Giriş
(7)

İş aradığınız ilginç siteleri yazabilir misiniz

herkesin bildiği iş aramaları dışında hangi farklı platformlarda iş arama olayını irdeleyebiliriz?
herkesin bildiği iş aramaları dışında hangi farklı platformlarda iş arama olayını irdeleyebiliriz?
ayseee
(09.10.19)
İş kollarına göre WhatsApp telegram grupları.


olaylar olaylar
(09.10.19)
Glassdoor


roket adam
(09.10.19)
benim degil ama bir tanidigiminkini yazayim, couchsurfing. evinde kalmak bahanesiyle gittigi masum insanlara zorla cvsini vererek sonunda almanyada kendine is ayarlamisti, simdi orada yasiyor :)


in vino veritas
(09.10.19)
Ankara'da STK alaninda çalışabilecegim bir iş arıyorum ben de. Gelbasla.com da birkaç başvuru yaptım. Var mı başka bir site peki


Sakinolmamlazim
(09.10.19)
İşe göre değişiyor tabi, bazıları kapanmış olabilir, bildiklerim

Eleman.net
Sivil sayfalar
Dijital ajanslar
Ab ilan
Shift delete+Webrazzi
Marketing Türkiye
Bigumigu
Şirketlerin kariyer sayfaları ve mt programları


kaset
(09.10.19)
tumislerburada.com mu ne vardı yukrıda yazılanlara ek olarak.

Bir zamanlar STK'lara güvenim varken, Türkiyede aktif olan ve mültecilerle çalışan bütün STK'ların listesini bulmuştum. Tek tek inceleyip mail atmıştım, kiminin zaten açık pozisyonları vs oluyordu kendi sitesinde. Sonra genelleştirip mülteciler dışında da çalışanlara baktım falan.

Sonra kesmedi, baktım mail atmak bedava. Ankara'daki bütün tıp merkezlerine, hastanelere ve hatta psikiyatr çalıştırmayan sağlıkla ilgili yerlere bile "bakın çok önemli bölüm, bulunması lazım. Neyse bu da özgeçmişim, call me maybe" tadında mailler attım.
Gelişigüzel psikiyatrlara da attıydım ama Ankara'da çok fazlalarmış, tek tek bulmaya canım yetmedi. Daha da işsiz kalsaydım yapacaktım ama.
Artık öyle gururmuş, idealistlikmiş falan o sınırdan vazgeçmiştim zaten. Mesleğimle ilgili (çocukları eğlememi beklemeyen) ne iş olsa yaparım modundaydım. Özetle sağa sola mail atın, gidin tek tek cv bırakın (daha da dönen olmasaydı ben de yapacaktım).

Ara ara anahtar kelimeleri Google'da aratıp 3.-4. sayfalara kadar geri gittiğim oluyordu. Mesela yenibiris.com'un kendi içine arayarak bulamadığım bazı ilanları Google'da aratarak yenibiris.com'a yönlendiğim oldu. Ne kadar saçma.


mor bembombom
(10.10.19)
careers.un.org


SiyamkedisiZorro
(10.10.19)
(2)

İstanbul'da ismek ve halk eğitim merkezi dışında ücretsiz resim kursu veren

yerler, kurumlar nereleridir?
yerler, kurumlar nereleridir?
ayseee
(07.10.19)
Kadıköy belediyesi


kaset
(07.10.19)
www.iienstitu.com


bu linki de deneyebilirsin faydalı


pazarlamacı
(08.10.19)
(1)

İsmek resim kursuna kayıt yaptırmak istiyorum ancak ders gözükmüyor

şu alandan kayıt olup yağlı boya kursu için kayıt olacak yer arıyorum hiçbir ilçede yer gözükmüyor.https://ismek.ist/tr/kurs_icerik.aspx?KursMerkezi=85acaba hepsi dolu mu? yoksa benmi beceremedim ya da sistem mi bozuk? yağlı boya dışında bölümler seçiyorum onlardada yer yok. bilgisi olan var mı?
şu alandan kayıt olup yağlı boya kursu için kayıt olacak yer arıyorum hiçbir ilçede yer gözükmüyor.

ismek.ist

acaba hepsi dolu mu? yoksa benmi beceremedim ya da sistem mi bozuk? yağlı boya dışında bölümler seçiyorum onlardada yer yok. bilgisi olan var mı?
ayseee
(06.10.19)
İsmek kurslarının kaydı bitti, sanırım ondandır


filipis
(06.10.19)
(17)

Rus edebiyatında karakterler neden sürekli fransızca konuşuyor?

her yazarın romanında sürekli fransızca konuşuluyor bunu nedeni nedir? neden almanca değilde fransızca?
her yazarın romanında sürekli fransızca konuşuluyor bunu nedeni nedir? neden almanca değilde fransızca?
ayseee
(02.10.19)
O dönemde aynı bizde olduğu gibi Avrupa denince akla gelen tek yer Fransa. Üstelik Tolstoy da kendi hatiralarinda Rusça konuştuğu için cezalandırıldığıni anlatır. Seckin ailelerin tamamı Fransızca konuşuyordu ya da konuşmaya ozeniyordu.


İlk kez duyuyorum böyle bir şey.
Var mıdır örnek bilindik bir kitap?
Bilindik derken popüler


2 tostos turan
(02.10.19)
valla aynı soru benim de aklımda neredeyse her kitapta fransızca konuşmaya çalışan ruslar var


purrty ploop
(02.10.19)
3-5 örnek yok mu bu rusça konuşmaya çalışan ruslara ilişkin kitap?


2 tostos turan
(02.10.19)
Budala - prens miskin
Oblomov - oblomov
Bunlar ilk aklıma gelen iki örnek. Ama alıp sazı eline Fransızca konuşmuyorlar tabi ki de. Bizdeki gibi araya Fransızca sıkıştırıyorlar. Ama en net örnek: Tolstoy - çocukluğum.


@2 tostos turan hepsinde var. mesela şu an ivan goncarov'un yamaç kitabını okuyorum onda 10 sayfada bir fransızca kelimeler var.

dostoyevski, gogol, puşkin hepsinin kitaplarını okuyorum hepsinde fransızca dolu. hem fransızları cahil,kaba olarak görüyorlar o devirde hemde onlarsız yapamıyorlar gibi bir durum var.


ayseee
(02.10.19)
@aysee bu durumda şunun da etkisi büyük. Aslında çok büyük bir Fransa ozentiligi yaşanıyor. Ancak napilyon'un Moskova seferinden sonra bu garip bir nefrete de dönüyor. Neticesinde de garip bir ilişki dönüyor aralarında.
Almanca konuşmaları pek beklenemez. Çünkü Almanya denince sadece kumar ve kaplıca biliyorlar. Bir hayranliklari yok. Ayrıca Almanlar'ın Rusya'ya bira getirmelerinden ve uretmelerinden dahi şikayetçiler.


İyi de tolstoy puşkin gibi yazarlar anadil seviyesinde fransızca biliyormuş zaten.
Bunların etkisi olabilir mi?


2 tostos turan
(02.10.19)
@2 tostos turan
Onlar Fransızca bildiği için değil Fransız etkisinden ötürü Fransızca yaşıyorlardı. Çünkü o zamanın seckinleri Fransızca bilmemeyi ayipliyordu. Tolstoy'un anadili Fransızca bu arada. Anası olacak kadin, sadece Fransız dadisi ile konuşmasına izin veriyordu. Rus hizmetcilerle konuşması yasaktı.


Tolstoy’un anadili nasıl fransızca?
Adamın bütün eserleri rusça
Aristokrasi dili fransızca doğru
Ancak ana dil demek biraz zorlama olmuş..


2 tostos turan
(02.10.19)
@2 tostos turan
Abartmış olabilirim başkan :) ama Rusça konuşması yasaktı :)


Bence bu da abartı.
Biraz daha araştırman faydalı olacaktır.


2 tostos turan
(02.10.19)
Neresi abartı adamın kendi anilari??
Bakınız Tolstoy - çocukluğum
Adam Rusça konuştuğu için aldığı odadan çıkmama cezalarindan bahsediyor. Sizin araştırmanız daha faydalı olur. Ayrıca çocukluğunda kendini Rusça ifade edemiyordu hazretleri.


tanzimatta yazılmış eserlerimizde de aynı durum mevcut. o dönemin modası.


Benden de bir örnek gelsin: Savaş ve Barış'ta Napolyon Rusya'ya yürüdüğünde, tatlı su Rus vatanseverleri salonlarda Fransızca konuşanlara bilmem kaç ruble ceza yazıp vatanı kurtarıyorlardı :)

Bugün araya İngilizce sıkıştırmamızın bir değişik, daha aristokrat versiyonu gibi geliyor bana.


Etkin kültür diğer kültürleri baskılar.
O dönemde Fransa tüm dünyayı etkilemişti. İlk dönem Türk romanlarında aynı etki görülür. Daha aristokrat görünme gayretidir. Bizde de şu an seçkin görünmek için Cümle içine Türkçesi hatırlanamamış gibi İngilizce kelimeler Sıkıştırılmakta. Din simsarları Türkçesini toparlayamamış gibi Arapça cümleler kullanmakta.

Bir zamanlar Avrupa'da Moğol gibi giyinmek kişiye itibar kazandırırmış. Şükran gününde hindi kesmemiz, Yılbaşı gecesi çam süslememiz hep aynı sebeplerden.


Mirket
(03.10.19)
(3)

İnternet üzerinden oyun paketi satmak

https://www.bynogame.com/trşu tarz bir site açıp. çeşitli oyunlar için eklenti/paket satmak istiyorum. 100 bin tl'm var. bu iş yeterli olur mu? eksileri/artıları konusunda bilgi verebilecek biri var mı?
www.bynogame.com

şu tarz bir site açıp. çeşitli oyunlar için eklenti/paket satmak istiyorum. 100 bin tl'm var. bu iş yeterli olur mu? eksileri/artıları konusunda bilgi verebilecek biri var mı?
ayseee
(02.10.19)
100 bin tl çok hocam. en fazla 20 bin civarına e satış sitesi kurduracaksınız, o kadar yapmanız gereken. hatta hazır bir şey alırsanız çok daha ucuza gelir. örneğin:

www.hazirticaretsitesi.com


petshop işi gibi bu da sizin için oldukça zorlu olacaktır diye düşünüyorum. konu siteyi açıp satmakla bitmiyor, oyunları, sistemi bilmek gerekiyor yanı sıra bu işin diğer büyük sorunu 'destek/support' problemi.

bynogame şu an 115 personel ile operasyon yürüyor. sadece bu kısım için bile 100k sermaye yeterli değil ne yazık ki..


oyun yapımcıları sattıkları ürünlerin ücretlendirmesini bayinin aldığı miktara göre yapıyor, ne kadar çok ürün alırsan o kadar çok indirim oluyor. bu işte de almış başını gitmiş milyonluk firmalarla yarışıp kar etmek zor olur sanırım. bir kere bütçenin yarısından fazlasını reklama ayırman gerekecek.


kisi
(02.10.19)
(8)

bu araba nasıl sizce?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-yeni-kasa-ibiza-1.0-tsi-115hp-dsg-hatasiz-boyasiz-tramersiz-739260783/detay
ayseee
(30.09.19)
Hatasız boyası 32 bin km de. Fiyatı uyuyorsa aklınıza alabilirsiniz


Alimelli
(30.09.19)
satıcının dediklerine güvenmeyin ve alırken mutlaka iyi bir yerde ekspertiz yaptırın.
ancak hiçbir ekspertiz size motor ve şanzımanın mekanik durumu hakkında garanti veremez.


orpheus
(30.09.19)
Sıfırına 107 bin fiyat veriyorlar. polo comfort app bişey bişey 8 inç ekran dijital klima 110bindi. Bence bayileri bir dolaşın. 90bine düşüyorsa bu ilan fena değil gibi.


bahoho
(30.09.19)
renk ve motor gücü sebebiyle tercih etmem.


mikahakkinen
(30.09.19)
94000 liraya İbiza almak mı yo dostum yo


Melange
(30.09.19)
100bine hatta pazarlıkla 95bine leon style dsg 1.2.


bence biraz araştırın. o fiyata ibiza fr satışı gördü bu gözler. hemde problemi yoktu.


enesra
(30.09.19)
düşük motorlu araç kullanıcısıyım ve pişmanım. bu motorla asla almayacağım bir araç.


trajikomix
(30.09.19)
(6)

Tabloya resim yapmak istiyorum ama yeteneğim sıfır

bir resim kursuna yazılmak istiyorum. resmi bir hobi olarak ölene kadar yapmak istiyorum ama yapmak istediğim şey karakalem değil tabloya yağlı boya ile düşündüklerimi çizmek istiyorum. yeteneğim gerçekten yok çöp adam çizerken bile yamuk yumuk çiziyorum. ben tabloya resim yapma olayını ne kadar sür
bir resim kursuna yazılmak istiyorum. resmi bir hobi olarak ölene kadar yapmak istiyorum ama yapmak istediğim şey karakalem değil tabloya yağlı boya ile düşündüklerimi çizmek istiyorum. yeteneğim gerçekten yok çöp adam çizerken bile yamuk yumuk çiziyorum. ben tabloya resim yapma olayını ne kadar sürede başabilirim? nereden başlamalıyım? istanbul avrupa yakası için kurs önerebilir misiniz? şuna dikkat et diyeceğiniz bir husu var mıdır?
ayseee
(29.09.19)
Youtube'dan basla.


stavro
(29.09.19)
Merhaba annem 50 yaşında benim israrlarimla resim kursuna yazıldı. Ki o da hic yapamayacagini düşünür cesaret edemezdi. Ancak şu an bana 2 tane olmak üzere tüm kardeslerime birer yağlı boya tablosu yaptı. Takribi 1 senesini aldı diye biliyorum. İlk olarak insan figurlerinden ziyade nesneleri yaptilar. Bunlari da fotoğraflarini cikartip 1 er cmlik karelere bolduler. Akabinde beyaz tabloya da ayni oranda kareler çizip kutu kutu ilerlemislerdi. Halk egitim merkezindeydi gittiği kurs. Siz de yine halk egitim merkezlerine bakabilirsiniz.


