Giriş
(9)

face,instagram profil resimlerinizde kendi fotoğrafınızı mı kullanıyorsnz?

s.b?
s.b?
yes


datnet
(7 saat)
Kendiminkini kullaniyordum. (kapattim)


stavro
(7 saat)
evet


basond
(7 saat)
Evet


chicha
(7 saat)
Evet


eazy
(7 saat)
Evet


Sosyal medya hesaplarında asla kendi fotomu kullanmam, paylaşmam, paylaştırmam. Bi tek whatsappta kullanırım o da hiçbir zaman direkt olmaz.


mslny
(6 saat)
(3)

Booking.com'da başkasının yerine rezervasyon

Rezervasyonun yapan kalmayacak otelde. Var mı böyle bir olay? Atıyorum iş yerinde problem çıktı, ben gidemiyorum, yakınım kalsın bari diyorum ya da anamı baabmı tatile yollayacağım ben yapamaz mıyım kendi hesabımdan rezervasyon?
Rezervasyonun yapan kalmayacak otelde. Var mı böyle bir olay? Atıyorum iş yerinde problem çıktı, ben gidemiyorum, yakınım kalsın bari diyorum ya da anamı baabmı tatile yollayacağım ben yapamaz mıyım kendi hesabımdan rezervasyon?
freedonia
(8 saat)
Yapabilirsin, konuk adına babanın adını yaz.


cakabo
(8 saat)
var rezervasyon bir başkası adına diye tik var yer ayırtırken ama hiç kullanmadım


basond
(8 saat)
şöyle bir bilgi aktarayım; bazı oteller misafir giriş yapana kadar ücreti çekmezler ve girişte misafirden talep ederler. eğer kredi kartı size ait ve siz otelde konaklamayacaksanız ücreti konaklayandan talep edebilirler güvenlik gereği. yani tahsil işlemi yapılacak kart sahibi otelde olmak zorunda, pos makinesine şifre girip gidebilir isterse. tabi bazı oteller bunu yapıyor. herkes bilmez bunu, aklınızda bulunsun !


(8)

Son 20-30 yıldır gizemli olayların olmaması?

şöyle biraz geçmişe gidince,-dyatlov geçidi-philadelphia deneyi-roswell olayıgibi sürekli gizemde kalmış olaylara rastlıyoruz. Nedense son 20-30 yıldır bir gizemli olay yok, ben bu durumu o yıllarda yetersiz teknoloji ile ağızdan azığa insan abartması olarak görüyorum, çünkü insan bir şeye inanmak i
şöyle biraz geçmişe gidince,


-dyatlov geçidi
-philadelphia deneyi
-roswell olayı

gibi sürekli gizemde kalmış olaylara rastlıyoruz.

Nedense son 20-30 yıldır bir gizemli olay yok, ben bu durumu o yıllarda yetersiz teknoloji ile ağızdan azığa insan abartması olarak görüyorum, çünkü insan bir şeye inanmak isterse inanır, bu bu kadar basit.

günümüzde ise artan teknoloji ve bilim ile çok kolay hızlı bir şekilde doğrulama yapılabiliyor, bu da insanlarda bir olayda, boş kalan yerleri kendim uydurayım, anlayışının önüne geçiyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

edit: malezya uçağı demeyin, şu ana kadar o uçağa ait olduğu teyit edilen bazı parçalar tespit edildi, uçağın düştüğü kesin ama henüz bulunamadı.
Oluyor olmuyor değil.
eksisozluk.com


sckxyss
(21.01.19)
Benim için en esrarengiz olaylardan biri İzmir'de kullanilmatab asansörde bulunan 10 yıllık ceset. Kimdir oraya nasıl geldi ne oldu çok merak ediyorum.


Mobildeyim imlayi editleyemiyorum.


Aynen senin gibi dusunuyorum ne dusunecem.
Bak roswell olayinda sacma sapan uzayli muhabbetlerinin dolanmasina ozellikle zemin hazirlanmis, yillar sonra itiraf edildi bunlar mesela. Casusluk faaliyetleri aciga cikmasin diye milletin komplo teorileri uretmesi islerine gelmis.

Esrarengiz bir bok yok dunyada. Insanlar aciklayamadigi her seye bir seyler uyduruyor olay bu. Carl Sagan'in bir sozu var, gok yuzunde daha once gormediginiz bir sey gormeniz ve bunu tanimlayamamaniz onu bir uzayli yapmaz. O tanimlanamayan seyler ya uzayli oluyor, ya ruhlar oluyor, ya bilmemne oluyor iste.

Boyle esrarengiz olaylardan bahsedilince kicimla guluyorum. Natgeo falan da belgeselini yapip ekmegini yiyor sacmaliklara merakli guruh sayesinde.

Amerika'da adamin teki millet koca ayak efsanesini konusurken yillarca garajda ahsaptan yaptigi dev ayak kalibi ile geceleri ormanin cesitli yerlerine iz birakarak milleti trollemisti o aklima geldi simdi bak:D

Malezya ucagi hicbir parca bulunmasa da gizemli sinifina girmez ki. Koca okyanusun bir yerinde dusmus, elde bir veri olmadigi icin bir sey bulunamiyor dogal olarak. Dogaustu bir durum yok.


stavro
(21.01.19)
aynen senin gibi düşünüyorum.

"çünkü insan bir şey inanmak isterse inanır, bu bu kadar basit."

güzel demişsin. bu ülkede hugo'ya küfreden çocuğa canıgönülden inanan binlerce insan var öyle bir olay olmamasına rağmen. olayın baş kahramanı öyle bir şey olmadı ispatlayana araba alıcam diye kendini yırtmasına rağmen insanlar hala inanmak istediklerine inanıyorlar. adamı da yalancı yapıyorlar neden yalan söylüyor kesin kayıtları yok etti ondan o kadar rahat konuşuyor falan diye komplo teorileri üretiyorlar.


rotten head
(21.01.19)
her şey kayıt altında bi de, o yüzden insanların bi şey uydurması da olası değil. Böyle böyle bi şey gördüm desen niye telefondan videosunu çekmedin derler.

ayrıca rotten head+1


nundu
(21.01.19)
(5)

Hangi film?

Filmi ben izlemedim, izlemek istiyorum fakat bulamadım. Filmde senenin bi günü bütün suçları işlemek serbestmiş, kimisi korunmak için demir evler yaparken kimisi de işkence aletlerini falan hazırlıyormuş. Anlatan filmin ismi 'intikam günü' dedi ama aratınca john travolta'nın bi filmi çıkıyor, ama o
Filmi ben izlemedim, izlemek istiyorum fakat bulamadım. Filmde senenin bi günü bütün suçları işlemek serbestmiş, kimisi korunmak için demir evler yaparken kimisi de işkence aletlerini falan hazırlıyormuş. Anlatan filmin ismi 'intikam günü' dedi ama aratınca john travolta'nın bi filmi çıkıyor, ama o film değilmiş, travolta dayı da oynamıyomuş zaten. Siz biliyor musunuz bu filmi?
antihero
(20.01.19)
the purge


feykalade
(20.01.19)
The purge arınma günü diye geçiyor ve serileri var


respect
(20.01.19)
arınma günü purge
yayın tarihine göre izleyin serisi var


basond
(20.01.19)
Hayret kimse yazmamış, the purge olacak


038576
(20.01.19)
rick and morty'de de filmle ilgili böyle bi bölüm var.


hasmetizm 2046
(21.01.19)
(2)

e-yds nasıl yapılıyor?

Fiziki ortam nasıl? Bilgisayarlar vs? Sonuçları hemen açıklıyorlarmış, o nasıl oluyor?
Fiziki ortam nasıl? Bilgisayarlar vs? Sonuçları hemen açıklıyorlarmış, o nasıl oluyor?
asaf
(19.01.19)
Fiziki ortam buyuk salon seklinde siniflar var o siniflarda 4 tarafi kapali sekilde olacak sekilde bilgisayarli kucuk odaciklar var giriyorsun oturuyorsun gayet rahat bilgisayarlar guzel klavyesi falan yok sadece sinav şıkkı secebilecegin mouse var online sekilde sinavi oluyorsun 2 saat sonra aciklaniyor


basond
(19.01.19)
eyds salonları fotoğrafları var internette.

cevaplar test bittikten 2 sn sonra bile açıklanabilir. sonuçta 80 tane soruyu basit bir algoritmayla karşılaştırıp sonuç döküyorsun. sıralama, yerleştirme vs yapmıyorsun.


mistikla
(19.01.19)
(6)

veba salgını ya da ortaçağ ile ilgili film tavsiyesi

genelde bu veba salgını bir filme dahil olduğunda arka planda bahsedilen bir şey gibi oluyor ve ortaçağ filmleri savaşlı filan oluyor nedense. daha çok gündelik hayat gibi ya da veba salgınıyla mücadele, insanların çektikleri vs. gibi bi film tavsiyeniz var mı? yedinci mühür o açıdan iyiydi mesela a
genelde bu veba salgını bir filme dahil olduğunda arka planda bahsedilen bir şey gibi oluyor ve ortaçağ filmleri savaşlı filan oluyor nedense. daha çok gündelik hayat gibi ya da veba salgınıyla mücadele, insanların çektikleri vs. gibi bi film tavsiyeniz var mı? yedinci mühür o açıdan iyiydi mesela ama yine de veba ön plandaydı denemez pek.
vidoco filmi geldi aklıma ama istediğin gibi sayımaz


basond
(18.01.19)
28 gün sonra
www.imdb.com

istediğin gibi sayılır mı bilemedim.


jefferson
(18.01.19)
benim istediğim daha çok tarihi bi film. post apokaliptik vs. değil.


black death

neredeyse tamamen vebayı anlatıyor ama başyapıt bekleme. yine de izleniyor.


sir gawain
(18.01.19)
The physician


beetlejuice
(18.01.19)
(15)

Gillette'i boykot eden var mi?

SBVarsa neden
SB
Varsa neden
stavro
(18.01.19)
bir kadın olarak etmiyorum.
neden sorduğunu sorabilir miyim?


ben de etmiyorum neden edildiğini bilmiyorum.
bir reklam lafıdır gidiyor ama işin aslını öğrenemedim.


basond
(18.01.19)
Etmiyorum, reklamda beni rahatsız eden bir durum yoktu.


kablelvuku
(18.01.19)
Reklamı şimdi izledim. Bu reklam yüzünden boykot edecek olana Gillette mal satmasın zaten.

Erkekleri kötü gösteren bir şey yok reklamda. Kötülüğü kötü gösteren bir şey var reklamda.

Bu reklama laf atanlar muhtemelen okulda sınıf arkadaşına zorbalık yapan, kızlara laf atan, kadınları kendilerinden altta gören tipler yoksa neden rahatsız olsunlar?

Ha bu arada Gillette bir erkek markası da sayılmaz. Kadınlar da kullanıyor(Türkiye'de pek yaygın değil).
(bkz: Gillette Venus)


Taciz ve şiddet dünyanın bir gerçeği. Bunu yüzümüze vurdular diye herhangi bir markayı boykot etmek yerine bu taciz ve şiddette bulunan insanların genel ahlak kurallarından yoksun yetiştirildiğini kabul edip bizden sonraki nesilleri düzgün birer insan olarak yetiştirmemiz gerektiğini vurgulamaya çalışmışlar diye düşünüyorum. Bence gayet güzel reklam.

Boykot edenlerin reklamda kendini gördüğünü düşünüyorum.


desdenova34
(18.01.19)
kadınım, etmiyorum. feminist ya da feminazi de değilim.

reklam bir pr çalışması olarak oldukça başarısız, bunu kabul ediyorum. hedef kitlesinin hoşuna gidecek bir paylaşım değil sonuçta. ancak, bütün erkeklerin öcü olmadığını bildiğimiz gibi,kadınların daha çok taciz edildiğiniz de biliyoruz. bu reklamı izleyen erkeklerin "biz böyle değiliz, ne saçmalamışlar" falan diye düşünmek yerine "ben böyle değilim, ama çevremde böyle olaylar var mı gerçekten" diye düşünüp gözünü açmasını isterdim ki bir kadın taciz edildiğinde fark edip yardım edebilsin. çünkü tacizci fark edildiğini fark ettiğinde genelde geri adım atıyor. kadının yanına gidip yardım etmenize bile gerek yok yani. tacizciye bir bakışınız yetebilir.

hayatınızda kaç defa tacize uğradınız? sözlü ya da sözsüz? sadece bakışlarla ya da fiziksel temas ile? kaç defa takip edildiniz? otobüste kaç defa sıkıştırıldınız? sadece ayaktayken değil, cam kenarına oturdurduğunuzda bile yanınıza oturan adamın sizin tarafınıza milim milim kayması sonucunda?

açıkçası ben sayamadım. ki hayatım boyunca izmirde, sözde medeni güvenilir semtlerde yaşadığım halde. en son geçen kış, araba kullanırken ara sokaktan anacaddeye sağa dönecektim ve haliyle yavaşladım, karşıdan karşıya geçmek isteyen adama da yol verdim. adam ne yaptı, arabanın önünde durup direkt bana döndü, saçmasapan dil hareketlerinin ardından kapıma doğru yürümeye başladı. ve sokağın önünde çöp kamyonu durdu cadde üzerinde yani adam arabanın önünden çekildiği halde ilerleyip kaçamadım. neyse ki sokağa birkaç kişi girdi yürüyerek ve adam da benimle uğraşmaktan vazgeçip gitti. evet camlarım kapalı kapılarım kitliydi. ama kendimi arabanın içinde bile güvende hissedemedim.

o kadar çok var ki, günün her anında her yerde tacize uğruyoruz. üzgünüm ama bunu yapanlar da erkekler. ve ben, bir kadın olarak, gillette'in bu olaylarla ilgili erkeklerin farkındalığı arttırmasına çalışmasını sevdim.

bu hafta runner safety awareness week"miş. kadınların yüzde 43ü koşarken tacize uğruyormuş. 30 yaşın altındaki kadınlarda bu oran yüzde 58e kadar çıkıyormuş ve erkeklerde ise bu oran yüzde 4müş. tabi tacize uğrayan kadınların belki yüzde 70i bunu bildiriyrdur, erkeklerde bu oran belki yüzde 10dur. onu bilemem, ancak yine de bir fikir olsun diye söylüyorum.

çünkü ben gerçekten erkeklerin bunu anlamasını dilerim.

bu arada saat firmasının da reklamını izledim, elbette erkeklerin bir çoğu çok daha ağır işlerde çalışıyor, evin direği olma gibi sorumlulukları ve toplumsal baskı var. bunun zaten farkındayım. işlerinin kolay olduğunu asla söylemiyorum. çoğu kızın kahramanı babasıdır en başta, annesi değil mesela. ancak ikisi ayrı şeyler ve ben insanların bunu anlamasını isterdim.


the end of time
(18.01.19)
Konusulmak isteyen, ilgi arayan bir ergenden ileri gitmedigi ve bu sinirlar icinde ezik reklamlar yaptigi icin, evet, ettirim.


buf-e kür
(18.01.19)
@the end of time +1


chitosan
(18.01.19)
feministim, feminizmi feminazi olarak degerlendiren insanlarin da feminist olmamasi cok guzel bir sey bence.
boykot edilecek bir sey yok. kadinlar tacize ugruyor, siyahiler ayrimciliga, dunyada irkcilik var, taciz var. welcome to the real world. reklamlarin cinsiyetcilik yapmasi ve bir cinsiyeti basmakalip olarak empoze etmeye calismasi baska bir sey, burada gosterilen baska bir sey. reklamda da butun erkekler tacizci olarak gosterilmemis zaten, taciz yapmaya calisanlari engelleyen erkekler falan da var.


kassiopeia
(18.01.19)
Feminazi tavrindan once de ediyordum. Philips makine almistim zaten.

Cunku urunlerine planli eskitme uyguluyor.


acemi
(18.01.19)
evet boykot ediyorum. arko ve wilkinson kullanıyorum ohh mis

neden: bokunu çıkardılar çünkü. kusucam artık bu her yerde feminist propaganda görmekten


dafuq
(18.01.19)
birbiriyle kavga eden iki çocuğu teşvik etmeyin ayırın diyen reklamı feminist diye yaftalamak çok bağnazca bir yaklaşım. reklam direkt feminizm üzerinden anlatmıyor ki derdini, bu sorunlar bir tek kadınların sorunu da değil. bağnaz feministlere karşı çıkanların bağnazlıkları komik cidden.

ben etmiyorum, samimi bulmasam da "erkek" bir markanın böyle "cesur" şeyler söylemesi hoşuma bile gitti.


Bruce
(18.01.19)
Kavga eden 2 erkek cocuk ayrilmaz. Kavga eden 2 yavru kediyi de ayirmazsin, hatta birbirlerini dislerler. boyle seylerle gelisiyor memeli yaratiklar.

Zaten reklamin tek rezilligi o degildi, 40 tane(oturup saymislar) beyazi suclu gostermesi zencileri super gostermesi vardi.
Bir de isine gelmeyen Youtube yorumlarini silip sonra kendilerine parayla like atan adamlar tuttu.
Yine de rekor dislike yedi.


acemi
(19.01.19)
Reklâm meriç işi. Traşı haftada 1e indirerek protesto ediyorum


her gece aç
(19.01.19)
reklamı geç izledim, rahatsız olunacak birşey görmedim reklamı olumlu buldum


freebird5406_2
(19.01.19)
(11)

midesi bulancak olan okumasın-doktor varsa süper olur

iki gündür ağır ishalim. o kadar çok ki evden çıkamıyorum. su gibi. yaklaşık 10 dakikada bi wc. bir şey yiyemiyorum. çünkü çok gazım var. ağır ekşi kokulu dışkı. su bile içsem aynen çıkıyor. midem hiç inmediği için bir şey yiyemiyorum. pis rahatsız edici bir gaz var. midemde çıkarken rahatsız ediyor
iki gündür ağır ishalim. o kadar çok ki evden çıkamıyorum. su gibi. yaklaşık 10 dakikada bi wc. bir şey yiyemiyorum. çünkü çok gazım var. ağır ekşi kokulu dışkı. su bile içsem aynen çıkıyor. midem hiç inmediği için bir şey yiyemiyorum. pis rahatsız edici bir gaz var. midemde çıkarken rahatsız ediyor. evden çıkamadığım için en fazla eczaneye kadar gidip gelebilirim. o da yakın olduğu için bu durumu hafifletecek ne yapabilirim? gittikçe halsizleşiyorum. ama doktora gidemiyorum.
imbat
(18.01.19)
leblebi, kola, haşlanmış patates tavsiye ederler geçmiş olsun.
ha virüssel bir şey ise mecbur doktor tabi.
sıvı tüketmeyi ihmal etme ishal tehlikeli olabilir.


basond
(18.01.19)
haşlanmış patates
muz
türk kahvesine limon damlatıp hafif macun kıvamına getirip direkt yutmak
reflor
bol su

ama iki gündür böyle devam ediyorsa acil en mantıklısı. gidemiyorum demişsin gerçi ama zehirlenme vs de olablir bilemedim şimdi ilk boşlkta gitmeye çalış.


elorelia
(18.01.19)
ercefuryl. hemen keser.


kablelvuku
(18.01.19)
Reflor. Bağırsakta mikrobik bir durum varsa anında keser.


PhoenixRising
(18.01.19)
Reflor acil son gucunle o yakinda ki eczaneden al. Reflor


monkey
(18.01.19)
çok teşşekkür ederim. ilk boşlukta almaya gidiyorum


imbat
(18.01.19)
Lopermid + reflor


curukturpkokusu
(18.01.19)
reflor +1
kocakarı ilacı olarak da toz kahve+nar ekşisi genelde epey katılaştırıyor. karıştır, macun gibi ye.


d e j i n
(18.01.19)
Eczaneden veya medikalcilerden yetişkinler için olan bezlerden al 2-3 tane. Sabah uyanınca su bile içmeden direk bunu giy ve taksiye atlayıp hastaneye git. Amipli dizanteri benzeri birşeyler olabilir, test yaptırıp sorunun ne olduğunu öğren derim.


yorgunpanda
(18.01.19)
çok teşekkürler. reflor çözdü.


imbat
(18.01.19)
Reflor çözdü demişsiniz ama yine de yazayım. Kaybettiğiniz sıvı ve elektroliti kazanmak için oral rehidratasyon sıvısı hazırlayabilirsiniz. 1 litre kaynatılmış su içine 2 çorba kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. İçebildikçe bundan için. Evde hazırlamak yerine eczaneye gidip oral rehidratasyon sıvısı istiyorum deseniz de bunun toz karışımını verirler. Tıp fakültesi farmakoloji derslerinde anlatılan bir şeydir yani yalan dolan değildir, geçmiş olsun.


sys coyg
(18.01.19)
(17)

Almanya'nın yaşanılası kentleri

selamlar. almanya'nin en güzel, yaşam için uygun yerleri nereler sizce?Hamburg& Leipzig için neler dersiniz? yaşam standartları nasıldır?teşekkürler.
selamlar.
almanya'nin en güzel, yaşam için uygun yerleri nereler sizce?
Hamburg& Leipzig için neler dersiniz? yaşam standartları nasıldır?

teşekkürler.
widee
(17.01.19)
sadece stuttgart ve frankfurt'u görme fırsatım oldu. frankfurt hoşuma gitti çok kaliteli bir şehir. linkedin üzerinden iş başvuruları yapmaya başladım.


doğu almanya şehirleri batıdakilere göre bir tık daha kasvetli ve soğuk geliyor bana. belki de önyargılıyımdır bilmiyorum. hamburg liman şehri ve daha kozmopolit ve hareketli haliyle. ben hamburg'u tercih ederdim, hem hareketli hem de ulaşım olanakları daha iyi.


prasinos
(17.01.19)
hamburg bence berlinden sonra en güzel şehirlerinden biri. ama tabi düsseldorfu görmedim mesela. franfurtu beğenmedim. çok kalabalık ve pahalı geldi. ama bazı cafeleri barları baya güzeldi.
ben bremen'de kısa bir süre yaşadım. hem hamburga yakınlığı çok hoşuma gitti hem de çok büyük bir şehir olmaması ama aynı zamanda yeterli seviyede eğlence hayatı olmasını sevdim.


omonia
(17.01.19)
sen küçük yerlere gidersen bunalırsın
leipzig dezavantajlı yakınında kozmopolit pek yer yok
hamburg almanyada kozmopolit sayılacak ender yerlerden biri, almanyada almanca bilmeyen mcdonalds çalışanı bi tek hamburgta bulunur derler + hollandaya filan ulaşımı iyi, gece hayatına filan da iyi diyorlar.
frankfurt güzel de çok "bankacı" şehri. o anlamda (plaza tarzı) büyük.


niye ama
(17.01.19)
beni anlayan eski dostları bulmak guzel. :) @niyeama
merak ettiklerim bunlardı.

peki sorumu genisleteyim. hollanda'da Amsterdam dışında cazip yerler nereler? rotterdam opsiyon dışı. sıkıcı bir yer bence..


widee
(17.01.19)
Hamburg'u cok begenmistim ben de. Orada bir alman arkadasin evine aksam yemegine gitmistim, yasadigi muhite gelince ne guzel yer lan burasi dedim millet yasiyor gercedkten. Onlar da Almanya'nin gitmedigimiz yeri kalmadi, kiralar falan cok yuksek ama en yasanilasi yer burasi, gorur gormez bayildik ve buraya yerlestik demislerdi. Normalde Almanya'nin kucuk bir yerinde yasiyorlardi. Hamburg icin gelirin de iyi olmasi lazim biye dusunuyorum biraz ama cok bilgi sahibi degilim bu konuda.


stavro
(17.01.19)
açık ara Hamburg.

tatava yapmaya gerek yok.

