Giriş
(2)

Nikahına gitmediğim arkadaşlarım

Merhaba, Böyle depresif bir dönemimde bir sürü arkadaşımın nikahını kaçırmıştım. Tabii biraz bahanesi işin bunlar, gitmemiştim nikahlarına, hem 2 saat uzaklıkta yerdeydiler hem de ben modumda değildim o zamanlar. Sonrasında da arkadaşlarımı arayıp kusura bakmayın gelemedim diyemedim utancımdan. Bu a
Merhaba,

Böyle depresif bir dönemimde bir sürü arkadaşımın nikahını kaçırmıştım. Tabii biraz bahanesi işin bunlar, gitmemiştim nikahlarına, hem 2 saat uzaklıkta yerdeydiler hem de ben modumda değildim o zamanlar.

Sonrasında da arkadaşlarımı arayıp kusura bakmayın gelemedim diyemedim utancımdan. Bu arada bunlar aman aman yakın arkadaşlar değiller de arkadaşlarım dediğim arkadaşlarım.

Bu durumda telafi için ne yapmam gerekir? Maddi açıdan onlara hediye alacak durumum da pek yok açıkçası. Belki el yapımı bir şeyler mi götürebilirim?
damba
(23.08.19)
Yakın arkadaş değilse uğraştığına değmez. Onlar da seninkine gelmez.


Evlerine gideceksen elin boş gitme yeter. Baklava, pasta, çikolata falan kafi.

Arkadaşınla kafede falan buluşacaksan da bir şey almana gerek yok, yediğini içtiğini ısmarlarsın belki ama ona bile gerek yok...


malheiros
(23.08.19)
(4)

Araba 3.vitese zor geçiyor

Merhaba, (Biraz uzun ama anlayan okursa çok sevinirim)Arabamda antifriz su akıtıyor diye tamirciye götürdüm, adam contayı düzeltip sorunu halletti. Hallettiğini düşündüğü için arabayı havaya kaldırıp motoru çalıştırdı, suyun ısınmasını bekledi ki bakalım su akıtılacak mı çalıştırken diye. Sonra vite
Merhaba,

(Biraz uzun ama anlayan okursa çok sevinirim)

Arabamda antifriz su akıtıyor diye tamirciye götürdüm, adam contayı düzeltip sorunu halletti. Hallettiğini düşündüğü için arabayı havaya kaldırıp motoru çalıştırdı, suyun ısınmasını bekledi ki bakalım su akıtılacak mı çalıştırken diye. Sonra viteste arıza çıkmış, güya boştayten 1.vitese geçmiş araç kendi kendine ve tekerler dönmeye başladı.

Araba manuel bu arada. Tamirci sizin şanzıman zaten hastaydı, ben öldürdüm dedi. Beni yolda bırakırmış ama onun elinde olmuş söylediğine göre. Araba orda kalsın şanzıman kutusunu açacağız dedi, arabayı hareket ettirirseniz size daha büyük sıkıntılar çıkarabilir diye belirtti.

Ben baya ağladım duyunca çünkü şanzımana verecek param yoktu (800-1000 tl’den bahsediyorlardı) (Yaşım biraz küçük:p) Adam da üzüldü ben ağlayınca.

Ben ertesi gün adamı aradım, arabamı çekiciyle aldırıcağımı başka ustaya götüreceğimi söyledim, onlar da beni arayop biz arabayı senin bize verdiğin hale getirdik, istersen çekiciyle değil kendin de götürebilirsin ama yolda bir şey olmamasına garanti vermiyoruz deriler. Arabayı aldım başka ustaya götürmek için, şu anda diğer viteslerde sorun yok ama 2’den 3’e geçiremiyorum vitesi ya da çok zor geçiriyorum. Arabayı tamirciye verirken 3.vitese geçmesinde sıkıntı yoktu bu arada.

Bu arada adam benden para almadı 2 saat contaya işçilik yapmasına rağmen, normalde 100-150 işçilik alacaktı. Para almayınca iyice şüphelendim. İyilik yapası geldi belki de kendi elinde patladığı için.

Sizce sorun ne olabilir? Memleketteyim, İstanbul’daki ustamı aradım araba yolda gitmediği halde değilken nasıl 3.Viteste sorun oldu böyle. bi şüphelenmek lazım dedi. Araç hareket halinde bile değilken nasıl vites geçişlerinde aniden sorun olabiliyor?

(Bayram olduğu için memleketteki ustaya götüremedim henüz)
damba
(13.08.19)
biraz garip bir durum. contanin sanzimanla hic alakasi yok. vitesten bosa attigi belki cok nadir olabilir ama duz vites durduk yere bostan vitese gecmez.


orpheus
(13.08.19)
enteresan olmuş da eğer şanzımanda bi sıkıntı var olsaydı bunu mutlaka anlardın, öyle bir kerede yok lan ben kendi kendime boştan bire geçeyim ama dur 3 e geçmiyeyim uyuzluk yapayım demez şanzımanlar. bu adamların bi vukaatlar yapmadığına emin misin?

hem normal motor tamircileri, araba tamircileri hatta rektefiyeciler bu adamlar şanzımandan anlamaz.

bu adamların şanzıman ile ilgili yapacakları tek şey yağını salıp değiştirmek veya komple tek parça halinde söküp istanbuldaki şanzımancı adama göndermek olur.

açıp kurcalarlarsa zaten anlayamayacakları için yapamaz ve daha kötü bir duruma getirebilirler.

yok yılların motor ustası arkadaşım var ve bulunduğum şehirde parmakla gösteriliyor. kendi aracının bile defalarca şanzımanını söküp dağıtıp tamir etmek için uğraştı, anlayamadı, dağıttı topladı ama sorunu bulamadı ve istanbuldaki şanzımancı adama götürdü.

müşteri arabalarının şanzımanlarını zaten ellemiyor direkt söylüyor söker kasalar göndeririz bizim yapabileceğimiz tek şey söküp göndermek diye.


Fodera
(14.08.19)
@fodera adamların bir şey yapıp yapmadığından emin değilim ama şüpheleniyorum da. Bazıları vites ayarıyla oynamış olabilirler diyorlar, eğer öyleyse kolayca halledebiliriz.

Hem de direkt şanzıman kutusunu açacağız bakacağız kapalı kutu nasıl olur bilemiyoruz diye konuştular, normalde en son şanzıman kutusunu açarsın diye biliyorum.

Arabamı benim dışımda 7 kişi kullandı. Birine göre şanzıman yorgun, diğer ikisine göre şanzımanda sorun vardı zor geçiyordu, geri kalan dört kişiye göre de normal şanzıman, zamanla alışırsın görüşü hakimdi.


damba
(14.08.19)
@dionisis garç diye ses gelmiyor, sadece 3’e atmaya çalışırken sanki içerde bi yerlerde kırıkmış da gitmiyor gibi oluyor vites. Bi yerde de atamadım zaten hemen 2’ye geri aldım.

2’den direkt 4’e atsam daha büyük sorun olmaz değil mi? Bunu deneyebilirim.

Bu arada araba dururken 2’den 3’e geçiyor rahat rahat, çalışırken geçmiyor. Tamirci de senkromeç dedi ama nasıl oldu da bir gün içinde 3’e geçememe durumuna geldi anlamadım. Bugün adamı arayıp biraz daha sıkıştıracağım.


damba
(14.08.19)
(8)

bir genclik derneginde neler olsa gelirdiniz?

universite ogrencilerinin vakit gecirecekleri, alternatif dersler alabilecekleri (sanat, dil...) bir dernek kurulmasi planlaniyor. bu dernekte neler olsa da dernege gelenler hem kaynassa, hem kendilerini oraya ait hissetse?sizin universite yillarinda boyle bir arayisiniz var miydi mesela? vardiysa n
universite ogrencilerinin vakit gecirecekleri, alternatif dersler alabilecekleri (sanat, dil...) bir dernek kurulmasi planlaniyor. bu dernekte neler olsa da dernege gelenler hem kaynassa, hem kendilerini oraya ait hissetse?

sizin universite yillarinda boyle bir arayisiniz var miydi mesela? vardiysa nasil bir yer olmasini dilerdiniz?
damba
(09.08.19)
1/1gb internet olsa gelirim, gerisiyle işim olmaz


Kiz / erkek sayisi dengesi.
Realite.


stavro
(09.08.19)
sessiz ders çalışma ortamı, kahve çay falan


windows95
(09.08.19)
kesinlikle cinsiyet sayısında denge. +1


nahtoderfahrung
(09.08.19)
kapısında 80'lere hoşgeldiniz yazsın. içeride internet olmasın. kot pantolonlarımızın içine beyaz kazaklarımızı sokarak dolaşalım. kızlar permalı saçlar erkekler de grease stili saçlarla dolaşsın.
arka planda da ahmet kaya'dan sene olmuş ikibinondokuz, hala dernek diyor ama biz evde yokuz adlı şarkısı çalsın mesela. çok severim.

ben böyle bir dernekten dışarı adımımı atmam.

unutmadan kantini olsun ve favori yiyecek de yengen olsun. ama sucukları daha tavuklu sucuk bulunmadığı için dandik marka bir sucuk olarak kalsın.


ozdek
(09.08.19)
bir uni öğrencisi olarak yazayım.

* ankarada olması.
* sanat, dil çok hoş gerçekten ama bi o kadar da illallah ettirdi bence ya. amaç inek çekmekse harika, ama önce sosyal, eğlenceli bi ortam yaratıp bilgiyi onun içine entegre etmek daha mantıklı geliyor. yani minik gece etkinlikleri, insanları kaynasmaya iten şeyler. insanların gelmek için bi sebebi olduktan sonra zaten gelirler.


mehmed resad
(09.08.19)
Sosyal aktiviteler için toplanma yeri olarak kullanılması. Aynı öğrenci klüpleri mekanı gibi.


enis buyutucu
(09.08.19)
alkol.


ateistanbul
(10.08.19)
(2)

2 bin tl’ye kadar cep telefonu önerisinde bulunacak olan?

Max 2 bin tl’ye hangi cep telefonunu önerirsiniz? iPhone SE düşünüyorduk ama piyasada hep yenilenmiş olanlar var, yenilenmiş satın alınır mı emin olamadık.
Max 2 bin tl’ye hangi cep telefonunu önerirsiniz?

iPhone SE düşünüyorduk ama piyasada hep yenilenmiş olanlar var, yenilenmiş satın alınır mı emin olamadık.
damba
(09.08.19)
300 daha koy xiaomi 9t al


Big bada bum bum
(09.08.19)
(2)

araba plakalarımdan biri kayboldu, nereye bildirmeliyim?

Merhaba, Arabanın ön plakası kayboldu veya çalındı yeni fark ettim. Konuyla alakalı önce notere sonra şöförler odasına gitmem gerekiyormuş ama bazı yerlerde kaybolduğuna dair bilgilendirme yapın diyor. Emniyet kapalı bugün? Nereye bildirmeliyim? Pazartesiye kadar notere gidemem, sorun olur mu?
Merhaba,

Arabanın ön plakası kayboldu veya çalındı yeni fark ettim. Konuyla alakalı önce notere sonra şöförler odasına gitmem gerekiyormuş ama bazı yerlerde kaybolduğuna dair bilgilendirme yapın diyor. Emniyet kapalı bugün? Nereye bildirmeliyim? Pazartesiye kadar notere gidemem, sorun olur mu?
damba
(03.08.19)
once emniyete gidip dilekce yaziyorsun, karakollar acik karakola git ya trafik sb'nin oldugu yere yonlendirir ve ya dilekceni alirlar. sonrasini yazmissin zaten.


1917
(03.08.19)
yeni yaşadım anlatayım;

önce polise gidiyorsun. karakolda tek plaka zayi işlemi yaptırıyorsun. Eğer öncesinde de plaka kaybı varsa iş değişiyor unutma.

oradan notere gideceksin -neden çözemedim. 50 lira gibi bir para ödeyeceksin. -neden çözemedim.

