Giriş
(4)

ön cam çatladı

şu an o kadar sinirliyim ki. durduk yere iş çıktı başıma. taş sekti ve arabanın camı çatladı. kasko sayesinde değiştireceğiz de bundan sonra olmaması için ne yapmalıyız?film falan korur mu?
şu an o kadar sinirliyim ki. durduk yere iş çıktı başıma. taş sekti ve arabanın camı çatladı. kasko sayesinde değiştireceğiz de bundan sonra olmaması için ne yapmalıyız?
film falan korur mu?
film korumaz. Kaskonun camı değiştireceği servisle konuşun , Orjinal cam taksınlar. Camların da yan sanayisi var.


kitik
(17.07.19)
takip mesafesini koruyabilirsin. özellikle kamyon vs gibi araçlara çok yaklaşmamak lazım. mıcırlı yollarda daha az sollama daha fazla mesafe.

bende de ufak bir nokta var öyle duruyor büyümüyor da. kaskodan değiştirmeyi düşünüyorum biraz daha geçsin tekrar darbe falan alırsa diye acele etmiyorum.


reanarchy
(17.07.19)
tır vardı önümde ve en sağda, ben normal sağ şeritteydim.(yani yolun dışında, yakıt almak için mi geçti yoksa oradan mı gidiyordu bilmiyorum)

nokta şeklinde olmadı ya 3 tane falan uzunca damarı var.


yan sanayiler düzen tutmuyor . ya ses yapıyor ya yağmur kaçırıyor. dikkatli olmak lazım. servisler bile cam takarken tedirgin oluyor.


50promil
(17.07.19)
(5)

golf'teki usb girişi

çok önemli değil ama, versiyonu 2 midir 3 müdür?şöyle bir şey alacağım da: https://urun.n11.com/switch-ve-hub/3-port-360-dirsek-usb-hub-cogaltici-coklayici-usb-20-coklama-P313380015
çok önemli değil ama, versiyonu 2 midir 3 müdür?
şöyle bir şey alacağım da: urun.n11.com
usb 3.0 ya da 3.1 olanlar mavi oluyor. arabanın modelini bilmiyorum ama çok üst bir model değilse 2.0'dır diye tahmin ediyorum. bu arada çoklayıcıların dandik olanlarını almayın. çok voltaj yükleyip arabadaki usb girişini falan bozabilir.


rosencruz
(12.07.19)
@rosencruz
model yılı 2016. o mavi kısım usb'nin ucunda değil mi? hatırlıyorum öyle bir şey. ürün tavsiyeniz varsa alabilirim, usb yuvasının olduğu yere uyum sağlayacak küçük bir şey bakıyordum.


şunu ekleyeyim, usb 2 ise (yüksek ihtimalle öyledir) ve usb 3 olan bir çoklayıcı alırsanız 2 hızında kullanırsınız, bir sorun olmaz yani, kullanamama durumunuz olmaz. ama başka bir yerde usb3te kullanırsanız normal randımanında kullanırsınız. ya da usb 3 çıkışına usb2 çoklayıcı takarsanız da aynı şey geçerli. yamuluyorsam düzeltin.


veritaslibertas
(12.07.19)
arabanızdaki dişi usb tarafı (usb cihazın ucunu içine alan) mavi ise usb 3.0'dır ya da 3.1. ayrıca kablodaki erkek tarafın da mavi olması lazım tabii ki. genel olarak usb 3.0 ve üzerinde kablo ucu da dişi giriş de mavi oluyor.


rosencruz
(12.07.19)
1) amaç aynı anda 2 telefon şarj etmekse olmaz.
2) amaç hem telefon şarj edeyim, hem de usb bellek bağlayayım ise gene olmaz.

eğer amacın 2. maddedeki gibiyse data ve şarj hatlarının uygun bağlanması lazım. Araçtaki usb yuvasına uygun ürünler satılıyor, böyle at şeyinde kelebek gibi bir şey almak yerine orjinal bir şey almanı öneririm

turkish.alibaba.com


kimlanbu
(12.07.19)
(2)

iptal olan asansör boşluğu ofise eklenir mi?

https://eksiup.com/p/q7499388gwp2durum resimdeki gibi. iş merkezinin eski yöneticisi bir ara "bu asansör boşluğunu ekleyin ofise, herkes öyle yaptı." demişti. ama biz üzerinde durmadık. şimdi de yer ihtiyacı doğdu.bahsettiğim boşluk asansör için ayrılmışken asansör merdivenin diğer yanına kaydırılın
eksiup.com

durum resimdeki gibi. iş merkezinin eski yöneticisi bir ara "bu asansör boşluğunu ekleyin ofise, herkes öyle yaptı." demişti. ama biz üzerinde durmadık. şimdi de yer ihtiyacı doğdu.

bahsettiğim boşluk asansör için ayrılmışken asansör merdivenin diğer yanına kaydırılınca boşa çıkmış.

burayı tadil edip ofise eklemek kolay da yasal olarak ne gibi işlemler gerekir? toplantıda karar almak falan icap eder mi?
yasal değil
emsalde boşluklar minhadır.
ekleyecekseniz yük hesabı yaptırın lütfen. trapez sac üzeribe stud çivileri ile beton dökülsün


same idiot
(10.07.19)
bina ortak kullanım alanıdır.
kat mülkiyeti kanununda da geçer. ekleyemezsiniz. yasal olmaz.
işin teknik boyutunu bilemiyorum.


teritori
(10.07.19)
(10)

yüksek katlı yapılaşmanın zararları nelerdir?

neden ezici bir çoğunluk karşı? bence 4 katlı 4 apartman yapılacağına 16 katlı tek apartman yapılsın ve etrafı yeşillik, otopark falan olsun. bunu herkes düşünmüştür tabi ki ama bilmediğim/görmediğim bi tarafı var gibi.
neden ezici bir çoğunluk karşı? bence 4 katlı 4 apartman yapılacağına 16 katlı tek apartman yapılsın ve etrafı yeşillik, otopark falan olsun. bunu herkes düşünmüştür tabi ki ama bilmediğim/görmediğim bi tarafı var gibi.
var, 4 katlı yerine 16 katlı yapınca yazın kıçın pişer güzel insan


yüksek katlı yapılaşma tabi ki usulüne uygun yaparsan dert değil.
ama bizde 4 katlı apartman yapılması gereken arsaya 16 katlı apartman dikiliyor ve dolayısı ile betonlaşma artıyor.

şöyle hesaplayalım,

10.000 m2'lik bir yapı adası düşün.

burada her 1000 metrekareye 4 katlı apartman dikersen ne ala, ne güzel.
ama bizde her 1000 metrekareye 16 katlı apartmanı çakıyorlar.

ha diyeceksin ki "peki bu kadar insan nereye sığacak" o da işte ucu sonsuza giden bir tartışma ve eleştiri konusu.


teritori
(08.07.19)
Tek bina'yı arsanın ortasına dikersin sağını solunu önünü otopark veya kullanışsız yeşil alan yaparsın.
4 bina yaparsan binaları köşelere koyarsın ortaya havuz , halı saha , basket sahası, tenis kortu , kullanışlı yeşil alan , çardak gibi şeylerden bir tane veya arsaya göre bir kaçını birden koyarsın.


kitik
(08.07.19)
@teritori
ben de diyorum ki her 1000 metrekareye 4 katlı dikmeyelim 20 katlı dikelim. yeşilliği, otoparkı daha fazla olsun.
hatta tarım arazilerinde nasıl 5 dönüm altına bölünemiyorsa arsalar da öyle olsun. 3-5 arsa sahibi bir araya gelsin, koca araziye diksinler 25 katlı binayı, etrafı çayır çimen, havuz, park falan olsun.
devlet müteahhitlere desin ki, siz arsa sahiplerini ikna edin 5 kat fazla alın. arsaları birleştirin. havuzlu, parklı, ağaçlık alanlı güzel bi sosyal alan yapın desin.


uygulamada 4 katlı 4 apartman yapılacağına 16 katlı 4 apartman yapıldığı için herkes karşı.

yoksa prensip olarak haklısın.


babilbaligi
(08.07.19)
Eğer dediğiniz gibi 4 bina yerine tek bina dikilse sorun yok. Yani var da minik şeyler.

Sorun 4 katlı 4 bina yerine 16 katlı 4 bina dikiyoruz. Dolayısıyla şehrin içinde ay öldüm pişiyorum bu nasıl sıcak diye geziyoruz Mersin’de adamlar sahile bayağı Çin Seddi gibi yazlıklar yapmışlar. Ebesininki kadar yüksek Yanyana çirkin çirkin binalar. Gariban rüzgar yol bulup da şehre gelemiyor.


4 katlı 4 bina yerine 16 katlı 4 bina yaptığımız için ayrıca yollar da yetersiz kalıyor.


levpontryagin
(08.07.19)
ama tv'lerde olsun gazetelerde olsun, olayı bu yönüyle eleştiren yok. herkes estetik olmadığından bahsediyor. o bakımdan bende estetik kısmına dikkat çekmiştim.
ve evet, imar ile ilgili usülsüzlükler var tabi.
bir de bizim memleketimizde düz alanlar yok ki sıra sıra küçük evleri dizelim. ayrıca bu olay; şehirlerin, merkezlerin boşuna genişlemesine de neden oluyordur bence.


Estetik ile ilgili eleştirenler de haksız değil. Ataköy sahilde yapılan kocaman binalara bakabilirsiniz. Denizin 50 m yakınında olmanıza rağmen deniz falan görünmüyor. Estetik eleştirileri yapının yerine göre haklı olabilir.

Aynı şekilde şehrin artık sembolü olmuş bir kısım yapıların arkasına devasa binalar dikerseniz yine şehrin sembolünü bozmuş olursunuz.

Ben daha jenerik bir cevap vermeye çalıştım. Yoksa estetik eleştirisi boş değil.


Mühendislikte 3 tane e var.

Emniyet
Ekonomi
Estetik

Bunlardan emniyeti zaten deprem şartnameleri ile asgari düzeyde de olsa sağlıyorsunuz.

Ekonomi kısmı şirket için zaten vazgeçilmez. Her şekilde ucuza getirmeye çalışıyor.

Estetik kısmını kimse sallamıyor. Çünkü şirkete bir getirisi yok. Eğer şartnameler olmada emniyeti de sağlamazlar. Çünkü onun da maddi getirisi yok.


levpontryagin
(08.07.19)
ana konu nazım imar planı
berlin potsdamer gbi olacaksa eyvallah. manhattan gibi olacaksa silüet zaten kabul etmiş. maslak da fena değil ama zorlu ya da süzer plaza


altyapı olarak katkısı vardır, iyidir

planlı yüksek yapı iyidir, plansız kötdür

ekolojik olarak hesaplama yapılmalıdır, gölgeleme katsayısı vs.

yüksek yapılarsa statik olarak sağlamlaştırılması adına çok fazla güçlendirme önlemi vardır

binaların içleri kullanıcısına dışları şehre hitabedet


same idiot
(08.07.19)
bana olarak yazdığın cevabın açıklaması son kelimelerimde vardı.
ucu sonsuza giden bir tartışma konusu. ucu taaa çevre düzeni planına gider, oradan da ülke politikasına kadar uzar falan filan. tarihsel gelişim ve sosyoloji konuşulur.


teritori
(09.07.19)
(8)

iş teklifi aldım

izmir'de, 4 bin tl, akaryakıt istasyonu. nasıl? izmir'de 4 bin iyi mi?yer: https://eksiup.com/p/j345722jhqrsmesafe: https://eksiup.com/p/96457728ha6rnot: moderasyon ekibinden rica ediyorum, dün geç saatte açtığım için cevap gelmedi diye düşünüyorum. daha sağlıklı cevap alabilmek için açıyorum bu duy
izmir'de, 4 bin tl, akaryakıt istasyonu. nasıl? izmir'de 4 bin iyi mi?

yer: eksiup.com
mesafe: eksiup.com

not: moderasyon ekibinden rica ediyorum, dün geç saatte açtığım için cevap gelmedi diye düşünüyorum. daha sağlıklı cevap alabilmek için açıyorum bu duyuruyu.
benzin istasyonu haritadaki noktaysa izmir merkeze çok da yakın bir yer değil, turgutlu'ya filan daha yakın. evi falan da kemalpaşa veya turgutluda tutarsın. Ne iş yapacağını bilmiyorum ama 4.000 TL bekar birine yeter oralarda.


re noreno
(02.07.19)
İzmir'de 4.000 TL tek kişinin yaşaması için yeterli mi? Bence yeterli ama biraz da nasıl yaşayacağına bağlı. Nerede oturacağına vs.

edit: haritayı görmemişim. İzmir demişsin ama orası bildiğin Manisa dostum :)


teknikekip
(02.07.19)
-Belirttiğin yer İzmir değil, en yakın yerleşim yeri olan Bornova'ya trafik olmadan 1.5 saat uzaklıkta.
-4 bin tek kişi yeterli para ama pompacı olacaksam 8 bin e bile yapmazdım o işi.
-Şehir merkezi önemli değil ve markette çalışacağım diyorsan 4 bin kabul edilebilir.

not: muhtemelen haftada 1 gün tatilin olacak ve o gün de hafta içine denk gelecek.


iş; muhasebe.
izmir'i hiç bilmiyorum, evet manisa desek daha doğru:)
mesela bornova'da ev tutsam?

araba var, eşim de gelecek +2500 gelirimiz olacak.

