Giriş
(4)

Sterline yatırım yapılır mı?

Bir miktar TL param var, döviz almak istiyorum, 31 ekim brexit vs. sterlinin durumunu nasıl etkiler? Riske girmeye değer mi?
Bir miktar TL param var, döviz almak istiyorum, 31 ekim brexit vs. sterlinin durumunu nasıl etkiler? Riske girmeye değer mi?
dereotu
(06.10.19)
brexit mevzusu birazcık karışık. ingilizler anlık bi gazla brexiti kabul etti şimdi eu'dan çıkmak istemiyorlar. bu çıkış aşaması da yavaş yavaş olacak. anlaşmalarla yavaş yavaş çıkacaklar çünkü pat diye bütün ilişkileri bitiremezler. İngilizlerin şu an ihracat ve ithalat piyasası büyük oranda Avrupa birliği üzerinden dönüyor. Yarın AB'den çıktıkları zaman ithalat ve ihracatları bu kadar rahat olmayacak. Ayrıca yine İngilterede şu an çalışan ve ingiliz ekonomisine katkı sağlayan çok fazla balkan vatandaşı var. oralardan göç alıyorlar bu işçiler onların ekonomileri için büyük bir role sahip. Yarın bunlara kısıtlama geldiği zaman eskisi gibi rahat işçi bulamayacaklar. Belki bunun sonucu olarak şu anda olduğu gibi bi vize çıkartmak için burunlarından kıl aldırmamaya başlarlar. bunu bilemeyiz. Bunun haricinde de diğer GB üyelerinin (iskoçya/irlanda) brexit gerçekleştiği zaman tek başlarına AB'ye girme ihtimalleri var. tabi bu da sadece bir olasılık.

sonuç olarak Brexit GB ekonomisi için olumlu bir etki göstermeyecek, aksine negatif etki gösterecektir. Kısa vadede bilemem ama uzun vadede Sterlinin düşüş göstereceğini düşünüyorum


Para birimine yatırım yapılmaz. Vadelide tutarsın o ayrı ama ülkemizde de usd hariç faiz alabildiğin hesap yok. İlla ben para tutucam diyosan ya Japon yeni ya da İsviçre frangı tut. Bunlar altin gibi enflasyonu sıfır ya da eksi olan safe haven para birimleri.


Mcfly
(06.10.19)
@onkiloversemtamamım'un söylediği çoğu şey yanlış ama vardığı sonuç yanlış değil. "bi anlık gaz"dan daha fazlasıydı brexit. david cameron denen adamın bi anlık kararıyla referanduma gidildi ama ingiltere euro panlaşmasına geçildiğinden beri bu konuyu konuşuyordu kendi kamuoyunda. çünkü ekonomik gücü almanya'ya kaptırmaya başlamışlardı, italya ve ispanya'nın ekonomisi yunanistan'ın batması derken zaten beklenen oldu referandum sonucu.
böyle 100 seneyi etkileyecek bir karar bir anlık gazla alınmıyor. şu an bocalıyorlar ama geçici bir bocalama bu.

ingiltere vize olsun olmasın nitelikli iş gücünü her zaman çekecek bir ülke ve bunun da basit bir sebebi var: ingilizce'nin dünyada yaygın olması ve londra'nın cazibe merkezi (trend belirleyen) olması.
bankacılık sektörü hala ingilizlerin elinde (bunu da almanya'ya kaybetmek üüzereler gerçi), bu bilgiyi de sterlini değerlendirdiğim konuya not olarak tutmak isterim.

paranız varsa eur, pound, dolar, yuan gibi bir sepet yapıp değerlendirin derim

diğer not: onkiloversemtamamım'ın dediği gibi iskoçya'nın kendi kendine tek başına ab'ye girme gibi bir ihtimali yok. iskoçya'nın kendi meclisi var ama uluslararası anlaşmalarda lorlar kamarasına (ingiltere üst meclisi)ne bağlıdır. irlanda zaten bağımsız, kastetilen kuzey irlanda ise ekonomik olarak kendine yetemeyen bir ülke.


lucky strike
(06.10.19)
az önce şunu izliyordum. brexit yüzünden düşüyor falan diyordu. 1.55'ten başlıyor.

www.youtube.com


ya ben lan neyse
(06.10.19)
(5)

En ateist şehir ?

Türkiye’de en ateist şehir hangisi? Ateistler hangi şehirde daha çoğunlukta? İzmir iyi mi ? En dinsiz şehir hangisi ise oraya yerleşmem lazım.
Türkiye’de en ateist şehir hangisi? Ateistler hangi şehirde daha çoğunlukta? İzmir iyi mi ? En dinsiz şehir hangisi ise oraya yerleşmem lazım.
dakota
(13.09.19)
bu kafayla en mutlu olacağın yer konya senin. hatta sana bedestende dükkanda açalım miss


avatar is back
(13.09.19)
dindar şehir var mı ki :) her yer senin...


redeath
(13.09.19)
anladığım kadarıyla Türkiye'de din baskısını en az yaşayacağınız ve dinci tipleri en az göreceğiniz yeri soruyorsunuz. Bunun cevabı Muğla'dır. Ama hem de yeterince büyük bir şehir olsun diyorsanız İzmir evet. Karşıyaka'da Bostanlı, Göztepe'de Güzelyalı, Balçova'nın ve Narlıderenin tamamı olabilir bu sorduğunuz yer.


kimse dersim'de bulunmamış heralde :) izmir, muğla gibi yerler dersim'in yanında konya kalır. o derece diyeyim.


lucky strike
(13.09.19)
Dalga geçmeden yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum.


dakota
(14.09.19)
(21)

türk ceza kanunu neden "türk" ceza kanunu?

türk'e ne gerek var? Medeni memleketlerde ornegi var midir?Not: tartisma maksatli bir soru degildir, soruya cevap alirsam minnettar olacagim. Tsk
türk'e ne gerek var? Medeni memleketlerde ornegi var midir?
Not: tartisma maksatli bir soru degildir, soruya cevap alirsam minnettar olacagim. Tsk
lucky strike
(12.09.19)
burada kullanılan Türk kelimesinin ırk belirtir nitelikte değil, Türkiye vatandaşı olan her bireyin Türk olarak nitelendirilmesi anlamında olduğunu düşünüyorum. tabii, bu kanunların ilk oluşturulduğu zamanlarda bu tarz ayrımlar da hiç göz önünde bulunmadığından üstüne düşünülmemiş olması bile olası.


bir de buna benzer milli eğitim bakanlığı var. dünyanın bütün ülkelerinde bu bakanlığın adı eğitim bakanlığı.


bir kısmı geleneksel suç/ceza ikilemi içeriyor, modernize edilmiş tabii. memleketin kanunları, suç/ceza ilişkisine bakışı farklı.


selam
(12.09.19)
@our great conjuncture, tc vatandaşı olan her birey türk değildir. cevabınıza teşekkürler. benim aradığım cevap değil.

@nickini degistiren yazar, evet ama eğitimin milli olması sosyolojik olarak anlaşılabilir bir durum. yani tc, diğer her devletten 3 birim fazla faşist olduğu için "milli eğitim" denmiyor. eğitimin, kurucu rejimin sonraki kuşaklara kendi ideolojisini dayatmak gibi bir araçsallığı var. ceza kanunu veya medeni kanun'un başına "türk" eklenmesi ise daha patolojik bir durum geliyor bana.

@selam, evet. nedenini sordum ben de.


lucky strike
(12.09.19)
şimdi kanunla ilgili konuşuyorsak, anayasa da her tc vatandaşının türk olduğundan bahseder dolayısı ile @our great conjuncture'ünde haklılık durumu var.

türk hava yolları, türk hava kurumu, türk silahlı kuvvetleri, türk kara,deniz,hava kuvvetleri vs. önünde türk geçen bir çok devlet yapılanması/kurumu var.


selam
(12.09.19)
Tam bakamadım ama sanırım 1926da oluşturulmuş, o zamanki bakış açısıyla şimdikini bir tutmuyoruz değil mi? Siz her tc vatandaşı Türk değil diyorsunuz da ülke kurulurken öyle ďüşünmüşler veya öyle denirse milleti bir arada tutabileceklerini düşünmüşler. Çok 21.yy bakış açısıyla yazmışsınız. Ha "halen" neden öyle derseniz o ayrı konu.


nhk ni youkosu
(12.09.19)
türkiye'ye ait olduğu için. hırvatistan'a ait olsaydı hırvat ceza kanunu olacaktı.


amateur
(12.09.19)
TC vatandaşı olan her birey Türk'tür demedim zaten. Türk olarak nitelendirilmesi anlamında dedim. arada büyük bir fark var ve bu nitelendirmeyi de zaten ben yapmıyorum. TC vatandaşı olan her bireyin Türk olmadığı da zaten hiç bilinmeyen bir şeydi, dile getirdiğiniz baya iyi oldu. teşekkürler, aydınlandık.


Ourgreat conjuncture un soyledigi tanim anayasa 66. Vatandasligin tanimi turk devletine vatandaslik bagiyla bagli olan herkes turktur der. Irk olarak degil.


hindistan cevizi
(12.09.19)
Cunku "Turkiye" Cumhuriyeti'nin ceza kanunu. Adinim Turk ceza kanunu olmasi dogal.


stavro
(12.09.19)
Ayrica sadece bizde yok bu tarz kullanim. Ingilizler de german civil code diyor mesela bizim alman medeni kanunu dedigimize ama kendileri BGB diyor. ZGB var isvicre medeni kanunu.


hindistan cevizi
(12.09.19)
1924 anayasası:
"türkiye’de din ve ırk ayırdedilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese “türk” denir."
1961 anayasası:
"türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür."
1981 anayasası:
"türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür."

türk diye bir ırk yoktur. bu coğrafyaya türkiye ismini de türkler değil avrupalılar vermiştir. türklerin yaşadığı yer anlamına gelir. anlamak istemiyor olabilirsiniz, anlamıyor da olabilirsiniz ama durum budur.


burya
(12.09.19)
medeni memleketlerde örneği var evet; medeniyetten ne anlaşılır bilemiyorum ama almanya, isviçre, fransa gibi ülkelerin kanunlarından başka bir medeni ülke bahsederken alman x kanunu der. örnekleri verilmiş zaten.

oradaki türk, ülkenin içinde yaşayan insanları vurgulamıyor; kanunun tabiiyetini belirtiyor. türkiye adlı ülkenin kanunu diye türk x kanunu deniyor. türk insanlarının hareketlerini düzenlediğinden (ya da o niyetle) türk x kanunu değil yani.

ek olarak, bizim kendi kanunumuzun önüne türk kelimesini ekleyerek vurgu yapmamızın sebebinin biraz da iktibas kültürü olduğunu düşünüyorum. zamanında (1920lerde) başka milletlerin kanununu neredeyse aynen alıp ufak tefek değişiklikler yapan taraf olunca türk x kanunu deme ihtiyacı hissedilmiş olabilir.


brena
(12.09.19)
Fransız kanunlarının başında "Fransız" yok. Ama İsviçre kanunlarının başında "İsviçre" ibaresi var. Örnek:

www.admin.ch
www.admin.ch


@hindistan cevizi, BGB=bürgerliches gesetzbuch=medeni kanun. benim sorduğum başında ırk belirtme sebebinin nedeniydi. yani türk ceza kanunu yerine neden doğrudan ceza kanunu demiyoruz, "türk"e ne gerek var?
Yabancılar zaten buna "tc ceza kanunu" diyecekler sonuçta, bizim bgb için alman medeni hukuku dememiz gibi.

@brena, başkası böyle desin sorun değil değil. ama tc kendi içinde neden böyle adlandırıyor bunu merak etmiştim.


lucky strike
(12.09.19)
@wish i could find a way to disappear, evet isviçre bu anlamda epey ayrılıyor diğer ülkelerden. ben de soruyu yazmadan önce araştırırken denk geldim buna çokça. kanton olması ve yapay bir devlet olması (yani bir arada yaşamak için çıkar sözleşmesi dışında dilsel/dinsel/gelenek olarak göbekten bağlılığı olmayan anlamında) bunda etkin midir acaba?


lucky strike
(12.09.19)
@lucky strike, o konuda da kanaatimi belirttim zaten iktibas kültürü diye.

isviçre konusunda da, evet kantonlardan oluşması ve her kantonun ayrı kanunu varken sonradan isviçre adına tek bir kanunun kabul edilmesi sebebiyle onlar da vurgulamak istemişler. en yakın örneklerinden biri isviçre usul kanunu örneğin; schweizerische zivilprozessordnung. yine kanunun kaynağını belirtmek önem arz etmiş.


brena
(12.09.19)
BGM medeni kanun dedim zaten. Ingilizler German Civil Code diyor. Bziimki de aslinda Medeni Kanun. Borclar kanunumuz Turk Borclar Kanunu. Evet Almanlar kendileri icin demiyo ama isvicreliler diyor bu biraz yapildigi zamanla ulkenin sosyal yapısıyla ilgili. Bir de karsilastirma yapiyoruz hukuk metinlerini incelerken referans gösterirken o yuzden de kolay anlasilsin diye sonradan duzenledigimiz icin de kullandik biraz türk.. kanunu seklinde.Ustteki bilmem kac cevapta da belirtildi Turk kelimesi irk degil iste o yuzden yazdi insanlar anayasa diye israrla yoksa irkci degiliz. Turkiye cumhuriyeti devleti vatandaslarina uygulanacak ceza kanunu degil de burda turkiye cumhuriyeti vatandasi anlaminda turk. Aslinda bu kismi hukuk mantığıyla anlarsaniz cevabi bulmus olucaksiniz. Sadece tanimlama bu irkcilik icin turk demiyoruz hukuki olarak.


hindistan cevizi
(12.09.19)
Cezalar evrensel değil çünkü. Irak'ta idam var, turkiye'de yok mesela.


el conquerador
(12.09.19)
amerika'da "americans with disabilities act" var, türkiye'de engelliler hakkında kanun adı. bunu gidip türk engelliler hakkında kanun dememişiz örneğin.


inekadam
(12.09.19)
tarihsel sebeplerle.

