Giriş
(30)

esim hasta ve oksurdukce uyuz oluyorum?

esim hasta, cok cabuk hasta oluyor ve cok sik hasta oluyor. simdi karsimda oksurup duruyor, elimden bir sey gelse yapicam ama gelmiyor ve oksurdukce ben uyuz oluyorum cunku oksurmek disinda bir sey yapmiyor. ruh hastasi miyim? kendime de uyuz oluyorum asiri. bogulur gibi oksuruyor. simdi oksurmek yo
esim hasta, cok cabuk hasta oluyor ve cok sik hasta oluyor. simdi karsimda oksurup duruyor, elimden bir sey gelse yapicam ama gelmiyor ve oksurdukce ben uyuz oluyorum cunku oksurmek disinda bir sey yapmiyor. ruh hastasi miyim? kendime de uyuz oluyorum asiri. bogulur gibi oksuruyor. simdi oksurmek yordu dedi ama gercek duygularimi bilmiyor. devamli hasta olmasi bana da bikkinlik veriyor galiba.

not: duyuruyu silebilirim:
deartheodosia
(06.06.19)
Ruh hastası değilsin. Sabır ve anlayış göster, ilaç falan arayın


avatar is back
(06.06.19)
Bal ile karabiberi karıstirip yedir ona.


güneyli çocuk
(06.06.19)
uyuz ilacı var eczanelerde


Ruh hastasısın


mg3929
(06.06.19)
ruh hastası değilsin +1

eline diken batsa canımı fena sıkacak olan insanlar bile boğulur gibi öksürdüğünde felaket sinirleniyorum. aynı zamanda ağız şapırtısı, yeşil biber yeme sesi, masaya vuran çatal sesi filan bunlar da beni sinirlendiriyor. misofoni deniyormuş galiba buna, öksürme konusuyla bağlantılı mı bilmiyorum. sabret..


ssiradanbirigibi
(06.06.19)
Kahrolsun takintilar. Adacayi icsin.


bxgx
(06.06.19)
ben de sinirleniyorum :/ tesekkur ederim


deartheodosia
(06.06.19)
Gonder aldigin yere,surekli ariza yapiyor bu de,ya dogru duzgun bakimini yapsinlar ya da yenisini versinler.fisini faturasini sakladin mi,camura yatmasinlar.


duptıs
(06.06.19)
+1 adaçayı. Benim öksürüğü hemen kesiyor.


kojonotsuki
(06.06.19)
Ayva yaprağını kaynatıp içsin. Bal ile zencefili karıştırıp yesin.

Astım başlangıcı ya da zatürre olabilir. Vakit kaybetmeden doktora...


ilaç içsin.


naksidil
(06.06.19)
Bal, adaçayı diyenler iyi hoş diyorda sürekli kronik öksürük başka şeylerin belirtisi olabilir doktora gidip kesin sonuç almak lazım bal işe yarar ama geçici çözüm olur .


ZetaStar1903
(06.06.19)
Ruh hastasi degilsin. Baskalari cigerleri cikacak gibi oksururken ortamdan kacmaya bakiyorum, tiksiniyorum. Ki ciddi hasta olursam ben de oyle oksuruyorum. Kendimden de tiksiniyorum.

Doktora gitsin, bronslarda vs bir seyler olabilir. Ve immun sistemi guclendirin. Baska turlu olmaz.


kuehles blondes
(06.06.19)
ayrıl, kendine de karşı tarafa da yazık etme, demekki 1, 2 ay hasta olsa falan allah muhafaza.


selam
(06.06.19)
İyi günde, kötü gündeydi hani?


kaptan memo
(06.06.19)
agsjd tamam hemen ayriliyorum, iyi ki soyledin hic olumsuz duygu beslenemez cunku, hepimiz robotuz agsj


deartheodosia
(06.06.19)
Ruh hastasımısın bilmem ama bir problem olduğu kesin.


datnet
(06.06.19)
takıntınız var gibi geldi. nasıl öksürdüğüne göre değişir mi bilmem ama kafayı takacak bir konu değil bence. :)


dont eat me
(06.06.19)
Alışkanlık da yapmıştır.


