçada sessiz harf sayılıyor. Fakat biz Arapça değil, Türkçe yazıyor ve konuşuyoruz. Ömer Asım Aksoy yönetiminde hazırlanan Ana Yazım Kılavuzu ve Dil Derneği de mevzusu, camisi vb. demekten yana zira bu Türkçe kurallarına uygun olan kullanımı. Bir de öbür türlü kullanım insanların aklını karıştırıyor. “Camiye gittim” yazacağıma “Camiiye gittim” yazan insanlar var. Ya da “Bu mevzuda ne düşünüyorsun?” yerine “Bu mevzuuda ne düşünüyorsun?” yazanlar... Dolayısıyla ben uzmanların da görüşlerine uyarak Türkçe kullanıma uygun olan mevzusu, camisi vb. kullanımları tercih ediyorum.


microfiction
(07.07.19)
ayni sekilde “mensei bilmemneresi” cok karisiyor insanlarda. kelimenin koku mense. mensesi demek daha iyi.


alperz
(08.07.19)
(6)

camasir makinesine ne kadar deterjan koymali

soru 1: titizlil ve tutumluluk sinirlari icerisinde bunun olcusu ne olmalidir? (laboratuvar ortamindaki cay bardagi ile)soru 2: makinedeki iki bolmeye de mi koymali? neden iki bolme var? birinin on yikama bolmesi oldugu iddialari mevcut, dogru mu? oyleyse buyuk olan mi on yikama, kucuk olan mi? on y
soru 1: titizlil ve tutumluluk sinirlari icerisinde bunun olcusu ne olmalidir? (laboratuvar ortamindaki cay bardagi ile)

soru 2: makinedeki iki bolmeye de mi koymali? neden iki bolme var? birinin on yikama bolmesi oldugu iddialari mevcut, dogru mu? oyleyse buyuk olan mi on yikama, kucuk olan mi? on yikama sahsi iradeyle secilen bir program degil mi, ben bunu secmedigim hâlde her iki bolmeye de su geliyor, which means on yikama benim iradem disinda gerceklesiyor? bu konuda da ilgili merciilerden aciklama bekliyorum. saygilarimla
aydonno
(05.07.19)
Öncelikle geçmiş olsun, allah yardımcın olsun.

Cevap olarak, sıvı deterjan kullanıyorum, kendi kapaklarını ağzına kadar dolduruyorum.

Sevgiler


paramolacak
(05.07.19)
sıvı kullanıyorum. bir kapak. sadece büyük bölmeye koyuyorum.


sir gawain
(05.07.19)
toz deterjan ise bir çay bardağı yeterli. ön yıkama yoksa tek göze koymak yeterli.


babilbaligi
(05.07.19)
sıvı deterjan için 80ml'yi direk ölçü kabıyla çamaşırların üstüne koyuyorum.


reactionic
(05.07.19)
şimdi tek tek sorulanlara cevap vereyim.

küçük bölme ön yıkama, büyük bölme ana yıkama.

ön yıkama seçilebilir bir şey, ön yıkamalı seçmediysen deterjanı sadece büyük göze koyacaksın.

ön yıkamalı programda ön yıkamada küçük bölmeye, ana yıkamada büyük bölmeye su gelir. durulamaya geçtiğinde durulama suları küçük bölmeden gelir. bu son cümleyi unutma.

eğer teknoloji çok değişmediyse, ön yıkamasız seçtiğinde de belki dalgınlık yapıp küçük göze de deterjan koymuş olma ihtimalini makine üreticileri de düşünmüş, önce küçük gözden faşşşş diye biraz su gelir, sonra o su durur, büyük gözden asıl su gelmeye başlar. makinenin teknolojisine göre, ön yıkamasız programda belki her iki gözden aynı anda su alıyordur, deterjan gözünü karıştıran olduysa ana yıkama deterjansız, durulama suyu deterjanlı olmasın diye. zira yukarıda cümleyi unutma demiştim, eğer şaşırıp deterjanı küçük göze koyup ön yıkamasız yaparsan, makine ana yıkamayı deterjansız yapar, ilk durulama suyuna da küçük gözdeki deterjanı alır. o yüzden ön yıkamasız programda her iki gözden de su gelebilir.

asıl soruya cevap: deterjanla birlikte verilen ölçekle 1 ölçek koyarım, üstüne de göz kararı az bi yolluk daha eklerim.


kibritsuyu
(05.07.19)
@kibritsuyu'na bir ilaveyle katkıda bulunmak istiyorum yüksek müsaadenizle.

Eğer sıvı deterjan kullanıyor ve ön yıkamayı ihmal etmem, yıkarım diyorsan, her iki göze koyacağın bütün deterjanı ön yıkamada ve bir seferde hüpletebilen makineler varmış.

Bu alçaklığa tedbir olmak üzere 'makine ön yıkama suyunu alsın, asıl yıkama deterjanını sonra koyun diye bir ibare bulunabiliyor sıvı deterjanların üzerinde.


Mirket
(05.07.19)
(6)

ozel okulda ogretmenlik hakkinda

selam. yeni mezunum. formasyon aliyorum, birinci donemim bitti ikinci donem kaldi. bi ozel okulla gorustum ogretmenlik icin, basta normalde formasyonu olmayan atamasi olmasi gerekiyo hocalarin dediler sonra bi yerleri aradilar salla yav olur dediler. bunlar ne ayak simdi, benim sikortami mi yapmayac
selam. yeni mezunum. formasyon aliyorum, birinci donemim bitti ikinci donem kaldi. bi ozel okulla gorustum ogretmenlik icin, basta normalde formasyonu olmayan atamasi olmasi gerekiyo hocalarin dediler sonra bi yerleri aradilar salla yav olur dediler. bunlar ne ayak simdi, benim sikortami mi yapmayacaklar kacak mi calisam nolacak? meb'e kayitli tutmamiz gerekiyor hocalari bi seyler vi seyler demislerdi.

bi sorum daha var. benim derdim bu okulda yarim donem calismak, sozlesme falan imzalamadan "bir sene calisacam ben" diyen. bunu okula teklif etsem kabul etme ihtimalleri ne? ara tatilde bi daha ogretmen mi arayacaz biz sidigit mi derler kesin? ona gore yarin gitmicem bi daha gorusmeye ya uzak useniyom.

tsk ederim.
aydonno
(02.07.19)
ara tatilde bi daha ogretmen mi arayacaz biz sidigit deme ihtimalleri yüksek.


Jux
(02.07.19)
kesin derler.


asilsiz suclama
(02.07.19)
formasyonsuz öğretmen kadrosunda gösteremezler. farklı bri görevde gösterip derse sokacaklardır. ya da sigortam migorta yapmadan kaçak işçi.


teritori
(03.07.19)
sen ogretmen olma


tahtakafa
(03.07.19)
eğer 'sikorta' konusunda ciddiyseniz başka bir kariyer yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. kendinizi yazılı olarak ifade etmeniz gerekmeyen alanlara yönelin. bol kazançlar


r evolution
(03.07.19)
mxnckdkxnf. sigorta miydi ya pf hep karistiriyorum haklisiniz arkadaslar ://


aydonno
(04.07.19)
(2)

is gorusmesinde yl basvurusundan soz edilmeli mi?

merhaba. bi de buraya sorayim. yarin ozel bir okulda ogretmenlik icin gorusecegim. yuksek lisansa basvurdum, kabul edilme ihtimalim var ama %30 mu %70 mi bi sey diyemiyorum. ilk gorusmede 8-5 okulda olmasi gerekiyor hocalarin dediler, bu yuzden "yuksek lisansa baslama ihtimalim var" dersem yol verir
merhaba. bi de buraya sorayim. yarin ozel bir okulda ogretmenlik icin gorusecegim. yuksek lisansa basvurdum, kabul edilme ihtimalim var ama %30 mu %70 mi bi sey diyemiyorum. ilk gorusmede 8-5 okulda olmasi gerekiyor hocalarin dediler, bu yuzden "yuksek lisansa baslama ihtimalim var" dersem yol verirler diye dusunuyorum. demezsem de yuksege kabul edilirsem derslere nasil gidicem, isyeriyle sozlesme falan imzalamis olursam cikip yuksege devam edemicem vs. kafam karisik. nabiyim. tesekkurler.
aydonno
(01.07.19)
öğretmenler yıl ortasında bırakıp gitmesinler diye sözleşme yapıyorlar genelde özel okullar, öyle bişey olursa erken gittiğin takdirde sana ceza kitlerler. bu sebeple söyle ya da işe çok ihtiyacın olursa yükseği ertele. kitleme işi olmasa söyleme derdim ama ı kısım sıkıntılı.


Jux
(01.07.19)
dersleri haftasonu olan yl ler var sanki.


(1)

destination management company

turkcesi ne bunun? seyahat acentesi degil travel agency or dmc dedi adam
turkcesi ne bunun? seyahat acentesi degil travel agency or dmc dedi adam
aydonno
(27.06.19)
tur organizatörlüğü


nahtoderfahrung
(27.06.19)
(3)

çinlilere tercümanlık yapacağım

merhaba, ani bir şekilde iki gün sonrası için tercümanlık işi aldım. sözlü çeviri tecrübem yok, etkinlik de epey resmi bir şeymiş, bunların stresi içinde nasıl olacak, becerebilecek miyim acaba diye düşünürken bir de kadının telefonda "hong-konglu iş adamları" dediğini hatırladım. çinlilerin ingiliz
merhaba, ani bir şekilde iki gün sonrası için tercümanlık işi aldım. sözlü çeviri tecrübem yok, etkinlik de epey resmi bir şeymiş, bunların stresi içinde nasıl olacak, becerebilecek miyim acaba diye düşünürken bir de kadının telefonda "hong-konglu iş adamları" dediğini hatırladım. çinlilerin ingilizcesi malumunuz, ben "her söyleneni anlayabilecek miyim, aklımda tutabilecek miyim" diye düşünüp geriliyordum, şimdi "hehehehe hiçbi şey anlamicam, beni değiştirin işareti yaparım artık" diyorum :/

1.tercüman varsa aramızda, genel olarak ilk defa sözlü çeviri yapacak birine ne tavsiye edersiniz?
2. her çinli anlaşılmaz konuşmuyordur değil mi, genelleme yapıp abartıyor muyum? gelecek olanlar iş adamı sonuçta, ingilizcelerinin anlaşılır olması lazım en azından. "chinese spokesman" falan diye aratıp ingilizce konuşan çinli videoları izleyeyim biraz dedim, faydalı olur mu?

teşekkürler.
aydonno
(25.06.19)
maalesef karşılaştıklarımın çoğunun ingilizcesi çok kötü ama arada beni yaya bırakanlarına da denk geldim. bazılarıın t harfi ile sorunları oluyor. three kelimesini şırii diye söylebiliyorlar. bizim gibi gramer hastası değiller cümlenin kafasını gözünü yarabiliyorlar ama neticede demek istedikleri anlaşılıyor.
baktın anlamadın hiç kasılma üste çık. yavaş ve açık konuş lan diye üstele.

not: tomallow (tomorrow) demelerine bayılıyorum.
edit: benim çalıştıklarımın çoğu kıytırık firmalar. belki senin karşına çok daha iyi ingilizce eğitim almış tipler çıkabilir.


lazpalle
(25.06.19)
bir sürü çinli ile iş yaptım. bu adamlar seni çince türkçe tercüme yapmak için tuttuğunu sanıyor ve aslında hiç ingilizce bilmiyor dahi olabilirler.

ama muhtemelen içlerinde bir tane ingilizce bilen biri olacak, herkes çince ona anlatacak o da sana ingilizce, sonra sen de türkçe. yani dıttının dıttının dıttını çevireceksin.

çinlilerin ingilizcesi anlaşılır olur sıkıntı olmaz da, asıl mesele konuştukları konudaki mesleki ingilzice bilgin yeterli olmayabilir.

örneğin adamlar tekstil kimyasalları konuşmaya gelir sen hiçbir şey anlamazsın ne çevireceksin? çözelti'nin ingilizcesini biliyor musun örneğin?

yani adamların aksanından ziyade konuşacakları konuya odaklanman daha mantıklı olur bence.


reanarchy
(25.06.19)
hong kong, cin'in geri kalanindan apayri bir yer, cinin geri kalanina kiyasla cok daha kozmopolit. genelde ingilizceleri daha iyidi ama sans isi tabi.


fortisvita
(25.06.19)
(5)

yüksek lisans başvuru - mezun mu diyeyim mezuniyet aşamasında mı?

günaydın herkese. mezuniyet belgemi henüz almadığım için "mezuniyet aşamasında" dedim ilk başvuruda. sonra bu uyarı çıktı: "Verdiğim bilgilerin doğruluğunu ve diplomamda/transkriptimde 100 lük notumun olmadığını beyan ederim."transkriptime baktım 100'lük notum var şu an, kalan dersim vs. yok. bu dur
günaydın herkese. mezuniyet belgemi henüz almadığım için "mezuniyet aşamasında" dedim ilk başvuruda. sonra bu uyarı çıktı: "Verdiğim bilgilerin doğruluğunu ve diplomamda/transkriptimde 100 lük notumun olmadığını beyan ederim."

transkriptime baktım 100'lük notum var şu an, kalan dersim vs. yok. bu durumda bu seçeneği seçmem yanlış olur dedim, mezunu seçtim, bu sefer de mezuniyet tarihi istiyor. mezuniyet belgesinin alındığı tarih mezuniyet tarihi oluyor sanırım? dediğim gibi belgemi almadım henüz ama başvursam 2-3 gün içinde çıkarmış. yl başvurusu da 4-5 gün içinde bitiyor (21 haziran son) ucu ucuna oluyor yani biraz. geç kalmayayım, hemen başvurayım bitsin istiyorum ama yanlış bir şey de yapmak istemiyorum.

nasıl yapayım?
aydonno
(17.06.19)
resmi olarak geçici mezuniyet belgesi alınmadığı sürece mezun sayılmazsın. bu belgeyi alman da uzun sürmez derslerini verdiysen ve not girişleri bittiyse. bence hiç vakit kaybetmeden bu işlemleri başlat. 2-3 gün ile 4-5 gün arasında çok fark var. internetten başvuru yapacağın için 21 haziran'da son saniyede bile yapabilirsin. hem bu vesileyle bu işlemlerini de aradan çıkartmış olursun. kolay gelsin.


avectristesse
(17.06.19)
Bir ön kayıt seçeneği olması gerekiyor. mezun olacak ama olamamış bir çok kişi başvurusunu bu şekilde yapıyor. Buna ek olarak 21 haziran cidden kısa bir süre. normalde temmuzun ortası falan olurdu.

En net bilgiyi , fakülte sekreteri tarafından verilecektir. Muhakkak irtibat kurup teyit edin


janavarorion
(17.06.19)
Başvuracağın enstitüden bilgi alabilirsin. Okula göre değişiyor olabilir.

