Giriş
(6)

Ekran kartı dilemması

şu an kullandığım kart gtx9804k monitörde oyun oynamak zorluyor. bir yandan da ekonomik olarak dikkatli olmaya çalıştığım bir dönemdeyim. şu seçeneklerden hangisi daha mantıklı?1. elimdeki kartı OC ile falan biraz daha iteleyerek canını alana kadar kullanayım. 2. ikinci el garantisi devam eden bir 1
şu an kullandığım kart gtx980
4k monitörde oyun oynamak zorluyor. bir yandan da ekonomik olarak dikkatli olmaya çalıştığım bir dönemdeyim. şu seçeneklerden hangisi daha mantıklı?

1. elimdeki kartı OC ile falan biraz daha iteleyerek canını alana kadar kullanayım.
2. ikinci el garantisi devam eden bir 1080ti alayım. Burada 'elimdeki kart para eder mi?' 'alacağım kart elimde patlar mı?' gibi soru işaretlerim var.
3. paraya kıyıp bir 2080 alayım.
chavezding
(16.02.20)
elin rahat edene kadar 1080p oynayıver XD rahatlayınca 2080 çekersin. işlemcin eskiyse onu da yenilenmen gerekir bu 2sine düzgün bi anakart lazım olur falan. çok masraf


glamdr1ng
(16.02.20)
1. para olunca da 3.

bilindiği üzere her sene teknoloji katlanarak artıyor. bir de rtx ile gelen bir ray tracing mevzusu var. canını alana kadar kullan. önce 1440p'ye düşür sonra 1080p'ye :D. gittiği yere kadar gitsin.
bir de eknomoik olarak dikkatli olmaya çalıştığın dönemdeymişsin.


fezagezgini
(16.02.20)
980 satmak istesem pek para etmez di mi?


chavezding
(16.02.20)
araştırmak lazım. sahbinden de en ucuz 850tlye var 980


fezagezgini
(16.02.20)
980e eşdeğer bir kartım var, hatta finewine sagolsun modern oyunlarda çok daha iyi.

Şimdilik 4k yerine çözünürlüğü düşürüyorum. Bu sene içinde AMD de Nvidia da yeni nesil gpulari çıkaracaklar. Burada önemli olan, amdnin rdna2 mimarisi PS5 ve Xbox sex'teki mimari olacak. O yüzden yeni nesili bekliyorum.


aguen
(16.02.20)
4. Geforce Now sistemini kullanın ve donanım sorununa elveda diyin.


(7)

THY biletinde isim hatası

Antalya-Istanbul THY biletinde isim soyad yerlerinde hata yapılmış. Isim:Ayse Soyadı:Mutlu Anar yerine isim: Ayşe Mutlu Soyadı: Anar olarak yazılmış. Uçuşa 10 saat var ve bugün için alternatif bir bilet bulunmuyor. 1- Kapida sorun çıkarırlar mi ? 2- Çikarirlarsa en doğru argüman/ ikna yöntemi ne olu
Antalya-Istanbul THY biletinde isim soyad yerlerinde hata yapılmış. Isim:Ayse Soyadı:Mutlu Anar yerine isim: Ayşe Mutlu Soyadı: Anar olarak yazılmış. Uçuşa 10 saat var ve bugün için alternatif bir bilet bulunmuyor. 1- Kapida sorun çıkarırlar mi ? 2- Çikarirlarsa en doğru argüman/ ikna yöntemi ne olur? 3- Arama merkezi müşteri hizmetleri isim değiştirmenin mümkün olmadığını söylüyor. Yasal dayanağı var mı?
chavezding
(29.10.19)
hiç bir şey olmaz. bu şekilde defalarca bindim. soyadımı yanlış yazdılar, yerlerini yanlış yazdılar vb... kontrol görevlisi geçiriyor.


Tears of Devil
(29.10.19)
güvenlik nedeniyle bu tarz uygulamaları oluyor. bir kere benim de başıma geldi. thyden yetkili biri şöyle demişti. eğer yanlış yazımınız sonunda ismin anlamında bir değişiklik olursa malesef kapıdaki arkadaşların almama hakları var. fakat yazımınız anlamda bir değişiklik yaratmıyorsa ve sehven yapıldığı açıksa genelde alıyorlar demişti.

örneğin;

ayşe mutlu anar yerine ayşe kutlu anar yazmış olsaydınız geçmiş olsun.

ama ayşe mytlu anar yazsaydınız büyük ihtimal alacaklardı.

bence problem olmaz. kapıya gitmeden bilemiyorsunuz bir de bu durumu malesef kapıya kadar gidip şansınızı deneyeceksiniz.


mutantking
(29.10.19)
sorun olmaz, daha önce ben de yaşadım, özellikle iç hatlarda hiç sorun olmaz.


aziz dostum jack
(29.10.19)
İç hatlarda sıkıntı olmaz, direkt girersiniz


KaraSakall
(29.10.19)
hiç belli olmaz. sizinkinin benzeri bir durum yaşadım. ikinci isim soyadı bölümündeydi. bankodaki kontuar görevlisi olacak kazma vatandaşlık nosu tutmasına rağmen son dakikaya kadar check in yapmadı. şefi çağırdım o da uçağa yetişmeme imkan olmadığını düşününceye kadar kesmedi bileti. kondüsyonum sağolsun.
1-çıkarabilirler. havalanına bunu hesap ederek gidin.
2-yok öyle bir yöntem
3-herhangi bir fikrim yok ancak yasal dayanağı olması kuvvetli bir ihtimal


tururo
(29.10.19)
içinde insan iradesinin bulunduğu hiçbir durumun kesin bir cevabı olmaz. yani her şey yolundaysa sistem düzgün çalışır. ama olmaması gereken en ufak bir yanlışlık varsa ve kontrolü insan faktörüne bağlıysa kimse kesin bir cevap veremez.

kapıda duran adam buna kafayı takacak aşırı kuralcı birisi ise kafayı takıp geçirmez. ama tc kimlik aynı, isim soyad aynı, sadece yanlış yazılmış diye buna takılmayıp, kimliğim doğru olduğuna kanaat getirirse de geçirir.

kabine alacağım çantamda, yarıdan fazlası dolu olan 120 ml'lik lens solüsyonu vardı. bir tane de 60 ml'lik seyahat boyu aldım yanıma. hani büyük olan şişe normalde yasak. çöpe atılmasını göze alarak yanıma aldım, çöpe atarlarsa 60 ml. olanı kullanırım diye. x-ray'in başında duran adam muhtemelen gördü, ama hiçbir şey demedi, çöpe atmadılar, geçtim gittim.

şimdi bana sorulsa "sorun olmaz" diyemem. normalde yasak, ama x-ray'deki adam inisiyatif kullandı, bir şey demedi. ama kuralcı biri oturuyor olsa anında çöpe attırırdı.

o yüzden ne desek boş.


kibritsuyu
(29.10.19)
Cevaplar için teşekkürler. Sorunsuz geçtik. Kimse bir şey demedi.


chavezding
(29.10.19)
(2)

Vadeli döviz hesabı.

Hangi bankayı kullanıyorsunuz?
Hangi bankayı kullanıyorsunuz?
chavezding
(25.09.19)
Enpara


cakabo
(25.09.19)
ıng


lcha
(25.09.19)
(1)

Gumrukteki urunun akıbeti

Almanya'dan DHL ile gönderilen bir ayakkabı kargo takibini yaptığımda 15 ağustos ta Türkiye ye girmiş görünüyor ama o zamandan beri guncellenmedi durumu. Bunun akıbetini öğrenmenin yolu nedir?
Almanya'dan DHL ile gönderilen bir ayakkabı kargo takibini yaptığımda 15 ağustos ta Türkiye ye girmiş görünüyor ama o zamandan beri guncellenmedi durumu. Bunun akıbetini öğrenmenin yolu nedir?
chavezding
(16.09.19)
gümrüklerde 22 eur muafiyeti kalktıktan sonra yoğunluk devam ediyor, her ürün gümrüğe takılıyor ama yine de tam bilgi için dhl çağrı merkezini arayın

www.dhl.com.tr


xdenizx
(16.09.19)
(4)

Plaj icin golgelik cozumleri

fazla masraf da yapmadan, 2 kisi icin golge olusturacak bir cozum ariyorum. En uygun secenek tarp olarak gorunuyor ancak aliexpress disinda fazla secenek bulamadim ucuz yollu ve hafif bir tarp almak icin. Su an iki alternatifim var decathlon dan. 1. https://www.decathlon.com.tr/fresh-golgelik--id_83
fazla masraf da yapmadan, 2 kisi icin golge olusturacak bir cozum ariyorum. En uygun secenek tarp olarak gorunuyor ancak aliexpress disinda fazla secenek bulamadim ucuz yollu ve hafif bir tarp almak icin.
Su an iki alternatifim var decathlon dan.
1. www.decathlon.com.tr
Bu tarpimsi isimi tam olarak gorur gibi ama pahali geldi.
2. www.decathlon.com.tr
Bunun da fiyati guzel ama ruzgarda dayanmaz gibi geliyor.

ikinci el falan satmayi dusunen olursa ilgilenebilirim bu arada.
chavezding
(14.08.19)
ikinci olan içine oturup balık tutmak için.

ilk linkteki 9 m2 diyor, bayağı istediğin gibi yatar yuvarlanırsın içinde.

birinci linkteki gibi bişey yaptırmaya kalksan tamam sağlam güzel bişey olur ama fiyatı 250yi geçer bence. bir de ciddi ağır olur.


Fodera
(14.08.19)
Plaj semsiyesi niye olmuyo? :/


kuehles blondes
(14.08.19)
@kuehles
Motosikletle gideceğiz. Taşımak mümkün değil plaj şemsiyesini.


chavezding
(14.08.19)
Nalburda hazır satılan 3x3 mavi brandalar var 30 tl civarı. Onların delikleri de hazır oluyor. Yine nalburdan 20 metreye yakın sağlam ip alman lazım 5-6 kira civarı tutar. Daha sonra dechatlonda kamp direği diye ilk verdiğin linkteki tarp ın direkleri var. 60 küsür tl de o var. Çadır kazığı da aldın mı 120 liraya falan halledersin bu işi.

Ben öyle yaptım. Altında 5 kişi + masa sandalye ıvır zıvır oturduğumuz bir gölgelik oldu.


hidrolikortakol
(18.08.19)
(14)

Bu işte tamam mı yoksa devam mı?

Son üç aydır eşimle birlikte Özbekistan'da bir projede çalışıyoruz. İstanbul'da güzel bir hayatımız vardı ama işlerimizden ayrıldık ve buraya geldik geçici olarak. Istanbul'da yaptığımız işten iki kat fazla mesai yapıp, üç kat fazla para kazanıyoruz. Çok yorulduk, evimizi özledik, kedimizi özledik,
Son üç aydır eşimle birlikte Özbekistan'da bir projede çalışıyoruz. İstanbul'da güzel bir hayatımız vardı ama işlerimizden ayrıldık ve buraya geldik geçici olarak. Istanbul'da yaptığımız işten iki kat fazla mesai yapıp, üç kat fazla para kazanıyoruz. Çok yorulduk, evimizi özledik, kedimizi özledik, fakat güzel para biriktirdik ve Taşkent'deki hayatımız da mesai saatleri dışında güzel.

Şimdi bu işin bitiminden sonra 4 aylık başka bir proje için teklif geldi aynı şartlarda. Ya 1-2 hafta istanbul'da kalıp sonra yılbaşına kadar kalmak üzere Taşkent'e döneceğiz, ya da temelli dönüp istanbul'da kendi işimizi yapmaya çalışacağız. Elimizde sermaye olacak kadar bir para var ama 4 ay daha çalışsak bunun iki katı para olacak ve çok daha rahat hareket edebileceğiz. Diğer yandan pestilimiz çıktı ve şimdiden sıkıldık.

