Giriş
(4)

Arı soktuktan sonra şişme

4 saat önce ayak bileğimin on kısmını arı soktu ve 4 saat ayakta kaldım. Simdi evr geldim baktim bilegimin iç kısmı sismiş hafif morarmış ve dokununca baya acıyor. Çok ağrım da var bir yandan korkuyorum ama alerjim olsa şimdiye ölürdüm herhalde. Bu şişlik hep olur mu uyuyayım mı?
4 saat önce ayak bileğimin on kısmını arı soktu ve 4 saat ayakta kaldım. Simdi evr geldim baktim bilegimin iç kısmı sismiş hafif morarmış ve dokununca baya acıyor. Çok ağrım da var bir yandan korkuyorum ama alerjim olsa şimdiye ölürdüm herhalde. Bu şişlik hep olur mu uyuyayım mı?
ceann deas
(09.10.19)
muhtemelen arının iğnesi kopup derinin içinde kalmıştır. önce onu çıkarttığından emin ol. sonra üstüne amonyak dökmen lazım. amonyak bulamam dersen üstüne işe.


sinek kral
(09.10.19)
@sinek dediği her şeye katılıyorum :)


denizmaniaherif
(10.10.19)
Normaldir. beni de bileğimden arı sokmuştu 5 sün sonra şişlik inmeye başladı ve iyileştim. Bölgede kaşıntı oluyorsa bepanthen krem sür.


çocukken bacağımın şişmiş ve 2-3 gün geçmemişti. Gidip bir alerji iğnesi yaptırmıştık o şekilde geçmişti. Ancak öncesinde ve sonrasında defalarca arı sokmasına rağmen bir kere yaşadım bu durumu öldürmeyip süründürmüştü. bir sağlık kurumuna gitmenizi öneririm


(10)

Saat seçmeme yardım eder misiniz?

Kendi zevklerime guvenmiyorum saatlerim genel olarak çok kaba. Artık zarif bir şeyler istiyorum çevremdekiler ile eleye eleye bunlar kaldı. 2 deri 1 metal kordonlu saat seçerseniz cok sevinirim. :)Tolu görebileceğiniz link; https://ibb.co/6nVNyC5Ayri ayri gormek isterseniz;1. https://ibb.co/FKkzhJm2
Kendi zevklerime guvenmiyorum saatlerim genel olarak çok kaba. Artık zarif bir şeyler istiyorum çevremdekiler ile eleye eleye bunlar kaldı. 2 deri 1 metal kordonlu saat seçerseniz cok sevinirim. :)

Tolu görebileceğiniz link;
ibb.co

Ayri ayri gormek isterseniz;

1. ibb.co
2. ibb.co
3. ibb.co
4. ibb.co
5. 6. ibb.co
7. ibb.co
8. 9. ibb.co
10. ibb.co
11. 12. 13. 14. 15. ibb.co
ceann deas
(21.09.19)
sadece bunlarsa secenekler, bence toplu fotoda en sagda ortada duran.


unabomber
(21.09.19)
ucuncu


dortvari olanlar guzel oluyor


turbo sadık
(21.09.19)
1-3-10 beğendim
2 deri 1 metal seçmiş oldum istem dışı olarak :=)


burya
(21.09.19)
on


seyduna6687
(21.09.19)
1, şık duruyor.
metal saatleri severim, çok hoşuma gitmese de 10 metal rengi de olabilir.


vedderbaug
(21.09.19)
1-14 ve 15 arasında kaldım
14 sanırım


halen
(21.09.19)
11.


Amaranta ursula
(21.09.19)
Hicbirini begenmedim :(
Kotunun iyisi 1 ama


Flipsflops
(21.09.19)

Veri madenciligi dersini nasil bilirsiniz?

Yonetim bilişim sistemleri bölümü okuyan birisi olarak almam gereken derslerden biri oldugunun farkındayım ama son yılım olduğu için sadece formül-ezber mantığında ise almak istemiyorum. Zaten ezberim kötü mantıklı bir şeyler anlatılmıyorsa satış yönetimi alıp ortalama yükseltmeyi düşünüyorum.
Yonetim bilişim sistemleri bölümü okuyan birisi olarak almam gereken derslerden biri oldugunun farkındayım ama son yılım olduğu için sadece formül-ezber mantığında ise almak istemiyorum. Zaten ezberim kötü mantıklı bir şeyler anlatılmıyorsa satış yönetimi alıp ortalama yükseltmeyi düşünüyorum.
ceann deas
(15.09.19)
(8)

Mi band 3 alınır mı?

Uyku olayı dışında ihtiyacım yok onu da sleep cycle ile hallediyorum ama bi iki yıldır mibandlara bir hevesim var. Trendyol indiriminde mi band 3 127 liraya geliyor normalde 200-300 arasi değişiyor fiyatları. Bide kadınım ve bileklerim baya ince ekledigim gorseldeki gibi kaba duracaksa hic bulaşmaya
Uyku olayı dışında ihtiyacım yok onu da sleep cycle ile hallediyorum ama bi iki yıldır mibandlara bir hevesim var. Trendyol indiriminde mi band 3 127 liraya geliyor normalde 200-300 arasi değişiyor fiyatları. Bide kadınım ve bileklerim baya ince ekledigim gorseldeki gibi kaba duracaksa hic bulaşmayacağım. Bide Bluetooth acikken telefonun sarjini cok yemesinden korkuyorum iphone kullananlar bu konuda yorum yaparsa cok sevinirim.

Uzun suredir hevesim olan ama ihtiyacim olmayan mi band 3 mu alayim yoksa koton, h&m den falan ince zarif bir saat mi alayım? Buna karar vermemde etki büyük oranda mibandin boyutu ve fil somurmasi olayi olacak.
ceann deas
(13.09.19)
Attığınız fotodaki mi band 4 ve fiyatı 170-200 arası.Eğer alacaksanız mi band 4'ü öneririm.
bahsettiğiniz kadar pil yemiyor iphone 6s kullanıyorum. saati 4-5 haftada 1 şarj ediyorum.


kitik
(13.09.19)
mi 3 kullanıyordum bluetooth şarj için deli gibi bi fark yaratmıyordu. gün boyu %15-20 gibi ekstra kullanım vardı sanırım 6s plus için.


jugador
(13.09.19)
Fotoğraftaki Mi bant 4 ve onun boyutu biraz daha büyük. 3 daha zarif durur ince bilekte. Ben 2 kullanıyorum. Iphone şarjına aman aman bir etkisi olmuyor. Sadece bildirimleri bile almak için yeter sebep. Aldım alalı telefon sessizde.
Öneririm.


Mirket
(13.09.19)
uyku olayını denedim miband 3 ile ama kolunuza baskı yapan bir cisimle uyuyabiliyorsanız kullanın, yoksa çok rahatsız ediyor, iz bırakıyor. bazı insanlar normal saat ve bileklik ile bile uyuyabiliyorlar ben onlardan değilim. miband 4'e yüzme takipçisi de gelmiş sanırım, sık yüzüyorsanız onun icin bile alınabilir.


bence gereksiz. ben bildirim için mi band 3 aldım. telefon sürekli uyarı veriyor arka planda yoğun güç tüketen uygulama diye. huawei p20 pro var bende. rahat %10 bileklik yiyor.


Cesario
(13.09.19)
Miband 4'ü önermem. Renkli ekran şarj süresini kısaltıyor.

Miband 3 şahane bir alet. Bildirim, telefon bulma ve titreşimli alarmını çok seviyorum.

Benim için tek eksisi güneşli günlerde dışarıda ekranın okunamaması.


zombi
(13.09.19)
mi band 2 de kullandım, apple watch da kullandım bir süre.
bütün akıllı bileklik ve saatler nazarımda halen gereksiz.

1 ay kullanır kenara atarsın.


teritori
(13.09.19)
Açılın ben şaomi fanboyuyum.
Arama ve mesaj gelince titresin arada yürüyüşümü saysın derseniz band 3
Bunlara ek müzik değiştireyim renkli olsun derseniz 4 alın ki arada gittigidiyor kuponu varsa 30 lira fark var band 4 alınır. Baktınız beğenmediniz satarsınız zaten hızlıca elden çıkan aletler. Güneş altında çok göremediğinizi belirteyim mi band 3ü. 4 ü denemedim 1 aya kalmaz alırım onu da.


bahoho
(13.09.19)
(2)

Üsküdar nevmekana metro ile ulaşım

Uskudar metrosunun son duraginda insem yuruyerek gidebilir miyim?
Uskudar metrosunun son duraginda insem yuruyerek gidebilir miyim?
ceann deas
(07.09.19)
bağlarbaşı durağından sonra 2 dk


anily
(07.09.19)
İki farklı Nevmekan var. Sahildekine gitmek istiyorsanız Üsküdar durağında inin deniz sağınızda kalacak şekilde birkaç dk yürüyün solda göreceksiniz önünde otopark var.


sys coyg
(07.09.19)
(25)

Seven erkek cinsellik için bekleyemez mi?

Genelde erkekler kadınlardan daha fazla cinselliğe düşkün oluyor kabul ediyorum ama bir iliskiye başlar başlamaz sex bekleyenler de fazla abartmıyor mu? Soruyu genelleme yapmak için değil de kendim için sordum aslında. Şimdiye kadar sevgilim diyebileceğim 2 kişi oldu. Biri lisede diğeri üniversite
Genelde erkekler kadınlardan daha fazla cinselliğe düşkün oluyor kabul ediyorum ama bir iliskiye başlar başlamaz sex bekleyenler de fazla abartmıyor mu?


Soruyu genelleme yapmak için değil de kendim için sordum aslında. Şimdiye kadar sevgilim diyebileceğim 2 kişi oldu. Biri lisede diğeri üniversitede, biri 3 hafta digeri 1 hafta sürdü. İlkinde ilk sevgili olarak buluşmamızda elini tutmak istemediğim için kavga ettik öyle böyle 3 hafta sürdü. Bu 3 haftada 2 kez falan buluştuk her seferinde bir yakınlaşma bekledi benden karşık alamayinca ayrıldık. Ayrılırken “Senin kafandaki ilişki türü bu dünyada yok” gibi bir şey söyledi sirf yakınlaşmak istemediğim için. Üniversitedeki de aynı şekilde daha yeni sevgili olmuşuz kolunu omzuma atmalar yürürken karşıdan erkek geçiyorsa diğer tarafa çekiştirmeler falan. İnanılmaz kıro ve özgüvensiz biriydi bunu anladığım an ayrıldım.

Madem el ele tutuşmayacaksın kol kola gezmeyeceksin neden sevgili oldun derseniz de şöyle söyliyeyim kişisel alan sınırlarına acayip takıntılı bir insanım. Öyle düşünce olarak falan değil çok yakından tanıdığım insanlar dışında birisi fazla yaklaşınca midem bulanmaya başlıyor. Kişiliğini ne kadar seversem seveyım belli bir yakınlık ve temas için zamana ihtiyacim oluyor. Geçen seneki duyurularım duruyor o kadar yoğun duygular hissettiğim adama karşı bile cinsellik falan düşünemiyordum. Ayrıca konuşmaya yeni başladığım biri boydan fotoğraf atar mısın falan dediginde de inanılmaz irrite oluyorum. Sanki sadece bedenimden ibaretmişim, onunla o ana kadar konuştuklarımı sırf bitsin de fotograf isteyeyim iyiyse dinliyor gibi yapmaya devam ederim beğenmezsem ortadan tüyerim kafasında dinlemiş diyorum.

Neyse durumu genel olarak anladığınıza göre net 2 sorum var.

1- Bu durumda bir insanı tanımadan, onunla belli bir süre geçirmeden cinsel çekim hissedemediğim için ben mi sorunluyum? Çok mu eski kafalıyım?

2- Gerçekten de benim aradığım ilişki türü bu dünyada yok mu? Erkekler çok sevseler de cinsellik olmadan birini gercekten bekleyemez mi?
ceann deas
(03.09.19)
1-) belli bir süre ne kadar? İlk baş başa kalmak temas olmadan geçebilir ama 2., 3.’de de böyleyse ben de ayrılırım.

2-) var da onlar da sana gelmez.


valentinov
(03.09.19)
3 haftada el ele bile tutuşamıyorsan ve bunu sen engelliyorsan ve de kişisel alanına giren birisi olduğu vakit miden bulanması yaşıyorsan tedavi olman gerekebilir. aşağılamak için söylemiyorum bunu.

2- anlattığın olaylarda cinsellik yok denecek kadar az gibi geldi. el tutuşmak çok normal birşey. uzaktan birbirinize dokunmadan yaşanacak bir ilişki türü yok. cinsellik belki bir süre ertelenebilir. ne kadın ne erkek cinsellik olmadan birini beklemez.


false pretension
(03.09.19)
1)süresine ve ortama bağlı

2) erkekler cinsellik olmadan bekleyebilir. ama herkesin bi tahammül sınırı vardır. kimisininki 1 ay kimisininki de 3 senedir. bence değer verip seven erkek kendi isteklerini 1 süre göz ardı edebilir. ne kadar süre göz ardı ettiği karisdakinin ona cinsellik disinda verdigi başka şeylere göre de artabilir.
ben mesela bir kişiye güvenmem onunla cinsel bir seyler yaşamamdan önce gelir (erkekim)


lata
(03.09.19)
1. sorun sende değil.

2.aradığınız tarzda erkekler var ama çok nadir.


candide
(03.09.19)
1. sorunlusun denmez tabii de karşı tarafın kötü hissetmesi veya sıkılması doğal. ortada yanlış bir şey yok. sadece karakteriniz/düşünce yapınız ve ilişkiye bakış açınız uyuşmuyor. eski kafalılıkla alâkası yok ama. onu çözemedim. eskiden insanlar sevişmiyor muydu?

2. elbette vardır, "böyle düşünen/yapan bir tek ben miyim" sorusunun cevabı %99 oranında "hayır" olur ama öyle birini bulmak kolay değil çünkü gerçekten nadir rastlanan türde bir şey bu bence. "evlenmeden ilişki yaşamam" desen tamam, ülkenin belki yarısı öyle zaten ama yani sen hem sevgili olalım hem de el ele tutuşmayalım diyorsun. bu ikisini birden sindirecek adam bulmak kolay olmaz.

***

ayrıca erkekler konusundaki genellemelerin can sıkıcı. biz aynısını yapsak kadın düşmanından girip cinsiyetçiden çıkarsınız, demediğinizi bırakmazsınız. erkekler daha çok seks istiyor, erkekler şöyle, erkekler böyle... alâkası bile yok. ben daha önce "ilk aşamada cinsellik istemiyorum" dedim diye kibarca sktir edilmiştim. öncesinde kötü bir ilişkim olmuştu, o yüzden çok çekiniyordum, tıpkı senin gibi önce iyice tanımak ve yanında kendimi güvende hissedebilmek istedim. tek sınırım seksti, yoksa elini de tutuyordum, öpüşüyordum da. vurdu ama kız tekmeyi, seninle mi uğraşcam dedi. haksız değil, eyvallah. beklentileri ve istekleri farklıydı, insanca vedalaştık. ama çok rica ediyorum böyle erkekler seks düşkünüdür, erkekler göt ellemeden duramaz, erkekler pancar motorudur gibi genellemelerde bulunmayın ya.

her şeyi geçtim yetişkin bir insanın "sevgilim" dediği insandan cinsellik beklemesi de oldukça doğal zaten, bunun erkeğin azgın veya seks düşkünü olmasıyla alâkası yok. sen sevişmiyosundur, o ayrı mesele, herkesin yaşam tarzı farklı ama yani sevgilisiyle sevişmek isteyen adama da sapık muamelesi yapmamak lazım.


der meister
(03.09.19)
1) Tutumunuz ve yaklaşımınız son derece normal. Böyle olguların katı, köşeli, evrensel sınırları ve kaideleri yoktur, olamaz da. Doğrusu, yanlışı da sadece onu yaşayan ve yorumlayan kişiyi bağlar.

2) Böyle bir sürü erkek var ama sosyal çevreniz ve içine dahil olduğunuz sosyolojik ekosistemde sınırlı gibi.


levent bilgen
(03.09.19)
Hem cinsellik yaşayıp hem sevilmiyor mu?


valentinov
(03.09.19)
Kimseyle beraber olmak zorunda degilsin. Bunu kendine izah ettiginde cok daha rahatlayacaksin ve kendine guvenin olusmaya baslayacak. Sevismek istemiyorsan sevisme. Nokta.

Ote yandan seninle birlikte olan erkegin sonsuza kadar beklemesi gerekebilir gibi. Hani anlattigin seye gore 1 hafta/1 ay/1 yil gibi bir sure yok. Ne kadar beklemesi gerektigini bilmeyen biri illa ki sikilacaktir.


hot potato
(03.09.19)
Belki de aseksüelsin ne zorluyorsun? Daha el ele tutuşmaktan bile kaçıyosun. Cinselliğe daha çoook yolun var.


tinky winky
(03.09.19)
Çok haklısın. Her şey mi canım seks. Adım Samuel, 25 yaşım


Bu vaka baya şi
(03.09.19)
2. Hayir yok. Cinsellik yoksa iliskinin bir anlami yoktur erkek icin, kimse kuru iliski istemez.
Kimse cikmaz ayin son carsambasini beklemez senin icin.


stavro
(03.09.19)
bekler tabi, ama süre önemli
ne kadarlık bir süre lazım?


effa
(03.09.19)
2-Cinsellik yaşamadığım bi kadınla beraber olmam. Sevgilim yok kabul ederim. Kimseyi beklemem. Ama vardır illa ki seks yapmamaya takılmayan erkekler.

1- ilk buluşmada el ele tutuşmak isterim ama kız kabul etmezse dert etmem. İlk buluşma sonuçta. Bence 1 ay iyi bi süre birbirini az çok tanımak için. 1 ay sonrasında hala seks yoksa, cinsel çekim oluşmadıysa sorun vardır bana göre.

Çok tecrübesizsin. Enteresan.


Delay Fuze
(03.09.19)
"kişisel alan sınırlarına acayip takıntılı bir insanım. Öyle düşünce olarak falan değil çok yakından tanıdığım insanlar dışında birisi fazla yaklaşınca midem bulanmaya başlıyor. Kişiliğini ne kadar seversem seveyım belli bir yakınlık ve temas için zamana ihtiyacim oluyor. Geçen seneki duyurularım duruyor o kadar yoğun duygular hissettiğim adama karşı bile cinsellik falan düşünemiyordum. "

:/
e ama aseksüel olabilir misin? yani neden böyle düşündüğünü inceleme lazım, sıra dışı bir durum çünkü.