Sonrasında şöforler odası plaka basım yerine gidiyorsun. yeniden para ödeyip -onu çözdüm. plaka basım ücreti. plakanı bastırıyorsun. elden alıyorsun.

eğer gittiğin yerler yoğun değil ve yakınsa toplamda yarım günde işlem tamamdır.


(5)

Kendim deri yelek dikebilir miyim?

Şöyle bir deri yelek gördüm, ihtiyacım var lakin kendisi 399 TL :) Karaköy’den deri alsam, kendim dikebilir miyim? Dikebilirsem nasıl? Hazır kalıba vs mi ihtiyacım var? Yelekte püsküller olmayacak.
Şöyle bir deri yelek gördüm, ihtiyacım var lakin kendisi 399 TL :)

Karaköy’den deri alsam, kendim dikebilir miyim? Dikebilirsem nasıl? Hazır kalıba vs mi ihtiyacım var?

Yelekte püsküller olmayacak.
damba
(01.08.19)
dikersin. aslansın. kaplansın.

terzilik yoksa youtube'da yelek diken ablalar teyzeler var ayrıntılı anlatıyorlar onlara göz gezdir istersen.


dikemezsin. deriyi uygun şekilde kesmek için kalıp lazım, üzerindeki delikler için aparatlar lazım, en önemlisi sıradan dikiş makineleri deriyi dikemez. deri dikmek için kullanılan makineler var. o tarz yeleği dikmek için parça deri kullanamazsın bütün deri alman gerekir aparatlar ve bir atölyeye vereceğin diktirme parası ile astarı yüzünden pahalıya gelir.
not: yıllarca deri canta işi yapmış biri. boş keseden atma değil.


ayyas rapido
(01.08.19)
dikiş bilmiyorsan çok zor


fragile lady
(01.08.19)
o değil de amma çirkinmiş, dikersin. youtube gibi bir külliyat var şu alemde.


Big bada bum bum
(02.08.19)
Çooooooooook zor. Ben küçük bir deri kılıf yapmaya çalışmıştım da oturup ağlayacaktım neredeyse.


kablelvuku
(02.08.19)
(1)

iPhone’da birine video göndermece

Bir arkadaşıma video göndereceğim, boyutu yüksek. Drive’a çok yavaş yükleniyor. Dropbox’ta da bir sorun var. Bu gönderim işini en kolay nasıl halledebilirim?
Bir arkadaşıma video göndereceğim, boyutu yüksek. Drive’a çok yavaş yükleniyor.
Dropbox’ta da bir sorun var.
Bu gönderim işini en kolay nasıl halledebilirim?
damba
(21.07.19)
Eğer yakınınızdaysa arkadaşınız ve iphone sahibi ise saniyeler içerisinde airdrop ile gönderebilirsiniz


Northern Mariner
(21.07.19)
(6)

Yeni başlayanlar için dedektif romanı önerir misiniz?

Bir abimiz dedektif romanı okumak istiyor. Çok fazla kitap kültürü yok. Ona kolay okunan bir dedektif romanı alalım dedik. Ne önerirsiniz?
Bir abimiz dedektif romanı okumak istiyor. Çok fazla kitap kültürü yok. Ona kolay okunan bir dedektif romanı alalım dedik. Ne önerirsiniz?
damba
(06.07.19)
Sherlock Holmes kitaplarının hepsini tavsiye ederim


Opaug
(06.07.19)
john verdon'un kitaplarina bakiniz. aklindan bir sayi tut, gozlerini simsiki kapat, şeytanı uyandırma, peter pan olmeli. bu kitaplar bir seri. polisiye romanlar. bas karakter dave gurney emekli bir dedektif.

guzel, ben seviyorum. ilk ikisini lisede okumustum. ucuncuyu universitede okudum ama daha dorduncuyu almadim araya baska kitaplar kaynadi.


batlegolas
(06.07.19)
Val McDermid'in Tony Hill ve Carol Jordan serisi de olabilir belki, dedektiften ziyade suçlu profili çıkaran bir psikiyatrist ile ilgili ve Wire In The Blood dizisinin kaynağı. Olur da beğenirse diziyi falan da izler belki. 10 kitap falan var yanılmıyorsam, sonuncusu bayağı kötü ama çoğu sürükleyici.


sopiro
(06.07.19)
Grange kitapları polisiyedir


basond
(06.07.19)
Agatha Christie 'nin bütün romanları.

Beğenmediği olursa gelsin beni ayıplasın.

Not: Ne güzel. Bugün herkes kitaplardan konuşuyor :)


Mirket
(06.07.19)
Jean christophe grange, harlan coben

behzat ç. serisi :)


piranase
(06.07.19)
(4)

Acemi şöför kaç saat direksiyon dersi almalı?

Merhaba, Üç ay önce ehliyetimi aldım. İkinci sınavda geçebildim. Müfettişler ehliyeti verirken mutlaka pratik yap diyerek verdiler. İstanbul trafiği malum, ben de biraz panik bir insanım. Bugün tekrar bir hocadan ders aldım 1.5 saat. Derste karşıma araba çıktığında, bir sürü araba arasında kaldığımd
Merhaba,

Üç ay önce ehliyetimi aldım. İkinci sınavda geçebildim. Müfettişler ehliyeti verirken mutlaka pratik yap diyerek verdiler.

İstanbul trafiği malum, ben de biraz panik bir insanım. Bugün tekrar bir hocadan ders aldım 1.5 saat. Derste karşıma araba çıktığında, bir sürü araba arasında kaldığımda panik oluyorum. Ki
Trafiğe çıkmadım henüz ama arabaların yoğun geçtiği, dar sokaklarda sürdüm.

Direksiyon hocası 20 saat daha ders almam gerektiğini söyledi. 1100 tl yapıyor. Bana çok geldi fiyat ama ortalama fiyatlar böyle.

Ben bu kadar ders almadan nasıl kendi kendime araba sürmeyi geliştirebilirim?

5 gün aralıksız ders almayı düşünüyorum bu arada, 3.derste trafiğe çıkacağım. 700 tl yapıyor.

Paraya kıyıp 20 saat ders alsam mı? Yoksa abartı olur mu dersiniz o kadar para vermek? Kendi kendime ne yapabilirim?

-evde sürücü kullanan insanlar, babam, abim beni ekstra strese sokmaktan başka yardımcı olmuyorlar maalesef-
damba
(05.07.19)
Siz de araba var mı? Dediğiniz gibi biriyseniz bence 20 saat ders alın parayla ilgili sıkıntılarınız varsa. Arabanızla arkadaş vs kendiniz boş arazide bol bol pratik yapın.

Mesele araba kullanmak değil diğer sürücülerin neler yapabileceklerini ön görüp ona göre manevra yapmak. Yoksa gaza basınca araba zaten gidiyor.


respect
(05.07.19)
10 alın yetmez gibi geliyorsa 10 daha alın


havadakarada
(05.07.19)
1. havadakarada nın dediği gibi 10, gerekirse +10.
2. bir de hocayla trafik tecrübesi yaptıktan sonra. trafiğin az olduğu saatlerde mesela cumartesi sabahları erkenden trafiğe çıkabilirsiniz.
3. istanbul da en önemli kural bence trafiği 360 derece okuyabilmek, bu da öncelikle dikiz aynalarına çok hakim olmaktan geçiyor. manevra yapmadan o yöndeki dikiz aynaya mutlaka bakın, özellikle sağa manevralarda. bir de sadece önünüzdeki araca bakarsanız olmaz, onun da ilerisini olabildiğince görüyor olmalısınız.


surprise
(05.07.19)
Hocayı değiştirin. Sürücü kursumuz var, ben de ara sıra ders veriyorum. Ders verdiğim kişilerin en acemisi bile 8 derste trafikte kendi kullanacak seviyeye gelmişti.


goodman
(05.07.19)
(5)

Taşınabilir hoparlör öneriniz var mı?

Bir odada (salon) 20 kişiye falan ses ulaştıracak bir mini taşınabilir hoparlör öneriniz var mı?
Bir odada (salon) 20 kişiye falan ses ulaştıracak bir mini taşınabilir hoparlör öneriniz var mı?
damba
(30.06.19)
JBL'in küçük bluetooth hoparlörleri var silindir şeklinde falan onlara bakabilirsin. Gayet yüksek ve iyi ses veriyor. 300-500 lira arasıydı en son baktığımda.

Fakat biraz daha büyük olsun ama çok iyi ses alayım dersen Harman Kardon Onyx Studio 4 tavsiye ederim. Taşıması daha zor (benim çantama sığıyor gerçi) ama sesi muazzam. Ben 1000 liraya almıştım, şimdi 1300 civarı sanırım.


nhk ni youkosu
(30.06.19)
Jbl flip 4


kuehles blondes
(30.06.19)
Doss soundbox touch aldım ben aliexpressten, efsane sesi var kapalı mekanda kesinlikle yeterli. Dışarısı için bi tık güçlü versiyonlarına bakabilirsin.


mg3929
(30.06.19)
Fiyat performans açısından mükemmel ve 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum.


VESTEL Desibel H400


Jbl +1


photo85
(30.06.19)
(3)

Doğayı tanrısal güç olarak gören romantikler miydi?

Doğayı tanrı ya da tanrısal güç olarak gören bi akım vardı. Onlar romantikler miydi? Kimdi onlar?
Doğayı tanrı ya da tanrısal güç olarak gören bi akım vardı. Onlar romantikler miydi? Kimdi onlar?
damba
(28.06.19)
Panteizm gibi geldi bana.


bunlardan bahsetmiyorsundur umarım.
(bkz: ecosexual)


iamnotarobot
(28.06.19)
Wiccanlar da benzer bir şey.


dont eat me
(28.06.19)
(1)

LGS (8.sınıf) kaynak önerisi

Merhaba 8.sınıfa geçecek bir kızımız bu yaz ders çalışmak için kendisine kaynak arıyor. 8.sınıflarda liselere hazırlık için önerilen kaynaklar nelerdir? Hangi yayınevleri güzel? Belli başlı YouTube kanalları var mı?Teşekkürler şimdiden.
Merhaba 8.sınıfa geçecek bir kızımız bu yaz ders çalışmak için kendisine kaynak arıyor.

8.sınıflarda liselere hazırlık için önerilen kaynaklar nelerdir? Hangi yayınevleri güzel? Belli başlı YouTube kanalları var mı?

Teşekkürler şimdiden.
damba
(26.06.19)
Nartest
Okyanus Master


cemallamec
(26.06.19)
(2)

Bir odadaki sesin diğer odada duyulması için ses sistemi

Şimdi diyelim bi odada konuşma var, diğer odaya da bu konuşmayı hopörlerle vermek istiyoruz. Bebek telsizi denedik ama yetersiz kalıyor, çok az ses var ve çoğaltamıyoruz da mekanizmayı ses olarak. Telefonu ses bombasına bağlasak diğer taraftan ses bağlansa bu sefer de iki odada ses akışı oluyor. Biz
Şimdi diyelim bi odada konuşma var, diğer odaya da bu konuşmayı hopörlerle vermek istiyoruz. Bebek telsizi denedik ama yetersiz kalıyor, çok az ses var ve çoğaltamıyoruz da mekanizmayı ses olarak.

Telefonu ses bombasına bağlasak diğer taraftan ses bağlansa bu sefer de iki odada ses akışı oluyor.