Ne yapardınız siz olsanız?
chavezding
(15.07.19)
Durmak yok.
Aynen devam.


Mirket
(15.07.19)
7 yıldır haftada 80-90 saat çalışıyorum yurt dışı şantiyelerinde. 4 ay çok uzun bir süre değil, dişinizi sıkın. aynen devam edin. zaten arada 2 hafta tatiliniz var. bol bol dinlenirsiniz.

iş kurmayı düşünüyorsunuz. en önemli şey para. önceden hesap edemediğiniz harcamalarınız olacak. bu süreçte karşılaşacağınız tüm olumsuzlukları en kısa yoldan parayla çözeceksiniz.

ülkede malum kriz ortamı. sermayesi olan ayakta kalıyor.


tom creo
(15.07.19)
Devam. Arada 1-2 hafta tatil imkanı da var. 4 ay aşırı uzun bir süre değil getireceklerine kıyasla.


elorelia
(15.07.19)
devam


basond
(15.07.19)
Devam edin. Körfez ülkelerinden iş bakın. Bizde sektör kan ağlıyor.


mekaniker
(15.07.19)
şantiyede 4 aylık iş var dedilerse 1 yıllık iş vardır. çalışmaya devam. para biriktirin.


ergenpezeveng
(15.07.19)
devam abi. 4 ay bir şey değil.


carabelli
(15.07.19)
çalışırım, şirketin aldığı türkiyeye dönüş biletini de avrupaya ya da thailanda yönlendirir, gider orada enerji depolarım..


same idiot
(15.07.19)
1-2 hafta tatil sizi kendinize getirir. devam.


brkylmz
(15.07.19)
Çalışmaak, çalışmaaak, çalışmaaaak derdi sakıp ağa

Yılbaşına kadar sıkın dişinizi


(s)AINT
(15.07.19)
para tabi hersey degil ama durumunuz kotu degil. sadece yogun calisma ortamindan yorulmus gibi duruyorsunuz. hafiften bir tukenmislik sendromu. arada vereceginiz 1-2 haftalik guzel bir tatil tum enerjinizi geri toplamanizi saglar. sayili zaman cabuk gecer. 4 ay cok degil.


crucio
(15.07.19)
Sadece son bir iş... sonra herkes legale dönsün.

Benzer durumdayım, dişimi fena sıkıyorum. Devam ediyorum.


patos64
(15.07.19)
akarken dolur hocam, belki bir daha boyle bir firsat elde edemeyebilirsin


foster
(15.07.19)
Su an gozunuzde buyuyor olabilir ama 4 ay hakkaten kisa bir zaman. Sermayeyi ikiye katlayip kendini guvene almak icin bedava bir ozveri.


pofudukayi
(15.07.19)
(4)

ozbekistan dayken italya vizesi almak

daha zor olacaktır muhtemelen ama alma ihtimali de daha az mı olur acaba? o ulkenin sartlarina gore mi degerlendirirler sizce?
daha zor olacaktır muhtemelen ama alma ihtimali de daha az mı olur acaba? o ulkenin sartlarina gore mi degerlendirirler sizce?
chavezding
(11.05.19)
Neden Ozbekistan'da oldugunuza gore degisir,


samisamisami
(11.05.19)
Samisamisami +1

Is icin orda yasiyorsaniz surekli avantajli bile olur bikmislardir ozbek basvurularindan


c1b2k3
(11.05.19)
hmm. ıs ıcın gıdecegım ama sıgortalı kayıtlı bır ıs olmayacak sanıyorum cunku kısa surelı. neyse orada sorgulayacagız artık heralde.


chavezding
(11.05.19)
Orada ikametiniz yoksa oradan basvuramazsiniz zaten schengen vizesine.


kuehles blondes
(11.05.19)
(3)

Sahibinden GeT

Bu şekilde satmak güvenli midir sizce? 5-6 bin liralık bir fotoğraf makinesini get ile satsam, sonra alet zarar görse karşımda bir muhatap bulamam gibi geliyor?
Bu şekilde satmak güvenli midir sizce? 5-6 bin liralık bir fotoğraf makinesini get ile satsam, sonra alet zarar görse karşımda bir muhatap bulamam gibi geliyor?
chavezding
(01.05.19)
Ben sürekli GET ile satıyorum ve en pahalı macbook pro sattım ve bir problem olmadı. Bir sürü pc parçası, telefon, ipad vb. sattım problem olmadı.

Ama bir satışımda şöyle bir durum oldu: Kargoyu gönderdim, kargo girişi yaptım, ertesi gün alıcı saçma sapan bazı mesajlar attı, ismim yanlış girilmiş kargoda falan gibi, sanırım öyle bir şeydi. 1 saat geçmeden de sahibinden.com telefon etti, kargoyu arayın ve teslim etmesin dedi. Fakat herif çok almıştı, ben takip ediyordum. Neyseki pahalı bir şey değildi. Para alamadım ama peşine de düşmedim.

Takip edilmesi zor ve çok pahalı eşyaları GET yerine yüzyüze satmanda fayda var. Mesela kol saati vb...


malheiros
(01.05.19)
bence mümkünse yüz yüze satın. get ile satıldığında bile sıkıntı olabildiğini okumuştum geçen forumda.


ezkaza
(01.05.19)
Yüz yüze satış +1

Maalesef devir değişti.
Alıcı sizin cihazı alıp, yerine farklı birşey koyup ürünü almaktan vazgeçer.
Sahibinden çoğu zaman parayı vereni kollar.
Kesinlikle değmez.


lemon cake
(01.05.19)
(3)

Nakit İsviçre franki

Nereden alabiliriz? Bankada var mıdır? Kapalı çarşıya mi gidelim?
Nereden alabiliriz? Bankada var mıdır? Kapalı çarşıya mi gidelim?
chavezding
(10.03.19)
Merkezi yerlerdeki bankaların çoğunda oluyor.


fraise
(10.03.19)
Bankayı bir gün önceden arayarak kesin bulabilirsin.


Doviz burolarinda bulunur. Ben Ataturk'teki doviz burosunun birinden almistim gecmiste ama yuklu miktarda bulunmaz, 300 500 frank vardir.


(4)

italya uzun vize verir mi?

agustosta bir italya programımız var halihazırda. şimdi haziran-temmuz için de küçük bir program yapsak, onun vizesine başvurduğumuz sırada diğerini de kapsayacak şekilde vize istesek verir mi? Bu yönde tecrübesi olan var mı?
agustosta bir italya programımız var halihazırda. şimdi haziran-temmuz için de küçük bir program yapsak, onun vizesine başvurduğumuz sırada diğerini de kapsayacak şekilde vize istesek verir mi? Bu yönde tecrübesi olan var mı?
chavezding
(05.03.19)
Haziran-temmuz’daki orogram da İtalya’da olacaksa, o tarihler için de otel ve uçak rezervasyonu yaptırın. idata’da başvuru yaparken durumu anlatın, onlar yönlendirme yapacaktır.


efx
(05.03.19)
vize işinin hiç bir zaman garantisi yok. önce bi buna gidin gelin sonra diğerine de veririz de diyebilirler, 6ay/90gün multi'yi de verebilirler.


argent dawn
(05.03.19)
Verebilir de vermeyebilir de. Risk alacaksınız.


peggy
(05.03.19)
1 yıl multi vize almışlığım var italya'dan.


(2)

bankada görünen ama e devlette görünmeyen ceza?

Garanti'den plaka için ceza sorgulaması yaptığımda 2 bin küsür liralık bir ceza görünüyor. Detaylarına girdiğimde 2011 yılına ait ve başka bir tc no ya kayıtlı bir ceza. Benim aracımın trafiğe çıkışı zaten 2017. E devlet üzerinden sorgulama yaptığımda herhangi bir ceza görünmüyor. Belli ki biri bir
Garanti'den plaka için ceza sorgulaması yaptığımda 2 bin küsür liralık bir ceza görünüyor. Detaylarına girdiğimde 2011 yılına ait ve başka bir tc no ya kayıtlı bir ceza. Benim aracımın trafiğe çıkışı zaten 2017.
E devlet üzerinden sorgulama yaptığımda herhangi bir ceza görünmüyor.

Belli ki biri bir yerde saçmalamış da, benim bunu düzeltmek için uğraşmam gerekir mi sizce?
chavezding
(21.12.18)
plakayı sizden önce kullanan kişiye ait bir ceza.
arabanın modeli 2017 ise bir saniye bile düşünmeden hayatınıza devam edebilirsiniz :)


Ceza size ait değil +1, plaka önceden başka araçta takılıymış. Aynı araçta da takılıs olsa ve aracı 2. el alsanız sizi noter tarihinden sonrası bağlar.


John Bloor
(22.12.18)
(5)

Motosiklet yol arkadaşlığı arayışı

Kısa seyahatler olsun, daha uzun etkinlikler olsun, birlikte program yapabilecegim insanları nereden bulabilirim bilmiyorum. Dev organizasyonlara katılmak istemiyorum. Milletin garip tripleriyle uğraşma düşüncesi hoşuma gitmiyor. Istiyorum ki 2-3 kişi kafa dengi bir grubum olsun. Iş yerinde veya mev
Kısa seyahatler olsun, daha uzun etkinlikler olsun, birlikte program yapabilecegim insanları nereden bulabilirim bilmiyorum. Dev organizasyonlara katılmak istemiyorum. Milletin garip tripleriyle uğraşma düşüncesi hoşuma gitmiyor. Istiyorum ki 2-3 kişi kafa dengi bir grubum olsun. Iş yerinde veya mevcut arkadaşlarım içinde kimse motosiklet kullanmıyor. Ara sıra hafif arazi, kamp falan da yapmak istiyorum ama tek kişi yapmak fazla riskli.

edit:
İstanbul'dayım. 34 yaşında mimarim. Neredeyse 10 senedir trafikteyim ama seyahat ve hafif araziye girmeye falan yeni yeni başladım. Haftasonu belgrad ormanına gidip falan pratik yapıyorum ama daha fazlasına tek başıma girisemiyorum. Yolda ve trafikte tedbirli kullanmayı seviyorum. Liseden biraz dağ, trekking tecrubem var. Kullandığım motosiklet Ducati desert sled. Orta siklet adv diyebiliriz yani.

Mesela haftasonu Uludağ, Gökçeada, vs.. kaçıp bir gece kamp yapıp dönmek gibi şeyler yapmak istiyorum.
chavezding
(30.08.18)
sozluk hesabin varsa eksiteker var


fakyoras
(30.08.18)
Sözlük hesabım yok maalesef.


chavezding
(30.08.18)
hangi il-yaş-ne tür bir motor sahibisin gibi bilgiler kafa dengi birini bulman için bir ön adım olabilir. istersen biraz detay ver.

bazen 1-2 günlük yakın yerlere kamp bahanesiyle kaçıyorum tabi asıl huzur yol ve sonrasındaki dinginlik. biraz bahsettiklerine yakın. iletişimde kalabiliriz.


Haberleşelim diyecektim ama benim kampa falan çok vaktim olmuyor. Daha çok sağı solu görmeli biralı günlük geziler seviyorum. Yalnız o ne güzel motormuş bir tur versene.


yakuza123
(30.08.18)
İnstagramdan facebooktan filan bu tür gruplar bulabilirsin, facebook bu tür gruplarla dolu ama sanırım kalabalık sevmiyorsunuz.

Bu yüzden sizin gib az kişilik gruplardan hoşlanan birilerini bulmak için bu tür grupları denemelisin.

5 sene önce kadar ciddi kros yapıyorduk dağ tepe kan ter içinde kalıyorduk, zevklidir.