1-sorunlu değilsin.cinselliğinle ilgili sorunlar olabilir bu "seni" sorunlu yapmaz.
2-ne aradığını anlamadım.

not: önceki deneyimlerindeki hareketlerin kıroluğuna katılıyorum.


jimjim
(03.09.19)
Cevapların hiçbirini okumadım.
Bana güven
- senin hiç sevgilin olmadı aslında, bunu bil. Sevgili olmak için sadece hoşlanmak, sevmek, çıkmak yetmez. Tanımak, güvenmek, bişiler paylaşmak gerekir.
- bi insanı tanımak için zaman gerekir. Yeterince tanımadığın , yaşamadığın biri ile cinsellik yaşama mecburiyetin yok . İçinden gelirse yaparsın. Gelmemesin sorunun değil, demek ki karşı taraf ve aranızdaki duygu bu hissi henüz vermiyor ya da sen buna hazır değilsin

- hiç cinsellik olmadan da müthiş sevgililik olur. Bırak da önce arkaşlık flört eğlence olsun
Sex için aceleye inan hiç gerek yok.


photo85
(03.09.19)
bence cinsellik olmadan sevgilik olur erkeğim
sen cinsellik yaşamamışsın hatta bence sevgililik de yaşamamışsın dedikleri gibi.
birine karşı yakın durunca alanını kaybedince miden bulanıyorsa bence de problemlerin var?
benim sormak istediğim bir sorum var oğlanlarla gördüğüm kadarıyla özel birşey paylaşmamışsın anı olarak.el ele tutuşmak bile istemiyorsun cinsellik hiç istemiyorsun.sen neden sevgili olmak istiyorsun.bence sen şekilcisin seviglim olssun ortamda hava atayım kafasındasın.
bana göre de senin düşüncendekine göre sevişeyim sevgilim olsun diye 10larca kişiyle yatıp kalkan biri sanan göre daha dürüst bir insan.
ayrıca bence seven insan bir şey yaşamasa bile karşıdakini ister aşk cinsel arzuyu doğurur.bence sen aseksüel olabilirsin


birdposing
(03.09.19)
Erkeklerin kadınlardan daha fazla seks düşkünü olduğunu nasıl çıkardınız? Elinizde böyle bir araştırma mı var? Bu toplumun genel kabulleriyle alakalı bir durum. Yoksa erkeklerin kadınlardan daha fazla seks düşkünü olduğu külliyen yalan. Kadınların erkeklerden daha fazla seks düşkünü olduğunu da çıkaramayız bu sonuçtan. Bunu bireysel çerçevede değerlendirmeliyiz.

İlişkiye başlar başlamaz seks bekleyenlerin durumu sizi hiç ilgilendirmez. Herkes beklentilerini ortaya koyar. Gerisi karşı tarafa kalmış. Bunu abartı olarak görmek hakkınız değil. Kimseyi bu düşüncesiyle yargılayamazsınız. Kadın veyahut erkek, fark etmez.

Benim anladığım kadarıyla, eğer bu soruları soruyorsan sen de bu durumdan rahatsızsın. Eğer erkekleri veya kadınları değiştirmeyi düşünmüyorsan; çok net söylemek gerekirse iğneyle kuyu kazman gerekiyor. İnsanın varoluşundan bu yana cinsellik onun parçasıdır. Bu cinsellikten kastım sadece seks değil, aynı zamanda dokunma, koklama ve bilumum temastır. Bunları istememek de bir tercihtir saygı duyulabilir ama erkek ya da kadının bunlar olmadan bir ilişkinin yürüyemeyeceğini söylemesine de saygı duymak gerekiyor. Açıkçası sizin yazdıklarınızı okuduğumda sizin karşı tarafa saygı duymadığınızı anlamak zor olmuyor. Bence bunu bir düşünün.

Sorularınıza gelirsek;

1) Herkesin kendi fikridir saygı duymak lazım ama bu durumdan bir rahatsızlık hissedip hissetmediğinize göre değişir bu sorunun cevabı.
2) Bahsettiğiniz sadece evlenmeden seks yapmam türünde bir bakış açısı olmadığı için, bence yok. Sevgi cinsellikten ayrı bir mefhum değildir. Sevgiyi cinsellikten soyutlayarak, kavramı yüceltmiyor aksine içini boşaltıyorsunuz. Gerçekten seven kişi bekleyemez. Eğer sizi belli toplumsal cinsiyet argümanlarına göre kafasında konumlandıran birini bulursanız bekleyebilir ( Örneğin ceann deas'dan iyi anne olur, iyi eş olur... ).


Khalkedon
(03.09.19)
seks bütünleşmenin, bir olmanın araçlarından biridir, öcü değildir, kutsal günlerde eylenebilecek bir özel aktivite değildir, sadece belirli insanlarla yapılması makbul bir ayin değildir. arzuladığın insanla sevişmek dünyanın en güzel eylemlerinden biridir. arzulamıyorsan sevişmezsin olur biter ama arzulamadığın biriyle sevgili oluyorsan bu manasızdır, arkadaş ol o zaman. yani içinde meyve olmayan meyve salatası istiyorsun, sonra da garipliği başkalarında arıyorsun. sevgililik-sevmek-sevişmek bunlar aynı kökten gelir. elini tutmaya bile kişisel alan olarak bakıyorsun, nasıl bir mantık aklım almıyor, dindar insanlar bile bu kafalarda değil. birlikte olduğun insanın bedenini merak etmek, keşfetmek istemek, bunlar güzel şeyler, bayağılık falan değil yani. bayağılık karşındakini sadece bedene indirgemektir ama karşındakini sadece bir bilince indirgemenin de ondan geri kalır yanı yok, robot değiliz neticede. aseksüel olduğunu sanmıyorum, bence kendini kasıyorsun, onun da sebepleri vardır muhakkak.


night train
(03.09.19)
"Genelde erkekler kadınlardan daha fazla cinselliğe düşkün oluyor kabul ediyorum"
Kabulun baştan yanlış, genellemen bile yanlış.

1-Sorunlu değilsin
2-Bekler


liberal
(04.09.19)
1- Tersten bakıyorsunuz. Cinsel çekim yoksa, bir arzulama hissetmiyorsam, dokunmak/keşfetmek/hissetmek istemiyorsam neden tanımak isteyeyim? Neden flört edeyim?

2- Mutlaka vardır böyle düşünen ama sağlıklı değil, ikifarklı cins neden beraberlik kurar? Evlilik, beraber yaşama, sevgililik, bunların hepsinin temelinde seks var, cinsellik var.

Eğer seks iyiyse diğer her negatif huy/karakter/alışkanlık idare edilebilir. Ama seks kötüyse diğer herşey mükemmel olsa bile beraberlik olmaz, yürümez.

Eğer aseksüel değilse nasıl ve ne kadar bekleyecek erkek?


John Bloor
(04.09.19)
"o kadar yoğun duygular hissettiğim adama karşı bile cinsellik falan düşünemiyordum."

Selamlar kardeşim, bence sorunun erkekler değil. Öncelikle kendini iyice tanımalısın. Boşver erkekleri. Profesyonel birileri ile görüş, terapiye başla.


twelfth
(04.09.19)
1) Değilsin. senin kafandaki ilişki türü bu dünyada var. Kimse herhangi bir şeyi yapmak veya yapmamak zorunda değil. Hasta oluyorum şöyle normlar belirleyip yüksek notadan atıp tutanlara. Bu konuda problem yaşaman karşı tarafla aynı bakış açısına sahip olmamandan kaynaklanıyor. Taraflardan herhangi biri haklı, haksız, aydın veya eski kafalı değil. Tarz, karakter ve keyfinin nasıl istediğine bağlı bunlar.

2) İlk soruda cevap vermisim


herkes uzun uzun yazmış hepsini okuyamadım ama söylenmesi gereken şeyler kesin söylenmiştir. ben daha kısa ve öz konuşucam.

sevgilisiyle sevişmek dünyanın en doğal eylemidir. ancak ülkemizde sekse bakış ve toplumsal normlar yüzünden bir kadının evlenmeden biriyle seks yapması tü kaka olarak benimsenmiştir. bu ülkenin ortalama bir vatandaşı olarak bu kadar doğal olan bir eylemi yapmak istemediğini sanman ne yazık ki normaldir ama sağlıklı değildir. "sanman" diyorum çünkü böyle yetiştirilmesen senin için de kolay olacaktı, istediğinin farkına varacaktın. zaten bu ülkedeki seks/taciz saldırı/suçlarının çoğu bu tarz bastırılmışlıklar yüzünden yaşanıyor.

herkesin bir anda kültürel/cinsel devrim yapması beklenemez, o yüzden sana "duvarlarını yık ve bu bakış açını değiştir" diyemem ama "nolcak canım çok doğal bişey bu" denmesini de doğru bulmuyorum. temel yanlışların yanlış kalmasına sebep oluyor bu tutum. sen istemiyorsan elbet sevişme ama bunun temelinde yatan şeylerin gerici düşünceler olduğunu da unutma. sevişmekle ilericilik oluyor evet, soranlara şimdiden söyleyeyim. insanın en temel hakkını elinden alacak her türlü baskı gericidir.

kısa yazıcam dedim ama söyleyeceklerimin yarısı bile olmadı, vay amk.

bi de bu işin herkes seks mi istiyor kısmı var. işte herkes sevdiğiyle sevişemediği için erkekler de sadece bu ihtiyacı karşılayacak taktikler geliştiriyor. kısır döngü ama bu erkeklerin oiyasada olmasının sebepleri arasında yukarıda bahsettiğim gerici düşünce de var.

birinci sorunun cevabı bu yüzden bence evet, eski kafalısın. cinsel çekim hissedemediğin için değil, sevişmeye gereğinden fazla anlam yüklediğin için. senin suçun ne kadar bunda, çok diyemem.


Bruce
(04.09.19)
Erkekleri cinsel olarak arzulamıyor olabilirsin. Senin eski bir duyurun vardı bi kızdan hoşlanıyorum diye diye hatırlıyorum. Gay olup olmadığını irdele.


glide
(04.09.19)
eski kafalı değilsin, her şey tercih meselesi. belki yanlış ülkede doğmuşsun diyebiliriz. imkanın varsa uzak doğulularla takılmanı öneririm. istediğin ilişki türüne saygı duyacak adamlar onlardan çıkabilir.


windows95
(04.09.19)
(5)

Köpek korkumu nasıl yenebilirim?

Öyle ısırılma gibi bir durum yok küçükken bir kere köpek kovaladı ama ondan öncesinde de vardı bu korku. Köpeklerle şu yaşıma kadar hiç sevme okşama gibi yakın temasa girmedim. Normalde uyuyan köpeklerin dibinden falan yürüyüp geçebiliyorum ama dediğim gibi temas yok.Aslında çok seviyorum ama sanırı
Öyle ısırılma gibi bir durum yok küçükken bir kere köpek kovaladı ama ondan öncesinde de vardı bu korku. Köpeklerle şu yaşıma kadar hiç sevme okşama gibi yakın temasa girmedim. Normalde uyuyan köpeklerin dibinden falan yürüyüp geçebiliyorum ama dediğim gibi temas yok.

Aslında çok seviyorum ama sanırım dişlerinden korkuyorum bir kere sokakta dibime sevdirmeye geldiğinde kafasının üstünü sevmeye çalıştım ama ağzını açıp kafasını yukarı kaldırınca kalp krizi geçiriyordum neredeyse yanımdaki arkadaşım uzaklaştırdı sağ olsun.

Bu sabah durağa giderken mahallemizin köpeklerinden sarı çok da iri olmayan bir tanesiyle karşılaştım. Karşı kaldırımda benim tarafıma doğru yürüyordu birden benim kaldırıma geçince içten içe panik yaptım. Sakince karşı kaldırıma geçtim peşimden geldi diğer tarafa geçtim yine geldi. En son yerleri süpüren abi sağolsun kovdu ben de otobüsün durakta olduğunu gördüm. E köpek o tarafta, mecbur bir sonraki durağa koştum da öyle yetiştim. Otobüsün camından baktım ne göreyim köpek durağa kadar peşimden koşmuş.

kötü bir niyeti olmadığını biliyorum belki derdi sevdirmekti ama yakın olmasından korkuyorum işte. ağız kısmının bacaklarımın falan yakınında olmasından tırsıyorum. yarın sabah yine orada olacak ve bu olaydan sonra yine peşimden gelecek büyük ihtimalle. bir günde korkumu yenemeyeceğime göre yarın ne yapayım ben?
ceann deas
(21.08.19)
Bir köpeğin durup dururken ısırması yüzde 1 ihtimal bile değil.
Uzun vade için ; Köpeği olan insanlarla takılabilirsiniz.
Kısa vade için yani yarın için parmağınızı şıklatıp köpeği çağırın. gelirse sevin gelmezse sevmeyin. Haraç da verip işi tatlıya bağlayabilirsiniz. Kucuk az şekerli bisküvi gibi :)
Severseniz popo , bacak ve varsa yara bölgesinden sevmeyin. Kulağında küpe varsa o kulağı sevmeyin.


kitik
(21.08.19)
Sokak kopeklerinden bence korkun zaten :D Ben Sivas kangali da besledim ama sokaktakilerden hala korkarım. 4 defa isirilma aşamasına geldim.

Onun için tavsiyem sokaktakiler haricindekilere olacak :D Evcimen tipler mükemmel hayvanlar. Yavruları sevmekle başlayın. Ağzını açarlar oynamak için. Isırıyo gibi yaparlar ama asla hart diye dişlerini gecirmezler, hepsi oyun onlar için ya da dişleri kasinir böyle düşünün :)


superfluid
(21.08.19)
hayvanlarin dilinden onlarla vakit gecire gecire anlarsiniz. nasil bir insanin cocugu olunca aglamasindan altini mi islatti karni mi ac anliyor, hayvan da oyle. sana gelisinden, bakisindan tehlikeli mi degil mi anlar hale gelirsin. yani mumkun oldugunca hayvanli arkadaslarinizla vakit gecirin. huyunu suyunu bildiginiz kopeklerle yan yana durun.

yarin da kopegi gormemis gibi yapip duraginiza gidin. yokmus gibi. hatta kulaklik fln takip biraz daha soyutlayabilirsiniz kendinizi. belli ki gelip bacaginizi koparmayacak.


jimicik
(21.08.19)
ben sarhoş olup sokak köpeğini sevince korkumu aşmıştım. öneri değildir:)


Korkunuzu nasil yenersiniz bilmiyorum, ben isirilmaktan tutun da, cocukken boyum kadar 7 havlayan kopegin arasinda kalmaya kadar travmatik olacak seyler yasadim, buna ragmen hic korkum yok-yoktu, ta ki bir gun motosiklette ayagim isirilana kadar, simdi motor ustunde ve motorsuzken bambaska iki insanim, motorda tembelligin dibine vurmus zararsiz oldugu her halinden belli kopekleri 1 km oteden gorup korkmaya başlıyorum, yolda yururken canavar görünümlü havlayan kopekleri 'ne tatli seysin sen' diye seviyorum. Korku yenme tavsiyelerini okudum,benim durumuma uygun tavsiye goremedim zaten ama bazi cevaplara istinaden sunu soyleyecegim, sahipli ya da sahipsiz kopekleri severek korkunuzu yenmeye karar verirseniz ki pek yapabileceginize ihtimal vermedim, kopegi kafasindan sevmeyin,once elinizi bir koklatin, iki taraf da birbirinin zararsiz oldugunu anladiktan sonra oksayabilirsiniz. Sisman ve yasli sokak kopekleri sinirli olabiliyorlar, motosiklet, bisiklet, bazen sapka sinir edebiliyor sokak kopeklerini, onun disinda ben de durup dururken bir kopegin sizi isiracagini sanmam.


(21.08.19)
(3)

Super mario bros indirebilir miyiz?

Windows 10 bilgisayara kurula bilir mi? Ek program falan indirerek herhangi bir sekilde?
Windows 10 bilgisayara kurula bilir mi? Ek program falan indirerek herhangi bir sekilde?
ceann deas
(17.08.19)
SNES emulatorü ile evet. Torrent'ten bulabilirsin.


malheiros
(17.08.19)
Direkt internetten tarayıcıdan oynanıyordu. Retrogames


efruz
(17.08.19)
(15)

Hayatımın içine eden annem

Çocukken yaptığı eziyetlere bile girmeden son 3 yıldır çektiklerimizden bahsedeceğim. Kadın şeker hastası, Biri öğretmen biri öğrenci 2 kızı var. 4-5 yıl önce farketmeden ayağını yaktı şeker hastası olduğu için yara derine gitti o yaz tatili iki kardeş de evden dışarı adımımızı atmadan anneme baktık
Çocukken yaptığı eziyetlere bile girmeden son 3 yıldır çektiklerimizden bahsedeceğim. Kadın şeker hastası, Biri öğretmen biri öğrenci 2 kızı var.

4-5 yıl önce farketmeden ayağını yaktı şeker hastası olduğu için yara derine gitti o yaz tatili iki kardeş de evden dışarı adımımızı atmadan anneme baktık. Yaz bittiginde ayagi baya toparlamıştı biz sehirlerimize donduk. Herkes yerine gittikten bir hafta sonra annemin ise başladığını ogrendik. Biz evde kadina ayakta durup yarası kötü olmasin diye camasir astirmazken her gun belediye otobusunde gittigi isine dondu.

Hani biz bir sey yerken kucuk lokmalar halinde yeriz ya, onun yemek yeme sekli agzina sigabilecek buyuklukte her seyi bolmeden agzinin icine tikistirmak. Bildiginiz direk yutuyor. Bu yüzden ciğerlerine yumruk büyüklüğünde bir lokma kaçmış 4 gün yoğunbakimda yattı. 1 hafta serviste yatti. Tam dönem ortasiydi ablam da ben de apar topar geldik. Ablam zar zor 3 gun izin alabilmis sözleşmeli olduğu icin. Ben 3 hafta annemle kaldım tam olarak vize ile final arasina denk geldi bu olay. Sehrime doner donmez finallere girdim ortalamam yere cakildi. Annem ben dondukten 1 hafta sonra ise basladı.

Bu olaydan sonra yemesi daha da arttı ama hep bi bahanesi var. Yoğunbakimda verdikleri narkoz sisirmis o aslinda cok yemiyormus. Ayni masadayiz 1 butun ekmek yiyorsun her ogun bari yalan soyleme. 90 kiloya ulasti bu asamada.

Ondan sonra ramazan ayi geldi komsu bir sey tohumu vermisde bu da yutmus tok tutuyormus. Bize haber vermeden 1 ay oruc tutmus. Eve donduk 105 kilo bir anne. Bu seferde oruc kilo aldirmismis.

Bu yaz da ayak başparmağı sisti iltihap olduğu belli. Hastaneye gidelim diyoruz yok ayakta duramiyorum yok ugrasamam...İsrar edince sus artik kes sesini diye bagiriyor falan. Bu arada ablam bu yil araba aldi ama annem guvenip binmiyor. Benim staja baslamama 1 hafta kalmis bak gidelim ben haftaya staja baslayacagim seninle ilgilenemem diyorum hala bana kizip bagiriyor. Ben staja basladim annemin ayagi morarmayi gecti siyaha dondu artik ablamin arabayla gitmeyi kabul etmis sonunda.

Bir yandan staja gidiyorum bir yandan 3 kisi mr iydi ultrasonuydu ugrasiyoruz. Gece 1 de mr dan donup sabah 5 de otobuse bindigim gunler oldu. Ben dedigimde gitsek hem ayagi kotulesmeyecek hem ben eziyet cekmeyecegim.

