Giriş
(19)

eve kedi almak

eve kedi alacağız, ama ilk defa kedimiz olacağı için, bizi çok yormayan, sakin, çok fazla tüy dökmeyen iyi huylu bir kedi almak istiyoruz. cins olarak ne önerirsiniz? bunun dışında başka önerileriniz ve tavsiyeleriniz olur mu?yatak odalarına girmesini istemiyoruz mesela. eğitilebilir mi kediler?
eve kedi alacağız, ama ilk defa kedimiz olacağı için, bizi çok yormayan, sakin, çok fazla tüy dökmeyen iyi huylu bir kedi almak istiyoruz. cins olarak ne önerirsiniz? bunun dışında başka önerileriniz ve tavsiyeleriniz olur mu?

yatak odalarına girmesini istemiyoruz mesela. eğitilebilir mi kediler?
love and trust
(02.01.20)
kesinlikle "almayın"


sokaktan alabilirsiniz özel cinslerin bakımı hem zor olur hem de sokaktan aldığınız kedinin hayatı kurtulur. :) eğitilme konusunda çok bilgim yok.


Lozturkmen
(02.01.20)
oyuncak kedi


kablelvuku
(02.01.20)
Tüy dökmeyen kedi yok. Sfenks kedisi almanız lazım tüysüz ama çirkin.

Oda değil de genelde mutfağa girmeyecek şekilde eğitiyorlar. Dominant olursan laf dinler hayvan. Köpeklerde de böyle, insanlarda da.

Scottish ya da British derim ben. Hamile olanını bile hunharca seviyorum minciklaya minciklaya sesi çıkmıyor hayvanın. Sarman ya da tekiri sev bakim öyle napiyor seni. Bebeklerini alıp elime oynadım falan hayvan bana mısın demiyor.

Öyle bir kedi ırkı yaratmışlar ki peluș oyuncak gibi.


Cesario
(02.01.20)
"ırk" olanların sessiz minnoş olmasının sebebi aslında aynı genin ve hastalıkların sürekli dönüp durmasından kaynaklanıyor. Sokakta önüne gelenle çiftleşen doğal seçilimle gelişen tekirler sarmanlar o yüzden kaplan gibi canlılar hareketliler ve büyük ihtimalle çok daha sağlıklılar. Tabii sokakta çoğuna yazık oluyor, 13-15 yıl ömrü olan hayvanlar soktakta 3 yıl ezilmeden yaşarsa iyi. O yüzden illa sokak olmasa da, birinden bir yavru bulmak daha iyi.

genelde (benim gördüğüm) dişi kediler daha munis, fakat kısırlaştırması adeti vs. o tür şeyleri daha sıkıntı sanırım. Ama erkekler de gelip kısır olsa bile kolunu şaapmaya çalışıyor mesela :D


nhk ni youkosu
(02.01.20)
Facebookta falan sayfalar var. Lütfen sahiplenin. Sokak hayvanlarına yem vermeniz koşulu ile sahiplendiriyorlar. Cins kediler de var.
İlgilenecekseniz yani evde sürekli birisi olacaksa scottishya da british olabilir az tüy döküyorlar.


ismira007
(02.01.20)
Lütfen satın almayın, sahiplenin +1

Bir de, kedi almayı düşünen ama biraz fazla titiz olan bir arkadaşa söylediğimiz bir şey var, size de tekrar etmek istiyorum: O kedinin poposu evdeki her yere değecek, sizin suratınız dahil.

Kısa tüylü bile olsa zaman zaman tüy dökecek, özellikle yavruyken büyük ihtimalle çok enerjisi olacak. Belki sahiplendirilmeye ihtiyacı olan yetişkin kedi bulup onu evinize alabilirsiniz. Huyu çok değişmez yetişkin kedinin ve daha sakin olur.


kobuzchu kiz
(02.01.20)
Şunu sahiplenin işte. Hazır, masrafsız kedi: www.eksiduyuru.com


malheiros
(02.01.20)
yatak odasına girerler, istediğiniz tarzda eğitilemezler o yüzden siz almayın bence. çünkü bana nedense fotoğraf çektirmek için alıyorsunuz gibi geldi. yormasın, tüy dökmesin, odalara girmesin vs. alsanız bile yüksek ihtimal bir sene bile geçmeden bir yere gönderme planı yaparsınız. yazık olur kediye.


mr goodnick
(02.01.20)
neden kedi almak istiyorsunuz? once bunun cevabini iyi dusunun.

kedi almak eve vazo almak gibi bir sey degil.

evde canim sikiliyor diye kedi alinmaz. herkesin var benim de olsun diye alinmaz. beni eglendirir evde diye alinmaz. saga sola hava yaparim diye alinmaz. cocuguma kardes olsun, cocuk hayvan sevmeyi ogrensin diye de alinmaz. kedi bizim hizmetimize sunulmus bir canli degil. hicbir canli bizim hizmetimize sunulmus degil.

kediyi eve aliyoruz cunku normal sartlar altinda bir arada paylasarak yasamamiz gereken dunyayi istila etmisiz insanoglu olarak. sokakta oluyorlar, eziliyorlar, iskence goruyorlar diye eve aliyoruz. kor topal veya sagir bir kediyi eve alirsaniz kendiniz icin degil hayvan icin bir sey yapmis olursunuz. en manyak kedi bile eve alip iyi baktiginizda sakinlesiyor. deli deli oynarsaniz hayvanla, hirpalarsaniz o da oyle oluyor. cocuk gibi iste, ne verirsen o olur hayvan da. kurutucu alirsaniz kiyafete yapisan tuyleri cok guzel topluyor. yatak odasinin kapisini kaparsaniz giremez iceri.

kedi satin almayin. hayvan para ile alinip satilacak bir obje degildir.


jimicik
(02.01.20)
arkadaşların da dediği gibi eve kedi almak 10-15 yıllık ömürlük bir olay ve sorumluluğu yüksek. tüm bunlar sonrası kedi alacaksanız kesinlikle sokaktan alın, bu konuda istanbul'da iseniz ben yardımcı olabilirim. aşağıda kartal-pendik sahilde baktığım ve sahiplendirdiğim canları görebilirsiniz.

www.instagram.com

son sahiplenilen pofuduk:
www.instagram.com


surprise
(02.01.20)
www.eksiduyuru.com

biz de böyle bi soru sormuştuk yakın zaman önce. sonra erkek kedi sahiplendik. hiç işeme, yaramazlık yapma gibi huyları yok şu an. evet biraz inat bir kedi ama aynı zamanda çok sakin ve iyi huylu. yani tamamen kısmet diyen arkadaşa katılıyorum. kedi kısmet işi.

geldiği ilk günden beri yatak odamızın kapısı kapalı. o yüzden giremiyor. kapı kapalı iken girmeye de çalışmıyor. açıkken fırlayıp girebiliyor tabi.

bizimkinin tüyleri uzun. günde iki kere taramamıza rağmen tüy döküyor. buna yapacak bişey yok. her yeri tüy ile kaplı bir canlı ne yaparsanız yapın tüy döker. kısa tüylü kediler daha az tüy dökebilir. tıraş seçeneği de var ama pek önermiyolar.

onun dışında üstteki arkadaşlara katılıyorum. ömürlük bir sorumluluk. bu kadar kesin çizgileriniz varsa biraz daha düşünün derim.


elorelia
(02.01.20)
Siz kedi almayın, sahiplenmeyin de. Siz arkadaş değil de instagrama koyacak bir canlı arıyorsunuz. Herkes bas bas bağırıyor satın almayın sahiplenin diye, sokaklar kedi kaynıyor, paşam cins kedi arıyor. Sizin gibi insanlar hayvan sahibi olmamalı.


denizgonen
(02.01.20)
vazo almak gibi değil +1 siz kedi almayın +1500. sorduğunuz sorulardan iyi bir kedi arkadaşı olamayacağınız anlaşılıyor.
tüyle kaplı bir hayvanın tüy dökmemesi ne kadar mümkün geliyor size? illaki dökecek ama az ama çok, britishlerin tüy dökmemesi de ayrıca bir şehir efsanesi, bütün türdeşleri gibi o da bolca döküyor. taranmasından mamasına mevsim geçişinden başka faktörlere göre değişir tüy dökümü.
kedi doğası gereği bağımsız ve meraklı bir hayvan, her yere girmek her şeye kokusunu bırakmak ister. kısmen alıştırılabilir ama eğitilemez. canı isterse eğitilmiş gibi davranabilir sadece.
kedi sahiplenmenin olumlu taraflarını tölere edemeyecek gibi geldiniz bana. ki “tüy dökmesi” ve “yatak odalarına girmesi” bunların en önemsizleri. yeni aldığınız koltuklara deri sandalyelere tüllere tırnak takıp yırtabilir, çam ağacınızın süslerini birer birer kırabilir, vazoları bibloları devirebilir, çiçeklerinizi dişleyebilir, veterinere götürmek için kutuya koymaya çalıştığınızda her tarafınızı tırnaklayabilirler, sabaha karşı tüm evde depar atarak koşuşturup uykuları haram edebilir, kısırlaştırmadığınızda geceleri evin en yankı yapan yerlerinde bas bas miyavlayabilir, tatile giderken yalvar yakar birilerini bulmanız gerekir ki özellikle bayramlarda falan kimseyi bulamadığınızda belki tatilinizi ertelemeniz veya kısa kesmeniz gerekir.. hatta bunları düşününce insan kendi kendine ulan biz niye yaşıyoruz bunlarla bile diyor ama can işte, bir cana dokunduğunu bilmek, evini kalbini açmak, paylaşmak, sevmek.. dünya tatlısı yaratıklar bunlar, sevgi arsızı tipler, mırmırları, sıcaklıkları, yumuşacık tüyleri, türlü türlü şapşallıkları, hele boncuk boncuk bir bakışları var insan ısırmak istiyor, evde bir can bir nefesler. iyi huylusunu kötü huylusunu da bilemezsiniz, nasıl ki insanlar çeşit çeşit kediler de öyle, karpuz kavun mu ki bu hayvanlar. hepsinin değişik huyları var. tekirin de sarmanın da britishin de iyi huylusu var huysuzu da var. siz nasılsanız onlar da öyle olur. siz olumsuz taraflarını iyice bir düşünün ve teki bile size fazla gelirse bir ay sonra ay alerjimiz varmış ya da yurtdışına taşınıyoruz ya da evleniyorum nişanlım istemiyor ya da çocuğumuz olucak falan deyip çocuğu başınızdan atmaya çalışıp kimsenin hayatıyla oynamayın, sahiplendiğiniz an o da evladınız olucak, oyuncak değil o zavallılar.


Sokakta sürekli saldırıya uğrayan bir kedi sahiplendim. Başlarda iyidi eve geçici alırım dedim malum kış havalar soğuk. Soğuklar halen devam ediyor yaşadığım şehirde en azından soğuklar bitene kadar kalacak bende ama sonrasını bilmiyorum. Mutfakta tezgaha çıkıyor atlıyor, yatak odasında bez dolap var gece ona girmeye çalışıyor sürekli ordan ses geliyor onu geçtim üstüne devrilecek yıkılacak daha kötü. tüy dökümü son bir aydır bayağı fazla elbiselerim hep tüy oldu. Koltuk halı da öyle. Şu an ne yapacam bilmiyorum ama kedi sahiplenecek olsam sokaktan alırım. Cins kedilerin bakımı zor ve maması şunu bunu derken daha pahaliya gelir.


Topalordek
(02.01.20)
Aradığınız özellikler kedi özellikleri değil. Belki tam ifade edemediniz, bilemiyorum. Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım, belki aradığınız özelliklere denk gelen cevapları bulursunuz.
* Sizi çok yormayan sakin kedi yaşlı kedidir. Bazen kedilerini taşınma ya da riskli hamilelik, hastalık veya tamamen başka (bencil) sebeplerle vermesi gereken insanlar ilan veriyorlar. Bunları takip edin. Benim içimi sokak kedilerinden bile fazla acıtıyor bu kediler. Allah kimseyi gördüğünden ayrı koymasın.
* Kediler illa tüy döker, strese girdiklerinde daha fazla tüy dökerler. Pofuduk kediler elbette daha fazla tüy döker, kısa tüylü kediler daha az. Açık renk kedilerin tüyleri etrafta daha fazla görünür.
* İyi huylu kedi tanımı nedir? Benim kedim müthiş iyi huylu, ama yaşlandı artık. Bazen ıkınırken zorlanıyor ve ayağını yere sağlam basmak istiyor. Bunun için tuvaletin bir uç noktasını belledi, oraya yere yapıyor. Huyunda değişiklik yok, gençken yapmazdı ama şimdi böyle. Kediler (cins kediler de) gayet uzun yaşayabilir, benimki 16 yaşında. Allah uzun ömür versin. Ama hayatınızı artık kedinizi de düşünerek programlamaya hazırsanız kedi alın.
* Kediler sizin söylediklerinizi anlarlar, ama bunu işlerine gelirse yaparlar. Açıkçası sizin tercihleriniz pek umurlarında değildir. Bizim kedimiz arkadaşımızın kedisinin yavrusuydu. Benim hayatımda hep kediler oldu ama eşimin ilk kedi deneyimi olacaktı. Eşimin benden tek isteği kedinin yatağa çıkmamasıydı. Dedim "ben bunu sana garanti edemem". Nitekim odaya girmemesiyle ilgili türlü tuzaklar / caydırıcılar kurduk, sonuçta bugün hava soğuksa yorganın içinde ortamızda yatıyor. Benim kedim Mutfak tezgahına ve masaya çıkmıyor, ama sanırım bizde ona hitap edecek bir şey olmadığı için. Geçen tatile gittiğimizde ablamda kalmıştı, ablam kendi masasının üzerindeyken fotosunu çekip göndermiş. Eğitim buraya kadar kedilerde.
* 3 Adet cins kedim oldu bu zamana kadar. Bir tanesini satın almıştık (himalayan). Tecrübeli bir kedi ailesi olduğumuz için kedi hayata tutundu diyeyim. Satın alınan kedilere ne veriyorlarsa eve çıktıklarının ilk iki haftasında hastalanıp ölüyorlar. Bir diğeri siyam, bahsettiğim, süper iyi huylu bir kedi. Irkına has çok yüksek volümlü sesi var ve ısrarcı olabiliyor ;) Ama açık ara en akıllı ve sevecen kedi diyebilirim. Diğer kedi de ablamın british shorthair'i. Hastalandığı için kedisine bakamayacak durumda olan arkadaşımın kedisi (arkadaşım rahmetli oldu, nur içinde yatsın). Oyuncak ayı gibi bir şey. Sağlama tüy döküyor. O da munis bir kedisadece eve başka kedi misafir geldi mi etrafı (kokuyla) işaretliyor.
Benim size tavsiyem kedisi olan arkadaşlarınızın kedilerine onlar tatildeyken bakın. Kediyle yaşamak hoşunuza gidecek mi? Çoğunluk samimi olarak kedi isteyip sonra zor geldiği için hayvanı salıveriyor. Bu sebeple deneyiminizi sonrasında evi olan birkaç kediyle yapmanızı tavsiye edeceğim.