(s)AINT
(06.06.19)
bu seneki grip çok fena 1 ay öksürdüm ben. gripse biraz anlayış gösterin


argent dawn
(06.06.19)
www.youtube.com şunu deneyin


superb
(06.06.19)
prospan şurup tavsiye ederim bitkisel bir şurup.
sürekli hasta olan biriyle bir arada olmak kolay olmamalı evet. ama bu sevdiğiniz bir insan olduğuna göre ona yardımcı olmalısınız. belli ki bir şeyleri yanlış yapıyor.
immune sistemi zayıf. yetersiz besleniyor vs. bu konularda da yardımcı olabilirsinz bence.


omonia
(06.06.19)
Belki de (bkz: misophonia)


filipis
(06.06.19)
uyuz olmanız bir nebze anlaşılabilir. öksürüğünü azaltmak için yardımcı olabilirsiniz, bir soğanı rendeleyip iki kaşık balla karıştırın bir kaç saat beklesin. sulanıyor iyice, onu verin içsin. çok iyi geliyor öksürüğe.

geçmiş olsun.


eksi kedi
(06.06.19)
eşini yeterince sevmiyorsun / aşık değilsin


sürekli hastalanmak mental meselelere bağlı derler, hak veririm. meditasyon filan denese?

geçmiş olsun.


e haliyle
(06.06.19)
Sigara kullanmıyorum. Tam anlamıyla bende böyle biriydim sevgilim sigara, nargile içerdi öksürük haliyle oluyor. İçten içe söylenirdim. Bir kış çok fena hasta oldum. Laranjit geçirdim soğuk buhar vs. Ne varsa denememe rağmen 20 gün civarı sürdü boğazım yırtılacak gibi feci öksürüyordum. Hiç bir şey demedi ve bu bana ders oldu. Sağlık bu sonuçta onun elinde değil ki. Herkesin bağışıklığı farklı.


Angelia
(06.06.19)
aynen, oksurugunu kaydedip bir gondersene


cay sigara
(06.06.19)
çok iyi anlıyorum seni. eski sevgilim kendine bakmazdı ve sürekli hasta olurdu. hasta olmasına değil kendine bakmamasına sinir olurdum. çünkü hasta olunca onu çekecek olan benim. kendine baksa ve yine de sürekli hasta olsa diyicem ki bağışıklık sistemi bu kdar çalışıyor, kabullenirim. ama ihmal demek umursamamak demek, kendi vücudunu umursamadığı gibi rahatsızlık ve yük verdiği partnerini umursamaması saygısızlık gibi geliyordu.

o derin öksürükler bronşite kadar gider. doktora bi görünebilir.
bi de öksürük çok yavaş geçen bişey. bi gece üşütüp öksürmeye başladığımda kendime iyi baksam bile 1,5 ayda anca geçiyor.


sttc
(06.06.19)
çekilmez. burada yazanlara bakma, kendileri çekmez ama yorum yaparlar.


lilyb
(07.06.19)
(3)

tarifeden ayrılıp başka operatöre geçmek (turkcell)

6-7 yıldır turkcell kullanıcısıyım, hazır da sözlükte gündemdeyken sormak istedim. nisan ayında yıllık paket anlaşmasına tamam dedim ama yine tarife aşımı falan diyerek iznim olmadan (böyle bir şey yokmuş, otomatikmiş) ek paket tanımlayıp duruyorlar ve 89 tl'lik paket anlaşmam 120'den aşağı olmuyor
6-7 yıldır turkcell kullanıcısıyım, hazır da sözlükte gündemdeyken sormak istedim. nisan ayında yıllık paket anlaşmasına tamam dedim ama yine tarife aşımı falan diyerek iznim olmadan (böyle bir şey yokmuş, otomatikmiş) ek paket tanımlayıp duruyorlar ve 89 tl'lik paket anlaşmam 120'den aşağı olmuyor ki tek kullandığım şey internet diyebilirim, o da evin dışında.