2.soruna cevap Utrecht.


AlsterWasser
(17.01.19)
almanyada şehirler arasında ekonomik uçurumlar yok
istisnai olarak berlin görece ucuz, münih ve frankfurt görece pahalı -hamburg bunlardan daha pahalı değildir sanıyorum. ama özel olarak hamburg piyasası bilmiyorum.
ev sıkıntısı olan, ya da özel bir durumu olan küçük bir şehir daha pahalı olabilir mesela heidelberg, ABD üssü var...

hollandayı bilmiyorum ben widee'cım, ama şehir şehir sormak istediklerin varsa ben Nijmegen Lahey filan piyasayı sorabilirim.


niye ama
(17.01.19)
Açık ara Hamburg +1.

Hollanda çok ufak ülke, bir uçtan bir uca gitmesi max 3 saat. Amsterdam'dan sonra Utrecht Amsterdam'ı aratmaz, havaalanına/Amsterdama 20dk mesafede, Amsterdam'dan daha ucuz ve yaşanılasıdır. Den Haag ufak ama zengin/kaliteli olanıdır. Büyük şehir lazım diyorsanız da Rotterdam.


taurina
(17.01.19)
Hamburg über alles! yaşadım oradan biliyorum.


blackidom
(17.01.19)
"bence" kelimesi cok onemli. Basit yazacagim.

Leipzig´de bir Türkiye´den gelme gocmen olarak yasamak istemezdim. Ayrica yasam standartlari Dogu Almanya´nin hala ciddi seviyede Bati´nin altinda.

Hamburg cok guzel, cok hos, canli bir sehir. Zengin eyalet, sosyal hayat iyi, gocmeni bol, sehir guzel. Havasiyla unlu biliyorsunuzdur, ben yasamak istemem Hamburg´da. Yaz gelmiyor, surekli gri gri gri... Arkadaslarimi ziyaret etmeye, konsere, etkinlige vs. gidiyorum ve her defasinda cok begeniyorum sehri. Ama 2-3 gün sonra o ruzgarli igrenc nemli havasina kufur etmeye basliyor insan.

Genel olarak, Almanya´nin kuzeyinden ve dogusundan kacinirdim.


"En güzel" olan sehirler araniyorsa, Bayern, Baden taraflarina bakilmali. Tablo gibi sehirler, kasabalar var. Ama "is imkanlari nasildir?" diye de sormak lazim.

Ben buyuk sehir yasamini sevdigimden Berlin´i seviyorum, Düsseldorf´dayim su an, firsat yakalamaya calisiyorum Berlin´e yerlesebilmek icin. Düsseldorf ve Köln´ü de tavsiye ederim, bu sehirlerde yasamis biri olarak. Ozellikle Düsseldorf´u.

Frankfurt´u tavsiye etmem. Frankfurtlu hic kimse sehrini sevmez, ovmez. Daha lokaline kendini sevdirememis memleket. Kalsin.


buf-e kür
(17.01.19)
kriterleri daha ayrıntılı yazman lazım . ne iş yapacaksın ? ödeyebileceğin kira miktarı? etrafında çok türk olmasını ister misin ? senin içn gece hayatı önemli mi yoksa tarih mi koksun? bunları yazarsan daha net cevap alabilirsin Almanya da yaşayan birisi olarak yazıyorum bunları .


çiçekgaraj
(17.01.19)
Almanya'da sadece Berlin'i gördüm ve uzun süredir orda yaşayanlara özeniyorum:) düzenli ama kesinlikle sıkıcı değil, kasvetli değil.


megalomaniac
(17.01.19)
Leipzig doğu. 3 yıl ilmenau'da yaşayan biri olarak diyorum.
almanyanın köln hariç elle tutulur her yerini gezdim.

benim oyum Karlsruhe.
Stuttgart da fena yer değil. munih fazla tarihi. berlin tam bir hoşaf. frankfurt dev bir kerane. hamburg müthiş soğuk ama şehir yapısı güzel. göttingen-kasel civarı sakin, daha samimi.

karlsruhe tarafı sınırda olduğu için insanları iletişime daha açık. şehir yapısı daha güzel hayat biraz daha rekli.


KidLazer
(18.01.19)
Leipzig: yabanci olarak yasamak pek iyi degil, eski dogu alman sehri ve dolayisi ile issizlik cok, bu nedenle de irkcilik cok. Zaten nispeten kucuk bir sehir.
Hamburg: cok kulturlu buyuk sehir. deniz var.
Berlin: Buyuk sehir, kendi icinde bir kulturu var. o nednle yasamak icin guzel sehir. Cok kulturlu. ama her yere uzak.
Munih: Dag, doga kayak sevenler icin cok iyi konumda. kira vs cok yuksek.
Koln: her yere cok yakin, cok kulturlu. ama klasik alman sehri o yuzden bir sure sonra cok da degisik birsey yok.
Frankfurt: Finans ve banka sehri. Cok buyuk sayilmaz ama rahat bir sehir. Almanyani tam ortasinda

Eger bir sehir eskiden dogu almanya sinirlarinda ise o yere mesafeli durmakta yarar var. irkcilik yuksek, yabanci kulturlere acik degiller. dogu alman sehirlerinde her 10 kisiden 4u irkci partiye oy verirken, batida bu 10 kisiden 1 diyebiliriz.


emrahday
(18.01.19)
hamburg der geçerim


basond
(18.01.19)
hamburg & leipzig arasinda hamburg'un bir artisi da hem turkiye'ye hem ucuz hava yollari ile bir cok yere cok fazla ucus olmasi. insanlar buna dikkat etmiyor pek ama bence mobilite cok onemli.


kassiopeia
(18.01.19)
(9)

Ameliyat olmak için uçmam lazım ama çok agrım var

Sevgili suserler, ameliyatımı ailemin yanında olmak istiyorum ve bunun için de 3 4 saat kadar uçmam lazim (yurtdışında yasıyorum). Ama otururken çok agrım var. Bu yolculuğu nasıl yapacağım? Var mı bi fikri önerisi tecrübesi olan?
Sevgili suserler, ameliyatımı ailemin yanında olmak istiyorum ve bunun için de 3 4 saat kadar uçmam lazim (yurtdışında yasıyorum). Ama otururken çok agrım var. Bu yolculuğu nasıl yapacağım? Var mı bi fikri önerisi tecrübesi olan?
tellioglu
(17.01.19)
thy'nin ya da diger firmaların engelliler için özel uygulamaları oluyor. arayıp durumu anlatırsanız size daha rahat koltuk ve diğer olayları sağlayabilirler.


Techsavvy
(17.01.19)
Business class da olabildiğince yatarak.


Boris
(17.01.19)
rahatsızlık nedir? belki daha önce çeken varsa seni çok rahatlatacak tavsiyelerde bulunabilir.


killerbee
(17.01.19)
galiba bel fıtığınız var. bel fıtıkları için ortopedik yastıklardan alırsanız 3 4 saat rahatlatır sizi


kablelvuku
(17.01.19)
yanınıza aileniz gelse?


taurina
(17.01.19)
ayrıca ücretini bilmem ama yataklı hasta olarak uçma şekli diye de bişey var.


killerbee
(17.01.19)
Agri kesiciyle olmuyor mu? Cok ciddi agri kesiciler var.


kuehles blondes
(17.01.19)
sedye ile uçabilisin ancak senden fazla bilet parası keser 9 koltuğu bloke ediyor sedye çünkü ancak 4 bilet parası kesiliyor sanırım(fiyatından emin değilim) yok çok dersen business ile gelmeyi düşünebilirsin ancak uçak tipi önemli malum her uçağın businessları tam yatak olmuyor.


basond
(17.01.19)
Kıl dönmesi mi :(eğer öyleyse yan oturarak gidebilirsin.


caletti
(17.01.19)
(40)

Etik olmasa bile yapar mısınız

Aynı yerde aynı pozisyonda çalıştığınız birinin maaşını öğrenme şansı elinize geçti bakar mısınız bakmaz mısınız?
Aynı yerde aynı pozisyonda çalıştığınız birinin maaşını öğrenme şansı elinize geçti bakar mısınız bakmaz mısınız?
tuborg yesili
(16.01.19)
net bakarım


bakmam, ben pek kimsenin maaşıyla ilgilenmem.


datnet
(16.01.19)
bakarım


elorelia
(16.01.19)
Bunun için efor sarfetmem tek hamlede bakabileceksem bakarım.


her türlü bakarım.


Bakmam. Tesadufen gorursem yapacak bir sey yok.
Konusmaya gelince boyle soyluyorum.
Kesinlikle etik olmadigini dusunuyorum. Bakmis bulunsam da etik olmadigini kabul ederim.
Cunku benimkini baskasinin ogrenmesini istemiyorum, dolayisiyla benim bakmak etik olmaz.


stavro
(16.01.19)
tabiki de bakarım


ladybird
(16.01.19)
Bakarım. Benden daha fazla maaş aldıklarına inanıyorum zaten.


pati
(16.01.19)
iz bırakmayacağıma eminsem bakarım.


zgrydn
(16.01.19)
uğraşmam ama önüme düşerse bakarım.


Ben bunun etik olmadigi dusuncesine karsiyim.


Traveller
(16.01.19)
net bakarım


lcha
(16.01.19)
Bakarım.
baktım, bakıyorum, bakmaya da devam edeceğim.


empty man
(16.01.19)
eğer olur da ikiniz de aynı zamanda başladıysanız ve onun maaşı kaale alınacak kadar yüksek çıkarsa bunu kafaya takacağını bildiğimden dolayı ben sana bakmanı önermem.

sana zararı olacak çünkü bunun, sinir olup olup duracaksın.


killerbee
(16.01.19)
Bu arada aslında ben de etik olmadığı düşüncesinde değilim genel kanı bu yönde. Herkes herkesinkini bilmeli adil bir düzende.öbür türlü sömürmek kolaylaşıyor


tuborg yesili
(16.01.19)
bu yüzden bazı firmaların sözleşmelerinde yazar. maaş bilgisini diğer insanlarla paylaşmak tazminatsız çıkartılma sebebidir diye.


killerbee
(16.01.19)
neden etik değil? bizim burda herkes birbirinin maaşını bilir.


sizofren06
(16.01.19)
bence maaşlarda şeffaflık olmalı. o yüzden affetmem


hononu
(16.01.19)
çaba sarf etmem de önüme düşerse de bakarım ama asla konusunu vs açmam.


lata
(16.01.19)
önüme kadar gelmişse kesin bakarım. ayrıca etik dışı değil. bizde de kimin ne kadar aldığı az çok bellidir.


sir gawain
(16.01.19)
Her türlü bakarım. Kendimize yalan söylemenin manası yok. curiosity killed the cat diyorum :)


bedbed
(16.01.19)
yapmam.


hocam
(16.01.19)
ben bakarım. ki zaten kime göre etik değil?

işyerlerinin, tamamen çalışanların arasında hır gür çıkmasın diye uydurdukları bir etik bu. çünkü kimsenin maaş politikası şeffaf değil, yemez yani bunu yapmak.


piremses
(16.01.19)
bakmışlığım var.


spirit crusher
(16.01.19)
Baktım.


Aynı pozisyonda olduğumuz ama benden çok daha tecrübeli arkadaşımın banka uygulamasından gelen bildirimine baktım.

Aynı zamanlarda işe girsek bakmayabilirdim @killerbee'nin dediği gibi sinir olmamak adına. Ben x alırken adam 1.5x alsa vay amk diye diye çalışırdım ondan sonra. Gerek yok gerilime.


chicha
(16.01.19)
bakarim, bakin. umarim herkes bakar. maaslarin gizliliginin etik olmakla alakasi yok, tamamen kapitalist duzenin bizi daha rahat somurmesi ile ilgili.


kassiopeia
(16.01.19)
Yillarca devlet memurlugu yaptigim icin (zam donemleri herkrsin maasi liste halinde asilirdi gorulebilecek bir yere) ozel sektorun bu maas soylememe, sormama vs seyleri bana cok komik geliyor. Normalde insanlara maasi sorulmaz, hos degildir bu baska mesele. Ama ayni sirkette ayni isi yaptigin kisinin maasini zaten bilmelisin bence bunun etik olmamasi patronlarin insanlari sikmek icin urettikleri bir tutum. Neden etik olmasin ki, etik olmayan ortamin seffaf olmamasi aslinda. O nedenle bakabilecek olsam bakarim. Ama bu ne isime yarar, bununla nasil bir fayda saglarim, fayda saglamak yerine tam tersine uzulur muyum daha ziyade onu dusunmek lazim.


red g
(16.01.19)
Karşıdakine saygısızlık olacak diye düşünmem, kendim hüsrana uğrar mıyım diye düşünürüm. Ama sonuçta bakarım :)


Erensq06
(16.01.19)
Herkes her koşulda bakabilmeli, yurtdışında işe başvururken aralık belirtiyor adamlar şeffaflık adına, bizde çakallar daha iyi sömürebilmek için bilgisiz bırakmaya çalışıyor. burada etik olmayan hiçbir şey yok, böyle düşünene de acırım.


montreal
(16.01.19)
kesin bakarım. etik olmadıgını düşünmüyorum. tam tersine gizlenmesi etik olmayan şey.
madem etik iş yapmak bu kadar önemli. bunun gizlenmesini zorunlu kılan işverenleri eleştirelim.
edit: red g gayet güzel yazmış yukarıda


dafuq
(16.01.19)
bakmam, bakana beraberinde haset ya da ego getirir. yok o şu mezunu bunu alıyo. yok ben kilit adamım bunu alıyorum. pislik sıçratmanın anlamı yok. işverenin sizin için belirlediği maaş yetersiz ise direkt olarak kendisi ile irtibata geçmek gerekir.


abyuksuet
(16.01.19)
red g +1
sömürü odaklı maaş politikalarının arkasına saklandığı bir konu bu, işverenimin ne kadar sömürgeci olduğunu anlamak için bile bakarım.


Bruce
(16.01.19)
tabii ki bakarım


fragile lady
(16.01.19)
bakarım


MiraTaurus
(16.01.19)
Mutlaka bakılmalıdır.

Bu bilgiler o şirkete olan aidiyet duygunuzu, zamanı gelince yapacağınız olası fedakarlığı, ücret politikasındaki eşitlik anlayışları size bir teklif geldiğinde değelerlendirme kıstaslarınızdan birisi olacaktır. Zat-ı şahane ile aynı kıdemdeyseniz ve aynı ücret ile çalıştığınızı fark ederseniz ne mutlu.


cayt
(16.01.19)
Bakmam herkesim maas skalasi zaten belli bu sebeple 3 asagi5 yukari herkes herkesin maasini biliyor


basond
(16.01.19)
Bakarım, baktım. Sonrasında maaşa zam yapılmazsa işten çıkacağımı söyledim. Maaşıma zam yapıldı işe devam ettim. Bence bakmak istiyosanız bakın.


Boris
(16.01.19)
Çok garip geldi bana cevaplar. Bizim şirkette herkes herkesinkini bilir, hatta bordro alıp birbiriyle karşılaştıranlar da var.


goodz
(16.01.19)
Bakarım. Baktım hatta.


(19)

friends

izlenir mi ? iyi mi ?
izlenir mi ? iyi mi ?
sumuklurakun
(15.01.19)
zevk meselesi. ben sevmiyorum. bir dene bakalım sevecek misin


fragile lady
(15.01.19)
Valla tekrar tekrar izlediğim ender dizilerden.


Friends dizisi benim all time favori dizilerimden biri.
deneyecekseniz mutlaka ilk birkaç bölüm izleyin ve sabırlı olun. sonradan açılıyor dizi.


ingilizceye hakimiyetimi artirmak amaciyla izleyip keyif aldigim dizilerden. evet izlenir.


ilk sezonu başlarda biraz sıkıyor, yine de izlemeye devam etmelisin. en sevdiğim dizi. 2 kere bitirdim, biraz daha özleyeyim 3.ye başlarım.


ofelia
(15.01.19)
Lost ile beraber All time favorite +1


himmet dayi
(15.01.19)
vıcık vıcık ilişkilerin olduğu bir amerikan dizisi. çok abartılan bir dizi.


false pretension
(15.01.19)
ilk 5-6 bölüme dayanabilirsen kopamazsın.


elorelia
(15.01.19)
Zamanında bu tarz dizi tarzında ilk olduğu için çok seviliyor sanıyorum. Olmazsa olmaz bir dizi değil...


.


Valla ben sevmedim. Esprilere pek gülemedim. Çok bayık geldi. İlk sezon 9. ya da 10. bölümde bıraktım. Arkadaşların dediği gibi dayanabilseydim belki ileride saracaktı ama olmadı. Onun yerine How I Met Your Mother’a başladım. Onda çok daha çabuk ve keyifle ilerledim.


en iyi komedilerden, kafa dağıtmalık. ben seviyoruum.


tabirimekruh
(15.01.19)
Depresyonsavar diye tanımlayabilirim, en sevdiğim dizilerden, bir süre izlemesem özlerim, artık objektif bakamıyorum ama iyidir friends. Az önce ezbere bildiğim bir bölümü tekrar izledim espriler daha yapılmadan gülüyorum.


(15.01.19)
Bos beles dizi. 2 cümleden biri esprili falan. Sitcom iste. Sevip sevmemek sana bagli en usttekinin dedigi gibi. Bana gore iyi değil.


stavro
(15.01.19)
En sevdigim dizi listesinde senelerdir 1. Siradadir. Kesinlikle izlemelisin derim


goochie goochie
(15.01.19)
Bence tarihin en abartılmış dizisi en azindan ilk sezonu biz izledik tebessüm bile etmedik


basond
(15.01.19)
şu anda başlarsan sevmen biraz zor olabilir. sonuçta 90'lar mizahı, artık o mizansenlerin, oyunculukların hepsi klişe oldu. ama dönemine göre iyi dizi elbette. bir de gülme efekti meselesi var ki o ayrı bir konu.


sir gawain
(15.01.19)
Çok çok aşırı çok dizi (ve sitcom) izlemiş birisi olarak kesinlikle izle.

Keşke eşim de izlese, ilk 4-5 bölümüne tahammül etse çok mutlu olacak ama daha ilk bölümden kapattı. Biraz da dizi izleme “modunda” olmak gerekiyor. O modundaysan izle muhakkak ana en az 3-4 bölüm de katlan bir zahmet (beğenmezsen. İlk 5 bölümden sonra hala beğenmiyorsan o zaman izleme tabi. )


guzel dizi, 3. postayi bitirdik. yemek yerken vs atistirmalik iyi gidiyor.


crucio
(15.01.19)
Friends güzeldir ama tabii her komedi dizisi gibi karakterlere alışana kadar 3-4 bölüm sabır gerekir. Yalnız friends den önce izlemediyseniz Seinfeld izleyin derim. Bu tarz dizilerin babası odur. Külttür.


