Giriş
(1)

java'da api'den datayı asenkron çekmek

java bilgimi geliştirmek için kendimce bir uygulama yapıyorum.elimde 2 tane link var. birinci linkten parite listesini alıyorum. Sonra buradaki parite tanımlarından 2. linki oluşturup gittiğimde pariteyle ilgili bilgiler geliyor. fakat 600 küsür parite olduğu için yaklaşık 3-4 dakika gibi sürüyor bu
java bilgimi geliştirmek için kendimce bir uygulama yapıyorum.

elimde 2 tane link var. birinci linkten parite listesini alıyorum. Sonra buradaki parite tanımlarından 2. linki oluşturup gittiğimde pariteyle ilgili bilgiler geliyor. fakat 600 küsür parite olduğu için yaklaşık 3-4 dakika gibi sürüyor bu işlem.

json olarak geliyor elime datalar. JSONObject'leri oluşturup daha sonra jsonArray ile içindeki dataları çekiyorum.

bunu daha hızlı çalıştırmak için ne yapmam gerekiyor?

ilk linkim api.idex.market (Buradan ETH_LEND paritesi için aldığımızı varsayarsak 2.link api.idex.market şeklinde olacak. fakat bu şekilde bütün pariteleri almaya çalıştığımda çok uzun sürmekte.)

javacıların yardımını bekliyorum.
contavolta
(02.05.19)
2. api' den verileri çekerken yeni threadler oluşturursanız, uygulamanız hızlanır.


ciagra
(02.05.19)
(2)

heets nereden alıyorsunuz?

heets almak istiyorum, alanlar nereden alıyor? güvenilir bi şekilde alabileceğimiz yer arıyorum.
heets almak istiyorum, alanlar nereden alıyor? güvenilir bi şekilde alabileceğimiz yer arıyorum.
contavolta
(14.04.19)
arenapark


catch the arrow
(14.04.19)
Satan adama whatsapp'tan yazıyorum getiriyor. Tabi toplu almanız lazım.


talasas
(14.04.19)
(3)

Bisiklet tavsiye

eşimle bana 2 bisiklet alacağız. maltepe, bostancı sahilde kullanmak için. 1)tür olarak şehir bisikleti mi bakmam gerekiyor?2)bir de bütçem bi bisiklet için 1000 tl civarı, hangi marka ve model tavsiye edersiniz?3)katlanabilir bisikletler nasıldır? tavsiye eder misiniz?
eşimle bana 2 bisiklet alacağız. maltepe, bostancı sahilde kullanmak için.

1)tür olarak şehir bisikleti mi bakmam gerekiyor?

2)bir de bütçem bi bisiklet için 1000 tl civarı, hangi marka ve model tavsiye edersiniz?

3)katlanabilir bisikletler nasıldır? tavsiye eder misiniz?
contavolta
(07.04.19)
3) katlanır bisiklet almayın

2) btwin riverside (decathlon)

1) hibrid bisiklet

alıp 3 gün sonra balkona atmaz bu işe asılırsanız sonra yol bisikletine geçersiniz. kadro ağırlığı hafif ve sürüşü daha seri olduğu için bisikletten daha fazla zevk almaya başlarsınız


digits
(07.04.19)
sadece sahilde süreceksem ben daha dik oturuşlu şehir bisikletlerini tercih ederdim

fiyatı da uygun olsun

kadın
www.umitbisiklet.com.tr

erkek
www.umitbisiklet.com.tr

bu markanın kadın erkek velocity modeli de iyidir


freebird5406_2
(07.04.19)
Ben yine olabildiğince hafif bir bisiklet tavsiye edeceğim:
www.salcano.com
www.salcano.com

Bütçeyi biraz artırabilirseniz www.decathlon.com.tr

Eşiniz için:
www.salcano.com


(5)

hangi laptop?

bütçem 4bin tl'yi geçemeyecek. i5, 8.nesil işlemcili ve ssd'li aşağıdaki laptopları buldum. oyun oynamam diyebilirim, oynarsam da counter strike 1.6 ya da fm oynarım en fazla. daha çok yazılım için kullanacağım, elimdeki laptop artık o kadar yavaşladı ki android emülatörü en son 10 dk'da açınca yeni
bütçem 4bin tl'yi geçemeyecek. i5, 8.nesil işlemcili ve ssd'li aşağıdaki laptopları buldum. oyun oynamam diyebilirim, oynarsam da counter strike 1.6 ya da fm oynarım en fazla. daha çok yazılım için kullanacağım, elimdeki laptop artık o kadar yavaşladı ki android emülatörü en son 10 dk'da açınca yeni bir laptop almam gerektiğine karar verdim.

Sizce hangisi? benzer özellikleri var aslında ama siz olsanız hangisini alırdınız? 14 inç olduğu için 1.si daha mantıklı geldi bana, ufak ve belki biraz daha hafiftir diye. ama dell de lenovo'dan daha iyi bi marka gözümde, böyle düşününcede 2. ye kayıyorum. 3.sü de sanki daha ince ve estetik gibi.

1)www.hepsiburada.com

2)www.hepsiburada.com

3)www.hepsiburada.com
contavolta
(27.03.19)
Almadan önce kesinlikle vatan teknosa mediamarkttan falan Klavyesini, kasasını ekranın görüş açısını inceleyin. Sırf fiyatı yüzünden özelliği olup işlevi olmayan laptopa para dökmeyin. Amazondaki yorumları inceleyin. Belki eski asuslardaki gibi menteşesi kronik sorunlu olabilir vs vs. Ne aldığınızı iyi bilirseniz uzun süre kullanmanız buna bağlı olarak artıyor.


bahoho
(27.03.19)
ilki küçük ve hafif evet ama numpad'i yok.

ekran kartı olarak hepsi giriş seviyesi aynı hemen hemen ama 3.nün ekran kartı aralarında en iyisi. açıkçası senin önceliklerine tercihlerine kalıyor.

hafif dersen ilki, hafif olmasa da olur dersen 3. benim gözümde de lenovo dell'den daha iyi bi marka ve söz konusu bilgisayar ise marka umrumda olmaz.


washe
(27.03.19)
Bohoho+1
Onun dışında www.amazon.com.tr
Ben olsam 3300tlye bunlardan daha iyi ve daha donanımlı paylaştığım makineyi alırdım. 1,7 kg ve uzerinde mx150 ekran kartı var, klavyesi aydınlatmalı. Oyun oynamasaniz dahi size gtx1050ye yakın performans sunar, ara sira oynadığınız tüm oyunlarda tatmin eder.

Bunun dışında lenovo v330 parmak izi girişi, typce girişleri ve m2 ssd sata destegi ile güzel makine tavsiye ederim.
Dell'de Ayrica m2ssd yok, o ssd sata 3 üzerine takılmış bir ssd. Ya da dvdyi sökeceksiniz. Almadan evvel dell türkiyeden teyit ettirdim.


karaciğerim'in verdiği linkteki acer daha makul bence de


washe
(27.03.19)
3 diyorum ben.
Ideapad daha üst sınıf diğer lenovo'dan.


(3)

amsterdam’da araba kiralamak?

haftasonu amsterdam’a gidiyoruz. giethoorn’a gitmek için bir günlük araba kiralamayı düşündük. sabah amsterdam merkezden alıp gece schipol havaalanına bırakacağız. daha önceden tecrübesi olan varsa nereden kiraladınız? kiralarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? bi siteden baktığımda kredi kartında
haftasonu amsterdam’a gidiyoruz. giethoorn’a gitmek için bir günlük araba kiralamayı düşündük. sabah amsterdam merkezden alıp gece schipol havaalanına bırakacağız. daha önceden tecrübesi olan varsa nereden kiraladınız? kiralarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? bi siteden baktığımda kredi kartında 1250 euro deposit istiyor. hepsinde oluyor mu bu kadar?

bir de yerel ehliyetler geçerli diye yazıyordu. yeni ehliyetim yok ama sorun olmadığını okudum, bu konuda bir sıkıntı yok değil mi?

teşekkürler.
contavolta
(19.03.19)
eski ehliyetin sorun olmadığını nerede okudunuz? arıza çıkarabilirler.


reavelyn
(19.03.19)
kiralama sitesinde aşağıdaki gibi bi şey yazılmış.

"Foreigners on short-term visit may rent a car and drive with a valid foreign driver’s licence for up to 6 months in Netherlands.All licenses issued in the European Union are accepted.Driver's licenses from non-EU countries (except Switzerland) are accepted if you have a visa in your passport and at the time of hire have not been in Europe for longer than 6 months. Longer than that, you need to get a driver's license from an EU country.If your domestic driver's license is printed with non Roman Alphabet (Arabic, Japanese, Cyrillic etc), an International Driving Permit (IDP/IDL) or an official translation in English is required when you drive in Netherlands. Please note that an International Driving Permit (often referred to as an International Driver's License) cannot replace the requirement for a regular driver's licence. And you must carry your current overseas driver’s license, IDP or translation with you all the time when driving in Netherlands."


contavolta
(19.03.19)
sırf giethoorn'a gitmekse amaç steenwijk'e kadar trenle gidip oradan otobüsle giethoorn'a gitmek daha kolay olur. hatta steenwijk'ten bisikletle (ov fiets) gitmek de imkansız değil. daha güzel olur bence bisiklet.


ron dennis
(19.03.19)
(9)

trafik kazası sonrası yapılacaklar

dün kavşakta arabama yandan biri vurdu, hızlarımız düşüktü baya. görünürde ufak çizikler var gibi ama benim sol ön kapı açılmıyor, tekere yakın kısmı bi yere dokunuyor gibi. sonrasında tutanak tuttuk, ehliyet, ruhsat, sigorta poliçe fotokopilerimizi aldık birbirimizin. bundan sonra prosedür nasıl ol
dün kavşakta arabama yandan biri vurdu, hızlarımız düşüktü baya. görünürde ufak çizikler var gibi ama benim sol ön kapı açılmıyor, tekere yakın kısmı bi yere dokunuyor gibi.

sonrasında tutanak tuttuk, ehliyet, ruhsat, sigorta poliçe fotokopilerimizi aldık birbirimizin.

bundan sonra prosedür nasıl oluyor? ben fotoğraflarını falan da çektim ama bunları kime göstereceğiz?

herhangi bir servise gidip arabamı yaptıracağım. daha sonra suçlu kimse onun kaskosundan mı karşılanıyor?

bir de serviste hasarın çok fazla şişirilmesini istemem. bunun için anadolu yakasında önerebileceğiniz seat marka araç için servis var mı?
contavolta
(08.03.19)
Kasko şirketini ara, onlar yönlendirirler. Web sitelerinde de yazar anlaşmalı yerler. Yetkili servis tutarı şişirir.


insomnia
(08.03.19)
Servis sisiriyor olayi yalan servis ucreti ne ise onu söylüyor sigortacinin eksperide onayliyor kimse keriz değil

Yetkili servisi arayın durumu anlatin sigortanin anlasmasi varsa götürün servise

Edit: yetkili servisle ozel servis aradinda fiyat farki olur ama zaten sigorta en düşük meblali yere yaptirmak ister


basond
(08.03.19)
Tutanakların tamamında ıslak imza olmasına dikkat edin. Kasko firmanızın anlaşmalı olduğu servise götürüp, onarım uzun sürecekse, kaskodan araç talep edin. Bu kadar. Geçmiş olsun


oligomer
(08.03.19)
kaza tutunağı ile birlikte yetkili servise gidiyorsun, kazayı ve problemlerini anlatıyorsun, kaza tutanağı ile birlikte aracını teslim ediyorsun, sana mail yada telefon no verecekler fotoğraflarını da oraya gönderiyorsun o kadar.

servis experi çağırıyor diyorki böyle böyle, exper onayını verdikten sonra seni arıyorlar diyorlar böyle böyle, exper şurasına boya burasına çekme için onay verdi kabul ediyormusun diye soruyorlar. ok dersen bütün işleri yapıp sana araçın işi bitti gelin alın diyorlar.


selam
(08.03.19)
Servis orjinal parça kullanır, işçilik alır, 1 ya da 2 yıl garanti verir örneğin 2000 fatıra çıkarır kaskodan alır,

Özel servis orjinal parça kullanır 1300 e toplamda işi bitirir,

Özel servis yan sanayi parça kullanır, 800 e çıkarır işi.

Sigorta anlaşması olduğu sürece senin hangisini tercih edeceğine karışmaz.

Yukardaki fiyatlandırma örnektir.

Mahalle arasına yetkili servis parası ödüyorsan kerizsindir,

Servis şişiriyor olayı galericillerin yüksek tutarlı hasarları aslında hasar çok küçüktü ama servis bedeli yüksek gösterip önceki sahibiyle kırışmışlar ondan böyle olmuş yalanıdır.


insomnia
(08.03.19)
peki kazada kimin suçlu olduğunun önemi var mı? sallıyorum bana çarpan suçlu ise benim kasko şirketim, karşı tarafın sigortasından mı alıyor parayı? bana girip çıkan bişey oluyor mu?


contavolta
(08.03.19)
tabi ki önemi var.. sen hatalıysan kaskondan yapılacak ve diğer dönem kasko yapacağız zaman hasarsızlık indirimi alamayacaksın, eğer o hatalı çıkarsa kaskosundan yapılacak kaskosu yoksa sigortasından yapılacak. geçmiş olsun.


xdenizx
(08.03.19)
servis en ufak parçayı bile değiştirir fiyatı da dolgundur. özel servis kurtarılabilecek parçaları kurtarmaya bakar. sonuç olarak şöyle düşünün orjinal parçanın üzerine boya atılınca araba orjinal parçalı ama boyalı oluyor, orjinal parça yine orjinal parça ile değişince parça değişmiş oluyor.


