Giriş
(6)

Yakınını Kaybeden Birini Psikoloğa mı yoksa Psikyatriste mi götürmeli?

Selamlar. 4 ay evvel babamı kaybettik. Annem 4 aydır çok kötü. Uykuları aşırı derecede düzensiz ve moral motivasyon anlamında çok kötü. Annem 2 kardeşimle birlikte yaşıyor ve bu durum onları çok etkiliyor.Şimdi annem yanıma geldi. Bu durum için bir uzmana danışalım dedik, nasıl bir yol izlemeliyiz a
Selamlar. 4 ay evvel babamı kaybettik. Annem 4 aydır çok kötü. Uykuları aşırı derecede düzensiz ve moral motivasyon anlamında çok kötü. Annem 2 kardeşimle birlikte yaşıyor ve bu durum onları çok etkiliyor.

Şimdi annem yanıma geldi. Bu durum için bir uzmana danışalım dedik, nasıl bir yol izlemeliyiz acaba? Devlet mi yoksa özel hastaneye mi gitsek? Ankara'dayız.

Teşekkürler.
giovanne
(8 saat)
devlette iyi bir destek alabileceğinizi sanmıyorum. psikoterapiste gidin, gerek görürse psikiyatriste yönlendirir.
başınız sağ olsun.


veritaslibertas +1
önce terapi, zaten gerek görülürse ilaç desteği için psikiyatra yönlendirirler.

başınız sağ olsun.


peki terapi için nasıl bir yol izlemeliyiz? Özel bir kliniğe mi gitmeliyiz? Yoksa bir üniversite hastanesi iş görür mü bunun için?


giovanne
(7 saat)
imkanınız varsa özel klinik ya da kendi yeri olan bir psikolog daha iyi olur.
anneniz bu kişinin karşısında oturup konuşacak, dert anlatacak, ağlayacak vb.
imkan yoksa devlete gidin, ama ne kadar verimli olur bilemiyorum.


maalesef iyi bir hizmet için özel muayenehaneye gitmelisiniz. gideceğiniz kişiyi iyi araştırın, mümkünse referansla gidin.


Öncelikle başınız sağ olsun. Hangi ildesiniz diye sordum ama yazmışsınız Ankara diye. Yoğunluk durumuna bağlı olarak devlet hastanelerinin psikiyatri kliniklerine başvurduğunuzda psikoloğa yönlendirebilir. İlçe hastaneleri daha az yoğun olabilir. Anneniz hangi şehirde yaşıyor?
Yasını doğal sürecinde yaşaması daha sağlıklı olur. Bu yüzden yas söz konusu olduğunda psikiyatri de çok gerekmedikçe ilaç önermez. 4 ay yas için kısa bir süre olarak adlandırılabilir. Onun için yas danışmanlığı da uygun olabilir. Ama belirtilerin uzaması da yası komplike hale getirebilir. o zaman da yas terapisi gerekebilir. Buna da karar verecek işinin ehli bir psikoterapist. Bu durumda psikolog olur büyük ihtimal.
sizin anlamanızı istediğim şu olacaktır. Dünyanın en iyi terapistini de bulsanız hiç kimsenin söyleyeceği hiç birşey acınızı ortadan kaldırmayacak. Sevdiğiniz biri öldüğünde kalbinizde bir mum yakarsınız. O mumu kalbinizin orta yerine koyarsanız alevi kalbinizi karartır. Ama en kıymetli köşesine yerleştirirseniz kalbinizi ve çevrenizi aydınlatmaya devam eder.


(2)

Uzaktan aile arası nişan yemeği ayarlama/ ankara

Ben istanbuldayım ankarada’da olacak. Yeni belli olduğu için ( normalde evde olacaktı kişi sayısı artınca dışarıya döndü)Geç kalındı ve gidip görme şansım yok. 29 una 50 kişilik ankarada restaurant ayarlamam gerekiyor. Bu konuda tavsiyeniz varsa mekan olarak çok sevinirim.Onun dışında gidip mekanı g
Ben istanbuldayım ankarada’da olacak. Yeni belli olduğu için ( normalde evde olacaktı kişi sayısı artınca dışarıya döndü)
Geç kalındı ve gidip görme şansım yok. 29 una 50 kişilik ankarada restaurant ayarlamam gerekiyor. Bu konuda tavsiyeniz varsa mekan olarak çok sevinirim.

Onun dışında gidip mekanı göremeyeceğim telefondan anlaşmam gerekeceği için nasıl bir yol izlemem lazım? Kapora gönderip kalanı o gün mü vereceğim? Sözleşme hazırlamamıza gerek var mı?

Hiç bildiğim ve hoşlandığım işler olmadığından bu konuda her türlü tavsiyenize açığım.
tuborg yesili
(13 saat)
Hocam Ankara’da çoğu restoran bu dediğin konuda tecrübelisir. Eğer iyi bir yer seçersen sözleşmeye de gerek kalmaz.

Lezzet çok ön planda değilse aklıma ilk Masabaşı geliyor. Ardından Hacıbaba (baklavacı). Düveroğlu, Tavacı Recep Usta aklıma gelen diğer yerler. Buraların yemekleri efso değil ama organizasyon konusunda iyiler


giovanne
(13 saat)
cukurambar'daki cogu restoranin boyle kalabalik gruplar icin ozel odalari oluyor. herhangi birisini arayip rezervasyon yaptirmaniz yeterli


crucio
(8 saat)
(8)

pegasus pilotlarına adam öldürmek suçundan soruşturma açılması

bunun mantığı ne? adamlar kendilerinin de içinde olduğu bir aracı neden düşürüp milleti bilerek ve isteyerek öldürmeye çalışsın ki? şirketin işten sıyrılma hamlesi mi bu?
bunun mantığı ne? adamlar kendilerinin de içinde olduğu bir aracı neden düşürüp milleti bilerek ve isteyerek öldürmeye çalışsın ki? şirketin işten sıyrılma hamlesi mi bu?
condom kurşunu
(13.02.20)
Eninde sonunda pilot hatasi diyip siyrilcaklar zaten, sorusturma acilip acilmadiginj bilmiyorum. Biz havacilik kurallarini cigneyip sinirlarin maksimumlarini zorluyoruz dicek halleri yok


kveldulv
(13.02.20)
Kasten adam öldürmeden açılmadı ki dava.


giovanne
(13.02.20)
garip bir durum degil. taksici telefonuna bakarken kaza yapsa veya otobus soforu uykusuz sefere ciksa da hukuki bir surec baslar.


hot potato
(13.02.20)
Olmayacak şey değil. Birkac sene önce de germanwings pilotu uçağı kasten daga çarpıp yüzlerce kişiyi öldürmüştü. Bütün ihtimaller göz önünde bulundurulmalı bu süreçte.


blue serenity
(13.02.20)
Taksirle adam oldurmektir o.


stavro
(13.02.20)
Taksirle adam öldürmekten soruşturma açılır muhtemelen. Çok garip bir durum değil.


levpontryagin
(13.02.20)
biz ailecek kaza yaptığımızda anneme sormuşlardı bu adamdan (babam) şikayetçi misin senin ve çocuklarının hayatını tehlikeye attı diye. gayet olağan şeyler bunlar.


argent dawn
(13.02.20)
ortada ölüm olayı var ve teknik olarak mutlaka bir sorumlusu olması gerekiyor.
tabii kim olacak? hoop pilotlar.


(6)

Faizlerin düşmesi

Faizler yüksek iken çekilmiş bir ihtiyaç kredim var ve şu an faizler o zamana göre epey düşmüş durumda. Bu faizler banka ile irtibata geçilerek tekrar yapılandırılabilir mi yeni oranlara göre? Yoksa aynen devam mı diyeceğiz..
Faizler yüksek iken çekilmiş bir ihtiyaç kredim var ve şu an faizler o zamana göre epey düşmüş durumda. Bu faizler banka ile irtibata geçilerek tekrar yapılandırılabilir mi yeni oranlara göre? Yoksa aynen devam mı diyeceğiz..
va
(06.02.20)
teoride mümkün. ama bunu bankanızla konuşmanız daha doğru olur. banka kabul etmeyebilir tabi. nasıl faizler yükseldiğinde gel kardeşim senin faizin düşük kaldı yükseltelim demiyorsa/diyemiyorsa (sabit faizli krediler için konuşuyorum) aynı şekilde oranı düşürmeme hakkı da var özel bir yasa falan çıkmamışsa bu durum için.


Banka bunu kabul etmese bile baska bir bankadan cekme ihtimalin var.
Soyle ki; bunun icin ozel kredi veriyor bankalar. Kresdiyi kapatma kredisi, baska bir deyisle kredi tasima. Banka sana kredi cikartiyor guncel faiz oraniyla, senin kredini kapatiyor, sen de yeni bankaya borcunu oduyorsun. Olmazsa bunu denersin baska banakya gidip.

Yalniz kredinin ne kadarini odedin, ne kadari duruyor, o da onemli. Kredi fazinin cogunlu basta, azi sonda alinir. Yani en yuksek faizi ilk ay, dusuk faizi son ay odemek suretiyle kademeli olarak odersin faizi. Dolayisiyla kredinin kacinci ayinda olduguna bagli olarak, guncel faiz oraniyla edecegin kari zaten faize odemis olabilirsin. Kredi odeme planina bakarak onun hesabini yapabilirsin. Ya da kredi kapama tutarina bak direkt.


stavro
(06.02.20)
Başka bankadan çekip kapatabilirsin her türlü.


Evet yapabilirsin.


giovanne
(06.02.20)
Yapılandırma ya da yeni bankada dosya masrafları vs aradaki faiz farkından düşükse yap. Aradaki fark dosya masrafı vs kadar az sa uğraşmaya değmeyebilir.


John Bloor
(06.02.20)
kesinlikle yap. baya fark edebilir. başka banka yapılandırıp düşük faizden verirse o da kar. ki zaten sigorta fln kesiliyor ama iptal olan krediden de kullanmadığın aylar için sigorta ödemesi alıyorsun.


mobydick
(06.02.20)
(6)

Çiğ tavuk dışarıda kaldı, bozulmuştur değil mi?

Paket tavuk göğsü almıştım dün, spor çantamda kalmış bu sabah fark ettim. gitmiştir di mi bu? ev de sıcaktı baya.
Paket tavuk göğsü almıştım dün, spor çantamda kalmış bu sabah fark ettim. gitmiştir di mi bu? ev de sıcaktı baya.
iggy pop
(06.02.20)
Gitmiştir.


giovanne
(06.02.20)
gitmiştir.


charlotte blanc
(06.02.20)
gitmiş ama çöpe atma mahalledeki kedi köpeklere ver. karınlarını doyursun yavrucaklar.


yedek
(06.02.20)
bozulduysa kedi kopege de vermesen daha iyi olur sanki.


hayvanlara da verme + 1


Direk çöpe attım arkadaşlar. Teşekkür ederim.


iggy pop
(06.02.20)
(5)

Evlilik Başvurusu

Selamlar,15 Ağustos için nikah tarihi alacağız. Bunun için en erken sağlık raporunu 17 Şubat'ta alabileceğimiz yazıyor.Sorum şu, mesela ben bu hafta kan tahlilimi yaptırsam; haftaya akciğer olayını yaptırsam ama 17sinde aile hekimine teslim edip raporu alsam oluyor mu? Kan ertesi gün, ciğer akşam fa
Selamlar,

15 Ağustos için nikah tarihi alacağız. Bunun için en erken sağlık raporunu 17 Şubat'ta alabileceğimiz yazıyor.
Sorum şu, mesela ben bu hafta kan tahlilimi yaptırsam; haftaya akciğer olayını yaptırsam ama 17sinde aile hekimine teslim edip raporu alsam oluyor mu? Kan ertesi gün, ciğer akşam falan çıkar dedikleri ve ben de iş yerimden üst üste 2 gün izin almakta sıkıntı yaşayacağım için böyle mi yapsam diye düşündüm.

Bir de benim nüfus cüzdanım eski, 15 yıllık falan fotoğrafım var. Başvuru için illa bu yeni kimliklerden mi almam gerekiyor?
Evlendikten sonra zaten değişecek diye özellikle değiştirmemiştim.

Son olarak, ikimizin ikametgahından farklı bir yerde yapacağız nikahı. Nişanlım kendi müdürlüğünden izin belgesi alacak ama belgeleri raporu falan halledip mi alacak nasıl olacak? Araştırdık baya ama asla çözebilmiş değilim.

Yakın zamanda bu işlemleri yapmış olan varsa yardımcı olursa aşırı makbule geçer.
Şimdiden çok teşekkürler.
gregorsarımsak
(04.02.20)
Evet, sonra alıp versen de olur sonuçlarını. Ancak bir tuhaflık var; ciğer filmi vs. istenmiyor artık. Ayrıca siz gidip aile hekiminize evlilik için rapor istediğinizi söyleyince onun size gerekli formları vs. vermesi gerek. Senin olay çok komplike bir hal almış.


giovanne
(04.02.20)
1) olur
2)yeni kimliğini hiç almadı isen, eski kimliğini kullanabiliyorsun. bir akıllı kendini zanneden insanımız yeni kimliği alıyor sonra onu vitrine kaldırıp eski kimliğiyle işlem yapmaya çalışıyor, memurlar onu görüyorlar işlem yapmıyorlar. sonra da kıt zekaları ile "eski kimlik geçmiyormuş" diye dedikodu yayıyorlar sağa sola

bundan bağımsız olarak, kimlikte çok çok eski bir foton varsa memurlar geri çevirebiliyor. başıma gelmişti pasaport alırken. ama evlilik başvurusunda karşılaşmazsın sanıyorum. herkes muhtemelen nasılsa değiştireceğim diyordur ve eski kimliklerle başvuruyordur.


kenarortay
(04.02.20)
eski kimlikle başvurabilirsin.

izin belgesinin diğer belgelerle ya da raporla bir alakası yok. nikah başvurusu yaparken dosyanın içinde olması gerek sadece. 6 ay kuralı onda da geçerli ise ona uygun olacak şekilde istediğiniz zaman alabilirsiniz.

bizde akciğer filmi vs istenmemişti. rapor vermeye yetkili sağlık ocağına gittik. eşim kan verdi. 3 gün sonra da gittik raporu aldık. yani aile hekimine ayrıca teslim etmemize gerek yoktu. eğer bu şekilde aynı kurum içinde tahlil ve film olayını halledip sonra sadece rapor almaya gidebilseniz çok daha iyi olur. araştırın derim.


elorelia
(04.02.20)
yettim gari!

bu işlemlerin hepsini geçen hafta bitirdik ve inan ki üç hafta sürdü -izin alma-alamama-işleri uyduramama sebebiyle-

öncelikle kutlarım, sonralıkla Allah, Yehova, Kutsal Ruh, Zeus, Buda, Jüpiter, Krom, Kami-sama, Krishna, Force artık neye inanıyorsan ya da inanmıyorsan yardımcın olsun, çılgın bir gece geçirmeye -pardon, evlilik belgesi hazırlama sürecine- hazır ol!

aile hekimin uyuzsa şu dediğin şekli kabul etmeyebilir. o yüzden şunu yapabilirsin: aile hekimine ailenden biriyle birlikte git, de ki ben bugün tahlilleri yaptırıyorum, yarın sonuçları ve EVLİLİK İZİN BELGESİNİ annem/babam/ablam/abim/kardeşim vs teslim alacak, bu da kendisi -kendisini özellikle göster, doktorların kafaları yanık vaziyette yoğunluktan- kimliğimi kendisine vereceğim, gelip sizden alabilir mi, diye sor. uyuz değilse ok der. ama bir hafta önce tahlil yaptırıp sonra belge almana laf edebilir. ha, ama direkt gidip aile hekiminde tahlilleri yaptıracaksan sıkıntı olmaz muhtemelen, zaten sen randevu falan almadan direkt aile hekimine gidiyorsun, diyorsun ki ben evlilik izin belgesi alacağım, ne yapmam gerek? onlar da sana anlatıyorlar -bu arada buna da vaktin yoksa, bağlı olduğun aile sağlığı merkezini arayıp bilgi alabilirsin, yardımcı oluyorlar baya. bağlı olduğun aile sağlığı merkezini bilmiyorsan da, mhrs'yi ara, aile hekimini ve bağlı olduğun aile sağlığı merkezini sor. mhrs'nin sitesinden bakma, çünkü sitesinde doktorun kodu yazıyor, aile sağlığı merkezinin kodu yazmıyor (-_-) ben nişanlım için bakmıştım da, aile sağlığı merkezini ikametgahının olduğu ilçenin başka bir aile sağlığı merkezini arayıp doktorunun kodunu vererek bulabildim. sherlock gelip önümde diz çöker tevbe ister, o derece. o yüzden 182'yi arayıp aile sağlığı merkezini öğren, hatta alabiliyorsan telefonunu da al, alamıyorsan da netten aratırsan aile sağlığı merkezini, bulursun numarasını. orayı ara, bu soruları onlara da sor. dediğim gibi doktorun uyuz değilse yardımcı olur -bu arada doktora hakaret var hmmmm diyecek arkadaşlar, ailemde bir sürü doktor var, belirteyim- yani kısacası, senin iki gün üst üste izin almana gerek yok, biz anneleri yollayarak hallettik.