@kanlakarisikyagmur
google map'ten baktım da 35 km 30 dk gösteriyor. hatalı mı?


Sütçüler tarafı herhalde orası, mevkii olarak çok tırt bi' yer. Bornova'da ev tutup her gün 2 saat yol (git-gel) çekecekseniz siz bilirsiniz. Dediğim gibi yer olarak öyle çok bi' beklentiniz olmasın.


Beherit
(02.07.19)
Hatalı. minimum 45 km arada var ve Bornova 1.5 saat sürer oradan.
Ayrıca sabah ve akşam saatleri Bornova'ya giriş yolu felç oluyor.

Tek çare Turgutlu da oturmak gibi gözüküyor.


@cemiyetin ünlü siması

Evka-3'ten ev bakabilirsiniz. Araçla 30-40 dakika arası sürecektir. Her gün bu kadar yolu göze almak size kalıyor tabii.

Kemalpaşa'yı da değerlendirmeye alın bence.


teknikekip
(02.07.19)
trafik veya olağandışı şeyler hariç bornovaya özel araçla ulaşım 45 dakikayı geçmez o mevkiiden


kirmizimsi
(02.07.19)
(3)

kampanyalı aboneliklerim bitti arayan yok

hem cep telefonu hem internet aboneliklerim bitti, kimse aramadı. cepte vodafone'luyum, nette telekom'luyum.cep: 35 tl=5 gb + 1000 dknet: 68 tl=75 gb + 24 mbpstelefon kontratları üç aşağı beş yukarı aynı gibi. internet paketlerinin son halini inceleyemedim, kota yok dediler ama hala kotalı paketler
hem cep telefonu hem internet aboneliklerim bitti, kimse aramadı. cepte vodafone'luyum, nette telekom'luyum.

cep: 35 tl=5 gb + 1000 dk
net: 68 tl=75 gb + 24 mbps

telefon kontratları üç aşağı beş yukarı aynı gibi. internet paketlerinin son halini inceleyemedim, kota yok dediler ama hala kotalı paketler var. ne iş anlamadım...

bir de 13/7/2019 tarihinde biten internet aboneliğim için 116,75 fatura kesmişler. bu faturanın da indirimli olması gerekmiyor mu?
vodafone yanımda uygulamasında teklif oluyor.


taahhütsüz tarifeden geçirirler, vodafone yanımda uygulamasında bana uygun tekliflere bakın


sameidiott
(01.07.19)
vodafone;
uygulama 46 lira istiyor, 8gb+1000 dk. ama ben aynı kalmasını istiyorum, çünkü ikisi de bana fazla geliyor. turkcell'de bunu buldum:www.turkcell.com.tr
ttnet;
12 Mbps Limitsiz 79 ,90TL X 24 istiyor


(4)

Laptop WiFi kartı masaüstüne uyar mı?

Atheros ar5b195 model kart boşa çıktı, takılabilir mi? H110 anakart var.
Atheros ar5b195 model kart boşa çıktı, takılabilir mi? H110 anakart var.
anakartınızda Mini PCIe yuvası yoksa (ki neden olsun zaten) PCI - Mini PCIe dönüştürücü bir kart almanız gerekir.


gkhncnzdgn
(30.05.19)
Teşekkürler, bunu bağlayabilir miyiz peki?
eksiup.com


wifi kartı çok zor ama bu diski bağlayabilirsin. başındaki siyah adaptörü sökersen sata girişini göreceksin diskin.


merhaba,
şu tarz bir mini pci-e i pci-e çeviren bir kart yardımıyla wifi kartını kullanabilirsiniz.
www.aliexpress.com

harddiske gelince ister siyah kabloyu çıkartıp standart bir sata kablosuyla kasa içine istersenizde böyle bir harici kutuya takıp taşınabilir olarak kullanabilirsiniz.
www.aliexpress.com


(17)

tahsilat işlerini nasıl hallediyorsunuz?

millet bana "abi valla çok zor durumdayız. şöyleydi, böyleydi; onlarımız var bunlarımız var vs.vs." diye anlatınca kilitleniyorum.alacağımızı nasıl alacağız ya? nedir bu işin püf noktası?
millet bana "abi valla çok zor durumdayız. şöyleydi, böyleydi; onlarımız var bunlarımız var vs.vs." diye anlatınca kilitleniyorum.
alacağımızı nasıl alacağız ya? nedir bu işin püf noktası?
Valla ben pek borç vermiyorum. Verdiysem de eğer karşı tarafın beni oyaladığını düşünmüyorsam ve çok ihtiyacım yoksa üstüne gitmem pek bu tür durumlarda ancak saydığım şeylerden biri varsa eğer "valla benim de şunu yapmam gerekiyor. O yüzden nasıl bulursun bilmiyorum ancak bisekil bul" der resti çekerim.


Eğer söz verdiği tarihi erteleme olayını birden fazla yaptıysa aynı mağdur edebiyatını sen de yap. Hatta daha o başlamadan yap. "Valla dünya kadar ödemem birikti, kredinin günü geçti hala ödeyemedim" gibi..


fobfilm
(28.05.19)
Mal tedariğini bıçakla kesilmiş gibi kesiyorum, malzemeyi benden daha ucuza alacağı yer yok , pahalı satanda **** ile çalışıyordu mal vermeyi kesmişse vardır bir sıkıntı deyip vermeyince olmayan paracıklar bir anda peydah oluyor. Ha hesabı kapatınca mal veriyor muyum ? asla. 10 günde en az 3 kişinin defterini dürdüm böyle , sabah akşam arıyorlar.


synax
(28.05.19)
ohh beklediğim soru. ben soracaktım da nasıl soracağımı bilemiyordum.

mesele borç vermek değil. borç zaten vermiyoruz da, iş yapıyoruz, yaptığımız işin karşılığı olan parayı alamıyoruz. aynen öyle cevaplar. ben de kilitleniyorum ne diyeceğimi bilmiyorum.

cevaplar için takipteyim.


kibritsuyu
(28.05.19)
+10000
ve ayrıca, oyaladıklarından adım kadar emin olmama rağmen ısrar edemiyorum.
kaç gündür telefon elimde mesaj atıp atmama tereddütü içindeydim. Bu duyurunun bir anlamı olmalı, o yüzden takipteyim.


Çalıştığınız sektörleri bilmiyorum ama bu Türkiyede ticaretin genel problemi. Her sektörün kendi içinde ortalama vade süreleri var zaten ama vade süresinde tahsilat yaptığımızda biz de mucize olarak görüyoruz genelde.

Bireysel ilişkilerin olduğu ortamlarda, birde paralar çok büyük değilse, tahsilatları bir başkasına yaptırmak biraz işi kolaylaştırır. Muhasebecinizden rica edebilirsiniz, 2-3 günde bir ararsa tahsilatlarınız hızlanır.


talasas
(28.05.19)
yav muhasebeci benim zaten, adam benim paramı ödemiyor ki. kendime dermanım yok, mükellefin tahsilatını nasıl yapayım.


kibritsuyu
(28.05.19)
Devamlı iş yaptığımız yerleri iyi kötü biliyoruz. Ona göre güveniyoruz veya güvenmeyip parayı aldıktan sonra malı veriyoruz. İlk kez çalıştığımız bir yerse zaten referansları ne kadar iyi olursa olsun önce ödemeyi alıyoruz. Telefonla konuşmaktansa, habersiz gidip yüz yüze konuşmak daha etkili olur.


@talasas +1

Sektörü bilmemekle birlikte bir avukat aracılığıyla tahsil etmenizi öneririm. İlla icra takibi yaptırmayın, bir avukatla anlaşın arayıp tahsil etmeye çalışsın.


böyle durumlarda araya bir kademe koymak her zaman daha sağlıklı oluyor. misal sizin yerinize muhasebecinizin araması daha sonuca yakın bir çözümdür. çünkü muhasebeciniz üç-dört aramadan sonra gönül rahatlığıyla şu tarihe kadar ödeme yapılmazsa şirket prosedürü gereği icra takibi başlatılacak diyebilir, iyi kardeş başlat diyenler olacaktır fakat ihtar çekildikten sonra paşa paşa ödeyeceklerdir.

ticaret pratikte sözlü ilerleyen bir şey bunu anlayabiliyorum ama bu tip durumlarda teklife ya da sözleşmeye sırt dayamak her zaman işleri kolaylaştırıyor. yaptığınız tahsilat konuşmalarında sözleşmede bu yazıyor, teklifimizde şunu özellikle belirtmiştik gibi referansları vermekten çekinmeyin.


yav ben yeterince açık olamamışım kusura bakmayın. Ben muhasebeciyim. Bilenler bilir tahsil etsek de etmesek de makbuz kesmek zorundayız. birinin açığını öbürüyle kapatırım desen mesleğime saygımdan dolayı 50 liraya tuttuğum 500 defterim de yok. Üstelik alacağım yaklaşık 1.5 yıllık. Her zaman son gün son saat getirir beni mesaiye bırakır. Kestiğim makbuz yüzünden almadığım paranın stopajını ödüyorum. Paramı almadan yollayamıyorum da.


vadeli olaylara hiç girmeyerek.


babilbaligi
(28.05.19)
Muhasebecinizden rica edin demiştim ama müzdarip olanlar genelde muhasebeci çıktı :)

Size de şunu önerebilirim bu durumda, mizan yapmak için aldığınız hesap özetlerini daha sık aralıklarla alın. Ayda bir mesela, hem iş yükünü aya yaymış olursunuz hem de müşterinizin mali durumuna hakim olursunuz. Hesabında para olduğunu bildiğiniz bir zaman tahsilat talep edersiniz, o durumda da size ödeme yapmıyor ise zaten o müşteriyi salıp, başlatın icra takibini.


talasas
(28.05.19)
işte bunun için kredi risk yönetimi bölümü var. her müşterinin kredi riskini hesaplayıp limiti geçenlere mal tedariğini kesiyorsun. riskin belli seviyelerinde "dunning" yani borç hatırlatması yapılır. şirketten şirkete, sektörden sektöre yönetimi değişir.


Jesus Christ
(29.05.19)
Çok çok yakınımda mali müşavirler var, aynı sorunu yaşıyor, şiddetle savunduğum şu;
Sorunlu müşterilerin birin belirleyin, adama ayın 1' inde " bu ay para vermezsen tahakkuklarını vermeyeceğim." deyin ve gerçekten vermeyin, sizi değiştirmek isterse bilgilerin olduğu bir şifre var diye biliyorum bakiyeyi kapatmadan onu vermeyin, bakın nasıl ödemeye başlıyorlar. Bu şekilde de ödemeyen adamdan zaten kurtulun gitsin.

bi' tane müşteride deneyin bunu.


kumandanim
(29.05.19)
@kumandanım

olmuyor o. yani mal veren satıcının mal vermeyi kesmesi gibi bir durum yok, çünkü sözleşme var. adam iki gün sonra ceza yiyince "sözleşmeye rağmen vermedi" diyip cezayı benden talep edebilir. ha davalaşırız, ödediydin ödemediydin yıllar sonra sonuçlanır belki.

