Giriş

İnce İnce Yasemince'de Hamsiye Dursun'u bulmuş muydu?

çocukken en çok merak ettiğim şeylerden biriydi.buldu mu, bulduysa ne yaptı, Dursun nasıl bir tipti?sağ olun.
çocukken en çok merak ettiğim şeylerden biriydi.

buldu mu, bulduysa ne yaptı, Dursun nasıl bir tipti?

sağ olun.
bonanza
(23.08.19)
(4)

Şu kişi şu ülkelerden vize alır mı?

kamuda 7 yıllık öğretmen yeşil pasaportu yok.5 bin euro'dan başka mal varlığı yokdaha önce yurt dışına çıkmamışsabıkası yokorta düzey ingilizcesi var32 yaş erkekingiltere-almanya-iskoçya-çekya turist olarak gidecek. birer hafta kalacak.ben değilim. bana soran bir tanıdık. ben de "alırsın alırsın." d
kamuda 7 yıllık öğretmen yeşil pasaportu yok.
5 bin euro'dan başka mal varlığı yok
daha önce yurt dışına çıkmamış
sabıkası yok
orta düzey ingilizcesi var
32 yaş erkek

ingiltere-almanya-iskoçya-çekya turist olarak gidecek. birer hafta kalacak.

ben değilim. bana soran bir tanıdık. ben de "alırsın alırsın." dedim ama öylesine demiştim.
bonanza
(23.08.19)
Tertemiz bi profil işte alır bence niye almasın.


angelus
(23.08.19)
5bin euro az
ayrıca nasıl yeşil pasaportu yok


neo
(23.08.19)
yeşil pasaporta hak kazanmak için 10 yılı doldurmuş kamu personeli olmak gerekiyor


phoarbix
(23.08.19)
Çok rahat alır en kötü bir acente aracılığı ile alır, onlar bir sorun varsa arayıp eksik vs hallettiriyorlar.


kariyerlievkizi
(17 saat)
(8)

Şunun açıklaması

https://pbs.twimg.com/media/EClHNdkXYAErMG-.pngneymiş ki?aklıma üç şey geldi.doktor kıza asılıyordoktor zührevi hastalık uzmanı ve "vay hornspu evli değil bir de" diyordoktor ailesine haber verecek -olmuştu ya böyle bir şey-
pbs.twimg.com

neymiş ki?

aklıma üç şey geldi.

doktor kıza asılıyor

doktor zührevi hastalık uzmanı ve "vay hornspu evli değil bir de" diyor

doktor ailesine haber verecek -olmuştu ya böyle bir şey-
bonanza
(22.08.19)
bakire olup olmadığını soruyor aslında doktor ama dövmesinler diye evli misiniz olarak dile getiriyor soruyu.


nrmnm
(22.08.19)
"aktif cinsel hayatınız var mı" yerine sorulmuş diye tahmin ediyorum


Çok doğal bir soru. Attention whore kankilerim iyi bilir bu tivitin manasını.


kaptan maydanoz
(22.08.19)
Mesela mantar olup doktora gidiyosunuz, bakireyseniz krem değilseniz fitil yazıyor. Aslında krem hiçbi zaman mantar için yeterli değildir, fitil kesin ve net çözümdür.
Doktorlar bakireymiş değilmiş ayrımı yapmadan hastalığın net tedavisi için direkt fitil kullandırsa, kadın doğumda muayene ederken yine o soruyu sormadan tedaviye yönelik ne gerekiyosa yapsa(içten muayene gerekiyosa sormadan yapsın, rutin olarak herkese nasıl uyarı yapıyorsa kendini gevşek bırak vs. dese sadece), bu sebepten doktora açılan tazminat davaları da başarıyla sonuçlanmasa, doktorun sadece tedavi etme yükümlülüğü olduğu diğer hususların onu bağlamadığına dair karar çıksa, sorunun bi kısmı çözülür bence.


megalomaniac
(22.08.19)
Kaptan maydonoz gibi insanlar 'kisi kendinden bilir isi' grubuna girdikleri icin cok zekice yorum yapmislar ama ortadogu ulkesinde yasayan bir kadin degilseniz jinelologa gittiginizde bu soru 'aktif cinsel yasantiniz var mi' seklinde oluyor. Cunku cinsellik yetiskin birey hayatinda gayet normal karsilaniyor. Ama kafasi kendi cukurundan cikmamis insanlarla yasiyorsaniz 'attention whore'luk yaptiginiz saniliyor. Kadin sadece keske ulkemizde de insanlar cinsellige dogal bakabilse ve doktorlar dogru duzgun soru sormaktan cekinmek zorunda kalmasa demek istemis.


kassiopeia
(22.08.19)
Bakire misiniz değil misiniz sorusu. Sebebi vajinal muayene.
Neden bakire misiniz? diye sormuyor peki: "sen bana/benim nişanlıma/kızıma/kardeşime vs nasıl dersin bunu" diyen öküzlerden şiddet görmemek için.


pek çok sebebi vardır. sadece jinekolog sormaz. diğer doktorlar da bazı durumlarda pek tabi sorabilir. yazacağı ilacın hamilelik durumuna zararı vardır mesela olası bir hamilelik ihtimaline karşın yazmak istemez o yüzden sorabilir.

bana öyle geldi ki burada tweet atan kişi aslında bu sorunun şeklini eleştirmiş doktoru değil. yani sorunun soruluş şekli arkadaşların da dediği gibi aktif cinsel hayatınız var mı şeklinde olmalıdır. ama türkiye'de pek mümkün olmuyor. malesef.


dekolteli kefen
(22.08.19)
Bakire mi, muayeneyi önden yapabilir mi bilmek istiyor. Direk sorunca bu sefer de bazı kadınlar "siz beni ne sanıyorsunuz, ben daha bekarım" diye yaygara koparıyor. Doktorlar da şaşırmışlar nasıl soracaklarını.


rldofiui
(22.08.19)
(11)

Suriyeliler gitmesin

birkaç ay önceye kadar kendilerinden nefret ederken artık gitmesinler istiyorum. söyleyemeyeceğim bazı alanlarda ülke ortalamasını yükseltip ülkeyi daha yaşanılır hale getirecekler diye düşünüyorum.çok ciddiyim ironi falan yok. ne dersiniz? ya ülkeye iyi geleceklerse?
birkaç ay önceye kadar kendilerinden nefret ederken artık gitmesinler istiyorum. söyleyemeyeceğim bazı alanlarda ülke ortalamasını yükseltip ülkeyi daha yaşanılır hale getirecekler diye düşünüyorum.

çok ciddiyim ironi falan yok. ne dersiniz? ya ülkeye iyi geleceklerse?
bonanza
(21.08.19)
Çalışkan bile olsalar genel olarak ahlak yapilari muasir medeniyet seviyesine uygun degil bu sebeple asla iyi geleceklerini düşünmüyorum


basond
(21.08.19)
Suriyeliler en iyi ihtimalle ucuz işgücü olur.
Iyi Suriyeliler zaten batıya göçtü, bizdekilerden belki binde bir dediğin gibi çıkar ama 1 tane düzgün adam için 999 tane iseyaramazi almak mantıklı değil.


cedex
(22.08.19)
Ankara'da yillaaar once ilk dalgada gelen muhendis bir ciftle ev arkadasligi yapmistim. Muhtesem insanlardi ikisi de. Onlar yukseltirlerdi ortalamayi da goctuler tabi ki. Son 3-5 yilda gelenlerden umudum yok.


brkylmz
(22.08.19)
Diğer arkadaşların dediklerine katılmakla birlikte Avrupa ülkelerinin aldığı eğitim seviyesi yüksek Suriyeliler olsaydı bir derece hak verirdim ama bizim ülke olarak zaten asgari seviyede bir ahlak-medeniyet anlayışımız var bunu iyice negatife çekmenin bir anlamı yok.


angelus
(22.08.19)
Gitsin gitmesin kısmını bilmem de, gitmeyecekleri kesin. Yani bu Suriyeliler gitsin demek hayalden başka bir şey değil. Gönderilmelerinin imkanı yok.


nasıl yani
(22.08.19)
İşe gelirken her gün suriyeli mahallesinden geçiyorum, Allah korusun diyorum, adamların bir tane kabul edilebilir özelliği yok. Ucuz iş gücü olayı da asla burada kalmaları için yeterli değil. Bir an önce gitmeleri gerek.


elikası
(22.08.19)
Gitsinler.


Gitsinler, ülkede yeterince sorun var. Başka bir şey getireceklerini sanmıyorum.


Mossy
(22.08.19)
başlık:"b olsun"
giri:"eskiden a olduğunu düşündüğüm konuda şimdi b olduğunu düşünüyorum. ama fikrimi neden değiştirdiğimi söylemem, siz ne dersiniz?"

hocam şimdi bundan kim ne anlasın, neye göre yanıt versin. Ciddi ciddi fikrinizi neyin değiştirdiğini merak ettim. yanıtıma gelince;
ülkeye iyi gelmeyeceklerine eminim, ne kadar büyük sayıda göçerlerse bizim için daha iyi olur. yolları tek taraflı açık olsun, ayaklarına tiken deymesin koşa koşa gitsinler. onlar için de bizim için de daha münasip olur


r evolution
(22.08.19)
hangi konuda iyi gelecekler? diversity mi? gen havuzu mu? alalım ruslardan, ukrayna'dan.
bizim vatandaş aşırı pasif, belki bir miktar agresiflik mi katacaklar? aklıma hiç iyi bir şey gelmiyor.

üstüne, her geçen gün gönderilmeleri daha da zorlaşıyor. bizimle kaynaşmıyorlar da. 20 sene sonra silahlı örgütleri, sağlam lobileri, bazı kentlerde yönetim onların olacak. bir öngörü değil, gerçek.


Jesus Christ
(22.08.19)
Bizdekilerin hic olumlu bi yani yok ki :(
Neymis cok merak ettim gercekten
Keske soylesen :)


Flipsflops
(22.08.19)
(11)

Dolar düştü zarardayız diyen insanlar yanlış düşünmüyor mu?

geçen mert yılmaz bile "6 tl'den alınan dolar şimdi 7.20 tl olmalı ki denk olsun." gibi bir şey dedi.ben 6 tl'den 1000 dolar aldıysam dolar bugün 2 tl'ye bile düşse dolar endeksi düşmediyse ben zararda olmam ki? 1000 dolarlık mal yine 1000 dolar bana ne tl/dolar oranından.özet: dolar/tl yerine dxy (
geçen mert yılmaz bile "6 tl'den alınan dolar şimdi 7.20 tl olmalı ki denk olsun." gibi bir şey dedi.

ben 6 tl'den 1000 dolar aldıysam dolar bugün 2 tl'ye bile düşse dolar endeksi düşmediyse ben zararda olmam ki? 1000 dolarlık mal yine 1000 dolar bana ne tl/dolar oranından.

