Giriş
(5)

Excel Yardımı

Bu seferki çok kolay ama yapamadım ve delireceğim. Excelde sütunum tarih olarak gözükmesine ve biçimi tarih seçili olmasına rağmen eskiden yeniye/yeniden eskiye sıralayamıyorum. Adan Z ye sıralatıyor, onu da haliyle küçükten büyüğe yapıyor. "amaaan yaa bu muymuş" diyeceğim, muhtemelen çok kolay çözü
Bu seferki çok kolay ama yapamadım ve delireceğim.

Excelde sütunum tarih olarak gözükmesine ve biçimi tarih seçili olmasına rağmen eskiden yeniye/yeniden eskiye sıralayamıyorum. Adan Z ye sıralatıyor, onu da haliyle küçükten büyüğe yapıyor.

"amaaan yaa bu muymuş" diyeceğim, muhtemelen çok kolay çözüm önerilerinizi bekliyorum :)
aslinda sana ne
(17.10.18)
Metni sütunlara dönüştürden tarih seçeneğini seçip dene


kablelvuku
(17.10.18)
/ koyuyorsan . koyarak dene ya da tam tersi.


brkylmz
(17.10.18)
bilgisayarınızda ki tarih formatı her ne ise, o sütundaki tarih formatıyla aynı şekilde kısaltın. Bilgisayarınız tarihi nokta ile sepere ediyorsa, noktayla / ile ise / ile yani. Gerekiyorsa bilgisayarında tarih ayarlarını değiştirip excel şablonuna uyabilirsin.


Kablelvuku
Metni sütunlara dönüştürden, noktadan ayırıp üç sütun yaptım, sonra tarih formülü ile tekrar birleştirdim. Sen de özetle bunu demiştin di mi :))
Teşekkür ederim.
Daha kolay yol varsa yine yazın olur mu?
Diğerlerini de deneyeceğim.


aslinda sana ne
(17.10.18)
hayır ayırmana gerek yoktu. 27.10.2018 yazan bir hücreye uygulaman yeterliydi. noktayı "/" değiştirmek istiyorsan bunu bul ve değiştir komutu ile basitce yapardın. biraz kendini zorlamışsın. olduysa sorun yok.


kablelvuku
(17.10.18)
(1)

E-Book / Şenlikli Toplum

Selamlar,Ivan Illich' in şenlikli toplumunun e-book unu arıyorum. Format fark etmeksizin elinde olan varsa gönderebilir mi? Bir de e-book indirdiğiniz güvenli ve düzgün site var mıdır?
Selamlar,
Ivan Illich' in şenlikli toplumunun e-book unu arıyorum. Format fark etmeksizin elinde olan varsa gönderebilir mi?
Bir de e-book indirdiğiniz güvenli ve düzgün site var mıdır?
aslinda sana ne
(17.10.18)
Hiç mi kindle, kobo vs kullanan yok?


aslinda sana ne
(18.10.18)
(2)

Kediciğe Yuva Bulalım

Erkek Tuxedo (Smokinli) kedi 2-3 aylık olup hasta halde üniversite hastanesi bahçesine terk edilmiş bulundu ve bir daha asla terk edilmeyeceği yuvasını arıyor. 2.kedi olabilecek kadar uslu ve sevgi dolu, oyuncu, mırmırları hiç bitmeyen bir yavru. Aşıları yok. İç-dış parazitleri tam. Sadece ishal ve
Erkek Tuxedo (Smokinli) kedi 2-3 aylık olup hasta halde üniversite hastanesi bahçesine terk edilmiş bulundu ve bir daha asla terk edilmeyeceği yuvasını arıyor.
2.kedi olabilecek kadar uslu ve sevgi dolu, oyuncu, mırmırları hiç bitmeyen bir yavru. Aşıları yok. İç-dış parazitleri tam. Sadece ishal ve ateş için tedavi gördü. Kum eğitimi var, kuru-yaş mama ikisini de yiyor. Ona sevgisini gösterebilecek, iletişimde kalmak şartıyla, ömürlük bir yuva arıyoruz.

Yer: İstanbul/Küçükçekmece

Edit: Fotoğraf değiştirdim. İlkinde büyük çıkmış ama aslında çook minik :(
aslinda sana ne
(09.10.18)
kediye yuva bulmak çok zor bir iş.

yani kaç oldu burada görüyorum, söylemeden geçemiycem.

şimdi biz ülke olarak 4 mevsim bir sürü kedi yavrusu görebilen bir milletiz. yani buradan bakınca bile kedi almak isteyen insan, çok değil 500 metre çapında bile dolaşsa bi sürü kedi yavrusu bulabiliyor.

ikinci olarak takipte kalmak şartıyla olayı beni biraz huzursuz ediyor. belli ki iyi niyetli olarak düşünüyorsunuz tabi haklsınız ama ne bileyim enteresan geliyor bana yani. kedinin sorumluluğunu almak neyse bir de ona aldığım kişiye sorumluluk hissedip gerilicekmişim gibi. bu aşağıda yazdığım şeyleri üstüne alınma seninle alakası yok ama dikkatimi çektiği için yazma gereği hissettim.

geçen de burada gördüm, kedi veriyor bir arkadaş scottish mi ne pek anlamam, 1400 liraya sahiplendiriyor.

şimdi bu satmak değil de nedir? ev aldın da içini yaptırdın satış fiyatına mı ekliyorsun? bu mu yani olay? neyini sahiplendiriyorsun sen o zaman ? bildiğin satıyorsun. moderasyonun da gözünden kaçmış olacak, yoksa müsade etmezdi böyle birşeye.

eğer cerrahpaşadan bahsediyorsan üniversite hastanesi diye, orada bir sürü kedi var, sürekli her gün gelip besleyen insanlar da var, onları da tanıyorum.

imkanım olsaydı kedi köpek alırdım, önceden çok uzun süre baktım kedilere ve köpeklere sonra farkettim ki, ülkede hiç bişey düzgün olmadığı gibi veterinerlerin de alayı mama satıp aşı yapmaktan ibaret. çok değil 2 3 ay evvel arka ayakları tutmayan bir kedi buldum, 15 gün sabah akşam veterinere gitmesine rağmen, veterinerin bir idrar yolu enfeksiyonunu bile tedavi edebilecek kapasitesi olmamasından ve ufak bir şehirde yaşadığımdan başka alternatif olmadığından 15 gün sonra öldü kedi.