Ben de şu an YL yapıyorum. Başvuru yaparken mezun değildim ve başvuru ekranında iki seçenek vardı, mezun ve son sınıf. Ben Son sınıfı işaretlemiştim. Böyle bir şey de olabilir.


Mossy
(17.06.19)
Son simav tarihini yazabilirsin mezuniyet tarihine


red g
(17.06.19)
Bir de edevletten bak mezuniyet belgen olabilir


red g
(17.06.19)
(9)

sarap kadehi govdesinden mi tutulur sapindan mi

beyaz sarap soguk icildigi icin sapindan tutulur, kirmizi sarapta ise boyle bir kaygi olmadigindan govdesinden avuclanir diye biliyorum. yanlis miyim?
beyaz sarap soguk icildigi icin sapindan tutulur, kirmizi sarapta ise boyle bir kaygi olmadigindan govdesinden avuclanir diye biliyorum. yanlis miyim?
aydonno
(09.06.19)
hepsi sap diye biliyorum


neverlose
(09.06.19)
havaya kaldırdığınız zaman ellerinizin arasından kayıp düşmeyecek şekilde tutulur.


paco de lucia
(09.06.19)
yanlış, şarap kadehleri sapından tutulur


neverlose, sozlukte de birisi oyle demis gorgu kurali olarak ama, mantigi olmayan gorgu kurallarindan hoslanmiyorum, ondan takildim. bi de gayet cogunluk avucunda tutuyor sanki kirmiziyi da.


aydonno
(09.06.19)
Beyaz şarap
Beyaz şarap en iyi soğutulmuş halde servis edilir, bu nedenle beyaz şarap kadehinde bulunan uzun sap, bardağı tutmanıza gerek kalmadan tutmanıza izin verir, bu da soğutulmuş içeceğin elinizle ısınmasını engeller.

Kırmızı şarap
kırmızı şarap kadehi genellikle beyaz şarap bardaklarından daha kısa bir gövdeye sahiptir. Bunun nedeni, beyaz şaraplar soğuk servis edilirken kırmızı şaraplarda genellikle öyle bir kaygı bulunamaktadır. Ayrıca soğuk günlerde sapından değil de gövdesinden tutmak çoğu şarap için aroma arttırıcı pozitif etki yapar.

Ancak gerçekte bir şarap kadehini istediğiniz gibi tutabilirsiniz. Etkin olarak şarabı yudumladığınız sürece, ne yaptığınız önemli değil. Sadece kendimizi çok fazla kurala hapsediyoruz. Özgürlük köleliktir demişler. Afiyet olsun!


goodz
(09.06.19)
bu sekilde bir kural yoktur

beyaz sarap icin govdeden tutulmamasi isinmamasi icin faydali olabilir
kirmizi sarap icin de govdeden tutulabilir, nasil rahatina geliyorsa oyle tutulur

ama bardakta icki servis edilirken (garsonlar) dudak tarafina en uzak noktadan tutmak lazim, zira kimse sizin tutugunuz yeri agzina goturmek zorunda degil


exlibris
(09.06.19)
Sapından tutarak başlarsın, ilerleyen saatlerden gövdesinden avuçlarsın. Genelde öyle olur.


malheiros
(09.06.19)
Kirmizi sarap kadehinde de parmak izleri, elinizdeki yag-kir (Fabrikada calisip oradan sarap tadimina gideceksiniz demiyorum. Bu el kremi izi dahi olabilir, elin nemli kalmasi vs. de kadeh de iz yapiyor mesela...) sarabi kaldirip rengine dokusuna baktiginizda rahatsiz edicidir. Kirmizi sarap el ile isitilmaz, ne gordum ne duydum boyle bir seyi tadimlarda. Ancak soyle diyeyim o sarabin icilecegi ideal bir aralik vardir ve bazilarinda elin isisi cok fazla etkilemez sarabi. Iki saniye dokunduysaniz, sarap tabii ki "lavaboya dok gitsin!!" kivamina gelmez.

Sarap kadehi her yerinden tutulmaz, cunku sarap sadece dilde biraktigi tat ile yorumlanmaz. Iki elimle sarap tutuyorum diyelim mesela, nasil kadehin icinde sarabin duzgunce gezinmesine izin verip renge ya da kokuya bakacagim? Sapindan tutmazsam ayran gibi calkalanirim sarabi, olacak is degil.

Sangria tipinde seyler iciliyorsa, cok sorun olarak gormem.


buf-e kür
(09.06.19)
(1)

butunlemeye girmeyip tek ders sinavina girmek

istanbul universitesinde mumkun mu bu? yarin ogrenci islerine soracagim. mantiken bir sorun olmaz gibime geliyir. finalde kaldim. bute girmedim. yani dersten kaldim. mezuniyet uc ders sinavina girio verecegim dersi. olur di mi?
istanbul universitesinde mumkun mu bu? yarin ogrenci islerine soracagim. mantiken bir sorun olmaz gibime geliyir. finalde kaldim. bute girmedim. yani dersten kaldim. mezuniyet uc ders sinavina girio verecegim dersi. olur di mi?
aydonno
(07.06.19)
mümkün


loser blueser
(07.06.19)
(1)

yeni havaalanindan cevizlibag'a

sabah 7'de inilirse ne kadar surede gidilir tahmini? iki saati gecer mi?
sabah 7'de inilirse ne kadar surede gidilir tahmini? iki saati gecer mi?
aydonno
(04.06.19)
orada calisan biri olarak aktarayim, inmek onemli degil, indikten sonra havaiste ulasmak onemli:)
havaiste ulastiktan sonra 1 saatte sirinevlere variyosun, sonra iste metrobusle 3/4 durak..
yok normal vasita ile gidiceksen yine araca bindikten sonra 1 saaten biraz fazla surede olursun..
ama 7 de ucak teker koyarsa senin vasitaya ulasman en az 45 dakika, pistte ucagin dolasmasi ve terminal ici yuruyus nedeniyle..


alttaraf
(04.06.19)
(4)

bute kalip yuksek lisansa basvuramamak

yarin son sinavim var ancak gecip gecemeyecegim mechul. yl basvuru tarihlerigle butunleme tarihleri ayni. kesin but tarihleri ise belli degil. ben bu dersten bute kalirsam ne ara diplomam cikacak da yl basvuracagim? gene stres oldum ya pu allah kahretsin almanca gibi.
yarin son sinavim var ancak gecip gecemeyecegim mechul. yl basvuru tarihlerigle butunleme tarihleri ayni. kesin but tarihleri ise belli degil. ben bu dersten bute kalirsam ne ara diplomam cikacak da yl basvuracagim?

gene stres oldum ya pu allah kahretsin almanca gibi.
aydonno
(30.05.19)
Başvuracağın yere sor, genelde başvuru tarihlerinde mezun olmasan da başvuru yapabiliyorsun. Kayıt hakkı kazanırsan kayıt zamanına kadar diplomayı alman gerekiyor ancak.


tolkien +1


kojonotsuki
(30.05.19)
Transkript yetebiliyor, bazi okullarin yl sinavlari erken oluyor, ben daha son finallere girmeden basvuru yapmistim. Ama ogrenci islerine sormakta fayda var


red g
(30.05.19)
umarim oyledir, rahatladim biraz tesekkurler.


aydonno
(30.05.19)
(3)

taksim teras kafe/bar

taksimde adi teras olan kafe/bar neresi, nerde? zomatoda cikmiyormus teras yazinca. googlea baktim simdi adinda teras gecen bir suru mekan cikiyor hangisi bilemedim. manzarasi guzel ve adi teras ve taksimde bilgilerimiz bu kadar.
taksimde adi teras olan kafe/bar neresi, nerde? zomatoda cikmiyormus teras yazinca. googlea baktim simdi adinda teras gecen bir suru mekan cikiyor hangisi bilemedim. manzarasi guzel ve adi teras ve taksimde bilgilerimiz bu kadar.
aydonno
(25.05.19)
yanlış hatırlamıyorsam galatasaray lisesi civarlarında veya daha ilerisinde bir apartmanın en üst katındaydı.bölgedeki esnafa sormak en iyisi olacaktır.


red hot chili
(25.05.19)
Asmali'da teras6 vardı ama kapandı. Orası olabilir mi?


habarbey
(25.05.19)
teras degilmis balkonmus dedigim yerin adi fndjdjd tesekkurler yine de.


aydonno
(25.05.19)
(4)

ales aciklanmis

sonuclariniz nasil? beklediginizden iyi mi kotu mu?bi de sozelciler, sozel yanlis sayiniz kac merak ettim. bana sinavda o kadar zor gelmemisti, epey de dikkatli cozdum ama 8 yanlisim cikmis :/ mantiktan da cikmis olabilir gerci onlar bilemiyorum.
sonuclariniz nasil? beklediginizden iyi mi kotu mu?

bi de sozelciler, sozel yanlis sayiniz kac merak ettim. bana sinavda o kadar zor gelmemisti, epey de dikkatli cozdum ama 8 yanlisim cikmis :/ mantiktan da cikmis olabilir gerci onlar bilemiyorum.
aydonno
(24.05.19)
hiç çalışmadım sadece bir gün önce ösym'nin sitesinde soru sayılarına falan bakıp 15 küsür matematik sorusunu çözdüm.

ales say 87
ales söz 89

beklediğimden 3-4 puan fazla gelmiş. ayrıca zor değildi sınav.


avatar is back
(24.05.19)
Mantıktan çıkıp çıkmadığını bilebilirsiniz.

ais.osym.gov.tr

Şuraya giriş yapın, göreceksiniz, hangi soruya ne cevap vermişsiniz, hangisi yanlış çıkmış.

Ek olarak hiç çalışmamanın ya da çalışmanın konuyla alakasını ben anlayamadım. Ben girdim sınava, 94 say, 91 sözel. Sözel bence de zordu. Sayısal son 2-3 senenin Ales'i gibiydi.


ben türkçe'den feci sıçmışım. bir sözelci olarak 35 matematik yaptığım sınavda 80'lerde puan bekliyordum ama sözelden 70, sayısaldan 75 almışım. Hayatımda aldığım en saçma puan olabilir bu :D

neyse 2016'daki puanı kullanabiliyormuşum herhalde, onla devam ederim.


akatreil
(24.05.19)
86 almışım, beklediğim gibiydi.


candide
(24.05.19)
(1)

thy personel alimi

merhaba, demin haberini gordum de, personel alimi yapiyormus bu yil thy yeni havalimani falan filan. 2300 kabin memuru alinacakmis, toplamda 8000 personel. 2020 yilinda ya da onumuzdeli birkac yil icinde tekrar alim yapilir mi acaba? kabin memurlugu icin soruyorum. normal sartlarda onceki yillarda n
merhaba, demin haberini gordum de, personel alimi yapiyormus bu yil thy yeni havalimani falan filan. 2300 kabin memuru alinacakmis, toplamda 8000 personel. 2020 yilinda ya da onumuzdeli birkac yil icinde tekrar alim yapilir mi acaba? kabin memurlugu icin soruyorum. normal sartlarda onceki yillarda nasildi mesela, atiyorum ortalama uc senede bir acarlardi gibi.

tesekkurler.
aydonno
(23.05.19)
bildiğim kadarıyla thy yılda 2 kere ilan açar.biri kadın erkek karışık olur diğeri sadece kadın olur.alımları takip etmek istiyorsan facebookta aktif olan kabin memurluğu ile alakalı gruplar takip edilebilir.bu arada eylülde ilan açılmasını bekliyor herkes.


maceraperens
(24.05.19)
(5)

kyk kredisi en son mayista mi yatiyor haziranda mi?

e-devletten sorgulayayim dedim hizmete kapali falan dedi yurtkur sayfasi. haziranda yatiyor diye biliyorum ama umarim oyledir, mayis son degildir?
e-devletten sorgulayayim dedim hizmete kapali falan dedi yurtkur sayfasi. haziranda yatiyor diye biliyorum ama umarim oyledir, mayis son degildir?
aydonno
(22.05.19)
soylemeyi unutmusum mezun olunan yilda mayis hazirani diyorum


aydonno
(22.05.19)
geçen sene mezun oldum, en son haziranda yattı. burs ya da kredi fark etmiyor herhalde, benim burstu.


tabirimekruh
(22.05.19)
kredim 2 sene önce haziranda kesildi.


bahoho
(22.05.19)
Benimkisi Ağustos ya da Eylül'de yatmıştı 2011 yılında.


akatreil
(22.05.19)
2011'den sonra değiştirdiler en son haziran'da yatıyor. hatta haziran'da yatma olayı ilk kez benim mezun olduğum seneye denk gelmişti de eylül ayına yaptığımız tatil planı yalan olmuştu :(


golgi aygıtı
(22.05.19)
(7)

mezuniyet torenine herkesin ailesi geliyor mu?

ailesinden kimse olmadan da katilan oluyor mu? oluyordur tabii de, az kisi mi oluyor mesela?
ailesinden kimse olmadan da katilan oluyor mu? oluyordur tabii de, az kisi mi oluyor mesela?
aydonno
(20.05.19)
genelde herkesin geliyor, gelmeyen az.


candide
(20.05.19)
100 kişide 1 tane anca çıkar.


adwokat
(20.05.19)
:( iyi be gitmiyorum.


aydonno
(20.05.19)
Neden olmasın ki ? Git bence. Kendin için git.


Esinsin
(20.05.19)
Gelmeyen de oluyo


photo85
(20.05.19)
Benimkiler yoktu, sadece yakın arkadaşlarım gelmişti. Gelmeselerde olurdu, sonuçta onların varlığı yokluğu bir. Onlar kalabalıkta kayboluyor, senin için değil kendileri için geliyor. Bir iki foto çekerseler iyi oluyor. Ben tören başında bir gördüm bir de sonunda.


