Giriş
(4)

İş değiştirme? Yeni işe başlangıç tarihi?

Geçtiğimiz günlerde okul bitti mezun oldum. Bir İş görüşmesinden olumlu döndüler ve resmi teklif maili attılar. Başlangıç tarihi yazmıyordu. Arayıp tarih sorduğumda senin şuanki işinden istifana göre bir tarih belirleyelim dediler. Ben bunun sonrasında istifa ettim. 22 haziranda işten çıkıyorum.
Geçtiğimiz günlerde okul bitti mezun oldum. Bir İş görüşmesinden olumlu döndüler ve resmi teklif maili attılar. Başlangıç tarihi yazmıyordu. Arayıp tarih sorduğumda senin şuanki işinden istifana göre bir tarih belirleyelim dediler. Ben bunun sonrasında istifa ettim. 22 haziranda işten çıkıyorum. Yeni işteki ikya mail attım. 22 haziranda çıkıyorum 25 hazirandan itibaren başlayabilirim diye. Daha ne dönen oldu ne mail atan. Şunu şunu topla getir sağlık raporudur vs hiç...

Ben de endişelendim şuan. İstifa da ettim. Problem olur mu acaba? Ben bu yemi şirketi arayayım mı? Ara derseniz ne zaöan arayayım?

Kronolojik sıralama:

07.06.2018 iş görüşmesi.
08.06.2018 (09.35) teklif.
08.06.2018 (10.20) arayıp teyit almak istifaya göre tarih belirleme fikri
08.06.2018 (11.20) istifa
08.06.2018 (12.31) başlayabileceğim tarihi belirten mail yeni şirkete atıldı.
Daha dönen yok. Ortada imza vs de yok. Sadece teklif maili ve telefonda başlangıç tarihi konuşurken hayırlı uğurlu oldukdan başka bir şey yok.

Gerilemekte haklı miyim? Napayım?
canercuxy
(11.06.18)
cuma gunu atmissin maili bi dur insanlar haftasonu tatili yapsin. daha bugun ise baslamislardir, belki bayram tatiline cikmistir birileri, birbirlerinin yerlerine bakiyorlardir. sabir :)

bu arada bundan sonrasi icin aklinda bulunsun, diger tarafla %100 her seyi anlasmadan (hatta kimi insanlar sozlesme imzalamadan istifa etmez) calistigin yerden istifa etme. dunyanin bin turlu hali var.


orange coffee
(11.06.18)
orange coffee +1
Bu gün arayın dönüş yapmazlarsa. İK savsaklıyor bazen. Beni şu anda çalıştığım iş yeri 1 aya yakın bekletmişti.


auroraaurora
(11.06.18)
hemen ara tabi. yeni sözleşmeyi imzalamadan istifa etmek de büyük hata. en azından teklifi mail ya da yazılı ortamda almak lazımdı.


prodeq
(11.06.18)
@Prodeq teklifi zaten mail olarak attılar. Bütün şartlar sözleşme vs vs ona istinaden böyle aceleci davrandım.


canercuxy
(11.06.18)
(1)

saçlara şekil vermek?

şimdi benim saçlarım dalgalı ve ince telli. hemen hemen murat bozun saçları gibidsfgfhhj wax falan sürünce şekil veremiyorum. direk sönüyor saçlar. ancak yana yatıyor:( ne kullanabilirim? ürün tipi ve marka önerebilecek var mı?
şimdi benim saçlarım dalgalı ve ince telli. hemen hemen murat bozun saçları gibidsfgfhhj

wax falan sürünce şekil veremiyorum. direk sönüyor saçlar. ancak yana yatıyor:(

ne kullanabilirim? ürün tipi ve marka önerebilecek var mı?
canercuxy
(09.04.18)
osis flex wax


rentts
(09.04.18)
(5)

dolandırıldık

babamın üzerine olan ve şubat 2017'de kullanmayı bıraktığım bir hat vardı. bu hattı eylül 2017de ağrıdan birileri kullanmış ve de turkcell olan hattı vodafone'a taşımışlar. arabacom'da bu numarayı kullanıp milletten kapora alıp kayıplara karışmışlar. bugün polis eve gitmiş ifade için. babam yurtdışı
babamın üzerine olan ve şubat 2017'de kullanmayı bıraktığım bir hat vardı. bu hattı eylül 2017de ağrıdan birileri kullanmış ve de turkcell olan hattı vodafone'a taşımışlar. arabacom'da bu numarayı kullanıp milletten kapora alıp kayıplara karışmışlar. bugün polis eve gitmiş ifade için. babam yurtdışında olduğu için alamadılar biz de tam detayları öğrenemedik tabi.

süreç nasıl işler? babama bir sıkıntı yaratır mı? işi gereği sürekli yurtdışına çıkıp giriyor, yurtdışı yasağı vs gelir mi? sonuçta bu paranın havale, eft yapıldığı hesap belli niye bize karşı dava açılıyor anasını satayım?

hattı kapattırdım şimdi, babam olmadan benim yapabileceğim ekstra bir şeyler var mıdır?
canercuxy
(13.02.18)
bence en yakın avukata git kesin ve net bilgi al.

dolandırıcılık diyorsun, en ufak itham bile zarar verebilir, baban yurtışına çıkamazsa işleri aksar.

bence hemen şimdi git. bekleme


killerbee
(13.02.18)
acil avukat tutun. hattı kullanmadığınıza dair kanıtlar sunmaya çalışın.


retiredcolonel
(13.02.18)
aynı şey başıma geldi.

hattınızı siz gibi davranıp yedek sim kart çıkartarak çalıyorlar. bir gecede 1000 sms atmıştı benimkini çalan. savcılığa başvurdum. takipsizlik çıktı. itiraz ettim yine bişey değişmedi.

bendeki olayda avea hattı güvenlik gerekçesiyle kapatmıştı. çok uğraştım açtırdım sonra üstüne gidince başka bir sim olduğunu söylediler. elimdeki sim kart üzerindeki numarayı verince tekrar o sime düştü hat ama adamlar işini görmüştü.

adınıza başka hat da açılmış olabilir onu da kontrol edin. eski simi atmayın. o simden kullanılmadığını görünce suçsuzluğunuz ispatlanır gibi geliyor.


vassal
(13.02.18)
Hattın hangi şehirde kullanıldığı kayıtlardan çıkar zaten. Taşıma işlemine de imza bana ait değil diye itiraz edersiniz hatta siz de hattı kullanan ve taşıma yapan kişileri savcılığa şikayet edin. Babanızın banka hesabına gelen bir para yok sonuçta. Hemen panik yapmayın hat sahibi babanız gözüktüğü için gelip konuşmak istemeleri çok normal. Bu olaydan dolayı yurtdışı çıkış yasağı çıkacağını hiç sanmıyorum ama yine de bir avukata gitseniz iyi olur.


bayc
(13.02.18)
Öncelikle panik yapma. İfade istemeleri normal. Hattı kullanan kişi olarak sen de ifade verebilirsin. İfade vermek atla deve bir şey değil ama polisin kapıya gelip "bi ara gel de ifade ver" demesini ciddiye almayıp da gitmezsen iş çirkinleşir. Yakalama isteyebilir savcı.
Sen kendin git, "hattı ben kullanıyordum, babam işleri için yurt dışında. şu tarihten şu tarihe kadar kullandım. Sonra hattı x yaptım. O tarihten sonraki işlemlerle ve ilanlarla alakam yoktur. Sahte kimlikle yapılmış olabilir" diye bir ifade ver ki (polislere konuyu anlatınca zaten onlar usulünce yazarlar. Sen sadece eksik yer kalmamasına dikkat et. Tarih gibi, suçlamaları tek tek reddetmek gibi) savcının önüne sizden bir kağıt gitsin, "bunu çağırdık bulamadık yurt dışında dediler" olmasın. Aslında, baban e-devletten yurt dışı çıkış-giriş dökümünü alabilir. Onu da ifadene ekleyebilirsin.

Kolay kolay bir sorun olmaz ama kesinlikle ihmal de etmeyin. MUTLAKA karakola gidin.

Bir yandan da Turkcell'e de Vodafone'a da telefonla bastırın, "siz benim hattımı neyle taşıdınız burdan buraya, evraklar adresler telefonlar hemen gelsin bana. hangi bayiden yapılmışsa kamera kayıtları (ki kimse kamerası olsa bile 1 haftadan fazla kayıt tutmaz ama) çıkarılsın." diye bombardımanda da bulun.

YALNIZ, eskiden hattı birkaç ay kullanmayınca o numara boşa çıkıyordu, bir süre sonra yeniden satın alınabiliyordu. Siz de hiç fark etmemiş olduğunuza göre hat faturasız hat. Acaba kapanıp yeniden açılmış olabilir mi? Yani babanın üzerinden çıkmış olabilir mi hat? Baban e-devletten üzerine kayıtlı hatları da kontrol etsin. Belki de öyle oldu ama bir şekilde eski sahibinin ismi de çıktı girdi işin içine.

Edit: Sonra da savcılığa suç duyurusuna gidin. Turkcell'i de Vodafone'u da o bayiyi de kullanan kişiyi de dava edin. Şüpheli olarak o paraların gönderildiği hesap sahiplerini de ekleyin.


lazor
(13.02.18)
(3)

bu fotoğrafların numarası ne? nasıl çekilmişler?

http://www.cnnturk.com/yasam/istanbula-daha-once-hic-boyle-bakmadiniz?utm_content=buffer5febf&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer&page=6sanki bunla ilgili bi entry vardı diye hatırlıyorum da bulamadım :/
www.cnnturk.com

sanki bunla ilgili bi entry vardı diye hatırlıyorum da bulamadım :/
canercuxy
(07.02.17)
drone ile panaromik şekilde çekmiş olabilir.


basond
(07.02.17)
bir sürü resmi photoshopla birleştirmiş.


masa penisi
(07.02.17)
drone ve 360 derece kamera kullanmış olabilir

360 derece kamera ve görüntülere uyuz olduğum için hiç dikkatimi çekmedi, beğenen sanat eleştirmenlerine de orta parmağımı göstermeyi borç bilirim.


killerbee
(07.02.17)
(9)

uçak camları niye iniş ve kalkışlarda açık durmak zorunda?

sebebi ne ki?
sebebi ne ki?
canercuxy
(30.12.16)
büyük olasılıkla (fiziksel anlamda; gerek uçakta, gerek dış etmen) tehlikeli bir durum olup olmadığını farkedebilmek icin


Sanırım sarsıntıdan dolayı guneşlik hızlıca kapanıp kırılabilir diye


Eger kaza olursa icerden disarinin (yangin var mi, cikmak guvenli mi vb), disaridan da icerinin rahat gozukmesi icin.


crown
(30.12.16)
uçak içi ışıklandırma giderse dışardan gelen ışıkla aydınlık olsun millet önünü görsün diyedir.


mr.goodcat
(30.12.16)
Motorda ve kanatlarda sorun(yanma, kırılma vb...) olması durumunda, yolcuların bunları fark edip kabin görevlilerine bildirmesi için.


deepfreeze
(30.12.16)
motorda, kanatta vs bir durum olursa yolcuların görüp, ekibe haber verebilmesini sağlayabilmek için.

mesela motordaki fan cowl (motorun sağ ve solundaki kapaklar-kaporta) uçtu, kanattan bir parça fırladı, yakıt kaçağı var şarıl şarıl gibi gibi...


nucleon
(30.12.16)
iniş ve kalkışlar uçakların kaza-kırım geçirdiği anların başında geliyor, genelde geceleyin ışıkları da söndürüp göz uyumunu sağlamaya çalışıyorlar.

kaza olduğunda gözün dışarıya alışması için(karanlık), herhangi olağan dışı vakanın yetkiliye bildirilmesi için.


qobel
(30.12.16)
qobel + 1

Herhangi bir acil durumda insanın karanlıktayken aydınlığa alışma süresi ya da karablıktayken aydınlığa alışma süresini azaltmak için. Normalde dışarısı karanlıkken ve acil iniş yapıp ışıklar sönük iken insanın karanlıkta bir şey görmesi için zaman geçmesi gerekiyor, aynı şekilde aydınlığ alışma da daha kısa da olsa bir süre gerektiriyor ve acil durumlarda o süre kritik olabilir diye. Yoksa, dışarıyı kontrol etmemiz ana amaç değil ama yan olarak da öyle bir faydası var.


aychovsky
(30.12.16)
bu karanlığa alışma fln muhabbeti ışıkların kapatılması ile ilgili yalnız, camların olayı direkt emniyet ile ilgili

www.google.com.tr


nucleon
(30.12.16)
(3)

rapor alsam bi sınava girsem bi sınava girmesem?

dış ticaret ve maliyet muhasebesi vizelerim var. dış ticaret daha önce saat olarak. ona çalıştım. maliyet nanay. şimdi rapor aldım. dış ticarete girsem, maliyete girmesem raporu versem öğrenci işlerine. sorun olur mu ki?edit: yani şöyle bi mazeret sunsam; raporu aldım. kendimi sınavlara girebilecek
dış ticaret ve maliyet muhasebesi vizelerim var. dış ticaret daha önce saat olarak. ona çalıştım. maliyet nanay. şimdi rapor aldım. dış ticarete girsem, maliyete girmesem raporu versem öğrenci işlerine. sorun olur mu ki?

edit: yani şöyle bi mazeret sunsam; raporu aldım. kendimi sınavlara girebilecek güçte hissettiğim için geldim. ilk sınavdan sonra kötü oldum gittim.

bu şartlarda ilk girdiğim sınav da iptal olur mu?
canercuxy
(10.11.16)
Girdiğin sınavı iptal edemezler, girmediğine 0 verebilirler ama kimse uğraşmaz bunla.


kurnaz
(10.11.16)
Genelde kabul etmediklerini söylüyorlar ama ben bunu yapıyorum ve sorun çıkmıyor


fragile lady
(10.11.16)
üniversiteden üniversitee değişen bir durum. benim okulumda rapor saatine bakiliyordu. ilk sinavdan sonraysa ilk sinavim geçerli diğerli raporlu oluyordu. en sağlikli bilgiyi öğrenci işlerinden alabilirsiniz


eylul
(10.11.16)
(3)

filistinli arkadaşa hediye?

bir hafta önce bi erasmus+ projesinde tanıştık. biraz içe dönük bi bilgisayar mühendisi. filistinde yaşıyor. baya üzücü bi hayat hikayesi var. kültür gecesinde ülkesini tanıtırken ağladı falan... son gün de slovenyalı kızlar bu adam yanlarında diye "seni yanımızda istemiyoruz" gibisinden bir şey dem
bir hafta önce bi erasmus+ projesinde tanıştık. biraz içe dönük bi bilgisayar mühendisi. filistinde yaşıyor. baya üzücü bi hayat hikayesi var. kültür gecesinde ülkesini tanıtırken ağladı falan... son gün de slovenyalı kızlar bu adam yanlarında diye "seni yanımızda istemiyoruz" gibisinden bir şey demiş. olay sonrasında niye tek oturuyorsun diyince morali bozuk şekilde anlattı.

anlayacağınız türkiyeden pek iyi anılar alarak gitmedi. ben çok sevdim adamı. temiz kalpli biri... bari sonrasında bir şeyler yapayım dedim; bi hediye yollayayım dedim ama ne yollanır ki? ne yollasam sevinir? filistinli, bilgisayar mühendisi. içe dönük, duygusal olarak darbe yemiş bir arakdaş.

ikinci soru: filistine nasıl kargo yollarım çok tutar mı istanbuldan?
canercuxy
(21.08.16)
güzel bir kupa bardak olabilir, bilmiyorum filmlerde hep bilgisayar mühendisleri ofislerinde kahveye abanıyorlar e bu çocuk da duygusal bir arkadaşımız hep gözünün önünde seni ve daha da önemlisi güzel bir insanı anımsatacak üstüne üstlükte vitrine koyup unutulacak değilde sıklıkla kullanılacak bir armağan olur herhalde.


mete kudur
(21.08.16)
Ne alırsın bilemedim. Ama bunu düşündün ya, adamın dibisin. İnsanlık adına teşekkür ederim.


pomknos
(21.08.16)
baklava


nax
(21.08.16)
(2)

Komşuya verilen wifi'ı sınırlamak?