Amaranta ursula
(29.09.19)
en eğlenceli yanından başlamak istersen, 80 90 lardaki bob ross amcanın videolarını izlemeni öneririm.

hani şu trt de belki şurada bir ağaç vardır, belki şurada bir dağ vardır diyip resim yapan bonus kafalı abi.

malzeme bilgisi konusunda da youtube da bir sürü şey bulursun, hazır tual falan satıyor zaten bazı kırtasiyeler.

www.youtube.com


Fodera
(29.09.19)
Tablo değil Tuval..
Yağlı boya yerine Akrilik boya ile çalışmanı öneririm.
Fiyatı biraz daha pahallı olabilir ama çabuk kurur, heves söndürmez.


sadegazoz
(29.09.19)
Bir yandan karakalem kursuna da giderseniz orantı, perspektif ve tonlama tekniklerini öğrenirsiniz. Böylece yağlı boyada daha çabuk ilerlersiniz diye düşünüyorum.


Olive
(29.09.19)
yağlı boya genelde en son öğretiliyor. öncelikle karakalem ile önüne koyduğun nesneleri kağıda çizerek başla.
bunun için b,hb,2b kalem, hamur silgi ve normal bir silgi al. tabii ki de güzel, kalın gramajlı desen defteri al. normal a4 kağıda çizme.
dediğim gibi kafandan bir şeyler çizmeden önce üstteki arkadaşın dediği gibi; oran orantı, perspektif, ışık gölge ve tabii ki ölçü alma gibi temel bilgileri öğrenmen lazım.
önce nesneleri çizerek başla. meyve, sebze, ayakkabı, el ayak, bardak vs gibi şeylerden kompozisyon düzenle.
kursa gitmeyeceksen en azından internetten faydalan.
adım adım ilerleyip bir süre sonra guaş boya ile resim yapmaya başlayabilirsin. tavsiyem; siyah beyaz boya al ve gri tonlamalarla resmi öğrenene kadar renkli boyalara geçme.

ilerledikten sonra bir süre zarfında zaten yağlı boyaya geçmen gerektiğini fark edeceksin.


a man alone
(29.09.19)
(4)

Gece vardiyasında gecince tazminat hakkı oluyor mu?

4 yıldır bi yerde çalııyorum. şimdi iş yeri 24 saatlik vardiyalı bir sisteme geçecek. daha söylemediler ama teklif ederlerse ben geceden sabah kadar çalışmak istemiyorum. bunu reddedersem tazminat hakkım oluyor mu? yoksa çalışan gecede çalışmak zorunda mı?
4 yıldır bi yerde çalııyorum. şimdi iş yeri 24 saatlik vardiyalı bir sisteme geçecek. daha söylemediler ama teklif ederlerse ben geceden sabah kadar çalışmak istemiyorum. bunu reddedersem tazminat hakkım oluyor mu? yoksa çalışan gecede çalışmak zorunda mı?
ayseee
(16.09.19)
Tam emin değilim ama eğer iş sözleşmende'' iş verenin uygun gördüğü her saat ve her yerde çalışırım'' gibi bir ibare varsa malesef.


paramolacak
(16.09.19)
çalışma koşullarında değişiklik haklı fesih nedeni olabilir. iyi bir avukat ile konuşun. benzer ama birazcık farklı bir durumda istifa edilmesine rağmen tüm haklarımızı aldık bir de işsizlik maaşı aldık bir arkadaşım için. sizin durumu da sormak lazım.


ozdek
(16.09.19)
İnsan kaynaklarının, sen işe girerken önüne koyduğu iş sözleşmesinde, "işyeri, gördüğü lüzum üzerine sizi vardiyalı çalıştırabilir" benzeri ibare varsa -ki büyük ihtimalle vardır- hiçbir hak iddia edemezsin.
Eğer öyle bir madde yoksa avukata başvur, işyeri çetin ceviz çıkarsa biraz uğraşırsın sonunda seni gündüz çalıştırmak zorunda kalırlar, uzlaşma yoluyla gece tazminatı vererek gece çalıştırma yoluna gidebilirler veya bütün haklarını sana öderler, bye bye derler.
Üç seçenek.


ik ile yaptığınız söyleşmenin hiç bir gerçeliliği yok. iş kanunu'nda ne yazıyorsa o. ekstradan eklenen kuralların hepsi mahkemede geçersiz sayılır.


ayin yazari
(17.09.19)
(11)

işi gücü bırakıp pet shop açmak

merhaba sevmediğim bir işte çalışıyorum yıllardır. Artık bunalımın zirvesindeyim. 90 bine yakın para biriktirebildim.Hedefim ayda sürekli 3000-4000 tl kazanabileceğim bir iş yapabilmek. Öyle büyük paralarda gözüm yok.Bu işide internet üzerinden yapmak istiyorum. e ticaret konusunda hizmet veren firm
merhaba sevmediğim bir işte çalışıyorum yıllardır. Artık bunalımın zirvesindeyim. 90 bine yakın para biriktirebildim.

Hedefim ayda sürekli 3000-4000 tl kazanabileceğim bir iş yapabilmek. Öyle büyük paralarda gözüm yok.
Bu işide internet üzerinden yapmak istiyorum. e ticaret konusunda hizmet veren firmalarda çalıştım az çok müşteri ile irtibatı biliyorum. Aklıma yatan iş internet üzerinden bir site açıp , instagram, twitter ile destekleyip bir pet shop açmak. Ancak daha önce ne kedi ne köpek besledim hadi onları araştıtırark öğrenebilirim ama e ticaret sitesi açmak konusunda hiçbir fikrim yok. Depo olarak evin bir odasını kullanmayı planlıyorum. Sipariş geldikçe aynı gün kargoya verip Türkiye'nin tüm illerine teslimat yapmak hedefim. Pet shop işleten, bu konuda yardımcı olabilecek birisi, ya da dur yapma diyecek birisi var mı?

Kafamdaki öncelikli sorular

Kedi - köpek mamalarını toptan nereden alabilirim?
Kargo şirketi ile nasıl bir anlaşma yapabilirim? Müşteriye kargo parası ödetmemek için..
Fatura kesme, vergi olayları nasıl oluyor ve muhasebeci tutmak gerekiyor mu? Dükkan açmayacağım sadece evden satış e-ticaret.
Kedi - köpek mamalarının son kullanım tarihi ne kadar oluyor?
ayseee
(16.09.19)
kişisel fikrim kurumsal değilseniz mama/gıda işine girmeyin. akarı kokarı vardan ziyade bozuk olur bir şey olur başınıza daha fazla dert alırsınız.


sydney
(16.09.19)
bu soruya daha önce oldukca detaylı cevaplar vermiştik.o zamandan bu zamana değişen bi' şey henüz olmadı.

- belirli bir gönderi trafiğiniz olmadıkça kargolarla kurumsal anlaşamazsınız.(kurumsal anlaşma için şirket olmak gerekir)
- bir şirket kurup fatura bastırıp, ofis gösterip, stopaj verip, bağkur primi ödeyip, muhasebeciye aylık düzenli ödeme yapmanız gerekir. (3-4k kazançtan 1500 lirası bu kısıma harcanır)
- distribütörün ürünü getirdiği tarihe göre değişir bazen 1 sene bazen 6 ay bazen 2 sene

* konudan bağımsız *
bilmediğiniz işlere girişmeyiniz, 90bin liranızı güzel ülkemizin, harikulade hayat şartlarında hiç etmeyiniz
* konudan bağımsız *


merhaba.
çoğumuz sevmediğimiz işlerde çalışıyoruz, yalnız değilsiniz.

1 - bilmiyorum
2 - belli bir kota istiyorlar indirim için. örneğin günde 50 kargo(?)
3 - fatura kesme olayı tam bir baş belası. muhasebeci + bağkur + vergi derken ayda hiç bir şey yapmasan 1000 tl üzerinde masrafın var. Dükkan açmakla aynı şey.
4 - bilmiyorum


fikir güzel ama maalesef bende olmaz diyorum.

aslinda nedeni cok basit, bir cok firma market bu ürünleri satiyor, salliyorum 1 liraya aldigini 2 ye satiyor bizim insanimiz bunu 100% kar olarak görüyor. yanlis.

ortalama bir marketin kari 3-4%. bunu kesinlikle unutmayin. bu arada ben bu konuda cok emindim "yok yeaa yüzde 3-4 olamaz yeaaa" diyordum. cok fena ... oldum.

ilk basta müsteriyi nasil bulacaksiniz o sorun zaten. daha ne kedi ne köpek besledim diyorsunuz, tamamen bilmediginiz bir alan yani.

kisaca hic o paranizi hic etmeyin derim.


duygusuzromantik
(16.09.19)
nesatilir.com biraz karıştırırsan pek çok cevap burada var.


scudman1
(16.09.19)
Ben olur diyen taraftayim. Ama zor olduğunu da kabul etmek lazım.

Shopify ya da benzeri platformlar var. Site, ödeme işlemleri hatta kargo anlaşması bile bu platforma dahil oluyor siz de satisinizdan komisyon veriyorsunuz. Boyle bir hizmet almayı düşünebilirsiniz başlamak için.