öncesinde uygulanan Osmanlı döneminde çıkarılan Ceza Kanunu (1958). Yeni kanunu eskisinden ayırmak için başına "Türk" eklemişler. Köklü bir değişiklik olduğu için böyle bir ayrıma ihtiyaç duyulmuş.

bir de ceza kanunu İtalya'dan alınmış ve alındığı yerdeki adı "Italian Penal Code" biçiminde çevriliyor. Bir de ne gördülerse onu yazmış olmaları muhtemel.


babilbaligi
(13.09.19)
(19)

ayda net 100bin kazansanız 2 çalışanınıza ne kadar maaş verirdiniz?

hayali bir sorudan ziyade gördüğüm ve açıkçası üzüldüğüm bir durum üzerinden yorum yapmanızı isteyecem.bir akrabamız var genç yaşlarında.teknoloji üzerine ithalat yapıyor ve çok küçük sayılacak bir şirketi var. 2 çalışanı var aylık yaklaşık 100k net kazandığını varsayalım (çok daha fazlada düz 100k
hayali bir sorudan ziyade gördüğüm ve açıkçası üzüldüğüm bir durum üzerinden yorum yapmanızı isteyecem.

bir akrabamız var genç yaşlarında.teknoloji üzerine ithalat yapıyor ve çok küçük sayılacak bir şirketi var. 2 çalışanı var aylık yaklaşık 100k net kazandığını varsayalım (çok daha fazlada düz 100k diyelim). çalışanlar aylık 3000tl kazanıyor. bir kaç defa şirkete gittim elemanların işi açıkçası çok zor değil. günde belirli sayıda olan alıcılarla telefon görüşmesi stok takibi yurtdışıyla mailleşme ıvır zıvır. 10 saat çalışıyorlar tamam zor değil ama şirketi bu 2 eleman çeviriyor tamamen ve aylık net 100k bırakıyorlar. açıkçası çok üzüldüğüm ve biraz vicdansızlık olarak gördüm bu durumu ya.

akrabamız genç ve samimi olduğu için biraz bu durumdan bahsedip maaşları az değil mi ya falan dedim. adam bütün işi kendisinin kurduğunu hem türkiyeden hem yurtdışından alıcı-satıcıyı kendisinin bulduğunu falan bahsetti. bir de bu iş için lazım olan 4-5 lisansın tamamını da kendisi almış. şimdi bakınca evet çoğu şeyi kendisi halletmiş o elemanlar olmasa belki kendisi çok zorlanacak ama tek başına da yürütebilir bu işi. ama olaya duygusal bakınca hiç doğru gelmiyor.

geçen mesela mart ayında çin,tayvan,singapur turuna çıkmış eşiyle beraber tam 2 ay gelmemişti. yine çok fazlasıydı ama o aralar 200k kazandığını varsayarsak 2 ay boyunca her şeyi halleden elemanlar toplamda 6'şar bin kazanırken tatilde ve hiç bir şey yapmayan adam 188k kazanmış oldu.

bu durum bana hiç adilde gelmiyor doğru da gelmiyor. düşünüyorum da ben olsam mesela ve böyle 2 aylık geziye gidip dönmüş bana 188k kazandırmış olan elemanlara 15'er bin lira verirdim heralde diyorum en azından. ben mi sorunluyum acaba anlamadım ki bakınca herkes ama herkes işi bu şekilde yürütüyor.

ne düşünüyorsunuz çok merak ediyorum. bu durumda ne maaş verirdiniz siz mesela? bu işler hep böyle mi olmalı?
avatar is back
(07.09.19)
hocam soru şu bence:
bu 2 çalışan kolayca yeri doldurulabilir kişiler mi?

yani bunlar işten ayrılsa bunların yerine gelecek ortalama bir kişi ufak bir eğitim aldıktan sonra aynı işi yapabilir mi?


fatihkkk
(07.09.19)
stok takibi, telefon görüşmesi vs yapıp 3k kazanmaları gayet yeterli. niye çok kazanan hissesini bölüşmek zorunda olsun?


lucky strike
(07.09.19)
3 bin cidden azmış. ama ne kadar verileceği yapılan işe bağlı. işleri basit de olsa 10 saat çalışıyorlarmış, en kötü 5 bin almaları lazım yani.


tabirimekruh
(07.09.19)
Genel olarak aylık ciro daha yüksek olsa dahi az para veren şirketler var. İyi ki asgari ücret vermiyormuş. Nereye iş görüşmesine gitsem sabah 8 akşam 7 haftanın 6 hünü asgari ücret deniyor.


sorusor
(07.09.19)
2 çalışanın yeri kolayca doldurulabilir cinsten. güvenilir eleman bulduktan sonra bir kaç haftada her şey halledilir gibi.

evet iş kolay dediğiniz gibi ama bizzat şirket sahibi de gelse aynı işleri yapacak. ama her şeyi bu elemanlar çekip çevirdiği için takıldım aslında biraz.


avatar is back
(07.09.19)
fatihkkk +1.

Analitik zeka,bilgi, tecrube, lisan gerektiriyor mu bu is? Gerektirmiyorsa 3K fazla bile patronun ne kazandığının bu denklemde hiç bir önemi yok.

Her 10 saat çalışan 5k maaş alsaydı burası Norveç olurdu zaten şuan.


Mcfly
(07.09.19)
Ford'un, McDonalds'ın yaptığı buydu işte kolayca değiştirilebilir ucuz iş gücü. Kapitalist sistemin (işi kurana) avantajı bu. Çalışan için kötü tabii.

Yurtdışıyla görüşme yapıyorlarsa dil için ekstra bir şey verirdim ben. Ama 100k kazanıyor diye 3k veremez daha yüksek vermeli diyemeyiz. İşe bakar.

Lakin, işi benimsesinler isyan etmesinler diye yıl sonu ekstra bir para/ödül verirdim eğer legalse. İtalya'da 13.maaşı veriyorlarmış mesela, tatil için. O tür şeyler olabilir.

edit: bir şeyi akıl eden ve risk alan, çalışandan fazla kazanıyor bu her yerde aynı. Büyük risk = büyük kazanç.


nhk ni youkosu
(07.09.19)
hocam olaya vicdanı yönden bakıyorsak ve adalet duygumuz güçlüyse belki şöyle bir açıklamayla tatmin olabiliriz.

olması gereken şey, bu arkadaşlara daha fazla maaş bağlanması değil.

olması gereken şey, patronun daha fazla vergi vererek bu arkadaşların çocuklarının devlet okullarında daha iyi eğitim almasını dolaylı olarak sağlaması.

daha fazla vergi vererek devlet aracılığıyla bu çalışanların hayatını kolaylaştırması.

ve hatta belki de bu arkadaşların az maaşlı olması iyi bile. vasıfsızlığın desteklenmemesi açısından söylüyorum.

tam anlatamadım ama anlamışsındır.

yani pratikte olmasa da idealinde bu vicdani yaklaşıma cevap devlet-vergi vs sistemi olmalı.


fatihkkk
(07.09.19)
Bu konuya "vicdan" gibi şeyleri karıştırmanın bir alemi yok.
Her şey olduğu gibi istihdam da bir arz-talep işidir. Orada çalışan arkadaşların donanımları 5bin, 10bin lira kazanabilecekleri işlerin dengi olsa zaten orada çalışmazlardı. Bir çalışanın maaşını belirleyen faktör, çalıştığı işletmenin ne kadar ciro veya kar yaptığı değil, o çalışanın donanımı ve iş tanımıdır.
Bu 2 kişinin çalıştığı pozisyonda bir işi arz eden işveren akrabanız, talep ile 3bin lira noktasında buluşuyorsa, değeri o demektir.


Bu iki insan her halükarda bu işi götürüyor soru sormadan, patrona yük olmadan. Patron 2 ay gözü kapalı tatile gidebiliyorsa onların gönlünü biraz daha hoş etmeli diye düşünüyorum. Fazla mesai ücretlerini düzgün ödemeli, izin haklarını kullandırmalı. Yılda 1 kez ikramiye vermeli. Böyle yaparsa işçiler başka bir yere gitmeyi düşünmezler olağanüstü bi durum olmadıkça. Ve tabi ki 3 bin maaş az bu şartlar altında. Patron işçisinin kıymetini bilmeli.


megalomaniac
(07.09.19)
Bizim şirketin ciro 1 milyar euro. Kar 200 milyon euro en az.

300 kişiyiz, biz kaç alalım mesela?


valentinov
(07.09.19)
Asgari ücret


Delay Fuze
(07.09.19)
yapılan işe karşılık 3k çok. asgari verir geçerdim. ne kadar naif ve iş bilmez insanlarsınız. ticaret nedir, iş nasıl kurulur ve idame ettirilir zerre bilginiz yok. ama laf söylemeye gelince roman yazarsınız. ayrıca o iki eleman bu rakamı beğenmiyorsa işi bu zamana kadar bırakırdı di mi? zorla tutmuyor herhalde patronu onları. ayrıca saçma tespitin koç, sabancı vb içinde geçerli.


scudman1
(07.09.19)
Maasi bilmem de prim izin vs konularda kolaylik saglardim
Yil sonu 1 maas prim iyi olurdu

Onun disinda bir adaletsiz durum var ise ülkede teşebbüs hurriyeti mevcut , benzer bir iş kurmayi denerdim gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.


technicalte
(07.09.19)
gayet adil. o adam zamanında risk almış yatırım yapmış ve muhtemelen senin dışarıdan göremediğin o ticareti yapan kişinin de sır olarak tuttupu detaylar vardır.


orpheus
(07.09.19)
Böyle düşünüyorsanız asla patron olamazsınız.


neymis
(07.09.19)
bana 188k kazandirdilarsa 2 ayda 2 kisi .

188/2 = 94k kisi basi.
94/2 = 47k ay basi.

47/4 = 11.750tl civari burut verilebilir. yurtdisi kafasi bu, bunun altinda aliyorsan seni kucaga oturtmuslar demek.

tabii bu calisanin bakis acisi, patron her zaman dusuk vermek ister, doganin kanunu bu.


cooperr
(07.09.19)
Valla yine vicdanliymis sizin arkadaş başkası olsa asgariyi bile layık görmezdi.
Para ne kadar çok gelirse gözü doymazlik artıyor.


Hocam sonuna kadar haklisiniz, buradaki arkadaslar patronlukla vicdansizligi ve ahlaksizligi karistiriyorlar.

Is ne kadar vasifsiz olursa olsun ben sirtimi yastladigim insanlara yeterince deger vermezsem, kendimi de o derece degersiz hissederim. Onlar mutsuz olursa ben de calistigim isten keyif alamam.

Bu sebeple en kötü 5000 lira olmak kayidiyla vasif ve nitelige göre 10000'e kadar cikardim ben olsam.

Burada arkadaslar sizi is bilmezlikle, patronluktan haberiniz olmamakla itham etseler de, kendileri asgari ücretle calistirdiklari adamla yüksek ihtimalle ayni yerlerinde sayiyorlardir. Asgari ücretle calisan adamdan isini sevmesini, onu gelistirip ilerletmesini bekleyemezsiniz.

Ha aksi örnekleri mevcuttur, deger bilmez güvenilmez calisanlariniz vardir onlar ayri konular.


bosver nicki
(08.09.19)
(4)

Ylys Bursu Başvuru

Merhabalar, Türkiye’de bir okuldan yüksek lisansa kabul aldım. İleride Doktora için ylys bursunu da seçeneklerim arasında değerlendirmek istiyorum. Ama şu an anlamadığım nokta bu bursa başvurunun en uygun ne zaman yapılacağı. Örneğin ben ABD’de doktoraya başvuru yapacağım diyelim. Yüksek lisansımın
Merhabalar,
Türkiye’de bir okuldan yüksek lisansa kabul aldım. İleride Doktora için ylys bursunu da seçeneklerim arasında değerlendirmek istiyorum. Ama şu an anlamadığım nokta bu bursa başvurunun en uygun ne zaman yapılacağı. Örneğin ben ABD’de doktoraya başvuru yapacağım diyelim. Yüksek lisansımın ilk yılının sonunda mı yoksa bitiminde mi bu bursa başvurmam uygun olur?

Şimdiden çok teşekkürler.
fikrimuhim
(09.08.19)
Yl devam ederken de basvurabilirsin sonucta lisans mezunusun buna uygun kontejanlarina bakarsin. (4-5 sene onceki bilgilerimle yaziyorum su an degismis olabilir)
Bu ara ylsy basvurusu ile ilgili soru soranlara yapilan kliseyi de yazayim: yalniz sen akademisyen olacagim diyorsun ama daha basvuru kilavuzunu okumaya acizsin.... (heheehe hep yapmak istemistim)


lucky strike
(09.08.19)
@lucky hocam güldürdünüz vallahi :) yahu okudum ama emin olamadım, sadece başvuru ve sonraki adımlar yazılmıştı. Didik didik incelemedim ama, bu sene başvuru yapmayacağım diye :).


fikrimuhim
(09.08.19)
Ehehehe. Bence basvur ama, yl bitmesini bekleme. Sonucta burda yaptigin yl sayilmayacak abd de. Yine ayni programlara basvuruyor olacaksin


lucky strike
(09.08.19)
2 kişiye o kadar paraya imza attırabiliyor musun? Ben attıramıyorum ve çok içimde kaldı ya.


(16)

niye bir evlenme telaşı var?

Arkadaşım ilk evlenmeliyim, yaşım geçiyor dedi ve kendisini aldatan eski sevgilisiyle evlendi. Aklı başında akademisyen bir kız halbuki.
Arkadaşım ilk evlenmeliyim, yaşım geçiyor dedi ve kendisini aldatan eski sevgilisiyle evlendi. Aklı başında akademisyen bir kız halbuki.
adetsancısı
(08.08.19)
o kadar da akli basinda degilmis demek ki.


aydonno
(08.08.19)
O kadar da aklı başında değilmiş+1


Kediyi üzdün
(08.08.19)
yoldan geçen biriyle evlense daha mantıklı olurmuş. "aldatan eski sevgili" çok vahim, yazık olmuş.


Bu sefer de kız aldatacak kesin


rubisko
(08.08.19)
Ekonomik kriz var


lucky strike
(08.08.19)
Toplum baskısı
Özenti
Biyolojik sebepler (üreme içgüdüsü)


influx
(08.08.19)
Akli basinda akademisyen bir kiz degilmis demek ki.


stavro
(08.08.19)
kendisi de aynı karakterde biridir belki ne biliyon. karşılıklı aldatıp başkalarıyla yatıp kalkıp evlenen biri vardı tanıdık. ikisi de aynı halttı. tencere kapak.


rayde
(08.08.19)
Yaşım geçiyor demiş işte. Demek ki yaşı geçiyor.


marsargo
(08.08.19)
Böyle bir şey yapıyor ama ondan sonra "Türk erkekleri...." bıbıbıbı diye başlar. Yazık olmuş.


bitchesaintshit
(08.08.19)
sebebini söylemiş işte, yaşım geçiyor demiş, niye soruyorsun bir daha


dafuq
(08.08.19)
genelde memur akademisyen gibi mesleği garanti olan hatunlarda bi parça "şeylik" oluyor. yine de istisnalar vardır.


ergenpezeveng
(08.08.19)
Kültürel olarak okumuş olsun okumamış olsun farketmeksizin birçok Türk kızı için evlilik bölüm sonu canavarıdır. Zamanında geçemezlerse stres olur ve saçma sapan şeyler yapmaya başlarlar.


Akademisyen de olsan toplum baskisi diye bir sey var cunku...
Hicbir kadin normalde "yasim geciyor" demez. Belki dusuk sosyo ekonomik kesimde olabilir ama ortalama kitlede bile yoktur bu dusunce bence.. o lafi bi kiz anca toplumun "aaa bekar misin, yasinda gelmis, niye evlenmedin ki, elini cabuk tut" gibi sacmaliklarindan dolayi buna inanir hale geldiginden kullanir... yani bence kesinlikle toplum baskisina ugramis arkadasin


Flipsflops
(08.08.19)
tamin ediyorum 27-29 yaş arasında bu arkadaş... :)
klasik hormanal baskılar ve yine klasik geçmişten seçebileceği en iyisine yanaşıp kendini yamama içgüdüsü... bir çok defa şahit olduğum klasik bir görüntü...


ogretmen bey
(15.08.19)
toplum baskısı ve özentilik bence


(9)

fiyat performans açısından en uygun şarap olarak neler önerirsiniz?

tabii ki bu tamamen zevk meselesi. fikir verecekse eğer angora shiraz, prodom, chamlija ıstrance müteşekkir, buzbağ rezerv favorilerim arasında ama mümkünse 50 TL'yi geçmeyen fiyat performans açısından başarılı bulduğunuz kırmızı şarap önerilerinize açığım. ortalama fiyat aralığında yazarsanız ne ha
tabii ki bu tamamen zevk meselesi. fikir verecekse eğer angora shiraz, prodom, chamlija ıstrance müteşekkir, buzbağ rezerv favorilerim arasında ama mümkünse 50 TL'yi geçmeyen fiyat performans açısından başarılı bulduğunuz kırmızı şarap önerilerinize açığım. ortalama fiyat aralığında yazarsanız ne harika olur :)
arvuti
(26.07.19)
Sava.


malwethiel
(26.07.19)
migrostan melen öküzgözü aldım geçen buradan biri tavsiye etmişti, güzel.


veritaslibertas
(26.07.19)
sava'nın buldum da melen öküzgözü'nün fiyatını bulamadım. kaça almıştınız?


arvuti
(26.07.19)
Terra. Bazi yerlerde 55 e satiliyor gerci ama buzbag dan 10 lira fazla olmasinin sebebini icerken anlayabiliyorsun


lucky strike
(26.07.19)
suvla behramlı


deepest
(26.07.19)
Terra +1. Bir de dlc - cabernet sauvignon + merlot u var 50'ye.


brena
(26.07.19)
Vinkara cabarnet savignon.


vampir akrep
(26.07.19)
@arvuti, 45 ya da 49 tl idi.


veritaslibertas
(27.07.19)
(3)

yavru kedi hakkında bir çok soru

iş yerinin önünden bir ay kadar önce bir yavru kediyi alıp evlat edinmeye karar verdim. Doktora götürdüm, aşılar her şey tamam. Evde uslu akıllı yetişkin bir kedi vardı zaten. Onla ilişkisi hakkındaki soruların hepsini doktora sormuştum. Sağolsun sabırla cevaplamıştı. Şimdi bir kaç şey de tecrübeli
iş yerinin önünden bir ay kadar önce bir yavru kediyi alıp evlat edinmeye karar verdim. Doktora götürdüm, aşılar her şey tamam. Evde uslu akıllı yetişkin bir kedi vardı zaten. Onla ilişkisi hakkındaki soruların hepsini doktora sormuştum. Sağolsun sabırla cevaplamıştı.
Şimdi bir kaç şey de tecrübeli arkadaşlara sormak isterim,
1. Balkonda gepgeniş bir saksım ve başka çiçekler vardı, saksıya tuvalet muamelesi yaptı, yattı yuvarlandı içinde evi toprak yaptı. Her seferinde patilerini yıkadım, sonuç alamadık, balkonu açmıyorum artık. bi kaç kere de çiçekleri devirdi. Buna bi çözüm bulunabilir mi? Yoksa Balkon kapısı açık günlere elveda mı diyelim? Büyüyünce filan fikri değişir mi?

