Giriş
(3)

Hukukçulara imza ile ilgili bir sorum var

Merhabalar,Okuduğum kadarıyla en değerli maddi varlığımızın imza olduğundan çok büyük borçlandırılabileceğimizden falan bahsediyorlar. Şimdi sorum şöyle; İnsanlar üniversitede derslerde yoklama kağıtlarına imza atıyorlar.. Liyakatın bittiği şu dönemde herhangi bir devlet dairesinde saniyeler içinde
Merhabalar,

Okuduğum kadarıyla en değerli maddi varlığımızın imza olduğundan çok büyük borçlandırılabileceğimizden falan bahsediyorlar. Şimdi sorum şöyle; İnsanlar üniversitede derslerde yoklama kağıtlarına imza atıyorlar.. Liyakatın bittiği şu dönemde herhangi bir devlet dairesinde saniyeler içinde farkedilmeden herhangi bir insan veya evrakları teslim ettiğimiz kişi imzalarımızı çekebilir ve atabilir. Öyle ki o imzanın birebir aynısını bir bilgisayar yardımıyla inceleyerek atarlar. Yani boş bir senedin altına atabilirler... Bu kadar kolay mı bu işler?

Not: İmzanı koruyacaksın falan demeyin herhangi bir yere girerken kimliklerimizi bırakıyoruz bazen orada bile artık imzamız var. Güvenlik görevlisi kopyalasa ruhumuz duymaz.
grafoloji uzmanları inceliyor imzayı ve o kişinin el ürünü olup olmadığını anlıyorlar.

burada sadece şekilsel benzerlik değil, çeşitli kriterlerle inceleme yapılıp ona göre karar veriliyor.

yani istisnaları vardır belki emin değilim ama bir kişinin imzasını onun el ürünüymüş gibi taklit etmek pek mümkün olmuyor.


arma aski
(15.03.19)
bir imzanın o kişiye ait olup olmadığının incelenebilmesi için kişiye ayakta, oturarak, sağ elle, sol elle vb yöntemlerle imza attırıp uzmanlar tarafından inceleniyor.

imzanın herhangi bir evrak üzerinde önem arz edebilmesi için de evrakın mahiyetine ve sonuçlarına bakılır. sonuç olarak hukuki hak kayıplarına veya yeni bir hak doğmasına sebep vermeyecek bir imza söz konusuysa ciddi zararlar doğmayabilir.


principlei
(15.03.19)
makina imzalarını ben bile analiz ederim. el yazısının kendine özgü çok farklı yanları var. imza incelemesinde benzerlik en son bakılan şeydir. önemli olan aynı el ürünü olup olmadığı meselesidir.


ground
(15.03.19)
(9)

Oyna Kazan Oyunu Hacklendi mi?

Merhabalar,Biliyorsunuz onedio "HADİ" gibi bir bilgi yarışması çıkardı. Toplamda 12 saniye gibi bir süre var sunucunun soruyu okuması falan derken... Şimdi https://oynakazan.club/tahmin/ bu sitede yarışmayla birlikte sorular yayınlanmaya başlıyor ve site üç şık için de olasılıklar sunuyor. 4r1k.com:
Merhabalar,

Biliyorsunuz onedio "HADİ" gibi bir bilgi yarışması çıkardı. Toplamda 12 saniye gibi bir süre var sunucunun soruyu okuması falan derken... Şimdi oynakazan.club bu sitede yarışmayla birlikte sorular yayınlanmaya başlıyor ve site üç şık için de olasılıklar sunuyor. 4r1k.com:3000 portundan socket.io ile datalar json geliyor

Örnek json:

2:40288:42["guess",{"number":"1","choice":0,"negative":false,"question":"satiyorum satiyorum saaaaaattim sözünü duyuyorsanız muhtemelen neredesinizdir","answer":[{"choice":"açik arttırma","percent":45},{"choice":"market kasası","percent":22.2},{"choice":"veli toplantisı","percent":32.8}]},false]16:42["online",860]17:42["status",true]


Çok büyük oranda doğru sonuç veriyor. Kafayı yemek üzereyim nasıl yapıyor olabilir bunu? Yani nasıl tahminde bulunuyor olabilir? Sonuçta sadece 6-7 saniye gibi bir sürede bu oranları yansıtıyor.. Arada 2 saniye veri akışında geçiyor desek maksimum 3-4 saniyede tahminini yapmış olmalı demek oluyor bu.


Edit: Hadi için de bu geçerli. Onu da tahmin ediyor.
Soruyu ve şıkları çekip googleda aratsa, şıkların kaç defa geçtiğine baksa ona göre oran verse gayet doğruya yakın sonuç verir bence. Ama şaşırtmalı soruları pek bulamaz.

Yazılım bu, server hızlı çalışıyorsa 2snde de halleder ki onu.


nhk ni youkosu
(10.03.19)
bunun hadi için olanını takip ettim bir kaç sefer. aşırı derecede basit soruların bile yanlış çıktığı oluyor. yazılımdan anlamamakla birlikte tahminim soru ve şıklar arasında google aramasından hangisi daha çok sonuç veriyorsa ona göre bir yüzde sunuyor program. oyna kazan için takip etmedim siteyi ama onun soruları daha çetrefilli, pek fazla bilebileceğini sanmıyorum. hadi için %75 doğru tahmin oranı demişler mesela ama alakası yok.


hadsafhada
(10.03.19)
Problem soruları nasıl çekiyor? Nereden çekiyor? Öyle olduğunu sanmıyorum hızlı bir server çoook hızlı olmalı.. İşlemci gücü çok çok yüksek olmalı


uygulamayı teardown yapıp soruların nerden nasıl mobil uygulamaya aktığını analiz etmişlerdir, soruların cevaplarını yüzdelik olarak belirtmeleri aklıma direk tensorflow'u getirdi zaten.


nahtoderfahrung
(10.03.19)
valla ben google da

"satiyorum satiyorum sattim açık arttırma" Yaklaşık 347.000 sonuç bulundu (0,65 saniye)
"satiyorum satiyorum sattim market kasası" Yaklaşık 241.000 sonuç bulundu (0,57 saniye)
"satiyorum satiyorum sattim veli toplantısı" Yaklaşık 139.000 sonuç bulundu (0,53 saniye)

@nhk ni youkosu böyle sonuçlar var.

google zaten en mantıklı olan sonuçları göstermeye çalışıyor.

bir de siteye " Bu cevapları veren bir insan değil, bir yazılım. O yüzden basit sorularda bile yanlış cevaplar verebilme şansı vardır :)" böyle yazdıktan sonra ben çok kasmazdım açıkcası.

Bilmiyorum sistem ücretli mi ama ücretliyse insanları hırs bürüyünce aylık 5-10 tl yi çok görmezler :)


qobel
(10.03.19)
Ücretsiz ama reklamlarla bezenmiş bir arayüzü var. Bahsettiğiniz doğru olabilir ama şöyle bir şey var. Mesela metin ali feyyaz üçlüsünün fotoğrafını gösterip fotoğrafta gördüğünüz ortadaki futbolcu kimdir diyor yada bir fotoğraf düşünün iki zar var 6 rakamı yukarı bakıyor.. soru şöyle "fotoğrafta gördüğünüz zarların alt yüzeylerinin toplamı nedir? Bu iki soruyu da doğru cevapladı yazılım.. bahsettiğiniz gibi google yapsa bu kadar başarıya ulaşamazdı


ekşi iş ağında birisi kağıda yazdığı işlemin sonucunu yaptırıyordu pc'ye... zor bişey değil hocam. soru tiplerini bildikten sonra ona göre devam edersin.

mesela instagram'da olması lazım resimlere sağ tık öğeyi incele dediğinde. resim hakkında tahminde bulunuyor. gülen surat, çiçek vs gibi ya da yüzü algılayan sistemler var zaten ona göre resmi parçalayıp soruya göre hangisiyse artık.

soru tiplerini bildikten sonra olayı çözmek zor değil.


qobel
(10.03.19)
az önce denedim, tahminde en az yüzdeye sahip şık doğru çıktı. yani ilk denemede patladım. yapay zekayı öpeyim size bişey olmasın


cowboy
(12.03.19)
@cowboy dün 4. sorudan sonrasını kullandım. Peş peşe 15 soruya doğru cevap verdi son 500e kaldım


(4)

Isı sensörüne usb bağlamak

Merhabalar bilgisayarıma usb üzerinden ısı sensöründen veri aktarmak istiyorum. Ama halihazırda satılan sensörler 20$ dan başlıyor.. Kargo falan 150 TLden aşağı olmuyor. Bu saçma sensör maksimum 3-4$ ve ücretsiz kargo ile gelirken zoruma gitti işin açığı... Elimde lehim aletleri falan var. Bunu ben
Merhabalar bilgisayarıma usb üzerinden ısı sensöründen veri aktarmak istiyorum. Ama halihazırda satılan sensörler 20$ dan başlıyor.. Kargo falan 150 TLden aşağı olmuyor. Bu saçma sensör maksimum 3-4$ ve ücretsiz kargo ile gelirken zoruma gitti işin açığı... Elimde lehim aletleri falan var. Bunu ben yapabilir miyim?
@raydingoz

www.robolinkmarket.com

www.direnc.net

Bunları birbirine bağlayamaz mıyım?


Bilgim sınırlı ancak muhtemelen hayır.
Şimdi datasheet e baktım da bahsettiğiniz elemana 5.voltu USB üzerinden verirsiniz ve çıkışı da 10mv/fahrenayt cinsinden analabilirsiniz ama. Bilgisayarın bu veriyi okuyabilmesi şüpheli (okuyamaz diye diye düşünüyorum) okuyabilse bile yine de yazılımla okumanız. Lazim tabi.


kisa
(10.03.19)
@kisa data gelsin yazılım kısmı kolay.


@raydingoz +1


faithless
(10.03.19)
(7)

Bilgisayar Mimarisi ile ilgili referans kitap tavsiyesi

Merhabalar, Yazılımcıyım ama kendimi çok eksik hissediyorum bilgisayar mimarisi konusunda CPU da işler nasıl yürüyor? GPU da CPU dan neleri kırparak daha hızlı işlem sağladılar? Double veri tipi diğer veri tiplerinden neden farklı depolanıyor? Ram de neler oluyor? Gibi sorularımın cevaplarını bulabi
Merhabalar,

Yazılımcıyım ama kendimi çok eksik hissediyorum bilgisayar mimarisi konusunda CPU da işler nasıl yürüyor? GPU da CPU dan neleri kırparak daha hızlı işlem sağladılar? Double veri tipi diğer veri tiplerinden neden farklı depolanıyor? Ram de neler oluyor? Gibi sorularımın cevaplarını bulabileceğim referans kitaplar istiyorum sizlerden. Amacım yazdığım programda herhangi bir şeye tıkladığımda ve gözlerimi kapattığımda tüm yolculuğunu canlandırabilmek. İş en nihayetinde elektriğe gidiyor farkındayım ama mühim değil. Dil olarak ingilizce ve türkçe ile kısıtlıyım ama başka dillerde de referans verebiliyorsanız ve iyi bir kitapsa muhtemelen ingilizceye çevrilmiştir.. Şimdiden teşekkür ederim.
dogrudan kitap adi veremem ama aradigin alan/konu "Computer Architecture" bu konu ile ilgili kitaplara, videolara vs bakabilirsin. bir de aradigin herseyi tek bir yerde bulabilecegini zannetmiyorum. belirttigin her bir konu icin ayri ayri arastirma yapman gerekebilir


crucio
(26.02.19)
@crudio Mutlaka her biri için ayrı araştırma gerekli. Videolu kaynakların çok işlevsel olduğu kanaatinde değilim.


her yazılımcıyım diyenin aslında yazılımcı olmadığı burda ortaya çıkıyor düşük seviyeli dillerde değişkenin hafızada kapladığı yer ve kullanımı bile önem arz ederken yüksek seviyeli dillerde kimsenin umrunda değil neymş GC varmış o halledermiş vs vs bu kavramların projeden projeye değiştiğini idda eden arkadaşlarda vardır inanmayın yarısı microsoftun kölesi durumunda dolayısıyla inanılmaz yavaş verimsiz hafızada çok fazla yer kaplayan uygulamalar yazılmakta CPU mimarisinin yanında derinlemesine veri yapıları öğrenirseniz seviye atlarsınız MIT in dersleri var internette araştırın alt yazılı bile bulunabilir izleyin assambly ,c ,c++ öğrenin pointer mantığını anlayın vs vs


baknedicem
(26.02.19)
@baknedicem Sözlerinize kesinlikle katılıyorum. GC denilen meret dynamic memory allocationu yerle yeksan ediyor. .Net dllerini decompile ettiğimde gördüm ki bir framework ne kadar soyutlarsa dili, performansı o kadar kan ağlatıyor.

blog.expensify.com

Bir işverenin neden .Net programcısı işe almadıklarına dair yazdığı güzel bir yazı. Yakında türkçeye çevireceğim.


computer architecture denilince akla ilk gelen isimlerden biri (bkz: morris mano)

bilgisayar mimarisi on bilgi olarak sayisal elektronik bilindigini varsayar. lojik kapilar, sayici devreler gibi seyler ogrenilir (bunlar digital design'in konusu). once mano'nun digital design kitabi sonra da computer system architecture kitabi okunabilir.

bilgisayar mimarisi ile ilgili bir kitap bitirdikten sonra atiyorum 16 bitlik kendi bilgisayarinizi tasarlayabilir seviyeye gelmis olmaniz gerekir. ayrica mano'nun kitabi disinda william stallings'in computer organization kitabi var bir secenek olarak.

bu noktadan sonra mikroislemciler, assembly uzerine bir kitap okunur. paralel olarak da tanenbaum'un operating systems kitabi ya da silberschatz'in operating system concepts kitabi okunabilir.

ek olarak;
Code: The Hidden Language of Computer Hardware and Software www.amazon.com


nobody
(26.02.19)
Computer Organization and Design: the Hardware/Software Interface

David Patterson ve John L. Hennessy


mano'nun kitabının fotokopisinin ciltlisi var bende.
20 tlik bi yerlere kedi maması yardımı karşılığı yollarım isteyene :)

şöyle:

eksiup.com


(4)

İngilizce kitap okumak

Merhabalar, yazılımcıyım ve haliyle çok fazla ingilizce döküman okuyorum. Mesleki terminolojiye hakim olduğum için nadiren translate kullanıyorum yani aslına bakarsanız %80 anlıyorum ve problem olmuyor. Ama kitap okumak istediğimde durum böyle olmuyor. Ne yapmalıyım? Bilmediğim kelimeleri durup sözl
Merhabalar, yazılımcıyım ve haliyle çok fazla ingilizce döküman okuyorum. Mesleki terminolojiye hakim olduğum için nadiren translate kullanıyorum yani aslına bakarsanız %80 anlıyorum ve problem olmuyor. Ama kitap okumak istediğimde durum böyle olmuyor. Ne yapmalıyım? Bilmediğim kelimeleri durup sözlükten bakmalı mıyım?
Hayir. Yabanci dilde kitap okurken durup durup sozluge bakmak onerilmez, bilmedigin kelime ve kaliplari kitapta anladigin sablondan cikartman beklenir. Yani %80 anliyorsan bir kitabi kalan anlamadigin kisimlari anladigin kisimlardan cikarim yaparak anlayip kelimenin tam anlamini tekrar edildikce ogrenmis olursun, en son care sozluge bakmak olmali. Tabi bu teknik kitaplar icin gecerli degil.


bos gezenin bos ustası +1

cümleyi anlamanız tamamıyla imkansızsa veya kelimenin anlamını bildiğiniz halde cümle yine de hiçbir şey ifade etmiyorsa sözlüğe bakın (bazen bazı kelimelerin hiç tahmin etmediğiniz anlamları olabiliyor). Gerekirse kelimeyi işaretleyin, okuma süresi bittiğinde hala kelimelerin anlamını çıkaramadıysanız o zaman bakın.