Mamayi saklamak zor, fiyatları sürekli yükseliyor. Ben sizin yerinize olsam mama dışındaki şeylere yonelirdim. Oyuncak, tasma, kedi tarağı, tırnak makası vs. En azından son kullanma tarihi yok.


biseysorcaktim
(16.09.19)
şu soruların cevaplarını gerçekten bilmiyorsan o 90.000tlye yazık olur.


mistikla
(16.09.19)
Mama üreticileri perakendecilere farklı farklı fiyatlar veriyor, hepsine internetten ulabilirsiniz.
29 yaşın altındakiler için prim desteği var, muhasebeci tutmalısınız. Aylık 250TL civarı muhasebecisi, stopajı vs gideri olur. Satışınıza göre gelir vergisi ödeyeceksiniz.
Bir depo bulabilirseniz iyi olur. Depo öenmli zira ancak uygun fiyattan kampanyalı ucuza toplu alacağınız mamalardan ciddi kar elde edebilirsiniz.


ensar
(16.09.19)
Öncelikle ticaret bir yerde çalışmaktan daha zor,stresli ama günün sonunda kendinize çalıştığınız için bir süre sonra büyük rakamlar elde edilebilir

öncelike elektronik ticaret yapacaksanız minimum şahıs işletmesi buda bağkur,muhasebe,vergi dairesi kayıt,ticaret odası veya esnaf odası kayıt gibi giderleriniz olur.

yani bağkur hariç ilk yıl fatura muhasebe vergiler defter tastik işletme kurulum vb derken yıllık 5-6 bin gidecektir.
aylıkta yine bağkur ödemek isterseniz 850-900 aralığında ücreti var.

evde yapmak yerine buna dükkan kirası,elektrik doğalgaz vb ekleyerek dükkanda yapmak masrafları daha azaltacaktır en azından masrafları fiziki mağazada çıkratabilirsiniz

sonuçta stok tutulacak birde müşteri ile birebir iletişim halinde olmazsanız ürünü bilemez elektronik ticarete ne sattıgınızı bilemezsiniz

elektronik ticaret perakende ticaretten yüzde yüz daha zordur.


sivrisinek
(16.09.19)
kargo şirketleriyle anlaşamazsın önce onu unut. amcamın aylık 100.000 tl ciro getiren işi var, hala kargoyu müşteriye ödetiyorlar öyle düşün.

bilmediğin işe girme. bin bir farklı mama çeşidi var. 500 tllik mama da 50 tllik de. o farkı bilmeden nasıl satacaksın? hangi mamaya yöneleceğini hangi mamadan ne kadar stok tutacağını nereden bileceksin? ayrıca internetten mama satışı yapıp kargolayan şirketler zaten var. (dayım kediler için buradan mama alıyor) onlarla nasıl yarışacaksın hiç düşündün mü? her mama alışımızda bize 3-4 tane küçük eşantiyon kaliteli mama gönderiyorlar mesela. bu iş parayı alır mamayı yollarım tarzı basit bir şey değil.


ek olarak elektronik ticarette öncelik pazaryeri ile başlayabilirsiniz n11,hepsiburada vb

buralardan gelen siparişleri zaten buranın kargo anlaşması ile gönderebilirsiniz reklam calısmaları yaptıkları için satısınız kendi yaptııgınızdan daha iyi olacaktır fakat bununda tabi ki komisyon maliyetleri olacaktır


sivrisinek
(17.09.19)
(19)

30 yaşından sonra kursa gidip meslek öğrenebilir miyim?

herhangi bir kursa gidip ne olduğunu inanın bende bilmiyorum. bir iş öğrenip iş bulmak mümkünmü bu ülkede? ne gibi bir kursa gidip iş bulabilirim daha doğrusu?
herhangi bir kursa gidip ne olduğunu inanın bende bilmiyorum. bir iş öğrenip iş bulmak mümkünmü bu ülkede? ne gibi bir kursa gidip iş bulabilirim daha doğrusu?
ayseee
(15.09.19)
neden olmasın tabii mümkün.
fakat yetenekleriniz ve geçmiş tecrübelerinizi düşünün.


kulustur
(15.09.19)
Kurs ve meslek deyince aklıma belediyelerin düzenlediği dikiş nakış kursları geliyor sadece. Oradan da meslek falan çıkmaz. Sanayiye gidip direkt iş öğrenilebilir o da zor. Küfür kıyamet falan herkes yapamaz. Ülkede hobiden meslek üretmek diye bir şey kalmadı. Temel ihtiyaçları karşılama harici bir şeylerden para kazanma pek kalmadı


avatar is back
(15.09.19)
olur tabi neden olmasın.sadece yeteneğinize ve maddi durumunuza göre değişir.


Frances
(15.09.19)
@frances vasıfsızım. her şeyden az çok anlıyorum. ama bir şeyden tam anlamıyorum. iş hayatı beni hep müşteri hizmetleri gibi yerlere itiyor. bunlardan kurtulmak istiyorum artık.


ayseee
(15.09.19)
grafikerlik öğrenebilirsin mesela, dil de öğrenebilirsin. aslında geç değil, ben 33 yaşımdan sonra kariyer yapmaya başladım, istersen her şey oluyor yani. ilgi alanına yakın bir şey seçersen daha hızlı gelişirsin.


night train
(15.09.19)
hayatım hep mutsuz isteksiz küfür ede ede gittiğim iş yerleri ile dolu.. şu ana kadar hep insanlar telefon ya da chat vasıtası ile konuşmak zorunda kaldım. suçum olmamasına rağmen azar yiyip hayattan bezdirilen konumda oldum. yazılımcıların hatası yüzünden site açılmıyor mesela telefondaki herif beni buluyor ben yapmışım gibi beni suçluyor. artık doldum taştım.. 80-90 bin param var bir iş mi yapsam diye düşünüyorum. yani bir kursa gidip bir işi öğrenip iş yeri açmak gibi bişeyde olabilir. ama o kurs nedir bilmiyorum. e ticaret yapmak istiyorum ama nasıl yaparım bilmiyorum. kitap okumak hobim. dünya klasikleri mi satsam acaba.. kitap mı satsam ama nasıl??


ayseee
(15.09.19)
şöyle düşünmek lazım. 20 yaşında çalışmaya başladıysan 65 ine kadar çalışacaksın. sadece 10 senesi geride kalmış, 35 sene daha var. o yüzden katlanılır bir meslek bulmak lazım.

illa zanaat öğrenmeye de gerek yok, kimi evden petshop malzemeleri kargolayarak da geçimini sağlayabiliyor. işini iyi yapan insanlara her zaman ihtiyaç var.
aslında umarım siz de kendi işinizi kurarsınız.


sttc
(15.09.19)
kitapla para kazanmak zor, farkındasındır zaten. kazananlar da okuma heveslilerine satış yaparak değil, daha çok belli spesifik satışlar üzerinden kazanıyorlar. örnek vereyim: izmir'de bir sahaf arkadaşım vardı, ege bölgesinde küçük ilçelerdeki sahafları dolaşıp, değerli olabilecek kitapları topluyordu, sonra da izmir'de iki katına okutuyordu. işin içine ticaret giriyorsa kitaba bir okur olarak değil, meta olarak bakman gerekiyor, acı ama gerçek. ticaretten anlamıyorsan bence hiç bulaşma, onun yerine bir kursa gitsen, bir konuda uzmanlaşsan çok daha mantıklı.


night train
(15.09.19)
e ticaret için bir kurs var mı ya bildiğiniz ben kendi paramla bir e ticaret sitesi açıp kitap satışı + pet shop gibi bir dükkan açmak istiyorum. hedefim ayda 3-4 bin getirsin yeterli. batarsamda intihar ederim artık bıçak kemiğe dayandı


ayseee
(15.09.19)
türkiyede 25 yasında bıle işe başlasan sen yaşlanmışsın işe yaramazsın muamelesi gorüyorsun maalesef. ne biçim ülke lan burası.


aslında var ya ben senin yerinde olsam uluslararası geçerliliği olan bir hasta bakımı sertifikası alır, temel almanca öğrenir ve almanya'ya kapağı atarım. deli gibi ihtiyaçları var, öyle böyle değil. mesela 2 yılda hazır hale gelsen, 32 yaşında basar gidersin, zaten o işi yapanların çoğu 30 yaş üstü.


night train
(15.09.19)
Night train guzel fikir vermiş.

Evden ya da ufak bir dukkan acarak pet işine girebilirsin.sadece mama uzerinden yurusen bile bahsettiğin kazancı elde edersin.

Burada bijuteri işi yapan bir arkadaş vardı.birkaç kişiye o işi yapmaları için önayak oldu.onun gibi kar marjı yüksek ürünlerde olabilir ama bunun için bilen bir kişiden destek almak yerinde olur.


duptıs
(15.09.19)
Nicke bakarak kadın olduğunu varsayıyorum. Ben de o lanet olası çağrı merkezlerinden geçtim. Birine beddua edeceksem çağrı merkezine düş derim ashffsg
Öneri olarak da:
Fotoğrafçılık kursuna giderek doğum fotoğrafçılığı yapabilirsin. Anneler çılgın gibi, doğum fotoğrafı, ilk yaş doğum günü, mevlüt çekimi vs. hiç bitmiyor çekilmeler.
Ya da yine bu alanda hastane odası süsleme işi var. Organizasyon diye geçiyor. Ben fiyat sormuştum da birilerine 2000 tlden başlıyordu fiyatları.
Mutfakta ve hamur işinde yetenek varsa pastacılık kursuna giderek butik bir pastacı da açabilirsin eldeki parayla.
Tüm bu önerilerimde instagramdan bol takipçi kasmak ve sürekli paylaşım yapmak çok önemli.
Görmek istersen esinlendiğim hesapların linkini verebilirim.


Kurs değil de 2 yıllık meslek bölümleri okuyarak iyi yerlere gelebilirsin. Odyoloji okuyan bir tanıdık 4500-5000 civarı maaş alıyor. Bu dediğim bölüm kasarsan 1,5 yılda bile bitebilecek bir bölüm.

Sakın 4 yıllık bölüm okuyayım deme. Diş hekimleri bile iş bulamıyor bu ülkede. Ara eleman olacaksan iş var, diğer türlü çok zor.


OrangeYellow
(15.09.19)
35!

ben de teknik destek hattinda calisiyorum 3 senedir. iyi yani yurtdisindayim. ama kac yasina kadar yapilabilir bu is bilmiyorum o sebeple yeni arayislar icerisindeyim. param yok ama olsa da riske atacak bir fikrim yok. ama su anki isi yapmazdim o kesin!

her kurs olabilir, ama neye yatkinsin onu bilmen lazim. ama tahmin ediyorum motivasyonun yoktur simdi...

dil kursuna baska bir ulkeye git, hem ufkun acilir.


supergirl
(15.09.19)
80-90 bin lira birikiminiz varmış, en azından iki yıllık bilgisayar programcılığı okusanıza kurs yerine? belki sonra hevesiniz artar, dgs'ye hazırlanır bilgisayar mühendisliğine tamamlarsınız.

devrin mesleği bu artık.


kayıtsız
(15.09.19)
öğrenilebilir. ama ne yapmayı istediğinizi ciddi ciddi tartmanız lazım. mesela şu hasta bakım sertifikaları cidden iyi olabilir bir yazarın bahsettiği gibi ama siz ömrünüzü yaşlı bakımı ile mi geçirmek istiyorsunuz? kötü bir iş olduğunu iddia etmiyorum, hatta belki türkiye'deki çoğu kişiden bile mutlu olabilirsiniz.
diğer bir konu da bence tecrübeli olmadığınız hiçbir işe para yatırmayın.


r evolution
(16.09.19)
veterinerlik?


jimicik
(16.09.19)
Bulunduğunuz yerdeki halk eğitim merkezlerine danışabilirsiniz. 5-6 önce engelli ve yaşlı bakım kursu vermiştim halk eğitim merkezinde.
Bir başka alan olarak dışarıdan okunabilecek bölümler var, çocuk gelişimi mesela. İş bulmaimkanı yüksek.
Başarılar diliyorum.


(2)

bu araç için ne düşünürsünüz? Fiat Panda City Cross

https://www.youtube.com/watch?v=8j37L6LAfHEevden işe işten eve istanbul'da günde 30 dk. sürmek için ideal midir? ilk arabam olacak.
www.youtube.com

evden işe işten eve istanbul'da günde 30 dk. sürmek için ideal midir? ilk arabam olacak.
ayseee
(31.07.19)
elinde kalır
memur polosu al


sameidiot solo
(31.07.19)
panda Fiat'ın yaptığı çok ilginç bir araba, ben seviyorum..

www.youtube.com


babilbaligi
(01.08.19)
(2)

salda'ya giderken aynı rotada başka nereye gidebiliriz?

arabayla istanbul'dan salda'ya gidicez 1 gün kalmak istiyoruz ordan dönüşte bozcaada'ya 1 gün uğrayıp kalmak istiyoruz ordan da nereye gidebiliriz 1-2 saat mesefeli? nereye önerirsiniz? amaç deniz-kum-güneş gibi şeyler..
arabayla istanbul'dan salda'ya gidicez 1 gün kalmak istiyoruz ordan dönüşte bozcaada'ya 1 gün uğrayıp kalmak istiyoruz ordan da nereye gidebiliriz 1-2 saat mesefeli? nereye önerirsiniz? amaç deniz-kum-güneş gibi şeyler..
ayseee
(27.07.19)
çok da sürpriz bir öneri değil assos. bozcaadaya yakın.


elestirman
(27.07.19)
Altınoluk?


hedda gabler
(27.07.19)
(4)

En uygun araç kiralama şirketi hangisidir?

İstanbul'dan salda'ya gidip dönücez. 3 gün kullanıcaz. hangi araç kiralama firmasını önerirsiniz? hiç bilmiyoruz ilk defa kiralıcaz.
İstanbul'dan salda'ya gidip dönücez. 3 gün kullanıcaz. hangi araç kiralama firmasını önerirsiniz? hiç bilmiyoruz ilk defa kiralıcaz.
ayseee
(26.07.19)
Ucuz değil düzgün firma kullanın. Avis her zaman iyidir diye biliyorum. (evet pahalı ancak sorun yaşadığınızda ucuz şirketin derdi büyük olabilir)


kisa
(26.07.19)
budget/ vodafone %40 indirim var


neo
(26.07.19)
avis, budget, enterprise


tinky winky
(26.07.19)
Sixt ve hertz


derleme
(27.07.19)
(6)

bozcaada'da kalınacak yer neresi olabilir?