2. Yavruya özel ayrı mama alıyoruz ama o kadar aç ki sürekli büyük kızın mamasına (kısırlaştırılmış kedi maması) saldırıyor. Artık büyük kızın mamasını etrafta bırakmıyorum ama evde olamadığım günler mecbur koyuyorum ve hemen saldırıyor. Yani bu yemek konsundaki saldırganlık nedir bilmiyorum, ne yapılabilir büyüyünce düzelir mi? Bi kere büyük kızın mamasının oldugu odanın kapısını kapattım, küçük evlat kapının koluna atlamaya calıstı, duramıyor yerinde. Normal değil gibi ama ne yapılır bilemiyorum.

3. Her şeyi ısırıyor. Beni ısırmasını geçtim artık kitaplarımı ısırmaya başlamış, sağ alt köşede delikler var :( şuanda da pcnin kapağını ısırıyor mesela. Oynamak istiyor diye yorumluyorum ama bazen aşırı acıtıyor? Bu çözülebilir mi? Isırsın diye bi dunya oyuncak var. Oynuyor da çok güzel ama bi hareket görsün hemen onu dişlemeye koşuyor? Kablolar filan her şey nasibini alıyor. N'olacak böyle?

4. Sanki çok hırslı. Yani bir nefes alış verişi var. Çok acayip. Nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. Elime atladığında, ısırdıgında kendimden uzaklaşmaya calıstırırken tuhaf tuhaf nefes alıp veriyor, arada da derin bi nefes veriyor. Normal midir?

5. Uyuyacağı zaman gelip kucağıma oturuyor ve asla ısırmıyor. Yalıyor, masaj yapma seremonisi, yüzüme toslama filan aşırı tatlı. Fırsat bu fırsat deyip seviyorum inceliyorum derken dikkatimi çekti ki bazen bi gözünü kısıyor, sanki bi değişik hareket ediyor gözü. Enerjisi bitiyor da yorgunluktan mı ki? Oluyor mu başka kedilere de yoksa doktora götüreyim mi?

Okuyup cevap vermeye çalışacaklara çok çok çok teşekkür ediyorum. Bunlar dışında yavru kedilere dair tavsiyeniz, dikkat etmem gereken bir şey, bak şunu şunu yaparsan ''hayır''dan anlar dediğiniz ne varsa hepsine açığım.

Bi de kendini çok oraya buraya vuruyor. İçi zarar görmesin yahu? Çok üzülüyorum. Ama yavaşlamıyor yani. İçerki odadan bi hırsla koşup gelip balkon camına tosluyor. Bi şey olmuyordur umuyorum.
a perfect lie
(20.07.19)
öncelikle hayırlı olsun. bende de iki kedi var, sizin durumunuza benzer bir durum yaşadım evde 1 yaşına yakın kedim varken yavru 2-3 aylık kedi geldi eve.

balkon konusunda ben sineklik taktırdım balkona çıkamasınlar diye, her iki kediye de yasak. çiçekler konusunda da bilgim yok.

yavru kedi çok hırslı ve iştahlı yiyorsa o değişmeyecek bence, sokaktan gelen kedilerde böyle bir durum gözlemliyorum. patlayana kadar yiyip korkutuyor insanı. benim yavruda bunun önüne geçmedim, şu an ciddi anlamda göbekli bir kedi oldu (1 yaşını devirdi henüz). büyük kedinin mamasını yemesinde bir sakınca yok diye biliyorum bu arada. fazlaca yiyorsa büyük kedi ile aynı mamayı yemesi iyi bile olur diye düşünüyorum (veterinere danışınız tabi)

ısırma normal amaoyun amaçlı ısırmaya alıştırmamanızı öneririm.ısırınca kötü bir şey yaptığını hissettirirseniz vazgeçer umarım. ben 2si de bebekken çok hırçın olan kedileri ısırmamaya alıştırabildim. ses konusunda çok hassaslar, istemediğim şeylerde sesimi yükseltiyorum ve bir kaç tekrar sonra artık yapmıyorlar o şeyi. (huyu buysa değişmez ama diye düşünüyorum)

nefes konusu bence normal, uyku konusunda da gözleri ışığa adapte oluyodur diye düşünüyorum. kendini deli dana gibi çarpmıyorsa sıkıntı olmaz, kedidir bu nihayetinde :)


lucky strike
(20.07.19)
1. Bu bir çocuk. kedi şeklinde olsa da...
yaramazlık yapacak. siz de onu eğiteceksiniz.

2. büyüğün mamasına sarktığında onun kabını da kontrol edin. mama azsa verdiğiniz mama yetmiyor ve ufaklık aç demektir. mama duruyorsa sosyalleşmek istiyordur. mama miktarını artırın ve büyükle yemesine izin verin (yan yana ama aynı anda ikisini de kontrol edemeyeceği kadar uzak kaplarda her ikisine de aynı mamayı aynı zamanda verin. sakın mamalar arasında tip ya da miktar olarak fark olmasın. yoksa kıskançlık yaşanabilir)

3. bkz. madde 1. çocuk...

4. bunu bir veterinere danışın. bendekilerde hiç böyle bir şey olmadı.

5. yorgunluk gibi duruyor. 4. madde bunu da bir sorun.
bi değişik hareket ediyor gözü. Enerjisi bitiyor da yorgunluktan mı ki? Oluyor mu başka kedilere de yoksa doktora götüreyim mi?

bunu bol bol oynatacaksınız. enerjisi tükenene kadar. sonra sızıp kalır zaten. bir de koruyucu aşıları ihmal etmeyin. süt ve süt ürünü vermeyin. kısırlaştırma zamanını da atlamayın.


tururo
(20.07.19)
1. toprağı özlüyor olabilir ya da kumda idrar kokusu kalmıştır ve orayı tuvalet olarak görüyordur. ben çözüm bulamadım, toprak temizlemekten bıkınca çiçekleri kaldırdım. zamanla ne olur bilemem ama en temizi sineklik.

2. sokaktan gelen kedilerde oluyor bu +1
yeterince mama verin, evdeyken takip edin. evde yokken de ikisine yetecek mama koyun. fazla değil. belki büyük kedi mamasını korur yedirmez. bizimki mamaya saldırıp çılgınca yediği için hıçkırık tutardı. şimdi saldırması azaldı ama erişkin mama sevdası bitmedi. 3-5 bir şey kaldıysa bitiriyor. büyük kedi kitten yiyip kilo almıyorsa bulsunlar kendi aralarında dengesini.

3. kablolara sıkmak için uzaklaştırıcı sprey var. ben faydasını görmedim şahsen. diş değiştikten sonra biraz azalıyor. yeterince oyuncağı olsun. sizi ısırdığında da elinizi ona oyun gelecek gibi çekmeyin. yakalamaya çalışır. örtü altından dahil el - ayakla oyun yapmayın.

4. solunum sıkıntısı çekmiyorsa normal olabilir. bizim ufaklık kısmen böyle. bir yerden atlarken falan ses çıkarır. gırlaması evi inletir. veteriner bir şey diyemedi.

5. gözünü kısma derken 2 gözü birden kısıyorsa sevgi gösteriyordur. tek göz ise akıntı, kızarma vs var mı? gözüyle çok oynuyor mu?

bazı insanlar girilmeyecek bi yere girince enseden tutup net bi hayır diyip kapının dışına koyuyorlar. balkon kapısı için uygulanabilir. ben şahsen uygulamadım. bizim ufaklık korkaktı. bağırmak yerine evi düzenledik. kapı kapattık, mama saati belirledik vs.

kedidir vurur kendini yapacak bir şey yok :) bir şey olacak olsa yavaşlardı.


(4)

Sevgiliye kolye hediyesi icin oneri verir misiniz?

Sb. Kiz arkadasim cok seviyor kolye, butce 300 liraya kadar guzel bir sey onerir misiniz? Galaksili, gezegenli seyleri sever.
Sb. Kiz arkadasim cok seviyor kolye, butce 300 liraya kadar guzel bir sey onerir misiniz? Galaksili, gezegenli seyleri sever.
lucky strike
(20.07.19)
Onlarca farklı model var bu tarz hediyelik satan yerlerde yani "şu modeli görmüştüm şunu al" şeklinde bir katalog önerisi yapamayız buradan. Hangi gök cismi olsun dersen de satürnlü bişiler al derim ya da NASA temalı.


Psycho Mantis
(20.07.19)
Internetten alacagim aslinda onu belirtmedim. Bu yuzden oneri istiyorum


lucky strike
(20.07.19)
Vozmos'a da bakabilirsin.


nax
(20.07.19)
(4)

Telefon kayit

Selamlar yurtdisinda samsung a7 aldim. Bunu nasil kayit ettirebilirim? Turkcel bayiine gittim ama her yer yapamiyor dediler. Lokasyon: istanbul anadolu
Selamlar yurtdisinda samsung a7 aldim. Bunu nasil kayit ettirebilirim? Turkcel bayiine gittim ama her yer yapamiyor dediler. Lokasyon: istanbul anadolu
lucky strike
(19.07.19)
pasaportun internet bankacılığı ve edevlet ile kendin yap. gir garanti internet bankacılığına.

bu arada hemen yap sabah birisi yeni fiyat yansımamış demişti. hala yansımadıysa vaktin var, ama yansıdıysa bekle biraz belki geri döner falan.


reanarchy
(19.07.19)
hala 618 lira. Gece 12 den sonra değişir 1500 tele


murty
(19.07.19)
pasaport ve hat sahibinin e-devletinden kendin yapabilirsin.

bugün içinde yap+1 yoksa 1500tl olacak.


hadsafhada
(19.07.19)
Dun 618 liraya edevletten hallettim herkese tesekkurler


lucky strike
(20.07.19)
(4)

teslim olmaya giderken sevk belgesi yanımda olmasa sıkıntı olur mu?

edevletten 4 gündür "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." uyarısı alıyorum. sevk başvurumu yapmıştım ama belgenin çıktısını almamıştım. yarın birliğe katılacağım, belge olmasa sorun olur mu girerken?
edevletten 4 gündür "Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." uyarısı alıyorum.
sevk başvurumu yapmıştım ama belgenin çıktısını almamıştım.
yarın birliğe katılacağım, belge olmasa sorun olur mu girerken?
lucky strike
(16.06.19)
sevk belgesiyle giriş yapabiliyorsun sadece. alman zorunlu.


birliğinize teslim olmazsınız, şerefli bir türk askeri olarak birliğinize katılırsınız. sevk belgesi de özlük dosyanıza konur


sameidiot
(16.06.19)
Kesinlikle alman lazım. İçeriye almıyorlar.


cancoskn
(16.06.19)
Gelip aldim askerlik subesinden. Tesekkurler. Edevlet hata veriyor hala


lucky strike
(17.06.19)
(19)

İsmini güzel ya da orijinal bulduğunuz kitaplar, filmler ya da şarkılar?

İsmini verdiğiniz eserin başarılı ya da yetkin olmasına gerekli değil. Sadece tek başına isminin size güzel ya da orijinal olduğunu hissettirmiş olması yeterli.
İsmini verdiğiniz eserin başarılı ya da yetkin olmasına gerekli değil. Sadece tek başına isminin size güzel ya da orijinal olduğunu hissettirmiş olması yeterli.
levent bilgen
(08.02.19)
Yüzyıllık yalnızlık


rn
(08.02.19)
(bkz: eternal sunshine of the spotless mind) uzun bi kere.
(bkz: the talented mr. ripley) bu filmin adı da hep değişik gelmiştir. değil belki ama öyle geliyor.


veritaslibertas
(08.02.19)
Yürek Söken
Gönülçelen


black holes and revelations


purrty ploop
(08.02.19)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels


zozjotejmnk
(08.02.19)
Whoracle. İsmi de kendisi de çok iyidir, hatta gelmiş geçmiş en güzel albümlerden biridir benim için.


Şişko'dan pokerde kazandığım adayı da yeğenime bırakıyorum

orj: And To My Nephew Albert I Leave The Island What I Won Off Fatty Hagan In A Poker Game


re noreno
(08.02.19)
en orijinali: taxidermia
en komiği: how to get the man's foot outta your ass


hocam
(08.02.19)
"Sana gül bahçesi vaadetmedim." Sırf adı için okudum.


mslny
(08.02.19)
Kadından Kentler
Benim Hüzünlü Orospularım


ms brownstone
(08.02.19)
Medarı Maişet Motoru


SiyamkedisiZorro
(08.02.19)
extremely loud and incredibly close


hot potato
(08.02.19)
her kalp kendi şarkısını söyler ve Yalnızca Diğer yarımız o sesi duyar


avatar is back
(08.02.19)
kitap: "sana gül bahçesi vadetmedim" demeye gelmiştim.
film: we need to talk about kevin


centrolenidae
(08.02.19)
kitap: at çalmaya gidiyoruz
film: no one knows about persian cats


lucky strike
(08.02.19)
Bir sanat eseri olarak
Yaşayan birinin zihninde ölümün fiziki imkansızlığı


kafadanbacakli
(09.02.19)
Gözyaşı entelektüel bir şeydir.


theodora
(09.02.19)
(7)

Çorbacı

Arkadaşlar,Sadece Çorba satan bir lokanta ayakta kalabilir mi? Yani tek uzmanlığı Çorbalar olan bir Çorbacı açmak mantıklı mı? Standart çorbaların yanında her gün bir farklı yöresel çorba filan olacak. Başka hiç bir yemek yok.Ne dersiniz?
Arkadaşlar,

Sadece Çorba satan bir lokanta ayakta kalabilir mi? Yani tek uzmanlığı Çorbalar olan bir Çorbacı açmak mantıklı mı? Standart çorbaların yanında her gün bir farklı yöresel çorba filan olacak. Başka hiç bir yemek yok.