Dün akşam o halde gezmeye gideceğim diye tutturdu. Gideceği akrabasi da yengesi. Her firsatta durup durup abim soyle yapti yengem soyle eziyet etti yok ben calistim parami yediler falan diye anlattigi akrabaları. Ayaga kalktigi anda parmagi siyaha donuyor sadece anne ayagin kotulesiyor gitmeyelim dedim diye kiyameti kopardi. Kac aydir hastaneden baska bir yer gormuyorum benim insan yuzu gormeye hakkim yok, benim gezmeye hakkim yok diye. E benim yok? Kendimi bildim bileli arkadaslarimla bulusmama para gidecek diye izin vermiyorsun zaten kac yıldır sana bakmak icin evden disari cikmiyorum butun yaz. Ne bi arkadaşımı gorebiliyorum ne dinlenebiliyorum. Okula donuyorum sen yogunbakimda yattigin zaman sicilan derslerimi toparlamaya calisiyorum kutuphanede geceliyorum benim gezmeye hakkim yok mu o zaman?

İkiyuzlulugu var birde. Annemin ayagi bu kadar kotulesmeden once babam badana yapicaz diye tutturdu. Ulan kadinin ayagi kotu, babam ise gidiyor annem bize soyleniyor babaniz surekli is cikariyor konusun sununla ben bu ayakla is yapamam diye. Babam geliyor baba boyayi seneye yapalim annemin ayagi kotu diyorum annem ordan e kızım bu evde oturuyoruz mecbur bazi seyler yapilacak yavas yavas yaparsınız diyor. Palm face olarak kaliyorum ben ortada.

Birde surekli ayagim iyi olsa da calissam bu hala okuyor en azindan onun harcligini cikarirdim diyor. Maddi olarak kotu durumda degiliz, zaten calistiginda da bize para verdigi yok. 7 sulaleye ben cocuklarimi okutmak icin calisiyorum nesaji veriyor ama lisede disardan 75 kurusa su aldim diye kavga cikaran bir insan. Bizden kisip nefret ettigi koyden tarla aliyor.

Son birkac tartismada hayatimi yediniz, beni yediniz bitirdiniz turu seyler soyluyor. Normalde muhabbet ettigimizde basa sarip sarip hem kendi akrabalarinin hem babamin tarafinin ona yaptigi kotulukleri anlatiyor ama yuzlerini gorunce onlardan iyisi yok. Defalarca kavga ediliyor yine onlara biz gidiyoruz. Ben ise ne zaman iyiligini dusunup anne soyle yapma, buna dikkat et desem omrumu bitirdiniz diyor. Acikcasi ben ona bakmak icin kendi hayatimdan vazgeciyorum ne sosyalligim var ne derslerim iyi. Guzel bir ortalama ile mezun olamayacagim gibi kendimi gelistirecek zamanim da yok. Asla bir guzel soz bir tesekkur yok. Asla kendime biraz dikkat edeyim ben bu cocuklarin hayatina siciyorum demek yok. Bunlara ragmen hic dusunmeden bize hayatimi yediniz diye bagirabiliyor. Cocuklugumdan beri onu uzecek ona laf getirecek tek bir sey yapmadim. Soyledigim hangi kelimeye kizacagini tahmin edemedigim icin yaninda insanlarla bile konusmadim. Ama ben hayatini yemisim ve bunu bana asil hayatini yiyen akrabalarinin yanina gidemedigi icin soyluyor.

Acikcasi icimde en ufak bir sevgi kalmadi. Ablamin da oyle. 2-3 haftaya gidicez annemin ayagi ne olacak diyorum bana ne baksin biraz kendine diyor. Parmaginin kesilme ihtimali var buyuk ihtimalle yine okulu birakip yaninda kalmam gerekecek. Gram yapmak istemiyorum. Kendine iyi gelmeyecek, yapma dedigimiz ne varsa yapiyor cunku. Benim artik kendini bile bile sakatlamasini iyilestirmeye calisacak gucum kalmadi. Bir yandan da gelip bakmazsam vicdansiz gibi hissedecegim. Gelip bakarsam derslerim iyice kotulesecek belki yılım uzayacak ve adim gibi eminim ki bunu benim basarisizligim olarak gorecek. Cok bunaldim artik.
ceann deas
(13.08.19)
Vicdan sahibiysen ki öyle görünüyor, eşek gibi bakacaksın. Zincire de vuramayacağına göre çok kasmadan, kendine de vakit ayırarak yanında bulunacaksın.


dolan dolmuş
(13.08.19)
Belli ki annen bunalımda. Baban da bu durumda ne yapması gerektiğini bilemiyor olabilir. Kendince uğraşacak bir şeyler buluyordur.

Kendin için bazı şeyleri duymamayı, görmemeyi başarman lazım. Ben olsam şu anki aklımla işimi, gücümü, hayatımı, geleceğimi en öne koyardım. Annemi sadece uyarırdım. Elimden gelirse yanında dururdum ama uzak dururdum. Onun yerine parmağını dert edinmezdim. Bak parmağın kesilir ama sen bilirsin doktora gitmezsen gitme derdim.

Annen 3 yaşında bebek değil.

Sen elinden geldiğince hayatını düzene koy, düşük notların, zaman kaybın için de kimseyi suçlama. Okulun işin senin sorumluluğundur.


marsargo
(13.08.19)
Annen hastalaninca neden babanin bakmadığını anlamadım. Hatta bir yere kadar "tüh babası vefat etmis/ayrilmislar" diye üzülerek okudum. Yaptığınız fedakarliklar BENCE babanin görevi. Fazla ustlenmeyin öyle her şeyi


üğpoıuy
(13.08.19)
annenizin sorunu sizinle degil, kendisiyle. yazdiklarinizin buyuk kisminda annenizin davranislarini kisisel algilamanizin ve kisisellestirmenizin sonucunda hissetikleriniz anlatiliyor. olaylari kisisellestirdikce, baskalarinin dertlerini de uzerimize aliriz. annenizi degistiremeyeceginize gore, olaylara bakis acinizi degistireceksiniz.

kalip bakma olayina bir sey diyemem, kimsenin size bakacaksin ya da bakmayacaksin deme hakki da yok bu arada, sizin karariniz sizin hayatiniz. eger bunu tercih edecekseniz ve bu sekilde huzur bulacaksaniz, pasa gonlunuz istemezse bakmazsiniz. bakmayan milyarlarca insan var dunyada.

bu bir yana, tavsiyem annenizin sacma sapan tavirlarini, baskalarinin dedikodusunu yapmasi, soylenmesi, vs. vs. uzerinize alinmayacaksiniz, en azindan kafa rahatliginizi koruyabilirsiniz. babanizin arkasindan soylenip, karsisinda boya yapmayalim diyemiyor mu, yengenizin arkasindan soylenip yuzune mi guluyor, sizin soylediginiz seyleri cirkince mi karsiliyor, yapmayin, soylemeyin, duymamazliktan gelin, herhangi bir tepki vermeyin. evet cok zor olacaktir, bu bir aliskanlik olmus, bu sekilde yetismissiniz ancak annenizin baskasinin arkasindan konusup ziyarete gitmek istemesi onunla ilgili bir sey, sizinle degil, o onun iliski kurma sekli demek ki, sizin degil. kendinizi onun kendi icindeki huzursuzluktan ve mutsuzluktan ayirmaniz lazim, cunku bu yaptiklarinin nedeni aslinda kendisinin asiri mutsuz olmasindan kaynaklaniyor. ama mutsuz olan o, siz degilsiniz.


kassiopeia
(13.08.19)
bu arada bu olaylar sirasinda baba nerede? neden babanizin gorevini siz ustleniyorsunuz iki kizi olarak? neden bu kadar hirpaliyorsunuz kendinizi, hirpalamak zorunda misiniz yoksa hirpalamayi mi tercih ediyorsunuz? bunu da dusunmeniz lazim.


kassiopeia
(13.08.19)
üğpoıuy ve marsargo +1

annen cocuk mu da her bir yeri uf oldugunda yanina gidiyorsun?

benim okulum varken annem ayagini catlatmisti bir kere bile gitmedim. cunkuu gerek yok. annem kendine bakabilecek yasta. ha bak benim babam on yil once vafat etti. buna ragmen gitmedim.

benim annemde bel fitigi var. buna ragmen agir kaldiriyor beli agriyor. ben yapma dedim ama yapiyor. ama baska bir sey yapamam. kendi eder kendi bulur. sonra coooooook sicak suyla banyo yapar gozleri kan canagina doner. hastanelik oldu falan yine gitmedim. cunku gitmeyi gerektirecek bir durum yok ortada. sicak suda yikanma anne diyorum ama yikaniyor. 50 yasinda kadin, ne isterse onu yapar.

annen her agladiginda agzina emzikle koşma. baban öldü sandim e hala yasiyormus. birak da o baksin.

sen okuluna odaklan. istedigin ortalamayla mezun olamadiginda deoresyona falan bile girersin sen annem yuzunden hayatim bok gibi diye diye.

annen hastalansin. birak yahu su kadini. sanki kalp ameliyati olmus gibi kosturup durmussunuz.

parmak yahu parmak. kendisi ilgilensin. kendi edip kendi bulmus zaten. siz uyararak ve hastaneye goturmeye teklif ederek elinizden geleni yapmissiniz.


...


bugunden itibaren annene yardim etmeyi birakiyorsun. parmagiyla ilgili bir sorun cikarsa gitmiyorsun.

eger gidersen hayatini mahveden annen degil kendin olacaksin.

vicdan micdan tiriviri bunlar. vicdan yapilmayi hakeden vardir haketmryen vardir.

o senin annen o seni dusuncegine sen onu dusunup durmussun.

artik kocaman kizsin kendi ayaklarin ustunde dur kendi kararlarini ver. annen sadece nazlaniyor sana muhtac degil.

once kendini dusunme zamanin geldi.


batlegolas
(13.08.19)
annenizin kisilik sorunlari var belli ki. bence onun ayak parmagi icin okulunuzdan geri kalmayin. birakin kendi etsin kendi bulsun. evlat evlat gibi, anne anne gibi davranmali. yetiskin bi kadin olan annenize annelik yapmak zorunda degilsiniz. sizin onunuzde 30+ yil var. aklen ve ruhen sagliginizi koruyun zarar veren kisi oz anneniz olsa bile. ablaniza ve size fazla yuk binmis. ailevi durumunuzu bilemiyorum ama babanizin duruma mudahale etmesi gerek


annenizin calismasi maddi acidan bir zorunluluk mu?


sparkle kiddle
(13.08.19)
batlegolas +1


meldaras
(13.08.19)
annenizin depresyonda olduğunu düşünmüyorum.
kişilik sorunları var+1
ve maalesef biraz bencil olan annelerden belli ki.

bakmak, bakmamak vicdan meselesi, bir şey demek zor.

fakat anneniz yalnız değil, yanında babanız var.
vicdan yükü oluşturarak ve manipüle ederek çocuklarını kendine ebeveyn yapmış.
sizin durumunuzdakilere ebeveyn çocuk ya da yetişkin çocuk deniyor.
yani aile dinamiğinde bozukluk var.
çocuk ebeveynden almalı, ama ebeveyn çocuktan alıyor.
bu uzun vadede ilişkilerinize etki edebilir.
mesela evlilikte kendinize ebeveyn aramak gibi.

annenizle bu durumu net bir dille konuşsanız diyeceğim, ama maalesef anlamaz.
cehalet demeyeyim, ama belli ki bir burnunun dikine gitme huyu ve "nasılsa arkamı toplayan var" rahatlığı var.

bu rahatlığı ondan almanız, yani ilgilenmemeniz size şiddetle geri dönecektir, yani püskürecektir.
ama maalesef ebeveynler kendi hayatları ve yaptıkları ebeveynlik konusunda bilinçli davranmadıklarında, çocuklar kendi hayatlarını düşünmek zorunda.
bunun için çelik gibi sinir ve kararlılık gerekir.
aynı zamanda söz konusu fiziksel sağlık olduğu için mesela siz gitmezseniz ve parmağı kesilirse, bu yüzden suçlamaya da maruz kalacaksınız.
üstelik, suçlansanız da suçlanmasanız da, hak etmediğiniz bir vicdan azabına sürükleneceksiniz.
dediğim gibi, konu sağlık olduğu için acımasız konuşmak istemiyorum, ama burada manipülasyon var.

ebeveyne yaşlılığında bakmakla, sorumsuzluğu nedeniyle genç yaşında yalnız olmadığı halde bakmak zorunda kalmak aynı şey değil.
bu gibi durumlar dolaylı olarak çocuğu ya da çocukları istismar etmek demek.
bunu kendisi ve sağlığı üzerinden yapması, altından kalkılması zor bir yük oluşturuyor.

o yüzden psikolojik olarak güçlü durmanız ve bir karar vermeniz lazım.
kendi hayatınıza devam etmeyi seçmeniz halinde, ilişkiniz büyük ölçüde sınanacak, belki kopacaktır.
ama bu bir seçim.
yine de, "annemdir bakarım" derseniz, bu şekilde yaşamaya devam etmeniz gerekecek.
fakat bu da diğer seçenek kadar saygı duyulası elbette.

bilmeniz gereken, hiçbir zaman sizi anlamayacağı, takdir etmeyeceği ve dediklerinizi kabul etmeyeceği olmalı.
bu bir karakterdir ve değişmez.
o yüzden konuşmaya çalışmakla, kendinizi anlatmaya çalışmakla yorulmayın.
eğer ilgilenecekseniz, anlaşılmaya çalışmakla harcayacağınız enerjiyi ona bakmaya harcayın ve kulaklarınızı tıkayın.

psikolojik olarak buna uzun vadede öfke ve hayatınızda kaçırdıklarınız için sürekli anneyi suçlamaya eğilim eşlik edecektir.

yani ya biri ya diğeri.
başka bir çözüm yok.
bazı gerçekleri kabul ederek karar verin.
bu karar annenizle değil, kendinizle ilgili olsun.
yani siz nasıl bir yol izlemek istiyorsunuz, neleri yaşamaya hazırlıklı ya da gönüllüsünüz?
düşünmeniz gerekenler bunlar.


blatta hiberna
(13.08.19)
Babam tır şoförü ama yakın çevrede çalışıyor. 2-3 günde bir akşamları eve geliyor. Düşündüğümde en büyük sorun gerçekten bizim fazla iyi evlatlar olmaya calismamiz sanirim.

Annem kendimi bildim bileli çalışıyor. Daha okula başlamadığım zamanlarda sabah 7 de annemin sabah kapı kapatma sesine uyanır cama koşar gidişini izlerdim. Onu bir daha goremeyecegim korkum vardi cunku ne zaman grip olsa basi agrisa oluyormus gibi davranirdi. Cocuklugum annemin cok hasta oldugunu, her an olecegini dusunerek gecti.

Bu yuzden hep annemi uzmemeye calistim, ablam da oyle. Ne is olsa yardima kostuk. Çok kotu zamanlarimiz oldu, kisin yakmak icin eve soba kurmak zorunda oldugumuz zamanlar oldu. Sobada yakmak icin el arabasiyla ormana gidip odun topluyorduk. Daha o yasta annem zorlaniyor diye el arabasinin onune ip baglayip yokuslarda yukari cekerdik. Ormanda kendimizden buyuk agac dallarini surukleyip getirirdik. 2-3 yil once boyun agrisiyla hastaneye gittigimde rontgen sonucuma bakan doktor ileri derecede boyun duzlesmesi olmus, kucukken sana amelelik mi yaptirdilar diye isi dalgaya vurdu gözlerim doldu da bir şey diyemedim.

Hayatımız boyunca anneme babama yük olmayalım(?) diye kendi işimizi kendimiz yaptık. Haftasonu veli toplantısı olduğunda annem sadece pazarları tatilim var onda da okula gidemem derdi hakli bulurduk, sonra hocalardan azarı biz yerdik. Simdi dusununce o kadar sacma geliyor ki.

Derslerimizle ilgilenen yok sadece basari bekliyorlar, onlar hicbir sekilde ilgilenmeyecek ama biz hep en iyisi olmak zorundayiz. Her seyi kendimiz yapmaliyiz. Bir yere gidilecekse kendimiz bulup gitmeliyiz ama 50 kere iş için gittigimiz yere arkadaslarimizla bulusmak icin gidersek dogup buyudugumuz İstanbul bir anda teklikeli oluyor. Suratlar asiliyor o bulusma burundan getiriliyor.

Babamiz zaten asla sorumluluk almayan biri. Anne anca para kazanayım ev alayım, arsa alayım, gençliğimde bana çektiren akrabalarımız biz bu kadını yıkamadık evleri tarlaları var kızları okuttu meslek sahibi yaptı desin bunun derdinde. Biz ablamla kendi hayatlarımızla zor başa çıkıyoruz zaten kız Erzurumun teroristlerin cogunlukla oldugu bir koyunde ogretmenlik yapiyor. Kiz her geldiginde konustugun biri var mi diye kizi sıkıştırıyor yasin geldi artik falan diyor. Ulan kızın elektrigi yok duzgun tipide saglik ocagindan lojmana 50 kabloyu birlestirerek elektrik cekiyor. Musluktan akan suyundan saman geliyor ilceden icme suyu aliyor diye her gittigi yerde bizim kiz da cok hassas Erzurum’da bile icme suyunu taa ilceden getiriyor diye lafini yapıyor utanmadan. Kiz bu durumda hayatta kalmaya calisiyor o hala koca lafı yapiyor. Asla bize saygısı yok. He birde gecen ayagi o halde 50. Dereceden akrabanin dugunune gitmeye kalkti. Neymis bizimde dugununuz olacakmis o dugune gitmezse bizim dugunumuze kim gelecekmis. Ulan sen altin para takmasi var diye su yasimiza kadar kuzenlerimiz dahil kimsenin dugunune gitmemissin. Bu yastan sonra nereden akraba oldugumuzu bile hatirlamadigim adamin kizinin dugunune gitsen ne olacak? Sen beni 50 lira icin lise mezuniyetine gondermemissin, lisedeki arkadaslarimdan hicbiriyle bulusmaya gondermemissin hepsiyle aram açılmış. Hic yakın arkadaşım kalmamış sen neyin düğününden bahsediyorsun? Düğün yapmayacağım çağıracağım kimse yok diyorum öyle olur mu karşı taraf seni sahipsiz kimsesiz mi sansın diyor. E zaten öyleyim? Zaten kimsem yok. Bunları herhangi bir yere değil de buraya yazmamın sebebi de bu zaten. Herhangi bir derdimi anlatacak kimsem yok.

Annemın bize verdiği her zararın farkındayım ama ne zaman biraz soğuk yapsam sağlık kartını oynuyor. Bir sekilde kendini acındırarak bizi etkisine alıyor. Onun yüzünden hayatımı sonlandırmaya karar verdiğimde bile benden sonra hali ne olur diye onu düşünüyorum.


ceann deas
(13.08.19)
bu nası bi beladır çözebilmiş değilim. anneni çoktan silmen lazımdı. vicdan yapma sırası değil. tam anlamıyla hayatınızın a. koymuş.


