Giriş
(2)

antidepresan kullananlar kan bağışı yapabilir mi?

eskiden çok zayif oldugum icin kan bagisi yapamiyordum. ilik/trombosit mi neydi onun bagisini yapmak istedigimde kalp rahatsizligim oldugu icin yapamayacagim soylendi.1 yili askin antidepresan kullaniyorum. bu sayede kilo aldim artik kan bagisi yapabilecek kilodayim. ancak antidepresan yuzunden alma
eskiden çok zayif oldugum icin kan bagisi yapamiyordum. ilik/trombosit mi neydi onun bagisini yapmak istedigimde kalp rahatsizligim oldugu icin yapamayacagim soylendi.

1 yili askin antidepresan kullaniyorum. bu sayede kilo aldim artik kan bagisi yapabilecek kilodayim. ancak antidepresan yuzunden almama ihtimalleri var mi?

nasil bagis yapmaliyim? tansiyonu kolayca dusen biriyim, oncesinde ne yapmami tavsiye edersiniz?

tesekkurler.
batlegolas
(05.05.19)
kan bağışı yapacağınız yer size zaten düzenli kullandığınız ilaç vs var mı diye soruyor. çok detaylı hazırlanmış bir form dolduruyorsunuz öncesinde sağlık durumunuza dair. kullandığınız ilacı görevlilere söylerseniz net bir cevap alırsınız onlardan. sizden alınan numune de teste tabi tutuluyor zaten ihtiyacı olan hastaya verilmeden.

güzelce yemek yedikten sonra bağış yapmaya giderseniz iyi olur.

kan vereceğiniz platformun yukarı kaldırılabilir/dikilebilir olmasına dikkat edin. tansiyonunuz düşüp gözünüz karardığında sedyeyi siz baş aşağı kalacak şekilde bir süre kaldırıyorlar. çıkışta da maden suyu/çokoprens yemeden sizi yollamazlar zaten :)
tebrik ediyorum, bağışlarınızın devamını dilerim.


hep7a
(05.05.19)
Bunu kan vermeden önce form doldururken kağıda yazarsan veya kan verme yerinde bulunan doktora söylersen yardımcı olacaktır. Lustral kullanırken ne sebeple kullandığımı sorarlardı. Sebebini öğrendikten sonra sıkıntı yaratmayacağını söylemişlerdi. Bu şekilde çok kan verdim önceden bilgi vererek.


(3)

calistigim sirket hakkinda sozluge gercekleri yazsam suc olur mu?

rezalet bir sirkette calisiyorim.bu sirket hakkindaki gercekleri, mesala fazla mesai saatinde sigara icilmesi, fazla mesailerin çok uzun olması gibi seyleri yazsam bu suc olur mu? avukatlardan yardim diliyorum lutfen.tesekkurlersoruyu kendime göre düzenledim.
rezalet bir sirkette calisiyorim.
bu sirket hakkindaki gercekleri, mesala fazla mesai saatinde sigara icilmesi, fazla mesailerin çok uzun olması gibi seyleri yazsam bu suc olur mu?

avukatlardan yardim diliyorum lutfen.

tesekkurler

soruyu kendime göre düzenledim.
batlegolas
(18.04.19)
Sen huzursuz olursun ve sözlüğü sallamaybilirler.

Şartlarnasıl sitesine yazıp, avukattan yukarda bahsettiklerine karşı neler yapılbilir öğrenebilirsin.


kaset
(18.04.19)
Ben adamin sahsinin altina dahi yazdim hicbirsey olmadi. Parami yine de alamadim.


Sigorta tam yatmiyorsa sgk ya sikayet edin, tepelerine cokerler.


kassiopeia
(18.04.19)
(3)

hastaneye gitmeli miyim?

baş dönmesi, çarpıntı, başımın arka altinda ve on sakaklarda agri, tansiyon dusmesi hissi, halsizlik.tansiyonum dusmus olabilir diye ayaklarini yukari koydum ama bas agrim gecmedi. hem zaten yemek de yemistim vr yemegin yaninda ayran icmistim tansiyonum duzenlenmis olmaliydi.bilmiyorum ben biraz tir
baş dönmesi, çarpıntı, başımın arka altinda ve on sakaklarda agri, tansiyon dusmesi hissi, halsizlik.

tansiyonum dusmus olabilir diye ayaklarini yukari koydum ama bas agrim gecmedi. hem zaten yemek de yemistim vr yemegin yaninda ayran icmistim tansiyonum duzenlenmis olmaliydi.

bilmiyorum ben biraz tirsak biriyimdir saglik konusunda...

acile gitsem mi?
batlegolas
(03.04.19)
Hafif bir ağrı kesici al, olcmediysen tansiyonunu ölç evde yoksa komşuda falan kesin vardır tansiyon aleti.


doxanikee
(03.04.19)
Git


bradshaw
(03.04.19)
başın arka altında, ensedeki ağrı tansiyon yüksekliğinin işaretidir. eczanede tansiyonunu ölçtürerek anlayabilirsin durumu.


ebabil curnatasi
(04.04.19)
(5)

ödenmeyen fazla mesai ücretleri

ben haftada en az 10 saat fazla mesai yapiyorum. 20 saat olduğu da oldu. ama bana da iş arkadaşlarıma da bu ücret ödenmiyor.işe girerken bir sözleşme imzalamadım.fazla mesaiye kaldığıma dair yazılı bir belge yok.hem ofiste hem plazada kamera kayıtları var, giriş çıkışlarda kart okutuyoruz o kaçta gi
ben haftada en az 10 saat fazla mesai yapiyorum. 20 saat olduğu da oldu. ama bana da iş arkadaşlarıma da bu ücret ödenmiyor.

işe girerken bir sözleşme imzalamadım.

fazla mesaiye kaldığıma dair yazılı bir belge yok.

hem ofiste hem plazada kamera kayıtları var, giriş çıkışlarda kart okutuyoruz o kaçta girip çıktığımı kaydediyor mudur bilmem, elimde fotoğraflar vs var ve iş arkadaşlarım şahit.

dava açsam kazanır mıyım?

uğraşmasam mı?

en az 1800 alacağım var fazla mesailerden.

kanıt olur mu bilmiyorum, bazen mesaiye kaldigimda taksi kullanirsam veya yemek yersem fisleri saklayip muhasebeye veriyorum bir belge doldurup ve hangi is icin mesaiye kaldigim da belli oluyor ama saatleri belli degil.

...

kamera kayitlari saklaniyor mudur acaba? tam beni goren bir kamera var burada kac saat durduguma kanit olacak sekilde.
batlegolas
(22.03.19)
"işe girerken bir sözleşme imzalamadım."

Sözleşmesiz çalışıyorsanız iddia edebileceğiniz hiçbir hak yok? sigortanız da yatmıyor mu yoksa ben mi yanlış anladım?

İş sözleşmenizde fazla mesai durumu belirtilir. Benim eskisinde brüt ücrete fazla mesailerin de dahil olduğu yazılıydı. (Haklı mı haksız mı ayrı konu) Ama siz sözleşme yok diyorsunuz.


monogram
(22.03.19)
dava açsan kazanırsın ama önce ihtarname gönder alacaklarının tutarına ve mahiyetine ilişkin. sözleşme yazılı veya sözlü yapılabilir. bordronuzu şirketten istemeyi unutmayın ek ödemeleri sgk ya bildirmişler mi vs


cenkist1903
(22.03.19)
haftada kaç saat çalışıyorsunuz?


benaslinda
(22.03.19)
Beyaz yaka misiniz yoksa mavi yaka mi?