Ne dersiniz?
aradaki uzaklik
(02.02.19)
Galatasaray'da vardı bir ara ama kapandı. Olmaz demek değil tabiki. Başka bir yerde işleyebilir.


chavezding
(02.02.19)
butik bir yer olursa is yapablir. bruges'de boyle bir corbaci vardi. cok guzel sunumlarla corba satiyordu. guzeldi
www.tripadvisor.co.uk


exlibris
(02.02.19)
Yeşilköy'de böyle 1-2 yer vardı. Hafta sonu (Cuma da dahil) geceleri içmeden dönenler dolduruyordu ancak kapandı. O kadarı yetmedi sanırım. Tek başına çorba ile zor ancak böyle ekstradan sakatat ürünleri veren işkembeci-çorbacı konsepti tutar, 24 saat açık olanları epey tutuluyor. Vip işkembe, Sarıhan, Kınacı aklıma ilk gelen yerler.


shangrilla
(02.02.19)
24 saat açık tutuyor +1 ve sakatat ürünleri +1. yöresel çorbalara gerek yok bence. ona harcayacağın emek zamandan kar etmek zor gibime geliyor


lucky strike
(02.02.19)
corbakonagi.com bakın zeytinburnu'nda var.
çorba dışında kavurma pilav yemeği var gözüküyor menüde.
bence mantıklı bir iş, gerçektenlezzetli ve kaliteli çorbacılarda yer bulmak hep zor oluyor.
çorba uzmanlık gerektiren bir iş.


ezkaza
(02.02.19)
karaköy çorbacısı var. çok güzel. sabah dahi müşterisi oluyor. bence tek bir ürüne odaklanmış yerler kaliteli algısı yaratıyor. ki öyle de genelde. lokasyon ve kaliteyi tutturmak tabii ki her şeyde oldugu gibi önemli ama ben gelirdim mesela sade çorba satan bir yere.


blacksky
(02.02.19)
Ben karaköy çorbaevini beğenir ve tavsiye ederim ,çoğu zaman da doludur dükkanı ve yöresel çorbalar dahil zengin bir çeşidi var,tutar mı dersen bu işler nasip işi


essoist
(02.02.19)
(4)

değerli eşya saklamak için eve uygun kasa önerileriniz var mıdır?

kullandığınız veya bildiğini modeller varsa önerir misiniz? internetten almak güvenli olur mu bu tip bir şeyi?
kullandığınız veya bildiğini modeller varsa önerir misiniz? internetten almak güvenli olur mu bu tip bir şeyi?
lucky strike
(28.10.18)
bende eve alacaktim bayagi eskiden emniyetten bir tanidik alma dedi.o gunden beri banka kasasi kullaniyorum.temiz is.


duptıs
(28.10.18)
@duptıs, maliyeti çok fazla değil mi kasaya göre?


lucky strike
(28.10.18)
biz de bu meseleyi ailecek cok dusunduk, maliyet disindan turkiye gibi stabil olmayan ulkede bankada guvenilir gelmiyor. en guzeli alternatif ev ici saklama yollari fakat simdilik ne yazik ki altinlar ve dovizler kasada duruyor, senelik 200-300 ufak kasa tutuyor yani.


mavicorap
(28.10.18)
Eski evden taşınırken evdeki sabit kasanın anahtarını kaybettiğimizi fark ettik. Kasa da şu antep çelik kasalardan, çağırdığımız usta abartmıyorum 15 dakikada açtı kasayı, o da etraf kirlenmesin diye özene bezene çalıştığından yoksa tik tik hemen açıyordu adam. Sabit olmayan internetten sipariş verebileceğiniz basit kasaları ise en basitinden zaten kilime sarıp götürüyorlar.

Banka kiralık kasaların küçük boyları senelik 250-300 lira civarında... Diğer yandan, bir banka müfettişi olarak söylüyorum, banka kasaları da sanıldığı kadar güvenli değiller. En basitinden kiralık kasa sözleşmesini okursanız, bankanın kiralık kasada sorumluluktan kaçındığını görürsünüz. Kiralık kasa edinirseniz, en azından ayda bir uğrayıp içeriğini kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.


koskoca kirpi
(28.10.18)
(5)

Internetten takip ettiginiz haber siteleri neler?

Bu iyi dediğiniz..Haber sitesi dışında da olabilir
Bu iyi dediğiniz..Haber sitesi dışında da olabilir
sonhakan
(25.09.18)
Twitter'dan bbc Türkçe, birgün haber takip ediyorum. T24 de ediyodum ama birgünle aynı haberleri paylaşiyordu neredeyse. Onun dişinda twitterda zaten gündem muhabbeti oluyor, duyuyorum bi şekilde


nundu
(25.09.18)
BBC Türkçe en tarafsız davrananı. Tarafsız haber okumak için BBC Türkçe'yi takip ediyorum. Eskiden Al Jazeera Türk vardı, o daha da iyiydi. Ama maalesef kapandı.

Sputnik Türkiye'yi de takip ediyorum. Genelde tarafsız haberler çıkıyor. Ama Rusya'yı ilgilendiren konularda Rus yanlısı olduklarını çok belli ediyorlar. Yani Rusya'nın bir konu hakkında ne düşündüğünü, onların yorumunu, hissiyatını anlamak için güzel.

Bir de NTV'yi takip ediyorum. Ensonhaber, Yeni Akit falan kadar abartı bir yalakalık yok. Ama yine de hükûmet yanlısı olduklarını biliyoruz. Maksat her görüşten haberi alabilmek ki doğrusu neymiş kendimiz karar verebilelim :)


hitokiri kenshin
(25.09.18)
Mynet
Webaslan


Drakath
(25.09.18)
wsj journal tr ve al jazeera tr kapandı. bunlar iyiydi. 140journos vardı iyiydi ama şu an belgeselcilik yapıyorlar. takip etmiyorum.


lucky strike
(25.09.18)
diken ve birgün


yuto
(26.09.18)
(10)

Cüneyt Özdemir'i seviyor musunuz?

Çok fazla takip etmem ama gördüğüm kadarıyla objektif bir yazar. Siz beğeniyor musunuz gazeteciliğini?Ben gerçi Ahmet Hakan'ı da beğeniyorum.
Çok fazla takip etmem ama gördüğüm kadarıyla objektif bir yazar. Siz beğeniyor musunuz gazeteciliğini?

Ben gerçi Ahmet Hakan'ı da beğeniyorum.
mezarkabul
(22.09.18)
ahmet hakanı beğeniyosan zaten cüneyt i sevmen de normal.
ben ikisini de beğenmiyorum.
cüneyt ahmet e göre bi tık daha kalitedir.


rentts
(22.09.18)
hayır.


ya ben lan neyse
(22.09.18)
Burun deliklerinden korkuyorum
Bana gülerek sopayla şnsan dövermiş gibi geliyor


fasulyek
(22.09.18)
Cüneyti beğenmeyenler neyini beğenmiyor mesela?


mezarkabul
(22.09.18)
Ses tonu biraz sinir bozucu geliyor bana:) Ama Ayse Arman'i cok guzel tarif etmisti bir kere, o hosuma gitti. Gazeteciligini pek bilmem takip etmiyorum ama birkac kere uyuz olmustum, ne dedi de uyuz oldum hatirlamiyorum.
Kisacasi notrum kendisine.


stavro
(22.09.18)
Peki "zorunda mıyım desem" ? :)


mezarkabul
(22.09.18)
Seviyorum.


goodyes
(22.09.18)
muhalif gözüken yandaş bir gazeteci. ahmet hakan, ismail saymaz ayarında içi boş bir teneke. sevmiyorum


lucky strike
(22.09.18)
Hayır, bir üstteki yazarın dediği gibi olduğu için.


Başı belaya girmeyen adamdan korkarım. Gazeteciyse hele. Bu arada Can dündar ı sevdiğim anlamı da çıkmasın bundan. Anladınız siz.


olaylar olaylar
(23.09.18)
(9)

tecrübenize ihtiyacım var.

Çalıştığınız iş yerinde iş arkadaşlarınızdan birinin yakını vefat ettiğinde (anne, baba, dede)şirketiniz ne gibi bir aksiyon alıyor.Cenaze evine bir şey gönderiyor mu ? veya cenazeye çelenk ya da başka bir şey ya da cenazeye katılıyor mu?
Çalıştığınız iş yerinde iş arkadaşlarınızdan birinin yakını vefat ettiğinde (anne, baba, dede)şirketiniz ne gibi bir aksiyon alıyor.
Cenaze evine bir şey gönderiyor mu ? veya cenazeye çelenk ya da başka bir şey ya da cenazeye katılıyor mu?
kirmizi kart
(21.09.18)
bir üst yöneticisi ve en az bir üst düzey yönetici katılıyor. bunu kimse zorunlu olduğu için yapmıyor onu belirtmek isterim. ayrıca tabi ki arkadaşları.

herhangi bir çelenk vs. gönderim olmuyor.


teritori
(21.09.18)
Cenaze hafta içi ve bulunduğumuz şehirdeyse fabrikadan cenazeye servis kaldırıyorlar, böylece isteyen cenazeye katılabiliyor. Bir de çelenk gönderiyorlar. Dede değil de birinci derece yakınların vefatı durumunda oluyor bunlar.


pati
(21.09.18)
Devlet dairesi ise duyuru yapılarak, cenazeye otobüs kaldırılıyor. Yine çok çalışan olan bir yer ise servis ile gidiliyor, ailenin yanına, camiden defne kadar yanında olunuyor. çalışan sayısı az olan yerlerde insanlar duyarsız oluyor.

On kişilik bir yerde çalışırken babaannem vefat etti haberini alarak apar topar gittim giderken de durumu söyledim, kimse bilgisayardan başını kaldırmadı, Cenaze sonrası işe dönünce ruhuna değsin diye börek götürünce herkes "karşiim nasılsın?" diyip böreğe çullandı.

Devlet dairesinde çalışırken dedem vefat etti. Apar topar gece 23.00'de terminale gidip otobüs bularak giderken birim amirim, koordinatörüm, haberi alan daire başkanı aradı beni yapılacak bir şey var mı diye. Arkadaşlar duyduğunda aradı.

Olması gereken bu acılı günde gidilebiliyorsa arkadaşın yanına gidip destek olmak, cenaze sahipleri o an çaresiz oluyor. Yanına gidilmiyorsa da aramak daha iyi, mesaj ile ulaşmak bana göre hoş değil.


insomniacelrohir
(21.09.18)
Katılım çok olacaksa araç desteği veriyoruz,en az bir yönetici cenazeye katılıyor.
şirket adına çelnk gidiyor.Akşamda evine kim ziyarete gidecekse 20-30 pide ve ayran yollanıyor.

Özel Sektör


çınarım
(21.09.18)
Şirket içinde duyuru yapılıyor. Kendi yöneticisi ve en az bir üst düzey yönetici katılıyor. İstanbul içi ve hafta içi ise yöneticisinin yönlendirmesiyle (çok arkadaşı katılacaksa cenazeye) şirketten servis kaldırıyor. Şirket cenazeye çelenk gönderiyor.


SiyamkedisiZorro
(21.09.18)
herkese sistem üzerinden duyuru yapılıyor. bireysel olarak gitmek isteyenler gidebiliyorlar. bir de isteyenler aralarında para topluyor. cenaze evine yemek yapıp yollanıyor


yemrem
(21.09.18)
benim hem yeni hem eski iş yerindeki iş arkadaşlarımın hepsi gelmişti ki neredese her iki şirket için o gün çalışılmadı demek bu, üst yönetim ise yanılmıyorsam çiçek ve çelenk göndermişti. her ikiside ufak şirketlerdi (hacim olarak milyon TL çalışan olarak 30/40 kişilik)


selam
(21.09.18)
Devlette biz arabayla gitmiştik arkadaşın babasının cenazesine. Öyle otobüs falan kaldırmadık.


Vefat genel mail ile herkese duyuruluyor. Istanbul icinde ve ogle vakti gibi makul vakitlerse servis kaldiriliyor


lucky strike
(21.09.18)
(5)

ya bu 25 liralık kampanyaları yapmaktan utanmıyor mu bankalar/kitapçılar?

büyük puntolarla yazıyorlar bir de "%50 İNDİRİM". içine girip bi okuyorsun tek seferde bu kartla alışveriş yaparsan 5 gün sonra (tek seferde 25 tl) geri iade alıyorsun.aklını mı yedi bu insanlar? eskiden de olurdu ama mesela enpara'nın babil.com ile anlaşmasını hatırlıyorum, 200 liraya kadar kitap a
büyük puntolarla yazıyorlar bir de "%50 İNDİRİM". içine girip bi okuyorsun tek seferde bu kartla alışveriş yaparsan 5 gün sonra (tek seferde 25 tl) geri iade alıyorsun.
aklını mı yedi bu insanlar? eskiden de olurdu ama mesela enpara'nın babil.com ile anlaşmasını hatırlıyorum, 200 liraya kadar kitap alınca 100 tl iade edliyordu. neden azaldı bu indirimler ve neden böyle devam ediyor?

örnek:
www.kitapyurdu.com
lucky strike
(28.08.18)
Seka 2005'te kapandı, Türkiye'de kağıt üretimi yok. Kurun durumundan dolayı kağıt fiyatları artmış oldu. Bu yüzden yayınevleri çok zor durumda. Kapananlar da var içlerinde. Ne kadar direnseler de müşteriye yansıyor yaşadıkları zorluklar.


sparky
(28.08.18)
@sparky, bunun konuyla alakası yok. seka zaten kaliteli kağıt üretmiyordu, üretiyor olsaydı bile kur artışından etkilenecekti (ham madde ithalatı yapıyor olacağı için). günlerdir aynı ezberleri görmekten bıktım. doğal kaynaklardan gelen bir avantaj yoksa devletin bir şey üretmesi avantaj değil dezavantajdır.


lucky strike
(28.08.18)
aynı ezberleri görmekten bıktım diyosun, ondan sonra kur artışından etkilenecekti yazmışsın. kitapçılar da haliyle etkilenmişler muhteşem ekonomimizden ve bunu da çeşitli şekillerde bize yansıtıyorlar işte. hangi kısmı oturmuyor tam olarak? bolluk dönemleri geçmiş, itfaiyeler su veriyor.


del piero10
(28.08.18)
Kitap basmak için gereken her şeyi ithal eden bir sektörün indirim yapması avantaj değil dezavantajdır. Parası olan alsın okusun, istediği köprüden geçsin. Parası olmayan da bozuk yoldan sürsün, gitsin kütüphanede okusun.

Komünist miyiz biz? Beğenmeyen yallah moskova'ya!


otonomo
(28.08.18)
Enpara'nin 200 liraya kadar olan %50 indirimi gibi saglam kampanyalar (yanilmiyorsam Cepteteb ve Kuveyturk de yapti benzerlerini) ayagin alissin, bizi kullanmaya basla indirimleri. Zamanla musteri portfoyu arttigi icin bu tarz kampanyalarin dozunu dusurmesi normal geliyor bana.

Ayrica koftilesenler sadece kitap kampanyalari da degil. Enpara tum dijital kanallarda 50 liraya kadar %50 geri odeme kampanyasi yapiyordu gecen senelerde, az once baktim sadece Netflix ve Spotify icin 30 liraya kadara cekmisler.


elon
(28.08.18)
(7)

Mail order ile beyaz esya almak mumkun mu?

Ablamin kredi kartini kullanmak istiyorum limiti yuksek diye. Sifir alinicak. Bir arcelik bayi sordum yapamiyoruz dedi
Ablamin kredi kartini kullanmak istiyorum limiti yuksek diye. Sifir alinicak. Bir arcelik bayi sordum yapamiyoruz dedi
lucky strike
(28.08.18)
Mümkün ancak tanıdık bir yer olmasında fayda var.
Mail order'ın riski nedeniyle herkes o işe girmek istemiyor.

Limit yüksekse karta taksit yaptırmak daha kolay.


cakabo
(28.08.18)
Mail orderin riski nedir ki? Bilmedigimden soruyorum


lucky strike
(28.08.18)
(bkz: chargeback)


cakabo
(28.08.18)
alabilirsiniz de mail orderla çalışan bi bayi bulmanız lazım. daha önce ankarada bi yerden mail order ile klima aldığımı hatırlıyorum. yani teknik olarak bi engel yok.


elorelia
(28.08.18)
yani mail orderda - sifre girilmedigi icin
adam malı almadım derse
ispatlaması gerekir ureticinin
ispatlayamazsa ona girer
belki sen baskasının kartını aldın goturdun adam bilmez bunu
pos u olan her yer yapabilir aslında
elinizde kart ile gidemiyor musunuz


kingcyrax
(28.08.18)
Sanal kart neden kullanmiyorsunuz


seyyar satıcı
(28.08.18)
Mail order ödeme sisteminde de şifreli kullanım oluyor, yani işlem yaparken satıcı şifreli işlem yaparsa karta bağlı telefona şifre gider.

Şifreyi girdikten sonra da güvenlik riski kalmaz, o alışverişi şifrenin gittiği telefonun sahibinin yaptığı belli olur.