Daha da geç olmadan hayatınızı yaşamaya başlayın. Derslerinizi düzeltin,dil bilmiyorsanız dil çalışın,arkadaşlarınızla dışarı çıkın,mümkünse spor yapın. Genç bir kadınsınız,bu hayat sizin,elinizden ne geliyorsa kendinize yatırım yapın. Kimse kimseyi değiştiremiyor,anneniz de böyleyse böyledir. Her yazınızı da o evde geçirmeyin,imkanınız varsa üniversitenizin şehrinde kalın. Staj yapın,çalışın,deneyiminiz,çevreniz ve özgüveniniz artsın.


asteriks
(13.08.19)
cidden üzüldüm. arkadaşlar da çok güzel yazmışlar.

annenizin teşhisini geçeceğim; hem haddim değil, hem de faydası yok.

size diyeceğim şu: geçmişi unutun ve hayatınıza sahip çıkın. nasıl yapacağını yaparken öğrenirsiniz. kurban rolünü reddedin. hayatınıza sahip çıkın.


e haliyle
(14.08.19)
Dolan dolmuş +1

Eşşek gibi oturup katlanacaksın çünkü sen böyle birisin. Rest çekebilecek olsaydın çoktan çekerdin. Burda yazıldıktan sonra değişmeyeceksin. Zaten bie şey değiştirmek için değil de içini dökmek için yazmışsın bence. Annen ölene kadar hayatın bundan ibaret. Kolay gelsinnnn.


glide
(14.08.19)
(4)

kod yazarken buyuk i sorunu

bir textboxtan arama yapıcaz mesela istanbul arayacağız büyük harflerle İST yazınca çıkıyor ama küçük i yazınca IS olarak okuyup ısparta getiriyor. ö ö ç harflerinde falan sorun yok sadece ı harfi. Bunu nasıl düzeltebiliriz?
bir textboxtan arama yapıcaz mesela istanbul arayacağız büyük harflerle İST yazınca çıkıyor ama küçük i yazınca IS olarak okuyup ısparta getiriyor. ö ö ç harflerinde falan sorun yok sadece ı harfi. Bunu nasıl düzeltebiliriz?
ceann deas
(08.08.19)
hangi kod bu arama nerde yapılıyor, javascript mi, sql mi, mysql mi, javascript mi, c# mı? hangi platformda çalışılıyor? ona göre yönlendirilebilir belki.


aziz dostum jack
(08.08.19)
C# kodu arama textboxta yapiliyor


ceann deas
(08.08.19)
Türkçe harfleri küçültürken veya büyütürken hangi dilde işlem yaptığınızı belirtmeniz gerekiyor.

Console.WriteLine("İIĞŞÇÖÜ".ToLower(new CultureInfo("tr-TR", false)));

gibi.


anonim yazar
(08.08.19)
bende ingilizceye çevir diye bir fonksiyon oluyor.

aranacak ve karşılaştırılacak kelimelerdeki türkçe karakterleri temizleyip ingilizceye çeviriyor

Misal ÇAĞLAYAN kelimesini aratacaksın. Textbox'a ÇAĞ yazdın.

ÇAĞ --> cag
ÇAĞLAYAN --> caglayan

dönüşümünü yaparsan hiç sıkıntı yaşamazsın.


kimlanbu
(08.08.19)
(19)

Aileniz sizinle cinsellik hakkında bir konuşma yaptı mı?

Kadınlar için anneniz erkekler için babanız sizinle cinsiyetiniz hakkında eğitim konuşması yaptı mı? Bu yaşta şu durumlar başına gelebilir korkmana gerek yok gibisinden bir şeyler falan söyledi mi? Bizimkiler her şeyi bilmemiz gerekiyor gibi davrandı sağolsunlar her seyi olduktan sonra ya da okulda
Kadınlar için anneniz erkekler için babanız sizinle cinsiyetiniz hakkında eğitim konuşması yaptı mı? Bu yaşta şu durumlar başına gelebilir korkmana gerek yok gibisinden bir şeyler falan söyledi mi? Bizimkiler her şeyi bilmemiz gerekiyor gibi davrandı sağolsunlar her seyi olduktan sonra ya da okulda öğrendik. Ayıp çünkü o konulara girerlerse namus gider çarpılırız. Bir de evlilik öncesi konuşma falan oluyormuş öyle bir şey yapacağını da sanmıyorum sizde durumlar nasıl?
ceann deas
(07.08.19)
Benimki sağlıkçı olduğu için anlattı ne var ne yoksa


lcha
(07.08.19)
erkeğim, hiç konuşmadılar. dindar olmalarına rağmen ergenliğe girişi falan bile anlattıklarını hatırlamıyorum. yani abdest bakımından falan. aklıma geldikçe şaşırırım bu duruma.


meiyisi
(07.08.19)
Annem ben 11-12 yaşındayken konuşmuştu ama sonra arkadaşlarıma söylediğimde çok şaşırmışlardı, kendi çevremde çok yoktu yani.

Müthiş önemli bir konu bu. Çocukların bu konuda küçük yaştan itibaren doğru bilgiyi sağlıklı bir şekilde öğrenmesi gerekiyor ama ne yazık ki nice yetişkin de bu konuda çok bilgisiz.


fotrsapka
(07.08.19)
Yaptılar aralıklarla. Öyle ders gibi değil de, ara ara gelişebilecek durumlarla ilgili küçük küçük konuşmalar şeklinde. Bir gün bir şeyi başka bir gün başka bir şeyi anlattılar.

Fakat ben erkeğim diye babam anlatmadı. İkisi de farklı zamanlarda, bazen birlikte anlattılar.

Evlilik öncesi ne konuşması oluyormuş? Bir konuşma olmaz artık bu saatten sonra. At kadar adam oldum, neyi konuşacağız, ortada danışacağım bir sorun olmadığı ve ben bunu istemediğim sürece?


hiç hatırlamıyorum, bir keresinde babam doğum ile alakalı bir şeyler anlatmıştı ama öyle bir cinsellik muhabbeti olmadı


Bulabildigi her fırsatta anlatiyor benimki, konusu gecmisse vs. Ergenlige girince regl, kıl tuy olaylarini detaylica anlatmıştı. Böyle şöyle yapabilirsin yapsan iyi olur sonrasında sorun yasamazsin vs.


Amaranta ursula
(07.08.19)
babam ben 20 yaşındayken "prezervatif kullan oğlum, hastalık falan kapma" demişti o kadar, başka bir konuşma olmadı.


night train
(07.08.19)
İlginç bir şekilde annemle değil babamla konuştuğumuz olurdu. Annemle konuşmaktan (regl, kıl-tüy vs dahil) hep utandım ve rahatsız oldum, o konuşmak istediği zaman ben istemedim. Annemle hala konuşmam bu konuları. Çocuk/doğum konularının bilimsel tarafını babam anlatmıştı. Bir keresinde ergenken porno izlemiştim, onu öğrendiklerinde annem kıyameti koparmıştı ama babam gayet sakin, anlayışlı olup yetişkin insanla konuşur gibi uzun mantıklı bir konuşma yapmıştı. Bir daha da porno izlemedim zaten.


pati
(07.08.19)
Seninki yavaştan kalkmaya başlamıştır diye alay edilmişti bu sayılıyor mu ?


olaylar olaylar
(07.08.19)
Erkegim, lise 1 de boynum morarmiş bir şekilde gelene kadar kimse cinsellik hakkında konuşma yapmadı. O halimi gördükten sonra da söyledikleri tek şey kondom kullan oldu. Geri kalan her şeyi ya araştırarak ya da yaşça büyüklerimizin anlattıklarıyla öğrendim.

Ebeveynlerim üniversite görmüş, sözde kültürlü insanlar ama gel gör ki o zamanların Türkiye'sinde üniversite okusanda çocuğuna çok basit bir eğitimi bile veremiyorsun. Sanırım bunun bana tek olumlu yanı ileride çocuklarıma kız/erkek farketmeksizin cinsellik konusunda üstlerine düşeceğim oldu.


themmis
(07.08.19)
Ergenlik döneminde su faturasının benim yüzümden çok geldiğini söylerlerdi. Cinselliğe en yakın konuşma bu tarz şikayetlerdi. Anlamıyolardı. Hiç kimse anlamıyodu beni!


IncredibleMau
(07.08.19)
Annem regl, kil, tüy konularinda konustu; yardimci olup epey birsey ögretti ama cinsellikle ilgili hic konusmadik.
Ben bazen böyle seylerin lafini actigimda da geri kafali yorumlar yaptiklarindan artik akillandim, hicbir sey konusmuyoruz. :D

Erkek kardesim baska bir sehire kiz aradasini ziyarete gittiginde bile sesini alcaltarak söylüyor bunu. Biz nasil konusalim :D


chitosan
(07.08.19)
evliyim. ne regl olduğum zamanlarda ne de evlenirken konuşmadı annem. hiçbir konuda konuşmadı. iyi ki internet var.


deartheodosia
(07.08.19)
bi tek dayım kamışa su yürüdü mü len keraneci demişti :/


annem regl ve epilasyon konularında konuşmuştu 8 9 yaşlarındaydım. Cinsellik konuşulmadı.


kaptan maydanoz
(07.08.19)
Evet, cinsellik namina ne varsa babam ogretti kucukken.


stavro
(07.08.19)
Annem o kadar bilimsel anlatmıştı ki tam anlamamıştım.


physcos physcos
(07.08.19)
Yav ben deli meraklı bir çocuktum. Annemi çok sıkıstıriyordum. Orta okulda sıra arkadaşımın porno dergisini almıştım, çok merak ediyorum ne olur ben de bakayım diye. Kadınım bu arada. Resim cantamın icine çaktırmadan koymuştu. Sanırım orada ilk bir elin vajina içine girebildiğini öğrenmiştim. Bir penis görmüştüm. Cok penis tabii (._.) Aslında epey bilimsel bir meraktı. Inceliyordum. Ondan önce de ilk okulda anneme iki deliğimiz var, hangisinden birleşme oluyor diye sormuştum. Annem anlatmak zorunda kaldı her şeyi. Şimdi bazı deli sorularımı hatırlıyor ama buraya daha fazla yazamayacağım. Utanç kaynağı yarebbirm ya.


velvetmorning
(07.08.19)
Babam konuşmasına konuştu da, gizli izlenen porno kasetler ve gizli okunan Playboy dergileri vesaireden referans alan arkadaşlardan çok daha sonra. 90'larda anca o kadardı işte...


d max
(07.08.19)
(1)

Kablolu ağda internete bağlanıyor ama ortak dosyaları göremiyorum

Kablolu aga baglandigimda normalde serverdaki ortak dosyalara baglanabiliyordum simdi sadece internete baglaniyor hicbir ayar falan degismedi neden olmus olabilir bu?
Kablolu aga baglandigimda normalde serverdaki ortak dosyalara baglanabiliyordum simdi sadece internete baglaniyor hicbir ayar falan degismedi neden olmus olabilir bu?
ceann deas
(05.08.19)
ağ kartını önce disable, sonra tekrar enable yapın. muhtemelen domain controller'ı göremiyorsunuz. ağ kartını resetleyince tekrar bağlantı kurmayı dener. olmazsa domain controller'ın ip adresini kontrol edin ve kendi bilgisayarınızda dns server olarak bu adresin göründüğündene emin olun.


shadowfollower
(05.08.19)
(4)

İnsanlar çok kırılgan değil mi?

Gönül işlerine taşımayın hemen psikolojik değil fizyolojik kırılganlıktan bahsediyorum. Ve yazacaklarımı hassas olanlar okumasın lütfen.Kamil Koç kazası başlığında firmanın diğer kazalarının linkini vermişler. Onlara tıklarken kaza görsellerine kadar geldim ve küçük bir farkındalık yaşadım. O kadar
Gönül işlerine taşımayın hemen psikolojik değil fizyolojik kırılganlıktan bahsediyorum. Ve yazacaklarımı hassas olanlar okumasın lütfen.

Kamil Koç kazası başlığında firmanın diğer kazalarının linkini vermişler. Onlara tıklarken kaza görsellerine kadar geldim ve küçük bir farkındalık yaşadım. O kadar egonun, hırsın, paranın, derdin tasanın arkasında aslında hepimiz kanlı et parçalarıyız. Kaza videolarında en ufak basınçta patlayan iç organları, kafalar, parçalanan kollar, fırlayan kemikler.

Dünya kadar paran var gelecek planların var veya ne bileyim 10 yıl sonra buruşmasın diye narin cildine o kadar krem sürüyorsun kaza oluyor hop hepsi planların hepsi gidiyor o derin parçalanıp içindekini ortaya saçıyor. Sabah evden çıkarken makyaj yapıyorsun rimelin göz kapağına bulaştı diye sinirleniyorsun hop bir yerden kafana bir şey düşüyor rimeli geç kafatasın parçalanıp beyin dökülüyor. Şimdiye kadar hiç öyle ağır yaralı insan görmediğim için belki de insanları hep kıyafetiyle makyajıyla görüyordum. Gördüğüm fotoğraflardan sonra çevremdeki insanlara ilk defa derinin altindakileri düşünerek baktım derimiz aslında bizi ne kadar yanıltıyor. Sanki cildimiz zırhmış gibi bizi her şeyden koruyacakmış gibi algılayıp gelecek planları yapıyoruz ama 1 cm bile olmayan derimizin altında hepimiz etiz.
ceann deas
(02.08.19)
Aynen öyle. Bunu unutmamız mutsuzluğumuzun da kaynağı bence


Delay Fuze
(02.08.19)
Normal degil mi? Somut bir bedenimiz var ve faniyiz.
Sen bir de sahipsiz ceset sayfalarina bak. Her sey anlamsiz kaliyor.

Yapilmamasi gereken bunu unutmak. Umarim sen farkina vardiysan unutmazsin.


dont eat me
(02.08.19)
çamur içinde bir delik, bir tümsek. budur bekleyen bizi.

farkındalığın artmış, bu iyi bir şey


doğada motorlu taşıtlar olmadığı için diğer canlılar bu kadar şiddetli kazalar geçirmiyor. yani göreceli tabi ama bence zayıf olan biz değiliz. konfor ya da sürat için riski artırıyoruz ve kazalar gerçekleştiğinde doğada göreceğimizden büyük hasarlar görüyoruz.


sinek kral
(02.08.19)
(5)

MiBand 3 neden eski modellerinden daha ucuz?

https://urun.n11.com/akilli-bileklik/xiaomi-mi-ozellikli-m3-akilli-bileklik-titresimli-su-gecrmez-band-P364860094?gclid=EAIaIQobChMI5PCsierj4wIVAtKyCh3xrQPTEAQYAiABEgLecvD_BwE&gclsrc=aw.dshttps://www.trendyol.com/m3/akilli-bileklik-titresimli-su-gecirmez-renkli-ekran-nabiz-olcer-tum-telefonlar-ile-u
urun.n11.com

www.trendyol.com

urun.gittigidiyor.com

Miband 1, 1s ve 2'nin 70-80 den aşağı düştüğünü görmedim şimdi 3 çıkmış almayı düşünütordum fakat bu fiyatları görünce işkillendim bir. Modelde kronik sorun falan mı var?
ceann deas
(02.08.19)
Xiomi mi ozellikli... acaba baska marka mi diye dusundum. arti resimlerde renkli ekran da var. 3te renkli ekran yok


Flipsflops
(02.08.19)
Hocam ilk link imitasyon. "mi band özellikli m3" diyerek bunu belirtiyor da zaten. diğerleri de aynı yani ürün xiaomi bandrollü değil m3 diye çakma bir marka ;)


Sahte çünkü. Mi band 3 orjinal, bunlar m3 diye bir şey.


bahoho
(02.08.19)
ilk ikisi xiaomi mi 3 değil. muhtemelen 3. sü de değil.


jugador
(02.08.19)
Ya ahahah cidden millet nasıl dolandırılıyor diyordum başıma geliyordu. Hoş çok fazla incelemedim belki sonradan uyanırdım ama farkettiginiz icin tesekkurler :D


ceann deas
(02.08.19)
(4)

Bilişim stajiniz nasıl geçmişti?

Öğleden sonra bilgisayar getirecekler şuan ellerinde olan projeye dahil etmek istiyorlarmış . Hata yapmaktan korkuyorum projeye dahil etmek derken nasıl bir iş yaptirabilirler ki stajyere? Morale ihtiyacım var. :/
Öğleden sonra bilgisayar getirecekler şuan ellerinde olan projeye dahil etmek istiyorlarmış . Hata yapmaktan korkuyorum projeye dahil etmek derken nasıl bir iş yaptirabilirler ki stajyere? Morale ihtiyacım var. :/
ceann deas
(29.07.19)
Çok ağır bir iş vermezler. Kendi stajerlerime kapasitelerini aşan iş vermiyorum. Yapılacak hatayla ben uğraşacağım sonra diye. Ayrıca bu stresle yaşanmaz. sal biraz. İşi öğrenmeye bak hata yapar mıyım diye düşüneceğine.


kablelvuku
(29.07.19)
Hata yapabilirsin, onlar da bunun farkındadır merak etme. Ama yaptığın hatayı düzeltmek için ve verilen işi düzgün yapmak için çabala bence. Stajı zorunluluktan değil bir şeyler öğrenmek için yapıyorsan tabiki.


Abdurrahman
(29.07.19)
sakin ol, onlar yönlendirecek zaten, anlamadığın veya nasıl yapacağını bilemediğin bir şey olursa mutlaka sor, veya şu konuda ben şöyle ilerlemeyi düşündüm, nasıl olur, yapabilir miyiz gibi şeyler sor.
bilişim değil bizimki ama biz de kritik iş yaptırmıyoruz stajyere, yaptıklarını da kontrol ediyoruz. amaç stajyerin öğrenmesi, biz de bir yandan çalışma-düşünme-iletişim tarzına bakıyoruz, beğenirsek ileride işe alalım diye. karşı taraf da hevesliyse bizim çok hoşumuza gidiyor, zaman yettiği kadar başka konularda da çalışıyoruz, iki tarafa da bir şeyler katıyor bu.


pati
(29.07.19)
Çok sevindim! Sizde bir ışık gördüler demek ki projede yer verecekler. Hata yapmaktan korkmayın. Yaptıklarınızı kontrol etmeden projeye dahil etmezler. Ne yapabileceğinizi de biliyorlardır. Elinizden geleni yapın, öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmeye çalışın.


cosmicstring
(29.07.19)
(14)

İntihar ettikten sonra geride kalanlar

Annesi babasi kardeşleri ne yapıyorlar mesela? Hiç karşılaştınız mı?
Annesi babasi kardeşleri ne yapıyorlar mesela? Hiç karşılaştınız mı?
ceann deas
(23.07.19)
neyi ne yapıyorlar?


gkhncnzdgn
(23.07.19)
hayatımıza bir şekilde devam ettik. siz hangi açıdan soruyorsunuz?


geride not falan yoksa neden intihar ettiğini anlamaya çalışırlar herhalde.
çok üzülürler. neden sordun ?


catch
(23.07.19)
herkes nasıl yaşamaya devam ediyorsa aynı şekilde, evet. ben de merak ettim sorunun kaynağını; daha doğrusu hangi yönde bir cevap aradığınızı.


brena
(23.07.19)
Karşılaştım. Çekirdek aile harici ciddiyim takan yok. Anne ve babaya hayat boyu sürecek psikolojik sorunlar kalıyor.


noisette
(23.07.19)
evet karsilastim. komsumuzun bir oglu vardi. ergenlik caglarindaydi. annesi ile bir gun bilmem ne sebeple tartismis, gidip kendisini asmisti. cenazesini bizzat gordum.

annesi birkac yil hayata kustu. evine kapandi. kimseyle konusmadi. bu 3-4 yil surdu.
sonra bir cocuk yaptilar. olen cocuklarinin ismini koydular.

kardeslerinden biri arkadasimdi. o da birkac ay yas tuttu. sonra derslerine ve hayatina dondu.

anne ve babanin kalbinde daima kaliyor, hayatlarina yansiyor o aci. ama kardeslerden o kadar emin degilim.