Bağlı olduğunuz şirkete kaza tutanağını göndereceksiniz.Aslında mobil uygulaması var o yönlendiriyor seni onu kullanın.

Kasko fiyatı şişirmiyor diyenlere inanma ağzı olan konuşuyor. 4 bin masraf ödediğim aracıma 12 bin hasar çıkardılar ama ne yapılacağını bilmiyorum.


karayel
(08.03.19)
(4)

Kulaklık Orjinal mi?

amazon'da iphone kulaklık satılıyor, satıcısı da amazon ama emin olamadım. apple'ın kendi sitesinde 229 lirayken bunlar nasıl 107 liraya satabiliyor eğer orjinalse.https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0764FPQ8Y/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1UNQM1SR2CHM
amazon'da iphone kulaklık satılıyor, satıcısı da amazon ama emin olamadım. apple'ın kendi sitesinde 229 lirayken bunlar nasıl 107 liraya satabiliyor eğer orjinalse.

www.amazon.com.tr
contavolta
(26.02.19)
69 liraya da satıldığı oldu, alanlar sorun görmedi.


ben satıcı amazon'ken aldım 68 tl'ye. orjinal.


spirit crusher
(26.02.19)
Rekabet kanunu gereği marka başkasından ucuza veremiyor


manivela
(26.02.19)
bim den 40 liraya almıstım.


koela
(26.02.19)
(4)

ev alırken kullanılan terimler?

ev alırken kat mülkiyeti, kat irtifakı, iskan, yapı kullanım belgesi gibi bi sürü bilmediğim terim kullanılıyor. bunlar ne demek? hangilerini sormam ve dikkat etmem lazım?konuyu da kısaca özetleyeyim, yardımcı olacak varsa çok makbule geçer;1)ev bakıyoruz istanbul'da, bi tane beğendiğimiz ev oldu. 2
ev alırken kat mülkiyeti, kat irtifakı, iskan, yapı kullanım belgesi gibi bi sürü bilmediğim terim kullanılıyor. bunlar ne demek? hangilerini sormam ve dikkat etmem lazım?


konuyu da kısaca özetleyeyim, yardımcı olacak varsa çok makbule geçer;
1)ev bakıyoruz istanbul'da, bi tane beğendiğimiz ev oldu. 2/5'lik kısmı için kredi çekeceğiz gibi duruyor. ev inşaat firmasından, tapu vb. masraflar yok diyor bize. bu adamlara neler sormam gerekiyor? hangi konulara dikkat etmem lazım?

2)beğendiğimz ev daha önce 5 bloklu siteymiş. bi kısmını başka firma yapmış, bi blokunu bizim baktığımız firma yapmış. parselsorgu.tkgm.gov.tr şu adresten evin ada, parsel no'sunu buldum. üzerine tıkladığımda nitelik arsa olarak görülüyor. bağlı detaylar kısmına tıkladığımda yapı şeklinde 5 tane kayıt görünüyor ve her birinin metrekarelerini de yazmışlar. ama bunlar ne ifade ediyor bilemiyorum.

yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.
contavolta
(25.02.19)
gayrimenkul değerleme uzmanıyla görüşün 200-300 lira verin adam akıllı danışmanlık alın 120 milyar cash sıkıyorsunuz bu işleri bedava halletmek istiyorsunuz garip bir durum.

soruya cevap: bankalardaki veya serbest çalışan gayrimenkul değerleme uzmanına danışın


manivela
(25.02.19)
Uzmana gerek yok.
Tapu mudurlugune gidin ve ada parsel numarasini danismaya soyleyip tapu kaydi sorgulamasi yapin.

Biz bu evi alacagiz uzerinde haciz ipotek var mi diye sorun.

En onemli belge iskan ( yapi kullanim belgesi )

Iskan: belediye tarafindan butun kontrolleri yapilmis, projeye uygun insa edilmis ve butun ucretleri yatirilmis yapilara verilir.

Gunumuzde bir cok bina iskan alinmadan satisa cikarilmistir. Iskan olup olmadigini anlamanin bir yolu elektrik ve sudur.

Iskan almayan binalar santiye icin acilmis olan su ve elektrigi kullanir. Eger binanin suyu ve elektrigi ortaksa almayin.

Bina icindeki asansorun etiketini kontrol edinb yesil etiketli olmasi gerekli.

Saticidan size satacagi tapuyu isteyin. Bana ozel mesaj olarak gonderebilirsiniz ne oldugunu aciklarim.

Kat irtifaki tapusu ya da kat mulkiyeti tapusu olabilir

Kat mulkiyeti iskani alinmis ve kadastro paftasina islenmis binalar icin olusturulur. Kat irtaki da arsa payi hisse oranlarini belirtir daire ve kat numarasi olur.

Ikisi arasinda cok fazla kayda deger bir fark yok simdilik ama ilerleyen yillarda hukumet yaptirimda bulunabilir.

Kat mulkiyeti olmasi cok daha onemli ancak guvenilir bir muteahhit kat irtifakli tapu satip sonradan islemleri devam ettirebilir kat mulkiyeti alabilir.


disardayim
(25.02.19)
Bilgisayar basina gectigimde detayli bir sekilde aciklama ekleyecegim. Bu tarz konular cok merak ediliyor ve insanlar da ayni sekilde cok fazla dolandiriliyorlar. Cok dikkatli olunmasi gereken bir konu. Daha sonra sorun ciktiginda satamayabilirsiniz. Muteahhitler tamamini sattigi anda evrak islemlerini tamamlamadan yokolma egilimi icerisindeler. Ofisime gelen telefonlarin azimsanmayacak kismi da magdur ev sahipleri tarafindan oluyor.


disardayim
(25.02.19)
Iskansiz evi alabilirsin, cogu ilcenin nerdeyse tamami iskansiz.
Fiyat kirmak icin guzel bir koz.


acemi
(25.02.19)
(3)

Kulaklık Önerisi

Iphone kulaklığımı kedimiz kendine oyuncak ederken bozduğundan dolayı yeni bir kulaklığa ihtiyacım var.kulaküstü istemiyorum, kulakiçi olacak. fiyat max:250 lira civarı.ses kalitesi ortalam üzeri ve dışardaki sesleri az buçuk kesen bi kulaklık önerebilir misiniz? (sennheiser'lar iyi dedi bir arkadaş
Iphone kulaklığımı kedimiz kendine oyuncak ederken bozduğundan dolayı yeni bir kulaklığa ihtiyacım var.

kulaküstü istemiyorum, kulakiçi olacak. fiyat max:250 lira civarı.

ses kalitesi ortalam üzeri ve dışardaki sesleri az buçuk kesen bi kulaklık önerebilir misiniz? (sennheiser'lar iyi dedi bir arkadaş. tavsiye eder misiniz? hangi modelleri iyidir)
contavolta
(22.02.19)
Sennheiser iyi o fiyatlara. cx200 bulursunuz sanırım o fiyatlara. ses izolasyonu da iyidir epey.
biraz bass ağırlıklı bir kulaklık yalnız.

edit: cx300 de oluyormuş o fiyatlara: www.hepsiburada.com


veritaslibertas
(22.02.19)
T110bt


Bluetoothlu hem


westblack
(22.02.19)
instagramda "unutulan.esyalar" diye bir sayfa var. gümrükte kalan malları ihaleyle alıp satıyorlar sanırım. Beats Mp172/Ze/A 160 TL, Shure SE215 260 TL görünüyor; ilgilenirseniz değerlendirin derim. İkisi de kulak içi.


snd88
(22.02.19)
(2)

Konut kredi fazi oranları düşer mi?

bi kaç aydır takip ediyorum. 1,90 civarlarındaydılar bi ara. şimdi baktım vakıfbank 1,49'a düşürmüş. şu an 1700 kira ödüyorum. kredi için aylık taksit 3500-4000 arası ödeyebilirim. eşim ve benim ailelerimden gelecek destek + çekeceğim kredi ile bi ev alalım, kiraya verdiğimiz para da boşa gitmesin d
bi kaç aydır takip ediyorum. 1,90 civarlarındaydılar bi ara. şimdi baktım vakıfbank 1,49'a düşürmüş.

şu an 1700 kira ödüyorum. kredi için aylık taksit 3500-4000 arası ödeyebilirim. eşim ve benim ailelerimden gelecek destek + çekeceğim kredi ile bi ev alalım, kiraya verdiğimiz para da boşa gitmesin diyoruz.

150-200 bin civarı kredi çekmeyi düşünüyoruz. 1,30 lara falan düşme ihtimali olur mu? biraz daha bekleyelim mi ev almak için?
contavolta
(21.02.19)
Bazi firmalar anlasmali bankalarla uygun kredi veriyor.eger sıfır ev dusunuyorsaniz insaat sirketleriyle görüşün.


brnbrs
(21.02.19)
Kredi faizi düşerse de konut fiyatı artacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmak gerek.


Mirket
(21.02.19)
(2)

windows defender (windows 10)

windows 10 kullanıyorum. şirkete bağlanmak için windows defender yüklü olması gerekiyor bilgisayarda ama başlat çubuğuna windows defender yazdığımda böyle bir uygulama görünmüyor. google'da baya bi baktım ama windows ile beraber gelir gibi şeyler yazmışlar. daha önceden avira yüklüydü, onu sildim. a
windows 10 kullanıyorum. şirkete bağlanmak için windows defender yüklü olması gerekiyor bilgisayarda ama başlat çubuğuna windows defender yazdığımda böyle bir uygulama görünmüyor.

google'da baya bi baktım ama windows ile beraber gelir gibi şeyler yazmışlar.

daha önceden avira yüklüydü, onu sildim. acaba avira yüklü iken bu defender bi yerlerden inaktife mi çekildi? ama şimdi nasıl tekrar aktif yaparım bulamıyorum.

Yardımcı olursanız çok makbule geçecek.
teşekkürler.
contavolta
(20.02.19)
baslat menusu-> ayarlar -> Guncelleme&Guvenlik -> Windows Security.

aktif olmasaydi bununla ilgili bildirim olurdu. bildirim yoksa aktifdir.


crucio
(20.02.19)
Arama çubuğuna windows defender yazıldığın defenferın ayarlar kısmı çıkması lazım en azından bende öyle. Güncellemeleri kontrol etmeni tavsiye ederim.


zekicalik
(20.02.19)
(2)

hollanda vize evrak

hollanda vizesi için evraklara baktım. eşim işe bu ay başında başladı, çalıştığı yer özel bi lise. şimdi maaş bordrosu olmayacak henüz maaş almadığı için. ayrıca 4a hizmet dökümünde de görünmeyecek başladığı yer. bunlar sorun olur mu? bununla ilgili bi dilekçe mi yazmak gerekir?bir de şirketten izin
hollanda vizesi için evraklara baktım. eşim işe bu ay başında başladı, çalıştığı yer özel bi lise.

şimdi maaş bordrosu olmayacak henüz maaş almadığı için. ayrıca 4a hizmet dökümünde de görünmeyecek başladığı yer. bunlar sorun olur mu? bununla ilgili bi dilekçe mi yazmak gerekir?

bir de şirketten izin belgesi ve sgk işe giriş bildirgesi alınması lazım. bunu da okuldan mı alması gerekiyor? yoksa meb'ten mi? bu kurumlar da meb'e bağlı olduğu için emin olamadık.

son soru olarak da mart 23'te gidişimiz. mart başı başvursak vizeye yetişir değil mi 20 güne falan?
contavolta
(18.02.19)
ewt dilekçe yazın. bizde de bunlar yoktu konsolosluk eksik evrak olarak dönüş yaptı. biz de dilekçe yazdık ve iş verenden de kağıt alıp verdik


love is hate
(18.02.19)
Sadece son aoruyaycrvap veriyim. Yetişiriz Çarşamba öğleden sonra başvurdum bugün Mail gelmiş pasaportunuzu kuryeye verdik diye.


Mcfly
(18.02.19)
(1)

Android uygulama tasarım

android uygulama yapmaya çalışıyorum kendim bu aralar. kod bilgim var ama android tarafını bilmiyodum, eğitim videoları falan izliyorum bişeyler çıkarmaya başladım, temel seviyede olsa. fakat aklıma takılan bi olay var bu aralar. yaptığım şeylerin arayüzü çok çirkin görünüyor şu anda. bu uygulamanın
android uygulama yapmaya çalışıyorum kendim bu aralar. kod bilgim var ama android tarafını bilmiyodum, eğitim videoları falan izliyorum bişeyler çıkarmaya başladım, temel seviyede olsa. fakat aklıma takılan bi olay var bu aralar.

yaptığım şeylerin arayüzü çok çirkin görünüyor şu anda. bu uygulamanın tasarımını nasıl yapacağız? material design denen olay bu mu oluyor? ayrıca butondur, imagedır bunlar için birilerine tasarım yaptırmak mı lazım, yoksa hazır bulunucak yerler var mı? yol gösterecek, fikir verecek olan olursa sevinirim. site ismi ya da eğitim videosu vs. paylaşırsanız sevinirim
contavolta
(12.02.19)
ui/ux design araştır biraz. templateler appler için var mı ama genelde template cenneti envato'dur, orada arayabilirsin.

pintereste falan girip de ui/ux design diye arattığında genel trendlerin neler olduğuna bakıp ilk başlarda taklit ederek başlayabilirsin.


isvicre rakisi
(12.02.19)
(4)

termal termos tavsiye

merhabalar,eşime işe giderken kahve yapıp götürmesi için termos hediye alacağım. contigo diye bi marka iyidir demiş çoğu kişi.ama bi sürü modeli var. byron, huron, west loop falan diye çeşit çeşit modeli var. bunlardan hanigisini almak daha mantıklı?pahalı olan en iyisidir gibi mi düşünmek lazım? 15
merhabalar,

eşime işe giderken kahve yapıp götürmesi için termos hediye alacağım. contigo diye bi marka iyidir demiş çoğu kişi.

ama bi sürü modeli var. byron, huron, west loop falan diye çeşit çeşit modeli var. bunlardan hanigisini almak daha mantıklı?

pahalı olan en iyisidir gibi mi düşünmek lazım? 150 tl civarına alabilsem süper olacak ama o fiyatlara yok gibi.

başka marka önerisiyle de gelebilirsiniz?
contavolta
(08.02.19)
Thermos'un şu modelinden kullanıyorum ben, epey memnunum: www.amazon.com

Maalesef TR fiyatları ithalatçı sebebiyle biraz daha yüksek görünüyor.