Ama yanlız yapmayın, ters bir pozisyonda düşerseniz kalkamayabilirsiniz.

Aslında duyuruda da var motorcular, belki buradan bir grup da yapabiliriz?


John Bloor
(31.08.18)
(3)

Orijinal north face

Internet fiyatları ile mağaza arasında ciddi fark var. Internettekilerin hepsi sahte mi acaba? Guvelinir bir site var mıdır?
Internet fiyatları ile mağaza arasında ciddi fark var. Internettekilerin hepsi sahte mi acaba? Guvelinir bir site var mıdır?
chavezding
(15.08.18)
Ben spx'e bakıyorum genelde. Zaten avmlerde de var. Trendyol, morhipo boyner, yalispor, korayspor'a filan da bakarım. Kurumsal olarak güvenebileceğin yerlerden al.


spx +1 900 liralık Merrell marka ayakkabıyı yarı fiyatına aldım.


thereisnospoon
(15.08.18)
ama spx'in internet alışverişinden uzak durun, öldürmez süründürür.


onemoremile
(15.08.18)
(9)

Avrupa'da tatile gidebilen var mı bu sene?

Yahu bir program yapalım dedik, daha uçak biletinde patladı planlar. Kisi başı 1500 lira Avrupa biletlerini ilk defa görüyorum. Bir de üstüne dünyanın parasını vize için alıp 1 aylık şaka gibi vizeyi yapıştıracaklar. İşin kötüsü Türkiye'de tatil de kazık. Napcaz böyle?
Yahu bir program yapalım dedik, daha uçak biletinde patladı planlar. Kisi başı 1500 lira Avrupa biletlerini ilk defa görüyorum. Bir de üstüne dünyanın parasını vize için alıp 1 aylık şaka gibi vizeyi yapıştıracaklar. İşin kötüsü Türkiye'de tatil de kazık. Napcaz böyle?
chavezding
(15.06.18)
ingiltereye gidelim dedik nerden dedik. dediğimizde sterlin 5.60dı. şimdi 6.20
iki kişi gidiş 900 dönüş 2400 3300. vize başvurusu iki kişi 1800 otel rezervasyonları ulaşım vs 15bini bulucaz. bu da son plan. gelincede 2 sene öderiz.


mikahakkinen
(15.06.18)
Ben gittim 2 hafta önce ve haftaya tekrar gidiyorum. Benimle birlikte 2 kişinin daha masraflarını karşıladığım için haddinden fazla harcadım ama pişman değilim. Hayatımın en iğrenç bir senesini geçirdikten sonra tam bir şeyler düzelmişken hep gitmek istediğim bir şehre gitmek bana çok iyi geldi. Haftaya gidip döndüğümde de aynı şeyi düşüneceğim mutlaka. Gitmesem eminim "neden bu yaz hiçbir yere gidemedim" diye içimde kalacaktı.

Yani sizi mutlu edecekse, ucunda güzel anılar varsa değiyor bence.


ms brownstone
(15.06.18)
Pegasus'ta suan 1 alana 1 bedava kampanyasi var. gerci ayni seyahatte kullanamiyorsunuz, yaz bileti alana kis doneminde kullanilabilecek kod veriyorlar ama yine de 1 sene icinde 2 seyahat yapmis oluyorsunuz.

Biz de dun bayagi arastirdik bilet fiyatlari ucmus durumda. Sabiha'dan paris'e 2400 lira cikardi pegasus saka gibi:)) ucuza bi atina bulduk onu aldik. Vize ucretini, harcayacagimiz euroyu napicaz bilmiyorum artik kismet:)


unionall
(15.06.18)
350 küsür lira bologna'ya var bilet Eylül için. Hem deniz hem gezelim görelim istiyorsan ligurya kıyısı yakın ve mantıklı.

Hatta 12 eylüle 282 tl diyor pegasus.


Bruce
(15.06.18)
Bu Eylül'de Bologna işi iyiymiş baya. demek ki biraz sezon sonuna doğru planlasak daha uygun şartlar bulacağız.


chavezding
(15.06.18)
Temmuzda Ispanya'ya gideceğim kardeşimle. İşle ilgili planlarım netleşse Ağustos gibi de bir yerlere kaçmak istiyorum ama biletler çok fena gerçekten. Orada harcadığımız tamam ama uçak için o kadar para vermek acı veriyor.

Az ötedeki Sofya'dan bir sürü yere uçan low cost firmalar Türkiye'ye de uğrasa keşke.


yaraticinick
(15.06.18)
Londraya gidiyoruz temmuzda, bilet gidiş dönüş 1000 tl, otel 6 gece 1100 tl, orada müzeler bedava sadece yeme içme ve ulaşım masrafımız olacak, 3000 e bitiririz vize hariç.Belekteki herşey dahil otele gidip gecelik 500-600 lira vermekten mantıklı.


hipopotamus
(15.06.18)
Bilet hicbir zaman cok buyuk bir maliyet olmadi, hala da o kadar degil. Mesele gittigin yerde attigin adimda dansoze para yagdiriyormus gibi para gitmesi. 600 liraya aldigin bilet 900 lira olsa da alirsin kimse 300 lirayla batmaz, ama yeme icme ulasim eglence vs cok para yiyor Avrupa'da.
Ben sahsen Avrupa gezilerinden sikildim, artik pek bir sey ifade etmiyor ve hep ayni geliyor, ustune kur da artinca Avrupa cok gereksiz oldu artik bana. Harcadigim parayla aldigim haz birbirini dengelmeyecek. Gerci TL deger kaybettigi icin en ucuz ulkeye de gitsen eskisinden pahali ama Avrupa kadar pahali olmayan secenekler daima var. Ben tatil ve gezme konseptimi de degistirdigim icin bana pek zevk vermeyecek ulkede 11tl ye bir sise su almak pek tercih edilesi degil.
Avrupa'yi gezmeye hala cok hevesli olsaydim bile yine de soyle bir dusunurdum. Dedigim gibi ucuz bilet bir sey ifade etmiyor, bilet bedava bile olsa fikrimi degistirmezdi abartmiyorum.


stavro
(15.06.18)
Stavro'ya katılıyorum, Avrupa'da birkaç ülkeyi gördüm, ötesini de çok merak etmiyorum. Paris'te geçireceğiniz 4 güne, 2 ayrı Tayland gezisi yapıp tropikal meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Endonezya, Tayland, ne bileyin Vietnam, Mısır, Nijerya gibi bir çok çok daha güzel ve keyifli destinasyon var, ben onlara koşuyorum artık. Pisa kulesine gidip resim çektiren 4 milyon kişiden biri olmak için euro / tl farkından kazık yemek istemem.


roket adam
(15.06.18)
(1)

Avrupa yakasında çanta tamircisi

Onerebileceginiz biri var mı?
Onerebileceginiz biri var mı?
chavezding
(11.05.18)
Fındıkzade de var.


Tears of Devil
(12.05.18)
(4)

Uzun yol yakıt tüketim değeri

Geçenlerde ödünç aldığım otomatik vites ford kuga 1.6 ecoboost ile uzun yola çıktım. normalde otomobil kullanmadığım için yakıt tüketimlerine çok aşina değilim. Gayet dikkatli hızlanmama rağmen giderken 12L dönerken de 10L yaktı ortalama(rakım farkı 1200m olduğundan heralde). Çok anormal değil mi? y
Geçenlerde ödünç aldığım otomatik vites ford kuga 1.6 ecoboost ile uzun yola çıktım. normalde otomobil kullanmadığım için yakıt tüketimlerine çok aşina değilim. Gayet dikkatli hızlanmama rağmen giderken 12L dönerken de 10L yaktı ortalama(rakım farkı 1200m olduğundan heralde). Çok anormal değil mi? yoksa otomatik suv için normal mi bu? genelde 120km hızla gittim. yer yer 140 a çıktım.
chavezding
(27.02.18)
Araç suv, 120 yavaş bir hız değil.

Şehirdışı rakamları genelde 80-90 km/sa sabit hız üzerinden verilir fabrika verilerinde. O verileri tutturmak çok zor. Kış lastiği de etki eder ayrıca.


Kol gibi yakmıs ecoboost turbo motor bu arada atmosferik kac yakar kim bilir babamın 99 bmw 525 dizel uzun yolda 7 lt tuketiyo hani teknoloji gelişmişti


steward
(27.02.18)
ortalama yakıt değerinde çok kuruş karşılığı daha net bişey çıkarır. 1.4 tsı golf uzun yolda 50 60 kuruş yakıyor mesela. suvda artar.


mikahakkinen
(27.02.18)
Pek devirli kullanmamissiniz gibi geldi bana. 120-140 km/h yuksek sayilabilecek hizlar. Klima actiysaniz belki onun da etkisi olmustur.


it s over now
(04.03.18)
(4)

birisi şunu allah aşkına sözlüğe taşısın :)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-sifirdan-cok-daha-guzel%2Cdarbesiz-goldwing-gorunumlu-526412695/detay
chavezding
(12.02.18)
var bunun başlığı, gördüm ben.


carabelli
(12.02.18)
galeta ununa bulayıp kızartmışlar gibi tipi var
*üzücük*


minecraft?????


binder dandet
(12.02.18)
(5)

Trafik kazasından sonra napıyorduk?

Olay şöyle gelişiyor. Otomobil şoförü yola doğru kapıyı açıyor bakmadan ve scooter kullanan babam kaçamayıp araca çarparak düşüyor. Babamı ambulansla hastaneye götürüyorlar. Çapraz bağlar kopmuş. Olay yerine polis geliyor ama motor kenara çekildiği için tutanak tutmadan gidiyor. Sonra babam karakold
Olay şöyle gelişiyor. Otomobil şoförü yola doğru kapıyı açıyor bakmadan ve scooter kullanan babam kaçamayıp araca çarparak düşüyor. Babamı ambulansla hastaneye götürüyorlar. Çapraz bağlar kopmuş. Olay yerine polis geliyor ama motor kenara çekildiği için tutanak tutmadan gidiyor. Sonra babam karakolda şikayetçi oluyor. Öbür taraf da şikayetçi oluyor galiba. Bu arada şahidimiz de var gerekirse.

Şimdi elimizde karakol ifadesi var. Bizim motorda sadece trafik sigortası var. Biz bu adama motorumuzun hasarını ve gerekirse ameliyat masrafını ödetmek istiyoruz. Kaza tutanağı olmadan nasıl işliyor süreç? Herhangi bir servise verip yaptıralım mı motoru?
chavezding
(07.12.17)
Trafik sigortan varsa hastane masraflarinin tamamini karsilar zaten.bununla ilgili bir yasa-yonetmelik vs bisi var.tradik sigortasinin arkasinda yazar.motorun masrafi kimin kusurlu olduguna gore belirlenecek.


duptıs
(07.12.17)
Karşı tarafın sigorta bilgileri gerekmiyor mu.


chavezding
(07.12.17)
trafik sigortası sürücünün hastane masraflarını filan karşılamaz. yanlış bilgi vermeyelim.


Geçmiş olsun. Karşı taraf tam kusurlu, sol kapısını yolu kontrol etmeden açtığı için. Sizin durumunuzda sürecin nasıl işlediğini, kendi sigorta yaptırdığınız yere sorarsanız bilgi verirler herhalde.


tingen
(07.12.17)
Suraya bir goz atin lutfen.

www.tsb.org.tr

Ustne birde bu.

ekremengin.av.tr

Yasasi,yonetmeligi var dedigim budur.trafik sigortasinin kapsam icerig Ne bakarsiniz tedavi ve olum durumunda odenecek bedelleride gorursunuz.


duptıs
(07.12.17)
(1)

çift sim kartlı telefonun pasaport kaydı nasıl oluyor?

iki imei numarası için ayrı ayrı mı harç veriyoruz yoksa tek harca iki numara kaydedebilir miyiz? tecrübesi olan var mı?
iki imei numarası için ayrı ayrı mı harç veriyoruz yoksa tek harca iki numara kaydedebilir miyiz? tecrübesi olan var mı?
chavezding
(27.11.17)
tek harç veriyorsun. e-devlet üzerinden yaparken 2 imei numarasını da gireceksin.


