Giriş
(8)

Sıfırdan Fizik Öğrenmek

Sıfırdan fizik öğrenmek ve sağlam bir temel atmak için hangi kitaplara başvurmak gerekir?
Sıfırdan fizik öğrenmek ve sağlam bir temel atmak için hangi kitaplara başvurmak gerekir?
cherry darling
(14.04.19)
Öncelikle matematik çalışmanız lazım (calculus). Sonra "Feynman Fizik Dersleri"ne bakın.


cosmicstring
(14.04.19)
Öyle üst düzey fizik öğrenmeyecekseniz matematiği iyi bilmenize gerek yok, lise 1 fizik kitabından başlayın madem sıfırdan başlıyorsunuz.


Üniversite hazırlık fizik kitapları işinizi temel olarak görür. İleri seviye için calculus, diferansiyel denklemler gibi şeyler bilmeniz gerekiyor.


mor.inek
(14.04.19)
serway


fizik derken bölüm okumak gibi formüllü, denklemli mi soruyorsun yoksa, bilgi olarak atom nedir, görelilik falan nedir falan gibi mi?


wishmaythşngs
(14.04.19)
Fizik var fizik var. Newton fiziği olan klasik fizik mi modern fizik mi ? Optik mi elektrik mi ?
Termodinamik, ısı transferi, akışkanlar mekaniği, mukavemet, statik, dinamik vs bunlar fizikle iç içe olup bazılarının çok kısıtlı bağları olsa da (akış-mukavemet gibi) temelinde aynı fizik kurallarını barındıran alanlar ve hepsi de birer uzmanlık alanı.

O yüzden fiziğin temellerini bilin, temel kavramları bilin. İlginiz hangi alana kayarsa o alana yönelebilirsiniz. İşte bu yönelim esnasında esaslı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız da türev nedir kısmi türev nedir türev çözümleri nedir integral nedir bunları bir hatmetmek gerekir önce. Fizik matematik formüllerine dayanan bir bilimdir daha doğrusu notasyonu o şekildedir. Lisede olduğu gibi şekilli sorular yerine sonradan bir soru için şekil bile göremeden 5-6 sayfa matematik çözümü yapmak gerekebilir.

Para kazanmayı düşünmüyorsanız meseleyi oralara da getirmeyin zaten.


sumuklurakun
(14.04.19)
Kısıtlı bağlar derken birbirleriyle. Fizikle değil (mobil)


sumuklurakun
(14.04.19)
bunun bir standardı yok. ne öğrenmek istediğine göre değişir. temel fizik bilgisi için serway ya da Ohanian fizik. olmadı Feynman lectures on physics, ama sonuncusunda matematik nosyonlarını geliştirmen zor.


babilbaligi
(15.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.