yalnız şuna özellikle dikkat et, sen tahlil sonuçlarını bir yere vermeyeceksin, sana verilen EVLİLİK İZİN BELGESİ'ni vereceksin. caps lock açık yazdım, çünkü nişanlım, evlilik izin belgesi istediği halde, geri zekalı sekreter "ayh hiç gerek yoook, doktor da yok zaten, siz tahlilleri verin yeterrr" dediği için, bir gün kaybettik. BİR GÜN. ve sonraki haftaya kaldı herşey. o yüzden üzerinde TALASEMİ (AKDENİZ ANEMİSİ) bilgisi de yazan evlilik izin belgesini muhakkak al. üzerinde doktorunun imzası ve mühür/damga falan da muhakkak olmalı. izin belgesinin üzerinde fotoğrafın kesinlikle olmalı. fotoğrafların mümkünse yeni olmalı -gerçi nişanlım erkek adam olduğu için "bana ne lan çekinmicem" dedi, sorun etmediler ama ben çok çöktüm bu ilişkiye başladıktan sonra alşskjdajda şaka şaka, saç rengim farklı diye belki sorun çıkarırlar dedim -manyak insan çok- o yüzden yeni çektirdim. buradaki önemli husus şu: TÜM BELGELERDE AYNI VESİKALIKLAR OLMALI. bu arada kesinlikle biyometrik fotoğraf olmaz, vesikalık istiyorlar. vesikalık da vesikalık. ona da dikkat et.

nüfus cüzdanlarının değiştirilme süresi uzadı ya da kalktı diye biliyorum, yani değiştirmen gerekmiyor, ama evlilikten sonra değiştirsen de olur sanıyorum. aslında bunu nüfus müdürlüğüne sorabilirsin ya da bağlı bulunduğun ilçenin ve evleneceğiniz ilçenin evlendirme dairelerine arayıp sorabilirsin -ama bazılarının kendilerinden haberi yok, aaa bizde evlendirme dairesi mi varmış? diyen mala ya da trole denk geldim. umarım troldür :( -

ikametgah farklılığına gelince: ya senin ikametinin olduğu ya da nişanlının ikametinin olduğu ilçenin evlendirme dairesine BİRLİKTE gideceksiniz. kesinlikle ayrı ayrı gidemezsiniz. aynı anda aynı gün gideceksiniz yani, o yüzden tekrar izin alman gerekecek, başka kaçarı yok. belgelerinizi beraber vereceksiniz. nikah memuru sizi bir görecek vs vs. of çok sıkıcı yaa resmen stres atmak için yazıyorum şu anda aşl.ksjdaida

şimdi evlendirme dairesine beraberce gittiniz, elinizde aşağıdaki belgeler olmak ZORUNDA - bu arada bu liste bahçelievler ve bakırköy belediyelerine göre hazırlandı, eğer farklı bir il-ilçedeysen lütfen evlilik izin belgesi alacağınız ilçenin evlendirme belgelerini öğren, çünkü ilçeden ilçeye istenen belgelerde ve sayılarında farklılıklar olabiliyor:

işte belgeler sıralı tam liste!

1) Nüfus cüzdanlarının Asılları ve önlü arkalı fotokopileri. bazı yerlerde fotokopi makinesi yok, o yüzden bunu yedekli alın.

2) Aile Hekiminden alınan Evlilik için Fotoğraflı SAĞLIK RAPORU (Sağlık Raporunda TALASEMİ (AKDENİZ ANEMİSİ) testi yapıldığına dair ibarenin bulunması zorunludur. Sağlık raporundaki fotoğraf ile evlilik işlemlerinde kullanılan tüm fotoğraflar aynı olmak zorundadır.


3) vesikalık fotoğraf (kaçlı çektirirsin bilmiyorum ama her yerden AMA HER YERDEN vesikalık istiyorlar, çünkü hem sağlık belgeleri hem de diğer belgeler için) BİYOMETRIK FOTOĞRAF KABUL EDİLMEZ. Fotoğraflar mat olmalı, fotokopi ve parlak olmamalıdır. Evlilik evrak işlemlerinden kullanılan tüm fotoğraflar aynı olmak zorundadır.

4) ADRES YERLEŞİM BELGESİ (İKAMETGAH) (İkametgahı e-devletten alabilirsin, yine yedekli al derim, nolur nolmaz)


5) Her iki çift de Bakırköy'de oturmuyor ise oturdukları yerin Evlendirme Memurluğundan Evlenme izin belgesi alınması gerekmektedir. (birimiz bahçelievler diğerimiz maltepe ikametgahlıyız da ondan, bunu böyle bırakıyorum yardımcı olması için)

Bir de, yanınızda bir miktar nakit para olsun. Miktar belediyeden belediyeye değişiyor diye biliyorum ama mesela izin belgesi bahçelievler için 150 tl idi. bakırköy belediyesi ise nikah günü için para istiyor olabilir, onu tam bilemedim çünkü biz kokteyl yapıcaz diye zaten kira falan ödedik, içinde yer alıyor olabilir.

izin belgesi aldıktan sonra, nikahı yapacağınız belediyeye yine birlikte gidip belgelerinizi teslim ediyorsunuz. size pusula veriyorlar hangi gün nerede saat kaçta nikah olacak diye. birkaç imza alıyorlar, yine nüfus cüzdanı fotokopisi ve vesikalık alıyorlar ama yukarıdaki listedekiler zaten bunları da içeriyor.

başka sorun olursa cevaplayabilirim :)


pasp
(04.02.20)
Hepinize çok teşekkürler.

@pasp valla ellerin dert görmesin, mükemmel açıklamışsın. Çok teşekkür ederim :)


gregorsarımsak
(04.02.20)
(3)

Ankara Kulak Burun Boğaz Doktoru tavsiyesi

Ankara'da kulak burun boğaz konusunda doktor ve hastane tavsiyesi verebilir misiniz?Özel hastane olmamasını tercih ediyorum veya çok yüksek bedeli olmayan bir özel hastane olabilir.
Ankara'da kulak burun boğaz konusunda doktor ve hastane tavsiyesi verebilir misiniz?

Özel hastane olmamasını tercih ediyorum veya çok yüksek bedeli olmayan bir özel hastane olabilir.
invaderbrain
(03.02.20)
Kazık Tekin, Özkaya Tıp Merkezi


giovanne
(03.02.20)
kazım tekin doktortakvimi yorumları yok ama cv'si iyi gidebilirim. teşekkürler.


invaderbrain
(03.02.20)
Prof. Dr. Levent Saydam


Cookie
(03.02.20)
(27)

Evli Arkadaşlar Hiç Başka Bir Yerde Kaldınız mı? Eşiniz Ne Tepki Verdi?

Selam gençler. Geçen hatunu kafaladım, bekar arkadaşlar içecez diye, planda az içip, akşam da eve dönmek var. Neyse biz içmeye başladık ama düşündüğümden biraz fazla içtim. Hal böyle olunca araba kullanmak istemedim ve arkadaşlarda kalayım dedim (kafamda bu durum ve teklif oldukça makul). Kendisi or
Selam gençler. Geçen hatunu kafaladım, bekar arkadaşlar içecez diye, planda az içip, akşam da eve dönmek var. Neyse biz içmeye başladık ama düşündüğümden biraz fazla içtim. Hal böyle olunca araba kullanmak istemedim ve arkadaşlarda kalayım dedim (kafamda bu durum ve teklif oldukça makul). Kendisi ortamı da bilir, üniversiteden 4 arkadaşız.

Eşimi arayıp durumu söyledim, coştu. Biz böyle konuşmamıştık, ben de seni bekliyordum falan falan. Yarım saat durumu anlatmak zorunda kaldım. Ertesi gün eve gittim ve tüm gün yüzü asık gezdi tuhaf bir şekilde.

Siz hiç böyle bir şey tecrübe ettiniz mi? Evli olup da arkadaşlarla böyle bir gece geçirmek (ev dışında) cidden böyle mühim bir ola mı? Ben mi zihnimde küçümsüyorum?
giovanne
(02.02.20)
Kadının zihninden geçenleri tahmin etmek zor değil. Gerçekten anlamadın mı niye böyle davrandığını?


wmeh
(02.02.20)
Hocam aldatmayı düşündüğünü pek düşünmüyorum ya.


giovanne
(02.02.20)
Maksat aldatmak değil, insanlar evliliği böyle bir şey olarak görüyor: ne yaparsan yap akşam beraber uyuyalım.

Bence hiç mühim bir olay değil ama eşinin ne kadar geleneksel bir "evli kadın" olduğunu tahmin edebiliyor olman lazım.


Bruce
(02.02.20)
hocam yanlış anlama da belki hanım da seninle o gece özel bişeyler yaşamak isteyip hazırlık yapmıştır. sen de böyle yapınca biraz şey olmuştur. yani bu ihtimali hiçe saysak bile evli bir adamın 4 arkadaş buluştuk içtik sarhoş oldum eve gelemiyom hanım demesi pek iyi değil. hanım muhtemelen çıldırmıştır.


Tears of Devil
(02.02.20)
özünde sen haklı olsan bile eşin senden daha haklı


basond
(02.02.20)
Bu özgürlüğü bir kez verdiğiniz adamı bir daha o eve nasıl getireceksiniz ?


Cookie
(02.02.20)
Eşin haklı dostum. Önceden plan olmadan öyle spontane olmaz o işler.


@basond +1


Oscar
(02.02.20)
ben de eşinin haklı olduğunu düşünüyorum, bu arkadaşlarınla kalmana izin vermemek değil, önce belirli bir şartta ya da saatte anlaşmışsınız sorun senin buna uyma sorumluluğunu almaman


freebird5406_2
(02.02.20)
Mühim bir olay değil. Eşinin tripleri anlamsız. Arayıp söylemişsin, izah etmişsin. Kafayı bulup sonra açıklasaydın herhalde boşanacakmış, öyle görünüyor.

Allah kolaylık versin, evlilikten köşe-bucak kaçma sebepleri hep bunlar.


aristarkos
(02.02.20)
Benim gerizekalı kocam ay hastalandım annem baksın, dükkanda iş yok gündüz annemlerde takılayım aman annemde oyalanayım diye diye soluğu anasının evinde aldı şimdi.
Bir insan evlendiyse evini barkını bilecek. Bence uzatmanın alemi yok olan olmuş alın eşinizin gönlünü kapansın konu ama benim tavsiyem önceden birlikte anlaşmadıysanız böyle ani kararlar vermeyin sonra cidden ardı arkası kesilmiyor.


cilekli pasta
(02.02.20)
freebird5406_2 +1

koskocaman adam ne kadar içerse eve dönemeyeceğini bilir. yani 3. ya da 5. artık hangi kadehse onu içerken eve gitmemeye karar vermişsiniz, sonra da hanımı arayıp istemeden oldu gelemiyorum ayağı yapmışsınız :) kadınların tam olarak neye kızdığını anlayamamak olay. sonra da 'ne var bunda' diye savunma yapmak.


sanguine mcqaer
(02.02.20)
Eve taksiyle gidebilirdiniz. Eşiniz haklı.


sta
(02.02.20)
Önceden planlanmış bir durum olsaydı eşiniz muhtemelen bir şey demezdi. Burda sıkıntı bir bakıma verdiğiniz sözü tutmamış oluşunuz. Döneceğim deyip dönmemiş, spontane iş yapmışsınız.
Durumun evli olup olmamakla alakası yok.


fingers of fury
(02.02.20)
Freebird+1
Ben de eşim de kalmayı sorun etmeyiz ama sonradan plan değiştirilmesine laf ederiz.


Haklı diyen arkadaşlara bir artı da benden. Sebepleri de çok güzel açıklamışlar.

Mesele kalmanız değil; kendinizi kaybedecek kadar içmeniz, böylesi bir durum için alternatif üretmeye üşenmiş olmanız (taksiyle dönmek vb), verdiğiniz sözü tutmamanız. Eşiniz size saygı göstermiş, planınızı bozmamış ama siz (çok özür dilerim kaba bir tabir olacak ama) tepesine çıkmışsınız. Hastalık ya da önceden anlaşılmış bir planınız yoksa gece evinizde olmalıydınız. Sorumsuzca davranmışsınız.


balik kraker
(02.02.20)
eşiniz haklı, açıklayan tümm arkadaşlara +1


takunyali kokos
(03.02.20)
Yeteri kadar vurmamışlar. Eşinin haklı olması için evli olmanıza da gerek yok. Sorumluluk sahibi herhangi bir birey herhangi bir ilişkide başka türlü sözleşip sonra bu hareketi yapmaz. Alkolü ne kadar içeceğini bilmemek de cabası.


osssy
(03.02.20)
bence mesele edecek bir sey yok. ama bu bagimsiz degerlendirilebilecek bir olay da degil. genel olarak durust, guvenilir bir insansaniz ve bunu esinize hissettiriyorsaniz sorun olmamasi gerekirdi. ev bu sonucta asker ocagi degil. ustelik arkadaslarini da taniyor.


jimicik
(03.02.20)
Esinize olumsuz konusmak gibi olmasin ama saf Kezbanlik yapmis. Toplumsal norm bu sekilde maalesef. Sizin yaklasiminiz normal.
Hicbir hakliligi yok. Esler birbirlerine guvenirler, degil mi? O guven yoksa, zaten niye evlendin?

Yok, soylemek lazimmis, yok o aksam bir beklemismis, yalan dolan, ivir zivir. Klasik ozguven yoksunlugu, eziklik, baska hicbir sey degil.


ebabil curnatasi
(03.02.20)
çok içip eve dönememe olayını bekarken yapıyordum ama evliyken yapmam, eşimin yapmasını da istemem. göbeğimiz birleşmedi, tabi ki her gece aynı yatağa girmek zorunda değiliz ama ortada geçerli bir sebep olmalı. çocuk değiliz sonuçta.

ayrıca eşinden 'hatunu kafaladım' diye bahsetmen evliliğiniz hakkında fikir veriyor biraz.


elorelia
(03.02.20)
Eşin çok haklı. İçkili araba kullanamayacağınıza göre 4 kişi aynı taksiye binerdiniz. Herkes ineceği yerde inerdi, ücreti paylaşırdınız. Eve gitmemek için bahane olmuş ama çok kötü olmuş. Acilen eşinin gönlünü alıp özür dilemelisin.


blue serenity
(03.02.20)
eşin haklı , ona göre içip durman gereken yeri bilmeliydin.


ladybird
(03.02.20)
@sanguine +1

Sarhos olacagini anladigin noktada icmeyi birakip eve gitmen gerekirdi. Taksiye binseydin, arabani sonra ayilinca gider alirdin.


chitosan
(03.02.20)
jimicik +1. eve gitmek istediğinden emin misin, eşin eve gelmeni istediğinden emin mi. biriniz sorumsuzluk diğeriniz agresyonla aslında başka şeyleri mi dışa vuruyorsunuz? benim aklıma bunlar geldi okurken sori xd


ben eslerin arada 3-4 gun ayri ayri tatil yapabilmesinden yana biri olarak yaziyorum, haksiz degilsiniz ama esiniz daha hakli. ayni sehirde bu sekilde ayri kalmak bana sacma geliyor, ne kadar iceceginizi bilirsiniz. olay yaratmazdim ama bir daha ki sefere adam gibi icmeyi ogren ya da icme.


kassiopeia
(03.02.20)
senin eşin eve kaçta geliyor? misal 21:00. sana bir gün dedi ki, ben şu şu şu sebepten 23:00 de geleceğim. veya bu akşam gelmeyeceğim eve. iş arkadaşımla içtim. sarhoş araba kullanmak istemediğim için eve gelmeyeceğim. sen buna nasıl tepki verirsin ?


csexpert
(03.02.20)
(7)

şarap bozulmuş mu?

yaklaşık üç hafta önce alınmış ve iki haftadır da, ağzı emanet bir kapakla kapatılan (hava almış olabilir) şişe içerisinde dışarıda duran süryani şarabı bozulmuş mudur? dibinde kalandan son bir bardak içeyim dedim ama hayli asidik ve ekşi bir tat geldi.
yaklaşık üç hafta önce alınmış ve iki haftadır da, ağzı emanet bir kapakla kapatılan (hava almış olabilir) şişe içerisinde dışarıda duran süryani şarabı bozulmuş mudur? dibinde kalandan son bir bardak içeyim dedim ama hayli asidik ve ekşi bir tat geldi.
sanat guresi
(02.02.20)
şarap ev şarabı değilse bozulmaz.


mikahakkinen
(02.02.20)
döktüm gitti.


sanat guresi
(02.02.20)
tuz atsaydın sirke olurdu.


mikahakkinen
(02.02.20)
Bozulmuş.


giovanne
(02.02.20)
Gitmiş, geçmiş olsun.
Ayrıca buraya haftada 1 gün bu şarap bozulmuş mu sorusu soruluyor. Koskoca insanlarsınız, yapmayın böyle.

