Giriş

debenhams

cevahir ya da mall of şubesi kapandı mı?+ çok abiye gibi olmayan abiye elbiseler için öneri yerleriniz/mağazalarınız varsa çok mutlu olurum..
cevahir ya da mall of şubesi kapandı mı?
+ çok abiye gibi olmayan abiye elbiseler için öneri yerleriniz/mağazalarınız varsa çok mutlu olurum..
blacksky
(15.03.19)
(24)

çocuk sahibi olmak

çocuk yapmak konusunda neler düşünüyorsunuz? ya da bu konuda düşünüyor musunuz bazen. ben bu konuda katı düşündüğümü hissediyorum. sizleri merak ettim.
çocuk yapmak konusunda neler düşünüyorsunuz? ya da bu konuda düşünüyor musunuz bazen. ben bu konuda katı düşündüğümü hissediyorum. sizleri merak ettim.
blacksky
(10.03.19)
Başkasının çocuğu olunca seviniyorum, hatta o çocuğun mutlu büyümesi için, güzel bi hayatının olması için içimden sürekli dualar ediyorum, heyecanlandırıyor beni orda sıfırdan başlayan hayat.
Ama kendime gelince bunun tam bir kabus olduğunu düşünüyorum. Şuanda asla ve asla istemiyorum bana ait bir çocuk.


megalomaniac
(10.03.19)
Valla başka bi duyuruda demiştim kendimi cidden baba olarak düşünemiyorum. O yüzden gerek yok bence.


Dünya nüfusu bu kadar kalabalıkken neden genlerini bir sonraki nesle geçirmeye bu kadar hevesliler anlamıyorum, üstelik bu kadar kimsesiz çocuk varken. Açıkça bencillik olarak görüyorum zaten bir kısmı çocuğu evlilik kurtarma veya sosyal medya paylaşımı yapmak için kullanıyor.


bartholomew87
(10.03.19)
Düşünmedim hiç. Bana fazlasıyla kısıtlayıcı geliyor. Yapmak istediğim hiçbir planda, olmak istediğim hiçbir yerde çocuk yoktu, hala da yok.

Köpek sahiplendim ben. Köpeği insanlaştırdığımdan, 'kızım, yavrum' vs. diye sevdiğimden değil. Yaşama enerjimin bir kısmını bir şeye emek verip, onun bakımını üstlenerek harcayacak isem, yine seçimim evcil hayvan olur. Daha fazlası olamaz.


buf-e kür
(10.03.19)
Ben istiyorum. İsimlerini bile ayarladım. Çok sanslı çocuk olur. Çünkü ana baba tarafında hastalık mastalık yok boylar uzun saçlar dökülmez 90 yaşındaki dedem sigara alkol takılır at gibi herif hala. anasının da genleri bizimkiler gibi iyi çıkarsa yaşadı valla.

ama nasıl yetişir bilemiyorum işte :D
eksisozluk.com


eazy
(10.03.19)
i.ibb.co

bana göre bir anlamı yok. hayat belirsizliklerle dolu. başına çok kötü bir şey gelmeyeceğinin garantisi yok. haberlerde görüyoruz işte.

onun dışında hayatın geçici olması faktörü var bir de. öldükten sonra hiçliğe karışacak. kalıcı bir kazanç durumu söz konusu değil o zaman acı çekme ihtimali göze alınmamalı diye düşünüyorum.

dini inancı olanlar rasyonel temellere oturtabilirler.


qazwsx
(10.03.19)
Benim bu konudaki düşüncem biraz daha dünyanın genelini yorumlayarak gelişti. Tek başıma alacağım kararlar ve yapacağım eylemler gidişatı değiştirmeyecek olsa bile kendi payıma düşecek olan sorumluluklarımı azaltmak, bir insan olarak öncelikle kendi yaşam standardımı iyileştirmem gerektiğini söylüyor.

Yani şu an dünyada bulunan doğal kaynaklar dünya nüfusunun yarısına yetecek kadar mevcut. Her sene bir önceki seneden daha kısa sürede yıllık kotayı tüketiyoruz. Tüketim çağı yoğun üretimi gerektirdiği için dünyaya yüklenen atık miktarı her geçen gün artıyor.

Hali hazırda 2 dünyalık bir insan nüfusu varken neden ben de insanlığın kabuğuna sıkışmasına katkıda bulunayım? Kaldı ki tür olarak soyumuzun devamını düşünmek anlamsız. Benim soyadım yaşayacak diye böyle saçma sapan bir düşünceyle çocuk sahibi olmak bana yaşam alanımıza bir saygısızlık olarak geliyor. İlla çocuk isteyecek bir duruma gelirsem şu anki düşünceme göre kimsesiz çocuklardan yana kullanırım bu hakkımı. Benim biyolojik parçamdan oluşması değil, iyi bir dünya görüşüyle büyümesi yeterli.


desdenova34
(10.03.19)
Ben de şu anda kesinlikle istemiyorum. Öncelikle elzem görmüyorum. Ayrıca genlerimden memnun değilim, aktarmanın lüzumsuz olduğunu düşünüyorum. Son olarak az önce markete giderken yolda maksimum yedi sekiz yaşındaki başörtülü oyun oynayan çocukları gördüm ve doğacak çocuğa yazık dedim.
Evcil hayvanlarımın yaşlılıklarında kararımı gözden geçirmek üzere bu şekliyle rafa kaldırdım. Sorumluluk kısmından emin olmak lazım ilk başta.


knazım
(10.03.19)
ben olumlu dusunuyorum. cocuk sahibi olmak, sorumluluk gerektirir ama tatli sorumluluklardir bunlar.

yetismis insanlarin cocuk yapmasinin ya da evlat edinmesinin toplum ve dunya icin faydali olacagina inaniyorum. yetismis bir kisi, cocugunu duzgun yetistirir. okutur, ilgilenir, destekler, olanaklar sunar. bunu yasayan cocugun iyi ve yetismis bir birey olma ihtimali cok yuksektir.
bunun icin siz yetismis bireylerden ricam var, cocuk yapin:) yapmayacaksaniz da caniniz sagolsun.


başıma gelen en güzel şey oğlum. baba olmak açık ara dünyanın en keyifli olayı. hayatta yaptığım yapacağım hiç bişey onunla zaman geçirmek kadar güzel değil.

bunlar klişe laflar ancak bunları duygusal bikbikleme, romantik zırvalar sanma. romantizmden nefret ederim. literally, kelimelerle anlatılamayacak, başka bir hisle tarif edilemeyecek kadar süper bir rol ana/baba olmak. yaşama sevincimi 1000 katına çıkardı.

ammaa bütün bunlar çocuk sahibi olmak için yeter sebep değil elbette. ona insanlık onuruna yaraşır bir hayat sunamayacaksanız yapmayın. bu ülkede çok zor elbette.

dünyanın nüfusu ve paralel sorunlar benim suçum ve düzeltmek sorumluluğum değil. sims oynamıyoruz, yetimlerle çocuk isteyenleri eşleştirmek gibi ahlaki bir zorunluluk yok. gelişmiş bir primat, şehir yaşamının bir üyesi, katma değer üreten bir emekçi, ahlak, görgü, birarada yaşama kültürü, eğitim vb. açısından toplum ortalamasının üzerinde ve toplumu yukarıya çekmek isteyen birey olarak çocuk sahibi olmak hem hakkımız hem görevimiz.


annesütü
(10.03.19)
Ben de yetişmiş kişilerin çocuk yapması gerektiğini düşünüyorum, dünyayı bizim çocuklarımızın kurtarma olasılığı daha yüksek. Dünyanın her yerinde cahil insanlar 3'er 5'er çocuk yapıyor, o çocukların da şanslılarsa 1-2 tanesi sıyrılıp, düzgün bir eğitim alıp yetişebiliyor. Sonra dünya neden bu halde, bu dünyaya çocuk getirmek istemiyorum vesaire..

Doktoramı yapıyorum şu an, biter bitmez çalışmalara başlayacağım:)


gmzo
(10.03.19)
bence cocuk sahibi olmak dunyanin en mantiksiz olayi, ayrica bakabilme imkani olmayanlar icinse hele en haksiz ve vicdansiz olayi..
bir cocuk yapip/yaratip/olusturup hem omur boyu onun cekebilecegi herseyin maddi/manevi/vicdani sorumlulugunu ustune almak hem de yine kendi hayatin boyu kendinden daha cok dusunecegin bir ayak bagi yaratmak cok sacma ve gereksizz..
insan yeri geliyor kendi ile bile ugrasamiyor, cocuk ile niye ugrassin, niye hayati kendine yuk etsin zehir etsin.. zaten hayat yeterince zor ve kisa degil mi? bir de cocukla bunu zorlastirmaya ne gerek var?
neymis efendim "bana sarilinca bana baba deyince, anne deyince cok seviniyorum"
yok ya.. hadi oradan...
bircok kisi cocugu kendi icin kucukken bir oyuncak, buyuyumce ise yaslandiginda kendine bakacal bir sigorta/yatirim araci olarak goruyor, kkmse kimseyi kandirmasin durum bu..
ne hakkin var senin bir canli yaratmaya, onu dunyanin devri devranina katmaya..
ne hakkin, ne haddin var senin bir insani yasamak zorunda birakmaya..
nereden biliyorsun onun yasamak isteyecegini, bu dunyayi sevecegini, gitmek istemeyecegini..
boyle bir riski nasil alirsin?
bu ne had bilmez, vicdansiz bir sorumsuzluktur?
ayrica kadinin dogasinda da ciddi bir yaradilis problemi oldugunu cok ciddi dusunmekteyim, şoyle ki; bence her kadinin dogal olarak 1 tane cocuk sahibi olma hakki olmaliydi, yani ne bileyim kadin 1 tane dogurduktan sonra rahminin islevi bitmeliydi mesela..
boyle olsaydi dunya cok daha guzel, cok daha cekilir bjr yer olursu bence..
boylece kimse bakip bakamayacagini dusunmeden sorumsuzca yavrulamazdi..
cok mu katiyim bilmiyorum ama dunya ve yasam realitesi bunu gerektiriyor bence..


alttaraf
(10.03.19)
zamanı gelince 1 dk bile durmam.. ama zaman önemli( tahmini 26 27 yaş olur.)


lata
(10.03.19)
birkaç sene içinde düşünüyorum. maddi birikimi olan, işini ve düzenini kurmuş ve iyi eğitim alıp kendini yetiştirmiş, psikolojik ve fiziksel ciddi bir sorunu olmayan bir kişinin çocuk düşünmemesini anlayamıyorum ayrıca.


hocam
(10.03.19)
kesinlikle istemiyorum.
bencilim ben. hayatımı çocuğa adayamam. o kadar fedakarlık yapamam. çok büyük bir sorumluluk, o sorumluluğu istemiyorum. bir de doğum yapmak çok korkunç geliyor bana. kendime bunu yap(tır)mak istemiyorum.


pati
(10.03.19)
bir kaç yıl sonra 1 adet çocuk sahibi olmak isterim ama sadece 1 adet, çünkü bu şekilde bir çocuğa çok daha iyi bakabilirim, her türlü imkanı sağlamaya çalışırım.


evli değilim, gönül ilişkim de yok ama yine de çocuk sahibi olmak istiyorum. aslında benim gibi özgürlüğüne çok düşkün, ilişikiden bile kaçınan bir insan için çok garip bir durum ama cidden çocuk istiyorum. doğru zamanda doğru insanla olduktan sonra güzel bişey bence. anne babamın bize sevgisini öyle hissettim ki bu yaşıma kadar o hissiyatı ben de yaşamak istiyorum sanırım biraz bunun etkisi de var.


ruh i tibbiye
(10.03.19)
Çocuk mevzusu benim çok gözümü korkutuyor. Klişe olacak ama bir insan yetistirmek ona şekil vermek onu hayata hazirlamak korumak vs cidden çok zor ve büyük bir sorumluluk. Şimdiki kafamla istemiyorum. Zamanla doğru insan doğru zamanla belki fikrim değişir ama zannetmiyorum:/


Amaranta ursula
(10.03.19)
Arada bir hormonlarım depreşince babyyy babyyyy diye ağlıyorum ama sonra mantıklı düşününce geçiyor. Off aşırı zor iş çocuk büyütmek. Zaten hayat yorucu bunaltıcı, bi de üstüne dert yaratıyosun kendi isteğinle. Garip.


turuncu tonlarda
(10.03.19)
@annesütü +1

İnsan maddi manevi olgunluğa erişmişse neden aşık olduğu bir insanla birlikte bu dünyaya yeni bir canlı getirmek istemez ben de ona anlam veremiyorum.
Dünya daha iyi biryere gitmiyorsa biz elimizden geleni yapmaya çalışalım.
Özgür düşünceli, mutlu, sağlıklı yeni bir nesil bırakmak da en güzel katkılardan biri olur bu durumda.


chitosan
(10.03.19)
@gmzo, idiocracy filmini anlatmış :) çocuğum zengin bir hayata doğar, her türlü imkanı olur, yine de çocuk sahibi olmak istemiyorum, dünyaya daha iyi nesil yetiştirmek gibi bir misyonum yok, bencil düşünüyorum. hayatın tadını çıkarıp sktrip gitmek hedefim.


Jesus Christ
(11.03.19)
İki taraf da tam olarak emin bir şekilde "evet ya!" demeden asla ama asla kalkışılmaması gereken bir olay bence. Geri dönüşü yok yani baştan korkutucu zaten. O yüzden tereddütsüz, finansal olarak stabil, ilişkisi/evliliği oturmuş insanlar çocuk sahibi olmalı sadece bence. Yani işin duygusal tarafı ok, çok tatlı bir olay ama gerçekçi olmak lazım.