Bize tek odadaki sesin diğer odaya iletilmesi için bir ses sitemi önerebilir misiniz?
damba
(24.06.19)
Paraniz varsa anahtar teslim kablolu/kablosuz her turlu sistem icin danismanlik ve teknik destek saglayabilirim.


alperz
(25.06.19)
Paramız o kadar yok :)


damba
(25.06.19)
(4)

2008 OKS sonucumu nasıl bulurum?

11 sene önceki lise giriş sınavı sonucunu nasıl öğrenebilirim ?
11 sene önceki lise giriş sınavı sonucunu nasıl öğrenebilirim ?
damba
(23.06.19)
Mebin ilgili birimini ara bence. Öğrenirsen buraya da yaz. 474 almıştım kenarda dursun. Bakarım xd


glamdr1ng
(23.06.19)
Ösym aday işletim sistemi var kısaca ais. Oraya gir tc numaran ve şifren ile orada sonuçlarım sekmesinden tüm girdiğin ösym sınavlarına ait sonuçlarını her şeyi görebilirsin görebilirsin.


ercu cozer
(23.06.19)
Sınav ÖSYM tarafından değil MEB tarafından yapılıyor


damba
(23.06.19)
E-Devletin meb sayfasında varsa vardır, yoksa yoktur. Ben 2004'te girmiştim maalesef yok :(


noluyo yaa
(23.06.19)
(2)

Şu video için gerekli ekipmanlar neler?

Basit bir Beyhan Budak videosu için gerekli ekipmanlar neler?(Video basit mi?)Işık için? Görüntü için?Editleme için? Bebeğe anlatır gibi anlatır mısınız? Bu konuda bilgim yok, bilgileri patronum istedi. https://m.youtube.com/watch?v=VpWaPpXjRaATeşekkürler.
Basit bir Beyhan Budak videosu için gerekli ekipmanlar neler?
(Video basit mi?)

Işık için?
Görüntü için?
Editleme için?

Bebeğe anlatır gibi anlatır mısınız? Bu konuda bilgim yok, bilgileri patronum istedi.

m.youtube.com

Teşekkürler.
damba
(17.06.19)
Basit.

Işık:

Güzel gün ışığı alan bir yer seçerseniz bir adet reflektörle çözersiniz.

Görüntü:

f/1.4 civarı bir lens ile konuyu arkaplandan yeterince uzağa yerleştirirseniz benzer derinliği yakalarsınız.

Edit:

Tamamını izlemedim ancak bir numarası yok gibi. Birkaç başlık için kj giriyor youtubedan çok rahat nasıl yapılır videoları bulabilirsiniz. Geçişleri de moviemakerda yapılmış gibi basit slide ile yapmışlar bunu da çok rahat bulabilirsiniz.

Not: Alanınızla ilgili değil sanırım, kişisel ilginizi de çekmiyorsa sırf patronunuz istedi diye bununla uğraşma yükümlülüğünüz yoktur. Bırakın, çok istiyorsa bir profesyonele danışsın.


new day new life
(17.06.19)
led video ışığı (bu tam ortadan tek ışık vermiş gibi, normalde "three point lighting" diye arat bak)

kamera (fullhd çeken kompakt bile olur. 1080 25p çeken)

Rode videomic (pro) kıvamında bir mikrofon (kamerada mikrofon girişi yoksa ses kayıt cihazı, örn. zoom h1), veya boya m1, rode smartlav+ gibi yaka mikrofonu (bunlar telefona takılıp kaydedilebiliyor)

kurgu için mac varsa final cut veya imovie (daha basit ve daha çok template var)
ya da standart olarak Adobe Premiere her işinizi görür. Fakat aylık ücreti var veya malum yollardan edinmeniz lazım.

şu an kurgu için en iyisi "Davinci Resolve" aslında. Bedava versiyonu var ve her işinizi görür. Artık kurgu, renk, ses bir arada.


nhk ni youkosu
(17.06.19)
(3)

ofisi stüdyoya çevirmek ne kadar tutar?

merhaba,youtube icin bir yasam kocuyla videolar cekecegiz.kocun ofisini minik bir studyoya cevirmek istesek (arka plan dogal hali olacak) hangi ekipmanlara ihtiyacimiz var?bu is bize ne kadara mal olur?tesekkurler simdiden.
merhaba,

youtube icin bir yasam kocuyla videolar cekecegiz.

kocun ofisini minik bir studyoya cevirmek istesek (arka plan dogal hali olacak) hangi ekipmanlara ihtiyacimiz var?

bu is bize ne kadara mal olur?

tesekkurler simdiden.
damba
(16.06.19)
ne bekledigine bagli olarak degisir.

1 milyon tl ile 1000 tl arasi bir rakam.


felismalafatus
(16.06.19)
stüdyo ekipmanı fiyatı mı soruyorsunuz, nedir sizin çevirmekten anladığınız?

eğer yamuk yumuk bi duvar varsa ve önüne profil karkas+alçıpan duvar + boya + tavana spot ışıkları mı yapacaksınız? bence önce bi sahnenizi tasarlayın, hatta tasarlayalım:)


sameidiot
(16.06.19)
arka plan değişmeyecekse ışık haricinde bişey gerekmiyor. dekor amaçlı mı soruyorsun?


scudman1
(16.06.19)
(2)

Şu çeviriye bakar mısınız?

Bir sorun var sanki ama ne olduğunu çözümlerim. Türkçe’den İngilizce’ye çevrilmiş. “Hayal gücü, insanı estetiğe, zerafete, özgünlüğe ve kaliteye götüren bir zenginliktir. Hayal gücünün katili ise, insanın bu üretme gücünü tüketen ihtiyaç dışı sört alışkanlığıdır.”Imagination is a kind of wealth that
Bir sorun var sanki ama ne olduğunu çözümlerim.
Türkçe’den İngilizce’ye çevrilmiş.

“Hayal gücü, insanı estetiğe, zerafete, özgünlüğe ve kaliteye götüren bir zenginliktir. Hayal gücünün katili ise, insanın bu üretme gücünü tüketen ihtiyaç dışı sört alışkanlığıdır.”


Imagination is a kind of wealth that leads the person to aesthetic, originality and quality.
And the killer of the imagination is the out of need surfing habit which consumes this producing power of the person.
damba
(13.06.19)
şahsen "producing power" yerine "productivity" derdim.

çeviren "zerafet" yerine bir şey kullanmamış, "elegancy" olabilir.

aesthetic'i noun kullanmak garip geldi, aesthetics daha doğru görünüyor.


celeron 300a
(13.06.19)
Imagination is a kind of wealth that brings a person to aesthetics, originality and excellence.
And the killer of [the yok] imagination is the unnecessary surfing habits that waste time and destroy productivity.

Pek bir seye benzemedi bence zira cumlenin Turkcesi kotu. Iki cumle arasinda "ise" kullanarak baglanacak bir bag yok. Bir de sorf aliskanligi uretme gucunu bitiriyor onu anladim da hayal gucunu oldurmesi ne alaka?


hot potato
(14.06.19)
(2)

Araba muayene sorgulama nasıl yapılıyor?

Alacağım arabanın en son muayeneye ne zaman girdiği, girerken kaç km olduğu vs bilgilerini nasıl görebilirim? Varmış böyle bir uygulama sanırım.
Alacağım arabanın en son muayeneye ne zaman girdiği, girerken kaç km olduğu vs bilgilerini nasıl görebilirim? Varmış böyle bir uygulama sanırım.
damba
(11.06.19)
Şurada ==> www.epttavm.com


teknikekip
(11.06.19)
var hatta kaza detay bilgileri de çıkıyor. @teknikekip vermiş linki.


mikahakkinen
(11.06.19)
(3)

Gebze’den, İstanbul Havalimanı’na

Merhaba, Gebze’den İstanbul Havalimanı’na en kolay ulaşım nasıldır?4.Levent’e gelip ordan Havaist’lere mi binsek?Yoksa Havaist Tuzla civarı vs varsa onları mı kullansak? Sabah 09.00’da havalimanında olmamız gerekiyor, haftaiçi. Dolayısıyla trafiğe kalmamız lazım.
Merhaba,

Gebze’den İstanbul Havalimanı’na en kolay ulaşım nasıldır?

4.Levent’e gelip ordan Havaist’lere mi binsek?

Yoksa Havaist Tuzla civarı vs varsa onları mı kullansak?

Sabah 09.00’da havalimanında olmamız gerekiyor, haftaiçi. Dolayısıyla trafiğe kalmamız lazım.
damba
(11.06.19)
hava.ist

buradan uygun durağı bulun. en yakın durağa gidip oradan binin. eğer sabah trafiğine takılırım derseniz metroyla havaalanına yakınlaşın derim.


himmet dayi
(11.06.19)
Himmet dayi +1

Daha guzeli gebzeden metro hattiyla yenikapiya gitmek ilk hedef bu olmali. Sonra yenikapi yada taksim nereden gecuyorsa havaist kullanmali.

Yalniz metro saatlarine bakmaniz gerek. Metro 6 da basliyorsa 6 da yola cikmanizi tavsiye ederim. Sure ne kadarmis bakar editlerseniz gittikten sonra baskalarina da yardimci olursunuz.


baldan kaymak
(11.06.19)
Sabiha gökçenden otobüs var, gebze-saw-ihl yapabilirsin


Uncle Sam
(11.06.19)
(2)

Güvenilir ekspertiz/usta - Avcılar Civarı

Merhaba, 113 binde dizel araba almaya niyetlendim. Motoruna düzgün baktırmak istiyorum. Avcılar civarında tanıdığınız bildiğiniz bir ekspertiz veya usta var mı dizel motordan anlayan?Bir de arayı alacağım sahipler yarım saatlik mesafeye gelir mi arabayla benle? Rica etsem ayıp olur mu?
Merhaba,

113 binde dizel araba almaya niyetlendim. Motoruna düzgün baktırmak istiyorum. Avcılar civarında tanıdığınız bildiğiniz bir ekspertiz veya usta var mı dizel motordan anlayan?

Bir de arayı alacağım sahipler yarım saatlik mesafeye gelir mi arabayla benle? Rica etsem ayıp olur mu?
damba
(09.06.19)
Tanıdık ustam yok ama araç sahibini istediğin yere çağırırsın ayıp olmaz satış işi zaten 1 günlük iş yarım saat bir şey değil. İnternetten ekspertizde yapılan usulsüzlükleri incele satıcının tavsiye ettiği yere gitmemeye dikkat et. Onun haricinde kendin gözle muyaneni kesinlikle yap ekspetize en iyi paketten alki her şeyine baksın bazı ekspertizler arabanın altına dahil bakmıyor dyno testine mutlaka girsin araba. Motorda üfleme yağ yakma var mı ayrıyetten kendin bak bu duruma ekspertizler bakmayabiliyor atlama yapanlar oluyor. Kapı fitillerini sök herhangi kaynak boya farkı var mı mutlaka bak. Bagaz havuzuna bak işlem var mı?, Araba sağdan soldan işlem yemiş mi? Mutlaka arabanın modeli belli şase numaralarının yerini öğren arabanın 5-6 yerinde yazan şase numaralarını tespit et aynı olduklarından emin ol. Mesela araba kazalıdır airbagde farklı yıla ait şase no vardır. Arabanın bütün fonksiyonlarını mutlaka kendin test et satıcılar ufak kusurları söyleyerek kafa karıştırabilir.
Almadan hem şanzımana yürüyen aksama baktır hatta rotçuya mutlaka götür.
Kısacası ekspertiz tamam dedi diye o araba tamam olacak diye bir şey yok.

Birde bir diğer tavsiyem var araba almak kolay değil bir ton para harcıyorsun. Sen satıcıya muhtaç değilsin aynı modelden belki 40-50 araç daha var. Kendinden emin durup her şeyi iyi inceleme hakkın var satıcı sana muhtaç istediğin yere çağırırsın istediğin ustaya götürürsün işine gelirse dersin. Mutlaka noterde satış bedelini tam yazdır parayı almadan notere onay verme.

Belki alırken insan 500 lira 4-5 saat zaman harcıyor ama sonuçta kaç aylık birikimin bu yüzden kontrol etmekten ekspertiz masrafındançekinme piyasa zaten araç dolu o olmazsa öbürü ne olacak ki


ZetaStar1903
(09.06.19)
istediğin yere gelir. sağlam bir yer bul ekspertizlere güvenme hangi marka ise o markanın özel servisinden tanıdık bul öyle baktır. ekspertizler 89 model torosun motor performansına yüzde 98 veriyor.


mikahakkinen
(09.06.19)
(3)

C1 vs Micra vs Swift hangisi?

