Giriş

Si bemol klarnet markası sorusu ve klarnet arayışı

Klarnete başlayacağım. Trevor James önerildi ancak şu an ikinci ellerini dahi karşılamam mümkün değil. Maksimum 800 lira dolayında para ayırabilirim. Bonson, Bohemia, belki Jinbao klarnetleri deneyimleyen var mı? https://www.mydukkan.com/urunler.asp?gid=638Yönlendirebileceğiniz 2. el klarnet bulabil
Klarnete başlayacağım. Trevor James önerildi ancak şu an ikinci ellerini dahi karşılamam mümkün değil. Maksimum 800 lira dolayında para ayırabilirim.

Bonson, Bohemia, belki Jinbao klarnetleri deneyimleyen var mı?


www.mydukkan.com

Yönlendirebileceğiniz 2. el klarnet bulabileceğim birileri var mı?
chihirovekohaku
(17.11.18)

Annesi ölen bu güzel yavru kediyi sahiplendirmek istiyoruz

Bu pisiciğin annesi sizlere ömür. Bir süredir kediye arkadaşım annelik ediyor. Kedi daha yenice 1 aylık oldu. Bugün de kuma çiş kaka yapmaya başlamış. Arkadaşım annesinin sağlık sorunları nedeniyle ve kendisi de bir süre yurtdışında olacağı için kediyi güvenilir bir aileye sahiplendirmek istiyor. Ke
Bu pisiciğin annesi sizlere ömür.

Bir süredir kediye arkadaşım annelik ediyor. Kedi daha yenice 1 aylık oldu. Bugün de kuma çiş kaka yapmaya başlamış.

Arkadaşım annesinin sağlık sorunları nedeniyle ve kendisi de bir süre yurtdışında olacağı için kediyi güvenilir bir aileye sahiplendirmek istiyor.

Kedicik şu an Adapazarı'nda.

İlgilenen arkadaşlar iletişime geçebilirler.
chihirovekohaku
(15.11.18)

Si bemol klarnet arıyorum

Hangi markaları tercih etmeliyim? İkinci el için önerileriniz var mı? Belki klarnetini satmak isteyen bir arkadaş vardır, o da olabilir. Bütçem maksimum 700 lira.İstanbul.
Hangi markaları tercih etmeliyim?

İkinci el için önerileriniz var mı? Belki klarnetini satmak isteyen bir arkadaş vardır, o da olabilir.

Bütçem maksimum 700 lira.

İstanbul.
chihirovekohaku
(14.11.18)

15 Kasım 20.00 Süreyya Operası Stabat Mater

Biletimi devralmak isteyen arkadaşlar iletişime geçebilir.
Biletimi devralmak isteyen arkadaşlar iletişime geçebilir.
chihirovekohaku
(08.11.18)

Timur Selçuk Çağdaş Müzik Merkezi

Merhaba,Ek iş aramaya başladığım bir dönemdeyim. Derken Timur Selçuk'un kendi özel ders ofisini gördüm. Sonra kendimce eğlenceli birkaç hayal kurdum, bir keyif bir keyif. :) 3-5 kere pireli şarkı'yı dinledim. Neyse. Sadede geliyorum, Timur Selçuk'un "Çağdaş Müzik Merkezi"nde ders alan, Timur Selçuk'
Merhaba,

Ek iş aramaya başladığım bir dönemdeyim. Derken Timur Selçuk'un kendi özel ders ofisini gördüm.

Sonra kendimce eğlenceli birkaç hayal kurdum, bir keyif bir keyif. :) 3-5 kere pireli şarkı'yı dinledim. Neyse.

Sadede geliyorum, Timur Selçuk'un "Çağdaş Müzik Merkezi"nde ders alan, Timur Selçuk'la tanışan konuşanınız var mıdır?

Azıcık laflayalım.
chihirovekohaku
(06.11.18)
(6)

Kardeşime uygun fiyatlı oyun bilgisayarı arıyoruz

Merhaba arkadaşlar, Bilgisayar fiyatları da malum, uçtu. Kardeşim aşağı yukarı bu özelliklerde bir oyun bilgisayarı istiyor. http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gl72m-core-i7-7700hq-2-8ghz-16gb-1tb-hdd-17-3-gtx1050-4gb-w10.htmlŞu an bilgisayara 6000 küsür lira vermemiz mümkün değil. Daha uydun bir fi
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayar fiyatları da malum, uçtu. Kardeşim aşağı yukarı bu özelliklerde bir oyun bilgisayarı istiyor. www.vatanbilgisayar.com


Şu an bilgisayara 6000 küsür lira vermemiz mümkün değil. Daha uydun bir fiyata temiz, sorunsuz bir oyun bilgisayarı bulabilmemiz mümkün mü? Aranızda bilgisayarını satmayı, yenilemeyi düşünenler var mı?

Sahibinden.com'da 4000 lira civarına bilgisayarlar bulduk fakat güvenebilir miyiz bilemiyorum tabii.

*Masaüstü değil laptop istiyor.

Yardımcı olabilir misiniz?
chihirovekohaku
(27.10.18)
oyun bilgisayarı ve laptop.
bende de var ama yok olmuyor arkadaş. taşıyamıyorsun bir kere yerine çakıldı kaldı.
masaüstü gibi performanslı değil. çok para veriyorsun. taşıyacağım diyorsun benimki 6 aydır yerinden oynamadı. oyun oynayacaksın aynı sistemi masaüstünde kursan daha performans alırken sen en az 10-15 fps daha düşük alıyorsun. ayarları kıstıkça kısıyorsun.
masaüstü ucuza gelecek demiyorum ama kesinlikle daha iyi bir yatırım olacaktır.
laptop'u 2-3 sene sonra çöpe atıyorsun ama masaüstünde ram ekle, ekran kartı değiştir, yetmedi cpu değiştir tonla çözüm var.

bunu özellikle yazdım. kararınızdan dönmeyeceksiniz ve her gün pişman olacaksınız. o yüzden silmeyin de kalsın burada. küfrettikçe açar bakarsınız.

alacaksanız gtx1060 6 gb ram den aşağısına pek bakmayın. bende o var anca işte.


ozdek
(27.10.18)
Monsterın en düşük modelini alın bi şekilde. Donanımhaberde az kullanılmışı vardır. Şehrinizde olan bi tanesine gidin bakın


glamdr1ng
(27.10.18)
www.sahibinden.com

sahibinden.com'da böyle bir ilan gördük. @glamdr1ng


chihirovekohaku
(27.10.18)
Almayın o bilgisayarı. Ekran kartı hayal kırıklığına uğratır.

Edit: Verdiğin sahibinden ilanındaki monster bilgisayarı.


@j r r tolkien hayrani, hangi bilgisayarı? msi mı yoksa monster mı?


chihirovekohaku
(27.10.18)
bende ozdek +1 diyorum. laptop ile oyun olmuyor. ısınması, bilmem nesi, kısa ömrü, tamirat zorluğu. bence pişman olursunuz.


rosencruz
(27.10.18)
(4)

Kuaför fiyat sorusu

Merhaba, Saçlarımı paylaştığım gönderideki gibi boyatmaya karar verdim. İstanbul'da, tam olarak bu renkleri tutturabilecek bir kuaför arayışındayım. Instagram üzerinden bir kuaförle konuştuğumda 400 lira gibi bir fiyattan bahsetti. Renkler aktığında cilası 50 lira olacakmış. Doğrusu piyasayı da pek
Merhaba,

Saçlarımı paylaştığım gönderideki gibi boyatmaya karar verdim.

İstanbul'da, tam olarak bu renkleri tutturabilecek bir kuaför arayışındayım. Instagram üzerinden bir kuaförle konuştuğumda 400 lira gibi bir fiyattan bahsetti. Renkler aktığında cilası 50 lira olacakmış. Doğrusu piyasayı da pek bilmiyorum.

Saç için bu kadar para vermişliğim yok. Daha uygun fiyata, bu işi hakkıyla yapabilecek bir kuaför bulabilir miyim? Önerebileceğiniz kişiler var mı?


www.instagram.com
chihirovekohaku
(24.10.18)
kuaförün söylediği miktarlar doğru
baştan aşağı ombre yapacak belki 2 defa açması lazım bu rengin tutması için
sonra boyayacak sonra cila derken normal yani
ekonomi bu haldeyken daha ucuzu olmaz bence. olsa da iyi performans beklemem. saçım 2 senedir nerdeyse ombre. ordan biliyorum. yeniletmek için bile 300 lira veriyorum


@interview with the vampire, bana da daha düşük fiyat sunulsa çekinirmişim gibi geliyor. Uzun süreli değilde 2-3 ay hevesimi alsam yeter diyorum.

Hımm, cilasını ne kadara yaptırıyorsun peki? İstanbul'daysan önerebileceğin, bu tarz işler yapan kuaför var mı?


chihirovekohaku
(24.10.18)
istanbulda kurtuluş tarafında benim kuaförüm yapıyor bu işleri. hair love kadir ermenci.
cilaya ben de 40-50 civarı bişey veriyorum sanırım çok fazla yaptırmıyorum ama cila. mor şampuan bana yetiyo. ama sen renkli istediğin için mecbur cila olmalı. bu renkler çabuk akıyor.


benim de saçlarım beyaz, üç parmak uzunluğunda olduğu hâlde ayda bir yeniletmesi 300 lira. cilası 50 lira. fiyat iyi bence de.

www.instagram.com burası benim kuaförüm, bağdat caddesi erenköy'de, istediğinize benzer bir saçın fotoğrafı sanki.


bir garip melek
(24.10.18)
(12)

Birikim yapmak için hangi yolu tercih etmeliyim?

Merhaba, Az önce sözlükte anadolu hayat emeklilik'in reklamını gördüm;''iyi bir geleceğe ilk adımı atmanın şimdi tam zamanı. 18-25 yaş arasındaki gençlere özel hazırladığımız Genç Emeklilik Planı ile aylık 99 TL’den başlayan ödemelerle güvenli bir geleceğe ilk adımı atabilirsin. Üstelik yatırdığın h
Merhaba,

Az önce sözlükte anadolu hayat emeklilik'in reklamını gördüm;

''iyi bir geleceğe ilk adımı atmanın şimdi tam zamanı. 18-25 yaş arasındaki gençlere özel hazırladığımız Genç Emeklilik Planı ile aylık 99 TL’den başlayan ödemelerle güvenli bir geleceğe ilk adımı atabilirsin. Üstelik yatırdığın her katkı payı tutarının %25'i kadar devlet katkısından faydalanırsın. Örneğin, ayda 100 TL yatırdığında devlet de senin adına 25 TL katkıda bulunur, böylece 125 TL birikime yönlenir. '' gibi.

Şu an ailemle yaşıyorum ve harcamalarımız ve birikimlerimiz ortak. Ancak ben 200-300 liralık miktarlarla kendi adıma da birikim yapmak istiyorum. Yatırdığım paraya elimi süremeyeyim ki biriksin diyorum biraz da. Döviz borsa vs işlerinden anlamıyor ve dahası çekiniyorum.

Bes benim için iyi bir yol olabilir mi?

Başka ne önerirsiniz?
chihirovekohaku
(23.10.18)
Bes senin için iyi bir yol değil. Bes bence kimse için iyi bir yol değil.

Kendin biriktir aynı parayı daha mantıklı.


kablelvuku
(23.10.18)
eger uzun vadeli dusunuyorsan herhangi bir bankadan isletim ucretsiz bir hesap aciyorsun. (enpara,cepteteb vs.)

eline gecen her 200-300u kura/pariteye bakmadan dolara/altina cevirip unutuyorsun. yillar sonra donup baktiginda guzel bi araba parasinin biriktigini goreceksin.

bes falan hikaye.


brkylmz
(23.10.18)
uzun vadede altın kaybettirmez. taşı sıkıp suyunu çıkartayım demiyorsan altınla paranın en azından değer kaybetmemesini sağlarsın.

bes zorlarsan 40 yaş üstü için mantıklı olabilir, katılım yaşı da maksimum 45 zaten. parayı teşviklerle almak için için en az 10 yıl kalman lazım sistemde, fazlası olarak sistemde ne kadar kalırsan o kadar azalır teşvikten alacağın karın genel paraya oranı. 56 yaşında emekli olabiliyorsun, ne kadar geç o kadar iyi.


Bruce
(23.10.18)
Bes iyi bir yol. kim ne derse desin. Tabii fon seçimlerini ona göre yapman lazım. Birinci borçlandırma araçları(usd) ikincil borçlandırma araçları (eur) ve altın'a yatıırırsan hatta bir sepet yaparsan nasıl olur? bence çogüzel olur.


binder dandet
(23.10.18)
Altına yatirimin püf noktalarını kimse bilmiyor. Onun dışında beste devlet katkısı var


her gece aç
(23.10.18)
Kuveyt dinarı alabilirsin. 19 lira civarında. 1 ocak'ta yaklaşık 12,5 liraydı. 2 sene önce de 9-9,5 civarında geziniyordu.