10032007
(27.11.17)
(5)

Bluetooth spor kulaklığı

Kullanıp da önerebileceğiniz bir bluetooth kulaklık var mı? sporda kulaktan çıkmayacak bir tasarım olması önemli.
Kullanıp da önerebileceğiniz bir bluetooth kulaklık var mı? sporda kulaktan çıkmayacak bir tasarım olması önemli.
chavezding
(09.11.17)
urun.n11.com


yani ben bunu kullanıyorum ama spor kulaklığından kastınız nedir tam anlayamadım. günlük kullandığım alet bu. memnunum. kafaya da iyi oturuyor yani sanırım spor yaparken sıkıntı çıkartmaz.


ravenclaw
(09.11.17)
meizu ep51 çok güzel.


felatunbey
(09.11.17)
www.sony.com.tr

Bunu kullanıyorum. Gayet memnunum.


sylr
(09.11.17)
airpods
10k koşuyorum hiç düşmedi


rentts
(09.11.17)
Tek seçiminin plantronics backbeat fit olması lazım. 3 senedir kullanıyorum ve düzenli spor yapan bir insanım. 3 senedir şarj performasında hiçbir azalma yok; geçen ay şortumun cebinde kalmış annem makinede yıkamış ama alet hala aynı ilk günkü gibi çalışmaya devam ediyor.


pinkman1
(10.11.17)
(2)

paypal

türkiyeden kullanmanın bir yolu var mı?
türkiyeden kullanmanın bir yolu var mı?
chavezding
(24.10.17)
ilk hamle yurtdışı paypal hesapları açanlar oldu, bazı alternatif ödeme yapan firmalar da var lakin komisyon alıyorlar. paytosellers gibi.


kaosu
(24.10.17)
yurtdışı telefonuna erişiminiz varsa var evet.


argent dawn
(24.10.17)
(1)

vekaletle trafik işlerini hallettirmek?

böyle bir hizmet veren var mı bildiğiniz? ruhsat işlerini vs halledecek? uğraşacak ne sabrım var ne de vaktim.
böyle bir hizmet veren var mı bildiğiniz? ruhsat işlerini vs halledecek? uğraşacak ne sabrım var ne de vaktim.
chavezding
(07.10.17)
takipçi denilen adamlar var. biz şirket araçları için bu hizmeti alıyoruz. ama bireysel olarak nasıl ulaşırsın bilemedim şimdi.


elorelia
(07.10.17)
(3)

Motorun plakası düştü

Sanıyorum plakayı değiştirmek zorundayım ancak internetten randevu almak mümkün değil. trafik şubeye randevusuz gidip plakam düştü desem işimi halledemez miyim?
Sanıyorum plakayı değiştirmek zorundayım ancak internetten randevu almak mümkün değil. trafik şubeye randevusuz gidip plakam düştü desem işimi halledemez miyim?
chavezding
(03.10.17)
halledebilirsin.
ama halledemeyebilirsin de...

tamamen subenin kalabalıgına-memurun insiyatifine bağlı.


binder dandet
(03.10.17)
halledersin. ben hallettim, oradan biliyorum. mümkünse ilçe emniyet müdürlüğüne git.


babilbaligi
(04.10.17)
oncelikle dusurdugunuz bolgenin karakolundan yazi almaniz gerekiyor.


jimicik
(04.10.17)
(2)

Ucakta bicak goturmek.

Ic hat ucusunda bagaja verecegim cantaya 15cm bir av bicagi koysam bunu alirlar mi? Havaalanina giriste problem cikar mi?
Ic hat ucusunda bagaja verecegim cantaya 15cm bir av bicagi koysam bunu alirlar mi? Havaalanina giriste problem cikar mi?
chavezding
(24.08.17)
bagajda gider, kabine girmez.


yatagants
(24.08.17)
Havaalanına girmez ki bagaja girsin. Tabi ki sorun çıkar. Otobüs dışında götüremezsiniz.


(9)

Bariz troll başlıklara nasıl oluyor da sazan gibi atlıyor bunca insan?

Kaldırımdan giden motorcu başlığını görünce aklıma takıldı. Belli ki canı sıkılmış adam ortalığı karıştırmak için sallamış bişi. Nasıl oluyor da 3-5 değil, 20 sayfa küfür dönüyor arkasından? herkes mi kafayı yedi, yoksa onların da eğlencesi bu mu? İlla bu başlık olmayabilir tabi. Yalan yanlış bir ha
Kaldırımdan giden motorcu başlığını görünce aklıma takıldı. Belli ki canı sıkılmış adam ortalığı karıştırmak için sallamış bişi. Nasıl oluyor da 3-5 değil, 20 sayfa küfür dönüyor arkasından? herkes mi kafayı yedi, yoksa onların da eğlencesi bu mu?
İlla bu başlık olmayabilir tabi. Yalan yanlış bir haber atar biri ortaya, yüzlerce kişi olmayan bir meseleyi tartışmaya başlar. Gerçekten anlamıyorlar mı uydurma bir şey görünce?
chavezding
(14.07.17)
katılıyorum. sözlüğün zeka seviyesini gösteriyor bence. daha birkaç cümle okur okumaz kasıtlı açıldığını anlamamak için ciddi mal olmak gerekiyor.


goodman
(14.07.17)
birisi dese ki, ya herkes farkında aslında ama onlar da deşarj olmak için saydırıyor, vallahi rahatlayacağım.


chavezding
(14.07.17)
Bu kadar bariz trollemede laf sokacak bir dolu boşluk oluyor. Millet de onu değerlendirip kolay oy alma derdinde. Tabi önemli bir kısmı durumu anlamayan çift haneliler.


sözlüğü aktif kullananlar sözlük kültüründen bihaber, doğru düzgün kontrolden geçmeden yazar yapılmış yeni güruh; haliyle kim troll kim değil anlayamıyorlar.

bi kısım da troll olduğunu bilen ama gaza gelip kendini kontrol edemeyenler. bunların çoğunluğu her şeye trigger'lanan duyar kasma ekibi. kalan kısım da deşarj olma amaçlı yazıyor.


Bruce
(14.07.17)
beğenilenlere girmeyle saydırma arasındaki bağı bilmiyordum mesela. ilginçmiş.


chavezding
(14.07.17)
hele bir don't feed the troll tayfası var, acayip ayar oluyorum. başlık açılmış, sol framede kaybolmaya yüz tutmuşken sazan gibi damlıyor, don't feed the troll, engelle geç yazıyor. sus işte, yazma. bırak başlık soldan aksın gitsin, yok illaha bir şey yazacak. bu adamlar yüzünden sol frame bazen çok gereksiz başlıklarla doluyor.


Ben Sözlük'ü uzun zamandır kullanmıyorum. Kim troll, kim değil, bilmiyorum. Yorumlu başlıkları ayrı tutayım; ülkede de zaten her gün troll başlığı gibi, Zaytung haberi gibi şeyler gerçek oluyor. Kaç kere eskiden Zaytung'da haber olmuş şeyler gerçek oldu, bir değil, iki değil. Aynen olmasa da, bir yaklaşığıyla, iki yaklaşığıyla benzer şeyleri yaşıyoruz ve artık gerçek olanlara inanamıyoruz. Herhangi bir başlığın troll başlığı mı, gerçek haber mi olduğunu ayırt edemiyorum bile. Çoğu başlık 'Şu olduysa, bu neden olmasın' türünden. Ayrıca, flaş haberler kaldırılmış, ne gazeteler ne televizyonlar en önemli haberleri veriyor. Bir iki muhalif site olmasa ülkede ne olduğundan haberimiz olmayacak. Ha, milletin kendi kişisel düşüncelerinden haber veya bilgi alamadığım için sinirleniyorum, o ayrı. 10-20 sayfa yorumun içinde hızlıca haber aramak da zorlanıyorum.

Ekşi Sözlük artık içerik olarak çöpe dönse de, şu an ülkenin en hızlı haber kaynaklarından biri. Ayrıca Sözlük'ü çok kullanmayan ve dinamiklerinden haberi olmayan herhangi birinin gelip, sadece troll başlığını görerek 'Haa, ülke bu durumda demek ki, kimse de açıp bir şey dememiş. Ülke batmış' dememesi için sebep yok.


aychovsky
(14.07.17)
@trollziya

Bu başlık için anlayabilirim belki ama mesela uydurma bir haber veya hikaye için de aynı şey oluyor.


chavezding
(14.07.17)
uydurma bir motorcu olayının altına motorcuların genellemeleri yapılabilir bence. ben bazen yapıyorum o tarz şeyler. başlığın gerçek olup olmamasından ziyade içeriğin konuyla alakalı eleştiri mahiyetinde olmasında bir problem yok gibi. tabii sazanlar da ayrı mesele. adam başlığın altına şunu yazıyor: "sen de öyle yapmasaydın rezalet puanım 1"

lan? diyorsun.


bohr atom modeli
(14.07.17)
(3)

yazın uludağ zirve?

kendim uzuuun bir aradan sonra hiking e geri dönmek istiyorum. eşim de ilk kez bu işlere girecek ama hevesli. Fazla zorlamayacak bir faaliyet olarak temmuzda uludağ nasıl sizce? Başka aklınıza gelen yerler de olabilir.
kendim uzuuun bir aradan sonra hiking e geri dönmek istiyorum. eşim de ilk kez bu işlere girecek ama hevesli. Fazla zorlamayacak bir faaliyet olarak temmuzda uludağ nasıl sizce? Başka aklınıza gelen yerler de olabilir.
chavezding
(06.07.17)
2 yaz önce şirketten 15 kişi çıkmıştık, tam zirve yaptık. çıktıkça esmeye başlıyor, ama bir yandan da terlemeye devam ediyorsun, en tepede bayrağın yanında üşüyorsun ama üşümüyorsun da... çok değişik. ekipman: kısa pantolon elzem, bileği saran güzel bir salomon ve dengi elzem. ben bilek altı yazlık merrell ile çıktım, özellikle inişte bileklerim sızlıyordu, bir süre sonra tabana çivi etkisi yapıyor. kılavuzlu bir grup denk gelirse en azından zirve şekillenene kadar molalarında falan uzaktan eşlik ederek takip edilebilir, 2, 3 farklı rota var, dik ve kısa, uzun ve düz gibi alternatiflerde insan bir anlık kaybolma hissine kapılabiliyor. çok üzücü vakalar var maalesef uludağ civarında. bu günlerde oldukça kalabalık gruplar günübirlik iniş çıkışlar yapıyor, bence uygun.


onemoremile
(06.07.17)
ben 5-6 yıl önce haziran başında uludağ zirve yapmıştım. geceleri çok soğuktu baya kış gibiydi ama gündüz şeker gibi hava vardı. çıktığımız parkur zaten baya basit bir parkurdu. tırmanma yok yardırıp yürüyorsun.

biz ilk gece wolfram madenlerinde kamp atıp ertesi sabah 7'de zirveye doğru yola çıktık. sanırım 6-7 saat içinde ulaşılıyordu zirveye. akşamüstü de kampa döndük.

illa dağ olsun demiyorsanız sülüklügöl, ballıkayalar falan da iyidir kamp için.


