Giriş
(4)

Uzun vade için altın almak (min 2 yıl)

Malumunuz altın da düşüşte bu ara. Ancak ben yine dayanamayıp elimde avcumda kalanla altın alıp kenara atmaya çalışıyorum. Gramı 230 olur, 213 olur ya da bugün indiği seviye olan 203 olur fark etmeksizin param varsa alıyorum. Ayda 20-25% mevduat faizi alma fırsatı varken saçmalık mı yapıyorum sizce?
Malumunuz altın da düşüşte bu ara. Ancak ben yine dayanamayıp elimde avcumda kalanla altın alıp kenara atmaya çalışıyorum. Gramı 230 olur, 213 olur ya da bugün indiği seviye olan 203 olur fark etmeksizin param varsa alıyorum.

Ayda 20-25% mevduat faizi alma fırsatı varken saçmalık mı yapıyorum sizce?
blackidom
(29.11.18)
Uzun vadede mevduat faizlerinin ne olacağı belli değil ancak yatırımınızı çeşitlendirin. Bir miktar altın alın , bir miktar vadeli mevduatta tutun. Bir miktar da döviz. Bu her durumda kazanç demektir.


dougsampson
(29.11.18)
Gecmise dönük grafiklere bakarsak, bence hayir.
Ama yuzde 25 de iyi oran:)


Şu an için saçmalık olur. Ama faizler düşerse alınabilir.


gölgede aynı
(29.11.18)
Yüzde % 25 faiz neti yaklaşık % 23 civarında yıllık enflasyon temelde % 40 anapara bile o korumuyor nerdeyse. Altın hem ons hemde dolar endeksli bir yatırım dolar ve ons fiyatı artarsa değerlenir.


Fritz-X
(30.11.18)
(2)

Hisseli tapu işleri

Anne ve babamın ortak tapulu bir daireleri var, babam tutturdu tapuya gidip bu daireyi annenin üzerine devredeceğim ki ileride siz kardeşinle hisseli tapu derdiyle uğraşmayın diyor. Ne desem de anlaşamadık, benim mantıgıma asla yatmadı. dediğine göre sadece babamın veya sadece annemin üzerine olan b
Anne ve babamın ortak tapulu bir daireleri var, babam tutturdu tapuya gidip bu daireyi annenin üzerine devredeceğim ki ileride siz kardeşinle hisseli tapu derdiyle uğraşmayın diyor.
Ne desem de anlaşamadık, benim mantıgıma asla yatmadı. dediğine göre sadece babamın veya sadece annemin üzerine olan bir daire ileride bize geçtikten sonra biz paylaşımda prosedürel olarak daha rahat edermişiz. hisseli tapu her zaman sıkıntıdır oğlum diyor. ben de baba bu amcaların teyzelerin cocuklarının girdiği hisseli bir tapu değil sonucta, çekirdek aile içi ne fark eder ki diyorum...
babamın ısrar ettiği ve benim anlayamadığım şey ne olabilir sizce?
blackidom
(26.11.18)
boşuna endişe ediyor. aile içinde bir husumet söz konusu değilse problem olmaz ileride.


gameofannen
(26.11.18)
Çok da haksız değil, Allah uzun ömür versin diyelim baba rahmetli oldu;

Siz iki kardeş ve anneniz babanın bu hissesine 3 ortak olacaksınız, sonra anne de rahmetli olursa (Allah uzun ömür versin) siz iki kardeş annenin kendi hissesine bir daha ortak olacaksınız.

Çarşı baya karıştı bak şimdi, aslında toplamda hisseler birleşip daireye iki ortak kalacaksınız ama veraset vergisi konusunda zaraınız olur mu araştırmak lazım.


John Bloor
(27.11.18)
(2)

Abant-Gölcük-Yedigöller

Haftasonu için bir tur planlayalım diyoruz, abant taraflarına gitmek için ne zamanı tercih etmeli mevsim olarak?bu haftasonu iyi bir zamanlama olabilir mi?
Haftasonu için bir tur planlayalım diyoruz, abant taraflarına gitmek için ne zamanı tercih etmeli mevsim olarak?bu haftasonu iyi bir zamanlama olabilir mi?
blackidom
(01.11.18)
yedigöller tarafına arabayla gidecekseniz lastikleriniz kış lastiği olsun. akşama doğru 3-4 gibi gizli buzlanma oluyormuş. geçen pazar günü trafikten dolayı içeride kaldık. arabayı bırakacak bile yer olmuyor. hiçbir yer göremeden 3-4 saati orada harcadık. dönüşte mengen yoluna girmek zorunda kaldık. oldukça sıkıntılı bir yol. yollar çok dar ve delik deşik ve virajlı. türk telekom mobil kesinlikle çalışmıyor. turkcell çalışıyor. yedi göllere kadar kadar olan yolun bazı kesimlerinde kenarda kar birikintileri vardı. kartopu oynayacak kadar kar vardı. yine arabayla gidecekseniz deponuz kesinlikle full olsun. yanınızda yiyecek içecek bulundurun. imkan varsa hafta içi erken saatlerde gidin.
bence gidilip görülmesine gerek yok. veya da biz sıkıntı çektiğimiz için tadını çıkartamadık. tur otobüsüyle falan gidecekseniz biryere kadar izin verdiler geçen pazar. sonrasında millet inip yürüdü. az buz yol da değil.


sutlu nescafe
(01.11.18)
şu an en güzel mevsimi olmasına rağmen bence en gidilmeyecek zamanlar da bu zamanlar çünkü aşırı bir kalabalık var, gidecekseniz de en azından kamp yapın, sabah günübirlikçiler gelmeden rahatla gezersiniz


howlingmine
(01.11.18)
(3)

Anadolu yakası kiralık ev

1+1 veya 2+1, max 1500TL'ye kiralık ev bakıyoruz. Metro yakını olması ve bekar bayan oturacağı için düzgün bir muhitte olması şart. Nerelere bakınalım? Semt, mahalle, hatta sokak ismi bile makbule geçer.
1+1 veya 2+1, max 1500TL'ye kiralık ev bakıyoruz. Metro yakını olması ve bekar bayan oturacağı için düzgün bir muhitte olması şart. Nerelere bakınalım? Semt, mahalle, hatta sokak ismi bile makbule geçer.
blackidom
(29.10.18)
kozyatagi, sahrayicedit, gozcubaba buralar metroya yakin ortalama ustu semtler. o paraya rahat ev bulursun.


000000
(29.10.18)
Umraniye'ye bakmayin. Kozyatagi ve beklentiye gore bir ihtimal bulabilirsen kadikoy +1


baldan kaymak
(29.10.18)
arkadaş bostancıda 1+1 1500 1600 tl ye falan bulmuştu o bölgeye bakabilirsiniz


(3)

Tematik kanallar neyden kazanıyor?

Teledünya, digitürk, tivibu gibi platformlarda olan muhteşem yabancı ama türk dublaj yapılan kanallar var. Discover, nat geo gibi örnekleri de olmakla birikte; örneğin animal planet, viasat nature, science&vie gibi cok az kişinin izlediğinden emin oldugum kanallar var. Bu kanalları yöneten medya şir
Teledünya, digitürk, tivibu gibi platformlarda olan muhteşem yabancı ama türk dublaj yapılan kanallar var. Discover, nat geo gibi örnekleri de olmakla birikte; örneğin animal planet, viasat nature, science&vie gibi cok az kişinin izlediğinden emin oldugum kanallar var. Bu kanalları yöneten medya şirketleri günde 24saat*30günlük yayının dublajına harcadıgı 1 aylık parayı nasıl çıkarıyorlar acaba? Değer mi bu efora Türkiye gibi dizi izlenen bir memlekette?
blackidom
(18.10.18)
Reklam?
Bizim patronun esinin bir firmasi var, belgesel kanallarinda reklam veriyorlar. Korkunc paralar gittiginden bahsetmisti reklama. Baska neyden kazanacaklar.


stavro
(18.10.18)
O kanallar bekleme salonlarının falan vazgeçilmezi. Sabahtan akşama kadar da vinci learning yayınlayan dişçi klinikleri falan var. Reklam geliri almaları normal.


Aldıkları reklamlar ve bir de platform aboneliklerinden elde ettikleri gelirler. Zaten çoğu program tekrar tekrar defalarca yayınlanıyor bu tematik kanallarda. Digitürk'ün dizi komedi kanalında her halde 20. kez Friends başladı geçenlerde. Ya da İztv'nin her yıl üç tane filan yeni belgeseli oluyor. Eski programları döndürüp döndürüp koyuyorlar.

Pazartesi günüydü galiba aynı anda hem Home&Entertainment kanalında hem de Gurme kanalında Wilco'nun programları vardı. Adamın bile programın bu kadar çok tekrar yaptığından haberi olmayabilir.


ucanokuz
(18.10.18)
(2)

Amerika'dan ne alınır?

Amerika'dan şunu almadan gelme, oradayken aliexpress, amazon'dan adresine getirt, şu kaçmaz kesin al dediğiniz şeyler neler?
Amerika'dan şunu almadan gelme, oradayken aliexpress, amazon'dan adresine getirt, şu kaçmaz kesin al dediğiniz şeyler neler?
blackidom
(13.10.18)
Teknolojik zımbırtılar telefon filan


cemallamec
(13.10.18)
Benzin


Delay Fuze
(13.10.18)
(2)

Amerika'dan ne getirilir?

Getirip üzerine kar koyup satmak için aklınıza gelen ürün ve modelleri nelerdir? Iphone Xs Max aklıma ilk gelen mesela.
Getirip üzerine kar koyup satmak için aklınıza gelen ürün ve modelleri nelerdir? Iphone Xs Max aklıma ilk gelen mesela.
blackidom
(11.10.18)
onları salla... touch of modern'e bak. burada parası olup da öyle alengirli şeyler arayan insanlara yönelik şeyler getirmen ve satabilmen gerekli. elektronik eşyayı herkes bir şekilde bulabiliyor. insanların arayıp da bulamadığı veya aklında olmayan ve görünce "alınır ki bu" diyeceği ve hepsiburada'dan falan aratıp muadilini bulamayacağı şeyleri getirmen lazım... kolay gelsin.


malheiros
(11.10.18)
Xs max alicam ama vereceğim komisyon 50$. Buradaki bazı arkadaşlar 150$ koyarak satabilecegini sanıyorlar.


valentinov
(11.10.18)
(6)

İş bankası kart aidatı geri ödememe sorunu

Her sene yansıttıkları kredi kartı aidatımı bu sene iade etmeyeceklerini paylaştılar ısrarla. 3 opsiyon sunuyorlar;1. mobil uygulamamızdan puan toplayarak telafi edebilirsiniz.2. 30 teselli para puan yükleyebiliriz. 3. maxipuanlarınızı silelim, aidatla arada kalan farkı nakit yatıralım. hiç birini k
Her sene yansıttıkları kredi kartı aidatımı bu sene iade etmeyeceklerini paylaştılar ısrarla. 3 opsiyon sunuyorlar;

1. mobil uygulamamızdan puan toplayarak telafi edebilirsiniz.
2. 30 teselli para puan yükleyebiliriz.
3. maxipuanlarınızı silelim, aidatla arada kalan farkı nakit yatıralım.

hiç birini kabul etmedim tabii ki, kredi kartı kapatırımı da yemediler. aidatı nasıl geri alabilirim?
blackidom
(05.10.18)
aynısını yaşadım, kadın habire seçenek sundu, kabul etmedim, yine seçenek sundu kabul etmedim, ben u kadar alısveris yapıyorum ayda yeteri kadar para kazanıyorsunuz dedim. hık mık dedi, kabul etti.

Kredi kartı kapamayı yerler öyle bir yerler ki yana yakıla ararlar kapattıktan sonra.