2012'den beri kullanıyorum Thermos'u, çok memnunum. www.amazon.com

En az 5-6 arkadaşım bendekini görüp aldı.


shangrilla
(08.02.19)
Bu konuda ya thermos ya stanley derim. Thermos daha güzel bence, benim yemek termosum da var Thermos (tekerleme gibi oldu) çok başarılı.


whoosie
(08.02.19)
stanley in french Press özellikli olanları var. Onlardan alsın hatta


westblack
(08.02.19)
(9)

şu dönemde ev alınır mı? [İSTANBUL]

merhabalar,hali hazırda kirada oturuyoruz, kiramız 1700 tl. evimiz maltepe, idealtepe dolaylarında. bu tarafları sevdiğimiz için bu civardan ev alalım dedik.elimizde nakit 300k civarı para var. 150k kadar da kredi çekip 2+1 bi ev almayı düşünüyoruz. evin yeni olması önemli bizim için. kredi oranları
merhabalar,

hali hazırda kirada oturuyoruz, kiramız 1700 tl. evimiz maltepe, idealtepe dolaylarında. bu tarafları sevdiğimiz için bu civardan ev alalım dedik.

elimizde nakit 300k civarı para var. 150k kadar da kredi çekip 2+1 bi ev almayı düşünüyoruz. evin yeni olması önemli bizim için. kredi oranları çok yüksek olduğu için daha fazla krediye girmeyelim diyoruz. biraz daha düşerse belki kredi miktarını arttırıp bi nebze daha iyi bi ev alabiliriz diye de düşünüyoruz.

şu an baktığımda kredi oranı en düşük ziraat ve 1,68'den veriyor. 6 yıllık kredi çekilirse bu orandan aylık ödeme 3600 civarı tutuyor. aylık 3,5-4k kadar kredi ödeyebilirim şu an için.

sorularıma gelirsek;
1) önümüz seçim olması dolayısı ile kredi oranları düşer mi?
2) ev fiyatlarında bi düşüş olur mu?
3) siz bu şartlarda olsanız alır mıydınız?
4) bölgeyi bilen varsa idealtepe/altayçeşme/altıntepe civarından bu fiyatlara ev alınır mı?

teşekkürler.
contavolta
(07.02.19)
1-) seçim dolayısıyla kredi oranları düşmez şuanda. çünkü faiz oranları çok yüksek, seçim bildirisini de açıkladı akp, bu yönde bir şey yoktu.
2-) ev fiyatları pazarlığa bayağı açık şuanda aslında
3-) ben hayatta almazdım. yani 300 bin liraya şuanda ing aylık 4700 faiz veriyor. 1700 lira kiranız var, neredeyse 3 aylık kira ödemenizi karşılayan bir tutar. "kiracı" kavramı biraz kötü geliyor olabilir ama şu şartlarda da ev alıp borçlanmak, bilemiyorum benim tercihim olmazdı.


akatreil
(07.02.19)
1 düşecek. yavaş yavaş düşüyor zaten.
2 düşecek. yavaş yavaş düşüyor zaten. acil ödemesi olan bir şirket denk getirebilirseniz en az 25% ucuza alabilirsiniz evi.
3 hemen almazdım. kelepir beklerdim. elinizde çok iyi miktarda nakit var. iyi kullanabilirseniz, pazarlıkta eliniz çok güçlü olur. acele etmeyin. bir süre piyasayaı takip etiğinizde evlerin 10 15 fiyat kırdığını görürsünüz haftada bir, veya güncellemelerde.
4 evin cephe kat ve cadde konumuyla alakalı. alınır da alınmaz da.


mistikla
(07.02.19)
faizler şu an çok yüksek. seçimden önce de düşmesi çok çok zor. faiz düşerse döviz artacak çünkü. iktidar seçimden önce böyle bir risk almaz.

yerinizde olsam beklerdim. o faizler illa ki düşecek. bu kadar yüksek faiz mantıklı değil.

elinizdeki para da mutlaka faizde ya da dövizdedir diye düşünüyorum. eğer değilse faize yatırın bence. yüksek faizin en azından bi getirisi olsun.


himmet dayi
(07.02.19)
@akatreil eklemeyi unutmuşum 300k nakitin çoğu benim ve eşimin ailesinden gelecek ev almak için. ev almazsak böyle bi paramız olmayacak :)
biz de kiraya boşa para ödeyeceğimize kredi borcu ödeyelim ev sahibi oluruz diye düşünmüştük.


contavolta
(07.02.19)
Elinizde cash para var ve bu sizi kriz ortamında değerli kılıyor. Faizler bu kadar yüksekken kimse ev almıyor dolayısı ile müteahhitler evleri satamıyorlar. O sebeple ilerleyen zamanlarda fiyatları daha da düşüreceklerdir. Yaşadığım şehirde 1 yıl önce 500 küsür bine satışa çıkan dublex daireye akrabalarımdan birisi talip oldu ve 350 bin teklif ettiler, ev sahibi de kabul etti. Aynı şekilde yaşadığım mahallede inşaatı 6 ay önce biten daireler satılmıyor ki normal zamanda olsa o muhitte dairelerin yapılmadan bitmesi lazımdı.

Elinizdeki para ile çok güzel bir daire alabilirsiniz. Sürekli gözünüz kulağınız açık olsun.


Bence alım zamanı ama 6 yıl çok uzun bir zaman. Nelerin değişeceğini bilemezsiniz. 350'ye ev bulabilirsiniz bence. 1-2 yılda rahatça ödersiniz 50 bini. Yaşadığım yerde cadde üzeri yeni binalar 400-500e satılıyordu 2 yıl önce. Şuan 300-400 aynı daireler. Dolar bazında düşünürsek yüzde 50 düşmüş oluyorlar. Her şeye yüzde 30 zam gelirken emlak yüzde 30 düştü. Daha da düşmez bence.


the coon
(07.02.19)
Ziraat ve Vakıfbank kendi müşterisi inşaat firmalarının projelerinden alınan evlere 0.98den kredi veriyordu en son. Bir bakın isterseniz.


@bak reyiz tavsanciklar takip ettiğimiz bi kaç proje vardı. 0.98'den fazi kampanyasıyla beraber evlerin baz fiyatını arttırdılar. pek avantajlı bi kampanya değil gibi geldi.


contavolta
(08.02.19)
Aslında ya faize az para vereceksin ya eve az para vereceksin toplamda cebinden çıkacak para çok fazla değişir mi ince hesap yapmak lazım.
Benim 300k param olsa dovize geçer dovizin yine 7lere gelmesini beklerdim.
Evlerin öyle birden hop zıpladı kaçtı durumu doviz kadar olmuyor.


liberal
(08.02.19)
(4)

tırsak kedi

kedmizi yaklaşık 10 aylık ve dişi. annesi ölmüştü, 1-2 aylıkken evimize aldık.eve herhangi bir misafir geldiğinde koşarak kaçıyor yatak odasına ve saklanıyor, kolay kolay da çıkmıyor. salona çıkıp misafirlerin yanına gelse bile sevmeye çalıştıklarında hırlıyor. hele küçük çocuklara karşı inanılmaz a
kedmizi yaklaşık 10 aylık ve dişi. annesi ölmüştü, 1-2 aylıkken evimize aldık.

eve herhangi bir misafir geldiğinde koşarak kaçıyor yatak odasına ve saklanıyor, kolay kolay da çıkmıyor. salona çıkıp misafirlerin yanına gelse bile sevmeye çalıştıklarında hırlıyor. hele küçük çocuklara karşı inanılmaz agresif, çocuğu tek başına görse saldıracak.

geçen hafta arkadaşım gelmişti bize, kendisinin 3-4 aylık bir kedisi var, veterinerden sonra bize uğradı, kedisini de çıakrdık evde dolaşmaya başladı. bizimki ondan 6-7 ay daha büyük olmasına rağmen küçük kediden inanılmaz korktu, saklandığı yerden çıkamadı. misafir gelen kedi bizimkinin mamamısından suyundan içti, bizimki yanına geldi ama diğerinin hırlamasını duyunca tekrar kaçtı.

biz bu kediyi düzgün yetiştiremedik mi? insanlara karşı yabani? hem cinsiyle iyi iletişim kurar dedik ama onu da yapamadı.

bize de çok sevdirmiyo kendini normal zamanlarda ama her gece gelir yatağımızda yatar.

bir de galiba kendisi bu aralar azgınlık dönemine girecek. durduk yere miyavlamaya falan başladı. bu dönemde nasıl davranmak gerekiyor?
contavolta
(30.11.18)
kedinizle bir süre ilgilenmemenizi tavsiye ederim bir süre sonra kendisini sevdirmek için mutlaka gelecek ve zamanla buna alışacaktır.

insanlara karşı yabani olması sadece sizin yetiştirmenizden değil kedinin kendi kişiliğinden dolayı olabilir bazı kediler misafirleri sever bazıları sevmez gayet doğal. alıştırmaya çalışın ama alışmazsa kafaya takmayın kediniz öyle bir kedi demek ki.

1 yaşına geldiğinde kısırlaştırmaya uygun oluyordu sanırım kısırlaştırmanızı tavsiye ederim. kısırlaştırdıktan sonra davranışları değişebiliyor ve evde olan bir kediyi kısırlaştırmamak çok sakıncalı bir ses uğruna pencereden bile atlayabiliyor, agresifleşiyor.


wonnka
(30.11.18)
Kediler köpekler gibi değil. İsnan gibi farklı farklı karakterde hayvanlar. Öyle doğmuş, öyle yaşıyor. Onu korkutacak etmenlerden kaçının olabildiğince. Eğitim yahut yetiştirmeyle alakalı değil bence bu durum.


Merhaba, bizim de tekir erkek kedimiz böyle o da 11 aylık falan yalnız biz sahipleneli 2 ay kadar oldu. Evde bizden başka birinin olması çok rahatsız ediyor onu hele kalabalık misafir falan olduğu zaman direkt saklanıyor. Bazı geceler koridorda karşılaşınca bizden bile korkuyor ama her gece bizimle uyuyor :D biz kendi haline bıraktık artık veteriner de kişiliği böyledir dedi. İki hafta kadar önce kısırlaştırdık ama değişen bir şey yok hatta bazen önceki halinden daha deli deli hareket ettiği bile oluyor, uzun vadede göreceğiz artık. Siz de kısırlaştırma işleminden mucize beklemeyin diye yazıyorum. Dediğim gibi biz kendi haline bıraktık misafirin yanına çıkarmıyoruz, mama yerken seviyoruz konuşuyoruz, oyun oynuyoruz bu şekilde bir ilişki kurma yoluna gittik. İnsan sevmemesi ve her şeyden tırsması hariç biraz yol kat ettik gibi.


belki yanına bir kardeş alabilirsiniz. bu sayede birileriyle iletişime geçmiş olur siz yokken. tabi ilk başta kurulacak iletişimin her noktasında yanlarında olmanız gerekecektir diye düşünüyorum.


rakicandir
(30.11.18)
(4)

kedi kısırlaştırma?

9-10 aylık dişi bir kedimiz var. bu kısırlaştırma olayını araştırdım, bazıları imkanınız varsa doğurtun gibilerinden yazmışlar ama çoğunluk kısırlaştırmanın daha sağlıklı olacağı yönünde bilgi vermiş.şimdi kedi azgınlık dönemine girmeden kısırlaştırın denmiş araştırdığım kadarı ile. bu ara davranışl
9-10 aylık dişi bir kedimiz var. bu kısırlaştırma olayını araştırdım, bazıları imkanınız varsa doğurtun gibilerinden yazmışlar ama çoğunluk kısırlaştırmanın daha sağlıklı olacağı yönünde bilgi vermiş.

şimdi kedi azgınlık dönemine girmeden kısırlaştırın denmiş araştırdığım kadarı ile. bu ara davranışları biraz değişti ama tam olarak kızgınlık dönemine girmedi sanırsam. eğer şu an kızgınlık dönemine girdiyse bunun geçmesini mi bekleyeceğiz? ne zaman geçer? veterinere götürsek şimdi kısırlaştıramam bu azgınlık dönemine girmiş diye anlar değil mi?

bir de ortalama ne kadar bu ameliyatın ücreti?

not: istanbul anadolu yakası maltepe civarlarında bu işlemi yaptırdığınız ve önerebileceğiniz bi yer varsa da makbule geçer.
contavolta
(08.10.18)
www.erayvet.com
Çok çok tavsiye ederim
Burada yaptırdık biz de


fasulyek
(08.10.18)
www.anacondavet.com

anadolu yakasının en iyi kliniği........