bugün gidip turkcell'den ayrılırsam nisan ayında yaptığım yıllık anlaşmaya ne olur? geçtiğimiz 2 ay üzerinden ekstra ücret mi öderim? çok çirkin bir firma olduğu için kestiremiyorum.
deartheodosia
(04.06.19)
(bknz:cayma bedeli)


Diyelim ki faydalandığınız indirim ayda 50 lira. 2 fatura dönemi x 50 lira artı bu ay kac günse ona göre hesaplanacak.


Ben de sırf bu yüzden vazgeçtim Turkcell den iliğimi kemiğimi kuruttu.
Taa 2013 te 40 liraya anlastigimiz faturaya 70 den 80 den aşağı ödemedim hiç. Geçen yıl Türk telekoma geçtim numaramla bir 12 GB internet 1000 sms 1000 dk. 40 lira. Ne eksik geliyor ne fazla.

Turkcell'den geçerken cayma bedelini ve kullandığım kadar fatura ücretini ödemiştim.


(6)

taklitçi arkadaş

bi arkadaşım var, bende ve başkalarında hoşuna giden mi artık tam anlamadığım özellikleri "çalıyor". bana favori kitaplarımı sormuştu, listelemem için çok ısrar etmişti falan ben de listelemiştim, aradan 10 ay falan geçti. bir baktım benim listelediğim kitapları favori kitaplarım diye insanlara anla
bi arkadaşım var, bende ve başkalarında hoşuna giden mi artık tam anlamadığım özellikleri "çalıyor".

bana favori kitaplarımı sormuştu, listelemem için çok ısrar etmişti falan ben de listelemiştim, aradan 10 ay falan geçti. bir baktım benim listelediğim kitapları favori kitaplarım diye insanlara anlatıyor. hepsi onun favorisi olamaz çünkü bireysel bir seçki gibi. aralarından bir kitabı okumamız gerekirken (lise, sınav) okumamış benden özet istemişti çok iyi hatırlıyorum. birisine yine favorim diye anlatırken ben de o kitabı lisede okumadığını hatırlattım, inatla okuduğunu iddia etti. nasıl bi kitaptı dediğimde de hatırlamıyorum diyerek işin içinden çıkmaya çalıştı (insan nasıl favori kitabını hiç hatırlamaz?).

bu benimle ilgili değil yalnızca, havalı gördüğü şeyleri kendi beğenisiymiş gibi yansıtıyor. yaşlarımız da 28 oldu, küçük değiliz yani. çok da sevdiğim biri ama bu davranışlarına dayanamıyorum. herkesten bir şeyler çalıyor.


ne yapmak gerekir? neden böylesin diye açık açık sorayım mı? kırılgan biri de, sorsam ağlayacak. hiç karışmasam da ben uyuz oluyorum.
deartheodosia
(23.05.19)
benim de çok vardı böyle arkadaşlarım. psikolojide mutlaka bir adı olmalı. yol ver gitsin böylelerine değmiyor. senden öğrendiğini başkasına satıyor yeri geldi mi seni aşağı çekmeye çalışıyor felan.


dismainpula
(23.05.19)
eğer kesinlikle eminseniz, kimsenin olmadığı bir yerde direkt yüzleyin ve utandırın bence. hiç değilse en yakın arkadaşını aptal yerine koyamayacağını anlamış olur belki arkadaşınız.


Abi zelig diye bir film izledim cok guzel. Bir adam var etrafindaki herseyi taklit ediyor. Kesin izlemelisiniz.

FIlmi izleyince belki farkindalik kazanir.


kakalamar
(23.05.19)
Ben yollarimizi ayirdim boyle bir tiple. Bir yerden sonra dayanilmaz oluyor. Sizdeki gibi yalnizca bana degildi ama yine de ilk fark ettigi andan itibaren boguyor insani.


bu katlanılmazsa yolunu ayır. yolunu ayırmak istemediğin kadar önemli birisiyse idare et. adama/kadına biçtiğin değeri belirle ona göre davran. yüzleşirsen eğer kabul edeceği, anlayacağı bir konu değil. bu tarz insana açıklama yapıp "hmm evet sen haklısın" demesini bekleme.


