Giriş
(27)

neden hamile kalamıyor olabilirim?

5 yılı geçkin süredir evliyiz. ilk başlarda korunduk (1.5 yıl kadar), sonra korunmadık. korunma geri çekilmeydi, %100 korunma olmadı. son 6 ayda tüm kontrolleri yaptırdım. kan testlerinden (hormon, yumurtalık sayımı vs) rahim filmine kadar. her şey ideal. pms gibi durumlar yok. 3 yıl ve 1 yıl önce y
5 yılı geçkin süredir evliyiz. ilk başlarda korunduk (1.5 yıl kadar), sonra korunmadık. korunma geri çekilmeydi, %100 korunma olmadı. son 6 ayda tüm kontrolleri yaptırdım. kan testlerinden (hormon, yumurtalık sayımı vs) rahim filmine kadar. her şey ideal. pms gibi durumlar yok. 3 yıl ve 1 yıl önce yapılan sperm sayımları da var, onlar da normal. hamilelik olmuyor. 1 kere bile gebe kalmadım, düşük gibi bir şey yok.

tek gecelik ilişkilerden gebe kalınabiliyorken yıllardır hamile kalmama nedenim ne olabilir? bir noktada hamilelik olasılığının gerçekleşmesi gerekmez mi? sinirden etraftaki her şeyi tekmeleyesim var. dakika başı hamile kalan kadınlar var.

yaşlar 29, 35
iki tarafta da sigara yok, engelleyici bir sağlık durumu yok.
deartheodosia
(20.08.19)
çok yüzeysel olacak belki ama..
bir doktor fikri almadınız mı acaba? doktor ne diyor?


dastiban
(20.08.19)
doktora gitmemek olabilir.


Dollenme icin en onemli kondisyon yumurtalama gunune denk gelmek. Sonra 24-36 saatlik bir pencere var hamile kalmak icin. Sansa hamile kalanlar buna denk geldigi icin oluyor. Siz yumurtalama donemini takip ediyor musunuz?


Haldamir
(20.08.19)
@diffarentiationation; sence yukarıdaki testleri kafamıza göre mi yaptırdık? doktora gitmeyecek ve buraya soracak kadar aptal mı sanıyorsun insanları?

yazdığım testleri doktorlar istedi, doktorlara gittik yani. bir neden yok diyorlar.

ben her şeyin ideal koşullarda olmasına rağmen yıllardır olmamasını kavrayamıyorum.


deartheodosia
(20.08.19)
yine bir başlığı okuyup sorunun içeriğini okumama vakası galiba.

son 6 ayda evde hazır doktor kitiyle hormon testi yapıp, cep telefonuyla rahim filmi falan çekmedilerse, oyuncak mikroskopla sperm saymadılarsa muhtemelen doktora gidilmiştir.

şu saatten sonra doktora gidildiğinde tüp bebek tedavisi başlar. zira soruda da yazıldığı üzere kontrollerde herhangi bir problem yokmuş, idealmiş. ben başka yeri mi okuyorum yahu, yazıyor bunlar. soru sahibi de diyor ki niye ben hamile kalamıyorum peki her şey yolundayken.


kibritsuyu
(20.08.19)
@kibritsuyu, çok teşekkürler!


deartheodosia
(20.08.19)
stres


dafuq
(20.08.19)
Fazla stres yapmış olabilir misiniz?

Kendiminki dahil etrafımdaki tüm gebelikler aniden ya da planlı ise tedavi başlandığı sırada gerçekleşti. Hepimizin ortak cümlesi "hiç ummadığım anda" idi. Ne zamanki aklınızdan gebelik kaygısını çıkarıp kendinizi hayatın olağan akışına bırakıyorsunuz vücut da doğal döngüsüne ayak uyduruyor. Benimki sadece tecrübelerimden kaynaklı bir genelleme. Tıbbi bir dayanağım yok yani...

Stresten uzaklaşmak her sabah ayna karşısında mutluluk mottoları söylemek değil. Bu bile vücudumuza yaptığımız bir baskı aslında. Hayatı olduğu gibi kabullenmek, bazen mutsuz uyanmak, üzntülerimizi yaşamak, keyif alınca gerçekten keyfini çıkarmak gibi hayatın akışında yaşamayı başarmak gerekiyor sanırım.

