Giriş
(11)

Sözünü Tutmayan Patron

: Mevcut iş yerimde geçen sene işe başlarken başkalarının neredeyse yarı maaşına işe başlamayı kabul ettim. İlk yıl tecrübe kazandıktan sonra maaşımın normal seviyeye çıkacağı sözünü aldım. Bu yıl zam dönemi geldi ve biz net rakam konuşmadık diyerek komik bir zamla ortada bıraktılar. İşin kötüsü, ge
: Mevcut iş yerimde geçen sene işe başlarken başkalarının neredeyse yarı maaşına işe başlamayı kabul ettim. İlk yıl tecrübe kazandıktan sonra maaşımın normal seviyeye çıkacağı sözünü aldım.

Bu yıl zam dönemi geldi ve biz net rakam konuşmadık diyerek komik bir zamla ortada bıraktılar. İşin kötüsü, gerçekten benden çok daha az performans sergileyen kişiler benim neredeyse 2 katım maaş alıyor.

Canımı sıkan verilen rakam değil. Enayi yerine konmak ve verilen sözün tutulmaması.

Şimdi istifa etmekle yola devam etmek arasında gidip geliyorum. Bu şekilde haysiyetsizce davranan bir kurumda bir dakika daha kalmak istemiyorum. Ama bu gidişin ekonomik boyutları da olacak. Kenarda duran birikimi eriterek devam etmek zorunda kalacağım iş bulana kadar.

Siz olsanız gururunuzu mu cüzdanınınizi mi düşünürsünüz?
birisi
(12.10.18)
Öyle bir işyerinde kalınmaz ama iş bulmadan işten çıkmak da çok mantıklı değil bu devirde.


angelus
(12.10.18)
Alternatif varsa direkt çıkış yoksa bulup öyle çıkış. Ben cüzdanı her zaman düşünürüm knk. Ne gururu amk?


datnet
(12.10.18)
Patronunuzla konuştunuz mu? konuşmayı deneyin bence, böyle böyle demiştiniz deyin.


veritaslibertas
(12.10.18)
Konuştum tabi konuşmaz olur muyum.. Yan çizip duruyor.


birisi
(12.10.18)
iş bul uza, en temizi.

ama çok zoruna gidiyorsa iş bulabileceğine de eminsen bas istifayı.

sonra sabah akşam takılırız burada zaten, işsiz güçsüz adam ne yapacak? 3 gün gezse parası biter 4. gün yine burada.


killerbee
(12.10.18)
bir an evvel iş bulmaya bak. iş bulmadan ayrılma oradan.


prasinos
(12.10.18)
iş bulmakta zorlanmayacaksam hemen, zorlanacaksam iş bulduktan sonra ayrılırdım ben de. Bu sadece gurur meselesi de değil ayrıca. profesyonel olmayan abuk sabuk insanlar demek ki patronların. Çalışılmaz yani öyle bi yerde.


aquarium
(12.10.18)
Kurumsal hayattan anladığım: verilen sözler tutulmaz. Gel seni terfi ettiririz, gel maaşın seneye artarlar filan hep hikaye. Güvenmeyeceksin.

İş ara bulunca bas git.


lcha
(12.10.18)
Bi sinire çıkarsın evdeki bulgurdan da olursun. Dört başını düşün. Sakin ol. Yeni işlere bak belli etmeden.


for day to break
(12.10.18)
sonra maaşımın normal seviyeye çıkacağı sözünü aldım.
Hatayi buna inanarak yapmissin. En klasik patron yalanidir bu. Biz size doneriz gibi bir sey bu. O soz hicbir zaman tutulmaz.
Bir daha ise girerken bu numaralari yutma. Istedigin maasi kabul ediyorlarsa ok de yoksa baska yere bak.


stavro
(12.10.18)
1. acil olarak kendinize yeni bir is bakin
2. yeni isi buldugunuz ve kabul ettiginiz anda eski isinize istifa dilekcesini verin. mumkunse "with immediate effect" dedikleri gibi, o andan itibaren gecerli olacak sekilde
3. bu tecrubeyi daha sonraki islerinizde kullanin. yeni kimseye guvenmek yok bu oyunda.

patron denecek karaktersiz sizi ensesine vur agzindan lokmasini al tipi biri gorurse zaten oradan bir hayir gelmez ne uzarsiniz ne kisalirsiniz.