Mesaiye kalmanizi yoneticiniz mi istiyor yoksa islerin yetismedigini gorup kendi kararinizla mi mesaiye kaliyorsunuz?


turkuaz
(22.03.19)
Kanunun verdiği haklar için ayrıca yazılı sözleşme yapılması gerekmez. Fazla mesai ücreti yasal bir haktır. İsterseniz turuncu yakalı olun o da önemli değil. İspat edebildikten sonra hakkınızı her türlü alırsınız. Ha nasıl ispat edersiniz? Onu bir iş avukatına danışın.


nihayet
(22.03.19)
(2)

istanbul'da özel/devlet diş doktoru veya ortodontist

işinin ehli ve sabırlı nazik bir doktor tanıyan var mı? tel taktirmak istiyorum, bir de dis beyazlatma.mızmız ve canı kıymetli biriyim. ayrıca çok braket kırarım. bu sebeple ozel olsa daha iyi olur.
işinin ehli ve sabırlı nazik bir doktor tanıyan var mı? tel taktirmak istiyorum, bir de dis beyazlatma.

mızmız ve canı kıymetli biriyim. ayrıca çok braket kırarım. bu sebeple ozel olsa daha iyi olur.
batlegolas
(08.03.19)
Tel takıyorum, doktorumdan memnunum oldukça.

Modern Klinik - İlke Elgün. Kendisi aynı zamanda hospitadentte de çalışıyor ama o hastanede hastası değilim.


şişli-cem caniklioğlu. ben bandırmadaki kliniğine gitmiştim ve çok memnundum


akan dame
(08.03.19)
(2)

Modern dans kursu

Modern dans yapmak istiyorum. İstanbul'da kaliteli eğitim veren bir yer biliyor musunuz? Aylık 400'e kadar verebilirim.Teşekkürler.
Modern dans yapmak istiyorum. İstanbul'da kaliteli eğitim veren bir yer biliyor musunuz? Aylık 400'e kadar verebilirim.

Teşekkürler.
batlegolas
(02.03.19)
fiyatlarını bilmiyorum ama cepsahne.


scudman1
(02.03.19)
baktim simdi yeni donem kayitlari ocak'ta baslamis ve ders de pazartesiymis. calistigim icin gidemem, gec saatlere kadar mesai yapiyorum cunku... :/


batlegolas
(02.03.19)
(3)

twitter'da fazla mesaiyi eleştirmek adına bir hashtag başlatmak

reklamcılık sektöründeyim. her gün akşam 8-9 hatta 11 ve 1'lere kadar ücretsiz zorunlu mesaiye kalıyoruz. kalmak istemezsek yerimize geçmeye hazır yüzlerce insan var. ekmek paramızdan olmamak için insani şartlara uymayan bir şekilde çalışıyoruz. yeri geliyor haftasonu bile çalışıyoruz. diğer sektörl
reklamcılık sektöründeyim. her gün akşam 8-9 hatta 11 ve 1'lere kadar ücretsiz zorunlu mesaiye kalıyoruz. kalmak istemezsek yerimize geçmeye hazır yüzlerce insan var. ekmek paramızdan olmamak için insani şartlara uymayan bir şekilde çalışıyoruz. yeri geliyor haftasonu bile çalışıyoruz. diğer sektörler ne durumda bilmiyorum, eminim benzer sorunlar vardır.

bu konuya dikkat çekmek amacıyla arkadaşımla twitter üzerinden bir hashtag başlatmak istiyoruz ama dikkat çekici ve kısa bir hashtag bulamadık. ikimiz de metin yazarı değiliz.

bu yaptığımıza katılmak isteyen ve hasthag bulmamıza yardımcı olmak isteyenler yazarsa sevinirim. belki bir şeyleri değiştirebiliriz.

teşekkürler.
batlegolas
(03.02.19)
#köleolmamakiçin #buçağdakölelik gerçekten zor. İçinde bulunduğunuz durum da zor hashtag ini bulmak da zormuş. Yolunuz açık olsun.


rakidabalikolsa
(03.02.19)
#buakşamgeççıkacağım
Ücretli avukatlarda da bu bahsettiğiniz durum var. Hem sektör iş yok diye ağlıyor; hem mevcut çalışanlarıyla normal çalışma süresinde bitiremeyecekleri kadar iş alıyorlar. Anlayamıyorum.


#aksamyemegebeklemeyin en çok bunu kullanıuorum ben. Akşam yemeğe beklemeyin..


fosforlu cevriye
(03.02.19)
(3)

faturasiz ürün değişimi veya iade yapilabilir mi?

gectigimiz black friday'de internetten zara'dan bir mont satin almistim. 1 ay hic kullanmadim cunku baska montum da vardi. sonra kullanmak istedim, 10 kere falan giydim ve mont mahvoldu. ic dikisleri atti, cebinin altindan yeni bir delik acildi. mont dedigim kürk. cok az giydim ve ozenli kullandim.
gectigimiz black friday'de internetten zara'dan bir mont satin almistim. 1 ay hic kullanmadim cunku baska montum da vardi. sonra kullanmak istedim, 10 kere falan giydim ve mont mahvoldu. ic dikisleri atti, cebinin altindan yeni bir delik acildi. mont dedigim kürk. cok az giydim ve ozenli kullandim. iade etmek istemiyorum, yenisini verebilirler, hatta tamir bile edebilirler.

ama faturami kaybettim. muhtemelen cope gitti. ne yapabilirim?

---edit: iade edebildim. teşekkürler.
batlegolas
(02.02.19)
m.zara.com

"Zara.com alışverişinizin ÜCRETSİZ iadesini yapmak için gönderi tarihinden itibaren 1 ayınız vardır."

sanki biraz geç kalmışsınız, parasıyla da tamir etmezler bunlar sonuçta esnaf değil, seri üretim yapıp satan mağazalar.


nahtoderfahrung
(02.02.19)
ben de oyle dusunmustum... ama gec kullandim ve bu yuzden o 1 ay gecince bozuldu urun :(


batlegolas
(02.02.19)
Ayipli urun oldugu icin 6 ay suresi var.
Fatura sart tabi, ama insiyatif kullanip alabilirler. Cogu tekstilci aliyor. Cunku fasonculara urettirdikleri icin cer cop urunleri arada iteliyor atolyeler.


acemi
(02.02.19)
(5)

avrupa'da nasıl iş bulabilirim?

ben grafik tasarımcıyım, ajans dili ile art director.avrupa'da nasıl iş bulabilirim? hangi sitelere bakmam lazım? graphic designer mı yazacağım yoksa art director mü?görüşmeleri nasıl olur? önce staj mı gerekir? ingilizce ne seviyede olmalı? ben b1'im.geçtiğimiz haziran marmara'dan mezun oldum ve şu
ben grafik tasarımcıyım, ajans dili ile art director.

avrupa'da nasıl iş bulabilirim? hangi sitelere bakmam lazım? graphic designer mı yazacağım yoksa art director mü?

görüşmeleri nasıl olur? önce staj mı gerekir? ingilizce ne seviyede olmalı? ben b1'im.

geçtiğimiz haziran marmara'dan mezun oldum ve şu an ilk işimdeyim. lisede de üniversitede de güzel sanatlar çıkışlı olduğum için çizimim iyi. after effects de biliyorum, animasyona ilgim var ama program kursları çok pahalı olduğu için gidemiyorum. aslında hayalim fantastik filmlere özel efekt yapmak.


bu alanda veya başka bir alanda avrupa'da iş bulmuş çalışan ve oraya yerleşen deneyimli arkadaşların cevaplarını bekliyorum. teşekkür ederim.


ispanya, fransa, hollanda, italya, isveç, norveç, isviçre, belçika, ingiltere, avusturya, danimarka, isveç, izlanda.
batlegolas
(02.02.19)
Bu kadar az tecrübe ile işin zor
Marmara falan tırıvırı
Portfolyö lazım


oldumusimdi
(02.02.19)
portfolyom var; hem çizim hem sanatsal tasarım hem de ajansta yaptığım tasarımlar.

zaten günde en az 5-10 tane video yapıyorum. global markalara yaptığım ve kullanılan tasarımlarım var, nestle, fakir, barbie, scrabble vs...


batlegolas
(02.02.19)
burada bir global şirkete gir, sonra git.
evs yap, orada kalmaya çalış.
staj yap, orada kalmaya çalış.


jimjim
(02.02.19)
Art director sizin firmadaki ünvanınız, müdür, çaycı, sekreter gibi. Mesleğiniz graphic designer olacaktır. Uluslarası yarışmaları iyi takip edin küçük de olsa bir katılım olumlu görünür cvde. Workshop vs kovalayın, zirveler oluyor misal. Sadece işle olmuyor sektörde bunlar.