SiyamkedisiZorro
(02.01.20)
1- nerdeyse tüm kediler tüy döker. iyi bakarsanız, sağlıklı besler kaliteli mama alırsaniz sadece daha az tüy döker. mevsim geçişlerinde bu artabilir. stres yaparsa artabilir. insan bile tüy döküyor, her tarafı tüylü bir hayvanın tüy dökmemesini beklemeyin.
2- ben mutfak konusunda eğittim, ben evdeyken mutfaktan içeri adımını atmaz mesela. ama şundan da eminim, ben evde yokken o mutfak kapısı açık olursa girip tüm mutfağı talan eder.

sağlıklı bakılırsa en az 10 yıl sizinle olacak bir hayvan bu. bakamayacaksanız, sıkılacaksanız, niye yatak odasına girdin diye kızacaksanız almayın.


trajikomix
(02.01.20)
size tavsiyem siz hayvan beslemeyin. oyuncak alın. hem tüy dökmez hem sizi yormaz.


kedi sahiplenmeye uygun bir aile gibi görünmüyorsunuz.


9kuyruklukedi
(02.01.20)
(6)

Ses geçirmeyen kulaklık

Başlık seçimi doğru olmadı pek, farkındayım. Kalabalık yerlerde çalışmayı seviyorum ama en ufak sesten de rahatsız oluyorum. Bu sebeple ses geçirmeyen kulaklık arıyorum. Aslında kulaklık özelliği olmasına da gerek yok. Sesi önlese yeter. Kullanan var mı önerisi olan var mı?
Başlık seçimi doğru olmadı pek, farkındayım. Kalabalık yerlerde çalışmayı seviyorum ama en ufak sesten de rahatsız oluyorum. Bu sebeple ses geçirmeyen kulaklık arıyorum. Aslında kulaklık özelliği olmasına da gerek yok. Sesi önlese yeter. Kullanan var mı önerisi olan var mı?
Lozturkmen
(12.11.19)
Kafa ustu kulakliklar basarilidir, cok uyduruk degilse ses gecirmezler. Denedin mi?


la.luna
(12.11.19)
Hocam şu yüzden kararsız kaldım, kafa üstü kulaklıklar 100 lira üstü mesela. Sadece ses blokörleri de 100 lira üstü. Yani benim için kulaklık özelliği çok önemli olmadığı için acaba kulaklık alırsam para boşa mı gider gibi düşündüm. Çünkü internet kafede denediklerim pek ses engellemiyordu. Tabii oradakiler çok uyduruktur da. :)


Lozturkmen
(12.11.19)
Ses blokörleri ne hiç duymadım ama şey, 100 liraya falan gürültü engelleyici diye satılan kulaklıklar yalan söylüyordur.

Şu an benim kullandığım 300 lira civarında, active noise cancelling yazısına inanıp almış olsam pişman olurdum. Ofis falan engelliyor ama dışarıda bazı sesleri geçiriyor.

Düzgün olanlar 600-700'den falan başlıyor. Sadece blokör dediğiniz şeyler işe yarıyorsa daha mantıklı duruyor bu durumda.


aguen
(12.11.19)
active noise cancelling özellikli cihazlar sabit sesleri keser. uçak motoru, otobüs vs. internet kafe veya sokaktaki sesi engelleyemez.


sutlu nescafe
(12.11.19)
Ortalama fiyatta iyi marka bi kulaklik alman yeterli gelir bence ya. Ses blokoru ne bilmiyom.


la.luna
(12.11.19)
sadese sesi kessin istiyorsan: 3m peltor optime serisine bakabilirsin


unabomber
(12.11.19)
(7)

Irlanda dil okulu tavsiyesi

Emerald culture institute, kaplan, ef okullarinin irlanda subeleri arasında kararsiz kaldım. Benim icin sosyallesme olanagi saglayan ve türk oraninin az olmasi cok önemli. Bu okullardan birini tercih eden oldu mu? Sizce hangisi secilmeli?
Emerald culture institute, kaplan, ef okullarinin irlanda subeleri arasında kararsiz kaldım. Benim icin sosyallesme olanagi saglayan ve türk oraninin az olmasi cok önemli. Bu okullardan birini tercih eden oldu mu? Sizce hangisi secilmeli?
Lozturkmen
(11.09.19)
Cumle bayagi dusuk olmus. Olanaginin saglanmasi*


Lozturkmen
(11.09.19)
İrlanda türk dolu, emeralddaydım sınıfta bile 2-3 türk olabilir ama bu kötü bir şey değil. Aslında söyleyeceğim tekrar gitme şansım olsa bu irlanda olmazdı. Amerikaya giderdim. İş sıkıntısı var ve gezilecek yerler sıkıntılı hava soğuk. Euro 7lere gelmişken emin olun havanın hep soğuk olması berbat bir şey çünkü dışarıda vakit geçirmek zor oluyor. Diceys de bir yere kadar. Her şeye rağmen güzeldi o ayrı ama bir daha olsa gitmezdim.


anarsika
(11.09.19)
Emerald'da cok fazla turk oldugunu birkac yerden daha duydum ve saniyorum biraz sehir merkezinden uzakmis. Yani ec ve kaplana gore. Amerika veya ingiltere dusunmuyorum vize kolayligi acisindan. Hic yurtdisina cikmadim cunku. Diger okullar hakkinda bilginiz var miydi bu arada? Bir de dublin city university'de dil okulu bulunuyormus tam kampüs hayati. Bilginiz varsa bilgilendirebilir misiniz?


Lozturkmen
(13.09.19)
Kis donemi mi gitmistiniz?


Lozturkmen
(13.09.19)
Ef'de okul disi sosyal faaliyetlere onem veriliyor mu?


Lozturkmen
(13.09.19)
Ben hayatimda hic dil kursuna gitmedim de, gittiginde turklerle sigara icip batak oynamamak senin elinde olan bir sey. Ayni sekilde evde oturmayip cikip halka karismak da. O yuzden asiri takilma diyorum.

Gerci bu arada irlanda aksani yerine gore imkansiz olabilir.


hot potato
(13.09.19)
Aslında çok uzak değil ama şehir merkezi tercih ederdim bilseydim. Şu an adını hatırlayamadığım okullar var uygun fiyatlı. Kaplan vs aşırı pahalı. İkinci dönemini okuyan arkadaşlar hep şehir merkezinden dönemliği en ucuza gelenlere gittiler ve hiçbir fark olmadığını söylerlerdi. Sosyalleşmeniz için okulun özel çabasına ihtiyacınız yok. Her türlü oluyor. Onu dert etmeyin bence. Gittiğinizde yazdıklarımı tekrar okuyun bana hak vereceksiniz eminim :) kolay gelsin


anarsika
(14.09.19)
(14)

yurtdışında dil geliştirmek için

herkese merhaba, üst edit: ingilizce dil seviyem b1-b2 arası 2020 yazında ingilizcemi geliştirmek için ailem beni yurtdışına göndermeyi düşünüyor ve önümüzde birkaç seçenek var:1- dil okuluna gitmek2- work and travel yapmak3- üniversitedeki bölümümle ilgili staj ayarlamakBenim en çok içime sinen dil
herkese merhaba,
üst edit: ingilizce dil seviyem b1-b2 arası
2020 yazında ingilizcemi geliştirmek için ailem beni yurtdışına göndermeyi düşünüyor ve önümüzde birkaç seçenek var:
1- dil okuluna gitmek
2- work and travel yapmak
3- üniversitedeki bölümümle ilgili staj ayarlamak

Benim en çok içime sinen dil okuluna gitmekti yalnız internette sınıf arkadaşlarınız genelde arap, hint, japon oluyor ve kendi aranızda yarım yamalak konuşabileceğiniz bir ortama giriyorsunuz diyen çok oldu ve bu beni soğuttu. (ne bekliyordun ki demeyin) 2 aylık maliyeti yaklaşık 25 bin tl boşa gitmesinden korkuyorum. bir de asıl amerika'ya gitmek istiyorum olmazsa ingiltere yalnız amerika 2-3 ay gibi kısa sürelerde sorun çıkarıyormuş. daha önce hiç yurtdışına da çıkmadım. yalnız bir üniversite öğrencisiyim bölümüm ve ortalamam iyi ki bunlar da artı yönlerim.
2- work and travel
yaklaşık 3600 dolar yani 20 bin tl civarı. tabii ki paranı kazanarak dönüyorsun yalnız şöyle bir sıkıntı var ki 2020 yazı benim son uzun yaz tatilim (yaklaşık 3 ay) sonraki tatillerim bölümüm gereği 1-2 ay olacak.
bu sene bu ihtimali seçtim seçtim yani. ve de dil geliştirmek için en önemli senem bu 3 ayı çope atmamayı o kadar istiyorum ki. herkes verimsiz geçse ne olacak nasıl olsa paranı kazanıyorsun diyor. ama vaktimin boşa gitmemesi benim için çok çok daha önemli.
3- staj ayarlamak.
bu çok resmi bir durum değil. bölümümdeki üniversitelerin hocalarına ,yaklaşık 200, kişiye mail atıp 5-6 kişiden dönüş alırsam ücretsiz staj ayarlayabileceğim. bu gözlem yapmamı ve vizeyi kolay bir şekilde almamı sağlayacak.
Evet arkadaşlar benim yerimde olsanız hangi ihtimali seçerdiniz?
Tekrar belirtmek istiyorum ki üç ayı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum.
Lozturkmen
(08.09.19)
O saydıklarının hiçbirisini yapmana gerek yok, paran cebinde kalsın.


Erasmus yapabiliyorsan erasmus yap.
İlle de üçünden birini seçeceksen dil okuluna git. Ama okulu iyi seçmek lazım.


adwokat
(08.09.19)
work and travel tavsiye etmem ingilizce gelistirmek icin. ingilizcesi belli bir seviyede olmayanlar minimum iletisim gerektiren isleri yapiyor zaten, is disinda sosyal hayatinizda ne kadar kullanirsaniz o kadar gelisir iste, speaking acisindan yani sadece. arkadasim da ingilizce icin gitti ama pek ise yaramadi demisti.

en iyisi ingilizce konusulan bir ulkede dil kursu. avustralya'ya cok gidiyorlar galiba, onu arastirdiniz mi?


aydonno
(08.09.19)
@aydonno, avustralya eminim çok iyidir ama uzaklığı fiyatı biraz daha artırıyor. yani uzaklığı sorun etmezsem amerika en iyi seçenek. ama su an irlanda hem yakınlık hem de fiyat acısından daha cazip geliyor. tabi irlanda türk akınına uğramış da olabilir.


Lozturkmen
(08.09.19)
Imkan varsa tabi ki dil okulu, Kanada'yi da ihtimaller arasina alin, evet her ingilizce kursunda saydiginiz milletlerden insanlar yogunlukta olabilir, ama hepiniz ingilizce konusuyor olacaksiniz ve seviyeniz benzer olacak, siz nasil hint aksanini belirgin bi sekilde buluyorsaniz turk aksani da bir o kadar belirgin o yuzden cok takmayin boyle seyleri.


skulldragon
(08.09.19)
Avrupa gönüllü hizmeti diye birşeyden bahsediyorlardı, bi bakın isterseniz.

Benim görüşüm B2'yi tamamlamadan gidince halkın ve kültürün arasına karışmak zor oluyor, illa öğrenirsiniz ama fiyat performans açısından çok para

Benim önerim seneye kadar burda gramer özel ders ve konuşma kurslarına gidin (Bilgi üniversitesinin bir tane vardı), İlginizi çeken konularda internetten haber takip edin, Couchsurfing ile evinizde yabancıları ağırlayın ya da gezdirin.

Seneye ise 6 aylık dil okullarına bu düzeyde bakabilirsiniz yurtdışında yaşama tecrübesi için.


kaset
(08.09.19)
kaplan international'un katalogunu inceleyin derim dil kursu düşünürseniz


@kaset sene içinde gramerimi ve kelime bilgimi cok ilerletmeyi düşünüyorum ama speaking acisindan gaziantep'te yasdigim icin ve de couchsurfing icin de uygun bi evde yasamdigim icin maalesef eksik kalacağım. :/ speaking için gitmek istiyorum.


Lozturkmen
(08.09.19)
internetten speaking dersi alabilirsin. bir de 2020 yazina kadar kendin oturdugun yerden calismayip gelismeyi 2020 yazina ertelersen o zaman gittiginde ilerletebilecek bir ingilizcen olmaz zira cok zayif kalirsin.

ne work and travel ne de dil okulunda senin de cozdugun gibi ingiliz kraliyet ailesinden sinif veya calisma arkadaslarin olmayacak. ozellikle temelin azsa work and travel'da hic gelistiremezsin.

staj ayarlamak o kadar kolay bir sey degil. 200 kisiye mail atip sifir donus de alabilirsin. sirf ucretsiz diye seni kabul ederler tarzi bir varsayim olmaz.


hot potato
(08.09.19)
türkçe bilmeyen bir yabancıdan bire bir ders alın


bir garip melek
(09.09.19)
Hayret benim yazdığım şey de makul ve hatta gerçekçi bir cevaptı.