Ben de birkaç ay önce zirve yaptım. Yukarıda yazilanlara ilave olarak sunu tavsiye edebilirim. Ani hava değişimleri gorebilirsiniz . yani birden 5 metreden daha az olacak şekilde görüş mesafesi düşebilir sis yüzünden hazırlıklı olun.


opitseri
(06.07.17)
(4)

Kardiyo mu ağırlık mı?

6-7 aydır düzenşi spora gidiyorum ve ağırlıkla çalışıyorum hep. Daha eğlenceli geliyor. Fakat leş gibi beslendiğim için yağ vermedim. Fena olmayacak nir kas gelişmesi var. Şimdi daha düzgün beslenip yağ oranımı azalmak istiyorum. Kardiyo ağırlıklı bir programa mı döneyim yoksa serbest ağırlıktan dev
6-7 aydır düzenşi spora gidiyorum ve ağırlıkla çalışıyorum hep. Daha eğlenceli geliyor.
Fakat leş gibi beslendiğim için yağ vermedim. Fena olmayacak nir kas gelişmesi var.
Şimdi daha düzgün beslenip yağ oranımı azalmak istiyorum. Kardiyo ağırlıklı bir programa mı döneyim yoksa serbest ağırlıktan devam etsem olur mu?

Bir diğet sorum; omuzda pek istediğim değişiklik olmuyor. Zor mu gelişir omuz? Barfiks mi eklesem?
chavezding
(24.06.17)
Diyet yapacaksın, başka türlü olmaz. Ha o zaman da kas gelişimi yavaşlar/durur, ona göre sen karar ver. Ya da IF yapabilirsin, o zaman kas kütlesi de artabilir ama yağ yakarken kas kaybı da kaçınılmaz olur. Yani ağırlık da çalışsan diyetle yağ yakarsın kardiyo da yaparsan diyetle yağ yakarsın, diyet olmazsa bu ikisiyle de yağ yakamazsın. Böyleyken böyle.


angelus
(24.06.17)
Peki ağırlık çalışsam, protein ağrılıklı bi diyet yapsam en azından kas kaybı min olmaz mı?


chavezding
(24.06.17)
Protein ve karb. miktarını ayarlarsan kas kaybı minimum olur tabii ama yağ yakmak istiyorsan kas gelişimin çok olmaz, yani birinden birini seçeceksin. Misal ben yağ yakayım birinci önceliğim bu dersen ona göre bir makro hesabı yaparsın yağ yakmaya başlarsın, bu aşamada kas gelişimi çok olmaz ama kayıplar da çok olmaz. Sen ağırlık çalışmayı seviyorsan ağırlık çalışarak da en az kardiyoda yaktığın kadar yağ yakarsın, hatta yağ yakıcı hormonlar ağırlık çalışmalarında daha çok salgılandığı için daha çok yağ yakabilirsin. Onun dışında, önemli olan diyet dediğim gibi, araçlar (Kardiyo-ağırlık) senin zevkine kalmış.


angelus
(24.06.17)
barfikste bir çok kas çalışıyor ancak, omuz kaslarını (deltoidler) geliştirmek için işe yaramayacaktır.

deltoid 3 parçalı bir kas ön, yan ve arka parçaları var. kabaca dumbell i öne, yana doğru kaldırma, hafif öne eğilip dumbell i geriye doğru çekme hareketlerinde çalışır. bunun dışında shoulder press dumbell veya cihazla yapabilirsin. daha fazlası için google i kullanabilirsin (bkz: deltoid exercises)


buskas
(24.06.17)
(2)

Başkanlık seçimi çok turlu mu olacak?

Fransadaki gibi çok turlu bir seçim mi olacak? Öyle olmayacaksa muhalefet adayı nasıl belirlenecek? muhalefet bir adayda anlaşamazsa ne olacak?
Fransadaki gibi çok turlu bir seçim mi olacak? Öyle olmayacaksa muhalefet adayı nasıl belirlenecek? muhalefet bir adayda anlaşamazsa ne olacak?
chavezding
(17.04.17)
Seçim, çoğunluk sağlanamazsa 2 tur oluyor. Muhalefet hiçbir şekilde bir adayda anlaşamaz. Kürt nefreti ve korkusunun sebep olduğu reaksiyonlar (bu seçimden sonra bile görülüyor) bu anlaşmayı tamamen imkansız kılıyor. Eğer Kürt-sol bloğu bir aday çıkarırsa cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi olacak. Çıkarmazsa da bu kesimin katılımı düşük olacaktır.


protector
(17.04.17)
birinci tur tüm adaylar
ikinci tur; en çok oy alan iki aday

ikinci tur öncesi adaylardan birisi seçime giremezse diğer aday için referandum yapılır.


(1)

Karadenize arabalı vapur var mı?

rize veya samsuna deniz yolundan ulaşım imkanı yok galiba şu an? Aratınca bişiler çıkıyor ama 2002 yılından.
rize veya samsuna deniz yolundan ulaşım imkanı yok galiba şu an? Aratınca bişiler çıkıyor ama 2002 yılından.
chavezding
(19.02.17)
bildiğim kadarıyla şu an yok


kisa
(20.02.17)
(7)

Motosiklet çalınmasına karşı hangi zincir?

Yıllardır apartmanın önüne park edip Allah a emanet bıraktığım scooterımın çalınmaması için önlem almaya karar verdim. İlerde 30bin üzeri motor almayı da düşündüğüm için kesenin ağzını açtım mecbur. En büyük endişem kamyona yükleyip götürülmesi olduğu için bir şekilde yere sabitlemem lazım. Etrafta
Yıllardır apartmanın önüne park edip Allah a emanet bıraktığım scooterımın çalınmaması için önlem almaya karar verdim. İlerde 30bin üzeri motor almayı da düşündüğüm için kesenin ağzını açtım mecbur. En büyük endişem kamyona yükleyip götürülmesi olduğu için bir şekilde yere sabitlemem lazım. Etrafta bağlayabileceğim hiç bir şey yok.

www.feyizoglu.com
www.feyizoglu.com

şöyle bir kombinasyon almayı düşünüyorum. Sorum şu;

1. Bağlama halkasını apartmanın önündeki beton kaldırıma monte etmem lazım. Komşular sorun çıkarmaz. Göz önünde de olmayacak; ancak belediye yine de sorun çıkarırabilir mi? İnsanlar park dubası gömüyor garajının önüne, benim bir tane halkam dert olur mu?

Bir diğer alternatif binaya monte etmek ama bunun için komşuları ikna etmem kolay olmaz.

2. Standart bir Bosch darbeli matkapla beton kaldırımda delik açabilir miyim?

3. Buradaki zincir bu parayı hak eder mi? İdeal zincir kalınlığı ve uzunluğu nedir?
chavezding
(28.09.16)
Öncelikle seçtiğin zincir güzel ancak zincirleri kesmek için gerekli olan demir makasını yere dayayıp diğer koluna güç vererek kestikleri için zincirini yere serili olarak bırakmaktan kaçınman lazım.

Kesinlikle yere koymaman senin hayrına olur. Tüm kilit tanıtımlarında, polislerin çektiği yabancı ülke kamu spotlarında bu söylenir.

Bende olan zincir şu, www.feyizoglu.com
Artı alarm olması ve milletin en azından üstüne oturmasını, dayanmasını engellemek adına alarmlı disk kilidi olarak ABUS 8077 var.

ABUS ürünlerini en uygun amazon.de'den alabilirsin. Türkiye'de 600 dü disk kilidi ben 400'e mal etmiştim. Zaten iki haftada gelir en geç.

2. Standart matkaba beton ucu takarsan delebilirsin.

3. Daha ucuz zincir alma. benimki 12 mm, senin aldığın 14 mm aynı markanın. Zincirin kalınlığı çok önemli değildir. Piyasadaki 50 tl lik demir makasları 16 mm çapa göredir. Daha kalın zincir zaten bulamazsın. Zincirin geçtiği işlemler önemlidir. Aşırı sert çeliği dondurup vurarak kırarlar. Yumuşak çeliği demir makasıyla keserler. En güvenli çelik zincir ise Case Hardened denilen Dış çeperi sertleştirilmiş ancak iç kısmı hala sünek kalan zincir tipidir.
Uzunluk olarak bendeki 170 cm bağladığım yere tam geliyor. 150 olsa yetmez. Ama senin koyacağın yere uzun gelirse demire bi tur daha dolarsın hallolur, dikkat etmen gereken dediğim gibi zeminden mümkün olduğunca yüksekte tutman.

ABUS iyidir.


25$ civarinda bozuk para büyüklügünde gps cihazlari var. 1 yil pilleri dayaniyor. Onlardan al ve görünmeyecek bir yerine yapistir. Calinsa bile elinle bulmus gibi bulursun :)
thetrackr.com


VIPCH
(28.09.16)
VIPCH'in önerisi güzel gerçekten ancak, şerefsizler jammerla geziyor. O da oldukça kolay bulunan bir şey, motosikleti parçalayana kadar jammer bulunduruyorlar yanında.

Ha amatör bebeler yok mu, var, adam şortuyla şapkasıyla motoruna biniyo alıyo götürüyo, ama usta olanlar da oldukça fazla.


şimdiden allah yardımcın olsun. ben zamanında motoruna çok dikkat etmiş, ve bir dönem dikkatini azaltınca cezasını çalınmış bir motorla ödemiş biri olarak seni çok iyi anlıyorum. sonrasında da bir daha aynı stresleri yaşamamak için istanbul'da motor sahibi olmayı bıraktım. dikkatini max düzeyde tut.

zincir + disk kilidi güzel kombinasyon. disk kilitleri bir süre sonra sapıtıp kafalarına göre ötmeye başlıyor, komşuların huysuzsa sıkıntı çıkar. zincirin parayı haketmesi uzun vade motor planlarınla alakalı. 900 TL'yi zincire vereceğime ayda 100 TL'yi sağlam bir araç takip sistemine vermeyi tercih edebilirdim.

yalnız GPS takip işleri bir üstteki arkadaşın yazdığı aletlerle olmuyor. o ucuz aletlerin çalışması için etrafında aynı aletlerin olması, yani bir alet-ağı olması lazım. popüler olmayan bir takip maskotu alırsan eline geçecek bilgi sadece "motorun bıraktığın yerde değil" olabilir. nerede olduğunu gösteremez.

benim yukarda yazdığım ayda 100 tl civarında olan sistemler araç kiralama şirketlerinin de kullandığı, aküden elektrik çeken ve direk uyduyla bağlantı kuran aletler.


berkertoy
(28.09.16)
gps alternatifini de düşünüyorum ama öncelikli amaç çalınmasını önlemek tabi.


chavezding
(28.09.16)
disk kilidinin sapıtmasının önüne geçmek için darbeye duyarlı olanlardan değil de, 3 boyutlu hareket sensörü olanlardan alabilirsin. 1 senedir hiç false alarm vermedi bendeki.


2 sene once motorunu caldirmis (kasko yoktu) ve acisini hala icinde tasiyan biri olarak;

kasko candir.

hele 30binlik bir makineyi mutlaka kaskolat. kafan rahat olsun. motor hirsizligi o kadar alelade hale gelmis ki... polis hic bir ise yaramiyor. tanidik dahi olsa. yogun goc alan sehrimizde ileriki yillar da pek aydinlik degil.

kasko tek basina yeterli degil tabi. zincir mutlaka olsun. abus iyidir. biraz uzun bir zincir alirsan ev disinda bir yere parkettiginde de kullanirsin. arkadasina gidince vs. ayrica her zaman park ettigin yer gozunun onunde olmaz, icin rahat olur boylece.

baglama halkasina kimse bir sey demez yahu. rahat ol.

kasko ve zincir disinda gps ve alarm sistemlerini iiyice arastir bence.


jimicik
(28.09.16)
(7)

Ogrenmek icin hangi araba

28 yasinda bir kadin, haftasonlari kisa mesafe kullanir sadece, butce max 30bin. Ikinci el micra dusunuyoruz mesela. Baska ne bakabiliriz?
28 yasinda bir kadin, haftasonlari kisa mesafe kullanir sadece, butce max 30bin.
Ikinci el micra dusunuyoruz mesela. Baska ne bakabiliriz?
chavezding
(27.08.16)
honda jazz iyidir.


signore
(27.08.16)
Nissan almera hb. al pişman olmazsın.


