Giriş
(3)

Stres baş döndürür mü?

Çok sıkıntılı bir süreçteyim. Kafamda hep aynı şeyler,bazen oturduğum yerde başım dönüyor, midem bulanıyor gibi. Hangi doktor ilgilenir bu sorunla? ya da kendimi rahatlatmak için ne yapabilirim?
Çok sıkıntılı bir süreçteyim. Kafamda hep aynı şeyler,bazen oturduğum yerde başım dönüyor, midem bulanıyor gibi. Hangi doktor ilgilenir bu sorunla? ya da kendimi rahatlatmak için ne yapabilirim?
banacevaplazım
(21.03.19)
Döndürür.

alkol al, imkan varsa seks yoksa mastürbasyon.

edit: stresten seksin tadı çıkmaz, manuel devam.


datnet
(21.03.19)
sakin bir tempoda yürüyüş, bol su tüketimi, kefir/ev yapımı yoğurt gibi vücut direncini yüksek tutabilecek besinler, enstrümental müzik, meditasyon/yoga/nefes egzersizi tarzı size uyan herhangi bir şey.

bir de migreniniz var mı bilmiyorum ama sessiz migren'i araştırabilirsiniz. baş dönmesi, mide bulantısı, odaklanamama, sersemlik, görme ve işitmede sorun vb şeyler yaşıyorum ben sessiz migren tuttuğunda. seslisi ayrı sessizi ayrı dert.


Phoebe
(21.03.19)
Yürüyüş ve bol su.
Sakin olmaya çalış. Icindeki stresli durum biter bu sefer sağlığını kaybettiginle kalirsin. Onun icin olabildigince yuruyus yap ve su ic.


brnbrs
(21.03.19)
(8)

iş başvurularınıza dönüş alıyor musunuz?

Ne kadar suredir iş arıyorsunuz?
Ne kadar suredir iş arıyorsunuz?
banacevaplazım
(19.03.19)
aylardır yurtdışında iş arıyorum. başvurularıma olumsuz dönüş aldım hep.


king lizard
(19.03.19)
Staj basvurularima donus alamiyorum.


eksimeksi
(19.03.19)
Yenibiris'te ben surekli donus aliyorum ama gitmiyorum.

Acaba donus alacak miyim diye yokluyorum bazi firmalari.

Eger planladigim gibi gitmezse o zaman ben onlara geri donus yapicam.

Not: Planlarimi hice dayacagim pozisyondaki basvurulara genelde donus olmadi. Su ana kadar en cok yonetici asistanligi icin donus aldim digerlerinin gozune girmem icin yeni cv hazirlamam lazim.


1,5 aydır iş arıyorum. Henüz dönen olmadı :)


mekaniker
(19.03.19)
yönetici asistanlığının maaşı ne kadardır? Bir arkadaşım azarlama tahtası olarak kullanıyorlar demişti.


banacevaplazım
(19.03.19)
3 aydır arıyorum, 200e yakın başvuru yaptım. 3 mülakata girdim (2si referans aracılığıyla), şu ana kadar 2si olumsuz sonuçlandı.


Kariyer sitelerinden yaptığım başvurulara 2 3 aydır 1 dönüş aldım sadece. Diğerleri eş epey vasıtasıyla görüştüğüm Firmalardan dönüş geliyor


@banacevaplazım
Valla gorusmeye gitmedim. Dedigim gibi kariyer sitelerinim nabzını tutuyorum su anda hani ileride lazım olursa diye.

Ama drdiginiz dogru olabilir azarlanma tahtası olunacak bir pozisyon, ismine yonetici yanina asistanlik koyup getir gotur yaptiriyolar buyuk ihtimal.


(3)

STK'larda iş bulmak ama nasıl?

