Giriş
(4)

Baza ve yatak önerisi.

Tek kişilik, 1500-1750 TL arası, marka, model önerir misiniz. Yatak full ortopedik mi olmalı. İnceliği var mı bu işin. Yoksa ortalama bir marka alsam yeterli mi.
Tek kişilik, 1500-1750 TL arası, marka, model önerir misiniz. Yatak full ortopedik mi olmalı. İnceliği var mı bu işin. Yoksa ortalama bir marka alsam yeterli mi.
sorumatik
(27.11.18)
İsbir yatak elite pocket.

Guzel bir yataktir.Paket yay sistemi var baya rahattir.Yatak mağazasinda visco yatak önerebilirler bence gerek yok o kadar para vermeye.


pıyak
(27.11.18)
Yataş blue star aldım yeni. Gayet iyi


anarsika
(27.11.18)
@anarsika

yumuşak bir yatak mı?


ikcı
(28.11.18)
Full ortopedik otel yatağı tarzında yumusaklığı yok hatta ilk başta sert bile gelebilir ama omurga için iyi. Eğer otel yatağı gibi bir şey arıyorsan yataşta duşes modeli vardı harikaydı rahatlığı ama emin olamadım çok pahalı yaş ilerlerken bel ağrısı yapar mı bilmem. Bu arada önerim bilindik bir yerden al. Üniversitede dandik bir yatak almıştım uyuyamıyodum o kadar rahatsızdı. Kolay gelsin :)


anarsika
(28.11.18)
(3)

tırnak yemek

çocukluğumdan beridir çok muzdaribim, internette yazan bir çok yolu var kurtulmanın ama pek fayda etmiyor, aranızda ben şunu yaptım işe yarıyor diyen varsa bi yazıversin. Teşekkürler.
çocukluğumdan beridir çok muzdaribim, internette yazan bir çok yolu var kurtulmanın ama pek fayda etmiyor, aranızda ben şunu yaptım işe yarıyor diyen varsa bi yazıversin. Teşekkürler.
firemanjonny
(11.08.18)
hep bakım yaptım ojesiz dolaşmadım. hatta en son manikür yaptırdım hayatımda ilk defa.


ikcı
(11.08.18)
neden yiyorsun ona odaklan bence. ben de yiyodum sonra otobüste falan demiri tutarken yenmiş tırnaklarıma baktığımda başkalarının ellerimi o şekilde görmesinden çok rahatsız oldum. toplum içinde yenmiş tırnaklarla ellerimi kullanmak beni çok rahatsız etti. şimdi tırnaklarım hep uzun. ellerimi daha özgür hissediyorum. bi de uzun tırnak olunca eller daha güzel gözüküyor.


error522
(11.08.18)
Tırnak durup dururken yenmez
Stres anlarimda hep ellerimle uğraşirim, stresi azaltmaya çalışın. Bir de kendinize ellerinizi hatırlatin bol bol.
Toplum içinde kötü görünüyor cidden, kendinizi telkin ederseniz daha iyi olacaktır.


(6)

"Evet ama süper"

Bu söz size ne düşündürüyor ya da ne çağrışımlar yapıyor? Yorumlarınızı bekliyorum...
Bu söz size ne düşündürüyor ya da ne çağrışımlar yapıyor? Yorumlarınızı bekliyorum...
jegapw
(14.06.18)
Anlatım bozukluğu olduğunu düşünürüm. Hiçbir şeyi çağrıştırmadı.


Amaranta ursula
(14.06.18)
Dediğin gibi de olabilir (evet), - ama - bana göre (süper)


1adam
(14.06.18)
Bağlama göre değişir.

+Aa, sen farklı bir şey mi istiyordun?
-Evet ama (bu da) süper(miş).

Böyle olunca sırıtmıyor ama herhangi bir şeye doğrudan "Evet ama süper" demek de mantıksal olarak kulak tırmalıyor.


m e b
(14.06.18)
Anlatım bozukluğu


ikcı
(14.06.18)
Test cozmekten her seye anlatim bozuklugu der olmusuz.
- Ne o yedigin, abur cubur mu?
- Evet ama super.


dunal
(14.06.18)
O yediğin çok sağlıksız bir şey.
Evet ama süper.

Anlatım bozukluğu falan yok. Neye cevap olarak geldiğini bilmeden bir şey demek imkansız.


(8)

Depresyon Sorusu

Selamlar ahali,Bu kez kötü bir gerekçeyle geliyorum, mümkün olduğunca özet geçeceğim. Zamanında ÖSS'ye hayvan gibi çalıştım, güzel bir dereceyle sağlam bir üniversiteye girdim. İki yıl önce mezun oldum. İlk full time işimde sıkıntılı bir müdürüm vardı, ne para kazanabildim ne iş tatmin elde ettimi.
Selamlar ahali,

Bu kez kötü bir gerekçeyle geliyorum, mümkün olduğunca özet geçeceğim.

Zamanında ÖSS'ye hayvan gibi çalıştım, güzel bir dereceyle sağlam bir üniversiteye girdim. İki yıl önce mezun oldum. İlk full time işimde sıkıntılı bir müdürüm vardı, ne para kazanabildim ne iş tatmin elde ettimi. Bunun üzerine geçen yıl haziranda işten ayrıldım ve zor elemelerden geçerek 2 tane uluslararası FMCG şirketinden iş teklifi aldım. Bir tanesini kabul ettim, management trainee olarak düşük maaşla zor koşullarda çalışmaya başladım. Çünkü trainee aşaması bitince güzel şeyler olacaktı sözde. Buradaki müdürlerin de egoları ve bencillikleri yüzünden, trainee süreci bir yere varmadı ve geçen ay işi bıraktım.

Bu süreçte üç ilişkim oldu, hepsi de üzücü şekillerde bitti. Detaylara girmeyeceğim ama narsistlere denk geldim, aldatıldım, düşünce yapımdaki zaaf yüzünden mide fıtığı oldum.

Şimdi ailesinin yanında yaşayan, 27 yaşında bütün mal varlığı sadece 5 bin lira borç olan bir insan evladıyım.

Evet, çok güzel anılarım var ve yıllardır -detayına girmeyeceğim- güzel işler yaptığımı düşünüyorum.

Fakat artık bir işin, ilişkinin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Uğraşsam belki olur ama uğraşacak enerjim yok, tükenmiş hissediyorum ve hiçbir şey yapasım yok. Vasiyet yazmayı, şanslıysam bir yerlerde kaza geçirmeyi bekliyorum gibi bir şey.

İşbu koşullarda, ağır bir depresyondayım sanıyorum?

Psikologa gidecek param da yok.

Önerisi, tavsiyesi olan var mı?
duseyazar
(09.06.18)
Merhabalar,
Psikolog olmadığım için sana teşhis koyamam, ya da bir çözüm öneremem ama
153 ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti veriyor. Gayet de ilgililer ve sandığından daha çok yardımcı oluyorlar. Çekinme hemen ara.
Ayrıca birçok ücretsiz destek merkezi de mevcut.


anten
(09.06.18)
Eldeki imkanlarla yapılabilecekler arasında aklıma gelenler:
-anten'in dediği gibi ücretsiz danışma merkezlerine gitmek (bağlı olduğunuz belediyeye dahi başvurabilirsiniz)
-Yüksek lisansa yahut doktoraya devam eden psikoloji öğrencilerinin vermiş olduğu ücretsiz danışmanlıklardan yararlanmak (ki bu bir üsttekinden daha fazla önerdiğimdir)
-David burns ün "iyi hissetmek" kitabını alıp okumak ve hayatınıza uygulamak


Hepimizin çok kötü dönemleri oluyor. Sertifikalı baristayim falan demişsin ne güzel mesleğin var elinde ki bu bir meslek bence. O yüzden çok da şeyapma diyorum.

Ama tabii depresif hissetmek başka bir şey ve yardım arayışı içinde olduğun için depresyondasın diyemem yetkim de yok zaten ama yılmak yok........


ikcı
(09.06.18)
david burns kitabi +1000

duzgun bir psikologun klinik olarak uygulayacagi terapiyi kendin uygulamani sagliyor (bilissel terapi) omur boyu faydalanacagin bir sey her durumda. psikolog durumun yoksa siddetle tavsiye.


robokot
(09.06.18)
Herkese çok teşekkürler, ince düşünen insanlar olduğunuz belli oluyor. David Burns ile başlayıp diğer seçeneklere ilerleyeceğim.

Mutlu kalın.


duseyazar
(09.06.18)
ağır depresyon çok farklı bir durum. bir çok insanın bu ülkede yaşadığı durumu yaşıyorsun. belediyelerin ücretsiz psikolojik danışmanlığı yaptığı yerler var. istanbul ve ankarada var genelde.
bir yerden hafiften yeniden başla. ilerde evlensende malın mülkün olsada herşeyin anlamsız olduğu dönemler olacak bu normal.


mikahakkinen
(09.06.18)
kimsenin derdini küçümsemem, herkesin derdi kendine büyüktür ama yazdığın şeyleri okuyunca biraz abartmıyor musun demeden de geçemedim. belki de geçmeliydim.


forlife
(09.06.18)
Arkadaşlar soruna guzel guzel yanitlar vermisler.

Is hayati boyledir. Pes etmeyeceksin. Sabredeceksin. Bu yillar gececek ve geri dönüp baktiginda iyi ki yapmisim sabretmisim diyeceksin. Yilma; yeni bir ise gir ve sebat et kardesim.


(21)

İki Psikologuz, Cumartesi Akşamı İşimiz Yok. Buyrun Amme Hizmetine

İyi günler. Daha önce de yazdığım bu yazıyı biraz güncelleyip tekrar sundum. Ara ara amme hizmeti olarak yapmayı düşünüyorum. Azıcık birazcık uzun oldu yazı:Son zamanlarda çok fazla "Psikologa şunu söylesem ayıp olmaz mı?", "İlk gittiğimde ne demeliyim?", "Milletin o kadar derdi var, benimki de dert
İyi günler. Daha önce de yazdığım bu yazıyı biraz güncelleyip tekrar sundum. Ara ara amme hizmeti olarak yapmayı düşünüyorum. Azıcık birazcık uzun oldu yazı:

Son zamanlarda çok fazla "Psikologa şunu söylesem ayıp olmaz mı?", "İlk gittiğimde ne demeliyim?", "Milletin o kadar derdi var, benimki de dert mi?", "Psikolog ne yapacak ki?" türü çekinceler gördüm ve işinize yarayabileceğini düşündüğüm birkaç açıklama yapma gereği hissettim.

Not: Belli bir kişiye atıf değildir, sıkça gördüğüm için uzun süredir bu yazıyı hazırlıyorum.

Ekleme: Psikölög olan Serbest Gezen Koala’nın da katılımıyla artık iki kişiyiz.


Bir önceki gönderiden farklı olarak, içerikte ufak tefek düzeltmeler yaptık ve ekleyeceğimiz kısımları her maddenin altına “S.E.” şeklinde belirteceğiz ki hem takibi daha kolay olsun hem de daha önce okuyanlar sıkılmasın.


1) Öncelikle psikolog kimdir?

Davranış bilimcidir. İnsan (ve hayvan) davranış ve zihnini bilimsel yöntemle inceleyen kişidir.

2) Sizin gittiğiniz terapi yapabilen psikolog, bunun eğitimini almış kişi klinik psikologtur veya geçerliği olan derneklerin terapi eğitimlerini tamamlamış psikologtur (bu terapi eğitimi dediğim zaten kendisi 2-3 senelik bir süreç).

Öbür türlü kişilerin eğitiminden şüphelenmenizi öneririm. Şarlatan cenneti ülkemizde mühendislik üzerine aldığı iletişim yüksek lisansıyla kendini psikolog ilan edip MS hastalığını iyileştirdiğini(!) iddia edeni gördü bu gözler; dolayısıyla öncelikle sağlığınız, sonra paranız için lütfen sorgulayın.


S.E: Son zamanlarda iyice artan sahte psikologlar ve bu kişilerden hizmet alıp çoğunlukla yanlış yönlendirilen kişiler olması sebebiyle bu kısmı biraz daha açalım dedik.
Yazının devamında da göreceğiniz ve halihazırda duyduğunuz gibi oldukça fazla ne idüğü belirsiz kişi psikolog/psikoterapist olarak boy gösteriyor. İyilik halinize kavuşmak/sürdürmek için psikologa gitmeye karar verdiğiniz halde gittiğiniz psikologun gerçekten psikoloji eğitimi almış olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Özgeçmişine bakabilirsiniz yoksa da doğrudan nerede ne okuduğunu sorabilirsiniz. Bunu sormaktan çekinmenize hiç gerek yok, bir hizmet alacaksınız sonuçta ve bu sizin en doğal hakkınız. “…. üniversitesinde psikoloji okudum” iyi bir başlangıç. “Daha sonra .... üniversitesinde klinik yüksek lisansımı tamamladım” derse dadından yenmez.


3) Nelere güvenelim? Nelere güvenmeyelim?

Eğitime güvenin. (Muhtemelen çoğu bölüm gibi) psikoloji bölümünün eğitimini kaliteli yapan unsurlardan biri, bölümdeki akademisyenleri psikologların oluşturması ve bu kişilerin psikoloji alanında ilerlemiş olması.
Bağzı üniversitelerin kadrolarına bakıyorum ve atıyorum on kişiden bir psikolog, dört psikolojik danışman, beş psikiyatr gibi komik sayılarla karşılaşıyorum.
Bu, o üniversitelerden çıkan kişilerin hepsinin kötü olduğunu göstermez; ancak psikoloji eğitimi konusunda bir yerlerde eksik olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu gösterir.

Gerçek dışı vaat verenlere biraz dikkatli yaklaşın derim. Akut Stres Bozukluğu ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu (ve bunlara eşlik eden ikincil hastalıklar) dışında psikopatolojiler (göreceli olarak) birden oluşmaz. Kimse durup dururken bir sabah uyandığında sosyal fobiyle, anoreksiya nervozayla uyanmaz; mutlaka zamana yayılmış bir geçmişi vardır. Dolayısıyla bu gibi durumların çözümü "üç seansta hallederiz" gibi gerçek dışı vaatlerle olamaz. Lütfen kendi sağlığınızı tehlikeye atmayın.
S.E: Bir de Bilinçaltı Temizleme ve Geçmişi Silme muhabbeti var. Gidenlerin anlattığı şu: “gidiyorsun sana geçmişten başlayıp yaşadığın her şeyi anlattırıyor. Gözlerini kapatmanı söylüyor ve tam anlamadığın mırıl mırıl bir şeyler söylüyor. Sonra sevmediğin hayatında istemediğin kişilere dair hiçbir şey kalmıyor, yani kalıyor da ben çok yoğun yaşadığım için anca bu kadar oluyor”
itörnıl sanşayn ov dı sıpotlıs maynd sadece bir film ve öyle yaşadıklarını beyninden çıkaracak bir sistem henüz mümkün değil. Psikanalitik yaklaşımda geçmiş deneyimleriniz üzerine konuşulur, bunun size olan etkileri üzerine de konuşulur; ancak “geçmişinizi sileceğiz” dedikleri anda bi durun tekrar düşünün; çünkü o cümlenin yüklemindeki bir harf farklı olabiliyor.
Size kendini ultra profeyşınıl psikolog, ruh temizleme uzmanı, son geçmiş bükücü vs olarak tanıtan kişilere itibar etmeyiniz. B0007

"Enerji menerji" diyenler var, görüyoruz hep. Bu tür meditasyonlar size kendinizi iyi hissettirebilir; ancak çok klasik cümleyle "iyi hissetmek, iyileşmek anlamına gelmez".
Meditasyonların insanları rahatlattığına dair çalışmalar var, hayatta şöyle bir durup düşünüp hayatın kötü etkilerini akıtmak için güzel bir etkinlik ve imkanınız varsa yapın ancak lütfen bu tür uygulamalara psikolojik tedavi şeklinde yaklaşmayın. Psikologunuz da size kas gevşetme ve nefes gibi egzersizler uygulatabilir. Bunun amacı sürece yardım etmektir.

Psikoloji bir bilim dalıdır, meditasyon türü değil.

"Konuşarak adam mı iyileşir?"
Evet. Yaptığınız yapmadığınız, düşündüğünüz, istediğiniz istemediğiniz tüm arzularınızı, hayallerinizi vs dille ifade ediyoruz. Konuşmak, sizi en rahat ifade eden iletişim aracı ve psikologların amacı da çok kabaca konuşması zor olan o "şey"i ifade etmenizi sağlamaktır. Bunun için ölçekler, görüşme yöntemleri vs geliştirilmiştir zaten. Kişiden, sadece o kişinin durumunu belirlemek ve düzeltmek için nasıl bilgi alabiliriz kısmı için ayrıca ders alıyoruz mesela.
En basit günlük örnek kendini kötü hissedenlerin burada da "konuşmak isteyen" gibi duyurular açması, konuşmak önemli bir ihtiyaç.

4) Şarlatanlık

Ohohooy beybiliboy. Bak geçen bir arkadaşım, dıdının dıdısı arkadaş ortamına girmiş. Kendinden çok daha fazla kazanan “yaşam koçu” görmüş. Adam o kadar güzel konuşuyor, o kadar güzel yönlendiriyor ve bunu “psikoloji” kılıfına uyduruyor ki hayran kalırsın, dedi arkadaşım.
Bunun yanında (zaten davalık olduğu için yazabiliyorum) Çağla Düvenci Sönmez’in olaylarını takip ettim. Sırf bu kadının yaptıklarından “psikoloji ne değildir?” başlığı yazılabilir yani. Bunu yazmak bile utanç verici ama psikoloji eğitimi almış herhangi bir insan;

a)Danışanına “şişkooo” tarzında şeyler söyleyemez, herhangi bir şekilde ve herhangi bir şart altında danışanın sahip olduğu bir özelliği aşağılayamaz.

b)“Online terapi” adı altında insanları soyup soyamaz. Online terapi yeni yeni gelişen ve çok dikkatli olunması gereken bir alan; çünkü insan iletişiminde sanallıktan çok gerçek yüzyüze iletişim önemli ve YAZIŞARAK terapi… bilemiyorum Altan.

S.E: psikologunuzla terapi sürerken ayrı düşerseniz ve/veya farklı illerde kalırsanız online terapi oldukça yararlı olacaktır elbette. Ancak en başından online terapi siz ve sağlığınız için tehlikeli bir hal alabilir yukarıda da belirttiğimiz gibi ağzı iyi laf yapan ve psikoloji eğitimi alanlar değil, kişisel gelişim kurslarına katılan kişiler psikoterapi veriyorum adı altında sizi yanlış yönlendirebilir. Hem zamanınıza hem paranıza hem de sağlığınıza yazık olur.

c)Bundan tam emin değilim ama ne hocalarımdan ne de psikolog camiasındaki ünlü isimlerden gördüm: Psikologlar “sabah kahvaltınızı şenlendiririm ama kişi başı 50 tl’den cınım” der mi bilemiyorum; çünkü grup terapisi olsa bile onun bambaşka koşulları vardır.
S.E: demez, grup terapisi denilen şeyin altın gününden farkı da burada ortaya çıkıyor. Amaç benzer sorunları yaşayan kişilerin deneyimlerini paylaşmasını sağlayarak kişiye yalnız olmadığını hissettirmek, bazen de yaşadığı sorunla birebir çalışabilmesini sağlamak (sosyal kaygıda olduğu gibi) ve daha bir sürü şey.
Şahsi fikrim (koala) grup terapisine devam eden kişiler kendi aralarında kaynaşmaya yardımcı etkinlik düzenleyebilir ancak buna psikologun dahil olması etik gelmiyor bana.

(S.E: suç analisti konusu artık gündemde değil ama içerik olarak oldukça iyi noktalara atış yapıyor, bu nedenle kaldırmayalım dedik): “Suç analisti” diye bir şey yok TV’de atıp tutan, “ooo o kesin böyle yapmıştır yeaa” diye zırvalayan tipleri lütfen ama nolur ciddiye almayın; çünkü ilk olarak psikoloji eğitimi almış bir birey, kişiyle direkt olarak klinik görüşme yapmadan kafasına göre dışarıdan konuşamaz.
İkincisi ise yapılan klinik görüşme özeldir, mahremdir. Kiminle görüşürseniz görüşün, bununla ilgili bilgi dışarıya taşamaz, anlatılamaz. Değil ki TV’de “o zaten böyle böyle bir insandı” demek olsun.

Bunun yanında “bence bla bla (burada, bir yerlerden duyduğu iki tane psikolojik terimi sıralıyor) psikoloji biz buna hede hödö diyoruz, bu yüzden F beyle H hanım birlikte olamaz” asdlfkşakds buna yorum bile yazmıyorum.
Bununla ilgili olarak, mesela muhtemelen şizofreni olan bir bireyi psikiyatra yöneltmek yerine “enerjiyle” veya sallama bir “terapi” yöntemiyle iyileştirmeye çalıştığı için öldürülen bir kadın vardı geçen senelerde. Kadın öldüğü için arkasından sallamak gibi olmasın, o yüzden isim anmıyorum; ama tıbbi tanılarla aşık atılmayacağını maalesef ağır bir yolla öğrenmiş oldu.
Bu konu için Facebook’ta “Sahte Psikolog İfşa” gibi bir oluşum vardı ve gerçekten çok iyiydi ama tahmin edersiniz ki insanların sağlıklarıyla oynayan şarlatanların derdi para olduğu için direkt o sayfayı 3-5 defa kapattılar ve maalesef şu an aktif değil. Umarım kendileri de çevrelerindeki pek çok meslekteki şarlatanla birlikte kalitesiz hizmet ala ala çökerler.

5) Psikologa gittik. Ee peki ne diyelim? Napalım? Nasıl duralım?

Sadece kendiniz olun. Ağzınızdan ne çıkıyorsa, ne çıkamıyorsa, nasıl anlatıp anlatamıyorsanız öyle olsun, sürece bırakın. Zaten yapıp yapmadığınız, söyleyip söylemediğiniz her şey gene psikologa bilgi verir.
Psikologlar zaten görüşme yapabilmek için ayrıca ders alıyorlar. Biz iki saat boyunca sadece odanın düzenini tartışmıştık, klinik psikologlarda bu daha da ayrıntılıdır eminim.

Gittiğiniz psikolog sonuçta yabancı biri, daha önce görmediğiniz biri. Kendi sürecimden de ilk gidişte kendime bile itiraf edemediğim şeyleri anlatmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum ve kilit nokta bunu psikologun da bilmesi. Kimse sizden direkt mahreminizi açmanızı bekleyemez, lütfen gerilmeyin.

6) "Bana Bir Sürü Şey Çözdürdüler. Ne İş?"

Evet çözdürüyorlar çünkü nasıl ki doktorlar kan alıp sonuçlarına göre size açıklama yapabiliyorlar, biz de elimize alıp somut biçimde incelememizin imkansız olduğu düşünce sistemlerini anlamamıza yardımcı olacak testleri kullanıyoruz.

Testler zamandan kazandırarak daha kısa yoldan gerekli bilgilere ulaşmayı sağlar ve alınan psikolojik yardımla beraber fazlasıyla yardımcı olur.
Ancak şöyle de bir şey var: Hiçbir test, tek başına anlamlı değildir. Yani doktora gittiniz ve hiçbir şey sormadan kan testi yaptırdı. X maddesi yüksek çıktı kanda. Ee neden?

Sizinle konuşmadan nasıl tespit edebilir ki son zamanlarda yediğiniz bir şeyden mi, eskiden geçirdiğiniz bir hastalıktan mı, genetikte bir şeylerin fırtlamasından mı olduğunu? Benzer durum psikoloji bilimi için de geçerli. Bu ayrım için klinik gözlem görüşmenin yanında psikolojik testleri kullanıyoruz.
bir diğer mevzu dışarıda “piyasa fiyatı 200 ama ben size 70 tl’ye tüm kişiliğini söyleyim” diyenlere çok meyillenmemenizi öneririm. Testin geçerli ve güvenilir olması demek, bunu uygulayan psikologun etik bir insan olduğunu göstermiyor maalesef.
Hemen örnekleyelim: Bir arkadaşım özel eğitimde çalışırken “sen zeka testi yapabiliyon, velilere de reklam yaparız. Kişi başı x liradan anlaşalım” demiş. Özel eğitim denen yerler, zaten halihazırda tanı almış bireylerin gidip rehabilite, topluma katılmak için özel bir eğitim aldığı yerler. Arkadaşım da bir ay çalıştı, sonra çıktı zaten.

6) Psikologlar Çok Pahalı

Evet, maalesef. Keşke ülkemiz gerçekten fiziksel ve zihinsel olarak sağlığa değer veren politikalar izleseydi ve psikologlar bu kadar pahalı olmasalardı. Hemen açıklıyorum:

- Psikologlar, okulda dersini görseler bile sertifikalar için o testlerin eğitimini satın almak zorundalar. O testlerin fiyatına açıp bakın derim, yüreğim yanıyor.

- Klinik psikolog olundu, çok güzel ama terapi eğitimleri çok fazla. Daha fazla psikoterapi çeşidi için daha fazla para gerek.

S.E: - Güncel bilgileri takip etmenin en uygun yolu kongrelere katılmak. O kongreler de en az sertifikalar kadar pahalı :(

- Benim en büyük rahatsızlığım: Psikologların bir odası ve meslek yasası yok. Tüm psikologların bir çatı altında toplanıp şarlatanların direkt dava edilebileceği, hem psikologun hem de danışan/hastanın haklarının daha net sınırlarla korunduğu, kafasına göre test yapıp eğitimini veren kişilerin davası için bir düzenleme yok. O yüzden uğraşlar daha kişisel veya derneğin çabası şekilde kalıyor.

Oda olmak için zamanında yapılan çalışmaları okudum ve ciddi ciddi dönemin başbakanlığından "dosyayı kaybettik, kusura bakmayın" gibi bir yanıt geldiğini gördüm. Bunun gibi pek çok trajikomik olay mevcut ve hâlâ uğraşılıyor.

7) Klinik psikolog seçerken neye dikkat edelim?

S.E: aslında yukarıda da belirttik ama tek çatı altında tekrar yazalım. Önemli konu.
Öncelikle lütfen sorgulayın eğitimini. Kişisel bilgileri vermesi doğru olmasa da sonuçta para karşılığı hizmet aldığınız bu kişi, size eğitimiyle ilgili bilgi vermek zorundadır. Bundan kaçınan veya çok abartarak "Rorschach test eğitimiyle beraber psikanalizi üç senede bitirdim" anlatan kişiden ben çekinirim açıkçası. (Analitik yönelimli hocamızın söylediğini aynen aktarıyorum: Rorschach testi eğitimini alabilmek için 10 yıllık deneyime sahip olmak gerekiyor)

S.E: Daha önce “sadece klinik psikologların açısından bakmışsınız” diye bir haklı eleştiri geldi. Böyle yapmamızın sebebi alan dışındaki insanları bilgilendirmek diye böyle bir tercih yaptık. Alan dışı insanların direkt etkileşimde olduğu alt alan bu olduğu için.

- Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini hangi okuldan almış? O okullar, Psikologlar Derneği tarafından akredite mi? (www.psikolog.org.tr )

- Lisans ve yl üstüne ayrıca eğitim almış mı? Bu eğitimleri güvenilir (Psikiyatri Derneği, Psikologlar Derneği, BDPT derneği gibi) yerlerden mi almış yoksa dernek başkanının bile adı sanı belli olmayan yerlerden mi?
s.e. aldığı eğitimlerin saati de oldukça önemli. MMPI’ı 10 saatte bitiren var yav, ne güzel. Demek ki biz yavaşız ki 30 saatte anladık diyesim geliyor.

- Hangi test eğitimlerini biliyor? Bu testleri yine yukarıdaki gibi güvenilir kurumlardan mı almış?

S.E: Bu yazıyı yazan iki kendini bilmez de klinik psikolog değil. O yüzden lütfen "klinik psikolog olmayan hiçbir şey yapamaz" gibi bir algı oluşmasın. Amacımız sadece genel durumu açıklamak.
Klinik psikolog olmak zor; ancak klinik psikolog olana kadar da terapi yapabilmesi için en azından terapi ile ilgili eğitimleri güvenilir kurumlardan almış olması gerekmektedir (evet biz aldık ve alıyoruz). Maalesef ki lisans eğitimi bu konuda (ve birçok konuda) yetersiz.