Spekülasyonlar üzerine gelen edit: Bitirin. Kalan bir bardağın nesini içemediniz.


ne yapalım? iki haftada bir mi sorulsun?


sanat guresi
(02.02.20)
:)


giovanne
(02.02.20)
(7)

Gece Ağlamalara Doymayan Kediye Napmalı?

Merhabalar arkadaşlar. 3 aydır bizimle olan, 3 yaşında dişi ve kısır bir kedicik var. İlk zamanlarda gece 4 uyanıp bir yokluyordu ortalığı sonra tekrar uyuyordu. Ne var ki son bir haftadı gece 5 dk bile uyumuyor ve sürekli ağlıyor. Bizim uyuyamamamızı geçtim, komşular da şikayet ediyor.Normalde günd
Merhabalar arkadaşlar. 3 aydır bizimle olan, 3 yaşında dişi ve kısır bir kedicik var. İlk zamanlarda gece 4 uyanıp bir yokluyordu ortalığı sonra tekrar uyuyordu. Ne var ki son bir haftadı gece 5 dk bile uyumuyor ve sürekli ağlıyor. Bizim uyuyamamamızı geçtim, komşular da şikayet ediyor.

Normalde gündüz işteyiz, 5 de evde olup geceye kadar vakit geçiriyoruz bir şekilde ama yatağa girdiğim anda başlıyor ağlama. Kaldı ki gündüz de uyumuyor.

Yavaştan sinir krizi geçirmeye başladım, uyuyamıyorum ve işlerim mahvoldu şu sıralar. Bir yol gösterin lütfen
giovanne
(30.01.20)
iyice oynatıp enerjisini attırmanız lazım :( sevilmelere oynamalara doyamıyordur.


theseachange
(30.01.20)
Baska bi kedi daha alsan eve birlikte oynarlar. Maddi manevi 2. Kedinin sorumlulugunu alabilirsen 2. Kedi guzel olur.


hindistan cevizi
(30.01.20)
yanına kedi alın. beraber oynayıp beraber uyurlar.


sizofren06
(30.01.20)
Son bir haftada ne değişti onu bulun.


prizmatik
(30.01.20)
kızgınlığa giren dişi kedi davranışlarıyla ilgili bilginiz var mı? kedinin bağırmaları ve hareketleri kızgınlığa girmiş kedi davranışlarıyla paralellik gösteriyorsa ikinci bir kedi almadan evvel sahiplendiğiniz kedinin düzgün kısırlaştırılmamış olabileceği ihtimalini değerlendirin, kedinizi veteriner hekime götürün ve bu şüphenizden bahsedin.


Veterinere götürdünüz mü, belki ağrısı sızısı var hayvancağızın.


veterinere götürdük tabii. gayet sağlıklı çıktı. ama kısırlık olayı kafa karıştırdı şimdi. çünkü biz kedisi sahiplendiğimizde bize <kısır> dediler ama operasyon nerede yapılmış, nasıl yapılmış bilen yok :( Kedi kısır ona şüphem yok, çiftleşti ve hamile kalmadı ama işte eksik bir şeyler olabilir mi diye de sormuyor değil insan.


giovanne
(31.01.20)
(4)

Çatlamış ehliyet

Yeni tip ehliyet bayrağın alt tarafında bir cm çatlamış. Herhangi bir yazı filan yok ama değiştirmek gerekir mi ?. Trafik sorun çıkarıyor mu ?
Yeni tip ehliyet bayrağın alt tarafında bir cm çatlamış. Herhangi bir yazı filan yok ama değiştirmek gerekir mi ?. Trafik sorun çıkarıyor mu ?
oylesine sordum
(29.01.20)
sorunun net cevabını ancak emniyet bilir ancak yenilemek istersen ücreti 237 TL.


giovanne
(29.01.20)
eski tip ehliyet var ilk aldigimdan beri aynisi duruyor yillardir, her tarafi paramparca ve bantla yapistirdim, kopmus filan parcalari eksik. kac kez cevirmeye vb. girdim hic bir sey olmadi


sweetoffice
(29.01.20)
Tır kamyon şoförü değilsen, yani ehliyeti takometreye takıp çıkarmıyorsan sıkıntı olmaz.


John Bloor
(29.01.20)
ehliyetim ortadan ikiye bölünmüş durumda ve 2001 de aldım tc kimlik bile yazmıyor, sıkıntı yok.

Ayrıca artık çevirmelerde ehliyet ruhsat sormuyorlar bile, palakaya kendisi bakıyor, ehliyeti de tc kimlik'ten sorguluyor.


kimlanbu
(29.01.20)
(4)

Macbook air/ekran

Dostlar merhaba, bilgisayarın durum bu. Nedir sorun sizce
Dostlar merhaba, bilgisayarın durum bu. Nedir sorun sizce
kojonotsuki
(25.01.20)
Sorun büyük gibi duruyor dostum. Büyük olasılıkla hardware ilgili ilgili bir durum. LCD ekran göçmüş olabilir, düşük bir ihtimal de menteşelerle ilgili bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Açılıp bakılması lazım.


giovanne
(25.01.20)
Gecen hafta benzer bir sorunla gittim (ekran durduk yere pembe oldu, seritler vs cikti) 4200+kdv fiyat cikardilar. Ki bu bozulan ekrani gecen sene servis degistirmisti.

Sokarim boyle ise deyip monitor alip ona bagladim bilgisayari.


brkylmz
(25.01.20)
lcd panelin kirilmis, degismesi lazim.


crucio
(25.01.20)
epey uzun süre önce su dökümle vakası oldu mu? bir arkadaşımınkine su dökülmüştü. 1 sene sonra böyle oldu servise götürdü. sudan cevabını aldı. su içerde kalınca cürütüyormuş. anakartı yanmış denmişti sanıyorum.


fosforlu cevriye
(26.01.20)
(3)

faturalar

2+1 ev...iki kişi kalınıyor.sabah 9 - akşam 5 çalışılıyor.çocuk yok.hafta sonunun yarısı evde geçiyor.ortalama su, elektrik, doğalgaz faturanız ne geliyor?
2+1 ev...

iki kişi kalınıyor.

sabah 9 - akşam 5 çalışılıyor.

çocuk yok.

hafta sonunun yarısı evde geçiyor.

ortalama su, elektrik, doğalgaz faturanız ne geliyor?
edgenabby
(25.01.20)
bizi tarif etmişsin :)

su: 40-50 civarı
elektrik: 110-140 arası
doğalgaz: 400-600 arası


giovanne
(25.01.20)
2+1 evde 2 kişi kaliyoruz evde olsak da olmasak da 24 saat yaniyo kombi minimumda daha soguk olunca aksamlari arttiriyoruz. Cunku ust kat yan kat ve alt katimiz bos. En son 473 lira geldi dogalgaz.

Elektrik kombiyle dogru orantili 130 lira geldi.
Su 48 lira geldi.
Internet 75 tl.


hindistan cevizi
(25.01.20)
Su 30
Elektrik 70 civarı
Doğalgaz merkezi sistem 230 TL

Yer, Ankara.


elorelia
(25.01.20)
(8)

tüvtürk muayene numarası nedir?

Geçenlerde bir otomobil aldık, aracın zorunlu muayene kağıdını ya vermediler ya da bir yerde düşürdüm, ruhsatta yok çünkü. anladığım kadarı ile aracın ruhsatında artık "şu şu tarihe kadar muayene geçerlidir" yazmıyor. Ben de ajandama not almak için muayene bitiş tarihine nette ulaşayım dedim e-devle
Geçenlerde bir otomobil aldık, aracın zorunlu muayene kağıdını ya vermediler ya da bir yerde düşürdüm, ruhsatta yok çünkü. anladığım kadarı ile aracın ruhsatında artık "şu şu tarihe kadar muayene geçerlidir" yazmıyor. Ben de ajandama not almak için muayene bitiş tarihine nette ulaşayım dedim e-devlet uygulaması üzerinden tüvtürk "muayene numarası" soruyor.
elimde sadece aracın ruhsatı varken zorunlu muayene bitiş süresini nasıl öğrenebilirim? teşekkür ederim.
r evolution
(25.01.20)
www.tuvturk.com.tr

Burdan plaka ile sorgulayabilirsiniz


efruz
(25.01.20)
sayın @efruz orada da "muayene rapor numarası" ben bu numaranın ne olduğunu soruyorum, ve sadece ruhsatta bulunacak bilgilerle bu sorgulamanın yapılıp yapılamayacağını soruyorum.
yani elimde son muayene raporu olsa zaten muayene geçerlilik tarihi de olur, haksız mıyım?


r evolution
(25.01.20)
efruz’un gönderdiği linkten sadece plaka ile sorgu yaparsan bir önceki muayene tarihini öğrenebilirsin. o tarihin +2 yılı yaptırman gereken son muayene tarihidir.


Northern Mariner
(25.01.20)
tüvtürk'ü arayarak ancak.


giovanne
(25.01.20)
sadece plaka kısmını gir ve doğrulama kodunu yazıp sorgula, rapor numarası kısmını boş bırak.

Son muayene tarihini gösterecek bu şekilde.


John Bloor
(25.01.20)
linke plakayı yazınca "muayene kaydına rastlanılmamıştır" diye bir yanıt aldım. ruhsat üzerindeki geçerlilik tarihi nisan 2018. aracı kasımda şehir dışından aldım, kaskosu yoktu yaptırdım. aracın muayenesiz olma ihtimali var mı?


r evolution
(25.01.20)
Şehir dışından alınca plaka değiştin mi?

Belki plaka değişiminde sistem tırtlıyordur, eski plakayla dene bir de.

Ve evet muayenesiz olabilir, gider yaptırırsın ve bir miktar ceza ödersin.


John Bloor
(25.01.20)
Evet, plaka değiştirdim. yanıtlar için çok teşekkür ederim.


r evolution
(25.01.20)
(19)

9 Bin Lira farkla dizel seçim alır mıydınız?

Senelik 10 bin km civarı kullanıyorum.Benzinli alırsam 9 bin lira cebimde kalacak.Bir de benzinli 1.2 motor, oradan da bi vergi avantajı oluyor.Dizel 1.5 motor.
Senelik 10 bin km civarı kullanıyorum.

Benzinli alırsam 9 bin lira cebimde kalacak.

Bir de benzinli 1.2 motor, oradan da bi vergi avantajı oluyor.

Dizel 1.5 motor.
msb
(24.01.20)
benzinli alır lpg taktırırdım.


Dizel almazdım, benzinli finansal olarak daha mantıklı görünüyor


azeroth
(24.01.20)
benzinli


MtKrt
(24.01.20)
net dizel alırdım


basond
(24.01.20)
net benzin.


acan99670
(24.01.20)
Senelik 10k km için çok mantıklı görünmüyor dizel


chavezding
(24.01.20)
dizelin hiçbir mantığı kalmadı artık. havayı leş gibi kirletmesi ayrı, maddi açıdan da bir numarası kalmadı.

benzin. +1

lpg'siz benzinli araç kullanıyorum.


avianthem
(24.01.20)
Senelik 10 bin km kullanıyorum ben de, benzinli aldım, lpg bile taktırmadım.


Tartışmaya kapalı
Benzin
Lpg falan aman aman
Zaten 1.2
Hiç düşünme benzinli al geç


otopsicocugu
(24.01.20)
Hangisini alayim diye bir sey dusunmem bile.
Hangisini almali diye bir sey yok burada, alınacak olan benzinli net.


stavro
(24.01.20)
Yıllık 15 bin’in altının (hatta son dönemlerde 20 bin) dizelin bir olayı kalmadı.


giovanne
(24.01.20)
sene 2020 ve hala dizel araba almalimiyim sorulari ile bizi uzuyorsun kral.
tabii ki benzinli alacaksin.


turbo sadık
(24.01.20)
Almazdım.

Benzin iyidir


jamiro
(24.01.20)
kısa mesafelerde motor sogukken kullanıyorsam direk benzinli alırdım, zaten yakıtı kafa kafaya olacaktır.

diğer türlü az km de olsa dizel alınırı cünkü 1.5dizel gercekten cok başarılı.


nuisance
(24.01.20)
dizelin servis bakımı maliyetli. motor çabuk ısınmaz, ısınana kadar bir miktar fazla yakar, klima varsa motor ısınana kadar soğuk üfler, bakımı parçası ıvır zıvırı her yerde bulunmaz.

benzinli aracı anadolunun en ücra köyünde bile tamir ettirebilirsiniz, motoru çabuk ısınır, kliması da çabuk ısıtır, bakımı ıvırı zıvırı yakında bakkalda bile bulunacak neredeyse. lpg ile neredeyse kafa kafaya yakıt maliyeti elde edebilirsiniz. aradaki farkı dizele vereceğinize çok iyi bir lpg kiti taktırabilirsiniz.


Tears of Devil
(24.01.20)
Senede 10.000 yapsam v8den aşağı inmem (benzinli)


rezilrusfaadam
(24.01.20)
Araç marka ve model belirtilse daha sağlıklı bir yorum yapılabilir. 1.2’den kasıt tsi mi? Ki çok yakar. 1.4 tdi polo ve 1.4tsi golf’e binen birisi olarak kesinlikle dizel derim. Gaziantepte yaşıyorum golf ile km 80 kuruşun altını görmedim. Polo ile bu tutar 40-45 kuruş arası gidiyordu. 1.2 tsi manuel polo kullanan arkadaşım 75 kuruştan aşağı yakmadığını söylüyor ki kendisi mesai arkadaşım. 9bin sizi yormayacaksa dizel derim ama dediğim gibi model belirtirseniz daha sağlıklı olucak değerlendirmeler. Bakım olayına gelirsek birini 350 liraya diğerini 200 liraya yaptırırsınız astronomik farklar yok diye düşünüyorum.


odiyus
(24.01.20)
dizel şehir içi 5.5, benzinli ise 7.5litre yakacak. aradaki 2 litre farkın şu an maliyeti 100 km için 17tl - 10k için yılda 1700tl.

dizelin bakım masrafı, partikül filtresi gibi faktörleri düşününce benzinli almak daha mantıklı görünüyor.


orpheus
(24.01.20)
Ben direkt benzinliği secerdim ki yillik 20bin km için bu tercihi yaptım.


kolaygelsin
(25.01.20)
(11)

Birisinin Yerine Göz Diktim Ama ??

Selamlar. ofiste 6 masa var. Benim masamın üstünde klima var ve kışın bu klima beni mahvediyor. Ofisteki hocalarımızdan birisi kavgalı bir şekilde ofisi terk etti. Kendisini de severdim, janti bir abimizdi. Masası klimadan uzak, güzel bir masa. Şimdi labın sahibi hocaya gidip de “ben o masaya geçsem
Selamlar. ofiste 6 masa var. Benim masamın üstünde klima var ve kışın bu klima beni mahvediyor. Ofisteki hocalarımızdan birisi kavgalı bir şekilde ofisi terk etti. Kendisini de severdim, janti bir abimizdi. Masası klimadan uzak, güzel bir masa. Şimdi labın sahibi hocaya gidip de “ben o masaya geçsem, klima altında mahvoldum” desem, gerek ayrılan janti abimiz, gerek sorumlu hoca bana laf eder mi? Daha 1 hafta oldu ayrılalı bu arada.

Danke
giovanne
(20.01.20)
Klima evrensel bir sorun Kurtulmak için yek çare o masaysa ayıp olmaz bence.


sakın yapma. klimanın altında hastalıktan ölsen de janti bir abinin kutsal masasını korumalısın.


inekadam
(20.01.20)
janti abin önümüzdeki hafta geri dönmeyecekse masayı bir yas tutma yeri ilan etmenin manası yok. git söyle otur.


viyana kangurusu
(20.01.20)
gecebilir miyim diye sor
gec
ayrılan adama ne ofisten
sorumludan teyit al
yürü


kingcyrax
(20.01.20)
Labin sahibi olan hocaya sor, sonra da gec o masaya.


chitosan
(20.01.20)
Adamın kesin olarak ayrıldığından eminsen neden olmasın, ama adam 2 gün sonra geri dönüp de seni masasında bulursa olacaklar pek hoş olmaz.


elikası
(20.01.20)
Labin sahibi hocaya gidip janti abi artik yok ben varim de ve masaya gecip fiyakali ama biraz yamuk otur. Mesaji alir kanimca.