Yine de olmuyorsa kindle gibi bir uygulama kullanın. kelimenin üzerine tıkladığınızda karşınıza yine Ingilizce olarak anlamını çıkarabiliyor bu uygulamalar. kelimelerin anlamına da türkçe tercümesiyle değil mutlaka Ingilizce bir sözlükten bakın.


luin 41
(24.02.19)
Bakma sözlüğe falan, devam et okumaya. Kitapları bitir böyle, anladığın kadarıyla. Bir süre sonra hepsini anlamaya başlayacaksın.


windows95
(24.02.19)
oncelikle ingilizce kitap okuma aliskanligi kazanmak icin konu olarak sizi sarabilecek cok da edebi olmayan romanlar okuyabilirsiniz, havaalani romanlari gibi. surukleyici olacagi icin de surekli eliniz kelime aramak icin sozluge gitmeyecek, zaten bir sure sonra kelimeye bakmadan da cumleyi anlamis olacaksiniz.


Labyrinthe
(24.02.19)
(5)

Dikey monitörler

Kod yazarken rahat oluyor mu ya? Deneme fırsatım olmadı 3 tane 27" monitör almayı planlıyorum iki tanesi sol ve sağda bir tane ortada dikey olacak şekilde. Kod veya yazı yazmak dışında bir avantajı yok tabii ki ama böyle küçük şeyler çalışma hızını çok etkiliyor. Kod yazarken özellikle dikey monitör
Kod yazarken rahat oluyor mu ya? Deneme fırsatım olmadı 3 tane 27" monitör almayı planlıyorum iki tanesi sol ve sağda bir tane ortada dikey olacak şekilde. Kod veya yazı yazmak dışında bir avantajı yok tabii ki ama böyle küçük şeyler çalışma hızını çok etkiliyor. Kod yazarken özellikle dikey monitör kullananların yorumlarını alabilir miyim?
kardeş 3 tane monitör almayı düşündüysen "iki tanesi sol ve sağda bir tane ortada" olacak zaten. üst üste falan mı koyacaktın?


ya ben lan neyse
(17.02.19)
@ya Aslında düşündüm :D zaten özellikle streamerların çok sık yaptığı bir şey. Oyun oynarken veya bir şeyle uğraşırken hemen üstünde biraz eğik bir şekilde başka bir şey monitörize etmek güzel olabilir.


Kesinlikle tavsiye ediyorum. Ofiste üçlü değil de ikili 24’lükler kullanıyoruz. Mümkünde hem yatay hem dikey kolaylıkla dönebilen bir model tercih edin. Kod ile uğraşanlar için büyük nimet. Ama sık sık rdp yapıyorsanız sinir bozucu durumlar ortaya çıkabiliyor.


ziv zulander
(17.02.19)
3*27 yorucu olabilir.

2*27 daha iyi olur. Biri yatay, diğeri dikey.

Bahsedildiği üzere, dönebilen bir monitör olması önemli.


fever
(17.02.19)
3 monitor cok fazla bir ara kullandim ama verimliligi dusuruyor. eger ayni anda hem tasarim, hem gelistirme yapiyorsan kullanisli olabilir ama sadece kod yazmak icin 3. monitor gereksiz. bir ara dik de kullandim ama alisamadim bir turlu. onun yerine 27" monitorde yan yana iki editor ile yazmak daha kullanisli geliyor.


crucio
(17.02.19)
(4)

Son zamanlarda laptop markalarında değişim var mı:?

Merhabalar, Bir laptop alacağız. Ama ben uzun zamandır takip etmiyorum Casper, Dell, Acer, Asus gibi markaların ofis kullanımı için üretilmiş laptoplarında son zamanlarda bir fiyasko var mı? Veya şu nedenden dolayı şundan uzak dur gibi yorumlar yapabilir misiniz? Casper laptopların kalitesi ortalama
Merhabalar,

Bir laptop alacağız. Ama ben uzun zamandır takip etmiyorum Casper, Dell, Acer, Asus gibi markaların ofis kullanımı için üretilmiş laptoplarında son zamanlarda bir fiyasko var mı? Veya şu nedenden dolayı şundan uzak dur gibi yorumlar yapabilir misiniz? Casper laptopların kalitesi ortalamanın 3-4 tık üstündedir diye tahmin ediyorum ama fiyatları saçma bir şekilde uygun görünüyor..
"Casper laptopların kalitesi ortalamanın 3-4 tık üstündedir diye tahmin ediyorum"

????!!!


sanat güneşimiz +1
apple'a paran yetmiyorsa lenovo'nun bazı modelleri, dell ya da samsung en mantıklı haeket olacaktır.


twelfth
(28.01.19)
casper laptopların kalitesi ortalamanın 17 18 tık altında şu an :) apple veya lenovo derim ben.


Tears of Devil
(28.01.19)
no casper yes dell


jamswety
(28.01.19)
(4)

Erteleme hastalığından kurtulmayı başarabilen var mı?

Her seferinde işler sıkışınca başlamaktan sıkıldım ama nasıl oluyorsa her seferinde aynı duruma düşüyorum. İşlerim yetişiyor ama %90lık bir performans gösterebilecekken son dakika bir şeyleri gözden çıkarmak zorunda kalıp %70lik bir performansı zorla gösteriyorum. Kurtulmayı başarabilen var mı?
Her seferinde işler sıkışınca başlamaktan sıkıldım ama nasıl oluyorsa her seferinde aynı duruma düşüyorum. İşlerim yetişiyor ama %90lık bir performans gösterebilecekken son dakika bir şeyleri gözden çıkarmak zorunda kalıp %70lik bir performansı zorla gösteriyorum. Kurtulmayı başarabilen var mı?
Ben yavaş yavaş adıyorum bu konuda video izledim kitap okudum bir de stresi azalttığını farkettim

Yalnız erteleme hastalığı bir depresyon belirtisi olabilir.


seyyar satıcı
(07.01.19)
youtu.be


Bir de prokrsstinesyn diye bir kitap var tavsiye ederim


seyyar satıcı
(07.01.19)
Kendimde işe yarayan ilginç bi yöntemim var.
Sen hangi konularda sıkıntı yaşıyorsun?
Örnek verebilir misin?
Ona göre yöntemimi anlatacağım.


biras kurtuldum, en azından onunla daha mutlu gidiyoruz. ama hedeflerim halen daha bana çok uzaktalar.


for day to break
(07.01.19)
(3)

Kamera için ışık tavsiyesi

Selamlar duyuru ahalisi,Nikon D90 ile 1-1.5 metre uzaktan konuğumun omzundan itibaren olacak şekilde yakın çekim yüzünü çekeceğim. Kayıt ortalama 10 dakika sürecek. Bana ışık tavsiye eder misiniz lütfen? Denemelerimde ortamda ki ışık yetersiz kalıyor rahatsız edici bir durum ortaya çıkıyor..Edit: Or
Selamlar duyuru ahalisi,

Nikon D90 ile 1-1.5 metre uzaktan konuğumun omzundan itibaren olacak şekilde yakın çekim yüzünü çekeceğim. Kayıt ortalama 10 dakika sürecek. Bana ışık tavsiye eder misiniz lütfen? Denemelerimde ortamda ki ışık yetersiz kalıyor rahatsız edici bir durum ortaya çıkıyor..

Edit:

Ortam sessiz. Bir günde maksimum 40-50 dakikalık çekim yapılır. Haftada bir veya iki gün çekilecek. Bütçe 0-300 TL arasında olursa iyi olur.
bütçe nedir? kaç kez çekim yapıalcak? ortam sessiz mi sesli mi? (fanlı ışık fansız ışık)
vs vs..
bunları da açıklayın.


300e pek bir şey bulamazsınız. kendiniz "red head" denilen ışıklardan yapabilirsiniz.
gunlukkiralik.com
veya böyle kiralarsınız.


www.youtube.com

Amaçladığım çekim kalitesi bunun gibi bir şey. Bunun kadar aydınlık olması yeterli.


(3)

Beğendiğiniz ilk 5 jazz ve blues parçalar

Neler sevgili duyuru ahalisi? Bugün tavsiye alıp inime çekilmeye karar verdim de :D
Neler sevgili duyuru ahalisi? Bugün tavsiye alıp inime çekilmeye karar verdim de :D
Bu kadına aşıkım: open.spotify.com


Delay Fuze
(04.12.18)
Diana Krall - Boulevard of Broken Dreams
Haley Reinhart - Creep
Haley Reinhart - Lovefool
Michael Buble - Feeling Good
Diana Krall - Temptation
Postmodern Jukebox - Crazy


hitokiri kenshin
(04.12.18)
cazdan ziyade caz piyanistlerinden sevdiğim iki isim wynton kelly ve red garland. şu albüm mesela

open.spotify.com


bruceandwayne
(04.12.18)
(13)

Son cümlesi de okunduktan sonra iç geçirten kitaplar

"Lan yavaş okusaydım yaa" dediğiniz, etki bırakan kitaplar hangileri?
"Lan yavaş okusaydım yaa" dediğiniz, etki bırakan kitaplar hangileri?
rama


alperz
(04.12.18)
Carol shields- unless


İnce memed 3
Küçük Ağa
Kinyas ve kayra
Papillon
The Godfather


a summer day
(04.12.18)
Yalnızız


zxcd
(04.12.18)
son zamanları baz almak gerekirse:

yeşilçam dedikleri türkiye- vedat türkali


biravekahve
(04.12.18)
Ortaokuldayken 13 kitaplık Talihsiz Serüvenler Dizisi'ni okumuştum 1 ay gibi bir sürede. Kitapları dershaneden bir arkadaşımdan ödünç alıyordum ve biri bitince haftasonunu beklemeden hemen diğerine geçeyim diye üçer dörder alıyordum kitapları, o kadar heyecanla okuyordum. Son kitap bitince baya üzülmüş, bir arkadaşımı kaybetmiş gibi olmuştum. Beni bu kadar etkileyen başka bir kitap serisi olmamıştı ki aslında o dönemde en az o kadar hatta belki daha heyecanla okuduğum kitaplar da vardı.


nundu
(04.12.18)
Açlık.


angelus
(04.12.18)
akçasazın ağaları:
"o iyi insanlar o güzel atlara bindiler, çekip gittiler"


rakicandir
(04.12.18)
kabuk
hakkaride bir mevsim


kablelvuku
(04.12.18)
Satranc


cihann
(04.12.18)
amin maalouf - doğunun limanları


obaa
(04.12.18)
Serenad. Bin muhteşem güneş. Leyla. Beni bulun. Gece sesleri.
Patasana.


brnbrs
(04.12.18)
Demian - hesse


puc
(04.12.18)
(1)

YDS ve IELTS için kitap

Tavsiyeniz var mı?
Tavsiyeniz var mı?
YDS için:
www.hepsiburada.com


simderun
(26.11.18)
(5)

Hayatın neresinde olduğunuzu biliyor musunuz?

Hayatınızın neresinde olduğunuzu biliyor musunuz? Olduğunuz yerOlmak istediğiniz yerOlmanız gerektiğini düşündüğünüz yerBu üçü aynı yeri işaret ediyor mu hayatınızda?
Hayatınızın neresinde olduğunuzu biliyor musunuz?


Olduğunuz yer
Olmak istediğiniz yer
Olmanız gerektiğini düşündüğünüz yer

Bu üçü aynı yeri işaret ediyor mu hayatınızda?
Hayır.

Olmak istediğim yerde olduğumu farkettim. Ama aslında olmak istediğim yer bu değilmiş. Sadece ne istediğimi bilememişim.bundan sonra da ne istediğimi bilmiyorum.

Olmak istediğim yere gelebilecegimi düşünüyorum. Ama ne istediğimi bilecegimden emin olamayacak ve bu yolculuğa çıkamayacak gibi hissediyorum.

Fransizlar "vouloir est pouvoir" demişler. İstemek yapabilmektir. Ben de bu kafadayım ve asıl zor olanın istemek olduğunu düşünüyorum.


biseysorcaktim
(25.11.18)
Dönüm noktasındayım ve hiç olmadığım kadar cesaretsiz ve olayları erteleye erteleye gidişatına bıraktım. olmak istediğim ve olmam gereken yerde değilim.


Valla özellikle olmak istediğim bir yer olmadı hiç. Şu an olduğum yerin olmam gereken yer olup olmadığını da bilmiyorum ve pek umrumda da değil açıkçası.


yıllar önce planını yaptığım ve basamak basamak ilerlediğim olmak istediğim yerdeyim. Ama boşlukta hissediyorum, amacım kalmadı. Yeni bir “ olmak istediğim yer” planı çizip ona göre tekrar aşamaları geçmem lazım.


sumuklu asilzade
(25.11.18)
Tamamen çöp durumdayım. Fiyasko nedir sorusunun canlı cevabıyım.


(3)

Trafik Cezamın E-Devlette Tebliğ Tarihi Görünmüyor

Eve de gelmedi.. Tebliğ tarihi olmadığı için yatıramıyorum da. Acaba evde bulamadılar da muhtara mı bıraktılar? Öyle olsa bile E-Devlette görünmesi gerekmez miydi?
Eve de gelmedi.. Tebliğ tarihi olmadığı için yatıramıyorum da. Acaba evde bulamadılar da muhtara mı bıraktılar? Öyle olsa bile E-Devlette görünmesi gerekmez miydi?
normalde tebligat geldiyse ve evde sizi bulamadıysalar kağıt bırakıyorlar kapıya. bi muhtara gidip sorun yinede.


false pretension
(16.11.18)
Burada görünür hemen
www.egm.gov.tr


Northern Mariner
(16.11.18)
@Northern Baktım ama burada da görünmüyor hocam.