Ekleme: Roe'ye teşekkür ederek aşağıdaki yanıtını kopyalıyorum:
"Lisans dışında psikolojinin herhangi bir alt dalında doktorası olan psikolog ünvanı kullanabilir. Türk psikologlar derneği doktorası olana ünvanı veriyor. Diğer ülkelerde de böyle.

Rorsach'nın farklı yorumlama sistemleri var. Exner sistemi daha sürede öğrenilebiliyor. Türkiye'de bu eğitimi veren en yetkili kurum projektif testler derneğidir. 10 yıllık deneyim istenmiyor ancak eğitimi baya uzun sürüyor. "

Tekrar ekleyelim: Amacımız "klinik psikologlar çok iyi, gerisi tü kaka demek değil. Sadece alan dışı insanlarla en çok etkileşimde olan kişiler klinikçiler diye özellikle o kesimi tanıtmak. Bir hatamız olduysa affola.

8) Pinkpeony'e teşekkür ederek şunu da ekleyelim. Neden kişisel olarak çok ilgili olsanız bile lisansınız başka bölümden olduğunda uygulamalı/klinik psikoloji yüksek lisansına giremiyorsunuz?
Çünkü lisansın psikoloji olması, adı üstünde "temel" eğitimin davranış bilimi olması gerekiyor. Öbür türlü "ya ben çok kitap okudum, o zaman terapi de yaparım" gibi oluyor, değil ki her sene 150 tane psikoloji mezunu başvuruyor klinik yüksek lisanslarına ve genelde 3-5 tanesi alınabiliyor.
Dersiniz ki "ben sadece diploma istiyorum", o zaman ticarethanelere gidip ne idüğü belirsiz eğitimle sağda solda psikolog olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Bunun için: tr.wikipedia.org


S.E. 9) Tanıyı kim koyabilir?
Tanı koyma kısmı psikiyatrların yahut klinik psikologların işidir. Lisans mezunu bir psikologun kafasında olası tanılar canlanır ancak net tanıyı koyamaz.

S.E. 10) Odanız kanununuz yok, etik dışı olayları yahut sahte psikologları falan şikayet edemez miyiz?
Edersiniz, evet odamız yok ama Türk Psikologlar Derneği’nin etik kurulu tam da böylesi durumlar ile ilgili çalışma yürütüyor. Linkteki formu doldurup etik kurula ilettiğinizde incelemeler yapıldıktan sonra bahsi geçen psikolog hakkında etik ihlal var ise gerekli olan işlemler yapılıyor. Link: www.psikolog.org.tr

Kişisel bir şeyler ekleyim: Ben etik davranabilmek için elimden geleni yapıyorum, her adımımda bir hocaya ve arkadaşlarıma danışıyorum. Daha yeterli olabilmek için beni ilgilendiren pek çok kitabı okuyorum, eğitimleri alıyorum. Tahmin edersiniz ki yukarıda da yazdığım şarlatan dingillerin, insan sağlığıyla oynayıp üstüne para alması fikri gerçekten sinirimi bozuyor. Bu yüzden de bilinç şart.

Ben Serbest G. Koala, aşağıdaki kısımda arkadaşım Bembombom’a aynen katılıyorum, sevgi ve saygılarımla, mikrofonu Bembombom’a uzatıyorum:

Son olarak benim sanal ortamdan en büyük yardımım buradan danışmak isteyenlere, danışmak istedikleri durum hakkında (bireylerin durumu değil, konu hakkında) bilgi verip birilerine yönlendirmek olur, fazlası etik sınırları aşar.

Benim aklıma gelen genel açıklamalar şimdilik bunlar. Eksiğim, yazım hatam, bilgi yanlışım varsa (özellikle psikolog arkadaşlardan) düzeltme, tartışma, fikir belirtme beklerim.
Dediğim gibi bu yazıyı sadece kafanızda genel bir fikir oluşsun diye yazdım.
Aklıma gelen olursa eklerim, değiştiririm.


Okuduğunuz ve sabrınız için teşekkür ederim.

Not: Önceden de sormuştum. Amacım sormaktan çok biraz bile olsa bilinçlendirmek. Arada bir kafama estikçe tekrar sorabilirim.

Formata uysun soru, ne düşünüyorsunuz ve sizce yararlı mı?

Teşekkür ederiz.
mor bembombom
(09.06.18)
abi sen geçen depresyonda değilmiydin?


Photographer
(09.06.18)
Fazla da takma kafana, olur bööle şeyler diyen bir psikolog olabilir mi? Olursa da vatandaşa samimi gelmez mi bu tavrı? =)


Hangimize dediğini anlamadık ama ikimiz de üstümüze alındık :D
Bembombom şu anki işini sevmediğinden ve yeni bi iş bulamadığından işle ilgili sorunlar yaşıyor yoksa mesleğini sever kerata

Bende de ayrılık sonrası bi depreşme vardı ama yas süreci gereği normaldi atlatıyorum haliyle

Her insan sıkıntı yaşar ama bu başkalarına yardım edemeyeceğimiz anlamına gelmiyor hatta psikolog olarak bu sıkıntıyı yansıtmamamız gerekiyor bile :D


@gülbatur;
O dediğinizi sohbet ortamında arkadaşlarınız diyebilir ama profesyonel ortamda maalesef öyle bir durum olmuyor.
Anlattığınız bir şeye bir profesyonelden gelen azımsama/küçümseme durumu karşıda değersizlik ya da güvensizlik yaratabilir. Bu yüzden söylense bile arada samimiyet kurulduktan sonra görüşmenin bağlamına göre söylenebilir ama gerçek anlamda bir tavsiye niteliği taşıyamaz. YTD


mor bembombom
(09.06.18)
Örneğin şehirlerarası otobüste yanınızdaki yolcuyla mesleğinizi söylemeden konuşmaya başladınız veya evinize gelen bir tamirciyle vs. Bu insanların ruh halini anlayıp hmmm herifte paranoyaklık var, şizofren sanırım veya x var deyip ona göre mi davranıyorsunuz? Bir de 3-5 dakika sohbetle bir insanın psikolojik durumu kolayca anlanabilir mi psikologlar tarafından?


@gülbatur;
Öncelikle, keşke insanüstü bir yeteneğimiz olsa ama yok. Gerçekten zihin okumayı çok isterdim ama maalesef yok. Yani öyle ulu, havalı veya büyülü bir meslek değil bu.

Bir kişi bizimle görüşmeye geliyorsa illa bir sorun odaklı geliyordur. Bu yüzden günlük yaşamdaki sohbetlerde insanlarda bir sorun veya tutarsızlık bulmaya şahsen kasmıyorum ki bunun için zaten aktif bir çaba gerekiyor.
Bir de soru sormadan öğrenemiyoruz bir şeyleri. Yani mesela gelen tesisatçı "ah babam" diye istemsizce üzülüyorsa direkt babasının vefat ettiğini varsayamam ve çok alakasız bir ortam olduğu için soramam.
O soruların yeri ve zamanı, kişiye göre doğruluğu gerçekten çok önemli. O yüzden görüşme ortamı profesyonel ve kısmen yapılandırılmış olmalı diyoruz.

Öyle kolunu kaldırınca "12 yaşında beden dersinde eşofmanını indirmişler" çıkarımı falan yalan yani.


mor bembombom
(09.06.18)
Sevgili psikologlar,
İç hastalıkları uzmanına özele gitsek 300-400 lira bi muayeneye verir geliriz ama psikoloğa gidince 7-8 seans oluyor ortalama. Böyle olunca da 3 bin 5 bine patlıyor iş. Tamam haklısınız eğitiminiz masraflar sertifikalar vs ama ülkede size gelmek isteyen ama parası olmayan milyonlar var. Bunun hiç bir şekilde çözümü yok mu? Nasıl versin millet o kadar parayı? Syg


@gülbatur;
O gerçekten kanayan bir yara. Ona samimi fikrim olarak ben de katılıyorum ki şu an kendi terapi sürecime 150 tl veriyorum.
Zaten bu durum, psikolog talebinin oluşamamasına, insanların psikologa gitmeyi çok lüks görmesine ve psikologların da istihdam edilememesine yol açıyor.

İlk başta psikologların bir örgütünün olmaması ve sigorta sistemine dahil olmamasından kaynaklı olarak ciddi sistemsel sorunlar var, maalesef var. Bu konuda ne derseniz haklınız gerçekten.


mor bembombom
(09.06.18)
Bunlar benim ikili:)

Bayıldım şimdi bu yazdıklarınıza.

Bir de şu kadrosu doktor dolusu okul ilçe adıyla başlayan okul mu? Hani k.ç kadar binası olan?


ikcı
(09.06.18)
Adı ilçe olup kç kadar binası olan şimdiden aklımıza iki okul geliyor bile, ama maalesef sadece iki tane değil :/ mantar gibi türediler mübarekler


arkadaşımın demesine göre(psikolog, mesleğinde oldukça başarılı, okul üstüne yurtdışında senelerce kendini geliştirmiş bir arkadadşım) bu psikologların yüzde 98 i şarlatan diyor.

siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Photographer
(09.06.18)
@photographer;
Her meslekte olduğu gibi bu mesleğin de istismarcıları var ve daha da kötüsü bizim mesleği üstlenip de kendini süpermen gören alakasız daha çok insan var. Bunlar hep mesleği kirleten tayfa oluyor ama tüm mesleği etiketlemenin hoş olmadığını düşünüyorum şahsen.

Bizim ülkemizde müthiş bir bilgi kirliliği ve eksikliği var hemen her konuda. Psikologlar da bundan nasibini almış durumda.


mor bembombom
(09.06.18)
ben de meslektaşınızım elinize sağlık.


mikahakkinen
(09.06.18)
oncelikle bu uzun yazini okumadim, ozur dilerim. kaydettim ama sonra okuyacagim.

size karsi soyle bir onyargim var. duzeltirseniz mutesekkir olurum:

siz psikologlar sirf daha fazla para almak icin seanslari uzattikca uzatiyorsunuz. hasta sizin icin musteri demek. hasta iyilesirse, musteri yok olur ve siz para kazanamazsiniz. bu sebeple hastanin bir sekilde bana gelmesini saglamaliyim. mesela berberlerin boyle bir derdi yok. yani sacin dogalolarak hep cikiyor ve kisaltmak icin mecburen berbere her ay gidersin. ama psikolog icin eger iyilesirsen, bir daha gitmene gerek kalmaz. hastalari kendinize bagimli yapmak icin cesitli algi yontemleri kullaniyor musunuz?

bu tamamen bir onyargidir. sirf bu sebeple psikologlara gitmiyorum.


tomcruise
(09.06.18)
Lisans dışında psikolojinin herhangi bir alt dalında doktorası olan psikolog ünvanı kullanabilir. Türk psikologlar derneği doktorası olana ünvanı veriyor. Diğer ülkelerde de böyle. www.psikolog.org.tr

Rorsach'nın farklı yorumlama sistemleri var. Exner sistemi daha sürede öğrenilebiliyor. Türkiye'de bu eğitimi veren en yetkili kurum projektif testler derneğidir. 10 yıllık deneyim istenmiyor ancak eğitimi baya uzun sürüyor.

Online terapi bence de sağlıklı değil ancak hafif durumlar için danışmanlık olabilir bence.

Ticarethane söylemine katılmıyorum. Devlet üniversitelerinde neler döndüğünün ! farkında olan biri belki de ticarethane dediği yerleri övmeye başlar.

Son olarak da kadroda kadroda psikiyatrist, psikolojik danışman hatta sinirbilimci olması bence kötü bir şey değil.

Psikoterapiyi klinik psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman ve bazı durumlarda psikiyatri hemşireleri ve sosyal hizmet uzmanları da yapabilir. Ancak bu son iki meslek grubu sadece hizmet verdiği kitleye yönelik yapabilir (kaynak: klinik psikolojiye giriş adlı kitap www.dr.com.tr)


roe
(09.06.18)
Silmeyin lütfen.


Burada kendi tecrubemden kaynakli bir tavsiye ile ilgili hem bir sorum olacak, hem de belki ileriki asamalar da acikliga kavusur.

Gecen sene yasadigim bir cokuntunun ustune hastanede once rehberlik/yonlendirme gibi bir birimde, aslinda kendisi psikiyatr ama isi yonlendirme olan bir kisiden randevu aldim. Yasadigim yerde aylik maasli calisan (dolayisiyla danisan sayisini kurumu ve kendi belirleyecek) terapistlerle birlikte sigortamin karsiladigi bazi psikologlar var. (Burada aradaki ayrimi nasil yaptiklarini bilmiyorum) Bu rehber kisi bana "Terapist/psikolog sevgili gibidir. Birbirinize uyum saglarsaniz, bu uyumu hissedersin. Uymuyorsaniz da, ayni sevgililerde oldugu gibi "Ya, iyi ama bir seyler de olmuyor sanki" hissi olur. Psikologuna 3-4 seans sans ver ve en az 3-4 seansin, yapabilirsen 6-7 seansin sonunda kararini ver o psikologun sana uygun olup olmadigina" dedi. Bunu da buralarda bircok kere yazmisimdir. Ayni sekilde, Istanbul'da da benzer bir durum basima geldi. Cok tavsiye edilen ilk iki klinik psikologla anlasamadim pek, sonuncu iyi geldi gibi. Daha once burada yazmistim ornegin; beni tepkisiz dinlemesi, sadece kafa sallayarak hafif gulmesi ve sadece soru sormak icin konusmasi bende cok fazla yargilaniyormusum ve degerlendiriliyormusum gibi bir izlenim birakti ve rahatsiz oldum. Kendimi is gorusmesinde kendini kanitlamaya calisan biri gibi hissettim.

Burada da terapi sirasinda ilk zamanlar cokuntunun ustune daha kotu gunler gecirdim, cunku psikolog dusuncelerimin temellerini attigim degerleri bayagi bir kurcaladi ve bircogu yikilinca kendimi dimdizlak hissettim. (3. seanstan sonra grup terapisi ile devam ettim) Ancak, 4-5 ay sonrasinda yeni degerlerle kendimi daha iyi hissetmeye basladim. Eskisinden daha iyi hissediyorum.

Bir arkadasim, Turkiye'de 1.5 yildir ayni klinik psikologa gidiyor ve "Ilerleme var mi, yok mu; anlamadim ben. Ezberden gidiyorum artik, bir sey hissetmiyorum. Bakalim" diyor.

Bu tecrubeler konusunda birkac sorum olacak:
1. Gercekten psikolog sevgili gibi midir? Yani, belirli bir frekans mi yakalamak gerekiyor kisisel bazda?
2. Psikologumuzun bize iyi gelip gelmedigini nasil anlayabiliriz? Ilerleyen asamalarda kendimizi ve psikologumuzu degerlendirmeli miyiz ya da degistirmeli miyiz? Bunu nasil anlariz?
3. Iyi hissetmek ya da kotu hissetmek, hatta arkadasim gibi hicbir sey hissetmemek bu asamada bir olcu mudur? Bunlari degerlendirmeli ve goz onunde bulundurmali miyiz?
4. Aslinda ozetle, iyilesme yolunda olup olmadigimizi nasil anlariz ya da danisan olarak bizim bu konuyu degerlendirecek objektiflikte olmadigimiz icin hic dusunmememiz ve psikologumuza kayitsiz guvenmemiz mi gerekiyor? Bunun dengesi nedir?
5. Su kadar zamandan kendime gore gozlemim her zaman iyinin de iyisi oldugu ve iyilesmenin, kendini kesfin asla bitmeyecegi. Boyle midir gercekten?

Zamaninizi buraya verdiginiz ve bizi bilinclendirdiginiz icin cok tesekkur ederim.


aychovsky
(09.06.18)
@tom cruise;
Burada tekrar tekrar etik konular devreye giriyor. Eminim dediğiniz şeyi yapıp normalde 13-14 seansta bitebilecekken bitirmeyen pek çok psikolog vardır ama tüm meslek çalışanlarını zan altında bırakmak ne kadar makul, onu sorgularım.

Psikoterapi, başvuran kişinin hızına göre giden bir süreç.
Çok kabaca örnekleyim: Kişide temizliğe yönelik OKB var diyelim. Kişi, kapı kollarına dokununca mikroptan öleceğini düşünüyor ve bunun için elini dört defa yıkaması gerekiyor.
İlk gittiğinde "elini yıkamazsan ölmezsin" demek, hiçbir işe yaramayacağı gibi bir de kişide dalga geçiliyor algısı oluşur. Bu düşünce için OKB'si olan kişinin bilişsel olarak hazır olması gerekiyor.

Bilişsel yöntemler ve davranışçı koşullamaların yardımıyla kişide bu "dokunursam ölücem" düşüncesi değiştiriliyor (benim aldığım eğitim bu diye bu ekolden örnek veriyorum). Bu da kişiden kişiye göre değişiyor.
Bu da 8-10 seans da olabilir, 12-14 seans da.

Koala'nın eklemesi: Genelde psikologa giden insanlar bir kriz durumuyla gittiği için, önce kriz durumu çözülür ve sonra genel iyilik hali için daha derindeki sorunlara yönelinir. Haliyle bu da zaman alan bir durum ve yine kişinin tanısına, durumuna, sosyal desteğine, önceden yaşadıklarına vs göre çok değişken bir şey.
İnsanı direkt olarak formülize edemiyoruz yani.


mor bembombom
(09.06.18)
@roe; yanlış anlaşılma olmuş. Amacımız "klinik psikologlar çok yaşa, gerisi öö" demek değil.

Alan dışındaki insanlara, az biraz alanı tanıtıp özellikle alan dışındaki insanlarla görüşen klinik psikologları nasıl seçebileceklerini anlatmaktı. Eksik olmuş, özür dileriz bundan dolayı. Bahsettiğiniz kısmı (mobildeyim diye) yarın düzeltelim hemen.

Yoksa Hakan Türkçapar'dan aldığım eğitimi zaten değişmem ve herhangi bir meslek elemanının verdiği emeği azımsayamam.

Kadroda farklı gruptan insan olması bence de çok güzel bir şey.
Zaten artık sosyal bilimlerin multidisipliner olma zamanı geldi de geçiyor. Ari psikolog kadrosu diye bir şey istemiyoruz. Demeye çalıştığımız şey, psikoloji eğitimi alırken bunun çoğunlukla psikoloji eğitimi veren kişiler tarafından verilmesi. Sonuçta bu disiplinlerin belli farklılaşma noktası var ve bu noktayı kaçırmadan eğitim vermenin önemli olduğununu düşünüyorum ben.


mor bembombom
(09.06.18)
@aychovsky;

1) Bence evet; ama bence. Buna dair resmi bir yanıtım maalesef yok.
Şöyle bir çıkarım yapabilirim: Sonuçta insanla ve haliyle dinamik bir canlıyla çalışırken psikologun kişiselliği ne kadar geri planda kalsa da illa yansıyor ve asgari seviyede de olsa yansımalı da. En nihayetinde insani bir ilişkiden bahsediyoruz.

Benim şu ana kadar üç tane deneyimim oldu. İlk klinik psikologla o kadar uyuşamadık ki ilk seanstan sonra çözemediğim sorun bile daha çekici geldi. Şimdiki gittiğim ise tam olarak aynı dili konuştuğum bir insan ve haliyle yararını çok görüyorum.


2) Bizim alanın gıcıklığı, daha önceki bir yanıtımdan da belirttiğim gibi çok kişisel.
Mesela kişilik bozukluğu tanısı olan bir birey, gittiği hiçbir psikologtan tanısı gereği mutlu olmayabilir. O yüzden habire değiştirebilir veya öfke kontrolüyle ilgili giden bir kişi, psikologun doğal bir davranışını yanlış anlayıp gitmeme kararı alabilir gibi gibi.

Sizin arkadaşınızın örneğinde (anlattığınız kısım kadar) ben psikologta hata buldum açıkçası; çünkü yarar görememek kadar yarar sağlayamamak da fark edilen bir şey ve buna göre bir yol çizilebilir diye düşünüyorum.

Psikologtan beklentiye göre bu yarar sağlama da değişiyor işte. Kişi, esas gitme amacına ulaşamadıysa ve bunun farkındaysa bu değişim veya psikologu değiştirme konusunu da psikologla konuşabilir veya direkt değiştirebilir.

3) Yukarıdakiyle çok paralel bir soru ama içgörüsü olan bireyler için evet diyebilirim.

4) "İyileşme" yine göreceli. Zaten terapilerin başında özellikle "ne bekliyorsunuz?" diye sorulur ki bir yol çizilebilsin. Bu yola göre devamı gelir ve o iyi hal durumunun devamı sağlanmaya çalışılır.
Zaten amaç, danışana o objektiviteyi kazandırmak oluyor genellikle. Yani sosyal kaygısı olan ve toplu taşımaya binemeyen bir birey için iyileşme, eğer "binicem, heyecanlanıyorum ama olabilir" düzeyindeyse iyi, hiç düşünmeden binebiliyorsa yine iyi.
Tamamiyle ne beklediğine bağlı olarak değişen bir durum yani.

5) Çalışmadığım yerden geldi kazık soru:)
Gerçekten buna yeterli bir bilgim ve fikrim yok.
Şahsen ben evrim kuramını anladıkça keşif kısmı daha bir şekilleniyor ama bu da değişken galiba.
Passaparola @serbest gezen koala.


mor bembombom
(09.06.18)
@sour; bu bilimdir, değildir tartışması senelerin muhabbeti. Sosyal bilimlerin böğründe bir yara. Antropologların gözü yaşlı, psikologlar yorganlarına sarılıp ağlıyor (alanla ilişiğinizi bilerek ve affınıza sığınarak böyle laubali yazıyorum, lütfen yanlış anlamayın).

Bu bilimdir, değildir tartışmasının Freudyenliğin hafif "büyülü" kısmının engellediği, diğer yandan sosyal psikologların istatistiki olarak %40'a erişince halay çektikleri veya objektif testlerde "beyan esastır"ı baz almak zorunda olduğumuz ve ölçmenin hatasu gibi temel bir sorun gerçeği filan karmaşık olaylar gerçekten.

Ben genel tanımı yapıp geçtim açıkçası, çok durmadım o kısım üzerinde; çünkü bu tartışma bitemiyor maalesef.


mor bembombom
(09.06.18)
(31)

Siz olsaniz

Burs verdiginiz ogrencinin sigara icmesi bursun durumunu etkiler miydi?
Burs verdiginiz ogrencinin sigara icmesi bursun durumunu etkiler miydi?
korhaydut
(24.05.18)
hayır.


winston
(24.05.18)
Evet. Sigaraya para harcayan öğrenciye burs vermezdim.


olumsuz olarak etkilerdi.


since1907
(24.05.18)
kendi icimde onaylamazdim ama bursun durumunu da etkilemezdi.


orange coffee
(24.05.18)
Parayı nasıl harcayacağı beni ilgilendirmez, ben devam ederdim.


perfectum
(24.05.18)
üzülür ve kızabilirdim ama bursu kesmezdim, o da kendince bir ihtiyaç ne yazık ki


gadlemler
(24.05.18)
Bir aylık sigaranın toplam değeri kadar (en az bir kaç ay) eksik yatırılsın burs. Belki durumu biraz olsun anlar.

İhtiyaç sahibi ailelere yardım noktasında bu benim aklıma takılan bir husus. Yardımı kötü alışkanlıklara gitmesin diye, para yerine gıda yardımı olarak yapma taraftarıyım.


1adam
(24.05.18)
Etkiler.


muti
(24.05.18)
evet


giovanne
(24.05.18)
Burs sigaraya gidiyor demek hayırlı işler


038576
(24.05.18)
Saçma bir kıstas. Burs verip vermemeye böyle karar verilecekse bence sorular arttırılmalı. Alkol kullanıyor mu? Evlilik öncesi seks yapmak hakkında düşünceleri neler? Tavuk mu tercih eder et mi?

Konu bursun nereye gittiği ise, burs başlığı altında parayı verdikten sonra kimseyi ilgilendirmez nasıl harcandığı.

Konu burs verilecek kişinin "kötü" alışkanlıkları ise, yukarıda da bahsettiğim gibi yine kimseyi ilgilendirmez.


kablelvuku
(24.05.18)
Arada bir alkol alması ok ama sigaraya tahammülüm yok. Bursu keserdim.


peggy
(24.05.18)
etkiler.


dedim ben sana
(24.05.18)
Olumsuz etkiler.


lata
(24.05.18)
başarılı bir öğrenciyse etkilemez, 1.5 ortalaması varsa etkiler.


bursu nasıl harcayacağına ben karışmazdım.

sadece para verdiğim için insanların tercihlerine karışmak çok yanlış geliyor.


hakiki ssg
(24.05.18)
Etkilemez.


devilred
(24.05.18)
Etkiler. Ama şöyle etkiler: Oo sigara içiyormuşsun diyerek bursu kesmezdim ama ilk kez burs vereceğim birinin sigara içtiğini biliyorsam onunla aynı şartları taşıyan sigara içmeyen kişi bursu almaya hak kazanırdı.

Sigara lükstür bana göre, ihtiyaçlar hiyerarşisinde yukarılarda yer almadığı gibi pahalı da. Paranın nasıl harcanacağı önemli değilse rastgele herhangi bir öğrenciye verilebilir burs. Benzinli arabası olan öğrenciler var yazık :/


chicha
(24.05.18)
Soruyu soran arkadas ben olarak, bursu acliktan agzi kokmasij diye vermiyoruz ki akranlariyla esit seviyeye gelsin diye veriyoruz.

Birakalim kendi secimlerini kendisi yapsin dusuncesindeyim


korhaydut
(24.05.18)
Uyuşturucu kullanmadığı sürece etkilemez.
Burs veriyorum sonuçta , öğrencinin hayatını satın almıyorum.


İçmediğini bilseydiniz?

Etkilemez


ikcı
(24.05.18)
Hayır.


japon askeri
(24.05.18)
Etkiler.


etkilemez.


naksidil
(24.05.18)
Her gün bir iki paket sigara alacak birine değil de ihtiyacı olan birisine burs verirdim.


Nikotin bursu :D

Derslerdeki basarisinin burs icin belirleyici olmasi daha uygun olur.

Kola icmek sigara icmekten daha zararli.


Hayır.

Verilen parayla un mu almış, yoksa yulaf mı, sigara mı, kola mı, deterjan mı, yemeğini yemiş mi, es geçip sinemaya mı gitmiş, hangi mağazadan giyinmiş incelemeye almak ne kadar rasyonalse, sigara da öyle. Tüketmeyi tercih ettiği ürünlerden biri sadece.

Birine para/burs/maaş vermek, yaşam biçimi dikta edilebileceği anlamına ne kadar gelir, şüpheliyim.


hana bi
(24.05.18)
kesinlikle hoşnut olmazdım.
aramızdaki ilişkiye göre belki kendisiyle konuşabilirdim konuyu burs minvalinden uzakta tutarak.
belki bursun niteliğini değiştirebilirdim, her ay aylık akbil, yemek kartı, kirasının bir kısmını veya yurt masrafını direkt ödeme, dönem başlarında tüm kitaplarını alma, memlekete gidiş geliş biletlerini alma, gibi.


Elbette etkiler. Bursa ihtiyaci varsa ev ekonomisi yapmasini bilecek. Ev ekonomisini bilmiyorsa bursa daha cok ihtiyaci olan insanlar maalesef bulunabilir. Cevaplardan birinin degisiyle agzi acliktan kokanlar, daha genel olarak istedigi kalitede beslenemeyenler maalesef mevcut. Sigara bir ihtiyac degil.


dunal
(24.05.18)
Etkilemezdi.


chihirovekohaku
(24.05.18)
etkilemez.

içki içer isterse. zina eder isterse. ne yaparsa yapar. kime ne? hem nereden bileceksin? takip mi edeceksin.