çok karşılaştık. arkadaşı olarak bile yoğun travma yaşayanlar oldu. siz hangi açıdan bakıyorsunuz?


mikahakkinen
(23.07.19)
İntihar mı kaza mi bilmiyorum ama şöyle bir şey oldu. Komşunun 6 yaşlarındaki oğlu buzdolabının tutulacak yerinden kendini atkıyla asıp ölümüne neden olmuştu. Annesi de o sırada evi süpürürken duymamıştı. İki gün hastanede kalıp ölmüştü.
İlk başta buzdolabını attılar, sonra o evden taşındılar.


coca cola
(23.07.19)
özellikle anne ve babalarını yaşayan birer ölüye dönüştürüyor intihar edenler.

yani biri intihar ettiğinde aslında intihar eden sayısı en az 3 oluyor.


sfteses
(23.07.19)
Anne ve baba pek yasamiyor, yasayam olu gibi etrafta dolasiyorlar.


red g
(23.07.19)
annemin teyzesi, 20 yıl oldu kadın hala ruh gibi


same idiot
(23.07.19)
Çekirdek ailemde iki kişi gerçekleştirdi bu eylemi 5 yıl arayla. İlk intihar eden eşiyle birlikte intihar etti, üstelik ben buldum onları, lise sondaydım. Biraz kişilikle alakalı sanırım nasıl bir iz bıraktığı. İlk birkaç yıl çok sarsıcı olsa da bir şekilde hayata dönüyorsun. Ben daha dirençli ve olgunlaşmış olarak çıktım o süreçlerin her ikisinden de. Çok derin izler de bıraktı elbette ki ama çocukluğumdan beri çok rasyonel bir mizacım olduğu için, bu izleri melankolik bir ruh haliyle taşımaktansa, hayatıma ivme kazandıran unsurlar olarak kullanmayı başardım şükür. Ama atlatamayan insanları da anlıyorum, çok çok zor sorgulamalar yaşatıyor insana. Düşmanıma bile dilemem o süreçleri.


Phoebe
(23.07.19)
O günü hayatım boyunca unutabileceğimi pek sanmıyorum. Ben yas tutmaktan ziyade yaşamın ne kadar değerli olduğunu düşünüp bundan sonraki hayatımı dolu dolu yaşamaya karar vermiştim.

Bir de herkes haklı olarak anne babadan bahsediyor ama asıl olan geride kalan kardeşe oluyor. Bir anda hem aileden hem akrabalardan hem de çevreden öyle bir ilgi/baskı/sorumluluk beklentisi/hede (çoğu zaman kendi kendilerini rahatlatmak için size yükleniyorlar) geliyor ki insan boğulacak gibi oluyor.


bruce mclaren
(23.07.19)
Çok genel bir soru bu, kimin intihar ettiği herkes üstünde farklı etki yaratıyor zira.
Genel olarak bir yakını intihar edince insanda bir garip reddedilmişlik hissi oluyor. "Benim sağlayabileceğim hiçbir mutluluk yok muydu senin için?" diye düşünüyorsunuz.
Eğer intihar eden bir evlatsa anne baba için herhangi bir şeyle kıyaslanabilen bir acı değildir o. Bir araştırma vardı, dünyanın en kötü acıları listesi gibi bir şey yapmışlar. "Çocuğun ölümü" yoktu o listede, sebebi olarak da bir çocuğun ölümünün yaşattığı üzüntünün diğer en büyük acıları bile komik derecede önemsiz hale getirmesi nedeniyle kıyaslanamaz olmasıydı. (When The Bough Breaks kitabından alıntılıyorum bunu)

Ama işte bir şekilde herkes kendi süresinde "yeni normal" neyse onu buluyor, ona göre devam ediyor.


sopiro
(23.07.19)
(7)

Sunum öncesi sakinleştirici ilaç

Geçen sözlükte görmüştüm reçetesiz satılıyor. Sunum öncesi falan elin ayağın birbirine dolaşmasını engelliyormuş. Daha çok heyecanın vücutta kalp çarpması gibi etkilerini engelliyor sanırım. Pazartesi yeni bir ortama gireceğim böyle durumlarda çok sıkıntıya giriyorum. Aynı zamanda okb için psikoloji
Geçen sözlükte görmüştüm reçetesiz satılıyor. Sunum öncesi falan elin ayağın birbirine dolaşmasını engelliyormuş. Daha çok heyecanın vücutta kalp çarpması gibi etkilerini engelliyor sanırım. Pazartesi yeni bir ortama gireceğim böyle durumlarda çok sıkıntıya giriyorum. Aynı zamanda okb için psikoloji polikliniğe gidiyorum. Gittiğimde ilaci da soracağım ama adını hatırlamıyorum ne olabilir ki?
ceann deas
(22.07.19)
dideral


cureforlove
(22.07.19)
dideralı sunum öncesinde deneyin mutlaka, bazılarına uyku yapabiliyor. milletin gözüne baka baka esnemeyin sonra:)


yemrem
(22.07.19)
Atarax da olabilir.


inheritance
(22.07.19)
Rez


kckmlqm
(22.07.19)
b bloker kullanılıyor genelde fakat doktorunuza danışınız.


Dideral +1 sunumdan 1,5 saat önce


sphndlr
(23.07.19)
ilaç alma. melisa çayı iç.


(5)

Falıma bakar mısınız?

Atış serbest.
Atış serbest.
ceann deas
(10.07.19)
Yoğun selülitli bi' dönemden geçiyorsunuz görüldüğü üzere, diğer görünen temiz kısma ulaşmak için detoks suyu ve sıkı bi' spora ihtiyacınız var.


Beherit
(10.07.19)
Ben bakardım da yeminliyim. Başım ağrıyor bakınca.


Göç eden hayvan sürüsü var.


bütün hayallerinizin umutlarınızın önünde dağ gibi bir şey beliriyor. belli ki bi engel. ılgaz anadolunun sen yüce bir dağısın..


same idiot
(10.07.19)
ölmüşsün üzerine karlar yağıyor. git bi kendine mezar satın al götün açık yatma.


(13)

Bu saatte bagirarak top oynayan çocuklar için

Mustakil evlerin olduğu bir mahalledeyiz. Çocuklar gece 2-3 e kadar sokakta bağıra cagira oynuyor. Bunlar için yapılacak bir şey var mı? Sabah 6 da kalkıyoruz anne babaları da yok başlarında defalarca uyardık kimse çocuğuna sahip çıkmıyor. Acaba sosyal hizmetlere falan mı şikayet etsek anne babaları
Mustakil evlerin olduğu bir mahalledeyiz. Çocuklar gece 2-3 e kadar sokakta bağıra cagira oynuyor. Bunlar için yapılacak bir şey var mı? Sabah 6 da kalkıyoruz anne babaları da yok başlarında defalarca uyardık kimse çocuğuna sahip çıkmıyor. Acaba sosyal hizmetlere falan mı şikayet etsek anne babaları bu çocukları gece sokakta bırakarak tehlikeye atıyor diye?

Sokakta oynayan nesil romantizmine girecekler hiç yazmasin sabah 6 da kalkip bütün gün çalışınca insanın başı kaldırmıyor?
ceann deas
(19.06.19)
çok hassas konu. gürültü yaptıklarını kanıtlarsanız polis çağırabilirsiniz ama muhatabınız çocuk :)
bu olay amerikada falan cereyan ediyorsa sosyal hizmetleri çağırın tabi.


ozdek
(19.06.19)
Hiçbir şey yapamazsınız malesef. Türkiye'de çocuktur yapar zihniyeti var.


horowitz
(19.06.19)
baştan videoya çekip sonra ararsın polisi, al sana mis gibi delil


Fodera
(19.06.19)
@taytaylan herkesin evi bahce icinde kimsenin camını kıramam birde tam oynadıkları yerde güvenlik kamerası var. Bi ara sokaga bir şey mi doksem diye dusundum. Mesela kezzap!


ceann deas
(19.06.19)
Sokak arasında bile top oynamak yasak değil mi? Zabıta ya da polisi ara ama çocuk deme. Ya eğitimsiz ailelerin ailelerin olduğu bir köydeyim. Burada bile böyle şeyler yok. Müstakil evde oturunca herkes her şeyi yapabileceğini sanıyor.


Yasak falan bilmiyorum birde istanbulun gobegindeyiz ya. Cidden bu cesareti anlamiyorum. Gunduz yola yag falan mi doksem cidde ciddi ne yapsam?


ceann deas
(19.06.19)
Bizim sitede var boyle oc’ler kac kere uyardik olmadi polis cagirdim en son.


jonturk
(19.06.19)
@jonturk tahmin edeyim polis uyardi gitti bunlar devam ediyor degil mi?


ceann deas
(19.06.19)
hocam alay etmek için yazmıyorum. şu kulak tıkaçları baya kesiyor sesi:

www.trendyol.com


bonanza
(19.06.19)
aileler açısından bir işe yaramayacak olsa da çocukların gözü polisten korkabilir, çekinebilirler. bir kere denemekte yarar var bence.


yola kezzap dökmeyi düşünmek. şaka değil mi?


ben gündüz vakti rahatsız olup polis çağırmıştım. ekip gelip dağıttı çocukları. :D siz gecenin bir vaktinden bahsediyorsunuz hayli hayli gelirler.


sevecen
(20.06.19)
çocuklarla konuşmayı deneseniz?
münasip bir dille, mevzudan bahsedip; diplomasi kanallarını deneyebilirsiniz.
icabında, gofret vs filan da verebilirsiniz çocuklara.


pangea
(20.06.19)
(2)

Asp.net ile visual studio’da yazilan web sitesi nasil yayinlanir?

Tfs gibi bir sey elde etmem gerekiyor onu anladim. Daha sonra domaini ve ve hostingi aldigimizda bu tfs ile mi yukluyoruz projeyi?
Tfs gibi bir sey elde etmem gerekiyor onu anladim. Daha sonra domaini ve ve hostingi aldigimizda bu tfs ile mi yukluyoruz projeyi?
ceann deas
(30.05.19)
Publish çıkman gerekli hocam. Anahtar kelime Publish senin için. Tfs başka bir olay.


datnet
(30.05.19)
Güldüm istemsizce


Yavuşuhlu
(30.05.19)
(1)

asp.net random sayfaya yönlendirme

2 adet dropdownlist var bunlardan seçilecek koşula göre belli sayfalar içinden random sayfayi açması gerekiyor. bunun için body bloğuna şöyle bir kod yazılabilirmişyonlenecek_adresler = "http://www.google.com/1,http://www.google.com/2,http://www.google.com/3"; adresler = yonlenecek_adresler.split(",
2 adet dropdownlist var bunlardan seçilecek koşula göre belli sayfalar içinden random sayfayi açması gerekiyor.
bunun için body bloğuna şöyle bir kod yazılabilirmiş

yonlenecek_adresler = "www.google.com://www.google.com/2,www.google.com";
adresler = yonlenecek_adresler.split(",");
adres = adresler[Math.floor(Math.random()*adresler.length)];
window.location.replace(adres);

ama benim bu olayı iflerle falan yapmam lazım. C# da buna benzer bir random yönlendirme kodu yapılabilir mi?
ceann deas
(29.05.19)
url'leri array de tutup. dizinin genişliğince 1 ile n arasında random bir sayı seçip array'de o indexde olan url'i Response.Redirect("GELENDEGER); diye yönlendireceksin.


qobel
(29.05.19)
(2)

Açık yaradan korkmaya başlamak ve sonradan kan tutmaya başlaması

Hiç böyle bir şeyim yoktu küçükken falan gayet annemin bakamadigi yaralara bakardım. Sonradan böyle bir şey oldu mesela az önce jiletli atılmış kol fotografi gördüm sanki benim koluma atılmış gibi acısını hissettim bi kötü oldum. Yakın zamanlarda bir kaç kere daha benzer olaylar oldu. Önceden kan da
Hiç böyle bir şeyim yoktu küçükken falan gayet annemin bakamadigi yaralara bakardım. Sonradan böyle bir şey oldu mesela az önce jiletli atılmış kol fotografi gördüm sanki benim koluma atılmış gibi acısını hissettim bi kötü oldum. Yakın zamanlarda bir kaç kere daha benzer olaylar oldu. Önceden kan da tutmazdi mesela şimdi kan kokusu duyayım heme bayılma moduna geçiyorum. Kurban bayraminda falan kapiyi cami kapatim eve gizlemiyorum. İnsanda sonradan olabilir mi böyle seyler? Travma falan da yasamadim hic.
ceann deas
(29.05.19)
aynısı bende de oldu. yara görünce dünya duruyor da başım dönüyormuş gibi hissediyorum son üç dört yıldır. nasıl düzeltebilirim bilmiyorum ama inadına bakmaya çalışarak üstesinden gelmeye çalışıyorum. biraz faydası oldu sanırım.


whyamy
(29.05.19)
Olabiliyor, kilo alip vermek gibi dusunun, beyindeki bazi hormonlarin salinim duzeyleri degisebiliyor, bunlar da korkulari, duygu durumlarini etkileyebiliyor. Bunlarin orani bazen cok bozulup kendi kendine toparlanamayacak hale gelince, antidepre$enlik oluyor insanlar.

Gunumuzdeki yaygin psikiyatrik vakkalarin cogunun da endustriyel yasam ve beslenme oldugu kabul goruyor artik zaten.


Henry McClean
(29.05.19)
(3)

İnstagramda fake hesap ile takipçi kasıp para kazanma

İki gun once fake hesap actim ve totosu buyuk bir hanimin instagraminda fotograflarini begenen yaklaşık 100 kadar amca/dayiyi takip ettim. Daha sonra hic hesaba bile girmememe ragmen 368 takip istegi gelmis. 2 gunde hic hesaba girmeden bu kadar takipci kasabiliyorsam ben bu amcalar uzerinden yuruyup
İki gun once fake hesap actim ve totosu buyuk bir hanimin instagraminda fotograflarini begenen yaklaşık 100 kadar amca/dayiyi takip ettim. Daha sonra hic hesaba bile girmememe ragmen 368 takip istegi gelmis. 2 gunde hic hesaba girmeden bu kadar takipci kasabiliyorsam ben bu amcalar uzerinden yuruyup 2 haftada 10 bin takipci sahibi olabilirim gibi. Sonra bu sayfadan nasil para kazanabilirim komedi sayfasina falan mi cevirsem?
ceann deas
(21.05.19)
O amcalar komediden anlamaz ki:)


yapamazsin. keske boyle anlamsiz bir seyle ugrasmasan..
komedi sayfasi yapabiliyorsan bastan onu yap.


ebabil curnatasi
(21.05.19)
o dayıların bir süre sonra paylaştığın şeylere yapacağı yorumları görürsen sayfayı kaparsın :)


biber
(22.05.19)
(3)

Şu kodlarda hata görüyor musunuz?

System.Data.OleDb.OleDbException: 'Gerekli bir veya daha fazla parametre için girilen değer yok.' Hatası alıyorum oku komutundan. Nerede yanlış yapmış olabilirim?https://eksiup.com/p/6810183wxzgq protected void btnGiris_Click(object sender, EventArgs e) { string kad, ksifre
System.Data.OleDb.OleDbException: 'Gerekli bir veya daha fazla parametre için girilen değer yok.'
Hatası alıyorum oku komutundan. Nerede yanlış yapmış olabilirim?

eksiup.comprotected void btnGiris_Click(object sender, EventArgs e)
{
string kad, ksifre;
kad = txtAd.Text;
ksifre = txtSifre.Text;
OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source="+ Server.MapPath("App_Data\\admin.mdb"));
OleDbCommand komut = new OleDbCommand();
string sorgu = "Select* from admin where StrComp(KullaniciAdi,@ad,0)=0 and StrComp(Şifre,@sifre, 0) = 0";
komut = new OleDbCommand(sorgu, baglanti);
komut.Parameters.AddWithValue("@ad", kad);
komut.Parameters.AddWithValue("@sifre", ksifre);
baglanti.Open();
OleDbDataReader oku = komut.ExecuteReader();
if (oku.Read())
{
Session.Add("Kullanici", kad);
Response.Redirect("girisd.aspx");
}
else
{
lblDurum.Text = "Giriş Başarısız";
}
baglanti.Close();
ceann deas
(16.05.19)
1- sorgun yanlış.
2- bağlantı durumunu kontrol edip öyle açıp kapatırsan iyi olur.


datnet
(16.05.19)
sorguda select ten sonra boşluk olmalı


melancholia
(16.05.19)
if (_command.Connection.State == ConnectionState.Closed)
{
_command.Connection.Open();

SQLiteDataReader reader = _command.ExecuteReader();

böyle daha sağlıklı olur birde f11 adım adım debug et nerde kaliyosun görürsün


baknedicem
(16.05.19)
(4)

Buyuk firma yöneticilerinin olduğu bir etkilik-ne giysem?

Baya Akbank, yemeksepeti, Papsi’den falan yöneticiler olacak büyük veri hakkında konuşacaklar etkinlik sonunda değerlendirme yapılıp sertifika verecekler vs vs.Ne giyim nasil gideyim? Metrobüsle gideceğim için etek, elbise, topuklu ayakkabı direk out. Kendimce şöyle bir sey yaptım da olmuş mu? Olduy
Baya Akbank, yemeksepeti, Papsi’den falan yöneticiler olacak büyük veri hakkında konuşacaklar etkinlik sonunda değerlendirme yapılıp sertifika verecekler vs vs.
Ne giyim nasil gideyim? Metrobüsle gideceğim için etek, elbise, topuklu ayakkabı direk out.