Senelerce deneyip bebek sahibi olamayan, gün sayan, elinde kitlerle ortalıkta dolaşan arkadaşım son bir kaç ay çalıştığı yerin yeni Fabrika açmasıyla kendisini gece 1lere kadar mesaide buldu. Ve yıllarca beklediği bebeği o sevişecrk halim bile olmuyordu dediği günlerden birinde çıkageldi. Ateş ölmeden, gün saymadan test yapmadan, doğru günde sevişmeye çalışmadan...
Yine de uzmana görünmenizi tavsiye ederim. Ankaradaysanız Dr. Gökçen Erdoğan güven hastanesinde. Tavsiye ederim.


balik kraker
(20.08.19)
buraya soracak kadar bunaldıysanız artık cok zor, hamileliği en cok engelleyici şeylerden biri bunu düşünüp stres olmak.

ya bu işi "gerçekten" unutup hayatın akışına bırakacaksınız yada alternatif tedavilere başvuracaksınız.


nuisance
(20.08.19)
çok tanıdık hamile kaldı. gerçekten hiçbiri hamile olmak için çok çabalayan, bunu dert eden tipler değildi. seviştiler, oldu.
bu kadar kafaya taktı mı gerçekten engel olur. beynimiz fecaat bir organ.

dolayısıyla stres +1


kelbukel
(20.08.19)
ay hakikaten evde çorba tasından sperm filan saydıklarını mı düşünüyorsunuz da doktor doktor diyorsunuz?

neyse.

sebepsiz kısırlık olabilir mi? hani friendste vardı ya chandler ve monica arasında olan. yani aslında ikisinde de sıkıntı yok ancak beraber çocuk sahibi olamamışlardı. yani korunmadan 3,5 sene hamile kalamadıysanız bence tüp bebek düşünülebilir.


elorelia
(20.08.19)
Tüp bebek artı bir
Millet koruyucu kullanmasına rağmen tek gecelik ilişkisinde hamile bırakabiliyor sizin yıllar geçmiş hala tık yoksa farklı bir yol denemenin vakti gelmiş demektir, aklın yolu bir.


adwokat
(20.08.19)
çok teşekkür ederim yanıtlarınıza ama stres de değil sanki. hiç stres yapmadığım uzun bir dönem vardı, en az 2 yıl boyunca hamile kalmayı hiç dert etmedim. son 1 yılda kafaya taktım çünkü olmadığını son 1 yılda görüyorum. testlerimi de son 6 ay içerisinde yaptırdım, kısır olup olmadığımdan şüphelenmeye başlamıştım.

tüp bebeğe başlayacağız ama içimden bir ses o da olmayacak diyor.


deartheodosia
(20.08.19)
hiç ilgi alanım ve bilgim değil ancak biraz çaresiz görünce yazayım dedim.
etrafımda birkaç kişi neresine yaptırdı bilmiyorum ama sülük tedavisinden sonra hamile kaldı. ytd no linç pls


windows95
(20.08.19)
Stres +1
Bizde 3 sene uğraştık, ara verip başla bir şeyle uğraşırken kendiliğinden oldu.
Tüp bebek tedavisi için acele etmeyin derim.


neymis
(20.08.19)
Bazı pozisyonlar hamile kalma olasılığını artırıyor. Bazen spermle yumurtanın buluşması kolay olmayabilir.

Eğer sperm veya yumurtalarda bir sıkıntı yoksa bile fizyolojik bazı sıkıntılar olabilir. Elbette ancak uzman doktor bu konuyu araştırırsa anlaşılır.

Tüp bebek yöntemini deneyin. +1

Yaşlar fena değil, daha zamanınız var. Telaşa gerek yok. Çocuğa değil birbirinize odaklanın.


marsargo
(20.08.19)
Kardeşlerimden birinin uzun yıllar çocuğu olmadı eşinin spermleri azdı kromozomlarda dahi sorun var tüp bebek bile olmaz demişlerdi aşılama denediler olmadı ve bir zaman sonra bıraktılar.
Sonra hamile kaldı ve şimdi sağlıklı bir üyemiz var çok şükür.
Biraz bırakın farz edin ki tüm sorumsuzluğa rağmen bir sorun var ve siz normal şekilde ilişkinize devam edin. Buna odaklanmayın bunu düşünmeyin stres olmayın.
Beklemek istemiyorsanız tüp bebek deneyin+1