Dylan Murphy
(15.01.19)
(6)

A180/1.16/a3

Klasik karsilastirma evet, ama sozlukte yazanlarla duyuruda okudugum cevaplar cok zit birbirine. Klasik eksici bok atmasi mi yasaniyor anlamadim bir kez daha sormak istedim.Hepsi dizel, 2017 model olarak dusunursek,a180 amg cok guzel arac yalniz hic surmedim. Cok ses yapiyor ve suspansiyonlari kotu
Klasik karsilastirma evet, ama sozlukte yazanlarla duyuruda okudugum cevaplar cok zit birbirine. Klasik eksici bok atmasi mi yasaniyor anlamadim bir kez daha sormak istedim.
Hepsi dizel, 2017 model olarak dusunursek,
a180 amg cok guzel arac yalniz hic surmedim. Cok ses yapiyor ve suspansiyonlari kotu denmis. Aslen en cok istedigimiz arac bu.
1.16 ici acaip eski duruyor, m sport haricindekilerin direksiyonu bile cirkin.
2018 leon xcellence kullanicisi bir kadina hangisini onerirler. Ozellikle a180 kullanicilarinin yorumlarini merak ediyorum.
muti
(14.01.19)
a180 kullananların çoğu aracın asla bir mersedes olmadığını söylediler süspansiyonları kötü dendi aynı yazılanlar gibi sadece ambleme o kadar para veriyorsun arabanın hakkı o değil dediler arkadaşlarım.

bmw için bir şey diyemeyeceğim

a3 kullanan arkadaşlarımın hepsi memnun.

son fiyat durumu nedir bunlar arasında bilmiyorum ama.


basond
(14.01.19)
genel değerlendirme mercedes a sınıfı dizel reno motoru kullanıyor dezavantaj mı değil ancak a kasalar mercedesi güzel taşımıyor. a3ler ve 116 iç dizayn ve diğer özellik olarak markalarının diğer araçlarıyla çok benzeşmeye başladılar.
ayrıca 3 araçta leona göre daha tatmin edicidir.
sonuç size kalmış hepsinin farklı avantajları ve dezavantajları var. ben oksam 316i ye yönelirdim.


mikahakkinen
(14.01.19)
herkes kendi arabasını övüyor, hepsı bu.

bana kalırsa üçü de güzel arabalar, hangisinin tipini beğeniyorsanız onu alın.


babilbaligi
(14.01.19)
A180 spor bir araç arkadaşlar bundan dolayı yolu sürücü hissetsin diye sert o süspansiyonlar, yarış arabalarında sürücü yolu hisseder ve ona göre manevralarını yapar A180'de de bundan esinlenilmiştir ve bundan dolayı böyledir. Bence siz gidin hepsiyle bi test sürüşü yapıp kendiniz kararınızı verin.


mysql34
(14.01.19)
lüks ve konfor algısı için a3
sürüş keyfi ve arabayı a noktasından b noktasına giden bir araç olarak görmüyorsanız bmw

a180'i bu iki aracın rakibi olarak görmüyorum (mercedes sevmeme rağmen)
belki volvo v40 bakabilirsin 3. bir seçenek olarak


edaddy
(14.01.19)
(35)

Türkiye’ye temelli dönmeyi düşünüyorum

Sizin de görüşünüzü merak ettim. 6 yıldır ABD de yaşıyorum. Pekçok açıdan iyi bir iş hayatım var ama sosyal hayat gidik; çok yalnızım. İnsanlar çok yalnız ve bu beni artık çok ciddi tüketiyor.Temelli dönmeyi düşünüyorum. Önerileriniz nedir? Biliyorum Türkiye mükemmel bir ülke değil ama en azından ya
Sizin de görüşünüzü merak ettim. 6 yıldır ABD de yaşıyorum. Pekçok açıdan iyi bir iş hayatım var ama sosyal hayat gidik; çok yalnızım. İnsanlar çok yalnız ve bu beni artık çok ciddi tüketiyor.

Temelli dönmeyi düşünüyorum. Önerileriniz nedir? Biliyorum Türkiye mükemmel bir ülke değil ama en azından yalnız kalmıyor insan orada.
gizli vezne
(13.01.19)
birikim var mi?

burda isler kesat malum.


brkylmz
(13.01.19)
abi yanlızlığı yenemiyorsun, sosyalleşemiyorsun diye kariyerini ve gelirini mahvetme.

buraya gelince alenen işsiz olacaksın ya da çok kıt bir paraya yaşayacaksın, orada yaptığın varsa 3 5 birikim de heba olacak.

türkiye artık döneyim de sosyetik bi kafe açayım , ay canım memleketim benim gezip tozayım denilecek bi yer değil.

yer gök apaçi, suriyeli, cani, ruh hastası pisliklerle dolu.

bence psikolğa git, ciddiyim bu sosyalleşememeyi aşarsan çok mutlu olursun.

ha gurbet ortamını bilirim az çok gemilerde çalışırken, yalnızlığı da bilirim. komple boş sallamadım yani.


killerbee
(13.01.19)
Arkadaş edinmek mi zor yoksa oradaki insanlarla mı uyuşamıyorsunuz?


etfalmorgu
(13.01.19)
Burada da yalnızız kanka ama ailen falan burada olduğundan iyi gelebilir sana.

Biraz daha düşün. Abd gibi oturmuş bi düzeni olan ülkeden yeniden yapılanan bi ülkeye taşınmak ne kadar mantıklı?


Delay Fuze
(13.01.19)
Arkadaş edinmek zor. Herkesin kafası telefon ekranında ve herkes aşırı maddiyatçı.


gizli vezne
(13.01.19)
Bence de donun ki simdiki hayatinizin kiymetini anlayin


Traveller
(13.01.19)
Gayet güzel kalıyor burada da. Aileden çok arkadaş arıyorsan hayatında dönme.


sumuklurakun
(13.01.19)
amerikalılar öyledir, adamlarla 2 bira içmek için bile çok samimi bile olsan randevu alman gerekiyor.


killerbee
(13.01.19)
Her nerede değilsem orada mutlu olacakmışım gibi gelir.

Fakat orası burası değil. Hele ki şu dönemde.


zaman
(13.01.19)
Yalnızlığınızın neden kaynaklandığını bulmanız lazım öncelikle. Eğer gerçekten sorun yalnızlık ile ilgili ise buraya dönmeden önce orda kendinize sosyal çevre edinmek için yeni stratejiler deneyebilirsiniz. Misal:

İş temponuz çok yoğun, sosyalleşmeye vakit mi ayıramıyorsunuz? Buraya dönmek yerine iş değiştirmek sorununuzu çözebilir belki. Bulunduğunuz bölgede/eyalette size uygun başka iş yoksa eyalet değiştirmeyi bile düşünebilirsiniz belki.

Arkadaşlarınız gelip geçici insanlar mı (expatlar vs) yoksa orda düzen oturtmuş kişiler mi? Olabildiğince orda yerleşik düzeni olan insanlarla takılmaya çalışın, expatlar kalıcı olmuyor, her yeni ayrılık daha da yıpratıcı olur.

Yaşadığınız bölgede neler var sosyal aktivite olarak? Misal atıyorum dağa bayıra yakın bir yerde yaşıyorsanız günü birlik hiking yapan gruplar bulup kaynaşabilirsiniz. Ya da müzik yapıyorsanız craiglistten birlikte çalabileceğiniz grup bulabilirsiniz. Ya da ilginizi çeken herhangi bir kursa kaydolabilirsiniz. Bu yöntem hep en kolay yoldan yeni çevreler edinme yöntemi olarak lanse ediliyor.

Ben olsam bunları denemeden dönmem. Bunları denediğim halde yine de kendime sosyal çevre edinemediysem muhtemelen Türkiye'de de edinemem, Türkiye'de yalnız kalmaktansa ABD'de yalnız kalmayı tercih ederdim.


taurina
(13.01.19)
Abi kafayı mı yedin ya.


dox
(13.01.19)
Birakin gelsin. Gel hele gel.

Saka bir yana kisiden kisiye gore degisir. Belki gorumcene ceyrek altin takmak istiyorsun dugununde, mutlulugu boyle bulacagina inaniyorsun belki bilemeyiz kardesim. Buyur gel nolacak.


“Arkadaş edinmek zor. Herkesin kafası telefon ekranında ve herkes aşırı maddiyatçı.” Türkiye de böyle.


Delay Fuze
(13.01.19)
benim kardeşim 9 sene yaşadı amerikada. yeşil kart zımbırtısına dönmek zorunda kaldı. aynı şeyleri o da yaşadı. sosyal hayat türkiyedeki gibi değil diyordu. çok sıkılıyordu. istemeyerek de olsa geri döndü. yeşi kart çıksa tekrar geri dönerim diyor.

bence sen de geri dönme. daha sosyal olabileceğin yerlere bak.


false pretension
(13.01.19)
benim donmus iki arkadasim var, birisi cok mutlu, digeri "evlenip geri mi donsem... ama cok da iyi kazaniyorum simdi" diye dusunuyor.

acaba gecici bir sure icin gelip deneyemez misiniz?


e haliyle
(13.01.19)
abi en iyi sen bilirsin bakma "gelme ağğğbiii gelinir mi burası leş" diyenlere hayatında yaşadığın zorlukları kimse bilemez sen burada mutlu olabileceğini düşünüyorsan gel ama kariyer iş falan gözün tutmaz ise kariyerine orada devam et ortamlarla aranı düzeltmeyi dene


basond
(13.01.19)
ben 3 yildan sonra dondum cok pismanim, kesinlikle donme.


cedex
(13.01.19)
ben avrupadan döndüm ama hala arkadaş ortamım yok burada
üniversite ortamın dağılmışsa, iş ortamın da çok arkadaş yapılacak bir ortam değilse, herkes evlenince kocişiyle bebeğiyle takılıyorsa -ki genelde başka zamanı da yok insanların
aile çevren de kafa olarak uymuyorsa asıl burada yalnız kalıyorsun
zira "gavur" memlekette en azından sebebin var, sen yabancısın adamlar maddiyatçı şu bu (ki benim 10 numara ortamım vardı)
asıl bir yaştan sonra memleketinde yalnız kalmak daha kötü


niye ama
(13.01.19)
Gelme kesinlikle ve kesinlikle gelme keske zamaninda bana gelme diyenleri dinlesydim diyorum gelme dostum gelme arkadasim bir dost tavisyesi sakin gelme burada da yalniz hissediyorsun o cagimizin hastaligi burada bulamiyosun devasini. Ustune birde ekonomik siyasi sikintilar, insan iliskilerinin lackaligi pisman olursun..


formalite
(13.01.19)
Bu saatten sonra burada da kendine yeni bir sosyal hayat tesis edemezsin muhtemelen. Burada da yalniz kalirsin. Burada da yalniz kalan cok. Amerika mukemmel abi, TR'de yasanir mi manyak misin falan da demioyrum ama her sey duzelecek gibi dusunmemelisin bence. Buraya dondugunde 10 sene geriye donup yeni bir baslangic yapma sansi bulmus olmayacaksin sosyal hyatina.


stavro
(13.01.19)
Hocam paranı biriktir, orada da bir teknoloji hissesi al, şöyle 40-50 cent falan olanlardan daya 10.000$'lık hisse al. Gel buraya İzmir'e, Urla'ya, Çeşme'ye, Bodrum'a falan yerleş. Senin hisseler senin yerine ABD'de çalışsın.


malheiros
(13.01.19)
ilgi duyduğunuz bir alanda sosyal gruplara katılma imkanınız yok mu? fotoğrafçılık, hiking, ne bileyim seramik, çömlek vs. eğer dönerseniz ilk zamanlar çok mutlu olacaksınız lakin aradan bir kaç sene geçtikten sonra pişman olma "ben neyaptım?" deme olasılığınız çok fazla. asıl sıkıntı bu pişmanlığı yaşadığınız zaman ortaya çıkacak zira gerçekten de burası iyiye gitmiyor.

ayrıca insan bir zaman sonra kendi kendisine yetmeyi de öğreniyor, bir zaman sonra sosyalleşmeye duyduğu ihtiyaç azalıyor. gurbette olmasa da benzer bir durumu yaşadım oradan biliyorum.


issiz karga
(13.01.19)
büyük bir şehirde yaşıyorsunuz sanrım NY veya LA gibi, şehir veya eyalet değiştirme şansınız yok mu? ABD'de şehirden şehre çok değişiyor insan tipleri


rallied
(13.01.19)
bizim bir tanıdığımız 30 lu yaşlarda erkek,

amerikada yaşıyordu yaklaşık 5 yıldır sonra 1-2 sene önce geldi

şu an psikolojisi daha kötü, iş hayatı falan beklediği gibi olmadı yıkık görünüyor. gelinmez ordan buraya. etkinliklere katıl sosyal olmaya çalış.


buiret
(13.01.19)
Herkesin dediği gibi gelme.
Sosyale etkinliklere katıl.
Bulabilirsen O bölgede yaşayan Türklere ulaşıp görüş onlarla.


cemallamec
(13.01.19)
sanki Türkiye'de herkes kollarını açmış @gizli vezneyi bekliyor, çok yalnızım diyor adama bak :D

ağır saçmalarsın.


karayel
(13.01.19)
Hacı abi burada da herkesin kafası telefon ekranında.


mekhanik karpov
(13.01.19)
Gel lan gel. Bilmez burdakiler gurbette yalnizlik nedir. Adam baskalasim mi gecirecek donmemek icin?

Burada bir is bul oyle gel.


Oncelikle iyi dusunun, eger vatandaslik yoksa vatandasligi alin, sonra sizin yerinizde olsam baska sehir, eyalet ve/veya ulke (avrupa) denerdim, sonra turkiye denerdim. Abd deneyimi ile hem abd ici hem avrupada cok guzel firsatlar olabilir. Hangi alandasiniz?
Ayrica yukarda biri yazmis, univ ortami yoksa, is yerinde herkes sosyal degilse turkiye'de de sosyal ortam isi zor olacak bir de 'niye geldin yeahh' diyen bir guruhla ugrasacaksiniz.


kassiopeia
(13.01.19)
Ben de 6 seneden biraz daha fazla zaman sonra abd’den dönmüştüm ama gitmemdeki asıl amacım eğitimdi ve bunu fazlasıyla tamamlayarak döndüm. Hiç pişman değilim. Sadece 1 hayatımız var ve bunu da sevdiklerimizle anca yılda 1-2 kere görüşerek geçirmemeliyiz bence! Sosyalik açısından bakarsan 1-2 sene içinde duyurudan bile düzenli buluştuğum onlarca arkadaş edindim :D

@jangbogo Ömür boyu yalnızlığı, bahsettiğiniz tarzda yalnızlığa tercih ederim! Niyeti farklı olanlar yanıma yaklaşamaz zaten. Benim hayatımdaki arkadaşlıkların, dostlukların değeri çok farklı..


blue serenity
(13.01.19)
@blue serenity hocam lütfen yanlış yönlendirmeyelim. nickinizden anlaşıldığı kadarıyla muhtemelen kadın kişisisiniz. Türkiye Cumhuriyeti'nde bir kadın yalnız kalmaz.

soruya cevap: Türkiye iyi değil, iyiye gidecek gibi de gözükmüyor. Gelip bi de burada yalnız olma ihtimaliniz de var. Bence biraz daha zorlayın kendinizi arkadaş edinmek adına.


jangbogo
(13.01.19)
deep turkish web tonuyla:"sen kafayı sıyırmışsın"


yani buraya geldiğinde himym, scrubs, friends dizilerindeki gibi arkadaşlık ortamın olacağını bilsem gel dicem.


wishmaythşngs
(13.01.19)
1 yıl california'da yaşadım 10 sene önce: gelme. Burada da yalnızlık var.


gadlemler
(19.01.19)
Bir yaştan sonra arkadaş edinmek insana kalıyor. Çıkın hobi falan edinin, insanlarla tanışın derim.

Şu zamanda Türkiye'ye dönmek için kafayı yemiş olmak lazım.


noluyo yaa
(19.01.19)
(9)

yatırım için cumhuriyet mi yoksa bilezik mi

alınmalı? tanıdık bi kuyumcu var 22 ayar bilezik önerdi. cumhuriyet altınından daha iyidir dedi ama çok da güven vermedi. sizce hangisi daha uygun?
alınmalı? tanıdık bi kuyumcu var 22 ayar bilezik önerdi. cumhuriyet altınından daha iyidir dedi ama çok da güven vermedi. sizce hangisi daha uygun?
nemo problemo
(13.01.19)
işçiliği en ucuz olanı almak lazım.

hatta gram plaka şeklinde olanlar bile olabilir.

cumhuriyeti preste basıyolar ama sanıyorum ki düz bir bilezik için bile ufak bir işçilik payı olsa gerek.


killerbee
(13.01.19)
ikisi de degil, gram altin en iyisi. ama kuyumcudan alma, bankada hesap ac, oradan al. daha iyi ve daha az komisyon. gram altin olmuyorsa cumhuriyet bilezikten daha iyidir.


crucio
(13.01.19)
Bileziği boşver.


Delay Fuze
(13.01.19)
bilezik daha iyidir. bozdururken daha az zarar edersiniz. çeyrek yarım cumhuriyet gibi altınlar hurda altından yapıldığını söylemişlerdi. ytd.


dedim ben sana
(13.01.19)
Cumhuriyette bile makas çok açılmış... En iyisi gram altındır.
bu ikisi arasında cumhuriyet


livaneli_kadir
(13.01.19)
altının hurdası nedir arkadaş? altında iki şey var birincisi saflığı, ikincisi şekli dolayısıyla işçiliği

altını tekrar tekrar kullanınca saman kağıdı gibi bişey olmuyor ki hahah


killerbee
(13.01.19)
bilezikte işçilikten kaybedersin çeyreğe gir


basond
(13.01.19)
bilezik demis cunku bozdururken kari cok daha fazla :)

tabi ki gram altin.


brkylmz
(13.01.19)
bankada altın hesabı en iyisi


alkolsuz icecek
(13.01.19)
(3)

The Punisher 2. sezon 18 ocakta başlıyormuş

siz de çocuklar gibi sevinmediniz mi buna? ::)))
siz de çocuklar gibi sevinmediniz mi buna? ::)))
Techsavvy
(13.01.19)
sevmedik biz o diziyi çok klasik geldi
tüm punisherları izledik


basond
(13.01.19)
Sorma. Aylardır açmadığım projeksiyona perde falan arıyorum iki gündür. Ama jigsaw olmamış o konuda kalbimi kırdılar üzdüler beni.


Giovanni Pipitto
(13.01.19)
Daredevil sıkıcıydı. Umudu buna bağladık bakalım.


adwokat
(13.01.19)
(14)

Avrupa Yakası’nı hiç izlememiş olmak kayıp sayılır mı?

Sayılırsa neden?
Sayılırsa neden?
levent bilgen
(13.01.19)
sayılmaz.


steve rogers
(13.01.19)
Güzel dizi.


[GODDARD]
(13.01.19)
Hayır. Tarihin tozlu sayfalarında yerini almış bir dizi


Delay Fuze
(13.01.19)
zamnında güzel diziydi replikler falan popülerdi sonra bitti gitti kayıp sayılmaz


basond
(13.01.19)
zamanında çok iyiydi, ben o zaman sevmiştim, şimdi açıp izlediğimde hoş gelmiyor.


killerbee
(13.01.19)
Gülse Birselin en başarılı işi. Ardından gelen diziler tutmadı. İzlemezsen kaybın olmaz. Youtube da en önemli bölümlerini parça parça seyredebilirsin. Kaç sene oldu hala bakıp gülüyorum. Gülmediğim de oluyor ama izletiyor hala.


sutlu nescafe
(13.01.19)
Yokluk zamani izlerdik.
Tirt


acemi
(13.01.19)
Bence kayıp sayılmaz. Zamansız bir dizi değil, şimdi izleyince güldürmüyor. Oturup sıfırdan izlenmez Yani


aquarium
(13.01.19)
Yayınlandığı yıllar oturup izlemek güzeldi. Yıllar sonra baktığımda bunun nesine gülmüşüz dedim. Kayıp değil.


Bence büyük kayıp, ben çok severek izliyodum şimdi hala zaman zaman 1-2 bölüm açıp keyifleniyorum. Önemli favori bölümlerini izleyebilirsin youtube'dan, tüm bölüm izlesen çok uzun nerdeyse 2 saat :)


megalomaniac
(13.01.19)
Sayılmaz.


sayılır baştan sonra her bölümünü kaçırmadan izledim şuan burhan altıntopum.


keselsan
(13.01.19)
sayılabilir. volkan ve selin çıktıktan sonra (60 küsür bölümlerdeydi galiba) eski tadı alamadım. sonra volkan tekrar döndükten sonra da eskisi gibi değildi. ama bayağı iyi karakterler gördük dizi sayesinde. burhan mesela.


panamera
(13.01.19)
komik eglencelik dizi. tekrar tekrar izlenmez ama can sikinsitisinda arada acip izlenebilir. kayiplik bir durum yok.


crucio
(13.01.19)
(4)

Makinenin içinde kalan kıyma

Son dk carrefoura gittim 200 gr kıyma aldım. Et reyonunu taşımış istersen makinenin içinde kıyma var dedi bildiğin son çekilen kıymadan kalanı verdi bu kıyma yenir mi?
Son dk carrefoura gittim 200 gr kıyma aldım. Et reyonunu taşımış istersen makinenin içinde kıyma var dedi bildiğin son çekilen kıymadan kalanı verdi bu kıyma yenir mi?
ZetaStar1903
(12.01.19)
Yeni kıyma çektirmek isteseniz de önce makinenin icindekini alacaktiniz zaten. Bence sıkıntı olmaz göm gitsin.


Murtazaaylak
(12.01.19)
Yenir tabii canım, sirkülasyonun çok olduğu yerler oralar, bir saat bile olmamış olabilir koyalı.


whoosie
(12.01.19)
birşey olmaz yenir


basond
(12.01.19)
kıyma makinaları soğutmalı içindeki ete bişey olmuyor.


orpheus
(13.01.19)
(4)

Uçakta en küçük boy valiz kabin bagajı sayılır mı?

Merhaba, valiz boyutlarını 3 boy olarak(klasik büyük-orta-küçük şeklinde içleri boşken iç içe konabilen valizlerden) bunların en küçük boyunu yurt dışı uçuşta kabin bagajı olarak yanıma alabilir miyim? Fark eder mi bilmiyorum ama THY.
Merhaba, valiz boyutlarını 3 boy olarak(klasik büyük-orta-küçük şeklinde içleri boşken iç içe konabilen valizlerden) bunların en küçük boyunu yurt dışı uçuşta kabin bagajı olarak yanıma alabilir miyim? Fark eder mi bilmiyorum ama THY.
sys coyg
(12.01.19)
boyutları nedir? 50x40x30 gibi nette bilgileri mevcut hatırladığım
edit: www.turkishairlines.com


basond
(12.01.19)
Ben Pegasus'ta en küçüğünü kullanmıştım. Sıkıntı cikarmadilar. Ağırlığını kontrol ediyorlar sadece.


Murtazaaylak
(12.01.19)
Ebatları ve kilosu da önemli, buna dikkat etmenizi öneririm.


atsız karınca
(12.01.19)
Alabilirsiniz, kabin bagajindan kasit odur zaten. Ama dikkat edin 8 kiloyu gecebiliyor icine aldiklariyla, cok doldurmamak lazim sorun cikarabilirler.

Iyi ucuslar!


bosver nicki
(12.01.19)
(24)

Aşağıdakilerden kaçını hatırlıyorsunuz?