Neredeyse hepsine başvurdum, referans olmadan olmuyor mu? Oralarda da referanssız iş bulmak zor mu?
Neredeyse hepsine başvurdum, referans olmadan olmuyor mu? Oralarda da referanssız iş bulmak zor mu?
banacevaplazım
(18.03.19)
İlgilendiğiniz STK'lerin dışarıdan katılımcılı etkinlikleri oluyordur mutlaka, onları takip edip katılın, orada çalışanlarla hatta yöneticilerle tanışın, networklerine dahil olun. Öyle yürüyün.


kobuzchu kiz
(18.03.19)
gonullu olarak calismaya baslayin mutlaka. yoksa sizi tanimazlar. orada yillarca gonullu olarak calisip is basvurusunda bulunanlar oncelikli alinir muhtemelen - eger ozel yetenek/deneyim gerektiren bir alan/gorev degilse.


kassiopeia
(18.03.19)
Iki tanidigim var ikisinin de ne stk gecmisi ne de gonulluluk yapmisligi var ama un bunyesinde girmisler:(


banacevaplazım
(18.03.19)
(3)

İrlanda vizesine başvuru

Yakın zamanda İrlanda vizesine başvuran oldu mu? VFs'nin sitesine giriyorum https://www.visas.inis.gov.ie/AVATS/GeneralApplicantInfo.aspx buraya yönlendiriyor. Burası da sanki daha önce İrlanda'da yaşamış kişiler için. Doğru mu yapıyorum? Başka da randevu alma şeysi yok.
Yakın zamanda İrlanda vizesine başvuran oldu mu? VFs'nin sitesine giriyorum www.visas.inis.gov.ie buraya yönlendiriyor. Burası da sanki daha önce İrlanda'da yaşamış kişiler için. Doğru mu yapıyorum? Başka da randevu alma şeysi yok.
banacevaplazım
(18.03.19)
Buradan yapıyorsun, 4-5 ay önce aldık eşim için.


cakabo
(18.03.19)
Vize ücreti dışında vfs hizmeti için 20 Euro mu ödediniz 300 tl mi? İnternette biri vize ucreti için Ankara nın 300 tl istediğini söylemiş.


banacevaplazım
(18.03.19)
20 euro ödedik İstanbul'dan.


cakabo
(18.03.19)
(7)

kaç yaşında ideal işinize kavuştunuz?

Ve o işe ulaşıncaya kaç iş değiştirdiniz?
Ve o işe ulaşıncaya kaç iş değiştirdiniz?
banacevaplazım
(15.03.19)
28
3


sttc
(15.03.19)
manevi olarak ideal işime kavuştuğumda 24 yaşındaydım ve ilk işimdi.

maddi olarak ideal işime kavuştuğumdaysa 27 yaşındaydım.


avianthem
(15.03.19)
26
0


sadakatsiz
(15.03.19)
26-3
ama yaşım bu değerlendirme için henüz erken.


blacksky
(15.03.19)
20li yaslarda olup ideal islerini ulastigini iddia eden arkadaslara bu dusunceden biran once kurtulmalarini oneririm, kendinizi koreltmeyin daha emeklilige 40 sene var :)


cooperr
(15.03.19)
32
15 farklı yerde çalıştım.


mekhanik karpov
(16.03.19)
Değişsem iyiydi. İyi fikir de nası olcak


photo85
(16.03.19)
(11)

Kötü bir karar mı verdim?

Uzunca bir süredir çalışmıyorum, sosyal hayatım sıfırlandı.Konuşmayı unutacak seviyeye geldim. Biraz bir birikimim vardı dil kurslarındaki çakallara vermektense hostellerde bir hafta takılayım diyorum. İki farklı hostel ayarladım İrlanda'da 1 haftalık toplam 150 euro yapıyor. Vize, uçak bileti derke
Uzunca bir süredir çalışmıyorum, sosyal hayatım sıfırlandı.Konuşmayı unutacak seviyeye geldim. Biraz bir birikimim vardı dil kurslarındaki çakallara vermektense hostellerde bir hafta takılayım diyorum. İki farklı hostel ayarladım İrlanda'da 1 haftalık toplam 150 euro yapıyor. Vize, uçak bileti derken bana 1000 euroya mal olacak belki. Kötü bir fikir mi?

Eski 4-5 tane şengen vizem var, babamı da sponsor olarak göstereceğim. Olur da alamazsam rezervasyonları iptal ederim. Bileti de vizeyi aldıktan sonra almayı düşünüyorum.