Hiçkimse yoktur ki sırf dil "geliştirmek" için masrafa girsin, başka ülkelere gitme ihtiyacı hissetsin. Dil bu, vücut geliştirme değil.


@avoiding the puddle
Cevapsiz kalma diye: Bos yapmissin kardes :) T-Bone Steak'i nasil pisirebilirim diyen birine makarna pisir bence paran cebinde kalsin demekten hicbir farki yok benim gozumde verdigin cevabin
Edit: Pardon, makarna pisir bile dememissin, baska bisi de onermemissin yani, daha kotu, ornek bile verememisim olaya.


skulldragon
(09.09.19)
'skull'

fikrini sorduğumu hatırlamıyorum ama ?


Cambly gibi uygulamaların yanı sıra özel dersi belki aklınızda tutabilirsiniz Gaziantep'teyseniz, bir de insan hep çalışıcam diyip çalışmıyor, birkaç farklı yöntemle nasıl gittiğinize bakın bugünden başlayarak. Ben Lingauphone setini tavsiye ederim


kaset
(10.09.19)
(3)

Yatay geçiş

Merhaba, direk konuya geçiyorum.Mesela iki universiteye basvurdum X universitesinin sonuclari 11 agustosta aciklaniyor ve kazanmisim diyelim.Kesin kayit tarihi de 13-15 agustos arasi olsun.Y universitesi de 30 agustos'ta açıklanıyor mesela. Kesin kayit tarihi de 1 eylul diyelim.Y'yi x'ten daha cok i
Merhaba, direk konuya geçiyorum.
Mesela iki universiteye basvurdum
X universitesinin sonuclari 11 agustosta aciklaniyor ve kazanmisim diyelim.
Kesin kayit tarihi de 13-15 agustos arasi olsun.
Y universitesi de 30 agustos'ta açıklanıyor mesela. Kesin kayit tarihi de 1 eylul diyelim.
Y'yi x'ten daha cok istiyorsam ve ikisi de olmussa garanti olsun diye ilk x'e kayit yaptirsam sonra y aciklaninca y'ye geçebilir miyim tekrardan?
Lozturkmen
(05.08.18)
Gecemezsin. Cunku yatay gecisin sarti su: ogrencisi oldugun uniye kayit durumunun yatay gecis olmamasi. Simdi sen ilk uniye kayit olunca kayit durumun yatay gecis olacak. O zaman digeri seni kabul etmeyecek.


ykyt
(05.08.18)
Yatayin yatayi oluyormuş diye duymustum ama


Lozturkmen
(05.08.18)
Yani soyle iki cesit gecis turu var merkezi ve gano ile
Merkezi geciste sadece bir kere gecis yapilabiliyor ama gano ile geciste sinirlama yok diye biliyorum.


Lozturkmen
(05.08.18)
(2)

Immunolojik tani yöntemleri

FlokulasyonAglutinasyon Presipitasyon Bu ucunu naail ayirt edebilirim? Hep karıştırıyorum.
Flokulasyon
Aglutinasyon
Presipitasyon
Bu ucunu naail ayirt edebilirim? Hep karıştırıyorum.
Lozturkmen
(06.06.18)
Flokulasyon - floccule
Aglutinasyon - agglutinin
Presipitasyon- precipitin

Kisaca kavramlarin kokune inmelisin "bence".


perfectum
(06.06.18)
Anlayamadim :/


Lozturkmen
(06.06.18)
(11)

Hoşlandığım kızın vefat eden sevgilisi

Hoşlandığım ve konustuğum kızın eski sevgilisi 3 ay önce vefat etmis bu durumu öğrendiğimde yıkıldım tam düzeldi morali yerine geldi diyorum birden bire durgunlasıyor eskileri hatırlıyor koku acıldığında kitlenip kalıyorum hiç birşey söyleyemiyorum bu durumda ne yapmalıyım
Hoşlandığım ve konustuğum kızın eski sevgilisi 3 ay önce vefat etmis bu durumu öğrendiğimde yıkıldım tam düzeldi morali yerine geldi diyorum birden bire durgunlasıyor eskileri hatırlıyor koku acıldığında kitlenip kalıyorum hiç birşey söyleyemiyorum bu durumda ne yapmalıyım
yenmezeyyup
(21.05.18)
3 ay çok yeni daha. Bu sürede kızın yanında olursan, senle bir şey düşünmeyeceği ama yakınlaşacağınız için friendzone'a girersin. Uzaklaş ve kız hazır olduğunda ortamlara dönüş yap.


Yalan söylemediğinden emin misin? "Ölmüş eski sevgili" klasik bir numaradır çünkü.


amortisman
(21.05.18)
Ne kadar sure once ayrılmışlar?
Cok uzun sure once ayrılmışlarsa su an uzulmesi sevdiginden degildir.
Tanıdığımız, vakit gecirdigimiz birinin ölümü kim olsa etkiler.
Dert edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum rahat ol. :)


Lozturkmen
(21.05.18)
Mezarina gidelim desen biz onu krematoryumda sey ettik der mi acaba?

Benim x lerden biri de ayrildiktan sonra kanser teshisi konuldu, hastane onunde incir agaci diye mesaj atmisti. :D

Ugrasma bosver.


Çok seviyorsan Meriç modunda devam, bana kalırsa salla memlekette hatun mu kalmadı


band aid olarak görüleceksin. Kız eski sevgilisini unutup geçiş sürecini tamamlayıp, senden aldığı duygusal destekle normalleşince gerçekten hoşlanacağı birilerine bakmaya başlayacak. ve terkedileceksin


KaraSakall
(22.05.18)
Çocuk öldüğünde ilişkileri sürüyordu ise karasakall+1
Yok, üç ay önce öldüğünde çoktan ayrılmışlarsa lozturkmen+1


kobuzchu kiz
(22.05.18)
Kendi ilişkinde figüran olmuşsun.Bence sepetle


turkuaz
(22.05.18)
Kiz seni gercekten sevseydi bence boyle beraberken durgunlasmazdi. Biraz konus bakalim, onu anladigini ve gercek dusuncesi ne olursa olsun anlayisla karsilayacagini dusunuyorsan seninle acik acik konusabilecegini soyle. Hazir degilim vs derse, tavrini alirsin


öldüğünde ayrı değillerse uzaklaş. kolay kolay unutulabilecek bir mesele değil. hem de çok erken. sağlıklı bir ilişki çıkmaz yani bu işten. yok ben yanında olacağım sorun değil diyorsan sen bilirsin.


aquarium
(22.05.18)
Öldüğünde ayrı değillerse, güzel anıları varsa 3 ay çok kısa bir süre. Millet düz ayrılınca unutamıyor, ölümle ayrılmak daha başka zor bir şey.

Benzer bir örnek biliyorum. Unutamadığı için de kimsenin vebaline girmiyordu yara bandı ayağına. 6 sene geçmesi gerekti, bu örneğin hayatına yeni birinin girmesi için. Evlendi onla da zaten.

Kaç sene uzundur kızın yoluna devam etmesi için bilemem, ama 3 ay kısa eminim. Uzaklaşmaya çalış. Kendisi de farkında değildir belki hala hazır olmadığının. Hazır olmadığını düşündüğün için uzaklaştığını bilsin. Geri dönerse senindir.


gayda
(22.05.18)
(4)

yazın izini bodrum da veya kemer, manavgat, alanya da mı gecirmek

Bir iki ay sonra arkadaşlarla izine gitmeye karar verdik, 3 erkek almanyadan ucacağız. İzinde önem verdigimiz noktalar: fazla apaci olmasın, farklı şekilde alkol ve yemek yimek amacımız var, denize girmek istiyoruz, ve araba kiralayacagız. Siz nereye giderdiniz benim yerimde olsanız ?
Bir iki ay sonra arkadaşlarla izine gitmeye karar verdik, 3 erkek almanyadan ucacağız. İzinde önem verdigimiz noktalar: fazla apaci olmasın, farklı şekilde alkol ve yemek yimek amacımız var, denize girmek istiyoruz, ve araba kiralayacagız.
Siz nereye giderdiniz benim yerimde olsanız ?
samiabi19
(21.05.18)
Alanya'da apacinin cok oldugunu ve denizinin de guzel olmadigini söyleyebilirim.


Lozturkmen
(21.05.18)
Kemer derim.


nhtzmc
(21.05.18)
acemi troll'ü seni yanlış yönlendirmeden kemer ile ilgili bilgilendireyim, rus kız çok, türk apaçi erkek daha çok, o kadar çok ki rusları aradan bulamayabilirsin bile.


side'nin apaçi sorunu pek yoktur, antik kent de fazlasıyla sevimli. ben manavgat diyorum. arabayla basar alanya'yı da ziyaret edersiniz çok isterseniz, 40 dakika sürer.


tejeve
(21.05.18)
(2)

Mikrobiyoloji (ciddiyetsiz cevap yazmayi

https://i.hizliresim.com/Ply2A6.jpgMerhabalar herkeseBu olayda anlamadığım sey su ki Makrofaj icinde bakteri varken nasil aktiflesmiyo ve aktif degilken nasil mhc2 ile cd4+ hucrelere sunum yapıyor?Bi de makrofaj aktive olup bakteriyi erittikten sonra neden tekrar cd8 hücrelere sunuluyor?
i.hizliresim.com

Merhabalar herkese
Bu olayda anlamadığım sey su ki
Makrofaj icinde bakteri varken nasil aktiflesmiyo ve aktif degilken nasil mhc2 ile cd4+ hucrelere sunum yapıyor?
Bi de makrofaj aktive olup bakteriyi erittikten sonra neden tekrar cd8 hücrelere sunuluyor?
Lozturkmen
(09.05.18)
"Arkadaşın mi yok, buradan mi doktor olacaksin, gundemi bununla mesgul etme" gibi şeyler yazmayin lutfen ciddiyetsiz cevaptan kastim buydu


Lozturkmen
(09.05.18)
makrofajın aktifliği bakteriyi öldürmesiyle ilgili. yoksa makrofaj canlı zaten ve istediğini isteyene sunabilir. mhc2 yardımıyla cd4+ hücrelerine sunuyor, hücreler interferon salgılıyor, bu interferon makrofajı aktifleştiriyor, sonuçta bakteri sindiriliyor.


not:anladığım kadarıyla bu tarz şeyleri soracak arkadaşın pek yok. kafana takılan şeyleri kaynak kitaplardan geçmeni tavsiye ederim.


neverlose
(09.05.18)
(4)

Histo

https://i.hizliresim.com/kOVQnD.jpghttps://i.hizliresim.com/5DW07z.jpgBu iki ifade celismiyor mu amniyon boşlunun nerede olduğuna dair
i.hizliresim.com
i.hizliresim.com
Bu iki ifade celismiyor mu amniyon boşlunun nerede olduğuna dair
Lozturkmen
(04.05.18)
dostum senin hiç arkadaşın yok mu koca okulda yahu? böyle duyuruda sora sora mı doktor olacaksın asdfghjkl


nrmnm
(04.05.18)
Neden boyle yorumlar geliyor anlamiyorum demek ki hic yok arkadaşım hani kimseye zorla bir sey yaptirmiyorum ki


Lozturkmen
(04.05.18)
Epiblast zamanla ektoderm'i oluşturacağından öyle yazılmıştır.


038576
(04.05.18)
epiblastlar ektoderme dönüştükleri için demişler.
tavsiyem bu embriyolojiyi renkli olarak çalışman ve youtube'da uzun saçlı bir adam var oyun hamurlarıyla çok güzel anlatıyor onları dinlemen.


neverlose
(04.05.18)
(2)

Genetikte kavramlar

https://i.hizliresim.com/Lb9DyJ.jpgBu iki kavram arasindaki fark nedir?
i.hizliresim.com
Bu iki kavram arasindaki fark nedir?
Lozturkmen
(03.05.18)
Haklisiniz ama kitabi tanimlar kafami karistiriyor zaten mesela ozet kismindaki cumleniz benim için tamamiyle anlaşılır.


Lozturkmen
(03.05.18)
Farmakogenetik biraz daha genetik hast. gibi kalıtsal durumu (önceki kuşaktan taşınan) araştırırken; farmakogenomik daha genel topluluk ilaç-gen ilişkisini irdeliyor gibi sanki.


038576
(03.05.18)
(11)

Transkript

Merhabalar, universitemiz transkript en fazla 3 tane verecegini soyluyor Ama benim yaklasik 10 tane almam gerek.Bir tane alip noterde asli gibidir gibi bir belge alabilir miyim? Ve alabilirsem bu basvuracagim yerler bunu kabul eder mi? (Yatay gecis icin)
Merhabalar, universitemiz transkript en fazla 3 tane verecegini soyluyor
Ama benim yaklasik 10 tane almam gerek.
Bir tane alip noterde asli gibidir gibi bir belge alabilir miyim?
Ve alabilirsem bu basvuracagim yerler bunu kabul eder mi? (Yatay gecis icin)
Lozturkmen
(02.05.18)
okula fotokopisini verin, onlar aslı gibidir yapsınlar.
noter de yapar ama para alır, noterin yaptığı da geçerlidir.


elorelia
(02.05.18)
Ücretsiz olarak 3 tane verebiliriz demiş olmasınlar? bizim okulda eskiden öyleydi, bir dönemde ücertsiz 3 tane transkript veriyorlardı, sonrası da tanesi 1 tl'ydi.

Aslı gibidir yaptırmak için de cüzi bir tutar veriyorduk (diploma vb).