özet: dolar/tl yerine dxy (dolar endeksi) daha önemli, diyorum. haksız mıyım? yeter ki doların alım gücü değişmesin.

mesela 6 tl'den 1000 dolar aldığımda dxy 95'ti. dolar 2 tl'yken dxy 100 oldu. ben kardayım. doğru mu? yanlışsam düzeltin bilgilenmek istiyorum.
bonanza
(10.08.19)
elbette doları tl'ye çevirmediğin sürece zararda değilsin, ama yurt içinde tl ile alışveriş yapacaksan o doları bozdurman gerekecek.

dolar 6 lira iken 6000 tl ile türkiye'de kaç tane at alabiliyorsun.
dolar 2 lira iken 2000 tl paran var artık, türkiye'de kaç tane at alabiliyorsun.

"6 tl'den alınan dolar şimdi 7.20 tl olmalı ki denk olsun." sözü de muhtemelen "dolara değil de vadeliye yatırsalardı bu sürede %20 faiz kazanmış olacaklardı" anlamı taşıyor.


aziz dostum jack
(10.08.19)
Doların faiz üzerinden getirisini de hesaba katarak 1000 dolarınız türk lirası olsaydı faiziyle beraber sallama değer olarak diyelim ki Türk lirası olarak 1100 dolar olsun. Bunu kastetmiş olabilir.


creedwar
(10.08.19)
millet dolar kullanmıyor çünkü. doları tl'ye çevirip harcadıkları için zararda oluyorlar.


candide
(10.08.19)
Haksizsin.
Dolarin 7yi gecmesiyle gelen zamlar dolarin 5.50 ye dusmesiyle geri alindi mi, hayir.
Enflasyon dustu mu, hayir.

Sen dolar alırken tl'de faizde tutanlar kar etti mi, evet.

Bu surecte birim tl nin alim gücü enflasyon etkisiyle dustu mu, evet.

Zararda misin, evet.net


stavro
(10.08.19)
@aziz: dolar 6 lira iken 6000 tl ile 1 at alıyorsam
dolar 2 lira iken 2000 tl ile yine 1 at alabilmem lazım çünkü tl değerlenmiş oluyor?

@stavro: tldekiler benden çok faiz getirisi aldıysa ben neden zararda olayım? sadece onlardan az kar etmiş oluyorum bu durumda.


bonanza
(10.08.19)
@bonanza

enflasyonun 0 olduğu bir ülkede yaşıyor olsak bu dediğin doğru olabilir ama @stavro'nun bahsettiği şey ortaya çıkıyor, tl bazında paran azalırken aynı zamanda enflasyon'dan dolayı da alım gücü düşüyor.


aziz dostum jack
(10.08.19)
@candide: hocam dolar/tl 6'dan 2'ye düştüğünde yine zarar etmiş olmamam lazım çünkü bu defa elimde satın alma gücü artmış bir tl olacak. psikolojik etkileri hariç tutuyorum. stavronun dediği gibi dolar artınca gelen zamlar aksi durum olduğunda geri alınmıyor.


bonanza
(10.08.19)
@bonanza genelde zarar edenler esnaflar varını yoğunu dolara verdiği için mecbur bozdurmak zorunda çünkü malı tl ile ödemek zorunda keyfi dolar alanlarla ilgisi yok.


respect
(10.08.19)
1 yıllık enflasyon %16 ise referans değer budur. Yani geçen sene bugün 100 liraya alabildiğin sepeti bu sene 116 liraya alabiliyorsun. Demek ki TL güçlenmemiş, aksine değer kaybetmiş.

Bu referansa göre 1 yıllık ortalamada TL faizlerin %16 nın birkaç puan üzerinde olduğunu düşünürsek, TL faize yatırmak az da olsa kazandırdı diyebiliriz.

Geçen sene bu zamanlarda dolar 7 lira iken 100 liranla 14.28 dolar aldığını düşünelim. Şimdi elinde hala 14.28 doların var (dolar faize yatırmadığını varsayıyorum, hoş yatırsan da çok az artardı). Geçen senenin 100 lirasına alınan sepeti bugün almak istesen 116 liraya ihtiyacın var, ama senin 14.28 dolarını bozarsan (1$ = 5.5TL dersek) 78.54TL ediyor. O sepeti alamıyorsun. Demek ki enflasyon oranı referansına göre bayağı zarar ettin.


cek
(10.08.19)
Aylık maaşın 6000 tl olsun. Dolar 6 tl ilken gittin 1000 dolar aldın.

O ara telefonun bozuldu gittin 1000 dolara iphone aldın. Annen baban da dedi ki bize de iPhone al. Ama sen dedin ki bende para bitti:((( alamadın.


Paralel Evrende doları almadın. Bekledin. Dolar 2 tl oldu gittin yine maaşını dolara gömdün. 3000 dolar aldın. O ara telefonun bozuldu gittin 1000 dolara iPhone aldın. Annen baban bize de al dedi gittin onlara da aldın.


levpontryagin
(10.08.19)
Bence yanlis bir dusunce degil. Zaten bu yuzden endiseli zamanlarda dolar guvenli liman olarak goruluyor. Tek sorunu etrafinda dolar degil tl kullanilmasi. Bu durum, seni etrafina gore gorece fakirlestirebilir. Soyle ki dolar/tl o kadar duserken dxy artiyorsa bu tl'nin ozel olarak arttigini gosterir. Tl'deki insanlar ozel bir sekilde zenginlesirken sen o kadar da zenginlesmeyeceksin. Fakat nihayetinde dolar ekonomisi ile tl ekonomisinin ozgul agirliklarinin karsilastirmasina bagli bu. Dolayisiyla yanlis bir dusunce olarak gormuyorum.


dunal
(11.08.19)
(3)

Anti HBsAg neden sıfır değil?

referans değer içinde ama 0 küsür. bu hastalığı olmayan biri için tam 0 olması gerekmiyor mu? biri aydınlatabilir mi?teşekkürler.
referans değer içinde ama 0 küsür. bu hastalığı olmayan biri için tam 0 olması gerekmiyor mu? biri aydınlatabilir mi?

teşekkürler.
bonanza
(09.08.19)
Bebekken yapılan 3 doz hepatit aşısı


doxanikee
(09.08.19)
biz bebekken hepatit b aşısı yokmuş.


bonanza
(09.08.19)
çapraz reaksiyonlar falan olur, onlar normaldir.


neverlose
(09.08.19)
(3)

Niye istanbul kaybedilince erken seçim oluyor?

iktidardakilerin istanbul u kaybedince daha bir seçimsizlik ortamı istemesi gerekmez mi? "istanbulu kaybettik, seçimi erteleyebildiğimiz kadar erteleyelim." diye düşünmeleri gerekmez mi? ama ne zaman erken seçim söylentisi çıksa seçim bir şekilde oluyor.hem hani başkanlık sistemi gelince seçim zaman
iktidardakilerin istanbul u kaybedince daha bir seçimsizlik ortamı istemesi gerekmez mi? "istanbulu kaybettik, seçimi erteleyebildiğimiz kadar erteleyelim." diye düşünmeleri gerekmez mi? ama ne zaman erken seçim söylentisi çıksa seçim bir şekilde oluyor.

hem hani başkanlık sistemi gelince seçim zamanında oluyordu? (bunu da rte mi böyle söylemişti hatırlamıyorum. ilk duyduğumda da "ne alaka amk" demiştim. gerçekten ne alaka? başkanlık sisteminde erken seçim niye olmuyormuş?)
bonanza
(07.08.19)
dediğin gibi şu anda erken seçim ihtimali yok. aslında rte 2018'de de seçime gitmezdi ama başkanlığa geçmek istedi, ohal'in de kağıt üstünde bitmesini istiyordu. normalde -yani 2002 öncesinde- bir iktidar, çoğunluğun kendisini istemediğini farkettiği zaman efektif şekilde policy making yapamayacağını farkedip erken seçime gidiyor. 2001'de olan buydu mesela. ha tabii mevcut badem bıyıklıların böyle bir derdi yok, 2023'e kadar zamanları var tepe tepe yerler devletin malını.


rusd
(07.08.19)
istanbul bir anlamda tr'nin özeti. gidişat negatif yönde olduğu için daha fazla kan kaybetmeden seçim yapmak gerekebilir. seçime kadar da kesenin ağzı açılır vaatler saçılır.

erken seçim olmayacak lafını ilk iktidara geldiklerinden beri söylüyorlar. bunu belli bir süre başardılar ama sonra erken seçim yaptılar.


TR ekonomisinin nerdeyse yarısı: www.hurriyet.com.tr


celeron 300a
(07.08.19)
(6)

Artiz yemek ustaları

birkaç defa milliyiyici diye bir adamın yemek videolarını izleyince hep önerilmeye başlandı videolar youtube da.ustalar hep benzer şeyleri söylüyor:-çatal bıçak isteme. eski ustalar çatal isteyenin önünden tepsiyi alırmış.-ben kekik attırmam. adam "paramla yiyorum" dedi "kalk lan satmıyom." dedim.-ç
birkaç defa milliyiyici diye bir adamın yemek videolarını izleyince hep önerilmeye başlandı videolar youtube da.

ustalar hep benzer şeyleri söylüyor:

-çatal bıçak isteme. eski ustalar çatal isteyenin önünden tepsiyi alırmış.

-ben kekik attırmam. adam "paramla yiyorum" dedi "kalk lan satmıyom." dedim.

-çatalı bırak .....sız!

-ben kokoreçe domates koydurmam.


gidiyor böyle.

acaba bu artislik füzyon reaktörünü bulacak adamda olur mu? nedir bu özgüvenin kaynağı?
bonanza
(05.08.19)
aptallar.

ne kadar aptal insan böyle tipleri izlerse o kadar artizleşiyolar. ayrıca aptallık yapmak da izleyici kazandırıyor çünkü insanların yüzde 98 i ağır aptal. aptal insan sevmem.


Fodera
(05.08.19)
şu başlığı biri ekşiye açsın da güzel bi linç edelim be, boğasım var böyle hırt aptalları.


Big bada bum bum
(06.08.19)
Zevklere, seçimlere karışmanın, "benim düşündüğüm gibi düşünmüyorsan öl" düşüncesinin toplumumuzdaki sonsuz sayıda örneğinden biri. Tabii dükkan adamın, istediğini yapar bence ama böyle laflar yayıldıkça, ne hikmetse, o adamlar dükkanı sabah 5'te açar, yarım saatte yemekleri bitirip kapatır gider ;)

İnsanımız sert, aksi adam sever, saygı duyar. Bu sertliğin, aksiliğin altında gizemli bir şeyler olduğunu sanır herhalde. Bu da destekleyici :)


cosmicstring
(06.08.19)
ülke yemekle kafayı bozmuş çünkü. başka oyalanacak, övünülecek bir şey olmayınca böyle oluyor.