Cevap: The_Look'un dediği durumdayım. Moralim bozuk, bir umudum da kalmadı. Dil kurslarını araştırdım, gerçekten çok pahalı. Dil kurslarına aracı olan tipler de çok keko, onlara para vermek içimden gelmiyor. Yds'den 90 almıştım, sıfır İngilizce ile gidip advanced olmayı beklemiyorum. Farklı insanlarla tanışırım, pratik yapmış olurum. Dönüşüm için bir plan yok, iş başvurularına devam. Tek korkum o zamana bir iş görüşmesinin denk gelmesi.
banacevaplazım
(15.03.19)
Kötü fikir. Daha doğrusu sebep dil öğrenmek değil.


çare uzaklara gitmek değil bence sizin için. umutlarınızı tüketmişsiniz, biraz amaçsız bir hareket gibi görünüyor, zira bir hedeften bahsetmiyorsunuz. biraz kendinizi toplayıp geleceğe daha pozitif bakmak için bir amaç edinmelisiniz. dil öğrenip ne yapacaksınız mesela? bir mesleğe yönelik bir hareket mi, meslek çalışmak vs? o noktalarda kendi kafanızda biraz sorularınızı cevaplarsanız daha hedefe yönelik yatırımlar yapabilirsiniz. Çalışmaya ve mesleğinize yönelik yatırımlar daha uygun olur bence. Gezmek istiyorsanız paranız bolsa gezin tabi ki, orası ayrı, ama kafanızı rahatlatacağını sanmıyorum


The_Lollok
(15.03.19)
Döndüğünde planın nedir?


piremses
(15.03.19)
eğer paran varsa 3-5 aylık gezmeye git hem kafanı toparlarsın hem çok değişik insanlarla tanışırsın hem yapabileceğin bir şeyler olup olmadığını araştırırsın falan. win-win olur bence


selam
(15.03.19)
Iyi yapmissin.
Dil kursu bedava olsa bile gereksiz kaldi ki bol para veresin.


stavro
(15.03.19)
hayatını kurmak için paraya ihtiyacın olacak. bence sorumsuzca bir fikir. sorumluluk almaya başlamanı öneririm. o parayı yurt dışına temelli gitmeli projelere yatırmanı öneririm ki nasıl olacağını sen daha iyi bilirsin:


kadirrr
(15.03.19)
fikir dil öğrenme dışında güzel ama dil öğrenme bağlamında değerlendirdiğimizde kötü. zira "bir haftada" irlanda'da lokallerle (hostelde kalan, ingilizcesinin iyiliğinden de emin olmadığımız turistlerle de) takılarak dilinizi geliştiremezsiniz. hatta aksanlarından dolayı anlayamadığınız için moral bozukluğu sonucu iletişim kurmaktan bile uzaklaşabilirsiniz. bu durumda boşa bir yatırım olur bu. şahsen niyetim "dil öğrenmek" olsaydı, içime sinmese de bu tür işletmelere para vermeyi yeğlerdim.


@kadirrr +1

Bence "Bir umudum da kalmadi!" artik diyebiliyorsan o parayi carcur edebilecek durumda degilsin. Ben senin yerinde olsam o parayi dövizde tutar, baska bir zaman daha cok fayda getirecek birsey icin harcardim.


chitosan
(15.03.19)
Git ucuz bir ülkede bir süre takıl, kafanı dağıt. Gelince otur internetten ingilizce çalış.