Ama isinizi cok seviyorsaniz patron denen herifle bir daha konusup "guven" "soz" ve "itibar" temali bir sitem/maduriyet konusmasi yapmayi deneyin. Ondan bir sonuc cikmazsa yukaridaki madde.1 tek cozum bence.


Bol sanslar.


parcxerox
(12.10.18)
(6)

CRM, ERP v.s.

Merhaba,Başlangıçta tek kişi olarak başlayacağım bir şirket kurma aşamasındayım. Şirketin nakit akışını, müşteri portföyünü, müşterilere verilen teklifleri v.s. kontrol altında tutabilmek ve lazım oldukça raporlamalar yapabilmek için bir çözüm aramaktayım.Henüz start-up düzeyinde olduğum için ücretl
Merhaba,

Başlangıçta tek kişi olarak başlayacağım bir şirket kurma aşamasındayım. Şirketin nakit akışını, müşteri portföyünü, müşterilere verilen teklifleri v.s. kontrol altında tutabilmek ve lazım oldukça raporlamalar yapabilmek için bir çözüm aramaktayım.

Henüz start-up düzeyinde olduğum için ücretli yazılımlar düşünemiyorum. Basit usül excel dışında bunları yapabileceğim ücretsiz bir çözüm önerebilir misiniz?
birisi
(05.06.18)
ücretsiz demişsin ama, çok makül ücretlerle paraşüt'ü deneyebilirsin.


retiredcolonel
(05.06.18)
(bkz: agile crm)


babilbaligi
(05.06.18)
Crm ve erp için Bitrix24 önmuhasebe için şu an adını hatırlayamadım ama ücretsiz yerli uygulamalar kullanmanı tavsiye ederim paraşüt gibi online uygulamalar şirketi büyütürsen sıkıntı oluyor işini çözmüyor
Başka soruların olursa özelden yaz bana.


kirmizi kart
(05.06.18)
Kendi yazdığımız uygulamayı ücretsiz sağlayabilirim. İlerde büyürsen logo vs. Ye geçiş için sql tabanlı bir uygulama.


neymis
(05.06.18)
Takip (mobildeyim favorilere eklememiyorum)


seyyar satıcı
(06.06.18)
(2)

Muhasebe Danışmanlık Ücreti

Selamlar,Aklımda bir iş var ve muhasebe desteğine ihtiyacım var. Şu an için bir muhasebeciyle oturup aklımdaki soruları sorup cevap almam lazım. Yaklaşık 1 saat yeter diye düşünüyorum.Danışma ücrete tabiidir mantığına saygı duyarak bu iş için muhasebeciler ne kadar ücret talep eder diye sormak istiy
Selamlar,

Aklımda bir iş var ve muhasebe desteğine ihtiyacım var. Şu an için bir muhasebeciyle oturup aklımdaki soruları sorup cevap almam lazım. Yaklaşık 1 saat yeter diye düşünüyorum.

Danışma ücrete tabiidir mantığına saygı duyarak bu iş için muhasebeciler ne kadar ücret talep eder diye sormak istiyorum.
birisi
(21.05.18)
lokasyon?


since1907
(21.05.18)
Mersin


birisi
(21.05.18)
(9)

Şirket Kurulumu ve Muhasebe Hk.

Selamlar,Hali hazırda sigortalı olarak bir yerde çalışmaktayım. Ancak kafamda bir iş fikri var. Bu fikri hayata geçirmek için bir limited şirketi kurmam gerekiyor. Daha sonrasında da bu şirket bilgileriyle pazara girip iş kovalamam gerek. Ancak ilk işi şansım yaver giderse hemen de yapabilirim, ayla
Selamlar,

Hali hazırda sigortalı olarak bir yerde çalışmaktayım. Ancak kafamda bir iş fikri var. Bu fikri hayata geçirmek için bir limited şirketi kurmam gerekiyor. Daha sonrasında da bu şirket bilgileriyle pazara girip iş kovalamam gerek. Ancak ilk işi şansım yaver giderse hemen de yapabilirim, aylarca iş yapmadan da geçirebilirim.