(4)

Trafik Cezası Online Ödeme

Merhabalar duyuru ahalisi,02.11.2018 tarihinde trafik hız cezası yedim. E-Devlette cezam görünüyor ama altında "burası tamamen emniyetin sisteminden çekilmiş olup bilgilendirme içindir" yazıyor. Yarın sanırım indirimli ödemek için son günüm 15 günlük kampanya bağlamında.. PTTnin kendi sisteminde ara
Merhabalar duyuru ahalisi,

02.11.2018 tarihinde trafik hız cezası yedim. E-Devlette cezam görünüyor ama altında "burası tamamen emniyetin sisteminden çekilmiş olup bilgilendirme içindir" yazıyor. Yarın sanırım indirimli ödemek için son günüm 15 günlük kampanya bağlamında.. PTTnin kendi sisteminde aratıyorum cezamı bulamıyor veya internet vergi dairesinde aratıyorum cezam yok ama emniyette ve e-devlette bilgi olarak görünüyor cezam. Muhtemelen yarın PTTye veya Bankaya gitmeye zamanım olmayacak bunu internetten yatırabiliyor muyuz? Eğer yatırabiliyorsak indirimli nasıl yatırabileceğiz?

Dipnot: Cezayı ablamın arabasıyla yedim. PTTye veya herhangi bir bankaya gitmeyi başarabilirsem ve onlarda görünmezse ne yapmalıyım?
öncelikle geçmiş olsun. 2 haftalik süre tebligat sizin elinize geçtikten sonra başlıyor. araba ablanızın üzerine ise ablanızın ikamet ettiği eve tebligat gelecek bu da yaklaşık 2 ayı buluyor. tebligat geldikten sonra yüzde 30 luk indirim için 2 haftanız var. yani elinize henüz yazılı bir tebligat ulaşmadı ise bu konuda rahat olun.

ha isterseniz cezanızı hemen şuan ödeyebiliyor olmalısınız ben 2 kere trafik cezası yedim ve ikisini de internetten ödedim. google trafik cezası ödeme yazarak bulmuştum. yine yazdım ve www.turkiye.gov.tr buradan uygulamaya git seçeneği ile ödemiştim.


belkider
(15.11.18)
sisteme düşmüş fakat size tebligatla elinize ulaştımı ceza? tebligat tarihinden sonra 15 gün içinde cezayı öderseniz %25 indirim alıyorsunuz. internet üzerinden ceza öderseniz indirimden yararlanamıyorsunuz.


false pretension
(15.11.18)
E devlette plakaya yazılmış ceza sorgulama kısmında cezanin altında:
"Gelir İdaresi Başkanlığına henüz yansımayan cezalarınızı, bu sayfada görüntülenen cezaların detayında yer alan Tutanak Seri Sıra No ile Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme hizmetini kullanarak ödeyebilirsiniz."
yazar. Beyanla trafik cezası ödeme kismina gireceksiniz. Oradan da tuyanak seri noyu girince cezaniz indirimli olarak çıkar.


@false pretension yanlışın var. Edevlette plakaya yazıldıysa ve görünüyorsa internet vergi dairesinden ödeniyor zaten orada tutanağın tarihi giriliyor. O sebeple sistem yüzde 25 indiriyor.


(15)

Evlilik Sözleşmesi

Çiftlerin ayrılmaları durumunda birbirlerinden mal veya para talep edemeyeceği bir evlilik sözleşmesini evleneceğiniz kişi size teklif olarak getirse ne düşünürsünüz? Rahatsız olur musunuz? Sizi para avcılığı ile suçladığını hisseder misiniz? Cinsiyet belirtirseniz sevinirim.
Çiftlerin ayrılmaları durumunda birbirlerinden mal veya para talep edemeyeceği bir evlilik sözleşmesini evleneceğiniz kişi size teklif olarak getirse ne düşünürsünüz? Rahatsız olur musunuz? Sizi para avcılığı ile suçladığını hisseder misiniz? Cinsiyet belirtirseniz sevinirim.
Erkek olarak sevinirim zira biz söyleyince kadınlar tribe giriyor.


Erkek olarak sevinmem. Saçma buluyorum paraya değer veren insanlar ile işim olmaz.


Bu kadar hesaplı olması samimiyeti yitirmesine sebeb olur. Hoş karşılamam. Erkeğim. Erkek.


zxcd
(11.11.18)
Para icin evleniyorsam sorun yok. Ask icinse sorun var. Ayrica kadinsam adam cocuk yapip beni terk edebilir. Iyi bir nafakayi garantilemek icin kadinlarin yapmasinda yarar var.


Traveller
(11.11.18)
eğer adam çok çok varlıklı ise ve ailede para pul yüzünden çok kavga gürültü olmuşsa, çok yıpranmışsa vs. normal karşılarım. olabilir.
ortalama bir insansa (ayda 15 bin liraya kadar kazanıyorsa diyelim) saçma bulurum açıkçası ne malın var da neyin derdindesin gibi düşünürüm. zira ben tanıdığım erkeklerin çoğundan daha fazla kazanıp daha az harcıyorum...ev geçindirme/idare etme gibi konularda daha iyiyim (bunu beni tanıyan herkes de bilir) erkek arkadaşım olan kişinin de zaten bu durumların farkında olması gerekir - şimdiye kadar da bu konularda hep takdir edilen bir insan oldum başka sorunlar oldu ama bu hiç mesele olmadı. asıl benimle evlense durumunu düzeltir :D ki evlenmeden önceki ev filan zaten kişinin kendi malı...ortalama insanlar için bence saçma, aşırı hesap-kitaba giriyor.


niye ama
(11.11.18)
sözleşme teklif edilince bozulurlar, üzerine karşı tarafı suçlu hale getirler, boşanırken de karşı taraftan maksimum maddi faydayı sağlarlar. Her gün binlerce kişi boşanıyor, adliye gidip bakın düşmanın düşmana yapmadığı her şeyi boşanan çiftlerde görürsünüz. En çok maddi fayda peşine düşenler de zamanın sözleşme lafını duyunca 'nasıl yani ben para avcısı mıyım' diyen taraftır.


acetaminophen
(11.11.18)
evlilik kararını gözden geçirim. benim adıma evlilik önemli bir kurum. erkek.


biravekahve
(11.11.18)
bir erkek olarak memnun olurum


dafuq
(11.11.18)
bunu yapan kisi adina uzulurum, cunku hayat arkadasinin hicbir zaman basarili bir insan olamayacagina inaniyordur. ben yapmadim, esim de talep etmedi temel sebep, yarin obur gun kimin ne olacagi belli degil, boyle kendi dengiyle hayat birlestirmeyip cikar iliskisi ile evlenenler sonra cok uzluyorlar.


mavicorap
(11.11.18)
Bir erkek olarak bana böyle teklifle gelinmesine sevinirim.
Bir sürü harika ilişkim oldu, uzun yıllar süren mutlu ilişkiler. Ama o ilişkiler hiç bir zaman çirkinleşmeden bitmedi.
Ne çiftler gördüm seve seve evlenen, sonra iğrenç taleplerin yaşandığı.

Azıcık normal insan bu evlilik bitecek diye evlenmez zaten. Ama bitiyor işte. Toplum olarak kindar bir toplumuz.


anneterligi
(11.11.18)
Hali hazırdaki mal varlığı rejimi neyinize yetmiyor. Benden istense üzülürdüm, sanki herkes milyarder. Hani yatlari, katlari, hesabinda trilyonlari olan bir adam olsa ok, ama kimse o kadar zengin değil ki. Öyle biri ile de ben evlenmem zaten. Kendi kendine yeten, geliri işi olan biriyim, ben düşünmüyosam karşımdaki de bunu düşünsün istemem.


bunu kabul edip etmeme kişinin yaşına, mal varlığına, konumuna göre değişir bence.

kendim için söyleyecek olursam çiftlerin ayrılması durumunda mal ve para talep etmeyeceğini onaylayacağı bir sözleşmeyi imzalardım.

bir tarafın istemeye istemeye imzalaması ise kötü olurdu. iki taraf da bunu onaylıyorsa iyi olur.
(erkek)


tabudeviren
(11.11.18)
kabul eder ve çeyrek takarım.


datnet
(12.11.18)
Kendi ayakları üzerinde durabilecek ve sorumluluk sahibi diye memnun ve mutlu olurum. Erkek.


elinde tivit
(12.11.18)
benim için sorun olmaz hatta mutlu olurum, olası maddi çıkarları ilişkinin dışına ittiğimiz için. sonuçta parası / mal varlığı için birlikte olmadığım için neyi var neyi yok beni ilgilendirmiyor. ne birlikteyken ne de ayrıldıktan sonra. (tabi ayrılırsak)

ama genelde bunu samimiyetsiz olarak görüyor insanlar. gerçi bu da biraz ortadoğu kültürünün getirisi ya, neyse...

not: erkek.


coder6006
(14.11.18)
(2)

Argumantative Essay fikir yardımı

Merhabalar ahali, Yarın argumantative essayin introduction paragrafını yazmam gerekiyor. Konum: Ülkeler sağlıksız yiyeceklerden vergi almamalıBirinci argümanım: Vergi alınmasın ki sağlıksız yiyecek üreten şirketler daha fazla yatırım yapsın ve yerel ekonomiyi kalkındırsınİkinci argümanım: Bu gibi şi
Merhabalar ahali,

Yarın argumantative essayin introduction paragrafını yazmam gerekiyor.

Konum: Ülkeler sağlıksız yiyeceklerden vergi almamalı

Birinci argümanım: Vergi alınmasın ki sağlıksız yiyecek üreten şirketler daha fazla yatırım yapsın ve yerel ekonomiyi kalkındırsın

İkinci argümanım: Bu gibi şirketler çevreye ve insanlara zararlarını gizlemek için sosyal ve kültürel yatırımlar yaparlar. Fabrika çevrelerinde kültürel gelişim görülür.


Bu argümanlara dayanarak nasıl bir giriş paragrafı yazabilirim? En azından nasıl giriş yapabilirim yardımcı olur musunuz lütfen?
argumantative olması için iki zıt fikri karşılaştırman gerekmiyor mu? ikisi de neden alınmaması gerektiğini destekleyen şeyler, alınması için argümanın hazır olduğu için mi sormadın? eğer öyle değilse konun "ülkeler sağlıksız yiyeceklerden neden vergi almamalı" olmalı bence ki bu da compare and contrast essay tipine giriyor. vergi alınmasın ama nasıl alınmasın, bunun yöntemlerini karşılaştırıyorsun gibi anladım ben argümanlardan.
argumantative essay istiyorsan bir argümanın vergi alınsın demeli yani. eğer öyleyse diye aşağıki paragrafı yazıyorum; ben yanlış anladıysam sileceğim.

vergi sistemi sosyal bir devlet anlayışı için gerekli de olsa, günümüzdeki uygulamaları hükümet politikaları sonucu bir baskı unsuru şeklinde gerçekleşmektedir. halbuki ideal devlet anlayışında vergilerin toplumun refah düzeyine(welfare) olumlu katkıda bulunmak için kullanılması "devlet toplum içindir" felsefesi penceresinden bakınca olması gereken uygulama olarak görünmektedir. peki devletlerin toplumun refah düzeyini arttırması için önce ekonomik kalkınma mı gereklidir yoksa öncelik olarak sağlıklı yaşam mı desteklenmelidir?


Bruce
(07.11.18)
1. cümle; geniş background'a dayanan açılış cümlesi

2. cümle: orjinal essay sorusunun paraphrase'i

3. cümle: this essay will discuss that unhealthy foods should not be a subject to extra taxes since "argüman bir" and "argüman iki"


captainobvious
(08.11.18)
(3)

Sporculara ve diyetisyenlere bir sorum var

Intermittent Fasting yapıyorum. Günde 8 saat boyunca besin alıyorum. Genelde şöyle oluyor; Öğlen yediğim şeylerde ortalama bir şeyler yiyorum 300 kaloriyi geçmiyor. Akşam ise kırmızı et veya tavuk içeren bir şeyler yiyorum. Asıl sorum şöyle günlük kalori ihtiyacım 2850 hesaplandı(Evet devler ülkesin
Intermittent Fasting yapıyorum. Günde 8 saat boyunca besin alıyorum. Genelde şöyle oluyor; Öğlen yediğim şeylerde ortalama bir şeyler yiyorum 300 kaloriyi geçmiyor. Akşam ise kırmızı et veya tavuk içeren bir şeyler yiyorum. Asıl sorum şöyle günlük kalori ihtiyacım 2850 hesaplandı(Evet devler ülkesinde bir omuza yakın cüceyim). Akşam saatlerinde yediğim yemeğin karbonhidrat değerlerine dikkat etmesem mesela bir steakhouse burger menü yesem veya biraz daha sağlıklı diyebileceğimiz bir kajun tavuk sepeti yesem(içinde patates mevcut) bunların bana zararı ne derece olur? Yani sonuçta karbonhidrat değerleri çok yüksek besinler ama yine de günlük karbonhidrat ve yağ ihtiyaçlarımın yarısına denk geliyor.

Not: Tabii ki kanserojen maddeler içerdiğinin farkındayım. Benim burada zarardan kastım kilo verme durumum etkilenir mi?
Öncelikle asıl soruna cevap vermeden önce şunu söyleyeyim, senin günlük kalori alımında bir yanlışlık olabilir, yani amacın yağ yakmaksa günlük kalori ihtiyacına değil, yağ yakmak için gerekli olan günlük kalori ihtiyacına bakman lazım, ki bu da başlangıç için 2000-2200 kalori civarında olur, 2850 kaloriyle yağ yakmak için ne bileyim haftanın 7 günü günde minimum 2 saat antrenman yapan profesyonel bir sporcu olman lazım, aksi halde bu mümkün değil. 2850 kalori alıp kas inşa eden insanlar var ona göre hesap et işte. Senin hesapta bir yanlışlık var bence.