şu meşhur cemaatin bir kurumuna iş görüşmesine gitmiştim. sigaradan nefret eden bir tipti ama çalışanları da içiyordu, biliyordum. içiyorum evet dedim sorduğunda. "burada
içemezsin" dedi, "tamam" dedim. "burada çalışırsan, dışarıda da içemezsin" dedi. "hassss..tir lan" dedim içimden.

ilk okulda "diyet" okumadınız mı? ya da ayakkabısız gezen birine ayakkabı alıp, her adımında bunu başına kakan tipin olduğu hikayeyi.

içmeyin bravo.

kötü bir şey tamam.

ama suyunu da çıkarmayın bence.


runagain
(24.05.18)
(10)

Param var ama yalnızım

Belki de bu nedenle param var. Akrabalarla falan görüşüyorum ama olmuyor belki tek çocuk olduğum için ama anne babamdan baska beni seven biri olduğunu düşünmüyorum. onları kaybetsem naparım diyorum. Bu yüzden çoğu insana önce güvenimi sonra sevgimi kaybettim. Genelde hayattan da zevk alamıyorum. Gö
Belki de bu nedenle param var. Akrabalarla falan görüşüyorum ama olmuyor belki tek çocuk olduğum için ama anne babamdan baska beni seven biri olduğunu düşünmüyorum. onları kaybetsem naparım diyorum. Bu yüzden çoğu insana önce güvenimi sonra sevgimi kaybettim. Genelde hayattan da zevk alamıyorum. Görücü usulü evlilik düşünüyorum son çare olarak sizin öneriniz var mı?
her gece aç
(30.04.18)
Paran varsa sağlam bir terapist derdine çare olur.


ikcı
(30.04.18)
önce terapist sonra paran ile değerlendirebileceğin imkanların üzerine gitmelisin diye düşünüyorum. hayattan zevk alamama durumu deneyimledin de mi alamıyorsun, oturduğun yerden mi beklenti içerisindesin. oturduğu yerden kimse zevk alamıyor çünkü.


format c
(30.04.18)
paran varsa yurtdışını gez. dünyayı gör ufkunu genişlet.


1917
(30.04.18)
Gez diyorum baska bir sey demiyorum ben de. Sikiliyorsun bunaliyorsun bosluktasin ve paran var, yapman gereken sey tam olarak bu.


stavro
(30.04.18)
Yesil pasaportum varken yurtdışını düşündüm ama tek basina gezmek de pek tat vermiyor. Suan binde vizeyle uğraşacagim. Terapist dediginiz psikokologsa daha önce gittim suan düşünmüyorum.


her gece aç
(30.04.18)
gezi arkadaslari bul kendine. veya gel baliye gidelim temmuz agustos gibi.


baldur2
(30.04.18)
@baldur2 hocam onu geçen sene yapabilirdim suan is nedeniyle kısıtlandım zaten ama o tür planlar da yatıyor yani yapılamıyor tanımadık kişilerle


her gece aç
(30.04.18)
Bence görücü usulü evlen ciddiyim. Domestik bir tiple evlen kendini sana adasın. Anlattığın kadarıyla başka türlü biriyle karşılıklı mutsuz olursunuz.


Öyle ve güzel bi kiz bulsam evleneceğim az bisey kültürlü olsun yeterli


her gece aç
(30.04.18)
Görücü usulü +


1adam
(30.04.18)
(29)

Hiç Böyle Tapmaya Beş Kala Sevdiniz Mi?

Ayrılık veya kötü bir şey yok bu duyuruda.Ben sevdim ve hâlâ da seviyorum. Birkaç günlüğüne başka şehirde bulunmam gerekiyor diye elim ayağım titriyor, resmen nişanlım için yoksunluk belirtisi çekiyorum. Onsuz uyku tutmuyor, içimde pis bir boşluk oluyor. Uykusuzluktan açtım bence bu duyuruyu.Kendisi
Ayrılık veya kötü bir şey yok bu duyuruda.

Ben sevdim ve hâlâ da seviyorum. Birkaç günlüğüne başka şehirde bulunmam gerekiyor diye elim ayağım titriyor, resmen nişanlım için yoksunluk belirtisi çekiyorum. Onsuz uyku tutmuyor, içimde pis bir boşluk oluyor. Uykusuzluktan açtım bence bu duyuruyu.

Kendisine de söyledim, kişiliğime ters olmasa gerçekten tapardım. Zaten hayranım ona. Ayıptır söylemesi öyle mükemmelin ötesinde bir insan kendisi. Ara ara gerçekliğini sorgulamak için saçını sakalını çektiğim oldu, evet.
Az önce bizzat kendisine aşk dolu mesaj döşedim, yetmedi buraya bile taştım. O derece.
Not: 2,5 yılı devirdik. Cicim micim olaylarını geçeli çok oldu yani. İlişkinin kendisi cicim.

Sizde oldu mu böyle sevmek?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(29.04.18)
Kıskandım.


pastörizesüt
(29.04.18)
yaşayacağın hayal kırıklığının ne kadar yakında olduğu gerçeği var yazdıklarıonda. onu bunu bilmem ama aklına başına al derim. ilginç cidden.


olmadı. içim başka şeylerle dolu, zaman zaman bir insana olan sevgiyle de doluyor ancak hiç biri yokluğunda yoksunluk çekecek kadar çoğunluğa sahip değil. olmasın zaten, hastalıklı buluyorum bahsettiğin durumu.

@benaslindayohum, aşk denen şeyin bizzat kendisi bu bence, aşkın kendisi hastalıklı.


Bruce
(29.04.18)
oldu. asik olduktan sonra bende kayis tamamen kopuyor, her gecen gun daha cok seviyorum. sonra terk ediliyorum. istisnasini yasamadim ahah.


der meister
(29.04.18)
Ne güzel bişi yav, hiç böyle hissetmedim ben:(


KaraSakall
(29.04.18)
Bu aşk değil bence. Hiç normal bir durum değil. Ya daha önce hiç sevgi görmedin ya da saplantılı bir durum var


benaslindayohum
(29.04.18)
sevmek tam olarak böyle bir şey değil bu başka bir olgunun tezahürü.
erich fromm'un ''sevme sanatı'' kitabını okursa kıskananlar ve duyuru sahibi daha iyi anlayabilir bahsettiğim şeyi.
mutluluklar elbette, umarım hep mutlu olursunuz.


biravekahve
(29.04.18)
Yalnız adam seni terk etse mıçtın? Böyle takıntılı aşıklar korkutur beni hep...


benaslindayohum
(29.04.18)
- fazla uzatmadan evlenin
- bu sevgini sağda solda anlatmayın (kıskanırız, çekemeyiz, nazar değdiririz, aranıza fitne sokarız)

nasihat saati sona erdi.


güneyli çocuk
(29.04.18)
herşeyin fazlası zarar. bu ne böyle.
karşılıklı değilse adam sıkılmaya başlamış olabilir.

* hatta böyle bir hikaye vardı, adam kadını kendine aşık etmek için büyü yaptırıyordu.
büyü işe yarayıp kadın aşık oluyor du hem de fazlaca. ama sonra adam bıkıp ayrılma büyüsü yaptırıyordu. bu ne aq deyip.


Ben de hiç olmadı. Sizin adınıza sevindim. Umarım duygulanız da karşılıklıdır.


valarmurgulis
(29.04.18)
Olmadı.


ben hep oyleyim. ama artik ogrendim sagda solda anlatmiyorum, kendisinden baska kimseyle de paylasmiyorum fikirlerimi. hatta kendisine bile cok bahsetmiyorum, boyle daha mutluyum. aksi zarar veriyor hem sana hem iliskiye.


in vino veritas
(29.04.18)
Tek tek yanıtlamayım; duygular ve davranışlar karşılıklı. Öyle saplantılı gibi bir durum yok ki olsaydı işim gereği fark ederdim diye düşünüyorum.

Sadece uzakta olunca biraz abartılı özlüyorum, kendisi uyuduğu için de mesajım ulaşamadı haliyle. Beni de onsuz uyku tutmuyor derken olaylar gelişti.

Öyle korkulacak bir durum yok yani. İlişkide minik oyunlar, stratejiler, kaçma kovalamaca neyim hiçbir şey yok. Sadece hoş bir ilişki var.


mor bembombom
(29.04.18)
Sevdim. Benden de ben dahil kimse beklemezdi.

Ayrıldık:D ayrılınca da hiç olmadığı kadar sarsıldım yıkıldım. Ama O sona ve kötü oluşuma rağmen diyorum ki iyi ki de böyle bir aşk yaşamışım ve var olabileceğini biliyorum.

Umarım hep mutlu olursunuz :)


mojiziku
(29.04.18)
mutluluklar.

herkese, her yerde anlatma + 1

sevgiyi de abartma + 1

sonra bir şekilde biterse perişan olursun + 1 000!

bana da oldu. sonra da son madde geldi başıma. hayatını ondan ibaret sanma. sev, sevme demiyoruz ama abartma. ne aşklar bitiyor, ne sözler yalan oluyor.

düzeltme: "taparcasına" kimseyi sevmedim, sevmem de. putperest değilim.


runagain
(29.04.18)
Sevdim, hatta taptigimi da soylerim.

Sevgiyi abartma -1

Sevgi sarhoslugunda sikilacak, bunalacak sevgili beni kesmez.


aychovsky
(29.04.18)
Yok olmadı ama “yahu bu insana aşık olmak ne mutluluk verici” diye düşündüğüm oldu.


sopiro
(30.04.18)
kimseye karşı öyle hisler beslemedim ömrüm boyunca. besleyeceğimi de sanmam. manyakça aşk yaşamak bana göre değil pek. ha, bir yıldır aşk acısı gibi bi şey çekiyorum, o da olmayacağını her zaman bildiğim için. geberdiğimden değil, ukde kaldığından. dediğiniz kadar aşık olsam, bana getirisi kötü olur.


nice tnetennba
(30.04.18)
Şimdi bunu burada böyle ballandıra ballandıra anlattın ya kesin o iş bozulur, burada çok haset insan var onlardan biri de benim asfgh. Şaka bir yana o şekilde kendimi kaybedecek kadar hiç sevmedim ben. Ha köpek gibi aşık oldum evet ama onsuz uyuyamama, günlük rutinlerine devam edememe gibi bir durum hiç yaşamadım. Yapı olarak kendini o kadar vermeye, o kadar kaptırmaya hiç müsait değilim.


Olmadi sanirim. Prensip olarak kimseyi onsuz yasayamam, o olmadan uyuyamam diyecek kadar sevmemeye calisiyorum. “Onsuz uyurum ama o olsa daha guzel uyurdum” daha uygun bana. Ama boyle onunu arkasini dusunmeden sevebilmek isterdim.


yuzır
(30.04.18)
tapacak kadar sevmedim hiç, kimse o kadar önemli değil. ancak 1 kere hiç unutamayacağım heyecan ve sevgiyi yaşadım, yıllar geçse de üstünden halen hatrımda. her şeye rağmen iyi ki sevmişim.


Hayir. En son ergenlik zamanlarinda boyle seyler, hatta ergenlikte bile bu derece olmadi.
Allah korusun o ne oyle yahu.


stavro
(30.04.18)
"...işim gereği fark ederdim diye düşünüyorum"

Terziler kendi söküğünü dikemez. O yüzden psikologlar da kendi terapilerilerini görürler.


ikcı
(30.04.18)
bir kere sevdim. olmadı.

sonraki ilişkilerimde sevgiye olan inancım azaldı.

bu arada sevdiğim kadınların benden sonra dikiş tutturamadığını gördüm.


false pretension
(30.04.18)
orda burda anlatma nazar değer.
nasıl böyle oluyo ya başkalarına da oluyo mu diye sorular sorup cevap bulmaya çalışma normalleşir ve özelliğini yitirir.


dafaisss
(30.04.18)
Olmadı. Olmamasına da dikkat ederim. Bazen sevgim taşıyor alıp yüreğime koyasım geliyor ama tapacak kadar olmamasına dikkat ediyorum. En nihayetinde hepimiz insanız.


Amaranta ursula
(30.04.18)
Oldu ama sandigim gibi sevgiden veya asktan degilmis. Dependent personality disorder seviyesine geldigini fark edince bu isin hic oyle guzel bir sey olmadigini hayat bana cok guzelce ogretti.

Dikkat ediniz cok saglikli degil bence.

Sevmek sevilmek guzel ama fazla bagimlilik olayinim dozaji onemli. Tehlikeli de olabilir. Sonrasi husran cunku.


AlsterWasser
(30.04.18)
ben de sevgiden bunaltıyorum ama tapmaya yakın sevmedim hiç, sevmeyi de istemem. sağlıksız falan bir yana, kendimi öyle bir durumda görmek istemem bence alçaltıcı bir şey. beni de çok sevsin isterim ve sevgisini göstermesini ama bana tapmasın yanına da yaklaşmasın bir zahmet. çok boğucu bir durum.


pinkpeony
(30.04.18)
(8)

intihara çok yakın bir insana ne cevap vermeliyim?

intihara çok yakın bir insana ne cevap vermeliyim?çok sevdiğim mükemmel bir insan var hayatında her şey ters gidiyor şimdiye kadar ne söylediyse yaptı ve maalesef şimdi de intihar edeceğini söylüyor bana "intihar etmemem için sadece bir sebep söyle o bile yeter" dedi biraz zaman ver öyle cevap verey
intihara çok yakın bir insana ne cevap vermeliyim?

çok sevdiğim mükemmel bir insan var hayatında her şey ters gidiyor şimdiye kadar ne söylediyse yaptı ve maalesef şimdi de intihar edeceğini söylüyor bana "intihar etmemem için sadece bir sebep söyle o bile yeter" dedi biraz zaman ver öyle cevap vereyim dedim ne söylemeleyim ona bana kalsa yaşadığın suç bu dünyada yaşanacak ne kaldı öl kurtul derim çünkü bende zoraki ve çok isteksiz yaşıyorum ama içimden geçenleri diyemem o halde ne demeliyim nasıl bir yalan söylemeliyim?
Erkut
(25.11.17)
Göremediği işitemediği dokunamadığı tadamadığı ve koklayamadığı, yani algı sahasının dışında kalan şeyler olduğunu ve bu yolla dünyada kim bilir ne kadar çok kişiyi olumlu etkilediğini söyle. İnsan algılarından ve egosundan ibaret değildir, bilmediği güzellikleri keşfetmek için yaşasın.


yaren
(25.11.17)
Merhaba,

psikoloji dersinde gördüğümüz kadarıyla önce karşı tarafa sevildiğini, saygı duyduğunuzu, değerli olduğunu hissettirecek şekilde iletişimi başlatın,
sonrasında sorunu detaylıca anlatmasını, sorular sorarak ama incitmeden veya yargılayıcı, fikrini çürütücü bir tavır takınmadan dinleyin ve gerekirse anladığınızı göstermek için söylediklerini kelimeleri değiştirerek tekrar edin.
sonrasında kişinin elindeki kaynakları gözden geçirmesine yardımcı olun. Aile, arkadaş, siz, para, eğitim, aşk, geçmiş başarılar, yurtdışı imkanı varsa o, tatil imkanı varsa vesaire bunları dillendirmesini sağlayın. Ama "bak iyi durumdasın" mesajını vermemeye çalışarak yapın.
Sonrasında plan çizmeye çalışın, şu şu kaynaklarla şöyle bir şey yapabilir miyiz acaba? gibi sorular sorun. gerekirse kökten değişiklikler tavsiye edin, bulunduğu çevre sorunun kaynağı olabilir çünkü.
sonrasında sık sık yoklayın moralini, ne yaptığını, bir şey yapmak isteyip istemediğini vs.

eğer evde kapalı, çok uyuyan geç yatıp geç kalkan dışarı çıkmak istemeyen birisiyse zorla olmasa da arkadaş nazı yaparak dışarı çıkarın, doğa park vs gibi yerlere götürebilirsiniz.

beraber spora başlamayı teklif edebilirsiniz, basit bir egzersiz bile olsa her gün 30 dakika yapmak antidepresan etkisi yaratıyor.

son olarak, intihar edeceğini söyleyen birisini polise bildirmekle yükümlüsünüz, not olarak düşelim. bildirin demiyorum ama öyle işte.

ve bu anlattıklarım da profesyonel tavsiyeler değil kesinlikle. klinik psikolog eşliğinde kişiye özel değerlendirilmesi gereken bir mesele çünkü.

Bir de şunu eklemek gerekir, kişinin yaşamını sonlandırmak istemesi, bunu bilinçli bir karar ile yapması bizim ne kadar üzerinde söz hakkı olduğumuz bir şeydir? Sadece düşünmek için yazmak istedim bunu da.

saygılar


insaniz iste
(25.11.17)
Birlikte profesyonel yardim almaya gidin mutlaka... birlikte gidin diyorum cunku tek gitmek istemeye bilir...

Bir de olaylari yorumlama gozdeki gozluk gibidir, gözluk numaran yanlissa her sey oldugundan daha da kotu gorunur.

Kimsenin hayati kolay degil , yalniz degil...


chezsoi
(25.11.17)
Merhaba çok güzel tavsiyeler yazılmış. DUyuruyu silmeyin olur mu?


ikcı
(26.11.17)
çok kötü bir dönemden geçen arkadaşımı, elinden tutup psikoloğa götürdüm. seans seans, her hafta. o çıkana kadar bekledim, çıktıktan sonra psikoloğundan, ona nasıl davranmam gerektiğiyle alakalı tavsiyeler aldım ve ikimiz birlikte içmeye gittik. bu şekilde 4 ay geçti, daha iyiye döndü.

bir de david burns - iyi hissetmek adlı kitabı okusun. ben okumadım, psikoloğum önerdi. tanıştığım kim varsa, yazdığım kitabı okuyup düşüncelerinin kalıcı olarak değiştiklerini söylüyorlar. ben de "down" hallerimden birine girince okumaya başlayacağım.


gebere jackson
(26.11.17)
Her seyi birakip yola ciksin. Zaten kendisini gozden cikarmissa daha ne kaybedebilir ki.


beetlejuice
(26.11.17)
Değişiklik önerin. Ama öyle çok çaba gerektirecek, uzun süre sonunda hissedilecek değişiklikler değil. Adam zaten kendinden geçmiş. Meslek değiştir, yurtdışıma yerleş gibi çok çaba gerektiren tavsiyeler pek yerinde olmsz çünkü adam şu an felçli gibi. Muhtemelen günlük sorumluluklarını dahi yerine getirirken zorlanıyor. O yüzden basit ve hızlı sonuç gösterecek değişiklikler yapmalı. Bu ufak değişiklikler ona biraz daha iyi hissettirecektir sonrasında ise daha sistemli ilerleyip meslek değişimi ya da kendinde onu rahatsız eden ne varsa kademeli olarak değiştirip mutlu olabilir. Terapi mutlaka almalı ama tabi işinin ehli bir terapist lazım. Bu arada eğer İstanbul’da ise ben tanışmak istiyorum


dragons
(26.11.17)
imdi,
şöyle bir durum var:
istatiksel verilere göre intihar girişimlerinin %80 gibi hayli büyük bir kısmı başarısız oluyor.
bu ne demek?
intihar girişiminde bulunanların pek hemen, hemen hepsi sonraki hayatlarına intihara teşebbüs etmeden ki hallerinden bin beter bir halet-i ruhiye içerisinde devem etmek zorunda kalıyorlar. (örn: sakat kalıyorlar).
bu kadar büyük bir riski en gözü kara pokerci bile almaz. almamalı; zira aklı başında bir kimseye yakışmaz.
şu da var ki: ölüm, sondur. hayat ise her ne denli karamsar gözükürse gözüksün, geleceğe dair her zaman için limitsiz potansiyel içerir.
hayatımızı sonlandırmaya karar verdiğimizde bu potansiyeli çarçur etmiş oluruz.
bu, en kibar haliyle söyleyecek olursak küstahlıktır!
bu israfa gerek yok.
her türlü acı geçecektir.
kalıcı bir acı olduğuna inanmıyorum.


pangea
(26.11.17)
(2)

Ege de nerde izin yapabilirim ?

gelcek ay Kusadasinda otel de tatil yapacam, orayi bildim icin, 3-4 günlüne baska bi yerde de tatil yapmak istyiorum, aklimdan gecenler didim, datca, bodrum ve fetihye sizce nereye
gelcek ay Kusadasinda otel de tatil yapacam, orayi bildim icin, 3-4 günlüne baska bi yerde de tatil yapmak istyiorum, aklimdan gecenler didim, datca, bodrum ve fetihye sizce nereye
samiabi19
(14.08.17)
Göcek


ikcı
(14.08.17)
en yakın didim 1 saat orasıda kuş adasına benzer denizi sahili kum. datça çok uzak çok sakin o kadar uzağa gerek yok. fethiye büyük 4 gün geçer ölüdeniz vs. bodrum çok kalabalık olur park etcek yer bulamazsın. marmaris ve koyları var. var da var.


mikahakkinen
(15.08.17)
(4)

İstanbulda Yüzme Havuzu

Merhabaİstanbul için temiz ve kalabalık olmayan yüzme havuzu önerebilir misiniz?Saygılar
Merhaba

İstanbul için temiz ve kalabalık olmayan yüzme havuzu önerebilir misiniz?

Saygılar
Mehmet Ersoz
(03.07.17)
İtü

Ama üyelik şartlarını okuyunuz


ikcı
(03.07.17)
nerede oturuyosunuz.

maltepeyi öneririm. maltepe fitness center.


error522
(03.07.17)
yüzmek için mi, güneşlenmek için mi, eğlenmek için mi?


cursor
(03.07.17)
yüzmek için. kondisyon için.


Mehmet Ersoz
(03.07.17)
(33)

Sanal dilencilik

Burada kişisel kullanımı için para ya da bir şeyler ısmarlanmasını isteyip durması dikkatinizi çeken kullanıcılar var mı? Yeni ya da eski olabilir, nick vermekten çekinmeyiniz. İnsanları sömürenleri soruyorum kısacası, ihtiyacı olanlar kapsam dışı.
Burada kişisel kullanımı için para ya da bir şeyler ısmarlanmasını isteyip durması dikkatinizi çeken kullanıcılar var mı? Yeni ya da eski olabilir, nick vermekten çekinmeyiniz.

İnsanları sömürenleri soruyorum kısacası, ihtiyacı olanlar kapsam dışı.
devilred
(15.03.17)
20 lira isteyip duran bi lavuk vardı her duyurusunu trolledim asfasdfasf artık yazmıyor ya da nick değişti.
2 lira eksik kaldı diye dilenmek ayrı kafa. simit yerim yine 2 lira istemem burada. hiç mi arkadaşın yok yahu derler adama


cekilmis gayfe
(15.03.17)
evet o 20 lira isteyen elemanı yazacaktım ben de nicki neydi ya. rajen miydi neydi öyle bişey. hatta salaklık yapıp ulan 20 lira nolcak gönderemezse de canı sağ olsun diyip göndermiştim. dolandırıcıymış. haram zıkkım olsun.


matilda
(15.03.17)
www.eksiduyuru.com

şu dikkatini çekti herhalde. arasıra benzer şeyler görüyorum. iğreti oluyorum açıkcası. mesela örnek verdiğim duyuruda ki "o zaman cebinde ki paraya göre ye ne burda duyar kasıyosun cibiliyetsiz" diyesim gelio ama susup okuduğumu unutmaya çalışıyorum.


hicgudu
(15.03.17)
Nicki hatırlamıyorum ancak biri arada sırada "öğrenciye yemeksepeti üzerinden yemek ısmarlayın" tarzı duyuru açıyor. Cevap gelmediğinde de millete laf sokmaya çalışıyor, saçma geliyor bu durum bana.

Alttaki 2 liranın eksik olduğunu söyleyen duyuru zaten ayrı saçma.


"Annem babam uyuyor, onlardan isteyemem, anahtarımı bahçede düşürdüm, bana çilingir parası yollasanıza" duyurusunu hatırlayan yok mu :(


devilred
(15.03.17)
o duyuruyu ben hatırlıyorum. anne babasını uyandırmıyor, internette para istiyor mantığa bak (!). bunun dışında kimseden iki kuruş istemem aç kalırım daha iyi. ne bu ya?


pinkpeony
(15.03.17)
öğrenci bir arkadaşsa eğer ben güveniyorum. para yollamam asla ancak yemek gönderebilirim. zor bir öğrencilik geçirdim. halden anlayabiliyorum. dolandırıyorsa da kendi bileceği iş, 20 liradan bana bir şey olmaz.


carabelli
(15.03.17)
Yemek ısmarlama olayı saçma tamamen, 20 lira gönderin de 3 ekmek 2 paket makarna alıp 5 gün yaşayayım dese amenna da bir öğün için yemek istemek şımarıklık gibi. Keşke kötüye kullanılmasa bunlar, daha önce iki kişiye para gönderdim burdan. birisi çok teşekkür edip pazartesi geri yolladı, diğeri bankamatikten çekip gelip tinychatte enayi parası bu diye kafasına yapıştırmış hep birlikte gülmüşler :') ahahahah :D kim ne çıkacak bilemiyorsun işte. Nick hatırlayamadım.


ekaterina
(15.03.17)
bir de böyle bir şey var tabii...

eksisozluk.com


ikcı
(15.03.17)
Kendisini dolandırıcı addettiğim için mesajla dayanağımın ne olduğunu sordu da biri, bu duyuru ondan açıldı.


devilred
(15.03.17)
yav burda değil de geçen sene Facebook'tan birisi ekleyip abi yalvarırım bisiklet taytın varsa ver, her yerim yara oldu elini ayağını öpeyim allah senden razı olsun falan dedi diye gittim rapha core bib tayt hediye ettim. sonra bu herif benim sahibinden.com'daki jant ilanıma abi allah rızası için jantım yok bunu bana hediye sende zaten jant vardır 3000 liralık jant sana koymaz abi falan dedi (ben olduğumu bilmiyor ama) o gün anladım ki herif herkesten böyle böyle birşeyler koparıyormuş. geçen kadrosunu satmaya çalışıyordu 2500 liraya... üzüldüm ama ses etmedim, buda böyle bir anımdır. (buda'ya selam olsun)


Bowie
(15.03.17)
Çilingir duyurusunu hatirliyorum. Soz konusu kullanıcının para konusunda ciddi olmadigini dusunuyorum. Bir tür eglencesi sanirim kendisinin. O kadar yüzsüz olabilecegini sanmiyorum. Ögrenciyiz açız acındırmasını da sevmiyorum. Hepimiz ogrenci olduk kimseden yemek/para dilenmedik. Ogrenci bir sekilde karnini doyurur ve ogrencinin cogunlukla her halta parası vardir. Gercekten zor durumda olanlar da dilenmeyecek kadar onurludur. Pizza kebap yerine basit seylerle idare eder. Digerleri bu gece bedava yemek soyleyecek bi keriz buluruz mantigiyla hareket ediyor. Boyle gurursuz tipler için utaniyorum.


aquarium
(15.03.17)
Sevgili aramak yasak ama dilenmek serbest mi? Aferim modlar


hasmetizm 2046
(15.03.17)
bi ara her gün sırt çantası isteyen bi eleman duyuru açıyodu. kaza geçirmiş çantası yırtılmış vs. ilkinde insan okey diyor da bi hafta üst üste açınca öeeeh olmuştum.

2 liralık olan benim de dikkatimi çekti. 2 lira eksik yerim ama buradan isteyemem ben olsam. ama bu dolandırıcılık değil bence. gönderen olursa da bişey demem, tercih meselesi.

bi kaç ay önce. sanırım yılbaşı günüydü. biri duyuru açmıştı. parasız olduğu ile alakalı. yardım istemiyodu ama işte böyle durumum var sevgilim takmıyo, üzülüyorum vs diye. ona mesaj atmıştım yardımcı olmak için. kabul etmemişti. baya da ısrar etmiştim hatta. ilkinde kabul etse içimde şüphe olurdu ama ısrara rağmen yok dedi, onun yerine sokak hayvanlarına mama alın dedi. böyle insanlar da var burada.


elorelia
(15.03.17)
adam hem 2 lira için dileniyor bir de yüzsüz gibi nick altı entrysi gösteriyor asfasfasf ulan yüzsüz kere yüzsüzlük buna deniyor herhalde. hiç bu kadar pişkin olamadım vay anasını ya.
bu arada 20 lira dilenenin nicki rajaz'dı galiba.


cekilmis gayfe
(15.03.17)
burada insanlardan eşya dilenen bi kız vardı, birinin çocuğuna mı ne bakıyordu. yok belalısı varmış vs vs vs. noldu ona?


paçalı don
(15.03.17)
alkol problemi olan bir kullanıcı vardı, ilk başlarda bira parası gönderin tarzı duyurular açıyordu, sonra onlar garip garip şeylere evrildi alkol problemi olduğu anlaşılınca. Nicki hatırlıyorum ama dillendirmeye gerek yok, umarım iyi bir yerdedir.