bu kadar olumsuz şey varken, takipte kalmak falan bence zor iş o.


killerbee
(09.10.18)
İlan aslında iş yerinden bir arkadaşımın. Ben de takipte kalma kısmı için benzer yorumları yaptım ama der ki alan kişi bakamayacak olursa tekrar sahiplendirelim sokağa gitmesin... bence mantıklı bir açıklama :) üniversite sanırım itü idi, bahçede kalsaydı da dedim ama titriyormuş ve ilgilenilmemiş...


aslinda sana ne
(09.10.18)
(8)

gmail hesabı alma hakkında

benim adım soyadım üzerine mail hesabı almayı denedim google üzerinden, baktım hesap aismi alınamıyor. alamadığım hesaba mail attım, böyle bir hesap yok dedi, geri geldi mailim. şifremi unuttum diye yazdım google a böyle bir hesap yok dedi buradan da. yani hem hesap adı boşta, hem hesabı vermiyor. k
benim adım soyadım üzerine mail hesabı almayı denedim google üzerinden, baktım hesap aismi alınamıyor. alamadığım hesaba mail attım, böyle bir hesap yok dedi, geri geldi mailim. şifremi unuttum diye yazdım google a böyle bir hesap yok dedi buradan da. yani hem hesap adı boşta, hem hesabı vermiyor. konu hakkında bilgisi olan var mı ?
semenderr
(04.10.18)
genelde istediğinin türevlerini sunarlar onlardan birini seçmeni isterler. neden bilmiyorum taa hotmail zamanından beri böyle bu.

soruna cevap olmayacak ama cidden ilginc bir durum


binder dandet
(04.10.18)
can sıkıcı ama. hesap resmen boş ama alınamıyor.


semenderr
(04.10.18)
arası noktalısı falan vardır karışır diye onu da vermiyor.


aslinda sana ne
(04.10.18)
Google hesabı olarak alınmış ama mail hesabı aktifleştirilmemiş olabilir mi? Saçmaladım mı?

Ayrıca sene olmuş 2018, isim soyisim ile mail bulabilmenizin imkanı yok. Zamanında alacaktınız, ya da geleceği düşünün bir büyüğünüz sizin adınıza alacaktı.


John Bloor
(04.10.18)
hesap adinda turkce karakter kullanmayi denemiyorsun degil mi? eger boyle bir durum yoksa, o hesap daha once acilmis ve kapatilmis. boyle bir durumda o hesabin tekrar acilmasi mumkun degil.

support.google.com


crucio
(04.10.18)
hayir almak istedigim sekil su, farzimahal, ademadam@gmail...


semenderr
(04.10.18)
bana ad soyad kombinasyonları önerir miisniz peki. tıkandım. erkesin var benim mail adresim yok :(


semenderr
(04.10.18)
Mahmut Demir olsun isim, mdemir, m_demir, mhmt_demir, mhmtdemir, mhmtdmr vs vs


crucio
(04.10.18)
(3)

Excel Yardımı

Selamlar efenim,Şimdi elimde iki sütunlu bir liste var. Bir tarafta kişi adları, diğer tarafta görüşme günleri. Aynı kişiyle tek bir gün de görüşülebiliyor, birden fazla gün de. Yani Ahmet ÇarşambaMehmet PazartesiMehmet PerşembeMehmet CumaAyşe SalıAyşe Pazargibi. Derdime geçiyorum; isim k
Selamlar efenim,
Şimdi elimde iki sütunlu bir liste var. Bir tarafta kişi adları, diğer tarafta görüşme günleri. Aynı kişiyle tek bir gün de görüşülebiliyor, birden fazla gün de. Yani
Ahmet Çarşamba
Mehmet Pazartesi
Mehmet Perşembe
Mehmet Cuma
Ayşe Salı
Ayşe Pazar
gibi.
Derdime geçiyorum; isim karşısında günler olsun, çoklu olanlarda da günler virgülle birleşsin.
Ahmet Çarşamba
Mehmet Pazartesi, Perşembe, Cuma
Ayşe Salı, Pazar

Nasıl yaparım? Ya da yapılır mı?
aslinda sana ne
(03.10.18)
Çözüm, aslında basit bir pivot table. iki sütunu daseçip pivot'unu alın. (sütunları seçtikten sonra sırasıyla alt+N+V+T harflerine basıp ok derseniz de pivot tabloyu açarsınız)

İsimleri row labels'a atın. Altına da günleri atın.Şimdi elinizde tekil olarak bir kişinin hangi günler geldiğini göreceğiniz bir tablo oldu. Bunları yan yana görmek için de herhangi bir sütuna tıklayıp yukarıdan design --> report layout --> show in tabular form dedikten sonra subtotals --> do not show subtotals derseniz, her bir kişinin yanındaki sütunda hangi günler geldiğini görebilirsiniz. Filtreleyerek de her birine ayrı ayrı bakabilirsiniz.


sarap dumani
(03.10.18)
eksiup.com
eksiup.com

önce isme göre sıralayın,

C2 : =IF(A1=A2;C1 & ", "& B2;B2)
D2 : =IF(A2<>A3;"1"; "0")

sonra formülleri tüm listeye uzatın, sonra D kolonunu 1 filtrelerseniz olur.


sarap dumanı, yok istediğim şey o değil, sanırım tam anlatamadım.
altinci nesil caylak, budur ya çook teşekkür ederim. if kullanmam gerektiğini tahmin etmiştim ama orada kalmıştım :))

Edit: Aşağı çekince patladı :(
Edit2: Düzelttim, bir kez daha teşekkürler.


aslinda sana ne
(03.10.18)
(2)

Meyhane aranıyor.