Az yakan çok kaçan, kaçarken de teklemeyen bi araba almak istiyorum. İkinci elde hep risk tabii ama yine de bazı arabalar buldum. Dizellerin km yüksek, benzinlilerin nispeten düşük km. Yakıt olarak dizel almayı düşünüyorum ama yorulmamış bi benzinli mi alsam bilemedim.Siz ne dersiniz?nissan micra 1.
Az yakan çok kaçan, kaçarken de teklemeyen bi araba almak istiyorum.
İkinci elde hep risk tabii ama yine de bazı arabalar buldum.

Dizellerin km yüksek, benzinlilerin nispeten düşük km.
Yakıt olarak dizel almayı düşünüyorum ama yorulmamış bi benzinli mi alsam bilemedim.

Siz ne dersiniz?

nissan micra 1.5 dizel duz 135000 km temiz bakımlı İlan No: 698324196 www.sahibinden.com

Bayram şekeri temiz bakımlı İlan No: 697202224 www.sahibinden.com

BAYANDAN TERTEMİZ DEĞİŞENSİZ İlan No: 693677098 www.sahibinden.com

ÇOK DÜŞÜK KM VE KAZASIZ C1 ARAYANLARA İlan No: 694839866 www.sahibinden.com

SUZUKİ SWİFT İlan No: 686483831 www.sahibinden.com
damba
(08.06.19)
micra bizde vardı, hemen hemen aynı yıl bizimki dizeldi, abi araba sağlam mı sağlam, içi de boyutuna göre ferah sayılır yanlız kütük gibi. ulan adam bi teyp, bi otomatik cam bi manuel klima koymuş, e 20 sene önceki arabalarda daha çok özellik vardı.bizimki en boş modeli de değildi ortalardan bişey, işte otomatik far yüksekliği, abs,ıvır zıvır. arka camlar bile otomatik değildi bu arada hahaha

öyle bi soru sormuşsunki bu arabaların hayranı olmadan hiç birinin sevilebileceğine inanmıyorum ben şahsen.

ben olsam micra alırdım sağlamlıktan dolayı, daha doğrusu markaya güvenden. sağlammıdır değilmidir bilmem, 6 sene kullandık ama çok çok az. haftada bir çarşı pazar gezi ve 1 yıl kadar işe gidip gelmek için.


Fodera
(08.06.19)
Hocam bu üçlü dışında Clio 3 e de bakabilirsin bence. Ben de benzer fiyat aralığında araç almayı planlıyorum.

Clio 3lere bakıyorum ama Micra vs de olabilir. Ben yerinizde olsam benzin /LPG bakarım çünkü dizel araçlar çok masrafli olabiliyor eğer modelli değilse.


westblack
(08.06.19)
bir citroenci olarak bu ilanlar arasından kesinlikle swift diyorum. micranın içi 90 model şahin gibi, C1 bana çok gereksiz geliyor. swift baya modern ve derli toplu.


orpheus
(08.06.19)
(4)

Ev sahibi kirayı ne kadar arttırıyor?

Yıllık enflasyon miktarına göre mi?
Yıllık enflasyon miktarına göre mi?
damba
(03.06.19)
genelde kira kontratınızda bu artış oranı yazar, eskiden yi-üfe baz alınıyordu ama geçen sene aralıkta tüfe baz alınacak şeklinde bir yasa çıktı diye hatırlıyorum. her ayın 4ü gibi aylık ve yıllık tüfe açıklanıyor o orana göre genelde kira artışları yapılıyor, ev sahibiyle pazarlık artık ikiniz arasına kalmış.


quintet
(03.06.19)
konutlarda en fazla üfe oranında artış yapılabilir fakat ne kadar yapacağı ev sahibinin insafına ve kiracı ile aralarındaki pazarlığa bağlı.


hadsafhada
(03.06.19)
Bizim %14 arttırmış.


goodz
(03.06.19)
Efe Tufe ben ev sahibiyle pazarlik yaptim max yüzde 8-9 dedik zaten kira 5500 yüzde 20 zam yaparsa ebesinin şeyi olacak tamam dedi öyle anlaştık


monkey
(03.06.19)
(7)

C1 vs Micra mı Yaris mi?

Elimizde 41.000 TL civarı para var. Bu paraya yüksek kilometreli, hasar kayıtlı Yaris’ler geliyor.36.000 TL’ye de Micra’lar ve Citroen C1’ler (ya da muadili Peugeot 107) geliyor. Arabanın yakıt tüketimi benim için önemli. Hepsi az tüketen arabalar.C1 için güzel yorumlar var ama babalar ve abiler, am
Elimizde 41.000 TL civarı para var.
Bu paraya yüksek kilometreli, hasar kayıtlı Yaris’ler geliyor.

36.000 TL’ye de Micra’lar ve Citroen C1’ler (ya da muadili Peugeot 107) geliyor.

Arabanın yakıt tüketimi benim için önemli. Hepsi az tüketen arabalar.
C1 için güzel yorumlar var ama babalar ve abiler, amcalar önermiyor pek.

Kenarda param kalsın diye C1 ya da Micra’dan yanayım, ama sanayi sanayi gezer miyim bilmiyorum?

Akıl fikir verirseniz tecrübelerinizle memnun olurum.
Siz olsaydınız ne yaparsınız?
damba
(02.06.19)
Polo al hepsi fakir araci. 5 kurus fazla ciksin cebinden. Highline bulursan mis.

Olmadi honda al. Yine seversin.

Hic olmad git clio al.


baldan kaymak
(02.06.19)
C1/107’yi çok beğeniyorum. Bagaj hacmi hariç. Genellikle hatchback arabaları sevmem. Araba deyince aklıma sedan arabalar geliyo ama kullanım amacına bakarsak gayet güzel arabalar.

C3’ü de listeye alıp bak istersen


(s)AINT
(02.06.19)
C1 veya 107 alırsan sanayide çaya doyarsın. Ön takımlar zaten berbat, bir de şehir İstanbul ise hepten tamam. Şahsen Micra'yı öneririm.


wrench
(02.06.19)
Listene eklemek istersen skoda citigo ve fiat panda’lar da dusunulebilir. Pejo 208e de cikabiliyorsan cikabilirsin.


pofudukayi
(02.06.19)
bu biraz şans işi aslında. ama benim kuzende 5 6 senedir micra var, karı koca avukatlar öyle aracı zorlayacak yerlerde kullanmıyorlar. daha hiçbir sıkıntılarını, şikayetlerini duymadım.


C1 - 107 cok ufak. ilk basta pratik gibi geliyor ama degil. b veya c sinifi arac cok daha mantikli.

1 yildir c4 kullaniyorum. citroen-peugeot grubundan korkmaya gerek yok. parasina gore en yuksek konforu veren araclar.

herhangi bi arabada sanayi sanayi gezebilirsin. araba dedigin istedigin kadar ekspertiz yap kapali kutu. ben olsa saticiyi iyi analiz ederdim araba kadar.

micra iyidir, c3 de iyidir belki jazz da bulursun o paraya.


orpheus
(02.06.19)
4 sene dizel C1 kullandım. Rutin bakım haricinde ne servise gitti ne de bir sorun çıkardı. İki kişi için yeterli, şehir içinde pratik, sorunsuz bir araç. Motor zaten psa grubu klasiği HDI 1.4 litrelik sorunsuz ünite. Biz iki kişi kullandık, hiç "ufak bu ya" dedirtmedi. Yazın tatile giderken arka koltukları yatırıp iki katlanır bisiklet + bagajlarımızı rahatça taşıdı. Dizel için konuşursak şehir içinde ortalama 5 litre görmedim, 4'lerde geziyordu. Şehir dışında 1300 km civarı yol yaptık, ortalaması 4 litrenin de altına iniyordu. Ama çok sakin, tamamen tüketim odaklı kullandım. Klima yazın her daim açık bu arada.


orient blue
(02.06.19)
(7)

buzdolabindan hamambocegi cikti

merhaba, bir hafta once yenidunya almistim. plastik, derin bir kapta almistim. o paketi bugun cikardigimda icinde orta buyuklukte hamambocegi turunde bi bocek gordum. hemen paketi disari attim. bu arada paketin agzi acikti, posetin icindeydi ama poset de acikti.buzdolabina baktim iyice, icinde hamam
merhaba,

bir hafta once yenidunya almistim. plastik, derin bir kapta almistim. o paketi bugun cikardigimda icinde orta buyuklukte hamambocegi turunde bi bocek gordum. hemen paketi disari attim. bu arada paketin agzi acikti, posetin icindeydi ama poset de acikti.

buzdolabina baktim iyice, icinde hamambocegi bulamadim. fakat korkum ya bu bocek sonradan dolaba girdiyse evde hamambocegi vardir.

ya da bir hafta once pazardan geldiyse, bir hafta boyunca buzdolabinda yumurtlamadan kalmasi sanki mumkun degil?

ne yapmaliyim duyuru ahalisi? moralim cok bozuk. benim hamambocegi fobim var.
damba
(29.05.19)
Gorsen 1.84 - 110 kilo halterci adamim, ben bile olsam kacarim. Fobi ... Temizlikci kadin tut.ustune 50 fazla ver evi yalayip yutsun.there is no way


tunaktunaktun
(29.05.19)
Öncelikle geçmiş olsun. Dolaptaki herşeyi çıkarıp yiyilebilecekleri sokak hayvanlarına verin ziyafet çeksinler. Kalanı da maalesef çöpe. Diğer şeylerin üzerinde yürümüş olma ihtimali bile tiksinç. Daha sonra evi ilaçlatmanızı öneririm. Yaz geldi artık, bu tür haşereler dolaba girdiyse evin her yerinde de olabilir. Daha sonra bir yardımcı ile çamaşır sulu detaylı bir temizlik sonrasında misler gibi olacaktır.


Arthur Dayne
(29.05.19)
Yumurtalarini ilik ve nemli yerlere birakirlarmis. belki de o plastik kapta geldi tek basina ama yavrularini birakmadi. :(


damba
(29.05.19)
hamambocegi degildir belki ? incelemeden atmissiniz. meyve paketinde hapsolmus, dolapta usumus ve sonra firlatilip atilmis gariban bir bocektir. fobiniz size olmadik senaryolar yazdiriyordur. unutun gitsin, bir seyi de atmayin, zaten dogadayken uzerlerinden neler geciyor meyvelerin, sebzelerin.

Edit: camasir suyu kalintisi yemektense bocek yiyin daha iyi.


Henry McClean
(29.05.19)
O sogukta ne yumurtlamasi,hayvan kabin icinde gelmistir


eksimeksi
(29.05.19)
Abi atmasaydın keşke. Şu an fırınların birçoğunda kol geziyor bu böcekler. O soğukta böcek falan çok çok zor. Kabın içinde getirmişsindir o da ölmüştür zaten.


giovanne
(29.05.19)
Bence de kabın içinde geldi. Evde böcek olsa bile buzdolabına girmesi imkazsız gibi bir şey,


turuncu tonlarda
(29.05.19)
(3)

Dolar üzerinden alışveriş

Amazon.com’dan 900 dolarlık bir ürün alınacak. Fakat kredi kartından öderken kur farkını 6.45’ten alıyor, 6.06 olmasına rağmen kur. Garanti bankasında dolar üzerinden ödeme yapabiliyorsunuz, yani 900 dolarsa ekstreye 900 dolar yansıyor bu yapılabiliyor. Ama elimizde TEB var aynı uygulama yapılmadı.
Amazon.com’dan 900 dolarlık bir ürün alınacak.

Fakat kredi kartından öderken kur farkını 6.45’ten alıyor, 6.06 olmasına rağmen kur.