2-3 günlüğüne araba kiralayıp oralara gitmek istiyruz. şurda kalabilirsiniz diyebileceğiniz bir yer var mı? bungalov olur çadır olmaz..amaç deniz-kum-güneş
2-3 günlüğüne araba kiralayıp oralara gitmek istiyruz. şurda kalabilirsiniz diyebileceğiniz bir yer var mı? bungalov olur çadır olmaz..

amaç deniz-kum-güneş
ayseee
(24.07.19)
Ege otel de kaldım, beğendim. Fiyatını bilmiyorum (paket tur)
Araba ile gitmeye çok gerek yok diye düşünüyorum, hayret verici şekilde minibüsle çok rahat ulaşım sağladık. (daha önce denize ulaşmak için toplu taşımaya hiç binmemis birisi olarak ada içerisinde hiç araba ihtiyacı hissetmedim)
Kafanıza göre bir otel bulun, mümkünse termos çanta edinin. Marketten içecek ve sandviç gibi şeyleri çantaya atıp ayazma plajına gidin. Şezlong şemsiye alıp bütün gün takılın akşam odanıza. Dönün. Mis gibi.


kisa
(24.07.19)
Aliki konuk evi www.tripadvisor.com.tr

evet arabayla gitmeye gerek yok, onun yerine arabayı geyiklli de bırakıp karşıya geçmek daha mantıklı. bu sayede feribot sırası ve çilesinden kurtulursunuz.


hoot
(24.07.19)
@kısa hangi plaja gidelim peki?orda 50 tane plaj var diyolar. içi kum olan yer önerebilir misiniz?


ayseee
(24.07.19)
Soğuktur ama ayazma. Hem şezlong şemsiye hem duş hem tuvalet hem. Kum hem de dibinde bir şeyler yenebilecek yer var. Bence ayazma.

Bu arada ada uzmanı değilim :)
1 kez gittim ve kısıtlı tecrübemle söylüyorum. Daha iyi bilenler çıkacaktır


kisa
(24.07.19)
Yalniz arabayla giderseniz disardaki bag evleri gibi otellerde de kalabilirsiniz yoksa biraz zor. Gerfi bence sehirde kalmak cok daha iyi


red g
(25.07.19)
Akvaryum koyu da guzeldi diye hatirliyorum


red g
(25.07.19)
(8)

Çanakkale'de nerede tatil yapılır?

amaç deniz kum kitap.
amaç deniz kum kitap.
ayseee
(02.07.19)
Gelibolu milestone otel


balpolen
(02.07.19)
assos+1
benim gittiğim yerin denizi kum değil taşlıktı ama harika bir yerdi. belki kum olan yerlerde vardır.


ezkaza
(02.07.19)
bozcaada


carabelli
(02.07.19)
Küçükkuyu oldukça ideal bir yer tatil için, aradığınız her şeyi bulabilirsiniz muhtemelen.


bozcaada kesinlikle.


cooperr
(03.07.19)
assos +1


tociess
(03.07.19)
küçükkuyu +1


tociess
(03.07.19)
bu arada kum elzemse bir düzeltme yapayım. assos'taki plaj (kadırga plajı)kum değil. çakıl. assos'a nispeten yakın behramkale burnunun oralar kumsaldır. bir de alternatif olarak bozcaada sulubahçe plajını da öneririm. iki yerde de camping, konaklama alanları mevcut. assosla alakalı daha bilgi verebilirim hemen aşağımda sık gittiğim yer.


belirsizlik
(03.07.19)
(3)

Denize yakın Bungalov'da İstanbl'a yakın kalınacak yer

istanbul'a yakın Denize yakın Bungalov'da kalabileceğim neresi var? yani uçağa 500 tl vermek istemiyorum otobüsle 10 saat yol gitmekte istemiyorum. var mı istanbul'a yakın denize 100-200 metre mesafede bungalov vb. yerde tek başıma kalabileceğim bir il/ilçe?
istanbul'a yakın Denize yakın Bungalov'da kalabileceğim neresi var? yani uçağa 500 tl vermek istemiyorum otobüsle 10 saat yol gitmekte istemiyorum. var mı istanbul'a yakın denize 100-200 metre mesafede bungalov vb. yerde tek başıma kalabileceğim bir il/ilçe?
ayseee
(02.07.19)
şile taraflarına bakınız.


Şile ağva tarafında vardır ama uçak parasını yine ödetirler size.


prizmatik
(02.07.19)
sapanca da var çok yakın olmasa da yakın sayılır


cavalo nero
(03.07.19)
(8)

muğla'da camping yapılacak yer var mı?

daha önce böyle bir şey yapmadım.çadırım yok.istediğim şey denize, kumsala yakın olsun. yemek ve duş alacak yer olsun. çadırı onlar versin. tek başıma kalıcam. 5-6 gün kitap okuyup güneşlenmek istyorum.bu kadar. fethiye - datça vb. herhangi bir akdeniz-ege'de bir yer bile olabilir.
daha önce böyle bir şey yapmadım.
çadırım yok.

istediğim şey denize, kumsala yakın olsun. yemek ve duş alacak yer olsun. çadırı onlar versin. tek başıma kalıcam. 5-6 gün kitap okuyup güneşlenmek istyorum.

bu kadar. fethiye - datça vb. herhangi bir akdeniz-ege'de bir yer bile olabilir.
ayseee
(27.06.19)
Yanlış hatırlamıyorsam eğer Akyaka' da vardı. Ormanın içinde denize yakın çok hoş bir yerdi.

Edit: Ben kalmadım ama kalan arkadaşlarım memnunlardı.


Amaranta ursula
(27.06.19)
Akyaka orman kampı
Datça aktur camping


temasettin
(27.06.19)
@amaranta, @akşesemttin arkadaşlar buralarda kaldınız mı? istanbul'dan gidicem buralara.. uçaktan sonra kaç saat sürer? eksi ve artıları nelerdir? bilgilendiriseniz çok sevinirim. 1 ağustos'ta gitmeyi planlyıorum.


ayseee
(27.06.19)
marmaris çubucak


mikahakkinen
(27.06.19)
Gitmedim ama geçen sene araştırırken kabak koyu diye bir yer görmüştüm harika manzarası vardı.


gozyakansakiz
(27.06.19)
Akyakaya uçaktan sonra 2-2,5 saatte falan ulaşırsın. Kalabalıksa çekilmez ama tenhayken çok tatlış bir mekan


glide
(27.06.19)
Akbük
Kabak
Palamutbükü


sameidiot
(28.06.19)
akyaka orman kampı, datça aktur kamp ve marmaris çubucak için rezervasyon yaptırıp öyle gidin. genelde yer olmayabiliyor. gerçi bayram vs değil yer bulunur ama ortada kalmayın sonra.

tavsiyem size çıralı ya da adrasan. istediklerinizin tamamı ve daha fazlası. dediğiniz türde birçok alternatif çadır camping var.


jugador
(28.06.19)
(8)

tek başına 5-6 günlüğüne tatile nereye gidilir

tek başına 5-6 günlüğüne tatile nereye gidilir.. para sorunu yok. amaç deniz-kumsal-az insan.
tek başına 5-6 günlüğüne tatile nereye gidilir.. para sorunu yok. amaç deniz-kumsal-az insan.
ayseee
(24.06.19)
dalaman da çok güzel yerler var bir bakın


heee
(24.06.19)
datca palamutbuku


exlibris
(24.06.19)
meditasyon inzivasina. agustosta viyana yakinlarinda bir milli parkta bir zen inzivasi olacak 7 gunluk, ben ona gidecegim mesela. ilgini cekerse detaylari yollayabilirim.


JohnOakley
(24.06.19)
JohnOakley euro olmuş 7 yurtdışı imkansız


ayseee
(24.06.19)
asos altinkum


tahtakafa
(24.06.19)
Inziva 400 Euro her şey dahil + hocaya bağış istediğin kadar.

Turkuyedenim ekonomi falan dersen kesin indirim yaparlar. Viyanadan inziva merkezine de bir şekilde ulaşım ayarlanır birisinin arabasıyla. Sana sadece yol parası kalıyor.


JohnOakley
(24.06.19)
Cunda.

Ama vapurdan direkt inilen merkez tarafı baya kalabalık oluyor haftasonları. Adanın diğer taraflarında sakin bölgeler ve çok şirin butik oteller var. Pür beyaz otel olabilir mesela.


burclarainanmam
(24.06.19)
ayvalık.


skyhan
(24.06.19)
(4)

Kullanmaya çalıştığınız kart ile ilgili bir sorun var. netlifx sorunu

yeni açtığım içinde bakiyem olan vakıfbank bankamatik kartımla netflix e üye olmaya çalışıyorum'' Kullanmaya çalıştığınız kart ile ilgili bir sorun var. Lütfen farklı bir kart kullanın veya bankanıza kartınızın uluslararası ödemeler için kullanılıp kullanılamayacağını sorun '' diye bir hata oluyor.
yeni açtığım içinde bakiyem olan vakıfbank bankamatik kartımla netflix e üye olmaya çalışıyorum'' Kullanmaya çalıştığınız kart ile ilgili bir sorun var. Lütfen farklı bir kart kullanın veya bankanıza kartınızın uluslararası ödemeler için kullanılıp kullanılamayacağını sorun '' diye bir hata oluyor. bunun sebebi ne olabilir bilgisi olan var mı?
ayseee
(14.06.19)
yurtdışı alışverişe açın?


e haliyle
(14.06.19)
önce internet alışverişine açık olduğundan emin olun. daha sonra, netflix'e girdiğiniz adres vs bilgilerinin doğruluğundan emin olun. bazı durumlarda adres bilginizin de harfiyen aynı olmasını istiyorlar.


klassno
(14.06.19)
Eğer yurtdışı alışverişine kapalı olma durumu değilse; Büyük ihtimalle; yeni açılan kartların fiziksel olarak kullanılmadan internet alışverişinde kullanılamamasıyla ilgili bir şey olabilir. Ayrıca; netflix geçenlerde Bankaların internet alışverişlerinde 3d secure istemesiyle ilgili bir sorun yaşadı. Bir süre aylık ücreti bir türlü ödeyemedim. Netflix’i arayın, durumu izah ediyorlar


artvandelay
(14.06.19)
Bazen debit kartlarla çalışmıyorlar onlarda bu üyelik prosedürleri kredi kartlarındaki gibi işlemediği için.


salihdt
(14.06.19)
(3)

Akbank ya da Vakıfbank'da başka bankaya para gönderirken işlem ücreti ödüyo

ödüyormuyuz? enpara'ya atıcam bu bankalardan..
ödüyormuyuz? enpara'ya atıcam bu bankalardan..
ayseee
(11.06.19)
Anlaşmaya bağlı. Örneğin bizim şirket akbankla çalışıyordu ve anlaşmasına göre çalışanlar eft ücreti ödemiyordu. Normalde düz hesapsa eft ücreti alıyorlar.


şu saatten sonra her türlü ödersin:)


sameidiot
(11.06.19)
şu an vakıftan yaptım ödemedim.


ayseee
(11.06.19)
(4)

Tv'de Led, Oled, Qled arasında ne fark var?

Tv modellerinde ne oluyor bunlar tam olarak?
Tv modellerinde ne oluyor bunlar tam olarak?
ayseee
(08.06.19)
standart tv izleyicisi ve standart içerik tüketici için ahım şahım bir fark yok.


redskull
(08.06.19)
siyah rengin oluşturulmasıyla ilgili daha çok. oled ve qled gerçeğe yakın siyah renk oluşturuyor, led'lerde ise siyah renk arkadaki ışığın kısılması yoluyla oluşturuluyor. gerçek siyah ve daha gerçekçi görüntü için OLED ve QLED ise marka versiyonu. LG OLED, Samsung QLED ismini kullanıyor. kabaca bu


burya
(08.06.19)
led tavsiye ederim. oled teknolojisi daha yeni olduğu için ekran yanıkalrı oluşturuyor. mesela çok izlenen bir kanalın logosu iz bırakıyor ekranda gibi.