Bi ara birisi vardi surekli x bankayi kullanan mesaj atabilir mi diyor. Mesaj atincada para istiyordu:d


England
(15.03.17)
ha ben bi kere köpeğine mama alamadığını söyleyen birine köpek maması almıştım hem de 2 kere ama hayvan denince bende akan sular durur zaten. geri dönüş de beklemiyordum.
ben burada harry potter kitapları arıyorum diye adresime 3 tane harry potter kitabı gönderdi. idefix'ten sipariş edip göndermiş. mamaların parasının kaç misliydi o kitaplar. ben geri istememiştim ama sağ olsun..


matilda
(15.03.17)
Acikcasi burdan kimseye para yollamam kolay kolay. 100 lira bana koymaz ama gercekten ihtiyaci olan birisine veririm daha iyi. Ayrica 2 lira muhabbetine katilmiyorum, dilencilik degil bu herkes burda birbirinden kontor istiyor onu bunu yapiyor.


England
(15.03.17)
Şu yemeksepetinden yemek isteyen dilenciye gıcık olmuştum. Ben yeri geldi gittim makarna yedim de karnımı doyurdum paşam evine paket servis istiyor. Zaten her türlü dilenciye sinir olurum bu ayrı deli etmişti beni.

Bir de geçende birisi konser biletlerinize talibim demişti bak buna okey. Geçende fazla biletim vardı mesela, öyle boşuna harcanmışlardı verirdim böyle birisine bilseydim.


catch the arrow
(15.03.17)
Bahsi geçen kullanıcının hep bir bahanesi oluyor, bu da insanları salak yerine koymak demek. Yok anası babası uyuyormuş, yok 2 lirası eksik çıkmış, yok o, yok bu. Yemek yollatmamış kendine, bu duyuru açılmasa şu an yiyor olacaktı ahah.


devilred
(15.03.17)
bunun sebebi şey...
bir çok genç artık böyle yapıyor, parayı biraya ota (cidden ot) boka gezmeye tozmaya harcayıp yemeyi içmeyi millete iteliyor. bunu yaşam tarzı olarak uygulayanlar var. Turkey gruplarına üyeyim, gençler on numara, otostopla şehir değiştirip (otostop turkey), değiştirdiği şehirde beleşe deliler gibi bira vb içip (biramı var), o geceyi o şehirde birinin evinde geçirip (couch turkey) yine kendi şehrine otostopla (otostop turkey) dönen. ve bunu her 2 günde bir tekrarlayanlar var. özellikle kadın arkadaşların dişiliklerini kullanmaları bazen kullanıcıları rahatsız ediyor olsada böyle gelmiş böyle gider gibi bir durum var. yani bu duyuru açılmasa o arkadaş bugün de yemeğini yerdi, yarın da yerdi öbürgün de yerdi...


Bowie
(15.03.17)
şimdi verilen linke baktım ve akademik makalelere ücretsiz ulaşmanın hırsızlık olduğunu iddia eden, bilimi ve bilgiyi paranın ve kişinin tekeline alabileceğine etik olarak inanmış sakiller var burada, olayı sanal dolandırıcılık ile bağdaştırıyorlar. Olay kaç sene önce yaşanmış ve hala kadının önüne getiriliyor. Sayarak mı veriyorlar sizi?


"Bir koca bulsa da duyuru rahatlasa" denmiş hakkımda. Bir koca bulsa da tüm masrafını ona yıksa madem.


devilred
(15.03.17)
koca bulsa da rahatlasak demesi ve nickaltı göstermesi kendi çirkefliği. bir de yemedim taam mı tribi ne ya ahaha.


pinkpeony
(15.03.17)
ifşa konusunda bana da takmıştın ama bu farklı bir durummuş okuduğum ve özelden söylenenlere göre. ama sen yine de insanlara bu kadar takılma :) eğlenmeyi bil azıcık be apla.

yine de kısmen katılıyorum ama sana.


ikcı var, bi de biri daha vardı. muhtemelen onun eski nickidir.


la rana
(15.03.17)
birilerinin dilenmesi niye rahatsız ediyor anlamak zor. sanırım kimse silahla kapınıza dayayıp para istemiyor. vermezsin olur biter. bir de işsizlikten çetele tutan tipler varmış, bunlar harbiden klinik vaka. iş güç bulun kendinize ya.


doxanikee
(15.03.17)
Yanlis hatırlamıyor isem, buradan bi kullanıcıdan canta odunc alip vermekte geciken, canta sahibi cantasini isteyince de amma uzattin tarzinda seyler geveleyip cirkinlesen ve cilingir icin para isteyen mza nickli kisi idi. Dilenciligine bir sey demiyorum ama bu duyurunun en dolandiricisi o bana göre.


a perfect lie
(15.03.17)
vay anam be neler dönmüş. duyuruyu takip etmek lazım yalan rüzgarı gibi olmuş buralar.


milliondollarhomepage.com'u yapan çocuk bu işin piridir benim gözümde.

özet: elemanın teki eğitim masrafımı karşılayacam diye 1 milyon tane piksel'i tanesi 1 dolardan satıyor. diyor ki sizin websitenizin reklamı benim bu dahiyane işgüzarlığımda ilelebet payidar kalacak, ben de tane tane topladığım milyon dolarımla işimi görücem diyor. sandığından çok daha kısa sürede başarılı oluyor. daha sonra binlerce taklidi türüyor, fekat her zamanki gibi, taklitler ancak aslını yaşatıyor...

şapka çıkarıyorum sana milyon dolarlık piksel çocuk!


otonomo
(15.03.17)
sürekli 20 lira isteyen dolandırıcı: rajaz


(9)

sürekli nasıl ayrılacağını tartışan yeni sevgili modeli

iki ay önce yeni bi ilişkiye başladım. bu sefer baya farklı ve ciddi ilerlemeye çalışıyoruz birbirimizden baya hoşlanıyoruz. ama şöyle saçma bi durum var. o kadar seviyoruz ki sürekli bir gün bunların bitebileceğini düşünüp mutsuz oluyoruz. o benim hevesimin bitip onu terk edeceğimi düşünüyor (bi ke
iki ay önce yeni bi ilişkiye başladım. bu sefer baya farklı ve ciddi ilerlemeye çalışıyoruz birbirimizden baya hoşlanıyoruz. ama şöyle saçma bi durum var. o kadar seviyoruz ki sürekli bir gün bunların bitebileceğini düşünüp mutsuz oluyoruz. o benim hevesimin bitip onu terk edeceğimi düşünüyor (bi kere yaptım bunu maalesef ama hemen geri döndüm özür dileyip), ben de onun eninde sonunda başkalarına ilgi duyup merak edip beni aldatacağına inanıyorum (daha önceden hiç aldatılmadım ya da aldatmadım)

konu dönüp dolaşıp buna geliyor. nasıl atlatacağımı çözemiyorum. ne yapıyorsunuz böyle durumlarda? ya bi gün biterse'yi konuşmaktan yoruldum

Ben 27 o 24 ama bizi ergenliğe döndüren bi ilişki oluyor şu an.
roket adam
(15.03.17)
Akışına bırakın, aklınıza "ya bir gün x olursa"yı getirmeyin. "Carpe diem, quam minimum credula postero" sözünü aklınızdan çıkartmayın.


zwiegesprach
(15.03.17)
yaş kaç? 20?


kayranin kedisi
(15.03.17)
ilerde bu beni aldatır diyeceğiniz biri ile şu an nasıl sevgili kalabiliyosunuz? mantık 101

ve bu kadar kısa sürede ayrılıp barışmayı nasıl başarıyosunız?

geçen bi soru vardı, eşim ilerde sakat olur diye asla evlenmeyeceğini iddia eden biri ile ilgili... sizinki de buna benzer bi mantık.

akışına bırakın +1

ben de özlü sözle bitireyim madem;
''draco dormiens nunquam titillandus''


elorelia
(15.03.17)
1. iki ay önce yeni bi ilişkiye başladım.
1. e iyi

2. bu sefer baya farklı ve ciddi ilerlemeye çalışıyoruz birbirimizden baya hoşlanıyoruz.
2. ciddi derken evlilik mi?

3. ama şöyle saçma bi durum var
3. evlilik fikri olmasın ?

4. o kadar seviyoruz ki sürekli bir gün bunların bitebileceğini düşünüp mutsuz oluyoruz
4. e bitecek zaten anı yaşayın.

5. o benim hevesimin bitip onu terk edeceğimi düşünüyor
5. iyi bari kız tarafı korkuyor kaybetmekten.

6. (bi kere yaptım bunu maalesef ama hemen geri döndüm özür dileyip),
6. naylon herif özür mü diledin kadından?

7. ben de onun eninde sonunda başkalarına ilgi duyup merak edip beni aldatacağına inanıyorum
7. aldatmaz kolay kolay da başkasına ömür boyu ilgi duyacak kadınlar biraz öyleler hep en iyi ararlar öğrencen öğrencen sen de

8. (daha önceden hiç aldatılmadım ya da aldatmadım)
8. ikisini de yaşadıktan sonra gerçek bir erkek olunuyor

9. konu dönüp dolaşıp buna geliyor.
9. seks yapın neden boş boş konuşuyorsunuz oğlum?

10. nasıl atlatacağımı çözemiyorum.
10. daha fazla seviş

11. ne yapıyorsunuz böyle durumlarda?
11. kadınlarla en son mantıklı bir şey konustugumda yıl 2014tü. 3 yıldır sadece sevişiyorum yani seviş

12. ya bi gün biterse'yi konuşmaktan yoruldum
12. ya hu zaten bitecek oğlum senden tonlarca iyi erkek var. kadınlar en güçlüyü arar. şöyle düşün brad pit olsan sence biter miydi? kendine yatırım yap.

13. Ben 27 o 24 ama bizi ergenliğe döndüren bi ilişki oluyor şu an.
13. manipüle olma hem de senden küçük kız. kaybetmekten korkma denizde balık çok .

abundan mentaliy nedir öğren


hellokopter
(15.03.17)
Aklına gelse de dillendirme. Böyle konuları konuşmanın kimseye faydası yok.

Sen bir kere terk edip döndüğün için onun şüpheleri olması bir nebze daha normal. Kıza şüphe bırakma, bu konuda net olduğunu söyle. "Yine de aklına gelirse bile bu konuları konuşmayalım, ilişkimiz için daha iyi olur" de.


her şey bir gün bitecek. öleceğini düşünüp üzülüyor musun sürekli? bu da öyle bir şey.


cekilmis gayfe
(15.03.17)
O ilişki biter


ikcı
(15.03.17)
ne yapıyoruz düşünmüyoruz tabii ki. her ilişkinin bitme ihtimali vardır istersen leylayla mecnun ol sizden değil başka şeylerden kaynaklı bir şeyler olur engel olamazsınız. bunları düşünmenin kimseye faydası yok. aklınıza geldiğinde savuşturun ikiniz de ve zamanla düşünmemeye alışacaksınız. beyninizi bu şekilde yönlendirebilirsiniz.


sanguine mcqaer
(15.03.17)
gerçekten üzmek için söylemiyorum. siz de ayrılacaksınız...

ben de kabullenemedim merak etme..


qazaqwsx
(15.03.17)
(15)

Arkadaşıma Ayıp Mı Ettim Sizce?

Arkadaşla dün sinemaya gittik. Akşam 12:00 gibi sinemadan çıktık. Acayip yağmur yağıyordu. Benim oturduğum eve uzak bir yerdeydik. 3 vesait yapmam gerekiyordu. Bu saatte otobüs bulamayacağımı söyleyip kendi arabasıyla beni bırakmak istedi. En yakın metro durağına bırakmasının yeterli olacağını söyle
Arkadaşla dün sinemaya gittik. Akşam 12:00 gibi sinemadan çıktık. Acayip yağmur yağıyordu. Benim oturduğum eve uzak bir yerdeydik. 3 vesait yapmam gerekiyordu. Bu saatte otobüs bulamayacağımı söyleyip kendi arabasıyla beni bırakmak istedi. En yakın metro durağına bırakmasının yeterli olacağını söyledim. "Olmaz" deyip eve kadar götürdü. Geri dönerken de yolunu kaybetmiş falan, 1'de evine varmış benim yüzümden. Belki daha geç.

Düşündüm de, en olmadı atlayıp bir taksiye geri dönebilirdim evime. Beni götürmek zorunda değildi. Bir de fazla ısrarcı olmadım kendim dönebileceğim konusunda. Benim yüzümden en ufak bir "Off" çekmiş midir sizce?
elf of darkness
(08.03.17)
Olur böyle şeyler be. Takma fazla. Ayıp böyle olmaz.


Abi niye ayıp edesin söylemişsin söyleyeceğini, adam kendi istemiş bırakmış. Bu kadar takma.

Edit: @habula+1 :D Eğer o kişi sensen cidden ayıp etmişsin.


sen kibar teklifini yapmışsın, ne olacak canım. takılma bu tür şeylere. arkadaşlar ne günler için


fragile lady
(08.03.17)
saçmalama ya, o yağmurda o kadar yolu arkadaşım olan insana zaten ricasına gerek kalmadan ben götürücem seni derim. kaybolmak her zaman olan/olabilecek şeyler. yolları bildiğini zannetsen bile kimi zaman karıştırabiliyosun. sonuç olarak fazla takıyosun bence.


tekil3.şahıs
(08.03.17)
Ben de arkadasım eve bıraktıgında pek rahat etmiyorum, zahmet oldu diye. Ama arkadaşınız olmaz demiş, off çektiyse de sizlik bir durum yok bence.


antikitleruhlu
(08.03.17)
sabah bi duyuru vardı arkadaşını nişantaşındsn kadıköye bırakan biri dinema çıkışı baya bozulmuştu, belki sensindir :)


habula
(08.03.17)
kendisi burda ona sorsana aşslsldk


sta
(08.03.17)
@habula O bendim de bozulma sebebim bırakmak değildi :D bozulmamıştır rahat ol, acaip yağmur yağarken hiçbir arkadaşımı arabasız göndermem :)


giselle
(08.03.17)
@habula

Kesinlikle o :))


ikcı
(08.03.17)
duyuruyu okurken "hah kesin kadın" dedim. erkekler arasında böyle bir muhabbet olması imkansız çünkü.
arkadaşınız erkekse aklına bile gelmez. kadınsa bilemiyorum.


brakgn
(08.03.17)
Dönüş yolunda kafasında siz yoksunuz ki kendisi var. Sizi bağlamaz. Bu kadar dert etmeyin ya salın gitsin emaan.


medre
(08.03.17)
ne kadar nazik, düşünceli bir arkadaşmışsın :') bıraksın boşver iyi yapmış. benim arabam olsa gece yağmurda üç otobüs değiştirmene içim rahat etmezdi
@kakao asds


buhebu
(08.03.17)
madem ''olmaz'' deyip eve kadar götürmek istedi, senin de hareket halindeyken kapıyı açıp kendini atman gerekiyordu. hemen telefon etmeli ve verdiğin rahatsızlık nedeniyle özür dilemelisin.


otonomo
(08.03.17)
sıkıntı yok. ne insanlar var ya benim arkadaşlarım evine bıraktırır üstüne para ister:))


monkey
(08.03.17)
sizin ev sinemadan en fazla 20 tl tutmuyor muydu taksiyle ya. nasıl 3 vasıta oluyor?


lazarus
(08.03.17)
(5)

Whatsapp stori şeysi

Listemde olan birinin storysini izleyince görüldü diye beni görmemesinin bi yolu var mı? İzlemem gerek ama gördüğümü bilmemesi lazım yani, hı
Listemde olan birinin storysini izleyince görüldü diye beni görmemesinin bi yolu var mı? İzlemem gerek ama gördüğümü bilmemesi lazım yani, hı
sweeney
(08.03.17)
Ben de merak ediyorum bunu


ikcı
(08.03.17)
mümkün değil.

@mümkünmüş.


elorelia
(08.03.17)
Benim izlediğim anca arkadaşa görüldü olarak dusmedigim oldu. Hatta pek çok kişi izledi ancak görüldü demedi


kedimbitmis
(08.03.17)
mavi tıkı kapat


caskkak
(08.03.17)
kontrol etmedim ama şu da işe yarayabilir: telefonu uçak moduna alıp öyle izlemek


matilda
(08.03.17)
(28)

Whatsapp Konuşmalarınızı Siliyor Musunuz?

Merhaba;Whatsapp konuşmalarını konuşmamız biter bitmez silenlerdenim. Arkadaşlara bakıyorum sayfalar dolusu konuşma kaydı duruyor. Nasıl rahat edebiliyorlar ki? Bu yüzden gruplarda da kalamıyorum fenalık basıyor. Bir de bunları arşivleyenler falan var :)Siz de durum nasıl?
Merhaba;

Whatsapp konuşmalarını konuşmamız biter bitmez silenlerdenim. Arkadaşlara bakıyorum sayfalar dolusu konuşma kaydı duruyor. Nasıl rahat edebiliyorlar ki? Bu yüzden gruplarda da kalamıyorum fenalık basıyor. Bir de bunları arşivleyenler falan var :)

Siz de durum nasıl?
Son Müzakereci
(08.03.17)
Hayatta uğraşmam öylece duruyor hepsi


senin silmen garip geldi bana asıl

ben silmem, hep durur


nucleon
(08.03.17)
Anca telefonun hafızası dolmak üzereyse ve başka silecek bir şey bulamamışsam çok önemli görmediğim 2-3 konuşmayı silerim. Onun dışında silmem mesajları.


ms brownstone
(08.03.17)
hiç silmem


carabelli
(08.03.17)
ilk konuştuğum günden beri duruyor. neden sileyim ki?


prezarlatif
(08.03.17)
Ben arşivliyorum. O ana sayfa hep boş kalsın istiyorum çünkü bazen yanlışlıkla başkalarına mesaj gönderme durumu oluyor.


catch the arrow
(08.03.17)
Niye rahat edemeyelim ki? Durması zaten işlem gerektirmeyen kafa rahat olan durum. Hiç uğraşacağım bişey değil


ghilleinthemist
(08.03.17)
bi bklar karıştırıyorsam silerim sadece. Fenalık basması da bu yüzdendir muhtemelen, "lan biri görürse..." diye :)


kimlanbu
(08.03.17)
Ben de yıllardır hiç silmedim. Silmek için bir nedenim yok ki. Neyinden rahatsiz olayım? Arada resimleri siliyorum sadece. O da yer kaplıyor diye.


fraise
(08.03.17)
Ben bütün mesajları, whatsapp'ı vs silerim. Sadece ablam falan gibi hergün muhakkak görüştüğüm bir ya da iki kişinin ki duruyor hep. Arşivlemem de. Kaldıkları zaman bir dağınıklık varmış gibi hissediyorum ama delilik parayla değil tabii.


sopiro
(08.03.17)
2 senelik watsap konuşmalarım duruyor, siliyorsam beni rahatsız eden bir konuşma olmasi lazim. Açıkçası onun dışında pek takmam.


cabiday
(08.03.17)
elektronikte düzenli disiplinli insanım silerim hemen arkasından olmasada, masaustumde düzenlidir klasörlerimde


eja
(08.03.17)
Birkaç kişi hariç siliyorum genelde. Yani bakıyorum uzun zamandır konuşmamışsak ya da sık konustugum biri degilse siliyorum. Onun disinda senelerdir silmediklerim var.


aquarium
(08.03.17)
Bir süre geçtikten sonra siliyorum çoğunu. Çok özel bir konuşmaysa saklıyorum.


fragile lady
(08.03.17)
Silmem gerek yok.


ikcı
(08.03.17)
Eja +1

Masaüstü, galeri, WhatsApp, mesajlar vs. düzenlemek ciddi bir iştir. :) Bir gün boyunca oturup bilgisayarı düzenlediğimi bilirim evi toplar gibi.


md11
(08.03.17)
Bir sure tuttuktan sonra siliyorum.


stavro
(08.03.17)
silmem. ayrıca telefona format atacağım zaman bile yedekler sonra geri yüklerim. çünkü geçmişten bir bilgi veya bir şey lazım olduğunda arattırıyorum şak diye çıkıyor.


mr.goodcat
(08.03.17)
Hepsi duruyor. Bu darbe zamanı 'Metroda polisler durdurup kontrol ediyor' demişlerdi, o zaman bir silmiştim. Peşinden silmedim hiç.


aychovsky
(08.03.17)
yer kaplıyor diye silerim , abuk sabuk onlarca caps ve ekran görüntüsüyle dolu oluyor , hele gruplar.. silmek saniyeler sürüyor tüm sohbetleri sil'den zaten.. hatta arada manyaklığa vurup tüm Whatsap'ı kaldırıp , yeniden yüklüyorum , sırf temizlik olsun diye :)


dogalantibiyotik
(08.03.17)
Birşeyler karıştırdığımdan değil ama o sayfanın dolu olması fenalıklar veriyor, siliyorum o yüzden ben de :)


chitosan
(08.03.17)
Dönem dönem temizlik yaparım.
Bazen anlık gönderiler oluyor işle ilgili evrak vs. onları direk silerim zaten her türlü görseli ayrı bir alanda depoluyorum.
Sohbetleri de dediğim durumlar hariç önce yedekler sonra silerim.


mutekebbir
(08.03.17)
sevgilim, kuzenim, ablam ile yani en çok konuştuğum insanlar ile olanlar duruyor.

ara ara olanları siliyorum.

iş telefonunda olan hiç bi yazışmayı silmiyorum.


elorelia
(08.03.17)
Ben hiç silmiyorum ve bu mevzunun dolaşıp bana girmişliği de var. Mallık bende.
Silin çocuklar


naberabi
(08.03.17)
Arada temizliyorum telefonu, yoksa sürekli takip etmem. Çok yakınlarım dışında genelini tamamen siliyorum.


elikası
(08.03.17)
Arada lazım olduğu için silmiyorum


Tutkun
(08.03.17)
Hiç mesaj silme huyum yok.


silerim. işime yaramayan herşeyi silerim


dafuq
(08.03.17)
(6)

bu şimdi sağlıklı mı?

anlamadım. marketten fotoğraftaki kuru elmayı almıştım. tadını çok beğendim, içindekiler kısmına bakayım dedim. koruyucu, sodyum metabisülfit yazıyor. bi de elma var zaten. nasıl sağlıklı oluyor ki şimdi bu?
anlamadım. marketten fotoğraftaki kuru elmayı almıştım. tadını çok beğendim, içindekiler kısmına bakayım dedim. koruyucu, sodyum metabisülfit yazıyor. bi de elma var zaten. nasıl sağlıklı oluyor ki şimdi bu?
violetsky
(07.03.17)
paketli bir besinden beklentinizi düşük tutun


nrmnm
(07.03.17)
sağlıklı değil. ama ölmezsin de tabii.


mahone
(07.03.17)
Normal elma cok daha fazla lif icerir ve glisemik indeksi daha dusuktur. Normal elmadan alacaginiz 3-4 kat daha fazla sekeri alacak porsiyonlarda ayni lif miktarini alacak ve o zaman nispeten doyma hissi gelecektir bu da glisemik indeks olarak daha yuksek besin tuketmeniz demek. Kisacasi normal elma daha saglikli.


neferkitty
(07.03.17)
Paketli gıdalar ve özellikle diyet diye belirtilenler sağlıklı değil. Ben dışarıda da normal meyve yiyorum mis gibi


jazzabel
(07.03.17)
Meyvelerin kurularının cok faydalı olduğunu düşünmeyin. Şeker-lif oranı tazeyken yediğinizden daha kötü oluyor bildiğim kadarıyla.
Bir de paketli olan şeyleri (fabrika cıkışlı yani) tüketmemek gerek zaten.


sopiro
(08.03.17)
Sağlıksız.


ikcı
(08.03.17)
(20)

duyuru nicklerinin popülerliği

mesela son dönemde her açtığım duyuru linkinde yuvarlanantencereninkapagi nı görüyorum.sizin sık sık karşılaştığınız nickler hangileri? biraz dedikodu yapalım.devilredder meisterfragile ladykrem peynirhariç.
mesela son dönemde her açtığım duyuru linkinde

yuvarlanantencereninkapagi nı görüyorum.

sizin sık sık karşılaştığınız nickler hangileri? biraz dedikodu yapalım.


devilred
der meister
fragile lady
krem peynir

hariç.
Market arabasıyla terör estiren
Konuşma ben daha konuşuyorum


all girls dream
(07.03.17)
hep karşılaştığım nickleri bir tarafa bırakıyorum,
son zamanlarda denk gelmeye başladığım miss magara kadini var.


naberabi
(07.03.17)
koşun lan mevzu var


fragile lady
(07.03.17)
market arabası çok yazmaya başladı gibi geliyor.


basond
(07.03.17)
tencere yi ben de görüyorum.

ted
ekaterina
basubadelmevt


ikcı
(07.03.17)
Basubadelmevt
Gözü açık sevişen yahudi.


cabiday
(07.03.17)
Gözü açık Sevişen yahudi


ddenizz
(07.03.17)
ms brownstone. yeni yıldız adayım <3 <3


der meister
(07.03.17)
kendi nick'imi görmemek mutlu etti ilk kez sanırım.


Gözü açık sevişen Yahudi.

Bir aralar neferkitty vardı ne oldu ona? Hiç göremez oldum.


empty man
(07.03.17)
cesario nerede


konusma ben konusuyorum
kosun lan mevzu var :D
baba jo
kuehlos lu bişey
gözü açık sevişen yahudi
cekilmis gayfe
meb
basubadelmevt


klar
(07.03.17)
flood yapan zibidiler ve cevap vermiş olmak için yazan enteresanları çıkartınca yeni kan yok gibi duruyor. yeni gibi görünenlerin yarısı 3. 4. nickler zaten.


baba jo
(07.03.17)
ay beni kimse iplemiyor demek ki


der meister yazmaya gelmiştim hariç tutmuşsun :D adam her yerde


freetakilir
(07.03.17)
Market arabası, cekilmis gayfe.


medre
(07.03.17)
elorelia


carabelli
(07.03.17)
Want2die yarın küfreder


sl78
(07.03.17)
ben de yazıyom sanki biraz? yazmıyo muyum yav :/ 2 dk popüler olacaktık, neyse kısfmet


dude vardı o benim asdasd.

shutgun vardı.

der meister 24 saat onlayndı.


hellokopter
(07.03.17)
(10)

Telefonum çalındı

Bugün Gayrettepe'den Mecidiyeköy'e bir durak metroya bindim, oldukça kalabalıktı ve telefonum cebimden çalındı :(Aslında bu bir kayıp/çalıntı duyurusundan ziyade üzüntümü paylaşma aracı.Siz dikkatli olun bari :(
Bugün Gayrettepe'den Mecidiyeköy'e bir durak metroya bindim, oldukça kalabalıktı ve telefonum cebimden çalındı :(

Aslında bu bir kayıp/çalıntı duyurusundan ziyade üzüntümü paylaşma aracı.