Ara ara çıkıyor ya haberler; çocuğuna şunu alamadı intihar etti vs diye. Bunlar beni aşırı üzüyor çünkü bir yandan kızıyorum da. Çok istisna durumlar dışında ailelerin ekonomik durumları çocuk yapmadan önce de bellidir yani ya da kaç çocuğa yetebilecekleri bellidir. Hal böyleyken neden ya, neden siz de çocuk yapmak zorundasınız ki? O çocuğa güzel bir hayat veremeyeceksem ben ömrüm boyunca çocuk sahibi olmamayı tercih ederim mesela. Ben bir kedi/kuş için bile böyle düşünüyorum, insanlar çocuk yapmak için bunun yarısı kadar düşünmüyor. Üzücü ve anlamsız benim için.

O yüzden kendimden ve eşimden %100 emin olana kadar asla çocuk yapmamayı düşünüyorum, büyük konuşmak olarak algılanmasın. Önce kendi çocukluğumda, yetiştirilişimde gördüğüm hataları yapmayacak kadar eğitmem, törpülemem lazım kişiliğimi mesela.


piremses
(11.03.19)
dunyaya gelmek icin bir talebi olmayan canliyi dunyaya getirmek de onu yok etmekle/oldurmekle ayni kefede bir noktada. kisinin rizasi disinda oluyor.


cocuk dogurma konusunun oneminin yeterince anlasilmadigini dusunuyorum. sanki cocuk yapmak okul oku, ise gir, evlen zincirinin bir sonraki halkasi. sanki kotu giden evliligi kurtarma urunu, sanki depresyondaki hayat amaci olmyan kisilerin hayata tutunma araci, sanki korunmayi bilmeyen iki yetiskinin kazasinin amaan bakariz gevsekliginin sonu.

halbuki o bir can. o canin basina gelen her seyden sorumlusunuz. o cani uzen, ona zarar veren her seyden siz de sorumlusunuz. hele kotulugun her metrekaresine sindigi bir dunyaya cocuk getirmek gercekten zor bana gore.


jimicik
(11.03.19)
(4)

kredi hk

merhaba. bankadan kredi çekince ve süresinden önce toplu ödeme yapılırsa yine de faiz ödenir mi? mesela 10 bin lira 12 ay vadeli çekildi. faziel toplamda 13 bin lira bankaya geri ödenecekti. ama 2. ay toplu ödeme yapıldı.(bu tarz bir yapılandırma mümkün mü emin değilim, örnek veriyorum.) o 3 bin lir
merhaba. bankadan kredi çekince ve süresinden önce toplu ödeme yapılırsa yine de faiz ödenir mi? mesela 10 bin lira 12 ay vadeli çekildi. faziel toplamda 13 bin lira bankaya geri ödenecekti. ama 2. ay toplu ödeme yapıldı.(bu tarz bir yapılandırma mümkün mü emin değilim, örnek veriyorum.) o 3 bin lira faizin tamamını banka ister mi yine de?
blacksky
(03.03.19)
Hayır faiz indirimi düşüyor o şekilde çıkan tutar ödeniyor.


zaman
(03.03.19)
istemez. kalan ana parayı ödersiniz sadece.


perloneth
(03.03.19)
önce faiz ağırlıklı ödeme alıyolar. yani ilk ay ödemesi %90 faiz %10 anapara, 2. ay %80 faiz %20 anapara gibi. rakamları tam bilmiyorum ama süreç böyle ilerliyo. kapatırken de o güne kadar ödediğin faizi ödemiş oluyosun zaten sonrası için de kalan anaparayı alıyolar


camasirsuyu
(03.03.19)
ilk taksitleriniz her zaman faiz parasıdır. son taksitlere doğru anaparanın kendisini ödemeye başlarsınız.


melodiaa
(03.03.19)
(7)

eğitim

yaşınız ve eğitim seviyeniz nedir, eğitim ile ilgili hedefleriniz var mı?
yaşınız ve eğitim seviyeniz nedir, eğitim ile ilgili hedefleriniz var mı?
blacksky
(10.02.19)
28- Yüksek lisans yapıyorum. Hedefim lanet olası tezi bi an önce verip kurtulmak.


22. lisans son senem. yazılımla alakası olmayan mühendislik okuyorum ama sürekli yazılım çalışıyorum şu son sene. kendimi tamamen bu alana vermeyecem ama inşaat sektöründe yazılım bilmek çok artı sağlıyor.

lisans bittikten sonra da iş hayatı + yazılıma devam eder, küçük küçük programlar üretmeye başlarım. yaş 28-30 olunca ne olacak görecez


avatar is back
(10.02.19)
30 doktorada 2.yilim

Belki devam ederim


Traveller
(10.02.19)
31. lisans. bu sene alesi bi deneyip şansım yaver giderse seneye yl yapmak istiyorum. onun dışında yıl içinde seminer ve kurslar alıyorum.


dedim ben sana
(10.02.19)
26'ya iki ay kala lisans okuyorum hala. 27 gibi biter sanırım. hedef medef pek düşünmedim.


22 lisans mezun. yüksek lisans hazırlığı yapiyorum.


westblack
(10.02.19)
Yas 32 egitim durumu lisans mezunu.
Egitim hayat boyu bitmez ama okul, kurs falan dusunmuyorum simdilik.


(17)

günde kaç kalori

alıyorsunuz?hesaplıyor musunuz? cinsiyet belirtirseniz süper olur
alıyorsunuz?hesaplıyor musunuz? cinsiyet belirtirseniz süper olur
blacksky
(28.01.19)
4000


angelus
(28.01.19)
2500+ 21e.


biravekahve
(28.01.19)
Hic hesaplarmiyorum. Spor yaparken hesapliyordum belli bir kalori miktarinin altina dusmemek icin.
Erkek.
Sisman olsam hesaplardim ama.


stavro
(28.01.19)
2000 civarı şu an
30 erkek


Ölçüme göre almam gereken kalori 1125 ama tabii ki aşıyorum, hesaplamayı unutsam da dikkat etmeye çalışıyorum.


mslny
(28.01.19)
hesaplamıyorum.
Nasıl bu kadar hesaplanıyor, şaşırıyorum.


oldumusimdi
(28.01.19)
çok sıkı bir şekilde takip etmiyorum ama 1800'ü geçmemeye çalışıyorum. meşrubat hiç tüketmiyorum artık, şeker alımımı da kontrol altında tutmaya çalışıyorum. kilo vermem lazım çünkü. ideal kilomda olsam günde 2500 civarı uygun olurdu benim için. adım samuel, 24 yaşım.


der meister
(28.01.19)
Hesaplamıyorum.

Erkek.


spor yaptığım dönemde 1700-1800 kalori civarında alıyordum, ancak 5-6 aydır spor yapmıyorum ve beslenmem çok kötü maalesef, maksimum 1000-1200 kalori alabiliyorum, 38k,


hypathia
(28.01.19)
Dikkat etmediğim dönemlerde 2000 altı kalıyorum (fabrika ayarlarımda çok yemek yemek yok) Üşenmeyip yemek hazırlamaya fırsat bulursam ve midem de kaldırırsa 2500-3000 arası.

29 e


synesthesia
(28.01.19)
Bu aralar diyette olduğum için 1000-1200 kalori Arasında alıyorum
Cinsiyetim kadın.


Aishaerova
(28.01.19)
3000 kcal. 23e


mekaniker
(28.01.19)
1900 hesapladım, aşmıyorum


1000
24, kadın.

60 kilo verdim.


Hayatımda hiç hesaplamadım (56 kilo olduğum dönem dahil). Kendimce sağlıklı beslenmeye çalışıyorum, >10 senedir kilom stabil, ideal.
31 k


pati
(29.01.19)
hesaplamıyorum, 2 günde 1 spor yapıyorum, spor yaptığım günlerde 2500-3000, spor yapmadığımda 2000-2500 civarı gibi.


Jesus Christ
(29.01.19)
2100-2200 kalori erkek.

ama bu kalorileri hangi macrolardan aldığın da çok önemli. snickers yiyerek alıyorsan orada bir sorun var.


orpheus
(29.01.19)
(6)

zam oranlarınız

açıklandı mı, neler? tecrübeyi de yazarsanız süper olur.
açıklandı mı, neler? tecrübeyi de yazarsanız süper olur.
blacksky
(14.01.19)
bir gün ben de bu heyecanı yaşayacağım günü umutla bekliyorum, 3 sene sözleşmem var ve zamlarım sözleşme bitene kadar sabit :( 1 senem kaldı.. ondan sonra zenginim sanırım..


nahtoderfahrung
(14.01.19)
%0 - 1 ay :(
eski iş yerim %20 yapmış.


Bruce
(14.01.19)
bizde patronla pazarlık usulü oluyor. bu ay zam görüşmeleri yapıcaz. %20'den açıcam kapıyı bakalım. %15'e kadar inebilirim.


sir gawain
(14.01.19)
Sendika görüşüyor daha belli değil. En az enflasyon kadar olur herhalde.


catch the arrow
(14.01.19)
Arkadaş 22.3 almış. Bize de enflasyon +performans yaparlar her sene olduğu gibi. O da aşağı yukarı 26-27 ye denk gelir.


goodman
(14.01.19)
20,3%

15 yıl tecrübe


Jesus Christ
(15.01.19)
(4)

google ürünleri

hangilerini ne amaçlı ve ne sıklıkla kullanıyorsunuz?mesela scholar google ı yeni ögrendim ( :) ) ve diğer google araçlarına bakarken cahilliğimle orantılı bi dehşete düştüm diyebilirim. en fazla gmail ve google keep kullandım şimdiye kadar çünkü. bir nevi tavsiye alma amaçlı soruyorum aslında.
hangilerini ne amaçlı ve ne sıklıkla kullanıyorsunuz?

mesela scholar google ı yeni ögrendim ( :) ) ve diğer google araçlarına bakarken cahilliğimle orantılı bi dehşete düştüm diyebilirim. en fazla gmail ve google keep kullandım şimdiye kadar çünkü. bir nevi tavsiye alma amaçlı soruyorum aslında.
blacksky
(13.01.19)
Calendar, Scholar, Keep, Drive, Docs her gün.
Hangouts gerektikçe.


fotrsapka
(13.01.19)
Her gun: Search, Calendar, Gmail, Drive, Docs, Sheets, Hangouts, YouTube, Chrome, Chromecast, Google Home Mini

Gerektikce: Maps, Flights, Translate, Photos


crown
(13.01.19)
sadece youtube kullanıyorum ben de. diğer tüm servislerin muadilini kullanıyorum.


avianthem
(13.01.19)
(bkz: google arts and culture)
artsandculture.google.com
neredeyse her servisinin muadili var ve ben her şeyini google'a emanet etmekten çekinen bir insanım ama arts&culture çok efsane bişi. müzeseverlerin özellikle kaçırmaması lazım, bildiğin adım adım geziyorsun dünyanın en önemli müzelerini. ve dahası tabii...


Bruce
(13.01.19)
(5)

çalışırken master

selam, özel sektörde çalışıyorum. Haftasonu çalışmıyorum. bir program var master yapmayı gerçekten istiyorum, kabul edilme ihtimalim de yüksek (yurtiçi). yaptığım işle alakalı. ama yüksek lisans haftada 2 (hatta 2.5) gün istiyor. benim ofisten böyle bir izin almam çok çok zor.max 1 gün izin alabilir
selam, özel sektörde çalışıyorum. Haftasonu çalışmıyorum. bir program var master yapmayı gerçekten istiyorum, kabul edilme ihtimalim de yüksek (yurtiçi). yaptığım işle alakalı. ama yüksek lisans haftada 2 (hatta 2.5) gün istiyor. benim ofisten böyle bir izin almam çok çok zor.max 1 gün izin alabilirim.