Garanti bankasında dolar üzerinden ödeme yapabiliyorsunuz, yani 900 dolarsa ekstreye 900 dolar yansıyor bu yapılabiliyor. Ama elimizde TEB var aynı uygulama yapılmadı.

Dolar hesabı açtırsak, bankamatik üzerinden yurtdışından 900 dolarlık ürünü alsak olur mu acaba? Günlük limit aşımı bu sefer de sıkıntı yaratıyor galiba.
damba
(20.05.19)
Dün mü denediniz bunu? Pazar günleri banka kurları kötü olur, şimdi deneyince normale dönmüş olması lazım.


kanepeee
(20.05.19)
tl ile ödemeyi değil dolarla ödemeyi amazondan seçerek yapacaksınız, bankayla bir ilgisi yok. satın alırken soruyordu çeviriciyi kullanmayacaksınız, onla birlikte daha düşük fark oluşuyor. ama zaten kargoya verilirken ücreti çektiği için gece kargoya verilirse yüksekten alma ihtimaliniz var. satın alırken kartınızda fazladan ücret bulunsun tam 900 dolar bulundurmayın yani.


bahoho
(20.05.19)
Denedik hala 6.45 TL’den alıyor kuru.


damba
(20.05.19)
(3)

personal training ariyorum, avrupa yakasi icin

merhaba, spor yaparken bizi her anlamda asiste edecek, hareketlerimizi belirleyecek, motivasyon konusunda yaprdimci olarak bir personal training ariyoruz. bunu yapanlarin oldugu bir spor salonu var mi? ozellikle beylikduzu yakinlarinda?tesekkurler simdiden.
merhaba,

spor yaparken bizi her anlamda asiste edecek, hareketlerimizi belirleyecek, motivasyon konusunda yaprdimci olarak bir personal training ariyoruz. bunu yapanlarin oldugu bir spor salonu var mi? ozellikle beylikduzu yakinlarinda?

tesekkurler simdiden.
damba
(19.05.19)
Beşiktaşta var. Kişiye özel trainer hizmeti. Adı bob gym


neysene
(19.05.19)
her salonda bulursunuz. açıkçası oradaki çalışanların gelir kapısı bu zaten. maaşla olmuyor.


ozdek
(19.05.19)
bulaşık çamaşır yıkayıp diş dolgusu yapan pt lerden aramadığınız için (?) her spor salonunda bulursunuz. "her"


Tears of Devil
(19.05.19)
(4)

İran’a gidersen Amerika’ya giremezsin miti

Doğru mu?Pasaportumu değiştirsem bile mi doğru?
Doğru mu?

Pasaportumu değiştirsem bile mi doğru?
damba
(14.05.19)
Pasapoetunda sadece ya da baskin sekilde iran giris cikis damgalari varsa sorabilirler belki niye gittin diye ama amerika'ya giremezsin gibi bir durum yok.


brkylmz
(14.05.19)
aynısı küba için de söyleniyor.

pasaporta değil de verilen başka bir belgeye işletilebiliyor bildiğim kadarıyla böyle durumlar için. sıkıntı çıkmasın diye.


avianthem
(15.05.19)
kıbrısa pasaportla girersen yunanistana vize alamazsın konusu var bir de (bu doğru, mit değil)


kisa
(15.05.19)
Vize verme sürecinde zorluk cikarabilirler ama vize aldiktan sonra sorun olmaz.

Eskiden ucakta doldurmak icin bir form veriyolardi. O formda bir kac ülkenin ismi yaziyordu. Daha önce buralarda bulundunuz mu gibisinden.. Ama o formlarda kalkti artik.

@avianthem
Son 1-2 yildir Amerikadan Kübaya da ucuslar yapiliyor. Yani bu durum artik sözkonusu degil.


VIPCH
(15.05.19)
(1)

yasam kocu gibi diyetisyen araniyor

merhaba, simdi malumunuz diyetisyenlerin bir kismi tahlil bile yapmadan liste verebiliyorlar. listelerinde cok da degisiklik olmuyor. boyle yedigiyle ictigiyle ilgilenecek, motivasyonel anlamda basarili bir diyetisyen ariyoruz. aradigimiz kisinin hastaliklari da epey mecvut, bobrek rahatsizliklari,
merhaba,

simdi malumunuz diyetisyenlerin bir kismi tahlil bile yapmadan liste verebiliyorlar. listelerinde cok da degisiklik olmuyor.

boyle yedigiyle ictigiyle ilgilenecek, motivasyonel anlamda basarili bir diyetisyen ariyoruz. aradigimiz kisinin hastaliklari da epey mecvut, bobrek rahatsizliklari, vitamin rahatsizliklari, kolestrol tum bunlari dikkate almasi hastanin motivasyonu acisindan onemli.

bildiginiz boyle bir diyetisyen var mi?

yer: istanbul-avrupa yakasi.
damba
(07.05.19)
Benim diyetisyenim böyle, anadolu yakasındaydım avrupayadayım şimdi yanına gidemiyorum. Online diyet hizmeti alıyorum. Günde bir kaç defa yazışıyoruz. Sürekli takip ediyor beni. Fiyatı da gayet uygun isterseniz öneririm.


mabesa
(07.05.19)
(10)

Şu arabayı 42 bin tl’ye alsam, değer mi sizce?

2001 EMSALSİZ+118.000+KM+GOLF 1.6 COMFORTLİNE OTOMATİK SUNRUFLUhttps://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2001-emsalsiz-plus118.000-pluskm-plusgolf-1.6-comfortline-otomatik-sunruflu-682105010/detay
2001 EMSALSİZ+118.000+KM+GOLF 1.6 COMFORTLİNE OTOMATİK SUNRUFLU

www.sahibinden.com
damba
(26.04.19)
Değmez. Otomatik olması sıkıntı.


mekaniker
(26.04.19)
Neden sıkıntı?


damba
(26.04.19)
o paraya gti'ını alırsın, en azından yaktığın benzinin hakkını verir. (100km de şehir içi 9-10lt, şehir dışı kullanımda 7-8lt yakar)


kimlanbu
(26.04.19)
değmez ya, o fiyata ya daha yeni model, veya daha iyi araçlar alınabilir. 2009-2010 model araçlar var o paralara.
tam otomatik şanzımanın neden sıkıntı olacağını ben de anlamadım.


gkhncnzdgn
(26.04.19)
büyük konuşmak istemem ancak bu araç km sarılmıştır.


mikahakkinen
(26.04.19)
18 yıllık araba. Benzinli ve 40 bin liranın üzerinde. Ve marka Volkswagen. Ben mantığa oturtamadim.

Daha modelli bir araç alınır o fiyata


westblack
(26.04.19)
50 liraya 2013 model orjinal 98 binde dizel polo satıyorum arayan yok. :) 20 yaşında benzinli arabaya 42 başka sözüm yok.


wolfg
(26.04.19)
hocam bende 2000 model manuel bora vardı. Aynı şase motor bütün yürüyenleri aynı bu araçların. Manuel aracın şanzumanı bozulmuştu. Bundan 10 sene önce 1500 tl masraf yapıp çıkma şanzuman almıştık. Ayrıca kronik 100.000 den sonra lpg'li ise yağ yakıyor bunlar. KEsinlikle tavsiye etmem. 8v tarihi eser motor, sorunlu şanzımanı olan bir araç.
Daha yeni japon arabalarına bakmanızı tavsiye ederim.


chaoslord
(26.04.19)
dostum araba demişsin ama bu tarihi eser?
Parana yazık. daha yeni modeller bulabilirsin.


tabudeviren
(26.04.19)
Bana yüsek geldi. Galeri işleten arakadaşıma sordum aıkıntı dedi. Benden söylemesi.


[GODDARD]
(26.04.19)
(2)

bi numara buyuk ayakkabi alsam?

onu nasil ayagima uygun yapabilirim?kalip vs kullansam olur mu?bir ayakkabi begendim, bi buyuk numarasi kalmis. onu alsam kendime uygun hale getirmenin yollari nelerdir?
onu nasil ayagima uygun yapabilirim?

kalip vs kullansam olur mu?

bir ayakkabi begendim, bi buyuk numarasi kalmis. onu alsam kendime uygun hale getirmenin yollari nelerdir?
damba
(21.04.19)
Altına tabanlık koyup yarım numara 1 numara küçültüldüğünü biliyorum. Kadın ayakkabısı ise daha kolay.


erty_ksk
(21.04.19)
dendiği gibi altına tabanlık koyularak hallolabilir. tek tabanlık yeterli olmazsa iki tabanlık da koyulabilir.


al sana nick it
(21.04.19)
(6)

Director yerine kullanılacak kelime

Merhaba,Bir kurumsal firmada direktör yerine ne kullanılabilir? Ya da direktörün yaptığı işe benzer iş yapan hangi kavramlar var? Direktör diye Türkçe yazılabiliyor mu karta? İngilizce mi yazıyorlar nedir?
Merhaba,

Bir kurumsal firmada direktör yerine ne kullanılabilir? Ya da direktörün yaptığı işe benzer iş yapan hangi kavramlar var?

Direktör diye Türkçe yazılabiliyor mu karta? İngilizce mi yazıyorlar nedir?
damba
(19.04.19)
Direktor kullaniliyor hep, yazabilirsiniz boyle


bradshaw
(19.04.19)
Direktor olarak kullanıyoruz uluslararası firmada çalışıyorum.


İngilizce Director'a benzer "Head of ..." olabilir. Türkçe'de "Direktör" kullanılıyor, "xxxx departman yöneticisi" vs de kullanılıyor.


efx
(19.04.19)
yönetici türkçesidir.


empty bottle
(19.04.19)
bizde de yönetici diyorlar. müdürün bi altı uzmanın bi üstü.


hasmetizm 2046
(19.04.19)
Bizim şirkette müdürlerin müdürü direktör oluyor.

Head of departman adı olabilir alternatif kullanım olarak.


chicha
(19.04.19)
(1)

Şu ayakkabıdan arıyorum

Resimlerini ekliyorum. Farklı markalarda var bu ayakkabı modelinden biliyorum ama bulamıyorum numarama göre. Biliyorsanız link paylaşır mısınız? Teşekkürler.
Resimlerini ekliyorum.

Farklı markalarda var bu ayakkabı modelinden biliyorum ama bulamıyorum numarama göre.

Biliyorsanız link paylaşır mısınız?

Teşekkürler.
damba
(18.04.19)
Resim yok demeye geldim.


(3)

Gebze’den Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hast’sine

Merhaba,Gebze’den Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne en kolay toplu taşımayla nasıl gidebilirim?Navigasyon çok karmaşık yollar söylüyor gibi. Teşekkürler.
Merhaba,

Gebze’den Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne en kolay toplu taşımayla nasıl gidebilirim?

Navigasyon çok karmaşık yollar söylüyor gibi.

Teşekkürler.
damba
(14.04.19)
Gebze'den Bostancı köprüsüne gel, köprünün üstüne çık siyah başlıklı bakkalköy-kadıköy minibüsü var. Onlar geçiyor.

*Ya tam önünden geçiyor ya da çok yakınından geçiyor. binince şöföre sorarsın.


eazy
(14.04.19)
Marmaray Gebze’den Erenköy’e kadar gidiyor ama hastane 20-25 dakika yürüyüş mesafesindeymiş.

Trafi Marmaray’la Küçükyalı’ya kadar gelip minibüs caddesinden 17 numaralı otobüsle devam etmeyi öneriyor, en kolayı o gibi.


kobuzchu kiz
(14.04.19)
Merhaba gebzeden kozyatagindan geçen bir minibüse binin. Kozyatağı metrosunda inin. Erenkoy ruh sınır yürüme mesafesi 15 dk.


rumpleteazer
(14.04.19)
(4)

Psikoloji mezunu olarak psikolog olmak

Psikoloji mezunları ‘klinik psikoloji yüksek lisansı yapmadan’ kliniklerde terapi yapabiliyor mu?Ya da iş yerlerinde psikolog olarak çalışabiliyor mu?
Psikoloji mezunları ‘klinik psikoloji yüksek lisansı yapmadan’ kliniklerde terapi yapabiliyor mu?