Bes son derece saçma bir yol. Bankacı olarak söylüyorum.

Herhangi bir bankadan altın hesabı açarak (hiçbirinde hesap işletim ücreti yok zaten merak etmeyin) gram altın alınabilir her ay.


Tr'de enflasyon cok yuksek. Damlaya damlaya gol olmuyor. Buyuk risk almadan buyuk kazanc imkansiz.

Birikim yapmak istiyorsan ilk isin harcamani minimuma indirmek olmali. Gereksiz olan seyleri almayarak baslayabilirsin.


altin jesabi +1

kısa vadede degi l ama uzun vadede kazandırır. hatta anı çıkışlarıyla ziplatabilir.
altın hesabı açtırin, her ay düzenli bir miktar altın alin ve unutun...


balik kraker
(23.10.18)
Onemli olan nokta duzenli para biriktirmek. Bunu yapmasi zor. Bu acidan BES ise yarar. 56 yasina kadar paraya dokunmamayi goze almakta fayda var zira sistemden daha onceki cikislarda kesinti olabiliyor. Bes'e girerken dikkat edilmesi gerekenler icin iyice okunmasini oneririm: www.egm.org.tr

BES devletin cizdigi ortak bir sistem. Buna ek olarak emeklilik sirketlerinin kendi yan avantajlari olabilir veya ileride BES disinda saglik sigortasi gibi konularda iletisimde olmanin faydalari cikabilir. BES'in adinda emeklilik gecse de aliskin oldugumuz gercek bir emeklilik degil, bir birikim sistemi. Belirli bir emekli maasi degil birikimini parca parca aliyorsun ve saglik sigortasi icermiyor.

Alternatifi kendin biriktirmek fakat hem yapmasi zor hem birikimleri yonetmek zaman ister. Farkli 10 kadar hesabi ayarlamak, kontrol etmek, faizleri takip etmek lazim. Bu yontemde dikkat edilecek en onemli nokta birikimleri vadesiz lira cinsinden tutmamak. Parayi dolar, euro, altin ve cesitli hisse senetleri olarak bolmek. Ek olarak faizleri piyasaya faizlerinden alacak kadar bankalarla iletisimde olmak.

Bes'e girdikten sonra dikkat edilecek nokta, fon yonetim giderleri yuksek olan hicbir fona bulasmamak. Paranin onemli bir kismini yabanci para cinsinden yatirimlarda tutmak.


dunal
(24.10.18)
BES harika olmayabilir ama kötü de değil. 2 farklı BES hesabım var, fonları da özenle kendim seçtim. Getirisi fena değil.


fever
(24.10.18)
BES'ten şikayetçi olanlar fonlarını iyi yönetemeyenlerdir. Sen bırakırsan default fonda, yüzde 10 da 20 de kaybedersin.

örnek veriyorum. benim bes 50k diyelim. fonlar usd'de. Doların pik yaptığı gün sabah kalktıgında 75k ya cıkmış bir şekilde görüyorsun. yüzde 25 lik bir devlet katkısı da var. insanlar daha ne istiyor bilmiyorum.


binder dandet
(24.10.18)
(1)

ev yapımı çamaşır deterjanı

İnternette bir tarife ulaştım; 1 bardak rendelenmiş zeytinyağı sabunu 1 bardak sodyum karbonat (çamaşır sodası)1 bardak sodyum bikarbonat (karbonat)`1/2 bardak boraks (isteğe bağlı)10-15 damla uçucu yağ (isteğe bağlı`)ile çamaşır makinesi deterjanı yapılıyormuş. Deterjan olarak bu karışımı deneyip m
İnternette bir tarife ulaştım;

1 bardak rendelenmiş zeytinyağı sabunu
1 bardak sodyum karbonat (çamaşır sodası)
1 bardak sodyum bikarbonat (karbonat)
1/2 bardak boraks (isteğe bağlı)
10-15 damla uçucu yağ (isteğe bağlı
)

ile çamaşır makinesi deterjanı yapılıyormuş.

Deterjan olarak bu karışımı deneyip memnun olan var mı?
chihirovekohaku
(25.09.18)
Kimse denemedi mi bunu?


chihirovekohaku
(26.09.18)
(6)

tüplü ocak mı elektrikli ocak mı?

Arkadaşlar, Taşındığım evin mutfağında doğalgaz yok. Mecbur ya tüp alacağız ya da elektrikli ocak. Elektrikli ocaklar daha pahalı muhtemelen fakat uzun vadede hangisi daha hesaplı olur? Yıllardır da tüp kullanmıyoruz :/ %100 elektrikli olsa mesela, faturaya çok yansır mı?
Arkadaşlar,

Taşındığım evin mutfağında doğalgaz yok. Mecbur ya tüp alacağız ya da elektrikli ocak.

Elektrikli ocaklar daha pahalı muhtemelen fakat uzun vadede hangisi daha hesaplı olur? Yıllardır da tüp kullanmıyoruz :/

%100 elektrikli olsa mesela, faturaya çok yansır mı?
chihirovekohaku
(03.08.18)
ne kadar kullanacaksınız ikisi de pahalı malum ama elektrik daha pahalı gibi geliyor bana


basond
(03.08.18)
Tüplü al. Daha ekonomik değildir ama daha güçlü. Ocağı spotçudan alırsın 150 civarına. Büyük tüp 90 tl falandı sanırım. Aylarca yeter 2 kişiye diye tahmin ediyorum.


glamdr1ng
(03.08.18)
elektrikli ocak hic kullanisli olmuyor. actigin anda hemen isinmiyor, kapattigin anda hemen sogumuyor. normal ates gibi de pisirmiyor. tuplu al.


crucio
(03.08.18)
tüp daha uyguna gelir


dieselsingle2
(03.08.18)
kesinlikle elektrikli alın. tüp işi sakat. iki evde elektrikli ocak kullanıyoruz, elektrik her türlü tüpten ucuza geliyor.

bu işin zirvesi indüksiyonlu ocak, ama biraz nazlı.


babilbaligi
(03.08.18)
elektrikli randıman vermiyor, çok elektrik yakıyor.
evliyiz her akşam yemek yapıyoruz aldığımız kocaman mutfak tüpü 6 ay gidiyor.


theconqueror
(03.08.18)
(1)

Beşiktaş'ta önerdiğiniz spotçular var mı?

ve nerede bu spotçular?
ve nerede bu spotçular?
chihirovekohaku
(31.07.18)
beşiktaş değil de mecidiyeköy şehit er cihan namlı caddesinde baya bi var.


captainobvious
(31.07.18)
(5)

Nereden ev tutmalı? (Kadıköy - Şişli (vb. Avrupa yakası semti)

Arkadaşlar, Annem ve kardeşim İstanbul'a taşınacaklar. Ben yaklaşık 10 aydır İstanbul'dayım. Yaşayacağımız semti seçme, ev tutma sorumluluğu da benim üzerimde. Benim gönlüm Kadıköy'de fakat işim (Haftanın 3 günü) Göktürk, okulum Beşiktaş'ta. Kardeşimin okuluysa ya Mimar Sinan (Beşiktaş) ya da İstanb
Arkadaşlar,

Annem ve kardeşim İstanbul'a taşınacaklar. Ben yaklaşık 10 aydır İstanbul'dayım. Yaşayacağımız semti seçme, ev tutma sorumluluğu da benim üzerimde.

Benim gönlüm Kadıköy'de fakat işim (Haftanın 3 günü) Göktürk, okulum Beşiktaş'ta.

Kardeşimin okuluysa ya Mimar Sinan (Beşiktaş) ya da İstanbul Üniv. Konservatuvarı olacak. İstanbul Üniv 17 ağustos, Mimar Sinan 6 eylülde netleşecek. Boş zamanlarında da piyano dersi verecek. Yani öğrenci bulabileceğimiz bir semt de olmalı.

Kimle konuşsam , ''ÖĞRENCİLER GELMEDEN EV TUT, KİRALAR YÜKSELECEK'' diyor. Bir yanda bunun baskısını da hissediyorum.

Maddi kısma geliyorum: Maksimum 2200-2300 liraya dek çıkabilirim. Dahası bir maddi yükü göğüsleyemem.

BEN BU EVİ NEREDEN TUTAYIM?

Bakınca Avrupa yakası'nda Şişli dolayları ulaşım açısından epey kolaylık sağlayacak bize fakat evlere bakıyorum, Kadıköy Acıbadem, Sahrayıcedid dolayları hem çevre olarak hem evlerin fiyatları bakımından daha uygun.

Ulaşım açısından tabii Şişli-Beşiktaş (ama Beşiktaş'a param yetmez galiba) daha uygun. Ha Kadıköy'de oturup biraz yol çekip daha sakin, belki nezih?? bir mahallede oturma şansımız da olabilir.

KARARSIZ KALDIM.

Böyle durumlarda nasıl bir tercih yapmamı önerirsiniz?

Avrupa yakası'nda önerebileceğiniz başka semtler var mı?

Ev örnekleri:

Şişli : www.sahibinden.com


Kadıköy, Sahrayıcedid : www.sahibinden.com

www.sahibinden.com

gibi...
chihirovekohaku
(27.07.18)
Şişli en iyisi. fulyada falan güzel evler denk gelebiliyor bakın.


tek verebileceğim tavsiye işyeriniz göktürk'teyse kadıköy çok uzak kalacaktır. 2200-2300 civarına beşiktaş'tan da gayet güzel evler kiralayabilirsiniz ama çoğu eski olduğu için kullanışlılık sorgulanabilir. benim tavsiyem kağıthane-4.levent-esentepe-beşiktaş hattından ev bakmanız.

neden kağıthane dedim çünkü direkt göktürk'e bağlantı yolları mevcut ve hem merkezi olup hem göktürk'e ulaşımı en kolay yer burası. ayrıca beşiktaşa-taksim ve eminönü'ne tek vesait ile ulaşabilirsiniz. tabi tutacaksanız da sitelerinden tutmanızda fayda var. göksü sitesi ve başak konutları gayet 2+1 ve 3+1 daireleri 1750-2000 civarına tutabilirsiniz. hem yeşillik içinde, güvenlikli ve parklı hem de kağıthane'den izole.

kolay gelsin


Dikilitas bence senin ilacin


fasulyek
(27.07.18)
Anadolu yakasına hergün gidip gelinmeyecekse şişli ulaşım imkanları açısından rahat olur


karabasun
(27.07.18)
ben anadolu'da oturup avrupa'da çalışanlardanım.
çok da memnunum.
kadıköy enfes bir semt.
ulaşım sorunu da hiç yok.

bence kadıköy'de oturun.
vapur, metro, marmaray, gider gelirsiniz.
öğrenci dediğin biraz yol çilesi çeker :)


(4)

Günde 2-3 kez kusan kedi

5 yaşındaki siyam kedim günde 2-3 kez kusuyor. Mama yiyor, kusuyor. Tüy kusuyor. Bunun dışında gayet canlı hareketli sağlıklı bir kedi. Veterinere durumu danıştığımda son derece normal olduğunu söyledi. Hatta sen kedini tanımıyorsun! dedi. Seve seve temizliyorum, yeter ki sağlıklı olsun ama kolay b
5 yaşındaki siyam kedim günde 2-3 kez kusuyor. Mama yiyor, kusuyor. Tüy kusuyor. Bunun dışında gayet canlı hareketli sağlıklı bir kedi.

Veterinere durumu danıştığımda son derece normal olduğunu söyledi. Hatta sen kedini tanımıyorsun! dedi.


Seve seve temizliyorum, yeter ki sağlıklı olsun ama kolay bir iş de değil bir yandan halıda parkede günde 3 kez kusmuk görmek.

Benzer sorunlar yaşayan arkadaşlar, siz çare bulabildiniz mi?
Başka bir veterinere daha götürmeli miyim?
chihirovekohaku
(23.07.18)
kedi sahibi değilim ama tüy kusmaması için tüy yutmasını azaltmak, azaltmak için de tüy toplayıcı ürünleri kullanarak günlük taramak lazım diye biliyorum. zaten tarıyorsanız taradığınız ürünü değiştirin.


kamile necaset
(23.07.18)
Bizimki 1 yaşında; ilk kez geçen hafta bir kere kustu, onda da kendi kusmasindan korkup ortalığı birbirine kattı. Veterineri arayınca 'gayet normal, kussun. Kedi dediğin kusar zaten' dedi. Normalde kusmasinda tuhaflık yok ama günde 2-3 kere olması doğal mi, bilemiyorum. İçiniz rahat edecekse başka birveterinere daha götürün.