şifre de korumuyor. ben "paramı vermeden şifreyi de boşa çıkarmam" diye resti çekiyorum. adam da gidiyor vergi dairesine "mali müşavir benim beyanlarımı vermiyor, sözleşme girişini de iptal etmiyor başka mali müşavire de gidemiyorum" diyip vergi dairesinden iptal ettirtiyor, yine avucumu yalıyorum. bi de inatlaştığım için iyice alamaz hale geliyorum, iyi niyet kapısı da kapanıyor.

icraya da veremiyorsun, çünkü cemiyet bahsetmiş, aslında paranı aldığın zaman kesmen gereken makbuzu, iki kanunun birbiriyle çelişmesi yüzünden parayı almadan kesmen gerekiyor. (bir kanun diyor ki parayı aldığında kesersin, almazsan kesmezsin. öteki kanun da diyor ki işi yapınca kesmen lazım, parayı alıp almadığın beni ilgilendirmez).

bu bir fatura değil de makbuz olduğu için makbuzunu kesmişsen, adam "parayı alınca kesmen lazım" diyen kanunu dayanak gösterip "işte ben parasını verdim, o da makbuzunu kesti" diyebiliyor. "almadım" iddiasında da bulunamıyorsun.

öyle bok bi durum işte.


kibritsuyu
(29.05.19)
Ben borc verdiysem "borcu odeyemesen bile bana haber ver ne zaman odeyecegini guncelle o tarih gelirse tekrar guncelleme gerekirse bana sen ulas" diyorum.Bu arada odemeyip de olu numarasi yapanlara carliyorum.Carlama nedenim de odeme yapilmamasi degil bana odeme plani ile ilgili guncel bilgi saglanmamis olmasi.Siz de ayni sekilde odeme takvimini alacaklinin degil borclunun takip edip gerekli guncel bilgiyi ulastirmasi gerektigi ile ilgili karsiya duyuru yapin.


turkuaz
(29.05.19)
(1)

word sorunu

bir haftadır, .doc uzantılı belgeler için uyarı alıyorum. "varsayılan uygulama olmasını ister misiniz?" diyor, evet deyince "varsayılan uygulamalar" kısmına gidip yapmamı istiyor. o kısma baktım .doc zaten word ile açılacak şekilde ayarlı. nasıl halledeceğim?-diğer office programları sorunsuz.
bir haftadır, .doc uzantılı belgeler için uyarı alıyorum. "varsayılan uygulama olmasını ister misiniz?" diyor, evet deyince "varsayılan uygulamalar" kısmına gidip yapmamı istiyor. o kısma baktım .doc zaten word ile açılacak şekilde ayarlı. nasıl halledeceğim?

-diğer office programları sorunsuz.
varsayılanı değiştir sonra yine word yap belki düzelir


neira
(28.05.19)
(8)

balkon yıkamak için basınçlı yıkama makinesi almak?

şarıl şarıl su akıyor yıkarken, bundan alsam mantıklı mı? amacım su tasarrufu ama maddi olarak değil, su heba olmasın istiyorum.şöyle bir şey var mesela:https://urun.n11.com/yuksek-basincli-makineler/bosch-easyaquatak-100-basincli-yikama-P331028719aparat olarak da bu:https://urun.n11.com/yuksek-basi
şarıl şarıl su akıyor yıkarken, bundan alsam mantıklı mı? amacım su tasarrufu ama maddi olarak değil, su heba olmasın istiyorum.

şöyle bir şey var mesela:
urun.n11.com

aparat olarak da bu:
urun.n11.com
çok mantıklı bence. banyo ve tuvalet de çok rahat yıkanır o basınçla.


Ne güzel insanmışsınız. Bunu demek istedim sadece.


Bende bu makinenin uyduruk bir markası var. Araba yıkamak için almıştım ama sağolsun hanım balkon,yolluk,ufak halı ne bulursa yıkatıyor. Banyo temizliğinde de çok iş gören bir alet. Gerçekten su tasarrufu işine yarıyor normal hortumla yıkarken mahalle boyu su akardı, şimdi neredeyse yarısından daha az su ile işimi görüyorum kaldı ki araba dediğimde ducato maxi. Kesenizi hırpalamayacaksa alın


synax
(19.04.19)
Şarıl şarıl su akıtacak kadar büyük balkon sahibi olmak :((((


bence değil.
sürekli ilgili ürünler üretilirken kullanılan su miktarı göz ardı ediliyor. Bu çerçeveden düşünürsen belki bu ürünü aldığında, heba edeceğin sudan çok daha fazlasını heba etmiş olacaksın.
Bir de böyle düşün ;)


re noreno
(19.04.19)
tasarruflu olmak, bilinçli olmak aslında kafada biten bir şey buda eğitim ile istek ile oluyor

maalesef ki isterse en iyi makineyi al kullanacak kişi olmadığı zaman işe yaramaz

örnek benim gözümde balkon yıkamak çok gereksiz birşeydir çok rakat mop yapılarak halledilebilecek bir yer ne bileyim bulaşık makinesine koymadan önce şarıl şarıl boşuna akıtılan suyu halen anlayamıyorum

bizim evde haftanın 5 günü banyo tuvalet baştan sona yıkanıyor. neymiş fayans üzerinde el izi varmış eve 3.kişi en son 1 ay önce girmiştir

bu yüzden artık anlatmıyor/anlamaya çalışmıyorum mis kafa rahat :)


sivrisinek
(19.04.19)
@re noreno
ürün üretilmiş, yurda ithal edilmiş. artık yapacak bir şey yok. nasıl üretiliyor bilmiyorum, belki haklısınızdır.

@sivrisinek
kullanacak kişi var da alıyorum. vitrine koymayacağız yani:)
fakat balkon toz oluyor, ayda 1 kez yıkandığı için de kolay kolay çıkmıyor. balkon yıkayanlar bilir belki, içeride biriken çerçöp, toz kolay kolay gidere ulaşmıyor. tazyikle itmek gerekiyor.
ayrıca mop sadece zemini temizler geri kalan kısımlar ne olacak?
ve bunu 2 balkon için düşünelim.


(6)

Fakir nasıl bir marka?

hiç kullanmadım ama "alman" deniyor, gerçekten öyleyse bir şans vereyim diyorum.öte yandan arzum, sinbo ayarında bir marka sanki.siz nasıl bilirsiniz?
hiç kullanmadım ama "alman" deniyor, gerçekten öyleyse bir şans vereyim diyorum.
öte yandan arzum, sinbo ayarında bir marka sanki.

siz nasıl bilirsiniz?
arzum,sinbodan daha iyi bir marka. iyi altı.


mikahakkinen
(12.04.19)
iyi marka 20+ yıl oldu.


baldan kaymak
(12.04.19)
Gırgır süpürgem 1 yılda cortladı.


karen
(12.04.19)
Biz bir blender aldik, memnun degilim. Bir daha da almam. Eskiden sinbo mikser kullanirdim 10 basar.


balpolen
(12.04.19)
20 senelik süpürgesi var. Hala performanslı.


aylakadam
(12.04.19)
Elektrik süpürgesini ve saç düzleştiricisini kullanıyorum. Memnunum.
Süpürge toz torbasız, temizliği kolay. 4 kedili evde gayet iyi iş görüyor.


auroraaurora
(12.04.19)
(5)

iran islam devrimi kimden okunur?

sb.
sb.
Silmeyiniz takip etmek istiyorum yorumları


eylul
(11.02.19)
orta dünya tolkien'den, orta doğu hüsnü mahalli'den...


makarnavodka
(11.02.19)
İran'da Devlet, Din ve Devrim: 1796'dan Bugüne www.goodreads.com


freebird5406_2
(11.02.19)
faik bulut - islamcı örgütler

sanırım iran islam devrimi 3. ciltte anlatılıyor.


lancelot du lac
(11.02.19)
Olivier roy'un siyasal islamın iflası kitabında ilgili bölüme bakılabilir; sararsa konu ile ilgili diğer bazı kitaplarına da bakılabilir


candanag
(11.02.19)
(3)

implant yaptırmazsam ne olur?

çürük bi kafa dişim vardı 8 ay falan oldu çekileli, implant gerekiyor yerine ama yaptırmazsam ne olur? acayip korkuyorum çünkü.
çürük bi kafa dişim vardı 8 ay falan oldu çekileli, implant gerekiyor yerine ama yaptırmazsam ne olur? acayip korkuyorum çünkü.
Korkacak hiç bişey yok, hissetmiyorsun bile iğneden sonra. Yaptırmazsan dişlerin kayar yavaş yavaş diğerleri de dökülmeye başlar çürür falan. İyi düşün başka dişçiye de git öyle karar ver. Keşke çektirmeyip kanal tedavisi yaptırsaydın.


Boris
(09.02.19)
implant süreci çok sıkıntılı ama yaptırdıktan sonra en huzur verici şeylerden biri.
ha yaptırmazsan ne olur, yeme kaliten düşer. görüntü kirliliğine sebebiyet verebilir.
sen memnunsan daha idare et.

topa tutulabilirim ama eğer şikayetin yoksa yaptırma, gelecekte combo(ihtiyaç halinde hepsini) yapsınlar.


qxgviper
(09.02.19)
Dişçim çekilen dişin kemiğinin yavaş yavaş inceleceğini, eğer geç kalırsam implantın yapılamayabileceğini söylemişti. İmplant yapılınca kemik gelişiyormuş tekrar.Ama kandırdı mı para almak için bilmiyorum


bohemianrhapsody
(09.02.19)
(4)

araçta dinlemek için usb belleği nasıl hazırlıyoruz?

yabancı-yerli diye ayırsam görür mü? görmüyorsa hiç tasnif işine girmeyeceğim.
yabancı-yerli diye ayırsam görür mü? görmüyorsa hiç tasnif işine girmeyeceğim.
farkli klasorlere koyabilirsin sarkilari

muzik calar klasorleri browse edebiliyor
hatta sarkilarin taglerine gore sanatci, genre vs seklinde de ayiriyor bazi muzik calarlar.


exlibris
(09.02.19)
klasör olarak görmezse yerlileri örneğin 001 ile 500 arası yabancıları 500-1000 arası gibi de yapabilirsiniz. farklı bölgelerde olur ama geçiş yapma şansınız olur.


tukenmez adam
(09.02.19)
tukenmez adam
şarkının adını mı bu şekilde yapacağım?

bir de track-mp3 olayı var galiba?


Çoğu zaman alfabetik sıralama yapıyor. Numaralandırmak çözer.


the coon
(09.02.19)
(4)

yığma yapılar hakkında bilgi

köye ev yaptırmak istiyordum. pratikliği dolayısı ile prefabrik ev tercih ediyordum ama bir akrabam "yığma yaptır. demir masrafın olmaz, ucuza mal edersin." dedi.nasıl fikir?
köye ev yaptırmak istiyordum. pratikliği dolayısı ile prefabrik ev tercih ediyordum ama bir akrabam "yığma yaptır. demir masrafın olmaz, ucuza mal edersin." dedi.

nasıl fikir?
Kotu fikir. Koyde yasayanlar aptal mi? Neden yigma yapmiyorlar? Koy nerede yamac mi yagmur aliyor mu? Betonarme en iyi cozum. Ya da prefabrik


kafanguzelolmus
(05.02.19)
köy diye bir kavram yok artık, mahalledir orası. (büyük kısmı oldu)

dolayısıyla imar planına bakmadan kafanıza göre iş yapmayın. çok bilen akraba hep sıkıntı verir uzun vadede.

not: yok illa köy diyorsanız onun da mevzi imar planı vardır, prefabrik sistem ile temeli atılmış yığma sistem arasında fark olur.


angelofdeath
(05.02.19)
kafanguzelolmus

yığma yapan var, o yüzden tavsiye etti. gayet güzel oldu evi falan diyor. benim arazim yamaç değil ama yağmur bol.

angelofdeath
köy eminim:) deprem yönetmeliğindeki talimatlara uymak gerekiyor sanırım.