Yasadiklarimdan ogrendigim bir sey varsa 1 hafta icinde sen gecmezsen baskasi o masaya gececektir.


Kirmizibavul
(20.01.20)
@kirmizi aynen öyle, şu an diğerleri geçmeyi düşünüyormuş cidden.


giovanne
(20.01.20)
aynı günün öğleden sonrası tamamen geçmiş olurdum. dakika vakit kaybetmem.


draconas
(20.01.20)
Ben olsam ayrılan adamın eşyalarını toplamasına yardım eder hızlıca kalksın gitsin diye. Dakka durmazdım +1


avatar is back
(20.01.20)
tabii ki konuş
hatta elini güçlendirmek için doktordan bir yazı bile alabilirsin
direkt klimaya maruz kalmamalıdır şeklinde
böylce bu yer olmasa bile başka yer düşünürler


superb
(20.01.20)
(2)

Kaybolan ehliyeti cikartmak 240 TL olabilir mi?

Arkadaslar selamlarCuzdanim calindi kimlik ehliyet hersey gitti nufus mudurlugune ehliyet cikartmak icin gittigimde gorevli "aile hekiminden belge, biyometrik fotograf ve 240 tl ptt'ye" yatirmami istediler. Bana cok sacma geldi halihazirda ehliyeti olan biri olarak sadece bir karta 240 TL vermek. Bu
Arkadaslar selamlar
Cuzdanim calindi kimlik ehliyet hersey gitti nufus mudurlugune ehliyet cikartmak icin gittigimde gorevli "aile hekiminden belge, biyometrik fotograf ve 240 tl ptt'ye" yatirmami istediler. Bana cok sacma geldi halihazirda ehliyeti olan biri olarak sadece bir karta 240 TL vermek. Bu bilgi dogru mu yoksa memur mu bilmiyor? Bilgi verebilirseniz cok sevinirim
eskili
(19.01.20)
Ne yazık ki doğru. Harç ücreti alıyorlar, geçen yıl 200 liraydı bu sene %20 zam geldi ve 240 tl oldu.


giovanne
(19.01.20)
kaybolan ehliyetin eski tip ise 15 liraya kurtarma şansın var. yeni tip ehliyetlerdense kayıp/çalıntı durumda da harç ödemesi istiyorlar.


hadsafhada
(19.01.20)
(5)

True Dedektif Nasıl

Malum daha önce mindhunter'ı sormuştum. gelen yorumlardan sonra izlemedim.Ben akıcı dizi seviyorum, sahne başına 3-4 saniye olacak, olmadı dark gibi bulmacamsı olacak. Beyin yakalacak, n'oluyor lan diyeceksin.Bunlar da olmadı gossip girl, white collar gibi olacak. Aydınlık, ferah, mutlu. Bu dizi akı
Malum daha önce mindhunter'ı sormuştum. gelen yorumlardan sonra izlemedim.

Ben akıcı dizi seviyorum, sahne başına 3-4 saniye olacak, olmadı dark gibi bulmacamsı olacak. Beyin yakalacak, n'oluyor lan diyeceksin.

Bunlar da olmadı gossip girl, white collar gibi olacak. Aydınlık, ferah, mutlu.

Bu dizi akıyor mu yoksa messiah gibi kasıyormu
mete kudur
(18.01.20)
Bir dizi ne kdar akabilirse bu dizi o kadar akıyor.


giovanne
(18.01.20)
harika


cureforlove
(18.01.20)
True detective'in ilk sezonu gelmiş geçmiş muhteşem sizi sezonlarından biri bence. Gelgelelim bu diziyi akıcı olarak tanımlamam. Diyaloglar, durağan sahneler dizinin çoğunluğunu oluşturuyor; durup üzerine düşünme de gerektiriyor. Kesin izle ama şu soruda aradığın dizinin bu olduğunu düşünmüyorum.


Bruce
(18.01.20)
Bilmiyorum izledin mi ama bence ilacın fargo


bana çok yavaş geldiği için izleyemedim ki, bu kadar beğeniye rağmen başlayıp 2-3 bölümde bıraktığım çok az dizi vardır. mindhunter'a başladım ama 4 bölüm oldu hala bir yere gitmiyor diye bıraktım.
akıcılık istiyorsanız benzer konseptte the killing tavsiye ederim.


halanne
(18.01.20)
(10)

Mazot Parasını Ödedik Ama Depo Almadı??

diyelim ki 250 liralık mazot alalım dedik, gittik kredi kartı ile ödedik ama depo almadı, 150 lirada fullendi. Bu durumda ne oluyor?
diyelim ki 250 liralık mazot alalım dedik, gittik kredi kartı ile ödedik ama depo almadı, 150 lirada fullendi. Bu durumda ne oluyor?
giovanne
(13.01.20)
Amerika'da kartina iade oluyor fazla olan tuta4. Ya da iceri girip aliyorsun.

Turkiye'de sistem oyle degil ki? Monitorde senin depo numaran sonunce (benzin verme bitince) aliyor parayi?


brkylmz
(13.01.20)
Önce pompacı, sonra kasada duran adam, sana "mal mısın amk sen" der gibi bakıyolar, sonra mecbur çıkarıp 100 lira veriyolar.


Hakan1980
(13.01.20)
@hakan'a iyi ornekleri denk gelmis. Karti nakite cevirmek icin kullanilmasin diye, islemi iptal edip yeniden cekerler muhtemelen.


brkylmz
(13.01.20)
Denedim. Nakit istemedim, bir kart gibi bir şeye yükletip sonra kullanmak üzere ayrıldım.

Nakit olayına küçük meblağlar için sıcak bakıyorlar ama fazlası sıkıntı.


giovanne
(13.01.20)
Pompanın durmasını bekleyip orda ekranda kaç görünüyorsa onu çeliyorlar normalde. Sen şu kadar çekin deyince çeker. Sana fişini verir. Pompacıya gidersin. Sonra kuzu kuzu gelip fazla çekildi iptal edip 150 çeker misin dersin


efruz
(13.01.20)
Genelde nakit olarak üstünü veriyoruz. Adamına göre de değişiyor ters biri ise bir adama işlemi pos makinesinden iptal edip tekrar çekiyoruz. Tutum önemlisi insan olana her yer Paris.


mak
(13.01.20)
aklima kalan 100 liralik mazotu bir bidona doldurup yanima almak geldi :)


kredi kartı işlemleri pos makinasından iptal edilebilir.bu başka alışverişler için de geçerli bu arada. bir sıfır fazladan yazmak gibi hatalar olabiliyor.


orpheus
(13.01.20)
diyelim dediğinize göre olay yaşanmadı diye farzediyorum. o yüzden eu daki örneği anlatayım: kartı takarsınız, debit kart kullanıyorsanız önce şifre girer sonra kartı alırsınız. kredi kartı kullanıyorsanız şifre sonrası yüklü bi provizyon koyar (100 euro gibi) dolum tamamlandığında masraf neyse karttan o çekilir. ama kredi kartı kullanıldıysa o provizyon 1 hafta sonra kalkar/iptal olur.


sttc
(13.01.20)
EU’daki örneği anlatayım 25€ çektirdim 20€ aldı 5€ nakit verdi. Her EU ayni degil.


Mcfly
(14.01.20)
(10)

Bu koşullar altında ev almak hayal mi?

Merhaba. Karı koca çalışıyoruz, devlet işindeyiz. Eve aylık ortalama 13 bin lira giriyor. 80 bin lira birikmişimiz var. 70 bin lira da birimizin ailesi veriyor, totalde 150 bin lira ediyor. Baktığımız evler ortalama 450 bin ile 550 bin tl arasında. Şu an oturduğumuz evin ise kirası 2000 tl.Tek probl
Merhaba. Karı koca çalışıyoruz, devlet işindeyiz. Eve aylık ortalama 13 bin lira giriyor. 80 bin lira birikmişimiz var. 70 bin lira da birimizin ailesi veriyor, totalde 150 bin lira ediyor. Baktığımız evler ortalama 450 bin ile 550 bin tl arasında. Şu an oturduğumuz evin ise kirası 2000 tl.

Tek problem şu: birimiz 3 yıl sonra işsiz kalabilir/ daha düşük ücretle çalışabiliriz.

Riske girip 0,79'tan faydalanıp 300 bin lira kredi çekilir mi yoksa beklemek, biraz daha para biriktirmek mi gerek?
giovanne
(12.01.20)
Al, olmadı satarsın zaten. Evin değerinin artışı faiz zararını karşılar.


antihero
(12.01.20)
ilk eviniz için biraz daha uygun bütçeli seçeneklere bakın bence. borcunuz bitince ya da hafifleyince upgrade edersiniz. bir anda bu kadar yüksek riske girmekten daha mantıklı gibi.


cowboy
(12.01.20)
@cowboy +1
Daha küçük ev alın diye öneririm ben de. Ciddi bir kredi miktarından bahsediyoruz. Bence bütçeyi kısıp ikinci eviniz için para biriktirmeye devam etseniz daha karlı olursunuz. Hayırlısı olsun inşallah.


Bu soru çok kişisel ve cevaplanması için veriler yeterli değil. Şimdi bu ev alma olaylarının birkaç sac ayağı var.

-alacağınız evin değeri/kira bedeli
-alacağınız evin bulunduğu semt / yaşadığınız semt
-Evin değeri / Sahip olduğunuz para
- ve Evin değeri / Aylık ödeme gücü durumu


Tüm bu verilerden sonra bile hayat biçimiyle alakalı bir soru da eklenecek. ''Beklentin ne?''

Mesela ben olsam: 500k değerinde bir mal için 150k param varsa o riske girmez para biriktirmeye devam ederdim, ama ben fazla(çok fazla) garanticiyimdir. Benim karakter tipime uygun bi' refleks değil bu b-c planını olmadan bütün sermayeyi bi' şeye gömmek. Ama mesela standart memur refleksidir, bütün sermayeyi bi' eve/arabaya/yazlığa gömmek işte bu kültürel hayat beklentisi ile alakalı.


şimdi 10 yıl vadeli 300k kredi çekerseniz eğer, sanırım kiranızın 2 katı kadar bi' ödeme planınız oluşacak.
bu durumda evin konumu sizin yaşam standartınız ve bu x2 kirayı ödeme/ödeyememe gücü yeni soruları getirecek.

mesela 3 yıl sonra geliriniz ne kadar düşecek ? diyelim ki yarıya bölündü. bugünkü şartlarla yaşam standartınızı daraltarak 6.5k kazanıp 4k kredi ödeyebilir misiniz ? ödeyebiliyorsanız eğer problem yok. ya da beklediğiniz kazanma/ödeme miktarını yaşam standartlarını düşürerek sağlayabilir misiniz ?

Ev sahibi olmak için buna değer mi ? Çünkü bu tür durumlarda genelde yaşanılan semtten de uzaklaşılması gerekir. Genelde kira masrafına ayırdığımız paralarla oturduğumuz evleri krediyle pek alamayız. Ama sizin kira ödemeniz gelirinize göre düşük sanırım siz oturduğunuz yerden ev almayı düşünüyorsunuz. Bu ulaşım ve mahalle konforunuzu değiştirmeyecektir ama acaba muğlaklık ve istek -ikisi de aynı anda varsa biraz daha semtten kaçarak/uzaklaşarak fiyatı daha düşük evlere mi bakmak gerekir ?

Evin ilerleyen zamanlardaki değerinin ne olacağı ise zaten tamamiyle konumuyla alakalı. her halükarda banka faizinden daha fazla getirecek diye birşey yok. öyle olsa bankalar kredi satmaz ev alıp satarlardı. Meşhur ekonomi hikayesi bu; ''ekonomide 1 yıl sonrayı bilebilseydim şu karşıdaki parka benim heykelimi dikerler''. ev kesinlikle faiz maliyetinden fazla getirir diyemeyiz. bu kredi çekip altın alayım altın daha fazla getiriyor demekle aynı şey. Bankaların bunun önüne geçen sistemleri var zaten.

Değeri düşen evler de biliyorum ben. Hatta çok fazla sayıda biliyorum öyle 3-5 değil.
Öngörülen değeri yakalayamayan evler de biliyorum. (barter'la aldığımız ancak asla anlaşılan fiyata satamadığımız- bu barterın kaderinde var gerçi de)

Şimdi bir diğer konu da evin değerleme değerinin(5'te biriydi sanırım en son) bir kısmını zaten nakit ödemek zorundasınız. onun üzerine de kredi ödemelerine başlayacaksınız. Kredi vadeniz ne kadar uzun olursa ödeyeceğiniz fazladan faiz de o kadar yükselmiş olacak. Vadeyi kısaltırsanız da aylık ödeme güçlüğünün leveli artacak. E o zaman optimum dengeyi bu rakamlarla tuturmanız çok zor.
çünkü zaten sizin hazırda istediğiniz ev değerinin maksimum %30u var. Bir de bunun bir kısmı aile yardımı. Kredi öderken ortaya çıkabilecek major aksiyonlar sizi çok hızlı dara düşürecektir. Hayat kalitenizden ödün vermeye başladığınız an aile ilişkileri de sekteye uğrar ki bu kısmı tecrübeyle sabit. işler iyi gitmediği anda, o iyi gitmeyen işlerden kaynaklanmadığı düşünülen ama zamanlaması manidar olan problemler peyda olur hep. o yüzden alınacak gayrimenkul'ün -ki bu size gelir getirecek birşey değil kullanacağınız birşey- en fazla %30 bedeline sahip olup üzerini krediyle tamamlamak bana pek yapılması gereken davranışmış gibi gelmiyor eğer bi' tüyo v.s almadıysanız.

Ama şu olabilir, bulunduğunuz konumdan biraz uzaklaşıp daha düşük bedellere ev sahibi olma durumu varsa o mantıklı olabilir. kiradan kurtulursunuz, hayat standartınız sosyal/mutfak harcamalarınızla değil de ulaşım-yol süresi kısmında azalır-ama konfor sağlanırsa eğer buna alışılıyor- ve kendinize ait olan bi' eviniz olur. bu da şu demek. mesela 2000 lira kira ödeyip 4000 lira kredi vererek o evi almak yerine, aylık kirası normalde 1200 lira olan evi almak gibi.


mete kudur
(12.01.20)
Çocuk varsa girmeyin ya da dusunuyorsaniz Benim diyecegim de bu.


monkey
(12.01.20)
mete kudur adli kullanicinin dediklerini iyice degerlendirin, cok guzel aciklamis.

ben diyorum ki; 300 bin kredi mi cekilir ya? kac yil boyunca onu mu odeyeceksiniz? allah korusun birinizden biri vefat ederse yandiniz yani.

babamla annem ev almislardi eskisehirde, 60 binlik kredi cekmislerdi faiziyle 90 bin olmustu. ev annemin ustuneydi. babam vefat etti. ben cocuktum o zamanlar. annem cok zorlandi oderken. annem de devlet memuruydu babam da. eve toplam 4 bin gibi bir para gidiyordu babam sagken. 2006 ya da 2007 yili bu.

ev sahibi olunca ne oluyor? 2 bin kira gayet iyi eve giren paraya gore. faturayla falan 9 bin size kaliyordur. mis gibi yasayin gecin iste.

o kadar yuksek miktarli kredileri zenginler cekiyordur, kisa surede odeyebilecek kisiler. internetten bi hesaplattim da aylik taksitleri ne oylee. bir de 120 ay vade ne demek? omrunuzu kredi odeyerek mi gecireceksiniz?

sirf eviniz olsun diye harcamanizdan kisip, sikici ve zor bir hayat mi yasayacaksiniz?

eviniz olunca ne oluyor?

para cok mu geldi? kendi keyfine harcayasin yok mu? cocugun varsa ya da yapacaksan cocugun icin biriktir. cocukla isim olmaz diyorsan git bagis yap falan.