Tabi bu arada aylık alışveriş oranınız da önemli.


binder dandet
(05.10.18)
Aynı şirket ile aynı sorunu yaşadım. En son maxipuani kabul ettim başka çarem kalmayınca


kablelvuku
(05.10.18)
ben ödeyip kapatmıştım 4 sene önce, bir daha da bu bankayla işim olmaz.


ben geçen sene sikayetvar.com adlı site üzerinden hemen almıştım. ilgili sitenin arama kısmına aidat geri ödeme yazıp çıkan sonuçlardan kendine uygunu bulup copy paste yaparsan dikkate alıyorlar.
lakin şuan durumlar nedir bilemiyorum ama denemekten zarar gelmez.


kapatın kartınızı. halkbank da benim blöfü yememişti. sonra 3-4 kere aradılar. en son sadece kartı açık tutmama ayrı; kartla 2 sene içinde de toplamda 600 liralık gibi bi harcama yapmama ayrı bonus teklif ettiler. iki bonusun toplumı 300e yakındı.
kendilerine "bir gün geç ve bir milyon dolar eksik, üzgünüm" dedim. kapattım.
kredi kartsız hayat şahane, sen de gelsene.
eskiden bi lokanta olsun, bar olsun; cebimde kart varsa patur putur harcar, başkalarına da ısmarlardım. şimdi de harcıyor ve ısmarlıyorum ama maksimum cebimdeki para kadar..


barankovan
(05.10.18)
Benim son kullanma tarihi dolan kredi kartım için bile son ekstreme aidat ücreti yansıtılmıştı. Yeni kart yolladıkları için eskisinin aidat ücretini ödemedim. Eğer iade ediyorlarsa ödeyip iade mi alsam acaba?


sacrilegious
(05.10.18)
(6)

10 yıl deneyimli marketing çalışan maaşı

10 yıllık deneyimli, İstanbul'da genel müdürlüklerde çalışan, manager seviyesine yükselmiş bildiğimiz bir plaza marketing çalışanı sizce kaç civarında bir brüt maaş alır? Sektör olarak fmcg, telekomünikasyon, bankacılık sektörlerini baz alabiliriz.
10 yıllık deneyimli, İstanbul'da genel müdürlüklerde çalışan, manager seviyesine yükselmiş bildiğimiz bir plaza marketing çalışanı sizce kaç civarında bir brüt maaş alır? Sektör olarak fmcg, telekomünikasyon, bankacılık sektörlerini baz alabiliriz.
blackidom
(27.09.18)
8 civarı


Dylan Murphy
(27.09.18)
manager diyor ne 8 i?
15 den başlar


imnotsureabout
(27.09.18)
bankacılık sektörünü baz alırsak 10 yıllık deneyimli bir pazarlama manager, aylık brüt 20 civarında maaş alır. diğer sektörleri bilmiyorum.


twelfth
(27.09.18)
Fmcg de 10 yıllık tecrübe; max 1-2 şirket değiştirildiyse senior category manager (min 8k) ya da hızlı firma değişimi halinde marketing manager (min 13 k) e tekabül eder.

Net rakamlardan bahsediyorum, brüt değil.


lambada
(27.09.18)
Telekom sektöründe yeni mezun mühendise 7-8 brüt veriyorlar. 10 yıllık marketing müdürüne 8 demek... Bilemiyorum...


synesthesia
(27.09.18)
Telekom sektöründeyim birimim farklı ancak müdür seviyesinin 15 net aldığını biliyorum


mirty
(27.09.18)
(1)

Nişantaşı'ndaki mantar gibi türeyen işletmeler

Selam gençlik, 2-3 aydır Nişantaşı'na cok uğrayamıyordum, bugün bir gittim bir de ne göreyim? Nişantaşı bir dönüşüme girmiş... Atiye sokak'taki yılların dükkanları el değiştirmiş, yenileri açılmış... 40 yıllık Hardal'ın bile yerinde yeller esiyor. City's içindeki bir çok dükkan yenileriyle değişmiş,
Selam gençlik,
2-3 aydır Nişantaşı'na cok uğrayamıyordum, bugün bir gittim bir de ne göreyim? Nişantaşı bir dönüşüme girmiş... Atiye sokak'taki yılların dükkanları el değiştirmiş, yenileri açılmış... 40 yıllık Hardal'ın bile yerinde yeller esiyor. City's içindeki bir çok dükkan yenileriyle değişmiş, bazıları (muhtemelen kira sebepli boşaltanlar) geçici olarak harvey nichols brandroom olmuş. Son 10 yıldır belli başlı ticaret olan bu sabit mekanlar, ne oldu da böyle hallaç pamuğu gibi dağıldı gençler?
Ha toplamda abdi ipekçi, teşvikiye topağacı dahil mekan sayısı azalmış mı, hayır artmış bilakis. Ancak acaba yükselen kiralar sebepli millet dükkanları boşalttı da şimdi yavaştan o fiyatlara kiralayamayacağı anlayan mekan sahipleri yeniden daha uyguna birilerine kiraladı dükkanları? Derken sahibinden'e baktım, eskiden rüyanda mekan açmayı hayal edemeyeceğin sokaklarda 10-20.000 TL kiraya mis gibi dükkanlar var. Neler dönüyor acep? Bunlar hep krizin yalpalamaları mı dersiniz?
blackidom
(23.09.18)
bayadır böyle. açılan kapanan dükkanların hızına yetisilmiyor her yerde. her köşede cafe açılıyor.. 1 - 2 si dışında çoğu tutmuyor ve aldıkları banka kredi borçları ile başbaşa kalıyorlar.


Neill
(23.09.18)
(4)

Yucca bitkimizin boynunu büken sürgünleri

Resimde gördüğünüz 3 yıldır bizle olan yucca bitkimizin sürgünleri boyunları büktü ve su akışı kesildiği için tekrar kendine gelemedi maalesef. Biz de sürgünleri kesip başka bir saksıya diktik daha fazla öldürmeden (su sevmeyen bir bitki oldugu için suya ıslatmamalıyız diye biliyoruz). Fakat ana göv
Resimde gördüğünüz 3 yıldır bizle olan yucca bitkimizin sürgünleri boyunları büktü ve su akışı kesildiği için tekrar kendine gelemedi maalesef. Biz de sürgünleri kesip başka bir saksıya diktik daha fazla öldürmeden (su sevmeyen bir bitki oldugu için suya ıslatmamalıyız diye biliyoruz).
Fakat ana gövdeyi de kurtarmamız lazım. Kesilen sürgünlerin kalan kazıklarını ana gövde ile birleştiği yere kadar budasak mı acaba? Napsak bilemedim dostlar?
Yine diğer saksıdaki yeni hayatlarına adapte olmaya çalışan sürgünlere nasıl bakmamız lazım?
blackidom
(21.09.18)
Ana gövdenin üst kısmının içi boşalmış gibi duruyor. İç boşalması varsa o bölümü 1-2 parmak altından kesmeniz lazım. Kestikten sonra kesilen yeri mumla kapatın. Yeriyle ilgili veya başka bi sıkıntısı yoksa yeniden sürgün verecektir.

Gövdede boşalma yoksa öyle de kalabilir. Sürgünleri elinizle yoklayın iç boşalması varsa boşalan kısımları alın, yoksa öyle bırakabilirsiniz. Bence onları alıp yeni sürgün beklemek daha iyi ama o konuda karar size ait.

İsterseniz ana gövdeden 15-20 cm lik bi parça veya bikaç parça kesip yeniden köklendirebilirsiniz. Kestiğiniz parçanın toprağa girecek kısmına iğne gibi bişeyle delikler açın, üst kısmını da mumla kaplayın. suladıktan sonra sera etkisi için üzerine naylon poşet geçirin, hergün poşeti açıp havalandırın.


Cok cok teşekkürler destek için.
Dediğiniz şekilde sürgünleri dipten kestim, ancak kestiğim noktada da taze bir yeşil görüntü yerine, kahverengileşmiş, içinde su birikmiş bir gövde görünüyor. Yumuşama da cok hafif. Ana gövdenin üst kısmını 5-10cm kısaltıyorum bu durumda? Bildiğimiz mum mu eriteceğiz üzerine? Daha profesyonel bir yolu var mıdır botanik bahçelerinde vs satılan?


blackidom
(22.09.18)
Evet bildigin mumu eritip damlatarak o kismin havayla etkilesimini keseceksiniz. Onemli olan kenarlari iyice kapatmak. Ayni seyi sararan bambular icin de yapiyoru. Ben.


nax
(22.09.18)
Mum havayla teması kesmek için kullanılıyor. Profesyonel yolu; mum yerine aşı macunu kullanabilirsiniz. Aşı macununun artısı içinde filizlenme ve yaraları iyileştirici katkı olması. Bana göre gerekli değil bitki kendini tedavi etse daha iyi olur. Ben bazen sıkı çamur yapıp kesik yeri kapatırım o bile yeterli olur.

Ana gövdenin üst kısmını siyah kahverengi çürümüş gibi yerler kalmayana kadar dilim dilim kesin. Net ağaç görüntüsüne gelince bırakın. Kestikten sonra isterseniz odun kömürü tozu sürebilirsiniz veya fungisit varsa sürebilirsiniz.


(5)

Kirasını ödemeyen işyeri kiracısı

Dostlar selam, Kirasını son bir kaç aydır ekonomik krizi sebep göstererek kirasını "kendi" belirlediği tutar üzerinden eksik yatıran, her fırsatta atarın allahını yapan, bize mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz diyen ve aralık ayında sözleşmesi dolan bir kiracımız var. Bu kiracıya ödemediklerine ve
Dostlar selam,

Kirasını son bir kaç aydır ekonomik krizi sebep göstererek kirasını "kendi" belirlediği tutar üzerinden eksik yatıran, her fırsatta atarın allahını yapan, bize mahkemede hakkınızı arayabilirsiniz diyen ve aralık ayında sözleşmesi dolan bir kiracımız var.
Bu kiracıya ödemediklerine ve başına buyruk hareket etmesine istinaden bir sopa göstermek istiyoruz. Eğer bu süreç içerisinde kiracı konuşulabilir seviyeye gelirse, hukuki işlemleri durdurarak anlaşma sağlamak temel hedefimiz.

Şimdi sorular;
1. Bunu avukat aracılığıyla yapacak olsak, avukat haciz işlemine kadar götürecektir diye düşünerek işlemlere ilk başta bireysel olarak biz başlasak, sonrasında çıkmaza girince avukata versek olur mu?
2. Bildiğim kadarıyla ilk noterden ihtar göndermek gerekiyor, bu işlemi biz yapıp çözüm bulamazsak avukata devretsek nasıl olur?
3. Nasılsa içeride sağlam ödemediği tutar var kiracının, dolayısıyla avukatın koşturacağı bir maddi tutar var. Direk avukata versek ve tahliye davasına giden süreci başlatsak daha mı doğru yapmış oluruz?

teşekkürler,
blackidom
(19.09.18)
Merhabalar, şimdiye kadar takip ettiğim işlerden ve çevremde duyduğum olaylardan çıkarımda bulunarak söyleyebilirim ki, işi bu raddeye getiren kişiler ödeme konusunda gözdağından vs. etkilenmiyorlar.

Bir avukata vekalet verdiğinizde avukat sizin istemediğiniz bir işlemi yapmaz. Siz haciz yapmayın tamam dedikten sonra "illa yapıcam illa yapıcam" demez yani. Size hukuki olasılıkları, sonuçları çizer; siz de talep ettiğiniz işlemi belirtirsiniz.

Durumunuzu net anladıysam ihtarname göndermenize gerek yok. İhtarname yalnızca zaman kaybı olup, zararınızı artırır.

Tavsiyem bir avukata vekalet vererek doğrudan tahliyesi için aksiyon almanız olacaktır.