Fransa’da networkun olması lazım bende aradım da bulamadım orada okumama rağmen .


OzgeZum
(02.02.19)
(5)

ayağımi burktum...

40 dk kadar önce ayağımı burktum ve düştüm. disarida oldugum icin buz falan koyamadim, eve geldim evde de buz yok. ayagimda sislik vrya morluk yok. ustune basabiliyorum. ama agrisi gecmedi. ne yapmaliyim? acile gidip rontgen cektirmeli miyim?
40 dk kadar önce ayağımı burktum ve düştüm. disarida oldugum icin buz falan koyamadim, eve geldim evde de buz yok. ayagimda sislik vrya morluk yok. ustune basabiliyorum. ama agrisi gecmedi. ne yapmaliyim? acile gidip rontgen cektirmeli miyim?
batlegolas
(26.01.19)
Bir şeyin yok gibi duruyor. Beklesen geçer.


tabii ki gidebilirsin de eğer istanbul'daysan acillerin en yoğun dönemi, hele cumartesi diye canı sıkılan kendini acile atıyor. uzun süre bekleme ihtimalin yüksek. kırık yoksa zaten ağrı kesici reçete edip taburcu edecekler. onu bilerek git.


dox
(26.01.19)
sicakkek hareket ettirmek odemnolusumunu azaltiyor aslinda ama gecmis artik. morluk sonradan gelecek burkmanin siddetine gore. buz yapabilirsiniz. 5 10 dakika kompress 30 dakika bekleme gibi. yuksekte turabilirsiniz. cok sett bir burkmaysa rontgen cektirilebilir. gecmis olsun. ha bir de krem surebilirsiniz evde varsa yaralanmalar icin bir sey.


sparkle kiddle
(26.01.19)
izmirde bile çeşmeden buz gibi su akıyorsa ülkenin diğer şehirlerinde de durum farklı değildir..
buz bulamıyorsan soğuk suyun altında tut biraz.. hiç yoktan iyidir..


strobist
(26.01.19)
hepinize tesekkur ederim. tavsiyelerize uyarak evde kremim yoktu eczaneden aldim ve soguk su koydum. 2 saat oldu hala sislik ve morluk yok. daha da olmaz herhalde. biraz can sikici bir agri var o kadar.

tesekkurler tekrar.


batlegolas
(26.01.19)
(14)

Apartman girişinde kedi beslemek suç mu? Hukukçulardan yardım istiyorum.

Merhaba, bizim sokakta 2 tane kedi var. Ben de apartmanın önüne mama ve su koyuyorum onlar için. Başka 2 komşum da koyuyor. Ancak şu geçen soğuk yağışlı ve karlı günlerde kediciğin birisi bizim apartmanın merdivenli giriş kısmında uyuyup duruyor.Apartmana girişimiz merdivenli, 4 basamak ve 2 adımlık
Merhaba, bizim sokakta 2 tane kedi var. Ben de apartmanın önüne mama ve su koyuyorum onlar için. Başka 2 komşum da koyuyor.

Ancak şu geçen soğuk yağışlı ve karlı günlerde kediciğin birisi bizim apartmanın merdivenli giriş kısmında uyuyup duruyor.

Apartmana girişimiz merdivenli, 4 basamak ve 2 adımlık bir giriş var dış kapıya ulaşmak için. Ben de oraya koydum hayvan üşüyor ıslak yere gidemiyor orada paspas var diye orada duruyor sanırım. Yönetici de sürekli bizi uyarıyor ve kapıya kağıt asıp duruyor, karşı apartmanın önündeki ağacın altına koy diyor. Bizim apartmanımızın da önünde bir ağaç var. Ben de normalde apartman girişinin oraya değil kaldırıma koyuyorum mamayı ve suyu.

Ne yapabilirim? Haftada 1 ancak mama koyabiliyorum zaten ve bunu da engellemeye çalışıyor. Koyduğum amma ve su kaplarını tekrar orada bulamıyorum.

Bu konu hakkında bir yasa falan var mı? Hukukçu arkadaşlar cevaplarlarsa çok sevinirim.

Teşekkürler.
batlegolas
(10.01.19)
Yasak falan değil.
Kanun var, 5199 sayili kanun


Apartman yönetmeliğinde ne yazdığına bağlı, ortak alanda yasakladıklarına dair bi karar varsa bir şey yapılamaz; öyle bir karar yoksa eğer karışamaz.


angelus
(10.01.19)
O kanunu şimdi okudum ama direkt konuyla alakalı bir madde göremedim.


batlegolas
(10.01.19)
Konuyla ilgili 2 madde var: Eğer spesifik olarak evde beslemenin yasak olduğu belirtilmişse, evde beslemek yasak; evde beslemeyle ilgili bir madde yoksa fakat apartmanda beslememenin yasak olduğu belirtilmişse, o da ortak alanda sokak kedisi vs yasaktır anlamına geliyor.


angelus
(10.01.19)
bence konuşarak çözersiniz, bu şekilde birisinin kap koyup diğerinin atması sonsuza kadar sürer, dediğim gibi konuşup bir orta yol bulup anlaşın.


konuştum ancak adam ille de karşı apartmanın önüne koy diyor. ben de dedim o zaman oradakiler de kızar nereye koyayım yola mı? cevap vermedi. kaldırıma bile koysam mama ve su kaplarını alıyorlar. sıcak yaz gününde bile su kaplarını alıyorlardı. bir de astığı duyuruya kuranda da havanları beslememiz gerekiği yazıyor ama apartman önünde olmaz yazmış. 12 daire var apartmanda, bildiğim kadarıyla 3 kişi besliyoruz. ama bir tek ben es çıkarttığım için sadece benim mama verdiğimi düşünüp sadece bana kızıyor.


batlegolas
(10.01.19)
www.mersinhayvanseverler.com

bu doğru mu?


batlegolas
(10.01.19)
40 50 mt öteye koysanız mesala sizw göre kedi beslemek hakkınız o kişiye görede kapının önünde kedi istememe hakkı bence her insanın böyle bir hakkı olmalı


ZetaStar1903
(10.01.19)
40 50 mt ötede de başka bi apartman var sonuçta bu sefer de oradan biri çıkıp laf edebilir. her yer apartman her yer bina. nereye koyacağım ben mama ve suyu? belediyenin yaptırdığı kedi evlerini ve zincirli mama kaplarını bil söküp atıyorlar. alt tarafı bir tane kedi var hava da soğuk koku da olmuyor. hayvanın oraya pislediğini de hiç görmedim. zaten haftada bir gelen temizlik görevlimiz de var. giriş kattaki dairenin sigara kokusu bile daha çok duyuluyor. alt tarafı bir adet kedi var beslediğimiz diğer kedi uğramaz oldu artık. bir kedi ne kadar pislik, koku yapabilir ki? sanki istanbul çok temiz bina girişi kaldırım yerler çok temiz de hayvana koyduğumuz mama ve su kirletiyor. orada burada tuvalete girdikleri ayakkabılarıya apartman girişine basmıyor mu herkes? bir de kedinin yanlışlıkla dağıttığı kuru mamaya bas çok mu her gün nelere basıyorsun... gerçekten bu konuda sinirliyim.