John Bloor
(29.08.18)
(1)

Osmanlı ve/veya türkiye cumhuriyeti

Devlet geleneği ile ilgili bir kitap var mı?
Devlet geleneği ile ilgili bir kitap var mı?
caletti
(23.08.18)
devlet geleneği nedir hocam?


lucky strike
(23.08.18)
(8)

buzdolabı olmayan evde yapılabilecek yemekler nelerdir?

sb.
sb.
lucky strike
(21.08.18)
Yumurta, domates, biber. Bunlar birleşip bir şey yapılabilse iyi olurdu sanırım.


ozdek
(21.08.18)
patates


idonthaveatvset
(21.08.18)
yemek yapmak icin buzdolabina ihtiyac yok ki? o yuzden butun yemekleri yapabilirsin.


lifeframe
(21.08.18)
Sebze stoklayamiyorum buzdolabi olmadan veya salca filan olmuyo. Bu sebeple sormustum


lucky strike
(21.08.18)
Hacı bununla kafayı yormak zorlar insanı . 200 liraya öğrencidrn eski bi makine al geç. Bi şekilde taşıcan artık


glamdr1ng
(21.08.18)
Turşu kavurması (yeşil fasülye turşusu).


mya
(21.08.18)
kuru bakliyat, kurutulmuş başka gıdalar, konserveler...Uzun süre dayanır.

Taze sebze, meyveler çok sıcağa dayanmazlar fakat oda sıcaklığında tutup birkaç gün içerisinde tüketmek de mümkündür.

Bunlar dışında nispeten dayanıklı olabilecek soğan ve patates gibi sebzeler de kullanılabilir.

ek: Et veya tavuğu da yemek yapılacak zamanlarda yetecek kadar almak mümkün.

Küflenmediği sürece ekmeğin bayatlaması tekrar tost makinesinde ısıtılarak giderilebilir. Ayrıca beyaz ekmekten daha dayanıklı tahıllı ekmekler tercih edilebilir.


idexo
(21.08.18)
2-3 günde bir sebze-meyve alışverişi ile her şey yapılabilir.


naksidil
(21.08.18)
(5)

tavadan çıkmayan yağ lekesini nasıl çıkarabilirim

tavada tencerede üzerinde birikmiş ne yapsam fairy ve süngerle çıkaramadığım birikmiş yağ var. yıkıyorum mesela durulayınca elimde hala yapış yapış yağ hissediyorum dokunurken. nasıl çıkarabilirim bunu?
tavada tencerede üzerinde birikmiş ne yapsam fairy ve süngerle çıkaramadığım birikmiş yağ var. yıkıyorum mesela durulayınca elimde hala yapış yapış yağ hissediyorum dokunurken.
nasıl çıkarabilirim bunu?
lucky strike
(21.08.18)
kaynar suyun içine yağ sökücü ve cif atıp bekletebilirsiniz. ondan sonra da çıkmazsa asla çıkmaz. :D


gebere jackson
(21.08.18)
tavayı ocakta ısıtın. o yağ eriyecektir. sonra çeşmeyi full sıcağa açın. kızgın tavayı sıcak suyun altına sokun. cosss yapacak ve yağlar akıp gidecek.


mr.goodcat
(21.08.18)
Yukarıdakilerden sonra hala yağlı his devam ediyosa cifleyin. Beyaz krem cif geçiriyor o hissi.


megalomaniac
(21.08.18)
Yarısına kadar su doldurup içine bulaşık deterjanı, cif falan ekleyip bir süre kaynatın.


marjory
(21.08.18)
porçöz marka çamaşır suyu katkılı mutfak için yağ çözücü aldım ve sorunu hallettim. (üzerinde ocak fotou filan var ama arkasında tavalarda da olur yazıyordu)

sıcak su ile kaynatmak veya cif ne yazık ki işe yaramamamıştı.


lucky strike
(23.08.18)
(4)

Kedi oyuncaklari neden bu kadar pahali?

Parmak kadar sey 20 lira, azcik ses yapan seyler (pinpon topu kadar) 30 lira filan. Neden boyle?
Parmak kadar sey 20 lira, azcik ses yapan seyler (pinpon topu kadar) 30 lira filan. Neden boyle?
lucky strike
(05.08.18)
uzaktan kumandali fareye 65 lira vermistim gecen yil. cok sevdigi icin umurumda olmadi ama cidden cok pahali. lukse kaciyor diye bence.


limonlu cola
(05.08.18)
hitap ettiği kullanıcı kitlesi bunu karşılayabilecek gelir düzeyine sahip olduğu için.
bir de o oyuncaklar bile ithal, neden bu oyuncaklar ithal olduğu da ayrı bir konu.


--
25 lira'lık bir kedi kumu alıyordum bizimkine, pahalı geliyordu. sonra satıcı sanırım adana taraflarında üretilen bir kum geldiğini önerdi. 5 lira idi. 25liralık kadar kaliteli değilse de, onu hiç aratmadı.


biseysorcaktim
(05.08.18)
hepsi ithal. en sikindirik pelus fare bile ithal.

o yuzden doviz + vergiler = fiyat. 20 lira dedigin 3.5 euro bir sey. Biz Turklerin alım gucu dusuk sadece.


robokot
(05.08.18)
çok haklısınız ama yani içinde minik bir boncuk olan 2 cm yarıçaplı bir top arkadaşlar nasıl 20 lira olabilir?
vergi + dolar + kar payı filan ne koyarsanız koyun. alım gücü meselesi de değil bu. petshopçuların veya bu tarz ürünleri satanların çakallığı bence.

yine türkiye gerçeği yani aslında; yolu bilmediğinizi fark eden taksici nasıl dolana dolana gidiyorsa bu da aynı kafa.


lucky strike
(05.08.18)
(2)

yemeksepetine girilebiliyor mu?

sb
sb
lucky strike
(04.08.18)
hayır, siteyi bozmuşlar.

edit: şuan geldi.


biseysorcaktim
(04.08.18)
1 saattir sipariş bekliyorum. restoranın numarasını internetten bulup aradım bize düşmedi dediler :(


lucky strike
(04.08.18)
(3)

Yavru kediye yetiskin yas mamasi

Evde felix kuzu etli yetiskin yas mamasi var, 5 aylik kedi yese bir sey olur mu?
Evde felix kuzu etli yetiskin yas mamasi var, 5 aylik kedi yese bir sey olur mu?
lucky strike
(11.07.18)
suyla karıştırıp püre gibi verebilirsiniz ağır gelebilir. su onu hafifletir biraz. bir de tamamını vermeyin tabii.


kaputt
(11.07.18)
Hic riske girmeyip sokak kedileri yesin diye doktum. Onun da basina yavru kediler usustu hemen :/


lucky strike
(11.07.18)
Bir şey olmazdı yav. Sürekli kullanımda fark ederdi muhtemelen.


himmet dayi
(11.07.18)
(5)

Ekonomi alanında okuma listesi hazırlama

her konuda az çok okuma yapıyorum ama artık şu iktisada el atma zamanı geldi. temel itibari ile tabi ki matematik bilmek gerekir fakat ben daha çok işim mantığının anlatıldığı kitaplardan bahsediyorum. başucu kitabı dediğiniz neler var? nereden başlamalı? daha önce aynı soruyu sormuştum bi yazar ark
her konuda az çok okuma yapıyorum ama artık şu iktisada el atma zamanı geldi. temel itibari ile tabi ki matematik bilmek gerekir fakat ben daha çok işim mantığının anlatıldığı kitaplardan bahsediyorum. başucu kitabı dediğiniz neler var? nereden başlamalı? daha önce aynı soruyu sormuştum bi yazar arkadaş özelden çok güzel bi liste vermişti ama şimdi bulamadım maalesef. özellikle ülkelerin para politikaları, bir para biriminin diğerini nasıl etkilediği, kendi paranı basıp borcunu kapatma olayı :) vs.
everythingok
(10.07.18)
mahfi egilmez hoca'nin "orneklerle kolay ekonomi" kitabi yeni baslayanlar icin tavsiye edilir.


robokot
(10.07.18)
eksisozluk.com
Şöyle bir entry yazmıştım.


Mahfi egilmez diyenler olacaktir diye yazmaya gelmistim ama masallah iki cevap da bunu demis... ekonomi ogrenmek icin mahfi egilmez okunacak son insan olmali. Bir dunya laf kalabaligi, medyanin sisirdigi bir balon.

Niall ferguson-paranin yukselen tarihi, oneriyorum


lucky strike
(11.07.18)
@lucky strike benim onerdigim listede iki adet mahfi hoca var. Onlar da giriş minvalinde. Diğerleri klasik eserler. Hatta ders kitabı ayarında bile hocaların kitapları var anlatımı basit.


Boğaziçi üniversitesi ekonomi bölümünün yeni başlayanlar için okuma listesi:
econ.boun.edu.tr's%20reading%20list.pdf


yakuza123
(16.07.18)
(4)

bugun tekelden alkol alabiliyor muyuz?

Takip etmedim hic. Diger secimlerde yasakti. Kalkti mi bu cag disi uygulama?Kalkmadiysa kacta alabilecegiz bugun?
Takip etmedim hic. Diger secimlerde yasakti. Kalkti mi bu cag disi uygulama?
Kalkmadiysa kacta alabilecegiz bugun?
lucky strike
(24.06.18)
olm bunu buraya yazacak kadar çağ dışı olmayı nasıl başardın anlam veremiyorum amk. dünyanın yazısını yazıp enter yapana kadar google'a seçim yasakları yazıp arasan ilk site cevabı veriyor amk.


Tears of Devil
(24.06.18)
@tears, gereksiz bilgi coplugudur gugil. Buraya guveniyorum. Net ve hizli


lucky strike
(24.06.18)
çağ dışı değil:)

yassah kardeşim.

edit: akşam saat 9'a kadar yasaklar. şimdi altyazı geçti.


nice tnetennba
(24.06.18)
saat 24:00 a kadar yasak diye bi kaç sitede gördüm.

aklıma takılan şey xaten 22:00 dan sonra alkol satışının yasak olmasıydı.


killerbee
(24.06.18)
(2)

Cezaevlerindeki oy oranları

Tutuklu ve hükümlüler bulundukları cezaevinde oy kullanıyorlar malum. Bu oylar şehirlerden bağımsız olarak ayrıca açıklanıyor mu? AKP'ye şu kadar, CHP'ye bu kadar oy çıktı diye?
Tutuklu ve hükümlüler bulundukları cezaevinde oy kullanıyorlar malum. Bu oylar şehirlerden bağımsız olarak ayrıca açıklanıyor mu? AKP'ye şu kadar, CHP'ye bu kadar oy çıktı diye?
amortisman
(24.06.18)
Cezaevindenki sandik sonuclari ayrica aciklaniyor bildigim kadariyla. Ysk sitesinde bulunur detay


lucky strike
(24.06.18)
cezaevi nereye bağlıysa oraya dahil edilir. ayrıca açıklanan oylar yurtdışı gümrük oylarıdır.


iddaaci
(24.06.18)
(6)

gitmek, ama nasıl?

selamlar, türkiye'den ayrılmak istiyorum ancak yurtdışında iş bulabilecek kadar dil bilmiyorum.şu an istanbul'da kurumsal bir firmada 2 yılımı tamamladım, iyi bir maaş alıyorum ve şirket içi dengelerden de kaynaklı olarak 1.5-2 sene içinde bulunduğum departmanın direktörü olacağım (şirketin batması
selamlar, türkiye'den ayrılmak istiyorum ancak yurtdışında iş bulabilecek kadar dil bilmiyorum.
şu an istanbul'da kurumsal bir firmada 2 yılımı tamamladım, iyi bir maaş alıyorum ve şirket içi dengelerden de kaynaklı olarak 1.5-2 sene içinde bulunduğum departmanın direktörü olacağım (şirketin batması vs. gibi ekstrem bir durum olmazsa).
sırf şirket de değil, sektörümde hemen her firmada yine kıdemli bir pozisyonda iş bulmama bir engel yok (tc piyasasının şartlarında dahi)


ancak dediğim gibi, gitmek istiyorum. gitmek için işi gücü de bırakmak gerekecek haliyle diye düşünüp kendimi 2019'a planlarken aklıma şöyle bir plan geldi ve mantıklı mıdır size sorayım dedim;
şu an yaptığım işin çok büyük kısmını home office çalışarak da yapabilirim istediğim taktirde, haliyle yurtdışına (aklımda yunanistan'a yerleşmek var bu arada) taşınıp oradan bir süre evden çalışma şeklinde devam etmek mantıklı olur mu sizce? ben yine maaşı tl cinsinden almaya devam edeceğim için bu plan ne derece uygulanabilirdir?
hem ülkeye alışma sürecini atlatırken işsiz kalmam, hem de dil vs geliştiririm diye düşündüm ama insan euro'yu 5 ile çarpınca her şeyden vazgeçiyor. tabi bir de şirketime böyle bir teklifle gidersem gelecek dönemler için alacağım kıdemleri de feda etmem gerekecek.
diğer yol da klasik;
kendimi 6 ay boyunca dil konusunda kursla vs. geliştirip sonra yurtdışında iş bakmak.


not: 25 yaş
lucky strike
(18.05.18)
>haliyle yurtdışına (aklımda yunanistan'a yerleşmek var bu arada) taşınıp oradan bir süre evden çalışma şeklinde devam etmek mantıklı olur mu sizce?

mantikli olur da nasil tasiancaksin? yunanistan sana oturma izni vermiyor, turist vizesi icin bile bin takla atiyorsun. benim remote isim var yunanistanda ev tutayim oradan yapayim gibi bir imkan / hakkin yok.

eger EU vatandasligin varsa dedigin olur. cok paran varsa orada sirket kurup istihdam yaratacaksan veya gayrimenkul alacaksan da olur oturma iznin. onun disinda tek oturma izni alma yolun is bulmak ve is buldugun yerin sana sponsor olmasi veya ogrenci olarak gitmek.


robokot
(18.05.18)
@robokot, zaten çalışıyor olacağım için bu şekilde başvuru yapamaz mıyım oturma izni için? çok mu ütopik olur?

eu vatandaşlığım yok, şengen'e geçmedim daha önce hiç.


lucky strike
(18.05.18)
hayir isin olsa da olmasa da oturma izni hakkin yok hic bir EU ulkesinde. Ogrenci olursan alabilirsin veya EU ulkesinde bir yerde calisiyorsan (sana sponsor oldularsa) alabilirsin, onun disinda alabilecegin tek vize turist vizesi (cok zengin olmadigini, is veya gayrimenkul yatirimi yapmayacagini varsayiyorum). onunla da ev tutamazsin. zaten sureli onlar da.

calisiyor olmasan turist vizesi bile zor veriyorlar yani calisiyor olmak zaten alt sınır.


robokot
(18.05.18)
senin planda acayip boşluklar var.

yabancı dilin yok(ülkenin dili), kaldı ki yunanistan diyorsun, yunancayı ben zor bir dil olarak görmüşümdür, yani bi ingilizce bi almanca gibi değil.

ikincisi hadi diyelim ki paran var. para şurada önemli mesela atıyorum italyadan 80 bin euroya ev alabilirsin ama oturma izni almak için 250 bin euroluk bir ev alman gerekir, ülkelerin değişik kuralları var bu şekilde.

ya da yatırımcı olarak gidebileceğin ülkeler var atıyorum 100 bin euroluk bir iş kurarak.

nerden baksam elimde kalıyor.

hani desen ki ingilizcem çok iyi, ingilizce dili olan bir ülkeden iş buldum gidicem, hemen git derim sana.

bir de ne kadar gezdin de karar verdin yunanistanı onu da merak ediyorum.

ben bi çok ülke gördüm,hatta defalarca bi çok ülke gördüm gezdim, bana sıcak gelen tek ülke ispanya oldu mesela.


bunların hepsini bir yana bırakıp kariyerine bakıyorum, kim bilir ne kadar çabalamışsındır bu kariyere ulaşabilmek için, yükselme ihtimalin de var. bunları komple görmezden gelmek de bence büyük bi sorun.

mesela yurtdışından iş bulup gitmene sıcak gözle bakarım, kanada(türkiyeyi iltica listesine alması), avustralya(gerekli meslekler formu), amerika(yeşil kart)

ya da turist vizesiyle gidip iş aramak.