Şimdi asıl soruna gelelim, sağlıklı olup olmadığına bakmadan ihtiyacının altında bir kaloriyle beslenirsen teknik olarak kilo verirsin ama sağlıksız alınan yağlar karbonhidratlar bir noktada hormonal sistemi bozacağı için kilo verme olayı sağlıksız bir noktaya gelecektir. O noktada ne olur tabii bilemeyiz, senin vücudunun vereceği tepkiye bağlı bunlar. Yani senin diyetinde mesela günlük 100 gram yağ var diyelim, vücut bu aldığın yağı yağ yakarken testosteron üretirken ne bileyim hücre tamir ederken falan kullanacak ama sen gittin bu yağı steakhouse burger menüdeki trans yağlardan aldın, vücut bu saydıklarımı bu yağ ile yapabilir mi? Yapamaz. O nedenle bu sistem çok uygulanabilir bir sistem değil.


angelus
(23.10.18)
amaç kilo vermekse günlük 2850 kalori çok , boy ve kilonu da yazarsan daha net olur.
kalori açığı oluştururken temel amaç kalori açığı oluşturmak, yağlı ve karbonhidratlı tüketim olması temel düzeyde önemli değil. ama makro saymaya başlarsan daha başarılı bir yağ yakımı ve spor yapıyorsan daha başarılı kas yapımı gerçekleşir.

edit: ben yazana kadar angelus yazmış zaten detaylı.


Bruce
(23.10.18)
2850 kalori herhalde indirim yapmadan alacağı kalori?
bundan bir 1000 kalori falan indirmek lazım kilo vermek için. ayrıca spor da yapılırsa 500 de oradan gelse 1500 kalori inmiş olur ki hafta 10 bin kalori 1-1.5 kg demek neredeyse.
geçmişte yaptığım için biliyorum eğer kaloriyi ciddi sayarsanız kilo verirsiniz. ama her gün gidip patates kızartması yemeyin tabi.


ozdek
(23.10.18)
(5)

Alarm ile birlikte ışıkların açılması

Merhabalar, Sabahları uyanmayı başarsam bile her yerin karanlık olmasından mütevellit uyanmakta bazen zorluk yaşayabiliyorum. Alarm ile birlikte bir ışık kaynağının açılmasını nasıl mümkün kılabilirim? Fikri olan var mı?
Merhabalar,

Sabahları uyanmayı başarsam bile her yerin karanlık olmasından mütevellit uyanmakta bazen zorluk yaşayabiliyorum. Alarm ile birlikte bir ışık kaynağının açılmasını nasıl mümkün kılabilirim? Fikri olan var mı?
Direkt boyle alarmlar var, philipsin gun isigi alarmi vs.


kuehles blondes
(08.10.18)
(bkz: IFTTT)


veritaslibertas
(08.10.18)
ben bundan kullaniyorum, sadece haftaicleri sabahlari belli saatte isiklari aciyor ve evden ciktiktan sonra da sonduruyor.

www.hepsiburada.com

bir de IFTTT ye bagladim. gunes battiginda da otomatik olarak bagli olan isiklar yaniyor.


Yalniz bence philipsing isikli alarmlari daha iyi cunku isigi kadameli olarak yakiyor bu da daha yumusak sekilde uyandiriyor. Cin sitelerinde ucuzlari da var bu alarmlarin ve yorumlar da fena degil.


lifeframe
(08.10.18)
bende bunun düwi olanı var

www.youtube.com

benimkinin program sayısı bayağı bir yüksek.

mesela bitane masa lambası takarım buna, saat 6 da mı kalkıyorum 6 da açar 7 de evden çıkarken kapatır.

bu ayrıca timerı zayıf olan elektrik sobalarında da çok işe yarıyor. yarım saat çalış yarım saat kapan diyerek ayarlayabiliyorum.

2000 watta kadar çalıştırıyo bendeki.


killerbee
(08.10.18)
Otomat tipi zaman saati de olabilir, sigorta kutusuna koyarsın senin odaya giden elektriği bağlarsın.


John Bloor
(08.10.18)
(4)

Araba sever tavsiyeleri

Merhabalar duyuru ahalisi, Arabamda aux girişi ve bluetooth yok maalesef :/ Ama USB girişi var ve eğer telefonumu bağlarsam ve telefonumda yüklü müzik varsa sesi aktarabiliyorum. Yüklü değilse yani spotify yada youtube gibi bir yerden müzik açarsam telefonumdan, o sesi aktaramıyorum ama.. Bu eskiden
Merhabalar duyuru ahalisi,

Arabamda aux girişi ve bluetooth yok maalesef :/ Ama USB girişi var ve eğer telefonumu bağlarsam ve telefonumda yüklü müzik varsa sesi aktarabiliyorum. Yüklü değilse yani spotify yada youtube gibi bir yerden müzik açarsam telefonumdan, o sesi aktaramıyorum ama.. Bu eskiden çakmaklıklar vardı.. onlara USB ile telefonumu bağlasam onun üzerinden aktarabilir miyim sizce? Yada başka bir tavsiyesi olan var mı?
Fm transmitter'a telefonu usb'den bağlarsanız sadece şarj eder. Onun üstünde aux da oluyor.


grgn
(30.09.18)
neden teldeki sarkilari usb ye aktarip usb takmiyosun


alttaraf
(30.09.18)
Xiaomi Roidmi 2S Bluetooth Araç Şarj Cihazı Beyaz (FM Transmitter) var istediğin gibi çakmaklığa takılıyor, aracın radyosundaki boş bir FM kanalı ile telefonunun bluetoothu eşleşiyor, bluetooth vasıtasıyla youtube, spotify dan müzik dinleyebilirsin. Ancak istanbul gibi kabalalık şehirlerde senin ayarladığın FM e örneğin 87.5 e başka bi yayın denk gelirse radyo o yayını açar senin telefon devre dışı kalır.

O nedenle AUX kablo kullansan çok rahat edersin. varsın kablo sallansın ortalıkta. ses kaliten net olur.


gonulcelen87
(30.09.18)
USB girişi telefonunuzu hafıza kartı gibi kullanıp kayıtlı şarkıları çalar.

Herhangi bir uygulama üzerinden bir müzik açtığınızda USB üzerinden bunu aktaramazsınız.

Bunun için aux girişini kullanmalısınız, aux girişini bir kulaklık bir anfi gibi düşünün. Telefonun kulaklık girişinden bağlayıp telefonda çalan her şeyi dinleyebilirsiniz.

Şöyle bir kablo almanız lazım;

i.ebayimg.com


John Bloor
(01.10.18)
(8)

Yoğun trafikte debriyaj

Arabam benzinli dolayısıyla biraz gaz da vermek gerekiyor.. Yoğun trafikte nasıl kullanıyorsunuz debriyajı 5-10 saniyelik durmalarda direk boşa atıyor musunuz? Bir de bu debriyaj balatası dediğimiz meret hemen bozulabilen bir şey mi ya? 3-4 bin diyorlar ama :/
Arabam benzinli dolayısıyla biraz gaz da vermek gerekiyor.. Yoğun trafikte nasıl kullanıyorsunuz debriyajı 5-10 saniyelik durmalarda direk boşa atıyor musunuz? Bir de bu debriyaj balatası dediğimiz meret hemen bozulabilen bir şey mi ya? 3-4 bin diyorlar ama :/
hocam bende eski bir araç var. w123 kasa mercedes de bunu yapıyorum. ara sıra boşa atmak yerine debriyaja basıyorum. 2 yıldır bir sorunu yok bakımlarını yapıyorum zamanı gelince. Özellikle 3 hafta önce d.balatasını kontrol ettirdim bir sorun gözükmedi ama gözükmeyeceği anlamına hiç gelmiyor tabii ki.


bensendegilim
(26.09.18)
normal koşullar altında araba durduğu anda boşa almak gerekir. en fazla 1 saniye sonra gaza basmayacaksan al boşa.


valentinov
(26.09.18)
ben yıllarca hiç boşa almadan sürdüm. hep ayağım debriyajda basılıydı. hiç de bir zararını görmedim. debriyaja basınca yay sıkışmış oluyor ve debriyaj kavrama durumunda olmuyor.


tukenmez adam
(27.09.18)
Yarım basmıyorsan birşey olmaz. Çok uzun süre basacaksam, ışıklarda falan durduğumda boşa alıyorum. 7 senedir aynı aracı kullanıyorum, debriyaj balatası hiç değiştirmedim.


Tutkun
(27.09.18)
kavrama durumunda olması debriyajın yük altında olduğu ve aşınmaya açık durumda olduğunu gösterir. debriyajın görevi bu zaten.

debriyajı ne kadar çok kullanırsanız o kadar erken yıpranır.


Debriyaja tam bastığınız anda kavrama ve balata birbirinden ayrılır, aşınma asla olmaz.

O konuda kafanız rahat olsun, fakat ayak sağlığınız için iyi bir şey değil. 5 saniyeden fazla bekleneceğini kesitiriyorsanız boşa atın, zamanla el ayak vites debriyaj hareketleriniz serileşek ve hiç düşünmeden saniyesinde yapacaksınız bunları.

Ayrıca ne 3-4 bini ya? Yanıltmışlar sizi, düz vites araba premium bir model değildir. Parçası o kadar pahalı olamaz, 1000 TL bile yoktur. Model ne?


John Bloor
(27.09.18)
boşa alman faydana olacaktır. normalde baskı balata çok pahalı değildir ama aynı zamanda volant da değişecek ise pahalı olan volanttır. eğer volant kullanılabilir durumdaysa taşlatıp kullanılabiliyor o zaman çok pahalı olmaz. ama ilerleyen zamanlarda volant değişimi gerekirse tekrar işçilik ücreti verirsin. Baskı balata değişimi epey teferruatlı bir iştir o sebeple işçilikği de biraz maliyetlidir. Ama özel bir aracın yoksa 2000 civarına hepsini değiştirirsin diye düşünüyorum.


debriyaja tam basılı tuttuğun sürece balatadan yemez. yarım tutmamalısın. fiyat konusunda @john bloor +1


(4)

Akşam bastıran mayışma hali

Kombiyi açmamaya direnmem sonucunda evim hafif soğuk yani o tam yorgana sarılıp uyuma havası var evimde. Akşam eve geldiğimde yemekten sonra acayip bir mayışıyorum ve direnemeyip koltuğa uzanıyorum... Uzanış o uzanış.. Siz bu tembellik dönemleri için ne yapıyorsunuz? Çoğu zaman uykum olmuyor :/
Kombiyi açmamaya direnmem sonucunda evim hafif soğuk yani o tam yorgana sarılıp uyuma havası var evimde. Akşam eve geldiğimde yemekten sonra acayip bir mayışıyorum ve direnemeyip koltuğa uzanıyorum... Uzanış o uzanış.. Siz bu tembellik dönemleri için ne yapıyorsunuz? Çoğu zaman uykum olmuyor :/
hiçbir şey yapmıyorum. mal mal yatıyorum. üzülmeyi bıraktım bu duruma.


kablelvuku
(26.09.18)
keşke böyle bir şansım olsa. evde 3 yaşında bi piremses var. ben atı oluyorum, o da piremses piremses dıgı yapıyor :)

eskiden bana da olurdu dönem dönem, hiç iplemezdim. yat uyu yahu, boş ver. vücut dinlenmek istiyor belli ki.


teritori
(26.09.18)
@teritori İşi vücuda bırakırsak bir arpa boyu yol katetmek mümkün olmaz hocam :D


Kısa bir egzersiz yapıyorum. En azından kan dolaşımı hızlanıyor. Evde yapılacak iş varsa onları yapıyorum. İşler bitmişse belgesel veya film açıyorum. Hiç olmadı cep telefonundan gereksiz yazışmaları, dosyaları siliyorum. Motivasyon cümlem ise; "Yatmakla işler bitmez"


(3)

Ehliyet işlemleri değişti mi?

Ehliyet işlemleri eskiden emniyet müdürlüğünde yapılıyordu, şimdi randevu.nvi.gov.tr'den yani nüfus müdürlüğünden randevu alıyoruz. Nüfus müdürlüğünden tüm bu işlemleri halledebiliyor muyuz? Bir de benim gideceğim nüfus müdürlüğünde sadece öğle araları randevuları full dolu onun dışında tamamen boş.
Ehliyet işlemleri eskiden emniyet müdürlüğünde yapılıyordu, şimdi randevu.nvi.gov.tr'den yani nüfus müdürlüğünden randevu alıyoruz. Nüfus müdürlüğünden tüm bu işlemleri halledebiliyor muyuz? Bir de benim gideceğim nüfus müdürlüğünde sadece öğle araları randevuları full dolu onun dışında tamamen boş. Dolayısıyla sizce aynı gün ehliyetimi verebilirler mi?
evet randevular nüfus müdürlüğünden alınıyor artık. randevu öncesinde harç vb. yatırmanız gerekiyor. işlemler tamamlandığında a4 kağıdı ile geçici ehliyet belgesi veriyorlar ve istediğiniz adrese kargoluyorlar. 1 hafta sonra elinizde.


Era
(13.09.18)
Aynı gün size geçici belge veriyorlar. Bu kağıtla da hiçbir kısıt olmadan araç kullanabiliyorsunuz.
Asıl ehliyetiniz de 2-3 gün içinde adresinize geliyor.


battal gemalmaz
(13.09.18)
Bence önemli bir detay daha var.
Eski ehliyeti değiştirmek için harç, fotoğraf vs. dışında bir de sağlık raporu almanız gerekiyor. Son güne bırakmayın işleri.


burfak
(13.09.18)
(1)

Üniversite öğrencisiyken ve part time çalışırken SGK

Merhabalar, üniversite öğrencisiyim ve hafta içi iki gün, hafta sonu bir tam gün olmak üzere haftada toplamda iki tam gün mesai yapacağım part time bir işe girdim. Öğrenciyken yarım gün kabul etmiyor sgk diye bir şey duydum. Bu olayın aslı nedir? KYK almıyorum o konuda bir problemim yok. İş yerim b
Merhabalar, üniversite öğrencisiyim ve hafta içi iki gün, hafta sonu bir tam gün olmak üzere haftada toplamda iki tam gün mesai yapacağım part time bir işe girdim. Öğrenciyken yarım gün kabul etmiyor sgk diye bir şey duydum. Bu olayın aslı nedir? KYK almıyorum o konuda bir problemim yok. İş yerim bana sigorta yaparken dikkat etmesi gereken bir durum var mı?
kabul etmiyor diye bir olay yok. şöyle bir durum var; iş yeri seni çalıştığın gün sayısı üzerinden sigortalı gösterecek fakat part time olduğu için ayın 30 günden eksik kalan kısımlarının primini elden senin ödemen gerekiyor. yoksa sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsun. yani haftada 3 gün, ayda 12 gün sigortalı olacaksan kalan 18 gün için gss primi ödemen gerekecek. eskiden gelir testi yaptırıyordun prim miktarını belirlemek için şimdi sabit ücrete dönüldü. 81 lira mı ne oldu aylık ücret, o miktarın 18/30'luk kısmını elden ödemeni isteyecekler.

kyk için de bir engel kalmadı bu arada. burs/kredi alıyor olsaydın almaya devam edebilecektin.


nrmnm
(11.09.18)
(2)

Hacking konulu kitap

Diziler falan tamam da bunu konu alan bir kitap var mı?
Diziler falan tamam da bunu konu alan bir kitap var mı?
teknik bir kitap aramiyorsaniz hack diyince akla gelen ilk isimlerden kevin mitnick'in kitaplarina bakabilirsiniz


elon
(11.09.18)
Çok var. Steve Wozniak'ın biyografisinden başlayabilirsin. John Draper'ı araştırabilirsin.


zombi
(11.09.18)
(4)

Başarının anahtarının tekrar etmekten ibaret olması

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ben yazılım sektöründe çalışan biri olarak biraz daha şanslı hissediyorum kendimi.. En azından gece yeni bir şeyler okumadan yatmak demek nitelik pointinin eksiye düşmesi demek. Siz neler yapıyorsunuz ve bu argüman hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ben yazılım sektöründe çalışan biri olarak biraz daha şanslı hissediyorum kendimi.. En azından gece yeni bir şeyler okumadan yatmak demek nitelik pointinin eksiye düşmesi demek. Siz neler yapıyorsunuz ve bu argüman hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bill Gates, Richard Branson ve daha birçoğu bile günlük okumalar için özel ve hatırı sayılır zaman ayırıyorsa, hedefi olan insanların bu konuda nerede durması gerektiği oldukça aşikardır diye düşünüyorum.


levent bilgen
(19.08.18)
virtuoz olmak diye bir kavram var. sahip oldugun bir yetenegi veya erdemi surekli yaparak mukemmelestirmek.


cedex
(19.08.18)
başarı = deneyim
deneyim = tekrar


sir gawain
(19.08.18)
outliers diye bir kitap var. çizginin dışındakiler. herhangi bir iş için 10.000 saat kuralı diye bir şeyden bahsediyor. bir şeye o kadar vakit ayırırsan ustalaşıyorsun. gerçekten öyle. yeteri kadar tekrar edip kötü yaptığım hiçbir şey yok.

yine benzer bir konudan bahseden bir video. izlemenizi öneririm. türkçe altyazı var.

www.youtube.com

bu bilgiye 10-15 yaşında ulaşmış olsam hayatım boyunca bir şey üzerinde odaklanır ve efsane olurdum. gerçi hiçbir şey için geç değil.


black mamba
(19.08.18)
(1)

ASP.Net ile ilgilenen arkadaşlar bakabilir mi?