500 bine alacagin ev de kiytirik bir evdir zaten eger istanbul ise. ben kadikoyde 2+1 bir evde oturuyorum, bir odasinin cami apartman bosluguna bakiyor. 3 yil once ev sahibim bu evi 500 bine almis insaattan. asiri gereksiz.


batlegolas
(12.01.20)
@batlegolas hocam sırf evimiz olsun diye atılan bir adım değil. kira ödemek sonsuz bir eylem ve ne yazık ki makul kiralar istenmiyor evlere göre. Ankara son yıllarda bu işin bokunu çıkardı. Bu sebeple kendimizi bir sonsuz döngüde kira öderken bulmak yerine 7-8 yıllık bir ödeme planı ile kökten bu problemi çözmeyi amaçlıyorum

Haa 450 değil de 400 binlik ev olur, 300 değil de 200 bin kredi çekilir vs. düşünülebilir ancak bu konjüktürde bence <evin olacak da ne olacak> sorusu ancak maaşına kira yardımı yapılan bir çalışan için makul bir soru olabilir :)


giovanne
(13.01.20)
yapıştırıp geçin hocam, peşinat + ödeme gücü uygun görünüyor.


nuisance
(13.01.20)
yahu aylık toplam geliri 13 bin lira olan ve 150.000 nakit çıkarabilen çift bile ev alamıyorsa biz ölelim.


elorelia
(13.01.20)
300 bin kredi için 10 yılda aylık ödeme 4300 TL, eve ayda 13 bin giriyor. Dakika düşünmeyin.

"3 yıl sonra düşük ücretle çalışabiliriz" 3 yıl sonra bile eve hala 10 bin lira girse yine geçinirsiniz.

3 yıl boyunca 80 bin lira kira ödeyeceksiniz, bunu da düşünün.


John Bloor
(13.01.20)
(4)

Gaz mı ya da ne?

Babamın karnında hiç geçmeyen bir sancı var. Kaç doktora gitti ama nafile. Bağırsaklara bakıldı kolonoskopiyle bir şey yok ama aşırı derecede gaz var demişti birçok doktor. Gaz sürekli sancı yaptırıyor olabilir mi?Mide fıtığından ameliyat oldu 5 sene önce. Dahiliyeye gitti göğüse gitti ürolojiye de
Babamın karnında hiç geçmeyen bir sancı var. Kaç doktora gitti ama nafile.
Bağırsaklara bakıldı kolonoskopiyle bir şey yok ama aşırı derecede gaz var demişti birçok doktor.
Gaz sürekli sancı yaptırıyor olabilir mi?
Mide fıtığından ameliyat oldu 5 sene önce.
Dahiliyeye gitti göğüse gitti ürolojiye de gitti hepsi ilaç yazıyor ama ciddi bir şey olsa ilaç yazıp yollamazlardı diye düşünüyorum.

Bu gaz için napabiliriz ya ilaç zaten kullanıyor :(
Kediyi üzdün
(11.01.20)
İşinize yarar mı bilemem ama kimyon gaza iyi geliyor


r evolution
(11.01.20)
rezene çalyı çok rahatlatıyor. düzenli probiyotikli yoğurt tüketimi de çok işe yarar.


theseachange
(11.01.20)
Hocam böyle bir şikayet için bitkisel çözümler denemek nafile. Gastroenteroloji zahmetli bir dal. İyi bir hekime görünmelisiniz. İki hekimin yaptığı kolonoskopiler arasında bile çok fark olabilir.


giovanne
(11.01.20)
kaliteli bir probiyotik kullanın. baya pahalılar ama iş görüyor.


orpheus
(11.01.20)
(4)

İkini el ev, evin fiyatını ne kadar düşürür?

Daha doğrusu böyle bir oran vs. var mıdır? Örneğin aynı semtte benzer özellikli iki ev düşünelim, biri sıfır ev, fiyatı 550 bin lira, diğeri de henüz 1 yıl oturulmuş bir ev, içi iyi durumda.Biz alıcı tarafındayız, ona göre yorum atın lütfen :)
Daha doğrusu böyle bir oran vs. var mıdır? Örneğin aynı semtte benzer özellikli iki ev düşünelim, biri sıfır ev, fiyatı 550 bin lira, diğeri de henüz 1 yıl oturulmuş bir ev, içi iyi durumda.

Biz alıcı tarafındayız, ona göre yorum atın lütfen :)
giovanne
(09.01.20)
sıfır evi alırken alıcı 0,79 dan, kullanılmış olanı alırken 0,99 dan kredi kullanıcaktır. Bu bile kredi miktarı ve vadesi ne göre evin fiyatında 20-30 bin TL fark edebilir.


paudi
(09.01.20)
@paudi eğer tapuda daha önce satış işlemi olmadıysa yani tapu ilk sahibinde duruyorsa, yine 0,79 kullanabilir.


giovanne
(09.01.20)
1 yıldır oturulan ev daha değerlidir, varsa ufak tefek eksikleri giderilmiştir, karşınıza akıntı sızıntı kötü malzeme kullanımından doğan zararlar gibi sürprizler çıkmaz.

Elektriği suyu gazı tapusu tamamdır, kışın soğuk mu yazın böcekli mi aidatı ne kadar bilmemne hepsi bilinir.

Sıfır ev dünyanın başka yerlerinde güzel olabilir, ülkemizde kazı kazan gibidir ne çıkacağı belli olmaz, ben olsam 1 yıllık daireyi tercih ederim.


kambek
(09.01.20)
ikinci el evi alirken adam cikiyorum cikacagim soyle oldu boyle oldu diye sizi oyalayabilir islerinizi aksatabilir. sifir ev cart diye girebilirsiniz (birebir yasadim ikinci elde)

ikinci elde bazi esyalar asinmis, eskimis, sorunlu olabilir. sifirda kullanilmadigi icin bozulmus tikanmis seyler olabilir ama asinmis esya yoktur.

ikinci el kullanildigi icin daha cok temizlik gerektirebilir.

hayirli olsun


azeroth
(09.01.20)
(7)

Kedi Gecenin 4ünde Miyavlamaya Başlıyor

Kendisi 3 aydır bizimle. Bir ara düzelmişti, sabah 7-8’e kadar uyuyordu ama son 1 haftadır gene coştu. Gece 4 uyanıyor ve başlıyor miyavlamaya. Gidip oynamak gerekiyor yoksa devam ediyor. Alışsın diye gitmesem bu sefer komşular şikayet ediyor. Ne bok yesem bilmiyorum. Yatmadan oymuyorum, hoplayıp zı
Kendisi 3 aydır bizimle. Bir ara düzelmişti, sabah 7-8’e kadar uyuyordu ama son 1 haftadır gene coştu. Gece 4 uyanıyor ve başlıyor miyavlamaya. Gidip oynamak gerekiyor yoksa devam ediyor. Alışsın diye gitmesem bu sefer komşular şikayet ediyor. Ne bok yesem bilmiyorum. Yatmadan oymuyorum, hoplayıp zıplıyoruz ama nafile. Günlerim mahvoldu resmen, işte uyuyorum, yaptığımdan bir halt anlamıyorum.

Bunun bir dermanı yok mu a dostlar? Tabii ki sihirli bir değnek aramıyorum ne var ki kedisi olan milyonlar bunun bir çözümünü bulmuştur diye düşünüyorum.

Danke.
giovanne
(08.01.20)
daha küçük sanırım.
gece uykudan önce oynamakla enerjisini atamaz.
yetmez yani.

uyku saatlerini değiştirebilirsiniz.
öğleden sonra, akşam uyutmayın.
gece leş gibi uyur.
ama uyutmamak da çok zor, yani 1-2 gün buna ayırıp sürekli ayakta tutun, oyun oynatın, gerekirse uyurken uyandırın.
uyku düzeni geceye kayar.

edit:
iki kedi olsa daha az sorun olur +1


blatta hiberna
(08.01.20)
Bizim kedi öyle alışıyodu 3-4 gün gündüzleri hiç uyutmadım geceleri uyusun diye alıştı gece uyumaya gece uyanınca kendi kendine oynuyor miyavlamadan sonra tekrar yatıyor


Boris
(08.01.20)
kedi tek başına ise sorun tabi, yanına arkadas alırsanız gun içerisinde enerjisini atabileceği, sosyalleşebileceği biri olur. hayvanları evde bütün gün tek başına bırakınca bunalıma giriyorlar


monicapp
(08.01.20)
Yanında uyusa belki oyun istemez seni görüp uyumaya devam eder.


Topalordek
(08.01.20)
@Topalordek hocam zaten 3-4 saat uyuyorsa bunun 2*3 saati bizim yatağımızda geçiyor.


giovanne
(09.01.20)
alıştırmayın gece 4 te uyanıp oynamaya. bizim yatak odasının kapısı ilk günden beri kapalı bi iki gün gelip kapıda miyavladı şimdi alıştı bir şey yapmıyor.

kendi bölgesinde bir sürü oyuncağı var gece bazen onlarla oynuyor duyuyorum. onun haricinde genelde pencereden dışarı izliyor.

komşular şikayet edince de kanıtlayın lan benim kedinin ses yaptığını de :D


kablelvuku
(09.01.20)
@kablel oyuncakla falan oynamıyor zalım :/


giovanne
(09.01.20)
(18)

kedi maması ne kullanıyorsunuz?

bonacibodan devam etmeyi düşünüyordum kız severek yiyor ama sözlükte falan cok gömmüşler temizmama mamalarını, ikilemde kaldım. siz ne kullanıyorsunuz?
bonacibodan devam etmeyi düşünüyordum kız severek yiyor ama sözlükte falan cok gömmüşler temizmama mamalarını, ikilemde kaldım. siz ne kullanıyorsunuz?
pegi
(06.01.20)
bonacibo kullanıyorum. sorun yaşamadım 2 tane sağlıklı 2 yaşında kedim var.


lucky strike
(06.01.20)
Mamacilarda kilosu 12 liraya mico ya da mito marka mamalar var. Bizim veteriner de, veteriner arkadasim da bu mamalar iyi degil, sokak kedilerine verirken bile iyi etmiyoruz, tuketmeleri bobrek problemlerine sebep oluyor dedi.
Tuz miktari fazla oldugu icin severek yiyormuş kediler. Ama sevmeleri iyi olduğuna kanit değil.

Temizmama nin sitesine baktim, mico nun ne kadar iyi bir mama olduğunu yazmışlar, aynı şeyleri diger marka için de yazmışlar.

Ben de güvenmedim o yuzden.

6 aylik olana kadar royal canin ve proplan ile besledim ama kilosu 50liraya yaklaşınca felicia ya düştüm. Kilosu 26 lira gibi bir şey. Hem evdekine hem de dışarıdakilere felicia veriyorum. Arada bir evdekine proplan vermeye devam ediyorum.


biseysorcaktim
(06.01.20)
kuru mama olarak: purina one somonlu kısırlaştırılmış kedi maması
yaş mama: schesir, n&d

haftada bir haşlanmış yumurta, tavuk vs. yer. kendisi dışarı da çıkan bir kedi olduğu için arada kuş falan yakalıyor. yazın da çekirge, kertenkele, cırcır böceği vs. avlar, kimisini yer kimisini de bize hediye eder.


surprise
(06.01.20)
Proplan


elorelia
(06.01.20)
taste of the wild, pro plan, acana


9kuyruklukedi
(06.01.20)
Royal canin veriyorum. Ama evde balık-tavuk-kırmızı et yaptığım zaman da kemiksiz birer parça veriyorum mutlaka. Bazen yoğurt veriyorum. Bazen yediğim salataya sulanıyor biraz veriyorum marul yiyor. Daha 5 aylık.


megalomaniac
(06.01.20)
Proplan kısır maması kullanıyoruz. Felix, Proplan vs yaş mama veriyoruz ara sıra.


kobuzchu kiz
(06.01.20)
Proplan ya da n&d


logic
(06.01.20)
Nd


baal
(06.01.20)
Nd, acana


giovanne
(06.01.20)
Ben temizmama ya cok guvenemiyorum bu kadar hayvan sahibi midesinde bobreginde karaciğerinde sorun oldu tuy doktu vs diyosa vardir bi sey gibi geliyo. Bu sikayetler de son 1 2 senedir cikti o yuzden formulasyonu degistirdiler diye dusunmustum ama hayir ayni formulu kullaniyoruz diye geri donus yapmislar benzer dusundeki insanlara da.

Ben param oldukca hills aliyorum sokaktakilere yavru kedi mamasi aliyorum. Yetiskinler de yiyebiliyo sorun olmuyo diye. Proplanda indirim görmüştüm kucuk paketlerinde markamama.comda onlardan alicam bu sefer.

Arada da tavuk haslayip filan veriyorum denk geldikce.


hindistan cevizi
(06.01.20)
Evde 3 tane kedim var. Trendline verin gecin. Kilosu 10 tl. Biz de bi dunya katkili urun tuketiyoruz kedi icin de kilosu onlarca liralik urunlere gerek yok bence.


msb
(06.01.20)
Proplan kısır+1... ama kilosu 50 lira olmuş. Daha ucuz bir alternatif arayışındayız.


sacrilegious
(06.01.20)
n&d tahılsız.

kimsenin moralini bozmak istemem, ama kalitesi düşük mama kullanmak kedinin ömründen çalıyor.
iki, üç, beş yaşındaki hayvana bir şey olmaz.
ama o hayvan 15-20 yaşına kadar yaşasın, böbrek yetmezliğinden 8-10 yaşında ölmesin ya da hasta olarak yaşamasın (iyi ihtimalle) istiyorsanız, beslenmesine erken yaştan dikkat etmenizi tavsiye ederim.


blatta hiberna
(06.01.20)
n&d yaban mersinli&kuzu etli az tahıllı. internetten 10 kg'ını 300 tl civarına alıyorum. baya araştırmıştım, içeriği gerçekten kaliteli, kedim de çok seviyor. değiştirmeyi pek düşünmüyorum.


contavolta
(07.01.20)
5 yıl kadar Bonacibo kullandım. İçeriğinin değişmediğini iddia ediyorlarsa külliyen yalan. Kokusu bile değişti. N&D’ye geçtim. Bu ayardaki mamalardan devam edeceğim.


auroraaurora
(07.01.20)
mümkün olduğunca yaş mama ile beslemeye çalışmalı. ömür boyu kraker yemek çok sağlıklı değil.


Yaşa göre Royal Canin babycat -> kitten -> fit32 kullanıyorum.


ananiyimioguz
(07.01.20)
(5)

Surat kargo gunlerdir kargoyu getirmedi

Yani son dagitima cikarmadilar.Simdi de iade talebi yaziyor.Telefon falan acmiyorlar.Niye getirmediler ve niye iade?
Yani son dagitima cikarmadilar.
Simdi de iade talebi yaziyor.
Telefon falan acmiyorlar.
Niye getirmediler ve niye iade?
000000
(01.01.20)
Bir sebebi yoktur, ya da bir sürü sebebi olabilir. Sonuçta yıllardır bu kargolardan şikayet ediyoruz ancak değişen bir şey de olmuyor. Razı olacağız :)


giovanne
(01.01.20)
Kargoyu goz gore gore geri gonderiyorlar ya.


000000
(01.01.20)
Şubeye ilk geldiği gün dağıtıma çıkarmışlardır, adreste bulamayınca şubeye geri götürmüşlerdir. 3 gün bekleme süresi var sonra iade süreci başlıyor. Sabah hemen şubeye gidip iade aracına yüklenmeden alman gerekiyor.


uepuey
(01.01.20)
benim kargoya kaybettik demişlerdi 4-5 gün sonra bulup paramparça getirmişlerdi. sanki bir köpek ısırarak sağa sola savurmuş gibi :) sürat kargo işte normal. takip edip arayıp sormak gerekiyor bir şekilde sürat kargoya bulaştıysanız.


HasanK
(01.01.20)
yakın zamanda başıma geldi.
bir kargo için 3-4 gün boyunca her sabah kargonuz şubeye ulaştı, dağıtım için araca yükleniyor mesajı geldi.
en sonunda kargonuz teslim alınmadığı için iade edildi dendi.
müşteri hizmetlerini aradığımda evde bulamamışlar dedi. öyle bir şeyin olma imkanı olmadığınından bahsedince kayıtlara tekrar bakıyorum dediler ve tatatataaam şubemizde bir karışıklık olmuş, özür dileriz dendi.
sonuç?
kargo ankara'ya, federasyona geri döndü. oradan tekrar kargoladılar. bu sefer işi garantiye almak için eve filan yollamayın şubeden alacağım dedim.
şubeden teslim aldıktan bir gün sonra yine kargonuz şubemize ulaşmıştır dağıtım için araca yükleniyor mesajı geldi.


d e j i n
(02.01.20)
(13)

Ev alayım mı

Biraz birikmiş param var. 2.1k kira+aidat veriyorum. 250kya ev buldum Bodrum kat falan ama fena değil yeni bina falan yeri de güzel. 100k kira çeksem 5 yıl 2.1k ödemesi oluyor. Böyle bir durumda ev alayım mı sizce? Kira verirken canım acıyor biraz :(
Biraz birikmiş param var. 2.1k kira+aidat veriyorum. 250kya ev buldum Bodrum kat falan ama fena değil yeni bina falan yeri de güzel. 100k kira çeksem 5 yıl 2.1k ödemesi oluyor. Böyle bir durumda ev alayım mı sizce? Kira verirken canım acıyor biraz :(
mg3929
(31.12.19)
bodrum katsa alma.