Bu arada ben günde bir kere kesin tarıyorum, haftada iki üç kere de malt veriyorum. O bayagi ise yarıyor sanırım.


fraise
(23.07.18)
-furminator kullanin
-royal caninin siyame mamasi var, en azından bir sure onu verebilirsiniz. Royal canin mamalar kedinin tüyü dışkı yoluyla atmasini sağlıyor.
-malt macun verebilirsiniz.


veritaslibertas
(23.07.18)
biizm iran da her gün kusuyor. tüy kusuyor köpük fln gibi. çok canlı hareketli olduğundan ben de üstüne düşmedim pek

malt alın her gün verin ama baya faydası oluyor, haftada 2 fln kusuyor şimdi


oscar
(23.07.18)
(10)

Kadıköy semt önerisi

Merhaba arkadaşlar, Kadıköy'ün Acıbadem, Hasanpaşa, Sahrayıcedid, Kozyatağı, Erenköy ve belki Bostancı semtlerinde 3+1 ev bakıyoruz. Ağustos ortasına dek taşınmaya niyetliyiz.Bulduğumuz evde piyano dersi de vereceğimiz için öğrenci potansiyeli olabilecek, ulaşımın nispeten rahat olduğu bir semt aray
Merhaba arkadaşlar,

Kadıköy'ün Acıbadem, Hasanpaşa, Sahrayıcedid, Kozyatağı, Erenköy ve belki Bostancı semtlerinde 3+1 ev bakıyoruz. Ağustos ortasına dek taşınmaya niyetliyiz.

Bulduğumuz evde piyano dersi de vereceğimiz için öğrenci potansiyeli olabilecek, ulaşımın nispeten rahat olduğu bir semt arayışındayız. Nezih, güvenli olsun. Kiramız da 2000'in üzerine ya çıkmasın ya da çok az çıksın! :)

Emin olmamakla birlikte Sahrayıcedid-Kozyatağı-Erenköy nispeten bu kritere uyuyor sanırım?

-Acıbadem, Hasanpaşa ve Bostancı için ne dersiniz?

- Önerebileceğiniz semtler var mı?
chihirovekohaku
(22.07.18)
2.000 liraya 3+1 biraz zor yalnız :/


himmet dayi
(22.07.18)
@himmet dayi, 2000 lira dolaylarında sahrayıcedid ve kozyatağı'nda evler var. 10-15 yıllık.

@acemi, çalamıyorlarsa bizden ders alırlar ^^ elektronik piyano alacağız, komşulara rahatsızlık vermeyeceğiz


chihirovekohaku
(22.07.18)
3+1 o fiyata bulamazsınız. Evde piyano çalacaksanız ofis olarak kullanılan bir apartmana bakın. Kimse piyano sesinizi dinlemek zorunda değil


gölgede aynı
(22.07.18)
@gölgede aynı, elektronik piyano alacağız bu yüzden. :) O sorun değil.

2000 liraya gayet temiz 3+1 evler var arkadaşlar.

Semt önerileriniz ya da şunlara dikkat ederseniz iyi olur diyeceğiniz şeyler var mı? :)


chihirovekohaku
(22.07.18)
bostancı'da gayet uygun evler bulursunuz, e-5'e yakın (metroya yürüme mesafesi) kısımlarda.

hasanpaşa da olabilir, ben sevmiştim o semti. ama karakolun ilerisindeki ya da yukarısındaki kısımları çok tavsiye etmem.

sahrayıcedid ve erenköy civarı da uygun olmakla birlikte, bence bostancı fark atar.

mis gibi evler var. kiralık konusu açıldığında "o paraya bulunmaz" korosu yayına başlıyor hemen. yahu sahibinden'e girin bakın ya da benzeri sitelere; milyon tane ev var.


runagain
(22.07.18)
Bostancı daha uygun gibi geliyor


kisa
(22.07.18)
Ofis tarzı bakın hocam. Sorun olmaz demeyin, çıkacak piyano sesiyle her türlü şikayete gelirler apartmanda ve elektronik bu deyince bir şey değişmiyor ne yazık ki.


rockdriller
(22.07.18)
elektronik de olsa eğer dışa ses gidiyorsa mutlaka şikayet olur. ben piyano çalan komşuya saldırma aşamasına gelmiştim ki şikayetlerden ötürü çıkıp gitti. Kesinlikle ofis tut. Elektronik piyanodan dışa ses vereceksen net söylüyorum atarlar apartmandan.


gölgede aynı
(22.07.18)
Kosuyolu'na da bakabilirsiniz. Ulaşım çok kolay oraya


Crymeariver
(23.07.18)
Herkes 2000 liraya vardır yoktur derken ben de merak ettim. Baktım varmış. Hatta sana ev bulmuş oldum. www.sahibinden.com

Acıbadem ve Bostancı iyi semtlerdir. İmkan varsa Hasanpaşa'yı boşver. Orası da eskisi gibi değil gerçi. Artık sorunsuz yaşayabileceğin yerleri çok fakat eskiden kalma kötü bir ismi var. Öğrenci çağıracaksan kötü bir imaj yaratır. İnternette Acıbadem diyip Hasanpaşa'ya, Bostancı diyip Maltepe'ye götürebiliyorlar ona dikkat.

Bahsettiğin diğer semtler olabilir. Bunların dışında fiyatları bilmiyorum ama Göztepe de olabilir.


osssy
(23.07.18)
(8)

Lokantada yemeğin içinden kıl çıktığında ne yapıyorsunuz?

Merhaba, Evde yemek yemeyip, karnınızı dışarıda doyurmak zorunda kaldınız. Temiz görünümlü, bol müşterili, ev yemekleri yapan bir mekana geçtiniz. Çorbanızı içtiniz ve ana yemeği bitirmek üzereyken yemekteki kılı farkettiniz; ancak o ana dek çorbanın kıvamından, yemeğin lezzetinden vs. çok memnundun
Merhaba,

Evde yemek yemeyip, karnınızı dışarıda doyurmak zorunda kaldınız. Temiz görünümlü, bol müşterili, ev yemekleri yapan bir mekana geçtiniz. Çorbanızı içtiniz ve ana yemeği bitirmek üzereyken yemekteki kılı farkettiniz; ancak o ana dek çorbanın kıvamından, yemeğin lezzetinden vs. çok memnundunuz.

Böyle durumlarda ne yapıyorsunuz?

1- Durumu mekandaki yetkili kişiye nazikçe bildiriyor ve bir daha o mekanda yemek yemiyorum.
2- Durumu mekandaki yetkili kişiye nazikçe bildiriyor ve paramın iadesini talep ediyorum.
3- ''Temiz yemek arıyorsam evimde yemeliydim.'' deyip sessiz kalıyorum.
chihirovekohaku
(03.06.18)
Durumu mekandaki kisiye nazikce bildirip ustune olur boyle seyler diyorum. Begendiysem bir daha gitmemek icin bir sebep degil bu, insanlik hali, olabilir yani. Bocek, bozuk malzeme vs baska, kil cikmasi baska.


kuehles blondes
(03.06.18)
Durumu bildiriyorum ve beğeniyorsam orayı yemeye devam ediyorum. Evde ben pişirsemde saçım falan düşüyor, içinden kıl çıkıyor. Orada da olabilir. Ama tabii ikinci üçüncü defa olursa durum başka.


giovanne
(03.06.18)
Yemeği tam o anda bırakır, paramı öder ve çıkarım. Kimseye bir şey demem. Bir daha da oraya gitmem.


dissendium
(03.06.18)
Kılı görünce icinden çıkan yemeği yemeyi bırakır masadaki diğer alternatiflere yönelirim. Salata çorba vs. Hiç olmadi ekmek yerim. Gorevliye söylemem çünkü masadaki diğer kisilerin keyfinin ve iştahının kaçmasını istemem. Yemeğin bedelini öder bir daha da o mekana gitmem sanırım.


Amaranta ursula
(03.06.18)
bildiririm, aldığım cevap laubalice veya umursamaz ise bi daha gitmem. ama özür dilenir, önem gösterilirse ders alacaklarını umar yine giderim.


sttc
(03.06.18)
Valla o kılın benden düşmediğine eminsem durumu söylerim. Direkt elemem tekrar giderim ancak aynı durumla tekrar karşılaşırsam gitmem bi daha.


Kenara koyup yemege devam


steward
(04.06.18)
Yemeği beğendiysem yenisini getirmesini rica ediyorum, beğenmediysem onu bırakıp başka yemeklere yöneliyorum. Ara ara steward ın yaptığı gibi bi kenara koyup devam ettiğim de oluyor


(5)

"2015 Kışı" hangi aylardaydı?

Merhaba, 2015 kışı dendiginde sizce hangi aylar kastedilmiştir? 2015 Aralık,2016 Ocak ve Şubat mı, ya da 2014 Aralık, 2015 Ocak ve 2015 Şubat mı?
Merhaba,

2015 kışı dendiginde sizce hangi aylar kastedilmiştir? 2015 Aralık,2016 Ocak ve Şubat mı, ya da 2014 Aralık, 2015 Ocak ve 2015 Şubat mı?
chihirovekohaku
(15.05.18)
kış aralıkta başladığı için 2015 kışı diyince benim aklımda 2015 aralıkıyla başlayan kış geliyor. ancak biraz da öznel bir şey bence, aralık çok da soğuk geçmemişse ve o kişiye asıl kış ocak-şubat gibi gelmişse 2015 ocakından bahsediyor olma ihtimali de var.


Bruce
(15.05.18)
2014 aralık olmaz çünkü öyle olsa 2014 sonu denirdi. 2015 ocak şubat arası anlarım.


Ben de ocak subat anlarim.


baldur2
(15.05.18)
2015 ocak-subat.


iyi dedi
(16.05.18)
2015 aralık.


eindaclub
(16.05.18)
(1)

İstanbul'da piknik yapmalık sakin huzurlu mekan

Merhaba, Alaylık bir başlık olduğunun farkındayım fakat aradığım tam da bu. Sanırım hafta sonu çok kalabalık olur. Hafta içi de uygunuz. Gidelim, piknik yapalım guvenli fakat çok kalabalık olmayan yeşillik bir alan olsun. Kendin pişir kendin ye tarzı da olabilir belki. Var mı böyle bir yer? ^-^Teşek
Merhaba,

Alaylık bir başlık olduğunun farkındayım fakat aradığım tam da bu. Sanırım hafta sonu çok kalabalık olur. Hafta içi de uygunuz.

Gidelim, piknik yapalım guvenli fakat çok kalabalık olmayan yeşillik bir alan olsun. Kendin pişir kendin ye tarzı da olabilir belki.

Var mı böyle bir yer? ^-^

Teşekkürler şimdiden :)
chihirovekohaku
(14.05.18)
polonezköyde bu tarz mangal mekanları var


yuto
(14.05.18)
(3)

İstanbul'da kardiyak emar

Merhaba arkadaşlar, Kardiyak emar makinesinin İstanbul'da hangi devlet hastanelerinde bulunuyor acaba? Bir arkadaşım kızının bu makineye girmesi gerekiyor. Özel hastanelerde en az 1400 lira ödeme yapmak gerekiyormuş. Bir ihtimal devlet hastanelerinde varsa dedik... Şimdiden teşekkürler
Merhaba arkadaşlar,

Kardiyak emar makinesinin İstanbul'da hangi devlet hastanelerinde bulunuyor acaba?

Bir arkadaşım kızının bu makineye girmesi gerekiyor. Özel hastanelerde en az 1400 lira ödeme yapmak gerekiyormuş.

Bir ihtimal devlet hastanelerinde varsa dedik...

Şimdiden teşekkürler
chihirovekohaku
(31.03.18)
Kardiyak mr ayrı bir makina değil. Özel bir çekim tekniği olan bir görüntüleme. Muhtemelen devlet hastanelerinde bununla ulaşabilecek radyolog olmayabilir Çapa, marmara ve cerrahpaşaya gidip radyoloji bölümü ile görüşüp sorabilirler. Özel hastanelerde de yaparım diyene çok güvenmemek lazım. Ne için çekilmesi gerekiyormuş kardiyak mr'ın? Talasemisimi var hastanın?


curukturpkokusu
(31.03.18)
www.lifemed.com.tr

burada sgk geçiyor dolayısıyla baya uyguna geliyor fiyatlar. devlette bulamazsanız buraya sorun


oscar
(31.03.18)
Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vardı sanki, yanlış hatırlamıyorsam.


glutamin
(31.03.18)
(1)

haşlanmış maş fasulyesi ve karabuğday

Merhaba, Salatalara koymak için maş fasulyesi ve karabuğday haşlayacağım. Haşlanmış maş fasulyesi ve karabuğday buzdolabında kaç güne dek saklanabilir? Miktarı ona göre ayarlayayım. Şimdiden teşekkürler :)
Merhaba,

Salatalara koymak için maş fasulyesi ve karabuğday haşlayacağım. Haşlanmış maş fasulyesi ve karabuğday buzdolabında kaç güne dek saklanabilir? Miktarı ona göre ayarlayayım.

Şimdiden teşekkürler :)
chihirovekohaku
(25.03.18)
Ben karabuğdayı 3-4 gün kadar ısıtıp ısıtıp yiyorum


dedi ayca
(25.03.18)
(2)

Anıtkabir meydandaki mozaikler

Merhaba, Anıtkabir'de meydandaki mozaikler yenilendi mi? Yenilendiyse ne zaman oldu?Ben linkteki halini hatırlamıyorum. Şimdiden teşekkürler. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/An%C4%B1tkabir_ziyareti.jpeg/1200px-An%C4%B1tkabir_ziyareti.jpeg
Merhaba,

Anıtkabir'de meydandaki mozaikler yenilendi mi? Yenilendiyse ne zaman oldu?