Yığma var, yığma var. Dolmabahçe sarayı da teknik olrak yığma yapı kategorisinde.

Köyün deprem durumuna bakmak lazım.


SiyamkedisiZorro
(05.02.19)
(7)

hristiyanlıkta din adamları

papaz, pastör, rahip, peder, psikopos ve aklıma gelmeyen diğerleri... farkları neler bu kişilerin? cemaate özgü farklılıklar mı?
papaz, pastör, rahip, peder, psikopos ve aklıma gelmeyen diğerleri... farkları neler bu kişilerin? cemaate özgü farklılıklar mı?
papaz ve rahip sanırım aynı anlama geliyordu, rahip manastırda yaşayan din adamı olmalı. Papaz da aslında pappas olan rumca bir kelime, bölgesel farklılıktan doğan farklı isim olabilir.

peder bu işi profosyonelce yapan maaşlı din adamı diye hatırlıyorum, bir hayatı bir ailesi var rahip gibi değil.

Psikoposlar da havarilerin halifesi miydi neydi?

Bu bilgilerin hiç biri net doğru değildir aklımda kalanlar sadece.


John Bloor
(11.01.19)
bir de papa var o da diyanet isleri baskani gibi bir sey mi?


exlibris
(11.01.19)
birde kardinal var. papanın bakanları.


mikahakkinen
(11.01.19)
kardinal


silver apple
(11.01.19)
Pastör protestandır. Çoban anlamına gelir.


farabi
(11.01.19)
Diğerleri ortodokslar ve katoliklerin kendi içlerinde de ufak farklılıklar gösterir. Büyük Ayrışma'ya (Great Schism) aynıydı. Sonradan lutherianlar ve calvinistler din adamı baba olamaz baba tektir dedi ve baba hitabını reddederek çobab dediler. Mobildeyim yolladım yanlışlıkla. Başka sorunuz varsa güncelleyin cevaplayayım.


farabi
(11.01.19)
kilisenin kendi hiyerarşisine göre değişir. doğu ortodoks kiliselerindeki patrik kavramı ile roma katolik kilisesinin papa kavramı aslında çok farklı şeyler mesela. wikipedia'dan aratarak okursanız daha net bilgi alırsınız.


pembepembepembe
(11.01.19)
(5)

kahve olaylarına giriş(giremeyiş)

şimdi bu filtre kahve olaylarına girdik; kupa var, kahve var. kahve doğru kahve mi tam anlamadım. kuzen yollamış bi tane markası bu: http://www.cartenoire.co.uk/ama altın renginde bi paketi vardı. aynı türk kahvesi gibi toz şeklinde. filtre kahve granül gibi değil miydi?nasıl olacak bu?
şimdi bu filtre kahve olaylarına girdik; kupa var, kahve var. kahve doğru kahve mi tam anlamadım. kuzen yollamış bi tane markası bu: www.cartenoire.co.uk

ama altın renginde bi paketi vardı. aynı türk kahvesi gibi toz şeklinde. filtre kahve granül gibi değil miydi?

nasıl olacak bu?
bunun tadı nescafeye daha çok benzer. tam filtre kahve bu değil. giriş için starbucks ya da başka bir kahveciden öğütülmüş filtre kahve istemenizi tavsiye ederim.


lovemyself
(26.12.18)
kahveyi neyle yapacaksınız? gelen kahve neye göre çekilmiş? espresso'mu yoksa filtre için mi yoksa french press için mi? hangisine göreyse ona göre bir alet alın.

filtre kahve granül kahve gibi çözülmez. içinden yavaş bir şekilde su geçirilir öyle demlenir.

siteye baktım espresso, filtre kahve, kapsül, çözünebilir kahve hepsinden var. üstünde yazanları okuyun derim o yüzden. ground coffee diyorsa muhtemelen kahve makinesi içindir.


argent dawn
(26.12.18)
kuzene bana filtre kahve gönder dedim burdan almış. türk kahvesi gibi aynı. bence yanlış almış dingil:) kendi de bilmiyor, "söyledim bunu verdiler" dedi.

kahveyi üstten bastırmalı fincan var işte, onla yapacağım.

sitede bana gelen ürün gözükmüyor. eve geçince resmini atarım.


Espresso kahvesi yollamış bunun için mola pot lazım bana vir


fasulyek
(26.12.18)
Türk kahvesi kadar inceyse üstten bastırmalı fincanla (french press) olmaz o. Filtre kahve makinesi ya da v60 gibi bir dripper alıp kağıt filtreyle demleyin.
Dripper: www.cafemarkt.com (aliexpress'ten aldık biz, seramik ve ucuz)


kobuzchu kiz
(26.12.18)
(5)

uzaktan kontrol edilebilen kombi mantıklı mı?

biz çalışıyoruz kız kreşe gidiyor. evden en geç 10'da çıkıyoruz, en erken 18'de evde oluyoruz.gün boyu açık kalmasındansa giderken kapatıp, gelince açmak daha tasarruflu olmaz mı? ve bunu, gelmeden önce ortamın ısınması için uzaktan kontrol edebilsek daha iyi olmaz mı?var galiba öyle modeller.
biz çalışıyoruz kız kreşe gidiyor. evden en geç 10'da çıkıyoruz, en erken 18'de evde oluyoruz.

gün boyu açık kalmasındansa giderken kapatıp, gelince açmak daha tasarruflu olmaz mı? ve bunu, gelmeden önce ortamın ısınması için uzaktan kontrol edebilsek daha iyi olmaz mı?

var galiba öyle modeller.
öyle modeller var ama kombi insanları hep sürekli ama düşünk sıcanklıkta çalışmasının ekonomik olduğunu söylüyor, ben şahsen buna inanmıyorum.


killerbee
(20.12.18)
ben bunu denedim. sonuçta hem serin/soğuk eve geldim, hem de daha çok gaz tükettim.

kombiyi saatli açıp kapatmak için saatli priz yeterli, o kadar afili şeylere gerek yok. geleceğin saat sonuçta belli.


babilbaligi
(20.12.18)
Sorunuzun cevabı dijital programlı oda termostatı.

Gün gün saat saat program yapabilirsiniz, mesela;

Gece yatınca 00.00'da 20 derece, sabah 07.00'da 24 derece, 09.00'da 20 derece, 16.00'da 23 derece vs gibi yaşam saatlerine göre ayaryabilirsiniz.


John Bloor
(20.12.18)
Termostat kullaniyorum, programladim sabahlari dus alacagim zaman 2 saat erken calisiyor evi isitiyor biraz otomatik kapaniyor daha sonra eve gelmeye yakin calisiyor gece uyurken kapaniyor gayet kullanisli tavsiye ederim.


Boris
(20.12.18)
Dijital programlı oda termostatı kullanıyorum. İstediğim saatte yanıyor istediğim saatte sönüyor. Belli bir dereceye gelince otomatik yanıyor, sönüyor süper bir şey.


sta
(20.12.18)
(9)

Tarihi geçmiş ama açılmamış margarin

Teremyağ vardı, 27.10 tarihli hep dolapta kaldı. Açtım, koku falan normal. Kullanabilir miyim?
Teremyağ vardı, 27.10 tarihli hep dolapta kaldı. Açtım, koku falan normal. Kullanabilir miyim?
2017 sktli yağı bitirdim geçen ay. Sıkıntı olmadı.


sutlu nescafe
(09.12.18)
2 senedir buzlukta bekleyen nohutla kullanıyorum şimdi. Ölmezsem yazarım.


Son kullanma tarihi geçmemiş olsa da margarin yemezdim. Bence yeme kanka. Tereyağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı kullan.


Delay Fuze
(09.12.18)
Hiçbir şey olmuyor valla. Kullan. :) Biz geçen yıl evde tarihi geçmişlerine çörek yaptık ölmedik.:)


Az önce yedim, çok güzel yapmışım valla. Kaç saatte belli eder kendini acaba?


margarin kullanmayın.
kendi zaten zehir, tarihi geçse ne geçmese ne.


jimjim
(09.12.18)
margarin kullanılmama konusuna katılıyorum. evde kalmış o nedenle tüketmiştim.


sutlu nescafe
(09.12.18)
15 sene önce margarini bırakma sebebim de tam olarak bu :D

Bir makalede okumuştum deney yapılıyor ağacın altına margarin bırakılıyor ne böcekleniyor ne de çürüyor yani gönül rahatlığıyla yiyebilirsin


esmeralda
(09.12.18)
Herhangi bi nükleer saldırıya hazırlıklıyım sanırım. Bir problem yok.


(6)

Diş beyazlatan macunlar

Bunlar zararlı mı? Hangisi daha etkilidir? Migros’ta bilindik markaların dışında sigara içenlere falan diye satılanlar var, onlar da iyi midir?
Bunlar zararlı mı? Hangisi daha etkilidir? Migros’ta bilindik markaların dışında sigara içenlere falan diye satılanlar var, onlar da iyi midir?
Zararlı diyorlar
Colgate pro relief beyazlatıcı. Bir de gratiste bir tane var p ile başlayan 10 tl üzeri alışverişe 10 tlye satılan.


kablelvuku
(03.12.18)
hindistan cevizi yagi, zerdecal ve nane yagi


galandar kostumu
(03.12.18)
yok öyle bir şey hepsi para tuzağı onların. senin kemik rengin neyse dişlerin de o renk olur. macundan çok bir performans beklememek lazım.


tamam kemik rengi de, sigara-kahve lekelerini giderici etkileri hiç mi yok?


macunlar palavra. dislerini sik sik temizletmen lazim cok sigara/cay/kahve tuketiyorsan.


cooperr
(03.12.18)
Colgate çocuk macunu kullanıyorum sanki diğer macunlara göre daha iyi. Deneybilirsin.


(4)

bu yasal mı?

https://eksiup.com/52bf88f9b996
değil.


teritori
(25.11.18)
Backlink vermişler adamlar :D Böyle şeyleri çoğu gazete yapıyor. Yazıyı Ana Sayfaya taşımadıkları için problem olmuyor. Tabii googlede indexlenmesi kaçınılmaz dolayısıyla bulunabiliyor. En az 5-10K vermişlerdir o backlink için.


Degil tabi ki :D


baldan kaymak
(25.11.18)
hukuken karışılığını bilmiyorum ama para ile backlink satan siteleri google'a reportlayabilirsiniz.

www.google.com

birçok siteden bu şekilde backlink kaldırmışlığımız var :)

google bu konuda sert, para ile backlink satan sitelerin ranklerini düşürüyor. yenişafak böyle bir şey istemez tabii asla.


ocanal
(25.11.18)
(8)

ispanyol korku filmleri

güzel olur diye duydum. yenilerden neler var acaba?
güzel olur diye duydum. yenilerden neler var acaba?
Çok yeni değil ama yakın zamanda izlediğim Julia'nın gözlerini izlemediysen tavsiye ederim m.sinemalar.com


candanag
(08.09.18)
2008 yapımı - El Orfanato


auroraaurora
(08.09.18)
www.imdb.com


Bruce
(08.09.18)
Korku değil ama gerilim filmi olarak şu film efsanedir: www.imdb.com

Konusu snuff olduğu için biraz mide istiyor.


halitkin
(09.09.18)
Veronica


Mientras Duermes
El Cuerpo
Narciso Ibanez Serrador


(6)

ahşap parçaları birleştirme

https://www.bauhaus.com.tr/ahsap-lamine-raf şöyle iki tane alsam bunları kenarlarından nasıl birleştirebilirim?
www.bauhaus.com.tr
şöyle iki tane alsam bunları kenarlarından nasıl birleştirebilirim?
nasıl birleştirmek_ tek bir uzun raf şeklinde mi köşe mi?


kisa
(01.06.18)
yok, masa tablası gibi olacak. bunlar 40*120, ben birleştirip 80*120 yapacağım.


hızlı yapıştırıcı ile önce parçaları birbirine yapıştırın. sonra da astar tarafından bağlantı demirleri ile vidalayın. sağlam olur.


kablelvuku
(01.06.18)
Tutkal, yeterli boy ve sayıda işkence ile.