Şimdi benim sorum şu.

1) Limited şirketin bugün için ortalama kurulum maliyeti ne kadar?

2) Muhasebeci ile şirket kurulumu masrafları ve bunun ücreti hariç normal muhasebe ücreti için ilk iş yapıldıktan sonra ödemeye başlama konusunda anlaşma şansım olur mu?

Şimdiden teşekkürler.
birisi
(11.05.18)
limited ağırdır, masraflıdır, neden şahıs değil?


binder dandet
(11.05.18)
1) sermayeye bağlı. minimum 10bin sermaye dersek 3200tl civarı kurulum masrafı çıkar.

2) olmaz.


brakgn
(11.05.18)
Düşündüğüm iş için limited olması gerekiyor. Şahıs ile yapabileceğim bir iş değil.


birisi
(11.05.18)
ben de ilk etapta niye şahıs değil diye sormak isterim. limited şirketin yapıp, şahıs işletmesinin yapamayacağı hiçbir şey yok.

kurulum maliyetleri artık yüksek değil. 3200 lira falan çıkmaz. hatta 1000 lirayı bile geçmez. artık kuruluş işlemlerinin tamamını ticaret odaları yapıyor. noterden sözleşme onayı, tescil talepnamesi, deli gibi harçlar falan yok. defteri de onlar tasdik ediyor.

şahıslar için de artık oda kaydı zorunlu olduğu için onun da kuruluş masrafı bir o kadar tutar. ama iş tutmadı diyelim, kapatmanız kolay olur. para kazanınca doğrudan çekersiniz, limited şirkette kar dağıtmak lazım. şahısta sermayeyi bir dilekçeyle kafanıza göre arttırırsınız, limited şirketin prosedürü var.

muhasebe ücretine gelince, ankara'da ücretler 600 liradan başlıyor. çalışan sayısı, yapılan iş vs'ye göre artıyor. mali müşavir her ay makbuz keseceği, kesmek zorunda olduğu için de iş yapana kadar vermeyim, iş yapmaya başlayınca veririm olmuyor. ha borçlanır, iş yapınca geriye dönük zamanın borcunu öderim diye anlaşıp anlaşmamak mali müşavirinize kalmış.


kibritsuyu
(11.05.18)
Yapmayı düşündüğüm işi tabi ki şahıs şirketi de yapabiliyor. Ancak pazara girişi limited olarak yapmam daha doğru olacak prestij açısından.

Bunun dışında şirketi artık tek kişi de kurabildiğimi duydum. Bu durumda kar dağıtımı v.s. nasıl oluyor? Tek ortak ben olacağım sonuçta.


birisi
(11.05.18)
@birisi

dostum inan ki biri bir işten para kazanacaksa lmitedmiş aş miş bakmıyor...


binder dandet
(11.05.18)
şirketi oln birinden kdv, vergi ödeyerek fatura kestirmeyi dene?
1- 3.000 civarı masrafın olur, noter falan 4 ü geçiyor.
2- kabul edenler olabilir tanıdık ise.


rhan
(11.05.18)
hocam sahıs firmasında ismini kullanmak zorundasın
daha ucuz muhasebe
yani xxxx birisi olarak
ltd de kendini saklayabilirsin ama aylık 550 + kdv masrafı var
eger unvanda isminin gecmesinde sorun yoksa bas sahis bir basla bakalım


kingcyrax
(11.05.18)
piyasadaki bu "oo limitedse prestijlidir, a.ş. ise oo fecidir her yerinden prestij akar" imajının bitmesi lazım.