Yamulmuyorsam bununla ilgili sözlükte bir şeyler okumuştum. Mac adresi kısıtlama vs vs bir şeyler anlatılıyordu. Alt kat komşumuz istemiş. Vermiş bizimkiler şifreyi. Bi tane asosyal pezevenk var sürekli torrente abanıyor. Şuan yine yüklendi. Yetti artık. Bu duyuruyu bile telefondan 3G ile giriyoru
Yamulmuyorsam bununla ilgili sözlükte bir şeyler okumuştum. Mac adresi kısıtlama vs vs bir şeyler anlatılıyordu. Alt kat komşumuz istemiş. Vermiş bizimkiler şifreyi. Bi tane asosyal pezevenk var sürekli torrente abanıyor. Şuan yine yüklendi. Yetti artık. Bu duyuruyu bile telefondan 3G ile giriyorum :/ durum o kadar vahim.
canercuxy
(26.07.16)
mac adresini kısıtlayarak kimin girişine izin verip vermiceğini denetlersin. yani komşuya izin verirsen mac adresini tanımlayarak girer internete, izin vermezsen şifre varsa bile giremez. internetin kullanımını ikiye üçe bölme minvalinde bir şey yapılmıyo bildiğim kadarıyla.

konuşmaktan başka çare yok. mac adresinden engellersen yine gelip noldu internet gitmiş diycekler yahut onlar da "engelledi pezevenkler" diye düşünüp bişey demicekler sizinkilerle aralarında husumet olucak, hadi olmadı bu defa sizinkiler gelip sana patlıcak.


dafaisss
(26.07.16)
ttnet'ten (yada diger ISPler) aradilar uyarida bulundular diye git soyle ve sifreyi degistir. yasal yaptirimlari varmis bu isin diye de ekleyebilirsin.


jedilance
(26.07.16)
(5)

gökyüzünü nasıl fotoğraflarım?

yeni yeni emekliyorum fotoğrafçılık konusunda. canon 1100d ve yanındaki kit lensi var 18-55 isII birkaç deneme yaptım hiçbir şekilde çekemedim. çekmeyi bırak odaklayamadım bile. ay dün çok güzel parlaktı resmen iphone ile çeker gibi çektim. biliyorum fotoğrafçılığın çöplüğü, en dibindeyim şuan :) i
yeni yeni emekliyorum fotoğrafçılık konusunda. canon 1100d ve yanındaki kit lensi var 18-55 isII

birkaç deneme yaptım hiçbir şekilde çekemedim. çekmeyi bırak odaklayamadım bile. ay dün çok güzel parlaktı resmen iphone ile çeker gibi çektim. biliyorum fotoğrafçılığın çöplüğü, en dibindeyim şuan :) iki tane lens alacağım. biri 50mm bir de hem manzara çekebileceğim ve gökyüzünü basit de olsa fotoğraflayabileceğim olsun istiyorum. ikisini aynı anda yapabileceğim bir lens var mı?

ek soru: bu elimdeki malzemelerle gökyüzünü birazcık olsun çekebilmenin yolu var mı?
canercuxy
(23.07.16)
bir tripod, bir teleobjektif, bir de şehir ışığından uzaklaşmak şart.
burada güzel özetlemişler: fotopanorama360.com
şurada da özellikle ay için iyi açıklama var: www.turknikon.com


kobuzchu kiz
(23.07.16)
mesele ekipmanla degil, ekipmansiz cekmekte yigen. dogru zaman, dogru yer ve biraz da estetik bakis acisi yeter.


mayeskuel
(23.07.16)
ne tarz çekimler yapmak istediğinize bağlı olarak değişir o durum. bol yıldızlı, parlak gökyüzü için şehirden uzak bir yerde uzun pozlama yapmanız lazım bunun için de tripod gerekli. yakınlaştırılmış ay çekimi için 100mm üzeri bi lens lazım vs.

manzara ve ilk anlattığım seçenek için 20-40 arası bir lens ya da işte meşhur 16-45'ler işini görür. tripod şart tabii ki.

lens almadan önce şuradan lenslerle çekilmiş fotoğraflara bakmakta büyük fayda var www.flickriver.com


phoera
(23.07.16)
Ben de o tip bir lensle denemiştim. Fena olmamıştı bence. www.flickr.com

Çok da bir esprisi yok aslında.

Lensin diaframını en açık konuma getiriyorsunuz. Bende f 1.4 e kadar açılıyordu.

Sonra iso yu en düşüğe ayarlıyorsunuz. 50-100-200 hangisi varsa

Sonra manuel odak yapıyorsunuz. Yıldız en belirgin olduğu anda durun. Bazı makinalarda odak yapılan alana ayrı bir zoom yapılıyor. İnce ayar yapar gibi netleyebiliyorsunuz. Sizde var mı bilmiyorum.

Odağı da deneme yanılmayla hallettikten sonra makineyi sabitleyip perde hızını (enstantane değerini) Olabildiğinde düşüğe alıyorsunuz. Manuel mod da kullanırken bu ayarlar arasında geçiş yapabilirsiniz. En düşüğünde saniye bazında bir sayı varsa 30 saniyeye ayarlayın ve arkanıza yaslanın. Ha yoksa bulp modu falan vardır denklansore bastığınız kadar açık kalır perde. Ama elinizi titretmemeniz veya harici bir aparat takıp basmanız lazım 20-30sn boyunca


ananiyimioguz
(23.07.16)
- av moduna al
- diyaframı orta değerlere al (f/8 falan)
- manuel focus'a geç, odağı en uzağa al bi tık geri çek
- iso'yu en düşüğe çek
- zamanlamalı çekim moduna al (3sn sonra olan falan)
- kamerayı sabit bi yere yerleştir pozlama yaptığı sırada hiçbir şekilde dokunmaman gerekiyor alete
- deklanşöre yarım dokun, enstantene 30 saniyeden fazla (kırmızı renkte ya da yanıp sönerek gösterir) gözüküyorsa diyaframı biraz aç (f/3.5'e doğru aldıkça açmış oluyosun), yine kurtarmazsa biraz isoyu yükselt
- ayarlar olduktan sonra deklanşöre bas bipbip ötmeye başlayacak makinadan uzaklaş
- shutter açma sesi geldikten 20-30 saniye sonra kapama sesi gelcek, sonrasında fotoğrafı işlemesi biraz zaman alabilir daha sonra fotoğrafa bakabilirsin.
- çok aydınlık çıkabilir, bu durumda pozlamayı kıs (-+ tuşuna basarken topu çevirerek)
- tekrar dene


yuto
(23.07.16)
(4)

nasıl ehliyet alıyoruz?

iki yıl önce kursa gittim sınav vs vs hepsini geçtim sertifikam var. 2 yıl olayının dolmasına 15 gün kaldı. gidip yarın alayım artık ehliyeti diyorum.yeniletmem gereken belge vs var mı? kimi diyor sabıka kaydı ve sağlık belgesini yenilet, kimi diyor gerek yok.ehliyeti nasıl çıkartıyoruz? parayı vs n
iki yıl önce kursa gittim sınav vs vs hepsini geçtim sertifikam var. 2 yıl olayının dolmasına 15 gün kaldı. gidip yarın alayım artık ehliyeti diyorum.

yeniletmem gereken belge vs var mı? kimi diyor sabıka kaydı ve sağlık belgesini yenilet, kimi diyor gerek yok.

ehliyeti nasıl çıkartıyoruz? parayı vs nereye yatırıyoruz? ne kadar yatırıyoruz? ve daha aklınıza gelen varsa lütfen anlatın :) araya bayram girecek falan zamanı geçirip de bi daha kursa gitmek zorunda kalmayayım.
canercuxy
(30.06.16)
sağlık belgesi ve sabıka kaydının yenilenmesi gerekiyor. Fiyat konusunda güncel bilgim yok maalesef. Hayırlı olsun şimdiden, kazasız belasız sürüşler.


cdiyez
(30.06.16)
paranın tamamını bankaya yatırabilirsiniz. halkbank, vakıfbank ve ziraat bankası alıyor. 503 lira civarı bir şeye gelecek. sabıka kaydı ve sağlık belgesinin yenilenmesi gerektiği doğru. sağlık raporlarının formatı değişti mesela.

1 ocak 2016'da değişen sistemle beraber, sertifika alma tarihinizden bağımsız olarak ehliyetinizin stayjer ehliyeti olacağı haberini de almadıysanız ben vermiş olayım, orada öğrenmeyin.

hayırlı olsun şimdiden.


bir garip melek
(30.06.16)
ehliyet artık gidip yarın alınmıyor, onu da eklemek lazım. emniyetin internet sitesi üzerinden randevu almazsanız başvurunuzu kabul edeceklerini sanmıyorum. 15 gün içerisinde randevu almanız da pek ihtimal dâhilinde görünmüyor maalesef. yine de bol şans.

surucurandevu.egm.gov.tr


bir garip melek
(30.06.16)
merak ettim, ne yaptınız? :)


bir garip melek
(14.07.16)
(11)

İstanbul'da gez diyeceğiniz müzeler?

İki yıldır burda yaşıyorum. Daha bi müze gezmedim. Çıkayım kız arkadaşımla gezelim istedik. Nerelere gidelim?
İki yıldır burda yaşıyorum. Daha bi müze gezmedim. Çıkayım kız arkadaşımla gezelim istedik. Nerelere gidelim?
canercuxy
(10.06.16)
Arkeoloji Müzesi'ni görmeyen biri İstanbul'da yaşamaktan men edilmeli.


nathanieltroy
(10.06.16)
topkapı sarayı


Istanbul modern
Atli kosk
Harhiye deniz
Istanbul oyuncak
Pera muzesi

Daha gider bu liste.


babilbaligi
(10.06.16)
bence aramaya istanbul müze yazın


deniz müzesi, beşiktaştaki.


tukenmez adam
(10.06.16)
Arkeoloji müzesi.


angelus
(10.06.16)
Ya müze benden sorulur gibi geldi. Gerçi daha benim görmediğim bin tane müze var İstanbulda.
Barış Manço seviyorsanız Barış Manço Müzesi (kadıköy'de)
Tarihi yarımadaya geçin
Topkapı Sarayı,
Ayasofya Müzesi,
Arkeoloji Müzesi,
Yerebatan Sarnıcı,
Rahmi Koç Müzesi (çok güzel bu hatta müzenin karşısında bi müze daha var ikisini de gezin.)
Deniz Müzesi (burası büyülü gibi geliyor bana çok seviyorum.)
Dolmabahçe Sarayı (Topkapı Sarayı'na da giderseniz karşılaştırma yaparsınız)
Şişli'de Atatürk Müzesi var restorasyonu yeni bitti çok güzel olmuş, gidilmeli.
Harbiye Askeri Müzesi'ne ben gitmedim henüz ama siz gidin.
Oyuncak Müzesi'ne de gidin


matilda
(10.06.16)
bi kişi de tiem dememiş. türk islam eserleri müzesini de atlama.


manuel mandalina
(10.06.16)
Hisart canlı tarih müzesi

Bir de yazılmamış, askeri müzede mehteran dinleyin derim.


Kariye


durgunfoton
(10.06.16)
oyuncak müzesi
dolmabahçe sarayı
beylerbeyi sarayı

benim en çok beğendiklerimdendi.


cabiday
(10.06.16)
(2)

sap danışmanı var mı?

evet soru başlıkta. kurumsal bir şirkette sap fi için uzun dönem staj imkanı yakaladım. mülakat hakkında yardımcı olabilecek olan var mı?ne sorarlar? neye dikkat ederler? ne yapsam artı ne yapsam eksi puan? gibi gibi gibi
evet soru başlıkta. kurumsal bir şirkette sap fi için uzun dönem staj imkanı yakaladım. mülakat hakkında yardımcı olabilecek olan var mı?

ne sorarlar? neye dikkat ederler? ne yapsam artı ne yapsam eksi puan? gibi gibi gibi
canercuxy
(21.05.16)
Klasik cumleler SAP kariyer imkanin cok oldugu bir alan. Hem IT alani hem Finans bilgisine sahip oluyorsun.yapmak uyarlamak sorun cozmek keyif verici olur. Aslinda asil cumle Sap bakir bir alan kariyer imkani cok


seyyar satıcı
(21.05.16)
Danismanlik firmalari hala adam aliyor ve buyuyorlar her gecen gun isten ayrilani da hemen isini buluyor. Bakir olup olmamasi onemli degil buradaki amac canercuxy i staj gorecegi yere satmak.


seyyar satıcı
(21.05.16)
(2)

antibiyotik bozulur mu?

bir haftadır kullanmadığım hapım var. croxilex. hafiften güneşli bi yerde kalmış kutusuyla birlikte. az önce içtim. nefretlik bi kokusu vardı ilk defa farkettim. ikinci soru: ayran, yoğurt vs bi sıkıntı çıkarır mı antibiyotikle yenmesine içilmesine?
bir haftadır kullanmadığım hapım var. croxilex. hafiften güneşli bi yerde kalmış kutusuyla birlikte. az önce içtim. nefretlik bi kokusu vardı ilk defa farkettim.


ikinci soru: ayran, yoğurt vs bi sıkıntı çıkarır mı antibiyotikle yenmesine içilmesine?
canercuxy
(14.05.16)
ilaç direkt güneş ışığında bırakılmamalı. bozulmuş olabilir.

sıkıntı olmaz


cekilmis gayfe
(14.05.16)
bir tanesini ikiye böl. bak bakalım içinde bir sarama var mı ?