Bir de belirtmek isterim ki, birkaç özel durum haricinde kira sözleşmenin kiraya veren tarafından sonlandırılması gibi bir husus söz konusu değil. Kiracının iradesi bu yönde oldukça kira sözleşmeniz aralık ayında kendiliğinden yenilenecek.

Yine sormak istediğiniz bir şey olursa yardımcı olurum.

Kolay gelsin şimdiden.


@okuyamıyom Protesto çekerek boşaltmasını ve sözleşeyi yenilemeyeceğini bildirebilir. Öyle ömürlük kiralama diye bir şey yok.


farabi
(19.09.18)
Sözleşme dolunca boşaltmasını* noter onaylı tabii


farabi
(19.09.18)
Eğer elektrik-su mulk sahibinin uzerineyse kestirin. Ben bu sekilde yapmistim.


sibrizzio
(19.09.18)
Darkroc haklı özür diliyorum yanıtım mesken için geçerlidir


farabi
(19.09.18)
(1)

Garanti bankası genel merkez poziyonlar?

bildiğim kadarıyla yetkili, yönetmen, müdür şeklinde gidiyor ancak kesin bilgiye ihtiyacım var. Örneğin 10-12 sene tecrübede birinin x bir şirkette senior manager oldugunu varsayarsak, bankada bu skala hangi pozisyona tekabül eder?(Pozisyon) - (Tecrübe Yılı) şeklinde GMY seviyesine kadar sıralayan o
bildiğim kadarıyla yetkili, yönetmen, müdür şeklinde gidiyor ancak kesin bilgiye ihtiyacım var. Örneğin 10-12 sene tecrübede birinin x bir şirkette senior manager oldugunu varsayarsak, bankada bu skala hangi pozisyona tekabül eder?
(Pozisyon) - (Tecrübe Yılı) şeklinde GMY seviyesine kadar sıralayan olursa şukela!
blackidom
(12.09.18)
Yönetmen/yönetici.


mahone
(12.09.18)
(2)

Amerika veya Kanada'da doğum

selam millet,Kendisi veya yakınlarında kısa bir süre içerisinde Abd veya Kanada'da doğum yapmış olan var mı aramızda? Hangi eyalet, hangi hastane, konaklama biçimi, toplam masraf tutarı gibi sorulara cevap arıyorum. Bilgisi olanlar bildiği kadarıyla aydınlatabilir veya dm den ulaşabilirse cok sevini
selam millet,

Kendisi veya yakınlarında kısa bir süre içerisinde Abd veya Kanada'da doğum yapmış olan var mı aramızda? Hangi eyalet, hangi hastane, konaklama biçimi, toplam masraf tutarı gibi sorulara cevap arıyorum. Bilgisi olanlar bildiği kadarıyla aydınlatabilir veya dm den ulaşabilirse cok sevinirim.

teşekkürler,
blackidom
(12.09.18)
www.loplopculer.com

Biraz eski ama fikir verir fiyatlar konusunda


Boris
(12.09.18)
www.instagram.com

Daha yeni doğum yaptı sayılır. Mesajlara döner tahminimce.


lcha
(12.09.18)
(5)

Uydu anteni ? (60/70/80cm?)

Arkadaşlar selam, Annemlerin eve uydu anten taktıracağız. Antenciler en düşük 60cm var diyorlarmış, annem ise daha küçük çaplı gördüğünü iddia ediyor komşularda. İzmir bölgesinde adam akıllı bir yayına sahip olmak adına uydu antenindeki çap kriteri nedir acaba? Bir de en düşük ölçü 60 cm midir? Ek o
Arkadaşlar selam,

Annemlerin eve uydu anten taktıracağız. Antenciler en düşük 60cm var diyorlarmış, annem ise daha küçük çaplı gördüğünü iddia ediyor komşularda.

İzmir bölgesinde adam akıllı bir yayına sahip olmak adına uydu antenindeki çap kriteri nedir acaba? Bir de en düşük ölçü 60 cm midir?

Ek olarak bilenler varsa eğer, Lnb için tercihimiz ne olmalı?

Cok sağolun,
blackidom
(11.09.18)
60 cm den küçük yok diye hatırlıyorum ben de, kaldı ki rüzgarlı ve yağmurlu havalarda 60 cm bile bazı kanallarda sıkıntı yapar.


John Bloor
(11.09.18)
daha küçükleri de var evet.

www.turksat.com.tr
www.turksat.com.tr

yerinize gore 50 cm bile yeterli olur ama önünün tertemiz olmasi ve cok ruzgar yagmur vs olmamasi lazim. cap ne kadar buyurse cevre etkilerinden etkilenme o kadar azaliyor. yeriniz varsa 80lik 90lik taktirin.


tabudeviren
(11.09.18)
db degeri 0.1 olan bir lnb alin.
baff veya next marka olabilir. almisken kaliteli olsunn
anneniz sorun yasamasin :)

eger anteni baskalari da kullanacaksa coklu lnbler var. ikili, dortlu falan..
ama bunlari alirken gaza gelmeyin yok altin uclu yok bakir kaplama.. standart parcalar isinizi fazlasiyla gorur.


tabudeviren
(11.09.18)
çapın büyük olması sinyal çekimi açısından daha iyi.

rüzgardan vs çok da etkilenmeyen delikli çanaklar var onlardan tavsiye ederim.

lnb olarak 4'lülerden tercih edebilirsiniz. altın uç falan hikaye.


xiii
(11.09.18)
galiba 80lik bir çanak takılı bizde. tivibu aldım fxler nat geolar çlışmıyor. çanağın çapı yetersiz. büyütürsen izlersin dedi tivibu servisi. 60-70le veya daha küçükle sıkıntı çıkabilir.

edit: 60tı galiba. 80 tak demişti.


sutlu nescafe
(11.09.18)
(7)

Dolar karşılığı kiralık işyeri sorunu (uzman bilgisi gerekli)

Arkadaşlar selamlar, Bir yakınımın istanbul beyazıt semtinde dolarla kirada olan bir dükkanı var. O bölgede tüm dükkanlar dolarla kira ödüyor. Malum dolar kuru sebepli kiracı bir süredir arıza cıkarmaktaymış ve en son olarak 1750 dolar olan kira karşılığını yatıramam diyip resti çekmiş. Zaten her ay
Arkadaşlar selamlar,

Bir yakınımın istanbul beyazıt semtinde dolarla kirada olan bir dükkanı var. O bölgede tüm dükkanlar dolarla kira ödüyor. Malum dolar kuru sebepli kiracı bir süredir arıza cıkarmaktaymış ve en son olarak 1750 dolar olan kira karşılığını yatıramam diyip resti çekmiş. Zaten her ay 1000tl bir hesaba, kalan kısmı dolar olarak başka bir hesaba yatıran bir kiracıdan bahsediyoruz. (stopaj kaçırıyor yani) O bölgedeki belediye 1000tl nasıl kira olur demiyor demek ki, bu ayrı konu.

Son gelinen noktada adam 1 ocak 2018 de bu evin tl karşılığı 7000tl idi, ben şu an en fazla 7500tl üzerinden yatırırım diyip, Eylül ayında 1000 dolar +1000TL göndermiş. Yani dediği gibi 7500TL ye tamamlamış. Kiralık dükkan sahibinin şu anki zararı doları 6.50 dan kabul edersek (12,500TL yapıyor) Neredeyse her ay 5000TL civarında. Düşünsenize Ocak ayında 1600 dolar aldıgınız kiradan şu an 1000dolar alıyorsunuz zorbalıkla..

Şimdi sorularım şunlar,
1. Piyasayı bilen arkadaşlara bu sorum. Dolarla kirada dükkanı olan her dükkan sahibi benzer iyileştirmeler yapmak zorunda kaldı mı? (lütfen reel örneği olan cevaplasın)
2. Yapıyorsa bunu hangi oranda yaptı veya yapıyor? Kiraları TL karşılıgına yıl sonuna kadar sabitleyerek mi yapıyor, yoksa her ay başı konuşalım tarzında mı?(lütfen reel örneği olan cevaplasın)
3. Bu kiracıya dava açsalar kira karşılığını ödememekten dolayı, süreç nasıl işler? yaptırım hakkı ne olur? Hukuki olarak nasıl bir süreç izlenmeli?
4. Sözleşme Ocak ay başında doluyor, önden noter kanalıyla ihtar çekerek mi başlayalım? Sonrası nasıl gelmeli?

Ne kadar detay bilgi o kadar işimize yarar. Cok sağolun,
blackidom
(08.09.18)
Merhaba,

Öncelikle dükkan sahibi değilim ama konu ilgimi çekti. Piyasa koşulları dükkan sahibini bağlamaz. Kiracı tl karşılığını ödemek zorundadır. Tabi kiracıyla dükkan sahibi ödeme şeklini sözleşmede belirtmek zorundadır. Önceki ayın ortalama tcmb ds kuru, yıllık ortalama kur gibi. Bu bir alışveriştir. Dediğiniz iyileştirme sadece dükkan sahibinin insiyatifindedir. Bana sorarsanız yapılması gerekir. Saygılar.


semipro
(08.09.18)
Antalya'da avm dolar kurunu sabitledi. Boyle bir sey teklif edilebilir.

finans.mynet.com


ykyt
(08.09.18)
O bolgede dukkani olan bu kosullarin nasil olustugunu,isin gucun durumunu bilir,daha oncek krizlerde de ortak kur belirlenip ona baglamak,ya da ayarlama yapmak seklinde gerceklesmisti bu islemler.klasik yapilmasi gereken mal sahibi gidecek piyasanin haline bakacak daha sonrada kiracisiyla oturup anlasacak.
Kirasini duzgun odeyen biriyse bu donemde sahip cikmak gerekir.dukkani bosaltirsa kriz ortaminda ne kadar sure bos kalacak,yeni kiraci kac para odeyecek bu hesaplari yapip ona gore hareket edeceksiniz.
Tahliyeye ugrasmak son secenek olmali.


duptıs
(08.09.18)
Dolar düşseydi bu adam mal sahibini düşünmeyecek, varolan kur a göre yatıracakdı


sözleşmede dolar mı yazıyor? evet ise kiracı ancak ev sahibi kabul ederse kurda değişiklik yapabilir.Kafasına göre kur değiştiremez


turkuaz
(08.09.18)
1750 dolarlık kirayı 1150ye indirmiş. Çok fazla. Ancak şu da var ki dükkan boşaldığında kaç ay sonra dolacak? Kaç paradan dolacak?
Ödeme geçmişi iyiyse, orta yolu bulun derim 1250-1450 usd gibi.


Ancaaaak her türkün yaptığı şeyi yapıyorsunuz. Bastan rıza gösterdiğiniz şeylere bok atmayın. Dune kadar sorun çıkarmamışsın adamın iki hesaptan yatirmasina, aranız bozulunca "vergi kaçırıyor" ayağı yapmayın, ucuz türk comar hareketleri bunlar, kusura bakmayın.


retiredcolonel
(08.09.18)
o vergi kaçırıyorsa siz de kaçırıyorsunuz. yani dava aşamasına kalırsa ortaya çıkacak ve vergi kaçırmaktan siz de ceza alacaksınız.


(5)

Dahili uydu alıcısı ne kadar kritik?

Arkadaşlar selam, Uydu alıcısı var diye ilk modeli almak mantıklı mıdır kararsız kaldım, arada az fark da yok. Ne yapayım dersiniz? 2'yi al geç derseniz, hangi uydu alıcısını almalıyım? 1. https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_ph%C4%B1l%C4%B1ps-43pfs4132-43-108-cm-full-hd-led-tv-1174237.html2. h
Arkadaşlar selam,

Uydu alıcısı var diye ilk modeli almak mantıklı mıdır kararsız kaldım, arada az fark da yok. Ne yapayım dersiniz? 2'yi al geç derseniz, hangi uydu alıcısını almalıyım?