Ben linkteki halini hatırlamıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

upload.wikimedia.org
chihirovekohaku
(20.03.18)
mozaikler bu şekilde ve renkte değil. fotoğraftaki renklerle oynanmış photosop.ta.. geçen hafta Anıtkabir'deydim, böyle bir durum söz konusu değil..


Fayfa
(20.03.18)
Bu ne böyle cami halısı gibi


(6)

Çok rahat taşınabilecek bilgisayar önerisi

Toshiba Satellite C55 A14 C model bilgisayarım var. Hafif, performansı iyi, yanımda rahatça taşıyabileceğim bir bilgisayarla değiştirsem? Hem tablet gibi olup hem de ek klavyesi olanlar var. Pek anlamıyorum...Ne önerirsiniz? Maksimum 2000 lira verebilirim.
Toshiba Satellite C55 A14 C model bilgisayarım var.

Hafif, performansı iyi, yanımda rahatça taşıyabileceğim bir bilgisayarla değiştirsem?

Hem tablet gibi olup hem de ek klavyesi olanlar var. Pek anlamıyorum...

Ne önerirsiniz?

Maksimum 2000 lira verebilirim.
chihirovekohaku
(25.11.17)
temel kullanım amacı ne olucak? render alınacak mı mesela yoksa ofis, multimedya ve sörf odaklı bi kullanım mı?


Bruce
(25.11.17)
ofis, multimedya, sörf evet.


chihirovekohaku
(25.11.17)
hocam asus zen serisi başka bilgisayara bakmana gerek yok


@masumiyetkarinesi, Asus'a karşı önyargılıyım nedense :) araştırayım


chihirovekohaku
(25.11.17)
www.ereyon.com.tr

urun.n11.com

urun.n11.com

urun.n11.com

en hafif olan sondaki, aynı zamanda en pahalısı. hem ince hem hafif hem de performansı iyi olsun deyince 2000'i geçiyor. ikinci sıradaki ikinci en hafif ancak en düşük performans onda. ofis multimedya sörf için yeterlidir yine de, bir tek depolaması az; sonradan bir yükseltme gerekebilir.


Bruce
(25.11.17)
ikinci el thinkpad x1 carbon


orpheus
(25.11.17)
(1)

beyaz renkli kıyafetler için en iyi deterjan

Beyaz ya da açık renkli gömleklerim, kıyafetlerim için hangi deterjanı kullanmalıyım ki rengini uzun süre korusun?
Beyaz ya da açık renkli gömleklerim, kıyafetlerim için hangi deterjanı kullanmalıyım ki rengini uzun süre korusun?
chihirovekohaku
(21.11.17)
Bingo beyaz


neysene
(21.11.17)
(4)

Kadıköy'de ev arkadaşı arasam?

Bağdat Caddesi'ne ulaşımı kolay bir konumda ev arıyorum. (Bostancı-Kadıköy dolmuş güzergahına yakın olabilir)Eve geliş saatim akşam 21.30-22 dolaylarını bulacak. Sabah evden çıkışım şu an için belirsiz ancak sabah 8-9 dolaylarında çıkacağımı tahmin ediyorum. Deprem riskinden ötürü dairenin yeni bir
Bağdat Caddesi'ne ulaşımı kolay bir konumda ev arıyorum. (Bostancı-Kadıköy dolmuş güzergahına yakın olabilir)

Eve geliş saatim akşam 21.30-22 dolaylarını bulacak. Sabah evden çıkışım şu an için belirsiz ancak sabah 8-9 dolaylarında çıkacağımı tahmin ediyorum.

Deprem riskinden ötürü dairenin yeni bir binada olmasını önemsiyorum.

- Eve gelince çalışacağım sessiz, sakin bir ortamımın olmasını önemsiyorum. Önceliğim huzur ve sakinlik.
- Mümkünse öğrenci değil çalışan bir ev arkadaşını tercih ederim.
chihirovekohaku
(19.11.17)
altıntepe civarında tek başına bile bir ev tutabilirsin.

illa kadıköy dersen, birkaç ay önce osmanağa'da, sahibinden ve ful eşyalı 750 tl'lik bir evi kaçırmıştım; sahibinden.com'da.

daha 15 gün kadar önce sahibinden 900'e ev vardı yine, rasimpaşa'da, eşyalı. her gün bakmanı öneririm.

fikirtepe'de yükselen rezidanslarda 1200 tl kirayla 1 artı bir daireler var, mis gibi. deniz/şehir manzaralı. 250 tl gibi bir aidatı var ama fitness, havuz vs gibi imkanlar var.

ben de hem kadıköy'de yaşadım hem de uzuun bir süre kiralık ev veya paylaşımlı ev baktım.

evarkadasi.org'da paylaşımlı ev ilanlarına bakabilirsin.


runagain
(19.11.17)
peki airbnb düşünmeli miyim?

Ayı evi şu an için masraflarımdan ötürü düşünmüyorum fakat 1 yıl sonra İstanbul'da kalacak olursam düşüneceğim...


chihirovekohaku
(19.11.17)
airbnb düşünmezdim ben. paylaşımlı evde bile gürültü sorunu oluyor, özel alanına müdahale oluyor, temizlik konusu sıkıntı oluyor, oluyor da oluyor. ki bu nispeten uzun süre aynı evi paylaştığın kişilerle yaşadığın sorunlar.

paylaşımlı eve girerken de "aman ona da bakılır mı canım" deme, her şeye bak. sifonu çalışıyor mu bak mesela. çamaşır makinasına, ki bu benim için çok çok önemliydi restoranda çalıştığım için; kombi kaç derecede yanıyor, sürekli mi yanıyor? bunları hem baştan konuşup hem de kontrol etmek gerekiyor. olmaz dediğin şeyler, normal karşılanabiliyor karşı tarafça.


runagain
(19.11.17)
residance o kadar tavsiye etmiyorum görünmeyen masrafları var. ayrıca ilanlardaki m2'ler yanıltıcı. satışta söyledikleri m2 ölçüleri kat payları falan filan dahil olan ölçüler. 42 m2 dedikleri daire net ölçünce 22.5 m2 çıkıyor mesela. tamam normal dairelerde de duvar payı asansör payı vs vardır ama %10-%15 fark eder en fazla.

neyse bir de klima olayına dikkat edin. müstakil olmayan, kat bazında ortak klima sistemi kullanan binalar büyük dert. teorik olarak katta bulunan herkes klimayı aynı anda kullansa standart klimalara göre %30-%40 daha ucuza gelmesi lazım. ama o anda o katta klima kullanan tek daire sen olursan bu sefer %200-%300 olarak anlık işliyor faturana yani bir nevi kumar.

spor salonu, havuz gibi süslü ekstralar ilk başta cazip görünse de uzun vadede o kadar iş görmüyor.


orpheus
(19.11.17)
(5)

İlk kez ev kiralayacağım, deneyimlerinize ihtiyacım var (istanbul)

Ekim sonuna dek Kadıköy dolaylarında ev tutacağım. 1+1 ya da stüdyo daire düşünüyorum ancak bir yandan da tek oda olursa içim sıkılacakmış gibi geliyor. Ailemin de nerede yatacağız? derdi olmadan gelip gidebilmesini istiyorum. Bu ilk sorunum. Ayrıca herhangi bir aksilik olmazsa 2 yıl boyunca burada
Ekim sonuna dek Kadıköy dolaylarında ev tutacağım. 1+1 ya da stüdyo daire düşünüyorum ancak bir yandan da tek oda olursa içim sıkılacakmış gibi geliyor. Ailemin de nerede yatacağız? derdi olmadan gelip gidebilmesini istiyorum. Bu ilk sorunum. Ayrıca herhangi bir aksilik olmazsa 2 yıl boyunca burada yaşamayı planlıyorum.

Gerekli bilgiler:

-İşim Kadıköy Çifte Havuzlar durağı dolaylarında.
-İşime yürüyerek ya da taşıt kullanarak 30-40 dakikada ulaşabilmem önemli.
-Haftanın 2-3 günü Çapa'ya gidip geleceğim.
-Kira giderim 1500'ün üzerinde olursa (1600-2000'e dek) iş yerinin maaşımı bu oranda yükseltme olasılığı var. Depozito vs masrafları da iş yeri karşılıyor.

Stüdyo dairelerle ilgili merak ettiklerim:

1- Eşyalı ve faturalar dahil bir stüdyo daire mi tutmalıyım? Örnekler şunlar:

* www.sahibinden.com

* www.sahibinden.com

2- Bir stüdyo dairenin ısınma, elektrik masrafları ne kadar olur? Özellikle ısınma kısmı çok önemli. Tek kişi aylık ne kadarlık su faturası öderim örneğin?

3- Isınma ve su faturaları dahil böyle yerler de var:

* www.sahibinden.com

Eşyalı 1+1 ve 2+1 örnekleri de şöyle:

* www.sahibinden.com (faturalar bana ait, iş yerine yürüme mesafesi)

* www.sahibinden.com (faturalar bana ait, iş yerine taşıtla ulaşım)

* www.sahibinden.com (Her şey dahil, iş yerine taşıtla ulaşım)


Bir de şu var;

Ailem eşyalı daire tutmamı öğütlüyor fakat böyle olunca da daireye hiç yoktan eşya parası da veriyormuş gibi hissedeceğim. ayrıca hiç kullanmayacağım koca gardroplarla vs uğraşmak istemiyorum. bir çekyat, bir çalışması masası bile ilk etapta işimi görür gibi geliyor. Bunun yanına çamaşır makinesi ve mini buzdolabı da ekledik mi tamamdır. Kalan şeyler gerektikçe sağlanır diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum?

Biraz uzun oldu arkadaşlar fakat çok yabancı olduğum konular... Yardımcı olur, öneri sunarsanız teşekkür ederim. :)
chihirovekohaku
(23.09.17)
bende benzer deneyimler yaşadım. ilk önce stüdyo eşyalı bir dairede kaldım 9-10 ay kadar içim sıkıldı. baktım olmuyor. 1+1 eve çıktım. çok uygun maliyetlere eşya almıştım. eşyalı kiralamak uzun vadede hele 2 yıl için çok mantıksız. şuan 70m2 evim. 1+1. elektrik 50-60 geliyor. su 30. ısınma çok değişken. haftaiçi sabah 10-11 çıkıyorum akşam 8-9 dönüyorum. ona göre kabaca bir hesap yapabilirsin.


onurrrrr
(23.09.17)
öncelikle eşyalı bir evle başlamanızı öneririm,
çekyat, masa, yatakla bitmiyor,

Akla gelmeyen pek çok eşya gerekiyor,
Mesela sadece çamaşır makinesi aklımıza geliyor ama; çamaşır sepeti, çamaşır kurutma teli, mandal, gardrop, ütü masası, ütü gerekiyor...

Ayrıca eşya sahibi olmak insana bir yük oluyor, yarın öbür gün hayatınızda bir değişiklik yapmak istediğinizde eşyalar yüzünden hareket alanınız kısıtlanabilir,

Bence 6-7 ay eşyalı bir ev ile başlayın


michael_knight
(23.09.17)
@michael +1

ev demek aklınıza gelmeyen bir sürü minik esya demek. mesela arkadas guzel saymis, ama dolabin icine konacak kiyafer askisini atlamis :D siz her gün ise gidecek, orada yaşayacaksınız. hayat düzeniniz bu olacak artık. madem kiranızı da işyeri karsilayacak esyali bir yer tutmanızı öneririm.
daha önce hic böyle bir deneyiminiz olmamış. eşyalı bir daire ile.baslayin, sonra ihtiyaçlarınız ve tecrübeniz eşliğinde gerekirse başka bir yer bakarsınız.


balik kraker
(24.09.17)
Görünüşe göre hiç istemememe rağmen eşyalı kiralamam gerekebilir o zaman... :)

Peki arkadaşlar, çapa'ya gidişte yormayacak ve işe taşıt/yürüyerek 30 dakikada varabileceğim bir mevki önerme şansınız var mı?


chihirovekohaku
(24.09.17)
2 yil az bi sure degil ki, bence gayet kendi zevkine gore doseyebilirsin evini. Emanet gibi evde yasamaya gerek yok bence.
6 ay olsa esyali derdim ama i-ih.

Ciftehavuzlar icin kolay gidip gelecegin
Kucukyali (ve hatta biraz maltepe'den itibaren) kadikoy yeldegirmenine kadardaki sahil yoluyla minibus caddesinin az ustu arasinda kalan tum semtler. (Mesela feneryolu'nun sahil kismi kalamis'tir, cadde kismi feneryoludur, minibus caddesi kismiysa kuyubasidir)

Buralarda 2+1 evler 2500e filan dustu, bisuru yeni ev var, bulabilirsin bence. Ama iyi araman lazim ve cogu esyasiz.