ManikD
(20.05.19)
Mezuniyet törenimize sınıftan 100 civarında öğrenci katıldı. En fazla 25'inin ailesi geldi. 75'i yalnızdı. (İstanbul Üniversitesi)


heidi'nin dedesi
(20.05.19)
(2)

yeni cikan albumler spotify'a hemen yukleniyor mu?

rammstein albumu yarin yuklenir mi?
rammstein albumu yarin yuklenir mi?
aydonno
(16.05.19)
yükleniyor hep. ama ben de aynı şeyin endişesindeyim nolur yüklensin


amugochi
(16.05.19)
bilmeyen varsa album sizmis bu arada beklemenize gerek yok. ben telefonda oldugum icin indiremiyorum.


aydonno
(16.05.19)
(7)

duyurunun akademiklerine sorum var

merhabalar. lisans son sinif ogrencisiyim, kendi okulumda kendi bolumumun yl programina basvuracagim. calismak istedigim alanda calisan hocamla gorusmek istiyorum basvurmadan once, ama ne diyecegimi bilemiyorum.ben: hocam slm yl'a basvurucam sizin alanda calismak istiyorum ben de.hoca: basvur canim
merhabalar. lisans son sinif ogrencisiyim, kendi okulumda kendi bolumumun yl programina basvuracagim. calismak istedigim alanda calisan hocamla gorusmek istiyorum basvurmadan once, ama ne diyecegimi bilemiyorum.

ben: hocam slm yl'a basvurucam sizin alanda calismak istiyorum ben de.
hoca: basvur canim napayim, benden ne istiyosun?

buna benzer bi diyalogun yasanmasindan korkuyorum. hocamiz biraz soguk, ustten bakan bir tip. bir de, ben mail falan atmadim hocaya, bu konuda sizinle gorusmek istiyorum ne zaman musait olursunuz vs. diye. ne diyecegimi bilmedigim icin atamadim boyle bi mail. yarin dersimiz var, dersten sonra koridorda sikistiricam muhtemelen ve ayakustu max. bir dakikalik sacma sapan bi konusma olacak. yarin son dersimiz, sonrasinda sinavlar basliyor, yarin bi sey dedim dedim yani.

aslinda ben bu hocanin yanina gitmeden once calismak istedigim alanda spesifik bir konu belirleyip, "hocam boyle bir sey dusundum, bunun ustune kisa bir tez onerisi yazmak istiyorum mulakat icin, olabilir mi sizce ne dusunuyorsunuz?" demeyi dusunuyordum ama maalesef bir konu belirleyemedim, su an bu alanda ne calismak istiyorsun, bana ne soruyorsun dese verecek cevabim yok. "hic oyle haber vereyim dedim ehhehe" gibi bir sey olmasindansa hic konusmamam daha iyi sanki. aslinda bu durumda elimde bi sey olmadigi icin konusmazdim normalde bu hocayla, ama daha once baska bir hocamla gorustum, o da calismak istedigim alanla ilgili ama asil diger hocanin alani. o hocama aklimdaki seyleri saydim calisabilecegim, "sen bi seye karar ver sonrasinda ayse hocanla gorus. ama onunla gorus mutlaka cunku sacma olur obur turlu" demisti. simdi benim aklimda bir sey yok, gidip ne dicem bu kadina?

cok stres yaptim ya, bi sey deyin lutfen. tesekkurler simdiden.

ps: dersten sonra da hep acelesi oluyo ya, fir fir cikiyo siniftan. gecen haftalarda bi kiz koridorda yakalayip referans mektubu istemisti. ben bi sey de istemicem, ne dicem onu da bilmiyorum, allahim sana geliyorum...
aydonno
(14.05.19)
"hocam slm yl'a basvurucam sizin alanda calismak istiyorum ben de." dersen olmaz :)

öncelikle çalışacağın konu hakkında az da olsa bilgi sahibi olman lazım. Çalışmak istediğin konuyu belirlemelisin. Seni orada sözlü yapacak değil ama yine biraz birşeyle bilmelisin. Boş gitme hocanın yanına.

eğer mail atacaksan ve maillerine bakan bir hocaysa güzel bir mail yaz.

"Merhaba xyz hocam. Çalışma alanınız olan ABC konusunda yüksek lisans yapmak istiyorum. Boş bir vaktinizde sizinle konuşabilir miyim?

İyi günler." gibisnden yeterli.

stres olma bu kadar.


false pretension
(14.05.19)
aynı durumda kalmıştım, torpil vs. istediğimi düşünmesin diye gitmemiştim. yine yl'ye girmiştim ama şimdiki aklım olsa giderdim. yapacağın şey çok basit: hocanın bir makalesini bul, oradan karışık bir kısım seç. "hocam ben yüksek lisans sınavına hazırlanıyorum sizin makalelerinizi de okuyordum yardımcı olur diye, şunu yazmışsınız ama tam olarak anlamadım, vaktiniz varsa kısaca açıklayabilir misiniz?" diye sor. bitti gitti, yl hayırlı olsun :)


signore
(14.05.19)
@false pretension, en guzeli zaten sizin dediginiz gibi yapmak, oncesinde mail atip sonra dogru duzgun gorusmek. ama iste oyle bi mail atarsam gorusmeye dolu ve calisacagim konuyu secmis bir sekilde gitmem lazim. onumuzdeki hafta finaller basliyor, konu hazirlamaya vs. ne vaktim ne mecalim var.

sey desem peki, hocam bu alanda calismak istiyorum, mulakata kadar da kendime belirli bir konu secmek tez onerisi hazirlamak istiyorum. bu surecte neler yapabilirim gibisinden bir sey?

@signore, ay yok sizin dediginizi begenmedim, onu yapamam. cok sakil geldi dusununce. tesekkur ederim.


aydonno
(14.05.19)
Finallere hazırlanırken konu tara.

Hocanın makalesini de oku, ders çalışırken aklında konu bulmak olsun.

Çok iyi bilmene gerek yok konuyu korkma, aklında bi fikir olması azıcık okuman bile yeter.


damba
(14.05.19)
Senelerdir lisans, yl, dr yapmış, şu anda da akademisyen olarak çalışan biriyim. Bir öğrencimin alanımda çalışmaya heves edip gelmesi beni ayrıca mutlu eder.

Gidin güzelce, hocam alanınızda kariyer hedefliyorum. Hakkını vererek çalışacağım. Başvuru yapmayı düşünüyorum. Bana neler tavsiye edersiniz, beni neler bekler bu hayatta derseniz size yardımcı olmayacak kimse olmaz. Varsa da o memurdur sadece. Akademisyen değildir.

Ben öyle öğrenciyi kendi de istekliyse asistan olarak yanıma dahi alır, yetiştirirdim.


Hocaların "başvur ne yapayım, benden ne istiyorsun?" diyeceğini sanmıyorum çünkü danışman hoca kavramı var. Yani bu konuşmayı yapıyorsan hocaya danışmanın olup olmayacağını sorduğunu biliyordur. Eğer hoca seni tanıyorsa hoşuna da gider çünkü hocalar tanıdıkları, bildikleri kişi ile çalışma yapmak ister.

Gidip direkt spesifik bir konu belirtmen gerekmiyor bu arada, tamam kafasında belli bir konu olan ve onu bişekil ilerletmiş kişiler hocaların daha çok hoşuna gider ancak kafanda bişey yoksa eğer o topa hiç girme. Bir iki günde aceleyle belirleyeceğin konudan pek hayır gelmez. Aceleye getirme tez konunu, girdikten sonra bunu hocayla konuşup, belirleyecek vaktin olacak.

Sen şimdilik sadece yüksek lisansa girmek istediğini ve eğer olumlu sonuçlanırsa da onunla çalışmak istediğini söyle. Bu kadar dert etme.


deveyi diken adamın ta kendisi'ne katılmakla birlikte şunların cevabını da kendi içinde bulman gerektiğini düşünüyorum, bana gelseydin bunları sorardım:

1. Neden yüksek lisans yapmak istiyorsun? (Gerçekten istiyor musun yoksa iş arama/bulma süreçlerinden geçme sorumluluğundan kaçarak bildiğin bir düzen olan öğrencilik hayatını devam mı ettirmek istiyorsun?)

2. Başka okulları da değerlendirdin mi? Yüksek lisansı başka bir okulda yapman daha faydalı olabilir mi? Zaten bizden lisans eğitimini aldın, belki başka bir okulda kendine yeni bir perspektif katman daha faydalı olacaktır.

3. Konun belli değil (Türkiye'de ders senesinden sonra tez önerisi sunuluyor çoğunlukla); ancak çalışmak istediğin, zihnini meşgul eden bir alan yok mu?

Bence bunların cevabını netleştirene kadar biraz düşünmelisin. Bir de akademisyen olarak tavsiyem; ileride akademide kalmayı düşünüyorsan bile en azından birkaç sene sektör tecrüben olsun, diğer türlü birçok şey sadece kağıt üzerinde kalıyor. Son olarak yabancı dil düzeyinden bahsetmemişsin ama yayınları takip edebilmek ve uluslararası düzeyde bir akademisyen olmak için İngilizceye hakim olman gerekiyor. Yaşın gençken bu konuda da olabileceğinin en iyisi olmaya çalışmanı tavsiye ederim, yüksek lisans bitene kadar sistemli çalışsan bile epey yol alırsın.


(3)

nasil is bulmak

merhaba, formasyon stajim icin ingilizce ogretmenligi isi bakiyorum. kariyerden mariyerden aylar once basvurdum bir suru yere kimse geri donmedi. cogu yer deneyimli ariyordu, benim deneyimim yok. birkac tane deneyimsiz/yeni baslayan yazan vardi onlara ayrica bir daha mail atayim dedim, mail adresi f
merhaba, formasyon stajim icin ingilizce ogretmenligi isi bakiyorum. kariyerden mariyerden aylar once basvurdum bir suru yere kimse geri donmedi. cogu yer deneyimli ariyordu, benim deneyimim yok. birkac tane deneyimsiz/yeni baslayan yazan vardi onlara ayrica bir daha mail atayim dedim, mail adresi falan bulamadim, telefonlari var bi tek. bi de bi tanesine dort bin kusur basvuru vardi *-* uc hafta sonra falan sehir disina cikacagim, o zamana kadar bulmam lazim eylule kadar geri donmeyecegim icin. nasil yapayim? kariyer disinda secretcv, yenibiris bunlardaki ilanlara da basvurdum bugun ama hepsinde deneyimli yaziyor. hayir dandirik dil kurslariniz siz, dogru duzgun para da istemicem yani niyetim staj hallolsun bu arada da calismis biraz para kazanmis olayim. alsaniza beni perfect slave iste.

neyse daha napayim ben, nasil bulayim? koskoca istanbul adim basi dil kursu bi yer bulamamam cok sacma olur bence.

tesekkurler simdiden.
aydonno
(12.05.19)
ben de aynıyım 6 aydır. artık sadece tanıdık üzerinden gidiyorum, haber bekliyorum dıdısının dıdısından.


Merhaba sistem değişti mi? Formasyon için okul ayarlamıyor mu artık staj yapacak okulu falan?


yok okul ayarliyor, ama ben mezun olacagim ve bosta olacagim icin calisarak stajdan muaf olmak istiyorum. okulun ayarladigi staji yapsam, hafta ici bir gun staja gitsem tam zamanli baska bi ise giremem bi sey yapamam, bos kalirim yani, ondan.


aydonno
(12.05.19)
(7)

meyve caylari ve biz

en sevdiginiz meyve cayi nedir? benimkisi bogurtlen, simdilik. dogus cayin bogurtlentlisini aldim, epey yogun tadi, iyi guzel. bim'den almistim bundna once kgreenwoch galiba markasi, kirazsapli aldim, biraz yavan geldi bana. markadan mi bilemedim.tavsiye etmek istediginiz marka-meyve ikilileri var m
en sevdiginiz meyve cayi nedir? benimkisi bogurtlen, simdilik. dogus cayin bogurtlentlisini aldim, epey yogun tadi, iyi guzel. bim'den almistim bundna once kgreenwoch galiba markasi, kirazsapli aldim, biraz yavan geldi bana. markadan mi bilemedim.

tavsiye etmek istediginiz marka-meyve ikilileri var midir acaba?
bir de, faydali mi acaba bunlar? meyvenin binde biri falan sonucta, icerken ayni zamanda mmm cok saglikliyim diyebilir miyim? yoksa tadi guzel ic iste, zararli degil tabii ki ama cok faydali harika bir sey de degil mi dersiniz. ne dersiniz. yaksamlar. cok da guzel kokuyo he. alin bogurtlenlisinden.
aydonno
(07.05.19)
aktardan alır içerim neymiş o doğuş hımmş çok güzel çok faydalı kafamda saç bile çıkarıyo olayı?

hibisküs severim, papatya severim, rezene severim, ıhlamur severim, kuşburnu severim

hiç birini de paketli almam

gemideyken nane ve kakao çayı içerdim, ikisi bir arada, blendax şampuan gibi. yanına da bi paket after eight açtım mı benden keyiflisi yoktur.

hibisküsün tadı kuş burnu gibidir, ucuzdur, sıcak ve soğuk içilebilir, c vitamini deposudur ve şekeri düşürür.

rezene ve patatya sakinleştirici etki yapar. papatya güçlü bir antiseptiktir ayrıca.

kuşburnunda da bol c vitamini vardır.

seninkinde ne var? kırmızı gıda boyası, aroma, üç gram böğürtlen olduğu iddia edilen toz.

ha unutmuşum roibos severim çok, çok acayip süper bişey. genelde vanilla roibos olur.


killerbee
(07.05.19)
SENSİN UC GRAM TOZ.

saka yaptim hehe. icindekilere bakmistim ya boya falan yazmiyor, asil meyvesi disinda birkac meyve daha, tarcin marcin aroma yaziyor o kadar. gida boyasi olsa yazilirdi bence. zararli diyemeyiz bence sirf paketli diye ya, faydasizdir anca. aktarlari da deneyebilirim o zaman tşk.


aydonno
(07.05.19)
Dogadan chai gurme. Butun gun bi kahve bi chai gurme bi kahve bi chai gurme. Sonra bi daha chai gurme. O kadar kiymetlimiss.


logic
(07.05.19)
Ben bu sıralar Doğadan'ın olsa gerek Yaseminli Yeşil çayını içiyorum. Sade yeşil çayın tadı yavan geliyor ama bu yumuşacık akıp gidiyor.

Onun dışında büyülü bohça mı ne vardı bir ara ona çok takmıştım, o da güzeldir.


chicha
(08.05.19)
kış çayı güzel oluyor karışık meyveli,orman meyveli de geçiyor bazı yerlerde.


natallica
(08.05.19)
Doğadan büyülü bohça - tarçınlı elma çayı bu aralar favorim.


anthemis nobilis
(08.05.19)
karışık bitki çaylarını sağlıklı bulmuyorum. yıllar önce bir doktorum ısı ile bir sürü bitkinin biraraya gelince nasıl bir etkileşim göstereceğini bilemezsiniz, asla karıştırmayın demişti. ambalajlı olanlar içinde paketli ürün tüketmemeye gayret ettiğim için uzak duruyorum.

yazın biberiye kurutuyorum mesela ben, kuru rezene alıyorum baharat olarak, bunları demliyorum. taze zencefil dilimleyip atıyorum kaynar suya, çok azda limon suyu. meyvelerin kendilerini de demliyorum doğrudan, örneğin ıhlamur demlerken içine ayva dilimleri atıyorum. elma, portakal ve mandalian doğrayıp demliyorum, ya da elma ve tarçın. iki dal taze naneyi büyük bir kupaya koyup kaynar su ekliyorum. ya da yazın çelik tencere içinde güneşte çay/yeşil çay demliyorum, süzüp içine limon dilimleri atıp buzdolabına kaldırıyorum, bazen içine şeftali rendeliyorum, mis gibi ice tea oluyor. gibi gibi. tüm bunlarda en çok dikkat ettiğim şey bitkiyi/meyveyi ekledikten sonra kaynatmamak, sadece demlenmeye bırakmak ve bitkileri 3-4 dakika sonra suyun içinden almak. meyveler kalabiliyor su içinde.