İki kenarını tutkallayıp birbirine düz bir zemin üzerinde yapıştıracaksın, sonra en az üç adet işkence ile sıkacaksın. Bu esnada birbiri ile aynı düzlükte olmalılar, kot farkı bırakmamalısın.

Zıvanalı yaparsan çok daha sağlam olur, yani iki tarafa aynı yerlerden delik delip içine zıvana takıp birbirine geçirebilirsen mükemmel olur. Matkap veya şarjlı var ise yapabilirsin., Ama karşılıklı olarak eşit delmek zor olur, bir kaç tane delip denk gelenleri kullanırsın diğerleri boş kalabilir.

Ha bu kadar atraksiyona gerek yok diyorsan, bir tarafının görünümü önemli değil ise gerekli birleştirme demir braketleri ile vidalayabilirsin.


John Bloor
(01.06.18)
altta kalan tarafın görüntüsü önemli değil. fakat başka bir şey kafama takıldı, bunların kenarları yumuşatılmış galiba?(ben mi öyle görüyorum)

bu durumda boşluk olacak.


yok değildir, çok hafif zımpara kırığı olabilir, ciladan önce ince bir macun geçersen belli olmaz.


John Bloor
(01.06.18)
(10)

hangi aracın otomatiği

alınır?"şu modelin otomatikleri sorunludur, şu model aşırı fazla yakar." gibi yorumlarla alabilir miyim?saygılar, teşekkürler.
alınır?

"şu modelin otomatikleri sorunludur, şu model aşırı fazla yakar." gibi yorumlarla alabilir miyim?
saygılar, teşekkürler.
honda civic çok yakar ama mükemmeldir.


teritori
(30.04.18)
Juke yarı otomatik şanzıman kronik problemi


pasaklıpepee
(30.04.18)
Fiesta kullanıyorum fazla yakıyor


purplee
(30.04.18)
yeni corsa otomatik çok fazla yakıyor.


theseachange
(30.04.18)
opel easytronic dünyanın en kötü şanzımanıdır. vw dsgler son dönemde çok sıkıntılı deniyor. orta segmentte fordlar çok yakar. dizel istiyorsan fransız al.


mikahakkinen
(30.04.18)
Hyundai. i10 i20'de tork konvertör. i30 accent vb. dct şanzıman. Şirkette de etrafımda da herkeste hyundai var. Çok memununum. Arkadaşın leondan yakıt çalkalanma sesi geliyor şanzımandan ses geliyor. Her yeri gıcırdıyor benim accent 136 beygir 300 tork taş gibi araba her yoldan geçiyorum bir kere tıkırtı gelmedi ne şanzımandan ne iç mekandan. Yakıt tüketimi 5.5 basarsan ki çok da güzel basar 7.0 yaktırırsın.

Doğuş grubu arabaları komple şanzımanı sorunlu. Renault şanzımanı (GETRAG) ve motoru da bence başarılı. Toyota cvt şanzıman da güzeldir. BMW şanzımanı ve istisnai olarak amarok şanzımanı sağlamdır ZF kullanır. Sırf tasarruf istiyorsan renault, biraz bassın sağlam olsun garantisi bol servisi çok olsun hızlı parça olsun diyorsan hyundai, sağlam olsun imajı da düzgün olsun dersen toyota. Performans ve yürürün sağlamlığı için kesenin ağzını açmak suretiyle BMW. Şöyle de bir gerek var ikinci el bmw alınacaksa station almak şart.


ThomasJefferson
(30.04.18)
Bmw 8 ileri otomatik şanzumanı güzel. Vitrs geçişi hissettirmiyor. 1.6 170hp motor 6,5-7 ortalama yakıt. Çok mu az mı sen karar ver. Bence normal. Ama otomatik az yakan çok araç var. 3.20d mesela 4,5-5 lt/100km

Kronik sorun duymadım hiç.


son zamanlarda denedigim en iyi otomatik audi'nin 7 ileri stronic sanzimani. ilerde sikinti cikarir mi bunu kestirmek zor simdiden...arabayi ucuruyor resmen, inanilmaz hizli ve ne kadar zorlasam da banamisin demedi.


cooperr
(30.04.18)
uzun süre hem vw hem merso hem audi kullandım, s-tronic daha iyi diyorum


cedex
(30.04.18)
Ben de bir çok marka araç kullandım fakat BMW ve Audi'nin en ucuz modellerindeki bile otomatik vitesindeki akıcılık, konfor ve gerektiğinde performansı hiç bir araçta göremedim. Ucuz segmente ineceksen Reno da iyi ancak kronik bir şanzıman ısınma problemi var ve trafikte sağa çekmek zorunda kalıyorsun, sıfırında bile var bu sorun.


roket adam
(30.04.18)
(14)

sabah kahvaltısı yapmak istemiyorum

günün en önemli öğünü ama ben atlıyorum hep. çünkü uyanır uyanmaz hiç iştahım olmuyor. bir saate yakın zaman sonra ancak açılıyorum. o arada kahve-sigara tabi.siz uyanır uyanmaz sofraya oturanlardan mısınız?nasıl alıştırdınız kendinizi?
günün en önemli öğünü ama ben atlıyorum hep. çünkü uyanır uyanmaz hiç iştahım olmuyor. bir saate yakın zaman sonra ancak açılıyorum. o arada kahve-sigara tabi.

siz uyanır uyanmaz sofraya oturanlardan mısınız?
nasıl alıştırdınız kendinizi?
sabah erken kalkıyorum pek yeme isteği olmuyor ancak yemezsemde enerjim olmuyor,
zeytinli açma çay yapıp geçiştiriyorum 2-3 saat sonra kavurmalı tost yiyorum. öğlene kadar rahat gidiyor. Öğlen yemeği yemeyip akşama doğru yiyorum ve günü kapatıyorum.


basond
(26.04.18)
Uyanir uyanmaz yiyemem, zaten sabah ac karna ilac alip bir sey yemeden once yarim saat filan beklemem gerekiyor her gun. Uyanir uyanmaz yememek isime geliyor yani.

Ama degisiyor mesela sabah 5te uyanip ise gitmem gerekiyorsa saat 8e kadar filan yiyemem. Saat 9da kalkmam lazimsa 9.30da yiyebilecek duruma gelirim ama.


kuehles blondes
(26.04.18)
seni suraya alalim. (bkz: intermittent fasting)


baldur2
(26.04.18)
hafta ici oglen yemegi saatine kadar sadece iki sutlu kahve icerim. biri simit vs. aldiysa yerim ama yoksa da aramam. hafif acken daha mutluyum. yemek rahatsiz ediyor.


jimicik
(26.04.18)
benim beslenme düzenim kötü aslında.

sabah kahvaltısı olmadığı için, öğlende belki simit falan alıyorum. bazen hiç yemeden eve geliyorum. sonra akşam yemeğini tıka basa yiyorum. sonra bir uyku bastırıyor, o mideyle yatağa gidiyorum. yemeklerin eriyecek fırsatı yok tabi göbeğe dönüştü hepsi.

o yüzden kahvaltı yapayım da akşam o kadar acıkmam diye düşünüyorum.


sabah kalkar kalkmaz başına oturulan kahvaltı günün en önemli öğünü değil. Bir de reçelle balla beyaz ekmekle dolu bir şey ise olmasın daha iyi.

lakin günün ilk öğünü gün boyu yeterli enerjiyi sağlayabilmek için önemli. sabah kalkar kalkmaz kahvaltı yapmak zorunda değilsin öğlen de ilk öğününü yiyebilirsin.

şahsen ben ilk öğünümü 12 civarı yiyorum sabah kalkmama rağmen.. daha doğrusu IF e göre fasting periodunun bitişine göre yiyorum o da belli bir düzene oturuyor zaten bir süre sonra. Özellikle kilo verme yağ yakma gibi isteklerin varsa sabah yemek yememen ve üzerine biraz da hareketlilik daha da işine gelecektir.

Dolayısıyla @baldur kardeşimiz +1 diyorum IF bir sihirli değnek değil ama doyurucu besin değeri yüksek şeylerle birlikte kombine edildiğinde gerçekten insana hiç olmadığı kadar "iştah kontrolü" sağlıyor. Bu da her türlü insanın işine kolayına geliyor tavsiye ederim.


AlsterWasser
(26.04.18)
herkesin metabolizması ayrı.
ihtiyaç hissetmiyorsan zorlamaya gerek yok bence.


Gözümü açtığım gibi masaya oturabilme potansiyeline sahibim. İsterse sabah saat 5’te kalkmış olayım. Ama tatil günlerinde biraz keyif yapıp öyle oturuyorum, hemen oturmuyorum.
Ben mecburiyetten alıştım. Yemediğim zaman başım dönüyor çok bitkin oluyorum. Zaten çöp gibi bir şeyim yemediğimde daha çok kilo kaybediyorum. Dolayısıyla zorunluluktan gelişti bende bu alışkanlık.


Aksam 8'den sonra hicbir sey yemezsen sabaha acikmis oluyorsun. Ama yine de yataktan sofraya oturulmuyor, bu yuzden once banyoya gidip ya bir dus, dis fircalama vs. ondan sonra da yarim bardak limonlu su derken acikmaya baslarsin. Tabi bunlari yaparken camlari da sonuna kadar ac, kisin bile.


dougsampson
(26.04.18)
Yapma bence zaten. (bkz: intermittent fasting)

Dünyada en güvendiğim metod.


ben de yazayım
en önemli öğün falan değil
IF e bak (yukarıda baldur demiş) uzun süredir bu düzenle besleniyorum, çok rahat ve muhteşem bir şey.


kisa
(26.04.18)
kahvaltıda ne yiyeceksin? Zeytin, peynir, domates, biber temelde değil mi?

akşamdan veya sabah bunlarla güzel bir sandviç yapıp (tercihen Marmarabirlik zeytin ezmesi ve süzme peynir ile) sabah iş yerine götürüyoruz. Çayımızı alıp löp löp yiyoruz.


Normalden erken kalkarsam kisa surede acikirim. Onun disinda 2 saat sonra acikiyorum anca. Normal kalkisim 7:20-30 civari.
Pazar gunleri ise acikma surem 0, yani direkt acikmis olarak uyanirim neredeyse. Kahvaltidan max 1 - 1.5 saat kadar sonra yine acikirim ve 2 saat sonra tekrar. Pazar gunleri boyle.


stavro
(26.04.18)
kahvaltının en önemli öğün olduğunun palavra olduğu anlaşılalı birkaç yıl oldu sanırım. etmek zorunda değilsiniz. sizin vücut hangisine alışkınsa ordan devam. illa kahvaltı etmeliyim modundan çıkın yeter.


naksidil
(26.04.18)
(13)

bazı araçlarda ön konsol orta bölümün şoföre dönük olması

bana hiç hoş gelmiyor, sanki devamlılığı bozuyor gibi.siz düz mü seviyorsunuz yoksa şoföre dönük mü?
bana hiç hoş gelmiyor, sanki devamlılığı bozuyor gibi.

siz düz mü seviyorsunuz yoksa şoföre dönük mü?
Evet bende düz seviyorum.


nhtzmc
(24.04.18)
ben tam aksine şöföre dönük seviyorum.


Tears of Devil
(24.04.18)
Ben de şoföre dönük seviyorum.


battal gemalmaz
(24.04.18)
O tip araçlar bana çok sıkışık ve boğucu geliyor. Düz konsol daha iyi bence.


dissendium
(24.04.18)
sofore donuk olması kesinlikle daha kullanıslı dolayısıyla güvenli.


imnotsureabout
(24.04.18)
Sürücü arabası diye geçer. Alfa Romeo, BMW en güzel örneklerindendir. Hacı yolcu koltuğu falan da yaptık ama kusura bakmayın benim için öncelik pilot felsefesi taşır.

İnsignia'dan inip İnsignia GrandSport'a ilk bindiğimde aynı 8 inch dokunmatik ekran sırf sürücüye biraz dönük diye (açıyı az tutmuşlar) bir anda adeta eksik bir taş gediğine oturmuş gibi hissettim, o an dışarıdan gören olduysa niye sırıtıyor bu demiştir.


onemoremile
(24.04.18)
aracı kullanıyorsam dönük, yolcuysam düz :)


henry gale
(24.04.18)
dönük.. yolcu önüne baksın:)


ssiradanbirigibi
(24.04.18)
asimetri hoş olmayabiliyor, ama ergonomi de bir olay. Ergonomi öyle gerektiriyor. Tasarım vs ergonomi.


