Giriş
(14)

şu üç filmden hangisini izleyeyim? (spoiler vermeden lütfen)

the usual suspectsoldboymr nobodyşimdiden sağolunuz.
the usual suspects
oldboy
mr nobody

şimdiden sağolunuz.
soft
(3 saat)
Usual suspectsi izle.
2.yi hic izleme, hayattan sogursun.
3. de keyifsiz geldi bana, ama seveni var.


acemi
(3 saat)
The Usual Suspects.


pike
(3 saat)
oldboy


Oldboy tokatlae her türlü


glamdr1ng
(3 saat)
1


olağan şüpheliler.


tabirimekruh
(2 saat)
usual suspect>oldboy>mr nobody

oldboy biraz sert gelebilir herkes sevmeyebilir


basond
(2 saat)
Tabi ki Usual Suspects.


old possum
(2 saat)
Oldboy.


mr. nobody


Oldboyu sakin izleme allahin cezasi film.


neverlose
(2 saat)
basond + 1
The Usual Suspects


aychovsky
(1 saat)
İlk ikisinin hikayeyi işleyişi benziyor kısmen. Üçüncü daha farklı o açıdan, hikayeyi sıralayıp birleştirmeyi de sana bırakıyor denebilir.


dafaisss
(1 saat)
oldboy rahatsız edici mutsuz uyursun
the usual suspects izle

adam ölüyor

(şaka şaka)


hopp
(1 saat)
(13)

Numaramı nereye taşıyayım

Yıllardır Turkcell abonesiyim ama artık enayi gibi önlerinde domalmaktan gına geldi. Vodafone ya da Türk Telekom, hangisine geçeyim? Beni en çok düşündüren bu çekme çekmeme muhabbeti. İkisinden hangisi daha iyidir?
Yıllardır Turkcell abonesiyim ama artık enayi gibi önlerinde domalmaktan gına geldi. Vodafone ya da Türk Telekom, hangisine geçeyim?

Beni en çok düşündüren bu çekme çekmeme muhabbeti. İkisinden hangisi daha iyidir?
buff
(5 saat)
vodafone red memnunum


basond
(5 saat)
öncelikle yaşadığın, çalıştığın, bulunduğun yerdeki diğer insanların hangi operatör kullandıklarını sor ve çekme durumlarını sor. turk telekom çekiyorsa direkt ona geç. 10gb internetli paket 29 tl. daha ne olsun. kontörlü geç sonra başın ağrımasın şu kadar fatura geldi bu kadar servise abone etmişler gibisinden


mr.goodcat
(4 saat)
Vodafone'luyum. Çok nadir oluyor çekmediği. Fiyatı ve paketleri uygun. Memnunum.


dahinnotha
(4 saat)
Vodafone Red


baldan kaymak
(4 saat)
Bence geçme. Bi ara bana da geliyo ama tt’li ve vodafonelularla görüşürken hat sürekli gidip gelince değerini anlıyorum.


Delay Fuze
(4 saat)
Vodafone.

Ayrıca genel bir tavsiye vermek gerekirse faturalı hat kullanmayın. Eskiden bayiden kontör yüklemek gerekiyordu ve hayli zahmetliydi. Şimdi tüm bankalar cep şubelerinden kontör yükleme imkanı sunuyor. O sıkıntı ortadan kalktı. Numara taşıma işi de hayli hızlandı. Ben duruma göre iki üç senede bir Vodafone Turkcell arasında mekik dokuyorum. Nerede güzel bir tarife var ona göre numara taşıyorum. Taahhüt de olmadığı için sıkıntı yaşamadım hiç. Faturalı tarifelerin kölelik düzeni var. Uygun diye geçtiğiniz faturalı bir tarifenin altı ay sonra daha ucuz ve daha zengin içerikli bir alternatifi mutlaka çıkıyor. Gerek yok kendinizi bağlamaya.


nihayet
(4 saat)
avea (ttnet) kullanıyordum, vodafone'a geçtim aklıma sokayım. zamanımın çoğu işyerinde geçiyor, bildiğin işyerinde arayan ulaşamıyor (antalya OSB), uzun yola gidiyorsan internet hak getire.

Şehrin göbeğindeysen sıkıntı yok, geçebilirsin.


kimlanbu
(3 saat)
@kimlanbu avea daha mı iyiydi yani o da mı boktandı yoksa?


buff
(3 saat)
Vodafone'a geçme. Çekmiyor.


bimcell dememiş ama kimse?....

bimcell. dostunuz.


binder dandet
(2 saat)
vodafone'un pass uygulamaları çok iyi. eğer onlardan biri işini görürse (sınırsız youtube var mesela benim için nimet ötesi bişey) ve bulunduğun yerde çekiyorsa ona geçmem daha mantıklı.


avianthem
(2 saat)
Çevrene sor hangisi daha iyi ama Turkcell’i arayacaksın mutlaka. Vodafone sistemsel olarak çok sorunlu en basitinden şu an bi internet paketi var 9 tl yazıyor 12 tl ücret kesiyor. Düşün yani onu değiştirmekten aciz. Ayrıca müşteri hizmetlerine ulaşmak çok zor. Sana tavsiyem ucuz olsun istiyorsan Türk Telekom kaliteli olsun diyorsan Turkcell.
Geçen sene bi arkadaşımı Turkcell’e taşıttım. 5 GB nete 45 ödüyor idi. Taahhüt bitince Türk Telekom’a geçti 40 tl ye 20 GB veriyormuş. Dedim nasıl memnun musun ? Diyor ki isterse 200 GB versin doğru düzgün kullanamadıktan sonra anlamı yok. Alışmış Turkcell’e tabi


infernalcadre
(2 saat)
Turkcellden turk telekoma gectim, genel olarak memnunum. Tabii ki turkcell gibi cekmiyor ama cok da sorun degil benim icin.


Olric
(1 saat)
(9)

aşk meşk cool story

bir önceki duyurularımda konu derinlemesine anlatıldı, artık bir çoğunuz zaten konuya hakim oldu , okumak isteyenler okuyabilir neyse durumlar değişti biraz, bu kızla iki günde bir de olsa mesajlaşırdık ilgimi gösterirdim hoşlandığımı bence net anlamıştı , birden bire günlük hal hatır sorma mesajıma
bir önceki duyurularımda konu derinlemesine anlatıldı, artık bir çoğunuz zaten konuya hakim oldu , okumak isteyenler okuyabilir neyse durumlar değişti biraz, bu kızla iki günde bir de olsa mesajlaşırdık ilgimi gösterirdim hoşlandığımı bence net anlamıştı , birden bire günlük hal hatır sorma mesajıma cevap yazmadı aradan, 11 gün sonra kusura bakma yazamadım gibisinden bir mesaj atıp tatile gideceğimi öğrenmiş onun için iyi eğlenceler gibisinden bir şey yazdı, o 11 günlük süre zarfında stalkerlığımı konuşturup instasını buldum bir erkek ismi ve kalp vardı, mesajlarıma cevap vermeme sebebini buna yorduk bende kafamı dağıttım biraz :) düşündüm taşındım sakinleştim, 11 gün sonra yazdığı o mesajta çok heycanlandırmadı açıkçası , bcs mesajı atmasıyla insta biosundaki o kalpler isimler yok oldu , nöbetçi golcü semih mode on oldu biraz , erkek kişisininde kim olduğunu buldum ama hala instada takipleştiklerini bildiğim için ben o mesaja rağmen yazmadım hiç, son 3-4 gündür whtsp storylerime bir şekilde cevaplar yazıyor konu açmaya çalışıyor falan sanırım ama ben yinede tek cevaplarla geçiştirdim çünkü ilk dönemdeki heycanımda kaçtı ve 11 günlük şok etkisi gururumu hafif zedeledi , neyse dün beni bu aradı , hiç beklemiyordum tatilin nasıl geçti falan muhabbetine 15 dk konuştuk , bugünde o şahısla insta artık takipleşmiyorlar, nasıl bir yol haritası izlememi önerirsiniz bundan sonra, kız telefonda martta geliyorum oraya sen gelecek misin almanyaya falan gelirsen bizim şehire kesin uğra falan muhabbeti yaptı, ya bebeğim zaten tek amacım seni bir kez daha görür seninle vakit geçirim seni daha iyi tanımak diyemedim tabi ama ilginç bir konumdayım , mesajlaşmalarımız telefon konuşmalarımız çok kısa sürüyor, ortak konu ortak nokta bulmakta zorluk çekiyoruz, normal hayatta mizah seviyem baya iyi olduğu için çok kolay muhabbet tıkanmaz ve karşımdakini çözerim ama bilemiyorum
docrivers
(23 saat)
Birini bulunca sana soğuk yapıyor, buldduğu kişi gidince sana sıcak yapıyor, rutine bağladı. Hoş değil. Ona güvenmen için uzun bi süreyi birlikte geçirmeniz gerekiyor bence. Bu kız fena. Sen de zeki çocuksun saf değilsin ama taktın bunu kafaya mantığın az çalışıyor konu bu kız olunca.
Ortak konu hiç zor değil, iki taraf da gününü nasıl geçirdiğini detaylı olarak her gün anlatırsa bal gibi dönüyo muhabbet. Yine de bu kıza güvenemiyorum seni üzmesine fırsat verme, please.


megalomaniac
(23 saat)
bu kız biraz yarım akıllı , zaten bana kendini çeken nokta da bu, zeki kızlar ilgimi çekmiyor , bunun gibilerinde defosu oldu mu tam oluyor demek ki


docrivers
(23 saat)
kız nişanlı değil miydi? atmış mı nişanı yani? yoksa hala nişanlı mı? öyle ise sal bence.


Dilediğin gibi beraber olsanız dahi uzun vadede mutlu olacağını düşünmüyorum. Yarım akıllılar ilgimi çekiyor konusu ise tamamen dar çevre ve sürekli bu tarz kadınlarla iletişim kurup en mutlu anları yine bu kadınlarla yasamakla alakalı.

Bence genel turkiyeli bir insanin sorunu olan ufkumuzun darlığı problemini yasiyorsunuz. Gercekten de dar ve sosyal tabularla donanmış bir çevre de büyüyüp yetisti bir neslin %70 i. Yalnızca kendinizi mental ve fiziksel manada gelistirip farklı insanlarla tanışıp etkilesime geçmelisiniz illa flort manasında değil.


biravekahve
(22 saat)
nişanlı değilmiş, şov olsun diye insta bioya yüzük falan koymuş, elemanla takipleşmiyorlar artık


docrivers
(22 saat)
durum yine de garip bence. madem biriyle yüzüklü fotoğraf koyacak düzeyde yakın senle ne demeye saatlerce mesajlaşıyor? üzgünüm ama onla olmayınca sana yönelmiş gibi geldi bana.


Sov olsun diye yaptiklarindan sonra biseyler hissetmen sacma olurdu zaten ama goruyorum ki senin hala bir umudun var. Anlattiklarindan kizin klasik muhafazakar almanci oldugu izlenimini edindim ve bu olay mahallinden uzaklasman icin gayet yeterli bir sebep.

Ben sana sorunu soyleyim dostum sen agir boslukta olabilirsin. Dolayisi ile karsina cikan ilk dala tutundun yoksa dunya gorusu olarak taban tabana zit biriyle biseyler yasama ihtimalini dusunmen, olmayacak duaya amin demek. Bu bir sorun degil, aksine bunun farkina varip yapacagin muhtemel yanlis hareketler icin kendini frenleyebilirsin.


bruceandwayne
(15 saat)
Eğer bu kızla devam edersen yarın öbür gün o elemanla barıştığında (ya da radarına başka bir çocuk girdiğinde) seni bir kalemde harcar. Seni %99 ihtimalle o eski çocuğu kıskandırmak için kullanacak. Buraya yazıyorum. Vııyy bir de yüzüklü kalpli şeyler yazmış evvelden instagram’ına, şöyle varoş kızlara prim vermeye bayılıyorsunuz, tekmeyi yiyince de redpillci oluyorsunuz. Tekrar söylüyorum, prim verme seni kullanıp atacak.


mendil gibi kullanıp atacak seni+1
ha ben kıskandırılmak için kullanılayım razıyım dersen sıkıntı yok yoksa uzak dur+1


basond
(13 saat)
(33)

satranç oyanamyı bilmeyen üniversite öğrencisi?

bilmiyorum dedi şaka sandım. yok ne var ki bunda diye üsteledi. tamam usta oyuncu değildir anlarım. hayır kuralları , taş dizilimini de bilmiyormuş.tuhaf değil mi? tuhaftan ziyade ayıp bişey değil mi bu?merak da mı etmez arkadaş? niye gidersin üniversieteye? kendini geliştirmek, hayatına yeni bi pen
bilmiyorum dedi şaka sandım. yok ne var ki bunda diye üsteledi. tamam usta oyuncu değildir anlarım. hayır kuralları , taş dizilimini de bilmiyormuş.

tuhaf değil mi? tuhaftan ziyade ayıp bişey değil mi bu?

merak da mı etmez arkadaş? niye gidersin üniversieteye? kendini geliştirmek, hayatına yeni bi pencere açmak değil mi okuma amacın? öğrenmek için neden çabalamazsın?!
mimikikili
(19.08.18)
yoo ayıp değil. çoğu başlangıç düzeyinde ingilizce bile bilmiyor. sadece akıllı telefonu çok iyi kullanıyorlar. çivi çakmayı bilmiyen var.

öyle takılıp gidiyorlar işte mal gibi.


yuyu
(19.08.18)
niye ayıp olsun? herkes bilmek zorunda değil.


sutlu nescafe
(19.08.18)
gayet normal. üniversite öğrencilerinin çoğunluğu keriz tarzı yaşıyor. para harcamayı severler bir de bolca hazır yeme içme. üzgünüm ülke gerçeği bu.


halk
(19.08.18)
Bence normal ama bunu kerizliğe bağlamak çok saçma


clones
(19.08.18)
ne alakası var? bu kafaya göre ofsayt bilmeyen erkek de garip biri.

çevresinde oynayan yoktur, ilgi duymamıştır, öğreten olmamıştır. her hangi bir şeyin kıstası değil satranç oynamak yada satranç oynamayı bilmek.


issiz karga
(19.08.18)
üniversite mezunuyum satranç oynamayı bilmiyorum.


toua tokuchi
(19.08.18)
küçükken 1-2 defa oynamıştım. bilmiyorum desem yeridir. ayıb ettiysem özür dilerim, imkanımız yoktu:(


duyuru nun hali içler acısı...

en sıradan telefon oyununa haftalarca vakit ayıran üniversite öğrencisi genel kültür unsuru hatta zeka geliştirici bi oyunu önemsemiyor.

sahiden yazıklar olsun.

telefona bakmadan mesaj yazan öğrenciler bunlar. esas önemli unsur bu aslında.


kimilolo
(19.08.18)
Sen Twilight Struggle'ı biliyor musun? Bilmiyorsan tuhaf değil mi? Tuhaftan ziyade ayıp değil mi?


idonthaveatvset
(19.08.18)
ekleme...

merak da mı etmez arkadaş? niye gidersin üniversiteye? kendini geliştirmek, hayatına yeni bi pencere açmak değil mi okuma amacın? öğrenmek için neden çabalamazsın?!


mimikikili
(19.08.18)
Satranc oynamayi bilmeyebilir. Bilardoda cok iyidir, briç biliyordur. Go uzmanidir. Satranc oynamayi bilmek bir zeka ya da genel kultur gostergeci degildir. Satranc gibi bir suru o tarz kabul gormus oyun var.


ykyt
(19.08.18)
satranç oynayan ve seven biri olarak satranç bilmeyen hiçbir arkadaşımı garipsememiştim. olabilir yani bilmemesi anormal değil.

ayrıca üniversiteye gitme amacı dediğin gibi kendini geliştirmek, hayatına yeni bir pencere açmak olan öğrenciler toplam üniversitelilerin %5'i falandır. ki bu sebeple gidip satranç oynamayı da öğrenmek zorunda değil. Satranca çok büyük anlam yüklemeye gerek yok.


nundu
(19.08.18)
ilgisini çekmemiş olabilir,çok doğal şeyler


essoist
(19.08.18)
Siz de bağlacı ayırmayı bilmiyorsunuz. Ayıp değil mi? İnsan hiç mi merak etmez?


le jeune turc
(19.08.18)
valla ben de "merakta mı etmez" diye yazım hatası yapanlar nasıl üniversite mezunu anlayamıyorum.


"merakta mı etmez" diyen adam ingilizce öğretmeni arkadaşlar, ahahahahaha.

her fırsatta duyurudaki öğrencilere "dil okumayın!11! okursanız en fazla öğretmen olursunuz, dil okuyarak gidebileceğiniz ve yapabileceğiniz hiçbir şey yok!1!" diyecek kadar vizyonsuz biri olarak, üniversite öğrencisinin satranç bilmemesini "ayıp" veya "tuhaf" bulman... ironinin böylesi. sen de okuyup öğretmen olmuşsun ama tüm dil bölümlerinin tamamıyla faydasız olduğunu, dil öğrencisinin ne yaparsa yapsın en fazla öğretmen olacağını iddia edecek kadar kendini geliştirmemiş bir adamsın.

gelişim bu kadar düz ve basit bir şey değil. satranç oynamayı bilmeyen adam zihnini ve zekâsını başka şeylerle geliştirmiş olabilir ya da satranç oynamayı bilen birisi bu konuda çok çok yetenekliyken genel anlamda kendini geliştirmemiş, boş beleş bir insan olabilir. şunu görmek ve düşünmek için peygamber olmaya gerek yok; ortalama iq'ya sahip her insan tek başına satranç oynamanın pek anlam ifade etmediğini bilir, görür.

tahmin ettiğim gibi bir tip de bu saçmalığı savunmuş, sanki zeka geliştirmenin ya da kişisel gelişimin tek yolu satranç oynamakmış gibi "mobil oyuna haftalar harcayan üniversite öğrencisi satranç bilmiyor" demiş sjfjssk. hayır ülkedeki üniversite öğrencilerinin büyük bölümü çöp ona lafım yok da, mobil oyun oynamak ya da satranç bilmemek nasıl bir gösterge? tanıdığım en zeki ve en başarılı insanlardan biri, senin benim oynamaya tenezzül etmeyeceğimiz saçmasapan bir oyunun hastasıydı. her iddiasına varım ki şu yazdığımı okuyacak 100 kişinin 99'undan daha donanımlı, zeki ve başarılıdır. öyle lafta da değil, sadece cv'sini okumak yarım saatinizi alır. ee bu kişi "çöp" mü oldu şimdi oyun oynadığı veya satranç oynamadığı, bilmediği için?

vizyonsuzsunuz. çoğu konuda anlayışlarınız çarpık, eksik, yetersiz. size göre satranç oynamak zihni geliştiriyorsa, atın L şeklinde gittiğini bilmeyen birinin zihni yeterince gelişmemiştir veya mobil oyun oynayan üniversite öğrencisi boş adamın tekidir. bu kadar tek yönlü ve cahilce programlanmışsınız, vizyonunuz bundan ötesine müsaade etmiyor.

duyuru sahibine de akıl fikir diliyorum, hacettepe gibi okuldan mezun olup bu kadar vizyonsuz olmayı başarmak gerçekten takdire şayan. istesem yapamam. neyse gideyim biraz satranç oynamayayım da kendimi geliştirmeyeyim.

***

edit: şimdi fark ettim, yazım yanlışıyla alay edilmesi üzerine "merak ta mı" şeklinde düzeltmiş... adam bağlacı ayırdı ama "ta" yerine "da" koyması gerektiğini dahi bilmiyor. dediğim gibi bu arkadaş yanılmıyorsam hacettepe mezunu, ingilizce öğretmeni bir şahıs (bu bilgileri duyuruda paylaştığı için yazmakta sakınca görmüyorum, başka birinden duyduğum ya da kişisel sohbetimizde paylaştığı bir şey değil yani). satranç oynamayana "dangalak" gözüyle bakan adamın üniversite okuyarak geldiği seviye bu işte, çocuklara yabancı dil falan öğretiyor. aynı zamanda daha önce de belirttiğim gibi, dil bölümlerinden en fazla öğretmen olunabileceğini iddia eden birisi. buna rağmen çocuklara ingilizce öğretiyor. adanmışlık, idealistlik düzeyini falan siz hesap edin işte.


der meister
(19.08.18)
der meister

bana güzel laflar hazırlamışsın. yazım hatamı düzelttim ve uyarı için teşekkürler. bakın ben bu uyarınızı dikkate alıp hayatıma olumlu katkıda bulunabiliyorum. kötü bişey değil bu.

üşenmeyip bu kadar yazı döşemiş, çok sertsin be kardeşim. biraz gevşemen lazım. ne yapsan ki acaba.

üstüne basarak söylüyorum. dil bilmek artık iş bulmak için yeterli bişey değildir. dil EK bir donanımdır. hala kabul etmemek ve inatla sadece dil bildiği için iş bulacağını sanmak saflıktan başka bişey değil.

yine de sana mutlulular diliyorum. sabahlara kadar maç izlemeye devam edebilirsin.


mimikikili
(19.08.18)
hadi gönlün olsun be meister. onu da düzelttim. bak bi paragraf yazıda ona takılmışsın. satranca daha çok vakit var. boşver.


mimikikili
(19.08.18)
dil-edebiyat mezunu olup hala "dil bilmek tek başına iş için yeterli değil" diyen birine karşı neden sakin ve yumuşak kalmamı bekliyorsun? ben tek başına dilin iş için yeterli olduğunu söylediğimi sanmıyorum. dil-edebiyat, dilbilim, mütercim-tercümanlık gibi bölümlerin de "dil öğretme"nin ötesinde amaçları olduğunu; buralardan çıkıp ekstra bir donanıma sahip olmaksızın iş bulabilen insanlar olduğunu biliyorum. hepsini geçtim, bu bölümlerden başarıyla mezun olabilen insanların büyük bölümü zaten ek bir şeye ihtiyaç duyabileceklerinin farkında olup kendilerini başka alanlarda da geliştiriyorlar. asla kıramadığı önyargısıyla hareket eden (sen maç izlemeye devam et, dil iş için yeterli değil vs.) sensin.

burada konu ben değilim ama illa bana laf sokmaya çalışacaksan daha mantıklı bir şeyden yürümeni tavsiye ederim. birincisi, ben çok maç izlediğim dönemde gazetede çalışıyor ve "çok maç izleyerek" para kazanıyordum. ikincisi, ne kadar maç izlersem izleyeyim şu an için derslerimde başarılıyım ve başka bir işte çalışmaya devam ediyorum. sana kalırsa tabii ki maç izleyen birinin donanımlı veya başarılı olması imkânsızdır ama gel gör ki ben satranç oynamayı da biliyorum. ne oldu şimdi, kafalar karıştı galiba.

neyse abi, sen bildiğin gibi devam et. ben yazacağımı yazdım. satranç oynamayan aptaldır, kendini geliştirmemiştir, dil bölümünden sadece öğretmen çıkar (sanki öğretmenliğin, öğretmenin tek yolu lisede ingilizce öğretmeni olmak) vs... ben sabaha kadar maç izliyorum evet


der meister
(19.08.18)
abi hayatta 3 tane seçenek varmış gibi davranmayın yav. sizin bilmediğiniz onun bildiği şeyler için de o konu açsın o zaman. satranç taşlarının dizilimi, taşların hareketi dediğin şey de 20 dakikalık bi şey. çoğu kişi de satrancı onun ötesinde bilmiyor zaten. kendini geliştirmek bu 20 dakikalık ezber bilgisine bağlıysa senin gözünde üzülürüm. iyi seviyede satranç bilmek de bonustur. olmaması negatif değil. ve çoğunuz o seviyede değilsiniz zaten.


ghilleinthemist
(19.08.18)
der meister...

çok uzadı bu mesele. haklısın ne diyeyim. sana iş hayatında başarılar diliyorum. umuyorum ki 4 yıl sonunda beni mosmor edersin. bunu gerçekten tüm kalbimle isterim. senin kötülüğünü istemem.

ama işte hayaller ve gerçekler çok başka. 23 yaşında üni mezunu olup tekrar üni sınavına giren insanlarla tanıştım. evet istediğin bölümde okumak güzel ama piyasa çok berbat.

ben sanat tarihi arkeoloji mezunlarının iş bulabildiği bi ülkede yaşayalım isterim. olmuyor işte.

çoğu kez hüsran ve yıkım var.

sana başarılar, mutluluklar dilerim. hayat gönlünce olsun.


mimikikili
(19.08.18)
doktora bitmek üzere, stranç bilmiyorum. Hiçbir zaman oyunlara ilgim olmadı. Kimseyi bir şeyi bilmediği için de yargılamadım. Çünkü beni ilgilendirmez, çünkü herkes aynı şeyi sevmeyebilir, çünkü ilgi alanları farklıdır, çünkü üstüme vazife değil.


şubatsonrası
(19.08.18)
satranç oynamayı bilmemek ayıp değil, yerine başka ilgi duyduğu bir hobi/spor vb koyduysa no problem.


halanne
(19.08.18)
Tuhaf ya da ayıp değil. Bir insanı tek bir kriter üzerinden değerlendirilmek tuhaf ama kesinlikle.


buf-e kür
(19.08.18)
Bu devirde satranc diye bi oyunun olmasi bunun oynanmasi acayip garip geliyor bana.