(2)

stajyerlerinizi nasıl seçiyorsunuz?

geçen gün okuldan iki kız arkadaşım benden cv hazırlamamı rica etti. "caneeear, bize sivi hazırlamada yardım etseneeeağ" diye. ikisine de yardımcı oldum hazırladık vs beraberce. birinin yakın bi tanıdığı varmış. az önce öğrendim ki ikisi de unilever de staj kapmışlar. abv ya dil bilmez, iş bilmez in
geçen gün okuldan iki kız arkadaşım benden cv hazırlamamı rica etti. "caneeear, bize sivi hazırlamada yardım etseneeeağ" diye. ikisine de yardımcı oldum hazırladık vs beraberce. birinin yakın bi tanıdığı varmış. az önce öğrendim ki ikisi de unilever de staj kapmışlar. abv ya dil bilmez, iş bilmez insanlara bu kadar kolay paslanabiliyor mu kurumsal yerlerde stajlar? ben götümü yırtıyorum bunun için alamıyorum. birileri sırf birilerini tanıyor diye benim hazırladığım cv ile benim önüme geçiyor.

evet siz iş hayatının profesyonel duyurucuları; siz stajyerlerinizi nasıl seçiyorsunuz?

not: allahını seven üzerime adam gibi bi yerde staj atsın. cv linkim bi mesaj uzağınızda :/
canercuxy
(09.05.16)
sen o cvyi hazirlamasan da onlar staj yapacaklar oyle yerlerde onda suphe yok.
tanidik olayi boyle bir sey iste.
benim de hic tanidigim yok hic bir yerde, az tirmalamadim bugune kadar ki yaptigim seyler icin. kolay gelsin usta, sozlukteki is agi basligina yaz en kotu :/


jedilance
(09.05.16)
(3)

güneş geçirmeyen güneşlik/perde

ucuz, öğrenci işi nerden bulabilirim? içeri az güneş versin böyle sabah beni uyandırmasın güneş.cam iki metreden az genişçe.
ucuz, öğrenci işi nerden bulabilirim? içeri az güneş versin böyle sabah beni uyandırmasın güneş.

cam iki metreden az genişçe.
canercuxy
(12.04.16)
Krem rengi orta kalınlıkta gittigidiyordan almıştım 20 tl.
Pazarlarda falan daha ucuza da bulunabilir.


elchechihiro
(12.04.16)
Perdeci/kumaşçılarda yanlış ölçülerde dikilenleri kapıya yığıp çok ucuza veriyorlar.


Lim5
(12.04.16)
gidiyorsun bir perdeciye siyah kalın bir güneşlik alıyorsun takıyorsun sağdan soldan biraz fazla olsun ama.

ben 2. öğretim olduğum için 4 yıl böyle yaşadım öğlende uyansan sabah da uyansan bir bakıyorsun hala gece gibi geniş geniş takıl.


(3)

tahlilleri yorumlamaca

http://i.hizliresim.com/pzaJ00.pnghttp://i.hizliresim.com/qMaOQq.pngteşekkürler :)
canercuxy
(11.04.16)
hersey normal


fayfim
(11.04.16)
açlık kan şekeri prediyabet düzeye yakınlaşmış. yediğinize içtiğinize biraz daha dikkat edin. kilonuzdan bağımsız olarak spora yapmıyorsanız yapabilirsiniz.


bolt bey
(11.04.16)
kan sekeri gayet iyi kafaya takacak bir durum yok. nundan bagimsiz olarak yediginize ictiginize dikkat edin, spor yapin, orasi ayri.


fayfim
(12.04.16)
(6)

digiturk play'i televizyona bağlayabiliyor muyuz?

tv için olana fazla para vermeden, bilgisayar ile izleme satın alsak, hdmi ile vs tv'ye bağlayabilir miyiz yoksa hiç riske girmeyip tv için olanı mı alayım? televizyon lg smart tv. bi yolu yöntemi var mı?
tv için olana fazla para vermeden, bilgisayar ile izleme satın alsak, hdmi ile vs tv'ye bağlayabilir miyiz yoksa hiç riske girmeyip tv için olanı mı alayım? televizyon lg smart tv. bi yolu yöntemi var mı?
canercuxy
(07.04.16)
bilgisayarı nasıl lcd'ye bağlıyorsan öyle bağlayıp izlersin.


teknikekip
(07.04.16)
ben yaptım aynı şeyi kotam 2-3 günde bitiyordu o yüzden vazgeçtim


redeath
(07.04.16)
lg smart'ın tarayıcısında çalışıyor zaten.. pc/laptopu tv'ye bağlamaya hiç gerek yok. yalnız video gösterimi için octoshape isimli bir program istiyor YAYIN1'ler için, sadece YAYIN2'de izlenebiliyor bu tarayıcıdan. YAYIN2 seçeneği maç linkine tıkladığınızda açılan yeni pencerenin en üstünde..


ensar
(07.04.16)
evet bağlayabiliyorsun ama bir süre sonra oldukça üşeniyorsun sürekli laptop'u tv'ye bağlamaya. aradaki fiyat farkı da çok olmadığı için tv uygulaması olan üyeliği aldım mesela.


king lizard
(07.04.16)
@king lizard ya normalde maçları okulun ordaki bi kafede izlerdik. vizeler bitti, memlekete geldim. salı günü döneceğim için stadın açılış maçını illegal yayınlardan dona dona izlemeyeyim dedim. tek maç alacağım yani.


canercuxy
(07.04.16)
normal tv izlerken koymuyor da, maçlarda 1 dk gecikmeli olması can sıkıyor. hele bi de etrafta sürekli maçkolik'ten skor bakan birisi varsa.


(7)

Powerbank tavsiyesi

Aradığım iki özellik var. 1) 5000 mA üstü olsun. 2) cebime girsin. Absürt boylarda olmasın çok şişik göstermesin cebimi
Aradığım iki özellik var.

1) 5000 mA üstü olsun.

2) cebime girsin. Absürt boylarda olmasın çok şişik göstermesin cebimi
canercuxy
(29.02.16)
kimse demeden ben diyim: xiaomi 5200


jedilance
(29.02.16)
urun.n11.com


basond
(29.02.16)
@basond bu 10.000'lik olan ne kadar büyük ki? Bi kredi kartından ne kadar büyüktür mesela? :)


canercuxy
(29.02.16)
asus'un var. gayet de şık.


teritori
(29.02.16)
Asus kullanıyorum 10050 mAh'lık gayet memnunum.


emreorhan
(29.02.16)
asus'un xiaomi'nin 10binlikleri öküz kadar ağır, cepte taşınmaz. mi 5200 işini görür ama orijinali olduğundan emin ol.


baba jo
(29.02.16)
(11)

şu iki bilgisayardan hangisi?

1) http://www.mediamarkt.de/de/product/_asus-rog-gl552jx-cn154h-2046723.html2) http://www.mediamarkt.de/de/product/_msi-gp62-2qei781fd-leopard-pro-2025663.htmlhangisini almalıyım? arada 950 tl fark var. assasin's creed 4 gibi oyunları çalıştırsın benim için yeter. öyle grafik manyağı da değilim. ort
1) www.mediamarkt.de

2) www.mediamarkt.de

hangisini almalıyım? arada 950 tl fark var. assasin's creed 4 gibi oyunları çalıştırsın benim için yeter. öyle grafik manyağı da değilim. orta ayarlarda çalıştırsa beni tatmin eder :)
canercuxy
(25.02.16)
msi'ın laptopı alınmaz. asus diyorum.


KidLazer
(25.02.16)
markaları bilmiyorum da buradan bakınca asus, ssd si ile bence farka değer, onun dışında çok farkları yok. ekran kartları düşük biraz, gtx 950m 2 gb hemi de. yakın fiyata gtx 960m/965m bulabilirsen çok daha iyi olur. işlemci oyunlar için i7 arasında çok fark etmez. 4720 ya da 5720 vs.


msi tabii ki. işlemci yeni seri. asusun bir tek ssd avantajı var ama o da 200 euro farka değmez.


mattiadestro
(25.02.16)
asus çünkü ssd'si var ve ram'leri dual channel çalışacak büyük ihtimalle(2x4 çünkü). işlemcinin eski nesil olması oyunda sorun çıkartmaz.

amaaaa, eğer imkanın varsa ekran kartı 960m olan bir tane bul derim. işlemcisi i5 olsun ama ekran kartı 960m olsun. zaten mobil oldukları için can çekişiyorlar full hd'de, bari yüksek versiyonu olsun ki çok problem yaşama. çünkü 960m bile her oyunda full hd orta ayarları kaldıramayabiliyor.


baba jo
(25.02.16)
ssd li olmayan bir bilgisayar benim için çöptür, kanser sebebidir. söyleyeceklerim bu kadar.


washe
(25.02.16)
MSI laptop alınmaz mı :D

Şu anda en iyi oyun bilgisayarı üreticisi tartışmasız MSI'dır.

MSI öneririm. O farkın 4'te birine de SSD alıp takarsın bilgisayara eğer ROM varsa onun yerine.


himmet dayi
(25.02.16)
MSI aldıktan sonra donanımı 3 vakte elinde kalınca tekrar mesaj at buraya.


KidLazer
(25.02.16)
Asus'ta SSD var sanırım. Şöyle düşün, 1 dakika civarında açılan bir notebook ssd ile 10 sn sürüyor. Tercihim bundan yana olurdu.
Diğerini alırsan bile mutlaka ana diski ssd ile değitirip, 1 tb'lık diski 2. disk olarak taktır.


@kidlazer arkadaşım 3 senedir sıkıntısız kullanıyor, kardeşim kasımda aldı hala sıkıntı yok. neye dayanarak msi alınmaz diyorsunuz anlayamıyorum? amazonda da en çok satan gaming laptoplarında ilk 3te mutlaka msi var.

canercim, beybi; ssd her zaman alınabilir. 200 euro fark 600 lira para yapar. 600 liraya 512 gb ssd bile alır takarsın. ssd'ye takılma. oyun performansına etkisi yok.


mattiadestro
(25.02.16)
aldığım msi laptopımın ilk ay arıza vermesi sonucu firma tarafından bir üst modeliyle değiştirilen(stoklarında olmadığı için) laptopın da 6 ay içinde arızalanmasına dayanarak konuşuyorum. bişeyin çok satılıyor olması onun kaliteli olduğunu göstermiyor.


KidLazer
(25.02.16)
@KidLazer

2 bilgisayarda sorun yaşadın diye "MSI alınmaz, ASUS öneririm" diyorsan ASUS ile ilgili sayısız şikayet görebilirsin çeşitli forumlarda ya da sitelerde.

Ben "çok satıyor, onu al" demedim. Oyun bilgisayarı anlamında en iyi bilgisayarları MSI yapar.


himmet dayi
(26.02.16)
(4)

WiFi sinyal arttırıcı?

Alacağım. İki kat aşağıyla paylaşacağız interneti. Ucuz yollu Nasıl hallederiz? F/P olarak iyi bildiğiniz var mı?
Alacağım. İki kat aşağıyla paylaşacağız interneti. Ucuz yollu Nasıl hallederiz? F/P olarak iyi bildiğiniz var mı?
canercuxy
(17.02.16)
1- modemi modlamak

örnegin:www.youtube.com

ek kablo alip, ufak bir trickle portatif yapiyor, uzatiyorsun.

2- yeni modem almak. stabil, temiz.

3- uyumlu repeater almak. sana fritz ya da tplink desem de senin modem sikinti cikaracaksa anlami yok. yorum yapmamayi tercih ediyorum.

4-mümkünse apartman boslugu vsden kablo cekip asagi access router baglamak. muhtemelen en performanslisi bu olur ucuz fiyatlarda.


aynadakiyabanci
(17.02.16)
Ayna nın seçeneklerinden 4. her türlü en temizi. 2 kat aşağıya kablosuz internet göndermek ve stabil olması hele de ucuz yollu biraz hayal


washe
(17.02.16)
Kablo çekmek sıkıntı. 100 tl falan çıkışır en fazla :/

www.hepsiburada.com

Bu iş görmez mi ki?


canercuxy
(17.02.16)
Repeater/menzil genişletici hiçbir işe yaramaz. Repeater'lar aynı kat içinde örneğin salondaki sinyali yatak odasına taşımak için aradaki hole koyduğun cihazlardır. Repeater'ın düzgün çalışması için sinyal gücü en az 2/5 olmalı, yani wifi sinyalinin orta düzeyde kuvvetli olduğu bir yere koymalısın, yoksa ölüyü diriltemez zaten.