The_Lollok
(24.04.18)
arabayı araba yapan konsolun şöföre dönük olmasıdır.


mikahakkinen
(24.04.18)
zamaninda e36 bmw bunun en guzel ornegiydi. kesinlikle sofore donuk olmali.


cooperr
(24.04.18)
Düz, simetrik seviyorum.


orient blue
(25.04.18)
Şoförsem bana dönük, yolcuysam düz olmasını tercih ederim.

Not: Okbspor


chicha
(25.04.18)
(5)

Seyit onbaşının mezarı

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQNLpplzlXUA-sDF9M3O-QPCqyBWfgF32UBH0g4FO6HxhXEy3Fd3g5QzxDgPAHer 18 mart anlatılan, anılan Seyit onbaşının mezarı ona layık mı sizce? Çanakkale’nin simgesi sayılan adama daha heybetli, ağırbaşlı bir anıtmezar beklerdim.
encrypted-tbn1.gstatic.com

Her 18 mart anlatılan, anılan Seyit onbaşının mezarı ona layık mı sizce? Çanakkale’nin simgesi sayılan adama daha heybetli, ağırbaşlı bir anıtmezar beklerdim.
Bana kalırsa herkesin mezarı sade olmalı heybeti falan bilmem. Fakat bu mezar bildiğin çirkin ve görgüsüz olmuş. Bu da bizim milletin huyu işte. Gerçekten berbat halde umarım düzelir.


mehmed resad
(18.03.18)
bana da abartılı geldi, siz böyle deyince baya sakin görünen bir mezarlik bekledim hatta


cabiday
(18.03.18)
Seyit onbaşı zeytin fabrikasında hamallık yaparken zatüreden ölmüştü. Adam yaşarken zaten çok tanınan biri değilmiş Atatürk köyü ziyarete geldiğinde millet adamın kahraman olduğunu anlamış. Yani öyle garip bir durum değeri sonradan anlaşılanlardan.


alp9900
(18.03.18)
layık.

biz millet olarak kahramanlarına -maalesef- köpek muamelesi yapmaya bayılırız. Birçok kahramanımızın bir mezar taşı bile yoktur, çoğu kimsesiz ölmüştür.

iyi kötü bir mezar taşı var, düzgün bir mezarı var. bence standartları baya yüksek...


babilbaligi
(19.03.18)
çok çirkin mezar yapmışlar. sade bir mezar + yanına heybetli heykel yakışırdı. neremiz doğru ki?


dieselsingle2
(19.03.18)
(1)

şamanlık ve tengricilik aynı şey mi?

bir de bu inanç da mezheplere ayrılmış galiba. altay şamanizmi, rus şamanizmi, moğol şamanizmi...ayrıca bana kaynak önerebilir misiniz?
bir de bu inanç da mezheplere ayrılmış galiba. altay şamanizmi, rus şamanizmi, moğol şamanizmi...

ayrıca bana kaynak önerebilir misiniz?
mircea eliade'nin şamanizm'i konuyla ilgili en önemli kaynaklardan biri kabul edilir.


(7)

ne kadar eder?

pentium 4 3.2ghz 775LGAintel D945PLRN1024 mb DDR2 266mhzATI EAH6450 DDR3 1024 mbSamsung 150 gb HDDİntel Pro/100 E+Benq T71Wxp işletim sistemi yüklü(orijinal mi bilmiyorum)ÇOK ÖNEMLİ NOT: internete girmek gayet seri bu bilgisayarda. ram ve ssd ile uçar bence.
pentium 4 3.2ghz 775LGA
intel D945PLRN
1024 mb DDR2 266mhz
ATI EAH6450 DDR3 1024 mb
Samsung 150 gb HDD
İntel Pro/100 E
+
Benq T71W

xp işletim sistemi yüklü(orijinal mi bilmiyorum)

ÇOK ÖNEMLİ NOT: internete girmek gayet seri bu bilgisayarda. ram ve ssd ile uçar bence.
100 hindistan rupisi anca eder.


Hocam bu bilgisayar ancak soba olarak kullanılır.


binder dandet
(14.03.18)
Eskici 5-10 lira atar.


yirmisantim
(14.03.18)
Amazon bağlantısıyla boş yere kendini avutma dostum, yukarıdakiler haklı internete girmek için bile az o bilgisayar.

7. nesil i3 işlemci silkeler seninkini, kalan 15 dolarla da çerez alırsın: goo.gl

Bir yere bağışla bence. Birileri bilgisayar öğrenir, paint'te takılır, solitaire oynar en kötü.


chicha
(14.03.18)
Dalga geçmeyin.


onemoremile
(14.03.18)
amazon fiyatlarının yüksek olması, o parçaların artık üretilmemesinden kaynaklı. parçaların endüstriyel vb. yerlerde bire bir ihtiyaç olmadığı sıradan bir kullanıcı için o paraların yanından geçemezsiniz. benzer işlemci 2005 yılında bende vardı.


guest9999
(14.03.18)
(9)

Osmanlı İmp.-Britanya İmp.

Bizde tepkiler büyük Osmanlı’ya. İngiltere gayet sahipleniyor gördüğüm kadarıyla. Osmanlı, İngiltere’nin yaptığı neyi yapmadı da istenmeyen oldu?
Bizde tepkiler büyük Osmanlı’ya. İngiltere gayet sahipleniyor gördüğüm kadarıyla. Osmanlı, İngiltere’nin yaptığı neyi yapmadı da istenmeyen oldu?
Osmanlı imparatorluğu oldukça kötü bir şekilde sona erdi çünkü.


tabirimekruh
(03.03.18)
Soruyu, Osmanlı İngiltere'nin yaptığı neyi yaptı, diye sorsak daha kolay cevabı buluruz.


adamların yabancı dil sorunu yok herkes onların dilini öğrenmeye çalışıyor ben sırf bu yüzden sahiplenirdim.


nrn
(03.03.18)
çünkü osmanlı hükmettiği yerleri çok cahil ve fakir bıraktı.


zawisza
(03.03.18)
@zawisza

ingilterenin isgal ettigi yerler cok mu zengin oldu? irak, hindistan, misir cok mu zengin?

neyse bunun disinda ben @acemi +1 diyorum bir de adamlar hep kazanan tarafta oldu sonucta.


kuehles blondes
(03.03.18)
@zawisza +1

Olayın özeti budur.

Anadolu'da bile doğru düzgün şehirleşme yok.


dissendium
(03.03.18)
@kuehles
ingiltere kendisi zengin oldu. ırak ve mısır da akıllarını kullansalar olurlardı, zira avustralya, yeni zelanda gibi batılıların çoğunlukta olduğu ülkeler de ingiltere gibi zengin.

adamlar mısır'a kanal hediye ettiler bedavadan, osmanlı 300 sene boyunca yapmadı böyle bir şey.

hindistan'ı bilemeyeceğim nüfusu çok istisnai.


zawisza
(03.03.18)
Celal Şengör diyordu sanırım, "Osmanlı'nın yönettiği yerlere bakın, bir tane ilerlemiş bir ülke yoktur içlerinde" diye. zawisza +1 bu sebeple.

Bu konuyu fena açarız tabii ama yukarıda "ingiltere-osmanlı kıyaslamasına" istinaden; Osmanlı için şehir ve şehircilik anlayışı hiçbir zaman varolmadı. Osmanlı İmparatorluğu kurulmadan en az 1000 sene önce, bu topraklarda kanalizasyon sistemini görüyorduk; halbuki, 1000 yıldan fazladır varlık gösterdiğimiz Anadolu'da, daha bir kaç yıl öncesine kadar kanalizasyonu olmayan köyler vardı.
Osmanlı için önemli olan tarımdı. Gene Osmanlı'nın etkili olduğu alanlar kısıtlıydı. Mesela Anadolu ve İstanbul haricinde vergi toplayamıyor, anlaştığı yerel otoriteleri doğru düzgün yönetemiyor ve dış ticareti gelir kaynağı olarak görmüyordu. Yeni Dünya'ya gitse de o aşamada, bir söz sahibi olamayacaktı muhtemelen.
Bu arada Osmanlı fetih amaçlı gidiyordu bu yerlere, İngiltere ise sömürü amaçlı.
Osmanlı emperyalizmin gelişmeyi sağladığını çok sonraları fark etti. Taa, yeni dünya ülkeleri üstünde tek parça söz sahibi olamadığını anladığı zaman. O vakte kadar islamın tebliği üzerine fetvalar verip, toprakları fethediyordu Osmanlı; ipek yolundan, baharat yoluna ve akdeniz havzasına elinde tutarken bir bilinmezliğe de girmesi gerekmiyordu. Avrupalı, Osmanlı'yı saf dışı bırakabilmek için yeni ticaret rotaları aramak zorundaydı. Risk alıyordu yani. Tabii bir de okyanusa hiç çıkmamış olduğu gerçeği de vardı.
İngiltere Osmanlı'yı sahiplenmiyor ama tabii ki geride kalan enkazdan iyi nemalandılar.
Neyse, Osmanlı, aldığı toprakları öyle ahım şahım yönetemiyordu. Risk alması gerekmiyordu. Hükmettiği topraklarda halkı cahil ve çaresiz bırakıyordu.
Eğitim zaten yerlerdeydi. Ee, yeni dünyanın keşfiyle skolastik düşüncenin yıkılması gibi etkiler bu topraklarda da hissedilmediğinden ötürü, halktan da bir ayaklanma gelmiyordu pek.
Zaten ayaklansa ne olacak, asimile edebildiğini asimile etmiş, edemediğini katletmişler.


Halk Osmanlıyı istiyor. bu zamanda yaşananlar bunu gösteriyor. Nasıl ki sen ben çocukluğumuzun 80lerini, 90larını özlediysek toplumdaki geçmişe özlem 1500-1600 lü yıllara dayanır. En başta Osmanlıyı istemeyen kimler diye sorulursa zaten İslamı istemeyenler olduğu ortaya çıkıyor. Osmanlı İslamı hatırlatıyor onlara. tıpkı avrupanın türk dendiğinde İslamı hatırlaması gibi.
Ortadoğuyu (sürekli ama sürekli olarak) karıştıran İngilteredir. Kendi adası dışında gittiği yerlere ne verdi, ne aldı? Bunlara bakmak lazım.
bakın tam burada britanya hakkında söylenen :
youtu.be


1adam
(04.03.18)
(9)

bir trafik sorusu da benden

a'dan gelen taşıt e'den ilerlemek üzere kavşağa giriyor. c'den gelen aracı mı bekleyecek? yani bu durumda üstünlük kavşağa girenin mi yoksa yine sağdan gelenin mi?https://i.hizliresim.com/gOb122.png
a'dan gelen taşıt e'den ilerlemek üzere kavşağa giriyor. c'den gelen aracı mı bekleyecek? yani bu durumda üstünlük kavşağa girenin mi yoksa yine sağdan gelenin mi?

i.hizliresim.com
Üstünlük kavşakta olanındır.

Eğer C önce girerse A'nın beklemesine gerek yok zaten arkasında kalacak. Aynı anda girerlerse de gene aynı, arka arkaya olacaklar.

Ama Kavşağa önce A girerse C'nin beklemesi lazım.


crown
(02.03.18)
üstünlük döner kavşakta dönenin diye biliyorum :)


Kavşağın içindeki önceliklidir. Herkes içindeyse herkes sağındakine yol vermeli.


shenergy
(02.03.18)
bi soru da ben sorayım.
yeşil ışıkta lambanın tam altında bekleyen dolmuşa yanından geçeyim derken hafif sürttürürsek çok mu suçlu oluruz? hasar var biraz iki tarafta da.


peki a'nın geldiği yol tali yol olsa c'nin yolu ise anayol olsa?
kavşakta aynen böyle anayolun içinde kalıyor gibi.

değişen bir şey olur mu?