Siz dikkatli olun bari :(
nevrochaotica
(06.03.17)
Geçmiş olsun :(

Kameralardan bir şey çıkmaz mı ki?


ikcı
(06.03.17)
imei varsa karakola ver. 2-3 hafta önce arkadaşın tlf çalındı, geçen gün tlf nu bulduk diye aramışlar gitti aldı.


cekilmis gayfe
(06.03.17)
@cekilmiş gayfe

oha bulunma olayı var mıymış, gitmemiştim polise gideyim bari, teşekkürler


nevrochaotica
(06.03.17)
Polisine, savcısına göre değişiyor. Tabi senin kim olduğuna göre de. Benim çalınan telefonum için savcı takipsizlik vermişti.


soft
(06.03.17)
google üzerinden telefonu belki bulabilirsiniz, ayarları yapıldıysa gprs ile yer tespiti de yapılabiliyor bi bakın yine de. sizin google hesabı acıkken internete baglı olmalı telefon.


therevo
(06.03.17)
aynen ben de inanmazdım. çocuk da öyle önemsiz bir şahsiyet. ama sim kart takılınca bulmuşlar telefonu. ben de şaşırdım.


cekilmis gayfe
(06.03.17)
polise gittim, abi hiç telefon bulmadık daha btk'ya bildirdiysen başka bişey yapmaya gerek yok geçmiş olsun dedi (:


nevrochaotica
(06.03.17)
sikayet kaydi olusturman lazim karakolda. oyle sozle bulamadikla bitmiyor. faturasi neyin varsa onu da al yanina kanit niteliginde. bkm ye sikayet ettiginde sadece imei'si baska cihaza kopyalanamiyor ve cihaz kullanilamiyor.


jedilance
(06.03.17)
@sofr takipsizlik verinde ne oluyor peki?


@market_arabasıyla_terör_estiren_trafik_canava

Dosyayı kapatıyor, uğraşamam demek oluyor. Telefonunu aramaya değecek biri değilsin anlamı da çıkar :)


soft
(07.03.17)
(6)

Lens kullanmaya başlamak

Miyobum. Bi ara gözlük kullandım ama alışamayınca bıraktım. Görebildiğim kadarıyla yetiniyordum ancak artık yetmemeye başladı.Çapa göz bölümünden randevu aldım. Göz muayenesi olup lens takmak istediğimi söyleyeceğim.Özel hastanelerde duyduğum kadarıyla göz muayenesindem Sokrates deneme lensleriyle u
Miyobum. Bi ara gözlük kullandım ama alışamayınca bıraktım. Görebildiğim kadarıyla yetiniyordum ancak artık yetmemeye başladı.

Çapa göz bölümünden randevu aldım. Göz muayenesi olup lens takmak istediğimi söyleyeceğim.

Özel hastanelerde duyduğum kadarıyla göz muayenesindem Sokrates deneme lensleriyle uygun lens bulunup reçete olarak yazılıyormuş.

Çapada da böyle bir işlem var mı? Yok doktor sadece numarayı yazıp verirse ben lensimi intenetten sipariş edebilir miyim?
tavish11
(06.03.17)
Kardeş önce tiklerimizi versen?


ikcı
(06.03.17)
bana ayakustu deneterek pahali lensler sattilar. sonra alisamadim; bir daha lens deneyemeyecek kadar nefret ettim bendekilerden. denemeden almayin.


e haliyle
(06.03.17)
Evet ben de bu yüzden dikkatli olmak istiyorum.

İstanbulda lens alırken deneyebileceğim, user-friendly bir lensci var mıdır?


tavish11
(06.03.17)
31 yaşındayım, ortaokuldan beri lens kullanıyorum.

hiç deneme lensiyle uygun lens verilmesi gibi bir uygulamaya denk gelmedim.
ama sanırım bazı markaların testerları oluyor.

gözünüzün ölçülerine ve numarasına uygun olan, hava geçirgenliği yüksek olan bir lens aldığınızda memnun kalmama ihtimaliniz çok düşük.
bir de lens tipleri çok farklı.
mesela takıp çıkararak kullanılan 30 günlükler var.
ben ilk başlarda bunları kullandım yıllarca.
30 gün dendiğine bakmayın, 60 ila 90 gün gidiyor.

sonra günlük lensler çıktı, şu anda bunu kullanıyorum.
sabah takıp, akşam atıyorsunuz.
ki ben bunları da bir hafta falan kullanıyorum gayet.

bir de gece çıkartmadan yatıp uyuyabildikleriniz falan var.
onlardan hiç kullanmadım, bence gereksiz.

hangisinin yaşam tarzınıza uygun olduğuna karar verin.
mutlaka yedek bir gözlüğünüz olsun.
lensin su içeriği ve hava geçirgenliği yüksek olmalı.
takıp çıkartmayı öğrenmek için gözünüzün akına parmak ucuyla dokunarak alıştırma yapın.
lensi takıp çıkartırken lense değil, aynada gözünüze (yani uzağa) bakın.

orada satın almak zorunda değilsiniz.
göz numaranıza ve boyutlarına göre internet üzerinden de sipariş verebiliyorsunuz sitelerden.


blatta hiberna
(06.03.17)
Ben yeni başlayacağım. Başlangıç için bir marka tavsiye eder misiniz?

Aylık lens alayım sabah takayım gece yatarken çıkartayım diyorum


tavish11
(06.03.17)
ben zeiss kullandım hep, hâlâ da kullanıyorum.
çok memnunum.

johnson&johnson denemiştim bir kere, memnun kalmamıştım.
ama çok uzun yıllar önceydi.
şimdikiler yoktu o zaman.

bausch and lomb da benim gözümün bombesinin boyutlarıma göre üretim yapmıyor.

o yüzden zeiss'tan devam ediyorum.
ama bir sürü de değişik marka ve bir sürü değişik model çıktı, tester bulursanız deneyin mutlaka.


blatta hiberna
(06.03.17)
(8)

Haşlanmış yumurta yiyince kalbim sıkışıyor sanki

Kahvaltı olarak 3-4 tane tam yumurta yiyorum bu ara, göğsüm sıkışıyor hep. Başka yiyecek ve içecekte olmuyor. Tansiyon en son normaldi, tuz kullanmıyorum.
Kahvaltı olarak 3-4 tane tam yumurta yiyorum bu ara, göğsüm sıkışıyor hep. Başka yiyecek ve içecekte olmuyor. Tansiyon en son normaldi, tuz kullanmıyorum.
hasmetizm 2046
(06.03.17)
Alerjik reaksiyon gibi görünüyor. Yarın sadece beyazını veya sadece sarısını ye bakalım, hangisinde oluyor onu öğren.

Not: doktorun d'si bile değilim.


harzem
(06.03.17)
bazen bana da benzer bir şey oluyor (maksimum bir yumurta yerim), hani ayva yersin tıkanırsın ya haşlanmış yumurtada aynı öyle tıkıyor, nefes alamıyorum.


111111
(06.03.17)
Yumurta bir tane yesen bile sıkıyor.3-4 tane yiyince olur tabi.


basubadelmevt
(06.03.17)
Sarısını yemezsen böyle hissetmezsin bence


lcha
(06.03.17)
Su içiyor musunuz? Bir de doktor kontrolünde yiyin bence


ikcı
(06.03.17)
Su çok içerim. Yumurtasız günüm geçmez çocukluktan beri. Ama kızarmış tabi. Haşlanmış yumurta yiyince oluyor.


hasmetizm 2046
(06.03.17)
Haşlanmış yumurtanın gaz yapan bir yiyecek olması hasebiyle, gaz sıkışması yaşıyor olmanız kuvvetle muhtemel. Alerjiniz olsa kesin bi yeriniz kaşınır ya da kabarırdı.


Psikolojik olabilir


nodrama
(07.03.17)
(5)

Haber falan izlemiyorum, şu Almanya'daki yasaklamalar...

...neyin nesi? Hani bakanları konuşturmayacaklarmış vs. Bilen birileri ve mevzuyu birkaç cümle ile özetleyecek var mı?
...neyin nesi? Hani bakanları konuşturmayacaklarmış vs. Bilen birileri ve mevzuyu birkaç cümle ile özetleyecek var mı?
lazarus
(06.03.17)
Yani Alamanya diyor ki, ayağını denk al. Ona buna karşı bizi de taraf yapma. Biz sana mülteci konusunda sus payı verdik. Daha da bizi kendi işlerine bulaştırma. Git kendi çöplüğünde öt diyor yani kısaca... merkel hükümeti la bu. adamı ayakta..


ikcı
(06.03.17)
yanlış takip etmediysem önce bu muhabbetti avusturya dedi. zaten avusturya da almanya'nın küçük oğlanı. Avusturya burada toplantı yaptırmayız sonra kendi içimizde ayrışıyoruz falan dedi. sonra da almanya izin vermedi. hollanda'da aynı şeyi söyledi sonra.


hononu
(06.03.17)
siyasi içerikli bir konuşma olacağı aşikar toplantılar için "tiyatro gösterisi" olacağı söylenerek izin alınıyor. bu ortaya çıkınca da belediyeler "güvenlik sağlayamayız" diyerek toplantıları iptal ediyor.

olay bundan ibaret.

işgüzarlık yapmaya çalışanlar ve ortaya çıkan sonuçtan mağdura yatma çabaları olduğu aşikar.


burya
(06.03.17)
eksiduyu.ru


otonomo
(06.03.17)
Almanya`da genel bir yasaklama yok. Güneydeki bir eyalette, kücük bir kasabada bir toplanti yapmak istiyordu akepeliler. Oraya cok fazla kisinin gidecegi ve güvenlik önlemlerinin yeterli olamayacagi sebebiyle bu toplantiya belediye baskani izin vermedi. Binlerce insan gelecek dediler -arti olarak, park yerinin, etkinligin yapilacagi salonunun kapasite yetersizligi nedeniyle de onay cikmadi.

Kaynak A Haber degil, Die Zeit:www.zeit.de

Kölnde Porz`a bakan gönderilmek, propanga yapilmak istendi. Ama o salonu, akepeliler bir tiyatro gösterisi icin tutmuslar. Uzun süre etkinlikle ilgili bir iletisime gecmemis, yakin zamanda da biz burada toplanti yapacagiz demisler. Bu nedenle etkinlik iptal edildi.


buf-e kür
(06.03.17)
(6)

Bu gerçek mi?

Kpss ile ilgili bi resim gördüm. Bu gerçek midir?https://drive.google.com/file/d/0B1b0R8nAN96RNGk2eUZ6RW5STGs/view?usp=drivesdk
Kpss ile ilgili bi resim gördüm. Bu gerçek midir?

drive.google.com
tavish11
(25.02.17)
olabilme ihtimali var. 70 den 90 a çıkan da 88lerden 70lere düşen de tanıdığım insanlar var.


belkider
(25.02.17)
Şaşırılacak, fevkalade bir durum görmedim. Türkiye gerçeklerinden uzaksınız sanırım.


Ufuk
(25.02.17)
37 yaşında memuriyet olmuyor diye biliyorum...


ikcı
(25.02.17)
Ger-çek.


empty man
(25.02.17)
37 yaşında memuriyet olur. mülakat varsa torpil var demektir. torpilin yoksa saçma sapan soru sorup elerler.


cekilmis gayfe
(26.02.17)
Turkiyede mulakat olan her alimda hersey olur, ne denirse dogru olma ihtimali var, hoş, artik mulakatsiz sadece sinavla alimlarda da sorularin alinmasi calinmasi falan gibi durumlar oldugu icin onlar da saibeli ama sen sorular calinsa da full cekip atanma ihtimaline sahipsin, bu da bir imkan, ama mulakat varsa mulakati yapan sana kendi annesinin kizlik soyadinin besinci harfini sorup seni eleyebiliyor, yeni turkiye...


alttaraf
(26.02.17)
(12)

Ankara'dan babam geldi, evde bir...

sinir savaşı... İki dil bilen üniversite mezunu bir adam. Oturmuş Nihat Doğan'ı dinliyor böyle kilitlenmiş. Gözünün ucuyla da bana bakıyor, tepkimi anlamak için. Çünkü Cehapeli gibi davranıyorum onun kriterlerine göre. Neyse ben de içerdeki odaya kaçtım, kapılar kapalı ama herifin sesi geliyor, tek
sinir savaşı... İki dil bilen üniversite mezunu bir adam. Oturmuş Nihat Doğan'ı dinliyor böyle kilitlenmiş. Gözünün ucuyla da bana bakıyor, tepkimi anlamak için. Çünkü Cehapeli gibi davranıyorum onun kriterlerine göre. Neyse ben de içerdeki odaya kaçtım, kapılar kapalı ama herifin sesi geliyor, tekmeyle dalasım geliyor tv'ye. Gerisi gelir diye korkuyorum. Evden çıkasım da yok.

Sizce napayım?
lazarus
(21.02.17)
kulaklık takın film muzik filan dinleyin.


bnmzz
(21.02.17)
Görmezden gel. Kulaklık tak.


ikcı
(21.02.17)
çok yüksek sesle müzik açın, uyarmak için gelen ilk o olsun.


Dışarı çık, baban da olsa katlanmak zorunda değilsin kimseye. Tartışmak muhtemelen işe yaramayacağı, bir yerden sonra babanım lan ben senin seviyesine ineceği için o topa da girme.


chicha
(21.02.17)
kill him
asdfghjkl


nigeo
(21.02.17)
Yalanciktan is cikar eve ugrama belki bu cocugun isi gucu var evde de durmuyor zaten ben de gideyim bari der erkenden.


Ailenle siyasetle ilgili hicbir sey konusma. Ben yillarca yaptim, tartismaktan, kusmekten baska bir zararini gormedim. O senin baban. Siyaset ise bir yalan. Hepsinin cani cehenneme. Kendini de onlari da bos yere uzme. Yaziktir kardesim.


kareem said
(21.02.17)
Takma, bırak dinlesin. Bu siyasilerin, saray soytarılarının hepsi gidecek ve ailen kalacak. Çok şeyyapma.

Belki adam zarf atıyor sana ak troll mü oldun diye? Git işine gücüne bak, sallama o işleri. Babanı kırdığına değmez, salla gitsin. Sen hazır vaktin varken Coursera'dan bir ders bitir. Bi film izle, bi albüm dinle ne bileyim ilerle hayatta.

Aziz Sancar Hoca'nın siyasetle ilgili söylediklerini unutma.


babilbaligi
(21.02.17)
Kareem said +1
Babilbaligi +1

Siyaset konusunda tartisinca ne babamin fikri degisti, ne de benim. O yuzden biraktim. Bir sure sonra o da gozume sokmayi birakti.


kuehles blondes
(21.02.17)
@kareemsaid +1


tociess
(21.02.17)
aileyle siyaset konusma +1. en temizi. butun siyasetciler komple yalanci ve sahtekar. 1 tanesi icin degil ailenizio, bir dostu bile kirmaya degmez.


fayfim
(21.02.17)
kulaklıkla film müzik en güzeli.


(4)

mezun olduktan sonra ders çalışma isteğim sıfıra indi

2 ay vaktim kaldı ve ders çalışma şevkim mezun olduktan sonra sıfıra indi. bu sınav da çok önemli benim için. mezun oldum artık koyim dersin götüne modundayım resmen. napmak lazım
2 ay vaktim kaldı ve ders çalışma şevkim mezun olduktan sonra sıfıra indi. bu sınav da çok önemli benim için. mezun oldum artık koyim dersin götüne modundayım resmen. napmak lazım
masa penisi
(19.02.17)
Öncelikle kesinlikle bir kütüphane bul kendine ve müdavimi ol.

Daha sonra aşağıdakine benzer kronometreli bir saat al. günde kaç saat çalıştığını net olarak tut yani dersin başından her kalktığında durdur ve her gün onu aşmaya çalış. Ben bu şekilde ders çalışanlarla dalga geçiyordum ama acayip bir motivasyon sağlıyormuş. Zamanında bu şekilde ders çalışarak istediğim sınavları kazanmıştım.

www.bitenekadar.com


raskolnikovv
(19.02.17)
KPSS ye mi gireceksiniz?

İşsiz günleri düşünün...


ikcı
(19.02.17)
KPSS değil yurtdışında okumam için şart olan ve tek eksiğim olan dil belgesi.


masa penisi
(19.02.17)
Ülkenin halini düşünün.


ikcı
(20.02.17)
(5)

Whatsapi telden kaldirmak

Cok mu cag disi ? Sinava hazirlaniyorum ve 4 5 grup cok vaktimi aliyor.gecen de sinva hazirlaniyidum.yani 6 ay once falan -olmadi,kazanamadim,tusa hazirlaniyoru yilda 2 kere oluyo-ozaman da whatsapi silmistim bi 3 ay.allahim o ne tepki o ne isyan.bana ulasamiyolarmis ne gerek varmis bla bla..simdi g
Cok mu cag disi ? Sinava hazirlaniyorum ve 4 5 grup cok vaktimi aliyor.gecen de sinva hazirlaniyidum.yani 6 ay once falan -olmadi,kazanamadim,tusa hazirlaniyoru yilda 2 kere oluyo-ozaman da whatsapi silmistim bi 3 ay.allahim o ne tepki o ne isyan.bana ulasamiyolarmis ne gerek varmis bla bla..simdi gene sildim sadece fikrinizi merak ettim haklilarmi ?
00 08
(16.02.17)
Cep telefonlarının "telefon" denen bir özelliği var, pek kullanmadıkları için bilmiyorlardır, onu öğrenebilirler belki.


harzem
(16.02.17)
Haksızlar


ikcı
(16.02.17)
sessize alsaydın keşke.


westblack
(16.02.17)
Engellse sil abi geleceğinden önemli mi


Gruplardan çıkın? Sınava kadar eklemesinler?

Telefon denen şeyin heybetli bir graham bell icadı olması gerekirken artık öyle değil kıç cebimizde. Ve aslında arama konuşma özelliği olan gsm'e bağlı bir bilgisayar. O yüzden biraz çağ dışı..


feel the blanks
(17.02.17)
(13)

Whatsappta çekilen ses kaydını nasıl...

...kaydeddbilirim peki? Facebookta paylaşmak istiyorum
...kaydeddbilirim peki? Facebookta paylaşmak istiyorum
dessy
(16.02.17)
Android ? Iphone ?


sohbeti dışarı aktar yap medya ekle seslerde gelir. başka yollarda vardır heralde. aklıma ilk bu geldi.


freetakilir
(16.02.17)
telefona da kaydediyor bi kurcala dosyalarım falan


cekilmis gayfe
(16.02.17)
Ses kayıtları whatsapp'ın bir klasöründe saklanıyor, her istediğinde defalarca dinleyebiliyorsun bu yüzden. Telefonu bilgisayara bağlayıp biraz içini kurcalasan bulursun.


yirmisantim
(16.02.17)
WhatsApp klasöründe var ses formatında ama paylaş dediğimde facebook olarak çıkmıyor


dessy
(16.02.17)
fb'da ses dosyası paylaşılmıyor ki


cekilmis gayfe
(16.02.17)
Mobilim formatına bak. Wma ise wma to mp4 convert yaz. Mp4 yap video olarak paylaş bence.


Yapabilen biri var mı? :(


dessy
(16.02.17)
Bildiğim kadarıyla bir yolu yok


ikcı
(16.02.17)
biz neyi yapacaz? fb'da ses dosyası yüklenmiyor. soundcloud'a atıp link verirsin, ya da video yapar onu yüklersin.


cekilmis gayfe
(16.02.17)
e posta olarak gönder deyince göndermesi lazım. ordan da facebook'a bir şekilde atılır tahminimce.


westblack
(16.02.17)
audio.online-convert.com
Opus to mp3 yapabilirsin


run a ris
(16.02.17)
Buradan bir arkadaş halletti sağ olsun. Teşekkürler.


dessy
(17.02.17)
(21)

geçmişimden kopamıyorum...

olmuyor.yapamıyorum.sürekli ailemi suçluyorum.hem fakir hem cahil bir de üstüne 3 çocuk yapmışlar diye.daha iyi bir hayatım olabilirdi...bu fikri kafamdan atamıyorum.ama daha kötüsü de olabilirdi deyip poliyanna mutluluğu beklemeyin benden.şimdi onlar yüzünden sürünüyorum.onların hataları, düşüncesi
olmuyor.yapamıyorum.sürekli ailemi suçluyorum.hem fakir hem cahil bir de üstüne 3 çocuk yapmışlar diye.

daha iyi bir hayatım olabilirdi...bu fikri kafamdan atamıyorum.

ama daha kötüsü de olabilirdi deyip poliyanna mutluluğu beklemeyin benden.

şimdi onlar yüzünden sürünüyorum.onların hataları, düşüncesizlikleri yüzünden.

işsizim ve askere gitmek zorundayım.ulan askerde ölsem bari yaaa.

ilerde kesin intihar edicem ama. o kesin.


aylık +4k maaş alan adam gelmiş bana akıl veriyo.umudunu kaybetme bilmem ne.

ulan senin yaşadığın hayatı ben yaşasaydım şu an bu konuşmayı yapıyor olur muyduk sence ??? geri zekalı dangalak.


nasıl kopacam geçmişimden ?

nasıl kurtulacam bu içinde bulunduğum durumdan ?
iste o bendim
(16.02.17)
bir mesleğin varsa. 30 yaşında 4k para alabilirsin. çok ulaşılamaz bir rakam değil.


alp9900
(16.02.17)
Senin elinde. Geçmişini değiştirebilir misin? Düşünmek, ailene kızmak durumunu daha iyi yapıyor mu? Aksine bunları yaparak önündeki olanakları da kaçırıyorsun bence. Aileni seçemedin ama hayatının kalanının nasıl olacağını seçebilirsin.


utkumon
(16.02.17)
Sen psikolojik olarak sıkıntılısın. İnanç durumu eksik galiba sadece Allah değil konu kendine de inanmıyorsun. Ailenin bir sıkıntısı yok gayet normal. Türkiyede o kadar çok kişi var ki senin gibi biryerlere gelmek için gerçekten çabalayıp ailesiyle de bağını koparmayan.

Psikolog diyeceğim ama atar falan yapacaksın gibi.


EXXE01
(16.02.17)
Muhtemelen hayattaki başarısızlıklarına sebep ariyorsun baska bisey yok ortada. Aile falan yalan. Annesini 20 yasinda kaybetmis lise mezunu asgari ucretle girdigi pvc isiyle ugrasip simdi kendi dukkanini acacak kadar kendisini gelistirip patron olan bir kuzenim var. 2 kardesler abisi ise işsiz boş geziyo. Gel ikisini karsilastir ayni şartlar farkli sonuclar
Kısacası sebeplerle bahanelerle kendini kandirma plan yap uygulamak icin ugras
Kader gayrete asiktir.


tociess
(16.02.17)
valla ben daha realist konuşucam. ülkedeki milyonlarca, dünyadaki milyarlarca benzerin gibi çoğu zaman sıkıntı içinde, bazen de tadımlık gündelik keyiflerle miadını doldurup öleceksin, kendini buna ne kadar erken ikna edersen kafan o kadar rahat olur. o 4k maaş alan adamın da çok farklı olduğunu düşünmüyorum, o maaşı kimseye taşak emdirmeden vermezler bu ülkede. ben grafikerdim, gayet de kurumsal bir firmada 3500 liraya çalışıyordum. ama işini yapmak yetmez, ne kadar yaparsan o kadar fazlasını isterler, dedikodusu, aptalları, ayak kaydırıcıları da cabası. ayrıca evet senin doğmamak gibi bir şansın yoktu ama onların seni doğurmamak gibi bir seçenekleri vardı, ne var ki gençtiler, öngörüsüzdüler, toplumsala ayak uydurup gittiler. suçlu değiller, sadece aptallar, çoğu ebeveyn gibi. olan artık olmuştur, başka türlü olamazdı, buradan bir çıkış yok. ama olacak olanlar? işte burada simülasyondan da olsa bir umut ışığı var, yoksa da uyduruyorsun bir tane zaten. olanları bırak, olasılıkları kurcala. süper bir hayatın olur dersem yalan söylerim ama en azından katlanılabilir bir hayatın olabilir. selametle


2 yıl önce arkadaşın intihar etmiş. Onun yakınlarını düşün ve aynı şeyi yakınlarına yapma.


ikcı
(16.02.17)
Bu mantıkla fakir ve cahil olmasalar seni yapmak adına sevismezlerdi sanirim. Kendilerine minicik bir teşekkürü cigerlerine dolan hava için etmelisin. İlla öleceğim diyorsan da elveda meyhaneci. 4k maaş diyor, 4k yıl mantık silsile icinde harcayarak/yonetememek. Hmme bunda da cahil diye nitelendirdigin anneciginin payı var diye mı düşünüyorsun? Çok tatlısın dostum.


kedimbitmis
(16.02.17)
Ayrıca çok paralar Almak da bir şeyi değiştirmiyor. Kimi kir onun da ne sorunları bar. Belki senden beter durumda. Oray bu kadar tapmayın. Ayrıca

yeraltından potlar +1


ikcı
(16.02.17)
Ailenin tek suçu senin bu mantalitede,bencil ve beceriksiz olmana izin vermeleri.


turkuaz
(16.02.17)
hindistan'da sefil bir yerde ya da brezilya'da favelalarda da doğabilirdin. türkiye o kadar kötü değil. bence sen tembelsin, tembel olduğunu kabullenmek istemiyorsun aileni suçluyorsun.


pinkpeony
(16.02.17)
tüm suç ailenin mi? vakti zamanında derslerini çalışıp iyi okullar kazansaydın. daha kötü şartlarda okuyup etmiş iş güç sahibi olmuş bi ton insan var. sonuç ; bu saatten sonra canını dişine tak çalış bari.


kelepir
(16.02.17)
çok tepki gelmiş sana ama ben seni anlıyorum ya. hak da veriyorum. ben de geçmişimden kopamıyorum ve aileme çok kızıyorum. asıl mesele fakirlik değil burada bence ilgisizlik ve sevgisilik. bende öyleydi en azından. fakir olup da evlatlarını düşünen, bir gelecek elde etmeleri için çırpınan, çocuklarını destekleyen insanlar var. genelde öyle fakirlerin çocukları başarılı oluyor zaten. bunlardan biri de erkek arkadaşım benim mesela. adam çok fakir ama ilgi, sevgi ve destek dolu bir ailede büyümüş, doktor çıkıyor şimdi.

bir de yukarda klasik edebiyatlar yapılmış, işte 2 kardeş şöyle farklı böyle farklı. ben de kardeşimden çok farklıyım. çok daha fazla örselendiğim için olabilir mi mesela? aynı ailenin 2 çocuğu aynı şeyi yaşamıyor. böyle şeyleri ancak benzer durumda olanlar anlayabilir. burada yargılayıcı konuşanları aynı şartlara koysan kafayı sıyırabilir.

neyse, ailen hatalı evet. korkunç bir dünyaya bir çocuk getirmişler yapalım bizim de olsun, ana baba olmadı demesinler diye. ama sonrasını umursamamışlar. zaten çocuk yapmak da korkunç bir bencillik. bari bu bencilliğini çocuğuna bu korkunç dünyada yardımcı olmaya çalışarak telafi et. iyi imkan için çabala. ama yok... sen yardım al. kendi kendine kurtulmak çok zor bundan. kafanın içinde yardımla öteleyerek işine gücüne bakabilirsin sadece. işin gücün oturdukça da daha az takmaya başlarsın. başındasın her şeyin. küsme.


shin
(16.02.17)
öldün mü ? ölmediysen biraz bende vuracağım.


bence hep bunlar hayatında biri olmaması ve gelecek hayali kurmamandan.


kelepir
(16.02.17)
Valla her sey icin aileni suclamak kolaycilik. Biraz kendi eylemlerinin sonuclarina katlan, yani sadece sizlanmayi birak artik.


tv'lerde yoksul ve çocuklu insanlar gördüğünüzde, bunlar neyine güvenip çocuk yapmış, diye düşünmüyor musunuz? şimdi niye bu çocuğa böyle yükleniyorsunuz anlamıyorum. -istersen her şeyi başarırsın - diyen ucuz kişisel gelişim mavralarının kimseye bir faydası yok. bu çocuğun tek yanlışı, teknik bir detay olan maaş meselesini fazla ciddiye alması. yoksa 4k'dan fazla kazananların da burada sordukları soruları, herkes gibi onların da yaşamlarının arka plandaki sefaleti yeri geldiğinde görüyoruz. ayrıca ülkedeki milyonlarca işsiz, yoksulun hepsi tembel, hepsi yeteneksiz ve aptal olabilir mi? herkes insan gibi yaşamak için eşşek gibi çalışıp, doktor mu olmalı? benim için bu çocuğun ailesine ve hatta varsa ülkesine kızgınlığı anlaşılır ve kabul edilebilir. ondan sonrası ayrıca konuşulur ama bu kızgınlık, sorgulayan bir zihin için özellikle genç yaşta çok doğal.


geçmişin çoktan senden koptuğunu idrak ederek. ne yaparsan yap o artık geçmiş. ve hiç bir şekilde değiştiremezsin. elinde sadece "şu an" var. onunla haşır neşir ol. geleceği de salla. ona da ne yaparsan yap tam "şu anda" ulaşamazsın.

ben de sahip olamadığım koşulları, genel olarak kendimce dibe batış olarak gördüğüm şeyleri düşündükçe (mesela daha eskiden "yaf bir mustang sahibi olmak ne hoş olurmuş, umarım bir gün olur" diyebiliyorken, artık böyle bir şeye sahip olamayacağımı biliyorum. efsanevi bir loto vurmadıkça tabi.) önce biraz bunalıyorum "ego yaptığım" için. sonra doğuştan kör olanları düşünüyorum. altından kakası temizlenen yatalakları düşünüyorum. yürüyüp, koşamayanları düşünüyorum. ve bunaldığım için kendimi ayıplıyorum hemen.


matrix
(16.02.17)
seni anlıyorum çünkü ortak noktalarımız var. burda sana mızmız diyenleri ve amerikan filmi senaryosu yazanları aldırma, kabullen diyenleri de aldırma. bizi anlamıyorlar, tek yaptıkları dipten zirveye çıkmış gibi -sanki bu onlara bu hakkı tanır gibi- ukala ukala konuşmak. milyonlarca zorluk atlatmış gibi ahkam kesmek ama boşver şimdi onları, sadece anlamıyorlar işte.

sana tavsiyem, yani benim yaptıklarım: akışına bıraktım -mümkün seviyede- beklentileri sıfıra indirdim, uzun zamandır ve canım ne isterse -genelde istemez- onu yapmaya çalıştım.

pek yardımcı olamadım, gerçi çözümü ben bilsem kendim yapardım ama bireysel olarak mesajla sormak istediğin bir şey olursa memnuniyetle yazarım.


bugracaner
(16.02.17)
Burada herkesin yazdıklarında ders alınacak unsurlar görüyorum.


elf of darkness
(17.02.17)
ARKADAŞLAR CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

VARSA BAŞKA TAVSİYELERİNİZ YAZIN LÜTFEN.