Photographer
(18.05.18)
Önce Türkiye'de uluslararası bir şirkette iş bulmaya çalış. Sonra onların yurt dışı ofislerine geçmeye çalış. Ya da gitmek istediğin ülkenin dilini öğren, o ülkelerde çalışmak için izin almaya çalış. Yunanistan pek iyi bir seçenek değil bence. Avrupa olsun, çamurdan olsun düşüncesiyle böyle hareket edersen pişman olma şansın çok fazla. Geçen Romanya'da bir hastane fotoğrafı gördüm, o tablo Türkiye'de 20 yıl önce bile yoktur, öyle diyeyim. Ama AB üyesi bir ülke. Avrupa hedefin varsa da İngiltere, Almanya, Fransa gibi gelişmiş ülkeler için çabala. Ek olarak, 6 ayda dil öğrenmek seni çok ileri götürmez. Genelde B2-C1 seviyesi beklenir çalışanlar için. 6 ayda bu kadar hızlı ilerlemek zor.


dissendium
(18.05.18)
Yunanistanda iş bulabilcek misin peki?


klar
(18.05.18)
(2)

Euro şimdi mi almalı beklemeli mi?

temmuzda gideceğim gezi için elimdeki tl'yi euroya şimdi mi geçireyim yoksa biraz bekliyeyim düşer mi? Bi iki ay önce bi miktar düşüş trendine girmişti sonra tekrar zıpladı malum. Para da tl olarak elime yeni geçti yoksa önceden çevirirdim.
temmuzda gideceğim gezi için elimdeki tl'yi euroya şimdi mi geçireyim yoksa biraz bekliyeyim düşer mi? Bi iki ay önce bi miktar düşüş trendine girmişti sonra tekrar zıpladı malum. Para da tl olarak elime yeni geçti yoksa önceden çevirirdim.
nundu
(18.05.18)
vakit kaybetmeden alma düşüncesindeyim.yatırım tavsiyesi değildir.


dedim ben sana
(18.05.18)
hiç öngörülebilir dönemlerde olmadığımız için ben olsam en azından 4 te 3ünü şimdi hemen euroya çevirirdim kalanı da faize yatırırdım.

geçen ay tam bu vakitler 4 tl den dolar aldım diye ailem beni kınadı, arkadaşlarım bana güldü ancak şu an 4.4 seviyesinde....


lucky strike
(18.05.18)
(6)

merak aksener'in feto ile alakasi oldugu iddiasi dogru mu?

Bu konuda ne dusunuyorsunuz? merak ediyorum...Diger partilerin iftirasi mi? Yoksa gercekten bir bagi var mi?
Bu konuda ne dusunuyorsunuz? merak ediyorum...
Diger partilerin iftirasi mi? Yoksa gercekten bir bagi var mi?
99-2010 arası aktif siyaset veya iş dünyasında bulunup gülen cemaatiyle temasa girmemiş giçbir parti/kurum/şirket olduğuna inanmıyorum.

akşener ise iftira bence.


lucky strike
(12.05.18)
iyi parti'ye fetö ile hiç alakası olmayan çok sağlam adamlar geçti. onlar böyle bir şey olsaydı geçmezdi. yanılmış olamazlar bence.


iddaaci
(12.05.18)
Velev ki zamaninda yan yana gelmis olsun beraber is cevirmis olsun. Sence Aksener mi yoksa RTE mi daha cok besledi Fetoyu? Eger aksener fetocuysa rte bin defa daha fetocu!?


@bos gezenin bos ustasi yok orasi oyle zaten.


@lucky strike'in mantiginda bir hata var. Gulen cemaati donemde cok yaygin ve etkiliydi bu dogru. Cogu kisi/kurum temastaydi bu da dogru. Ama herkes degil, bu yanlis. Ornegin Chp'nin buyuk cogunlugu temasta dahi degildi. Temasta olan herkes sempatizan degildi bu da yanlis. Aksener'in 97'de DYP'li bir ic isleri bakani olarak temasta olmama hatta en hafifiyle goz yummama ihtimali bana kalirsa yok. Sempatizani miydi, aktif iliskileri nasildi bilmem.


dunal
(12.05.18)
AKP -FETÖ kanlı bıçaklıyken Tayyip Akşener'e başbakan yardımcılığını teklif etmedi mi? Sence devlet,MİT her şey elindeyken Akşener gibi en az 20 senedir merkez sağda siyaset yapmış refahyol döneminde içişleri bakanlığı yapmış birinin Fetöcü olduğunu atlamış olablirler mi? Fetöcü olsa başbakan yardımcılığı teklif ederler miydi


turkuaz
(12.05.18)
(17)

Is ev arasi 2 km her gun yuruyebilir miyim

Yoksa bir sure sonra iskence mi olur. Google maps yarim saat surer diyorYol duz ve anayol degil
Yoksa bir sure sonra iskence mi olur. Google maps yarim saat surer diyor
Yol duz ve anayol degil
mhmtt
(11.05.18)
Karda kışta yağmurda zor olacaktır.


archery
(11.05.18)
Yürürsün.


yürünür 20-24 dakika sürer


cedex
(11.05.18)
2 km yol değil yürürsün.


2km nedir yahu? 90 yasinda falan degilsen yurursun.


stavro
(11.05.18)
yokus var mı yokus? cok onemli yokus..


imnotsureabout
(11.05.18)
Yürünür. Spor olarak düşünürsen hiç sorun değil.


1adam
(11.05.18)
Yürünür.


battal gemalmaz
(11.05.18)
Ben her gün büyük bir kısmı yokuş olan bir 2km yürüyorum işten eve, evden işe. Yaklaşık 25 dk sürüyor. Müzik dinleye dinleye gidiyorum. Sorun olmuyor.


sopiro
(11.05.18)
Yuruyemezsin bence


hot potato
(11.05.18)
sabahları değil de akşamları yürü, tabii araçla gidiliyorsa bu olmaz, bisiklet olabilir.


Biraz yürümeyi sevmeye, biraz da nasıl bir yol kullanacağınıza bağlı. Ben bir süre düzenli bir şekilde yapmıştım. İşe yakın diye gecekondu gibi ama bahçeli tek katlı eski evlerden birini kiralamıştım. Yürüdüğüm yol şehirden kasabaya olan bir ana yol boyuncaydı, çoğunlukla yürürken insana rastlamazdım. Çok yoğun bir trafik de olmazdı. Kışın kurtlar iniyor diye efsaneler söylenirdi hatta. Sıcak, yağmur, kar, akşam karanlığı demeden yürürdüm. Çok da zevk alırdım. Özellikle akşam iş dönüşleri müthiş keyif verirdi. O zamanlar yirmili yaşlardaydım.

2 km yarım saatten az sürer bence.

Ek: İşkence olmaz bence, ayrıca kendinizi servis veya otobüs saatlerine göre ayarlama derdiniz olmaz.


puc
(11.05.18)
6 aydır haftasonlari da dahil her gün 1,5 yürüyorum. Bir beş dk daha yürüsem de zor gelmezdi

Duzse ve trafik-insan yoğunluğu bunaltmayacaksa yürünür.


dahinnotha
(11.05.18)
Ben yürürüm


2 km yürünür bence düzse


alaimisema
(12.05.18)
1.5 km isim. evden cikista ve ise varista hafif yokus var 20 dakikada yuruyorum. Sabah hava guzelse bu aralar uykumdan feragat edebilirsem yuruyorum aksam cikislarda kesin zaten.


dedim ben sana
(12.05.18)
ben 10 dk kadar yürüyorum her gün işe. yağmur çamur zamanları dışında 2 km de yürünür.


lucky strike
(12.05.18)
(1)

Biletix mesaj konser

Arkadasim bana konser biletini devretti de, sadece mesaj var elimde biletixten gelen. Mekana bu referans no nun oldugu mesaji mi gosterip giricem? Ekstra bir sey yapmama gerek var mi?
Arkadasim bana konser biletini devretti de, sadece mesaj var elimde biletixten gelen. Mekana bu referans no nun oldugu mesaji mi gosterip giricem? Ekstra bir sey yapmama gerek var mi?
lucky strike
(25.04.18)
Biraz acil, upluyorum, silicem.


lucky strike
(25.04.18)
(5)

kedi kumu - ince üzeri kalın kum

selamlar,1 aydır sahip olduğum kediye ince taneli ile başladık ama şimdi kalın taneli getirmişler, pakete bakmadan açtım dökünce fark ettim. kedinin sevmeme beğenmeme gibi bi durumu olur mu? 2 aylık kendisi. kumun markası eczacıbaşı pisi pisi. şu an karışık bi şekilde kabında duruyor. karıştırmasa m
selamlar,

1 aydır sahip olduğum kediye ince taneli ile başladık ama şimdi kalın taneli getirmişler, pakete bakmadan açtım dökünce fark ettim.
kedinin sevmeme beğenmeme gibi bi durumu olur mu? 2 aylık kendisi. kumun markası eczacıbaşı pisi pisi. şu an karışık bi şekilde kabında duruyor. karıştırmasa mıydım? 4 gün boyunca evde olmayacağımdan gözlem yapamayacağım. tepki olarak ortalığa yapmaz değil mi? :(

teşekkürler
lucky strike
(18.04.18)
Hiç bir şey olmaz. Kokuları aynı. Farketmeyecektir..


artci sarsinti
(18.04.18)
Benimki için farketmiyor. Hangisinde promosyon, indirim vb. varsa onu alıyorum. Bazen slika, bazen bentonit bazen topaklanan.

Muhtemelen fark etmeyecektir.


old possum
(18.04.18)
Pisipisi’nin kalın tanelisi berbat. Topaklanmıyor, koku yapıyor, çamur oluyor. İnce taneliyi bol kullanıp araya ince koyun.
Kedi değil ama siz rahatsız olursunuz.


mor oje
(18.04.18)
@mor oje, evet demin ilk kakasını yaptı bu kumda ve kokudan farkı anladım...

herkese çok teşekkürler


lucky strike
(18.04.18)
Kedi seçmez kumu temiz olsa yeterli. Kumun kalitesi sizin koku derdiniz olmasın diye.


(5)

Sinir kapisindan ozel arac ile gecmek icin ekstra bir belge gerekiyor mu?

Sinir kapisindan arac ile gecmek icin ekstra bir belge gerekiyor mu? Sinira varmadan yapmamiz gereken bir yer var mi? Sinirda ne kadarlik ucret oduyoruc tc tarafina?
Sinir kapisindan arac ile gecmek icin ekstra bir belge gerekiyor mu? Sinira varmadan yapmamiz gereken bir yer var mi? Sinirda ne kadarlik ucret oduyoruc tc tarafina?
lucky strike
(18.04.18)
yeşil sigorta yaptırman lazım


sta
(18.04.18)
Bunu sinir kapisinda yaptirmak mumkun mudur? Habur kapisindan irak a gecmek icin soruyorum bu arada


lucky strike
(18.04.18)
Yesil sigorta lazim ama irak icin sirf yesil sigorta mi bilmiyorum. Mesela kosova riskli bi bolge oldugu icin yesil sigorta ustune ekstra sigorta satin aliyorsun kapida.

Kasko sirketine sorabilirsin.


kuehles blondes
(18.04.18)
muayenelerin tam olsun, bakımın yapılmış olsun. yeşil sigorta şart, herhangi bir sigorta acentesinden yaptırırsın. fiyatı sabittir. yeşil bir belge verirler. @kahramanikarus paylaşmış. birde aracın içerisinde ilk yardım seti, yangın söndürücü, tekerlek tamir kiti gibi her zaman olması gereken şeylerin olmasına dikkat et. eksikse tamamla, varsa kontrol et, çalışır olsunlar. başka yapman gereken hiçbir şey yok.


cliquot
(18.04.18)
(26)

Mutsuz edecek bir film önerir misiniz?

depresif, insanın moralini bozacak film önerilerini bekliyorum.yalnız çok eski olmasın.
depresif, insanın moralini bozacak film önerilerini bekliyorum.

yalnız çok eski olmasın.
yavru tosun
(13.04.18)
true detective sezon 2.

film gelmedi aklıma.


A Bronx Tale


xu
(13.04.18)
Mr. Nobody mesela moralimi bozmuştu baya onun gibi depresif olsun.


yavru tosun
(13.04.18)
james white


lucky strike
(13.04.18)
Cast away, into the wild


tragedystreets
(13.04.18)
incendies


rentts
(13.04.18)
sonbahar


biutiful


(bkz: requiem for a dream)


hayirsiz
(13.04.18)
İncendies +1


curukturpkokusu
(13.04.18)
film demişsin ama izlemediysen black mirror çok moral bozuyor be tosunum.


Golden Ratio
(13.04.18)
Mutsuz eder mi bilmiyorum ama A Bronx Tale çok güzel filmdir izle mutlaka.


City of God. www.imdb.com


old possum
(13.04.18)
incendies hayattan soğutur. deprefsif filan değildir.

benim keyfimi kaçırma sırasına göre

million dollar baby
london bouelevard
allied
aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni
cast away
se7en
paris texas


mind mischief
(13.04.18)
Oldboy


battal gemalmaz
(13.04.18)
max payne


The_Lollok
(13.04.18)
Manchester By The Sea :(


l arrache coeur
(13.04.18)
-Salo ya da Sodom'un 120 günü
-Srpski Film

bu ikisini tek geçerim.


feel the blanks
(14.04.18)
requiem for a dream +1


lideraydin
(14.04.18)
sayılanlara ilave :

we need to talk about kevin
21 grams
ama dayanamadım, incendies ++


grampus
(25.04.18)
incendies'tan daha ağır film geldi: (bkz: the stoning of soraya m.)

Edit: (bkz: elephant man)

dogville +1


rahip janick
(25.04.18)
dogville
babam ve oglum


baldur2
(25.04.18)
her
güeros


kablelvuku
(25.04.18)
True Detective
Black Mirror

Film degiller gerci ama yine de yazmak istedim.


chitosan
(25.04.18)
daima lilya-lucas moddysoon
üçüncü sayfa-zeki demirkubuz

daima lilya'yı izleidkten sonra tokat yemiş gibi hissetmen garanti.


(5)

az bilindik isme sahip olmak ve hitabet ile ilgili

selamlar, az bilindik bir isme sahibim. ismim kürtçe ve kürtçe yapısından ötürü ismim tam olarak yazıldığı gibi okunmuyor. haliyle nasıl seslendirildiğini duymayan kişiler önce yazılı olarak bir yerde görüp sonra bana hitap ettiğinde yanlış hitap ediyor (mesela adım atıyorum kavem olsun, direk okunu
selamlar, az bilindik bir isme sahibim. ismim kürtçe ve kürtçe yapısından ötürü ismim tam olarak yazıldığı gibi okunmuyor. haliyle nasıl seslendirildiğini duymayan kişiler önce yazılı olarak bir yerde görüp sonra bana hitap ettiğinde yanlış hitap ediyor (mesela adım atıyorum kavem olsun, direk okununca "kavem" ama asıl okunuşu kağvem olması gerek gibi.)
buraya kadar ok. benim bir sıkıntım yok ama aynı kişiler daha sonra doğru telafuzunu duydukları zaman "ya nasıl söyleniyor tam olarak kavem mi kağvem mi" diye sorunca "doğrusu ikincisi ama canın nasıl istiyorsa söyle fark etmez" diyorum.

soru: "istediğin gibi söyle" demem beni o kişi karşısında kötü gösterir mi? sosyal arkadaşlarım ve onların arkadaşları için değil de profesyonel iş yeri ortamı için soruyorum. sonuçta yeni tanışmışız yani. bu "sayın demenize gerek yok sadece ismimle hitap etsen yeter" demek gibi sayılmaz. daha başka.

edit: kavem-kağvem örneği tam olmamış gibi. yani aslında gerçek ismimde iki durum arasında tonlama farkı epey belirgin.
lucky strike
(03.04.18)
hahah :) bende de öztürkçe ilk ismim ve iki ismim var. ilkini hep değiştiriyorlar kafaya göre, düzeltince hangisini kullanıyorsun diyorlar. fark etmez diyorum, hatta ikincisi diyorum bazen.

bir noktadan sonra da düzeltmiyorum bile :)


kamil? kamil demiyoruz, kaağmil diyoruz (ancak bu kadar latinize edebildim telaffuzu ^^)

buna benzer bir ismin mi var? az bilindik olması farketmez, öğreniversinler bir zahmet beraber çalışacaksanız. hem akılda kalıcı bir tanışma olur ^^


dafaisss
(03.04.18)
@dafaisss, haha evet kamil örneği de uygundur :)


lucky strike
(03.04.18)
Abi niye kötü göstersin, tam tersi illa şu şekilde söylemen gerek tarzı şeyler demek çok saçma geliyor bana.


istedigin gibi soyle demen, telaffuza pek takmayan rahat bir kisi izlenimini uyandirir bende.


tomcruise
(03.04.18)
(3)

kedimin gözlerinde mama yedikten sonra yaşlar birikiyor neden olabilir?

mama yedikten sonra gözleri sanki ağlamış gibi yaşlarla doluyor peçeteyle siliyorum ama neden olabilir bir fikriniz var mı? 40 gunluk yavru kedi, kuru mama yiyor n&d kitten (istahli sekilde yiyor sevmeme gibi bir durumu yok, yas mama yedirdigimde de boyleydi)
mama yedikten sonra gözleri sanki ağlamış gibi yaşlarla doluyor peçeteyle siliyorum ama neden olabilir bir fikriniz var mı? 40 gunluk yavru kedi, kuru mama yiyor n&d kitten (istahli sekilde yiyor sevmeme gibi bir durumu yok, yas mama yedirdigimde de boyleydi)
lucky strike
(30.03.18)
scottish, british ya da persian gibi cins kedilerden mi?


cedex
(30.03.18)
umarım mutluluktandır.