batlegolas
(10.01.19)
linç girişimini göze aldım, bir deli cesaretiyle yazıyorum:
kediden korkan vardır belki? bu kısmı da düşünmek gerekebilir. hayvanlar candır, ben de besliyorum dışarda, ama ne zorluklar yapıyorum bu işlemi, bilemezsiniz. fobi mi dersiniz, ne dersiniz bilemem, ama hayvan ban doğru bakınca bile aklım çıkıyor. genelde birilerinden yardım istiyorum mamaları hayvanların olduğu yere koymaları için, ya da hiçbiri yokken koyuyorum, vs.
şimdi bu durumda bizim apartmanın girişine de kedi alıştırılsa kibar dille ikaz ederim, oturur konuşurum. bir kere kedi girmiş apartmana, hayvan korktu beni görünce ama benim aklım çıktı. tansiyonum fırladı. gözüm karardı, millet yardım etti de kendime geldim.

yani, apartmanın içinde beslemek için çok bireysel davranmayıp, orada yaşayanlarla oturup konuşulmalı bence. yani, neden istemiyor? siz hayvanseversiniz de o durumu mu anlamıyor? hayvan beslemek iyidir de demiş. yani vardır illa bir sebebi.
sorduğun soru hukukçulara, farkındayım. ama hayvanseverlerin ortak alan kullanımında diğer insanlara sorarak hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum.


lovemyself
(10.01.19)
@lovemyself benim de aklıma ilk olarak bu geldi işin hukuki boyutundan önce. Kedi fobisi/travması olan biri için apartman giriş çıkışları eziyet olur bu durumda, eğer tabi apartmanda öyle biri varsa.


pilchard
(10.01.19)
Apartmanda kimseye zararı olmayacağı bir noktaya koyun ve oraya alışmasını sağlayın, orada uyur çıkmak istediğinde de gider. Bizim burda ayağı sakat bir yavru kedi ve kardeşi var, onları merdiven altına yerleştirdik, gece yatıyor gündüz korkunç soğuk değilse de dışarda duruyorlar. İlk başta aynı sizdeki gibi kapları atan sakat olduğunu belirttiğimiz yazıyı yırtan kimliğini tahmin ettiğimiz fakat emin olamadığımız biri vardı. Kediyi kucağıma aldım ve şüphelendiğimiz kişinin kapısını çaldık ayağını gösterdik, belli süre hele yağmurlu soğuk havada korunaklı bir yerde olması gerektiğini, büyüyünce zaten kendinin durmak istemeyeceğini söyledik. Şimdilik olay yok ama inşallah da olmaz. Siz de kibarca sadece soğukta içerde durmasının kimseye zararı olmayacağını belki anlatabilirsiniz. Sanırsın aslan Kaplan, kedi zaten bilmediği insana yanaşmayan en zararsız en temiz hayvan, ilginç.


mslny
(10.01.19)
öncelikle bu kedi içeride değil dışarıda, merdivende duruyor gibi düşünün. bina girişinin önü. iki kapılı bir giriş değil.

adam kediden korkmuyor, kedi mamaları dağıtıyormuş bu da apartman önünü pisletiyormuş. sebebi bu. kendisi söyledi. kediden korkan bizim mahallede yaşamasın her yer kedi çünkü. yukarı sokakta en az 10 kedi var.

zaten havalar iyiyken hep kaldırıma koydum kenara duvar dibine. ama yağmur yağınca kedi apartman girişine yatmaya başladı ben de üşüyor yazık diye oraya koydum 3 kez. 2.de uyarmaya başladı adam. yazın da zaten alıyordu birisi su kaplarını. ben kaldırıma koyarım ama oradan da kaldıracak biliyorum. ne yapacağım bilmiyorum...


batlegolas
(10.01.19)
yasada iki tanım var beslemek ve doyurmak. beslemek hayvan sahipliği doyurmak ise sokaktaki hayvanlara yemek vermek demek. doyurmaya karışamıyorlar. ama apartman içine alamazsınız mesela. bu kedi benim diyip bahçede de bakamazsınız. bunlar sokak hayvanı ben de doyuruyorum diyeceksiniz.


argent dawn
(11.01.19)
(2)

tüketici haklarına başvuruda bulunma

nasil sikayet basvurusu yapabilirim? internetten yapiliyor mu? yardimci olursaniz sevinirim. tesekkurler.olay: dun kuaföre gittim. bir fotoğraf gösterip oradaki gibi ombre yapilmasini istedim. actiktan sonra ilk boyamalarinda korkunc bir sac olmustu. sanki dogal kumralmisim yaslanmisim sacim acilip
nasil sikayet basvurusu yapabilirim? internetten yapiliyor mu?
yardimci olursaniz sevinirim. tesekkurler.

olay: dun kuaföre gittim. bir fotoğraf gösterip oradaki gibi ombre yapilmasini istedim. actiktan sonra ilk boyamalarinda korkunc bir sac olmustu. sanki dogal kumralmisim yaslanmisim sacim acilip kullenmeye beyazlama baslamis gibi gozukuyordu. sonra 2 kere daha boyamalarına ragmen ombrenin o'su olmadi. sacim tepeden uca ayni renk. sanki ombre yapmamis da butun sacimi bir ton acmis gibi. ama ombre fiyati aldi. ben tartisinca ucretin bir kismini iade ettiler. ancak eve geldigimde salon isigi olmadan sacimdaki islemin hic farkedilmedigini gordum. yani bir markanin acici spreyi var eskiden onu tum sacima sikmistim o zaman da boyle olmustu. o urunun 15 kati para verdim...
batlegolas
(29.10.18)
internetten başvuru yapabilirsin ancak önce firma ile konuşup onların senin talebini reddettiğine dair bir belge edinmen gerek. ayrıca fiş/fatura da gerekli. yani şöyle olacak: sen bir dilekçe ile diyeceksin ki: "bu adamlara saçımı şu şekilde yapmalarını söyledim (resimleri olacak) ancak onlar bu şekilde yaptı (resimleri olacak) ve bu işin parası da şu kadar (fiş/fatura). sonra sen o adamlara şikayetini içeren yazılı bir belge vermelisin (dilekçe). sonra bütün bunları e-devlet'ten tüketici bilgi sistemine kayıt oluşturarak thh'ye başvurabilirsin.


giovanne
(29.10.18)
Şikayete konu olayda aslında bir eser sözleşmesi var. Bu sebeple tüketici hakem heyetine başvuruda bulunamazsınız. Tüketici sıfatını haiz değilsiniz.


sacrilegious
(29.10.18)
(6)

kimseye soyleyemediginiz ama bir gun soylemek zorunda oldugunuz bir sir?

var mi boye bir sirriniz?benim var. soylersem, bu yaptigim sey yuzunden aptal oldugumu dusunecekler. yargilayacaklar. belki de kandirdigim icin kizacaklar. kusecekler belki de. rezil olacagim. ama bu sonsuza kadar sir kalamaz. en gec 2 yila kadar soylemek zorundayim. ya da bu sirrimi unutup bu konuy
var mi boye bir sirriniz?