Yaşınızla birlikte belirtirseniz daha anlamlı olur. Cenk Korayİnternet MahirBbg ErayPopstar BayhanEdgar DavidsErsen ve DadaşlarKerim TekinNejat EczacıbaşıRenginFeridun BitirIsparta Uçak KazasıNecmettin ErbakanVedat İnceefeDuygu AsenaHaim RevivoMurat Birsel28 Şubat DarbesiGrup LaçinUzay HeparıBaba Ev
Yaşınızla birlikte belirtirseniz daha anlamlı olur.

Cenk Koray
İnternet Mahir
Bbg Eray
Popstar Bayhan
Edgar Davids
Ersen ve Dadaşlar
Kerim Tekin
Nejat Eczacıbaşı
Rengin
Feridun Bitir
Isparta Uçak Kazası
Necmettin Erbakan
Vedat İnceefe
Duygu Asena
Haim Revivo
Murat Birsel
28 Şubat Darbesi
Grup Laçin
Uzay Heparı
Baba Evi Dizisi
İsmail Cem
Metal Fırtına
Ömer Çatkıç
Andre Agassi
Kardak Krizi
Richie Rich
Sıdıka
Kemallettin Tuğcu
Garry Kasparov vs Deep Blue
Guns N' Roses
Zeynep Tokuş
Tatlı Kaçıklar
Yeniyüzyıl Gazetesi
Siyaset Meydanı
levent bilgen
(12.01.19)
Hepsini.


angelus
(12.01.19)
Rengin hariç hepsi. Rengin kim ya


Delay Fuze
(12.01.19)
27 tane. 25


Yaş 28 bu arada. Compumaster yüzünden mobilden editleyemedim.


Delay Fuze
(12.01.19)
hepsini :( rengin ve aldatıldık şarkısı :)


freebird5406_2
(12.01.19)
Ersen ve Dadaşlar hariç hepsini iyi biliyorum. Ersen ve Dadaşları sadece adını duydum o da Kaygızızlardan: Burcu "eleman benimle sinemaya gelir misin" diyordu, eleman da "seninle Ersen ve Dadaşlar konserine bile gelirim Burcu" demişti:)


freedonia
(12.01.19)
hepsi


basond
(12.01.19)
1 tane. necmettin erbakan.

23 yas.


21 tanesini hatırladım.


yaş 30. hepsi ama bazılarını sonradan öğrendim.
rengin'i mesela :)

gunses roses nedir ya :)


yasemin evcimle gece jimnastiğini bile hatırlıyorum 36

hatta cem özer şovda perküsyon çalan balık ayhanı bile


killerbee
(12.01.19)
21 yaşındayım, 19.
Bazılarını sonradan öğrenmişimdir büyük ihtimal, tarih tarih emin olamadım. 28 şubat darbesi gibi sonradan öğrendiğime emin olduklarımı saymadım.


tejeve
(12.01.19)
24


alt4y
(12.01.19)
22
Yas 30, gundemi ve trendleri pek takip etmem.


stavro
(12.01.19)
22
Yaş 28. Ismini duyduklarım ama gözümde canlanmayanlari saymadim.


Isparta Uçak Kazası hariç hepsini hatırlıyorum.
günses roses en sevdiğim arabesk-fantezi sanatçılarındandır hatta.

edit: bu kaza 2007'de olmuş, diğerlerine göre en günceli o halbuki. o aralar beynim derslerden dolayı uyuşmuştu, hatırlamıyor olmam normal.


Bruce
(12.01.19)
19, yaşım 26

bir kısmının ismini duydum ancak ne olduğunu bilmiyorum, hiç de merak edip bakmadım.


biseysorcaktim
(12.01.19)
hepsini. günses roses kızımızı da hatırlıyorum. kocası öldürmüştü sanırım. acılı bir hayatı vardı.


10 tanesini.


since1907
(12.01.19)
20 tanesi. zamanına denk gelmeyip de lise yıllarında öğrendiklerim falan var saydım hepsini. isimler çok sıkıntılı. yaş 26.


olutaklidi
(12.01.19)
Nejat Eczacıbaşı hariç hepsi. 31.

ersen ve dadaşlar da ben çocukken çok yoktu piyasada. adını duyardık.


ya ben lan neyse
(12.01.19)
Hepsini hatırlıyorum. Yaş 40.


kibritsuyu
(12.01.19)
30-yaş 36


adivar
(13.01.19)
(2)

Brüt Dil Tazminatı Ne Kadar Eder?

1000 TL brüt dil tazminatı net olarak ne kadar eder?
1000 TL brüt dil tazminatı net olarak ne kadar eder?
elf of darkness
(12.01.19)
Yillek net kazancina gore degisir her ay farkli sekilde maasina yansir mobilim % seklinde kesinti ne kadar bakmak lazim netten


basond
(12.01.19)
vergi dilimine göre değişir. google'da brütten nete diye aratın çıkan sitelere toplam brüt maaşınızı yazın aydan aya gösterir.


argent dawn
(12.01.19)
(10)

Kartımdan bütün paramı çekmişler

Bankamatiğe para çekmeye gittiğimde hesabimda para kalmadığını gördüm. Mobil uygulamadan baktığımda tanımadığım bir pos cihazından tüm paramın çekildiğini fark ettim. Bankayı aradım yeni kart göndereceğiz, kartınızdan şifre kullanılarak harcnmış paranız dediler. Paranız için savcılığa suç duyurusund
Bankamatiğe para çekmeye gittiğimde hesabimda para kalmadığını gördüm. Mobil uygulamadan baktığımda tanımadığım bir pos cihazından tüm paramın çekildiğini fark ettim. Bankayı aradım yeni kart göndereceğiz, kartınızdan şifre kullanılarak harcnmış paranız dediler. Paranız için savcılığa suç duyurusunda bulunun dediler. Başına böyle bir olay gelenler varsa, bu işin sonunda parayı alabilecek miyim? Alacaksam ne kadar sürüyor bu süreç? Teşekkür ederim
zencipanda
(11.01.19)
Kartın kopyalanmış büyük ihtimalle. Ya bankamatikte kart kopyalayacısı vardı ya da esnafın biri kartını kopyaladı. Telefon uygulamalarından da olmuş olabilir.

Süreci bilmiyorum ama benzer sorun yaşayıp parasını alanları gördüm.


horowitz
(11.01.19)
Kullandığım bankamatikleri elimle kontrol ediyordum bunlar olmasın diye. Sakınan göze :/


zencipanda
(11.01.19)
Hangi banka? Yapi kredide arkadas benzerini yasadi mobil uygulama ile hala devam ediyor davasi


basond
(11.01.19)
mabil uygulama ile bu durumu yasamayi nasil becerebildiniz merak ettim su an?


pgup
(11.01.19)
Seninkinin aynisi degil de soyle bir sey gelisti basima:
Karttan para cekecektim baktim kart calismiyor. Kartin iptal oldugunu ogrendim. Banka Garanti bu arada. Musteri hiz. aradim, kartiniz su tarihte su saatte kopyalanmis, bu yuzden otomatik olarak bloke edilmis guvenlik amacli dedi. Vay be dedim. Kopyalandigini tespit eden bir sistem var demek ki.


stavro
(12.01.19)
işyerinden arkadaşların aynı şekilde hesaplarından çekildiğinde 1-2 ay sürdü iade. benim de kredi kartı bilgilerim çalındı, bi sürü alışveriş yapıldı bana verilen süre de 45-120 gün. hala bekliyorum.


n62
(12.01.19)
En geç 3 aya paranı alırsın.


han20
(12.01.19)
Stavro nun dediği olay benimde başıma geldi.garanti fark edip iptal etmiş ve bana parayı iade etmişti.dava falan uğraşmadan.


brnbrs
(12.01.19)
Bizim başımıza geldi. Hem de çok ünlü bir restoranda yapıldı bu iş.

Bana banka güvenlik birimi aynen şöyle söyledi; çipsiz kartlarınızla (manyetik bankamatik kartları kast ediyor) pos makinelerinden ve işlek olmayan yerlerdeki atmlerden işlem yapmayın.

çipli olanların kopyalanamadığını belirtti.


lisw
(12.01.19)
öyle savcılığa suç duyurusunda bulunarak o parayı bulamazsınız, yargıtay kararlarına göre bankanın da çalınan paradan dolayı sorumluluğu var. avukatınıza danışıp bankaya dava açmanızı öneririm


Sosyal teokrat
(12.01.19)
(3)

bleach anime, nerede kaldım

spoiler--------------------------------------------------------------------------------------------------------------en son aizen ve adamları köye gelmişlerdi, yaşlı adam (kaptanların başı) bunların etrafına ateş çemberi falan yapıyordubaya uzun zaman oldu izleyeli de tam isimler ibile hatırlamıyoru
spoiler--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

en son aizen ve adamları köye gelmişlerdi, yaşlı adam (kaptanların başı) bunların etrafına ateş çemberi falan yapıyordu

baya uzun zaman oldu izleyeli de tam isimler ibile hatırlamıyorum ama bu olay aklımda kalmış
Coyote
(10.01.19)
bi 7-8 yıl oldu izleyeli ama tahminen 300lü bölümler diyorum.


Bölümü hatirladim hatta tegmenler nefes falan alamiyordu bu kilici kinindan cikarinca aklima pendulum bolumleri geldi pendulum degil ama biliyorum aksama ancak bakabilirim bulursam mesaj atarim


basond
(10.01.19)
boş ver vaktini harcama. one-punch man'a geç :)


hitsumo
(11.01.19)
(13)

şu sıralar hangi dizileri izliyorsunuz?

merhaba, soru başlıkta. teşekkürler.
merhaba,

soru başlıkta.

teşekkürler.
the end of time
(10.01.19)
aktif olan
visavis
vikings


basond
(10.01.19)
the sopranos son sezondayım.


m4a87td
(10.01.19)
Narcos Mexico - yeni bitti
The Good Place


heritage
(10.01.19)
peaky blinders yeni bitti.
birazdan da endeavour'a başlayacağım ziyadesiyle övülen bir dizi.


Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz
Bir litre gözyaşı
Diriliş ertuğrul


You


eastanbool
(10.01.19)
Salem


Uncle Sam
(10.01.19)
Deliler gibi dizi izlerdim ama uzuuuunca bir süre izleyemedim. Yakın zamanda ise Escape at Dannemora'ya başladım. Benicio Del Toro oynuyor. Karakterler çok hoşuma gitti. Konu da gerçek olaydan uyarlama.


desdenova34
(10.01.19)
The last kingdom
Vikings

Bunlardan sonra norsemen olacak.


gneral
(10.01.19)
You +1


sacrilegious
(10.01.19)
peaky blinders
dogs of berlin


hemsta
(10.01.19)
true detective'in yeni sezonuna 3 gün kalmışken The man in the high castle diye bir dizi keşfettim onu izliyorum. Gayet güzelmiş aslında ama nedense çok popüler olamamış sanki :(


eazy
(10.01.19)
Ray donovan


lemon cake
(10.01.19)
(7)

youtube'da en çok ne izliyorsunuz

merhaba, youtube'dan çok nadiren bir şey açıp izlerdim. ancak son zamanlarda izleyecek dizi de bulamamanın etkisiyle biraz sardım, ama songül karlıya ulaşmadan önce size sorayım dedim. severek takip ettiğiniz kanalları paylaşabilir misiniz? not: dili veya konusu önemli değil.
merhaba,

youtube'dan çok nadiren bir şey açıp izlerdim. ancak son zamanlarda izleyecek dizi de bulamamanın etkisiyle biraz sardım, ama songül karlıya ulaşmadan önce size sorayım dedim.

severek takip ettiğiniz kanalları paylaşabilir misiniz?
not: dili veya konusu önemli değil.
the end of time
(10.01.19)
satranç analiz kanalı nazmi can isimli birisinin kanalı satranchess kanalı bunun yanında post42 birkaç videosu dikkatimi çekti uras benlioğlu ve 3y1t kanalındaki yeni videoları izliyorum


basond
(10.01.19)
İngiliz TV programlarını izliyorum.

Was It Something I Said?
Would I Lie To You?
The Last Leg
QI
Big Fat Quiz of Everything
Mock the Week
8 Out of 10 Cats


sopiro
(10.01.19)
rotasız seyyah
yabancı motorsikletle vlogları,bi ara isviçre'de vlog çeken bi türk vardı.onu izlerdim.
tedx,donanımhaber
bbc earth
eskiden izleyip çok beğendiğim dizilerin,filmlerin sahneleri
h3 podcast,doublelift(lolcü)
oxford union,life according to jimmy
eniz kirazoğlu


m4a87td
(10.01.19)
Idris usta


acemi
(10.01.19)
Barcoft tv kanalinda cok ilginc kisa belgeseller var. izleyebilirsin.


eastanbool
(10.01.19)
araba kanallari:
hoovies garage
marek drives
petrolicious
carwow
sekizsilindir

muzik:
allianz motto muzik
sofar sounds

teknoloji:
cnet


cooperr
(10.01.19)
Allianz Motto Müzik
Evrim Ağacı
Socrates Dergi
Vox
Geography Now
CrashCourse
Kurzgesagt
Polyphonic
The Art Assignment
Primitive Technology


fotrsapka
(11.01.19)
(4)

atatürk havalimanı kapandı mı?

bütün haber sitelerinde 31 aralıkta kapanıyor yazıyor da bizim iki üç ay önce önümüzdeki pazar için aldığımız uçak bileti atatürk havalimanından görünüyor? anlamadım:(
bütün haber sitelerinde 31 aralıkta kapanıyor yazıyor da bizim iki üç ay önce önümüzdeki pazar için aldığımız uçak bileti atatürk havalimanından görünüyor? anlamadım:(
aweamadeus
(10.01.19)
kapanmadı. mart ayına ertelendi.


spirit crusher
(10.01.19)
Bildigim kadariyla kapandi, yandi sizin biletler.


acemi
(10.01.19)
hayır uçuşların çoğu atatürk havalimanından devam ediyor ancak yeni havalimanına da bazı uçuşlar icra ediliyor.


basond
(10.01.19)
Haber siteleri taşınma tarihini yazdi belli ki mart ayına ertelendiğini yazmadı.

Hala uçaklar inip kalkıyor


biseysorcaktim
(10.01.19)
(5)

kredi kartı borcunu ödemeyi unuttum

uzun süredir mobil bankacılığa girmiyodum farkında değilim, en son maaş hesabimdan para çekerken bu ay hesapta iyi para kalmış dedim ama kredi kartını ödemeyi 2 gün geciktirmişim. Kredi notum çok etkilendi mi ? Dikkat ediyorum böyle şeylere normalde. Krediye ihtiyacım olabilir. Toparlanmasi çok zam
uzun süredir mobil bankacılığa girmiyodum farkında değilim, en son maaş hesabimdan para çekerken bu ay hesapta iyi para kalmış dedim ama kredi kartını ödemeyi 2 gün geciktirmişim. Kredi notum çok etkilendi mi ? Dikkat ediyorum böyle şeylere normalde. Krediye ihtiyacım olabilir. Toparlanmasi çok zaman alır mı?
Hiçbir şey olmaz, rahat olun :)


old but hot
(10.01.19)
Bana da oldu öyle, Yapı Kredi denen gudik bankada oluyor en çok. Bilerek hatırlatmıyorlar bence faiz tatlı geliyor.


goodz
(10.01.19)
Hiç etkilemez diyebilirim :)


kisa
(10.01.19)
etkilenmez rahat olun +1


basond
(10.01.19)
Etkilenir efendim. Tum bunlar bir veritabanina isleniyor, eksi puan olarak yaziloyor hanene.
Kredi cekmek istediginde bu basit ihmal yuzunden ret yiyebilirsin. Son 3 ayda odemede gecikme olup olmadigina bakar banka, özellikle de daha once musterisi olmadigin bir banka ise.


stavro
(10.01.19)
(4)

Notersel araç alım satımında vergi ile ilgili bir sorum var

Arkadaş sıfır bir araç aldı kasım ayında noter işlemleri vs yapıldı arabayı teslim aldı kullandı vs aradan bir kaç hafta geçtikten sonra mtv sini kontrol ettiğinde temmuz ayına ait vergi borcu çıktı aracın. şimdi noter vergi borcu olan arabayı arkadaşa satmış oldu suç noterde mi arkadaşta mı? Bayide
Arkadaş sıfır bir araç aldı kasım ayında noter işlemleri vs yapıldı arabayı teslim aldı kullandı vs aradan bir kaç hafta geçtikten sonra mtv sini kontrol ettiğinde temmuz ayına ait vergi borcu çıktı aracın.

şimdi noter vergi borcu olan arabayı arkadaşa satmış oldu suç noterde mi arkadaşta mı? Bayide mi?

kanuni bir dayanağı var mı bu durumun, yoksa nereye itiraz edip vergisini geri alabilir?
basond
(10.01.19)
kasım ayında alındığı için mtv girmiş. hata vs yok. devlet affetmez vergiyi yerleştirir.


scudman1
(10.01.19)
Normalde sıfır arabada bayinin MTV’yi yatırması gerekir. Noterden vekalet tescil işlemi için çıkıyor bir noter satışı söz konusu değil.


vergi eyvallah ödenir de o zaman mtv bayii ile alıcının arasındaki ikili anlaşmaya kalmış doğru mu anlıyorum noter satışı yok ise?


basond
(10.01.19)
MTV'yi sıfır aracı satan bayinin ödeme zorunluluğu diye bir şey yok. MTV araç trafiğe çıktıktan, yani tescil edildikten sonra tahakkuk eden bir vergi türü.

Alım işlemi haziran ayında olsaydı 2 adet MTV borcunuz olacaktı mesela.


John Bloor
(11.01.19)
(7)

Reverse thrust (Pilotlar içeri)

1- On uçuşunuzdan kaçında rt kullanıyorsunuz?2- Sık kullanmanın bir sakıncası var mı? Motora zarar veriyor mu örneğin?Teşekkürler.
1- On uçuşunuzdan kaçında rt kullanıyorsunuz?
2- Sık kullanmanın bir sakıncası var mı? Motora zarar veriyor mu örneğin?

Teşekkürler.
chicha
(10.01.19)
1- Pek kullanılan birşey değil diye biliyorum.
2- Motora zararından çok aşırı yakıt tüketimiyle alakalı diye biliyorum.
3- Pilot değilim.


edits 4- Baya yanlış biliyormuşum hep.


jamalbsf
(10.01.19)
her inişte açılmıyo mu zaten?


spirit crusher
(10.01.19)
Her inişte mutlaka açıyoruz. Ama ne kadar kullanacağımız değişiyor. Şöyle tamamen kafadan atarsam %60-70 falan idle güçte kullanırız. Pist ıslak falansa ya da hava sıcaklığından dolayı frenlerin soğuma süresini çok uzun hesapladıysak full kullanırız.


Bir de bazı meydanlarda, özellikle avrupa'da birçok yerde gürültü regülasyonlarından dolayı belli saatler arasında reverse kullanımı sınırlandırılmış oluyor. Safety için şart değilse 22-6 arası idle'dan fazla kullanmayın gibi şeyler yazar mesela.


Hepsinde kullanılır. Avrupa’da yasak olan idle üzeri reverse kullanmaktır. Fazlasını açarsan kule ya neden kullandığını sorar ya da biraz fazla kaçırdın bir dahaki sefere daha dikkatli ol diye kulağını çeker. Eğer pistteki frenleme hakkında şüphen varsa (birikmiş su, kar, buz gibi) full kullanırsın ki frenle değil aerodinamik olarak yavaşla.

Kullanmak elbette parçalara bir yüklenmeye neden olduğundan uzun süreli bakım maliyetlerine etki eder.


catch the arrow
(10.01.19)
teknik açısından reverse thrustın iki kademesi vardır boeing b737 ve b777 ler için konuşursak ilk kademeyi çektiğinde reverse thrust için gerekli sleeve ler açılır(motor üzerinde kayan kaporta diyim) ve idle da (yani rölantide) çalışan motorun itkisi öne doğru verilir. (az frenleme sağlar)

ancak ikinci kademeyi açarsan eec (electronic engine control) gazı arttırır(gaz kolu hareket etmez) ve daha fazla itki öne iletilir yani daha çok frenleme yapılır. Ancak bu motorun ömründen yer(yani ömrünü kısaltır) ani gaz artışı ters yönde hava akışı VSV ve VBV lerin anormal çalışması elbette sistemi olumsuz etkileyecektir ancak uçağın sağ sağlim durması daha önemli tabi.

Tabi flight idle ground idle konusundan bahsetmeyeceğim tepki gücüne istinaden.

airbuslarda ise 320 lerde farklı 330 larda farklı uygulama var ama mantık aynı diyebilirim.

ha uçak reverse thrust kullanmadan duramaz mı gayet de durabilir bu piste pistin durumuna pilota bağlı ancak şirket prossedürleri kullan diyorsa kullanılır.

T/R(thrust reverser) sistemi arada arıza yapan bir sistemdir tek motor deaktive şekilde de uçak uçuşa verilir gayet de güvenlidir ancak iki motorda arıza ise uçak nogo duruma düşer yani uçakta en az bir motorun T/R sistemi mutlaka aktif olmak zorundadır havacılık el kitabında bu şekilde yazar ve uygulanır. pilot kullansa da kullanmasa da en az birisi aktif olmak zorundadır.

Bunların yanında quantas havayolunun yaptığı bir araştırma var motorun ömrü uzun olsun ben fren balatalarını değiştireyim şeklinde bir uygulaması olmuş ve hiç t/r kullanmamak daha ekonomik olduğuna kanaat getirmişler şirket prosedürlerine işlemişler ve o kadar ki pilotlar t/r kullanmaya kullanmaya sistemin varlığını bile unutmaya başlamışlar taaa ki uçaklardan birisi pistten çıkana kadar sonra pilotlara neden t/r kullanmadınız diye sorduklarında aklıma gelmedi cevabını vermiş pilot böylece boşver abi ekonomiyi, biz sağ sağlim durduralım uçağı diyerek o uygulamadan da vazgeçmişler.