Mezesi güzel fiyatı fahiş olmayan güzel mekan arıyoruz. İstanbul. 11 kişilik grup adam başı max 100 tl. Mezeye abanacağız en az 2 70 lik içilir :) ana yemek olmayacak.
Mezesi güzel fiyatı fahiş olmayan güzel mekan arıyoruz. İstanbul. 11 kişilik grup adam başı max 100 tl. Mezeye abanacağız en az 2 70 lik içilir :) ana yemek olmayacak.
poseidon1
(16.01.18)
aret'in yeri


tumbaleyyo
(16.01.18)
Güneşin sofrası


aslinda sana ne
(16.01.18)
(6)

kadın arkadaşa hediye

son zamanlarda görüşmediğimiz fakat eskiden yakın olduğumuz bir kadın arkadaşımın doğum günü için hediye alacağım.eskiden kitap alırdım fakat değişiklik yapmak istiyorum. önerilerinize açığım. önceki duyurulara baktım fakat daha spesifik olarak giyim-kuşam seçeneği aklımda ama açıkçası kadın giyimi
son zamanlarda görüşmediğimiz fakat eskiden yakın olduğumuz bir kadın arkadaşımın doğum günü için hediye alacağım.

eskiden kitap alırdım fakat değişiklik yapmak istiyorum. önerilerinize açığım. önceki duyurulara baktım fakat daha spesifik olarak giyim-kuşam seçeneği aklımda ama açıkçası kadın giyimi hakkında pek fikrim yok her kadının beğenileceğini düşündüğünüz atkı vs gibi daha ufak şeyleri alabilirim direkt link atabilirsiniz, çok güzel olur ya da giyimden başka öneriniz varsa da önerilerinizi dinleyebilirim özellikle kadın duyuruculardan yardım bekliyorum teşekkür ederim şimdiden sabah tikleri vereceğim.

edit: evet giyim diye başlayıp bardak aldım herkese teşekkürler
biravekahve
(15.01.18)
e kitap al bence. duyuru kadınları demişsin ama 50 kişi gelsin 50side birbirinin giydiği şeyleri beğenmez, herkesin tarzı zevki farklı.

yani çok zor bir yerden sordun.

o yüzden e kitap.

ikinci seçenek, kozmetik, parfüm olur, yüz temizleme, bilmem ne setleri olur.

garantiden git sen, boşver giysi miysi.


Photographer
(15.01.18)
kalem al. kutusu falan olsun.


koseli cember
(16.01.18)
Nokta atışı önereceğim: www.hobikutu.com


aslinda sana ne
(16.01.18)
Yakindan tanidigin birinin sevdigi yazari, filmleri, vb seyleri biliyorsaniz, bu yonde bir hediye alabilirsiniz.


rn
(16.01.18)
Oysho'da indirim var bu aralar. Çok güzel pijama takımları, sabahlıklar, ev çorapları falan var. Bütçe ne kadar bilmiyorum ama mağazada her şey o kadar güzel ve çeşit çok ki illa ki bir şey bulursunuz.


ms brownstone
(16.01.18)
Öneriler icin teşekkürler ben bir oysho'ya bakayım :/


biravekahve
(16.01.18)
(10)

Allahını seven üzerime müzik atsın!

Sabahları modumu yükseltecek, güne pozitif başlatacak ve hatta şirinleri bile görmeme sebep olacak müzikler istiyorum. Duyurunun altına doğru atın, ben toplarım.
Sabahları modumu yükseltecek, güne pozitif başlatacak ve hatta şirinleri bile görmeme sebep olacak müzikler istiyorum. Duyurunun altına doğru atın, ben toplarım.
keçeli-kalem
(15.01.18)
m.youtube.com


1adam
(15.01.18)
youtu.be
Duyuruyu silmeyin ben de takipteyim.


Amaranta ursula
(15.01.18)
cake by the ocean.


Leonard Cohen - Amen çok özeldir ona göre


hirhiz
(15.01.18)
Öptüm aniden seviyorum bak sahiden


brad pitt
(15.01.18)
Natasha Atlas - I put a spell on you

www.youtube.com


aslinda sana ne
(16.01.18)
Absoluuttinen Nollapiste - Rarmos Ybrehtar

www.youtube.com


rahip janick
(16.01.18)
Ya ama asıl göndermek istediğim buydu; seni enerjik başlatabilir ama mutlu etmez:

metallica - minus human

www.youtube.com

touch me so i think i'm here
skin my senses
barely breathing
minus human
please squeeze the world and drip it down my throat again
down my throat again

ama bu neşeli başlatabilir; aslında bu da neşeli başlatmaz ama ÇOK GÜZEL!

Bir de Het'in baştaki konuşması çok hoş, her seferinde gülüyorum.

www.youtube.com


rahip janick
(16.01.18)
(6)

siyah haribo

linkteki meyan kökü aromalı haribolardan satılıyor mu türkiye sınırlarında?http://4.bp.blogspot.com/-_MSbcaoJHqM/UnFe33BzYfI/AAAAAAAAAvg/4OX_LyGNsX8/s1600/hariboblackwheel.jpg
linkteki meyan kökü aromalı haribolardan satılıyor mu türkiye sınırlarında?

4.bp.blogspot.com
Hayır.


kayranin kedisi
(10.01.18)
Gereksiz bilgi: yediğim en kötü hariboydu. resmini görünce içim ürperdi.

Satılmıyor.


aslinda sana ne
(10.01.18)
almanyadan getirirlerdi hey gidi günler hala oralarda satılıyor. yalnız tat olarak en kötü haribo buydu çocukluk kabusu.


biravekahve
(10.01.18)
acımsı haribo değil mi bu?ıykkkk aman uzak dursun.


jamswety
(10.01.18)
Birkac yil once bursa'da zafer plazada haribo standindan almistim. Deneyip hayattan sogumustum. Avmlerdeki haribo standlarina bakin.


ganbatte
(10.01.18)
Satılıyor. Haribo ya da bebeto standlarında oluyor genelde. 7-8 ay önce haribodan almıştım. Tadı iğrenç gerçekten.


uyusam iyi olur
(10.01.18)
(9)

Akşam yemeği?

Şöyle sağlıklı, bol proteinli, besleyici bir(veya birkaç) yemek yapmak istiyorum ama ne yapacağımı bulamadım. Önerilerinize açığım. Tşkler.not: mevsim sebzeleri olursa harika olur.
Şöyle sağlıklı, bol proteinli, besleyici bir(veya birkaç) yemek yapmak istiyorum ama ne yapacağımı bulamadım. Önerilerinize açığım. Tşkler.

not: mevsim sebzeleri olursa harika olur.
narudocko
(09.01.18)
brokoli karnıbahar haşla ye.


mikahakkinen
(09.01.18)
humus ve sebzeler
fasulyeli salata
omlet ve haşlanmış sebze


sopiro
(09.01.18)
Karnıbahar haşlama, üzeri sarımsaklı yoğurt ve yağda az kavrulmuş nane - kırmızı biber.