Capaya buralardan giderken yorulmazsin. Altiustu kadikoy-vapur-tramvay yapacaksin ya da kadikoy-marmaray filan.

Annem unideyken kadikoy-vapur-otobus yaparmis (tramvay yokmus o zamanlar :D)

Ben de 7 yil studyoda yasadim, misafirimi de agirladim valla, sikinti olmadi. Ama benim mutfak amerikan mutfak degildi, gayet ayri, kendine ait kapisi filan olan bi mutfakti :) oyle olunca rahat oldu. Ha simdi daha buyuk bi evdeyim, oh be diyorum
Cunku 7 yilin sonunda her seyi ayni odada yapmaktan bayilmistim.


kuehles blondes
(24.09.17)
(11)

Kadıköy'de metrodan indik, bağdat cad. tarafına nasıl gideriz?

Kadıköy metro'da inip bağdat caddesi paralelindeki operatör cemil topuzlu caddesi'ne geçişi nasıl yapacağım? Bu güzergah için metro yerine otobüs-dolmuş kullanmak daha mantıklı olur mu? :)
Kadıköy metro'da inip bağdat caddesi paralelindeki operatör cemil topuzlu caddesi'ne geçişi nasıl yapacağım?


Bu güzergah için metro yerine otobüs-dolmuş kullanmak daha mantıklı olur mu? :)
chihirovekohaku
(22.09.17)
Sari dolmuslarla direkr gidebilirsiniz


lost aci soyler
(22.09.17)
@lost aci soyler, sarı dolmuşlara pendik'te mi biniyorum yoksa metroyla kadıköy'e varınca kadıköy'de mi?


chihirovekohaku
(22.09.17)
selam.
metroyla kadıköy'e varınca moda çıkışından çık, sahile doğru yürü. orada kadıköy-bostancı sarı dolmuşlarını göreceksin.


metro'ya nereden bineceksiniz?


@altinci nesil caylak, pendik'ten bineceğim hızli trenden inince :)


chihirovekohaku
(22.09.17)
@istanbul kanatlarimin altinda, en hızli ulaşım yolu bu mudur acaba? metro+dolmuş seklinde?


chihirovekohaku
(22.09.17)
direk pendik'ten binin o zaman dolmuşa. metro ile boşa vakit kaybetmeyin.

16d, 222 gibi iett otobüslerine de binebilirsiniz direk yht'den. metro için ayrıca pendik köprüsüne çıkmak gerekiyor.


nrmnm
(22.09.17)
@nrmnm, metro+dolmuş'tan daha pratik ve hızlı olacaksa o zaman pendik'ten dolmuşa bineyim... ne kadar sürer pendik'ten dolmuşla kadıköy'e varmak?


chihirovekohaku
(22.09.17)
pendik'ten dolmuşla ne kadar süreceği hiç belli olmaz. baya uzun ve trafiğin genellikle yoğun olduğu bir yol orası. yht'den inince yandex'ten bak, ne kadar süreceğini görürsün. 40 dakika da sürebilir 2 saat de :D eğer trafik azsa dolmuş ya da otobüsü tercih. et. trafik varsa metro+dolmuş ile git. metro+dolmuş da aşağı yukarı 1 saat civarı sürer.

bu arada yht'den metroya gitmek için de bir şeylere binmek gerek diye biliyorum.


hiç bilmeyen biri için ne kadar az aktarma o kadar iyi bana göre. yht'den çıkıp metroya varması en az 10-15 dk. pendik'ten kadıköy'e de 40-45 dk falan sürer. yine orada çıkıp dolmuşu bulup bindin indin diyene ne kadar nereden baksan 1,5 saati var. pendik'ten de en kötü trafikte sürse sürse o kadar sürer zaten. iyi saatte 1 saatten bile kısa sürer hatta. o yüzden yht'den çıkınca direk 16d'ye binmenizi tavsiye ederim. 5-10 dakikada bir var.


nrmnm
(22.09.17)
16D ya da 222ye binin, cemil topuzlunun neresine gideceksiniz bilmiyorum ama ciftehavuzlar ya da selamicesme duraklarindan birinde inip asagiya yurumeniz lazim (16D ve 222 pendik'ten kadikoye giderlerken bagdat cad uzerinden gidiyorlar, kadikoyden gelirken cemil topuzlu uzerinden geliyorlar. O yuzden indikten sonra bi 5-7 dk cemil topuzluya ulasmak icin yurumeniz lazim. Googlemapsten bakarsiniz artik ona)


kuehles blondes
(22.09.17)
(3)

Türkiye'de orff uygulayıcı/eğitmen eğitimi almak

orffmerkezi.org'ta yeterince bilgi verilmemiş. Orff eğitmen eğiticilerinden orff üzerine eğitim almam ve devamında bunu sertifikalandırabilmem mümkün mü? Müzisyenim ve yakın bir tarihte istanbul'a taşınacağım. İstanbul'da orff eğitimi almayı düşünüyorum ama nasıl?Yardımlarınız için şimdiden teşekkür
orffmerkezi.org'ta yeterince bilgi verilmemiş.

Orff eğitmen eğiticilerinden orff üzerine eğitim almam ve devamında bunu sertifikalandırabilmem mümkün mü? Müzisyenim ve yakın bir tarihte istanbul'a taşınacağım. İstanbul'da orff eğitimi almayı düşünüyorum ama nasıl?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)
chihirovekohaku
(20.09.17)
İTÜ'den Attila Coşkun Toksoy hocamız var. O yardımcı olur.


alperz
(20.09.17)
e-mail yollayacağım Attila Bey'e, teşekkürler!

O zaman, @alperz, o zaman birebir ders alıp sertifika alabilmek mümkün?


chihirovekohaku
(21.09.17)
Onu bilmiyorum. İÜ HAYEF'te de o işlerle uğraşanlar var bir de şimdi aklıma geldi.


alperz
(21.09.17)
(6)

xin coin'in durumu ne? (infinity economics diye de geçiyor sanırım)

ben bu bitcoin, alt coin vs işlerinden anlamıyorum fakat babam bunlara büyük umutlar bağlamış durumda. Xin coin diye bir ''şey''den bahsedip duruyordu. Sanırım buna yatırmak için bankadan para çekti ve bitcoin aldı. Tabii sonrasında bu işe ortak girdiği bir arkadaşına 5.7 bitcoin kaptırdı o ayrı mes
ben bu bitcoin, alt coin vs işlerinden anlamıyorum fakat babam bunlara büyük umutlar bağlamış durumda.

Xin coin diye bir ''şey''den bahsedip duruyordu. Sanırım buna yatırmak için bankadan para çekti ve bitcoin aldı. Tabii sonrasında bu işe ortak girdiği bir arkadaşına 5.7 bitcoin kaptırdı o ayrı mesele.

Neyse... Yine de bu xin coin'den umutluydu. Eylül'de büyük borsalara gireceklerini ve o zaman çok para kazanacağını vs anlatıyordu.

(şöyle videolar var youtube'ta; www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com (Şu tipleri sokakta görsem yolumu değiştiririm, babam para yatırıyor... )


Beklediği artış henüz olmamış olsa gerek ki babam sıkıntılı birkaç gündür.

Arkadaşlar, hiç anlamadığım için soruyorum;

- Bu adamların dolandırıcı olma ihtimali nedir?
- Babamın bu işten beklediği gibi para kazanabilme ihtimali var mı?


Bana bunları tane tane anlatabilir misiniz?
chihirovekohaku
(10.09.17)
anladigim kadariyla bu bitcoin-cryptocurrency adi altinda network marketing, yani babaniz bir altcoin'e degil network marketing sirketine yatirim yapmis gibi duruyor. malesef sordugunuz ikinci sorunun yanitina evet demek zor.


hjarteblod
(10.09.17)
tane taneye gerek yok %100 dolandırıcı ve kar etme durumu çok önce girildiyse olur.


@hjarteblod, evet 2018'de de farklı bir sisteme geçileceğini ne kadar üye toplarsa (yatırım yaptırırsa başkalarına) bunlardan da yüzde bilmem kaçlık gelir elde etmeye başlayacağını vs söylüyordu. :/ a, b, c planları varmış şirketin vs...

@christopher nolan, ocak-şubat gibi girdiğini tahmin ediyorum...

Yani alt coin değil, network marketing işi... Öyle midir kesin?


chihirovekohaku
(10.09.17)
Alt coin olsa private key'in ya da anında paraya çevirebileğin bir sitede olmalı. Şuan bir sitede duruyorsa, anıda nakite çevirip, hemen çekme talebi verebiliyor musunuz parayı? hayırsa kesinlikle coin değil ve network marketing ponzi vs.


@christopher nolan, bir de bir toplantılarında ''şu tarihe kadar şu kadar para yatırırsanız her ay hesabınıza şu kadar bin dolar yatıracağız...'' vaadinde bulunmuşlardı. (yatırdı)

Bunun da coin borsasıyla alakası olmasa gerek?


chihirovekohaku
(10.09.17)
saadet zinciri onlar.


hayirsiz
(11.09.17)
(3)

bompi spesiyal kurabiyeyi nerede bulabilirim? (çikolata kaplı olan)

Bir dönem a101'de satılmış fakat son dönemde satılmıyor sanırım. İstanbul'da satıldığını da duydum. Hiç rastladınız mı? Bulmama yardım eder misiniz? :Dgörsel ekte! ^-^
Bir dönem a101'de satılmış fakat son dönemde satılmıyor sanırım. İstanbul'da satıldığını da duydum. Hiç rastladınız mı? Bulmama yardım eder misiniz? :D

görsel ekte! ^-^
chihirovekohaku
(07.09.17)
bompi'nin adresi eskişehir osb'de görünüyor ama ben elime geçen her ürününde "menşei: bulgaristan" yazısını gördüğüme eminim. bu da öyle bi ürünse ve ithalatı durduysa cidden tükenmiş olabilir. arayıp sorabilirsin telefonları sitelerinde var.


kaichi
(08.09.17)
@kaichi, sanırım öyle yapacağım. Hiç satın almadım, hep fabrikasında çalışan bir komşumuz getiriyordu. Adamcağıza da soramıyorum ya da isteyemiyorum. Bu bompi'den gördün mü peki hiç marketlerde?


chihirovekohaku
(09.09.17)
uzun süredir görmedim maalesef. denk gelirse haber veririm. ambalajı da değişmiş sanki sonradan

img.a101aktuelurun.com

img.a101aktuelurun.com


kaichi
(09.09.17)
(4)

internet üzerinden organik ürün siparişi

Örneğin keçiboynuzu unu, hindistan cevizi yağı vs alacağım... - Hangi sitelere güvenebilirim?- Deneyip memnun kaldığınız siteler hangileri?
Örneğin keçiboynuzu unu, hindistan cevizi yağı vs alacağım...

- Hangi sitelere güvenebilirim?

- Deneyip memnun kaldığınız siteler hangileri?
chihirovekohaku
(06.09.17)
Hindistan cevizi yağı lifeco iyidir. Çoğu markette hatta kozmetikcilerde bile var.


@kumulatifvergimatrahi, lifeco marka kullanmıştım evet :) teşekkürler

fakat onları örnek olarak verdim. Bu alışverişleri internet üzerinde yapacak olsam, hangi siteleri tercih etmeliyim? diye :)


chihirovekohaku
(06.09.17)
Aradolu/tazemasa/ekoorganik/hepsiburada organik süpermarket ürünleri


mor oje
(06.09.17)
tazedirekt


(10)

a101 - bim - şok'tan kuruyemiş almak

Bim'de simbat marka paketli çiğ iç fındık (160 g) 6 lira. Çiğ badem de aynı şekilde çok ucuz. Şok ve a101'de de 1-2 lira daha pahalı. Daha önce simbat marka çiğ iç fındık aldım, aslında herhangi bir şikayetim de olmadı fakat bu kadar ucuz olması ve bu tarz ucuzcu marketlerden almış olmak beni şüphey
Bim'de simbat marka paketli çiğ iç fındık (160 g) 6 lira. Çiğ badem de aynı şekilde çok ucuz. Şok ve a101'de de 1-2 lira daha pahalı.

Daha önce simbat marka çiğ iç fındık aldım, aslında herhangi bir şikayetim de olmadı fakat bu kadar ucuz olması ve bu tarz ucuzcu marketlerden almış olmak beni şüpheye düşürüyor.