öncelikle bunların tümü LCD ekran teknolojileri. bu bilgi kenarda durmak suretiyle:

LED: LCD'ler görüntüyü florasan benzeri bir ışıkla aydınlatıyordu, teknoloji gelişince LED ile aydınlatmaya başladık. olay bundan ibaret, deli bi teknolojik devrim değil.

OLED: bütün ekranı kabak gibi aydınlatıp sonra siyah olmasını istediğimiz yerlerin görünmesin diye önünü kapatmak yerine, her piksel kendi başına bağımsız oalrak ışık/renk veriyor. şu an tüketici elektroniğinde gerçek siyah verebilen tek teknoloji bu, karanlık bir odada siyah görüntü veren OLED tv'nin açık olduğunu farketmeniz imkansız.

qled: samsung'un teknolojisi, aslında oled ile hiç alakası yok, ama pazarlama sağolsun oled ile karşılaştırılıyor. esasen oled olmayan ekranlara benzer bir teknolojisi var, samsung'a göre devrim, şahsi görüşüm "e iyi, iyi yani tabi o da olur"

@muvaffak haklı, oled'in uzun vadede kendini kanıtlaması gereken bazı noktalar var. ömürleri de diğerlerine göre kısa - ama renk/kontrast olarak zirvede. fiyatlarından da belli ediyor.

@redskull da haklı, günde 5 saat survivor izleyeceksem OLED'e vereceğim parayı ekran boyutuna vermek daha mantıklı.

ama bol gece çekimli bir filmi güzel bir oled'de izleidkten sonra insanın diğer ekranlara bakası gelmiyor onu da söyleyeyim.

böyle.


celeron 300a
(08.06.19)
(5)

İstanbul seçimi için nereden kontrol ediyorduk

seçmen listemizde sorun var mı yokmu diye nereden kontrol ediyorduk?
seçmen listemizde sorun var mı yokmu diye nereden kontrol ediyorduk?
ayseee
(03.06.19)
''Girilen bilgilere göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için sandık bilgisi kaydı bulunamadı'' diyor bu nedir? ne yapmamız lazım?


ayseee
(03.06.19)
31 martta oy vermemiştim ondan mı böyle hata veriyor yahu?


ayseee
(03.06.19)
Daha önce kaydınız görünüyor muydu? Evet ise, bir kısım seçmene böyle bir sorun ortaya çıktı, yanılmıyorsam nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor..


gmzo
(03.06.19)
Ben de 31 martta oy vermemistim ama uste verilen sitede sorunsu bir sekilde gozukuyor ismim.


havada bulut
(03.06.19)
(5)

Kombi tavsiyesi

https://www.cimri.com/kombiler/en-ucuz-demirdokum-nitromix-p-24-yogusmali-kombi-fiyatlari,976645pek anlamıyoruz ama kombi alıcaz. ne önerirsiniz? linteki ürün ideal gibi. 3-4 bin arası bişey düşünüyoruz. ev 3+1 120m2 soğuk bir yerde oturuyoruz
www.cimri.com

pek anlamıyoruz ama kombi alıcaz. ne önerirsiniz? linteki ürün ideal gibi. 3-4 bin arası bişey düşünüyoruz. ev 3+1 120m2 soğuk bir yerde oturuyoruz
ayseee
(28.05.19)
blog.koctas.com.tr
alt kısımda kapasite bölümünü okuyun. kombinin gücü önemli. şu linkteki kombiyi almanızı öneririm. ısınmayan kalorifer kalmasın. www.cimri.com


kitik
(28.05.19)
eca varken demirdöküm alınır mı?

www.cimri.com

hiç düşünmeden al.


otopsicocugu
(28.05.19)
Buderus GB 062 ya da Daikin 24 kW.


demirdöküm alınır. çok da güzel olur. kapasiteyi mühendise sorup almak lazım.
4000 üzerine çıkarız derseniz buderus alınır tabiki.


sutlu nescafe
(28.05.19)
Buderus +1
Hatta www.hepsiburada.com


filipis
(28.05.19)
(1)

ecopayz'da para çekme olayı

selam ecopayz hesabı açtım yeni kendime şimdi para çekimi yapıcam ama para ecopayz hesabıma geçince ordan direk banka hesabıma parayı çekebilir miyim? yoksa illa ecopyaz in kendi banka kartını beklemem mi gerekiyor? 21 günde geliyormuş blginiz var mı? bide ne kadar kesinti oluyor 6000 tl çekicem.. h
selam ecopayz hesabı açtım yeni kendime şimdi para çekimi yapıcam ama para ecopayz hesabıma geçince ordan direk banka hesabıma parayı çekebilir miyim? yoksa illa ecopyaz in kendi banka kartını beklemem mi gerekiyor? 21 günde geliyormuş blginiz var mı? bide ne kadar kesinti oluyor 6000 tl çekicem.. hesabın sivver olması için istenilen belgeleri gönderdim 1-2 güne size dönücez dediler..
ayseee
(12.05.19)
Ecopayz kartı tr'ye gelmiyor artık. En son EU'da değiliz diye iptal etmişlerdi.


(3)

Şu an ibb başkanı kim?

kim devraldı görevleri? ibb twitter hesabını filan?
kim devraldı görevleri? ibb twitter hesabını filan?
ayseee
(07.05.19)
istanbul valisi...


dirk_41
(07.05.19)
ali yerlikaya atandı. mevcut istanbul valisi.


spirit crusher
(07.05.19)
94 bin liralık kuruyemiş alışverişini yapti mi acaba


baal
(07.05.19)
(3)

5 yıldır aralıksız çalışıyorum işten kovulsam işssizlik maaşını

ne kadar süre alabilirim? ve maaş ne kadar oluyor şu ana kadar ortalama 3000 tl civarında maaş aldım.
ne kadar süre alabilirim? ve maaş ne kadar oluyor şu ana kadar ortalama 3000 tl civarında maaş aldım.
ayseee
(05.05.19)
brüt maaşınız ne kadar?


deepest
(05.05.19)
10 ay kadar maaş alabiliyorsunuz. İşsizlik maaşı, sigortada görünen maaşınız ve son 3 yıl içinde ödenen sigorta gün sayısı üzerinden hesaplanıyor. Verdiğiniz bilgilere göre de 992 lira işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İnternette "işsizlik maaşı hesapla" şeklinde aratırsanız alternatif sitelerden hesaplayabilirsiniz. E-devlet üzerinden sigorta primlerinizi hangi ücret üzerinden yatırdıklarını kontrol etmeyi unutmayın.


rakunzelll
(05.05.19)
Son 120 gün rapor almamış olmanız gerekiyor bir de. Rapordan kasıt da o ay maaştan kesilen, sgk tarafından ödenen rapor. Bizim şirkette mesela 3 gün ve üstü bu şekildeydi.


(6)

Annenize ne aldınız?

anneler günü geliyor ne alalım ya bu sene? hediye kalmadı artık. hiçbir şeye ihtiyacı yok gibi..aynı gün bide doğum günü var ne halt yesek bilemedik.
anneler günü geliyor ne alalım ya bu sene? hediye kalmadı artık. hiçbir şeye ihtiyacı yok gibi..aynı gün bide doğum günü var ne halt yesek bilemedik.
ayseee
(05.05.19)
Daha almadım bişey. Öyle aklıma da bişey gelmiyor bu sene, belki gider direkt bir çeyrek altın alırım bu sefer.


Arkadaşımın annesi özel tasarım takılar yapıyor; bir tane tam annemin seveceği tarzda gümüş, akik taşlı kolye ve küpe takımı aldık kardesimle. Yanına da Hugo Boss'tan fular.


fraise
(05.05.19)
Anneniz adına ağaç diktirebilirsiniz hem doğa faydanız olur hem de saksı çiçeği ya da vazo da 2 gün sonra çürüyecek bişey olmamış olur. temanın web sitesinden inceleyin derim.


komorebi1
(05.05.19)
ben de dusunuyorum daha bakalim. gratis'te falan indirim olcak, ihtiyaci olan bir sey + kucuk bir saksi cicegi alabilirim


Beğendiği bir çanta vardı onu aldım


aquarium
(05.05.19)
Ben yurtdışında olduğum için eve çiçek yollatıcam çiçeksepeti'nden :)


chitosan
(05.05.19)
(4)

Bu alet işe yarıyor mu gerçekten? köpek - kuş kovucu

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/gunes-enerjili-kus-kovucu-kopek-kovucu-son-tekn-423347056?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=338354738626&utm_term=68679455980&ga_prodid=423347056&ga_merchantid=114867523&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=EAIaIQobChMIp7
urun.gittigidiyor.com

şu aleti sipariş vermek üzereyim. son 1 yıldır evin etrafında çeşit çeşit kuşlar türedi ve sabahın 6 sında başlıyorlar öğlen 2 ye kadar 1 saniye ara vermeden ciyaklıyorlar. üstüne bide gece bahçecede dolaşan tanımadığımız köpekler havlıyor. hayvanlara zarar vermek istemiyorum ama delirmek üzereyim 1 yıldır alarm ile uyanmadım diyebilirim hep hayvan sesi ile uyandım. şu aleti alsam işe yarar mı bilgisi olan var mı? ya da başka önerisi olan var mı?
ayseee
(30.04.19)
Yalan dolan. Paranı boşa harcama. Biber gazı daha faydalı olur


(s)AINT
(30.04.19)
Biber gazı filan olmaz direkt bazuka ile saldır. Nasıl ruh hastalarısınız siz ya. Tanımadığınız köpeklere de selam verin tanışın, sorun ortadan kalksın. Dünya sizin zaten, sizin haricinizde hiç bir canlının yaşam hakkı yok bu dünyada.


16f628a
(30.04.19)
Pardon ya ben saldıran köpekler var diye anlamışım. Biber gazını ondan önerdim

Köpeklerin girememesi için çiti sağlamlaştırabilirsin. Kuşlar için de korkuluk belki işe yarar. Zeki kuşsa işe yaramaz.


(s)AINT
(01.05.19)
www.youtube.com

evet misal şu köpeklere selam verip tanışsaydı bu çocuk saldırıya uğramazdı. köpekler selam verdiğinde almadıkları zaman çok sinirlenir o yüzden onların selamını havada bırakmamalıyız. :)

madalyonun iki tarafının da olduğunu neden anlayamıyor bu insanlar... köpekler sevecen de olabilir tehlikeli de. zehirli yılanlar bizi öldürebilir diye onları sevmeyecek de değiliz.

bir hayvanı seviyoruz diye ölelim mi?


bohr atom modeli
(01.05.19)
(4)

bu alet ne işe yarıyor?

https://eksiup.com/691c7ba0c5192015 yılında 125 tl verilip alınmış. vın internet olayı için kullanılıyor biliyorum ama neden 125 tl ekstra bir cihaz mı? nereye sokularak kullanılıyor tam olarak bilgisi olan var mı?
eksiup.com

2015 yılında 125 tl verilip alınmış. vın internet olayı için kullanılıyor biliyorum ama neden 125 tl ekstra bir cihaz mı? nereye sokularak kullanılıyor tam olarak bilgisi olan var mı?
ayseee
(20.04.19)
bunun içine simkart falan takılıp wifi ile kullanılıyor olması lazım.

hani vınlar usb ya bunu onun kablosuzu gibi düşün.


killerbee
(20.04.19)
peki bunun benzerlerini internette nasıl bulurum? işte bilmemne özellikli vın gibi..


ayseee
(20.04.19)
Taşınabilir 4.5G mobil internet diye aratırsanız bulursunuz. Evimde herhangi bir internet ağı ya da modemim yok diyorsanız SUPERBOX adında cihazlar var yine 4.5G hızında.