Kendimce şöyle bir sey yaptım da olmuş mu? Olduysa bu kumaş pantolon altına nasil bir ayakkabi giyilebilir? Ya da çok mu kasıyorum daha spor ama şık mı giyinsem? Siyah kot beyaz tişört falan? Daha önce hiç boyle bir ortama girmemiştim ne giyebilirim yardım:(
eksiup.com
ceann deas
(02.05.19)
bu olmamış. kot ve beyaz tişört iyi ama henüz etrafımda siyah kotun güzel durduğu bi' kadına rastlamadım. Mavi kot daha iyi bence.


mete kudur
(02.05.19)
ahaha haftasonu olan etkinlik mi ?

erkek olsan takim giyme derdim, gitseydim takim degil pantul - gomlek giyeektim. business casual yeterli olur. kadinlarda nasil bilmiyorum :(


fakyoras
(02.05.19)
Elbise neden out anlamadim? Elbise her zaman en guvenli secenektir, guzel bir elbise varsa spor sik bir cekek altina rahat bir ayakkabi yaniniza da topuklu ayakkabi alin, girmeden degistirip vestireye birakin ayakkabiyi. Ben pek begenmedim resimdekini. Elbiseyle, Insanlar plaja gider gibi gelmedigi surece, en fazla onlardan bir tik daha bakimli/sik olursunuz, bu da kotu bir sey degil.


kassiopeia
(02.05.19)
olmuş işte ya ama bence daha düz bi ceket olsa daha iyi ve icine beyaz gomlek olsa.


lata
(02.05.19)
(1)

Ümraniye’den İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü

Metro olur metrobüs olur marmaray olur bunlarla nasıl gidebilirim?
Metro olur metrobüs olur marmaray olur bunlarla nasıl gidebilirim?
ceann deas
(01.05.19)
Metrobusle halıcıoğlu durağında inin, sağ çıkıştan otobüs durağına gidin, oradan 41st otobüsleri veya seyrantepe-topkapi minibüsleri ile tam önünde inebilirsiniz


sidariss
(01.05.19)
(8)

Kıyamet senaryolu film tavsiyesi

Wold war z gibi çok beyin yakmayacak, 2000 sonrası, dunyaya hastalik bulaşmış, uzaylilar inmiş, kıyamet kopmuş kalan insanlar direniyor vs konulu film onerisine ihtiyacım var.
Wold war z gibi çok beyin yakmayacak, 2000 sonrası, dunyaya hastalik bulaşmış, uzaylilar inmiş, kıyamet kopmuş kalan insanlar direniyor vs konulu film onerisine ihtiyacım var.
ceann deas
(16.04.19)
28 days later
the road
snowpiercer (pek beğenmemiştim)
wall-e (animasyon)
children of men
12 monkeys (2000 öncesi ama izlemediysen izlemeye bundan başla)
a quiet place
i am legend
bird box


cemallamec
(16.04.19)
Cloverfield
10 Cloverfield lane
The Divide
The Crazies
Contagion


2012


false pretension
(16.04.19)
Day 5 (uyuyanın öldüğü bi dizi)


Hakan1980
(16.04.19)
This is the end (komedi)
The last man on earth (komedi dizisi)
Mad max in yenisi
Zombieland
The day


nop
(16.04.19)
district 9


bir garip melek
(16.04.19)
İşaretler


hocam
(17.04.19)
oha kimse kehanet dememiş


avatar is back
(17.04.19)
(6)

Ben öleceğim artık galiba

Vücudumda hiçbir şey düzgün çalışmıyor 80 li araba gibi ben bi yeri toparlamaya çalıştıkça başka yerler bozuluyor. Düzenli adet olamıyorum ama hormonlarımda sorun yok yani ilacı da yok, midem önceki duyurumda bahsettiğim gibi durup dururken sisiyor ama midemde sorun yok yine ilaç yok, kansızım b12
Vücudumda hiçbir şey düzgün çalışmıyor 80 li araba gibi ben bi yeri toparlamaya çalıştıkça başka yerler bozuluyor. Düzenli adet olamıyorum ama hormonlarımda sorun yok yani ilacı da yok, midem önceki duyurumda bahsettiğim gibi durup dururken sisiyor ama midemde sorun yok yine ilaç yok, kansızım b12 vitaminim düşük ve vücudum b12 depolayamiyormuş. Sürekli folik asit + b12 + demir ilaci kullanıyorum.

Hadi bunlara alistim diyordum şimdi de ense kökümde şişlik çıktı.baya nohut büyüklüğünde sert bir şişlik var. Netten araştırdığımda deri alti iltihabı falan diyor da öyle yüzeysel bir şey degil derinin bayaaa altında sol taraf saç derimin bitimine yakın yerde arada ortaya çıkıp arada gidiyor gibi. Daha önce başka sebeplerden kafa mr ı çektirmiştim bir şey olsa doktor farkederdi heralde he? Baş ağrısı olmasa umrumda olmayacakta fena ağrıyor. Daha 22 yaşıma gireli 1 hafta olmuşken ölecek miyim ben? :(
ceann deas
(09.04.19)
ölmek o kadar kolay değil. hiç hareket etmeden, düzgün hiçbir şey yemeden bir ömür yaşayan insanlar var.

spor ve düzgün beslenmeyi denemelisin.


aynı problemler bende de var, ben de 22 yaşındayım, bu kadar takma. ilaçlarını düzenli kullan. ayrıca yemene içmene dikkat et, bir de üstüne sporunu yap.


candide
(09.04.19)
ensendeki nodul'e benzemekte yani normal bisi. ama sen yine de doktora bir goster. Bagisiklik sistemini guclendirmek icin bol bol kefir ic. mumkunse kendin yap sabah ac karnina ve gece yatmadan once ic.


tezek
(10.04.19)
B12 için bunu kullanabilirsin. Dil altıdır. Seninle aynı problemi yaşayan 2 kişide b12 bayağı yükseldi.


jefferson
(10.04.19)
Büyük ihtimalle stres altındasınız. Benzer hastalıkları yaşadım, bazılarını yaşamaya devam ediyorum. Doktora gideceksiniz illa ki, bundan kurtuluşunuz yok. İnternetten hastalık karşılaştırmayla olmaz.
Benim mesela ense kökümün hafif sağına doğru çıkmıştı bir şişlik inanılmaz baş ağrısı yapıyordu. MR'da çıkmadı, ultrasonla baktıklarında lenflerde iltihaplanma bulmuşlardı. O zamana kadar ömrümden ömür gitmişti (lenf iltihapı mı, kanser mi diye araştırırlarken ben kalpten gidecektim). İyi bir KBB bulun sizi yönlendirir bunun için.
Diğer şikayetler için düzgün beslenme, aktivite ve stress düşüren meditasyon gibi uğraşılar tavsiye ediyorum.


SiyamkedisiZorro
(10.04.19)
(7)

Hiçbir şey yenmediği halde midenin patlayacak kadar şişmesi

Kabızlık gibi bir durumum yok ama arada oluyor böyle. En son oglen 12 de yemek yedim az once 1 kasik pilav yiyim dedim midem anında o kadar şişti ki dünyaları yemişimde çatlatacakmışım gibi fiziksel acı var karnımda. Size de oluyor mu neden oluyo bu?
Kabızlık gibi bir durumum yok ama arada oluyor böyle. En son oglen 12 de yemek yedim az once 1 kasik pilav yiyim dedim midem anında o kadar şişti ki dünyaları yemişimde çatlatacakmışım gibi fiziksel acı var karnımda. Size de oluyor mu neden oluyo bu?
ceann deas
(08.04.19)
ölümle sonuçlanabilecek büyük bir sorun bu. doktora gidin hemen.


10 dakika falan yattıktan sonra geçiyor ama 1 kaşık yemeğin mideyi bu kadar doldurup sisirebilmesi cok ilginc degil mi?


ceann deas
(08.04.19)
bağırsak tembelliği gibi bu.
Not: tıp doktoru değilim.


neverlose
(08.04.19)
Mide şişmez öyle yahu. Bağırsaktır o. Bir hekim kontrolünden geç bence. Gluten alerjisini tarif ediyormuşsun gibi geldi bana.

Ahanda link de buldum sana.

getappvice.com


Mirket
(08.04.19)
Gün içinde rüzgarda falan kalıp üşüyor ya da duşa havuza denize giriş çıkışlarda ıslak kalıyo olabilir misin?


Hakan1980
(08.04.19)
pilav, bulgur, unlu şeyler yediğimde bana da oluyor ama gidip 1 kilo et artı 1 kilo sebze yiyeyim hiç şişkinlik olmaz, çare bu tarz şişkinliğe neden olacak yiyecekleri yememek. şeker mide ve bağırsaklarda mayalanıp kekin kabarması gibi şişiyor aslında sebep bu.


Candida ?


photo85
(08.04.19)
(5)

Adaçayı, papayta, maydanoz ve soğan kabuğunu kaynatıp karıştırsam?

Adet söktürür mü? Nedeni bilinmeyen bir adet gecikmem var. Polikistik over değilim, hormonlarım normal, doktor stres kaynaklı dedi ama stres falan da yaptığım yok. Bunların her biri için adet söktürücü etkisi var deniyor. Adaçayı papatya çayı karıstırıp içtim bir halta yaramadı. Şu an şişkinlikten s
Adet söktürür mü? Nedeni bilinmeyen bir adet gecikmem var. Polikistik over değilim, hormonlarım normal, doktor stres kaynaklı dedi ama stres falan da yaptığım yok. Bunların her biri için adet söktürücü etkisi var deniyor. Adaçayı papatya çayı karıstırıp içtim bir halta yaramadı. Şu an şişkinlikten sinirden ölüyorum bunlardan kombo yapsam ölür müyüm? Ya da daha etkili bir şeyler bilen var mı?
ceann deas
(26.03.19)
herby / girl. bu çayı tavsiye ederim tadı şimdiye kadar içtiğim en güzel çay çok da yardımcı. makro market ve rossmann larda bulunuyor.


mula
(26.03.19)
Bunlarin hepsini bi arada hic denemedim ama pek cok bitkisel yol denedim, hicbiri bir ise yaramadi dogum kontrol hapi haric.


superfluid
(26.03.19)
Kendi haline bırak bence. Bitkisel şeyler bir işe yaramıyor.


pati
(26.03.19)
Bende üst üste 1-2 bardak adaçayı işe yaramıştı ama muhtemelen olacağı vardı


aquarium
(26.03.19)
İşe yarayan bir şey var. Çörek otunu havanda dövüp demleyip iç. Çayını yapar gibi. Tanelerini de ye. Ben direkt oluyordum.


rakidabalikolsa
(26.03.19)
(1)

Android icin derleyici onerisi?

Android studio haric derleyici onerisi olan var mi? Windows bilgisayarda kullanilacak.
Android studio haric derleyici onerisi olan var mi? Windows bilgisayarda kullanilacak.
ceann deas
(15.03.19)
Fremeworke baglanacak, 3 plaintext 2 butondan olusan basit bir uygulama yazilacak.


ceann deas
(15.03.19)
(3)

Gorevli bulusma uygulamasi vardi

Şuraya git şununla tanış su mekana gidin gibi gorevler veriyordu neydi o?
Şuraya git şununla tanış su mekana gidin gibi gorevler veriyordu neydi o?
ceann deas
(05.03.19)
meetup'tan bahsediyorsun sanırım


denef
(05.03.19)
pub story


kablelvuku
(05.03.19)
pub story


candide
(05.03.19)
(2)

Gece acıkması, hep aç olmak...

Yiyip yiyip kilo almıyoruz tamam ama yemenin de bir sınırı bir zamanı var bi insan hep mi aç olur. Dersten yarım saat önce yemek yiyorum bütün ders sanki 3 gün yemek yememişim gibi midem gurulduyor. Geceleri durum daha fena akşam yemeğini 9-10 gibi yiyorum 12-1 arasi uyuyorum ama midem uyumama da iz
Yiyip yiyip kilo almıyoruz tamam ama yemenin de bir sınırı bir zamanı var bi insan hep mi aç olur. Dersten yarım saat önce yemek yiyorum bütün ders sanki 3 gün yemek yememişim gibi midem gurulduyor. Geceleri durum daha fena akşam yemeğini 9-10 gibi yiyorum 12-1 arasi uyuyorum ama midem uyumama da izin vermiyor. Yurtta kaldığım için 11 den sonra yemeğe ulaşma şansım yok kek-cikolaya-bisküvi kesinlikle doyurmuyor. Açlıktan uyuyamiyorum resmen ne yapıcam ben bu mideyi?
ceann deas
(03.03.19)
Ekmek ve şekeri bırakın görün nasıl bir tabak yemekle nasıl doyduğunuzu. Biraz klasik oldu ama öyle. Ben de ekmeksiz nasıl yerim diye karşı çıkardım ama yoğurt kendiliğinden ekmeği bıraktırdı. Sadece kahvaltıda azıcık bir parça ekmek yerim. Akşamları yemek sadece, kolaylaştırmak için yanına yoğurt koyarım. Ekmeğe ihtiyaç duymuyorum akşamları.
Çayıma 2 şeker de atıyorum ama abur cubur çok çok az yiyiyorum. Her gün çikolata yerdim mesela ama artık o aburcurların tadı kötü geliyo.


coca cola
(03.03.19)
Sabah kahvaltı yapmıyorum, öğlen az yiyorum, akşam yiyebildiğim kadar, gece sınırsız.
Bu beslenme düzenini değiştiremiyorum, spor yapıyorum,
Kilom normal..

Sigara+Alkol de eklenince bu düzenle 40'ı göremeyeceğim..

Ben o yüzden ne yapacağım kısmını atladım, koyverdim..


st curse
(03.03.19)
(2)

Sevgili kızlar ve kuaförler boyanan saç akar mı?

Aylar önce saçımı koyu kahveye boyatmıştım hiç akmadı öylece kaldı saçım sonra sıkıldım rengini biraz kırdırmak için kuaföre gittim. Açıcı olmadan hallederiz dedi katalogdan boya seçtirdi. Açılmayı geçtim kızıl siyah alaca bulaca bir şey çıktı iki üç yıkamaya akar kutudaki renk çıkar dedi. Akar mi b
Aylar önce saçımı koyu kahveye boyatmıştım hiç akmadı öylece kaldı saçım sonra sıkıldım rengini biraz kırdırmak için kuaföre gittim. Açıcı olmadan hallederiz dedi katalogdan boya seçtirdi. Açılmayı geçtim kızıl siyah alaca bulaca bir şey çıktı iki üç yıkamaya akar kutudaki renk çıkar dedi. Akar mi bu cidden?

eksiup.com
Ortaya çıkan renk.

www.google.com

Boyanan saç.
ceann deas
(01.03.19)
gençlik yıllarımdaki kuaför çıraklığımındaki deneyimlerinden yola çıkarak diyebilirim ki, koyu saçı daha açık renge boyamak için önce rengi açmak gerekir. ismini yanlış hatırlamıyorsan oriel isimli beyaz bir kimyasal ile. koyu saçın üzerine vurulan daha açık renkteki donlar sizin saçınızda olduğu ara tonlar çıkartır. öte yandan adamın dediğide doğru, koyu rengin üzerine açık renkte boya uygulandığı için diğer boyama işlemlerine göre saçınızdaki boya daha hızlı akacaktır.


bazenuyur
(01.03.19)
Açıcı olmadan olmaz. Saçımı 10 yıl koyu kahveye boyattım ben, 2 ton açık renge geçmek için açıcı sürdüler. Saçtaki bütün rengi alıp beyaz hale getirecek kadar dramatik bir işlem değil. Koyu rengin üstüne açık renkte boya sürerek rengi açılmaz. Youtube'da koyu renkli saça gayet sarı tonlarında boyalar sürüp karamel elde kadınlar gördüm gerçi ama bu 6 civarındaki ton 3 numaranın üzerinde belli olmaz bile sanki.


(5)

Erasmus için hangi ülke?

4. Yilimda erasmus yapacağım. Litvanya’da Vilnius Univercity ile Polonya’da Univercity of Szczecin Arasında tercih yapmam gerek. Hangisini seçmeliyim? Bir de ilk dönem mi ikinci dönem mi? İlk dönem çok soğuk olur diyorlar bide noel, cadilar bayramı çok ilgi duyduğum şeyler bunları hayatımda 1 ke
4. Yilimda erasmus yapacağım. Litvanya’da Vilnius Univercity ile Polonya’da Univercity of Szczecin Arasında tercih yapmam gerek. Hangisini seçmeliyim?

Bir de ilk dönem mi ikinci dönem mi? İlk dönem çok soğuk olur diyorlar bide noel, cadilar bayramı çok ilgi duyduğum şeyler bunları hayatımda 1 kez bile olsa hakkıyla kutlamak isterdim. Gidenler de hep 2. Dönem gidin demiş kararsız kaldım.

Son olarak bilginiz vardır belki son sınıfta 2 dönem de zorunlu tezim var bu tezler ne olacak gittiğim yerde falan mı yazacağım? Danışman hocamla konuşacağım tabiki ama belki bilen vardır buraya da yazayım.

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.
ceann deas
(21.02.19)
litvanya euroya geçmiş sanırım. ben olsam polonya tercih ederdim, ki daha önce polonyada yaptım. soğuk oluyor evet, 2. dönem daha güzel olabilir ya da 2 dönemlik gitmeyi zorla? öyle imkanlar oluyor.

okuldan okula, hocadan hocaya çok değişken şeyler bunlar. kimisi tüm dersleri alakasız derslere sayıyor, kimisi ince eleyip sık dokuyor. ben dersler konusunda epey sıkıntı çekmiştim örneğin, bizim okul bir türlü denkleştirmedi falan, zar zor ikna ettim. millet 3-4 ders alırken ben 13 ders aldım. en net bilgiyi danışman hocanızdan ve yine kendi okulunuzdan daha önce erasmus yapmış kişilerden alırsınız.


veritaslibertas
(21.02.19)
vilnius da erasmus yaptım, polonyada yasadım.
öncelikle polonya daha ucuz, litvanyada kızlar 1 tık dha güzel, ikisinde de erkekler çirkin. vilnius cok soguk, szcecin soguk ama cok değil. szczecin'ini şehir olarak hiç sevmedim, vilnius tatlı bir şehir.
son olarak polonyada ırkcılık biraz daha fazla olabilir.


monicapp
(21.02.19)
Szczecin’de bir ay yaşadım. Ağustos ayında bile buz gibiydi. Gittiğim zaman ırkçılık zirvesindeydi. Szczecin batıda ve biraz daha açık fikirli ama yine de Polonya işte. Ben Vilnius derim. İkinci dönem git Paskalya kutla.


Lim5
(21.02.19)
Belkide hayatımın en verimli zamanlarını Vilnius'ta erasmus yaparken geçirdim. Evet küçük bir şehirdir ama birçok açıdan kendinize olumlu katkılar sağlayabileceğiniz imkanları bulabilirsiniz.


Ben de Vilnus diyorum, polonyada irkciligin tavan oldugu donemdeyiz.
Ayrica noel ve cadilar bayrami icin; cadilar bayrami kutlanmiyor olabilir, en fazla barlarda kostumlu partiler vardir. Cadilar bayrami daha cok abd,uk, canada gibi common weatlh ulkelerinde oluyor, ayrica cocugunuz yoksa istanbulda partiye gitmekten farki olmayacak sizin icin. Noel icinse, burada da goreceginiz en enteresan sey isiklandirmalar ve varsa christmas marketler olacaktir - 24'unden once. Zira tam christmas day gunu ve o hafta tum ogrenciler ailelerinin yanina gidecek, her yer dukkanlar kapali olacak. Tam bir 'aile zamani', hatta genelde avrupa sehirlerinin en sikici oldugu donemlerdir. Oncesinde olan isiklandirmalar christmas marketler icin de ilerde o tarihlerde almanya,avusturyaya giderseniz cok guzel noel 'havasi' alirsiniz. Bunlari sunun icin yazdim, sadece bunlari gecirmek icin ilk donem gitmeyi dusunmeyin, oraya entegre olmus hayatiniz yoksa hayal kirikligi olabilir. Ama bahar her zaman guzeldir :)


kassiopeia
(21.02.19)
(1)

Fal bakabilen var mı?

https://eksiup.com/d7e431745424https://eksiup.com/37325ed45463https://eksiup.com/679091cf6887Daha kaç 14 şubatı hissiz beton gibi geçireceğim :(
eksiup.com
eksiup.com
eksiup.com

Daha kaç 14 şubatı hissiz beton gibi geçireceğim :(
ceann deas
(14.02.19)
Kafan cok karisik bir suru seyi ayni anda kafana takiyorsun N,E.R harfleri cikmis , yollarin var birilerinin gozu uzerinde sanki. E harfli biriyle bir konusman var. Bir adamin sikintisi var seninle paylasicak iliski de uzak degil.