özet: her inişte t/r kullanılır, motor ömründen yer, sık kullanma diye bir olay hali ile yok her uçuşta kullanılıyor.


basond
(10.01.19)
sik kullanimin motorla alakali bir probleme kisa vadede sebep oldugunu zannetmiyorum. en azindan mevcut sirketimde gecirdigim 8 senelik calisma suremde TR kullanimi nedeni ile motorda bir ariza gormedim, duymadim.

TR kullanimi sirket politikasi ile de alakali.
eskiden fren maliyetleri yuksekti ancak gunumuzde iyice ucuzlamis durumda. TR kullanimi sirasinda harcanan yakit, motor uzerinde olasi asinma, FOD riski gibi durumlari dusununce fren kullanmak maliyet acisindan daha mantikli gorunuyor. autobreak, kisa pistler, surtunmenin az oldugu zemin kosullari (kar, buz, yagmur vs.) gibi durumlar da isin icine girince duruma gore hareket edilebiliyor.


a340
(11.01.19)
(8)

xiaomi telefon kullananlara ufak bi soru

selam fellas,1 ay önce xiaomi mi8 lite aldım. hiçbir şikayetim yok tek bi şey dışında. whatsapp ya da messenger'da yazarken bazen çok hızlı yazarken ekran birden aşağı iniyor ve ana ekranla baş başa kalıyorum. tekrar uygulamayı açmam gerekiyor dolayısıyla. bunu çok sık yaşıyorum. sizde de bu tarz bi
selam fellas,

1 ay önce xiaomi mi8 lite aldım. hiçbir şikayetim yok tek bi şey dışında. whatsapp ya da messenger'da yazarken bazen çok hızlı yazarken ekran birden aşağı iniyor ve ana ekranla baş başa kalıyorum. tekrar uygulamayı açmam gerekiyor dolayısıyla. bunu çok sık yaşıyorum. sizde de bu tarz bi sorun var mı? varsa da nasıl çözebildiniz?

teşekkürler.
rahat ya
(09.01.19)
Ben de Xiaomi (mi 5, miui 10 arayüzü) kullanıyorum ama böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım.

Geçenlerde bir arkadaşıma mi 8 Lite kurulumu yaptım, onda da hiç benzer bir sorun yaşamadım.


lordoz
(09.01.19)
Son birkaç haftadır bu sorun bende de var sanırım. Ben de ana ekran tuşuna bastığımı sanıyordum. Haftalık beta sürüm kullanıyorum, yeni sürümlerde düzelir sanırım.


zaman
(09.01.19)
@zaman

oh be. nihayet biri çıktı benimle aynı durumda olan. nasıl düzelecek hocam bu sorun ya? çok uyuz oluyorum şak diye ekran iniyor bazen bi de konuşamanın en heyecanlı yerinde oluyor bu. çok canımı sıkıyor.


rahat ya
(09.01.19)
bi de ben tuşsuz kullanıyorum. o en alttaki tuşlar olmadan kullanıyorum daha rahat kullanımı ama böyle ikide bir ekran aşağı inince hoş olmuyor.


rahat ya
(09.01.19)
Tamamen yazılımsal bir sorun, ben redmi note 4x kullanıyorum ve aynı sorun var. Yeni sürümleri takip edin ve güncelleyin elbet çözeceklerdir. Ayrıca İngilizceniz varsa geri bildirim uygulamasına yazabilirsiniz.


zaman
(09.01.19)
miui'a hoş geldin. bir sonraki güncellemeyle çözülür, yerine buna benzer saçma sapan başka sorunlar gelir.


signore
(09.01.19)
benzer sorunlar yeni güncelleme ile geldi önceden yoktu bende birkaç olaydan rahatsızım yeni sürümde umarım düzelir


basond
(10.01.19)
O mal hata bende de oluyor. Çin malina tovbe ettim zaten xiaomi ile birlikte. Zaten tovbe etmistim xiaomi ye bir sans verdim ama yemedi.
Hepsi cin'de uretiliyo yeaa demeyin simdi, cin menseili maldan bahsediyoruz.
Ne kadar iyi olursa olsun mutlaka bir yerinde bir boklul oluyor arkadas bu muadiline gore ucuz olan cin mallarinin. Mutlaka bir sikintisi bir eksigi oluyor.
Samsung, Apple falan alip gececeksin kafan rahat edecek.


stavro
(10.01.19)
(5)

Damacana pompasındaki yumuşatıcı kokusu nasıl çıkar?

GençlerNasılsını sormayin, yumasatici ile seyreltilmiş su damacanaya eklendikten sonra haliyle damacanadaki su yumuşatici kokmaya basladi. Damacanayi yenisiyle değistirdik ama pompayı takmadik henüz cünkü o da kokuyor. Pompayi nasil kokudan arındıracağız?
Gençler
Nasılsını sormayin, yumasatici ile seyreltilmiş su damacanaya eklendikten sonra haliyle damacanadaki su yumuşatici kokmaya basladi. Damacanayi yenisiyle değistirdik ama pompayı takmadik henüz cünkü o da kokuyor. Pompayi nasil kokudan arındıracağız?
Bartebly
(09.01.19)
Bulasik makinesinde yikayin


Traveller
(09.01.19)
Sicak karbonatli sirkeli su


Bulaşık makinemiz yok. Evde sirke de yok. Karbonat ve limon var limon suyu eklesek olur mu?


Bartebly
(09.01.19)
valla yeni pompa almak daha pratik gibi geldi


basond
(09.01.19)
o sıvı pompanın içinden geçtiyse bence, cidden kardeşçe yazıyorum, saçmalamayın. atın çöpe, gitsin.


e haliyle
(09.01.19)
(7)

Faizler yüzde 10'a düşer mi?

şu an yüzde 20 seviyesinde çoğu banka ne olursa yeniden Faizler yüzde 10'a düşer ?
şu an yüzde 20 seviyesinde çoğu banka ne olursa yeniden Faizler yüzde 10'a düşer ?
ayseee
(08.01.19)
enflasyon yüzde 10’a duserse duser.
enflasyon kisa vadede zor duser.


wang
(08.01.19)
tamamen kafadan sallıyorum
eğer dolar artışa geçtiğinde faiz arttırıp dolar düşürüyorlarsa(ülkeye dolar çekiyorlarsa) doların düşmesi faizlerin azaltılmasına neden olabilir.


basond
(08.01.19)
doların düşmesi lazım, bu durumda faizi düşürürlerse dolar 8-10 lira olur.


prasinos
(08.01.19)
Faizler 2015'de bile %10'un üzerindeydi 10-14 aralığında. O zamanlar dolar 2.8'den 3.5'lara fırladı. Faizler yine artmadığı için sonra da 4ler 5ler görüldü. Daha sonrası malum, iş işten geçtikten sonra faizler arttırıldı.

Faizler ancak şöyle düşer, ya mucizevi bir şekilde Türkiye'ye trilyon dolar para gelir veya dış borcumuzu ve cari acığımızı kapatmak hamle yaparız. Yoksa salla...


malheiros
(08.01.19)
Kaça düşer bilmiyorum ama düşmek zorunda. Borç ödemek için de üretip kazanmak lazım. Bu faizlerle üretim olamaz. Havadan 500 milyar dolar düşmediği sürece devalüasyon kaçınılmaz zaten.


otonomo
(08.01.19)
Valla cepteteb geçen ay 20.00 yapmıştı, dün 19.50'ye çekmiş. İki ay önce de 22 idi. Bakalım döviz ne olur. Şimdilik düşüş eğiliminde faizler.


efreet sultan
(08.01.19)
ben bunu birleşmiş milletlerde çalışan finanscı bir arkadaşa sordum

ehaehaeheheaheaehaehehhühühühüühühühüeheaheahehaaaaaa

dedi


(11)

Almanların bilimdeki üstünlüğü

her taşın altından Alman çıkıyor. kendi ülkelerinde yaptıkları yetmemiş abd ve japonya'yı da bugünkü seviyeye getirmişler. soru şu: neden bu kadar başarılılar? ne oldu da bu barbar halk bu hale geldi?
her taşın altından Alman çıkıyor. kendi ülkelerinde yaptıkları yetmemiş abd ve japonya'yı da bugünkü seviyeye getirmişler. soru şu: neden bu kadar başarılılar? ne oldu da bu barbar halk bu hale geldi?
ya ben lan neyse
(08.01.19)
disiplinli çalışmak savaş zamanı gelişmenin zorunluluğu hitlerin baskılarıda askeri alanda gelişmeleri hızlandırmış tabi.


basond
(08.01.19)
Disiplin falan fasa fiso. Hepsi asiri benciller. Egoistligin sonucu olarak boyle olduklarini dusunuyorum. Cunu istediklerini alana kadar her turlu pislige basvuruyorlar.


superfluid
(08.01.19)
Almanlar ulus devletlerini diğer Avrupa devletlerine göre geç kurdu. İdeolojik aynılaştırmayı pompalamayan merkeziyetçi bir yapının var olmaması özgür ve farklı düşünce ortamlarının olmasını sağladı. Ayrıca Almanların bu geç uluslaşmasından dolayı ne sömürgeleri vardı ne de coğrafyaları doğal kaynak zenginiydi.
(bkz: resource curse)

Naziler iktidarı almadan Berlin dünyanın en özgürlükçü şehirlerinden biriydi. Bakma bazıları Hitler Almanya'ya sanayi devrimi yaptırdı der. Almanya zaten devdi ve bir çok umut vaadediyordu. Naziler bu sanayiyi kendi amaçları için sömürdü ve onlarca başarılı bilim adamının dünyaya dağılmasına sebebiyet vererek Almanya'nın geleceğini çaldı.


nrn
(08.01.19)
oncelikle, insanlari irklarina gore ayirmayi, etiketlemeyi dogru bulmuyorum. her birimiz insaniz. irk kategorizesi dogru degil. ben dunya'ya o gozle bakmiyorum.

bos isle ne kadar az ugrasirsan, kim olursan ol yaptigin iste basarili olursun. seni ilgilendirmeyen, isin olmayan seylerle ugrasmak, zaman oldurmek yerine herkes sadece kendi isiyle ugrasip isine kafa yorsa, odaklansa dogal olarak parildar.


Eğer barbar halk arıyorsan önce kendi ait olduğun halka bakmanı tavsiye ederim :)
Almanya'nın bilimde Amerika'dan veya Britanya'dan üstün olduğunu söylemek pek mümkün olamaz. Eğer anglosaksonların (alman+ingiliz+iskoç vs) kavim olarak bilim ve diğer şeylerde diğer topluluklardan üstün olduğunu söylersek bu daha doğru olur.

Anglosaksonların üstün olmasındaki zannımca temel sebep şudur:
Fenotip = Genotip + Çevre. Eğer tüm canlılığın tek bir ortak atadan geldiğini düşünürsek genotipi bir kenara koymamız gerekir. Geriye tek bir şey kalıyor: Çevre
Dikkat ederseniz bilimsel ve kültürel olarak en gelişmiş toplumlar hep iklimin soğuk, havanın genel olarak kapalı olduğu yerlerde yaşıyor: Almanya, İngiltere, İsveç, ve Kuzey Avrupa'nın tamamı, hatta Rusya. Amerika'yı saymıyorum çünkü Amerika zaten biyolojik tarihi göz önüne aldığımızda çok yeni bir ülke. Zaten Amerikan toplumunun ana direği de anglosakson'dur.

Peki neden soğuk iklimde yaşayanlar bu konularda daha üstün oldu? Bence 1- Soğuk hava insanları ısınma, barınak, besin bulma gibi problemlere daha mekanik ve pratik çözümler bulmaya zorladı, bu da bu insanların beynini daha fazla çalıştırmasına neden oldu. Yıllar geçtikçe beyinleri sürekli problem çözme ve fikirler üretmeye yönelik evrimleşti.
2- Soğuk hava insanların sürekli topluluk halinde hareket etmesinden çok, mekansal zorluklar nedeniyle bireyselleşmeye itti. Yalnız kalmanın vermiş olduğu düşünce egzersizleri fırsatı da onların yeni ve yaratıcı fikirler üretmesine sebep oldu. Ve yılllar yılı beyinleri yine bu yönde evrimleşti.

Eğer dünyanın siyasi haritasına bakarsanız nerede gelişmemiş, sürekli birbirine yiyen insanlardan oluşan ülke görseniz hep sıcak iklim ülkeleridir. (İstisnaları hariç tutuyorum) Bkz: Ortadoğu, Türkiye, Afrika'nın tamamı, Latin ülkeleri, Çünkü evrimsel olarak bu saydığım çevresel avantajlara sahip değillerdi.

Çevre ve doğa, varlıklara bilgiyi kodlayan yegane veri deposudur. Bu yüzden bir soruya cevap arıyorsanız, o sorunun içinden çıktığı çevreye bakın derim.


fobfilm
(08.01.19)
why nation fail kitabını okursanız iklimin gelişim ile ilgili olmadığını göreceksiniz, yine 1000yılındaki medeniyetler ve m.ö. medeniyetler bunların başlıca sebepleri

bir çok sebep var ama ben temel bir sebepten bahsedeceğim

adamların her meslek için idol aldıkları en az 10 adam var
mesela
makineci, kimyacı, sosyolog, doktor, arkeolog, şair, yazar, felsefeci, atlet, psikolog vs
hadi bırak doğa bilimlerini vs diyelim ki hobi olarak taş topluyorsun veya yaprak biriktiriyorsun bu gibi şeyler için bile adamlarda idol alabileceğin en az 10 adam var ve bu idoller kendi mesleki yeterliliklerini ve geçmişlerini kitaplaştırmışlar ve müzeleştirmişler.

mesela çok iyi bir mühendis olmak istiyorsan idol alabileceğin en az 50 adam var bunların hepsinin müzesi, kitabı ve kendi otobiyografileri var. okuyup haa demek ki böyle yapmış diyebiliyorsun.

bizde her mühendis tekerin icadından başlıyor işe. o alman yapar aq temel bir bariyer olmuş çünkü araştırmasa da bakıyor geçmişine öyle ahım şahım bir iş yapan adam yok. bilinç altında kayıtlı bu maalesef.

bizde 1400'lü yıllardan beri kim var? oktay sinanoğlu mu? yunus çengel mi? hüsnü özyeğin mi? kim var doğru dürüst tanıdığımız veya araştırıp bulmak istediğimiz.

yani elemanlar hangi meslek dalı olursa olsun o mesleğin etiğini, kültürünü bir sonraki insanlara bırakıyor ve yeni gelen adam oradan daha güçlü bir şekilde devam ediyor.


@dedim dedim o kitapta ne yazıyor bilmiyorum ama bahsettiğin şey biraz anlamsız. Bu onlarca idol neden onlarda ortaya çıktı'nın cevabı nedir o zaman? Doğanın her şeyin sebebi olduğu benim teorim değil zaten (Eğer bir sebep sonuç ilişkisi kuracaksak) Bilim adamlarının hemen hepsi bunu söylüyor, buna Einstein da dahil. Bahsettiğin kitaptan daha güçlü referanslar anlayacağın.


fobfilm
(08.01.19)
@fobfilm

senin için ekran görüntüsü aldım hocam, osmanlıya biraz giydirmiş ama olsun. culture'den önce çoğrafya iklimi vs açıklıyor işte.

i.hizliresim.com

www.dr.com.tr

burada çeşitli hipotezleri örnekler ile açıklıyor bu çoğrafya, iklim, kültür cahillik vs etkili midir diye.

işte adamlar da mükemmel bir kültür aktarımı alışkanlığı var. bu sadece bilimsel değil puzzle yapan adam bile neyi nasıl yaptığını insanların nasıl yapması gerektiğini vs yazıyor ve sonraki nesile aktarmaya çalışıyor. bir tür toplumsal alışkanlık biraz almanca literatür taradığında taş toplayıcıların (amatör) klüplerini bu klüplerin kendi müzelerini falan görüyorsun. kafayı yersin yani.

bu alışkanlık kaç yılında nasıl başlamış onu bilmiyorum.


@dedim dedim bu bahsettiğin aktarma alışkanlığı bir sebepten ziyade doğanın beyinlerine bahşettiği özelliklerin sonucu. Daha temel/biyolojik düzeyde bakarsak anahtar bir şekilde: çevre. Soğuk ve kapalı iklimin neden olduğu fikri ise tamamen bana ait tabi, doğru olabilir yanlış olabilir bilemem orasını. Ama doğanın etken olduğu fikri bilimsel olarak ispatlı. Seni hariç tutarak söylüyorum, bu söylediklerim Evrim'in doğruluğunu kabul etmeyen bir insan için hiçbir anlam ifade etmez tabi.


fobfilm
(08.01.19)
celal şengör'ün bu konudaki cevabı:

www.youtube.com


nrn güzel bir noktaya değinmiş. Bir yerde ne kadar çok merkeziyetçilik ne kadar çok tek başlılık varsa gelişme o kadar az oluyor. Almanya sadece bilim alanında böyle değil. Ufak ufak köyler bile 200 küsür yıllık biralarıyla meşhur. Kendi kimliklerini oluşturmayı başarabilmişler. Nüfusu 1.000'i anca bulan köylerin dünyaya kültür ihraç edebilmeleri muazzam bir şey. Nişanyan bu nedenle Almanya'nın neresine gitseniz bu şehir-taşra farkına pek rastlamazsınız diyor.

Ufak ufak şehirlerinde kasabalarında bile belirli alanlarda bilinen bir sürü eğitim kurumları var. Yanlış hatırlamıyorsam deneye dayalı eğitim reformunu Avrupa'da ilk uygulayan ülkelerden biriydi Almanya. Bir de sanayi ve eğitim kurumları arasındaki bağ güçlü. Otomotiv gibi alanlara yönelik meslek okulları sektörden direkt destek alıyor.


bruce mclaren
(08.01.19)
(2)

Motor mühendisi olan var mı?

Sb. Kısa bir sorum olacaktı.Teşekkürler.*Soru hidrolik motorla ilgili.
Sb. Kısa bir sorum olacaktı.

Teşekkürler.

*Soru hidrolik motorla ilgili.
ulukayin
(07.01.19)
motor mühendisi derken motorsiklet mi elektrikli motor mu pistonlu motor mu gaz tirbünlü motor mu?


basond
(07.01.19)
Mühendis değilim ama hidromotorlardan, hidrolik pompalardan anlarım. Mesaj atabilirsin


Delay Fuze
(07.01.19)
(8)

Spor salonuna kaçta gidiyosunuz?

sakinken rahat rahat çalışmak için 10 gibi gidiyorum. 21.45-22.00 arasında. daha boş oluyo. kar-yağmur falan yağıyosa zaten sana özel salon gibi oluyo. mis. kebap. müthiş. salonun evime 250 metre mesafede olması en büyük etken tabii. yoksa direkt iş çıkışı giderdim.siz kaçta gidiyosunuz? kalabalık d
sakinken rahat rahat çalışmak için 10 gibi gidiyorum. 21.45-22.00 arasında. daha boş oluyo. kar-yağmur falan yağıyosa zaten sana özel salon gibi oluyo. mis. kebap. müthiş. salonun evime 250 metre mesafede olması en büyük etken tabii. yoksa direkt iş çıkışı giderdim.

siz kaçta gidiyosunuz? kalabalık daha mı çok motive ediyo, yoksa sakin salonda mı daha iyi çalışıyosunuz?
Delay Fuze
(07.01.19)
Kabalık motive etmiyor, verim alamıyorum. İşten 7ye doğru çıkıyor, yemek yiyip spora 8 gibi geçiyorum. Nispeten azalmaya başlıyor.


biseysorcaktim
(07.01.19)
İşten 15:45 gibi çıkıp 16:30da gidiyorum. Cumartesileri 8:00'de gidiyorum.
Hiçbir şey motive etmiyor, hocayla çalışıyorum. Kalabalık olunca herkes birbirini izliyor, geriliyorum.


sopiro
(07.01.19)
21'den sonra genelde. yoksa kalabalık oluyor. sıra beklemekten nefret ediyorum. 19'da gelip yemek yiyorum. 1 buçuk saat dinlenip öyle gidiyorum.


1213
(07.01.19)
sabah 9 yada öğlen 15:30


basond
(07.01.19)
Bir ara sabah 7 de gidiyordum. Bir ara akşam 6 - 7 sularında gidiyordum. Şimdi de öğlen 11.30 12 gibi gidiyorum. Kışın sabqh 7 de gitmek zor oluyor. Hafta içi akşam 6-7 sularında gitmek kalabalıktan eziyete dönüşüyor. En güzeli öğlen vaktiymiş. Mutluyum.


Sabah 6da gidiyorum, bir iki kişi oluyoruz. Alışınca kalabalıkta spor yapmak eziyet oluyor.


veritaslibertas
(07.01.19)
iş çıkışı öğleden sonra 3 gibi spor salonunda oluyorum, genelde az kişi oluyor, kalabalık ortamı sevmiyorum, hafta sonu henüz gitmedim.


Aksam 7-8.30 civarı gidiyorum.Kalabalık değil de düzgün çalışan insanların olması beni motive ediyor.


(11)

İşte Boş Kalınca

Selam. İşteyken boş vaktiniz varsa nasıl değerlendiriyorsunuz?
Selam. İşteyken boş vaktiniz varsa nasıl değerlendiriyorsunuz?
puxavida
(07.01.19)
Duyuru, sözlük, reddit, dizi film pek mümkün değil vpn kötü olduğu için.


kablelvuku
(07.01.19)
griddlers.net, duyuru, reddit, telefonda oyun


kobuzchu kiz
(07.01.19)
Duyuru, twitter, bazen de makale falan bulup okuyorum.


chicha
(07.01.19)
dizi, belgesel, kitap, duyuru.


spirit crusher
(07.01.19)
netflix and chill


fragile lady
(07.01.19)
Sudoku - haber - duyuru


silah taciri
(07.01.19)
işteyken netflix, belgesel nasıl yapabiliyorsunuz?


notinhere
(07.01.19)
ben de notinhere'ın sorduğu soruyu sormaya gelmiştim. bi de chill yapıyor insanlar hayretler içerisindeyim.

bilgisayar başı bi işim yok o yüden boş kalınca kitap okuyorum, telefondan ekşi ve bilimum sosyal medya hesaplarımda takılıyorum. bazen 1010 oyunuyorum.


olutaklidi
(07.01.19)
İşte boş zaman olamaz. Her zaman yapacak bi şey vardır


Delay Fuze
(07.01.19)
İşte dizi falan izlemeli boşluk mu? Hayretler içerisindeyim. Ben en fazla telefondan duyuruda dolanacak fırsat bulabiliyorum.


pastörizesüt
(07.01.19)
neredeyse hiç video izleyecek kadar boş kalmadım desem yalan olmaz 5 dk lık video tabi 1-2 dk lık videoları tek tük izliyorum.

saniyelik whatsapp instagram falan bakarım tabi.


basond
(07.01.19)
(7)

Japonya'da nereye gitmeli? Nasıl bir rota oluşturmalı?