@acemi yeşil ışıkta bekliyo ama :P


öncelikle şunu belirtelim; ''geçiş üstünlüğü'' tabiri yanlış bir kullanım. ''geçiş hakkı'' olmalı doğru kullanım. geçiş üstünlüğü ambulans ve itfaiye araçları için kullanılır

sorunun cevabı: trafik ışığı ve/ya uyarıcı levha yoksa her zaman sağdaki araç yani C'den gelen araç geçiş hakkına sahiptir. Ki E yolu C'nin uzantısı bir yol. Her halükarda C'den gelen araç E'ye devam edecek diğerleri bekleyecek.
(trafiğin sağdan aktığı ülkeler için tabi ki bu kural. İngiltere/Kıbrıs gibi trafiğin soldan aktığı ülkelerde tam tersi olacaktır)


Fayfa
(02.03.18)
Şuraya bak fayfa hariç herkes trafik canavarı.


C-A-D gibi geldi ama A halihazirda kavsaktayken gecis hakki onun bildigim kadariyla, kavsaga once giren once cikar diye biliyorum ben.


kuehles blondes
(02.03.18)
(2)

fransız balkonu çiçeklendirme

salonda böyle bir balkon var kullanmıyoruz da. oraya çiçek falan dikmek istiyorum. sürekli dışarda duracak. soğuklara dayanıklı şeyler önerebilir misiniz? bir de ot-yaprak tarzı boyu uzunca şeyler olursa daha iyi olur.
salonda böyle bir balkon var kullanmıyoruz da. oraya çiçek falan dikmek istiyorum. sürekli dışarda duracak. soğuklara dayanıklı şeyler önerebilir misiniz? bir de ot-yaprak tarzı boyu uzunca şeyler olursa daha iyi olur.
Arap yasemini?


ykyt
(25.02.18)
iklim, cephe, güneş, rüzgar durumlarını bilmeden öneride bulunmak zor. çevrede benzer konumda hangi bitkiler varsa aynılarını dikebilirsin.
çiçek açmayan, yaprak dökmeyenlerden;
benjamin; saksıda 1.5 metre olur ama derin ve 70-80 cm çaplı saksı lazım
yuka; 40 cm derinlik3 0 cm çap saksıda 1-1.5 metre olur
kılıç; genellikle en fazla 1 metreyi biraz geçebilir, derin olmayan, eni dar, uzun balkon saksılarında olur.

sardunya; çiçek açar, yaprak dökmez. oldukça dayanıklıdır. bakımı üretmesi kolaydır.


(6)

Böbrek taşını maden tetkik arama analiz ediyormuş

Neden?
Neden?
Altın yumurtlayan tavuk musun diye bakıyor eğer öyleyse seni korumaya alıyorlar :)))

Acemi +1


tociess
(11.02.18)
Hiç duymamıştım. Hastaneler yapamıyor galiba?


Yok hastaneler yapmaz ben istanbul üniversitesinde yaptirmstim


all girls dream
(11.02.18)
Türünü soyluyorztn 3 çeşit mi ne


all girls dream
(11.02.18)
Bazı hastanelerde yapılıyor. Bizzat ben yapıyorum çok zor bi analiz değil. Okzalat kalsiyum vb maddelere bakıp kalitatif sonuç veriyoruz.


Mineroloji labratuvarında taşı oluşturan mineral haritası çıkarılıyor. Bu rapor kişinin hangi minerale karşı imtoleransı olduğunu, böbrek aktivitesinin hangi mineral/besinlere duyarlı olduğunu ortaya koyuyor.

MTA bunu ücretsiz yapıyor. İsteyen jeoloji, madem mühendisliği gibi mineraloji bilimini inceleyen üniversite labratuvarlarında da yaptırabilir.


Fayfa
(11.02.18)
(12)

Ekmek arasın ton balığı nasıl güzelleşir?

Sb
Sb
Marul, mısır, ince ince kesilmiş taze yeşil biber zevke göre aynı biçimde taze kırmızı biber. Seviyorsanız az miktarda (ben yağlı diye çok şeyetmesem de) mayonez olabilir :)

edit: ve bol limon tabi


helena
(01.12.17)
ketçap ve domates.


taze soğan, kıvırcık salata, domates


sutlu nescafe
(01.12.17)
Köz biber çok yakışır. Karabiber de. Turşu da. MAydanoz da. Mayonez de yakışır ama yağlı bulduğum için ben de sevmiyorum.


yirmisantim
(01.12.17)
Bol mayonez.turşu da seviyorum ben


aquarium
(01.12.17)
Kuru soğan


delicevat
(01.12.17)
Domates marul ketcap


sen gibi
(01.12.17)
kornişonu yuvarlak dilimliyoruz, yağı neredeyse tamamen süzülmüş ton balığı konservesinin içine koyuyoruz ve üstünkörü karıştırıyoruz. sonra üzerine 2 saniye kadar mayonez sıkıyoruz, bir daha karıştırıyoruz. sonra nane, kekik ve isteğe bağlı pul biber serpiyoruz; iyice karıştırıyoruz. bulamaç olmasına 1 tık kalaya kadar karıştırıyoruz, baktık olmuyor biraz daha mayonez ekliyoruz. sonra ekmeğin içine mi sürersin sade mi yersin sana kalmış.

peynir seviyorsan bu karışıma tam yağlı beyaz peynir veya ezine de ekleyebilirsin. ya da hp'nin klasik barbekü sosundan azıcık da ekleyebilirsin, damak zevkine göre değişir ama ben seviyorum.

edit: mısırı unutmuşum, kesinlikle mısır!


Bruce
(01.12.17)
Beyaz peynir ve maydanoz.


kibritsuyu
(01.12.17)
karabiber-marul


Apocalypse
(01.12.17)
Esmer ekmek, yesil sogan, mayonez


lyh
(01.12.17)
Marul ve mısırla


(7)

İki yaşındaki çocuk için balık almak

Uygun olur mu?
Uygun olur mu?
Ben o yaşlardayken annem civciv almış. Peşinden koştururken hayvanlar balkondan filan atlıyolarmış. O nedenle biraz çocuğun tavrına da bakar ama bence 3-4 yaş daha uygun.


lcha
(23.08.17)
bende 50 60 cm lik ufak bir akvaryum vardı, içinde 5 6 balık. benim çocuğun ilgisini çekti ara ara akvaryumun önüne gelip balıkları izliyordu, beraber yem atıyorduk. çok seviyordu ilgisi de kaybolmadı pek ama evi taşırken kapıcı istedi ona verdim.

balıkların olduğu dönem 1-1,5 yaş aralığına geliyor.


battal gemalmaz
(23.08.17)
Hayır. Bilinçsiz bir birey için canlarla oynamak bana yanlış geliyor. O çocuk büyür, büyürken ona canın kıymeti cana saygı can sevgisi öğretilir, sonra bir hayvancık sahiplenmek isterse oturulup kâr zarar hesabı yaptırılır ve doğruya karar verilir. 2 yaş bebeğinde bunlar yok henüz. Balığınki de can, almamak lazım bence.


yaren
(23.08.17)
Olmaz.o da nihayetinde canli. Siz min bakacaksiniz şu degisimiydi filtresi iviri ziviri mesekatli is balık


all girls dream
(23.08.17)
Annesine alınır ama çocuğa alınmaz. Annesi de o yaşta bi bebeği olduğu için balıkla uğraşmak angarya gelecektir. Neticede balık telef olur, can taşıyor, yazık bence alınmamalı.


megalomaniac
(23.08.17)
ben bakarım tabi suyuna, yemine ama ne bileyim hayvanlara alışır, hayvan sevgisi öğrenir diye düşündüm.


"hayır alınmamalı çocuk o vs vs" gibi çok net ve keskin yorumları gerçekten anlamıyorum.
sorudan "yemiyle suyuyla 2 yaşında çocuk ilgilenecek biz hiçbir şey yapmayacağız" anlamını çıkartıyorsanız tebrik ediyorum.

bence balık çocuğun ilgisini çekmek ve hayvan sevgisi vermek için en ideal evcil hayvan. yemini suyunu siz takip edersiniz, hatta yem verirken beraber verirsiniz ve konunun önemini idrak eder.

benim de iki yaşında bir çocuğum var ve eve akvaryum yaptırmak istiyorum ancak kendime güvenemiyorum. eğer siz bakım konusunda kendinize güveniyorsanız ben alın derim.


teritori
(23.08.17)
(9)

Hatalarıyla yüzleşen ülkeler

Belçika, fransa... varsa diğerleri. Geçmişte yaptıkları insanlık dışı hatalarla kimler yüzleşti? Herkes tarihi ile barışık mı? Geçmişlerinin bu zamanlarına etkileri ne oldu? Biz mesela osmanlı şöyleydi böyleydi diyoruz, bir ingiliz kraliyet için böyle diyor mu?
Belçika, fransa... varsa diğerleri. Geçmişte yaptıkları insanlık dışı hatalarla kimler yüzleşti? Herkes tarihi ile barışık mı? Geçmişlerinin bu zamanlarına etkileri ne oldu? Biz mesela osmanlı şöyleydi böyleydi diyoruz, bir ingiliz kraliyet için böyle diyor mu?
Almanya var ilk akla gelen bariz örnek.


doxanikee
(20.08.17)
Ciddi olarak tek Almanya kabul etti bildiğim. Tarihteki tüm devletlerin yaptığı kötülükler vardır ama çok da fifi modunda çoğu. Kongo vb. Afrika'daki katliamları Fransa ve belçika tınlamıyor. Amerika yerli katliamı için özür diliyor arada öylesine.


glamdr1ng
(20.08.17)
Ülkeleri ve toplumları bütün olarak ele almamak lazım. Her ülkenin ırkçısı, devletçisi ve milliyetçisi var ki katliam ve soykırımları reddediyor. Devletler de, halktan herhangi bir baskı gelmediğinde, reddetme eğilimine giriyorlar. Ancak uzun yıllardır (19.yy'dan beri) akademik, öğrenci, sol ve hatta bazı liberal çevrelerde bu katliam, sömürü ve soykırımların tanınması için çaba gösteriliyor. Batı Avrupa, Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'da bu baskı çok daha yüksek. Üstelik bu baskılar iş işten geçtikten sonra oluşan baskılar da değil. Daha 20.yy'ın (dünya savaşları sonrası) sömürgecilik ve katliam örneklerinde (Cezayir, İrlanda, Vietnam, Afganistan, Irak, Filistin ve Suriye) bu ülkelerde dikkate değer bir "katil, sömürgeci ve katliamcı devlet" söylemi gelişti.

Sanırım en ciddi yüzleşen ülkeler Kanada (first nations konusunda), Avustralya (aborjinler konusunda), Yeni Zelanda (Maoriler konusunda) ve Almanya (Afrika ve Nazi deneyimi konusunda). Fransa'da da pek çok katliam (hatta onların bizdeki Dersim'i andıran bir Vendee olayı var, onu bile mecliste katliam olarak kabul ettirdi bu tip bir muhalefet), keza İngiltere'de de devlete kabul ettirildi. Yani İngiliz Kraliyeti'nin ve devletinin katliamlarından bahseden bolca isim var. Herhangi bir kovuşturmaya da uğramıyorlar. Ancak elbette yeterli değil. Gelişmiş ülkelerde verilen bu mücadele, daha büyük bir toplumsal reddetme içindeki gelişmekte olan ülkelere yayılmalı.


protector
(20.08.17)
kuzry amerika yerlilerinin (native americans / first nations) durumunu biliyorum onu yazayım:

abd yerlilerden (native americans) 2 kere özür diledi, biri hawaii yerlilerine resmi özür şeklindeydi. öbürüyse içler acısı bir şekilde yapıldı ve geçiştirildi, şöyle ki 2009'da borçlarla ilgili bir kanun paketinin içine 'apology to the native americans' gibi bir madde koyup geçirdiler ama bunu ne ilan ettiler, ne zamanın başkanı obama sesli ifade etti, hiçbir şey olmadı.

kanada ise yerlilerle (first nations) ilişkileri truth and reconciliation committee ile düzeltmeye çalışıyor bir süredir. orada özellikle yerlilerin yatılı okullar aracılığıyla kimliklerinden, dillerinden, ailelerinden koparılmaları gibi sistematik asimilasyon çabaları olmuş. bunun yanında kanada'da çok ciddi bir first nations kökenli kadınların cinayete kurban gitmesi sorunu var ve devletin bunu çözmek için attığı adımlar çok yetersiz. bu komitelerle falan görünüşü kurtarma çabası var yani ama sorunlar aynen duruyor.


lily briscoe
(20.08.17)
En son İsviçre köle çocuklar (Verdingkinder) için tazminat ödemeye başladı.