FARKLI BAKIŞ AÇILARI İSTİYORUM.

ŞİMDİYE KADAR BENİ EN İYİ @yeraltindan potlar ANLADI.


iste o bendim
(17.02.17)
Lütfen yazın.


iste o bendim
(17.02.17)
(18)

Hayatınızı kurtaracak para miktarı

Şu kadar param olsun en az bir daha da ne çalışırım ne de sıkıntı yaşarım diyor musunuz? Ne kadarlık bir miktar sizce yeterli?
Şu kadar param olsun en az bir daha da ne çalışırım ne de sıkıntı yaşarım diyor musunuz? Ne kadarlık bir miktar sizce yeterli?
brian fantana
(16.02.17)
750 bin falan yeter herhalde. 24'üm, hayattan bezmiş bir haldeyim. egede bir köye yerleşsem... hmm... param biterse intihar ederim olur biter. 750 iyidir.


rahip janick
(16.02.17)
benim için öyle bir miktar yok.


sutlu nescafe
(16.02.17)
450.000.000$ yeterli bir tutar sanırım. Madem hayal kuruyorum hiç öyle mütevazi olamicam kusura bakmayın.


ben daima çalışırdım sanırsam asla çalışmadan yaşayamam.


basond
(16.02.17)
10M$


kimlanbu
(16.02.17)
üç ya da dört daire alacak kadar param olsun isterdim.
birinde oturur, diğerlerini kiraya verirdim.

hayal kurarken bile gerçeklerden kopamıyorum. :(


m e b
(16.02.17)
100 bin dolara bir doğu avrupa ülkesinde, ölene dek mütevazi ve rahat bir yaşam sürebilirim.


M e B +1


ikcı
(16.02.17)
Ben bunu çok hesapladım, bir milyon dolar hayatımın sonuna kadar çalışmamam için yeterli bir miktar. 80 yaşı geçersem sıkıntı olur ama.


Tutkun
(16.02.17)
15-20mio dolar arasına tamamım sanırım. Güzel yaşarım içindi bu meblağ. 5-10 mio ile normal yaşarım, gecınırım.


solenkol
(16.02.17)
Bana 1 milyon dolar falan yeter, yurt dışında yüksek lisans doktora yaparım hep istediğim tiyatro eğitimini alırım, dönünce de bi ev bi araba alır yaşar giderim, çalışmamak opsiyon dışı.


ben bi ara hesaplamıştım 6M usd yetiyor.


orpheus
(16.02.17)
Adamlar bi ara hesaplamış dolar üzerinden. Şimdi dolar olmuş comolokko, hiç kur farkından etkilenmemişler.

Ben de 1-2 milyon tl diyim


2 milyon liralık toplu bir paraya köyüme çekilir ve mütevazi bir yaşama kucak açabilirim.


BuddyGuy
(16.02.17)
1.5 milyon tl. Net.


tociess
(16.02.17)
stanford'ta master yapacak kadar param olsun başka bir şey istemem. yani yaklaşık 150-200 bin dolar.


prince legolas
(16.02.17)
30 sene sonra ölecek olsam, senede de 60 bin kazansam şimdinin parasıyla 1,8 milyon tl ye bir daha çalışmam :) gereksiz harcama yapmak istesem, abartıp dünya turuna falan çıksam ne bileyim kumar,içki olaylarına girsem de sanırım 3-4 milyon tl ihtiyacım olur :)


borçlarımı ödeyip düze çıkmam için 100 bin yeterli.

salak kafam.


lostys
(22.02.17)
(6)

15 temmuz sonrası kapatılan üniversite'den mezun olmak

Merhaba,ben 15 temmuz sonrası kapatılan üniversitelerden birinden mezunum. Yani ben mezun oldum 1 sene sonra üniversite kapandı. Şimdi birinci sorum şu; diplomayı red gibi bir şansımız var mı? birçok yerden araştırdım ama yök'ün bu okullardan mezun olmuş olanlar için bir tasarısı henüz yok. nası olm
Merhaba,

ben 15 temmuz sonrası kapatılan üniversitelerden birinden mezunum. Yani ben mezun oldum 1 sene sonra üniversite kapandı. Şimdi birinci sorum şu; diplomayı red gibi bir şansımız var mı? birçok yerden araştırdım ama yök'ün bu okullardan mezun olmuş olanlar için bir tasarısı henüz yok. nası olmaz orası hayret verici.

iş başvurularında sıkıntı olmaya başladı. benim gibi çoğu kişi, buralara puanı tutmuş,tercih etmiş gitmiş. "aa sen şuradan, şurdan mezunsun, fetöcü olabilir" diyip eliyorlar. artık 4 yıllık emeği, ödediğim parayı çöpe atmaya göze aldım.. varsa böyle bir şansım diplomayı red yapmayı istiyorum.

ya sen devletsin kafana göre üniversiteyi terör örgütü diye kapatıyorsun tamam. bu üniversitede hali hazırda okuyanları aktardın başka okullara eyvallah ama mezun olmuş olanlar ne yapacak?

sen 4 yıl vize, final, büt çabala oku. gerekirse uykusuz kal, ailen yemesin içmesin senin okulunu ödesin. sen git okulu kapat. şu an diplomamda yazan okul adında bir üniversite yok türkiye'de, dünyanın başka neresinde olabilir bu durum?

konuyla ilgili bilgisi olanlar aydınlatırsa sevinirim..
davul
(16.02.17)
Maalesef. Öyle bir durum söz konusu değil. Yüksek lisans, doktora yaparsın belki mezuniyetini anca öyle kurtarırsın. Onları yapmak için mülakatlarda da elerler gerçi. Öyle de bir durum var.


empty man
(16.02.17)
Iste bu yuzden hayir.

Kolay gelsin suser kardesim.


Bugünlerin geçici olduğunu düşünüyorum. 4 sene bir insan ömründe az bir süre değil. Parayı ve emeği geçtim, ama 4 seneyi bir anda silmek bana mantıklı gelmiyor. O nedenle bence kesinlikle böyle bir şey varsa bile bunu yapmayın. Zaten bunu yapsanız bile tekrar 4-5 sene yeni üniversite kazan/oku ile geçecek. Bunun yerine bu 4-5 seneyi özel sektörde, diplomaya minimum önem veren işlerde çalışmayı deneyin. Bu esnada elbette ikinci bir üniversite okuyabilirsiniz. Açıköğretim ya da gece öğretimi gibi. Ama ben bu durumun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Her halükarda diplomanızı iptal edecek bir girişimde bulunmamanız bana doğru ve mantıklı olan seçenek geliyor.


hotaru no haka
(16.02.17)
Diplomayi red ne demek onu anlamadim. CV'nizden siler lise mezunu yazarsiniz olur biter ancak bu durumda da is aradiginiz pozisyonlar degisecektir. bir okul daha okurum 4 sene harcayip diyorsaniz sizin bileceginiz is tabi


kartonpiyer
(16.02.17)
offf adamların ülkenin geleceğine verdiği maddi zarar kadar manevi zarar da bir o kadar:(

tavsiyem: sıfırdan temiz bir sayfayla başlayın. 2015 yılında gidip bunların üniversitesinde hiç alakam olmadığı halde onlarla- yl başlayacaktım. İyi ki yapmamışım dediğim şeylerden hayatta.


ikcı
(16.02.17)
yüksek lisans filan, en olmadı yeniden lisans oku derim


limoncello
(16.02.17)
(14)

kamu çalışanına hakaretten ötürü ifadeye çağrılma

Selamlar duyuru ahalisi,Bir arkadaşım kamu görevlisine hakaretten dolayı ifadeye çağrılmış. Büyük ihtimalle başbakan/cumhurbaşkanına hakaret muhabbeti. Pazartesi ifadeye gidecek. Ne desin, ne yapsın da yırtsın?Şimdiden teşekkürler.
Selamlar duyuru ahalisi,

Bir arkadaşım kamu görevlisine hakaretten dolayı ifadeye çağrılmış. Büyük ihtimalle başbakan/cumhurbaşkanına hakaret muhabbeti. Pazartesi ifadeye gidecek. Ne desin, ne yapsın da yırtsın?

Şimdiden teşekkürler.
duseyazar
(11.02.17)
"kuzenim, oğlum, kızım, sevgilim yazmış"


hayde bre
(11.02.17)
eylem hangi mecrada gerçekleşmiş? türkiye ile veri paylaşmayan bir siteyse hesabın kendine ait olduğunu reddetsin. wifisinin hacklendiğini iddia etsin. virüs girmiş desin. montaj desin.


FeykIM
(11.02.17)
dogruyu söylesin. (mümkünse) uzlaşma istesin.


1adam
(11.02.17)
Doğruyu söylemesin tabii ki de. Kafayı mı yediniz ne doğrusu şöyle bir ortamda?

hayde bre +1


ikcı
(11.02.17)
Sonuna kadar inkar etsin. Degmez.


doğruyu söylesin, onur monur muhabbetleri yapanlar kesin akp'lidir. reislerine bok kondurmazlar onurlu ol diye geçinirler. sonuna kadar yalan at.


masa penisi
(11.02.17)
wifi hacklenmiş iyi bir bahane


Big bada bum bum
(11.02.17)
doğruyu söylesin, öyle klavye delikanlılığı yapmak neymiş görsün gününü.

bunu deseler daha samimi olacaklar, girdikleri hallere bak alksdşas.

kavas dedim desin, emsal karar var nasıl olsa.


baba jo
(11.02.17)
biraz dürüst olun. kesinlikle bir tarafa yakınliğımla, uzakliğimla ilgisi yok bu söylediğimin. daha önce de kisiler arası adli çekisme gibi durumlarda buna benzer seyler yazdım. hatta gelip burada sarhoş birine hakaret ederek duyuru açana da yaptiginin yanlisliğiyla cevap verdim. ne oldu şimdi ? o kişilerle kan bağım mı vardi da yazdım bunları?
bunları görmüyor musunuz hiç? ( o sırada yegeniniz / kardesiniz mi duyuruda takılıyordu? (!)
yalan söylemek (kıvırmak) bu kadar güzelse (akpli olmayan) bir birinize karşı da yalan söylemeyeceginizin garantisi ne? her görüşe açıksınız degil mi? hümanist.. özgürlükçü..
ekşi duyuru, belli bir kesimi içinde barindirmiyorsa, sadece onlara hitap etmiyorsa bırakında bir zahmet bir şeylere cevap verelim.
doğruyu söylesin, sözünden bile rahatsızlık duyuluyorsa halinizi artık kendiniz düşünün.

sorsan muhaliftir, temelde ise pragmatist (ve belki makyevelist..)


1adam
(11.02.17)
Adil yargilanacagin yerde durust ifade verirsin, tek tarafli durustluk olmaz.


stavro
(12.02.17)
aahhahaha dürüstlükten bahseden var lan hala! bunlar ya saflar ya kefenli, uyma sakın.

----- spoiler -----

3 yıl önce süprem liderimize hakaret ettiği için göz altına alınan ve iddianamesinin hazırlanmasını çorum kapalı cezaevinde bekleyen kominiz ateyiz afedersin ermeni duseyazar, koğuşunda kendi kafasını keserek intihar etmiş halde bulundu, hain ailesi sürüldükleri almanya'dan cenazeyi alabilmek için başvuruda bulunsa da cesedi kimsesizler mezarlığına defnedilmek üzere el arabasına yüklendi.

----- spoiler -----


azizakin
(12.02.17)
Onur haysiyet diyenlere şöyle bir haysiyet örneği bırakayım:
mobile.twitter.com

Siz de bu katil abisinin tavrıyla yaklaşın olaya bence.


kargn
(12.02.17)
''benim sosyal medya hesabım yok, kim yazmış bilmiyorum yazanı da dava edeceğim, ben sayın kamu görevlisine asla hakaret etmem, devletimi milletimi seviyorum'' diyeceksin. ne dürüstlüğü şaka mısınız lan.


jangbogo
(12.02.17)
burada dürüst olmak istemeyen ve bu konuda direnen ancak basina benzer olaylar geldiginde magdur rolünü çok iyi oynayacaktır. mahkemede çatır çatır hakkını arayacaktır. tazminat isteyecektir. adalete güvenecektir.

dünyanin hepsi yalancı olsa, doğruluğu degersiz yapmaz.
insan neyi arıyorsa zaten Odur.


1adam
(12.02.17)
(7)

yeni kariyer.net hesabı açmalı mı

mezun olmama 4-5 ay varken mezun ilanlarına başvurdum tabi mezun olmadığımı öğrenince yalan oldu, şimdi mezun oldum aynı ilanlara daha önce başvurduğum için tekrar başvuramıyorum. temizinden yeni bi hesap açsam doğru kaçar mı?=
mezun olmama 4-5 ay varken mezun ilanlarına başvurdum tabi mezun olmadığımı öğrenince yalan oldu, şimdi mezun oldum aynı ilanlara daha önce başvurduğum için tekrar başvuramıyorum. temizinden yeni bi hesap açsam doğru kaçar mı?=
masa penisi
(08.02.17)
Kara listeye almış olma ihtimalleri yüksek. En azından fotoğraftan falan görsel hafızadan hatırlayabilirler. Hata olmuş açıkçası.


ikcı
(08.02.17)
ne yapsak da çıksak o kara listelerden?


masa penisi
(08.02.17)
Değişik fotoğraf koy. Eski hesabına koyduğundan çok farklı bir fotoğraf...

Mesela top sakallı falan.


ikcı
(08.02.17)
Eğer başvurunun fazla olduğu bi ilansa farklı fotoğrafla gözden kaçırırlar bence hem bu hesabı da silmiş olursunuz. Bence zaten mezun olunca yeni hesap açmak gerekli çünkü staj ya da part time çalışmak için firmalara 3 sene öncesinde bile başvuruda bulunduysanız o ilan pasif durumda olsa bile farklı bir poziyon için aynı firmaya başvurduğunuzda görüyorlar onu. Ben ik stajı yaparken kara listeye almıyorduk ama eski ilanlara başvurduysa dönüş ihtimalimiz düşüyordu baya.


jazzabel
(08.02.17)
yaw ne kara listesi be kardeşim, firmalar bunlarla uğraşır mı hiç. aynı foto ile tekrar hesap aç, başvur, yine çağıracakları varsa çağırırlar. firmalar kariyer.net'e falan girmiyor, günde belki bakmıyor bile. abartmayın bu kadar.


orospu
(08.02.17)
açtım bile yeni hesap, eski hesaptaki bilgileri aktarıyorum şuanda


masa penisi
(08.02.17)
Sistemde kayıtlı kalıyor diye dedim ben...


ikcı
(08.02.17)
(3)

yurtdışına altın çıkartmak + yurtdışında altın hesabı

Merhaba,Avrupa' da altın hesabı gibi bir sistem var mı acaba? Kasa değil de, 100 gram altın yatırdım daha sonra 100 gram altını çekebileceğim bir hesap türü arıyorum. Ayrıca Türkiye' den yurt dışına altın çıkarmak için (sorgusuz sualsiz, yasal sorun yaşamadan ve masrafsız) sınır nedir? Bilen var mı
Merhaba,

Avrupa' da altın hesabı gibi bir sistem var mı acaba? Kasa değil de, 100 gram altın yatırdım daha sonra 100 gram altını çekebileceğim bir hesap türü arıyorum. Ayrıca Türkiye' den yurt dışına altın çıkarmak için (sorgusuz sualsiz, yasal sorun yaşamadan ve masrafsız) sınır nedir? Bilen var mı acaba?

Teşekkürler.
kisa
(08.02.17)
40'ar gramlık iki adet bilezik.
20 gr bir adet bilezik.

Erkekseniz bilemeyeceğim.


ikcı
(08.02.17)
Teşekkürler.

Bu söylediğiniz hesaba göre direkt 100 gram olarak çıkartabiliyor muyum acaba? bilezik değil de ham madde gibi :)


kisa
(08.02.17)
Dikkat çekebilir. Ama resmî bir kanal değilim açıkçası :-/


ikcı
(08.02.17)
(6)

Avrupa

4bin tl bütce var. Ucak bileti vize vs herseyi burdan duserek yazin 15 gün nereye gidilir . Eglenmek ve seks öncelik hemen arkasında ucuz alkol ve kulturlenmek geliyor beklentimiz bu
4bin tl bütce var. Ucak bileti vize vs herseyi burdan duserek yazin 15 gün nereye gidilir . Eglenmek ve seks öncelik hemen arkasında ucuz alkol ve kulturlenmek geliyor beklentimiz bu
docrivers
(07.02.17)
Eğlenmek ve seks öncelikse Venedik derim


jamalbsf
(07.02.17)
bulgaristan. git varna'ya gecelere ak. hem arabayla da gidersin mis gibi.

aslında senin ilacın ibiza, ama bütçeyi biraz zorlamak gerekebilir.


babilbaligi
(07.02.17)
4 bin TL Bulgaristan'da birkaç gün için bile yetmez. Gece kulüplerinde karılara para yedirmeden başarı yakalaman zor çünkü kaliteli kulüplerde bayağı zengin tipler oluyor. Bence şansını Antalya'da dene.


dissendium
(07.02.17)
Sırbistan.


ikcı
(07.02.17)
bulgaristan'da yeter o para. yetmez değil. iyi biliyorum.

ayrıca sırbistan da gayet uygun bu talepler için.


nigeo
(07.02.17)
En iyisi www.gecehayati.biz adresine bak. Sırbistan ve Ukrayna için rehberler var. Her türlü yardımcı olurlar.


isott
(07.02.17)
(5)

İf film festivali - biletix - öğrenci tam ayrımı nasıl yapıyorlar?

haftaya var da film festivali. normal fiyatlar 10 öğrenciye 5 lira. gün ve haftaiç öğrenciye 1-2 lirahttp://www.biletix.com/film-grup/120709477/ISTANBUL/trmesela ben burda bir öğrenci olmayarakhttp://www.biletix.com/etkinlik/U4AAC/ISTANBUL/trTAM MAXIMUM FİLM PAKETİÖĞRENCİ MAXIMUM FİLM PAKETİkısmında
haftaya var da film festivali. normal fiyatlar 10 öğrenciye 5 lira. gün ve haftaiç öğrenciye 1-2 lira

www.biletix.com


mesela ben burda bir öğrenci olmayarak

www.biletix.com

TAM MAXIMUM FİLM PAKETİ
ÖĞRENCİ MAXIMUM FİLM PAKETİ

kısmında öğrenciyi seçsem, orda mı kimlik isteyecekler nasıl anlayackalar? Adımı edevlette aratacak halleri yok sonuçta.

benden kimlik isterler herhalde?

Yani öğrenci kartı olan biri, öğrenci olmasa bile girebiliyor.

Peki başkası adına da alacağım. Bir öğrenci bir tam olabilityor mu, onu nasıl alacağım?

Dİğer soru da, maximuım film paketi var 4 film yarı fiyatına. Satın alırken onu seçeceğim, başka bir yere kayda gerek var mı? Eğer gerek yoksa, 4 tane film alamazsam parayı nerden alacaklar?
Cursed Chico
(07.02.17)
Yes


ikcı
(07.02.17)
Giriste ogrenci kimligi sorarlar.


sckxyss
(07.02.17)
Yani öğrenci kartı olan biri, öğrenci olmasa bile girebiliyor.

Peki başkası adına da alacağım. Bir öğrenci bir tam olabilityor mu, onu nasıl alacağım?

Dİğer soru da, maximuım film paketi var 4 film yarı fiyatına. Satın alırken onu seçeceğim, başka bir yere kayda gerek var mı? Eğer gerek yoksa, 4 tane film alamazsam parayı nerden alacaklar?


Cursed Chico
(07.02.17)
4 filmlik paketi seçtiğinizde maksimum kartınızın ilk 6 hanesini soruyor, onu girip devam ediyorsunuz, iki bilet alacaksanız yüksek ihtimal işlemi tamamlarken 4 film seçili değil faydalanamazsınız diye uyarı verecek.


hair freak
(07.02.17)
Diyor ki festivalin sonuna kadar 4 fimli tamamlayabilirsiniz. yani ilk gün 2 tane son gün2 tane alma hakkım var. AMa almazsam son 2 gün, demek karttan çekecek.


Cursed Chico
(07.02.17)
(8)

ödenemeyen kredi kartı borcu ve kredi

bir tanıdığımın şahıs şirketi vardı ve bu hafta battı. kredi borcu ve kredi kartı borcu var bunların ödenme şansı da yok. icranın alacağı da bir şey yok ev eşya 0. bu durumda ne oluyor , hapise kadar ilerliyor mu ?
bir tanıdığımın şahıs şirketi vardı ve bu hafta battı. kredi borcu ve kredi kartı borcu var bunların ödenme şansı da yok. icranın alacağı da bir şey yok ev eşya 0. bu durumda ne oluyor , hapise kadar ilerliyor mu ?
habula
(07.02.17)
Ise girdiginde maasinin bir kismina el konulur onun disinda bu ulkede hicbir sey olmaz. Icra geldiginde bile 1 tane tv varsa ihtiyac kapsaminda kaldigi icin el konulamiyor, 2. Tv olmasi lazim mesela. Onun disinda bankalardan kredi cekemez.


neferkitty
(07.02.17)
İcra taahhüdü verilmediği sürece hapis yatmaz.


cabiday
(07.02.17)
En son prosedür hapis olur. Ama belki 3-5 yıl sonra :)

Çok çok çok zengin diye takılan insanlar bile aranıyor bankalar tarafından köşe bucak :D üstelik milyarlar değil. Trilyonlar...


ikcı
(07.02.17)
kendisi 60 yaşında çalışacak durumu da yok artık.

@cabiday icra taahhüdü ne oluyor ? icra edilecek de birşeyi yok 0 durumda


habula
(07.02.17)
borcu var diyorsunuz. icra takibi açılacak %90. açılıp kesinleşirse sizden taahhüt almak isteyecekler borcu taksitle ödeyin diye. taksitleri aksatırsanız ceza davası açarlar. ancak işbu davada hüküm yerseniz hapis yatabilirsiniz. en kısa özeti bu.


cabiday
(07.02.17)
Sakın gidip taahhüt vermesin icra için. Taahhüt verir ve ödeyemezse hemen dava açarlar taahhüdü ihlalden ceza evine girer.

Ödeyemiyosa canını almıcaklar ya bişey yapamazlar.


England
(07.02.17)
@cabiday

Peki hapis sadece ceza mı?

Borç silinmiyor değil mi?


ikcı
(08.02.17)
@ikcı genel olarak öyle bi algi var ama hayır borç silinmiyor.


cabiday
(08.02.17)
(7)

Muzlu ve çilekli pudingi 1,5 lt sütte birlikte yapsak?

Nasıl olur karışım puding deneyen var mı?
Nasıl olur karışım puding deneyen var mı?
hasmetizm 2046
(07.02.17)
leş gibi iğrenç bişi çıkar


hosein
(07.02.17)
iki farklı tencerede yapıp sonra kaselere yarım yarım koyabilirsin belki? hani danette'nin vanilya-çikolata, muz çikolata vs vardı onun gibi. küçükken annemle yapmıştık benzerini de ordan hatırlıyorum


nundu
(07.02.17)
takibe aldım lkdjsfg. Daha önce rengarenk oyun hamurlarını birbirine karıştırdın mı bilmiyorum ortaya çıkan şeyin renginin pek iç açıcı olmayacağını tahmin ediyorum. Tat konusunda denemelerini bekliyorum :)


kimlanbu
(07.02.17)
Nundu +1


ikcı
(07.02.17)
muz hem kakao hem çilekle iyi gidiyor. çok baskın olmayan ferah bi tadı olduğunu düşünüyorum, bkz şıpsevdi'nin aroması.


kaichi
(07.02.17)
ikisini ayrı ayrı yaparsan tamam da karışırsa leş gibi olacağını düşünüyorum ben de. bu konulardaki hislerim iyidir genelde.


Güzel olabilir gibi geliyor bana. Denediysen gözlemlerini bekliyoruz.


(13)

motivasyonum sıfır...

Sevgili arkadaşlar,Bir şekilde kendimi ayakta tutuyorum, depresyon modunda yatakta kıvranmıyorum fakat hiçbir şey yapasım gelmiyor. Lisanstan yeni mezun oldum, okulu yarım dönem erken bitirdim sözde o yarım dönemi dil çalışmaları için kullanacaktım, ales'i filan aradan çıkaracağım... Öyle bir moda g
Sevgili arkadaşlar,

Bir şekilde kendimi ayakta tutuyorum, depresyon modunda yatakta kıvranmıyorum fakat hiçbir şey yapasım gelmiyor. Lisanstan yeni mezun oldum, okulu yarım dönem erken bitirdim sözde o yarım dönemi dil çalışmaları için kullanacaktım, ales'i filan aradan çıkaracağım... Öyle bir moda girdim ki kolumu kıpırdatasım gelmiyor :( bu kafayla olmaz, yapılmaz bir şey :(

Özel ders ofislerinde çalışıyorum özetle ve pek sevmediğim ya da uzun vadede yapmayı düşünmediğim bir işle uğraşıyorum. Yaparken mutlu muyum? İşim çocuklarla olduğundan dolayı mutluyum. Güzel bir sistem oturttuğum için kendime güveniyorum ayrıca. Fakat bugün telafi dersi yapmaya gideceğim mesela, günümü böldüğü için, oraya gitmek zorunda olduğum için geriliyorum, bu yüzden de hiçbir şey yapasım gelmiyor. Kendi ofisimi açıp en azından zamandan tasarruf etmek dışında pek başka bir alternatifim de yok şu an... yani bu işi 1-2 yıl daha yapacağım mecbur.

Sadece kendime zaman ayırıp dinlenerek geçireceğim bir haftam dahi yok gerçi. Üstüne küçük bir de gönül kırgınlığı yaşadım, o da içime oturdu sanki hiç derdim yokmuş gibi. Hem yeni bir iş kur,hem başka işlere koştur... Azıcık gerildim.