Yalancı mantı gibi :)


cakabo
(09.01.18)
Kıymalı kapuska
Kıymalı, nohutlu pırasa
Kıymalı, dolmalık fıstıklı ıspanak
küp küp kerevizli, patatesli ekşili köfte
kıymalı erişteli yeşil mercimek
Fırında karnabahar graten


SiyamkedisiZorro
(09.01.18)
Domatesli kinoa ve tofulu sebze sote. Afiyet olsun ^^


lamira
(09.01.18)
Parça et yanına da sebze haşlama, brokoli karnabahar havuç patates kabak.


Dilim somon yanına ıspanak kavurma


aslinda sana ne
(09.01.18)
Tavuk sote, soole sogan biber baharatca zengin.
Yanina da mercimekli bulgur pilavi.
Ya da barbunya olabilir.
Yogurt cacik vs.


red g
(09.01.18)
Mevsim sebzelerini yeni gordum. Zeytinyagli kereviz olur o zaman havuc pattes filan


red g
(09.01.18)
(12)

Çek kronu nereden bulabilirim?

Bikaç günlüğüne çek cumhuriyetine gidicem ama çek kronu bulamıyorum. Bildiğiniz bi yer varsa ya da yöntem söyler misiniz?
Bikaç günlüğüne çek cumhuriyetine gidicem ama çek kronu bulamıyorum. Bildiğiniz bi yer varsa ya da yöntem söyler misiniz?
havalimanı, kapalıçarşı.


japon askeri
(09.01.18)
Havalimanında az bir eur bozdurun. Şehir içinde bir sürü kiosk var.
yanınıza EUR alın, TRL convertible değil.


SiyamkedisiZorro
(09.01.18)
Cek kronunu Turkiye'den almaya kalkarsaniz zarar edersiniz, ben denemistim ama cok pahaliya satiyorlar.

Euro ile gelin+1


evrim halkasi
(09.01.18)
Bence de euro ile gidin, havaalanında biraz euro (mesela 20) bozdurun. Pragsa eğer gideceğiniz yer şehirde düşük komisyonla değiştiren ünlü bir yer var. Sözlükten vb bulursunuz.


puc
(09.01.18)
Banka hesap kartınızla atmden çekin. O günün kurundan tl yi kendisi çevirsin. Pragda döviz büroları tutarlı-güvenli değil diyorlar.


aslinda sana ne
(09.01.18)
Prag'la ilgili ekleme:
@aslinda sana ne'nin dediği gibi merkezdeki popüler bürolar çaktırmadan komisyonu dayıyorlar.
değişim kurunu öncesinden bilin, komisyon alınıyor mu diye sorun ve kazık yemeyin. hostelde falan kalıyorsanız oradaki çalışanlara da danışın komisyonsuz büro nerede var diye. TR'ye gelmeden de satın, benim elimde kalmıştı ve ucuza satmıştım Kadıköy'de.


japon askeri
(09.01.18)
iki hafta önce prag'a giderken aynı sorunla ben de karşılaştım. ama sonra en mantıklı seçenek atm'den para çekmek geldi, ziraat bankasında komisyon 0, o günün en yüksek kurundan dolara çeviriyor, buna rağmen zararım çoook azdı. çek'te yapıkredi unicredit anlaşmalı banka varsa onunla da aynı şekilde 0 komisyona çekebilirsiniz para. İlla kron alıcam diyorsanız da bir önceki gidişimde kapalıçarşı'dan bulmuştum kron, birkaç tane dövizciye girerseniz onların elinde olmasa bile hangisinde olabileceğini size söylerler.


bir de şehir içinde ôzellikle döviz bürolarının bitişiğindeki eur-czk atm'lerinde düşük kurdan para çekildiğini fark ettim (1 dolar 21 kronsa, bu atm'lerde 19 gibi), zarar çok değil ama yine de bankaların kendi atm'lerinden özellikle de mesai saatleri içinde para çekmenizi tavsiye ederim, atm kullanacak iseniz.


atmden çekecekseniz sabit kur seçmeyin..


captainmrg
(09.01.18)
Atm’yi pragda mı kullanıyorum? Türkiyede değil di mi yanlış anlamadım?


Bir de ucuz tren biletini nasıl alırım öneriniz var mı?


Nerden nereye bakiyorsunuz? idos.cz sitesinde Cekya'dan gecen tum trenler var. Sitenin Ingilizcesi var. Oradan treni bulup, buy butonuna tiklarsaniz sizi tren sirketinin sayfasina yonlendirecek.


evrim halkasi
(10.01.18)
(4)

Sınıf kitaplığı oluşturmama yardım eder misiniz?

GünaydınlarSınıfımda yeteri kadar kitap yok.Olanların çoğu da ilgi çekici değil maalesef. Elinizde bulunan 3. Sınıf çocuklarına uygun olabilecek kitap ve ya dergilerinizi bana yollayabilir misiniz? Teşekkür ederim.Not: moderatörlerden ricam biraz yukarda kalırsa çok sevinirim.
Günaydınlar
Sınıfımda yeteri kadar kitap yok.Olanların çoğu da ilgi çekici değil maalesef. Elinizde bulunan 3. Sınıf çocuklarına uygun olabilecek kitap ve ya dergilerinizi bana yollayabilir misiniz? Teşekkür ederim.
Not: moderatörlerden ricam biraz yukarda kalırsa çok sevinirim.
valarmurgulis
(08.01.18)
@sycu eğer bu görüş doğrultusunda hareket edersen ileride bunu çok daha fazla dillendirmek zorunda kalabilirsin. müfredatı, öğretmenleri, işsizliği çocuklar mı belirliyor?

@valar arkadaşın dediği gibi önce meb ile iletişime geçmen daha iyi olabilir. bir ara bakmıştım da doğrudan değil de bağış olarak veriliyor, kitapların kaydı tutuluyor vs vs.