Kediyi üzdün
(20.08.19)
tüp bebek birimine gitmelisiniz.
devlet hastanelerine kesinlikle gitmeyin, para bulun bir şekilde özel hastaneye gidin. biz araştırma hastanesinde 3 sene zaman kaybettik. 200 tl'lik ilacı söylemediler bize bildikleri halde. bunun gibi bir sürü şeyi baştan savma yapıyorlar.
acıbadem maslak'a gidiyoruz biz. tavsiye ederim.


Amh değeriniz kaç?
Bazen görüntülemelerde ortaya çıkmayan yapışıklıklar hamile kalmaya engel olabiliyormuş. Belki öyle bir şey vardır. Bu tarz konularda uzmanlaşmış bir doktora test sonuçlarını götürüp farklı bir yorum almak uygun olabilir. Amerikan hastanesi’nde bülent urman’ı tavsiye edeceğim. Tam bir bilim adamı.


irene
(20.08.19)
yahu ne hemen tüp bebek tüp bebekcileri zengin ettik. raahtla relax ol mutlu olun hamile kalmak için sevişmeyin gerçekten sevişin bak gör hamile kalıyormusun kalmıyormusun.


jamswety
(20.08.19)
tup bebek icin acele etmeyin +1

yumurtlama donemi +1

stres +1

yumurtlama donemini takip edin ve o gunlerde birlikte olun. hatta o gunlerden birkac gun oncesine kadar sevismeyin ki biriksin ve belki birkac sefer denersiniz.

normalde bir gun oluyor yumurtlama ama herkesin duzenli degil. takvimde gosteren gun sizde oncesi ya da sonrasi olabilir. parmaginizi sokarak elinizdeki sividan durumu anlayabilirsiniz.

onerecegim app Flo, bircok sey ogretiyor uygulama icerisinde. kesinlikle diger kadinlara da oneririm. (ben hamile kalmaya ugrasmiyorum sadece regl takibi icin kullaniyorum ama asiri faydali geliyor bunlari okumak)


stres yapmayin gercekten, o stres reglinizi geciktirir kendinizi hamile sanirsiniz, olmadiginizi ogrenince daha cok stres olursunuz.

yani hic olmuyorsa zaten caresiz degilsiniz, oyle dusunun.


supergirl
(20.08.19)
Merhaba. Tüp bebekten önce aşılama tedavisini deneyebilirsiniz. Umarım mutlu sona ulaşırsınız.


jefferson
(20.08.19)
arkadaşım 36 yaşında yeni niyetlendi kanalları kapalı gibiymiş açıyolar hastanede (iski'ye anlatır gibi anlattım sorry)


9kuyruklukedi
(20.08.19)
tüp bebek tedavisi ihtimali en yüksek olanıdır. Lakin bu tedavinin en kötü yanı kan emici özel hastanelerin ve tüp bebek merkezlerinin eline düşmektir. tedavinin kendisi (yerine göre) 7-8 bin tl dir. gerekli görülürse transfer öncesi 4 bin tl'lik ithal (hormon) iğneleri kullanmanız gerekiyor böylece toplamda 12-13bin tl yi buluyor. En bombası da şu; transfer günü yumurtanız boş çıkarsa bu paraları yine de tahsil ediyorlar, diyelim yumurtanız boş çıkmadı ve doktorlar sperm yıkayıp zigot oluşturup başarılı transfer gerçekleştirdi ama gebelik oluşmazsa yani emriyo tutunmazsa bu paraları yine ödüyorsunuz. Alınmayan sonucun parasını tahsil ediyorlar bu özelliği ile eşi benzeri olmayan bir sektör. Sağlık bakanlığı da bu saçmalığa gıkını çıkarmıyor çünkü devlet hastaneleri üzerinden onlar da bu rantın içinde. Yani basit örnekle (akılda oturması için) Duvarlarınıza Fayans yaptıracaksınız bir Usta buluyorsunuz, Fayans Ustası diyorki : Ben fayansı döşerim, ertesi gün fayanslar tutmaz duvardan patır patır dökülürse mesuliyet kabul etmem, yaptığım işin parasını yine de alırım. Mantık bu şekilde. Bilginiz olsun diye yazdım . Umarım en kısa sürede muradınıza erersiniz.