Bu gerginliğin ve korkunun üstesinden nasıl geleceğimi bilmiyorum...

Birilerine anlatıp rahatlamam gerekiyordu sanırım.
Ben de burayı seçtim, sevgiler...
chihirovekohaku
(07.02.17)
mezun olup hemen -çok da istemediğin bi işte- çalışmaya başlamışsın. ruh halin gayet normal. yerinde olsam telafi dersleri gibi günümü hiç eden durumlara karşı daha kabullenici olur kalan kısa vakitlerimi de en verimli şekilde değerlendirirdim.

örneğin bi akşam boşsan ve ne yapmak istiyosan onu yap illa dera çalışıcma diye şu aşamada zorlama kendini.


@chi neden zorladın ki kendini bu kadar? bi de yarım dönem erken bitirerek vs. kaçıyor mu vaktin, hayat bi şekilde ilerliyor ha öyle ha böyle.

ertelenebilir olanları ertele. biraz yükünü azalt.


elorelia
(07.02.17)
@elorelia, lisansa başladığım andan beri çalışıyorum. yani 3.5 yıldır filan. hafta sonu dahil... tatil yapacak dinlenecek pek zamanım olmadı. sanırım kabullenmekten de sıkıldım artık :(


chihirovekohaku
(07.02.17)
hepsini okumaya üşendim de, bunaldın galiba çalışmaktan. şöyle rahatlatayım, mezun olunca da aynı tempoda çalışacaksın muhtemelen, çoğu kişide öyle oluyor çünkü :)) micro management olayına girmen lazım. günlerini saat saat planlayıp, bir gün önceden ertesi günü planlayarak zaten çok çok az olan boş vaktini en efektif şekilde değerlendirmen lazım. yoksa o yoğunluk yutar adamı.


memogeddon
(07.02.17)
Henüz mezuniyet çok yeniyken kariyerine yön vermeye devam et. Ama para kazanmaya ihtiyacın varsa bilemem.


ikcı
(07.02.17)
@ikcı, planlarımı yaptım zaten ancak belirsizlik ne yazık ki çok fazla. o yüzden a,b,c,d planlarım da hazır... Eğer a olmazsa, b'yi de birlikte götüreyim ki bir aksilikte sıfırdan başlamış olmayayım diyorum mesela... Kariyerime yön vermekten kastın, dil çalışmalarına odaklanmam mı? ofis açmak engel olur mu diye düşünüyorum ben de o yüzden fakat bir yandan da ofis 4 gün olan iş yükümü 1 ya da 2 güne toparlayacak diye seviniyorum. evet, şimdilik para kazanmaya ihtiyacım var ne yazık ki... @

@memogeddon, planlı gitmezsem her şeyi birbirine karıştırıyorum zaten :) o bulduğum boş vakitte de kafam susmuyor ve donuklaşıyorum. dinlenmeye bile gücüm yokmuş gibi geliyor.


chihirovekohaku
(07.02.17)
Evet dil çalışmak. ALES i falan seviyene göre en müsait zamanında halletmen gerek. Yoksa enerji kalmıyor insanda hepsini bir arada yürütmeye götürürken.


ikcı
(07.02.17)
@ikcı, bu aklımda olacak o zaman...


chihirovekohaku
(07.02.17)
Henüz yumurta dayanmamış kapıya, dayandığı vakit fol aramaya başlarsınız, bence önceden bir fol edinmek için önce güzel bir gün geçirin, tatlı ile sonlandırıp ciddi işlere başlayın, lütfen, sizi ciddiyete davet ediyorum.


@dirtysecretsofduyuru, ciddiyet benim göbek adım... :(


chihirovekohaku
(07.02.17)
Olur öyle. Şu aşamada ofis olayını çözüme kavuşturman gerek en çok o geriyorsa. Onun dışındaki şeyleri de çok fazla dert etme, halledilir. Biraz yoğun geçecek o süreç ancak hakkını vereceğine inanıyorsan çok sıkıntı çıkmaz.

Gene de ben de bu durumda kafani toplamak için kendine küçük bi tatil vermeni oneriyorum. Sonrası dediğim gibi halledilir.


@j r r tolkien hayranı, sanırım bu ayın sonunda ofisi açmış olacağım. kendi ofisime geçmeden önce de 2 hafta tatil verebilirim belki... eğer maddi açıdan rahatlayacak olursam o dönemde. yani her şey belirsiz. Geçecek tabii fakat bu bunalım öyle geriyor ki... tekrar teşekkürler


chihirovekohaku
(07.02.17)
korku ve tedirginlik hissettiginizi soylemissiniz. korkuyu anlayabilmek icin korkunun insanin hayatindaki yerini bilmeniz gerekir. insanlarin hissettigi her duygu adaptiftir ve yarar sagladigi icin nesiller boyu surdurulmeye devam eder. vucudun korkuya verdigi ilk tepki oncelikle sizi uyarir daha atak, daha cevik ve zeki yapar, yani korku bir olcuye kadar iyidir ancak bu korku surekli hale gelmeye basladiginda sizi tuketmeye baslar, sizinde belirttiginiz gibi. beyin hayatta kalmaya programlidir o yuzden yeni seyleri denemekten korkar cunku daha once surup giden haliyle devam ettiginizde bir sekilde hayatta kalacaginizi bilir. bu yuzden yeni seylere alisirken korku duyariz ama istisnasiz herkes duyar. bunun cok normal oldugunu anlamalisiniz.

Ayrica okudugum bir kitapta ölümsüzlüğün ilk kuralı olarak önce sonsuza kadar yaşamak için bir sebep bulun diyordu, cok hosuma gittigi icin hayatimin her alanina uygulamaya calisiyorum. Yapmak istediklerinizin sebeplerini bulun. Gunluk kosusturmalarin icinde yapmak istediginizi neden yaptiginizi kendinize hatirlatin, hem huzur hem de motivasyon duyacaksiniz.

unutmayin korkmazsaniz basaracaksiniz!


@elvan abeyiylegezse, dediklerinizi düşüneceğim muhakkak...


chihirovekohaku
(07.02.17)
(5)

Cep telefonu faturasi acma kapama bedeli legal bir soygun mudur?

Faturayi geciktirirsem halihazirda ceza olarak aramalara kapatmaktadir.Ancak dogalgaz/elektrik faturasi gibi fiili bir acma kapama islemi yapmadan 12 tl kesme-baglama bedeli talep ediyorlar.Bana bu firsatcilik gibi geliyor. Sizce bu legal bir islem mi? İtiraz nereye rdebilirim?
Faturayi geciktirirsem halihazirda ceza olarak aramalara kapatmaktadir.

Ancak dogalgaz/elektrik faturasi gibi fiili bir acma kapama islemi yapmadan 12 tl kesme-baglama bedeli talep ediyorlar.

Bana bu firsatcilik gibi geliyor. Sizce bu legal bir islem mi? İtiraz nereye rdebilirim?
stevie
(07.02.17)
fiili olmayan şeyler bedava mı olmalı? adam yatırım yapıyor, yazılım hazırlatıyor etc. biri tıklıyor sistemde biri yoksa bot hazırlıyor bunları ayıklasın diye. bunlar bedava olmuyor. çok normal yani bu ücret.


kurnaz
(07.02.17)
bu memlekette kurnaz gibi adamlar var olmaya devam ettigi surece sirtimiz yere gelmez.


eksimeksi
(07.02.17)
@eksimeksi

bu memleket dediğin yer göreceli, tr diyorsan, tr de yaşamıyorum. merak etme yani.

bu mantıkla tek adım yol alınamaz. he fahiş dersin tamam, ama fiili kapama yok demek ve bunun bedava olmasını savunmak ayrı.

oyunları bedava internetten indiriyorsunuz diye o oyunun yapımı bedava olmuyor.

adam hobi olsun diye hizmet vermiyor. o işten para kazanıyor. dediğim gibi bu fahiş dersin apayrı, ya da doğalgaz pahalı, elektrik ucuz olsun de başka şeyler.


kurnaz
(07.02.17)
@Kurnaz neden ofke kusar gibi yaziyorsun. Soru Sordum sadece.


stevie
(07.02.17)
Sözleşmede yazıyor.


ikcı
(07.02.17)
(8)

[İstanbul] Deniz Kenarı Çay Bahçesi

Merhaba. Sabah deniz kenarı çay bahçesi benzeri bi' yere gidip biraz kafa dinlemek istedim. Netten birkaç yere baktım ama yorumlar soğuttu. Var mıdır sizin önereceğiniz mekan? Çayımı içeyim, simitimi yiyeyim, kafa dinleyeyim. Avrupa tarafında tüm önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba.
Sabah deniz kenarı çay bahçesi benzeri bi' yere gidip biraz kafa dinlemek istedim. Netten birkaç yere baktım ama yorumlar soğuttu. Var mıdır sizin önereceğiniz mekan? Çayımı içeyim, simitimi yiyeyim, kafa dinleyeyim.

Avrupa tarafında tüm önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
isott
(06.02.17)
mekan adından ziyade Sarıyer tarafları olabilir.


evimin paspasi
(06.02.17)
İstinye'de böyle güzel bir çay bahçesi vardı diye hatırlıyorum. Hem kalabalık değildi gittiğim zamanlarda hem de manzarası çok güzeldi zaten.


ms brownstone
(06.02.17)
@ms brownstone
İstinye iskele çay bahçesi varmış ama yorumlar çok fena. Hiç olmadı oraya giderim. Sanırım bahsettiğiniz yer burası.

@evimin paspası
Sarıyer taraflarını da araştıracağım teşekkürler.


isott
(06.02.17)
moda çay bahçesi
çengelköy çınaraltı
haftasonu çok kalabalık olurlar da hafta içi sabahları çok yoğun olacağını sanmıyorum.


red g
(06.02.17)
Dolmabahcenin icindeki yer guzeldi


balpolen
(07.02.17)
tr.foursquare.com

şahane manzarası var, istinye'de.


contavolta
(07.02.17)
Avcılarda bu şekilde ufak bir tepede sahile sıfır bir çay bahçesi var ama adını unuttum.Plajın arka tarafında


turkuaz
(07.02.17)
Sarıyer Yeniköy tesisleri. Mükemmeldir. Ayrıca Çengelköy ve Kanlıca da harikadır.

Her yerini gezen biri olarak, düşündüm de, sahil bırakmamışlar pek :(

Ayrıca en güzeli termosa koyup gitmek. İlle çay bardağında içmek istiyorsan onu da götür :))


ikcı
(07.02.17)
(31)

Anneyle ilgili

Merhaba,Şimdi sizlerle benim için epey özel olan bir şeyleri paylaşarak sonunda da sorularımı soracağım. Biraz uzun olacak. Duyuru bir süre sonra kendini imha edebilir.Annemle aram yıllardır kötü ve itiraf edebilirim ki kendisini sevmiyorum. Yalnızca benim aram değil baya akrabaların arası kötü. Bab
Merhaba,

Şimdi sizlerle benim için epey özel olan bir şeyleri paylaşarak sonunda da sorularımı soracağım. Biraz uzun olacak. Duyuru bir süre sonra kendini imha edebilir.

Annemle aram yıllardır kötü ve itiraf edebilirim ki kendisini sevmiyorum. Yalnızca benim aram değil baya akrabaların arası kötü. Babamla boşandılar. Ablam sevmediği için yüzünü bile görmek istemiyor, bazen dini inançları ve vicdanı gereği bayramlarda falan görüyor kısa süreliğine.
Özellikle ablama, bize baya çektirdi.
Şu anda yurt dışında yüksek lisans yapıyorum ve lisansın son yılında artık o kadar bıkmış hissediyordum ki ne olursa olsun o evden çıkayım istiyordum annemle ikimiz kalıyorduk çünkü.
Annemin psikolojik olarak sorunları olduğunu düşünüyoruz epey ona göre babam suçlu hep. Neyse buraları çok deşmiyim de lisans hayatım boyunca baya aynı evde yaşayan iki yabancı gibiydik, beraber yemek yemezdik falan. KOnuşmaya başladığımızda da hep tartışma çıkardı. Ben bir şekilde imkan olmadığı için kiraya falan çıkamadım.

Bu durum cepte bir dursun; şimdi ben buraya (başka ülke) geldiğimden beri annem ara sıra arıyor yazıyor nasılsın falan diye. Ben de normal normal cevap veriyorum ama telefonla konuşursak bir yerden sonra sinirlerim bozuluyor ve kapatıyorum genelde. Toplam 3 kez İstanbul'a gittim 1.5 yılda ve çok istemesem de ara sıra ziyaretlere gittim en fazla birkaç saat durabildiğim.

Bütün bu durum içinde anladığınız üzere annemden pek hoşlanmıyorum ve pek tahammül edemiyorum, görüşmeyi de istemiyorum. Soruyla ilgili sıkıntım ise şu, bu dönem yüksek lisansın son dönemi, mayısta da mezuniyet töreni var. Annem tatilde İstanbul'da olduğumdan beri gelmekten bahsediyor. Başka zamanlarda da diyordu geleyim, yanında kalırım, yemek yaparım sana, temizlik işlerinde çalışırım gibi.
Mezuniyet için kalmaya gelmekte ise 1-1.5 aydan söz ediyor(!) Ne yapacaksın dediğimde gezerim, iş bulursam çalışırım falan diyor, bu arada yakın bir yerde akrabalarımız var biraz onlardan de medet umuyor olabilir.

Ben annemin gelmesini, gelirse de 1.5 ay kalmasını istemiyorum. Çünkü ne buranın dilini ne ingilizce biliyor, zaten annemi sevmemem bir kenara okuldan yoğun olacağım için hiç vaktim de olmaz, uğraşmak da istemiyorum. Zaten bu durum da bir bahane gibi geldikten sonra bir şekilde burada kalıp sürekli benim yanımda kalmaya çalışacak. Bu süreçte de beni olağanüstü sinir edecek.

Ne yapmalıyım?
Ben ondan kaçmak isterken şimdi baya dibime kadar gelip şimdi söylemese de sonradan baya burada kalarak beni sıkıştıracak, boğacak gibi.
Gelme desem bir şekilde kendi gelir yine sinir edebilir. Ben kaldığım yeri söylemesem bile akrabalardan öğrenmeye çalışır sonrasında çok tatsız durumlar olabilir çünkü akrabalar da bilmiyor kendisini çok.

Fikirlerinizi bekliyorum...
Teşekkürler
senolll
(06.02.17)
Gelsin işte. Belki değişiklik iyi gelecektir kendisine.


devilred
(06.02.17)
gelmesini istemediğini açık açık belirt. ben olsam gel demezdim.


shotgunwoman
(06.02.17)
@devilred, onun gelmesi ona iyi gelebilir ama bana iyi gelmeyecek sıkıntı burada. Tahammül edemiyorum.

@shotgunwoman, gelmemesini söylesem de bir şekilde gelebilir. direkt gelme demek de çok istemiyorum, mezuniyetimi görmek istiyor, beni görmek istiyor. Vicdan mantık arasında sıkışıyorum.


senolll
(06.02.17)
Bahsettiğin şeye 1.5 ay dayanamazsın. Yanında kalması yani yanına göçmesi mi olacak? Beraber yurtdışında mı kalacaksınız? Şiddetle karşı gel o duruma. Anneni tek başına hayata mahkum etmen zalimlik, onun senin yanına göçmesi iş bulması hayalperestlik. Denge noktası öneremiyorum, detay lazım. Annen hayatı olmayan, arkadaşsız biri mi? Mali durumu rahat mı?


kargn
(06.02.17)
gelmesini istemiyorsan açıkça söyle. açıkça söyleyemiyorsan sağlam bahaneler bul. burada yapamazsın vs. de. kendini istemediğin bir durumla karşı karşıya bırakmak ve mutsuz etmek için hayat çok kısa.


fragile lady
(06.02.17)
@krem peynir, bunu ben de düşünüyorum, genelde herkes böyle diyor ama yıllardır zaten yanımda yok gibi ve onu kaybetmemin hayatımda bir eksikliğe yol açmayacağını düşünüyorum. Kulağa acımasız geliyor olabilir ama sevgi yok içimde.
Aramızdaki meseleler öyle pek çözülecek gibi değil. Ben zaten uzaktayım buradan sorunlarını çözmek için bir şey yapamıyorum pek. Kendim psikologa götürecek maddi durumum da yok.
Dediğiniz gibi annemin de sıkıntıları olmuş olabilir. Babam boşanmalarından önceki 12 yıl başka bir ülkede yaşıyordu, 3 ayda bir bir haftalığına geliyordu ve hep tartışırlardı.

Şimdi sorunları çözmek için ben uğraşabilecek durumda değilim, uzaktayım ve bahsettiğim mezuniyet de 2-3 ay sonra. Yanıma gelmesi konusunda kararı vermem gerekir yani.


senolll
(06.02.17)
Duyguların çok net gibi görülüyor. O yüzden gelme de. Durum bu haldeyken dev bir problem olacağına, gelecekteki problemi de azaltacak bir duruş olur bu belki de.


neynep
(06.02.17)
@kargn, evet ben de dayanamayacağımı düşünüyorum üstelik de tez gibi önemli bir durum da varken.
Yurtta birkaç günlük kalmalar olabiliyor ama ben yabancıların kalamadığını söyledim. Benimle kalmasını istemiyorum çünkü.
Pansiyon gibi bir yerde kalabileceğinden söz ediyor, buna da benim bakmamı istiyor bu arada. Ucuz uçak biletimi bakmamı falan da istiyor.
Mezun olabilirsem yazın iş bulup yurttan çıkabilirim, kendisi gelirse eve çıktığımda yanıma gelmek isteyecektir. Tabii bunu da istemiyorum...
Mali durumu aslında rahat değil diye biliyorum, çok haberim yok ancak üstüne tapulu dairesinde oturuyor. Bir işi yok aralarda konfeksiyona gidiyor, belediyeden falan yardım alıyor sanırım.
Buranın pahalılığından da söz ediyorum ama bir şekilde ayalarmaya çalışacakmış gibime geliyor.
Hayatı konusunda ise akrabalarla arası genelde kötü bazı arkadaşları var, arasının bozulduğu arkadaşları var, kurslara falan gidiyor ismek'in.


senolll
(06.02.17)
ben de babamla aynı durumdayım o yüzden seni aşağı yukarı anlayabiliyorum. ben de yabancı ülkede erasmus yapıyorum babamda başlarda beni bahaneyle gezmek için bir haftalığına gelmişti. bölümüm itibariyle şu an bulunduğum ülkede kalma seçeneğim var. bunu ben babam ve konuya vakıf sevdiğimiz bir aile dostumuzla konuştuğumuzda; babam 'bonis burada kalırsa biz de geliriz ehe' falan gibi bir tepki vermişti yarı şaka yarı ciddi. ben de şakayla karışık ya baba senden kaçmaya çalışıyorum sen yine beni izliyosun ehehe falan dedim. orada çaktırmadı ama baya bozuldu ve anladı. bir daha konusunu açmadı, sen taşınıncaya falan gitti konuşmalar tekrar bu konuya geldiğinde. bence kırmadan onu istemediğini anlatman lazım bir şekilde. bazı insanlarla aynı evde yaşamayıp arada bir görüşünce daha iyi anlaşabiliyorsun ama aynı insanlar aynı evde yaşamak katlanılmaz oluyor bu durumu çok iyi bilirim


@neynep, duygularım net ama gelme diyince ne olacağını kestiremiyorum. Benim bilgim ile gelirse biraz kontrollü olacak her ne kadar bu kontrolü istemesem de, aksi halde haberim olmadan gelirse akrabalarıma ulaşıp beni bulmaya çalışabilir. Akrabalarımla da böyle durumlar içine girmek istemiyorum. Aramızın kötü olduğunu bilmiyorlar. Onların gözünde annesini istemeyen çocuk gibi olucam muhtemelen.


senolll
(06.02.17)
@bonis, kırmadan çok üzmeden, burada yaşam çok pahalı, benim vaktim olmayacak, dil bilmiyorsun zorlanırsın gibi argümanlarla vazgeçirmeye çalışıyorum ama hayalperestlikle her şeyin olabileceğini düşünüyor.


senolll
(06.02.17)
@senol bir şekilde durumun ciddiyetinin farkına varması lazım. tez dönemini falan da bahane edebilirsin. hani bir haftalığına gelse hem mezuniyet hem de biraz gezmek için falan makul diyeceğim ama bahsettiğimiz süre 1-1buçuk ay falan. illa ki gelecek o yani sırf senin mezuniyet törenin bile iyi bahane, bu yüzden pazarlık yapıp 1 haftaya falan indirmeye çalış en iyisi


Belediyeden yardım almakla başka ülkeye uzun süreli kalmaya gidebilmek arasında uçurum var, sen kendi hesabını daha iyi bilirsin tabii. Annen işi ciddiye bindirir, evini kiralar yanına gelirse ov-veyy..


kargn
(06.02.17)
@kargn; annem paragözdür.
yıllardır babamdan para almıyor, nasıl geçindiği konusunda anlaşıldığı üzere benim de pek bilgim yok. Tahminim kenarda köşede birikmiş parası, altını falan olabileceği yönünde... Dediğiniz gibi öyle bir durum oluşabilir ki bu da buraya gelirse bu çevreyi öğrenip hazırlanması şeklinde olabilir.


senolll
(06.02.17)
@truman, bilmiyorum, çünkü sorsam da doğruyu söylemeyebilir...


senolll
(06.02.17)
Tartışmayla geçecek bir hayat istemediğini, arada tatil için misafir edebileceğini, eğer akrabalar vs ile görüşecekse, evde sorun üretecine dönüşmeyecekse belli süreler ona katlanabileceğini net ifade et. Sevmesen de on küsur yıl yalnız başına yaşamış, muhtemelen eşi yurtdışında kafasına göre bekar hayatı yaşarken sizin başınızda kalmış biri olması hasebiyle, annen maalesef bunu hakediyor.
Maalesef diyorum, çünkü ben de anneme katlanamam. Halini az buçuk anlıyorum :(


kargn
(06.02.17)
İlk paragrafta şu anki halimi gördüm, kalanı da geleceğime ayna tutmuş sanki üzüldüm o yüzden. Demem o ki kesin bir şekilde belli et gelmesini istemediğini ama yanında mazeretler de ver ki sonra kötü evlat damgası yemeyesin. İşin içine akrabalar karışırsa daha beter olur çünkü derdin 1ken 1000e katlanır, bir de onlardan gelecek baskı vs. o senin annen bu yaşına kadar baktı o yaşlanınca da sen bakacaksın gibi. Belki şu anda yaşadığı yere bağlayacak bir şey bulursan vazgeçmesi daha kolay olur. Bu kadar ısrar ettiğine göre ve kafasına göre de gelebilir dediğine göre şu an kaldığı yere onu bağlayacak bir şey kalmamış. Kendi kardeşleri ailesiyle falan da mı kötü arası, belki onlarla zaman geçirebilir?


zetsuboushita
(06.02.17)
açıkça gelmeni istemiyorum de. oraya yerleşirse büyük sıkıntı olur. yabancı memleket hadi git de diyemezsin. net bir şekilde gelme de. başka yapabileceğin bir şey yok çünkü. kendi bulur gelir falan demişsin ona zaten yapacak bir şey yok. ev arkadaşım var rahat edemezsin mümkün değil yabancı bir erkekle kalamazsın falan filan diyebilirsin belki.


sanguine mcqaer
(06.02.17)
@zetsu.., burada yaşayan akrabalarım burada yaşadıklarından pek hakim değiller ama diğer birçok akrabamla bu durumu yaşıyoruz genelde. biz istemememize rağmen konuyu getirip, işte iyi olun annenizle, gibi şeyler söylüyorlar ama hepsinin kendi araları da kötü. Kardeşleri ve annesi de dahil olmak üzere. Onu oraya bağlayacak bişey bulabileceğimi bulsam bile şu an buradan bir şey yapabileceğimi sanmıyorum.


senolll
(06.02.17)
Sen sülalenin yumuşak huylusu olduğun için senin üstüne kaldı yani. Tek çözümün kötü evlat olmak gibi duruyor. En azından yumuşatıcı mazeretler ekleyebilirsin. Dilini bilmediği ülkede yaşayamayacağını ve çalışamayacağını, eve çıkacaksan iki kişi için küçük olduğunu, onun buraya gelmesinin ve yaşamasının çok masraflı olacağını, günlük hayatında dili anlamdığı için her şeyi senin halletmen gerekeceğini ve okul ve işten buna vaktin olmadığını, oradaki akrabalarından medet umuyorsa zaten onlarla da arasının iyi olmadığını açık açık söylemen lazım. Her ne kadar sevmesen de kırmamaya çalışıyorsun ama öyle zor malesef.


zetsuboushita
(06.02.17)
Bir akrabam "musalla taşında olsa kaldırmam" demişti. Oysa öldükten sonra kahroldu, mahvoldu. En kötü ana bile anasızlıktan iyidir. demiş birisi yukarıda. Doğru söylemiş.

Ha ama yanında kalması seni olumlu etkilemeyecektir. Ama sen;

"Anneciğim sen varken çalışamam. Ben gelince Türkiye'de görüşürüz. Ben de seni görmeyi isterim(yalandan bile olsa).

dedin mi hiç?


ikcı
(06.02.17)
Cok ama cok sinirlendin. Ne olursa olsun o bir anne, nasil boyle duygusuz olabilirsiniz?


medusa
(06.02.17)
Sinirlendim demek istedim. Insanlara bak.


medusa
(06.02.17)
@ikcı,medusa, mutlu bi aile hayatınız olduğu için anlamamanız ve sinirlenmeniz normal. ama öyle aileler oluyor ki annecim lafı ağzından yalandan bile olsa çıkamıyor böyle acayip bir duvar oluyor arada. ben yalnızken bile sesli şekilde söyleyemem yani öyle tuhaf hissettiriyor. sanki 7/24 işkence görüyormuşuz gibi oldu ama cidden bazı insanlardan uzakta olmak daha iyi. herkes kaybedince anlarsınız diyor ama umarım anlarız. en azından duygusuz insanlar değilmişiz bizde bir sorun yokmuş deriz bu da bizim hayat dersimiz olur.


zetsuboushita
(06.02.17)
Ne olursa olsun o bir x düşüncesi çok saçma bi olay zaten. Yani kişilerin yaptıkları ya da yapmadıkları şeyler sevmene de sebep olabilir sevmemene de. Haa nedir? Kişi yakin olduğu zaman tolerans olayı oluyor. Bunun dışında çok bi garipliği yok durumun.

Senin durumunda da her şey belirgin ve değişmesi de pek mümkün gözukmediğine göre karşına alıp her şeyi açık açık anlatman en iyisi. Bunu sadece bu olayla da sınırlandirmayabilirsin, eğer sevmiyor ve mümkün mertebe kaçıyorsan bunu ona belirt. Bahanelerin ardına saklandıkça annen bu sefer o sorunları gidermekle uğraşacak, hallettiginde sen karşısına yeni sorunlar çıkaracaksın falan çok yorucu bir döngüye girecek iş. Yani sende durum buysa bunu bisekil belirt ki en azından annen ona göre beklenti olayını ayarlasın. Dediğim gibi olayı sadece geliş olayı ile sınırlandırma.