Hangi şehirleri görmeli? 1 hafta gibi bir süre için nasıl bir rota çizmeli? Maddi olarak çok açılmamak için 2 şehir olsa yeterli olabilir gibi. Aksini öneriyorsanız da dinliyorum. :)Ek soru: Ne zaman gidilmeli?
Hangi şehirleri görmeli? 1 hafta gibi bir süre için nasıl bir rota çizmeli? Maddi olarak çok açılmamak için 2 şehir olsa yeterli olabilir gibi. Aksini öneriyorsanız da dinliyorum. :)

Ek soru: Ne zaman gidilmeli?
nıç
(07.01.19)
Tokyo kyoto osaka hirosima yi gezdik tokyo haricinde diger 3 ünü oneririrm


basond
(07.01.19)
@basond - Tokyo'yu sevmediniz mi? Görme diyecek kadar :o


nıç
(07.01.19)
tokyo, kyoto + hakone veya osaka


wang
(07.01.19)
Mobilim aksama yazacagim


basond
(07.01.19)
1 haftada anca Tokyo gezilir. Belki yakın bir şehire gidip gelinir ama hakkıyla gezmek için 1 hafta Tokyo ideal.


biergarten
(07.01.19)
tokyo,kyoto,osaka derim.


archery
(07.01.19)
tekrar merhaba japonya gezimiz 4 gece tokyo 3 er gece kyoto osaka hiroşima olacak şekilde 14 güne yaydık aslına bakarsanız en az zevk aldığımız tokyo oldu en çok da kyoto dan zevk aldık.

Bunlar beklenti ile alakalı aslında tokyo daha geleneksel olarak hayal etmiştim ama tam bir metropol gökdelenler kalabalık trafik gürültü vs şeklinde olumsuz yanları var bunun yanında nelerden zevk aldığınıza göre değişen eğlence türleri var anime dükkanları değişik restoranlar teknolojik ürünler bolca mevcut ancak biz bunları çok da önemsemedik daha tarihsel yerleri gezmek istedik ve umduğumuzu bulamadık.

kyoto ise(gece otobüsü ile 8 saat sürdü) tam tersi inanılmaz bizi mutlu etti her yer tarih her yer tapınak ve her yer güzel bahçelerle dolu idi gezmekten hep zevk aldığımız yerler bunlar. kobe etinide burada tattık güzeldi. 3 gece yetmedi neredeyse dolu dolu geçirdik.

hemen kyotoya yakın osaka ya da geçebilirsiniz otobüsle 1 saat falan orası da güzeldi hem tarih hem geleneksel çizgiler vardı.

bunlara en uzak olan yer ise hiroşima, burası da atom bombasının atıldığı yer olsun şehir olsun çok sevdik sakin güzel bir yerdi ancak buraya hiroşimaya 3 gece fazla tabi.

Gel gelelim sizin sorunuza 1 hafta için benim tavsiyem 2 gece tokyo 3 gece kyoto 2 gece de osaka olurdu Tabi zevkinize göre 3 tokyo 3 kyoto 1 gece osaka da olabilir. Tabi osakadan türkiyeye direk uçuş olmayabilir tokyoya geri dönmek gerekecektir dönüş biletinizi de ona göre ayarlayın biz www.kosokubus.com sitesinden tüm rota biletlerimizi ayarladık.

internette çokça nerede ne yapılır sitesi mevcut bunlarda size klavuzluk edebilir zevkinize göre tarihleri değiştirebilirsiniz. Metro ağı çok yaygın şehre uzak bir otelde de kalabilirsiniz gece 12 den önce dönmek şartı ile çünkü 12den sonra metrolar çalışmıyor ulaşım sadece taksi bildiğim kadarı ile (bize söylenen bu idi)


basond
(07.01.19)
(22)

Uçağa binme fikri ile aranız nasıl?

Ben her seferinde günler öncesinden gerilmeye başlıyorum ve her seferinde ciddi ciddi ölmek üzere biniyorum uçağa asdca. Hem yükseklik korkum hem klostrofobim var. Hiçbir şekilde diğer birçok insan gibi yayılıp da uyuyamıyorum mesela uçakta. Uçağın tekerleri yere değdiğinde de istemsizce sesli bir ş
Ben her seferinde günler öncesinden gerilmeye başlıyorum ve her seferinde ciddi ciddi ölmek üzere biniyorum uçağa asdca. Hem yükseklik korkum hem klostrofobim var. Hiçbir şekilde diğer birçok insan gibi yayılıp da uyuyamıyorum mesela uçakta. Uçağın tekerleri yere değdiğinde de istemsizce sesli bir şekilde "oh" çekiyorum. Şimdi yazınca bana da saçma geldi ama mesela dün gece rüyamda mart ayında yapacağım uçuşu gördüm. Pilot sayko çıkıyordu ve uçağa taklalar attırıyordu. Bugün 6 Ocak ve ben marttaki uçuşum için böyle saçma bir kabus görüyorum. Şaka gibiyim ama durum bu.

İşin kötü yanı da seyhat etmeyi aşırı seviyorum. Hatta şu an hayatta bana zevk veren ilk şey diyebilirim. Bir yandan da tuhaf bir şekilde uçak yolculuğunu seviyorum galiba içten içe. O başka yere ulaşacak olma hissi, dönüşte alçalırken özellikle akşamsa İstanbul'u izlemek falan da çok hoşuma gidiyor. Tam bir sevgi nefret ilişkim var yani uçaklarla.

Sizde durumlar nasıl? Var mı benim gibi korkaklar aramızda? Daha da ötesi önceleri korkup da daha sonra korkusunu yenebilen var mı? Anlatsanıza gökyüzünde insan yapımı bir araçta nasıl korkmadan durabildiğinizi. :(
ms brownstone
(06.01.19)
İnsan yapımı pek çok araçla daha basit bir şekilde de ölünebilir, uçak daha az riskli bu konuda ama benim yüksekle aram yok pek o nedenle geriliyorum.


angelus
(06.01.19)
Allaah allaaaah uçak bence en az korkutucu vesaitlerden biri.

Hıyar gibi araba kullanan şoförlerin taşıtları, denizde bi o yana bi bu yana sallanan vapurlar bence daha korkunç. Trenden bile daha rahat bence uçak. Tabii ben hiçbirinden korkmuyorum. Sadece sıralama yaptım.

Bunların içinde de en rahat uyku uçaktaki. 1 saatlik yolculuklar yaptım şimdiye kadar. Hepsinde uyudum. Yapacak daha iyi bi şey yok çünkü. Sıkıcı. Etrafta araba yok. Tren yollarının etrafındaki doğa yok. Vapurdaki manzara yok. Bilmemkaç feet yükseklikten yuvarlak bi top izliyosun, bulut mulut var. Google earth bile daha heyecanlı.

İçimden de uçak düşse ne güzel olur dedim hep. Kesin ölüm. Kılçıksız. Haberlere falan da çıkarız. Ölümsüz gibi aynı. “Bilmemne uçak kazasında öldü” diye adımız sonsuza kadar yaşar. Mis. Ölmezsen daha da güzel. Lost etkisi. Uçak kazasından kurtulmak herkesin yaşayabileceği bi tecrübe değil. Yaşamak isterdim


Delay Fuze
(06.01.19)
Cunku istatistik. Karada olumler daha yuksek olasilik. Bir de 16 saatlik ucuslarim oldu. Bos yere Traveller degilim alistim artik.


Traveller
(06.01.19)
Bir sıkıntım yok. Öğrenciyken hep uçağı kullandığım için alıştım epey. Hele bir de yamaç paraşütü ile uçtuktan sonra uçak artık çok da korkutmuyor. Ama garip bir şekilde her uçuşta aklima And dağları uçak kazası geliyor ve camdan dışarı bakarken ister istemez Fransızlarin (bkz: l'appel du vide) dedikleri hissi yaşıyorum. İlginç:/


Amaranta ursula
(06.01.19)
Uçağın yüksekliği yükseklik gibi gelmiyor bana ya. Şimdi garip gelecek ama ben de yüksekten korkuyorum ama her gün meslek olarak uçak uçuruyorum. Ama uçağın camından bakınca yüksekteymişim gibi gelmiyor. Ama yüksek bir binanın camından aşağı bakamam mesela ahah. Uçakta ölme ihtimalin yok gibi bir şey senin abi, bırak pilot düşünsün sen yaslan arkana uyumana bak :)


Birinde Kibris'tan donerken ucak agir turbulansa girdi ya da ne boka girdi bilmiyorum isiklar sondu, sarsinti resmen Aksaray Konya git gel bozuk satih yollari gibiydi, bavullar dustu falan ortalik feryat figan olunca insan geriliyor tabi. Hepsini gec rahat edemiyorsun. Boyle olunca evet uc bucuk attiriyor.

Ama normal bir 3+ saat ucustan once mutlaka 2 tek atarim, ucakta da cilalarim. Boylece fazla zorlamaz.


Ben de kısa uçuşlarda gerilirim.3 yıl önce okyanus ötesi güney amerikaya gittim.bu tarz uçuşlardan önce ve uçuş sırasında alkol aldığım için fazla takmıyorum.


Kalkistaki o asansor hissi yasandigi sirada icimden "ulan stall mu oluyoruz yoksa" dusuncesi gecip biraz beni gerse de kokrmuyorum, biniyorum gonul rahatligiyla. Ucakta olmayi seviyorum.
Gerilirsem kalkista geriliyorum, duz ucusta rahatim.


stavro
(06.01.19)
çocukluğumdan beri iflah olmaz bir uçak hastasıyım, matematiğe kafam bassaydı lisede sayısal okur ve kesinlikle pilot olmaya çalışırdım. o yüzden uçağı çok seviyorum. benim için tek sorun yolculuğun sıkıcı geçmesi. çünkü kalkış ve iniş dışındaki kısımlarda uğraşacak hiçbir şey olmadığı için acayip bunalıyorum. kulaklar gittiği için doğru dürüst müzik falan da dinlenmiyor zaten, internet yok. kitap okuyayım desem araçta "beyin" gerektiren işlerle uğraşamıyorum ben, odaklanamıyorum hiç.

böyle taş sektirir gibi voink voink bi' inerek bi' yükselerek (hatta bi ismi vardı bu manevranın galiba) gitse uçak çok eğlenirdim. ama genel olarak uçağa binmeyi çok seviyorum diyemem çünkü havalimanındaki prosedürlerden, bekleme sürelerinden vs. nefret ediyorum. otogara veya gara gidip de otobüse/trene atlayıvermek daha hoş geliyor. o yüzden otobüs ve tren alternatifim varsa uçağı tercih etmem. yurtdışında mecbur.

velhasıl uçak güzel, seviyom ben. motorların çalıştığı an olsun, kalkış olsun çocuk gibi mutlu oluyorum ama işte havada geçen saatler çok sıkıcı. hiçbi şey görünmüyo. geceyse yine iyi... bulutlar ve ay varsa muazzam görüntüler çıkıyo.


der meister
(06.01.19)
Zibilyon kere bindim hala biniyorum hic sikintim yok


basond
(06.01.19)
uçağın tekeri yere deyince uyanıyorum. sıkıntı yok burada. korkunun ecele faydası yok.


argent dawn
(06.01.19)
bayılıyorum uçağa binmeye. telefona ivmeölçer indirdim, yükseklik falan hesaplıyorum kendimce, hıza bakıyorum, mesafeye falan. tabi ölçümlerin tamamı yanlış, ama çok zevkli lan. yurtdışı uçuşlarda bazen internet satın alıp kendimi takip ediyorum flightradar24 üzerinden.

boş zamanlarda da telefonda airline commander oynuyorum. orada görüyorsun aslına uçak indirip kaldırmanın çok da zor bir şey olmadığını.

en sevdiğim şey uçak kalkmadan kanatları titreyene kadar hızlanması, sonra tekerleri yerden kesmesi. bir de teker koyduktan sonraki fren. hastasıyım.

ortaokul 1. sınıfta bir çocuk iken beni tek başıma uçağa bindirdiler. bişeyler oldu filan, pilotlar sağolsun beni kokpite almıştı o zaman. izlemiştim ben de oturup. o günden beri hastasıyım uçmanın.

niye pilot olmadım lan ben hakikaten?


babilbaligi
(07.01.19)
Son 3 haftadır hayatım uçaklarda geçti :D Çocukluğumdan beri de binerim, 1 kere bile korktuğumu hatırlamıyorum. Uçak kazasında ölme riskin evine meteor düşüp ölmenden daha düşük. Bütün gün evde otursan bile tamamen güvende olamazsın hiçbir zaman. Uçağa binmeden önce birkaç kadeh içki içmeni öneririm.


blue serenity
(07.01.19)
bu kadar geriliyosan niye ucaga biniyosun ki? Trenle ya da arabayla da seyahat edebilirsin


lamartin
(07.01.19)
Ben de öyleyim bu yüzden hep alkollü uçuyorum. En son Kiev uçağına binerken birinin koluma girdiğini hatırlıyorum.


heidi'nin dedesi
(07.01.19)
Ben de geriliyorum, fakat her zaman aynı oranda değil. Yani genel olarak psikolojimin daha sağlam olduğu zamanlarda daha rahatım.. İşin ilginci, kalkış ve inişlerde çok korkmuyorum da, havadayken en ufak türbülansta ödüm kopuyor, ellerim terlemeye başlıyor. Hatta türbülansa gireriz diye tuvalete gitmeye korkuyorum, gidince hemen işimi bitirip dönmeye bakıyorum. En uzun yolculuğum 4 saatti, ben de seyahati çok sevdiğim için bununla yaşıyorum bir şekilde, hatta seneye okyanus aşırı uçma planımız var ama bakalım. Daha uzun yolculuklarda alkol yardımcı oluyor gerçekten.


gmzo
(07.01.19)
valla benim olsa da binsek şeklinde :)

en son gps loggerım ile binmiştim. uçağın acclerationu'u nu ve gittiğim rotayı kaydetmiştim.

tabi telefonla değil kendi gps modülü olan bir logger ile :)


killerbee
(07.01.19)
Türkiye'de evden havalimanına gidene kadar başınıza bir şey gelme ihtimali uçaktayken gelme ihtimalinden çok daha yüksek :)

Kalkarken motorlara tam güç verildiğindeki hız hissine bayılıyorum. Tırmanırken de emekli apartman yöneticisi gibi "teknoloji işte adamlar yapmış" diye içimden geçirmeden edemiyorum.

Sadece bir kere uzun bir uçuştan sonra uçaktan inme süresi uzayınca "laaan nefes almam lazım" diye pirenelir gibi oldum.


bruce mclaren
(07.01.19)
youtube/kerem gök/enter.

efendi çocuk, düşük bütçeli, samimi videolar koyuyor. uçaklara olan aşkını görürsen belki rahatlarsın. ha bol bol uçak kazası videosu da var, daha beter de olabilirsin o da ayrı.


onemoremile
(07.01.19)
ilk uçak deneyimimi kız arkadaşım ile tatilden dönerken yaşadım. kesinlikle 12 saatlik otobüs yolculuğu karşısında çok cazip. fakat çok gerildim uçaktayken. koala gibi kızın kolundan ayrılamadım çok rezil anlardı. şimdi öyle bir durumda olsak yalvarır araba kiralar uykusuz kalır yine giderim diyorum.

umarım yenerim bu stresi. yoksa sarhoş binmek zorunda kalacağım uçaklara.


kablelvuku
(07.01.19)
Zerre umrumda olmuyor bir kere uçak ciddi türbülansa girmişti ben uyuyordum insanların panik sesleriyle ve sarsıntıdan uyandım başka bir şey mi var diye bakındım yok türbülans nedeniyle panik olmuşlar uyumaya devam ettim :D ama yükseklikten korkuyorum aslında mesela bir kere kamikazeye bindim aklım çıktı kalp krizi geçiriyorum sandım. Bir kere de dünyanın en az ekstrem doğa sporu olan zipline yapmıştım son anda vazgeçtim binmiycem ben hayır hayır hayııır derken görevli beni itti o şekilde bindim :D uçak güvenli bir his veriyor bana açıkçası o an zarar göreceğimi düşünmüyorum.


pastörizesüt
(07.01.19)
ilk bindiğim zamanlar çok stres yapıyordum
şimdi biner binmez kulak tıkacı + boyunluk + göz bandı takıp uyuyuorum
benim için otobüs yolculuğundan bir farkı kalmadı
aradayalanan türbülanslar diriltiyor tabii insanı


superb
(07.01.19)
(5)

Grip te duş alınır mı? Sıvı takviyesinden kasıt ne

Biraz biraz atlatıyorum gribi de acaba duş alsam mı? Aciliyeti yok yarın da evdeyim.Bir desıvı takviyesinden kasıt ne? Sürekli su mu içelim
Biraz biraz atlatıyorum gribi de acaba duş alsam mı? Aciliyeti yok yarın da evdeyim.
Bir desıvı takviyesinden kasıt ne? Sürekli su mu içelim
trgydl
(05.01.19)
sürekli su limonata portakal suyu iç evet sıvı takviyesi
duş aldıktan sonra üşütmeyeceksen yıkan gitsin.


basond
(05.01.19)
Su, bitki çayı, taze s. meyve suyu.
Olumlu yanlarından birisi mukozanın viskozitesini düşürerek sümük, balgam gibi sıvıların daha kolay atılmasını sağlar.

Evdeysen bekle derim. Yine de alsam mı diyorsan da evin sıcaklığını yükselt, çıktıktan sonra saçını ve vücudunu tamamen kurut, üstünü kalın giyin ve hemen uyuma. Uyuyunca vücut sıcaklığın düşer. Uyursan da terlemeyecek ve üşümeyecek şekilde uyu.


sumuklurakun
(05.01.19)
Basond +1

Bir de kastın ne olmasığo var. Siyah çay ve kahve su ihtiyacınızı karşılamaz, sıvı takviyesinden kasıt bu değil. Diğer çayları bilmiyorum. Geçmiş olsun.


farabi
(05.01.19)
al tabii
iyi gelir ama vücut ısını iyi ayarla, aniden soğutma yani duştan sonra. kalın giyin falan..
sıvı takviyesi; bitki çayı, gerçek limonata, su vs.


jimjim
(05.01.19)
gripte özellikle sıcak suyla ve banyo buhar dolacak şekilde duş alıyorum.
sauna etkisi yapıyor ve epey ter atıyorum. öncesinde 3 bardak su içiyorum tabiki.
faydasını görüyorum bu şekilde.


(14)

ton balığı sevenler!

balıktan nefret ediyorum, senelerdir yemiyorum ama bugün konserve ton balığı yemeye karar verdim. sorum şu; makarna ve salata hariç en güzel ne ile gider sizce?
balıktan nefret ediyorum, senelerdir yemiyorum ama bugün konserve ton balığı yemeye karar verdim. sorum şu; makarna ve salata hariç en güzel ne ile gider sizce?
tabirimekruh
(05.01.19)
Limon sikip sandvic yaparak da gidiyor.
Ama mantiklisi domatessiz salataya karistirmak yine.


stavro
(05.01.19)
Sek yiyorum. Gayet iyi gidiyo


Delay Fuze
(05.01.19)
vaktiyle biber kavurup misirli omletini yapiyor ve seviyordum. herkes sevmeyebilir, tabii...


e haliyle
(05.01.19)
Nohutlu bi yemeği oluyor, bence güzel. Markette görmüştüm sonra kendim de yapmaya başladım.


Sandviçine bayılıyorum mayonezli marullu çok güzel oluyor.


bahoho
(05.01.19)
Turşu, mısır, salatalık. Aslında klâsik bol malzemeli salataların üzerine hep açıyorum. Severek yiyoruz.


baal
(05.01.19)
Balıktan nefret ettim, senelerce elimden geldiğince yemedim. Ben de ton balığıyla başladım. Hatta sever oldum.

Biraz garip görünse de tarifim şu:
Krem peynir + domates + haşlanmış mısır + ton balığı + baharat
Bunları karıştırıp salata/meze arası bir şey yapıyordum ve keyifle yiyordum.

Dilersen üstüne yumurta kırabilirsin.

Acı, baharat, tuz, limon gibi şeyler balık tadını iyi maskeliyor. Gerçi tuz daha çok lezzetini artırıyor ama bu da olumlu bir şey.

Pizzada deneyebilir ya da balıksever arkadaşınla beraber sipariş verirken ondan ton balıklı pizza sipariş etmesini rica edip tadına bakabilirsin.

Keşke balıktan diğer insanların aldığı lezzeti alabilsek..