Bu davranışların kaynağı bana kalırsa aşırı muhafazakarlık, sebebi de aşırı gurur.

Posta koymayı seven milletiz. En alttan en üste kadar bir ego yarışı. Sadece aptallık değil mesele, aşırı gurur yapıyoruz. En ufak bir şeyi övmek, normalde hor görülen, çağ dışı durumları, olayları muhafaza edip yüceltmek...

Ölçüyü kaçırmasalar gururlanacak çok güzel adetlerimiz var ama...


marsargo
(06.08.19)
(3)

Menemen zehirler mi?

8 saattir dışarıdaydı, ısıtıp yedim. başka bir şey yoktu yiyecek. daha yeni mideyi üşüttüm. zehirler mi ki?biber-domates-yumurta başka bir şey yok içinde.pişmişti.
8 saattir dışarıdaydı, ısıtıp yedim. başka bir şey yoktu yiyecek. daha yeni mideyi üşüttüm. zehirler mi ki?

biber-domates-yumurta başka bir şey yok içinde.

pişmişti.
bonanza
(05.08.19)
8 saat önce mi pişti? Önceden piştiyse daha sonra dışarıda bırakıldıysa yumurtadan olma ihtimali var. Onun dışında zannetmiyorum.


allahkitapwesli
(05.08.19)
Ben sabah pişirip akşama çok yedim. Bişi olmadı ama olabilirdi de :D

Edit: Tabii ki de tezgah üstünde unutup, oda sıcaklığında kaldı yani.


superfluid
(05.08.19)
hiç bi şey olmaz ben pişirip kapağını kapatıp ertesi gün öğlene çok yedim. hiç bi şey olmadı.


ergenpezeveng
(05.08.19)

Yeni askerlik kanunu ek tecil süresi vermiş. Bizi de kapsar mı?

geçen gün saat 01.00'de sordum, biraz güme gitti. izninizle yeniden sorayım:bir yakınım için soruyorum:yeni askerlik yasasından önce 2016 meslek lisesi mezunu 2019 aralık ayına kadar tecil ettirmiş.yeni yasa meslek lisesi mezunlarına 3 yıl daha erteleme hakkı veriyor. toplam 6 yıl...bu arkadaş 3 yıl
geçen gün saat 01.00'de sordum, biraz güme gitti. izninizle yeniden sorayım:

bir yakınım için soruyorum:

yeni askerlik yasasından önce 2016 meslek lisesi mezunu 2019 aralık ayına kadar tecil ettirmiş.

yeni yasa meslek lisesi mezunlarına 3 yıl daha erteleme hakkı veriyor. toplam 6 yıl...

bu arkadaş 3 yıl daha tecil edebilir mi askerliğini? yoksa bu hak sadece yeni mezunlara mı geçerli?
bonanza
(02.08.19)
(6)

Faturası olmayan ürünün garantisi ne olur?

daha 1,5 sene garantisi devam eden ekran kartının faturası-fişi yok ama kutunun içinden garanti belgesi çıktı. onaysız, tarihsiz.bunu ürünü aldığım yere götürüp kartı aldığım tarihe göre onaylatsam fatura olmadan da garantiden faydalanabilir miyim?
daha 1,5 sene garantisi devam eden ekran kartının faturası-fişi yok ama kutunun içinden garanti belgesi çıktı. onaysız, tarihsiz.

bunu ürünü aldığım yere götürüp kartı aldığım tarihe göre onaylatsam fatura olmadan da garantiden faydalanabilir miyim?
bonanza
(02.08.19)
garanti belgesinde tarih olmuyor, çünkü fatura ile götürüyorsun ve fatura tarihinden itibaren başlamış olarak sayıyolar.

aldığın yere gidebiliyorsan ve eğer sen aldıysan, oradan fatura talep edebilirsin.


Fodera
(02.08.19)
@fodera: hocam, eskiden garanti belgelerinde garanti başlangıç tarihi yazardı. ben tarih ekletemez miyim?


bonanza
(02.08.19)
her halukarda bu durumdaki en net biligiyi ekran kartını aldığın yer verecek. bence oraya git.


Fodera
(02.08.19)
ekran kartının garantisi ile hangi firma ilgileniyor. örnek veriyorum yurtiçinden alındı ise penta ilgileniyordur mesela, penta fatura fotokopisi ister. Alındığı yeri biliyorsan faturayı tekrar çıkartma gibi bir durum olabilir. Yurtdışı amazon vs. gibi bi yerden alındıysa onların da garanti işleyişi farklı olabiliyor.


Normalde kaşeleyip vermiş olmaları gerekirdi. Bence şimdi sıkıntı için fatura istediğinde vermiyoruz ayağı yapabilirler.


baal
(02.08.19)
internetten bak hocam seri no yu girerek


kingcyrax
(03.08.19)
(4)

P..n..cular ile ilgili belgesel var mı?

işin atölyesindekiler hakkında...
işin atölyesindekiler hakkında...
bonanza
(01.08.19)
Netflix güzel kızlar aranıyor mu ne öyle bir şey vardı


kisa
(01.08.19)
Netflix'tekiler: www.bustle.com


crown
(01.08.19)
yanılmıyorsam after sex diye bişey vardı


(3)

Arapların köpeğe bakışı

haram, mekruh ya da en azından olumsuz mu?özellikle bizdeki suriyelilerde?
haram, mekruh ya da en azından olumsuz mu?

özellikle bizdeki suriyelilerde?
bonanza
(01.08.19)
Baya full sürüm müslüman çoğu. Köpek = no-no


tabasco
(01.08.19)
Kuzey afrikalilar genelde malikidir. Malikilerde kucu kucu temizdir. Diger mezheplerde kucu kucu pistir.


Eve kopek sokmazlar. Bazi mezheplerde ya da bir mezhepte kopege dokunmalari halinde yıkamadan/abdest almadan tekrar ibadet edemezler.


stavro
(01.08.19)

Tecil 2019 aralık ama yeni kanun 3 yıl daha verdi? biz dahil miyiz?

bir yakınım için soruyorum:yeni askerlik yasasından önce 2016 meslek lisesi mezunu 2019 aralık ayına kadar tecil ettirmiş.yeni yasa meslek lisesi mezunlarına 3 yıl daha veriyor. toplam 6 yıl...bu arkadaş 3 yıl daha tecil edebilir mi askerliğini? yoksa yeni mezunlara mı geçerli?
bir yakınım için soruyorum:

yeni askerlik yasasından önce 2016 meslek lisesi mezunu 2019 aralık ayına kadar tecil ettirmiş.

yeni yasa meslek lisesi mezunlarına 3 yıl daha veriyor. toplam 6 yıl...

bu arkadaş 3 yıl daha tecil edebilir mi askerliğini? yoksa yeni mezunlara mı geçerli?
bonanza
(30.07.19)
(1)

Bedelli başvurusu askere gitmeden önce mi sonra mı?

yeni sistemde?
yeni sistemde?
bonanza
(30.07.19)
Önce. Kurada çıkmazsa, para iade oluyor. Tecilli olduğunuz tarihe kadar şansınızı deniyorsunuz. Çıkmazsa bedelli olmuyor.


aynabugusu
(31.07.19)

Batman Arkham Origins Türkçe oynayabilen var mı?

u-crew yamayı satıyor. parayı yatırdıktan sonra size kod mu veriyor? nasıl edindiniz yamayı?
u-crew yamayı satıyor. parayı yatırdıktan sonra size kod mu veriyor? nasıl edindiniz yamayı?
bonanza
(30.07.19)
(2)

Sokak köpeklerinin en az olduğu il?

oran daha önemli aslında.en çok izmir'de var diye biliyorum. 500 bin civarı.herhangi bir araştırma, veri biliyor musunuz?kendi gözleminizi de okurum.
oran daha önemli aslında.

en çok izmir'de var diye biliyorum. 500 bin civarı.

herhangi bir araştırma, veri biliyor musunuz?

kendi gözleminizi de okurum.
bonanza
(29.07.19)
Gözlem değil de mantık olarak: kars
Soğuğu pistir.


filipis
(29.07.19)
Manisa’da çok göremedim.


mekaniker
(30.07.19)
(7)

lgbti cilerin hatası

belki de son 1000 yılın en hoşgörülü iklimi oluşmuşken ikide bir "biz burdayız" gibi gereksiz hareketlere kalkışmaları ve cinsel kimlik vurgusunu sürekli olarak seksle belirginleştirmeye çalışmaları zaten hiçbir şey yapılmasa bile yolunu bulacak toplumsal kabul sürecine zarar vermiyor mu?özet: lgbti
belki de son 1000 yılın en hoşgörülü iklimi oluşmuşken ikide bir "biz burdayız" gibi gereksiz hareketlere kalkışmaları ve cinsel kimlik vurgusunu sürekli olarak seksle belirginleştirmeye çalışmaları zaten hiçbir şey yapılmasa bile yolunu bulacak toplumsal kabul sürecine zarar vermiyor mu?

özet: lgbti hiçbir şey yapmasa kendileri için daha iyi olmaz mı? antipati oluşturmakta çok başarılılar.
bonanza
(27.07.19)
Evet bokunu cikariyor ve sacmaliyorlar. Aslina bakarsan bu sacmalayan lgbtci guruh lgbt bireylerlerden ziyade lgbt falan olmayip sadece aktivizme soyunmus bireyler. Gercek lgbt bireylerin boyle sacma sapan dertleri yok, kendi halinde takiliyor cogu.
Ama bu cok saglam finansman destekli ve medya onculugunde kolektif bir hareket. Lgbt bireylerden ote. Nihai amaci nedir bilmiyorum bu saçmalıkların.


stavro
(27.07.19)
İyi de “ben burdayım”ı seksle nasıl yapıyorlar?


hedda gabler
(27.07.19)
(bkz. gerçek lgbti bu değil)

lgbti'lerden daha fazla lgbticiler var gibi duruyor piyasada.


dont eat me
(27.07.19)
Aksine böyle devam etmeleri lazım. Gerçek lgbt bu değil ne abi, zamanla alışırsınız :)))


doxanikee
(27.07.19)
Eskiden köylülere okuma yazma öğretilmezdi, kadınlar yine hizmetçiydi ama meslek sahibi yapılmazdı, siyahlar köle olarak görüldü, buna karşı eşit yurttaşlık hakları nasıl alındı biraz inceleyin. Hiçbiri x cinsiyet süper, benim derimin rengi harika diye yapılmadı.