Beherit
(20.04.19)
(1)

Trump Towers'da yemek katı var mı?

varsa büyük mü? ayrıca trump'ın içinde dnr gibi kitap bakıp vakit geçirebileceğimiz bir yer var mı?
varsa büyük mü? ayrıca trump'ın içinde dnr gibi kitap bakıp vakit geçirebileceğimiz bir yer var mı?
ayseee
(10.04.19)
Yemek katı var, büyük değil ama yeterli.
D&R da mevcut.


fezagezgini
(10.04.19)
(2)

bahçeye saksısıyla koymalık Şık bir çiçek/ağaç önerilerinizi alabilir miyim

büyük bir bahçemiz var bahçeye saksısıyla koymalık bir çiçek/ağaç gibi bişey önerebilir misiniz? ufak bir çiçek değil biraz büyük ve dalları olan bir çiçek/ağaç olabilir.yalnız çok rüzgar alan bir bahçe olacak bilginiz olsun
büyük bir bahçemiz var bahçeye saksısıyla koymalık bir çiçek/ağaç gibi bişey önerebilir misiniz? ufak bir çiçek değil biraz büyük ve dalları olan bir çiçek/ağaç olabilir.yalnız çok rüzgar alan bir bahçe olacak bilginiz olsun
ayseee
(02.04.19)
valla aklıma bişey gelmedi böyle deyince, ben çiçeklere boyuna göre bakmıyorum mesela bahçe denince aklıma gelen çiçekler, sardunya, petunya

uzun soğanlı çiçeklerden, glayör, zambak, iris, süsen, dahlia yıldız

ağaç diyorsan aşılı limon , misket limon, kumkuat olabilir.


killerbee
(02.04.19)
Japon akçaağaç ya da akasya türleri
Oya ağacı, manolya türleri, seviyorsan saksıda ıhlamur da güzel bir koku yayar.
Baya kişisel zevke göre değişir tabi.


diyanet takvimi
(02.04.19)
(5)

Pet-shop açmak istiyorum- bu iş kolay mı zor mu? 100 bin sermayem var

sadece internet üzerinden kedi ve köpek maması satmak istiyorum. 100 bin kadar sermayem var. kedi ve köpek mamalarını nereden temin edebilirim? amacım sahibinden - letgo - ggidiyor - n11 üzerinde mağaza açıp satış yapmak birde instagram hesabınsan satış olmalı tabi. bu işi yapan ya da tanıdığı birin
sadece internet üzerinden kedi ve köpek maması satmak istiyorum. 100 bin kadar sermayem var. kedi ve köpek mamalarını nereden temin edebilirim? amacım sahibinden - letgo - ggidiyor - n11 üzerinde mağaza açıp satış yapmak birde instagram hesabınsan satış olmalı tabi. bu işi yapan ya da tanıdığı birine yönlendirebilecek, yardımcı olabilecek olan var mı? geleceği olan bir iş olarak görüyorum bu işi.
ayseee
(24.03.19)
Kedi köpek maması işi hakkında bir fikrim yok ama ticareti biliyorum. Söyleyeceklerim şunlar.
İnsanlar aldıkları yeri bırakıp neden sizden alacaklar.hangi konuda fark yaratmayı planliyorsunuz?
Kargo anlasmanizi çok iyi yapmaniz lazım çünkü mamalar havaleli ürün. Kargosu para tutacak ve müşteri için bu önemli.
Sadece internetten yapacağım diyorsanız böyle bir iş için yüz bin sermayeye gerek yok bence.stoklu çalışmaya gerek yok.elinizde stok varmış gibi reklam yaparsınız o ayrı ama 3-5 binle başlayıp tutarsa devamını getirmenizi öneririm.zira kendinizi yuzbinlik mamayla karşılıklı kesisirken bulmak da var işin ucunda.
Her şey gönlünüzce olsun.


gurur
(24.03.19)
Mamalari temin edeceginiz yerler farmina, royal canin, anadolupet, tavas, proplan gibi sektörün buyukleri. 100bin fena sayilmaz yalnız cok iyi de bir para degil. Geleceği olan bir iş demissiniz ama, çoktan yapan yapti bu işi:) yine de tabii gec degil fakat internette rekabet cok cok zor. Yani şöyle söyleyeyim, bu bahsettigim distrubutorlerden alacağınız toptan mama fiyatlarindan daha ucuza internette perakende mama satildiginiz gorebilirsiniz. İyi arastirip analiz edip girin. Kolay bir is degil onu da soyleyeyim. İnternet icin daha buyuk paralarla girmeniz lazim bence, guzel bir yerde dukkan acmayi deneyebilirsiniz bunun yerine.


veritaslibertas
(24.03.19)
@vladimirdökümov bende evden yapmayı düşünüyorum. sadecegünlük olark kargoya vericem ürünleri o kadar.

@gurur toplu alımda indirim ve instagram üzerinden haftalık çekiliş vb. reklamlar dışında farklılık olmayacak alan kişi a firmasından alsada aynı ürünü alacak benden alsada aynı ürünü alacak öncelik ekomomik ve hızlı şekilde gönderim yapmak.


ayseee
(24.03.19)
petbesinleri.com.tr sahibi arkadaşım. siteyi satıyor

10 yıllık açık site, enpara.com ile kampanyalar yaptılar beraber.
aylık en az 60 bin cirolu, aylık 10 bin reklam bütçesi ile 150-200 bin ciroyu görüyor

ilgilenirseniz iletişimi sağlarım size. yalnız istediği tutar bütçenizin 2 buçuk katı 250 bin.

ilgilenirseniz mesaj atın


tamamhosdiyonda
(24.03.19)
Önce o ürünleri diğerlerinden daha ucuza almanın bir yolunu bulmanız lazım. Bunu düşündünüz mü? Düşünmediyseniz bence uğraşmayın bu işlerler.


roket adam
(24.03.19)
(17)

Komik roman var mı?

gogol'u seviyorum çok komik geliyor bazı öyküleri. sizin tavsiye edebileceğiniz bir kitap var mı?
gogol'u seviyorum çok komik geliyor bazı öyküleri. sizin tavsiye edebileceğiniz bir kitap var mı?
ayseee
(24.03.19)
madde-22
köpek kalbi


efreet sultan
(24.03.19)
Komik değil de okurken tebessüm ettiren romanlar olarak:

Gogol- Ölü Canlar
Gonçarov - Oblomov


Hem komik hem duygulu hem çok güzel iki roman.
Katya nin yazı
Çavdar tarlasında çocuklar


gurur
(24.03.19)
kötü çocuk


blackmamba
(24.03.19)
Miskinler tekkesi


güneyli çocuk
(24.03.19)
yaşar ne yaşar ne yaşamaz'ı okurken baya güldüğümü hatırlıyorum.


vatandaş abuzer - yücel sarpdere

alper canıgüz romanları da olabilir.


wilhelmwasmuss
(24.03.19)
Atilla Atalay Sidika


karen
(24.03.19)
Tom Robbins - B Bira (benzetmeler keyifli)

Murat Menteş - Dublörün Dilemması


landho
(24.03.19)
Madde 22’ye +1
Bir Yerde (Jerzy Kosinski)
Otostopçunun galaksi rehberi (İngiliz mizahı seviyorsanız)


kobuzchu kiz
(24.03.19)
murat menteş - antika titanik


MtKrt
(24.03.19)
aslan asker şvayk vardı, çok oldu okuyalı, pek hatırlamıyorum ama aklımda böyle absürd gülmeli bir kitap gibi kalmış.


panamera
(24.03.19)
bu konuda en önemli tavsiye don quijote'dir.

roza hakmen çevirisinden olan don kişot kitabını muhakkak okuyunuz okumadıysanız. gerçekten iyi bir klasik olmasının yanında çok keyifli ve komik bir roman.


biseysorcaktim
(24.03.19)
tom robbins demeye gelmiştim, landho demiş.
ben parfümün dansını okudum, onun önerdiğini okumadım ama üslup aynıysa o da komiktir sanıyorum. komikten ziyade witty demek daha doğru belki de, ben çok eğlenmiştim okurken parfümün dansını.


Jux
(24.03.19)
stanislaw lem - siberya


edaddy
(25.03.19)
www.dr.com.tr

Hönkürerek okumuştum.


kablelvuku
(25.03.19)
Murat menteş kitapları +1

İhsan Oktay Anar'ın kitaplarında da muhteşem bir dille birlikte ince mizah da var, ben bayılmıştım Suskunlar ve Yedingi Gün'e.


piremses
(25.03.19)
(8)

Önümzdeki 15 gün içinde istanbul'da gitmeyi plandlığınız bir aktivite var m

konserdi tiyatroydu sinemaydı vb..
konserdi tiyatroydu sinemaydı vb..
ayseee
(23.03.19)
bugün var. nekropsi konseri. haftaya cuma belki sena şener.


spirit crusher
(23.03.19)
5-16 nisan tarihleri arasında 38. istanbul film festivali var. hatta biletler de bugün satışa çıktı.

www.biletix.com


halken
(23.03.19)
29 mart Haken konseri var, ona gidiyorum.


desdenova34
(23.03.19)
dövüş izlemeye gitcem


neynep
(23.03.19)
Bütün Çılgınlar Sever Beni.
Bir Baba Hamlet.
Kundakçı.
Şimdilik 3 tiyatro oyunu.


2 Devlet Tiyatrosu Oyunu
Fatima'nın Erkekleri ve Cimri


hayalhayal
(23.03.19)
Kaan sekban ve cem yılmaz


condom kurşunu
(23.03.19)
Haftaya sofi tukker.


valentinov
(23.03.19)
(2)

Elinizdeki dostoveyski ve tolstoy kitaplarını bana bağışlar mısınız?

dostoveyski ve tolstoy'un tüm kitaplarını okumak istiyorum. şu ana kadar suç ve ceza, kumarbaz ve ezilenler yer altını okudumtolstoy'un ise itiraflarım, insan neyle yaşar, İvan İlyiç'in Ölümü'nü okudum.geriye birsürü kitap kalıyor. elinizde olan kitapları kargo parasını kendim ödemek koşuluyla alabi
dostoveyski ve tolstoy'un tüm kitaplarını okumak istiyorum. şu ana kadar suç ve ceza, kumarbaz ve ezilenler yer altını okudum

tolstoy'un ise itiraflarım, insan neyle yaşar, İvan İlyiç'in Ölümü'nü okudum.

geriye birsürü kitap kalıyor. elinizde olan kitapları kargo parasını kendim ödemek koşuluyla alabilirim.
ayseee
(23.03.19)
yaşadığınız yere yakın kütüphane varsa ordan da alıp okuyabilirsiniz ücretsiz bir şekilde. devlete bağlı tüm kütüphaneler için bkz: earsiv.gov.tr


taurina
(23.03.19)
Kütüphane +1


(3)

şu 2 kitap arasında ne fark var anlayamadım

https://www.fidankitap.com/kitap/heba-hasan-ali-toptas-9786051850313https://www.fidankitap.com/kitap/heba-hasan-ali-toptas-9786051851242biri 22 tl biri 8 tl fark ne e -kitap filanda değil ucuz olan..
www.fidankitap.com

www.fidankitap.com

biri 22 tl biri 8 tl fark ne e -kitap filanda değil ucuz olan..
ayseee
(19.03.19)
Biri 1. baskı diğeri 11. baskı, 1. baskının maliyetiyle 11. baskının maliyeti farklı oluyor, fiyat farkı da muhtemelen ondandır aklıma başka bir etken gelmedi 1. baskısı 2013 yılında yapılmış.


angelus
(19.03.19)
11. Baskıda düzenlemeler yapılmış olabilir sayfa sayıları da farkli


seyyar satıcı
(19.03.19)
Ucuz olan eski baskı ondan


seyyar satıcı
(19.03.19)
(25)

En sevdiğiniz 5 kitabı yazabilir misiniz?

En sevdiğiniz 5 kitabı yazabilir misiniz?
En sevdiğiniz 5 kitabı yazabilir misiniz?
ayseee
(18.03.19)
Bir metropol hikayesi
Acımak
İnsan ne ile yaşar
Hikayem paramparça
Yüzyıllık yalnızlık


the beste
(18.03.19)
Çavdar tarlasında çocuklar
Katya nin yazı
Papillon
İnce memed 3
Küçük Ağa


gurur
(18.03.19)
Ya bu en sevdiğin film kitap vs sorularını gördukçe şaşırıyor ve cevap noktasinda geriliyoum cidden. Insanlar nasil o güne kadar yuzlercesini deneyimlediği bir türde rahatça seçim yapabiliyor aklım almıyor. Size mahsus demiyorum, yanlış anlamayin. Ama şimdi bu soruyu okuduktan sonra aklima onca soru geliyor. Hangi tür, kuram mi roman mi oyun mu biyografi mi, otobiyografi mi? Hangi dönem, 1800ler mi 1900ler mi 2000 ve sonrasi mi? Dram mi, bilim kurgu mu, tarihi mi, sosyolojik mi, felsefi mi? Hele ulke bazinda olani var ki ona giremiyorum. Ben tikandim cidden.

Soruya ille de cevap vermek gerekirse:
Siyah deri beyaz maske
Onca yoksulluk varken
Açlık
Veba
Jane eyre

Ama bunlarin hiçbiri en sevdigim değil:/

Edit: Hâlâ oynamalar yapıyorum o denli bulanık benim için.