benim var. soylersem, bu yaptigim sey yuzunden aptal oldugumu dusunecekler. yargilayacaklar. belki de kandirdigim icin kizacaklar. kusecekler belki de. rezil olacagim. ama bu sonsuza kadar sir kalamaz. en gec 2 yila kadar soylemek zorundayim. ya da bu sirrimi unutup bu konuyu bitirmeliyim. ama bunu yapmak istemiyorum. ne yapabilirim? nasil soyleyebilirim? aileme, arkadslarima, hatta onlarin arkadaslarina...
batlegolas
(23.09.18)
Sırrın nedir?
Seni yalan söylemeye mecbur edenler utansın
Okulu mu bitiremion yavrum sırrın bu mu yoksa


fasulyek
(23.09.18)
sozlukte birkac kisiye kendimi ifsa ettigim icin buraya yazamam. iyice paranoyak oldum bunu saklayacam derken. yok okulu bitirdim oyle bir sey degil... of of.


batlegolas
(23.09.18)
Bilmeden ne diyelim sana peki.
Yaz özelden istersen. Hem tanımam seni, hem tanısam da takmam


kisa
(23.09.18)
İki kişinin bindiği tır değildir. Bana da yazabilirsin.


mezarkabul
(23.09.18)
Kimseye söylemek zorunda değilsin. Bazen kendinden bile sakladığın sırların vardır. Herkesin sırları vardır. Buradan dahil ifşa etmene gerek yok. Vicdani sorumluluğu senin bileceğin iş


eylul
(24.09.18)
okulu uzattıysan söyle gitsin.


zgrydn
(24.09.18)
(3)

istanbul seyrantepe nasıl bir yer?

merhaba. ben tasinmayi dusunuyorum. seyrantepe metrosunun oralarda nef binalari var. orasi bana fiyat olarak uygun geldi. ancak mahalle nasil bir mahalle? iyi midir kotu mudur? genc bir kadinim ve gec saatlerde işten dönmem gerekebiliyor.yardimci olursaniz sevinirim. tesekkurler.
merhaba. ben tasinmayi dusunuyorum. seyrantepe metrosunun oralarda nef binalari var. orasi bana fiyat olarak uygun geldi. ancak mahalle nasil bir mahalle? iyi midir kotu mudur? genc bir kadinim ve gec saatlerde işten dönmem gerekebiliyor.

yardimci olursaniz sevinirim. tesekkurler.
batlegolas
(03.09.18)
Oldukça tenha bir yer. Yani zaten otoyolun kenarında, tek başına duran binalar. Etraflarında sadece yol var, başka da hiçbir şey yok.
Arabanız varsa ve hareketli yerlerden uzak oluşu sorun değilse düşünün.

Yalnız maç günleri trafik kilit oluyor orada, bilginiz olsun.


arabam yok, simdi kadikoyde yasiyorum, oldukca guvenli bir yerdeyim. ama kira sebebiyle ve işe yakin olmak istememden dolayi tasinacagim.

mapsten baktim da simdi, yokus varmis o beni yorar gibi ve biraz soguk korkutucu gozukuyor. etrafta duzgun olmayan binalar varmis ve metro yakinlari da gece nasil olur... biraz urkutucu.

.

tesekkur ederim.


batlegolas
(04.09.18)
Geç saat kaç mesela? Kalabalığın olacağı saatlere kadar sorun olacağını sanmam, ne de olsa bir bağcılar, güngören değil. Ama metroya pek de yakın değil gibi, ben olsam bi akşam işten çıkınca metroyla gider bakarım eve gider gibi.


John Bloor
(04.09.18)
(6)

Milano'da olaniniz var mi ACİL

ben parabiago'dayim. ilk defa yurtdisina ciktik annemle. aldigim ucak bileti havaalani bergamo'daymis. oraya nasil giderim ben? cok uzak gozukuyor. linate havaalanindan bile 2 saatte geldik buraya.ne yapabilirim?burasi da cok kotu bir mahalleymis bilmeden geldik. airbnb'den tutmustuk evi ucuz diye.
ben parabiago'dayim. ilk defa yurtdisina ciktik annemle. aldigim ucak bileti havaalani bergamo'daymis. oraya nasil giderim ben? cok uzak gozukuyor. linate havaalanindan bile 2 saatte geldik buraya.

ne yapabilirim?

burasi da cok kotu bir mahalleymis bilmeden geldik. airbnb'den tutmustuk evi ucuz diye. of ya su an hem korkuyorum hem moralim bozuk. yardimci olabilir misiniz?
batlegolas
(13.07.18)
Parabiago dan direk tren var bergamoya,en kotu milan merkeze gelip ordan aktarma yaparsiniz.

Artik bileti almisin,evide tutmussun.bu gece icin gitmen gerekmiyorsa yat uyu,gideceginiz gun az erken cikip rahatlikla varirsiniz havaalanina.


duptıs
(13.07.18)
tren varsa iyi. cok uzak olunca korktum. tesekkurler. evet gitmem gerekmiyor ama burasi hic tekin bir yer degilmis bu sebeple kalmak istemedim.


batlegolas
(13.07.18)
Milan'da yaşıyorum. Centrale'ye gelirseniz shutle ile havalimanına gidebilirsiniz.


fikir iscisi65
(13.07.18)
kardes bu kadar panik yapma, kaldigin yer ile milan göbeği arasi istanbulluysan referans olmasi acisindan kadikoy - kartal kadar. hava alani da kadikoy - gebze arasi kadar. oyle dev mesafeler degil yani uzak ama gezersiniz de donersiniz de.


robokot
(13.07.18)
shutle ile gidiliyor.1 saat sürüyor. havalimanı içi çok düzensiz.


mikahakkinen
(14.07.18)
Centrale'den Bergamo havalimani yaklasik 2 saat suruyor. Direkt bilet alip otobuse atlayip gidebilirsiniz.


crown
(14.07.18)
(5)

yurtdışına giderken ilaç götürebilir miyiz?

merhaba.saneloc diye bir kalp ilacım var. bir de citol diye bir antidepresanım var.bunları götürebilir miyim?5 gün kalacağım yurtdışında. kalp ilacımı her gün kullanmak zorunda değilim ama antidepresanımı her gün kullanmak zorundayım. ne yapacağım?peki bir de ağrı kesici alsam yanıma nasıl olur? arv
merhaba.

saneloc diye bir kalp ilacım var. bir de citol diye bir antidepresanım var.
bunları götürebilir miyim?

5 gün kalacağım yurtdışında. kalp ilacımı her gün kullanmak zorunda değilim ama antidepresanımı her gün kullanmak zorundayım. ne yapacağım?

peki bir de ağrı kesici alsam yanıma nasıl olur? arveles?

okuduğum sitelerde hep reçete lazım denmiş. ama artık öyle reçeteler yok ki. doktor elime uyduruk bir kağıtta numara veriyor eczacıya veriyorum öyle veriyor ilacı. ne olacak?

teşekkürler.
batlegolas
(05.07.18)
Nereye gidiyorsunuz?

Normalde bagaja atip goturunce pek bir sey olmuyor ama yine de acik kurcalanma durumunda recete gerekebliiyor. Yasadigim yerde antibiyotik asiri pahali oldugu icin ve "Orada doktor yazarsa ve yerini tutarsa buradan goturdugumu kullanayim" diye doktora "Yurtdisina cikacagim, yazili bir belge olmasi mumkun mu" demistim. O da recete vermisti imzali kaseli.

Ilk gidisimce oyle bir sey yaptim, sonraki gidislerimde haldir huldur valize tiktim. Eczaneye gidip 4 kutu antivirus, 2 kutu o, 3 kutu bu, kuzene de alayim derken olay buyudu. Genelde pek bir sorun cikmiyor da, tutar da onbinde bir piyango tutarsa gittiginiz yere ve oradaki memurun niyetine gore sorun olma olasiligi cok kucuk de olsa var.


aychovsky
(05.07.18)
Tabii ki de. Cok garantiye almak istersen sahsina konulmus tani ve receteleri yaninda goturebilirsin. Dr'un diploma tescil no'su olmasina dikkat et.


perfectum
(05.07.18)
Son 1 ayda 2 farklı ülkeye giderken el bagajımdaki cüzdanımda götürdüm ben. Hiçbir şey de olmadı.


ms brownstone
(06.07.18)
Ben bi kutuya 3 farklı ilacı koyup gittim hiçbir şey olmadı.


utkumon
(06.07.18)
Ülkeye girerken iki kapı oluyor ya yeşil ve kırmızı. Normalde yeşilden geçeriz "nothing to declare" diye.
Ama orada aradan seçip yine de bakarlar uygunsuz bir şey var mı diye gümrük yönünden. Orada açıp bakarlarsa soru sorabilirler. Reçeteniz varsa bir şey demezler. Özellikle de 5 günlük doz için. Kutularca götürürseniz açıklamanız zor olur.