Cahil insanlar bilmedikleri, alışık olmadıkkları (ama hayatın doğal akışında ve normal olan) şeylerden korkarlar, şaşırırlar, vu konuyu da öyle düşünün ve bilgilenin.


kaset
(27.07.19)
lgbti olarak zaten asıl hatayı yapmışlar diyen insana tik atıp da neyin cevabını bekliyorsun?

sizin yaşadığınız homofobi falan değil, homofaşizm resmen. lgbti'ye karşı hoşgörülü bir iklim oluştuğunu söylemek bile ne kadar aşağılar bir bakış. kimin haddine hoşgörülü iklim oluşturmak, kime ne?

insanlar toplanır, yürür, burada olduklarını duyurur. bunu A topluluğu yapsa onların biz buradayız demelerinden rahatsız olunmuyorsa başkasından da olunmayacak. bu kadar basit.

lgbti için de herhangi bir destekli hareket olduğunu düşünmek cidden absürd. ilgisi olmayan bir insanı hem cinsiyle duygusal ya da cinsel bir ilişki yaşamaya ikna edebilir mi herhangi bir güç? biraz akıllı olun ya, duygularınızı işin içine katmadan değerlendirme yapmayı öğrenin.


heteroseksüeller sokak ortasinda el ele yürüyüp öpüsünce ay ne tatli cift oluyor da escinseller yapinca niye kötü oluyor.

ben escinsellere karsi degil ama görmek istemiyorum demek de homofobi. birak herkes kimi istiyorsa onu sevsin, onunla sevissin. seninle sevismek isterlerse yok abi, that is not my cup of tea dersin olur biter. niye kafa yoruyorsun kimin ne yaptigina.


proteus
(27.07.19)

Hollow Knight sorusu -spoiler-

3 dreamer var oyunda. bunların ruhları öldürülmeli mi? öldürülmesi oyunun sonunu etkiliyor mu?spoiler vermeden lütfen.
3 dreamer var oyunda. bunların ruhları öldürülmeli mi? öldürülmesi oyunun sonunu etkiliyor mu?

spoiler vermeden lütfen.
bonanza
(25.07.19)
(2)

51. bölge olayı nedir -Reddit-

son zamanlarda bir şey mi oldu?
son zamanlarda bir şey mi oldu?
bonanza
(18.07.19)
(2)

Gözden HIV kapma

3 ay önce göze şüpheli bulaş olmuşsa göz 2-3 ay kadar sonra kızarabilir mi? bildiğim kadarıyla bu virüsün inkübasyon süresi 2-3 ay.sorum cahilce ve ciddilidir. teşekkürler.
3 ay önce göze şüpheli bulaş olmuşsa göz 2-3 ay kadar sonra kızarabilir mi? bildiğim kadarıyla bu virüsün inkübasyon süresi 2-3 ay.

sorum cahilce ve ciddilidir. teşekkürler.
bonanza
(14.07.19)
çok azda olsa gözden bulaşma riski var, göz kızarması alerji olabilir. içinin rahat etmesini istiyorsan test yaptır. en erken 14 gün 21 gün ve elisa testi için 45 gün dahi yeter. devlet hastanesine gidersen test olur aynı gün alırsın sonuçları.


Fritz-X
(14.07.19)
test yaptır tabi ki ama için rahat olsun kolay kolay bulaşmaz. yine de tedbiri elden bırakma. en doğrusunu yaparsın.


ergenpezeveng
(14.07.19)
(8)

30+ olup ehliyeti olmayan erkek var mı?

ben etrafımdaki araba hastası tipler 18'e girer girmez ehliyet alınca ehliyet almaktan soğudum. aptallık etmişim. şimdi ehliyetim yok.benim gibi 30+ olup ehliyeti olmayan erkekler neden ehliyet almadı acaba?yaş da belirtirseniz güzel olur.mümkünse sadece erkekler.
ben etrafımdaki araba hastası tipler 18'e girer girmez ehliyet alınca ehliyet almaktan soğudum. aptallık etmişim. şimdi ehliyetim yok.

benim gibi 30+ olup ehliyeti olmayan erkekler neden ehliyet almadı acaba?

yaş da belirtirseniz güzel olur.

mümkünse sadece erkekler.
bonanza
(14.07.19)
Benim var ama hiç araba kullanmadım
32


yeliz adeley
(14.07.19)
26 yaşımda aldım. Benim de arabayla pek işim olmaz. Sadece kıbrısta lazım oldu. Mecburen araba aldım. Türkiyede toplu taşıma gelişmiş. Araç lazım olursa kiralarsın, taksiye binersin en kötü. Olmazsa olmaz bi şey değil.

Almaman doğal.


(s)AINT
(14.07.19)
34; benim yok, genel olarak arabalara ve araba kullanmaya hiç özel ilgim olmadı. Bir ara "Ehliyet alayım bari kenarda dursun" diye düşündüm ama hem araya bir sürü ıvır zıvır girdi ve öyle kaldı. Ehliyet alsaydım iyi olurdu zira araç kullanmayı bilip özelliklerde tatillerde vb. araç kiralayabilmek tatilden alınan keyfi artırabilirdi.


salihdt
(14.07.19)
salihdt + 1

yaş 36. hem özel ilgim olmadı hem de bana araba kullanmak çok dikkat isteyen bir işmiş gibi geliyor. sağından kim geliyor, solundan kim geliyor, arkadan kim geliyor, önüne her an biri çıkabilir, sağa sola kırabilir.... off yazarken içim şişti. sözün özü ben dalgınım biraz. kuşkusuz kullandıkça otomatiğe bağlıyordur insan ama ben o otomatiğe bağlanana kadar geçen süreci göze alamadım, malum hayat var işin ucunda.


issiz karga
(14.07.19)
mesut süre, 38


slava
(14.07.19)
32 yaşım. Ehliyet var ama trafiğe çıkamam. Arabalara ilgim olmadı pek. Bi de etrafımda araba süren ögretebilecek bi aile büyüğü de yoktu benim. Ayrıca issiz karga +1

Yollar manyak dolu. Biriyle tartışan gayet öldürülebilirsin


mahone
(14.07.19)
Bu aralar ehliyet alsam mı diyordum ki yalnız olmadığımı öğrendim. Bu iyi mi oldu şimdi kötü mü oldu bilemedim :) Yaş 38.

Geçtiğimiz senelerde eşim için aldık en sonunda bir araba, o kullanıyor. Gerçi benim evlilik de geç oldu biraz, huyum bu herhalde :)

Dikkat problemim olduğunu ve niyeyse zor bir şey olduğunu düşünüyorum. Babamın arabası olmasına rağmen ömrüm boyunca hevesim de olmadı açıkçası. Abim ve kardeşlerim ise 18'den beri aktif olarak araba kullanırlar. İstanbul'da yaşamasam bir mecburiyet hissedebilirdim belki ama her ne kadar arada şikayet etsek de burada toplu taşıma gerçekten gelişmiş durumda.

Babam hep yapmayacaksan da mümkün olduğunca çok şey öğren der. Üşenmezsem bu sene alacağım inşallah :)


nihayet
(14.07.19)
33 yaşındayım. birkaç ay önce B sınıfı ehliyet aldım. şimdi A sınıfı için sınav gününü bekliyorum. çekinecek hiçbir şey yok. elbette kursta çoluk çombalak da olacak ama hocalarla akran olma şansın da olacak. ben hepsiyle arkadaş oldmuştum.


sinek kral
(14.07.19)
(3)

Şu koordinatların anlamı

04.24https://www.youtube.com/watch?v=RoBU8CaX7W4&lc=Ugx1oFFqzQ2gvbk2duB4AaABAg
bonanza
(11.07.19)
aha burası;
eksiup.com

benim de tişörtte uzun uzadıya koordinat vardı girdim alakasız ingiltere de bir dağ köyüne giden yol çıkmıştı. peynirci önüydü


avatar is back
(11.07.19)
okyanusun ortasında bir yer bir anlamı olduğunu sanmıyorum www.google.com'00.0%22N+51%C2%B013'00.0%22E/@4.3844216,48.976853,7z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d4.3833333!4d51.2166667

eğer tişört bir markanın çakmasıysa asıl markadaki koordinatlar bir anlam ifade ediyordur belki


senolll
(11.07.19)
Belçika'da anlamsız boş arazi.


Fritz-X
(11.07.19)
(1)

Burada ne diyor?

https://youtu.be/_IE70IheqAw?t=2277neresi defoluymuş?
youtu.be

neresi defoluymuş?
bonanza
(06.07.19)
Olayi bilmiyorum ama esra abla defoluydu diyor sadece.


nickfury
(06.07.19)
(13)

Holywood ve zenci sevdası

vardır mutlaka bir nedeni.nedir bu son yıllarda orijinali beyaz olan karakterleri zencilere oynatma sevdası?nick fury, heimdall, starfire, fant.4 daki ateş adam, valkyrie, daha sayamadığım bir sürü proje.
vardır mutlaka bir nedeni.

nedir bu son yıllarda orijinali beyaz olan karakterleri zencilere oynatma sevdası?

nick fury, heimdall, starfire, fant.4 daki ateş adam, valkyrie, daha sayamadığım bir sürü proje.
bonanza
(04.07.19)
Çünkü bunu görünce ''aa ne kadar normal, aferin onlara'' diyenler çoğaldı. Farklı cinsel yönelimlerde karakterler de oluyor mutlaka. Araya bir gay, lezbiyen sıkıştırıyorlar muhakkak.


Piukh
(04.07.19)
Kendilerince günah çıkarıyorlar. BBC, Achilleus rolünü siyahi bir oyuncuya verdi. Çizgi roman ve kitap uyarlamalarında da beyaz karakterleri siyahi oyuncuların oynadığı oluyor. Sorun değil benim için, oynasınlar ama sıkıntı o değil. Kitapta siyahi olarak betimlenmiş bir karakteri beyaz oynasa yer yerinden oynar. SJW'ler susmak bilmez ortalığı ayağa kaldırırlar. Aynı şey LGBT icin de gecerli. Tumblr'da ya da Twitter'da biraz yabancı ergen hesaplarına bakın anlayacaksınız. Straight karakterleri sürekli gay/lezbiyen yaptırma çabası ya da hemcinsiyle birlikte olması için hasthag oluşturmaları vs. En azından biseksuel olarak anlatın diye yalvarıyorlar. Sorun yine o da değil, adamlar karakterleri istedikleri cinsel eğilimde çizebilirler. Ama homoseksüel karakterler için aynı şey gecerli değil. Gay ise gaydir, lezbiyense lezbiyendir. Karşı cinsten biriyle kesinlikle olamaz. Yine kitapta bu şekilde anlatılan biri ola ki dizi filmde straight olarak anlatilsin, yine yer yerinden oynar.