2 tostos turan
(08.10.18)
kızgınlık zamanı ameliyat yapmıyorlar, geçmesini bekliyorlar.
kızgınlık döneminde dişi kedi baya miyavlar, yemekten kesilir, huyu değişir (normalde sevdirmeyen kedi dokunulmasına tepki vermez filan.), gözünüzün içine "dölle beni" dercesine bakar...
kızgınlık dönemleri cinslerine bağlı olarak değişir. 1-2 haftayı geçmez.
kadıköy için pet nature'ı ciddi tavsiye edebilirim.
ama kediniz bahçeli bi alanda yaşayabiliyorsa bence yaptırmayın. bahçeliden kastım; kedi eve tıkılmayacaksa hayatını yaşasın. kimisi kısırlaştırmanın sağlıklı olduğunu iddia etse de; kedi durup dururken evinden alınıp tanımadığı bir adamın eline verilecek; uyuşturulacak; dişi olduğu için bir gece orada kalacak; uyanınca sersem olacak, yemek yiyemeyecek, yerse kusacak, bi kaç saat yürüyemeyecek; dikişleriyle oynamaya çalışacak.
uzun vadede kilo da aldıkları söyleniyor. bence baya travmatik bi durum.
ben kedimi sokağa geri bırakma cesareti gösteremedim, kısırlaştırmadan bakacak büyüklüğü de gösteremedim. erkekti, yine olsa yine kısırlaştırırım sanırım ama doğru yapmadığımı düşünüyorum. bu gibi durumlarda mantığım "kediye sorsan, ister miydi" şeklinde işliyor.


barankovan
(08.10.18)
Kızgınlık dönemine girdiğinde emin olun anlarsınız. Sabaha karşı, gece yarısı bas bas bağırmaya başlar. Konuyu komşuyu uyutmaz. 1 hafta sürer. Bittiği zaman 1 hafta durgun yaşamını sürdürür. O arada kısırlaştırmıyorlar genelde.

Bizim kızı ameliyat edebilmek için 2 aydan kadar bekledik. Bir hafta kızgınlık, bir hafta normal, sonra yine 1 hafta kızgınlık, 1 hafta normal... böyle bir döngüye giriyor. Normal dönemi bir haftayı geçince veteriner operasyona kabul ediyor kediyi.

Kızgınlık döneminde hormonal dengesi değiştiği ve söz konusu operasyonun yapılacağı organlar herzamankinden fazla kan ile dolu olduğu için ameliyat etmiyor veterinerler.

Gerçi artık yapmıyorlar ama sakın yarım kısırlaştırma denilen şeyden yaptırmayın. Tamamı ile alsınlar yumurtalıklarını... Yarım dedikleri şeyde hormonları üretmeye devam ediyor kedi ancak yumurtlayamıyor. Bu da dengesi bozuk bir yaratığa dönüştüyor onu. Önceki kedim öyle bir operasyon geçirmişti. Vücutta kalan bölümler kist, tümör yapıp duruyor sonra... Hayvanın ömrünü azaltıyor. :(

Geçen yıl içinde 1000 TL almışlardı bizim kızdan. Döviz, dolar, enflasyon filan deyip fiyatları yükseltmişlerdir mutlaka.


ucanokuz
(08.10.18)
(3)

yeni plaka çıkartmak

merhabalar,arabamın plakasında vida deliği olduğu için muayeneden geçemedim. istanbul anadolu yakasında plaka çıkartabileceğim bi yer bilen var mıdır?maltepe, kartal, dudullu, ümraniye dolaylarında olursa çok iyi olur.
merhabalar,

arabamın plakasında vida deliği olduğu için muayeneden geçemedim. istanbul anadolu yakasında plaka çıkartabileceğim bi yer bilen var mıdır?

maltepe, kartal, dudullu, ümraniye dolaylarında olursa çok iyi olur.
contavolta
(01.10.18)
kartal şoförler odası. e5 kartal köprüsünden sahile inerken sağda kalıyor.


prezarlatif
(01.10.18)
ümraniye : www.google.com!4m5!3m4!1s0x14cac8f0cf20ad2d:0xad09ed878c52bfab!8m2!3d41.0246002!4d29.0988492
sultanbeyli : www.google.com!4m5!3m4!1s0x14cac8f0cf20ad2d:0xad09ed878c52bfab!8m2!3d41.0246002!4d29.0988492

maltepe : www.google.com!3m1!4b1

kartal : www.google.com!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14cac37c97593403:0xb0d57072eab67b08!8m2!3d40.8935123!4d29.1954949


Geçen hafta Kartal şöförler odasında çıkarttım,100mt aşağısında da trafik tescil büro var.Önce oraya ruhsatla ve eski plakalarla başvuruluyor,verdikleri evrakla şöförler odasında 20dk da basıyolar.34₺ plakaya 12₺ markasız plakalığa verdim,plakalık keyfiyetten değiştim,eskiler reklamlıydı.


arenas
(01.10.18)
(4)

kadıköy'den bakırköy'e nasıl gidilir?

kadıköy ya da bostancı'da olur. vapur var mı tam anlayamadım? şehir hatlarının sitesinde yok görünüyor. google'da sağlıklı bilgiye ulaşamadım. saatlerini öğrenmek istiyorum.
kadıköy ya da bostancı'da olur. vapur var mı tam anlayamadım? şehir hatlarının sitesinde yok görünüyor.

google'da sağlıklı bilgiye ulaşamadım. saatlerini öğrenmek istiyorum.
contavolta
(29.08.18)
Denizotobusu ido


kisa
(29.08.18)
www.ido.com.tr
Şuradan time table/sefer saatleri
oradan "iç hatlar"ı seçin, nereden binip nerede ineceğinizi ve tarihi seçin (hafta içi-hafta sonu-tatil değişiyor) size doğru saatleri göstersin.


kobuzchu kiz
(29.08.18)
deniz otobüsü+1


datnet
(29.08.18)
Turyol'un da seferleri var.

www.turyol.com


Era
(29.08.18)
(5)

acemiye araba öğretilecek yer [istanbul - anadolu]

eşim tutturdu araba sürmeyi öğret diye. ehliyeti var seneler önce almış ama istanbul'da sürüş pratiği yok. maltepe'ye yakın konumda akşamları arabayla pratik yapabileceğimiz bi yer arıyoruz.
eşim tutturdu araba sürmeyi öğret diye. ehliyeti var seneler önce almış ama istanbul'da sürüş pratiği yok.

maltepe'ye yakın konumda akşamları arabayla pratik yapabileceğimiz bi yer arıyoruz.
contavolta
(01.08.18)
trafik içerisinde mi yoksa izole bir yer mi?
maltepe belediyesinin karşısında BP den girin oradaki arka sokaklar hem geniştir hem de akşamları sakindir.
bunun yanında (hala girilebilir mi emin değilim) hemen o yolun sağ tarafında bir ara sabit pazar yeri gibi kullanılan brir alan var. orada da deneyebilirsiniz.
bir çok kişiye öğretmiş birisi olarak br tavsiye: akşam gece boş saatte yola çıkın, kendinize bir rota belirleyin. hep aynı rotada kullansın eşiniz. totalda 2 km lik falan bir pist gibi. hep aynı virajları geçince direksiyon haimiyeti çok artar. bir de siz de yanındayken sürekli ama sürekli (yol bomboş olsa ve konya ovası gibi geniş olsa bile) şeridinde kalll diye uyarın. hep şeritten giderken aynı virazjlara girmesi çok büyük katkı sağlayacak .


kisa
(01.08.18)
direksiyon sinavlarinin yapildigi pazar yerleri var. anadolu yakasinda bildigim bir goztepe tarafinda pazar yeri var, bir de pendi sahil tarafinda bir tane var.


tahtakafa
(01.08.18)
İzole olarak Pendik pazar yeri veya yanındaki otobüs durağı


pendik pazarı +1

ama öncesinde maltepe sahildeki cevahir otelin arka kısmı dümdüz gidiş geliş, küçük göbekli (dönmek için) bir yer. orayı da öneririm. ben de eşime ilk orada verdim arabayı.


ben yeni yapılan sahil dolgu alanında çalışmıştım.yazın kalabalık oluyor ama gündüz vakti sıcak olduğu için pek insan yok bu yüzden uygun olur. bi de maltepe parkın orda boş bir arazi var dediler ama söylenen yer halen boş mu bilmiyorum


möldersgotinnue
(01.08.18)
(6)

evlilik yıldönümü için mekan tavsiyesi? (İstanbul)

geçmiş duyurulara baktım ama tam istediğim gibi bi yer bulamadım.şarap içebileceğimiz, nispeten sakin huzurlu bi yer arıyorum. fiyatları da aşırı uçuk olmasın, manzara olması şart değil ama olursa bi artıdır. lacivert'i önermiş herkes ama fiyatları baya uçukmuş galiba. anadolu yakasında olursa daha
geçmiş duyurulara baktım ama tam istediğim gibi bi yer bulamadım.

şarap içebileceğimiz, nispeten sakin huzurlu bi yer arıyorum. fiyatları da aşırı uçuk olmasın, manzara olması şart değil ama olursa bi artıdır. lacivert'i önermiş herkes ama fiyatları baya uçukmuş galiba. anadolu yakasında olursa daha makbule geçer ama avrupa yakası da olur.

teşekkürler.
contavolta
(27.06.18)
Brunelle.moda tarafinda.


astrid
(27.06.18)
bence mikla ya git.
evet tuzludur ama hem dünyanın en iyi restoranlarından birinde (geçen dünyanın en iyi 50 restoranından biri seçildi) yemek yemiş olursunuz hem de muhteşem bir istanbul manzarası seyredersiniz.


rentts
(27.06.18)
Lacivert gerçekten manyak mekan. Rakamlar aynen uçuk. Yemek yemeyecekseniz olabilir :)
Lebi Derya var ona bakabilirsin bir de..


sbryldrm
(27.06.18)
Lebi Derya'nın yeni konsepti çok hoş olmuş bence. Çok kasıntı bir yer değil, fiyatları da uçuk değil. Anadolu'dan ulaşımı da kolay.


buf-e kür
(27.06.18)
Firuzende (Şişhane)


lcha
(27.06.18)
Hep aynı öneriyi yapıyorum ama seviyorum bu mekanı; Vogue (Beşiktaş Akaretler)


peggy
(27.06.18)
(2)

kedinin kafasını çarpması

yaklaşık 6 aylık bi kedimiz var, kendisi çok hareketli, devamlı oyun oynamak istiyor bizle. dün baktık ki sol gözünü tam açamıyo, hafif şişmiş gibiydi gözünün kenarı. gözünde mat bi sıvı tabakası var gibiydi, diğer gözünden farklıydı yani. acaba dedik alerji falan mı oldu, bizden gizli yediği bişey
yaklaşık 6 aylık bi kedimiz var, kendisi çok hareketli, devamlı oyun oynamak istiyor bizle.

dün baktık ki sol gözünü tam açamıyo, hafif şişmiş gibiydi gözünün kenarı. gözünde mat bi sıvı tabakası var gibiydi, diğer gözünden farklıydı yani. acaba dedik alerji falan mı oldu, bizden gizli yediği bişey mi dokundu diye emin olamadık. kafasını da sol tarafına doğru boynunu büktüğünü farkettik. elimizi uzattığımızda falan kafasının sol tarafını büküp sakınıyodu bizden. son bi kaç gündür evde koridorun başından sonuna hızlıca koşup kapıya tırmanmaya çalışır gibi hareketler yapıyodu, kapıya pat diye geçiriyodu resmen, dedik heralde bi yere vurdu.

bugün veterinere götürde eşim, bi yere çarpmış demiş veteriner. gözünde üre tablosu oluşmuş, kafasını çarpınca akıntı oluşmuş galiba gözün arkasından, kör olma durumu var demiş. bi kaç ilaç yazmış, krem damla falan. günde 4-5 defa sürmek gerekiyormuş.

başına böyle bişey gelen var mı? nasıl davranmamız gerekiyor şu anda? pek hareket etmeden yatıyor, iştahı da pek yok, aşırı keyifsiz kendisi.

teşekkürler.
contavolta
(25.06.18)
vetgoz.com.tr

tek kedi göz doktorudur, neler neler kurtardığını gördüm. murat hocaya götürün


oscar
(25.06.18)
murat şaroğlu + 1


bir garip melek
(25.06.18)
(5)

seçimlerde müşahit olmak?

sabah oyumu kullanıp görevli olduğum okula ondan sonra mı gideceğim?görev kağıdımı nasıl ve nerden alacağım? (yer istanbul maltepe)youtube'ta oy ve ötesinin videolarını izlemek yeterli olur mu bilgilenmek için?başka dikkat etmek gereken bişey var mıdır?
sabah oyumu kullanıp görevli olduğum okula ondan sonra mı gideceğim?

görev kağıdımı nasıl ve nerden alacağım? (yer istanbul maltepe)

youtube'ta oy ve ötesinin videolarını izlemek yeterli olur mu bilgilenmek için?

başka dikkat etmek gereken bişey var mıdır?
contavolta
(19.06.18)
görev yaptığın sandıkta oy kullanırsın.

saadet.org.tr

google'da aratınca bu linki buldum. diğer partilerin de benzer rehberleri vardır. bunları okumakta fayda var.