Hiçbir şey yapmam bu durum için. Sinir bozucu olabilir ama anladığım sizi kendin daha bilgili biri olarak görüp bunları araklıyor. Gurur bile duyulabilir :p çok sıkıyorsa az görüşülür ama arkadaşlığı kesme fikri saçma geldi.


anarsika
(24.05.19)
(2)

diploma fotokopimi almışlarsa bir şey olur mu?

diplomamın çıktısını almıştım 2 adet ama eve gelince baktım ki diğer fotokopilerin arasında yok. biri almışsa bir şey olur mu?
diplomamın çıktısını almıştım 2 adet ama eve gelince baktım ki diğer fotokopilerin arasında yok. biri almışsa bir şey olur mu?
deartheodosia
(09.05.19)
?


deartheodosia
(09.05.19)
Aman tanrim! Doktora'ya basvurabilirler :) Haha. Bir sey olmaz bence. Ucak filan yaparlar en fazla.

Onemli basvurular icin diplomanin aslini ya da onaylisini isterler.


(2)

basit pasaport yenileme sorusu

5 yılı kalmış pasaportum var. defter yenileyeceğim. randevumu aldım ve defter bedelini online olarak ödedim. +5 yıl (toplam 10 yıl geçerli) daha istiyorum ama ivd.gib.gov.tr'de +5 yıl için ödeme seçeneği görmüyorum, o online ödenmiyor mu nasıl yapılıyor?
5 yılı kalmış pasaportum var. defter yenileyeceğim. randevumu aldım ve defter bedelini online olarak ödedim. +5 yıl (toplam 10 yıl geçerli) daha istiyorum ama ivd.gib.gov.tr'de +5 yıl için ödeme seçeneği görmüyorum, o online ödenmiyor mu nasıl yapılıyor?
deartheodosia
(01.05.19)
en yükseği ödeyin 10 yıl verecekler.


ozdek
(01.05.19)
en yüksek bir seçenek yok işte, tek seçenek var o da defter ücreti seçeneği.


deartheodosia
(01.05.19)
(11)

taşınırken nelere dikkat etmek gerekir?

ilk kez taşınacağım. nelere dikkat etmek gerekir? bir de koliler çok pahalı geldi, 35-40 tl bi tanesi (bauhaus, koçtaş gibi). ev eşyası için standart eşyalı bi eve kaç tane yeterli olur?
ilk kez taşınacağım. nelere dikkat etmek gerekir? bir de koliler çok pahalı geldi, 35-40 tl bi tanesi (bauhaus, koçtaş gibi). ev eşyası için standart eşyalı bi eve kaç tane yeterli olur?
deartheodosia
(01.04.19)
koliye neden oradan bakıyorsunuz ki? hangi il bilmiyorum ama toptancılar sitesi vardır mutlaka. oralara sorun. tanesini 1,5 liradan aldık biz.


elorelia
(01.04.19)
civardaki marketlere sorarsanız ücretsiz koli verirler.


siradam
(01.04.19)
kolileri marketlerden de isteyebilirsiniz, mal tesliminin kaçta yapılacağını öğrenip ona göre gider alırsınız. para vermenize gerek kalmaz.

en az 15-20 koli, 50ye kadar yolu var kitabı bulaşığı bardağı tabağı vs derken. bardakları/kırılabilir eşyaları gazeteye sarın. sıvıları poşetleyin, patlarsa/dökülürse kolideki diğer şeyleri batırmasın. kolilerin üzerine yazın içinde ne olduğunu, kamyonete ona göre yerleştirirler.