ASP.Net Core 2.1 ile proje geliştirdim ve natro ile projemi yayınlamaya karar verdim elimde bir windows 2012 kurulu host ve plesk panel var. IIS 8 kurulu. SS ekledim fakat göremeyen arkadaşlar için Server Error 500.19 alıyorum. Hatamın sebebinin ben localhostta IIS 10 ile çalıştığım için web.config
ASP.Net Core 2.1 ile proje geliştirdim ve natro ile projemi yayınlamaya karar verdim elimde bir windows 2012 kurulu host ve plesk panel var. IIS 8 kurulu. SS ekledim fakat göremeyen arkadaşlar için Server Error 500.19 alıyorum. Hatamın sebebinin ben localhostta IIS 10 ile çalıştığım için web.config dosyamın otomatik oluşmasından mütevellit IIS 8 kurulu sunucunun web.config dosyamı okuyamadığını düşünüyorum. Hostingine ASP.Net Core 2.1 için güncelleme yaptık diyorlar. Benim kaçırdığım bir şey mi var yardımcı olur musunuz?
iis application pool ile ilgili bir sorun olabilir. application pool kullanıcısının sitenizin bulunduğu klasöre okuma/yazma izni olmayabilir.


faithless
(05.08.18)
(4)

Ehliyet Direksiyon Sınavı Cüsse Sorunsalı

Merhabalar Duyuru Ahalisi, 4 Ağustos ehliyet sınavına gireceğim. Ardından direksiyon dersleri başlayacak. Araba kullanmayı biliyorum ama poloyu sürmekte çok ama çok güçlük çekiyorum çünkü sığmıyorum. Yani öyle ki hiç yola bile çıkmadım polo ile ani bir şey olursa frene basmakta geç kalırım yada gaz
Merhabalar Duyuru Ahalisi,

4 Ağustos ehliyet sınavına gireceğim. Ardından direksiyon dersleri başlayacak. Araba kullanmayı biliyorum ama poloyu sürmekte çok ama çok güçlük çekiyorum çünkü sığmıyorum. Yani öyle ki hiç yola bile çıkmadım polo ile ani bir şey olursa frene basmakta geç kalırım yada gazdan frene ayağımı geçirirken takılır filan diye. Şimdi derslere gideceğim ve sizce bunun için nasıl bir çözüm üretirler? yada üretebilirim?

Boy: 197
Kilo: 130
Şimdi kursta direksiyon dersi alırken hangi arabayı kullanıyorsan, sınavda da onları kullandıracaklar. Sınav için senin bu durumuna özel bir uygulama yapmazlar gibime geliyor.


angelus
(29.07.18)
koltuk iyice geriye çekilir, direksiyon yüksekliği ayarlanır.
hiç olmazsa başka araba bulunur.
173 boy 85 kilo ile bende rahat edemedim. dizim direksiyona çarpıyordu hep. ayarlarla oynasaydım rahat ederim. ellemedim ayarları.


sutlu nescafe
(29.07.18)
Nasıl sığmıyorsun anlamadım. Skoda Favorit var bir arkadaşımda boyu 2.02 kilosu 160.

Aynı adam benim şirket arabası Fabia'yı kullandı, aynı hede Polo ile onda da sorun olmadı. Hatta benim kendi Mazda Lantis'imi de kullandı yakın arkadaşımdır. O arabaya sığan her şeye sığar.


Zahmetli olmasinin disinda bi sikinti yok bence. Koltuk ve direksiyon ayarini tamamen kendinize gore ayarlamaniz gerekiyor sadece. Ama altini ciziyorum, oyle yalandan degil, gercekten rahatiniza gore ayarlarsaniz bir sikinti olmaz diye dusunuyorum.

Ugrastirici mi? evet.
Kafaya takmaya deger mi? bence degmez.


aksiyom
(29.07.18)
(2)

Ben önüme ne gelse yazarım diyen yazılımcı kafası

Ben anlam veremiyorum açıkcası... Mevzunun tüm best practicelerinden habersizce paldır küldür bir şeyler ortaya çıkarıyor. Ardından o kodları düzenlemeye çalışan başka bir yazılımcı gelince kodlardan midesi bulanıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Ben anlam veremiyorum açıkcası... Mevzunun tüm best practicelerinden habersizce paldır küldür bir şeyler ortaya çıkarıyor. Ardından o kodları düzenlemeye çalışan başka bir yazılımcı gelince kodlardan midesi bulanıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bu konuda?
iş çok hızlı isteniyor, yazılımcı dökümante etmeye kalksa, düzgün yazmaya çalışsa 1 senelik işi çıkacak.
pata küte 1 ayda bu kadar oluyor.


rhan
(21.07.18)
var böyle insanlar ama daha çok freelance çalışıyorlar, ne iş olsa kısa sürede yapıyorlar, kendilerinden başka kimse de üzerinde çalışamıyor; sonra o yazılım bakımdan, güncellemeden uzak olunca çöp oluyor bir süre sonra.

yalnız bu tip adamlar iyi para kazanabilir, alıcısı olduğu sürece, az zamanda çok iş, her zaman talep görür.


(16)

Birinin size sarılırken sıkması nasıl hissettiriyor

Bir kız arkadaşımın beyanatı üzerine sizlere de sormak istedim cinsiyet belirtirseniz sevinirim.
Bir kız arkadaşımın beyanatı üzerine sizlere de sormak istedim cinsiyet belirtirseniz sevinirim.
Nefes almamı engellemediği, kaburgalarımı acıtmadığı sürece sevginin göstergesidir bence. Ben de sımsıkı sarılanlardan olduğum için güzel hisettirir.
K.


Amaranta ursula
(04.06.18)
Daha içten olduğunu düşünürüm, vay derim nasıl seviyor beni bu. (K)


head over heels
(04.06.18)
Ben hissettiğim kişilere öyle yaparım. Fena bir sıkış.

Bana yapılması çok hoşuma gider. Masaj gibi olmasından mı bilmiyorum ya da bilinçaltımın hissettiği huzur duygusu mu ya da hafif de olsa şiddet-acı-haz mı.


Cursed Chico
(04.06.18)
Sevdiğim biriyse sorun yok. Sevmediğim biriyse rahatsız olurum. Sıkılmaya gelemiyorum. Adriana Lima bile yapsa sakin ol bacım derim. Erkeğim.


dissendium
(04.06.18)
Ben genel olarak sevdiğim insanlarla dokunmayı severim. Hatta yanımda birisi oturuyorsa muhakkak ona dokunmalıyım. Dokunmazsam olmaz. Bir şekilde bir köşeden değmem lazım. Huy bu.
Bu sebeple rahatsız olmam, hatta daha huzur verici bulurum.
Alakasız biri yapıyorsa uyuz olurum.
Bazen bir bakıyorum 15 senedir görmediğim kadın bana hatır hutur sarılıyor. "Ne alaka teyze ya?" diye patlamak istiyorum. Patlayamıyorum :(
Bir an önce kollarından sıyrılıp ortamdan yok olmayı bekliyorum.

Kadın.


alakamın olmadığı biri değilse iyi hissettirir.

e


siradam
(04.06.18)
Tost oluyormuş gibi hissediyorum.


lata
(04.06.18)
E. Sarılmak gerçekten iyi hissettiriyor.


imelih
(04.06.18)
Ben de dokunmatiklerdenim. Kaburgalar kıtırt etmediği, gurp diye bir ses çıkarmadığım sürece en sevdiğim sarılma şeklidir. Sevmediğim biri olmadığı sürece çok mutlu olurum.
K


aychovsky
(04.06.18)
Yakin kiz arkadaslarimin beni sevip sevmedigini anlama olcum diyebilirim.
Karsi cinste ise bu olcu herhangi bir zamanda yanaktan opup opmemek. Bence bir erkek durup dururken sizi yanaginizdan opmuyorsa sizi sevmiyordur.


perfectum
(05.06.18)
ya süper duyuruymuş yemin ederim. aynı şeyleri düşündüğüm için çok sevindim şu an :)

ben de sıkı bi sarılmanın mükemmel bir sıcaklık ve samimiyet göstergesi olduğunu düşünürüm.

herkesin sarılması farklı anlamlar bırakabilir bende.

sevdiceğin sarıldıktan sonra boynu yanağı koklaması,
dostun sıvazlaması, sırtına vurması..

yani avrupa insanına belki ters, ama benim güdülerime uygun buluyorum ben dokunmayı, o şekilde iletişimde kalmayı.


baharat
(05.06.18)
aycho +1

ister istemez gülümsüyorum öyle sarılan biri olduğunda.
ben de öyle sarılırım.

k.


blatta hiberna
(05.06.18)
ben de sevdiğim insanlara sımsıkı sarılırım. aşırı güven veriyor,aşırı iyi hissettiriyor. sarılmak kadar güzel bi şey yok.


denef
(05.06.18)
ben sevgilim dışında kimseye çok sıkarak sarılamadığımı fark ettim. çok sevdiğim arkadaşlarım falan sımsıkı sarılıyor bazen ben onlar kadar sıkmıyorum gibi oluyor biraz ayıp oluyor sanki öyle olunca. bana yapılınca sevgi ve içtenlik hissettiren bi şey bu, seviyorum. sevgili için soruluyorsa sadece sıkarak sarılmak değil "durup dururken" yaptığı her türlü fiziksel temas sevgi göstergesi bence de.


aquarium
(05.06.18)
Tensel teması çok seven biri değilim. O yüzden (eşim dışında) biri bana sımsıkı sarılınca çok rahatsız olurum. Dokunulmaktan da hoşlanmam. Normal sarılmak ok.
K


peggy
(05.06.18)
Öyle temas memas sevmem ama sarılırsam sıkı sarılırım. Hakkını veririm.


[GODDARD]
(05.06.18)
(1)

CSS3 Sayfa Ölçeklendirme Sorunsalı

Merhaba dostlar, Boostrap 4.1.1 kullanarak bir proje yapıyorum. İçerik geldikçe genişleyen containerım var. Amacım responsive özelliğini bozmadan bilgisayarlarda belli bir hep belli bir pixelde alan kalsın. Nasıl yapabilirim?
Merhaba dostlar,
Boostrap 4.1.1 kullanarak bir proje yapıyorum. İçerik geldikçe genişleyen containerım var. Amacım responsive özelliğini bozmadan bilgisayarlarda belli bir hep belli bir pixelde alan kalsın. Nasıl yapabilirim?
tum cozunurlukler icin width i sabitleyebilirsin, min-width max-width kullanabilirsin, grid icin su linked bakabilirsin;
getbootstrap.com
yada css3 media queries ile belirli ekran olculerine gore fixed width yapabilirsin.


ekyil
(30.05.18)
(4)

Boostrap kullanmak için ne derece HTML ve CSS bilgisine ihtiyaç var?

Yani "kaç ayda programlama dili öğrenirim" gibi bir soru gibi algınlanmış olabilir bunun için üzgünüm ama iki tane projem var html ve css bilgim temel seviyede. Back-end geliştirici olmaya çabalıyorum. Staj yaptığım yer tarafından verilen bu basit iki projeler basit olduğu için front-end kısmını da
Yani "kaç ayda programlama dili öğrenirim" gibi bir soru gibi algınlanmış olabilir bunun için üzgünüm ama iki tane projem var html ve css bilgim temel seviyede. Back-end geliştirici olmaya çabalıyorum. Staj yaptığım yer tarafından verilen bu basit iki projeler basit olduğu için front-end kısmını da benden bekliyorlar. Evet tavsiyelerinizi ve tahminlerinize ihtiyacım var. Yani şu ve şu kavramlara aşina isen halledersin. Ya da bunları bilmiyorsan mantığını anlamayazsın şeklinde tavsiyeler verirseniz de sevinirim.
Bootstrap için HTML 5 bilgisinin ve CSS 3 bilgisinin çok fazla olması gerekmiyor bence.

HTML zaten çok kapsamlı değil; CSS için ise hazır kütüphane sınıflarına müdehale edebiliyor olman yeterli.


birdenbire
(20.05.18)
Ingilizcen varsa minimum bilgi yeterli. Ne soracagini bilecek kadar bilgin varsa google ile bence mumkun.


beriberi
(20.05.18)
Bootstrap studio ya bir bak belki işine yarar. Çok bir bilgi gerekmiyor gördüğüm kadarıyla. Beni çok sallama ama ben de yeniyim.