Acayip bir ikiyüzlülük mevcut. Biz beyazlar olarak yüzyıllarca size bunları bunları yaptik, bunu telafi etmenin tek ve en iyi yolu size dizi filmlerde daha fazla yer vermek. Bu mu yani mantık? Böyle mi affettireceksiniz kendinizi?


Amerika bir şey değil. İngiltere'yi görsen ağlarsın. Reklam sektörü, müzik sektörü, spor medyası bunlara çalışıyor, beyazlar 10% falandır. Spor ayakkabı reklamı, repsiz, zencisiz yapılırsa büyük cezası var 30-40 yıl yiyorsun, reklamdaki sevgililer interracialdır mesela. İngilizce öğreneyim diye televizyon açmaya korkar oldum, gangstalar, chavlar gibi olmaktan korkuyorum artık


freedonia
(04.07.19)
(Bkz:Politically correct)

Star Wars da zenci ve Çinli görmekten bıktım. Hintli de gelir yakinda. Yani artık sadece zenci değil. Rus olsun japon olsun hepsine yapıyorlar bir şey. Aynı bizdeki aha türk tepkisi gibi tepki verip izliyorlardır muhtemelen onlar da ama kaliteyi yerlere düşürüyor. Acayip belli oluyor yapmacikligi


westblack
(04.07.19)
Bakın biz aslında zencileri kayırmıyoruz, aslında onlar hayatın her alanında yer alıyor bakın burada da bir zenci varmış, hanimiş de hanimiş demekten başkası değil.

Polis zencileri potansiyel suçlu olarak görüyor, ortalama vatandaş hala içten içe zenci nefreti besliyor, bunu gizliyor ama onların çoğunlukta olduğu mahallede oturmuyor, çocuğunu uzak tutmaya çalışıyor falan.

Aynı şekilde LGBTİ'ye de saygıları sonsuz. Yersen.


chicha
(04.07.19)
O değil Adele'in Hello klibindeki zenci neydi öyle ya. Bende tramva yarattı anasını satayım. Adele'den soğudum. Someone like you dinleyemez oldum ağzıyla tadıyla, orda bile karşıma çıkıyor kabus gibi şarkının içine ediyor:) Kafamda ne ghüzel de kurmuştum: Adele'nin Beckham gibi Kıvanç gibi bir oğlanla ciddi ilişkisi varmış, birbirlerine çok yakışıyorlarmış, sonra kaderin cilvesi ayrılıyorlar bu şarkıları yazıyor diye. O zenci yırtık dondan çıkar gibi her yerden çıkıyor benim zihnimde.


speedy
(04.07.19)
Dizilerin homoseksuel karakter dolmasiyla aynı.


Cunku zencileri skiyolar, irkcilik falan.
Zenci oynatmazsak white privilege olur.


stavro
(04.07.19)
Polis zencileri potansiyel suçlu olarak goruyor degil, zenciler potansiyel suclu.
Istatistikler irkciysa bilemem tabii.


stavro
(04.07.19)
(bkz: white guilt) deniyor, bunu okuyabilirsiniz.

diğer yandan, ne derece doğru bilmiyorum ama morgan freeman'ın meşhur diyaloğu:

***
shawshank redemption'da kendisine "zenci mahkumu oynayacaksın" dendiği zaman "hayır ben bir zenciyim ve mahkum rolünü oynayacağım." diye cevaplandırmıştır.
***


celeron 300a
(04.07.19)
arkadaslarin cevaplari dogru. ama nick fury farkli.

samuel jackson nick fury'i oynamasi icin secilmedi.

nick fury (burdaki cizgi romanlardaki the ultimate nick fury oluyor ayrica belirteyim) cizilirken direk samuel l. jackson olarak cizildi anlasarak imaj haklari alinarak ve kendisine eger isterse ilerde o rolu oynama sozu verilerek. sene 2000 lerin basi.


tanaka
(05.07.19)
adamlar cogunluk oldu ne sevdasi. beyaz oyuncu kalmadi, artik zencilerin devri. bi 10 yil sonra da hispanik hegomanyasi baslayacak. sonra hep beraber bahcivana.


eindaclub
(05.07.19)
@kiyiya
Bu isin baska bir boyutu ve ayri bir tartisma konusu olmakla birlikte bahsettigin kisir dongu konusunsa hakli oldugunu varsayarak konusacak olsam bile bu polisin zencileri potansiyel suclu olarak gordugu, cifte standart uyguladigini gostermiyor.

Aslinda sizin baktıginiz acidan polis olayini dusunursek burada da bir kisir dongu var ve herhangi bir irkci uygulama yok. Polisin gorev suresi agirlikli olarak zencilerle basetmekle gecince, şüphelenip durdurdugu aractan zenci cikinca haliyle temkinli yaklasiyor ki gayet dogal.
Son yillarda Amerika'da polislerin uzerindeki bodycam ler sayesinde polislerin nelerle basettigi de gorulmeye baslandi. Gormek istemeyen görmüyor tabii yine.
Bana sorarsaniz gayet iyiler bile, ben orada polis olsam azili bir irkci olurdum. Sabrim tasar, yetkiyi kotuye kullanmaktan isimden olurdum.

Zencilere devletin bakmayip da suça yonelmeleri mevzusunu sahsen kabul etmiyorum ama dedigim gibi baska tartisma konusu, hadi doğru kabul edelim bu polisin zenciye ayrimcilik yaptigini gostermez. Bahsettiğiniz kisir dongu isin neden kismi, polis isin sonuc tarafinda. Ortada bir gercek var, polis de bu dogrultuda isini yapiyor temelde.
Burada dikkat cekilmesi gereken sey polis neden zenciye potansiyel suclu muamelesi yapiyor degil, zenciler neden potansiyel suclu olacak profile sahip, zenciler neden daha çok suc isliyor? Bu da sizin dediginiz noktaya geliyor ama demek istedigim polis mevzusuyla iliskisi olmayan ve "polisin kotu muamelesi" savini hakli cikarmayacak bir mevzu.

Bu tur argumanlar dogru olsa bile bugun geldigimiz noktada isler tersine dondu. Bir kolluk kuvveti şüpheliye yaklasirken şüpheli zenci ise temkinli davranmak, iki kere dusunmek zorunda irkci damgasi yememek icin. Bu mevzular sadece kolluk kuvvetleri ve supheliler ile sinirli da degil, her yerde. Gelinen noktada isler yine irk tabanli. Bu da yeni nesil liberalizmin celiskilerinden biri.
Bati otoriteleri liberalizmi celiski deryasinda boğulmaya dogru hizla goturuyor.

Bir gercegi kulaga hos gelmedigi icin yok saymak kaosa goturur. Zenci mevzusu da boyle, zencilerde suc orani yuksektir fikri - tamamen gercek bile olsa - kulaga hic hos gelmez ornegin. Cogumuzun boyle soylemlere (soylem ya da soylemden ibaret olmayan net gercekler olmasi farketmeksizin) şiddetle karsi cikmasinin nedeni de bu. Duygusal yaratiklariz. Kulaga kotu gelen acimasizca gelen seylere sorgusuz karsi cikma egliminde oluyoruz bu yuzden. SJW'lerin boyle mevzularda triggerlanmasi, ofke patlamalari da fazla duygusal yaklasmalarindan ve yeni medyanin ortada dolastirdigi sihirli kelimelere tav olmalari.

Neyse sikildim bunlari konusmaktqn anasini satayim.


stavro
(05.07.19)
(8)

Lokantacıların eldiven takma zorunluluğu var mı?

şu yemekleri çıplak elle pişiren usta takımı?mevzuatı merak ediyorum. google'da bulamadım.sağ olun.
şu yemekleri çıplak elle pişiren usta takımı?

mevzuatı merak ediyorum. google'da bulamadım.

sağ olun.
bonanza
(03.07.19)
Profesyonel mutfaklarda eldiven takılmaz..eldiven bakteri ve mikropların üremesini daha çok kolaylaştırdığı için hijyenik değil.hijyen mutfaktaki personelin devamlı elini yıkaması, tırnaklarının kısa olması ve benzeri şeylerle sağlanır.


astrid
(03.07.19)
Yok


@astri: profesyonel derken? nusret gibiler mi? az önce şöyle bir şey buldum:

Gıda güvenliği ve kalitesinin denetimi ve kontrolüne dair yönetmelik

3-Gıda maddeleri ile direkt temasta bulunan personel kolay temizlenebilir, temiz ve tercihen açık renkli, başlık, çizme
veya özel ayakkabı, çalışma kıyafetleri, eldiven ve koruyucu kıyafetler giyilmelidir.

kms.kaysis.gov.tr


bonanza
(03.07.19)
Profesyonel mutfak derken bildiğimiz restaurantları kastettim.evet denetlemelerde eldiven takılır, ama denetlemeden sonra herkes o eldivenleri çıkarır.normalde kimse tercih etmez.çünkü hijyenle alakası yok.sadece et doğrandığında takılıyor, o da el kokmasın diye.


astrid
(03.07.19)
@astrid: insan elinde daha çok mikrop var diye biliyorum. okullara "insanları hasta eden mikropların yüzde 80'den fazlası ellerdedir." diye afişler asmışlardı.

canlı doku nasıl steril üretilmiş eldivenden daha hijyenik olabilir ki?

burada gıda müh. hocası "Prof. Dr. Nezih Besim Müftügil" diyor ki:

"Dış dünyayla fiziksel temasımızı büyük ölçüde ellerimizle yapıyoruz. Birçok objeye elimizle temas ediyoruz ve daha sonra elimizle ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize dokunduğumuz zaman bu objelerdeki zararalı mikroorganizmaları vücudumuza alıyoruz. Bilimsel bulgular, yaygın hastalıklarda el hijyeninin rolünün çok fazla olduğunu ortaya koyuyor. Çocukların ellerini günde dört defa yıkaması halinde temasla yayılan bir çok önemli çocuk hastalıklarının önlenebildiği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Mutfakta çalışan personel de kirli objelere ve bu arada gıdalara elleriyle temas eder. Mutfak personelinin çiğ et, tavuk, yıkanmamış gıda ve ya kirli malzemeye dokunduğu zaman ellerine zararlı mikroorganizmaların geçmesi kaçınılmazdır. Temiz olmayan eller daha sonra gıdaları kolaylıkla kirletecektir.
El derisi gözenekli bir yapıdadır. Zararlı mikroorganizmalar bu gözenekler içine ve tırnak aralarına rahatlıkla yerleşebilirler ve burada çoğalabilirler. Elin nemi ve sıcaklığı mikroorganizmalara konforlu bir ortam yaratır. İnsanların yaklaşık %30?u boğaz ve burun içlerinde gıda zehirlenmesine neden olan ?Stafilococus aureus? bakterisini taşırlar. %10 kadar insanda bu bakteri ciltte de bulunur. Tuvalet sonrasında elini iyi yıkamayan bir mutfak personeli de yine zararlı mikroorganizmaları eline transfer etmiş olacaktır.