Askerde sikintidan olmeyelim diye gazinoda 3 ay oynamistik. Rakibin kafasina tas atiyordum hali saha maci gibi oynuyorduk.
Para verseler bi daha basina oturmam.


acemi
(19.08.18)
Satranç ve tavla bilmiyorum. 4 adet üniversite diplomam var. Satranç oynamaya fırsatım olmadı. Tavlanın eksikliğini kız tavlarken hissettim (şaka değil)


infernalcadre
(19.08.18)
bilmeyebilir, ilgisini çekmemiştir.
ben lise hazirlikta ogrendim. oglen bir saat molamiz olurdu. cok bos gecerdi. biz de satranc oynardik. eger orada ogrenmeseydim hicbir sekilde ilgilenmezdim satrancla. zaten en son satranci da orada oynadim sanirim :D

ayrica,
----
niye gidersin üniversieteye? kendini geliştirmek, hayatına yeni bi pencere açmak değil mi okuma amacın?
----

değil tabi ki. öğrencilerin üniversite seçimi yaparken gelecek kaygısıyla tercih yaptığı hepimizin malumu. çoğunluk için amaç iş bulabilmek veya daha iyi bir iş bulabilmek. kendimi geliştirmek için üniversiteye gidebileceğim bir ülkede olsaydık konservatuara giderdim.


tabudeviren
(19.08.18)
üniversiteye satranç öğrenmek için gidildiğini bilmiyordum. bi 4 sene geç kalmışım, puh!


gebere jackson
(19.08.18)
Der meister uzun uzun yazdığında okumam pek ama sonuna kadar okudum güzel laf çalmış çünkü uzun uzun :)


mezarkabul
(15 saat)
@corc

"her gün" ayrı yazılır. genel kültürden bahsedene bakın, daha kendi dilini doğru yazmaktan aciz.

ahhh ahh.

edit:

kendi dilinizi okuyup yazabilmeniz için imla kılavuzuna mı ihtiyaç duyuyorsunuz? hepi topu "her gün ayrı yazılır." demişim, ruh hastası gitmiş moliere kim biliyor musun diye sormuş, hahaha. moliere ile bağıntı nerede? moliere ne alaka? moliere okuyan senin gibi mi oluyor? baki kalıyor yani eşeklik. git sen moliere oku, biz de imla kılavuzuna bakalım...

moliere kimdir bilmiyorum, çok cahilim........


gebere jackson
(14 saat)
satranctan ve satranc oynamaktan nefret ediyorum. okulda taslarin dizilimi ogrettiler, bu ogrenme benim icin eziyetti. icimde satranca karsi bir uzak dur hissi var. bu yuzden oymamayi ogrenmedim ve de bilmiyorum.

satranc oynamayi bilenler ne kazanmis? kazandiklari farkli bakis acisina bakar misiniz: satranc oynamayan kimseleri, asagilama, kucuk gorme, geri zekali sayma... yukaridaki postlarda gorebilirsiniz.
iyi ki ogrenmemisim diyorum. benim gibi olmayan kimselerin secimleri/hobileri benimkinden hicbir zaman kalitesiz degildir.

satranc oynamayi bilmeyen insanlari kucumseyip, asagilayan ust zekalilari esefle kiniyorum.


ben satrancı çok severim oynamayı da izlemeyi de bilmeyenler olabilir tamamen normal karşılarım.


basond
(13 saat)
Niye ayıp olsun yav? Dünya için elzem, kutsal ya da hayati bir şey mi satranç dediğimiz şey? NEDEN oynamak, öğrenmek, bilmek zorunda olsun, NEDEN? Cidden neden?

Bunu öğrenmemek, öğrenmeyi istememek kimseyi cahil, keriz ya da boş beleş bir insan yapmaz. Eğer yapıyorsa da aynı mantıkla, batak bilen birisine göre bilmeyenler de cahil ve hayatına farklı bir pencere açamamış kişilerdir. Ne de olsa batak insanlara eldeki imkanlarla en kazançlı çıkma olayını, çok kısa süre içinde pratik düşünerek hareket etme becerisini, takım ruhunu aşılayan bir oyun. Aaa, batak bilmeyeni iki dakikada cahil ettik. Üstelik bu topraklarda en çok oynanan oyunlardan olmasına rağmen hala bilmeyen cahiller var, ne kadar da ayıp!


m e b
(13 saat)
(27)

ifşa-gözlüklü

https://i.hizliresim.com/Q2NXOZ.jpg
lavie
(18.08.18)
son 3 4 ifşayı kadınlar başlatıyor. medeni cesaretinizden dolayı tebrik ederim..

edit: allah sevdiğine bağışlasın.


lata
(18.08.18)
fularlı ekşici


basond
(18.08.18)
oOoOoO


der meister
(18.08.18)
Dudaklar güzel, ten beyaz soğukluk hissedilse de gözlükten kaynaklanıyor olabilir canlı görmem lazım. Genel olarak 10 üzerinden 6 o da yüzün gözün gözükmüyor ki nerene bakalım. Medeni cesaretini kutluyorum. Enişteye selam.


Adın m ile mi başlıyor?


Sanki bir feribot cam kenarı pozu


Northern Mariner
(18.08.18)
@bozuk para hayır


lavie
(18.08.18)
@northern mariner vapur


lavie
(18.08.18)
www.addiction.org.uk

ceksının kuzeni.


datnet
(18.08.18)
@lavie mesleki öngörü :) vapuru pek kullanmıyoruz biz terminolojide


Northern Mariner
(18.08.18)
tahmin ettim haklısın


lavie
(18.08.18)
sandra bullock a benzettim biraz.


ontheroad
(18.08.18)
ismi s ile başlayan itülü bir arkadaşa benzettim seni.


tabudeviren
(18.08.18)
itülü değilim s ile de başlamıyor ismim @tabudeviren


lavie
(18.08.18)
ışıktan burnun kaybolmuş.


velvetmorning
(18.08.18)
Paylaştığınız fotoğraflarla alakası yok. Çok güzel hatun. 10 üzerinden 10 diyecektim ben ama 6 dediysem 10dur o gözlerinş görmediğim için öyle dedim..


Adın q ile mi başlıyor?


podrostok
(18.08.18)
5 lik bir fotograf. Gozluksuz de degerlendirmek lazim ama 6 ustune cikmaz .


melancholia
(18.08.18)
aa maykıl ceksın


robokot
(18.08.18)
Burun sonradan eklenmiş gibi. Bu arada adının Xavier olma ihtimali...


fırt
(19.08.18)
Angie Harmon sandim.


stavro
(19.08.18)
Defne Samyeli sandım.


Cesario
(19.08.18)
Deri ceket olmamis. Burnun niye şiş..


imelih
(19.08.18)
Burnunu yaptir


darkrocq
(19.08.18)
@darkcroq cidden bu fotodan bir süre sonra yaptırdım 2 ay olacak yakında


lavie
(19.08.18)
(7)

hiçbir şey yapmadan günde 2500 kalori mi harcıyoruz?

Bu doğru mu? sırf yattığım yerden 2500 kalori harcıyorsam. Sadece günlük 1000 kalori alarak 5 günde yata yata 1 kg verebilirim demek mi oluyor bu ?
Bu doğru mu? sırf yattığım yerden 2500 kalori harcıyorsam. Sadece günlük 1000 kalori alarak 5 günde yata yata 1 kg verebilirim demek mi oluyor bu ?
goodman
(17.08.18)
teoride evet, pratikte hayır


celeron 300a
(17.08.18)
pratikte neden hayır? yani yapılamayacağından dolayı mı?


goodman
(17.08.18)
kisiden kisiye cok degisir bu. hicbir sey yapmadan 2500 kalori fazla. o tahminlere gun icindeki aktivitelerin de dahil oluyor genelde. gunde 1000 degil 1700 kalori alsan da genc bir erkek olarak kilo verirsin muhtemelen ama surdurulebilirligi ve ne kadar saglikli oldugu tartisilir.


der meister
(17.08.18)
o kaloriyi yakan mide kasları bağırsak kasları kalp kası beyin gibi enerji tüketen organlar az kalori alıp hareket etmezsen kaslardan da kaybedip sağlıksız kilo verirsin.


basond
(17.08.18)
Veremezsin, sen onu yapinca vucut kalori harcamayi kesiyor. Direnmeye basliyor. Inatlasirsan kaslardan yemeye basliyor, sonra yuzun cokuyor.

Makinist filmindeki eleman gibi oluyorsun.

encrypted-tbn0.gstatic.com


acemi
(17.08.18)
2500 kalori ortalama günlük ihtiyaç, oturduğun yerde yaktığın kalori bazal metabolizmanın yaktığı kalori, o da ortalama 1400 kalori sayılır; kalbin atması dalağının çalışması nefes alma gibi işlerde kullanılan kalori, bu durumda günlük 1000 kalori aldığında bu işler tam randımanla çalışmayabilir, o zaman da sıkıntı, yani dediğin gibi olmuyor. Ha bazal metabolizma ile günlük kalori ihtiyacında makul bi kalori açığı verirsen, o zaman kilo verirsin ama 5 günde 1 kilo olmaz o, 1 ayda 5 kilo olur belki ama o da ütopik bir sonuç olur yine de.


angelus
(17.08.18)
"çoktan çok, azdan az gider"


silver apple
(17.08.18)
(7)

ABD Uçak Bileti

Ocak ayı için Miami'ye uçak bileti almak istiyorum.İstediğim tarihlerde şu an 500 USD Londra aktarmalı British Airways ve 3.300 TL aktarmasız THY var. Neredeyse aynı fiyat yani. Daha önce Londra'ya BA ile gitmiştim, Pegasus'tan hallice yedi. Dublin'e THY ile gitmiştim fena değildi.Ama ilk defa böyle
Ocak ayı için Miami'ye uçak bileti almak istiyorum.

İstediğim tarihlerde şu an 500 USD Londra aktarmalı British Airways ve 3.300 TL aktarmasız THY var. Neredeyse aynı fiyat yani.

Daha önce Londra'ya BA ile gitmiştim, Pegasus'tan hallice yedi. Dublin'e THY ile gitmiştim fena değildi.

Ama ilk defa böyle uzun uçak yolculuğu olacak. O yüzden hangisini tercih etmeliyim kararsızım.

Sizce?

Aktarmalı nın tek avantajı kısa bir mola vermek sanırım. BA uzun uçuşlarda nasıldır bilmiyorum.

Bir de fiyat nasıl, daha düşer mi yoksa belirli aylarda mı düşer ya da dövizin artacağını varsayarsak alayım gitsin mi?
vazife
(17.08.18)
thy hemen al düşmez


basond
(17.08.18)
thy kesinlikle.


allanpoe
(17.08.18)
Thy tabi.


kuehles blondes
(17.08.18)
thy. lufthansaya da bak derim ama


oscar
(17.08.18)
Dönüş tarihi belliyse gidiş-dönüş almak daha uyguna gelebilir.


opethian
(18.08.18)
aktarmasız her zaman candır. thy ile uzun mesafe pişman olmazsınız. fiyat ucuz bile kalmış bence kur oynaklığından. normalde aktarmalının çok daha ucuza gelmesi lazım ki değsin.


ozdek
(18.08.18)
icerden biri olarak soyleyeyim, aktarma pismanliktir, thy yi hemen al


alttaraf
(18.08.18)
(17)

kardeş vs. ben, kim haklı?

kardeşim bir ay önce doktora muayene oluyor. orada da iğne fobisinden bahsetmiş. bir ay sonra doktora kontrol amaçlı gidiyor. doktor da siz iğne fobisi olan hastaydınız değil mi diyor. doktor da bundan on yaş falan büyük. adamın bunu bir ay sonra hatırlamasını kendisinden hoşlanma ihtimali olabilece
kardeşim bir ay önce doktora muayene oluyor. orada da iğne fobisinden bahsetmiş. bir ay sonra doktora kontrol amaçlı gidiyor. doktor da siz iğne fobisi olan hastaydınız değil mi diyor. doktor da bundan on yaş falan büyük. adamın bunu bir ay sonra hatırlamasını kendisinden hoşlanma ihtimali olabileceğine yoruyor. değilse devlet hastanesinde çalışan doktor bir ay sonra niye hatırlasınmış. ben de abarttığını düşünüyorum. sizce kim haklı?
ikilem
(17.08.18)
haklılığa karar vermek için doktorun düşüncesini bilmek lazım, siz çekiniyorsanız adını verin ben ulaşıp sorarım.

kazık kadar adam/kadın olmuş hala iğneden korkuyor gibi bir imajla da hatırlıyor olabilir, hemen hoşlanmaya vurmuş olması kardeşinin de ondan hoşlandığını düşündürttü. onu da sorayım mı, sevgilisi var mıymış diye?


Bruce
(17.08.18)
siz haklısınız


abartmış siz haklısınız


basond
(17.08.18)
Hoşlanmıyor demek müneccimlik olur ama eldeki veriler de hoşlandığı anlamına gelmez. Yani bu bakış açısıyla hemen herkes aşık olmuş olabilir kardeşinize. Ben de çok lüzumlu şeyleri unutup alakasız detayları anımsayabiliyorum insanlar hakkında. Abartmış demek yanlış olmaz.


nihayet
(17.08.18)
kardeşin gülücüğe odaklanmış, haklı ya da haksız olmak önemsiz. bırak eğlensin çocuk neden haklı olmaya çalışıyorsun ki? doktor çok mu yakışıklı?


Doktorlar hastanenin sistemine hastayı hatırlamak için not koyuyorlar. Çoğu zaman da sistemden gördüğü şeyi kendi hatırladığı bir bilgi gibi soruyor hastaya. Bunun sebebi hastayla daha yakın bir iletişim kurmak. Art niyetle yapılan birşey değil yani. Belki o notu gördü sordu, belki gerçekten hatırladı. Doktorlar da insan sonuçta bir hastasını beğenebilir ama begense daha fazla soru sorardı heralde.


curukturpkokusu
(17.08.18)
@Bruce aman duymasın mahveder beni :)
@nickimin hakkini veremedim ben görmedim de bizimkine göre fena değil.
@curukturpkokusu kardesime göre not mot falan yok. baya baya hatırladı diyor.


ikilem
(17.08.18)
Kardeşin doktordan hoşlanmış +1
Birinden hoşlanınca bana da oluyor öyle. Onun da benden hoşlanmasını istediğim için her hareketini o yönde yorumluyorum. “Oha merhaba dedi ve güldü afsgs <3 <3 kesin o da bana aşık :))))” şeklinde. Ancak içten içe biliyorum ki öyle bir şey yok.


Sen haklısın, abartmış kardeşin.


ben hatırlasam sapık / abaza veya en kötü mal olurum, doktor hatırlayınca hoşlanmış oluyor :)

doktorluk süper lan.


Abartmanin otesi hem de. Guldu benlen evlenecek modundan acilen kurtulmasi lazim kardesinizin. Dusman basina ahah.


muti
(17.08.18)
Adam doktor olmuş, bu da demektir ki, balık hafızalı biri değil. İğne fobisi de, yetişkinlerde çok rastlanan bir durum değil. Kardeşinizin de, biraz akılda kalan bir tipi/özelliği varsa, hatırlamıştır. Bence çok umutlanmasın:)


agluna
(17.08.18)
Bence abartıyor, ama umarım haklıdır.


lcha
(17.08.18)
Hoşlandığı kanaatine varılsa ne olacak ki ? :)
Hoşlanmıyor ama değişik gelmiş iğneden korkuyorum demesi, aklında kalmış işte


megalomaniac
(17.08.18)
Eldeki verilerle bilemeyiz de büyük ihtimalle öylesine hatırladı. Ayrıca kimi insanların insan hafızası çok iyi olur. Kişiyi ve onla ilgili bilgileri unutmaz.


kardesin agir kezban


hot potato
(17.08.18)
Siz haklısınız tabii ki. Kardeşiniz herkes bana aşık sendromuna yakalanmış sanırım :D bu yorumları da ona okutun. Herkes aynı şeyi söylüyor zaten. Demek ki gariplik var. Doktor sevgilisi olanlar bu tarz insanlardan bıkmış durumdadır. İlle nişanlı ya da evli olup yüzük takmak zorunda mı? Adamın belki sevgilisi var? Belki yüzük takmayı sevmiyor? O yaşta iğne fobisi olan az rastlanır. Ondan hatırlamıştır.


meyveli tartolet
(17.08.18)
(11)

Evli, eski sevgilinin sürekli feysten eklemesi.

Arkadaşlar, eski erkek arkadasimla ayrilali belki 5 yil oldu. evlendi. Her yil 3, 4 kere facebooktan, instagramdan arkadaslik teklifi geliyor.Ben arada bu hesaplarimi silip tekrar actigimdan engellemeyi unutuyorum ya da baska hesapla ekliyor.Kabul etsem, ya bak ne kadar mutluyum pozlari mi verecek y
Arkadaşlar, eski erkek arkadasimla ayrilali belki 5 yil oldu. evlendi. Her yil 3, 4 kere facebooktan, instagramdan arkadaslik teklifi geliyor.
Ben arada bu hesaplarimi silip tekrar actigimdan engellemeyi unutuyorum ya da baska hesapla ekliyor.

Kabul etsem, ya bak ne kadar mutluyum pozlari mi verecek ya da reddettigimde 'çekemedi' falan diye mi dusunuyor anlamadim. Bir de evli yani niye boyle bisey yapiyor ki.
Yanlislikla eklemis olsa neden geri cekmedi?

Amaci ne anlamadim yani.
Ben terketmistim. Hic oyle arkadas kalalim insani degildir.

Ne yapayim ben buna? Icimden esinden, kaynanasina kadar yazasim var boyle boyle diye ama pisliktir, cok bulasmak istemiyorum.
wishmaythşngs
(16.08.18)
Feyk hesap aç. Oradan sevgilin yazıyormuş gibi yaz. Ama ne yazacağını bilemedim.


durgunfoton
(16.08.18)
evlilikten sıkılmıştır, "şansımı deneyeyim, belki o da istiyordur, arada iki tıklatırım" diye düşünmüştür. bence kabul etme, hiçbir şekilde görüşmek/listeye eklemek istemediğini yaz. ısrar ederse eşine söyleyeceğini söyle.


tabudeviren
(16.08.18)
Agir Mal bence eksi sevgilin. Hic cevap bile verme


hot potato
(17.08.18)
Sevişmek istiyor, açık ve net.


xdenizx
(17.08.18)
Hiç muhattap olma bas engeli.


naksidil
(17.08.18)
"Görüşmek istemiyorum, ekleme bir daha, eşine söylerim" veya bunun gibi hiç bir şey deme. Bas engeli ve spamı geç.


John Bloor
(17.08.18)
İlk çıktığında 1-2 ay kullanıp bırakmıştım. ondan sonra hiç kullanmadım facebook'u. bana mütemadiyen haftada bir, ayda bir, hatta bazen birkaç günde bir mesaj gönderiyor, "you have 16 new notifications" gibi. Bir de bazen linkedin gibi siteler sizden habersiz bir şekilde bulduğu contact'larınıza davetiye vs gönderebiliyor. Acaba böyle bir şey olabilir mi?


puc
(17.08.18)
engelle.


elorelia
(17.08.18)
engelle +1


basond
(17.08.18)
Gizli,saklı,heycanlı sex istiyodur. Engelle


izmitcan
(17.08.18)
engel engel engel


benaslindayohum
(17.08.18)
(13)

Prezervatif Sorusu

Prezervatif takılıyken orgazm olduğunuzda, spermin gidecek yer bulamaması neticesinde rahatsızlık verici bir his oluşuyor mu sizde de?
Prezervatif takılıyken orgazm olduğunuzda, spermin gidecek yer bulamaması neticesinde rahatsızlık verici bir his oluşuyor mu sizde de?
elf of darkness
(16.08.18)
Hayır. Doğru şekilde kullandığına emin misin?


clever
(16.08.18)
bu yüzden prezervatiflerin ucu bombeli ve bu yüzden prezervatifi takarken içeride hava boşluğu kalacak şekilde takmak lazım.


Bruce
(16.08.18)
Bruce +1


fasulyek
(16.08.18)
Yoo ucundaki kısma gidiyor işte


ananiyimioguz
(16.08.18)
i.hizliresim.com

şöyle yap tam olarak.


nhk ni youkosu
(16.08.18)
Hayır


Delay Fuze
(16.08.18)
Doğru kullanıyorum ama o boşluk yeterli gelmiyor.
Yine bu berbat hissi yaşıyorum.


elf of darkness
(16.08.18)
Hava varsa yanlara doğru devam ediyor zaten. Bilmiyorum hiç rahatsız etmedi. Zaten o an alev almış oluyor, zevkinde falan oluyorsun. Ucundaki hissiyatı hisseden var mı başka aramızda? Tuhaf geldi.


ananiyimioguz
(16.08.18)
Sivi zaten, ne Kadar baski yapabilir.


baldur2
(16.08.18)
Arada beni de rahatsız ediyor ama hangi durumlarda olduğunu takip etmedim açıkçası. Ucundaki rezervuarın hacmi çok küçük zaten. Azıcık dolsa baskı oluşturması normaldir.


synesthesia
(17.08.18)
büyük boyutlu olanları dene. aynı problemi ben de yaşadım, model değiştirdiğimde sorun çözüldü.


hybrid427
(17.08.18)
Küçük boy kullanıyor olabilirsin, bir büyüğü dene.


genetik olarak fazla sıvı boşaltıyor olabilir testisleriniz buda taşkınlık vs hissi yaratıyor olabilir. ancak bu erkekler arasında pek hissedilen bir his değil.


basond
(17.08.18)
(9)

hafta sonu tatile gitmeyecekler

ne yapicaklar?final.
ne yapicaklar?

final.
baldan kaymak
(15.08.18)
Gezinicem öyle buralarda. Bir yerlere gitmeyen 2-3 tane arkadaşım var, onlarla takılıcam artık.


çalışıyorum.


Hasta babanneme, hasta kedime ve hasta olmayan ama bir Türk erkeği olan babama bakacağım o yeaa.


inawen
(15.08.18)
fransizca ogreniyorum, olumune yuklenecegim.


cedex
(15.08.18)
En güzel tatil evde olup hiçbir sorumluluğunun olmaması.

Aslında iş nedeniyle uzun süre sonra ilk kez ders çalışmak bile isteyebilirim içimden gelirse.


Traveller
(15.08.18)
Hafta sonu İstanbul’a gideceğim. Topkapı sarayı ve yerebatan sarnıcı listemizde İstiklal’de yürüyüp Galata’ya çıkacağız. Islak hamburger de yenilecekler listesinde. Son olarak biraz Eminönü’nde gezineceğiz. Pazar da adalar turu yapıp geri dönmek planımız.


naksidil
(15.08.18)
ev taşıycam, hem çıkacağım hem gideceğim evi temizliycem, vakit kalırsa çalışıcam biraz vs


der meister
(15.08.18)
İstanbulun en güzel zamanı=Kurban bayramı tatili. Gezicem muhtemelen,anadolu yakasında keşfe çıkıcam.


ırene adler
(15.08.18)
çalışacağım tüm hafta


basond
(17.08.18)
(4)

yurtdışında kredi kartından geçilen tutar?

geçen ay yurt dışında yaptığım harcamalar kartta asgari borca yansımadı. o harcamalar için ayrı hesap özetimi gelir? işbank maximiles kartı.harcamaları hesap kesim tarihinden önce yaptım.
geçen ay yurt dışında yaptığım harcamalar kartta asgari borca yansımadı. o harcamalar için ayrı hesap özetimi gelir? işbank maximiles kartı.

harcamaları hesap kesim tarihinden önce yaptım.
mikahakkinen
(15.08.18)
sisteme geç düşüyor bazen 10 günü buluyor düşmesi hesap kesimden bir hafta önce falan yaptıysanız provizyon bekleyen işlemlerde duruyordur.


basond
(15.08.18)
Döviz tutarların asgari ödemesi %100 oluyor Garanti'de.
Onu bir kontrol et.


cakabo
(15.08.18)
vakıfbankta dolar için ayrı ekstre geliyor. belki işbank da öyledir.


şubatsonrası
(15.08.18)
eger kartinda usd ekstresi aktif ise onun ekstresi ayri olacak. TL ekstrede gozukmez


crucio
(15.08.18)
(3)

Dolara çok şaşırdım. Ne oldu da bu kadar düştü?

elimde 1000 dolar olsa da dolar kadar param sadece değerini korudu. o yüzden düşmesi daha karlı benim açımdan.yalnız birkaç günde yüzde 40 kadar yükselip yüzde 14 düşmesi ve düşmeye devam etmesini anlamaya çalışıyorum. bir yerden para mı geldi ülkeye?
elimde 1000 dolar olsa da dolar kadar param sadece değerini korudu. o yüzden düşmesi daha karlı benim açımdan.

yalnız birkaç günde yüzde 40 kadar yükselip yüzde 14 düşmesi ve düşmeye devam etmesini anlamaya çalışıyorum. bir yerden para mı geldi ülkeye?
ya ben lan neyse
(15.08.18)
katar 15 milyar ateşledi diyorlar ama gerçek mi bilmiyorum


basond
(15.08.18)
şundan dolayı diyorlar, %50 imiş %25'e çekmişler.
uzmanpara.milliyet.com.tr


Bruce
(15.08.18)
Dün gece faiz yükseltildi. Gösterge faizi %28


(2)

3 saatlik videoyu dönüştürme

Merhabalar https://www.youtube.com/watch?v=j4OuCMnY43EŞu videoyu mp3 formatına nereden çevirebilirim?
Merhabalar

www.youtube.com

Şu videoyu mp3 formatına nereden çevirebilirim?
Tifa Lockhart
(15.08.18)
(17)

0.01 tllik borç için icraya verilir miyim?

3 ay önce taşındım uydunetten internetimi iptal ettirdim iki tane fatura çıktı onları ödedim buraya kadar hiç bir sıkıntı yok. O ödediğim ikinci faturadan birini 1 gün geciktirmişim bana gecikme faizi koymuşlar 0.01 tl diye utanmadan bir de buna fatura çıkarmışlar mesaj geldi son ödeme tarihi şudur
3 ay önce taşındım uydunetten internetimi iptal ettirdim iki tane fatura çıktı onları ödedim buraya kadar hiç bir sıkıntı yok. O ödediğim ikinci faturadan birini 1 gün geciktirmişim bana gecikme faizi koymuşlar 0.01 tl diye utanmadan bir de buna fatura çıkarmışlar mesaj geldi son ödeme tarihi şudur diye. Müşteri hizmetlerini aradım fatura kesildiği için yapcak bir şey yok ödemeniz lazım dediler. Ben bunu ödemicem bu sıcakta 1 kuruşluk fatura ödemek için gitmeyeceğim dedim ama ödemeniz lazım dedi ödemicem yaptırımı ne olcak dedim, avukata vermeye kadar gidebilir dedi gerçekten inadımdan gidip ödemicem ben bu faturayı başıma ne gelir mal varlığıma el konulur mu :D
pastörizesüt
(15.08.18)
Ama inadiniz cok anlamsiz. Tahakkuk etmis bir borc bu. Odemeniz lazim. Yoktan yere 700-1000 arasi avukat masrafi odersiniz.