Giovanni Pipitto
(20.05.18)
Temel seviye bilgi yeterli olur. Zaten Bootstrap'in grid sistemini anlarsaniz (ki o da cok karmasik bir sey degil) gerisini, neye ihtiyaciniz varsa once arastirip sonra kullanarak halledebilirsiniz.


arkadydolguruky
(20.05.18)
(2)

Tarım Bakanlığı Danıştay Metro Durağı

Metroda direk böyle mi yazıyor? Tarım Bakanlığı Danıştay durağında mı ineceğim yani? Bir de kolej metrosundan kızılaya geçip sonra gitmem gerek değil mi kolej metrosu gitmez?
Metroda direk böyle mi yazıyor? Tarım Bakanlığı Danıştay durağında mı ineceğim yani? Bir de kolej metrosundan kızılaya geçip sonra gitmem gerek değil mi kolej metrosu gitmez?
1- evet
2- kolej'de bindiğiniz araç "ankaray", kızılay'da inip "çayyolu metro" tabelalarını takip edin.


zwiegesprach
(16.05.18)
ankaray 2 yöne gidiyor. kızılay yönüne giden trene binmeye dikkat et. ankaray'dan da kızılay'da inip çayyolu metrosuna aktarma yapacaksın hiç çıkmadan metrodan(turnikelerden).


(11)

Ortalama kaç kelime okuyorsunuz?

Haftasonu bir hızlı okuma kursunun demo dersine katılacağım ve sessiz okuma testlerinde ortalama 250 kelime okuyorum. Daha hızlısını anlamdıramıyor zihnim. Sizin okuma hızları ne alemde? Bir de 250 kelime okuyorum ama saatte ortalama 180 kelime filan olan bir kitabın 50-65 arası sayfasını okuduğumu
Haftasonu bir hızlı okuma kursunun demo dersine katılacağım ve sessiz okuma testlerinde ortalama 250 kelime okuyorum. Daha hızlısını anlamdıramıyor zihnim. Sizin okuma hızları ne alemde? Bir de 250 kelime okuyorum ama saatte ortalama 180 kelime filan olan bir kitabın 50-65 arası sayfasını okuduğumu farkettim. NEREDE BENİM DAKİKA BAŞINA 70 KELİMEM!!!
Soruyu görünce merak edip şurdaki testi yaptım.
www.hizliokuma.com
Dakikada ortalama 304 kelime çıktı.

Edit anlama %70


Amaranta ursula
(13.05.18)
217 çıktım ben de.


ravenclaw
(13.05.18)
@Amaranta nın verdiği linkteki testten çıkan sonuca göre 369 kelime okuyabiliyormuşum. Anlama seviyesi de %80 çıktı.


amaranta nın verdiği linkte 383 çıktı ama bu içeriğe göre değişiyor. genelde kitap okurken özellikle bilgi ağırlıklı araştırma kitaplarında aaşıırıı yavaşım.


sttc
(13.05.18)
365 çıktı fakat ben kitabı genel anlamda keyif almak için okuyorum. hızlı okumak istemem.


biravekahve
(13.05.18)
Linktekine göre 406 çıktı ki ben bayağıdır kitap okuma alışkanlığımı yitirmiş durumdayım.


dedi ayca
(13.05.18)
Yukarıdaki teste göre 525 kelime çıktı.


sopiro
(13.05.18)
280 ama acelem olmasa bu hızla okumam, zira tadı çıkmıyor :/


yuto
(13.05.18)
O linke göre benim de 345 çıktı. %70 anlama oranı


ben hızlı okuma kurslarına inanmıyorum. bu konuya yakın bir alanda çalışan hocamız çok hızlı okusak da beynin aldığımız bilgiyi process etmesi için vakit gerektiği ve bunun aşırı yüksek hızlarda mümkün olmadığını söylemişti.


La bi salak ben miyim? Okuma 188 anlama yüzde 60 çıktı.


[GODDARD]
(13.05.18)
(1)

Sahibi olmadığım bir websiteye API yazabilir miyim?

Merhabalar,Örneğin instagram phyton için yazmış API. Ben java biliyorum ve java ile programlamak istiyorum. Mesela instagram bunu yapmamış olsa ben instagram için java için API yazabilir miyim?
Merhabalar,

Örneğin instagram phyton için yazmış API. Ben java biliyorum ve java ile programlamak istiyorum. Mesela instagram bunu yapmamış olsa ben instagram için java için API yazabilir miyim?
api'leri zaten o yazılımı üreten firmalar yayınlar, kaynak kodu görmeden nasıl api yazacaksınız ki, hadi diyelim uğraşıp dışarıdan isteklerle yaptınız, instagram bir değişiklik yaptı sizin yaptıklarınız anında çöp olur. Yani kısaca Api yazmak istiyorsanız açık kaynak yazılımlarda deneyin.


(1)

Ethereum yeni algoritma ve ASIC resistance

Asic makinelerinin Ethereum kazamıyor olmasının yegane sebebi algoritmaya göre rastgele veri oluşturulması ve Transaction evresi boyunca bu verilerin işlenip hafızada tutulması gerekliliğiydi. Ekran kartlarımızda bunun için ram var fakat Asic makinelerde çekirdek sayısını çok daha abartılı miktarlar
Asic makinelerinin Ethereum kazamıyor olmasının yegane sebebi algoritmaya göre rastgele veri oluşturulması ve Transaction evresi boyunca bu verilerin işlenip hafızada tutulması gerekliliğiydi. Ekran kartlarımızda bunun için ram var fakat Asic makinelerde çekirdek sayısını çok daha abartılı miktarlarda tutup hafızayı minimumda tutuyorlardı. Fakat neden bu kadar uzun sürdü ethereuma asic yapmaları? Yani bi önbellek koymak bu kadar masraflı mı gerçekten? Kaldı ki yeni algoritmaya geçiş neyi değiştirecek? Sonuçta Asic makinesi dediğimiz şey GPU gibi çok fazla çekirdeğe sahip sadece daha az memorye sahip bir şey.. Ne değişecekte memory problemini çözmüş bir makineyi durduracaklar?
asic tasarlamak kolay, onu ürettirecek yer bulmak da kolay.

ancak ram öyle değil. bu hızlı ramleri birkaç firma üretiyor. intel hiç ram üretmiyor mesela. yıllar evvel japonlarla baş edemedi ve işlemci yolundan gittiler. o günden beri de ram işine geri dönmediler.

bir de asic üretilse bile ekran kartlarından daha verimli olmama ihtimali var. zira ekran kartları işlemci gibi değil ve zaten kendi içinde paralel işlem yapıyorlar.


orpheus
(24.04.18)
(1)

C ile yapılmış büyük projeler

Var mı? Örnek verebilir misiniz?
Var mı? Örnek verebilir misiniz?
linux kernel... Apache (http daemon vs) Python, vmware, mysql, sqlite, ruby...


robokot
(20.04.18)
(1)

Programlama dili öğrenirken...

Az önce bir program yazıyordum. Programın yaptığı işlem kullanıcının dilediği kadar sayı girmesini istiyor ve program bu sayıları diziye atıyor. Ardından kullanıcıdan bir sayı daha istiyor. Eğer son girdiği sayı daha önce dizideki sayılardan biriyle eşleşiyorsa program diziden o sayıyı çıkarıyor. Şi
Az önce bir program yazıyordum. Programın yaptığı işlem kullanıcının dilediği kadar sayı girmesini istiyor ve program bu sayıları diziye atıyor. Ardından kullanıcıdan bir sayı daha istiyor. Eğer son girdiği sayı daha önce dizideki sayılardan biriyle eşleşiyorsa program diziden o sayıyı çıkarıyor. Şimdi C programlama dilinde yapmaya çalışıyordum ve yaklaşık 40-50 dakika bu silme işlemini nasıl yaparım diye düşünmenin ardıdan kısa bir google araması sonucunda cevaba ulaştım. Cevaba ulaştığım gibi kendi programımda bunu uyguladım ve o mantığı iyice özümsedim. Fakat içimde bir ukte kaldı acaba 400 dakika da olsa o algoritmayı kendim üretmeli miydim? Sizin düşünceleriniz nedir?
ikisinin de faydası var. ama kendin uğraşıp yapmaya çalışsaydın tabii ki daha fazla haşır neşir olacağından sürekli deneyeceğinden daha faydalı olacaktı. ama çok da büyütülecek bir şey değil eğer kopya çektiğin şeyin nasıl çalıştığını neden öyle çalıştığını anladıysan sorun yok.


ocanal
(09.03.18)
(11)

Fransız edebiyatında en sevdiğiniz roman?

---------sb---------Hoşlanılan bir hatun kişisine kitap hediye edeceğim ve fransız edebiyatından eserler okuyor devamlı fakat benim pek de bilgim yok maalesef :(
---------sb---------

Hoşlanılan bir hatun kişisine kitap hediye edeceğim ve fransız edebiyatından eserler okuyor devamlı fakat benim pek de bilgim yok maalesef :(
Camus - yabanci


İlk okuduğum kitap Vadideki Zambak'tı, o nedenle bu kitap diyebilirim ama Fransız edebiyatı okuyorsa bunu da okumuştur zaten.


angelus
(03.03.18)
+1 rousseau - yalnız gezerin düşleri


oxyden
(03.03.18)
Albert Camus, Düşüş


Hangi akimdan agirlikli okuma yaptigini bilmeyerek birkac oneri yazacagim:

Les Liaisons dangereuses- Choderlos de Laclos. 18. yüzyilin en ses getiren, en olayli klasigi.

Günlerin Kopugu ya da Mezarlariniza Tukurecegim- Boris Vian. Vian okuduysa, ikisini de coktan okumus olmasi muhtemel. Cünkü diger eserlerinin cogu cevrilmemisti?

Thérèse Raquin- Zola´nin daha az bilinen bir romani. Ama Natüralizm´in bayragidir diye Edebiyat Fakültesi´nde okutulur.

Kayıp Zamanın İzinde- Proust. Ciddi bir okuyucuysa, 20. yüzyildan kült kitap.

Yeni nesilden, Kamel Daoud ya da Georges Perec eserleri Türkce´ye cevrildi mi bilmiyorum. Ama arastirmanizi oneririm.


buf-e kür
(03.03.18)
alınacak kişi kadınsa, eğer okumadıysa camus/yabancı pişman etmez. ancak kitap ünlü ve kadınlar tarafından da pek sevildiğinden ve hanfendi fransız edebiyatı okuyor olduğundan okumuş olması kuvvetle muhtemel.

yalnız gezerin düşleri güzel kitap. ama bence kadınlar pek sevmez gibi. bu biraz biz erkeklere göre.

bir öneri, son yıllarda edebiyat alanında nobel ödülü alan fransız yazarların kitapları olabilir. ya da onu marcel proust ile tanıştırabilirsiniz.


puc
(03.03.18)
Dar Kapı'yı seveceğini tahmin ediyorum.


harvey
(03.03.18)
Louis ferdinand celine- gecenin sonuna yolculuk.
Ya da marcel proust olabilir. Kayip zamanin izinde. Camus'u vadiseki zambak'ı kesin okumuştur zaten.
Flaubert madame bovary


madame bovary benim için ama okumuştur muhtemelen.


der meister
(03.03.18)
www.dr.com.tr

Okumamış olma ihtimali yüksek, aynı zamanda da çok güzel bir kitap.


camus falan hediye etme bence kıza. adam intihar ediyor, adam öldürüyor, oynaşı falan var. ne gerek var böyle bir kitaba. ki okumadığın bir kitabı da hediye etme bence.


lesemajeste
(04.12.18)
(3)

Github yada Gitlab sitelerinde isim yapmak

Böyle bir şey var mı? Yani projelerde adını sık sık gördüğünüz için artık tanıdığınız insanlar var mı?
Böyle bir şey var mı? Yani projelerde adını sık sık gördüğünüz için artık tanıdığınız insanlar var mı?
Var.

Node.js uygulamaları geliştiriyorum.

Şu anda o kadar aktif olmayabilirler ama ne arasam eninde sonunda şu iki arkadaştan birine denk geliyorum.

github.com
github.com


hayirsiz
(27.02.18)
bir gelistiricinin github da ne kadar aktif oldugu, hangi projelere kod ekledigi, hangi projeleri yazdigi, yazdigi projeleri kac kisinin kullandigi gibi kriterler cok onemli. Hatta bircok firma yazilimcidan is gorusmesi oncesi github profil linkini ister, buradan bir gelistirici hakkinda cok guzel bilgi edinilebilir. Bircok insan da buradan isim yapiyor.


emrahday
(27.02.18)
daha çok stackoverflow'dan tanıdıklarım oluyor.


ocanal
(27.02.18)
(10)

Nemlendirici el kremi sorunsalım

Ellerim kuruyor fakat çatlayan cinsten bir kuruma değil. İnsanlar nemlendirici kremler tavsiye ediyor fakat kremlerin çoğu ellerimi yağlı hissettiriyor :( Aynı durumdan muzdarip ve çözüm bulmuş birisi var mı? Yada ben bunu kullanıyorum ve öyle değil diyen?
Ellerim kuruyor fakat çatlayan cinsten bir kuruma değil. İnsanlar nemlendirici kremler tavsiye ediyor fakat kremlerin çoğu ellerimi yağlı hissettiriyor :( Aynı durumdan muzdarip ve çözüm bulmuş birisi var mı? Yada ben bunu kullanıyorum ve öyle değil diyen?
ellerin soğuk mudur genelde?


durgunfoton
(22.02.18)
Kremi elinizin tersine sürüp, iki elinizin tersiyle yedirmeye çalışın. Bu aşamada elleri ovuşturmayın. Krem elin tersinde tamamen emildikten sonra bir veya iki kez ovuşturun ellerinizi. Eğer hala yağlı hissediyorsanız ben krem tavsiye edeceğim ama türkiyede yok sanırım o kremden.


irene
(22.02.18)
Ben krem sürdükten sonra beklemeyi sevmeyenlerdenim. Marks & Spencer'ın hand&Body lotion'ları hemen çekiyor. Müthiş nemlendirdiklerini söyleyemem ama sık kullanımda işe yarıyor.