@cedex, smokin kedi cins degil


lucky strike
(30.03.18)
(3)

netflixte daha önce neleri izlediğimi nerden görebilirim?

yarıda bıraktıklarımı görebiliyorum "izlemeye devam et" bölümünden ama izleyip bitirdiklerimi nerden bulailirim?
yarıda bıraktıklarımı görebiliyorum "izlemeye devam et" bölümünden ama izleyip bitirdiklerimi nerden bulailirim?
lucky strike
(24.03.18)
Tekrar İzle diye bir başlık var


EasyTiger
(24.03.18)
yeniden izle sekmesi tamamını göstermiyor :/


lucky strike
(24.03.18)
şuradan;

www.netflix.com


naufrago
(24.03.18)
(11)

gpa için gece gündüz çalışmanın mantığı hakkında (ilginç hikaye)

merhabalar.avrupa'nın dünya sıralamalarında en yukarılarda bulunan ekonomi okullarından birinde ekonomi ve işletme okuyorum.henüz birinci sınıfın ikinci dönemindeyim. bugün sınıf whatsapp grubunda insanlarla tartıştım, sizin de düşüncelerinizi almak istedim.burada direkt olarak ekonomiyle bağlantılı
merhabalar.

avrupa'nın dünya sıralamalarında en yukarılarda bulunan ekonomi okullarından birinde ekonomi ve işletme okuyorum.
henüz birinci sınıfın ikinci dönemindeyim.

bugün sınıf whatsapp grubunda insanlarla tartıştım, sizin de düşüncelerinizi almak istedim.

burada direkt olarak ekonomiyle bağlantılı olmayan, isminde ekonomi geçmeyen hiçbir seçmeli dersimiz yok.
ismi ekonomi'siz olsa bile dersi seçtiğinizde karşınıza yine bol formüllü bir makro çıkıyor.
derslerde hocalar gerçek anlamda bir insanın gündelik hayatta konuşacağı hızın iki katında konuşuyorlar ve 90 dakika boyunca durmaksızın anlatıp anlatıp cuma günü gösterdiği konuyu pazartesi günü sınavda yapmanızı bekliyorlar.

idareden bir kimsenin de bulunacağı genel toplantı gerçekleştirilecekmiş müfredat hakkında önerileri almak üzere, sınıf temsilcimiz fikirlerimizi sordu.
ben de bunları söyledim ve psikoloji, felsefe, edebiyat gibi derslerin de bulunması gerektiğini, aksi takdirde buna üniversite denemeyeceğini, eğer bu fırsatı sunmuyorlarsa okulun üniversite yerine "business school" olarak tanıtılması gerektiğini yazdım.

insanların öfkesi görmeye değerdi. bana burada böyle olduğunu, bunu herkesin bilerek geldiğini, madem öyle pek ala amerika'ya gidebilecek olduğumu söylediler. "psikoloji mi? lol, işlevsiz. psikoloji okusaydın" diyen oldu.

ciddi derecede rahatsız oldular yani, koca sınıfta da tek kişi çıkıp "adam haklı" diyemedi, yahut dememeyi tercih etti.

tahmin edebileceğiniz üzerine kampüs hayatına dair de en ufak bir etkinlik yok.
ne kulüp ne kantin ortamı ne seminer, dersten sonra kütüphane dışında kimse yok ki kampüste.
dersi biten alelacele evine/kütüphaneye geçiyor ki çalışabilsin.

yurtta birçok arkadaşımın gözlemlediği ve insanlarla da konuştuğumuz üzere öğünlerini bile en hızlı olacak şekilde sandviçle geçiştiriyor, geceleri dayanabildikleri minimum sürede uyuyorlar.
çok seri yürüyor, çok seri iş yapıyor, günden ders adına alabildikleri tüm verimi almaya gayret ediyorlar.
cv'ye yazmak için okul dışı bazı gönüllülük etkinliklerine isimlerini yazdırıyor, gitmeyince atılıyor, sonra olay çıkarıyorlar.
ortalamaları 30 üzerinden 28'se bütünlemeye giriyor; 30 olsun, hiç olmazsa 29 olsun diye noel tatillerini feda ediyorlar.

bu şekilde yaşanır mı? yaşanırsa ne motivasyonu ile yaşanır? bu şartlarda ortalama yüksek olunca uzun vadede kazanımlar ne olur, ortalama daha düşük olursa ne ile karşılaşılır?

böyle bir ortamda bana ne tavsiye edersiniz?

okul dışında kendimi geliştirme yoluna gitmemi söylerseniz ne şekilde yapabilirim?

"sen de öyle çalış, önemli gerçekten" derseniz bunun için ne önerirsiniz?

mevcut duruma yorumunuz nedir? çok teşekkürler.

buyrun sohbete
tejeve
(21.03.18)
Kapitalizm işte, onlar senden biraz daha yüksek maaşla kölelik yapacak, fark bu. Ha Avrupa'da çalıştıkları müddetçe beğenmedikleri Amerika'dakinden ya da bir dönerciden gene daha az kazanacaklar o da ayrı.


bugün babadan kalma mal mülk yoksa, gerçekten "zengin" kategorisine girebilmek yani o %2-3'lük azınlığa yaklaşabilmek için tek şansın bu tempoyla gençliğini, sağlığını ve daha bir sürü insani ihtiyacını geride bırakmak. o %2-3'lük dilime bunları yapsan da giremeyiz zaten, çünkü o azınlık dünyayı gerçekten yönetenler ve onları magazinde falan görmek bile mümkün değil. neyse, yani o grubun yanına yaklaşıp dünyanın nimetlerinden gerçekten faydalanmak istiyorsan buna mecbursun. başka yolu yok. karar ve seçim senin, ya gerçekten her şeyi yakıp okul arkadaşların gibi yaşayacak ve bol sıfırlı banka hesaplarının sayısını unutacaksın ya da arkanda bırakacaksın bunları, sevdiğin şeyleri yapıp sevdiğin gibi yaşayıp göçeceksin.
insanoğlunun çoğu treni 1950'lerde kaçırdı, o dönemde gerçekleşen sosyal hareketler bastırıldı ve para/güç/itibar creme de la creme tabakada kalmaya devam etti. devam da edecek. arkadaşlarının çoğu da bu arada elenecek, sayılarını bilmiyorum ama dönemin en iyi 5-10 kişisi kendi jetini alır ancak. diğerleri ya illegal/yarı-illegal işlere bulaşır ya da orta üst bir şirkette yönetici olur, illüzyon yaşamaya devam eder.
ha bi de, gerçekten seninle aynı fikirde değiller. ondan emin olabilirsin. destek çıkmayan kimse senden yana değil. umurlarında değil çünkü psikoloji, humanities, literature falan. bu adamlar ceo/gm falan olunca ik'daki stajyere best seller özetlerini çıkarttıran, toplantı yolunda giderken sesli kitap olarak dinleyip a okudum süper kitaptı ayağı yapan adamlar. edebiyat, felsefe falan doğrudan bu adamların cebindeki paraya katkı yapmadığı için tamamen ilgisiz ve saçmadır bu insanlar için.


fiach mchugh
(21.03.18)
Hocam üniversite dediğin dört yıl süreli bir eğitim. Bu süreci ne kadar kendi alanına harcarsan, mezun olduğunda şoka uğrama olasılığın o kadar azalıyor. Ben lisede sayısalcıydım. Yani bildiğimiz fen bilimleri alanı. Bana lisede dört yıl boyunca zorunlu edebiyat dersi anlattılar. Edebiyatım hep 5 geldi, edebiyata da ilgili bir insanım ama o zaman edebiyat görmeseydim ve yine fizik, kimya, matematik görseydim, üniversitede çok daha rahat edecektim. Ben mühendislik öğrencisiyim ve lisenin inanılmaz verimsiz geçtiğini düşünüyorum. Çünkü MEB sağ olsun saçma sapan müfredatlarla öğrencinin önüne "çorba" koyuyor. Üniversitede de böyle tepkilerin olması çok normal. Oradaki insanlar artık kendi alanlarını seçmiş, yetişkin kişiler. Bu insanlara seçmeli ders olarak psikoloji, felsefe dersleri verilebilir ama kesinlikle verilmesi gerekir diyemem. Arkadaşları bu açıdan haklı buldum. Sosyal ortam konusunda da seni haklı buldum ama her şeyin bir yeri var. Sosyalliği insan kendi yaratır. Bilmem kaç bin kişilik bir okulda herkesi bir olaya adapte edemezsin. İstersen okula her gün ünlü bir şarkıcı getir, o okulun yarısı o konseri izlemeyecektir. Ama sen kendi çevrenle üniversiteyi sosyal hale getirebilirsin. Ortalama konusunda da arkadaşların azimli olmasını anlıyorum. Mezun olduklarında gerçekten Avrupa'daki iyi bir okulda okudukları için çok iyi yerlere gelme şansları var.


dissendium
(21.03.18)
adderall nesline hoş geldin.

netflixte belgeselini yaptılar.


binder dandet
(21.03.18)
dissendium a katilmiyorum. lisede vs elbette diger disiplinlerden ders almak gerekli, bir fikrin olmasi gerekli ki hayata at gözlügüyle bakmayasin.


ayrica onlara economic psychology den bahset biraz istersen, decision making processlerden filan. bence istegini güzel argümanlarla desteklersen ve bir sekilde ekonomi ya da isletmeye baglarsan dikkate alabilirler gibime geliyor. ayrica öyle okul ortamlarindan filan nefret ederim, iyyy.


kuehles blondes
(21.03.18)
ya benim anlamadığım gerçekten kuehles blondes'ın da dile getirdiği gibi davranışsal ekonomi gibi alanları pas mı geçiyorlar? bu kadar harıl harıl kasınca ekonomi müfredatını 2 seneye bitirmez mi insan ya teorik açıdan? ilginç geldi.
bu arada sana katılmakla birlikte, psikoloji, felsefe, edebiyat gibi konularda kendi okumalarını yap varsa eğer şansın o bölümlerin temel derslerine veya klüplerine katır. zihini bu tip konularla ferahlatmak gerekiyor yoksa yemişim dünyanın %2'sini yani.


lucky strike
(21.03.18)
okul üç sene, üçüncü senenin bir dönemi zorunlu staj/exchange için ayrılmış. yani aslında ders görülen kısım iki buçuk sene, hemen hemen dediğiniz yere geliyor @lucky strike


tejeve
(21.03.18)
bocconi mi bahsettiginiz yer?


meteonur
(21.03.18)
evet, bocconi @meteonur


tejeve
(21.03.18)
Merhaba,

Derdini çok iyi anlıyorum ve haksızsın.

Haksızsın; çünkü okulu tercih ederken kişisel beklentilerini gözardı etmişsin. Ya da daha kötüsü, okul tercihi yaparken neye bulaştığını bilmeden gitmişsin. Tercih döneminde mutlaka ve mutlaka bölüm müfredatına bakıp, tek tek derslerin syllabus'larına ulaşmalıydın. Grup arkadaşların sana "burada böyle olduğunu, bunu herkesin bilerek geldiğini, madem öyle pek ala amerika'ya gidebilecek olduğumu söylediler" dediklerinde yerden göğe kadar haklılar. Senin istediğin, hayalini kurduğun eğitim ABD'de verilen "liberal arts" eksenli eğitim; yani öğrencinin her konuda bilgilendiği, geniş bir dünya görüşüne sahip olduğu, sonra uzmanlaşacağı alanı seçtiği eğitim anlayışı. Kimi bunu mantıklı bulur, kimi bulmaz. Kimi tercih eder, kimi etmez. Kimisi için bu daha veirmliyken kimisi için değildir ve görünen o ki sen ABD'deki üniversite eğitim sistemiyle çok daha mutlu olurmuşsun.

Önünde iki seçenek var:

1. dişini sıkıp mezun olacaksın.
2. abd'de okullara başvuracaksın.

Ne olursa olsun, önün açık olur umarım.


turkiye'de ekonomi okumus, simdi de yurt disinda ekonomi masteri yapan birisi olarak ben de bu konuda yorum yapma ihtiyaci hissettim.

ekonomi disinda baska ders almama olayi hos degil haklisin ama akademisyen yetistirdigini dusunen ve bu zihniyetle hareket eden okullarda oluyor boyle. benim mezun oldugum universitede de benzer bir durum vardi. bir donem butun must dersleri restricted elective'ler ile ayni saate koymuslardi, secebilecegimiz tek ders advanced calculus kalmisti mesela. ama master ya da phd'ye devam edeceksen sana en yuksek marjinal faydayi saglayan dersler de ekonomi dersleri olacak, bunu unutma. diger alanlarda ders almadan da kendini gelistirebilirsin.

gpa icin gece gunduz calismak anlamsiz ama yapacak bir sey yok, iyi yerlerde rekabet de fazla oluyor. mezun olduktan sonra is hayatinda da akademide de karsilacasaksin bu rekabetle. alismaya calis sadece.

sen de oyle calis diyemeyiz burada sana. henuz cok erken ama ilerleyen zamanlarda kendine bir hedef belirleyip bu dogrultuda calis. seni ne mutlu edecekse o yonde ilerle, o adamlari belli ki yuksek gpa mutlu ediyor bu yuzden tatilini feda etmeye razi oluyor ama herkes icin boyle olmak zorunda degil.


(7)

İKcıyı arayayım mı?

Başka bir şehirde bir iş görüşmesine gittim. üzerinden 11 gün geçti. Görüşme bence süper geçti hatta İKcı sizi çok yormayacağız sıkıştırılmış görüşmeler ayarlalayacağız dedi. 1 ay içerisinde süreci tamamlamayı planlıyoruz dedi. Hala aramadılar. Olmadı mı sizce? Hala umut var mı? Arayıp sorayım mı?
Başka bir şehirde bir iş görüşmesine gittim. üzerinden 11 gün geçti.
Görüşme bence süper geçti hatta İKcı sizi çok yormayacağız sıkıştırılmış görüşmeler ayarlalayacağız dedi. 1 ay içerisinde süreci tamamlamayı planlıyoruz dedi. Hala aramadılar.
Olmadı mı sizce? Hala umut var mı? Arayıp sorayım mı?
keneabidin
(13.03.18)
15 gün falan olsun öyle ara,ama ara bence.


neda22
(13.03.18)
1 ay içinde süreci tamamlarız demiş daha 11 gün olmuş. sence?


elorelia
(13.03.18)
Zarar gelmez aramaktan. Ben arardim super gecen bir gorusmeyse. Super gecmese de ariyorum. Aslinda mail atiyorum.