taurina
(01.04.19)
Marketlere, lcw ye falan sorun koli, biriktirip veriyorlar, ona da para vermeyin artık. Büyük kolilere doldurmayın her şeyi, taşımak zor oluyor ağırlaşınca, küçük olsun sayıca daha çok olsun. Kırılacak şeylerin etrafına kıyafet, çarşaf, havlu gibi şeyler sarabilirsiniz, koli kenarına ve birbirine çarpmasın. Kolilerin üzerine hangi odaya ait, kabaca içinde ne var yazarsanız yerleşirken kolay olur.


mavibalık
(01.04.19)
nakliye firmaları koli getirip herşeyi topluyorlar, hiç kendini yormaya değmez. toplama kısmını yapan ve yapmayan arasında pek fiyat farkı da yoktu ben taşınırken. ben sadece bir bavul kıyafet aldım gerisine dokunmadım. kolileri ve kıyafetleri yerleştirdikleri yerler gayet temizdi. kıyafetleri hurca ya da valize koyabilirsin, yoksa çarşafa sarabilirsin, üstünü şeffaf plastikle kaplıyorlar.


tiny penny
(01.04.19)
-kolileri marketlerden alın. taşınacağım derseniz düzgün, ufak seçmenize yardımcı olurlar.
-ağır eşyaları (kitap!) ufak kolilere koyun.
-benzer eşyaları aynı kutuya koymaya çalışın, açarken oda oda dolaşmazsınız.
-koli üzerine işaret koyun. hangi odaya gideceğini belli eden işaret dışında nokta atışı bulmanız gerekecek nesneler için yazı yazabilirsiniz. ya da rakam verip hangi kutuda ne var bir yere not edebilirsiniz.
-yastık, yorgan vs için bez hurç üstüne kalın bir poşet iyi koruyabilir. arayacağınız koli sayısını azaltır.
-imkanınız varsa buzdolabının 1 gün önceden fişini çekin, içindeki buz erisin, aksın. yoksa taşınırken çözünmeye başlıyor. koliler ıslanabiliyor.
-kırılacak eşyaları iyi sarın.
-çok değerli eşyaları kendiniz taşıyın. bilgisayar, para vs.
-dökülecek eşyaların ağzını bantlayın, poşetleyin. dik konulmasını söyleyin. patlayacak bidon vs 3-5 koliyi de mahveder.

+ilk gece size lazım olacak tshirt, terlik , diş fırçası, bir takım çarşaf- nevresim, havlu gibi eşyalara bir valiz yapın. yeni evinizde aynı gün koli açamasanız da ana ihtiyaçlar elinizin altında olsun.

nakliye ile taşınıyorsanız:
taşınacağınız firma iyi mi bilmiyorum ama eğer anlaşmanız mobilyaları onların paketleyeceği şekildeyse başlarında durun. koltuk, yatak vs önce streç film sarıp(tek sefer kullanılır) sonra kendi renkli patpatlarına (defalarca kullanıyorlar) sarsınlar. o patpatlar felaket kirli olabiliyor. mümkünse yanınızda en az 1 hatta 2 kişi olsun.


ilk gece yastığın altına anahtar koyun :)


xdenizx
(01.04.19)
çok geç, kolileri satın aldık bile :(


deartheodosia
(01.04.19)
kimse dememiş ama marketler koli vermiyorlar geri dönüşüme vermek zorundayız size veremeyiz yasak diyorlar(istedim oradan biliyorum)
toptancılara sorun +1 çok daha uyguna bulabilirsiniz
olmadı büyük,tekerlekli saklama kaplarından bakın


basond
(01.04.19)
cay / kahve makinasi'ni kendiniz tasiyin.

annem tasindiginda uc gun hangi kolide olduklarini bulamamistik, annem cay ben kahve krizine girmistik, sinirler gerilmisti.


lamartin
(02.04.19)
İlk gün valizi yapın, yanınıza alın. Valizin içine nevresim, diş macunu, fırça, havlu, pijama, terlik, bir kat kıyafet ve iç çamaşırı koyun.


SiyamkedisiZorro
(02.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.