Aslı gibidir derlerse fotokopilerin üzerine sorun olmaz. Aslı gibidir için para istemiyorlar bizde. Devlet üniversitesinden bahsediyorum ben.


meyveli tartolet
(02.05.18)
Hayir en fazla 3 tane veririz cok zahmetli bir is cunku dediler. :(
Asli gibidir belgesini transkriptte deneyeniniz oldu mu?


Lozturkmen
(02.05.18)
Neresi zahmetli ya. Kesin devlet universitesidir orasi. Siz onayladiklarinin, muhurlu kagitlarin fotokopisini cektirin. Buna asli gibidir kaşesi vurur musunus dersiniz. Bir damga basmakta ne varmis? Yapar misiniz demeyin. Direkt cektirin onayli transkriptlerin fotokopilerini gidin. Bu öğrenci işleri hep böyle bir garip oluyor zaten.


meyveli tartolet
(02.05.18)
Bizde ders dökümü de cikartiliyor bolumum tıp olduğu için sanirim ondan dediler zahmetli diye. Acaba bu noter olayi boyle bi belgede de geçerli olur mu?


Lozturkmen
(02.05.18)
Bir seferde 3 tane veririz demişlerdir. Ertesi gün tekrar yaz.


Lim5
(02.05.18)
Inanin ki oyle değil.
Yeni konuştuk ders dökümü çıkarıyoruz tek tek dediler. :/


Lozturkmen
(02.05.18)
bir kere çıkartınca aynısını basmak akıllarına gelmiyor muymuş.seni yiorlar bence.bütün öğrenci işleri böyle okul hangisi? ben de tıptayım hepsi afra tafra


birdposing
(02.05.18)
Bilmiyorum ki tıp olunca nasıl oluyor. Farkı olur mu ki bilemedim. Bizdeki transkriptlerde ders adı, kredisi, harf notu yazıyor. Bir tane istediğimizde iki sayfalık bir şey çıkıyor.


meyveli tartolet
(02.05.18)
@birdposing mesaj atamiyorum size ama doğu devlet tıplardan biri haklisiniz ogrenci isleri hicbir isimizi halletmiyor.
:(


Lozturkmen
(03.05.18)
(1)

Genetik

https://i.hizliresim.com/PlL8y9.jpgAnlayamadığım tablo konu trizomi 21'in robertsonyan kalıtımı ile oluşmuş hali amaOlasi alti gamet nasik oluyor?
i.hizliresim.com
Anlayamadığım tablo konu trizomi 21'in robertsonyan kalıtımı ile oluşmuş hali ama
Olasi alti gamet nasik oluyor?
Lozturkmen
(01.05.18)
Buradan tesekkur edince siliniyor diye mesaj ile etmek istedim. :)


Lozturkmen
(01.05.18)
(2)

Yatay geçiş

Merhabalar, bazi universiteler yatay geçiş basvurularini online olarak yapiyor. Bu durumda transkripti sanal ortama yükleyip mi gönderiyoruz?
Merhabalar, bazi universiteler yatay geçiş basvurularini online olarak yapiyor. Bu durumda transkripti sanal ortama yükleyip mi gönderiyoruz?
Lozturkmen
(10.04.18)
yok, çeyiz sandığına yüklüyosun. 15 sene sonra her türlü geçiş yaparsın.

birader öğrenci işlerini arasana


oberon
(10.04.18)
üslubunuz komik olmadığı gibi kırıcı. hiçbir soruyu zorla cevaplamanıza gerek yok. yurtdışındayım belki arayamıyorum? belki aradım net cevap alamadım kılavuz yayınlanmadı diye? belki sadece başvuru kısmı online transkript farklı bir şekilde gönderilmek zorunda?
çünkü transkript tek bir kağıt parçası değil o yüzden sanal ortama aktarma kısmından emin olamadım.


Lozturkmen
(10.04.18)
(2)

Biyokimya

https://i.hizliresim.com/y0a45n.pnghttps://i.hizliresim.com/oOW73X.pngBu iki sorularin cevaplari nedir?
i.hizliresim.com
i.hizliresim.com
Bu iki sorularin cevaplari nedir?
Lozturkmen
(29.03.18)
1-B
2-A diyorum ama 2den pek emin değilim


helena
(29.03.18)
Nasil yaptınız?


Lozturkmen
(29.03.18)
(5)

Pasaport için

Merhabalar bugün pasaport basvurusunda bulundum. Adres değişikliği yapabilir miyim? daha kargolanmadi sonucta. Yapabilirsem nereden yapabilirim?
Merhabalar bugün pasaport basvurusunda bulundum. Adres değişikliği yapabilir miyim? daha kargolanmadi sonucta. Yapabilirsem nereden yapabilirim?
Lozturkmen
(28.03.18)
Normal şartlarda ikametgah adresine gelir. Ancak başka bir adres ve teslim alacak kişi de belirtebiliyorsun ki yapmışsındır. Yarın sabahtan başvuru yaptığın emniyet birimine giderek sistemden düzelttirebilirsin adresi..


Fayfa
(28.03.18)
Başvurduğum yere sormuştum en basindan beri degistirme hakkınız yok denmisti. :/


Lozturkmen
(28.03.18)
Bu bana inanditici gelmedi tabii ki. Demek ki bilmiyorlar ama bilmediği şey adam nasil yapsin?


Lozturkmen
(28.03.18)
sen başvuruyu yaptıktan sonra bilgiler bürodaki kontrol memuruna gidiyor, tekrar kontrol edip büro amirine onay için gidiyor. amir son kez inceleyip basım onayı verdikten sonra pasaport defteri hazırlanmaya başlıyor.

şimdi sen adresi değiştirmek istersen bunu başvuru yaptığın memur yetkili amirine onaylatıp tekrar sisteme girmesi geriyor ama bildiğin gibi burası türkiye, polislerin uğraşıp bunu düzelteceklerini zannetmiyorum.


ada meltemi
(28.03.18)
İki gün bekleseydin keşke, nufus müdürlüğüne geçecek sistem, daha kolay ve hızlı olacağına inanıyorum.


John Bloor
(29.03.18)
(3)

Erasmus

Merhablar almanya'ya erasmus yapmak istiyorum. Şöyle bir email geldi ama anlamlandiramadim. Nasil yani öğrencilerinden bos yer kalirsa yazin mi gideceğim anlayan yardimci olabilir mi?Dear Leyla, Thank you very much for your email. Since your University is not an official partner university of our fa
Merhablar almanya'ya erasmus yapmak istiyorum.
Şöyle bir email geldi ama anlamlandiramadim.
Nasil yani öğrencilerinden bos yer kalirsa yazin mi gideceğim anlayan yardimci olabilir mi?
Dear Leyla,

 

Thank you very much for your email. Since your University is not an official partner university of our faculty you would be coming as a so called “freemover”. That means we can only offer you a place if there are vacancies left after the students from our partner universities applied. During the semester holidays (from February – April and July – October) we generally don’t accept additional students. These periods are limited to term time because the Medical Faculty’s regular students need to complete their obligatory traineeships during the semester breaks when no academic teaching is provided.

Therefore, please send us your inquiry after the deadline of our partners:  December 15th for the summer term and June 15th for the winter term.

 
Lozturkmen
(24.03.18)
Aslinda almanya'da dil ogrenmek icin gitmek istiyorum ama burs da alayim bu donemde cok masrafli olmasin diye erasmus ile gitmek istiyorum. Erasmus olmasa da gitmeyi düşünüyorum yani ama freemover tam olarak nedir bilen?


Lozturkmen
(24.03.18)
Free mover öğrenciler Erasmus gibi herhangi bir değişim programına bağlı olmayan öğrenciler. Burslardan genelde faydalanamıyorlar diye biliyorum. Oradaki tüm masraflarını kendin karşılamak zorundasın. Ayrıca ders saydırma konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Fakültenin anlaşmalı olduğu üniversitelere başvurmayı dene.


dissendium
(24.03.18)
aynen derslerin sayilmasi konusunda ders iceriklerinin karsilastirmali halini onceden kendi bolumunde onaylatman gerekebilir. aksi halde dondugun zaman o dersi kendi fakultendeki derse saydiramayabilirsin.


jedilance
(25.03.18)
(6)

Site isim önerisi

Merhabalar herkese,Ailemde iki kişi (ve ben ama daha okuyorum) doktor var.Paraya ihtiyacimiz oldugu icin tipla ilgili bir site açmayı dusunuyoruz. Bu arada ailede bilgisayar muhendisi de var yani isin altindan kalkabiliriz. Neyse ortak ilgi alanimiz tip olduğu için tıp ile ilgili olmasini istiyoruz
Merhabalar herkese,
Ailemde iki kişi (ve ben ama daha okuyorum) doktor var.
Paraya ihtiyacimiz oldugu icin tipla ilgili bir site açmayı dusunuyoruz.
Bu arada ailede bilgisayar muhendisi de var yani isin altindan kalkabiliriz.
Neyse ortak ilgi alanimiz tip olduğu için tıp ile ilgili olmasini istiyoruz ama isim bulamadik. Isim onerilerine açığız.
Lozturkmen
(20.03.18)
Aile doktoru?


bego
(20.03.18)
Butun secenekler icinden seçeceğiz.


Lozturkmen
(20.03.18)
YouTube kanalı açıp halkımızın ilgisini çekecek hastalıklara ilişkin halkın anlayacağı dilden kısa videolar yükleyin (3-5-10 dakikalık). Tutarsa dev para kaldırırsınız. (Şahsen düşündüğüm bi projedir aslında yani öyle havadan sallamıyorum)


gonion
(20.03.18)
Doktorlar deyip geçin.


popüler tıp yapıp o anda en çok ne konuşuluyorsa o konuda videolar olabilir.


kaset
(21.03.18)
doktordan tavsiyeler türünden bir şey olabilir. facebookta doktor annelerle ilgili şeyleri de araştırabilirsiniz. fikir verir belki. görsel ağırlıklı olursa daha çok ilgi çeker.


shezo
(21.03.18)
(4)

Biyokimya

Glikoliz ve glukonogenez arasındaki ilişkiyi anlamaya calisiyorum. Glikolizde sonlarda piruvat --piruvat kinaz ile -- pep'e donusur dedik.Simdi glukunogenezde piruvaat once piruvat karboksilaz ile okzaloasetata çevrilir sonrra pep karboksikinaz ile pep'e dönüşür dedik.Bu iki olau zıt gibi neden ikis
Glikoliz ve glukonogenez arasındaki ilişkiyi anlamaya calisiyorum.
Glikolizde sonlarda piruvat --piruvat kinaz ile -- pep'e donusur dedik.
Simdi glukunogenezde piruvaat once piruvat karboksilaz ile okzaloasetata çevrilir sonrra pep karboksikinaz ile pep'e dönüşür dedik.
Bu iki olau zıt gibi neden ikisi de pep'e dönüşme egiliminde?
Lozturkmen
(14.03.18)
tolu geriye doğru alıyor.glikoliz glikoz yıkılıyor glukoneogenez tekrar glukoz üretimi


birdposing
(14.03.18)
Sormak istedigim bu degildi bu sacma oldu son soruma bakailir misiniz?


Lozturkmen
(14.03.18)
Pep’ten prüvata geniş bi ok çizerler. Prüvattan pep’e seri enzimiyim reaksiyonları yazarlar. En azından ben ders anlatırken öyle yapıyorum. Gidişi kolay dönüşü zor oluyor :)
Çünkü reaksiyonda arafornlar var ve onlar genelde yazılmaz. Seminer konusu bunlara takılma.
Glukoneogenez ve glikoliz arasındaki farklar, düzenlenmeleri ortak noktaları sadece bunlara çalış. Harper lehninger lipoincott kitaplarından çalış. Hocaların notları hatalı olabilir. Sınava hazırlandığını düşündüğüm işin böyle yazdım. Başarılar


aynen aradaki enzimlerde yolun önemli basamakları mesela atp çıkan yerler co2 çıkan yerler naph kullanılan yerler vs şeklinde soru gelir.bir al eline kağıdı 3 kere çizsen öğrenirsin.daha sonra neler neler gelecek.çok kasma kendini dün de soruyordur.kendin çıkarmaya çalış emin ol uğraştıkça kafanda oturacak.


birdposing
(14.03.18)
(4)

Almanya univeriste

Numerus clausus hakkinda bilgo verebilecek olan var mi?
Numerus clausus hakkinda bilgo verebilecek olan var mi?
Lozturkmen
(03.03.18)
benim bildigim Numerus Clausus ABITUR yapanlar icin. TRde oyle bir sistem yok ama muhtemelen oss derecesinin yaninda (hala oss diyorum pf) bir de lise not ortalamasina bakiyor olabilirler.


kuehles blondes
(03.03.18)
Alman sistemine göre oss puanimi ve lise diplomami hesapladim ayri ayri ama ikisi farkli yani oldukca yani ortalamasi mi alinacak yoksa ikisinden biri daha önemli mi bir bilginiz var mi?


Lozturkmen
(03.03.18)
Diyelim ki oss puanim 2 çıktı
Lise diplomam 1.4
1.7 mi diyeceğiz direk?


Lozturkmen
(03.03.18)
basvuracaginiz okulun basvuru rehberinde ne yaziyor?

ayrica almanyadaki ogrenci isleri tr gibi degildir, zulassung mutlaka cevap verir. mail atin derim.
bende avusturya diplomasi vardi lisede, boyle seylerle ugrasmamistim. bilmiyorum.


kuehles blondes
(03.03.18)
(3)

Aslında yabanci dil değil

Almanya'da üniversite okuyan biri var mi? Birkac soru sormam mumkun mu?
Almanya'da üniversite okuyan biri var mi? Birkac soru sormam mumkun mu?
Lozturkmen
(03.03.18)
sor sor


vhs kaseti
(03.03.18)
Hangi bolumde okuyorsunuz? Lise egitiminizi nerede aldiniz? Numerus clausus hakkında bilginiz var mi?