En doğru yol arkadaşların dedikleri gibi kablo çekip access point almak olur. 70 tl'ye iyi access pointler var zaten, ethernet kablosu da metresi 1-1,5 tl zaten. Ustaya da 30-40 tl versen (apartman boşluğundan geçirip matkap delme, kabloyu klipslerle evin içinde düzgünce dolandırma vs için) bu işi halledersin.


neyehbe
(17.02.16)
(5)

chance.org'un bi etkisi var mı?

bi kampanyaya imza attım ve sonrasında mail gelmeye başladı. genelde trafik kazaları ile ilgili geliyor. okuyunca insanlara hak veriyorum da. fakat saçma geliyor bu imza kampanyası olayları biraz. yetkili merciilere bi etkisi var mı bunların? yoksa sadece burdaki kampanyalar sadece bi bilinç yaratma
bi kampanyaya imza attım ve sonrasında mail gelmeye başladı. genelde trafik kazaları ile ilgili geliyor. okuyunca insanlara hak veriyorum da. fakat saçma geliyor bu imza kampanyası olayları biraz.

yetkili merciilere bi etkisi var mı bunların? yoksa sadece burdaki kampanyalar sadece bi bilinç yaratmayı, bi kamuoyu yaratmayı mı hedefliyor.
canercuxy
(12.02.16)
birkaç hafta önce ben de aynı soruyu sormuştum. bence tamamen psikolojik tatmin.


captainmrg
(12.02.16)
Yetkilo mercilere etkisi yok, farkindalik yarattigini da dusunmuyorum. Bos insan isi gibime geliyor.


fakyoras
(12.02.16)
sektörüne göre değişiyor.
misal, oyun sektöründe change.org ciddiye alınıyor.
bunun kanıtı da, ea sports'un fifa serilerinin, artık pc'de de ps4 vesrsyonunda kullanılan grafik motorunu kullanması.
bilenler bilir, fifa'nın ps4 ve pc versyonları arasında kalite farkı vardı. pc versyonu ps3'den portlanıyordu.
change.org'de pc oyuncuları anktet başlatıp, ea sports canada'ya gönderdiler.
neticesinde pc'ciler de ps4 ile aynı oyunu oynuyorlar 2014'den beri.


pangea
(12.02.16)
Mesela ingilterede ayni konsepte trumpi ülkeye almayalim diye bir kampanya baslatildi, cok kisa sürede rekor imza toplandi ve belli bir sayinin üzerine ciktigindan parlementoda konusulmasi zorunlu hale geldi. Ne yazik ki olumsuz karar aldigini söyledi parlemento ama oldukca agir da konustular, sözleri zehirli vs gibi baslayip hakkinda hakarete varacak seyler söylediler, kararlarini vermeden evvel.

Yani, hak hukuk var dersen evet ise yariyor. Birkac milyon imza toplamis bir olusumu gündeme tasirsin mesela sen siyasetci olsan, halki dinlemek istersen.

Ha ama türkiye bazinda konusuyorsak bilmiyorum, siyasi elestiri yapmak istemiyorum.


aynadakiyabanci
(12.02.16)
emin ol hiçbir sike yaramıyor.


Alt4y
(12.02.16)
(3)

apple music mi spotify mı?

şuan spotify premium kullanıyorum. apple music gelmiş tr'ye. 3 aylık deneme olayına girdim. henüz kullanmadım. önce buraya sorayım dedim. ikisinin birbirinden artıları eksileri neler? en önemlisi apple music tr database'i spotify ile kıyaslayınca nasıl? istediğim bazı eski türkçe şarkıları spotfiyda
şuan spotify premium kullanıyorum. apple music gelmiş tr'ye. 3 aylık deneme olayına girdim. henüz kullanmadım. önce buraya sorayım dedim. ikisinin birbirinden artıları eksileri neler?

en önemlisi apple music tr database'i spotify ile kıyaslayınca nasıl? istediğim bazı eski türkçe şarkıları spotfiyda bulamıyorum mesela.

falan filan... evet söz sizde.
canercuxy
(05.02.16)
valla android telefon kullanan bir adamım, ayrıca bir de ipad mini'm var.

sonuna kadar apple music. sonuna kadar hem de. gogo penguin bugün albüm çıkardı, apple music sayesinde torrent'i düşene kadar ve cd'sini ebay'den getirtene kadar kanırta kanırta dinleyeceğim. ayrıca şöyle bir göz attım da en underrated grupların albümleri bile var.

hiç düşünmeden apple music diyorum. öyle ki üyeliği üç ay sonunda devam ettirme kararı aldım.


mermize
(05.02.16)
spotify


fakyoras
(05.02.16)
dünden beri apple music kullanıyorum arayüzü güzel,arayıp da bulamadığım şarkı olmadı gibi, bir de önerileri çok başarılı. ilk 3 ayın bedava olması bir artı ayrıca 10 tl bireysel 15 tl de aile üyeliği var. Ucuz olmuş bence.


nuevo
(05.02.16)
(2)

İş çıkışı saatinde kartal-taksim

Arabayla kaç saat sürer?
Arabayla kaç saat sürer?
canercuxy
(15.01.16)
Kopruden mutevellit en az 2 saat


alttaraf
(15.01.16)
2 Saat abarti. Dakikalar onemli; 17.00den 5-10 dakika erken cikarsan 1 saatte gecersin.


durali
(15.01.16)
(2)

spotify hareketli listeler?

var mı bildiğiniz, sevdiğiniz, dinlediğiniz? club/house tarzı... moda sokacak.
var mı bildiğiniz, sevdiğiniz, dinlediğiniz? club/house tarzı... moda sokacak.
canercuxy
(08.01.16)
essential electronic
dancePop (adina bakma geneli house muziklerin)
fresh EDM


eastanbool
(09.01.16)
playlists.net

ne ararsan var. mukemmel


(1)

yurtdışından gelen laptop klavyesi değişir mi?

değişimden kastım kullanımda yazılımsal olarak "z" ye basayım "y" çıksın gibi değil bildiğiniz fiziksel değişim. örneğin almanyadaki klavyelerde z bizdeki y'nin yerinde. böyle böyle değişmesi gereken yedi tuş var. bunları değiştirmek mümkün mü? ya da değiştirtebilmek? yoksa nasıl aldıysan öyle kulla
değişimden kastım kullanımda yazılımsal olarak "z" ye basayım "y" çıksın gibi değil bildiğiniz fiziksel değişim. örneğin almanyadaki klavyelerde z bizdeki y'nin yerinde. böyle böyle değişmesi gereken yedi tuş var. bunları değiştirmek mümkün mü? ya da değiştirtebilmek? yoksa nasıl aldıysan öyle kullan mı?
canercuxy
(16.12.15)
Etiket alıp üzerine yapıştırabilirsin. En pratiği o, alternatif olarak laptop üreticisine sorabilirsin Türkçe klavye var mı diye.


cakabo
(16.12.15)
(3)

Karaciğer hemanjiomu

tehlikeli midir? net olarak nedir ne değildir? anneme bugün doktor sende var demiş. ultrason çektirtikten sonra. doğumdan kalmadır muhtemelen demiş.
tehlikeli midir? net olarak nedir ne değildir?

anneme bugün doktor sende var demiş. ultrason çektirtikten sonra. doğumdan kalmadır muhtemelen demiş.
canercuxy
(05.11.15)
i.hizliresim.com

sonuç bu. biri bana burdakileri açıklayabilir mi? endişelenmeli miyim?


canercuxy
(05.11.15)
bildiğim kadarıyla hemanjiom tehlikeli bir şey değil. yanılıyorsam düzeltin, herhangi bir organın bir yerinde yumaklaşmış damar topluluğu gibi bir şey. deride olunca böyle morumsu bir leke gibi görünüyor. mihail gorbaçov'un kafasındaki leke gibi mesela. www.yasamoykusu.com


kibritsuyu
(06.11.15)
gastroenteroloji takibi, yılda bir kez en az. herhangi bir hastanenin gastroenteroloji servisine uğrayın.


cryosync
(13.11.15)
(8)

Din Arıyoruz

bir arkadaşımın ricası üzerine soruyorum:https://www.dropbox.com/s/ria7jhp54e4c35t/Photo%2013.09.2015%2021%2036%2003.png?dl=0çocuk baya şaşırmış durumda ne olduğunu aramış ama elde pek veri olmadığından bulamamış. troll falan değil. merak içinde bekliyoruz :)
bir arkadaşımın ricası üzerine soruyorum:

www.dropbox.com

çocuk baya şaşırmış durumda ne olduğunu aramış ama elde pek veri olmadığından bulamamış.

troll falan değil. merak içinde bekliyoruz :)
canercuxy
(13.09.15)
arapça dua mı okumuşlar?


@hayat aklini konusacak bir filozof uret duymamış. eller birleşikti diyor. bu uzakdoğu taraflarında selamlaşırken(?) yaptıkları gibi


canercuxy
(13.09.15)
taoizm veya budizm olabilir mi?


zenci forvet
(13.09.15)
o zaman dua /din olduğunu bilmiyoruz. bir ritüel de olabilir.
mesela, doğaya,yaşama, yaşamdaki hemen herşeye teşekkür eden/ şükran duyan öğretiler var.
göğüs hizasında avuç içlerini birbirine değdirip "güzel kokun için teşekkür ederim çiçek" bizi aydınlattığın için teşekkür ederim güneş" diyorlar.

veya "güneş batarken dilek dilersen olur "gibi bir şey duymuş, dilek diliyor da olabilirler.


Nil'in kizlari orgutunun talebeleri olabilirler.

Hehe saka yaptim. Iki tane ergen(?) kizin kendince yaptigi birkac davranisi 'din' olarak adlandirmak biraz abarti gibi.


kafir
(13.09.15)
Onlar bana inanıyor sevgili kardeşlerim


Frederick Co
(13.09.15)
çocuk troll olmasa bile kızlar troll olabilir


neseranni
(13.09.15)
(10)

bunu izlemeden ölme dediğiniz filmler

var mı?
var mı?
canercuxy
(25.07.15)
the elephant man

the station agent

the pianist

3 idiots

cyrano de bergerac ( 1990 )

freaks

good will hunting

the silence of the lambs

life of pi

prisoners

The Man Without a Face


The Chaser

Something the Lord Made

The Secret in Their Eyes

bunları izle başka söyliyim


kutsal damacana- itmen


cokponcik
(25.07.15)
memento, chinatown, godfather, lost highway, vertigo, oldboy, the conversation, yedinci mühür, rumble fish, buffalo 66, turtles can fly, pulp fiction, fight club, american beauty, usual suspects, big lebowski, seven, blade runner, american history x, taxi driver, rear window, the game, blue velvet, şeytanın avukatı, before sunrise, a seperation, papillon, pi, 25. saat, do the right thing, malcolm x, dog day afternoon, o lucky man, ali fear essen seele auf, blow up, a bout de souffle, That Obscure Object of Desire


partizan
(25.07.15)
film zevkinizi hiç bilmiyorum ama yazayım yine de;
(git: www.imdb.com)
(git: www.imdb.com
bir de;
(git: www.imdb.com

dediğim gibi film zevkinizi bilmiyorum. beğenirsiniz umarım.

ayrıca telmessus +1. çok güzel filmler yazmış.


belirsiz biri
(25.07.15)
Dalgıç ve kelebek


all girls dream
(25.07.15)
"Ölme" diyecek kadarsa yok.


snowman
(25.07.15)
(bkz: the matrix)
(bkz: the matrix reloaded)
(bkz: the matrix revolutions)

bir sürü güzel film var üstteki arkadaşlar baya sıralamışlar zaten ama benim gözüm kapalı tavsiye edeceğim şimdiye kadar defalarca kere(15+) izlediğim tek film bu "üçleme". Yeni nesil pek izlemiyor o yüzden yazayım dedim.


rodriguez2
(25.07.15)
guguk kuşu
gadjo dilo
bir zamanlar anadoluda


oziii
(26.07.15)
(4)

hdd'yi komple sıfırlama?

şuan elimdeki bir hddyi sıfırlamam gerekiyor ama bazı sıkıntılarım var;benim bu hdd'yi daha önce sıfırlamama rağmen içinde windows yüklü kaldı. hdd'yi tamamen geri dönülmez bir şekilde nasıl sıfırlayabilirim? içinde gizli dosyalar falan var onları, windows'u nasıl silebilirim grri dönülmez bir şekil
şuan elimdeki bir hddyi sıfırlamam gerekiyor ama bazı sıkıntılarım var;

benim bu hdd'yi daha önce sıfırlamama rağmen içinde windows yüklü kaldı. hdd'yi tamamen geri dönülmez bir şekilde nasıl sıfırlayabilirim? içinde gizli dosyalar falan var onları, windows'u nasıl silebilirim grri dönülmez bir şekilde?

ve ek olarak ben bu hdd'ye nasıl mac kurabilirim?
canercuxy
(21.04.15)
Programlar var harddisk'teki butun bitleri 0 ile degistirip geri donulemez bir sekilde silen.

Mac kurmak icinse soyle bir yontem var:

www.makeuseof.com


latios
(21.04.15)
windows kaldığına göre daha önce sıfırlamamışsın demek ki. www.techrepublic.com bu programlardan herhangi biri ile sıfırlayabilirsin. ama seçtiğin yönteme göre biraz zaman alabilir.

hard disk'i başka bir bilgisayara usb olarak bağlayacaksan, o bilgisayara kurduğun programla sıfırlayabilirsin. ama hard disk hali hazırda kullandığın bilgisayarın ana hard diskiyse, usb veya dvd'den boot edebileceğin bir programla sıfırlaman gerekir.


gezgin rocker
(21.04.15)
www.diskwipe.org var. ama gerçekten çooook uzun sürüyor o işlem eğer içinden veir alınamayacağından emin olmak istiyorsan(ki asla emin olamazsın aslında).

yok amaç sadece tekrar kurmak ise, güvenlik sıkıntısı yoksa mbr'yi tamamen imha etmek yeterli, wipe'a gerek yok.


rygard
(21.04.15)
low level format diye bir şey var, en az 3 kere yapınca tamamdır, gerçek sıfırlama, anlamadım babacım da demez.


(4)

İmza atarken el kalkabiliyor mu?

soru tam açıklayıcı olamadı da en anlaşılabilir şekli bu :)) şimdi ben imza atarken baş harfim nokta alt uzun çizgi, soyadım ve soyadımın harflerinden biri tekrardan uzun çizgili. (bu da anlaşılır olmadı) bu çizgileri atarken elimi toplamda iki kere havaya kaldırıyorum :) bu sorun oluyor mu?sormamın
soru tam açıklayıcı olamadı da en anlaşılabilir şekli bu :))

şimdi ben imza atarken baş harfim nokta alt uzun çizgi, soyadım ve soyadımın harflerinden biri tekrardan uzun çizgili. (bu da anlaşılır olmadı) bu çizgileri atarken elimi toplamda iki kere havaya kaldırıyorum :) bu sorun oluyor mu?

sormamın sebebi şu: bir duyuruda ya da entryde bahsedilen bir şey vardı. adam imza atarken elini kaldırdı diye fransız sınır polisi sıkıntı çıkarmış vs vs

var mı böyle olaylar?
canercuxy
(14.03.15)
Hurafe bence o. Noktalı imza atanlar var. Mecbur el kaldıracaksın.