1. www.mediamarkt.com.tr

2. www.hepsiburada.com

Sağolun,
blackidom
(03.09.18)
dahili uydu alıcısı varsa bile uydunet ya da digiturk ya da farklı bir kart takarak kullanacaksan ayrıca conax modülü vs. alman gerekiyor. gereksiz masraf ve hariciler kadar hızlısını bulmak daha da masraf. hariciyi koyacak yer sıkıntın yoksa dahili olup olmadığını karşılaştırma konusu olmaktan çıkart.


Bruce
(03.09.18)
anlamadım ben. philips için tuner bile yok demiş. tuner yoksa nasıl tv bu? led monitör olur en fazla.
bdl kod numarası ile arayınca başka bir seri ekran çıkıyor. tv değil.

uydu alıcılı alırsan ekstra cihaz kablo ve kumanda kirliliğinden kurtulursun.

evet. monitör tv. anten girişi bile yok.


sutlu nescafe
(03.09.18)
kafam daha da karıştı. tuner dediğimiz şey zaten analog uydu anteninden gelen veriyi anlamlandıran şey değil mi? Harici satın alıp 2. cihaza taksak ne kaybederiz?


blackidom
(03.09.18)
eğer düz uydu kullanıyosanız mantıklı 2 kumanda değil tek kumanda kullanıyosun. ha yok digiturk kablo tv falan kullancaksan bi anlamı yok zaten.

bu arada conax + teledünya candır <3


yuto
(03.09.18)
Tuner yani tv alcısı olmadığı için (dahili uydu değil) TRT bandrol vergisi ödemiyor üretici/satıcı. Bu yüzden arada baya fiyat farkı var, yani ucuz olan TV değil aslında monitör.

Bu kadar fiyat farkına değmez, ben olsam monitör olanı alır hd bir mini uydu alır takarım. Nasılsa karasal yayın alamıyoruz, çekmiyor.

Yeterli sayıda HDMI, Scart, girişi varsa ve de usb den film oynatıyorsa ucuz olanı yapıştır gitsin.

Çözünürlük vs onlara hiç bakmadım.


John Bloor
(04.09.18)
(1)

Bodrum - Kos - Kalymnos - Bodrum turu

Selamlar, Bayram sonrasında Bodrum - Kos - Kalymnos - Bodrum turu yapalım dedik. Toplam 4 gece düşündük, ancak az mı cok mu bilemedik. Bir de bu 4 geceyi kaç gece kos kaç gece kalymnos yapacak şekilde bölsek? Ne dersiniz? 4 gece cok mudur yoksa?Teşekkürler herkese,
Selamlar,

Bayram sonrasında Bodrum - Kos - Kalymnos - Bodrum turu yapalım dedik. Toplam 4 gece düşündük, ancak az mı cok mu bilemedik. Bir de bu 4 geceyi kaç gece kos kaç gece kalymnos yapacak şekilde bölsek? Ne dersiniz? 4 gece cok mudur yoksa?

Teşekkürler herkese,
blackidom
(18.08.18)
Kalymnos’a gitmedim. Kos icin 2 gun cok degil. Adanin arka tarafinda guzel bir sahil var. Otobus ile git/gel birkac saatinizi alir. Merkeze birkac kilometre uzakta, tepede guzel manzarasi olan, gun batimini izleyebileceginiz guzel bir yer var. Bunlar tek gune sigmaz, en az 2 gun harcardiniz.


perkele
(18.08.18)
(3)

Biges365 alarm duyan?

Selam arkadaşlar, Biges 365 Bosch Akıllı hırsız alarm çözümünü bilen, kullanan var mı aranızda? Linki şu: https://www.biges365.com/ Kale alarm ile anlaşmak üzereyken bu firmayı gördüm, epey de hoşuma gitti. Ürün cok daha teknolojik geldi, sormadım henüz ama muhtemelen cok daha uyguna gelecek. Bosc
Selam arkadaşlar,
Biges 365 Bosch Akıllı hırsız alarm çözümünü bilen, kullanan var mı aranızda? Linki şu: www.biges365.com
Kale alarm ile anlaşmak üzereyken bu firmayı gördüm, epey de hoşuma gitti. Ürün cok daha teknolojik geldi, sormadım henüz ama muhtemelen cok daha uyguna gelecek. Bosch sistemini kullanıyormuş, Kale-pronet ise paradox denen kanada menşeli bir ürün kullanıyor.
Ne önerirsiniz?
blackidom
(15.08.18)
dün de söyledim, tekrar söylüyorum. milyor dolarların döndüğü bir mekanı korumayacaksanız sizin işinizi görecek şey sadece öten düdüğün kuvveti. öteki teknolojik loloların hepsi traş. o yüzden hangisi uygun fiyatlı ise onu alın.

hem big ass diye firma mı olur lan? kurarken kimse mi dememiş bunlara senin şirketin okunuşu biraz şey sanki diye.


kibritsuyu
(15.08.18)
Teknik destek anlamında zayıflardır ve teknolojik göründüğüne bakmayın sadece alarmı kurup kapatacaksınız ,bahsettikleri bütün özellikler diger markalarda da var,bosch bu işe daha sonradan giren firma pronet dsc,ge caddx kullanır,kale paradox kullanıyor ,kale veya tepe fiyat olarak hangisi uygunsa bunlardan birini seç.


sealth
(16.08.18)
İki ürünün de sayfasına baktım Biges'in mobil uygulamasının daha şık görünmesi dışında bir fark göremedim. Kale o kısmı geçiştirmiş biraz.


zombi
(16.08.18)
(7)

Eve hangi alarmı taktırsam?

Selamlar arkadaşlar,Bugün kale güvenlik geldi, anlattı da anlattı. Özetle aylık 123TL'ye (kdv dahil) kablolu, gprsli, basic bir sistem kuruyorlar. Taahhüt ise 24 ay. Kurulum 265, söküm 350TL civarı bir tutarmış. Bir kaç sorum var; 1. 5188 no'lu kanun gereği emniyet ile doğrudan sözleşmesi olan bir b
Selamlar arkadaşlar,
Bugün kale güvenlik geldi, anlattı da anlattı. Özetle aylık 123TL'ye (kdv dahil) kablolu, gprsli, basic bir sistem kuruyorlar. Taahhüt ise 24 ay. Kurulum 265, söküm 350TL civarı bir tutarmış.

Bir kaç sorum var;
1. 5188 no'lu kanun gereği emniyet ile doğrudan sözleşmesi olan bir biz, bir de pronet var dedi. Diğer firmalardan alırsak (Perpa'dakiler mesela) poliste önceliklendirilmiyormuşuz. Doğru olabilir mi?
2. Nereden baksak 2 yıllık maliyeti 3500TL civarında tutuyor. Değer mi? Desi Alarm veya şu ürüne mi yönelsek? www.hepsiburada.com
3. Farklı alternatif Tepe Güvenlik var. Nasıldır sizce?
blackidom
(13.08.18)
bir saniye, yanlış mı anlıyorum? devletin polisi, kendisiyle anlaşma yapan alarm firmalarına öncelik mi tanıyor? alarm firmasına para ödeyenlere öncelikli hizmet mi veriyor? parayı verenin hırsızını yakalarım, parayı vermeyeni sallarım mı diyor polis? eğer böyle bir şey varsa vay halimize gerçekten.

ha böyle bir şey yoksa, polis falan hikaye. ben daha bu memlekette hırsız yakalandığını görmedim. kabak gibi güvenlik kamerası görüntüsü verdik polise, daha da yakalayamadılar 4 yıldır. o yüzden kaçan hırsızı yakalayıcı yöntemler yerine (polisi arayan alarm, güvenlik kamerası vs), hırsızın girmesini engelleyici yöntemlere yönelin. pencereye demir taktırın, kapı kilidini güçlendirin. illa alarm takılacaksa yeri göğü inleten bir siren taktırın, kapıyı açar açmaz ötsün. o sirenin enerjisini kesip, yok efendim sistemi hackleyip alarm susturan hırsızlar filmlerde oluyor sadece. eğer milyor dolar kazanan şirket falan değilseniz öyle hırsız evdeki alarmı hackleyip girmekle falan uğraşmaz. adamı algıladığı anda cayır cayır ötüp korkutsun yeter. amcamın evinde balkon kapısına takılan şu 5 liralık sitindirik alarmla götüne baka tırmandığı balkondan atlayıp kaçtı hırsız. ha o kadar basit olmasın diyorsanız sensörlü, kapı manyetikli ve kuvvetli sireni olan herhangi bir alarm taktırsanız yeter. polisi molisi aramasına gerek yok. adam evi toplayıp götürdükten sonra polis gelse ne olacak?


kibritsuyu
(13.08.18)
Ayni surecle ben de ugrastim en sonunda kablosuz desi alip kurdum. Tek farki merkezi izlenmiyor, izlenmesin de zaten hirsiz girip ciktiktan sonra polisin gelme suresinin ne onemi oldugunu bilemiyorum.


lynda.com
(14.08.18)
abi onun 2 aylık fiyatına yıllık yangın+su+hırsızlık sigortası yaptır, olaki girdi hırsız sigortadan alırsın paranı


Biz biges taktırdık. gprs'li, Emniyet'e telefon etmiyor, bana telefon ediyor. Apartman'da kamera sistemi var. Ben ev içine de kurmayı düşünüyorum. Aylık 1,5 usd gibi bir tutar ödüyoruz. Bir seferlik 1000 tl gibi bir rakam verdik. Bence makul.


SiyamkedisiZorro
(14.08.18)
izleme merkezinde 7/24 izleniyor, ters bir durumda hemem polise haber veriliyor. hepsinde bu yok. bunun için diğerlerine göre pahalı olabilyor. hee buna gerek var mı, kişiden kişiye, mülkten mülke değişir. diğer sistemlerde genellikle senin telefonuna haber geliyor.


Neill
(14.08.18)
yale güvenlik sistemini bir araştırsana. ben de bu aralar senin gibi araştırma aşamasındayım.


kozm
(14.08.18)
linkini verdiğiniz yale + sigorta bunun iki yıllık fiyatından çok daha uyguna geliyor sanırım. zaten bir de kamera sistemi koyun, internetten cep telefonu aracılığıyla izleyin, yale'nin sistemi de alarm çaldığında sizi arayabilir (bir alarm merkezine ihtiyaç olmadan, alarm sistemine eklenebilen bir modül ile makina kendisi arıyor zaten), kamera(lar)dan açın bakın, hırsız varsa polisi bi zahmet siz arayıverin. mallar da sizin olsun, taahhütsüz aylıksız güvenliğiniz olsun.
poliste bir öncelik farkı olacağını sanmıyorum, kanun maddesinde öyle bir durumdan bahsetmiyor görebildiğim kadarıyla.


gkhncnzdgn
(14.08.18)
(3)

Marmaris civarı tatil planı?