Lozturkmen
(03.03.18)
(4)

Ingilizce sertifika

Yurtdisinda gecerli olmak kaydiyla internet üzerinden parali bir kurs sonunda sertifika alabilecegim bir site var mi?
Yurtdisinda gecerli olmak kaydiyla internet üzerinden parali bir kurs sonunda sertifika alabilecegim bir site var mi?
Lozturkmen
(30.01.18)
En azindan ingilizce seviyemi belgeleyen bir belge olsun elimde istiyorum


Lozturkmen
(30.01.18)
Kursa yazılayım, bitirince sertifika alayım, elin Amerikalısı da bunu yesin böyle bir şey yok. Ya İngilizce konuşulan bir ülkenin dil kursuna gidersiniz yurtdışında ya da ülke içinde bir şekilde öğrenir geliştirir ielts veya toefl'a girersiniz.


sertifika alirsiniz da, kabul ederler mi?

ielts ve toefl haricinde kabul görecek bir sertifika sanmiyorum.


tabudeviren
(30.01.18)
Ben Ingiltere veya Amerika'ya gitmeyi düşünmüyorum hatta ana dili ingilizce olmayan bir yere gideceğim yani adamların toefl veya ielts şartı yok zaten ama ek sertifikalar cok onemli goruluyor. O yuzden sordum.


Lozturkmen
(31.01.18)
(4)

Almanya tip

Almanya'daki bir universitenin tip fakultesinden mezun olunca hangi ulkeler denklik veriyor bilgisi olan var mi?
Almanya'daki bir universitenin tip fakultesinden mezun olunca hangi ulkeler denklik veriyor bilgisi olan var mi?
Lozturkmen
(28.01.18)
Hemen hemen her ülke.


Sabah da tıp için yeterli TOEFL puanı sordugunuz için yazayım dedim. Bir ülkede hekim olmak icin diplomanin gecerli olmasından ziyade o ülke diline, yerel hastalıklarına vs. aşina olmak gerekiyor sanki.
Diploma çoğu ulkede gecerli olsa da ne kadar etkili olacağı da önemli.


yaraticinick
(28.01.18)
Haklısınız ben ingilizcenin kullanıldığı ulkelere gitmek istiyorum ilerde abd, kanada, ingiltere kabul eder mi bir bilginiz var mi? Ingilizceyi verdigimi varsayarak


Lozturkmen
(28.01.18)
kanada'da tip ve hukuk denkligi almak cok zor, veterinerlikte bile bir suru engel cikartiyorlar, vet bir arkadas senelerce ugrasti bir suru ekstra ders ve sinav cikardilar onune vazgecti.

tipta bildigim kadariyla sadece kuba'yi fazla sikinti cikarmadan kabul ediyor, orda egitim cok iyiymis diye duymustum.


cooperr
(29.01.18)
(2)

Toefl hakkında

Merhabalar yurt dışında (avrupa ülkeleri) tıp için ortalama olarak toefl dan kac almak gerekiyor?
Merhabalar yurt dışında (avrupa ülkeleri) tıp için ortalama olarak toefl dan kac almak gerekiyor?
Lozturkmen
(28.01.18)
Özel olmazsa siz orada mı okuyorsunuz?


Lozturkmen
(28.01.18)
gitmeyi düşündüğünü üniversitelerin web sitelerine bir göz at. orada yazıyordur muhtemelen. 80'den düşük olmadigini düşünüyorum.


tomcruise
(05.02.18)
(3)

Anatomi kafatasi maketi?

Merhabalar anatomi kemikler dersimiz için kafatası maketi almak istiyorum ama parçalanabilen munkunse parca parca olan. Alan -daha önce- varsa beni bilgilendirebilir misiniz ya da link atabilir misiniz?
Merhabalar anatomi kemikler dersimiz için kafatası maketi almak istiyorum ama parçalanabilen munkunse parca parca olan. Alan -daha önce- varsa beni bilgilendirebilir misiniz ya da link atabilir misiniz?
Lozturkmen
(10.01.18)
Aradığın cevap olmayabilir ama sırf kafatası konusu için boşuna maket alma derim çünkü muhtemelen o bir ay iki ay kullanıp kaldıracaksın. Tıp okuyorum o nedenle söylüyorum. Çok güzel fotoğraf ve şemalar var anatomi kafatası dersi için. Kaliteli maketler -yani anatomi derslerine uygun olanlar- çok pahalı.


helena
(10.01.18)
Alt ve ust ekstremite pratik sozlu sinavinda 3/7 yapmış bir insan olarak -ve cidden çalışmıştım- maketin iyi geleceğini düşünmüştüm ama slayt video vs olur diyorsanız hiç almayayım maket falan?


Lozturkmen
(10.01.18)
Olur olur, en kötü gel bana sor. Ki gerek kalmaz, atlas + internet yerinde. Zaten derslerdeki maket ve kadavralardan not çıkarırsan bana da gerek kalmaz


helena
(10.01.18)
(7)

Biyofizik soru?

Merhabalar attığım linkteki formulden hoca soru soracağını söyledi fakat formulde neyin ne olduğunu bile anlamadık. Ornek bir soru yazar mısınız? Yani bu formulun sorusu nasil oluyor?http://dosya.co/cja2tmbihz6v/Screenshot_20180103-095108.png.html
Merhabalar attığım linkteki formulden hoca soru soracağını söyledi fakat formulde neyin ne olduğunu bile anlamadık. Ornek bir soru yazar mısınız? Yani bu formulun sorusu nasil oluyor?
dosya.co
Lozturkmen
(03.01.18)
Bir virüs linki çıkıyor.


Çok ozur dilerim, daha güvenilir bir site linki ekliyorum hemen.


Lozturkmen
(03.01.18)
Yani şimdi hangi seviyede olduğunuzu bilemiyorum elbette ama bu çok basit ve düz bir formül. Zaten 4 değişken var denklemde ve bence bu formül için 3 değişkeni verir ve 4. bilinmeyeni ister. Buna ekstra olarak iyon akışının yönünü isteyebilir.

Formülü anlamak içinse içine dielektrik katsayısı farklı olan bir madde konulmuş kapasitör düşünün. Klasik C.deltaV=Q formülünü yani. Formülün bundan farkı yok. Kolayca analoji kurabilirsiniz.

*deltaV= potansiyeller arası fark


Bu arada meraktan soruyorum: bu hangi ders için? lise mi üniversite mi?


Tıp- biyofizik dersinde gördük. Haklisiniz cok kolaydir eminim fakat problem cozmedigimiz icin ya da neyin ne oldugunu anlayamadigimiz icin boyle oldu galiba :))


Lozturkmen
(03.01.18)
Anladım. Dediğim gibi lise bilgileriyle analoji kurarak kolayca halledebilirsiniz :)

Kolay gelsin, başarılar!


(5)

Concerta

Merhabalar.Direk konuya gireyim. Çok çalışmam gereken bir dönemdeyim.Biraz eski halimden bahsedeyim çok hırslı bir insanım fakat hırsımı tetikleyen şey anksiyete bozukluğum. Ama anksiyete bozukluğum sınavlardaki performansımı düşürüyor. Anksiyete için antidepresan kullanıyorum 3 aydır ve eskisi gibi
Merhabalar.
Direk konuya gireyim. Çok çalışmam gereken bir dönemdeyim.
Biraz eski halimden bahsedeyim çok hırslı bir insanım fakat hırsımı tetikleyen şey anksiyete bozukluğum. Ama anksiyete bozukluğum sınavlardaki performansımı düşürüyor. Anksiyete için antidepresan kullanıyorum 3 aydır ve eskisi gibi değil kesinlikle çok kaygı duymuyorum dolayısıyla eskisi gibi çalışamıyorum. Doktor concerta yazdı anksiyeteyi hallettiğimizi düşündüğü için. Ama bu ilaç için de çevremdeki doktorlar bunu kullanacağına çalışma. Bu sürecin benim için çok önemli olduğunu tekrar belirtmek isterim. Yorumlarınızı bekliyorum. Ne yapmalıyım?
Lozturkmen
(07.12.17)
Ama bu ilaç için de çevremdeki doktorlar bunu kullanacağına çalışma diyor.*


Lozturkmen
(07.12.17)
buradan bakınca ne gibi duruyor biliyor musun? "sivilcelerim geçsin diye ilaç kullanıyorum, ama ilaç bana dokunuyormuş meğer her yerim şişti, kaşınıyor. alerji oldum. alerjim geçsin diye de başka bir ilaç kullanıyorum ama sivilce ilacını da bırakmadım."

kendin üstesinden gelebileceğin sorunlarını ilaç üstüne ilaçla geçirmeye çalışmaktan vazgeç. her ilacın bin tane yan etkisi var. concerta da uykusuzluk yapacak belki, o zaman da başka ilaç mı alacaksın? ayrıca concerta sihirli değnek değil, millet üşeniyor çalışmıyor tembellik yapıyor sonra concerta atıyor. sen de bence böylesin. madem dediğin gibi çok çok önemli bir süreç, poponu kaldır masanın başına otur ve çalış.

doktor değilim tabi ama ne antidepresanı ne concertayı kullanmayı doğru bulmuyorum. yerinde olsam ikisini de bırakırdım. ama içine sinecekse duyurudan doktor tavsiyesi al ve bir de ona git. ya da çevrendeki doktorlara güveniyorsan onlara tedavi ol. belki de anksiyete bozukluğun bile olmayabilir. günümüzde her doktora gidene anksiyete bozukluğun var diyip ilacı dayıyorlar. belki danışacağın ikinci bir doktor antidepresana ihtiyacın olmadığını düşünüp onu kesecek, böylece concertaya da ihtiyaç duymadan eskisi gibi hırsla çalışmaya devam edeceksin.


concerta etkisini hemen gösteren bir ilaç olduğu için 1-2 kez kullanıp kendi kendinizi gözlemlerseniz daha iyi karar verebilirsiniz sanıırm.

ama anksiyeteye sahip insanlarda concerta anksiyeteyi çok daha arttırabiliyor, en azından bende öyle olmuştu yanında antidepresan da kullanıyordum. uzun zamandır antidepresan kullanmıyorum ve tek başına concerta gibi ilaçları içinde gerçekten gerildiğimi hissedebiliyorum. ama bu herkeste böyle olucak diye bir şey yok. ben kaygıdan çalışamadığım ilacı çok nadir kullanıyorum artık. benim de çok çalışmam gereken bir dönem ve bazen ben de şaşırıyorum.

concerta'nın kaç mg verdi bilmiyorum ama ben kaygıdan şikayet ettiğimde bana medikinet retard vermişti ama o concerta kadar kaygı yapmadı ama concerta kadar etkili değildi.


ruh i tibbiye
(07.12.17)
Ilk yorum icin cevabim soyle olacak, umarim yaşadığım durumu deneyimlemek zorunda kalmazsiniz disardan nasil gorundugunun farkindayim fakat olayin icinde olunca oyle olmuyor. Yorum icin tesekkurler
Ikinci yorum icin cok tesekkurler oncelikle 3-4 aydir prozac kullandigim icin bi haftadir kullandigim concerta hic anksiyetemi tetiklemedi diyebilirim gayet iyi gidiyor şu an her sey sadece biraz bas agrisi yapabiliyor. Ve hicbir yan etki gorulmedi diyebilirim ne istah kapama ne uykusuzluk :)


Lozturkmen
(18.12.17)
@Lozturken "ne yapmalıyım" diye sormuşsun. kişisel görüşlerim, konu hakkındaki araştırmalarım ve doktor tanıdıklarımdan edindiğim bilgiler doğrultusunda cevap verdim. "umarım senin de başına gelmez" diyerek duygu sömürüsü yapmana gerek yok.

kendimi geçtim, çevrendeki doktorlar bile "bunu kullanacağına çalışma" demişler. ama yok illa o ilaç kullanılacak, çünkü her işi ilaçla çözmeyi çok seviyoruz. kolay çünkü. ister bu gerçekle yüzleşirsin, ister yalanlarsın senin bileceğin iş :)

neyse kolay gelsin, umarım aldığın o ilaçlara değer de çılgınlar gibi çalışıp en iyi sonuçları alırsın.


(4)

Ekşi sözlükte yazar olmak

Merhabalar eksi sozluk onay listesinde 37 binlerdeyim. Bu onay zamani yilin belli zamani mi oluyor ya da kac kisi kabul ediliyor? Ortalama ne kadar surede yazar olurum sizce?
Merhabalar eksi sozluk onay listesinde 37 binlerdeyim. Bu onay zamani yilin belli zamani mi oluyor ya da kac kisi kabul ediliyor? Ortalama ne kadar surede yazar olurum sizce?
Lozturkmen
(19.10.17)
Bu hızda gidersen minimum 3-4 seneni alır.


alkolik imam
(19.10.17)
hiçbir şey belli değil bazen toğlu alım yapıyorlar bazen bekliyorsun yıllarca..


250 tlye satmak istedi biri. Eder mi peki o kadar


Lozturkmen
(19.10.17)
Arz talep meselesi tabii de yani sizce eder mi


Lozturkmen
(19.10.17)
(4)

Kanser hastaları telkin?

Merhabalar, babam kanser hastası durumu kritik değil ama biliyorsunuz ki bu hastalıkta moral çok önemli ve babamın moralini maalesef yükseltemiyoruz. İnternette gezinirken telkin müziklerini gördüm. Sizce bu hastalık için telkin müzikleri satın alsam işe yarar mı? Yoksa para tuzağı mı?
Merhabalar, babam kanser hastası durumu kritik değil ama biliyorsunuz ki bu hastalıkta moral çok önemli ve babamın moralini maalesef yükseltemiyoruz. İnternette gezinirken telkin müziklerini gördüm. Sizce bu hastalık için telkin müzikleri satın alsam işe yarar mı? Yoksa para tuzağı mı?
Lozturkmen
(13.10.17)
Denediniz mi? Babama çaktırmadan yapmak istiyoruz biraz da.