AlsterWasser
(31.12.19)
Hocam durduğun he an hata. Al bence.


giovanne
(31.12.19)
3.5 ver düzgün katta al. Girişin derdi çok.


bahoho
(31.12.19)
3.5a çıkamam malesef. Maksimumum bu


mg3929
(31.12.19)
başka semtte daha iyi bi kat al. bodrumda depresyona girersin.


jelly bear
(31.12.19)
Kiranla aynı parayı krediye vereceksen hiç düşünme al hocam


ex animo
(31.12.19)
bodrum sağlık sorunu demek. alma o evi.


baldan kaymak
(31.12.19)
Yerini boşver. Daha uzak bir yerde ara kat al. İlerde değerlenir.


prizmatik
(31.12.19)
6 yıl öde ama bodrum alma kesinlikle.


neverlose
(31.12.19)
bodrum olmaz.


glamdr1ng
(31.12.19)
bodrum katta psikolojin bozulur. alma


purrp
(01.01.20)
bodrum alma kaybettiğin sağlığına değmez. hem nem hem de radon gazı nedeniyle risklidir.
yüksek girişler de neredeyse bodrum kat fiyatına olabiliyor. ev almaya kararlıysan araştırmaya devam et piyasa çok durgun mutlaka acil para ihtiyacı olan biri çıkacaktır. elindeki nakit düşündüğünden daha değerli.


orpheus
(01.01.20)
Bodrum alma sakın gerekirse kirada otur


Melange
(01.01.20)
(7)

Ankara'da kira/bölge tavsiyesi

öncelikle yeni yılınız kutlu olsun :)Maaş 6k, araba yok. Tek başıma eve çıkacam. İş yeri Milli kütüphane metro durağına yürüme mesafesi.1- Kira ne kadar olmalı en fazla 1500 olsun diye düşünüyorum da normalde kira maaş oranında aidat dahil ediliyor mu bilmiyorum. Sizce aidatlı 1500e mi ayarlamalıyım
öncelikle yeni yılınız kutlu olsun :)

Maaş 6k, araba yok. Tek başıma eve çıkacam. İş yeri Milli kütüphane metro durağına yürüme mesafesi.

1- Kira ne kadar olmalı en fazla 1500 olsun diye düşünüyorum da normalde kira maaş oranında aidat dahil ediliyor mu bilmiyorum. Sizce aidatlı 1500e mi ayarlamalıyım yoksa aidatsız 1500 düşün mü dersiniz bu maaşa göre.
1500e çıkmana gerek yok 1200e falan bulunur eli yüzü düzgün yer der misiniz.

2- Aidat olayını nasıl düşünmek lazım ne kadar olmalı sizce kombili evde kalmadım daha önce tahmini aylık veya yıllık ne kadar çıkar.Merkezi-kombi kıyaslaması yapar mısınız. Sizde durumlar nasıl ?

3-Geldik can alıcı soruya bana bir muhit tavsiye etsenize Ankarayı neredeyse hiç bilmiyorum. İşe tek vasıtayla gidebileceğim çok da uzun sürmeyecek bir yer tavsiye eder misiniz. Ev döküntü olsun istemiyorum en azından eli yüzü düzgün ev ve bölge olursa sevinirim. Gazi mahallesini falan tavsiye etmişlerdi. Siz başka ne önerirsiniz.

Bu maaşa göre önerebileceğiniz her türlü tavsiyelerinize açığım.
jorah the andal
(31.12.19)
emekteki evlere bakabilirsin. çok yeni olmaz ama yürüyerek gidebilirsin işe. 1500e 2+1 eve çıktı arkadaş geçen.

merkezden uzaklaştıkça vereceğin para azalır/ev güzelliği artar.


jelly bear
(31.12.19)
2- Bu binadaki daire sayısı ile orantılı. Çok daire varsa ve ısınma dahil değilse temizlik ve çöp alımı için max. 100 TL olmalı. Isınma dahilse o zaman değişir ki ben dahil olmamasından yanayım.

3- Balgat


giovanne
(31.12.19)
araba yoksa yürüyerek gidebileceğiniz bir yerde ev bakmanızı öneririm. Seçenek olarak Emek ve balgat var. Genelde iki muhitte eski binalardan oluşuyor. Aralarda yeni yapılan binalarda var. Ancak pahalı. Öğrenciler ve yakında bakanlıklarda bulunduğu için çok tercih edilen iki bölge burası. Bahçeli gibi yerlere de yürüyerek gidebilirsiniz. Bir kaç tanede sitede var bu iki muhitte. İsimlerini hatırlamıyorum ama eski siteler. Oralara da bakabilirsiniz.

Güncel fiyatları bilmiyorum ama yeni binalar için 1200 biraz zor bence. eski binalarda 50-100 aidat olup ısıtma kombi ile size ait oluyor genelde. yeni binalar için emin değilim ama 1700-1800 dün en az. 1+1 veya 1+0 larda var yeni binalarda daha uygun olabilir. hırsızlık olayına dikkat edin bu iki muhitte. Hırsızlık ortalamanın biraz üzerinde. En büyük nedeni de Aşti nin yakın ve eski evlerin emniyetsiz olması. Mutlaka bir alarm taktırmanızı öneririm.


morcivert
(31.12.19)
Balgat, Emek, Bahçeli falan hiç o kalabalığa girme. Konutkent, çayyolu o taraflarda metroya yakın cillop gibi evler var Oyak sitesi falan. 1200-1300 bandında evler.


redskull
(31.12.19)
Yapracık'a gel, hem daireler 0 hem de kiranın üzerine araba da alırsın öyle gider gelirsin diyeceğim de gönlüm elvermiyor. Yazık sen de bi' ananın oğlusun sonuçta.

Çayyolu taraflaları mantıklı yerler. o fiyatlara yeni daire bulamazsın ama eli yüzü düzgün ev bulunur çayyolunda. ben senin yerinde olsam çayyoluna bakarım. özellikle arka beytepeye yakın taraflarındaki dolmuş hattı üzerine. tek dolmuşla işe gidebilirsin.

Ya da tek başıma çıkayım ankarayı 3-4 ay yaşayayım dersen kirayı biraz arttırıp ''eski çankaya'' bölgelerine bakabilirsin. Ben hep huzurlu bulmuşumdur oraları, huzurlu ama şehirden kopmayan bir yer. Yoksa yapracık da huzurlu mesela ama biz burada market için çok şükür akparti dönemine denk geldik de yüksek hızlı tren kullanıyoruz eskişehir daha yakın.


mete kudur
(31.12.19)
Çalıştığın yerde 1500'e kalacağın ev eski bir ev olur. Çayyolu/Yaşamkent/Koru falan o civarlardan 1200-1500e daha güzel evler bulursun diye düşünüyorum, muhit olarak da iyidirler. İşe toplu taşımayla gitmen gerekir o ayrı ama metro güzergahına yakın bir yerde eve çıkıp metroda mili kütüphane durağında inersin.


nabrukk
(01.01.20)
bence yurume mesafesindeki ev cok daha mantikli olur. yol parasina verecegin parayi kiraya ver. yolda gecen zaman daha degerli.

emek mahallesinde 1500 e guzel evler bulabilirsin


foster
(01.01.20)
(2)

Yılbaşı'na Çok Anlam Atfedilen Bir Ortamda Ne Yapayım? [Aile]

Merhabalar, herkese mutlu yıllar dilerim.Eşimin ailesi geldi bu yılbaşı yanımıza, kayınvalidem yılbaşı diye diye kafayı yedi. Yemeğe gideceğiz saat 9 da ve kendisi 17.30'dan beri hazırlık yapıyor. Kuaförler, özel elbiseler vs.Bense şimdiye dek bu işe pek anlam atfetmedim. Hadi hafta sonu ile falan b
Merhabalar, herkese mutlu yıllar dilerim.

Eşimin ailesi geldi bu yılbaşı yanımıza, kayınvalidem yılbaşı diye diye kafayı yedi. Yemeğe gideceğiz saat 9 da ve kendisi 17.30'dan beri hazırlık yapıyor. Kuaförler, özel elbiseler vs.

Bense şimdiye dek bu işe pek anlam atfetmedim. Hadi hafta sonu ile falan birleşse bir gezi falan ayarlarım ama malum perş. iş var. Normal bir kot pantolon üzerine sewatshirt giyecektim ki "bari bir gömlek mi giyseydin" tavsiyesinde bulundu baldız kibarca.

Şimdi serde erkeklik var deyip böyle mi devam etmeli yoksa ben de bu ritüele ayak uydurup bir Avrupalı gibi mi takılmalıyım?

Danke.
giovanne
(31.12.19)
Şu güzel ortamı boxuyorsun. Altı üstü bı gömlek giyip, iki üç yemek atistirip eglenip kalkcan. İşkenceye donusturme


üğpoıuy
(31.12.19)
Tamam gençler abiniz papyonu takıyor o halde.


giovanne
(31.12.19)
(3)

Vakıf üniversitelerinde araştırma görevlisi maaşları ne kadar?

Ankara için soruyorum. Örnek olarak atılım, başkent, ufuk diyebiliriz.
Ankara için soruyorum. Örnek olarak atılım, başkent, ufuk diyebiliriz.
the coon
(26.12.19)
Çok değişken. 3-4 bin ama genel olarak.

Maalesef özellerde iş tanımı oldukça esnek, beklentileri evrak kürek işlerinden çok daha fazlasını kapsıyor.


@yukselen +1. Adamı cumartesi bile çalıştırırlar valla


giovanne
(26.12.19)
istanbulda 3-3.5 arası. ankarada da farklı olduğunu sanmıyorum.


cek
(26.12.19)
(5)

Üniversite kadro duyurusu yapmadan Arş. Gör. alabilir mi?

Özel üniversiteler için soruyorum. Gel biz seni aldık diye arş gör alabilirler mi?
Özel üniversiteler için soruyorum.

Gel biz seni aldık diye arş gör alabilirler mi?
kickboxer
(26.12.19)
Hayır. No way


giovanne
(26.12.19)
Ben de olmaz diye biliyorum ama torpilli biri girmiş bu şekilde.


kickboxer
(26.12.19)
yapamaz ama araştırma görevlisi değil de part time çalışan şeklinde ilansız alabiliyorlar


alamaz.
bursiyer öğrencidir.yüksekte doktorada özellikle vakıf ünivleri öyle şeyler yapıyor)
araştırma görevlisi ünvanı yoktur.
sizin haberiniz olmamıştır.
yoksa resmi gazetede yayınlamış olmak zorunda.


jimjim
(26.12.19)
proje asistanı falandır.


denek hayatım
(27.12.19)
(6)

banka altın günleri

bankalar, fiziki altını alırken, internet şubelerindeki altın alış fiyatına göre mi alıyorlar? kuyumcunun alacağı fiyat ile arasında fark oluyor mu?
bankalar, fiziki altını alırken, internet şubelerindeki altın alış fiyatına göre mi alıyorlar?

kuyumcunun alacağı fiyat ile arasında fark oluyor mu?
wilhelmwasmuss
(26.12.19)
altin gununde gittiginde hesabina altin olarak yatiriyorlar. sonra sen hesabindan banka kurundan satabilirsin.


seksli harf
(26.12.19)
Hesap bambaşka. Sen çeyrek veriyorsun, o onu 24 ayar olarak hesaplayıp, grama çevirip hesabına öyle yatırıyor


giovanne
(26.12.19)
Banka, altın hesabıma gram cinsinden yatırmak üzere benden alırken, internet şubesinde o an ki altın gram alış fiyatı üzerinde mi alıyor, merak ettiğim tam olarak bu. Teşekkürler.

arkadaşlar, altın hesabı sistemini biliyorum. gecenlerde kuyumcuya gitmiştim fiyat almak için, o an bankanın internet şubesindekki altın gram alış fiyatı ile kuyumcunun gram fiyatı arasında bariz fark vardı. banka kendi yayınladığı gram alış fiyatını mı kullanıyor. bunu sormak istedim tam olarak.


wilhelmwasmuss
(26.12.19)
Hocam alış fiyatı diye bir şey yok. Sen adama 10 çeyrek götürdüysen, adam senin altın hesabına yaklaşık 16 gr altın yatırıyor. Gerisi bankanın kuru ile ilgili. Yani alış-satış yok, sadece 24 ayar gr olarak hesabına geçiriyor


giovanne
(26.12.19)
benim alış fiyatı derken kastettiğim de bankanın kur'u idi. anladım teşekkür ederim.


wilhelmwasmuss
(26.12.19)
Hocam kur yok aslında :) orada görevliyle para hesabı falan yok, sadece gram var öyle düşün. 10 gr altının varsa görevliye verdikten sonra da hesabında 10 gr altının olacak.


giovanne
(26.12.19)
(3)

Sıfır Arabalar Hurda Teşvik İndirimi İle mi satılıyor?

Selamlar. Bir tanıdığım araba aldı, bayii hurda teşvikli fiyattan vermiş, ki kendisinin hurda arabası falan yoktu. Bayii direk o fiyattan vermiş anlayacağınız. Bu her yerde böyle mi?
Selamlar. Bir tanıdığım araba aldı, bayii hurda teşvikli fiyattan vermiş, ki kendisinin hurda arabası falan yoktu. Bayii direk o fiyattan vermiş anlayacağınız. Bu her yerde böyle mi?
giovanne
(26.12.19)
evet bayilerin anlaşmalı olduğu hurdacılar var. hurdayı bayi buluyor. 2-3 bin liradan araç alan kişiye satıyor. araç alan kişi de 10-15 artık ne kadar hurda indirimi ise ondan yararlanıyor.

hem hurdacı kazanıyor, hem bayi kazanıyor, hem araç alan kişi kazanıyor.


kibritsuyu
(26.12.19)
Çok iyi o zaman ya. Yani aracın sitesinde hurda teşvikli fiyata 3000 daha ekleyerek hesap yapabiliriz.


giovanne
(26.12.19)
evet hurda teşviki seçeneği sunuyorlar ama şöyle bir senaryo çıkıyor

merhaba hurda aracınız var mı?
hayır yok
o zaman önce size 3000 tl ye size hurda araç alalım 1000 tl ye evrakları halledelim size 8000 hurda teşviği verelim

haliyle indirim 4000 tl oluyor.
ha hiç yoktan iyidir diyorsun ama bunlarla hiç uğraşma ben direk 4000 indirim yapayım diyenlerde çok oluyor.


basond
(26.12.19)
(4)

Babamın hissesi

Rahmetli dedemden kalma 4 katlı bir bina var. Tapusu dedemin üzerine. Varisler 3 erkek kardeş ve biri babam. Örneğin babam kendi hissemi sana devretmiyorum kardeşlerime devrediyorum dese benim hukuki olarak bir itiraz hakkım oluyor mu dedenin torunu veya babamın oğlu olarak?
Rahmetli dedemden kalma 4 katlı bir bina var. Tapusu dedemin üzerine. Varisler 3 erkek kardeş ve biri babam.


Örneğin babam kendi hissemi sana devretmiyorum kardeşlerime devrediyorum dese benim hukuki olarak bir itiraz hakkım oluyor mu dedenin torunu veya babamın oğlu olarak?
metal69
(25.12.19)
Bahsettiğiniz şey "saklı pay". Kendi malı üzerinde bir tasarruf oranı var, fazlasının devrinde davacı olunabiliyor. Hukukçu değilim, olan arkadaşlar daha net açıklarlar.


influx
(25.12.19)
Hayır olmuyor zira sen varis değilsin.


giovanne
(25.12.19)
Kardeşlerine veya istediği herhangi birine sahibi olduğu hisseyi satabilir/devredebilir, size sormak ya da hesap vermek zorunda değil.

Sadece oturduğunuz ev için bunu yapamaz, aile konutu şerhi var, onda da eşe soruluyor, bildiğim kadarıyla çocuklarla yine bir alakası yok.


John Bloor
(26.12.19)
Baba sağsa bişey yapamazsın. Mal babanın çünkü


elitoangelito
(26.12.19)
(7)

Sıfır Araba Almak Mantıklı Olmadı mı?