Ya da iş yerlerinde psikolog olarak çalışabiliyor mu?
damba
(06.04.19)
Psikolog zihin ve davranış bilimi olan psikoloji lisans diplomasına sahip kişilerin almış olduğu unvandır. Klinik psikoloji yüksek lisans ile klinik psikolog olunur. Psikoloji mezunları adliyelerde, hastanelerde, bakanlıklarda, cezaevlerinde ve daha bir çok kurumda psikolog unvanı ile çalışabilirler. Terapi yapabilmeleri için akademiden ya da dışarıdan terapi eğitimi almış olmaları gerekir.


Yakın bir zamanda yapamayacaklar. Meslek yasası çıkınca yasak olacak. Yüksek lisansın yoksa düz psikoloji mezunu olarak anca özel eğitim merkezlerinde çalışırsın.


integrative
(06.04.19)
Şu anda yapıyorlar.

Terapi eğitimi yoksa klinik psikologun da yaptığı terapi degil de klinik danışmanlık olur, olabilir. Klinik danışmanlık derken, klinik psikoloji alanında uzman birinin yaptığı psikolojik danismanlik, minvalinde bir şey olur.

Zaten doğrudan bunu tanımlayan bir yasa olmadığı için kliniklerde değil de "danışmanlık ve eğitim merkezi" tabelali yerlerde yapiliyor o isler.

Bir de çoğunluğun ayrımını yapamadığı hesaba katılırsa, yaşam koçu psikolog terapist falan hepsi birbirine karışmış durumda. Bu bulanikliktan ötürü diyelim bir psikologa görüşmelere giden "ben ilaç yazmayan dinleyen doktora gidiyorum" mantığıyla gidiyor, ya da terapi eğitimi yoksa bile ben terapiste gidiyorum; diye gidiyor.


yaşam koçu diye bir şey yok aslında. sahtekarlıktan başka bir şey değil. şunu yap bunu yap diyerek sana kendi hayat görüşünü yansıtıyor. evlilik konusunda yardım alacaksın mesela diyelim ki muhafazakar biri aman ha sakın ayrılma diyecek falan. Belki bu süreçte şiddet göreceksin, hayatından olacaksın gibi gibi kötü sonuçlara yol açabilir. Bunun gibi pek çok kötü sonuç.


integrative
(06.04.19)
(1)

Erdoğan’ın tontiş gençlik fotoğrafı

Recep Tayyip Erdoğan’ın ağaca yaslanmış, böyle gülümserkenki gençlik fotoğrafını arıyorum. Google’a yazdım çıkmadı. Onu bulmam lazım. Tontiş bi yüz ifadesi vardı hatta, belki ekşi’de başlık bile olabilir hakkında.
Recep Tayyip Erdoğan’ın ağaca yaslanmış, böyle gülümserkenki gençlik fotoğrafını arıyorum.

Google’a yazdım çıkmadı. Onu bulmam lazım.

Tontiş bi yüz ifadesi vardı hatta, belki ekşi’de başlık bile olabilir hakkında.
damba
(30.03.19)
bu olmaz mı? baksana ne kadar tontiş.

m.bianet.org


spirit crusher
(31.03.19)
(2)

Excel bilenler bana yardım edebilir mi?

Online sınavım için bir kaç soru soracağım, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Online sınavım için bir kaç soru soracağım, yardımcı olursanız çok sevinirim.
damba
(26.03.19)
Sorun buradan


veritaslibertas
(26.03.19)
Sorabilirsin


mg3929
(26.03.19)
(1)

Yaka mikrofonu ayarı

Bir yaka mikrofonumuz var, ayarını yapamıyoruz, ses fazla oynadığımızdan hışır hışır ses geliyor mikrofondan. Bu nasıl ayarlanır?
Bir yaka mikrofonumuz var, ayarını yapamıyoruz, ses fazla oynadığımızdan hışır hışır ses geliyor mikrofondan.

Bu nasıl ayarlanır?
damba
(01.03.19)
Kayıtçı nedir, Kayıtçı üzerinden gain düşünüz. Hışırtı da yakada az çok kaçınılmazdır dikkatli daha düzgün bir yere takmaya çalışınız.


hedep
(01.03.19)
(3)

Daha önce Homeopati’ye giden var mı aramızda?

Tedavi süreci ve doktorlar hakkında bilgi soracaktım. Gitmeyenlerin yorumlarını yeterince okudum, gidenlerden cevap bekliyorum :)
Tedavi süreci ve doktorlar hakkında bilgi soracaktım. Gitmeyenlerin yorumlarını yeterince okudum, gidenlerden cevap bekliyorum :)
damba
(01.02.19)
#1331286 Burada bir iki yorum var.


Annemin bir eczacı arkadaşı yapıyordu, ücretsiz. Kendim gittiğimde yarımbırantığımdan faydasını göremedim ancak annemin dediğine göre kuzenimin küçük oğlunun ayaklarının eğriliğini düzeltmiş ki çoğu doktorun bu böyle kalacak, yapacak bir şey yok dediğini bilirim. Ek olarak yine annemin hastanesinden bir arkadaşının gül hastalığını tedavi etmiş ki şu anda kız arkadaşım bu durumdan muzdarip, krem + antibiyotik tedavisine rağmen geçmedi, sadece azaldı.

Ama yine de homeopati zaman ve para (satılan ilaçlar pahalı olmasa da yine de ücretli) kaybımı yoksa gerçekten işe yarıyor mu bilemiyorum.


kojonotsuki
(02.02.19)
Ayrıca tedavi sürecimde şöyleydi (tam bitmemiş hali): 2-3 saat soran bir görüşme yaptım kadınla, bana çok ayrıntılı sorular sordu. Bu sorular her şeyle ilgili, dışkınızın renginden yaşadığınız hastalıklara kadar. Sonrasında da ilaç verdi. İlaç bezelyeden de küçük top şeklindeydi ve tek seferlikti. Ayrıca tedavi sürecinde kahve içmem ve mentollu şeyler tüketmem yasaklanmıştı.


kojonotsuki
(02.02.19)
(2)

Sultanbeyli çevresinde otel önerisi

Bir arkadaşım tek başına bir kadın olarak Sultanbeyli çevresinde kalacak otel arıyor. Kızılay-Sultanbeyli taraflarında bir şirkete gelecek. Bir hafta kalabileceği bir otel ya da alternatif arıyor. Güvenilir olması, maksimum günlük 150 tl olması bizim için önemli. Sultanbeyli veya etrafındaki semtler
Bir arkadaşım tek başına bir kadın olarak Sultanbeyli çevresinde kalacak otel arıyor.

Kızılay-Sultanbeyli taraflarında bir şirkete gelecek. Bir hafta kalabileceği bir otel ya da alternatif arıyor. Güvenilir olması, maksimum günlük 150 tl olması bizim için önemli.

Sultanbeyli veya etrafındaki semtlerde nerelerde kalabilir?
damba
(27.01.19)
Kurtköy ve Yenişehir civarındaki otellere baksın. toplu taşıma ile sultanbeyliye ulaşır 20 dakikada.


mattiadestro
(27.01.19)
Kurtköy +1 Sultanbeyli’de mesai dışında yapılabilecek bir şey yok maalesef.


import eksi
(27.01.19)
(4)

SGK babadan yararlanma-kız çocukları

25 yaşını doldurdum. Halihazırda ikinci üniversitemi okuyorum. Babam SGK’lı, onun SGK’sından yararlanabiliyor muyum?Hastaneye gitmeye korkuyorum :)
25 yaşını doldurdum. Halihazırda ikinci üniversitemi okuyorum.

Babam SGK’lı, onun SGK’sından yararlanabiliyor muyum?

Hastaneye gitmeye korkuyorum :)
damba
(23.01.19)
Benim bildiğim kız çocuğu evlenene kadar ölen babanın maaşı(diğer hakedenlerle bölüşülür) ve sigortasını alır.


Evlenene kadar sorun yok, 25 yaş olayı erkeklerde geçerli.


shangrilla
(23.01.19)
+çalışmayan, e yani tabi diyeceksiniz ama hem sigortalı çalışayım hem babamın maaşını alayım diyen insanlar gordu bu gözler


eja
(24.01.19)
tüm kız çocuğu evlenene kadar anneden/babadan yararlanamıyor artık. 2008 ve öncesinde doğmuş olmak ve bu tarihten önce de anne/babanın sigortalı olması şartı var.

yani kız çocuğu 2009da doğdu ise ölene kadar lololo değil.

bu soruda ise evet şartları sağladığın için ölene kadar anne veya eş sigortasından yararlanabilirsin. e devletten kontrol edilebiliyor.


elorelia
(24.01.19)
(3)

Devlette iyi psikiyatri-İstanbul

Merhaba. Özelde bir psikiyatrist bana bir tanı koydu ve ilaçlar verdi. Bünyem kilo almaya yatkın ve özellikle kilo aldırmayan ilaçlar vermesini söylemiştim. Baktığım zaman verdiği ilaçların yan etkisinde kilo aldırma da var, Risperdal ve Depakin. Devlette bir psikiyatriste gidip tanımı göstermek ve
Merhaba.

Özelde bir psikiyatrist bana bir tanı koydu ve ilaçlar verdi.

Bünyem kilo almaya yatkın ve özellikle kilo aldırmayan ilaçlar vermesini söylemiştim. Baktığım zaman verdiği ilaçların yan etkisinde kilo aldırma da var, Risperdal ve Depakin.

Devlette bir psikiyatriste gidip tanımı göstermek ve ilaçlarımı değiştirmek istiyorum. Önerebileceğiniz iyi bir psikiyatrist var mı devlette?
damba
(23.01.19)
ya ihtiyacın varsa paşa paşa alacaksın. kilo kötü bir şey ama zihinsel acı daha kötü. Devlette iyi psikiyatrist var ama zaman ayırmaz-5 dk maksimum... özel bakacasın.

gel katıl bizeee...lalala...risperdal sokağınaaaa. lalalaal


Techsavvy
(23.01.19)
kilo aldırmayan bir ilaç yok çünkü hepsi beyni, metabolizmayı yavaşlatmak üzerine
değişen bir şey olmayacak
hep aynı doktora gitmeye çalış seni hatırlasın böylece dozları ayarlasın
istanbul da hep araştırma hastanesi doktorlar değişiyor
üniversite hastanelerinde fark ödeyip hocalardan muayene olabilirsin


bir soru sorcam
(23.01.19)
Erenköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin doktorları iyi


fuzuli
(23.01.19)
(8)

Psikiyatri ilaçları ve kilo

Doktorum depakin ve risperdal verdi. İkisinin de yan etkilerinde kilo yapma var, saç da döküyormuş. Bu psikiyatri bölümüne hiç güvenmemekle birlikte, yan etkilerinden aşırı korkuyorum. Zaten kilo almaya yatkın bir vücudum var. Bir de ilaçlar aldım hemen bırakayım ilaçları değil. Bunlardan kullanıp,
Doktorum depakin ve risperdal verdi. İkisinin de yan etkilerinde kilo yapma var, saç da döküyormuş.

Bu psikiyatri bölümüne hiç güvenmemekle birlikte, yan etkilerinden aşırı korkuyorum. Zaten kilo almaya yatkın bir vücudum var. Bir de ilaçlar aldım hemen bırakayım ilaçları değil.