Ermeni olaylarini aklamak icin Avrupa'nin ABD'nin ve diger ulkelerin de tarihiyle yuzlesmedigini iddia ediyorlar. Ancak tum gelismis ulkeler hatalarini kabul ediyor. Katliamlar olmustur uzgunuz diyorlar. Cok da zor degil aslinda.


Traveller
(21.08.17)
O uygar Medeni insan haklarına saygılı devletlerin hataları ile yüzleştiği falan yok sadece üzgünüz der maddi manevi herhangi bir girişim yok, kuru gürültü. ABD, İngiltere, rusya, Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda vs hepsinin sömürge ve katliam dolu tarihi var sonuç sadece sivil toplum nezdinde. Avrupa'nın refah seviyesi bu yüzden ve o muhteşem erdemleri ve merhametleri sadece kendi insanına özgü. Cezayir de 1 milyon insan ruanda da Afrika da Fransız sömürgeleri İngilizler ve hep kan ve göz yaşı üzerine medeniyet inşası. Bugün Avrupa'yı Medeni ve uygar sanan ancak aptaldır. İngilizler ve İsviçre'liler Kendi insanlarına tazminat ödemiş olabilirler ancak sömürgelerine değil.


Fritz-X
(21.08.17)
Fritz-X + 1

Kanada bizim eskimo tabir ettigimiz insanlarin resmen uzerinden silindir ile gecmis. Sag kalanlarin da %99'u alkolik. Ben sahsen bir baltaya sap olabilmisine pek rastlamadim ki burasi adamlarin ulkesi, resmen bir damla kan akitmadan uzerine cokmusler.

Somurgeci devletler ozur filan dilemez, yalandan bir komite kurar, saga sola anit diker, cikar iki demec verir, 1-2 gun cakma tatil/yas filan ilan eder gecer gider.

Sen gucluysen kimse senin onune soykirim kozunu falan koyamaz. gucsuzsen yok soykirim, yok kibris meselesi falan diye seni dansoz gibi oynatirlar, o arada bir bakmissin zamaninda yuz yuze carpisarak kazandigin bir avuc topragi masa basi oyunlariyla alip gitmisler. korkarim yakin zamanda yasanacak olan bu, umarim yaniliyorumdur.


cooperr
(11.09.17)
avustralya aborjinlerden resmi olarak ozur diledi.

onun disinda almanyanin nazi gecmisiyle yuzlesme bicimi takdir edici duzeyde, her ne kadar sonuc olarak somurgeci bir devlet olarak gorulse bile.


baldur2
(11.09.17)
(12)

evde limonata yapmak

teknik altyapım yok. normal sıkacakla altından kalkılmaz bence. nasıl yapabilirim bunu hızlıca?
teknik altyapım yok. normal sıkacakla altından kalkılmaz bence. nasıl yapabilirim bunu hızlıca?
Limon kabuğu rendelemeli falan tarifler vardı onlar çok iyi oluyo.


yaren
(24.07.17)
tutuyor mu o tarifler. acı falan olmasın sonra. deneyeceğim akşam.


4 tane limon için tarif
3tane limonun kabugu rendelenir ama kesinlikle beyaz kısımları rendelenmez
Sonra limonlar tamamen soyulup dörde bölünür.
Limon kabugu rendesi ve limon dilimleri bir su bardağı şekerle ovulur. Şeker tamamen erinceye kadar. Sonra bu karşım süzülür üstüne su eklenir yaklasın bir lbucuk hatta biraz daha fazla limonata elde ediliyor


fasulyek
(24.07.17)
Limonların kabuğu rendelenip şekerle yoğruluyor sonra suları sıkılıp karıştırılıyor muazzam oluyor ama tam tarif bilmiyorum.


pastörizesüt
(24.07.17)
ya bu şekerle ovmayı anlamadım. şeker toz, kabuklar ise küçüçük olacak. nasıl ovucaz? kaşıkla eze eze karıştırmak gibi mi?


Böyle elinle hamur yoğurur gibi eziyorsun kurabiye falan yapıyor gibi


pastörizesüt
(24.07.17)
1 kg kadar (fazlası da olabilir) şekeri kaba al. üzerine 3-4- limonun kabuğunu rendenin ince tarafıyla rendele. beyazları rendeye almamaya dikkat et, beyaz kısımlar acılık yapar. varsa bir portakal kabuğunu da aynı şekilde rendele.
limonu ve portakalları gelişigüzel 4'e 6'ya böl. şeker olan kaba al.

şekerin rengi sarıya dönene kadar elinle ovala. ezdire ezdire ovalayacaksın, karıştırır gibi değil. hepsini temiz bez bi torbaya koy. derince bir kabın içine su koy, torbayı daldır, torbanın içindekiler suya geçmeyecek şekilde olsun.
bi gece beklet sabaha şeker erimiş olur. torbayı çıkar, limonatanın tadını kontrol et, gerekiyorsa su ilave et. buz koyup içiyorsan çok sulandırmassan iyi olur.

ekşice seviyorsan şekeri azaltıp veya limonu çoğaltarak yapabilirsin. ben suyu fazla tutmuyorum, şeker eriyecek kadar su koyuyorum. konsantre olarak dolaba koyup parti parti sulandırıyorum.


limonlari dondurarak da yapilabilir.

www.nefisyemektarifleri.com


jimicik
(24.07.17)
ya bende mekanik sıkacaklardan var bu dışarda portakal suyu falan satan manavlarda olanlardan. sırf onun sayesinde hiç rendeleme ovma falan yapmadan harika limonata yapıyorum. içine su yerine maden suyu, şeker yerine bal koy aşırı güzel bir içecek oluyor. bence uğraşı/lezzet oranında bu dediğim zahmetli tariflerden çok çok daha başarılı


nundu
(24.07.17)
Malzemeler; 1 limon, damak tadına göre şeker, su.


Limonu kabuğunu filan soymadan, çekirdeklerini çıkarmadan parçalayıcıya atıyorsun, üzerine 2 kaşık şeker koyuyorsun iyice çekiyorsun. Biraz bunu dolapta bekletince limonun tadı daha çok çıkıyor. Sonra bir süzgeçten geçir güzelce, süzgeçten geçirirken sürekli yavaş yavaş su eklersen daha homojen oluyor, şekerini ilave edip karıştırıyorsun bu kadar. Abartmıyorum 5 dakikadan kısa sürüyor yapması.


elikası
(24.07.17)
10 limon, 1 portakal, 1 yeşil elma, isteğe göre naneli tarif verdi geçen limonatacı. Kocaman bir kaba yapıyor. Limon ve portakal kabukları rendeleniyor. Şekerle yoğurulup buzluğa atılıyor. Birkaç saat sonra veya ertesi gün meyvelerin suları sıkılıp ekleniyor. Sulandırılıyor, gerekirse şeker ve nane ekleniyor. Afiyetle içiliyor.


Lim5
(24.07.17)
(10)

sabah kahvesinin yerine ne konabilir?

sabahları yüzümü yıkadıktan sonra ilk işim sigara-kahve içmek. bunu bir nebze kırmak istiyorum. kızımın doğum günüyle beraber sigarayı da bırakacağım. tabi bana sigarayı hatırlatan alışkanlıkları bırakmam gerekiyor.(sağlık bakanlığı sitesinde öyle yazıyor)sabahları hem kahvenin yerine koyabileceğim
sabahları yüzümü yıkadıktan sonra ilk işim sigara-kahve içmek. bunu bir nebze kırmak istiyorum. kızımın doğum günüyle beraber sigarayı da bırakacağım. tabi bana sigarayı hatırlatan alışkanlıkları bırakmam gerekiyor.(sağlık bakanlığı sitesinde öyle yazıyor)

sabahları hem kahvenin yerine koyabileceğim hem de bünyeye yararlı ne içilebilir?(adaçayı sevmem)
ıhlamur, kuşburnu, rezene gibi çaylar.
doğadan isveç şurubu da güzel, normalde sevmem böyle şeyleri ama hoşuma gitti, tavsiye ederim.
www.dogadan.com.tr

yanında tuzsuz badem,kuru incir,kayısı, ceviz de tüketilirse güne iyi bir başlangıç olur.


MtKrt
(29.04.17)
yeşil çay içebilirsiniz, hem de içinde bir miktar kafein olduğundan ayılmanıza yardımcı olur. tebrik ederim bu arada, kızınıza şahane bir doğum günü hediyesi vermiş olacaksınız :)


ben sabah içilen o kahveye aşığım sanırım. Hatta bazen diyorum ki ben sanırım hayatımdaki bazı çok önemli kararları bu sabah kahvesini yudumlarken alacağım çünkü o hissiyat yok mu..Sigara kullanmıyorum ama o yüzden sorun yok.

Sizin yerinizde olsam @evde liyakat kalmamış ın dediği gibi yeşil çaya yönelirdim. hatta bazen ben de ikame ediyorum yeşil çay ile sabah kahvesini :)

edit: bazen içimi zor olabilir içine bir dilim limon dilimi atarsınız mis gibi olur.


qazaqwsx
(29.04.17)
Yeşil çay, beyaz çay.


Doğadan'ın seveceğiniz bitki çaylarından birini seçin. Kayısılı ve limon kabuklu zencefillisi güzel.


taze sıkılmış portakal suyu, kahve gibi enerji verir bünyeyi uyarır


Seninki yine iyiymiş, ben yüzümü dahi yıkamadan girişiyorum kahve ve sigaraya.
Yalnız bence kahveyi değilde sigarayı terk etsen daha iyi olmaz mı?


etna
(29.04.17)
Ben sabahları ev yapimi limonat ya da mutlu süt içerim bazen de kola


all girls dream
(29.04.17)
kakao da olabılır, onda da epey kafein var dıye bılıyorum, sıcak suyla deneyın, begenmezsenız sıcak sut de eklersınız belkı bıraz.


deepness
(29.04.17)
cok uzuldum valla senın ıcın vucuda sabah sabah nasıl ozulmu yapıyorsun.(
neyse kı bu korkunc hata dan vazgecıyorsun.

ıhlamur veya cay dıyorum bende


hopp
(29.04.17)
(1)

ülkeler hakkında belgesel

aradığım şey devlet-vatandaş ilişkileri, uygarlık düzeyi, ahlaki yapısı hakkında. hani her olayda "oysa finlandiya'da olsa böyle olurdu..." falan diyoruz ya, işte o finlandiya'yı, isveç'i falan merak ediyorum.
aradığım şey devlet-vatandaş ilişkileri, uygarlık düzeyi, ahlaki yapısı hakkında. hani her olayda "oysa finlandiya'da olsa böyle olurdu..." falan diyoruz ya, işte o finlandiya'yı, isveç'i falan merak ediyorum.
Where to invade next tam olarak aradığın şey


fragile lady
(08.04.17)
(4)

erkek parfümü önerisi

yanımdan geçenlerin "hmpsf! ne güzel kokuyor..." diyecekleri; aynı zamanda herkesin de bilmediği, kullanmadığı bir parfüm arıyorum.
yanımdan geçenlerin "hmpsf! ne güzel kokuyor..." diyecekleri; aynı zamanda herkesin de bilmediği, kullanmadığı bir parfüm arıyorum.
PR - Ultraviolet Man


utkumon
(20.03.17)
kesinlikle

issey miyake - l'eau d'issey pour homme


dreadplayer
(20.03.17)
chanel blueu


carabelli
(20.03.17)
Elime Altınyıldızın parfümü geçti :) 150 lira civarındaymış. Kime yaptırdılar bilmiyorum ama çok hoşuma gitti. Bi bakmakta fayda var :)


hede hodo
(20.03.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.