Ayrıca:


lh3.googleusercontent.com


Babamın imzasına göre eli kalkmaz. Benim imzama göre elim kalkar. Babam imza atarken el kalkmamasının daha doğru olduğunu söyler ama şart değil. Bir çok kimse ad soyad olarak imza attığından elleri kalkıyor ayrıca.
Bir de şu linkte, Mark'ın imzayı kes at.
pbs.twimg.com :large


Tamamen safsata.

İmza demek, kişinin kendi el yazısıyla kendi ismini resmi belgeye yazmasıdır.

Bizde imza atmayı bilmiyor kimse. Resim yapan var. Geçen paylaşıyorlardı: Hüsnü Karakoç adlı bir polis memuru imza olarak koç çizmiş. Komik resim sitelerinde vardı.

Diyeceğim o ki, imza demek, esasında kendi tam adınız ve soyadınızı elinizle yazmaktır. Eli kaldırıp indirmişsiniz önemli değil. Ha, imza yerine kişisel simge de kullanılabilir. Hani şu bizim milletin yaptığı o desenler (Koç mesela) falan ona giriyor aslında. Parmak basma falan da var ama kalktı tabii onlar.

Ezcümle, çizin, çiziktirin. İmzanız tutarlı olduğu sürece kimse atış şeklinize karışmaz.


g man
(14.03.15)
lan benim imzam yok. yani varda aynı imzayı 5 kere atmaya çalışsam, hiç biri birbirine benzemez. çok uğraştım yok. ha yazım falanda bok gibi o ayrı. mesela yazı yazarken hiç bir a harfi birbirine benzemez. çok kötü lan. üzüldüm şimdi kendime.


(9)

Yara izi kapatmaca

Sol bileğimi 16-18 ay önce cam kesti. Çok aşırı derin değildi ama iz kaldı baya. Gören insan "jilet mi attın lan" falan diyor ve beni baya üzüyor bu durum. Zarar veremem lan ben kendime. Lanet yara da resmen C şeklinde ve adımın baş harfi olunca insanlar daha bi Şüphe ile yaklaşıyor. Evet bu yara na
Sol bileğimi 16-18 ay önce cam kesti. Çok aşırı derin değildi ama iz kaldı baya. Gören insan "jilet mi attın lan" falan diyor ve beni baya üzüyor bu durum. Zarar veremem lan ben kendime. Lanet yara da resmen C şeklinde ve adımın baş harfi olunca insanlar daha bi Şüphe ile yaklaşıyor.

Evet bu yara nasıl kapatılır, yok edilir, saklanır? Estetik falan tek yol mu ki? Neyse iste her türlü Öneriye açığım.

i.imgur.com

i.imgur.com
canercuxy
(13.03.15)
dövme yaptır diyeceğim; ama canın tatlıysa o iş zor olabilir.


ruzgarliagac
(13.03.15)
Dövme +1 sen ona takıyorsun da


Ben bunu ne yapayım
i.hizliresim.com


indescribable
(13.03.15)
Indescribable, nasil oldu?


pinkpeony
(13.03.15)
Contractubex, dermaroller, lazer, tretin. Araştır bunları, hangisi aklına yatarsa.

Ama bence hiç kapatmaya çalışma. Öyle diyenler halt etmiş. Adının baş harfi gibi duruyor olması da apaçilik falan değil. 'Gerçekten ya ne tesadüf' diye girip açıklarsın senin yapmadığını. Daha bile şeker oluyor böyle:) Yara izleri sevilmeli<3 çok güzel bence, öyle kalsın<3


equine
(13.03.15)
dev kayışlı saat alıp onu da takabilirsin. bileklik falan da işini görür herhalde. ama ben olsam hiçbirini yapmam yara izimle ilgili her sorana farklı bir şey anlatır gizem yaratırım. ama böyle çok abartı hikayeler uydur, yalan olduğu belli olsun.


ruzgarliagac
(13.03.15)
6 yaşında apartman camına girdim bilekte ne var ne yok kestim. Hastane hastane dolaştım. Emot ü buldum canavar gibiyim. Emot à gitmeseydim sakat kalacaktım

Ayrica dizimde efsanevi geniş dikiş izi var ona bile takmıyorum yani. Bırak öyle kalsın


indescribable
(13.03.15)
@indescribable ama onun yara izi olduğu apaçık belli. benim gibi "jiletçi" damgası yemiyorsundur.


canercuxy
(13.03.15)
Ufak tefek ince kesik yerler de var onlar da jilet izi gibi duruyoR ama değiller çok da takma yahu nolcak


indescribable
(13.03.15)
bence bunun da kazayla oldugu belli yani. kenarindan kesilmis
c gibi de degil bence


painted bird
(13.03.15)
(12)

Kullandığınız saç şekillendiriciler neler?

Saç şekillendirici tam kapsıyor mu? doğru mu bilemedim. Yani Kastettiğim şey jöle olur wax olur dax olur vs vs vs saçınıza Şekil vermek için ne kullanıyorsunuz. Benim kullandıklarım hep bir süre sonra gidiyor. Ya saçıma hacim kaybettiriyor sönüyor ya da belli süreden sonra Şekil bozuluyor. Var mı "i
Saç şekillendirici tam kapsıyor mu? doğru mu bilemedim.

Yani Kastettiğim şey jöle olur wax olur dax olur vs vs vs saçınıza Şekil vermek için ne kullanıyorsunuz.

Benim kullandıklarım hep bir süre sonra gidiyor. Ya saçıma hacim kaybettiriyor sönüyor ya da belli süreden sonra Şekil bozuluyor.


Var mı "iyi bilirdik" dediğiniz bir şekillendirici (şöyle kuru ama kirli gibi Gösteren olursa efsane olur) :))
canercuxy
(01.03.15)
Nivea'nın 4/5 sertliğe sahip mor kutudaki saç spreyi.


johnmalkow
(01.03.15)
ben hayatımda kuru sampuan kadar iyi sa sekillendiren görmedim hepsini denedim desem yalan değil jon freda falan ne paralr verdim kuru sampuan tek gecerim ama pahalı


Loreal Paris Studio Indestructible Saç Jölesi


teknikekip
(01.03.15)
Out of bed, ama nadir. Ondan daha nadir wax.


[silinmiş]
(01.03.15)
@teknikekip normal jöleler gibi vıcık vıcık yapıyor mu ki saçı?


canercuxy
(01.03.15)
saç şekillendirici kullanıcaksan sürekli saçlarını yıkaman gerekiyor hem sürekli yıkama hem de kullandığın şey saçı döküyor dökmesede çok yıpratıyor.

saç şekillendirici bir sürü şey kullandım beğenmedim ve zarar veriyor.

en iyisi suyla karıştırıp jöle sürüyorum.
ya da saç bakım kreminden suyla karıştırıp az bişey sürüyorum. hem fön bozulmuyor hem de doğal duruyor.


bunu tavsiye ederim www.sacintarzin.com


candanag
(01.03.15)
@canercuxy vıcık vıcık değil, parlak ve sert yapıyor saçı. sabahtan akşama götürüyor.


teknikekip
(01.03.15)
elidor durulanmayan saç kremi, ben kıvırcık için olanını kullanıyorum. kendine göresini bulursun. oldukça başarılı

schwarzkopf taft jöle. bu da başarılı.


evandro roncatto
(01.03.15)
köpük kullanıyorum ben kuruturken, ertesi gün hemen kafama yapışmıyor, yada maşadan önce köpük yaparsam açılmadan duruyor uzun süre.


inthechaos
(01.03.15)
mat wax'lar en iş görür bence. en ucuzu bile iş yapıyor.


VickVickyVale
(01.03.15)
toni&guy mat pomat kullanıyorum. tavsiye ederim.


mattiadestro
(01.03.15)
(1)

Internet sözleşmesini nasıl hallederim?

Evden çıkıp yurda yerleştiğim için ttnet kullanamayacağım. Evde sözleşmeyi ben yapmıştım ve eski ev arkadaşlarım ibnelikten "biz almayız" diyorlar. Bir sonraki Ekim ayına kadar Ttnet ile yapılmış sözleşme var. Şimdi bu durumda her ay benim götüme mi girecek 80 tl ? Bu durumdan kurtulmanın yolu yok m
Evden çıkıp yurda yerleştiğim için ttnet kullanamayacağım. Evde sözleşmeyi ben yapmıştım ve eski ev arkadaşlarım ibnelikten "biz almayız" diyorlar. Bir sonraki Ekim ayına kadar Ttnet ile yapılmış sözleşme var. Şimdi bu durumda her ay benim götüme mi girecek 80 tl ?

Bu durumdan kurtulmanın yolu yok mudur?

Bu dondurma olayları falan nedir nasıl olur biri açıklayabilir mi?
canercuxy
(09.02.15)
sözleşme henüz yeniyse gidip farkı ödeyip iptal ettirebilirsiniz.

hat dondurma: www.ttnet.com.tr


teknikekip
(09.02.15)
(33)

Duyurudaki iibf nefreti?

Nedir bunun sebebi? Ara ara duyuru görüyorum işletme, iktisat vs bölümlerle ilgili. illa şöyle yorumlar oluyor "o da bölüm mü yeaa" "onu açıköğretimden oku daha iyi" "aç kalırsın" "her yerde işletme var yeaa"ben de marmara işletmeyi yazarken burada da bakmıştım ve büyük tereddütlerle girdim. Biraz i
Nedir bunun sebebi?

Ara ara duyuru görüyorum işletme, iktisat vs bölümlerle ilgili. illa şöyle yorumlar oluyor "o da bölüm mü yeaa" "onu açıköğretimden oku daha iyi" "aç kalırsın" "her yerde işletme var yeaa"

ben de marmara işletmeyi yazarken burada da bakmıştım ve büyük tereddütlerle girdim. Biraz insanları tanıyınca hak eden, çalışan insanın gayet başarılı olduğunu gördüm (uzun mesai saatlerine dayanmak da önemli(ymiş).)


Cidden siz ne düşünüyorsunuz iibf hakkında? testosteron kokusundan mutasyon geçirmiş yurdum mühendis ve mühendis adaylarının bir intikam yöntemi mi bu yoksa cidden var mı bir problem?

not: şu sürekli bahsettiğiniz "her yerde iibf var yea" geyiğinizi bitireyim; benim 3 matematik netiyle makina mühendisliği okuyan arkadaşım var ya.
canercuxy
(08.01.15)
Şimdi sosyal bilimler konularına zaten bazı insanlar önyargılı. buna akademisyenler de dahil. yani sosyal bilimleri bilimden saymıyorlar. ikincisi çok da zor olmadığından olabilir bu tarz bölümler. genel kültür dersleri çok fazla içerir. üçüncüsü aöf'den çok fazla mezun verdi ve çok fazla işsiz var bu alandan mezun. ama okullar ısrarla mba, işletme, ekonomi gibi bölümleri açıyorlar ki çark dönsün diye midir nedendir bilinmez. ben nedenlerinin bunlar olduğunu düşünüyorum.


secilmis uye
(08.01.15)
aynen ben de anlamıyorum,aynı şekilde fen -edebiyat temel bölümlere de fiizk i kimya vs. gibi ya da sosyoloji, felsefe gibi.Aslında bunlar çok önemli ve temel bölümler ve önem verilmesi gereken bölümler maalesef bir ülke gerçeği olarak insanlar üniversiteyi eğitim ve kültür alma bilinçlenme yeri olarak değil; iş ve işçi bulma kurumu olarak düşündüğü için böyle oluyor.İnsanların gözünde varsa yoksa hukuk ve tıp ama bana göre bu ülke için ve benim gelecek planlarıma göre ikisinin de dezavantajlı yanları var.Çoğu insan bu bölümlerden mezun olur olmaz, yüksek maaşlı işlerin onları beklediğini düşünüyor.Ülke zaten devlet olsun vakıf olsun üniversite çöplüğü olmuş.Çalışan insan her bölümde iyi yerlere gelir, gerisi ego tatmini fasafiso.Bir Boğaziçinde odtüde galatasarayda ingilizce fransızca okunan sosyolojiyle aöf sosyolojinin aynı ve diplomalarının da aynı olduğunu düşünmek saçma.Bizim ülkede bir de ünvan şekilcilik önemli olduğu için üniversiteden bir mühendis,avukat doktor ünvanıyla mezun olmak aileler de dahil çoğu kişinin ego tatmini.İibfnin net bir titr ve ünvan vermemesi de üvey evlat muamelesi vermesinin nedeni.
not:Uluslararası ilişkiler okudum.


isadora
(08.01.15)
takılma.. iş bulan buluyor.. genel bi işsizlik problemi var sadece işletme mezunları için değil..


defnex
(08.01.15)
eskiden iibfnin de iibf olduğu zamanlar varmış ama şu an her ilde iki üniversite olduğu için hiç bi fakültenin kıymeti kalmadı.


elorelia
(08.01.15)
bu arada bence diğer bölümleri kapatalım bir tek tıp hukuk ve bazı mühendislikler kalsın, bizim ülkede anca böyle bir anlayış olabilir.Sosyal bilimleri bilimden saymamak dünyanın hiçbir yerinde görülebilecek bir tutum değildir.Bir şeyin bilim olabilmesi için illa laboratuvar ortamında deney yapmaya gerek yok.Ayrıca bir dersin ya da bölümün zorluğu kişiden kişiye değişir ve zaten hangi bölüm olursa olsun, iş iş hayatında öğreniliyor, üniversitede öğrenilmesi gereken çok başka şeyler var.


isadora
(08.01.15)
İşletme mezunu var, işletme mezunu var. Akıllıysan, yani kendini geliştirirsen her bölümse iş bulursun. İşletme mezunu olup da, yabancı dil bile bilmeden iş ararsan üzülme riskin fazla.
Eski ev arkadaşım Marmara Üni. işletme mezunuydu, "çok tırt bölüm" derdi kendi bölümü olmasına rağmen ama geldi Viyana'da master yaptı, şimdi Henkel'de çalışıyor iyi bir pozisyonda. Eylül ayında MBA'e başlayacak.
Yani mezun var, mezun var.


bir nedeni de şu olabilir:

(bkz: gençler arasındaki benim bölümüm daha zor tribi)

halbuki mühendisliklerde de genel olarak "formülde yerine koyuyorsun, çıkıyor".


ron dennis
(08.01.15)
1. mühendislerin sadece erkeklerden oluştuğunu sandığını görüyorum, yanıldığını bir kadın mühendis olarak ısrarla belirtmek durumundayım.