Lozturkmen
(13.10.17)
Telkin değil de babanızın zamanlarından kalma nostaljik müzikler mi açsanız? Nostaljik her zaman iyi gelir derler ya. Ben aşkın nur yengi falan dinleyince çok mutlu oluyorum. Hem de arka planda çalması çok sırıtmaz.

Tabii ki terapist +1


jazzabel
(13.10.17)
babanız 50 yaş üzeriyse dinlediği müzik türü yüksek ihtimal türk sanat müziğidir. malum tsm bir bunalım bir tür, pek girişmeyin nostaljiye eğer tsm ciyse. bir de geçmişi hatırlatması ter etki yaratabilir. "gençlik ne güzeldi yaşlandık kanser olduk, hayat bitiyor" gibisinden. tatile çıka imkanları varsa, emekliyse annenizle 5 - 10 günlüğüne kafa dinlemek için bir yerlere gitmesini tavsiye edin. içinde bulunduğu haleti ruhiyeden çıkması için içinde yaşadığı ortamdan -mekan olarak- uzaklaşması önemli diye düşünüyorum. tedbil i mekanda ferahlık vardır. onun dışında yapmak istediği, yapamadığı, heves ettiği hobileri varsa bunlara yönelebilir. önemli olan hayatın içinde olması, hastalıktan dolayı kendi içine / çevresine kapanıp yaşama inancını kaybetmesine engel olmak.

ek olarak terapist +1

geçmiş olsun, umarım kısa sürede iyileşir.


issiz karga
(13.10.17)
Telkin müzikleri benim içimi bayıyor, babanı da ben gibi rahatsız etme olasılığı var. Baban ne tür seviyorsa o tür müzikler dinlesin.
Moral öyle müzikle gelmez ama müzik anlık iyi hissetme sağlar duygu durumunu iyi tutmada yardımcı olur.

Terapist iyi olur, direnir gitmezse sizin de yapabileceğiniz şeyler var.

Öncelikle çevresinde negatif insan barındırmamaya çalışın, negatif hiç bir şey okumasın, dinlemesin. Haberlerden uzak tutabilirseniz çok çok iyi yaparsınız.

ikinci olarak onun yaşama nedeni bulmasına yardımcı olun yönderlik edin, emeğinizi zamanınızı en çok buna harcayın. Önce bunu kendi aranızda konuşarak, onu dahil etmeyerek yapmak iyi olabilir. Baştan baltalama veya bıkkınlık gelme risklerini kaldırmış olursunuz.
Onu hayattan soğutan yaşama enerjisini düşüren bir olgu varsa ya kaldırmaya/ düzeltmeye yöneltin olamayacak gibiyse olduğu gibi kabul etmesi gerek.
Babanı tanımadığım için yol yöntem önermekten çekiniyorum sizin uygun yöntemi bulmanız lazım. Kendi hoşlandıklarınız, sevdikleriniz, rahatsız olduklarınızı bi kenara itip onu gerçekten anlamaya yönelmeniz lazım. Olaylar olgular herkese farklı yansır. Asla kendiniz gibi değil hep onun açısından bakarak yaklaşabilirseniz sorunun çözülmesinde katkı sağlayabilirsiniz.
Yani; babanı harekete geçirecek yaşam enerjisini kazandıracak , iyi hissettirecek şeyi o biliyor, bulmasına yardımcı olmak size kalıyor.

Sizin ona ihtiyacınız olması tahminen ona çok kuvvetli yaşam enerjisi verebilir. Babalar koruma kollama içgüdüsüne kolay karşı koyamaz, ama bazen bu da çalışmıyor onu da söyleyeyim.
Kanser hastalarından atlatanlar olduğunu bilmek yardımcı olabilir. Bir örnek de benim. Deneyimlerimi bakış açımı ara ara burada ve ekşiye yazdım yardımcı olacağını düşünüyorsan okutabilirsin.

Geçmiş olsun:)


(3)

Antidepresan

Merhabalar bende ibs var oncelikle belirteyim ki bu bende ishale neden oluyor. Gecen sene ibsyi yenmek icin doktora gittiğimde bana antidepresan önerdi ama uc bes cesit yazdi hangisini istersen onu al dedi. Selectra verdi eczacı fakat bu ilacin yan etkisi ishal. Yani cikmaza girdi olay. Doktora git
Merhabalar bende ibs var oncelikle belirteyim ki bu bende ishale neden oluyor. Gecen sene ibsyi yenmek icin doktora gittiğimde bana antidepresan önerdi ama uc bes cesit yazdi hangisini istersen onu al dedi. Selectra verdi eczacı fakat bu ilacin yan etkisi ishal. Yani cikmaza girdi olay. Doktora git diyenler olacak ablam doktor ve ilaçları arastir dedi
Lozturkmen
(17.08.17)
ben de ibs var sanıyordum yıllardır ilaç da kullandım meğer laktoz intoleransim varmış.


betsy
(17.08.17)
Tekrar muayene olup editleyeceğim.


Lozturkmen
(17.08.17)
Su anki yazilan ilacim sulinex ama agir bir ilacmis sanirim kullanma dedi ablam tekrar basvuralim doktora dedi. @divine rapier bu bilgileri hicbir yerde okumamistim o kadar arastirmama ragmen. Cok tesekkurler


Lozturkmen
(17.08.17)
(2)

Tipta geçiş

Tipta geçiş kolay midir en erken ne zaman yapilir? Detayli bilgilendirebilefek olanlar yazabilir mi
Tipta geçiş kolay midir en erken ne zaman yapilir? Detayli bilgilendirebilefek olanlar yazabilir mi
Lozturkmen
(08.08.17)
Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapilacaksa şurası işinize yarar: eksisozluk.com

Not ortalamanızla yatay geçiş yapacaksanız her üniversitesinin prosedürü farklıdır. Zaman, kontenjan, başvuru, ortalama ve yerleştiğiniz seneki puanınıza dair kriterleri olabilir.

En önemli noktalardan biri de eğitim sistemi. Bizde tıp fakültelerinin geneli komite sistemi uygular. Konular yıl içinde ders kurullarına bölünür. Bu şekilde her kurul sonunda bir sınav ve yıl sonunda tek bir final sınavı uygulanır sonra elbette gerekiyorsa bütünleme. Örneğin Ankara'daki bütün tıp fakülteleri bu sistemi uygular. Alttan ders bırakamaz, üstten ders alamazsınız. Ortalamanız geçme notunun altında kalırsa doğrudan sınıf tekrarı yaparsınız. Bazı fakülteler normal vize final usulü yapar; Bursa öyle idi fakat komiteye dönmüş olabilir emin değilim. Bazıları da PDÖ usulü gider, probleme dayalı öğrenme. Çeşitli vaka senaryoları gelir ve konular bunlar üzerinden ilerler. Ege de böyle yapıyor diye biliyorum. Hal böyleyken bir sistemden diğerine geçmek zor olabilir, mümkün olmayabilir veya sene kaybına sebep olabilir.

Okullar hakkında sağlam bir araştırma yapmanız ve telefonla veya internet sitelerini karıştırıp doğrudan onlardan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Düzenleme: Erciyes komite sistemi uyguluyormuş ama final uygulaması farklı imiş. Düzeltmiş olalım.


olanlaolunmaz
(08.08.17)
Erciyes'ten hic bahsetmediniz ki?


Lozturkmen
(16.08.17)
(5)

Kırılan iphone 6 ekranı

merhabalar ablamın iphone 6 ekranı kırıldı. cam zaten çatlaktı ama ekran çalışıyordu son düşmede yer yer siyahlıklar oluştu. gittigidiyorda ekran satılıyor daha önce kullanan var mı iyi midir? alıp bir arkadaşıma taktıracağız.
merhabalar ablamın iphone 6 ekranı kırıldı. cam zaten çatlaktı ama ekran çalışıyordu son düşmede yer yer siyahlıklar oluştu. gittigidiyorda ekran satılıyor daha önce kullanan var mı iyi midir? alıp bir arkadaşıma taktıracağız.
Lozturkmen
(06.08.17)
ifixit'ten alirdim ben olsam


jedilance
(06.08.17)
Biz gittik Apple store da taktırdık. Diğer türlü ekran ya da takma aşamasında sorun çıkıyor. Telefon rezil oluyor


Izmirdeysen yönlendirebilirim.


ismira007
(07.08.17)
Gaziantep'teyim maalesef.


Lozturkmen
(07.08.17)
bende ekranı paramparça yaptım götürdüm garantisine verdim 400 tl karşılığında cihaza değişim verdiler. Tertemiz geri aldım ekranlar zaten 150'den filan başlıyordu sanırım.


joker06
(07.08.17)
(4)

Tıp fakültesi soru

Merhabalar bu sene üniversite sınavına girdim. Sıralamama göre Adıyaman vs Tıp geliyor. Ama ben İzmir'de okumak istiyordum. İzmir'e yeni bir tıp fakültesi açılmış İzmir Ekonomi Üniversitesi. Ama hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim beni bilgilendirebilir misiniz? Saçma bir özel okulda okuyacağıma d
Merhabalar bu sene üniversite sınavına girdim. Sıralamama göre Adıyaman vs Tıp geliyor. Ama ben İzmir'de okumak istiyordum. İzmir'e yeni bir tıp fakültesi açılmış İzmir Ekonomi Üniversitesi. Ama hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim beni bilgilendirebilir misiniz? Saçma bir özel okulda okuyacağıma devlette okumayı tercih ederim tabii ki. Ve de ilerde devlet üniversitesine geçmiş yapmak istersem beni tutmak için zorlarlar mı?
Lozturkmen
(23.07.17)
burslu okuyacaksan yonetmeligi okuman gerek. 2009lu yillarda baai okullar bursu geri istiyordu. zannetmiyorum boyle bir zamanda o kalsin. ki yeni acilan okulun hastanesi neresi olacak nerede egitim hayatiniza devam edeceksiniz muamma.


Ozel kosullari falan okudum boyle ters bir sey yok ama okumadan belli olmaz sanirim


Lozturkmen
(23.07.17)
bursu geri isteme diye bir sey yoksa kimse sizi okulda tutamaz. ama yapacagin yatay gecis bahsettigin puana sahipsen ancak not ortalamasiyla olacak bunun icin de tip icin bir kat inekleniyorsa senin iki kat ineklemen lazım.


tıpta yatay geçiş çok çok zor. diğer bölümler gibi olmadığı ve kendine özgü birkaç çeşit eğitim sistemi olduğu için sadece benzer eğitim sistemine sahip üniler arasında yatay geçiş oluyor.

ekonomi hakkında şunu söyleyebilirim, benim evime 3 dakika uzaklıkta kendisi. tıp fakültesi yeni açılıyor dediğin gibi ve henüz hastane binası hazır değil, gerçi zaten en 4. sınıfa kadar çok da lazım değil ve gerekirse başka hastanelerle geçici ortaklık yapılabilir yüzden o konu şu an için çok önemli değil. ekonomi yeni açılmış bi özel üniversite değil. özellikle tasarım ve iletişim gibi bölümlerde köklü bile sayılabilir, ama tabi tıp'ta nasıl olacak bunu bilemeyiz yine de adıyaman'dan her koşulda daha iyidir. hem yaşayacağın yer hem de alacağın eğitim konusunda.

eğer yatay geçişi ciddi düşünüyorsan kayıt öncesinde okulun öğrenci işlerine sor hangi üniversitelerle aranızda yatay geçiş olacak diye. Öbür türlü yapamayabilirsin. Ya da br sene daha hazırlanıp izmir'de en kötü katip çelebi vs tutturmaya bak. Ama bana kalırsa bi en fazla 10 yıl içinde ekonomi tıp katip çelebi'yi geride bırakabilir


nundu
(24.07.17)
(12)

Ozel tip fakulteleri hakkinda

Hazirliksiz ozel tip fakültesi var midir? Ya da ozel tip hakkinda dusunceleriniz neler %50 dusunuyorum
Hazirliksiz ozel tip fakültesi var midir? Ya da ozel tip hakkinda dusunceleriniz neler %50 dusunuyorum
Lozturkmen
(12.07.17)
çocuğum olsa ve mecbur kalsam gönderirim ama şu an fazlaca hor görüyorum. Bu da benim ikiyüzlülüğüm olsun.


fallopian
(12.07.17)
sen niye alındın ki @vegas. Konu özel 'tıp' fakülteleri, dikkatini çekerim. Özel diğer bölümler hakkında yorum yapmadım. 'Kendi' alanım ile ilgili fikir söyledim. Şu cahil lafı da moda oldu. Bana cahil diyene bak! Fikrini söylüyorsun ama ekşide okumuştum, sanırım'larla...


fallopian
(12.07.17)
bana bağlı personellerden bir tanesinin kardeşi özel bir tıp fakültesinde öğrenci. amerika'dan teklif aldı ikinci senesinde. seneye oraya yerleşiyor.

ben imkanım olursa ileride çocuğumu özel tıp fakültesinde okutmayı trcih ederim sanırım.


teritori
(12.07.17)
@teritori öğrenci ve teklif aldı?? Hani bir hak kazandı gidecek falan desen anlarım da öğrenci hem de ikinci senesinde amerikadan teklif almış ne teklifiymiş acaba bu?


pastörizesüt
(12.07.17)
@teritori

teklif aldi derken? sizin personel saglam abartmis. bizim türk milleti abartmayi ve övmeyi cok sever, doktora 2. senesi olsa anlarim ama klasik ögrenci 2. sinifta kansere care bulmadiysa teklif meklif almaz.

basvurmustur kabul edilmistir, parasini ödeyip gidecektir, bu kadar. farkli tek ihtimal bir akrabasinin torpiliyle girmesidir.


kurnaz
(12.07.17)
@vegas şu tavırlarınıza ayar oluyorum. evet en tepedeki özel okulların imkanları harika. gerçekten iyi bir eğitim alıyorsun. ama şu "proflarla takılıyoruz, size asistan giriyor, berbat bir okulda okuyorsunuz" tavırlara küstahça. bunun mercedes'e binip daha düşük modeldeki arabaya binen insana "senin araban da şöyle böyle. benimki daha konforlu" demekten farkı yok. o kadar para döküyorsun okula eşek değillerse o imkanları sunsunlar zaten. sonuçta para verip satın alıyorsun. ha para verip araba almışsın ha eğitim arada fark yok. bursluyum mursluyum falan da dersin şimdi. okullarda zaten %10 burslu adam etrafta bursluyum diye dolaşıyor. ayrıca sonuçta o okula para veren ciddi bir kesim var ve okul bunla dönüyor. yani o para olsa bayburt üniversitesi de iyi bir okul olur.


black mamba
(12.07.17)
Şu ana kadar hiç asistan girmedi dersimize. Türkiye'nin en iyi tıp fakültelerinden birinde okuyorum, devlet üniversitesi.