3. sınıf çocuklarına uygun olabilecek? küçük bir liste yapsanız çok daha iyi olabilir.


aslinda sana ne
(08.01.18)
Aslında sana ne +1


EasyTiger
(08.01.18)
@sycu bu ne sinir. Anlamadım seni. Çok da umursamıyorum.Kitap konusunda liste yapabilirim birazdan ama önceliğim dergilerde.O kuduğunuz güzel sakladığınızı dergileri bana yollarsanız çok sevinirim. Özellikle bilim kurgu ve çocuk dergileri


valarmurgulis
(08.01.18)
(4)

istanbulda kapsamlı pet shop

arkadaşlar, kedim için alışveriş yapacağım. internette var tamam ama gelme süreleri uzun ve değişken. bir dükkana gidip, ihtiyaçlarımı alıp çıkmak istiyorum kısacası. kedim için herşeyi rahatlıkla bulabileceğim büyük ve iyi bir petshop biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim. istanbulda nerede old
arkadaşlar, kedim için alışveriş yapacağım. internette var tamam ama gelme süreleri uzun ve değişken. bir dükkana gidip, ihtiyaçlarımı alıp çıkmak istiyorum kısacası. kedim için herşeyi rahatlıkla bulabileceğim büyük ve iyi bir petshop biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim. istanbulda nerede olduğu önemli değil aracım var.
adrianople
(07.01.18)
n11'de belli başlı büyük mağazalar var, istanbul'da olmadığım için yerleri bilmiyorum da sayfalarında isimleri yazıyor, herhalde google'dan adresleri de çıkar.


kanyon avm 1.otopark katı girişinde güzel bir petshop var oraya bakabilirsin.


internetten alışverişte zooplus gayet iyi bence. 1-2 günde geliyor.


antipodes
(08.01.18)
"Arabam var her yere giderim = param da var" ise eğer avm içindeki petshoplar mantıklı. ama düzenli olarak kum ve mama almanız gerekeceği için evinize yakın bir küçük petshopla tanışmanızı tavsiye ederim.


aslinda sana ne
(08.01.18)
(9)

İlk yurtdışı seyahat ve alınması elzem şeyler ?

10 gün sonra ilk kez yurtdışına çıkacağım ve 5 ay kalacağım Erasmus vesilesiyle.Haliyle epey yabaniyim. Gözümde büyüyor şimdiden.Valize mutlaka koymam gereken veya koymamam gereken şeyleri düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz?Örneğin şampuan, deodorant koymam sakıncalı olur mu ? Limiti varsa nedir?Vali
10 gün sonra ilk kez yurtdışına çıkacağım ve 5 ay kalacağım Erasmus vesilesiyle.
Haliyle epey yabaniyim. Gözümde büyüyor şimdiden.

Valize mutlaka koymam gereken veya koymamam gereken şeyleri düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Örneğin şampuan, deodorant koymam sakıncalı olur mu ? Limiti varsa nedir?
Valize hazir poşet çay koyabilir miyim?
Bunun gibi başka tavsiyelere açığım

Teşekkürler
çay gibi kuru gıda-yiyeceklerde sorun yaşamazsın.
şampuan almasan daha iyi, hem 5 ay yetecek kadarını taşıman zor olur, hem de akması muhtemel bir ürün. bagaja vereceğin bavulda deodorant olması sıkıntı çıkarmaz.
düzenli kullandığın ya da arada sırada tutan bir ağrına/rahatsızlığına iyi geldiğini bildiğin bir ilacın varsa, mutlaka yanına al.
tekrar gittiğin yerde almanın maliyetli olacağı düşüncesiyle, kulaklık, hdd disk, usb disk gibi minik ama etkili teknolojik aletleri koymayı unutma. genelde usb hep unutulan oluyor. (:
terlik mühim. o da unutulan bir kardeşimiz. yurtta/hostelde falan mutlaka lazım olacak.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. /:


treamorg
(05.01.18)
Kahvaltılık götürebilirsin. Çay- kahve ordan da bulursun. Meyve kurusu (kayısı, erik) yiyorsan onlardan bulamazsın... Avrupada bim-migros arası zincir marketler çok, uygun fiyatlı bulabilirsin eksikleri.


aslinda sana ne
(05.01.18)
her türlü ıvırı zıvırı bulacaksın zaten gittiğin yerde - bir tek şey hariç: yemek. ahanda bu yüzden de baharat götür. o kadar memleket gezdim, bizdeki gibi tadı olan baharat görmedim. toz biber gibi her yerde olanı da, sumak gibi bizim daha çok kullandığımız şeyleri de doldur götür en güzeli. benim stok bitince aldıklarım yerini tutmadı.

bir de kara zeytin ve/ya beyaz peynir seviyorsan bunlar. arasan da bulamıyorsun. 50 çeşit peynir denedim, bizim beyaz peynire benzeyenini bulamadım kuzeyden güneye. zeytin de, canım benim, bozulmaz zaten hemen. at 2-3 kilo. ha almazsan yanına, seviyorsan bir de, ne dediğimi orada anlarsın :)


ben kıyafet, ilaç, lens kutusu ve solüsyonu ve teknolojik eşyalarımı götürmüştüm sadece. sonra neye ihtiyacım olursa ordan aldım, zaten ucuz bir yerdi.

yiyecek götürmek çok saçma geliyor bana, erasmusa gidiyorsun 5 ay da ezine peyniri yemeyiver ne olacak.

yurtta kalacaksan, odada hangi eşyalar hazır seni bekliyor olacak onu öğrenmek iyi olur. yastık, yorgan, bunların kılıfları, çarşaf filan var mı diye sorulabilir. ilk geceyi hallettikten sonra her şey oradan alınır zaten.

odaya girdiğin gibi eşyalarını bırakıp hemen markete git. :)


king lizard
(05.01.18)
Sampuan filan goturme, oradan alirsin.

Cay da goturme, trden daha ucuz siyah cay, 50li posette kutusu 1€ya filan bim gibi marketlerde.
Onun disinda ilac gotur, ufak tefek ilaclar bile pahali. Mesela alerji ilaci, nurofen cold&flu, ishal ilaci, agri kesici (paracetamol filan), mide ilaci. Bunlardan birer kutu olsun. Lens suyu giturebilirsin bir de.