Cursed Chico
(13.03.18)
Düşünme bile hemen ara. Sallıyordur belki.


[GODDARD]
(13.03.18)
Bence de ara cok normal bir sey aramak. 11 gun yeterli aramak icin.


hot potato
(13.03.18)
Bence arama mail at


lucky strike
(13.03.18)
Mail adresi yok ki bende. Cumaya kadar süre verdim aramazlarsa cuma saat 3e kadar, ben arayacağım.


keneabidin
(13.03.18)
(6)

Aylık Lens Kullanımı

şimdi ben acuve oasys'in aylık lensini kullanıyorum. sizce bunu 1 aydan uzun süre kullansma bi şey olur mu?yani baya temiz kullanıyorum, her takmadan-çıkarmadan önce elimi güzelce yıkıyorum. nazik davranıyorum. geceleri asla lensle uyumuyorum. zaten mesela şu an gözümdekiler 1 ayını doldurdu ama en
şimdi ben acuve oasys'in aylık lensini kullanıyorum. sizce bunu 1 aydan uzun süre kullansma bi şey olur mu?

yani baya temiz kullanıyorum, her takmadan-çıkarmadan önce elimi güzelce yıkıyorum. nazik davranıyorum. geceleri asla lensle uyumuyorum.

zaten mesela şu an gözümdekiler 1 ayını doldurdu ama en ufak bi batma, rahatsız etme durumu yok. sizce 1 buçuk 2 ay filan kullansam olur mu?
Ben kullaniyorum 4-5 yildir tam da anlattigin sekilde. Su ana kadar bir sey olmadi. Bundan sonra ne olur bilmiyorum.


valarmurgulis
(12.03.18)
7-8 yıldır böyle kullanıyorum. Genelde 1,5 ay. Bişi olmuyo.


mor oje
(12.03.18)
tabi ki önermiyorum ama benim lensle uyuduğum çok oluyor. suyunu 2 günde bir değiştiriyorum. buna rağmen 2-2,5 ay gidiyor. 4 yıldır sorun yaşamadım.


11 yıldır lens kullanıyorum, batma yapana kadar kullanırım. nadiren lens ile uyurum. herhangi bir problem yaşamadım şimdiye dek.


who cares wins
(12.03.18)
acuve oasys bu markanın çoğu lensi zaten 2 haftalık. çoğu kişi kullanıyor ama aşırı da uzatmamak lazım bence.


millet ne güzel ya aylık lensi 2-3 ay kullanıyor, benim gözlerimde aşırı temiz kullanmama rağmen batma oluyor ay sonuna doğru. max 1.5 ay kullanabilmişimdir aynı lensi aksi halde batmanın yanında bulanık görmeye başlıyorum.
batma veya görmede azalma olana kadar kullanın bence. max 2 ay olsun ama ne olur ne olmaz.


lucky strike
(12.03.18)
(15)

Disaridan bir sey yiyecek olsaniz ne yerdiniz?

Evet, neyi tercih ederdiniz?
Evet, neyi tercih ederdiniz?
balpolen
(10.03.18)
Lahmacun.


kuehles blondes
(10.03.18)
pizza yiyorum genelde.


ghilleinthemist
(10.03.18)
Şu an tereyağlı ve soğanlı bir hamburger olsa. üfff


geven kafa
(10.03.18)
Lahmacun+1.


pizza. hatta akşama söyleyeceğim.


sta
(10.03.18)
Pizza


nodrama
(10.03.18)
Kavurmalı kaşarlı pide.


yirmisantim
(10.03.18)
Sipariş verecek olsam kumpir söylerdim tam şu an.


ms brownstone
(10.03.18)
Pizza


sutlu nescafe
(10.03.18)
ıslak hamburger


lucky strike
(10.03.18)
pizza


kablelvuku
(10.03.18)
tercihim Boeuf bourguignon olurdu.


ozdek
(10.03.18)
tavuklu pilav


basond
(10.03.18)
adana


jamiro
(10.03.18)
(2)

sümerler ile ilgili belgesel

sümerlere sardım bu aralar,var mı bildiğiniz kaliteli yapım?
sümerlere sardım bu aralar,

var mı bildiğiniz kaliteli yapım?
nucleon
(10.03.18)
her şeyden önce şu kitabı oku

(bkz: tarih sümer'de başlar )

www.imdb.com


kablelvuku
(10.03.18)
www.thegreatcourses.com

sadece sümer değil tüm antik mezopotamya için 2014 yazında 1 hafta boyunca ruh hastası gibi bunu izlemiştim. (torrentte arat vardır sanıyorum hala)


lucky strike
(10.03.18)
(4)

Kafam karışık (değil aslında) (iş hakkında)

geçtiğimiz 2 senemi 24 saate yakın çalışarak geçirdim. normal mesaimin dışında bir çok freelance alıyordum. borçları ödemek için. borçları büyük oranda ödedim ve artık freelancelerle b irlikte mesai işim o kadar yoğunlaştı ki, kafam karman çorman.neyse, bundan bir süre önce işyerime maaşımın iki ka
geçtiğimiz 2 senemi 24 saate yakın çalışarak geçirdim. normal mesaimin dışında bir çok freelance alıyordum. borçları ödemek için. borçları büyük oranda ödedim ve artık freelancelerle b irlikte mesai işim o kadar yoğunlaştı ki, kafam karman çorman.

neyse, bundan bir süre önce işyerime maaşımın iki katına çıkmasını istediğime dair bir mail attım. açıkçası bu zammın olmayacağına emindim, amacım da "o zaman proje bazlı çalışalım isterseniz" cevabını vermekti. yani artık mesai+freelance değil, sırf freelance çalışmaya karar vermiştim.

bunun üzerine diğer 2 senedir düzenli freelance çalıştığım adama "ben işyerime böyle böyle dedim, büyük ihtimalle onunla olan işim bitti artık" dedim. o da bu sırada yeni ofis falan tutmuştu, bir iki büyük iş alma ihtimali doğmuştu vs. sevindi etti, projeleri beraber yaparız falan dedi. kısaca aslında bir bakıma benim üstümden büyük ümitler besledi.

geçtiğimiz cuma şuanki işyerimden patron aradı. istediğim zammın olmadığını söyledi. ancak istediğim paraya çok yakın başka bir para söyledi.

hikaye buraya kadardı. şimdi kafamda düşündüğüm şeyleri söyleyeyim;

- bu zam bana yeter. şuan kazandığımdan daha az kazanacağım ama daha huzurlu olacağım. freelance iş falan da almayı düşünmüyorum bundan sonra. sabah 9 akşam 6 çalışıcam, yoğunluk dönemleri dışında da bu saatler dışında kendime vakit ayırıcam. yani benim isteğim tamamen bu. artık kafamı yormak, yıpranmak, yorulmak istemiyorum.

- ama freelance yaptığım adam bana çok bel bağladı. onunla şuan elimizde orta ölçekli iki proje var. ikisi de nisan sonuna kadar bitecek. ben o projelerden sonra bir daha çalışmak istemiyorum. ama bunun manevi yıkıcılığı olacak. "abicim bu ne demek ya, sana güvenip bunca işe giriştim. sana güvenip şunu yaptım. beni ortada bırakırsın tchuck. çok kötü duruma sokarsın beni." falan gibi konuşacak. bir bakıma haklı görüyorum.

- ama diğer bakıma bana ne? aramızda sözleşme mi vardı? ben işi bırakacağım dediğimde gelip bana "al sana bu kadar para vereyim sigorta da yaptırayım" mı dedi? hangi özlük hakkımı düşündü sanki? onunla düzenli çalıştığımız için rezil paralara çalışıyorum zaten. en son bir app projesinde bana fiyat sormadan kendi belirlemiş fiyatı, asla yapmayacağım bir paraya app yapıyorum. yani bir bakıma; evet bana bel bağladı. ama beni sömürüyor da.

ben açıkçası salı günü gidip "xx bey valla dün işyerimle görüştüm, bana o size bahsettiğim imkansız zammı yaptıklarını söylediler. benim artık buna rağmen işi bırakmam etik olmaz, ben yeniden o tarafa yoğunlaşıyorum. biz elimizdeki projeleri nisan sonuna kadar verelim bu sırada da sizin ofise yeni birini bakalım ben destek olurum zaten" demeyi düşünüyorum.

ancak 2. maddede yazdığım gibi manevi olarak yıkacak beni. baya da kavga edeceğiz.
ben artık freelance yapsam da onunla yapmak istemiyorum. benim acemlik yıllarımdan yararlanıp hiç adam saatime zam yapmadan devam ediyor ve iş yükünü giderek arttırıyor. senede tatil parası çıkarmak için 1 freelance alırım yani en fazla.

ne diyorsunuz siz?
sizce ayıp mı etmiş oluyorum?
tchuck
(04.03.18)
freelance yaptığın ve seni sömürdüğüne emin olan adam madem sana çok bel bağlamış yeni yaptığı projelerden hisse versin/verseymiş? ayıp olmaz.
vicdanı bırak, hiçbir işveren seni düşünmez, borcun harcın bittiyse ve ilk maddede söylenen maaş seni kurtarıyorsa devam et.


lucky strike
(04.03.18)
o tip ticaret yapan insanlar çok çabuk başkasını bulup devam ederler boşuna aklını yorma. içeride paran kaldıysa ona göre konuş ama muhtemelen senle ilişkiyi kesecekse sana para takacaktır.


kveldulv
(04.03.18)
ayıp olmaz izah et elindeki işi bitir ama gelecek projelerde seni katmasın freelance iş yaptığın kişi.
bence doğru yol bu.


basond
(04.03.18)
Planınız gayet iyi, ayıp olmaz. Her an her zaman iş bırakma hakkına sahipsiniz. Sonuçta freelance bu demek. Projenin ortasında ve hiçbür bilgiyi devretmeden kaçıp gitmek değil bu. Yeni biriyle de çalışmanın yolunu bulur o kişi.
Tek ve sabit işle, kafanız rahat olacaktır. Hayırlı olsun.


red g
(04.03.18)
(3)

Arkadaşım Aids mi?

Arkadaşlar vallahi ben değilim, bir arkadaşım var ciddi bir paranoya yaptı. Değilsin diyorum ama inanmıyor. Bu sonuçlara göre hiv negatif bence ama, eleman 0,1 rakamından kıllanmış. Yorumlayabilirseniz sevinirim.
Arkadaşlar vallahi ben değilim, bir arkadaşım var ciddi bir paranoya yaptı. Değilsin diyorum ama inanmıyor. Bu sonuçlara göre hiv negatif bence ama, eleman 0,1 rakamından kıllanmış. Yorumlayabilirseniz sevinirim.
dergus
(03.03.18)
Negatif yazdigi surece sikinti yok.


kuehles blondes
(03.03.18)
0.1 yanılma payından kaynaklıdır. bence de sıkıntı yok. doktor değilim


lucky strike
(03.03.18)
Ben geçenlerde kan testi yaptırmıştım hiv-miv hepsine bakmışlar sağolsunlar. hiv 0.9 negatif yazıyordu. Ben ölem o zaman :)) Arkadaşına söyle hasta değil içi rahat olsun.


eazy
(03.03.18)
(4)

aksis'ten transkript alamıyor muyduk?

sb. ben alamıyorum şu an :(
sb. ben alamıyorum şu an :(
lucky strike
(28.02.18)
alabiliyoruz "transkrit e-imzalı" talep edin. ne zaman çıkar bilmiyorum ama. tam olarak nerede takıldınız?


e-imzalı denedim bekliyorum çok teşekkürler. diğer belge taleplerimi reddetmişlerdi açıklama kısmına denemeeee falan yazıyorum ben, bundan olabilir mi? kaldıramıyorum da oluşturduğum talebi :(


lucky strike
(28.02.18)
iletişim fakültesinde alınmıyor, okula gitmek gerekiyor.


tabirimekruh
(28.02.18)
Tekrar talep edin. Aciklama kismi daha duzgun olsun. Fakultelere gore degisiyorsa eger isletme ve muhendislikte alinabiliyor. Digerleri hakkinda bilgim yok.


(5)

Spotify'daki listelerinizde ortalama kaç muzik var?

bende ortalama 20 tane müzik var. 25 civarı liste birikti. ne yapcam ben bunları :S
bende ortalama 20 tane müzik var. 25 civarı liste birikti. ne yapcam ben bunları :S
Revia
(27.02.18)
şarkı adedini kastediyorsak eğer çok değişiyor. 10 şarkı olan listem de var 400 şarkı olan da.


king lizard
(27.02.18)
3 tane listem var. biri 400'e yakın yabancı listesi. 100'e yakın türkçe, gene 100'e yakın türkçe-yabancı karışık. biraz kafa listesi. tam anlatamadım da "high" kafa diyeyim.


ravenclaw
(27.02.18)
Çok liste birikince tum sarkilar kayboluyor. Ne demek istedigini anladim. Benzesik olan muzik listelerini birlestir.
Ort 50 sarkili 10 listem var. Moda gore hepsi


lucky strike
(27.02.18)
148 - 123 - 272 - 719 - 97 - 23 - 45 - 96

farklı türlere göre


angelofdeath
(27.02.18)
başkalarına da dinlettiğim için genelde 10-15 arası oluyor. sıkılmasınlar. ama kendi sevdiğim müzikler listemin birinde 658, birinde 431 şarkı varmış. amma birikmiş.


ufukcel
(28.02.18)
(4)

1.sinif matematik sorusu

Sacma bir sey vermisler yapamadik su alistirmayi. Var mi anlayan? Tesekkurler.https://i.hizliresim.com/z0jGy7.jpg
Sacma bir sey vermisler yapamadik su alistirmayi. Var mi anlayan? Tesekkurler.
i.hizliresim.com
sckxyss
(23.02.18)
Bir satır alta kaçmış yanlışlıkla. Ben böyle anladım.

İlk işlemde 6+4'ü soruyorlar. Onun altındaki 4, en sağdaki 5'in altında olacak.

Alt satır da aynı şekilde.


dissendium
(23.02.18)
Evet hatali basim olmali. Basit dusunememe sonucu gereksiz heyecsn yapmisiz.


sckxyss
(23.02.18)
6+4'ün altındaki 4 satır sonundaki 5in altına
5+3'ün altındaki 3 de satır sonundaki 8in altına gelecek
ben böyle düşündüm
diğerleri normal zaten biraz kaydırmış ama anlaşılıyor yani


kornisch
(23.02.18)
dissendium+1.
bunu hazırlayan word kullanmasını bilmiyor.


lucky strike
(23.02.18)
(5)

Bira istiyorum ama almak için dışarı çıkmaya üşeniyorum

Bir yanım al diyor, bir yanım otur diyor.Ne yapayım?
Bir yanım al diyor, bir yanım otur diyor.

Ne yapayım?
binder dandet
(23.02.18)
bu gibi durumlar için mahallenin yakınında bulunan tekellerden eve servis yapanları öğren bence. benim tekel'in gece 2'ye kadar servisi var. biraları 50 kuruş fazla satıyor ama çıkmak zorunda kalmıyorum böylece.

edit: soruya cevap yazmamışım, çık al.


lucky strike
(23.02.18)
buz gibi hava içime işleyecek, birazdan yudumlayacağım biraları hatırlatırcasına... hafta boyunca bugünü bekledim. çık al bence.


dizicolleague
(23.02.18)
durduğun kabahat.


ateistanbul
(23.02.18)
Ben olsam çıkar alırdım. Belli ki civardan getiren bir yer bilmiyorsun.

Alternatif olarak; muhabbeti baymayacak bir arkadaşını çağırıp ona da sipariş edebilirsin. Fazla kalmayacak biriyse :)

Yahut geçerken bırakabilecek kimse varsa, ne kadar üşendiğini açıkça ifade edersen kırmazlar diye tahmin/ümit ediyorum :)


lazor
(23.02.18)
simdi avcilar sahile indim, iki amsterdam caktim, eve geldim, tollam yuridugum yol 2 km den fazladir, degdi..
cik yani..


alttaraf
(23.02.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.