Sevgili tatil dostları,Bayram sonrası marmaris civarında (selimiye- bozburun- akyaka- datça) 1 haftalık bir tatil planlıyorum eşimle. Ancak nerede konaklamalı, nasıl bir plan yapmalı kısmını net oturtamadım kafamda. Beklentimiz "Kaş" tatili kafasında bir tatil. Konaklama için ise 2-3 gecelik 2 lokas
Sevgili tatil dostları,
Bayram sonrası marmaris civarında (selimiye- bozburun- akyaka- datça) 1 haftalık bir tatil planlıyorum eşimle. Ancak nerede konaklamalı, nasıl bir plan yapmalı kısmını net oturtamadım kafamda. Beklentimiz "Kaş" tatili kafasında bir tatil. Konaklama için ise 2-3 gecelik 2 lokasyon değişikliği yapabiliriz.
Var mı önerileriniz?
blackidom
(05.08.18)
araç varsa apart otel uygun olur marmaris için. günübirlik gider gelirsiniz selimiye'ye bozburun'a falan. turun. mu ne vardı ama bence bir numarası yok oranın yanlışlıkla oraya girmiştik biz =)

selimiye'ye giderken bal müzesi var uğrayın derim.


akyaka 2 gün yeter. zaten her yer apart. selimiyeye 2 gün fazla gibi. datçada bir gün hayıkbükü bir gün palamutbükü 1 gün merkez olur. bölgeler apart bölgesi zaten gidip rahatça bulunur. selimiye turunç akyaka hayıkbükü sessiz ama küçük koylar.


mikahakkinen
(05.08.18)
Datça Mesudiye tsira zephyros otel. Ay dolunaya yakamoz muazzam. ovabükü palamutbükü denize girersiniz


karabela
(06.08.18)
(1)

Über/ Scotty durumu

Dün etiler ulus ve levent civarında en az 5 kere karşıma cıkan polis ekipleri araçları yavaşlatıp, sürücü yolculara fener tutmak yoluyla bişeyleri kontrol ediyorlardı. Hepsinin trafik polisi olmaması dikkatimi çekmişti. Sabah şu habere uyandım: https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/uber-ve-scotty-ku
Dün etiler ulus ve levent civarında en az 5 kere karşıma cıkan polis ekipleri araçları yavaşlatıp, sürücü yolculara fener tutmak yoluyla bişeyleri kontrol ediyorlardı. Hepsinin trafik polisi olmaması dikkatimi çekmişti.
Sabah şu habere uyandım: www.sozcu.com.tr
Über, scotty gibi girişimler hangi yasa ve kurala dayanarak engelleniyor? Vergi mi vermiyorlar?
Daha ötesi kullanan sürücüler nasıl suçlu olur? Ceza kesilmiş baksanıza.
blackidom
(03.06.18)
Über müber bitti o iş dedi haşmetlimis. Bi dudagının arasından çıkan söze bu kadar biat eden varken kanuna gerek var mı? Gecen gün bişiler çıkardılar yolcu tasımacılıgı ile ilgili.Dogrudan überi engellemez bu diyenler oldu ama polis ekipleri başlamış bile.


ırene adler
(03.06.18)
(2)

Maslak civarı tenis oynamaca?

Maslak civarında makul fiyatlı tenis oynayabileceğimiz kort opsiyonu arıyorum. Bilen not düşebilir mi? Hem içeride seviyeme uygun birilerini bulabileceğim, hem de saatlik ücretini verip oynamak amacım. (Yıllık üyelik ücreti 1500-2000tl verip tenis oynamaktan bahsetmiyorum.)
Maslak civarında makul fiyatlı tenis oynayabileceğimiz kort opsiyonu arıyorum. Bilen not düşebilir mi? Hem içeride seviyeme uygun birilerini bulabileceğim, hem de saatlik ücretini verip oynamak amacım.
(Yıllık üyelik ücreti 1500-2000tl verip tenis oynamaktan bahsetmiyorum.)
blackidom
(09.04.18)
www.sks.itu.edu.tr

misafir ücretleri: saatlik 30, yıllık 800 imiş geçen yıl. itülü oyun arkadaşı (öğrenci / mazun) bulursanız çok daha ucuza gelir.


507
(09.04.18)
yok itü mezunu ile veya öğrencisiyle olunca uyguna gelmiyor. herkes kendi adına üyelik alıyor, randevu alırken üye misin diye bakılıyor.

İtü'ye karar verirsen mesajlaşalım, oynayalım.


(2)

Almanya vize sorusu

İdata üzerinden 19 gün önce Almanya için vize başvurusu yaptık, ses seda yok. Cuma uçuşumuz var, yusuf tavan. İdata nın bilgi verme durumu yok. Napmak lazım?
İdata üzerinden 19 gün önce Almanya için vize başvurusu yaptık, ses seda yok. Cuma uçuşumuz var, yusuf tavan. İdata nın bilgi verme durumu yok. Napmak lazım?
blackidom
(07.02.18)
Konsoloslugu arayip sorsan?


havada bulut
(07.02.18)
Eee, pasaportunuz nerede? Vize verildi ya da verilmedi diye haber verilmesi lazım. Mail atmış olabilirler, siz de gözden kaçırmış olabilirsiniz.


John Bloor
(07.02.18)
(6)

Almanya 3 yıllık vize nasıl alınır?

Almanya'ya schengen vize başvurusunda bulunacağız eşimle. Daha önceden 4 sene yaşadım orada, gösterebileceğim mal mülk güzel maaşlı bordro da var. Eşimde de keza öyle. Peki bu meleti 3 sene almak imkansız mıdır? Alan varsa basit ama etkili trickler var mıdır? Örneğin, aracı firma ile başvurmanın fay
Almanya'ya schengen vize başvurusunda bulunacağız eşimle. Daha önceden 4 sene yaşadım orada, gösterebileceğim mal mülk güzel maaşlı bordro da var. Eşimde de keza öyle.
Peki bu meleti 3 sene almak imkansız mıdır? Alan varsa basit ama etkili trickler var mıdır? Örneğin, aracı firma ile başvurmanın faydası olur mu, yoksa tamamen şans mı dersiniz?
blackidom
(11.01.18)
benim arkadaşım geçen gün 5 yıllık aldı, 5 yıllık. 5. hayatımda hiç 5 yıllık almanya vizesi görmemiştim. yani imkansız değil, sık yurt dışına çıkıyorsanız alırsınız bence.


ona vize değil oturum izni denir bence. 3 sene dediğin de senede 180 gün falandır


paintov
(11.01.18)
imkansiz degil, cevremde 3-5 senelik schengen'e sahip elemanlar var ama avrupaya cok sik seyahet eden, isi gucu parasi pulu olan elemanlar. sanirim daha once kac senelik schegen vizesine sahip oldugunuz ve ne kadar cok girip ciktiginizla alakali, zamanla sureleri arttiriyorlar, 5 sene tavan galiba zira hic 10 senelik gormedim.


cooperr
(11.01.18)
Bende 3 senelik ticari var.
2014den beri hep Almanya üzerinden aldim vizelerimi. Sirasiyla 3 ay 6 ay 1 sene ve 3 senelik verdiler vizeyi.


japon askeri
(11.01.18)
Ekleme: senede 3-4 kez almanya'ya giris yaptim her sene. Bu arada fransa'dan basvuruma 3 aylik vize vermislerdi. Bence onemli ve belirleyici olan kacinci kez arka arkaya ayni ulkeden vize aldigin.


japon askeri
(11.01.18)
Japon askeri +1

Ayni ulkeden ardarda alinca ve o ulkeye giris cikisi bol tuttugun surece ve tabi cuzdan, is durumlari saglamsa alirsin.

Annemlere avusturyadan sorasiyla 1-2-3-5 yillik aldik su ana kadar. Teyzemlere de 6ay-1 yil-2 yil verdiler simdilik.

@paintov
3 yillik vize denmesi gecerlilik suresi zaten, duration of stay turistik vizeielerde 180gunden uzun olmuyor zaten yilda.


kuehles blondes
(11.01.18)
(5)

Emlak vergisi?

1.5 sene oluyor bir ev aldık, sürekli belediyenin online işlemler sayfasına bakıyorum ancak bir vergi borcunuz yok diyor. Emlak vergisi neden cıkmıyor bu eve?
1.5 sene oluyor bir ev aldık, sürekli belediyenin online işlemler sayfasına bakıyorum ancak bir vergi borcunuz yok diyor. Emlak vergisi neden cıkmıyor bu eve?
blackidom
(13.10.17)
Belediyeye bunun bildirimini yapmış mıydınız? Ayrıca, bunu yiyorsa belediyeye sorsana delikanlı :)


apdulera
(13.10.17)
beyanname verdiniz mi? bir de evi alınca ilk sene emlak vergisi çıkmaz sonraki sene çıkar.


sta
(13.10.17)
evi aldıktan sonra belli bir süre içerisinde (1 aydı yanılmıyorsam) gidip beyanda bulunuyorsunuz. sonra onlar size mesajla verginizi bildiriyor. :) geç beyan etmekten ceza yiyebilirsiniz bu arada...


naksidil
(13.10.17)
Ev emekli birine mi ait?


ykyt
(13.10.17)
Aynısı bizimde başımıza geldi. Belediyeye gidiniz beyan veriniz. Adamlar bilemiyor ev sahibi olup olmadığınızı :) Eski borçları da ödersiniz (Evi aldığınız tarihten itibaren) Çok çok lüks bir yerde değil ise fazla bir rakam tutmuyor 2 yıllık ödedik biz. Bir de mesela emekli ise indirimli filan ödeniyor bu gibi özel durumunuz var ise belirtin belediyeye. (Emekli ise SGK dan belge isteniyor)


top_secret
(13.10.17)
(2)

Bu priz nasıl bağlanır?

Selamlar,Eve ankastre fırın aldık, ancak servis resimde gördüğünüz üzere duvarda sabit priz olmadıgı için fırını bağlamadı. Görünen kablolar set üstü ocak bağlantı kablosu. Şimdi hem fırın hem set üstü ocak için ortak bir bağlantı nasıl sağlayabilirim?Duvara bir priz takıp, set üstü ocağın kabloları
Selamlar,

Eve ankastre fırın aldık, ancak servis resimde gördüğünüz üzere duvarda sabit priz olmadıgı için fırını bağlamadı. Görünen kablolar set üstü ocak bağlantı kablosu. Şimdi hem fırın hem set üstü ocak için ortak bir bağlantı nasıl sağlayabilirim?
Duvara bir priz takıp, set üstü ocağın kablolarını priz arkası içeriden bağlayıp, prize de 3lü takıp hazırlasak servis için uygun olur mu?

Sağolun,
blackidom
(17.09.17)
duvara priz almaya gitmişken set üstü için de bir fiş ayarlayıverin.


hezarfen
(17.09.17)
Bunu servise sorsaydınız daha doğru olurdu. Oradaki kablo kaçlık, yeni tesisat çekilmesi gerekir mi, gerekmez mi onları burdan anlamak zor.

Mahallenizdeki elektrikçiyi çağırıp durumu anlatın, ona göre düzgün ve olması gerektiği gibi bir priz bağlantısı ayarlasın.