Ben olsam ilacı pantolonumun cebinde geçerdim. Çantaya baksalar da şüpheli görmedikten sonra bir daha üst araması yapmazlar.

Ekleme yapayım: genelde insanların gümrük konuları için "problem olmuyor" demeleri, bahsettiğim yeşil kapıdan geçerken durdurulmadıklarından oluyor. Havalimanındaki güvenlik kontrolü ile gümrük kontrolünü karıştırıyorlar.
Güvenlikte sorun olmayınca gümrükten kontrol edilmiş geçmiş sanıyorlar. (bu başlık için değil genel olarak bahsediyorum).


burfak
(06.07.18)
(2)

Belçika'da ulaşım - tren - havaalanı

hayatımda ilk defa yurtdışına çıkacağım. 21 yaşında tatlı bir kardeşinizim. lütfen yardım edin. 12 Temmuz'da Hollanda Arnhem'de olacağım. 13 Temmuz'da İstanbul'a dönmem gerekiyor. Hollanda'dan İstanbul'a uçuşlar pahalı. Şimdi...13 temmuz için saat 14'te Brüksel Charleroi havaalanından kalkışla İstan
hayatımda ilk defa yurtdışına çıkacağım. 21 yaşında tatlı bir kardeşinizim. lütfen yardım edin.

12 Temmuz'da Hollanda Arnhem'de olacağım. 13 Temmuz'da İstanbul'a dönmem gerekiyor. Hollanda'dan İstanbul'a uçuşlar pahalı. Şimdi...

13 temmuz için saat 14'te Brüksel Charleroi havaalanından kalkışla İstanbul'a bilet buldum. Sorun, oraya nasıl gideceğim.

Arnhem'den trenle Brüksel'e gideyim diyorum. Bu dedğim havaalanına yakın 2 durak var.

Birisi Charleroi-Sud: bit.ly , birisi Courcelles-Matte: bit.ly

Şimdii ben bilet alacağım tren bileti. Şu siteden: www.nsinternational.nl

öğlen saat 12de bu tren duraklarından hangisinde olursam havaalanına daha kolay ve hızlı gidebilirim? ve nasıl gidebilirim? taksi? gettransfer.com otobüs? taksi ne kadar tutar? ubere bakayım dedim göstermiyor.


ne yapacağım hiç bilmiyorum...

almanyaya bakayım dedim yine aynı fiyat çıkıyor.


o get transfer adlı sitede courcelles durağından 16 dolar diyor. o fiyat tahmini fiyat mı e galiba anlamadım da. oof offf...

şimdiden teşekkür ederim. :)
batlegolas
(29.06.18)
Yanlış haturlamıyorsam charleroisüd ten alınması lazım. O kadar pahalı olmaması gerek ayrıca, direkt gar önünden havalimanına otobüsler var. Havalimanının sitesinde yazması gerekir, bir bakın derim.


filmlovepenguin
(29.06.18)
şuradan shuttle'a bilet alacaksın:

www.brussels-city-shuttle.com

üstteki arkadaşın dediği gibi tren garının oradan kalkıyor shuttle'lar. saatlik olması lazım. biraz erken gidersen iyi olur, yer kalmayabiliyor çünkü.


mattiadestro
(29.06.18)
(8)

hollanda'dan istanbul'a dönüş

salaklik yapip biletimi erkenden almadim. 13 temmuz'da hollanda'dan istanbul'a donmem gerekiyor. ancak gidisi 350 tl idi donusu 1750 tl. nasil daha ucuza getirebilirim?italya aktarmasi falan bulmaya calistim, amsterdam'dan milanoya var en ucuz 550 mi ne, ama milano'dan istanbul'a pahali. bologna'dan
salaklik yapip biletimi erkenden almadim. 13 temmuz'da hollanda'dan istanbul'a donmem gerekiyor. ancak gidisi 350 tl idi donusu 1750 tl. nasil daha ucuza getirebilirim?

italya aktarmasi falan bulmaya calistim, amsterdam'dan milanoya var en ucuz 550 mi ne, ama milano'dan istanbul'a pahali. bologna'dan istanbul'a var en ucuz o da 475 falan. ama saatleri olmuyor. amsterdam'dan milanoya 10.45 te variliyormus. bologna'dan kalkan uzak 14.40'ta. o surecte tren baktim 1 saat 1.5 saat falan suruyor. ama bi de tren istasyonuyla havaalani mesafesi var. o da 1 saat falan suruyormus. yetismesi zorlar yani. zaten ilk defa gidecegim yerler.

ne yapabilirim? nasil donecegim ben hollanda'dan? donmesem keske hic. bu bana evrenin bir mesaji.

tesekkurler.
batlegolas
(16.06.18)
Belçika veya Almanya'dan uygun fiyatlı bir bilet varsa oraya trenle geçebilirsiniz.


fotrsapka
(16.06.18)
baktım şimdi, 1400 oluyor. aradaki bütün ülkeler için her türlü uçak tren denemelerin baktım 1400'den aşağı olmuyor.

interrail bileti var 1149 tl. onu alsam nasıl olur? daha ucuz olacak ve başka ülkeleri de gezebilirim bu şekilde. bu sefer de başka ülkelerde yemek ve konaklama ücreti çıkar gerçi. onu ucuza getirmenin bir yolunu bulur muyum acaba?


batlegolas
(16.06.18)
sofya'ya git ucuza bilet bulup oralardan ya da yakin yerlerden. sofya-istanbul otobusle 8-9 saat ve 150 lira civari bi fiyati var. metro turizm geliyor ornegin.


kibrit kutusu
(16.06.18)
ucuza yunanistan bileti varsa oradan da otobüsle gelme şansınız olabilir.


sanal uyku
(16.06.18)
Cek cumhuriyeti ya da bizim balkanlarda kuzeye bakan ülkelere git. Flixbus yaparsın amsterdamdan trenler de uçuk fiyatlar çünkü


jesusman
(16.06.18)
Eindovhen'dan Sofya'ya ryanair var. bir de onun fiyatlarına bakabilirsin, Sofya'dan da otobüs. bir diğer alternatif de Sofya'ya uçuşu olan başka ülke şehirlerine bakabilirsin. Neden Sofya? Çünkü ryanair var :)


2 gun once falan dön. skiplagged'de 900 liraya var yunanistan aktarmali.


robokot
(16.06.18)
12sinde konser var onun icin gidecegim zaten hollanda'ya. ertesi gun de donecegim. yazdiklarinizi simdi gordum. hepsine bakacagim cok tesekkur ederim.


batlegolas
(17.06.18)
(3)

nota itirazda ne kadar ve nasil ileri gidilir?