Dolayısıyla, mutfak personellerinin ellerinin çalışma sırasında birçoğu da zararlı olan mikroorganizmaları taşıdığını kabul etmek durumundayız. Bunun gıdalara geçmesini engellemek mutfak hijyeninin önemli bir konusudur. Bu konuda etkin önlem ellerin kirlendiği her durumda ellerin yıkanmasıdır. Eldiven bir bakıma personelin elini sıklıkla ve gerektiği şekilde yıkamadığı varsayımıyla kullanılması önerilen bir araçtır. Eldiven kullanılması durumunda eldeki gözenekler ve tırnak araları kapanmış olur ve ?Staphyloccocus aureus? bakterisine karşı bir kalkan tabakası oluşturulur. Eldiven yüzeyinin düz ve parlak olması nedeniyle mikroorganizmalar eldiven yüzeyine daha az bulaşırlar. Eldiven, tuvalet sonrası iyi yıkanmayan eller için de bir güvence sağlar. Yalnız, eldivenlerin de dış temaslarla kirleneceği ve bu durumda değiştirilmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Kısacası, eldiven ancak bilinçli olarak kullanılması halinde mutfaklarda sağlıklı yemek üretiminde yararlı olabilir.Yoğun mutfak operasyonu sırasında eldiven kullanmak ve kirlendiği zaman değiştirmek dışarıdan bakınca pratik ve sağlıklı bir yaklaşım gibi görünmekle birlikte tecrübeler eldiven kullanımının genellikle bu bilinçte yapılmadığını göstermektedir. A.B.D?de bazı eyaletlerde yeme-içme yerlerinde ve bu arada restoranlarda yenmeye hazır gıdalara temas edilirken eldiven kullanılması mecbur tutuluyor. "

foodinlife.com.tr


bonanza
(03.07.19)
Kişisel düşüncem budur.bir göz atın isterseniz www.delish.com


astrid
(03.07.19)
profesyonel mutfaklarda eldiven takılmaz +1

sürekli sağlık taramasına girmekten başı dönüyor o adamların. senden benden daha sağlıklı ve mikropsuzlar, emin olabilirsiniz.

tabi burası türkiye. olmayabilirler de.


avianthem
(03.07.19)
Konudan alakasız ama o eldivenler steril değil.


thewhitewolf
(03.07.19)
(1)

Plajlara köpekler girebiliyor mu?

mavi bayraklı plajlarda kanunen yasak ama uyuluyor mu? türkiyedeki plajlara köpekle girilebiliyor mu?
mavi bayraklı plajlarda kanunen yasak ama uyuluyor mu? türkiyedeki plajlara köpekle girilebiliyor mu?
bonanza
(03.07.19)
valla zincirlikuyu metrobüs durağında insanların arasında sigara içen denyolar varken buna uyuluyor demek büyük iyimserlik olurdu.


bohr atom modeli
(04.07.19)
(13)

Şehrinizde her kapının önünde su-mama kabı var mı?

1-hemen hemen her kapıda var2- yaklaşık yarısında var3- yaklaşık üçte birinde var4- her sokakta ortalama 1-2 kapıda var.5- çok nadir var6- hiç yokil-ilçe belirtirseniz güzel olur.teşekkürler.bizim durum:eskişehir-tepebaşı-3
1-hemen hemen her kapıda var
2- yaklaşık yarısında var
3- yaklaşık üçte birinde var
4- her sokakta ortalama 1-2 kapıda var.
5- çok nadir var
6- hiç yok

il-ilçe belirtirseniz güzel olur.

teşekkürler.

bizim durum:

eskişehir-tepebaşı-3
bonanza
(30.06.19)
trabzon-merkez-6


Yok, ben de koymuyorum. Koymam da zaten. Doğanın içine ettiniz.


dolan dolmuş
(30.06.19)
Istanbul-3


dont eat me
(30.06.19)
Bizim bina girişinde 4-5 tane var tüm mahalle bizden besleniyor sanırım. Diğerlerine dikkat etmedim.


dedi ve gitti
(30.06.19)
Eskişehir-tepebaşı 6 xd


glamdr1ng
(30.06.19)
su-mama kabı olarak sayı vermek zor ama bulunduğum yerde genel olarak daha çok bina dışında sahiplenme olayı var. ortalama 2-3 binanın önünde bir köpek oluyor. gelene gidene kendini sevdiriyor. arada belediye bunları aşıya götürüyor. zaten o sebepten kapalı kasa kamyonetlere gıcıklar :)

ankara-çankaya


helenart
(30.06.19)
4- Bursa Kükürtlü


İçerenköy - 6


eazy
(30.06.19)
İstanbul- Bakırköy-2

Edit: Bu arada sokak bazında konuştum. Eğer genel ise soru 4.


ravenclaw
(30.06.19)
istanbul erenköy 4


orpheus
(30.06.19)
Muğla Bodrum. 1-2 arası


Deathcomenearme
(01.07.19)
İstanbul-Bakırköy-2


vhdl
(01.07.19)
ankara-eryaman 1+

her kapıda var, ayrıca kenar köşelerde var. bunların yanında otoparklarda ve çocuk parklarında da var.


babilbaligi
(01.07.19)
(3)

Birisi ısrarla aradı, açtım sinir olduğumla kaldım.

ısrarla çaldırıyor, ben de işten gelmişim uyuyacağım.bir kadın. adımı söyleyip "x le mi görüşüyorum." dedi. kendini tanıtma falan yok.siz kimsiniz, dedim. burayı yuvarlayıp yutarak "yalova otel anket" dedi.kusura bakmayın yorgunum dedim kibarca.yaşadığım şehri söyleyip "burada mı yaşıyorsunuz?" dedi
ısrarla çaldırıyor, ben de işten gelmişim uyuyacağım.

bir kadın. adımı söyleyip "x le mi görüşüyorum." dedi. kendini tanıtma falan yok.

siz kimsiniz, dedim. burayı yuvarlayıp yutarak "yalova otel anket" dedi.

kusura bakmayın yorgunum dedim kibarca.

yaşadığım şehri söyleyip "burada mı yaşıyorsunuz?" dedi.

yine gayet kırıcı olmamaya çalışarak "bakın sizi tanımıyo..." demeden üzerime kapattı.

bunlar bu bilgileri nereden buluyor?

akpli bir belediyeden otobüs kartı çıkarttım diye şehrin tüm akpli belediye başkanlarından, mv.lerden, akp il ve ilçe başkanlıklarından sürekli mesaj geliyor.

valla katil olacam. bunlar bu cüreti nereden buluyor, neden ceza verilmiyor? neden neden?

edit
bonanza
(30.06.19)
Yalova'dan ben de arandım. Telefon numaramı öyle hatırladığım bir yerle de paylaşmadım. Senden kaynaklı olmayabilir.


Cesario
(30.06.19)
sen bir datasın. ben de bir datayım.

hepimiz ister istemez bir yerlere bir telefon ya da bilgi verdik üyelik, kayıt, kampanya vs.

bu datalar satılıyor.

yani bizim bilgilerimiz data olarak para olarak satılıyor sonrasında da reklam, anket vs. için kullanılıyor.


AlsterWasser
(30.06.19)
aslında çok güzel bir kanun çıkardık. avrupa birliğindeki gdpr kanunu aynen bize kvkhk olarak geçti. tabi bunu kendi isteğimizden değil ab ye üye olma kıstası olduğu için henüz özümseyemedik.
eğer kanundaki cezalar vs uygulanırsa çok kişinin başı yanar ve tr de bilgi satışı biter. net bakın: biter.
çünkü başka bir ülkede nasıl uygulandığını görüyorum. dolandırıcılar dışında kimse aramıyor bu tip konularda. zaten arayanın da dolandırıcı olduğunu bildiğinden istiyorsan açmayabilirsin.


ozdek
(30.06.19)
(1)

Batılıları tahkir etmek için kullanılan İngilizce sözler var mı?

Türklere barbar, ortadoğululara terörist, asyalılara chang ching chong, afrikalılara bilmem ne diyen batı insanına bu taraftakilerin kullandığı bir hakaret neyin var mı?kız kardeşiyle yatan, ensestçi sarı kafalı gay... gibi?yalnızca meraktan soruyorum.
Türklere barbar, ortadoğululara terörist, asyalılara chang ching chong, afrikalılara bilmem ne diyen batı insanına bu taraftakilerin kullandığı bir hakaret neyin var mı?

kız kardeşiyle yatan, ensestçi sarı kafalı gay... gibi?

yalnızca meraktan soruyorum.
bonanza
(30.06.19)
aradığın liste şu:

en.wikipedia.org


sttc
(30.06.19)
(7)

Bir bilgisayar oyununun içinde olma ihtimalimiz var mı?

bilimsel olarak ama.felsefi ya da dini olarak değil.
bilimsel olarak ama.

felsefi ya da dini olarak değil.
bonanza
(29.06.19)
elon musk konuyla ilgili bir araştırmaya yatırım yapmıştı sanırım. büyük çaplı bir simülasyonda olma ihtimalimiz %50 demişlerdi.

www.space.com


angelofdeath
(29.06.19)
Yok.


Pertev nail
(29.06.19)
bugüne kadar bilimde karşılaştığımız sınırların simülasyon teorisini desteklediğini düşünmüyorum. 50-100 yıl sonraki bilim insanları bugünkü halimize kıçlarıyla gülecek. einstein'a kadar görelilikten haberimiz yoktu, daha 1955'te öldü.

"yok abie yeaa sim teorisi hikaye" demek de bana saçma geliyor ama benim görüşüm bu şekilde, bilim bir yerlere çarpar, o engeli aşar başka yere çarpar, böyle böyle ilerliyoruz.


celeron 300a
(29.06.19)
Kafese konulmus civcivleriz.


tunaktunaktun
(29.06.19)
Measurement problem araştırmanı tavsiye ederim. Kuantum cisimleri olasilik dalgasi halinde var oluyorlar. Sen gozlemleyince belli bir duruma çöküyorlar. Bilgisayar oyunlarında işlemci gücünden tasarruf için bakmadığın bölgeler oluşturulmaz. Sen gorüş alanını çevirdikçe önündeki bölgeler oluşur.