Diğer türlü servis gelir, elektriği beğenmez. Sizden yine de bağlantı yapmaları için olur aldıktan sonra formlarına birkaç cümle yazarlar ve garanti dışı kalır cihazınız...


malheiros
(17.09.17)
(3)

Kira depozito seneti ile ilgili (Çok acil cevap)

Arkadaşlar evimizi kiraya veriyoruz, depozito bedeli almayıp senet imzalatacağız depozito kadar tutarı yazıp. Yarın bir gün kiracı cıktıgında bu seneti işleme koyup paramızı kolay alabilir miyiz? Yoksa riskli birşey mi yapıyoruz? Örneğin ben o hasarı vermedim eve ispatlanamaz diyip ödememe yolunu se
Arkadaşlar evimizi kiraya veriyoruz, depozito bedeli almayıp senet imzalatacağız depozito kadar tutarı yazıp. Yarın bir gün kiracı cıktıgında bu seneti işleme koyup paramızı kolay alabilir miyiz? Yoksa riskli birşey mi yapıyoruz?
Örneğin ben o hasarı vermedim eve ispatlanamaz diyip ödememe yolunu seçebilir mi?
blackidom
(24.08.17)
yapar tabi. ayrıca binlerce çek/senet davası var çözülemeyen. 1 veya 2 kira depozito alın. eğer adamın durumu müsait değilse 3-4 ay içerisinde 2 kira depozito alınacaktır gibi bir şey yazabilirsiniz. yani mutlaka alın bence.


golgi aygıtı
(24.08.17)
senet alacaginiza adama yemin ettirin daha guvenli olur o derece. senet tam bir cop, ticaret de bile kullanilmiyor nerdeyse. ancak taraflar birbirini cok iyi tanirsa. kiracidan senet almakla baya saf bir davranis yapmis olursunuz


oscar
(24.08.17)
cevap belli ama ben de yazayim bir ev sahibi olarak
kural: 1 depozito+1 kirayi pesin veremiyecek adami hic eve sokma, yarin kiraya da takar, hatta mumkunse cift depozito veya kira al, adamin odeme gucunu/kabiliyetini test et


alttaraf
(24.08.17)
(5)

Bandırma'ya yakın tatil yerleri

Şu alternatifler geldi aklıma, sizce nereye gidelim? 2-3 gece yeterli olur. Kaş kafasında bir tatil istiyoruz.Sağolun, -Assos-Bozcaada-Babakale-Küçükkuyu /Adatepe köyü-Altınoluk-Akçay
Şu alternatifler geldi aklıma, sizce nereye gidelim? 2-3 gece yeterli olur. Kaş kafasında bir tatil istiyoruz.
Sağolun,

-Assos
-Bozcaada
-Babakale
-Küçükkuyu /Adatepe köyü
-Altınoluk
-Akçay
blackidom
(16.08.17)
biz geçen hafta sonu Bandırma'dan Assos'a gittik, çok de keyif aldık. Bandırma'dan arabayla 3 saat sürdü. Eğer bayram haftası düşünüyorsanız Bozcaada'yı önermem, bütün İstanbul orada olur. Ayrıca deli bir feribot trafiği var.


Bandırma'ya en yakın Erdek yaklaşık 15-20 dk.


mrmlq
(16.08.17)
Erdek'te kaş kafası nasıl yakalayacaksın hocam onu da yazsaydın :D


Deathrow
(16.08.17)
kas kafasi dedigin icin gokceada diyorum.


jimicik
(16.08.17)
erdek'in biraz ilerisinde ormanlı var.


(1)

ehliyet yenileme - yunan adaları

Gencolar bizim eski ehliyet ile yunan adalarında araba kiralayamıyor muyuz şimdi? Bugün böyle bir şey duydum arkadaştan, aslı var mı?
Gencolar bizim eski ehliyet ile yunan adalarında araba kiralayamıyor muyuz şimdi? Bugün böyle bir şey duydum arkadaştan, aslı var mı?
blackidom
(14.06.17)
Kiralarsın hiç birşey olmaz. Sadece kendi aracınla çıkacaksan eski ehliyet olunca ekstra masraf odemen gerekiyor.


solenkol
(15.06.17)
(2)

0km Golf mü 2014 Mercedes A180 mi?

Neden böyle bir soru soruyorum, çünkü 1.5 aydır gelmesini beklemekte oldugumuz 0Km 1.2 Golf TSI DSG aracımız 80.800TL den gelen 2 zamla birlikte durduk yere 83.400TL'ye cıkmış vaziyette ve bugün bir zam daha geldi (bugünkü zam bizi bağlamıyor). Şimdi ben de ülkeye aşırı sinirlenerek gemileri yaktım
Neden böyle bir soru soruyorum, çünkü 1.5 aydır gelmesini beklemekte oldugumuz 0Km 1.2 Golf TSI DSG aracımız 80.800TL den gelen 2 zamla birlikte durduk yere 83.400TL'ye cıkmış vaziyette ve bugün bir zam daha geldi (bugünkü zam bizi bağlamıyor). Şimdi ben de ülkeye aşırı sinirlenerek gemileri yaktım ve hep istediğim A180 benzinli otomatik araca yöneldim ister istemez. 2014 modelleri 91-95 civarında A180'in. 55.000 TL ham fiyatlı araclara gelecek ÖTV zammını da düşünerek, ki Golf için ham rakam 51.000TL A180 için 55.000TL üzerindedir, nasıl bir seçim yapmalıyım?

A180 benzinli urban/style paketli otomatik bir aracı tavsiye eder misiniz? Nasıl yakar, servis vs. ücretleri nasıldır?

Kafam aşırı karışık dostlar, net ve mantıksal bir yönlendirme yaparsanız sevinirim.
blackidom
(17.11.16)
yeni araba alıp boşuna ötv verme


kveldulv
(17.11.16)
a180 amg var annemde, yakıt fena değil. servise yetkiliye gidersen 1000 tl civarı olur. gerçi vw yetkilisi de ucuz değil. ama mercedesin sanayideki işleri de bir tık pahalı oluyor. 200 tl dert edeceksen alma orası ayrı.

ben mercedesi tercih ederim, tasarımı daha çok hoşuma gittiği için.

aile kurduysan, eş,çocuk gezeceksen de golf çok daha ferah. golf 6 kullandım 2 yıl eskiden, çok da rahat ettim. iç hacmi dar olmasa da basık a serisi.

panoramik cam tavan alarak bir tık ferahlık kazanabilirsin ama o da sıcak yerlerdeysen, ister istemez güneş etkisini hissettirecektir.

eski araba alınca ötv verilmediğini zannetmek de tuhaf ya neyse.


(2)

ÖTV artışı nasıl etkiler?

http://anasayfa.focusclubtr.com/2017-otv-artisi-belli-oldu-yuzde-74/ Habere göre net tutarı 55 bin TL üzerindeki 1.0-1.6 motorlu araçların ötvsi %74 olacak. Buna göre şu an bu sınıfa girecek bir araç almak mantıklı mıdır? Sonucta ötv artınca bu araçların değeri direkt artacak?
anasayfa.focusclubtr.com

Habere göre net tutarı 55 bin TL üzerindeki 1.0-1.6 motorlu araçların ötvsi %74 olacak.
Buna göre şu an bu sınıfa girecek bir araç almak mantıklı mıdır?
Sonucta ötv artınca bu araçların değeri direkt artacak?
blackidom
(06.11.16)
bir tarafım inanmak istemiyor, bir tarafım burası tr her şey olur diyor. yalnız bu ötv muhabbetinde gösterilen kaynak hep focusclup.tr ? bakan araç fiyatları zamlanmayacak vs dedi ama kime güvenicez belli değil memlekette.

şu an sıfır araç alıp almamak arasında acayip bir ikilemdeyim ve yasa geçerse evet dediğin arabaları alamayacağız kolay kolay


fatihdr
(06.11.16)
54.999, 159.999 şeklinde kampanyalar başlar.
Başka da bir şey olmaz.
İnsanlar şirket aracı olarak gösteriyor zaten, onun dışındakiler 150 veren 160 da verir kafasında.
Hatta şöyle bir olay da çıkabilir ; araba ayrı satılır, ek paketler ayrı satıştan sonra satılmış gibi gösterilir. Kılıf bulunur yani.


rhan
(07.11.16)
(3)

ÖTV muhabbeti

Bu hükümetin Ötv indirim/zam muhabbeti sizce hangi araçları etkiler? Örneğin golf düzeyindeki bir araca indirim gelir mi? Ne dersiniz?
Bu hükümetin Ötv indirim/zam muhabbeti sizce hangi araçları etkiler? Örneğin golf düzeyindeki bir araca indirim gelir mi? Ne dersiniz?
blackidom
(01.11.16)
İndirim yok, zam var. Hükümet daha çok ötv koyacak. 2 katı ötv, yani %45 ötv olan araca %90'a kadar ötv koyabilecekler.


.


indirimolmaz golf yine yüzde45le satılır büyük ihtimalle


sutlu nescafe
(01.11.16)
indirim olabileceği de söyleniyor arkadaşlar. 1.6 altı motoru olan lüks araçlardan, bmw mercedes ya da suv araçlar, daha çok ötv alıp lüks olmayanlardan, atıyorum leon rapid octavia gibi, daha az ötv almaya gidilebilir gibi şeyler yazıyor ama tabi ki sadece spekülasyon. henüz resmi bişe yok. bu işler satışları da etkilemiş tabi.


mhe guevara
(01.11.16)
(1)

Kıdem tazminatı hk

Evlilik sebepli kıdem tazminatı ne zaman yatar? Son iş günü mü? Bunu kim yatırıyor, devlet mi şirket mi?Dilekçeyi notersiz vermek sıkıntı yaratır mı ? Ohal vs. derken tırsıyoruz. Teşekkürler :)
Evlilik sebepli kıdem tazminatı ne zaman yatar? Son iş günü mü?
Bunu kim yatırıyor, devlet mi şirket mi?
Dilekçeyi notersiz vermek sıkıntı yaratır mı ? Ohal vs. derken tırsıyoruz.

Teşekkürler :)
blackidom
(09.10.16)
şirket yatırır. politikasına göre yatma zamanı değişebilir.

şirket istifa dilekçesine "alındı" gibi birşey yazar imzalar ve kopyasını size verir. bu durumda noter gerekmez bildiğim kadarıyla zira alınmış oluyor resmen.


prodeq
(09.10.16)
(6)

0 km VW GOLF 7 araç hakkında

Selamlar, 0km Golf 1.2 TSI BMT 110PS DSG Comfortline alacağız. 2 soru var kafamızı kurcalayan; 1.Soru: 2 araç var sunabildikleri, 1.si iç döşemesi kum beji olan ve 16 inch jantlara sahip (ki biz kum beji döşeme istiyoruz) 2.si ise 3-4 haftaya gelecek olan iç döşemesi siyah ancak yanında 17inch jantl
Selamlar,

0km Golf 1.2 TSI BMT 110PS DSG Comfortline alacağız. 2 soru var kafamızı kurcalayan;

1.Soru: 2 araç var sunabildikleri, 1.si iç döşemesi kum beji olan ve 16 inch jantlara sahip (ki biz kum beji döşeme istiyoruz) 2.si ise 3-4 haftaya gelecek olan iç döşemesi siyah ancak yanında 17inch jantları ve bagajda yer tasarrufu sağlayan stepneli olanı. 2. araç 500 TL daha pahalı. En ideal olan seçenek bizim için 1 ve 2nin karması ama maalesef yok. Siz olsanız ne yapardınız ileride 2. elini de düşünerekten?

2. Soru: 2 yıl ek garantiye 1700TL verillir mi? Satarken ne kadar işe yarar?

Sağolun
blackidom
(09.10.16)
2. Soru: bence gerek yok. dsg ise belki. şanzıman dışında k kadar yüksek bir arıza çıkmaz gibi, çıkarsa da ilk 1-2 yıl normal garanti süresinde çıkar.
1. Soru: jant önemli bir ayrıntı, ama döşeme de içinize sinmeli. açık döşeme biraz risk gerçi kirleniyor. ikinci eli düşünürseniz 2. tercih daha iyi.


medievalman
(09.10.16)
jant fiyatını bilmiyorum ama kum beji alırdım. çok güzel duruyor. hele araba lacivertse falan müthis yani. kisisel tercih meselesi bagaj benim icin cok onemli degil ama jant onemli onu sonra hallederdim.


1.kesinlikle bej olanı al. gerçekten çok yakışıyor ve farklı bir hava katıyor. boş ver yer tasarrufunu.

2. alma.


ada meltemi
(09.10.16)
ben diğerlerinin haricinde motor-şanzıman ömrü için bişeyler söyleyeyim.

aracınızın motorunun en önemli kısmı turbosu olacak, turboyu uzun ömürlü kullanmak için kullanımına dikkat etmeniz gerek, motoru çalıştırdıktan sonra 15 saniye bekleyin öyle ilk hareketi verin, durduktan sonra stop etmeden önce 15 saniye bekleyin öyle stop edin. yoksa erken kilometrelerde turbo sorunlarınız başlar maliyeti yüksek olur. dikkat ederseniz 200-250 bin km rahat binersiniz.