(3)

Saçları kulak arkasına sıkıştırma huyu

Onceden sadece ders calirken bir iş yaparken falan yapardim ama sonra kahkul kestirdim onlarin uzama asamasinda hep kulak arkasina attim saclarimi. Kulaklarimin arkasina atmadigimda kendimi samara gibi hissediyorum. Kulak arkasina atinca da inek yalamis mulayim gibi oluyorum. Siz bu saclari suratin
Onceden sadece ders calirken bir iş yaparken falan yapardim ama sonra kahkul kestirdim onlarin uzama asamasinda hep kulak arkasina attim saclarimi. Kulaklarimin arkasina atmadigimda kendimi samara gibi hissediyorum. Kulak arkasina atinca da inek yalamis mulayim gibi oluyorum. Siz bu saclari suratinizdan nasil uzak tutuyorsunuz sprey falan mi kullaniyorsunuz?
ceann deas
(12.02.19)
Rahatsız etmio beni. Ederse de saç bandı toka gözlük vs


photo85
(12.02.19)
ben saçlarım uzunken kenarları arkaya arkaya saç kurutma makinesiyle attırıyorum. öyle de kalıyolardı.


sarper361
(12.02.19)
O kadar uzatmam genelde. Uzarsa da fön çekince arkada kalıyor.


(1)

Direkten donen top vardi

Direkten dondugunden pek emin degilim ama bir top vardi esrarengiz bir sekilde bir yerden geri donuyordu baya olay olmustu neydi o?
Direkten dondugunden pek emin degilim ama bir top vardi esrarengiz bir sekilde bir yerden geri donuyordu baya olay olmustu neydi o?
ceann deas
(26.01.19)
(2)

Göztepe pazarı hangi günler kuruluyor?

E-5 yanındaki giysi-kumaş pazarından bahsediyorum. Hangi günler kurulduğunu biliyor musunuz?
E-5 yanındaki giysi-kumaş pazarından bahsediyorum. Hangi günler kurulduğunu biliyor musunuz?
ceann deas
(20.01.19)
Cuma


Salı da kuruluyor ama cuma pazarı daha ucuz oluyor bence


(23)

Saçımı biraz daha kestirsem mi? (Resimli)

Saçımın önleri katli kesimdi bide kahkuller uzayinca sacma sapan bir sekil aldı. Dün biraz kestirdim öndeki katlar gitti şimdi de kahkuller çok göze batiyor. Kahkul hizasindan beyaz cizginin oldugu yerden kestirmek istiyorum ama yuzum biraz yuvarlakça ve saclarim pek hizli uzamiyor. Ne yapayim kest
Saçımın önleri katli kesimdi bide kahkuller uzayinca sacma sapan bir sekil aldı. Dün biraz kestirdim öndeki katlar gitti şimdi de kahkuller çok göze batiyor. Kahkul hizasindan beyaz cizginin oldugu yerden kestirmek istiyorum ama yuzum biraz yuvarlakça ve saclarim pek hizli uzamiyor. Ne yapayim kestireyim mi cok kötü görünüyor mu böyle?

eksiup.com
eksiup.com
ceann deas
(09.01.19)
Kestirme. böyle iyi. uzayınca toparlanır.


veritaslibertas
(09.01.19)
(bkz: kâkül)

suratını göremediğim için nasıl görüneceğini canlandıramadım ama kestirmesen daha iyi gibi duruyor.


eeb
(09.01.19)
Kestirme böyle iyi +1


güzel bir kısa model bak kendine.

derli toplu dursun


Kestirme


skooma
(09.01.19)
saçlar uzarken arada kalınan leş dönem işte bu. eğer uzun saç seviyorsan bu haline dayan ve kestirme diyorum ben.


elorelia
(09.01.19)
kestirirsen sisko gorunursun gibi geldi bana


Kestirme +1


blue serenity
(09.01.19)
bence de iyi böyle.


saseskir
(09.01.19)
gülcemalini karalar bağlamasaydı birşeyler yorumlayabilirdim fekat şu anki saçın fena görünmüyor gibi.


false pretension
(09.01.19)
Saçlarının üst kısmı çok canlı ve parlak duruyor ama uçları baya yıpranmış gibi sürekli bir işlem uyguluyorsan onu bırakıp uçların canlanması için de 2-3 cm kestirmek mantıklı olabilir. Ama sonuç olarak uzat


pastörizesüt
(09.01.19)
uzun saça hasret kaldık. kesme +1


biravekahve
(09.01.19)
ben kısa sevdiğim için kestir diyorum.


Ben olsam kestirirdim. Bence cok kotu durmuyor sacin ama kahkullerin uzayip oraya geldigi belli oluyor. Kisa cok guzel modeller var. mesela belki soyle bir sey yaptirabilirsin:
goo.gl
Ya da belki biraz da uzunu bunun


unionall
(09.01.19)
öndeki katları hiç sevmedim. biraz daha uzayınca diğer kısımla onları eşitlemeye bak. yani şu anda da arka kısımları kesip öne yaklaştırabilirsin.
cevabım -> kestir

beğenmezsen yine uzatırsın. değişiklik iyidir.


nıç
(09.01.19)
Cevaplara gerçekten şaşırdım. Nedir bu kısa saç merakı ? Zaten dışarı çıkın 5 kadından 4 ü kısa saçlı. Noldu anlamıyorum, bir moda ikonu mu saçları kısa kestirdi de herkes böyle yapıyor. Uzun saç gerçekten çok feminen ve güzel bir görüntü sağlıyor. Hele bir de sağlıklıysa..


biravekahve
(09.01.19)
@birakahve inanamicak bişey yok ya demek ki daha çok insan kısa seç beğeniyor ve haliyle daha fazla saçını kestirmiş insan oluyor :)


nıç
(09.01.19)
Kestir. Saçların
Nce telli ve hacimsiz gözüküyor. Kısa kestirince hacme kavuşur


ninotevtidze
(09.01.19)
Kestir


datnet
(09.01.19)
Hayir ya sakin.
Hacme kavusur falan da hikaye.


stavro
(09.01.19)
Kestirme, yani acele karar verme. İyi bilen biri photoshop yapsın, bak bakalım yakışacak mı surat yapına?


John Bloor
(10.01.19)
kestirme


red hot chili
(10.01.19)
Bence kestirmelisiniz. Saçınızdaki katlar dağınık ve bakımsız bir görüntü yaratmış tam omuz hizasında düz bir kesim yaptırırsanız şahane olur bence.


obsesif kadin
(11.01.19)
(5)

2019 için aldığınız kararlar

Ben mesela son bir kaç yildir mobil oyunlar ve sosyal medyayla ömrümü harcadığımı farkettim. Gercekten zaman akip gidiyor ve biz o ekraa bakarken bunu farketmiyoruz. Ozellikle mobile legends adli oyuna takmistim. Bilmeyenler icin 5v5 mantiginda ortalama yarim saatlik maclarin oynandigi bir oyun. Bir
Ben mesela son bir kaç yildir mobil oyunlar ve sosyal medyayla ömrümü harcadığımı farkettim. Gercekten zaman akip gidiyor ve biz o ekraa bakarken bunu farketmiyoruz. Ozellikle mobile legends adli oyuna takmistim. Bilmeyenler icin 5v5 mantiginda ortalama yarim saatlik maclarin oynandigi bir oyun. Bir oyun daha bir oyun daha derken 5-6 saatimi yiyordu. Bu sabah kalktigimda ilk isim oyunu silmek oldu ayni saatte uyanmama ragmen bir sürü isimi halledip üstüne zaman arttirabildim. Mucize gibi geliyor suan bana bu durum.

Sizim yeni yilda aldığınız kararlar neler ve garceklestirmek için harekete gectiniz mi?
ceann deas
(01.01.19)
Yazıp yazmamakta kararsız kaldım. Sallayıp sallamadığımı düşünen arkadaşlar olabilir. Bir uygunluğunu değerlendirdikten sonra ayrıntılı bir şekilde de yazacağım.

- Ölsem bırakmam dediğim alkolü 45 gündür almıyorum. Bir anda çat diye kestim. Bir sebebi yoktu.
- Hayatımın merkezine koyduğum 6 yıllık sevgilimden ayrıldım. Barışmayı bir an bile düşünmedim, halen de düşünmüyorum. Ayrılalı yaklaşık 1 ay oluyor.
- Geçen cumartesi 5 yıllık işimden, patronla tartışarak patır kütür istifa ederek ayrıldım. Geri dönmem için ısrarla aranıyorum ama dönmek istemiyorum. Dönmeyi hiç düşünmüyorum. Zaten işten güçten de bunalmıştım.

tüm bunların aralık ayı içerisinde, seri bir şekilde olması ertesinde, la bir durup düşüneyim derken, ani ve sert olan bir diğer karar ile şehir değiştirmeye niyetlendim. Muhtemelen 1-2 aya İstanbul'dan ayrılıp, Adana'ya doğru yol alacağım.


avea
(01.01.19)
Bullet journalinge başladım
Beni darladığı için sevgilimden ayrıldım
Yani genel olarak hayatımı düzene sokuyorum


- 2018 için 26 kitap hedefim vardı(2 haftada 1 kitap). 16 da takılı kaldım. bu sene kesinlikle bitecek 26 kitap. good reads bu işi takip için güzel bir platform.

- mart ayında antalyada bir 10 k koşmayı hedefliyorum. Couch to 10K planını kullanacağım.

- yazılım olarak c diline başladım. disiplinli çalışarak sene sonunda iyi bir seviyeye gelmek istiyorum. kitap ve youtube üzerinden ilerleyeceğim.


hemsta
(02.01.19)
- Sigarayı bırakmak. 31 Aralık gecesinden beri içmiyorum umarım bir daha içmem.
- Kilo vermek. diyete başladım bile
- Kendime yeni şeyler katmak: illustrator ve diksiyon kursuna yazıldım bakalım neler olacak.
- bebek sahibi olmak :) umarım olur


İki tane makale yazıp doktora tezimi 2019 Aralık'ta teslim etmek.
Bazı temel derslerin kitaplarını oturup baştan çalışmak.


chitosan
(02.01.19)
(5)

Hayatı Düzene Sokmak (İsyan İçerir)

Gençliğim elden gidiyor resmen kendimi tlc’deki umutsuz şişmanlar gibi hissediyorum. :( pamukkale üniversitesinde okuyorum ikinci öğretimim. Sırf bölümü çok istediğim için taaa İstanbul’dan buraya geldim. Baya ders katalogunu falan incelemistim derslerin iceriklerini arastirmistim cok hevesliydim
Gençliğim elden gidiyor resmen kendimi tlc’deki umutsuz şişmanlar gibi hissediyorum. :( pamukkale üniversitesinde okuyorum ikinci öğretimim. Sırf bölümü çok istediğim için taaa İstanbul’dan buraya geldim. Baya ders katalogunu falan incelemistim derslerin iceriklerini arastirmistim cok hevesliydim. İlk dönem bu hevesle 3.20 ortalama yaptım ama sonradan o severek aldığım dersler hayal kırıklığına dönüşmeye başladı. Diğer üniversitelerin ders notlarına bakiyorum bizim ders icerigiyle alakasi yok. Onu gectim bizim ders iceriginin dersin adıyla da alakası yok. Heves falan kalmadı artık 3. yılım bitsin diye okuyorum resmen. Alttan dersim yok ama ortalama 2.78 e kadar düştü.

——Ana Soru——

2. Öğretim olmam ve derslerle ilgili bu hayal kırıklıklarım sebebiyle her şeyi salmış durumdayim. Gece 3-4’de uyuyorum öğlen 1-2 de uyanıyorum 5 de derse gidiyorum. O arada sadece yatakta oyun oynuyorum. Allah o Mobile Legends’ın da belasini versin ona da bağımlı oldum resmen. Ödevlerim projelerim var umrumda değil. Bugun boş günümdü mesela 2 de uyandim şu saate kadar oyun oynadım şimdi aksam yemeği yiyorum. Oysa sabah kalkip laboratuvarda odev yapmam gerekiyordu. Sabah 8-9 da uyanıp yürüyüş yapacağım, duşumu alıp ders çalışacağım ve daha sosyal olacağım bir hayat istiyorum ama kendimi bir şeyler yapmaya motive edemiyorum. Beni bu bataklıktan nasıl kurtarırız? Resmen yasama sevincim bitti bomboş insan oldum. :(
ceann deas
(24.12.18)
Öğrencilerin yüzde 80 i böyle:) Biz de böyleydik.
Ama bu kadar batma sebebin maddi olarak paraya ihtiyacın yokmuş gibi duruyor. Ben hep çalıştım öğrenci iken. hala öğrenciyim çalışıyorum.


trgydl
(24.12.18)
Istanbul'dan Pamukkaleye gidersen olacağı bu. Alıştığın sosyalliği bulamayacağını baştan düşünmen gerekiyordu. Ağır olacak ama zamanında kıçınızı kırıp çalışmıyorsunuz sonra ağlıyorsunuz. Bataklıktan kurtulmanın tek yolu çalışıp okulu bir an önce bitirmek. Buradan Denizli'ye sosyal ortam ihraç edecek halimiz yok :)

Bu arada, senin okulunda İngilizce öğretmenliğinde Marmara Üniden yatay geçişle giden bir salak var. Feci pişman. Tanışırsan selamımı söyle, beraber oturun ağlayın.


Erasmus yapabilirsin diyeceğim ama ortalaman da düşük. Ben yurtdışına gelince biraz daha fazla çalışmaya başladım. Daha az insan var iletişim için.


trgydl
(24.12.18)
kendini baska orencilerle ve kendi okulunu baska okullarla ve kendi okudugun bolumu baska okullarin ayni bolumuyle kiyaslamayi birakman durumunda negatif dusunceler hayatindan cikacaktir.

hem ne mantikla kalkip kiyaslama yapiyorsun anlamadim. kiyaslama yapinca daha iyi mi oluyorsunuz? hayir. kendi bulundugun sartlar icinde elinden gelen en iyi seyi yapmaya bakmani tavsiye ediyorum. kendini gelistir adamim.


Senin için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilen bir kişi olduğun imajını veriyor yazdıkların. Bu yüzden ne yaşadığını bilen biri olarak, yarattığın değerlere bağlı olmayı sürdürürsen her şey istediğin gibi gelişecektir zaten demek istiyorum.

Ben de senin gibi ikinci öğretimdim ve okuldan uzaklaştım büyük bir dönem ve uzaklaştıkça her şey daha da zor gelmeye başlamıştı ve daha da uzaklaşmaya devam etmiştim. İlerde ne gibi avantajları kaçıracağımı bilmeyerek , böyle de olur canım olağanüstü bir zekaya sahibim ben diyerek şansımı baya bir zorladığımı ve ne yazık ki şu an hiç de iyi yapmadığımı anlıyorum.

Kendi kendine değerlerin yokmuş gibi davranıp, onlarla çatışacsğına, sanal yoldan mutlu olurken yorulacağına ; karar verip değerlerine hizmet ederken yorulmak daha iyi olmaz mı ?


halen
(24.12.18)
(6)

Hadi falima bakalim

Cok degisik abidik gubidik sekiller var sadece fal amacli degil sanatsal da yorumlayabilirsiniz. Konusturun yaraticiliginizi. :)https://eksiup.com/bc0dc3952438https://eksiup.com/a3edb92c2317https://eksiup.com/0bb3825ee310
Cok degisik abidik gubidik sekiller var sadece fal amacli degil sanatsal da yorumlayabilirsiniz. Konusturun yaraticiliginizi. :)

eksiup.com
eksiup.com
eksiup.com
ceann deas
(15.12.18)
2 tane yolun var birisiyle olacaksin bu yolda kalp var kocaman kocaman icini cok sikmissin ama bir anlasma yapiliyor araba cikmis anlamadim


Tünelin ucunda ışık yok


zxcd
(15.12.18)
Him.bakim.. telve var bunun dibinde. Bir vakit once kahve içilmiş.


sen gibi
(15.12.18)
yorumlamaktan anlamam ama gördüğüm kadarıyla sinirli bir adam var, adamın sağ tarafında da bariz bir kalp var. ve sanki biri diz çökmüş adama yalvarıyor. tabakta da köstebek var. anlamına baktım, biri arkanızdan dedikodunuzu yapıyor ya da laf taşıyor manasına geliyormuş. hanede gözüküyor köstebek. yani bu kişi aileden birisi olabilir ya da ev içindeki olaylar dışarıya sızıyor.


tabirimekruh
(15.12.18)
çekici bir kadın görüyorum. bayağı bir çekici hatta, kumral ya da esmer. bu kadına vurgun nargileci bir adam var.

bu kadın sen misin acaba?
ufukta aşk var. :D


dont eat me
(15.12.18)
Hamamda kırk tas su dökünen kadın görüyorum bütün günahlarını arkasında bırakmış. Bir de kalem tutan bi el var, hayırdır evrak işi falan mı acaba?
Ve yine bi kadın var yüksek bi yere oturmuş, önünde yerlere kadar eğilen biri var.


beetlejuice
(15.12.18)
(3)

Bu proje asp.net mvc ile mi yazilmis?.

Buradan bunu anlayabilir miyiz? Veya baska bor seyden nasil anlariz?https://eksiup.com/52f3c21d8939
Buradan bunu anlayabilir miyiz? Veya baska bor seyden nasil anlariz?

eksiup.com
ceann deas
(12.12.18)
.net geliştirmedim hiç ama; dosya uzantısı aspx, model view ve controller kullanılmış. yani %99 ihtimalle evet.


fsoceity
(12.12.18)
proje mvc açılmış gibi(klasör yapısından dolayı) ama eklenen sayfalar webforms(.aspx den dolayı MVC de .cshtml oluyor), değişik olmuş. Başvurular yazan yeri genişletirsen System.Web.Mvc ve System.Web.Razor referansları MVC projesinin referanslarıdır oradan da yürüyebilirsiniz.

edit: view engine razor olsaymış ".cshtml" oluyormuş aspx engine de varmış dolayısıyla evet mvc projesi.


cdiyez
(12.12.18)
Peki mvc ile formlarin bir arada kullanilmasi sorun olur mu?


ceann deas
(12.12.18)
(3)

Hazir css temalari

2 gundur tasarimla ugrasiyorum bi bola benzemedi ayiptir soylemesi. Ben de bu hazir temalardan kullanmayi dusundum. Sizin kullandiginiz ise yarar dediginiz tema var mi elinizde?
2 gundur tasarimla ugrasiyorum bi bola benzemedi ayiptir soylemesi. Ben de bu hazir temalardan kullanmayi dusundum. Sizin kullandiginiz ise yarar dediginiz tema var mi elinizde?
ceann deas
(09.12.18)
şurası iyi bir başlangıç olabilir.