marmara unv guzel sanatlar fakultesi grafik tasarim bolumu son sinif ogrencisiyim. mezun oldum sayilir. ancak diploma projeme cok dusuk bir not verdiler. bana ve arkadaslarima. baya haksizlik yapildi. hocalar ogrencileri lullanarak yaristilar birbirlerinin ogrenxilerine dusuk not verdiler. sunumlari
marmara unv guzel sanatlar fakultesi grafik tasarim bolumu son sinif ogrencisiyim. mezun oldum sayilir. ancak diploma projeme cok dusuk bir not verdiler. bana ve arkadaslarima. baya haksizlik yapildi. hocalar ogrencileri lullanarak yaristilar birbirlerinin ogrenxilerine dusuk not verdiler. sunumlari esit sure ve dikkatle dinlemediler. nota itiraz dilekcesi verdik ancak pek ise yarayacak gibi durmuyor. baska ne yapabiliriz? 20 kredilik ders ortalamamiz baya dustu yuksek lisans dusunuyorduk.

yardimci olursani sevinirim.

tesekkurler.
batlegolas
(09.06.18)
Hocam bizim okulda kalite yönetim bilgi sistemi var. Mutlaka sizin okulda da vardır. Hocaları doğrudan şikayet edebiliyorsunuz. Bizim bölümde geçen 40 kişi bir hocayı şikayet etti. Siz de arkadaş grubu olarak şikayette bulunabilirsiniz. Ama bunu yaparken de resmiyeti elden bırakmamak gerekiyor.


dissendium
(09.06.18)
Not tespit davasi var idare mahkemesinde açılıyor, son care bu


mabesa
(09.06.18)
bizde haksizligi yapan 6 hoca (juri). hangi birini sikayet edecegiz bilmiyorum arastiririm o sistemi.

bolumdeki butun hocalar jurideydi zaten. kendi kendilerini elestirip dusuk vermisim diyecek kisiler degiller.

evet sanirim dava acacagim. ortalamam yukselsin diye beklerken cok kotu dustu.


batlegolas
(10.06.18)
(3)

hasta kediler için belediyeyi aramak

okulumuzda bir kedi var. yarasi var sanirim baska kedilerle kavga etmis. hastalanmis her yere tuvaletini yapiyor. ayni durumda bir de evimin yakinlarinda bir kedi daha var. orada bes on tane kedi var teyzelerin dediklerine gore her gun kavga ediyorlarmis. kadikoydeyim. belediye barinagini mi aramam
okulumuzda bir kedi var. yarasi var sanirim baska kedilerle kavga etmis. hastalanmis her yere tuvaletini yapiyor. ayni durumda bir de evimin yakinlarinda bir kedi daha var. orada bes on tane kedi var teyzelerin dediklerine gore her gun kavga ediyorlarmis. kadikoydeyim. belediye barinagini mi aramam gerekiyor? gelip alip iyilestirip geri getiriyorlarmis sanirim. uyutmasinlar ve tam olarak ayni yere geri biraksinlar. imkanim olsa kendim veterinere gotururdum ama memleketinden uzakta bir ogrenciyim iste imkanim yok.

ne yapmam lazim?

tesekkurler.

iki kedi de sari. tasma mi alsam acaba karismasinlar orada. gerci yarasi var takilmaz tasma. getirirler mi okula geri? ve mahalleme?
batlegolas
(06.06.18)
belediyeyi arayın sizi veteriner işlerine yönlendirler, onlar da gelir alır


oscar
(06.06.18)
Kavga eden kedilerle ilgili bir şey yapamazsınız. Sokaktaki kedilerin hepsi ortamdaki güç dengesi sağlanana kadar birbirleriyle kavga eder. Çoğu kavga gece olduğu için görmezsiniz. Erkekler, yavru erkekleri rakip olmasınlar diye boğarlar filan. Eğer okuldaki kedi gerçekten yaralıysa (her yere tuvaletini yapmak hastalık belirtisi değil, canı öyle istiyor olabilir) 445522 numaralı telefondan Kadıköy Belediyesi çağrı merkezini ararsanız onlar ilgilenirler. Sadece kediyi almaya geldiklerinde yanında olmanız lazım.


artvandelay
(07.06.18)
Kadıköy Belediyesi'nden hayvan koruma görevlisiyim. Belediye veteriner işlerini arayın max bir saate gelir alırlar. tedavisi yapılır size teslim edilir.


(3)

İtalya vizesi

Merhaba.Turistik vize ucreti ne kadardir? Ne kadar surede cikar? 10 gün kalmayi dusunuyoruz. 165 euro dedi bir firma. Isleri kendimiz halletsek ne kadar isterler? Direkt konsolosluga mi basvuralim? Ogrenciyiz ama son senemiz, Jaziran'da mezun olacagiz. Vize verirler mi?
Merhaba.

Turistik vize ucreti ne kadardir? Ne kadar surede cikar? 10 gün kalmayi dusunuyoruz. 165 euro dedi bir firma. Isleri kendimiz halletsek ne kadar isterler? Direkt konsolosluga mi basvuralim? Ogrenciyiz ama son senemiz, Jaziran'da mezun olacagiz. Vize verirler mi?
batlegolas
(27.04.18)
www.idata.com.tr

60+29=89 euro kişi başı.

idata'ya gideceksiniz vize için. ortalama 1 haftada sonuçlanır.


sir gawain
(27.04.18)
iadata yada vfs ye başvur evraklarını hazırla. direk konsolosluğa başvurma.(italya için söylüyorum) ben vfsden başvurdum 3 ay 30 gün dolaşımlı aldım kardeşim konsolosluktan başvurdu sadece bilet tarihleri olan 12 gün için verdiler. 2 haftaya çıkıyor. mezun olacaksanız, irtica etmiyeceğinizi kanıtlamanız gerek.


mikahakkinen
(27.04.18)
idataya gidiyorsun iki günde çıkıyor.


catch the arrow
(27.04.18)
(4)

Hollanda'da yolculuk ve uygun otel (amsterdam - nijmegen)

Merhaba. Ben Temmuz'da Nijmegen'a gidecegim. Bilenler bilir Eminem'in konseri var. Ancak hata edip otel arastirmasini onceden yapmadim. Simdi ise konser cevresindeki butun oteller dolmus, kalan odalar da cok pahali.Bildiginiz uygun bir hostel/otel var mi?Ya da nasilsa ucakla Amsterdam'a inecegim, or
Merhaba. Ben Temmuz'da Nijmegen'a gidecegim. Bilenler bilir Eminem'in konseri var. Ancak hata edip otel arastirmasini onceden yapmadim. Simdi ise konser cevresindeki butun oteller dolmus, kalan odalar da cok pahali.

Bildiginiz uygun bir hostel/otel var mi?

Ya da nasilsa ucakla Amsterdam'a inecegim, orda kalsam sonra trenle mi Nijmegen'a gecsem? Konser cikisi da Amsterdam'a geri donsem? Kacta biter bilmiyorum o saatten sonra tren olur mu hic hic bilmiyorum. Bu tren biletini nereden alabilirim?
Bu site guvenilir mi? www.rome2rio.com

Tesekkur ederim.
batlegolas
(26.04.18)
hollanda tcdd'si şu arkadaşlar:

www.ns.nl

siteden saatlere ve tarihe bakabilirsin. görebildiğim kadarıyla gece 23:30'da en son tren, sonra sabah 04:00'de tekrar başlıyor seferler.


mattiadestro
(27.04.18)
Airbnb odalari da mi dolu? Nijmegen etrafinda bircok kucuk sehir var, mesela Arnheim, oradaki hostellere bakabilirsiniz. Bunun disinda, sadece booking kullanmayin, hostelword vb. sitelere de bakin, hatta arayin/Mail yollayin, cunku bu sayfalarda gosterilmese de bos yerleri olabiliyor. Cogu kez son dakikada bu sekilde hostelde/hotelde yer buldum.


buf-e kür
(27.04.18)
Teşekkur ederim.

23.30'a kadar konser biter mi acaba... bilmiyorum. Umarim biter. yoksa eve ayirttigim 1 gecelik fiyat bosa gider. yine de 4'te binsem 4.5'ta orada olurum uyurum aslinda.