şanzıman için de yağ değişimine dikkat edin, ömürlük yağ kullanıyoruz laflarına bakmayın, maksimum 35 bin km'de bir yağı değiştirmenizi tavisye ederim.

16 inç jantlar size yakıt tasarrufu sağlar 17 jantlara göre, net olarak bilemesem de lastik fiyatlarınız 16 jantta daha uygundur. malum türkiye yollarında 17 kullanırsanız jant yıpranması daha fazla olacaktır.


calmdown
(09.10.16)
Şimdi baktım 17inch vw dijon jant baya pahalıymış. Bu araca eklenecek 500 TL den kat be kat fazla (1500 euro gibi okudum). Kum beji döşeme sen neymişsin yaw :/


blackidom
(09.10.16)
arabanın içine bindiğinde jantları değil döşemeyi göreceksin, diğer ihtimalleri boş ver ve arabanın koltuğuna oturduğunda jantları unutacaksın.

Bu düşünceyle, arka camları otomatik olmayan bir araç aldık. Alırken tek takıldığımız yer burasıydı. Hiç kullanmadık diyebilirim.


gonulcelen87
(09.10.16)
(7)

Evlilik sebepli ihbar süresi (acil)

Merhaba, Eşim evlilik sebepli işten ayrılacak ve evlilik sebepli kıdem tazminatını alacak. Bu işlem için şirket ihbar süresini bekletir mi? Araştırdım nette ancak bulamadım. Güncel uygulama nedir bilgisi olan? Sağolun
Merhaba,

Eşim evlilik sebepli işten ayrılacak ve evlilik sebepli kıdem tazminatını alacak. Bu işlem için şirket ihbar süresini bekletir mi? Araştırdım nette ancak bulamadım. Güncel uygulama nedir bilgisi olan?

Sağolun
blackidom
(26.09.16)
bekletir ihbar süresini. haklı sebepte yalnızca küfür taciz vb. gibi durumlarda ihbarı beklemeden çıkar.


hosein
(26.09.16)
gerek yok diyor, dilekçeyi verip işten ayrılabilir.

iskanunu.com


prezarlatif
(26.09.16)
benim bildiğim bekletmiyorr


sameidiot
(26.09.16)
Evlilik sebebi ile işten ayrıldığında işveren ihbar süresi boyunca çalışmasını isteyemiyor ve ihbar tazminatı da alınamıyor diye biliyorum. Ben de süreçleri araştırıyorum bu sıralar da, bu şekilde yazılı hep.

Noterden onaylı ihtarname gönderirse iletildiği gün itibariyle çalışmayabilir.

Kıdem tazminatını alabiliyorsunuz onun dışında.


rabbititus
(26.09.16)
İhbar tazminatı yok. Sadece kıdem


petekpare
(26.09.16)
ihbar tazminati alamazsiniz, ihbar suresinde de istemezseniz isveren sizi calistiramaz. sadece kideme hakkiniz var.


kassiopeia
(26.09.16)
istifa verip ertesi gün çıkabilir, ama ihbarın tazminatını alamaz tabii. kıdemini alır çıkar. yine de önceden haber versin. istifa verip kaybolmak biraz ayıp.


freya
(26.09.16)
(4)

Avrupa yakası diş doktoru tavsiyesi

Genel kontrol, diş taşı temizliği, diş eti kanaması kontrol, apse, dolgu gibi konularda uzman, fiyat/performans oranı iyi bir diş doktoru/klinik arıyorum.Var mı tavsiyeniz?
Genel kontrol, diş taşı temizliği, diş eti kanaması kontrol, apse, dolgu gibi konularda uzman, fiyat/performans oranı iyi bir diş doktoru/klinik arıyorum.

Var mı tavsiyeniz?
blackidom
(10.08.16)
çok yakın bir arkadaşımın gaziosmanpaşa'da kapsamlı bir diş polikliniği var.

muayene ücretsiz. gidip fiyat alabilirsiniz.

dr. uğur bavlı
saydığınız her konuda uzmandır, gözüm kapalı tüm tanıdıklarıma önerdim, öneriyorum.

ab diş polikliniği

abdis.com.tr


holy diver
(10.08.16)
şişli osmanbey beşiktaş levent civarlardında tavsiyeleriniz var mıdır?


blackidom
(10.08.16)
zannedersem o civarlarda firat budaci'nin yeri varmis, hem guler eglenirsinz hem de disinizi yaptirmis olursunuz.


mavicorap
(10.08.16)
dentadent, bakırköyde. bi diş hekimi öneremem çünkü her sorunla farklı bi diş hekimi ilgileniyo.ama diş yüzünden çok fazla şey yaşamış biri olarak gerçekten güvenebildiğim tek yer. fiyatları sıradan bi diş hekimine göre %15-20 fazladır maksimum.


lampetia
(10.08.16)
(4)

Toyota Auris 1.6 vs. Auris 1.4 D-4D Otomatik

Herkese selamlar, Toyota Auris 2013 model 1.4 dizel ve 1.6 benzinli araçları kıyasladıgımızı düşünelim, her 2si de otomatik. Yılda 15000 km yapacağımızı, bunun 10.000 kmsini istanbulda trafikte şehir içi kullanacağımızı varsayalım. 1. Hangisini alırdınız? Neden? 2. Dizel olan araç 1.4 olduğu için 1.
Herkese selamlar,

Toyota Auris 2013 model 1.4 dizel ve 1.6 benzinli araçları kıyasladıgımızı düşünelim, her 2si de otomatik. Yılda 15000 km yapacağımızı, bunun 10.000 kmsini istanbulda trafikte şehir içi kullanacağımızı varsayalım.

1. Hangisini alırdınız? Neden?
2. Dizel olan araç 1.4 olduğu için 1.6 ya göre performansta ciddi bir negatif fark hissettirir mi?
3. Otomatik vites aurislerde yığılma yapıyor diye söylentiler ne kadar doğru? Otomatik vites geçişleri seri midir?
4. Servis ve parça masrafları açısından dizel benzinli fark ne civarda olur?

teşekkürler
blackidom
(08.08.16)
3- 2013 Auris otomatik kullandım (benzin mi dizel mi haytırlamıyorum), yaklaşık 5 km kadar şehir içinde. O zamanlar 508 vardı bende ki 508 in şanzımanı da kötüdür. Ama Auris'ten inince 508 kralmış dedim.


1-Benzinli alırdım. 10bin farka değmez.
2-Nö. Beygir güçleri aynı galiba. 1.4 dizel de 1.6 benzinli kadar iyi. İkisinde de olmaz.
3-Toyota'nın otomatiği performans için değil tabi. İdare eder ama bi bmw değil tabi. Fiyatı kadar performans. Ama sorunsuzluk ile meshur.
4-Ciddi bir fark olmaz. Bakımda 100-150 lira fark olur. Yılda 100 lira gibi bir farkı geçmez.


babilbaligi
(08.08.16)
3.soruya istinaden cevabınız "otomatik auris hayatta alınmaz abi" midir?


blackidom
(08.08.16)
Ben almam dediğim gibi. Güncel modellerini bilmiyorum ama 2013 almam. Test sürüşü yapma imkanın olmaz mı? Babilbalıgı da sorunsuz demiş mesela, eğer sürüşü seni çok kasmazsa değerlendirebilirsin.


(3)

4-5 Gece tatil için hangi yunan adası?

Bayramda kapıda vize ile girebileceğimiz Rodos, Kos, Samos, Midilli, Meis ve Sakız Adalarından hangisinde 4-5 gece güzel vakit geçirir, yer içer dinlenir gezer sıkılmayız?
Bayramda kapıda vize ile girebileceğimiz Rodos, Kos, Samos, Midilli, Meis ve Sakız Adalarından hangisinde 4-5 gece güzel vakit geçirir, yer içer dinlenir gezer sıkılmayız?
blackidom
(23.06.16)
rodos


rentts
(23.06.16)
rodos en büyük ada saydıklarından


cekilmis gayfe
(23.06.16)
kapıda vize ile gece konaklaması oluyor mu?


minyatur dev
(24.06.16)
(6)

Su altı çekim

Su altında net bir görüntü almak için düşük bütçeyle ne almamız mantıklı olur?Mevcut Iphone 5 telefona kılıf mı yoksa yeni bir kamera mı? Ürün önerisi alabilir miyim? Pahalı olmasın lütfen.
Su altında net bir görüntü almak için düşük bütçeyle ne almamız mantıklı olur?Mevcut Iphone 5 telefona kılıf mı yoksa yeni bir kamera mı? Ürün önerisi alabilir miyim? Pahalı olmasın lütfen.
blackidom
(18.05.16)
iphone 5 e kilif ya da ucuz ($50-$100 civari) action cam.action cam daha kaliteli ceker muhtemelen.


jack n brooks
(18.05.16)
sj4000 wifi


Kesinlikle Sj4000 WiFi. 250 liraya kadar bulunuyor. Pahalı dersen WiFi'sızı, o daha pahalı dersen çakmasını al.


next kafa kamerasi www.hepsiburada.com


jimicik
(18.05.16)
derinliği belirtmemişsin
sualtında ineceğin miktarla farklılık gösterecek cevap.

iphone 5 kılıfla bir kaçmetrede iş görür ama gereksiz bence
sj4000 ve go pro ve bunlara uygun sualtı waterproof case i alırsan düzgün çekersin
diğer yandan amaç sadece fotoğrafsa yine case iyle birlikte sony cybershottan nikonna kadar bir yelpaze var

* su atında çekeceğin foto, video nun düzgün çıkmasını istiyorsan case özel filtreler var objektifin ön tarafı için mesela su mavimsiyse renkleri yakalamak için kırmızı filtre takman lazım


magoria
(18.05.16)
xiaomi yi kamera.


bryan fury
(18.05.16)
(3)

Araç seçimi

Şu kriterlerde hangi aracı alırdınız? Neden? Fiyat (TL) 50.000 ve altındaYıl 2010 - 2014Yakıt DizelVites Yarı Otomatik OtomatikKm 90.000 ve altındabuda bu kriterlerdeki arabaları görebileceğiniz link: https://www.sahibinden.com/otomobil/istanbul/dizel/otomatik,yari-otomatik?a4_max=90000&a5_min=2010&
Şu kriterlerde hangi aracı alırdınız? Neden?

Fiyat (TL) 50.000 ve altında
Yıl 2010 - 2014
Yakıt Dizel
Vites Yarı Otomatik Otomatik
Km 90.000 ve altında

buda bu kriterlerdeki arabaları görebileceğiniz link: www.sahibinden.com
blackidom
(12.05.16)
sınıfın önemi yok galiba. yani polo ya da jetta ya da passat olması önemli değil mi?

ben olsam dsg ye bulaşmazdım o yüzden vw direkt eleniyor.

renault serisi 6 seneden sonra problem çıkarabiliyor daha önce başıma geldi ama yine en iyisi odur. otomatiği daha sorunsuz en azından.

toyota derim aslında ama otomatiğini adam gibi kullanmadılarsa dsg gibi ağlarsınız mmt şanzımanda.

hyundai pek bulaşmayın derim gerçi özellikleri dolu dolu oluyor ama hep idare eder kıvamda. elentra falan olursa bir nebze güzel. bir de accent lerde fazla şirket aracı ve hor kullanım mevcut bizim şirkette en az 20-30 tane accent blue var anasını ağlatıyorlar genelde.


ozdek
(12.05.16)
dün de gördüm bu duyuruyu ama yazmak istemedim. normalde skoda derim ama verdiğin linkteki skodanın önü dağılmış. trafikten çekilmiş vs. heralde onu sende eledin.
chevroletlere de bakmazdım
onun dışında opel, vw, seat üzerine yoğunlaşırdım sanırım.


sutlu nescafe
(12.05.16)
Seat Leon

Hem tasarım olarak güzel hem de sağlam araba.


himmet dayi
(12.05.16)
(3)

Balayı Maldivler

Hangi tur firmasıyla gitmeliyiz? Gidip de memnun kalanlardan tur firması tavsiyesi alabilir miyim?
Hangi tur firmasıyla gitmeliyiz? Gidip de memnun kalanlardan tur firması tavsiyesi alabilir miyim?
blackidom
(14.04.16)
www.travelogy.com.tr

Bölgede bir çok otelde kalmış bir kişi bu acente sahibi.
Bütçeye göre doğru yönlendirme yapacaktır.


cakabo
(14.04.16)
Bireysel gittim, tur firmasına neden ihtiyacınız olsun? Ayarlamanız gereken tek şey otel. Transferi zaten onlar halledecekler.


travelogy ile gittik biz memnun kaldık.
orda yaşar bey var onu tavsiye ederim.


sta
(14.04.16)
(5)

kargo ne kadar tutar?