2. kimse tıp ya da hukuk hakkında "aa o da bölüm mü" demiyorsa bir bildikleri vardır, değil mi? kolay dersleriniz, kabul et.

3. mühendislikte formülde yerine koyunca çıkıyor muymuş sahiden? bütün defter, kitap açık girdiğimiz sınavlarda hep 100 almalıydık o halde, ne de olsa formüller ortada. ha sahi, mühendislikte defter, kitap açık şekilde sınava girebilirsin, çünkü bilirler ki deftere, kitaba bakmak yetmez sadece.


devilred
(08.01.15)
aklımdan hiç iibf geçmemesine rağmen ilk 1000'e girersem iibf'ye giderim diyordum. hala aynı fikirdeyim. tobb etü, boğaziçi gibi üniversitelerin iibf'si gelmedikten sonra iibf, işletme bende de önyargıyla yaklaşmama sebep olacak bir nitelik oluşturuyor. öyle bir şey ki bu bölümler özellikle iibf çok geniş. birçok meslek için yeterlilik evet ama o çoğu meslekte de torpil dediğimiz şeyi gerektiriyor, çok nitelikli olmadığın sürece.
bugün her üniversitede sahiden o bölümler var. her yıl çok fazla mezun veriyor. ama ne kadarı nitelikli? işte o saydığım birkç üniversite dışındaki işletme ve iibf'lere önyargım bundan geliyor. çevremde çok iibf ve işletme mezunu var. dediklerime itirazın olursa buradan da özelden de konuşabiliriz.

sosyal bilimlere gelince.. burada amaç ne o tartışılmalı. ülkemizde felsefe okumakla maddi beklentisi olanlar tatmin olmuyor maalesef. felsefenin gerekliliğini hep savunurum ama şu an meslek olarak maddi beklentilerimizin olduğunu da düşünerek yazıyorum. bu ülkede felsefe tercih edip geleceğini planlama konusunda garantici de davranmaya çalışan insanlara gülüyorum. hele bir okuyayım elbet beni de bir yerelere atarlar diyenlere de çok kötü bakıyorum. tercih yaparken hele bir okuyayım demekle iş bitmiyor. o yüzden ülkenin felsefeye bakış açısı şu durumdayken felsefeye gidenleri de akıllıca bulmuyorum. tekrar ediyorum felsefe dersi temel ve gerekli, bu konuda kesinlikle aksini savunmuyorum.
sosyal bilimleri kim bilim kabul etmiyormuş, duymuyorum. bilim. bazen deneysel olmaması evet sıkıntı ama uğraş alanını düşününce deneysellik her zaman uygulanamıyor.

## derslerin kolay olması o bölümün gereksiz ya da gerekli olduğuna delalet değil arkadaşlar. açıkta kalan fizik mühendisleri varsa olmamalı da. (örneğimi çok ciddiye almayabilirsiniz ama gerçekten dersin kolaylığı bölümün kalitesini yansıtmıyor.)


uzunuzunilgi
(08.01.15)
valla bir sosyolojiyi siyaset bilimini full ingilizce ya da fransızca olarak ,bir sınava 4000 sayfa full ingilizce ya da fransızca ağır makaleler okuyarak hazırlanmanın kolay olduğunu düşünen varsa buyrun bekleriz.Bilip bilmeden içinde hangi üniversitede ne ortamda nasıl okunduğunu bilmeden sizin bölüm kolay yeea muhabbeti yapanları ben de içinde yer aldığım için emeğime haksılık yaptıklarını düşünürüm.Hala ilkokuldaki gibi senin bölümün zor benim kolay berikinin şöyle muhabbeti yakışmıyor hala.Keşke adam gibi bir ülkede doğsaydım da düzgünce bir sanat tarihi ya da fransız dili ve edebiyatı bölümü okuyabilseydim gelecek kaygıları taşımadan.İnsanlar o bölüm tırt vs. gibi tamamen kişisel zevklerime hitap eden bir konuda yorum yapmazlardı kolay yeea diye.Ya da güzel ülkemizde işsizlik sadece iibf ya da feflerin kaderi değil maalesef:(


isadora
(08.01.15)
madem beğenmiyorlar o çok muhteşem mühendisler bizim iş sahalarımızdan çekilsinler de iş bulalım! arkadaşım bölümle alakası yok (tıp,hukuk hariç) her türlü işsizlik var bu ülkede. iibf mezunları daha çok kadro istiyor devlette çalşımak istiyor o yüzden. 1000 tl maaşla bi başlangıç yapmak istersen ve kendini geliştirirsen (biraz da çevren varsa) özel sektörde iş olanağı fazla. sorun iibfnin her yerde olmasında değil, devletin mezun kadar istihdam alanı yaratamamasında! insanların okuması bilgilenmesi üniversite mezunu olması güzel bişey yoksa..


kızılşeytan
(08.01.15)
matematik zekanın, daha da genel anlamda sol beynin baskınlığının salt zeka olarak empozae edilmesinden kaynaklanan bir durum bu. bizde eşit ağırlıkçılar -ki iibf'lerin temelini oluştururlar- eh işte sayılırken, sözel okuyanlara hayat şansı bile tanınmaz liselerde. öğretmenler bile çifte standart uygularlar "zeki" çocukları kayırmak için. o nedenle mühendis tayfasının iibf mezunları için atıp tutmaları (kendi içinde incelendiğinde) gayet normal. hatta kendi okulunun yanında ucundan kıyısından sosyal bilimlerle ilgilenmiş olanlarda bile bu burnu büyüklük ve "ben mühendisim, ben okuduğumu anladım, ben bilirim" havası mevcuttur.

o nedenle kadın ya da erkek olmaları bir fark yaramıyor bu yaklaşımı sergilemeleri için. herhangi birine durkheim'ın kitabını -ki sosyolojiye giriş niteliğindedir sadece- oku diye verdiğinde mavi ekra verecek insanların toplumsal ve ekonomik ilişkileri içinde insan faktörü olduğunu hesaba katmadan buldukları dahiyane çözümler ortaya çıkmakta. matematik insana dair her şeyi açıklamak için kullanılabiliyor olsaydı neo klasik iktisat krizler içinde yüzen bir dal olmazdı mesela. fizik gerçeklerle insan davranışlarını değerlendirmek, ölçmek ve yön vermeye çalışmak, üstelik bunların salt doğru olduğuna inanıp sosyal bilimlerde çalışan insanların çalışmalarına "bu da bi şey mi yeaa" demek ancak mühendis olmakla sağlanabilirdi zaten.

onlaröyle desinler. siz okuduğunuz bölümden maksimum ne fayda sağlayabileceğinize bakın. kendinizi geliştirin. bu çekişme yüzyıllardır devam ediyor (abarttım evet). çözemezsiniz. kulağınızı tıkayıp geçin.


in pyjamas
(08.01.15)
açıköğretimden işletme bitirdim. tırt bir bölüm. ama açıktan okumak bence örgün okumaktan mantıklı. çünkü aynı bölümü örgün okuyanlar daha az şey öğreniyorlar.

gerçi öğrensen ne işte... nosyon kazandırıyor bölüm. bir olayı yok.

hangi şirket spesifik olarak işletme mezunu arama ihtiyacı duyar ki? ya da neden duysun?

bence manasız bir bölüm. liseden hallice. 3 aylık sertifika programı olsa bundan iyidir.


siradisi00
(08.01.15)
Çok fazla üzerinde durulmaması gereken şeyler bunlar. Hiç unutmuyorum, üniversiteye başladığım sene geziye gitmiştim. Trilye'de bir teyze ne okuduğumu sordu, mimarlık deyince "olsun olsun" dedi ve ekledi "benim torunum polis olacak" :)

Sayısal çıkışlı birisi olarak, yüksek lisans tezimi mimari tasarım programında sosyoloji ekseninde oluşturuyorum. Bilim gibi bilim!


gmzo
(08.01.15)
@canercuxy

1. endüstri mühendisi değilim. merak edecek olanlar için, su ürünleri mühendisi de değilim. bayburt'ta da okumadım. orada üniversite var mı, onu bile bilmiyorum.

2. bölümler basit olduğu için hafife alınıyor, bir nefret etme durumu yok yoksa.


devilred
(08.01.15)
eski zamanın sınav sistemine göre marmara ing. işletmeyi kazanıp, orada 2 sene okuduktan sonra tekrardan sınava girerek tıbbiyeyi kazanmış ve bitirmiş birisi olarak söylüyorum.

1. dersler kolay, okulla yetinmemen lazım. 3-4 saatlik çalışmayla rahat bi 3 küsür ortalama yapmıştım ben.
2. sayı çok fazla. bu diğer branşlarda da fazla olsa da felaket öteki bir mezun, çalışan, okuyan var.
3. görev tanımı belli olmuyor. yani, işletme mezunu her işletmede, kendine farklı pozisyonlarda iş bulabilir veya onun yerine birisi bu pozisyonlara rahatlıkla geçebilir.
4. şu anki mesleğimden örnek vermem gerekirse, çoğu mesleğe göre en önemli avantajı, okul bitince iş arama derdin olmuyor, devlet seni zorla bir yere sokuyor. işletmede felaket cv savaşları dönüyor-du.


mdmfk
(08.01.15)
bir de kimse okuduğu bölüm üstünden ego tatmini yapmasın, başka yapacak hiçbir özelliği yokmuş gibi, lütfen kardeşlerim.Bu en son ilkokulda kaldı ya.
Sonuçta Türkiyede birkaç üniversite hariç, hiçbiri üniversite değil aslında yani neyin ne olduğunu biliyoruz zaten birbirimizi kandırmayalım.
Yurtdışında ben .... mühendisiyim deseniz belli başlı birkaç üniversite haricinde o da ne falan diyebilirler, ya da doktorluğunuzu ya da avukatlığınızı orda yapamazsınız.Yani bölüm kolay diyenler borunuz anca burda öter.Hayır kendinizi fasulyeden sanıp kolay falan demeyin gözünüzü seveyim ,bir makale göndereyim de okuyun, çok kötü üstüme alınıyorum iibf diyorsunuz diye:(
Mesela ekonometri de en zor bölümlerden biridir diye biliyorum ben de.Bu arada bu bahsettiğim bölümleri aöfle tabii ki kıyaslamıyorum O kadar çok sayısalcı eacı derece yapan kişiler de salak oldukları için boğaziçi-koç-odtü işletmeye gitmiyor.Mühendislik vs. için de bu okullar önemli.Yoksa anadoludaki orta karar üniv. bilmem nede mühendislik okuyup, boğaziçi işletmedeki adama kolay demeyin ona da boğaziçi elek.elektronikteki adam zor desin.
Bu arada kendi zamanımda ankara hukuka girebilecek puanım vardı bunu da söyliyim.İnsanları bunun üstünde küçümseyip siz aptallar biz zekiler muhabbeti en son ilkokuldaydı


isadora
(08.01.15)
iibf değil de işletme özelinde söyleyecek olursam cidden inanılmaz boş, dersler içerikler falan. genel kültür niyetine ancak okunur. minimum 4 sene olması da ayrı bir sorun. 2 senelik olması lazım bence. arada aldığım seçmeli dersler de olmasaydı heralde tek kelime bilmeden mezun olurdum. boş olmasına boş ama benim gibi insanlar onu da uzatabiliyor. okuldaki 6.seneme selam gönderiyorum buradan.


bunları sadece söyleyen mühendislermiş gibi doğrudan mühendisler konu edildiği için savunmaya geçmemiz doğaldır. görüldüğü üzere her eğitim grubundan bunları söyleyen çıkabiliyor. kimse kimseyle meslek yarıştırmıyor yoksa.


devilred
(08.01.15)
ya ben bir elektrik elektronik mühendisi olarak açıkçası tüm mühendislikleri de çok zor bulmuyorum. özellikle endüstri mühendisliği işletme gibi evet. teknik bilgileri sıfır. hepsinden mühendis unvanı alınmalı bence. "endüstrici" densin onlara.

ayrıca işletme ve iktisat bölümleri konusunda hazımsızlık çektiğimiz yok, zira hazımsızlık duymak için ona ulaşamamak/imrenmek gelir. o bölümleri istesek okurduk zaten. istemedik ki mühendis olduk.

benim hazımsızlık duyduğum konu şu:
türkiye'nin mühendislik alanında en zor üniversiteleri odtü ve itü'dür. boğaziçi değildir. (üstüne basa basa değildir diyorum.) mühendisliğin de zorlukta top noktası elektrik elektronik ve makine mühendisliğidir.

lisans 3. sınıftayım. power electronics dersi almışım. defter kitap açık olan sınava 6 kitapla girdim, vizeden 10 aldım. sınıfın çanı 8 çıktı. tek kelime mübalağa varsa yarına çıkmak nasip olmasın :( yurtta kalıyorum, ikinci vizeye çalışırken ağladım ağlayacağım, önümde denklemler, devreler, formüller, deneyler... kalbim sıkışıyor. yarınki sınavda ne bok yicem laaaan diye panik ataklar geçiriyorum. ders zor ötesi boyut atlamış bi ders. soruları çözmeye çalışırken beynim ısınıyor fazla efordan. ben böyle anlar yaşarken kamu yönetimi okuyan bi arkadaşım çalışma masamın yanından geçerken şöyle göz ucuyla ne çalıştığıma bakıyor ve:
"ayy ne güzel, matematik yhaa, keşke bizim de öyle olsaaa. ben şimdi bir sürü metin okuyup özet çıkarcam yhaa pufff çok zooor :((" deyip gidiyor.

matematik dedi ya la karı. yemin ediyorum elim ayağım titredi.

işte bu tarz bölümler okumalarına rağmen "yhaaa çok zooooor" yapanları hazmedemiyorum. benim dersimin ne kadar zor olduğunu, kendi sikko metinlerini okumayla kıyaslanamayacağını anlamayacak kadar beyinsizler, en çok da buna üzülüyorum.

ekleme: ayrıca biz de makale okuyoruz. sadece bitirme tezimi yazabilmek için 260 tane makale okudum. ben de yollayayım bi okuyun o makaleleri. mühendislik makaleleri öyle satırları okumakla bitmiyor. içinde milyon tane formül, gözlem, deney, simülasyon, grafik oluyor. onları tek tek incelemek gerekiyor, makalenin bi başına bi sonuna dönüp dönüp duruyorsunuz. allahım yaaa. her mühendisliğin değil ama bazı mühendisliklerin insan üstü olduğunu kabul edin arkadaşım! :( tamam deyin. çok mu zor.