şimdiden kolay gelsin.


sarsuk
(19.06.18)
Müşahitsen (yani resmi görevli değilsen) sandığında oy kullanıp sonra görevli olduğun okula gider gün boyunca bekler, sandık açılırken notunu alırsın. Gelen gidenlere baskı kurulmamasına, tarafsız olunmasına dikkat etmek lazım. oylar yazılırken de doğru bir şekilde yazılması önemli. ardından da sistemden kıyasla yapıp sandıktaki oylar sisteme de doğru işlenmiş mi inceleniyor.

görev kağıdını partiden görüştüğün kişilere sorabilirsin. oy ve ötesi gibi bir platformsa da oradaki bir yetkili seni yönlendirebilir. Genelde partilerden isim kısmı boş mühürlü kart alıp bulunduğun yerde ismi yazıyorlar üstüne.


lcha
(19.06.18)
Sabah en geç 7'de müşahit olacağın sandığa gidiyorsun, sandık kurulunda görevli 5 partili elemandan gelmeyen olursa, sandık başkanına o elemanın yerine sandık kurulunda görev yapabileceğini söylüyorsun. Öğle saatlerinde oy kullanmaya gelen kişi sayısı azalır, sen de o boşlukta başkandan izin alarak kendi okuluna gidip oy kullanıp dönersin.


uepuey
(19.06.18)
oy ve ötesi müşahitiyseniz ve sadece parti müşahiti olarak görev alacaksanız, gün içinde gidip oyunuzu kullanıp dönersiniz. sabah oylar mühürlenirken , çuvallar açılırken orda olmak çok ama çok önemli. en kritik noktalardan biri bu. sabah sandık kurulunda ki eksiklikten kaynaklı sandık kuruluna girerseniz de sandık kurulu başkanına muhakkak başka yerde oy kullanacağınızı söyleyin.

sandık kurulunda resmi görevliyseniz görevli olduğunuz sandıkta oy kullanacaksınız.

oy ve ötesi eğiitmleri iyidir. ama yine de müşahitlik eğitimlerine katılmanızı tavsiye ederim.


Phoebe
(19.06.18)
"Sandık Kurulu Üyemizin ve Müşahidin oy kullan
-
ması:
Müşahidimiz, kendi oy kullanacağı sandıktan başka
bir sandıkta görev yapıyor olabilir. Bu durumda müşa
-
hidimiz, sabah görevli olduğu sandıkta görevine başla
-
yacak, uygun bir zamanda oyunu kullanarak yeniden
görevli olduğu sandığa gidecektir.
Sandık kurulu asıl üyelerinin isimleri sandık seç
-
men listesinde yazılı olup, bu kişiler görevli oldukları
sandıkta oy kullanırlar. Kendi sandıklarında oy kulla
-
namazlar. Yedek sandık kurulu üyesi olup da asıl san
-
dık kurulu üyesinin yerine görev alanlar ise uygun bir
zamanda oy kullanıp görevine döneceklerdir."


müşahit - sandık kurulu üyesi karışmış bende. lcha'nın dediği gibi olacak.


sarsuk
(19.06.18)
(6)

ortak alanda update edilebilir excel dosyası?

arkadaşlarla aramızda seçimler için tahmin yarışması yapacağız. bunun için hazırladığım bir excel şablonu var ama bunu nasıl arkadaşlarla paylaşbilirim?google drive'a attım ama linki kendim chrome'da açıp editlemeye çalıştığımda editlenmediğini gördüm.başka hangi yöntemle yapabiliriz?wordpress bi si
arkadaşlarla aramızda seçimler için tahmin yarışması yapacağız. bunun için hazırladığım bir excel şablonu var ama bunu nasıl arkadaşlarla paylaşbilirim?

google drive'a attım ama linki kendim chrome'da açıp editlemeye çalıştığımda editlenmediğini gördüm.

başka hangi yöntemle yapabiliriz?

wordpress bi sitem var, oraya koymam mümkün mü?

ya da html formata çevirip database'e yazacak şekilde kolayca halledebilir miyim?

teşekkürler.
contavolta
(19.06.18)
drive üzerinde değiştirilebilir olsun istiyorsan paylaş derken değiştirebilir "düzenler, yorum yapar, görüntüler" gibi seçenekler var. bildiğim kadarıyla ön tanımlı olarak görüntüler seçili oluyor. düzenler seçilmeli.


d e j i n
(19.06.18)
@d e j i n onu yaptım fakat mobilde yine de düzenlenemiyor galiba.


contavolta
(19.06.18)
Google anket’i kullansaniz?


brkylmz
(19.06.18)
Google docs kullanabilirsin.


cleric
(19.06.18)
onedrive üzerinde excel online var, kendi uygulaması.


babilbaligi
(19.06.18)
google docs ve onedrive mobilde editlenemiyor galiba. uygulamayı indirince editlemeye izin veriyor.

teşekkürler.


contavolta
(19.06.18)
(2)

kedinin kakasında saç çıkması

dün farkettik ki poposundan bişey sarkıyo, baktık saç ve etrafında kakası vardı.kendisi paniklemiş evde ordan oraya koşuşturuyordu, sonradan farkettik. zar zor yakalayıp, aldık. halı tüyü falan görünce de affetmiyor? napmak lazım? sindirim sisteminde bi sıkıntıya yol açar mı?
dün farkettik ki poposundan bişey sarkıyo, baktık saç ve etrafında kakası vardı.
kendisi paniklemiş evde ordan oraya koşuşturuyordu, sonradan farkettik. zar zor yakalayıp, aldık.

halı tüyü falan görünce de affetmiyor? napmak lazım? sindirim sisteminde bi sıkıntıya yol açar mı?
contavolta
(08.06.18)
kedinizin yediği yuttuğu saç, tüy, kıl vb. maddelerin dışkı yoluyla atılması doğaldır. hatta buna yardımcı olabilecek severek yiyeceği malt ürünler mevcut ve internette rahatça bulabilirsiniz. aksi durumda bu tüyleri kusarak çıkaracaktır.


Yedigi, yuttugu kili tuyu(kendi tuyu de dahil) diskiyla veya kusarak atmasi lazim. Yoksa tuy yumagi, tuy topu diye adlandirilan seyler oluyor sonra. Bu da kediler icin tehlike arz ediyor ve olumle bile sonuclanabiliyor. Sizin de bu kil, tuy konusunda yardimci olmaniz lazim. Malt iceren urunler diskiyla atmasina yardimci olur. Kedi cimi de kusarak atmasina yardimci olur. Ozellikle uzun tuylu bir kediyse mutlaka cim veya malt iceren bir urun verin. Gecmis olsun.


(5)

kedide davranış bozukluğu

yaklaşık 4,5 aylık dişi kedimiz var. 1 aylıkken geldi, aldığımız kadın barınaktan almış, sonra biz sahiplendik. muhtemelen annesini falan hiç emmedi, bize geldiğinde biberondan emmeyi falan bilmiyodu, zorla süt tozu içirdik falan. neyse şimdi büyüdü sağlıklı fakat çok korkak kendisi. biz oturuyoruz
yaklaşık 4,5 aylık dişi kedimiz var. 1 aylıkken geldi, aldığımız kadın barınaktan almış, sonra biz sahiplendik. muhtemelen annesini falan hiç emmedi, bize geldiğinde biberondan emmeyi falan bilmiyodu, zorla süt tozu içirdik falan. neyse şimdi büyüdü sağlıklı fakat çok korkak kendisi. biz oturuyoruz mesela o da yerde yatıyo, ayağa kalkıyoruz hemen böyle korkup kaçıyo falan, devamlı koltukların altına ya da yatağın kanarlarına saklanıyor.

devamlı bize saldırma peşinde, sevmeye çalıştığımızda elimizi ısırmalar tırmalamalar falan çok fazla. küçük olduğu için oyun oynuyo diye düşünüyoruz bu yaptıklarını ama korkaklık hali çok.

ayrıca çok fazla yalanıyo, her boş kaldığında yalıyor kendisini, bir de pire olmamasına rağmen kafasının kenarlarını kaşıyo hep.

eve dışardan gelen misafirlere kıhlıyor kesinlikle gitmiyor ve sevdirmiyor ama bize karşı hiç öyle bişey yapmadı. geceleri falan gelir yatağımızda uyur, uyurken kucağımıza gelmek istiyor ya da yakınımızda olmak istiyor. bizi seviyor gibi ama bi taraftanda devamlı tetikte bize karşı. onla alakası olmayan bi hareketimizde salonda koşar adım yatak odasına koşturup, yatağın kenarına saklanıyor.

biraz araştırdım internette davranış bozukluğu olabileceğine dair şeyler okudum. bizim hüsnü kuruntumuz da olabilir belki, büyüyünce de geçebilir ama yine de bi fikir veren olursa sevinirim.
contavolta
(15.05.18)
Sürekli yalanıp kaşınması normal. Bizim manyak elimi ısırırken aniden durup kendini temizlemeye başlıyor.

Korkaklığı da size alıştıkça ve büyüdükçe azalır ama tamamen geçmeyebilir. Yine bizim manyak, elimde çamaşır sepeti gördüğü an zıplayıp kaçıyor. Sanki sepetle dövüyoruz iti :(

Bence normal hepsi, kedi bu.

Edit: Ama oynarken ısırmaya alıştırmayın, büyüyünce devam edebilir ve baya can acıtır. Isırdığında kızın, yapmaması gerektiğini öğrensin.


kobuzchu kiz
(15.05.18)
bizimkilerden biri de böyle. sokakta biraz hırpalanmış, kalçası kırılmış ve sonrasinda eve alındı. esimin kedisi, ilk evlendigimizde yanima bile yaklasmiyordu ve dedigin gibi ondan bağımsız hareketlerimde kaçıp saklanıyordu -beni veteriner sanıyormuş eşim öyle diyordu- ama şimdi yanımdan ayrılmıyor :) zaman içinde baya düzeldi. sizinki hem yavru, size baglandikca o hareketleri de azalacaktır.


oldboy
(15.05.18)
benim ev kedim var hiç sokağa çıkmadı, ama inanılmax korkak. korkacağı da bir şey yaşamadı. çöp kamyonu geçiyor evde saklanacsk köşe arıyor, zil çalıyor aman allahım nası saklanıyor.

yani yapııs bu, 8 yıldır bu şekilde


oscar
(15.05.18)
Muhtemelen aynı şekilde büyüyecek. Size alışacak ama eve dışarıdan gelenlere hep kıh'layacak. Bence evet davranış bozukluğu. Ablamın sokaktan aldığı kedisi de öyle.


SiyamkedisiZorro
(15.05.18)
my cat from hell izleyip kedinizin davranışlarına benzer kedileri bulup ona yapılan çözümleri deneyin.

benim kedimde aniden davranış bozukluğu çıktı. 4-5 kez saldırdı bize, çözüm bulamadık. şu an küçük diye zarar veremiyordur ama büyüyünce sorun çözülmezse çok kötü sonuçlar doğurabilir.

dikkat edin, eğer çözemezseniz psikolojiden anlayan veterinerlere gidin.


dedimmidemedimmi
(15.05.18)
(7)

kredi hesabı formülü?

şimdi bankadan kredi çekiyoruz belli faiz ile. aylık ödeme tutarımızı ve toplam faizi hesaplayan formülü bilen var mı kabaca?diyelim ki; çekilen tutar:35000faiz oranı: %1.19vade: 30 aykkdf: %15bsmv: %5
şimdi bankadan kredi çekiyoruz belli faiz ile. aylık ödeme tutarımızı ve toplam faizi hesaplayan formülü bilen var mı kabaca?

diyelim ki;
çekilen tutar:35000
faiz oranı: %1.19
vade: 30 ay
kkdf: %15
bsmv: %5
contavolta
(09.05.18)
temel faiz hesaplama formülü: kalan anapara x yıllık faiz oranı x gün sayısı / 36000

örneğin 30.000 anapara x (1,19 aylık faiz oranı x 12 ay) x 30 gün / 36000 = 1 ay sonunda 30.000 liranın faizi.


@givemesomesubstance bu 1 aylık faiz tutarı oluyor anladığım kadarıyla. toplam faiz için de bu tutar ile vade sayısını(30 ay) çarpacağız değil mi? bu şekilde hesapladığımda bankanınkinden daha fazla hesaplıyor sanki. ki buna kkdf ve bsmv'yi dahil etmedik.


contavolta
(09.05.18)
givemesomesubstance'in bahsettigi bankanin mevduat faizi hesaplama formulu.

kredi faizi formulu farkli ve karisik. su linkte hesaplanisi var:
financeformulas.net


feedback
(09.05.18)
@feedback mevduat faizi 365 gün üzerinden hesaplanır, kredi faizi ise 360 gün üzerinden. dolayısıyla formülde bir hata yok.