Micra bence güzel tercih. Suzuki swift de olabilir.


Fiesta iyidir


MiraTaurus
(27.08.16)
Kolay satılır yedeği ucuz birşeyler bakın fiesta clio gibi


basond
(27.08.16)
Fiesta. Kullanması en zevkli arabalardan biri. En öğretici araba. Mini go kart.


bir3iki7
(27.08.16)
polo, corsa, micra, fiesta, jazz olabilir. hepsi iş görür. ufak arabaya hakim olmak ve park etmek daha kolaydır.

almera ufak görünse de c sınıfıdır yukardaki araçlardan büyüktür. iyi arabadır sadece türkiyede tutulmadı.


orpheus
(28.08.16)
(2)

Kendi aralarinda ingilizce konusan turkler

Ikidir boyle bir seye rastliyorum. Ingilizce konusan bir grup yan masaya oturuyor. Haliyle en azindan birinin yabanci oldugunu varsayiyorum. Sonra hepsi bir noktada teker teker gayet aksansiz bir sekilde turkce konusuyor. Sonra arada turkceye kayarak ingilizce konusmaya devam ediyorlar. Anlam veremi
Ikidir boyle bir seye rastliyorum. Ingilizce konusan bir grup yan masaya oturuyor. Haliyle en azindan birinin yabanci oldugunu varsayiyorum. Sonra hepsi bir noktada teker teker gayet aksansiz bir sekilde turkce konusuyor. Sonra arada turkceye kayarak ingilizce konusmaya devam ediyorlar. Anlam veremiyorum bi turlu. Pratik yapmak icin mi acaba? Var mi cevrenizde boyle bisi?
chavezding
(01.08.16)
uzun yıllar önce bir fransız lisesinin oradan geçen güzergahtaki dolmuşa biniyordum. öğrencileri de dolmuşta mutlaka oluyordu 4-5 tane. hepsi fransızca konuşurdu kendi aralarında. şoföre para uzatırken türkçeye dönerlerdi sadece. bu da böyle şahit olduğum bir anımdır.


eindaclub
(01.08.16)
çalışma amaçlıdır, bence çok iyi yapıyorlar, konuşmadan pratik yapmadan olmuyor. biz zamanında kendi aramıza hep desek de hiç beceremediğimiz bir işti bu. kesin güleriz filan :)


kaputt
(01.08.16)
(1)

Sakal dönmesi/batık

nasıl müdahale edeyim buna? Hiç doktora gidesim yok. Evde yapılabilir mi?
nasıl müdahale edeyim buna? Hiç doktora gidesim yok. Evde yapılabilir mi?
chavezding
(29.05.16)
İğneyle cımbızın tutabileceği kadar biraz çıkart, sonra da cımbızla çek çıkar.


mirana
(29.05.16)
(1)

Uydunet ve lag

Son zamanlarda Battlefield oynarken inanılmaz bir lag var hangi serverda olursam olayım. ping normal görünüyor ama sürekli bir atlama var hareketlerde. bağlantım uydunet 25mbit. ilk zamanlar böyle bir sorun yoktu. arka plandaki bütün uygulamaları kapattım ama yine de değişmedi. neden olabilir ki böy
Son zamanlarda Battlefield oynarken inanılmaz bir lag var hangi serverda olursam olayım. ping normal görünüyor ama sürekli bir atlama var hareketlerde.
bağlantım uydunet 25mbit. ilk zamanlar böyle bir sorun yoktu. arka plandaki bütün uygulamaları kapattım ama yine de değişmedi. neden olabilir ki böyle bir durum?
chavezding
(16.08.15)
başka bir oyunda deneyin aynı sorun devam ediyor mu? ondan sonra speed test ile pinge bakın. birde bilgisayarı aç kapa yapın halen devam ediyorsa. internette bazen altyapıya bağlı gecikmeler yaşanabiliyor.


mr gallagher
(16.08.15)
(4)

uydunet+teledunya?

uydunet fiber + teledunya almayı dusunuyorum 24 ay taahütle. bizim kata kadar dışardan hat çekmek gerekecek. bu arada gelen adamlar kablotv altyapısının aslında fiber olduğunu ama bilinmediğini söyledi. doğruluk payı var mıdır yoksa çakma fiber mi? sokakta hiç bir çalışma yapılmadı çünkü yıllardır f
uydunet fiber + teledunya almayı dusunuyorum 24 ay taahütle. bizim kata kadar dışardan hat çekmek gerekecek. bu arada gelen adamlar kablotv altyapısının aslında fiber olduğunu ama bilinmediğini söyledi. doğruluk payı var mıdır yoksa çakma fiber mi? sokakta hiç bir çalışma yapılmadı çünkü yıllardır fiber adına.
merak ettiğim uydunet iyi midir? pişman eder mi sonrasında?

alternatifimiz superonline adsl + digiturk. kötü değil ama daha yavaş ve daha pahalı olacak.
chavezding
(21.05.15)
senelerdir uydunet + teledünya kullanıyorum. kalitesi tamamen altyapıyla ilgili. bizim buralar kazıldı, yeni hatlar çekildi seneler önce ve öyle geçtik. ben hiç sıkıntı yaşamıyorum ama taa 20 sene önce kablo tv için çekilmiş, eski hat kullanıyorlarsa tavsiye etmem. site yönetimi, yetkili bir abi vb. birilerine altyapıyı sor öğren bence.


inbiziddid
(21.05.15)
1 yildir 10 mbit + ust paket kullaniyordum memnunum. 25mbit e gecip 2 yil da taahhut yaptim kullanmaya devam ediyorum. tavsiye ederim. yalniz lokasyona gore altyapidan dolayi hizmet kalitesinde degisiklik olabilir. ben kadikoy bahariyedeyim.


jack n brooks
(21.05.15)
iki farklı şehirde kullandım ve halen de kullanıyorum, bi yamuğunu görmedim memnunum. bayramlarda, doğum gününde falan tüm üst paket kanalları hediye etmeleri ve net hızını 100 mbite çıkarmaları hoşuna gidiyo insanın. bunu ayrıca bir taahhüt vermeden aylık olarak sen de yaptırabiliyorsun belirli bi ücret karşılığı.

gelen adamların söylediğinde de doğruluk payı var.


Improbable
(21.05.15)
uydunet varsa gerisi yalan olur bencede.

'98 den kalma tesisat ile 50 mbit kullaniyorum. hizi net olarak goruyorum. bence suan ki fiyatlarda bu kaliteye oldukca uygun.

edit: lokasyon ankara


helenart
(21.05.15)
(3)

oneplus one invite isteyen var mı?

?
?
chavezding
(02.04.15)
neyin invite'ı bu? telefon satmak için invite usulü mü çalışıyor adamlar??


loveinaflipbook
(02.04.15)
Power bank almak için ise yariyor ise ben isterim


nucleon
(02.04.15)
power bank için gerekmiyor invite.

@loveinaflipbook
evet invite ile satılıyor çıktığından beri. bir süredir salı günleri invite olmadan alınabiliyor. muadili telefonların yarı fiyatına satıldığı için talebe normal şekilde yetişmeleri zor. büyük bir şirket değil sonuçta.


chavezding
(02.04.15)
(4)

Bu PC nasıl?

Oyun + Modelleme photoshop vs için kullanılacak.edit: duyuru çok küçülttü okunmuyor. anakart: ASUS Z97-A INTEL Z97işlemci: INTEL Core i7-4790Kram: CORSAIR CMY16GX3M2A1866C9hdd: SEAGATE ST2000DM001 Barracuda 2TB 64MBssd: CORSAIR CSSD-F240GBLS Force LS 2.5 240GB SSDekran kartı: GALAX GTX970 EX OC BLAC
Oyun + Modelleme photoshop vs için kullanılacak.

edit: duyuru çok küçülttü okunmuyor.

anakart: ASUS Z97-A INTEL Z97

işlemci: INTEL Core i7-4790K

ram: CORSAIR CMY16GX3M2A1866C9

hdd: SEAGATE ST2000DM001 Barracuda 2TB 64MB

ssd: CORSAIR CSSD-F240GBLS Force LS 2.5 240GB SSD

ekran kartı: GALAX GTX970 EX OC BLACK EDITION GTX970

kasa: CORSAIR CC-9011024-WW

lcd: ASUS VX238H 23 LCD, 1920x1080, 1ms, Full HD
chavezding
(01.04.15)
daha küçüğü lazım, bunu tam okuyamıyoruz


mrvengeance
(01.04.15)
"ekran kartı mı lan o?"


rygard
(01.04.15)
Abi şu lanet 970'i almayın artık ya. AMD'nin 3xx'lerini bekle ya da 290x al.


Editleye basınca çalışmıyor, yeni çözümleyebildiğim hdd ve ssd'ye de yorum yapayım. Evo 850 ssd, wd hdd al. İkisi de çöp dediklerimin yanında.


(2)

android e geçsem mi?

uzun süredir iphone kullanıyorum. mayısta amerikadan bir telefon alacağım ama acaba android mi alsam diye düşüncelerdeyim. neden geçmeyi düşünüyorum? ios'da kullandığım bütün programlar google'a ait. mail, map, takvim, chrome,... bütün hayatım googleda. ios bu programlara erişim sağlıyor tamam eyval
uzun süredir iphone kullanıyorum. mayısta amerikadan bir telefon alacağım ama acaba android mi alsam diye düşüncelerdeyim. neden geçmeyi düşünüyorum?
ios'da kullandığım bütün programlar google'a ait. mail, map, takvim, chrome,... bütün hayatım googleda. ios bu programlara erişim sağlıyor tamam eyvallah ama kaynakları hep sınırlı tutuyor. mesela safari de bütün tabler hafızada dururken, chromeda her seferinde baştan yüklüyor tableri. harita açmak gerekince kendi aptal haritasını açıyor ios. bu gibi şeylerden sıkıldım açıkçası.

seçeneklerim neler olabilir diye biraz araştırdım ve nexus 6 veya motorola droid turbo arasında kaldım. ikisinde de içime sinmeyen şeyler var. nexus fazla büyük, droid de kağıt üzerinde süper ama internette telefonun ses seviyesiyle ilgili şikayetler biraz soğuttu.
diğer üreticilerinkilerin modellerini pek tanımıyorum ama fazla şişirilmemiş bir android deneyiminden yana gönlüm. başka hangi telefonlara baksam?
bir de, app marketi nasıl google'ın? çok mu rezil yoksa iş görür mü?