Karar veremiyorum ne yapmam gerektigi konusunda. Haziranda başvuru olacak.. işi tümden bırakmam söz konusu değil bu arada. önerileriniz olur mu?
blacksky
(12.01.19)
işe devam et
masterı her zaman yaparsın.
işinde güzel bir pozisyona gel, bir gün, bir buçuk gün rahat izin alacak haldeyken yaparsın yükseği. ya da mba yaparsın vs.
işe devam et.


jimjim
(12.01.19)
gercekten cok istiyorsan, patrona cikip

bu sureleri yillik izin ve molalardan dusulebilecegini yada ucretsiz izin olarak degerlendirebileceklerini citlatabilirsin.


mayeskuel
(12.01.19)
bu durumda yapabileceklerin:

-ücretsiz izin olarak saydırmayı teklif et,
-akşam saatlerinde dersler olan master programları var onlara bak,
-uzaktan master programları var,
-master'da genelde devam zorunluluğu olmaz sadece sınavlarla idare edebilirim dersen bu da bir opsiyon


bazı şirketler çalışanlarının yüksek eğitim almalarını destekliyor ve izin veriliyor.

haftada 2buçuk gün olduğuna emin misiniz derslerin? çoğu yüksek lisans programında dersler 1buçuk güne toplanıyor.

siz her halükarda başvurun. master ı her zaman yapabileceğinizi düşünmüyorum çünkü zaman geçtikte motivasyon düşüyor. 2 dönem ders dönemi olacak ve ders dönemleri 12 hafta oluyor. bazı haftalar bir şekilde ders yapılmıyor ya da sınavlar, ödevler vs oluyor. yani işten alacağınız izin bir yıl boyunca haftada 2buçuk gün şeklinde olmayacak. iş vereninize programınızı bu şekilde ifade ederseniz izin almanız kolaylaşır.

ben geçen sene bu şekilde yapmıştım, kabul ettiler.


biseysorcaktim
(12.01.19)
çok teşekkürler.
derslere de katılmak istiyorum ve tek bir okul tek bir program var kafamda o olmazsa master yapmam zaten muhtemelen şuan.
en güzeli ders programını detaylıca ögrenip işevereni ikna etmek. bir de kabul edilmeden konuşmak da istemiyorum ama son anda konuşursam da eminim sinir olacaklar :) bakalım nasıl olacak.


blacksky
(12.01.19)
(3)

çocuklara yardım

merhaba anadoludaki okullarda okuyan / ya da orda yaşayan çocuklar için eğitim araç gereçleri, giysi gibi yardımlar oluşturan gruplara nasıl ulaşabilirim?
merhaba anadoludaki okullarda okuyan / ya da orda yaşayan çocuklar için eğitim araç gereçleri, giysi gibi yardımlar oluşturan gruplara nasıl ulaşabilirim?
blacksky
(11.01.19)
facebook ve instagramda bir çok yardım sayfası var onlara ulaşabilirsiniz.


dedim ben sana
(11.01.19)
Selam, karsiyaka belediyesinde iyi insanların kurduğu güvenilir bir proje var,instegramdan takip edebilirsin.."Bir Çocuk Bin Gülüş"


pembeturk
(11.01.19)
(16)

istanbul'da en sevdiğiniz

yer-sokak-mekan-park.... neresi?
yer-sokak-mekan-park.... neresi?
blacksky
(23.12.18)
suadiye caddebostan tarafları.


sir gawain
(23.12.18)
tarihi yarımada’nın bir çok yeri. ama en çok da ayasofya ve sultanahmet cami arasındaki yer. peyzaj olarak gerçekten çok kötü. ama çok güzel bir büyüsü var. oradaki banklarda saatlerce tek başıma oturup kahve içmişliğim var.


violetsky
(23.12.18)
sogukcesme sokagi (topkapi sarayinin aradaki cok kisinin bilmedigi sokak)
sultanahmet taraflari


exlibris
(23.12.18)
adalar;burgaz ada


jimjim
(23.12.18)
tarihi yarım adanın pek çok yeri +1 yaşanmışlık hissini seviyorum çünkü.


candide
(23.12.18)
Sultanahmet


eazy
(23.12.18)
Anadolu Yakasi’nda Kadikoy(Suadiye,Caddebostan,Moda bunlardan birkaci) ve Tuzla. Avrupa Yakasi’nda Tarihi Yarimada.


puxavida
(23.12.18)
tarihi yarımada.

ve tarihi yarımadacılar <3


fever
(23.12.18)
selimiye, çiçekçi ve salacak da pek güzeldir. tarihi yarımadaya en güzel oradan bakılır.


fever
(23.12.18)
Burgazda kalpazankaya'nın güneye doğru iç tarafları. Büyükada büyük tur yolunun kuzeydoğu tarafındaki burun. Spesifik olarak bunlar haricinde bütün adaları çok seviyorum.

Haricinde; Roma merdivenlerini boşken çok severim. Galata'nın ara sokakları keza. Atatürk arboretumu'na bu sene ilk defa gittim çok beğendim.

edit: tarihi bölgeleri, şehirleri gezmeye bayılan biri olarak tarihi yarımadadan nefret ediyorum. bu kadar bozulmuş, içine edilmiş, yozlaşmış bir tarih dokusu hiçbir yerde görmedim. dünya medeniyetine damga vurmuş koskoca şehirde bir metrekare alan bile yok ki olduğu gibi bırakılmış olsun. iğrenç restorasyonlar, berbat kullanım alanları, basit süslemeler ışıklandırmalar dolu, tarihe zerre saygısı olmayan insanlara terk edilmiş bir yer "tarihi yarımada".


Bruce
(23.12.18)
Kuzguncuk


datnet
(23.12.18)
Moda sahil.


ms brownstone
(23.12.18)
dolmabahçe caddesi barbaros-vodafone arena arasındaki ağaçlı yol


faik abi
(23.12.18)
Moda, kosuyolu, büyük ada


en_birinci
(23.12.18)
kadikoyu komple seviyorum. avrupa yakasinda ise visnezade, macka, nisantasi ve dolmabahce-ortakoy arasi sanirim.


in vino veritas
(23.12.18)
En sevdiğim Tarihi yarımada (tramvayın geçtiği hat)
Beşiktaş çarşı ve çarşıdan Vodafone arenaya giden ağaçlı yol
Moda, caddebostan ve Kadıköy merkez ve bunların iskele ve sahilleri
İstiklal caddesi


etki
(23.12.18)
(9)

ev-araba vs almak

ne kadar mantıklı? ikisini de kiralayarak yaşamak daha mı mantıklı yoksa
ne kadar mantıklı? ikisini de kiralayarak yaşamak daha mı mantıklı yoksa
blacksky
(02.12.18)
kiralamaktansa almak daha mantıklı.


tabirimekruh
(02.12.18)
Duruma, ekonomik şartlara göre değişecek bir şey. Ev alırsan kira vermezsin ama vergi ödersin. Toplu paranı eve gömersin faiz alamazsın. Kiracı olursan da sürekli kira ödersin.


ovungec zeus
(02.12.18)
Evi almak mantıklı, araci kiralamak.


fever
(02.12.18)
Biraz da mirasla ilgili. Bunları bırakacağın çoluk çocuk varsa kar zarar hesabı yapılmadan alınmalı fakat yoksa ev kira olabilir bana göre.


nrn
(02.12.18)
kredi ile alınacaksa kiralamak daha ucuza gelir ancak eldeki nakitle alınacaksa ikisi de yatırım sonuçta.


johnnie w lker
(02.12.18)
sirketin varsa ve full masraf gosterebiliyorsan araci kiralamak mantikli olbilir. ancak ortalama biri icin 4-5 yaslarinda ikinci el bir arac almak her zaman daha karlidir.


orpheus
(02.12.18)
Birileri size bu ürünleri kiralayarak para kazandığına göre sizin kiralamanız almaya göre daha mantıklı değildir di mi?

Kiralamak satın almaktan mantıklı ise, ürünü satın alıp size kiralayan nasıl para kazanıyor?

Tüm kira giderini fatura edip vergiden düşen ve çok vergi ödemesi çıkan bir şirketiniz varsa araç kiralamak mantıklı +1

Ama diğer türlü mantıklı değil.


John Bloor
(03.12.18)
araç kiralama şirketleri araçları farklı KDV oranıyla satın alıyor ve buradan para kazanıyor.


fever
(03.12.18)
aracı da evi de kiralamak mantıklı değil.

araç kirasına denk düşecek taksidi ödemeyi göze alırsanız, araba alabiliyorsunuz. ben çok araştırdım, kesinlikle mantıklı olmuyor. araç satın aldığınız zaman bunu da gider gösterebiliyorsunuz.

ev kiralamak da mantıklı değil, çünkü evler zaman içinde değer kazanıyor. Ucuz bir evden başlayıp ufak ufak daha yükseğini almak daha mantıklı.

sadece iş yapıyor ve işinizden daha yüksek oranda kazanıyorsanız (kazanmayı umuyorsanız değil, kazanıyorsanız) kiralamak mantıklı. gerisi sokağa para dökmek.


babilbaligi
(03.12.18)
(5)

bütçe planlama uygulaması

kullanıyor musunuz? kullanıyosanız hangisini tavsiye edersiniz
kullanıyor musunuz? kullanıyosanız hangisini tavsiye edersiniz
blacksky
(25.11.18)
Excel'de kendi yaptığım bir varlık yönetimi var onu kullanıyorum.
Ay boyunca harcamalarımı ve gelirlerimi kategorilerle birlikte girip her an ne kadar ne kadar gelmiş nerden gelmiş, nereye ne kadar gitmiş görebiliyorum.

Bir kaç dönem sonunda bunların grafikleriyle harcama profilimi çıkarıp ona göre gelecek ay bütçe planımı oluşturuyorum. Kısmam gereken şeylerden kısıyorum vs.

Hazır programlar pek kullanışlı gelmiyor. Excel'de kafama göre istediğim yeri düzenliyorum.


sumuklurakun
(25.11.18)
excel senin düzeyinde kullanamıyorum makrolu vs ama çok hoş geldi kulağa.. teşekkürler


blacksky
(25.11.18)
spendee


hjarteblod
(25.11.18)
@blacksky hiçbir makro yok :D sadece formüller var içerisinde :)


sumuklurakun
(25.11.18)
Android de para yönetimi adli uygulamadan cok memnunum. 4 5 aydir kullanmayi bıraksam da öncesindeki bir yil boyunca kullanmakla cok iyi etmiştim. Para verip aldığım ender uygulamalardan


biseysorcaktim
(25.11.18)
(3)

koltuk değneği

merhaba burkulmadan dolayı bir ayak üstüne basamıyorum.tek koltuk değmeği mi çift mi kullanmam gerekir? almayacaktım ama yürümem imkansız hale geldi bir haftadır.
merhaba burkulmadan dolayı bir ayak üstüne basamıyorum.tek koltuk değmeği mi çift mi kullanmam gerekir? almayacaktım ama yürümem imkansız hale geldi bir haftadır.
blacksky
(09.10.18)
çift koltuk değneği ile daha rahat edersin.


xdenizx
(09.10.18)
Babama dr tek yazmıştı.


Tek olmalı. Ben de birkaç sene önce aynı durumda tek değnek kullanmıştım.


blue serenity
(09.10.18)
(9)

tek taş

tektaşlar geri satılabiliyor mu, böyle bir piyasası var mı yoksa hemen değer mi kaybediyor?
tektaşlar geri satılabiliyor mu, böyle bir piyasası var mı yoksa hemen değer mi kaybediyor?
blacksky
(11.06.18)
Satiliyor ama oyle gram altin gibi degil piyasasi.

En iyi ihtimal aldiginiz yere goturup bir ust modeli almak. O zaman belki iyi biselere sayarlar. Ya da sertifikasi varsa internetten satilabilir.


brkylmz
(11.06.18)
yatırım olarak alınacak bişey değil yani.

1500 e aldıysan 1000 e satarsın gibi düşün.(bu oranı tamamen şimdi ben uydurdum)


Photographer
(11.06.18)
Kesinlikle geri vermemek üzere alınacak bir ürün :)
Değer kaybı çok üst.


sbryldrm
(11.06.18)
zamanında (6 yıl once) 900 tl ye aldıgım tektaşı geri vermek istedigimde 450 fiyat bicmislerdi 4 ay sonra...


binder dandet
(11.06.18)
çok değer kaybı olduğu için geri vermeyin de kolye yaptırın tek taştan.


benaslinda
(11.06.18)
Çok nadir, büyük, berrak, açık renk, kusursuz bir taş almıyorsan o taş sıradan bir taş. Yarı fiyatına alırlar. Kraliyet mücevheri ayarında olsa değer kaybetmeyebilirdi.


Lim5
(11.06.18)
ya o zaman tektaşla evlilik teklifi aşırı saçma. işin duygusal sosyal bilmem nelerini geçiyorum. bari iki kişi için de yatırımlık olsun diye altın alınabilir ya da gayet normal fiyatlı tasarım yüzükle (plastik bile olur) evlilik teklifi daha iyi. teşekkürler ^^


blacksky
(11.06.18)
zen pırlanta mesela. alıyorsun 14 gün sonra yarı fiyatına mı ne düşürüyor geri vermek istersen.yatırımlık bir nane değil.sadece gösteriş.


çılgındünya
(11.06.18)
Eğer sertifikalı taş satan, küçük, tanıdık bir kuyumcu var ise 2 sene, belki daha fazla süre aldığınız fiyata sayarak taşı büyütüyor. Yatırım yapılmaz yani. Ama iyi bir kuyumcu tercihiyle zamanla yeni bir taş alma şansınız olur.


(4)

ingilizce konuşma geliştirmek

binlerce öneri var biliyorum ama özellikle ifade/ kelime eksikliği yaşıyorum konuşurken utanmaktan ziyade. zaten her gün konuşmam gerekiyor iş için. kitap okuyarak geliştirebileceğimi düşündüm. öneri kitaplarınız var mu? salingerın filan kitaplarının ingilizcelerini dne nezih gibi yerlerde bulur muy
binlerce öneri var biliyorum ama özellikle ifade/ kelime eksikliği yaşıyorum konuşurken utanmaktan ziyade. zaten her gün konuşmam gerekiyor iş için. kitap okuyarak geliştirebileceğimi düşündüm. öneri kitaplarınız var mu? salingerın filan kitaplarının ingilizcelerini dne nezih gibi yerlerde bulur muyum? seviye olarak inter- upper inter olabilir..
blacksky
(21.04.18)
valla bende bi huy var, durduk yere türkçe bir cümleyi nasıl ingilizce ifade ederdim diye aklımdan geçiriyorum sürekli(günlük hayatta o an kullandığım cümleler oluyor genelde herhangi bir cümleyi herhangi bir zamanda değil yani). kafamın içinde pratik oluyor yani konuşmadan. kelimede takılırsam da sözlüğe bakıyorum falan. yani hiç konuşmadan kendi kendime konuşma pratiği yapmış gibi oluyorum. deli gibi bir şey yani.


benim tavsiyelerim güncel metinler okumak, ingilizce altyazılı dizi izlemek, kalıpları not tutmak, şeklinde.


e haliyle
(21.04.18)
Filmleri türkçe dublaj, ingilizce altyazılı izlemek.
Bol bol kitap ve gazete okumak.
Her gün değil ama bazı günler en azından günlük tutmak.


dijalli
(21.04.18)
Kitap okuyarak iyi öğrenilebilir de bazen pek kullanmayacağın kelimeler öğreniyorsun kullanmadığın için de anlamı kalmıyor.

Amazon kindle diye uygulama var, oradan ingilizce kitap alırsanız söslük özelliği de var gösteriyor kelimelerin üstünde anlamlarını.