şirket çeşidiyle prestij mi olur yahu? siz de haklısınız. size iş verecek olan dallamalar "hede hödö pazarlama san ve tic. ltd. şti." adını görmeden güvenmiyorsa siz de şirket kurmak istersiniz elbet.

evet tek kişi ile de kuruluyor ama tek kişi olmanız istediğiniz gibi davranmanızı sağlamıyor. yine değişiklik yapacaksanız genel kurul kararı alıyorsunuz. tek başınıza oturup "şirket genel kurulu şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almışlardır" diye karar alıp tek başınıza imzalıyorsunuz. tek başınıza ortak olduğunuz tek kişilik şirketinizin kazandığını stopaj ödeyip kendi kendinize dağıtıyorsunuz.

ayrıca bence prestij açısından şirket kurup şirket gözükmek diye bir şey yok. bu tamamen şirket kuranların sanrısı. yok öyle bir şey.

süper prestijli olsun diye a.ş. kurup tek iş yapamayan mükellefim de var, milyon liralık ihalelere girip devlete, askeriyeye, özel kurumlara dünyanın işini yapan şahıs mükellefi de var.

buna ben şirket kuralım dedim, çünkü şahıslarda vergi oranı aynı ücretlilerdeki gibi dilimli, artıyor. kazancı çok olduğu için %35 vergi ödüyor adam. dedim şirket kuralım %22 öde, sabit. o da tutturdu prestij mrestij a.ş. kurdurdu. dedim bi farkı yok, bak a.ş. olursan her yıl genel kurul yapıcan, 3 yılda bir yönetim kurulu atıycan limitedde aksi karar alınana kadar sınırsız olur, sermaye arttırırken komiser çağırıcan, limitedde kolay olur. yok dedi prestij dedi kurdurdu.


kibritsuyu
(11.05.18)
(7)

Çalışanın Şirket Kurması

Selamlar,Halihazırda kurumsal bir firmada 4a kapsamında sigortalı olarak çalışıyorum. Aklımda bir iş fikri var şu an için istifa etmeden kalan vakitlerimde başlayıp büyürse istifa edip tamamen odaklanabileceğim.Bu iş için bir limited şirketi kurmak istiyorum.Yasal olarak bunun herhangi bir sıkıntısı
Selamlar,

Halihazırda kurumsal bir firmada 4a kapsamında sigortalı olarak çalışıyorum. Aklımda bir iş fikri var şu an için istifa etmeden kalan vakitlerimde başlayıp büyürse istifa edip tamamen odaklanabileceğim.

Bu iş için bir limited şirketi kurmak istiyorum.

Yasal olarak bunun herhangi bir sıkıntısı var mı?
birisi
(16.04.18)
geçenlerde mali müşavirle konuşurken sorun olmaz demişti. sigortanız yattığı sürece dert olmuyor. sigorta 1 gün bile yatmazsa bağkur moduna geçiyorsunuz.


angelofdeath
(16.04.18)
Şuan sigortalı çalışanım ve şahıs firmam var. bir sorun teşkil etmiyor. hatta bağkur ödemiyorsunuz sigortanız yattığı için.


veritaslibertas
(16.04.18)
kurumsal firmadaki sözleşmenizi tekrar okuyun. muhtemelen fark ederlerse her tür tazminattan feragat ederek işten çıkarılma durumuna düşebilirsiniz (isterlerse)


507
(16.04.18)
işyeriniz aynı koldaysa sizden tazminat bile isteyebilirler, sözleşmenize ve işkanuna iyi bakın.


hosein
(16.04.18)
Büyük firmalarda İK'ya bilgi vermek lazım. Genelde onaylıyorlar.


lcha
(16.04.18)
hayır, istediğiniz gibi yatırım yapıp iş geliştirebilirsiniz. eğer sözleşmenizde çok aykırı maddeler yoksa sizi zora sokabilecek bir durum olmaz. ancak firma size bizden fikir çaldı vs türü bir dava açarsa başınız ağrıyabilir.

sgknız kesildiği anda bağkur yatırmaya başlamalısınız. 600 tl gibi bir bedel aylık. bir de muhasebeci kurulum vs gibi masraflar var tabi, araştırmışsınızdır zaten.

işten atıldığınızda/çıkarma kodunu işten çıkarılma olarak belittirip istifa ettiğinizde dahi işsizlik maaşı alamazsınız.

başarılar dilerim.


tukenmez adam
(16.04.18)
İş fikri çalma gibi bir durum söz konusu değil. Çalıştığım sektörle girişim yapmayı planladığım sektör birbiriyle çok alakasız.

Anladığım kadarıyla bir sorun olmayacak gibi. Herkese çok teşekkür ederim.


birisi
(16.04.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.