begegnungen
(20.08.19)
Devlet baba 3 tüp bebeğe kadar karşılıyor diye biliyorum


jefferson
(21.08.19)
bizde de aynı sorun oldu ama esim 5 aylıkken bir düşük yapmıstı.
sebepsiz infertny diyorlar sanırım tıbta
ortada bir neden yok ama olmuyor işte.
asılama denedik tutmadı.en son tüp bebek yaptık ellerinizden öper 4 yasında 1 oglumuz var.o ilk denemede tuttu kısmet.komsumuz 7.denemede basarılı oldu mesela
geçen kış diğer embriyolar ile denedik maaslesef onlar olmadı.şimdi de akısına bıraktık.kısmetse olur modunda ilerliyoruz ...


Harnold
(21.08.19)
yazılacak her şey yazılmış, ben de alternatif bir kapı açayım.

instagramda gizemonayluna diye bir kadın var benim takip ettiğim, doğurganlık konusundaki paylaşımlarının altında insanlar coştukça coşuyor. belki bir göz atar, aklınıza yatarsa danışırsınız.


(3)

tarifeden ayrılıp başka operatöre geçmek (turkcell)

6-7 yıldır turkcell kullanıcısıyım, hazır da sözlükte gündemdeyken sormak istedim. nisan ayında yıllık paket anlaşmasına tamam dedim ama yine tarife aşımı falan diyerek iznim olmadan (böyle bir şey yokmuş, otomatikmiş) ek paket tanımlayıp duruyorlar ve 89 tl'lik paket anlaşmam 120'den aşağı olmuyor
6-7 yıldır turkcell kullanıcısıyım, hazır da sözlükte gündemdeyken sormak istedim. nisan ayında yıllık paket anlaşmasına tamam dedim ama yine tarife aşımı falan diyerek iznim olmadan (böyle bir şey yokmuş, otomatikmiş) ek paket tanımlayıp duruyorlar ve 89 tl'lik paket anlaşmam 120'den aşağı olmuyor ki tek kullandığım şey internet diyebilirim, o da evin dışında.

bugün gidip turkcell'den ayrılırsam nisan ayında yaptığım yıllık anlaşmaya ne olur? geçtiğimiz 2 ay üzerinden ekstra ücret mi öderim? çok çirkin bir firma olduğu için kestiremiyorum.
deartheodosia
(04.06.19)
(bknz:cayma bedeli)


Diyelim ki faydalandığınız indirim ayda 50 lira. 2 fatura dönemi x 50 lira artı bu ay kac günse ona göre hesaplanacak.


Ben de sırf bu yüzden vazgeçtim Turkcell den iliğimi kemiğimi kuruttu.
Taa 2013 te 40 liraya anlastigimiz faturaya 70 den 80 den aşağı ödemedim hiç. Geçen yıl Türk telekoma geçtim numaramla bir 12 GB internet 1000 sms 1000 dk. 40 lira. Ne eksik geliyor ne fazla.

Turkcell'den geçerken cayma bedelini ve kullandığım kadar fatura ücretini ödemiştim.


(2)

basit pasaport yenileme sorusu

5 yılı kalmış pasaportum var. defter yenileyeceğim. randevumu aldım ve defter bedelini online olarak ödedim. +5 yıl (toplam 10 yıl geçerli) daha istiyorum ama ivd.gib.gov.tr'de +5 yıl için ödeme seçeneği görmüyorum, o online ödenmiyor mu nasıl yapılıyor?
5 yılı kalmış pasaportum var. defter yenileyeceğim. randevumu aldım ve defter bedelini online olarak ödedim. +5 yıl (toplam 10 yıl geçerli) daha istiyorum ama ivd.gib.gov.tr'de +5 yıl için ödeme seçeneği görmüyorum, o online ödenmiyor mu nasıl yapılıyor?
deartheodosia
(01.05.19)
en yükseği ödeyin 10 yıl verecekler.


ozdek
(01.05.19)
en yüksek bir seçenek yok işte, tek seçenek var o da defter ücreti seçeneği.


deartheodosia
(01.05.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.