Bi de iste mevsime uygun kiyafet ama cok alma yanina, eninde sonunda oradan da alacaksin bi seyler sonucta.
Gidecegin ulke de onemli bu arada, almanya filansa trye dair hicbir sey goturme, her sey var. abik bi ulkeyse belki baharat filan olabilir. Peynir vb goturmek nornalde yasak, yakalanirsan havalimaninda cope atarlar. Bunu da bilesin :)


kuehles blondes
(05.01.18)
burada laf edecekler olur şimdi bana da, ben söylemiş olayım: bir tane ertesi gün hapı. yurtdışındaki prosedür ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor, ulaşmanız dert olabilir orada. kadın mısın erkek mi bilmiyorum, ben erkeğim ama bir tane ertesi gün hapının yakında yörede durması mantıklıdır her zaman...


reavelyn
(05.01.18)
İğne iplik götür terzi yok Avrupa'da. Olan da canını söker en basit iş için.

Düzgün jilet ve traş makinası. Berber de yok. İsveç'te en ucuz berber 250 kron. 120 lira.

Çay falan tillahını bulursun. Yemek de götürme, gittiğin yerin lezzetlerini tat. Bir sicilya zeytini için İtalya'ya giden insanlar var. Türk zeytini her yerde var zaten orientalstore da.

Türk kahvesi ve cezve zor bulunuyor müptelası isen götür.

Sigara götür, hayvan pahalı. 1 paket camel 60 kron.


En onemlisi ilaclarini yanina al. Buyuk valize koy, sikinti cikmaz. Digeri ise yanina cerez tarzi akip, kokmayacak yiyecekler al. Ilk gunler lazim olabilir. Nereye gittigine bagli olarak iclik, eldiven tarzi seyler almayi da unutma.


anarsika
(06.01.18)
Yurtdışı sağlık sigortası. Hayatın kayar bi aksilik olursa.


roket adam
(08.01.18)
(3)

Evi iş yerine yakın taşımak için geçmesi gereken zaman?

Dostlar 5 ay evvel türkiyenin en kurumsal firmasında iş başı yaptım. Firmada çok uzun yıllar çalışanlar var ve bu teşvik ediliyor. Evim fatihte firma üsküdarda kuzguncuk tarafında 1 saat gidiş 1 saat geliş 2 saat yol tepiyorum. Niyetim 32 senelik semtimi bırakıp işe yürüme mesafesinde bir yere kiray
Dostlar 5 ay evvel türkiyenin en kurumsal firmasında iş başı yaptım. Firmada çok uzun yıllar çalışanlar var ve bu teşvik ediliyor. Evim fatihte firma üsküdarda kuzguncuk tarafında 1 saat gidiş 1 saat geliş 2 saat yol tepiyorum. Niyetim 32 senelik semtimi bırakıp işe yürüme mesafesinde bir yere kiraya çıkmak. Bunu yıllık izne gidip geldikten sonra yapmayı planlıyorum. Sizce doğru bir karar mı, siz olsanız ne kadar süre sonra yapardınız?
mekhanik karpov
(05.01.18)
Uzun ömürlü olacağına inanıyorsanız taşının, üsküdar merkezi bir yer, pişman olmazsınız.


aslinda sana ne
(05.01.18)
kiraya çıkacak iseniz isabetli karar, uzun yıllar çalışmayı da düşünmenize gerek yok;


Taşının.


silver apple
(05.01.18)
(8)

Kira/gelir

Merhaba,Sorum yalnızca;- kira ödeyen- yalnız yaşayan- çalışan, kullanıcılara yönelik. Kira+faturalarınızın toplamı(telefon hariç, internet dahil) ödemesi için 1 aylık kazancınızın ne kadarı gidiyor? Isınma giderini 12 aya göre ortalama alarak söylerseniz...Teşekkürler
Merhaba,

Sorum yalnızca;
- kira ödeyen
- yalnız yaşayan
- çalışan, kullanıcılara yönelik.

Kira+faturalarınızın toplamı(telefon hariç, internet dahil) ödemesi için 1 aylık kazancınızın ne kadarı gidiyor?
Isınma giderini 12 aya göre ortalama alarak söylerseniz...

Teşekkürler
senolll
(05.01.18)
Yuzde 18.


baldur2
(05.01.18)
Yuzde 20lerdeydi onumuzdeki ay yeni eve cıkmamla yuzde 30u bulacak.


solenkol
(05.01.18)
%15


Lethe
(05.01.18)
3.000 TL net maaş

1900 TL kira 100 TL aidat 50 TL ısınma(ortalama) elektrik 70 TL su 40 TL

sonuç çok kötü malesef :(


%37.5


karamaleksey
(05.01.18)
Şehir: İstanbul
Oran %58 çıktı (telefon hariç, aidat, elektrik, su, gaz, internet ve digitürk faturası dahil). Zaten kira tek başına maaşımın %49'u yapıyor ve 85m2'lik evde oturuyorum. Verdiğim parayı sırf güvenli bir semtte oturabilmek için veriyorum ama daha önce bu orantılamayı yapmamıştım ve şu anda bu farkındalık beni mutsuz etti.


Sadece kira %37, faturaları toplamaya elim varmadı.


aslinda sana ne
(05.01.18)
%36


pastörizesüt
(05.01.18)
(2)

Yıllardır bu şarkıyı arıyorum!

Bir kadınla bir adamın fransızca-ingilizce düetiydi. Konuşur gibilerdi. Hatta bazı sözleri de hatırlıyorum: she was driving mercedes. She had accident under the bridge. Bu tarz bi hikaye anlatımı vardı. Lütfen biri bilsin bunu artık kafayı yiyicem. Google'a sözleri yazdığımda çıkmıyor bu arada.
Bir kadınla bir adamın fransızca-ingilizce düetiydi. Konuşur gibilerdi. Hatta bazı sözleri de hatırlıyorum: she was driving mercedes. She had accident under the bridge. Bu tarz bi hikaye anlatımı vardı. Lütfen biri bilsin bunu artık kafayı yiyicem. Google'a sözleri yazdığımda çıkmıyor bu arada.
niluk
(04.01.18)
soko'nun tarzına benziyor gibi. benzemeyebilir de.


gizemli dede
(04.01.18)
Kaza yok, mercedes yok ama tarife uyuyor.