Ancak benim daha çok tavsiyem konuşmanız üzerine. Biz dil konusunu genelde yanlış eğiliyoruz, gramere boğulup konuşmayı ihmal ediyoruz sonra böyle anlıyorum ama konuşamıyorum oluyor herkes. Aslında bebeklere baktığımızda onlar dili duyarak ve tekrarlayarak öğrenir. 7 8 yaşındaki bir çocuk daha pek okuma yazma bile bilmeden konuşabilmesi de hep duyması ve konuşmasıdır. Yani kısaca internetten/uyhulamalardan hep ingilizce bir şwyler dinleyin, konuşma kulüplerine girin insanlarla tanışın. Zamanla siz de daha fazla kelime kullanmaya başlayacaksınız.


senolll
(21.04.18)
(8)

kıbrıs

burda toplu taşıma nasıl? ercandan lefkoşaya gidip 2-3 saat takılıp girne'deki otelimize geçsek mesela otobüs dolmuş vs ile halledebilir miyiz? bir de mutlaka gidin/ yapın dediğiniz şeyler varsa onlar da harika olur :)
burda toplu taşıma nasıl? ercandan lefkoşaya gidip 2-3 saat takılıp girne'deki otelimize geçsek mesela otobüs dolmuş vs ile halledebilir miyiz? bir de mutlaka gidin/ yapın dediğiniz şeyler varsa onlar da harika olur :)
blacksky
(25.03.18)
6 dan sonra zor. zaten lefkoşada ne yapacaksınız. lekoşa boş girne çoş.


hoikam
(25.03.18)
arabasız oldukça zor olur.
taksi ile belki ama o da masraflı.


cedex
(25.03.18)
Toplu taşımayı bilmiyorum hiç kullanmadım.

Mutlaka yapın diyeceğim şey araba kiralayın. kıbrısta araç kullanımı ve araçla ulaşım çok rahat, problem ters trafikse eğer, ondan hiç korkmayın, ben ankarada araba vermediğim arkadaşımın kıbrısa gittiğimizde kullanmasına gönül rahatlığıyla izin veriyorum. Tek bilmeniz gereken göbeklere girmeden önce eğer göbekte dönen bir araç varsa göbeğe girmiyor bekliyorsunuz o çıkınca giriyorsunuz bu kadar.(bunun yabancı bi' adı da vardı).


bir tane gezi firmasından harita alırsanız kıbrıs'ta her yeri gezmeniz en fazla 3 gününüzü alacaktır. O yüzden zaten kıbrısta yapılabilecek herşeyi yapmak çok kolay.

Ben normalde tarihi mekanları pek sevmem ama kapalı maraş hem yerleşim yeri olarak hem de hikayesi bakımından ilgi çekici bir yer. Mutlaka gidin diyeceğim şey de birdahaki sefer için yalnız gidin, kıbrıs güzel ama yalnızken güzel. Çiftler için çok sıradan.


mete kudur
(25.03.18)
kapalı maraş benim de en ck istediğim yer. lefkoşada da barbarlık müzesi içndi. çok tarihi bi gezi olmayacak zaten tamamen otel deniz tatili olacak bizim için. toplu taşıma sıkıntıymış, taksilerle halledeceğiz o zaman mecburen. öğrenciler napıyor yahu şuan buna üzüldüm :D


blacksky
(25.03.18)
toplu taşıma kıbrısta yok gibi bişey. 1-2 belirli yer dışında durağı yok. 80-100 lira arası araç kiralayıp ulaşımı hallediyoruz en mantıklı yol.


anily
(25.03.18)
Kıbrıs'ta toplu taşımayı unut. Eğer sağdan akan trafiğe alışabileceksen araç kirala yoksa taksi kullan ve taksicilerle pazarlık yap.

Bir de Kapalı Maraş bildiğim kadarıyla sivillere kapalı. Sadece Türk askeri ve BM görevlilerinin giriş yetkisi var diye biliyorum. Ben 2014 yazında askerliğimi yaparken öyle demişlerdi en azından. Şimdi değiştiyse bilemem.


halitkin
(25.03.18)
Öncelikle Lefkoşa'ya uğramayın direk girne'ye geçin Lefkoşa Türkiye'deki alelade bir memur şehri tadındadır renksiz ve zevksiz. Girne'ye Ercan'dan taksiyle geçebilirsiniz iki seçenek var dağ yolu ya da Lefkoşa yolu üzerinden.

Kıbrıs toplu taşımacılık konusunda oldukça sıkıntılı, hava alanından saat başı kalkan otobüsler var girne'ye ancak taksi daha mantıklıdır yalnız biraz tuzlu gelebilir ercan-girne merkez 150 TL civarı ayrıca oteliniz merkezde değilse zaten Taksiye binmeniz her türlü şart otobüsler liman çemberine kadar getirir sizi.

Eğer girne'de bir kaç gün kalacaksanız araba kiralayabilirsiniz türkiye'deki gibi meşakkatli değildir tek sıkıntı ters akan trafik ama bir kaç saate alışırsınız.


solo
(26.03.18)
havalimanından otobüs kullanmayo düşünüyorduk :/ neden mantıksız? bi noktadan taksiye bineriz diye düşünmüştük en azından o kadar para vermektense


blacksky
(30.03.18)
(3)

yüksek lisans

yl başvurularında dil sınavı için toefl ya da yds olmasına dikkat ederler mi sizce?yani biri daha pozitif gelir mi onlara değerlendirirken?
yl başvurularında dil sınavı için toefl ya da yds olmasına dikkat ederler mi sizce?yani biri daha pozitif gelir mi onlara değerlendirirken?
blacksky
(04.03.18)
TOEFL'ın osym tarafından belirlenmiş denklik değerleri var.

Şuradan bakabilirsin: dokuman.osym.gov.tr


archmage mahmut
(04.03.18)
arkadaş yazmış. yds eğer sadece kabul şartı ise umurlarında bile olmaz. atıyorum toefl 1000 şart ve sen de 1000 aldıysan 2000 alandan hiçbir farkın yok.

eğer yabancı dil sıralamayı etkiliyorsa arkadaşın linkte verdiği gibi 100'lüğe çevirip o şekilde etki ettirirler.


bide yökdil varmış daha kolay galiba.


mikahakkinen
(05.03.18)
(3)

spor öncesi

merhaba öğlen 1-1.30 gibi normal çğün tüketen biri 7de yapacağı spor öncesi ne tüketmeli? sonrası ne tüketmeli? öncesinde öğle yemeği hariç bir şey yemezsem spor sonrası normal akşam yemeği tüketmem ne kadar dogru olur? ızgara ya da çorba ve salata gibi
merhaba öğlen 1-1.30 gibi normal çğün tüketen biri 7de yapacağı spor öncesi ne tüketmeli? sonrası ne tüketmeli? öncesinde öğle yemeği hariç bir şey yemezsem spor sonrası normal akşam yemeği tüketmem ne kadar dogru olur? ızgara ya da çorba ve salata gibi
blacksky
(28.02.18)
17.00-17.30 arası 7-8 tane çiğ badem ve 2-3 tane tam ceviz yer,
antreman öncesi isteğe bağlı olarak 1 ölçek protein tozu alabilirsin.
Antremandan 20-30 dk önce de bir fincan sade ve sert kahve iyi olur..


Antreman sonrası yine 1 ölçek protein tozu ya da en geç yarım saat içinde 200 gr ızgara et (beyaz, kırmızı, balık), sebze çorbası (ki karbonhidrat olduğundan yerinde olsam çorba işine girmezdim), yeşil salata (turp, soğan, havuç gibi kök sebze ve domates olmayacak) ve light yoğurt tüketebilirsin.


Fayfa
(28.02.18)
Öncesinde birşey yemek zorunda değilsin. Ama kahve iç, mesela sıcak kahve falan hazırlamakla uğraşmıyorum ben, İki çay kaşığı Türk kahvesini soğuk suyla patlat gitsin. Zımba gibi olursun.

Antrenman sonrası önemli, protein, karbonhidrat ve kaliteli yağ içeren bir öğün olsun kafi. Gramaj vermiyorum, günlük makrona göre ayarla. Protein tozu kullanıyorsan o da olabilir. Ama tek başına protein tozu yetmez, karbonhidrat şart spor sonrası.


sylr
(28.02.18)
öncelikle yemek yemek için vaktin var mı onu söyle ona göre bana pm at cevap vereyim.


plastic_angel
(01.03.18)
(8)

mozaik olmayan toplum-ülke?

garip bi başlık oldu galiba amahani türkiye için , öncesinde de osmanlı için, 72 milletten oluşmuştur deriz. ya da amerika toplama bir ülke gibi, keşfediliyor ve ingiliz-portekiz-fransız vs gidip buraya yerleşiyor.bunun tam zıttı olan yani ortak kökenin daha fazla olduğu, ya da şöyle sorayım en azın
garip bi başlık oldu galiba ama
hani türkiye için , öncesinde de osmanlı için, 72 milletten oluşmuştur deriz. ya da amerika toplama bir ülke gibi, keşfediliyor ve ingiliz-portekiz-fransız vs gidip buraya yerleşiyor.
bunun tam zıttı olan yani ortak kökenin daha fazla olduğu, ya da şöyle sorayım en azından birçok ülkeden daha erken bir şekilde birliğini oluşturup şimdiye kadar getirmiş ülkeler hangileri? ingiltere geliyor aklıma sadece. kaynak vs iletirseniz onu da okurum. zaten zır cahilim tarih konusunda ama bu konuyu çok merak ediyorum bu sıralar.
blacksky
(18.02.18)
artık var mı bilmiyorum ama anahtar kelime ulus devlet.


Japonya aklime geliyor ilk olarak.


crown
(18.02.18)
Finlandiya. Çok fazla göçmen yok, e bin yıldır orada yaşıyorlar zaten.

İzlanda var.


japonya +1

%98,5 Japonlar..

tabi ada ülkesi olmalarının da katkısı büyük.


güneyli çocuk
(18.02.18)
kimse yazmamış. ben araştırmıştım bunu merak edip:

kore. özellikle de kuzey kore.most homogenous country yazın... çıkan sonuçlar vs.

ayrıca wikipedia maddesi de var bunun:

bit.ly


zunkatsar
(18.02.18)
gordugun gibi kimsenin goc etmedigi fakir afrika ulkeleri bu konuda onde.


baldur2
(18.02.18)
Ingiltere orneginin cok yanlis oldugunu yazmaya geldim. Modern donem "ingiliz"inin Kelt/Anglus(turkcesi sasirtti)/Sakson/Norman karisimi olarak goruldugu dusuncesini, bu soru icin eski kaldigindan es gecsek bile; 2. Dunya Savasi sonrasinda, yani dekolonizasyon doneminden beri Karayipler'den, Hindistan'dan vs. cokca insan ulkeye yerlesti. Simdi baktim Ingiltere'nin %85'i "beyaz"mis.

Ha Ingiltere yerine Buyuk Britanya'yi kastettiyseniz daha da karisik zaten.

Izlanda'da bile artik Taylandli, Polonyali gocmenlerin 3. nesilleri var nerdeyse. Ayrica "mozaik" vs kavramlar tanima gore degisebiliyor, mesela Polonya'dan Izlanda'ya gocen biri:

- Beyaz oldugu icin genele benzerdir,
- Katolik oldugu icin genele benzer degildir,
- Bati avrupali olmadigi/dogu avrupali oldugu icin genele benzer olmayabilir...

Ironik bir sekilde, asiri sagcilarca yonetilen Polonya, ozellikle multeci krizi sonrasi amerikan ergenlerinin islak ruyalarinda "ideal beyazlar ulkesi" olarak yer aliyor.


common of demons
(18.02.18)
Eski dünya, kuzeye ve doğuya gidildikçe homojenleşir.


oguz altun
(18.02.18)
(2)

beyoglu-beşiktaş

bu civarlarda ambiyansı hoş, iki kişi gitmelik meyhane arıyorum :) karaköy e dahil olabilir. enn kötü meyhane olmasın da akşam yemeği olsun. teşekkürler şimdiden ^^
bu civarlarda ambiyansı hoş, iki kişi gitmelik meyhane arıyorum :) karaköy e dahil olabilir. enn kötü meyhane olmasın da akşam yemeği olsun. teşekkürler şimdiden ^^
blacksky
(06.02.18)
cumhurriyet meyhanesi


mayeskuel
(06.02.18)
Sıdıka beşiktaş şair nedim de
Pişman olmazsın kesinlikle


fasulyek
(06.02.18)
(1)

şarapevi

pano vs hazzo pulo ne dersiniz?pano'da ne yemeli? 100 liraya kadar hangi şarap içilmeli?
pano vs hazzo pulo ne dersiniz?

pano'da ne yemeli? 100 liraya kadar hangi şarap içilmeli?
blacksky
(02.02.18)
İkisine de bir hafta ara ile kısa süre önce eşimle gittik.

Hazzo Pulo'nun ortam ambians falan hoşumuza gitti ancak masalar aşşşırı dip dibe geldi bize. Üst kat daha ferah sanırım, bir daha gidersek ordan rezervasyon yaptırmak şartıyla gideceğiz.

Pano için özel bi yorum yapamıyorum. Gayet iyiydi.

İkisinde de çalışanlar gayet sıcak kanlı, kendi şarapları da güzel ama Pano'yu bi tık daha beğendik.