Teşekkürler şimdiden.
chavezding
(23.03.15)
nexux 6 nefis bir secim olur. ekran boyuna takilma zamanla telefondan vazgecmeme sebebin ekran olacak zaten.

app market / marketler iyi.
2 tikla apk indirme olayi zaten ayri bir guzel.

baska bir telefon onermeye gerek yok bence.

al diye soylemiyorum ama burada gecen ay samsung edge fos o telefon satilmaz gereksiz diyenler umarim ön siparis rakamlarini gorup teknolojiyle iliskilerini uzun bir muddet kesmistir.


kutsalbok
(23.03.15)
nexus ya da motorola dısındakılerde de sacma sacma seyler oluyor.


bryan fury
(23.03.15)
(3)

klavyeli telefon?

yegane beklentim google contacts ile senkronize edebilmek ve sarjinin iyi gitmesi. ne yapsam? blackberry alsam google kisilerimi tasiyabilir miyim? google sync destegini blackberry den kaldirmis diye bir sey okudum ondan soruyorum.
yegane beklentim google contacts ile senkronize edebilmek ve sarjinin iyi gitmesi. ne yapsam?
blackberry alsam google kisilerimi tasiyabilir miyim? google sync destegini blackberry den kaldirmis diye bir sey okudum ondan soruyorum.
chavezding
(21.03.15)
Motorola Droid 4


masa penisi
(21.03.15)
klavye guzel ama sarj konusunda beklentimi karsilamiyor.


chavezding
(21.03.15)
kesin çözüm blackberrye mail atmak bence. blackberrynin son telefonları gibi güncel, adam gibi klavyeli telefon yok zaten.


patr
(22.03.15)
(11)

sara krizi geciren simitci

numara yapiyor degil mi? bugun ikinci kez rastladim bu duruma. ilk gordugumde cok alakasiz otoyol kenari bir yerdeydi o yuzden hic suphelenmedim yardim ettim biraz para da verdim ama bugun metroda ayni seyi gorunce ciddi sekilde supheleniyorum. boyle bir numara cikti heralde.
numara yapiyor degil mi? bugun ikinci kez rastladim bu duruma. ilk gordugumde cok alakasiz otoyol kenari bir yerdeydi o yuzden hic suphelenmedim yardim ettim biraz para da verdim ama bugun metroda ayni seyi gorunce ciddi sekilde supheleniyorum. boyle bir numara cikti heralde.
chavezding
(20.03.15)
2000'lerin ortalarında da çok meşhurdu o numara. Ama simitçi adam bence pek az kazanmaz. Yani o numaraya ihtiyacı olmayabilir de. Biraz daha takip etmek lazım.


metrobüslerde de çokça yaparlar bu numarayı. ambulans çağırayım dediğinizde düzelirler genelde.


belli olur gerçi ben anlardım.
aklınızda olsun elini deli gibi sıkarlar.
boğazındaki damarlar da kitlenir.
göz teması da kuramazsınız.

şakası bile kötü.


yapma volkan
(20.03.15)
Ben atasehir migros'un önünde böyle bir duruma rastladım, 112'yi aradım, telefonda o mevkide bir kişinin hep aynı şeyi yaptığını, önemli bur durum olmadığını söyledi operatör


schwannoma
(20.03.15)
peki numara yapmıyorsa? çenesinin kilitlenmesini, kafasını bir yerlere çarpmasını engelleseniz (tabi engelleyebilirseniz) yeter; para vermeniz gerekmez ki.

yardımcı olmak isteyince paranızı mı çarpıyorlar ne yapıyorlar? ben bilmiyorum bu numarayı. sara krizi öyle kolayca taklit edilebilecek bir şey değil. anlaşılır numara ise.

edit: simit tepsisi yere düşüyorsa 5-10 lira toplar tabi doğru. aynı simitleri de tekrar tekrar düşürebilir. anlaşılır ama bence numara olduğu.


whimsical
(20.03.15)
Numara olma ihtimali var evet ama sonrasında ne yapıyor insanlar? Numara yapmanın amacını anlayamadım ondan soruyorum. Çalışamayacak durumda olduğunu düşünüp maddi yardımda mi bulunuyorlar?

Bir de sara krizi öyle tansiyonum düştü de bayıldım gibi bir şey değil. Numara yapmak o kadar da kolay değildir.


pike
(20.03.15)
metrobüste karşılaştığım bir olayı anlatayım:

haramidere'de 1 tane simitçi bindi metrobüse. gözüm o simitçiye takıldı sebepsiz yere ama davranışları biraz garipti. bu metrobüs gidiyor mu abla falan diyordu yanımdaki kadına. neyse onun peşinden birisi daha bindi ama birbirlerini tanımıyor numarası yapıyorlar.

neyse tam o körüğün olduğu yerde kendini yere attı bu simitçi. simitler dağıldı, kendisi yerde. ağzından köpükler çıkıyor. o peşinden binen adam da yardım ediyor güya.

neyse ben şoföre gittim şirinevlerin orada biraz bekleyelim ambulans çağıralım dedim. neyse şoför bekledi durakta, ben de ambulans çağırıyorum dedim. der demez dikildi bu yerdeki sara krizi geçiren simitçi kardeş. sonra duraktaki güvenlik görevlisi bindi metrobüse, hadi inin bakalım dedi. demek ki çokça karşılaşılıyor bu tarz numaralarla ki güvenlik görevlisi doğrudan indirmeye çalıştı bu 2 tipi. bunlar diretti inmediler. bir koltuğa oturttular bu simitçi kardeşi.

ben cevizlibağ'da inecektim. bu simitçi kardeşe yardım etmek isteyen bir yaşlı adamı sıkıştırıyorlardı en son. para istiyorlardı. ben indim metrobüsten, sonra ne oldu bilmiyorum.


simit tepsisini yere dusurdugu icin 5 lira 10 lira yardim ediyor goren insanlar.


chavezding
(20.03.15)
zeki alasyanın bir filmi vardı hatta böyle. aynı numarayla kofti peşindeydiler. adını hatırlayamadım şimdi. muhtemelen numara yani.


icim urperiyor
(20.03.15)
97 demişken 1997 yılında kadıköy Rıhtım/hHaydarpaşa kesişiminde sabit bir saracı abi vardı. Her gün okula giderken sara krizi sırasında gorurdum. Bakın her gün diyorum. Ve hep aynı saatte geçerim orasan.


ground
(20.03.15)
Neden para veriyorsunuz ki yapmanız gereken 112 acili aramak onlarda hemen gelmek zorundalar. Ben telefon açacam hep aynı kişi diyecekler bende sinirden cevapsız kalacağım aynı kişi dahi olsa gelmek zorundalar. Gitsin polis ile hakletsin derdini ama farklı kişi olabilir oradan geçen birisi olabilir vs Niye para verildiğini anlamıyorum.

Zaten gerçekten hasta değilse 112 ve 155 polise haber ettim tamam dediğine anında toplanır kaçar


sivrisinek
(21.03.15)
(2)

nikah proseduru

nikah tarihi icin rezervasyon yapmak gerekiyor galiba. bunun icin para disinda bir sey istiyorlar mi? sonrasinda ne gibi belgeler gerekiyor evlenmek icin?tesekkurler
nikah tarihi icin rezervasyon yapmak gerekiyor galiba. bunun icin para disinda bir sey istiyorlar mi?
sonrasinda ne gibi belgeler gerekiyor evlenmek icin?

tesekkurler
chavezding
(07.01.15)
dostum -->> www.google.com


namus ninjası
(07.01.15)
siz basvuracaginiz belediye hangisi ise onunla gorusun cunku farkli belediyelerin farkli istekleri ve yogunluklari oluyor.


mavicorap
(07.01.15)
(13)

beyaz esyada hangi marka?

dayaniklilik, fiyat, servis masraflari, vs cercevesinde onerdiginiz marka hangisi olurdu?evleniyoruz ve malum alisveris surecine girdik ufaktan. hic fikrimiz yok hangi markaya guvenecegimiz konusunda. mesela samsung? siemens? bosch? miele? nedir en mantiklisi?
dayaniklilik, fiyat, servis masraflari, vs cercevesinde onerdiginiz marka hangisi olurdu?
evleniyoruz ve malum alisveris surecine girdik ufaktan. hic fikrimiz yok hangi markaya guvenecegimiz konusunda.
mesela samsung? siemens? bosch? miele? nedir en mantiklisi?
chavezding
(23.11.14)
Profilo şaka şaka :P Yalnız popüler markaların bazıları her kategoride ürünü olmayabiliyor. Mesela Philips markasının fırını yok. Yani bir marka söylersem çok kapsamlı hemem hemen her yelpazede ürünü bulunan bir marka söylemem gerek.

Samsung bu konuda bir örnek. Ha Samsung; telefonlarının çerçevesinde kullandığı sahte alüminyum görünümünü ev eşyalarında da uygulamış. Görünümü güçlendiriyor fakat çok çabuk ç.izilme dökülme olabiliyor. Bu markanın telefonunu kullananlar bilir. Samsung marka telefon kullanıyorum,evet.

Söz konusu sağlamlık ve estetikte olsun istiyorsanız Bosch, Siemens ve Philips diyorum.


gargamel
(23.11.14)
her markanın iyi modelleri var. mesela benim evde vestel var hep normalde ailemin evine hiç girmemişti dandik falan diye ama canavar gibi hepsi. boşuna markaya para vermeyin, araştırın iyi modellerini bulup alın.


biz hepsini bosch aldık. memnunuz


sta
(23.11.14)
bosch.


kuzey li
(23.11.14)
Çamaşır makinesi için konuşuyorum; Miele. Yeni aldık bizde ve bu arada iyi araştırmıştım. Şu an gayet memnunuz. Onu almazsan da Bosch diyebilirim.
Her ürün için ayrı ayrı araştırma yap bence. Ütüyü biz tefalden aldık ve hiç memnun değiliz. Amcam philipsten aldı ve bizim en son çıkan en pahalı aldığımız üründen çok daha güzel. Ama mesela philipsin başka ürününü tavsiye etmeyiz.


mornie
(23.11.14)
bosch

mümkünse alman imalatları.


arçelik bayisi olan kuzenim bosh u tavsiye ediyordu.


bosch aldık, memnunuz.


koybasigillerden
(23.11.14)
üst segment için miele'yi alabilecek paranız varsa düşünmeyin bile. evladiyeliktir. yoksa;

orta segmentte bosh'un avrupa üretimleri(sanırım seri numaralarından ayırt ediliyordu), duzdolabında liebherr(alman malı), ufak ev aletlerinde phillips, tefal

alt segmentte arçelik fena değil.


filipis
(23.11.14)
miele zor ya tabi isterdik ama.
siemens ve bosch arasindayiz gibi su an. burada herkes bosch diyor ama sozlukte siemens yorumlari daha olumlu gibi. bosch dan cok sikayet eden var.


chavezding
(23.11.14)
Tabi ki Siemens... Aldığım hiçbir ürününden şikayetçi olmadım...

www.bulabilirim.com


white35
(23.11.14)
siemensle bosch aynı fabrikadan çıkıyor. bri farkları yok yani


sta
(23.11.14)
(5)

pc ne kadara toplaniyor?

hem workstation olacak (autocad, vray render, photoshop,vs..) hem de oyun oynanacak ortalama ustu bir pc ne kadara toplanir tahmini? 4000 tl yi gecer mi?edit: quaddro falan koymayi dusunmuyorum.
hem workstation olacak (autocad, vray render, photoshop,vs..) hem de oyun oynanacak ortalama ustu bir pc ne kadara toplanir tahmini? 4000 tl yi gecer mi?

edit: quaddro falan koymayi dusunmuyorum.
chavezding
(12.10.14)
Çift ekran kartı olacağı için geçer.


cetoxim
(12.10.14)
Bir kaç ay önce şirket için bakayım dedim, ekran hariç 6000'lere yaklaşıyor.


kimlanbu
(12.10.14)
eyvahlar olsun o halde.


chavezding
(12.10.14)
geçen sene inventus'tan monitör hariç 3500 civarına topladım ben bir tane. o zaman kur 2.10 civarlarında geziyordu hatta buraya da yazayım fikrin olsun olsun. ek olarak arkadaştan ssd aldım bir de. yalnız workstation istiyorsan quadro almak lazım onunla da oyun çok performanslı olmaz o kısım sana kalmış. photoshop zaten çok yüklenmiyor ekran kartına tamamen ram ve işlemci