The Flying Lizards - TV
www.youtube.com


aslinda sana ne
(05.01.18)
(4)

Sadece İşi Düştüğünde

İş hayatında (varsa) size sadece işi düştüğünde 'iyi davranan;' canımlı cicimli konuşan kişilere karşı nasıl bir tavır takınıyorsunuz? Diğer zamanlarda koridorda karşılaşsanız kafasına çeviren tipler bunlar.Ben 'oltaya' geliyordum ilk zamanlar. Ama soğuk davranıyorum, güler yüz göstermiyor şimdilerd
İş hayatında (varsa) size sadece işi düştüğünde 'iyi davranan;' canımlı cicimli konuşan kişilere karşı nasıl bir tavır takınıyorsunuz? Diğer zamanlarda koridorda karşılaşsanız kafasına çeviren tipler bunlar.
Ben 'oltaya' geliyordum ilk zamanlar. Ama soğuk davranıyorum, güler yüz göstermiyor şimdilerde. İstediklerini yerine getiriyorum tabii; işimin bir parçası nihayetinde. Normalde insanların şahsi isteklerini bile geri çevirmem; ama bunlar yüzünden herkesten soğudum.
auroraaurora
(04.01.18)
iş hayatının olmazsa olmazıdır bu, doğal kabul ederek umursamamayı tercih ediyorum. mesafeyi kişisel koyarım, o kişiye ayrıca bir "güzellik" yapacak durum oluşursa yapmam mesela.


Bruce
(04.01.18)
Eğer benimle aynı seviyede ya da aşağıda olan kişilerse o ilk canım cicimde yüzlerine vuruyorum, değilse sinir ola ola işlerini yapıyorum.


aslinda sana ne
(04.01.18)
iş hayatında bu tipler normal. asıl özel hayatında böyle davrananlar sıkıntı.


nuisance
(04.01.18)
adın üstünde orası iş hayatı. işi düştüğü zaman seninle muhattap olması normal. burdaki çoğu insana da sorsan işyerindeki arkadaşlarıyla sinema-tiyatro-konser gibi aktivitelere katılmıyordur mesela. sebebi nedir sizce? para kazanmak için bazı insanlara katlanmak zorundayız. hayat böyle.


(9)

kafa dinlendirici müzik önerileri

alayım önerilerinizi ..
alayım önerilerinizi ..
sorunvar
(03.01.18)
ali farka toure denedin mi


idris amil zula
(04.01.18)
Alef - Sol

www.youtube.com


aslinda sana ne
(04.01.18)
Vangelis - 1492 - www.youtube.com
Yanni Best - www.youtube.com
Gregorian - www.youtube.com


lebenlius
(04.01.18)
Spotify'da deep focus diye bir playlist var kendi playlisti. O gayet iyidir.


anten
(04.01.18)
Chopin - Spring Waltz (Mariage d'Amour)
youtu.be


tabudeviren
(04.01.18)
youtube'da jazzhop listeleri var, öneririm.


rakicandir
(04.01.18)
(4)

İstanbul'da en bol çeşitli ve güzel serpme kahvaltıyı

Nerede yaptınız?
Nerede yaptınız?
ms brownstone
(03.01.18)
Saray muhallebicisi - ataköy


xdenizx
(03.01.18)
moda'da van kahvaltı salonu'nun yanında naga putrika var. orası baya iyi.


noxell
(03.01.18)
Kale Cafe - Rumeli Hisarı. En bol çeşit diyemem ama benim gittiklerimden en lezzetlisi diyebilirim.


aslinda sana ne
(04.01.18)
Kadıköy cafe jele


pasiflaura
(04.01.18)
(7)

Araba anahtarı

Merhaba,Arkadaşımın aracının yedek anahtarı kayıp. Büyük ihtimalle aracın içinde. Ama naptıysak bulamıyoruz.Şimdi sorum bir parça salakça ama bu anahtarı aracın içerisinde bulmak mümkün mü ? Yani fiziksel olarak direkt görmeden atıyorum bluetooth yardımıyla vb.Mesela kumandanın uzaktan aracı açma öz
Merhaba,

Arkadaşımın aracının yedek anahtarı kayıp. Büyük ihtimalle aracın içinde. Ama naptıysak bulamıyoruz.

Şimdi sorum bir parça salakça ama bu anahtarı aracın içerisinde bulmak mümkün mü ? Yani fiziksel olarak direkt görmeden atıyorum bluetooth yardımıyla vb.

Mesela kumandanın uzaktan aracı açma özelliği var ya. Bunun tersini düşünsek mesela.
EasyTiger
(27.12.17)
mümkün değil.


orpheus
(27.12.17)
yok mümkün değil ama koltuk kenarlarına, paspas altlarına, torpidoyu açınca arkada kalan boşluklara falan tekrar bakın derim.


himmet dayi
(27.12.17)
Marka model nedir aracın?


1adam
(27.12.17)
X3 BMW


EasyTiger
(27.12.17)
Koltuk raylarının kenarından altına doğru sıkıştıysa gözle ve elle bulmak çok zordur. Oralara ince bir şeyler sokup yoklayın, arabanın içinde anahtarı bulamamak ne demek ya hu?


John Bloor
(28.12.17)
Genelde aracı yıkatırken bulunur içine düşen kayıp şeyler. Güvenilir bir yerde iç yıkama yaptırsın, yıkayacak kişiye de söylesin.


aslinda sana ne
(04.01.18)
i.pinimg.com

Buraya baktın mı? :)


chicha
(04.01.18)
(7)

Fansız laptopa ne olur?

==>Beyin bedavaymış canlar, duydum ve çok mutlu oldum.:**** Gelelim konumuza, emektar bi laptopum var, iş görüyo saolsun ama fan sesi beni gıcık ediyor. Fandan gelen ses normal fan sesi , takır tukurluk bi durum yok.===>> Eğer bu fanı çıkarırsam laptopa ne olur? Bi macbook air'a dönüşür mü???:D
==>Beyin bedavaymış canlar, duydum ve çok mutlu oldum.:**** Gelelim konumuza, emektar bi laptopum var, iş görüyo saolsun ama fan sesi beni gıcık ediyor. Fandan gelen ses normal fan sesi , takır tukurluk bi durum yok.