Airbnb'den Arnhem'de bir yer ayarladim. Nijmegen'dakiler konser sebebiyle o tarihlerde cok pahali ve cok da yer kalmamis.

Skyscanner'dan da ucak biletlerine bakiyorum. Gidisler uygun 260 lira civari ancak donusler cok pahali. 1060 lira falan. Amsterdam'dan Italya'ya gecip oyle donerim diye dusunuyorum, oyle nasil olur acaba...


batlegolas
(27.04.18)
dönüş belçika'dan da olabilir. pegasus brüksel charleoi'ye uçuyor. hollanda'dan belçika'ya trenle çok rahat geçersiniz.


mattiadestro
(27.04.18)
(4)

ekran kartı, ramı iyi bir laptop arıyorum. grafik tas. programları ve oyunl

merhaba. ben grafik tasarımcıyım. photoshop, illustrator, after effects, premiere gibi programlar kullanıyorum. aynı zamanda ac, cities vs oyunlar oynuyorum.bende lenovo y5070 var. 4 yıl önce almıştım. özellikleri çok iyi fakat after effects çalışırken çok kasılıyor. oyunların çalışması şu an için i
merhaba. ben grafik tasarımcıyım. photoshop, illustrator, after effects, premiere gibi programlar kullanıyorum. aynı zamanda ac, cities vs oyunlar oynuyorum.

bende lenovo y5070 var. 4 yıl önce almıştım. özellikleri çok iyi fakat after effects çalışırken çok kasılıyor. oyunların çalışması şu an için iyi. cities oynarken çabuk ısınıyor ama ac'de öyle bir sorun olmadı. after effects ve premiere harici diğer programlarda da ısınmıyor. ancak sanırım ömrü doldu ve tamir ettirsem de sürekli tekrar bozuluyor. çok kullandığım için olabilir, virüs olabilir.

benimki;
www.epey.com


şöyle bir laptop buldum. bu nasıl? yoksa bunun yerine macbookpro mu almalıyım? macbookpro ile oyun oynayabilir miyim?

www.vatanbilgisayar.com


cinema 4d de kullanmayı düşünüyorum yakın zamanda.


lenovo'yu sevdim. acer'dan nefret ediyorum.


bana bir laptop önerirseniz sevinirim.

veya mevcut laptopıma ram ve ekran kartı mı almalıyım?

şimdiden teşekkür ederim.
batlegolas
(12.01.18)
mevcut laptopu temizlettir ( macun - toz )
ram arttirabilirsen arttir
ssd tak hdd yerine
temiz bir kurulum anti virus vs. sorun yasamazsin


kingcyrax
(12.01.18)
keşke bunu yılbaşından önce sorsaydın. asus n580vd'lerin sistemleri ve fiyatı gayet iyiydi. şu alet olması lazım benimki;

www.vatanbilgisayar.com

4900 civarına almıştım vatan'dan. tekrar fırladı. fakat monster'ların kasa tasarımları kaba olsa da işini fazlasıyla görecektir.


rain when i die
(12.01.18)
amazon.de amazon.com takip et 1000€ 1000$ civarı 1070'ler bulunabiliyor


dieselsingle2
(13.01.18)
cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

biraz arastirdim, begendiklerimi hesapladim ve mevcut bilgisayarimin parcalarini yenilemek biraz pahali olabilir gibi geldi cunku ise yaramazsa ve yine bozulursa bosa gidebilir. lenovoya goturmustum, mavi ekran verdi ve acilmadi her turlu seyi denememe ragmen. bilgisayarimin ekran karti mi anakarti mi ne yanmis, yenisi 2 bin liraymis. baska bir yere goturdum o bozuk parcayi degistirmedi tamir etti yarisindan daha az miktar ucret aldi. ancak cok dayanmaz dedi. lenovo da yenisini taksak bile garanti edemeyiz demisti.

yine de arastirmaya devam edecegim.


asus da cok iyiymis ve cok pahalanmis gercekten, ben bu laptopimi 4 yil once 3 bin liraya almistim. baska bir kampanya cikar mi diye bekleyecegim. bazen vatan indirim yapiyor haftasonlari.


sanirim her turlu ucuza kurtulamayacagim.


batlegolas
(15.01.18)
(1)

beyaz listeye alınacak hosts/ports kombinasyonları lütfen yardim edin

merhaba. delirmek üzereyim. adobe creative cloud'dan bir program indirmek istiyorum inmiyor. 117 diye hata veriyor. superonline kullanıyorum. vınn da var bende. kablolu da denedim kablosuz da denedim bu şey inmiyor. vınn ile de inmiyor. ancak telefonumun internetini bilgisayara bağladığımda bunu ind
merhaba. delirmek üzereyim.

adobe creative cloud'dan bir program indirmek istiyorum inmiyor. 117 diye hata veriyor. superonline kullanıyorum. vınn da var bende. kablolu da denedim kablosuz da denedim bu şey inmiyor. vınn ile de inmiyor. ancak telefonumun internetini bilgisayara bağladığımda bunu indirebiliyorum.

tam olarak 5456363 kere adobe müşteri temsilcisi ile, 9546843 kere de turkcell ile görüştüm. ikisi de sorunu birbirine atıyor.

önce adobe bana port ve ip numarası verdi. turkcell'i aradım denedi bu portları olmadı. adobe'a dedim olmadı diye bu sefer de;

adobe bana bir şeyler yazıp "above are the ports and hosts combinations that needs to whitelisted in your proxies, firewalls and so on." dedi.

bunu nasıl yapacağım dediğimde internet servis sağlayıcın yapacak, it yöneticinle görüş dedi.

aradım yin turkcell'i. turkcell müşteri temsilcisi bunu anlamadı. bilgim yok dedi. 654654 kere aradım hiçbiri anlamadı. hepsi programda sorun var dedi. dns değiştirdiler bir şeyler denediler falan olmadı.

beyaz listeye eklemek benim yapabileceğim bir şey mi?

ne yapmam gerekiyor?
batlegolas
(22.02.17)
hayir beyaz liste sizin yapabileceginiz birsey degil. tabiki sizin kendizde eklersiniz ama hic birseyi degistirmez % 99 ihtimalle.

superonline'la turkcell ayni sirket olsa bile, arka tarafta "backbone"lari farkli yani 2 si tamamen ayri network aslinda.

bunu turkcell musteri hizmetlerindekilerin anlayabilecegini sanmiyorum, he birisi cikipta "tamam ben iceri bildireyim arastirsinlar" derlerse ancak dogru kisilere gidebilirsiniz ki bence cokdusuk bir ihtimal acikcaksi olsa bile haftalar surer yapmalari.


kendine gelen
(06.03.17)
(2)

bilgisayarı sıfırladıktan sonra silinen uygulamaları geri yükleme

critical_process_died yani mavi ekran hatası verdi laptop. her şeyi denedim olmadı, bilgisayarı sıfırladım. haliyle bilgisayarımın özellikleri falan her şey silindi. bir-ikisini indirebildim, sanırım. ama diğerlerini bulamadım. bunları nasıl yüklerim? kutusunda cd yok. bilgisayarı aldığım yere mi gö
critical_process_died yani mavi ekran hatası verdi laptop. her şeyi denedim olmadı, bilgisayarı sıfırladım. haliyle bilgisayarımın özellikleri falan her şey silindi.

bir-ikisini indirebildim, sanırım. ama diğerlerini bulamadım. bunları nasıl yüklerim? kutusunda cd yok. bilgisayarı aldığım yere mi götürmeliyim?
batlegolas
(05.02.17)
Driver Pack Solution


normalde windows 10 varsa otomatik bulur driverları
ama
slimdrivers diye bir program var en kötü onu kur.
bulur her seyi.


kingcyrax
(06.02.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.