Şüphelenmekte haklı mıyım?
chihirovekohaku
(05.09.17)
bim A101 candir :) subhesiz kullaniyorum, sut-yumurta-kuru yemislerini


fakyoras
(05.09.17)
@fakyoras, bir dönem a101'in çerez paketlerinden birinde ölü fare çıkmıştı. a101'in ürünlerini o yüzden deneyemedim bile :(

Tabii tamamen benim pimpirikli oluşumdan kaynaklanıyor olabilir.


chihirovekohaku
(05.09.17)
Çerez alma. Çekirdekler bayat. Aynı markanın çekirdekleri. Oradan yola çıkarak diğer ürünlere de güvenmem. Bim ve a101'den çerez almam ama geri kalan her şeyi alırım.


empty man
(05.09.17)
Çok düşünme al gitsin bence, iyidir kuruyemişleri.


biz sürekli a101den alıyoruz çiğ findik-badem ve ceviz.
bebeğime de veriyorum. bahsi geçen fare meselesini biliyorum. türkiye şartlarında başka markalarda da olup olmadığını bilemiyoruz. kuruyemiscilerde direkt açık satılıyor, nasıl saklanıyor bilmiyoruz. böylesi bir skandaldan sonra daha dikkatli olacaklarını umuyor ve gözü kapalı alıyorum.


balik kraker
(05.09.17)
Senin kafanda olusturdugun bunlar ucuz o zaman kotudur imaji.101 de cikan fare diger marketlerde de cikmistir hatta kuruyemisin yapisi geregi kemirgen arkadaslarin sevdikleri bir yiyecektir.ne kadar modern pakeleme olursa olsun mamulun menseinde bu tarz karisimlar olmakta.

Bu marketlerin sube sayilarinin herbiri icin 4000 ustu oldugunu zaten biliyorsundur.4000 marketin urun ihtiyacinin kuruyemisci dayi mantigiyla karsilanamayacagininda farkindasindir.cok gelismis tesisilerde hazirlanan ve yuksek miktarlardaki uretimler bunlar..101 icin konusursak cerezya urunleriydi yanilmiyorsam ve bagdatli nin ikinci markasi bu.


duptıs
(05.09.17)
aflatoksini bol olanları belki yurtdışına süremeyip, ucuza iç piyasaya salıyorlardır. genel olarak yüksek zaten bu kimyasal.


Bim değil miydi o? Hatta fotografı var nette


fasulyek
(05.09.17)
@fasulyek, eksisozluk.com

Benim bildiğim olay bu. Daha başkası da varsa bilemem :)


chihirovekohaku
(05.09.17)
istersen migrosu dene.
onların da kendi markaları ucuz.

migros bir yamuk yaparsa tepelerine binerler
ama bim, a101, şok gibi firmalar yamuk yaparsa olayı kapatırlar.
ayrıca bu firmaların kesinlikle denetlenmediğini düşünüyorum.


(1)

kusma problemi olan kedime veteriner tavsiyesi (eskişehir)

Çok enerjik ve sağlıklı görünümlü bir kedim var. Kakası ya da çişinde herhangi bir problem yok fakat Özellikle son birkaç aydır kusma problemi yaşıyor. Başlangıçta mama kaynaklı olduğunu düşündüm, mamayı değiştirdim ama kusmaları azalmakla birlikte devam ediyor. Biraz araştırdığımda mide asidinden k
Çok enerjik ve sağlıklı görünümlü bir kedim var. Kakası ya da çişinde herhangi bir problem yok fakat Özellikle son birkaç aydır kusma problemi yaşıyor. Başlangıçta mama kaynaklı olduğunu düşündüm, mamayı değiştirdim ama kusmaları azalmakla birlikte devam ediyor. Biraz araştırdığımda mide asidinden kaynaklanabileceğini okudum.

Kedimi veterinere götürmek istiyorum ve hem işini iyi yapan hem de maddi olarak beni zora sokmayacak bir veteriner arıyorum. Daha önce sempati'ye götürmüşlüğüm var, başka önerileriniz varsa açığım.

not: Kalbim veteriner kliniği benim evime çok ters düşüyor, orayı önermeyin lütfen...
chihirovekohaku
(29.08.17)
veterinere ek olarak düzenli olarak kefir içirin ve haftada 1-2 yoğurt yedirin. sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin etkinliğini(bunların bir kısmı mide asitlerini coşturmakta) azaltıyor.


ukde
(30.08.17)
(3)

Buzdolabı düzenleme ve meyve sebzeleri muhafaza etme işi

Ailemle birlikte yaşıyorum. Bir süredir evde yemekleri ben yapıyorum, haliyle buzdolabıyla da epey haşır neşir oldum. Pazardan aldığımız meyve sebzeleri poşetiyle buzdolabına koyuyoruz fakat meyve sebzeleri poşette bekletmek bozulmalarını hızlandırıyor gibi gelmeye başladı. Öncelikle; - Meyve ve seb
Ailemle birlikte yaşıyorum. Bir süredir evde yemekleri ben yapıyorum, haliyle buzdolabıyla da epey haşır neşir oldum.

Pazardan aldığımız meyve sebzeleri poşetiyle buzdolabına koyuyoruz fakat meyve sebzeleri poşette bekletmek bozulmalarını hızlandırıyor gibi gelmeye başladı.

Öncelikle;

- Meyve ve sebzeleri buzbolabına koymadan önce yıkayıp kurulasam olur mu? Yoksa yıkamış olmam, her ne kadar kurulasam da bozulma sürecini hızlandırır mı?

- Diyorum ki ben bunları poşetten çıkarayım, raflara kağıt havlular serip meyve sebzeleri öyle yerleştireyim. 2-3 güne bir de bu kağıt havluları yenileyeyim. Bunu özellikle domatesler için düşünüyorum.

Başka önerileriniz olursa paylaşırsanız sevinirim.
chihirovekohaku
(26.08.17)
Posetten cıkarıp saklama kaplarına koyabilirsiniz. Ben sebzeliğe iki büyük kare kap koydum mesela onlarda tutuyorum meyve sebzeyi.


hernezıkkımsa
(26.08.17)
Annem hep yıkarsan daha çabuk bozulur der. Bozulmasından şüphelendiklerini tek tek gazete kağıdına sarıp poşet içinde koyuyor buzdolabına.


manuel mandalina
(26.08.17)
Salatalik, biber saklama kabinda buzdolabinda

Domates hep buzdolabi dışında, acik vaziyette

Kesilmiş kavun karpuz strec filme sarılı ya da poset icinde buzdolabinda

üzüm acik vaziyette buzdolabinda

Maydonoz, dere otu gibi yesillikler kavanozda buzdolabinda

Seftali,erik, muz gibi meyveler hep buzdolabi disinda


Biz de boyle Annemden boyle ogrendik. Hic bir meyve sebzede bozulma gormedim şu ana kadar..


(4)

kickass kapanınca yerine kullandığımız torrent sitesi?

Hani kickass içeriğinin büyük kısmı oraya taşınmıştı? Neydi o site?
Hani kickass içeriğinin büyük kısmı oraya taşınmıştı? Neydi o site?
chihirovekohaku
(26.08.17)
zamunda


jamswety
(26.08.17)
thepiratebay işi hallediyor. demonoid.ws veya pw halen aktif.


rain when i die
(26.08.17)
zooqle


silver apple
(26.08.17)
Kickass.cd hala is görüyor magnet olarak.


(4)

lise matematiği görmemiş birine bu konuları öğrenebileceği kitap tavsiyesi

-Kumeler-Kartezyen Carpim ve Baginti-Fonksiyonlar-Moduler Aritmetik-Trigonometrik Ozdeslikler-Polinomlar, Carpanlara Ayirma-Logaritma, Ustel Fonksiyon-Limit, Turev, IntegralKonservatuvar mezunuyum. Bilen bilir, ilkokul 6. sınıftan itibaren müzik üzerine yoğunlaşıyoruz. Özellikle konservatuvarın lise
-Kumeler
-Kartezyen Carpim ve Baginti
-Fonksiyonlar
-Moduler Aritmetik
-Trigonometrik Ozdeslikler
-Polinomlar, Carpanlara Ayirma
-Logaritma, Ustel Fonksiyon
-Limit, Turev, Integral

Konservatuvar mezunuyum. Bilen bilir, ilkokul 6. sınıftan itibaren müzik üzerine yoğunlaşıyoruz. Özellikle konservatuvarın lise kısmında matematik dersimiz formalite icabıydı. Lisenin ilk iki senesinde rasyonel sayılarla dört işlem yapıp durduk, sonrasında o da yok :)

Bir vesileyle matematik öğrenmem gerekti. Sonu nereye varacak bilmiyorum, göreceğiz. Kalkülüs, lineer cebir ve temel fizik bilmem gerekiyormuş. Bir arkadaşım, yukarıda sıraladığı konulara hakim olmamı önerdi.

Nasıl çalışmalı? Hangi yayınevlerinin kitaplarıyla ve hangi kitaplarla çalışmalı? Ne yapmalı?
chihirovekohaku
(30.07.17)
Lineer Cebir için Uygulamalı Lineer Cebir - Palme Yayınları
Kalkülüs için Thomas Kalkülüs

Ayrıca Khan Academy'deki matematik dersleri gayet başlangıçtan başlayıp anlatıyor. Tavsiye ederim.


unstabledotpy
(30.07.17)
Bunları kendi başına öğrenmen biraz zor ama Final'in kitaplarını tavsiye ederim. YouTube'dan konu anlatım videolarını izlersen daha etkili olur.


dissendium
(30.07.17)
Antrenmanlarla Matematik kitabıyla başla, sonra başka kaynaklara geçersin.
Khan Academy+1


www.kitapyurdu.com

Bu fasikülleri al. Ben FL mezunuyum. Ona rağmen Limit-Türev-İntegral kısmını bunlarla öğrendim. Tam olarak sıfırdan öğretiyor. Gerizekalıya anlatır gibi anlatıyor. Soran herkese tavsiye ediyorum.


Lim5
(30.07.17)
(7)

gözden çıkmayan lens ^-^

Lensleri göz kapağımı hafifçe aşağı iterek çıkarıyordum normalde. Bugün sağ gözümdeki lensi o yolla çıkaramadım, kan oturdu gözüme. Azıcık da korktum. ne yapayım ben şimdi? lens solüsyonu filan dökülür mü göze? öyle denesem çıkar mı acaba :/
Lensleri göz kapağımı hafifçe aşağı iterek çıkarıyordum normalde. Bugün sağ gözümdeki lensi o yolla çıkaramadım, kan oturdu gözüme. Azıcık da korktum.

ne yapayım ben şimdi? lens solüsyonu filan dökülür mü göze? öyle denesem çıkar mı acaba :/
chihirovekohaku
(26.07.17)
Gözüne dokunmayacaksın zaten. Lense dokunacaksın. Gözünle dış yan tarafa bakarken parmağını orta hatta gözüne yaklaştır. Parmağın oradayken içeri bak. Parmağın lensi dışarı doğru sıyıracak.

Çizeceğim bekle.


Lim5
(26.07.17)
gözünüze doğrudan bol solüsyon sıkın ve solüsyonu göz içinizde tutmaya çalışın ki lensin gözden ayrılması kolaylaşsın. lensin stabil olduğunu fark etmeniz durumunda ısrarcı olmayıp gözünüzü dinlendirin, yeniden solüsyon uygulayıp deneyin. geçmiş olsun.


innatedesire
(26.07.17)
@Lim5, anladım da o kadar da dokunamıyorum işte... Çizmenize gerek yok :( deneyeyim bir daha...

@innatedesire, bir de öyle deneyeyim :(

Başım döndü uğraşırken :(


chihirovekohaku
(26.07.17)
Sorun devam ediyorsa internetten mesaj yazmayı bırak hemen acile git.


rickon stark
(26.07.17)
solüsyonu gözüne dök. ıslanınca göz kapağın kapalı olarak üzerinden ovala. ardından gözünü aç, parmağınla lensin üzerine dokunarak al. gözüne dokunma.


sttc
(26.07.17)
:) Gözümde lens yokmuş arkadaşlar. Olmayan lensi çıkarmaya çalışıyormuşum. Sevgiler...


chihirovekohaku
(27.07.17)
(3)

Sağlıklı kediye üriner rahatsızlığı olan kedi mamasından yedirmek

Kedimin midesi epey hassas. Her mamayı yiyemiyor, yerse de kusuyor. Son dönemde sanabelle'in sindirim sistemi hassas kediler için ürettiği mamayı alıyoruz. https://www.markamama.com.tr/sanabelle-tahilsiz-tavuklu-kedi-mamasi-400-gr-400-gr-hediyeliBugün mama siparişi verirken, üriner rahatsızlığı olan
Kedimin midesi epey hassas. Her mamayı yiyemiyor, yerse de kusuyor. Son dönemde sanabelle'in sindirim sistemi hassas kediler için ürettiği mamayı alıyoruz. www.markamama.com.tr

Bugün mama siparişi verirken, üriner rahatsızlığı olan kediler için ürettikleri mamayı da gördüm. Rahatsızlığı olduğunda yedireceğime, ara ara bundan vereyim de önlem olsun diye düşündüm :/ Bir paket de ondan sipariş ettim... www.markamama.com.tr

Şimdi aklıma düştü, hata mı ettim acaba? Böyle bir rahatsızlığı olmadığı halde o mamadan yedirmem pisiciğimi hasta eder mi? :(
chihirovekohaku
(24.07.17)
ben veteriner maması almıştım üriner s/o bir kedim için, üçü de yedi bir şey olmadı. veteriner de sıkıntı olmaz demişti.