Amaranta ursula
(18.03.19)
Karamazov Kardeşler
Gazap Üzümleri
Oblomov
Diriliş
Masumiyet Müzesi


Yüzyıllık Yalnızlık
Yabancı
Flaman Tablosu
Genç Werther’in Acıları
Büyücü’nün İlk Kuralı


helena
(18.03.19)
suç ve ceza
beyaz geceler
ölüler evinden anılar
yeraltından notlar
genç werther'in acıları


tabudeviren
(18.03.19)
Seriler kabul oluyorsa

Silmarillion
Lotr serisi
Zaman çarkı serisi
Dune serisi
Mülksüzler

Seriler kabul olmuyorsa eğer

Silmarillion
Mülksüzler
Yıkıma giden adam
Cesur yeni dünya
Işık tanrısı.


Suç ve ceza
Yüzyıllık yalnızlık
Saatleri ayarlama enstitüsü
Tehlikeli oyunlar
Ruh adam


1965
(18.03.19)
Huzur
Düşüş
Martin Eden
Yalnızız
Saatleri Ayarlama Enstitüsü


Entry-nick oldum. (Seriyi bir kitap olarak sayacağım.)

Edebiyat;
-Kayıp Zamanın İzinde (Gelmiş geçmiş en iyi edebi eser, üzerine yok, hatta yanına yaklaşabilen de yok)
-Gecenin Sonuna Yolculuk
-Eski Ustalar
-Huzursuzluğun Kitabı
-Oblomov

Felsefe;
-Minima Moralia
-Aylaklığa Övgü
-Aşkın Metafiziği
-Sevme Sanatı
-Sokrates’in Savunması


marcelprous7
(18.03.19)
ince memed 1
kafamda bir tuhaflık
ölümün gölgesi yok
sevme sanatı
paradigmanın iflası


biravekahve
(18.03.19)
şato
bozkırkurdu
yalnızız
sevgili arsız ölüm
martin eden


adivar
(19.03.19)
Hakkaride bir mevsim
A'dan X'e: John Berger Tarafından Kurtarılmış Mektuplar
Cehenneme Övgü
Demir Ökçe
Çocukluğun Soğuk Geceleri

Kesinlikle en sevdiklerim değil, beğendiklerim arasından aklıma ilk gelenler.


kablelvuku
(19.03.19)
puslu kıtalar
yüzyıllık yalnızlık
kurtlarla koşan kadınlar
parfümün dansı
suskunlar

hepsini en az iki ya da fazla kere okudum,


füt
(19.03.19)
narziss ve goldmund (hesse)
uyanış (sartre)
mülksüzler (le guin)
katıksız sevgi (jack london)
cennetin doğusu (steinbeck)


barankovan
(19.03.19)
Gülün Adı
İki Şehrin Hikayesi
Savaş ve Barış
Sefiller
Açlık

Kitap demişsin ama 'Roman' kastettiğini düşündüm. 'Anı' desen mesela, liste olduğu gibi değişir.


Mirket
(19.03.19)
principia, newton.
diyaloglar, Galilei
kapital, marks
türlerin kökeni, Darwin
lectures on physics, Feynman
lectures on quantum mechanics, Dirac.

bu beş kitaba bayılıyorum. dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanları ile muhabbet etme şansı veriyor.


babilbaligi
(19.03.19)
degmez


jimicik
(19.03.19)
martin eden
mrs dalloway
yalnızız
dalgalar
gecenin sonuna yolculuk


gunbatimi
(21.03.19)
Beyaz Geceler
Sefiller
Kızıla Boyalı Saçlar
Bir Gün Tek Başına
Saatleri Ayarlama Enstitüsü


Dönem dönem listede bir-iki kitap değişebiliyor, yeni kitaplar okudukça onlar girip çıkabiliyor ama şu an en sevdiğim dediklerim:
1. Moby Dick
2. Anna Karenina
3. Karamazov Kardeşler
4. Zorbaların Elinde
5. Göğü Delen Adam


battal gemalmaz
(21.03.19)
Ben de çok zorlanıyorum bu tip 'en sevdiğin X' sorularına cevap vermekte.

Karamazov Kardeşler
Veba
Ölüm: Bir varmış bir yokmuş
Okulsuz Toplum
Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi

düşününce ilk aklıma gelenler arasında. aklıma gelmeyenlere yazık ediyormuşum gibi hissediyorum.


taurina
(21.03.19)
yazdığınız kitaplardan 6-7 tanesinin siparişini verdim az önce teşşekürler. varsa yazın araştırıp sonraki ay yine kitap alacağım.


ayseee
(21.03.19)
hangilerinden sipariş verdin


füt
(25.03.19)
En sevdiğim 5 kitap yerine beni etkileyen 5 kitap şunlar olabilir:

Etika
Böyle buyurdu zerdüşt
Fark ve tekrar
Mülksüzler
Neuromancer


koparnickkk
(25.03.19)
(10)

Sizce en iyi hakan günday kitabı hangisi?

hakan günday? daha önce hiç kitabını okumamadım ama baya sevilen bir yazar sanırım.
hakan günday? daha önce hiç kitabını okumamadım ama baya sevilen bir yazar sanırım.
ayseee
(17.03.19)
en iyi mi bilemem ama en çok satan kinyas ve kayra

bu arada kinyas ve kayra ilk kitabıdır


tamamhosdiyonda
(17.03.19)
Henüz Daha'yı okumadım ama benim için hala Kinyas ve Kayra.


landho
(17.03.19)
ben de aynı soruyu sordum vakti zamanında Kinyas ve Kayra dediler, aldım. şimdiye kadar bitiremediğim nadir kitaplardan oldu. bu kadar insan yanılıyor olamaz diye düşünüp hala dönem dönem bi dönüp bitirmeyi deniyorum ama ruhum daralıyor okurken.


denef
(17.03.19)
kinyas ve kayra'yi 16 yasinda okudum. o zaman kadar okudugum en degisik, en iyi seydi. etkilenmistim epey. ekside yorumlarini okudugumda genel olarak begenile bi kitapti ama ergen kitabi diyen de vardi.(adam 17 yasinda ergenken yazmis zaten lol) su an 23 yasindayim, simdi ya da bikac yil sonra ilk defa okumus olsaydim o kadar etkilenmezdim muhtemelen. genel olarak hayat ustune aforizmalarla dolu bi kitap, beni etkileyen onlar ve hikayenin, karakterlerin yarattigi tuhaf, karanlik havaydi. kinyas ve kayra'dan sonra da aaabii yeralti edebiyat bu adami okumaliyim diyip "az" ve "malafa" yi okumustum. malafa'ya farkli ve iyi diyebilirim hatirladigim kadariyla ama "az" biraz turk filmi tadinda, cok olmamis bi romandi.

yani. uc adet kitabini okuyabildim, kinyas ve kayra diyorum ben de.


aydonno
(17.03.19)
Tüm kitaplarını okudum. Kinyas ve kayra'yı bitiremedim. "Her cümlesinin altı çizilesi" dedikleri kitaplardan. Akıcı değil. Malafa, daha ve ziyan favorilerim.


ganbatte
(17.03.19)
1 daha
2 malafa
3 kinyas ve kayra

Not: bütün kitaplarını okudum. Son bir iki yılda yeni bi kitap yazdıysa da haberim yok.


antihero
(17.03.19)
kinyas ve kayra degil ya, gercekten cok zor bitirdim kitabi, bir daha da gormek istemiyorum. daha ya da az diyorum ben de.


kassiopeia
(17.03.19)
ilk kez piç'i okuyup çok beğendiğimden kinyas ve kayra'ya başlamıştım. ikisini de 18-22 yaş aralığında okuduğumdan hoşuma gitmişti. takiben bütün kitaplarını çıktıkça okumaya başladım. bütün kitaplarını okumuş biri olarak şu yorumu yapabiliyorum, yaşım ilerledikçe kitapları ergen hissiyatı vermeye başladı. mesela "daha" adlı kitabını çıktığı gün alıp bundan 1 sene sonra ancak bitirebilmiştim. aralarından malafa ve az'ı bu hissiyatı pek vermediği için ayrı bir yere koyuyorum. dolayısıyla az ve malafa benim için en iyi kitapları bugün, bu yaşımda. 10-15 sene evvel bu piç olurdu, kinyas ve kayra olurdu.


Kiynas ve kayra'yı 18 yaşımda okudum. O zamanlar tutunabileceğim tek dal olarak bu kitabı belirledim. Mutsuzluk, depresyon, insanlarla anlaşamama. 18 yaşın getirdiği ne varsa hepsi bu kitaptaydı ve harika bir anlatımı vardı. O zaman sorsaydınız hayatımın en iyi kitabı derdim.

Şu an için beğendiğim bir kitap dememin sebebi beni o dönemler çekip çıkaran ve belki de bugünkü kişiliğime "neye benzemek istemediğime" karar verdiren bir kitaptı. o yaşlarda kayracıydık. sonra kiynascı olduk. mutluluğu bulduk. o nedendendir ki duvarımda kitabın son sayfası çerçeveli bir şekilde durur.

Her neyse niye şimdi bu kadar yükseldim ben de bilemedim.

Sıralamam şu şekilde

1 Kinyas Ve Kayra
2 Piç
3 Zargana
4 Ziyan
5 Azil


kablelvuku
(18.03.19)
Kinyas ve Kayra, Az ve Azil'i okudum. Üçünü de 30'umdan sonra okudum. İçlerinden sadece Kinyas ve Kayra'yı beğendim. Ergen edebiyatı olduğunu düşünmüyorum, ama yazarın aforizma kasmaları bazen itici ve zorlama geliyor.


auroraaurora
(18.03.19)
(3)

enpara'da faiz hesabıma nasıl para aktarıcam

şu an faizde duran bi miktar param var. şimdi köşede duran bi param daha vardı onuda enparaya attım ama faiz hesabıma nasıl ekleyeceğim bu paramıda?
şu an faizde duran bi miktar param var. şimdi köşede duran bi param daha vardı onuda enparaya attım ama faiz hesabıma nasıl ekleyeceğim bu paramıda?
ayseee
(17.03.19)
birikim ya da vadeli hesap açıcaksın. sonra vadesiz hesabındaki parayı transfer ediceksin işte.


spirit crusher
(17.03.19)
vadeliden denedim şimdi hesabınız uygun değildir. 05.00 sonrası yapabilirsiniz diyor..


ayseee
(17.03.19)
bugünlük birikime at. yarın birikimden vadeliye aktarırsın. vadesizde kalmasın =)


spirit crusher
(17.03.19)
(2)

Sizce en iyi charles dickens kitabı hangisi?

daha önce dickens okumamadım hangisiyle başlayayım?
daha önce dickens okumamadım hangisiyle başlayayım?
ayseee
(17.03.19)
adettendir Oliver Twist okunur mesela. iki şehrin hikayesi'ni bir de okumuştum. başka da okumadım hiç


avatar is back
(17.03.19)
İki Şehrin Hikayesi'nin yeri ayrı ama benim için en iyisi Büyük Umutlar. Ama başlangıç için Oliver Twist iyi olabilir.


ms brownstone
(17.03.19)
(9)

Sizce dostoyevskinin en iyi 3 romanı hangisi?

kumarbaz ve yeraltından notlar'ı okudum. suç ve ceza'ya haftaya başlıyorum.
kumarbaz ve yeraltından notlar'ı okudum. suç ve ceza'ya haftaya başlıyorum.
ayseee
(13.03.19)
Suç ve ceza
Karamazov kardeşler
Beyaz geceler


buiret
(13.03.19)
Karamazov kardeşler
Suç ve ceza
İnsancıklar

1 ve 2 aynı sıraya da girebilir aslında :)


lorne malvo
(13.03.19)
karamazov ile suc ve ceza kesinlikle ilk ikidedir ama ucuncusu tartisilabilir. benim icin kumarbaz. cogu kisi icin degil.


der meister
(13.03.19)
suç ve ceza
yeraltından notlar
beyaz geceler


QweAsdZxc
(13.03.19)
benim için sıralama:

suç ve ceza
karamazov kardeşler
kumarbaz


makarnavodka
(13.03.19)
Dostoyevskinin bütün romanlarını okudum diyebilirim. Okumadığım birkaç hikayesi var.