Hoş, araba almak mantıksız bir hale geldi de fiyatlardan dolayı... illa da alınacaksa, bu ikinci el fiyatlarını görünce, hele bir de güven problemi vs. işin içine girince, sıfır almak saçma mı?
Hoş, araba almak mantıksız bir hale geldi de fiyatlardan dolayı... illa da alınacaksa, bu ikinci el fiyatlarını görünce, hele bir de güven problemi vs. işin içine girince, sıfır almak saçma mı?
giovanne
(25.12.19)
Bütçeye bağlı. 2. elde de fiyatlar ucmuş durumda. Ben de araç bakıyorum bu aralar. Düşük km temiz bir araç sıfırından 15-20 bin düşük. 150 bine 2. El alacağıma 170e sıfırını alırım mantığı galip gelecek sanırım. Düşük model yüksek km sorun olmaz dersen elbet sıfırın yanına yaklaşılmaz.


temasettin
(25.12.19)
paran varsa saçma değil. ama sıfırı 180 bin olan arabanın 4-5 yaşında 2. eli 90-100 bine bulunuyor. Böyle olunca 100 bin lirası olan 2. el alıyor.


jelly bear
(25.12.19)
@jelly bear: hocam bahsettiğin 2. el genelde 100 bin km üzerinde, büyük olasılıkla da sorunlu araçlar çıkıyor.


giovanne
(25.12.19)
2 hafta once baktigim golf 72 bin liraydi, 3 gun sonra 75 yapti, su an 79 bin lira yazmis adam. Mal deger kahbedecegine fiyati artiyor. Ulke tam ekonomi labaratuari oldu.


karlmarx
(25.12.19)
0km ile 2.el arasinds hala ciddi fark var. 2.elde fiyatlar uctu ucmasina ama 0km nin de ona gore fiyati var. Değişen bir durum yok. Sifir alip almama konusu butceye bagli dolayisiyla.

2.el dedigin cok genis bir alan. 40bin tl ye de 2.el var 200bine de. 2. El derken 1-3 yasinda 20-30bin km de arac mi 5-6 yaslarinda 70-80bin km de araclar mi mesela?
2.el mi mantikli 0km mi diye diye bir mevzu yok. Senin ihtiyscina, beklentine, butcene, ne kadar sure kullacsgina vs bircok değişkene bagli bu. 0km dedigin net, ama 2.el dedigin muglak. Nasıl 2.el?


stavro
(25.12.19)
Bütçeye ve beklentilere bağlı bir durum. 110-120K verip 2.el skoda octavia aldı bir tanıdığım. Geniş araba olsun çocuk var diyerekten. Bana mantıksız gelmişti. Çünkü 150-200 arası sıfır alınacak güzel araçlar var. Çok acil ihtiyaç değildi çünkü.

Birkaç ay araba arayıp, temiz ve içine sinen bir şey bulamayınca sıfır alan da var. Ekspertize götürünce farklı şeyler çıkabiliyor. Ben 2 sene önce alırken herkesten farklı öneriler geldi. Ama sıfır aldım ve mutluyum. Tabi o zaman 70-80 falandı. Şimdi 120-130 aynı araçlar.


the coon
(25.12.19)
arabanın yüzde 50sinden fazlası vergiyse 0 almak mantıksız. ev fiyatına araba alıyorsan gene mantıksız. 2. el mantıklı olmaktan daha çok cazip.


mikahakkinen
(26.12.19)
(1)

ankara’da sınav yeri

ankara/çankaya’daki imkb mehmet akit ersoy mesleki ve teknik anadolu lisesine güvenpark’tan nasıl gidebilirim, dolmuşlar gidiyor mu?
ankara/çankaya’daki imkb mehmet akit ersoy mesleki ve teknik anadolu lisesine güvenpark’tan nasıl gidebilirim, dolmuşlar gidiyor mu?
bitse de gitsek
(25.12.19)
Yüzüncü yıl dolmuşları geçiyor


giovanne
(25.12.19)
(7)

yav bu parfüm nereden alınır?

yıllar sonra orijinal parfüm almaya heveslendim. en son aldğımda daha bu e-ticaret siteleri vs. coşmamıştı.şimdi her yer seçenek, her yer indirim.gelgelelim, sözlükte çoğunuz "internetten alınmaz, tarihi geçik olur, dubai yapımı olur" falan demişsiniz.cidden internetten alınmaz mı? eğer öyleyse hang
yıllar sonra orijinal parfüm almaya heveslendim. en son aldğımda daha bu e-ticaret siteleri vs. coşmamıştı.

şimdi her yer seçenek, her yer indirim.

gelgelelim, sözlükte çoğunuz "internetten alınmaz, tarihi geçik olur, dubai yapımı olur" falan demişsiniz.

cidden internetten alınmaz mı? eğer öyleyse hangi mağazadan almak anlamlı olur? bi deyin hele.
emzegrit
(23.12.19)
ben freeshop'dan alıyorum hep. edt fiyatına parfume ya da edp alıyorum. sahte olmadığından da bir tık daha emin oluyorum.


ozdek
(23.12.19)
Sevil parfümeri/tekin acar gibi parfümerilerin siteleri.

Boyner gibi kurumsal mağazaların siteleri

Rossman/gratis gibi kozmetik marketlerin siteleri

Dermoeczanem/farmareyon gibi depoların siteleri
garantilidir.

Trendyol, hepsiburada gibi sitelerde sahte satıcıya denk gelme ihtimali var. Yorumları okuyup güvenilir bulmaya çalışın.

Gittigidiyor, n11 sahteciliğe çok açık platformlar. Tecrübeniz yoksa sahte parfüm denk gelebilir. Uzak durun.


balik kraker
(23.12.19)
eğer indirimdeyse Sevil vb. gerçek mağazalar. Tekin Acar kapatıp gitti diye hatırlıyorum.

Ben geçen ay Morhipo'dan aldım, Boyner'inmiş ben de o zaman öğrendim. Boyner'e teslim istedim, çıkan kutuya baktım üzerinde ithal eden yer adıyla rafta sattıkları aynı. SKT'yi de googledan bulduğum parfüm kontrol eden bir yerden kontrol ettim 2019 Mayıs üretimi çıktı. Alınır yani.

Trendyola dikkat et çünkü herkes orada satış yapabiliyor, Morhipo'da da var mı bilmiyorum ama "başka satıcı" satıyorsa alma bence. Ben kendi depoları diye aldım ve öyle geldi.


nhk ni youkosu
(23.12.19)
sevil'den bile alsam markaya mail atıp kontrol ettiriyorum. en son versace ile yazışıp istedikleri fotoları attım teyit ettirdim. evet manyağım.


9kuyruklukedi
(23.12.19)
boyner sephora


mikahakkinen
(24.12.19)
Boyner + Sephora


giovanne
(24.12.19)
teşekkürler herkese


emzegrit
(24.12.19)
(9)

HPV büyük bir problem mi?

Rastgele insanlarla birlikte olmayan, daima korunan bir erkek olarak eski kız arkadaşımdan (doktor bir de kendisi...) HPV kaptım, genital siğil olarak gösterdi kendisini. Krioterapiye gittim ve neredeyse hiçbir değişiklik göremedim. Doktor da pek umursamaz tavırlarıyla moralimi komple çökertti. Ben
Rastgele insanlarla birlikte olmayan, daima korunan bir erkek olarak eski kız arkadaşımdan (doktor bir de kendisi...) HPV kaptım, genital siğil olarak gösterdi kendisini. Krioterapiye gittim ve neredeyse hiçbir değişiklik göremedim. Doktor da pek umursamaz tavırlarıyla moralimi komple çökertti. Ben bu saçmalığı anlamıyorum, kendimi suçlamaktan başka bir şey de yapamıyorum. İnternet, iç karartıcı yazılarla dolu. Kafamda sürekli "evlenmek istersem napacağım, çocuk yapmak istersem bulaşacak mı, birlikte olduğum kadına nasıl bu durumu kabul ettirebilirim" soruları dolaşıyor. Tek gecelik veya korunmasız hiçbir ilişkim yoktu ve şu ana kadar 3 kız arkadaşım oldu. Bu siğiller hiçbir zaman geçmeyecekmiş gibi geliyor ve beni gündelik yaşantıdan dahi soğutuyor. İçime kapanmış durumdayım. Krioterapi siğillerin etrafında sadece kabuk yarattı ve kabuklar geçtiğinde siğile hiçbir şey olmamışçasına devam etti. Psikolojim alt üst olmuş durumda. HPV aşırı yaygın deniliyor ama çevreden bu hikayeleri duymuyorum veya kimse paylaşmıyor, kendimi daha yalnız ve hastalıklı hissediyorum bu yüzden.
Öncelikle doktor değilim. Hpv baya yaygın. Erkeklerde siğil olarak gözüküyor ama bu siğilleri yaktırmazsanız kötü görüntü oluşuyor. Korunmak hpv için önemsiz vücutların değmesi yetiyor. Eşiniz aşı gibi bir şey olacak ondan sonra bir sıkıntı kalmıyor diye biliyorum ama bu konuyu kabul eden birisi olmalı vs vs orasının üstünden geleceksiniz bir şekilde. Başka doktora gidin ayrıca.


bahoho
(23.12.19)
bir kaç seans gerekebiliyor tekrar gidin doktorunuza. vücudunuz bir süre sonra yenecektir hpvyi (tamamen bağışıklığınıza göre değişmekte)


argent dawn
(23.12.19)
bende de siğil vardı, dondurdum ve düştü 1 hafta içerisinde. iyi bir dermatoloğa görünmeni tavsiye ederim.


giovanne
(23.12.19)
@giovanne

Düşmekten kasıt nedir? Yani bendekilerin çevresi karardı, 3 gün oluyor, hala yuvarlak yapıları var. Gayet yerlerinde duruyorlar gibi.


şu an gördüğün hali problem evet. Fakat pasif duruma geçerse (taşıyıcı olduğun) sana bir zararı yok diye biliyorum. Doktor arkadaşım benden rahattı, bir şey olmaz diyor fakat şöyle bir detay var: erkeklere pek bir şey olmuyor. Yani karşındaki kadına bulaştırırsan onun rahim ağzı kanseri olması gibi durumlar mümkün. :/


nhk ni youkosu
(23.12.19)
Bildiğin o siğilin yok olması. Krem de verdiydi bana doktor


giovanne
(23.12.19)
Hangi kremi verdi?


HPV çok yaygın, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açıyor.
En temizi herkesin küçükken aşı olması. Daha bugün yengemle konuştum, 10 yaşında ufak kuzenim var, ona aşı yaptıralım diye.
Kız çocukları ne kadar erken aşı olursa, rahim ağzı kanserinden korunma olasılığı o kadar yüksek.


chitosan
(23.12.19)
Fucidin


giovanne
(23.12.19)
(1)

Ankara saatçi

Saatimin kordonunu değiştirebileceğim saatçi önerebilir misiniz
Saatimin kordonunu değiştirebileceğim saatçi önerebilir misiniz
paintov
(23.12.19)
Hocam kordon sıradan bir şey, git istediğin yerde hallet (mesela Kızılay, zafer çarşısı’nın yanındaki iş merkezi). Eğer özel bir şeyler istersen de Anafartalar’a gitmen gerek.


giovanne
(23.12.19)
(11)

Regl 5 gün geciktiyse

Hamilelik ihtimali vardır diyebilir miyiz?
Hamilelik ihtimali vardır diyebilir miyiz?
zseak
(23.12.19)
Evet


atcapar
(23.12.19)
İhtimal ne kelime..


test hemen test..


lcha
(23.12.19)
şüpheli ilişki varsa evet, diyebiliriz.


elorelia
(23.12.19)
Şüpheli ilişki varsa, Allah analı babalı büyütsün, hayırlı olsun.


giovanne
(23.12.19)
diyebiliriz..


fezagezgini
(23.12.19)
sevisti isen diyebiliriz, sevismedi isen diyemeyiz.


proteus
(23.12.19)
kan tahlili yapmadan bilemeyiz.


ladybird
(23.12.19)
7 gune kadar normal, yine de test yapılmalı.


bez çanta
(23.12.19)
erkeğim. bu halimle gerildim...


megsimone
(23.12.19)
stres sebebiyle 10 gün geciktiğini bilirim. sıkıntı yaptıkça bu süre uzuyor malesef hamilelik olmasa bile.


amelie poulain
(23.12.19)
Bir kadın doğumcu şey demişti, "çıkar mı bilemeyiz ama sonuçta piyangonun çıkması için bilet alman gerekir, o bileti almışsın". Kadından karizma akıyordu.


mor bembombom
(23.12.19)
(2)

ankara'da son yillarda dogum yapanlar

ozel, devlet, universite hangisini tercih ettiniz?su anda dusundugu secenekler, hacettepe, baskent, guven, acibadem. en cok guven hastanesi oneriliyor, yenidogan yogunbakim ve hemsirelerin tecrubesi bakimindan...buyuk ihtimalle planli sezeryen dogum olacak, yanimda esimin olabilmesi cok onemli, zann
ozel, devlet, universite hangisini tercih ettiniz?
su anda dusundugu secenekler, hacettepe, baskent, guven, acibadem.
en cok guven hastanesi oneriliyor, yenidogan yogunbakim ve hemsirelerin tecrubesi bakimindan...
buyuk ihtimalle planli sezeryen dogum olacak, yanimda esimin olabilmesi cok onemli, zannedersem devlet ve universite hastanelerinde belli bolgelere erkekleri almiyorlarmis, ozel oda sikinti oluyormus.
tecrubesi olanlar fikir verebilir mi?
mavicorap
(23.12.19)
Hacettepe için konuşuyorum; doktoru tanıyorsan, seni bizzat tanıyor ve yardımcı olacaksa git, yoksa geçtim özel odayı daha öncesinde ıvır zıvır işler için bile sıra beklersin, uğraşırsın.


giovanne
(23.12.19)
Güven hastanesi nde Sedat cömert i öneririm bütçe sıkıntısı yok ise. Özel oda hizmeti ve eşinizin yanında olmasi konusunda sıkıntı yok, başka sorularınız var ise mesaj ile sorabilirsiniz.


candanag
(23.12.19)
(5)

Sıfır Araba Fiyatları Sitelerinde Yazan Fiyatlar mı?

Mesela aracın sitesinde şöyle yazıyor: Tavsiye edilen fiyat: 150.000, tavsiye edilen hurda teşvikli fiyat: 143.000Ben bayiiye gittiğimde bu aracı almak için, bu fiyatlardan mı veriyorlar? az bir şey düşüyorlardır diye düşünüyorum ama o miktar ne kadardır? Bayiiye vs. göre değişir mi? Nasıl bir tekli
Mesela aracın sitesinde şöyle yazıyor: Tavsiye edilen fiyat: 150.000, tavsiye edilen hurda teşvikli fiyat: 143.000

Ben bayiiye gittiğimde bu aracı almak için, bu fiyatlardan mı veriyorlar? az bir şey düşüyorlardır diye düşünüyorum ama o miktar ne kadardır? Bayiiye vs. göre değişir mi? Nasıl bir teklifte bulunulur genelde?

Teşekkürler
giovanne
(22.12.19)
%5 ile %10 arasında indirim yaparlar genelde. bu aracın bir sonraki çıkacak kasasının durumuna, stok adedine, yıl sonuna da bağlı olarak değişebiliyor. eğer istediğiniz indirimi alamazsanız çirkeflik yapıp, cam filmi, paspas takımı vb. şeyleri hediye olarak isteyebilirsiniz.


false pretension
(22.12.19)
%5 ve %10 büyük rakamlarmış. 150.000 için ortalama 10.000 indirim yapar ki cidden iyi. Teşekkürler


giovanne
(22.12.19)
bayinin durumuna göre indirim oranı değişir tok ise liste fiyatını çeker aç ise indirim yapabilir


basond
(22.12.19)
geçen sene 230 yazan a3'ü 129.5bine sattılar dizel manuel. şimdi o fiyata b sınıfı zor alınıyor :D. indirim yapar hepsi. Ayrıca çevre illeri de arayabilirsiniz fark oluyor çoğu zaman. 1-2 saat yol gidip 3-4 bin daha aşağısına alabilirsiniz yani.


bahoho
(22.12.19)
çevre illere de bakın mutlaka. telefonla aradığınızda bile bilgi verebiliyorlar. kota doldurmak için de çok iyi indirim yapabiliyorlar.


trajikomix
(22.12.19)
(1)

3-in-1 yazici tavsiyesi

Selamlar,Bana genelde Epson InkTank onerildi.Ama yine de sormak istiyorum. Ev kullanimi icin alacagim. Ama tarama ve yazdirma islerini orta siklikta yapan biriyim. zaman zaman 70-80 sayfalik kilavuzlar ya da bazen tr'de olmayan kitaplari basmak icin; hangi marka onerirsiniz?
Selamlar,

Bana genelde Epson InkTank onerildi.