Bir simülasyonda olduğumuzu iddia etmiyorum ancak bu konuya ilişkin en önemli bilimsel tartışma konusu bu olabilir.


antikadimag
(29.06.19)
Oyleysende admin seni restart eder merak etme. Tester kaliriz ancak.


baldan kaymak
(29.06.19)
Var tabi ki neden olmasın. Simülasyon teorisini yıkacak bir şeyin olduğunu da düşünmüyorum açıkçası neyi keşfedersen keşfet yani simülasyonu oluşturan adamlar öyle yapmışlardır der geçersin gayet basit bir cevabı var sonuçta.


mesa
(29.06.19)
(4)

"Kraliçe neden oyla seçilmiyor" ne demek?

ingilizcesi.sağ olun.
ingilizcesi.

sağ olun.
bonanza
(25.06.19)
Why isn't the queen selected by election?


reanarchy
(25.06.19)
Why isn't the queen elected?


hot potato
(25.06.19)
@hoy potato'nun dediği doğru çünkü elect zaten oyla seçmek anlamına gelir. @reanarchy'nin söylediği ifade biraz gereksiz uzatmak oluyor cümleyi.


slow like honey
(26.06.19)
gereksiz uzatmak degil, direk yanlis.


hot potato
(26.06.19)
(4)

İmamoğlu'ya mı İmamoğlu'na mı?

ağzımız alışsın.
ağzımız alışsın.
bonanza
(24.06.19)
ikincisi


scheherazade
(24.06.19)
kural olarak birinci ama beyni oğluna'ya alıştığı için konuşurken oğlu'ya diyemezsin.


2014'te Beylikdüzü'nde biz zorlanıyorduk. Seçim sloganı: "İmamoğlu ile yola çık" ve "İmamoğlu ile yol açık" idi


leo1905
(24.06.19)
Necmiye Alpay kılavuzunda "Kocaeli'ne" örneğini kullanmış.
TDK'de (tdk.gov.tr) "Şeyhoğlu’nu" diye bir örnek var.

O zaman İmamoğlu'na, İmamoğlu'nu.


kobuzchu kiz
(25.06.19)
(4)

Güvenilir mail domain?

umarım mail domain doğru terimdir.gmail, outlook, yandex ve yahoo dışında...teşekkürler.
umarım mail domain doğru terimdir.

gmail, outlook, yandex ve yahoo dışında...

teşekkürler.
bonanza
(23.06.19)
dogru terim degil. email servisi yada email saglayici daha iyi olur.

cevap olarak: protonmail


jedilance
(23.06.19)
Bir servis sağlayıcıya güvenmek zorunda değilsiniz kendi domainizi alarak ve ayda 3-5 dolara basit bir makine kiralayarak postfix,zimbra vb kendi serverinizi kullaranak kullanabilirsiniz.Yeterki teknik bilgim yok diyorsanız (kurulum kısmı kolay videoyu takip ederek dahi kurup kullanabilirsiniz. Fakat bir sorun çıktığında gidermek sizi zorlayabilir. )
Dışardan bir servis sağlayıcı kullanacaksanız protonmail denenebilir ücretsiz versiyonu oldukça kısıtlı 500mb storage ,3 etiket,3 ek dosya gibi kısıtları var
ücretli versiyonlarında istediğiniz konfigürasyonlar var.Önerme sebebim opensource geliştirilen bir porje iyi kötü kendilerini ispat etmişler vb.
Ama ben risk almak istemiyorum denirse protonmail + gpg şifreleme kullanmak yeterli olabilir.
(git: hasanyilmaz.net)
(git: gnupg.org)


protonmail +1


ted
(23.06.19)
Protonmail, isviçre merkezli ve privacy vaad ediyor. Gayet stabil tavsiye ederim

Bir de tutanota var ama çok kullanmadım


bihaber
(23.06.19)
(1)

Sözlükten bir yazara ulaşmaca

@pismetalciizmir hakkında bir şey soracağım. ulaşabilir misiniz?ulaşınca haber verirseniz gereksiz mesaj gitmez.teşekkürler.
@pismetalci

izmir hakkında bir şey soracağım. ulaşabilir misiniz?

ulaşınca haber verirseniz gereksiz mesaj gitmez.

teşekkürler.
bonanza
(20.06.19)
bu duyurunun linkini mesaj attım.


10032007
(20.06.19)
(2)

ahahahagsxcccc bu ne lan. -video içerir-

facebook hesabım yok. bir fake hesap açtım bir iş için. bunu orda gördüm. bu nedir lan? ciddi ciddi ağlama emojisi falan koymuşlar. fon müziğe bak. siz de gülersiniz belki.komik mi?https://www.facebook.com/HasretKokanSevgiler/videos/299566587411405/
facebook hesabım yok. bir fake hesap açtım bir iş için. bunu orda gördüm. bu nedir lan? ciddi ciddi ağlama emojisi falan koymuşlar. fon müziğe bak. siz de gülersiniz belki.

komik mi?

www.facebook.com
bonanza
(06.06.19)
instagram bu tip abudik gubudik videolarla dolu malasef.

recep ivedik ile dalga geçiliyor ama adam 11 yıl önce doğruyu söylemişti.

www.youtube.com


@petro: masaüstünden açtım. 10 defa açtım belki. hep kimlik fotosu istedi. 2-3 ay bekleyip tekrar açtım, bu sefer bir şey istemedi. telefonunuzu yazın, gibi bir şey çıkıyor arada. atla tuşua basıyorum.


bonanza
(06.06.19)
(2)

Şu kelime takası doğru mu?

https://pbs.twimg.com/media/DMNYigHXUAEaKC5.jpgbu kadar vermiş miyiz cidden?
pbs.twimg.com

bu kadar vermiş miyiz cidden?
bonanza
(22.05.19)
rumcaya hiç vermemiş miyiz? çok ilginç. muhtemelen sallamasyon.


un
(22.05.19)
bence bos olanlar uzerinde arastirma yapilmamis olanlar. bence de bazi dillerden almamis veya bazilarina vermemis olmamiz imkansiz gibi.

ornegin cay kelimesi bizim etimolojik sozluklerde her ne kadar farscadan yazsa da cinceden aldigimiz bir kelime butun diger diller gibi. ama burda cinceden aldigimiz kelime yokmus gibi yaziyor.

verdigimiz de normaldir diye dusunuyorum ama sanirim bu tablo daha cok ilk olarak nerden alindigiyla alakali. yani mesela cay cince ama biz farscadan almisiz gibi. ben yine de orta asya turkesinde de kendisine cay dendigini dusunuyorum.


tanaka
(23.05.19)
(8)

Şu GOT spoili doğru mu? --spoiler var--

sözlükte geçen sabah gavatın biri başlık açarak duyurmuştu. ben hiç got izlemedim -parça parça birkaç sahne dışında- bitsin toptan izlerim diyordum.----spoiler-------spoiler-------spoiler---john snow emilia clarke'i (bir şey targeryen) kesin öldürdü mü?----spoiler-------spoiler-------spoiler---doğru
sözlükte geçen sabah gavatın biri başlık açarak duyurmuştu. ben hiç got izlemedim -parça parça birkaç sahne dışında- bitsin toptan izlerim diyordum.

----spoiler---

----spoiler---

----spoiler---

john snow emilia clarke'i (bir şey targeryen) kesin öldürdü mü?

----spoiler---

----spoiler---

----spoiler---

doğruysa hiç got izlememiş biri olarak sizce yüzde kaçlık kayıptayım?
bonanza
(21.05.19)
öldürdü. Bence kayıpta değilsin, ben izleyeceğim dizileri hep spoiler alarak izliyorum. Bu sezonun senaryosu da sızmıştı, bölümleri izlemeden önce okuyup öyle izledim. Spoiler seyir zevkini artırıyor bence. Olayın ne olduğunu bilince, nasıl oldu acaba diye düşünüp daha çok zevk alıyorum.

Ha ama beni rahatsız eder diyosan evet baya kritik bi sahneydi.


nundu
(21.05.19)
daenerys targaryen öldü evet. kayıp %0.


Arthur Dayne
(21.05.19)
yahu taht adayı değil miydi o? dirilmez mi john snow gibi? (orda da bi spoil yediydik)


bonanza
(21.05.19)
@bonanza

dizi bitti yalnız. son bölümde ölüyor.


Arthur Dayne
(21.05.19)
Abi dizi bitti daha ne spoiler'ı ne dirilmesi ...


malheiros
(21.05.19)
valla biraz ilgini çektiyse bence git kitaplarını al, onları oku... got'un ilk 6 sezonu muhteşem (bence 7 de fena sayılmaz) ama son sezonu berbat ötesi. ilk 6'da çok güzel şeyler göreceksin ama hiçbir yere varmayacak, izlersen diziyi bitirdiğinde sinirleneceksin.

ben o yüzden kitaplara başlayacağım. gerçi kitaplar da bitmedi, dombili martin güya iki tane daha yazacak ama bitiremeden ölür herhalde pis şüşko. zamanında başlamadıysan şimdi başlayıp da got izlemeye hiç lüzum yok bence, rezil ettiler çünkü. ha "bana ne ulan nasıl bittiğinden, ilk 5-6 sezondan keyif alsam yeter bana" dersen izle tabii.


der meister
(21.05.19)
bence çok da rezil etmediler ya. Millet hype trenine atladı sayıp sövmek için. Bu saatten sonra nasıl bitirseler tepki göreceklerdi zaten. Daha iyi bi son sezon olabilirdi tabi ama leş de değildi yani.


nundu
(21.05.19)
@nundu, abi olay bitişle alakalı değil. ben bi tane teori geliştirmedim, ne olacağına dair en ufak bir fikrim yoktu, bütün diziyi kendim hiç fikir yürütmeksizin "ACABA NOLCAK ŞİMDİ" diyerek izledim ve son sezondan nefret ettim. ya gerçekten inanamıyorum ilk 6 sezondaki karakter gelişimlerine, hikayelere, olaylara, çekimlere vs. bakıp da son sezonun beğenilmemesini nasıl sadece "bekledikleri gibi bitmedi ondan deliriyolar"a bağlayabiliyosunuz?

yıllarca ilmek ilmek işlenmiş muhteşem bir diziydi. sonra hollywood klişeleriyle dolu, mantıksz, abuk sabuk bir şeye dönüşüverdi. "EJDERYANIN OLDUĞU DİZİDE MANTIG MI ARIYONUZ"cular var bi de, onlara bi şey demiyorum zaten analarına babalarına sabır dilemekten başka.

senaryo aşırı kopuk ve basit. olay bu. anlamsız, yersiz, mantıksız, açıkta kalmış... ve daha bissürü şey. çok var. sorun bu. iron throne'a isterlerse ismail türüt'ü oturtsunlar bana ne. olayların gelişim şekli aşırı saçma sadece.