Bunlardan kullanıp, iyi hisseden? Tedavisine olumlu etki gösterdiği oldu mu?
damba
(23.01.19)
Adami hayatini opebiliyor o iki ilac oyle soyleyeyim.
Cok kotu durumda olmadikca antideresana bulasmazdım ben. Sahsi fikrimdir.


stavro
(23.01.19)
Birinin hayatini opmesi sizinkini de opecegi anlamina gelmese de boyle bir ihtimal mevcut.


stavro
(23.01.19)
ilaç kilo aldırmıyor metabolizmayı yavaşlatıyor, yemekten sonra tatlıyı fazla kaçırma yeter sonra da yarım saat basit spor hareketleri
saç dökmedi, sacı kıvırcık yapıyor da yazıyor o da olmadı

bunları kullanıp iyi hissetmek mümkün değil özellikle risperdal
dozları nasıl?

düşük doz kullanırsan boşa içmiş olursun bunu da unutma, geçmiş olsun


bir soru sorcam
(23.01.19)
şişman, yalnız ve mutlu mu

yoksa

zayıf eh işte ve mutsuz mu

siz seçin.


Techsavvy
(23.01.19)
Risperdal yarım tablet.


damba
(23.01.19)
tedavinizde olumlu etki etsin diye veriliyor bu ilaçlar.
yan etkisi ille de çıkacak diye bir şey yok. yani her depakin içen kel değil. her risperdal alan kilolu değil...


Bence bunu doktorunuza sorun. Burada size "kullandım işe yaramadı kilo da aldım" da dense "çok iyi hissettiriyor yan etkisi de olmadı" da dense ben olsam itimat etmem. Doktor yazdıysa bir bildiği vardır. İlacın sizin üzerinizdeki kar-zarar oranını düşünüp gerekli görmüş ki yazmış.


sys coyg
(23.01.19)
0,5 mg risperdal verilebilecek en düşük doz
Fazla etkilenmezsiniz

Doktor bir sıkıntı görmese yazmazdı içiniz rahat etmiyorsa sizi tanıyan bir arkadaşınızla başka bir doktora gidebilirsiniz

Yan etkileri de kafaya takmayın başlangıç aşamasında hastalığa müdahale etmek daha önemli
İleride daha yüksek doz ilaç kullanmak zorunda kalmazsınız


bir soru sorcam
(23.01.19)
(4)

Saat 21.00 civarı Haseki Hastanesi civarı?

Tek başına bir kadın için oralar güvenli olur mu? Hiç bilmiyorum ortamı, sadece Aksaray’da olması beni tedirgin etti.Hastaneden metrobüse ulaşacağım.
Tek başına bir kadın için oralar güvenli olur mu?
Hiç bilmiyorum ortamı, sadece Aksaray’da olması beni tedirgin etti.

Hastaneden metrobüse ulaşacağım.
damba
(21.01.19)
Bi şey olmaz, oldukça hareketli olur o saatte. Tramvaya atlarsın zaten yakın.


datnet
(21.01.19)
Aksaraya uzak orası hareketli güvenilir yer otobüs durağı ve toplu taşıma uzak drgil


seyyar satıcı
(21.01.19)
sorun yok
direk karsısı tramvay
aksaray ın pislik yerleri aksaray tramvay duragının alt tarafları karakol civarı


kingcyrax
(21.01.19)
Sorun yok önünde 24 saat polis olan bir hastane haseki. Hastaneden çıkınca sağa doğru 100 metreden çok yürüme. Solda sıkıntı yok.


Tears of Devil
(21.01.19)
(4)

Çapa civarı kahve, yemek

Merhaba,Yarın Çapa Tıp Fakültesi civarında olacağım, önereceğiniz kafeler, yemek yenilecek düzgün mekanlar varsa tavsiyenizi bekliyorum.
Merhaba,

Yarın Çapa Tıp Fakültesi civarında olacağım, önereceğiniz kafeler, yemek yenilecek düzgün mekanlar varsa tavsiyenizi bekliyorum.
damba
(18.01.19)
kahve için;

www.facebook.com


spirit crusher
(18.01.19)
Kahve için dopamine +1 de benden.


oligomer
(18.01.19)
Yemek:
www.google.com!4m13!1m7!3m6!1s0x14caba36ff6949e9:0xd14b0c7d0ae38754!2s%C5%9Eehremini+Mahallesi,+Ba%C5%9Fvekil+Cd.,+34104+Fatih%2F%C4%B0stanbul!3b1!8m2!3d41.0138582!4d28.9327006!3m4!1s0x14caba37053ce41b:0xb8c741935932fbd7!8m2!3d41.0141951!4d28.9331355

Cafe:

www.zomato.com


oguz altun
(18.01.19)
çapa tıp fakültesi ile dopamine'in arası yürüyerek minimum 20 dakika sürer bu arada biri çapa'da biri cerrahpaşada. dopamine ara sokakta olduğu için bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

kebap lahmacun pide vb yemek isterseniz yine dopamine'e gidiş yolunda kızılelma caddesinin sonunda agonyalı var, çok güzel mercimek çorbası yaparlar, lahmacunları efsanedir.

bunun dışında başvekil caddesinde (fakültenin hemen karşı caddesi) kahvemekan dükkan var düzgün kahve içilebilecek (nispeten). kahvemekan dükkan'ın biraz ilerisinde sezon cafe/rest var burada da düzgün yemek yiyebilirsiniz.


Tears of Devil
(18.01.19)
(2)

Yapı Kredi dolar hesabı

Dolar hesabı açtırmam şubeden ne kadar sürer?Bir de minimum oraya yatırmam gereken para miktarı ne kadar?
Dolar hesabı açtırmam şubeden ne kadar sürer?

Bir de minimum oraya yatırmam gereken para miktarı ne kadar?
damba
(17.01.19)
mevcut hesabin varsa aninda acilmasi lazim, yoksa da ayni gun icinde biter normalde islemler. cogu bankada eger hesabin varsa yeni hesap acmak internetten de mumkun. herhangi bir minimum tutar olmamasi lazim. benim hesapta aylarca hic para olmada sorun da olmadi


crucio
(17.01.19)
Şube olması şart mı? İnternet bankacılıgından kendin açıp 1 tl lik usd bile alabilirsin


primetime
(17.01.19)
(11)

İkinci el alım satımda vazgeçme hakkı

Arkadaşlar selam, Teknolojik bir ürünüm var, satmak için bir kaç yere ilan vermiştim. Bir alıcı da buldum, ve istediğim fiyattan satabiliyorum. Fakat arkadaşla konuşunca falan ürünü satmak istemediğimi fark ediyorum. Alıcı arkadaştan hoşlanmadım, bazı tutarsız davranışları, ürünün fiyatı düşürmek iç
Arkadaşlar selam,

Teknolojik bir ürünüm var, satmak için bir kaç yere ilan vermiştim. Bir alıcı da buldum, ve istediğim fiyattan satabiliyorum. Fakat arkadaşla konuşunca falan ürünü satmak istemediğimi fark ediyorum. Alıcı arkadaştan hoşlanmadım, bazı tutarsız davranışları, ürünün fiyatı düşürmek için söyledikleri vs.
Sonunda istediğim parayı da veriyor.

Ürün de sevdiğim bi ürünümdü, sevmediğim birine vermeye gönlüm razı olmuyor.

Kapora almadım, ürün senin diye anlaşma vs yapmadım. Adam parayı hazırlamaya çalışıyor.

Vazgeçmek çok büyük ayıp mı olur?
damba
(15.01.19)
Yani doğrusunu söyleyip vazgeçemiyorsan dur ben bi şunu kontrol edeyim gibisinden bir bildirim ilet sonra da deki ben ayıplı mal vermek istemiyorum karrrrrrdeşşşşim (racon bu) o malı adama satma


fıytfıyt
(15.01.19)
Yalan söylemek istemiyorum. Ürünü daha önceden gördü, ayıplı mal değil :)


damba
(15.01.19)
satmaktan vazgeçtim, kusura bakma.

bitti gitti.


Aynısını yapmıştım, adam bana telefonda alem adamsın eksimeksi demişti.


eksimeksi
(15.01.19)
Özür dileyerek satmaktan vazgeçtiğinizi söyleyebilirsiniz.

Azıcık küfür yiceksiniz tabi ama aşırı ayıp bir şey değil.

Alışverişin tam olarak içinize sinmediğini, üründen vazgeçemediğinizi falan söyleyerek hafifletici sepet uydurabilirsiniz.

hemmmen ardından tekrar satışa koyarsanız almaya niyetlenen arkadaş tarafından çok okkalı küfürlere hedef olabilirsiniz ama :D


hedep
(15.01.19)
nesnelere baglanma, bosver, sat gitsin. parani duzgun, eksiksiz veriyorsa duygusal davranma hic


x daemon
(15.01.19)
ben de ilk defa bir mal satacaktım yıllar önce. bir kamerayı koydum sahibinden'e. 2 gün sonra adamın biri aradı çocuğuma alıyorum, her yaz denize gidiyoruz, şu kadara anlaşalım, çekmecede durmasın gibi bir ton dil döktü 70 liralık kameraya. aramadan önce de telefonun kimin üzerine olduğunu araştırmış, senin ismin değildi ne ayak gibisinden sordu.

bu insanla konuşmayı daha fazla midem kaldırmadı. satmıyorum dedim kapattım. bir daha da ikinci el satmadım zaten. böyleleriyle uğraşacağıma çöpe atarım.


içine sinmediyse, illa bi arıza çıkar diye düşünenlerdenim. bence satmaktan vazgeçtim, de olsun bitsin. kankan değil sonuçta. kapora da almamışsın.


lovemyself
(15.01.19)
Kime sattığına bu kadar önem verme. Kiralayacak olsan anlarım. Sattıktan sonra adamı bir daha nerede göreceksin...


himmet dayi
(16.01.19)
başıma böyle çok olay geldi ve hiç birine satmadım.

öyleki günlerce yalvaranlar oldu.

mesela bir gitar satmak istiyordum, eleman geldi baktı, ben para hazırlıycam dedi.

neyse ben çorludayım çocuk edirnede, çorluda baktı uzun uzun denedi, neyse ben alcam ne zaman geleyim dedi, dedim gelme ben geliyorum edirneye, arkadaşlarla falan bi kafede buluştuk, alım satım olcak, bu eleman da arkadaşların arkadaşları.

bu bu sefer şurası şöyle burası böyle demeye alenen çamur atmaya başlayınca kızdım, satmıyorum dedim bastım döndüm, çocuk haftalarca peşimi bırakmadı. tabi gitarın çok az bulunan bir model ve custom manyetikli olduğunu da söyliyeyim, paf pro takılıydı ve ibanezin en muhteşem gitarlarından birisiydi, çok zor bulunuyordu.

öteki hikayem de bas ile alakalı, çok özel amerikan malı pahalı butik bi bas satıyordum, yine aynı olay oldu.

bunun dışında böyle çamur atıp fiyat düşürmeye çalışanlara ya da düşürmeyeceğini bile bile böyle şeylere yeltenenlere katiyen bişey satmam.

köpek gibi de dolanırlar peşimde günlerce.

öte yandan alıcının tutarsız hareketleri milyondolarlık işleri bile iptal eder. o yüzden ne sen bu elemana sat, ne de bu konu üstünde nezaket falan diye düşün.

başkasına sattım de geç.


killerbee
(16.01.19)
yillardir onlarca satis yaptim. kullanmadigim seyi elimde tutmam, aninda satarim.

sahibinden ve letgo'daki kitle farkli. eger belirli kriterleriniz olursa hic ugrasmadan satabilirsiniz. ilan aciklamasi cok onemli. aciklamayi oyle bi yazarim ki adamin arayip soracak hic birseyi kalmaz. (ki arayip "abi her seyi yazmissin ne soracagimi da bilmiyorum ama arayim dedim yine de" diyen de oldu :) . ciddi bi indirim yapmistim cocuga :D

senin konuna gelince; "para hazirliyorum","orasi oyle burasi soyle" diyen adam gercek alici olmuyor genelde. (hatta yuzde 95). alacak olan adam arayip adresi alip gelip aliyor. 10bin liralik urunde de boyle, 100 liralikda da.

o yuzden icine sinmediyse ortada yanlis bir sey muhakkak vardir :) mal satiyorsun diye insanlarin cilesini cekmek zorunda degilsin. ararsa da "urunu gordun, paran hazir olunca ara, gelip alirsin. onun disinda vaktim yok, senden once biri gelirse de satarim." de.

almak icin degil muhabbet icin arayan cok insan olur cunku. omrun yetmez onlara laf anlatmaya :)


brkylmz
(16.01.19)
(6)

Superonline ADSL nasıl?