Biz ikisinde de peynir tabağı almıştık şarap yanına.


elon
(02.02.18)
(20)

sarhoşluk anıları

en utandıklarınız /çok sarhoş olduğunuz anılarınız neler?
en utandıklarınız /çok sarhoş olduğunuz anılarınız neler?
blacksky
(23.01.18)
Benim control freak olmamdan dolayı pek yoktur ama bi keresinde müdürümüz ve müstakbel eşine salak salak espriler yapmıştım. Offf sonra kendime gelince aşırı utandım ve hiç yaşanmamış saymayı tercih ettim ama malesef yaşandı.


lcha
(23.01.18)
Yalnızca iki kere ciddi anlamda telefon ekranını okuyamayacak kadar sarhoş oldum. Birinde Kadıköy'deydim metroya bindim eve döndüm, uyudum, gece üçte uyanıp öğleden sonraya kadar aralıklı olarak kustum.

İkincisinde evdeydim, o zaman hoşlandığım kıza erotik bir şarkıdan bir mısra atmıştım tam seni tarif ediyor diye o da ayy deme öyle abartıyorsun falan demişti.

İkisi de gayet sıkıcı farkındayım.


Aşırı sarhoş olduğum bir gece bir kız arkadaşıma "HADI ÖP DE UYUYALIM ARTIK" yazmıştım. 5 gün falan mesaj atmaya utandım.


kablelvuku
(23.01.18)
istiklal'deki joker'de arkadaşlarla nuri alço gecesi yapmıştık. 7 kişi hayvanlar gibi nuri alço içmiştik. şişe sayısını hatırlamıyorum ama durmadan içiyorduk. en sonunda ben kırık bir klozete öğürerek kusarken gay elemanın biri arkadaşımı dudaklarından öpmeye çalışıyordu :) gecenin sonunda mekandan çıkarken kapının önüne yine kusmuştum. oradaki ayakçı dallama bizden 20 lira para istemişti bu olay için. arkadaşım da o kafayla "20 lira versem buraya sıçarım" dedi :) taksiyle eve gittim ve sızacağımı bildiğimden taksici abimize gerekli enlem ve boylamı bildirmiştim. taksiden sonra eve girebilmem için dik bir yokuşu tırmanmam gerekiyordu ve bacaklarda mecal kalmamıştı. ağır vasıtaların, kamyonların dik rampaları, dağları çıktığı gibi bir sağa bir sola gidiyordum. midem feci bulanıyordu ve gece 3'te evimde kusmak istiyordum. Tam evin kapısını anahtarımla açarken dayanamadım ve paspasın üstüne çıkardım. işte o anda ayıldım. çünkü annem yamulturdu beni.. o kafayla paspasın üstünü gecenin o vaktinde nasıl temizledim bilmiyorum...


silah taciri
(23.01.18)
Bi keresinde (çok genctim) kısa sürede altı bardak rakı içmişim. Dördüncü bardaktan sonrası yok. Çok acayipti.

Bir defa oldu bu, tekrar olmaz umarim.


femme vitale
(23.01.18)
Üniversitede mezuniyet töreninden sonra resepsiyon vardı. Bünyem alkole pek dayanıklı değildir. Birkaç kadehte sarhoş olmuştum. Tören bitti, arkadaşlarla yurda dönüyoruz. Çalışanlardan biri çok şıksınız diye iltifat etti. "Teşekkür ederim, elbisem Fransa'dan geldi." dedim. Adamın bakışını, boynunu yere eğişini hayatım boyunca unutmayacağım. Hem utandım hem nefret ettim kendimden.


auroraaurora
(23.01.18)
masanın altına gizlice kusmam ve çoğu kişinin fark etmemesi..


gece 4'te sitenin havuzunda etik ve ahlaka uymayan bir kıyafet seçimiyle yüzmüştüm.
bir de tuvalet sanıp apartman koridoruna işemişliğim var.


brakgn
(23.01.18)
mekanda dans ederken küçük buselerle öpüşen kuzen ve sevgilisini kıskanınca aralarına girip kuzeni dudaklarından öpmüştüm.


elorelia
(23.01.18)
bi arabanın bagajından başlayıp ön kapısına kadar üstüne işedim.

güven park'ta çöp kutularını tekmeleye tekmeleye yerinden söktüm

bi de mekanın kapısından çıktığım gibi kusmaya başlamıştım. allahtan çok gören olmadı. ya da oldu da haberim yok


Delay Fuze
(23.01.18)
oh be işeyen insanlar çıktı nihayet


blacksky
(23.01.18)
kamp ateşine oturdum.


Peyy hangi birini anlatsam acaba;

Bir arkadaşımın düğünündeyiz. Boğaza nazır püfür püfür bir ortam, misafirleri karşılayan oda orkestrası eşliğinde içilen hafif içkiler, smokinli beyefendiler, abiye elbiseli hanımlar. Kısaca ortam epey ağır. Biz de damat kontenjanından en kenarda bir masaya iliştik veriyoruz rakının gözüne. Ilık bahar akşamında, o boğaz havasında nasıl içiliyor, kafamız nasıl güzel, ama öyle güzel ki yani o kadar güzel. Başkan dinlesene !

Rakı şişelerinin biri bitiyor, öbürü geliyor. Bizim hıyarto paraya kıymış, o zaman hakkını verelim diyerek vites yükseltiyoruz. İlerleyen vakitte sahneden hayal meyal bir anons duyuyorum. "Evet, Thracia beyi sahneye davet ediyoruz. Kendisi çok güzel roman havası oynuyormuş.Evet alkışlarla alalım sahneye"

Sahnede o zamana kadar türlü latin ezgileri, efendime söyleyim çeşitli jazz standartları çalan orkestranın cimcime vokalisti beni çağırıyor. Yanında da pişmiş kelle gibi sırıtan bizim damat. Abi hadi ben zurna gibi sarhoşum da insan kendi düğününe bunu niye yapar. Bak çağırmışsın cemiyetten nezih ablaları abileri, böyle bir riski niye alırsın a davaro ! Normal şartlarda böyle bir durumda utancımdan kıpkırmızı kesilip masanın altına saklanacakken, aha bu benim lan beni çağırıyorlar valla diye koşa koşa sahneye çıkıyorum. Ama göndere çekilmiş bayrak gibi sallana sallana gelişimden ne kadar sarhoş olduğum belli. Sahnede tek başıma, aşağıda masalarında oturmuş, yemeklerini bırakmış bana dönen insanları izliyorum. Vokalist kız çıkacak rezilliğin farkına varıyor. "Oynayabilecek misiniz" diye soruyor. Bana ! Oynayabilecek misin !! Soruyor !!! Alkollü bir trakya çocuğuna sorulur mu ulan bu soru , kendini bilmez! Kravatı çıkarırken mikrofona yaklaşıyorum; "ben oynarım da, siz roman havası çalabilecek misiniz?" diye yapıştırıyorum.

Davulcu bi dokuz sekiz giriyor, saksafoncu bi ağır roman havası patlatıyor. Aferim lan keraneciler diyip ceketi çıkarıp belime sokuyorum. Normalde o kafayla ayakta duramam ama söz konusu oyun havası olduğunda otomatik pilota geçiyorum. Ulan biz bu oyunu kakavada şeytan deresinde oynuyorduk be, yemişim sosyete düğününü diyip atlıyorum sahneden masaların arasına. İyice zıvanadan çıkıyorum. Göbek ata ata gözüme kestirdiğim bi masadaki ceylan gibi kızları oynamaya kaldırıyorum. 5 dakika sonra masalarda oturan kimse kalmıyor. Herkes zembereğinden boşanmış gibi göbek atıyor. Millet de bunu bekliyormuş anasını satayım.

Az sonra kenarda cila birası içip soluklanırken dansa kaldırdığım kızlardan iki tanesi yanıma geliyor. "ay çok güzel oynuyorsunuz. Kursa mı gittiniz? nerde?" diye soruyor. Hee cihangirde, yoga oryantal plates, 3ü bir arada. Son hatırladığım buydu. Sonra beni taksiyle eve getirip yatırmışlar falan ama oralar bende komple yok. Bu hikayenin çoğunu ertesi gün hatırlamıyordum. Eksik yerleri düğün kasedini izleyince tamamladım.


thracia
(23.01.18)
Ben olmadım da birine şahit oldum. Gaziantep spor küme düşemez diye bağırıyordu yılbaşı gecesi. Antep aşkına hayran kalmıştım.


valarmurgulis
(23.01.18)
daha birkaç gün önce okuldaki dekana, bölüm başkanına ve dersini aldığım tüm hocalara tek tek sarılmışım.
hatta biri alkol tüketmiyor "hocam kola gaz yapıyor" demişim.

ortamdaki yeni çocukla gece tam 3 kez tanışmışım..


powerpufgirl
(23.01.18)
Utandığım yok ama aklıma geldikçe güldüğüm bi anım var.
Kendimi kaybedecek kadar hiç içmem lakin o seferde balayındaydık.. Evlilik yorgunluğu, Bodrum sarhoşluğu da eklenmiş olabilir tabii:)

Bodrum eski Bodrum. Güzel zamanları. Yıl 80'lerin başları, aylardan sonbahar kapıda.
Denizle kucak kucağa bi masadayız, sohpet güzel, ortam güzel, güneş batarken oturduk, geceyi bulduk.
Kaldığımız otel o zamanların en tatlı yeri, sonradan disko olacak olan Halikarnas Motel. Bi sıkntısı var, giriş kapısı yokuşun bitiminde.
Biz epey geç bi vakit kalktık, otele yürüyerek gitmeye karar verdik. Yokuşun başına geldik ama benim o yokuşu çıkasım hiç yok.
Bi ıhlamur ağacı vardı yokuşun başında. Belki hâlâ duruyordur. Ağacın altına oturdum "otel buraya gelsin, ben o yokuşu çıkamam" diyorum.

Oturdum öyle bi süre. Sonra kalktım tabii. Zig ve zag eşliğinde çıktık o yokuşu çaresiz. Ihlamurun kokusu güzeldi ama :)


2 adet var.

1. 20'lerimdeyim Birader bi arkadaşıyla eve çıkmış, yılbaşı günü de yerleşiyorlar. Evin açılışını yılbaşı partisiyle yaptılar. Ben nerden estiyse muz likörü aldım ve toplam 1 buçuk şişe muz likörü içtim. Önceden de bi birası var üstelik. Geçmiş zaman, unuttum, günahlarını da almayayım da, davetlilerden yanında ot mot getiren de olmuş olabilir, sigara dumanı ile de karışık basık bir bodrum katındayız, eğer varsa muhtemelen "pasif içici" pozisyonunda kuru dahi karışmış olabilir. Beni gıcık eden yavşak bi herifi iyice sarhoş olunca "öpicim abicim" modunda şapırt diye yanaktan öpmüştüm, öyle değil böyle gıcık olunur diye. Herif beni bi süre gey zannetmiş. Lakin biraderin arkadaşının (o dönemki) sevgilisini de ortak tanıdık hangi kız varsa "boşta mı, boştaysa bana yapsana ya" diye darlamıştım üstelik. Neyse sonuç olarak ertesi öğlene doğru, 2 migros torbası doldurmuş vaziyette ve berbat bir baş ağrısıyla uyandım.

2. 30'larımdayım, liseden arkadaşlarla Taksim'de bi fasıla gitmişiz. Şimdi ekip liseden arkadaşlar, tamam hukukumuz var da, neredeyse hiçbiri samimi olduğum gruptan değil. Ortak konular bi süre sonra bitiyor. Bunlar kendi havasına dalınca ben de rakıyı köklemeye başladım. Yerli içki sınırsız, vermişiz parasını hesabı. Rakı bitti, arkadaşlardan kalan şaraba sardım. Yarım şişe de kırmızı bitti. Akabinde dağıldık ve ben tanıdık bi mekanda bir de bira aldım (evet, yuh). Orada sızmışım, beni kapanırken uyandırdılar. Sonrasında aklımda kalan 2 yer var. Biri sarı dolmuşa binişim, biri inişim. Eve varınca annemin SABİT TELEFONUNA "ben geldim" mesajı atmışım (ertesi gün Telekom, valideye metalik bir sesle bildirmiş mesajı, bunları ertesi gün annemden duyuyorum). Babamlara sürekli bütün ailemi nasıl sevdiğim konusunda tirat attığımı hatırlıyorum, yeni dahil olan enişte dahil. Ertesi gün sonuç yine aynı, 2 migros torbası dolusu kusmuk.


d max
(23.01.18)
1. Üniversitedeki ilk bahar şenliği. 12 bira. Gece sonu üsküdardaki vapur iskelesinde sosisliyi ısırıp hardalı direk ağzıma sıkıyodum

2. Bakım mühendisi olarak çalıştığım fabrikanın aşırı otoriter fabrika müdürü ile yılbaşı yemeğinde yanyanayız. 2 saatte 6. Rakı ağzımda. 1 aydır tamir edemediğimiz lazerli bişey yıkama makinesi için; "ya müdür bey biz onu yapamıyoz. Yarın bahçeye koyalım hazır lazeri de var, barbekü yapalım." Dedim.


shenergy
(23.01.18)
3. Tavşan gibi her fırsatta seviştiğimiz eski sevgilim, yakın bi arkadaşı, kardeşi ve ben yılbaşı kutluyoruz. Tek başıma 70lik olmecayı bitirdim. Kardeş ve arkadaş içerde biz iki sevişgen salonda. Seks esnasında ayağımla bardak sürahi ıvır zıvır dolu vitrine ayak sokuş. İçerdekiler salona geliş. Bizi o halde basış.


shenergy
(23.01.18)
2011 yılbaşı. Danimarka kopenhag. Kafa 1 milyon. -18 derece havada sadece bi gömlekle sokaktayım. Sonuç 3 yıl böbrek iltihabı.