===>> Eğer bu fanı çıkarırsam laptopa ne olur? Bi macbook air'a dönüşür mü???:D
ırene adler
(22.12.17)
fanla dizayn edilmiş bir laptop fansız kalırsa kendini soğutamaz, işlemci zarar görmeden bilgisayar kendini kapatmazsa aşırı ısınıp bazı kartları bozabilir, sıcaktan dolayı hasar oluşur

modeline göre uygun fan bul bir yerden değiştir. zor değil.


idexo
(22.12.17)
Hazır başlamışken klavyeyi de sök belki dokunmatik olur.
Fansız olmaz asla olmaz. :)


1adam
(22.12.17)
islemci belli bir sicakliga ulasirsa aniden kendini kapatir bilgisayar korumak icin.


qazwsx
(22.12.17)
fan ile dizayn edilmiş laptopun fanını sökmek yanlış fakat şu sıcaklığa gelirse pc'yi kapat, uyar gibi programlar ile sıcaklığı kontrol altına alabiliyorsanız bir deneyin, oyun oynamadığınız sürece sıcaklık çok artmaz.


Sekizinci kez Fransız diye okuyorum başlığı


ben dokuzuncu kez okudum


Ciddi sorulduğuna inanamadım ama fansız olmaz. fransız hiç olmaz :)
Benim laptop ın fanı sıkıntılı, ısındıkça donuyor. Sonunda bir yerleri yanacak diye bekliyorum.


aslinda sana ne
(04.01.18)
(19)

Yanlislikla cicegi ona aldigimi zannetmesi

Bir universitede sunum yaptigim icin cicek verdiler. Ben de ofise gelip millete gosteriyordum egleniyoruz falan. Bizim birime yeni baslayan asistanin odasi ayri. Onla da kafa yapimiz uygun, muhabbet falan ediyorduk. Simdi odasina cicekle dalinca ooo efendim falan dedi, hareketlendi. Ona aldigimi zan
Bir universitede sunum yaptigim icin cicek verdiler. Ben de ofise gelip millete gosteriyordum egleniyoruz falan.

Bizim birime yeni baslayan asistanin odasi ayri. Onla da kafa yapimiz uygun, muhabbet falan ediyorduk. Simdi odasina cicekle dalinca ooo efendim falan dedi, hareketlendi. Ona aldigimi zannetti sanirim.

Iste hemen anlattim soyle boyle diye. Ondan sonra konusmanin bir yerinde bana birak gibisinden ima etti cok hafif, anneme goturcem diye araya sokusturdum caktirmadan.

Simdi hatun hos ama ben 26, o 33. Fb disinda bir iliski olmaz zaten.

Cok mu ayip oldu sizce? Kendini kotu hissetmis midir? Sonra sakalasti da aa odaya oyle girince kollarini uzatiyor insan diye falan.

Bir yorum yapin su konuya.
antikadimag
(18.12.17)
öküzlük etmişsin.

not : buna öküzlük değil diyen erkek kadınları neden anlayamıyoruz demesin. bariz öküzlük.


Fb disinda bir iliski olmaz zaten.. ifadesini gıyabında düşündüğün kişiye yapabileceğin başka bir ayıp yok sanırım.


1adam
(18.12.17)
Okuzluk yok, kotu de hisettigini sanmıyorum. Takılma derim


rahip janick
(18.12.17)
Ne öküzlüğü yahu ! =)
İstemdışı trolleme olmuş =)
Kötü hissettirdiğini düşünüyorsan minik bi hediyeyle jest yaparsın beklemediği bi anda olur biter ;)


allegrezi
(18.12.17)
Çok bişey yok olayda, olur öyle.


@1adam; ne alakasi var hocam? Yas farkimiz cok bence duzgun bir iliski icin ama guzel bir hatun sonucta? Cinsel ilgi duymak ayip midir? Ayipsa soyleyin dusunmeyelim oyle seksli seyler.


antikadimag
(18.12.17)
ufak bi çiçek alıp incelik gösterebilirsin başka bir gün. ufak ama...


Adam içinden bir dal verirdi hiç olmazsa seninki hayvanlik birader


sl78
(18.12.17)
düzgün bir ilişki için neden yaş farkınız çok olsun? 7 yaşın nesi çok?
cevap: öküzlük etmişsin


sta
(18.12.17)
Öküzlük etmemişsin. Bozulmus olabilir ama telafi etmelik bi durum yok.


aquarium
(18.12.17)
"öküzlük etmişsin" diyenlerin öküzlük etmişsin demesinin sebebi: odaya çiçekle girince ne düşünür diye düşünmemen sanırım. yani burda bir döngü var gibi.


içinden bir iki dal verebilirdin.


qobel
(18.12.17)
1 dal koparıp verdim zaten, problem yok :)


antikadimag
(18.12.17)
Konuyla alakasız ben seni kadın sanıyordum.

Konuya cevap bozulduysa bile seninle ilgili değil, bir an boş bulunup ona aldın sanmış olabilir, gerçi çiçek alıp da eliyle götürüp verecek adam pek kalmadı ama neyse.


elikası
(18.12.17)
öküzlük yok, kız kendi kendine gelin güvey olmuş. içinden bir parça vererek jest yapmışsın daha ne yapasın? abartma


Başıma bir iş gelmeyecekse bence de ortada öküzlük yok. Kadınım bu arada ama öküzlük falan göremedim. O biraz aceleci davranmış, kendi kendine gelin güvey olmuş +1


Keşke ona almadığını söyleyip, olayın aslını anlattıktan sonra yine de çiçeği ona verseydin. Sana almadım ama al senin kısmetinmiş vs diye espri yaparak da olabilirdi.

ya da arkadaşların dediği gibi buketten bir parça çıkarıp verebilrdin.


John Bloor
(21.12.17)
Ben olsam biraz kötü hissederdim sanırım ama sonra gülüp geçerdim.

Sen çiçeğini niye oda oda dolaştırıyorsun onu anlamadım ben:D
Odama biri ellerinde çiçeklerle girse ben de bir an bana getirdiğini düşünürdüm açıkçası, o konuda kadına hak verdim. Ama gülüp geçmiştir bence, çok düşünmeye gerek yok.


peggy
(21.12.17)
Çiçeği vermen anlamsız olurdu ama odasına çiçekle girmen de ayrıca saçma olmuş. Sen çıktıktan sonra o demiştir zaten ayy ne salağım bana aldı sandım diye. Takılmayın böyle şeylere.
bu arada bence de 7 yaş normal bir ilişki için çok değil.


aslinda sana ne
(04.01.18)
İlişki olmaz evet düşünsene sen 40 yaşında delikanlı olacaksın o 50 yaşında nine.

Bence sorun yok olayda da.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.