Phoebe
(08.05.19)
(16)

en sevdiginiz ressam kim?

benimki rene magritte. harika yav cok begeniyorum. hatta haddimi asarak magritte > dali diyorum. sacmalama sen ne anlarsin, magritte iyi hos eyw de dali ile karsilastirilamaz gibi seyler soyleyebilirsiniz nedenleriyle.
benimki rene magritte. harika yav cok begeniyorum. hatta haddimi asarak magritte > dali diyorum. sacmalama sen ne anlarsin, magritte iyi hos eyw de dali ile karsilastirilamaz gibi seyler soyleyebilirsiniz nedenleriyle.
aydonno
(05.05.19)
eksisozluk.com

burada da yazdığım gibi çok anladığımdan değil ama bunları yazmışım. magritte'i ben de severim, magritte > dali'ye itiraz etmem. yazmış olduğum remedios varo'yu da beğenebilirsin.


grimshaw


000000
(05.05.19)
En sevdiğim değil. Hem ben de çok anlamıyorum+1
Ama filippo palizzi nin köy ve doģa temali tablolarıni seviyorum.

Bir de Tetsuya ishida' nin karamsar sürrealist tabloları baktikça dusunduruyor, sorgulatıyor.


Amaranta ursula
(05.05.19)
Caspar David
İlya Repin


efreet sultan
(05.05.19)
Gustave courbet


dont eat me
(05.05.19)
şu en sevdiğimdirden ziyade, empresyonistleri severim. ayrıca magritte>dali ye +1 :)


j lithium
(05.05.19)
leonardo da vinci

bugunlerde su tablousunu eksiup.com ve elinde tuttugu seyi resme dokusune hayran kaliyorum


Jean Michel Basquiat

Mary Luke critiquecollective.com

Mustafa Özel www.mustafaozel.com.tr


old possum
(05.05.19)
Salvador Dali, Edvard Munch, Van Gogh


taurina
(05.05.19)
Resimden hiç anlamıyorum ama Evgeny Lushpin’in resimlerine bakmaktan büyük keyif alıyorum.


(s)AINT
(05.05.19)
Ayvazovsky


Resimden hiç anlamıyorum fakat goya ve caravaggio'nun birer dahi olduğunu düşünüyorum


rakicandir
(05.05.19)
batı sanatında kandinsky; çünkü soyut resim ve renkler üzerinde geliştirdiği manifesto ve literatürde picasso'nun ve tüm soyut, gerçeküstücü kim varsa onların babası sayılması.

ruslardan ivan ayvazovski; çünkü istanbul ve deniz

(ayvazoski'nin tabloları bana beirut'un bir klibini anımsatıyor www.youtube.com )


füt
(06.05.19)
claude monet.


mikahakkinen
(06.05.19)
siz daha cok batili ressamlara atifta bulunmussunuz ama ben folk arta merakli bir insan olarak, genelde begendigim seyler dogu agirlikli. turk kulturunden minyaturun genel tasarimi, japonlarin bu dalga cizimleri gibi, daha yumusak tasvirler.
fakat illa batili olsunderseniz zamaninda arnolfini portresini cok begenmistim, detay konusunda inanilmazdi.
www.youtube.com
yukariya da tabloyu ayrintilariyla anlatan bir video biraktim, evde de bu tablonun mini bir kopyasi var bu arada.
bir de ayrintili bir fotosunu ekliyorum,
www.wikizero.biz
bunun disinda biraz modern kacan fakat yine daha aydinlik kolay tuketilen amerikali bir ressam/artist var.
(git: norman rockwell)
amerikanin ruhunu en iyi yansitan eserler bu adamdan cikiyor.


mavicorap
(06.05.19)
En cok sevdigim Gottfried Helnwein. Satoda yasamasindan, sanat anlayisini ve deli olmasini da seviyorum.

Max Ernst ve Chagall´i cok ayri seviyorum. Bu ikisinden uzak duramam herhalde. Eserlerini gormeye giderim, evimde duvarima asarim... Botticelli hayranligim da buyuyor. Belki sevgiye donusur?

Gotik resmi, (sanirim gec?) Orta Cag resmini cok seviyorum. van Eyck ve Jean Fouquet´i ozellikle.

Gormedigimi sevemem, gormem lazim.


buf-e kür
(06.05.19)
(2)

pet sematary - hayvan mezarligi 2019

izleyen var mi? gidilir mi? imdb puani dusuk, korku filmi olmasindan mutevellet midir? hikaye stephen king'in zaten, kotu bi film olamaz diye dusunuyorum?
izleyen var mi? gidilir mi? imdb puani dusuk, korku filmi olmasindan mutevellet midir? hikaye stephen king'in zaten, kotu bi film olamaz diye dusunuyorum?
aydonno
(05.05.19)
Yarısında çıktım. Ama başkalarına çekici gelmiş olabilir.


caletti
(05.05.19)
Kitabını okuduysan orjinal film bile basit gelmiştir. Orjinal filmi izleyip sevdiysen bu çok kötü gelecektir ama ikisini de yapmadiysan izlenir.


fatih in fedaisi
(05.05.19)
(3)

ales'e tek basina gidenler

dolmusla gidip gelicem. donus parami ayakkabimin icine koysam olur mu? siz nasil yapiyorsunuz? emanetciler oluyormus ama her okulda oluyor mudur ki.
dolmusla gidip gelicem. donus parami ayakkabimin icine koysam olur mu? siz nasil yapiyorsunuz? emanetciler oluyormus ama her okulda oluyor mudur ki.
aydonno
(04.05.19)
Gidiş için bozuk tam para alıyorum, dönüş için olan kağıt parayı ayakkabı tabanına koyuyorum. Tertemiz oluyor.
Emanetçileri bilmem ama niye güveneyim ki?


mor bembombom
(04.05.19)
olur girdikten sonra tuvalette çıkartıp ayrı ayrı ceplerinize koyarsınız. emanetçi çoğu okulda oluyor ama ben geçen yıldız teknikte girdiğimde emanetçi yoktu.


candide
(04.05.19)
Kağıt parayı ayakkabınıza koymanıza gerek yok. Kağıt para yasak değil.


fezagezgini
(04.05.19)
(10)

son zamanlarda edindiginiz guzel aliskanliklar

merhaba. ben basliyorum: son bir aydir falan her gece lenslerimi cikariyorum. bi de sigarayi biraktim. kirk yilda bir alkolle bir iki tane iciyorum.benimkiler zaten yapilmasi gerekenler, o yuzden kotu oldu ama olsun, sizinkiler daha guzel olsun. onlar da bi sey mi ben neler yapiyorum diyin ^^
merhaba. ben basliyorum: son bir aydir falan her gece lenslerimi cikariyorum. bi de sigarayi biraktim. kirk yilda bir alkolle bir iki tane iciyorum.

benimkiler zaten yapilmasi gerekenler, o yuzden kotu oldu ama olsun, sizinkiler daha guzel olsun. onlar da bi sey mi ben neler yapiyorum diyin ^^
aydonno
(30.04.19)
Son 1.5 aydir vejetaryenim.

Et yemeden de cok güzel beslenebildigimi fark ettim, güzel oldu.


chitosan
(30.04.19)
ben de 1 yıldır kola içmedim.
günlük tutuyorum, kısa kısa iyi geliyor valla
yürüyüşe başladım.


wishmaythşngs
(30.04.19)
Ekmeği bıraktım. Gerçi birakalı 2 hafta kadar oldu daha:/


Amaranta ursula
(30.04.19)
Kitap okuma sıklıgım cok artti ve cok keyif aliyorum


balpolen
(30.04.19)
günde en az 30 dk kitap okumaya başladım birkaç haftadır. başlarda 5 dk bile zorluyordu ama şimdi kendimi salsam 2 saat aralıksız okurum. sınırlandırmaya çalışıyorum 30 dk ile :). Instagram'da gezmekten çok daha fazla faydasını gördüğüm kesin :)


Şekeri kestim birde İngilizcem iyi değil belki birazda geç oldu ama reading yapıyorum keyifli geliyor.


Topalordek
(30.04.19)
İhtiyacım olmasa bile mal veya hizmet alıyorum ve can çekişen ekonomimize her gün hatrı sayılır bir katkı yapıyorum ^^


'
(30.04.19)
gece, yatmadan önce bilgisayar, tv veya telefon gibi teknolojik aletlere takılmayı kestim.
işten geç geldiysem, hiç o cihazlara takılmadan direk uyuyorum.
işten biraz erken geldiysem de, yatmama 1, 1,15 saat kala teknolojik alet kullanımı bitiriyorum ve o vakitleri kitap okuyarak değerlendiriyorum.
ilaç gibi geliyor.
çok daha sakin ve huzurlu biri olmaya başladığımı hissediyorum.


pangea
(30.04.19)
normalde asık suratlı bir adamım, dışarıda bir şey alırken insanlara gülümsemeye başladım. iletişim daha iyi oluyormuş :)


panamera
(30.04.19)
Spora başladım. Bisiklete binme süremi arttırdım havalar düzeldiği için. İngilizce öğreniyorum. Yemek tabaklarını küçülttüm porsiyonları küçültmek için.


(3)

bilgisayar başında olan varsa bi bakabilir mi

ösym'nin sitesinde e-yds denemesi var, orda bi sorun yaşıyorum da herkeste aynı mı diye öğrenmek istiyorum.http://esinav.osym.gov.tr/deneme adresine gidip e-sınav denemesini başlat dedikten sonra bir pencere çıkacak, tc no'nunuzu vs. girdikten sonra altta SINAVI BAŞLAT butonu olması lazım, görünüyor
ösym'nin sitesinde e-yds denemesi var, orda bi sorun yaşıyorum da herkeste aynı mı diye öğrenmek istiyorum.


esinav.osym.gov.tr adresine gidip e-sınav denemesini başlat dedikten sonra bir pencere çıkacak, tc no'nunuzu vs. girdikten sonra altta SINAVI BAŞLAT butonu olması lazım, görünüyor mu o buton? bende pencere yarıda kesiliyor, aşağı inmiyor.
aydonno
(19.04.19)
görünüyor evet.


kitik
(19.04.19)
başlattım. ama şöyle yaptım, görüntüyü küçülttüm. ctrl tuşuna basılı tutarken faredeki tekerleği döndürerek görüntüyü küçüllttüm. veya yarayıcının yakınlaştırma ayarını %80'e falan getirerek de yapabilirsin.


emfuzi
(19.04.19)
emfuzi, çok teşekkür ederim halloldu.


aydonno
(19.04.19)
(3)

ales sozel 2

2016 ales sozeli cozdum bu aksam. sozel 1 tamam da sozel 2'den 7-8 mi ne yanlisim cikti sinirden saymadim da tam. 23 yasinda okudugumu anlamadigimi fark ettim aq rezalet. ben yuksek lisans falan yapmayayim bence bu nedir ya. sozelciyim bu arada ondan tatava yapiyorum, sayisal zaten hak getire. yanli
2016 ales sozeli cozdum bu aksam. sozel 1 tamam da sozel 2'den 7-8 mi ne yanlisim cikti sinirden saymadim da tam. 23 yasinda okudugumu anlamadigimi fark ettim aq rezalet. ben yuksek lisans falan yapmayayim bence bu nedir ya. sozelciyim bu arada ondan tatava yapiyorum, sayisal zaten hak getire. yanlislar da mantiktan degil he, ordan da var da, cogu paragraf yani. hay allam.

2017'yi de cozdum bundan once, onda birlesikti bi tane sozel vardi, mantik haric paragraflardan bir yanlisim vardi. buna dayanarak gerizekali olmadigimi dusunebilir miyim? siz nasil yapiyordunuz bu sozel 2'de?
aydonno
(18.04.19)
2016lari henüz çözmedim. Ondan öncekilerin sözel 2leri 40'ta 2-3-4-5 gibi 2017 sonbahar ilk birleşik sinav ve girdiğim ilk ALES idi ve çalışmadan girmiştim keyfine. sicip batirdigim ve 79 aldığım bir sınavdı. 42-3 yapmıştım Türkçeyi. Sayısal 25-4 mu neydi. Geçen onu çözdüm hırsla. Sözel den 3 yanlışım vardı sanırım. Matematikten de 44 geliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Yani çalışınca oluyor. Özellikle soru tarzlarına yönelik çalış Türkçe de. Nasıl YDSye soru tarzları çalışarak hazırlanıyor insanlar. Aynısını Türkçe için yap. Sözel mantık soruları yapılıyor. Ama hızla yapılması gerek en iyi performans için.

Hiç moral bozma. Bir yerde en zor iki sınavın 2013 ve 2015 olduğu yazıyordu sayısal olarak. Belki sözel olarak da 2016dir zor olan sınav. Son 4 sınavı çözüp ona göre bir tavır belirlemeyi düşünüyorum ben de son 15 gün kaldı çünkü. Hatta yarın başka yayindan deneme mi cozsem 2018/3 mu cozsem emin olamadım. Az önce düşünüyordum bunu.

Yalnız son milli savunma üniversitesi matematik sorularını gördükten sonra korktum her şeyden.

Umarım alırız istediğimiz sonuçları. Kolaylıklar. Soru vs olursa paylasabilirsin. ilginç sorular görmek iyi olabiliyor.


westblack
(18.04.19)
Bence evde çözdüğün sınavla kendini ölçme. Sınav anında odaklanınca daha iyi yapılıyor. Denemelerde 5 6 yanlıştan aşağı yapmıyordum sözel kısmında, geçen yıl sınavda 1 yanlışım çıktı, 29. oldum hatta. Önceki girdiklerimde de en fazla 2 yanlışım vardı ve hiçbirinde denemelerde bu kadar iyi yapamamıştım. 7 8 yanlış çok değil, ayrıca sınavda artık 80 değil 50 soru olduğu için daha rahat oluyor. Ben sayısal çalışmanı tavsiye ederim ales için, sözel çalışmak hiçbir işe yaramıyor gördüğüm kadarıyla.


signore
(18.04.19)
alesde sözel 2 yok artık.çözdüğünüz 2017 sınavı gibi yani.boşuna kendinizi yormayin sözel2 ile.


(1)

ulysses'i hangi çevirmenden okudunuz?