1 ad. Anakart ASUS Z87-A INTEL Z87, DDR3, LGA1150, SATA6Gb/s, USB3.0, D-SUB, DVI, HDMI, DisplayPort, ATX
1 ad. İşlemci INTEL Core i7-4771 3.50GHz, 8MB L3, çift kanal DDR3, 22nm, LGA1150
1 ad. Bellek PATRIOT PV316G186C0K Viper 3 Series, Black Mamba DDR3-1866Mhz CL10 16GB (2x8GB) DUAL (10-11-10-30) 1.5V
1 ad. Dahili sabitdisk WESTERNDIGITAL WD10EZEX Caviar Blue 1TB 7200rpm 64MB SATA 6.0Gb/s
1 ad. DVD yazıcı ASUS DRW-24F1ST 24X Siyah, Kutusuz
1 ad. Ekran kartı GIGABYTE GV-N760OC-2GD Rev2.0 GTX760, PCI-E16 3.0, 2GB/256bit GDDR5, 2xDVI, 1xHDMI, 1xDisplayPort
1 ad. Kasa CORSAIR CC-9011011-WW-750CX 400R Carbide Serisi USB3.0 Mid-Tower Corsair CX v2 750W 80+ BRONZE
1 ad. Kablosuz adaptör TP-LINK TL-WN951N 300Mbps Wireless N PCI


argent dawn
(12.10.14)
Gigabyte 970A-UD3P AM3+ anakart - 266 tl
Amd FX-8320 işlemci - 419 tl
Corsair Vengeance Pro 2x4GB 2400MHz DDR3 bellek - 339 tl
Cooler Master Hyper T4 işlemci soğutucu - 96 tl
Slim Usb DVD yazıcı - 85 tl
Sandisk Ultra II 240GB SSD - 373 tl
Zalman Z3 Plus mid-tower kasa - 135 tl
Aerocool KCAS 600W güç kaynağı - 175 tl
Powercolor R9 285 TurboDuo OC ekran kartı - 729 tl

Toplam: 2617 tl

Bunun yanına kullanışlı bir monitör de düşünürsek toplam maliyet 3 bin tl'yi biraz geçiyor:
www.vatanbilgisayar.com (404 tl)


mario64
(13.10.14)
(18)

cuma özel sektöre tatil mi?

şirketi tatil yapanlar var mı?
şirketi tatil yapanlar var mı?
chavezding
(01.10.14)
Bazı şirketler tatil evet. Şirketten şirkete değişiyor.


osurdum
(01.10.14)
e-ticaret sitesinde çalışan biri olarak bizde var.


bouraque
(01.10.14)
bizde yarım gün. yıllık izin kullanabilirsiniz dendi.


Sonradan ödenmek üzere tatil yapan var.


Tutkun
(01.10.14)
idari tatil var. dolayıısyla tam gün tatil kamu kuruluşları için geçerli. özel sekötrde böyle bir zorunluluk yok.
bizde yarım gün.


jimjim
(01.10.14)
bizde tam.

edit: tam derken tam gün tatil.


mosakale
(01.10.14)
6 ya da 7 si ihtiyaca binaen tatil..
lütuf etmiş abiler:)


usul usul
(01.10.14)
bizde tam gün tatil. ohh.


dafuq
(01.10.14)
Bize de tatil.


zombi
(01.10.14)
az önce 4 saatlik ücretsiz izin formu doldurdum cuma günü yarım gün için


fallthepieces
(01.10.14)
bizde de tatil. 19 Mayıs 23 Nisan yerine arefe günleri tatil oluyor ama.


karsinin aksisi
(01.10.14)
Bizde de tam gün tatil.


bizim tatil. ama onun yerine 28 ekimde tam gün çalışacağız.


gakgul
(01.10.14)
bizde tatil.


Özel sektör için yarım gün çalışma var.
Bizim şirkette tam gün uygulanacak.


gece lampulu
(01.10.14)
biz çalışıyoruz malesef.


lionel andres
(01.10.14)
Bize tatil degil. Yarim gun calisma var.


delifaruk
(01.10.14)
yarım gün.


japon askeri
(01.10.14)
(1)

tamamen su çekmiş beton döşeme

durum şu; üst katta çatı tadilatı yapan usta doğru düzgün önlem almadığı için gece yağmurda bütün su betonun üzerine yağıyor ve alt katı tavanı tahmin edileceği üzere su içinde. şimdi bu tavan nasıl onarılır? dünyanın suyunu yedi beton. boyasak tekrar kusmayacak mı? ne kadar beklemek lazım?
durum şu; üst katta çatı tadilatı yapan usta doğru düzgün önlem almadığı için gece yağmurda bütün su betonun üzerine yağıyor ve alt katı tavanı tahmin edileceği üzere su içinde.
şimdi bu tavan nasıl onarılır? dünyanın suyunu yedi beton. boyasak tekrar kusmayacak mı? ne kadar beklemek lazım?
chavezding
(23.09.14)
beklemek bir yana enjeksyon yapmak lazim, demirler curur icerde...


brawler
(23.09.14)
(3)

evi bosaltacak hurdaci ariyoruz.

tadilata giriyoruz. evdeki mutfak dolaplarina kadar sokup bosaltacak birini ariyoruz. ikea sehpa, dolap, masa, buzdolabi, vs gibi para edecek seyler de var, bes para etmeyecek seyler de var. ustune para istemiyoruz, evi bos hale getirsin istiyoruz. bildiginiz bir hurdaci olabilir, veya bu tur isler
tadilata giriyoruz. evdeki mutfak dolaplarina kadar sokup bosaltacak birini ariyoruz. ikea sehpa, dolap, masa, buzdolabi, vs gibi para edecek seyler de var, bes para etmeyecek seyler de var. ustune para istemiyoruz, evi bos hale getirsin istiyoruz. bildiginiz bir hurdaci olabilir, veya bu tur isler yapan birileri olabilir? gonullu biri ciksin bi sekilde anlasiriz.

ev cihangirde ve asansorsuz 4.katta bu arada.
chavezding
(25.06.14)
Abi o arkadaslar kurnaz olur.ise yarayanlari alirlar,bunlari birakip geliyoruz der uzarlar.ben mutfagi sokup atmalari icin 150 kaat bayildim daha yeni.


duptıs
(25.06.14)
Hurdacıya bulaşma. Apartman görevlisine sor sen. Bildiğin birilerinvar mı diye.


kablelvuku
(25.06.14)
Firuzağa kahveden aşağı inen yokuşta bir eskici dükkanı var. Orayı bir yokla istersen.


chavezding
(25.05.18)
(3)

Iphone 5 tamiri

Aylar once calinan telefonumuz bir tamircide ortaya cikti. Ekrani bozulmus, kasasi baskasina ait. Elimizde ekrani ve arka kapagi degismesi gereken bir iphone 5 var. en uygun nasil yapilir bu is? Internetten parca takip etsek uygun fiyata bulur muyuz? Istanbulda bildiginiz guvendiginiz bir tamirci?
Aylar once calinan telefonumuz bir tamircide ortaya cikti. Ekrani bozulmus, kasasi baskasina ait. Elimizde ekrani ve arka kapagi degismesi gereken bir iphone 5 var. en uygun nasil yapilir bu is? Internetten parca takip etsek uygun fiyata bulur muyuz? Istanbulda bildiginiz guvendiginiz bir tamirci?
chavezding
(08.05.14)
applestore'a gidin, 600-700 tl gibi bir ucret odeyip yeni telefon alabilirsiniz.
daha ucuza olur mu bilmiyorum.

bu arada, telefonu nasil buldunuz? o cekti dikkatimi.


archely
(08.05.14)
calindiginda apple hesabina bildirdik acan kisi mesaji gorsun ve telefon kilitlensin diye. oyle bir ozellik varmis. bu telefon heralde tamirci tamirci dolasti, birisi baska bir telefonun kasasiyla bunu degistirdi arada muhtemelen. sonunda tamirci ekrani degistirip telefonu acinca bu mesajla karsilasmis. haber verdi.
600-700 verip yeni telefon alma olayi nedir? eski telefonu getir yeniyi gotur tarzi bisi mi?


chavezding
(08.05.14)
Kirik, bozuk cihazlari garanti kapsaminin disina ciktigi takdirde degistiriyorlar belli bir ucret karsiliginda. Apple store'u arayip bilgi alabilirsiniz.


archely
(08.05.14)
(2)

enpara.com vadeliye hesap

vadeli hesap acip 20bin kadar yatirmak istiyorum. hesap acmak icin talep gonderince adrese geliyorlar anladigim kadariyla ama bu subesiz banka olayinda parayi nasil yatiriyoruz? atm`den cat diye 20bin yatirabilir miyim vadeli hesaba?
vadeli hesap acip 20bin kadar yatirmak istiyorum. hesap acmak icin talep gonderince adrese geliyorlar anladigim kadariyla ama bu subesiz banka olayinda parayi nasil yatiriyoruz? atm`den cat diye 20bin yatirabilir miyim vadeli hesaba?
chavezding
(23.03.14)
eft yapıyorsunuz. şubesiz dediğine bakmayın IBAN numaranız var, finansbank atmleri size hizmet ediyor vs


prodeq
(23.03.14)
Zaten en yüksek 50bin galiba


kablelvuku
(23.03.14)
(1)

t24 haberleri niye ayni cumleleri tekrar ediyor

t24.com haberine tiklayip ayrintisini okumaya baslayinca ilk paragraf bir ozet, sonraki paragraf daha genis bir ozet gibi oluyor nedense. boyle olunca da ayni cumleyi ust uste okurken buluyor insan kendini. sizi de sinir etmiyor mu bu? niye boyle bu adamlarin yazilari?
t24.com haberine tiklayip ayrintisini okumaya baslayinca ilk paragraf bir ozet, sonraki paragraf daha genis bir ozet gibi oluyor nedense. boyle olunca da ayni cumleyi ust uste okurken buluyor insan kendini. sizi de sinir etmiyor mu bu? niye boyle bu adamlarin yazilari?
chavezding
(09.03.14)
bütün haber siteleri aynı formatta yayımlanıyor. klasik 5n1k ve yazılı basın gazeteciliğinin devamı bu.. bizde internet gazeteciliği yeni bir tür olmaktan çok klasik gazeteciliği şimdilik internet mecrasında sürdürüyor. zaman içinde değişecektir.


conrad moricand
(09.03.14)
(2)

doktor raporunun tamamini kullanmamak

10 gunluk raporum var ameliyattan dolayi. su ana kadar 3 gununu kullandim ancak yarin ise gitmeyi dusunuyorum cunku fazla uzak kaldim. bu durumda isyeri 3 gunluk kesinti yapip sgk ya yonlendirecek heralde. raporun 10 gunluk olmasi bir sey degistirir mi? sgk 3 gun icin odeme yapacak heralde degil mi?
10 gunluk raporum var ameliyattan dolayi. su ana kadar 3 gununu kullandim ancak yarin ise gitmeyi dusunuyorum cunku fazla uzak kaldim. bu durumda isyeri 3 gunluk kesinti yapip sgk ya yonlendirecek heralde. raporun 10 gunluk olmasi bir sey degistirir mi? sgk 3 gun icin odeme yapacak heralde degil mi?
chavezding
(26.02.14)
doktora gidip çalışabilir raporu alman lazım
2 günün üstüne rapor sgk'ya ulaşmışsa ödeme yapılıyor


la noix
(26.02.14)
sakın gitme. ben yaptım bir hata öyle. kimse sana madalya takmıyor. gittiğinle kalıyorsun. aman diyeyim.
illa gideceksen de raporun varken çalıştırmazlar doktorunla görüşüp raporu değiştirtmen gerekebilir ona da doktor yanaşır mı bilmem. genelde ameliyatlarda 10+10 rapor kafadan verirler.


ozdek
(26.02.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.