Belki soruyu şu sekilde de düzenleyebiliriz;

Üriner rahatsızlığı olmadığı halde üriner rahatsızlığı olan kedilere yönelik mama tüketmesi ileride bu tip bir hastalık yaşamasını önler mi acaba?


chihirovekohaku
(25.07.17)
maalesef koruyucu olacağını düşünmüyorum. çünkü üriner sistem rahatsızlıkları sadece mama bazlı oluşmaz. ayrıca üriner mama devamlı(hayat boyu) kullanılan mamalardan değildir(istisnalar hariç). onun yerine diyeti dengeli şekilde oluşturulmuş kaliteli mamaları tercih edebilirsiniz. (ör: hill's, advance, proplan vb.)


oksijensiznefes
(26.07.17)
(6)

Eskişehir'de bisiklet kiralama

Bisiklet kiralayabileceğimiz bir yer var mı? Ücretleri ne kadar? Bisikletin yanında kask da kiralanabiliyor mu?
Bisiklet kiralayabileceğimiz bir yer var mı?
Ücretleri ne kadar?
Bisikletin yanında kask da kiralanabiliyor mu?
chihirovekohaku
(16.07.17)
Evet var saati 2,3 lira civarı olmalı. Kask var mı emin değilim ama vardır diye tahmin ediyorum.


tuborg yesili
(16.07.17)
Peki nerede? :) ismi ne?


chihirovekohaku
(16.07.17)
Vişnelik durağında vardı. Hala duruyor mu emin değilim ama onun yanısıra üniversite caddesi üzerinde bir tane daha vardı.


Bağlar'da pazartesi pazarının kurulduğu sokakta bisiklet kiralayan yer var ama kask var mı bilmiyorum.


red morning
(16.07.17)
Vişnelik tarafındakini tahmin ediyorim fakat bize biraz uzak kalıyor. Bağlar tarafındakilere bakayım o halde...


chihirovekohaku
(16.07.17)
Hallerin karsisinda Odeabank'in arasinda saati 3 liraya kiraliyorlar.


yuzır
(16.07.17)
(1)

eskişehir'de şelale park'a nasıl gidilir?

soru başlıkta arkadaşlar. Çarşı içinde ya da odunpazarı evlerindeyiz diyelim.Şelale park'a nasıl gideriz?
soru başlıkta arkadaşlar. Çarşı içinde ya da odunpazarı evlerindeyiz diyelim.

Şelale park'a nasıl gideriz?
chihirovekohaku
(14.07.17)
Ben yolu biliyorum canım benim hallederiz :):) <3


ofelia
(14.07.17)
(4)

Excel - girdiğim verilerin grafiğe geçmemesi

37, 38 ve 39'un altına girdiğim veriler, grafiğe yansımıyor. Bunu nasıl düzelteceğim? resim ekledim.
37, 38 ve 39'un altına girdiğim veriler, grafiğe yansımıyor. Bunu nasıl düzelteceğim? resim ekledim.
chihirovekohaku
(06.07.17)
muhtemelen excel onları sayı olarak algılamadığı için. soldaki rakamların birinin üstüne gel, home sekmesinde sol üstte format painter fırçasına tıkla sonra o algılanmayan rakamların üzerine tıkla veya algılanmayan rakamları seç sağ tuş format cells de ve number'ı seç


cokponcik
(06.07.17)
@cokponcik, düzelmedi :/


chihirovekohaku
(06.07.17)
yanlış adreslemiş de olabilirsin grafiği. keşke dosyayı görebilsek


argent dawn
(06.07.17)
@argent dawn, e-mail adresinizi yollarsanız göndereyim?


chihirovekohaku
(06.07.17)
(7)

Bu alerjiyi ne yapacağız?

Polen, toz, parfüm, deterjan, bazen şampuan... Hepsi alerjik rinitimi tetikliyor, üstüne astım da var fakat o bu kadar rahatsız etmiyor. Şu an bronchorest (montekulast sodyum, levosetirizin dihidroklorür) adlı ilacı kullanıyorum. Önceden Onceair kullanıyordum, doktor onun benim için pek etkili olmay
Polen, toz, parfüm, deterjan, bazen şampuan... Hepsi alerjik rinitimi tetikliyor, üstüne astım da var fakat o bu kadar rahatsız etmiyor.

Şu an bronchorest (montekulast sodyum, levosetirizin dihidroklorür) adlı ilacı kullanıyorum. Önceden Onceair kullanıyordum, doktor onun benim için pek etkili olmayacağını söyleyip ilacımı değiştirdi.

Sadede geliyorum; İlaç kullanmayı bıraktığımda 2 gün içinde alerjim nüksediyor ve yeniden ilaç alana dek kendime gelemiyorum.

- Ömrümün sonuna dek bu ilaçları kullanmak zorunda mıyım?
- Bundan kalıcı olarak kurtulmanın yolu var mı?
chihirovekohaku
(28.06.17)
İmmünoterapi yani aşı tedavisi


Lim5
(28.06.17)
@lim5, kesin çözüm mü peki? sonra tekrar nüksetme olasılığı var mı?


chihirovekohaku
(28.06.17)
En basiti kabullenip ilaçları kullanmak. Evet aşı tedavisi gibi bir yol var ama her allerjene aşı yapılamıyor ve bu tedavi kisa sureli değil uzun sureli bir tedavi (en az 3 yıl) ve kesin cozum olup olmuyacagida belli degil. Ve her hafta gitmeniz gerekebileb bir tedavi.o yuzden en iyisi ilaclara devam ve alerjenlerden kacmaya çalışın. Bende artik oyle yapıyorum.


bigcaptain
(28.06.17)
immun sistemi kuvvetlendirince çoğu yok oluyor.

bir süre düzenli olarak immuneks kullan (1-2ay) faydası olduğunu düşünüyorsan devam edersin. 2 hafta sonra etkileri fark edilmeye başlıyor.


orpheus
(28.06.17)
@bigcaptain, ilaçlardan o kadar bıktım ki :( fakat dediğin süre de çok uzunmuş. Yarın bir hastaneyi arayıp randevu alacağım...

@orpheus, aklımda olsun o zaman... bir araştırayım... Biraz klişe fakat grip bile olmayan insanım normalde ama bu alerji canıma yetiyor.


chihirovekohaku
(28.06.17)
ben de ayni durumdayim ilaclar yogun ot bulunan kirsalda işe yaramiyor
haftaya doktora gidecem gelisen tıp bi care buldu mu diye sormaya
haberleselim


technicalte
(28.06.17)
Dahiliye'nin yan dalı olan Alerji İmmünoloji polikliniğine randevu alın.

Ömür boyu ilaç almaktan kurtulmak istiyorsanız tek seçeneğiniz immünoterapi. Kalıcı yanıt alerjene göre değişiyor ama ilaçla zaten öyle bir ihtimal yok.

İmmünoterapi alerjinin mekanizmasına etkili. Düzenli ve uzun süre alerjene kontrollü olarak maruz kaldığınız için vücut "Ben buna reaksiyonu biraz abartmışım galiba, sürekli karşılaşıyorum ama bir şey olmuyor." gibi düşünüyor. Genel olarak alerji yanıtı baskılanıyor. Başka şeylere alerji geliştirme ihtimali de azalıyor.


Lim5
(28.06.17)
(2)

kedi maması tavsiyesi

Kedime 1 yaşına dek hills marka mama aldım. Yaklaşık 2 yıldır da temizmama'nın bonaçibo mamalarından alıyorum. Kedim bir süredir yediğini kusmaya başladı, mamasını değiştirmeyi düşünüyorum. Çok pahalıya kaçmamak şartıyla hangi marka mamaları önerirsiniz?
Kedime 1 yaşına dek hills marka mama aldım. Yaklaşık 2 yıldır da temizmama'nın bonaçibo mamalarından alıyorum. Kedim bir süredir yediğini kusmaya başladı, mamasını değiştirmeyi düşünüyorum.

Çok pahalıya kaçmamak şartıyla hangi marka mamaları önerirsiniz?
chihirovekohaku
(21.06.17)
tüy kusmuyor ise, kusması bir çok hastslığın belirtisi olabilir. mamayla alakası olduğunu nereden anladınız


oscar
(21.06.17)
bence mama degisikligi degil, malt paste ihtiyaci var, yani kedi yalanirken tuy yutuyor, normalde dogada ot yiyerek kendini kusturuyor, boylece midesinde bu tuyler yumak haline gelmiyorlar, malt paste ise bunlarin erimesine yardimci oluyor. insanlar icin probiyotik gibi bir sey diye dsunebilirsin. ayni mekanizma degil fakat ayni sekilde eksikligi uzun vadede ortaya cikiyor.


mavicorap
(21.06.17)
(5)

Doğayla iç içe, ucuz, sakin, güvenli bir tatil ama nasıl? nerede?

3-4 yıldır neredeyse tatil yapmadan çalışıyorum. Bu yıl ağustos sonunda ailecek Didim'e gideceğiz fakat ben istiyorum ki onlardan ayrı olarak 5-7 gün başka bir şeyler daha yapayım, yalnız olayım, her şeyden uzaklaşayım. 1- Bunu yaparken mümkün olduğunca az harcama yapmam gerek,2- Gürültüden, kalabal
3-4 yıldır neredeyse tatil yapmadan çalışıyorum. Bu yıl ağustos sonunda ailecek Didim'e gideceğiz fakat ben istiyorum ki onlardan ayrı olarak 5-7 gün başka bir şeyler daha yapayım, yalnız olayım, her şeyden uzaklaşayım.


1- Bunu yaparken mümkün olduğunca az harcama yapmam gerek,
2- Gürültüden, kalabalıktan uzak olmam gerek
3- Denizden, yüzmekten çok hoşlanmıyorum
4- Yeşili bol bir yer olmalı
5- Gün içinde beni meşgul edebilecek bir şeylerle uğraşabilirim
6- Kamp olabilir ama o işler nasıl oluyor bilmiyorum. Börtü böcekten pek hoşlanmıyorum... Duş alamamaksa tam bir kabus...

Eldeki bilgilere dayanarak ne önerirsiniz? Nereye gitmeli? Ne yapmalı?
chihirovekohaku
(08.06.17)
kayakoy sanat kampini arastir, pisman olmazsin


Bu tarz yer için önerim her zaman ; çıralı


Kesinlikle İğneada veya Kıyıköy


ugrcn
(08.06.17)
Hafta sonu iğneada turları oluyormuş sanırım, araştırabilirim küçük bir kaçamak için...


chihirovekohaku
(08.06.17)
Kayaköy sanat kampını düşünüyordum, sanırım gidemeyeceğim çünkü işlerim uzayacak ^-^ Bigilendirme gereği duydum ^-^


chihirovekohaku
(15.06.17)
(4)

Günlüğümdeki yazıların yıllar içinde uçmaması için

Pilot kalem ve dong-a my gel kalem kullanıyorum. Tükenmez kalem kullanmamaya çalışıyorum, doğru yolda mıyım? 70-80 yıl dayansınlar mesela... * Kalem önerilerinize de açığım.
Pilot kalem ve dong-a my gel kalem kullanıyorum. Tükenmez kalem kullanmamaya çalışıyorum, doğru yolda mıyım?

70-80 yıl dayansınlar mesela...

* Kalem önerilerinize de açığım.
chihirovekohaku
(07.06.17)
Pilot kalem ıslanınca akmaz mı? Yazılar birbirine karışır ve okunmaz hale gelir. Tükenmezde bu risk daha az sanki.


hair freak
(07.06.17)
dolmakalem kullanıyorsanız mürekkep önerebilirim.


hononu
(07.06.17)
@honunu, dolmakalem kullanmadım hiç... Aklıma gelmemişti, bir araştırayım.

@hair freak, tükenmez kalem de 10 yıla uçmaya başlıyor, ilk günlüklerimde epey silikleşmiş yazılar :(


chihirovekohaku
(07.06.17)
dolma kalem ve archival quality olarak geçen mürekkep tavsiye ederim.


whoosie
(07.06.17)
(1)

kaliteyi koruyarak video boyutu küçültme, video kırpma birleştirme programı

powerpoint sunumuma video ekleyeceğim. Ancak önce boyutu küçültmem ve elimdeki videoları kırpıp ilgili kısımlarını birleştirmem gerek... En işe yarar programlar hangileridir acaba?
powerpoint sunumuma video ekleyeceğim. Ancak önce boyutu küçültmem ve elimdeki videoları kırpıp ilgili kısımlarını birleştirmem gerek... En işe yarar programlar hangileridir acaba?
chihirovekohaku
(20.04.17)
Windows movie maker işinizi görür.


orient blue
(20.04.17)
(5)

aseksüel siyam kedisi

3.5 yaşında bir erkek siyam kedim var. 2 aylıkken bize geldi, evden dışarı çıkmadı. Kedilerle etkileşimi de genel olarak pencereyle sınırlı. Kısırlaştırıp kısırlaştırmamak konusunda çok ikilemde kalıyorduk ki bir oğluştan hiç bu yönde bir talep gelmiyor. Ne bir yerlere koku bırakıyor ne acı acı miya
3.5 yaşında bir erkek siyam kedim var. 2 aylıkken bize geldi, evden dışarı çıkmadı. Kedilerle etkileşimi de genel olarak pencereyle sınırlı. Kısırlaştırıp kısırlaştırmamak konusunda çok ikilemde kalıyorduk ki bir oğluştan hiç bu yönde bir talep gelmiyor. Ne bir yerlere koku bırakıyor ne acı acı miyavlıyor. Hatta bir ay önce eve kısırlaştırılmış bir dişi kedi aldık, onunla da ilgilenmiyor hemen hiçbir şekilde. Sadece o da değil, kardeşim odasına bahçede baktığımız kedileri alıyor, çoğu da dişi... Fakat oğluşta yine bu tarz bir istek yok. Olmaması bence sorun değil hatta iyi fakat...