Etanglement
(05.01.19)
Pilavla da güzel gider


catch the arrow
(05.01.19)
ton balığına bayılırım ama faydalı bişey değil, faydasından çok zararı var.
nette aratırsan bulursun zararları on saat yazmıyım buraya
taze balık ye ya da hiç yeme. ben de çok canım çekse de almıyorum artık.
levreği soslu yapıyor bazı lokantalar mesela. köri soslu falan. balık sevmeyen adam bile yer öyle deneyebilirsin. galata kulesinde de soslu somon yemiştim o da güzeldi
(ben de taze balık sevmem de, ama işte sağlık mevzuları)


windows95
(05.01.19)
Misir limon ton baligi


basond
(05.01.19)
Biraz soğanla çok güzel oluyor, soğan karabiber pul biber içine maydonoz da doğranabilir.


curukturpkokusu
(05.01.19)
Öncelikle ton filetoyu bir deneyin derim. Diğerlerini salatalarla mı denedim yemeklere mi koymadım ama bir türlü kokusunu çıkartamadım. Bir gün cam olması ilgimi çekince deneyeyim dedim ve şu an sade bile yiyorum. Hatta bi ara çok abarttım hafiften midem bulandı. Birkaç ay sonra tekrar başlarım. Bu arada camlı olanı değil kutudakini tavsiye ederim. Cama dünyanın parasını istiyorlar.
Ben çok uğraşmadan haşlanmış brokoli ve mısırla yiyorum. Bol limon, tuz ve zeytinyağı. Yanına da kızarmış ekmek. Diğer tariflere bakacağım ama :)
Ürün de bu goo.gl


sndy
(05.01.19)
her gün yiyordum. buradan biri mesaj attı tiksindirdi. sen de yeme. ölüyomuymuşun neymiş bişeydi tiksindirdi amg


Tears of Devil
(05.01.19)
Ekmek arası


sen gibi
(06.01.19)
(9)

Tasinmaz tesisat tamiri, ev sahibimi kiracimi oder?

Alt katimda ki komsum evine benim banyomdan su sizdigini soyledi. Tamirci cagirdik sorun oturdugum daireden kaynakliymis. Banyomda gozle gorunen bisey yok ama sonucta alt dairede magdur. Tamir ettiricem ama ev sahibinin mi yoksa benimmi faturayi odemesi gerektigini bilmiyorum. Bir bilen varmi?Edit:
Alt katimda ki komsum evine benim banyomdan su sizdigini soyledi. Tamirci cagirdik sorun oturdugum daireden kaynakliymis.

Banyomda gozle gorunen bisey yok ama sonucta alt dairede magdur. Tamir ettiricem ama ev sahibinin mi yoksa benimmi faturayi odemesi gerektigini bilmiyorum. Bir bilen varmi?

Edit: Bir sitede oturuyorum. Yonetimimi arasam?
duyurumvar
(05.01.19)
Ev sahibinin odemesi gerekir. Ev sahibi ile gorusmeden bir islem yaptirmayin belki kendi ustasina yaptirmak isteyebilir.


tahtakafa
(05.01.19)
başımıza geldi. ev sahibi öder.


teknikekip
(05.01.19)
ev sahibi


kablelvuku
(05.01.19)
Ev sahibi


Delay Fuze
(05.01.19)
ev sahibi. ama önceden bilgisi olsun


elorelia
(05.01.19)
ev sahibi öder


basond
(05.01.19)
Benim de basima geldi, ev sahibi odedi.


balpolen
(05.01.19)
ev sahibiyim, masraf ev sahibine aittir.


selam
(05.01.19)
kontratta aykırı bir kural yoksa ev sahibi öder. ya da siz öder ve ödediğiniz miktarı kiradan düşersiniz. yine önce ev sahibinizle konuşmanız gerekir.


tururo
(05.01.19)
(3)

Cem yılmaz’ın yeni filmi

Ne zaman çıkacağı belli mi yoksa problem çözülene kadar çıkarmayacak mı?
Ne zaman çıkacağı belli mi yoksa problem çözülene kadar çıkarmayacak mı?
adwokat
(05.01.19)
en sonunda kendi sinema salonunu kendi açıp 400 liraya bilet satacak ve apple kuyruğuna giren insanlar gibi o sinemada film izlemek için kuyruklar yaratacağız gibi geliyor bana
görünen salon-yapımcı paylaşımı adil olana kadar bir tavır alacaklar


basond
(05.01.19)
bence de film yapımcıları kendi sinema salonlarını açacaklar. düzgün işletirler diye umuyorum.


babilbaligi
(06.01.19)
yapımcılara hak versem de yakında barışacaklarını düşünüyorum. sinema izleyicisinin büyük bir kısmı, alışveriş'e gitmişken sonradan karar verip filme girenlerden oluşuyor bana göre. ee alışveriş merkezlerinin çoğunda da mars grubunun salonları ve benzer işletmeciler var. sinema salonu açmak kolay mı öyle? hadi açtın diyelim büyük şehirlerde yer mi kaldı salon için? bir tane açabilirsin en fazla. o salona giden izleyici de çok sınırlı olacaktır.


jepa
(06.01.19)
(29)

Düğün davetiyesi - saçma mı

Düğün davetiyesinin su sekilde olması sacma mıgelin isim soyisim & damat isim soyisimnikah tarihi saatinikah yeridüğün tarihi saatidüğün yeribittimutlu gunumuzde gelin yanımızda olun şiiri şarkısı paragrafı yok,ana baba ismi yokarkadaslarim cok soguk bakti bu fikre, dusuncenizi merak ettim
Düğün davetiyesinin su sekilde olması sacma mı

gelin isim soyisim & damat isim soyisim

nikah tarihi saati
nikah yeri

düğün tarihi saati
düğün yeri

bitti

mutlu gunumuzde gelin yanımızda olun şiiri şarkısı paragrafı yok,

ana baba ismi yok

arkadaslarim cok soguk bakti bu fikre, dusuncenizi merak ettim
Rudy Baylor
(04.01.19)
biz de sadece davetlisiniz > isimlerimiz> nikah yeri & saati > tarih yazılı bir davetiye yollamıştık, bence sorun yok.

edit: x ve y aileleri gibi bir şey de yazıyordu nikah yeri&saatinin üstünde, sonradan anneler ekletti konu komşu bilsin bari kim olduğunuzu diye. beyle.


www.davetiyeland.com

illa şiir döşemeye gerek yok. böyle bir cümle yazılabilir. insanları düğününüze davet ediyorsunuz, biraz kibar olmak gerekmez mi? oldu olacak vatsaptan düğün salonu konumu atın yani.


elorelia
(04.01.19)
aile olmalı derim kalanı normal.


basond
(04.01.19)
@elorelia işte ben aslında onu da düşündüm. kaba mı olur bir cumle yazmamak diye. ama dusununce de düğün davetiyesi oldugu belli iste, 50 yıldır aynı cumleler diye de dusunuyorum. Bu ozel gunumuzde....


Rudy Baylor
(04.01.19)
Çok kötü zarafetten çok uzak


pastörizesüt
(04.01.19)
@basond, aile neden olmalı? benim düğünüme beni ismen tanımayan birinin anamın babamın hatrına cıkıp gelme olasılığı biraz dusuk oldugu için (karsı taraf icin de gecerli) bu bana fazlalık geldi.


Rudy Baylor
(04.01.19)
eger sadece sizin cevrenize verilecekse aile kismina gerek yok. geleneksel olarak insanlar evlenecekleri degil aileleri tanidigi icin aile kismi gerekli olabiliyor. ama dedigim gibi o takilan ceyrekleri geri almaksa amac aileler olmali. yoksa bence sart degil.

ama neye davet ettiginizi belirten bir cumle bence olmali. yani nikah yerinin adinda dugun salonu gecmese falan haberi bile olmayabilir insanlarin, yani aslinda anlarlar da sanki gelmelerini istemiyormuscasina boyle yollamak bence sik degil.


tanaka
(04.01.19)
Anne babalariniz 30 yildir arkadaslarinin cocuklarinin dugunlerine gittigi icin, onlarin arkadaslari da sizin dugune gelecektir. O yuzden.

Arkadas arasi eglence seklinde istiyorsaniz yazmayabilirsiniz tabi ki.


brkylmz
(04.01.19)
cok bos gibi durur, kartvizit gibi

bence cok arabesk olmayan kisa bir sey yazilabilir uste

mutlulugumuza ortak olun... gibi kisa bir sey guzel olabilir


exlibris
(04.01.19)
@rudy tabi ailevi yakınlığınıza göre değişir ama ben ailenin adınında bu günde geçmesi gerektiğini düşünüyorum sonuçta ailen de kendi arkadaşlarına davetiye verecekler selim amca davetiyeyi alıp kimdi la bu rudy dediğinde ha bizim ahmetin oğlu rudy diyebiliyor.


basond
(04.01.19)
pastorize+1

nezaketten uzak olur. adi ustunde 'davetiye'

davetiye nedir? davet ettigini belirten yazi. nikahimizda sizi gormekten mutluluk duyarim da yazmazsaniz o bir bilgilendirme evraki olur saniyorum.


jimicik
(04.01.19)
@evde @elorelia +1

kısa bir davet cümlesi yazın, aile isimleri de bulunsun.


tabirimekruh
(04.01.19)
bence mantıklı.


babilbaligi
(04.01.19)
Farklı setler bastırın. Sizin kullanacaklarınız yani sizin çevrenize verilecekler sizin istediğiniz gibi, anne baba çevresine verilecekler onların istediği gibi olsun.


sopiro
(04.01.19)
mani yazmaya gerek yok bence. ben sadece önünde isimlerimiz, arkada mekan adı, tarih-saat ve anne-baba isimleri yazdım.

anne-baba isimleri mahalle baskısından.

edit: "nikahımıza/düğünümüze davet ediyoruz/bekliyoruz" yazmak gereksiz. bu bilgi olmadığında toplu sünnet sanmayacaklar zaten.


brakgn
(04.01.19)
Günümüzde davetiyeler her ne kadar alan kişiler tarafından saklanmasa da yine de ilk izlenimi sağlayacağı için itina ile hazırlanması gerekir. Davetiyeye gösterdiğiniz özen davetlilere verdiğiniz değeri yansıtır. Bunun dışında tıpkı kıyafet seçiminizin karakterinizi yansıtması gibi davetiyenin şekli ve içeriği de sizin hayat tarzınız hakkında bilgi verecektir.
Bunu gösteren iki farklı davetiye örneği:
eksiup.com
eksiup.com


bence herhangi bir cümle yazmadan gayet olur. bir sürü davetiye örneği var bu şekilde. ama güzel şık bir davetiye olsun ki eksik gibi durmasın. Anne baba ismi de olmayabilir. kırılma olasılıkları varsa ekleyin gitsin yine de.

bana şu tarz davetiyeler gelse kaba olduğunu düşünmem açıkçası.

eksiup.com
eksiup.com


aquarium
(04.01.19)
hiç naif değil


gadlemler
(04.01.19)
Bence olur. Yani nasıl isteniyorsa öyle olur.

Düğün zaten zarif, kibar, naif bir aktivite değil ki. Kibar değil falan denmiş de. Düğün, insanlar ne yaparsa yapsın, asla beğenilmeyecek, genellikle para harcamak için kurulmuş bir garip toplanma. Hayır küçükken kinder sürprize para tuzağı diyen büyükler, düğün olmazsa gözüm açık gider falan diyor bir de.


Bizimki de oyleydi. Kimse de ne bicim olmus demedi.
Davetiye ve nikah sekerlerine fazla masraf yapilmasi taraftari degilim ben. Altin yaldizla bile kaplasan sonucta cope gidiyor.


65 derece
(04.01.19)
abi kim davetiyenin üzerine bakacak ki nazik olmaz vs.vs. yazmışlar. saat, tarih, yer olsun yeter. sanki davetiye metni dünyanın en önemli şeyi. kimsenin umrunda olmayacak.


dox
(04.01.19)
@windowsguvenlikduvari

basit nezaket kurallari vardir, bir yere girince gunaydin dersin, asansore binerken once inenleri beklersin, insanlarin icindeyken zort diye ossurmazsin, sevmedigin bir insana seslenirken gel lan buraya dalyarak demezsin, garson cay getirince tesekkur edersin vs. aslinda hicbirini yapmak zorunda degilsin elbette. ama bunlar da senin nasil biri oldugunu belirler.

kibar degil dedigim sey dugunun kendisi degil. bu bir sifat ve insanlar icin kullanilabilir. birisini davet ederken takinilan tutumdan bahsediyorum. dugun yapmak gereksiz gelebilir, sacma gelebilir. insanlar hosnutsuz ayrilabilirler. bunlar davet ederken kaba olmayi gerektirmiyor.


jimicik
(04.01.19)
@jimicik

Dediklerinizin hepsi doğru. Benim dediğim ise bunlardan tamamen farklı şeyler. Naif olmaz, kibar olmaz falan denmiş diyorum. Bir cümle yazmayıp, direkt olarak tarihi, yeri, saati belirtmek kabalık değil ki. İnsanların içinde osurmak ile, gel lan buraya demek ile benzer şeyler değil. Hayır nedir yani, "en mutlu günümüzde sizi bekleriz" yazmayınca dünyanın en kaba, ayıplı kağıdı; bu cümleyi yazınca, en hakiki salonların kağıdı mı oluyor?

Mesela bence kaba olan, neredeyse her davetiyenin üzerinde bulunan, özensiz o cümle. En mutlu günümüzde... Bu cümleyi davetiyede bulundurmak bence kaba bir hareket.

Yazdığım şey bunları söylüyor. Düğünler zaten kibar, naif yerler değil diyor yani. O yüzden böyle bir "kibarlığa" gerek yok diyor.

İnsanların hoşnutsuzluğundan bahsettiğim yer ise, davetiye üzerinden gelerek bahsettiğim düğün hakkındaki genel düşüncelerim.


bence güzel. garip fontla basmazsanız çok güzel olur. italik ve ucu kıvrık karakterlerden nefret ediyorum. uzun uzun hikaye sıkmaya da gerek yok, sadelik her zaman iyidir


lata
(04.01.19)
Gayet güzel. Belki anne baba ismi olabilir ama. Onu sorun, kırılmasın insanlar.

Davetiye yahu bu, üzerine o abuk şiirleri yazmamak neden kabalık olsun. Saçma sapan kopyala yapıştır, garip cümleler.


Davet eden evlenecek cift degil, onlarin aileleri olmali diye biliyorum ben.

Bir de icerik olarak davetiye degil ki bu, sadece bilgilendirme. "Sizi X yerindeki nikahimiza davet ediyoruz." denmesi gerekir.


buf-e kür
(04.01.19)
değil.


datnet
(04.01.19)
Bence güzel, o altta yazan şeyleri hiç sevmiyorum ben.


adı üstünde davetiye,
2 kelam da olsa davet metni gerekir. destan yazın demiyorum ama kartpostal gibi de olmasın.


anne babanızı tanıyan- onların daveti ile gelen birisi olmayacaksa anne baba adı yazmaya gerek yok.


(7)

Kedi ve pegasus airlines

İstabul'dan izmir'e gidecek bir kedimiz var karnesi yok. Uçak ile ilgili bir sıkıntı yaşamamak için yapmam gerekenler nedir? :Mesela salık karnesi kesinlikle gerekli mi? sakinleştirici(biraz hırçın bir kedi)? uçak bileti çoktan alındı ekstra para verilecek mi? Normal box ile bir problem yaşlar mıyım
İstabul'dan izmir'e gidecek bir kedimiz var karnesi yok. Uçak ile ilgili bir sıkıntı yaşamamak için yapmam gerekenler nedir? :Mesela salık karnesi kesinlikle gerekli mi? sakinleştirici(biraz hırçın bir kedi)? uçak bileti çoktan alındı ekstra para verilecek mi? Normal box ile bir problem yaşlar mıyım? Uçağın kalkacağı gün kedi ile birlikte havalimanına gitsem; önceden haber vermeden, ne olur?
spackinq
(03.01.19)
yazmadan önce okudum siteden fakat bazı kurallar esnek olabiliyor tamami ile karşınızdaki insanın insiyatifne kalmış şeyler de ortaya çıkabiliyor. o yüzden buraya yazmak istedim.


spackinq
(03.01.19)
Evet karne zorunlu. Onun disinda da musteri hizmetlerine mail atarak kedi tasiyacaginizi belirtmeniz gerekiyor. Ayni ucusta birden fazla hayvani kabul edemeyebiliyorlar cunki.


red g
(03.01.19)
3 kedi taşıdım aynı anda.

1. karne zorunlu. zorunlu ve yasak bu ülkedeki en sevmediğim iki kelime. neden? çünkü hem kendi hem de hayvanın sağlığı için bu aşıları neden yaptırmazsınız anlamıyorum. kuduz aşısı yaptırıp karnenizi alaiblirsiniz herhangi bir vet.den.
2. hayvanın asabi olması önemli değil. kafeste duracak. değişmedi ise çanta dahil 8kg (şirketten şirkete farklılıklar var) sınır var. bundan büyük hayvanlar bagada taşınır. merak etmeyin orada özel bölmede taşınıyor. "bagajda donarak ölmüş" tamamen eskilerden kalma şehir efsaneleri.
3. bilet almadan hayvan rez yapmanız doğru olurdu. ama sanırım sonradan da olabiliyor.
4. sizden önce pet taşıma rez. yapmış birisi varsa o uçağa alınmazsınız. bu ciddi ve kesin bir kural. esnekliği yok. uçak bilteiniz de yanar/veya kedisiz gidersiniz. buna hakları var.
5. gerekli belgeleri doldurmadan uçağa binmek .. esneklik? neden? neden bu hayaller? kendiniz için bile kimlik, tckn vs vs giriyorsunuz. neden bu esnekliği istiyorsunuz? neden bu rahatlık? sizin keyfiniz için biz (diyelim ki ben de o uçakta olsam) neden huzursuz ediliyorum? neden rötara neden olacaksnıız? (ki zaten rez yapmazsanız uçağa alımazsınız bile... neyse ki..)


not: evet 8 kg sınırı geçerliymiş. kafes ise daha da küçültülmüş. genelde en küçük standart kedi kafesleri bu iş için uygun. bunda 1-2 cm sorun olmaz ama bu pegasus. ve alanınız da ist. oldğu için "almıyoruz" derse yapabilecğeiniz hiç bir şey olmaz. küçük bir şehirden kalkıyor olsanız sorun olamzdı belki. bu yüzden ölçülere dikkat edin.
hayvana ilaç vermeyin. sakinleştirici vs. bir boka yaramıyor. zaten her şekilde gergin olacak. bırakın öyle dursun. kış olduğu için sağ sol ince hava ızgaralarını koli bandı vs ile kapatın. sadece ön yüzü açık kalsın. oraya da bir örtü ile kapak yapın ilave oalrak. perde gibi. gerekirse bakarlar./bakarsınız. fakat kapalı durması iyi olur bence. apron hareketliğiliği huzursuz edebilir.
alana girerken kutudan çıkarıp kutuyu xrayden geçirmeniz istenecek. kediyi de kucağınızda siz manyetik kapıdan geçeceksiniz. bu yüzden alana girerken ve diğer güvenlikte buna hazırlıkı olun. (gerçi bagaja giderse 2. güvenliğe gerek kalmayacak.


öncelikle cevaplar için çok teşekkür ederim, Aşılar belediyenin veterinerinde yapıldı o yüzden karnemiz yok. Esneklik dediğim sizinde dediğiniz gibi: "... bunda 1-2 cm sorun olmaz..., küçük bir şehirden kalkıyor olsanız sorun olamzdı belki. bu yüzden ölçülere dikkat edin..." gibi ufak şeyler.
Kediyi kafesten çıkarmam mümkün değil evde bile vahşi ve kucağımızda 2 dk durmuyor ve dışarıda kesinlikle ama kesinlikle beni tanımıyor. Yani kafesten çıkarırsam büyük bir ihtimalle bana tırnaklarını geçirip kaçacaktır. Bu durumda Araba ile gitmek daha mantıklı olacak sanırım.


spackinq
(03.01.19)
I dont know i dont care'in dediklerine ek olarak. biz kedi tasirken xray'den bizimle beraber gecirmemizi istemediler. kafesinin icinde normal valiz kismindan gecti. ama daha sonra ayri bir odaya alip kafesini detaylica incelediler. erken gitmekte fayda var


crucio
(04.01.19)
Istedigim sorudan basliyorum;
Kedime gogus tasmasi takip kutusuna koyuyorum. Kapilardan gecerken tasmanin ucunu bilegime gecirip kucagima aliyorum yoksa kacar gider benimki.
Standart kedi kutusuna su ana kadar bir sey diyen olmadi. Istedikleri kutudan biraz buyuk kaliyor. Kutusu ile 8kg yi gecmeyince sorun etmiyorlar gibi.
Karnesi evde kaldigi icin biletimin yanmisligi var. ucaga almadilar.
Musteri hizmetlerini arayip rezervasyon yaptirmaniz gerekiyor. Ucakta ayni anda 2 kutuya izin veriyorlar. Ikiden fazla olursa kargo kismina aliyorlarmis. Kedinin bileti icin de 60tl ucret odeyeceksiniz. Rezervasyon yaptirirken ya da havaalaninda check in yaparken odeme yapabiliyorsunuz.
Sakinlestirici vs vermiyorum ben. Bol bol konusa konusa gidiyorum, cok miyavlamiyor boylece.
Yola cikmadan once kediye 2-3 saat mama su vermeyin diyorlar. Yolda mama bulanti yapabilirmis. Evden çıkmaya 1 saat kalana kadar su kabını kaldırmıyorum ben.
Uçağa binerken de en sonlara kalıyorum. Diğer yolcular yerine yerleştikten sonra koridorda yürümek daha kolay oluyor. Uçakta yanı boş koltuk varsa kabin görevlileri genelde geçmek ister misiniz diye soruyor.
İyi yolculuklar şimdiden.


boyalı kuş
(04.01.19)
(2)

istanbul havalimanından esenler otogarına ulaşım

en mantıklı yol hangisi? nasıl gidilir?
en mantıklı yol hangisi? nasıl gidilir?
nemo problemo
(03.01.19)
atatürk havalimanı ise direk metro


basond
(03.01.19)
havaist var direkt.

İST3 15 TEMMUZ DEMOKRASİ OTOGARI (ESENLER) - ALİBEYKÖY CEP OTOGARI - İSTANBUL HAVALİMANI hattı


benaslinda
(04.01.19)
(19)

duyurunun en okunmaya değer kullanıcıları

sizin için kim ya da kimler?
sizin için kim ya da kimler?
asaf
(03.01.19)
Angelus
edit: emrahday


datnet
(03.01.19)
Angelus, acemi, john bloor, biseysorcaktim, bruce, boş gezenin boş ustası, killerbee

Unuttuğum duyurucular vardır illa ki. Aklıma gelirse eklerim.