Kullananlar var mı? Nasıl hızı vs?Fiber değil bu düşük hızlı, düşük hızlı olunca çok sorun yaşar mıyım?
Kullananlar var mı? Nasıl hızı vs?
Fiber değil bu düşük hızlı, düşük hızlı olunca çok sorun yaşar mıyım?
damba
(14.01.19)
adsl için konuşamam ama fiberi çok kararlı, sorun yaşamıyorsun. Müşteri hizmetleri çok ilgili.


Techsavvy
(14.01.19)
sol adsl tt altyapısı ile çalışıyor. tt den ne hız alırsan aynısını alıyorsun, pek bi esprisi yok.


sarlatan
(14.01.19)
ben kullanıyorum. gayet memnunum.


lisw
(14.01.19)
ADSL hizmeti zaten ttnet altyapısında olduğu için hız bakımından pek farkları yoktur. Ama hizmet bakımından iyi. Ben 6-7 yıldır fiber kullanıyorum çok memnunum.


himmet dayi
(14.01.19)
adsl için konuşuyorum asla tavsiye etmiyorum. fiber kullananlar adsl de iyidir demesin rica ediyorum. fiber'in hizmetini turkcell kendi sağlıyor. adsl hizmetini ise türk telekom alt yapısı sağlıyor. en büyük sorun bi arıza olduğunda muhatap bulamıyorsun. çünkü sen arızanı superonline'a iletiyorsun onlar ttnet'e iletiyor. ttnet de önceliği kendi müşterilerine veriyor. yani atıyorum günde 300 arıza ttnet müşterisi 50 arıza superonline müşterisinden geliyorsa önceliği o 300 arızaya veriyorlar ve sen sadece bekliyorsun. ancak ekibin keyfi yerine gelecek de bakacak. bi de artık eve kadar geldiklerinde hiçbir şey yapmasalar bile 50 lira alıyor ttnet. sırf gelme parası. evde yapılacak harici işlemler ücrete tabi. bilmiyorum superonline'da nasıl ama ttnet bunu ücrete dökmüşse superonline da kullanıcıdan ister bence.

ayrıca superonline adsl başvurusu çok kolay oluyor. hemen bağlıyorlar. iş iptal etmeye geldi mi sürüm sürüm sürünüyorsun. abonelik iptali için fax istiyorlar bu bir, verdikleri modemi bi turkcell superonline merkezine teslim etmeni istiyorlar bu iki ki bu merkezler on parmağı geçmeyecek sayıda istanbul için konuşuyorum. binbir türlü zorluğu var yani.

o yüzden aynı hizmeti ttnet de veriyor. her ikisini de kullanmış biri olaraktan superonline ile çok sorun yaşadım. bi nakili bile 3 ayda yaptıklarını biliyorum. birbirlerinden haberleri yok. iletişimleri sıfır. hatta hatta aboneliğimi kapatana dek her seferinde adresimi güncellememe rağmen yeni adresim bi türlü güncellenmedi. ben avcılar'da hizmet alıyordum misal ttnet'ten bakırköy'e taşındım yaklaşık 2 sene orada kullandım hala adresim avcılar gözüküyordu ve arıza bildirimi olunca avcılar bölgesi olarak direkt işaretleniyordu, sonra o ekip tekrar burada böyle kullanıcı yok diye merkeze bildiriyordu, merkez beni arıyordu sizin arızanız yokmuş diye falan filan. kanser olmamak işten değil. o yüzden ttnet al muhatap belli, şartlar belli. 5-10 lira fazla ver kafan rahat olsun. öteki türlü verem olursun.


rahat ya
(14.01.19)
eger bolgendeki turktelekom altyapisi iyiyse netspeed'e bak derim


jedilance
(14.01.19)
(2)

E-Randevuda bana uygun randevu yoksa?

Merhaba, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları’nden bir doktordan randevu almak istiyorum ama aradığım kritere uygun randevu bulunamamıştır uyarısı alıyorum. Muhtemelen hepsi dolu, bu durumda ne yapıyoruz?
Merhaba,

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları’nden bir doktordan randevu almak istiyorum ama aradığım kritere uygun randevu bulunamamıştır uyarısı alıyorum. Muhtemelen hepsi dolu, bu durumda ne yapıyoruz?
damba
(04.01.19)
Gece 00:00 ı birkaç dakika geçe deneyin


arenas
(04.01.19)
polikliniği falan doğru seçiyor musunuz onu da kontrol edin. mesela benim sürekli gittiğim diş hastanesinde bir sürü poliklinik ve entegre kısım var. doğru olanı seçmezsem sadece doktor adını yazarak randevu almaya çalışırsam bu uyarı çıkıyor.


Phoebe
(04.01.19)
(8)

duygudurum bozuklugu ilaçla tedavi edilir mi?

Psikoloğum bende duygudurum bozukluğu, bipolar sanirim diger adi, olduğunu düşünüyor ve beni psikiyatriste göndermek istiyor. Bu ilaçlara güvenmiyorum ve ilaçla tedavinin gerçekleştiğine inanmıyorum, sanırım çok yobazım bu konuda. Bu hastalığı ilaçla tedavi eden var mı aranızda? Ya da etrafınızda dü
Psikoloğum bende duygudurum bozukluğu, bipolar sanirim diger adi, olduğunu düşünüyor ve beni psikiyatriste göndermek istiyor. Bu ilaçlara güvenmiyorum ve ilaçla tedavinin gerçekleştiğine inanmıyorum, sanırım çok yobazım bu konuda.

Bu hastalığı ilaçla tedavi eden var mı aranızda? Ya da etrafınızda düzelen?

Hasta olduğumu ben de düşünüyorum, bunun alt yapısını vs bilmeden tedaviye başlamak istemiyorum. Neden böyle oldum ben falan gibi sorular var kafamda. Tedavi edilmeyen bi depresyondan dolayı mı oldu, nedir? Sorularıma yanıt verebilecek bir psikiyatrist bulabilir miyim İstanbul’da? Önerilerinizi paylaşır mısınız?

Teşekkürler.
damba
(03.01.19)
Psikologum, kaygım kaynaklı ilaç kullanıyorum ve işe yarıyor. Aynı sorun değil, bunun farkındayım; ama antidepresanlar öcü değil.

Beyninizdeki bağzı maddelerin eksilmesi/artması sonucu sizdeki ani veya uygunsuz duygu değişimlerini ilaçlar düzenliyor, dolayısıyla sizi daha tutarlı ve daha uzun süreli dengeli bir hale getiriyorlar. Duygu durum için olan ilaç tedavisi 1-2 yıl sürüyor (sizi bilmediğim için ortalama söylüyorum), belli süre aralıklarında kan ölçümleri alınıyor vs.

Güvenilir bir psikiyatra gidip sormanızı öneririm.
En iyi tedavinin ilaç+psikoterapi olduğu zaten biliniyor, ilaç kısmı neden eksik olsun ki?


mor bembombom
(03.01.19)
ben 1,5 yıl ilaç tedavisinin ardından iyileştim. ilk başta ilaç içmeyi ben de reddettim ama aslında bu reddediş de anksiyetenin sonucu. iyi bir psikiyatriste gidersen ilaca ihtiyacın olup olmadığını öğrenirsin zaten. psikolog tek başına yeterli olmayabiliyor.


omonia
(03.01.19)
Lutfen yillarca bu isin egitimini almis bir uzmanin goruslerini ciddiye aliniz. Psikologunuz sizi, sizden iyi taniyordur bence yonlendirmelerine uymakta fayda görürsünüz.


Sosyal Hizmet okuyorum. Psikoterapi alanında uzman psikiyatri dersi hocamız var. Kendisine aynen bu soru soruldu sınıfta. Bu ilaçların işe yarayıp yaramadığı. Hem bu soru için teşekkür ederim hem de hayal kırıklığına uğradım dedi. Yani bu ilaçları yazan, tedaviyi takip eden ilk ağız işe yaradığını söyledi.


askywalker
(03.01.19)
istanbul'da psikiyatr bilmemekteyim. ben aradim bulamadim taa ankara'ya gidiyorum. zira istanbul'da gittigim psikiyatr bana duygu durum bozuklugu teshisi koydu. ilac yazdi. diger adinin bipolar oldugunu su an ogreniyorum. her neyse ilaci icmedim. uc ay gecti gayet iyiyim cok sukur. ankara'da gittigim doktorumun uzmanlik alani benim esas rahatsizligim olan konu degil aslinda, obsesyon, bipolar filan. ve bana boyle bir teshis koymadi, yakin bile degilim. hatta bir arada verdigi ilaclari duyunca doktorum sasirdi. uzun sureli depresyonlarda duygulari kontrol etme guclugu olabiliyormus. teshisten emin olmadan ilac icmeyin, beyin cok onemli bir organ. ben antidepresan dahi icmiyorum, esas doktorum gerekli gormedi. diger hekime kalsa gunde alti hap iciyordum. dogru durust bir hekim bulmaksa maalesef cok zor... hayatim boyunca sayisiz psikiyatra gittim teshisimi 25 yasinda ankara'daki hekim koydu. sosyal fobi ilaclari veren bile cikmisti, halbuki psikolojik problemim dahi yokmus.


mula
(03.01.19)
Mutlaka psikiyatriste gitmelisin. Bipolar bozukluk teşhisi konulursa lityum elememtinden oluşan lithuril diye bir ilaç verirler ve ömür boyu kullanılması gerekir. Antidepresan değil bu ilaç. Belki de psikiyatrist bipolar bozukluk olduğuna karar vermez ama ilaç kullanmak istemiyorum deyip geçiştirme. Oldukça önemli.


mabesa
(03.01.19)
Bipolar misiniz degil misiniz bunu anlamak icin vakit kaybetmeden psikiyatriye basvurun. Zira iki uclu duygu durum bozuklugu agirlikli olarak organik bir sorundur ve ilacsiz bir tedavisi yoktur. Kronik bir rahatsizliktir ve ilaca inanmak-inanmamak gibi bir luksunuz yoktur. Ama oncelikle teshisinizi netlestirin.


red g
(03.01.19)
ediliyor, terapi de görürsen çok daha iyi olur. bu işin ehli istanbul'da prof.timuçin oral . on numara adam, nişantaşında ofisi hemen randevu alamayabilirsin ama beklemeye değer. 500-550₺ olması lazım ücreti de.paran varsa psikanaliste de git, çok toparlarsın


gadlemler
(03.01.19)
(2)

Yetişkin/Kişisel gelişim kitapları neye göre basılıyor?

Merhaba,Mesela yetişkin kısmı, kişisel gelişime hitab eden kitaplar, yayınevinde neye göre seçiliyor neye göre basılıyor? Neye göre eleme yapılıyor mesela bu kitaplara?Kriterleri nereden öğrenebilirim? Veya sizin bir fikriniz var mı?
Merhaba,

Mesela yetişkin kısmı, kişisel gelişime hitab eden kitaplar, yayınevinde neye göre seçiliyor neye göre basılıyor? Neye göre eleme yapılıyor mesela bu kitaplara?

Kriterleri nereden öğrenebilirim? Veya sizin bir fikriniz var mı?
damba
(02.01.19)
Hangisi daha cok satarsa ona gore seciliyor.


acemi
(02.01.19)
satış sayısını artıran şey de kapağı.


silver apple
(02.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.