1996'da nevzat erkmen, 2012'de armağan ekici tarafından çevrilmiş. okuduğunuz çeviri hakkında varsa olumlu/olumsuz görüşlerinizi rica edebilir miyim?teşekkürler.
1996'da nevzat erkmen, 2012'de armağan ekici tarafından çevrilmiş. okuduğunuz çeviri hakkında varsa olumlu/olumsuz görüşlerinizi rica edebilir miyim?

teşekkürler.
aydonno
(15.04.19)
nevzat erkmen, 3. baskıdan okudum. zaten orjinali zor okunan bi kitap(mış), türkçesini okurken çevirmen daha da zorlaştırmış gibi hissettim, bu sadece his. kendi adıma bu kitap özelinde, 2012 ekici çevirisini de okumak isterim.


(4)

yazınsal çeviri

aşağıda çevirdiğim bir kısa öyküden kesitler sunacağım sizlere. emin değilim bu çevirilerden, daha farklı, güzel nasıl olur diye düşünüyorum. şurayı şöyle yapsan daha iyi olur tarzı yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim tşk.1) I do not remember when Myra Sayla came to town, though she must have
aşağıda çevirdiğim bir kısa öyküden kesitler sunacağım sizlere. emin değilim bu çevirilerden, daha farklı, güzel nasıl olur diye düşünüyorum. şurayı şöyle yapsan daha iyi olur tarzı yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim tşk.

1) I do not remember when Myra Sayla came to town, though she must have been in our class at school for two or three years. / Myra Sayla kasabaya ne zaman geldi hatırlamasam da, iki ya da üç yıldır bizim sınıfta olması lazımdı.

***"must"ı -meli/-malı diye çevirmiyoruz, kesin bilgi. güçlü tahmin anlamını vermek için "olması lazımdı" dedim. "olması lazım" tamam da, geçmiş zamanda "olması lazımdı" deyince tuhaf geliyor mu kulağa? başka ne denebilir ya da?

2) I start remembering her in the last year when her little brother Jimmy Sayla was in Grade One. / Onu fark etmeye geçen yıl başladım, kardeşi Jimmy Sayla’nın birinci sınıfa başladığı yıl.

***ikinci cümle bu da. "start remembering" değişik bir ifade ama yanlış yorumladığımı sanmıyorum, hikayenin bağlamına oturuyor çünkü. myra adlı kız kimsenin arkadaşlık etmediği, görünmez bir kız, kardeşi okula başlıyor, altına yapıp ablasının yanına geliyor ikide bir, o yüzden o sene "hatırlanıyor." yine de emin olamadım, başka ne denilebilir?

3)Our teacher, a cold, gentle girl who wore glasses with thin gold rims and in the stiff solicitude of certain poses resembled a giraffe, wrote something on a piece of paper and showed it to Myra. / Öğretmenimiz soğukkanlı, nazik bir kızdı. Altın rengi, ince çerçeveli bir gözlük takar, endişeli hâllerinde bazı duruşları zürafaları andırırdı.

***"endişeli hâllerinde bazı duruşları zürafaları andırırdı." bunu sevmedim pek. nasıl diyim bunu.

4)Over their dark eyes the lids were never fully raised; they had a weary look. / Koyu gözlerinin üstünde göz kapakları hiçbir zaman tam olarak yukarı çekilmez, hep yorgun görünürlerdi.

***anlattığı şey gözleri yarı kapalı duruyor hep. "the lids were never fully raised." nasıl denir başka?

5)They were like children in a medieval painting, they were like small figures carved of wood, for worship or magic, with faces smooth and aged, and meekly, cryptically uncommunicative. / Ortaçağ tablolarındaki çocuklara benziyorlardı, küçük ahşap biblolara ya da: İbadet ya da büyü amaçlı yapılmış; uysal, çözülemeyen bir çekingenliğin okunduğu pürüzsüz, yaşlı yüzlere sahip biblolar.

bu cümleyi değiştirip duruyorum. nasıl yapsak?
aydonno
(02.04.19)
1) burada must güçlü bir olasılık belirtiyor. olmalıydı da denebilir. gereklilik kipi türkçede de olasılık belirtmek için kullanılabilyor.


sonicreducer
(02.04.19)
2. I started noticing her last year.
Ayrıca grade one değil, first grade; ilkokul 1. Sınıf. Üniversite için konuşursak year one ya da first year


senolll
(02.04.19)
Pardon ya ben nedense Türkçe'den İngilizce'ye çevirdiğinizi sanmışım haha


senolll
(02.04.19)
djdjdkddj. caniniz sagolsun yine de tik verdim :d


aydonno
(02.04.19)
(2)

muse - bu klip hangi sarkiydi?

klipteki kiz, bakiciydi sanirim. ev sahipleri evde yokken kiz evde dolasiyor etrafi kurcaliyor, kadinin mucevherlerini deniyor falan. kiskanclik var biraz. aynali bir kisim vardi bi de, ayna kiriliyor kiz yansimadan kendini goruyor vs.ben bu grubu cok severdim ya. cok fazla sarkisinda kendimden gece
klipteki kiz, bakiciydi sanirim. ev sahipleri evde yokken kiz evde dolasiyor etrafi kurcaliyor, kadinin mucevherlerini deniyor falan. kiskanclik var biraz. aynali bir kisim vardi bi de, ayna kiriliyor kiz yansimadan kendini goruyor vs.

ben bu grubu cok severdim ya. cok fazla sarkisinda kendimden gecerdim, etkilenirdim bayagi. uzun zamandir dinlemiyorum bak su klibi bile hatirlayamadim, bulamadim. bari sunlari izleseydim bi canli ya.
aydonno
(17.03.19)
buldum.

"sunburn"

duyuruyu silmicem. herkes derhal dinlesin ve aynaya kafa atsin.


aydonno
(17.03.19)
Bu şarkıyı ben de çok severim, grubu da birkaç sene boyunca her gün dinlerdim, ama solisti kendini popüler yaşama kaptırınca grubun müzik tarzı da epey bozuldu. Konser de vermiyolar artık pek, sanırım.


megalomaniac
(17.03.19)
(5)

CV'de x programı kullanmayı biliyorum demek

"knowledge of Trados Studio 2015" böyle olur mu? yaygın başka bi kullanımı var mı?
"knowledge of Trados Studio 2015"

böyle olur mu? yaygın başka bi kullanımı var mı?
aydonno
(04.03.19)
skills kısmında trados studio 2015 olarak yazman daha hoş bence


isvicre rakisi
(04.03.19)
ya da cumle icinde "I have over x years of experience with Trodos.." diyebilirsin. "knowledge of Trados Studio 2015" cumlesi o konuda genel bir bilgi sahibiyim seklinde algilanabilir. CV de daha somut cumleler kurmakta yarar var.


emrahday
(04.03.19)
Belki biliyorsunuzdur ama su sitedeki formati kullanabilirsiniz. Bir cok dilde ornek cvler de var;
europass.cedefop.europa.eu


harmonikhakaret
(04.03.19)
knowledge çok genel, kaç yıl kullandığınızı belirtin onun yerine veya onu kullanarak yaptığınız projelerden bahsedin.


taurina
(04.03.19)
@taurina
onunla yapılacak çeşitli bir projesi yok, bu çeviri programı, başka bir işe yaramıyor.
CVde bir bölüme
CAT tools:
SDL 2015 yazman gerek zira adı 2011'den beri (şimdi düşündüm de hatta 2009dan beri) SDL, 2006-2007 olanlarda adı tradostu.
başka CAT tool kullanıyorsan onları da yaz (bende idiom, memoq, across, xtm ...hepsi yazıyor) ama SDL için kurulu olan tüm versiyonları, memoq içinse (preferred) diye yazıyorum. SDL ve memoq haricinde de kolay kolay almıyorum bir iş.


niye ama
(04.03.19)
(5)

e-yds başvurabilme şansım?

haziran'da yüksek lisansa başvurmak istiyorum. yds puanım yok, normal olanının başvurusunu kaçırdım maalesef. önümüzde iki e-yds tarihi var haziran'da kullanabileceğim: biri 20 nisan biri 25 mayıs.sözlükte başlığını okudum e-yds'nin, moralim bozuldu. istanbul'da girebilmek hayal gibi bi şeymiş. (ist
haziran'da yüksek lisansa başvurmak istiyorum. yds puanım yok, normal olanının başvurusunu kaçırdım maalesef. önümüzde iki e-yds tarihi var haziran'da kullanabileceğim: biri 20 nisan biri 25 mayıs.

sözlükte başlığını okudum e-yds'nin, moralim bozuldu. istanbul'da girebilmek hayal gibi bi şeymiş. (istanbul'dayım.) ankara'da en yüksek kontenjan varmış, istanbul'dan bayağı gidenler oluyormuş oraya sınav için. yine de birçok kişi hem ist. hem ankara için başvuru açıldıktan dakikalar sonra kontenjan dolu uyarısı aldığını söylemiş. "bu üçüncü başvurum umarım olur" falan denmiş. iki hakkım var benim...

parası ayrı bi mevzu ama onu düşünmemeye çalışıyorum. ankara'da olursa sınav+bilet temiz 500 lira gidecek.

bu iki e-yds tarihi de önemli gibi geliyor bana, haziranda çoğu yer lisansüstü başvurularını açmaya başlıyor sonuçta. yığılmanın fazla olacağı tarihler gibi yani.

üzülüyorum ya.

ales başvuruları başladı. başvurucam mesela şimdi. ales çalışıcam iki ay güzel güzel. sonra e-yds'lere başvuramicam. kalıcam öyle. çok üzücü.

hangi ihtimali düşüneyim sizce? başvuramam kesin deyip sonraki döneme mi bırakayım yüksek lisansı? başvurabileceğime inanıp ales'e de gireyim mi? ales'e her türlü gir ne alaka derseniz, bu dönem yeterince yoğun benim için, yl'a kesin başvuracağımı bilirsem ancak oturup çalışabilirim, ondan.
aydonno
(03.03.19)
ALES başvuruları henüz başlamadı. Ama bence şansını dene ALES 5 sene geçerli çünkü


jackyr
(03.03.19)
Ben her basvurumda istanbulda girdim ama tam saatinde yenile yenile diyerek beklemen lazim 30 sn icinde doluyor istanbul


basond
(03.03.19)
Ben İstanbul'da İngilizce e-YDS'ye ilk denememde girdim. Sadece kayıt başladığında bilgisayar/telefon başında olun yeter. ALES'i de alıp kenara koyabilirsiniz. Fazla ALES göz çıkarmaz.


Yökdil'e de bakın ayrıca. Bu sene yine yaparlar belki.


shangrilla
(03.03.19)
her üniversite kendi dil sınavını yapar. eğer yds' ye giremezseniz başvuracağınız okulların dil sınavlarını takip edebilirsiniz.


(4)

akademik ilanlar hakkında

bugünden başlayarak geçtiğimiz son 5-6 ay içinde tüm üniversitelerin verdiği akademik ilanlara baktım, bölümüm için toplamda 6 adet araştırma görevlisi ilanı gördüm. (lisans son sınıf öğrencisiyim)1.bu nasıl bir rakam sizce? bölüm mütercim tercümanlık/çeviribilim. yeni bir bölüm sayılır ama son yıll
bugünden başlayarak geçtiğimiz son 5-6 ay içinde tüm üniversitelerin verdiği akademik ilanlara baktım, bölümüm için toplamda 6 adet araştırma görevlisi ilanı gördüm. (lisans son sınıf öğrencisiyim)

1.bu nasıl bir rakam sizce? bölüm mütercim tercümanlık/çeviribilim. yeni bir bölüm sayılır ama son yıllarda birçok yerde açılmış. kadro ihtiyacı olan/olacak bir bölüm denebilir mi? yoksa tam tersi mi?

ya her ne kadar yıllar içinde sayısı artmış bi bölüm olsa da örnek veriyorum tarih, türk dili, mühendislik vs. gibi her yerde olan bölümlere göre sayısı oldukça az, dolayısıyla akademisyen ihtiyacı da az olan bir bölüm. bunun iyi mi kötü mü olduğundan da emin değilim gerçi. rakiplerin az olması, bölümün olduğu en iyi üç üniversiteden birinden mezun olmam avantaj olabilir mi?

2. baktığım ilanların içinde yalnızca birinde 50d kapsamında atanacaktır yazıyordu, bunun belirtilmediği ilanlarda kadronun kalıcı olduğunu mu varsayıyoruz?

3. bölümün araştırma görevlisi kadrosu dışında, ingilizce öğretim görevlisi ilanlarına da baktım. asıl istediğim o çünkü. bu ilanların çok daha fazla olacağını düşünmüştüm ama yalnızca 2 tane gördüm, yine son 6 ay içinde.

bin tane özel üniversite açıldı hepsinde hazırlık var, devlet üniversitelerinde de çoğunda hazırlık var, seçmeli ya da zorunlu ingilizce dersi alan bölümler var vs. o yüzden daha çok açılan bi kadrodur diye düşünüyordum, neden öyle değil?

bunun daha kolay olacağını düşünmüştüm açıkçası bölümde arş. görevlisi olmaktan, ama daha az ilanı çıktı. linkedin'de english instructor yazınca çıkan profillere bakmıştım; herkes müt.ter/edeb/öğrt. üçünden birinden mezun olmuş, yine üçünden birinden yüksek yaparken/yaptıktan sonra üniversitede öğretim görevlisi olmuş. olana kadar özel kurumlarda çalışılmış vs. ama yıllaaar boyunca değil öyle, genç insanlar yani hepsi. bölümüme çok bayılmadığım için bu seçeneği daha yakın görmüştüm kendime ama dediğim gibi ilan sayısının azlığı düşündürdü beni. bu konuda ne dersiniz acaba? inşallah bi şeyler dersiniz :(

teşekkürler şimdiden.
aydonno
(06.02.19)
Son 6 aya cok bakma. Temmuzdan-Araliga kadar ilan cikmadi yonetmelik gelecek diye. Butce aciklanmadigi icin Ocak ayinda da cikmadi. Bolumle ilgili cok bilgim yok, ona bilen cevap versin.

2- Hayir. Tum ars gor kadrolari 50/d artik. Belirmesi onemli degil.


evrim halkasi
(06.02.19)
ceviri bölümleri özelinde konusursak:

1- son 5-6 ayda 6 tane ilan cok bile. cogu mütercim tercümanlik bölümünün kadrosu halihazirda dolu, yeni elemanda alinmiyor. alanlar da arastirma görevlisi ilani vermiyor cünkü arastirma görevlisi alirsan, o arastirma görevlisinin yl doktora yapacagi yer yok. diyelim ki mersin üniversitesine kadro actin bir tane, aldıktan 1 ay sonra ben istanbula yl doktora yapmaya gidiyorum diyecek 5 yil gelmeyecek. o zaman aldigin eleman senin isine yaramayacak.