Karamazov Kardeşler
Delikanlı
Ezilenler


Karamazov Kardeşler
Suç ve Ceza
Yeraltından Notlar

Yalnız bence Karamazov Kardeşler en son okunmalı.


esse classic
(14.03.19)
Suç ve ceza inanılmaz bir roman. Diğerlerini ben de geçen hafta sipariş ettim. Başlıyorum yakında.


westblack
(14.03.19)
Yukarida yazilanlar evet iyi kitaplardir. Ancak sunu soylemek istiyorum. Karamazov kardesleri okuduktan sonra hicbir kitabi ciddiye alamadim. Soyle ki; karamazov kardesler 100 ise, suc ve ceza 5 dir. Bu arada en begendigim ikinci kitap suc ve ceza.


(5)

Hasan ali yücel klasikleri arasında en sevdiğiniz kitap hangisiydi?

Hasan ali yücel klasikleri...
Hasan ali yücel klasikleri...
ayseee
(10.03.19)
2. cilt suç ve ceza.


annesütü
(10.03.19)
Oblomov. Su gibi akmıştı.


Amaranta ursula
(10.03.19)
genc werther’in acıları


medievalman
(10.03.19)
Turgenyev'in İlk Aşk öyküsünün içinde olduğu öykü kitabı.


İki büyük dünya sistemi hakkında diyalog, galilei.


babilbaligi
(11.03.19)
(2)

2060 dan 2400 e artış

yüzde kaç zam almış oluyor?
yüzde kaç zam almış oluyor?
ayseee
(09.03.19)
%16.50485


nahtoderfahrung
(09.03.19)
daha basit olarak

2600/2040 = 1.16504854 yani yeni maasin eskisinin 1.165 kati. demekki %16.5 zam almissin


crucio
(09.03.19)
(2)

spotify kullanım süresinin bittiği tarihi nereden kontrol ediyoruz?

üyelik süresi bitiş tarihini göremedim..
üyelik süresi bitiş tarihini göremedim..
ayseee
(07.03.19)
Üyelik süresi diye bir kavram yok çünkü.
Öğrenci üyeliğinizi yenilemek gerektiğinde e-posta yolluyorlar.


aynabugusu
(07.03.19)
telefondan değil internet sayfasından girince hesabımda yazıyor.


xdenizx
(08.03.19)
(2)

sariyer'den vefa bozacısına nasıl gidebiliriz?

sariyer'den vefa bozacısına ordan da balat'a nasıl gidebiliriz topu taşıma ile?
sariyer'den vefa bozacısına ordan da balat'a nasıl gidebiliriz topu taşıma ile?
ayseee
(07.03.19)
hacıosman metro durağında binip vezneciler'de ineceksiniz. Oradan da 10 dakika yürürsünüz en fazla


goodman
(07.03.19)
goodman +1


tabirimekruh
(07.03.19)
(4)

güney amerikalıların hepsi aynı dilimi konuşuyor?

şili - brezilya - arjantin - paraguay - uruguay - kolombiya filan bunlar hepsi aynı dilimi kullanıyor? eğer öyleyse ne güzel ya
şili - brezilya - arjantin - paraguay - uruguay - kolombiya filan bunlar hepsi aynı dilimi kullanıyor? eğer öyleyse ne güzel ya
ayseee
(07.03.19)
yok. brezilya portekizce, diğerleri ispanyolca.


windows95
(07.03.19)
Biz de Türkiye'de Türkçe konuşuyoruz ama kuzeye güneye gittikçe ağızlar değişiyor, anlaşılamayabiliyor. Bu ülkeler İspanyolca konuşsa bile birinin diğerini anlaması kolay olmayabilir, ayrıca Brezilya Portekizce konuşuyor.


angelus
(07.03.19)
ispanyolca öğrenirken bizim kitaplarda bir bölüm vardı
işte buna arjantinde şu deniyor meksikada bu deniyor diye.
daha çok kelime farkları düzeyinde fark var sanıyorum. gramer konusu olarak hiç hatırlamıyorum-ama daha ileri düzeyde belki vardır bunu iddia edemem. atıyorum gazeteler veya medya dili gibi racon/register olarak da belki farklar vardır...
halkın konuştuğu dilde kelime haricinde illa telaffuz farkı da vardır da, ingilizce gibi çılgın boyutlarda değil (ispanyolca kulağa öyle geldiği için de olabilir tabi)
dil olarak "sektör" açısından bakınca mesela 2ye ayırıyorlar temel olarak: ispanya ispanyolcası ve g.amerika ispanyolcası diye..zannedersem yazılı dilde kıtaca anlaşabiliyorlar.


niye ama
(07.03.19)
brezilya-portekizce
guyana-ingilizce
fransız guyanası-fransızca
surinam, curaçao ve aruba-felemenkçe
peru ve bolivya’nın bir kısmı-aymaraca

diğerleri ispanyolca.


hocam
(07.03.19)
(8)

2000 yılından sonra yazılan roman önerisi

türk yabancı fark etmez. 2000 sonrası roman ne okunmalı?
türk yabancı fark etmez. 2000 sonrası roman ne okunmalı?
ayseee
(21.02.19)
Murakami, İhsan Oktay Anar, Hasan Ali Toptaş der susarım.


simderun
(21.02.19)
masumiyet müzesi


nevrochaotica
(21.02.19)
Turkce mi?


kassiopeia
(21.02.19)
Daha dogrusu illa turk yazaar mi


kassiopeia
(21.02.19)
@kassiopeia türk yabancı fark etmez. 2000 sonrası roman


ayseee
(21.02.19)
yerli fantastik edebiyatın güzel bir örneği olan barış müstecaplıoğlunun perg efsaneleri serisi olabilir


edaddy
(21.02.19)
latife tekin, asli erdogan


balik kraker
(21.02.19)
Ferhat Uludere romanları. Sonbaharda Sarhoş Bir Kasaba, Binbir Fıçı Bira.


aynabugusu
(22.02.19)
(1)

2 yılda 7 kez bozulan kombi / Kombi tavsiyesi

son 2 yılda 7 kez farklı sebeplerle gerçi bazılarıda aynı sebepti.. bu yüzden yeni bir kombi almak istiyoruz ama hiç anlamıyoruz bu işlerden. ne tavsiye edersiniz yoğuşmalı kombi öneriliyor sanırım artık. şu an kullandığımız demirdöküm'ün 15 yıllık bir modeli. bir kez daha arıza çıkarırsa çöğe atıp
son 2 yılda 7 kez farklı sebeplerle gerçi bazılarıda aynı sebepti.. bu yüzden yeni bir kombi almak istiyoruz ama hiç anlamıyoruz bu işlerden. ne tavsiye edersiniz yoğuşmalı kombi öneriliyor sanırım artık. şu an kullandığımız demirdöküm'ün 15 yıllık bir modeli. bir kez daha arıza çıkarırsa çöğe atıp yeni kombi almayı planladık ama bu işler nasıl yapılıyor? kime taktırmak gerekiyor yeni kombiyi? herkes kafasına göre her kombiyi alıyor mu? bilmiyoruz

evimiz 3+1 120 m2
boğazdan rüzgar alan bir soğuk ev. toplamda 7 tane petek var evde. ne önerirsiniz?

fiyat aralığımız 3000 - 4500 arası

www.cimri.com
ayseee
(21.02.19)
demirdöküm nitromix. doğalgaz tesisatı yapan birine başvuruyorsunuz gelip takıyorlar.


sutlu nescafe
(21.02.19)
(7)

85000 bin tl'ye renault clio 1.5 icon alıcam ama nasıl

2.el otomatik vites dizel renault clio 1.5 icon almak istiyorum ama araba dünyasını hiç bilmiyorum. bu işlere yakın olan bir tanıdığımda yok. 2.el araba alırken kime nasıl güvenebilirim? ne yapayım ben? 3 ay sürem var daha ama..
2.el otomatik vites dizel renault clio 1.5 icon almak istiyorum ama araba dünyasını hiç bilmiyorum. bu işlere yakın olan bir tanıdığımda yok. 2.el araba alırken kime nasıl güvenebilirim? ne yapayım ben? 3 ay sürem var daha ama..
ayseee
(18.02.19)
çok yüksek bir fiyat. sen ne özellikler istediğini belirle yol gösteririz. öncelikle dizel mi? benzinli mi? otomatik mi? manuel mi? yakıt mı güç mü? km veya boya takıntın var mı?


mikahakkinen
(18.02.19)
O işi yeni atlattım çok şükür :) üstteki arkadaş haklı Sorular şunlar ;
Ne istiyorsun ?
Benzinli , LPG li. Dizel ?
Otomatik manuel
Sedan Hatchback
Ekstra özellikler
Veee en önemli soru
Kaç paran var max ?


infernalcadre
(18.02.19)
85 bin Clio offfffffff..... deli para.

www.youtube.com

Şu arabayı satsan Clio bile alamıyorsun hayat işte neyse.......

Arkadaşların dediği gibi şartları belirlersek daha net karar verebiliriz.


allahkitapwesli
(18.02.19)
yazdım ya zaten yine yazayım.

2.el otomatik vites dizel renault clio 1.5 icon ekstra özellik ne bilmiyorum orta derecede bişeyler işte.. sorun arabanın iç aksamı değil. sorun 2.el dünyasında nasıl araba alınıyor? paramızı iç etmesinler.. burası turkey.


ayseee
(18.02.19)
Donanımhaberciler gibi “o fiyata neler neler alınır” demek istiyorum.


o paraya 20bin daha koy, 2015/2016 comfortline golf al derim.


blackidom
(18.02.19)
Şöyle anlıyorum o zaman, ben marka ve modele karar verdim ama ikinci el nasıl alınır bilmiyorum diyorsun.

O zaman bi ekspertize götürüyorsun (Otorapordan memnunum ben) orada her şey çıkıyor zaten. 2. El araçta değişen pek makbul değildir. Boya olmasa iyi olur ama var ise nerede olduğu önemli (ön taraf, arka tampon vs.)

Hasar kaydı yoksa veya düşükse iyi olur Pert kayıtlı araç alma sakın. Kilometresi düşük olursa iyi olur. Aklıma gelenler bu kadar şu an.

Bir de özür dileyerek o paraya başka modellerde bakılabilir demek istiyorum


infernalcadre
(18.02.19)
(7)

dolar cinsinden faiz alabilir miyim?

5.60 dan dolar almıştım enpara üzerinden dolar şu an 5,27 .. ben enpara'da bulunan doları bozdurup ya da bozdurmadan dolar üzerinden aylık faiz alabilir miyim?5k dolarım var
5.60 dan dolar almıştım enpara üzerinden dolar şu an 5,27 .. ben enpara'da bulunan doları bozdurup ya da bozdurmadan dolar üzerinden aylık faiz alabilir miyim?

5k dolarım var
ayseee
(17.02.19)
Alabilirsin. TL USD EUR sekmelerinden inceleyebilirsin.

www.qnbfinansbank.enpara.com


angelus
(17.02.19)
durduğun kabahat.


adivar
(17.02.19)
Evet alabilirsiniz ama miktarı çok düşük malesef. 20k sadece 50 dolar veriyor aylık.


Fritz-X
(17.02.19)
@angelus önce 5.60'den aldığım doları bozdurmam lazım sonra faiz'e koyabilirim di mi? yoksa bozdurmadan faiz'e koyabilir miyim?


ayseee
(17.02.19)
Yok hayır doları bozmak zorunda değilsin. Hesaplar sekmesinden vadeli hesap aç bölümüne gel, paranın alınacağı hesap bölümünde okla pencereyi aç, dolar hesabını seç, paranı aktar, aşağıdaki faiz oranları zaten otomatik olarak döviz faizine döner, oradan devam edersin.


angelus
(17.02.19)
Dövizde al sat yaparak kar yapmak gibi bir amacınız varsa döviz vadesi çok akıllıca bir şey olmaz. Dolar özelinde konuşmam gerekirse trump'ın ve erdoğan'ın ağzından çıkan bir cümle ile 60-70 kuruş artarken 2 saat sonra başka bir cümleden dolayı eski yerine gelebiliyor. Vade süresi içinde olması durumunda bu gibi ani değişimlerde reaksiyon gösteremeyeceğiniz için yerinizde saymış olursunuz. Vadeden 1 ayda alınacak getiriyi 1 saatte alabiliyorsunuz yeri geldiğinde. Şahsi görüşüm budur. Siz yine de bana uymayın :)


desdenova34
(17.02.19)
Yaklaşık 1650 tl zararın var.
TL'ye çevirirsen, 4-5 aylık faiz ile ana paranı yerine koyarsın.
6 aylık getiri zararın yine var.
Tavsiyem varsa tl, ortalamayı düşürmek için tekrar alım yapın.

Türk lirası değersiz olduğu sürece dolardan korkmayın.
Sadece biraz sabırlı olun.


lemon cake
(17.02.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.