Prof'u da Doç'u da geliyor paşa paşa anlatıyor. Doç'tan aşağı giren olmadı dersimize. Asistanlar uygulama derslerinde hocamız ders anlattıktan sonra aralarda geziyor. Asistan anlattı diye bir olay yok.

Cerrahpaşa,Çapa,Ege,Hacettepe,Marmara,Ankara gibi okullardaki hocalar hep fakülte hastanesi hocaları. Daha tecrübeliler. Ben de saydıklarımdan birinde okuyorum zaten. Hocalar devlet hocası diye umursamaz değil o kadar ilgili hocalar var ki inanamazsınız.

Devlet rererö özel süper demeyelim. Özel zaten süper olmak zorunda. Money talks çünkü.


helena
(12.07.17)
kızdıran şey devlet okullarını küçümsemen ve özel okulları yüceltmen. evet bazı söylediklerinde haklısın. ferrari golf'den daha iyi araba demek yalan söylemek değil ama "proflarla mangal yapıyoruz sizde ise asistanlar atar yapıyor" demek ferrari şu kadar hız yapıyor golf yapamıyor demekle aynı şey. yalan değil ama o kadar para veriyorsan o hizmeti de al yani. bunun okulun kalitesiyle vs. ilgili yok parayla ilgisi var. demek istediğim bu.


black mamba
(12.07.17)
çok başarılı doktorların cv'lerine baktığımda hep Cerrahpaşa, Çapa, Hacettepe, Ankara'da tıp eğitimi aldıklarını görüyorum. Bundan sonraki nesilde bu durum ne olur bilemem. Devlet üniversitesi mükemmel doktorlar yetiştiriyor değil savunduğum. ancak tıp gibi hayati öneme sahip bir eğitimin TR'deki gibi parayı veriyorum o zaman hocalar köpeğim olsun zihniyetine sahip okullarda alınmasını garip buluyorum.

Ayrıca profesörlerle partilere katılmak tamamen profesörün kişiliğine bağlıdır. istanbul üniversitesinde okudum, popüler bir öğrenci değildim, çalışkan hiç değildim, ancak hocalarımla meyhaneye de gittik, davetlere de katıldık, oturup iki bira da içtik. en azından ben yağcılığım, param veya başka bir sebeple bunları yapmadıklarından eminim. bazı da asistanlar vardı, yüzüne bakmaz, eh ben de onun yüzüne bakmıyordum. ekseriyetle sevdiğim hocaların da sevmediği tipler oluyordu bunlar. bazı hocalarla tartışıyorduk, beni üç sene bırakmışlığı var saçma bir dersten birinin - sırf ona karşı çıktığım için. adil mi? değil. ancak iş hayatı ya da doğrudan hayat da adil değil ve daha ciddi bir durumla nasıl baş edebileceğimi öğrenmiş oldum bu sayede.


pokerface
(12.07.17)
Pokerface+1 devlet okulunda okudum bitirme kokteyli gibi bir şey düzenlendi okulda hocalardan biri djlik yaptı, hocaların çoğuyla hatta dekanla karşılıklı dans ettik. Bunların hepsi yılların profesörleri.


pastörizesüt
(12.07.17)
vallahi ne teklifi bilmiyorum.
hali vakti fazlasıyla yerinde olan bir ailenin tam bursla okuyan bir oğlu.
eş dosttan torpil bulma imkanı yok, ailesi inanılmaz karşı çıktı gitmesine.
teklifin detayını bilmiyorum. başvurusu var mı yok mu konusunda da bir bilgim yok.


teritori
(12.07.17)
merhabalar neden böyle bir başlık altında kin kusulmuş anlamadım. money talks falan bilmiyorum zengin bir ailenin çocuğu değilim bu sınava da it gibi çalıştım devlet üniversiteleri de geliyor sadece daha iyi bir şehir olsun diye özel %50 düşünüyorum dedim


Lozturkmen
(23.07.17)
(2)

Konya yangın yardımı

Konya Kurucuova'da bir yakınımızın atölyesi yandı. Ailenin tek gelir kapısıydı. Nasıl yardımcı olunabilir? Dernekler yemek ve kıyafet yardımı yapıyor. Para yardımı nasıl yapılabilir? Nereye başvurmak gerekli bilgilendirirseniz sevinirim.
Konya Kurucuova'da bir yakınımızın atölyesi yandı. Ailenin tek gelir kapısıydı. Nasıl yardımcı olunabilir? Dernekler yemek ve kıyafet yardımı yapıyor. Para yardımı nasıl yapılabilir? Nereye başvurmak gerekli bilgilendirirseniz sevinirim.
Lozturkmen
(03.07.17)
kaymakamlık, valilik?


Hiçbir bilgim yok inanın


Lozturkmen
(04.07.17)
(2)

Vektorler uzay lys soru

http://dosya.co/edngp95f2row/20170607_095257.jpg.html Determinant bizim müfredatta yok biraz açıklayabilir misiniz
dosya.co
Determinant bizim müfredatta yok biraz açıklayabilir misiniz
Lozturkmen
(07.06.17)
3 boyutlu uzayda koordinatları ilgilendiren herşey lys müfredatında artık yok neden çalışıyorsunuz?


creedwar
(07.06.17)
Bu konu var diye biliyorum


Lozturkmen
(07.06.17)
(7)

Uzayda vektorler lys sorusu

Uzayda u =(2,3,1) vektorunun xOy düzlemi üzerindeki dik izdüşüm uzunluğu kaç birimdir?
Uzayda u =(2,3,1) vektorunun xOy düzlemi üzerindeki dik izdüşüm uzunluğu kaç birimdir?
Lozturkmen
(06.06.17)
(2,3,1) vektör mü nokta mı? vektör ise başlangıcı orijin mi oluyor?


himmet dayi
(06.06.17)
Vektör işareti koymadım ozur dilerim soru tam olarak bu ben de anlamadim xoy duzlemi 1,1,0 mi oluyor


Lozturkmen
(06.06.17)
Sallama ihtimalim de var ama sorunun cevabı şu sanırım:

Bir kenarı 1 birim olan,
Hipotenüsü (2,3,1) vektörünün uzunluğu olan ( kök(4+9+1) = kök(14)) dik üçgenin üçüncü kenar uzunluğunu soruyor.

pisagor teoremine göre:

kök(14)^2 = 1^2 + x^2

x = kök(13)


himmet dayi
(06.06.17)
Çözüm doğru fakat tam olarak anlayamadım 0,0,1 mi aldınız bir nevi


Lozturkmen
(06.06.17)
şöyle

u = 2i + 3j + 1k alalım

bunun x-y düzlemindeki izdüşümünü bildiğimizi varsayalım. bunun adına ahmet diyelim.

ahmet, u'nun izdüşümü olduğu için ahmet'in x eksenindeki izdüşümü ile u'nun x eksenindeki izdüşümü aynı olacak. aynı şekilde y eksenindeki izdüşümleri de aynı olacak.

daha da güzeli, ahmet, ahmetin x ve y'deki izdüşümlerinin toplamı olacak.

ahmet = ahmet_x i + ahmet_y j olacak yani

az önce de dediğim gibi ahmet_x=u_x ve ahmet_y=u_y özelliğini kullanacağız.

x eksenindeki birim vektör e_x= 1i + 0j +0k
y'deki ise e_y= 0i + 1j + 0k

bu aradaki kısmının ispatını yapmayacağım, gerekirse bulunabilir.

u_x = u * e_x = (2i + 3j + 1k)*(1i + 0j + 0k) = 2 = ahmet_x
u_y = u * e_y = (2i + 3j + 1k)*(0i + 1j + 0k) = 3 = ahmet_y

ahmet = ahmet_x i + ahmet_y j = 2 i + 3 j

bunun da uzunluğu kök 13 oluyor. y'deki birim vektör hatasını düzelttim.


ron dennis
(06.06.17)
y'deki ise e_y= 0i + 1j + 0k olmayacak mı?


Lozturkmen
(06.06.17)
mantık şu; şimdi bu vektör arkadaş orijinden başlayan ve (2,3,1) noktasında biten bir doğru parçası gibi düşünülmeli.bunu 3 boyutlu olarak kafanızda canlandırın. ardından bu noktadan xy düzlemine bir dik inin.

şimdi, asıl vektörümüz üçgenimizin hipotenüsü, indiğimiz dik kısa kenarı (ki (x,y,z) = (2,3,1) olduğu için bu kenar 1 birimdir. yani z ölçüsüne denk gelir. bizim aradığımız ve pisagor teoremi ile bulabileceğimiz 3. kenar işte sizin aradığınız dik izdüşümdür.


himmet dayi
(06.06.17)
(6)

biyoloji

Bir dna molekulunde 3000 nukleotit bulundugu ve bu nukleotitlerden 300 tanesinin guanin icerdigi bilinmektedirBu dna iki defa eslenmesi sirasinda ortamda bulunan adenin nulleotitlerden kac tane kullanilmistir
Bir dna molekulunde 3000 nukleotit bulundugu ve bu nukleotitlerden 300 tanesinin guanin icerdigi bilinmektedir
Bu dna iki defa eslenmesi sirasinda ortamda bulunan adenin nulleotitlerden kac tane kullanilmistir
Lozturkmen
(08.09.16)
napçan kansere çare mi bulcan?

ben lisansını okudum onun. Bi şeye çare olmadı.

salla gitsin.


anonymice
(08.09.16)
Bu ne sacma bir cevap sinava hazirlaniyorum gereksiz yazacak olan yazmasin


Lozturkmen
(08.09.16)
3600 cevap


Lozturkmen
(08.09.16)
3600?


shotgunwoman
(08.09.16)
bekle çözümünü çizip caps atayım


shotgunwoman
(08.09.16)
i.hizliresim.com

renkli kalemle çizdiklerim yeni oluşan zincirler. siyah kalem eski zincir.


shotgunwoman
(08.09.16)
(4)

kimya

I- şekerII- yemek tuzuIII- etanolyukarıda verilen maddelerin sulu çözeltileriyle arı suyun aynı ortamdaki donma noktaları karşılaştırılıyorbuna göre hangi maddelerin çözeltilerinin arı suyun donma noktasından düşük çıkmıştırcevap: I-II-III
I- şeker
II- yemek tuzu
III- etanol
yukarıda verilen maddelerin sulu çözeltileriyle arı suyun aynı ortamdaki donma noktaları karşılaştırılıyor
buna göre hangi maddelerin çözeltilerinin arı suyun donma noktasından düşük çıkmıştır
cevap: I-II-III
Lozturkmen
(25.08.16)
saf sıvıların belli bir donma kaynama noktası olur ama çözeltilerin donma noktaları çözücüden düşük, kaynama noktaları da yüksek olur (**çözücüden uçucu değilse). ne koyarsan koy düşecek yani.


kayan kayin
(25.08.16)
ama alkol katınca kaynama noktası düşmüyor muydu?


Lozturkmen
(25.08.16)
evet etanol 70 civarı falan kaynama noktası. ucucu olduğu için (suya göre) kaynama noktasını düşürüyor. ama donma noktası -100 civarında suyunki 0. dolayısıyla daha zor donacak. eksik açıklamısım. maddelerin donma kaynama noktaları birbirinden farklı seyredebiliyor mesela eter de öyle, çok ucucu ama zor donuyor yine 100lerde.


kayan kayin
(25.08.16)
o zaman ben kaynama noktasını sıvıların uçuculuğuna bağlı olduğu için genelleme yapmayayım
ama donma noktası yabancı madde girdiğinde daima düşer olarak mı ezberleyeyim


Lozturkmen
(25.08.16)
(7)

doğu doktor ataması

arkadaşlar ablam doğuda bir yere atanacağık bari istediği yer olsun diye düşünüyorum terörün nispeten az olduğu güvenli ilçeleri söyler misiniz
arkadaşlar ablam doğuda bir yere atanacağık bari istediği yer olsun diye düşünüyorum terörün nispeten az olduğu güvenli ilçeleri söyler misiniz
Lozturkmen
(21.08.16)
oralarda pek yer yok maalesef mesela kötü bi şehrin kötünün iyisi bir ilçesi de olabilir


Lozturkmen
(21.08.16)
Www.doktoruz.com a üye olsun orda atanacak doktorların forumu chat sayfası var ordan öğrenir.


etki
(21.08.16)
Malatya ve tüm ilçeleri uygundur. Ama ilçe hastaneleri donanımlı değil yeterince. Yakın olduğu için Malatya Devlet Hastanesi'ne geliyorlar.


zagem
(21.08.16)
malatya denmiş zaten. elazığ ve bingölün merkez ilçeleri. erzurum kars ığdır.


paintov
(21.08.16)
Ağrı merkez iyidir ben orada görev yapıyorum.ayrıca Kars Ve Iğdır da tavsiye edilir


tirtpirt
(21.08.16)
Elazığı


turkuaz
(21.08.16)
van'da yaşayan kürtler çok arkadaş canlısı, pkk ile aralarına mesafe koyarlar.
Ablam orda öğretmenlik yaptı. PKK o trafta terrörist eyleme çok girişemiyor.