2- son bir yildir yök kadrolarla ilgili bir cok degisiklik yapti, kim neye göre kadro isteyecegini şaşirdi. o sebeple cogu üniversite dogru düzgün kadro basvurusu yapmadi. üniversitelere kadro tahsisi önce cumhurbaskanligi yetkisi altina alindi, cb izin vermeden kadro acilmayacak dendi, sonra yetki hala cb'da ama simdilik yök kullansin dedi. yök de yetkisi olmayip sorumlulugu olan bir işin altina girmek istemiyor. o da agirdan aliyor kadro işlerini.

3- okutmanlik kadrosu istiyorsan eger, okutmanlik kadrolarında en az yl sarti getirildi, neredeyse tüm üniversiteler yl olmayan eleman almiyorlar, bir de cogu en az 2-3 sene üniversite düzeyinde deneyim istiyor. bu sebeple disaridan okutman olarak girmen cok zor, bir üniversitedeki okutman digerine basvuruyor, oraya geciyor. bunun bir sebebi de güvenlik sorusturmasi. eger hali hazirda devlet memuru degilsen, ilk defa memuriyete baslayacaksan güvenlik sorusturmasina tabi olacaksin, bu da (simdilerde daha kisalmakla beraber) en az 3 ay ile 1 yil arasında degisen bir süre kadroya girdigin halde göreve başlayamiyorsun demek. ama halihazirda bir yerde okutman isen bir baska devlet üniversitesine gececeksen, güvenlik sorusturmasina tabi degilsin. hemen başliyorsun. bu sebeple üniversiteler okutman kadrosunu aciklarken disaridan kimsenin giremeyecegi sekilde kadro aciklamayi tercih ediyorlar.

3- özel üniversitelerde durum daha farkli, daha kisisel iliskilerle yürüyor. sinavlarda torpil konusunda herkes devlet üniversitelerine yükleniyor ama özel üniversitelerdeki hocaların cv lerini acin bir okuyun lütfen, nereden nereye gelmis insanlar. torpilin hası özel üniversitelerde dönüyor.

4- akademik kariyer istiyorsan, tercihen yurtdisinda yl a başla, bitir, sonra tekrar düsünürsün. hala istiyorsan devam edersin.


proteus
(06.02.19)
"bu sebeple üniversiteler okutman kadrosunu aciklarken disaridan kimsenin giremeyecegi sekilde kadro aciklamayi tercih ediyorlar."

bunu hiç anlamadım. "gizli" şekilde mi açıklanıyor yani, nasıl oluyor ki o?


aydonno
(06.02.19)
koşullari ona göre belirliyorlar.


proteus
(06.02.19)
(9)

fotografcilikta subject

turkcede ne denir subject'e?
turkcede ne denir subject'e?
aydonno
(31.01.19)
konu, fotoğrafın konusu yani.


killerbee
(31.01.19)
bir de, "night scene photos" gece goruslu fotograflar mi olur gece sahneli fotograflar mi? gece sahnesi hic duymadim ama terim sanirim, hangisi?


aydonno
(31.01.19)
ya subject's face diyor da bi yerde cumle icinde, insan olunca fotografi cekilen kisi subject deniyor sanirim ondan konu diyemedim. "subject's face or the landscape" diyor mesela.


aydonno
(31.01.19)
özne de olabilir.


lazpalle
(31.01.19)
tam olarak ne öğrenmek istiyorsun?

insan fotoğrafı çekiyorsan gözlerine odaklaman lazım makinayı. kuş çekiyorsan kedi çekiyorsan canlı bişey çekiyorsan fokus gözlerde olmalı.

manzarada öyle değil ama manzarada her yer net olmalı bu yüzden yüksek f kullanıp odaklaman lazım.

haliyle insan çekiyorsan konusu insan manzara çekiyorsan da manzara oluyor.

night scene photos da yüksek iso ayarlanmış düşük ışıkta gece çekimi için bir mod sanırım

fotoğraf makinası kılavuzu mu okuyosun :)


killerbee
(31.01.19)
model bence.
poz veren kişi

ya da fotoğrafını çektiğiniz manzara da olabilir.


yok fotograf cekmiyorum ceviri yapiyorum ondan sordum. tesekkurler


aydonno
(31.01.19)
subject's face or the landscape > modelin yüzü ya da manzara
Night scene photos da basitçe gece manzarası ha da gece manzarası fotoğrafı olur.


kobuzchu kiz
(31.01.19)
Fotoğrafta subject , ‘fotoğrafı çekilen şey’ dir.


rakidabalikolsa
(31.01.19)
(1)

çevirmenlere sorular

Aşağıdaki hususları nasıl çevirirsiniz?1. "I understand ..." onam formunda geçiyor. 2. "You agree that..." "You also agree that..." hukuki bir metinde geçiyor.3. "Small is the new big" ("yeni moda küçük" dedim ben.)4. "The original small footprint phone." (öncesinde küçük, az yer kaplayan bir telefo
Aşağıdaki hususları nasıl çevirirsiniz?

1. "I understand ..." onam formunda geçiyor.
2. "You agree that..." "You also agree that..." hukuki bir metinde geçiyor.
3. "Small is the new big" ("yeni moda küçük" dedim ben.)
4. "The original small footprint phone." (öncesinde küçük, az yer kaplayan bir telefondan bahsediyor "small is the new big" diye; sonra bu başlıkla başka bir telefon anlatıyor. "esas küçük telefon" dedim ben buna ama hiç beğenmedim.)
aydonno
(15.12.18)
#4
ilk cikan (veya en eski) kucuk telefon
(originali, ilk cikan- ilk defa yapilan diye yorumlamak yanlis olmaz burada)


parcxerox
(15.12.18)
(6)

freelance çevirmenlik - belge ibrazı?

freelance çevirmenlik için başvurduğum büro belge ibrazı yapıp yapmadığımı sordu. yapmıyorum deyince şu cevabı aldım:"Ödemeler karşılığında evrak ibraz edebilmeniz ne yazık ki elzem, yasal zorunluluk. Evrak ibrazı yapamamanız halinde geriye tek bir yöntem kalıyor, Gider PusulasıUnutmadan hatırlatma
freelance çevirmenlik için başvurduğum büro belge ibrazı yapıp yapmadığımı sordu. yapmıyorum deyince şu cevabı aldım:

"Ödemeler karşılığında evrak ibraz edebilmeniz ne yazık ki elzem, yasal zorunluluk. Evrak ibrazı yapamamanız halinde geriye tek bir yöntem kalıyor, Gider Pusulası

Unutmadan hatırlatmak isterim; kendi adınıza evrak ibrazı yapamasanız dahi evrak ibrazı yapabilen yakınlarınız aracılığı ile ödemelerinizi alabilirsiniz.Peki bu yöntem nasıl bir yöntemdir?Toplam hak edişinizden %20 stopaj kesintisi yaparak ödemenizi gerçekleştiririz. Ancak gider pusulasının handikabı yıl içinde bir kişi adına sadece bir defa düzenlenebiliyor olmasıdır. Belge ibraz edildiğinde ödeme yapılabileceğinden bu, bir kişiye yılda bir defa ödeme yapılabileceği anlamına geliyor.

Güvenebileceğiniz (kardeş, anne, baba vb.) farklı kişilerin bilgilerini (T.C Kimlik numarası , adres, ad soyad) verebilirseniz birkaç ayda bir ilgili kişilerin adlarına gider pusulasını düzenler, ödemeyi ilgili kişinin hesabına gönderiyor oluruz.

Ödemeleriniz elle tutulur bir rakama ulaştığında ihtiyacınız olan bir zamanda sizin adınıza Gider Pusulası düzenler ödemeyi hesabınıza göndeririz. Devam eden ayları da yine konuşuyor oluruz. Ancak açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Gider Pusulası yöntemi ile çalışmak her iki taraf için de çok istenen bir yöntem değildir.Tool kullanımı konusunda da biz gereken desteği sağlıyor olacağız.Ödeme şeklinde mutabıksak eğer deneme metni gönderebilirim."wtf, bu kadar önemli bi konu mu bu? herkes yapıyor mu bunu? sanmıyorum. neden burası bu konuda ısrarcı bu konuda?

anlamadım.
aydonno
(10.12.18)
neden ısrarcı: sana yaptığı ödemeyi masraf gösteremezse adam onun vergisini ödüyor o yüzden. şu sıralarda da maliye uçan kuşu soruyor. evrak ibrazı dediği şey senin serbest çalışan olarak kayıtlı olman sanırım e sen de değilsin o zaman gerçekten tek yöntem gider pusulası. onu da gerçekten aynı kişi sürekli gider pusulası kestiyse maliye bu ne böyle arizi kazanç olmaz diyor.
keşke herkes yapsa bu arada.
önüne gelen kayıtdışı çalışıyor vergi/prim ödeyen insanların suçu günahı ne?


niye ama
(10.12.18)
ben büronun ciddiyetini sevdim, vergisini veren büro size de ödeme aksatmaz, yamuk yapmaz gibime geliyor. Bu konuda sağlam olduklarını hissediyorum.


insert coin
(10.12.18)
Serbest çevirmenlik vergiden muaf mesleklerden biri yalnız. Evde yapılan işle aynı kategoride hatta. Çok ayrıntısını bilmiyorum şu an ama bize öyle denmişti (Mütter 2. Sınıf öğrencisiyim) belki sizin iş biraz farklıdır.

Ek: bayağı yanlış biliyormuşum sayende ben de öğrenmiş oldum favorilerim duyuruyu tşk :)


serbest çevirmenlik vergiden muaf filan değil
muaf olmanın bir koşulu var telife tabi eser çeviriyorsanız onun da bandrolü mandrolü varsa...veya bunun gibi birkaç istisna var
bildiğimiz normal piyasa çevirisi, grafik tasarımcı, proje çizen mimar, kod yazan mühendis, içerek üreten sosyal medya yöneten...serbest çalışan ne vergiye tabiyse aynısına tabi.


niye ama
(10.12.18)
vergiden muaf değil maalesef. 27 senelik tercümanım. Ve bayağı bayağı vergisini ödüyoruz.
Şahıs firması olarak serbest meslek makbuzu kesiyorum ve stopajını da ödüyorum.
Firma size gider makbuzu imzalatabilir, ancak senede bir kez kısmına takıldım, ben şahıs firması olmadan önce yaptıkça imzalıyordum hep.


cedilla
(10.12.18)
@ cedilla
bunun sıklığı konusu yasada belirlenmiş bir konu değil
yani maliye "takmak isterse" takabiliyor
yoruma açık
bazısı diyor senede 3-5 kereye kadar arizi kazanç olur
bazısı diyor yok öyle 5 kere makbuzla arizi iş olmaz, sizin düzenli iş ilişkiniz var...


niye ama
(10.12.18)
(10)

kiralama sözleşmesi ing.

renting of real estate contractcontract of real estate renting vs vs ne denir buna dogrusu ne
renting of real estate contract

contract of real estate renting vs vs ne denir buna dogrusu ne
aydonno
(21.11.18)
Lease Agremeent
Lease Contract
Rental Agreement


sulidin
(21.11.18)
"lease agreement" olur, yaygindir.


viva paulista
(21.11.18)
lease agreement kesinlikle.


lesmiserables
(21.11.18)
soruya kaynak yapayım: lease ile rent arasındaki fark nedir?


sekerse tehlike
(21.11.18)
araba vs kiraliyorsaniz lease agreement
ev kiraliyorsaniz rental agreement dogrudur


jessie mccoy
(21.11.18)
ulkeden ulkeye degisebilir. ev icin benim gordugum rental agreement kullanilir. lease arabalarda yaygin, faizli uzun donem kiralama diyebiliriz. lease sonunda satin alma opsiyonu olur genelde, ya da araci geri verir yeni bir arac ile devam edersin. km siniri falan da olur, sene 15000km'yi gecemezsin gibi. kuzey amerika'da araclarin hatiri sayilir bir kismi lease'dir, araclar bir asset sayilmadigindan kimse bavul dolusu para verip almak istemez.


cooperr
(21.11.18)
Rent genelde kısa süreli kiralamalar için kullanılır. Rent a car gibi. Ama sözleşmesi yapılan, genellikle ticari olan mesken ve birkaç aydan fazla devam eden kiralamalar lease olur. Araç, mesken farketmez.


lesmiserables
(21.11.18)
mevcut 6 aylik ev sozlesmemin ilk sayfasinda kapi gibi "lease agreement" yaziyor.
araba deyil, ev.
faizli deyil (haram zaten), satin alma opsiyonu da yok (nerdeee).


viva paulista
(21.11.18)
@ sekerse tehlike

"rental agreement" kisa sureli (genellikle 30 gun civari) mulk kullanim hakki icindir. onceden yazili sonlandirma / fesih bildirimi ile biter, aksi takdirde otomatik olarak uzar. mulk sahibi ihbar suresine riayet etmek kaydiyla sartlari degistirebilir (kirayi arttirabilir).

"lease agreement" ise genellikle uzun sureli (alti ay, bir yil) kiralanan mulkler icindir. mulk sahibi, kira sartlarini (ucret da dahil olmak uzere) sozlesme suresince (kiraci sartlara riayet ediyor olmak kaydiyla) degistiremez, ancak kiracinin onayi olursa degistirir. lease agreement bitisinde otomatik olarak uzamaz, ancak mevcut sartlarin aylik olarak devam etmesi yonunde mulk sahibinin mutabakatiyla kiraciligin devami yonunde temayul vardir.

daha ayrintili bilgi icin:
www.quora.com


viva paulista
(21.11.18)
dedigim gibi ulkeye gore degisir..dolayisiyla hadisenin nerede olduguna gore kontratin basina yazilacak sey degisiyor.


cooperr
(21.11.18)
(8)

çevirmen ücreti

çevirmenlik yapmak için başvurduğum büro 1000 karakter/8 tl çalışıyoruz biz tercümanlarla demiş. dil ingilizce."8 tl anandır" diyim mi. çünkü yani ben bunun okulunu okuyorum terbiyesiz adam son sınıfım hem de. tecrübem yok daha önce çeviri yapmadım bi yere ama olsun kdjfs. tecrübe olsun diye kabul
çevirmenlik yapmak için başvurduğum büro 1000 karakter/8 tl çalışıyoruz biz tercümanlarla demiş. dil ingilizce.