1000 katına çıksa 1 lira ödersin aga sıkıntı yapma.
ayrıca bu sıcakta x lira için fatura ödemeye gidemem demek de biraz şımarıklık olmuş.
naparsan yap, müşteri temsilcisine neden özel sıkıntılarından bahsediyorsun ki?


Verilirsin, borcuna sadik ol.
Sizin gibiler yuzunden ulke bu hale geldi.


acemi
(15.08.18)
Yahu söyle müşteri numaranı internet şubesinden ödeyim ben. 1 kuruş için gerek yok böyle strese falan :).


Abdurrahman
(15.08.18)
1000 katına çıksa 1 lira ödersin durumu değil. Avukat parası ödetiyorlar. Gereksiz işte.


Ben de ödeyebilirim hahaa. Verilirsin icraya.


ırene adler
(15.08.18)
İnternetten ödense öderim zaten, kapatılmış üyelik için internetten ödenmiyor. Ne kadar çok kraldan çok kralcı varmış burda bence müşteriye 1 kuruşluk fatura çıkarmak asıl şımarıklık


pastörizesüt
(15.08.18)
Yahu ne kralı kralcısı, adamlar saçma bir şey yapmışlar (ki bence muhasebe işinde 1 kuruş bile önemlidir, ciddi sıkıntılar yaşatabilir) sen de onlardan daha saçma tribe girmişsin. Bu saatten sonra ben adamların yerinde olsam icraya verir avukat parasını da ödetirim sana :D. Hanginiz hukuki olarak haklıysa o kazansın ne diyim ben sana.


Abdurrahman
(15.08.18)
1 kurusluk fatura cikarayim diye ugrasmiyorlar, yazilimci o sekilde kodluyor. 1 kurus eksik olsa hesap denklesmiyor.

Sonra muhasebe agliyor, debug'da o satiri atlatiyorsun.
Biz en son dayanamayip 50 kurusluk "bunu da boyle idare et" satiri koymustuk. Sonra o da yetmedi 1 tl yaptik. 1 liradan 50bin musterin varsa 50bin tl zarar ediyorsun.

Sana o faturayi yollamalari onlar icin daha maliyetli, ama mahkemeye dusersen hakli bile olsan her turlu uydunet kazaniyor. Ben denedim kazandilar.


acemi
(15.08.18)
@abdurrahman onların yaptığının saçma olduğunu kabul ediyorsan tamam :D ben zaten olay çok saçma olduğu için böyle tribe girdim

@acemi tam olarak düşündüğüm şey buydu atıyorum 50 kuruşun altına fatura çıkmasın diye kodlanamaz mı diye. bence ayıp böyle fatura çıkarmak dalga geçer gibi


pastörizesüt
(15.08.18)
Cikarilir ama devamli musteriysen cikar, bu ay 1 tl borcun varsa diger aya aktarilir. Su faturalarinda gorursun bunu. Bazi aylar cok dusukse fatura bile gelmez.

Ama sen artik musteri degilsin hesabi denklestirip kapatmalari gerekiyor.


acemi
(15.08.18)
@pastörizesüt: hayır kodlanamaz. her gelir/giderin kapanması gerekir.
ayrıca bunun kralcılıkla alakası yok, o faturayı ödemen gerekir. dediğim gibi adamların muhasebe hesaplarını kapatmaları gerekiyor.

ayrıca eğer ödemez ve inat edersen avukata kadar gider işe ve ciddi bir para ödemek zorunda kalabilirsin.

seneler önce hsbc, seneler öncesinden kalan 1 ytl borcum için aramıştı. utana sıkıla ödemezseniz avukata devretmek zorunda kalacaz, lütfen ödeyin demişti.


teritori
(15.08.18)
Evet icraya verirler.Maalesef bunu yaşayan tanıdıklarım var :/ Bir an önce ödeyin.


blue serenity
(15.08.18)
Peki onlar para üstü verecek mi acaba :)


cevahir
(15.08.18)
verebilirler.

verirlerse 450 gibi bir vekalet ücreti ekler avukat.

450,01 i ağlayarak verirsin (umarım olmaz)

bunla da bitmez, icra dairesi de bir 100 ekler.

olur 550. (yorumsuz). sonrasında avukat paracıklarınla n11.com'dan parfüm alır. O parfüm havada dağılırken kamera zoom out yapar ve hayatın anlamsızlığına aynı şekilde vurgu yapar.


binder dandet
(15.08.18)
arkadaşlar yazmış avukat masrafı çıkar boşa müsait bir zamanında git 5 kuruş olarak öde tabi.


basond
(15.08.18)
ziraat beni buna benzer ( 20 kuruş) bi borç için çok yormuştu. 2 aylık gecikmede 30 lira faiz ödedim. düşün artık gerisini.


(27)

ilginc tatil teklifi

selam, samimi arkadasim sordu ve biraz sert yaklastim galiba olaya ama durum soylebu arkadasima birlikte is yaptiklari baska bi firmanin patronu tatile cikmayi teklif ediyor, her seyi ben karsilicam diyor. bizimki de biraz galiba buna tavlanıyor. adam evlenip boşanmış bunda sıkıntı yok ama kızn sevg
selam, samimi arkadasim sordu ve biraz sert yaklastim galiba olaya ama durum soyle
bu arkadasima birlikte is yaptiklari baska bi firmanin patronu tatile cikmayi teklif ediyor, her seyi ben karsilicam diyor. bizimki de biraz galiba buna tavlanıyor. adam evlenip boşanmış bunda sıkıntı yok ama kızn sevgilisi var. her seyi gectim iki uc gecelik bi sey olacagi belli. ben kendimi yerine koyuo asiri tepki verdim dusunmedine bile sinirlendim ama biraz haksizlik ettim galibax siz ne yapardınız bu teklif karşısında? bence cinsel birliktelik de olacak cünkü.. açık açık konuşmamışlar.
blacksky
(14.08.18)
siz haklısınız.


tabirimekruh
(14.08.18)
Bu bildiğin planlı aldatma. Ben böyle bir arkadaşım olsun istemezdim. Ne yaparsan yap derdim.


dissendium
(14.08.18)
e samimi arkadasınsa sor? eksın olacak evet derse yazıklar olsun sana verdigim emeklere dersin.


imnotsureabout
(14.08.18)
neyi sorayım :) kız açıkla anlattı bana akıl da sormadı bu arada ben parladım. galiba böyle anlık aldatma durumları insanları heyecanlandırıyor bana öyle geliyor. üç günlükl bir eşy sonra herkes hayatına bakacak gibi bi düşünce hakim benim arkadaşta da .


blacksky
(14.08.18)
"her seyi ben karsilicam diyor."

arkadaslar baya kibar cevaplamis, benim literaturumde bu meslegin adi baska.


brkylmz
(14.08.18)
Arkadaşın, sevgilisini gözden çıkarmış da sevgilisi buna bir şey demiyor mu ? haberi yoksa daha büyük bir sıkıntı.


biravekahve
(14.08.18)
haberi tabii ki yok.. @brkylmz işte ben de onu dedim
ama sanırım sevgilisi ılmasa ve adam aynı yeklifi yapsa kız da kabup etse o kadar anormal gelmezdi


blacksky
(14.08.18)
planlı aldatma yokki ortada, arkadaşın metres olmuş :)
işte bunlar hep instagram yüzünden bozulan toplum.


acemi
(14.08.18)
aksi fikir çıkacak mı merak ediyorum


blacksky
(14.08.18)
Arkadaşının sevgilisine ifşa et durumu. Arkadaşının sevgilisiyle 2-3 günlük tatile çık. Cinsel birliktelik olmasın aranızda ama arkadaşın intikam zannetsin.


etki
(14.08.18)
Olay çirkin. Iki insan napiyorsa yapsın ama bir insan aldatılıyorsa orada baska bir çirkinlik daha var. Ama Sizin tepki vermeniz gereksiz. Mesafe koyarsiniz, boyle bir insanla arkadaslik etmezsiniz ama sert tepki vermek size düşmez.


aquarium
(14.08.18)
Arkadaşının boyu 170 üzerinde ve bmi 23ün altındayda hem masrafları karşılıyor, hem de dönüşte 500 dolar veriyorum. Yeterince yakışıklı bir o kadar kaslıyım.


valentinov
(14.08.18)
Karışma karşında yetişkin bir birey var ve ne istediğine karar verebilir. Eğer birini yargılayacaksa. Inunla yakın arkadaş olma.


fasulyek
(14.08.18)
ford escort az yakıyor diyorlar.
senin arkadaşa bu arabayı tavsiye et o anlar.


kimin eli kimin cebinde çarpık çurpuk ilişkiler. sevgilisine yazık..


Neill
(14.08.18)
(bkz: #75855487)


crucio
(14.08.18)
bunun bi tik ilerisi “sadece kaliteli ne istedigini bilen elit beyleri kabul ediyorum” seklinde. :D

O sevgili diye bahsi gecen cocuga da yazik. Insallah asik falan degildir de gunu gelince “en azindan bana taksimetre acmadi” der gecer


darkrocq
(14.08.18)
Hayret kimse eşek ve önüne koyulan ot ile ilgili atasözünden (ya da deyim) bahsetmemiş. Sanırım tatilin seksli geçeceği ve karşılıklı bir alışveriş/ticaret olacağı bariz belli olduğu içindir.

@valentinov'un teklifini görüyor ve arttırıyorum, diyecektim ki doların 6 küsür lira olduğunu hatırladım :)

Arkadaşlığınızı bitirin, bu alışverişi gerçekleştirmese de bitirin. Bunu düşünebilecek bir kadından size asla fayda gelmeyeceği gibi mutlaka bir ara zarar da verecektir.


John Bloor
(15.08.18)
Olayin senle ilgisi ne, arkadasin kabul edeyim mi etmeyeyim diye sana mi soruyor? Arkadasin kabul ettiyse gider yani senlik bir durum yok gorunuse gore.
Sorulacak bir sey yok ortada. Adam kizi kafalamis, 3 gun boyunca tik tik iste. Alan razi satan razi.
Su saatten sonra arkadasliga devam edeyim mi diye sorarsan sana kalmis tabii ama arkadasin biraz or**pu.


stavro
(15.08.18)
bana biraz günah çıakrması yapmış oldu yoksa bana sormuyor, bence gidecek gibi. neyse yapacak bi eşy yok ama ben böylr bi oaly yüzünden arkadaşlıgımı bitirmem, sogudum tabii


blacksky
(15.08.18)
Bitirmene gerek yok aslinda zaten. Etraftaki cogu insanin yaptigi seylerden birini gizlemeden yapmis sadece. Sana da zarari yok, arkadasligi etkileyen bir sey de yok.
Biraz or**puluk cogu kiside var.


stavro
(15.08.18)
arkadaşına söyle duygularının peşinden gitsin. o özgür bir kadın her şeyden önce. :D


datnet
(15.08.18)
Ben dürüstlüge cok önem veririm. Öyle birisinin dostluguna, arkadasligina cok güvenmezdim acikcasi.


chitosan
(15.08.18)
Aslında tatil teklifi ilginç değil. Arkadaşınız istediği gibi davranmakta özgür. Aşırı tepki vermek size düşmez. Tek sıkıntı arkadaşınızın sevgilisini aldatacak olması. Eğer sizi rahatsız eden bir tutum, davranış ise arkadaşınızla olan arkadaşlık ilişkinizi gözden geçirip sonlandırabilirsiniz.
Tabi olacak olan sevgilisine olacak ama umarım çocuk bir şekilde ayrılmayı başarır.


planlı aldatma +1


basond
(15.08.18)
aldatan aslında aldanmıştır, karakterinden ödün vermiştir. bir karakteri yoksa bilemem.

o açıdan sevgilisine söylesin, adamı boşuna ren geyiği yapmasın.


binder dandet
(15.08.18)
ben olsam kesinlikle bir şekilde kızın sevgilisine erişirdim. böyle şeylere dayanamıyorum sinirleniyorum. bu kadar aşağılık şekilde yapılmasına sinirleniyorum.


captainobvious
(15.08.18)
(17)

Donemeclerde vitesi dusurmeyi unutursak ne olur?

Soru basliktaki gibi, dalginligimiza geldi diyelim. 3 (veya dusuk hizda 2) ile donmeye kalktik ve arabanin titremesini fark etmedik. tam donerken araba iyice titremeye basladi ama vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin. Bu durumda ne yapilir? Donus esnasinda debriyaja
Soru basliktaki gibi, dalginligimiza geldi diyelim. 3 (veya dusuk hizda 2) ile donmeye kalktik ve arabanin titremesini fark etmedik. tam donerken araba iyice titremeye basladi ama vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin. Bu durumda ne yapilir? Donus esnasinda debriyaja basip (motorla baglantiyi kesmek icin) donus tamamlandiktan sonra 1e mi almaliyiz?
s0phiesw0rld
(14.08.18)
evet doğrusu motoru şanzımandan ayırmak(debriyaj) aksi halde motor deviri arabanın yavaşlamanasını engelleyecek frene basmaya devam edersen motor durup(stop edip) direksiyonun kitlenebilecektir frenler şişip frensiz kalabilirsin buda ayrı bir senaryo.


basond
(14.08.18)
Vites değiştirirken de direksiyon hakimiyetini kaybetmezsin.


Mahalle arasindaki donusleri kastettim. Hafif virajli yolu degil.


s0phiesw0rld
(14.08.18)
Debriyaja basarsan araç boşa düşer daha da hızlanır (Newton'un Hareket Yasaları Madde 1) Ben o durumda kalsam, biraz mesafe varsa, vitesi küçültebilirsem küçültürüm, küçültemezsem ne bileyim arkamda araç yoksa dururum ya da debriyaj+fren yapıp yavaşlarım, araç varsa o şekilde yola devam ederim ama tek başına debriyaja basmam. Debriyaj, dediğim gibi, tek başına aracı yavaşlatmaz, motor zaten devrini aldığı için aynı şekilde ya da daha hızlı bir şekilde devam eder araç.


angelus
(14.08.18)
Mahalle arasındaki dönüşlerde de kaybetmezsin. Otomobil çift elle sürülmesi elzem bir şey değil. F1 kullanmıyorsun, önerilen çift eldir yüksek hızda kontra yapabilmek için. Yoksa direksiyon tek elle çok daha rahat çevrilir.


mahalle arası yada değil eğer vites değiştirirken kontrolü kaybedeceksen araba kullanmayı daha iyi öğrenmek lazım.


biergarten
(14.08.18)
Valla 90 derece donuslerde donus esnasinda vitesi degistirmek zor geliyor. Bana gore en mantiklisi debriyaj ile frene basmak ve yavascana donmek eger donemec oncesinde vitesi kucultecek zaman yoksa veya arabayi durdurup vitesi kucultecek pozisyonda degilsem arkadan gelen arabadan dolayi.


s0phiesw0rld
(14.08.18)
@angelus

Bu arada debriyaja basmayi soylememin nedeni arac yavaslasin diye degil titremesin ve stop etmesind diyeydi. Onerileriniz guzel


s0phiesw0rld
(14.08.18)
Ben dönüşlerde neredeyse her zaman debriyaja tam basarım. Her an ani duruş yapmam gerekebilir. Tavsiye ediyorum. Döndükten sonra da vitesi 2 ya da 1'e alıp devam edersin.


dieis
(14.08.18)
arkadaş şaka yaptık, tiklemişsin. deneme sakın benim dediğimi, maazallah kaza yaparsın.


killerbee
(14.08.18)
otm. araba al.


nuisance
(14.08.18)
surucu kursuna git.

"vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin", "vites degistirmek zor geliyor". eger bu cumleleri kuruyorsan kusura bakma ama henuz yeterince tecruben ve direksiyon hakimiyetin yok demektir. nsa'da trafige cikman hem senin icin hem diger soforler icin tehlikeli. vites degistirmenin ve debriyaja basmanin nefes alip vermekten farki olmamasi lazim.


crucio
(14.08.18)
@dieis

evet debriyaja her turlu basmak iyidir, durmaya hazirlik saglar


s0phiesw0rld
(14.08.18)
(bkz: yarım debriyaj)


orient blue
(14.08.18)
Rica edeceğim araba kullanma fikrini unut. Hayatimda boyle sacma vites degistirmeme bahanesi gormedim. Tecrubelenip iyi bir şoför olacağına inanmiyorum. Tehlike arz etme daha fazla trafikte.


Eleştiriler haklı olsa da araç kullanmaman gerektiği gibi bir düşünce de o kadar saçma.

Zamanla eksiklerini düzeltir doğrusunu öğrenirsin, ama önemli olan kendini çok uzman şoför sananları değil (gerçekten iyi bir şoför olabilir, ama bu iyi bir eğitici olacağı anlamına gelmez) bu işin eğitimini veren otoriteleri dinlemen/okuman/izlemen gerekir.

Virajda vites değiştirilir, yükseltmek düşürmeye oranla daha kolay ve daha zevkli olsa da zamanla ihtiyacın olduğunda düşürmenin de viraj çizgisini bozmadan yapılabileceğini öğrenirsin.

Viraja girmeden önce mutlaka biraz yavaşlamalı, uygun vites, hız ve devir ile viraja girmeyi kendine alışkanlık yapmalısın.

Viraj çizgini bozmadan, sol el ile direksiyonu sabit tutarak ya da viraja uygun kibar hareketler ile kumanda ederek bi yandan da kibar ve akıcı bir şekilde vitesini düşürebilirsin.


John Bloor
(15.08.18)
neden direksiyon hakimiyetini kaybedesiniz ki. zaten sokak arası donus diyorsunuz fren yapmakta da bir sakınca yok.


(6)

spor salonu seçmece (ankara)

hayatımda ilk kez spor salonuna gideceğim, açıkçası seçerken neye dikkat etmem gerektiğini dahi bilmiyorum. ilk etapta hocanın benimle ilgilenmesi her yerim sakat olduğu için önemli - işte program yazılsın, hareketler bir kez de olsa gösterilsin (daha doğrusu ben yaparken izleyip yönlendirsin) vs. b
hayatımda ilk kez spor salonuna gideceğim, açıkçası seçerken neye dikkat etmem gerektiğini dahi bilmiyorum. ilk etapta hocanın benimle ilgilenmesi her yerim sakat olduğu için önemli - işte program yazılsın, hareketler bir kez de olsa gösterilsin (daha doğrusu ben yaparken izleyip yönlendirsin) vs. bunu istiyorum. ötesi çok da önemli değil çalışabildiğim sürece. amacım artık bunu alışkanlık haline getirmek. dolayısıyla önümüzdeki 3-4 yıl gidebileceğim bir yer olsun istiyorum. horoz dövüştürülen bodrum katı salonu olmasın (aslında öyle daha iyi gibi sanki) ama böyle şıkır şıkır çok lüks bir yer de istemiyorum, hem param yetmez hem de fakir ruhuma ağır gelir öyle ortamlar.

***

ev-okul arasında yol üstünde dream sports center diye bir yer var, cebeci'de sanırım. gitmiş olan var mı? önerir misiniz? fiyatı macfit'ten bir tık daha uygun.

orası olmazsa macfit ankamall düşündüm. dikimevi metrosuna yürüyerek 15 dk falan, gerçi sonra 6-7 durak (aktarmalı) gitmek gerekiyor ama istanbul denen skik yerde yaşadığım için bu mesafe bana pek koymaz, haftada 3-4 kez gidilmeyecek yol değil.

***

son olarak, ilk gittiğimde yanımda ne olsun? takım elbiseyle gitmeyeceğim tabii ki ama yolu yordamı hiç bilmiyorum. bi de her spor salonunda duş alınır di mi, bu normal bi şey? bir saat köpek gibi terleyip o halde metroya binilmez çünkü, ayıb.

genel olarak tavsiyelerinize açığım. yer olarak da başka bir salon önerebilirsiniz, mümkünse aylık 100-125 lirayı geçmesin çünkü üzerine çıkmam çok zor. cebeci, kurtuluş, sıhhiye, kızılay vs. o taraflarda herhangi bir yer olur gibi.

(tikler gecikebilir ama vereceğim ölüm bizi ayırana dek)
der meister
(14.08.18)
en önemli etken evine yakın olması

sonrasında duşları nasıl alet sayısı nasıl kalabalık saatleri nasıl bunları öğren ona göre tenha saateri seçebilirsin aletler önünde sıra beklemek bıkkınlık verebilir.


basond
(14.08.18)
@basond, sabah saatlerinde gideceğim için kalabalık pek sorun değil aslında, yani sabah 7-12 arası hiçbir spor salonunun çok yoğun olacağını sanmıyorum. yanılıyor muyum? haftanın üç günü dersim var sadece. o günlerin birinde de ders geç olacak yüksek ihtimalle. yani haftanın 5 günü sabah erkenden gitme şansım var. en azından çok yoğun olmadığı zamanlarda.

eve en yakın bu dream sports center, yürüyerek 15-20 dakika ama neden bilmiyorum pek içime sinmedi. küçük duruyor. taam ben de rambo değilim, ilk etapta zaten çok ekipmana ihtiyacım olmaz ama neblim pek içime sinmedi gibi. öte yandan macfit'in de ismi zaten diyet hamburger gibi. kararsız kaldım.


der meister
(14.08.18)
açıkçası kullanacağın 5-6 makine var değişik varyasyonlarla bi sürü hareket yapıyor dambıl falan derken yeterli olur da dediğim gibi kalabalık olması canını sıkar bir süre sonra garip triplere giriyor insanlar orada

kardiyo aletleri de olması gerekli tabi koşu bandı vs gibi yoksa sadece ağırlık yada sadece fitness salonu falan kesmez bir süre sonra

programa uy ve düzenini bozma en dandik salon bile baya şey katar.


basond
(14.08.18)
Sevgili meister,

Öncelikle basond bir konuda çok haklı. Evine yakın olması en önemli etken. Özellikle de ilk başlarda, o disiplini ve alışkanlığı kazanana kadar bu gerçekten kritik bir husus. Yıllarını vermiş insanlar bile, evine uzakta olduğu için yeri geliyor üşeniyor gitmeye.

Bunun haricinde, çoğu yer o saatlerde kalabalık olmaz ama sen teoride planladığın sabah gitme işini pratikte ne kadar uygulayabileceksin ya da ne kadar dayanabileceksin o da önemli. Bunu neden diyorum? Çünkü insan genelde sabahları çok güçlü olmaz ve bu bazılarında çok çok daha belirgin olur. Ha, ama sen en azından ilk etapta çok ağır çalışmayacağın için sorun olmayabilir de.

İlk etap deyince, içine sinmeyen yer konusunda da şöyle bir şey yapabilirsin: Aylık, 3 aylık vs. fiyatlarını öğrenirsin, ilk etapta 1 aylık üyelik yaptırırsın, duruma bakarsın. Beğenirsen 3 aylık, 6 aylık vs daha uyguna gelen bir şekilde yenilersin üyeliğini.

İlk bakacağın şey, aletler eski mi yeni mi, yeterince alet -özellikle de istasyon- var mı, kalabalık mı, soyunma odası nasıl, duş sayısı ve temizliği ne alemde ve tabii ki gelen tipler ve salonun sahibi/çalışanları nasıl?

Duş içinse, tabii ki duş almak normal, alabilirsin elbet. Ama bunun da bir adabı vardır, bazı hayvanlar lifini, kesesini alıp yarım saat hamam keyfi yapıyor. Spor salonundaki duşun amacı, terini atacak kadar duş almaktır. Bunun da ideali 5 dk falandır. Az kas yapınca o hayvanları döverek uyarabilirsin. Böylece bu spora ve insanlığa küçük bir katkımız olur.


skooma
(14.08.18)
Bu dream sport center mcdonald's'ın yanındaki mi? Siyasal'ın hemen çaprazı? Oysa eğer evet pek mükemmel gözükmüyor ama arkadaşım 3 4 ay gitti, memnun kaldı bir şikayetini duymadım. Cebeci'den ankamall'e spor için gidilmez bence burayı bi dene 3 ay falan.


signore
(14.08.18)
@signore, evet orası. ankamall eve uzak ama okula (sıhhiye) bir durak metroyla. o açıdan uygun olabilir diye düşündüm. gerçi ders programı da belli değil daha, pzt-salı-çarş yapacak olurlarsa o günlerde üst üste üç gün ayu gibi salona gitmenin pek anlamı olmaz.


der meister
(14.08.18)
(1)

Doların durumu nolur?

Şu an dolar daha düşer mi ? 7 TL den alanlar uzun vadede zarar mi eder kar mı ? Sene sonunda ne kadar yükselir ?
Şu an dolar daha düşer mi ? 7 TL den alanlar uzun vadede zarar mi eder kar mı ? Sene sonunda ne kadar yükselir ?
sinx90
(14.08.18)
bir süre yükselecektir eğer sağlam reformlar yapıp üretmeye başlarsak ancak yükselme durup stabil kalır aksi halde daima yükselecektir ama şimdi ama 1 hafta sonra


basond
(14.08.18)
(15)

Demirim neden sürekli düşüyor?