O varken rahat çalışamayacağını, kendi başına yaşamaya alıştığını söyle. Sonra riskin devam ettiğini düşünüyorsan, mezuniyetin haziran gibi olacağını söyle. Sonra gerçek tarihe 15 gün kala "yeni açıklandı tarih, erken yapmaya karar vermişler" falan dersin isterse yalan söylediğini anlasın, sonuçta başta uyarmıştın gelmesini istemediğine dair.


megalomaniac
(06.02.17)
Annen manyak anladığım kadarıyla. Kesinlikle tez Zaman'ı gelmesin. Eğer gelme dersen alınıp sana iyice takar ve şu anda zaten tez mez stresindesin seni iyice gerer bence annene doğru söyleme. Ağla burası çok kötü İstanbul mükemmel geri dönmek istiyorum evimizi bozma annecim de :). Burası yaşanacak memleket değil herkes ırkçı müslümanlara kötü davranıyorlar vs vs de... Zaten işi yoksa vize nasılmayacağız ki en kötü davetiye mektubuna garip şeyler yaz :))))))) İngilizce okuyamaz herhalde.


fasulyek
(06.02.17)
@zetsuboushita
@medusa

Benim mutlu bir hayatım olduğunu nereden biliyorsun? Bu TAMAMEN BİR ÖNYARGIDIR.

sen ne biliyorsun ki mutlu hayatım olduğunu... anlatsam haline şükreder, anneni en yakın uçakla yanına aldırırsın. Yine de tercih senin.


ikcı
(07.02.17)
ben bu işlerin (ömürlük mesele olduğu için) sürekli idare etmeye çalışmak ile uğraşılmaması taraftarıyım. o yüzden öyle dedim.
akrabaların, ya da herhangi bir konuda sizi anlamayan tüm insanların ağzı durmayacaktır, ya onlar ne der diye hayatınızı onlara göre yönlendirirsiniz, ya da kendi sınırlarınızı çizersiniz (anlamayan buna mecbur ediyor).
Ama tabii ki bu kadar keskin olamıyor her şey, zamanı var bazı şeylerde son noktaya gelmenin.

"annene nası ....." şeklinde konuşup durumun ihtimalini o "yüce" analığa yakıştırmayıp otomatik olarak (öğrenilmiş bilgilerle) cevap verenler hep olacaktır tabii ki. Nesnel bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Ayrı iki insansınız, bunu hatırlamak ve içselleştirmeye çalışmak yardımcı olur belki.


neynep
(07.02.17)
diğer cevapları okumadım :( bence 1 haftalığına tam mezuniyet dönemi çağır. diğerine müsait değilim de bi şey uydur. daha fazla kalmak istersen o bahsettiğin akrabalara gitmesini öner.


freya
(07.02.17)
"ne olursa olsun o bir anne, annelik kutsaldır" illüzyonuna kapılma. bir insan sırf bacak arasından bebek çıkarabiliyor diye aniden melek olmuyor. pek çok insanın öz güven sorunları ya da kişilik bozukluklarının oluşmasında annelerin payı zannettiğinizden daha fazla.

annene derslere, teze vs. odaklanman gerektiğini anlat. mezuniyet için isterse gelebileceğini söyle. hatta önce davranıp annenin uçak biletini mezuniyet töreninden 2 gün önceye al. emrivaki yap.


zgrydn
(07.02.17)
(8)

Tatil yeri onerisi

Turkiyeye yakin boyle kisa sureli gidip gelebilecegim kum gunes bir yerler var midir?
Turkiyeye yakin boyle kisa sureli gidip gelebilecegim kum gunes bir yerler var midir?
yorke
(06.02.17)
kıbrıs


zirrealist
(06.02.17)
yunan adaları ?
rodos mesela.


puc
(06.02.17)
burgas-varna


fatihkkk
(06.02.17)
sakiz adasi


in vino veritas
(06.02.17)
Kis icin gitmeklikse misir filan var


kuehles blondes
(06.02.17)
Kirim. Nasil gidilir bilmiyorum ama.


stavro
(06.02.17)
Thassos, halkidiki. Yaz diye düşünüyorum zamanı.


solenkol
(07.02.17)
Dönem belirtmemişsiniz?

Şu an içinse Kıbrıs.

Yaza doğru ve yaz içinse Kaş.


ikcı
(07.02.17)
(10)

güzel kadınların karşısında kendimi böcek gibi hissediyorum

evet.ve bundan çok çok utandığımdan bunu yakın bir arkadaşıma açabilmek şöyle dursun, buraya bile dolaylı olarak yazabiliyorum. sandığınızın aksine tipten dolayı büyük bir sıkıntım yok. boyum kısa denebilir, ortalama da denebilir. obez değilim. yüzüm de fena sayılmaz. eğitim ve entelektüellik en gur
evet.

ve bundan çok çok utandığımdan bunu yakın bir arkadaşıma açabilmek şöyle dursun, buraya bile dolaylı olarak yazabiliyorum.

sandığınızın aksine tipten dolayı büyük bir sıkıntım yok. boyum kısa denebilir, ortalama da denebilir. obez değilim. yüzüm de fena sayılmaz. eğitim ve entelektüellik en gurur duyduğum yanımdır.

eğer etrafta güzel bir kadın varsa ama göz teması kurmak benim için bir hayal. miyopum zaten. bu yetmezmiş gibi eğer onun bana baktığını farkedersem yer yarılsa da içine girsem diye bekliyorum. büzülüyorum da büzülüyorum. diyaloglarım bile çok farkediyor kadınlarla, sanki bu hislerimi farkediyorlarmış gibime geliyor.

güzel bulmadıklarımda da bazen "beni hemen yatağa atmak istiyorsun farkındayım" bakışı görüyorum. öyle bir şey yok ki! böyle facebookta eskort hesaplarını arkadaş ekleyen, plajda bikinili birini gördü mü ağzının suyu akan adamlar gibi hissediyorum kendimi. halbuki öyle bir şey yok!

bütün pisliklerimi döktüm buraya. soru olarak ne soracağımı bilmiyorum. böyle olmak istemiyorum. nereden başlarım değişmeye? nasıl başlarım?
branch testicles
(05.02.17)
+1imle katılıyorum. bende öyle hissediyorum. sanırım özgüveni artırarak bu durumu çözebiliriz.


freetakilir
(05.02.17)
Devcileyin böcek gibi hissediyorum diyeceksin!


anonymice
(05.02.17)
Ayna karşısında çıplak dans et. Topları hissede hissede. Ben bir erkeğim de. Salla onları.


kargn
(05.02.17)
Özgüveninizi yükseltin.

Böyle bir arkadaşım vardı bana sırılsıklam aşık. Reddettim diye gitti hırs yaptı. Üstelik epey zayıf ve gözlüklerle tipsiz biriydi. (Ona göre)

Sonra bir baktım almış başını gitmiş. Orantılı body falan. Ama gönül bu tabii. Olmayınca olmuyor...


ikcı
(05.02.17)
Sondan başlayayım, bakışlara göre okuyabiliyorsan zaten salla gitsin. Kimsenin canını almıyorsun ya.

Göz teması kurunca da kimisi dinliyorum seni diye de ifade edebiliyor, kimisi de etkileşimi arttırmak için. Fazla takılma yani içinden nasıl geliyorsa öyle davran. Milletçe kasılmaktan ve başkalarına göre davranmaktan ne yaptığımızı anlayamıyoruz.


evimin paspasi
(05.02.17)
Onlar da insan olm kakalarını yapan tipler. Böyle manasız anlamlar yukledikce kaybederceksin. Kendinde sevmedigin ne varsa üzerine git, dış görünüşüne de yatırım yap karakterine de entellektüel sermayene de. Onlar senin karşında ufacık hissetsinler.


Terapi diyorum
+www.ted.com


red g
(05.02.17)
böyle bir duruma girdiğimi fark ettiğimde ortamı ve insanların benim hakkımda düşündüğünü "sandığım" şeyleri geçip tamamen kendime ve nefesime odaklanmaya çalışıyorum.
eğer karşımda beni iyi hissettirmeyen biri varsa, onları enerji vampiri gibi görüyorum. sanki benden çıkan ezikliğin kokusunu alıyorlarmış da bununla beslenip kibirlerine kibir katıyorlamış gibi düşünüyorum. bu durumda da dışarıya böyle bir imaj vermemek için "sen kim köpeksin" kafasına geçip, ona istediğini vermeyerek onla mücadele ettiğimi düşünerek kendimi stabil tutmaya çalışıyorum.

büyük ihtimal anlatamadım asdfads ama kısaca senden o kokuyu alan ruhu çürükler, seni baskılamaya çalışır. hissettiğin şey bu. bunu o sırada fark edebildiğin an, buna izin vermemiş olursun :)

zihin okuma! konuşmana odaklan! beyle.


dene
(05.02.17)
yahu nedir guzel kız kompleksi bu erkeklerde, guzel kızlar nedir? herkes allahın kulu, sen erkek adamsın biraz kendine guven. gazoz kapagı acması gerekse sana gelır o kız yardım eder mısın dıye.

kadınlar erkekler kadar gorunuse takılmaz, o kızları 'guzel kız' gıbı gormesen ınsan gıbı gorup arkadaslık kursan belkı bıseyler olur.
soyle yapsan mesela, aranızda bısey olma ıhtımalı belkı senı kasan, hepsını evlı cocuklu vs dusunsen konusmadan once.

ayrıca bunu fark edemezler, sadece senı asosyal vs sanabılır ama hıc kımse ben cok guzelım dıye benımle konusurken kasıldı dıye mal bır sey dusunmez. zaten genelde kızlar ıc dunyalarında kendılerını begenmezler. oldu kı heyecanlandıgını asırı bellı ettın en fazla sempatık gelırsın bocek gıbı gelmezsın


speranza
(05.02.17)
özgüven sorunundan kaynaklı. ben de öyleyim.

benim için cevap: alkol.


(15)

her gun banyo yapanlara soru

1. saciniza sabun sampuan suruyor musunuz her gun?2. islak saca hindistan cevizi ya da kreatin yagi suruyorum. benim her gun sabun ya da sampuan ile yikamaktan baska carem yok herhalde degil mi?
1. saciniza sabun sampuan suruyor musunuz her gun?

2. islak saca hindistan cevizi ya da kreatin yagi suruyorum. benim her gun sabun ya da sampuan ile yikamaktan baska carem yok herhalde degil mi?
sergerde
(05.02.17)
1 şampuan evet
2 bilmiyorum


cekilmis gayfe
(05.02.17)
Sadece su saçımı çok kötü yaptığı için şampuan kullanıyorum ama hem az hem de tek sefer.


mutekebbir
(05.02.17)
1 evet
2 evet


bokmuhendisi
(05.02.17)
1-saçımı 2 günde 1 yıkıyorum.
2-her gün hindistan cevizi yağı çok değil mi? Vıcık vıcık bir sey zaten onu yıkamaktan başka çare yok.


demoniclewinsky
(05.02.17)
1. hayır. haftada 2 kere filan şampuanlıyorum. fazlası zararlı bence.

2. öyle abidik gubidik yağ sürmek oldukça saçma bence. sürenleri de anlamıyorum.


kurnaz
(05.02.17)
1- İki kere şampuanlıyorum.
2- Her gün sürüyorsanız yıkamanız gerekir sanki? Yağlı bir görüntü olmuyor mu?


pike
(05.02.17)
dalgali sacim, elektirikleniyor ve kabariyor yag surmezsem.
baska yag ya da oneriniz olur mu peki?


sergerde
(05.02.17)
burada beni gömerler birazdan o h. cevizi yağı h. cevizi yağı değil. kreatin yağı allah bilir ne yağı.


kurnaz
(05.02.17)
1. Hayır saçımı haftada 2 gün yıkıyorum, diğer günler hiç ıslatmıyorum.

2. Saçınıza her gün o yağlardan sürerek cildinizin yağ dengesini bozuyorsunuz, bu şekilde kullanmaya devam ederseniz saçınıza ciddi zarar verirsiniz. Saçınızı her gün yıkamazsanız ya da yıkarken her gün şampuan ya da sabun kullanmazsanız o kadar kabarmaz, saç nemsiz kaldığı için kabarıyor ve elektrikleniyor, saç kurutma makinasını da mümkün mertebe az kullanın, kullandığınızda düşük ısıda çalıştırın.


elikası
(05.02.17)
1) Sürüyorum maalesef
2) zeytinyağı ve sirke sür. Hindistan cevizi yağı çıkmaz şampuansız


aklimdakisorular
(05.02.17)
Ben saçımı haftanın 3 günü yıkıyorum saçımı. Bir ara her gün yıkıyordum; saçma bir şekilde kepeklendi. Cilt doktoruma her gün yikadigimi söylediğimde nasıl kızdığını hiç unutmuyorum. Saçının o yağa da ihtiyacı var, her gün saç yıkamak kadar zararlı bir şey yok dedi. O günden beri bir gün durup bir gün yıkarım. Kepeklenme filan da geçti.


fraise
(05.02.17)
Her gün saçı yıkamak inanılmaz zararlı. Saç deriniz tahriş olur. Sürdüğünüz yağlar dışında her gün yağlanıyorsa cildinizde muhtemelen yağlanma problemi vardır ve dermokozmetik şampuanla geçer. Benim böyle oldu özel bir kaç şampuan kulladım. Her gün duş almaya çalışırım ama 2 güne bir yıkarım.

Ya kusura bakmayın ama hindistan cevizi yağı kusucam artık. Bu yağlar ticaretten başka bir şey değil. Ben köpük saç kremi kullanıyorum elektriklemesin kabarmasın diye. Markası da milkshake


jazzabel
(05.02.17)
Her gün şampuanlamıyorum. Hatta şu sıralar 4-5 günde bir yıkıyorum asla yağlanmıyor.
Nuxe kuru yağ veya Hask'ın minik yağlarından sürüyorum.


Lim5
(05.02.17)
uzmantv de bu konuda bir soru var, aratirsaniz bulabilirsiniz. her gun yikamak sac derisi icin zararli bir aliskanlik. ileri yaslarda bununla ilgili rahatsizlik oldugunu soyluyorlar erken yaslarda bu aliskanliga sahip olanlar.


samicin
(05.02.17)
1. Zeytinyağlı sabun.

2. Ben haftada üç gün duştan önce 10 fıs şunu sürüyorum; Raen saç bakım yağı. Sıcak havluya sarılı 30 dk bekletiyorum. Saçlar bebek saçı gibi yumuşacık ve pırıl pırıl oluyor. Üstelik de yapın kokusu kalıyor hoş bir koku

İlgili link :

www.raen.com.tr


ikcı
(05.02.17)
(10)

terkettiğiniz sevgilinize aylar sonra

neden mesaj atarsınız? atanınız var mı? amaç ne?
neden mesaj atarsınız? atanınız var mı? amaç ne?
FreSh
(04.02.17)
Ben yıllar sonra mesaj attım. Hal hatır sorma amaçlı.


cahs
(04.02.17)
boşluk, boşluk, boşluk. aklı başında herhangi bir şahıs, "aylar sonra" eski sevgilisine mesaj atmaz. habire peşinde dolaşsa dersin ki unutamamış, hala seviyor vs. ama aylar sonra mesaj atmışsa canı ilgi istiyordur, yalnız kalmıştır falan. bel bağlamayın böyle şeylere.


der meister
(04.02.17)
Atmam. Atmadım.


mevsimler
(05.02.17)
hicbir eski sevgilime -terk ettigim, terk edildigim- mesaj atmadim. hasbelkader asamamis insanlar mesaj atar kanaatindeyim.

geriye donup bakmaya hacet yok, hayat devamli bir hareket, ilerleme hali.


federer
(05.02.17)
terk ettiğime mesaj atmam. çok saçma olurdu bu.


cekilmis gayfe
(05.02.17)
Boşluk


ikcı
(05.02.17)
booty call


KaraSakall
(05.02.17)
özledim de ondan attım. yani denk geldi onun uzmanlık alanı olan birşey sormam gerekti. böyle olması daha iyi oldu falan hep. çoğu zaman booty call tipi oluyor. boşluktan dolayı böyle birşey yaptığımı hatırlamıyorum hiç.


Bowie
(05.02.17)
zor zamanlar geçiriyordum, ayrılmak zorunda kaldım. aradan zaman geçince yaşadıklarımızı özledim, kızın beni hakkaten sevdiğini farkettim. tekrar aradım, biraz kızdı ve reddetti. sonrası zaten yapacak şey yok


rojhat
(05.02.17)
terk etmişsindir ama zamanla değişeceğini veya soğuyacağını umduğun bir şeyler vardır. onları sorgulamak için atılır.


roket adam
(05.02.17)
(9)

crate & barrel gibi modern yemek takımı

burdan takım alayım dedim şu tarz ama çok pahalı. http://www.crateandbarrel.com.tr/content/images/thumbs/0089989_marin-acik-mavi-yemek-tabagi_558.jpeghttps://www.jumbo.com.tr/images/stories/virtuemart/product/moon-ymk-tkm.jpgbuna benzer ürünler satan başka yerler var mı türkiye'de? ikea hariç. karac
burdan takım alayım dedim şu tarz ama çok pahalı.

www.crateandbarrel.com.tr
www.jumbo.com.tr

buna benzer ürünler satan başka yerler var mı türkiye'de? ikea hariç. karaca filan da önermeyin onlar çok keko şeyler satıyor.
mrz breezy
(29.01.17)
tepe home


condom kurşunu
(29.01.17)
daha doğrusu bu tarz eğri takımlara ne ad veriliyor türkçede ve ingilizcede? o şekilde aratayım.


mrz breezy
(29.01.17)
kayık , asimetrik vs olabilir belki.


condom kurşunu
(29.01.17)
Enplus'ta orjinal şeyler var, alman sıtayla falan, biz oradan aldıydık. 5 yıl parça garantisi de veriyor.


peggy
(29.01.17)
ay bakayım ya. evlenmek çok mal bi iş. normalde zerre mesai ayırmayacağım işler peşindeyim.


mrz breezy
(29.01.17)
Mudo concept'te de guzel seyler var ama eger ailenizin evinde yasamiyorsaniz evleniyorum diye illa yeni esyalar almaniz gerekmiyor.


kassiopeia
(29.01.17)
İkea ve tchibo.fiyatı uygun falan diye düşünme İKEA'nın benzer yemek takımını iki yıldır kullanıyoruz gayet iyi.yemek takımı şeklinde çok yok parça parça birleştirebilirsin mat olanları hoş bence.


lampetia
(29.01.17)
ailemle yaşıyorum. ya ikeayı günlük için alacaktım ama özel günler için daha değişik bişeyler bakıyodum.


mrz breezy
(30.01.17)
Mudo


ikcı
(09.02.17)
(6)

istanbulda çalısılacak güzel manzaralı cafeler

Elinde laptopunu alıp gidip takılabileceğin ve çalışabileceğin bir kaç mekan ismi söyler misiniz ?
Elinde laptopunu alıp gidip takılabileceğin ve çalışabileceğin bir kaç mekan ismi söyler misiniz ?
sorunvar
(13.01.17)
Cihangir 5. kat


ikcı
(13.01.17)
acıbadem starbucks
Edit: MANZARASIZ


powerpufgirl
(13.01.17)
acıbadem starbcuks mı adasdasd

orası manzaralı değil inanmayın,

ama koşuyolundaki starbucks reserve güzeldir. (manzarasız)


füt
(13.01.17)
Kadıköy Starbucks


chitosan
(13.01.17)
aqua florya starbucks.


kaderimse np
(13.01.17)
ortaköy starbucks'ın üst katı vardı ama duruyor mu bilmiyorum. içeri alırlarsa mimar sinan kütüphane xd


(8)

Saldırıyı Yapan

Kendini yaralayıp yaralı süsü verip oradan çıkmış olabilir mi?Başka türlü oradan çıkması imkansız gibi geliyor bana.
Kendini yaralayıp yaralı süsü verip oradan çıkmış olabilir mi?

Başka türlü oradan çıkması imkansız gibi geliyor bana.
kendini yaralamasina gerek yok ki yara almamis biri gibi de cikabilir. herkes yaralanmadi sonucta.


robokot
(01.01.17)
yarasız da çıkabilir. silahı at ve çık çok basit.


cekilmis gayfe
(01.01.17)
Leon filmi değil miydi bu?

Olmaz öyle şey.


dissendium
(01.01.17)
Herkes yere yatmış zaten orada. engel olabilecek kimse yok. geldiği yerden geri dönebilir... Çok organize iişler bunlar. adam defalarca girip çıkmış ki çok rahat nerede yapacağını biliyor. bir de ikinci adam var diyorlar..


gotic
(01.01.17)
katil silahıyla mı kaçmış bilen var mı? yoksa silahı bulundu mu? birde arabayı hiç mi gören olmamış. peşine düşen olmadı acaba?


for day to break
(01.01.17)
Ya çok yakında karakol var hatırladığım kadarıyla. Böyle bir saldırıdan sonra oradan yetişilmesi 1-2 dk geçmez diye tahmin ediyorum. Nasıl kaçtı bu adam?


Karakol değil polisevi var. İSTAnbulun göbeğinde profesyonel bir saldırıdan bahsediyoruz. ne yapacaktı? denize mi atlayacaktı çabuk yakalasınlar diye.


ikcı
(01.01.17)
@for day haberlere göre silahı bırakmış. silahta balistik incelemeler yapılııyormuş.


gotic
(01.01.17)
(10)

Nasıl dayanabilirim.

geçen hafta açığa alındım. gerekçesi ne onu bile bilmiyorum. evim çok soğuk. soğuktan hasta oldum. benim çöpçatanlığını yaptığım iki arkadaşım şuan buluştular ve eğleniyorlar. birisi açığa alındığımın ertesi günü benimle bir süre görüşmek istemediğini söyledi. el sebep sevgilimle olan ilişkimmiş...
geçen hafta açığa alındım. gerekçesi ne onu bile bilmiyorum. evim çok soğuk. soğuktan hasta oldum. benim çöpçatanlığını yaptığım iki arkadaşım şuan buluştular ve eğleniyorlar. birisi açığa alındığımın ertesi günü benimle bir süre görüşmek istemediğini söyledi. el sebep sevgilimle olan ilişkimmiş... kendime zarar veriyomuşum falan. diğeri de ne aradı ne sordu. onun derdi de yeni hatunuyla geçireceği vakitten çalmam. bu gece yalnızım. yalnız olmaktan çok bu durumdayken bana sırtını dönen insanların varlığı beni üzüyor. yurtdışında erkek arkadaşım var güya.. ona yazdım.. arkadaşımla yemekteyim diye bana yemeğin resmini attı. açım.. gidip para harcamaya korkuyoum. daha kötüsü şesiyemi kaybettim. dışarda kar var. bu kabustan akıl sağlığımı kaybetmeden nasıl çıkarım..
ser-ra
(31.12.16)
Hepsini siktir ederek başla.


ikcı
(31.12.16)
valla isin ve sagligin disindakiler cok da muhim olmayan dertler kardes...
sagligina dikkat et yeni bir is bulana kadar denemeye devam et ve bu dallamalari da salla gitsin...


rentts
(31.12.16)
açığa alındım diyince milletin cevap yazmaya çekineceğini düşünmemiştim.


ser-ra
(31.12.16)
ha bu arada daha fazla uzulmek istemiyosan amerikali manitadan da yakin zamanda yavas yavas ayrilmaya bak. yoksa sonunda daha fazla uzulen yine sen olacaksin...
demedi deme...


rentts
(31.12.16)
İnsanlar yapar öyle göthlükler. Genelde kader de bunları peşpeşe sıralamayı başarır.
Sen evde squat yapıcaksın, 10 minute workout cardio videolarından egzersiz yapıcaksın. Ter içinde kalıp güzel ve uzuunn bi duş alıp sevdiğin bişyler izliyceksin üst üste örttüğün battaniyelerinin altında.
Ama telefonuna asla bakmıycaksın, aslaa. Ancak çalarsa bak, canın isterse aç.
Herkesi ve her şeyi s*ktiret.


megalomaniac
(31.12.16)
işe iade edilince hepsinin ağzına tükür. gerçi onlar da haklı. ülkenin durumu malum, göt altına gitmek istemiyor kimse. çünkü hakkını arayabileceği bir merci yok.


cekilmis gayfe
(31.12.16)
Bu saatten sonra halen açığa alınanlar olmasına şaşırdım, hayırlısı olsun.. Benim de bi arkadaşım daha olayların hemen ertesinde açığa alındı, o zamandır beklemede, çözülmedi henüz. Süreç vakit alabilir, herşeye hazırlıklı ol derim. Yine bu süreçte etrafındaki insanların uzaklaşmasına da hazırlıklı ol. Zira herkes kendi derdinde haliyle, sana özel bi tavır değil bu. Ben de memurum, bahsettiğim arkadaşımla başka bir şehirde 2 yıl birlikte çalıştık, ben şehir değiştirince de iletişimi hiç koparmadık. Açığa alındığı duyulunca, etrafımdaki insanlar benim de başımın belaya girme ihtimali nedeniyle kesinlikle aramamamı telkin ettiler, hatta ben iletişimi kesmeyince bana mesafe koymaya kalktılar falan.. Bunlar olabiliyor, herkesin kendi bileceği iş, çok görme ve takma bence.

Naçizane tavsiyem, yazışma ve konuşmalarına dikkat et, bu konuyu fazla dillendirme, önüne bak. Hastalık psikolojisi yormuş seni belli ama kendine acıma lütfen. Herşeye rağmen başının üstünde bir çatı var belli ki, bu en önemli şey. Harcamalarına dikkat etmen olumlu. Boş vaktinin değerini bil ve imkanlar dahilinde moralini yüksek tutacak aktivitelerde bulun derim. Spor yapmak, en azından dışarı çıkıp yürümek, hava almak iyi gelecektir. Umarım en kısa zamanda herşey yoluna girer.


manuel mandalina
(31.12.16)
Suçun kabahatin yoksa en kısa sürede işine geri dönmeni temenni ederim.

O dangalak arkadaşların ve düşüncesiz erkek arkadaşını da bir daha muhatap olmamak üzere hayatından çıkart.

Maddi durunun çok kötü değilse dışarıdan bir şeyler söyle. Güzel bir yemek ye. Bir günlüğüne olan biten her şeyi unut ve kendine zaman ayır.

Yardımcı olmamızı istediğin bir durum olursa da yaz. Akıl sağlığını bozmaya değecek bir şey yok.


eeb
(31.12.16)
Akıl sağlığı bozacak bı durum yok. Güçlü olmak senin elinde. Guclu ol ve neler yapabileceğine odaklan.Şu an elindeki tüm imkanlar ile günleri geçirmeye bak. Sana yük olanları da hayatından çıkar. Önce iki arkadaşı, gerekirse o sevgiliyi.

Maddi manevi yardım edebilecek başka kimse yok mu? İlla ki vardı. İnsanlara çok fazla yük olmadan da yanlarında olmalarını sağlayabilirsin diye düşünüyorum. Biraz kafayı çalıştır.

Biz de birşeyler yapabiliriz. Mobildeyim. Mesaj atamıyorum. Bu öğünlük yemeğin benden olsun.


elorelia
(31.12.16)
Açığa alındığın için seninle görüşmeyen arkadaşinla bir daha görüşme. Açığa alınma süreci uzayabilir paranı dikaatli kullan. Erkek arkadaşindan ayrıl. Şemsiye ucuz bir tane edin, çok soğukta dişari çıkma zaten hasta olursun.
Eğer haksız yere açığa alindıysan göreve dönmen dileğiyle, mutlu yıllar.


(5)

ABD Vizesi ve Öğretmen atamaları

Bu sene son sınıftayım. Hazır hala öğrenciykn ve ABD, öğrencilere görece olarak daha kolay turist vizesi verdiği için bu sene ABD vizesine başvurayım diyorum. Sonuçta verdiği zaman genellikle 10 yıllık veriyor. Kenarda dursun.Şimdi değil ama 2-3 senelik planlarım arasında kpss ve öğretmenlik de var.
Bu sene son sınıftayım. Hazır hala öğrenciykn ve ABD, öğrencilere görece olarak daha kolay turist vizesi verdiği için bu sene ABD vizesine başvurayım diyorum. Sonuçta verdiği zaman genellikle 10 yıllık veriyor. Kenarda dursun.

Şimdi değil ama 2-3 senelik planlarım arasında kpss ve öğretmenlik de var. ABD vizem olması (FETÖ METÖ olayları nedeniyle) sorun çıkartır mı yoksa saçmalıyor muyum?
tavish11
(30.12.16)
Elbette bir sorun cikartmaz. Bu kadar da abartmayin yahu.


kareem said
(30.12.16)
Sacmaliyorsun.


kassiopeia
(30.12.16)
pensilvanya'ya gitmediysen bir şey olmaz :)


burya
(30.12.16)
Resmen.


ikcı
(30.12.16)
kenarda dursun bence.
amerikan vizesi neden sorun çıkartsın ki? bi şey olmaz.


iwfx
(30.12.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.