Bu adamların hepsinden bi şey öğrenebilirsin. Acemi arada sallıyo ama o da bayağı bilgili dksmdkdjjdnan


Delay Fuze
(03.01.19)
Artık pek yazmadığı için arnold schwarzenegger‘i eklemedim


Delay Fuze
(03.01.19)
şu son zamanlarda cevabını bulamadığım ahşap konusunda bana en çok yardımı dokunan arkadaşlar zeke, johnbloor , pati oldu.

bu arada en çok paylaşım ve geyik yaptığım insan da angelus oldu. hepsine teşekkür ederim. insan bazen bilmediği şeyler olunca ve bilgi kirliliği hat safhada olunca çok darlanıyor.

onun dışında çok uzun zamandır sorduğum sorulara net ve ihtiyacımı karşılayan cevaplar alamıyorum.

zaten sorduğum şeyler google da bulunan şeyler olmuyor pek. spesifik konularda zorlanıyorum hep.


killerbee
(03.01.19)
Niye ama ve tabii ki goddard.


[GODDARD]
(03.01.19)
En guzel ve dogru cevaplari duyuruya pek sik gelmeyen kisiler veriyor.


Traveller
(03.01.19)
listeye bakmaya geldim, ben yokmusum:)

yukarida yazilan duyurucular ve bunlari yazan duyurucular genelde okunmaya deger kullanici arkadaslar. tabii ben daha yeniyim duyuruda birkac ay oldu geleli.. tanima/okuma firsati bulmadigim baska duyurucular da vardir illaki. her birine tesekkur ediyorum, sizden bir seyler ogrenmek guzel bir sey.


Ben eskiden beri travellerin cevaplarını çok faydalı buluyorum.


keskulpesent
(03.01.19)
emrahday

yazılım programlama üzerine yazdıkları benim çok ilgimi çekiyor. işin taaa en başında olan biri olarak çok iyi yol gösterdiğini düşünüyorum. sağolsun klavyesi zeval görmesin.


hemsta
(03.01.19)
Kadınlardan @aychovsky, erkeklerden de (ki erkek midir, bilmiyorum ama öyle zannediyorum) @godoşu beklerken'in cevapları her zaman beni şaşırtmıştır. Hani böyle, "Oh, aman Allah'ım, ya rabbel alemin, bu nasıl cevap böyle?" tarzında şaşkınlık değil de daha çok farklı çerçeveden ve soru soranın bile belki o kadar önemsemediği titizlikle dolu dolu cevaplamaları bende hep hayranlık uyandırmıştır. İkisi de kitap çıkarsa okurum, gerçekten.

Bunlara ek olarak, @acemi'nin kısa ve vurucu cevaplarını okumak çok keyifli. Okuyana hem bilgi sağlıyor, hem de vakitten tasarruf ettiriyor. Zannedersem kendisi mühendis (cevaplarından yanlış hatırlamıyorsam), pratikliği oradan gelse gerek (ya da pratik biri olduğu için mühendistir :P). Soru soranın sorusunu hafife alıp cevap verdiği çok oluyor. Örneğin "2x2=4 müdür?" gibi basit sorulara "Aslında öyle değil, 5 yapıyor." gibi cevaplar verebiliyor. Bence öyle durumlarda, yani duyurucu ile alay ettiğinde bıyık altından gülüyordur. Ben çok gülüyorum :D

@Traveller, @angelus cevapları da oldukça faydalı.


Diğer sevdiğim kullanıcılar da var ama aklıma doğrudan bu isimler geldi.


m e b
(03.01.19)
Angelus ve emrahday+1. Özellikle emrahday aynı sorulara üşenmeyip uzun uzun cevaplar yazıyor garip geliyor bana. Eskilerden aychovsky, godosu beklerken ve protector vardı. Cosmicstring ve evrim halkası da iyidir.


eskilerden vardı compadrito,
aktiflerden angelus +1 diyorum ayrıca kuehles'de çok faydalı bilgiler veriyor tatil mevzuları hakkında bunun dışında killerbee cevapları takılıyor gözüme genelde katıldığım şeyler yazıyor.


basond
(03.01.19)
Bir de megalomaniac var.


eskilerden kimse kalmadığı için pek cevap yok ama ben de arnoldcuydum.


compadrito vardi hakikaten bir zamanlar, kiymetli bir abimizdi. buralarda cok eski sayılırım, eskisi gibi degil kullanici profili. sorunun konusuna göre degisiklik göstermekle birlikte, spor konusunda angelus, edebiyat kültür konusunda sopiro, yaşam deneyimi konusunda hayatlı filozoflu abla, want2die, tepedeki saykodelik, ve niye ama, ergen atarı konusunda der meister ve devilred, her türlü marjinallik konusunda da glori'nin yazdiklarini görünce bir okurum. aychovsky'ye saygim vardi ama buradaki bir yorumunu görünce sen yapma bari abla dedim.


proteus
(11.01.19)
@aychovsky ile bizzat tanışmadım hiç. ama cevaplarından çok tatlı ve birikimli biri olduğunu düşünüyorum.


Acemi diyen var. Vay be. Can sıkıcı buluyorum yazdıklarını genelde.

Ben neredeyse herkesi okumaya değer buluyorum, birkaç kişi hariç. Bir şekilde bir şeyler öğreniyorum sonuçta kişiler üzerinden.

Bazı insanlar kibar. Tartışırken bile samimiyetini kaybetmiyor. Sinirlenince bile çirkinleşmiyor. Fikirlerini genellikle problemli bulduğum aychovsky öyle biri mesela. Bilmediği konularda bile bir şeyler söylüyor. Ama karşı çıkınca kabul eden, makul biri, bu anlamda.

Angelus da kibar biri bence. Derdini anlatma konusunda başarılı buluyorum. Çok ilgilenmiyorum ama spor konusunda mesela bir şey merak etsem, sorarım ona. Öyle bir algı yaratmış bende. John net bir insan. Bruce'un git gel yaşadığı konular var. Bazı konularda kendini bulamadığı oluyor sanki.

Sopiro ise doğru düşünmeyi bence bilen ama diyalog kurma konusunda çok başarısız biri. Fikir söylemekse konu, oradan kaçmıyor. Ama fikir üzerine tartışmaksa, kaçıyor. kobuzchu kiz'da tam olarak böyle. Aynı kişi gibiler sanki.

Bu biraz eleştiri yazısı gibi oldu, yazılan kişiler üzerinden. Ama olsun.


Henüz çok yeni olduğumdan, kim okumaya değer kim değil bilemiyorum. Ama sorulara laf çarpıp cevap verenleri pek sevemiyorum.


Kose yazisi gibi gunluk yazilarini takip ettigim yok.
Baaligina gore degisiyor bu. Ilgili basliga ise yarar kim yazdiysa odur o an icin okumaya deger benim acimdan. Yeri geliyor buranin en troll adami oluyor bu.
Illa isim istersen acemi diyebilirim ama. Adam lafi uzatmadan 2-3 cumlede gerekli cevsbi veriyor, 2 sayfa edebiyat yapmiyor:)


stavro
(11.01.19)
(5)

Las Vegas San Francisco Arası Kalacak Yer Tavsiyesi

Soru garip gibi fakat Vegas'dan sabah yola çıkıp geç saatte San Francisco'ya varmaktansa ara bir noktada konaklayıp farklı bir yer daha göreyim diyorum. Rotamın başlangıcı LA olduğu için oraya bir daha geri dönmem. Bakersfield, Fresno'ya baktım ama bana bir şey katacağını düşünmüyorum. En can alıcı
Soru garip gibi fakat Vegas'dan sabah yola çıkıp geç saatte San Francisco'ya varmaktansa ara bir noktada konaklayıp farklı bir yer daha göreyim diyorum.
Rotamın başlangıcı LA olduğu için oraya bir daha geri dönmem.
Bakersfield, Fresno'ya baktım ama bana bir şey katacağını düşünmüyorum. En can alıcı yer Monterey fakat orası da zaten San Francisco'nun dibi, oraya varınca da çok geç olacak. Oysa Monterey daha çok gündüz gezmelik bir yer gibi geldi. Gündüz gezemeyeceksem de gitmem diye düşünüyorum.

9 şubatta yola çıkacağım. Geceyi ara bir konumda geçirmek istiyorum. 10 ocak mümkün olan en erken saatte San Francisco'ya varmalı, 11 şubat akşam saatlerinde uçakla Türkiye'ye dönmeli bir plan bu. Eğer güzel bir yer bulamazsam doğrudan San Francisco'ya gideceğim.

Tavsiyeniz var mıdır? Yoksa kendimi planı zenginleştirmek için kasacağıma doğrudan San Francisco'ya gidip orada 2 gece mi kalayım?
dogrudan san francisco. buyuk sehirler disinda diger yerlesim yerlerinde yeme icme mall disinda bir sey zor bulunur.


cedex
(03.01.19)
Monterey’de kalmistik biz ama SF’den san diegoya giderken. Carmel’de filan takildik. Cok guzel bir yer gercekten. Cafeler, dukkanlar, evler cok cok hos.
Ama gece gidip gunduz gormeyeceksen bir anlami yok.


Vegastan san franciscoya giderken visalia diye bir yerde kalmistik. Bekledigimden daha canli, yuruyerek de kesfedebilecegin, guvenli ve cok bar/restoran secenegi olan bir yer. Baya iyi vakit gecirmistik orada ki aksama dogru varmistik zaten.


kuehles blondes
(03.01.19)
Jamestownda kaldik biz sonora yakinlarinda tamamen uyuma amacli 1 gece konaklamistik baya yorucu oluyor vegas san fransisco arasi birde biz yangina denk geldik yol iyice uzamıştı yosemite milli parkindan sonra direk otele uyumaya girmistik


basond
(03.01.19)
biz LA'a geze geze gitmistik. Monterey'de bi gece kalmistik. Guzel sevimli bi yerdi. bi kac gun sonra da death walley oncesi bakersfield'de kaldik. amac sadece gece dinlenmekti. zaten sehirde (kasaba?) baska hic bi sey yok. sikintidan walmart'a gitmistik.
LA'den SF'ya donerken de hic bi yerde durmadan direkt SF'ya gittik. Iki sofor olmamiza ragmen baya pestilimiz cikmisti. yol cok ama coook sikici ve Amerikalarin araba kullanma tarzi bizi bezdirmisti (sollama yapmiyolar, direkt sag seritteki kamyonla ayni hizda suruyolar, sollayamiyosun filan).

Yani amac dinlenmekse, Bakersfield'de kal. Ufak bi sahil kasabasi goriyim diyosan Monterey'de. Aman gorecegimi gordum zaten diyosan direkt SF.


lamartin
(03.01.19)
Sorunuza cevabim yok ancak montereye mutlaka gidin, ve montaray bay akvaryumunu gezmeden donmeyin. hayvanlari ne kadar sevdiginize bagli olarak 3 saat ile tum gun arasi vakit yer o akvaryum

en.wikipedia.org


JohnOakley
(03.01.19)
(30)

Siz olsanız gider miydiniz? Ya da gelsin ister miydiniz ?

Merhabalar. Sevgilim İskenderun’a bedelliye gitti bu ayın sonunda yemin töreni olacak. Ailesi gelmeyecek. Acaba ben sürpriz yapıp gitsem mi diye düşünüyorum? İlişkimiz birkaç aylık çok şükür bir sorun yok. Gidecek zamanım ve maddiyatım var. Fikirlerinizi merak ettim. Teşekkürler iyi akşamlar
Merhabalar.
Sevgilim İskenderun’a bedelliye gitti bu ayın sonunda yemin töreni olacak. Ailesi gelmeyecek. Acaba ben sürpriz yapıp gitsem mi diye düşünüyorum? İlişkimiz birkaç aylık çok şükür bir sorun yok.

Gidecek zamanım ve maddiyatım var.

Fikirlerinizi merak ettim.

Teşekkürler iyi akşamlar
Menten
(02.01.19)
ailesi yoksa giderdim.


tabirimekruh
(02.01.19)
Hiç gerek yok bence. Göremezsin törende zaten 5000 kişi yürüyor orda hepsi aynı kıyafetli.


Öğlen 2 gibi terhis belgesini alacakmıs.
Aksama kadar İskenderun’u gezip akşam uçağıyla İstanbul’a döneriz diye düşünmüştüm


Menten
(02.01.19)
Ben olsam giderdim.


brnbrs
(02.01.19)
Bence git. Göremesen bile orada olman onun için anlamlı olur.


purrty ploop
(02.01.19)
isterdim ben ama önce haber versin.


biravekahve
(02.01.19)
gelsin isterdim ama haber versin de isterdim.


anily
(02.01.19)
ben de iskenderunda bedelli yaptım. ailem dahil kimsenin gelmesini istememiştim. bana kalırsa gerek yok ama belki mutlu olur sana kalmış.


false pretension
(02.01.19)
Vaktim va param varsa giderdim.


Bence de get


Delay Fuze
(02.01.19)
ekonomi müsaitse benim sevgilim gelse çok sevinirdim. özellikle ailesi yokken gitmeniz çok kral hareket olur.


golgi aygıtı
(02.01.19)
Ben gidicem. Hiç aklımda yoktu ama adam gelebilir misin dedi. Bedelli medelli, bir anlam yüklemiş demekki.
Parası ve zamanı olanların gitmesi saçma değil.


sanxis
(02.01.19)
gidecek zaman ve maddiyat olduktan sonra her yere gidilmesi taraftarıyım ben. hele ki böyle bir durum. gidin ya bir hoşluk, niçin gidilmesin


tejeve
(02.01.19)
para ve zaman var. ben giderdim.

beraber gezmiş olursunuz. hiç olmazsa yeni bir şehir görmüş olursunuz. erkek arkadaşınız da mutlu olur.

habersiz gitmeyin ama.


biseysorcaktim
(02.01.19)
istiyorsan git abla.


stavro
(02.01.19)
o akşam kim bilir kaç bin bedelli ve bedelli ailesi, yakını, eşi, dostu, vs İstanbul’a dönecek.. istesen bile bilet bulabileceğini düşünmüyorum. zaten gitme gerek yok.


hocam
(02.01.19)
Bence git. Sonra yıllar sonra bile en ufak şeyde trip atarsın ben senin yemin törenine gelmiştim sen bana şuradan çikolata bile almıyorsun diye.


seyyar satıcı
(02.01.19)
Bence de durumun varsa git ama önceden haber et. Dönüş biletini aldı mı? Aynı uçakla donebilecekseniz güzel olur bence. Eğer haber etmezseniz o gün akşama kadar oradaki arkadaşlarıyla takılma planı olur belki. Son dakika onları ekmek hoş olmayabilir çünkü.


Murtazaaylak
(03.01.19)
git bence, mutlu eder.


hemsta
(03.01.19)
git tabi ki


elorelia
(03.01.19)
buralara kaldıysa gitme knk.


datnet
(03.01.19)
Git


basond
(03.01.19)
icinden geliyorsa ve heves ettiysen git tabii niye gitmeyesin?


in vino veritas
(03.01.19)
Birkaç aylık ilişkide ben askerdeyken hatun ziyaretime gelseydi, gözümde değeri artardı.


twelfth
(03.01.19)
haberli git.


saseskir
(03.01.19)
benim de ailem gelemedi ve sevgilim gelse gerçekten çok mutlu olurdum. yalnız sürpriz yapabileceğini sanmıyorum çünkü yemin töreninden 10 gün önce yakını gelecekler tek tek geleceklerin isim ve tc kimlik numaralarını yazdırmıştı. sevgilinin gideceğinden haberi olmak zorunda yani.


metos
(03.01.19)
git ya, ne hoş olur valla ömür boyu unutmaz bunu, ekstra x2 kocaman sevgi dolu gözlerle bile bakar, yani ben olsam öyle yapardım. gitmeyen akp'lidir hatta, bu kadar ağır konuşuyorum.


mehmed resad
(03.01.19)
Giderdim.


peggy
(03.01.19)
git tabii ki diyenler neye göre diyor bilmiyorum. Bu oradaki kişiye göre değişen bir şey. Ben mesela hiç istemedim. Hatta gelmek için çok ısrar ettiler, zorladılar. Ama ben istemedim. Zorla gelselerdi, çok rahatsız olurdum. Gelme fikri bana rahatsızlık veriyor. Ama belki sizin sevgilinize vermez.


Sevgilinizin askerliğe nasıl baktığına göre değişir. Ben zaman kaybı olarak görürüm (hislerimi gg olmadan en kibarca böyle ifade edebiiliyorum) ve o günlere ait hatıra niyetine hiç bir şey kalmasını istemem. Haliyle kimsenin gelmesini istemem, bunu bile bile gelenden de o bilmem kaç günün hıncını çıkarırım.


bruce mclaren
(03.01.19)
(14)

Youtube'da ne izleyerek vakit olduruyorsunuz genelde?

SB
SB
stavro
(02.01.19)
Biraz önce şunu izledim:
youtu.be
Ya tezime fayda edecek ders videoları izliyorum ya da kafamı dağıtmak için böyle antin kuntin şeyler.


cilekli pasta
(02.01.19)
Müzik, spor, çizgi film, alternatif medya, belgesel.


Connor
(02.01.19)
cüneyt özdemir


lata
(02.01.19)
BBC Learning English, TELE 1, Ayhan Sicimoğlu


freedonia
(02.01.19)
CGP Grey, Kurzgesagt ve Primitive Technology. Bu 3 kanalın kötü videosu yok gibi bir şey.


gonion
(02.01.19)
bilgi yarışmalarının eski bölümleri
her türlü eğitici ders videosu, kampüs vlogları, tedx vs
beslenme üzerine konuşan doktorları
astroloji üzerine bir kaç kanal
burger haritası gibi ünlü şeflerin yemek kanalları
kendi kitap zevkime yakın kitaplar okuyan ve yorumlayan kitap vloggerları
gayrısafi fikirler gibi podcastler
her türlü tartışma programı ile ilgili videolar
bir iki tane makyaj kanalı
kısa filmlerini sevdiğim yönetmenlerin kanalları
bir kaç tane gamer kanal
bir kaç tane de teknoloji(pc parçaları, telefon vs vs) ile ilgili kanal
bunun dışında youtube önerilerinde denk gelen komikli kedili-kuşlu videolar

izliyorum


buzbebek
(02.01.19)
Mesut çevik ve enis kirazoğlunun 2si1 programı
Teknoseyir haftalık gündem
Satranç videoları
Jtg noobstarı izledim biraz bu ara.
Araba videoları
Aklıma gelenler bunlar.


bahoho
(02.01.19)
motorcu ayna kırma videoları.


rupaul's drag race


9kuyruklukedi
(02.01.19)
yemek videoları.


sanat guresi
(02.01.19)
Araba videoları (carwow tarzı), pinç, boiler room, akustikhane


roket adam
(02.01.19)
Satranc mac analizleri


basond
(02.01.19)
emre durmus izliyorum.


000000
(02.01.19)
game of zones


hocam
(02.01.19)
(6)

bir akıllı cep telefonu aynı anda kaç cihaza bluetooth ile bağlanabilir?

android ya da ios diyelim fark etmez. aynı anda hem kulaklık hem bileklik/saat bağlantısı yapılabilir mi?bir bağlantı adet sınırı var mı biri bağlanınca diğer disconnect olur mu gibi?
android ya da ios diyelim fark etmez.

aynı anda hem kulaklık hem bileklik/saat bağlantısı yapılabilir mi?

bir bağlantı adet sınırı var mı biri bağlanınca diğer disconnect olur mu gibi?
jugador
(02.01.19)
Aynı anda tek cihaza bağlanıyor bluetooth ile, bileklik/saatler wi-fi değil mi sırf bu yüzden?


John Bloor
(02.01.19)
xiaomi mi band var bluetooth ile bağlı o


jugador
(02.01.19)
@john yanlışın var xiaomi kulaklık bileklik aynı anda bağlanabiliyor hatta arabaya falan da bağlanıyor ancak sayısı konusunda bilgim yok. Ama aynı anda 2 kulaklığa bağlanamıyor.


basond
(02.01.19)
Aynı 2 Cihaz oluyor genelde, iki kulaklık da bağlanabilir ama ayarlardan birine medya oynatma izni verip diğerine telefon görüşmesi izni verilirse bağlanır.

Akıllı bilekli ve saatler kulaklık gibi sürekli bağlı görünmüyor farklı bir olay var yani akıllı cihazınız ve kulaklığınızı bir arada kullanabilirsiniz.

Bu dediklerimizin güncel bir cihaz için geçerli olduğunu unutma, bluetooth 4.0 altında bazı şeyler mümkün olmayabilir.


Bluetooth spec'ine göre:
bir bluetooth cihaz (sizin örnekte telefon, pc yada diğer cihazlara bağlı host connector) 7 cihaz bağlı kalabilir (aktif bağlantı, veri iletimi yapıyor bunlardan), 255 cihaz bağlanabilir. (ama 255 cihaza aynı anda veri gönderemez)

eşleşme, cihazın bağlı olduğu donanımın büyüklüğüne göre değişir, teorik olarak sınırsız.


birde profil denen bişi var cihazlarda, kulaklık profili, microfon profili, vs. vs. vs. diye ayrılıyor, bazı cihazlar bazı profillerden bir tane bağlantı kabul ederken bazıları tek bağlantı kabul eder, (aynı telefona sallıyorum iki kulaklık bağlayamayabilirsiniz)

birde clientlarımız var, kulakllıklarımız microfonlarımız klavye mouse vs. bunlar tek bağlantı yapabilen cihazlar %99'u.
bunlardan hariç benim 99 tl'ye aldığım dandik kulaklık iki cihaza (pc,telefon) aynı anda bağlanabiliyor, telefon gelince müziği durduruyor falan.


selam
(02.01.19)
telefondaki bluetooth teknolojisine gore degisir. guncel cihazlarin neredeyse hepsi hem kulaklik hem saat baglantisi saglayabilir.


crucio
(02.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.