İstanbul'dan Antalya'ya 1 buzdolabı 1 karyola(bazalı), 1 dolap kaça gönderilir?
İstanbul'dan Antalya'ya 1 buzdolabı 1 karyola(bazalı), 1 dolap kaça gönderilir?
blackidom
(07.04.16)
Biz didim'denn manavgata bulasik makinasini 130a mi ne yollatmistik.


kuehles blondes
(07.04.16)
Anlasmaniz yoksa saglam para alirlar, ben sizin yerinizde olsam Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi'ni aratirdim Google'da; Antalya'ya servis yapan ambar firmalarini arar fiyat alirdim. Asiri ucuza goturuyorlar; normal bir kargo firmasi o kadar agir malzemeyi tasimaz zaten.


pietro
(07.04.16)
adalet bakanlığı na mensup bir tanıdık varsa eğer adalet kart numarasını rica et.

yurtiçi o karta %45 indirim yapıyor.


kupigometa
(07.04.16)
kargoluk malzeme değil onlar. en kolayı evden eve nakliye yapan bir firmadan araç soruşturun. ya da bulabilirseniz parça bekleyen bir kamyon bulun onunla gönderin. 200-250 tl+kdv gibi rakama gitmesi lazım.


nak kargo'yu arayıp fiyat al. aras, yurtiçi, mng'ye falan sorarsan sıfır dolap fiyatı verirler.


kimlanbu
(08.04.16)
(1)

Şalter yenileme, kaçak akım rölesi

Evde 8 şalter var, 3ü küçük (daha yeni), kalan 5 tanesi daha büyük. Kaçak akım rölesi ise yok. Bu büyük 5 şalter neden böyle bırakılmış olabilir? Ek olarak kaçak akım rölesi ekletelim mi?
Evde 8 şalter var, 3ü küçük (daha yeni), kalan 5 tanesi daha büyük. Kaçak akım rölesi ise yok.
Bu büyük 5 şalter neden böyle bırakılmış olabilir? Ek olarak kaçak akım rölesi ekletelim mi?
blackidom
(24.03.16)
3 adet olanlar aydınlatmaya ait , diğerleri ise prizlere ait olabilir.Büyük akım çeken cihazlar bağlanacağı için amper değeri büyük seçilmiştir.Eğer toprak hattı olan bir tesisatını varsa kaçak akım rölesi işlevi füzgün çalışır , toprak olmasada koymanız faydalı olacaktır.


ecos
(24.03.16)
(4)

Farklı tasarım mobilya nereden alınır? (istanbul)

Masko, modoko vs. değil, gerçekten daha az rastlanır orjinal ve sağlam mobilyaları olan yerlerden nereler var? Adı sanı bilinir de olabilir, bilinmiyor da olabilir, tek derdimiz farklı, kullanışlı, sağlam olması.
Masko, modoko vs. değil, gerçekten daha az rastlanır orjinal ve sağlam mobilyaları olan yerlerden nereler var? Adı sanı bilinir de olabilir, bilinmiyor da olabilir, tek derdimiz farklı, kullanışlı, sağlam olması.
blackidom
(26.02.16)
Bostancı E5 kenarında Loda mobilya var. KAdıköy e gidiş tarafında.
modoko, iskikbal vs gibi değil daha farklı tasarımları ve malzeme kalitesi iyi.
Bir de Kadıköy de yoğurtçu parkının karşısında bir tasarım mobili mağazası var.
oraya da bakabilirsiniz.


oldcosmos
(26.02.16)
temelde alınmaz yaptırılır.
ama etsy de derdine derman olabilir.


rygard
(26.02.16)
Loda +1


lilidance
(26.02.16)
loda + 1


oscar
(26.02.16)
(2)

Mobilya nereden almalı? (İstanbul)

Salon takımı, berjer, tv ünitesi, yatak odası takımı alacağız. İstanbul'da memnun kaldığınız mobilya firmaları hangileridir? Masko-modokoda yerleri olan ancak ünlü olmayan mobilyacılara gitmeli miyiz yoksa ülke çapı mağazaları bulunan bilindik yerlerden şaşmamak mı lazım hem kalite hem de sonrasında
Salon takımı, berjer, tv ünitesi, yatak odası takımı alacağız.
İstanbul'da memnun kaldığınız mobilya firmaları hangileridir? Masko-modokoda yerleri olan ancak ünlü olmayan mobilyacılara gitmeli miyiz yoksa ülke çapı mağazaları bulunan bilindik yerlerden şaşmamak mı lazım hem kalite hem de sonrasındaki servis açısından?

Beklentimiz kaliteden ödün vermeyen, fiyat olarak tepe home civarı, tasarım açısından sıradanlıktan uzak şık tasarımlara imza atan bir firmadan alışveriş yapmak. İstikbal-bellona kafasında pek değiliz.
blackidom
(15.02.16)
modoko'nun arka sokaklarında bi sürü mobilyacı var. annemler yeni evlerine hep oralardan sipariş verdi. modeli, rengini siz belirliyorsunuz, yapıyorlar

edit: bi de cevaplara tik vermek gerekiyor


la noix
(15.02.16)
Büyük mağaza eşittir fazla maliyet, e o da size yansır. Maskoya-Modokoya falan mutlaka ugrayın, cok güzel şeyler bulabilirsiniz, hemde daha ucuza.


anonymice
(15.02.16)
(2)

Hangi Kredi Kartı?

Mil biriktiren yeni bir kart arayışındayım maximiles 80tl yıllık ücret alıp üstüne bir de 200 TL=1 Mil denklemine geçtiğinden bu yana. Önerileriniz var mıdır?edit: ing pegasus kart 100TL=1 Milmiş örnegin.
Mil biriktiren yeni bir kart arayışındayım maximiles 80tl yıllık ücret alıp üstüne bir de 200 TL=1 Mil denklemine geçtiğinden bu yana. Önerileriniz var mıdır?
edit: ing pegasus kart 100TL=1 Milmiş örnegin.
blackidom
(07.11.15)
ne yaparsan yap wings alma da...

miles&smiles da pek iyi sayılmaz.

aslında tüm kartlar acaip sıfırladılar özellikleri eskiye göre. en iyisi hiç bulaşmamak :)


507
(07.11.15)
parafly olabilir.


(4)

Çamaşır makinesi motor problemi

SelamlarBugün gelen bosch yetkili servisi makinenin motorunun kazanı döndüremediğini, motorun değişmesi gerektiğini söyledi. 290 TL'ye patlıyor bana. Değiştirilmeli mi yoksa yeni makine mi? Ne dersiniz?
Selamlar
Bugün gelen bosch yetkili servisi makinenin motorunun kazanı döndüremediğini, motorun değişmesi gerektiğini söyledi. 290 TL'ye patlıyor bana.
Değiştirilmeli mi yoksa yeni makine mi? Ne dersiniz?
blackidom
(06.11.15)
kaç yıllık makine ve kaç kg kapasiteli?


cekilmis gayfe
(06.11.15)
sorgusuz sualsiz yeni makine


entrapmen
(06.11.15)
Bizimkinin de kazanı bozuldu yeni makine almamızı tavsiye etti servis. 16 yıllık bekoydu ama.


elorelia
(07.11.15)
yeni makine.

not: arçelik-beko yetkili servisi.


(5)

Londra?

Kaç günde gezilir sizce? 4 gece 5 gün kafi midir?
Kaç günde gezilir sizce? 4 gece 5 gün kafi midir?
blackidom
(20.01.15)
idare edeceksiniz artık. hızlı bir tur gibi olur ama iyi bir planlama ile belli başlı yerleri gezebilirsiniz.


firez
(20.01.15)
yeter bence. british museum'a en az yarım gün ayırın.


Sarix
(20.01.15)
5 günün altı yarım kalır.


dave87
(20.01.15)
Valla eylül ayında tam 4 gece 5 gün kaldım. Firma dolayısıyla sınırsız bütçe vardı, belli bir aralık için ama misal kaldığımız oteller vasattı. Yemek yediğimiz yerler süperdi, bu konuda tavsiye verebilirim. Single day ticket ile tube vasıtasıyla bir güzel gezdik. O konuda da tavsiye verebilirim. Bir de bölge bölge gezmek lazım aynı gün içinde. Çok ayrık yerleri gezmeye çalışmak tamamen zaman kaybı. Son olarak bazı yerler bazı günler ekstra güzel oluyor, misal porto bello road cumartesi kurulan pazarıyla meşhur, diğer günler de hafta içi 4-5 gibi tüm dükkanlar kapanıyor vs.


corona
(20.01.15)
benim için soho da masalazone da yemek yer misiniz? hani puri yiyin. özledim


imbat
(20.01.15)
(4)

Kredi kartı slipsiz para iade

Selam dostlar, bir giyim mağazasından aldığım ürünü iade ettim ancak faturam olduğu halde kredi kartı slipim olmadığı için tutarı iade edemeyeceklerini söylüyorlar. Farklı bir ürün almamı istiyorlar. Ben ise tutarı geri almak istiyorum. Hukuki olarak mecbur muyum slip ibraz etmeye faturam olduğu hal
Selam dostlar,
bir giyim mağazasından aldığım ürünü iade ettim ancak faturam olduğu halde kredi kartı slipim olmadığı için tutarı iade edemeyeceklerini söylüyorlar. Farklı bir ürün almamı istiyorlar. Ben ise tutarı geri almak istiyorum. Hukuki olarak mecbur muyum slip ibraz etmeye faturam olduğu halde? Bir yolu var mıdır?
blackidom
(30.12.14)
yanlış hatırlamıyorsam iade için slipin üzerindeki bi numara gerekli, ancak slipin 1. kopyası onlarda olduğu için bunu sen ibraz etmek zorunda değilsin bence.


elindeki faturada ödemenin kredi kartıyla yapıldığı yazıyor mutlaka. yok yazmıyorsa nakit iade talep et. bu bir.

ikincisi, kredi kartı slibi olmasa dahi vereceğin kart numarasına ilgili tutarın iadesini yapmak zorundalar.

iade yapacağında mağazanın cirosu düşeceğinden mümkün olduğunca yokuşa sürerler durumu. şirket merkezini arayarak şikayetinizi dile getirin. hatta mümkünse mağazadayken yapın bunu.

hala yapamayacaklarını iddia ediyorlarsa tüketici hakem heyetine kadaryolu var.


reanarchy
(30.12.14)
Yapmamaları gayet normal, siz kart slipinizi atın çöpe, sonra orada çalışan insanlar sizin gibiler için oturup yüzlerce slip arasında size ait olanını bulmaya çalışsın iş kaybı yaşasın. Umarım almazlar iadeyi, hakem heyeti de çözüm bulmaz bu konuya


bisi sorcam
(31.12.14)
Bankanizi arayin slip no versinler o numara onlara yeter


photo85
(31.12.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.