Son olarak sanıyorum 2009a girilen yılbaşı, ya jolly joker ya da balanstı. 2 bardak sahte vodka verdiler. 1 ocak komple yoktu hafızalarımızda.


shenergy
(23.01.18)
(6)

kadıköy meyhane

en sevdiğiniz hangisi?
en sevdiğiniz hangisi?
blacksky
(20.01.18)
piraye taş plak


rahat ya
(20.01.18)
hayyam


solskjaer
(21.01.18)
Piraye taş plak +200


allaccess
(21.01.18)
gemide.


ravenclaw
(21.01.18)
herkes pirayeyi niye çok seviyoe diye meraktan gidicem bi gün yer bulursam. teşekkürler


blacksky
(23.01.18)
Ben de gittim Piraye'e bir 3-4 sene once tam da bu zamanlar. Fena bir yer degildi ama +200 puanla onerilecek bir numarasini da goremedim.


burka
(23.01.18)
(6)

zam oranı

şuan zam istesek en az ne kadar oranda istemeliyiz? enflasyon oranında mı? %12?
şuan zam istesek en az ne kadar oranda istemeliyiz? enflasyon oranında mı? %12?
blacksky
(16.01.18)
istersin de alır mısın bilemem :D


sizofren06
(16.01.18)
Daha Ocak maaşları verilmedi ki. Dur bir bakalım, belki aklından geçen oranda zam yaparlar. Olmazsa gidip konuşursun.


blue serenity
(16.01.18)
reel sektör özellikle gıda maddelerinde zam oranları %30 seviyesinde. dolayısıyla bu sene %12 zam aldığınızda maaşınız gerilemekte anlamına gelir. çünkü kira başta olmak üzere elektrik, su, doğalgaz zamları en az %12 olacak fakat siz sinema, yemek içmek, giyim kuşam için yaptığınız harcamalarda %30'larda bir enflasyon ile karşılaşacaksınız. yani gelir %10 artar ama gider %30 artıyor ise ufalmak zorundasınız demektir. harcamayın tek çözüm bu.

diğer taraftan bakarsak bu sene zam artışı %12 seviyesinde yapacak firma sayısı çok az çünkü karlar yerlerde sürünüyor yani şirketler hayatta kalmak için çabalıyor. çok az ve elit firma %10 üzeri zam verir diye tahmin ediyorum.


su aygırı
(16.01.18)
şu da var ki hangi sektördesiniz bilmem ama üreticiler için ortalama karlar zaten %10 seviyesinde dolayısıyla ücretlere yapılacak zamlar zaten %7-8 civarında olabilir....


su aygırı
(16.01.18)
Maaşınızda %12 oranındaki artış, aslında zam değildir. Enflasyon karşısında geçen seneki aynı parayı alacaksınız anlamına geliyor. Zaten enflasyon gerçekte %12 değil daha fazla ama bu da başka bir konu.

%12 + 3 gibi bir oran alırsanız zam almış olursunuz.
O yüzden iş vereninizden refah payını eklemesini talep edin.

%12 altını ise kabul etmeyin bence.


zentiva
(16.01.18)
teşekkürler herkese.
blue serenity: ik konuşacak bizimle muhtemelen bu hafta. beklentilerimizi şkayetlerimizi yorumlarımızı vs soracak muhtemelen. konu maaşa gelince bir oran olsun kafamda isteidm. çünkü işe gireli henüz 1 sene olmadı. enflasyon oranını öne sürüp belki bir miktar aşağısını talep edebilirim diye düşünüyorum.


blacksky
(17.01.18)
(13)

araba almak

araba alıp almama konusunda kararsızım . aldıktan sonra masrafı çok olur gibime geiyor. ama hem ailem ve kendim için ( her gün işe gitmek için kullanmayı düşünmüyorum) hem de yatırım amaçlı almayı düşünmeye başladım. bu yaza kadar 20 bin biriktirebilrim. 10 bin kadar da ailem ekleyebilir ya da kredi
araba alıp almama konusunda kararsızım . aldıktan sonra masrafı çok olur gibime geiyor. ama hem ailem ve kendim için ( her gün işe gitmek için kullanmayı düşünmüyorum) hem de yatırım amaçlı almayı düşünmeye başladım. bu yaza kadar 20 bin biriktirebilrim. 10 bin kadar da ailem ekleyebilir ya da kredi çekebilirim. hadi maks sınırım 35 bin olsa, az yakan ve ikinci el ne önerirsiniz? ya da almayayım mı? lpgli araçlar nasıldır?
ehliyetim var ama şoförlüğüm yok bu arada. kadınım (önemlidir belki)
blacksky
(15.01.18)
araba durduğu yerde masraftır. bence kullanmayacaksanız almayın.


caletti
(15.01.18)
1- araba ile yatırım yapmak mantıklı değil
2- 35 bin e istediğin gibi bir araç alamazsın maalesef.
3- hiç binmesen bile yıllık vergi+sigorta ile en az 3-4 bin lira para çıkar cebinden (kaskoyu katmadım bile)

şöförlüğün yoksa neden araba istiyorsun onu hiç anlamadım.


giovanne
(15.01.18)
honda jazz. ama her araba gibi ikinci elleri patladı.
bende 2008 model var mesela, 35 bin tl idi fiyat o zaman. tamam enflasyon, kur, ekonomi değişti ama bendeki modelin ikinci elini 45 bine kaktırmaya çalışıyorlar. binlerce km yapmış, bakım görmüş, belki ufak tefek hasar almış arabayı.

şunları da değerlendirmek lazım, günlük mesafe ne kadar, rahat toplu taşıma imkanı yok mu, benzini/bakımı ya da beklenmeyen masraflar çıkabilecek, 2 yılda bir muayene gerekir ikinci el olunca herhalde yaşından. trafik olabilecek, çoğu sürücü hanzo. stres olabilecek. yani fayda/zarar analizi şart.

bunun dışında yine jazz öneririm bulabilirseniz, benim kaza yaptığım zaman hariç bir sıkıntı yaşamadım bakımlara düzenli götürünce.


benim de hiç aklımda yokken işe gidip gelmede zorunlu hale geldiği için araba almak zorunda kaldım..başlarda sizin gibi en fazla 25 bin derken uzun araştırmalar neticesinde gördüm ki 2. el araba piyasası çok fena. üstte yazığı gibi yolda kalmayacak 2. el bir araç için en en az 50,000 tl ayırmanız gerekiyor. bunun dışında kasko, vergi, şu bu bir sürü de masraf. özetle zorunluluğunuz yoksa almayın. aile gezilerine taksiyle gidin daha az masraf. malesef türkiyede 2. el araba piyasası güvenilmez ve dolandırıcı insanlarla dolu olduğu gibi devlet de bütün arabalardan anormal vergi alıyor. sanırım yatırım yapılacak en son şey araba.


iwillsee
(15.01.18)
35 bine şu sıralar 2. el çok az temiz araç var. km yüksek araç almak risk olabiliyor. sanayide servisi olan kronik sorunları olmayan bir araç bulmak zor. aracın yılda 2 kere vergisi 1 kere bakımı sigortası ve kaskosu var. arızalarını saymıyorum. araca alınan yakıtta aylık kira gibi bir gider. ekonominiz bunu kaldırabilicekse alınabilinir.


mikahakkinen
(15.01.18)
şoförlüğüm olsun diye istiyorum? arabam olmadan nasıl gelişcek


blacksky
(15.01.18)
50 bine de çıkarım aslında gerekirse. benim 1. isteğim şoförlüğümü geliştirmek. 2.si de onu ilerde peşinat gibi kullanıp ya istanbul dışı şehirde ev almak ya da başka bir iş için kullanmak.

ama geçrekten vergisi kaskosu vs çok masrafsa şuan düşünmemeliyim sanırım.


blacksky
(15.01.18)
şöförlüğün de yoksa o zaman kaskosuz da olmaz. kendi aracımızla kıyaslayayım (2014 model, 1.4 motor araç)

yıllık 900 tl vergi
yıllık 2000 tl kasko (bu sana ve araca göre değişiyor sürekli)
yıllık 2000 tl sigorta (bu da sana ve araca göre değişiyor sürekli

yani hiçbir şey yapmasan bile yıllık nerdeyse 5 bin lira çıkarır cebinden. hadi kasko+sigorta az tutsun, 4 bin çıksın. kaldı ki bu hiç binmediğin hali.


giovanne
(15.01.18)
araba nasil yatirim araci oluyor? kullanip eskittikce daha mi degerleniyor?


baldur2
(15.01.18)
ortalama 10 yaşında 100 bin km otomatik micra alınabilir.

Yatırım olmaz, unutun onu. Otomobil ihtiyaçtır ve sürekli harcama yaptırır. Kaskosu, trafik sigortası, MTV yılda 3500 ila 5000 arası tutar.

Öğrenmek istiyosan mecbur bu masraflara katlanacaksın.


John Bloor
(15.01.18)
Yatirim kismi kendinize yatirim diye dusunun. Hem soforlugunuzu guclendirin, hem gitmediginiz yerlere gidin gelin. Ama ekonomik durumunuzu iyi ayarlayin. Arabayi alip, tum paranizi her ay ona verip sonra bir yere gidemeyecekseniz almayin.


ykyt
(15.01.18)
bence oldukca kucuk ve eski bir araba alin, kaskoyu bosverin, taik sigortasi akli basinda birine yeter de artar bile, ben hic kasko kullanmadim ihtiyac da olmadi, akli basinda kullanin arabayi, deliyi gorunce tanimayi ogrenin, otobusten domustan uzak durun, hemen atliycam gecicem en once ben derseniz hem caninizdan hem malinizdan olursunuz, sadece hiz yapmadan dikkatli kullanin, hiz yapmayan ve trafik kurallarina uyan insana trde en fazla trafikde kufrederler, ama isteseler de bisiy yapamazlar, zira dikkat edin genelde yeni suruculer baskasi yapiyor ben de cinlik yapiyim dedigi icin kaza yapiyor veya yaptirttiriyorlar, ama araba kullanirken telefonla konusmayin, msjlasmayin, cay icmeyin, makyaj yapmayin tras olmayin dur su sudan bir yudum iceyim demeyin, cok gerekliyse kenara cekin, uzun kirmizi isigi bekleyin, trafigin sikismasini bekleyin ama yoldan ve aynalardan gozunuzu ayirmayin, dunyanin basiniza yikilma suresi sadece iki sndir araba icin gerekli sure, bunlari sadece size uyari degil herkes icin yaziyorum, biraz kullandiktan sonra insan bir aciliyor, o noktada pek cok insan saliyor cayira, mevlanin kayirmasini bekliyor.
esim de ben de cok dikkatli suruculeriz, trde de en nefret ettigimiz sey turk suruculer, trafik, yani inanin bomba degil, ekonomi degil, trye gelen gavura sor, trnin en kotu tarafi ne diye, trafik der, cunku yanlisin kural olup dogruyu ezdigi bir memleket burasi, bir de buna yalan bir kilif uydurmuslar, obur turlu trafik akmiyor, diye herkes makasliyor, herkes devamli serit degitiriyor, kims son ana kadar donecegi serite yanasmiyor, sinyal vermiyor, vs vs
butun bunlar dikkate alindiginda siz de idrak etmissinizdir ki araba bir yatirim degildir, hele sizin kosullarinizda alinacak araba hic yatirim degildir. zaten turkiye'de araba hic hic yatirim degildir, cunku arabalarin degerinin artmasina neden olan sey devletin aldigi haractir, kuralsiz kanunsuz duzendir, yani siz sadece ufak, benzinli, otomatik bir araba alin, klasik cok satarlardan birisi olsun, hangisi oldugu onemli degil, onemli olan guvenilir olmasi, ikinci el araba nasil alinir da artik baska bir sorunuz olsun, cunku ona bir girilirse cikilmaz.


mavicorap
(15.01.18)
çok küçük görerek yazmanızdan tiksindim bazılarınızın cidden. akıl almaya çalışıyorum. 35 olmazsa 50ye çıkarım neyse minimumu işte. hiç bilmediğim için soruyorum.
bilmişlik taslamadan yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkürler.


blacksky
(15.01.18)
(8)

köpekbalığı

şuan tlcde belgeselin izliyorum bu canlılar dalıp onları çeken insanlara neden saldırmıyolar? ninja köpek balığı gibi en ölümcül türleri hem de
şuan tlcde belgeselin izliyorum bu canlılar dalıp onları çeken insanlara neden saldırmıyolar? ninja köpek balığı gibi en ölümcül türleri hem de
blacksky
(06.01.18)
Karnı toktur, uyuşturmuşlardır.


rhan
(06.01.18)
benim bildiğim önceden besliyorlar hacıları


denizde ne bulsa yiyen balıklar ama. bi türü hatta az yiyeceğin olduğu yerdeydi ve beslenme çılgınlığını çekiyolardı. uyuşturulmuş gibi değildi. dibine kadar kamerayla girdi adam


blacksky
(06.01.18)
24 saat yemek mi yiyorlar vahsiler diye?


baldur2
(06.01.18)
Demirden kafes içinde çekiyorlar o belgeselleri.


adam tek başınaydı yahu kafes yoktu :/ neyse araştırayım bulursam yazarım


blacksky
(06.01.18)
bazı dalgıçlar zırhlı kostüm giyiyordu galiba. çoğu zaman kafesin içinde takılıyorlar zaten.


zgrydn
(06.01.18)
insanlar kopek baliklarinin saldirilarina karsi koyabilecek/direnebilecek gucteler. bu da kopek baliklarinin isine gelmiyor, fazla enerji harcamalarina yol aciyor. o yuzden buyuk cogunlugu insanlara saldirmiyormus. sadece bir kac isirikla kurtulan insanlar bu yuzden varlar. bull shark denen turleri ise biraz manyakmis testoronlari fazla geliyormus :p onlar en saldirganlarindanmis.


jedilance
(06.01.18)
(4)

black mirror

spoiler s4e1 i izlediniz mi.? bi şeyi anlamadım dnaları ele geçirdikten sonra ölmeleri yetmiyo mu neden solucana girmeye çalıştılar? kendilerini uzaya bırakıp da ölemezler miydi walter gibi
spoiler

s4e1 i izlediniz mi.? bi şeyi anlamadım dnaları ele geçirdikten sonra ölmeleri yetmiyo mu neden solucana girmeye çalıştılar? kendilerini uzaya bırakıp da ölemezler miydi walter gibi
blacksky
(29.12.17)
Başlığa spoilerı verin bence


hede hodo
(29.12.17)
başa yazdım ama mobilim editleyemiyorum


blacksky
(29.12.17)
ölmüyorlar öyle. birkaç defa vurgu yapıldı hatta oraya.