@contavolta, 30.000 liranın 1 aylık faizini 30 ile çarparsanız yanılırsınız. çünkü her ay taksit ödedikçe kalan anapara değişiyor.

edit: bsmv ve kkdf ise anapara yerine faiz üzerinden hesaplanır. yukarıdaki örnekte 30.000 liranın 1 aylık faizi 357 TL (yani ilk taksitinizdeki faiz tutarı -eğer kullanım tarihi ile ödeme tarihi arasında tam 30 gün var ise-). bsmv faizin 5%'i, kkdf ise 15%'i. yani bsmv 17,85, kkdf 53,55 TL eder.


givemesomesubstance, o verdigin formulde hata yo. sadece bu soruda kullanamazsin; 30 taksit icin 30 defa hesap yapman gerekiyor. benim gonderdigimde ve 507'nin gonderdiginde detayli sekilde formule edilmis.


feedback
(10.05.18)
@feedback: paylaştığım formülün mevduat faizi hesaplama formülü olduğunu iddia ettiğiniz için açıklama yapma gereği duymuştum. zira kredi faizi ile mevduat faizi çok farklı şeyler. ayrıca haklısınız, bu formül ile her ay için ayrı ayrı hesaplanması gerekir. lakin ben direkt kredi faizi hesap formülünü verdim. ödeme planı içeren kredilerin balon ödemeli mi, eşit taksitli mi vs. olduğu bilinmediğinden en garanti yöntemi bu hesaplamanın. zaten excel'de bir formüle bakar, çok vakit almaz :)


(5)

kira sözleşmesi tefe/tüfe oranı?

sözleşmemde 1 yıl doluyor bu ay. şimdi ev sahibi ne kadar zam yapabilir?internette 2018 kira zammı diye arattığımda %15 gibi oran görüyorum. tefe ve tüfe'nin ortalaması mı oluyor? 1600 tl kira %15 zam ile 1840 oluyor. çok fazla değil mi bu oran? diğer sorumsa tekrar sözleşme yapmamız gerekiyor mu?
sözleşmemde 1 yıl doluyor bu ay. şimdi ev sahibi ne kadar zam yapabilir?

internette 2018 kira zammı diye arattığımda %15 gibi oran görüyorum. tefe ve tüfe'nin ortalaması mı oluyor? 1600 tl kira %15 zam ile 1840 oluyor. çok fazla değil mi bu oran?

diğer sorumsa tekrar sözleşme yapmamız gerekiyor mu?
contavolta
(09.05.18)
ayni durumdayim %10 yaptim zammi ev sahibi bisey demedi

ev sahibi %15 yapmaz bence su krizde
yaparsa da odeyemem max %10 olsun de uzlaş


technicalte
(09.05.18)
1-2 sene önce ben kira alırken %5-6'lardaydı bu oran. ne zaman ki ben kiraya çıktım %15'in altına inmez oldu. kusura bakmayın arkadaşlar hep benim yüzümden :(


nrmnm
(09.05.18)
evet abi yasal zam oranı maks. %15,36 oluyor maalesef.

ev sahibiyle konuşup daha az yapırabilirsin. mesela 1.750 olsun daha fazlası için bütçem yeterli değil maalesef dersen anlayış gösterir. ama 1.850 tl yapıyorum derse yasal olarak yapacağın bir şey yok.


himmet dayi
(09.05.18)
Benim kiram 600 lira (Bir anadolu şehri tabii) kira sözleşmesi yaparken yüzde 10 demiştik. Gelecek hafta arayacağım, düz 50 lira zam yapalım diyeceğim. Olursa olur olmazsa 660'dan devam ederim.


akatreil
(09.05.18)
biz 100 lira yapiyoruz her sene. 1600'den basladim, 1700, 1800 diye gitti.


(3)

tarafsıza en yakın haber uygulaması?

yanlı haberi en az şekilde yapan ve boş magazin haberlerinin en az olduğu haber sitesi hangisidir? iphone için uygulaması olması gerekli.
yanlı haberi en az şekilde yapan ve boş magazin haberlerinin en az olduğu haber sitesi hangisidir? iphone için uygulaması olması gerekli.
contavolta
(07.05.18)
itunes.apple.com

bu uygulamayı deneyebilirsin. Hangi tarzda haberler görmek istediğini seçebiliyorsun.


istenmeyen tüy
(07.05.18)
Ben gazete duvar ve t24' ü takip ediyorum. T24 arada saçma haberler yapabiliyor ama idare ediyor.


Amaranta ursula
(07.05.18)
A haber


valarmurgulis
(07.05.18)
(2)

Nerelere gidelim?

temmuz'da yaklaşık 6-7 günlüğüne ege kıyılarına gidelim diyoruz. araba ile gideceğiz.fethiye, ölüdeniz, marmaris, akyaka olarak belirledik yerleri. istediğimiz şeyler denizi güzel ve sığ olsun, plajı kumlu olsun, geceleri de bi kaç bişey içebileceğimiz yerler olsun.1- buralarda kesin şuralara gidin
temmuz'da yaklaşık 6-7 günlüğüne ege kıyılarına gidelim diyoruz. araba ile gideceğiz.

fethiye, ölüdeniz, marmaris, akyaka olarak belirledik yerleri. istediğimiz şeyler denizi güzel ve sığ olsun, plajı kumlu olsun, geceleri de bi kaç bişey içebileceğimiz yerler olsun.

1- buralarda kesin şuralara gidin dediğiniz yer var mıdır?

2- gecelik 100 tl'yi geçmeyecek şekilde kalacak yer ayarlamak istiyoruz. hotels.com gibi sitelerden otel rezervasyonu yapmak mantıklı mı şimdiden? yoksa rezervasyon yapmadan o tarihlerde gitsek direk pansiyon bulabilir miyiz uygun fiyata?
contavolta
(03.05.18)
akyaka sakin bi yer. sahili iyi değildir, kıyılardan denize girmek daha mantıklıdır. Marmaris'te de içmeler ve daha ilerisinden denize girmeye önem verin. ölüdeniz candır, canandır. vaktiniz olsa datça tarafları daha sakin, daha güzel olur.


silah taciri
(03.05.18)
fethiyede bulursunuz. ancak denizi hemen derinleşir. ölüdeniz hariç. akyaka gökovada şimdiden ayırtırsanız bulabilirsiniz ancak denizi sürekli dalgalıdır. marmarisin denizi güzel ve kumludur. marmariste sakin koylar vardır. selimiye,turunç,kleopatra ve kız kumu plajları güzeldir.

sakin ve rahat düşüüyorsan hemde ekonomik datçada hayıkbükü,palamütbükü koyları güzeldir.

ancak söylediğin tarihler en yoğun tarihler o fiyata bulabilirsin ancak çok dolaşman gerekebilir.


mikahakkinen
(03.05.18)
(4)

berlin-prag gezi?

kasım ayında cumartesi öğlen prag'a gidilecek. salı öğlen berlinden dönülecek şekilde bi gezi planladım. çok mu sıkışık olur? sadece bi şehire mi odaklanalım. gitmişken 2 şehiri de görelim diyoruz. otobüsle ya da trenle geçeriz muhtemelen. 4 saat falan sürüyor demişler.
kasım ayında cumartesi öğlen prag'a gidilecek. salı öğlen berlinden dönülecek şekilde bi gezi planladım. çok mu sıkışık olur? sadece bi şehire mi odaklanalım. gitmişken 2 şehiri de görelim diyoruz. otobüsle ya da trenle geçeriz muhtemelen. 4 saat falan sürüyor demişler.
contavolta
(27.04.18)
Sadece 2 tam gununuz var. cok sikisik olur, denemeyin bile. Yani ne gorebilirsiniz? Hicbir sey:)
Sehirlerden bir sey anlamazsiniz. Prag min 2 tam gun, berlin ise min 3-4 tam gunluk sehir.


kuehles blondes
(27.04.18)
Berlin'de bi sik yok zaten, direkt 2 gününü pragda geçir.


noluyo yaa
(27.04.18)
Berlin'den hicbirsey anlamazsiniz.

Gitmisken Prag'in keyfini cikarin.


chitosan
(27.04.18)
Illa iki şehir görmek istiyorsanız Dresden'e gidin, bir buçuk saat mesafede ve bir günde çoğu yeri görürsünüz. Oldukça güzel bir şehirdir.


Haldamir
(27.04.18)
(3)

facebook'la login olunan uygulamalar?

feysbuka artık nerdeyse hiç girmiyorum, telefonumdan uygulamasını da kaldırdım uzun süredir. ama spotify, udemy gibi uygulamalara feysbuk hesabımla login olmuşum, bu şekilde bi kaç site daha var. şimdi ben feybuk hesabımı silersem spotify'a nasıl girebilirim?
feysbuka artık nerdeyse hiç girmiyorum, telefonumdan uygulamasını da kaldırdım uzun süredir. ama spotify, udemy gibi uygulamalara feysbuk hesabımla login olmuşum, bu şekilde bi kaç site daha var. şimdi ben feybuk hesabımı silersem spotify'a nasıl girebilirim?
contavolta
(17.04.18)
şöyle ki; iki adet facebook hesabım var biri dondurulmuş bir şekilde. eski spotify hesabıma mail ve şifre ile giriş yapmaya çalışınca olmuyor (facebook şifresi ve maili ile) anca sayfaya yönlendiriyor o da facebook'u tekrar açıyor.

buradan yola çıkarak; facebook hesabını silersen giriş yapamazsın.


kablelvuku
(17.04.18)
community.spotify.com

Burda yazdigina gore ilk uye olurken facebook ile giris yaptiysan ayirmak mumkun degil. Yeni bi hesap acin, sonra bize mail atin hesabinizi transfer edelim demisler. Ama facebook hesabini silersen tamamen gider spotify hesabin da.


Haldamir
(17.04.18)
facebook login olduğun zaman çoğu sitenin yaptığı şey email adresini facebook'tan alıp normal bir üyelik oluşturmak, bir kenara da not düşmek facebook'tan geldi diye. bu sayede şifresiz giriş yapabiliyorsun.

onlarda normal bir üye kaydın da olduğu için aynı şekilde kullanabilmen lazım. sadece artık email ve şifre ile gireceksin, ama şifreyi bir şekilde edinmen lazım. şifremi unuttum deyip kullandığın emaili verip deneyebilirsin bazı yerlerde çalışabilir. ben foursquare'de yapmıştım nasıl yaptığımı hatırlamıyorum ama eminim bütün büyük siteler bu konuda yardımcı olur yardım ekibine yazınca. onlar için önemli olan email. o email adresine şifre tanımlayabilmen için bir mail atarlar.


gman
(17.04.18)
(2)

bu metin nasıl parse edilir?

aşağıdaki linkteki dataları java'da nasıl parse edebiliriz? tag olmadığı için jsoup ile olmuyor sanırsam, başka nasıl yöntem izleyebiliriz?https://www.tuttur.com/draw/events/type/football
aşağıdaki linkteki dataları java'da nasıl parse edebiliriz? tag olmadığı için jsoup ile olmuyor sanırsam, başka nasıl yöntem izleyebiliriz?

www.tuttur.com
contavolta
(10.04.18)
JSON bu

google "java json parse"


eksimtrak
(10.04.18)
Javada Google'in gson kütüphanesi var json için. Native json kütüphanelerinden biraz daha kullanışlı, ona bakabilirsin.


talasas
(11.04.18)
(1)

iddaa maçları için api

iddaa bültenini(maçları, oranları) sunan ücretsiz bir api var mıdır? Ayrıca sonuçlarını da almam gerekiyor.aklımdaki bi proje için kullanabilir miyim?
iddaa bültenini(maçları, oranları) sunan ücretsiz bir api var mıdır? Ayrıca sonuçlarını da almam gerekiyor.

aklımdaki bi proje için kullanabilir miyim?
contavolta
(06.04.18)
İddaa'nın böyle bir API'si yok. Aslen bir canlı sonuç firması olan Broadage ile konuşabilirsiniz. Ücretsiz vereceklerini sanmıyorum ama gelir modeli nedir bilmiyorum.


artvandelay
(06.04.18)
(7)

dişçi fiyat

bir tane yirmilik diş çekimi, 7 tane dolgu ve temizlik için 1500 tl nasıl bi fiyat? yirmiliğin bi kısmı çıkmış, bu yüzden iltihap yapmış, antibiyotik tedavisinden sonra çekilecek. özel bi kliniğin verdiği fiyat. çekim ve dolguların her biri 180 tl'ymiş.yer: maltepe/istanbul
bir tane yirmilik diş çekimi, 7 tane dolgu ve temizlik için 1500 tl nasıl bi fiyat? yirmiliğin bi kısmı çıkmış, bu yüzden iltihap yapmış, antibiyotik tedavisinden sonra çekilecek. özel bi kliniğin verdiği fiyat. çekim ve dolguların her biri 180 tl'ymiş.

yer: maltepe/istanbul
contavolta
(26.03.18)
normal hatta uygun. güveniyorsanız yaptırın.


carabelli
(26.03.18)
Normal


baldur2
(26.03.18)
gayet uygun bi fiyat. iyi muayenehanelerde 3000 i bulur. seninki özel klinik, çekim zaten biraz zor. dolgu ve temizlik ile birlikte bence iyi fiyat almışsın.
geçmiş olsun


barankovan
(26.03.18)
Sadece 6 dolguya 1400 tl vermiştim. Karanfilli dolgu muymuş neymiş. Bence güzel fiyat. Daha aşağısından ben uzak dururdum şahsen :)


baya uygun

nerede maltepede burası


habula
(26.03.18)
Her biri 180 ise 7 dolgu + çekim 180 * 8 = 1440 olması lazım : )
Pazarlıkla biraz daha düşer sanırsam.


canbonomobenseno
(26.03.18)
@habula dentopol diye bi yer. minibüs caddesi üzerinde altayçeşme'de.


contavolta
(26.03.18)
(1)

37. istanbul film festivali

yarın satışa çıkıyomuş biletler, hangi filmler izlemeye değer?
yarın satışa çıkıyomuş biletler, hangi filmler izlemeye değer?
contavolta
(23.03.18)
ben aldım bile.. yaşasın lale kart.

Neyse: Vodafone Red Galalarına bak. O kategoridekiler başarılı.

Ben bir de Onur Ünlü filmine aldım. Bir de Gizemli Dil'e.


lcha
(23.03.18)
(2)

su tesisatı problemi

evde kombiye giden su tesisatının borusu patlamış. ama boru mutfak dolabının arkasından geçiyor. yapılması için mutfak dolabının da sökülmesi gerekiyor ve borunun değiştirilmesi gerekiyor.tesisatçı dolabı sökme işlemini yapar mı? yoksa hem dolap için birini hem de tesisatçı mı çağırmak lazım?birde b
evde kombiye giden su tesisatının borusu patlamış. ama boru mutfak dolabının arkasından geçiyor. yapılması için mutfak dolabının da sökülmesi gerekiyor ve borunun değiştirilmesi gerekiyor.

tesisatçı dolabı sökme işlemini yapar mı? yoksa hem dolap için birini hem de tesisatçı mı çağırmak lazım?

birde bunu ev sahibinin mi ödemesi gerekli yoksa bizim mi? mantıken düşününce ev sahibini ödemesi gerekli diye düşünüyorum ama emin olamadım.
contavolta
(22.03.18)
İç tesisat problemi olduğu için ev sahibi öder. Tesisatçıya sorun, o hepsini yapabilir.


teknikekip
(22.03.18)
Tesisatçının eli yatkınsa söker takar, zaten alt dolaplar montajlı olmaz. Yerine yerleştirilir üstüne tezgah silikonlanır.