"8 tl anandır" diyim mi. çünkü yani ben bunun okulunu okuyorum terbiyesiz adam son sınıfım hem de. tecrübem yok daha önce çeviri yapmadım bi yere ama olsun kdjfs.

tecrübe olsun diye kabul edeyim mi yoksa "piyasayı düşürme oç" mu dersiniz?
aydonno
(18.11.18)
önce bir iş al
yap.
büronun kabul edebileceği düzeyde iş yapabiliyor musun, pazartesi 9a teslimli işi 8.30a kadar göndermiş oluyor musun yoksa sabah 8'den itibaren cep kapalı, maille ulaşılmaz, arazi mi oluyorsun.
sen de gör, büro da görsün.
ha tabi daha iyi para veren yer ara, en azından ararken artık tecrübesiz, yeni mezun olmak üzere olarak değil de iş yapma tecrübesi olan biri olarak başvurursun. kendini de bilirsin.
piyasayı düşürmüyorsun. piyasa düşük zaten. sen ancak kendini kanıtlayıp kendi piyasanı yükseltebilirsin. onu da ancak iş yapmayı becerebiliyorsan yapabilirsin...onu da bilmiyoruz. bakalım yapabiliyor musun?
not: okulda hiçbir şey öğretmiyorlar. emin ol.


niye ama
(18.11.18)
o 8 i yan çevirip sonsuzluğum ol de direkt.

lan 2010'da da 8 di şimdi de sekiz bu?


binder dandet
(18.11.18)
8 tl anandır söylenecek en güzel şey olur bence de. O işin yarı parası değil o. Hayvan herifler, bokunu çıkardılar sömürünün.
Tecrübe tamam da o da bi yere kadar yani. Milleti enayi sanmasınlar.


buff
(18.11.18)
Onlar da biliyor o fiyatların ne kadar düşük olduğunu. @niye ama +7390456455.


Bu işin piyasası maalesef böyle. Hele ki kan emici bürolara denk gelirsen onlarda ancak bu kadar oluyor işte. Son 2-3 yıldır fiyatlar hep aynı. O yüzden şaşırmadım. Ama bence çok da kötü bir fiyat vermemiş piyasa şartlarına göre (çeviri bürosu fiyat skalasına göre). Zaten mezun da değilsin, tecrüben de yok. Bence kabul et, yapıp yapamadığını, yetiştirip yetiştiremediğini gör. Sonra fiyatı tekrar konuşursun.

Bu iş böyle, gittikçe daha da kötüleşecek. O yüzden yıllardır tanıdığım herkesi uzaklaştırmaya çalışıyorum bu işten.


skooma
(18.11.18)
en kötü iş, işsizlikten iyidir.
bence kabul et.
hem tecrübe olur hem de kendini daha iyi tanırsın.


pangea
(18.11.18)
özelden de konuşmuştuk çeviri üzerine. tecrüben olmadığını belirtmişsin, ki burada da söylemişsin.

1000 karakter = 8 TL deneyimsiz biri için normal. zira başlangıçta 1 saatte toplamda 3bin karakter yapabileceksin. ancak çevirini ilerlettikten sonra 10-15 TL arası bi fiyat kabul ederler (ya da eden yerlerle çalışabilirsin).

ayrıca okulunu okuyor olmak çeviri yapabileceği anlamına gelmiyor, ki bunu bürolar çok iyi biliyor. çeviri yapmak için "sadece okullu olmak yetmez, alaylı da olmak gerekir" diye belirtmiştim.


lesmiserables
(18.11.18)
çevrilmiş haliyle mi bin kelime yoksa çevrilecek metin mi bin kelime?


d e j i n
(19.11.18)
(5)

turklerin islamiyeti kabulu ve ilber ortayli

ilber dedemiz bu konuda turklerin islami araplarin kilic zoruyla kabul etmesi diye bir sey yoktur diyor. surada ve bir kac yerde: https://youtu.be/C8j6zRIf99kbuna sasiran bir tek ben olamam heralde. diger soyledigi seyler mantikli, iste sak diye gecmedik islam'a, uzun bir surecte oldu vs. de, tarihi
ilber dedemiz bu konuda turklerin islami araplarin kilic zoruyla kabul etmesi diye bir sey yoktur diyor. surada ve bir kac yerde: youtu.be

buna sasiran bir tek ben olamam heralde. diger soyledigi seyler mantikli, iste sak diye gecmedik islam'a, uzun bir surecte oldu vs. de, tarihi bir gercek sandigim araplarin turkleri dogramasini reddetmesine sasirdim ve kafam karisti.

yani sunu dese tamam, evet dogradilar ama biz dogradiklari icin degil isimize geldigi pragmatist ve yavusak bir millet oldugumuz icin kabul ettik. gerci bu da cok sacma lan.

neyse bu konuda ilber ortayli'nin veya diger onemli tarihcilerin goruslerini okumus etmis bilen varsa aydinlatirsa sevinirim. ARAPLAR TURKLERI FALAN KESMEDI SALAK NERDEN VARDIN BUNUN TARIHI BI GERCEK OLDUGU KANISINA CAHIL OC falan demek de serbest...
aydonno
(07.10.18)
Turkler islamiyeti farslardan ogrendigi icin olabilir. Turkler, araplarla bayaga savastilar. arap gtverenleri, Turkleri kilictan da gecirdiler, kole olarak da aldilar.


Kilic zoruyla kime neyi kabul etirebilirsin ki? Hadi birine ettirdin, sonraki nesil buna katlanir mi? Kaldi ki sonraki sobraki sonraki nesili dusunemiyorum. Kilic zoruyla degil muhabbetle kabul etmisiz diye biliyorum. Arastirmana tasavvuftan basla derim.


füt
(07.10.18)
Ilber'i fazla milliyetçi ve peşin fikirli buluyorum. Bilgisine birşey diyemem ama analizlerine güvenmiyorum.


Ben sasirmadim cunku ben de zorla kabul ettirmediler diye biliyordum.


stavro
(07.10.18)
Türkler gibi savaşçı bir millete zorla bir şey kabul ettirilebileceğine inanmak zaten çok zor değil mi?


John Bloor
(08.10.18)
(5)

kyk ve sigortalı çalışmak

şimdi ben kyk yurdunda kalıyorum kyk kredisi alıyorum. yurtkur'u aradım sordum sıkıntı olur mu diye kredi ve yurtla ilgilenen numaralar ayrıydı, kredi başkanlığı kredin kesilir dedi yurt kısmı da yurtta kalabilirsin asgari ücreti geçmedikçe dedi ama pek emin değil gibiydi yanındakilere sordu falan.r
şimdi ben kyk yurdunda kalıyorum kyk kredisi alıyorum. yurtkur'u aradım sordum sıkıntı olur mu diye kredi ve yurtla ilgilenen numaralar ayrıydı, kredi başkanlığı kredin kesilir dedi yurt kısmı da yurtta kalabilirsin asgari ücreti geçmedikçe dedi ama pek emin değil gibiydi yanındakilere sordu falan.

riske atmak istemiyorum da merak ediyorum böyle çalışanınız var mı?
aydonno
(01.03.17)
kredi mi burs mu? ben hem kredi alıyorum hem de sigortalı çalışıyorum, sıkıntı yok


giovanne
(01.03.17)
kredi alıyorum ben. arayıp sorduğumda kredin kesilir dedi net bi şekilde ücretli çalıştığın tespit edilirse. ama pek tespit edilmiyo galiba klslfkd? çok kararsız kaldım ya. işe başvurdum arayıp bişey demem lazım sigorta yaptırabilirim/yaptıramam diye.


aydonno
(01.03.17)
hicbir sey bilmeyen yeni yöneticilerden bihaber cunku o kesilir diyenler. yapilan son degisiklikle asgari ucret seviyesinde maas alirsan kesilmes. fazla alirsan kesilir.

internette son degisikligi bulabilirsin.


Kyk yönetmeliğinde yazıyor. Google dan bulabilirsiniz.


11) Yurtta kalmakta olan bir öğrencinin ücretli çalışma kıstası nedir?

Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinin 6. Maddesinin (f) bendinde “Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması” hükmü yer almaktadır.

yurtkur.gsb.gov.tr

21-HANGİ DURUMLARDA ÖĞRENİM KREDİSİ KESİLMEKTEDİR?
• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
• Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
• Öğretim kurumunun kapatılması,
• Kurum yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması,
• Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,
• Kesin hükümle mahkum olma,
hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

yurtkur.gsb.gov.tr

www.resmigazete.gov.tr

Barınma şartları
MADDE 6 – (1) Yurtlara başvuru ve barınma şartları;

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

Teşekkür ederim cevaplayanlara. Yurtkurda telefon açanlara etmiyorum. salahlar.


aydonno
(01.03.17)
(4)

2013 ly5 vs. 2014 lys5

Hangisi daha zordu?
Hangisi daha zordu?
aydonno
(18.02.15)
Bi de sunu sorayim 2013 lysde 4 yanlis yapan 2014de kac yapardi mesela. Bu biraz sacma oldu ama tahmin yurutebilirseniz iste.


aydonno
(18.02.15)
lys ne?


bedbed
(18.02.15)
3


2014 Daha kolaydı. Seviyeye göre 2013'ten 5-7 doğru fazla yapılırdı bence.


(16)

tren

trene bindiniz mi hiç
trene bindiniz mi hiç
aydonno
(11.06.14)
yaptım. her türlüsü çok güzel. nerede olursa olsun çok güzel. hızlısı da yavaşı da.


Trakya bölgesel trenini çok kullanmışımdır fakat 2-3 senedir çalışmamakta.


Ben de hic binmedim. Eksikligini hissetmedim. Taka tuka, longur longur birsey gibi geliyor bana. Hatta tren mi kaldi yaa diyorum kiziyorlar. Nostaljisever romantiklere gore bence. Tabi bizdeki trenlerden bahsediyorum.


kerbeee
(11.06.14)
çocukken bir kez yaptım, tadı damağımda kaldı. şansıma, benim üniversiteye başlamama yakın, çok işime yarayabilecek tüm rotaları kapattılar hızlı tren çalışması var diye. gerçi çok incelemedim bilmiyorum şu an durum nedir ama işte eskişehir'de olsun, ankara'da olsun bir sürü insan vardı görüşebileceğim. trenle zıp zıp gidip gelirim diyordum. çok daha ucuz oluyordu çünkü, eh yolu da seviyorum.

türkiye gibi demiryollarına neredeyse hiç önem verilmeyen bir ülkede trene binmemiş olduğunuz için eziklemeleri çok garipmiş. türkiye içinde bir yerden bir yere trenle gitmek için mantıklı hiçbir sebep bulamıyorum şu an ben açıkçası.

mesela ben çorlu'dayken garın nerde olduğunu bile bilmiyordum. istanbul'a, edirne'ye trenle çok daha ucuza gidebilirdim ama gardan şehir merkezine gidene gelene kadar zaten otobüs parası çıkıyordu.

o yüzden türkiye'de trene binmeye gerek bile yok bana kalırsa. kullanışlı olan hat-rota-hede sayısı çok az.


pescador
(11.06.14)
bence binmelisin. guzel degisik bir havasi var. bir de avrupa'daki trenler, ozellikle almanya'nin trenleri cok tatli. 250 km/h hiz yapar ama farkina bile varmazsin. hatta durdugunu kalktigini bile anlamazsin.


osuruklu
(11.06.14)
izmir-ankara kullanıyorum ben sık sık, geçen seneye kadar kuşetli vardı, kompartmanda fiş falan var laptopla oyun oynaya oynaya geliyodum yattığım yerden, istersem yemekli vagonda yiyip geyik yapıyodum, birsürü enteresan tiple tanıştım bu şekilde


mirty
(11.06.14)
en kral ulasim yolu diyebilirim. hele avrupa'da dadindan yinmez. ucak gibi yok havaalanina git bekle bavulu oraya ver yok guvenlikten gec bin kusur seyle ugrasmaz, otobus gibi yorucu degildir. manzara vardir, koltuklar genis ve rahattir hizlidir da, bileti duzgun ayarlarsan buyuk sehirlerde durup yarim saat 1 saat gezebilirsin mesela yemek yiyebilirsin. bazi trenlerde yemek vagonu vardir orada da yiyebilirsin. giriskensen insanlarla tanisirsin muhabbet edersin, iyidir yani.


tren yolculuğu çok güzel bişey. ilkokul çağımdan beri çeşitli sebeplerden ötürü tren hep hayatımda oldu. şimdi de her fırsatta biniyorum, hatta iş seyahatine çıktığım zamanlarda bile eğer iki nokta arasında tren varsa, tüm yol masraflarını şirket karşıladığı halde (şehirlerarası mesafe için bile taksiyi karşılıyorlar), en rahat araç yerine hep treni seçiyorum. o kadar güzel bişey benim için.

binmelisin bence, belki sen de aynı zevki alırsın. ama banliyö değil, uzun hatlara bin.


loveinaflipbook
(11.06.14)
tren yolculuğu çok değişik bi şeydir. okula gidip gelirken kullanıyordum, sonra kaldırıldı.

"çok acayip bir şey. içinde garip bir samimiyet var, alışıldık olmayan. uykuya daldığım sırada başım yana düştüğünde eliyle düzelten de oldu, trende çiçekten taç yapıp gittiği yerde satan adama, tüm vagon fikir verildiği de. insanların hayatını öğreniyorsun mesela istemeden. onlar konuşuyor, sen duyuyorsun. arada müdahale etmek istiyorsun hatta.

o değil de bugün yanımda ayakta duran bir adam içten içe çok güldürdü beni trende, onu anlatmaya geldim ben asıl buraya. dedim ya, insanların hayatını öğreniyorsun istemeden. adam arkadaşına anlatırken duydum bunları da.

adamın karısı çok konuşuyormuş, durmadan konuşuyormuş. akşam olunca yatsa diye gözünün içine bakıyormuş adam kadının resmen. konuşma sebebi de kadının psikiyatra gitmesi ve psikiyatrın kadına, içinde ne varsa anlat, hiç tutma demesi. "o psikiyatrı bi yakalasam göstereceğim ben ona" diyordu adam en son ki trenden inenler olunca adam ve ekürisi ilerideki boş yerlere doğru yol aldı. ben de böylece bir insan hayatının daha sonuna geldim."

yazmıştım hatta sözlük'te. cidden garip bir samimiyet var trende. avukat adamın teki çıkarıp kartvizit bile vermişti bana hatta, iş ararken lazım olur diye. ne oldu o kartvizit şimdi, hiç bilemiyorum ama.


devilred
(11.06.14)
Evet, banliyö trenini her gün kullanıyorum. Bölgesel trenle de birkaç kere gittim. Bölgeseller daha yavaş olsa da uçaktan daha konforlu.


Lim5
(11.06.14)
biz bir grup arkadaşla istanbuldan ankaraya yataklıda gece yolculuğu yapmıştık. muazzam bir şey. kompartımanda toplanıp film izlemiş, muhabbet etmiştik. sabah da ankaraya yaklaştığımızda yemek vagonunda bozkır manzarası eşliğinde kahvaltı yapmıştık. al yanına sevdiceğini ya da bir kaç arkadaşını. güzel olur.


rahvanatlargibi
(11.06.14)
2 gün önce kullandım daha yüksek hızlı treni. Açıkçası eğer romantik olmazsak otobüsten bir farkı yoktu. Daha rahattı sadece.


mindwars
(11.06.14)
Yht'nin pek bir farkı yok. Üç kez Doğu ekspresine, bir kez Kurtalan Ekspres'e, bir kez de İzmir Mavi trenine yataklı vagonda bindim. Başka hiçbir ulaşım aracından almadığım tadı alıyorum.


bi mekan
(11.06.14)
cocukken nasi severdim, buyuyunce tam bir eziyet haline geldi. ee tabi yemek cantasi hazirlayan yok, boyama kitabini, walkman'e cocuk sarkilarini koyup veren yok...


beriberi
(11.06.14)
Türkiye'de şehirlerarası kullanmadım ama yurtdışı yolculuklarımda sık sık trenle yolculuk ettim. Hızlı trenler bence de kesinlikle uçaktan çok daha konforlu ve güzel.