İlk kez yaklaşık 10 yıl önce demir eksikliği teşhisiyle ilaç kullandım ve o zamandan beri şu döngüden çıkamadım: birkaç ay ilaç kullanıyorum, değerlerim normale dönüyor ya da doktor yeterli diyor bırakıyorum, 1-2 yıl sonra tekrar baktırayım diyorum yine düşmüş oluyor. Beslenme tarzımdan mıdır (et pe
İlk kez yaklaşık 10 yıl önce demir eksikliği teşhisiyle ilaç kullandım ve o zamandan beri şu döngüden çıkamadım: birkaç ay ilaç kullanıyorum, değerlerim normale dönüyor ya da doktor yeterli diyor bırakıyorum, 1-2 yıl sonra tekrar baktırayım diyorum yine düşmüş oluyor. Beslenme tarzımdan mıdır (et pek yemem, süt ürünleri severim), yalnızca böyle bir yatkınlığım var demek midir (altında bi şey aramayayım mı, sadece demir eksikliği yaşayan bir insanım o kadar mı?), yoksa başka bir sorunum olabilir mi? Teşekkürler şimdiden
ibb.co
mezzosprite
(14.08.18)
çay demir emilmini düşürüyordu çok içiyorsan bu da sebep olabilir


basond
(14.08.18)
Çay değil de kahve çok içiyorum. Günde ortalama 3 Türk kahvesi diyelim :/ Tek başına beslenme tarzıyla açıklanabilir mi?


mezzosprite
(14.08.18)
Ciğer yiyin biraz. 50 gramında sadece 3-4 mg demir var. Yiyemiyorsanız sonrasıyla Et haliyle ıspanak, lahana ve pekmez en yüksek demir kaynakları.


vücut genetiği neden oluyor demek ki kötü beslenme ile de daha kötü oluyor olabilir yada kan ile ilgili bir durum olabilir(bilmediğin kılcal damarlarda hissedilmeyen iç kanama gibi) doktor en doğrusunu bilir.
Bu arada benzerini babamda yaşadık iç kanama çıktı.


basond
(14.08.18)
Benim yeme içmeyle yükselmiyor, çay içmem, kahve içmem, ilaçla bile ittire kaktıra yükseliyor çok uzun zamanda.

Bir kaçak olabilir, araştırılması gerek deniyor genelde ama araştırınca bulunuyor mu ondan da emin değilim, zaten kadınlarda bu durumun olması çok da anormal değil.


hair freak
(14.08.18)
merhaba,

yıllardır demiri yükseltemeyen bir şahıs olarak artık demir ilaçlarını çöpe atmaya başladığım sırada bunların hep bağırsaklardan kaynaklı emilim probleminden kaynaklandığını öğrendim. doktorum süt ürünlerini tamamen kesti. bu biraz kompleks bir mevzu. eğer başka bir hastalığınız yoksa beslenmenizi düzeltip bağırsaklarınızı iyileştirmenin yollarını aramalısınız.


ruh i tibbiye
(14.08.18)
aynı ben. o kadar demirsizim ki şu an battaniyeyle oturuyorum. çayla, ciğerle, pekmezle olacak şey değil. benim doktorum pekmezle demiri bir puan yükseltmek için bir yıl her gün litre içmen lazım demişti. ama gene de beslenme tabi ki önemli. kan yapıcı şeylerden sonra çay ve süt ürünleri tüketmemek, ciğer, dalak, böbrek sakatatları ve bakliyatları bolca tüketmek gerek. en azından plasebo etkisi yapar.

size sadece kan tahlili mi yapıldı? bu tarz demir anemilerinde kolonoskopi ve endoskopi ile mide ve bağırsaklarda kaçak olup olmadığına bakılıyor.

size tavsiyem bir üniversitenin ya da araştırma hastanesinin hematoloji bölümüne gidin. bütün testlerinizi orada yaptırın, akdeniz anemisi için de test yaptırın. kolonoskopi ve endoskopi de yaptırın.

ha ben 3 yıl boyunca gittim, noldu, sonunda sadece kansız çıktım. gerçi şükür tabi.


halanne
(14.08.18)
www.ncbi.nlm.nih.gov
buradaki araştırmaya göre eğer durum anemi boyutuna ulaşmamışsa üzüm pekmezi etkili bir demir kaynağı. yani demir seviyeniz ilaçla normale yükseldikten sonra tekrar düşmesini önlemek için pekmez içebilirsiniz.
onun dışında yukarıda da bahsedildiği gibi, demir kaynaklarıyla (et, yumurta, baklagil vb) süt ürünlerini bir arada tüketmemek gerekiyor. örneğin ben dikkat ettiğim dönemlerde kahvaltıda yumurta yiyorsam yanında peynir, ya da öğle yemeğinde fasülye yiyorsam yanında yoğurt yemiyorum.


slow like honey
(14.08.18)
Kötü beslenmek eşittik yetersiz beslenmek değil. Babam cay/kahve icmeyen ve saglık ve spor delisi bir insan. Doktor asırı süt ürünü tüketmesine bagladı demir eksikligini. Demir emilimini yavaslattıgından, mesela demir ilacı alımında da önerilmiyor süt ürünü tüketmek.

Düzenli test yaptırıp takip edin derim. Demirce zengin besinleri sürekli eklemeye çalışın öğünlerinize uzun vadede.

Hiç fiziki bir sıkıntınızdan bahsetmemişsiniz. Bir sorununuz yoksa, panik haline düşmeyin gereksiz yere.


buf-e kür
(14.08.18)
Ben de kansizsizim. Su haplardan kullaniyorum alti ayda bir.

Yukaridaki arkadaslar sut urublerini hic mi tuketmiyorsunuz? Yogurt, peynir? Tuketmiyorsaniz zararli degil mi kemiklere? Bana annem neredeyse su gibi icirecek.


@geçerkenugradım ben ayrı öğünlerde tüketmeye çalışıyorum her zaman mümkün olmasa da. mesela yumurta yedikten sonra 2-3 saat bekliyorum süt ürünü tüketmek için. bunu düzgün uyguladığım dönemlerde demirim hiç düşmedi. ne zaman ki bozuyorum tekrar ilaç kullanmam gerekiyor.


slow like honey
(14.08.18)
Ben de ayni dertten muzdaribim. Ferritin degerim 2, daha once de 1.8e kadar dusmustu.
Doktor regl kaynakli olabilecegini soyledi ama ona ben ihtimal vermedigim icin beslenme tek sebep olamaz arastirilmali nereye gittigi diyor. Tabii ben useniyorum ama siz arastirin.

Bir de, kuzenim de boyleydi, yillarca arastirdilar çölyakli oldugu ortaya cikti ama diyete uymasina ragmen devam ediyor ara ara dususler. Ben de o sebeple sulalede genetik anemi olduguna inanmaya basladim.


yaraticinick
(14.08.18)
Belki saçma gelecek ama benim ferritin duşuktu. Dr ilaçsıcz asla yükselmez dedi. Kereviz yedim birde o sıralarda oruç tuttum. Ya ondan ya ondan bilmiyorum. Normalin üzerinde. İsteyene tahlilimi gösteririm.


for day to break
(14.08.18)
B vitamini yetersizse (et yemediğiniz için) ya da b vitamini emilimi bozuksa demir de düşer çünkü demirin vücutta tutulmasını b vitamini sağlar. Tedavi ile depolarsınız tedaviyi kesince tekrar eksiklik oluşur.


curukturpkokusu
(14.08.18)
Kadınsan adete bağlı olabilir.


(3)

Sense8 ne zaman açılıyor

İlk bölümü izledim de bşraz bayık geldi. Ne zaman açılıyor
İlk bölümü izledim de bşraz bayık geldi. Ne zaman açılıyor
regina phalange
(13.08.18)
valla ben ilk sezonu zorla izledim sarmadı ise çok zorlama derim


basond
(13.08.18)
pek açılmıyor, aksiyon ve sürükleyicilik beklentin varsa pek tatmin etmez. yine de 4-5. bölüme kadar karakterlerin tanıtımı gibi düşünebiliriz, sonrasında olaylar gelişiyor.
zaten dizinin olayı pek öyle açılmak akmak değil, daha çok karakterle empati yapmak üzerinden gidiyor. ortada bir akış var ama senaryonun ilerlemesi açısından, asıl olayı duygusal coşku bence.


Bruce
(13.08.18)
1.sezon ortaları diye hatırlıyorum ama kendine güzel bağlıyor. Sonra 2.sezonu hemen bitirmiştim. Karakterlerin sevimliliği, sevgi doluluğu olayları akışkan halde hissettirdi sanırım. Bence sabırla deneyimlenmesi gereken bir yapım.


(8)

Şu ekonomik sıkıntı ne zaman biter?

kriz denir mi bilmiyorum ama anormal bir durum olduğu kesin. adını uzmanlar koysun.tahmininiz var mı ne zaman sona erer?
kriz denir mi bilmiyorum ama anormal bir durum olduğu kesin. adını uzmanlar koysun.

tahmininiz var mı ne zaman sona erer?
ya ben lan neyse
(13.08.18)
şafak karanlık önce ilişkiler düzelmeli sonrasında ilişkiler düzelse bile yaptırımlar el altından devam edecek bu şekilde uzun süreceğe benziyor.


basond
(13.08.18)
Bugün bu konuda, ekşi şeyler'de de çıkan, immanuel tolstoyevski'nin bir yazısı var, mükemmel anlatmış. ona bakın derim ben, kendiniz karar verin:

seyler.eksisozluk.com

bu arada bu sıkıntı da değil, kriz de değil. şu anda olanlar, ülkenin kıyameti.


rusyayla dandik bir uçağın düşmesi mevzusu bile 1 yıla yakın sürdü. bu daha büyük bir olay.


Neill
(13.08.18)
1 yılı aşar +1


güneyli çocuk
(13.08.18)
birazdan trump f35 vermiyoruz diye açıklama yapacak(ki beklenen bir olay) sonrasında elinden gelen her ambargoyu koyacak bu durumda ona ayak uyduranlar önemli herkes görünürde eyvallah bizde ambargo koyuyoruz diyecek ama kim ne kadarını delecek ve başımızın çaresine nasıl bakacağız ilerleyen günlerde ortaya çıkar abd nin ne kadar ileri gideceğide muamma askeri hamle yapar mı yapmaz mı rahibi almak için bunu da ilerleyen günler gösterir ha ne kadar sürer kesin net bilgi vermek imkansız evet en kötü senaryo bu şekilde.
en iyi senaryo ise karşılıklı adımlar atılır herkes biraz geri vites yapar tansiyon düşer ama dolar geri 4 lere falan düşmez bu şekilde seyreder.


basond
(13.08.18)
"destek noktası" deyince ekonomist olduğunu zanneden hırbolardan değilim, ekonomi bilgim de çok kısıtlıdır ancak şahsi görüşüm en az 2-3 yıl daha devam edeceği yönünde. çünkü birincisi, yeni başlıyor. etkileri tam olarak hissedilmedi bile. ikincisi, bu rahiplik bir şey değil. türkiye'nin ödemesi gereken çok fazla borcu var ve buna karşılık bu borçları ödeyecek, bize para kazandıracak altyapımız yok. yapısal reform dedikleri de bu işte. ülkede ekonominin işleyişini değiştirmezsen bir şey olmaz. bugün katar'dan 300 milyar dolar gelsin, rusya'dan 500 milyar dolar gelsin, necmettin keynes'in dediği gibi şakkadanak art arda para sok... dolar 1 liraya düşse ne olur? mevcut sistem değişmediği takdirde, borcun vadesi geldiğinde yine aynı şey olacak; üstelik bu sefer borç da çok daha büyümüş hale gelecek.

dolar 20 lira olur, tüp kuyruğu oluşur demiyorum. diyemem. o kadarını bilemem ama şahsen yakın zamanda çözüleceğini düşünmüyorum. papazıydı, yaptırımıydı vs. bunlar ateşi harlıyor sadece. yoksa bunlar olmasa da ateş var, yakmaya devam ediyor.

bir de bence trump'ın f-35 vermeyeceğiz açıklaması şu an pek bir şeyi etkilemez. bu konu zaten aylardır konuşuluyordu, bugün ortaya çıkmış bir şey değil. yatırımcı pozisyonunu ona göre almıştır çoktan. yarın akşam tatile çıkacaksanız, bavulunuzu hazırlamaya uçuş saatinde başlamazsınız.


der meister
(13.08.18)
mevcut kafayla yillar boyu surebilir.

devlet buyuklerimiz ne zaman bakis acilarini degistirseler, nerede hata yaptiklarini anlayip kabul edip duzeltmeye karar verirlerse o zaman duzelir.


belki de yıllarca... çok ciddi dış politika kırılmaları yaşıyoruz. içeride anayasa değişti ve bu siyasi iktidar ve bakış açısı yıllarca gitmeyecek...


p133mmx
(13.08.18)
(18)

İnsan tek bir barfiks bile çekemez mi yaa? :((

Ayıp ayıp bana valla. Az önce bi video gördüm, hatun kişisi yavaşça ve nizami olarak çatır çutur barfiks çekiyor. Ben erkek olduğum halde bir tane bile çekemiyorum. En kısa yoldan ne yapabilirim? Barfisk çekebilmek için pazuları mı güçlendirmek gerekir yoksa o iş karışık hacı, sırt, bel, kalça, kalf
Ayıp ayıp bana valla. Az önce bi video gördüm, hatun kişisi yavaşça ve nizami olarak çatır çutur barfiks çekiyor. Ben erkek olduğum halde bir tane bile çekemiyorum. En kısa yoldan ne yapabilirim? Barfisk çekebilmek için pazuları mı güçlendirmek gerekir yoksa o iş karışık hacı, sırt, bel, kalça, kalf, adonis, göğüs, kanat toptan hepsini geliştirmelisin mi? Sinirim bozuldu akşam akşam. Dolar olmuş 7 ben 1 barfiks bile çekemeyeyim. :(
benzerini askeri denetlemede yaşadım o iş karışık hacı genel olarak kaslarım iyidir şınav mekik koşu vs hepsi tamam barfiks yok bende de.
Çalışa çalışa oluyor kanat kasları göğüs vs hepsi toptan güçlenmeli ve hergün barfiks çekerek kendini zorlayarak güçlenmelisin başka yolu yok.

ha her insanda farklı genetik doğası gereği farklı kas grupları gelişmiş olabilir normaldir sinir bozulacak bir durum yok.


basond
(13.08.18)
Barfiksi bırak ben bir tane şınav çekemiyorum :( bildiğim kadarıyla barfiks hem kol hem sırt ve göğüs kaslarını çalıştırıyo hatta karın da kullanılıyodur muhtemelen. anladığım kadarıyla kadınsın sporla uğraşmadan sırt ve göğüs kası güçlendirmek mümkün değil gibi yani ben hiç kendiliğinden sırtı güçlü kız görmedim. Ondan üzülme çalış :D


pastörizesüt
(13.08.18)
Askerdeki ruh hastası üsteğmen eliyle değil işaret ve orta parmağıyla çekerdi barfiksi. Pazuyla kasla alakası yok genel kondisyon ve vücut ağırlığının fazla olmaması ile alakası var. Bir de bu barfiks olayı anatomik açıdan çok da makbul bir şey değil. Barfiksle uğraşacağına git dışarda 1 saat yürü.


redskull
(13.08.18)
@pastörizesüt

Ne kadını yav taş gibi erkeğim ben ama barfiks çekemiyorum diye kız vermediler. Asdsadfgas


150 kilo squat 260 deadlift yapıyorum ama nizami bir şekilde 10 tekrar barfiks yapamam, bu tamamen sürekli pratik yapmakla, antrenmanın rutini haline getirmekle alakalı bir durum. İlla bunu yapmalıyım diyorsan bir süre Inverted Row şeklinde yapabilirsin, ek olarak asistan bant da yardımcı olur. Bu arada barfiksi eğer chin-up şeklinde yapmayacaksan bicepsle bir ilgisi yok, sırtın güçlendikçe barfiks performansın da artar.


angelus
(13.08.18)
Ya sırf tahminim yanlış diye mi tik vermedin :D hem anafikir de değişmiyo üzülme çalış


pastörizesüt
(13.08.18)
Askerde gördüğüm kadarıyla barfiks olayının kasla pek alakası yok. Ne kaslı adamlar gördüm 5 barfiks çekemediler ne çelimsiz adamlar gördüm yarınlar yokmuşçasına barfiks çektiler.

Ben de hiç çekemiyorum mesela.


halitkin
(13.08.18)
bir barfiks demiri alarak her gün en azından 5-10 dk asılı kalarak kendini alıştırabilirsin. belli bir süre sonra en az 1-2 çekebilirsin diye düşünüyorum vucüt ağırlığın çok değilse. ben 95'ken bırak çekmeyi asılı kalamıyordum, 82'ye falan düşünce 3-4 çekmeye başladım.


bende çekemiyorum. mekik - şınavda sorun yok bunda var. alışmamışız o yüzden. mekik ve şınavı yat yere çek. barfiks her zaman kolay ulaşılabilen bir şey olmadığı için pratikte eksik kalıyor.


Neill
(13.08.18)
Antrenmanla artar ama vücut ağırlığı falan da çok önemli. 1 tane bile çekemiyosan geliştirmek için çok çabalamak gerekir sanırım. Ben askerde 1 tane çekebiliyodum. O da ilk zıpladığımda. Sonra 5’e falan çıkarabildim en fazla.

Bi çocuk 35-40 tane nizami çekiyodu. Bilek güreşi şampiyonuymuş. Dışardan baksan normal bi insan ama sırtı, kolları, bilekleri çok güçlü demek ki.

Yine 1,55’lik badici devrem vardı, o da 30 tane çekerdi. Kickboksçuydu aynı zamanda.


Delay Fuze
(13.08.18)
tl'nin dolara verdigi deger kadar kendine deger versen yaparsin bence. biraz kilo ver, kas guruplarini gelistir, yaparsin.


20-30 tane şınav mekik çekip gerisinde şınav çekerken ya kollarım ağrır, titrer mekik çekerken karın kaslarım ağrır çekemem ama askerdeyken çıkıp 6-7 barfiksi gayet düzenli çekerdim. o derecede garip biriyim. 170 boy, 65 kg tiptim.


düzenli çalışırsan ve beslenmene dikkat edersen 1 ay sonra çekmeye başlarsın. barfisk zordur. vucüt ağırlığının %99'u ile çalışmak zorundasın. şınavda %70'i dir. sadece kolların değil, sırt omuz ve karın kaslarının da yavaş yavaş adapte olması gerekli.


malheiros
(13.08.18)
Ben de barfiks çekemiyorum. Koridor barfiksi aldım bir tane. plates lastiği kullanarak çekmek, zıplayarak çekmek, asılı kalmak vs. gibi yöntemlerle kaslarımı güçlendirmeye çalışıyorum. inverted row da yapıyorum.


gel 1 ayda 8 çeker hale getireyim, onlarca askeri eğittim gayet basit.
bizde 8 çekene 90-100 puan veriliyordu mecburen herkes bu seviyelere gelmeye çalışmıştı.


acemi
(13.08.18)
Erkeklerde bile tek bir tane barfiks çekemeyecek adam sayısı çoktur, o yüzden çok dert etme.

Ayrıca youtube'dan destekli barfiks diye aratırsan ilk önce destekli olarak yap, arkasından ilgili kas grubu ve sinir sistemin buna uygun hale gelince desteksiz olarak yapabilir hale gelirsin, tahminim bir kaç hafta alır.

Basit gibi görünse de belli kas gruplarının sırayla çalıştırılması ile yapılan bir hareket.


kimlanbu
(14.08.18)
sabit kiloda kalıp geliştiren biri olarak yazayım, farklı örnek olsun;

72-75 arası değişiyorum;

evde salonun girişinde duvarda civatalanmış asılı olanlardan var. ilk çıktığımda sallana sallana 3 tane çekebiliyordum, çekmek denirse. sonra 2-3 günde 1 (evet en sık kullanılan yerde olmasına rağmen görmeyebiliyorsun, yukarda) üstüne çıkıp, 2 çekebiliyorsam 3'e sallana sallana çıkıp aşağı inebildiğim kadar yavaş indim. çoğu ağırlık hareketinde olduğu gibi burda da gelişme aşağı inerken oluyor (karın kası dahil vücudu sıkıp bırakmamak şartıyla). ama aşağı inerken en çok acı veren kısım eller oluyordu. araştırdım ve tutunmanın önemini keşfettim. el yayı alıp akşamları tv karşısında çekirdek çitler gibi 100-150x3 set yaptım sürekli. bu güçlü bir tokalaşma da sağlıyor zaman içinde, itici bişey ama ister istemez olabiliyor. neyse, bu aşağı yavaş inmelerle tutunmanın da artmasıyla 6 ay içinde sayıyı 8'e çıkardım. ama inanılmaz yavaş inip çıkıyorum. kimi kandıracaksın ki zaten amaç sağlık. hergün yapsam rakam artardı. bu esnada salonda kabloyla çok az sırt çalıştım, onun etkisi olmamıştır. ama yoğun yüzdüm, onun etkisi olduysa yanlış bilgi vermiş olmayayım.

benim anlamadığım şeyse bu bara tutunup karın kası nasıl çalışabiliyor insanlar. tutunmayı istediğin kadar arttır, bacakları yukarı 10 çekişten sonra eller koptu kopacak gibi oluyor ama daha 40 çekiş daha lazım gelişim için. nasıl olacak bilmiyorum. normal kranç ve mekikle başım dertte, kemik tahriş ediyor yapamıyorum, bu ne güzel temazsız ödeme misali temazsız karın hareketi, ama olmuyor.


onemoremile
(14.08.18)
Şu egzersizleri yap:
Barda asılı kal
Zıplayıp kendini yukarıda tutmaya çalış (tam anlatamadım sanırım ama zıplayıp yerden de güç alarak kollarını kendini bara doğru çekiyorsun, o şekilde durabildiğin kadar duruyorsun - static hold deniyor sanırım)
Lastik yardımıyla yap

Çalışa çalışa şu an duruma göre 2-3 pull up yapıyorum :')


peggy
(14.08.18)
(4)

La Casa De Papel Dizisi sadece...

Türkiye ve ispanya da popülermiş, Dünya pek sallamamış bu diziyi, doğru mudur?
Türkiye ve ispanya da popülermiş, Dünya pek sallamamış bu diziyi, doğru mudur?
denizaya
(13.08.18)
olabilir herkes keşfetmemiş olabilir izleyip beğenmemiş olabilir.


basond
(13.08.18)
la casa de papel şişirilmiş bir balondur aksini iddia eden dizi izlemesin.


lafacukur
(13.08.18)
dogrudur. hint dizilerinden 2 tik ustte bir dizi, fazlasi degil. netflix yayinlamasa ve 2 saatlik bolumleri 45 dakikaya indirmese kimsenin haberi olmazdi zaten.


brkylmz
(13.08.18)
Dünya sallamamış demek de abartı biraz ama Türkiye'de fazlasıyla yoğun ilgi gördü diyebiliriz, dizinin cast'ı bile Türkiye'den gelen ilgiye şaşırmış bayağı.


glutamin
(13.08.18)
(1)

Trump'ın bugün açıklayacağı İran kararı

Trump'ın bugün açıklayacağı İran kararı tl yi nasıl etkiler?
Trump'ın bugün açıklayacağı İran kararı tl yi nasıl etkiler?
Ranchoddas
(13.08.18)
tabiki bizi eksiye götürmeye devam eder


basond
(13.08.18)
(5)

Sigaraya neden zam gelmedi?

Çok enteresan.
Çok enteresan.
etna
(13.08.18)
1-2 haftası var şu an tıpkı benzin gibi ÖTV'den tolere ediyoruz.


şştt sus!


Delay Fuze
(13.08.18)
1 ay içinde tüm fiyatları vurur stok yapsanız iyi olur


basond
(13.08.18)
sigaraya toplu zam gelmez geçen hafta kente geldi 1 lira.


robernarkha
(13.08.18)
@robernarkha ya ne kadar rahat toplu zam gelmez diyorsun ya utan biraz insanlara cevap verirken.

bi zam sistemi var hükümetin alkol ve sigara konusunda yakında gelir.


(8)

Doların ev fiyatlarına etkisi ne olur?

Yükselir mi düşer mi ev fiyatları?
Yükselir mi düşer mi ev fiyatları?
gölgede aynı
(13.08.18)
arz talep meselesi
ama illaki yükselecektir kimse düşükten satmak istemez.
ancak acil paraya ihtiyacı falan olur o şekilde


basond
(13.08.18)
bana ekonomi kötüye giderse emlak balonu patlayacak gibi geliyor. inşaat sektörleri durma noktasına geldi, o nedenle de kiralar düşebilir. evler ucuzlayabilir.


buiret
(13.08.18)
şu an ev fiyatlarına zam gelmemesi, fiyatların düşmesi anlamına geliyor. inşaat girdileri dolar üzerinde olduğundan inşaat sektörü bitme noktasına geldi. ev satışları durma noktasında. sadece lüks evler satılıyor. ev fiyatları zaten asgari düzeyde.


mimikikili
(13.08.18)
piyasada dolarla uzaktan yakından alakalı her ürün için dolar yükselince bizim ürün de yükseldi derler. inşaat sektörü de böyledir. sıfır ev alacaksan demir yurtdışından geliyor bilmem ne yurtdışından geliyor diye fiyatları arttıracaklardır.


burty
(13.08.18)
İkinci el ev fiyatları zaten dipte, daha düşmez. Belki sıfır ev fiyatlarında bir miktar daha düşüş görülebilir.

Şu anda acil ihtiyacı olmayan hiçbir akıllı ev sahibi bu fiyatlardan evini satmaz.

Ev almak için iyi, satmak için kötü zaman. Yatırım tavsiyesi değil.


p133mmx
(13.08.18)
Müteahhit bir arkadaş var. TL'nin değerinin ani ve fazla düşmesiyle maliyetler arttı. Bu da doğal olarak zam yaptı.

Bana kalırsa bu aralar borca girmek veya para harcamak yerine tasarruf yapmak ve üretime geçmek en doğru tavır olur.