allah aşkına koskoca cersei enkazda kalacak, daenerys öpüşürken bıçaklanacak kadın mıydı? ne sakil işler bunlar?

bi cersei'nin fetöcüleri havaya uçurduğu sahneye bak, bi son sezondaki ölümlere. arya nk'yi öldürdü eyvallah, hadi kız yıllarca assassin olmaya çalıştı ona da tamam... e bari giderken görseydik kızı? nerden geldi, nasıl fırladı arkasından? brienne of tarth... ulan dağ gibi kadını jaime kekosu ağlattı resmen, affedersin skip kaçtı. bunlar ne abi?

ilk 6 sezonda bunlar yoktu. olsaydı o zaman da eleştirilirdi. kimse "beklediğim gibi bitmedi" diye ilk 6 sezonuna 9 puan verdiği dizinin son sezonuna 3 puan vermez.


der meister
(21.05.19)
(1)

Sözlüğün kaç alan adı var?

sourtimes.org ve eksisozluk.com dışında bir alan adı var mı?teşekkür ederim.
sourtimes.org ve eksisozluk.com dışında bir alan adı var mı?

teşekkür ederim.
bonanza
(15.05.19)
eksisozluk.com.tr


yine ben
(15.05.19)
(2)

Kalçaya sarılıp ağlayan adam filmi

gözlüklü bir adam sarılıp ağlıyordu. filmin adı neydi?+18http://i1.imgiz.com/rshots/9233/bir-gote-sarilip-hickirarak-aglamak_9233013-18340_200x150.jpg+18
gözlüklü bir adam sarılıp ağlıyordu. filmin adı neydi?

+18

i1.imgiz.com

+18
bonanza
(15.05.19)
O Cheiro do Ralo

google görsellere
ve yandex görsellere atıp arattım.


hitsumo
(15.05.19)
mükemmel bir filmdir. festival filmiydi zaten.


dismainpula
(16.05.19)
(6)

Alman otelden kaçtı

sokakta yatan Alman adamı boktan bir otele götürdük. baştan da dedik ki "bak otel kötü haberin olsun." "dışarıda yatmaktan iyidir". dedi.tabii biz ısmarlıyoruz. 2 gecelik parasını verdik ayrıldık.ertesi gün gidip bakayım ne halde, dedim. gittim ki adam bir gece bile kalmadan ayrılmış otelden.arkadaş
sokakta yatan Alman adamı boktan bir otele götürdük. baştan da dedik ki "bak otel kötü haberin olsun." "dışarıda yatmaktan iyidir". dedi.

tabii biz ısmarlıyoruz. 2 gecelik parasını verdik ayrıldık.

ertesi gün gidip bakayım ne halde, dedim. gittim ki adam bir gece bile kalmadan ayrılmış otelden.

arkadaşla adamı otele götürürken yolda "böbreeek" diye espri yapmıştım arkadaşa. ona mı takıldı ki? Türkçe bilmiyordu.

yer: anadolu'nun orta büyüklükte bir ili.
bonanza
(15.05.19)
Belki aldılar böbreği hakkaten.


Aerdem
(15.05.19)
anadolu’nun orta büyüklükteki bir şehrinde -turistik bile olsa şehir- sokakta yatan alman adamdan her şey beklenir bence.
gezgin gibi bir adam mıydı?
türkçe bilmediğine göre uzun yıllar türkiye’de yaşamıyor herhalde.
almanlar hesap kitap adamıdır yani sokakta yatacagını hesaplamıştk büyük ihtimal
ve de almanlar karşılıksız iyiliğe anlam veremezler. bunlar dönüp benden parayı isteyebilirler, karşılık bekleyebilirler, böbreğimi çalabilirler veyahut da gebe kalmayayım diye (deyim anlamıyla) sıvışmıştır ortadan.


maq
(15.05.19)
@maq +1

almanlarda olduğu gibi kuzey avrupalılarda da var bu. içinden geliyor bir ikramda bulunuyorsun kendini borçlu hissediyorlar.


heidi'nin dedesi
(15.05.19)
Ajan da olabilir, ulkemiz ajan kayniyor malum

Ikinci ihtimal olarak da otel o kadar boktandi ki disarida kalmayi tercih etti


s0phiesw0rld
(15.05.19)
bu arada vur patlasın çal oynasın eglenen bir japon’un başına gelmiş:
adamın koluna girerek kandırıp taksiye bindirmişler, bir otele götürüp cüzdanını falan çalmışlar. siz yine insaflı çıkmışsınız yani.
belki almanın aklına bu tip hikayeler geldi.:/


maq
(15.05.19)
Tanimadigim biri bana durduk yere bir otel ismarlasa isterse 10 yildizli otel olsun kalmam. Sokakta yatarim daha guvenli.


dunal
(16.05.19)
(1)

Şu sıralar ehliyet kursuna kayıt olan var mı?

ne kadar ücret ödediniz?direksiyon sınavı ne zaman?teşekkürler.
ne kadar ücret ödediniz?

direksiyon sınavı ne zaman?

teşekkürler.
bonanza
(11.05.19)
bir önceki dönem kaydolmuştum. birkac yerle görüştüm 1600-1700 tlden başlatıyorlar. 1300e indirdiler, siz de o fiyatlara bulup kaydolabilirsiniz.

1300 tl kurs+200 tl sinavlar+ 830 tl harçlar

sınav konusunda net fikrim yok ama her ay var sanırım.


dre mithatoğlu
(11.05.19)
(4)

Çok afedersiniz Avenger EG'in içine spoillerle ettiler

neden yahu, neden bu spoiler verme merakı? mümkün değil karşılaşmamak adam allem edip kallem edip bir şekilde veriyor spoileri. izledin, geç köşene otur değil mi? 9gag'a sık sık bakıyorum. güya oranın kitlesi de istemiyor spoiler görmeyi ama bir şekilde hot kategorisine kadar çıkıyor.neden bu spoile
neden yahu, neden bu spoiler verme merakı? mümkün değil karşılaşmamak adam allem edip kallem edip bir şekilde veriyor spoileri. izledin, geç köşene otur değil mi? 9gag'a sık sık bakıyorum. güya oranın kitlesi de istemiyor spoiler görmeyi ama bir şekilde hot kategorisine kadar çıkıyor.

neden bu spoiler vermezse ölecek hastalığı? sırf piçlik mi yani?
bonanza
(09.05.19)
oyuncular bile konuşma yasağı kalktı vs. deyip sette çektikleri kamera arkası spoiler içeren görüntüler atıyorlar.

ben ikinci gün gittim filmin ilk yarım saatinde birisi kapıyı açıp filmin sonunda ölen karakteri söyledi bağırarak gitti. neden böyle bir merak var anlamıyorum da şu an spoiler sayılmaz artık film çıkalı epey oldu.


avengers izlememe rağmen ben de 9gag sayesinde izlemiş kadar oldum. bir şeye sarmalarına uyuz oluyorum orada, sardılar mı bırakmıyorlar. her iki posttan biri avengers. bir taraftan diyorum ne mutlu adamlara, en büyük olayları bu.

bence senin dediğin gibi piçlik ama "bakın ben sizden önce gördüm" hava atması tarzı bir piçlik. instagram havasında böyle, bir garip.


windows95
(09.05.19)
Merak neden bilmiyorum ama çok sinirleniyorum bunu yapanlara. Yalnız 9gag'te don't spoil end game diyerek neredeyse 1 hafta falan spoiler içeren postları hot'a çıkarmadılar, 1 hafta sürmediyse bile en az 5 gün kesin yoktu.


malwethiel
(09.05.19)
Öküz olmak, cool olmak ile karıştı iyice. Halıya sıçıp evin içinde sosyal deney yaptım aileye diyebilirler dayak korkuları olmasa. Aptallık bedava ve çok popüler. Benim salonumda biri böyle spoiler verse sağlam kavga çıkartırdım. 80 tl vermis iki hafta beklemisim. Sevdiğim bir insanla twitter da trolluk yaptığı için ilişkimi kestim zamanında. Burada da bakma herkes karizma ama herkesin troll hesabı da var. Aklından geçeni söyleyemeyecek kadsr ezik insanlarla yaşıyoruz evde iste okulda. Çomara veya trolle maruz kalmadan yasamak çok zor. O yüzden tepkimizi verelim pısırık olmayalım. Gece yatınca lafı söyle soksaydim keske diye düşünmeyelim.


hasmetizm 2046
(10.05.19)
(4)

Sabah'ın Hürriyet'e link vermesi

tıklamak istemeyenler için anlatayım ve foto ekleyeyim:"atm önündeki tehlike" şeklinde bir haber var. tıklayınca aynı başlıkla hürriyet'e yönlendiriyor.tamam ikisi de havuz medyası da bunlar rakip değil miydi? aynı grubun hedeleri olsa anlayacağım, bunlar aynı grubun da değil?edit: ekran görüntüsünü
tıklamak istemeyenler için anlatayım ve foto ekleyeyim:

"atm önündeki tehlike" şeklinde bir haber var. tıklayınca aynı başlıkla hürriyet'e yönlendiriyor.

tamam ikisi de havuz medyası da bunlar rakip değil miydi? aynı grubun hedeleri olsa anlayacağım, bunlar aynı grubun da değil?

edit: ekran görüntüsünü png formatında ekledim, eklendi görünüyor ama duyuruda görünmüyor. bilen varsa söyleyiversin ben de öğreneyim.
bonanza
(08.05.19)
Bugun bende milliyette bir habere tıkladım ahabere yönlendirdi. Daha önce denk gelmemişti hiç. Ziyaretcileri mi azalıyor nedir?


primetime
(08.05.19)
ilginç gerçekten. bunlar üç kuruş için taptıkları Tayyip'i bile satar halbuki.


mehmed resad
(08.05.19)
buna backlink deniyor, parayla yapmis olma ihtimalleri yuksek. Hurriyet sitesi icinde sabahin linki oldugunda sabahin google da siralamasi yukseliyor kabaca. yani aslinda seo calismasi da denebilir bu duruma.


rentts
(08.05.19)
şöyle, bunların toplam tirajı ve tıklanması düşüyor. bunlar da diyorlar ki, 'sen benim sırtımı kaşı, ben senin sırtını kaşıyayım'.

yani sabah hürriyet'e yönlediriyor, hürriyet de sabah'a. dolayısıyla ikisine de tekil ziyaretçi olarak yazılmış oluyorsun. ikisi de ziyaretçi sayılarını artırıyor, ikisi de reklamdan para kazanıyor.

genelde para karşılığı olur. dönem sonunda yönlendirilen ziyaretçi farkı karşılığı ödeme yapılır.


babilbaligi
(09.05.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.