1) patron kızın ağzını burnunu kapatınca ben istemediğim sürece burada kimse ölmez, dedi.
2) ceo olaran herif motoru tamir etmeye gitmeden önce, yanarsın ama ölmezsin dendi.
3) astroidlerin içine dalmadan önce, gemi parçalanırsa vücutlarımız uzay boşluğunda salınır sonra kaptan gelip bizi bulursa ağzımıza sıçar dendi.


çoook teşekkürler son maddeyi hatırladım aynen. 2. bölüme geçebilirim


blacksky
(29.12.17)
(8)

virüslü film

bir film vardı herkes acımasızlaşıyo duygusuzlaşıyo gibiydi. virüsten etkilenmemiş kadın karakter de sokakta insanlar anlamasın diye ifadesiz bi suratla dolaşıyodu. hatırlayanınız var mı? kadının bir de çocuğu vardı galiba
bir film vardı herkes acımasızlaşıyo duygusuzlaşıyo gibiydi. virüsten etkilenmemiş kadın karakter de sokakta insanlar anlamasın diye ifadesiz bi suratla dolaşıyodu. hatırlayanınız var mı? kadının bir de çocuğu vardı galiba
blacksky
(02.12.17)
Equilibrium vardı. O dediğine yakın.


nawar
(02.12.17)
invasiondı çok teşekkürler


blacksky
(02.12.17)
Ya bu yazdığın konu ceset yiyicilerinin istailasi nin konusu, 70lerdeydi o.galiba bir daha uyarlamislar, oradaki yan karekteri. Zaten ismi de öyle :)


renksizbukalemun
(02.12.17)
oha bumu bilmiyordum :)onu da izleyeyim


blacksky
(03.12.17)
perfect sense perfect sense perfect sense perfect sense??


sparkle kiddle
(03.12.17)
yok yok o değil o çok daha dolu ve anlamlı bi filmdi..


blacksky
(03.12.17)
invasion benim sorduğum


blacksky
(03.12.17)
(9)

bes sorusu

%25 devlet katkısı iyi bir oran değil mi? en yüksek vadeli hesaplardaki vade oranı bile %13.75 (ing turuncu). bireysel emekliliğin handikapı nedir peki? on yıl sonra yaşım 35-40 olsa da o parayı topluca çekebiliyorum istersem, yaşı beklemem de gerekmiyor sanırım. ama maaş istersem yaş beklemem gerek
%25 devlet katkısı iyi bir oran değil mi? en yüksek vadeli hesaplardaki vade oranı bile %13.75 (ing turuncu). bireysel emekliliğin handikapı nedir peki? on yıl sonra yaşım 35-40 olsa da o parayı topluca çekebiliyorum istersem, yaşı beklemem de gerekmiyor sanırım. ama maaş istersem yaş beklemem gerekiyor. bana karsız gözükmüyor ama herkes kötü olduğunu, %2lik kesintilerle o devlet katkısının sıfırlandığını vs söylüyor. bankacı yakınımla da konuştum (20 senedir bankacı) çocuklarına dahi yapmış bes. fikriniz?
blacksky
(20.11.17)
TL sürekli değer kaybediyor. kesintiler fazla. 10 sene sonunda yaşın 56 değilse devlet katkısının %60 ını alırsın.

Kurumun senin için para yatırıyorsa, kesintilerin de azsa ve parama dokunmam diyorsan gir.

Kurumum yok, yine de girecem ve en az 10 sene kalacam diyorsan en azından anne veya babanın üzerine yap.


amuzende
(20.11.17)
3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ine,

6 yıl kalanlar devlet katkısının %35’ine,

10 yıl kalan ancak 56 yaşını doldurmayanlar devlet katkısı’nın %60’ına,

10 yılda sistemde kalınmasından sonra 56 yaşını dolduranlar yahut vefat-maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlar, getirileriyle birlikte devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

yani o %25'in tamamını alabilmen için 10 yıl sistemde kalma + 56 yaşını doldurma şartı var.

yaşın 35-40 olduğunda parayı topluca çektiğinde %25'in %60'ını alabileceksin.


fakirpislik06
(20.11.17)
maaş olayı farklı, emeklilik maaşı gibi ölene kadar ödenmiyor; biriken paranı taksitle almak gibi.
%25 ve hatta zorunlu bes'teki diğer teşvikler karlı ancak 10 yıl çok uzun bir süre, 10 yıl boyunca kenara para atıp dönem dönem altın-döviz yatırımları ile fazlası kazanılabilir. tabii bununla uğraşmak istememek de bir tercih, o yüzden mantıksız değil.

ancak ben politik olarak karşıyım, kriz yok kriz yok diyip sıcak para için türlü kandırmacalar yapan bu insanlara en ufak bir katkım olsun istemiyorum.


Bruce
(20.11.17)
Bes sene şartı olduğu için para biriktiremeyenler sürekli çekmeye bahane arayanlara uygun bence. Benim de ailem zorla açtırdı bes hesabını. 5 senedir var ve finansal matematik dersinde hesaplamıştık. Vadeliye koysam elimde daha fazla para olacaktı. Devlet katkısı vs iyi gibi geliyor ama o para eriyor. Seneler sonra hesapladığın parayı alamayacaksın.


jazzabel
(20.11.17)
%25 ' i söyleyenler nedense aylık fon işletim gider kesintisinden hiç bahsetmezler..

aylık % 2 kesiyor adamlar 20 yıl sonra %25 verse ne olur ..


kennym
(20.11.17)
BES pişmanlıktır bulaşmayın.

Bankacıların kendi bankalarına bağlı şirketlerden özel BES paketleri oluyor, o paketler hem masrafsız hem de normal müşterilerin alamayacağı iyi kazandıran fonlar içeriyorlar.


cleric
(20.11.17)
Tum bu anlatilanlarin yanida, ayrilman durumunda devlet katkisindan devlet bir de stopaj kesecek. 10 yildan once ayrilirsan %15, 10 yildan sonra 10%, emeklilik, olum vs. gibi sebeplerle cikarsan %5.

Yani 10 yil sonunda %25'in %60'inin %90'ini alacaksin.

Bir de kendi anaparanin fon dagilimini ayarlayabiliyorsun ama devlet katkisininkini onlar ayarliyor. Getirisi dusuk, 10 yilda bu enflasyon oraniyla o para kusa doner.


feedback
(20.11.17)
o zaman yatırım tavsiyesi verin.
:)

bitcoin dışında aklıma bir şey gelmiyor. fonlarla alakalm sıfır.


blacksky
(20.11.17)
Ben tavsiye vereyim sana.

BES'e asla bulaşma. Her ay BES'e yatıracağın miktar ile aşağıdaki hisselerin hangisi ucuzsa onu al.Ucuz olup olmadığını anlamak için 2-3 yıllık ve 3-5 aylık grafiklerine bak.O ay hangisi ucuzsa onu al.Çok daha karlı çıkarsın.Hisseleri yazıyorum:
Tüpraş,Ereğli,Petkim,Ford,Toaso,Aselsan
Üstteki 6 hisseyi her ay fiyatlarına göre değişen oranlarda al ve bana 10 sene sonra dua etmeye gel.Türkiye batsa bu 6 şirket batmaz.


turkuaz
(20.11.17)
(3)

shameless

spoiler olabilir-------------------------------------------------------------------------------fiona gus ne olmuştu da boşanmadan fiona patronuyla olmaya başladı? 6.sezona yeni başladım
spoiler olabilir


------------------------------------------------------------------------------


-fiona gus ne olmuştu da boşanmadan fiona patronuyla olmaya başladı? 6.sezona yeni başladım
blacksky
(17.11.17)
benim hatırladığım kadarıyla aslında bişey olmamıştı. gus turnedeyken fionanın o ara patronu ile sevişesi gelmişti adam da yanaşınca.


elorelia
(17.11.17)
fiona gus ile evliyken eski kırığıyla(steve) birlikte olmuştu. gus ta bunu öğrenmişti


asilyis
(17.11.17)
Kız biraz kaşar sadece bir şey olmadı yanlış hatırlamıyorsam.


valarmurgulis
(17.11.17)
(6)

marmarisin neresine gidilir

http://tinypic.com/r/1ou5gz/9marmarisin hangi tarafı daha güzel? içmeler kısmı mı yoksa bördübet,hisarönü tarafı mı
tinypic.com

marmarisin hangi tarafı daha güzel? içmeler kısmı mı yoksa bördübet,hisarönü tarafı mı
blacksky
(18.07.17)
icmeler biraz sessiz sakin ama guzel oteller var
hisaronu tarafında gece hayatı vs. var guzel


kingcyrax
(18.07.17)
içmeler denizi kötü diyen biri.. aman tanrım.


teknikekip
(18.07.17)
turunç


mikahakkinen
(18.07.17)
araba ile gezme imkanın varsa, civarında muhteşem yerler var. Orhaniye'yi ben severim kaptan köy diye bir tesis var güzel; Akyaka harikadır; ilerisinde de harika yerler var, çiftlik koyuna arabayla gidilir, Turunç'u pek sevmem ama bir gün gidilebilir gerçi deniz taksi ve minibüs te var. Selimiye'yi ben sevmiyorum ama seveni var.
Marmaris merkezde de denize girilir fakat İçmeler daha güzel tabi.


tiny penny
(18.07.17)
teşekkürler herkese
bördübet? bilgisi olan var mıdır


blacksky
(18.07.17)
turunç selimiye güzeldir. akvaryum falanda güzel marmarisin denizi iyidir.


mikahakkinen
(05.09.17)
(6)

orkide

çiçeksepetinden beyaZ orkide gelmişti. çiçekleri dökülünce üçüncü boğumlardan kestim.. tekrar çıkar mı ya da ne zaman cıkar acaba. şuan öyle iki yeşil dal bana bakıyor
çiçeksepetinden beyaZ orkide gelmişti. çiçekleri dökülünce üçüncü boğumlardan kestim.. tekrar çıkar mı ya da ne zaman cıkar acaba. şuan öyle iki yeşil dal bana bakıyor
blacksky
(12.03.17)
Bi 4-5 ay oyle takilacak o.yilda 2-3 sefer aciyorlar.


duptıs
(12.03.17)
Saksı dışına taşmış kuru kökleri makasla kes. Saksı altına sürekli su dolu tabak koy. Az güneş alır ama çok aydınlık pencere önüne koy. Kalorifer peteklerinden uzak tut. Günaşırı sula ve yapraklarına sprey su sık. 3 ay bekle.


oguz altun
(12.03.17)
orkidenin surekli suyla temas etmesi kokleri curutur ve bitkiye zarar verir. haftada bir (yazin 2 olabilir) saksiyi suyla dolu bir kapta 2 3 dk bekletmen ve butun topraginin islanmasini saglaman yeterli olacaktir. tekrar cikar ama yeni sap cikarmasa bile belirttigim bakimi yapmaya devam etmelisin. öldü diye bi kenara atma sakin ölmedi cunku. her bitkinin yeniden ciceklenme suresi farkli oluyor. 2 sene ciceklenmeyen orkide de gordum bir ay sonra cicek acanini da. onun disinda koklerinin gun isigi almasi sart. yani muhtemelen seramik vazosuyla gelmistir ama o vazoyu ben kullanmiyorum. onun icinde plastik seffaf kendi vazosu vardir, o kapla dursun seramik vazoya koyma. baska da yapabilecegin cok bir sey yok zaten. orkide oyle cok ilgi isteyen bi cicek degil.


in vino veritas
(12.03.17)
Keşke dalını kesmeyeydin diyim de moralin bozulsun asfgsf

Çünkü o çiçek dalı sararmazsa, oradan tekrar tomurcuklanıyor. Eğer sararma olursa 3. boğumdan kesilmesi lazım. Kökünde çürüme yoksa müdahale etme.


mandalina kokusu
(12.03.17)
deme be mandalina :/
ben yine de arkadaşların dediklerini yapayım bakalım


blacksky
(13.03.17)
Tabakta sürekli su bulundurma konusunda @in vino veritas ile çelişmişiz. Şu videoyu izle sen.
www.youtube.com


oguz altun
(13.03.17)
(2)

taksimde tekel

minik şişelerde alkol satan yer var mı hiç
minik şişelerde alkol satan yer var mı hiç
blacksky
(11.02.17)
demirörenin solundaki sokaktan gir, küçük beyoğlunun sağından devam et, hemen solundaki tekelde var.


naberabi
(11.02.17)
İstiklalden Mis sokağa girip Tarlabaşı bulvarına varmadan sola dönünce bir tekel var. Hatta adı cok ironik (değişmediyse): Üniversite Tekel :))


(11)

bisiklet almak

merhaba. kendime bisiklet almak istiyorum. site içinde kullanacağım ama mesela arkadaş grubuyla şehir içinde de kullanabileyim istiyorum. asıl sorum katlanır bisikletlere baktım çok da hoşuma gidiyorlar ama boyutları beni endişelendiriyor :/ kullananınız var mı? ya da katlanır dışında da bisiklet ön
merhaba. kendime bisiklet almak istiyorum. site içinde kullanacağım ama mesela arkadaş grubuyla şehir içinde de kullanabileyim istiyorum. asıl sorum katlanır bisikletlere baktım çok da hoşuma gidiyorlar ama boyutları beni endişelendiriyor :/ kullananınız var mı? ya da katlanır dışında da bisiklet önerileriniz olur mu? İlk bisikletim olacağından çok büyük bütçe ayırmak istemem. devam edersem daha iyi bir şey alırım ama. max 500-600lük şimdilik.
blacksky
(08.01.17)
Yorucudur, ucuzu elde kalır, her markanın her modeli bir olmaz, parçası bulunmaz, katlanır pişmanlıktır. 26 jant, 21 vites, çelik bisikletlerin sıfırları ideal gibi.