@devilred 2. kimse tıp ya da hukuk hakkında "aa o da bölüm mü" demiyorsa bir bildikleri vardır, değil mi? kolay dersleriniz, kabul et.

HAHAHAHHA. evet öyle bbğm ya. 738 sayfalık bir kitaptan sınava girdim dün. 3 adet essayim vardı. ve bu sayfalar öyle resimli, fotoğraflı değildi. ingilizceydi. (bkz: diplomatic history) pardon ama ANAM AĞLADI. kabul et demiş bir de çok bilmiş ukala seni. eşit ağırlıktan sınava girip mühendislik tutturuyorduk hepimiz, sizin iibf veya siyasal veya işletme fakültelerini tutturuyor olduğunuz gibi. matematik sonuçta zekanın bir göstergesiydi değil mi? heh öyle.


@iste o kavunici balik
getir okuyayım ben 700 bilmem kaç sayfayı. getir getir. ben de seçmeli olarak sosyoloji dersi aldım. toplamda 600 sayfalık bi kitaptan sınav olduk. bi şey diyeyim mi? tatil gibiydi. en azından beynim ısınmadan oturduğum yerden okudum. metrobüste okudum, kantinde okudum, ders aralarında okudum.

gel benim dersleri çalışsana öyle metrobüste "ahahaha tatlım yhaaa".

matematik diyor hala. işte sizin "zor" anlayışınız o kadar mk. matematik. akjsafhkajs


kirpi yavrusunu pamuğum diye sever

herkes de kendi mesleğini gözünde biraz büyütür.

çünkü herkes kendi işinin detaylarına hakimdir. diğerleri hakkında bir fikir söylemek için bir bilgisi olması gerekir o konuda

şimdi insanlar da yaptığı gözlemler sonucu "aşağılıyor" sanırım.

ben açıkçası hiç bir şeyden nefret etmiyorum. hiç bir şeye aa bölüm mü değil mi de demiyorum.

bu eğitim sistemi - ki sadece tr değil bütün dünyada -saçma

fen lisesi mezunu matematik olimpiyat madalyalı bir mimar olarak yazıyorum. okurken özel ders verdim 6 sene

6 sene içerisinde ortaokul lise ve üniversiteden sayamayacağım kadar öğrencim oldu.

çocukları nerde para var neresi daha karizmatik diye yönlendirmedim asla.

ilgi yetenek istek doğrultusunda olmalı bölüm.

mühendislerin nefret ettiği o bölümleri belki ben bile okuyamam gerçekten.

ancak iş durumuna gelince

ev arkadaşlarımı çok inceledim. bazen hepimizin evden de çalıştığı oluyordu

bir sinema tv ci bir fotoğrafçı bir genetik mühendisi bir endüstri mühendisi bir hukukçu ve en çok bir işletmeci ile yaşadım.

belki bütün bu diğerlerinin nefreti yüzünden işletmeciler iyice sinirle dünyayı kurtardıklarını zannediyorlar.

her iş önemli her işe ihtiyacımız var. ama bunların yaşamdaki önem sırası gerekliliği farklı. birlikte yaşadığım o insanlara kendime aileme ve çevreme baktığım zaman işletmecilerin dünyaları baştan yaratıyormuş tavrını gördükçe inan işte o zaman problem başlıyor.

eğitim sistemi mükemmelliğe yakınsadığında olacakları size söyliyim:

bazı bölümler 4 seneden düşer ve bunların hiç biri sayısal olmaz


disardayim
(08.01.15)
"işte bu tarz bölümler okumalarına rağmen "yhaaa çok zooooor" yapanları hazmedemiyorum. benim dersimin ne kadar zor olduğunu, kendi sikko metinlerini okumayla kıyaslanamayacağını anlamayacak kadar beyinsizler, en çok da buna üzülüyorum."

ne diyebilirim ki zaten. saygıyla eğiliyorum zekanız karşısında yüce elektrik elektronik mühendisi, lütfen insanların beyinsizliği sizi daha fazla üzmesin, değmez.
egoya bak oha.


zaten ben elektrik elektronik, makina, inşaat vs. gibi mühendisliklerin zor olduğunu biliyorum ve saygı duyuyorum hele ki itüde odtüde buna lafım yok.Boğaziçini söyleme nedenim öss puanı anlamındaydı yoksa boğaziçinin mühendis yetiştirmediğini biliyorum.Ama endüstriciler kimyacılar bunu söylemesin bir zahmet.Ben çok fazla fen edebiyat bilimleri ya da idari bilimcilerin mühendislere kolay ya sizin dersler de falan dediğini pek duymadım açıkçası,bunu daha ziyade az önceki yorumlardan da anlaşılacağı üzere tersi bir döngüde söyleniyor.Kusura bakmayın da kimse de okuduğu emek verdiği gecelerce çalıştığı bölümün kimse tarafından kolay yeea denilerek küçümsenmesini istemez, mesele bu yoksa her bölümde severek okuyan insanlara saygım sonsuz.Valla o bölüm kolaysa da zorsa da insanlar bunu bilerek seçtiler, cevabım her mühendislik , tıp vs. okuyan insanlara değil sadece karşındakinin nasıl derslerle ne şekilde cebelleştiklerini bilmeden sanki dünyayı kurtarıyormuş gibi insanları küçümseyerek ego tatmini yapanlara,sizde böyle bir durum yoksa üstünüze alınmayın lütfen, diğer türlü davranan kişiler de bu kadar zorlanıyorsanız seçmeseydiniz, size göre 'kolay' bölümlere gelseydiniz.
not:Bu arada bizde çan çun curve falan da yapmıyorlar ne alıyorsan sınavda o istersen kal yani.Çekirdek ailemde 2 mühendis var babam itüden matematik mühendisi, kardeşim tobb etüden elektrik elektronik mühendisi de onların sizin kadar egoları yok ya valla.Mühendisliğin ne demek olduğunu sizden öğrenecek değiliz.


isadora
(09.01.15)
ayrıca kendi dilinden olmayan, ağır bir ingilizce ve fransızcayla yazılmış 4000 sayfalık balkan politikasıyla alakalı makaleleri okuyun bir sınavına girin 6 sayfa essay yazın ingilizce ve fransıca olmak üzere o sınavda da bir beyniniz dinlensin allah aşkına, sonra başkalarına ne olursa olsun beyinsiz falan demeyin kötü şeyler bunlar:(


isadora
(09.01.15)
dört temel mühendislik dalından biri olan kimya mühendisliğine, "onlar da kendilerine mühendis demesinler" demek, nasıl bir cahilliğin ürünüdür çözemedim. bunu diyenin yerinde ben olsam bundan sonra bu konularla ilgili ağzımı açmam.


devilred
(09.01.15)
1 milyona yakın iibf mezunu var çünkü iş arayan. bunların çoğu da neden üniversiteye gittiğinden orda ne yaptığından habersiz.

ben de bir işletme öğrencisiyim bu arada. işin özeti iibfdekilerin eleştirilme sebebi diğer bölümdekilerden farklı değil. fakat çok olduğumuz için göze batıyor işte. swh


tescillimarka
(09.01.15)
@devil kimya mühendisliği elektrik makina ve inşaatla birlikte temel mühendisliklerdendir ok bunda sorun yok ama, kabul et şimdi hem öss puanlarınız düşük hem de bir elektrik, makina, bilgisayar inşaat vsye göre dersleriniz kolay, genel olarak da mühendislikler içinde kadın populasyonu fazla mühendisliklerdendir.Bir bilgisayarcı elektrikçilere göre yata yata geçiyorsunuz kabul et, bir dönem yurt oda arkadaşım kimya mühendisliği okuyordu ordan biliyorum.Şimdi bi bilgisayara puanın yetseydi, sen de 4 temel mühendilikten diye kimyaya gitmezdin.Kandırmayalım birbirimizi .Kaldı ki iş alanı da sıkıntı kimyanın.Korkma cahil değilim, sizin gibi cahil cesaretim de yok. Ayrıca ben mühendis demesinler demedim dersleri diğer mühendisliklere göre kolay yata yata geçiyorlar onlara göre dedim farkı fark etmelisin.İibf ya da fen edebiyatlara bu elektrik elektronikçiler, bilgisayar ve türevleri, makina inşaat vs. kolay desin lütfen, siz de kendinizi nimetten sayıp kolay demeyin çünkü sizin mühendisliğin de çok zor olmadığını biliyoruz bunlara göre,birbirimizi kandırmaya gerek yok.
@caner maalesef bu ülkede ne sanat ne sosyalbilimler hiçbir şey hakettiği değeri görmez, aynı şey fen edebiyat, iibf, konservatuar vs. hepsi için geçerli.Şekilcilik vsyle de alakalı biraz, az önce saydığım bölümler genel anlamda bilinç ve kültür kazanma bölümü olduğu için, geenel olarak halkın yaşam tarzına hitap eden şeyler değil biraz da bundan kaynaklanıyor. Övünecek başka bir şeyi olmayanlar bunun üstünden ego tatmini yapmaya devam edebilir.
Sanırım tartışma bitti, konu kapandı.


isadora
(09.01.15)
Ben hepinizi seviyorum. Çünkü mimarım aasdsfss
Glori reyis mimar olduğunu bilmiyodum respect
Hacılar bize de çızık çazıkçı diyen oluyo boşverin, mesleği seviyor musunuz, o meslekle ömür geçirmekle mutlu oluyor musunuz? Bütün mesele bu.

Dileyen uzaya roket fırlatabilir. Eski bir yapıda rastladığım ve daha önce hiç görmediğim bir detay ve nasıl ve ne düşünülerek yapıldığı beni daha çok heyecanlandırıyor. Heyecanlanıyorum çünkü seviyorum. Toplumdaki görevimi yerine getiriyorum da. O zaman sorun yok.

Şu karikatürü de unutmamak lazım zor veya kolay derken
i.imgur.com


emirkulu2
(09.01.15)
ne diyeceğimi bilemedim şu anda. ilgi alanına göre değil, puana göre seçim yaptığımı düşünmek mi dersin, "hadi amaaa, birbirimizi kandırmayalım"lar mı dersin. yuh diyebiliyorum sadece. bu nasıl bir özgüven. beni benden iyi tanıyor zahir. bilgi sahibi olmadan fikri sahibi olmak bu olsa gerek. bunu da koyalım buraya, dursun:

eksisozluk.com


devilred
(09.01.15)
@devilred evet okudum o zor diye highlight yaptığın yerler iş bulması zor denilen yerler olmasın iyi bak, zor bir bölüm diye korkutulmuş, 70li 80li yılların siyasi zorlukları,son sınıfın ilk dönemi zormuş,en fazla 5-6 dersi zormuş, çok zor iş bulunuyormuş falan filan, çoğu mezununu zor bırakan falan diyor, ha itü odtü gibi mühendis yetiştiren teknik okullardan mezunsan bir nebze hadi o da.Ama mühendislikler içinde nispeten kolay bir mühendisliktir biliyorum.Bir de bir şey gönderirken bir oku içeriğini de komik olma burda cidden,evet iş bulması zormuş o ayrı kolay gelsin herkese.
İş bulması bu kadar zor olan bölüme de sen de emin kimya aşkından öldüğün için gitmişsindir, kaldı ki mühendisliğiyle kimya bilimi eğitimi de çok farklı.Ülke gerçeklerinden bahsediyoruz burda demogoji yapmana gerek yok,o özgüven benden çok senden ki daha ne olduğunu bilmeden dersleriniz kolay kabul et falan gibi haddini bilmezlikler yapıyorsun mesele o.Ama kendine bakmıyorsun bunu yaparken.


isadora
(09.01.15)
ülkemizde hiç işletme ve iktisat bölümü mezunu olmasaydı ne olurdu?

bence hiçbir şey değişmezdi.


siradisi00
(11.01.15)
(4)

Film tavsiyesi?

Bütün gün evde camış gibi yatıyorum. Dizilerim bitti hep. Bende film izleyeyim dedim. Şöyle eski olmayanlarından içime sıkıntı düşürmeyecek, hüzünlü ve aşk filmleri harici her türlü tavsiyeye açığım ^^
Bütün gün evde camış gibi yatıyorum. Dizilerim bitti hep. Bende film izleyeyim dedim. Şöyle eski olmayanlarından içime sıkıntı düşürmeyecek, hüzünlü ve aşk filmleri harici her türlü tavsiyeye açığım ^^
canercuxy
(30.12.14)
the equalizer
lucy


kimlanbu
(30.12.14)
Frances Ha
The Kid With a Bike (Hüzünlü)
The Double (Distopya)
Midnight in Paris (Biraz aşk)
50/50
Blue Ruin (Yavaş İlerliyor)
In The Loop
Obvious Child (Romantik Komedi)
Spring Breakers (İroni)


gaborit
(30.12.14)
en yenılerınden "the judge" ama biraz huzunlu gibi
bir de "gone girl" ilk 15-20 dk sabretmek lazım.


halanne
(30.12.14)
The Bothersome Man nordiksimit.org


hellojack
(30.12.14)
(21)

Depremden korkuyor musunuz ?

Haberlerde yine Beklenen İstanbul depreminden bahsettiler. 17 ağustos ve 12 kasım depremlerini yaşamış biri olarak bu konu açılınca bile tüylerim diken diken oluyor. şuan bahçelievler yayla'da deprem öncesi bir evde kalıyorum. seneye yeni bir eve taşınacağım ama haziran ayına kadar olabilecek bir de
Haberlerde yine Beklenen İstanbul depreminden bahsettiler. 17 ağustos ve 12 kasım depremlerini yaşamış biri olarak bu konu açılınca bile tüylerim diken diken oluyor. şuan bahçelievler yayla'da deprem öncesi bir evde kalıyorum. seneye yeni bir eve taşınacağım ama haziran ayına kadar olabilecek bir depremde ölmek aşırı derecede korkutuyor beni.