Ev sahibinin ödemesi gerekli, ev sahibinden habersiz yaptırmayın.


John Bloor
(22.03.18)
(2)

performans görüşmesi?

6 ay önce bi işe başladım. yıllık performans görüşmesi bu aymış. ne konuşuluyor bu görüşmelerde? ne söylemem lazım? bu süreçte başarılı olduğumu düşünüyorum aslında ve maaşımda artış olmasını da istiyorum. bunları nasıl dile getirebiliriz?
6 ay önce bi işe başladım. yıllık performans görüşmesi bu aymış. ne konuşuluyor bu görüşmelerde? ne söylemem lazım? bu süreçte başarılı olduğumu düşünüyorum aslında ve maaşımda artış olmasını da istiyorum. bunları nasıl dile getirebiliriz?
contavolta
(20.03.18)
rakamlarla konuş. not al önce çalış dersini ve gir. yaptığın işin farkında olman ve eksiklerini, iyi olduğun yanları bilmen, istediğine ulaşmanda sana yardımcı olacaktır.


nihilanth
(20.03.18)
ben bu görüşmelerde personelin dönemsel performansını önüne seriyorum.
ne yaptı ne etti, neleri eksik ve bunları gidermek için neler yapabiliriz şeklinde konuşuyorum. eğer çok bariz bir hata yoksa darlamıyorum arkadaşları. muhtemelen seninki de benzer geçer. eğer şöyle şöyle hatalar yapmışsın derlerse, bu hataları düzeltmek için daha dikkatli olacağını söyleyip bu konularda tecrübelerini paylaşmalarını isteyebilirsin.


teritori
(20.03.18)
(3)

muğla civarında tatil yeri önerisi?

şimdiden yıllık iznimi planladığım için otellerde yer ayırtayım daha ucuz olur diye düşündüm.toplamda bi hafta gibi kalacağız. nerelere gidebiliriz? sakin, ucuz yollu, denizi güzel nereleri önerirsiniz? (bodrum, akyaka, kabak koyuna gidildi daha önce, ölüdeniz'e hiç gitmedim orayı merak ediyorum.)
şimdiden yıllık iznimi planladığım için otellerde yer ayırtayım daha ucuz olur diye düşündüm.

toplamda bi hafta gibi kalacağız. nerelere gidebiliriz? sakin, ucuz yollu, denizi güzel nereleri önerirsiniz? (bodrum, akyaka, kabak koyuna gidildi daha önce, ölüdeniz'e hiç gitmedim orayı merak ediyorum.)
contavolta
(15.03.18)
bozburun tabiiki. 3 gün fln planlayın


oscar
(15.03.18)
Ahhh Bozburun, ama orası sadece deniz için. Selimiye de olabilir. Ben olsam 2 şer gün kala kala gezerdim.


SiyamkedisiZorro
(15.03.18)
marmaris, datça sakin olur. datça aşırı sakindir. fethiyenin denizini önermem. kuşadası kalabalık olur. didim aşırı kalabalıktır.


mikahakkinen
(15.03.18)
(1)

siteyi üst sıralarda çıkarmak

şimdi bi tane özel kursa ait bi site var eşimin çalıştığı. adam zamanında bi adama yaptırmış, admin paneli falan da var. ama maltepe özel ders yazdığımız da 5.sayfada çıkıyor. bunu ilk sayfalara taşımak için neler yapmak gerekli?sitemap falan yoktu, onu oluşturup ekledim siteye ama googleda site:xxx
şimdi bi tane özel kursa ait bi site var eşimin çalıştığı. adam zamanında bi adama yaptırmış, admin paneli falan da var. ama maltepe özel ders yazdığımız da 5.sayfada çıkıyor. bunu ilk sayfalara taşımak için neler yapmak gerekli?

sitemap falan yoktu, onu oluşturup ekledim siteye ama googleda site:xxx.com diye arattığımda sitemap çıkmıyor hala.

bunun dışında ne yapacağımı tam bilemedim. az çok bilgim var html, programlama falan ama siteyi üstte çıkarmak için neler yapılması lazım tam bilemiyorum.
contavolta
(12.03.18)
programlama bilgin eğer dediğin gibi az ise çok uzun zamandır buralarda değilsin demektir. o yüzden bu işi ücret ile yapanlara gitmen en mantıklı olacaktır çünkü yaptığın seo eğer düzgün bir şekilde uygulanmazsa sitene zarar da verebilir.


exla
(12.03.18)
(2)

ipad'i kamera olarak kullanmak

merhabalar,evde yavru bi kedimiz var, bu ara biraz rahatsız. işe geldiğim zamanlarda naptığını merak ediyorum. elimde pek kullanmadığım bi ipad mini var. bunu kamera olarak kullanıp, telefonumdan bu alete bağlanıp ne yaptığını izleyebilmem mümkün müdür belli programlarla? ya da bilgisayarın ön kamer
merhabalar,

evde yavru bi kedimiz var, bu ara biraz rahatsız. işe geldiğim zamanlarda naptığını merak ediyorum. elimde pek kullanmadığım bi ipad mini var. bunu kamera olarak kullanıp, telefonumdan bu alete bağlanıp ne yaptığını izleyebilmem mümkün müdür belli programlarla?

ya da bilgisayarın ön kamerasını da kullanabilirim, eğer bilgisayardan daha kolay olur derseniz.
contavolta
(07.03.18)
70 liraya banggood.com da xiaomi kameralar var...

hem evi izlersin hem kediyi. 720p kalitesinde, sd card takılıyor. Dışardan erişebiliyorsun.
www.banggood.com


binder dandet
(07.03.18)
youtube live yayını aç ipad mini'den, telefondan izle.


zebragibi
(07.03.18)
(10)

1 aylık yavru kedi

bi tane yavru kedi sahiplendik hafta sonu, bize 1,5 aylık falan denmişti. çoğunlukla uyuyup, halsiz olduğunu farkettik. kuru mamayı ıslatıp vermiştik yememişti, yaş mama yediğinde de kakası ishal gibiydi. kuru mamayı sulandırıp verdiğimizde ise kakasını zorla yapıyor gibiydi. yaş mamayı yedikten son
bi tane yavru kedi sahiplendik hafta sonu, bize 1,5 aylık falan denmişti. çoğunlukla uyuyup, halsiz olduğunu farkettik. kuru mamayı ıslatıp vermiştik yememişti, yaş mama yediğinde de kakası ishal gibiydi. kuru mamayı sulandırıp verdiğimizde ise kakasını zorla yapıyor gibiydi. yaş mamayı yedikten sonra iki defa da kustu.

bugün veterinere götürdüğümüzde 1 aylık olduğunu söyledi. ishal için bi iki iğne yaptı. süt tozu alın dedi.

iyi bakmazsanız ölebilir dedi.

royal canin'in yavru kediler için kuru maması ve yaş maması var. kuruyu sulandırıp veriyoruz ama pek tercih etmiyor. bugün süt tozu aldık, onu da pek tercih etmedi. battaniyenin altına sıcak su torbası koyuyoruz, bütün gün battaniye üstünde yatacak nerdeyse. akşam giderken konserve mama alacağım bakalım, bi de onu deneyelim.

şimdi napmamız lazım? nasıl besleyelim? neler yapalım? bi yardımcı olun lütfen.
contavolta
(05.03.18)
Yavru toz sütler var, anneden kesilmiş yavrular ve ameliyattan çıkan iyileşme sürecinde olan kediler için. Epey besinli bişeydi o petshop'a bi ondan da sorun toparlatabilir.


hedep
(05.03.18)
veteriner prokolin verdi mi ishal için??


kediyi nerden ne koşullarda sahiplendiniz? ishal yavru kediler için çok ciddi bir sorun, ne kadar süredir ishal olduğunu bilseniz aslında çok iyi olurdu daha düzgün yönlendirme yapılabilirdi.

kedi için satılan süt tozlarından alıp ılık mama yapın, kedi biberonuyla besleyin. a&d mamalar var veterinerlerde satılan, genelde nekahat dönemindeki hayvanlara ya da bebeklere verirler çok protein içerdiği için. onla kuru mamayı karıştırıp vermeyi deneyebilirsiniz alışması için.

verdiğiniz her yemeği oda sıcaklığında, mümkünse ılıtarak verin. sık yemek yedirin, kediyi sıcak tutun ve tuvaletini sık temizleyin. ishal/hasta kediye aşı maşı yapılmaz, aman bunu da sakın atlamayın.


@suicides underground, eşim götürdü ama bişey vermemiş. iğne yapmış ama ne iğnesiydi bilmiyorum.

başka veterinere mi götürsem? maltepe'de oturuyorum, veteriner önerisi varsa tekrar götürebilirim eğer durumunda bi değişiklik olmazsa.


contavolta
(05.03.18)
Parazit aşısı da ishal yapabiliyor. Benim de sahiplendiğim 1,5 aylık kedide ishale neden olmuştu.
Süt tozunu biberonla vermeyi deneyin. Daha çok küçük


sumuklurakun
(05.03.18)
boncuk veteriner var Maltepede.
veteriner Ümit Bey oldukça ilgili. kesinlikle tavsiye ederim.
eğer ki tahlil, röntgen vs. gerektiğini düşünürse zaten kendisi sizi başka bir yere yönlendirir.


oz suser
(05.03.18)
Öncelikle kuru mamayı ıslatmayı bırakın, kuru mama ıslatılınca çok hızlı bakterilenen bir şey. Şu aşamada mümkün olduğunca beslenmesi lazım, kuru mama alışkanlığını nasıl olsa kazanır. Siz tavuk haşlayın, süt tozu verin, gimcat'in fileto yaş mamalarından alabilirseniz onu verin. 2-2,5 aylık olana kadar sağlam beslensin. Bu arada kabında da kuru mama her zaman olsun, günlük tazeleyin mümkünse en kötü 2-2,5 aylık olduğunda yaş mamayı azaltarak kuruya alıştırırsınız.

Birde su alımına dikkat edin, gerekirse şırınga ile verin.
İshal'in birçok sebebi olabilir, mama değişimi, parazit, aşı vs. kuru mamayı ıslatmak bile.


FAtE
(06.03.18)
iyice kötüleşiyo durumu, çok halsiz. zorla süt tozunu sulandırıp biberonla veriyorum. ama kustu sabah sonrasında. sadece tuvaletini yapmak için yürüyo onun dışında devamlı uyku modunda. veterineri aradık, yapacak bişey yok diyo. olabildiğince beslemeye çalışın, atlatır belki dedi.


contavolta
(06.03.18)
Başka bir veterinere de götürün mümkünse çok yıpratmadan. Onun dışında kaliteli yaş mama yada tavuk haşlaması vermeye çalışın zaten sıvı tüketiyor ishal normal bu durumda. Su içirin sıcak tutun.


FAtE
(06.03.18)
Nasıl oldu kedicik?


FAtE
(08.03.18)
(3)

columbia vs jack wolfskin

2 tane mont beğendim, fiyatları birbirine yakın.aslında jack wolfskin'i daha çok beğendim ama columbia'da Omni-Heat diye bi teknoloji varmış, bu gerçekten işe yarıyor mu? siz olsanız hangisini seçersiniz?çok kararsız kaldım. istanbulda kışları üşüyorum sabahları özellikle. çok para farkındayım ama e
2 tane mont beğendim, fiyatları birbirine yakın.

aslında jack wolfskin'i daha çok beğendim ama columbia'da Omni-Heat diye bi teknoloji varmış, bu gerçekten işe yarıyor mu?

siz olsanız hangisini seçersiniz?

çok kararsız kaldım. istanbulda kışları üşüyorum sabahları özellikle. çok para farkındayım ama en az 4-5 sene giyerim diyorum.

1- www.tr-jackwolfskin.com

2- www.columbia.com.tr
contavolta
(04.03.18)
Ben Zara, Colins falan gayet de ucuz ve düz montlarla İsveç'te üşümüyorum İstanbul'da üşümek tuhaf biraz ya da bilemem bir sıkıntı falan varsa. Kaz tüyü gibi materyallere karşo olduğum için Columbia diyorum ben.


istanbulda hissedilen hava nem ne derseniz diyin o fena usutuyor. ben bu gazla gidip jack wolfskin disi yagmurluk ici basit polar mont almistim veridgim paranin karsiligini veremedi sahsen.
en son abd den north face aldim 150 dolara o biraz sicak tutuyor fakat bomba imha ekibi gibi yuruyorum sokakta.


seljax
(04.03.18)
Normal mont işte ikisi de.
Sezon sonu ürünleri var bu aralar. gidip herhangi bir yerden 150-200 liraya aynı modelden alın, içine de decathlon'dan 80-90 liraya polar alın kat kat giyin. Daha sıcak tutar, daha kullanışlı olur, daha ucuza gelir.


synesthesia
(04.03.18)
(1)

plsql yardım

elimde araba fiyatlarının yıllık bazda geldiği bi tablo var. buraya datalar aylık geliyor. Aşağıdaki gibi diyebiliriz.markaadi tipadi yil_fiyat_2018 yil_fiyat_2017 yil_fiyat_2016 CITROEN C3 1.6 BLUEHDI 108800 99490 0 benim bu dataları her ay farklı bi
elimde araba fiyatlarının yıllık bazda geldiği bi tablo var. buraya datalar aylık geliyor. Aşağıdaki gibi diyebiliriz.

markaadi tipadi yil_fiyat_2018 yil_fiyat_2017 yil_fiyat_2016
CITROEN C3 1.6 BLUEHDI 108800 99490 0

benim bu dataları her ay farklı bir tabloya atmam lazım ama o tabloda yıl bazında fiyat tek bir kolonda tutulacak ve yıl değeri ayrı bir kolonda tutulacak. aşağıdaki gibi diyebiliriz.

markaadi tipadi modelyil fiyat
CITROEN C3 1.6 BLUEHDI 2018 108800
CITROEN C3 1.6 BLUEHDI 2017 99490
CITROEN C3 1.6 BLUEHDI 2016 0

Bu dönüşümü nasıl yapabiliriz? bunu plsql'de gerçeklemem gerekiyor?