SiyamkedisiZorro
(22.02.18)
@durgunfotom Hayır, aksine sıcaktır :)
@irene Söylediğiniz şekilde deneyeyim bir de teşekkürler kremin adını da söylersen sevinirim :)
@SiyamkedisiZorro Onlara da göz atacağım. Teşekkürler


L’Occitane ile yves rocherın kremlerini avmde dene. ben beğenmiştim. elleriniz soğuk olsaydı doktorun verdiği ilacı falan söyleyecektim.


durgunfoton
(22.02.18)
el için nivea soft ve dudak için Nivea lip butter vanilya & macadamia kullanıyorum. iki bölge de çok kuruyor. ikisini de ilk rahatlama etkisi çok olsun diye bol sürersem elle baniçka (bulgar işi börekli yağ kendileri) yemiş ve ağzımı silmemişim gibi oluyor. püf nokta az sürmek, sık sık sürmek.

en azından bende öyle.


onemoremile
(22.02.18)
Linola krem losyon. Dermatolog tavsiyesiyle tarafıma reçetelendi ve kösele ellerim yumuşacık oldu. 60-70 tl arası fiyatı ama her kuruşuna değer.
Geçmiş olsun.


ceo07
(22.02.18)
rossmann/isana'nin papatyali kremi var. irene'nin dedigi gibi ellerin dis yuzunu birbirine ovusturarak suruyorum. avuc icime hic bulastirmiyorrum. bir dakika sonra distaki de rahatsiz etmeyecek kivama gelmis oluyor. ya da kremden sonra peceteyle elinizin icini silmeyi deneyin.


jimicik
(22.02.18)
Neutrogena nın koyu mavi kutuda bir el kremi var. Numune olarak gelmişti. Yapış yapış yapmıyor ve kokusu az. Tavsiye ederim.


curukturpkokusu
(22.02.18)
the body shop'un kenevirli olanını deneyin bir mağazasında, kokusu kötü ama baştan uyarayım.


111111
(22.02.18)
(8)

Sizce sabır öğrenilebilir bir şey mi?

--------------sb---------- Cevabınız evetse nasıl sorusunu cevaplarsanız sevinirim :)
--------------sb---------- Cevabınız evetse nasıl sorusunu cevaplarsanız sevinirim :)
Sabır değilde disiplin diyelim buna. Nasıl bilmiyorum ama.


attila
(17.02.18)
Huy bulaşıcıdır. Yakınındaki insanlar sabırsız veya aşırı gevşekse zor olabilir.


sadegazoz
(17.02.18)
Sabırla disiplin farklı şeyler. Biri çok sinirinizi bozar ama susarsınız, bu sabırdır disiplin değil.

Soruya cevap olaraksa pek sanmıyorum böyle şeylerin kolaylıkla değişeceğini, karakterle çok bağıntılı çünkü.


İnsan gördüğü en iyi ve en kötü şeye göre kalibre olur.
İnanılmaz iyi ses siteminden musiki dinlemiş biri için orta ayardaki sistemler artık kötüdür gibi.

Sabır konusunda da kişinin bir dönem hayatı mikilmişse daha sonra bu deneyiminden ötürü daha sabırlı davranma ihtimali var gibi sanki.


hedep
(17.02.18)
Evet. Ben ogrendim. Aciklamasi bu benim icin. Sabrin ve sabirsizligin sonuclarini gorup kiyaslayinca buna gore kendini degistirebiliyorsun iraden de kuvvetliyse.


stavro
(17.02.18)
Öğrenilemez. Öğrenmek çalışmakla olur. Sabırlı olmaya başlamak için belli başlı şeyleri tecrübe etmek lazım.

Sabırlı olmak biraz içindeki sabırsızlık direncini kırmakla alakalı.

Aldığım özel kurslarda eğitmenlerin bir laf vardı; kırın bunları diye. Genelde üstten böyle emir gelir. Anlamı şuydu; her şeye sabretsinler, ne söylersek ne istersek yapsınlar, itaat etsinler. O eğitimden sonra sana ne kadar yüklenilirse yüklenilsin üstlerine karşı gelemiyorsun, emir demiri kesiyor. Kırıyorlar bu özelliğini. Sabrediyorsun, öğrenmek zorunda kalıyorsun sabretmeyi.


Sabır denilen şey mücadeledir bana göre. Mücadele elbette öğrenilir örnekte alınır.


for day to break
(17.02.18)
Elden gelen bir şey yoksa sEve sEve öğreniliyor.


poncikkurabiye
(17.02.18)
(9)

Kaybedilen güven tekrar onarılabilir mi?

Kaybedilen güven, o konuyla ilgili hep sorgulama isteği bir şekilde yok edilebilir mi? Genel olarak aşk ilişkisi üzerinden yorumlanabilir..
Kaybedilen güven, o konuyla ilgili hep sorgulama isteği bir şekilde yok edilebilir mi? Genel olarak aşk ilişkisi üzerinden yorumlanabilir..
Reddedildikçe sıradan geliyor reddedilmeler. Biri reddetmediği anda geri gelir güvenin.


dissendium
(10.02.18)
kaybedilen hiçbir şey geri gelmez. yaşanan her saniye gibi.


Delay Fuze
(10.02.18)
Hayir.


tragedystreets
(10.02.18)
@dissendium bahsettiğim şey özgüven değil :)


ben onarılamayacağını düşünenlerdenim. belki onarılmış gibi olabilir ama gerçekte orada bir çatlak kalacaktır ve oradan hava alacaktır ilişki.


naksidil
(10.02.18)
Onarılmaz.


yeniden başlayan bir iletişim eskisinden daha fazla önem ister. kötü tarafı insanı, gerçeklikten az dahi olsa uzak tutar farklı kimlikler/maskeler altında iletişim sürdürülmeye çalışılır. zor yani..
güven yoksa, karşıdan eskiye oranla fazlasını beklemek anlamsız.


1adam
(10.02.18)
Bunu bir tek anne yapar. Tekrar güvenir. Başka hiçbir formatta güven kırıldı mı onaramazsın.


brad pitt
(10.02.18)
Soru “Muhatabına tekrar güvenmek mümkün müdür” ise, benim açımdan cevap “Hayır”.

Benim için güven, kazanılan kaybedilen bir şey değil, inşa edilen bir şeydir. Bir ilişkinin (sevgililik, arkadaşlık vb) üzerinde yükseldiği sac ayaklarından biri güvendir. Güven bir kere yıkılırsa, o ilişkiden geriye kalan enkaz, kısmen göze güzel görünse bile, eskisinin aynısı değildir, olamaz. Olsa olsa, en iyi haliyle, restore edilmiş Şile Feneri gibi bir şey olur.

Hata yapan tarafın kötü niyetli olmadığından emin olunursa, gafletle, salaklıkla vb bir hata yapmış olduğundan emin olunursa, hatasını fark ettiği andan itibaren samimiyetle pişman olup toparlamak için bütün gücünü sarf ettiği gözlenirse, bunları da açık yüreklilikle dile getirip özür dilerse, samimi olduğu hissedilirse, bir şans daha verilebilir ama yine de bir kere mimlidir artık.

Bu son paragraftaki gibi, kasıtsız gelişen durumlar için kesin bir şey diyemem ama, bir kere yapan bir daha bir daha bir daha yapar.

“Kızlık zarı”na benzetiyorum ben güveni. Bir şekilde yırtıldı mı? Yırtıldı artık, geçmiş olsun. Dikiş atar keriz avlarsın artık en fazla.

Yazdıklarım duygusal ilişkiler için geçerli. Ticari, hukuki, uluslararası ilişkiler yahut çıkar ilişkileri için değil.


lazor
(10.02.18)
(17)

Ailesine nerede olduğu ve kiminle olduğu ile ilgili yalan söyleyen insan

Sevgilisi başta olmak üzere herkese yalan söylüyordur. Düşüncesi sizce ne kadar doğru? Cümlenin kesinliğine takılmayın.. Bana durum "bana başkasının sırlarını yada başkasının bilmesini istemediği şeyleri anlatan insan, benim ona bu şekilde söyleyeceklerimi başkasına söylememesi gibi bir durum söz ko
Sevgilisi başta olmak üzere herkese yalan söylüyordur. Düşüncesi sizce ne kadar doğru? Cümlenin kesinliğine takılmayın.. Bana durum "bana başkasının sırlarını yada başkasının bilmesini istemediği şeyleri anlatan insan, benim ona bu şekilde söyleyeceklerimi başkasına söylememesi gibi bir durum söz konusu değildir." düşüncesi ile aynı geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz? İnsanların ailelerine yalan söylemesi özellikle kadınların nerede olduğu veya kimle olduğu ile ilgili yalan söylemesi, herkese yalan söylemesi ile farklı şeyler midir? Yoksa düşüncem doğru mu?
yeryüzündeki bu ve bunun gibi bütün genellemeler saçmalıktan öteye gitmiyor, üzgünüm. insanlar dar düşünce kalıplarınıza sığmayan, formüllere indirgenemeyen, sebep sonuç ilişkisiyle çalışmayan varlıklardır.
sevgiler.


rakicandir
(30.01.18)
tamamen yanlış ve saçma sapan bir fikir.

ülkemizdeki kadınların yüzde 98-99'luk bir kısmı, en iyi ihtimalle yalnızca ergenlik döneminde bile olsa, illa bir şekilde ailesine yalan söylemek zorunda kalıyor.
buna son derece açık görüşlü bir ailem olduğu halde ben bile dahilim.

ya sınırlamalardan sıkılıp, yasakları aştığında ya da belli yaşa gelip yüzgöz olmak istemediğinde söylüyorsun.
çünkü türk aile yapısı, mesafe ve özel hayata saygı gibi şeyleri tanımıyor.
iyidir, kötüdür tartışılır.
ama durum bundan ibaret.


blatta hiberna
(30.01.18)
Farklı şeylerdir. Düşüncen yanlış.


peggy
(30.01.18)
Aileyi bilmeyince böyle yorumlamak doğru olmaz herhalde. Maalesef hepimiz tatlı insanlardan oluşan ailelere sahip değiliz. Bazen hem burada anlatılanlardan hem de kendi hayatımızda gözlemlediklerimizden "yahu ne manyak insanlar çoluk çocuk yapıyor" diye düşündüren anekdotlar çıkıyor; o yüzden aile kutsallığı vs gibi şeylere her ailenin özelinde bakmak gerekir diye düşünüyorum ben. Atıyorum, benim ailem için, benim yaşantıma göre "ablana bile yalan söylüyorsan bu konuda, herkese söylersin" denebilir belki, zira ablamla çok yakınızdır, çok açık fikirlidir vs vs. O yüzden aksine, çok bilinmesini istemediğim bir şey varsa ablama söylerim sırf içimden atmak için. Ama ablasına yalan söylediğini duyduğum birini de böyle bir genellemeyle kınamam benimki hoş bir insan diye.
Kısaca, düşünceniz doğru değil diye düşündüm ben.


sopiro
(30.01.18)
benim bir karşı cinse karşı bakış açım bu söylediğinizdan ötürü değişmişti.

okul gezisi sırasında babasına yalan söylemişti,
"söylesem panik olur, izin vermezdi" gibi bir şeyler söylemişti.
ben de dedim içimden "o zaman yarın bana da yalan söylersin."


güneyli çocuk
(30.01.18)
Uygun şartlar oluştuğunda yalana başvurabilen bir insan olduğunu düşünürüm. Bunun ötesinde bir şey söyleyemeyiz. Sık yalan söyleyen, sahtekar, güvenilmez bir insan olabilir de olmayabilir de. Bir insan bir şeyi bir kez yaptı diye hep yapacak değil fakat diğer taraftan bir ya da birkaç kez olması ve sadece birilerine karşı olması o şeyi temize çıkarmaz. Yalan yalandır, küçük ya da büyük, bir kişiye ya da çok kişiye.


harvey
(30.01.18)
blatta hiberna+1

İzin almak zorunda olmadığı insana yalan söylerse düşer gözümden. Ama yetişkin bir kadın ailesinden de sevgilisinden de izin almamalıdır. Nereye gittiğini söylemesi sadece bilgi amaçlı olmalıdır. Bunun dışına çıkan her şey aslında yalan söylenen kişi ya da kişilerin baskıları sonucudur.


SiyamkedisiZorro
(30.01.18)
Ailesine ya da başkalarına çok çok büyük yalanlar söylüyor ve bunu yaparken hiç rahatsızlık duymuyorsa direkt bana da söyler şeklinde düşünmek değil de, kişiliğini sorgulamak lazım. Yalanı genelleyebilmek için nedenlerini sorgularım, süreklilik, rahatlık ararım ve huy haline getirip sadece ailesine değil herkese söylüyor mu diye bakarım ben olsam. Yani ne bir tek ailesine söylüyor diye olayı masumlaştırabiliriz ne de ailesine yalan söyleyen bana neler söyler diye genelleyebiliriz. Her durumu ayrı değerlendirmek en doğrusu.

Bana başkalarının sırrını söyleyen benimkileri de söyler düşüncesine hiç katılmıyorum. Başkalarının sırlarını anlatması doğru değil ama o kişiyi önemsemiyordur, seni önemsiyordur, senin sırrını ölene kadar saklar, bilemezsin. Düşüncelerinin ikisini de doğru bulmadım ben.


aquarium
(30.01.18)
yanlış önerme.
ayrıca, birçok erkeğin kız arkadaşını ailesine yalan söylemek hususunda darladığını da belirtmek isterim. sevgilisiyle bir tatil veya bir gün geçirmek isteyen kaç erkek kızın "aileme yalan söyleyemem" gerekçesini hoşgörüyle karşılar ki?


Rudy Baylor
(30.01.18)
türkiye de yaşıyoruz erkek çocukları sevgili yapınca "oğlum çok çapkın ehehhe" diyen aileleler kız çocukları sevgili yapınca tepesine biniyor. bu durumda kadınlar aileye yalan söylemesin de ne yapsın? herkese yalan söylemesinden farklı bu yüzden. bir de yalan söylemek olarak düşünme kimi aileler bilmek istemiyor o kadar detaylı. "annem bilse bir şey demez ama bilmek istemediğini bildiğim için erkek arkadaşımdan bahsetmiyorum " diyordu bir arkadaşım.


ek olarak @konusma ben konusuyorum daha bitirmedim +1, az ayrıntı vermek gibi düşünülebilir, sevgilisiyle beraberken arkadaşımın yanındayım diyor çoğu kadın


Doğru değil. Erkekler olarak istediğiniz saatte istediğiniz insanla hesapsız hayatınızı sürüyorsunuz, ama çoğu kız öyle değil. En basit şeklini söyliyim, "Baba ben birinden hoşlanıyorum, onu tanımak istiyorum, yarın(abartıyorum) çıkışa gelecek, 5-10 dk bankta oturup konuşucaz." Dediğinde kaç baba aa tabii kızım birinden hoşlanabilirsin 5 dakika ayaküstü konuşabilirsin der? Tamamen masum duygularla gitmek istediği şeyleri kastediyorum, yani kötü ortam kötü insanlar vs durumları olmasa dahi olay çıkartacak anlayamayacak insanlar var ve değişmezler, anlamazlar. Emin olun çoğu muhtemelen ilkinde gerçeği söylemiş fakat hiçbir şekilde anlaşılmamıştır bir dahakine öyle yapmıştır. İstediğiniz gibi herkesi bu kadar kolay "yalancı" diye itham edemezsiniz, aynı şartlarda olursunuz o zaman bakalım ne olurdu. Herkes işi çirkinliğe inada kavgaya dövüşe dökmez, yoksa yüz göz olmak umru değilse kapıyı çekip çıkar.


mslny
(30.01.18)
ailesine mervelerdeyim derken sevgilisine ailemleyim deyip aslında orgy partilerinden çıkmayan kızlar var. ben duyuru sahibine hak verdim. ne demek aileye yalan söylemek? tez kelleleri alına...


elorelia
(30.01.18)
Ya herkes de baskıcı ailelerde büyümüş gibi davranıyor. Belki doğrudur da tek Türkiye gerçeği sizin yaşadığınız sizin çevreniz değil. Bunun yanında bence herkes belirli koşullarda yalan söyler. Bu yüzden ekstra bi şey düşünmem.


ghilleinthemist
(30.01.18)
bu kisiyi sadece bu ozelligiyle degerlendiremeyiz. aileye cogu seyi yumusatarak anlattigimiz dogru. bu herkese her kosulda yalan soyleriz anlamina gelmiyor. elmalarla armutlari kiyaslamak olur oyle bir durumdan sonuc cikarmak. kaldi ki insan gunler icinde bile degisebiliyorken bu kisi yalancidir. diye yaftalamak yanlis otesi bence.


in vino veritas
(30.01.18)
Düzgün bir ailede yetişmişse zaten hem arkadaş ve erkek arkadaş seçimleri doğru olur, hem de ailesiyle iletişimi iyi olur. Kızlarının özel hayatına müdahale eden ebeveynleri olan tek bir kız arkadşım bile olmamıştı ama özellikle annesinden bir şeyler gizleyen kız arkadaşım da olmamıştı. Sürekli yalan söyleyen bir kıza güvenmem mümkün değil elbette.