Tabii asla, ASLA, çift amortisörlü ortadan mafsallı tuhaf bisikletlere para vermemek gerekiyor. Yeri gelmişken söyleyim.


kargn
(08.01.17)
katlanir bisiklet kullaniyorum. dahon vybe d7. yapabildigi maksimum hiz 32 km/saat filan, sonrasi olmuyor :) arkadaslarinin bisikletleri normal bisikletse onlara ayak uydurmada zorlanabilirsin. veya onlar sana uymak icin yavas gitmek durumunda kalabilir.

mekana girerken bisikleti katlayip masanin altina koymak cok guzel oluyor.

sana onerim surdan bakman:
www.decathlon.com.tr


ekleme: katlanirin parcasi bulunuyor :)


fakyoras
(08.01.17)
katlanır bisikleti dar sokaklarda, kısa mesafelerde sürmesi çok eğlenceli, hareket kabiliyeti çok fazla fakat düz ve uzun yola çıkınca bu sefer yoruyor


freebird5406_2
(08.01.17)
hepiniz katlanır bisiklet sürmeyecekseniz katlanırı düşünmeyin.

yerli markaların şehir bisikleti modellerine bakın. dağ bisikleti amacınız için uygun değil. salcano ve decathlon markalarına bakabilirsiniz.


filteria
(08.01.17)
Katlanırın parçası 100 mahalle bisikletçisinin 95inde bulunmuyor. Yani, bulunmuyor. Pek çok tamir için sipariş vermek ya da tahribatlı modifiyeler gerekiyor.
Pedalları, gidon boynu, furş yatağı vb katlanır kısımlarda başa gelir bu genelde. Orta göbek, jant teli, dişliler falan standart bisiklet parçaları ama atıyorum standardın iki katı uzun ve kalın sele borusu zarar görse çalınsa ha deyince bulamazsın.


kargn
(08.01.17)
Bütçe salcano ya da btwin için yetersiz, eğer şehir bisikleti, 28 jant bir şey alınacaksa ümit bisikletin var o civarda. Salcano pahalı kalıyor biraz.

Cst gibi markaların ince lastikleri var, 26x1,50 olanlar, slick lastik, mtbleri çok rahatlatıyor. Bende kron tx 500 hidrolik disk var, çok güzel tabii ama bildiğiniz bianchi rijit mtbye taktığım ince lastiklerle de kısa turlarda aynı tadı alıyorum. 100 km üstüne çıkacaksam şehir, 150 zorlayacaksam yol bisikleti tabi ama üç saat süreceksem çelik mtb fazlasıyla yetiyor.


kargn
(08.01.17)
* Alüminyun gövde
* Tek amortisör
* Çift jant
* Otomatik vites(bu koldan vites olmayanlar varya onlardan) (mümkünse shimanonun çin malı versiyonları olmayan kaliteli vites sistemi)
* V fren olmayan ( disk yağmurlu havada sorunlu oluyormuş kullanmadim bilmiyorum. bir de hidrolik fren varmış onu hiç bilmiyorum)

bu özelliklerde 500,600 olmaz ama bence çıtayı yüksektebilirsen 3,4 kat daha iyi performans alırsın.

Kaliteli almazsan saçma sapan bir yerden arıza veriyor bisiklet oluyor sana çöp. 800,900 e çıkarsan bianchi nin 3000 li bir modeli vardı. Çelik kadro ama idare eder.


cahs
(08.01.17)
:/
beyler..

Yağmurda disk frenler bir miktar ses yapar, v frenler temiz değilse çok fena ötebilir. V frenlerin tekerlekteki karşılık gelen temas yüzeyleri yere yakın olduğundan toz çamur bulaşır, performans düşer. Islakta kauçuk çelik janta iyi tutunamaz, fren kalitesi aniden düşer, disk frenler ve alüminyum jantlarda bu sorun çok çok daha hafiftir.

Vites kolları mühim, onu biraz açmak lazım, shimanonun revoshift diye sattığı her markanın benzer modellerinin bulunduğu halka şeklindeki elciklere sıfır bitişen vites kolları görüntüde hoştur. Fakat hafif engebede ön tekeri bir tümsekten zıplatırken hafif sıkı tutulursa tık diye atar, vites değiştirtir. İstemsiz vites değişimi ayak boşa gelince falan süreni taklaya getirebilir. Kimilerinin kelebek dediği vites tipi, mesela şu:
goo.gl
Nispeten daha dayanıklı ve çok daha kolay kontrollü index vites sistemidir. Kullanınız.


kargn
(08.01.17)
harikasınız
ya ben çaldırmaktan korkuyorum. bin demiştim yoksa bütçe olarak.
o zaman katlanırı biraz rafa kaldırayım.. hala ilgim olursa ikinci olarak alırım çünkü katlayıp girdiğin mekanda yanına almak filan çok güzel.


blacksky
(08.01.17)
@kargn ekşideki başlığı da baya okudum, özet çıkardığım orta amortisörsüz, hatta amortisörü kitleyen düğmesi olan. vites konusunda da cocuklen kullandığım elle değiştirilen vites dışında bilgim yok. ama bakacağım


blacksky
(08.01.17)
İşin sosyal boyutu mühim, bende triban 3 var
goo.gl
Arkadaşımda trek livestrong (dopingçi mafya babasının bisikleti)
goo.gl

Onun lastikler sadece biraz kalın, ve bende boynuz gidon var, vites dişli oranlarımız yakın. Ve ben avcılar sahilde bu adamı denize atacaktım yavaş gittiği için.


kargn
(08.01.17)
(18)

hangi bira

birayı pek sevmiyorum hep efes ya da tuborg alıyorum alırsam dahangisini denesem?
birayı pek sevmiyorum hep efes ya da tuborg alıyorum alırsam da

hangisini denesem?
blacksky
(24.11.16)
birayı sevmiyosan niye bira içiyosun? guinness dene bari.


nilmiye
(24.11.16)
fıçı bira daha iyi aslında şişelerin içine koruyucu cart curt katıyorlar tadı bozuluyor.
carlsberg fıçı iyiydi olsaydı şayet. tuborg fıçı yapıştır.
o değil 11 liraya 50lik nerede varmış?


cekilmis gayfe
(24.11.16)
guinness
erdinger
corona


solskjaer
(24.11.16)
@nilmiye belki severim


blacksky
(24.11.16)
budweiser biranın babasıdır.


dedimmidemedimmi
(24.11.16)
leffe veya heineken.


theseachange
(24.11.16)
carlsberg diyorum kesinlikle, efes ve tuborgun yüzüne bakmıyorum..


redeath
(24.11.16)
bu menüde üst düzey bira olarak london pride, kwak, duvel, leffe, weihenstephan ve vitus var. bunların arasından muhtemelen sivri olmayıp her damak tadına uyacak da weihenstephan dır


asbe
(24.11.16)
heineken ya da amsterdam


normalde corona ama efes sevmeyen biri olarak pastörsüzünü bayağı beğenmiştim, o da olabilir.


peggy
(24.11.16)
weihenstephan


limoncello
(24.11.16)
efes red ale dene. yumuşak içim.


ayin yazari
(24.11.16)
weihenstephan
kwak

pahaliymis yanliz import olunca, yoksa 2 eur bile degil fiyati :/


jedilance
(24.11.16)
Bomonti filtresiz veya erdinger iç pişman olmayacaksın.


ekaterina
(24.11.16)
Bomonti filtresiz, becks

Tabi arada votka shotla


sameidiot
(24.11.16)
bomonti filtresiz +1, eğer az kafam olsun dersem de kırmızı tuborg içerim. geçen amsterdam denedim, o da fena değildi.

efesten nefret ederim. ha bi de carlsberg var, onu içeceğime limonlu soda içerim daha iyi.


jonestown
(24.11.16)
corona ve weihen denedim, tuborgdan farklı gelmedi. demek benim damak tadım yok :( teşekkürler.


blacksky
(24.11.16)
Tabii ki Carlsberg.


stavro
(24.11.16)
(20)

hobiniz var mı

neler
neler
blacksky
(17.06.16)
Gitar çalıyorum


naberabi
(17.06.16)
Var.
Fotograf çekmek.
Tasarım yapmak. Basit düzeyde. İş verildikçe.


evc
(17.06.16)
ara verdim ama resim. kürkçü dükkanı gibi. oraya hep dönüyorum.


oyunculuk eğitimi alıyorum (ama oyunculuğu meslek edinmek de istiyorum). oyun yazmak da istiyorum.

çok yeni ama ukulele çalmaya başladım. bir de crossfit'e başlayayım diyorum bu aralar, hobiden sayılır mı bilmem.


whimsical
(17.06.16)
12 yıldır piyano
2 yıldır bateri
kendimi bildim bileli mandolin çalıyorum

3-4 yıldır uçak maketleri yapıyorum. çizimim de fena değildir.

kitap okumak diye hobi olmaz bence o zaruret ya ;_;


shotgunwoman
(17.06.16)
resim, müzik, davul, bilgisayar oyunları


dr cucu
(17.06.16)
Karikatür çiziyorum.
Bir iki aydır da saksıda sebze yetiştirmeye başladım. Efsane bi olay bu. Tavsiye ederim.


sonbaharadam
(17.06.16)
film izlemek :/


olutaklidi
(17.06.16)
şiir yazıyorum ben


tejeve
(17.06.16)
Tiyatro izlemek hobi yerine geçiyor mu bilmiyorum. Hobi niyetine uğraştığım yıllardır tamamlayamadığım bir model uçağım var. Drone lar yaygınlaştı iyice, ben daha tamamlayacağım hey gidi. ¯\(°_o)/¯


Balık tutuyorum, olta balıkçılığı. Bir de amatör telsizlik belgem var, telsizlerle uğraşıyorum.


Bisiklet toplama, amatör astronomi, orgum var, hurda toplamayı, hurdalıkta gezmeyi çok severim. Geçen kaldırdığım fotokopi makinesinin lensini bulabilirsem ilk teleskobumu imal ederek atm olayına da giriyorum hayırlısıyla.


kargn
(17.06.16)
Bira yapmak :D


guitarissimo
(17.06.16)
kamp, gitar öğrenmeye çalışıyorum, vicut yapıom bide biceps falan.


hasmetizm 2046
(17.06.16)
mizika caliyorum
ufak tefek isimi gorecek mobil uygulamalar yaziyorum


fakyoras
(17.06.16)
Biraz keman, biraz fotoğrafçılık, biraz kil/seramik, biraz da pastacılık.

Geçmişte çok şey denedim. Kanaviçe, örgü, ahşap boyama, takı tasarımı, amigurumi, resim, puzzle vs. Hala aradığımı tam bulabilmiş değilim.


Lim5
(17.06.16)
-ortaya son zamanlarda bir şey çıkartmadığım için teoride çizimim iyidir.

-foto çekmek ne kadar hobi sayılıyorsa artık o da var. (neden böyle dediğimi açıklayayım. şöyle bir geyik vardır ya hani "hobilerim arasında film izlemek, müzik dinlemek bla bla. bunları hemen hemen herkes yapıyordur bir şekilde. hobi demek için ne gerekiyor ki. yoksa evet sağlam müzik dinler, sıkı bir film-severimdir, kendi çapımda da kitap okurum)

-retro bilgisayar ve oyun konsollarıyla ilgileniyorum. elimce commodore 64, nintendo nes, snes, sega myster system, fi tarihinden kalma pong'lar, atari 2600 vs gibi cihaz ve oyunlar var.

- tavla ve go oynarım

- bazı öykü denemelerim var. (çoğu teoride)

- kafa dengi arkadaş/lar bulursam kamp olaylarına falan girişesim var ülke içinde.

- bir de birileri keman, piano falan öğretse keşke bana.


matrix
(17.06.16)
snooker oynamak.


axl
(18.06.16)
basketbol oynuyorum


Yok :(
Ama hobi planlarım var:
- Etamin malzemeleri aldım ama henüz başlayamadım.
- Yazmayı bir düzene oturtmak istiyorum (öykü yazardım eskiden, şimdi hem öykü hem de teknik konularda işimle ilgili birşeyler yazmak istiyorum)


Sulfoxaflor
(18.06.16)
(9)

film önerisi

merhababöyle güzel olumlu hissettirecek yapay olmayan aşk ya da arkadaşlık gibi sıcak filmler izlesem çok iyi olacak..tüm önerilerinizi merakla bekliyorum teşekkürler
merhaba

böyle güzel olumlu hissettirecek yapay olmayan aşk ya da arkadaşlık gibi sıcak filmler izlesem çok iyi olacak..

tüm önerilerinizi merakla bekliyorum teşekkürler
blacksky
(12.02.16)
wristcutters: a love story


fakyoras
(12.02.16)
www.imdb.com


harvey
(12.02.16)
the station agent <3

yapayın zıttı, olumlu hissettirecek, çok tatlı bir film.

hem de hem aşk, hem arkadaşlık konulu.

www.youtube.com


whimsical
(12.02.16)
me and earl and the dying girl?


freya
(12.02.16)
(bkz: mary and max)


nathanieltroy
(12.02.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.