Böyle dalgalanma dönemlerinde panikleyen veya acele edenler genelde zarar ederler.


idexo
(13.08.18)
satış yok ki kim zam yapacak. fakat döviz kuru artışıyla gurbetçilerin gelip evleri bir bir alıp piyasayı coşturmaları olası. bu gurbetçilerin kafası sadece ev ve arsa almaya çalışır çünkü. nedense cennet gibi yerde yaşarlar içlerinde hep bir bok çukuruna dönme hayali vardır.


ozdek
(13.08.18)
Ev fiyatları konut stoğuyla alakalı. Fiyatlar zaten şişik ve fazlaca konut stoğu olduğu için fiyatlar artmıyor. Ancak inşaat maliyetleri çok arttı. Demir fiyatı zaten dolar bazında da artıyordu. Yıl başında inşaat demirinin tonu 2500TL civarındaydı. Şu anda 4400TL olmuş onu da satan yok. Tedarikçiler fiyat veremiyorum diyorlar.


zombi
(14.08.18)
(26)

Oglan tarafinin degisik davranislari

Kiz kardesimle ilgili yine bir sorunumuz var. Malum oglan tarafi soz kesmeye kalabalik gelicek diye bir yer tutmustuk. 60 kisi kontenjanin 40 ini bunlara verdik. 85 kisi geldiler ki onceden konusup aramizda teyit etmistik. Oglanin babasi esinin cagirdigini kendi haberi olmadigini soyledi biz de lafi
Kiz kardesimle ilgili yine bir sorunumuz var. Malum oglan tarafi soz kesmeye kalabalik gelicek diye bir yer tutmustuk. 60 kisi kontenjanin 40 ini bunlara verdik. 85 kisi geldiler ki onceden konusup aramizda teyit etmistik. Oglanin babasi esinin cagirdigini kendi haberi olmadigini soyledi biz de lafini etmemistik ta ki dune kadar.

Dun evlerine gittik laf lafi acti. Oglanin ablasi orta yere sizi de iyi kazikladilar o gece ha deyiverdi. Annem de biz size 40 kisi dedik siz iki kati geldiniz haliyle tutar artti dedi biz kusura bakmayin falan diyip ortam yumusasin diye beklerken annesi esimiz dostumuz cok kiramam ben vs dedi. Anam ortalik bir anda anne savasina dondu. Resmen gulumseyerek savastilar. Sonra ikramlara gectik onceden bizim kiza x yer misiniz demisler o da sevmeyiz demis. Hop x geldi ortaya. Neyse biz bozuntuya vermedik annesi sizin kiza sorduk sevmeyi dedi ama biz seviyoruz dedi. Haliyle 2.raund basladi. Annem biz misafiriz umdugumuzu degil buldugumuzu yeriz diye atladi.

Biz iyice anladik ki oglan tarafi bize uyuz. Kiz 1 sene bizle otursun dedi olmaz dedik. askerlik dedik bedelli dediler simdi isi birakip gidemez -aile sirketi- baska sefere diyorlar. Babamda o zaman dugun baska sefere dedi. 3. raund da boyle gecti.

Oglanin ablasi zaten herseyin icinde. Bizim kizin elbisesini yakindan gorelim diye istemis cok iddiasiz boncuk dikicez diye tutturmus. Yok 5 kilo fazlan var diyete basla diye durtuyormus daha bir suru sey. Kardesim dun anlatti sozden once olmus bunlar. Simdi bizim kiz sozu bozucam diyor ama cok kararsiz 2 dk da bir fikir degistiriyor oglan da mesafe koyariz ablama, aileme diye diretiyor.

Bizim kizi sevemediler galiba ne dersiniz? Bizim goremedigimiz bir orta yol nasil bulunur? Ayril demek istemiyorum ihale bana kalsin da istemiyorum

Yorumlarinizi okutucam kardesime.
Ablam vaktiyle böyle manyak bir aileye gelin gitti, 5. senede zor bela kurtuldu. Adam ne kadar beyefendi olursa olsun aile manyaksa o evlilikten hayır gelmiyor. Yaşlar gençse kaçsın kurtulsun derim.


gonion
(13.08.18)
gonion +1


ekonomicro
(13.08.18)
eğer evlendiklerinde amsterdam'da oturmayacaklarsa koşarak uzaklaşsın.
askerlik yapmamış adama ne kızı zaten ya. bedelli bile yapamıyorsa gerek yok.
biraz geç anlamışsınız bu arada size uyuz olduklarını. belli ki çocuğun önünde olay çıkmasını istemişler ve kızdan soğutacaklar aklı sıra. ama ne kadar aşk, sevgi bilmemne olsa da aynı ilde bile yaşanmaz onlarla. benden söylemesi.


ozdek
(13.08.18)
kız bir sene bizle otursun dedikten sonra oğlan gıkını çıkarmıyorsa babayı alsınlar. ana babasının dizinin dibinde sevişmeye niyet eden adamdan hayır gelmez.

ayrılsın.


elorelia
(13.08.18)
üzgünüm ama öyle ailenin ağzını yırtarım. benimkiler böyle davransa, onlara da resti çekerim.

şimdiden kendini bu kadar ezdiriyorsa hiç mi özsaygısı yok bu kızın? yazık. 2 ay üzülür sonra şükreder kurtulduğuna. bu devirde cidden mantık dışında hiçbir şey para etmiyor.


piremses
(13.08.18)
aile sıkıntı.
"aileye mesafe koyarız" diye bir şey pek kolay olmuyor.

bence kardeşinizin kararının arkasında durun. bu aile gerçekten enteresanmış.


teritori
(13.08.18)
türkiye'de bu işler niye böyle lan?
kusura bakma da cahil cahil organizmalar evlilik sürecinde bir iktidar mücadelesine girmeler, bir üste çıkmaya, baskın olmaya çalışmalar. neyin peşindesiniz aga siz?

kızın yerinde olsam tek atarım.
anında bitiririm ilişkiyi.
senin ailenin kaprisini skerim der geçerim.

kusura bakmayın sinirlendim.


Müstakbel damat pısırık.

Bu saçma ortamın içinde kız kardeşinizin sözü bozmayı istemesi en doğru karar.

Gelinlik genç kıza 5 kilo ver, elbisene boncuk tak diyen evlenince yatağında örtüye kadar karışır. Yol yakınken dönülmeli.


buzbebek
(13.08.18)
çocuğun askerliğe gitmek için bile ailesinin sözüne ve eline baktığını düşünürsek, öyle mesafe koyarım lafları falan havada kalır.

Birlikte yaşadığı sürece mutsuz olmasındansa birlikte olmasın da 1-2 hafta mutsuz olsun nedir yani.

hiç uzatmasın ayrılsın coco


re noreno
(13.08.18)
İnanılmaz saygısız bir aileymiş. Kardeşinizin sözlüsü şu olaylarda ailesine iki laf etmediyse bundan sonra da etmez/edemez, kardeşiniz bunu bilerek karar versin.
Durum başka bir gelin adayı olsaydı da yaşanabilirdi bence, açıkçası ailenin genel yapısı/saygısızlığı olarak gördüm.


saveur
(13.08.18)
@gonion +1

Kacsin kurtulsun. Hayatinda hicbir basari edinmemis insanlar etrafindakilerin ne yapip ettigini kendine mesgale ediniyor. Gecmez öyle hayat.


chitosan
(13.08.18)
Arkasına bakmadan kaçsın kizkardeşin. Ciddiyim. Böyle kayınvalide, böyle görümceyle bu evlilik yürümez.

Sakın, sakın. 12 yıllık evliyim. Tecrübe konuşuyor.


old possum
(13.08.18)
Evlendikten sonra ayrılacaklarına (hatta ayrılamayacaklarına) şimdiden sözü atsın daha iyi.

Şimdi askere gitmeyecek ama bir daha bedelli de olmayacak. 3+6 ay askerlik sistemi gelecek. Şimdi işinin başında olması lazım demişler de ilerde en az 3 ay askere nasıl gidecek?

Sözdür, kız istemedir böyle cümbür cemaat gitmeye karşıyım ki onlar 85 kişi gelmiş bir de. Öyle aileye mesafe koyma da olmuyor. En başta tanışırken bence kültür çatışması yaratacak şeyler karşı tarafa söylenmeli, uymuyorsa hiç başlanmamalı ilişkiye bence.

Malesef bekarken "dini, ırkı, cartı curtu zerre önemli değil" deniliyor, öyle de olması lazım ama iş evlilik gibi ritüellere, törenlere gelince işin cılkı çıkıyor.


Cesario
(13.08.18)
Kıza sakın yazık etmeyin, ne demek lan o gece sizi iyi kazıkladılar? "sayenizde" diyemediniz mi?

Nikahta keramet yoktur,

İleride düzelmez,

Evlenince değişmez,

Hele bi evlenin gerisi kolay, değil.

Yazık etmeyin kıza.


John Bloor
(13.08.18)
Sırf yorum yapmak için giriş yaptım.

Sülalesini sikeyim öyle ailenin. Sakın!!!

Siz utanmışsınız da adres verin yüzlerine söyleyeceğim. Arsız insan artıkları.


horace wells
(13.08.18)
İstisnasız tüm aileler böyle durumlarda girerler işin içine. Bak en yapmaz denilen bile yapar. İyi niyetinden girer yine girer.. Ama burada mevzu, evlenecek olan çiftin iç işlerine karıştırmaması. Sizinkiler daha dakka 1 gol 1 engel olamamışlar.

Kardeşin ve sözlüsü konuşsun, kararları alsın ve uygulatsın. daha bugünden engel olamayan, yarın hiç engel olamaz. Herkese nerede duracağını öğretebiliyolarsa öğretsinler, yoksa hiç çabalamadan konu kapansın daha hayırlısı olur.


lcha
(13.08.18)
Size çok net bir tavsiye veriyorum, sakın ha göz ardı etmeyin.

Aile firmasının içinde çalışan adamla evlenilmez. Ailesinden bağını koparmış ekonomik özgürlüğü olan birisini bulsun. Saygılar.


Ayrilsin +1 aile sıkıntı


basond
(13.08.18)
kurtarın kızı başı yanmasın


rosencruz
(13.08.18)
Olay damatta bitiyor. Onun tavrına, ailesine karsi durusuna baksin. Bunda problem yoksa aile icin nişan atılmaz. Onemli olan aile problemine karsi ciftin nasil durdugu. Aileler arasi sorun yasanmadan geçen nişanlilik donemi zor. Erkek tarafinin ailesinden dolayi nisan atiliyorsa genelde erkegin kizin yaninda durmamasindan atiliyor. Yani damat sağlamsa, kızı ailesine karsi koruyacak gibiyse nişan falan atmasin.


aquarium
(13.08.18)
Offf,
İçim şişti. Şöyle söyleyeyim, bu bir aile içi güç savaşı. Kardeşinize özel değil, oğlan hangi kızı bulup getirse ona bu muameleyi çekecekler. Bu sizin "ayrıl" demenizle olacak şey değil, tam tersi ayrılma lafını sakın siz ağzınıza almayın. Kız kardeşiniz bir anda müstakbel eşini / eşinin ailesini korumaya başlar şaşırır kalırsınız.
En kritik nokta beraber oturma meselesi ve askerlik. Bu devirde hele böyle dayatmacı tiplerle asla beraber oturulmaz. Askerliğini yapmamış (aradan çıkarmamış) adamla evlenilmez. Aile işinde çalışmak yaş. Oğlanın maalesef "tasması" ailesinin elinde oluyor bu durumda. Allah yardımcınız olsun


SiyamkedisiZorro
(13.08.18)
benim tecrübem yok da etrafımda şahit olduklarımı anlatayım.

geçenlerde yine böyle bir duyuru vardı. kızla oğlanın arası çok iyiymiş 3-4 yıl boyunca ama iş evliliğe gelip de aileler işin içine girince her şey bozulmuş. kızın anlattığına göre oğlanın ailesi kız tarafının her şeyine mana bulmuşlardı, kız evindeki yemek takımından, görümcenin yanlışlıkla içilen çayına kadar. yazık kızcağız baya uğraştı arayı düzelmek için ama olmadı ayrıldılar.

kendi yakınlarımda da benzer şeyler oldu. bir taraf alttan alırken bir taraf diğer taraf habire pışpışlanmak istedi. sonunda idare eden taraf eeh dedi bıraktı her şeyi. çok da iyi oldu, o kadar idare etmeleri bile hataydı. ayrıca bu devirde aynı evde oturmak ne demek allah aşkına köyde yaşıyorlar da yer mi yok? yeni gelin ne yapacak kaynananın yanında? bir de şirketleri varmış te allaam. bu kaynana takıları bana ver de der, evin dekorasyonuna da karışır, gelin bayramda bana temizliğe gelmedi diye cıngar da çıkarır.


yazıktır. vermeyin o aileye kızı


twelfth
(13.08.18)
Bile bile göstere göstere terbiyesiz davranmışlar. Üstelik daha söz faslı bu. Terbiyesizlik yapılması potansiyel aktiviteler ve kararlar artacak zamanla. Perdesi halısı düğün salonu hepsi hepsi gerginlik olacak. Bunlar kesin. Damat adayının karıştırmayız vaadi evlilik sonrasına yönelik duruyor. Ancak söylenildiği gibi aile şirketinde çalışan ve annesinin aynı evde oturmayı teklif edebildiği bir oğul bunu yapamaz. Ekonomik bağlılık devam ediyor bi kere. Kendi işi gücü olanlar dahi sağlayamabiliyor bunu.

Ben nişanlılık dönemimdeyim ve anlattıklaeınızın binde birini ucundan kıyısından görüyorum. Nişanlım ailesine söz getirebiliyor olmasına rağmen tantana baş ağrıtıcı.

Sana ve ailene böyle davranılmasına göz yumma bence. Gençliğine de güzel duygularına da yazık. Kendine ikinci bir aile olarak böyle insanları mı layık görüyorsun?


illiyet dağı
(13.08.18)
Aile işi anahtar kelime, hem damat ailesine para olarak bağli yani eli kolu bağli, anne baba ne isterse onu yapacak, uzaklaşiriz falan palavra. Hem de damadin ailesi, islerin basindaki cocuklarini yani paraciklari, geline kaptirmak istemiyorlar.


durgunfoton
(13.08.18)
o uzaklasirizlar, bu sene gecsin ayri eve cikariz, su sikinti gecsin oyle yapariz, bu olsun soyle olur diye uzar gider. ama hic bir sey olmaz.
bu donemlerde eger damat kisisi, ailesini idare edemiyorsa hic bir zaman edemez. 1 sene bizimle yasasin kiz derken, oncesinde mutlaka oturuup konusulmus, damadin onayi alinmistir ya da damada baski yapilmistir bu konuda. yoksa onun onayi olmadan boyle bir sey soylenmezdi. hele ki bunu soyledikten sonra damat direkt hayir demediyse, bunu kendi aramizda sonra konusuruz ama ben sicak bakmiyorum gibi seyler soylemediyse kendi evlerine cikmamayi onaylamistir zaten.
diyelim ki kizimiz gitti onlarla oturdu. ne olacak saniyor? kaynana kendine hizmetci yapacak, her seyine burnunu sokacak, sabah yatagini toplamiyor ben hizmetcimiyim diye aglayacak, sikayet edecek, aksam yemegine yardim etmiyor diyecek, isten gelip yemek hazirlamasi bekleyecek... bunlar cok uc seyler gibi gorunuyor ama sizin sevmediginiz bir seyi sizin onunuze sunmasi ve ama biz seviyoruz demesi bile yapabileceklerinin bir isareti. yuzsuz, gorgusuz ve en onemlisi saygisiz.

aile sirketinde calisirken damat nasil mesafe koymayi dusunuyor peki?

benim diyecegim kendini ezdirmesin. nasil baslarsa oyle gider.
anasinin aklinda ogluna begendigi baska bir kizdir vardir kesin. onu alsin sizin kizin yerine.


65 derece
(14.08.18)
(10)

Dovizle iş yapanlar

Ne iş yapiyorsunuz ?
Ne iş yapiyorsunuz ?
sinx90
(13.08.18)
havacılık sektörü bu sektörde her iş döviz üzerinden dönüyor.


basond
(13.08.18)
üretim sıfıra yakın ve her şey ithalatla yürüdüğü için, hepimiz dövizle iş yapıyor sayılırız aslında. O nedenle, çoğu kimse kilit bir şekilde beklemeye aldı kendini.


lcha
(13.08.18)
ithalat


japon askeri
(13.08.18)
Dovizle is yapanlarin genelde girdisi ciktisi da doviz olur.

1 euro'ya alip 1.2 euroya satarsin. Euro yukselince karin degismez, tl masrafin cogalir.
Yine krize girersin.

Beni kovan sirket euro kazaniyordu, kriz ilk onu vurdu adam cikartti.


acemi
(13.08.18)
bisiklet alıp satıyorum. 2 hafta önce 32 bine satmaya çalıştığım bisikleti şu an 42 bine satamıyorum tabi. bu yüzden bisiklet alıp satamıyorum desem daha mantıklı, evet.


Tears of Devil
(13.08.18)
ithalat.

uretim yaptirdigimiz fabrika %80 kapasite bize calisiyordu. bugun yaptigimiz gorusmeyle uretimi durdurttuk. bizim icin uretmis olduklari halihazirdaki mallari da uzun doneme yayip cekebilecegiz. eldeki stok bitince de allah kerim. piyasadaki diger firmalar mal satisini kesti bile.


brkylmz
(13.08.18)
elektronik ithalati,lojistik.


duptıs
(13.08.18)
ihracat. herhangi bir sorun yok.


for the record
(13.08.18)
ithalat. satışları durdurma kararı aldık.


euro ile çalışıyoruz, işler yavaşladı. yakında durur, diğer ofis satışı durdurdu.


MiraTaurus
(13.08.18)
(3)

Esenler Otogarı'ndan Bahçelievler'e??

Sabah 9 gibi Bahçelievler'de olmam gerek. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde. Otobüsle geleceğim Ankara'dan. Sizce Alibeyköy'de mi ineyim? Yoksa Esenler'den rahat gider miyim oraya? Nasıl giderim mesela?Teşekkürler.
Sabah 9 gibi Bahçelievler'de olmam gerek. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde. Otobüsle geleceğim Ankara'dan. Sizce Alibeyköy'de mi ineyim? Yoksa Esenler'den rahat gider miyim oraya? Nasıl giderim mesela?

Teşekkürler.
giovanne
(13.08.18)
Otogardan Metro.
Yenibosna Durağına yürüme mesafesinde okul.


mutekebbir
(13.08.18)
esenler otogardan metroya binin, havalimanı yönüne. yenibosna durağında inin. 5-10 dk yürüdükten sonra okula varıyorsunuz.


tabirimekruh
(13.08.18)
sakın alibeyköyde inme esenler otogarda in metroya havalimanına gider gibi bin yenibosna da in 5 dk yürüme mesafesinde


basond
(13.08.18)
(1)

sözlükten "gustave" nickli yazara

mesaj atabilir misiniz buradan mesaj atacagım kendisine.bir de "corvues" nickli yazara lutfen. tesekkurler basond.
mesaj atabilir misiniz buradan mesaj atacagım kendisine.
bir de "corvues" nickli yazara lutfen. tesekkurler basond.
denne
(12.08.18)
Mesaj attim silme duyurunu


basond
(12.08.18)
(9)

Misafirlere Yemek Menüsü

Başkaları yazınca çat oluşturuyordum ama kendi başıma gelince şaştım birden.Karnıyarık gibi ağır olmayan öneri istiyorum sizden.Bulguru haşlayıp yoğurtla karıştırıcam, üstüne nane ekicem yancı soğuk bir şeyler olsun diye. Bir de tatlı olarak kek yapıcam.O yüzden bana çorba ve et veya tavuk içeren bi
Başkaları yazınca çat oluşturuyordum ama kendi başıma gelince şaştım birden.

Karnıyarık gibi ağır olmayan öneri istiyorum sizden.

Bulguru haşlayıp yoğurtla karıştırıcam, üstüne nane ekicem yancı soğuk bir şeyler olsun diye. Bir de tatlı olarak kek yapıcam.

O yüzden bana çorba ve et veya tavuk içeren bir ana yemek fikri lazım.
İyi el becerisi istemiyorsa fantastik şeyler de deneyebilirim. Fırın mırın her şey var, yardırın.

Farklı fikriniz varsa ona da açığım.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(12.08.18)
kremalı sebze çorbası yada riski az mercimek çorbası
fırında patatesli tavuk olabilir tavuklu lazanya olabilir sote olabilir.

edit: yancı olarak yoğurtlu kırmızı biber patlıcan karışımı yapabilirsin çok lezzetli


basond
(12.08.18)
Bulgur yerine asurelik bugday ve haşlanmış nohut ile yapın bence soğuk aperatifi.

Firinda somon ve sebzeler güzel bir ana öğün olabilir. Ya da tüm bir tavuğun içini doldurup, soslayabilirsiniz. Limon soslu tavuk güzel oluyor (bunun içini doldurmasaniz da olur). Ortaya bol yeşillikli bir salata. Çorba için de firinda közlenmiş domates ile yapılan domates çorbası diyorum ben.


fraise
(12.08.18)
Mercimek çorbası +1, klasiktir, Şaşmaz,
Tavuk but,yanına dilim fırın patates olabilir,
Soğuk alternatif cacık olabilir, ben olsam keke bir krema, Çikolatalı sos filan bir şey dökerdim, Şekil olsun diye!


ayran aşı çorbası soğuk soğuk bu havada iyi gider yanına ekşili köfte ile karışık kızartma. offf mis.


naksidil
(12.08.18)
Mercimek iyidir. Ana yemek de dana incik olabilir, onu terbiyeli falan haşlayabilirsin veya en temizi hafif yağlı bir et ile güveç yapabilirsin.


giovanne
(12.08.18)
kekin üzeri için 4 sb süt, 2 yk un, 2 yk nişasta, 4 yk şekeri pişirip ılıdıktan sonra üzerine 1 poşet toz kremşanti ve vanilyayı ekleyip mikserle çırparak bir krema hazırlayabilirsiniz. sonra tepsideki kekin üzerine kaşıkla delikler açın, çıkan kek parçalarını bir kenara ayırın. kreamayı kekin üzerine döktükten sonra kek parçalarını kırıntı haline getirip kremanın üzerine yayın. kremşanti yoksa 1 yk tereyağı da kullanabilirsiniz.

yemek olarak da fırında köfte-patlıcan-patates-kabak dizme olabilir. sebzeler çiğden konduğu için ağır da olmaz.


evanka
(12.08.18)
Benim yaptığım bir tarif var:

Tüm tavuk göğsünü alıp arasını açıyorsun. Muntazam açman lazım ki güzel pişsin. (İyi açamazsan enine ikiye bölüp biraz dövebilirsin)

Sonra pesto sos ve rendelenmiş dil peynirini de karıştırıp içine dolduruyorsun. Kürdan veya çöp şişle tutturuyorsun.

Üzerine tuz biber yağ sürüyorsun fırın tepsisine yağlı kağıt serip kızarana kadar pişiriyorsun.

Şöyle başka bir tarif de var: www.nefisyemektarifleri.com

Dikkat: pesto sos da biraz tuzlu olabilir içine koymadan önce tadına bak.

Mercimek çorbasını et suyuyla yaparsan leziz olur, hem de uğraştırmayan bir tarif.

Tatlı olarak ben olsam kek yerine çok daha basit fakat uğraştırmış gibi görünen bir şey yapardım.

Mesela milföy hamuru alıp ilginç desenler verip fırında pişirebilirsin. Üzerine de reçel veya meyve ile kompozisyon yaparsın. Çok pratik olur. İstersen sonradan üzerine pudra şekeri de serpebilirsin.

Önce milföyü atar çıkarırsın. Fırın sıcakken ana yemeği atarsın. Tatlı da yemeğe geçene kadar soğur.


idexo
(12.08.18)
Domates çorbası güzel gider. Karışık kızartma da güzel olur ama etli ana yemek aklıma gelmedi.


curukturpkokusu
(12.08.18)
karnıyarık hafif diyorsan hünkar beğendi. hiç kasmaz.

yanına da havuç tarator. ya da salatalığı rendele+mayonez 1yk+ dereotu+sarımsak+yoğurt+nane+karabiber.


qobel
(12.08.18)
(2)

merter zeytinburnu

3+1 ev lazım ulaşıma yakın. merterde 2bine bi daire buldum, burda fiyatlar bu aralıkta mıdır? 2.ci el yatak buzdolabı çamaşır makinesi de alırım.
3+1 ev lazım ulaşıma yakın. merterde 2bine bi daire buldum, burda fiyatlar bu aralıkta mıdır? 2.ci el yatak buzdolabı çamaşır makinesi de alırım.
Evet bu bantta fiyatlar merterin tam olarak neresinde hangi sokakta?


basond
(12.08.18)
daha ucuza da bulunabilir de genelde bu fiyat bandında.
simitaş bloklarında ise zaten normal, gerçi tam yerine ve katına da bağlı biraz.26-27 yıllık merter liyim, sormak istediğin varsa sorabilirsin.


(8)

spor salonunun soyunma odası

http://www.eskisehirsporsalonu.com/wp-content/uploads/2014/04/esjim-plaza-soyunma-odalari.jpg (temsili)bu tarz fitness salonlarının soyunma odasında her bir köşede güvenlik kamerası olması normal mi ya bugün fark ettim. ayrıca içerde minik soyunma kabinleri de var ama ne bileyim yani bana baya saçma
www.eskisehirsporsalonu.com (temsili)

bu tarz fitness salonlarının soyunma odasında her bir köşede güvenlik kamerası olması normal mi ya bugün fark ettim. ayrıca içerde minik soyunma kabinleri de var ama ne bileyim yani bana baya saçma geldi.


youtu.be
ocanal
(12.08.18)
soyunma odasında güvenlik kamerası olmaz. yangın veya duman dedektörü falan olmasın?


mr.goodcat
(12.08.18)
yok ya baya bildiğin güvenlik kamerası,

bunun gibi

productimages.hepsiburada.net


ocanal
(12.08.18)
Hırsızlık olmasın diyedir. Kamera olmasa orada dünya'nın şeyi çalınır bence. Spor yaparken telefonun, cüzdanın falan her şeyin yanında olmuyor sonuçta. Dolaba kitlesen de, hırsıza kilit yok.

Bence saçma değil. Yanlış mı düşünüyorum?