şöyle kritik bi nokta var, örneğin 2019 yılına geçildiğinde 2019,2018 ve 2017 yılının değerleri olacak artık. yani hep son 3 yılı alıyoruz. Bu değerlerde aslında excel'den bir tabloya alınıyor.
contavolta
(27.02.18)
anahtar kelime: unpivot


eksimtrak
(27.02.18)
(6)

köy tavuğu nereden alınır?

malum diğer tavukların ne olduğunu bilen yok zaten tadı da güzel değil bence.bildiğimiz köy tavuğu, şu eskiden olanlardan alıp yiyelim diyoruz.istanbul'da köy tavuğu alabileceğimiz bi yer var mı? ya da internetten siparişle getiren bi yer de olur ama öyle aşırı uçuk fiyatlı olmasın. anadolu yakasınd
malum diğer tavukların ne olduğunu bilen yok zaten tadı da güzel değil bence.

bildiğimiz köy tavuğu, şu eskiden olanlardan alıp yiyelim diyoruz.

istanbul'da köy tavuğu alabileceğimiz bi yer var mı? ya da internetten siparişle getiren bi yer de olur ama öyle aşırı uçuk fiyatlı olmasın. anadolu yakasında maltepe civarlarında ikamet ediyorum.
contavolta
(20.02.18)
Koy tavugu dediginiz de eger bugdayla misirla besleniyorsa gdo’lu ve hormonlu olacaktir. Her koy urunu dogal ve organik demek degil.


mor oje
(20.02.18)
Gdolu yemle beslenmeyen tek bildiğim tavuklar Kor yumurta'nın tavukları. Yalnız köy tavuğu yani gezen tavuk market tavukları gibi yağlı değil kaslı olur ve hem geç pişer hem de daha az et çıkar. Aldığınızda şaşırmayın derim.


neferkitty
(20.02.18)
bazı kasaplar ve süpermarketler siparişle getirtiyor.


sir gawain
(20.02.18)
mor oje +1
Köy tavuğu diye denetimsiz yerlerden alacağınıza güvenilir bir markadan alın daha iyi. Bizim tavuklar var köyde, organik falan olmayan mısırla, yemle besleniyorlar, hastalanırlarsa durumun ciddiyetine göre veteriner görüyor ya da görmüyorlar. Yumurtaları güzel gerçi ama tavuk yemek için ilk tercihim olmazlar.


kobuzchu kiz
(20.02.18)
Şu cehaletten sıyrılalım artık.

1- GDO zararlı değil.
2- Tavuk bildiğin tavuk, bir şeyi yok. eksisozluk.com


Paşabahçe, Beykoz, Riva civarlarında köy pazarları kuruluyor. Bahçesinde, tarlasında ürün yetiştiren satıcılar geliyor buraya. Birçoğu kapısında tavuk besler. Geçen yaz iki tane kaz almıştık. Siz de temin edebilirsiniz.


heidi'nin dedesi
(20.02.18)
(7)

kentsel dönüşüm

kiracıyım,henüz 1 sene olmadı oturduğumuz eve gireli. apartman girişine kentsel dönüşüm toplantısı yapılacaktır herkesin katılması rica olunur yazılmış. şimdi diyelim herkes kentsel dönüşüme ok verdi. ne kadar sürede bize çıkın derler. çabuk ilerleyen bi süreç mi yoksa 1 seneyi geçer mi?
kiracıyım,
henüz 1 sene olmadı oturduğumuz eve gireli. apartman girişine kentsel dönüşüm toplantısı yapılacaktır herkesin katılması rica olunur yazılmış.

şimdi diyelim herkes kentsel dönüşüme ok verdi. ne kadar sürede bize çıkın derler. çabuk ilerleyen bi süreç mi yoksa 1 seneyi geçer mi?
contavolta
(16.02.18)
herkesin değil 2/3 çoğunluk yeterli.

sonrasında asıl iş müteahhit firma bulunması ve planların onaylanması. bu da nereden baksanız 6 ay demektir. 6 ay da yıkım kararı vs. gibi işlemler desek bir yılı çok rahat bulur.


hosein
(16.02.18)
Uzun da sürebilir uygun teklif ve şartlar oluşmuşsa 6 ay içinde de bitebilir. Nerede oturduğunuzu yazmamışsınız, Kadıköy civarında artık yeni projelere müteahhitler çok seçici yaklaşıyor. Elde büyük daire stoğu kaldı.
Apartmanda bir daire sahibine ya da yöneticiye danışmak en doğrusu. Siz ilk defa görüyorsunuz ama belki bu görüşmelerin geçmişi vardır.


SiyamkedisiZorro
(16.02.18)
işi iyice öğren bak ölç.
iskanı tapusu zartı zurtu.
sonra amele gibi kalırsınız.


lonelyman
(16.02.18)
kiracının söz hakkı var mı ki o durumda ? ev sahibinin kararı önemli diye düşünüyorum


tss
(16.02.18)
yer: maltepe
kiracının söz hakkı yoktur diye düşünüyorum. sadece şimdiden yeni ev arayışlarına başlamalı mıyım, süreç ne kadar sürüyor onu merak ettim?


contavolta
(16.02.18)
Şimdiden ev bakmayın. Gerçekleşmesi durumunda devletten taşınırken taşınma parası alma şansınız var kiracı olarak.


mithrilfender
(16.02.18)
şans değil taşınma yardımı alınıyor. min. 1500 lira alabilirsiniz. biz de aynı durumda kaldık. müteahhit kendi direkt taşıdı sağolsun evi. kağıt kürekle uğraşmadık.


hemsta
(16.02.18)
(2)

BES hakkında

merhabalar,yeni işime geçeli 3-4 ay oldu. maaş bordroma baktığımda 200 küsür lira BES katılım diye bi kesinti var.Bunu geri alabilmem mümkün mü?Bir de işveren katkılı BES uygulaması varmış çalıştığım yerde. işte sallıyorum sen 100 lira yatırdın aylık, şirkette senin için 100 lira yatırıyormuş. ama b
merhabalar,

yeni işime geçeli 3-4 ay oldu. maaş bordroma baktığımda 200 küsür lira BES katılım diye bi kesinti var.

Bunu geri alabilmem mümkün mü?

Bir de işveren katkılı BES uygulaması varmış çalıştığım yerde. işte sallıyorum sen 100 lira yatırdın aylık, şirkette senin için 100 lira yatırıyormuş. ama buna 6. ayı doldurduktan sonra geçilebiliyormuş.

BES katılımla, işveren katkılı BES'in bi ilişkisi var mı?

Bilenler yardımcı olursa sevinirim.
contavolta
(13.02.18)
Öncelikle çalıştığınız işyerinin hangi sigorta şirketiyle BES anlaşması olduğunu öğrenin. Daha sonra sigorta şirketi üzerinden çıkışınızı yaptırın. Telefonla çıkış işlemi yaptırabileceksiniz muhtemelen.


cinsi kisi
(13.02.18)
Devletin kestiği otomatik bes seninki. Bağlı oldugun bireysel emeklilik şirketini arayıp iptal edebiliyorsun 2. Ay dolunca. Diğeri için şirket üzerinden başvuruyorsun ayrıca otomatik olandan bağımsız oluyor şirket katkılı olan kesin biligi yayalım:)


solenkol
(13.02.18)
(3)

devlet tiyatroları bilet

biletiva'dan bi oyuna bilet alacağım. indirimli bilet 9 tl, tam 15 tl. indirimli dediği öğrenci mi oluyor? öğrenci alsam kontrol olur mu?
biletiva'dan bi oyuna bilet alacağım. indirimli bilet 9 tl, tam 15 tl. indirimli dediği öğrenci mi oluyor? öğrenci alsam kontrol olur mu?
contavolta
(31.01.18)
Ankara'da sorduklarına rast gelmedim. Ama istanbul'da öğrenci kimliği sordular.


istanbul'da her seferinde soruyorlar bana.


antipodes
(31.01.18)
Sahneye göre değişiyor olabilir bence. Beyoğlu Küçük Sahne'de şimdiye kadar hiç kimlik sorulmadı mesela bana ama Cevahir'de sormuşlardı diye hatırlıyorum.


ms brownstone
(31.01.18)
(4)

kışlık mont

sabahları erken evden çıkıyorum, baya üşüdüğümü farkettim. kışın beni üşütmeyecek bi mont almak istiyorum.kaz tüyü mü almak lazım? north face, columbia iyi diyolar ama param yetmiyor. 350-400'den fazla vermek istemiyorum daha ucuz daha iyi olur tabi. adidas, puma, nike gibi markalarınki iyi midir?aş
sabahları erken evden çıkıyorum, baya üşüdüğümü farkettim. kışın beni üşütmeyecek bi mont almak istiyorum.

kaz tüyü mü almak lazım?

north face, columbia iyi diyolar ama param yetmiyor. 350-400'den fazla vermek istemiyorum daha ucuz daha iyi olur tabi.

adidas, puma, nike gibi markalarınki iyi midir?

aşağıdakiler nasıldır mesela.
www.yalispor.com.tr
www.korayspor.com
contavolta
(31.01.18)
decathlon'a bakın. gayet fiyat/performans ürünleri var.


ozdek
(31.01.18)
linkteki ürünler iş görür bence


burya
(31.01.18)
popoyu da kapatanlara bakin bence


65 derece
(31.01.18)
kaz tüyü ile ilgili rahatsız edici görüntüler için: www.youtube.com


lemmiwinks
(31.01.18)
(5)

kahve önerisi?

starbucks'ın kahveleri kötü gelmeye başladı artık. güzel, içerken gerçek kahve kokusu alabileceğimiz filtre kahve öneriniz var mıdır? internetten almalık ya da istanbul'dan direk gidip almalık da olur.frenchpress'te yapıyorduk ama bi de dripper alayım diyorum. chemex falan baktım ama fiyatları aşırı
starbucks'ın kahveleri kötü gelmeye başladı artık.

güzel, içerken gerçek kahve kokusu alabileceğimiz filtre kahve öneriniz var mıdır? internetten almalık ya da istanbul'dan direk gidip almalık da olur.

frenchpress'te yapıyorduk ama bi de dripper alayım diyorum. chemex falan baktım ama fiyatları aşırı uçuk geldi? hario v60 dripper iş görür mü? plastik olanı nispeten uygun fiyatta.
contavolta
(12.01.18)
Kahve.com, kahvefabrikasi.com vs. buralardan seçip alabilirsiniz. Kahve.com'dan dün sipariş verdik, yarım saat sonra yola çıktı diye mail geldi, bugün elimizde olacak, çok seviyorum ben.

Drip için de Aliexpress'e bakabilirsiniz, Hario'ya o kadar para vermeye gerek yok bence. Bir de şu aralar Tchibo'da teleskobik drip varmış, silikon galiba, fiyatı da uygunmuş. Ona bakılabilir.


kobuzchu kiz
(12.01.18)
benim anlamadığım bişey var.

şimdi kahve makinaları da yukardan damlatma usülü çalışıyor.

hani diyorum ucuzundan ufak bir kahve makinası alsan, french press ya da dripper zahmetinden kurtulurmusun?

düğmeye bas, 5 dakka sonra kahven hazır.

sonuçta yıkaması zahmetli.

suyu ölçüp koysan mesela, 1 kupa su koyarsan 1 kupa kahve yaparsın. öyle 8-10 fincanla işim yok diye de düşünme.


killerbee
(12.01.18)
eminönünde kurukahveci mehmet efendi civarında ''nuri toplar'' var Türk kahvesini buradan alabilirsin(odun ateşinde kavrulur)..nuri toplar dükkanı solundayken 20 metre sonra saga dönen bi sokak var orada çuval çuval ülke ülke kahve bulabilirsin..cenneti burası kahvenin :)


bhdrydn
(12.01.18)
probadorcolectiva önerebilirim sizlere farklı bir kahve deneyimi sunuyorlar. Taze kahve içmeye alışınca Starbucks kahvelerinin tadının ne kadar kötü olduğunu sizlere gösteren firmalardan biri.

Haftalık olarak kahvelerini kavuruyorlar. Taze bir şekilde kahvenizi içiyorsunuz.

İsterseniz kendiniz de gidip konuşarak alabilirsiniz kahvenizi çok faklı kahveleri var.


sudo su
(12.01.18)
coffee department ve petra(gayrettepe merkez) kahve işini istanbul'da en iyi yapanlardan, hatta bana göre 1 ve 2. gidip derdini anlatırsan sana çekirdek de önerirler, teknik de, malzeme de.


Bruce
(12.01.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.