prizmatik
(15.03.19)
disari cikmak etkili kullanilirsa ufuk acar, yeni fikir ve projelerle doldurur insani. bu seni maddi anlamda cok etkilemiyorsa yap tabi. hem moralinin bozuklugunun ve hedefsizliginnde ulke ve ulkem insandaki tavrin buyuk etkisi olabilir. buraya has bir mutsuzluk ve umutsuzluk var. amerika'dan henuz gelmis biri icin soyluyorum. karabatak gibi, girdap gibi bir ulke mental olarak. ayagini basinca cakilip kaliyorsun. gunler geciyor nasil geciyor, saatler nereye gidiyor anlamiyorsun. bos ve hastalikli bir elestiri kulturu, surekli ezikleme, her halini yargilama, olumsuzluk, sinsi bir rekabet, nefret sacma vs.
bunlara ugramazsan, gittigin yol biraz daha belli olsa yani isinde gucunde vs olsan da bu sefer emek somurusu, iyi niyetin suistimali, taciz, mobbing, torpil, haksizlik, hak yeme vs. gider boyle. ve insanin insan olmayla, toplumun da toplum olamamayla ilgili dertleri bitmez. bunlarin olmadigi ya da nispeten daha az oldugu toplumlarda biraz kalinca insan ''oh be dusunebiliyor musum nefes alabiliyor musum'' falan diyor. bir sihirli degnek etkisi yapmaz o kadar sure ama orada nelerle karsilasacagini, neyin sende neyi atesleyebilecegini bilmiyorsun. burada kalmaktan iyidir eger o parayi harcamak sana koymazsa.


@gang leader of wasseypur, hislerime tercüman olmuş. Bu parayı zaten yıllar önce bir işten kazanmıştım euro olarak, üstüne istediğim miktarda ekleyebilseydim uzun süreli dil kursu düşünürdüm.


banacevaplazım
(15.03.19)
(2)

Anayasa kitapçığının fırlatılması krizi nasıl 2001 krizine yok açtı?

Sezer'i severim, herkes bunu ortaya atıyor. Olaylar nasıl gelişti var mı link?
Sezer'i severim, herkes bunu ortaya atıyor. Olaylar nasıl gelişti var mı link?
banacevaplazım
(14.03.19)
Ekonomi zaten kötü durumdaydı. Biraz panikle, biraz bahane ederek doları firlattılar.


prizmatik
(14.03.19)
ecevit ilkokul çocuğu gibi bana kitap fırlattı dememeliydi. sezer'in hareketi ağır ergenlik, ecevit'in açıklaması daha büyük ergenlik. toplantıda ne yaşadıysan yaşadın ne anlatıyorsun kamuoyuna


prasinos
(14.03.19)
(16)

tesadüfi başarılar bir yerde patlar mı?

Alanında bilgi ve beceri sahibi olmadan birileri aracılığıyla işe girenlerin başarısı sizce pazar kadar mı mezara kadar mı?
Alanında bilgi ve beceri sahibi olmadan birileri aracılığıyla işe girenlerin başarısı sizce pazar kadar mı mezara kadar mı?
banacevaplazım
(14.03.19)
Ne kadar şanslı olduğuna göre değişir.


prizmatik
(14.03.19)
devlet kurumlarında çok da sallanan bir durum değil. bilen adam burun kıvırıyor, bilmeyen adam takdir ediyor. yallah ya tazyik deyip gönderecek insan zor çıkar karşısına.


burty
(14.03.19)
Çok güzel bir soru.
Bence maksimum 3 yıl içinde patlar, kişi kendini yetersiz görmeye başlar.


askerde atış talimi yapıyoruz. 200 metrede 5 atış yaptık. yanımdaki eleman yanlış yere nişan almış. çok güldük falan. sonra bu elemanın hedefinin 5/5 isabet aldığı anlaşıldı. başka bir leyla bunun hedef tahtasına nişan almış olsa gerek. neyse biz daha çok yarıldık tabi.

bu elemana ödül olarak full yatış görev verdiler.

yine böyle denk gele gele memur olmuş, babası ve amcasının tanıdıklarıyla da tavuk çiftliği kurmuş. anlattığı şeyler hep türk dizisi tadında. eleman felaket başarılı devam ediyor.

cevabım mezara kadar. şans faktörü çok ama çok önemli.


blackbuker
(14.03.19)
Şansa bağlı. Başarı demeyeyim de kariyer/yükselme diyeyim, bizim şirkette "birileri"ne kendini sevdirdiği sürece mesela. O da işini biliyorsa mezara kadar oluyor.


pati
(14.03.19)
Patlar. İstisnasız. Hem de kişinin en ihtiyaç duyduğu anda yigilir her şey bi anda.


superfluid
(14.03.19)
Fatih terim hala patlamadi


acemi
(14.03.19)
"kariyer/yükselme diyeyim, bizim şirkette "birileri"ne kendini sevdirdiği sürece mesela. O da işini biliyorsa mezara kadar oluyor."

bu tarz örnekleri kastettim. Ne üzücü:(


banacevaplazım
(14.03.19)
Muhakkak patlar.