Cesario
(12.08.18)
Ben o kadar salona gittim, hiçbirinin soyunma odasında kamera görmedim, adı üstünde soyunma odası, hadi ben erkeğim çok ciddiye almam da kadınların soyunma odasında kamera olması ne kadar mantıklı bilemiyorum, neticede bunun duşu var bilmem nesi var, duştan koza yapmış tırtıl gibi havluya sarınıp kabine gitseler bile çok gerizekalıca bir uygulama diye düşünüyorum ben, soyunma odasında hiçbir şekilde kamera olmaz.


angelus
(12.08.18)
muhtemelen dolaplardan calinabilecek esyalara karsi bir onlem olarak koymuslar ama sacma hakikaten.


crucio
(12.08.18)
hırsızlığı caydırmak için sahte kamera olabilir.


inheritance
(12.08.18)
caydırıcı sahte kamera olması muhtemel gerçek kamera kanunlara aykırı bile olabilir.
hiçbir salonda bende görmedim iş yeri vs dahil.


basond
(12.08.18)
caydırıcı kamera olması gerekli.
diğer türlü, kişilerin özel yaşamına büyük saygısızlık olur.


pangea
(12.08.18)
(3)

denenmis/onayli sut receli tarifi

selam,birkac hafta once gokceada'da yedigim sut recelinin tadi hala damagimda. ne yapsam ne etsem diye dusunurken evde de yapabilecegim aklima geldi. denediginiz onayladiginiz bi tarif alabilir miyim? internettekiler genel olarak:1 lt sut1 bardak seker1 cay kasigi karbonatsekeri sutte seritin, kayna
selam,

birkac hafta once gokceada'da yedigim sut recelinin tadi hala damagimda. ne yapsam ne etsem diye dusunurken evde de yapabilecegim aklima geldi.

denediginiz onayladiginiz bi tarif alabilir miyim? internettekiler genel olarak:
1 lt sut
1 bardak seker
1 cay kasigi karbonat

sekeri sutte seritin, kaynamaya baslayinca karbonat atin. cok kabaracak, bol bol karistirin 1-2 saat boyunca, karamelize olunca kavanoza alip sogumaya birakin.

bunu yabim mi ?
fakyoras
(12.08.18)
İcine damla sakizi da koy daha efsane oluyor
Ceviz koyanda var ama damla sakizi yeterli


basond
(12.08.18)
damla sakizi hic sevmiyorum ya :( tesekkurler ama geri bildirim icin :)


fakyoras
(12.08.18)
Dedigim malzemelerle biraz pahali olabiliyor ama bence akilda tut derim. Normal sut yerine keçi sutu bi de seker yerine de uzum pekmezi ve vanilya kullanirsan, acayip guzel oluyor. Kadikoy kooperatifinde denk gelmistim bir keresinde :-)


whoshothesheriff
(12.08.18)
(7)

Booking.com'dan 1 ay evvel rezervasyon yaptırdım. Fiyat fırladı.

Çin'deki bir otel için rezervasyon yaptırdım bir ay kadar önce. Ödeme seçeneği olsa öderdim, sanırım yoktu. Ya da ben mi bulamadım?Rezervasyonda ödenecek tutar Çin Yuanı ve Tl olarak gözüküyordu. Ben Çin Yuanı olan fiyatın sabit olduğunu sanıyordum.Bugün açtığımda 2500 civarındaki Yuan rakamının 300
Çin'deki bir otel için rezervasyon yaptırdım bir ay kadar önce. Ödeme seçeneği olsa öderdim, sanırım yoktu. Ya da ben mi bulamadım?

Rezervasyonda ödenecek tutar Çin Yuanı ve Tl olarak gözüküyordu. Ben Çin Yuanı olan fiyatın sabit olduğunu sanıyordum.

Bugün açtığımda 2500 civarındaki Yuan rakamının 3000'i geçtiğini gördüm. Sanırım dolara endeksliymiş. Anlayamadım.

Bilenler beni aydınlatabilir mi? Nerede hata yaptım?
santimantal
(11.08.18)
Haklısın x yuan seklinde kalmaliydi bookinge mail at eger yuan kismini net hatirliyorsan


basond
(11.08.18)
booking ve benzeri tum ota'lar (online travel agency'ler, buna turk firmalarda dahil) fiyatlari euro uzerinden alir verir/ oteliniz dunyanin neresinde olursa olsun. yani travel'da kur euro uzerindendir.

fiyat artisi euro/yuan kurundan dolayi ve herhangi bir itraz hakkiniz yok, uzgunum


try again'in dediği doğru sanırım. Booking.com'un merkez ofisi hollanda amsterdamda. bu adamlar bu yüzden tüm işlemleri euroya endekslemiş olabilir. Ayırttiğiniz gündeki fiyatı kaç euro ise o rakamı sabit olarak alıyor sanırsam

ama siz gene de size gelen doğrulama mailine bakın, atıyorum sadece 400 yuana odanızı ayırdınız vs deyip, hiç euro fiyatı vermemişse, ben sonuna kadar itiraz edip çingenelik yaparım şahsen


freedonia
(11.08.18)
aynısı bu hafta başıma geldi. türkiye'de bulunan bir otelde rezervasyon yaptığımda euro cinsinden 1000 tl tutuyordu. euro kurundan dolayı check in yaparken görevli 1250 tl istedi. ben rezervasyon yaptığım çıktıyı gösterdim bir yanlışlık olmalı vs. dedi ama kırmamak adına 1000 tl aldı. bundan sonra rezervasyon yaptığımda parayı ödeyeceğim kurların ne yapacağı belli olmuyor.


imera ena
(11.08.18)
Booking'de her zaman euro ödemiyorsunuz, ülkesine göre değişiyor. Türkiye'de, Sırbistan'da, Bosna-Hersek'de vs. euro cinsinden ama Rusya'da ruble, Ukrayna'da grivna, Tayland'da baht cinsinden. Rezervasyon notunda yazıyor zaten ödeyeceğiniz miktar şu para karşılığı olacaktır diye.

"Yani travel'da kur euro uzerindendir." diye birşey yok. Ülkelere göre rezervasyon para birimi farklı oluyor.


neyehbe
(11.08.18)
booking agoda ve suan expedia da calisiyorum, dunyanin en buyuk 3 online travel agencyleri diyebiliriz. oteller, sistemlere fiyatlari extranet dedigimiz platformdan girerler.

ornek admin.booking.com

ayrica mesajimda 'euro oduyorsunuz' yazmiyor, oteller fiyatlarini euro uzerinden ekliyor yaziyor. bu demek oluyor ki oda fiyati sabit zaten 100 euro, siz otele gittiniz zaman 100 euronun lokal para birimi karsiligini istiyor. euro yuan birimi degistiginde sizden 101 euro istemiyor, aradaki kur farki fiyatiniza otomatik yansiyor.

sadece expedia amerika otellerine ozel extranet fiyatlarini dolar ile aliyor. bunun disinda tum dunyada travel para birimi eurodur. .


@try again fail again fail better:

1. Hocam peki bana Tayland için bir otelin fiyatının her zaman baht cinsinden neden sabit olduğunu açıklayabilir misin? Mesela diyelim ben 3 ay sonrası için Tayland'da bir otel için rezervasyon yaptım. Fiyat olarak rezervasyon notumda 5000 baht yazıyor. Ve ben 3 ay sonra gittiğimde o otele tam tamına 5000 baht ödüyorum, kur değişimi vs. hesap edilmiyor. Ama Macaristan'a gittiğimde fiyat euro cinsinden sabit olup ödemeyi o günkü kurdan forint olarak ödüyorum.

2. Booking.com'da yukarıda "Tesisin para birimi" ne demek sence? Bunu seçince neden Tayland için baht görürken, Türkiye veya Sırbistan için euro görüyorum? Ve neden bu görülen fiyatlar rezervasyon yaptığım tarihte otele gittiğimde ödeyeceğim tam para miktarı oluyor?

3. Daha önce yaptığım rezervasyonların bir kısmının ekran görüntüsünü aldım:

i.hizliresim.com

Şimdi burada bazı ülkelerde neden yuvarlak içine aldığım fiyatlar var ve diğerlerinde yok? Ve ben kurdan bağımsız olarak tam tamına o yuvarlak içindeki fiyatları ödedim? Çünkü sabit fiyatlar o yuvarlak içindeki miktar. Yani Rusya'daki otel için 6750 ruble ödedim. Şu andaki karşılığı 88€ gösteriyor ama o zaman çok daha farklı bir rakamdı. Demek ki oda ücreti euro cinsinden sabit değilmiş.

Booking her zaman tam olarak ödenecek ücreti rezervasyon notunda söylüyor. Kurdan bağımsız. Bazı ülkeler için ücret o ülkenin yerel para biriminden olurken bazı ülkeler için euro cinsinden oluyor. Bu ikinci ülkeler için (örneğin Sırbistan), gittiğinde ücreti o ülkenin yerel para biriminden güncel euro kuru üzerinden ödüyorsun. Üstteki rezervasyon listemde Sırbistan için 48€'nun o günkü kurdan dinar karşılığı öderim ancak Rusya için 88€'nun ruble karşılığını değil 6750 rubleyi öderim.


neyehbe
(12.08.18)
(1)

Sözlükten bir yazar

mahalle sakininin korna sesiyle imtihani 'na ulaşabilecek birisi var mıdır?
mahalle sakininin korna sesiyle imtihani 'na ulaşabilecek birisi var mıdır?
silme duyurunu mesaj attım kendisine


basond
(11.08.18)
(8)

yaşadığımız yılların efsane otomobile ne? 30 yaş üstü için bir soru

30 yaşın altındakiler ne dediğimi anlamayacaktır.90 lı yılların toyota corolla xl modeli vardır. memlekete girdiği dönemde nasıl bi etki yaptı şu an anlatamam. akıt tüketimi düşük, motoru her türlü zorlamaya rağmen arıza vermeyen, şasisi sağlam (o yıllara göre) bu araç üstelik fiyatıyla da maküldü.e
30 yaşın altındakiler ne dediğimi anlamayacaktır.

90 lı yılların toyota corolla xl modeli vardır. memlekete girdiği dönemde nasıl bi etki yaptı şu an anlatamam. akıt tüketimi düşük, motoru her türlü zorlamaya rağmen arıza vermeyen, şasisi sağlam (o yıllara göre) bu araç üstelik fiyatıyla da maküldü.

esas önemli unsur da buydu. hem makül fiyat hem tatmin edici özellikler. eşkıya filminin yeşilçam ı bitirip yeni bi akım başlatması gibi.

şimdilerde bu özelliklere sahip otomobil hangisi? hem çok kaliteli hem fiyatı uygun olacak.

evet volvo audi kaliteli araçlar ama çok pahalı. sanırım güzelce anlatabildim.
mimikikili
(10.08.18)
reanault clio sedanlar da aynı etkiyi gösterdi sayılır. araba altın gibi bekledikçe değer kazanıyor.

motor açısından honda civic'ler sağlamdır. tamircilere en az giren arabalar civic olabilir.


burty
(10.08.18)
tempra öyleydi sanırım. dijital takometresi vardı. bir de opel tigra görmüştüm lise yıllarında. oha bu ne demiştim


burya
(10.08.18)
Honda Civic.. Bakma apaçilerin modifiye ettiğine. Babamda 98 modeli hala duruyor. Sileceğine kartvizit, not bırakan çok :)

www.tasit.com


silah taciri
(10.08.18)
bu yıllarda o kadar efsane kategorisine girecek araç olacağını sanmıyorum, en azından ae101 corolla kadar çok satanı yoktur. o zamanlar yakıt tüketimi paranoyası yoktu, lpg revaçta değildi falan, yoksa corolla makul yakıt değerlerine rağmen çok az yakıyordu diyemeyiz. günümüzde her araç yakıt değerleri ile kıyaslanıyor artık, dolayısıyla az yakan dizeller daha revaçta.
dayanıklılık, sorunsuzluk anlamında corolla 2009 kasası da gayet iyi.
2005 focus hb tdci iyidir bence, ekonomik, pek kronik sorunu da yok bildiğim kadarıyla.
renault k9k dci motorlu araçlar da uzun ömürlü oluyor, her ne kadar hepsi kaliteli bir his uyandırmasa da.
ford mondeo'ları da beğeniyorum, fakat vw çılgınlığı yanında sönük kaldı. gayet iyi araçlar mondeo'lar, konforu, sürüşü, yakıt tüketimi falan çok iyi.


gkhncnzdgn
(10.08.18)
biraz goreceli bir soru ama VW grubunun arabalari fiyat/performans olarak basarili diyebiliriz. ne kadar Golf'un tipini hic begenmesem de ozellikle 2000'li yillarda fiyatlari da su anki kadar sacma degilken gayet basarili bir donem gecirdi bence. yine bana 2010'dan sonra yerini Leon'a birakti. yine 2010 civarlarinda doviz kurlarinin cok dusuk olmasi sebebiyle peynir ekmek gibi BMW satildi. turkiye sartlarinda yine fiyat/performans olarak basarili diyebiliriz. su an icin bi fikrim yok acikcasi. ucuz araba yok cunku


crucio
(10.08.18)
opel vectra 95 kasa olan sonra balina kasa denilen kasa çıktı o tutmadı
edit:günümüzde efsane olarak bir araba görmüyorum hepsi hakkının üzerinde ve özellikle efsane olmaması için dizayn edilmiş gibi(arıza vs bakımından)


basond
(10.08.18)
honda jazz 2007-2008 de gayet iyi. içi son derece kullanışlı, yakıtı da fena değil. fiyatı olması gerekenden pahalı gerçi bana göre, ama satarken de zarar ettirmez.


gkhncnzdgn
(10.08.18)
90-95 aralığında bana göre üst araba mazda ikinci tempra idi.


(13)

Bir biyoloji öğretmeni şunu bilmez mi?

5. sınıf fen bilgisi dersine giren esasen biyoloji öğretmenine 5. sınıf çocukları "altın nasıl oluşur?" diye soruyor.kadın "yerden çıkarılıyor, işleniyor bla bla" anlatıyor.çocuk "yıldızlarda oluşmuyor mu? (türkçe öğretmeni söylemiş)" diye soruyorkadın "o kadarını bilmiyorum." diye cevap veriyor.bu
5. sınıf fen bilgisi dersine giren esasen biyoloji öğretmenine 5. sınıf çocukları "altın nasıl oluşur?" diye soruyor.

kadın "yerden çıkarılıyor, işleniyor bla bla" anlatıyor.

çocuk "yıldızlarda oluşmuyor mu? (türkçe öğretmeni söylemiş)" diye soruyor

kadın "o kadarını bilmiyorum." diye cevap veriyor.

bu öğretmenin en azından altının yıldız içinde oluştuğunu bilmesi gerekmez miydi?

hadi ünv.de görmedin lisede de mi göstermediler?

yargılamıyorum. size de ne düşündüğünüzü sormak istedim. öğretmenlere karşı bir nefretim yok.
ya ben lan neyse
(09.08.18)
Bilmeyebilir.

Evrenin oluşumuna dair bir Ted konuşması dinlemiştim. O ana kadar elementlerin nasıl oluştuğunu hiç düşünmemiştim bile.

Yıldızlara altın nereden gelmiş biliyor musun?

www.ted.com


idexo
(09.08.18)
Uçmuşsunuz siz kusura bakmayın. 5. sınıfta biyoloji dersi olamaz. Fen bilgisi dersidir. Böyle bir detayı sormaya çocuğun da hakkı yok öğretmenin de bilmeye imkanı ve ihtiyacı yok. Saçma sapan şeylerle kafa yoruyorsunuz.


redskull
(09.08.18)
Biyolog ne anlar fizikten? Çok normal.

Altın yıldızlarda öyle normal biçimde de oluşmaz. Supernova şeklinde infilak edince yıldız o şok dalgası ile oluşur ancak. Nerden bilsin sıradan dandik bir öğretmen kozmolojik fenomenleri. Eğitim Fakültesi diyorsun.


Bilmeyebilir ama öğrenip ertesi derste çocuklara açıklayıcı bi şekilde anlatabilirse yeter sonraki dönem öğrencilerinden böyle bir soru gelirse de bilmiş olur eğitimcilik budur.


lansta
(09.08.18)
Bilmemesi normal, bilmesi istisna olur. Ayrıca bilmediğini belirttiği için de takdir edilesidir.


idonthaveatvset
(09.08.18)
Biyoloji ogretmeniyim ve bilmiyordum, simdi ogrendim


balpolen
(09.08.18)
ben yıldızım ben de şimdi öğrendim.


ben altınım, selanik göçmeni olduğumuzu sanıyordum; üzdün...


Bruce
(09.08.18)
Bilmemesi normal ama "Ben bilmiyorum" deyip kestirip atmasi anormal! Tam ogrenme, sorgulama yasindaki cocuklarin merakini koreltiyorlar boyle boyle. Arastrip geri donmeliydi cocuga.


superfluid
(09.08.18)
Tüm branşları cebinden çıkaracak öğretmen de gördüm, kendi alanına hakim olmayan da. O yüzden şaşıracak bir şey yok bence. Sevmediği halde ezber yaparak meslek sahibi olan o kadar çok insan var ki ilgisi yoksa kendi alanında yeni bir şeyler sorun, onu bile bilemeyebilir. Ayrıca her yıldızda vardır, yıldızdan gelmiştir demek de ne kadar doğru onu da bilmiyorum.


ananiyimioguz
(09.08.18)
Bilmemesi normal


basond
(09.08.18)
@redskull: kardeş ben de fen bilgisi yazdım.

iyi de sayın hocalarım. bir biyoloji öğretmeni "bu canlılar karbon bazlı. içindeki kalsiyum, demir, magnezyum. nerden geldi acaba? canlılık nasıl başladı?" sorusunun cevabını arasa altının yanıtını da bulur diye düşünüyorum.

eğitim fakültesi değil fef mezunu.


ya ben lan neyse
(09.08.18)
Hadi üniversitede görmedin lisede de mi görmedin demek biraz haksızlık bence. Lisede öğrendiğimiz bilgilerin ne kadarını hatırlıyoruz? Yanlış bir cevap vermesindense bilmiyorum demesi daha olmuş. Araştırıp geri dönebilir +1


thewhitewolf
(09.08.18)
(24)

Daha Düşük Pozisyonda Çalışan Yaşça Sizden Büyük İnsanlara İş Yaptırırken

Zorlanıyor musunuz? Nasıl aşılır bu durum? Doğru tutum nedir?Öyle kilit durumlar oluyor ki adama yap diyeceğim, yapacak.Ama olmuyor. Bugün ofis boyu bir yerden bir yere göndermek istedim, adamı da beni de geren bir durum oluştu ortada. Yani alttan alsam, rica etsem bahane bulmaya çalışıyor. Terslese
Zorlanıyor musunuz? Nasıl aşılır bu durum? Doğru tutum nedir?
Öyle kilit durumlar oluyor ki adama yap diyeceğim, yapacak.
Ama olmuyor. Bugün ofis boyu bir yerden bir yere göndermek istedim, adamı da beni de geren bir durum oluştu ortada. Yani alttan alsam, rica etsem bahane bulmaya çalışıyor. Terslesem bu kez ayıp olacak.
elf of darkness
(08.08.18)
yıllarımı verdim bu işe. tek gerçek " acıma".


paudi
(08.08.18)
biz kipi ile biraz sert, tonlayarak konuşabilirsin. yapalım edelim gidelim vs.
eğer olmuyorsa personelde sorun vardır bu sefer aralara emir kipi atabilirsin.
şunu yapalım sonra şuraya git orada şunu takip edelim gibi

hala olmuyorsa emir kiplerini arttırabilirsin. çok sert olursan bu sefer diğer personellere de aynı davranmaya başlarsın.


Acimayacaksin.
Rolleri değiştiğinde o sana öyle bir köpek çekerdi ki aklın almaz. Is tanımı ofisboysa, git şunu yap diyeceksin gidip yapacak. Yapmazsa ağzına sıç, vicdan filan yapma.


retiredcolonel
(08.08.18)
Hiç çekinmen iş veririm, yeri gelince sesimi de yükseltirim.


datnet
(08.08.18)
Acımak da acımamak da terbiyesizlik.

Cengiz abi var İzmir/Güzelyalı Parkı'nda. Çay ocağı işletiyor. Çay getirirken gördüğümüz gibi ayağa kalkıp elinden almıştık. Oturdu yanımıza, yaşlarımız ufak. "Asıl böyle yaparsanız bana saygısızlık edersiniz, sizden aldığım paranın karşılığında size çay veriyorum" minvalinde konuşmuştu kibarca. Keşke sizin de Cengiz abiniz olsaydı, bu ikileme hiç düşmezdiniz :P


farabi
(08.08.18)
Ha bu arada acıma diyenler, yeri gelince sesimi yükseltirim diyenlerin de insanlığından şüpheliyim. Birinden görevini yapmasını istemek ayrı, "ağzına sıçmak" ayrı. Söz gelimi, Allah da kullarına hizmet eder ama kimsenin kölesi değildir.


farabi
(08.08.18)
Şu gün şu saat şu iş yapılacak, bitmiş olması gerekiyor, bilginiz olsun ona göre organize edersiniz/edin/yapın/halledin lütfen. Bitince/yapınca bana da bilgi verin ki ilgili yerlere aktarayım işi yaptığınızı.

Bunlara benzer ifadeler sorunu çözer diye düşünüyorum.

Bir de asla abi, abla moduna girilmeyecek ve "siz" diye hitap edilecek.


Phoebe
(08.08.18)
Tamamen kişisine göre değişir. Kimi insan vardır zaten iş ahlakı vardır şunu yapar mısınız diye rica eder gibi söylersin, tabi der zaten. Kimi vardır senin gençliğinden tecrübesizliğinden faydalanmak ister ona yapalım edelim diye ve net bir şekilde söylemek, eğer hala diretiyorsa gerekirse terslemek gerekir. İnsanlığımızdan şüphe eden olmuş da görevini yapmayıp sen yapıver onu da şeklinde davranan bir büyüğe yaşından dolayı ekstra müsamaha gösteremem. Herkes işini bilirse her şey kibarlık içinde çözülür.
Abla abi muhabbetine girmek genelde iyi sonuç vermiyor +1


pastörizesüt
(08.08.18)
Lafımı neden çarpıtıyorsun? Ağzına sıçmak ve sesini yükseltmek isteyenlerin insanlığından şüphe ettiğimi açıkça belirttim. Okuyup da yorum yapsaydın keşke.


farabi
(08.08.18)
Farabi, bi an şüphe ettim yanlış mı okudum hakikaten diye ama yoo “Ha bu arada acıma diyenler, yeri gelince sesimi yükseltirim diyenlerin de insanlığından şüpheliyim” demişsin. Ben de sırf yaşı var diye acımamak gerektiğini düşünüyorum. Hem sen insanlığımdan şüphe et ben de böyle düşünüyorum alla alla ne var bunda.


pastörizesüt
(08.08.18)
Farabi isveç te yaşıyorsun ya da öğrencisin.
Ben de eleman ben ona kızmadan iş yapsın isterdim ama yapmıyorlar. Güler yüzlü rica ederek iş söylediğimde sonunda tüm işleri yapar konumuna dönüyorsun.
Tavsiyem mesafeli olun,
Az öz konuşun işi yapmadığında tekrar tekrar söylemekten çekinmeyin. O işi yaptığı için para kazanıyor.


fasulyek
(08.08.18)
ay ben is yerindeki caycidan cay istemeye cekiniyorum hala daha. bu soru hic benlik degil :(


limonlu cola
(08.08.18)
Sesimi yükseltilirim demiş biri. Siz kendinizi ne sanıyorsunuz lan? Askeriye mi orası?

İşin gereği komutu verirsin, yapmazsa uyarır, hala olmuyorsa çıkartırsınız işten. Bağırmak nedir?

İşten çıkartacak pozisyonunuz yoksa da şikayet edersiniz. Adamın parasını sen mi veriyorsun da bağırıyorsun? Kaldı ki ben parasını verdiğim adama bağıramam öyle bir dünya yok. Çapsızlığa gel.


this is business
kendi işinizi yaptırmıyorsunuz nihayetinde
çalışanlara kişi olarak değil profil olarak yaklaşın: yani o pozisyona kim gelirse gelsin o bir "ofis boy"
bir adım ötesinde işinizde saygıdeğer ve fikri mühim olun, görüceksiniz herkes sizin delege ettiğini işleri daha kolay yapacak


superb
(09.08.18)
@bos gezenin bos ustası'na kesinlikle katılıyorum.

Fasulyek tahminlerinizin hiçbiri doğru değil. Bağıracak ve ağzına sıçacak kişilerin insanlıklarından hâlen şüpheliyim ve terbiyesiz olduklarına eminim.


farabi
(09.08.18)
Ofis boy size bağlı mı çalışıyor, yoksa başkasının elemanı mı? Bence asıl kilit nokta orada. İşi verirsiniz, yapmaz, sallarsa yanınıza çağırın. Yaş önemli değil ama olgun davranmanız lazım. "Bak bilmemkim bey (lütfen abi/abla demeyin), bu işin bitmesi lazım, ama görüyorum ki sen sallıyorsun, yapmıyorsun. Bunun için seni şikayet edip zor durumda bırakmak istemiyorum. Hepimiz buraya iş yapmaya geliyoruz. Senden verdiğim işi yapmanı bekliyorum." Nokta.
Cevap verip sizinle tartışmaya girmek isteyebilir. "Bilmemkim Bey, ben söyleyeceğimi söyledim. Bunu sen şimdi düşün, benim işim var" deyip gönder. Hala yapmazsa o zaman şikayet (size bağlı değilse). Size bağlıysa zaten bir tarafı yemeyecektir.