Sagolun ama buradan indirdiklerimi duzenlemekte cok zorlaniyorum cok fazla dosya oldugu icin aradigini bulmak cok zor oluyor. Daha cok sacede css taslak sayfa kodu halinde olanlardan ariyorum.


ceann deas
(09.12.18)
codepen.


qobel
(09.12.18)
(1)

Basit bir web sitesi yazmam gerek

Asp.net ile visual studio da c# diliyle yazılacak. Kullanıcı adı şifre ile belli sayfalara erisim zorunlu olacak. Odevi sunanlarin çoğu kargo takip programı falan yapmış. Zaten programlama derslerinin standart örnekleri kargo takip programı, kütüphane programi falan oldugu icin degisik seyler yapmak
Asp.net ile visual studio da c# diliyle yazılacak. Kullanıcı adı şifre ile belli sayfalara erisim zorunlu olacak. Odevi sunanlarin çoğu kargo takip programı falan yapmış. Zaten programlama derslerinin standart örnekleri kargo takip programı, kütüphane programi falan oldugu icin degisik seyler yapmak istiyorum. Gorsellige onem veriyorum tasarimda renkli seyler kullanmaktan hoslaniyorum bu yuzden super kahramanlarin, dizi karekterlerinin, cizgi filmlerinin falan fotograflarini arka planda kullanabilecegim dizi film yorumlari ve fragmanlari iceren bir site fikrim var. Sizin akliniza gelen kodlamasi basit gorselligi daha on planda olan web sitesi fikri var mi?
ceann deas
(06.12.18)
sinama filmi posterlerini satabildigin site yapabilirsin. posterlerin kucuk boy imajlari herkese acik olarak listlenirken buyuk boy yuksek cozunurluk poster kaynagi uyelik isteyebilir. bu projede dikkat etmek gereken nokta buyuk boy poster kaynak dosyalarinin (artik hangi image formati ile saklaniyorsa) disaridan erisilemez olamasidir.


emrahday
(06.12.18)
(3)

Bu araba hangi model?

https://www.instagram.com/p/BqSC-IEhXm9/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=135h58mvs32abYaparsin askimda onceden citroen c4 cactus 2018 model veriyorlardi simdi bu olmus. Hangi marka model bu?
www.instagram.com

Yaparsin askimda onceden citroen c4 cactus 2018 model veriyorlardi simdi bu olmus. Hangi marka model bu?
ceann deas
(24.11.18)
hyundai i20


sttc
(24.11.18)
Sttc+1 2018 oldugundan supheliyim.


baldan kaymak
(24.11.18)
Iki kez katildim, o an hic dikkat etmedim markasina ama manuel vites oldugundan yuzde yuz eminim.


cossecant
(25.11.18)
(12)

Doktorlar neden bu kadar guvenilmez oldu?

Saglik problemimiz oldugunda doktora da guvenemeyecekcek kime guvenicez? Cogu zaman devlet hastaneleri icin gecerli oluyor bu durum. Bir doktorun soyledigine digeri karsi cikiyor, birinin verdigi ilaca digeri sakin haa diyor. Ayni sey dis icin de gecerli birinin dolgu kurtarmaz kanal tedavisi lazim
Saglik problemimiz oldugunda doktora da guvenemeyecekcek kime guvenicez?
Cogu zaman devlet hastaneleri icin gecerli oluyor bu durum. Bir doktorun soyledigine digeri karsi cikiyor, birinin verdigi ilaca digeri sakin haa diyor. Ayni sey dis icin de gecerli birinin dolgu kurtarmaz kanal tedavisi lazim dedigi disi digeri dolgunun altina ilac koyarak kurtarabiliyor. Birinin dolgu kurtarnaz torpuleyip kaplama yapilmasi gerek dedigi dis icin digeri kaplamaya gerek yok dolgu da uzun sure idare edebilir diyebiliyor.

Bosuna kullandigimiz ilaclarla kaybettigimiz dislerle ortada kaliyoruz. Bir yanda kok hucreden neredeyse tamamen insan uretme noktasina gelen tip bir yanda tedavi etmeyi hastanin yuzune buli bakmadan ilac yazmaktan ibaret goren doktorlar. İlla özele gidip dünya para mi vermemiz lazim insan gibi tedavi olmak icin?
ceann deas
(30.10.18)
eğitim kötü, kimse kendini geliştirmek istemiyor, para kazanmak istiyor. tus'da en başarılı insanlar göz yazıyor, dermatoloji yazıyor, radyoloji yazıyor vs. en başarısız olanlar ise beyin cerrahı, genel cerrahı falan oluyor. düşün yani cerrahi. e şimdi bu başarılı gençler ilerki zamanlarda ailelerini bu cerrahlara mı emanet edecek?

özel de iyi değil yanlış anlaşılmasın. belli alanlarda iyi doktorlar olabilir (ki bu devlette de var) ama genel olarak devletten iyi olduğu söylenemez.

haa bir de Recep Akdağ doktorluk mesleğini çok itibarsızlaştırdı. doktorlar eskiden tanrı gibiydi, ondan sonra millet köpek çekmeye başladı doktorlara.


giovanne
(30.10.18)
Bu doktorların kendi deneyimleriyle veya deneyimsizlikleriyle veya para kazanma ilgisiyle orantılı bişi.

Ben de birkaç ay önce 3 ayrı diş doktoru dolaştım kanal tedavili dişim iltihaplandı. Biri bir diş için 3 dişi çekip 3 implant önerdi. Biri çekilmesini. Son gittiğim ise tedavisi uzun sürebilir ama belki kurtarırırz diye beni 3 ay her hafta muayenehanesine çağırdı temilzledi, antibiyotik verdi ve kanal tedavisi ücreti aldı. Bir daha aynı durum oluşabilir de dedi.

Şimdi ben de farkındayım bu riskin -ki tekrarlayacak büyük ihtimalle. İlk doktorun sunduğu implant tedavisine önce sinirlendim, para hırsı dedim ama adam kökten problemi çözmeyi düşündü kısa yoldan aslında. Tamam belki 20lik dişi çekmek istedi gereksiz diye ama illaki orta yolda anlaşılabilinirdi.


ninotevtidze
(30.10.18)
Hepsinin çözüme varma yoku farklı neticede. Kimisi uğraşmadan varmayı öneriyor, kimisi de böyle aylarca usanmadan kurtarmaya çalışıyor. Burada önemli olan hastanın seçimi. İmplanta param olsaydı ve acısından korkmasaydım yaptırır geçerdim zaten önünde sonunda iş buraya varacak.


ninotevtidze
(30.10.18)
çözüme varma yolu farklı diye bir şey yok
özellikle romatizma, fibromiyalji filan gibi hastalıklarda birinin yaptığını öbürü bozuyor, birinin ak dediğine öbürü kara diyor. biri ilaç yazıyor öbürü o ilacı içtin diye neredeyse dövecek -bizzat annemde yaşadık...bu nasıl çözüm? implant filan gibi pahalı işlemler bambaşka bir konu.

bence doktorlarımız "tababet sanatı"ndan iyice koptu.
üniversite hastanesine günlerce refekatçi kaldım yine, zaten anlatsam roman olur da, her şey bir yana; yanımızdaki yatakta 80 yaşında bir amca yatıyordu ve çok da durumundan haberi yoktu yani sosyo-ekonomik seviyesi kullandığı bir ilacı bilecek seviyede değil.
abartmıyorum 5 günde 3948573 farklı kişi (asistan, hemşire, diyetisyen, uzman, vizit gezen uzman, tıp öğrencisi, asistan, uzman şeklinde) adamın başına geldi ve adamın kullandığı ilaçları vs. sordu her orderde zaten fiks sordular. soran elinde bir kağıda not alıyor (veya onu da almıyor!), 15 dakika sonra başka birimden başka doktor geliyor o soruyor, 30 dakika sonra başka geliyor...yahu bu adamın bir hasta dosyası var..anamnez alacaksan ayrıntılı al ve en baştan al. hasta yakınını sorgula, medikal kaydına bak..ayrıntılı al. dakika başına gel sor adam cvp bile veremiyor zaten, onu da kaydetme doğru düzgün sonra nöbet değişsin yeni gelen tekrar baştan... ya da ne zaman almış hangi dozda almış ne olmuş hiiç öyle sorgulama sırf sormak için sor geç..ne işe yarıyor?

hiç. memlekette herkes gibi doktorlar da kalitesizlikten ölüyor. sadece fark, eskiden nispeten ortalamadan iyiydi doktorlarımız, çok şükür onları da genel seviyeye çektik. ha onlar hala bunu kabul etmiyorlar. en kötüsü 5 sene tıp okumuş bu adamların 1 tanesi de ne bok yiyoruz biz böyle demiyor...."siz bu adama bunu soran 984834. kişisiniz ben de sayenizde bir gram uyku uyumadım" deyince ukala, bilmiş, sağlık personeline kötü davranıyor vb. oluyorsunuz.

İlla özele gidip dünya para mi vermemiz lazim..yok ya o da pek çözüm değil. özelde müşterisin başka bir şey değil. sadece sen benimle ilgileniyorlar sanıyorsun, psikolojine iyi geliyor. bir de vakti olmayana iyi olabilir ufak tefek şeyler için çok zaman harcamazsın o kadar.


niye ama
(30.10.18)
giovanne +1 süper doğru tespit. en yüksek puanlı drlar nöbeti olmayan alanları seçiyor, laboratuvar, radyoloji gibi çok ağır basmayan bölümlere gidiyorlar. aslında cerrahi yüksek olmalı çünkü en çok riski alanlar onlar. paraya hemen ulaşmada isteği de ayrı bir konu. sağlık sektörünün itibarsızlaştırılması kesinlikle bunda etken. adamlar en yüksek puanla bu bölüme giriyorlar ancak kendilerinden net 30 puan az alan hakime savcıya gösterilen saygının 10da1i gösterilmiyor.

ayrıca devlet hastaneleri pazara çevrilmiş durumda doktorlardan da kapasite fazlası hasta bakması isteniyor. her şey bir kenara canı sıkılan herkes acilde. karnı ağrıyan,kulağı ağrıyan ne kadar acil olmayan vaka varsa acilde toplum hasta doktorlarda hasta olmak üzere.


mikahakkinen
(30.10.18)
Ilac sirketleriyle ortaklasa calisip komisyon almayi arttirdiklarindan beri tu etik degerleri bi tarafa atmalari sebebiyle ve her ameliyat basi para carptiklari icin gereksiz sekilde insanlari delip destiklerinden beri hasta olmamamak icin elimden geleni yapiyorum valla.


superfluid
(30.10.18)
Türkiye'de insan kalitesi yerlerde sürünüyor ve hiçbir alanda işini doğru dürüst yapan insan yok, ya da yok denecek kadar az. Tıp da istisna değil. Doktorlar da türk insanının kalanı gibi berbat eğitim almış, işine saygı duymayan, kendini geliştirmeye gerek duymayan, ingilizce bilmeyen (dünyada her konudaki kaynakların %99'u ingilizcedir, ingilizce bilmeyen insan alanında kendini bir yere kadar geliştirebilir) ), her şeyin en iyisini bildiğini sanan ortadoğulular.


ben diş hekimliğinden örnek verdim benzer durumu ben de yaşadığım için.

diğer branşlar içinse @niye ama'nın bahsettiği şeyler sağlık kurumlarının -diğer tüm devlet kurumlarında olduğu gibi- 'bazılarının kesesine' hizmete dönüştüğü için doktorlar da yılmış durumdalar. devlette çalışan doktorların da idealistliği kalmıyordur kısa bir süre sonra. doktorların hepsi de iyi niyetli değiller tabii ki. artık doktorluk mesleği iyi para kazandıran meslek olarak düşünülüyor öyle bir sisteme evrildik. halk sağlığı çok geri planlarda kaldı. obezite ameliyatları patladığından beri neredeyse tüm genel cerrahlar obezite ameliyatlarına yöneldi. günde 150-200 bin liralar kazanma gibi bir gerçeğin yanında ideoloji saflık olarak görülüyor.

kısaca hepimizi yiyorlar matmazel. herkese sağlıklı günler.


ninotevtidze
(30.10.18)
@niye ama yalnız o dediğinin doktorların özensiz olmasıyla ilgisi yok. Orası üniversite hastanesi o hastadan 3. Sınıf öğrenci de sorumlu oluyor sadece bir saatlik, stajyer öğrenciler de (birkaç günlük) internler de (genelde birkaç haftalık). Ayrıca hastanın gerçek doktoru bir asistan ve olursa bir de hoca olur. Zaten hocanın gelip gelip bir şey sorması söz konusu bile değil, asistan bir kere gelip güzelce anamnezini alır hastasına hakim olur. Geri kalan gidip gelenler tamamen laf olsun öğrensin işte diye gönderilen tipler hoca gönderiyor, asistan gönderiyor çocuk da işte iyi kötü bir şeyler öğrenmeye çalışıp gidip hocaya sunuyor falan yani hastanın iyiliği için değil tedavinin parçası değil eğitim için. Ayrıca konsültasyon için başka bölümlerden de asistan geliyor olabilir onlar da haliyle kendi anamnezini kendisi alıyor. Bu sadece doktor tarafı bir de hemşire tarafı da var onlarda da stajyer vs var.
Ben de bir kere 4. Sınıfta hasta başında sınav olacaktım hastaya işte şikayetiniz neydi vs soruyorum genç bir adamdı, herkes sordu yeter artık falan diye azarladı beni, açıkladım hocanın gönderdiğini sınav olacağımı, lütfederek verdi bilgilerini moralim bozulmuştu şimdiki aklım olsa daha sert davranırdım. Belli bir yaşı geçen insanlar anlayışlı oluyor sana yardımcı olmaya çalışıyolar ama gençler maşallah aşırı bilmiş oldukları için hoff gelen geçen soruyo işinizi düzgün yapsanıza diye atarlanabiliyolar böyle.


pastörizesüt
(30.10.18)
devlettekiler ilgilenmiyor.
özeldekiler ise gerekli gereksiz tetkikleri kitliyorlar.


Para az geliyor gerisi bahane.
Masaya bi 10bin biraksan kucagina yatirip muayene eder.

Eskiden istanbulda 2 sene maasla ev aliyorlardi.


acemi
(30.10.18)
GÜNEY AFRİKA’ DA BİR ÜNİVERSİTENİN GİRİŞİNDE
GÜNEY AFRİKA’ DA BİR ÜNİVERSİTENİN GİRİŞİNDE KISSADAN HİSSE AŞAĞIDAKİ MESAJ YER ALMAKTADIR.

Bir ülkeyi yok etmek için atom bombası veya uzun menzilli füzelere ihtiyaç yoktur.
Bunun için eğitim seviyesini düşürmek ve kopya çekilmesine müsade etmek yeterlidir.
Bunun sonucunda:
-Hastalar doktorların elinde can verir.
-Binalar mühendislerin elinde çöker.
-Para ekonomistler elinde kaybolur.
-İnsanlık dinci akademisyenlerin elinde ölür.
-Adalet hakimlerin elinde yok olur.

Tanıdık geldi mi?


Lucidream
(30.10.18)
(4)

Dis kaplama nasil oluyor?

10 yil once kanal tedavisi yapilan disimin kosesi kirildi ayni sekilde kanal tedavisi olan diger disiminde dolgu malzemesi kotu oldugu icin o da kaplama yapilacakmis. Uzun bir is mi bu kaplama olayi? Bir de yanindaki iki disi de torpuluyorlarmis dogru mu acaba?
10 yil once kanal tedavisi yapilan disimin kosesi kirildi ayni sekilde kanal tedavisi olan diger disiminde dolgu malzemesi kotu oldugu icin o da kaplama yapilacakmis. Uzun bir is mi bu kaplama olayi? Bir de yanindaki iki disi de torpuluyorlarmis dogru mu acaba?
ceann deas
(30.10.18)
Tek diş yaptıracaksanız sadece o dişi törpülerler.


ninotevtidze
(30.10.18)
Devlet hastanesinde gidicem guvenemiyorum bir kere de ozele falan gostersem dolguyla falan kapatamazlar mi kirigi acaba? Daha öncesinde devletin kanal tedavisi olacak dedigi disi ozelde doktor araya ilac koyup ustune dolgu yaparak iyilestirmisti. Simdi rontgende o disimi sordugumda orada sorun yok dedi.
Devlet nedense direk kanal tedavisine yonlendiriyor.


Bide bu kirik disime zaten kanal tedavisi yapilmisti ici yontuldu disi da torpulenirse bu kaplamayi ne tutacak?


ceann deas
(30.10.18)
Bu zamana kadar dişlerinden kanal tedavisinden köprüye, kaplamadan diş eti ameliyatına, çekimden dolguya kadar birçok şeyi yaptırmış biri olarak söylüyorumki devlet hastanelerinde kaplama yaptırma. çekim, dolgu falan onlar basit, yaptırabilirsin. ama kaplamanın estetik olarak da düzgün durması gerekiyor malum.
fiyatlar değişiyo. yeni piyasayı bilmiyorum. bikaç kliniğe git öğren. zaten çoğu yer muayeneyi ücretsiz yapıyor. ve evet @ali159 un da dediği gibi tek diş için yanındaki iki sağlam dişi de törpülüyorlar. eğer arızalı diş görünmeyen bi yerdeyse kaplama yaptırmazdım ben de olsam.

bu arada diş kurtarılabilir vaziyetteyse çekmezler. dolgu, kanal tedavisi her ne gerekiyorsa onları yaparlar. ben de çektirmeni tavsiye etmem. şahsi fikrim.


Sakin kalitesiz kaplama yaptirma o dişi kaybedersin ben kaybettim aman ozelde kalitelisinden yaptir
Diger disleri torpuleme olayina köprü deniyor
Kaplamada tek dişi torpuleyio etrafina o malzemeden dis yapacaklar


basond
(31.10.18)
(2)

Hormon testi sonuçlarımı yorumlar mısınız? (Diane 35)

https://eksiup.com/9903e71b6230Doktor degerlerin çok iyi dedi ama diane 35 adli dogum kontrol ilacini da verdi. 6 ay kullanip tekrar kontrole gidecekmisim. İnternetten yorumlarina baktigimda korkunc seylerle karsilastim 6 ay-1yil kullanip ilac bittiginde yillarca regl olamayan, yumurtlayamayanlar va
eksiup.com

Doktor degerlerin çok iyi dedi ama diane 35 adli dogum kontrol ilacini da verdi. 6 ay kullanip tekrar kontrole gidecekmisim. İnternetten yorumlarina baktigimda korkunc seylerle karsilastim 6 ay-1yil kullanip ilac bittiginde yillarca regl olamayan, yumurtlayamayanlar varmis. Benim doktora gitme nedenim zaten adet duzensizligi. Kullanmasam mi ilaci ne yapsam. Yan etkilerine baktigimizda da yararindan cok zarari var zaten cok korkuyorum.
ceann deas
(26.10.18)
Benim bir kiz arkadasiminda duzensizligi vardi hormon testleri normal cikmasina ragmen ayni ilaci verdi doktoru. Kullaniyordu o.


duyurumvar
(26.10.18)
Alakasız olacak ama ben diane 35'i sıvı hale getirip kafama sürüyorum. Erkek tipi saç dökülmesine çok etkili bir ilaç.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.