Ama yine de sormak istiyorum.

Ev kullanimi icin alacagim. Ama tarama ve yazdirma islerini orta siklikta yapan biriyim. zaman zaman 70-80 sayfalik kilavuzlar ya da bazen tr'de olmayan kitaplari basmak icin; hangi marka onerirsiniz?
kay adams
(18.12.19)
Hocam tanklı yazıcı kullanan biri olarak önermiyorum. Derdi tasası bitmiyor. Yok toner kurudu yok başlık tıkandı yok bilmem ne. Ve garanti kapsamına da girmiyor.


giovanne
(18.12.19)
(2)

Alzheimer genetik midir?

Mesela birinin annesi alzheimer ise bunun ilerde çocuğunda da oluşması yüksek bir olasılık mıdır? Öyleyse tahminen kaç yaşından sonra ivmelenir bu mere?
Mesela birinin annesi alzheimer ise bunun ilerde çocuğunda da oluşması yüksek bir olasılık mıdır? Öyleyse tahminen kaç yaşından sonra ivmelenir bu mere?
warmy
(18.12.19)
%1-5 aralığında genetik.

65 yaş üzerindeki görülme olasılığı %10, 85 yaş üzerinde %50.


crown
(18.12.19)
Bunu bulan yüksek bir olasılıkla nobel alacak hocam.


giovanne
(18.12.19)
(4)

burun üstü ve çevresi nasıl temizlenir?

bastırınca beyaz şeyler çıkıyor. sivilce ve siyah nokta yok ama biraz pütürlü gibi. bu şeyleri (adı her neyse) kurutmanın, temizlemenin ev ortamında kesin bir yolu var mı? yağ, işlenmiş şeker, un, paketli ürünler neredeyse hiç tüketmiyorum
bastırınca beyaz şeyler çıkıyor. sivilce ve siyah nokta yok ama biraz pütürlü gibi. bu şeyleri (adı her neyse) kurutmanın, temizlemenin ev ortamında kesin bir yolu var mı? yağ, işlenmiş şeker, un, paketli ürünler neredeyse hiç tüketmiyorum
scudman1
(15.12.19)
aslında onlar siyah nokta, peeling ya da burun bantları ile temizleyebilirsiniz.


candide
(15.12.19)
Beyaz pütürlerden kapalı komedon anlıyorum. Yıllardır arıyorum bu sorunun cevabını. En son cosrx markasının whitehead power liquid diye bir ürününü aldım umutluyum.


patatespüresi
(15.12.19)
Esmer seker, beyaz seker peelingi. Zeytinyagi ile karistirip masaj yaparak surersen cildini zedeleme ihtimali azaliyor.


la.luna
(15.12.19)
Naçizane tavsiyem bir dermatolog ile görüşün. Onlar bunun sebebine ve yoğunluğuna göre güzel çözümler öneriyorlar


giovanne
(16.12.19)
(1)

kokteyl tavsiyesi

merhaba, elimde şunlar varbalparmak narenciye balı 200grfinlandia vodka 350mlzencefil birkaç dal2kg portakal750ml exotic portakal suyu2 limontek kişiydim, bi şekilde gömerdim bal'ı şurup gibi kullanmakla ilgili birkaç tarif gördüm deneysel takılacaktım. iki kişi olduk, vodkayı artıracağız herhalde,
merhaba, elimde şunlar var

balparmak narenciye balı 200gr
finlandia vodka 350ml
zencefil birkaç dal
2kg portakal
750ml exotic portakal suyu
2 limon

tek kişiydim, bi şekilde gömerdim bal'ı şurup gibi kullanmakla ilgili birkaç tarif gördüm deneysel takılacaktım. iki kişi olduk, vodkayı artıracağız herhalde, 2.elemanın da banko hoşuna gidecek ne yapılabilir?
owaki
(15.12.19)
2 kilo portakalı sık, limonu da sık sonra karıştırıp göm. Diğerleri işe yarar gibi durmuyor pek


giovanne
(15.12.19)
(5)

Almanya Saglik Sigortasi

Su an Almanya'da olan bir yakinimiz icin soruyorum:3 aylik vize ile Almanyaya gitmisti. Orada oturum izni almak ve suresi uzatmak icin basvurmus. Turkiyeden aldigi seyahat saglik sigortasi kabul etmemisler. Simdi yeniden saglik sigortasi yaptirmasi gerekiyor. Ama Almanya'da cok pahali. Turkiye'den n
Su an Almanya'da olan bir yakinimiz icin soruyorum:

3 aylik vize ile Almanyaya gitmisti. Orada oturum izni almak ve suresi uzatmak icin basvurmus.
Turkiyeden aldigi seyahat saglik sigortasi kabul etmemisler.
Simdi yeniden saglik sigortasi yaptirmasi gerekiyor.
Ama Almanya'da cok pahali.
Turkiye'den nasil yaptirabilir?
Sigorta sirketlerine ulasamiyor. Buraya bizzat gelmesi gerekir mi?
Yoksa internet uzerinden olur mu?
Daha once Almanya oturum izni icin saglik sigortasi yaptiran var mi?
Tesekkurler
little woman
(15.12.19)
sigortam.net?


giovanne
(15.12.19)
Benim seyahat sağlık sigortami italya kabul etti. Ama almanyada soyle bir olay da var, bir arkadasim ssk'dan bir belge aldi turkiyede sigortali olduguna iliskin. AT11 belgesi. Onunla gidebilir diye biliyorum.


prole
(15.12.19)
Internetten bahsettiğiniz sigorta tabiki olur. Bence bi arkadaşi bile yaptırabilir. Ama o sigorta daha önce oraya gitmek için kullandığı 30000eur teminatlı'seyahat sigortası' dir. Acil durumları kapsar yalnızca

Almanya size bununla oturum vermez ki.
Oturum tipine göre cevap değişmekle birlikte almanyada TK AOK gibi sigorta şirketlerinden yaptırmanız gerekir


vhs kaseti
(15.12.19)
Türkiye'den o isin olacagini sanmiyorum ama bir bilen vardir mutlaka.

Arkadas calismiyor anladigim kadariyla yoksa ucuz sigorta aramazdi diye tahmin ediyorum.

Orada yasayan biri ile de evli degil, yoksa onun üzerinden aile sigortasindan faydalanabilirdi.

Eger 30 yasin altindaysa devletin sigorta sirketlerinden ziyade, yukaridaki arkadasin bahsettigi gibi, AOK, Barmer, TK vb. gibi, özel sigorta sirketlerine fiyat sorabilir, örnegin Continetale, Ergo gibi firmalarda bu sigortayi yapiyorlar. Hatta ayda 250-300 euro arasi bir fiyat alabilir en az diye düsünüyorum, yasina bagli olarak.


bosver nicki
(15.12.19)
almanyada sosyal sigortasi olmadan uzatamaz, baska alternatifi yok.


duygusuzromantik
(15.12.19)
(5)

genel kredi notu arttırma hakkında

2-3 bankadan aidatı olmayan kk alıp her ay biraz harcama yapıp gününde ödemek genel manada kredi notuna etki eder mi? amaç düzenli olarak borçlarını ödüyor imajı çizmek. değilse eğer bu kredi notunu arttırmak için neler yapmak gerek? bu findeks’in olayı gerçekten yalan ya da kasıtlı ayarlı. son 5 yı
2-3 bankadan aidatı olmayan kk alıp her ay biraz harcama yapıp gününde ödemek genel manada kredi notuna etki eder mi? amaç düzenli olarak borçlarını ödüyor imajı çizmek. değilse eğer bu kredi notunu arttırmak için neler yapmak gerek? bu findeks’in olayı gerçekten yalan ya da kasıtlı ayarlı. son 5 yıldır 1 kez bile gecikmeli ödeme yapmamış, vadeli hesapta sürekli para tutan ve kredi kartı kullanan biri olarak benim bile notumu mart ayından bu yana düşürmüş ve türkiye ortalamasının altındasınız diyor. ben de ... ordan diyorum onlara. ben ortalamanın altındaysam o zaman reis doğru söylüyor, biz iskandinav ülkelerinden daha iyiyiz demektir. bankalar bu tırt findeks’i ciddiye alıyor mu ki cidden?
everythingok
(14.12.19)
çok etkilemez. burası amerika değil.

hesabına her ay düzenli olarak giren nakit para, yüksek bir maaş üzerinden sigorta kaydı ve bedeli yüksek taşınmazlar işe yarar.


orpheus
(14.12.19)
tırt dediğin şey resmi bi şey. bankalar araba kiralama şirketleri gsm operatörleri hepsi findeks kredi notunu dikkate alıyor.


jelly bear
(15.12.19)
Öncelikle Findeks'ten her sorgulamada puanınızı düşürüyor bilginiz olsun. Eğer kredi notunuz 600'den düşükse, kanuni takibe atılmış borcunuz varsa, borç doluluk oranınız %85 üzeri ise ya da daha önce hiç kredi kartı kmh vs. kullanmadıysanız (yani notunuz oluşmadıysa) kredi alamamanız çok normal. Ama diğer her şeyde kkb notu bankanın bahanesidir. Yukarıda saydıklarım harici kredi notunu çak da kale almayın.


koskoca kirpi
(15.12.19)
ben kredi çektim, tıkır tıkır ödedim ve yükseldi. haa, sırf yükselmesi için kredi çekmedim ama böyle bir etkisi oldu, belirtmek isterim.


giovanne
(15.12.19)
Findeks sallamasyon bir sey degil, vardir bir nedeni mutlaka o notun dusmesinin.


stavro
(15.12.19)
(7)

Anakartı Bozulan Bulaşık Makinesi

Selamlar efendim. Anacığımın 8 yıllık bir Samsung bulaşık makinesi var. Makine bozulmuş, annem de servis çağırmış ve servis anakartının bozulduğunu, 480 TL yeni kart ücreti olduğunu söylemiş. Tabii servis kart değiştikten sonraki durum için bir şey demiyor.Siz böyle bir durumda kaldınız mı? Napmak g
Selamlar efendim. Anacığımın 8 yıllık bir Samsung bulaşık makinesi var. Makine bozulmuş, annem de servis çağırmış ve servis anakartının bozulduğunu, 480 TL yeni kart ücreti olduğunu söylemiş. Tabii servis kart değiştikten sonraki durum için bir şey demiyor.

Siz böyle bir durumda kaldınız mı? Napmak gerekir sizce?

Teşekkürler.
giovanne
(11.12.19)
hocam istanbul daysa
var ucuz bir adam
bir baksın
ama anakart degisimi dedilerse yaparlar baska bir şey olmaz


kingcyrax
(11.12.19)
istanbul değil ya :(


giovanne
(11.12.19)
Bir kaç ay sonra rezistansının bozulmayacağının, başka arızalar vermeyeceğinin garantisi yok.

Ekonomik ömrünü doldurmuş zaten, yeni bir makine alın maddi olarak zor bir zamanda değilseniz.

Servis değil de normal bir beyaz eşya tamircisinden yardım alırsanız, kartı söküp tamir ettirebilir.

İstanbul tarlabaşında bu işi yapan dükkanlar var, hatta bilinen markaların tamir edilmiş kartları oluyor hazırda. Sizdeki bozuğu alıp tamir eidlmişini veriyorlar hemen.

Kartın sökümü kolaysa siz söküp kargo da yapabilirsiniz.


John Bloor
(11.12.19)
Arızayı tarif ederseniz en azından anakart mı yoksa başka bir problem mi fikir yürüyebiliriz. Servisler her duruma kart arızası diyerek isin içinden çıkıp kurtuluyor. Eliniz tornavida tutuyorsa anakarti çeyrek fiyatına internetten alıp kendiniz değiştirebilirsiniz.


bana aynısını bir arçelik servisi söylemişti. güvenmeyip mahalle arasından bir abi çağırdım, 20tl'ye kısa devre yapan bi kablo bulup değiştirdi, hata anakartta çıkmadı. halen kullanılır durumda makine. bence bir başkasına da gösterin.


awlmi
(11.12.19)
Cihaz annemin, ben de başka şehirdeyim maalesef. Kartı sökebilse keşke.

Problem de şöyle, makine bir programda yıkarken birden duruyor, tekrar baştan başlatmak gerekiyor.


giovanne
(11.12.19)
hocam
bi haftasonu git
yeni bir makina al taksitli maksitli
internetten
sevinsin


kingcyrax
(11.12.19)
(2)

Gerçek Kızılötesi Isıtıcı Var mı?

Selam dostlar. Cam balkon’da kullanmak üzere dikey ısıtıcı alacağım. Ancak gerçekten kızılötesi tüp kullanan bir markaya ihtiyacım var. Alışık olduğumuz tüpler baş ağrısı yapıyor ben de. Tavsiyeniz var mı?Teşekkürler
Selam dostlar. Cam balkon’da kullanmak üzere dikey ısıtıcı alacağım. Ancak gerçekten kızılötesi tüp kullanan bir markaya ihtiyacım var. Alışık olduğumuz tüpler baş ağrısı yapıyor ben de. Tavsiyeniz var mı?

Teşekkürler
giovanne
(07.12.19)
bende. kızılötesi ısıtıcı diye bir şey yok, hepsinde camın içinde rezistans var o ısınıp ısı yayıyor. cam balkonda kullanmak için en iyisi şu masa ayağında sabit olan ısıtıcılar. ısınan hava yükseldiği için vücudunuzu da ısıtıyor. diğer yandan kaşınıza gözünüze gelmediği için baş ağrısı da yapmıyor.


Tears of Devil
(07.12.19)
Hocam küçük ısıtıcıları diyorsan eğer onlar sadece ayağı ısıtıyor o da güç bela.


giovanne
(07.12.19)
(5)

Paris'ten hangi içki alınmalı?

Merhabalar;bir arkadaşım paris'te şu anda. oradan gelirken kendisinden 1 şişe içki getirmesini rica edeceğim. buna değsin istiyorum. türkiye'de olmayan, sadece paris'e özgü ne vardır biliyor musunuz? eğer öyle bir içki yoksa, türkiye'de çok pahalı olan ne almak isterdiniz? gerçi direkt paris'ten alı
Merhabalar;

bir arkadaşım paris'te şu anda. oradan gelirken kendisinden 1 şişe içki getirmesini rica edeceğim. buna değsin istiyorum.

türkiye'de olmayan, sadece paris'e özgü ne vardır biliyor musunuz?

eğer öyle bir içki yoksa, türkiye'de çok pahalı olan ne almak isterdiniz? gerçi direkt paris'ten alınan bir içki ile, hava alanından alınan bir içki arasında ne kadar fark olur, onu da bilmiyorum. elbette türkiye'den almaktan her türlü daha karlı olacaktır ister paris'ten alınmış olsun, ister havalimanından olsun. yine de önceliğim oraya özgü bir şey almak...
matrix
(07.12.19)
Alandan almak Paris'ten almaktan ucuz olur. en iyisi guzel bir sarap almak olacaktir, Bordeaux, rhone yahut languedoc vs vs. yahut pastis calvados gibi fransiz ickileri var, onlari turkiyede bulmak zordur belki.


hewit
(07.12.19)
Paris’e özgü değil diğer bölgelerinde de var ama get27.


irene
(07.12.19)
dostum fransa alkollu ickiler konusunda marka bir ulke

sampanya, konyak, sarap, pastis, likör gibi ickilerin ana vatani neredeyse. dolayisiyla orada ne satiliyorsa buralarda bulunur

ben konyak isterdim, hazir mevsim kis, boyle yumusak yumusak, yudum yudum icerdim
remy martin, hennesy, camus, martell vsop konyak isteyebilirsin, XO icin butcesi varsa XO isteyebilirsin

grand marnier ya da cointreau port. likoru de olabilir bak


exlibris
(07.12.19)
Bu mevsimde tabii ki remy martin


giovanne
(07.12.19)
Paris´e ozgu, oradan gelen ve unlenmis bir icki yok bildigim kadariyla. Olsa olsa, son yillarda cok hip olan, her sehrin kendi uretimini yaptigi cinlerden olabilir. Bastille ya da St. Germain menseeli cinleri vardi sanirim. Bunlari ama Duty-Free´de bulamaz.

Paris kokteyl ve raw-wine sehri bence. Her yerinde icilen bir kokteyl icin (standart kir ya da kir royal) "creme de cassis" aldirabilirsiniz. Ancak en iyisi, yani Gabriel Boudier De Dijon olacak, digerleri baska Avrupa ulkelerinde de satiliyor.


buf-e kür
(07.12.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.