Bir keresinde de gece yarısı Ostrava'dan Prag'a tarih öncesinden kalma bir trenle gitmiştik ama, diğerleri ne kadar rahatsa bu o kadar korkunç geçmişti benim için. Ostrava'da ne kadar evsiz varsa hepsi tren garına toplaşmıştı, onlardan çok korkmuştum. O Şubat soğuğunda trenin kaloriferlerinin çalışmamıştı bir de, sabah Prag'a vardığımızda artık donmak üzere bulmuştum kendimi.


dust in the wind
(11.06.14)
Lisem de üniversitem de trenle gidilebilecek yerlerdeydi, 6 sene haftaiçi her gün trene bindim. Bi zaman sonra trenin daimi yolcularını tanıyorsun. Gündelikçi teyzeler yanlarında katlanabilir küçük iskemle taşır ona otururdu, şişle bir şeyler örerdi. Trende tanıştıkları diğer teyzelerle arkadaş olmuşlardı hep. Oturduğun yerde uyukladığını görünce nerede ineceğini sorup yaklaşınca haber veririm rahat uyu derlerdi. Yorgunluktan ayakta zor duruyorsan koca koca amcalar yer verirdi. Kendine has bi havası vardı banliyölerin, bazısının balatası kokardı, ritmik sesi dinlediğin müzikle uyuşurdu bazen, alıştıktan sonra ayaktayken tutacakları tutmazdın çünkü nerede yavaşlayacağını bilirdin, limon sıkacağı satan adamı pür dikkat izlerdl herkes.

3 kez de ankara-istanbul yolculuğu yaptım, ikisi üniversitenin sinema kulübüyleydi, bi vagon bizimdi komple. Sonra bi de 4 günlük tur yaptım yataklı trenle, 4 şehirlik.

Toplamda 70 küsür günüm trende geçmiş. En çok özlediğim şey de trene binmek sanırım.


uepuey
(11.06.14)
(2)

kitap

http://www.kitapyurdu.com/arama/default.asp?anahtar=the+fault+in+our+stars&ara.x=0&ara.y=0&stype=4&type=list&populer=0&aramasekli=1&exactly=ON&satis=2&x2=1birü türkçe biri ingilizce, fiyatları neden bu kadar farklı?
www.kitapyurdu.com

birü türkçe biri ingilizce, fiyatları neden bu kadar farklı?
aydonno
(30.05.14)
ingilizce olanı stokta yok. stokta olmayınca satış fiyatı da güncellenmemiş ve eskisi gibi kalmış olabilir. eski fiyat olabilir yani bu. hatta iki kitabın liste fiyatları arasındaki fark o kadar fazla değil dikkat edersen. stok açılırsa fiyatı düşer bence.


muhtemelen liste fiyatı üzerinden yapılan indirim yayınevlerine göre oluyodur ve yabancı yayınevlerinde indirim yapamıyolardır.


argadini
(30.05.14)
(1)

soru

you .... careful while surfing the internet because you .... with the danger of different viruses.a)need to be/might faceb)had better be/may be faceddoğru cevap b demiş ama face yüzleşmek değil mi zaten? active olması gerekmiyo mu?
you .... careful while surfing the internet because you .... with the danger of different viruses.

a)need to be/might face
b)had better be/may be faced

doğru cevap b demiş ama face yüzleşmek değil mi zaten? active olması gerekmiyo mu?
aydonno
(17.05.14)
sen, kendi iradenle yüzleşmiyorsun ama. yani kişisel problemlerinle yüzleşmek istesen active olur o. çünkü bilinçli olarak, zaten tam da bunu yapmaya çalışıyorsun. ama internette gezinirken, amacın çok masumsa bile yüz yüze kalabilirsin tehlikelerle. "yüzleşebilirsin" den ziyade "yüz yüze kalabilirsin" gibi düşünebiliriz.


kmtetrfn
(17.05.14)
(23)

ne kadar kitabınız var?

kaç kitabınız var kitaplığınızda?yaşınızı ve kitap okuma sıklıgınızı da merak ederim, yazın.
kaç kitabınız var kitaplığınızda?

yaşınızı ve kitap okuma sıklıgınızı da merak ederim, yazın.
aydonno
(06.03.14)
Ben saymıştım. 2 sene kadar önce 500'ün biraz üstündeydi.Annemin kitaplarıyla birlikteler ama yarısını okumuşumdur diye düşünyorum. Yaş 23. Beynim basmaya başladığından beri bi şekilde okuyorum.


pandispanya
(06.03.14)
kitaplarımın sayısını biliyorum. alış tarihlerine göre bir dosyaya kaydediyorum.

haftada 1-2 kitap. kitap derken burda edebiyat kitaplarını kastediyorum. onun dışında da okuyorum.


mea maxima culpa
(06.03.14)
200 falan. 29 yaş. kitap okumadan duramam.


rock n roll
(06.03.14)
1500-2000 arası, tam sayısını bilmiyorum. yaş 33, okuma sıklığı işe başlama ve pc sahibi olmadan önce ort. günde 2-3 saat iken, iş ve pc-internet sonrası haftada ort. 3-4 saate düştü.


candanag
(06.03.14)
odamdaki kitaplıkta 600 kadar, evde dağılmış halde bir o kadar daha var sanırım. 29 yaş, haftada en az 1 kitap bitiyor.


kobuzchu kiz
(06.03.14)
annem ve özellikle de babamın kitaplarıyla birlikte evimizde tamamen dolu 6 kitaplık var, ayrıca annemin çeyiz sandığının içi ve üstü de tepeleme kitap dolu, mutfak masasının altı bir de. sayısını bilemiyorum ama 1000'in üzerindedir gibi görünüyorlar. ailede en çok okuyan babamdı, o öldüğünden beri kitaplıklar çok yavaş genişliyor. ben haftada ya da iki haftada 1 kitap okuyorum ama aylarca hiç okumadığım da olur. o babaya rağmen kitap kurdu olamadım. 24 yaşımdayım.


baobap
(06.03.14)
1 tane vardı, o da şimdi nerede kimbilir.


redeath
(06.03.14)
sadece kendime ait kitaplar 300 kadar.
yaş 22.
ayda 5-6 kitap bitirdiğim de olur hiç okmumadığım da.


rayde
(06.03.14)
200 civarı. 17. Şu ara okuyamıyorum ama sık okumaya önem veririm.


mrenton
(06.03.14)
26.
Şahsıma ait kitaplar 600'ün üstünde, ıvır zıvır kitaplar, gereksiz romanlar, vb hepsini elden çıkartıyorum zira evdeki babama ait kitaplık 2-3bin kitapla dolu, bende fazla yer ayıramıyorum. O sebepten en kaliteli ve içerik açısından sağlam kitapları sadece elimde tutuyorum. Kızkardeşiminde 500 civarı kendi kitabı var. PEderin kendi iş yerindeki kitaplığı 5-6 bin adet barındırıyor. Kısaca ailece 10bin civarı kitabımız var.


efrasiyab87
(06.03.14)
200-250 aralığında. 22
bazen ayda 3 4 tane okurum, bazen aylarca okumam. internete atıyorum tüm suçu kendimde arama gafletinde bulunmuyorum nedense.


uzunuzunilgi
(06.03.14)
3 metre kadar genişliğinde 2metre10cm kadar yüksekliğinde bir kütüphane var evimizde. tıklım tıkış kitap dolu. yakında yeni bir tane daha eklememiz gerekecek sanıyorum. sayısını bilmiyorum malesef.

ben 27 yasındayım, iş ve okul yoğunluğuma göre değişse de ayda 1 -3 kitap bitiriyorum. eşim 28 yaşında, o benim iki katım kadar okuyor.

edit: kindle sahibiyim ve bilgisayarımda yüzlerce, kindle'ımda 26 sayfa kitap var. kindle üzerinden çok daha hızlı okuyorum.


dasher
(06.03.14)
oldukça nitelikli, bilgi dolu 7 kitabım var. diğer edebi kitaplar falan ailemin evinde.


odamda 300-350 civarı benim aldıklarım var kendi kitaplığımda. 1000 e yakın da ailemin aldıkları vardır evde salonda. ayda 4-5 kitap okurum genelde (kitabın kalınlığına ve konusuna göre bu sayı artabiliyor da azalabiliyor da). ama sınav, tatil yüzünden 1 kitabı 1 ay elimde dolaştırdığım da oluyor. yaş 20.


ontheroad
(06.03.14)
300den fazla olsa gerek, tabi ebook olanları saymıyorum en az 50 tane de orada vardır. yaşım 27.


300+ buradan bakınca benim olanlar da 50 kadardır sanırım. Bana hitap eden çok faza kitap bulamadım :( Yaş 23 buçuk :)


Flütist samur
(06.03.14)
Yaş 21 hergün okurum sayamadım ama binin üzerinde


şu an elimde 25'e yakın kitap var. 21-22'sini son 30-35 günde okudum, diğerleri de bitince takasa gidecek hepsi. ne okuduğumu bir daha okurum, ne izlediğimi bir daha izlerim. binaenaleyh kitaplığım yok. hiç olmadı. kitaplardan beğendiğim pasajları ya fotoğraflarım ya da bir yere not ederim.

her ay 20-30 kitap alıyorum. bitiriyorum ve takas yapıp yenilerini alıyorum.

yaş 23, haftada ortalama 1-2 (son 20-25 günde 10)


gazete, dergi, makale vs. saymıyorum. yukarıya da sadece okuduğum romanların verilerini yazdım.


papillon7
(06.03.14)
bu kadar cevap gelmiş, neredeyse hiçbirinde bir laf sokma, ne bileyim, bir ironi falan yok! çohenteresan bir gelişme bu bu kadar ekşicinin bir arada olduğu bir mecra için.
kendime ait 30 tane anca vardır sanırım. okumayı söktüğümden beri hesaplayınca yılda 20 küsür kitap falan oluyor ortalaması.


baba jo
(06.03.14)
yaş 26 halihazırda rafta duran 650nin üzerinde, ödünç alınıp geri gelmeyenlerle beraber 800e doğru yürür sanırım toplam kitap sayım. e-kitaplar da dahil olursa 6000i geçer. okuduklarım da 4000 civarıdır muhtemelen. ayda ortalama 5-6 kitap bitiriyorum fırsatım olduğu müddetçe


kakamelsokoban
(07.03.14)
tam sayısını bilemiyorum ama 270-300 adet arasında sanırım. çoğunluğu rus edebiyatı olmak üzere roman ve siyaset bilimi/devletler hukuku kitapları var.
hergün ortalama 2 saatimi okumaya ayırıyorum, ancak satın almak yerine çoğunlukla kütüphane kullanıyorum.


duyuru açılalı 2 yıl olmuş fakat aklıma takılan bir olay var.

arkadaş 26 yaşındayım 4000 kitap okudum demiş.

kısa bir hesapla ortalama bir kitabı 300 sayfalı kabul edersek, 10 yaşından beri okuduğunu varsayarak günde 200 sayfadan fazla ve istisnasız her gün okumuş olması gerekir.

bir sayfa bir buçuk dakika ortalamayla okunmuş olsa bu 300 dakika yani beş saat yapar.

16 yıldır her gün istisnasız beş saat kitap okumanın ben mümkün olabileceğini düşünmüyorum.


bohr atom modeli
(18.06.16)
henüz kendi evime taşıtamadığım kadar fazla.

yaklaşık büyük kolilerle 10-15 koli. sayısını bilmiyorum. hepsinin her sayfasını okumadım, daha okumadıklarım da var yani.


neferkitty
(18.06.16)
(4)

rammstein keine lust

http://www.youtube.com/watch?v=Y1st6O1tqII&feature=related klibinin olayı nedir
www.youtube.com klibinin olayı nedir
aydonno
(16.05.12)
en.wikipedia.org
çevirip bana da anlat :)


neira
(16.05.12)
Videoyu izleyeyim, vikipedidekini çeviricem

Edit:yazmaya başladım, bitmeden başkası yazarsa bozulurum vallahi


dampire
(16.05.12)
üne şöhrete o kadar doyduk ki, bu hale geldik diyor panpa. "tüm bu doyumun üzerine müziğe adeta baştan başlamak istedik, bu klipte de bunu annattık" diyor.

dampire sen gene yaz, ben özet geçtim.


jangara
(16.05.12)
Öncelikle şarkının adı; Keine Lust, sözde de ich hab' keine Lust olarak geçiyor, Lust istek demek, yani "canım istemiyor" şarkının teması.

Riçırd amcamız videonun yapılışıyla ilgili;
"Biliyorsunuz, bu kadar zaman sonra artık her şeye doyduk! Ün, başarı, para.Artık canımız hiçbir şey istemiyor. Hiçbir şey!!Şarkının ana fikri de bu. Başlangıç noktamıza geri döndük.Sadece müzik yapmak istiyoruz. İçinde yaşadığımız bu "sirk" bizi artık memnun etmiyor. O yüzden tekrar buluştuk sadece müzik çalmak için, sadece bir kez daha birlikte çalmış olmak için. Şişman olmamız da sadece bunu doygunluğu semblozie ediyor. Tek amacımız başladığımız noktaya dönmek."

Vikipedi'de ayrıca şu bilgi var:
Videoda grubun bir zaman sonra tekrar bir araya gelmesini anlatıyor ve bu nedenle müzik aletleri eskimiş ve tozlanmış durumda. Bütün grubun aksine klavyeci Flake'in hiç kilo almadığı gözüküyor (çünkü "canı istemediği hiçbir şeyi yapmamak", yemek yememeyi de kapsıyor). Elektrikli tekerlekli sandalyesiyle tam klavyenin çalacağı bölümde geliyor. Şarkı bitip bütün grup dağıldığında da, bütün şarkı boyunca yerinde oturan Flake artık dayanamıyor ve ayağa kalkıyor(ç.n. yani çalmadan önce canı yürümek bile istemezken, tekrar grup olup çalmak onu hayata döndürüyor ve mutluluktan, heyecandan yerine oturamıyor)


Edit: Bu yorum da duyuru tarihimin en sağlam yorumu oldu. Lütfen duyuruyu silme :)


dampire
(16.05.12)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.