Aileye yalan söylemek yurdum genci ata sporudur. Hiçbir şey ifade etmez. Öteki taraftan başkalarının sırlarını dinlediğiniz insana sırlarınızı anlatmanız sizin sorumluluğunuzdur bariz.


cleric
(31.01.18)
Saçma sapan bir düşünce bence dostum. Mecburiyetten söylüyor insanlar o yalanı.


roket adam
(01.02.18)
(3)

Yumurtadan protein başka hangi halleriyle alınabilir?

Omlete veya menemene kırdığımız yumurtalardan da aynı protein oranlarını alabilir miyiz?
Omlete veya menemene kırdığımız yumurtalardan da aynı protein oranlarını alabilir miyiz?
1 tane yumurta 6 gram protein içerir, bu 1 tane yumurtayı neyin içine kırarsan kır, o 1 tane yumurtayı yediğin sürece 1 tane yumurtadan aynı proteini alırsın.


angelus
(19.01.18)
Ama omlete kattığın yağı da beraberinde alırsın, en güzeli haşlayıp yemek.


John Bloor
(19.01.18)
@John Bloor tuz tamam da yağ ile bir derdim yok :)


(1)

Bilgisayarımda bir programın açık olup olmadığını kontrol eden yazılım

Amacım bilgisayarımda bir .bat dosyası çalışıyor fakat bazen bu .bat uzantılı dosyamız kapanıyor. Şimdi ihtiyacım olan dakikada bir yada 30 saniyede bir bunun açık olduğunu kontrol etmesi ve eğer kapandıysa tekrar açılmasını sağlayacak bir yazılıma ihtiyacım var.. Eğer böyle bir şey yoksa Java yada
Amacım bilgisayarımda bir .bat dosyası çalışıyor fakat bazen bu .bat uzantılı dosyamız kapanıyor. Şimdi ihtiyacım olan dakikada bir yada 30 saniyede bir bunun açık olduğunu kontrol etmesi ve eğer kapandıysa tekrar açılmasını sağlayacak bir yazılıma ihtiyacım var.. Eğer böyle bir şey yoksa Java yada C üzerinden yol gösterebilecek birileri varsa kendim de yazmayı deneyebilirim.
windows un zamanlanmış görevler kısmında belli şartlarla uygulamaları çalıştırabilirsin, seçenekler arasında eger kapanırsa tekrar çalışmaya zorla gibi bir seçenekte var onunla halledersin.


(15)

20 yaşına tavsiyede bulun!

20 yaşınızdaki siz ile karşı karşıya gelseniz ne söylemek isterdiniz?Lütfen yaşınızı da belirtin.
20 yaşınızdaki siz ile karşı karşıya gelseniz ne söylemek isterdiniz?

Lütfen yaşınızı da belirtin.
23. olm mal mısın hayatını sikiyosun alkol, youtube, dizi, çürüme. gerçek hayat bu değil. azcık disiplin ve düzenle çok güzel şeyler başarılabiliyo. yataktan kalkıp bişeyler üretmeye başlayınca gerisi geliyo. ben gelecektenim ve senden büyüğüm, o yüzden sözümü dinle. hayatı ciddiye al. seni seven sen.


stanhiver
(15.01.18)
3 ay sonra 25 oluyorum. 20 yaşım hâlâ sıcak, fazla uzaklaşmış olamam. Abartı olmasın ama bebeklikten beri hep olgun bir insan olarak görüldüm. Hep karar alan ve uygulayabilen biri oldum. 20 yaşında da yine olgun biri sayılırdım. Öyle çok sapıttığım bir dönem olmadı. Yani, "Olm 20 yaşında nelerle uğraşıyorsun, akıllı ol artık." demem mümkün değil kendime. Daha önceki yaşlara söylenebilir bu belki ama o da çocukluğa giriyor neredeyse. Doğru yoldasın, devam et yaşamına derdim. Bunu o zaman sanki her şey mükemmelmiş anlamında söylemiyorum. 20 yaşında aklım çok havada değildi diye böyle söylüyorum. He belki sadece daha fazla gez, daha fazla gör derdim. Belki daha fazla kızla sevgili olmak güzel olurdu. Yaş ilerleyince daha ciddi ilişkiler arıyor insan.


dissendium
(15.01.18)
sağlıklı yaşlanacağım diye spor yaptın o kadar ve bir süre daha yapacaksın. ama son zamanlarda basket oynarken anlaman lazımdı. bu işi düzgün yapmazsan vücudunu zorlarsan gereksiz yere, on sene sonra bel fıtığı olup hayatında bambaşka ve istenmeyen şeyler olacak. bir de marcel proust'u şimdi okuma, bekle biraz. yaş 40


puc
(15.01.18)
Yaptığın iş seni mutlu etmeyecek kendini başka alanda geliştir mümkünse her gün İngilizce çalış. Ablanın evliliğine kesinlikle engel ol mutlu olamayacak çünkü. Yaptığın şey doğru değil küçük zevklerin kurbanı olma ve kendini kontrol et yoksa kendinden kaçacağın zamanların olacak. Biraz da bencil olmayı öğren.

26.


en büyük kazığı en sen sevdiğinden yiyeceksin


magespor
(15.01.18)
23.

Başka bölüm oku.


33. Biraz girişken ol yahu. Òzellikle kızlar konusunda. Millette ne özgüven var bir de sana bak. Bir de entelektüel olmak kötü bir şey değil. Azıcık müzik, edebiyat, sinema ve kitaplarla ilgilen. Siyaseti de takip etmeyi sakın bırakma.


simderun
(15.01.18)
Hırslı olma! 28


opitseri
(15.01.18)
spor yap ve kilo al 41 kilo iken güzel olman zaten mümkün değil. çalış. ve kendine güven. kimseye muhtaç değilsin, sana değer vermeyen insanları hayatından çıkarmayı öğren. ve ailenle daha çok zaman geçir, saçmasapan şeyler ile onları üzme.

yaş 27.


111111
(15.01.18)
Bol bol gez kafelerde salak takımıyla cok takılma,borsa falan ufak ufak at kenara ayda 100 falan ama ölsen dokunma birde her çalış tecrübe önemli
Yas 34


steward
(15.01.18)
Valla ne söylersem söyleyeyim dinlemeyeceğimi biliyorum, illa bişey söyleyeceksem de üniyi geç bitir derdim. 28.


28 yaşındayım. Söyleyeceğim çok bir şey yok. Kız arkadaş konusunda biraz daha cesur olmasını dilerdim sadece herhalde. Ondan bile emin değilim dhdjdj


roket adam
(15.01.18)
Boyle devam et, yasadikca ogreneceklerinin sonu yok. Hata yapmaktan korkma.
34


aychovsky
(15.01.18)
Dert ettiğin şeyler için kendine çok güleceksin. Gereksiz kaygılarla zamanını boşa harcama. Kendinle barışmak için ne gerekiyorsa yap. 29


rabitelli
(15.01.18)
1) Oku, benim gibi eşek olma. İşsiz kalıp sonra asgariyle sürünme, ne istediğini bilerek oku, soruştur, girişken ol.

2) Okulu uzat, o bir dönem rahat seçmeli 2-3 ders al, çevreni genişlet.


mor bembombom
(15.01.18)
(1)

Instagram API Java ile bağlanma

Tam anlayamadım bunu Phyton için örnekler verilmiş ama JAVA ile bağlanmak mümkün değil mi?
Tam anlayamadım bunu Phyton için örnekler verilmiş ama JAVA ile bağlanmak mümkün değil mi?
www.instagram.com

Resmi desteği olan 2 dil var ama iki tane de Java için buldum (bunlar resmi değil ama sorun yaşamazsın), hangisi uygunsa onu kullanabilirsin.

github.com
github.com

Bunu diğer zamanlarda da deneyebilirsin (bilmemney java api diye yaz Google'a, GitHub'da mutlaka bir şeyler oluyor hep), aklında olsun. Sonuçta API dediğin şey dilden bağımsız, bağlanacağın bir adet nokta ve elinde geçerli kullanıcı bilgisi olduktan sonra her dilde olur bu iş, yeter ki birileri o dile çevirmiş olsun.


hayirsiz
(13.01.18)
(1)

Üzerine koyulan nesnenin sıcaklık bilgisine bilgisayara göndermek

Siz nasıl bir çözüm bulurdunuz? Tasarım da önemli olacağı için arduino düşündük ama çok kaba olacaktı..
Siz nasıl bir çözüm bulurdunuz? Tasarım da önemli olacağı için arduino düşündük ama çok kaba olacaktı..
Ne kadar küçük bir alanda çalışılacağını bilmiyorum ama düzgün bir termistörden aldığım direnç değerinin sıcaklık skalasına göre bir algoritma geliştirir, hassasiyeti işimi görüyorsa arduino NANO ile bilgileri yollardım. O da büyük olacaksa arduinoyu programladıktan sonra atmel yongayı çıkarır kendi board'uma lehimlerdim.


vito andolini
(30.12.17)
(9)

Spor veya diyet yapan arkadaşlar nelerden protein alıyorsunuz?

Önümüzdeki bir ay boyunca evdeyim. En fazla haftada 1-2 gün dışarıda yemek zorunda kalabilirim. Az karbonhidrat içeren fakat bol proteinli neler yenebilir? Her türlü tavsiyeye açığım. Sevgili Valideceğim de ziyaretime geleceği için kadıncağızı da "bugün ne yapsam?" sorunsalından kurtarmış olurum :))
Önümüzdeki bir ay boyunca evdeyim. En fazla haftada 1-2 gün dışarıda yemek zorunda kalabilirim. Az karbonhidrat içeren fakat bol proteinli neler yenebilir? Her türlü tavsiyeye açığım. Sevgili Valideceğim de ziyaretime geleceği için kadıncağızı da "bugün ne yapsam?" sorunsalından kurtarmış olurum :))
Protein tozu kullanılmıyorsa işler zor. Yurdumda et fiyatlarını gördükçe atarlanıp dışarı kaçasım geliyor.

Hindi füme genelde fiyat performans olarak en iyi ürün. Çoğu markette kampanyası oluyor.


cleric
(27.12.17)
Yumurta, ton balığı, tavuk, et, hindi, peynir ürünleri, mercimek :)

Pahalı olup olmaması bir yana, bütçe olsa bile insan artık yiyemiyor o kadar çok tavuğu yumurtayı eti. Tozdan başka çare yok, optimum nutrition gold standart whey protein tozunu al geç.


John Bloor
(27.12.17)
Mis bizi feci halde kandırmıyorsa, Mis Light Beyaz peynir,
Kh:1,0
Yağ:4,?
Prt:17,0


helena
(27.12.17)
Kahvaltıda yumurta, hindi füme.

Diğer öğünlerde ağırlıklı olarak tavuk, bazen kırmızı et, nadiren ton balığı.

Bazen spor sonrası veya yatmadan önce proteinli süt, lor peyniri, şekersiz fıstık ezmesi ve badem ile karışım.


nopnog
(27.12.17)
az yagli kirmizi ete yukleniyorum, kalp damar umursamiyorum.


cedex
(27.12.17)
Lorlu yumurta, yulaf ezmesi, tavuk, hindi, dana eti, nohut, yeşil mercimek. Bunlar gayet güzel. Tabii sebzeleri de unutmuyoruz.


yirmisantim
(27.12.17)
sabahları 3 yımırta, öğlen derya ton balığı (yağı süzülmüş) eğer evdeysem tavuk yine. akşam için belirli belirsiz bir tarifim yok. evde ne yapılırsa gömüyorum proteinine bakmadan.


Tears of Devil
(27.12.17)
valla ben spor yaptığım dönemlerde de kahvaltı eden biri değilim. öğlene kadar kahve içiyorum. öğlen yemeği için dereotlu domatesli hindi yapıyorum sıfır yağda. akşam da evde salata veya ton balığı açıp az biraz onu yiyorum ve gün bitiyor. bazen aralarda muz veya armut falan fistan. ne kadar sağlıklı bilemeyeceğim ama güzel kilo verdim.


vedderbaug
(27.12.17)
Yumurta çeşitleri; peynirli omlet, menemen, yoğurtlu yumurta (çılbır), yumurtalı ıspanak
Tavuk yemekleri (fırında yapılmış soslu olanları seviyorum daha çok)
Tavuk suyuna çorba, az pilav üstü tavuk göğsü (bazen kinoa pilavı yapıyorum)
Az yağlı etten çekilmiş kıymayla köfte, sebzeli misket köfte yemeği (bunda patates yerine kereviz koyuyorum)
Kırmızı et olarak bonfile ve kontrfile
Etli orman kebabı
Baklagiller; kuru fasulye, nohut, barbunya, bezelye (bunlara kuşbaşı et de eklenebilir)
Mercimek çorbası
Lor ile smoothieler yapıyorum
Balık olarak somon yiyorum sadece, diğerlerini çok yiyemiyorum, fırında somon yanında haşlanmış brokoli gibi sebzelerle çok güzel oluyor.

Aklıma gelen sevdiğim yemekler bunlar.


peggy
(27.12.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.