(5)

biyoloji

hücrelerinde ihtiyaç duyduğu tüm besin monomerlerini ve vitaminleri üretebilen bir canlı için I- Işık enerjisi yardımıyla organik besin sentezleyebilir.II- Depo karbonhidrati glikojendir.III- Hücrelerinin zarları üzerinde çeper bulunur.ifadelerinden hangileri söylenebilir?Cevap I-II-III Açıklayabili
hücrelerinde ihtiyaç duyduğu tüm besin monomerlerini ve vitaminleri üretebilen bir canlı için
I- Işık enerjisi yardımıyla organik besin sentezleyebilir.
II- Depo karbonhidrati glikojendir.
III- Hücrelerinin zarları üzerinde çeper bulunur.
ifadelerinden hangileri söylenebilir?
Cevap I-II-III Açıklayabilir misiniz
Lozturkmen
(14.08.16)
Bu tur sorularin amaci ogrencinin kafasinda oncullerden yola cikarak tek bir canli uzerinden yorum yapmasini saglamaktir. Yani aslinda soruyu sadece bir bitki hayvan bakteri veya mantarmis gibi cozmemek gerekir bence. Soruda spesifik bir ozelligi vermedikce hepsi olabilir tabi. Anlamadiysan da mesaj at pcden cevap yazayim.


fear factor
(14.08.16)
Aslında yanıtımı değiştirmeye karar verdim. Eğer bahsedilen canlıyı bakteri kabul edersek hepsi doğru olabilir. Söylenebilir dediği için kesin yargıda bulunmamak gerek arkadaşın dediği gibi.


dissendium
(14.08.16)
Hepsi doğru. Kemosentetik bakteri de olabilir bu durumda glikojen depolar.


Lim5
(14.08.16)
üçü aynı anda olur demiyor olabilir diye değerlendirmeliyiz
anlamadığım şey şu kemosentetik bakteriler vitamin sentezleyebilir mi?


Lozturkmen
(14.08.16)
Kalın bağırsağınızdaki bakteriler sizin için K vitamini sentezliyor ve hiç ışık görmüyorlar.


grgn
(14.08.16)
(8)

kimya lise sorusu

Merhaba kimyadan anlayanvarsa soru sorabilir miyim
Merhaba kimyadan anlayanvarsa soru sorabilir miyim
Lozturkmen
(29.03.16)
sor kimse engellemez


efruz
(29.03.16)
Mg(k) + 2hcl(suda) --> mgcl2 (suda) hz(g) + ısı
2n2(g) + 3o2 + 86 kkal --> 2n2o3(g)
C(k) + o2(g) --> co2(g) + 94 kkal
Yukardaki tepkkmelerden hangileri izobarik (es basinc) sistemlerde gerceklestirildiginde sistemden cevreye is yapilmis olur


Lozturkmen
(29.03.16)
1-3?


archmage mahmut
(29.03.16)
Evet nasil?


Lozturkmen
(29.03.16)
Tepkime sonucu ısı çıktığı yazmış zaten. Çevreye iş yapılmış işte.
Çok mu basit düşündüm?


diffarensiyel
(29.03.16)
Egzotermik tepkimeler çevreye ısı verir. 1 ve 3 te dışarıya ısı çıkışı var. Isı ve 94 kkal olarak yazılmış.


archmage mahmut
(29.03.16)
Ama is derken hacimdeki degisiklik kast edilmiyor mu


Lozturkmen
(29.03.16)
Basınç sabit kaldığı için iş yapılmamış oluyor. O yüzden sadece ısı değişimine bakılıyor. (Ben böyle olması lazım diye biliyorum. Doğrulayacak başka biri olabilir.)


archmage mahmut
(29.03.16)
(2)

matematik trigonometri sorusu

Merhabalar cozebilen anlatabilir mi cevap 8
Merhabalar cozebilen anlatabilir mi cevap 8
Lozturkmen
(27.03.16)
cos2x'leri sadeleştirirken cos2x=0 olma durumlarını atlamış çözen arkadaş. bu durumlarda da denklem sağlanır. buradan x=pi/4, x=3pi/4, x=5pi/4 ve x=7pi/4 gelir sanki


ratso rizzo
(27.03.16)
(4)

recete okuyamadim

Merhabalar lens recetesi aldim yalniz okuyamadim ne yazdigini anlayan varsa soyleyebilir mi
Merhabalar lens recetesi aldim yalniz okuyamadim ne yazdigini anlayan varsa soyleyebilir mi
Lozturkmen
(31.12.15)
5 miyop, 0.25 olan astigmat galiba onu ben de tam anlamadım,sondakiler de gözün capıyla ilgili. acueve oasis tavsiye ederim lens olarak,


galandar kostumu
(31.12.15)
1.25 degil mi?


Lozturkmen
(31.12.15)
evet duzeltmiş


galandar kostumu
(31.12.15)
(2)

lise kimya sorusu

1 mol c3hx 0.5 mol cyh6Bilesiklerinden olusan karisimin o2 ile tamamen yakilmasindan 4 mol co2 ve 3.5 mol h2o olusuyor.Buna gore x ve y kactir?Cevap x:4 y:2
1 mol c3hx
0.5 mol cyh6
Bilesiklerinden olusan karisimin o2 ile tamamen yakilmasindan 4 mol co2 ve 3.5 mol h2o olusuyor.
Buna gore x ve y kactir?
Cevap x:4 y:2
Lozturkmen
(27.12.15)
Kapali bir kaptaki ideal bir gazin mutlak sicakligi iki katina cikarilip hacmi yariya indiriliyor
Buna gore bu hazin p.v degisimi icin hangisi dogudur?
Cevap iki katina cikar


Lozturkmen
(27.12.15)
4 mol CO2 ve 3.5 mol H2O oluştuğuna göre toplam 4 mol C ve 7 mol H var sağ tarafta. Buna göre girenlerin C ve H mol sayıları da sırasıyla toplam 4 ve 7 olmalı.

C3Hx + 1/2 CyH6 ----> 3+0.5y=4 y=2 ve 3+x=7 x=4

ikinci soruda da p.v = n.R.T'den T iki katına çıktığı için p.v çarpımı da iki katına çıkar. hacmin yarıya inmesi tamamen şaşırtmaca.


cinsi kisi
(27.12.15)
(4)

kimya lise

1 gram X4 teki atom sayisi n/31 dir1 tane Y2 molekulunun kutlesi 2 akb dirBuna gore 3,01.10 uzeri 23 tane xy3 molekulunun kutlesi as hangisinin mol kutlesine esittirA) nh3 B) h2o c) ch4 d) n2h4 e) h2o2
1 gram X4 teki atom sayisi n/31 dir
1 tane Y2 molekulunun kutlesi 2 akb dir
Buna gore 3,01.10 uzeri 23 tane xy3 molekulunun kutlesi as hangisinin mol kutlesine esittir
A) nh3 B) h2o c) ch4 d) n2h4 e) h2o2
Lozturkmen
(26.12.15)
Şıkka kadar gelmenize gerek yok nasilbulacagimi soylesenir yeter


Lozturkmen
(26.12.15)
Cevap a mi, ona göre yazicam


fallopian
(26.12.15)
Evet


Lozturkmen
(26.12.15)
1 gram kapta n/31 tane atom var. n (1 mol) tane olması için 31 le iki tarafı da çarp. 1 mol maddenin ağırlığı 31 gram oldu. 1 mol x= 31 gram

1y=1 akb 1 mol y= 1 gram

Xy3= 31+3 = 34
Soruda yarim Mol kactir diye sormuş. 34/2 =17
N 14, h 1.3 ==> 17

X4 teki 4u hiç kullanmadık ama bana böyle gibi geldi


fallopian
(26.12.15)
(5)

ingilizce ceviri?

Neyi istedigine karar ver cumlesini ingilizceye cvirecek olursak Decide to what do you want olur mu ya da duzeltir misiniz
Neyi istedigine karar ver cumlesini ingilizceye cvirecek olursak
Decide to what do you want olur mu ya da duzeltir misiniz
Lozturkmen
(16.12.15)
Decide what you want to do.


O ne yapmak istedigne olmuyor my acaba? Ben fiil olarak degil isim olarak kast edersek decide what you want olur deil mi


Lozturkmen
(16.12.15)
sonda "to do" yok. "ne yapmak istedigine karar ver" diye sorulmamis.


hopeless
(16.12.15)
decide, goddamit.


timmie
(16.12.15)
Decide what you want

eğer nesneler hakkında soruluyors:

Decide which one you want.


eindaclub
(17.12.15)
(6)

lise matematik

|x+4| - |x-2|= 6 denkleminin cozum kumesi?
|x+4| - |x-2|= 6 denkleminin cozum kumesi?
Lozturkmen
(13.12.15)
(bkz: wolfram alpha)


ayiadam
(13.12.15)
İngilizcem yeterli degil maalesef.


Lozturkmen
(13.12.15)
kopyalayıp yapıştırıcaksın çıkan yere nasıl yeterli değil allah aşkına.


ayiadam
(13.12.15)
x büyük eşittir 2 cevabı


ayiadam
(13.12.15)
önce mutlak değerlerin içindeki değerleri sıfıra eşitle.
x=-4 ve x=2
sonrasında sayı doğrusu bu iki sayı ile üç aralığa ayrılır.
1. 2 den büyük sayılar
2. -4 ve 2 arasındaki sayılar
3. -4 ten küçük sayılar

bu üç aralığa göre mutlak değerleri teker teker sonuçlandır. sonrasında elde ettiğin sonuçların aldığın aralıkta olup olmadığını kontrol et. aldığın aralıktaysa çözüm kümesinin elemanı, değilse eliyorsun sonucu. çözüm kümesi bu elenmeyen sonuçların birleşiminden ibaret.


rakicandir
(13.12.15)
ayiadam+1

cevap x>=2.


(5)

matematik sorusu lise

m≠-1(m+1)xkare -2x-3-m=0 denkleminin kokleri x1 ve x2'dir.X1<0<x2 olduguna gore m'nin alabilecegi en kucuk dogal sayi degeri kactir
m≠-1
(m+1)xkare -2x-3-m=0 denkleminin kokleri x1 ve x2'dir.
X1<0<x2 olduguna gore m'nin alabilecegi en kucuk dogal sayi degeri kactir
Lozturkmen
(12.12.15)
Kökler çarpımı negatif olmalı. ax^2+bx+c=0 denkleminin kökler çarpımı c/a dır.

Buna göre (-3-m)/(m+1) < 0 olmalıdır

Buradan m nin aralığı
(-sonsuz, -3) veya (-1, +sonsuz) aralığı çıkar.
Bu aralıktaki en küçük doğal sayı değeri 0 dır.

kalem kağıt kullanmadım. İşlem hatası olabilir.


rodeocu
(12.12.15)
Ben kagit kalem kullanarak 0 buldum ama cevap 1 acaba yanlis midir :)


Lozturkmen
(12.12.15)
0 çıkıyor, yüklüyorum az sonra. Yamuk yumuk yazdım azıcık bilgisayarda, idare ediverin.
i.hizliresim.com


aychovsky
(12.12.15)
Bi de su soruya bakabilirmisiniz?
Xkare-x-6 buyuk esit 0
Xkare +5x+6 kucuktur 0
Esitsizlik sisteminin ck?


Lozturkmen
(12.12.15)
İşlem hatası yoksa, x<=-2
i.hizliresim.com


aychovsky
(12.12.15)
(7)

matematik sorusu lise

A ve b tipi dikdortgen fayanslar var a'nin uzunluklari 6 ve 15 cm B'nin kenar uzunluklari 9 ve 12 cm. Kare seklinde bir zemin sadece a tipi veya sadece b tipi fayans kullanilarak dosenebiliyor. Buna gore bu is icin kullanilacak a tipi fayans sayisi b tipi fayans sayisindan en az kac fazladir?Diger s
A ve b tipi dikdortgen fayanslar var a'nin uzunluklari 6 ve 15 cm B'nin kenar uzunluklari 9 ve 12 cm. Kare seklinde bir zemin sadece a tipi veya sadece b tipi fayans kullanilarak dosenebiliyor. Buna gore bu is icin kullanilacak a tipi fayans sayisi b tipi fayans sayisindan en az kac fazladir?

Diger soru:
Boyutlari 27 ve 30 cm olan dikdortgen bicimindeki karton es kareler seklinde kesiliyor bu karelerin 3/5'i sariya, geri kalani kirmiziya boyaniyor. Buna gore kirmiziya boyanan en az kac kare vardir?
Lozturkmen
(04.12.15)
ilk soru bence 4. formülasyon halini şey edemedim. matematiksel terimler de aklıma gelmez şu an ama. 6 ile 9 un ilk birbiriyle buluştuğu nokta 36. enine 36 dedik. bunun için a dan 6 b den 4 tane kullan. boyunda da kesiştikleri nokta 60 cm. bunun için de a dan 4 b den 5 tane kullan.

a için kullandığımız 6.4=24
b için kullandığımız 4.5=20

şeklinde şakalar yapıyorum.


zoque
(04.12.15)
1- 60
2- 36


bobinhoo
(04.12.15)
fayansları kırmıyorlarsa, karenin bir kenarı 180cm, alanı 180*180.
kaç tane a gerektiği 180*180/6*15
b için /9*12
alan hesabından 360 tane a, 300 tane b fayans ile kaplanıyor.

cevap 60.


eş karelerin bir kenarı 3cm.
9*10, 90 eş kare var.
54 tanesi kırmızıya boyanmış.

cevap 36.


Birinci soru OKEK sorusu. Her iki fayansın alanları sırayla: 90 ve 108

OKEK(90,108) = 1620. Öyleyse 6x15'lik fayans kullanırsa 1620/90 = 18 fayans,
9x12'lik fayans kullanırsa 1620/108 = 15 olur. 18-15=3 en az fark.


himmet dayi
(04.12.15)
Ugrastiginiz icin tesekkur ederim
1-60
2-36


Lozturkmen
(04.12.15)
kare şeklinde zemin kısmını atlamışım affola.


zoque
(04.12.15)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.