SiyamkedisiZorro
(09.08.18)
herhalde buradaki en yaşlı insanlardan biriyimdir, hayatımda yönetici pozisyonda çalışkla geçti bazı genç arkadaşlar askeri çalışma kampı yada gulak kürek mahkumu gözüyle bakıyor tabi daha henüz iş hayatının dışında olmak, sektör farklılıkları, mesleğin başında ortalama altı yerlerde olmak vs gibi bir çok sebepler olabilir. ama insanlar çalışıp karşılığında hem ücret almak hemde değer görüp saygı duyulmak ister, olmuyorsa işten çıkartılır ve kimse vazgeçilmez değildir, yeterki kasti olarak kimsenin ekmeğiyle oynanmasın.

bos gezenin bos ustasi
farabi
+1


Big bada bum bum
(09.08.18)
ast üst ilişkisi ile yaşın bir ilgisi yok. sadece yaşından kaynaklı saygılı davranmayı ihmal etme. tatlı sert bir tavır takın devam et.

ayrım yapma, acıma.


babilbaligi
(09.08.18)
yahu ofisboy'u bir yere göndermeyeceksiniz de kim gidecek? tek seferlik git-gel bir iş değilse eğer günlük yapılacak listesi yapıp oraya yazılabilir. tek seferlikse "x bey y firmasından şu şu evrak alınacak. alıp getirir misiniz? acil" demek yeterli olmalı. olmuyorsa elemanda sorun vardır. yaşından bağımsız söylüyorum bunu.


naksidil
(09.08.18)
Buradaki hatalı tavır ofisboy da biz de normal insan gibi davranalım iş yapılsın istiyoruz. Özellikle kadınsan ve yaşın küçükse hiç sallamıyorlar. Sert durmaya bizi zorluyorlar.
Şu anda kendi işimi yapıyorum ama önceki işlerimde yaşadığım tecrübeler yüzünden söylüyorum.
Depo görevlisinin depodan getirmesi gereken eşyalar vardı. Sabah 9dan akşam 6ya kadar 10 defa söyledim ve yapmadı. Gitti depoya eli boş geldi bulamadım dedi ki envanterde olan çok sayılı ürünün olmama imkanı yok. E diğerini getir onu da yapmadı. Kovabilir miydim kovamazdım. Müdürle bütün gün erkek muhabbeti yaptılar mağazada müdürün yanında iş istedim çaya çıktılar. Tüm gün boyunca tek bir koli bile gelmedi. İşler kaldı. Sonra ağzına sıçmaya başladım tüm depocuların işler hep yapıldı. Beni görünce mutsuz oluyordu insanlar.
Bunun benzerini film ekibinde set elemanlarıyla da defalarca yaşadım.
Günün sonunda hepsi erkek arkadaşım olmadığı için sinirli olduğumun dedikodusunu yaptılar. Bana kadınlar evlenmeli diyen bile oldu.
Bazı insanlar test ediyor dişini geçiriyorsa hayatta iş yapmıyor. Sürekli sinirli bir insan olmamak için kendime başka kariyer çizdim ve daha mutluyum.
Erkek olmak bazen çok daha kolay hayatta, erkek söyleyince yapan kadın söyleyince gururu incinen bir sürü mal var.


fasulyek
(09.08.18)
İş yerinde dönen goygoyun sebebi lakayıtlıktır ekseriyetle. Müdürün kankisi ofisboy varsa ve bu nedenle sizi dinlemiyorsa siz de işler onun yüzünden ilerlemeyince işin neden yürümediğini söylersiniz olur biter.

Ha böyle iş bilmez kişilere üç kuruşluk mevki verir altına adam alırsanız da böyle sağa sola bağırır, sonra arkasından saçma sapan laflar ettirirler.

Ben üniforma giydiğim dönemde bile astımı sürtmedim, bağırmadım. Ha dediğimi yapmayan kendi kaybetti, benimle çalıştırmadım. Gönderdim en huysuz amirin ekiplerine yazdırdım onlar baktı çarelerine.

Ben öyle bey falan da demem, kardeş, Ahmet, Mehmet, şu şu yapılacak, şu kadar sürede yapılacak. İtirazı olan? O kadar zamanda bitmez şef diyen olursa da eğitim günü goygoy yok, ben size gösteririm nasıl yapılıyor hızlı biçimde diye eğitim yaptırırım. Bir daha 100 metreyi 10 saniyede koşacaksınız dediğimde eğitime gitmemek için bilirim ki koşacaklar.

İşinizi de biz mi öğretelim? İnsan yönetmeyi bilmiyorsanız yönetmeyin kardeşim.


altımda çalışan benden büyük o kadar çok insan var ki.
yaklaşımı iyi tutmak lazım. burada karşıdaki insanın profili çok önemli.

yapman gereken şey, yapılacak işin ehemmiyetini karşı tarafa aktarabilmek ve bunu neden yapması gerektiğini hissettirmek. ve yapmazsa da ortaya çıkacak durumu bilmesini sağlamak. bu düzeni kısa süre içerisinde kurabilirsin. bunu kurduğun anda da hepiniz rahat edersiniz.

öyle acımamak, ses yükseltmek, ağza s*çmak filan bunlar ayıp şeyler.
bunları yaptığın an ofisteki bütün saygını kaybedersin.

not: ahmet abi, mehmet abi, ayşe abla fatma abla moduna asla girme. bey, hanım sularında yüz.


teritori
(09.08.18)
normal ses tonuyla sunu yapar mısın, bunu yapar mısın dersin. veya şunu şöyle yapalım, bunu böyle yapalım dersin.

iş yapılmazsa biraz daha ciddi bir şekilde olmadığını, daha iyi olması gerektiğini, böyle böyle yapılması gerektiğini, bunu müşteriye izah edemeyeceğin gibi şeyleri söylersin, tatlı - sert uyarırsın.

zaten bunlardan sonra anlayan anlar. anlamazsa işini yapmadığı için yol verirsin.

bağırmak çağırmak ne demek ? bağırmakla çözüm olmaz. nereye kadar bagiracaksin ? kendini de yıpratirsin.

ayrıca kendini ne saniyorsun da bağırma hakkını kendinde buluyorsun diye sorarlar adama. karşında çocuk yok, askeriyede de değiliz. bagiramazsin kardeşim. yok bağırïrmısta, sesini yükseltirmiste, ağzına sicarmista, hava civa.

sen kimsin de haddini limitini asacaksin ? karşındaki robot degil, senin gibi insan.

eğer kişinin çok ve aciliyetli borclari yoksa, özellikle de özel sektordeyse, gerekirse işten ayrılmayı göze de alarak, böyle bağıran çağıran angutlara karşı altta kalmamalı. hakkını vermeli.


Neill
(09.08.18)
ihale bende ise ve ekipte benden büyük var ise iş bölümünü kafamda yapıyorum büyüklere abi sen şu işi al küçüklere kardeşim sen şunları hallet bende şu kısımları alıyorum diyorum.

sadece büyük varsa abi senden ricam şu işi halleder misin diyorum.


basond
(09.08.18)
(12)

Uzun uçak yolculuğu

1 saat süreli uçuşlara alışığım da ilk kez uzun uçuş yapıcaklara tavsiyeniz nedir?10 saat.Düşününce 10 saat otobüs yolculuğu yapınca yorulsam da aşırı kötü değil. 10 saat uçak otobüsten daha mı yorucu ?Business olmadan gidilmez diyenler var.Business da çok pahalı.Uzun uçuş ve jetlag konulu tavsiyele
1 saat süreli uçuşlara alışığım da ilk kez uzun uçuş yapıcaklara tavsiyeniz nedir?
10 saat.
Düşününce 10 saat otobüs yolculuğu yapınca yorulsam da aşırı kötü değil. 10 saat uçak otobüsten daha mı yorucu ?
Business olmadan gidilmez diyenler var.
Business da çok pahalı.
Uzun uçuş ve jetlag konulu tavsiyeleri beklerim
isimmisimyok
(08.08.18)
Gözünde büyüttüğün kadar bir şey değil.
Kot pantolon falan giyme, daha rahat bir şeyler giy. Jetlag için de gideceğin ülkenin saatine geçiş kolay olsun diye bir önceki gün sabahla, oranın saatine göre uyu.


2-3 saat uyuyorum, kitap okuyorum ben, ya da film izliyorum. zaman bir şekilde geçiyor


xdenizx
(08.08.18)
business olmadan gidilmez fln saçma sapan laflar.
otobusten daha az yorucu. dolaşabiliyorsun ve hareket hissi o kadae fazla olmadığı için mide bulantısı vs yok. bunalma da olmuyor. jetlag e yapacak birşey yok normal saate kadar uyumadan bekleyeceksin indiğinde.
iki film izlesen çoğu gidiyor.


eger kapali alanda uzun sure kalmaktan hoslanmiyorsaniz, zor gecebilir.
muzik dinlemek (ozellikle dinlendirici tarzda olanlar) iyi gelebilir.
ucus oncesi agir/yagli yemeklerden kacinmak,
ucus sirasinda da yine agir/yagli yemeklerden kacinmak iyi gelebilir.
ara sira koridorda yurumek ve hareket etmek yararli olabilir.
eger gece ucusu ise uyuyabilmeyi basarabilirseniz cok da zor gecmez yolculugunuz.

simdiden iyi yolculuklar.


for the record
(08.08.18)
Business'a gerek yok. 2 saatte bir yerinden kalk, biraz yürü ve esneme hareketleri yap. Jetlag için eğer varacağın yerde gündüz saatleriyse uçakta uyu, yoksa uyuma. Bol bol su iç ve hafif yemek ye. Ayrıca rahat giyecekler +1


mümkünse koridor tarafından koltuk al, 30-45 dk bir koridorda turla, bol bol su iç. telefona 2-3 film ya da bir sezonluk dizi at, kulaklıklar kulakiçi olsun dışarıdan gelen gürültüyü kessin. okumak için bir kitap olabilir. rahat giysiler ve ayakkabılar giy.
her ne kadar beleş cazip gelse de alkol alma, kahve içme, bol bol su. uçak içi çok sıcak-çok soğuk olabilir. tercihen tişört üstüne ince bir hırka giy.


zikardo
(08.08.18)
gideceginiz ucagin konforuna gore cok kotu de olabilir, keyifli de... beni mahveden ucuslar yapmisligim var bu uzunlukta, yahut ucaktan indigimde hayatima hicbirsey olmamis gibi devam ettigim... film filan izliyorum muzik dinliyorum ben genelde, yaniniza ilginc yasli ve konuskan biri gelirse o da iyi olabiliyor...


hewit
(08.08.18)
Uzun mesafelerdeki uçaklar da bir büyük ve daha ferah oluyor. Hizmet, ilgi ortam filan da yurt için veya Avrupa uçuşu gibi düşünme.

Bir de baya kafa meselesi. Baştan 10 saat uçacağım diye gidince daha kolay, daha kısa geliyor.


burfak
(08.08.18)
bol sivi tuket. 2 litre en az. istersen bir tane boyun yastiklarindan edin, rahat edersin. muhtemelen ucusta gozler icin sleep mask verirler, uyuyacagin vakit isine yarar. kendi kulakligini getirmeyi unutma, ucusta verilenler genelde cop. ucustan once yemek ye, mumkun oldugunca ucusta fazla bir sey yeme. ucusta verilen yemekler senin jetlag sureni arttirir. ucustan sonra yemegini yersin. indigin zaman,aksam 9-10a kadar uyuma. buna uyarsan, ertesi gun jetlag diye bir sey yasamazsin. rahat seyler giyin, spor ayakkabi vs. ucusta belli saatten sonra ben ayakkabilari cikariyorum, arasira da koridorda yuruyorum. kan dolasimini duzenlemede yardimci olur hareket etmek. mumkunse business'a en yakin koltuklardan ayarla. ucaktan iner inmez pasaport kontrolune kadar 5 dakika falan yureyecegin mesafe. elinden geldigince kim var kim yok depart at gec. gectigin her adam sana 3-5 dakika arasinda vakit kazandirir, daha az pasaportta beklersin unutma. 10 saat ucustan sonra, 2 saat de sirada bekleme diye soyluyorum bunlari.


Hareketsiz kalınmamalı.


koridor tarafına oturmaya çalış.zaman geçirici şeyler bul kitap, tablet vb.bol bol su iç.yolculuklarda uyuyamayan yapın varsa çok zorlama kendini, gerçi bu kişisel tavsiyem.
valla otobüs ile karşılaştırma, daha az yorucu olur kesinlikle.en azından arada yürürsün, wc ye gidersin falan.
edit: bi de kalın giyin, uzun uçuşlar daha bi soğuk oluyor.


thy ise filmleri zengin, yemekti filmdi derken yarısını yesin kalan yarısında uyursun birazda uçakta dolandın mı 10 saat geçer. business olmadan gidilmez falan yalan.


basond
(09.08.18)
(26)

Ayda kaç para kazansanız mutlu olursunuz ?

Kaç para kazansanız mutlu olursunuz ?
Kaç para kazansanız mutlu olursunuz ?
sinx90
(08.08.18)
>10.000 TL


slymene
(08.08.18)
Cok sevdigim bir söz vardır: mutluluk cok seye sahip olmarak degil az seye ihtiyac duyularak yasanir diye. 14 sene ucuk paralar kazandigim, agir bir saglik sorunu sonucu birikimimi kaybettigim, alti ay once iyilesip yine iyi para kazandigim bir ticari isim var. Beni mutlu eden kazancin miktarı degil. Hedeflerime ulasmak, hayal ettigime ulasmak. Suan mesela bugun kazandigimdan yirmi kat fazla kazanma firsati cikti karsima. Ama beni orada motive eden paranin miktari degil o yolda yuruyup hedefe ulasmak. Ha para elbette onemli. Bu hedef icin suan mevcut olandan fazla nakit koymam lazım.bunu ve potansiyelimi bilip isime ortak olmak isteyenler var mesela ama ayni heyecani paylasmadiklari sirf para odakli olduklari icin kabul etmiyorum.


a summer day
(08.08.18)
>7-8 bin usd
mutlu olmak göreceli de maddi anlamda kafam rahat olurdu.


lazpalle
(08.08.18)
12.836 dolar


10000 dolar.


zgrydn
(08.08.18)
su an turkiye'de okuyan bir ogrenci olarak ayda elime 1000 lira gecse muhtemelen kendimi kaybedip gohoyin alir ve asiri dozdan nallari dikerdim. ustu lazim olursa ufaktan calisir ekleriz.

ogrenci olmasaydim da 3 bine tav olurdum sanirim paranin havadan geldigini varsayarsak. cok cirkeflesip istedigimiz gibi talepte bulunabileceksek aylik €1000'ya karsilik gelen turk lirasinin hesabima yatirilmasini arz ederim, tsk.


der meister
(08.08.18)
Ben şimdi de mutluyum ki.
Ama kendimi maddi anlamda rahat/ güvende hissedeceğim maaş ayda 10.000 USD olurdu.


SiyamkedisiZorro
(08.08.18)
Valla hic bilemeyecegim. Simdi ayda 100bin kazansam mutlu olurum diyecegim ama 100bin kazaninca ne olacak nasil olacak bilmiyorum ki. Ya mutlu olmazssam? Buyuk ihtimal mutlu olurum ama.
Yasamasini bilmeyen ruhsuz bir adam degilim. Yapmak istedigim bircok sey var, kimisine param, kimisine zamanim, kimisine ikisi de yetmiyor. Iyi para kazandigim da iyi kotu zamanim da olmali. Kapinin onundeki lamborghini tek basina beni mutlu etmeye yetmez.


stavro
(08.08.18)
10.000 usd


xdenizx
(08.08.18)
a summer day e katılıyorum
benzer şeyi ben de yaşadım.
şu an yaptığım işi yurtdışında yapma şansım vardı.
hatta 2 ay boyunca da yaptım ama o ülkede mutlu olmadım.
şu an kazandığımın 4 katını kazanıyodum.
önemli olan gerçekten para değil çünkü parayla satın alamayacağın şey, içinde bulunduğun ortam, sağlığın ve arkadaşların.
bunlar olmadan istersen dünyaları versinler çok da bi kıymeti haybiyesi olmuyo benim için


rentts
(08.08.18)
10bin tl


contavolta
(08.08.18)
gerçekçi bir rakam söyleyeceksem sektöre, mesleğe göre 5-6 bin bana yeter.


çılgındünya
(08.08.18)
ben 10bin TL ye okeyim.


alaimisema
(08.08.18)
5-6 bin TL kazansam mutlu ve güvende hissederim şu anki şartlarda.


monogram
(08.08.18)
açıkcası çalışarak kaç para kazandığımın bir önemi yok. parayı harcayacak zamanınız olmuyor. ama çalışmadan ayda 10k gelire fitim.


prezarlatif
(08.08.18)
şu an için 70-80 bin dolar


slava
(08.08.18)
<50.000 TL. Hayattan beklentilerimi azaltırsam küçük şeylerden daha fazla mutlu olabilirim.


Türkiye'de 5 bin dolardan aşağısı kesmez.


Drakath
(08.08.18)
20.000 dolar


sta
(08.08.18)
250 trilyar dolar


Delay Fuze
(08.08.18)
10.000 - 15.000 tl


tabirimekruh
(08.08.18)
Minimum, net 4-5bin dolar civarı.


synesthesia
(08.08.18)
40 bin dolar


kleider
(08.08.18)
Aylık 2500 TL alıp hiç çalışmasam çok mutlu olurum.


kismisolungac
(08.08.18)
şu an beni mutlu edecek parayı kazanıyorum ancak ülkece dünyaya göre her gün fakirleştiğimizden geleceğe hep daha karanlık bakıyorum.


basond
(09.08.18)
en az 4-5 bin dolar o da şu an 16-20 bine denk geliyor.


buiret
(09.08.18)
(3)

Tayip MB'ye baski yapip kararlarini etkileyebiliyor mu?

MB teorik olarak ozerk ama pratikte ozerk degil mi? CB nin MB uzerinde tahakkumu var mi pratikte?
MB teorik olarak ozerk ama pratikte ozerk degil mi? CB nin MB uzerinde tahakkumu var mi pratikte?
stavro
(08.08.18)
son yasa değişikliğine göre merkez bankası başkanını cumhurbaşkanı atayabilecek. gerekli cevabı vermişimdir sanırım :)


silah taciri
(08.08.18)
devlet ile ilgili herkese, her şeye istediğini yaptırır. ağzından çıkacak tek söz yeterli olur. bu noktadan itibaren rte, adeta devletin ta kendisi olmuştur.


Neill
(08.08.18)
etkilemek ne demek her şeyi yaptırır bile.


basond
(09.08.18)
(4)

Çok kilo verdim bunu nasıl engelleyebilirim?

Boyum 1.84 kilom da 70 2 ay öncesine kadar 79 kilo fit bir vücüdum vardı, az önce tartıldım 2 haftada 2 kilo daha vermişim. Psikolojik olarak sıkıntılarım var yemek yiyemiyorum, iştahım kapalı hep. Sigara ve alkol ile besleniyorum desem yeridir. Günde 1 öğün yiyorum bazen 2 günde bir, o da az. 1.5-2
Boyum 1.84 kilom da 70

2 ay öncesine kadar 79 kilo fit bir vücüdum vardı, az önce tartıldım 2 haftada 2 kilo daha vermişim. Psikolojik olarak sıkıntılarım var yemek yiyemiyorum, iştahım kapalı hep. Sigara ve alkol ile besleniyorum desem yeridir. Günde 1 öğün yiyorum bazen 2 günde bir, o da az. 1.5-2 porsiyonla doyarken artık yemeğin yarısını bile bitiremiyorum. Çaresi var mı?
Drakath
(08.08.18)
psikolojik destek al, uyku düzenini sağla, sigarayla alkolü azalt, hafif egzersizler yap. gerisi kendiliğinden oturur.


zgrydn
(08.08.18)
Cik disari lezzetli ne varsa onlarla beslen ozellikle. Sadece en sevdigin gidalarla beslen bir sure. Et doner mi seviyorsun atiyorum, en guzeli neredeyse atla git orada ye. Yemege ozel butce ayir.


stavro
(08.08.18)
böyle devam etme, bağışıklık sistemin güçsüzlenirse, toparlaman zaman alabilir.

tahlil yaptır, değerlerin eksikse onlara yönelik birşeyler ye. meyveni muzunu fındık badem eksik etme. daha birsürü şey var söylenecek ama dikkat etmen gerekir


füt
(08.08.18)
iştahını kapatan sıkıntıların mı yoksa midede virüssel yada başka bir sıkıntı olma olasılığı var mı? Bunu bir tespit et bu şekilde kilo vermeye devam etmemelisin tabi ki.
psikolojik destek ve doktor tavsiyesi alman faydalı


basond
(09.08.18)
(8)

dolar düşer mi artar mı?

bu dolar artışı nereye kadar devam eder? mesela şimdi 5.29 bu 6 yı görür ya da geçer mi? yoksa mesela düşer mi 4 lere?
bu dolar artışı nereye kadar devam eder?

mesela şimdi 5.29 bu 6 yı görür ya da geçer mi? yoksa mesela düşer mi 4 lere?
buiret
(08.08.18)
Düşmesi için bir sebep yok, olacak gibi de görünmediği için yükselecek tahminleri konuşuluyor. 7 olacak deniyor, 10 olacak deniyor. Çünkü neden olmasın.


veritaslibertas
(08.08.18)
ülkede birden yer yarılıp petrol fışkırmadıgı müddetçe 10 da olur 15 te 20 de. 1 çünkü neden olmasın 2 zaman meselesi sadece. 1 sene ya da 3 sene.


binder dandet
(08.08.18)
artacak


lcha
(08.08.18)
Sene sonuna kadar en az 6 olur bence.


Drakath
(08.08.18)
6yi gormezse gelin beni s*kin. YTD
(Bu 6'yi gecmez demek degil, nereye kadar gider allah bilir)


stavro
(08.08.18)
derdin paranın değerini korumaksa dolara yatır derim, yok eğer vurkaç yapayım dersen kısa vadede düşebilir belki belli olmaz. uzun vadede doların düşmesi için hiçbir sebep yok. çeşitli sebeplerle kah düşüyor kah keskin şekilde artıyor ama genel tabloya baktığımızda (look at the tabela) ülkede üretim yok. demokrasi yok. yatırımcı ürküyor. ülke stabil değil. kurumlara güvenemiyorsun. bir adam ne isterse o oluyor. bu şartlar altında bir ay içinde 4.75'e gerilesin, bir sene içinde yine 6'ya çıkar. bu da en iyi ihtimal yani.

çok köklü reformlar gelmediği sürece (ki bu reformları görmek için ekonomist olmaya gerek yok, sokaktaki adam dahi görecek bir şeyin değiştiğini) dolar düşmez. o reform da erdoğan baştayken gelmez. kemer sıkmaymış, para politikasına karışmamakmış vs. yapar mı bu adam bunu?

o yüzden "4.70'ken alayım, 5.20 olunca satayım hemen" tarzı bir planın yoksa, birikmişini korumak derdindeysen falan at dolara gitsin. bu soru 3-4 yıldır sürekli soruluyor... dolar 3'ken de böyleydi, 3.65'ken de. gördüğünüz üzere artmaya devam ediyor. hatta artık dış borç ödemeleri yaklaştığı, stoktan yiyenler denizi tükettiği için daha da sert vuruyor. üstüne papazı, suriyesi falan da girince uçup gidiyor. babamın da atasözünde belirttiği gibi, "Dolar alınız."

zorunlu "yatırım tavsiyesi değildir" notumu da düşeyim ben, düşmezsek manipülasyon mu oluyomuş ne oluyomuş başımıza iş almayak sonra "dolar al" dedik diye, ne olur ne olmaz eheh


der meister
(08.08.18)
asla düşmez


basond
(09.08.18)
(9)

barcelona'da otel/hostel önerisi

sempatik, temiz, merkezi ve ekonomik; çift kişilik oda ve banyosu içinde, bu tarz önerebileceğiniz bir yerde kaldınız mı?seçeneklerin içinde kayboldum ve fotoğrafta çok iyi görünen yerlere 12m2 yazmışlar, fotoğraflar gerçekçi değil mi acaba diye hiç emin olamadım.
sempatik, temiz, merkezi ve ekonomik; çift kişilik oda ve banyosu içinde, bu tarz önerebileceğiniz bir yerde kaldınız mı?

seçeneklerin içinde kayboldum ve fotoğrafta çok iyi görünen yerlere 12m2 yazmışlar, fotoğraflar gerçekçi değil mi acaba diye hiç emin olamadım.
esther
(08.08.18)
airbnb baksanız daha uygun olabilir.


violetsky
(08.08.18)
@violetsky airbnb daha önce kullanmadım, booking kullanıyorum.
airbnb'de yer seçerken nelere dikkat etmek gerekir?


esther
(08.08.18)
Konuma dikkat etmek gerekir. Sartlar ve imkanlar yazar zaten ev ile ilgili.


stavro
(08.08.18)
Booking te de olsa hangi odayı tutmak istiyorsanız, o odayı seçince gelen fotolara asla aldanmayın, çok farklı durumlar olabiliyor. İletişime geçip özellikle bu resimdeki odayı istiyorum bu tarihlerde diye talep etmeyi deneyebilirsiniz. İşe yarar.


denemebirikiüç
(08.08.18)
www.booking.com

gayet temiz ve güzel......


2 tostos turan
(08.08.18)
Hola hostal çok iyiydi ama 2 kişilik odası var mı hatırlamıyorum.


archery
(08.08.18)
booking’ten buldugunuz oteli tripadvisor’da aratip oradaki gezgin fotograflarindan kontrol edin.


el jardi keisnlikle öneriirm. fark vermeden balkonlu ods isteyin veriyorlar


habula
(08.08.18)
www.booking.com

monegal otel


basond
(09.08.18)
(4)

greencart sitesi dolandırıcımıdır ?

http://trgreencard.com bu siteden bir adam ismi emir telefonu 0212 963 99 39 aramış ve yakınımıza greencart çıktığını söylemiş bir takım evrakları kargoya vereceklermiş 50 TL de ödemesi var demişler yakınımız 80 yaşlarında greencart böyle bir şey değil benim bildiğim istersen ücretsiz olarak sites
trgreencard.com


bu siteden bir adam ismi emir telefonu 0212 963 99 39
aramış ve yakınımıza greencart çıktığını söylemiş bir takım evrakları kargoya vereceklermiş 50 TL de ödemesi var demişler


yakınımız 80 yaşlarında greencart böyle bir şey değil benim bildiğim istersen ücretsiz olarak sitesinden başvurup çekilişe katılabiliyorsun ve çıkmaz ise bir sonraki çekilişe tekrar başvurmak zorundasın

o yakınımızın green kart başvurusu olmamış hiç durduk yere dolandırılmayalım ??
baknedicem
(07.08.18)
dolandırıcı


basond
(07.08.18)
2004’ten beri başvuruyorum çıkmadı. yani dolandırıcı.


cedex
(07.08.18)
dolandirici.