Şimdi de diyorum ki acaba bunun için veterinere götürmeli mi?
Yoksa abartıyor muyum?
chihirovekohaku
(30.03.17)
homoseksüeldir belki


empedokles
(30.03.17)
yok, hemcinsine karşı da ilgisiz


chihirovekohaku
(30.03.17)
Belki baska bir escinsel erkek kedi bulursaniz mutlu olurlar ki aseksuel de olabilir.


Traveller
(30.03.17)
Erkek arkadaşımın ablasının kedisi de böyle. 2 yaşında erkek. Herhangi bir kızgınlık belirtisi göstermedi şimdiye kadar. Veterinerı 'nadir de olsa böyle durumlarla karsilaşılabiliyor. Endiselenecek bir şey yok' demiş.


fraise
(30.03.17)
siyamlarda sık oluyor sanki. iki vaka daha duymuştum önceden.


olivia
(30.03.17)
(13)

diyelim ki marmaray'dayız ve büyük istanbul depremi oldu...

ne olur? bu yapıların inşasında bu tür büyük afet olasılıkları göz önüne alınıyor mu? alınan önemler büyük istanbul depreminde ne derece işe yarar?ne zaman metro ya da marmara'ya binsem içimde bir korku...
ne olur?
bu yapıların inşasında bu tür büyük afet olasılıkları göz önüne alınıyor mu?
alınan önemler büyük istanbul depreminde ne derece işe yarar?

ne zaman metro ya da marmara'ya binsem içimde bir korku...
chihirovekohaku
(29.03.17)
tünel sağlam kalsa bile elektrik falan gideceği için tünelde mahsur kalırız ondan sonra da içe doğru sıçmaya başlarız.
@dissendium abi zeka fışkırıyon yeminle. jeneratörü hiç düşünemedim.


Ne elektrik gitmesi arkadaş. İnşaat mühendislerini gerçekten bu kadar geri zekalı mı zannediyorsunuz? O kadar tünel yapan adam içine jeneratör koymayacak mı yani? Bu mu bakış açısı?

www.marmaray.gov.tr

Tünel zaten yerin de altında. Suyun içinde değil ki. Bu da daha sağlam bir zeminde yer aldığı anlamına geliyor. Metro zaten hızlı giden bir araç. Tünel çökene kadar karşıya çoktan geçmiş olur. Yapboz gibi çökecek bir şey değil tüneller. Arkalarında ciddi mühendislik hesapları var.


dissendium
(29.03.17)
yani bildiğim kadarıyla yabancı firma yaptı onu; sanırım istanbul'un deprem açısından riskli olması gibi önemli bir konuyu göz önünde tutmuşlardır diye düşünüyorum o kadar insan toplandıklarında.


nathanieltroy
(29.03.17)
Yeni mezun bir inşaat mühendisi olarak (çok tecrübem olmamakla beraber) okulda bize öğretilen; bu tarz büyük depremler olduğunda yapının en azından "Can Güvenliği" yani, insanların içerisinden güvenli bir şekilde çıkmasına dayanması beklenir.


cancoskn
(29.03.17)
o zaman böyle bir durumda yeryüzünde olmaktansa, tünelde olmanın daha güvenli olduğu dahi söylenebilir... öyle mi?


chihirovekohaku
(29.03.17)
Marmaray'da çalışan Japon firma "Böyle acele yapılmaz, şunlar şunlar eksik" demiş, "kardeşim sen yap, paranı vericez, eksik yap sen, böyle yap, seçime kadar bitecek bu" demişler, Japonlar istifa etmiş,acele bitiririz diyenler devralmis diye bişey duymuştum?


neynep
(29.03.17)
evet, ben de erken açıldığını hatırlıyorum. haberlerde vermişlerdi böyle böyle diye.


chihirovekohaku
(29.03.17)
Istanbulda depreme yakalanacaksam marmaray ya da metroda yakalanmak icin dua ederim sanirim dar bir sokakta yakalanmaktansa.

Cok buyuk projeler, bina dikmek gibi degil. Marmarayi zaten japonlar yapti, metro da kalabalik bir grupla yapilmisti diye hatirliyorum.


kuehles blondes
(29.03.17)
Bu tarz projeler depreme dayanikli yapilir (yapilmaya calisir). Dolayisiyla bir deprem aninda Marmaray'daki esas risk zemin sivilasmasi. Bunun onlemi olabilecegini sanmiyorum. Deprem ya da baska bir faciada olasi bir baska risk de su basmasi. Dolayisiyla bu risk basladiginda Marmaray'dan tunel icindeki bir yolcu olarak guvenle tahliye edilmeyi degil, daha buyuk faciayi engelleyecek sekilde kapaklarin uzerinize kapatilmasini bekleyin derim.


dunal
(29.03.17)
şu ülkede yaşayıp da "bu asla böyle yapılmaz, yok öyleyse açılmaz, hiçbi firma bu riski almaz" diyebilmek ne güzel bi inanç, ne güzel bi rahatlık ya.
ben de böyle düşünenlere şuursuz, beyinsiz ve ahmak diyebilirdim (çünkü sonuç olarak total yaşananları görüp çıkarım yapamayan bi beyinden bahsediyor olabiliriz benim görüşüme göre) ama demiyorum. İnanç her şeyi makbul hale getirir tabii.
"Böyle bişey duymuştum" diye ilettim zaten bilgiyi, gidip ölçüm yaptım böyle, şurda okudum, kesin böyle filan demedim. Ayrıca orada yaptığınız çok gerekli çıkarımınız doğru değil maalesef, o gazeteleri filan okumuyorum.


neynep
(29.03.17)
@ne nicki be(2), dediklerin genel olarak mantıklı. fakat vatandaşın bu güvensiz tavrının nedeninin gazetelerden ya da vatandaşın ahmaklığından kaynaklanmadığını da söylemem gerek. güvenmememiz için pek çok neden var.

@kuehles blondes, istanbul'a gidip geliyorum sıkça ve marmaray'ı kullanıyorum. her seferinde aynı korku fakat haklısın sanırım bir bina içinde ya da dar bir sokakta olmaktansa... belki bir ihtimal...

@dunal, kapaklar üzerimize kapatıldı? ya sonrası?

arkadaşlar herkese teşekkür ederim ayrıca verdiğiniz bilgilerden ötürü :)


chihirovekohaku
(29.03.17)
benim aklıma ilk gelen deprem sırasında sarsıntı nedeniyle hareket halindeki trenin raylardan fırlaması ihtimali.


idexo
(29.03.17)
İstanbulda büyük bir elektrik kesintisi olmuştu. Hatırlayan vardır. O sırada Marmaray durdu. Bahsedilen 2 dev jeneratör çalışmadı. Yıkılmaz ama ortada kalır bence. Normal vakitte çalışmayan jeneratör olağanüstü bir halde inşallah çalışır.


sutlu nescafe
(29.03.17)
(1)

Pendik'ten çapa'ya i.ü tıp fakültesi'ne nasıl gidebilirim?

Eskişehir'den hızlı trenle İstanbul'a vardık. Pendik'te indik... Mümkün olan en kısa sürede Çapa'ya nasıl gideceğim? Ne kadar sürer tahmini? ^^ Tarif edebilir misiniz? :)
Eskişehir'den hızlı trenle İstanbul'a vardık. Pendik'te indik...

Mümkün olan en kısa sürede Çapa'ya nasıl gideceğim?

Ne kadar sürer tahmini? ^^ Tarif edebilir misiniz? :)
chihirovekohaku
(20.03.17)
ya da metrobüsle cevizlibağa gidin, inip kabataş yönünde tramvaya binin 3 durak sonra çapa durağı. in bin mesafelerini biraz daha kısaltır.


red g
(20.03.17)
(4)

ses kayıt ve paylaşım uygulaması/sitesi

istiyorum ki ara ara mırıldandığım şarkıları paylaşabileyim, belki, başka insanların kayıtlarını dinlerim. böyle bir uygulama biliyor musunuz?
istiyorum ki ara ara mırıldandığım şarkıları paylaşabileyim, belki, başka insanların kayıtlarını dinlerim.

böyle bir uygulama biliyor musunuz?
chihirovekohaku
(27.02.17)
Soundcloud


zwiegesprach
(27.02.17)
soundcloud hariç?


chihirovekohaku
(27.02.17)
clyp.it


hopeless
(27.02.17)
vacaroo

goo.gl


illegalstar
(27.02.17)
(2)

ALES için soru bankası ve kaynak kitap önerisi (sözel)

Arkadaşlar,ALES'ten 90 ve üzeri puan alabilmek istiyorum. Sayısaldan da mümkün olduğunca çözmem gerek sanırım böyle bir puan için. Bana hangi yayınevlerinin kaynak kitap ve soru bankalarını önerirsiniz acaba? :)
Arkadaşlar,

ALES'ten 90 ve üzeri puan alabilmek istiyorum.

Sayısaldan da mümkün olduğunca çözmem gerek sanırım böyle bir puan için. Bana hangi yayınevlerinin kaynak kitap ve soru bankalarını önerirsiniz acaba? :)
chihirovekohaku
(19.02.17)
Sayısaldan çok çözmenize gerek yok. Ben sayısaldan 3 doğru 1 yanlış ile sözelden 90 aldım. Bildiğiniz gibi ALES bilgi ağırlıklı bir sınav değil; hızlı okumak ve okuduğunu anlamak daha önemli. Bu yüzden ders çalışır gibi çalışmaktansa haber, makale vs. okumanızı öneririm. Aynı zamanda da süre tutarak test çözmeniz yararlı olur.


jacque
(19.02.17)
Hocam sözelden 90 gelmişti bana. Matematikten 7 ya da 8 netim vardı. Oradan hesap et matematiğin puana olan katkısını. 4er tane de yanlışım vardı sözellerden.

Tabii standart sapmayı da hesaba katarsak şu nete şu puan gelir demek zor.


la rana
(19.02.17)
(11)

yalnız ve güçlü kadın temalı türkçe şarkılar

ahahahahahaha :) Evet, aklınıza neler geliyor arkadaşlar?Şimdi benim listem şöyle;- Özlem Tekin: Hep Yek, Dağları deldim- Nil: Seviyorum sevmiyorum, pırlantaBiraz daha sporda dinlemeye uygun, gaza getirici bir şeyler arıyorum. Hareketli filan... Dalga geçmek yok, lütfen :)
ahahahahahaha :) Evet, aklınıza neler geliyor arkadaşlar?

Şimdi benim listem şöyle;

- Özlem Tekin: Hep Yek, Dağları deldim
- Nil: Seviyorum sevmiyorum, pırlanta

Biraz daha sporda dinlemeye uygun, gaza getirici bir şeyler arıyorum. Hareketli filan... Dalga geçmek yok, lütfen :)
chihirovekohaku
(09.02.17)
Sertab Erener - Dağ Gibiyim


crown
(09.02.17)
@e bana nick birakmamissiniz zalimler, ahahahahahaha! :D desene bu işin sonu demet akalın'a çıkıyor :D yani tercih etmem fakat iyi olur dediklerine bakayım, sevinirim paylaşırsan :D


chihirovekohaku
(09.02.17)
şebnem ferah'tan olabilir. ha hareketli demişsin o kısmı okumamışım.


şebo'yu nasıl atlarsın:D
şebnem ferah-ben şarkımı söylerken


@playing star again, o beni depresif yapabilir diye düşünmüştüm fakat şimdi tekrar açtım da olabilir yani :D

tabii olduğum yere çöküp ağlamaya başlayabilirim o şarkıyla emin değilim :/ yani bakalım :D ekledim yine de listeye

Bir de ben böyle uçarı şeyler arıyorum sanırım :D onun da etkisi de var


chihirovekohaku
(09.02.17)
o zaman sen istedin:D www.youtube.com


@playing the star, ahahahaha aman tanrımmm! degajeeee :D teşekkürler


chihirovekohaku
(09.02.17)
daha böyle sert bir şeyler, ne olabilir arkadaşlar? :) dediklerinizin hepsine bakacağım bu arada :)


chihirovekohaku
(09.02.17)
ajda pekkan kime ne?


zenc
(09.02.17)
kanatlarım var ruhumda
yeni bir kitap aldım


isimsiz uye
(09.02.17)
sertap erener iyileşiyorum


mungojerry
(09.02.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.