Insan bu hayatta en cok kendisine ve kendi caliskanligina, bilgisine güvenebilmeli. Gerisi bos.


chitosan
(14.03.19)
belli olmaz. tesadüfi başarı elde etmek ne kadar şansla alakalıysa o başarının daimi olması da şansla ilgili. ayrıca kişinin o tesadüfi başarı üzerine kendine bir şey katmadığını da bilemeyiz.


aquarium
(14.03.19)
Mutlaka patlamayabilir. Bir önceki müdürüm müthiş ballı bir adamdı. 5 sene resmen yan gelip yattı, biz eşek gibi adamın arkasını topladık. Kırk yılın başı girdiği toplantılarda adamın bizi soktuğu riskleri toparlamak için göbeğimiz çatladı. Adam resmen şirkette herkes tarafından gaflarıyla bilinir oldu. Adamın görevi kritik bir görev. Attım seni diyemeyeceğin bir pozisyon. Bu sebeple adamın bir ambalajını düzelttiler. yurtdışından birkaç adamla yemeğe filan çıkarttılar (Allah için tam bar geyiği yapacak adamdır kendisi). Nasıl oluyor demeğe kalmadı bizimkiler adamı headquarter'a postaladılar. Tam win-win durumu. Adam sanki promote etmiş gibi oldu, bizim burası da adamdan kurtulduğu için memnun. Allahın gerizekalısı muhtemelen benim 5 katım maaş alıyor. Haa, ben adamdan kurtulduğum için mutluyum, Allahından bulsun. Ama halen patlamadı.


SiyamkedisiZorro
(14.03.19)
Pazarı da mezarı da yok bence. Girdiği yere ve işe bağlı değişir.


patlamaz. (bkz: binali yıldırım)


paudi
(14.03.19)
Ülkece böyle yuruyegelen yerler var, patlamadi mi patlamiyor, ama şahsi olarak o kişi bunu kendine ne kadar yedirebiliyor o da önemli, çünkü hem beceriksiz hem de öyle bir konumda ki bir hüner gösterirse özelliğini yitirecek, hatta onu olduğu konuma getiren şeyi yitirecek. Öyle yaşamak stresli olsa gerek.


@aquarium +1
ilk etapta başarı şansla gelmiş olabilir lakin devamında üzerine birşey katamamış kişi ömür boyu başarılı da olamaz şanslı da.


frontrow
(14.03.19)
pazar değil de, o işe girmesini sağlayanların desteği kadar sürer.


tururo
(14.03.19)
(3)

ücretli öğretmenlik yapan var mı?

ne kadar alıyorsunuz? şartlar nasıl? cebinize ne kadar alıyor? bir de diğer öğretmenler nasıl davranıyor?
ne kadar alıyorsunuz? şartlar nasıl? cebinize ne kadar alıyor? bir de diğer öğretmenler nasıl davranıyor?
banacevaplazım
(12.03.19)
Aya 16 gün sigorta, her 40 dk İçin ortalama 12-13 tl, tatillerde derse girmediğin için para alamazsın, bazı okullarda kadrolu yok, neredeyse tamamı ücretli, bazı okullarda dışlama had safhada. İş değil yani. Sadece zaman kaybı. Mecburluktan yapılıyor. Aynı işi aynı şartlarda yapıp yılda 1/6 kazanmak...


insomnia
(12.03.19)
Bir sabah sana teşekkür edip gönderebilirler, hiç garantisi yok. Kadrolu öğretmen geldi derler.


insomnia
(12.03.19)
benim okulumda ücretli öğretmene kimse kötü davranmaz, o biraz şans işi.
sigorta yarım yatar, girdiğin ders sayısına göre ücret alırsın. 30 tam saat giren hocamız ortalama 1600 civarı alıyor.
şartlarınızı bilemem ama pek çekilir bir şey değil ileride eğitimci olup tecrübe edinirim diye düşünmüyorsanız.


siyah gece
(12.03.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.