"çıkmaz ise bir sonraki çekilişe tekrar başvurmak zorundasın".
zorunda degilsin


brkylmz
(07.08.18)
acemi sorun 50 TL değil belki o yakınımızı telefondan yokluyor adam evde tekmi değilmi şahsen gelicek evde rehin alacak evdeki eşyaları soyacak bin türlü şey yapılabilir sonuçta adam telefon açıyor sana direk


baknedicem
(07.08.18)
(18)

10 milyon tl

2 milyon dolar/10 milyon tl’niz olsa yaşamınızı değiştirip daha lüks yaşar mısınız? Mesela gittiğiniz restorantları değiştirir misiniz ya da giydiğiniz kıyafetleri? Ne bileyim yaptığınız tatiller ya da harcamalarınız değişir mi yoksa yok ya para beni bozmaz mı dersiniz?Eklemek istedikleriniz varsa e
2 milyon dolar/10 milyon tl’niz olsa yaşamınızı değiştirip daha lüks yaşar mısınız? Mesela gittiğiniz restorantları değiştirir misiniz ya da giydiğiniz kıyafetleri? Ne bileyim yaptığınız tatiller ya da harcamalarınız değişir mi yoksa yok ya para beni bozmaz mı dersiniz?
Eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilirsiniz de eğer o kadar param olursa şöyle değişirim, şunları değiştiririm gibi.
ayrıl coco
(07.08.18)
para beni bozmaz, 10 milyon tl harcamak için çok aşırı büyük bir para değil. ben mesela amerikada oturma izni almak isterdim, iyi kötü ufak bir daire almak isterdim.

yaşam standartlarını ve gelirini yukarı çekebilirsin bu parayla ama sosyetik mekanlar ve aktiviteler ile tüketilmeyecek bir mebla değil.

bu şekilde yaşayabilmen için sürekli gelirinin olması gerekiyor, sosyete insanlar, iş adamları gibi.


killerbee
(07.08.18)
bozmaz aynı şekilde yaşamıma devam ederim.


basond
(07.08.18)
daha iyi restorana gitmenin, daha konforlu tatil yapmanın neresi "bozmak" oluyor ki? nakit parayla götümü silip fakir arkadaşlarıma zarfta gönderiyor olsam neyse de bu hali parayı iyi değerlendirmekten başka bir şey değil benim için.

daha çok gezerim dünya'yı, mişelin yıldızlı restoranların birçoğuna gitmeye çalışırım. tabii bunun uzun soluklu olması için bir yatırım aracını ihmal etmem.


Bruce
(07.08.18)
Değişir tabi. Erken rezervasyonla 5 yıldız olan ama aslında hiçte öyle olmayan tatil yeri kovalayacağıma Rixos premiumda cenneti yaşarım. Mavi yat turu yaparım. Alaçatıdaki sacma sapan lüks beachler beni sarmaz ama. Lüks ama bir yandan da sade ve rafine tatiller olur. Euro kuru çarpmadan Avrupaya giderim. Kıyafetlerim bir tık üst olur, tasarım ürünlerden bolca alabilirim. Teknolojiye ilgim var,onları yenilerim.Ohoo çok şey var. Gurme turlar yaparım. Bunları yapmak beni bozar anlamına gelmiyor. Bolca yardımı esirgemem. Darüşşafakaya özellikle çok yardım yaparım, burs veririm.


ırene adler
(07.08.18)
2 milyon dolarım olsun mezun olur olmaz amerika-norveç-isveç-isviçreye kapağı atarım, vatandaşlığa kadar yolu var benim açımdan.


neverlose
(07.08.18)
2 milyon dolara değişmem. Ben bunu geçenlerde düşünmüştüm, 2 milyon dolar değil de bi' araba listesi çıkartmıştım takriben 16 milyona ihtiyacım olduğunu farkettim. 40 milyar dolardan altına değişmem.

geçende one tower''da yemek yerken üst kattaki dairelerin 1+1'inin 1.3 milyona satıldığını öğrendim. mesela o adam da yemeği benim yanımda yiyecek. işbu yüzden 10 milyon aslında değişmeye değecek bi' para değil.


geçende bi' köylü ile karşılaştık, daha doğrusu adamla tanıştırdılar(gösterdiler) adamın 1 tane gökdelen-apartmanı var. pidecide pide yiyordu, ben de öyle olurum herhalde. 40 milyar dolara kadar para beni bozmaz. 40 milyardan sonra tehlikeli şiir okur, dünyaya dalaşırım büyük ihtimalle, ama 2 milyon çok az.


mete kudur
(07.08.18)
İstanbula tasinirim. Her gece sunset e giderim. 10milyonu faize koyar 1.8 mn senelik gelir. Senelik sadece 800k yı yerim 1 milyonu altın dolar yaparım.


lata
(07.08.18)
Benim dünyam mı küçük, bilmiyorum ama 10 milyon TL nasıl para değil Allah aşkına? Herkes kolayca mı erişiyor bu miktardaki paraya da herkes burun kıvırıyor?

Valla benim yaşama tarzımda değişiklik pek olmazdı. İstanbul şartlarında kıytırık da olsa iki ev alırdım. Sonra da Türkiye'yi gezerdim yakın arkadaşlarımla.

Ekleme: Sinirle yanlış yazmışım para miktar/birimlerini. Şimdi düzelttim.


m e b
(07.08.18)
şu an 2 milyon dolarım olsa çalışanı siksinler. parayı düzgünce hesaplayıp muhasabesini yapıp keyfime bakarım.


biergarten
(07.08.18)
Gittiğim mekanlar değişmez. Rag and Bone'dan kot ceket-normal ceket falan ve kaban alsam yeter :)


eazy
(07.08.18)
İşten istifa ederim aynı yaşamıma devam ederim.


ilk iş ülkeyi değiştiririm.


yani mantik olarak cok degismem ama mecburiyetten degidirim, cunku EU icinden emlak alip oturma izni alirim. E orada gidecegim yerler de buradakinden farkli olur.


robokot
(07.08.18)
10 milyon sağlam para ona katılıyorum ama bozacak bir para olduğuna katılmıyorum.
Sağlam bir ev sağlam bir yazlık ve 1-2 sağlam arsa yatırımıyla biter.


turkuaz
(07.08.18)
Bu arada FIRE sistemine göre yıllık maaşınızın 25 katını biriktirince bir daha çalışmanız gerekmiyor.Buna göre 10 milyonu 25'e bölünce 400.000 TL yıllık maaşa tekabül ediyor.Böl 12'ye, 33.000 TL aylık maaş.

Kısaca 10 milyonun varsa sen 33.000 TL maaş alan adama eşdeğersin


turkuaz
(07.08.18)
Çalışmayı, para kazanmak için akıl ve zaman harcamayı bırakırım. Bu yüzden de hazır param bitecek korkusuyla şimdikinden daha lüks yaşamam, biter çünkü.


John Bloor
(08.08.18)
şöyle olur,

dolabımı falan yenilerim, çok lüks markalar olmaz, zara falan olur.

onun dışında da yemek yemeyi sevdiğim için lüks yerlere giderim ama her zaman olmaz bu. normalde de bu aktiviteyi seviyorum. onun dışında ev alırdım, yurt dışına giderdim değiştirdim yani hayatımı ama über lüks olmazdı.


buiret
(08.08.18)
10milyon liram degil de duzenli yuksek gelirim olursa degistiririm. 10 milyon TL demek 10milyon harcadiginda paran kalmayacak demek.
10milyonum olsa onemli bir degisiklik olmaz, yatirim yaparim o parayla. Oturup yemeye kalksam 1 yil gitmez o para.
Gerci direkt ulkeyi terk ederim o parayla. Gidecegim yerde krallar gibi yasatmaz ama ulkeyi terk etmeme yeter o para.


stavro
(08.08.18)
(4)

erkeklere soru: üniversite kazanan kızkardeşin davranışları

kızkardeşiniz üniversiteyi kazandıktan sonra veya bir sene okuduktan sonra değişti mi?size mesafe koymaya başladı mı? daha önce sinemaya, tiyatroya, içmeye, gezmeye giderken, artık sizinle bir yere gelmez oldu mu?kısaca üniversite kazanınca sizi sallamamaya başladı mı yoksa sorun benim kardeşimde mi
kızkardeşiniz üniversiteyi kazandıktan sonra veya bir sene okuduktan sonra değişti mi?
size mesafe koymaya başladı mı? daha önce sinemaya, tiyatroya, içmeye, gezmeye giderken, artık sizinle bir yere gelmez oldu mu?

kısaca üniversite kazanınca sizi sallamamaya başladı mı yoksa sorun benim kardeşimde mi? merak ettim :)
sorusoranadam
(07.08.18)
Benim umrunda olmuyor kendisi pek yav sizden buyuk mu kardesiniz. Buyukse ilginc bir iliskiniz var :)


imelih
(07.08.18)
pek değişmedi tam tersi şimdi seni daha iyi anlıyorum abi moduna geçti.


basond
(07.08.18)
@imelih benden küçük


sorusoranadam
(07.08.18)
aramızda bi şey değişmedi. daha özgür olduğunun farkında ve daha çok mutlu olmak için çabalıyor.


aydogank
(07.08.18)
(20)

İstanbul dedikleri kadar yaşanmaz bir şehir mi?

İzmir'de, Ankara'da yaşadım ama İstanbul'da hiç yaşamadım gelip gitmelerin dışında. ortalama tek yaşayan biri için gerçekten yaşanmaz, kötü bir şehir mi? Yoksa insanlar filan sözlükte abartıyor mu?İstanbul'da yaşayan başka şehre taşınmayı düşünüyorlar mı?
İzmir'de, Ankara'da yaşadım ama İstanbul'da hiç yaşamadım gelip gitmelerin dışında. ortalama tek yaşayan biri için gerçekten yaşanmaz, kötü bir şehir mi? Yoksa insanlar filan sözlükte abartıyor mu?
İstanbul'da yaşayan başka şehre taşınmayı düşünüyorlar mı?
lavie
(07.08.18)
doğdum doğalı istanbuldayım ve evet yaşanmaz bir şehir. bunu sadece istanbullular söylemiyor. yaşanılabilir büyük şehirler sıralamasında ağaç fakiri olarak sondan ikinci sırada yer aldı daha geçenlerde.


lesmiserables
(07.08.18)
Istanbulda nerede yasadiginla ilgili birsey avcilarda oturup hergun umraniye yapiyorsan evet kotu etilerde oturup bebekte calisiyorsan guzel


Abartıyorlar. İşin ve evin yakınsa gerçekten iyi. Bir de oturduğun semt eli yüzü düzgünse değme keyfine. Burdaki etkinliği,canlılığı, çeşitliliği hiç bi şehirde bulamazsın. Her bütçeye göre yapılcak şey var bence. Geçen gün emirgan sahildeydim, kimi mekanlarda bir şey içiyor.Kimi de masaları koymuş denize karşı püfür püfür takılıyor,termosunu getirmiş. Muhabbet gırla. Yeni mekanlar, yeni lezzetler keşfetmeyi çok severim,burası o açıdan cennet.


basubadelmevt
(07.08.18)
ya seveni ve memnun olanı elbet vardır ama bunların çoğunluğu gördüğüm kadarıyla doğma büyüme istanbullular. ben 18-23 yaş arasını istanbul'da geçirdim, depresyondan depresyona geçtim, tabiri caizse sığır gibi yaşadım. bir yıldır ankara'dayım ve karakter olarak 180 derece değiştiğimi hissediyorum. çok daha dirayetli, pozitif, güçlü, sağlıklı hissediyorum.

ben öğrenciydim. istanbul AŞIRI pahalı. ben boğulduğumu hissediyordum. ya ahırdan bozma 1200-1300 lira kirası olan evlere 3-4 kişi çıkacaksın ya da okula uçakla gidip gelebileceğin kadar uzak, medeniyetin uğramadığı yerlere taşınacaksın. trafik berbat. mahalleden çıkmak bir saat sürüyor. akşam metrobüse bineceksen direkt ölüyorsun zaten.

inanılmaz kalabalık. her yerden insan fırlıyor, üzerine üzerine geliyorlar. çok gezen adam değilim açıkçası ama şehrin içinde yeşil gördüğümü hatırlamıyorum. her yer bina. park, bahçe arıyorsan spesifik olarak oraya gitmen lazım; bir yerden bir yere giderken parka bahçeye rastlaman neredeyse imkânsız. "denizi yok yeaa", "gri yeaaa" dedikleri ankara bu açıdan bin basar istanbul'a. sadece benim oturduğum yere yürüyerek 5 dakika mesafede iki tane park var. ayrıca ben istanbul'da geçirdiğim 5 yılda boğaz ya da deniz kıyısında alkol aldığımı hatırlamıyorum ama gölbaşı'nda her canım sıkıldığında mogan'a inip sabaha kadar içebiliyorum mesela, kimse de bir şey demiyor. suysa su, manzaraysa manzara. kurbağalar vrak diyo, ben içiyom. mis.

ankara süper şehir demiyorum ama ben bir yılda kendimi buldum resmen. evimde hissediyorum, rahat ve mutlu hissediyorum. ankara'nın o beğenmediğiniz kekoları istanbul'un beyefendilerinden evladır. sana yemin ediyorum ben ankara'da "hayır ben özür dilerim" kavgası gördüm, kanada'da falan da değildim eminim kızılay'daydım.

her şehrin iyi ve kötü yanları var muhakkak ama ben genç bir erkek olarak istanbul'da çok bunaldım, daraldım. yaşam enerjimi sömürüyordu aq şehri. istanbul'da yaptığımın çok daha fazlasını ankara'da yapıyorum. daha ucuza ve daha kaliteli yaşıyorum. çoğu kişinin nefret ettiği aksaray-laleli taraflarını özlemiyor muyum? çok özlüyorum. eminönü-laleli arasını yürümeyi özlemiyor muyum? çok özlüyorum. gece 4'te sokağın başındaki kebapçıda yemek yiyip internet kafede buz hokeyi maçı izlemeyi özlemiyor muyum? özlüyorum. ama o bok çukurunda "yaşamayı" ve yaşadığım yerin orası olmasını sevmiyorum, özlemiyorum.

büyük konuşmak gibi olmasın ama ben türkiye'de yaşadığım sürece istanbul'a gezme haricinde dönmeyi asla düşünmüyorum. ankara'nın gözünü seveyim. büyük şehir dersen yine büyük şehir. tonla imkân ve atraksiyon var. ben gencim yabancılarla tanışıcam dersen yine bir kamyon yabancısı var, öğrencisi var expatı var. türkiye'de doğup büyümüş biri ankara'da neyi eksik buluyor, neyi beğenmiyor inan bilmiyorum.

taam turistik atraksiyonu yok, genel olarak renksiz bi şehir ama cebinde paran yoksa veya kimseyi tanımıyosan her şehir öyle ki. neblim istanbul'da yaşamak gerçekten korkunç geliyor bana şu an. çok fazla enerji gerektiriyor çünkü. ben o enerjiyi yaşamak için kullanmak istiyorum, savaşmak için değil.


der meister
(07.08.18)
doğma büyüme istanbulluyum, iyi bir gelirin varsa istanbuldan daha güzeli yok. gelir iyi değilse de gelmeyin, yakın şehirler daha iyidir.


tabirimekruh
(07.08.18)
21 yıldır İstanbul'da yaşıyorum. Gittikçe daha kaotik ve yaşanması zor bir şehir oldu gerçekten geçen bu yıllar içinde. Bir kere betonlaşma anormal bir seviyede. Bu da şehrin iklimini değiştirdi. Yazları çekilmeyecek derecede sıcak ve nemli oluyor. Özellikle şu sıralar. Eskiden sadece belli saat ve zamanlarda, belli yerlerde trafik varken artık zaman ve mekandan bağımsız neredeyse her yerde trafik sorunu mevcut. Sırf bu trafik yüzünden birileriyle buluşmak, sosyalleşmek, bir yerlere gitmek bile işkence. İnsan ve araç sayısı çok arttı ve artık kaldırmıyor bunları şehir. Kitle ve şehrin genel havası da değişti gibi. Bunun en net örneği Taksim. Eski Taksim değil artık.. Bunun yanında yaşam maliyetleri (kira, ulaşım, gıda, enerji v.b.) giderek artıyor. Fakat örneğin Kadıköy'de yaşarsanız, iş ve sosyal hayatınız da bu civarlarda olursa ve bu bölgeden pek uzaklaşma ihtiyacı hissetmezseniz, mutlu bir hayatınız da olabilir İstanbul'da. Veya Yenikapı-Hacıosman metro hattında bir yerlerde aynı şekilde bir hayat kurarsanız da bu durum geçerli. Tabi bu verdiğim son iki örnekteki yaşam maliyetlerinin de oldukça yüksek olacağını belirtmem lazım :)


Thredith
(07.08.18)
abartıyorlar, istanbul'a sallamak prim yapıyor çünkü; ben doğa insanıyım, istanbul'a ihtiyacım yok, gördüm geçirdim mesajları falanlar filanlar...

kaçacak yeri olmayanlar için cehennem, benim kaçacak köyüm var; canım yeşil, temiz hava, sahil isteyince gidiyorum kalıyorum en kötü 2 gün. işim evimle 20 dakika yürüme, ikisi de istanbul'un en merkezi 2-3 noktasından birinde. metrobüse 1-2 ay hiç binmediğim oluyor, metro ve vapur ile istediğim her yere gidebiliyorum. arabam yok, istanbul trafiği böyle olduğu müddetçe almayı da düşünmüyorum. mümkün olduğunca yürüyerek mesafe kat ediyorum. bu halde 9 senedir yaşıyorum, daha da yaşayacağım görünüyor.

benim gibi yaşayacaksan yaşanır, benim için eksi yönleri artı yönlerini nötrlemeyecek kadar ama metrobüsle işe gideceksen ve günde 2-3 saatin yolda geçecekse yaşanmaz.


Bruce
(07.08.18)
İstanbul iş-ev, okul-ev gibi durumları yürüyerek gidip gelebiyorsanız ya da çok kısa mesafeye ayarlayabiliyorsanız, kendinize minimal, rahat bir yaşam alanı kurabilirseniz ve birazcık da paranız varsa harika bir şehir. Konser, tiyatro, sinema, edebiyat, festivaller, fuarlar, eğlenceler hepsi İstanbul da.


nerede yaşadığın ve nerede çalıştığınla alakalı cennette olabilir cehennemde.
abartan haklı olabilir yukarıda dendiği gibi avcılarda oturup ümraniyeye gidiyosan cehennem azabı ama işine yakın düzgün bir muhitte oturuyorsan gayet cennet olabilir.


basond
(07.08.18)
@acemi, o cevaptan beğendiğimi nasıl çıkardın yav?
çocuğu olmaktan utandığı ailesinden çeşitli sebeplerle kopamayan ama her fırsatta ailesini kötüleyen ergen genç tribinden dem vuruyorum ben, ben de bayılıyor değilim, alternatifler arasında en iyisi benim için. der meister gibi sikerler diyip gidemeyenler mızmızlanmasın diyorum yani :))))


Bruce
(07.08.18)
istanbul kültür sanat etkinlikleri ve aktivite çeşitliliği açısından güzel.
fakat en büyük sıkıntı insan yoğunluğu, trafik ve son yıllardaki aşırı betonlaşma.

benim için mesela bisikleti alıp anadolu yakası sahilinde bisiklet sürmek müthiş bir aktiviteyken son birkaç yıldır hiç binesim gelmiyor. çomar istilası ile mangalköy'e dönmüş sahilde semaver ve mangal dumanında tütsüleniyorum. bir de ikide bir çocukları bisiklet yoluna çıkıyor, ikide bir duruyorsun, rezalet bir durum.

geçen dolmuşla kadıköy'e gideyim dedim. tek şeritli minibüs yolunda dura dura iki saatte kadıköy'e vardık. sıcakta piştim üstüne bir de.

fakat hepsinden önemlisi eğer istanbul'daysan evin kendine ait olmalı. evin kendine ait olursa, kira vermiyorsan kafan rahat olur bir nebze.


tabudeviren
(07.08.18)
Birincisi, bana göre yürüyerek sahile inemiyorsanız İstanbul'da yaşıyorum demeyin. Yürüyerek sahile inilebilen bir konumda oturuyorsanız da iş veya okul ile aranız yarım saatten fazla olmasın.

Ayrıca nedir bu "İstanbul'da çok etkinlik var, buradaki tiyatro, konser, bale vs başka yerde yok" Ulan bi ben mi sığırım yoksa her hafta tiyatroya konsere filan mı gidiyorsunuz?

Doğma büyüme İstanbul'luyum, kendime ait evim de var. Ev ile işimin arası da yarım saat, ama yine fırsatını bulsam kaçarım. Maalesef kaçamıyorum çünkü yatırımlarım ve işlerim burada.


John Bloor
(08.08.18)
Abartiyorlar, gayet de yasanir. 30 yildir yasiyorum, baska sehre gocmeyi dusunmedim hic.
Senin yasam tarzina, beklentilerine bagli biraz da. Kimisi icin TR'de yasanacak en son yerken benim icin Istanbul'dan baska yasayacak yer yok ulkede.

Dogma buyume buraliyim.


stavro
(08.08.18)
taze bilgi
www.bbc.com


lazpalle
(08.08.18)
6 yılım bitti burada, üniversiteyi ankarada okudum, hatırlıyorum da en güzel zamanlarım ankarada geçmiş, istanbulda birçok insan mutsuz ama buradan da kopamıyor ilginç bir şekilde, çünkü herşey burada konserler maçlar etkinlikler ve bu yüzden de hiçbir şekilde sıkılmıyorsun ama bunlar tabi yeterli değil, ben hiçbir zaman istanbulda sürekli yaşamayı düşünmedim, burda bir aile kurmayı da düşünmüyorum, 1 ya da 2 yıla çeker giderim çünkü yaşlanıyorsun artık ve kaosa, gürültüye, strese, insana katlanamıyorsun.

o kadar övdükleri kadıköyde kiralar en sikko evlerde 2 bin liradan başlıyor, kadıköyün kendisi de çok pahalı ve çok kalabaık olmuş, orada da pek huzur yok, bilemiyorum ben istanbul hakkında artık çok da olumlu düşünmüyorum ama şu bir gerçek kendini çok geliştiriyorsun bir çok konuda.


dogma buyume buraliyim. maalesef yasanmaz bir yer. ustelik bunu pahaliligi ya da diger belli basli eksi yonlerini gozeterek soylemiyorum sadece. kaotik bir ortam olduktan sonra isterse kultur sanatin baskenti olsun benim icin bir sey ifade etmiyor. buraya yakin daha sakin ve kucuk bir sehirde yasamayi tercih ederim.


theworldismine
(08.08.18)
@john evet her hafta tiyatro, konser vd. sanatsal etkinliklere gitmeye calışıyoruz, festival takip ediyoruz.
yapmamak senin sorunun.


istanbul'da ancak; eli yüzü düzgün bir semtte kira verebilecek gelirin var ise ve evinle işin birbirine yakın ya da sadece bir vapur uzaklığında ise mutlu olabilirsin (bence). bunun dışı; uzun mesafeli, çarpık kentleşmeli, metrobüslü durumlar artık eziyet. yine de, 15 yıldır istanbul'da yaşayan bir çanakkaleli, hem de kendini çanakkaleliden çok istanbullu hissetmeye başlamış biri olarak bence yukarıdaki koşulları sağladığın müddetçe istanbul artıları eksilerinden daha fazla olan bir şehir. şahsen çanakkale'ye dönüp orada yaşamayı hayal dahi edemiyorum.

zamanında her gün 2 saat beylikdüzü-sirkeci arası gittim geldim 2 sene iş için. hayatımın en zorlu yıllarıydı diyebilirim ve toplu taşıma töleransımı o yıllarda doldurdum. şimdi öyle bir şeye mecbur kalsam istanbul'dan koşarak uzaklaşırım mesela.

uçları olan bir şehir yani, pek ortası yok. kendine uygun yaşam alanını sağlaman lazım ha ama şu da bir gerçek ki, o yaşam alanı dediğim semtler de yakında şehrin geri kalanında mevcut kara delikler tarafından yutulabilir, yakındır yani. hoş o tüm tğrkiye için geçerli de, neyse.


londonselic
(11.08.18)
eğer kendi işin varsa başka bir şehirde, istanbul sana cidden kaos gelir.

çünkü herkes, sinema tiyatro sosyal etkinlik diyor ama kimsenin gittiği falan yok. ben bile evimden sadece kadıköye iniyorum o kadar.
he ama şöyle de bir şey istanbula alışkın bir insan da diğer illerde çok yapamıyor. mesela izmire de gittim ben ama amaaan bu muymuş izmir bi kadıköy bi beşiktaş değil nerede o yerler dedim. hemen karşılaştırmaya girdim.


nasıl bir yerde yaşamayı düşündüğüne göre değişir. ben istanbuldayım çünkü işler istanbulda.
ileride çoook ileride muğla olabilir. ama onun dışında şu yaşımda istanbul dışı yaşamam. gidersem de yurt dışına giderim.


buiret
(11.08.18)
10 yıldır İstanbul'da yaşıyorum. Sahile yürüyerek 10 dakikada ulaşabiliyorum. Biraz yukarımda koskoca park var. Evden çalıştığım için trafik derdim de pek yok. Bütün bunlara rağmen kalabalığıyla, korna sesleriyle, bağırışı çağırışıyla yaşanmaz bir yer olduğunu düşünüyorum.

Gecenin dördünde çöpleri toplayan kamyonu bekleyemeyip kornaya abanan, bağırıp çağıran şeylerin olduğu bir şehrin neresinde yaşadığınızın pek bir önemi kalmıyor. Her yerdeler.


bruce mclaren
(11.08.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.