Evet ya siz ?
canercuxy
(19.11.14)
Yes. Hem de nasil. Anksiyetem de oldugundan bazi geceler uyutmuyor beni. Avcilar da gol yakininda oturuyorum. Hem de birinci kat. Olasi depremde kurtulma şansım cok dusuk. Eger 2 sene icinde olmazsa okulumu bitirip gidicem. Deprem gerceklesmeden de istanbul a donme niyetim yok.


rayde
(19.11.14)
istanbul'da yaşamıyorum ama deprem çok korkunç bişey benim için.


rock n roll
(19.11.14)
hem istanbulda hem de dayanıksız siktiriboktan bir evde yaşıyorsanız şiddetli bir depremde ölürsünüz net.


iguanamvar
(19.11.14)
şehir dışına çok sık gidiyorum, istanbul'dan her gidişimde deprem olacaksa da şimdi olsun diyorum istemsiz bir şekilde.


evet rüyalarıma giriyor


klakie
(19.11.14)
sikimde değil.


royal
(19.11.14)
bu konuda çok sakinim. 99 depreminde bile -9 yaşındaydım- uyandığımda "aa deprem oluyor" diye düşünüp sakince ranzanın üst katından inmiştim. izmitteydim üstelik. herhalde eve bir şey olmadığından, hiçbir zaman deprem korkum oluşmadı. istanbulda yeni evlerde de, eski evlerde de yaşadım sonrasında ama fark etmiyor yani. allah göstermesin korkunç tecrübeler de yaşayabilirdim tabii ama yapacak pek bir şey yok bu konuda. olacağı varsa olur, kısmet diye düşünüyorum. panik depremden daha kötü hem, ondan korkun.


bxgx
(19.11.14)
17 ağustos depreminde, yaşadığım mahalleden sayısız ölü çıktığı için evet, korkuyorum.


devilred
(19.11.14)
korkuyorum. korkmamak elde değil.

istanbul depremi felaket olacak. ve bu deprem olacak yani, ihtimal falan değil gerçekleşecek. gerçi, her yeri yıkıp geçmez belki bilmiyorum. ama bi' 7.4 olsa istanbul'da facia olur sanırım.

ölenler bir kenara, hayatta kalanlar da çok büyük zorluk yaşayacak. açlık, susuzluk, kaos, yardım edecek kişilerin de depremde ölmüş olması vs... gölcük depreminde başka şehirlerden insanlar yardıma gidiyordu. her şeyin merkezi istanbul şu an. istanbul yerle bir olduğunda dışardan gelecek yardım şehri ayakta tutmaya yetmez. 15 milyon tane insan var. tüm türkiye'nin kaynağını istanbul'a sür yine kurtaramazsın. "aa deprem mi oluyo lan" diyen, oturduğu apartmanda sadece hafiften sallanan bir insan bile ölümle yüz yüze gelecek istanbul'da. telefon yok, elektrik yok, marketler çalışmıyor, kimse çalışmıyor. suç oranı alır yürür. falan filan.


pescador
(19.11.14)
of hem de nasıl, mutemadıyen sallanıyorum. Gun ıcınde cok fazla kez aklıma gelıyor.


LXXVII
(19.11.14)
İstanbul'da yaşamıyorum ancak 17 Ağustos depremini İzmit'te yaşadım. Korkuyorum. Evde yalnız yaşıyorum ve olası bir deprem halinde tek başıma olmak beni daha da çok korkutuyor. Ailem hala Kocaeli'nde yaşıyor, onların orada olması ve ha deyince ulaşamayacak olmak korkutuyor. Evde iki tane kedim var, deprem halinde onlar da korkacak diye korkuyorum.


buff
(19.11.14)
hic deprem yasamadim ama cok korkuyorum. 3 yildir istanbul'da yasiyorum, hemen her gece uyurken acaba deprem olur mu diye dusunuyorum. ustelik tek basima tedbir alma imkanim da yok. depremin ne zaman olacagi belli degil. korkuyorum iste.


pescador'un yazdiklarini okuyunca daha cok urktum mesela su anda.


fraise
(19.11.14)
Deli gibi korkuyorum tabii ki ama korkunun ecele faydası yok. Önlem almaya çalışarak yaşayıp göreceğiz.


aychovsky
(19.11.14)
eksisozluk.com

şu entryi okuyana kadar sadece korkuyordum, okuduktan sonra yeni bi derdim oldu, saçlarım beyazladı, 5 yaş yaşlandım, gözlerime kan oturdu.

istanbul'a yerleşme durumum var, bugün okudum, ne yapsam da gitmesem diye düşünmekten uyuyamayacağım.


superapple
(19.11.14)
10 yıl 17.katta bir dairede yaşadım, bina en ufak bir artıça da dahi hissettiriyordu ve durmuyordu kolay kolay. yıllar köreltiyor insanı. birde o beklenen deprem bizim buralardan çok duyulmayacakmış.


air
(19.11.14)
Korkuyordum ama artik korkmuyorum. Sebebini bilmiyorum, belki surekli bir deprem olacak hissi ile yasaya yasaya korkmamayi ogrenmisimdir. 17 agustoslari bir daha yasamayiz umarim.


lionel andres
(19.11.14)
belki kalpsiz düşüncesiz diyeceksiniz ama ağır bir kışın bile etkisi ekonomide uzun süre hissedilirken böyle bir deprem sonucunda hemen hemen herşey biter diye düşünüyorum.


selam
(19.11.14)
korkuyorum, deprem aklıma gelmeden uykuya daldığım çok nadirdir. 17 ağustosu üzerimden atamadım malesef, yalnız yaşıyor olmak da üzerine tuz biber.


asisamus
(19.11.14)
hiç korkmuyorum.

birincisi, önlem alamayacağım bir şey. evim dayanıklı olsa, işimde yakalar. orda olmazsa alakasız bir binada yakalar.

ikincisi, türkiye gibi ülkelerin depreme ihtiyacı var. bazı şeyler acı reçetesiz öğrenilmiyor. bunu dedim, şimdi linç edin. ama 15 yıldır deprem namına, özel sektörü geçiyorum, devletin yaptığı hiçbir elle tutulur yatırım ve önlem yok.

beter olalım


turkuaz
(19.11.14)
umurumda bile değil sahsen.


korktuğum ölmem veya oturduğum evin yıkılması değil, dreprem sonrası istanbıl'un ve neticede türkiye'nin ölmesi. atlantis gibi kayıp kıta olmasa bari.


VickVickyVale
(19.11.14)
(3)

Kulaklık tavsiyesi ?

Evet az önce kulaklığımın sağ tarafı ses vermemeye başladı bende mecburen yeni arayışlara girdim. Bütçe en fazla 50-60 tl Kulak içi arıyorum. Bu mefta olan kulaklığım iphone 5s ile birlikte gelen kulaklık. Ses kalitesi onun gibi olan bir kulaklık olursa tadından yenmez ^^
Evet az önce kulaklığımın sağ tarafı ses vermemeye başladı bende mecburen yeni arayışlara girdim.

Bütçe en fazla 50-60 tl
Kulak içi arıyorum.

Bu mefta olan kulaklığım iphone 5s ile birlikte gelen kulaklık. Ses kalitesi onun gibi olan bir kulaklık olursa tadından yenmez ^^
canercuxy
(18.11.14)
www.dr.com.tr ben bundan aldım,bayaa memnunum


kaffle
(18.11.14)
urbanears kransen'i d&r'da indirimdeyken yakalayıp 78 liraya almıştım. gayet kaliteli bir kulaklık. bulursanız kaçırmayın derim, normalde 150 liraydı.


(7)

Arkadaşa hediyelik kitap ?

Erkek arkadaşından yakın zamanda ayrılmış çok yakın arkadaşa birkaç kitap hediye edeceğim. Kendisi şuan benden 600-700 km uzakta. Konuşurken sürekli kitap okuduğundan bahsetti. Ben de "madem öyle ben de yollayayım birkaç tane" dedim deee ne yollasam hiç bilmedim. Şu kitap beni benden aldı diyebilec
Erkek arkadaşından yakın zamanda ayrılmış çok yakın arkadaşa birkaç kitap hediye edeceğim. Kendisi şuan benden 600-700 km uzakta. Konuşurken sürekli kitap okuduğundan bahsetti. Ben de "madem öyle ben de yollayayım birkaç tane" dedim deee ne yollasam hiç bilmedim. Şu kitap beni benden aldı diyebileceğiniz bir kitap var mı ?
canercuxy
(29.10.14)
stefan zweig satranç tam hediyelik bence


jimjim
(29.10.14)
Satranç'ın yalnızlıkla olan kısmı onu etkileyecektir eğer taze ayrıldıysa. jimjim'in önerisi kayda değer.

Kürk Mantolu Madonna da hediye edilebilir.


g man
(29.10.14)
@g man Kürk Mantolu Madonnayı okudun mu dedim. Şu ruh haliyle öylesi bir yapıtı okumak istemiyorum. Dedi. Yani Kürk Mantolu Madonna elendi :(


canercuxy
(29.10.14)
Daha dün okuduğum için öznel olabilir ama küçük prens çok ideal bir hediyelik kitap bence. Yükte ve pahada hafif ama anlam olarak çok yeterli bir kitap. Onun dışında satranç cidden iyi nor hediye olabilir.


nundu
(29.10.14)
Kimse alınmasın lütfen ama cidden okuyan bir arkadaşsa Madonna ve Prens'i ezip geçmiştir sanki, bir de yani hediye kitap denince ben biraz daha az bilindik bir şey beklerim açıkçası -spesifik bir durum yoksa ortada.

Dolayısıyla bir kaç öneri:

*Sandık Odası - Sezgin Kaymaz: Öykü kitabı. Mizahi ve yarı fantastik öyküler var içinde. Fantastik dediysem ruh alemi gibi ama değil gibi de, yani saçma değil merak etme. Mizahı ise inanılmaz keyifli, iyi gelecektir.

*Sıdıka/Fabrıga - Atilla Atalay: Yine keyfini yerine getirebilecek bir kitap.

*Kraliçe Kitap Okursa - Alan Bennet: Eğlenceli bir novella

*Tiffany'de Kahvaltı - Truman Capote: Filminden farklı olarak güçlü bir kadının mücadelesi, leziz bir novella.


Tiffany'de Kahvaltı +1
Murathan Mungan-Yüksek Topuklar (hacmi göz korkutmasın. çok keyif alacağına eminim)
Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar üçlemesi (Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi, Hayır)


the bus driver who wanted to be god - israilli bi yazarin komik hikayeler barindiran kitabi. okurken cok eglenmistim bence guzel hediye olur.

keske gercek olsa - orj adi et si c'etait vrai. bir marc levy romani. bunun bi de devam kitabi var. aska yeniden inanmasini saglayacak turden eglenceli kitaplar. eger okumadıysa bence bu kitaplara asik olur ^^

zweig'in kitabi coktan okumustur


(4)

Şampiyonlar ligi finali D-Smart'ta mı ?

Baktım star tv veriyormuş. Star tv olunca D smart'ta olur mu ? Yoksa herkese açık olur mu ?
Baktım star tv veriyormuş. Star tv olunca D smart'ta olur mu ? Yoksa herkese açık olur mu ?
canercuxy
(23.05.14)
olur.


sl78
(23.05.14)
Star'da ise herkese açık demektir.


himmet dayi
(23.05.14)
Yarın 21:45'de maç.


canercuxy
(23.05.14)
Mac star TV'de. Kesin bilgi.


lynyrd skynyrd
(24.05.14)
(2)

Bi film vardı hatırlayamadım

Ortaçağ Avrupa'sında geçiyor. Sörler lordlar vs düelloya katılıyor. Düello dediğim at sırtında birbirlerini sırıkla düşürüyorlar. Bi lord turnuvaya giderken ölüyor onun yerine yardımcısı geçiyor sonra bi prensese aşık oluyor bu adam ifşa oluyor ama sonra gerçekten soylu olduğu falan çıkıyor. Son düe
Ortaçağ Avrupa'sında geçiyor. Sörler lordlar vs düelloya katılıyor. Düello dediğim at sırtında birbirlerini sırıkla düşürüyorlar. Bi lord turnuvaya giderken ölüyor onun yerine yardımcısı geçiyor sonra bi prensese aşık oluyor bu adam ifşa oluyor ama sonra gerçekten soylu olduğu falan çıkıyor. Son düelloda zırhı kırılıyor zırhsız çıkıp kazanıyor.

Konusu falan aklımda ama adını hatırlayamadım. 6-7 yıl önce izlemiştim çocukken daha. O vakitten bu yana arıyorum yardım lütfen
canercuxy
(20.05.14)
Bence bu;
www.imdb.com

lafı bile olmaz ;)


kitvidet
(20.05.14)
ben de izlemistim. sen hikayeyi anlatınca ordaki basroldeki elemanın yanındaki hafif toplu adami hatırladım. dünkü izledigim gameofthronesun mountainine benzettim i.imgur.com degilmis ama o adam da oynamis dizide.koskoca kral robert brtheon mus :)


sylow
(20.05.14)
(6)

Münih-Madrid maçındaki siyah bantlar ne ?

Soru başlıkta. B.münihlilerin hepsinde var nerdeyse. Nedir bunun sebebi acaba ?
Soru başlıkta. B.münihlilerin hepsinde var nerdeyse. Nedir bunun sebebi acaba ?
canercuxy
(29.04.14)
gecenlerde eski bir teknik adamlari oldu. onun icin. ismini de yazardim ama aklima gelmedi simdi. bulursam yazarim


exlibris
(29.04.14)
tito için olabilir. bi de bi sporcu mu ne ölmüş, ondan sanırım.


Tito için olsa real madrid de takardı herhalde. 3 taneyi yiyince "acımız büyük" manasında mı taktılar acaba diye de düşünmedim değil :D


canercuxy
(29.04.14)
@caner

realin kolunda da var

www.realmadrid.com

bugunku maca ait fotolar


exlibris
(29.04.14)
tito'nun yanı sıra, real madrid'in efsane oyuncularından biri ölmüş. Adını unutum şimdi. O sebeple siyah bant takılmış.


protector
(29.04.14)
Vujadin Boskov - Real'in Eski Hocası da vefat etmişti. o sebeple her iki takım siyah bantla çıktı. yani hem tito hem de boskov için.
selamlar


gece lampulu
(29.04.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.